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The meeting was opened at 10 O’clock with commissioner Riunga Raiji as the Chair.

Com. Riunga Raiji: Kwa niaba ya Tume ya kurekebisha katiba ya Kenya tungetaka kuwakaribisha  watu wa  constituency hii

katika kikao hiki rasmi cha Constitutional of Kenya Review Commission. Leo ndio ile siku tulisema tutakuja kuchukua maoni ya

kila  mwananchi  kutoka  constituency  hii.  Na  tungewaomba  wale  wameingia  na  wangetaka  kuzungumza  na  kutupatia  maoni

tafadhali wajiandikishe hapo kwa mlango kwa sababu tutafuata orodha ambae iko na yule karani ametuandikia.  First  come first

served.  Na  kabla  hatujaanza  mambo  yaleo  tungemuuliza  kama  tuna  Pastor  au  mtu  mwingine  wa  kanisa  angetaka  kujitolea

kutuongoza kwa maombi. Do we have a volunteer to lead us in prayers?  If so please come forward and then we can pray and

get started. Hakuna mkristo katika nyumba hii yote au muislamu. Mama karibu. Tunaanza kuomba.

Mama:  (Name unnounced) Tuombe pamoja ….(In kikamba dialect)

Tanaslation: ( to kiswahili)…

Com. Riunga Raiji:  Asante  sana  mama.  Kabla  haatujaanza  ningetaka  kuwazulisha  maafisa  was  tume  tunao  hapa.  Kwanza

kabisa  on  my extreme  left  tuko  Dr.  Mosonik  K.  Arap  Korir,  tuko  na  Mrs.  Alice  Yano  Commissioner,  Jina  langu  ninaitwa

Riunga  Raiji.  Kutoka  huko  katika  makao  yetu  makuu,  tuko  na  yule  mzee  Irungu  Ndiringu  Ndirangu  ambaye  ni  Programme

Officer, tuko na Mary Babu ambaye anatusaidia kwa kurecord proceedings natuko na Kiptoo,  ameenda wapi,  tuko na  kijana

mwingine  ambaye ataandika report  ya yale yote tutayatoa hapa.  Na  kabla hatujaanza hii tume mnaona hapa  imekuwa  katika

District,  katika  upande  hii  .ya  Ukambani  tangu  juma  tatu  ya  wiki  jana.  Wametoka  Kitui,  na  wengine  wametoka  Nairobi  na

tungetaka kuomba radhi kwa kuchelewa kidogo.  Mwenzetu Dr.  Korir  yuko na kazi zingine za Kirasmi na tutampatia nafasi hii

aende na tutaendelea Commissioner Alice Yano na mimi Riunga Raiji kupokea maoni yenu.  Taratibu tutafuata kama nilisema ni

kulingana na ile list ambayo iko hapo kwa mlango, yule yeyote angetaka kutoa mapendekezo yake akajiandikisha hapo.   Wale

watu  wako  na  maandishi  yaani  memorandum,  tutawaapatia  dakika  tano  ili  waweze  kutupatia  summary  tu.  Tungetaka

kuwajulisha kwamba ukiwa na memorandum, hio  tutasoma  tutaiyangalia  kwa  makini  tukirudi  Nairobi.  Kwa  hivyo,  kwa  sasa

tungetaka tupatie tu summary katika ule muda wa dakika tano ambao mmepatiwa.  Yule ambae angetaka kutoa maoni binafsi,

ambaye hana maandiko yeyote atapatiwa muda usiozidi dakika  kumi.  Lugha  zetu  hapa  ni  rasmi  ni  kiswahili  na  kingereza;  na

yeyote ambae haelewi hizo lugha mbili ako huru kuzungumza na lugha ya kikamba au lugha ingine na itatafsiriwa, tuko na mtafsiri

kutoka hapo hapo.  

Kama kuna mtu labda hasikii yaani the deaf we make arrangement for deaf interpreters.   Do we have,  katika hapo mko, mko

na  hao  watu  ambao  hawasikii  ili  tuwafanyie  mipango  maalum  ya  interpretation.  Mkiona  mtatujulisha.    Kabla  hatujaanza

nitamuuliza Co-ordinator wa hapa Ruth atujulishe wanakamati  wake kwa sababu hawa ndio walikuwa wakifanya kazi hii kwa

niamba ya Commission.
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Rose Kimeu:        Thank you Bwana Chairman, and my name is Rose Kimeu. I am the District Co-ordinator  Machakos  and I

would like to take this opportunity to introduce members of the 3 Cs,  that is in Mwala constituency, to the Commissioners and

the  members  of  the  public.  Please  wale  ni  .wanakamati  wa  constituency  committee  ya  Mwala  mukaweze  kusimama  ili

Makomishona wawaone.  Nitaanza kwa yule ako upande wangu wakoshoto ambaye anaitwa Mrs.  Juliana Muli, Juliana Muli is

a Women’s Leader karibu na Julian Muli. Unaweza kuinua mkono watu wakutabue. Karibu na Julian Muli, Juliana is the leader.

  Karibuna Julaiana  kunaye Mr.  Mackdonald Muli, Muli  is  representative  of  the  Disabled  in  the  constituency  committee,  na

niko  naye  Mr.  Fredrick  Ngunzi,  Ngunzi  is  also  a  member  of  that  committee  na  councilor  Bernard  Musau,  Musau  is  also  a

member of that committee.  So  those  are  the  members  that  we  have  today  and  I  would  like  to  handle  over  the  mike  to  the

commissioner to continue with the function.

Com. Riunga Raiji:         Okay,  we also have mkuu wa shule hii Mrs.  Mercy,  simuoni hapa,  ambaye ametusaidia sana kwa

kutupatia ruhusa ya kutumia shule hii. Kwa  hivyo  tutaanza,  wa  kwanza,…  Ile  ingine  ni  kwamba  wakati  mmetoa  maoni  yenu

ningetaka muwe huru kabisa,  msiogope mtu yeyote,  just speak  yale ambayo iko katika roho yako.   Makomishona wanaweza

kumuuliza maswali kufafanua labda yale  mambo  labda   hawajaelewa.  Kwa  hivyo  tutaanza  na  Bwana  James  Kasuve  kutoka

Kithaani W.G, .nafikiri ni WG women group hatujui.  Bwana James Kasuve karibu.

James  Kasuve:         Yangu ni  kusema  asante  sana  kwa  kunikaribisha  kwa  hio  Commissioner  na  ile  ambayo  ni  maandishi

ambayo nimeandika kwa karatasi  na siwezi kusoma  yote  ni  kamaliza,  lakini  nitapeyama  hio  memorandum  muende  mkasome

mkifika Nairobi.  Kama nikubgaliwa kwa sababu siwezi kusoma youte nikamalize. Kwa hivyo nikipeana  ni  vizuri  kwa  sababu

nimeandika  mpaka  nikafikia  kikundi  imeandika  mpaka  ikapitia  executive.  Ee  ni  kugusia  kila  kitu.  Tumeandika  kama

……………..

Interjection. Com. Raiji.  Anza na jina kwa sababu kuna record inachukua. 

James Nzuva Katule:  Jina yangu ni James Nzuva Katule,  kama muandishi wa hii kikundi na ile kikundi ya Kithiani Welfare

Association.  Hio  ndio  iko  sehemu  ya  Wamunyu  Location,  na  Box  yake  ni  77,  Wamunyu.  Hio  tumeanza,  ya  kwanza  ni  vile

katiba inaweza kuwa na title, utangulizi wakilishie kama vile yaweza kuwa na utamulizi wake.  Okay hio ni, tumeandika maswali

matatu  na  siwezi  kuenda  through  yote.  Ya  pili,  ni  directive  Principles  of  state  .policy,  hio  tumeandika  maswali  saba,  ile

tumeonelea upendo wetu.  Ya tatu ni constitutional Supermacy amabao tumeandilka maswali kufikia kumi na mbili, tukaenda ile

tunaita  citizenship  tukaandika  maswali  machache  ambao  tumeenda  mbele  tukaandika  defence  and  national  security.

Tukaandika  maswali  mpaka  tukafikia  ishirini  na  sita.   Tukaingilia  upande  wa  political  parties.   Upande  wa  political  parties

tukaandika  maswaki  mapka  tukafikia  thelathini  na  tatu.  Tukaenda  structure  and  system  of  government,  tukaandika  maswali

mpaka  thelathini  na  tisa.   Tukaenda  administration,   appointment  ya  vile  tumeonelea  kama  kuchaguliwa  kwa  ministers  na

wengine tukaandika maswali hamsini na nane. Tuakenda executive, executive tukaandika maswali mpaka sitini na sita. Tukaingia

judiciary, tukaandika mpaka maswalli seventy eight na tukaingililia election system and progress,  tukaandilka kama nne hivi, na
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tukaamalizia na hapo.  Hiyo ndio progrmme yetru.  Asanteni.

 Com.  Riunga  Raiji:   Wa  pili  atakuiwa  Stephen  Nzioki  atafuatwa  na  Peninah  Mutungi.  Kwa  hivyo  Stephen  Nzioki  yuko

karibu, karibu Bwana.

Stephen Nzioki: Kwanza ni kushukuru Mungu na tume limekuja kuwakilisha upande hii. Kwanza, nina represent  individuals na

kwa  maoni  yangu  niko  kwa  upande  kwa  provincial  administration.   Sasa  kwa  upande  wa  provincial  administration,  kuna

number  kutoka  juu  inakuja  chini  kwa  village  elder.  Sasa  upande  wa  village  elders  kwa  maoni  yangu  yangu  ningeonelea

wangekuwa pengine wakillipwa kitu, kama mshahara kidogo kwa  sababu wanafanya kazi mingi na  pengine  wanawacha  kazi

zao.  Sasa  upande mwingine niko kwa upande kwa provincial administration,.   upande mwingine ni hii powers  za chiefs,  sasa

powers za chiefs angepewa authority kama wangekuwa na baraza,  watu wakikataa kukuja kwa baraza angekuwa na authority

ingefanya  hao  watu  wakuje  kwa  baraza  na  vitu  vingine.  Okay,  sasa  niko  na  hayo  mawili  ndio  ninawakilisha  individuals  sina

mengine.  

Com. Riunga Raiji:                Asante sana.  Peninah Mutungi.

Peninah Mutungi:         Let me start  by saying that I am very grateful for this chance that I have been given to air my views

before  this  committee.  My  views  are  diverse  touching  on  very  many  areas.  I  am  going  to  start  from  the  constitutional

Supremacy.  It  is  our  feeling  that  the  constitution  should  not  be  amended  by  a  sixty-five  majority  votes  in  parliament.  We

suggested that it should be done by eighty five per cent because sixty five per cent represents just a few individuals. 

We went to the political parties  and said that political parties  should be  limited  to  two.  That  is,  the  opposition  and  the  ruling

party.  Just  like  in  America  where  there  is  democrats  and  the  Republican,  reasons  many  of  them  tend   to  be  duplicate  their

policies, and also there is a lot of disunity. 

We want the legislature, whereby we  said  that  MP  should  be  paid  sitting  allowances  as  per  the  session  attended.  This  it  to

enhance  participation in parliament. We also said that constituents should have the right to recall their MPs or pass a vote of no

confidence on the MP. We also suggested that a procedure whereby the  constituents can follow. We said that there should be

a limitation of the voting in the age. Minimum eighteen years and maximum fifty-five.  We have a reason for that,  and the reason

is that the middle-aged people tend to understand immediate needs of the country.  

Then we went to the executive and we said  that  the  party  forming  the  government  should  be  flexible  to  allow  other  political

parties and organizations to undertake development project without any bottleneck. . 

We said that presidential powers should be trimmed, for example parliament should play a greater role in the appointment of the
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senior government officials, and also we said that the presidential should not be the chancellor of the Public University. We need

academicians whose input can be felt in the universities. Therefore in summary we said,  the president  should be relieved of all

other duties apart  from being the head of state,  and in the Commander in chief  of  the  Armed  forces.  It  was  through  that  the

security of the country can be enhanced. 

We said the post of assistant chief and chief should be eliminated because  these people  are  acted  as  hindrance in development

of the locations and sub-locations,  and the post  of the headmen  should  be  retained  these  are..  who  tend  to  be  closer  to  the

people at the grassroots and in most cases because they are not paid by the government, they fail on the good will of the people

and also the people who depend on their good will, so they tend to be  realistic on whatever they are  doing. I am going to the

right of the Honourable group and mostly touches on the women. We say that the following should be put into  consideration,

when women are being employed the employer should recognize them as mothers and professionals.  So whatever men can do

even the women can do to the satisfaction. And we said that all women should have  a  right  to  return  to  work  after  having  a

baby because they are some cases where some have lost jobs  after going for maternity leaves.  We said that there should be a

higher family relief for working parents.  Also we said in cases  of school,  if it is girls school  both  the  principal  and  the  deputy

should be a  woman  and  the  same  should  apply  to  boys’  school.  We   said  that  the  employers  should  introduce  a  discipline

courts and penalty for sexual harassment and especially should impose stiffer penalties against the offenders. 

We looked at the cultural or the traditional practices, which tend to affect women and said that there should be an elimination of

some  a  hygienic  and  dangerous  traditional  practices,  like  the  women  circumcision.  We  also  talked  about  other  unhygienic

practices  that are  carried out in parts  of Ukambani like masia whereby people  who are  used to  or  they  are  forced  to  take  a

mixture of blood, urine, herbs etc. in order to prevent witchcraft, so some women are forced to undertake those things. 

We said incase of rape, the rape and sexual assault should be taken more seriously when penalties compared to crimes against

property  such  as  theft.  There  are  many  reasons  for  that;  the  woman  faces  social  sigma,  psychological,  emotional,  trauma,

physical injuries and the like. We also said that rape of the minor, the disabled and the handicapped should be taken even more

seriously.  So  I  think  it  was  the  feeling  of  my group  that  a  death  penalty  should  serve  as  a  deterrent  to  other  who  may  be

contemplating to do such kind of activities. 

Then we say that abortion is immoral, and it should not  be  legalized  under  all  circumstances  because  it  destroys  an  innocent

child the chance to live. 

We  also  talked  about  property  ownership,  land  and  property  right  and  we  said  that  legal  documents  for  lands  and  other

properties should bare the names of the two spouses. For example, if it is a Mr. Joseph Mutua Mutinda the name of the woman

should be included. For  example Mrs.  Jane Nduku Mutua.   This is  to  enhance  the  security  incase  either  the  partners  passes

away or  incase of divorce,  one  of  them  should  not  loose.  Then  we  also  said  that  women  are  entitled  to  land  and  .property
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inheritance from their parents, whether you are  married or  not.  And then for the others  we said that the Affiliation Act  should

be strengthened. It should not look like  abandoned  law. So if a man is responsible for a particular pregnancy,  he should take

care  of  the  girl  throughout  and  the  girl  should  be  re-admitted  to  school  without  any  condition.  That  is  the  much  the  Ikoni

Community was prepared to bringing to this sitting.

. 

 Riunga Raiji:  Commissioner Alice Yano wants to ask.

 

Com. Alice Yano: Thank you Peninah for that presentation.  You said that most of the duties that are  being performed by the

president should be done away with?

Peninah Mutungi:        Yes.

 Com. Alice  Yano:        You did not give the alternative what is the actual bill possible for these duties if you are  can  really

appreciate.   Secondly,  there is this issue of Affirmative Action you  understand  it  very  well,  I  don’t  know  whether  you  could

share some light on it and whether your womens organizations have been closely following it and whether they are  interested in

it. Thirdly you talked about the Affiliation Act,  I  think you are  aware  that the tail  (inaudible) is not there.  Do you suggest that

may be the same should be made or should be brought back? Thank you.

Peninah Mutungi:        Let me start with the Affiliation Act,  when we discussed it we and found that it was there but it is not

working  and  according  to  this  particular  act  a  man  was  supposed  to  be  responsible  for  a  child  he  bears  up  to  the  age  of

eighteen. So this one is not carried out seriously and therefore, we wanted you to be  strengthened or  to be  revived, so that the

child to be born can get all the needs that a child is supposed to have.  The other issue is about  the powers  of the president,  it

was our suggestion that the legislature should sit down and analyze which duties should  be  given  to  what  particular  group  of

people within the country. So we suggest that there should be an  action committee that should be responsible for giving of these

duties to other people. I don’t know whether you are satisfied with my ……………..

Com. Alice Yano:        Affirmative action. 

Peninah Mutungi: Have I mentioned that? I mention the Affiliation act.

Com. Riunga Raiji:         What the commission is asking you, you know affirmative action whether have been used express

that whether a certain number of seats should be reserved for women in parliament or in the local councils.

Peninah Mutungi:        Now you have we have seen some light. We did not discuss that as a group but as an individual, I tend

to think that around a third of the seats should go to women. 
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Riunga Raiji:        We wanted you to clarify the people  doing so,  I just want also to clarify something regarding, affirmative

action is the law that force every man to take responsibility of the child he fathered until the child was…affiliation sorry.  This act

was reviewed by men after independence so I will take your proposal to mean that you are asking for it to be brought back. 

Peninah Mutungi:        That is exactly what it means.

Com. Riunga Raiji:        You also mentioned that you want two political parties right now we have more than forty. Do you

have any views on how we are going to reduce those to remain with two?

 Peninah Mutungi:         I  think  with  the  current  merger,  we  should  come  with  either  opposition,  if  you  want  to  be  in  the

opposition be in the opposition, if you want to be in the side of the government join the government.  So that we can have two,

we can even have a name, not necessarily the one that are  there now. So if you feel like, you should be in the opposition you

join them. To minimize disunity.

Com. Riunga Raiji:        Thank you very much for those lady who have very good views. Please register yourself there and

you handle over your memorandum. So we want to inform people  that anybody who gives view should go and  register  for  a

record  because  we want to have a record  of exactly what kind of views we  were  given  so  that  we  can  use  them  during  the

review. We also want to recognize Mrs.  Mate  the Headmistress of this school and especially the principal and mwalimu when

you are ready signal to Rose we know you are busy and you want to go back to your students. When you are  ready to present

your views, we will give you an opportunity,  just let us know through Rose.  Thank you. Now the next presenter  will be  Lena

Benson.

Lenah Benson Kioko:  Isitwa yakwa nitawa Lenah Benson Kioko

Translator:        Anasema anaitwa Lena Benson Kioko. 

Lenah  Benson  Kioko:         Ukulyo  yakwa  ni  inini.   Nimutume  ni  atumia  ma  ndua  meenda  umanya  kana  musaala  woo

niwambukie  kana twaumbuka?

Translator:        Anasema ametumwa, anaswali hapa,  na ametumwa na wale wanakijiji,  na wangetaka kujua kama mshahara

yao imetokea ama bado.  Headmen wale wa huko kijijini kuna,  kulikuwa mkataba mwingine ulikua wa parliament na walisikia

na wangetaka kujua kama imetoka ama hakuna. 

Lenah Kioko:   Twithukuma mwaka wa man, mwaka usu ungi tuithukuma mana. 

Translator:   Wanasema  kama  wazee  wa  kijiji,  mwaka  ule  amejitolea  kufanya  kazi  ya  bure  ni  huu,  na  ule  mwingine

hawatafanya kazi ya bure.
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Lena Kioko: Tutia mawia maitu tuithi uthukuma wananchi na yila tuendete umathukuma twithithiwa na kindu tiunewa na tutiaa

mawia maitu mana.  Kwou nitukwenda musaaka na ethiwa uui vo Masub-chief na Ma-chief methukume.

Translator:   Wanasema,  hua  wanawacha  kazi  zao  wakienda  kufanyia  wanakijiji  kazi,  na  hua  wawapatiwi  chochote.   Hua

wanajitegemea, na hakuna mshara itatoka sub-chief na chief wajifanyie kazi.

Lena Kioko:  Ithye tinaisye uu twoombana nthini wa kwitu Kivauni atumia ma ndua tinaisye tuithukuma wia wa mana mwaka

uu wathela

Translator:   Wana sema kama wazee wakijiji, waliungana na wakasema mwaka hii ikiisha hawata fany a kazi ya bure,  kutoka

kibaoni.  

Com Riunga Raiji   -   Mama tumesikia hilo pendekezo lako,  tutalipeleka huko mbele; nipendekezo kwamba wazee wa kijiji

walipwe.   Tume  lipokea  vyema,  tutaliangalia.   Mwingine  ni  Mathew  Muthoka,  ambaye  ata  fuatwa  na  Robert  Musembi.

Mathew Muthoka yuko?  Karibu Mzee.

Mathew  Muthoka:   Asante  sana  makomishona.   Mimi  ninaitwa  Matahew  Muthoka.   Ninamaswali  mawili,  ama  mambo

mawili.  Jambo la kwanza,  ninaongea katika  administration.   Naona   kwamba  hakuna  muelekeo  mzuri  katika  lokesheni  ama

sublokesheni, kwa sababu ninaona wdatu hawahudhurii hii mkutano ya machiefs na masubchief.  Ningeuliza kama tungekuwa na

mpango  wa  labda  ni  kushauri  watu  ama  kuwa  na  mpango  fulani,  watu  wakaambiwa  ama  wakafundishwa,  ama  kukawa  na

sheria kidogo ya machief na masubchief kutumia ili waeleimishe watu.  Waite makutano waelimishe.  Ninaona watu hawaelimiki

sawasawa katika tarafa zao ama lokesheni zao.  Hakuna muelekeo mzuri, kwa hivyo ninauliza.  

Jambo  linginenina  uliza  kama  Commission  inaweza  kufikiria  sehemu  za  constituency,  ama  sehemu  za  wabunge.   Sehemu

nyingine  kuna  sehemu  kubwa  inawakilishwa  na  mbunge  mmoja.   Kama  district  ya  machakos  ni  kubwa  sana.   Kwa  nini

hakuwezi kuwa na ugawanyo ya kugawanya sehemu hizi zikawa ndogo na watu wakapigiwa ni serikali,  kukiwa hakuna shida?

Na ni hii tu.  Sina mengi.

Com Alice  Yano   -  Ume  sema  yakuwa  pengine  ungetaka  constitutiencies,  unasema  constitutencies  ni  kubwa  sana,  unataka

pengine igawanywe?

Marko Muthoka:  Ndio.

Com:  Alice Yano:  Unajua wakati huu, taratibu inayo  tumika ku gawa ama kupatiana constituencies ni umati ya watu, kiasi ya
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watu.  Tume elewana hapo?

Marko Muthoka -  Hapo nina elewa.  

Com: Alice  Yano:  unge taka  ibaki hivyo, hivyo ni yakuwa vile mukona watu wa  kutosha  kuwawezesha  mpate  constituency

ingine  ama  ungetaka  jambo  lingine  litumike?   Kwa  sababu  penye  tumetoka,  pahali  penigine  wanasema  pengine  wangetumia

maneno ya kigeographia kusema kugawa constituencies.  Ungesema nini hapo mzee?

Marko Muthoka:  Hii nina sema serikali itutafutie watu kwa urahisi, watu wawe karibu na serikali ama wawe karibu na bunge.

Na mini najua ninaaona hivyo….. ni watu.   Kukiwa hakuna watu……

Com: Riunga Raiji:   Kabla sijaenda hapo tunge taka  kumtambua  D.O.  wa  hapa  Bwana  Mutahi,  uko  wapi,  karibu  Bwana

D.O.   na hata tumeona  Mheshimiwa, Mulu Mutisia.  Karibu  mzee  kea  kikao  cha  Tume  Ya  Kurekebisha  Katiba.   You  are

welcome.  Mwingine ni bwana Robert Musembi ambaye atafuatwa na Ngambi Githungu. 

Robert Musembi:  Ninaanza na kumshukuru Mwenyezi Mungu.  Nina sema asante sana kwa kutuweka moyo.  Kea  jina nina

itwa  Robert  Mutinda  Musembi  kutioka  Kibaoni  Kitile  sub-location.   Yangu  ni  machache  tu  ya  kuongea.   Nilikuwa  nilete

Memorandum lakini sina, mimi sasa ninataka kuongea ki binafsi.  

Kama tumeone, Katiba ya zamani inasema habari ya bunge kuchaguliwa awe anajua kusoma na kuandika kiswahili.  Na  kama

ni mtu anayejua kusoma na kuandika kiswahili, hata mtu wa standard four anajua kuandika na kusoma kiswahili.  Tukimchagua

mtu ambaye anajua kusoma na kuandika kiswahili, akienda bungeni, akipewa Ministry, si ataharibu kea  sababu hajui kusoma? 

 Tunge  taka  Klitba  ya  sasa  iweke  kisomo.   Mbunge  akichaguliwa,  awe  amefikia  kiwango  Fulani.   Hapana  kusema  kujua

kusoma na kuandika kiswahili.  Awe ni mtu wa university, au aseme ni mtu wa form  four.   Tujue mbunge anachaguliwa akiwa

na kiwango gani ya elimu.

Interjection.  Com. Raiji - Una pendekeza kiwango gani?

Robert Musembi:  Nina pendekeza degree, sababu, kama wewe hujui kusoma na unapewa Ministry ya Finance,  si utaharibu

economy halafu, ukiulizwa, huwezi kujibu?  Sasa  tunaona lazima, president  lazima achague Minister.   Na  kama  mnampelekea

watu wasiojua kusoma si atawachagua wale tu, wawe maministers?  Haya, hiyo, tulionelea namna hiyo.  

Ile ingine ni kama Katiba inaandikwa ifikirie sana habari ya unyuaji wa pombe umekuwa mwingi, na tumeshidwa na kazi sababu

ya kunywa.   Sasa  tupangiwe timetable ya kunywa.  Sababu,  kama mwananchi ana amuka kwa pombe asubui,  atafanya  kazi

gani?  Tuwezewe namna ya kunywa.  Watu  hawakosi  kunywa  lakini  tuwekewe  namna  ya  kunywa.  Sababu  siwezi  kuamuka

kwa  pombe  na  niende  kulisha  ngombe.   Hiyo  iko  namna  hiyo.   Na  ninifikiri  yangu  ni  machache  sababu  siandindiki  pahali.  
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Asante sana.

Com. Raiji:  Ngonja kidogo.  Sasa tungekuwa na pendekezo kuhusu hii pombe ya kienyeji.   Wengine wamelalamika kwamba

unge taka sasa ihalalishwe na wengine wamesema hawataki ihalalishwe.  Jee, ukona na maoni yoyote kuhusu hilo jambo?

R.  Musembi:   Hiyo  pombe,  pombe  lazima  watu  wakunywe.   Lakini  sio  wawachiwe  nafasi  ya  kunyua.   Wapewe  saa  za

kunyua.   Sasa unakutwa saa asubuhi ukiinywa uwekwe ndani.  Umefanya kazi saa ngapi.  Kama unafafanya kazi na saa za jioni

unakwenda  kunyuwa,  hiyo  afadahali  kwa  wale  wana  kunywa.   Sababu  ukiwaambia  wasiinywe,  wataona  mbaya.   Lakini

wapewe times za kunywa.

Com. Raiji:- Ngami Kilungu ambaye atafuatwa na Raphael Nzili.  Ngami Kilungu, karibu mama.

Ngami Kilungu: Mbee nitunga muvea kwa Ngai nikwithiwa nutwonitwonisye muthenya uu  wa umuthi na ngituma kwa DO na

Minister  maitu  ala  mokie  tutwoniya  kyama  kya  Katiba.   Ndumitwe  ni  kikundi  kwisila  nthini  wa  Kagethe  sub-location,

Mationeni.  Kwou kila ninakyo nikiandike tikya kuneena nikyo kiki kila ninakyo.  

Translator: - Anasema ametumwa na kikundi mahali Fulani.

Ngami Kilungu: kitawa Mwaitu Mbitika

Translator: – Inaitwa Mwaitu Mbitika.  Mama nishike  lakini kwa Kikambani Mwaitu Mbitika.

Ngami Kilungu : Nineena Kikamba kwa ajili Kiswahili sijui vizuri. Kila tinaendelesye nikwithiwa ni musomewa asoma kimwe

kwa kimwe ngaelesya kwianana nondu tinananasya nthini wa kikundini thina witu wa nthini ino yitu ya Kenya. 

Translator:   Wanasema,  kwa  sababu  ilikuwa  imeandikwa  na  yule  imeandikwa  ndiyo  hajafika,  angetaka  isomewe,  ndiposa

nikisomwa kama ni moja, anaeleza kwa kikamba.  Ama mpatiwe memorandum yenyewe, ama vipi?

Com. Raiji – Msome, halafu ata translate.

Translator:   Jambo wameandika,  ya kwanza ni uchaguzi wa  president  isifanywe  pamoja  na  ya  wabunge  na  madiwani.  Iime

sema  ya  kwamba  ya  kuanza  ni  uchaguzi  wa  president  ama  wa  rais  usifanywe  pamoja  na  wale  wengine  wawili  ambao  ni

madiwani, na ya bunge.

Ya pili, wamesema Provincial Adminstration from D.C.  to assistant  Chiefs to be  answerable to  the  parliament  and  not  to  the
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president.  

Ya tatu, tuwe na kamati ya kuchunguza watu wale wanazo teuliwa na president, ama wale wanazo teuliwa na rais. 

La nne wamesema raia wawe na nguvu ya kusimamia mali yao.

La tano wakasema County council ipewe nguvu ya kuutimia utajiri wao waeneo ambao wamewakilisha.

Wasita watu wasiwe na mashamba makubwa ambao hawatumii, mbali wengine hawana hata makao. 

 

La saba, kuchaguliwe kamati ya kuchunguza mikopo ambayo inakopesha kutoka nje.

La nane, mahakama iwe na na guvu ya kuendeleza kazi yake bila kusimamiwa na rais. 

La tisa, Mtu yoyote akitaka kiti cha urais awe mzaliwa wa nchi hii na pia babu yake awe ni raia wa nchi hii.

Kumi,  ni  kupitia  katika  kikao  cha  ukoo  cha  kinyumbani,  yaani,  clans.   Waatu  walikuwa  wanaogopa  sana.   Hawakuwa

wanafanya  mambao  yao  ovyo  ovyo,  kwa  sababu  ukiwa  wa  ukoo  fulani,  na  ufanye  makosa,  kulikuwa  na  ilke  adhabu  kali

iliokuwa unapewa, ili usirudie makosa hayo tena.  Na mambo mengi hayakuwa yanapelekwa polisi.  Kwa hivyo, hizi clans,  liwe

kama zamani.   Wakati  wa hapo zamani. Hizo clans…  sabau  ya  kuogopa  hizi,  lakini  leo  hazina  nguvu  hata  kidogo,  na  watu

wanafanya vile wanavyotaka hawaogopi kitu.

  Ukichunguza  wakati  huu  na  wakati  wa  zamani,  mashule  ya  zamani  yalikuwa  mazuri  kwa  sababu  kulikuwa  kuna  nguvu  na

kamati ya kuchunguza mambo kama haya na mtoto wako anaendelea kupata  elimu.   Lakini  wakati  huu,  ukiwa  huna  karo  za

shule, unakaa na mtoto wako nyumbani.  Hizi kamati, zimeisha kabisa.

Kumi na  tatu.   Wakati  huu,  mahospitali  yote  ya  serikali  yamekuwa  ni  pesa,  na  watu  wengi  wankufa  nyumbani,  kea  sababu

ukimpeleka mgonjwa wako hospitalini, ukiwa hunapesa,  hakuna matibabu.  Unarudi  na  mgonjwa  wako  nyumbani,  bila  dawa

yoyote.

Kumi na nne.  Watoto wa sikuhizi, wansoma na shida sana. Hata ukimaliza shule, hakuna kazi.  Unapata ni kama anasoma bure

na  waqtoto  wengii  wanakaa  nyumbani  na  mambo  mengi  mabaya  kama  ulevi,  uvutaji  wa  sigara,  na  madawa  ya  kulevia

yamepamba  moto.  Kwa hivyo, kuwe na courses  maa mafunzo za kuwawezesha, ambao zina simamiwa na serikali, au, makazi

mengine.  Kuna watoto wasiojiweza, wawe na courses ama mafunzo yale wanafundishwa kufanya kazi na mikono yao,  na wale

wasiojiweza kabisa, wawe na wasaidizi Fulani ambao wanapewa na serikali. 
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Kumi  na  sita.  Maternity  ama  vyumba  vya  kuzalia  wa  akina  mama,  zimekuwa  na  pesa  nyingi  sana  na  kitu  chochote

utakachotumia kiko juu yako.  Hakuna kitu unapewa katika hio hospitali,  hata iwe ya serikali.   Ukikosa kitu chochote,  hakuna

kuudumiwa,  and  sasa  ndio  watoto  wengi  wanozaliwa  nje  na  wanakufa  na  wengine  nyumbani,  na  hawapelekwi  clinic  kwa

sababu ya pesa.

Kumi na saba.   Kuwe na kamati ya kusimamia haki ya akina mama kwa sababu,  wama wengi wanateseka sana.   Mama  ana

olewa ,  mnazaa watoto  kama wanne na mwishowe, huyo bwana anakufukusa pamoja na hawa  watoto.   Wewe  kama  mama

hawa watoto utawafanya nini na hunanguvu ya kuwashomesha, na kuwatafutia chakula.  Sasa ndio wanatawanyika,  wana kuwa

wezi na wengine wanaingia mitaani.

Kumi na nanae, kuwe na kamati ya kusimamia, kikundi kutokanana serikali kwa sababu vikundi vingi vimeisha kwa sababu ya

usimamizi mbaya.  Wasimamizi wanasimamia vikundi kama mali yao wenyewe, na kula pesa  zote za kikutindi, mpaka kikundui

zinaisha kabisa.  

Kumi na tisa.  Ni kwa sababu gani watoto  wengi  wa  masikini  wamesome  na  hawana  kazi  na  wengine  wamatajiri  na  hawana

elimu ya  maana,  na  wako  katika  makazi  makubwa,  makubwa.   Watoto  wa  masikini  unasomesha  kwa  shida  sana.   Unauza

mbuzi, ngombe, na hata mashamba na zaidi ya haya yote,  hakuna kakazi utapata,  ni kwa sababu gani, na elimu yote ya mtoto

wa tajiri na wa masikini ni sawa.  Ni ukabila au ni nini?  Na mambo yao yakaishia pale.  

Com. Raiji:                                                                                  (Inaudible) . 

Ngami Kilungu:  (In Kikamba) 

Translator:  Anasema hakuna kitu angeweza kuongeza kwa sababu yale yote walikuwa nayo, wameandika hapa na mashida

yote waliopata ama walionayo kwa kikundi chao yote yako hapa.  Kwa hivyo hakuna zingine za kuongeza.  

Com. Raiji  – Tumen sema asante sana mama, na hao akina mama wengine kea  mapendekezo haya,  tutayaangalia tukiandika

katiba.  Asangte sana, andikisha haya makaratasi yako uko.  Raphael Nzwili halafu atafuatwa na Stephen Muoki.

Raphael  Nzwili: Memorandum I am going to deliver is a result  of  being  collected  from  the  six  locations,  of  Yadhui  division

after workshop conducted by the Legal Result foundation.  The first selected point,  Constitutional Supremacy; the Constitution

should be written with the full involvement of the wananchi, we are asking that should there be any change or  any amendment to

be undertaken in future, then the same, same citizens should be involved and this should be through a referendum, which after

their findings should go to the parliament,  and we are  opposed  to former 65 percent  majority vote by  parliament  to  make  an
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amendment, and therefore, we are suggesting for 75 percent.  

The constitution bill should not allow dual citizenship; people  would be  having  citizenships  of  different  countries,  because  this

may entail that the secrets of a government either side.  A person who is born in Kenya or  outside Kenya by Kenyans citizens,

both  mother  and  father  shall  have  automatic  citizenship.   If  one  is  born  of  a  mother  married  to  a  Kenyan  father  the  child

automatically becomes Kenyan citizen.  Automatic citizenship to be given to a person born in Kenya by parents  who have been

registered as a Kenyan citizen and already is.  However such a person should have stayed in Kenya for certain duration of time.

  A person can also become a Kenyan citizen by registration, by naturalization.  

The other I also have is defense and national security.  The president shall not be commander in chief of the Armed Forces,  and

this  is  because  the  president  may  misuses  such  powers  and  use  the  service  to  meet  his  own  selfish  and  damaging  all.   The

Commander in Chief shall be  a professional in the armed forces,  either from the Army, the Air Force,  and Navy,  and  such  a

Commander in Chief shall also work in conjunction with the Security Council appointed by the members of parliament.

The  Executive  shall  not  have  powers  to  declare  war;  that  is  in  case  the  country  is  in  war.   The  Executive  shall  always  be

involved before that,  then the parliament shall also discuss this,  then  lastly  the  Security  Council  shall  endorse  the  undertaking

before committing our Armed Forces to war.  

The three arms of the government should  be  fully  involved  on  deciding  or  agreeing  what  should  b  e  done  incase  of  national

disasters in the country.   After the final decision, under three main arms, then the parliament shall be given the duty to propose a

mini-budget to finance the disaster or war.  

Third, Political Parties:  The political parties in Kenya shall be expected to play other roles apart for mobilization, they should be

serious to practice what their manifestos reflect, they should be seen to participate in development projects  of the country,  they

shall  also  be  seen  to  encourage  nationalism,  so  that  the  citizens  is  able  to  judge  them  early  enough  before  giving  them  the

leadership of the nation.  The  formation  of  political  parties  shall  be  controlled  by  the  government,  to  check  for  national  risk

parties that  may  bring  chaos  in  the  country.   However,  the  management  of  arties  shall  be  left  to  the  members  of  the  same.

Political parties should not be financed with public funds because the funds will encourage formation of many parties,  which are

not necessary and shall create confusion on the part of the citizens in identifying potential leaders, from such confusion.

Interjection:  Com. Raiji – You have two minutes. 

Mr. Nzwili – Structure and System of Government – There shall be  a government of national unity, we shall have a President,

Vice President, and Prime Minister, Deputy Prime minister on cabinet, or the executive to be made by all parties  in the country.

 The president in this case shall be a ceremonial one, and the Prime minister shall be an executive one.
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The  Legislature:   the  function  of  the  Legislature  shall  be  expanded  so  that  in  the  aspects  of  making  laws,  they  shall  always

involve citizens through referendum so that people will participate in making laws that will govern them.   The function of taking

of a piece of power and be expanded first of all, to whole arms of government shall have balanced and separate  powers  so that

no  arm  overrides  the  other  arms,  in  the  power.   The  function  of  allocation  of   natural  resources  is  also  so  important  to  be

expanded.  It shall only be possible if powers are distributed among all the parties in the country,  This means that no one region

would be ignored because their members of parliament is not elected by party ethics since all the parties  will be  represented in

the executive.  The members of parliament shall full time mps,  not part-time,  to avoid the issue of parliament having no quorum

all  the  time.   The  Mps.  Should  be  seen  doing  or  representing  their  electorate.   The  mps  shall  have  time  to  move  to  their

constituents, unlike when they are doing their own businesses or employment elsewhere or  directors,  managers of other  bodies.

 This implies that if one is elected as an mp, he shall drop all other duties and if they are businessmen, shall be declare  who shall

be running their business on their behalf.  My time is over but my memorandum is not over.

Com. Raiji:  We want the Memorandum please present it and have it reregistered.  We will analyze it very critically.  You have

very good suggestions there.

Mr. Nzwili:  Thank you.

Com. Raiji:  Stephen Muoki ambaye atafuatwa na Ngalatu Musau.

Stephen Muoki:  First of all, I  am Stephen Muoki,  and I am presenting myself an individual presentation,  not in group form.

Kwanza, yangu ni machache, na inahusu economy of the country.  Economy of the country is being threatened by wrong doers

ama the criminals because  the investors are  fearing that when they invest in Kenya,  their property  is  not  secured.   Why  I  am

leading to this is because those criminals come from wananchi, right from the village level  and if we can have a way of reducing

these criminals ama wrong doers in the village level by enacting the Chiefs Authority Act so that we don’t get those people  who

are becoming criminals to threaten our economy, it will be good for the Constitution to make sure that the Chief’s Authority Act

is put in place, so that those young people down there, will not grow up being criminals.

Secondly, my personal view is that freedom in our society should be limited to some level.  At least Under 18 years,   we should

not have freedom.  We should control the young kids, under 18 so that they grow up being disciplined people who will not be  a

problem to our society, which if it becomes a problem to our society, they lead us to bring threat to our economy.

Another  point  is  the  economy  of  the  country,  as  you  know  is  being  brought  about  by  misuse  of  public  funds.   There  are

(inaudible) for stiff penalties for public officers, or any other person in the government or parastatal who is misusing public funds,

so that the mwananchi is not threatened,  or  is not suffering, as  you know we are  all  here  because  our  economy  is  not  good.

That is the reason we have outcry.  So if the Constitution shall provide for such fines and penalties,  we would be having a good
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government, and we should not have any problems like the ones that we have in the present.

There is another point I want to put across.  My personal view, I tend to think that elimu ingekuwa upto primary level, ingekuwa

free.  

Treatment or Medical care should also be free, because of the Kenyans at present cannot afford expenses in the hospitals.  

There is also other points on Civil Service in our society,  we should have an equal playing ground, and that is harmonization of

civil service.  Because, we are having a state where somebody is in the same level of work, and one is a millionaire, another is a

total beggar. I tend to think that still the arm of judiciary can look into that,  because  it is becoming a problem to our society.   I

also have the feeling that due to our present economy, I feel honourable mps are  getting a lot of salaries,  while we have people

who are not employed and a quarter of their salaries, or half of their salaries can employ around four civil servants or three..   So

I tend to think that their salaries should be reduced.  

I also think that the judiciary should be strict  on  the  fine  of  court  proceedings,  because  there  are  acases  where,  like  in  drag

trafficking.   The drag trafficking is becoming a problem to our society.  Our children are becoming mad, and when somebody is

caught  dealing  with  drags,  you  hear  the  next  day  he  has  been  fined  one  thousand  shillings,  fifty  thousand  shillings  or  ten

thousand.  What is ten thousand shillings or one thousand shillings in expense of somebody who is becoming mad?  We should

look to the society,  because  in future, may be,  we will not have future leaders.   I  also tend to think that the judiciary, when  it

make up its laws, there should be a fall out so that criminals who have done something, like somebody is seen stealing, and is

sentenced in court,  the next day he is seen in the streets,  just  doing  his  own  business,  and  he  has  done  something  very  bad.

Thank you.

Com. Raiji:  Asante sana.   Some clarifications,

Mr. Muoki:  yes

Com. Alice Yano:  In this issue of limiting freedom for young people  under 18 years,  can you clarify what is this freedom you

want to be limited?

Mr. Muoki:  At the present, our society, we know the youth the way they are.  If you don’t limit them, or you don’t have strict

rules to them,

Interjection: com. Alice Yano – like which one?

16



Mr. Muoki:  Like freedom of saying I want to do this. It  should not be  what the kid wants.   It  is the parent,  what the parent

wants. Not what the child may want to do.   Although I know that will go against the human rights, but in our society,  we have

to look in that.   Because that is why things are going wrong.  

Com. Riunga Raiji:   Sante sana bwana  Muoki,  tulisema  mwingine  ni  Ngalatu  Musau,  ambaye  atafuatwa  na  Daniel  Ndutu.

Bwana Musau iko, karibu.

Ngalatu Musau:  Mine are written in point form na nitaenda haraka sana.  

In the Preamble,  All we have  had  under  one  party  dictatorship  should  not  be  forgotten.   The  fight  for  the  second  liberation

should be our setting thought, and hour for freedom and democracy and unity of Kenyans should be our guiding principles.  The

Constitution should not be  amended by parliament without the participation of the people  and this should be done after  every

seven years.  We should have a parliamentary system of government whereby we shall have a ceremonial president  elected by

parliament and a vice president.  A president should be the head of state.  Kenya should also have a Prime minister as  the head

of  government,  and  his  deputy.   The  Prime  minister  should  come  from  the  party  with  majority  mps,  or  coalition  of  political

parties, and he should appoint his ministers and especially on merit where there is a minister for health, he should be very much

versed in medicine.  If it is Finance, the person should also have knowledge of accounts and finance also.

Parliament should have a fixed term of five years and should have its own timetable.  We should appoint  a person using election

dates  as  the secret  weapon.   The national  assembly  should  debate  and  approve  the  appointment  of  all  judges,  senior  public

servants, ambassadors etc.  Approval should be by simple majority.   An mp should lose his seat  or  a party after defection to

another party.   

The current salaries and allowances for mps are too high and should be reduced by fifty percent.   It  is quite ironical to find that

an mp can pay thirteen councillors and the Provincial administration in his constituency, for ten years  and be left with a balance

of four million shillings.  

We should keep  the present  system of  voting  but  in  some  areas,  should  be  based  more  on  population  than  geographical  or

political  partisan.   We  should  not  have  a  Langata  with  120  thousand  voters,  and  an  unbearable  twenty  at  least  around  ten

thousand voters.  

We should adopt  a quarter  system for women,  youth  and  the  disabled.   Women  should  be  reserved  at  least  around  twenty

percent,  youth  five  percent,  and  disabled  five  percent  of  all  elected  mps,  or  councillors  respectively.   We  should  also  have

independent  candidates  that  is  standing  for  parliamentary  civic  seats  without  any  party  affiliation.   We  should  not  have  any

restriction  on  formation  and  registration  of  political  parties.  Any  group  of  Kenyans  should  be  free  to  form  a  political  party
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regardless of composition of its members.

Central system of government is good but due to the authentic level, which Kenyans ask for majimbo, I would prefer  coalition

of powers  to  local  authorities.   A  Central  government  should  have  the  powers  to  cash  but  redistribute  the  revenue  to  local

authorities  for  development  projects.   Local  authorities  should  be  in  charge  of  health,  education,  infra-structure,(inaudible),

water, human resources development and natural resources  in their areas  of jurisdiction.  Health and education should be free.

Mayors and chairmen should b e elected direct by wananchi.  The chairman of the county council should be the chairman of the

district development committee.  The councillors should also be chairmen of development Committee in their locations.   Local

authorities should be autonomous, without the control of the minister.  

In the Provision Administration, we should do away with the D.C.  and P.C.,  but  retain  the  D.O.,  chiefs  and  assistant  chiefs.

The three should be  trained  in  law  so  that  they  can  act  like  local  magistrates  to  settle  local  disputes,  which  will  act  like  the

colonial African courts, and will minimize congestion in our courts.

That is just what I had written because I knew we would be so many and ….

Com. Alice Yano:  Mr. Musau, there is this issue of defecting mps,  that they should literally lose their seats  and what they say

in this country is that where a defecting mp usually goes back  for re-election and joins another party and then be elected back

to parliament.  I was wondering whether you thought just losing a face, that is, may be going for re-election in another party,  do

you think it is okay?

Mr. Musau:  yea.

Com. Alice Yano:  If you think it is not okay, there is also this issue of democracy, doesn’t this defecting; mp have a right to go

back for election for purposes of re-election?

Mr. Musau:   If  an  mp  defects  to  another  party  and  loses  his  or  her  seat,  joining  another  party,  he  should  be  free  to  join

another political party and go back to the electorate.   Might be the party which he defected from is the party of the electorate,

then  he wouldn’t  be chosen.  But if he moves to oblation over his electorate, then it means,  he will be  elected back,  he should

have that freedom.

Com.  A.  Yano:   Secondly,  there  is  this  issue  of  thirty  percent  seats  in  local  authority  even  in  parliament  may  be  to  go  to

women, youth five percent and all that.  How do you ensure, is it by nomination or?

Mr. Musau:   That one should be done nomination and should start  by nomination in political parties.   We should make sure
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that at least those seats  are  reserved for those people  to contest  and if they don’t go through then during nominating time they

should be considered.

Com: A. Yano – Then last one,  you said that D.C.s  and P.Cs  should be done away with and I was wondering, is it because

that their office has become obsolete or may be, were you going to suggest a replacement of the same by other bodies  or  other

fields?

Mr. Musau:  At least  without further work of a P.C,  or  a D.C.  and there is somewhere indicated that the D.C is saying that

they  are  the  chairmen  of  Development  Committees  so,  the  chairman  of  the  county  council  should  be  the  chairman  of  the

development Committees.   Those  are  just  ceremonial  offices,  at  least  they  do  nothing  to  the  common  man,  or  the  common

mwananchi.  But the D.Os, Chiefs and Assistant chiefs at least they do a lot, because they are the people who are around.

Com. Raiji:  Asante sana.   We shall now ask Mrs. Mate the principle of this school to give us a presentation,  na tukimaliza na

Mrs. Mate, tutamuita Mheshimiwa Mulu Mutisya ambaye atatupatia  mawaidha yake kuhusu katiba.   Muheshimiwa jitayarishe.

Ngoja kidogo tukimaliza na mwalimu, tutakuita.

Mrs. Mate (The Headmistress of Lema Girls)– Thank you very much commissioners.   I  would like on behalf Lema Girls

Secondary school to take this opportunity to welcome you all to Lema Girls.  Kindly feel at home.

 I would like to make just a few recommendations.    One is on the rights of vulnerable groups,  and  here  I  would  like  to  talk

about protection of women and children.  There is far too much battering especially where a husband differs with the wife, and

women  and  children  are  really  beaten  and  in  some  cases  they  are  sent  away  from  home.   I  think  the  constitution  should

guarantee the safety of children. If a husband differs with the wife and has to send the wife away, can the husband be compelled

to retain the children to feed them and cater  for their education,  while solving their differences with the wife?  Then also when

divorce  takes  place  or  deaths  of  a  husband,  sometimes,  the  next  of  kin,  is  the  brother  to  the  husband,  and  sometimes  the

children really suffer, drop out of school because the wealth is being controlled by the uncle, so I would like to concur with the

lady who said that property should be registered in both the husband’s and the wife’s name so that in case  one of the spouses

passes away, it benefits the nuclear family, and then children will not drop out of school.  

Our girls are really attested especially after school when they are  looking for colleges,  for jobs.    I  think the constitution should

guarantee the protection of girls especially after school, so that when they go to look for jobs in these offices,  they are  not given

dates, and in the process, they contract aids, and pass away.

On  appointment  of  people  in  positions  of  leadership,  I  would  like  to  recommend  that  we  should  strictly  follow  merit  and
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conscience so that we have people who are able running the affairs of this land then we can expect  efficiency and productivity.

On may be farmers, I would like the government to have a system where the farmers are  well paid for the crops  they produce

for feeding our nation, and if there is any excess  food,  it is properly stored,  and sold in other  countries  so  that  it  can  earn  us

foreign exchange.  In the past few years, we have had food being destroyed because of weevils and things that could have been

controlled, may be for storage.  I think, if that is looked into, may be our country would be a better placer to live in.  Thank you

very much.  

Com:  Riunga Raiji:   Mwalimu to hear your views regarding, continuity, I know you have not touched them.  One  of  them

regarding ways and one of the possible ways of empowering women to participate in the positions of leadership,  that is one of

the issues that I would want to hear your views.  The other one  was  with  regard  to  backward  practices  like  circumcision  of

women, inheritance of our daughters, would you have some views about these subjects?

Mrs. Mate:  The first one is  empowering woman to take  up positions of leadership.   I  think in this era  logonization, we need

to educate  our women properly,  and when I say proper  education for  women  I  am  saying  we  should  take  them  to  not  only

primary schools, they should go to secondary schools and also go to the university, so that they can really be  qualified, because

you  cannot  lead  if  you  are  not  properly  educated.  So,   I  would  like  to  encourage  that  education  for  women,  and  that  is

education for girls, be  rally taken very seriously that every parent  is encouraged and enabled and assisted where necessary to

educate our girls to the highest level.  Also, may be,  we can also consider  taking them to adult education,  because  most of our

population is comprised of women.  So if the adult education is strengthened so that women gain information and knowledge,

may  be  that  the  adult  education  especially  encompasses  making  laws.   Most  of  the  women  are  ignorant  about  the  laws

governing our land.   So in adult education, we could have a programme, or a unit or a  sub-topic governing the laws of the land

and the women are really educated on these issues.  It would help them to succeed in leadership.  

The other one is the types of cultural practices.   I  think  in  our  communities,  we  used  to  have  women  circumcision,  but  with

education, I think that culture has been done away with in most parts  of Machakos,.  May be Ukambani.  But if anybody feels

they must take their girls for circumcision, though I don’t believe women should be circumcised, I think if it must be  done,  then

may be we should say, let it be done in a hospital so that it is done, you know, medically hygienically and girls do not suffer, get

infections, but it is not really necessary,  because  we  can  use  other  ways  like  education  to  prepare  our  girls  for  maturity  and

marriage, without necessarily circumcising them.  Thank you.

Com.  Raiji:   Karaibu  mwalimju,  jiandikishe  ili  tujue  ulipeana  maoni.   Sasa  ni  wakati  wa  kumkaribisha  Mheshimiwa  Mulu

Mutisya atupatie mapendekezo yake kuhusu katiba.

Mheshimiwa Mulu Mutisya:  Basi Kwanzaa mimi nina salimu nyinyi hamujambo.  Kwanini nyinyi mnaweka makofi sana kwa

mifuko,  kwani  hakuna  wale  watu  wanaongea?  (clapping)   Tena  wageni  wanaanza  kusema  mnasimika,  wale  wanatoka
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Mombasa,  Nairobi.    Basi  Chairman  wa  mkutano  huu,  kuongea  mambo  ya  Katiba  ni  kupeana  mawaidha.   Tuwapatie

mawaidha yetu na nyinyi mtupatie yenu. Halafu utapeleka mbele uende kutengeza.   Ile tutasema mzuri na ile  tutasema  mbaya,

zibebe yote.  Utajua huko Nairobi, unafanya nini.  

Yangu nina anza nikiongea juu ya katiba, si kitu ya kutengezea mtu moja, sababu kesho utakua (inaudible) na mimi kesho kutwa

nitakuwa (inaudible).   Halafu inarukaruka hivyo.  Kwa hivyo tukitembeza unajua ,  kuna watu wanaongea kila saa  na kuongea

saa  ile  wanatembea  na  saa  ile  wanakula  chakula.   Wanasema,  saa  ile  katiba  inatengezwa  President  mwenyeye  akatazwe

kuwasimamia majeshi.  Na hio majeshi ndio ufunguo wa Kenya.  Huwezi kusimamie Kenya, na ukatazwe  majeshi.  Na  ni dunia

yote.    Ukitembea kila pahali ni hiyo tu.  Kwa  sababu  wewe  ndio  ikona  funguo.  Kama  tunakupatia  ukubwa  uchukua  fimbo,

tukupatie fimbo utapiga watu kwa barabara  kweli?   Hakuna kitu kama hiyo.  Kwa hivyo, sasa  muangalie ile lugha mnaongea

kwa sababu, hii katiba hapana ya mtu moja, nimeona mnasahau na ile ingine, ile ingine.

Ya pili, ni ile tunasema mayor achaguliwe na raia, ama macouncillors. Maoni ni achaguliwe na raia, kwa sababu wanataka kutoa

mayor  maramoja,  kamiti  iko  moja  na  kesho  wanatupa  nje.   Lakini  kama  wanachaguliwa  na  raia,  raia  hawezi  kuonekana

kumtupa nje maramoja.  Ataendelea na Kazi yake.  Hiyo ndio tunaangalia hapa.  Lakini ile kitu inasemekana akatafutwe ile mtu

awache kukuwa kama yeye ni professor, au yeye ni daktari, akuje kukuwa councillor hapa, ni safi, aangalia.  Mshahara ya huyo

itapatikana  wapi?   Utauza   majani  au  miti?    Hakuna  kitu  kama  hiyo.   Wale  wanao  masomo  makubwa  namna  hii,  upeleke

Machakos, au wengine Mombasa au wengine Nairobi.  Halafu wapewe ndovu namna hiyo.  Kwa hivyo, wale macouncillor wa

hapa ninajua mshahara yao ni ngapi.  Yaani, si hapa Yadhui, Kenya wale iko risafu, mshahara ni ndogo, pahala ya kutoa pesa  ni

vigumu, uwezi kuonekana sawasawa. 

Nikiruka upande huu, tumalize hiyo, ni ile zamani, mkitengeza hii, muwache hii.   Hapa  mbeleni,  au  zamani  tulikuwa  tunasema

ukizaa mwanamke moja, mwanamume moja,  saa  ile unagawa mali unapatia mwanamume peke  yake,  na ndito yako unawacha

anaangaika.   Katiba  hiyo  muweke,  watoto  yote  ni  watoto.   Mpa  mwanamke  ile  lyake  na  mwanamume  ile  yake.   Kila  mtu

aangalie atakula namna gani.  Hiyo ni kitu ya kuangalia pale mpaka mtoto wako bado kuolewa ana kaa kwako,  wewe baba,  na

ndugu yao,  anafukusa,  anamuuliza, wewe kwa nini apana fanyiwa harusi kama yule mwingine.   Kwenda  utafute  mwanamume

ufanye harusi, hapana kaa hapa, hapa ni kwetu.  Yeye anazaliwa na damu yako angalia pande hii na pande hii, ana ngarangara

kama wewe tu.  Kwa hivyo  apana ingia pande ile, ni mtoto kama wewe. 

Mambo  inafuatika,  kuna  watu  wengine  kwa  radio  na  magazeti,  wanataka  majimbo.   Hii  mambo  ya  majimbo  nikipeana

mawaidha  sisi  hapana  taka.   Kwetu  hakuna  mambo  mzuri  kama  hiyo,  Ikiwekwa  majimbo  ni  kuongeza  ukabila.   Sababu,

nikienda hapa Muranga,  niende kusimama kwa mlango nipatiwe permit,  nikienda  masai  hapa  nisimame  kwa  mlango  nipatiwe

permit, saa  yote utafika huko lini, na sisi iko karibu karibu.   Hii  majimbo  iwekwe  mbali,  ya  wale  watu  wa  mbali  sana,  kama

mnasema majimbo iwekwa Uganda,  basi  ni sawasawa tu.  Lakini kuweka hapa  karibi,  nikienda  Nyeri,  Kiambu  Masai,  Kule

Taita, saa  yote ni kupeana chiti sasa  mtu anaiba,  angalia kipande yangu, angalia kipande huu,  paka  ionyeshwe  mpaka  kesho,
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iwe iangaliwe sawasawa.  Raia kila mtu anataka mawaidha yake lakini tuangalie kila kitu.  

Watu wa siasa ingine  wanasema  saa  ile  tunapaka  uhuru  yetu,  hapana  taka  machief,  hapana  taka  ma  D.C.   Nani  anachunga

nyumbani kama hapana iko chief, kama hapana iko  D,C.?   Mjumbe  au  councillor,  si  anatembea  na  motoka  kutoka  Nairobi

anapita mwananchi?  Wanawacha wale iko na watoto,  watoto  sita,  watoto  nane,  paka  chakula  wanakula  siku  ya  njaa,  chief

ndio anajua.  Ana sema kwangu kuna masikini, fulani, fulani, fulani.  Kama ni sisi, tunatembea na motoka.   Hawezi kushugulikia

ile mama ana watoto wengi, ama ni yule masikini wa mwisho, ukuja kugongwa usiku, lazima uende kwa assistant  chief au kwa

chief.  Mambo yamekuwa mbaya.   Huwezi kusema uende kwa mjumbe akuje  kukamata  wale  watu.   Lazima  hawa  muweke

kwa katiba kama  watu.   Wanafanya  kazi  ya  serikali.   Na  hakuna  serikali  inaweza  kutembea  kama  hawa  hawako,  Hakuna.

Hawa ni kama watu wa biashara, biashara haiwezi kutembea.. serikali haiwezi kusema hapa hapana iko wana hakuna watu wa

biashara. 

Kwa hivyo hii yote,  badala  kusema tuambiwe tuangalie, ni kupita hapana maliza watu wengine, na kila mtu aangalie,  kitu  gani

kinaweza kupatiwa na sisi? Na  ni kitu gani, sasa  kama hivi vyama  vyetu,  nina  sikia  ni  44.   Yote  ni  ya  nini?   Kama  mnataka

katiba  mzuri,  muanze  vyama  tatu  tu.   Halafu  ikikataa  hii,  ni  ingie  hii,  nikikata  hii  ni  ingie  hii.  Lakini  hizi  arubaini,  watu

wamekwisha haribika kichwa.  Na  hio iko wapi,  sababu kila mtu anakula na chama chake,  unsasikia hapa professor  anakuja,

na chama ingine iko na pesa, unatoroka ile ingine na kwenda hii.  Ukikaa hapa siku tano unasikia, huyu hakuna.  Haya Wambua

ana  mingi,  haya  anakimbia  upande  hiyo.   Ukikaa  hapo  mwaka  moja,  unasikia  aah  Kimani  amekuja  na  sanduku  mzima,

anatengeza chama  yake  tukimbie  huko  unapewa  ndovu,  unakimbia  pande  ile.   Sasa  kichwa  inaharibika.   Moi  siku  hiyo  iko

wapi, na ikio tabu nyingi, hapana taka kufanya kazi ya mapepo hii, kukimbia, kukimbia.  Kaa  upande moja tu.   Na  hiyo kama

mnataka  mingi  muende  kando.   Arubanne  na  nne,  ni  ya  kufanya  nini.?   Ingine  mnasikia  inatembea  kweli?  Unawekwa  kwa

mfuko, unangojea, unangojea kitu gani?  Hiyo hapana biashara.  Ni kazi ya kulinda watu, na kazi ya kuongoza watu,  ni hii watu

ni watu na iko ndamu ya Mungu, hapana taka machezo.  Ukitaka kulinda watu, ubebe kitu ya kufundisha wewe.   Kwa hivyo ni

kaa hivyo, na tujue, tukimaliza hii mambo ya ukabila, tuendelea pamoja. 

Mambo haya ya majimbo tuweke mbali yule anataka anaonyesha….   Kwanza kama ni majimbo inaweka,  sisi number one,  sisi

tutaumia,  wakamba.  Wakamba  hakuna  pahali  iko  kama  wanafikia  university.    Na  hizi  kabila  ingine  kea  iko  university.

Wakamba  watapata  wapi?    Hakuna  reli  ya  kupitisha  gunia,  itapitia  wapi?   Kutoka  Mombasa  utapitisha  wapi?   Tunaumia.

Ukikula chakula unanglie kama mama yako iko na ngombe ngapi na baba  iko mbuzi ngapi.  Hapana taka  uketu na kucheka na

hapana jua ni kitugani kinaendelea.  Kwa hivyo siri ni kusema kazi yetu ni mzuri.  Nyinyi msitoe mawaidha. Hata mtu akisema,

kama mama yake ni kutoa nusu, hapa toa yote.   Pande hii nusu, na pande  hii  nusu.   Halafu  muende  kuweka  pamoja.   Mimi

ninafikiri  kazi  iko  ngumu ni  ile  ingine  nitawaachia  ndio  zifanywe.  Na  nyinyi  mkitembea  mjue  kuna  mambo  ngumu  na  lazima

msikie katiba ikitengezwa uchaguzi ukipangwa, mjue mnaelekea wapi.  Hapana kwe zaidi ya kumi na arubaine na nne.  Mshike

moja tu.   Hapana taka  kuangaika.   Kwa hivyo, mabwana na mabibi, asanteni kwa kusikiza hayo mambo  yangu  ninasema,  ile

inapotea na ile unapata weka nusu tu, hii ya mawaidha.
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Com.   Raiji:  Iko swali kidogo.

Hon. Mutisya: Haya utuulize sasa. Panua.

Com. Alice Yano:  Asasnte sana mheshimiwa.  Majibu, tunavyo jua wewe ume kuwa kiongozi shujaa miaka mingi sana Kenya

hii.  Kuna  sehemu  zingine  tulipo  enda  watu  wengi  huwa  wanaongea  kuhuzu  mkubwa  wa  nchi  yani  rais.  Wanasema  yakuwa

ingetakikana rais wa nchi awe na bibi moja na asiwe,  wali weka maneno mingi lakini ninataka kukuguzia pahali pa  ati awe  na

bibi moja.  Ninataka utupatia maoini yako kea hayo.   La pili.

Hon. Mutisya:  Apewe nini?

Com. Yano: Wanasema awe mtu wa familia na awe na bibi moja.   Ya  pili,  kuna  sehemu  ya  kubadilisha  katiba  inasemekana

yakuwa  kama  kutakuwa  na  mabadiliko  yeyote  ya  katiba  isikakuwe  kama  vilivyo  wakati  huu,  ati  ni  asisli  mia  sitini  na  tano

wangetaka pengine iongezwe, sijui kama maoni yako kwa hio ni gani?  Halafu kuna hii karobo  penye tumemenda  mara  mingi

watu  wanaongea  mambo  ya  karobo,  sana  sana,  inaoneka,  sana,  sana  ni  wazee  ndio  hua  watilia  mkazo  ya  kua  waendelee

kukunyua karobo,  lakini wama sasa  wengi, na sio wote,  hawataki haya maneno.  Nina taka  pia maoni yako kuhusu  hiyo.  Ya

mwisho  ni  kuhusu  mali  ya  asili,  rasilimali,  kama  misito,  kama  madini,  ungetakikana  nani  azisimamie?   Ingetakikana  pengine

County  Council,  serikali  za  wilaya  isimamie  ama  inge  takikana  ikuwe  kama  wakati  huu  yakuwa  kama  kunamadini  na  misitu

zinasimamiwa na serikali mkuu?

Com. Raiji:  Kwanza ni kuhusu kama rais awe na bibi moja ama awe na bibi ama …?

Hon. Mutisya.  Unauliza, kuna watu wanasema rais akae hivyo?

Com. Yano:  Hapana, wanasema, awe na bibi moja…..

 

Hon Mutisya: Sasa  maoni hii, hiyo huwezi kuweka kwa katiba,  kwa sababu kufanya harusi na bibi moja  au  mbili  ni  damu  ya

mtu.  Ana weza kuwa namoja na usikie ukikaa uone uko na mali, usikie huyu hapana kaa  na mimi pekeyake.   Wacha niongeze

moja, na hawezi kukuambia anaongeza kwa nini.  Anaongeza kwa sababu labda yule bibi ikona mdomo kali.   Na  mwanaume

jioni anapigwa na mdomo, hapana kula chakula sawasawa.   Labda anaona aongeze ingine.  Anaongeza  ingine.   Huyo  hapana

eleza   kuandika  kwa  katiba,  hiyo  ni  ngumu.   Bibi  moja  anaweza  kugonga  wewe  mpaka  upate  ingine.    Kama  bibi  moja

anafanyaga masikio sawasawa, hapana tafuta ingine.  Lete hiyo ingine.

Com  Raiji:  Hiyo  swali  ingine  –  ninafikiri  turukie  hiyo  tutarudi  baadaye.   Hii  ya  karobo,  tulikuwa  tumesikia  mapendekezo
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kwamba watu wengi kama wazee wangetaka hio karobo isihalalishwe, hiyo kinywaji cha kawaida,  kwa sababu sasa  imepigwa

marufuku.  Kama mzee tungetaka kusikia maoni.

Hon. Mutisya: Hii ni mambo ya karobo  hiyo ikienda kwa katiba itengezwe, ikifanywa kama zamani hapana mbaya.    Zamani

kunapangwa watu wanaalika wale wazee.   Unawaalika pahali wanaongea kwa mtoto wako.   Hapa ndiyo  mzee  anaanza  kula

tembo akiozwa ile mtoto wake afanye harusi na mtu.  Lakini siku hizi, iko tabu,  kwa sababu watu iko na pesa  wale wakitoto.

Wazee hakuna pesa.  Basi wale watutot wanakwenda wanaanza kufika bia huko, saa ile pesa za bia imekwisha, wanaingia kwa

karobo.   Halafu mzee hakuna majibu, kwa sababu wakifika huko mzee anapewa hapa ni soo  mbili,  nyamaza.   Sasa  ni  mimi,

kwa katiba mkitaka mtengeze hiyo, mtengeze wale wazee hapa fika kwa bar  na hawezi kupata  pesa  za bar,  hawa wanaweza

kuwachiwa kale kadogo,  hapana mingi.  Halafu kijana aambiwe, wale iko na nguvu  waende  kwa  bia  na  tusker.   Kwa  hivyo

hiyo ingine iwachwe kwa sababu hii inaongeza masikini.  Kwa sababu ukikula hii hapana weza kwenda tafuta mali. Inaingia kwa

ubwongo kama malaria.  Mambo yanakuwa mbaya.  Kwa hivyo  mambo  mambo  yanatakiwa  namna  hiyo  Wazee  tu  pekeyao

kama zamani.

Com. Riaji:  Ile ingine ili kuwa kuhusu hii madini hii mali ambayo ikipatikana mahali kama hapa,  unataka isimamiwe na serikali

au na watu wa hapa ama namnagani?

Hon. Mutisya:  Watu wa hapa.   Madini yote.   Sasa  kama tunaenda kwa hiyo, lazima serikali  iangalie  kama  hapa,  labda  iko

shamba kubwa au iko milima kubwa iko miti mingi au madini mingi, halafu wanaona  kama  inasimamiwa  na  mwenyewe  kama

mimi, serikali itakosa pesa.   Lazimi serikali isimamie, halafu ione pesa  yao.   Saa  ile serikali  inaona  njia  mingi  ya  kutowa  pesa

ipatie wenyewe.  Kama hapana iko pahali hakuna pesa  mingi inatokea k\wa sababu serikali ikisimamia tunakula sisi wote.   Na

kama tunasimamia watu nusu hapa, kama ile kiambu huwezi kula hio.  Ita zuia.

Com. Raiji.  Ile ingine ya mwisho ilikuwa ya hii utaratibu wa sasa  wa kubadilisha katiba ni asili mia sisitini na tano.   Unge taka

tuendelee na hiyo, tuongeze au to punguze wakati mnapiga kura huko bunge?

Hon. Mutisya:  Basi kea sababu tungojea vile tuseme, sisi tunataka kama hiyo, tunataka iongezwe kidogo.

Com. Raiji.  Asante sana mheshimiwa kwa hayo mawaidha.  Asante sana

Hon. Mutisya:  Mambo yatakuwa barabara, iruke iende kwa katiba.

Com.  Raiji:   Sasa  ninge  taka  kumtambua  mheshimiwa  wa  hapa,  mheshiwa  John  Mutua  katuku,  alikuja  hapa  mbeleni,

amekuwa na sisi, tutakupatia nafasi mheshiwa nikimaliza na hawa watoto.   Natata  tusikie maoni ya watoto  wenyewe ili warudi

shuleni.  Kwa hivyo sasa tunge taka kusikia sauti ya watoto.  Tutuaanza na Bethseba Moraa Kiyezibo.  Karibu.
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Bethseba Moraa: (Yathui Lema girls) Thank you very much Commissioner.  I am My names are  Bethseba Moraa  and it is

like  my voice  is  almost  developing  light,  but  that  is  not  going  to  hinder  me  from  giving  the  views  on  Constitution  of  Kenya

Review Commission.  We have noticed that most modern constitutions have a  preamble,  saying  why  the  Costitution  is  being

enacted.    The  Kenyan  constitution  does  not  have  one,  so  the  question  is  though,  do  we  really  need  a  preamble  in  our

constitution? First and foremost, a preamble is a trust introduction of a Legislature, that is,  a Constitution in this matter.   It  talks

about the values, principles and rights of citizens.  It has aims and objectives of as the government.  It  has visions that should be

set up in a preamble. 

Democratic principles: There should believing in and trusting in the principles  of  the  country.   Fundamental  rights,  and  setting

economic values.  For example, one man, one job.  We have noticed that some people have more that one job, whereby others

do not  have  even  a  single  job.   This  leads  to  lazy  bone  status.  So  the  government  should  also  consider  these  figures,  each

person should have one job.

We also looked at  common of children status should be reflected in the preamble.   We  should  honour  those  who  fought  for

independence and respect them, for they suffered a lot to build our country,  and were are  going to do that by recognizing their

blood shed. This should just be by setting up a day, and not just setting it, but we can also commemorate and show that we are

really appreciating them.  

My second view is about  directive principles  of  state  policy.    We  have  noted  with  a  lot  of  concern  that  some  parts  of  the

national anthems are  just sang for the sake  of singing.  Therefore,  we call upon the Kenyans  to  incorporate  the  words  of  the

National anthem, but not make them just as slogans.  We can see  abit  of justice.   The Preacher  said about  Justice International

Conference, but don’t do justice just for the name in it.  So we should ensure that we don’t make the national anthem a slogan.  

Democratic principles that we need,  we should have democracy and not just a slogan, but democracy,  that is government for

the people  and a government by the people.    We also need social virtue. Finally, we need social economic  rights  that  I  said

earlier on that one man should have one job.  

We also had on citizenship.  I propose that we have good dual citizenship because I don’t see how I can be coming home from

abroad,  and then the government puts me behind that I should not go to be  a citizen.  Because  this,  we  shall  be  made  to  go

abroad,  my living standard  will be  assured that I will have some high living standard.   If the government is not going to allow

dual citizenship, it should really ensure that we are going to have high living standards in our country.  

Police harassment should be banned on a serious note.  For example, in Kenya I suggest that the traffic police should have their

uniform (inaudible) because  it is true that they really harass  the driver,  making them give them some (inaudible) and this is  not
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really fair.  This is exploiting them, simply because they don’t have voice.  I  am still on police harassment.   We have also noted

that people who have got identity cards are being taken advantage of.  You may just get out of your house in the morning to go

and buy milk and that time you don’t feel you need to carry identity card.   But when you reach to the police,  they want you to

prove your identity, if the police find you don’t have identity card, you are going to fall a victim of being harassed, and this is not

really fair.  This police at the time just think of taking you to prison,  they can say that you have been found with drugs,  when in

fact you are  very innocent,  but because  you do not have a voice they take  advantage  of  such  situations.   So  the  constitution

should look at that.

On  basic  rights,  and  that  is  my  last  point,  the  current  constitution  guarantees  civil  and  political  rights,  but  not  provisions  for

certain  economic  and  cultural  rights.   Let  the  new  constitution  provide  enough  security  especially  to  girls,   it  should  also

guarantee security on sexual exploitation  We find that the street  children are  really increasing because  of lack of security  and

especially on sexual exploitation.  So the government should really do something to ensure that security is guaranteed.  

Child labour, the children are supposed to be protected from this abuse.  There is also forced circumcision that is called clitoris

victomy.   I also don’t see the need of having this clitoris victomy.   Education can be provided in many ways.   There are  also

sexual commercial workers.  They should be stopped.  We feel that the government is also encouraging this, though it might not

admit, by giving these prostitutes the license, that they are found out late in the night, they asked  to prove whether you have the

licence.   This is not really fair because;  prostitution  is  in  the  rise  in  the  country.    So  commercial  sexual  workers  should  be

banned completely from the country. 

We also need security from the Mungiki group.   We have head that they are  really threatening us,  but we have heard that they

have committed a lot of murder.  This is not fair, and if it is meant to us,  it is meant on human rights, so the Constitution should

look at this.  Thank you, that is all I have.

Com. Raiji:  Thank you very much Bethseba and we want to encourage the children that  ladies  at  the  Constitutional  Review

Process is in safe hands.   Shall we ask Ruth Mutinda, she is another student,  to present  her views.  Are you having the same

memorandum or it is different?

Ruth Mutinda  (Yathui  Lema  girls)  My  names  are  Ruth  Mutinda,  and  I  am  going  to  talk  about  divorce.   When  parents

divorce, the children are left without any option..  The children are driven to disputes they are  not part  of.   Also in the domestic

violence the children are  the most suffers,  as  in after such occurrence,  whereby  the  parents  have  misunderstandings,  you  find

that the mother will leave the father and the children will have to look for ways of survival because  they may be denied by their

in-laws.  So  we want the government to seek  a law that will protect  and give a  commission  on  how  divorce  can  be  drafted.

The  new  constitution  should  also  involve  the  children  because  they  are  the  stakeholders.  They  are  the  future  leaders  of

tomorrow.  We want to protected  against some of these.   When there is divorce,  children suffer mentally, as  they get affected
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throughout their lives, and we find that they might even end up not getting married, reducing the population.  

About the rights of vulnerable groups, and I start by explaining what vulnerable groups,  are.   These include people  who are  not

(inaudible)   They  include  the  olds,  the  children,  people  with  disabilities  and  minority  tribes.   Human  equality  should  be

guaranteed in the new constitution, e.g.,  some seats  should  be  preserved  to  be  contested  by  women.   People  with  disability

needs equal rights of freedom.  They should get facilities like special telephone booths, special matatus seats; special cars should

be assembled for the disabled, local materials should be provided to cater for their survival.  They also should participate solely

(inaudible) No discrimination or harassment of the disabled should be shown.   About the rights of children, the new constitution

should pass a law and create children courts whereby children issues are taken care of, like the rights of education.   We do not

want to see child labour, it is really discouragement.  A bill of childrens acts  should be…….Concerning inheritance, the women

should have the rights to inherit lands, just like the boys.  Thank you.  

Com. Raiji:  Thank you very much Ruth, asante sana.  Dorcas Muo

Dorcas  Muo:  (Kivivo Girls)  Thank  you. As  you  have  heard,  my  names  are  Muo  from  the  Friends  School,  that  is  Kivivu

Girls.  I would like to talk about Review of the Constitution of Kenya Commission.  As you know that the current Constitution

guarantees civil and political rights, but it does  not make provision for social   economic  and  cultural  rights.   One  of  these  is

shelter.   The new Constitution should guarantee shelter for the homeless children. These homes in any confusion  of  may  be  a

tribal clash.   We all know that it is not the children’s fault, so they should be provided with shelter,  to  the  children  bearing  in

mind that they are innocent and have no any other alternative.    

We talked about the issues of formal life without consulting the children.   Children should also be given time to discuss his mind

and give views about  a  suggestion,  because  there  is  a  law  that  democratic  says,  we  also  need  democratic  family.   Because

charity should begin at home.  

Cultural  rights,  I  believe  that  I  live  to  eat  and  eat  to  live.   So  the  new  constitution  should  also  guarantee  the  provision  or

distribution of equal, the equal distribution of food in case of famine, natural disaster,  and also schools should be given food by

the government.  The government is not supposed to acquire to children by providing them with food just to please children.  In

this course when we talk about food, we don’t talk about the yellow maize and the staff.   We need good food…….  show our

love for them, giving them food.  The new constitution should also consider them for they are  our brothers  and sisters  and.   We

don’t want to see them suffering.

I want to talk about  unemployment. The new constitution should also consider  them for they are  our brothers  and sisters,  and

we will not like to see them suffering.  
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I  want  to  talk  about  employment.    The  new  constitution  should  consider  the  jobless  regardless  of  colour,  tribe  religion,

background and other things to be  considered.   We should also guarantee one man, one job,  as  the former speaker  has said.

School leavers should be taken for job training so that they can acquire skill which measure to the current standard.   I  cant see

how I can go to an office of which I am sure I should be asking for  a  job  with  all  the  qualifications  needed  from  a  to  z  and

instead, come tomorrow is the song, just because I am broke  and my hand is not to give where unnecessary.   It  is not fair.   In

this case we are not going by the national anthem quotes, as the former speaker stated, justice is our shied and defender.

About corruption:  We cannot keep  on complaining that corruption should come go a halt.   Where the people  encouraging it,

someone should stop giving bribes.  We say that we cannot find a free soap from up, we should start  from the bottom.  So,  we

are the people who are corrupt, how come we are going to end corruption, that should be an assignment to all.

As I finish, all people have right of speech.  So I cannot see how a person turns to public, talk about  his right and other peoples

right and when he says he is stopped.   It  is not fair.  We should have right of speech and speak  what is truth from our hearts.

Thank you.

Com. Raiji:  Thank you very much; the next one is Patricia Kavulu.

Patricia Kavulu:  Thank you very much.  My names are Patricia Kavulu and I am going to talk about  basic rights, healthcare,

water and education. 

Healthcare  –  The  new  constitution  should  give  free  medical  care.   In  that,  some  parents  are  jobless  and  other  children  are

orphans,  and these people  cannot cater  for some of their basic homes,  especially on medical care.   If  some  children  who  fall

sick cannot go to hospitals, hence at long last they pass away.   In this our example if every child passes,  who is going to be  the

future leader.  Where is the future president going to come from if we all die?  So, the government should give free medical care

for children regardless of the tribe, religion, creed, colour, culture and social economic status.  

My second issue is water.   Water  is like is essential to every human being, therefore,  the  government  should  guarantee  clean

piped water  which is fitted to every home so that children are  not burdened with domestic chores  that they end  up  not  doing

their studies.  Given also, the water they take is contaminated by water-bone diseases, e.g., choleras and typhoid. 

My last  issue  is  education.  The  constitution  should  guarantee  free  education  and  basic  education,  secondary  education,  and

university education; they should try and lower the fees because they are so high to all students, 

regardless of are  poor,  or  colour creed,  sex or  religion.  And with those few issues,  I hope the Constitution will include when

making. 

Com.  Raiji: Thank you very much Patricia.   May we have Nikola Namayi
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Nikola  Namayi:   My  name  is  Nikola  Namayi,  from  Serivo  primary  School.   I  will  start  with  guiding  principles.  Guiding

principles are a must in the new constitution, because these are guidelines for all leaders who come and go.  Leaders  should buy

them for they have peace for the leaders and the as they help them in their daily operations while they are in their offices.  

Democratic Principles.  Democratic principles are fundamental rights social, economic and opportunity Rights.

The rights of vulnerable groups on citizen groups.  On dual citizenship, Kenyans should all be  allowed to dual citizenship of any

other country of their choice without giving conditions.   This is in case  somebody can travel from country A to B, we face the

formalities of clearing.  Also,  it will receive human resources  for these Kenyans,  when they are  outside,  they  will  easily  come

back without conditions.  (inaudible)

Basic Rights-Security and street children. I have noticed that police harassment is on the increase for street  children.  The new

constitution should guarantee children’s protection.   Some  parents  ………..   the  new  constitution  should  address  that.   The

number of children who are  employed as  workers  and abused as  nannies is increasing due to economic status of our country.

Also forced marriages and circumcision for girls are  still taking pace  in Kenya.   In fact  there  are  more  negative  problems  for

children.  Forced marriages are increase, and this deny girls opportunities to education and (inaudible)….

Divorce:  The new constitution should teach children on matters regarding divorce.  Although the government should draft  a law

to protect  children.  When the parents  divorce,  the  children  are  left  alone,  or  in  the  custody  of  a  single  parent.   With  those

circumstances, the children will not go to school and they are affected throughout all their way.  Thank you.

Com.  Raiji:   Mpigieni  makofi.   Is  David  Makosi  from  the  same  school  or  he  is  an  adult.?   Utangonja  kidogo  tumalize  na

watoto.  Kamene Kinyae?

Kamene Kinyae:  My name is Kamene Kinyae, from Serivo primary school.  Kizito primary School present vies to the Kenya

constitutional Review Commission.  I  start  with preamble,  introduction of the best  name.  Preamble gives service,  gives  voice

for citizens.  Most of this is to imitate the democratic  agenda within the frame work passed  with those valued, looked between

the human rights and social economic opportunities.  

Common experiences we should respect.  Common shed blood.  We should honour those who fought for independence,  those

who suffered and died to free Kenya from suffering should  be  given  special  honour  so  our  generation  should  remember  and

recognize them.   

Direct principles and state policies, philosophy.   Some words which are  not in our national anthem should be included.   ……
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are  (inaudible)  The national anthem should be shower all  in our heart because we the people of Kenya we are  the government

and the government is citizen.  The grassroots…..Should be discouraged because this is a colonial practice.  Than you.

Interjection:  Com. Alice Yano – Which class are you

Kamene Kimaye:  Standard seven.

Com.  Raiji:    Asanteni  sana  watoto  wa  kutoka  Serivo  Primary  school  and  secondary.    Kuna  watoto  wengine  walikuwa

wamejiandikisha ambao hawajapatiwa nafasi.  Mlikuwa mumejiandikisha?  Karibuni tu.

Semeni Jina lako.

Sisiu Muthui:  My name is Sisiu Muthui.  I  am in standard 8.    My first comment is on employment.  The constitution should

guarantee equal opportunities to all the citizens.  The government should give directives which  will  bar  a  person  from  holding

two posts, in other words one man one job.  

My second  point  is  on  vulnerable  groups.   Students  are  left  behind  on  decision  making.   School  children  should  be  asked

because they are  also people  and contribute on decision making.  The government should allow school children  regardless  of

their age to vote to elect their leaders.   Also children must have their representatives to represent  on their issues in parliament.

Children should be issued with voting cards so that they can elect a leader of their choice. 

Land issues.  Land and Property  rights, children should be given authority to own land, regardless  of their age.   This will save

them from being landless.  Title deeds should bear the children’s names, which will save them from being subjected to so many

formalities incase of transferring of the deed.   My issue is equal rights should be both for girls, and should be addressed.   Girls

should get equal shares with the boys. 

My last comment on management and use of national recourses.   The new constitution  should  guarantee  equal  distribution  of

national resources to all parts of Kenya and equally provide evenly.  The national resources  equally distributed will pay children

in Kenya school fees, land share certificates, freedom of press opportunities and good government.  Thank you. 

Com. Raiji:  The next one, say out your name.

Charlo Muya:  My name is Charlo Muya from Serivo Primary School,  standard seven..   Serivo Primary school present  truth

to the Kenya Constitutional Review Committee.   My first  issue  is  Healthcare.   The  new  Constitution  should  give  guaranteed

healthcare facilities.  Children should be given free healthcare because majority of the children are  orphans who stay with single

mothers who are jobless and they cannot afford health care.  When the government leaves children to fend for their healthcare,
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children are left without health only to grow weak and die from the diseases they are suffering without any medication. 

My second issue is on water.  Children are known by their parents to go to fetch water.   This water  sometimes is contaminated

with waterborne diseases  like typhoid,  amoeba,  etc.    The  new  constitution  should  guaranteed  clean  piped  water  for  all  the

houses which will save children from waterborne diseases and walking long distances looking for water.  

My third issue is on education. Basic education, secondary education, college university education should be made free to both

poor  and the rich, since so many children have failed to go to school due  to  poverty.   The  new  constitution  should  give  free

education to all the children regardless of tribe, creed, religion, and social economic.   

My fourth issue is shelter.   The government should guarantee shelter for children.  In case of land selling, the children should be

involved in the land selling so that they are guaranteed of shelter because in the final analysis children are sufferers and they have

no  what next.

My last issue is on food.  The government should feed all the children regardless  of tribe,  creed,  religion, and social economic.

In school the children programmes should be placed under the government policy.  In case  of farming the  government  should

distribute equally, food to every home equally without discrimination.  This will produce healthy citizens for the country.  

Com. Raiji:   Asante  sana.   I  think  we  have  finished  with  the  children  from  Serivo,   then  the  next  one  is  the  children  from

Musini, they are only two, John Kimanzi.  I know you have sitting I thin k very early, karibuni.

John Kimanzi:   My  name  is  John  Kimanzi  from  Musini  Secondary  school,  and  my emphasis  is  on  the  rights  of  vulnerable

groups.   Twenty-five  percent  of  the  people  in  the  parliament  should  be  reserved  for  women  so  the  government  should

encourage and support  women.   In case  of education,  parents  should educate  both  boys  and  girls.   Parents  should  educate

their children regardless  of sex.   Women’s rights  in  the  case  of  inheritance  should  be  equal  even  though  for  married  women

should be under limit. The  government  should  come  up  with  the  mechanism  of  educating  of  the  under  aged  mothers  that  is,

school girls.  There should be a compulsory pension for the old people, that is, above 50 years of age.  All orphans should have

free  education,  unless  adopted.   Anybody  who  does  not  pay  taxes  is  a  poor  person  and  should  be  give  free  education.

Everybody, or  every  location should have a free day school for  educating  the  poor  children.   There  should  be  free  medical

services for the poor.  Primary education should be also free.

Interjection:   Com.   Raiji: mnaweza  tuzima kidogo tusikie sauti ya watoto wetu.

Kimanzi:   I  was saying, primary education should be free and compulsory.   Once a  person  retires,  he  or  she  should  not  be

given any other job opportunity.   That is jobs,  should not be  done by retired officers.   No  person  should hold more that one

job.  To reduce poverty, the government should allow people with small businesses to work their businesses without paying any
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tax.  Examples of these businesses are the ones with capital not exceeding 10,000/- shillings.

The executive, for one to qualify as a president he should b e above 35 years  of age and not above 80 years  old.   A president

should retire at the end of his second term.  The elections should be separated.   Mps should be elected on a different day with

the  president.    The  president  should  not  be  above  the  law.   The  president  should  not  be  the  one  to  appoint  the  minister.

Headmen  should  be  paid  by  the  government.   We  do  not  need  the  P.C,  therefore,  his  office  should  be   operaated  by  the

ombudsman.  We need only two parties in our country that is the leading party, and the opposition party.  Thank you.

Com. Raiji.   Yule mwingine Brigit Wamweya from Musini Secondary school, Brigit Yuko ?

Brigit  Wamweya:   Thank you very much Commissioner.   On  behalf  of  the  entire  Musini  Secondary  school,  I  am  going  to

represent  truth  to  the  Kenya  Constitutional  Review  Committee,  and  I  will  start  with  rights  of  vulnerable  group.   Brigit

Wamweya.  As I am going to start with the rights of vulnerable groups, I will start with women.  

The government should encourage and support  the women to register  as  voters.   Women  rights  should  be  equal  to  the  men

rights, especially in the case  of education.   Also women rights in the case  of property  inheritance should be equal to the  men.

Government should find a way of promoting the way of educating the under aged mothers.   The aged,  the government should

force a card a compulsory bursary for more than fifty years old people and also orphans should have free education.   The poor

also should be provided with free education.  

Basic Rights; primary education should be compulsory and free.  Every location should  have a basic school,  and the secondary

for the poor people, and that should be free.  There should be free medical services for all.

In retirement cooperation and rights: one job should have one job except  for the private sectors,  a serviced public jobs  not for

the retired officers.    The  small  scale  business  should  be  allowed  to  trade  freely.  unless  the  business  exceeds  per  capital  of

25,000 shillings.  

The executive:  the president must a minimum of 35 years and a maximum of 80 years.  Should be in the seat for two terms,  that

is ten years.   Elections should be held separately,  that hold this  as  a  particular  month  and  then  after  another  month,  then  the

presidential elections should be held.  The president  should not have  powers  to  dissolve  the  parliament.   Also  he  should  not

have powers to appoint ministers.  With the official administration, the headmen should be paid by the government.     The other

concerns,  the country should have a maximum of two parties.   Balance is measured.    The legislature, mps salaries  should  be

determined by a national referendum. Thank you.

Com. Raiji: We want to thank the children for their very focus, and very clear and concise contribution, and we want to assure
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them that their views will be taken on board, as we all realize the children will live with the new constitution longer than most of

us.  So  I think they are  more than right to make their contribution.  Thank you.  I  think  now  it  is  time  to  ask  mheshimiwa  to

make  his  contribution.   I  will  ask  Mheshimiwa  to  limit  himself  to  not  more  than  ten  minutes,  we  have  very  many  of  your

constituents who are queuing, and we would want to hear all of before we go back.  Karibu mheshimiwa.  

Mheshimiwa  John  Mutua  Katuku  (MP  for  Mwala  constituency):  Thank  you  Commissioners,  I  must  before  I  air  my

views take this opportunity, on behalf of Mwala people to thank you and welcome around you and as  the chairman of the 3Cs

as well, I  welcome you.  I  am very delighted today because  of the turn-up and the views I have heard so far,  which are  very

focused.  I want to thank all those who have made it a success.  

My views, my names of course for record  purposes  is John Mutua Katuku,  Mp Mwala.   On  the  issue  of  Preamble,  three  is

need to have a preamble in our constitution, which may cover  our history,  purposes  of  document,  our  philosophy,  objective,

and the rights, among others.

On the issue of directive principles of state policy, there is need to have rights as settlement in the constitution, capturing national

philosophy and the guiding principles which may include needs to promote multi-party democracy,  condemnation of executive

racism,  military  rule  and  protection  of  individual  rights,  cultural  promotion.  Guarantee  of  order  and  security,  promotion  of

international cooperation, management of our resources, and among other things uncorrupted principles.

On  matters  of  Constitutional  supremacy,  it  is  may  view  that  the  percentage  required  of  parliamentarians  to  amend  the

constitution should be erased from 5 percent to 75 percent of elected members of parliament only.   

On the issue of citizenship and other basic rights, it is my view that any person known who is adopted,  or  married to or  by any

Kenyan citizen be a Kenyan citizen.  It  is also my view that all Kenyan citizens should have a right to acquire passport  at  any

gage and also dual citizenship to be allowed to all Kenyans.  

On  the  issue  of  rights,  I  strongly  believe  that  we  need  to  have  a  condensed  Bill  of  rights,  which  should  be  part  of  the

Constitution,  and  should  cover  all  rights  of  life,  freedoms,  like  freedom  of  expression,  freedom  of  information,  association,

assembly, and all other  kinds of rights because  we have  this  country  such  rights  is  abused  where  for  example  you  may  find,

because you are not in the right party you may not be able to have a public rally without interruption.  I  would also want to see

the in the constitution, the rights of the spouse being given a lot of prominent.   The issue of ownership of property,  all should be

given that right, women and men.  I feel strongly that primary education should be made free and compulsory for all.  Because

there are still situations where needy or  people  from poor  background may not benefit from the education and any nation with

of course illiterate has no future. I also believe on empowerment  for  women,  and  on  matters  of  maternity  leave.  I  think  they

should be  given sufficient, and even where one is married,  the  husband  also  should  be  given,  some  leave,  to  assist  the  wife
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when he is on the notification leave.  

I  am also of the view that  in terms of the appointment of ministries, or  whatever,  even in recruitment in different jobs  ought to

be given equal opportunities.   There should be no discrimination.  It  is  my  stro9ng  view  that  all  human  beings  are  equal,  the

duties which can be done by women, can also be done by men, and we should have all equal opportunities,  like the provincial

administration appointments, where only men were being considered.   Today we have a few ladies also,  who have performed

so well in the provincial administrations and they should be given chance, at all levels.

On issues of political parties,  it is  my  strong  view,  that  registration  of  political  parties,  should  be  made  automatic  upon  ones

applications with  no  condition.   We  don’t  want  to  see  situations  like  where  we  have  peoples  rights  abuse,  for  example  the

parties which applied for registrations, have never been registered like UBM.  That is denial of human rights.  Any person has a

right.  You go to America,  you find America has about  100  twice parties,  but the most active  are  two  or  three.   So,  people

should be given rights to apply for these.   These  parties  should  be  funded  from  the  taxpayers.   Fro  a  party  to  qualify  to  be

funded, it at least must prove it is worthy to be funded by at least having five members of parliament in that previous election or

that current election.  Minimum 5 members of parliament  for  a  party  to  qualify  for  funding,  because  we  have  seen  situations

where the ruling takes  advantage of state  resources.   It  should be made illegal for any party,  whether  in  power  or  not  to  use

state machinery for campaign.  In case  of defection,  any  Mp  who  defects  from  a  part  to  thee  other  or  within  a  given  life  of

parliament should not be  allowed to contest  in that by-election.   It  is my strong view  it  is  a  waste  of  resources  for  Kenyans.

Anybody who defects should stay out there until the next general elections.   He should not waste  Kenyans time by taking them

back to elections.

On the structure  of  government,  I  strongly  believe  we  need  a  mixed  system  of  government.    Mixed  system  of  government

whereby we have a president  with reduced powers.  The  current  system  we  find  the  president  has  enormous  powers,  which

need to be reviewed and shared among, for example,  with the prime minister, who should be the head of the government and

should  be  appointed  from  the  party  with  majority  seat  in  parliament.   We  should  have  a  situation  where  we  have  a  vice

president  who  should  be  the  running  mate  of  the  president  in  general  elections,  and  these  two,  the  president,  and  the  vice

president in my view; they should not be members of parliament.  For example, if you take Baringo Central where our president

is Mp.  Those people  have never had an mp since independence and I think it is fair that those people  even if he is not doing

anything for them, they can be seeing him.  Buy then I am suggesting that the president,  the vice president  should be non-mp, in

other words they should be running mates in their campaign.

On terms of Local Authority, it is my strong view that there is  need  to  strengthen  our  local  authorities,  make  them  powerful,

de-link  theme  from  the  ministry  of  local  authority,  review  the  Cap  265,  so  that  they  can  become  autonomous,  and  more

powerful to be able to deliver to the people.  
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On the issue of Public Administration it is my strong view that this should be abolishes,  and  instead  be  replaced  with  elected

representatives who would be dealing with matters, which were handled under the provincial administration.  This is not new in

Kenya, we used to have the same sometimes when we got independence and the early years, we used to have chefs elected by

people.    It is my view that they should be elected for at least five years, or  about  between,  immediately after every election, at

least six months, after every general election, we can have provincial administration elected but we don’t need to have a PC,  a

DC.   I think my view is that we need to have chiefs and sub chiefs elected and D.O.

In terms of maximum term one should serve in all professions, and this I will suggest to be  two terms,  and for one to be  elected

in any position, councillors, parliamentary or presidential, the minimum education must be  at  lest a form four.   Of course that is

obvious. We need people who can understand what they are doing.

In terms of the president still, the parliament should have powers to impeach any president, and a president should not be  above

law,  so  there  should  be  that  provision  so  that  incase  a  president  in  office  messes,  he  can  be  impeached.   On  terms  of

appointment  of  government  officials  to  parastatal  positions,  even  to  government  positions,  for  one  to  be  appointed  to  any

position even to head a Board of a school like this one,  he must have at  least  form four education.   Even to head a parastatal

you need to have quality leadership.

In terms of legislature, I am proposing that we retain the 210 elective positions in parliament,  but  there  is  need  to  review  the

boundaries, because the current boundaries have shown a lot of gerrymanderie where by constituencies got to represent  people

but rather size.  It is my strong view we should make it clear that a member of parliament or  a councillor represent  people,  but

not sizes of land.  Therefore, there should be much as equal enforce in terms of population.

I also propose that we have at  least  40 nominated members of parliament,  you know what we are  calling or  what I am calling

proportional representation whereby these people  who will be  nominated will costarize the party strength in terms of the votes

they get.   Not  the number  of  the  seats  a  party  gets  in  parliament,  but  in  terms  of  the  number  of  votes,  a  party  gets  like  by

election  so  that  they  is  a  proportional  representation.   One  man,  one  vote,  should  be  equal  in  all.   They  should  take  into

consideration, women youth and minorities and professionals.

In terms of the appointment of the speaker he should garner at least 65 percent of all elected members of parliament.   Affairs of

parliament should be run by Parliamentary Service Commission, they should be declined from  central  government  so  that  the

institutions of parliament, judiciary and the legislature are seen to be separate and operating as separate entities.  

Mps and Civil servants should be  allowed  b  e  allowed  to  engage  in  harambees.   These  harambees  have  made  most  of  our

leaders corrupt.  You find that when you want to go to harambee,  you have no money, you have to get involved in corruption

deals if you are the engineer, you want to go and impress people somewhere you give a hundred thousand,  yet you have stolen
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from the tax payers.   It  is my strong view these  people  should  not  be  allowed  to  conduct  harambee,  and  this  would  reduce

corruption in this country.  Once one is elected he should declare his wealth, for example when I was elected to Mwala I should

have been told to slay how many goats I have, how many cows I have, how many pieces of land I have so that when wananchi

feels they are increased at a very high rate, then they can be questioned.

On the terms of development funds, it is my strong view that ten percent of the growth tax revenue should into an account  which

should  referred  as  Constituency  Development  Funds,  whereby  it  will  be  distributed  to  the  210  constituencies  and  each

constituency will plan for the development of that money.  They will put priority on this.  

Com. Raiji:  Mheshimiwa try to summarize.

Yes I will summarize in fact I will summarize because  I  have  a  written  document,  which  I  will  give  to  you.   On  the  issue  of

salaries on the members of parliament, I must touch on that because it is a major issue in this country.   It  is my strong view that

for any party office salary, the salary must be determined by a commission.  It  should be set,  and seek  views from members of

the public.  On desolation of parliament,  I think it should not be  the prerogative of the president  to do it,  but rather  we should

have a calendar, whereby at the end of five years, parliament stand are dissolved, unless otherwise.   Parliament should approve

all appointments.  

On the matters of judiciary, I must also mention this, that it is my strong view that to be  a judge or  magistrate,  you must have

degree in law.  We don’t want Nziokas being involved in electing (inaudible).    I  also feel strong that we should have at  least

one court  in every constituency, to ensure quick dispensation  of  justice.   Because  we  believe  strongly  that  justice  delayed  is

justice denied, and we have so many people’s cases pending in court.  Somebody goes to remand for two years,  at  the end of

the day he is released, it is said he has no case to answer.  

I  have  also  proposed  several  constitutional  offices  which  I  may  not  want  to  go  through  like  the  electoral  commission,  land

commission and all that; and corruption authority that is in my document, but I must indicate that the office of the Ag, should be

made very independent and the Ag should not be  a member of  parliament.   He  should  b  e  represented  in  parliament  by  the

Chief Justice. There should b e a  (inaudible) which the Ag should be represented in that.  I agree with those who have said that

mayors and chairmen should be elected directly.  Councillors of course should not elect mayors, and such.  

On electoral  laws system, procedure,  of course,  Mr.  Chairman, I am proposing that you have  a  commission  today.  Electoral

Commission which has about 22 Commissioners.  It is my view that it should be reduced to nine.  We need to have an office of

director  of elections who should have a professional secretariat  to run elections and to be  a  Commissioner,  in  my view,  your

minimum education must be  a graduate,  so that you will be  able to run the affairs of…. because  I  believe  where  we  have  no

proper election, we will never have a good government.  
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I.D. Vida-avid voters card.  I strongly believe we need to have only one document.   The information in voters  registers should

be indicated in ones ID, such that when you get an ID, you have all that information, and when you want to change,  you  can

change later.  

On matters of cultural diversities, we should promote it. We should make sure we promote our culture and all that is important

to our culture.  For example, on traditional drinks like karobo, mnazi, which have been outlawed.   It  is my strong view that hey

should be licensed, and men to be  sold between 6 pm and 10.00  am.  There should be license for the government to get  the

revenue.  There will be control, because there will be ban, but when you find in the village, in the homes where this karobo  is so

diligent, children in those families end up being brought up in a bad way because of the influence of these….. going to the family,

to be made illegal when not to do business karobo  in his home but it should be licensed  at  the market.   After all, even as  we

talk, like the area I represent, in fact karobo is just normal drink.   People  are  drinking like hell, and what has happened now is

that a few people are benefiting from the process.  The askaris, the sub-chiefs, the DOs, I think it should not be  allowed, I think

it should be made official because those wazees have nothing to drink, they cant afford tusker, they cant afford all that.  After all

it is a traditional item, which is used in a wedding and that kind  of  thing.   It  is  crucial  to  also  reserve  firewood.   I  have  also

information on environment, natural  resources.    It  is  my  strong  view  that  the  state  should  own  natural  resources  but  where

natural resources is being exploited the community must benefit to a certain percent.   Because of time, Mr.  Chairman, I would

to end to end my presentation by strongly appealing to you commissioners to do your best  to make sure before we go to the

next election, we have a constitution in place.  Thank you.  

Com. Raiji:  Thank you very much mheshimiwa for those very detailed and  well  worked  out  proposals,  I  am  sure  you  rare

going the copies,  but I need to benefit from wide experience in these matters.   You have proposed  a system of devolution  of

powers to local authorities and the abolition of the PC and the DC, you proposed the retention of the DO, and direct election of

chiefs, and the assistants, but I didn’t hear you propose to us how the DOs is to be appointed, do you also elect him? 

Hon. Katuku:   Yaa,  it is my view that the D.Os  should be elected by the wananchi themselves,  not by anybody  else  by  the

wananchi themselves.  

Com. Raiji:  There is also another issue that I wanted, because, as you know one of the one of the devolution is the conditions

we have to deal with.  Now the question of sharing resources  between the strength of local authorities,  that you proposed,  and

the central government, what is your view, how do we share the resources from a particular region? 

Hon.  Katuku:   It  is  my  strong  view  that  resources  in  this  country  must  be  to  some  extent  shared  between  the  central

government and the local government,  in the sense in terms of where,  for  example  sales  and  service  charge  is  being  charged

from people in that given area, that kind of revenue should be drawn back in total to the same people,  so that they can use it to

develop the area.  Where such is not possible there should be proportional allocation of resources,  that is why I was suggesting
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that there should a bank,  and this bank in the constituency would be given some percentage out of the total  revenue in Kenya

like 10% should go to that bank and then it builds constituencies.  But the local authorities should be given more powers.   They

should be charged with the development in that given  area  because  they  are  the  people  who  on  the  ground,  and  the  central

government should be allocating special allocations to authority so that they can operate independently.  Actually, it is my strong

view  that  they  should  even  replace  these  provincial  administrations  in  a  way  so  that  they  can  be  in  charge  of  development

activities, where we have a chairman for example in every district,  wee have a chairman who is elected.   That chairman should

be given more powers.   The powers  beyond the DC.   Powers  of coordinating development should  be  vested  on  this  person

who is elected on the district level.

Com.  Raiji:   Thank  you  very  much  for  those  views.   If  you  would  kindly  register  yourself.   The  next  one  Daniel  Ndutu,

followed by Juliana Muli.

Daniel Ndutu:  Mimi ni Daniel Ndutu, sub-chief wa wakati huu.  Mimi ni mkulima.  Kwa maoni yangu nitasema mambo matatu

mainne hivi, halafu nimalize.  Jambo la  kwanza  nitaongea  kuhusu  education  ama  upande  wakusoma,  ya  waalimu.   Na  sheira

katika nchi hii, wakisheria unaendelea saidi ni kama 85 kwa mia, na unatoka katika jamii kule nyumbani na pia katika mashule.

Sababu  yake,  mashule  zamani,  kama  wakati  mingine,  waalimu  walikua  na  fursa  ya  kurekebisha  watoto  tabia.   Lakini  kwa

wakati huu, watoto  wanaendelea hata wakifika university, wanaendelea na kufanya mambo yasio sawa kwa kua kutoka utoto

wake, hakurekebesha hio tabia.    Na  hii ni epande education waalimu wakipatiwa fursa wawe wakipatia watoto  tabia watoto

wa Kenya, na watu wa Kenya wa miaka zijayo kama miaka 50, 60 hivi watakuwa watu wazauri na uwizi hautakuwa nje.

Kwa  upande  mingine  ni  upande  wa  ukoo,  ama  clan.   Wakati  wa  zamani,  clan  ama  ukoo,  watu  walikuwa  watu  walikuwa

wakirekebishwa na jamii yao,.  Na  kwa wakati  huu, hakuna hiyo, ndivyo uharibifu unatoka nyumbani mpaka tena uizi inakuwa

mingi  inashindana  na  sheria.   Lakini  watu  wa  clan  kama  ukoo  wakipatiwa  nafasi  ya  kurekebisha  watu  kule  nyumbani,  hata

wanaweza  leta  wazee  wa  miaka  thamanini,  wazee  zaidi,  wale  ambao  wanadai  family  iwe.   Hua  wakirekebishwa  na  wazee

wengine.   Pia  ninaonelea  kwa  maoni  yangu,  hawa  watu  wa  clan,  tuseme,  kama  Machakos,  Makweni,  Kitui  na  Mwingi,

ukamabani  kuna  district  nne.   Wakilipa  pesa  yao,  wanaongozi  hawo,   kwa  sababu  kila  district  iko  na  viongozi  vya  town,

watatoa maoni yanayo faa kuifadhi jamii, na tension inafukuswa.  Hio ni maoni yangu.

Kwa upande mwingine, ni upande wa sheria.   Upinzani wa sheria umekuwa mwingi sana hata wakati  nilikuwa kazini miaka 15

imeisha.  Kwanza ni kama usiku, au mchana, unaweza kuuliwa, au wakati  huo usiku unaweza kugongewa mlango na jiwe,  na

umtambua  huyo  mtu,  ama  akungojee  katika  njia,  ukienda  nyumbani  kutoka  safari  zako,  ama  mahali  popote.   Na  huyo  mtu

unamtambua ni fulani.  Lakini mkifika  kotini,  anataka  shaidi  alieona.   Hukujua  utagongwa  na  mawe  ama  utapigwa  na  fimbo,

wewe hukujua.  Wewe ulikuwa unaenda tuu nyumbani.  Na huyo mtu akifika kotini anaachiliwa kwa sababu hakuna ushaidi, na

haukujuwa  kama  unangojewa  uende  na  ushsaidi.  8.   Huyo  mlegevu  huyo  nao  akifika   kotini,  anafaa  atalala  hapo  prison

watatumia sheira vile wawezavyo lakini kufikal kotini, mambo yanakuwa muingine. 
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Kwa upande kwa ofisi ya administration, utauwawa katika katika mukowa district  division, location na sub-location,  machiefs

wanaweza kuwa vile walivyo, lakini D.O,  au chairman kama walivyo sasa,  sababu D.O.  utalala,  chief  utalala  subchief  utalala,

lakini  wakichaguliwa  na  kura,  itakuwa  vigumu,  kunichagua  nakesho  nikuweke  pingu,  halafu  tusikie  kadhongo.   Hawa  niko

kando kwa maoni yangu.  Kwa hivyo sheria imeamurisha saidi ni kutojali  kutokana na siasa ku-overule,  yaani kuwa  juu  wale

wako huko nyumbani, watu wa clan, ama ukoo, utofanyia watu wao shatia kila kitu wakikimbisha kotini.  

Cha mwisho,  wananchi  wangependelea  wawe  na  koti  katika  division.   Kwa  sababu  kama  sasa  ni  Machakos,  Kawala  ama

maali mengine, na garama ni kubwa ya kusafiria, na wengine wanaweza kuumia.  

Kile kingine ni ndoa.   Kama ni kuowa ya kiafrica nina weza kuwa  na  bibi  kuma  kumi.   Lakini  ajabu  ni  hii,  na  hiyo  ukiweka

katika  sheria  itakuwa  bora.   Hawa  bibi  kumi,  amamwatatau,  ama  wawili,  sana  sana  wazee  wanaokoa  kwa  tumaini  fulani.

Akiwa na bibi mbili anowa watatu wakati  amefika miaka hamsini ama sitini.   Na  hilo ulinzi kwa mali yake.   Ana hakikia  yule

bibi na yuko na mtoto moja, na bibi wa kwanza ikona na watoto  nane na wapili ikona watoto  kumi.  Na  hivyo, hiyo stabu iko

katika  Kenya  kila  mahali  iko  watu,  kila  province.   Kwa  maoni  yangu,  mali  kama  ni  ya  mzee  ni  uridhi  kama  mama  ndiyo

anawezo  kugawanyiwa  watoto  ambao  wamezali,  kamavile  waliolewa,  lakini  sio  mzee,  achukue  kama  sasa  title  deed  nini,

kumpatia  mtu  moja  na  yeye  anakufa,  na  anasema  shria  iko  namna  hiyo.   Hiyo  sio  sheria  ya  kiafrica,  hiyo  ni  kutoka  katika

uzunguni, sio waaingereza au nini.  Ya Africa tukaona mali yake.   Sio sherial ile inasema ati wabibi wakiwa watatu wagawane

hio uridhi katikati, na hhuyu moja iko watoto nane,  mwengine iko moja.    Watoto  vile walilelewa wagawiwe mali ya baba  zao.

Kwa hivyo, nitafika hapo kidogo.

Com. Raiji:  Asante sana.  The next one is Juliana Muli

Juliana Muli:  Kwa jina  nina itwa Juliana muli.  Sasa  tunaazia kwa hii katiba inatengenezwa.  Hii katiba ni haki ya binadamu

na kila mtu, kwa nchi hii ya Kenya.   Kwa  hivyo,  vile  wambunge  wansasema  katiba  inaanza  kumalizika  baada  ya  hii  mwaka

kuisha, hiyo ni uongo tupu kwa vile kama mimi member wa 3C,  hapa,  watu wengi hapa wajajua katiba  ni  nini.   Tunaendelea

kuwafundisha, na hivyo mtu mwenyewe anajitetea makuu. Anataka kwa mtu fulani, fulani, ndiyo ni nyoroshe  ikuwe  namna  hii

ndiyo yeye afaidike kwa njia zingine.  

Pale pengine ni sasa  ninaingia kwa president.   Sasa  kwa president  yuule yuko saa  hii, president  antakikana  aendela,  kwa  vile

mimi vile ninaangalia chama zote zikiwa arubaine na mbili,  hiyo  ni  mapenzi  ya  mwenyewe,  wanajitakia  kuhesabia  watu  siasa,

ndiyo mtu aseme tuwe na two times, hiyo mimi sitaki ikaonekane na papers.  Wacha wananchi wajiamuliwe wenyewe.  

Ile ingine ni hii.  Tukiingia  kwa  tuseme,  sasa  mimi ninaingia  kwa  president.   President  akiwa  hana  madaraka  kwa  nchi,  nchi

inakaa  kama,  hata  sielewi  ni  nini  tunaweza  kuongea  juu  yake.   Kwa  hivyo,  awe  na  ile  awe  head  of  state,  lakini  kuwe  na
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commissioners, yaani huyo sio mtu wa chama, ndiyo nchi iendelee vizuri.  Commissioners,  yenyewe uwa ni mtu akona akili na

wanachunguliwa  na  watu.   Ikiwa  ni  8  provinces,  kuwe  kuna,  kila  province,  watu  wenyewe  wachague  ni  mtu  gani  anaweza

kwenda kuwa na ile commissioner ya president.   Kwa vile, kama ni  mps,  mps  anaweza  kuwa  anabeba  upande  moja.   Hata

hasiwe akichaguliwa na watu labda mimi simtaki ama ninamtaka ama ni namna hiyo tu.  Inakuwa namna hiyo.

Tukuje kama Mps.   Mps.  Wakichaguliwa na watu iwe secret  ballot,  kwa vile mimi ninaweza sikutaki,  lakini kwa vile labda ni

relative yangu, nitakupigia hiyo mustari kwa vile ninaona haya.   Lakini ikiwa ni siri,  mimi  ninaona  kwa  roho  yangnu  ninaweka

hiyo ikiwa sikutaki ninaweka hiyo kura pahali mimi ninataka. Hiyo ninataka namna hiyo.  Mp ama kansela akichaguliwa na awe

hawezikazi  baada  ya  miaka  mitatu   tuwe  tunawaita  na  tupige  kura  tuone  kama  huyo  councillor  kama  mp  watu  wakimkataa

sawa, ndiyo tutakuwa na mp mwingine anaweza kuleta maendeleo kwa conctituency yetu.

Ile  ingine  ni  hii,  tuseme  affirmative  action  ya  wanawake.   Kama  mimi  mwanamuke  yule  amesimamia  hapa  Mwala  ninataka

namna hii.  Sasa  sisi  hatuna  tuseme  kama  wabunge,  tunataka  kwa  kila  district  kuwe  kuna  mwanamke  wa  kuwakilisha  wale

wengine, hata ikiwa wamechaguliwa, nomination, yaani ninaongea juu ya nomination, ndiyo ni clarify,  Kuwe kuna mwananmuke

yule ananweza kuwakililsha mahitaji ya wanawake bungeni.  

Disabled,  kile  district,  like  Uganda,  I  am  talking  like  Uganda,  kunatakikana  kwe  na  disabled  wakuwakilisha  wale  wengine

bungeni.  Kuwe na mtu wa kuwaakililsha huko bingeni.  Tukuje kwa youth, hata youth wakona mahitaji yake kwa kila district.

Kunatakikana moja youth wa kuwakilisha wale wengine huko bungeni.

  Tukuje kwa hii tuseme tunasema inaitwa nini,  mkuu  wa  sheria.   Huyu  mkuu  wa  sheria  mwenyewe,  hata  ikiwa  ni  mkuu  wa

sheira  sio  president  mwenyewe  awe  ati  anasimamia,  kwa  vile  saa  ingine  mambo  yanaweza  kwenda  mbaya  pahali.   Kuna

takikana  commissioners  inakuwanga  vizuri  commission  ya  kila  njia  ndiyo  inaweza  kuleta  nchi  ikuwe  kama  tuseme  America

wanakuanga na commissions in different places. Lakini ikiwa tuseme kama mkuu wa sheria,  huwa kuna walewatu kukiwa kuna

mambo  fulani,  fulani,  wanakaa  na  hio  commission  wanarekebisha  hizo  na  anarudishiwa  kama  vile,  yaani  wananchi

wamekubaliana na hawa commissioners kwa vile wamechaguliwa na watu,   sio mps.   Mps kwa vile hawa watu ni wa sehemu

mbali mbali hawawezi kupeleka watuvizuri.  Nchi ikiwa namna hiyo haiwezi kuwa mzuri.  

Tuiaangalie hapa commissioners hapa kwa,  tuseme armed forces.   President  hata akiwa ndani,  akiwa  na  commissioner  yake.

Vita  ikianza  kwa  vile  huwezi  kujua  kama  ni  chama  ingine  inaleta  hii  vita  kwa  hii  nchi,  hiyo  commission  inaweza  kutuambia

tunataka namna hii.  Commission hiyo ndiyo inaweza kuwa nchioinaendelea vizuri.  

Tukuje  kwa  hii  resources  kama  hapa  Ukambani  tukona  hii  mchanga,  nini,  nini,  tunataka  hiyo  hata  tukiwana  minister  hiyo

mchanga ikiuzwa hiyo pesa  iwe inasimamiwa na serikali lakini ikuwe nayo  commission  inayosimamia  hiyo,  ikiwa  ni  ya  chama

fulani, fulani.  Wenyewe wajichagulie, wakuwe hapo lakini ikuwe na minister wa hiyo laini.   Lakini  serikali  ile  inaingia  saa  hii,
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tunataka prime minister, ile inaingia saa  hii.  Awe awe anachukuliwa pahali pengine sio kila mambo ikuwe ya mtu moja.   Sasa

tunataka iwe madaraka itagawiwa hata wabunge wakigawa nao kuwe kuna prime minister hapa kando.  

Sasa  ingine  ni  hii.  Akina  mama  sisi  tunasomesha  watoto,  na  tukiwasomesha  sisi,  Hatuwaoni.  Ninaona  kama  sivyo.    Sasa

tunataka mtoto akiwa anaearn ten thousand kuwe na helufu tatu ya akina mama na baba  yake wawe wanagawana  wenyewe.

Wawe wanaenda kuchukua kwa account.  Hiyo sitaki, hata mimi nikiwa na moja, kwa vile nimeona mengi.  

Ingine, kuowa ni kupenda kwa mwenyewe.   Bawana yangu akiona mimi sio mzuri, hiyo customary law au  upande  hii  ingine,

mwanamume ako na ruhusa ya kuowa mabibi wale wanatika,  hata ikiwa ni ishirini nyuma  yangu,  nikiwa  mimi sio  mwanamke

anafaa kwa nyumba yake, labda mimi ni mwanamke wa kelele, hiyo ni shida yake.  

Ile  ingine,  sasa  tunaingia  kwa  administration.   Mimi  siwachi  kitu  nyuma.   Sasa  kama  chiefs  and  assistant  chiefs  wengine

wanaitiwa  kwa  district  level.   Halafu  hapa  nyumbani  hata  hawasikizani  na  watu.   Hata  tukiwasimamiza  tunataka  president

mwenyewe.   Sasa  tunataka  sisi  wenyewe  mnawafanyia  interview  na  mwarudisha  hapa  sisi  tunachagua  yule  tunataka.   Hiyo

tunataka namna hiyo.  D.O  huyo elimu yake ndiyo itamweka pahali yuko.   Councillor naye akikosa kufanya kazi mzuri hapa,

hata sisi tunarudisha malalamiko yetu huko juu.  Tuseme kama yule anaitwa chairman wa council,  sasa  chairman wa council saa

ile tunachagua tunataka kuwe na nafasi yakuweka ninani tunataka.  Majina kuwe na yote.  Tuweke ni nani tunataka.   Ndiyo sio

hawo macancellors wenyewe wanapenda.  Wanasema ni fulani, fulani.  Hiyo ni watu group kidogo hiyo hatujui sana, ndiyo tuwe

tunakazi inafanyika mzuri hapa.  Asante sana kwa hayo yote nimeongea.  

Com. Raiji:  Iko maswali kidogo.

Com.  Yano.   Juliana  umesikia  wacha  tuongee  hapa  juu,  ya  kuhusu  uridhi  ya  mali  kati  ya  watoto,  wavulana  na  wasichana.

Ukona maoni yao utafanyia?

Juliana Muli: Ehh, niko nayo sana.

Com. Yano.  Basi utuambie.

Juliana Muli:  Maono yangu ni hii.  Mimi kwa watoto wangu wote mali yangu watapatikana wagawane katikati.  Report  ndiyo

ninataka, andika report hapo, ni ulize ingine.

Com. Raiji: Iko swali ingine. 

Juliana Muli:  Ehh niulize.
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Com. Raiji:   Sikusikia vizuri hiyo ulisema sijui akina baba  kuowa bibi wengi.  Tuseme wewe sasa  unaunga mkono  wanaume

waendelee kuowa bibi wengi?  

Juliana Muli:  Ndiyo kwa vile wasichana wetu wanakosa watu wa kuowa.

Com. Raiji:  Asante sana Juliana.  Mwengine ni Waki Wilson ambaye atafuatwa na Peter Nguku.

Waki  Wilson:   Mimi  ni  Wilson  Waki   nimechukua  maoni  mbali  mbali  kuyake  kaitika  karatasi  hii  ambapo  ninauliza

commissioners  watauyaweka  mahali  ambapo  inahusika.   Sikuweza  kujibu  mengi  katika  ile  ile  booklet  yenyu  ambao  mume

pambaza ili kutusaidia kujua ni hali gani inatakiwa.  

Nilikuwa  nimeandika  na  nilisema  namna  hii,  Commissioner,  chairman  wa  commission   hii,  ya  marekebisho  ya  katiba  ikiwa

katika Yadhui tarehe 23, May, 2002.

One, mimi ni mwenye kiti mkuu wa jamii moja wapo ya jamii sishini na mbili ambazo ndizo zimeunda kabila la wakamba.   Jamii

yangu  ikiitwa  Sangwa  clan.   Jamii  hii  inatambaa  na  kuwa  na  makao  katika  Tanzania,  Uganda  na  ndiyo  sababu  sisi

tumejiandikisha kwa Societies kama Muu Sangwa Clan East Africa.  

Nilichukua  tu  haki  za  wanajamii  na  tafauti  za  kitamaduni  kikabilila  na  kieneo.   Baada  ya  kuonana  na  viongozi  wengi  wa

Ukambani ambao ni wenye viti wa jamii zao,na hata jamii za makabila mengine kama vile Wakikuyu, na Waluo, tumegumbua ya

kuwa haki za wanajamii, na tufauti za kitamaduni ,  kikabila,  na  kieneo,  hazikushugulikiwa,  na  katiba,  ilio  kuwa.    Huu  ndiyo

wakati  wa kujua sababu na  kuomba  tume  ya  katiba  itilie  manane  na  kuirekebisha.   Sehemu  za  kurekebisha  in  kama  inavyo

onyesha  hapa  chini.   Wana  jamii  wali  pokonywa  sheria  zilizo  kuwa  zikitumiwa  na  wazazi  na  jamii  ya  ukoo  wao,  juu

yakurekebisha watoto na hata watu wazima wanao puuza wazazi na jamii wa ukoo wao.  

Pili, wasiotii sheria za watumishi wa serikali,  na  kutenda  maovu  kama  vile  kutumia  madawa  ya  kulevia,  kuunywa  pombe  sio

halali, na kutia doa jamii inahusika.

Number ya tatu ni kukataa kuheshimu hata sheria ambazo Mungu alimwekea binadam ili apate tojirekebisha.  Wamekataa hizo.

Nne,  katiba  iruhusu tofauti za kitamaduni, na  kikabila  zilindwe  kikamilifu.   Katiba  ya  sasa  kushaenea  utamduni  wa  kikabila,

kama vile:

(a) mali kwa kuabudia kwa desturi za kile kabila.  Michezo ya utamaduni, ifaidi kwa kuifanya sehemu moja wapo wa utaliii.

  Harusi ya kijamii itiliwe maanane, kama vile ya kikristo, kiserikalina kiislam.
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Number  six,  Katiba  ipeane  uwezo  wa  jamii  kuzungumuza  na  kujadiliana  juu  ya  kabila  kusudi  juu  ya  jamaa  yao,  ambaye

amefanya maovu, na yawe si ya kutumia nguvu, ile basi  baada  ya uchyunguzi jamii itoe mawaidha kwa serikali kama ni kuuliza

arekebishwe kijamii au nikupelekwa mahakamani.

Interjection:   Com Raiji.   Mzee tafadhali ujaribu kupisha,  kwa sababu tulisema hapa hawali hatutaki isomwe yote tunaenda

naye na tutasoma.  Tunaye taka ni yale muhimu 

Waki Wilson:  Basi nitaenda mahali nilikuwa nilienda ili niweze…… haya,  ni juu na mabaraza ya wilaya.  Mabaraza  wapewe

uwezo za kujiendesha yenyewe na madiwani wawape uwezo na maofisa wao kuendesha kazi zilivyopitishwa na madiwani lakini

maofisa wafanye kazi hii chini ya kamati zinazohusika, kwa njia ya kuungana kwa mkutano.  Diwani awe na elimu kidacho cha

nne au awe amewahi kuwa diwani kwa wakati  mrefu.   Wananchi  wawe  na  uwezo  na  haki  ya  kumrudisha  nyumbani  diwani.

Njia itakuwa kuandika kumbukumbu ya vile ameshindwa kuwafanyia kazi wananchina kila sehemu anayowakilisha na kuwe na

wnanchi wanaoweka sahihi kudhibitisha matakwa hayo ya wananchi.   Yawe ni bado  awe ni kushindwa.   Kuwe  na  madiwani

walioteuliwa na ulingane na uwingi wa chama kilicho na madiwani wengi.  

Interjection:  Com.  Raiji:  (inaudible)  Tutasoma  hiyo  memorandum   sijui  kama  komishona  wako  na  maswali,  asante  sana

jiandikishe na utuwachie.  Sasa  tungetaka kumuita bwana D.O.  Kawaida tunawauliza bwana  D.O.  hatufungie  lakini  D.O.  wa

hapa iko na function ingine, shughuli ingine kirasmi na  kwa  hivyo  tutampatia  nafasi  hii  bwanan  D.M.  Mutahi.   Karibu  bwana

D.O. 

D. M.  Mutahi:   (District  Officer   Yadhui)  Asante  sana,  Jina  langu  ni  D.  M.  Mutahi,  District  Officer  Yadhui.   Karibuni,

Bwana  Commissioner, Madam na bwana Commissioner.  Yakwanza nitaongea juu ya dispensation of justice.   Dispensation of

justice, ninge omba kwamba VSV, zile Police Commisson  iwekwe ndandi ya katiba ijayo, na mamlaka yake.  Katika ijayo iwe

na jury, international of the jury ili kusomea manane ya capital  offenses,  and offenses  committed  by  holders  of  public  offices,

and even the public.   Ningependekeza,  vile vile kuwe na kadhi appearance  court,  ambayo  ita  sikiza  abilities  za  kadhi  kutoka

lower  court  kupanda.   Lakini  lazima  za  high  court  awe  ni  muislamu  .   Ningesema  vile  vile  kwa  sababu  ya  courts  vile

imependekewa  iwe  decentralized.   Iwe  katika  eneo  la  constituencies.   Ningependekeza  vile  vile  kwa  hii  maneno  ya  justice,

kadhis  ambazo  laywers  huuliza  wananchi  ziweticked.   Ningependekeza  vile  vile  wafungwa  wawe  wanapatiwa  their  rights.

Kama mtu ako na bibi,  na bwana au kama ako na rafiki kupunguza sodomy  kwa  jela,  wawe  wanapatiwa  on  quarterly  basis

wapenzi wao wanafanya mapenzi  

Ningependekeza vile, vile, possession of fire arms iwekwe kama capital offence.

Ningependekeza  vile  vile  taxation  iwe  simplified.   Isipelekwe  kotini,  Nairobi  na  kurudishwa  wengine  hawasomi  gazetti  za
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serikali.  Kwa mambo hupitishwa bila hawa kujua.   Ninapendekeza vile vile, kuwe na supreme court  ili iwe inasikia kiliyo cha

watu.   Ninapendekeza  vile,  vile  uridhi  wa  mali,  uwe  sawa  kwa  wanawake   na  wanaume,  lakini  mwanamke  akiolewa,  shria

ifunge yeye asiuze shamba , kwa sababu shamba ni ya ukoo.  

Nina pendekeza vile, vile, rape iwe ni maximum sentense, life sentense.  Lakini rape and infecting of HIV iwe ni capital offense.

Kwa  upande  wa  education,  ninapendekeza  quota  system  itolewe  katika  elimu  yetu  na  iwe  free  kama  vile  wengine

wamependekeza.   Hospital  vile  vile  kwa  health  itowele,  kwa  sababu  wananchi  wengi  hawawezi  itikia  ile  pesa  inatowewla

kidogo. 

Kwa  upande  wa  provincial  adminstration  pahali  niko,  ninapendekeza  kuwe  na  provincial  Education  Act.  This  is  the  only

department in the government,  which has no act.   Hii Act itaonyesha the role the power  and limitations.  At the sub locational

level ningependekeza kuwe na council, clan elders ambao wanasaidia chief na assistant  chiefs kwa kazi yao.   Ile wa mwisho ni

kutendea kila mtu.  Ninasema kwamba kuchagua chiefs and,  assistant  chiefs na ma D.O.  it  is  going  to  be  top  post  of  police

nation.   This is a young nation, electing assistant  chief in each province who have got one thousand is going to be  a very very

expensive affair. If elected,  Officials watachukua mamlaka ya macouncillors,  because  they are  both  civil  servants  and  elected

officials.  They will be answerable to the people, not civil servants.  

Local brews ambaye inasemekana watu chukua kitu kidogo. Hiyo ni uongo, na ningependekeza a stiffer penalty.   Ile kwa Chief

Act, ile penalty warranting 50 shillings, so controlling these brews is not easy.   The penalty should be stiffer, to discourage illicit

brews.  

Upande wa civic council, our council,  ningependekeza councilors wawe na minimum ya C+,  or  position two and above,  ile ya

zamani.  Ningependekeza,   remuneration, and I notice ya coucillors ziongezwe, ndiyo ioneka pia wanaongeza nyama kwa miti

zao  angalau.   Ningependekeza  council  wapatiwe  their  own  Act  to  be  more  independence,  na  wawe  na  ma  offisi  zao.

Councillors hawana maofisi, I don’t know where they operate  from ini the locations.  Wawe na ofisi zao katika ofisi zile zingine

za serikali.

Ningependekeza kwamba coucillors waendelee kuchagua chairman wao, kwa sababu chairman of the council,  election itakuwa

very  expensive  for  those  who  are  funding,          it  covers  a  whole  district,  it  is  not  feasible.   Vile  vile  ningesema  financial

management za local councils ziwe more, it is not clear how they manage their public accounts.   The so called DDC, they want

to know what they do with their money.  Upande wa municipality ninge sema mayors should be elected directly, they should not

be councilors, na wawe wanachaguliwa every four years, by wananchi.

Parliament, parties should not be funded from state coffers because they don’t add anything to the economy.  We don’t need a
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prime minister or a  …….. these are just services which are  going to consume our profits.   Hatutaki kwenda ku Kuomba pesa

kutoamini hii ofisi.  The salaries and allowances of  mps  should  be  reduced  drastically.   Code  of  conduct  for  mps  should  be

enacted, like all other civil servants.  Parliament privileges itolwe.  Ile maoni mutu ambaye alitowa akiwa kwa bunge akitoka nje

anaweza  kustakiwa.   Wajumbe  sio  wao  wanamaofisi  katika  kiwango  ya  constituency  ambao  itatengenezwa  na  serikali,  na

iajiriwe clerks na serikali.  Tunataka kuwe na performance ya mps.  Those mps who don’t perform they can be called through a

system to be set up.  We want them funded from their own parties, not from public coffers.  If a party revokes  the economy on

nomination of mp, that mp losses his seat automatically.  Nomination should only be for special interest that is proposing cases is

8 for women, 8 for youth, 2 for non-black Kenyans,  and two for those people  with disabilities.  In this election, the president

not to be  an mp.  There should be various parliamentary comities to vet senior government positions,  before they  presidential

assent.   We need a powerful president  to because  our nation is young, and may collapse like other weak countries.   Awe  na

direct  elections,  na  ninapendekeza  kwamba  uchaguo  kama  inafanywa  sio  siku  moja,  presidential  parliamentary  and  civic

ifanywe siku kadhaa or miaka kadhaa.  

Kubadilisha katiba iwe ni za wananchi.  Ipewe jukumu ya kubadilsha katiba.  Ningependekeza, hata kama tunasema freedom of

everything, freedom of the devil should be outlawed by the constitution.  Devil worshiping should be defined by the constitution

so  that  cannot  be  mixed  with  traditional  religious  belief.   Ningependekeza,  badala  ya  ofisi  ya  pioneer,  itakuwa  na  ofisi  ya

ombudsman,  itakuwa  na  anticorruption  body,  with  various  powers.   The  parliamentary  Committee  should  be  strengthened.

Auditor  Laws  Committee,  PSC,  ziwapatiwe  meno  zaidi.   Ile  report  wanapata,  wanaweza  kupeleka  pahali  ile,  whoever  is

mentioned  anaweza  shtakiwa.   Controller  and  Auditor  General  awe  parliamentary  appointee.  Uwa  anashtaki  wale  makosa

kwaniaba ya parliament, Parastatal bodies or that body which will be accountable.   In proper crimes, I am saying that when the

government acquires land from somebody, it should pay three times the market pay of all the land and the property on that land.

  Any head-over should be axed, na hiyo tax ambao inaokotwa zipelekwe to the local council, isipelekwe kwa serikali.  

Shares  of  title  deeds,  inatakiwa  iwe  decentralized  to  constituency  level.   In  the  management  of  resources,  we  want  all

expenditure,  and development,  iwe published for public  openings.   It  should  be  called  public  domain.   Saa  hii  development,

watu hawajui sasa ni pesa ngapi inatowela.   

NGO: we want them to be accountable to the DDC.   Hakuna mtu anaenjoy hiyo pesa  inakuja kwa NGO,  and we know they

use them.  There should be members of the DCC, so that they can be accountable to the DDC.   

In agriculture I am proposing that the government should set measurers to protect agriculture, that is agriculture, wheat. Even if it

means outlawing them.  We want the person farm input to be reduced to zero.  We want the government to make sure that this

one is the opposition that we ant values to be  added  to our tea  and coffee.   So  that at  least  you can  give  coffee  who  cannot

afford coffee in every growing.  We want a seal which will accept countries to be added varsities.  We want to add our virtue to

that tea so that we can export it.  
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When it comes to citizens, I am proposing that those married women who want to change their names, from their father’s to the

husbands,  the progress  should be made easier,  currntly  it  is  payable  300/-  you  have  to  bet  affidavit,  it  should  be  free.   The

letters who are not married in church, the letters from the parents should stand for everything.  Finally, we should have a central

body  to  regulate  all  profits  and  remuneration,  of  all  people  faces  from  coffers.  Constitutional  offices,  those  people  get  their

money from perforated funds directly.  That provision should be removed.   So as  this body should be regulating all the salaries

of the public officers.  It  is not possible for an mp to earn a half a million per  month while a teacher,  who minimum mp is only

earning five thousand per month.  It is not logical.

Finally commissioners, in the suspension, I am proposing that the outgoing incoming process  should, the out coming, in-coming

president should take over office within a month’s time.  The Chief Justice,  to control  police and once parliament is dissolved,

we want the mps to not continue being mps,  and they loose  their  income  automatically.   Powers  should  be  transferred  in  an

open area, Uhuru Park, and then I ma saying that a retiring president should be like all pensioners.  

Com. Raiji: Thank you very much bwana Mutahi,  I assume were those views or  is it from, those are  your personal  views.  I

would just like to seek  some  clarification  regarding  these  local  brews.   You  have  heard  the  various  proposals  that  we  have

received, a person who is on the ground, would want to hear views on whether we should legalize, if so,  what condition should

be attached to legalization of this local brews.  

Mr. Mutahi: Thank you Mr. Commissioner.  I  am proposing that we should not legalize traditional brews.   Where traditional

brews were legalized before,  the effect was adverse.   In western Kenya,  police there were the  so-called  busaa  clubs.   Most

homes were deserted, women and men drunk from morning till evening, in the name of taking busaa because  they are  legalized.

 There were a lot of family breakdowns because  of these  brews.   Currently,  where  there  are  illicit  brews,  it  cannot  even  be

controlled because  the law is very weak,  and where there are  illicit brew there are  a lot of sexual social problems,  relating  to

these local brews.   I  am proposing that the penalty for these brews should  be  increased.   It  is  only  professional  project,  not

otherwise.

Com. Alice Yano:  Bwana D.O., there is this issue of the headmen, I think were here when a lady talked very, she was almost,

she gave issue about the headmen, and that they are not being remunerated.  How is it,  is it that bad  that may this remuneration

or non-remuneration of headmen is really bringing problems?  What the lady said,  is  that  if  the  headmen  are  not  going  to  be

remunerated,  they  will  stop  working  and  give  the  work  to  the  chief.   Can  we  get  your  opinion,  and  how  effective,  are  the

headmen.

Mr. Mutahi:  Thank you madam.  These headmen play a very important role in the sense that administration and the order  of

goods  is  the  way  they  should  be.   Normally  in  other  circumstances,  I  will  also  support  that  these  headmen  are  given  an

allowance, because I cannot say where they get their allowances from but of course this is open to whoever now atapitia pale

anatoa ile mabariko yao.   This opens an avenue for corruption,  because  when they sit down to hear a case  of course they are
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paid by those parties.   I  also suggest that the headmen in conjunction with  the  clansmen,  the  clans  are  very  very  powerful  in

every  community.    The  clans  chairmen  are  paid  by  the  people.   They  have  their  own  set  fees,  so  they  should  assist  these

headmen, in the performance of their duties.  Whatever the clan chairmen get from  these  people  they  can  be  sharing  because

they are doing only one thing, in fact their ways are duplicating.  When an issue goes out of hand, we refer it to the clan.  That is

the headmen.  They should be given an allowance, the government does not pay them.

Com. Yano:  That is, you suggest they should be given some allowance

Mr. Mutahi:  Some allowance, not payment.

Com. Raiji:  Thank you very much Bwana Mutahi, it is a pity you will not be with us the whole day, we would really have liked

to stay with you.  Thank you, you are  welcome.  Peter  Nguku,  atafuatwa,  na  Katundu  Nzioka  na  Munyao  Muthoka.   Peter

Nguku.

Peter  Nguku:   Kwa jina ni Peter  Nguku, town chairman wa Munyu Yadhui.  Yangu ni  machache.   Na  kwanza  nitaanza  na

president.   President  ile kifungo ambao inasema miaka miwili, mimi ninapendekeza iondolewe na akae  awe akitowela na kura

na wananchi wenyewe ambae wanampenda.  Ile ingine ni ya  clan, hawa wa family, au kwa mila ya kikamba.  Zamani wakamba

walikuwa na ile kitu ambao wanaogopa, na hata sasa iko katika koti, kizito, ama kiapu.  Ningependekeza iwekwe katika katiba

kwa  sababu  ndiyo  inaogopewa  na  watu  wakianza  kubishana,  ndiyo  inaamua.   Kile  kingine  ni  each  group  ziwekwe  nguvu,

iwekwe kwa katiba kwasababu ndizo ambazo zinaendeza maendeleo ya sehemu na ikiwa haziko kutakuwa hakuna maendeleo

meengi  kwasababu,  cases  zimeungana  zinasaidiana  zinasomesha  watoto,  hizo  ziwekwe  nguvu,  hata  serikali  nao  itakuwa  na

nguvu.

Kile  kingine  ni  kama  vile  member  of  parliament  wanakaa.   Parliament  isipewe  ya  kujitetea  mashahara  yao.   Iwekwe  kwa

Service Commission ndio wawe wakiwalipa kwa sababu hata wao wameiweka zaidi kushinda vile ilivyo.

Kile kingine ni habari  ya rais kua amri jeshi.   Anastahili kwasababu hakuna mtu anaweza kuiongoza   bila  kuwa  na  mwingine.

Amri jeshi hata katika nchi zingine ambao zilianzia hii katiba, rais ndiye ako na mamlaka.

Kile kingine ni kufanya kazi kwa mjumbe.  Awe na ofisi katika constituency yake na awe akifanya kazi full time, si  part  time.

Awe akifanya kwa siku yote akitumikia watu wake.   Akiwa hafanyi vizuri, wnanchi walalamike watoe yeye.   Na  kati  ya kutoa

yeye  lazima  kuwe,  tusiwe  kunaambia  watu  wanaandika  malalamiko,  kuwe  na  kamati  katika  constituency,  ambao  itakuwa

ikishughulika na vile mjumbe anafanya sasa.  Hata vile, vile kwa council, namna hiyo councillors,  tuwe katika location na kamati

ambayo itakuwa ikishughulika na vile anafanya kazi. Akiwa asili kabisa ni kuandika na kuleta.  
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Kile kingine ni bunge iwe ikikaa kwa miaka mitano, na ikimaliza hiyo, ifungwe, tuingie kwa uchaguzi.  Hiyo ndiyo maoni yangu

ambao nilikuwa nikitaka kutowa kwa Commission hi.  Asante.

Com. Raiji:  Asante sana bwana Nguku, mwingine ni Katundu Nzioka, halafu watafuatwa na munyao Muthoka.

Katundu Nzioka:  Nineena Kikamba nyie.  Kwe isitwa nitawa Katundu Nzioka na nikalanasya na ikundu kana myethya

Translator:  Anaseme kwa jina anaitwa Katundu Nzioka, na yeye uishi pamoja na kikundi au hizi major groups.

Katundu Nzioka:  na ila nina andu asu nithiwaa nainenga mavata kana mathina ma undu kutonya ithiwa kuilye.

Translator:  Na kila wakati akiwa nao huwa wanampatia taabu za hicho kundi zao.  

Katundu  Nzioka:   Munomuno  kuu  kui  kisomo  kwina  thina  mwingi  wa  kisomo  na  masukulu  tui  namo  muno  na  syindu  sya

usomethya nasyo iikwo

Translator:   Anasema sana,  sana kikundi chao uangalia maslahi yao.   Huwa na taabu ya masomo kwa sababu shule  haziko,

vitu vifaa haziko na mambo mengine ya kishule.

 

Katundu Nzioka:   Kila  kingi  tiiwa  tuvinge  uzazi  kana  kusyaa  na  nengi  ven  athina  ungi  twina  eeitu  kana  asyai  aingi  na  tene

kikamba yila kwai eetu mayasyaia kwoo nimamanyikaa mesyaia kwoo niki?  Na umunthi mesyaa syana ukethia ni mbingi na ina

ithe

Translator:    Anaseme kwa sasa Kenya yetu ya leo inasema watu wapange uzazi kulingana na watoto  wale wanazaa,  lakini ni

ya ajabu,  wasichana wanao zaliwa sasa,  zamani  hawakuwa  wanazalia  kwao,  lakini  sasa  wanazalia  kwao.   Zamani  walikuwa

wanaangalia  kwa nini wazae wakiwa kwao, lakini leo hawajui ni, nini?

Katundu Nzioka: na maina aamuume. Kau nutonya itano sya mwiitu na ina ithe. Syithiwa syiinengwa o musyai ula usayite uu

mwiitu thina

Translator:   Anasema  kuwa  kwa  wale  wanao  zalia  kwa  unaweza  ona  musichana  akiwa  na  watoto  watano,  ingawaje

aliambiwa afanye uzazi, ameanza kuongezewa mizigo wakuwa na watoto watano wa msichana na hawana baba.

Katundu Nzioka: na tene mwiitu asyaa inwakulawa ivu ni yau akatavanya mwanake akoka  mbaka akoka  eelesya ivu ni yake

akaea kana kau
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Translator:   Na zamani kidogo, (noise from the P.A) na zamani,

Interjection: Com. Yano:  Endelea tu, tunasikia

Translator:   Walikuwa wakizalia kwao anasimamiwa, mwenye mimba akishajua ni yake,m halafu ajue ni yeye  responsible for

that case.

Katundu Nzioka: Kuvika vau.  Niasya ivinda yii ya Katiba nineena yiulu wa Musumbi kana President .  President asakuwa ni

andu na ethiwa nivatonyeka aile ikala miaka te ikumi na athukya maundu asyoka Katiba ndikamutunge kana ndakasakuwe ingi.

Translator:    Anasema  kuwa  kwa  wakati  hiyo,  ambapo  tunaendea  uchaguzi  ama  kila  wakati  bada  miaka  tano  uwe

tunachaguana, raisi angekuwa anachaguliwa na wananchi halafu baada  miaka tano,  kama  hakuwafanyia  viema  atolewe,  kama

amewafanyia vyema achaguliwe mara ya pili.

Katundu  Nzioka:   nake  o  Muyumbe  vile  vile  nota   uu  na  nengi  nundu  andu  ma  nthi  nimasyasya  mungu  niasya  kethiwa  ni

vatonyeka vakethiwa kamati kana kamitii ya kusyisya  Muyumbe woo  undu unuthukuma na ethiwa nde uthukuma nesa  kamati

isu itonya uvanga.

Translator:  Anauliza kwa upande wa mbunge, mbunge hata yeye vile, vile awe anachaguliwa kwa vikundi viwili, cha kwanza

ni miaka mitano na cha pili pia, lakini kuwe na commission ambaye itakuwa ikichunguza mambo yake na kama hawezi atolewe

na kama anaweza, iwapatie wenye nchi nafasi ya kuwafanya aendelee.

Katundu Nzioka:  Kila kingi utawala mo muvaka twithiwe naw’o nundu kwina thina mwingi kwi andu ma kunywa vangi, alevi

ma mithemba na nengi nundu wa silikali ithye twiwaa tuyiwa twieanie.

Translator:    Kwa upande wda utawala tungefaa kuwa nayo kuanzia pande kwa naibu wa chief,  chief  na  kwenda  juu,  kwa

sababu mambo huku chini yameharibika,  ni kwamba kuna madawa ya kulevia, kuna pombe na vinginevyo ambavyo ni  lazima

hawo watu waangalie vilivyo.  

Interjction.  Com. Raiji:  Saa yako imeisha mzee, maliza maliza tu dakika moja.

Katundu  Nzioka:  Vala  vangi  ni  yiulu  wa  Councillors.  Ma-councillors  namo  nimailwe  o  kusiwa  tou  na  nengi  tusakuwa

Councillor wiosiwe nesa nuu kana e vata na andu.  

Translator:   Anasema  kwa  upande  wa  councillor  awe  pia  awe  ni  wa  kuchagulwa  lakina  achunguzwe,  vile  ana  umusiliano

mazuri na watu ama ni muingiliano mbaya na watu. 
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Com. Raiji:  Okay jiandikishe huko.  Muingine nilikuwa nimemtaja anaitwa Munyao Muthoka.

Munyao  Muthoka:   Kwa  jina  ni  Munyao  Muthoka,  ninatoka  Ngatwa  sub-location  Mweu  location.   Nina  kuja  kujaribu

kurekebisha katiba, na nitaanza.  Upande wa uchaguzi, ningependekeza miaka mitano rais, na hata mbunge.  

Interjection. Com. Alice Yano- endelea

Mr. Munyao:  Kwa upande mwingine, ningependelea tuwe na utawala kama vile ulivyo sasa.    Upande wa maendeleo Kenya

ama kugawa mali ya Kenya, ningependekeza mali ya Kenya ugawe sawa kila sehemu kwa maendeleo.  

Upande  mwingine  ningependekeza  maono,  kama  watoto  wasichana  na  wafulana,  wakizaana  lakini  watoto  hawana  shamba.

Kwa  hivyo,  hapo  ninge  sema  ingewekwa  sheria,  kuhusu  watoto  hawa.   Maana  yake  wakati  tunasema  ukimwi  iko  hiyo

inaonekana ni njia moja ya kukinga ukimwi.  Kwa hivyo ingewekwa sheria kuhusu hawa watu.  Kama kuna yeyote anapatikana

na mtoto au na mtu muingiwe, anatupiwa na sheria hiyo.  

Com. Raiji:  Endelea.

Munyao:  Na upande mwingine, tunasema hatuowi mabi mengi ama tunaowa bibi moja.   Lakini tunaonekana tumeowa mabibi

hata kumi kwa njia hiyo, hiyo tuna kanya.   Hivyo iwekwe sheria hata kama,  sita amua ni sheria gani lakini itachunguzwa, hata

ikiwa ni ya kufinya mtu ama ni ya kufanya nini, hapo watengenezaji wa sheria wata jua.  

Kwa upande mwingine, upande wa urafiki, tunaona maranyingi tunaweza kuwa na bibi, halafu baada  kukaa naye na kuzaa hata

watoto,   tuna kodsns,   na hapo ninasungumza bila kujali hata akiwa na watoto  watatu,  au  ni  wanne  au  ni  moja.   Hapo  mimi

ningependekeza serikali ama katiba ijayo, mtu kama huyu akifanya kitendo kama hicho amgawie huyo bibi maali yake.   Hapo

mimi ninasema  amgawie  sisemi  amgawie  aende  nayo,  hapana,  watoto  ni  wa  mzee,  lakini  amgawie  na  hata  ampe  mahali  ya

kujenga akae pale.  Hatujali aende huko ama asiende, lakini awwe na kitu cha kumsaidia kuliko kumfukusa hovyo bila kitu.  

Interjection: Com. Raiji:  Ingine?

Munyao:   Ingine, ningependelea kusema habari  ya kuni ichunguzwe.  Kuni  ikiwa ina utafiti kubwa,   ipewe mikopo,  iendelee

na kazi, ni njia moja ya kumaliza umasikini.  Tume ya Katiba mimi sina mengi, ni hayo tu.

Com. Raiji:  Asante sana Mzee, tuko, mwingine ni Willis Kimeo, akifuatwa na Katama Kalii.  
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Willis Kimeo: Thank you Commissioner, my names are Willis Kimeo, I am a retired civil servant, but currently I work with the

Electoral Commission.  For  my experience of work,  Madam Commissioner,  and Chair  Commissioner,  there  are  things  I  feel

that my proposal  are  worthy.   The presidential  election should be separated  from parliamentary  and  civic  election.   They  are

very expensive, they

Interjection:  Com. Raiji:   Nina fikiri ninaona  tumechoka  kidogo,  tukimalize  na  huyu  mzee,  tutachukua  break  kidogo  lakini

kwanza tumalize halafu turudi tena.

Willis Kimeo:  Wakati  tunapiga kura tatu kwa wakati  moja,  kwanza seriali inatumia pesa  nyingi sana.   Pili hiyo kazi inakuwa

ngumu kwa ma officials wana fanya.  Kwa hivyo nine omba hii kiti cha president  iwe inapigiwa kura wakati  wake peke  yake.

Na tuwe na set  calendars,  set  dates.   In USA every four years,  fourth of November,  ua kuna election, na hiyo ua inajulika.  I

was proposing in Kenya tuwe na election ya president  after five years,  the first week of September.   I  have reasons,  October,

November December,  ua kuna a lot of rains in Kenya.   And these things have been a nightmare  to  Electoral  Commission.  in

fact I think when you get to the official proposal for ECK, they will come up with the same thing.

The parliamentary and civic should follow a year later,  exactly a year.   Before  I  go  out  of  that,  in  USA  when  they  elect  the

president on 4th  November,  always  the  swearing  in  is  the  following  year,  January  29th.   Here  in  Kenya,  I  propose  after  the

election the first week of September, the handing  over to the new coming president  should be either Kenyatta  day or  possibly

on the second week of October.   Halafu similar thing to be  done for the parliamentary and civic, the following year,  exactly a

year later.

Jambo lingine ni ile nimesema ya term ya president.   I  strongly propose  that the presidential  terms should be two terms of five

years,  and there should be no language used in between either because  of reason or  want.   It  should  be  two  five-year  term.

The only thing that  can  remove  the  president  could  either  court  of  law  either  through  impeachment  or  death.   Nothing  else.

Watu wakichagua president mbaya, tusiwe na mambo ya kutuletea tupige kura.  Jambo lingine I would wish to suggest is that a

president should be elected by 61 percent  of  total  votes  cast  in  the  whole  country.   On  top  of  that,  25  percent  of  over  50

percent  of all provinces.   What I mean is watu wengi wame kuwa wakisema five provinces.    Are we going to stay with only

five provinces throughout our lives?  So fifty percent of the provinces of Kenya should have at  least  25 percent  imepigiwa, yule

president amepigiwa.  Anything short of that,  there should be a  run-off,  between leading and the second candidates  within 30

days, not 21 days.  Twenty-one days is too short.

Ile  kitukingine  nilikuwa  nikiuliza  Commission  itufanyie,  all  presidential  appointees,  they  are  very  many  bwana  commissioner.

They  should  be,  like  you  people  your  appointments  were  approved,  but  it  should  not  be,  hii  parliemat  wana  kuketu  watu

arubaini, halafu wale wako wanapiga  kura  wapitisha,  it  should  be  50  percent.   They  should  be  approved  and  vetted  by  50

percent of all sitting mps.  When they are in the debate, for approval of presidential  appointment it should be the entire number,
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50 percent.  

Interjection:  Com. Raiji (inaudible)

Willis Kimeo:  The other thing I was going to suggest is that I would propose that all elections in Kenya zile za cooperative,  ya

board of directors, hata za political parties, ziwe zikisimamiwa na Electoral Commission.  you know this  where we have shorter

lines in winning.  We shall have very clear winners, because in may opinion 

Electoral  Commission  is  a  very  open  constitutional  body.   All  elections  should  have  a  common  constitutional  requirement.

Calendar  zake,  Kama  kwa  mfano,  cooperative  fulani,  it  should  not  have  a  different  bi-laws.   They  should  have  common

bi-laws; there should be elections on this time after this time.  Kile kitu kingine bwana commissioner, kuna hii issue ya provincial

administration, inaongewa sana, me I think it should be retained at all levels, but chiefs and assistant  chiefs should be vetted,  by

the  people  they  are  going  to  represent.   Some  of  these  appointments  have  been  to  favour  some  power  brokers.   There  is

something which has been said especially by the school children.  There should be a government policy, one-person one  job.

That one should be emphasized,  and the other thing, which has been causing problems here,  I am winding up,  the  other  thing

that is causing problems; all civil servants and public servants have been politicized.  What I mean they seem to be  politicians

while they are civil servant’s, and they should be very impartial and independent.  The law should cater  for that,  so that if a civil

servant like a D.O. makes a decision which is possible not popular  with some powerful people,  he should not be  punished for

that.

Finally, when this constitution which you are  writing is passed  I hope it will be  a very good a very good constitution, it should

not be  amended at  least  for another ten to fifteen years,  it  should  remain  in  hold  for  at  least  ten  to  fifteen  years,  and  bwana

Commissioner, I would to talk about  these traditional cultures.   Sheria za kitamaduni zipatiwe nafasi mzuri sana,  kwanza kama

wakamba kulikuwa na kitu kinaitwa kizito.   Kizito  kilikuwa  hata  kinaruhusiwa  kwa  koti.   Mtu  akinifanyia  kitu,  unajua  kama

mimi sina pesa,  na wewe ukona pesa,  na  unaninyanganya  because  of  your  powers  the  way  you  can  maneuver,  mtu  alikuwa

anakuwa allowed,  penda kupewa ruhusa atumie kizito.  Ile kizito ilikuwa ya haku  ya  kutambua  uhaki  uko  wapi.   Ningeuliza

iruhusiwa na katiba so that mtu akinikosea niruhusiwe kwenda kuiitisha kizito.  I am a very grateful commissioner.

Com. Raiji.   Asante sana kwa hayo maoni, hasa kushusu election kwa sababu wewe unajua  hii  kazi  ya  election  sana  tutatia

maanane na tutangoja ile memorandum.  Hii ilikuwa maoni yako sii ya Commission?

Willis Kimeo:  Yes, ni yangu.

Com. Raiji:   Lakini  tunangoja  memorandum  ya  Electoral  Commission.   asante  sana,  jiandikishe.   Kwa  sasa  tutachukua  30

minutes break.  We will take a short break of 30 minutes, before you leave,  let me tell you the people  who are  next on the line

ili wasiende mbali sana, that is Katam kalii, Kisingu Makau, Stephen Musyoka, Danie Nzivo, Eliud Katiku,  Stephenson Kativo,
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John Mutua, na John Mutua, and Patrick Ngandi.  Tutafuata utaratibu,  lakini kwa sasa,  we are  taking a break  kidogo,  tutarudi

hapa saa tisa na robo.  Three fifteen, tafadhali.  Take a short break, thank you.

Com. Raiji:  Karibuni wananchi, tutaanza kikao cha alasiri na tutaanza na wale watu ninikuwa nimetaja kama wako.    Tuko na

Katama Kalii, karibu, tukona Kisingu Makao, okay sawa.  Karibu mzee, Katama Kalii.

Katama Kalii: Isitwa yakwa nitawa Katama Kalii

Interjection: Com. Raiji:  Interpreter ni wewe.

Translator:  Jina langu ni Katama Kalii 

Katama Kalii:  Ninatunge pole kwa Tume ino ya Katiba

Tanslator:  Ninawashukuru wakatiba wote.

Katama  Kalii:  Na  ndyasa  nthini  wa  Katiba  niyaile  kulilya  nesa  nundu  ithiwa  mundu  nthini  wa  uthukumi  ta  President  yila

uthukumite nesa wiana uu ethiwa  nuthukumite nesa niwaile kutungwa ingi vo.

Translator:  Kama president anafanya kazi mzuri, anafaa arudishwe kiti tena.

Katama Kalii:  Na ethiwa ni muyumbe wa Parliament twithiwaa  twasakui  no  uyithia  ndathukumaa  nesa  na  ndatethasya  wia

division yi tayali kumulea

Translator:  Kama m.p. hafanyi kazi mzuri na amechaguliwa na wananchi, anafaa arudishwe tena achaguliwe na mwingine.

Katama Kalii:  Ona Councillor nota uu nundu aingi Ma-councillor twamina kumanyuva na twamina kumosa  minatia  wia  wol

kuu makai kuthukuma kundu kungi na taituekea thina kuku

Tanslator:  Na hivyo hivyo iwe, kama coucillors, wakikataa kufanya jukumu yao, wachaguliwe wengine, na hawa waachwe.

Katama Kalii:  kila kingi ni uthukumi ula winbithawa wi wa silikali  wa athukumi ma silikali. Niasya uthumi ula silikali wambie

kuu nthi wambie musyi.  Ukambia mutumia wa ndua ukoka Sub-chief uaki Chief  indi kwambata yiulu ukai uvikia DC na PC.

Uhtukumi uu ute vo silikali ndyona uthukumi museo.

Translator:  Kama vile wafanyi kazi wa serikali kama D.C., D.O. chiefs and sub-chiefs, and the headmen, wawe

wakiangaliwa sana kwa sababu wakiwa hawako, kazi haiwezi kuendelea vizuri.
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Katama Kalii: kwou thina ula wi nthini wa ene nthi wina andu ala tunyuvaa nimo maetae thina ula mwingi muno.

Translator:  Tabu ambayo iko kwa hizi inaletwa na watu wale wanao chaguliwa na wananchi.

Katama Kalii:  Na andu asu nomo maendeo nthi nyingi mataendea nesa.

Translator:  Hawa watu ndiyo wanapinga maendeleo kwa nchi.

Katama Kalii: na mamina kuvinga maemdeo nthini wa nthi nomo maendaa kuneena matie maananga kuu.  Na ni maile kusevya

kuuu mundu niwaile kusevya kwanza akaseuvya andu make aithi uneena uulu.

Tanslator:  Kwa hivyo wabunge wanapaswa kuangalia watu wao kwanza badala kwenda kuzungumuza kwa bunge bure.

Katama kalii:  Ona aingi nimatie misyi kuu ona ukakulya nadu angi noithiwa matesi Muyumbe woo nuu

Translator:  Ana faa watu wawe wamemjua.  Awe anarudi na kutembelea watu ili watu wana mjua sawasawa.

Interjection:  Com. Raiji:  Labda umulize, na tungetaka hata kuwajilsha wengine, tunge taka  mapendekezo,  proposals  ya vile

ungetaka sasa, na kuwe na matatizo na utueleza.

Translator:   Uenda vethiwe vailye ata?

Katama Kalii.  Nienda vethiwe vailye uu kati  ka  silikali ila  yivo  tuenda  vethiwe  Katiba  kayo  kekaseo  na  andu  maisuviwa  ni

Katiba wise ithia Katiba kala kekwithiwa vo kethiwe ni kaseo.

Translator:  Anasema katiba wanao sasa anataka iwe inatumikia wananchi.  

Katama Kalii:  Kila Kingi vethiwa thina muno nthini wa andu. Kundu kuu kwina mateso maingi na kindu kimwe kiitwa uki –

kaluvu.  Kaluvu nikanangite yiika yingi na nikatonya kuvunguzwa ukethia Katiba neyekia mwiao mumu muno.

Translator:   Anasema  karobo  itiliwe  mkazo  wate  hawatumii  ovyo  ovyo,  kwa  hivyo  serikali  inafaa  katib  a  iangalie  juu  ya

karobo, ama local beer.

Katam Kalii:  Ethiwa  nikukwendeka  nesa  kanenganwe  masaa   ti  ngamukaa  kwakya  mundu  akalika  vo  akesya  inuka  utuku

aivuaa syana
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Translator:  Ikiwa inapatiwa ruhusa, iwe ikona wakati, sio kila saa kama asubuhi.

Katam Kalii: Na ngavika vu niasya ni useo kwa Tume ino ya Katiba

Com. Raiji – Jiandikishe hapo.  Sasa tulisema mwingine ni Kisingu Makao, Kisingu Makao,  Stephen Musyoka.  You have five

minutes, please try to summarize.

Stephen Musyoka:  Asante kwa kuwa mbele ya hii Tume ya  Marekebisho  ya  katiba  ya  Kenya.   Maoni  yangu  ya  kwanza

kuhusu katiba, katiba ni ya mwananchi, na ni lazima wakati wowote katiba inarekebishwa, mwananchi ashirikishwe, yani maoni

yake kwana ichukuliwe.  Kama vile tunajua Kenya ni nchi ya kidemocrasia,  ambavyo ni uongozi wa watu ambao itafanywa na

watu, na inakubaliwa na watu.  Kwa hivyo wananchi waambiwe sana wakati katiba ina geuzwa.

Kuhusu  rais  wa  Kenya,  rais  asiwe  na  mamlaka  juu  ya  sheria,  yani  asiwe  above  the  law.   Pili,  president  asikuwe  mkuu  wa

serikali, na pia awe amri jeshi mkuu.  Kwa vile kama mwana chama hangeweza kutekeleza haya yote kwa usawa.    Kwa hivyo

commander in chief of the armed forces, awe mtu ambaye akona elemu ya kivita na kimasomo.  Awe na security council ambao

watakuwa  na  mamlaka  kwa  mbunge.   Kwa  vile  mbunge,  ndiyo  mwananchi  wa  kawaida  kutoka  (inaudible)  na  huo  ikienda

namna hiyo hatutakuwa na njia yoyote.

Upande  wa education, ni lazima masomo ya msingi yawe free, na ni ya lazima. 

 

Kuhusu mashamba, kama huku kwetu Yadhui  ama  Wamunyu,  survey  ilikuja  huku  zamani  sana,  wakati  watu  hawakujua  vile

watafanya, ama vile wanafanya. Utakuta watu wametolewa katika boma wakiwa  watu  kama  kumi,  na  tunaakilisha  mtu  moja

tupewe  haka  ka-title  deed.    Tumesikia  sasa  watu  wengine  wamenyanganya   wengine  mashamba  kwa  vile  ndiyo

wameandikishwa huko.  Kwa hivyo sasakatiba  lazima iangalie hayo mambo watu wasiende kunyanganya wale wengine.  Kwa

hivyo kwa haya machae, ninakoma hapo.

Com. Raiji:  Okay, asante.  Bwana Daniel Mvivo, yuko, Eliud Katiku, karibu.

Eliud Katiku:  Kwa viongozi wa Tuume ya kuekebisha katiba ya Kenya,  jina langu ni Eliud katiku,  wa……… location, kwa

tala sub-location.  Ingawa tunazungumuza mambo ya katiba na katiba ni ya nchi nzima ya Kenya ninge guzia kidogo juu ya mila

ya wakamba.   Tangu zamani, wakamba walikuwa, mkamba akiwuwa na mwingine  kwaw  bahati  mbaya  walikuwa  wakitumia

malipo ya ngombe.  Ikiwa ni mwananamume na ni mtoto,  kiasi cha ngombe ambacho alikuwa akilipwa, na yule aliyemuumiza,

kupitia kesi inaitwa mambo kwa kikamba, ilikuwa ni ngombe kumi na mbili, mtoto.  Akiwa mzee kidogo,  ngombe tisa,  wengine

ngombe sita upto ufika tano.   huyo ni mwanamume, wazee ngombe tano.   akiwa  ni  mwanamke  mtoto,  alikuwa  ngombe  sita.
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Na yule mzee sana ngombe tatu.  Hiyo, ninge onelea kwa sababu watu ni sawa kwa mungu, na serikali,  ningeomba wanawake

na wanamume wawe wakilipwa sawasawa.  Pia ningependeke wawe wakilipwa ngombe ishirini ikiwa ni terms of cows.   Kwa

hivyo sionelei tafauti iwe juu ya binadamu.  Ningependekeza hayo.

Pia  uridhi  wa  wakamba.   Ikiwa  mkamba  ana  wanawake  wawili  ama  watatu,  akifariki  mali  yake  utagawanywa  kw  hawa

wanawake hata ikiwa mwanamke ana mtoto moja wa kiume, na mwingine ana watoto  watano ama kumi, mali igawanywe kwa

hawa wanawake watatu, bila kufikiria mwanamke huyu ana watoto wanagapi.  Kwa hivyo ninge onelea amali iwe ikigawanywa

kwa kila mtoto sawa na yule muingine.

Upande wa siasa.  Tunaposikia wakati tunaposikiza leo katika bunge, mara nyingi tunasikia hakuna forum katika parliament,  na

ikiwa kulikuwa wanazungumza mambo ya maana, hiyo itapita kwa sababu wabunge hawako katika nyumba.  Kwa hivyo ninge

uliza katiba ya Kenya iweke mkazo wanabunge wao wakihudhuria, vikawa vizuri.  Wasitumie mali ya uma bila  kufanyia  kazi.

Pia  hivi  karibuni  miaka  miwili  mitatu  ulio  pita,  tulisikia,  na  tuka  shuhudia  kwamba  vijana  wengi  wameondolea  kazini,  kwa

serikali,  kwa  sababu  hakuna  pesa,  na  wambunge  wanajibandika  mshahara  kubwa.   Kwa  hivyo  hiyo  ni  hasara  kubwa  kwa

sababu hawa  vijana wanaondolea wengine wao wana watoto shule, na watoto wanatabiika, na mtu moja awe ana funga  pesa,

kama nusu millioni na vibaya sana na mwingine atolwe kazini na mshaharfa y miezi sita tano na kwahivyo ninge onelea mshahara

ya wabunge uwe na kamiti ya kuchungua, sio wao wajibandika pesa  wanatka.   Vile vile, tunafahamu ya kwamba,  mtu ambaye

anafanya  kazi  nzuri,  tuseme  dactari,  ingeer  na  viongozi  vingine  wanatetea  shule.   Hiyo  ni  kazi  ya  waalimu.   Waalimu  wafaa

wafikiriwe kwa sababu wanafanya kazi nzuri sana.  Kwa hivyo ninge pendelea katiba ifikirie mshahara ya waalimu.  Kwa hayo

machache asanteni.  

Com. Raiji.  Asante sana: Stevenson katitu, tafadhali ukimaliza kutoa maoni ujiandikishe upande hiyo.  Stephone katitu hayuko.

  John Mutua, karibu. Ni Mutiso, sorry.

John  Mutiso:   Kwa  majina  ninaitwa  John  T.  Mutiso,  ninawakilisha  vikundi  inaitwa  Ume  wa  Muthoka  Self  Help  Group.

Ningeomba kidogo kwa sababu ninawakilisha watu wengi uniongese dakika moja isiwe tano iwe sita.  

Com. Raiji:  Moja umepokea.  

John  Mutiso:   asante,  thank  you  so  much.   Kikundi  chetu  kimeonelea  kwamba  katika  katiba  ya  Kenya  kwa  vile  haina

mwanzo  vizuri,  iwe  na  mwanzo  mabao  umetangulikana  kikatiba,  na  wakapendekeza  kwamba  katiba  ianze  pale  wananchi

walipo anza kuitisha uhuru.  Kwa sababu walipigania uhuru kukawa na watu wengi wali kufa,  akapotesha  maisha yao,  kukawa

na chana inaitwa Mau mau.   Wakapendekeza hicho chama iwe registered katika katiba ni kitanguliwe katika katiba ya Kenya.
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Ya pili kile mtu awe chini ya katiba hata kama ni nani, kusiwe na maoni kwamba huyu hayuko chini ya  katibe  na  huyu  yuko

maali pengine. Kila mtu tumchague kiti na wananchi apwe heshima na katiba,  na katiba ya Kenya iwwe ime tambua wajibu wa

wananchi.  Katiba isiwe ikitengenezwa na bunge pekeyake.   Badala ya bunge, iwe ikitengenezwa na time  kama  hii  iliyo  nayo

sasa,  na hata wananchi.   Mbunge wasiwe waki badilisha katiba ikiwezekana.   Katiba inaweza  kubadillishwa  wakati  wowote,

ikiwa  inahitajika  kwa  hivyo.   Wakati  wa  kubadilisha  katiba,  tume  ilete  katiba  vile  vile  kwa  wananchi  kama  vile  ilivyo  sasa.

Tukiwe na tafauti kwakuwa   mwananchi kuwe na yule, maana yake inamaanisha kwamba, kuna watoto  wetu uwa wana endea

kuowa non-citizens, na wakifika kwa mpaka kama huu, anapokonywa mtoto, anaambiwa huyu citizen, anarudishwa kule kwao.

  Kikundi chetu kimeonelea, mtu amezaliwa na mwana Kenya ni mwana Kenya kamili.  Kikundi kimeonelea kwamba amri jeshi

mkuu awe ni rais kwa nchi, kwa sababu yeye ndiyo anaweza kuamua vita iwe ama isiwe.  Askari  wa jeshi awe chini ya sheria

kama mwananchi wa kawaida.   Kwa  sababu  wakiwa  na  koosa  kama  hapa  kuchukuliwa  anakwenda  kufanyiwa  case  katika

ofisi  zao,  na  huko  sisi  hatujui  kama  ame  uuliwa  ama  amesamehewa.   Lakini  tunauliza  katiba  waweke  wale  watu  kama

mwananchi wa kawaida.  

Kikundi chetu kimeonelea vyama vya siasa zi si zidi vyama vitatu, kwa sababu vikiwa vingi, vina confuse akili za wananchi na

tuta kuwa watu ambaye hawakuweza kuunga raia.   Vyama ya  siasa  vikiwa  viwili  ni  safi.   Lakini  kile  chama  kitatufe  pesa  za

kufanya compaign, isiwe paid na pesa  ya wananchi.   Mbunge ana stahili kuwa kazini wakati  wowote.   Asiewe kazini kwenda

kupiga report kwa bunge na kuaandika kwa kitabu halau anaondoka.   Kuwe na uwozo mbunge akikosa tumtoe mbungeni sisi

wananchi, kwa njia ya kuchagua tume ya constituency na hiyo tume itakuwa inapendekeza na amri yao.   Mbunge awe na umri

wa miaka 19, asiwe chine ya hapo na kwenda juu, ni akiwa ni rais awe na miaka arubaini na kwenda juu.

Interjection:  Com. Raiji- you have one mininute.

John Mutiso:  Sisi kupendekeza, kuwe na mbunge maalum katika serikali,  lakini inachaguliwa na kile chama kinacho tengeneza

serikali.   Kuhusu  wabunge,  bunge  wasiwe  wanaweza  mshahara  kama  vile  walivyo  fanya  juzi,  hakuna  maajiri  anaweza

kujiongezea mshahara yeye mwenyewe.  Muajiri uongezwa mshahara na tajiri wake ,  na sisi ndiyo tajiri.   Ikiwezekana tuwe na

tume ya kutuengeneza mshahara.  Koti tuwe na koti  mbili katika Kenya.   Sasa  koti  ni moja tu ya Kenya,  maana siku hizi kuna

courts  zina itwa third courts  ambaye iliregistered katika katiba ile ilioko.   Lakini  courts  kadhi  inatumiwa  kabila  moja  tu  peke

yake.  Kwa hivyo courts iwe ni ………  

Katiba  ikitengezwa,  tunaomba  iwe  imeandikishwa  na  lugha  mbili  kiingereza  na  kiswahili,  na  wakati  wa  kumaliza  tayari,

turudishiwe tena sisi nasi kama vile mlivyo kuja ilimconfirm ville tulivyo sema kama ni hivyo. 

Karobo,  hii pombe ya kienyeji,  ipewe masaa ya kutumia, na ikiwa inapeana hiyo karobo  kutumia  isiwe  inapigwa  kule  vijijini,

lakini ipewe license saa  ambayo na ile  inaweza  kuendcelea.   Za  mwisho  kamisha  maana  nimegongewa,  chairman  wa  county

council  awe  akichaguliwa  na  wananchi  lakini  sio  macouncillors.   Katiba  ikimalizika  hata  kama  inamakosa,  isi  tengezwe  na
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mbunge, irudishwe kwa wananchi.  Thank you very much.

Com. Raiji -  Asante sana, Patrick Ngandi, akiwa na kundi chake,  Patrick hayuko. Sasa  tutawaita hawa watoto  kutoka Mulu

Secondary School, George Mumanzi.  How many of you are presenting?  Can you organize because  we have a long list, if you

could organize one to present on behalf of the rest, because we don’t have enough time for all of you, we give you two minutes

each?  Okay.

George  Mumanzu:   I  am George Mumanzi from Mulu secondary school presenting views on the executive on behalf  of  my

fellow students.  I will my view on the executive.   The constitution should specify qualifications for presidential  candidates.  The

qualifications should be,  must be  married,  the age should be reduced to thirty years,  but  should  not  exceed  60  years  of  age.

Should have a degree in a recognized university.  The constitution should limit the powers of the president so that he is not like a

legal dictator.  The president  should not have powers  over the parliament,  for example the presidential  access  should be done

by the judge of the high court.   The  president  should  not  be  a  member  o  the  parliament;  in  other  words,  there  should  be  a

bi-election in the president constituency after he is declared a winner.  

The provincial administration should be retained but  if  the  provincial  commissioners  by  the  parliament  but  not  the  president.

There should be a law that would force any parliamentary passed bills to be signed by the president. Thank you.

Com Raiji – Miriam Kioko, same group, after Miriam tutakuwa na joseph Mutie, na Catherine Mutuku.

Mirima Kioko:  I am Miriam Kioko from Mulu secondary school.   I  will begin my views with the legislature.  The parliament

should unlimited powers  to consult some procedures  through…..  A member of to be  the  first  time  occupation.   Point  three,

parliament made to have requirement for contesting parliamentary, that should be 25 years, and presidency seat  should be thirty

years.   Nobody  should  be  made  to  the  language  test  for  parliamentary  elections  for  they  are  sufficient.   There  should  be  a

committee to set examine the members.  The salaries of the mps should be determined by the Public Service Commission.  

Saba. Systems of government.  We should retain the presidential system of government.

Political  parties.   Political  parties  should…………Sita;  the  number  of  political  parties  should  be  limited  to  two.  Sita,  The

political should not be financed by the public funds.  There should be no close relationships between the political parties  and the

state.  We find some lack of security.   The president  should b the commander in chief of the armed forces.   Executive  should

have exclusive powers to declare, because if we have it for the president,  yet in this case  he is the law, and he might not ……

with the executive body.

Com. Raiji - Asante Miriam.  Nilimuita Joseph Mutie, Catherine Mutuku ata kuja.  
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Joseph Mutie:  Thank you, I am Joseph Mutie, on behalf of Mulu secondary school students.  

Interjection – Com. Raiji – just wait there, you are next.

Joseph  Mutie  –  I  am  talking  the  basic  rights.   The  death  sentence  should  be  abolished  since  there  is  right  to  life.   The

constitution should provide protection security, health care,  and free education to all basic rights for all Kenyans.   Three,  there

should be a free and compulsory education especially for primary schools.  Kenyans must be  informed about  the possession of

the state or any other agencies or organs of the states.   The constsituionshould guarantee all workers  the rights to trade  unions

and representations.

The rights of vulnerable groups,  women’s interest  should be guaranteed I the present  constitution.  The  current  constitution  is

trying to obey the interest of lthe disabled, for example, it is providing schools for the blind

The constitution should reflect those who are incapacitated in the country.  

The constitution should guarantee protection of the street children and the poor, in the country.

Under the electoral system process, we shojdl still continue with the current reprersentative electoral  system.  The students feel

that  whoever  has  majority  votes  should  be  declared  the  winner.   There  should  be  no  specific  percentage   that  a  ward

constituencies and presidential candidates in order to be declared the winner 

d.  The last one,  candidates  who fail to be  nominated  in  one  party  should  be  allowed  to  seek  nomination  from  other  parties.

Thank you.

Com. Raiji- Asante sana, Catherine Mutku, you are next.

Catherine Mutuku:  I am Catherine Mutuku, from Mulu secondary school,  representing constitution review for my colleague

students.  

Under suspension and transfer of power  – President  should resign of executive during the presidential  elections.   The  election

results of the president should be declared through mass media live, through radio.  Incoming president should assume the office

as soon as  the election results are  out.   Incoming president  should be sworn in by the Chief Justice,  attorney General and  the

East African judges.   The instrument of powers should be transferred to incoming president  immediately after he is sworn in to

the office.

Lands  and  property  rights  –  land  should  be  owned  by  individuals  but  not  the  government.     The  government  should  have

powers to occupy a person’s private land the purpose,  …. on condition it will resettle  the owner of the land somewhere else.

Women and men should have equal access  of land that is the sons and daughters should have equal portion of land from their

parents.  Women should have a right to own land anywhere in the country without restriction.
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Com. Raiji – Asante sana Catherine, Mr. Samuel Ngugi.

Samuel Ngugi-  the Commissioners,  distinguished guest,  ladies and gentlemen, I wish to present  the views on  behalf  of  Mulu

secondary school teachers.  The first view is on the executive;

1. The president should be accountable to his deeds, that is he should not be above the law

2. The ministers should not be appointed by the president,  instead there should be a parliamentary committee responsible

for vetting the appointment of the ministers with good  credentials.   Ministers  should  be  appointed  from  all  parties,  in

other  words,  they  advocate  for  coalition  government.  There  should  be  exchange  of  government  powers.   A  prime

minister is needed to share the powers  with the president,  and both of  them,  both  the  president  and    prime  minister

should be elected by the people.  

Then the other item is the judiciary.  Judiciary should be independent from the executive arm of the government to avoid being

manipulated by the president and the other executive members of the government.  

The other item is on the  Legislature.   The  parliament  should  have  powers  to  remove  the  president  if  he  messes  up  with  the

affairs of the country.  Secondly, appointment to higher offices must be  vetted by the parliament.   for example appointments of

the directors in the ministry and the permanent secretaries.   Being an mp should be a full time job.    For  example,  lawyers and

doctors who become mps, should be barred fro practicing.  

The other item is civil service,  there should be one commission to employ and determine terms of services and salaries  of  the

civil servants and the teachers.  Salaries should be reviewed after every three years to avoid things like teachers calling for strike

or civil servants calling for strife.

Then the other items, the provincial administration, that is PCs, DCs and DOs should be elected by the people  and the election

should be held after every three year.   Then the government officers who should b e eliminated from the towns and municipal

councils, unless the elected mayors and councilors,  run  the  towns,  cities.   Inn  other  words  the  towns  and  municipal  councils

should not be run by the ministry of local government.   Instead the councillors and mayors should be given autonomy.  Due to

the problem of unemployment, graduates who do not get employment should be given loans to start businesses.  

There is another issue on land and property  on land.  It  is  important  to  review  land  reforms  in  areas  such  as  re-distribution,

tenure reforms, land utilization, taking into account regional and local factures. 

I have my personal view, and this is about changaa dealers.  I propose that those people who sell or make changaa or any other

alcoholic  drinks,  should  be  given  more  severe  punishment  than  what  is  provided  in  the  current  constitution.   I  will  give  an
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example of the area where I come from in Thika district.  There is a lot of changaa brewing.  Those people do not stop because

when they are arrested they are just given very light punishment; they are  fined two thousand or  ten thousand.   Then after very

few days they resume the brewing of changaa because the punishment is not enough to make them stop.   Those are  my humble

submission, thank you very much.

Com. Raiji. – I thin I may need a clarification here.  Bwana Ngugi you are a teacher?

Mr. Ngugi;  I am a teacher yes.

Com.  Raiji  –  Yes  one  of  the  issues  that  people  are  talking  about  is  system  of  education.   I  have  had  no  views  from  you

regarding that.  Do you have any views regarding whether or not we need any reforms or changes, to the system of education?  

Mr. Ngugi:  I only give my personal view as far as that is concerned.  I feel that there is no much problem in the current 8,4,4

system only that the government has not been able to establish the system according to the original plans.  For example, you find

that in primary schools, there are workshops, yes the structures are  there but there is nothing in the workshop,  nothing is being

used there,  so that technical education is not provided because  the initial purpose  of lthe 8,4,4  was to provide the basic skills

which can make students become self reliance after school.   I  think the government should intensify the system, provide more

facilities  and  also  in-service,  teachers  who  are  serving  and  also  provide  more  services  like  computers  in  both  primary  and

secondary schools.

Com. Raiji – we agree on that, so thank you very much, you can register you r memorandum over there.  I  thin the last student

we now have is Amina Ramadhan from Tone Mbee secondary school

Amina Ramadhan:   I am Amina Ramadhan from Tuone Mbee Secondary school,  and I and here to present  some views on

the constitution.  First I will start with the constitution supremacy.

The current constitution allows parliament to amend any part  of the constitution by a 65 percent  majority vote.  This procedure

should be replaced by national referendum where by citizens participate in a vote of yes  r no,  and will be  empowered to make

their own decisions instead of having 210 mps debating on national issue which concerns a population of more that 30 million

people.   Any  part  of  the  constitution  should  go  beyond  the  amending  bill  after  referendum.   The  referendum  should  be

conducted by citizens.

My second  issue  is  citizenship.   Automatic  citizenship  should  be  for  the  ones  who  are  born,  and  citizenship  should  also  be

acquired  by  registration  or  naturalization.   A  child  born  of  one  Kenyan  parent  regardless  of  gender  should  be  entitled  to

automatic citizenship, or may be held for registration.  
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My third issue is basic rights.  The constitution guarantees the death penalty for a  murderer.   This  should  be  replaced  by  life

imprisonment since a number of murderers can change, and one can live his or her life.  The constitution should also provide the

following: security, it should be given to all citizens, regardless of their race, religion background and class.  

On girls, girls should be given special treatment to protect t hem against rapping, battering special exploitation, forced marriages,

and FGM.  Equality of both a boy and a girl in cases of pregnancy at school in that if a girl is sent home, a boy should go too. 

Health  care  –  health  care  facilities  should  be  given  equally  to  all  citizens  regardless  of  colour  creed  tribe  religion,  political

background.  The government should provide freely without charging its citizens, because  the cost  can be met by the taxpayers

money.

Water – government should provide clean piped water  for its citizens, this will also eaten the burden of children going to fetch

water for along distance which will also affect their studies.

Education. Basic  education,  secondary and college education should be give freely to all students because  we have  so  many

orphans, jobless parents, and also job opportunities are hard to get, unless you give kitu kidogo.  

Shelter, governments should provide to their citizens shelter incase of tribal clashes, disasters and also at time s of land selling.

Food – equal distribution of food should be given by government at times of famine.   

Employment – at least for equal distribution the government should make sure that in every home there is one employed person

to cater for the rest of the family to make a healthy nation.  Thank you.

Com. Raiji:  Asante sana, Daniel Mutinda, ata fuatwa na Musembi Jonathan, na Kiilu Sebastian.  Five minutes Daniel.

Daniel Mutinda:  I am Daniel Mutinda, from Kibaoni.   People  know they have been given things by God to serve ourselves

firsts, serve our families and therefore, serve the community at  large.   Wee should therefore,  reason.   First  I will talk about  the

basic humans rights.  

Education, the system of education so far has proved to be poor, simply because for instance, what somebody has talked about

providing very limited facilities.  The constitution should put inconsideration that education in primary school should be free,  and

also reduce the school fees both in secondary and may be chancery education like university and colleges.
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Let me talk also about the powers of the president.  The president  in my view should not be above the law.  Also he should not

appoint  government  officials  like  ministers  and  PCs  and  even  D.Cs.   Those  should  be  appointed  ma  be  by  the  people

themselves through voting or  whatever appropriate  means they can use.   there should also be coalition government,  where by

the ruling government provide their own ministers and also the opposition parties be given a chanced to provide theirs.  The new

constitution should be reasoning at  distributing human resources  countrywide.   You go to some parts  of the  country,  you  find

that they fully developed, while others like here electricity, water, roads are very poor.

Interjection:  Com. Raiji.  Daniel I there are others who have not presented.  It  would help us if you will actually; give us the

specific recommendations or  proposals  that you want us to put in the constitution instead of giving us  the  background  and  all

that.  What is all that is, we want this and we want this, because that is really what we are looking for.

Daniel Mutinda: Okay, we want electricity and water to be provided in all parts  of the country.   The government should also

employ people who are  specialists in certain fields.  It  should be mindful of ……  we have talked of where the government is

creating new job opportunities yet it is retrenching people.   Now the  question  is,  where  shall  we  end,  if  they  are  retrenching

people instead of creating new jobs?  That is enough.

Com. Raiji:  thank you  very much.  The next one is Musembi Jonathan.  

Musembi Jonathan:  Thank you very much, yangu ni pendekezo.  Jina ni Jonathan Kasinda Katuku.  

Cim Raiji:  Wewe ndiyo Jonathan Musembi?

Mr. Musembi:  Ndiyo hio.  Maoni yangu ni juu ya assistant  chiefs, chiefs, administration.  Assistants,  chiefs, chiefs na wazee

wa  kijiji.   Pendekezo  langu  ni  hawa  watu  tuwachaugue  kama  wabunge,  ama  ma  councillors,  kwa  sabu  tukiwachagua,

watatufanyia kazi yetu mzuri, kwa sababu watajua hawatarudi.  Hiyo ni pendekezo langu la kwanza.

La pili ni masomo katika primary schools,  iwe free kabisa kwa  sababu  kuna  watu  hawana  nguvu  na  watoto  wao  wanaweza

soma lakini wanamaliziwa huko chini.  kwa hivyo, education on primary schools to be free.  Ile  ingine ni vile hawa watoto  wetu

wakisoma, wanasoma, wanapita mtihani, na wakipita hio mtihani wanakuja kukaa na sisi huko nyumbani.  Pendekezo langu ni,

hawa watu watatufutiwe njia ile wanaweza kufanya wakitoka shule, sio kukaa nyumbani.

Pendekezo ile ingine yangu ni ya president.  President should not be  above the law.  He should be below the law.  Awe kama

hawa watu wengine kwa sababu ni mtu wa kuchaguliwa.  Hiyo ndiyo pendekezo langu.  Nina fika hapo.  

Com. Raiji:  Kiilu Sebastian, Duncan Waki, Duncan aliongea?  Teresia Katitu, Jeremia Musyoka, Julius Maluki.
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Julius  Maluki:   Thank  you  very  much  the  constitutional  review  of  Kenya  and  those  who  are  here.   Mine,  ama  langu  ni

pendekezo tafauti tafauti, sina mingine, nitatumia hiyo muda haraka.   Kwanza nita anza na uchaguzi.  Mps should be educated

including the president,  that is,  there should be education level, and I feel that they should be form four and above,  people  of

good quality leadership, good intentions, high integrity, competent  in works  and capability.   They should have those qualities in

their capacity,  and the mps should be full time workers,  and they should represent  divisions,  that  is,  their  constituency  should

have  at  least  one  division.   Coucillors  also  should  be  form  four  and  above.   They  should  represent,  these  wards  should

constitute of one location but not merger.  The mayors and the chairman of the county councils should be elected directly by the

wananchi.  About the duration in parliament,  it should be that five years,  but the president  himself,  if  possible,  should  have  at

least, if he is capable and a worthwhile person, he cannot exceed 75 years  and more than four terms of five years.   That is my

view. 

Also presidential powers should be retained because  nobody,  those who will be  the president,  but if the powers  are  there that

means there will be solidarity government that is very well.  

About the provincial administration, that one should remain and a code  of regulations that they should work on.   They  should

also  be  answerable  to  a  certain  body,  public  or  civil  servants,  and  be  free  from  any  political  influence,  so  that  they  may

implement the government policies and see on the work for the common wananchi.   So  he is the link between mwananchi and

the government.  The chiefs authority should be enforced because most of the times people are negligent and althey ignore most

of the things.

About education, there should be free and compulsory education for primary leve.,  and the secondary level I think if grants are

not available,  they should be given food,  that is  if  they  will  be  given  free  food  and  other  necessary  facilities,  the  government

should lower the fees for secondary schools and also there should be free medical care for all.  

The fourth and the last,  I  say no the side of job opportunities,  gender equity or  equality  should  be  re-enforced.   But  when  it

comes on the side of domestic issues, that man should  be the head of the family, and the points that I could say that for the type

of marriage, men are  the  one  who  go  for  women  to  ask  for  marriage,  but  since  the  world  is  changing,  you  may  find  that  a

woman needs to be married and the constitution or  according to the custom, no woman goes for a man, but if the constitution

can make that provision that women if she is ready for marriage, she can approach man for marriage, if that provision is given, it

would even assist the women of getting a husband.  Most of them, they meet somewhere where they cannot afford men.  That is

all what I have.  Thank you very much.

Com. Raiji:  the next one is Nelson Mutinda Kiseli.  Uko na dakika tano.
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Nelson Mutinda Kiseli:  Mimi ninaitwa Nelson Mutinda Kiseli.  Mimi ninashukuru  Mwenyeshi Mungu kwa kuwatoa Nairobi

mpaka  hapa  ili  muweze  kuja  kusikia  sisi.   Maoni  yangu  ninaanza  kwa  uchaguzi.   Uchaguzi  wa  councillors  uwe,  hata  kama

councilor  anajua  kusoma  na  kuandika,  lakini  siwe  awe  form  four,  maanake  mnaweza  kuwacha  mtu  mzuri  anajua  kuongoza

watu, tukitaka masomo.  

Interjection:  Com. Raiji.  Unapendekeza ama?

Nelson  Mutinda:   Nina  pendekeza,  awe  kama  anajua  kuandika  na  maanake  anaweza  kuwa  kiongozi  mzuri.  Upande  wa

mayor achaguliwe na wananchi.    Nina ingia kwa upande wa rais.   Rais asiwe na uwezo sana,  uwezo wa kawaida tu.   Waziri

wachaguliwe na wabunge, wasichaguliwe na rais ndiyo wafanye kazi vile intatakikana.   Kuna watu wengine unaweza kuonelea

wanaweza kuwa hawako kazini pale, kama DC, anaweza kuwa…. Huyu PC kazi yake sijui ni nini.  Anaweza kuwa DC badala

ya  PC,  na  badala  ya  sub-chief,  abaki  chief,  na  walae  wazee  walikuwa  wanalia  kwamba  wanataka  mshahara  sasa,  wawe

wanapelekea chief vile imetendeka.  Hiyo ndiyo ninaonelea kama serikali inaweza kuwa nzuri.

Kwa  upande  mwingine,  vile  sasa,  Kenya   igawanywe  kila  upande,  yaani  Kenya  yote,  sio  iende  upande  moja.   Upande

mwingine, ninaona Katibu mkuu achaguliwe na wabunge, badala ya rais Moi.  Hapo ninaona serikali itakuwa nzuri.

Kwa  upande  wa  hospitali,  ninaona  hawa  mawaziri  hawatembei  kama  zamani.   Wakichaguliwa  na  wabunge,  watakuwa

wanatembea  kama  ni  hosiptali,  utakuwa  ukisikia  ameenda  hosptali  kuangalia  ni  nini  iko,  utaona  akienda  kama  ni  wizara  ya

elimu, kutakuwa ikisia ameingia shule gani anaangalia kama shule anafanya vizuri, lakina siku hizi hawafanyi namna hiyo,  lakini

akichaguliwa na wabunge hiyo pendekezo yangu itakuwa sawa, kama wabunge wakiwachagua.  

Maoni yagnu ninaona yatakomea hapo.  Kwa upande wa wabunge, wabunge wanaweza kuchaguliwa form four,  kama anawea

kuangalia wananchi.  Sio lazima degree ni watoto wadogo, hawawezi hiyo kazi.  Kwa upande mwingi, nin ona kwa upande wa

Interjection:  Com. Raiji:  Saa ime …..

Nelso Mutinda:  Hiyo nitasema halafu nita ondoka,  kwa upande wa mabi, bib asipewe uwezo mkubwa sana kama vile watu

wanasema.   Bibi  ametolewa  ubafu  moja  na  mwanamume,  na  akipewa  uwaezo,  hiyo  itakuwa  maneno  ingine,  watu  wengine

hawatakuwa na mabibi.  

Com. Raiji:   Sasa  tutasikia  maoni  ya  akina  mama,  Phibiana  Kasyawa,  yuko.  Ameondoka.   Hutu  mama  amekaa  hapa,  iko

mama angetaka kuzungumza?  Wewe?  Karibu.   Na  wale wengine wametoroka,  kama kunao wako karibu,  tafadhali wakuje,

nitawapatia nafasi.   

65



Anastasia Lombi: Jina langu ni Anastasia Lombi, kutoka upande wa Mwala Kadhama location.  Ninataka kuongea juu ya the

new  constitution  on  the  side  of  the  pre-amble.   For  the  preamble  I  would  wish  that  we  have  the  women  who  fought  for

independence also recognized.   We have heard the men all the time talked about,  but not women who were very good CIDs

those days.  Hata kazi yetu ilikuwa ni kupikia watoto ama familia that is also participation, so they should also be included in the

new, preamble.   Also those women who have been participating in the second liberalization or  in politics,  they should also be

recognized.  In the new constitution, my suggestion is that In future we should have a 50 [percent representation of women at  all

levels.  Now in the new constitution also, should be written in simple and very clear language.  If you have managed to have the

Bible written inn our  mother  tongues  so  many  of  them  we  should  also  have  the  new  constitution  translated  into  all  the  local

languages of all Kenyans.  

Street children and destitute should be considered under the vulnerable groups.  The disabled should be represented at  all levels

starting from the grass root level.

On the side of the judiciary the state should hire a lawyer for those who cannot afford one, that is lthe poor the disabled, and the

helpless.   Cases  take  too  long  before  judgment  is  passed.   Criminal  cases  may  be  a  maximum  of  three  months,  while  the

investigation is going on, other cases, a month or so.  Children’s bill to be implemented to the letter and as soon as possible.

I also have something for employment.  We hear whenever these people  who are  qualified, they have good certificates,  when

they go looking f a job they are  told we need some one with an experience which cannot be  got from  tar-macking.   I  would

suggest that every institution that can offer employment should have provision where by the newly qualified can be on probation

in the same institution on for sometime before still on half pay,  to keep  them going, after which may be they should also get a

certificate for experience.  That is my last point, about employment.  Thank you that is all I have for now, I don’t want to repeat

myself.

Com. Raiji:  are you suggesting that the employers should be barred from requiring experienced people?

 Anastasia Lombi:  No, not so, but when we have more people  who are  qualified, so you have been at      training, you have

come out to a really changed custome.  You go to an office, you are  told we need somebody with an experience.   So  I  was

suggesting that if such institutions whould have provisions for upholding them those without an experience,  and are  training for

some time, may be on half pay, to keep them going, after which they give a certificate of experience.   That will make them feel

better and look better also.  Thank you.

Com. Raiji.  Than you very much, that is a very good suggestion.  James Munguti, Elija Kiilu, David Makosi, I think those who

have not given view, for I can see you are few, lift up you hands and come and tell us your names.  We will give to all of you.

You can all come and sit in front here so that we can…
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Daniel Mutuku: Kwa majina ninaitwa Daniel Mutuku.

Com. Raiji. – Unaitwa Daniel Mutuku? Okay endelea.

Daniel Mutuku:  Sasa maoni yangu ile ninataka kutoa ni masikini tukona tabu sana.  Ukiwa na kesi, huwezi kujilipia, na hauna.

  Ya kwanza, hauna chochote cha kutowa.  Kama unauliza mtajiri, hawazi…

Com:  Alice Yano.  Toa pendekezo.  

Daniel  Mutuku:   Pendekezo  langu,  mtu  kama  amefanya  makosa,  awe  ni  masikini,  ashtakiwe.   Mtajiri  anaweza  kuiba

mamilioni ya pesa  lakini anawachiliwa na dhamana  lakini,  masikini  angepigwa  hawezi  kulipa.   Lamwisho  ninataka  mahakama

ilipie watu wote.  Asante. 

Richard Musau:  My name is Richard Musau.  My first view is concerning education and I was saying this that primary school

teachers  should be transferred to different areas  of the country  but  most  of  them  are  being  posted  in  the  areas  of  their  rural

hoes.   About the inspectors  of schools,  the school inspectors  should seek  and enquire register  attendances  of  schools  by  the

teachers, and also to both primary and secondary schools.

About  health  –  cost  sharing  has  to  be  thrown  down  since  most  of  the  patients  in  the  local  dispensaries  are  paying  almost

everyday, since the government promised to cost share the amount to the bills.  Duty bills should be legalized, that is license.

About the government and the people governed.  Presidential vehicles should be reduced to about 50 percent  because  you find

that when the president  is moving to different part  of the country there is this clause of so many vehicle on the roads  and then

they are disturbing the transport of other vehicles, whereby only some few cars to be seen and not so long on the line.  

Kenyan laws to be  written and in very simple languages that this is written to the citizens that we  may  know  our  rights,  since

most of the askaris are, will just arrest you because you don’t know your rights, but if had the book  of the laws, you will simply

know what you are  not entitled to do.   That is also,  you are  going to give us leaflets,  where like in eastern province,  they  are

doing a lot of less,  than what they are  supposed to do.   If we are  going to  allow   defected  vehicles,  they  are  going  to  make

accidents as they pass through traffic officers.  

Intgerjection.  Com. Raiji.  Unataka tuwafanyie nini?

Richard Musau:  They should be strict and they should not allow any vehicle with any of the roads  problems.   Voting should
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be done separately.   The presidential  seat  and the parliamentary seats  and the civil seats  should be done separate  days of the

same month or the same week.  Chiefs and assistants should be elected by the people  and they should come from the areas  of

their own location.  Dual citizenship should not be abolished since it brings new economical benefits, and social organizations.  

Interjection:  Com Raiji.  You have one minute.  

Richard Musau:   …… abortion should also be abolished.  A person to be as a citizen of Kenya should have an ID card,  or  a

school ID card, birth certificate, school leaving certificate, or a Kenyan passport,  to make him a citizen of Kenya.   Thank you,

that is my views.

Ciom. Raiji:  thank you Richard.  Next.  That lady wants to make her presentation, okay.

Peter Nzioka:   My name is Peter  Nzioka,  coucillor.   I  have a few points to put across  for the review commission.  Number

one,  I  think  the  constitution  should  have  a  preamble  this  time.   Constitution  should  be  changed  by  the  public  through  a

referendum, to be voted by 65 percent in parliament.  

Political parties, this must be funded from the public funds.  The parties to be funded should be a countrywide party, but not one

of the syndicate groupings.  

Government system, we should retain the parliamentary system.  Power  should be shared between the president  and the prime

Minster.  

Legislature,  parliament  should  appoint  public  service  officers,  and  in  endorsed  by  the  president.   Nominated  mps  and

councillors  should  be  from  the  disabled,  and  under-privileged  people.   President  should  not  have  powers  to  dissolve  the

parliament.   Elections should be separated, that is president musts be voted first and then the others later.  

Executive.  President  should not be  a member of parliament.   He should be elected after every five years,  and for two terms.

Local government- mayors and the chairmen should be elected directly by the people.  Councillors should at  least  be  form four

leaves.   Councillors  should  be  paid  from  consolidated  funds,  and  the  councils  should  be  made  autonomous.   Electoral

commissioners should lawyers by profession.   They should be appointed by parliament, and endorsed by the president.

Basic human rights – education and medicine should be made free in all government institution. Kenyans should be taxed a little

more to fund these essential things.  All basic rights also should be observed rightly.  

Provincial administration, this should be abolished and their place to be  take  by the elected councillors,  and mps.   Police force
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should be increased and be trained well and be paid well to handle the crime.   They should also be well trained.  

Lands and resources should be under the custodian of the county council.  The constitution also should take  care  of agriculture,

which is the backbone  of this country.   Now Kenya poor  that it was in 1963  due to poor  quality on agriculture.   Jobs,  they

should be given by merit, by not by who knows who.  A person should be appointed a job he is trained for.   One person,  one

job  should  be  adopted.   Harambee  should  be  minimized  especially  those  for  building  schools  and  others  because  the

government should fund development instead of giving wananchi to fund them through harambees.

Finally Kenyans should go for polls under new constitution.  Thank you very much.  

Com. Raiji.  Thank you councilor; because you have been here for a long, long time.

Frederick Mutua Ngunzi.  My names are  Frederick  Mutua Ngosi.   At least  remember.   I  will start  straight with a preamble

and say there is need for a  preamble  in  our  constitution.   The  preamble  should  set  out  values  and  aspiration  of  the  Kenyan

people.   ……………  of  the  state,  which  should  appear  in  additon  to  the  preamble.   I  will  also  talk  on  the  constitutional

supremacy.  The current constitution that allows parliament to amend the constitution by a 65 majority rule should be amended

to allow parliament to amend any part of the constitution of the vote of nine tenth of all the members of the house.  

Also in the bill of rights, the right to  stand  for  or  vote  in  elections  for  the  presidency  or  for  the  national  assembly  should  be

included in the bill of rights.  Most  rights in the present  constitution are  given in one hand and taken away in the other  by  too

many limitations.  The new constitution should give citizens full  rights  so  that  the  movement  cannot  justify  disturbing  from  the

protection of these rights.  Other human rights have been violated by the government of individuals.  The new constitution should

try to make improvement in the competent and the independence of the judiciary.  The state should also be published to provide

a lawyer to poor and.  Persons  where the death penalty may be involved.  This will access  all accused persons  to the rights to

fair trial.  

Some customary laws disadvantage girls and women, because of their exception to equality rights.  The new constitution should

balance  cultural  land  gender  rights,  by  allowing  incorporation  of  cultural  and  customary  values,  which  are  consistence  with

fundamental rights and freedom, and in the constitution in absence of Kenyan rights.  

To propose and enforce rights, the new constitution should create  bodies  like the ombudsman, or  the human rights commission

where members can complain.  All Kenyan children should have the right to all educational opportunities and facilities, and the

constitution should provide that basic that basic education be free,  compulsory and available to all.  Two, secondary be made

generally available and acceptable to all by progressive introduction of free education.
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The elderly should have the right to economic security,  and the provision of housing.  By this I want to mean that the Kenyan

government has plenty of resources  and it can afford to pay the elderly some  pension  at  the  end  of  the  month,  whether  they

worked with the government or not.  They should also be provided with housing facilities.  

On citizenship, spouses of Kenyan citizens regardless of gender should be entitled to automatic citizenship,.   Quickly I want on

systems of government.

Interjection Com. Raiji.  I think you have exhausted you r time, just highlight the  main issues because we have run out of your

time.  

Frederick Ngunzi:  Kenya should adopt the highbred system, in which the executive authority is shared between the president

and  the  prime  minister.   And  the  president  be  elected  directly,  by  universal  surfreight.   The  constitution  should  restrict  the

powers government prorogue or stop parliament.  the legislature should regain the power to pass a vote of no confidence in the

government.  The powers  to appoint  judges,  senior public servants,  ambassadors,  members of public authorities  be  vested  in

the national assembly and the president need not be a member of parliament.

Vacation:  if the term of office of the president comes to an end due to death or after election, election to fill the vacancy should

be held at  the earliest  opportunity.   During this period,  I  suggest  that  the  speaker  should  act  as  the  president  to  oversee  the

election and the subsequence takeover.  The speaker should not be an aspirant to the president  himself.  If the term of office of

the  president  comes  to  an  end  due  to  retirement,  the  constitution  should  require  the  government  to  vacate  office  and  the

dissolution of parliament, and for a interim must  be  in session headed by the speaker  of the just concluded parliament to take

responsibility of government and conduct the election.

Lastly, restriction should be put in place whether registering political parties.   Parties  which lodge an appeal  partly to members

of a particular ethnic group should not be  registered.   Political parties  should not be  restricted on where they  get  their  money

from, but to be  made to publish their audited accounts  annually.  Parties  which  qualify  for  registration  and  which  are  able  to

capture ten percent of seats I the national assembly should need some funding from the public funds.  

Lastly I will talk on deception members of parliament who walk in deception in the support,  all nominations by a political party

and wishes to cross the floor, to join another party in the legislature should be forbidden form contesting a seat  in the legislature

until the following general election. This is because  forces deceptions are  self-serving and suits the personal  conveniences  and

ambitions from the defectors.  Political parties must show a national spread  of support,  though this has been mainly possible by

individuals  or  groups  trying  to  reserve  certain  areas  for  a  particular  party  be  letting  them  know  go  zones  for  other  parties

wanting to campaign in these zones.  That is all.
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Com. Raiji.  Thank you, another gentleman.  If you can speak louder please so that we can record it.  Harry?

Harry Muli: Harry Muli.  I would like to talk about 

Interjection:  com. Raiji.  Bring it closer to him.  The mike, put it close to him.

Harry Muli:   I  would like to contribute views on the system of government.   We should accept  the parliamentary  system  of

government in which the prime Minster is ascended from the majority parties,  in the parliament,  and the president  remains less

ceremonial.   When  it  comes  to  that  president,  and  the  prime  Minster  should  have  minimal  powers.   The  powers  should  be

assumed by different committees enacted in which the prime minister is the chairperson.   The president  must not have massed

powers, all he has to do is to guide the prime minister and assist in decision-making.  The prime minister should be in the access

to the people, access to the outside world. and not the president.  Thank you.

Com. Raiji:  Is there anybody else who wanted to give views?  With that we have come to the end of today’s session, we take

this opportunity to thank the  administration  of  this  school,  in  particular  the  Head  Mistress,  Mrs.  Mati  for  having  availed  this

facility to us today.  We thank the members of the 3Cs, for the excellent work that you have done in mobilizing the people.   We

have had a very good turn out, although some people have left, but we can see  we have managed a get a ve4ry wide diversity

of views so we are very grateful for your sacrifice.  

Perhaps before we leave, we would ask one of the members of the 3 Cs to just say a word and introduce us to other  members

of the  3  Cs  who  are  not  here  this  evening,  and  provide  if  they  are  any,  and  after  that  we  will  ask  somebody  to  lead  us  in

prayers, so that we can depart.  We just want to hear a vote of thanks.

Mr. Mutua:  (member of 3Cs). Let me get this opportunity on behalf of the 3Cs  and on behalf of the coordinator.   On behalf

of the coordinator to pursue another business at Masinga, I am saying we were very happy that you turned up in large numbers

for this very crucial exercise.  All those who turned up, and I will not forget our area D.O. who has been with us since morning,

and is still with us now.  Thank you so much bwana D.O.,  and I have known you for being much available whenever we have

functions.  I also want to thank all the staff who have been with us since morning and are  still with us now.  With that I wish the

commissioners a safe journey and wish that our memorandums would go along to make the new constitution.  That is all.  I  wish

you a safe journey home.

Com. Raiji:  thank you bwana Mutua, it has been a pleasant  privilege for us to be  hear and privileged of having one of having

one of the senior citizens of this  area,  Hon.  Mulu  Mutisya,  we  also  had  the  mp  and  the  D.O.  and  we  are  satisfied  with  the

attendance and the quality of the contribution that we have received today.   We  should  like  to  ask  a  volunteer  to  lead  us  in

prayers,  so that we can formally close day’s session.  We want to remind you that  the  present  legislation,  we  are  required  to
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come back once we have prepared the draft report and it shall come to you again so that you can discuss it and give us your in

pout  on  whether  or  not  the  draft  contains  the  views  that  have  been  given.   So  the  work  of  the  3  Cs  the  providers  of  the

commission is not complete and it will continue until we have the new constitution in place under the present act as it stands.   So

ladies and gentlemen, from the commission, commissioner Alice Yano, myself Riunga Raiji, and the officers from the secretariat,

we want to say, thank you very much for all your corporation and support.  Can we have a volunteer to lead us in prayers?

Prayers: Anastasia Lombi:  Lets us pray.  Our dear Heavenly Father, we are  here before you to say thank you for being so

kind to us,  to say thank You for being with us throughout the day and Father,  for all that  we  have  presented.   We  pray  that

whatever we have done,  whatever we have said is  in  accordance  to  Your  will,  in  making  a  new  constitution,  to  up  a  better

people for you, a better Kenya and a better nation.  As we depart to go to different places, we ask you to grant us your journey

mercies.  For Commissioners who have been so good to us we ask you to be with them, guide them, and protect them.  Let the

Holy Spirit guide them so that as they continue to the next session Father they may do a wonderful job.  

As we go back to our sections, also Father be with us.  As we wait for the draft  to come back  to us,  give us the courage,  give

us the will, that we also join hands and come up with a better draft which will then become our new constitution, Father  and we

shall be happy and we should say thanks to You communicate that to our situation.  In Jesus Christ  our Lord and Saviour we

do pray, Amen.

Meeting ended at 5.30 p.m.
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