


CONSTITUENCY PUBLIC HEARING, OTHAYA CONSTITUENCY, HELD AT

OTHAYA CATHOLICHALL ON 17™ MARCH, 2002 AT OTHAYA.

Present:-
1. Com. Pastor. Zablon Ayonga
2. Mr. Patrick Lumumba

Secretariat in Attendance

1. CharlesOyaya - Programme Officer

2. Daniel K’Onyango - Assistant Programme Officer
3. Susan Mutile - Verbatim Recorder

4. Christine Moraa - Sign Language Interpreter

The meeting started at 9.00 am with Mr. Patrick Lumumbain chair.

John Kibe: | am jus cdling the people, those ones who have come will tdl you, okey, naomba mtusaidie ili tuanze kikao hiki

na kabla hatujawgulisha, kwanza naomba Father Mbugwa aanze na Maombi, Father Mbugwa.

Susan Mutile: And you should say your name.

Father Mbugwa: Katika jinala Baba, la Mwana na Roho Mtakatifu, amina, mwenyezi mungu tunakushukuru kwa mkutano wa



leo, tunakuomba uwe nas tunapojihandaa kwa mkutano ili tuwe na maneno ya kusema, Naomba haya katika njina la Baba, la

Mwana na Roho mtakatifu, amina

Mr. Patrick Lumumba: Hiki ni kikao cha mbili kwa marekebisho ya Katiba kwa mingili ya kukusanya meoni ya wananchi,
katika harakati za kurekebisha Katiba. Kabla hatujaanza kirasmi, nitawauliza wanachama wa kamati wa sehemu ya uwakilishi
Bungeni wa Othaya ambao wako hapa wajijulishe kwa kikao hiki kabla hatujaanza mkutano. Kwa hivi bwana co-ordinator
utatuelekeza na wote watgijulisha kabla hatujaanza. Asante.

Johnson Mugo : Asante sana bwana Lumumba, nitawaita wanakamati tafadhdi mfike hapa mbele, na kabla hawgafanya
hivyo, mimi nataka kujijulisha, mimi ndiye Co-ordinator wa CKRC hapa Nyeri najinalangu ni Johnson Mugo, naona bwana
Wambugu, mahdi popote ako ge na Father Maina, na kitambo ge, ningependa Mrs Mwangi, gijulishe, tafadhdi.

Mrs Janet Muthoni Mwangi. Asante sana bwana co-ordinator, asante sana Patrick Lumumba kwa kufika katika Othaya,
tuko na furaha kuu kwa kuwadika katika hiki kikao, mimi kwa mgina naitwa Janet Muthoni Mwangi. Nampenda Yesu
kwasababu dinipenda hata akatoka mbinguni akga duniani kwa gili yangu, kwa hivyo nami nimesema nitgjitolea kutoa
ushuhuda kwa gili yake, mahdi popote nitakuwa, na asubuhi ya leo furaha yangu nikuona 99 tumekuwa wa kwanza katika hii
programme kama mlivyoona kwa magazeti ya kwamba kutoka 17t watakuwa wakiendelea mbee na ni asante sana kwa vile

mumefika, mjiskie muko kwenyu, mskie mko uhuru na mtoe meoni yenu. Asante.

Hamjambo wote, mimi ni Easter Wause kutoka Karima, | am one on the Committee membersin Othaya Congtituency, you are

dl welcome to bring your views, Asante.

Good marning, | welcome dl of you, my name is David Gichuru Wambugu, and | am one of the members of the Condtitutiona
Committee in these divison of Othaya.

Asante, tutaungana na wanakamati wengine kama vile watakavyo kuja, mweny kiti ameniambia, atakuja kama saa nne.

Mr. Patrick Lumumba: Asanteni sana, mkutano wetu wa leo mvua imenyesha, itatutatiza kidogo kwa hivyo nitawauliza wae
mbao nimetembea nao, wao wgjijulisha haraka haraka kabla hatujaanza

Good morning everyone, my names are Charles Oyaya, | work at the Condiitution Review Commission of Kenya in Research
and Drafting department as a Programme Officer Research, thank you very much

Good morning, my names are Susan Mtile, | work with the Condtitutiona Review to record what they have said. Thank you,



Good marning, | am Elizabeth Wambui interpreter for the desk.

Asanteni sana, kikao hiki kitaongozwa nami, jina langu Patrick Lumumba, mimi ndiye katibu wa tume ya kurekebisha Katiba,
namuona mwenzangu Pastor Zablon Ayonga ambaye nitakuwa naye katika kikao hiki hivi sasa anaweslli, lakini bila kupoteza
wakdi nitawatanajinz tutakavyo iendesha kikao hiki.

Watu ambao wana kumbukumbu au memorandums, kuna watu ambao wanataka kuwakilisha memorandum bila kusema
chocote, kuna wade ambao wanataka kusgtiza maneno machache na kuna wade ambao wanatoa meoni yao hila ya
kumbukumbu, nyote tutawagpa dakika tano kwa mingili ya kufanya hivyo na tunawasi kutii sheria hiyo ili tuwese
kuwashughulikia wale wote ombao watapata fursa hii leo, na bila kupoteza, wakati, nitamuuliza Commissoner Pastor Ayonga

ambaye amewasdlli hivi sasa na ambaye atakuwa mwenye kiti wa kikao hiki gijulishe na tuanze bila kupoteza wakati.

Asanteni, Pastor.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Hamjambo, tunamshukuru Mungu kwa maana ameeta mvua na mvua ni baraka, ingawva
tumenyeshewa lazima tufurahie mvua kwamba ni baraka kubwa ya Mungu, mimi n Commissoner Pastor Ayonga na nimeona
Othaya Ambayo ni very beutiful, nimetembea barabara nyingine, nimepotea tena nikarudi Nyeri, tena nikaenda kutokea
Muguruini, kwa hivyo jameni 9§ kwamba nimecheewa, nilikuja mapema na nilifikiri nitawatangulia hapa, kwa hivyo tunaaza
kikao.

Mr. Patrick Lumumba: Tutaanza na Filgona Warimu Gathigi, yuko hapa tayari Filgona ? Filgona, kama Filgona hayuko,
tutamuita Teresa Wambui Karuri, Teresa , yuko Teresa? Uko Tayari? Teresa Wambui uko tayari? Tereda aaweslissha
kumbukumbu bila ya kusema chochote, asante sana, Margaret Wambui, Margaret, kama Margaret ayupo, Pauline Wakiuru
Kihoro, kama Pauline hayuko, Nancy Njeri, Nancy, Nancy pia aawadlisha bila kusema chochote, asante sana Nancy, May
Wanjiru Gitindi, kama hayupo tutaendelea na wale ambao wako tayari. Gerdd Mathenge, Gerald anakuja polepole, Thank
you, piaanawaslisha kumbukumbu bila kusema chochote, asante Gerald, asante sana, kwa hivyo tutamuel ekeza kwenye meza
yakuwadlisha kumbukumbu, Gerald, John Matheru Kahoyi, awe tayari,

John M. Kahoyi: Asante sana kwa kunidika. Niwega muno niundu wa kuheo kamweke gaka, eeh maoni makwa nii ndii John
Matheru wa Kahoi, mahana ta uu:

Trandator: Maoni yangu mimi kama John M. Kahoyi ni kama yafuatayo:

John M. Kahoyi: Wambere ndirenda kuuga ai Judge munene thiini waigati ria Kenya niwe Chief Justice athuragwa ni Bunge.



Trandator: | would like to recommend that the Chief Justice of Kenya, should be eected by Parliament.

John M. Kahoyi: Wakeri, mawaciri thiini wawabici ya President mathuragwo ni Bunge.

Trandator: | would further recommend that the Cabinet Ministers be appointed by Parliament.

John M. Kahoyi: Wa gatatu, mwaimu munene niwe Councillor wa Universty niwe wagiriirwo ni gukorwo akiheana degrees

na diplomeas thiini wa mauniversity maitu ma Kenya.

Trandator: | would like to recommend thet the Vice Councillor in the Universities should be awarding degrees and diplomas

inthe Univergties.

John M. Kahoyi: Wa kana, mwandiki munene niwe Permanent Secretary, thiini wa wabici ya Presdent athuragwo ni Bunge.

Trandator : Further | would like to recommend that Permanent Secretaries should be appointed through Parliament.

John M. Kahoyi; Wa gatano, aruti mawira a thirikari nio Civil Servants makaheagwo o mundu, wira umwe atekuheo mawira

mei kuringana na uriawagi wa mawira wagite, na matua gucenjio matigekagwa reshuffle mundu aaninite miaka itano.

Trandator: | would aso like to recommend that there should be a policy of one person one job because there is scarcity of
jobs. Further, I would like to recommend that one should not be transferred before a period of five years.

John M. Kahoyi: Wa gatandatu, thirikari irore uria wiyathi wa kuhoya Ngai niyo “Freedom of Worship” tondu andu amwe,
thiini wa bururi ni marahoya ngoma kana shaitani. Nangi mekagiria ciana ithii cukuru na mathibitari,makiraga andu ati Jesu

niaroka ta mweri 28/02 iria muroigite kahinda kangi.

Trandator: | would recommend that there should be controlled freedom of Worship because we have devil worship in
Kenya and we aso have some cults that have teaching that are tdling people not to take children to school, not to go to
hospitas or even promising that Jesus is coming for instance on February 28" . This has very adverse effects on our population.

Johh M. Kaoyi: Wa mugwga mihitwo ya igatini, yagirirwo ni guchenjio tondu andu amwe anene na angi anini, mehitaga na
maheni. Ngonani wega, Getibairiairathondekwo yarika, andu mehitithagio na ibuku ria Getiba njeru iriaiguka. No ti uhoro



wa kwihitaga na Bibliaya Nga makahenania.

Trandator: | would like us to review the oath particularly in court because most people give fase witness while they have
used the Bible. | would like people to be usng the new Condtitution, when they give oaths.

John M. Kahoyi:Ya kanana, katiba njeru yarikia guthondekwo, ni Shaboo na thiomi ciothe ikuiguika, ni nduriri ciothe cia
Kenya Naikoragwo, ikiigwo mawabicini mothe mamuingi. No ndigatuike irikonekaga o thiini wa Government printers.

Trandator: | want to recommend that when we write our new Conditution, should be trandated in dl Kenyan languages. It
should be made available in dl public places, contraly to what we have now where you can only get it from the Government
printers

John M. Kahoyi: Yakeendairoigauu, aga akiginagiathirikari, yaani Treasury magiriirwo guthuragwo ni Bunge.
Trandator : Further | would like to recommend that officers of the Treasury, should be nominated through Parliament.

John M. Kahoyi: Yaikumi, naniyo ngurikia nayo, iroigadiriri thirikari irore uhoro wauga wamigunda Andu amwe mari na
maikamaingi muno. taika magana meri, angi ngiri imwe, nathiini wa bururi uyu ona aria maruire wiyathi, metiri migunda na angi

n ma sguatters.

Trandator. Findly, | would like to comment on land ownership, land policy. We would like it to be reviewed because there
are people with very many acres of land, while as the mgority of our population is landless. | would dso like to comment on
people particularly the freedom fighters, now who are landless and destitute. This should be reviewed. We dso have squatters
in Kenya because there is no land for them and yet we have plenty of land.

Thank you. Thank you ni undu wa kuheo kamweke ga kuheana meaoni makwanii, John M. Kahoyi.

Mr. Patrick Lumumba: Thank you so much. Asanti sana Bwana Kahoyi kwa meoni yako ambayo yametiririka ipasavyo
yaatiliwa maanani pamoja na meoni ya wa Kenya wenzako. Asante Sana. lkiwa Pastor Ayonga ana maswdi aakuuliza na

kama hamna bas asante na.urudi namvune cha vizuri. Asante

Com. Pastor Zablon Ayonga: Akuna jambo lolote amba o ningekuuliza maneno yako yote umesema sawasasa ha kwa hivyo

tungojee wengine pia.

Asante sana , Mbwana Francis Maina Wamathaa

Trandator: Ariku Francis Maina or Maina Wamathaa



Mr. Patrick Lumumba: Yuko Bwana Francis Maina. Kama amepeana tayari, then Francis Wahome, Bwana Francis
Wahome, karibu utupe meoni yako. Asante sana Patrick amechukua njia ya kutoa kumbumbu bila kusema chochote, asante
sana namungu akubariki. Sasa John Mbai, kama Father yuko tayari? Karibu Father.

Father John Mbai: Honourable Commissioner, thesis the presentation of Karima Catholic Parish that is combined by others
but | am advised to present the same. A peace of advice before | come to these presentation to you the Commissioners,
because we have been givealot a bout the divison of the Commission, | would pray that one of us from asking the church,
the church has as dways lived with 9n of the divison, Snce the time of Christ, we have dready prayed for unity, but prayers
for unity has united us againg that 9n of divison and it has helped us being in the church to cover our wounds and not to open
themin public. Divison will dways be there but they are not hedthy when they cometo us.

To my presentation about the preamble, the preamble of the Condtitution mugt be placed and possess the following ideds that
will capture the spirit the whole Condtitution.

o Thedrugglefor independence was amed a persond freedom and land ownership, and therefore, agriculture which is
multiple to our economy must be given favorable socid conditions of growth, the Mukulima mugt be assisted. That mean
working now in the coffee plantation or tea plantation, must be helped. Kenya mugt remain a universed and with visble
democratic fidd, when the freedom of individud ditizens is protected. We want Kenyan to remain, we in Karima want
guidance, we want Kenya to remain a unitary Nation. . We do not want anything thet is going to divide Kenya.

o Thepeople of Kenya make the Condtitution and that no law, authority or individud is the above the people. The
people of Kenya therefore are sovereign. God must be recognized as our creator and supreme law giver and peace of
Kenyans must be safe guarded.

o Onthe Democratic principles we have to say the following:- the Condtitution should respect and protect the rights to
life of an individud from conception to naturd death. We indgt from conception to natura death, and therefore the
folowing are the offences againg life, murder, genocide as experienced in Molo, abortion, euthanasia, mutilation,
physcd and mentd torture, sub-human living conditions, arbitrary imprisonment, deportation, davery and criticd
degrading conditions, are some offences againg humean rights.

o All Kenyans are equd and entitled to the same, avil, palitical economic, socid, culturd and developmenta rights.
And here we indg, dl are subject to the law mugt abide to it, and we ing4 al, when we say dl we mean, exactly dl
mud be subject to the law of the land. The individud enjoys liberty to speech, press and assembly, however these
freedom is not absolute it must respect the dvic rights of others. People are free to write whatever they want in the



papers, to say aso when to assemble but not interference of other basic rights.

Conditutiona supremacy: Parliament should amend only some parts of the Conditution and not the 65 %current mgority, but
75%, we have noted the Karima population, the powers of Parliament however, to amend the following aress is limited, as
subject to a memorandum, that isdl the views we mentioned about the preamble, about citizenship, to avoid a Stuaion where
Parliament can block somebody from contesting, parliament would think of locking out somebody, the law pertaining to land
and property right, Presidential powers and basic human rights

| don’t have much to say about citizenship, only that, the following have rights of a citizen:- own land and property any where,

that isfrom Kisumu, Mombasa, Turkana aright to live peacefully, not only the rights to life but adso to live peecefully anywhere
in Kenya, freedom to move and do business anywhere in Kenya, to be issued with an I.D and a passport, presently the
procedure for getting a passport is asif it isonly meant for the rich who want to travel abroad and anywhere dse. All Kenyans
mud have thisright, the right to register as voter, to vote and the right to be elected. They have rights to free basic education
and medicd care, freedom to have dud citizenship and freedom to carry the fallowing as a mark of indentification, ether the 1.D
card, the passport, adriving license, a birth certificate or a baptismd card.

On matters of defence and nationd security: We wish to see the following, that the President who remains the commander in
chief of the armed forcesin order to declare war, we propose a security council condtituted by the Parliament and comprising of
the President, members of the Parliament and service commanders, to make the necessary decisions.

About the political parties, we wish to highlight the fallowing: That the founding of paliticd should be held in the fallowing
conditions.

0] No duplication of manifestos

(i) Have a least 500,000 thousand registered voters

(i)  Interim of officids to provide aworking budget.

(iv)  Thefounding person or persons must fill documentary evidence from a recognized bank and ownership of Kenya
hillings 50,000,000 and above. Thesewill limit anybody coming up to form a party and later sdling it.

) Paliticd parties should be made to obey legdly thar manifesto’s because it acts as the bads of contract with the
electorate. The form and structure of Government that we proposed is a Paliamentary form of Government
headed by a Prime miniger.

(vi)  Thereshdl be aPresident elected by the people of Kenya who will be head of state, the President will be elected
directly with a 51% mgority vote and will have a Vice Presdent as a running mate.  The Prime Miniger will be
appointed by the Parliament. The prime minister will gppoint Ministers and other senior Government officers.

(vii)  The system of Government should be unitary a centrd Government, we do not want federd or Mgimbo



Government.  There will be a head of Government department from divisond levd to naiond levd, tha is
somebody to be in charge of the department of Land, water, education , agriculture and with that we propose to
do away with provincid administration except for the Chiefs and sub-Chiefs whom we propose we take in for the
sake of security at the location and sub-location level. We however propose village elders to be appointed by loca
communities to suppliment the duties of the assistant chiefs and chiefs.

(vii)  The power of the executive we propose the following:  The Condtitution must provide for the approva by the
Parliament of magor executive appointees.  The prime minigter eected by the Parliament will be the head of the
executive, and should have aminimum of 35 year and amaximum of 70 years, we are taking here of age, the leved
of education because money does not give education, we propose a degree levd from recognized universty and
should be of good conduct, and if he does not ddiver then, members of Parliament should impeach him. We
propose a public service commisson that will be answerable to the Parliament and a code of ethics should be
avalable to dl public office bearers. We want a code of ethics,

(ix)  About the Judiciary we propose the following: The duty of the judicid service commisson appointed by the
Parliament, minimum qudifications should be holders of Bachelors degree in Law and mugt have attended Kenya
school of Law, the retirement  age however should be 70 years, but the judicid commisson is a liberty to dlow any

officer to continue according to his expertise and daility to give sarvice .

About the locd Government, we propose the following; Mayor and council chairmen should be elected directly for a two
year term renewable, the chief Government officers should be answerable to the coundcillors, minimum educetion for
coundilor’s should be form four with a minimum grade of C and have good grades in languages, that is Kiswahili and
English., they should be of good mord ethics, character and the electorate should have theright to recdl the councillor.  If
the councillor does not do anything to benefit the community, then we propose somebody fadilities a collection of Sgnatures
1,000 presented to the eectord commisson and if the case is won, then we should have a chance to dect another
councillor, we propose the councillors should obey the rules of there sponsoring parties, they should not be interfered with
by the minigter of local Government.

About the Electord systems. | wish to read the following, we should have a representative eectora system that dlows more
than one member of Parliament to be eected where there are large numbers of congtituents to be represented. Let me
daify here, that we are taking of the vote power and a geographicd power, | mean, we find a condituency like Othaya
may be having 40,000 registered voters, the voting power of our MP in Parliament is equa to an MP representing 5,000
people, we want a system that is going to represent the population region and not the land, if anything eection is not by the
land but by the people, these must come out very clearly from us, the ample mgority rule as basis of winning an eection
should be scrapped, smple mgority is very mideading. A Candidate to win the dections has to gather over 61% votes
cadt, let the candidates once dected should only paid after the expiry of ther term of office. We do not want people
desarting in the middle, the rule of 25% representation in atleast five provinces for Presidentia dections, should be done



away with, it is the population that is being represented not the land as we said.  Therefore we indst 51% mgority, if they
come from Luo Nyanza it is okey, if they come from centrd Kenya that is the population and it is that population that

contributes in other areas. Therefore wewish to do away with 25%.

Seats should be reserved for physicdly handicapped or disadvantaged groups, and here we mean those who are physicdly
handicapped and therefore we say the issue women, no widowed women ,norma  women no, but if they are handicapped if
they are disadvantaged and we sympathise with them in the name of registering. The current geographicd system should be
retained but taking into account the population voter regigtration ratio.

Civic Parliamentary and Presidentia dections should be carried within a span of three days, a day for each candidate, because
we find our own grandies are being confused, they do not know who is the Councillor, they do not know who is the MP, and
who is the President. We propose a separation on the eection days. Election process should be purdy smplified by the
following.

Adding addition of polling Sations an personnd to man the stations,

Use of trangparent balot boxes

Counting of votesinindividud palling stations

Giving priority of voting firg to the old, handicapped and expectant mothers

No limiting of dection expenditure for candidates, but buying of votes should not be dlowed it is crimind.

o O O o o

The Condtitution should specify the eection day, we propose that let us have nationdly a day that we know our eection, for
example, will be on 3 June, so we know &fter five years, then 3¢ of June we have dections. We do not want the eection day

to be a secret weapon againg anybody or from anybody.

The dections should be conducted through a secret balot, in transparent balot boxes and empasses made agang the
fallowing;

Vote by rigging and buying in palling gations, illiterate people should be guided properly on candidates and therr symbols,
regigration of voters should be continous.

The Commissioners should have a security their tenure. We are consdering of there postions because they are Kenyans and
livein Kenya, and they dso think like Kenyan's, we want their tenure to be secure, however it should be for two terms of five

years ech.

The Badic life for Kenyans, we emphasis for security; death pendty should be abolished, Government should provide security
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for dl Kenyans. Prisoners should be dedt with according to the law without harassment and Government should use dl means
a its digposal to eradicate corruption held there. Hence there should be free treatment for dl Kenyans in dl Government
hospita's and dispensaries without cost sharing, cost sharing has became for us another way of Toa Kitu Kikubwa.  Harmful
illiat brews and drugs should be eradicated, kumi kumi, we do not know next yeer if it is kumi tano, but these things should be

done away.

Doctors and nurses should be given enough remuneration and alowances, herbad medicines should be licensed after being
tested in the Government laboratory or any other authorized body.

The Condtitution should ensure that dl Kenyans have access to aufficdent and clean water.

On education | wish to emphasise the following: Adequate sdaries should be given to teachers and should not to be alowed to
operate their own private schools. The sponsors are likdy to recruit vitd power over the dection/ appointment of school
charman, board of Governors and school committee, | think more less | have mentioned everything and thank you the

Commissioners for ligening to me.

Mr. Patrick Lumumba: | want to thank you Father for that detailed memorandum that you have given to usand | am sure we
are going to submit that. And let me say these, for those of you who might have memorandums like the Father, | think if you
want to highlight your memorandum, don’t read word by word because as| see the number increasing we would like to see
that everyone of you who came he or she has a chance to say something, so please make yoursdf free so that we can hear as
from many people as possible, thank you so much. Thank you father, may we have Gachie Kitari. Bwana Gachie Kitari yupo?
Bwana Gachie tayari amewasilisha kumbukumbu. Asante. Danid Gaguo, Danid yupo? Kama ayuko, Afred Kingori, Bwana
kingori yupo? Bwana Kingori ametumia njia ya kuwaslisha kumbukumbu bila kusema, asante sana, Bwana Samwd Wanjoi,
Bwana Wanjohi Samwe yupo nas hivi leo? kama Samwei hayupo, Smon Mungongi, Smon Mungongi are you were here?
bwana Mngongi pia ametumia njiaya mkato kuwadlisha kumbukumbu bila ya kusema, asante sana, bwana Philip Ngatuma,

Com. Pagtor Zablon Ayonga: Please don’t go, please come back, you have't Sgned,

Mr. Patrick Lumumba: Bwana Ngatuma yuko? Utazungumza mzee? bas bwana Ngaruma pia anetumia njia ya mkato, S.
Maitho, Segnat, naona kwamba anatoka Karima Catholic Church, Asante sana, Michad Githua, bwana Githua Michadl, asante
sana, Basilas Ndirangu, asante sana bwana Baslas, karibu.

Mr. Basilas Ndirangu: Mineis a presentation on environment and natura resources, naturd recourses indude water, forests,
wildife and others should, be protected from human activities.  The new Condtitution should ensure that there is protection of
water caichment areas, forests and plain land should have gtrict laws protecting them, tree should be increased in this country by
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millions and the trees, should be known by their type and numbers otherwise they will be wiped out by the desert. To protect
our natura resources, Kenya should not be used as a damping point by other countries.

Imported sub standard goods, we have the example of batteries that are imported, and therefore there should be rules
controlling such importation.  There should be no importation of goods that we produce locdly, the qudity and other factors
arethe same. We have an example of eggs from South Africa, sugar from other countries that are our neighbours have been
imported at the expense of our loca producers. There should be away of digposing waste, some of the goods we produce or
import cause alat of harm to our environment and we know that. We have knowledge from our Universties and Industries on
how we can dispose them. There should be rules and guidance on disposa of products that we don’t need. Last but not least,
trade relation with Comesa countries should be guided at clear rules and should not be gpplied to the expense of Kenya

Mr. Patrick Lumumba: Kwa mkhtasari tu bwana Basla amezungumza kuhusu kulinda mezingira na mgi yetu ya asli na
uhusano wa biasharabainayetu nanchi zanje. Asante sana bwana Badlas, maoni yako yamenaswa na pia kuandikwa moja
kwa moja, asante sana. Baadaya kumskiza bwana Badlas, tutarudi ketika ile orodha ya kina mama, Margaret Wambui.
anaud sasa? Margaret yuko? Margaret yuga, karibu Margaret. Inaonekana, Margaret amechukua njia ya mkato ya
kuwasllisha kumbukumbu bila kuzungumza. Pauline Watero Gihoro amerudi sasa? Pauline aazungumza nad, karibu Pauline.

Unaweza kutumia lugha ya Kikuyu, Kiswvahili au Kingereza,

Pauline Watero: My name is Pauline Watero, from Karima, will talk about the rights of Children: Basic rights, rights of the
children to know both parents and the right to be maintained by both. On my side| should say there should be a rdation law to
safeguard the children because like mysdf, | an agngle parent and my children are supposed to know ther father, men should
be responsible for ther children. Femde and mae should have equa rights over ther parents irrespective of gender.

Mr. Patrick Lumumba: Hayo tuu?

Pauline Watero: Yes.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana Pauline anezungumzia husano sawa. Watoto wakike na wakiume washughulikiwe sawa

na pia amnesema wakina baba ambao wanazaa nje ya ndoa wawe na chugumu la kuwashughulikia watoto wao, asanteni.

Mr. Patrick Lumumba: Baada ya Pauline, kuna Mary Wanjiru Gitindi, karibu Mary.

Mary Gitindi: | want to emphasize on land and property rights  Although we are saying that every Kenyan dtizen should

acquire a piece of land, there are some people who have got a very big portion yet there is poverty in the country, that land
should be divided and given to those people who are landless to utilize it.



Com. Pastor Zablon Ayonga: A moment please let me ask you please to be quite when somebody is presenting her or his

views, s0 that we can give that person a chance to record properly.

Mary Gitindi: Sol am saying that the un utilized land should be given to the landless because they are idle throughout therr life
and have manpower which can be used on the land

which can generate source of income to our country.

Secondly, | would like to add that, the women should be given the right of ownership whenever, if the husband dies before
them, they have to take care of the children, dthough the children are given more atention than their mothers, the title deeds are
given to the children and the woman isleft landless to an extend of not having a grave yard as if the woman has no rights to the
country, so the. woman should be the owner of the title deed through her lifetime incases where the husband dies. Thank you.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana , amezungumzia watu tuwe na kiwango cha umilikgi wa ardhi na pia watu wanawake pia
wawe na heki ya kumiliki aridhi ikiwa mabwana wao watafariki. Asante sana mama kwa maoni hayo ambayo yatashughulikiwa
Asante. Danid Gaguo tayari amewadlisha meoni? Kama Danid amemdiza, sasa tutamuita Naftai Nderutu Theuri, bwana
Naftdi, ametumia njia ya kumbukumbu bila kusema, bwana Laurence Gidinda, pia anawaslisha kumbukumbu, asante sana,
William Ndirangu, inaonekana pia ameandika, atawadlisha kumbukumbu, Richard Paul  Nge, pia njia ni ile ya mkato
amdtumia, John Gagia Nguruna , mzee John pia hayuko, John anataka kutilia mkazo maneno machache katika kumbukumbu
yake.

John Gagia Nguruna: Thank you very much the Commissioner, | would like to highlignt a few points, on one am of the
Government and this is the Executive.  The Condtitution mugt provide for the approval of Parliament for magor executive
gppointments.. The cabinet will be composed of the Prime Miniger, Cabinet Minigers , the Attorney generd, the Secretary to
the Cabinet and the Prime Miniger be the head the Executive. The Prime Minider has to be a Kenyan ditizen by birth and
should have aminimum of 35 years, and amaximum of 70 years, and therefore, should have education of a degree leve from
arecognized universty and he should be of good conduct.  The Condtitution mugt limit the term office to a term of five years,
renewable once dthough, it does not favour members of the Parliament. Public service commissioners but they should be
answerable to the Parliament, and a code of ethics should be available to dl public office bearers. And that isdl | have. Thank

you so much.

Mr. Patrick Lumumba: Thanks very much Mzee. John Gathia kwa meoni hayo ambayo umewadlisha kuhusu kitengo cha
urahis na ana pendekeza tuwe na Waziri Mkuu ambaye kimo cha chini chamigka 35 nakimo chajuu sabini. Asante.

Namuomba bwana Gabrid Gisanye Nderitu ge na kuwaslisha meoni yake au kumbukumbu, asante sana, anetumia njia ya
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kumbukumbu, bwana Philip Givanga Ngatia, pia anetuma njia ya kumbukumbu, asante sana, Alfred King' ori, atazungumuza

na kutilia mkazo maneno machache.  Karibu,

Alfred King'ori; Thank you Commissoners and dear members, my names are Alfred Kingori, | come from Karima, | would
like to highlight on the succession and transfer of power. In the past we have had no clear cut in terms of successon and
trandfer of power and ismy humble opinion that we should have something in place to catter for the successon and trandfer of
power in our new Conditution. During the eections the Speaker of the Nationd Assembly should be in charge as the
President, we had a gap, you find somebody is the Presdent and aso at the same time he is dso campaigning, that gives him an
overd| advantage over other Presidentid candidates.

The results of the dection should be declared after seven days. Meaning that there will be an dlowance for the remote areas
to forward their resources accordingly. Our past experience has shown that, somebody is declared as the President while the
results of other areas have not been forwarded. The incoming Presdent should be sworn in within 24 hours after the
announcement of the results. The Chief Justice should swear the incoming President and in the new Condtitution we should
have a provision for the former President, we should cater for his persona security, should happen when he retires, not for the
gansthat he has committed but generdly he should be given security, he should have the access of free movement, but it does
not mean that he can not be prosecuted, to be a President does not automaticaly quaify him to be above the law, o if he did
something contrally to the Congtitution, there is no reason as to why he should not be prosecuted.

Findly, we should have a programme for the eections. We know that lifespan of Parliament takes five years but we should
have a date specified in our Congtitution, in other countries like America, they have a specific date indicating when they should
go for the éection, and that is known to everybody. In our case, we don’t know even when they are going to hold the dection
even this year, we are caught unaware due to lack of thisinformation. So in our new Condtitution | think it is important that we
indude the date in our programme. Thank you very much for ligening to me.

Com. Pator Zablon Ayonga: If | had you correctly you said that during eection the incumbent incoming President has
advantage over other candidates,

Mr. Alfred King'ori: Correct

Com. Pastor Zablon Ayonga: Now, you did not tel us what you would like to see done, you see that isthe kind of view we
want to hear from you, | thought we can’t have a country without somebody ruling.

Mr. Alfred King'ori: Thank you, | said from the beginning that the speaker of the Nationd Assembly should sest in during
eections
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Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you.

Mr. Alfred King’ori: Thank you too.

Mr. Patrick Lumuba: Asante sana Alfred amezungumuzia mambo ya uridhi wa mamlaka na amezungumzia njiz ya
kushughulikia uchaguzi na jing ya kushughulikia mambo yanayo huskana &ig ya Ras mdaafu. Asante sana Alfred, tutamuita
kuwadlisha meoni yeke Father David Kariuki, tunamuomba kwa unyenyekefu ge, father Kariuki yuko? au tayari
ameshughulikiwa, kama hayupo Father Kariuki, Almanus Mugwimi, Mzee karibu kutoa maoni. Mzee PAmanus

M zee Palmanus Mwangi: Thank you, mine is very short, Good Government: so to have an effective  Government those
holding various positions in the Government should be appointed or promoted according to ther merits. Example, most of the
Government departments are run down by non-quaified personnd, appointed due to Kitu Kidogo, tribaism, where one comes
from geographicaly or any other relationships.

Such departments are KCC, Kenya Army, Kenya Navy, Kenya Air force, MTC, and Teachers College KTTC and others,
sharing of anationd cake. The vdue for having a President who does not own a condtituency of his own is that, he will make
aure, that he ends any conflicts that can bring differences between his citizens, by enabling the ditizens to build understanding of
what attitudes and behavior are acceptable to dl dtizen, by respecting the rights of a fdlow ditizen, and deding fathfully with
each other. Also of sharing resources without favour. Let our future Congdtitution make sure that the big tribes mugt respect the
exiding amdl tribes like E Moro.

Judidary: A way of gopointing the judges should be revised, because if it is the top people, if the Government gppoints the
judge they take contral of Judiciary, and if there is chance to be taken to the court the judgment shdl be in there favour.
Judiciary should also be separated from centra Government and be independent.

The Presdent: The President as the head of state to the Government should not have a condtituency of hisown.  This big man,
let im be ected by the people of Kenya; he should be somebody with a recognized degree, may be a BA or above. Even
his deputy should be elected by the people but not to be appointed by an individud. Let our future Conditution of Kenya show
the sdary and the allowances that the President and his deputy to get. 1t should aso tdl us whether they should pay tax or not.

Thework of the President: Let the Condtitution define the work of the country’ s vice President. Minigters should be appointed
by the Nationd Assembly by virtue of their merit. The Government should be created by and be subject to the will of the

people.
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Civic Codee  We need a dvic code which will be find authority in al disputes between loca Government and nationd
Government involving the Congdtitution and a treety made if they so wish.

Nationd Assambly: The Nationd Assembly dhdl assemble at least twice in every three months and such a meseting shdl be
decided by the Speaker. The Nationd Assembly may determine the law of its proceedings and punish its members for
disorderly conduct; with concurrence of a two thirds mgority can expel a member, but not to retain him upto five years after he
has done a bad thing. Thank you.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana, Mzee, anezungumzia mambo ya kuteuliwa kwa watu ambao wana ujuzi wa kazi, aig
yaras, mahakama kuu, na Bunge na amependekeza, na mapendekezo yako hayo yatashughulikiwva. Pia amependekeza Rais
adwe mwaekilishi wa sehemu ya Bunge na makamu wake pia achaguliwe moja kwa moja. Asante sana, mzee. Thank you.

Kama kuna mtu ambaye anahitgji lugha ya ishara au sgn language, tuna mtu ambaye ana uzoefu na Ujuzi wa lugha ya ishara,
kwa hivyo ukijua mtu ambaye ana ugumu wa kusikia, bas mtueeze maramojaili tutumie lughayaishara. Asante sana.

Baada ya kumskiza Mzee tunamuomba Samwe Kibira Githaiga naye akiwa hapa ge na atoe meoni yake, Samwe Kibira
Githaga Samwe ndiye huyo yuga ama hayuko hivi leo? Labda Samwe ameondoka kidogo. Father David Kariuki kama
umekuja, Father David Kariuki. Kama Father hayupo, David Hinga Wamwai, David Hinga Mzee, karibu, kutoka Gitundu

sublocation; atazungumza bila kumbukumbu.

David Hinga Wamwai: Mbere ningucokia ngatho ni undu wa andu acio mokite kuoya mawoni maitu
Trandator: Kwanza natoa shukurani kwasababu ya wana Commissioner ambao wamekuja hapa leo kuchukua meoni yetu.
David Hinga Wamwai: Nii maundu maria ngwaria ndikwaria meundu mangi.

Trandator : Stazungumza mengi, nitatoa machache.

David Hinga Wamwai: Nguga airiri, hingo yakinya ya githurano, kana legico yakinya kubunjwo, riria andu marikia kibindi
kiao, President kana Rais ndagakoragwo ai na bendera hindi iyo twarikia.

Trandator: Kwanza ningependa kupendekeza kwamba weakati uchaguzi ufikapo, ama wakati Bunge lingpo vunjwa, Ras
adwe na mamlaka ya kusmamia mambo,

David Hinga Wamwai : Kana ona undu uriki ndagakoragwo ari naguo, agakoragwo ahiiti kuhoyamiti ta andu ariaangi.

Trandator: au ashuske najambo lolote, ave na jukumu tu la kuomba kura kama wengine.

Davis Hinga Wamwai: Undu uria ungi, mundu onakorwo ari mwega atia, agaikaragaibindi igiri tu ciamigka itano, itano.
Trandator: Lingineni kwamba, hata mtu akiwa mwemajindg gani awe akiudumu kwa vipindi viwili peke yake.
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David Hinga Wamwai: undu uria ungi niati, riria turi guku gwitu thiini wa reserve, kana thiini wa midi, tutigage kugirio
micemanio, tumecemanio twagwitu midi, twagucokaniriria andu.

wakati tungpo hitgi.

David Hinga Wamwai: Nii ndiri namangi no macio.

Trandator: Hayo ndiyo meoni yangu.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana Mzee, swai moja umesama wakati we uchaguzi Rais aswe na mamlakani nani atakuwa
ameshika usukani wakati huo.

David Hinga Wamwai: Speaker kana Attorney Generd.

Trandator : Anapendekeza Speaker wa Assembly ama Attorney Generd.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana mzee kwa maoni hayo ambayo tumeskia yatashughulikiwa ipasavyo . Mungu akubariki,
asante.
Baada ya kuskiza mzee namuomba Steven Muchiri Gacheru wa Gatungi Catholic Church, akiwa hapa naye ge. Steven
amegumia Njia ya kumbukumbu au memorandum, bwana John Gatete, John Gatete yuko? John uko? Kama John hayuko,
namuomba Kimwatu, maandishi ni magumu, mzee karibu, nimeyapata mgina yako sawasawa Kimwatu kutoka Gitundu. Mzee
karibu,

M zee Kimwatu Kanyungu: Nii ngwaria nagikuyu, niwega muno niundu wa guka guthikiriria mawoni maitu.

Trandator : Kwanza nawashukuru kwa kuja kuskiza maoni yetu. Asante sana.

M zee Kimwatu Kanyungu: Na kwoguori, ndiri na maundu mangi, ngwaria omaundu manini
Trandator: Yangu ni machache tuu,

M zee Kimwatu Kanyungu: Maundu makwa mahana ta uu.

Trandator: nani haya,

M zee Kimwatu Kanyungu: ni airiri, maundu maria tungienda muno-ri, niundu wigie urimi wothe witagwo kigacha. Kahawa,
magani, ng’ ombe nirio iria, pyrethrum, naiindo iriaing ciothe ikorwo iri mokoini ciehirio kuria ciari kuri ukoloni, mawatho macio

mai maruru muno.

Trandator: Kwanza ningependa mshughulikie sheria ambazo zinahusu kilimo, kilimo cha kahawa, magani chai, ngombe za
maziwa na kadhdika, bado tunasheria zingine ambazo ni zakikoloni ambazo ningependa zishughulikiwe.

M zee Kimwatu Kanyungu: uwriaung ni atiriri, twina kieha muno ithui niundu athuri aya mari ohaha guthikiriria uhoro witu,

nariu ni macoka tukona diri gwathiitwo kuria ruraya gukigia ngarari okinya getibaingi igithuka.
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Trandator Kanyungu: Mimi ningependa kudeza kwamba ninauzuni kidogo kwasababu hawa ma-Commissioners waikuwa
hapahapa kuskilizamaoni yetu, na sasa wamerudi tena , na sasa ombi langu ni kwamba pengine mambo yatakuwa kama yae
ya Lancaster house ambapo walienda na maombo hayakuwa shwari.

M zee Kimwatu Kanyungu: undu kundu kuu kwari na ngarari nying muno, mubeberu na ciamairiadari ho inyairi na hinya
Trandator: Kwasababu nakumbuka kule Lancaster kulikuwa na ubishi mwing sana kati ya mubeberu na vyama vya vinne

ambavyo vilikuwa na nguvu.

Mzee Kimwatu Kanyungu: kwoguri, riria twaiguire tume igukuri, twaiguire wega muno, nigetha tumenye uria bururi witu
uguikara

Trandator: Namimi nigependa kusema ya kwamba tuliposkia ya kwamba meoni yatatolewa na wananchi na so wabunge
peke yao, tulishukuru sana, kwasababu tungependa kushiriki katika kuunda katiba mpya.

M zee Kimwatu Kanyungu: kwoguri, uguo twaigwire wegari, mathii ona mbere uria maugite mweri wa kenda mweri inya
marikie re.

Trandator Kanyungu: Na kwa hivyo mimi ningependa kusema kwamba tuliskia vizuri na sasa tunawaomba na vile mulisema
mutamaliza kwa wakati wa kipindi cha October nne, nawaomba tafadhdi mumdizie hapo.

M zee Kmwatu Kanyungu: Asante sana.

Com. Pastor Ayonga: Mzee kabla hujatoka hapo, umesema tushughulikie mambo ya kilimo, mambo ya kahawa na vitu

vinging, lakini, mzee, hukutuambia tushughulike tuweke sheria ya namna gani, wewe unataka sheria ya namna gani? Ungua leo

tunataka maoni yako, hatutaki wewe kutupa maswvai au kutuambia kwenda kufanya kazi fulani, tunataka utupe maoni ambayo

tutaweka kwa sheria, ili kahawa yako issumbuke.

M zee Kimwatu Kanyungu: Nindaigua Atiriri, tukwenda mawoni ene wiraucio wa uimi nakii giothe makaheo uhoti.

Trandator: Tungependa wakulima, wakati sheria inaundwa kuhusu ukulima, wawe wakihus shwa na kuulizwa wanataka nini.

M zee Kimwatu Kanyungu: Na magitirwo ni thirikari.

Trandator: Napiawdindwe naserikadi. Asante.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana, mzee, mzee Kimwatu amemdiza. Sasa namuuliza bwana John Kameru, kutoka
Mumwe, John kutoka Mumwe yuko? John, karibu.



John Kameru: Thank you, Commissoners

Com. Zablon Ayonga: Tunaomba utulivu kidogo ili tumskize Bwana John barabara, tafadhdini.

John Kameru: | have amemorandum but | will not be able to read dl of it, because it has more detalls, but | have some few
points to highlight.

Oneg, the title of the nation that is the Republic of Kenya should be replaced with the Republic of the People of Kenya. | will
skip others but let me highlight on the dections of the President .

For one to be declared as the President of this nation, at least he or she mug have 51 % of the total votes casted in the entire
country, to ensure maximum devotion for the wefare of the entire country, the Presdent needs not to represent his
consstituency in the Parliament, Snce he might be tempted to iniate develpmentd projects in his area of presentation forsaking

other regions.

Elections of Prime Miniger: Our country need to have a prime miniger who is to be eected by the public to assst in making
the Government procedures. And the President to be sued if found guilty. The court is a supreme body that promotes mord
uprightness in the society. The court should be above every individud regardiess of his or her socid status and the relevant
pendty of the offence committed administered.

Judges to be eected by Paliamentarians snce the Parliament is the lav making body ,the judges being elected by the
Parliament this will mean that, they have been given ther posts by chief lav meking body. These will save them from being
subject to the direction or control of the President who appointed them.

Chief and assgtant chief to be eected by the members of their areas of jurisdiction, Chief s and their assgtants work very
closdy with their own people and share ther dally life together, due to the fact that they are very close to their people, the
surrounding community need to be given a chance to gppoint their leaders in form of dections according to ther rights since
they may understand the conduct and leadership qudity eesily than any other person away from the community.

Enormous powers of the loca Government to be abolished. The locad Government has been given maximum authority, which
even the ruling Government it salf cannot administer. The loca Government provides services of inferior qudity but it is expert in
collecting taxes, which sometimes  are not genuine, the process of collecting taxes is a threat to the whole community. The
locd Government therefore needs to be limited by the law and its areas and methods of collecting taxes to be known by every
public member. Thank you Commissoner. Others| will present them. Thank you.
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Mr. Patrick Lumumba: Asante sana, Kameru amezungumzia mambo chungu nzima, kuhusu kuchaguliwa kwa naibu wa Chief
na Chief, mahakama na waziri mkuu, na pia anezungumzia Rais kutokuwa mwakilishi wa Bunge, na serikdi za wilaya, asante
sana kwa meoni hayo, tutaisoma kumbukumbu yako. Asante. Bwana John Gichuki kutoka Mumwe, Gichuki yuko? Kama
hayuko, Sammy Nderitu kutoka Mumwe, kama hayupo, mama Virginia yuko? Karibu mama, asante sana mama, kama mama
anawad lisha kumbukumbu, namuona John Mwita anakumbukumbu, Michagl Nderitu, pia ana kumbukumbu?

Unaomba kutilia kitu mkazo au utawaslisha tu? Michad anaomba kusstiza schemu Fulani. Karibu Michad.

Michael Nderitu: Thank you, | just want to highlight about the fallowing:

Firg, to have a change in the system of the Government, as we know the Executive arm of the Government its main function is
to implement law, but it has been found that, In Kenya these is not so, because members of the executive are agppointed by the
Presdent instead of those whom they are sarving, therefore | would propose that the head of the executive should not choose
them but instead this should be done by the rdlevant Commissioners.

The Legidature: The legidature should work without the influence of the Executive, therefore, snce the MP's are the people’s
representative, what they pass in the Parliament should be made a law with or without the President’s accent.  Legidature is the
one which should share the public finance rather than being shared only by the minister of Finance under the influence of the
Executive.

Public Service: Public service workers should not be appointed by the Executive, but instead they should be appointed by the
relevant Commission S0 as to create employment opportunities, dl those who have retired in the Government sector should not
be re-employed again whatsoever.

The arrangement of the Condtitution:  Since the current Congtitution has so many weak points, | would propose that the next
Condtitution should be arranged in a way that, before going direct to the firgt chapter, there should be an introduction and
synopsis after the last chapter. The arrangement of the chapters should aso follow a certain sequence. Bang that, the most
crudd chapter should came before the others, for instance, you can’t  know who drew you before you know what you are
writing, by these | mean, the firg four chapters, should come &fter the fifth chapter.

There is dso a problem with the language and therefore propose that after the Condiitution isfindly drafted it is supposed to be
interpreted in dl the languages of Kenya, so that by the time it will be accessed by the dtizen, it will be in a pogtion to be

understood.

Findly, some chapters in our Condtitution, are left hanging, and this cdls for amendment every now and then, for example
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chapter 11, which talks about trangtion, it does not el aborate the steps or guiddines to follow. Therefore dl chapters should be
dedlt with to the end for better understanding. Thank you.

Mr. Patrick Lumumba: Machadl, asante, amezungumzia mambo tofauti tofauti moja wapo ikiwa mpangilio wa katiba,
anasema mambo yenye uzito yawe ya kwanza, lughaiwe ni iliyorahisshwa naiwe ni katika lugha zote za kimama za taifa, na pia
amezungumzianjing ya kushughulikia mambo ya fedha na anadsitiza uhuru wa Bunge na kuwa na tume za kuteua wefanya kezi

wauma Asante sana Mungu akubariki.

Namuomba Fdista Muthoni, akiwa hgpa amesema anawaslisha kumbukumbu, labda tayari ashafanya hivyo, kama hayuko,
JuliuKiundu, naye pia anasema aawasilisha kumbukumbu. Raphael Ngoronge kutoka Gitundu, yuko? Ana kumbukumbu
lakini attilia mkazo mambo machache. Asante

Raphad Ngoronge: Asante, yangu ni mengi lakini nitasema tu the points which are important. The chapters should be as
follows, the chapter of the Condtitution should be as follows, the first chapter should be that of the public, and it should state
that, the people of Kenya should have the ultimate power to do this and that it should dso state that, because there was Sruggle
for independence, we were not given but there was druggle. The second chapters should be that of ditizenship because after
recognizing Kenya, we want to know who are in Kenya therefore citizenship should be the second chapter.

The third chapter should be that of protection of fundamenta human rights and individud freedom, these rights and freedom
should be protected but not be violated as to the current Conditution by police brutdity.

The fourth chapter should be the Parliament, the fallowing weakness should be corrected, currently Parliament is practicdly a
place of no power and the fallowing should be done, it should be independent from the executive, that is Presdentid control it
should contral its own calendar and budget and dso the regidration of voters, it should dect the Electord Commisson to
reduce rigging of dections. MP’sshould elect members of Parliamentary Committees who should be answerable to the MP's
but not the Presdent. MP’s should be given means to rule in the Government ingead of having a double system of
Government. The provincid adminigration should be scrubbed off since it brings confuson. We have noted that the elected

body is bigger than the appointed body.

Parliament should be involved in foreign affars, loans, war, peace, military and dgning of treaties. It should be give law in
soruitinising the security forces especidly the intdligent services so as to protect people’ s Political, Economica and Socid life

Ancther weakness of Parliament is decctord inequdity, the difference between the largest and the smdlest congtituency’s
populaion should not exceed 25%, incase of protection of minarity groups, the new Congtitution should provide a second
house, where people can be represented regardiess of the population Sze. MP’s should declare ther wedth, ther sdaries
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should be reduced and be controlled and decided for by the electorate to stop them from going to Parliament for persona
interest as per current Parliament.

Requirements or qudifications should be higher, a degree and above and after every three years voted for to ensure that they
sarve the eectorate effectivdy. MP’ s should work for at least five days in a week and not three days. They should not be out
of office for more than three weeks.

The dructure of the Executive or Presdency. The Presdent should not control the Parliament and any Government
gopointment by him should be vetted by President, thet is the Public service, Judiciary, Cabinet and Ambassadors.

President should have more than 50% of the tota of votes casted. He should not have power to deter or remove security of
tenure to top avil servant officids. E.g., the Chief Judtice or the Attorney Generd, these will hep to stop manipulaion and
inimidation of avil servants. He/She should not use double sysem of Government.

Judiciary arm of Government should be independent from the Executive and Parliament and its gppointments should be vetted
by Parliament if they are done by the excecutive..

Finance: The Government should ensure services are equdly didtributed to dl Kenyans regardless of who you are and where
you are. The Government should prosecute the economic offender accordingly. People should be involved in increase or
decrease of some commodities especidly consummable goods and goods that are produced locally.

Public Service: Appointments of public servants should be based on merits and top public servants should be vetted by
Parliament. There should be no servant who is being paid high sdaries while others are pad litile sdaries such that they are
adwaysin the sreets demondrating.

Land: There should be no lease on land that one has atitle deed, the land that is on 99 years lease should be considered, that
is the lease should be reduced to ningy years. It’s shocking to hear that people who are not Kenyans own big land while
Kenyans are landless and squatters. There should be a law redtricting ownership of land, showing the estimates on which one
should not exeed. Land under county council should not be heavily taxed or those on the 99 years lease are not taxed.

Cash Crops: Farmers should be left done to sl their products to willing buyers without interference by the Government. The
Government should block the dumping of commodities from other countries e.g., sugar and eggs.

National Hag: Nationd flag should be respected and not confused with that of KANU party, the Government should have a
nationd flag different from that of KANU. During nationa holidays business people should raise the nationd flag but not the
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KANU one.

Youth: Youth should be considered by creeting job for them, there should be free guidance and counsdling to rehabilitate them

from immord behavior.

Gengd: There should be no concurrent gppointments, one person one job.

Civic Education: Civic education should be continous since we are of different ages, the young generation dso need to be
educated about Civic education. The new Condtitution should be available to dl dtizens above 18 years of age because it is
govening usdl. It should not be hidden. Thank you.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana Rephad amezungumzia mambo mengi kwa utaratibu mzuri mno, amepangilia,
amezungumzia kitengo cha urais, mambo ya fedha, ardhi, bendera, utawaa kwa jumla na kumbukumbu auliyonayo iwaslishe
itashughulikiwa, jambo ambao amdizungumzia, amba o |abda tungeomba kidogo agleze umesama tuwe na vyumba viwili katika
Bunge, chumba cha chini cha wakilishi na chumba chapili. Labda ungefafanua kidogo.

Raphad Ngoronge: | think that the difference between the largest and the smalest condtituency should not exceed 25%, if
taken that way, you will see that some of the minority groups will not be represented, for example if we go to a place like
Turkana or |jara congtituency, the population is smdl, those people will not be catered for thus we say the difference between
the largest and the smalest congtituency should not exceed 25%, therefore we need another house where people will be
represented regardiess of the population, where by we can have a Youth representative, maybe  five people from every
digrict, Church and NGO members and that way.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana, huyo dikuwa ni Raphag Ngorongo kutoka Gitundu, sasa namudika Godfrey
Kanyongo kutoka Chinga. Yuko bwana Godfrey? Alisema atawaslisha kumbukumbu. Labda tayari amefanya hivyo. John
Mwang kutoka Othaya, John yuko? Kama hayuko, Danid Litho, mzee Danid? Karibu mzee.

M zee Daniel Litho: Asante sana Commissioner, mimi naitwa Danid Litho, kutoka hapa Othaya, yde mambo yenye nilikuwa
nataka ya zungumziwe ni zile law za county council. County council, kama vile tulivyo sasa, kuna mdipo tundipa kwa county
coundil, iko float rate na kunaingine inaitwa lease, hivi vitu vinatutatiza watu ambao hatudewi Plot Rate na Lease, tofauti yake ni
nin? Na hii mambo yote yanahusana na lands. Kwa hivyo nilikuwa nawauliza, ingetufaa 99, hiz vitu ziunganiswe, itolewe
sheriamoja by locd Government, iwe inagleza kwasababu hatudewi vile mambo haya yako.

Ardhi ambayo imeandikishwa na mtu:  Mtu amepewa title deed na baadaye andetewa karatas ya kuambiwa ati dipe rate,
kamaileftitle yake, hatudewi nguvu yatitle deed ni nini, kwa sababu title deed imempa mtu freedom kwa ardhi yake. Na sasa
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serikdi ya county coundil inakuja inasema kuna lease, sasa hiyo inatutatiza. Hiyo ni point yangu ya pili.

Point ya tatu inehusu Wanaume na Wanawake ambao wameoana: Kawaida tumezoea kuona waketi mtu amekufa, mabibi
wengine kutoka nje, ambao wdikuwa maafiki ya yule diyekufa, wandeta matatizo mengi, watu wanakaa hospitdini bila
kuzikwa, kwasababu ya kupigania mwili, sasa kifungo hicho kinatatiza wananchi, kwasababu hatuwezi kudewa tofauti ya refiki
mwanamke na tofauti ya mwanamume wakati wa uridhi. Sasa yangu mimi nawauliza sheria za uridhi, zitengenezwe, ziwe na
right moja, mwanamke akitaka kurithi mwanaume, kuwe na sheria za kutosha, kama vile tumezoea. Kuna sheria zetu za kinygi
katika kila kabila za Kenya nzima, inayo sema kwamba mtu ameolewa mkubaiano yamefikiwa hiyo ni certificate moja, kuna
catificate ingine, iko katika kanisa inayo toa kibdi cha kuonyesha wae ambao wameolewa, kuna ingine kutoka kwa DC, vile
vile inaonyesha, lekini hii ya kutengenezwa ingpelekwa kortini, mpaka bibi na watoto wanaachwa bila shamba, shamba

linakwenda kwa mwanamke ambaye hajaonekana na jamii.

Yanne, inehusu wanaume na wanawake wote kwa jumla, 99 tunaendelea kuzeeka, hata vijana tunao sasa vile vile watazeeka,
kunaitgjika kuwekwe kiwango, hata wakati wa ukoloni kulikwa na viwango, mtu akifika kiwango fulani, anaacha kutozwa kodi,
sasa wakati huu hata mtu wa miaka stini, sabini, themanini hata mia moja anaendelea kutoa kodi ineoitwa income tax, na hawezi
kupewa mdli, income tax ya mtu diyezeeka na bado dilipa akiwa kijana, mimi nauliza Commissoner, kama inawezekana hii
kodi iondolewe kwa wazee. Wengine tumepewa certificate ya ku-retire na bado tunafuatwa.  Nilikuwa nina uliza Commission
iweke sheria kwa wazee kupewa nafas ya kupumzika. Asante Commissioner, yangu ni hayo tu.

Mr. Patrick Lumumba: Asante mzee amezungumzia mambo ya ushuru, kurithi, ardhi na hdi ya sheria za kitamaduni, asante
sana utawad lisha kumbukumbu ili ishughulikivwe wakati wa kuandika report. Huyo dikuwa ni Mzee Danid Litho kutoka hapa

Othaya. Sasa namuomba bwana Herman Ohaga kutoka hapa Othaya naye gje azungumze. Mzee Karibu.

Herman Ohaga: Yangu ni machache pia kwanza ningetaka kusema Condtitution ambayo mnaishughulikia iangdiwe kabisa na
iwe ni Condtitution ya kuunganisha wa kenya wote mahdi walipo. Iswe ni Katiba ya kutenganisha wakenya.

Fili, Katiba irekebishwe iseme kuwa hakuna mtu anayefaa kuwa juu ya sheria

Civil servants watenganishwe na Sasa, nad kama ilivyo kwa wakati huu, rulling party itenganishwe na serekdi ili watu waone
tofauti. Wafanya kazi wa serikdi ambao wamepatika na ufisadi, wakiibamdi ya uma. (interjection)

Com. Zablon Ayonga: Tafadhdini tumpe mzee Ohaga fursa ya kusikizwa vyema.

Herman Ohaga: ASpewe nafes ya kufanya kazi katika serekai mara ya pili. Kama vile ilivyo sasa, mtu akikosa leo hapa,
anaambiwa nenda mehdi fulani ukagjiriwe, separation of power iwe imdinganiswa kabisa. Kila upande uwe independent.
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Sheriaya ku-control vote iwekwe kwasababu hii ndiyo imekuwa ufisadi mkubwa naimeumeharibu nchi hii yetu.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Ngoja mzee, nataka kuwaulizanyinyi nyote wananchi, mtu angpo ongea kama sasa huyu mzee
napoongea, kuna machine hapa ambayo inachukua sauti yake, na sauti zikiwa nyingi, hapa katika chumba, maneno yake
yanaenda yakachafuliwa na hizo sauti, kwa hivyo, kama pengine unataka kuongea na mwenzako, toka nje muongee, lakini hapa

tunanasa maneno yanayosemwa, hebu tutoe heshima hio. Endelea mzee.

Herman Ohaga: Katika katiba mpya, kuwe na provison ya Caodition Government. Kama serekdi, au mkubwa wa nchi
ametangaza kuwe na public probe, kuchunguza mambo ambayo yanayahusu wananchi, matokeo ya probe hiyo iwe public kwa
wananchi wote. Condituency ambazo tuko nazo sasa, kuna zile ambazo zina watu wachache, zingine wengi zaidi, na ningesama
condituency ziwe na same populations irrespective of area, the population of the people should be the same. Asanteni.

Mr. Patrick Lumumba: Asante, mzee anezungumzia maneno mengi kuhusu vyama, uchaguzi, sshemu za uwekilishi Bungeni
na yote yamenasva na asante sana kwa meoni hayo. Namuomba bwana John Kibe wa hgpa Othaya kama yuko ge. Ana

kumbukumbu lakini atasiStiza maneno machache.

John Kibe: Firg, the chapters of the Conditution should be restructured, the firs chapter should have the preamble, then
ctizenship, be followed by protection of fundamenta rights and freedom of individuas. The fourth chapter Parliament and the
Executive, the fifth Judiciary, Finance, Public service, Attorney Generd and Judges. On the preamble, we the people of Kenya
having struggled for our independence, have made this Conditution to hep us run the country’s affairs of dl Kenyan's and the
Kenyan's should have the find authority.

Mr. Patrick Lumumba:  John, we recommend that if you have it there you just highlight, you don’t have to read.

John Kibe: Citizenship. Anybody born in Kenya by a Kenyan regardless of where they were born is a Kenyan citizen.

On the protection of fundamentd rights and freedom of individuds. We should have human rights commisson to ensure that the
fundamenta rights and freedom of individuas are not abused. The Commisson should ensure that the individua who abuses
the rights of the ditizen such as rights to life, protection from inhuman treatment, freedom of movement, should be prosecution in
the court of law.

Paliament: The President should be directly elected by the citizens; the vice President should be appointed by the President but
should be vetted by the Parliament. The President should not control Parliament’s budget and the decison of orders. The
Electord commisson should be appointed by the Parliament, which adso decides its budget. The Parliamentary committee
scrutinize the use of public finance by the President, after they complete their work, their decison should be implemented even
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without the consent of the President.

The Executive  The President be directly eected/voted by people. Only minigers, Cabinet Minigters and Permanent
Secretaries should be gppointed by the President but by the Parliament. The principle legd advisor of the Government who is
the AG should be appointed by the Parliament. Nobody should have the prerogative of abundance if convicted of offences.

The Judiciary: We should have a supreme court which should be strengthened by the Condtitution and alowed to exerciseit’s
judidd power in the court. The Judiciary gppointments should be restructed to rip off independence by the Executives and
ensure Parliamentary approval for senior Judicid appointments.

TheBIll of Rights The Kenya Bill of Rights should be Parliamentary restructed to safeguard the basic humean rightsin order to:

o Making it eeser to enforce, by removing exceptions, the profit of exception should be Ieft to the court only when
severd rights Sart revolving

o It should indude procedures for enclosing the hill of rightsin enacting the Condtitution.

o It should dso indude guiddines for interpreting the bill of rights and should dso incdlude Economic, Culturd and
Socid rights, e.g., equa education opportunity.

Finance: After the auditor generd scrutinizes the audit, the Government revenue and expenditure, the economic offenders should
be prosecuted in the court of law. Cost sharing should be abolished

Civic Education; dvic education should be a continuous process, and after new Condtitution is written, it should be made a
avalable to the citizens. Thank you.

Mr. Patrick Lumumba: Asante Bwana Kibe, amezungumzia vitu ving akasema dimu ya urayia iwe ni dimu ya kuendelea,
uteuzi katitka mahakama, wauzi washughulikiwe na mambo ya uraia, heki za binadamu pia ztiliwe maanani. Asante sana
bwana kibe. Namuomba bwana Robinson Kanyi, yuko Robinson, kama yuko gje, ni wa hapa Othaya, karibu.

Robinson Kanyi: Mimi ninaitwa Robinson Kanyi, naenda kuongea juu ya masomo, vile masomo inaendelea, mtihani watu
hufanya kazi nyingi  na wengine hawafaidiki, masomo ingpo endelea, watu wawe wanawekwa kwenye viwango, kuwe na
mitiheni mingi, kama ilivyokuwa zamani, mtiheni kuanzia standard four na kupewa certificate , wengine waiendeea mpaka
standard eight na kufanya mtiheni, wengine mpaka form four kuliko watoto wote kuendelea mpaka standard eight na wengine
hawana pesa za kuendelea. Hata wale wanao fika form four hawana pesa ya kuendelea na university, hata wangpomdiza pre-

universty, wanakosa kazi. Inatakikana tuwe na mueekeo ili watu wanapo mdiza masomo wawe wanaweza kupata kazi.
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Gender:  Tunaona vile watu wanasema equdity itakuwapo, tukiona hdi ya equdity, tunaona machana hawes kuolewa na
mwanamume hila mwanamume kumpenda, na akiolewa ni lazima afate maneno ya mwanaume, mschana anaweza kuwa na
wanaume watano ambao anawadanganya, na baadaye anakuja na watoto kutoka kwa hao wanaume watatu, na hiyo hawezi

kuwani nyumba.

Locd Government: Vile kazi inavyofanywa, hawafanyi vile inatakikana, watu wana aribu mdi ya uma, wanatumia ni kama yao,
sikdi iangdie kazi anayofanyaili tuwe na serikai timamu.

Adminidration: Watu wa adminidration wanangiliana na Rala mpaka kazi imearibika, kwa hivyo kazi inatakikana iangdiwa
barabara, tunaona tofauti. Tunaona kwa wakati huu kazi haifanyiki kwa vile watu wameungana wamekuwa kitu kimoja na
hakuna watu wanaojai medlahi yanchi ilatumbo zao. Kwa hivyo kwa tume, inatakikana tuwe na sheria ya kupatia S5 nguvu
yakufanya kazi. Snamengi. Thank you.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana Robinson amezungumzia dimu, mambo ya gender na serikdi za wilaya, asante sana

Robinson. Namuita sasa Wairimu Cherenica kutoka Karima Perish.

Wairimu Cherenica: Mineison land and property, the tile deed to bear the names of both spouses, but here | expect the new

Conditution to consider one man one wife

Education: On the side of education, the quarter syssem should be completely abolished, we have been affected by the system.
| would dso like to commend on hedth, theilliat brews should be abolished, they have affected our husbands and later we are
left windows, even school children too, they are Ieft as orphans thus drop from school

Mr. Patrick Lumumba: Wairimu amezungumzia mume moja bibi moja na akazungumza mambo ya uridhi na afya  Asante
sana Warimu kwa meoni hayo. Nawaita Gangumo Catholic Church, wanawadlisha kumbukumbu, namwita Paul Gichie

Kinyua, wa Karima PCEA youth...... mzee Mathew Muchiri, karibu.

Mzee. Muchiri Mathew: Thank very much Commissoners, the Conditution is the supreme law that establishes and
regulates the decisons of the Government, e.g., the Legidature, Executive and Judiciary. The ones that needs to make ams are
the offices of the Attorney General, Auditor generd and the eectord Commission. The Condtitution creates dl these offices and
assgns them basic duties and powers. It should look on how the Condtitution will enable us on how to eect our leader farly,
then give them power of leaders so that they are cdled through the votes. That is those who are in these offices should be
elected farly so that they can do the work which will hdp the community. The Condtitution should help us to diminate poor
roads, Hospitas, Luck of water and handling cash groups. Like here we have Coffee, Pyrethrum and Tea, the Conditution
should look into how these things are produced and at the same time how they are marketed.

27



The Conditution should dso diminate poverty, insecurity thus like in most places are not safe to wak during late hours
e.g.0Othaya town you can’t walk during late hours due to luck of security.  If we look at our Conditution, a good Condtitution
should gtart with we the people of Kenya, but our Condtitution starts with Kenya is a sovereign state and any sovereign republic
that means, the President, the permanent secretary, are sovereign and can do what they want, therefore the Condtitution should
be changed to accommodate dl Kenyans to their development.

Arms of the Government: We have three arms of Government, Parliament, a good Congtitution makes sure thet the arms of the
Government are independent from each other, it makes each am to do it’s job better. If the courts are independent, the
Parliaments are independent; they will do a good job. A good Conditution must provide checks and balances between the
three arms of the Government, in order to create a stable Government.  E.g., the Parliament should have committee and they
indude:

o Paliament committee, which should gppoint senior officasin the Parliament,

o A public sarvice Parliamentary committee which should employ senior officers

o Edimate Committee, to scrutinize annud budget and proposals

o Paliament intdligent committee, to scrutinize and confirm senior gppointments to the inteligences and over see their
budget.

o Paliament foreign affairs committee, to scrutinize conduct of foreign affairs and business.

o The speaker to dissolve the Parliament instead of the President.

o There should be two Parliament chambers, one should be representing congtituencies like Othaya, another to represent
adminigrative region and specid interest groups, that is, the regions should be a member of like what it was lawv house
and upper house. Each didtrict to have a member who will represent in the upper house from any digtrict.

The Judiciary is referred to as custodian of justice, the Chief Justice, Regigtrar of the high court and the Court Principas should
work independently, without the control of the office of the Presdent. Court should intent judicia power, a supreme court is
accorded the find authority in any dispute involving Condtitutiond matters irrespective of who is involved in the dispute.
Appointment of Judges should be approved by the Parliament, when the Judicid Commission gppoints Judges, they should be
taken to the Parliament for gpproval.

Executive: All gppointments should be raified by the Parliament such as the, the Cabinet, the Judges, Police chief, Head of avil
sarvice, members of the eectord commisson and Central Bank Governor, dl these should be appointed by the rdlevant bodies

and be approved by the Parliament.

There should be Prime Minister who should be eected, and the Vice President who will be appointed by the President and
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should aso be approved by the Parliament.

There are youth polytechnics which belong to the Minigry of Technicd Training. These polytechnics produce good village
atisans, juekdi artisan, the youth polytechnic indructors should be employed by the Government as avil servants. To be
employed in the same term as teachers in Kenya polytechnic and College of Technology. The terms of service of these
indructors need to be looked by this Condtitution.

Hndly Kenya currency, we had the firg Presdent Jomo Kenyatta who appeared in our Kenya shillings and dl other paper
money currency, then we got Presdent Moi who aso appears in our currencies, we should have only one head of the
Government like Jomo Kenyatta gppearing in dl our currencies. But not the President who will be elected at the end of each
year to bein our currency and aso the other one.  Therefore like in America we have George Washington who did wel in the
United States in America and he appears in its currency, so we should not have every President to appear in our currencies.
Thank you very much.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana, Mzee amezungumzia ekimdizia na fedha za kitaifa, iswe kichwa cha kila rais
kinatumiwa katika fedha, pia amezungumzia tuwe na vyumba viwili vya Bunge, moja ikiwa ni sehemu za uwekilishi Bungeni na
chumba cha pili kiwe ni  cha uwakishi na sehemu za utawvaa na watu wenye madlahi tofauti tofauti, umaskini na vitu vingi
ambavyo ameviandika na kiviorodhesha kwenye kumbukumbu vyote hivyo vineshughulikiwa ipasavyo. Asante sana Mzee
Mathew Mushiri. Sasa namuomba Gideon Nguche, wa hapa Othaya naye gje awaslishe maoni yake, bwana Gideon , karibu,
Gideon ameandika kwa kumbukumbu labda tayari ashdeta kumbukumbu, naye pia David Nguche yuko au amewadlisha
kumbukumbu jind divyo andika? kama amewadlisha, Sammy Minaye wa Othaya, anwani 22, Sammy yuko? Gideon Nguche,

karibu?

Gideon Nguche: Nimeshukuru commisson, what | would like to say is, number oneis

o ThePresdent should & least be a person of education of degree leve

o Other paliticians, MP’'s, Councillors and Chairmen of parastal's organizations should at least be form four graduates.

o Any person halding any positions and messes with such a pogtion like agriculturd organizations, coffee, pyrethrum,
milk and other industries should be punished and made to pay, tha should be put in the law, as we see today,
somebody messes up and goes away with it, being transferred to another organization and messng it again, we have
Seen these on severa occasions.

o ThePresdent aswe have seen for the two Governments, should not be everywhere, he should only hold one postion
as a Presdent and to advice the Government but not more. We have seen the two Governments, Kenyatta's and
Presdent Moi’ s Governments that we have Didrict Commissioners, Didrict Officers, and Chief everywhere they are of
the same tribe and other organizations. These should be discouraged by our Condtitutions that should form a policy
meking body where dl decisons should be made. And these should be shared equdly.

29



Education: We have seen many falures and these come by mismanagement of money, there is no good relaionship between
the Government officers and the students, parents and teachers, because there is nobody to supervise there well.

On Land output: Our Government today dismantled everything, factories like milk factories, coffee, tea dosng down due to
poor management. Every coin coming in to the factory is dispatched to other areas for example we can see the Managing
director or the Chairman goes with a slary of Kshs 200,000 while this farmer does not get anything, this is very discouraging.
Example like Coffee is getting finished and we have no money in circulation in the area of concern.

Irregularities during Elections Y ou find powerful people in Government offices will dways win the dections, the irregulaties
should be stopped and the President going for an eection should not be holding the Presidentid office, to you Commissioner.

Commissioner: Commissoners should not be given more time o that they can earn from the commission because we are eager
to have a Government which will have a new Condtitution and well formed.

Hedth: We have seen people dying near the surgeon theater due to luck of management, as we had seen in education,
corruption in Kenyais just too high because you can't get any servicesin any Government office. We are bitter about these. |
hed not finished but will just present that.

Mr. Patrick Lumuba: Asante sana Mzee Gideon amezungumzia mambo mengi, mambo ya afya, ucheguzi, ufisadi, ukabila nas
pia anetuambia tujaribu kuchapa kazi kwa haraka iwezekanavyo na tuwad kuchapa kazi ipasavyo. Asante sana bwana
Gideon kwa maoni hayo. Na sasa ninamudika bwana Sammy Minaye kwanza, Sammy Minaye? |naonekana mzee Sammy
anawadlisha kumbukumbu, Johanna Murage, Murage Johanna tafadhdi? Kama hayuko, John Macharia, memorandum?
Benedict Karienya wa S.L.P 120 Othaya, yuko Benedict? karibu. Atatumia lugha ya Kikuyu na kutafusriwa kwa lugha ya
Kiwashili.

Benedict Karienya: Asante sana

Trandator: Mimi ni Benendict Karienya na nitaongea juu ya shida za wakulima

Benedict Karienya: Tondu turi aimi a kahua, turi aimi a macani, naturi aimi aindo iriaing ta Ng’ ombe na mburi.

Trandator: Tukiwawakulimawa kahawa, mgani na piawafuggi wa ngombe na mbuz

Benedict Karienya: Ni tuhinyiriikaga muno tondu twarima kahua, tutionaga mbeca na andu angi matuhinyagiriria
matunguhage naithui tuhinjage.
Trandator: S9 tunapata matatizo mengi sana tukiwa wakulima kwa sababu baadaya kazi zote za kulima, hatupai mapato
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yoyote hasa pesa. Kuna watu wengine ambao wanaofaidi kwa jasho letu ambao utawakuta wamenona nass tunakonda.

Mr. Benedict Karienya: Undu uria ungi, twiragwo nitukureherwo indo, cia kurutithia mawira migunderini, na tuticionaga, no
tukaringagwo mbeca 0 uguo natutiri na faida

Trandator: Jambo lingineni kwamba, wakati mwing tunaaidiwa ya kwamba tutapatiwa usadiz ili tuweze kutekeleza kazi zetu
zakilimo lakini hatupati. 1la tunakatwa pesa lakini hatupati faida ya hizo pesa.

Mr. Benedict Karienya: Undu uriaungi, ni andu aria matari handu mangiona wira, mawira marikuo, tutingiandikwo ona kana
cianairia tuthomithitie, cionerwo mawira, na gutigwo guikara u uguo nadi na githomo kinene.
Trandator: Jambo lingine ni juu ya ukossfu wa kazi na watoto wetu hawapeti kazi. Ingawvge wamesoma na wengi wao

hawana mbee waa nyuma.

Mr. Benedict Karienya: Undu uria ungi nigukoragwo midi-ini, thirikari ni iroka, igakorwo ona tha ithatu ti nginyu, theaa igiri
andu makanyitwo na makahingirwo haria. Na wathii haria no magana matano, ngiri, naangi metiri.

Trandator: Jambo lingine ni kwamba S5 tukiwa wananchi tunanyanyaswa, unakuta tunashikwa na polis saa mhili ya usku
hata kama saa tatu hajafika kisha ukipe ekwa kotini ungpigwa faini ya shilling mia tano au dfu moja ambayo huna Tufanye nini?

Mr. Benedict Karienya: Asante sana

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana amezungumzia kilimo, ujira na hayo yote n mambo ya kikatiba na hata mahakama na
asante bwana Beneddict. Asante. Tunamuliza John Wanyiri, John Wanyiri yuko? wa S.L.P 73 Othaya, kama hayuko,
ameandika memorandum labda amewasilisha, Martin Murungawas S.L.P. 635 Othaya, Martin Y uko?

Martin Murunga: Asante sana ma-commissoner nawatu waioko hapa, yangu nitazungumza na nafikiri yatarekodiwa vizuri,
swaalangu ni kuusu hii nayoitwa Co-operative Act, ndiyo ninaone indeta matatizo sana kwa wakulima huku, Kenya ni nchi ya
wekulimanakilabidii yote za Kenya inatokana nawakulima, kwa hivyo vikwazo au rules ziwe kdi sana kwa watu wanaocheza

napesaya wakulima, ufisadi wote uchunguzwe zaidi, watu huchukua pesa za wakulima na hawarudishi. Asante.

Mr. Patrick Lumuba: Asante Martin amezungumzia mambo ya kilimo na fedha, baadaya hapo nitamudika Meshack Giroga
Thuku.

Meshack Giroga Thuku: Mimi ni Meshack Giroga Thuku, mimi ni mwana harakati wa DP. Kabla sjatoa meoni yangu,
ningependa kuwaomba ma-commissoner, ya kwamba ninamaoni mara mbili, kulingana na yade tumekuwa tukisema kwa
vyombo vya habari, tumekuwa tukishtuka, tunaona tutatoa meoni yetu , halafu tukose kuwa na katiba, kwa hivyo mkiniruhusu,

nitatoa maoni ya marekebisho ya katiba and then | will have afew comments to make.
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There should be no person who has been a President for at least two five years term who should be digible to campaign for the
presdency when the new Conditution start working. Every aspirant for the presdency should have running mate. The
Presdentia aspirant should not contest for a Parliamentary seat but any one of them who attains 10% of total votes cast country
wide, should, but looses to capture the presdency, should qudify to be a member of Parliament. The person to became a the
President have a 50% of the votes casted countywide, if no candidate manages 50% their should be a runoff where the person
who attains the smple mgority becomes the President.

If the office of the Presdent becomes vacant by reason of his desth or resignation, or by impeachment, an eection for a
Presdent should be hed within 90 days following that occurrence. While the office of the President remains vacant as | have
sad, the functions of that office should be exercised by the speaker of the nationa assembly who shdl automaicaly be there
from contesting the presidency seat and ensuring eection

There should be a hybrid growth sysem of Government where by there should be a Prime Miniger and two deputies, and one
of the two deputies should be awoman.  The minimum age for a Presdentid contestant should be 35 years of age, we should
have a Government of nationd unity.

Parliament should be the supreme decision meking organ in our country, it should regulate itsdf and hence it should have its own
cdendar. The Government should be impeachable by a smple mgority of the Parliament. Granted that the current system of
whereby we have dections a the end of the year, the Speaker of the Nationa Assembly should summon the House on the firg
Tuesday of February after an Election while the House should stand to be dissolved at end of November five years after it firg
hdd itsfirg seeting. There should be free primary education. All the forest areas that have been destroyed should be alocated
the surrounding community for reafforestation after which a proper way to manage our natura resources mugt be put in place by
the Government.  The Provincid Adminidration should be abolished. Fndly, there should be a true and reconciliation
Commisson which should dedl with the fallowing:

o Past Human Right Abuses
o Past Tribd Clashes
o Past Politicd Assassnations etc.

This Commisson should comprise of Rdligious Leaders and other people of integrity from the various relevant sectors in our

Community. Those are my views.

Now | will just briefly outline the point | wanted to make please.  Cadlling on the CKRC to keep on track. It is with profound
shock and sadness that most Kenyans are watching the current goings-on in your Commisson.  The incendiary comments
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attributed to some Commissioners and which are directed to its Chairman are darming to say the least. To most of us, Prof.
Gha appears to be tolerant. for the unforgivable sn of  piling dust . It is very possible to have a new Conditution by
December. Let every Commissioner know that thisis what we Kenyans want and so mgority of us Kenyans are solidly behind
Prof. Gha on this point. The Chairman has just explained how it is possible to achieve these. So the million dollar question is,
why does some of Commissioners want to sabotage the process that we as a country have invested so much in, it mugt be
accepted as the Charman himsdf has pointed out that among a group of people like the Commissoner of Kenya Review
Commisson, there are bound to be different opinions, but as we have again dightly observed, those differences should be
solved within the Commisson meetings, instead of taking them to the media an action that shdl be greatly amplified and painted
negatively. It does not help when someone doe not know the formula of doing something and instead of asking the one who
knows how it can be done, he starts that ingsting it can’t be done.

To these Commissioners who are opposed to the Chairman of Conditution of Kenyan Review Commission, let them know that
the mgority of us Kenyan are solidly behind him and with dl due respect those who cannot be able to work with him should do
the honourable things, which is to resign. Otherwise, the best thing is for dl the Commissoners to solve their difference in
amicable manner during the Commission’ s meetings so that the public content in the Commission is not eroded.

In the meantime, the chairman has said that it is possible to have a new Condtitution by December this year, and so may it be,
thank you very much.

Mr. Patrick Lumumba: Thank you very much for those comments you will submit both documents, thank you very much for
your kind remarks, you can rest assured that asthe Secretary | will communicate this to the Commissioners and | hope they will

need your humble request. Bwana Meshack amezungumzia maneno mengi kuhusu dimu, migitu, afig tofauti tofauti na yote
yuko kwenye kumbukumbu tunamshukuru mno.  Asante sana Meshack. Sasa nitamuuliza John Maina Warui ge  azungumze

nad.

John Maina Warui: | am John Mana Warui and these are my points. A winning Presdent must  gain atleast 50% of the
votes casted in a generd dection beside 25% in votes casted in atleast in five provinces. A runoff will fallow if there is no clear

winner. Thiswill involve the top two candidates.

The number of minigries should be stated in the Condtitution, in my view, Kenya should not have more than 15 Minidries, with
one miniser and one deputy Miniger in each Minidry. Professionds with good Management skills and proven leadership
quaitieswho are not MP’ s should dso be considered while Minigters are baing appointed.

Parliament should be involved in the nationd budget formulation, in every finandd year, a Parliamentary select committee should
seat down with Government expert to formulate a budget that will address the needs of the people, the process should not be
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done secretly.

Entire provincid adminigtration should be scraped because, it serves no useful purpose. Ther roles should be taken over by
enhanced locd authorities and by public managers who should not work for his own benefit, but is directed to work finandng
Essentids, Socid and Economic requirements.

Condtitution should create an independent commisson that will review sdaries and terms of our MPs after mgor consultation
with various stake holders, thiswill prevent the kind of greed we are seeing with the current groups of sdfish MP’'s.

An independent Electrord Commisson with Parliament authority should see to a redrawing of the condituency boundaries,
populaion sze, infrastructure and the economic productivity of an area should be the determining factors while drawing
Condtituency boundaries.

And lagt, Parliament should have its own caendar, this caendar should gtipulate when Parliament should adjourn, dissolve,
prolong and when to open for new sessions. It should not be left to thewing of an individud. 1t should only be answerable to
the people. Thank you.

Pastor Zablon Ayonga: Thank you very much, asante sana, bwana Wairui anezungumza vitu vingi, na akapendekeza jambo
ambao mtu hgjapendekeza yaani wizara ziwekwe, idadi za wizara ziwe katika Katiba, tuswe na wizara zinazo zidi kumi na
tano, na pia tume teule itakayo shughulikia mishahara ya waBunge na maefisa wengine na mambo ya fedha za serikai, Bunge
ihusshwe waa, iswe ni jambo amba o linashughulikiwa kisri namaafisawa serikai, asante sana, Namwita Mathew Kiago, wa
anwani 464, Othaya, Mathew yuko? Karibu,

Mathew Kiago: Thank you very much the Commissoners, my name is Mathew Kiago , firg of dl before | present my
memorandum, | would like to talk in the fidd of agriculture, the new Conditution should ensure that the peasant farmers have
incentive prices, access to market, access to qudity feeds, fertilizers and other inputs, access to good extenson services as well
as guarantee promptly and far payment for their products.

Water: The new Conditution should dedicate itsdf to extend the present programmes through NGO’ s to building boreholes,
tanks etc. so as to have water for human being and livestock consumption in the arid and semiarid areas. We have many rivers

inour country to cater for these needs.

Education: The new Conditution should work out a formula to have even the poor children attain education, as this can be
utilized in the production of manpower which our economy demands. And for these few remarks | represent my memorandum.
Thank you very much.



Mr. Patrick Lumumba: Yake yanagleweka , mgi , dimu na kilimo. Asante sana  John Wahome tayari ameandika
kumbukumbu, Wahome unakaribishwa.

Mr. John Wahome: Asante sang, yangu ni machache sana, mimi ningetaka siku hii ya leo Mungu aibariki kwasababu wae
wadiopigania uhuru wakisikia katiba inanatengenezwa watafurahi sana. - Mimi ningetaka Bunge iwe ndiyo inawakilisha wanachi
kwa jumla, kwasababu wanatoka katika kila pembe ya nchi, kwa hivyo wapewe mamlaka zadi.

Yapili ni judgement, mahakama ipewe uwezo zad naiswe ikiinglliliwa Hdi ya Rais na Prime Miniser wawe wakiwan kama

watumushi wengine, kuongoza mjadaa kamavvileilivyo jadiliwa Bungeni na mahakama iwe ikiongoza sheria

Mimi ni mkulima ningetaka katiba hii ya leo iwe ikishughulikiamkulima zaidi. Mazao yake kama ni kahawa, pyrethrum, meziwa
namengine yote, awe akishirikishwa, awe akijue mnunuz ni huyu, ametoa pesa fulani, kwasababu vitu vingine vinauzwa be
ghdi sana kama dawa, fertilizer namkulima hapati chochote, kwa hivyo ninaondea mkulima awe akiongoza ukulima wake, Na

kwa hayo machache mimi nitawachia hapo.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana bwana Wahome unadleweka barabara kwa hivyo Starudia yae umeyasema. Na

muomba Waigwa Muchiri wa Karima gje kama yuko hapa, Muchiri Karibu.

Mr. Wahome Muchiri: Asante sanamaCommissoner, yangu nitgaribu ku-highlight

o One, the Conditution should extensvely provide mechanism of land ownership and sdle

o The Conditution should regulate agricultural activities and harmonise dl regulaions which impart on agriculture and
those that were inherited from the colonia Government discarded.

o TheConditution should provide for a form of economic mode, for example the one that was give out by the nationd
dliance for change.

o The Conditution also address and regulate education, in this regard, education should be free for dl

o The Conditution should a0 regulate hedlth services.

o The Conditution should de-link Parliamentary and dvic eection from the Presdentia eections to avoid a mix up in the
elections.

o The Condtitution should dso regulate the armed forces seeing how they are formed, by who, when are foregn force

dlowed on our saill , on what terms and on who' s agreement.

o TheProvincid Adminigration should be abolished because it is colonid condtituion, It should aso regulate foreign debts
and in this case Parliament should be involved.
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o The Conditution should regulate minerd exploitation Condtitution and that executive should not grant many concessons.

The Executive: We should have a Unitary Government and an Executive President. The President should serve a two five year
term, he should not be an MP or should not run as amember of Parliament. All gppointments that he makes induding Cabinet
Minigers, Judges, Police Chiefs etc should be passed by a rdevant Paliamentay committee.  Parliament should be
empowered to impeach the President.

The Condtitution should have a Conditutiona balance, that is an interpretation provison is needed sating precisdy when and
how the Government shal be handed over after dections or incase the Presdent is unable to carry out his duties. In this
regard, | propose may be the speaker of the nationd assembly to stand in when this happens.

The cregtion of an independent supreme court with the find authority of dl judicd proceedings question induding powers to
scrutinize those made by Paliament and adminidration divisons made by the Presdent to make sure that they are
Conditutiond.

The Legidaure The most important standing orders and the Parliamentary committees should be put on the Condtitution so as
be entrenched. In order to include minority affairs, on upper chamber of Parliament should be created to work a long side the
lower chamber and the lower chamber should be based on congtituencies of equa proportion sides while upper chambers or
the upper house should be eected on geographica condituencies e.g didtricts or provinces. With each didrict having one or
two representatives irrespective of population and Sze. The Parliamentary service commisson should be given more operation
independence to recruit, discipline and manage Parliamentary daff.

A Parliamentary support and research service department should be creasted and a secretarid crue st asde for MPs for
research. Parliament should control its own caendar without interference from the Executive. The Executive should be made
accountable through crestion of a house of ex-committee with disciplinary powers, aregister of member interests so that we can

know when our MP’s are directors of some companies.

Parliament intdligent committee to scrutinize operations and budget of intdligent bodies should be put in a Congdtitution.

Parliamentary foreign affairs committee to scrutinize foreign affairs and issues to which Kenyais a agnatory.

To fill the gaps in our law an impact should be added to the condtituion to regulate conduct of dl foraegn affars and tresty
making.
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The Legidaure: All Judicid powers should be rested in the supreme courts, gppointments of al Judges and Magistrates should
be restructed to create independence from the Executive by induding the law society of Kenya representation to the Judicia
Service Commisson and requiring Parliamentary approva for senior Judicid appointments.

Gengd: The Government should be committed by the Congtitution to support finandidly any innovative projects of any citizen.
The plight of the youth should be entrenched in the Condtitution, thet is particularly youth budget year. The employment
opportunities there in should be quoted. Voter regidration should be a continous exercise as is Civic Education, Independent
ills should be remembered.

President should be eected by the mgority votes and the Presidentid should have a running mate.  And incase , there is no
clear winner, there should be a run off between the top two leading candidates. To summarize, dl Presdentid gppointments
should enjoy the security of tenure and dl MP’ s should have five days work schedule, just like any other employee, just like a
teacher who goes to school from Monday to Friday, so should be our MP’s, City mayors should be eected by the people and
they should aso be empowered to do ther duties without interference from the Executive. Thank Y ou.

Mr. Patrick Lumumba: Asante bwana Muchiri amezungumzia vitu ving  kuhusu vitendo vya  urais mahakama serikdi za
wilaya na amezungumzia mambo kuhusu vita na mikasa na wananchi kutoka nchi za nje, mambo ya kuhusu vijana, hivi vyote
tunavinesa na asante sana bwana Muchiri wa hapa Karima sasa namudika Maina, Maina wa Karima kama upo tafadhdi
Maina jina lako la pili dijaandikwa barabara kwa hivyo uenda djditamka ipasavyo, Mana kama hayuko jina lake mliandike
barabara inavyotakikana mlirekebishe ili lisomeke inavyofaa. Peter Mwangi , wa Gaturi , Peter Mwangi yuko? kama Peter
hayuko namwadika John Maina, tayari ashapeana, Paul Muchiri wa Karima youth? Francis Mwangi kutoka chama Cha DP.

Francis Mwangi: Thank you Commissioner, | have three points to stress, the firs one is over our Locd authority. Cap. 265
to be amended, laggage in town councils and municipa councils should be scrapped.

Presdentiad powers should be trimed e.g President should not be chancdlor of the university if need be he should be a partron.
Commisson to be formed by the Parliament to vete dl those who will lead/head state corporations.

Women affairs should be reviewed, eg Citizenship , when one marriesin America or any other country and happens to divorce
she should not be termed as a refugee but should be a dtizen of the origind country e.g Kenya.

Judiciary: Judges should be appointed by the commissioned formed by the Parliament but not the Presdent. Chief Judtice
should aso be gppointed by the Commisson appointed by the Parliament, and not the President and should be a competent
and qudified person. Magidrates should have Jurors in court to avoid corruption therein.  Prosecutors should be qudified
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persons with knowledge of law. Commission should be provided. (interjection)

Com. Pagtor Zablon Ayonga : Be patient, and | want to welcome each one of you, | am sure you have eaten something or
you have taken in fresh ar or drunk water. Now we want to go in amuch faster way than we did in the morning because time is
agangd us, you are farmers you left your cattle somewhere and you do not want to go find that they did not drink water and
whatever, and | am going to manage, time like this and | am requesting you to cooperate. Nataka zote tukubaiane na tufanye
pamoja. Njiayakufanya pamojani kukubaiana kwamba hivyo ndivyo tutafanya. Bilaya yeyote kufikiiamimi skupewa nefas
hivi au vile. Na kitu ambacho tutafanya ni kwamba, nitawapa kila mmaoja dakika mbili. Kwa mfano, kama una memorandum
kama hii, nataka tu utuambie maneno mawili matatu makubwa ydiyomo hapa, afterdl, 99 tunatime ya kwenda kusoma hii. Na
tutaenda kutoa maneno yako hapa yaingizwe katika record yetu. Kwa hivyo kutusomea kila neno hapa na wengine
hawatafuata. Twambie tu kwamba memorandum yangu ina maneno haya na haya na ikiwa kuna jambo moja ambao mtu
hajasema, na unataka kuliweka nguvu ilo liweke mkazo lakini ujue una dakika mbili. Na ninyi wae ambao mna kuja kutoa
maneno yenu verbdly, ambayo ungisemea tu hukuandika tafadhdi tupe maneno makubwa makubwa unaydfikiria Kama ni
jambo amba o mwingine amdisema kutoka asubuhi, mwingine akdirudia, tafadhdi tusendeee na mambo ya namna hiyo. Yde
anbayo yamesemwa, yamesemwa na yako katika record yetu hapa, kwa hivyo tutaanza kuwaita na pengine nitamuuliza

bwana katibu hapa ataita mgina matano mara moja, ili ujue Fulani akimdiza, niwewe, uwe karibu, uswe unaanza kutafutwa.

Sasa kuna mmoja jina nimesahau hapa William Gachuni Ndirangu, uliitwa asubuhi na hukuwepo, njoo upresent memorandum
yako, dakika mbili tu.

Wiliam Gachuni Ndirangu: Asante sana bwana Commissoner, yangu itekuwa machache, kwanza kwa jina ni Wiliam
Gachuni Ndirangu, na niko na memorandum ambayo nitawapatia, lakini, kwa ufupi, ningetaka tuongee mambo kuhusiana na
watoto, hapa katika nchi yetu, tuko na watoto ambao tunawaita chokora, na ukienda kwa mgirani wetu, kama vile Uganda
tunaona huko hakuna machokora na ni kwa sababu gani, n kwa sababu 99 tumepuuza African Culture, African Vaues
nilazima turudie pale tukaze tuweke mikazo katika African Culture zetu. Mtoto lazima awe na baba namama. Lazima hiyo iwe

kwa katiba yakwamba mtoto ako na haki ya kujuawezazi wake.

lle nyingine ningetakani ya uridhi. Uridhi umekuwa jambo ngumu sana hapa Kenya. Kwasababu unakuta iko mamilioni ya pesa
ambazo ziko na public trustee na kufikiawatu wenye kurithi hiyo mdi inakuwa ngumu sana.  The right of orphans and widows
should be respected. Hiyo lazimaiwe kwa katiba sababu inachukua miaka kumi, miaka ishirini kabla mjane ama an orphaned
child ku benefit kutokana na hiyo. lleingineni mambo yamashamba...................cc.oeeenie

Mr. Irungu: Also Presdentia budget mus be separated from other minigries. Anybody who wishes to stand for Presidentia
election mug declare his property, wedth, and hedth and how he acquired them before presenting his candidature. He must

aso produce a cetified copies of clearance from Commissoner of income tax. President mugt have no power to dissolve
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Parliament or cdl an eection. During dection the incumbent Presdent mugt hand over his duties to the speaker of Nationd
Assambly. All Presdentia gppointments must be approved by the Nationd Assembly. If the Presdent breaches the
Condtitution or commit any other serious crimes he stands impeachable by Parliament.

Presdent must not represent any congtituency in the Nationa Assembly. If the President is defeated in the dection after serving
one term, he cannot hold a public office any more. As a Prime Minigter, smilarly, the same will gpply after a completion of his
two terms. The Condtitution should give a grace period of one month after eection for those who would like to chdlenge the
eection of the President. Also it should not dlow the elected President to take hold of the office during that month.

Thelegidaure The Parliament mugt approve dl internationd agreements finandd and military commitments. Any declaration
a dl without approva by the Parliament will be invdid. All MPs mug declare therr wedth property as wel as their interest.
The speaker mus have aregister of member’ sinterests.

The Parliament: The disparity in representation and as such there should be two houses the lower and the upper. The
Condtitution should empower the Parliament to cdl any minigers, or officers etc who perform contrary to the expectations of

Kenya

The Loca Authority: The loca authority must be empowered by abolishing provindd adminidtration. Mayors and charman to
be eected by the public. Ther duties to be elected by councilors. Clerks to be recruitted by the Locd Authority and be
answerable to them. Any land plot for alocation must be firg be first be advised in the locd government. Approval obtained
from the minisry of Loca Government as well as from Parliament. Allocation of votes to be done through secret badlot.
Bdlating to be supervised by the eectord Commisson officids.  Security in the Loca Authority areas should be the
responghility of the area OCPD and he must be held accountable if the Stuation worsens.

The Judiciary: There should be a supreme court.  Appointment of the judida officers must be approved by the Parliament.

Ladtly, Public commissons. Many Commissions have been formed in this country yet their findings have not been made public
i.e. a commisson formed to establish the causes of triba clashes in 1992 this Commisson spend a lot of money from public
funds, it is imperative, therefore, findings are to be made public as soon as they complete therr work, one month is enough to

announce thar work.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana bwana Irungu kwa mapendezo hayo kuhusu &is ya Ras, tume teule na mapendekezo
yao, mambo kuhuzu vyumba viwili vya Bunge na vitu hivi vyote tumevinasaipasavyo. Asante lrungu, sasa nitamuuliza Benjamin
Maina Gichuki kama hayuko, amesema ya kuwa amesandika kumbukumbu labda tayari amewaslisha. Elijah Mwai, nakuomba

uje
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Elijah Mwai: Naanza kwa kuwashukuru sana nyinyi maCommissoner mliofika hapa kuskiliza meoni ya watu wa Othaya.
Jambo la kwanza langu ni juu ya kilimo, kutoka miaka ya zamani tulifahamishwa ya kwamba Kenya is primary an agricultura
Country. Hiz zingineni views, habari ya kusema indudtries na nini, hazitatusaidia sana, watu wilioko katika Kenya kwa wakati
huu. Kwa hivyo, ningetaka serikdi, au tungetaka serikdi, itie maanani mambo ya wakulima na wapate jasho yao kwa kuchukua
sehemu kubwa ya profit zinazotoka katika mashamba, kwa mziwa, kahawa, chai na kwa kilakitu kingine. Kwa migka iliyopita,
vitu hivyo vilikuwa vikiwafadi wakulima hasa kahawa, imeendesha nchi hii kwa mda wa miaka ming sana, lakini sku moja, au
wakati fulani, mambo hayo ya ukulima ydingizwa ulagha, huo ulagha umeua wau wa Kenya, ndio maana kwa sasa
tumeshindwa kulipa school fees, tumeshindwa kufanya mambo mengine ya maendeleo kwasababu ukora umeingia huko.

Jambo la pili ningependa kusemani habari ya adminigtration, Kenya ingpaswa kugawanywa katika sehemu zinazolingana, equa
gzes, didricts zlizo na  ukubwa sawasawa kulingana na wingi wa watu katika Didrict hiyo. Maendeleo yote yatoke kwa
digrict, badda ya kuwa na didrict zingine ni kubwa zadi au province zingine kama Rift valey ni kuubwa, ingpaswa
kugawanywa katika sehemu ilingane na ukubwa hizi zingine, na hizo provinces ziwe ni sehemu za Kenya so kwa watu fulani
wakifanyahivi navile kilanchi yote ya Kenya iwe ya wananchi wote.

Jambo lingine ni habari ya presentation, kuna waBunge ambao wanasmamia wau kama miaano, wengine dfu kumi,

condiituency zote ziwe na population inayolingana, ili, representation ya kila mtu iwe sawa.

Masomo: Watoto wengi sana sku hizi hawaendi shule kwa sababu ya umasikini ulio na wananchi, na pae mbdeni wakati wa
uhuru, kitu cha kwanza kilikuwa kufukuza ujinga, serikai wakati huo ilifanya mipango mbayo tulikuwa na maumani ya kwamba
ikifikia mwaka wa ishirini na mbili, kila mtoto atakuwa akienda shule, lekini kwa kias fulani, mambo ydibadilika, badala ya
watoto kwenda sasa wanaondoka ni wachache sana wanaoweza kwenda shule na wale wanaoenda shule ni wachache sana
wanaopata masomo kwa njia inayofaa kwasababu pengine wdimu hawdipwi sasa na darasa ni kubwa sasa kuliko kias  kile

mwadimu anzaweza kufanya kazi.

Jambo lingine ni habari ya Electord Commission: Electord Commission illioko kwa sasa inaonekana kama inatumikia watu
binafg, kile 95 tungetaka kuulizani Electoral Commission inayo tumikianchi, habari ya kuchukua vipande iwe ya kila wakati, ya
kuandikisha wapiga kura iwe vivile

Jambo Langu la mwisho ni kwa nyinyi ma-Commissoner, mguz tuliona kama mnataka tuvunjike moyo, tulikuwa tume-invest
ju yenu, lakini kwa sasa, kwa mambo yanayoendelea katika magazeti na nini, inaonekana kama kuna maCommissioner
wanaotumikia watu fulani, hata hatusahau ya kwamba kuna wakati kulikuwa na mapishano juu ya wengine ambao waienda
usku mahdi fulani. Vitendo vya namna hiyo, vinaonyesha ya kwamba wana interest za watu fulani badaa ya nchi, kwa hivyo

tungetaka mkirudi makwenu, mkae, muwaambie wae wanaosema maneno ambayo yanawavunja moyo wananchi waondoke au
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wafanye kazi pamoja na Gha. Thank you.

Mr. Patrick Lumumba: Nataka nikuhakikishie Mzee kwamba kazi ambayo mlitupa ya kutengeneza katiba itatimilika
Hakuna kurudi nyuma, kwa hivyo mafe moyo , ngua tumefika mahdi  pengine ambapo watu wanasema, mbona hata
tusumbuke tukiwapa maeoni, meoni haya yetu kwdi yatawekwa maanani na Katiba? Such questions have been raised, na
ninasema zimekuwaraised kwa usawa na 9 kwamba mnakosea ku-raise such, hata mimi ninggjiuliza hivyo, lekini kwa maana
nimo ndani na tumo ndani, let me asure you kwamba Commission inaendelea na katiba itatoka, when time comes. Bgamin,
ndfikin umeniita, gjakuita lakini uenda nitakuita, huyu ik DC Maina, Benjamin Maina, ulikuwa umeitwa kitambo na ulikuwa
umeondoka karibu sasa uko karibu. Kile ambacho nitapendekeza kwa kuwa tuko wengi, ukiona ya kuwa mtu amesema yde
ambayo ulikuwa unanuia kuyasema, bas labda huenda ukafikiria ukasema tayari yangu yame shughulikiwa hdafu uiandike kwa
karatas, yatashughulikiwa. Benjamin.

Benjamin Maina Gichuki: Thank you very much Commissoners, my name is Benjamin Mana Gichuki and | can only
highlight some points.

Oneisretirees. From those who have retired from Government employment or parastatal bodies are modly neglected Kenya
citizen, they should be provided with hedth fadilities, housing fadilities, retirement benefits and pensons. They should have their
sdaries or alowances increased with line with their current colleagues, for instances, if those on retire were doctors they should

get ther increases whenever doctors sdaries are increased.

Natura resources. Equa share of naurd resources for dl Kenyans, free trade or ‘soko uhuru, Kenyans should be protected
from coffee, tea, sugar and other naturd resources exploitors who pay very little to the farmers and others who flood the

markets with cheap commodities, this discourages farmers.

Condtitution should compe the Government to pay farmers for their crops at better prices, if need be buy and store farmers

yidds until prices recover.

Politicd Parties Political parties should symbolise democracy in their dections but not rigging. Number of political parties
should be minimized to void few people or dan based parties. Any party tha fals to get 500,000 members or supporters
should be de-registered. Today Kenyans have been able to minimize some casud practices of some unbecoming customs.  For
example FGM, femde genitd mutilation.

Condtitutions should be out law any body or any group thet tries to revive such customs and habits.

Conditution should be above senates differences and should unify dl Kenyans.  All custom traditions and customs that
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promote equdity and fairness among the Kenyans should be entrenched in the Conditution, e.g. dowery and customary
marriage, etc.

Condtitution should recognize Kiswahili and English languages.

Corruption: Corruption is deep rooted in some sections of Kenyan society, it mugt be fought with dl sincerity by dl citizens
Fought by specid agents who are free form palitical interference. Fought by law courts for example a life sentence for a
convicted corrupt person, or a capita punishment if the corrupt act caused death.  Briber, bribe gifts givers mugt be punished
by imprisonment, nepotism, palitical protection, .... Confrondeliasm should be forbidden by the Condtitution. Jobs should be
gve purdy on merits. Harambee donations are indirectly bribes to the voters and congtitution should discourage it.

Government should pay for the development fully, besides avil and palitica human rights, the Condtitution should include socid
and economic rights such as, education, hedth, housng employment, business, inheritance of land and so on. Both men and
women should have rights to contribute equaly to the Kenyan society. The body to oversee the fulfillment of humean rights mugt
be sat up by the Condtitution.

Cost sharing: Cost sharing over burdens tax payers, the person who pays tax is the someone who pay part of cost sharing so
the Government should pay the total costs of hospita treatment.

Conditution should provide for Parliamentary committee to scrutinize and confirm appointments a nationd leve, eg. ,
Judiciary, Public service and Audit generd.

The Parliament should establish its rules and timetable, Congtitution should ensure that an MP has power and not to be
controlled by provincid adminigration.  Mayors or Councillors should have powers over town clerks. That dl the
condtituencies should have nearly equa number of voters. If there is a difference, it must not be more than 20%.

The Executive: The fact that the President has power to higher and fire makes him very powerful, the Condtitution should reduce
the power surrounding the President, give some to Parliament and Judiciary, abolish Provincid Adminigration in favour of
elected mayors and Councillors. President should serve for only two terms of five yearseach.  He should gppoint a leader to
government business to represent himin the Parliament might be aminigter or a Vice President. He should have a running mate,
who will be the vice President, Judiciary, Judges of the High court, Magistrates and other senior officers of the Government
should be given security of tenure to be able to work independently. Thank you very much.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana umezungumzia vitengo vyote vya serikdi, mahakama, Bunge na hata kitengo cha uras,
asante sana utawasilisha kumbukumbu yako ili iandikwe, nitasistiza tena kwa kuwa tuko wengi, ikiwa una kumbukumbu, kuna
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njiambili ya kujishughulikia, kwanza unaweza ukaiwasilisha hapa bila kusema chochote, ukitaka kusistiza maneno fulani, au vitu
fuani, utachukua dakika ziSzo zid tano navile vile ukiwa unamaoni ambayo hukuyaandika tunakupendekezea kama yanawiana
na yde tayari yamepeanwa, bad huenda ukafikiria uyawache au uandike kwenye karatasi, asanteni. Nitauliza bwana DC
Machira wa hapahapa Othaya, anwani 149, kama hayuko, nitamuuliza bwana Jonnah Theuri, Jonnah Theuri yuko? Ukiitwa
Itikailitujue uko, tuskupite tafadhdi, Jonnah karibu.

Jonnah Theuri: Kwa mginayangu ni Jonnah Theuri Nderitu, mimi ningetaka kuzungumzia juu ya watoto. Ningetaka kuwe na
sheria ambayo ineamamia watoto. Tuseme kwamfano, mtoto akizdiwa nje ya doa. jukumu la kulea huyo mtoto liwe ni la hawa
watu wawili kwasababu watoto wanatagbika sana, mtoto anazadiwa, mwanaume anaachia mwanamke kulea uyo mtoto naye

mwanamke anashindwa anaenda anamtupa huko town ndipo tunazindi kupata watoto wengi ambao wanarandaranda.

Aili, ningetaka kuwe na kikos madlum cha kusmamia watoto kama vile tuko na kikos cha anti-cattle theft unit tuwe na kikos

chaanti abuse child unit ambacho kitakuwa kikismamia watoto.

Mr. Patrick Lumumba: Bado unaenddea?

Jonnah Theuri: Hiyo imetosha

Com. Pagtor Zablon Ayonga: Wacha nikuulize, umesema watoto kuzaiwa nje ya ndoa, mambo yao yaangaiwe, ungdipenda
tufanye nini?

Jonnah Theuri: Ningependa........................... (Interjection)

Com. Pagtor Zablon Ayonga: Hiyo ndiyo inamaana kubwa sana. Wewe tuambie kile ambacho unataka kiwekwe kifanye
kazi kwa maana huyo mtoto amezaiwa na wazazi wawili. Moja ameruka ameenda huko na huyo mwingine aieyewachiwa

mtoto akaenda akamtupa huko. Hao watu wafanyiwe nini?

Jonnah Theuri: Ningetaka hao watu kama mtoto amezaiwa sheria iwe mwanaume huyo na mwanamke huyo jukumu la kulea

huyo mtoto, sheriaiwe ikiwagpatia wamlee wao wawili.

Mr. Patrick Lumumba: Asante. John Mwiru labda maandishi yako labda atanikubdia nitamke sawasawa jina lako la pili,
John Mwiri anwani yako ni 248 Othaya, Labda hiyo itakudlekeza kama uko John uko? Kama John hayuko, Joseph Ngatia wa
anwani 12 hapa hapa Othaya, inaonekana hayuko. Uko tafadhdli? Joseph Ngatia yuko? karibu.
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Joseph Ngatia: | an cdled Joseph Ngatia. My points are as follows-

The President should take five years in the power
The power of the President should be reduced by 50%
The farmersin this country should be helped by the Government eg. tea sector, coffee sector etc.

o O O o

When the Parliament resumes, people should be given opportunity to watch on the Teevison what was going on.
All Minidries should be managed properly

The youth polytechnic should be given a good minidry which should be able to improveit.

The Government should ook into the jua kdi sector. All people should be provided with security in this country

©c O O O

We should use this Condtitution when we come to this year’ sgenerd dections.

Mr. Patrick Lumumba: Thank you very much, anezungumzia rais audumu kwa mda gani, kilimo, ambacho ni utu wa mgongo
wa tafa, anezungumzia mambo ya jind ya kushughulikia masla ya uma na vikao vya Bunge na hivyo vyote atawadlisha kitu
ambacho dikiandika ukiwekilishe pae kiandikwe. Wae ambao wako katika vikundi, ngua kuna watu ambao wako katika

vikundi, mkiwa na memorandum au kumbukumbu moja, bas mmoja wenu atatosha kuwasilisha kumbukumbu.

Dunson Wahome: | think most of what | had proposed to present has been said, but | am going to highlight on a few, the firg

oneis on:-

Presdency: | had proposed that the Presdent should be elected directly by dl able voters in the country and Presdentid
eections should be hdd separately from the others, thet is the Civics and Parliamentary seats, before eections a Presidentid
candidate should be required to declare his or her wedth, should not vie for a Parliamentary seat, that is not necessarily be a
member of Parliament.

| had proposed tha the Condtitution should be reviewed in such away to try as much as possible to create a leve playing
ground during Presdentid campaign, that is eg. KBC, the Kenya Broadcasting Co-operation, uses mogt of its time to
blackmail opposition Presdentid candidates. Enough security should be given to Presidentia candidates, now | disagree with
the extenson of the President Parliament just because of the Conditution review. For a person to be declared a Presdentid
winner, heor she should gather more than 50% of the votes casted in addition to acquiring 25% of votes casted in at least five
provinces. In case of faling that, the firgt two should go for arunoff. Once elected, the President should not be above the law,
should serve for at least two term of five years each. The Presidentid appointees should first be presented in the Parliament and
then forwarded to the President for officda gppointment.

Parliament: The Parliament should represent the nation in dl aspects.
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o Regondly
o Professonds
o Otherslike farmers, busnessmen etc.
o Gender, men and women
Parliamentary candidates should be elected directly by able voters, should declare his or her wedth, dl candidates should be
given alevd paying grounds.

Nominated members of Paliament. To improve the qudity of policy meking and representation in the Parliament, | would
propose that the members of the nominated MP, should be increased for the current twelve to thirty sx and be didtributed as
the fallowing:-

o Tweve to be didributed in to proportion of the representation from political parties, they should give priority to
disadvantaged members of the society, thet is e.g. women and disabled members of society

o Twdve to be digributed among some important professona groups of the society, eg. Doctors, Teachers, Lawyers
€tc.

o Other important groups of the society, e.g., farmers, businessmen, rdigious groups etc.

Politicd Parties | would propose that the number of paliticd parties to be ather reduced to a maximum of three a the
introduction of independent candidates, or more conditions should be put into place during registration to avoid emergency of
such palitical parties with tribd interests.

For the budget: Andyss of the budget should be done, budget proposa by dl paliticd parties and then drafting should come
from the proposals. | think | have finished.

Com. Pagtor Zablon Ayonga: Now wananchi nataka kuwakumbusha from time to time kwa maana kuna wengine ambao
wameingia wapya, na pengine hawako pamoja nes kufatana na yade ambao tungependa kufanya, ningpo angdia saa yangu
inaniambia imebaki dakika saba iwe saa saba. Something like that. Naningpo angdia wengi wa watu waiomo, na hata
ninaanza kushindwa unless mpo hapa kwa vikundi vikundi ambavyo kila kikundi n mtu mmoja anataka kuzungumza Lakini
kamani nyote kila mmoja wenu anataka asema neno, lazima tubadilishe mwenendo wetu wa kusemaili tumpatie kila mtu nefas
asema, na njia moja ya kubadilisha hiyo, ni kwamba unapokuja jing ambavyo katibu disema, kama kuna maneno ambayo
unayotaka kusema fulani ameyasema, ni heri usingeyarudia, kwa maana tayari yamekwisha semwa na yako recorded. Na
kama una memorandum tafadhai usichukue mda mrefu hapa kwa kusoma ile memorandum kwa maana tayari, ingpochukuliwa
maandishi, tunawae ambao wanaenda kuyachukua yae maandishi na kuya-record pia. Kwa hivyo ili tuweze kufanya vizuri na
kilammoja wetu apate nafad, heri tuwe brief and to the point. Au mnaonge?
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Wanachi: Ni sawa

Com. Pagtor Zablon Ayonga: Mimi nigdipenda kila mmoja ambaye amefika asirudi bila ya kufanya kitu, lekini usifanye kitu
ambacho hakiko, piafor the sake of doing something. Kwa hivyo tukikuita kama una memorandumu, tefadhdi toa, kama kuna
kitu kinacho kusukuma sana katika kwa hiyo memorandum uliyo nayo kwamba you would like to highlight that particular point,
highlight it without reading. Kwa maana wewe mwenyewe ulichokiandika. Bas tuendelea. In a hdf an hours time, tutakuja
kubreak briefly, kwa lughayetu huko kwetu tunasema kutoka nje kutema mate. Maana yake may be you can go for a cup of
tea, you my go eat a snack, you my stretch yoursdf and then we resume. Tuenddea katibu.

Mr. Patrick Lumumba: Naona kuna Domnic Kihoro, Alfred Kingori, Danid Linaous Ndegwa wote kutoka Karima location,
Sjue mko katika kikundi kimoja? Kama mko katika kikundi, mtasubiri mtaitwa tayari tuko na mgina yenu, tutaenda kwa
EmmaWachiuri, okey, tha iswho? Dominic Kihoro.

Dominic Kihoro: | have got a memorandum here, my name is Dominic Kihoro Kabugu, | have got a memorandum but | have
one or two pointsto stress. One is regarding the Condtitution, wel | would prefer there are some sections, very vitd sections of
the Condtitution which should be trandated into our language which is Kiswahili so that most of the population can understand it
for example Agriculture, Land tenure, Education, Locd Government, Human Rights.  Such sections should be trandated to
Kiswahili so that many of the population should understand.

The other point is currency, Our currency should be like the mode of U.S.A, and for us the currency should only bear the
image of the founding father of our nation.

The other one is about condituency . This should be determined by the number of people who are in that area Thank you
veay much dear Commissioner.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Mr. Kihoro katika trandation ya Condtitution, Condtitution ambayo tunayo fikiria itakayo toka
itaandikwa in very smple language, skama hii Congtitution ya zamani ambayo hata ukisoma hata malawyer wenzangu kama
huyu, saa zingine anakuna kichwalili aweze kutafuta meaning and the interpretation thereof. Ambayo itaandikwa itaandikwa
kamani kwa kingereza, itakuwain very smple English. Hdafu itawekwa kwa kiswvashili. Hizo lugha mbili zingfikiriwa. Ili sote
tuwezekuwa na ile Condtitution na itakua kijitabu kidogo ambacho you can put in your pocket. Na mtu akianza kukusumbua
huko nje unamwambia which section of the Condtitution ambayo imekupatia hizo nguvu ya kunifanyia ABCD.

Mr. Patrick Lumumba: Tumdize na hawa wenzetu wa kutoka Karima, Alfred Kingori Kamweru kama uko, tafadhdi, Alfred
Kingori? Ndio mzee, karibu mzee
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Alfred Kingori Kamweru: Nii ni njaritie no ni kuri kiugo ndigitie nanikio ndirenda kuuga. Andu atuli ona tuliaing,

Trandator: Nimesemameng lakini kuna jambo fulani nilisau ndio limenileta hapa

Alfred Kingori Kamweru: Tuliandu kenda na tumite ndaini ya mutumia na muthuri

Trandator: Katika familia yetu tuko watu tisa na tumetoka kwa tumbo ya mwanamke na mwanaume kwa hivyo 99 zote

tumetoka kwa Adam na Eve, ndio nimekuja kusema maneno haya

Alfred Kingori Kamweru: Kwoguo twakirerwo ni twakinyaganire natukigarurwo migambo uyu akiaria gaikamba, uyu
akiaaria kimiru, natukigia na mihiriga. Gikuyu akigia na mihiriga kenda nagkigia na ithaka ciake. Uguo ai na ithaka ciaka

niarekwe ecirire aige mwiriga niudire niguo mwene itheka. No nitutige gwetherwa wakiri.

Trandator: Anasema yakua baada ya kuumbwa tulitoka mahdi mbdi mbdi kama tuko makabila. Ndio maana anasema
kama 99 weakikuyu ama kabila hizi zingine, shamba yetu yaachwe huru, tuache kuachwa i tuna kila mara tunaenda kotini

kutetea hizo shamba zetu ziwe zetu na ziwe zetu S9 zote.

Wazee ndio wenye kukataa maneno sawa sawa kama judge. Mashamba yawachiliwe wenyewe. Nindaigania

Mr. Patrick Lumumba: Inaeweleweka barabara kile anachokisema mzee kwa hivyo amna hgja kurudia. Kufuatilia wenzetu
wa Karima location Danid Limo Segwa, kwa muktasari.

Danie Lima Segwa: Thank you very much Commissoners, | have jus one point or two points to emphasise, Our
Condtitution guarantees the freedom of worship. This Conditution should define how these or places of worship, we have
replaced places where certain churches denominaions and sects are turning shops, business premises, residentid areas and
even dreets as places of worship. Where by they are infringing on the rights of the individud. So | proposes the Condtitution
should define where actudly people should be praying the dmighty God not everywhere.

Onland ownership: The Condtitution should put a seding on land ownership, we have places where people are owning large
tracks of land, while many of our people have none, | propose that one thousand acres should be the maximum number of acres

of land that one individud should own, any land above these should be acquired by the Government for didribution to the
needy. And with those few remark, thank you very much.

Mr. Patrick Lumumba: Asante sana anezungumzia ardhi, anasema mtu awe na kiwango cha juu cha umilikgi na iwe ni

hekari dfu moja, vile vile amesema mahdi pa kuomba Mungu vitengwe kwa kuwa hivi sasa ukiviangdia kuna watu utaona
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mehdi pa kusai pako katika sehemu za biashara na vitu kama hivyo. Asante sana Danid.  Sasa namuuliza Emma Wechiri gje
na azungumze nad, Emma yuko? Kama hayupo Emma namuuliza Michael Kilas au Kiveki? Ni Kibaki halkuandikwa vizuri
sasa nimesshihisha inasoma barabara. Kibaki

Michael Kibaki: Asante sana, kwa jinamimi naitwa Michad Kibaki, kuna sehemu nina meoni mbdimbdi lakini kuna yae

ambayo nitasstiza

Yakwanza Mkenya yoyote akiwa na miaka kumi na nane lazima giandishe kuwa mpiga kura na vilevile wakati wa dections

aoige kura.

President apigiwe kura kwa kutawaa kwa 50% and above. Ras atangaze utgiri wake natawde miulamiwili. Rais awve anaoa,

awe nabibi, awe namiaka 35 na zadi, na aswe anahuska nawiz.

o MP achaguliwe kulingana nawengi wa watu, wa voters.

o Kenyaiwe naPrime Minigter, naiwe namakamu warals.

o Minigers wawe kumi na nane au ishirini nammoja

Education:  Serikdi igharamie masoma kuanzia nursery to chuo kikuu. Minidry ya Agriculture ihuske na mashamba
kwasababu mashamba ndiyo watu wanapata chakula. Waangdie habari ya mahindi., wheet, coffee, pamba, mpunga, miwa,
maziwa ya ngombe , nyama na korosho, hata serikdi iwe inaghuska na be, ili wakulima waswe wanaanza kulima hdafu
mwishowe wana- kata roho kwasababu maipo n mbaya, na wakikataa kulima, bas 99 tutaumia. Korti iwe huru naiteuliwe na
Bunge Kamati yauchaguzi iwe huru nachini yaBunge. Jeshi vile vile iteuliwe naiwe chini ya Bunge. Kamati ya kuchunguza
mdi ya serikdi vile inavyotumika iwe huru naiiwe katitika Bunge. Watu ambao wanahuskanawiz wa mdi ya serikdi au pesa

au udongo au nyumba za serikdi wawekwe katini nawalipe.

Hospital services ziwe huru bilamalipo hasa kwa ukimwi. Serikdi ikome kupeana mashamba katika mistu, na hdi ya kuaribu

mistu ikome nawazidi kupanda miti.

Wananchi wawe na uhuru wa kuridhi mdi popote ndani ya Kenya. Vyama vya utetezi viangdiwe vizuri, viwe na kiwango cha

wafuazi wao ili tuswe na vyama vingine anbavyo ni ndogo sana na vile wanachotaka ni wakati wa dections waende kwa

vyamavingine wapewe pesa.

Dini zikaguliwe vizuri kabla hazijaandikishwa, kwasababu kuna dini zingine zinekataza kutumia dawa, kupeleka ngombe katika
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kidimbwi na hiyo ni kuaribu community yetu katika Kenya.

Chokora, serikdi ichunguze wazazi wao nawae ambao wanashida serikdi ibebe hilo jukumu.

Ras akifa, akifanya kazi anamikono miwili, aachanganye kazi na Sasa, tusema kama ni nationd day, hakuna ruhusa rais
kwenda kufanya au kusema mambo au hdi ya chama chake hiyo ningtiond day sababu S5 wote tuko katika vyama vyingi
tunaenda huko., awe na sku yake ya kufanya kazi ya chama chake.

Wanawake watengewe viti ishirini katika Bunge. Mgi ya lake Victoria na Tana River, serikdi ichukue jugkmu la irrigation, ili
tupate chakula

Ras awe na dimi ya chuo kikuu. Mjumbe awe na dimu ya diploma na zadi, councillor wawe wa form four na zaidi. Bunge

iweke tarehe yakumdiza wakati wake navile vile iweke tarehe ya uchaguzi.

Raiawa Kenya wae wdio na uwezo wakubaiwe kuwa na broadcasting na waeleze maoni yao.

Na nikimdiza, niko na point mhili tu, nimesama pesa ya serikdi tungeteka picha yake iwekwe ile ya mzee yule wa kwanza,
kama America wanavyofanya, vile vile tungetaka Kenya nzmatuwe na kamati specid na iwe ya kudumu ya kuangdia mambo
yote ya kenya, asante.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Asante kwa kutuambia hayo, kuna jambo moja ulilosema ambao sjue wengine wdiliskia ge,
ulisema Rais awe na bibi nadhani ulisahau pia inawezekana kuwa na Rais mwanamke, yeye hukusema awve nanini? Na tena
gju kama unatuambia hukusema pia kwamba kama rais bibi amekufa, au bwana amekufa, anaonddewa kazi? Kama yuko

kazini kwa maana kifo hakichagui mtu, huyo ni mzee kwamaana ana watoto?

Michael Kibaki: Asante

Mr. Patrick Lumumba: Jambo moja anbao amdizungumzia ambao hdikutgwa kabisani ya kuwa jambo la kupiga kura
liwe ni jambo la lazima, hilo ni jambo hakuna mtu amditga kwa hivyo miifikirie na nyinyi, nitamuita Grace Kamunya, Grace?
Kama Grace hayuko, James Kaire, James yuko, karibu, kama una memorandum utachagua uiwaslishe au ussstize maneno
mechache tu.

James Kaire: | should have the chance to highlight.

Mr. Patrick Lumumba: Please go a head.
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James Ngigi Kaire: |am representing the old mau mau patrons association of Kenya, two | am an ex-detainee. | would like
to have highlight to the Commisson that we have got a Sheria Cap No. 913 of 1950 amended in 1970, page one of the
Nationd society act, ukingdia sana utaona mzungu anayeitwa Mr Howard, nitasoma machache diyo yaandika ya kwamba, |
declare here, the society common known as mau mau to be society dangerous to the good Government of Republic of Kenya,

sasa tunauliza, tungdi 1950 upto now?

Yapili, kuna confuson about land, ukiangdia map, MHA, Minigry of Home Affairs file number 40 and number 11 of 1970 dl
Kenyan who were detained who were front fighters, their land was confiscated.  If you refer to the file which was released by
the British in 1953, you will read our own names there. In case you want to have a copy Commission, | have declared my
name here | was among the people whose land was confiscated. Y ou will see the copy while you read my amendment or my

memorandum.

Yatau, ni hdi yadimu. Tuwe na review, au tunasema tuwe na review ya 8-4-4 tu return to UK ambapo tulikuwa tunefanya

mitihani waform six.

Ya nne ningetaka kidogo ku-highlight about Jury ya wazee. Tunataka tujue about Judges in Kenya wawe trained people or

trained wazee in high court matters.

lle ingine naweza zungumza kidogo ni training of foreignersin Kenya. Tuko hatarini. Tundetewa mgeshi kutoka ng’ambo kuja
training kufanya practice katika North Eastern Province or, parts of the Turkana, Samburu, na wanawacha ma-bom, baadaye

watoto wetu wanayachezea kama mpira na ingpasuka. Hawa watoto wetu ni wa nani? ni wa British au ni wa America?

Nilikua neuliza Commissioners kama inaweza kufanywa an urgent matter, ipelekwe Bunge wapewe training katika nchi zao.

Yatano, mzee ningetaka ku-highlight kidogo tu hali ya our colleagues who were murdered in brutd activities in Hola. They got
11 detainees who were killed by the British in 1956 and no Compensation was done up to now. Nailikuwaunder Mr. Tand T

Sulvan dikuwa mzungu wa prison sku hiyo.

Twauliza compensation itakuwage. Na hawa wazazi na watoto wao wadikua na British ilikubdi kuwa weatu waiuwawa kama

wanyama. | wasin that camp that time. Niko na ushadi wa kutosha ata nikiitwa katini.

Ya dta, ni yae mashamba tulinyanganywa mashamba, ninakwambia tunacopy katika memorandum na utaona jina langu lingdi
hapo. Mashamba tulionyanganywa hata leo hatukurudishiwa mashamba. Na kuna wengine wako na hekari dfu mbili, mia tatu,
mia tano hata thdahini za heka na mandaumu Zimbabwe. What about Kenya? Where are we facing now, hiyo ni swdi
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uilijibu baadaye.

Ya saba, nilikuwa nauliza kamati mkirudi what we have said now kama mtatuletea a short lig of our memorandum a Othaya.
Tuwe tukiwakumbuka jing tulivyosemaleo. Thisis my request, mkienda mtengeneze Condtitution of the whole of our country
tuletewe copy kama hamani au miamoja. Tutakuwa tukijidal tulisema hii na tulissma hii na ilitengenezwa na Commissioners.

Siteki kusema mengi nataka kusema hayo machache yae mengine yako kwenye memorandum yangu, asante sana.

Pagtor Zablon Ayonga: Asante sana nitekuhakikishia ya kwamba baada ya kuandika report yetu tunahitgika kisheria
kusambaza ili muingdie kwa sku gtini kabla hatujaenda katika kikao cha tafa Kwa hivyo mtapata nekaa za vitu vyote
ambavyo mnazungumzia na ambazo tutaziandika katika report yetu. Asante sana mzee, na yde ambayo ulisama
tutayashughulikia Sasa huyo dikuwa ni bwana James Gitare na sasa namuita Alfred Kingori, Alfred Kingori wa anwani
nambari 313 Othaya yuko, bwana Kingori? Charles Murungu, Charles yuko au tayari ameenda kujipatia mlo? Gerad
Mwangi, wa nwani 72 Othaya, kama hayuko George Gikuri pia wa anwani Stini hapa hapa Othaya, kama George hayuko,
kuna Paul Wachira anawakilisha kikundi anwani yao ni 12531 Othaya. Paul Wachira?

Pagtor Zablon Ayonga: Kwa sasa nadhani tutafikia hapo kwa kikao chetu cha asubuhi, jing nilivyo waambia nataka tutoke
kwa mda mfupi, about a hdf an hour then we see you here at two 0’ clock ndipo tuendelee, sasa tunaweza ku-break for a hdf

an hour. Thank you.

The Land issues.  Unakuta mtu ako na shamba kama hapa Othaya. Na anashtakiwa Nairobi au Mombasa kuhusana na
shamba ambdo liko hapa ili asweze kufika huko Mombasa na land yake iende. So land issues should be respected na lazima
irudie hapo kwa dan, dan members.

Na ile ingine nilikuwa nayo kidogo ni Presdentid dections, lazima hiyo iwe 50% and above na incase of wakikosa kufikia
kuwe narun-off. lleingineni immigration. Thereisthislaw concerning immigration. Katika Kenya huru hakuna nafes ya kuwa

miu ni immigrant. Hiyo lazimaiwe scrapped kwa sababu tunasema mitu ni immigrant kama pengine ameenda nje ya mipaka yetu.

Na the last one, lazima tuwe na government of nationd unity, naile ingine kumdizia kabisani equa representation in Parliament.
Unakuta kama hapa Othaya, tungekuwa na MPs kama wane kwa sababu sehemu zingine tuko na MP ambaye anasmamia
watu kama dfu tano. Hapa tuko na about over 30,000 people na hiyo lazima tuwe na, yaani MP hasmamii pahdi, au sehemu,

anadmamiawatu. Na kamani kusmamiawatu, watu 30,000 S0 kama watu dfu tano. Asanteni.

Mathew Waithiru: | thank you dl the commissoners, mine is on the Chief and the Sub-chief and | am saying that the chief
and sub-chief  should be eected the way the councilors are elected. Otherwise the more they stay in ther offices, they do
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become dictators and therefore in order to curb that, we should only be decting them the way we do dect others. Agan, they
should be given alimited time for five years. Incase they would like to go for a second term they can do so. Another thing is on
the treffic policemen whereby they are planted dl over the country. They should not be done like that. Nairobi, Mombasa and
Kisumu, they should be put there, but in other areas they should not be there, they should be checking on the cars. Those are
not worthy and those without licenses at a particular time of their own whereby they are going to set a time when they are going
to go on the road get those cars and other times they should not be there from January to December. Again those people who
are saving jal terms the prisoners should not be mistreated. The cdls should be clean. Those caught drinking they should not
be put in cdls for more than two days.

Ancther thing is on the minigry. Any miniser who is heading a minisry, should be qudified on that ministry. Not somebody
who had qudified on the Minigtry of Education or B.Ed (Bachelor of Education) and now is put to head the Minidry of Hedth.
He knows nothing about the Minidry of Hedlth. So incase you qudify to be a minider, or you qudified as a B.Ed, you should
head the Minidry of Education not the Minigry of Hedlth. Another thing is the Electord Commission should be eected by the
Paliament. Currently thisis not so. Ladly the sysem of education. 8-4-4 should be abolished and the old system to be
brought back.

Thank you.

Pastor Zablon Ayonga: Asante sana Mathew. Jugine Mugweru, Mugweru Justine hayuko ? John Mwangi Mugo, Mathew
Ndirangu, Kama Mathew hayuko Joseph Mbogo Mwenyere, Mary Ndegwa.(dakika mbili tu mama)

Mary Ndegwa: Okay | will read mine from what | have written.

1 Equd opportunitiesin education and employment to be accorded to dl.

2 Incase of senior employee say for example permanent secretaries, D.Cs and D.Os , thereisa great bias againg women
indl spheres. There is a great bias aganst women and we are not short of qudified women in dl spheres. Even in
church we il find this disparities.

3 Thegovernment should be an example of provison of equa employment opportunities for women and men equdly.

4 Primary school education should be completey free and compulsory in the absence of this and in view of current
economic hardships, many parents give educationd preferences to their mae children.

5 Domedic violence agang women and rape cases should be crimindized and women should be encouraged and
educated to report such incidences to relevant authorities.

6 Women genital mutilation should be made an offence.

7 Equd inheritance rights should be accorded to dl children regardless of their sex or maritd status. Women should be
educated as they are ignorant of their inheritance rights.

8 Hawkers should be catered for by the new condiitution to avert harassment by the town dity council for it is one the way
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our children are earning aliving as they are less fortunate.

9 Locd brews have redly contributed poverty in homes of men who are involved despite of their hardworking of their
wives. So we are requesting this one to be crimindized.

10 Government hospitals should uplift standards of services, deanliness and especidly maternity wards. We are aso,
women are dso advocating for gender equdity should be fifty fifty. It is the view of us women that the Vice President
should be eected by people as we do to the President.

11 Minigers should be appointed by ther professons eg. Miniger for Finance should be qudified in Economics, Minister
for Agriculture should be qudified in Agriculture. That is dl from women of Totd Sdf Help Group and were

represented by Mary Ndegwa.

Patrick Lumumba: Danid Mwangi Karuga, akifuatwa na Danid Mugaku. Danid Mwangi Karuga na aafuatwa Danid
Mugaku wa Karima.

Danied Mwangi Karuga: Mimi ni Danid Mwangi Karuga kutoka Sigome nayangu ni machache sana. Mambo yade ambayo
niko nayo ni mambo matano tu. Naongea juu ya Sub-chiefs. Masub-chief, maoni ya wau inaona kama wawe kama
Councilors, elected by the people. Ya tatu, ni ile mambo ya human rights. Human rights tunaona kwei hapa Kenya tunayo
mambo meng sababu human rights hezifwaiwi kama vile ziko. Hayo mambo yarekebishwe kabisa kwa sababu tunaona
mambo meng sana. lleingineni yaMPs. MPs should be eected by watu kama councilors. President naye awe na kazi moja
tu, kama President peke yake. Sio awe a@i n MP nani  President. Tunaona mambo ming sana sababu maoni yangu ni “one

men one job”. Yangu ni hayo tu nimetga hakuna mambo ming. Asante sana.

Patrick Lumumba: Namuomba Danid Mugaku kama yuko , kama hayuko Alice Gathoni Mugo, Gathoni hayuko, Rapheel
Nderitu, Nderitu Raphadl, kama hayuko kuna mwezangu hapa ameandika jina lake kwa njia ya kutatanisha kwa hivyo anwani
yaken 640 Othaya. Anatwa Mugathe. Labda nitaitamka sasa Mugathe yuko anwani yako 640 Othaya? Kimondo King' ori

yuko?

Kimondo King'ori: Shida yangu nitaongea juu ya citizenship na Loca Government kidogo. Mambo ya ditizenship nasema, dl
people born in Kenya of parents who are both Kenyan dtizens.  All children born outsde Kenya of parents who are both
Kenyan dtizens. All children born of one Kenya parent regardless of parent gender so that Kenyan citizens regardless of
gender mugt be entitled to automatic ditizenship even when they are ditizens of their own country.

Locd Government: Mayors be dected directly by the people. The term of service for the mayors be increased from the
current two year term to five year term.  The Conditution should empower the electorate to recdl ther councilors, this should
be done through collection of & least five hand sgnatures of the electorate who register ther dissatisfaction of the performance

of the councilors.
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Patrick Lumumba. Asante sana Bwana Kimondo, Namwita Stephen Kibira, Stephen Kibira yuko? Kama hayuko Benard
Muruthi, Muruthi Benard, John Mwangi anwani nambari arobaini Othaya, John Mwangi, John ameshughulikiwa, Amman
Wechira, Wachira Amman anwani hiyo hiyo, inaonekana wako katika kikundi, Gicheru Mwiga Munga? Gicheru Muga?
Okay asante sasa jina yako nimeandika sawa sawa Gicheru Munga. Munga? Na wameandika hapa Muga kama kwamba

wewe ni mjauo?

Munga: Hayan kusahau.

Patrick Lumumba: Gicheru Munga
Munga: Gicheru Munga

Patrick Lumumba: Nimepata sahihi, karibu.

Gicheru Munga: Muriega iyothe, kiugo kiria kwaaria mundu ahikiririe na matu make, tuko pamoja kiugo kiria ndirenda
kuuga, wiyathi woka guku ukire na nguonatari 1963,

Trandator: Lile neno ninataka kusema wakati tulipata uhuru ilikuwa back 1963.

G. Muga: Nakumawiyahi woka ndikugeria mekinya mawiyathi ngona kiria gikirite nia athini maingihite gukira riria tutari na
wiyathi.

Trandator:  Na tangu tulipata uhuru nimesngdia ama nimefuata nyayo nikaona kwamba wakeati huo kabla tupata uhuru
tulikuwa maskini kidogo kuliko wakati huyu tuko na uhuru.

G. Munga: Ngicoka kurora mundu urutite wira wa thirikari miaka iria yagirire egocoka agoka agaikara mudi eterereire mbia
na ndaraciona no eragwo niurigira angaya kuriyo ni mwiri.

Trandator: Anaenddea na kusema kwamba wae watu wame-retire kwa kazi za serikari, zile pesa zao za penson hawapati
wanakaa tu nyumbani wakingojea kufa, Kabla hawgjapata hizo pesa.

G. Munga: Ngona hau korwo no hamenywo mundu ucio akiheyo ritaya aneng’ erwo dringi yake iria arutiere wira ainuke
agakome nayo mudii.

Trandator: Kwa hivyo meoni yake ni kwamba wae watu waki-retire wapatiwe penson yao yote ndiyo mtu akienda
nyumbani gue vile atakavyojipanga na hizo pesa.

G. Munga: Na nginina tundu riu nikunina ndiranina kungikorwo gatiba ino niyo horo horwo “wama, wama’, “control pricing
nature study compogtion” ikorwo niyamaimenyeyabururi uyu uri nathina wa cianairiatuthomithitie tugathomithia igathii form

four, ikoimaform four igethii univergty airiu iri midi gutariungira ithe niwarutire wiraitondu ndari handu araruta wira.

Trandator: Anaenddea kusema ya kwamba kama hii Katiba itakuwa ikifanya kazi ichunge sana sana, kwamba watu wengine
kama 99 vijana tumesomeshwa, wazaezi wamegjitagbisha pesa zile kidogo wako nazo wakatusomesha na mbdi tunaendelea

kukaa nyumbani kama hatuna kazi. Kwa hivyo ichunge hiyo hojayakazi sana.
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G. Munga: Ngirikia tundu riu nikurikia kurikia no njuge kiugo kiri muoyo tundu ndireciria kiimuoyo kia kungirwo kuri getiba
irenda kumenya uria bururi uhana inyite kuri Othayo location, kuri Othaya location, ti divison, inyite othaya location ,yone
athamaki makinyite anna a Othaya location, amahiga location, yonne athamaki manginyite anna a tinga location, kuma uro hau

aria marimenyaga uthini wandu uriawiiturariu ura ukare.

Trandator: Anaenddea na kusema ya kwamba kama hii Katiba inaweza kushughulikia kama Othaya Divison, kila location
tuwe naviongozi wanne ambao watakuwa wakichunga umeskini usendelee zaidi katika hizo locations.

Pastor Zablon Ayonga: Asante sana

Munga: Ora ha nie nde Gaceru Munga komunya nekorario Katiba ndiyona thiinia wa marua ndumiro mekauga Gaceru

araugire 00.

Clapping.

Trandator: Anaenddea na kusema ya kwamba atgjua yeye Gacheru Munga ame-participate akipatailelig ikiwana jina lake
hapo, kutoka kwa Commisson.

Laughter

Patrick Lumumba: Tunaomba James Kamotho kama yuko anwani 891. Na anayemfuata atakuwa ni Paul Ngunjiri wa
anwani 82 Othaya. Akifuatwa na Peter Macharia wa anwani 84. dakika mbili mbili jing mlivyodezwa na father.

James Kamotho: Shukrani sana kwa Commission hii, mimi nitaongea kwa lugha ya kiswahili ambao ni lugha inayoeleweka na
kilamtu. Kwanza, tunashukuru serikai kwa kufunga pombe za kumi kumi ambazo zlikuwa kwdi zimeangamiza wazee na
kubomoa manyumba. Jambo lile lingine ninataka kusema kwa vile mda ni mfupi ni jambo ambalo hdlitiliwi maanani sana, hata
wakati huu ambapo watoto wetu wanazidi kuangamizwa na maradhi hatari ya ukimwi.  Jambo lenyewe ni jambo kuhusu
wanawake. Mavazi yanayovadiwa na wanawake sku hizi, ni jambo ambao hatuwezi kulipuuza huku tukijua kwamba ugonjwa
waukimwi ni ugojwa hatari. Jambo hilo la kwanza nitaonyesha and pia nitaonyesha picha kwa haraka. (interruption: “endelea
kusema ukitoa). Picha zle zitaweza kuonesha mavazi ambao ninaongea juu yake, ili kila mmoja aweze kujionea, ninaongea juu

ya mambo gani.

Interjection: (Pastor Ayonga:) Hayabas imetosha, endelea
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Kamotho: “waonyeshe vizuri ili waweze kuond’.

Interjection: (Pastor Ayonga) Inawezakutolewanje piatukimaliza

Background: Laughter

Kamotho: Mwanamume akiona uchi wa mwanamke kusema kwdi kimaumbile lazima atamani kufanya mapenzi. Kwa hivyo
Katiba hii mimi ningesema iangdie jambo hilo mavazi haya yaweze kurekebishwa wanawake watolewe amri kuhusu mavaz

yasyo naabu.

Pia kuna picha zingine ambazo zinauzwa barabarani, picha ambazo kusema kweli mwaafrika kamani mtu amgiheshimu ni picha
Za abu, ningependa pia muonyeshwe picha hizi zikiwani picha za wanawake wakiwa uchi kabisa.

Interjection: (Pastor Ayonga) Ngoja Kidogo kama ni za ailbu wewe unguani za aibu. Ni kwa nini kweli uzilete kwa baba
yangu na mama yangu au uzilete kwa watoto wangu ambao niko nao hapa pamoja. (clapping) Ningdipenda wewe utuambie

umeshademondtrate hizo za kwanza na kama zinauzwa barabarani tumeziona, wewe tuambie ungetaka ifanywe nini Katiba?

Kamotho: Shukrani. Mimi ningependa Katiba ambayo inatengenezwa, picha hizo zipigwe marufuku. Zipigwe marufuku katika
kuuzwa barabarani hapa katika nchi ya Kenya. La mwisho ninasema lingine ni kuhusu snema ambazo zinaonyeshwa. Sinema
hizo ziko kila pahdi. Cinema za video, cinema hizo ikifika masaa ya jioni na saa ingine hata masaa ya mchana, zinaonyesha
video mbaya za watu wakifanya mgpenzi wakiwa uchi, tungeuliza Katiba hii cinema hizo pia ziangdiwe zipigwe marufuku na
zZirekebishwe na kanda hizo zingine zipigwe marufuku kabisa.

Thank you very much.

Patrick Lumumba: Huyo amekuwa ni bwana James Kamotho. Paul Ngunjiri. Karibu Mzee Paul na anayefuata i Paul

Macharia

Paul Ngunjiri: Asante sana

Patrick Lumumba: Na kumfuata atakuwa ni Peter Macharia, Peter Macharia uwe karibu kuwaslisha maoni.

Ngunjiri: Mgina yangu ni Paul Ngujiri kutoka mariga.  Yangu naona kwa Dividon, kama mtu ni - mbunge akichaguliwa
achaguliwe nawatu kama dfu ishirini. Hiyo dfu ishirini inamwezesha kusmamia kama yeye ni Parliament na 99 hatunana hga
yamilage ama msitu mrefu, hatuna hgja naye, tuna hgja nawatu. Kwa hivyo, hiyo dfu ishirini ndio inatosha kumchagua mbunge

kwa sababu kunamahdi kwingine kwenye watu wengi kabisa hata dfu na madfu na inawakilishwa na mbunge mmoja
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Number two: Serikai yetu wakati wa kuchukua uhuru, wale waikuwa wamekaia hiyo mashamba ni wazungu na walilipwa kitu
kidogo, e.g. mbuzi amang’ ombe lakini S0 mashamba. Ndivyo nawakati huo mashamba hayakunyakuliwa na raia wa kawaida
ydinyakuliwa na magiri. Sasa tunasema hayo mashamba yarudishiwe wananchi kwa sababu hiyo ilitetewa wa Kenya.

Number three Utaona kama mtu ametoka nchi nyingine, section ya nchi ingine na aone bahati kuwa mbunge wa Kenya
Akipewa cheo ya Parliament, asipite kutoka kwa Ras askaribie namba tano. Askaribie namba tano kutoka kwa Rais. Rais
awe kutoka juu. Haya, ingine N wale watu wa mashamba madogo. Mashamba yetu kuna makes nyingi, makes kwa
macommission. Hayo yarudishwe kwa family, kwa family ya watu hao kwa sababu kupelekwa kwa mawakili, wekili anataka
pesa tu na hgui mchanga uko wapi. Familia yake hgui ni gani na anakata tu kes hbila familia hiyo kupata, chochote
wananyanganywa-- (inaudible) (interjection)

Interjection: Asante sanamzee. Hiyo karatas yako mzee tafadhdi toa kule na uandikishwe.  Ukumbuke pia mawekili in

watoto wetu. (laughter). Tugje.........

Patrick Lumumba: Peter Macharia kama yuko..

Paul Macharia: | an not Peter Macharia, he has given me that opportunity. | Have been here snce morning. | have a few

issues, | will say them very firg.

Number one about retirement: We know that as far as leadership or usefulness of a human being is concerned, there comes a
time when we dl have to retire because we grow old. So what | an proposing is that judges and judiciary, there are many
young lawyers who are energetic. The concept of judges retiring at 74 should be removed. They should dl retire like
everybody else a 55 years so that there is no blockage of the upward maohility of the young energetic lawyers. In the same way
| am saying in Parliament, the postion of the head of state as wdl as the members of Parliament ought not go beyond 70 years
because otherwise the public is left wondering as to the serenity of the people who are supposed to be leading us. So |
propose that we should not have people in power as for the professona not beyond 55 years, for the politicians not beyond 70

years.

The next one is about foreigners into our country. We mug not dlow foreigners to reap the resources of our nation. For
indance, look at banking sector. We have banks in this country which are collecting money from the public e.g. the Centrd
Bank of Kenya, they are paid huge amount of interests which they repatriate back to their own countries. We are saying if we
mug dlow “investors’ to comein our country, they mus demongtrate that they have come here to develop the economy by,
before being alowed to open a second branch for instance in one province, they mud at leest demondtrate that they have
opened a second branch in another province or at least they have opened branches in dl the provinces of Kenya because as it
isnow we have alot of Kenyans who are unbanked and they are not able to find somewhere, they can put their money and yet
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foreigners are making alot of money out of our land.

The next one, is about retrenchment. Unless a company can demondtrate that it will not do wel if it doesn’t retrench people,
retrenchment ought not to be alowed in our country if there is no other benefits that are going to accrue out of the retrenchment,
otherwise retrenchment because it is pensonable, shouldn’t be dlowed, it goes agang the wefare of our nation. The
Condtitution of Kenya ought to guarantee a certain marathon in the economic development of our country and such marathon
should be used to measure the effectiveness of a President and his leadership. For instance, we should have specific time frame
in a marathon in making use of a 70 percent of the arid and semi-arid areas of Kenya. For ingance, we should be developing
North Eastern and Eagtern provinces of Kenya by putting water there and the government of the day must demonstrate may be
in 6 years time, that they have been able to do certain things like putting water in North Eastern and Eastern Kenya.

The next oneisthe land use. We have reached a point whereby land is only being used for the purpose of putting up houses. It
is not economicdly vigble, is not heping our nation, and | am advocating a Stuation whereby land should be reconsolidated
such asif it isagriculturd land, it should not be less than 10 acres because any parts that are less than 10 acres are not going to
be ussful to the nation. | ask if we don’t draw a Condlitution that guarantees the minimum land acreage we are going to reach a
point whereby we dl have houses in the whole country and we are going to go out with bowls to beg for food because we have
not thought about it, we haven’t planned for it.

Education and the budgetary dlocation. As it were now we are complaining that education is taking great proportion of the
country’sbudget. | am not sure but | think something like 48%. | believe that education ought not be an end in itsdf, education
ought to be a means to an end and that means to an end we need to St down, the Congtitution is to provide for a Stuation
whereby the nation isthinking srategicaly to the extent that we gauge our 50 years man-power needs, so that when we vote in
Parliament for money to be utilized in education, that education ought to incur those costs for the purpose of achieving the
drategic ams of the government.

Patrick Lumumba: Thank you very much. Emilio Okingori, afternoon wako pamoja, Francis Gathengwa, Ngugi Kagecha,
au mko pamoja. Naona Ngugi Kagecha, Ibrahim Wachira Kanyi, Ibrahim Wachira. ..

Ibraim Wachira: Thank you very much honorable Commissoners. | will take very a short time because mogt of the things
that | had put in my memorandum have been said by my predecessors but | have two points to highlight which they have not
mentioned and thisis about the defection by either the MPs. Once they have been like councilor, once they have been elected,
they have tendancies in the middle of term, deciding on ther own without consultation with their electorate to defect from the
party which sponsored them to another one. That actudly necessitating the need for a by-election. These dections are
becoming very expensive to the nation at the expense of tax payers cost and surdly there should be a condition or a dause
barring this tendencies of councilors and MPs defecting in the middle of their term to cause some by-dection and this dso
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causes some we are fearing some of them get some inducement to defect from one party to the other one and this is a form of
corruption we would think. So | am proposing that a clause should entrenched in the Condtitution to bar this defection in the
midgt of aterm. If one is not satisfied with the party which eected him as an MP or as a councilor, he should gtay in until he

ends histerm to avoid this tendency.

The other thing | should mention in passing is regitration of voters that has been mentioned. 1 wanted only to emphasize that it
should a continuous exercise so that it doesn’t only come around the year of eection. That means as people aitain the voters
regidration age, they get automaticaly registered.

The other thing | haven’t heard being mentioned is about the Commisson of a Conditutional court which should be deding
specificdly with matters concerning condtitution so | am proposing that there should be a court formed by the conditution to
ded spedificaly with issues concerning conditutions and they decide party disputes or disagreement conditutionary and am
proposing they compose between 3 to 5 judges of the high court of apped and something like that and dso findly, the
limitation of the minidry, it should not be left at the will and chances of one individud to decide that they would be so many
minidries they should entrenched in the condtitution that the government can only have so many minidries as alowed by the
condtitution and findly conditutiond gppointment and senior offices, those who are gppointed should be vetted by the
Parliament so that they can be dlowed to work.

Patrick Lumumba: Thank you, thank you so much. Could you please leave your memorundum and Sgn. Evanson Kgjioda

Mukunya, hdafu atafuatiwa na Charles Gichimu.

Evanson Kajioda Mukunya: My nameis Evanson Kgioda Mukunya from Maiga and | am representing a group of people
known as Mau Mau in Othaya Divison. And those are the proposals presented to the Condtitution Review Commission.

These above mentioned members would like the following to be put in the Commissioners and first our recommendation.

- Toremove Cap 108 from the condiitution which prescribes KPA, Mau Mau and many others

- Toremove Presdent powers as above the law

- Toremove street children (chokora) from the streets and trace down their parents and hand them over to them or take
them to children home as a country for proper care.

- Wananchi to be dlowed to be line up for ther assstance chigf and chief instead being elected by the Didrict
Commissioner. The chief should not be retiring at the age 55 as for the older person becomes the wisdom gained. To
scrub Cap 18 of the Condtitution which limits a farmer from sdling dl her products and furthermore to choose for
themsdlves a buyer of their choice.

- To scrub the present Presidentid dection of 25%  from each and every province be 50% from the total cast vote in
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the countrywide.

- Tohaveto have a holiday marked in our calendars for those who struggled for this country to be independent that Mau
Mau and remove some holidays which are not important to many of us. Those who should be remembered are Fidd
Marshd Dedan Kimathi, Gen Mathenge and many others.

- Tole our current nationd flag a three colour flag instead of the present four. That is the man colours should be black
red and green. To remove dl types of leases from our land to place from 33years , 30 year, 99 years lease which is
gven to the natives who don’t posses any land in Kenya. We as Mau Mau members would like to be awarded the
fdlowing as our higoric dtes. According to Kenya Gazette of 9" March 2001, it awarded us sometime in 1950 in
Kenya Gazette pages 597 namdy Mau Mau Parliament in Aberdare ranches Mau Mau Headquartersin Aberdare that
is Kirigine. Mathaine where the colonid fighters and the Mau Mau sat down for reconciligtion, the detainees in
Aberdare where Mau Mau Warriors log ther lives laid there and more than 6,000 troups entered the forest.

- Donyoro inKigdi areas of Mahiya Location. To remove the present created didricts and retain the previous 42. To
folow the firda Kanu Manifesto, which states that primary schools should be free, free medicd treatment in al
government hospitals. Not put Kenya a Mgimbo state as quoted by many politicians. The members would be very
greatful if their works were used to build commemorative mornuments for their heros.

- Torectify the nationd ID where the word tribe is put, thet is Kikuyu or Luo or any other tribe in Kenya that should be
omitted and instead put as Kenyans only. With our current currencies, it should not keep on being changed. So we
would like to have only one currency with one potrait for example like the one we havein USA or United Kindom with
the firg founders image, that is Mzee Jomo Kenyatta.

Thank you Commissioner.

Patrick Lumumba: Thank you Mzee, if you could hand in your memorandum and sgn.  John Mwangi anwani arobaini, John
Mwangi Gathumwar

John Mwangi: Nimeshukuru tume la urekebishgi wa Katiba kwa kututembelea Othaya, na hasa hasa ningetga kidogo tu
kwa sababu yote ambayo nilikuwa natargia kutga, yametgwa lakini kuna kidogo tu ambao ningequote hdafu baadaye
tungehitgi tume la Katiba tuswe tukisoma gezetini wakiwa na kelde hapa na pae. Prof. Gha anasema hivi, na mwingine

anasemavile tunataka wafanye kazi kwa pamoja nalli Katiba ibadiliswe sawa sawa naili tuwe naimani nawao.

Kuna jambo lingine la pili, kuna ile livestock development. Kuna hii we have Miniger for Livestock, kuna Miniger for
Agriculture, kuna Miniger for Socid Services, kusema ukweli kama Othaya kama ni pahdi pengine hakuna kitu kama
Livestock development katika Othaya divison. Ukihitgi ng’ ombe yako ipate mbegu, unaenda kwa private doctor ambao
wanatugharimu pesa nyingi na hivyo watu wamerudia hdi ya kupeleka ng’ ombe zao kwa dume na inazorotesha hdi ya ufuggi
wango’ mbe.
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Hdi yavijana socia services wakati wangjiandaa kucheza mpira unakuta hakuna wizara ya Socid Services. Vijana wenyewe
wangiandaa wanatengeneza tume yao na hivyo mambo ya vijana ineendelea kuzoroteka. Kuna mambo ya N.S.S.F. wakati
wa zamani ama Katiba iliyokuwa ya zamani ilikuwa inasema mtu akigjiriwa permanent pahdi ama akigjiriwa kazi ya kibarua,
anapaswa kufanya kezi miezi tetu hdlafu anagjiriwa permanent.  Akigiriwa permanent pesa zake zitakuwa zikipeekwa kwa
NSSF. Sku hiz mambo ya kugiriwa permanent ni kamaimesha watu wanaendel ea kufanya kazi kama kibarua mwaka nenda,
miaka rudi na hapo utapata ya kwamba NSSF ambayo ingpea serikdi pesa nyingi inaendeea kuangamia na baadaye kidogo
iteangamia kabisa

Jambo lile lingine nilikuwa nataka kusema ni na litakuwa lamwisho. Wakati tunakuwa na project. Kuna project na kuna sheria
ambao ingpitidhwa ya kwamba project kama hii ingfanyiwa katika Othaya divison. Fird priorities au wafanyikezi wa mkono
wandfaa kutoka katika sehemu hizo. Sku hiz § kama zile unakuta ya kwamba hata wengine hawgjui watu wdigjiriwa wapi,
unakuta ya kwamba watu wanaendelea kufanya kazi , people coming from Mombasa to work a Othaya, people coming from
Kisumu coming to work a Othaya. Na kwa hivyo vijana wetu wamgjiingiza katika hdi ya ukora na 90 kwa sababu ingine
yeyote, ni kwa sababu ya kukosa kazi.

Jambo lamwisho ambao ningetaka kulitgga wakati kama watu wamepewa project kama hii ya kutengenezewa barabara na ni
vizui chief and sub-chiefs and MPs wapewe priorities na hili wapeane meoni kuhusu barabara yao maana pahdi pengine
inahitgi kitu kama bumps mahdi watoto wanapitia na hapo watu wanashangaa ni nini watafanya juu the person concerned is
coming from Nairobi hgui barabara itawekwa wapi bump hgui barabara itawekwa wapi bus stage na kwa hivyo wananchi
wetu wamekuwa na shida. Na kwa hayo machache, ningashukuru  Katiba ya marekebisho na yote ambayo tutasema
tunaomba Mungu yakamilike yaswe kama Katiba ama tume zingine ambazo zimetengenezwa na mwishowe hatuoni matunda

yake. Asanten.

Patrick Lumumba: Thank you. Tomothy Ndirai. Kama Timathy hayuko, kuna Joseph Mwangi, anwani 80 Othaya. Joseph.
(ineudible) Okay asante sana. Richard Nderitu, Nderitu Richard wa anwani 40. Ah thank you. Danid Ndugire, Danid
Ndugire atafustwa na Joseph Migwi.

Daniel Ndugire. Mginayangu ni Danid Ndugire kutoka hapa Iriani. Mimi ningeuliza waengdizi wa kamti hii, mimi hata
skuandika pahdi, yako kwa kichwa yangu. Kwanza nitaanza na mashamba ya hapa yae yako hapa. Mashamba yde yako
hapa yawe yakiachiwa mlango yaani mlango wa watu hao. Wadje kupeekwe hapa kwa D.O. Kuwe mlango ndio unatufunza
hdi ya mashamba haya.

Yapili, n mashamba hired. Mashambayde hired, kuwe na Katiba. Watu wengine wamechukuwa ardhi yote. Kuna wengine
wako na dfu na madfu na wengine hapa n maskini. Na mashamba haya ndio ydipiganiwa na watu wa nchi hii na waikuwa
wakisema mashamba na -----(interjection). Na kwa hayo nissme Katiba hii ichunguze kuwe na kiwango cha mashamba haya.

61



Sababu taabu hapani farakano haitakwisha kwa sababu ukienda huko kama ningewauliza nyinyi, sku moja mtembee muko na
megari. Ukiingia huko idand ileilipiganiwa nawatu wa nchi hii, ni swara tu ambayo peke yao wanatembea huko. Wae ambao
wadikuwa na nguvu ndio walinyakua hiyo ardhi, wakaacha wae wdipigania nchi hii, na wale watoto wao wako na shida hata
Katiba hii tukiambia umaskini utakwisha, utakwishalin? Na tukichagua mtu anakwenda kunyakua ardhi yote. Tuwe na Katiba
ai kilamtu apatiwe kampani au agwanye mashamba hayo iwe ni yetu hata kamani heka hamani ana miamoja. Hii mashamba

ni serikdi imenunua ikaipa wazungu.

Yatatu, nikusema hdi ya Locd Government: Locad Government idje ikangililia mambo ya mashamba ya hapa, kwasababu
mashamba ya hapa hata kama mtu amepanda kahawa kuna rent anakatwa, anakwenda kuambiwa kuna koti nyingine, hii locd
government iondoke kwa mashamba haya kabisa, iwe mashamba yanaangdiwa na MP mwenyewe, na MP akishaangdia hayo
mashamba, kama niko na kazi ninafanyia huko ya biashara, nikiitishwa licence ni sawa. Lakini kuambiwa uko na heka mhili,
utatoa shilingi dfu kumi, nitatoa wapi, kwa hivyo ningeuliza nyinyi muangdie hiyo sana. Eti council, hata tukiwa tunawachagua
waondoke kwa hayo mashamba, tunapata tasbu sana.

Patrick Lumumba: Joseph, Migwi, kama Josheph hayuko, kuna Maina Waigwa, Godfrey Muchiri, Muchiri Godfrey, Peter
Mathenge, Mathenge peter wa awani nambari 2994, Joseph Kiragu, Kiragu Joseph wa anwani 365 Othaya, Michad Gichuki,
Gichuki Michael wa Anwani arobaini, hiyo ilikuwani kikundi, Lucy Wanjiku Macharia anwani 825 Othaya. Karibu na baadaye
Kanyi Maina, badaaye atamfuata Kanyi Mainawa anwani 71 Othaya. Dakika mbili mama. Asante.

Lucy Wanjiku Macharia: | would like to thank you Commissoners to have this chance to read the points | have. Many of
them have been read but there are some points which | would like to add to education. Education, | would like to ask
Commissioners congdering primary educeation they should make primary education free education. Thisis a basic humean right.

We aso should review about the basic of the human being. Many schools are public shools, others are private schools. Private
schools are denying poor people and disabled people educate to ther children in those schools because they cannot afford to
take them there. The private schools have adequate fadilities unlike the public schools due to the leve of poverty in our country
S0 mog parents cannot afford to take their children to these private schools thus denying their bright children chances of going
to univergties irrepective of being clever and having other skills. Education should be considered during free time and tuition.
Present schools deny us to give this children freedom to discover ther tdents naturdly. Some can be discovered without them
learning from the teachers but because during lunch time and breaktime they are dl taken for tuition and during holidays they are
aswadl taken for the tuition, this denies the children time to learn naturaly and they need to have their naturd talents which they

can use in future and help the country as wdll.

Home science, Home science is now denied to the children who arein  primary schools. We start motherhood  when the
children are born and start doing activities when they are in standard four, five, they don’t learn how to be future mothers. If

62



they don’t learn home science, they will not have that chance to be good future mothers a home. Am unable to read properly
because | don’t have spectacles so execuse me. Let me go through the points

Interjection (Patrick Lumumba): Silence please.

Kanyi Maina excuse me and | will read the points for her. Point Number four: Children should be given an opportunity to
choose ther favourite subjects to hep them develop ther tdents for future benefits e.g. craft and home science .

Number five — To prepare girls to be responsible future mothers home science should be taught in primary school as a
compulsory subject.

Lucy Wanjiku Macharia: Wel done, | would like the Condtitution to think about this poor families and disabled children.
When they are taken to the private schools they don’t have enough money to educate them upto to standard 8 or to form four.
Thishas well denied them to go to universty . Thisis because when children are given chances of learning like those who are
having rich parents who have got money, they go to nationad schools. Nationa schools as wel they have fadilities of dl things
they can educate them to further thair education. So when we are thinking about the free education and disabled and poor
people just think the future leaders and the people to build the future nation can come from the poor families and disabled
families Thank you very much.

Kanyi Maina: Mimi naitwa Kanyi Maina, yangu n mojatu. (interjection: inaudible). Kama vile tunataka kupunguza muhula

wa Rais wa jamhuri, ningetaka pia muhulawa M Ps uwe maximum 3 terms, kwa miaka tano.

Patrick Lumumba:  Thank you. Kingori, hiyo sauti imepasa sana, kama hayuko King' ori, namuomba Kihara Macharia,
Kahara Macharia, kama hayuko Philip Kiongo wa anwani 483, Dancan Nindo wa anwani 555, kama hayuko Njugiri Gathima,
Dancan Wahome, Wahome Dancan wa Rukira dikuwa na kumbukumbu, Peter Ruthi, Ruthi Peter, utafudtiliwa na Cedilia

Thongori.

Peter Ruthi: Huyu ni Peter Ruthi: Bwana Commissoners na watoa meoni wenzangu. Yangu ni kidogo, pengine itatusaidia
Hayan mambo ya Congtitution ambaye ni mwongozo wa mwananchi wa kawaida. Ni jambo lakwei yakwamba hata serikdi
iliundwa kwa sababu ya mwananchi aongoze sawa sawa. Lakini wa sasa hata ingawa tulipata uhuru sheria ilikuwa ya mkoloni.
Sasa ni yetu nani bahati. Jambo la gabu mwananchi mwenzangu nilimchagua akaniwakilishe lakini ananiumiza  Sasa hata
ingawa tunatengeneza Condtitution, ichukiliwe jambo ya maana sana ya kuwa mwananchi wa kawaida kwa congtituency
goatiwe dimu ya humaen rights office au ile tunaita dvic education sababu wau wa councils wameshindwa kufundisha
mwananchi gue sheriani nini na itamsaidia ge na yeye rights zake ziko wapi. Ndio hata hii Condtititution iwe ya maana kwa

mwananchi wa kawaida.
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Jambo lapili ni utgiri wa nchi. Utgiri wa nchi wa mwananchi na mwananchi amekanyagiwa chini kabisa.  Iwe sheria ikiwako
hata awe ni mwana bunge au ni President au ni council au ni kiongozi gani amechaguliwa na wananchi ili kusmamia rights za

mwananchi, ikiwa amea abuse his office aondolewe mara moja.

Himu dimu ni utgiri wa nchi ispokuwa imezoroteshwa na hawa hawa tuliowachagua. Ingekuwa  inafaa kufundisha
mwananchi mpaka kidato cha form four. 1li tumuondoe kutokana nadimu ya gumbaro. Sasa amekuja kujua ambayo anaweza

kujitafudria, sheria namambo yanchi yake. Kwa hivyo serikai ismamie free education up to form four.

Yatatu ni habari ya hedth: ukienda hospitdi tunazijenga na harambee.  Tunafanya kila kitu na harambee na tukienda huko
unaambia cost sharing. Cost sharing, unacost share nanani? Na mimi ndio nilijenga hospitdi nikeatoa vifaa vyote, kodi nikatoa
sababu ya dawa na kulipa mshahara ya daktari, hiyo ikamezwa na daktari anagoma, mimi naitwa cost sharing. Ni wengi
wameaga dunia hii sababu ya uongozi mbaya. Sababu ya kutofuata sheria ya kusmamia the common man. Na hii inaonyesha
ya kwamba ikiendelea hivyo yule ambaye nilichegua atanyakua mdi aende zake, awache nchi itoweke, turudi kwa ukoloni tena.

Sheriaya shamba ukiangdiatitle deed inaandikwa lease 99 years namdi ya baba. Kwa mfano mimi naitwa Ruthi, hata nikifa
hiyo itakuwa hivyo hivyo because it ismy Sr name, naye shamba nilitoa kwa baba naye ditoa kwa babu, sasa nirithi kwa nani?
Public land: council amechukuwa asmamie on behdf ya public na unaskia akichukuwa tu, usukani pae kwa office ya coundil,
shamba imekuwa yake, public land imekuwa yake na mfano niseme Othaya. Tuko na factories ya chai.  Ukienda unakuta
iligawanywa na K.T.D.A nawade directors a few tulichagua, iko natitle sasa kama yetu ya Iriani iko na three titles hati ni ya

KTDA. Tunarudi kuuziwa. Hii shamba iliuzwa na council n MP au ni neni diuza nani mdi ya public?

Interjection: asante sana

Ruthi:  Nimekuja upande wa parastatals. Parastatds zimefiliska zote na ndizo kianzilisho cha employment.  zlikuwa
Zimeandika watu, KCC, Kenya Tea, yote namna hiyo, zote zimemdizwa na hao hao. Ingekuwa ya kwamba sheria ya common
men ile yote wainyakua warudishie wenyewe ambao ni wananchi watukufu. Y akumdizia kabisa--- mi

Speaker: Imeshindwa kumdiza au nikumdizie?

Ruthi: Asante sana

Patrick Lumumba: umekumbuka?



Com. Pastor Ayonga: Thank you so much. Tafadhdi ninawaomba ninagpokwaambia time imekwisha ni kwa maana nataka
naye mwingine apate nafad aseme kitu. Kwa hivyo tafadhdi tujaribu kupatana na kudewana.  Sfanyi kwa ubaya, ninafanya

kwa uzuri wenu nyinyi wote.

Patrick Lumumba: Cecilia, Cecilia yuko? Kama hayuko Paul Nderitu Ndirangu, kama nderitu ameandika dikuwa na
memorandum, Lawrence Mwangi anwani 402, Lawrence Mwangi, John Gichuki wa anwani 53. Kama hayuko James Theuri
Muhoro anwani 17 Othaya. Charles Wawere, Charles na baadaye james Mana Nderitu. Charles Waweru kisha James
Maina Nderitu. Dakikan mbili kama kawaida.

Charles Waweru: Na kwa mginammi ni Charles Waweru na ningependa kutoa meoni yangu.. Mimi kama mwananchi wa
Kenya ningependa Katiba mpya igeuze mtindo unaoendelea wekati wa campaign. Katiba tulionayo kwa wakati huy,
wagombegi wa viti vya ubunge na udiwani inawaruhusu kutumia magari na pesa za serikai namdi yote. Ningependa Katiba

mpya iwakataze kufunya hivyo, wawe wakitumiamdi zao wenyewe.

Yapili maskini na matgiri wasawazishwe kisheria Kwa mfano utamwona tgiri akidharau mahakama kwa kutoudhuria kes
yake. Tgiri huyo huitwa mahakamani kama anabembedezwa lakini maskini hutolewa kibdi cha kumshika mara moja na
kumficha mahakamani haraka iwezekanavyo.

Ya tatu katika mpya iwdinde kina baba na mama, wazee wdiopigania uhuru wetu wa Kenya kwa sababu Katiba ya sasa
haiwashugulikii hata kidogo. Watu hawa ndio maskini wa mwisho na hila hata mashamba. Katiba mpya ishughulikie kaméti
zote hapa Kenya zkiteuliwa kuswe na nguvu zingine inatoka kando za kusema vile watatekeleza waibu wao  kwa mfano
kamati hii kushughulikia K atiba mpya hapa Kenya. Prof. Ghai S0 mwisho. Kuna wengine wenye nguvu zadi na Katiba mpya
iwgpunguzie hizo nguvu.

Patrick Lumumba: Asante sana. James Maina Nderitu, James Maina yuko?
James Nderitu: Kwa Mgjina yangu naitwa James Mana Nderitu, na meoni ningetaka kutoa tu machache kuhusu mdipo na
mapato ya serikai wananchi wawe wakijulishwa na vile ambavyo yanatumika. Na jambo lingine ni hawa watoto mayatima na

hawa watu waemavu wawe wakipata marupurupu kutoka kwa serikdi. Ni ya hayo tu machache.

Pastor Ayonga: Asante asante kuwa na mambo machache (------ umefanyge) Tungependa mambo mafupi mafupi saa
inakwenda naona saa hapa imekuwa mbaya mno.

Patrick Lumumba: Mwiko John Thuku, Mwiko John, Samud Gichimu, Gichimu Samud, Johnson Muriuki, Muriuki Johnson,
Paul jina lako umeandika kwa aisomeki  kwa hivyo nitakusomea anwani 820 Othaya. Paul jina la pili hdisomeki anwani yako
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n 820 Othaya. Na kuna jina nambari 138 hdisomeki kabisa. John Maina, wa Othaya 85 anwani. Reuben, Reuben anwani
yako ni hamani Othaya. Kama Reuben hayuko namwita Tomothy Gecheru. Mzee Timathy Gicheru wa anwani 777 location.

Interjection (Pastor Ayonga): Tafadhdi tafadhdi nakuomba sana mzee. Tafadhdi tumekosea kuita jina lako. Bas
tusamehe.

Patrick Lumumba: Bad tutamwita Samud Mana wa Karima Location wa awani 754. Samud Mana Kama Samud
hayuko Japheth Muthoka, Japhet Muthoka wa veterinary department, amewakilisha memorandum.  Elijah Gitahi, Gitahi Elijah
waMumwe anwani 82 Othaya akifuatiwa na Emilio Nderitu. Elijah Gitahi tefadhdi. Jna.

Elijah Gitahi: Mimi ni Hlijah Gitehi mwoko, nampenda yesu kwa kuniokoa.

Pagtor Ayonga: Asante sana kama dikuokoa. Amen.

Elijah Gitahi: Nimeandika machache kwa hapa na nataka kusoma kwa lugha ya Kikuyu. Ndirenda kwaria na Gikuyu,
maundu maria nyandikite, nyandikite na Gikuyu na njugite uhoro wigii kindu kigii cukuru, iri ya secondary kana

primary, ngenda kuuga ati cukuru cia private ibatii kweherio tutigirwo cia thirikari.

Trandator: Amesema ataongea na Kikuyu na point ya kwamba anataka shule za private ziondolewe kabisa katika serikdi

amanchi.

Elijah Gitahi: Niundu wa uici wa dawa cia thibitari. Ona cio thibitari cia private cieherio itigwo cia thirikari.
Trandator: PFa aneenddea kusema hogpitdi private ziondolewe zianzidwe zile za serikdi ili kurekebisha wiz wa hizo
madawa kwa hospitdi za serikali.

Elijah Gitahi: Niundu wa mwihubire wa andu aa nja. Ndirenda kuuga ati andu aa nja aria mehumbaga ta arume,
makehuba mugutho kana mubuto kana nguo ikuonania njaga onao matiagiriirwo ni kwihumba ta arume.

Trandator: Anaendeea kusema wanawake waswe wakivadia kama wanaume amamavaz ingine ya kukosa adhabu.

Elijah Gitahi: Niundu wa kindu gitagwo igoti, ndirenda kuuga ati riheo kindu gitagwo hinya nigetha rigicira

ritwiciragie na njira ya kihoto, ritekuingirirwo ni mundu oo na uriku.

Trandator: Anaendeea kusema korti ipewe nguvuili wakati inafanya kes igingliwe nanani ama jambo lolote lile
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Elijah Gitahi: Kaundu karia kangi ndirenda kuuga ni ati, nikuri na andu makuragia kindu gitagwo bangi na angi
mendagia kindu gitagwo dawa cia kurevia, andu acio tondu nio mathukitie ciana ciitu ndirenda kuuga ati manyitwo

makohwo maisha.

Pagtor Ayonga: Ningdipenda tafadhdi afanywe summary ya yde anayosema kwa maana akija kusoma neno kwa neno
itachukua more time and particularly when you are trandating you ettling the time.

Trandator: Ningependa kusema habari ya wau ambao wanakuza bangi na wae wengine ambao wanauza madawa ya
kulevia, ningependekeza wawe wakichukuliwa hatua kdi na mahakama zetu.

Elijah Gitahi: Andu aria nao metagwo itharia onacio ndirenda kuuga cianyitwo ikohwo.

Trandator: Nawanaozini pia ningependa wawe wakichukuliwa hatua na mahakama zetu.

Elijah Gitahi: Undu uria ungi guthondekwo kindu gitagwo thirikari ihana oo teno ya kuria gwitagwo America na

thirikari iri nawazri mkuu.

Trandator: Ningependekeza serikai ambayo muundo wake ni kama yule wa America ambayo inaongozwa nawaziri mkuu.

Elijah Gitahi: Redio, kameme na TV iheo kindu gitagwo wiyathi cionanagie ciama ciothe cia ngwataniro, cia mung’

ethaniro.

Trandator: PFa napendekeza kuhusu vyombo vya habari viwe vinatangaza mambo ya opposition na vile vile ya chama
kinachotawda.

Elijah Gitahi: Arim nao magitirwo hari kindu gitagwo urimi wao, niundu wa uici uria ugiaga kuo na kuoguo andu

acio mabatii kuohwo aria mangithukia kindu gitagwo ngwataniro ya arimi.

Trandator: Pia napendekeza kuhusu wakulima waindwe sawa sawa kutokana na wiz na wae ambao wanaiba mdi ya

wakulima wachukuliwe hatua.

Elijah Gitahi: Kwina kindu kiria gitagwo mai ma miberethi. Tafadhali ni moja tu.

Pastor Ayonga: Lakini semabilaya kusoma
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Elijah Gitahi: Kwina kindu kiria gitagwo mai maria mokagira miberethi-ini na mai macio tuturaga turihaga na yaani
ni mai ma Ngai niguo ndirenda kuuga, mai macio tikuga tigukirihio. Manina miaka ta ikumi tugatiga kurihio ni

thirikari.

Trandator: Anapendekeza ya kwamba kwa sababu mgi n Mungu watu wakilipa kama miaka kumi bas wawe wakikunywa
bilamdipo.

Com. Ayonga: Thank you and thank you, lekini hebu nikusahihishe kidogo. America haina waziri mkuu. Kwa hivyo hiyo ni
avic education ninayokupa. Tena mahakama wau wangpozini na kushtakiwa wanaadhibiwa.  Licha ya lingine kitu ulitaketa
kutuambia kwamba adhabu inayotolewa sasa ingeongezwa iwe namna fulani. Lakini nimekupa tu dvic education. There is no

Prime Miniger in U.S. Wao wana Rais. Asante kwa maoni yako na toa karatas yako huko.

Patrick Lumumba: Asante sana, Elijah, Emilio Nderitu, Emilio, na atakayemfuata n Mwangi Rithi. Emilio kisha Mwangi Rithi,
kisha Peter Maina

Emilioc Commissoners, ladies and gentlemen. | have written a few points and | will forward it to the Commisson but | will
only read one or two that isin connection with agriculture. This country is an agriculturd country and as such the government
should be more serious or concerned with cash crop farmers, with the view of removing middlemen so that the farmer gets
meximumum benefits from his produce and especidly most farmers in Kenya are poor, for in other developed countries, the
caseisdifferent it is quite different. The other point is penson. Government pensioners in this country fall to get rich because of
peanut pension they receive. It is therefore, we would therefore like the Commisson or pensons to be of such that they will be
reviewed regularly aongside those currently been awarded.

The other point | would like to mention is the government. Government utilities or land that is forests, building, land should not
be disposed off by afew people as we have this case here. Views or opinions of those concerned the mgority and the affected
aress should be considered. That isdl.

Patrick Lumumba: Mwangi, Peter Maina anwani hakutupa. Joseph Githinji wa anwani 313 Othaya.  Githinji Josheph, kisha
Wahome Marithia aamfuata anwani 69 Othaya.

Joseph Githinji: Asante sana Commissoners, yangu yae nimeandika hapo nitayasomatu. Steki kufafanua sana maana nyinyi
wenyewe mtakwenda kuifafanua, sna wakati kufafanua lakini ningeweza,

1. Ninasama sheriaiwe nanguvu kuliko mtu yeyote

2. Wakulimawasmamiwe na sheria ya kuwainda
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3. Kenyaiwe navyamaviwili amatatu nanaziszidi hapo maana vyamaving ni kuzidisha ukabila

4. Chief nasub-chief wawe wakicheguliwa kwa kura

5. Kes yamashambaiwe mikononi mwa wazee wa kijiji kwa maana wenyewe ndio wangua chanzo.

6. Makamu wa Rais awe akichaguliwa na wabunge kwa maana anawakilisha wetu waio wengi lekini So Rais.

7. Kipindi cha Ras kiwe cha miaka kumi mwisho.

8. Saikdi yamitaaiwe katika sheria ya Katiba kama zingine

9. Kufunga bunge ama kufungua iwe katika jukumu ya wabunge.

10. Uchaguzi mkubwa ukifika, uwe mkononi mwa Attorney Generd wala S0 katika wae wenye kutaka kuchaguliwa

11. Safai ya Rais iwe ikuchunguzwa sana na wabunge maana inaweza kuwan ssfari yake lakini So safari ya kitaifa

12. Uhuru wa kuabudu, ni haki ya mwanadamu. Iwe katika sheria lakini iwe ikichunguzwa sana wetu wengine wadje

kuinglliliayde yadyo ya kuomba Mungu.

Patrick Lumumba: Asante sana Mzee. Bwana Wahome Marithi, Wahome, Kuhure Kaunga, mzee wa kutoka Othaya

anwani ni 82. (?) Kahure so Kuhure wameandika vibaya. Hao vijana wameandika vibaya na tumesahihisha

Kahure Kahungu: Jnalangu ni Kahure Kahungu na ni asante sana kwa tume hii kuja hapa Othaya kutudeza na tuwadeze
maneno yetu. Tunastagjabu sana na habari kama kuna mkutano wainternd government mwezi wa Sta tarehe moja. Utakiskia
Presdent anakwenda pae juu ya kiwanja anasema, Kanu Kanu, na wae watoto wako primary na wae tunazaa leo na wae
tulizaa jana hawana chama na yeye anasema Kanu, President awe anachaguliwa mtu kutoka nje. Mtu qudified kutoka nje
adyechaguliwa na chama, asyechaguliwa na chama chochote.  Awe anachaguliwa kutoka nje, iwe ni Parliament itakaa chini
kuchagua President, iwe ni 99 kama vile mnakuja nyinyi sasa kutuwakilisha Mtuwekilishe tutafute ni neni anafaa kuwa

President sababu ni mzee wa chama
I nterjection: (speaker) ungposema nje, unamaanishanini mzee?

Kahungu: Hapana nje yaKenya lwe ni mtu kama nominated anatoka wapi. Kama President anachagua nominess, 3 anatoa
kwa watu?
Laughter

Iwe namna hiyo kuwe na yule ni Prime Miniger hata kama anakwenda kwa mkutano aseme Kanu, 99 neno hili ni la chama
chake anawekilisha. Lakini President mwenye kuzaa watoto kamamimi nasemamimi ni mtoto fulani mimi mioto hawa wengine
n wa chooni? Katiba iandike namna hiyo na programme namna hiyo. Judge, | say awe kama vile mimi nasema achaguliwe na
Parliament, wote hata upinzani lakini sioku-nominate watu wa chama fulani, hapana. Hayo ni yangu, nasema hivyo. Hawa watu
wanahakikisha kuwa mtoto anezdiwa na mzee karibu anskwisha Presdent awe mtu wa miaka Stini na kuendelea.  Sio

kutuletea kijanana s kusema--(laughter from audience) stini atawale mara mbili. Anakuwa miaka ssbini huyo ni dright ari
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namutiima (bibi). Lakini Prime Minister awe miaka arobaini na tano, miaka thelathini, (mheshimieni ?) huyo ni wa chama
Kwa hiyo memorandum yangu ni hiyo lakini ningewauliza kitu moja, mbona nyinyi mkifika hapa na nyinyi ni committee na
kutengeneza dunia hii, Kenya yetu hii? Mbona hamkufikiria kupitia hospitdi ya Genera hospitd ya Nyeri muone vile mimi
ndda nikiwa mgonjwa. Uone choo ya hapo, na hapa unakwenda na mtu wa kusafisha kama mimi ni mgonjwa totaly kabisa,
nitgpewa chakula na nani? Mgi tunanunua unakwenda na bucket ya kukusafishia mgojwa, hii ni serikdi ya nyayo.

Laughter

Patrick Lumumba: Asante sana mzee kwa maoni hayo mazito. Asante sana kabla hatujamuuliza bwana Paul Kimathi
Ndegwa, afuatwe na Danid Ndwiga

Paul Kimathi: (Kikuyu didect — trand ated)

Paul Kimathi: Ndabutira ikara hau utafute.

Trandator: Nandugakiraihie ndeto.

Paul Kimathi: Ndikuraihia, ndikuraihia, nditharirvo miti.

Paul Kimathi: Nimuraigua, muti wakwa wa mbere ri. Ritwa riakwa ni Steve Paul Kimahi wa Ndegwa. Na kiria ngwenda

kugweta kimwe ni diriri, hindi iria Kenyatta anengerirwo wiyathi, oigire uhuru na wira na thithino.

Trandator: Ngojakidogo. Tulipatiwa mwito wa uhuru nakazi nahayai Mzee Jomo Kenyatta baada ya Uhuru.

Paul Kimathi: Nariu tondu ni twarutire wirari agituhe kahawa tukihanda na kahawa kau ri tukirwo tucagurire andu tugicagura
twacagurari aria twaneengera wira ukorwo ni muthuri ta uria twamurora tukona ni muthuri ukurangira indo cia aimi aa Othaya

i tugoka tukiugani we.

Trandator: Tulipohimizwa kufanya kilimo tulipanda kahawa na tukgiunga katika Co-operative na kasha tukachagua viongoz

tukiwaangdia tukaona wanaweza kazi na tukawapetia kazi.

Paul Kimathi: Twamunengera Ooko akiuga niwega muno Othaya nake akiuga inyui nimukungurana mutianengera indo,
ngoima kuu ndi mutongu. Agathii akariaindo ciamuing ariaindo ndagacoka kwirwo undu tugukienda K atiba ogorwo ni.

Trandator: Wae ambao tunawapatia jukumu la uongozi wanakuja pesa za wakulima na wangjigamba ya kwanza sasa ni

70



wakai wao wakujitgirisha. Lakini baada ya hayo yote hakuna hatua yoyote ambao wanachukuliwa.
Paul Kimathi: Tukwenda Katiba tondu ni njeru igithii kugarurwo ri watho uyu ukugweta haha ri nituteithio naguo airiri mundu
afiaindo cia aimi niatige kwirwo niarugamio wira, arutwo angorwo ni Katiba ikuunyita watho ucio ikire hinya, ikire mukazo

mundu ucio indo ciaaimi arhe no ti arugamio ni ciarihika

Trandator: Ninshimiza ya kwamba katika Katiba mpya mtu akitumia mdi au akivunja pesa ya wanashirika iswe tu &i
anaamamishwakazi, lakini pialazima ashurutishwe kulipa

Paul Kimathi: Uhoro ucio wikirwo Katiba-ini nawikirwo mukazo, uria ungi ri ni kindi giki gigwitwo githomo. Githomo ti kia
primary, ti kiriku ona secondary. Watwara mwana primary mabuku, watwara secondary mabuku, kai Kenyatta riria ari kuo
mabuku moimaga ku?

Trandator: Jambo lingine ambao ningependa kuzungumzia ni juu ya dimu, tunaona ya kwamba gharama ya kufundisha
watoto ni kali mno, iwe primary iwe secondary namimi ngjiuliza mbona wakati wa Kenyatta gharama hiyo ya vitabu na nini,
vitabu vilikuwa vikitoka wapi?

Paul Kimathi: Riu tondu tuthomithitie ciana na ikarikia “A” levd tukaitwara college ikarikia, mundu urikitie “A” levd riria
yahingirwo ri na agacoka agathii college akarikia ri na riu ndindaga ngwirwo ni aria matuthomithagia diri tutirorehwo hau andu
aya tukumahira ku?

Trandator: Jambo ambalo limetusumbua sanani kwamba hata baadaya ya kufundisha watoto wetu wanafanya “O” levd hata
wanapata degree hawana kazi bado wanatufuata wakituuliza kazi iko wapi? Sasa naulizas tuangdiliwe hilo jambo ndio watoto
wetu wapate kazi.

Paul Kimathi: Maundu ndiri namaingi maundu macio nimekirwo Katiba-ini.

Trandator: Hayo ndio mambo ambayo ningependa yawekwe katika K atiba.

Paul Kimathi: Niwega muno.

Trandator: Asante sana

Trandator: Unataka kumuulizaswvai? Uria haria utananyita



Patrick Lumumba: Asante sana mzee kwa hayo yote uliyosema na yataangdiwa. Nawashukuru by the way tunavyoendeea
lakini pia lazima niwakumbushe nina mgina kama arobaini ya watu ambao hawgasema kitu na yako hapa. Kwa hivyo
unapokuja hapa ndugu yangu au dada yangu, nakuomba kufanya dakika mhbili. Kwa maana ungpojua nikissma kuna wetu
namba kama hiyo, ukipiga mara kila dakika, ungpata dakika themanini na themanini ni sea moja dakika ishirini na mnaona usku
ndio huu na ng’ombe yako utaenda upate mtu ameenda nayo na hiyo kuanza makes kukimbizana, mbuzi hgjatolewa kule pia
inakuwa mambo. Kama mambo ni yde ambayo wengine wameshayasema, sasa unapoyarudia, unaongeza nini? Kwedi mnaona
kuna point hapo? Tafadhdi kama una memorandum twaambie what is in the memorandum na pitisha Kama una neno lililo
mzgo kwako, lisame tu graight forward. Kwa hivyo tafadhdi avoid adso trandation kwa maana that dso takes time. Thank
you so much. Bwana David ...... , kama hayuko, Gitonga John, John Gitonga, Smeon Murithi wa anwani 73, Paul Gichuru
labda haikwandika vizuri sana anweni yako ni 771 Othaya, Samud Mana awani 16, Mana Samud. Atafuatwa moja kwa

maoja na James Munenu Kiha anwani 16.

Samuel Maina: Yangu 9 mengi sana sababu nimeyaandika na kwa hiyo nitatga tu mambo machache. Ya kwanza, meoni
yangu ni kwamba katika nchi ya Kenya hatuteki serikai ya mgimbo. Kwa hivyo sababu nchi yetu ni changa sana kwa hivyo
tukiingia kwa mgimbo, itatuletea mambo ya ukabila na katika nchi yetu hatutaki ukabila

Jambo lingine ambalo ningesema ni ya kwamba katika nchi yetu tungependa uhuru wa kuabudu kwa sababu nchi yoyote
ambayo haina serikai ikiwa na uhuru wa kuabudu, itakuwa watu hawana uhuru huo na kwa hivyo g vizuri. Pia ningependa nchi
yetu iwe na uhuru wa kutoa maoni.  Uhuru wa kutoa maoni ningependa nchi yetu iwe na uhuru huo.  Pia ningependa nchi yetu
iwe uhuru wa kuungana pamoja sababu serikdi ikiingilia uhuru wa kukusanyika pamoja pia itekuwa s vizuri.

Jambo lingine ningependa kuongeza hapo ni serikdi iswe na ardhi ya kilimo sababu kama sasa inaingilia mambo ya kulima na
iwe indima na wakulima wako ambao wako na mashamba na wakulima, sasa serikai itakuwa haitosheki kwa sababu wakulima
wako nawanatozwa kodi, kwa sababu — kwa hivyo serikdi 9 vizur iingllie kilimo.  lachie wakulima wdime na ichukuwe kodi
napiaigtoe kodi yajuu sana. Sasa kwa vile nimeyaandika hayo stasoma mambo mengi sana. Asanteni.

Patrick Lumumba: Asante kwa hayo mafupi ambaye ametoa, muwe as brief as he has been.  James Munene Kihara, anwani
16, John Maina Kamau wa anwani hiyo hiyo, inaonekana wanakumbukumbu moja, kuna John mwingine wa anwani hiyo hiyo,
Slas Wachira, Slas Wachira na baadaye Silas atafuatwa na Duncan Wachira.

Silas Wachira: Asanteni yangu ni machache kwa sababu meng yao yametgwa na wengine.  Yde nitakayoguzia ni kuhusu ni
Land Board Control. Ningeomba kwenye Katiba mpya wae watakayehusika, yaani watayekuwa wanashughulikia hiyo Land
Board Control, wawe wanachaguliwa na wananchi kwa sababu kuna mambo mengine yanayofanyika hapo unakuta kuna
harambee zingine zimatidwa huko. Na kama amechaguliwa na wananchi, yaani ametoka tuseme kwa location, wawe
wanachagua mtu moja. Ukimchagua akienda kukuitisha pesa ya inayohusiana na hiyo harambee, kipindi kijacho hautamchagua
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na huyo atakuwa angua mambo ya shamba ya kila location.

Yanpili ni kutokana na ukulima.  Unakuta wakulima mtu andima kwa mfano kahawa. Ukilima kahawa inakuja inachukuliwa
ineenda. Baada ya kuuzwa, unakuja kuambiwa haikutoa chochote. Kahawa umepeleka na hakuna kitu utaenda kudai huko.
Ingefaa kwenye Katiba mpya wakulima wael ezewe mazao yenu kama itanunuliwa kwa ba ya juu au yachini lazima utefikiwa na

kiwango fulani cha pesa.

Ingine ni kuhusu hii mambo ya dimu.  Blimu unakuta familia hawana uwezo ya kudimisha mtoto. Akienda shuleni kila sku
unasikiaamerudi nyumbani, amerudi nyumbani na hapo inaanza mambo ya chokora. Kwa hivyo serikai ningeomba itoe dimu
ya bure. Hospitdi, ukienda kwa hogpitdi upewe huduma ya bure. Ni abu kuona mtu ni mkenya na nchi iko na uhuru na
akienda hogipitdini unaambiwa kuna pesa utatoa na pesa hauna.  Itakubidi urudi nyumbani uende ukafe. Kwa hivyo ningeomba
kwenye K atiba mpya wapeane huduma ya bure kwa hogipitdi na kwadimu nani hayo tu.

Patrick Lumumba: Asante sana, asante sana........ (inaudible) ukifanya Asante. Mrs Duncan Wachira, aneandika Mrs kwa
makosa kwa hivyo n mzee. Wameandika kwa makosa mzee. Duncan Wachira kisha ni Wilson Nguru, Wilson Nguru
alamfuata baadaye. Mzee dakikambili tu. Mzee dakika mhili tu

Duncan Wachira: Commissioners hapa zamani, tulikuwa tunatawaiwa na wangereza wazungu wa mwaka wa 1939 kulitokea
vitaya pili. Na biashara yote ilikuwa ikifanyiwa ni wazungu na wazungu ndio waienda Nairobi, Government, Road kila kitu.
Vitailipoingia wazungu walienda wote, kwa vita Sasa mhindi akaachiwa biashara.  Alipoachiwa biashara mzungu diporudi
hakuenda kwa biashara, dipewa mashamba. Sasa wakagawiwa mashamba wazungu wae walitoka kwa vita Sasa wakati
tulitaka uhuru tukaenda kwa Lancaster House. Tulipoenda Lancaster House, eh mzungu sasa tukatengenezewa Katiba. Hiyo
Katiba muzungu akasahau mambo ya biashara sababu ilikuwa imepita kama migka ishirini sasa.  Sababu  kama 1939 mpaka
1950 ni migka ishirini disshau. Sasa ile Katiba tulipewa ni ya paliticad. Politicd conditution. Sasa mambo ya biashara
ikawachwa nyuma.  Sasa tukaendelea hii Katiba haisadii S99 hata kidogo. Ndio mnaona sasa mnakuja kurudia Katiba ingine
sababu hii ni palitica tu N mambo ya biashara N mambo ya utetezi. Sasa tulipotoka kwa Lancaster House tukaambiwa
tuchague wajumbe. Tumekaa na wagumbe mia nathemanini, a hundred and eighty members kwa miaka arobaini. Hawakufanya
kitu chochote ndio sasa tunaitwa tukuje tufanye kazi ile wangefanya eh, sababu na wao walikuja wakafuata mfano ya ile Katiba
yapolitic. Sasa wanaendelea na palitics nayo mambo ya biashara imeachiwa mhindi. Ni miaka gtini sasa kutoka muindi arudi
kwao. Sasaiko namiaka stini. Sasa 99 bado kuingililia biashara. Sasa 99 kufanya competition na hawa inakuwa ni ngumu
sana. Inatakiwa kama vile wazungu walikuwa na mambo ya European only, tupewe mabiashara za waefrika wenyewe. Kama
vile 99 tunafanya kazi ya cha na kahawa, tunapata foreégn exchange. Foreign exchange iwe ni yetu. Mhindi sasa anatoka
kwao anakuja Kenya kusmamia be ya kahawa na cha. Sasa tunataka foreign exchange ikuwe sasa ni mdi yetu kwa sababu
inakuwa ni kama kutengeneza kitu wakati 99 tunatengeneza foreign exchange ya kuja kutuchoma.  Akinunua kitu mia moja

huko anakuja hapa anauzia S99 dfu moja. Sasa tunataka mhindi awache foreign exchange ikuwe ni ya waafrika peke yao kwa
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sababu mtoto yamhindi bado kuchuna mgani. Sasa aondoke kwa hiyo. Sasa iko mambo ingine ya biashara kama mahindi, eh,
hi ni kama iko gari ya moshi, inakwenda kwa rdi, mali fulani, inekwenda kwa mchanga kwa barabara malli fulani. Sasa
tunafanya kazi ya mehindi tundima mahindi. Ikifika kiwango fulani, mhindi ndiye anataka auze, ikifika kiwango fuan sasa
mwaefrika utakula ugdi eh, hii mambo ya biashara ya namna hiyo mhindi aondoke kabisa. Biashara iwe ya watu weus kwa
sababu sasa 99 tuko na miaka gtini kwa biashara Mhindi yuko na cash crop, yuko na kila kitu kwa hivyo mimi Swezi

nika-compete nayeye. Kwei kwa hiyo sasa--

Interjection (Pastor Ayonga): Asante

Kwa hivyo sasa aondoke kwa biashara zetu wala 99 hatutaki dete chochote hapa kwetu.

Interjection (Pastor Ayonga): Asante

Wacha g9 tulete kitu S5 wenyewe.

Pagtor Zablon Ayonga: Asante mzee, maneno yote ambayo umesema angdia hapa. Mzee niangdie kidogo, upande huu.
Maneno yote ambayo umesema yamengia kwenye hiki chombo. Yote kabisa , hakuna iliyobaki, na kama mhindi  anasikia,

awachane na hiyo biashara. Awachane nayo kabisa

Interjection: Clapping

Pastor Zablon Ayonga: Okay (laugh) hapo tulikuwa na mzee Duncan Wachira. Wilson Nguru, wa CCF dikuwa na
memorandum, Gerald Ndagwaga, akifuatiwa na Karanja Ngumu. Dakika mbili Gerdd. Wewe ni mtu wa kukatiza kwa
mkhutasari tu.

Gerald Ndagagwa: Haya asante sana, yangu yaikuwa meng lakini yashasemwa, lakini nitatilia mkazo kwa jambo moja ama
mbili. Ah kuna mtu disema na mimi nishasama pia, kwa meoni yangu wale wazee baba zetu wdiopigania uhuru, Katiba
iliyokuweko haikuwgdi kamwe kabisa. Hasa baba yangu hatuna shamba, hatuna nini, tuko tu hivyo na Katiba mpya tungetaka
ijaribu kubedilisha hayo maneno na hawa wazee wakumbukwe. Kuna mambo ya kilimo. Kilimo hakuna mtu anasikia kuiacha
nyumavile ukionakilimo kikidhoofika ndio unaona wazee wangiingiza katika ile hdi ya kunywa pombe ile rahig rahis, na hiyo
kunywa pombe rahig hivyo, wanatumbukia katika sasa vifo ving sasa katika Kenya yetu tungpata kuna familia nying sana
ambazo hakuna wazee. Na ndio ningesema kilimo ikiwa namba moja na ndio hapo natilia mkazo hakuna mtu anasikia kuacha
kilimo nyuma, tungepata nafes ya kupata kitu kidogo katika mfuko na tukunywe ile pombe hdis na inayotakiwa. Sasa kuna
kitu ingine kinaitwa mtu mmoja tunataka awe nakazi moja. Hasa kwangu mimi kazi yangu ni yakichwa. Mke wangu kazi yake
n yashingo naswezi kuwa shingo na saa hiyo niko kichwa. Sasa hgpo mnguanini ninasema, hapo tutilie mkazo katika Katiba

yaleo.
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Ufisadi, mtu akishikwa kwa ufisadi iswe ku -- ku -- punishment yake iswe ati ni kutolewa wizarahii anagpelekwa hii ingine. Ati
sasa hapo tuna eh tumepata nini, hiyo syo namna ya kuadhibu hao watu. ' Ya mwisho, na o ya mwisho kuna ingine hapa
Assgant Chief, hasamimi djasoma. Sijasoma sana, Swezi kuongea kiingereza hapa.  Lakini nikipewa kile kinatwa tuseme
nipewe location moja naweza weza kuitawaa kabisa na 9na dimu.  Kwa hivyo ningesema Assistant Chief kuswe kuna kile
kiwango kinatakiwa ati awe anadimu hii. Ukiwana standard seven na watu wa kwenu wanaona wewe unatosha kuwatawaa
ama kuweka watu wawe na maendeleo iswe di ni kikwazo ni uwe na dimu ya form four ya nini? Kichwa changu kiko na

meng sana ya kupeleka watu mbele.  Sasa hapo eh

Interjection: laughter

Gerald: Kuswe ai kinachokuzuia kupata hiyo kazi ni dimu. Bimu tuko nayo ya kuzdiwa. Haya ya mwisho kuna ile mambo
yajela Tungetaka kuwe namaximum limit ya watu kuteswa. Utapata mtu amengia jela, ameteswa kias ya kwamba hatazaa

tena. Hiyo naye tungetaka kuwe na maximum limits --

Interjection: Clapping

Gerald: yavile watakuwa wakitesva katikajela. Yamwisho Bwana  (?)

Interjection : Mwanzo ulissmamwisho (laughter from audience)

Gerald: (laugh)

Interjetion: ngoja, hgoja naona huna mwisho

Gerald: Ingine mojani hili: Ugawgi wa mashamba, ugawgi wa mashamba ukienda kwa mzee kama huyu anakwaambia
sasa mimi niko na watoto wangu, niko na wasichana na vijana lekini nikienda kwa baba yangu ananiambia hakuna la kupewa
shamba bila kungojea mtoto ingine yake tulizaa, mimi nilipopata mtoto akazaa mtoto nitangojea huyo ili nipewe shamba.  Hii
naye ndio hapo umeshika kuwe na utaratibu ule wewe kijana ukija kupewa shamba usingoje yule wa mwisho kitinda mimbaili
upate mdi yako. Yamwisho ni hili Katiba tunayoiunda tusunde tukiwa na haraka i tunaka iwe na inaogoza ucheguzi ujao.
Tudwe na haraka, tuwe na utaratibu kwa sababu kile ninaona itatawada K enya yetu miaka mia tatu.

Asante.

Clapping

Pastor Ayonga: Ulikuwa na kitu umeandika
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Gerald: Hakunakitu nimeandikani hayo tu
Pastor Ayonga: eh asante mimi naona utakuwa chief na Mungu akusaidie.

Laughter

Patrick Lumumba: sasa namwita Bwana Karanja Ngumu, Stephen Kariuki, kama hayuko Stephen, Mahew Gitonga
Newton, Mather Gitonga, Gitonga yuko? Kama hayuko Mathews, Adrew Nderitu, Andrew Nderitu hdafu atafuatwa na Ayub
Sumbi. Huyu ni Andrew Nderitu Nderitu tupe tu summary ya memorandum yako.

Adrew Nderitu: Okay okay | will usethelimit, and | will talk about ections. When it comes about eections we would like
the Presidentid dections be de-linked from the Parliamentary and civic éections. The Parliamentary and civic dection be held
fird and then after 21 days we have Presidential eections and now the winner of Presdentia dections should have 51% of
votes. When it comes to the land policies, we know that in Kenya some people own huge tracts whereas the mgority of
Kenyans have very little remaining. So we would like the new Conditution to set that certain individuds should have a
maximum lets say two thousand acres and not more than that. And we should propose the establishment of the corruption court
which should handle dl the cases which have been investigated by the KACA — Kenya Anti- Corruption Authority, the police
or the Parliamentary watchdogs, the CID or PAP. Now the parastatal heads should be appointed on merit and according to
the track of ther of record. When it comes to voting we would like the Conditution to provide for the trangparency balot
boxes. We don’t want the black balot boxes where you don’t know what isingde the balot box. We want transparent ballot
boxes. Also the papers should be printed by an independent body, and dl the palitica parties should be represented there. |
think the others

Interjection (Patrick Lumumba): Asante.

Andrew: | think the others have been presented by the others

Patrick Lumumba: | think nimekushukuru na utoe hiyo memorandum kule. Ayub, Ayub yuko? Baada ya Ayub kutakuwa na
Gabrid Mwangi wa anwani 82 hgpa Othaya.

Ayub: Asante sana Bwana Commissioner. Mimi nilikuwa nikitoa maoni sku ileingine lakini nitaongeza kitu kimoja nilisshau na
nilisshau hii upande wa wanawake. S mzuri kupandisha mwanamke mamlaka ya juu sana, tunaona ma-P.C. wakiwa
wanawake. Hio S0 desturi hata ukiingllia katika Bibilia, utaona wanawake wako chini ya wanaume. Hata ukienda katika
korani ya mudims, wanawake wako chini ya wanaume. Vile naonelea ni hivi: Kama P.C. n mwanaume, mwanamke awe ni
naibu. Kilapahdi awe naibu kwa sababu wanawake wako namahitgi mengi. Sku ya mahitgi, Sjui nitaona P.C gani. Ni hayo

tu.
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Pastor Zablon Ayonga: Asante asante lekini ungiua ukishampa mtu kiwango cha naibu, the next one ni kuwa mwenyewe.
Gabrid Mwangi, Gabriel, kisha tuwe na Geoffrey Kigotho Gakuru. Baada ya Gabrid tuwe Geoffrey Kigotho Gakuru.

Interjection (Pastor Ayonga): ..... endelea

Gabrid Mwangi: Eh mambo ilemimi nataka kusema kwanza nitaongea na Kikuyu kwa sababu ---
Interjection (Pastor Ayonga): (inaudible) naskia umeanza kwa Kiswahili endelea nikitafuta mtu wa kutafsiri.

Gabrid: Hebu bad en --

Interjection (Pastor Ayonga): wewe unaenddeavizuri sana. Endelea ukifika pahdi pa gumu mimi nitangililia, nitatafsri kwa
kizungu kwao.

Gabrid: Bad nataka kusema habari ya askari police kwa sababu wakati mwingine tunaona wanakamata watu waso na hatia
kwa sababu wanasemekana ni waevi wakachukuwa watu waevi nawasio waevi nawatu hao kwa sababu watapel ekwa katini
kesho sasa watu wengine wasio waevi wanapel ekwa kotini, sasa ukifika huko katini watu wakaondleani vizuri kusema dikuwa
mlevi kwa sababu dikosa kusema mambo kama hayo atapotea sku nying kwa sababu yeye atapelekwa kwa cdl kama wiki
mhili, sasa hayo mambo ningeomba Katiba hii ya wakati huu irekebishe kama kunawezekana.

Interjection: (Pastor Ayonga) Umesemavizuri sana sana

Gabrid: Sasa tuende kwa watu wae wanashikwa na Moi’ nge (mob). Watu wae wanashika mwizi na kama mwizi ako na
hetia, or hana evidence, ni kwa sababu gani mwiz anafika nyumbani mbele ya mimi nani mimi nilikuwa nampeleka kwa police.

Hebu niende kwa land owners or those of who have ama watu wa mashamba makubwa.  Ningeondea hapo hao watu wauzie
wenzao mashambaili watu wale wengine waweze kuwa na mashamba kwa sababu mogt of us have no place to build kwa
sababu nikiona huo wakati baada ya independence, kunaonekana kama kulikuwa na watu wa huo wakati na huo wakati ni
watu wale waikuwa na pesa waionunua mashamba, sasa kwa sababu mashamba yamemdizika itekuwa namna gani? Na watu
wanazdiwa lakini hakuna kuongezeka kwa mashamba. Ile ingine eh--also | would like the government to look into sdling of
shambas because in the process we are being cheated, kwa sababu mimi nikiona pahdi panafunguliwva mimi Sjui kama wao ni
wakora. Mimi ninaingia ndipa bila ya kujua. Kwa hivyo, serikdi iinglie pde kwa sababu tumemdizwa na hao watu bila
kupewa mashamba.

Pastor: Asante sana
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Gabrid: Uchaguzi tena uwe unasmamiwa na watu wengine badala ya wae ambao ni wakubwa na ambao bado wana vyeo,

itakuwani kama wao wanangililia uchaguz.

Patrick Lumumba: Asante, tunakushuru, na toa memorandum yako na kama nilikuwa (? Na sasa yue ambaye
atakayemfuata ni Geoffrey. Baada ya Geoffrey, Kigotho Gakuru, Mary Wanjiku Mwangi, Mary yuko?  (?) na kumbumbu,
Paul Mureithi, Paul, Paul ndiye yuga? Dakika mbili, kisha atafuatwa na Charles Waithara.

Paul Murethi: Asante sana Bwana ya Commissoners, mimi yangu ni moja tu na ni kuhusu makaratas ya ucheguzi. Eh
nilikuwa naomba kama pengine kungekuwa na marekebisho ya Katiba haya makaratas ya ucheguzi badaa ya kuchapishwa
yakiwa namginatu yawae ambao wanataka viti, kuwe na kitu kama passport sze photographs ambazo ztakuwa zinatishwa
za wde ambao wanataka kugombea hivyo viti, picha zao zineandamana pamoja na mgina yao kwa maana tuna watu wengi
sana digible to vote lakini they don’t know how to vote. Wangua ndio kunawekwa X lekini X hawgui maana yake. Wengi
wanainterprete X in kama kucouncil. Sasa unataka kuchagua huyu, huteki huyu humtaki ndio unamwekea X ukisema au
ukidheni hutaki, hautamchagua.sasa nikefikiria pengine kwa sababu taabu kama hiyo tuna wazee wengi sana ambao pengine pia
hawgasoma, tukawa na makaratas hayo ya bdlot papers yatoke na picha za wde ambao wanagombea viti, macouncilors

mpaka kwa President, inaeza kuwani jambo mzuri. Ningeuliza pengine muangdie hilo jambo.

Asanteni.

Patrick Lumumba: Asante sana, huyo ni Paul, Charles waithara, Charles, kama Charles hayuko Linus Mwea, Mwea Linus
kama hayuko Kariuki Kamonyi, mzee kariuki Kamonyi, dakika mhbili mzee kwa mkhutasari tu. Kisha atafuatwa na David
Theuri.

Kariuki Kamonyi: Asanta Commissoners. Mimi Snamengi maanameng yamekwisha semwa. Lakwanzalangu ni kwamba
Raiswa Kenya ana kazi nyingl. Ingefaa serikai iwe nawaziri mkuu. La pili bunge iwe inatunga sheria na sheria iwe na uwezo
kuswe namtu mwingine atakayekuwa juu ya sheria. Yatatu ni kwamba vyama ving vindetwa ukabila.  Ingpofaa ni kwamba
vyamavikiwaving viwe ni vitatu na huyo kiongozi atawe kujulikana. Sinamengine ni hayo.

Patrick Lumumba: Asante sanamzee, sasa hamuona tunamuomba Bwana David Theuri, David, kisha baada ya David tuwe

naAmani Wagaki.

David Theuri: Asante sana. Kwangu, mimi nataka kuomba kuwa mheshimiwa Bwana Mwa Kibaki ndiye awe akiangdia
Kenya yetu na pia hata hapa Othaya aambie ma-Chief, sub-chief wawe macho sana kwa mipaka ya mashamba.
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Asante sana, Sna mengi na pia mimi ningesema hapa tulipo hatuogopi yeyote tunataka imani na upendo kwa sababu dasa
mbayan maisha mbaya.

Patrick Lumumba: Ndio. Okay asante sana David Amani Wagaki, kama Amani hayuko Charles Mwangi Anwani 317,
kama Charles hayuko Ann Faith Nditu, Ann Faith, sasa Ann Faith, kama hakuna Ann Faith kuna wale ambao wana kumbu
kumbu, Joseph Kaguthia, Joseph Kaguthia ameeta memorandum tayari. Joseph Wambugu pia ameeta memorandum, Muturi
Mwaniki, Wilson King’ori Kimunyi ameleta memorandum, Ibrahim Mwangi Mwaniki pia tayari ashdeta memorandum, hauna

memorandum hapo?

Ilbrahim Mweniki: ....... (inaudible) sketch.

Pastor Ayonga: Hiyo sketch ndio tunahitgi. Asante.

Ibrahim Mwaniki: Asante sana Commissioners sababu ya kutupa wakati huuili tutoboe yote ydiyo katika bongo zetu. Hapa
ningetaka kuongea juu ya retired Presdent sababu sasa tunamwona mbde yetu. Tunamtargia dakika yoyote kutoka leo.
Yangu ni kusema kwamba hakuna hga ------------ (inaudible) this Condtitution doing to see that man will not participate or
invave himsdf in any politicd paty as soon after retirement.  Jambo lingine ambao ningetaka kuwaambia Bwana
Commissoners ni posts za Assigant Chiefs na Chiefs wenyewe. Hawa — their posts should be transferable like any other
government servants sababu mulisoma na mtu mmoja, na agemate na chief. Kutoka utoto mpaka mzeeke anakujua hata kwa

ubaya.

Laughter

Na wakati wa kuchaguliwa kwao wawe wakifanyiwa dections by voters. Lakini g kichini-chini hivi na kusema hati kuna
mainterviews huko kwa D.C na na dsewhere.  Jambo lingine ma-Commissoner ni Permanent Secretary.  Permanent
Secretary n mtu wa mhimu sana, he is very important person in the government.  This man should be retained in that ministry
throughout but not just to teking him a minigtry or transferring him to other departments because of some irregularities. Kuna
mambo mengine angefanyiwa, kama amefanya makosa, afanyiwe katini lakini 9 just be taken to another department, he have
judt to repeat same midakes. Tena waweza kuwa watu very productive wakiwa hapo na wakiwa hapo sababu watakuwa na
uchuzi mwingi sana. Rais or bwana President thistime we shdl have a new one, kazi yake iwe ni kufikiria vile atakavyofanya na
Prime Minigter only, in polital posts but not invalving himsaf with other departments. P.S, | mean to another minisry or whét.
He must confine himsdf with dl this politica rights.

Jambo lingineni Bank Governor. Kama huko kwa Centra Bank of Kenya. Huyu Governor ought to be appointed by the head
of the Public Service Commission, lekini So President kila wakati.
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Jambo linging, it is said, and it is believed because it is true that the agriculture is the backbone of this country, but it isn’t in
some cases because right from the grassroot agriculturdist or this peole do not actudly attend to ther farmers and whatever
they make as a monthly report, these are only ---------- (?) report. Farmers you do know them, they do not help them and

that iswhy farmers are not productive.

Kitu kingine ni hiki, savings made from coffee or other produce from the farm. Let me just come to coffee because | belong to
that. This savings received by the Coffee Board of Kenya should be taken or sent directly to the factory. We know where we

can actudly repair, there are some roads roads are not eesly visble (interjection)

Interjection: Mzee dakika zako zlikwisha kitambo na nimekungojea tu unihurumie.

Mwaniki: Alr -- eh
Pastor Zablon Ayonga: nilikuwa nangojea tu uone kwamba zimepita.

Mwaniki: Alright, niko karibu sasa kumdiza

Pastor Ayonga: Hiyo utatupa? (mh?) S hiyo utatupa memorandum?
Mwaniki: Lakini hii Bwana commissoner nilimwaambiani sketch tu.
Pastor Ayonga: Ni sketch lekini tunao watadlamul.

Mwaniki: Lawyers, should not be relied upon too much especidly, as far as compensation is concerned to ther client.
Penson. Pensioners are very important people and therefore actudly they need or it is good for them to be getting annud
increament right likein other avil servantsin the avil service. Na wakati ambapo watu wameongezwa pesa kama vile wadimu
au watu wengine, na wao waongezwe kwa sababu ni hdi tu ingfanya increament ifanywe. Village elders, hawa watu ni watu
very important na kwei wakifanyakes zao zinakuwanzuri kushinda za headmen nachief naza D.O.

Interjection: (Patrick Lumumba) Thank you, thank you, thank you
Mwaniki: nakwahivyo 55, (interjection)

Patrick Lumumba: Thank you, thank you,

Mwaniki: they ought to be actudly even (interjection) ....(inaudible)

Patrick Lumumba: Please submit your sketch memorandum and we will fill it with flesh. Huyu dikuwa ni Wilson, 1brahim
Mwangi Mwaniki, Paul Ngatia King' ori, Paul Ngatia, Julius Kivisho Macharia, Julius. Baada ya Julius tutakuwa na Paul
Rosario Mwaniki. Julius Kivisho Macharia kisha Paul Rosario Mwaniki.
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Julius Kivisho: Asante sana macommissioners na watu wengine ambao wanasikiza views zawatu.  Yangu ni machache tu.
Mim ningetaka kwangu madaraka ya Rais ipunguzwe, awe chini ya sheria na watu wakifanya corruption, wawe wakifuatwa
sababu wakifanya corruption wanapewa transfer kwa pahdi pengine hdafu kwenda kuweka account na watoto wao na mabibi
yao, na hiyo pesa ifuatwe mpaka vitu vyote viuzwe wdipe pesa za wananchi. Hiyo inatosha.

Patrick Lumumba: Thank you, thank you. Asante huyo dikuwa ni Jlius Kivisho Macharia sasa namuomba Paul Rosario

Mwaniki ge. Paul Rosario Mwaniki, huyo ndio mzee Paul. Baada ya mzee Rosemary Nderitu awe tayari. Karibu mzee.

Paul Rosario: Asante. Mimi nitazungumza kwa kiswahili haafu kama nikishindwa kidogo nitazungumza kingereza na pia kwa
kudeza deza, nitazungumza Kikuyu.

Pastor Ayonga: Lakini ni dakika mbili.

Rosario: Kabisa. Yangu, S maneno mageni haya ambayo ndeta, n mambo ambao nimgaribu na nimeshukuru sana kuna
record kwamba yaani nainaongea yataweza kuwafikia wengi wale ambao wamefika nani asante sasna. Maanamimi nimeandika

(?) kupelekea serikdi mambo haya na kutaka pia kuonana na mkuu wa nchi hii yaani President. Lakini tokea tupate
uhuru mimi djapata kumuona mzee. Kenyatta dikuwa skungoea na yeye. Moi akaingia hata sasa Sjdfikiria niwaikuonana
naye. Hayo matatizo. Lakini bas hayo nitayasema kwa kifupi kifupi mngua mtu hawezi kuongea yote hapa kwa dakika zle

tulizonazo hapa.

Pagtor Ayonga: dakika moja

Rosario: S tulipopata uhuru tuliambiwa kwamba kuna maedui watatu. Ndio tunapata uhuru tuweze kuyamdiza haya
Tulipoenda Lanchaster House tukazungumzia hayo na ikawa ndiyo. Maadui watatu wanafahamika sana, lekini hakudezwa
sawa sawva kwa sababu hdi mimi nefikiri kwamba watu wetu waafrika wanatoa maneno mdomoni mwa watu wengine hadafu
wanakuja kuyaongea. Bad, tukaambiwa maadui hawa mmoja wao ni ujinga. Wa pili ni umaskini na wa tatu ni magonjwa.
(laugh). Sasa tangu tulipopata uhuru magonjwa jamani, mumeonavile yanavyozidi kuendelea. Umeaskini sasa kilio ni umaskini.
Bad ni kitu gani kindeta haya? Bas mimi ninavyosema haya, umaskini na magonjwa yanaetwa na Mungu na nikusema naeza
kutga wae ambao ni watakatifu ambao wanasema na watakatifu wakisha kusema kitu ningua kwamba ni cha ukweli umaskini
na magonjwa yanaetwa na Mungu. Y anatoka kutoka kwa mkono wa Mungu lakini ujinga hautoki kwa Mungu. Ujinga unatoka
kwa shetani. Na kamanchi hii ukizurura utaona mgina yote ya wakristo. fulani fulani  (?), Peter fulani, Paul fulani Paul angjaa,
wengi sana ambao wanaitwa Paul Paul. Lakini ukiangdia kama wae wanozingatia vile kristo divyosema, unakuta ni wachache
sana hata hawadewi maana ya kuwa na ukristo ni nini. Mimi hapa nesstiza kutga kitu kimoja ambacho kristo mwenyewe
disema na nimekuwa nikissma. - Alissma kwamba jitakazeni, muwe watekatifu yaani kama vile Mungu, kama Baba yenu diye

mbinguni divyomtaketifu. Na niwaambia jamani hapo ndipo tumepotea.
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Pastor Ayonga: (speaker) Lakini hebu niingie kidogo katikati mzee. Tumekuja hapa kuchukua meoni ya kuweka kwa
Katiba. Sasa kwa haya meneno matatu: ugonjwa, umaskini na ujinga, unataka tuweke nini kwa hii Katiba mpya?

Rosario: hayasasa ---
Pastor Ayonga: hilo ndilo jambo limetuleta hapa.

Rosario: Sasa mimi nataka kuwe jambo moja  Kuwekwe nafas ya mtu akitaka kumuona President, anaweza kumuona.

Yaani kuwe nanjiamhili, two way treffic.

Pastor Ayonga: Yakwamba kuwe njia ya kumuona President.

Rosario: Yaani sasahiyo mojan kwa kutoka kwa President, hdafu inateremka inakuja kwa raia.  Wanapata vile President
anagleza. Hii tu ndio moja ambaye anafanya kazi. Lakini ya kutoka kwa raia kuenda kwa President, hii inavunjika kabisa.

Pagtor Zablon Ayonga: Thank you.

Rosario: Ukitaka kumuona President, mimi nimgaribu hiyo yote tangu tapate uhuru, Sjawa kumuona

Laughter

Pastor Zablon Ayonga: Thank you, thank you mzee. Thank you, thank you.
Rosario: Bad hiyo ni mojanalilelingine kama zle za ------------ (?) yaani 9jui niseme nini maanake hii ni kweli.

Pastor Zablon Ayonga: Okay, okay mzee, bwana mzee Rosario asante sana. Asante sana.

Rosario: Sasa masaa yanayoyoma,

Patrick Lumumba: Yameyoyoma.......... Rosemary Nderitu kama yuko, Rosemary, Joseph Mwangi wa anwani 161 hapa
hapa Othaya kama yuko, kama hayuko kuna Joseph Ranja ACK Othaya. Zenebo, Joseph Ranja wa Othaya, Jane Wango’
mbe wa anwani 66 hapa hapa Othaya. Kama hayuko Janet Muthoni ametupa memorandum tayari. Janet Muthoni, Janet
yuga Okay Janet yugatayari. Tutampa fursa Janet

Interjection: --------eeemmommmmmmee oo (inaudible)

Janet: Nani? Kunamtu ningependa anisaidie kusoma meoni yangul.

Interjection: Yuko wapi? Haya

Pastor Ayonga: Jane Wang'mbe, baadaye Janet Muthoni Mwangi. Haraka haraka, dakika mbili jane. Tafadhdi
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................ (laudible)
Jane Wango'mbe: Anisaidie kusoma, niko napaints ............... (inaudible). Jdnayangu ni Jane Wanjiru Wang’ ombe

Jane Wang' ombe: Haya nitamsaidia kusoma haya maneno. Katika ukulima --- Ukulimawa? Ukulimawa kahawa.

Jane Wang' ombe: Katika ukulimawa kahawa na kiwanda cha kusaga kahawa, ili wae watu hawana kazi wapate kugjiriwa.
Kahawa ikiuzwa ikiwa imesagwa, itakuwa na be mzuri naya juu. Mkulima atasaidika na pesa ya kodi itgpatikana tena hiyo

kahawa inunuliwe hapa li iokoe gharama.

Interjection: (Pastor Ayonga): Jane, just a moment, ningdipenda summary. S kutusomea hiyo, tunataka huyo mama aseme
n nini dichobeba katika hiyo karatas. Akwaambie hayo yaiyo ndani hapo ndio utuambie hayo.

Background: ---------seemmmommee oo (inaudible)
Pastor Ayonga: msm-confuse tafadhdli.

Jane Katika ukulimawa kahawa na---

Pasto Zablon Ayonga: aa hatujaglewana. Mama nataka--- wacha asikie ninavyoongea nayeye. Mama ataelewa. Naona you
are confusing her. Kitu nasema hayo maneno ambao umechukua katika memorandum yako hiyo, tuambie ni ninik umeandika
hapo. Maneno makubwa tu kwamba kama ni mambo ya kahawa, kama ni hii na hivi ndivyo umetaka au hivyo kikundi kilicho
kutuma kinavyotaka. Unaweza kusema kwa Kikuyu, yeye atwaambie kwa kiswvhaili.

Jane: Mimi, mimi nataka kuendelea na kuwambia wetu habari ya kahawa. Kahawa mumesama mengi ai kahawa imekosa
kupata pesa ya kutosha. Kitu kile mimi nataka kuongea, nataka kuwaeleza kama wakulima wa kahawa wanataka kufaidika na
kahawa, wanaweza kufikiria vile wanaweza kuwa na kibanda cha kusaga kahawa ili wae watu ambao hawana kazi wapate
kujidumu, wapate kugiriwa. Haafu hii kahawa ikiuzwa imesagwa itakuwa nabel mzuri nayajuu. Mkulima atafaidika na pesa
ya kodi itakayopatikana Tena hiyo kahawa inunuliwe hapa. S ipeekwe mbdi kama tungaribu kupeeka KPCU hdafu
watafanya auction, hdafu itapelekwa ng’ambo. Iuziwe hapa hapa mahdi imesagiwa kwa kibanda. Haafu watu wae wanataka
kununua kahawa hata wakiwa ni wa wapi, watakuja hapa. Wataandia wakulima sku ile watakuja kununua kahawa. Tena
kahawa itayarishwe grade 1 grade 2 grade 3, grade 4. Hiyo grade itdeta pesa. Grade 1 iko na pesanyingi. 2, pesa kidogo. 3,
ifuatane namna hiyo. Haafu hiyo grade 4 ni yabe yarahis. Hiyo kahawa ikiuzwa namna hiyo itdeta pesa. Tena mkulima, ---
usafirishgi wa kahawa uwe ule usoleta hasara kubwa, hiyo itarudi kwa mkulima Tena wefanyi kazi, vijana wae hawana kazi,
was chana hata wakina mama wae wanaweza kufanya kazi kwa factory, watakuwa wekifadika. Factory hiyo inaweza kuwa
nawatu wengi wa hapa hapa. S wa mbdi. Tukapate wafanyi kazi kutoka hapa. Vijana wetu watakuwa wakifaidika na hiyo
pesaitarudi hapa hapa ya kusadiawatu. Vijanawengi tunaona wengi wao wanakosa kazi na kama wakati mwingine tukienda
kama kotini tunaona vijana wengi wanashikwa, kwa uwizi. Wiz utakuwa kidogo. Wezi watakuwa wachache. Wakora
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watakuwa wachache.

Interjection: (Pastor Ayonga) mama dakika zako zimekwisha

Jane: Sasa kitu ingine mimi nataka kusema ni pesa ile ingpeanwa ya budget tunahesabiwge mehdi kama tukijenga viwanda
hivyo vya kusagia kahawa. Pesaile ya standard ile ingpewana kwa kahawa iendelee na kujenga hicho kiwanda cha kahawa.

Pastor Ayonga: Thank you.

Jane: Tungulishwa hizo pesa zilikuwa pesa ngapi hdafu tujue zZimesaidiakazi gani.

Pastor Ayonga: Thank you, thank you.

Jane: kamauuzgi wa kahawa utaendelea pia mkulima atgjua iliuzwa namna gani. S kuwaambiwa ai kahawa ilikosa kupata
pesa, tuchague watu wae watakuwa wakituwakilisha, watu wazuri, watu waaminifu, wale watakuwa wakitusadia

Pagtor Ayonga: | thank you. It is enough mama kama wengine wote wametii, na tena kuchagua watu wazuri kwa kahawa,
Katiba hawezi kuchagua.

Jane: tuchague watu wale ambao watatufaidi, na pesa tutakuwa tukipata za kutosha.

Pastor Ayonga: Thank you.

Interjection: (Jane). Tenatuko nawatu wenye wanaweza kazi kwa kiwanda hicho, wae wangjua kazi ya processng ni wengi

hapa. Hakuna hgja wakilipa---

Pastor Ayonga: Okay, Thank you na peleka karatas zako. (noise from the audience) . Dakika mhili Janet, hdafu Joseph
Kimani Kariuki, baada ya Janet.

Janet: Othaya Karo Women Report. In the coming Condtitution, women rights should be properly addressed. | am Janet
Muthoni Mwangi. Politicaly women should have equd representation in Parliament, in Locd Government, judicdary and
politicd parties, Land Board D.B and s0 on. If the Presdent is a man, then the Vice President should be a woman or vice
versa The state should etablish such  courts where maritdl or domestic violence and women cases should be addressed.
Paliticd lives for women should be between 30 and 70 years. Education leve for eected or nominated women should be wel
caculated so long as a woman can communicate wel or vice versa.  Economicaly, women should be finenddly empowered
like credit fadilities given to them and loan fadlities without asking for a man to come and sgn for them. Sodidly in marriage
children born out of wedlock should be supported by both parents. Inter-tribal marriages should be dlowed. Every child has a
right to inherit the parents property. Widows should inherit the husband’ s property without harassment. Marriage should be
properly conducted and respected whether it is cusomary, church or dvil marriages. Divorce and seperation, equd sharing of
edate. If hushand is working, he should continue in supporting the children and until the child is eighteen years of age.
Divorced and widowed women should be dlowed to be married and bring forth a family. Marriage is not a necessity, and
unmarried mothers, ladies should be socidly accepted.
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Adoption of children should be legdized. Children adopted should be properly brought, and accepted in the family. Now,
dvic education and secondary education partition and traning should compulsory for digible children. The State to enforce girls
and school dropouts to complete their education, causes de-production in God’ sgifts. Therefore, women should not be termed
as disadvantaged or ineffective. The state or Condtitution should protect women citizenship once born a Kenyan dways a
Kenyan. The state should be outrule forms of FGM, domestic violence, rape, child abuse and so on. Ladly, maernity leave
should be increased from three months to five months and leave days be included in the penson scheme. In our Nationd
Anthem, since we got independence nowhere have ever thanked God, only asking, asking, asking. So either in first verse or
last verse, we should give thanks to God for giving us freedom.

Thank you.

Clapping.

Pastor Zablon Ayonga: Thank you mama. Y ou have said something that nobody has ever said that God is not thanked in
our nationd anthem and | am sure when | go back home tonight | am going to check that nationd anthem and see whether man
is not thankful to God who gives dl good gifts. Now next Joseph Kimani Kariuki, James Gakuru, Job Mwiga, Job, Peter
Muna, Julia Maina, Julia Mana baadaye Magdaine Mukundi. | am sure you will agree with us that you take up your two
minutesif not less but please don’tinggt going over the time because you are disadvantaging others. Please go ahead.

Julia Maina: PRaise be to God that we have Commissoners and we are patriots of Kenya. | am Julia Man. | have got
some points which | am going read in English. Please ligen. Women should have equd rights of citizenship just like menindl
aress of nation building. Incase of desth if this people were married, incase degth of a spouse, the living spouse should know
where to burry the other partner. Incase of seperation the wive should inherit haf of the property thet isif there is a divorce or
a permanent separation. Then the living spouse should inherit dl that belongs to the dead spouse. | have got another point.
The Parliament, the judiciary and executives should be completely separated. The Parliament should choose the minigers
according to individud dhilities so as to manage the minidries that are lad out in the Kenyan government.  The Parliament
should be making laws, not any other person that is not through the KBC, not through the media, not through the TV but the
Parliament should make laws. Then the disabled should be represented in Parliament dong those who are able because it is not
their will that they were born disabled. The President should not have a condituency. He should be eected by 51% of the
Kenyan population. Then nobody in Kenya should be above the law because we have the same rights of citizenship. Since we
fought for land, during the independence days, we should have equd land in Kenya men and women, the maximum piece of
land be 200 acres. We should not have sguatters in Kenya, some people are building on roads. Then after this government
that we are going to have the eections at the end of the year, a cadition government should be formed by dl palitica parties.
There should be free primary education, free treatment in hospitals and good roads. Then policemen who are being trained on
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the roads, should be remaining in the offices, in fact they don’t help us, they don’t check the matatus, they only go there to be
bribed to get the supplements, T.K.K (toa kitu kidogo) for themselves but they don’t help us. That is why they are so many
accidents because in fact they don’t observe the vehidles. They don’t hdp us.

Thelast oneisthat, | understand thet thisis a Christian center we have been in a Chrigian country and | don’t know where we
or what we should say but devil worship should be banned in Kenya. in fact we Chridians are very astonished because Jesus
sad that in honour of his name every knee dhdl bow and every tongue shdl proclam that Jesus is Lord the God of God the
Father. How come that the devil is given a chance to carry the blood of our husbands, our wives, our children and innocent
citizens because they are coming to the road in this vehicles so as to take our blood. | am disappointed. Therefore it should be
banned completdy. The Commission which was being led by the President show that there is devil worshipping Kenya and it is
going on. Therefore it should be banned completely and completely and forever in Kenya Amen.

Clapping

Patrick Lumumba: Thank you. Asante Julia, Magddine Mukundi, kama Magddine hayuko, Jeffeso Kariuki, Jeffeso yuko?
Kama hayuko ametuwaslisha memorandum. Councilor Simeon Maing, Councilor hayuko, amewaslisha memorandum?
Tafadhdi. Councilor baada ya Councilor, tutakuwa na Kibera A.J.

Japheth Kariuki: Kitu cha kwanza kile kimenileta hapa, ni kutoa meoni yangu na meoni yangu iko namna hii. ' Ya kwanza ni
vile tunaona kuwa nation yetu haiendde kwa vile anbavyo S9 tunaonan sawa sawa. Kwanza ukosefu wa kazi ule umetupate
watu ya hapa na 9 hapa n Kenya nzima Ni makosa ya srikdi kwa kuwa hawana Enginears wa kutosha.  Hawafanyi
enginegring ya kutosha. Hasa kama idara za mgi zikifanywa kwa bidii sana, hii itatuletea 99 kupata kazi

Lapili, ni vile ambavyo watoto wanakosa kwenda shule kwa ukosefu wa pesa kwa sababu ya uenddezgi mbaya wa serikali.
Kwa nini? Kwa sababu, katika idara hiz za skuli, kila wakati nineambiwa toa pesa, toa pesa, toa nini, toa nini, hakuna pesa
skuli hakunanini hii kwa sababu serikdi haangdii haya maskuli kwa njiaile ambao inatakiwva. Upande wa pili, ni watoto wae
wanamdizaskuli. Watoto hawa wekishamdiza yaani katika form four, ikiwa wako na divison C+ na C congant, hata training
hapa hawapati ya wadimu na hawawezi kwenda katika college kwa sababu ukienda huko, unaskia mtoto, unsambiwa leta
dhilling dfu arobaini. Letahizi hata ikiwa ni upande wa daktari, leta hilling dfu arobaini. Tutatoa wapi hizi pesa? Kwa hivyo
hiyo ni njiamoja ambayo serikai haangdii na wakati yaeni maoffisawae ambao wanachagua watu wa training, ndio wanakosa
kwa sababu wekituitisha hizi pesa, hatupati hata ya kuendeleza hawa watoto mbele.  Unatoa hiyo dfu arobaini, sasa utatoa
wapi ingine ya kumuenddeza mbele. Hii tunataka iangdiwe vizuri sana.

Asante.
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Patrick Lumumba: Thank you, thank you. Huyo dikuwa ni mzee Jeffeso Kariuki, Councilor Smeon Mana. Ametoa
memerondum kwa jind ilivyoandika Kibera A.J kutoka idara ya dimu pia ametoa memorandum. Charles Wanjohi King'ri,
pia aneandika ametoa memorandum. Kuhora Kiruga au Kirugo pia amesema ana memorandum utaiweslisha baada ya

kusstiza machache. Bwana Kirugo.

Kirugo: Nizungumze kwa Kiswahili ingawa nimeandika kwa Kikuyu
Patrick Lumumba: Asante:
Kirugo: Nataka kusema hawa sub-chief hata Chief hata D.O wanagtahili kuchaguliwa kwa migka mitano kwa sababu

wataweza kututumikia kwa vizuri, kwa kasoro tunayo. Hiyo ni ya kwanza.

Yapili vitu vinavyolimwa tuseme kama kahawa, chal hatamaziwa. Vitu hivi vina pesa nyingi, lakini havitufikii. Wanaozichukua
kwenda kuviuza, ndio wenye pesa. Ninataka kusema pesa, zle zilizo nying zitufikie 99 wakulima. Hiyo ni yapili.

Ya tatu, uwezo wa Ras unakuwa mwing kias kwamba hata huwezi kumshtaki. Uwezo wake uwe chini kias kwamba

anaweza kushtakiwa akishikwa na kasoro fulani. Hiyo ni ya tatu.

Yanne, watu, kwa kawaida hapa Kenya, watu huwa na njaa, na hawa watu pia hulima sana na hulima sawa sawa. Ufikapo
mwisho wa mwaka kuwe jua, watu hawana chakula, inaenda wapi? Nataka sema serikdi inunue mehindi wakati mahindi
imekuwa nyingi, na iwekwe mpaka wakati njaa itakuja watu wapate chakula. Hiyo ni yanne.

Yatano, hii masomo yaprimary. Sjui mambo yadikuwa ge. Tulikuwa na dimu ya primary mwanzoni bure na sasa ni ya pesa.
Kwa hii Katiba mpya, hii sheria iwekwe watoto wasomeshwe bure kutoka primary peke yake---mimi nasema primary peke
yake. Yasdta eneo ni ukulimanawakati andima chakula, ni tofauti kidogo nakile nilichokuwa nikisema. Mkulima hufikiwa na
kitu kichache sana. Hata hapa ninataka sema sababu hii n mkulima na ndio yeye andima hii kitu, ikawge kilipokwenda
mbee? Kikawa mkulima afikiwe na kitu kidogo na yeye ndio mkulima. Sasa nataka hii Katiba mpya, hili pesa iliyo nying na
imdimwa na mkulima ameshikilia nafad nying. Awe akipewa nafas ya ile pesa nying. Ni hayo tu nilikuwa nayo

Commissoner.

Patrick Lumumba: Asante sana na huyo dikuwa Bwana Kohora, Kehora Kerugo wa Othaya.  John Karweni, John tayari
ashapeana, joseph Wachira, Peter Nyokabi, amepeana kumbukumbu, Kariuki Jod Mburu, amepeana memorandum, Njogu
M.K. tayari umeandika memorandum au unataka kusstiza jambo Fulani? Umwaekilisha memorandum? Bas. Au ukitaka
kusema jambo kwa dikika mhili, fursani yako. Amua haraka haraka. Kabla bado unatafakari Paul Thuku. Paul pia amdeta,
Paul wa anwani 6420 hgpa Othaya, yuko Paul? Njoo haku kama unataka kusistiza jambo Fulani, jukumu ni lako dakika
waguavyo ni mbili Syo?
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Paul Thuku: So | have written itin Englishand  (?) need of trandation will be hdt, 1 will just it direct. So this are the
suggestions that | have as per Condtitutiond review. The firgt one is bribery in the law courts which must be one of the most
serious offence in Kenya. Thisis because bribing a judge is just like bribing God which is quite impossible, so that one should
be noted when reviewing the Condtitution.

The second oneis that judges should be given a standard salary, judt like any other employee in Kenya. The big sdaries that
judges receive is to make them fear expedition that are made by senior government officids.  In this case, they collaborate with
the government in making sub-standard judgement and hence the common mwananchi continues suffering.

The third point is that most of the Kenya judges and magigtrate should be retrenched because corruption is dready in ther
blood stream and hence replaced by new ones, will work without fearing individuas and immediatdy after Congtitution Review,
thet is what should happen if possible.

The fourth one is that the President should not have any power to gppoint any Judge or Magistrate. Since he may have very
little knowledge about law or Congtitution, therefore judges should be appointed by the Law Society of Kenya since thet is the
body that know more about law and Cogtitution. But this one can only be possible after the person to become a judge undergo
rigorous interview by the Law Society of Kenya.

The second issueis concerning Parliament. The fallowing are the suggestions that | can make concerning the qudifications of a
member of Parliament. The firg qudifications is that one must be a graduate because the language which is normdly used in
Parliament is elther kiswahili or English but not Kikuyu, Luo or Luhya So that one mugt be the minimum qudification. The
second one is that one must have a good track record of good conduct. Example, a person must be disqudified if a any time he
or she used to lead a minigry which has corrupt or any corruption within the office. If any person competing as a member as a
Parliament is found usng money, that is materids during campaign to attract people, he is supposed to be disqudified and jailed
immediatdly, because once you take this money to a poor person, a person who is hungry, hewill just sl his vote and therefore
he has not decided whether you qudified to become aleader. Due to poor economy which has been created by the Parliament
of Kenya, mogt Kenyans exis below poverty lines The greedy members of Paliament take this poverty as a golden
opportunity to buy votes which in turn bring inflation and hence the economy of Kenya continues deteriorating. It is therefore
important to make thislaw and enforce it to start working immediately.

Pastor Ayonga: A minute plesse your timeis up

Thuku: A moment, | am summarizing

Pastor Ayonga: Summarize the last one.
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Thuku: Okay. The other one is concering the corruption in various minigries. Thefirg suggestion is that those dead minidries
like minigry of hedth, because it is dready dead, education is dready dead, agriculture and many others mus be
revived/renovated and grict laws should be set to protect them because especidly in agriculture, we normaly cdl agriculture the
heart of Kenya. We don’t have any other source of income in Kenya. The second one is education should be offered fredy
epecidly primary school education because it is currently a basic need as per modern world.

Thethird one is atificid inseminaion should provided and cattle dip be renovated to improve our caitle breed. The fourth one
istha roads must be made such tha farmers are totdly protected from the greedy people who exploit farmers.

Pastor Ayonga: Thank you, Thank you, Thank you. Samud Mwangi, Samud Mwangi amewakilisha kumbukumbu na wa
mwisho kabisa Mutahi Kimani. Mutahi Kimani wa Anwani 166 hapa jijini Othaya. Mutahi yuko? Y uko? Ndio mzee? Njoo.

Mutahi Kimani: Nii uria kwenda ndi murimi wa kahua na.ndi muthuri mukuru.

Pastor Ayonga: mzee ongea na kisweahili

Kimani: Kiswahili mim hgpana jua

Pastor Ayonga: unanijibu nanini?

Audience: laughter

Kimani: Hata kusoma hgpana jua

Pastor Ayonga: eh--

Kimani: Hata kusoma hgpanajua Mimi ni mzee
Pastor Ayonga: Enddea mzee na Kikuyu, huyu atatafsiri
Laughter

Kimani: Nii njitagwo Mutahi wa Kimaru, na ndi muthuri mukuru. Thina uria munene kahua karari kega nakuu tumite, no

kinyagia miaka ta inariu mithiru ri, twarima kahua kau tutionaga  mbeca, na kahua nitutuite,

Trandator: Jnalangu n Mutahi Kimaru, na mimi ni mkulima wa kahawa, ningependa kuwgulisha maCommissoner ya
kwamba tumekuwa tukilima kahawa na kwa mda mrefu sasa, hatupati pesa za kahawa ingawa tumefanya kazi ngumu sana.

Kimani: Niundu uciori, tugakiuria diriri, unagutuika kahua no karendwori, taithui ni tukwenda ri, na ciana igikuraga ona
angikorwo ndi mukuru ndiri mwana andu akwa mari na mwanari, cianairithomaga naki?
Trandator : Sasa swdi ni hili. Mimi hata ingawan mzee, niko nawaukuu na wanataka kusoma, sasa watakuwa wakisoma na

nn’?
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Kimani: Ni undu uciori, tumenyererwo mbeca cia kahua, nigetha tuhote guthondeka tondu mbeca ciakiaga onatukiendaga
guthondekari, turikiremwo ni guthondeka gakiure,

Trandator: Ombi langu ni kwamba, tuangdiwe, ndio tupate pesa za kahawa ili tuweze kuendeleza hiyo kilimo cha kahawa
kwa sababu hiyo kahawa itakuja kupotea.

Kimani: Nayo thirikari iriatondu riu niturathie gugithuranacri, thirikari iriaigukacri, ndikinyite urimi ucio wa kahua una indo ingi
to kahua iriamundu arikorwo akirima, nigetha cioma mbeca iteithie mundu uria urarima, naitethie thirikari?
Trandator : Ombi langu lamwisho, ni kwambaiile serikadi mpya ambayo tutapata, iwdinde wakulima wa kahawa na wakulima

wavitu vingine ndio tuweze kustawisha uchumi wetu na tuweze kupata mapato.

Kimani: Ni ndarikia

Trandator : Nimemdiza asante.

Pastor Zablon Ayonga: Asante mzee, asante kwa maoni yako. Sasa wacha na mimi nidmame.  Kabla gjamuita yule
chairman wa mobilization, Mr Isaac Mukunya wa hapa, ningependa kusema kwa niaba ya Commissoner mwenzangu hapa,
Bwana Lumumba nami mwenyewe, kwamba we have had a very beautiful day. Sku yetu ya kwanza ya kuchukua meoni, na
imekuwa hapa Othaya. Othaya is going to be a hisorica place for us kwa maana ndio sku ya kwanza, officdly, kuchukua
meoni na himeona jind watu wamekuja kutoka asubuhi, nyumba ingaa na ndipo inatoweka pole pole kama mawingu, tena
ineenda ikga, tena ikgaa, mumekuwa mkienda namna hiyo na mumekuwa wavulimilivu the whole day, the long day.
Tunashukuru kwa meoni ambayo mumetoas. Maoni ambayo yameguza maisha ya binadamu na ambayo yamemuguza kila
Mkenya. Musdhani kwamba shida mlizomo nazo hapa Othaya, kwamba ziko pahae pengine, you are not an exception.
Mnaposema vinging, hata mimi ngiskia na hiyo ndiyo inavyo fanyika kwetu. Na huyu Bwana Lumumba akiskia na hawa
wenzangu, kilamtu angjiskia kwamba that is something. And as | said to begin with kwamba every view that has been given,
ambaye mtu amesmama hapa, akaketi hapa na akaongea, machine zetu zote zimechukua maneno haya na asante kwa
kutuskiliza vizuri, mumekuwa watulivu, mumekuwa weatu wazuri na mumekuja watu wazima, 9 watoto, ni wazee na wamama
wazee, nawae wa miaka ya kadiri na vijana na kila mmoja wenu ametoa meoni yake. Sasa, yule ambaye ni mwenygi wetu,

nataka mwenydi wetu ge hapa ili--- unataka utumie hiyo? Sawa lakini ukija hapa kuna ubaya gani, wewe hutaki wa kwenu
wakuangdie?

Peter Macharia: -------------------mmmmommmom- (inaudible)
Pagtor Ayonga: nini?

Peter Macharia: -------------=----------mo--- (inaudible)
Pastor Ayonga: Anashida?
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Background: Amekaa......... amgiandikisha tayari?

Pastor Ayonga: Ni jina ambao diitwa lakini hakuwemo? Kuja badala yetu kuharibu time, why don’t you come and say

whet you want to say? Kwa maana we go according to theli. Enddlea

Peter Macharia: Mineis quite very little just because many have been said by the others-- jinani Peter Macharia Mwangi
and as| said many have been said by others but | want to stress one or two. Just as | read from papers and the like, | hear
about 52% of Kenyans, they live below poverty line. | was wondering or | was thinking whether we can have a Condtitition for
the rich and for the poor so that may be as | see when somebody grabs or steds millions of money, the present Condtitution
defends him than as he can stedl. When somebody stedls a goat, the court can ligen or act quickly to a chicken thief than
somebody who steals millions of money from Kenyans. Wl you will answer me later on whether Kenyans, we can have
Kenyafor the poor, and Kenya for the rich. Thefind one, | need to stress on farmers. Kenyan farmers, whether they can have
aunion like teachers here may be like Ng'ang’ agtaging for sdary, | would like to say whether farmers can have a union which
can speak to the government, who can present ther grievances to the government rather than sdling their produce and findly
getting nothing in return.

Thank you Commissioners.

Pastor Zablon Ayonga: Nakushukuru, ila nataka niseme kitu kimoja kabla hujaenda, nacho ni kwamba Condtitution ambayo
tunafanya ni ya watu wote wanakenya. Hakuna ya matgiri na maskini. We are dl equd before God and we are dl equd
before the law. So dl of you are very important, dl of us are very important. Thank you so much.

Isaac K. Mkunya: Commissioner Mr Lumumba the Commission Secretary na wae ambaye hawanijui, mgina yangu naitwa
Isaac K. Mukunya, namimi ndiye nimekuwa na honour ya kuwa chairman wa committee ya Othaya Condtituency Committee.
Kitu cha kwanza, ni kuwashukuru zaidi kwa patience yenu na kutusikiliza na mukawa very very patient na hicho ni kitu kizuri.
Kile kingine, ni kwamba nyinyi mumeshapewa maoni mengi sana.  You have the heard the relevance, you have heard the
irrdevant, and | believe that because you have got the proper brains to sort out the relevant from irrdlevant, to digtil the good to
dl propably has got meaning ............ We are happy that you have heard that dl the people want a srong Kenya. We want
a Kenya that it is a srong nation, and we dso want a Condtitution that will have proper Conditutiond principles to build sole
occupations and aso a Kenya that would be guided by proper and good governance. That iswha we have dl heard.

The other thing is that we know that the process is not yet complete. This could be only the sarting point, we the people of
Othaya here, we are dill prepared to assst in the making of Condtitution with the other people. The only problem we have is
that we don’t necessary have the proper tools for the cvic education and we dill require to be assisted in that regard. | am
meking that apped to you Mr. secretary because as the AIE holder you are one who has the divison together with the
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charman. We take our willingness to continue to assst the Conditution making. So | am very happy that | have got a very
good team which has assisted us and the other committee members as we should hope a better Condtitution at thistime. So
with this very few remarks, thank you very much.

Thank you very much members.

Isaac K. Mukunya: Nani anaweza kutumdizianaaword of prayer?

Pastor Zablon Ayonga: Tutasmame. Mungu Baba yetu uliye juu mbinguni, tunakushukuru kwamba tulipoanza mkutano huu
wakati wa asubuhi, tulijiweka mikononi mwako. Umetutunza, umetubariki. Kumenyesha mvua yako ambayo imenyesha kwa
mimea yetu Othaya, ili tuweze kupata chakula na pia iweze kutuongezea kile ambacho tunaweza kuuza na kupata pesa ya
kujisaidia nayo. Mungu tunakushukuru kwa hawa wote ambao walikuja hapa leo, wamgitolea, wamescha kazi zeo, na
wamekuja hgpa wametoa mawazo yao, ha maoni yao, jind ambavyo kama tungeweza Kenya yetu hii ingeweza kuwa pahdi
pazuri ambako mtu angesema ni pahdi pazuri pa kukaa. Naomba kwamba hii kazi tulionayo ya kutengeneza Katiba, hebu
kwanza twaangdie Katiba yako uliyompa Musa huko katika mlima wa Sna ambayo imeshika kila jambo na tukikuamini
tutgpata hekima ya kutengeneza Katiba yetu hapa kwa maana tutampenda mwenzetu kama jing tunavyojipenda, Bwana
hakutakuwa shida yoyote kwa kutengeneza hii Katiba.  Tungjua kuna miiba njiani, tungjua kuna mashimo njiani, lakini tunaomba
kwamba kwa uwezo wako, utusaidie kwamba hi Commission idje ikawa kama Commisson zingine, lakini iwe Commission
ambayo kwdi itaweka katika mikononi mwa wanaKenya. Bariki watu wetu wa hagpa Othaya na Nyeri kwa jumla na hii
province kwa jumla na provinces zote za Kenya, hili wanakenya wote wangposhughulika pamoja nas, kwa kutengeneza Katiba
hii, mwishoni tuweze kushukuru jina lako na kusema Mungu ametusaidia na tumekuwa na Katiba ambayo tundita yetu, ambaye
tumgirekebishia ambaye itamfaa kila mmoja wetu hapa Kenya.  sasa hapa tunapotengana kila mmoja kwenda njia mbdi mbdli,
hapa, Mungu uende pamoja nao. M paka wakati mwingine utupatie nafas ingine ya kuonana. Tumeweka maisha yetu mikononi
mwako namapenzi yako yatendeke, kwani twaomba kwa jinala'Y esu ambaye n Bwana wetu. Amen.

Kwaheri ya kuonana na Mungu awabariki nyote.

Mesting ended at 6.00 p.m.
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