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Present
1. Com. Abdirizak Nunow
2. Com. Isaac Lenaola

Apologies

1. Com. Salome Muigai

Secretariat Staff in Attendance:

1. Solomon Anampiu        -         Programme Officer 
2. Mary Kanyiha                -         Assistant Programme Officer
3. Patricia Mwangi         -        Verbatim Recorder 

The meeting started at 11.15 am with Commissioner Nunow in the chair.

Comm.  Nunow:   Ningependa  kuwakaribisha  nyote  katika  kikao  hiki,  ambacho  ni  kikao  cha  pili  wa  tume  wa  kurekebisha

katiba, kuchukua maoni ya wananchi wawakilishi bungeni wa Tharaka.   Kwani jana tulikuwa headquater  of our district  na leo

tuko  hapa  kwa  sababu  ya  kupokea  maoni  yenu  na  ninafikiri  mlikuwa  mmesha  julishwa  na  pengine  wengine  watakuja.

Co-ordinator wa wilaya hii ameenda jijini kuenda kuangalia kama kuna watu wanaweza kubushwa tena na wakuje.  

Kwa  kawaida  yetu  tunaanza  kila  mkutano  kwa  maombi,  Ningeomba  mmoja  wenu  atuombee.   Mwalimu  eleza  mtu  fulani

atuombee.  

Mwalimu:  Haya natuombe, Mighty Father  we thank you for the love you have bestowed unto us,  for bringing the visitors to

this particular place safely, we ask you Lord for whatever we are  going to undertake,  the views we are  going to give, let them

be views that will be benefit the nation and not either of us as an individual.  This we pray and Lord as we disperse at the end of

the day to our respective places, give us journey mercies, and for those who will be left Lord,  guide us and keep  us safely, give

us good health so that Lord we can continue building the nation.  This we pray believing and trusting in Jesus name.  Amen.

Com.  Nunow:   Asante  sana  mwalimu  kwa  hiyo  maombi  na  baada  ya  hiyo,  ningependa  kuwajulisha,  wenzangu  ambao

tumetoka nao katika tume pamoja nami ni mwanatume Isaak Lenaola, pia Tuna watu ambao tume ina department mbili, moja ni

macommissioner ni 29 na tuna secretariat ambayo inaongozwa na secretary wa commission.  Na  kutoka hiyo secretariat,  tuna:

Bwana Solomon Anampiu, ambaye ni programme officer,  mwandishi Mary Kanyiha,  na  recorder  Patriciah  Mwangi,  na  mimi

ninaitwa Abdirizak Nunow. 

Karibuni nyote,  na  ninatumaini  mtatoa  maoni  yenu  kwa  sababu  tunajua  maoni  ya  kila  mtu  ni  mhimu kivyake.   Ndio  sababu
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hatukuja headquarter peke yake,  tukasema itawakilisha wengine.  Kwani maoni ya kila mtu ni mhimu.  Na  utaratibu wa kutoa

maoni ni yafuatayo:

Ya kwanza kila mtu atapewa muda wa dakika tano, kama una maandishi utangaze tu hayo maandishi (highlight) kwani kila neno

katika hiyo maandishi yako itaingia kwa computer and Tume nzima na sio sisi peke yetu, tumezima, tutaisoma na kutia maanani.

 Utaratibu wa                                                                                                                                                                          
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                                                                          pili ni kwamba tafadhali wale mnafika mjiandikishe, kwa hiyo desk ya mwisho.

Utaratibu wa pili, ni kuwa ukishatoa maoni yako, kama una maandishi ama hauna maandishi, tunaanza na kama una maandishi,

utakuja huku, kwa Bwana Anampiu, upeane hiyo maandishi na u-sign register.   Kama hauna maandishi, vile  vile  utakuja  kwa

Bwana Anampiu na u-sign register kwamba umetoa maoni kwa kuzungumza. 

Na utaratibu wa mwisho, ni kwamba kama mtu ametoa maoni yake,  ni maoni yake na inafaa kuhesimiwa.  Kila mtu madakika

zake  azitumie  yeye,  hata  kama  hukubaliani  na  yale  aliyosema,  yako  utasema  wakati  wako.   Utamuacha,  utamsikiza,  kisha

akimaliza  ataondoka,  wewe  utatoa  maoni  yako,  ikifika  wakati  yako.  Tumeelewana?  Sawa,  na  sasa  ningependa  kuanza  na
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Bwana diwani. 

Ninakumbushwa, naomba radhi, tuwajulishe, wanakamati,  wa wakilishi bungeni wa Tharaka,  ambao ni wanakamati  wa Tume,

katika constituency hii.  Na kwa sababu hayuko, co-ordinator,  kuna chair wa hiyo committee,  mwenyekiti wa hiyo committee,

na atatujulisha wenzake. 

Chairman:   Nitawajulisha wale committee members tumekuja nayo,  na  tutaanza  na  phelix  Mang’uru,  Grace  Ndoyo,  Sabina

Gatenyi.

Com.  Nunow:   Asante  sana,  ningependa  kuanza  na  bwana  diwani,  Diwani  Edward  Nyaga.  Tafadhali  karibu.   Utakuja

kuzungumzia hapa, kwa sababu,  tuna na hiyo chombo cha kushika maneno yako,  na kila mzugumzaji, ataanza na majina yake

kamili, ingie record, kisha azungumze.

Coun. Edward Nyaga:   Asanteni kwa tume ya kurekebisha katiba,  kuingia kwetu leo,  tutoe maoni kuhusu katiba yetu.   My

names are Councillor Edward Nyaga Nduyo, kikingo ward. 

Mimi, ya kwanza, nitaongea maneno ya parliament.  Nimeonelea ni vizuri katiba yetu ya Kenya,  ijaribu kuzuia defections nyiingi

kwa sababu hizi defections zinaharibu pesa  ya Kenya  kutoka  chama  hii  kwenda  chama  kingine,  hii  wajumbe  wanafanya  kila

mara.  

Ya  pili,  ningependelea,  katika  general  elections,  kuwe  na  separation  ya  Presidential  election  na  parliamentary  election,  ziwe

zinafanywa separate. Ziwe zinafanywa siku tofauti.  

Ya  tatu,  naonelea,  wananchi  wapewe  jukumu  kama  mjumbe  wao  ameshindwa  kazi,  wawe  na  jukumu  ya  kuongea  vile

watamfanya hata kama ni kumtoa kabla ya miaka kuisha. Wamtoe.  

Ya  pili,  nataka  kuongea  kuhusu  President.   Naonelea,  President  asiwe  mwanabunge  ambaye  anawakilisha  constituency.

Naonelea pia, President  asiwe mwenyekiti wa chama chochote cha siasa katika Kenya.  Naonelea,  tuwe na President  mwenye

mamlaka, ambaye anamchagua waziri mkuu. Waziri mkuu atakuwa na mamlaka ya kuchagua cabinet ministers.  

Ya nne, katika President, naonelea rais wa nchi isiwe mwenyekiti au chancellor wa universities zote za Kenya. 

The  government:  Naonelea  Kenya  tuwe  na  coalition  government.   Tuwe  na  ministers  tutoka  kwa  vyama  vingi  ambavyo  ina

wajumbe katika parliament in the coalition government.  Naonele pia, tuendelea kuwa na Provincial Administration kwa sababu

ninaona ni mtindo wa discipline.

Local government:  Mayors, and chairmen of local authorities, wawe wanachaguliwa moja kwa moja na wananchi,  kwa kipindi
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cha miaka tano.  Naonelea minimum education ya madiwani iwe form 4. 

Kuhusu the land, Maneno ya land, kuwe na koti  tatu ambazo ndio zitakuwa zinamaliza maneno ya mashamba.  Kuwe na koti

katika location, division, na ya mwisho ambayo ni kubwa iwe ya district  ambaye itakuwa na wazee wale wamekuwa gazzeted

kutoka district hiyo.  Naonelea,  land registrar,  awe katika kila district  ambaye procession ya title deeds  iwe inafanyiwa katika

district yenyewe badala  ya  kuweka  commissioner  of  lands,  Nairobi.   Kuwe  district  inaweza  process  title  deed  na  wananchi

kupatiwa title deeds. 

Succession of estate,  mzee  akifa,  au  mtu  fulani  akifa,  badala  ya  kuwa  watotot  wake  wawe  wakihangaika  kwenda  kushitaki

katika high court, kuwe na courts ambaye ni local courts ya wazee wale wamechaguliwa kutokana na maneno ya familia wakati

mzee amekufa.  Na pia,  inheritance of estate,  kuwe na equal participation ya watoto,  wasichana,  na wavulana wawe wako na

chance ya kuinherit father’s property.  

On education, naonelea kuwe na free education ya primary school. Secondary school, naonelea kuwe na cost sharing ya fee,  hii

ya kuandikiwa mwalimu halafu sisi wazazi watoe zile pesa  mingi, kama ni fees ya shule  iko  elfu  ishirini,  serikali  isaidie  na  elfu

kumi na mzazi naye elfu kumi.  Kuwe na cost  sharing.  Katika chuo kikuu, kuwe na full loan kwa wale watoto  wanajiunga na

vio  vikuu.   Serikali  ipeane  mkopo  kwa  kila  mtoto  anayejiunga  na  chuo  kikuu,  ili  kuwe  na  watoto  wengi  ambao  wameenda

katika chuo kikuu. Na hayo diyo nilikuwa nayo, yakutoa.

Com.  Nunow:  Asante  sana  Bwana  diwani,  kama  una  maandishi  tafadhali  ulete  hapa  kwa  register  na  pia  u-sign  register,

twashukuru.  Sasa  ningeuliza  mruhusu,  Bwana  editor  Joseph  aweze  kuzugumza  kwa  sababu  ako  na  shuguli  ya  kuzunguka

mashule.  Mnamkubalia? Azugumze mbele ya wale wako kwa list. Kwa sababu kawaida  yetu  list  tunafuata  moja  kwa  moja.

Sawa. 

Joseph Nyaga Gaichu:  Wana-commissioner, mimi ni inspector  of schools but involved in this audit exercise that is going on.

Nashukuru sana, 

Com. Nunow: Jina tafadhali 

Joseph Nyaga  Gaichu:   Joseph Nyaga Gaichu.  We have been able to come up with a memorandum as  per  the  education

within the education fraternity and so I’m presenting my views on behalf of the education officers.  

One is that the President of this land should be an adult, aged between 40 and 70 years of at least form four education with a lot

of exposure in administration, experience, managerial credibility and very fluent in one international language especially English.  

Should have no record  of tainted credibility, such a corruption or  criminal implication.  Should  cease  being  a  member  of  any

political party on election. 

43



Should have support in at least 4 provinces. 

Should have parents who were or are both Kenyan citizens. 

Should be married, and not a divorcee. 

Should serve two terms of 5 years each. 

Should be pensionable on retirement and enjoy state protection. 

Should be impeachable.  Should do no other business or any other paid employment while in office.  

Presidential appointments.  All Presidential  appointments must be  vetted by the parliament with two thirds majority support  for

each appointee.  

Ministers and assistants  should be parliamentarians,  but top civil servants with good reputation  and  expertise  in  their  fields  of

work.  The sitting President or ministers and other top civil servants,  must declare  their wealth on appointments and after every

two years.   All members of parliament should attend parliamentary proceedings  all  the  time,  unless  with  good  reasons  which

should be notified to the clerk of national assembly.  On desolution of parliament,  there should be caretaker  government i.e an

interim  government  composed  of  the  following:  judiciary  for  people,  executive  three,  clergy  three,  NGOs  three,  female

representative 1,  youth 1,  disabled 1 be appointed by a chief justice or  any other relevant authority in the land, three  months,

two years, to the date of parliament dissolution to take care of transition.  At no time should the outgoing government or  serving

government preside over election.  The names should be vetted by parliament before dissolution i.e the district. 

 There should be a development committee for every government  department  in  every  district  composed  of  3  quarter  of  the

local people, to monitor drawn budgetary estimates and plan expenditure, for all the moneys allocated to each department  from

the  treasury.   Members  of  parliament,  chairmen  country  council  or  mayor  should  be  signatory  to  this  accounts.   No

departmental  heads should be allowed  to  spend  any  money  without  the  knowledge  of  the  committee.   All  civil  servants  job

group  K  and  above,  in  every  department  should  also  sit  down  with  the  departmental  heads  to  be  made  aware  of  the

government allocation to their  departments,  and  they  propose  budgetary  estimates  to  the  main  committee,  the  memorandum

should be signed by about 4 of the most senior in that department to avoid misuse of funds.  

In the current arrangements,  the department  heads are  only accountable to  themselves,  public  outcry  against  any  government

officer, or  leader  should be taken very seriously and parameters  immediately  put  in  place  to  get  the  validity  of  the  complain.

The  current  70  districts  should  be  constitutionary  recognized,  infact  they  should  serve  as  jibos,  because  that’s  where  every

community royalty is centred as opposed to the province.  Lets accept the reality that,  from the known patriotism, we will learn

land to love Kenya. We learn from known to unknown.  

Security -  the government has a cardinal duty to protect  the citizens and their property.   Should lose of property  or  life occur,

due to cattle rastling, banditry or  tribal clashes,  the government should compensate  the  affected  within  three  months  from  the

date the loss was incurred.  (Interjection)
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Com. Nunow:  just a moment mwalimu.

Joseph  Nyaga:   Any  Kenyan  should  be  allowed  to  own  land  or  property  in  any  part  of  the  country,  boundaries  dispute

between various communities should be promptly resolved guided by the  following:  How  much  development  was  instilled  by

each party in the affected area?   Which community has the largest number of residents in the affected  area?   Who  may  have

been a traditional owner of the land in question?  Has the dispute ever been arbitrated upon? What were the ruling if any. 

A state of constitution should not be allowed to prevale for long.  It hinders development.  An helicopter should be provided for

every province for every province with banditry,  or  cattle rastling problems to track down culprits in good time.  I  think I will

rush.  

On education,  Koech report  on education should be made public  and  implemented  to  the  later.   Harmonization  of  teachers’

salaries and allowances with other education officers, and civil servants should be done immediately.  School committees should

be allowed to recruit teachers at the school level with the ministry of education guideline.  The school committee should also be

given privilege to recommend disciplinary measures against a (inaudible) teacher to the DEB. The government should take  over,

the responsibility of paying  nursery  teachers  from  parents.   Every  school  should  have  enough  teachers.  I  will  leave  that  one

because I have presented then I will go to the police and judiciary.  

Appointment of magistrates and judges should be done by the office of the chief justice in consultation with the law society of

Kenya  and  then  be  vetted  by  the  parliament.   Cases  of  corrupt  judges,  magistrates,  or  advocates  should  be  thorouly

investigated by the office of Chief Justice and the law society of Kenya and if proven guilty  the  concerned  should  be  banned

from practicing for a period not less than 5 years.  

Com. Nunow: your last statement. l

Joseph Nyaga:  My last statement is that,  I  have said here that the gap between the least  paid officer in the country,  and the

most highly paid not exceed one thousand per  cent.   As the case  is now, the least  paid officer and the chief justice gap is ten

thousand per cent which is very unreasonable.  Thank you. 

Comm.  Lenaola:  question,  will  you  please  make  me  understand  land  disputes?   Who  will  handle  the  disputes,  the  normal

courts or we set up a new structure for districts?

Joseph Nyaga:  The elders.

Comm. Nunow: I also have a clarification question, you said that the President should be married and shouldn’t be  a divorcee,
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there are better various sects of Christianity, where people are not allowed to marry, is that correct?         

Joseph Nyaga:  He can not serve as a President.

Comm. Nunow: Now I would like to invite the Gacionge students.  Have you nominated somebody.   Preferably one boy,  one

girl since you are mixed.  

Daniel  Gaichu:   Thank  you,  my  names  are  Daniel  Gaichu,  from  Gacionge  secondary  school.   Im  here  presenting  the

constitution review proposals from Gacionge secondary school students.  

1. The students proposed that the President should serve for a maximum of 2 terms each 5 years.

2. They said that the President should not be above the law.  He should be liable to prosecution. 

3. There should be freedom of worship but devil worshiping must never be allowed.  

4. Every man should be entrusted with only one job i.e one man, one job policy.  

5. The government should offer title deeds to every piece of land.

6. The government should play a major role in pricing of cereals to avoid explotation of farmers by selfish businessmen. 

7. There should be a compulsory and free primary and secondary school education.

8. Every child should be recognized in the family and every child, whether a boy or  a girl must be  entitled to have a share

in his or her parent’s wealth. 

9. Local brews should be legalized, but should be inspected and proved fit for human consumption, by public health officer

before it is taken to the market.  

10. 60% of the revenue earned by the resources  should benefit the adjacent  regions,  while the other 40% should be taken

to the headquarters for distribution.  

11. Election, of parliamentary seats should be held after every 2 years rather than it being held after 5 years. 

12. Female circumcision should be completely banned.  

13. The Chiefs should be elected by the people, and not being appointed.  

14. If the President is a man, the Vice President should be a woman.  

15. The county council chairmen should be chosen by wananchi.  

16. No Kenyan should own more than 20 acres of land.  In our country,  there should not be,  street  boys or  chokora  since

there is no child without father or mother.  

I also so,  say that condom importation should be completely banned since  the  government  is  using  a  lot  of  money  to  import

these condoms where as they are not able to prevent the spread of AIDS.  

Those are the points presented by Gaciongo Secondary School students.  

Comm. Nunow: Thank you very much Daniel, you were very clear,  precise  to the points,  please come and register and leave

us with the memorandum you have prepared.  Is there another representative of the students? Later?   Please tell us your names
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and then ……..

John Mutuiri:  My names are John Mutuiri, I’m here on behld of the staff of Gachiongo Secondary School and these are  the

views, these are the proposals, I will go through them. 

Comm. Nunow:  Just highlight mwalimu, we will read it ourselves 

John Mutuiri:   1.  We said that there should be maternity leave for both men and women. Six months for women and three

months for men.  

2. We also said, that there ought to be provision for automatic study leave with pay. 

3. It is our feeling that there should be a maximum of 10 years service for the President. Each term should be 5 years. 

4. The minimum academic qualifications for councilors should be c- or equivalent.

5. There should be a higher punitive penalties for electral offences

6. The constitution should be pro East African community

7. Capital punishment should be abolished and be replaced life imprisonment without per roll.

8. There should be economic federalism, resources should first and foremost benefit the local community.

9. The  chiefs  office  should  be  electable,  they  should  serve  for  a  7  years  period.  The  post  of  assistant  chief  should  be

scrapped. The chief should be assisted by a headman. 

10. The mayor and the chairman of the county council should be elected through universal suffrage. 

11. Serving doctors should not be allowed to operate private clinics or chemists,

12. Teachers should be allowed to contest political seats while in office. If they win, they should resign but should they lose,

they should be allowed to reclaim their jobs. 

13. The people in managerial positions should not serve for more than 5 years in one station. 

14. There should be free education for all children up to O’ levels i.e primary as  well as  secondary school education ought

to be free.  

15. There should be free medical services for children aged zero to 5 years and senior citizens above 60 years old.  

16. Kenyans should be practically deemed innocent until proved guilty. Anybody contravening this should be punishable by

the law.  

17. Its our feeling that idle land, of over 300 acres should be taxed at 30% of the total land value.  

18. There should be no cases  of absent  landlords,  we have an example in the Coast,  of absent  landlords who continue to

get money from the farmers there.

19. Every land should have a title deed.

20. The cabinet should always be appointed by the parliament. 

21. The same should apply for the speaker of the national assembly. 

22. School sponsors shoud desist from interfering with the day to day running of schools.  
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23. Headteachers should not be appointed on the basis of religious discrimination.

24. The constitution, should be written in a language simple enough to be understood by every common man. The document

should also be accessible and affordable. 

25. Civic education should be introduced in schools as part of the curriculum.

26. The police force should undergo thorough training of not less than 2 years.   The minimum qualifications for recrutment

should be c-

27. Kenyans should also undergo militally training before they get employed.  

28. The law is supreme, and it should always be followed.

29. Parents should be accountable for the welfare of their offsprings irrespective of gender considerations. 

30. Women should be regarded equal  to  men  when  being  considered  for  any  appointment  or  training.   This  business  of

saying girls are weaker than boys, and therefore university entry should be reduced for the girls, we feel that by reducing

a woman, we are telling them that they are not as clever as the boys.  

31. Dual citizenship should be allowed by the constitution, one can be a citizen of one country as well as another.  

32. The executive should not have any exclusive power to declare war. 

33. Parliament should be involved in effecting a state of emergency. 

34. Political parties  should be limited to 3,  currently we have 42 and these  are  causing  very  many  chaos,  they  should  be

limited to 3.

35. Political parties should be financed by the central government on the basis of the representation in parliament. 

36. We should adopt a parliamentary system of government in which a prime minister is appointed from the majority party

in parliament.  The President remains more or less ceremonial.  We should introduce morol and ethical qualifications for

a parliamentary candidate. 

37. People should have the right to recall their MP i.e if they feel that he is not delivering, they should be able to recall him.

38. MPs  should  act  on  the  basis  of  conscious  and  conviction  as  well  as  the  instructions  from  their  constituents  and  not

parties.  

39. The  constituents  should  play  a  roll  in  determining  the  MPs  salaries  eg.  Airing  their  views,  through  a  recognized

organization. 

40. Our final point is that the constitution of Kenya should have a preamble. Thank you very much ladies and gentlemen that

’s all we had. 

Comm. Nunow: Thank you very much mwalimu, I think you were very clear and quite precise  to the point.   Please let us have

your memorandum and register.  Cyrus Musomba, and after cyrus, Francis Gitonga can be ready. 

Cyrus  Musomba:   Kwa  majina,  naitwa  Cyrus  Musomba  Mutuiri,  yangu  ni  machache,  ningetaka  kuongea  kati  ya  walimu,

serikali iangalie waalimu na iwaongezee mishahara.  

Ya pili, serikali iangalie mwananchi wa kawaida,  kwa sababu ya wale wakulima.  Wakulima, mifugo iongezewe pesa,  vyakula
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viongezewe pesa.

La tatu, pesa zile waliongezea wabunge ikatwe, irudishwe katika primary schools na secondary schools kwa sababu,  tungetaka,

primary schools, elimu iwe ya bure.  Kwa sababu secondary school ziko na mahatiji mengi, serikali wagawanye na wazizi pesa

katikati.  Kwa hayo machache, ndio nilikuwa nayo.  

Comm. Nunow: Asante sana bwana Musomba, tafadhali joo adikisha hapa. Bwana Gitonga Francis, baada  ya yeye,  tutakuwa

na Julius Njage.

Francis Gitonga:   Kwa majina naitwa Francis Gitonga, Ningependekeza,  wakulima  waangaliwe  sana,  kwa  vile  kwa  wakati

huu bei ya dawa imekuwa ya juu sana, farm inputs zishughulikiwe.

Jambo lingine, juu ya wakulima, kama hii cereals and produce board,  isiwe inakuja wakati  yule inasikia wafanyi biashara wako

interested na kuwauzia vitu, wasiwe wanakuja wakati huo, wawe wanakuja every time na wawe accessible. 

Na  tena  kama  mbunge  hatembelei  wananchi,  wananchi  wawe  na  haki  ya  kumpigia  kura  ya  maoni  aondolewe  kabla  wakati

wake haujaisha.  

Jambo lingine, ni waalimu waangaliwe sana, kwa vile mishahara yao, wengine wale wanafanya kazi kama sehemu hizi za jua kali

huku, wanakula shida sana, wengine wako mbali na financial institutions. Traveling allowance yao iangaliwe.

Jambo lingine, councilors wawe watu ambao wamesoma.  Minimum form 4. 

Jambo lingine, elimu ya msingi iwe ya bure,  kwa vile sasa  kuna wengine hawana mapato,  hawana  kazi  na  kama  hawana  kazi

watalipia watoto wao shule namna gani? Tena chuo kikuu kuna wengine, ambao, they are poor but clever na wana point za juu.

Kwa hivyo washuhulikiwe na serikali, through tax payer.  Na ni hayo tu, asanteni. 

Comm. Nunow: Asante sana Francis, tafadhali joo ujiadikishe hapa.   Julius Njage,  baada  ya Julius, Kirima ajitayarishe,  kama

kirima hayuko, tutakuwa na alphonse Muchunku. Ok you follow:  

Julius Njage:  Asante sana kwa kupatiwa nafasi hii, mimi naitwa Julius Njage,  na maoni yangu ningesema ya kwamba,  kitu ya

kwanza katika masomo,  masomo  ya  shule  ya  msingi,  yawe  ni  ya  bure.   Pia  katika  masomo,  ya  shule  ya  upili,  iwe  ni  kama

kugawanya  garama  lakini  ile  percentage  kubwa  ipatiwe  serikali  kwa  sababu,  kwa  wakati  huu  hata  wazazi  wanashindwa

kupeleka watoto katika shule ya upili.  

Tatu, nikuwa, katika mahospitali, hii ya serikali, hata kama iko, hakuna dawa, kwa hivyo serikali ishughulikie kujua ya kwamba,
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zile  ziko,  zipate  dawa  ya  kutosha  kwa  sababu  ndio  kuna  pesa  kidogo.  Ukienda  kwa  hospitali  ya  private,  huwezi  kulipa  ile

garama ya kutibiwa,

Tatu, kitu kama hii ishuru serikali inakata kwa hii vyombo vinaagiziwa nje kutoka hii ni kitu inauzwa kwa duka.  Inafanya dukani

viwe na bei ghali sana.  Kwa hivyo ni vizuri serikali ipunguze ushuru yake ili iwe kidogo ata vitu vitelemke bei.  Sasa  tuseme kwa

mfano, hizi dawa za kunyunguzia mashamba, zimepanda such that hata ukinunua haikusaidii,  kwa sababu,  ukitumia  litre  moja,

kuinunua ni zaidi ya yale mapato utapata katika ile shamba.  Ningeshukuru kwa kutoa hayo maoni.  Asante

Comm. Nunow: asante sana Julius Njage, tafadhali adikisha.  Alphonse, William  karibu bwana alphonse.  

Alphonse  Mchunku:   Majina  yangu  naitwa  Alphonse  Muchunku,  I’m  a  member  of  the  Catholic  Justice  and  Peace

Commission, na maoni ambayo ningependa kutoa ni machache lakini inafuata hivi. Kwanza,  the new constitution, should have a

preamble, which has put in place the image of God before the countries needs.  All Kenyan citizens should know the boundaries

of  this country and protect  their state.   The citizens should have love and integrity, to their fellow people  or  Kenyans,  and its

own  and  the  country.   There  should  be  a  government  of  national  unity,  which  has  only  two  admininistration  chairs,  i.e  the

national administration which is through the parliament and the President  and the local authority. And this local authorities must

be the empowered and they must be  autonomous  to  control  their  own  resources,  although  they  will  get  their  share  from  the

central government.  And this local authorities must be based at district level.  

Primary education should be free and  all  the  books  must  be  by  the  government  and  not  private  printers,  so  that  we  have  a

standardized education system.  The provincial offices,  be  abolished because  it is a duplication  of  district  offices.  All  of  them

including any department.  The court of arms should reflect mount Kenya which is the basis of Kenya, and the riches of Kenyan

soil and the resources.  

The currency,  or  the monies should not bear  a picture of any living leader  or  the  President  of  this  country.   Because  when  a

President fails to perform his duties, the currencly drops,  so we need to have an image on the currency that will not always be

changed all the time.  

Political  parties,  political  parties  should  not  exceed  5  in  this  republic  and  there  should  be  a  coalition  government  to  avoid

patronage.  There should be policy on food, this will make the citizens to have their own economical energy or whatever.  

Then the quarter system in secondary schools should be abolished completely because this is segmenting people to be their own

natives whereas, when they are national post they don’t even reflect the culture of Kenya.   The President  should not be  above

the law and can be impeached while in the office.  There should be security for all the citizens and the police forces should be

trained  properly  and  be  paid  properly  so  that  they  do  not  have  to  be  involved  in  corruption.   The  qualifications  for  the

Presidents, should be a person with a degree and with wide experience before being elected as  a President  so that he can woe
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or can even negotiate internationally.  A parliamentarian should have at  least  a  degree  or  equivalent  qualifications.  Councilors

should  also  have  O’  level  and  its  requirement  so  that  they  can  also  read  minutes  and  interprete  instead  of  waiting  for

interpretation. The constitution should be taken to all primary schools after the completion and secondary and be contained as  a

curriculum so that citizen should know their rights and know what to do.  Thank you. 

Comm. Nunow:  Thank you very much bwana Alphonse. Maswali hapo,

Comm. Lenaola:  Let me know the percentage of resources to come back to the local authority from the central government.  

Alphones:  There should be set methods of revenue collection and may be something like national parks, 40% should go to the

local area where the national parks have been cut off or reduced and 60% goes to the national cake.  

Comm. Nunow:  Asante sana bwana alphones,  William, baada ya William, nitamuita Pete Mwambu.

William Musee:  My names are William Musee, I’m a civic education facilitator.   Most  of my views, I was getting them from

the participants as I facilitated civic education. 

1. In our new constitution, human rights and gender balance should be fully guaranteed.  

2. Second,  appointment  of  public  service  commission,  electral  commissions,  Auditor  General,  Chief  Justice  and  other

senior posts in the government should be appointed by an independent professional body and on merit.  

4. An independent  court  system  should  be  established  to  avoid  manipulation  by  a  creek  of  people.   So  the  national

assembly should be set up in such a way that there will be  a clear division of powers  and cheques and balance among

the three arms of the government.  

5. Fifth, there should be a provision that will ensure that our constitution is not tampered with to suit the selfishness of few

people,  ie the constitution should not be  amended anyhowly  and  people  should  be  recognized  as  supreme,  as  far  as

constitution and the review is concerned.

6. People should be consulted before any amendment is made.  

7. Our new constitution should provide for political social economic associational rights and development.

8. It should also provide that anybody carrying out the role of a civil servant is payable by the government and not local

creation of jobs eg. Sub-area which might lead to manipulation of the public by local leaders.  

9. Our new constitution should also ensure equal and even distribution of national resources.  

10.  There should be a provision on the impeachment by the public to the President  on the discovery  that  he  undertaking
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misappropriations.  

11.  There should be room for calling back  any elected leader  in case  he does  not fulfil the interest  that the elects  and end

when chosing him.

12. Unauthorized  drills  should  be  completely  banned  as  they  don’t  contribute  anything  towards  our  country’s  economy,

instead they lead to its detreoration.

13. There should be a provision that nobody should be above the law, i.e supremacy of constitution should be recognized. 

14. There should be a provision for establishment of independent local  authorities  so  that  they  will  be  able  to  carry  out

development strategies more effectively within the local communities.  

15. Basic needs i.e education, health, and water, roads, security should be provided for in the new constitution.

16. it should promote positive relations with other countries

17. It should reduce concentration and exercise of power. 

18. It should recognize the principle of separation of authority, cheques and balances to be applied in giving responsibilities

to the Legislature, judiciary and executive to ensure that the government and its officers are  accountable to the people.

 

I have some few views that I was sent with by Mr. Gedion Njagi Kaithiru, from Kirundi sublocation, Thitu location.  

1. Councilors should be paid from the government treasury so as to make them viable to borrowing loans to develop their

families.  

2. Minimum requirement for councilors should be KCSC D+ and above or the equivalent.

3. It  should  be  established  that  the  winning  candidate  for  Presidential  seat  should  have  over  50%  of  the  overall  votes

casted.  

4. No one should be above the law.

5. The administrators,  e.g.  PCs,  DCs,  DOs,  should be appointed with the consultation of parliament and not one person

doing it.  

6. Directors of parastatals should be appointed with the consultation of parliament. 

7. The winning party during elections, should appoint ministers, other than one person doing it. 

8. Minimum requirement for chiefs, sub chiefs, should be KCSC level.

9. Even distribution of ministrial posts in the government of Kenya should be catered for among all districts.  

10. Eight four four system should be modified to suit the current situation of education.

11. Military sectors should be set up at least in every district to help eradicate the case  of banditry especially in the pastoral

districts.
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12. The chairperson of the county council should be elected by the public. 

That is all I had, thank you. 

Comm. Nunow:  Thank you very much William, please give us both your memorandum and the one from Gideon and register

in the register.  Peter Mwambu, after peter, Simon Kibunja be ready.

Peter Mwambu:  My names are Peter Mwambu.  My first is on education.

Primary  education  should  be  compulsory  for  the  ages  1-16.   For  form  4s  in  O’  level  section,  we  should  have  a  formality

whereby if you don’t qualify to university and you have qualified into a minimum of C+,  the government  should  have  diploma

courses.  

On  local  authorities,  a  councilor,  should  be  a  form  4  leaver  with  a  qualification  of  D+  and  also  councilors  should  have  an

assembly  whereby  they  elect  their  speaker,  their  clerk  and  all  other  officials  in  a  way  that  they  will  air  their  grievances  and

therefore represent the common man who is mwananchi.

Third, the President should not be above the law and he should not have a compulsory directory,  i.e appointment,  for instance

he should not directly appoint the PCs, the DCs and DOs without the authority of parliament.  I had those few remarks.

Comm. Nunow:  Thank you very much Peter,

Comm. Lenaola:   Thank you Peter  for your views, we want the difference between your assembly and the present  council?

Because they have a chairman, they have a clerk,  they have the councilors,  what is the difference between your assembly and

the present council.

Peter Mwambu:  There is a difference because,  a council and an assembly, should be more like a parliament,  I want it to be

like a parliament whereby you have two debates of the localities which you represent, rather than involving local authorities only

in the council. That is it.  

Comm. Nunow:  Thank you Peter, please come and register yourself here. Simon, baada ya Simon, tutakuwa na Tarimuli.

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    from the word go, he has to start what he is contributing

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    He was born in 1938,
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Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    That time, the fees were 15 shillings

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    even the local language has changed. 

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    even the local dialect are changed. 
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Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    Even the conditions of life that time have changed compared to today.

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator: He would like the traditional ways of living culturally be brought back to place. 

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    Today if he doesn’t attend any public baraza, he is acussed of not attending. 

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:     Today if there is any public buildings which are  being put up locally, they must contribute money towards  that

structure.  

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    He is proposing that he cannot continue this way, throughout his lifetime, something must change.  

Comm. Nunow:  

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    So he is proposing that this method of putting up public buildings, public schools and whatever, throught the chief

’s act, he does not want mwananchi to be bothered, let the government take care of that.  

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    the ordinary mwananchi should not be involved.  Let the government put up these facilities.  

Simon Kibunja: (vernacular)

Translator:    that is what he had. 

Comm. Nunow:  Asante Simon, njoo ujiandikishe hapa, na next 

Tafadhalini, kama mtu anazugumza, unaweza kuwa amesema kitu ambacho kinachekeza,  ama unataka lakini  unainterrupt,  vile

unacheka,  you  are  interrupting  the  recording.   Wakati  hii  tape  itaenda  kusomeka,  tutasikia  hiyo  makerere  ya  nyuma.   So

tafadhali na waoba, tutulie na tunyamaze.  

Talimuli Mutiria : (vernacular)

Translator:    He is called Mr. Talimuli 

Talimuli : (vernacular)
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Translator:   What I want to say today,

Talimuli :  (vernacular)

Translator:   I would like to repeat what my fellowman who was here has said. 

Talimuli :  (vernacular)

Translator:   We want to maintain our culture. 

Talimuli : (vernacular)

Translator:   We want to continue as we used to do in the early days. 

Talimuli : (vernacular)

Translator:   Hiyo ndiyo maneno nilikuwa nayo, na nimesema asante.

Comm. Nunow: Asante sana mzee Talimuli, andikisha hapo.  Franklin Gitonga., jitayarishe Meshack Muchee.

Franklin Gitonga:     Majina yangu ni Franklin  Gitonga.   Yangu,  jambo  la  kwanza  mimi nataka  kuongea  juu  ya  utamaduni.

Katika utamaduni, kitamaduni zetu  kama  sisi  Tharaka  mambo  mengine  tulikuwa  tukifanya,  yalikuwa  yakifanyika  wakati  huo,

yalikuwa ya kusaidia, kama katika kudumisha nidhamu jema. Hio ndio jambo la kwanza mimi nilikuwa nataka kutoa maoni. 

Ya pili,ni kuhusu mambo ya dini,  Ningetaka katika  katiba  yetu  iruhusu,  Wakiristo  kuomba  na  isiruhusu  kuabudu  mambo  ya

devil worshipping.  

La tatu, Ningetaka, elimu ya primary, ya secondary, iwe ya bure, kwa sababu, serikali iko na jukumu kubwa hata zile pesa  ama

tax,  ile  wananchi  wanatoa,  ni  ya  juu  sana  hata  tunashindwa  na  kununua  vitabu,  madawa,  na  mambo  ya  wakulima,  kama  ni

madawa ya agriculture, kama ni madawa ya hospitali kama mtu amegonjeka,  anashidwa kununua kwa sababu  ya  vile  uchumi

umekuwa juu sana, mwananchi wa kawaida hawezi kujisaidia ama kujiwezea. Nilikuwa ningetaka kuwe ama katika katiba yetu,

iwe na utaratibu fulani serikali isilazimishe mwananchi wa kawaida kwa sababu hajiwezi. Hawezi kutoa kile ambacho hana.

La nne, ningetaka elimu iwe ya bure, kama nilivyosema.

La tano,  ningetaka serikali,  ishughulikie sana mambo  katika  Kenya  yetu,  tusiwe  na  chokora,  kwa  sababu  Kenya  chokora  ni

wengi. Kwa hayo machache, yalikuwa ndio maoni yangu.  Asanteni. 
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Comm. Lenaola:Umesema ungependa Wakiristo wakubaliwe  kuabudu,  na  dini  zingine  ungependa  zikubaliwe  kuabudu  ama

Wakiristo peke yao waabudu.

Franklin:  Wale wanaabudu Mungu sio shetani. 

Comm. Nunow:Asante bwana Gitonga, twashukuru tafadhali joo ujiadikishe hapa. 

Muchee Meshack, baada ya muchee tutakuwa na George Gitonga.  Uko?

Meshack Muchee:  My names are Meshak Muchee Ngadika.

These are my views.  

 Every Kenyan citizen regardless of gender, should be entitled to automatic citizenship.  Dual citizenship be allowed.

 President should not be the commander in the armed forces.  

 The  number  of  political  parties  should  be  limited  to  4  at  least.   All  political  parties  should  be  financed  by  central

government. 

 There should be government of national unity, parliament should not have unlimited powers to control its own procedure

through standing orders.  

 There should be changes in age requirements for voting and contesting.  This should be, for contesting ages not over 60

years at least.  

 People should have rights to recall their member of parliament if they have a vote of no confidence in him.  

 People should have power to protect  their environment; they should participate in protecting their own enviroment and

natural resource.  

 Our natural resources should be managed and protected by local community.  Nafikiri nitaongea mengine baadaye.   

Comm. Nunow: Bwana  Meshack  tafadhali  keti  kidogo,  tuangalie  ni  nini  au  ufafanuzi.  Umezugumza  kuhusu  political  parties,

umesema ziwe gapi?

Meshack Muchee:  Nne. 

Comm. Nunow: hiyo ni vizuri. Na kuhusu bunge, 

Meshack Muchee:  it should not have power to control 

Comm. Nunow: who will tell them what to do when?
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Meshack Muchee:  Speaker 

Comm.  Nunow:  George  Gitonga,  kama  george  hayuko,  Francis  Nyaga,  nikimkosa  ndio  sasa  Festus  Nyaga.   Festus  joo.

Baada ya Festus tutakuwa na Jackson Njage.   

Festus  Nyaga:    I’m Festus  Nyaga Gaichu, and  on  my part  I  would  like  to  mention  a  few  things  that  the  new  constitution

should be able to incorporate.  

First of all Presidents should not be overall or  above the law because  if he is above the law, then, all the bills in the parliament

must not move unlessthye move the way he wants.  

2. all corrupt exercises should be dealt with immediately as they occur.

3. the government should be able to provide job opportunities for the new coming generations.  

4. security must be there for all the citizens irrespective of their tribal differences, races, and all that.  

5. political parties if possible, should remain three to enable easier administration within the government. 

6. All political parties  should be equally  recognized  by  the  ruling  party,  in  this  manner,  the  coalition  government  is  very

much necessary.   In my opinion, majimbo will not do us anything good,  because  this would just  be  a  line  of  tribalism

spreading through the country.  

7. Appointments should not be  made by a person in his own capacity because  whoever he appoints,  must have to serve

him and his interest.  Instead, the parliament should have a way of coming up with new appointments wherever they are

necessary.

8. Public funds or wealth should be distributed evenly irrespective of the location of the place and the people  living in the

area.  The people should be independent in running their affairs. 

9. The parliament should remain a paramount house in all its activities, no one should interfere in their decisions-making.

10. Religious persons should be guaranteed of security because  in most of our cases,  we realize most of the leaders  in the

church have lost their lives without the government caring for their lifes.  

11. We  do  not  want  a  monarchical  kind  of  government,  instead  the  people  must  decide  the  leaders  they  want.   Not  a

person coming up and appointing people so that Kenyans can be able to select them. Simply, they will serve those who

have been appointed them.  The leaders on the overall should be servants of their citizens and not authoritarians.  

Thank you.  

Comm. Nunow: Thank you very much, subiri kidogo. 

Comm. Lenaola:  Festus you have told us you don’t want a majimbo state government,  you don’t want a monarchical kind of
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government, what kind of a government do you want?

Festus  Nyaga:   We would want a government where everyone is able to come in and  elect  its  own  leaders  and  not  where

people can be able to appoint.  

Comm.  Nunow:  Asante  Festus,  please  come  and  register  yourself,  and  leave  us  with  the  writings  that  you  have,  Jackson

Njage, after Jackson, 

Jackson Njage:  I’m councilor Jackson Njage, I’m the former chairman of the local council.  All what I wanted to say,  I have

got some few comments on the constitution and to start from the top, is the Presidential  powers,  the Presidential  powers  should

be trimmed to a level whereby it is controlled by Kenyans themselves especially appointments of the senior government officers

for example the PS or the PCs that one should be vetted by our parliament. It should not only to be done by one person who is

the head of state.  Also there should be a position of Prime Minister in our constitution, we should also have a speaker  who will

be acting incase there is any vacancy in the seat  of the President  instead of having the vice President  whereby he should act  as

our President for 90 days and that one should only be appointed by one person.  

We should do away with the vice President in an acting capacity.  When that vacancy falls open, the speaker should act  for that

period,  and he should not also contest  the presidency if he desires  to act.   There is this kind  of  vote  of  no  confidence  in  our

parliament especially  when  MPs  want  to  give  a  vote  of  no  confidence  to  the  President.   Then  there  is  a  senario  where  the

President  can also dissove that parliament if they decides  the vote because  they can now say they have voted him out  before

even he accept to dissove the parliament. Then there should be a clear policy that if the parliament decides  to give a vote of no

confidence in the President,  then he should not have power  to  dissolve  the  parliament.   He  should  go  alone,  not  necessariry

taking Kenyans back  to the elections.   There  should  be  a  commission  set  aside  to  look  into  the  salaries  of  our  members  of

parliament. Our members of parliament in the current parliament  are  very  selfish.   They  only  sit  there  and  decide  to  allocate

themselves huge salaries when Kenyans are  suffering. Then there should be an independent commission like the public service

commission,  and  not  the  parliamentary  commission,  the  one  we  have,  this  was  brought  through  the  motion  by  roaring  war.

There should be a very independent commission to set aside the allowances for seeking members of parliament.  

Councillors:  Councillors will be paidby the government, we have a problem when we say let councilors collect the revenue,  and

pay themselves when there is no revenue at all, it’s a problem, and that one should be done through also a set  commission like

the one I’m talking on parliament that will look into their affairs, and decide what they should earn.   

There is this rule, a seat  of the mayors and the local council  chairmen,  that  one  should  be  elected  by  the  people,  not  by  the

councilors because it is highly misused.  I know myself I’m a victim of the circumstances.  The local people should be electing at

the distinctive, ss  the mayor,  the town should elect,  if it is the chairman, the district  should go for that and select  the very best
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candidate for that seat. 

Then, the education,  education should be a minimum of form 4 including all the councilors.  We have a problem with the  local

councils  whereby  we  find  majority  illiterate,  they  cannot  even  know  what  the  minutes  have  been  done,  then  they  will  only

repropagate a lot of propagandas outside, the money is eaten because  they don’t understand,  they create  a very bad  name for

the  local  council  even  in  collecting  revenue  now  is  a  problem  because  of   illiterate  councilors.  So  a  minimum  of  form  4

requirement should be set for all councilors and mayors.

Nomination  of  councilors  –  also  nomination  of  councilors  is  over  burdening  the  local  authority  for  nothing.   The  nominated

councilors only serves the interest  of their parties  not the interest  of common mwananchi.  Therefore  that  one  should  be  done

away with. Let us only the elected councilors, unless if the government is able to pay them, they can now be nominated and get

in for that.  

There is also a law here that the local bill especially in our areas  is popularly known as “kathoroko”,  the traditional liquor, that

one was abolished.  But when it was abolished, that only a see way to some few elements in the system of the government,  who

benefits from that revenue of that traditional liquor, especially the police post,  the provincial administration, that is chiefs, senior

chiefs, in some areas.  They go and collect revenue from those people  who are  doing that job in the local areas  and when we

see now the traditional brew is too much, because, once they do things locally, nobody will know whether that “kathoroko” is.

The best way of controlling is to legalized, “kathoroko” i.e traditional liquor whereby those who want to brew will be  given the

licences with the other beers.  If we say they should not drink that, we cannot bar people  from drinking.  They should have that

freedom of drinking, but under control  by the  health  personnel,  and  the  local  councils  could  be  earning  the  revenues  and  so

forth.

The system of education in our Kenya previously was good, that was 7,4,2,  was better  than the 8,4,4  system because  you see

there was even an interval of going to form 4 and then from there to A’ levels, i.e form 5 and 6.   I  think we shall revert  it to the

old system and the government should be able to cater for those public schools.  Like now the parents are  being over burdened

because the economy is bad.  I know the economy is bad but once you have the right people, at  the top,  then the economy will

be on the good track for the people of Kenya.  I think I had those few remarks. 

Comm. Nunow:  Asante bwana Diwani Njage kwa haya maoni.  You  have  been  very  clear,  so  there  is  no  question.  Please

come and register.   Stanley, baada ya Stanley nitamuita John Kimbo, uko. Utamfuata.

Stanley Kimuri:  Kwa majina ni Stanley Kimuri, na maoni yangu ni haya,  ningetaka tuwe na serikali yenye democracia  halisi,

na  Rais  achaguliwe  na  wananchi.   Waziri  mkuu  achaguliwe  na  wabunge  kama  vile  speaker  anafanywa,  ili  isiwe  mtu

wakumtumikia mtu fulani. Awe anatumikia taifa.  Wabunge nao wawe na uwezo wa kuzugumzia maneno yote ya kushughulikia

masilahi  ya  wananchi  na  uzalendo  kwa  nchi  yao  na  wasiwe  ni  wabunge  wa  kujipenda  kama  bunge  la  nane.   Kwanza  huo
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mushahara  wao  haufai,  ukatwe  kabisa,  kwa  sababu  watu  wengine  wana  shida  na  wanafanya  kazi  gumu  kama  madaktari,

waalimu, na wale wanalinda usalama.  Hawa ni watu hawalali usiku lakini mishahara yao ni midogo zaidi. 

Lingine, ni elimu, ningetaka elimu ya msingi iwe ni ya lazima na iwe ni ya bure, vitabu, kila kitu.  Elimu kama ya secondary (shule

za  upili)  iwe  staff  ni  serikali  inatoa  na  vitu  vingine  vinavyotakikana.   Kwa  sababu  ile  karo  inalipwa  wakati  huu,  mzigo  wote

umepelekewa mzazi.  

Upande wa mwananchi,  wananchi  wa  Kenya  sisi  hatuna  thahabu  wala  mafuta,  kila  chochote  tunajitegemea  jasho  yetu,  kwa

hivyo kilimo iangaliwe sana, hasa upade huu wetu,  mimea ya kifedha, ni kama pamba,  na sunflower.  Hizo zingine zitakuwa na

chakula,  kukiwa mvua imenyesha ya kutosha,  sio raisi  kuwe  na  bei  ya  juu  kwa  sababu  kila  mwananchi  atakuwa  na  chakula

chake.  Lakini mambo ya mimea ya pesa kama pamba, ishugulikiwe na serikali,  mwananchi awe akiuza kwa bei ile inatakikana

ili mwananchi  ajinudu  kwa  maisha  yake.   Hata  mifugo  yetu,  iwe  ni  mifugo  inatambulika  na  inatupatia  pesa.   Tuwe  tukienda

sokoni kuuza tuwe tunatambulika mahali pa soko lolote lile kwa sababu, na uwezo ule tulio nao ndio tunajimudu nao.  

Upande  wa  utawala,  ma-chiefs,  chief  afaa  achaguliwe  na  mwananchi  kwa  sababu  akichaguliwa  na  mwananchi  atatumikia

mwananchi  na  akishindwa  mwananchi  atajua  vile  atamfanya.   Awe  anafanya  kazi  kipindi  cha  miaka  5,  ikiisha,  mwananchi

amfikirie.  Kama sio hio ni serikali inamuajiri, iwe inamuajiri mtu, naye awe anapelekwa wilaya ingine nje baada ya miaka miwili,

akirudi awe ni mtu,  ile  maneno  ya  kinyumbani  imeisha.   Na  wawe  ni  watu  wakupelekwa  transfer,  sio  watu  wakukaa  pahali

pamoja. Na sub areas, ni watu wa maana sana,  hawa ni watu wakulipa mishahara, afadhali tukiwa hatuna Chief lakini tuwe na

sub areas, nao hao ni watu wa na elimu ya kutosha,  kama Chief ni lazima awe ni mtu amefaulu mtihani, darasa  la 4,  kuanzia C

kwendelea juu, sio chini ya hapo, awe ni mtu anajua vile anafanya sio kufanyia machafu wananchi wake.  

‘Saburi’ hata akiwa ata akiwa ni mtu wa darasa la 8, bado huyu ni mzee anakaa na wazee, naye si mtoto ni mzee kuanzia miaka

40 hadi 50 hapo, sababu huyo diye amekomaa kujua wananchi na utamaduni wao.

Comm. Nunow: umebakisha dakika moja ya kumaliza

Stanley:  Hospitali iwe ni ya bure, 

Pombe ya kienyeji, imepigwa marufuku lakini inaedelea lakini inaendeshwa na upande wa utawala sababu hao ndio wanaenda

kukusanya pesa huko. Kama inataka kuhalalisha, ihalalishwe watu wawe wanakata licence kama pombe zingine.  Iwe ni serikali

inafaidika na mwananchi anafanya kazi bila wasi wasi.  Ni hayo

Comm. Nunow: Asante sana bwana Stanley,  ungependa chief awe na miaka mingapi?  Kama sub area  ako 40,50,  chief awe

na miaka migapi.
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Stanley:  Chief awe ni mtu wa miaka 40   

 Comm. Nunow: Asante sana Stanley, tafadhali adikisha hapa, john Kimbo joo bele,  baada  ya John Kimbo nitamwita Miriam

Kawira,

John Kimbo: Kwa majina naitwa John Kibo,  mimi ni kasisi ninashukuru sana kwa fursa hii.  Kwa katiba ambayo tunatarajia,

iwe ni ya kusaidia wananchi wote, na ambayo itakuwa ni ngao yetu katika maisha yajayo.

Kwanza  ningetaka  katiba  hiyo  I-address  vizuri  mambo  ya  worshiping,  ukiangalia  nchi  ya  Kenya  siku  hizi,  kumekuwa  na

freedom ya worship ambapo  imeedesha  yaani  watu  wakaanza  kuabudu  shetani.   Na  hii,  shauri  upande  wa  devil  worshiping

kuko na pesa nyingi imefanya watoto waelekee huko wote hata wakati huu.  Kwa hivyo ningeomba, limitation of worshiping.

Ya pili, ningeomba constitution ambayo tutapewa,  ambayo tunatengeneza sasa  I-address  vizuri kuhusu elimu.  Hapa  Tharaka,

watu wengu hawajiwezi na watoto  wengi hawaendelei kusoma kwa hivyo ningeomba, education ya primary na secondary iwe

free lakini university, hiyo serikali inaweza kuwapea wale watahitimu, ma-loans ili waweze kuendelea.  

Ya tatu,  ningeomba, katiba yetu ambayo tunatarajia,  itoke mara moja sana,  ikisema kuhusu mambo ya utawala wa Rais.  Siku

hizi, tunasikia Rais ako juu ya kila kitu, he is above the law na ni ukweli,  yule tunajua ako above the law ni Mungu peke  yake.

Kwa  hivyo  ningeomba  katiba  ipige  marufuku  kuhusu  above  the  law,  ili  mtu  yeyote  akifanya  makosa,  awe  na  uhuru  wa

kupelekwa kwa koti.  Hiyo ni jambo ya tatu.

Ya  nne,  ningeoba,  mahakama  zetu  zote  nchini  ziwe  independent,  tuseme  judge  mkuu,  asiwe  anachaguliwa  na  mtu  binafsi,

maanake, nikikupea kazi kwa shamba yangu, utafanya vile mimi ninataka,  kwa hivyo ningeoba awe anachaguliwa na bunge na

kama akishidwa na kazi, hio bunge iwe na uhuru wakumuachisha kazi kwa jia ya kura.  

Ya tano,  hapa nchi ya Tharaka sisi kuna shida ya usafiri, kama sasa,  magari ambayo yanaweza kufanya kazi  Tharaka  tuseme

kwa jumla ni ma-land rover, lakini katika katiba ma-land rover hayapewi PSV, kwa hivyo, hata ukifa ukiwa kwenye land rover,

utahesabiwa wewe si kitu, maanake ulikuwa mzigo tu.  Kwa hivyo ningeomba, katiba yetu kama inawezekana,  maanake kule

town tunaona magari kama Peugeot,  hata zile Peugeot  zimekuwa kuu kuu sana ziko na PSV.   Ningeomba  hata  magari  kama

land rover, hasa za tharaka ama sehemu zingine ambazo ziko kama Tharaka zipewe hiyo.  

Ya sita, ningeomba serikali, ambayo itakuwako, iwe inaangalia sana masilahi ya kila mahali kulingana na vile hao watu wanaishi,

hasa nazugumzia mambo ya distribution of resources.  Ni vizuri serikali ipeane distribution of resources  equally.  Tuseme kama

sasa,  tumepata  uhuru  miaka  mingi  sana,  lakini  ukiingia  Tharaka,  hakuna  hata  barabara  moja  iko  na  lami,  lakini  ukitembea

sehemu zingine za nchi, unakuta kwingine lami zinaenda hadi manyumbani mwa watu.  Sasa, tunashidwa tunauliza ni serikali yetu
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ama ni serikali ya wengine.  

La saba, ningeomba hasa, kabla mtu hajachaguliwa kuwa MP, au President wa Kenya au msimamizi mkuu wa serikali,  ambaye

anaitwa katibu mkuu  ama  head  of  services,  ningeomba,  awe  anasungushwa,  record  zake  za  kwanza  plale,  kuanzia  primary,

secondary, na hata university because  this one is very vital. Maanake kama nchi ya America,  mtu anazungushwa, record  zake

anajulikana alikuwa akiishi namna gani, maanake hiyo, itasaidia serikali ku-minimize mambo ya siofaa. 

Ya  nane  ningeuliza,  mambo  ya  corruption,  ni  vizuri  katiba  yetu  ambayo  tunaomba  Mungu  iishe  kwa  haraka  iwe  inaaddress

properly on how wata-handle mambo ya corruption.   Maanake,  what they are  doing now, ni  kusema,  tuna-avoid  corruption,

tutafanya  hii,  commission  inatengenezwa,  halafu  yule  anatengenezewa  commission,  anatengenezewa  commission  ingine,

commission juu ya commission.  Bila ku-address  vizuri, mambo ya  corruption  itafanywa  hiyo?  Ombi  langu  ningeomba,  kama

mtu akipatwa amechukua mali ya uma, ameweka banki, maanake wamezoea kuweka sehemu za nje,  hiyo mali yake itawaaliwe

na serikali na hiyo mali iweze kusaidia masikini.  

Ya mwisho, ningeomba watoto ambao ni yatima, hii nasema hivi maanake tuko na mzigo sana kwa makanisa, hata sisi wahubiri,

serikali ichunguze vizuri masikini au watoto  yatima wanashugulikiwa namna gani.  Ningeomba, watoto  hao  wasomeshwe  bure

hata  university.   Na  ikiwezekana,  hata  wakienda  ng’abo,  wasaidiwe  na  serikali  bila  kuambiwa  kupewa  loan.   Ni  hayo  tu

nashukuru.

Comm. Nunow:Asante sana John, tafadhili baki kule kidogo, 

Comm.  Lenaola: first  haki  ya  kuabudu,  unasema  kwaba  tuwache  tu  wale  wanaabudu  Mungu,  tunaweza  kujua  namna  gani

kwaba wewe unaabudu Mungu, huyu anaabudu Mti, anaabudu shetani, tunaweza kujua, iko sign?

John Kimbo:   Umesema vizuri, na hayo ni kweli,  unajua  kulingana  na  bibilia,  kuna  malengo  tunaweza  kujua  huyu  anaabudu

Mungu  au  anaabudu  shetani,  maanake  katika  maadiko  makuu  yanasema  ya  kwaba,  “mpinga  Kristro  vile  anajionyesha,

hataapishi wakati mwingine, hata akisema, mimi nimeokoka, atajithihirisha mwenyewe na matendo”.

Comm Lenaola:  Ngoja niko naingine hapa ya mwenzangu.  

John:  Mwingine amenitumia kidogo hapa mngeniruhusu,

Comm. Nunow: Bwana John Kimbo, nafikiri, wanawara nafasi wale wako, maliza nitakuambia uakilishe yule hayuko. 

John:  Tafadhali naenda kazini.  
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Comm. Nunow:Miriam, baada ya Miriam tutakuwa na Ndatho Kithae.

Miriam Kawira:  Asante kwa nafasi, my names are Miriam Kawira, from Gatonga.  I will start by saying my first point will be,

We have the laws that governs all the people in the country but it seems that there is a person who is obove the law that there is

no law can question that person.  The laws are there to govern us, therefore, I’m talking this for example, the President  is above

the law, all the laws are under him, the President is a human like any other, and should be under the laws. 

My second point, it is not a must for you to be an MP for you to qualify to be a President.  This is because, if for example,  I am

an MP from Tharaka constituency, and at the same time I become a President,  I will benefit only my tribe,  therefore,  when we

are reviewing our constitution, we should consider this, the President can come from a person who is not an MP. 

My third point,  the government officials, who  are  elected  by  people  in  the  community  whom  they  are  ruling,  they  should  be

given at  least  two years  and if they are  not effective, they should step down and another election be held  because  we  cannot

continue being ruled by a person who is not beneficial to the people, who elected them.  

My fourth point, here in our place, we harvest honey, as we harvest millet, we would request, the constitution that will be  made,

the one we are  reviewing, we are  requesting  it  to  licence  our  honey  to  be  made  locally  here,  that  is  the  local  brew,  for  our

people to consume instead of us making the local brews and then all of a sudden,  we are  arrested.   We harvest  our honey and

we want to utilize all what we produce.  

My fifth point, every person should be given a right to vote,  including the people  who are  in prison,  because  even if they are  in

prison, we ask that they be given the vote and they also vote for the people  they want to rule them and then later they go back

to prison.  

My sixth point, the ladies should also be given a share of a shamba by their fathers,  this is because,  we are  all children and we

were born by the same parents. 

My seventh point, the title deed, should bear the names of the spouses and not for the title deed  to be  written Mr.  & Mrs.,  and

then it bears the name of the only Mr.  It  should bear  the names of the Mr.  & Mrs.  as  indicated and not the name of only one

spouse. 

My eighth point, I would request, as the constitution is being made, that for you to qualify to be a policeman, let it be considered

as a career  like any other,  and not just for you to be  taken from the village, go there and run may  be  800  metres,  when  you

qualify you are taken to be a police.  Let this be taken as a career. 
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My nineth point,  all leaders  should be elected by the people  they  are  ruling,  because  I  have  never  seen  people  electing  their

chief, we only hear there is a chief, when we don’t know who elected this chief.  We  need  to  elect  him because  we  are  the

people he is ruling.

My tenth point, the youth should have a representative right from the location up the ladder to represent the matters of the youth

in parliament to be considered. 

My eleventh and the last point,  all old people  and the disabled,  should be considered by the government and should be given

medical attention and all other needs freely.  

Comm. Nunow: Mirian subiri kidogo. 

Comm. Lenaola:  Please clarify for me, when you say the police must be a career- therefore he must be qualified, what are  the

qualifications?  

Mirian:  I’m saying this because,  for example,  for you to be  a teacher,  you go to primary, secondary,  and to the college and

then you graduate,  you become a teacher.  For  a policeman, you move from primary, secondary,  and then thereafter  you (lets

say when you are being chosen, you just run, you are  told you have qualified.) when you go for training for only 6 months, six

months are not enough for one to qualify. 

Comm. Lenaola:  I’m asking, fortm 4, form 6, university

Mirian: University. 

Comm. Nunow: Mirian, come and register yourself her, and leave us with your writings . Datho Kithae, 

Datho Kithae:  Ningetaka kuuliza swali langu, Mimi ningetaka kuuliza, tangu sisi tunyakuwe uhuru  yetu,  wakati  ile  tulinyakua

uhuru  yetu,  ile  mtindo  tulikuwa  tunaedesha  nayo,  kutoka  leo,  hiyo  mtindo  tuione.  Wakati  yule  tulipata  uhuru  yetu,ile  mtindo

tulikuwa tuna chukuliwa nayo,  kutoka leo hio mtindo tuchukuliwe nao kutoka leo.   Tukaona hapo,  sisi shida yetu, tukauliza ile

serikali ilikuwa mbeleni, na hiyo iko sasa iko na tofauti? 

Tena, sisi tukiwa, ni watu wakulindwa na serikali, tunafurahi sana kwa sababu, sisi ni watu wakuvumilia sana sana,  kwa sababu

tunajua maedeleo ndio kitu ile mzuri sana kwa watu.   Lakini, kutoka hapo,  tukiwa na mtoto wetu anasomo kwa shule,  akiwa

huyo mtoto ana elimu ya kutosha, anatupwa, hawezi kuchukuliwa, kwa sababu babake mamake hana guvu, na huyo mtoto ako
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na elimu ya kutosha.

Comm. Nunow: Ungepedekeza jabo gani? 

Kithae:  Sisi tunaona vizuri ya huyu mtoto, angechukuliwa na serikali imusaidie ni vizuri. 

Comm. Nunow: endelea

Kithae: Unajua, tukaona hiyo maneno yetu, inaenda na mtindo mzuri, tukiwa sisi ni watu wakuishi huko,  tunafurahi sana.   Na

tena, sisi tukiwa watu wa huku, unajua hizo barabara zetu, zinafungana, watu wa gari wakikutana mahali iko na corner  wakipata

mtoto hawawezi kuhepa huyo mtoto. 

Comm. Nunow: ungepeda nini?

Kithae:  Ningependa hiyo bara bara itengenezwe vizuri. Tangu niliandikwa sub area, niko na miaka 12 nikiwa kwa hiyo hazi ya

kulinda watu, lakini kutoka wakati huo wote, sijapata kitu.

Comm. Nunow: ungetaka jambo gani?

Kithae:  Ningetaka nipate kitu kwa sababu nina miaka mingi kwa kazi.  

Comm. Nunow: Endelea

Kithae:  Hapa  tuna  shida  ingine  inatufinya,  kuhusu  serikali  yetu.   Unajua  kuna  watu  wanatengeneza  kitu  hapo  nyumbani,

wakitengeneza, serikali inakuja mbele ya kuona sub area  anakuja  anaingilia  watu  huko,  sub  area  anaulizwa  wewe  kama  hao

wakubwa wako hawakujui, kwa nini hawakuambii wakati wanaingia kwenye kijiji yako?

Comm. Nunow:  kwa hivyo ungesema nini juu ya hiyo

Kithae:  Ningesema, kwa sababu mimi ni mkubwa nionwe. 

Comm. Nunow: Endelea  

Kithae:  Unajua wakati ingine ile tulikuwa tukisomesha hawa watoto wetu,  tulikuwa tukitengeneza ka-kitu  kadogo,  kadogo ka

kusaidia watoto, kwa sababu sina guvu, mawele yetu, haina pesa, tulikuwa mbeleni tukiuza tulilipa school fees.  Hatuna kitu. Na

hapo ninaomba, mjaribu kutusaidia, hii mawele yetu, tupate kitu tuweze kusomesha hawa watoto wetu.  
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Comm. Nunow: tueleze point ya mwisho

Kithae:   Point  ya  mwisho,  unajua  tunaambiwa  tu-renew  hizi  vichaka  zetu,  hizi  tunajenga  na  ambao  tunalima,  na  wakati

tuli-renew hizi vichaka,  hatukupata title deed  mpka wa leo.  Na  unajua tukipata ile title, inaweza  kutusaidia  kwa  hawa  watoto

wetu huko kwa shule.  Kwa hivyo ninaomba, mjaribu, tupate title kama wale wengine.     

Comm. Nunow:  Asante sana bwana Kithae,  tafadhali joo andikisha hapa kwa register kwamba  umezungumza.   Ningependa

kumuita Grace, Danie Kithure, 

Daniel Kithure:  Majina yangu naitwa Daniel Kithure,  mimi ni mhubiri, na nina baathi ya mambo ambayo ningependa  katiba

ikiendelea na kurekebishwa, yahusishwe.  

Jambo la kwanza,  ni upande wa kuabudu,  kuabudu imechukuliwa ovyo ovyo mpaka ikaingia kuna uhuru wa kuabudu  mpaka

hata shetani akaanza kuabudiwa.  Na  ningependa katiba ikirekebishwa, kuwe kunaangaliwa, wakati  wakuabudu ama kuhubiri,

watu wawe wanasikizwa na wanaangaliwa ionekane kama yale mambo ambayo wanafanya inalingana na maandiko matakatifu.

 Kwa  sababu  kuna  mambo  mengi  ambayo  yanaenda  kinyume  na  bibilia  na  mambo  mengi  yanafanyiwa  na  watu  wakijifanya

wanaabudu mungu lakini ni Mungu pekee yake anastahili kuabudiwa.   Na  pia wakati  wakuabudu,  watu wengine mara nyingine

watu husumbuliwa wakati  wa kuhubiri ama kuabudu,  na  tunaona  kazi  zingine  kama  upande  wa  madiscos,  ma-bars,  wengine

wanapiga kelele hata usiku.  Lakini ikiingia wakati  wa kumtumikia Mungu mara nyingine wakiristo wanakanywa  kuhubiri  ama

ama kuabudu wakati wa usiku, ila tunaona kuna bar zingine zinaedelea mpaka asubuhi ama mpaka saa sita.  Kwa hivyo upande

wa kuabudiwa serikali pia iwe inaangalia vizuri inasuguza vile watu wanaabudu ili ibada ya shetani isije ikahalalishwa katika nchi

yetu ya Kenya.  

Jambo la pili, ningeomba, wakati wakubadilishwa kwa katiba, serikali iachane na haya mambo mengine inafanya, tuseme kama

mtu ni mfanyi kazi wa serikali,  inajulikana vizuri, ameiba,  na  amechukua  vitu  vingi  vya  nchi,  amefanya  kuwa  mali  yake  halafu

kunasemekana iudwe kamati ya kusunguza na ile inajulikana vizuri sana yule mtu ameiba na wengine wanajulikana kama ni pesa

wameiba kiasi fulani ya pesa.  Kwa hivyo mambo kama hayo iwe inachukuliwa hatua mara moja,  huyo mtu akipeleka kama ni

hizo pesa  akizipeleka nchi za nje,  irejeshwe katika nchi yetu ya Kenya ili ikawasaidie wale ambao wana mahitaji kwa  sababu

tuna  hata  watoto  wengine  wanafanya  mitihani  wanapita  vizuri  sana,  lakini  wanakosa  pesa  za  kuwapeleka  shule  na  ila  watu

wanapola mali ya serikali, wanaifanya kuwa mali yao.  Kwa hivyo mali kama hiyo, inaweza ikatumiwa kuelimisha watoto  kama

hao.  Tunaona hata kuna wengine nao wanaenda hospitalini, mtu anaenda hospitali,  inakuwa anataka kiasi kikubwa cha pesa,

kuna wengine hata wanahitaji nusu million, lakini anakosa, pengine huyo mtu anakufa, na kuna pesa kama hizo zinaibiwa, mpaka

watu  wanaitawala.   Kwa  hivyo  ningeomba  kusiwe  na  mambo  ya  kusema,  kuchunguzwe  kama  mtu  amekosea  serikali  ama

amekosea nchi, awe ashikwe mara moja, na achukuliwe hatua.  
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Jambo hilo lingine, ni katika serikali yetu ya Kenya,  mtu  tuseme  amekufa  na  alikuwa  anafanya  kazi  na  serikali,  akiaga  dunia,

watu wake wakianza kufuata ile mali yake ama pesa,  zile  ambazo  zinatakikana  baada  ya  kifo,  ama  baada  ya  kuwacha  kazi,

watu  wanasumbuliwa  sana,  mpaka  anatumia  zaidi  ya  zile  pesa  ambazo  alikuwa  anafuata.   Kwa  hivyo  ningeoba,  kuwe  na

mabadiriko, kama anajulikana wasi amekufa na alikuwa mfanyi kazi wa serikali,  kama ni mke wake ama bwana yake,  akienda

kufuata mali yake, asiwe anasumbuliwa kwa sababu tayari anajulikana na serikali amekufa.  

Jambo hilo lingine ni serikali iangalie vizuri sana upande wa elimu, tuseme kama upande wa Primary schools,  najua serikali ina

uwezo wa ku-provid vitabu, inaweza ikapeana kalamu, na vile vitu vingine ambavyo vinatumika shule.  Kwa hivyo ningeomba,

upande wa elimu ya shule ya mzingi, iwe ni bure.   Inaweza kuwa bure  kwa  sababu  ninajua  serikali  ina  uwezo  wa  kuelimisha

watu wake.  

Na  upande  wa  hospitali,  pia  ningeomba  serikali,  iwe  inawashughulikia  wale  ambao  wanaenda  hospitalini  kama  ni  wagojwa

wawe wanashughulikiwa kulipiwa sehemu fulani ya pesa, kwa sababu mtu anaweza enda hospitali,  na hana uwezo wa kumlipia

pesa  zile ambacho zitatumika hospitalini.  Ningeomba  serikali  pia  iwe  inalipia  watu  kama  vile  watoto  yatima,  na  wale  wazee

wakongwe kabisa.   Pengine mtu anaweza kuwa amezeeka kabisa,  na vijana wake hawana mali, ama anaweza kuwa pia  hata

yeye hana mali, na ikifika upande wa kuenda hospitalini, kwa hivyo unaona wengine wanazuiliwa hospitalini, wengine kama  ni

akina mama wakienda kujifungua pale, wanaenda wanakaa hospitalini, mtoto anaanza kutembea akiwa hospitalini.  Kwa hivyo

ningeoba serikali, iwe inashughulika hata na ma-hospitali, ikitazama ama ikitafuta watu kama hao, ili wapate kusaidiwa.  

Jambo lile lingine la  mwisho,  ni  upande  wa  utawala,  ningeomba  wakati  kutakuwa  kunabadilishwa  katiba,  kama  ni  chiefs,  na

assistant chiefs, waweze kuwa wanateuliwa na raia ama wananchi, kwa sababu tuseme kama mtu anajua ameajiriwa na serikali,

ndio anafanya vile anataka,  kazi  mingi  anawachia  chafuilias,  lakini  ikiwa  ameteuliwa  na  wananchi,  atawatumikia  vizuri  akijua,

nikikataa kufanya vizuri, basi  watanitoa miaka ikiisha.  Pia naye Rais awe anachaguliwa na raia na asiwe anachukua  mamlaka

yote, lakini kwa kila jambo awe anaakilisha kwa wale wengine anafanya kazi nao wawe wanajadiliana ili wawe wanafanya kazi

ambayo inapendeza watu na pia inamfurahisha Mungu.

Comm.  Nunow:  Asante sana Daniel Kithure, hamna swali, tafadhali joo adikisha hapa.  

Not clear.  Kwanza anza na majina, kisha uendelee.

Rev.  Daniel  Kindiki:   Majina yangu ni Rev.  Daniel  Kindiki,  kutoka  kanisa  la  kimethodist.   Ningependekeza,  katika  sheria

ambazo tunataka kutengeneza, Rais asiwe mbunge.  Yeyote anataka kuwa Rais wa nchi hii, asitafute kiti kingine, asiwe mbunge.

  Pia, tuwe na Rais asiwe kiongozi wa serikali, awe ni Rais ambaye anatetea raia, lakini Rais huyo, tuwe na kiti cha waziri mkuu

ambaye  atakaye  unda  serikali.   Na  huyo  Rais  atakuweko,  awe  na  nguvu  ya  kufuta  serikali  ambayo  iko  mamlakani  kama

inashindwa na kazi yake.  
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Jambo lingine, bunge, ipewe uwezo ama nguvu ya kuchagua kama ni viongozi wa vikosi vya jeshi,  police,  magereza,  pia  hata

mashirika  ya  serikali,  bunge  liwe  linachagua  hao  watu.   Na  hapo  ndipo  ningetaka  kusema,  wakati  bunge  linachagua,  ndio

watafuatilia, huyo tunampatia hiyo kazi kama afaa ama hafai, kwa sababu atawafilisha makaratasi yake na ile historia yake yote, 

Number  tatu  ningependekeza  utawala  wa  mikoa  afutwe  kabisa.   Mtawala  wa  mikoa  uondolewe  kabisa,  na  asikali  ambao

wanafanya kazi na utawala wa mikoa wapelekwe kwa kikosi za police na GSU.  Kubuniwe kamati ambazo ni cha wananchi,

wale ambao watakuwa wakiongoza, mambo katika wilaya na mambo katika talafa dogo na talafa yenyewe, na hata katika hiyo

mkoa,  kuwe  na  kamati,  na  mtu  ambaye  anaajiriwa  na  serikali  awe  ni  kama  karani  tu,  mtu  wa  kuhusanya  habari  ambazo

tunahitaji, kama ni mambo ya kujenga barabara, daraja na mambo mengine.  

Jambo la nne, kubuniwe sheria, kwa sababu wakati  huu serikali inatudanganya, wakisema ati kuna masomo ya bure,  matibabu

ya bure,  sasa  tunataka kubuniwe sheria ya kulazimisha serikali,  kutengeneza masomo ya bure,  na matibabu ya bure,  kwa  raia

wake bila kuwa wanaongea kwa mdomo, na tunaona tunalipa pesa  tu,  na wale  wasio  na  pesa  hawawezi,  kama  elimu,  kama

hauna nguvu ya kusomesha mtoto, hawezi akasoma, lakini serikali wanasema kuna elimu ya bure na hakuna kabisa.  

Jambo la tano, kubuniwe sheria ya kushtaki kila mtu hata awe nani, apelekwe kotini, awe Rais, awe waziri mkuu, awe mawaziri

wengine, awe kiongozi wa police,  awe nani, katika nchi  yetu  ya  Kenya,  awe  anaweza  kusimama  bele  ya  koti  na  kujibu  kile

alikuwa anaulizwa.  Pia tuwe na  sheria  ya  kulazimisha  wale  ambao  ni  viongozi,  kama  waziri,  kama  huyo  waziri  mkuu  nataja

hapo  mbeleni.   Wakati  mwingine  mtu  anaona  kwa  kazi  yake  kuna  dosari,  lakini  hataki  kujiuzulu,  kuwe  na  sheria  ya

kumlazimisha kama kuna dosari, katika kazi yake ajiuzulu iwezekanavyo.

Jambo la mwisho kwangu, ni matatu,  matatu katika  nchi  yetu  ya  Kenya  kuna  matatu  nyingi  sana,  na  ni  kazi  ambayo  serikali

ikiweka sheria,  na ikipangiwa vizuri, hiyo matatu inaweza kuajiri hata watu.   Na  mambo ya makanga kudanganya watu katika

stage,  wakaondolewa.   Kuwa kuna watu wanaajiriwa kuonyesha watu vile wanatakikana,  na kutoa  receipt  na  matatu  iwe  na

utaratibu wa kwenda.  Hata ikiwa ni ya hapa Tharaka Mutindwa, Tharaka Chuka, hata ikiwa ni za Nairobi,  ziwe zinaenda kwa

utaratibu.  Ukiingia kwa stage,  kusiwe na makelele ya kusema kuja hii inaenda hivi inaenda hivi, iwe, inampangilio, kuna watu

wanaajiriwa  pale,  watu  wameelimika,  watu  wanajua  vile  wanafanya,  wanatoa  receipt,  kama  kwa  mfano,  unataka  kwenda

Nakuru,  unaenda pale kwa matatu,  unakata receipt  unagojea matatu inakuja,  unaingia.  Wakati  ulikuwa  unalipa  pesa  hukuwa

unaona  matatu,  lakini  unalipa,  unaogojea,  kama  yale  magari  ya  Kensilver,  hata  hiyo  magari  ingine  ikifanyiwa  utaratibu,  na

ikifanywa kama shirika, inaweza ikaendelea vizuri.  Namalizia hapo. 

Comm.  Lenaola: Asante sana, swali moja tu, subiri kwa swali.  Masomo ya bure mpaka kiwango gani?

Rev. Kindiki:  Masomo ya bure ni kuanzia primary and University level.
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Comm.  Nunow: Tafadhali njoo andikisha hapa,  na kama una maandishi, unaweza kutuachia.  Grace.   Tafadhalini  tafadhalini,

nawaambia tena kwa mara ya pili, tuheshimiane kama mtu anatoa maoni, ni zake,  ni maoni yake,  na  utasikiza,  ukiona  hautaki

kumsikiza, unaondoka pole pole  bila  makerere.   Mazungumzo  muache,  kwa  sababu  hii  tape  ina-recordiwa  ni  muhimu sana.

Hatutaki baadaye tufike huko tuambiwe, ni noise tu,  ni kelele tu inasikika.  Mkimie,  mtu  ambaye  anaongea  asikike  kwa  hiyo

tape. Sawa sawa? Endelea.

Grace Nduyo:   Thank  you,  my names  are  Grace  Teddy  Nduyo.   I  am  presenting  views  and  recommendations  from  three

women groups, of Gikingo and Dita location, this division and their views that they wrote  together.   I’m a member of the three

groups and I’m the chairlady of one of them. So they sent,  Let it be  put in law that the elimination of violence against women

and getting rid of harmful cultural tradition practices  e.g FGM without putting years,  i.e up to the age 18 when you can decide

because that time, then men can force you to be circumcised even when you are 20 years.  

And then provision of adequate  security for women both in public and  private  spheres.   A  women  political  participation  and

presentation in all  decision  making  forums.   Women  should  comprise  a  third  of  total  composition  in  the  following  organs  of

government and decision making, that is: (a) cabinet, judiciary, civil service, and discipline forces.

(b) Land and property rights for women is another issue

(c) Equity in employment

Protection of disabled women against rape and responsible men to be accountable for children born out of such cases. 

Establishment of gender, equality or gender commission

Affirmative action in education or free education from primary level to secondary level

Separation of powers, e.g. non partisan civil service

Exemption of women from education levies and in registration fees paid by candidate. 

Children right and family protection

Dual citizenship for ladies who marry foreigners and their spouses if foreign.

Enslaying equal assets of resources  and equality before the law to women, men, boys and girls without discrimination on basis

of gender, race, region or way of life.  

Recognize the diverse groups that constitute Kenya in all aspects of life.

In the preamble, define the aggregation values upheld by women and men of 
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Kenya, in the preamble.  

Capture women, historical experiences, e.g. that of freedom fighters, highlight the law played by women.  The law of women in

the second liberation develop (inaudible) that emphasizes all. 

Capture issues of pushing economy towards e.g. caster plights exporting or our resources.  

The  national  development  and  security  –  ensure  women  representatives  on  national  security  influence,  national  defence  and

security.  

Reduce President powers in declaring war independently. 

There should be a constitution professional, for commissions/council for the same. 

We need a statement i.e in the principle of state policy, we need statements in our constitutions capturing the national philosophy

and guiding principles. And a system where power is shared between the President and the prime minister.  If the President  is a

man, then the prime minister should be a woman.  

Parliament – the composition of parliament,  a third of members be  women, through affirmative action and should be increased

to 50%.  Out of the third at least, one disabled woman from each province ending up with 8 disabled women in parliament.  

Election through district  representation  by  women  only,  and  right  to  recall  MPs  who  are  known  for  not  performing  may  be

within 2 years if they are not performing. 

Cheques and balances to ensure that power sharing between parliament and executive is balanced.

With  those  few  they  wrote  their  names  below  there  we  had  Thite  mothers  group  where  we  had  Janet  Mutura,  Everlyne

Muchenji, Stella Nyaga,  Viviana Njeru,  Grace Karambia,  Grace Musee,  Mary Nyaga,  Jerrica  Kiragu,  Mary  Njagi,  Dominic

Nyaga, Jemimah Kathure, Rebecca Isharia, Mary Muteria, Flora nyaga. 

For Oriani Mothers we have Continata Muithi, Martha Mugo, Grace Kiriya nduyo, Stella Kithure, Janet Kithure, Salome Mbiti,

Selena Karonjo, Helen Nuria, Helen Methia, Janiffer Kiria, Elizabeth Kiria, Flora Njagi,and milka Karimi.  

From  Mwiteithia  Women  Group  we  had  Jerusa  Mwambu,  Stella  siamiti  Treasurer,  Teresa  Gatuku,  Kariuki,  Kamara,  Jane

Gateria Cyrus, Monica Gakindu, Stella Gatura, Kayuki Makonyi, Margaret Kaguna, Rebecca Mukembu, Grace Thabi Ali, and

Silvia Kagendi. 

And then I’m the chairlady I signed.  Thank you.

Comm.  Nunow: Please let us have the memorandum and then you can sign the register.   Gaichu Paul,  Gaichu Paul is where,
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Joshua, utamfuata akimaliza.  

Gaichu Paul:  Mimi ni Gaichu Paul, mimi ni sub area na kile kiko zaidi kufanya katiba,  ni mimi nilienda shule 1972,  na nilipiwa

shilingi 15 na sikuitishwa kitabu wala kalamu.  Hujaitishwa kitabu,  wala kalamu, wala kitu yeyote,  nilikuwa nafudishwa hivo tu

na uniform ya mzazi, wakati huu, uniform ni yangu, kila kitu kuhitaji mtoto ni yangu, pamoja na bibi ni mimi tu, na hakuna usaidizi

naona.   (inaudible) Ningependa, kama kitabu hii ikionekana hii, mimi nalipia mtoto uniform, hiyo ingine nisimamiwe.

Comm. Nunow:   

Gaichu Paul: Jambo lingine, mimi mfanyi kazi wa serikali, kama sub area, I have nothing, mimi sipati hata ndururu hata kama ni

miaka kumi ama ishirini sipati ndururu, na ninafanyia wananchi kazi.  Jambo ni hivi, hata mimi nitafutiwe kitu, hata kama  ni  mia

tano, iwe ni yangu naweka mfukoni.

 

Comm. Nunow:  

Point ingine, niko na ID yangu naweka mfukoni, naonekana mimi ni mtumishi wa serikali

Jambo  lingine,  tufanye  hivi,  kama  itawezekana  hivo,  tufanye  hivi  tupeane,  kuna  watu  wengine,  nasikia  watu  wanasemanga

wanasemange, machief na ma-subchief hawana maana,  hata sisi natandikangwa na hawa.   Wale wako na bunduki ndio wenye

nyumba.  Tunapigwa pamoja na bibi  na  watoto,  na  huwezi  kumuona  police,  ujue  huyu  ni  police,  unamuona  raia,  pamoja  na

kofia ya hathara hii ya  makonge  hii  na  viatu  ajivalie  ni  mjue.   Askari  havai  kitu,  hata  kama  tunaondoka  hapa  saa  hii  huwezi

kumjua, utamkuta akiwa bankrupt kuliko mimi. Huwezi kumfahamu. Haweki number yake ndio nimfahamu kama ni askari.

Jambo  lingine,  kile  kiko,  tunafinywa,  sisi  upande  wetu  wa  dawa,  kama  mtoto  ni  mgonjwa,  hospitali  yetu,  ile  tunapewa,

tukaabiwa  hii  ni  hospitali  ya  wale  wasiojiweza,  hata  kama  unafika  huko,  unaambiwa  hakuna  dawa,  unaandikiwa  karatasi,

unambiwa enda chogoria na sina pesa  ya kwenda chogoria.   Tuko na dawa.   Upande wa kwetu,  sisi,  mahali  tuko,  na  wewe

imeshachukuliwa kitambo, hata nyinyi mlikuwa mnasikia mkiwa huko Nairobi.  Mali  kwisha  enda,  hatuna  kitu.  Tutafutiwe  vile

itawezekana,  ndio tusaidike,  tufundishe hawa sababu elimu, ndio msingi wa maisha.  Na  kama hatuna kitu, tutafanya  nini  ndio

tusaidike? Mapendekezo, mjaribu kutusaidia, sababu kuna mtu alibaki na kitu, na yule hana kitu, na mtoto yule amepita,  kama

mzazi anakosa kitu, huyo mtoto anakaa nyumbani, anakaa raia kama mimi.  Kuongea mingi unajua ni kuharibu,

Comm.   Nunow:Asante  Gaichu,  tafadhali  joo  hapa,  jiadikishe  umetoa  maoni.   Joseph,  baada  ya  Josphat,  Gerald  Muchee,

wewe unafuata akimaliza.  Josphat endelea.

Josphat Nyaga:  Majina yangu ni Josphat  Nyaga Mungania. Nitaanzia kwa upane wa elimu.  Hapa kwetu tunasubuliwa sana

na elimu, kama ni watoto, kutoka kwa jamaa masikini, hawa watoto  kweli,  wakienda na watoto  wa matajiri,  hawa watoto  wa
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jamaa masikini, ndio wanafika na fursa ya kwanza,  lakini wakati  wa  kwenda  secondary,  hawaendi,  sababu  hawana  pesa,  na

tuna serikali,  lakini hii serikali,  hatujui inasaidia watu kama gani, sababu hawa watoto  watarudi nyumbani, na niwale  walikuwa

wa kwanza, ningetaka, watoto kama hao waangaliwe na serikali, kama ni masomo ya bure, wapewe  ili waweze kusaidia vizazi

vijavyo.

La  pili,  hapa  kwetu,  kwa  upande  wa  utawala,  tunaletewa  askari,  tunakuwa  na  askari  kama  ni  wa  chief,  ama  ni  wa  kambi

yenyewe, kama wale wako Gatunga wanakuja hapa kwetu ati kama ni mtu ameiba,  hawataki huyu mtu, hawatafuti mtu, lakini

wakisikia iko mtu  ako  na  pombe,  kwake  kunaingiliwa  hata  kama  ni  usiku,  nyumba  inavujwa,  kama  huyo  ako  na  bibi  mzuri

anachukuliwa,  ama  ni  mtoto  mzuri  anaenda  na  askari,  Sasa  mii  nashangaa  hii  ni  serikali  gani?  Hii  inachukua  bibi  ya  mtu  na

kwenda naye.  Ningetaka,  tutawalwe vizuri na serikali ile inajulikana iwe ni ya kweli,  sio  kusumbua  watu  ati  inasema  inatafuta

pobe lakini haitafuti yule mtu ameiba.   Ng’ombe zilichukuliwa hapa zote zikaenda lakini hakuna mtu ameshika hao watu,  lakini

mabibi na wasichana hawa wazuri wanachukuliwa.  Mimi na shangaa.

Ningependa  tena  kama  ni  mtu  ameshikwa  na  ameenda  kotini,  hapa  ananyashwa  ananyashwa,  na  huyo  amemleta  kwa  koti,

pengine  ni  mtu  tajiri,  anamuonea,  naulikuwa  hapo  wewe,  na  unaogopa  kwenda  kusema  huyu  mtu  anaonewa.  Mpaka

ananyanyashwa kabisa na hii si jia  ya  kutawala  watu.   Kama  ni  ukweli,  usimame  tutawalwe  na  ukweli,  na  hiyo  iwe  ni  sawa

badala ya kutawalwa kama mnyama.  

Ingine, upande wetu wa mashamba, sisi tuko na mashamba, na sio  mashamba  mazuri,  Ningetaka  serikali  iangalie  upande  wa

Tharaka, ki-mimea, sababu hata kama ni mazao sisi tunapata, tunapata mazao, tunalima mawele, na hii mawele sasa  wakati  huu

unatoka shilingi 3 na watoto  wako  shule.   Kweli  shilingi  tatu,  haiwezi  ikatusaidia  kusomesha.   Ningetaka  serikali,  itafute  vile

iwezavyo, ili hata hii mawele, iwe inanunuliwa na pesa  inatosha ili tuweze kuelimisha watoto.   Pia ningependa  serikali  iangalie,

kama mtoto anafaulu mtihani, na wazazi wake hawana kitu, huyu mtoto achukuliwe asome.  Ni hayo tu. 

Comm.  Nunow:Asante sana Josphat, tafadhali joo andikisha.  Gerald Muchee, Baada ya Gerald, tutamuita George Gitura.  

Gerald Muchee:  I  am Gerald Muchee,  retired headteacher.  I’m 65 years  old.   I  would like our constitution to be  reviewed

this way.  I have afew points on education.  

I would like free education to be in all primary schools and secondary schools with the supply of equipment.  

Another point, I would like free medical care, and no cost sharing should be there in all hospitals as  it is now, because  some of

the people nowadays are unable to attend the medical service due to lack of finance.  

The third point is about land cases, land cases, should be dealt  with tribunal courts,  because  the current trend is leading to loss

of proper land ownership due to corruption.  In this point there should be no appeal in all land cases  because  the ones who are
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dealing with land cases should be local people who understand the condition of the land itself.  

With civic education,  I would like all councilors to be  elected with miminum education of at  least  Std.  8  because  some  areas

have inadequate education.  In the civic election, say,  election of the council chairman or  mayors,  they should be dealt  with by

the people  and not the councilors themselves to elect  the  chairman  because  it  is  wananchi  who  understand,  people  who  can

serve them better  than those who are  there because  they only choose because  of their own  interest  and  if  people  themselves

choose, I am sure they will choose the correct people.  

I have another point, the 6th point is about retirerees.  I  noted that one because  many who are  old have served the government

with a lot of hardship, and when they grow old, they go home and some die because  of their poverty,  because  the government

does not take any care.  I think if that one is considered properly, those old men will serve more in the public as advisors. 

The seventh point is about game department, this one has become a menace because  when these animals destroy the property

of the  people,  they  don’t  pay,  they  don’t  compensate,  I  think  if  the  government  takes  a  lot  of  measures,  the  compensation

should be made quickly because they know the deceased or any damage that has been caused by the wildlife is there, and there

is no need of saying they are investigating whether that thing is there, if it was there, it was found and it should be dealt  with right

that time.

I think I don’t have much to say, that’s all my points.  

Comm.  Nunow:Thank you very much mzee Gerald muchee. Tafadhali joo adikisha hapa.   George Mutura,  baada  ya George

nitaita Patrick ,

George  mutura:   Mimi  naitwa  George  Mutura,   na  jambo  langu  la  mwanzo  kabisa,  ni  kuhusu  shule.   Elimu  ya  msingi

ningeomba  kama  serikali  inaweza,  maanake  zamani,  kulikuwa  tunanunua  vitu  kutoka  kwa  serikali,  unaleta  shule  watoto

wanaelimika nayo bure, kama vitabu, desk, na pia kulipiwa karo ya shule.  Ningeomba kama serikali inaweza, kuanzia primary

mpaka secondary, iwe free.  

Ya pili, ni kuhusu retirement, ambaye naona hiyo inafanya watu waudhike sana,  tuseme kama mtu ako na miaka 55 kama mimi

sasa,  nifanyiwe retirement,  niambiwe miaka imeisha, kweli nitakuwa nime benefit ama  nitakuwa  nimesomesha  watoto  wangu?

Hapo pia serikali ingeangalia, kama inaweza kuongezea ma-officers wenye wanafanya kazi miaka ndio mtu awe ameelimisha, na

amejipanga vizuri.  

Jambo la tatu,  hii retrenchment ilikuwa inafanyiwa watu,  kufutwa bila kujua unaenda kufutwa. Hiyo inafanya watu wengi sana,

hata  wengine  wakufe  sababu  ya  shida.   Inawezekana  serikali  kama  inaweza,  kuweka  sheria,  kwa  maana  hatujui  ni  nani
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anaongea ukweli, yule amefanyiwa retrenchment kama alifanya makosa, ama ni mtu amemuonea tu na kumfanyia retrenchment.

 Kwa hivyo, pia ingefaa sana wawe wakichunguza vizuri kabla yakufanyiwa hayo mambo.  

Ya nne, ni kuhusu mambo ya afya, ama mahospitali,  kama  hapa  tunahangaika  sana  kwa  sababu  hakuna  mahospitali  ambayo

yako karibu, na yale yako bali nayo tukienda huko,  tunaitishwa pesa  zingine tunaambiwa ni cost  sharing.  Wacha tuseme mzee

ametoka nyumbani sasa hana chochote ni masikini, na aende huko aambiwe atoe shilingi mia mbili ndio aandikishe receipt, kweli

huyo  mzee  ataweza  kuhudumiwa?  Atakufa  hapo  hapo.  Ningependa  sana  serikali  irudishe  sheria  ambayo  ilikuwa  hapo  zana

watu wawe wakihudumiwa free in government hospitals.  

Ingine,  tuseme  kama  ni  watoto  wanafanya  vizuri  sana  shule,  watoto  wale  wengi  ni  wa  masikini  na  hawana  pesa  ambaye

wanaweza  kuendelea  nazo  bele.   Ingefaa  sana,  Chief  na  Sub-Chief,  awe  akishughulika  na  ni  mtoto  gani  alifanya  vizuri,  na

hakuenda shule, ndio serikali ifuatilie vizuri huyo mtoto apelekwe shule asije akapotea  bure maanake hao ndio,  wengine wako

na  akili  ya  juu  sana  lakini  anapotea  bure  hapa  akiwa  mambo  yake  inaishia  hapa  primary.   Kwa  hivyo  ningependa,  kama

ingewezekana, kutoka primary mpaka secondary, iwe ni free ndio huyo mtoto apate nafasi ya kwenda mbele na elimu yake.  

Ya  tatu,  mimi ni  chairman  wa  kikundi  abacho  kinahusika  haswa  na  mambo  ya  dawa  za  miti.   Ningependa  kama  serikali,

inaweza kuweka sheria hata sisi tuwe tukiangaliwa vile wana angalia mahospitali zingine.  Kwa maana hata hapa tunatibu watu

na wanapona, hizo vikudi ambazo zinatibu watu na dawa za miti, kama serikali ingeweka sheria, pia sisi tupewe pahali tunaweza

fanyia hiyo kazi na tupate barua ambayo ni ya kufanya hiyo kazi bila kuwa ni mtu mwenyewe unajiwesisha peke  yako,  anaenda

kujitafutia licence ama nini, iwe  ni  kitu  ambayo,  serikali  inatambua  vizuri  na  tujengewe  pahali  pamoja,  ama  tuletewe  huduma

karibu ndio tuwe tukihudumia wale wagojwa.   Ni hayo tu.  

Comm.  Lenaola:  goja goja,  kuna  swali,   Ulisema  kama  mtu  akiwa  na  miaka  55,  hajakomaa  kwenda  nyubani.   Ungetaka

retirement age iwe miaka migani?

George Mutura:  Miaka themanne ni nzuri.

Comm.  Nunow:  Patrick Menzo, Jacob mwithi, wewe diye utamfuata. 

Patrick Menzo  Mitambo:   Mimi  naitwa  Patrick  Menzo  Mitambo,  kutoka  area  hii  ya  Kikingo  location  Nithi  sub-location.

Kazi yangu ni mzee au member wa kanisa  wa  Methodist.   Yangu  ile  mimi niko  nayo,  kuhusu  kulekebisha  katiba  hii  yetu  ya

Kenya.  Ya kwanza,  ni kuhusu sheria,  sheria isiwe ni mtu. Isipokuwa mtu akivunja sheria,  afuatwe na sheria,  hiyo yangu ni ya

kwanza. 

Ya  pili,  kuna  mtu  hana  pesa  na  mwingine  ako  nayo.   Sheria  hiyo  isimamie  mtu  yeyote  mvuja  sheria,  kuchukua  vitu  ya
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mwenyewe, ama pesa, sheria iwe iko imetengwa ya kuchukua kitu ile imechukuliwa na pesa kurudisha kwa huyu asioweza.  

Ya tatu, kutoka 1960, mimi nilikuwa sisikii mambo ya majambazi katika nchi hii ya Kenya,  wakati  huo mimi nilikuwa mtoto wa

miaka 10.  Na wakati tunapewa uhuru yetu ya Kenya in 1963, kulitokea majambazi, pembe yetu ya Kenya, kwote.  Mtu akiwa

na ng’ombe zake hamsini ama zaidi yake, ng’ombe mia ama zaidi, hiyo ng’ombe inachukuliwa na majambazi siku moja,  na sioni

ng’ombe hiyo tena,  kwa area  hii yetu, mimi ni mmoja wa kuungana na kulekebisha  katiba,  ya  kufuata  mali  ya  mtu  yeyote  na

kwenda mkoa ule ama mkoa huu, ama district ile na hii kwa maana wakati huo, kuna mambo sisi raia hatuelewi.  District ile ina

kisasi na district  hii na ni serikali moja,  district  ile ikichukua mali ya district  hii, haipatikani.   Kuwe na sheria ya serikali yote  ili

mambo ya uvungaji wa sheria ukafuatiwe.  Sheria kamili iwekwe ya kutengeneza vitu vyote ama ichuguze wananchi,  ili mtu asije

kujifunia yeye  ni  mtu  wa  kuchukuwa  vitu  ya  wenyewe  awe  tajiri.   Mimi  siwezi  kusema  mingi,  ya  mwisho  na  sema  sisi  ndio

wazazi wa kusomesha watoto,  lakini tunashindwa, hatuna nguvu, nchi yetu hii ama pande ya Tharaka hakuna kahawa,  hakuna

majani, hakuna matunda.  Serikali ichukue hatua ya kuona nchi ile haina nguvu ama ni pande hii ione watu hao wasitaabike ndio

watoe sheria ya kuwasaidia.   Upande huu kuna ukame  kali  sana.    Wasije  wakawachwa  nyuma  na  maendeleo  yoyote,  ama

masomo ya msingi.  Kutoka hapo, kutoka primary to form 4 masomo iwe ya bure. Mimi nasimamia hapo. 

Comm.  Nunow: Asante sana Patrick, tafadhali joo uandikshe hapa, Jacob mwithi, Baada ya Jacob nitamuita Japheth Nthiga

Jacob  Mwithi  Gathenya:  Majina  yangu  ni  Jacob  Mwithi  Gathenya,  mimi  ni  clerk  wa  electoral  Commission.   Kwanza

ningetaka constitution yetu iwe na kumheshimu Mungu kwa utangulizo wake kama ndiye Mwenyezi wetu,  ndiye mumba wa kila

kitu. Mwananchi yeyote ni sawa na mwingine, na aheshimiwe na waheshimiane moja kwa moja pasipo mawaa au ubaguzi.  Ni

taratibu kwa katiba kuwa kidemocrasia, kuwe na elimu ya bure,  kwa shule za msingi na secondary.  Raia wapewe haki zao na

serikali walioiunda kuhusu ubaguzi na utumishi wa rasilmali za nchi kama wananchi wa that country.  Kila mwananchi wa Kenya

awe chini ya sheria, there is nobody who should be above the law but all should be liable to the constitution.  Hatia,  huwa kwa

kila mtu, kwa hivyo basi, hukumu ni kwa kila mtu aedae kinyume cha sheria.  

Rais wa nchi, awe na kiwango au kipindi maalum katika utekelezaji wa katiba au kazi aliopewa na wananchi.   Mimi ningependa

iwe muda wa vipindi vitatu,.

Usalama wa nchi uwe kutoka kiwango cha chini, cha wananchi hadi kwa mamlaka ya serikali.  

Machief pia, wawe na muda au kipindi maalum cha uongozi na wawe wanachaguliwa na wananchi, na ningetarajia kipindi hicho,

kiwe miaka mitano kwa sababu ya kuepusha pengine kwa mfano, uongozi mbaya au tofauti za mtu kwa mwingine, kimaisha na

biashara.  

Rais awe na uwezo wa kuhakikisha kwamba kazi na muenendo wa serikali kuhusu utekelezaji  wa sheria,  kikatiba,  inaendelea

iposavyo bila ubaguzi, ukabila, na kulingana na muundo wa katiba au maamuzi ya wananchi. 
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Serikali ishughulikie  walio  walemavu  na  werevu  wasiojiweza,  kama  vile  kwa  njia  ya  elimu,  na  haki.   Katiba  pia  ishughulikie

masilahi ya wote, wanaume au wanawake, mtoto kwa mtu mzima, iposavyo.  Bila kutia uzitu, kwa upande mmoja, kwa mfano,

kama vile elimu ya wasichana, elimu ya vijana, serikali au katiba ishughulikie masirahi ya wote, waume kwa wake.    Mwananchi

awe na uhuru wa kuishi na kutembea kote nchini yake. 

Raia wa nchi awe na haki ya kugawiwa lasili mali za nchi iposavyo, kama vile bara bara zikijengwa, zijengwe kwa kila mahali, si

watu pengine mahali fulani mahali fulani.  Kila mtu anahitaji barabara,  kila mtu anahitaji elimu,  kila  mtu  anahitaji  mali  __  yote,

kwa hivyo kila mtu apate  lasili mali za nchi.   Money  in  terms  of  human  figures,  should  not  be  found  in  either  coins  or  notes

regards of may be mountains, or other natural resources, they be used. 

Inefficiency with the leaders  of the government,  has been found,  therefore,  there should be  unindependent  body,  that  will  go

round  checking  and  making  sure  that  what  is  required  of  the  human  or  the  common  man  is  done  according  to  how  the

constitution has been set.  Thank you for this chance.  

Comm.  Nunow: Thank you tafadhali unaweza peana maandishi yako,  na ujiadikishe pale.  Japheth Nthiga,  baada  ya Japheth,

Mukothima girls, mko? Your representation is ready? After him you will 

Japheth  Nthiga  Gaitu:   Mimi  kwa  majina  naitwa  Japheth  Gaitu,  na  pia  mimi  ni  vice-chairman  wa  kikudi  cha  walemavu

kinaitwa “Tharaka Disabled of Kenya”.    Mimi katiba  ningetaka  irekebishwe,  matunda  yote  ya  uhuru,  tuwe  tunangawanyiwa

katika sehemu zote equally, kwa maana sasa  hivi tunaelekea kama sehemu za Meru,  Nairobi,  Mombasa tunakuta lami, sitima,

na kathalika, lakini hapa tharaka hakuna hata moja, hakuna lami, hakuna stima hakuna nini. Ile telephone tuko nayo, hata wakati

mwingine haisikiki.  Hivo nikumaanisha katiba ya sasa haihudumii watu wote,  kuna wale inahudumia na wengine hawahudumiwi

na hiyo katiba.  

Ya  pili,  tunataka  President  awe  chini  ya  sheria,  asiwe  above  the  law,  kwa  maana,  akiwa  above  the  law,  hakuna  mtu

atamhukumu.

Ya tatu, wale wote wanachagua judge mkuu, watu kama Kibuito,  hawa wa electrol  commission, na hata mkuu wa sheria awe

anachaguliwa na wabunge,  sio President,  kwa maana ukimchagua mtu, hawezi akasema yako mbaya kwa maana utamuachiza

kazi ile umemuajiri.

Jambo lingine, sisi walemavu, hatuna uwezo na hata serikali haijali masilahi yetu kwa maana tuko na watoto,  hata mabibi zetu,

na wakati tunashindwa na lakufanya, kwa maana tukienda hospitalini hatuhudumiwi. Unaona tunaitishwa pesa  lakini sisi hatuna.

Pengine watoto wetu wanakufa kwa ajili ya magojwa.  

Elimu pia, hatuna uwezo wa kuelimisha watoto wetu, Ningetaka sana katiba ya sasa,  ituhudumie walemavu hata wale wasio na
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nguvu za kuelimisha watoto wao.  Elimu iwe kutoka standard 1 mpaka form 4 iwe ni ya bure.  Hata ikiwezekana university.      

Jambo  lingine,  ni  kuhusu  wanawake,  na  walemavu  pia,  kuwe  na  katiba  ambayo  hata  sisi  walemavu  tuwe  tunachagua  watu

wakututetea kule parliament  hata  kwa  hii  local  authorities,  councilors,  na  hata  kwa  district  kwa  DC  tuwe  na  representative.

Kwa  maana  sasa,  tuko  nyikani  ,  hatuhudumiwi,  hata  hatuna  la  kufanya,  ukienda  hapa  unaambiwa  tengeneza  kikundi,

ukitengeneza  kikundi  ukienda  kuomba  pesa,  unaambiwa  ngoja  ngoja,  mtoto  anakaa  nyumbani,  sasa  hatuna  la  kusema.

Ningeomba katiba ya sasa, ilekebishe hayo yote.  Ni asanteni sina mengi sana.  

Comm.  Nunow: Asante bwana Nthiga, kwa hayo maoni, tafadhali joo adikisha,  kwamba umetoa maoni, Mkothima Girls, tell

us your names and then you may proceed. After that,

Lucy Gacoe Mwithi:  I’m Lucy Gacoe Mwithi, on behalf of Mkothima Girls we would like the constitution to be  amended in

the following:  

In areas  of education,  semi arid and arid areas  should be considered.   Students  coming  from  this  areas  are  not  exposed  like

urban areas.  Sometimes they are told things they have never seen or  they have never heard of,  for example,  when you teach a

student about  computer and it is a computer she has not seen,  that  student  cannot  understand  like  the  person  living  in  urban

areas.  For their own reasons, students living in rural areas, should have better faculties than the people living in urban areas, that

is, if somebody has a C and above should qualify to go  to  university  from  arid  areas  or  D+.   Again,  it  has  been  said  that  a

person who has done class 8 should go to the secondary school in his home areas,  this law disintegrate national unity because

the person coming from Tharaka, will go to secondary school coming from Tharaka,  and this person cannot learn what that the

kikuyu do,  cannot know what the other tribes do,  for that reason,  somebody who has done KCPE in  tharaka  should  have  a

bigger chance of going to the national schools or schools above Tharaka.  Again, it has been given out the 1st  marks that should

be attained by a class 8 student.  In this case, these pass marks should be lowered for the people  living in rural area.   Reasons,

because the student is not exposed like students in urban areas.     It  has also been passed  that the syllabus in primary schools

should be reduced.  In this system, the education in primary schools has become useless that it cannot give the person who has

undergone it a chance of being self-employment,  a subject  like home science,  art  and craft  and commerce can give somebody

skills to start her own business or even make some few equipment to sell and earn some income.  

In the court  of law, somebody is arrested  as  a suspect  or  having commited a certain crime, his  case  should  be  listened  to  as

soon as  possible.  Not  is cases  where we have these people  staying in remand and  afterwards  the  case  is  listened  to.   If  this

circumstance cannot be avoided, then we should have Attorney General for every problem so that he be issuing out those files

for those criminals.  Again a solution for that problem a person who has stayed for many days,  and has been listened to found

guilty, his punishment should include the days that he has stayed in remand.  If that person is tried and found innocent then he

should be paid for the time that he has wasted in remand.  
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Most of the girls are dropping out from school due to pregnancy.  The boys who do such jobs should be taken to juvenile court

and dealt with accordingly.  In case its somebody in high position in government who have done something of the kind, first he

should lose job and imprisonment of not less than 7 years.  This is because its not only the girl who suffers from this problem but

even the country.  The children born are thrown out of street and the government has to step in to help them economically.  

Again in the court  of law, somebody has commited robbery  by  violence  or  other  bigger  crimes  should  not  be  given  a  death

sentence.  In lifetime, a person has so many chances of reformation.  This person can reform and help our country economically.

  Or even be a preacher.  

Again a person who is supposed to be  voted for as  an MP should be somebody who is learned and knows what to speak  in

English and kiswahili only. This is  because  this  person  is  given  a  lot  of  money  to  manage  the  constituency,  for  example  that

person is given millions of money to manage a project, if the only thing that this person can do is speak in kiswahili, I believe that

this person cannot manage that water project.  

When the President votes into appoints a certain minister, to head a ministry, then he should consider  the following: the person

he  is  appointing  should  have  a  thorough  knowledge  concerning  the  ministry.  Note  in  case  where  we  have  a  professor  in

engineering he is appointed to be a minister in finance.   Engineering and finance are different professions and again a doctrine to

be appoint  cannot give security to the own state. 

In cases of  Chiefs, Chiefs have become so corrupt in our days, this is because they are given very little salary, to come into give

their families the  basic  needs,  they  have  to  accept  the  corruption  and  if  a  location  is  very  corrupt,  then  we  believe  that  our

country has to be corrupt because location is the basic unit of our country.  

In the culture,  I  think  we  should  have  amendment  that  women  have  chances  equal  to  men.   Somebody  who  beats  his  wife

should have a punishment equal to the person who fights his neighbour. And after the constitution amendment,  lets have those

books supplied to common mwananchi so that the rules will be known by everybody.  Thank you. 

Comm.  Nunow: thank you very much Lucy Mwithi.  Tafadhali there is a question of clarification,

Comm.  Lenaola: When you said MPs should be qualified, what level of education are you talking about

Lucy:  He should be a professor. 

Comm.  Nunow: Lucy please let us have your memorandum and register yourself there.  John  Gumbaru,  after  John  we  have

Jeremiah Mwithi

John Gumbaru:  Kwa majina yangu naitwa John Gumbaru, kutoka ntoroni,  Yangu  ningetaka  katiba  hii  tumekuja  kubadilisha
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hapa, tuwe sisi wananchi tunawachiwa tumuandike chief, Assistant Chief, ili awe anatutumikia. 

Jambo  lingine  la  pili,  ni  upande  wa  security,  wale  masecurity  sisi  tunaletewa,  hawakuletwa  kuja  kuchunga  sisi,  wanakuja

kunyang’anya sisi vitu yetu.  Anatembea kila mahali, na tungetaka hii katiba iwe security awe anakaa kwa kambi,  nikipata tabu

naenda kumuita mimi mwenyewe, baadala ya kuwa anarandaranda hapa na pale, watoto wanakimbia, 

Jambo la tatu,  kuna  huyu  mtu  mnaita  judge,  judge  naye  mtu  akishikwa  na  makosa,  huwenda  ukawa  anawekelewa  maneno,

nikiwekelewa ni kienda huko kotini, namaliza miaka huko saba  na nikuwekelewa na wekelewa awe anaharakisha hio ma-case

speed speed.

Jambo  la  nne,  sisi  watu  wa  Tharaka,  sijui  kama  kuna  uhuru,  hatukupata  uhuru  hata  kidogo,  kwa  sababu  mimi  mwenyewe

nimesha  tembea  zaidi,  unaona  barabara  inaingia  kwa  kila  mtu  kila  mtu,  sasa  si  tukauliza  sisi  watu  wa  Tharaka,  hawa

wanajengewa mabarabara,  na wanategenezewa maneno yote,  hio barabara  na magari  yao  inaenda  kuleta  nini  huko  mbugani.

Unaona tunatebea na barabara ya lami kutoka hapa kwenda tuseme mpaka Marimanti na barabara  ya lami, na hakuna market

huko,  na  sisi  Tharaka  ile  market  yetu  kubwa,  hakuna  lami.  Ukienda  na  mtu  hospitali,  anafia  barabarani  kwa  sababu  ya

mabondemabonde.  Hiyo serikali ile itakuja, iwe inaangalia masirahi ya watu wa Tharaka zaidi.  Tuwe tuna fanana kama vidole

ya mkono, sio kusema wale wako na elimu, wale wako na kahawa,  wale wako na nini, unajua mimi sikuandika application ati

nizaliwe Tharaka, na hakuna mtu mahali alizaliwa aliandika application.  

Jambo la mwisho, kwa sababu kuna mtu mmoja alisema hapa, kusema mengi ni kuharibu, langu la mwisho in upande wa elimu,

upande wa elimu kuna watu wengine ambaye  ni  masikini,  ukimuona  yeye  ni  masikini  kabisa,  hata  kujiweza  yeye  mwenyewe

hajiwezi, lakini mtoto wake ni mwerevu kuliko hata wa wale watu wameajiwa kazi,  na huyo mtoto akifanya mtihani tuseme ni

wa class 8,  amepita mzuri sana,  badaala  ya serikali  iwe  inamsaidia,  yeye  anarudi  tu  kwa  baba  yake  kumsaidia  kulima  huko.

Huyo mtoto anapotea na hakutakiwa na serikali ingine kwa sababu huyo mtoto akipotea  hakuna serikali tutakuwa nayo ingine.

Kwa  hivyo  huyo  mtoto  akiwa,  naomba  hawa  watu  wanashughulikia  hiyo  maneno,  iwe  mtoto  akiwa  anapita  mzuri,  awe

anachukuliwa,  anapelekwa  shule  mzuri,  anaangaliliwa  na  serikali  mpaka  huyo  mtu  anasoma  anapata  elimu  ya  juu  anarudi

kusaidia Kenya yetu.  Ni hayo tu. 

Comm.  Nunow: Asante sana bwana John, hamna swali,  kwa hivyo joo  adikisha  hapa  tafadhali.   Nimemuita  Jacob.  Joseph

utamfuata. 

Jacob Makony ferese:  My names are Jacob Makonyi Ferese, I’m a civil servant and a voluntary ordained minister with the

Methodist Church of Kenya.  My views are,  eduacation and health services to be  provided free by the government of the day

which should also provide capital  to those who are  not employed so that they can start  small businesses in order  to eradicate

poverty. 
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Second view, the President’s term of office to be  limited to 2 terms of 5 years  each and his or  her powers  should be reduced

and he can be impeached.  There can be impeachment.  

Three, there should be an office where the poor people and powerless  can be listened to or  be  heard,  when they are  wronged

by those in authority or  in power.   So  the  three  arms  of  the  government,  i.e  the  executive,  the  legistrative  and  the  judiciary,

should be equal and no arm should be longer or powerful than the other.  They should also be counter checking each other.  

Five, the legistrative, should be the one which can unjoin and prolong the life of parliament and not the executive like the way it

is done in our country Kenya. 

The constitution should limit the number of political parties to 3 or 4.

The constitution should also point out clearly, how those people who are killedby wild animals, should be compensated without

any problem.  

The constitution should also state that no man should beat his wife, or likewise, no woman should beat her husband.

The aged and disabled people should be taken care of by the government e.g. getting free medical care  when they are  sick and

free education.  

The President should not belong to any political party, for if he or she belong to any, will favour her party while in power.  

The retrenched workers  and the retired or  the retiring people,  should be  paid  their  benefits  before  they  leave  the  service  for

when they leave, no one is concerned with them any longer.  

The  name  of  the  police  should  be  changed  from  police  force  to  police  service  for  they  are  using  this  force  to  torture  the

suspects. 

The government should provide water for irrigation to arid and semi-arid areas Tharaka being included.  Thank you, those were

my views.      

Comm.   Nunow:  Thank  you  very  much,  Jacob,  you  were  very  clear  please  let  us  have  your  writing  and  sign  the  register.

Muriungi, and after Joseph we will have James Njeru.
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Joseph  Muriungi:  kwa  majina  ni  Joseph  muriungi  Ngadika,  jambo  la  kwanza  ningependa  kuunga  upande  wa  Rais.  Rais

anatakikana awe ni mtu ambaye hana cheo cha MP.  Upande mwingine ni upande wa Ministers,  ministers wanatakikana wawe

wakichaguliwa na MPs waliochaguliwa na wananchi. 

Upande wa tatu,  kugawanya  pesa  au  mipango  ya  serikali,  inatakikana,  iwe  imegawanyiwa  kila  district  hata  malocations,  sio

kulingana na powers  za MP,  sio kulingana na powers  za President,  igawanyiwe iwe inapitia kwa kila watu pesa  inagawanywa

inaenda kwa kila mashinani.

Jambo la tatu, kuwe na commission, ya kuchunguza na iwe permanently employed.  Corruption,  wale watu wenye kutaka pesa

kidogo kidogo, wale watu ambao hawadhibitishi yale yanatakikana na serikali. 

Upande mwingine, ni upande wa elimu, elimu, kwa sasa hivi, inaonekana wananchi wanataabika sana, na tena hakuna kazi,  kwa

hivyo,tungeomba, kwa ile katiba inatengenezwa, mwananchi wa kawaida apatiwe nafasi ya kufudisha watoto. 

Upande wa sita, ni upande wa mahospitali, hospitali, ni kitu cha maana sana, kwa mtu aliye na pesa,  na mtu asiye na pesa,  kwa

hivyo tungeomba kwa commission, let it bann out all private hospitals ndio mwananchi ambaye ako na pesa,  na ambaye hana

pesa, aweze kupata matibabu nzuri kutokana na upande wa serikali.

Upande mwingine ni, police,  hawa askari  wa barabara,  askali  wa  utawala,  inaonekana,  wengi  sana  wanaajiriwa  wanachukua

jukumu  yao  ya  kupata  pesa.   Tungeomba,  kuwe  na  tume  maarufu  ya  kuchunguza  wale  ambao  wanakiuka  kazi  ambaye

walipatiwa na viongozi wengine.  

Upande  mwingine,  ningeongea  upande  wa  mijadala,  mijadala  iwe  inatengwa,  ambaye  itakayohudumia  wananchi  sio  ambayo

pengine  ina-favour  ma-MPs.   Kwa  sasa  hivi  tunaona  MPs  wamejitengea  kiasi  kubwa  cha  pesa,  ambazo  tungeomba  kama

itawezekana,  iregeshwe  chini,  na  ndio  mwananchi  wa  kawaida,  ile  pesa  pengine  ilikuwa  inaenda  upande  mwingine,  iwe

inatumika kwa njia sawa. 

Upande mwingine, ningeongea  upande  wa  maneno  ya  hii  chakula,  mwananchi  wa  kawaida,  kuwe  na  soko  aina  fulani,  watu

wawe  wanatafutiwa  soko  bali  bali,  ya  chakula,  kulingana  na  areas,  kama  ni  upande  wetu  wa  mawele,  tutafutiwe  pengine.

Tunaweza tengeneza liquor ambayo tunaweza uza within our country.  Tutafutiwe vile tunaweza faidika.  

Upande mwingine ni, upande wa ma-industries, sijui kama ni ministries ndio iko corrupt,  saa  zingine unakuta kitu ilikuwa shilingi

tano inapanda,  kuwe na constant  price,  watu wawe  wanapatiwa  bei  fulani,  tax  iwe  reduced  ndio  mwananch  afaidike  na  njia

moja au nyingine.  
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Upande  mwingine,  ministers  kama  wamekuwa  corrupt,  MPs  wapatiwe  nafasi  ya  kumtoa,  ndio  apatikane  mwingine

atakayetengeneza ama atakaye fanya kazi kulingana na mapendekezo ya wananchi.  Na kwa hayo sijui kama nina ingine, majina

ni Joseph Muriungi.  

Comm.  Nunow:Asante sana joseph, kuna swali, 

Comm.  Lenaola:Umesema nini juu ya masomo?

Joseph Muriungi:  Ningeomba, serikali iangalie sana,  pendekezo wananchi wawe hawalipi pesa  kwa mashule kuanzia, std  1

upto form 4 ndio mtu awe na elimu ambaye inaweza jitafutia mbali. 

Comm.  Nunow: njoo andikisha hapa, James Njeru, na baada ya james, Gideon Kathare. Uko?  

James  Njeru:  Kwa majina yangu ni James Njeru.   Ningependekeza  kwanza  serikali  yetu  tukufu  iwe  serikali  ambayo  inajali

uhuru wa kuabudu, na si kuabudu kwa mashetani kwa sababu hata Waislam wenyewe hawaabudu shetani,  wanaabudu Mungu.

  Na sisi kama Kenya tunajua serikali yetu ni serikali ya kikiristo, ingawa tuna hata waislamu katika nchi ya Kenya,  na hatuwezi

kusema Waislamu wasiabudu mungu wanaoabudu, lakini kuwe na mkazo wa kuambudu mungu na wala si ibilisi. 

Jambo la pili, ni wananchi wa kawaida, kama hawa wakulima, tuwekewe maji yaani kila mkulima awe na maji mahali pake  ama

katika shamba lake ile aweze kulima vyakula ambavyo vitamuwezesha, na hata kuuza katika maeneo ambao yanawezekana na

ni afaidike katika maisha yake.  

Tatu, ingalikuwa mhimu sana,  kwa elimu kuwa free,  kuwe na free education in Kenya,  ile kuwezesha wale masikini  kuelimika

vya  kutosha  kwa  sababu  upande  mwingine  unakuta,  una  vijana,  ambao  ni  werevu  sana  lakini  wakifika  darasa  la  nane,

wanaondoka, na hao wanatupwa nje na wanakuwa ni kitu tu masilahi yao hayajaliwi tena.  

Pendekezo lingine, wale vijana ambao wameelimika mpaka darasa  la nane,  wachunguzwe, wale wamepita mitihani watafutiwe

jambo fulani la kutenda kwa sababu pia wao ni raia wa Kenya.   Unakuta kama ni hawa watu,  yaani ukisikia kuna interview ya

police  ama  wanajeshi  ama  hii  hali  ya  kuwateuwa  ma-forces,  unakuta  mtu  wa  darasa  la  nane,  huyu  hachukuliwi  kama  mtu

ambaye ameelimika.  Na  wengine wameelimika, wana elimu hata iliozidi watu wengine waliopata  D  ama  E  katika  kidato  cha

nne.  Pia hao, masilahi yao yajaliwe.

Jambo  la  nne,  ningependeke  pia  upande  wa  afya  ushughulikiwe  vizuri,  kuwe  na  madawa  ya  kiserikali  ambayo  yanawafaidi

wananchi  wa  kawaida  kwa  njia  inaofaa.  Kwa  sasa  kuna  cost  sharing,  lakini  hii  cost  sharing,  kuna  wengine  ambao  hata

hawajimudu kutoa kile kinachohitajika, kugharamia malipo ile ya hospitali, iwe ni free. 
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Ingine kwa upande wa serikali kuu, serikali ambayo – hawa watu tunaowateuwa sasa, kama Rais na watu wa local government.

  Ningependekeza,  Rais  asiwe  na  mamlaka  ile  kubwa  kabisa,  lakini  hii  ipewe  upande  wa  bunge.Bunge  wawe  ndio  wenye

mamlaka, yaliyo ya juu.  Mahakama iwe na mamlaka kuliko Rais pia,  kwa sababu,  kama ni Rais atakuwa na mamlaka, kuliko

mtu yeyote hata akitenda ovu la namna gani, yeye atasema mimi ndiye na sema kwa maana  yeye  ndiye  atakuwa  amemteuwa

huyu Attorney General,  mkuu wa sheria,  ndiye atakuwa pia anamteua judge mkuu,  ama  case  inapelekwa  kotini,  juu  ya  Rais,

sasa Rais itambidi kumuonya yule judge mkuu ili asije akashughulikia case ile kulingana na haki.  Ningependekeza,  iwe Rais ana

mamlaka madogo kuliko koti na pia kuliko bunge. 

Namalizia  kwa  kusema,  upande  wa  hawa  handicapped  people,  pia  washughulikiwe  kwa  sababu  unakuta  kila  sehemu  ya

Kenya,  kuna  watu  hawa  ambao  ni  handicapped  lakini  hawashughulikiwi  vya  kutosha.   Unakuta  wengine  wanaishi  njiani

wanaombaomba,  wana  taabika,  na  wana  jamii  yao,  lakini  ingawa  wana  jamii,  hawashughulikiwi  vya  kutosha.   Naomba  iwe

sheria kwa Kenya wa shughulikiwe na serikali vya kutosha.  Asanteni.  

Comm.  Nunow: Asante sana bwana Njeru, subiri kidogo kuna maswali,

Comm.  Lenaola:  Uhuru wa kuabudu,  unasema,  watu  waabudu  Mungu  peke  yake  na  si  ibilisi,  sijui  ungeweza  kunifafanulia

vizuri, unajua je kwamba huyu ni ibilisi na huyu ana abudu Mungu.  Sijui kama unaweza kunifafanulia kwa sababu sielewi sana.
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Njeru:  Naweza kukufafanulia kwa kuwa wale wanaabudu mungu, wanaenda makanisani,  na wengine wanaenda kwa misikiti.

Waibilisi, wakati mwingine wanaenda usiku na hawaendi katika makanisa.  

Comm.  Nunow:Asante James, joo adikisha hapa, Gideon, nest is Wilfred Nyaga, utamfuata akimaliza. 

Gideon Kathare:   Jina  langu  ni  Gideon  Kathare,  mimi ningependa  katiba  ya  wakati  hii,  ya  kwanza  Rais  awe  akitoka  kwa

community direct,  pia kupitia kuwa mjumbe, yule ambaye anapendwa  na  watu,  sababu  akichaguliwa  kama  mjumbe,  pengine

anapendwa kutoka kwake, watu wa Kenya wote hawampendi.  

Ya pili, ningependa,  President  awe  chini  ya  sheria,  asiwe  obove  the  law  wa  sheria  sababu  akiwa  above  the  law  wa  sheria,

anafanya apendavyo, kila wakati, anafinya wananchi wake na hawezi kutumikia watu sawa sawa.

Na la tatu, nataka ile devil worshippers wako hapa Kenya, na mimi nafikiri Kenya, serikali iko na nguvu sana kuliko hawa watu.

Wakati  wa  kutengeneza  katiba  hii  mpya,  ningeomba  kuwe  na  sheria,  ya  kufunga  hawa  watu  wale  wenye  kuendesha  devil

worship hapa.  

Na ya nne, ningeomba, ministers wachaguliwe na bunge badala ya kuchaguliwa na President.   Kuanzia,  Ministers,  Chief justice

na hata Attorney General.  Hawa wote wawe wanachaguliwa na bunge kwa sababu wakichaguliwa na President,  hawatafanya

kazi ya President ile mbaya, na hawataharibu jina lake, kwa sababu wanaogopa kufutwa.  

Wakati  wambunge  wanachagua  ministers,  ministers  watoke  kwa  ile  local  areas,  for  example  like  Tharaka.   Tangu  tupatiwe

Uhuru,  sisi  hatujapata  Minister  kwa  serikali  ya  Kenya,  na  wanachagua  ministers  kutoka  mahali  ile  iko  developed,  kama  ni

kikuyu, kama ni huko Busia, kama kakamega,  mahali watu wameshaona minister mara mingi.  Hapa kwetu hata  watoto  wale

ambao wamemaliza masomo hawajui minister ni  mtu  wa  aina  gani.   Wanaskia  minister  tu,  na  ndio  unaona  wakati  mwingine,

wakiulizwa  minister  wa  education  au  minister  of  agriculture  hawawezi  wakajua.   Kwa  hivyo,  wakati  mwingine,  tuchaguliwe

ministers from the local areas.  

Ingine ni free education from standard one up to university.  Na  mtu akifika university, ile  career  ya  mbele  ilikuwa  inatumika,

yule  student  ako  university  awe  anapewa  mshahara  kama  mbeleni,  mbeleni  alikuwa  anapewa  mshahara,  na  first  born  yake,

pamoja na bibi yake.  Siku hizi, iko shida, hawapati kitu, ni kidogo sana. 

Na hiyo ingine, ni matibabu ya bure, hospitali ziwe mtu anatibiwa bure bila kutoa dururu.  Kwenda hospitali na kuandikisha jina

na ugonjwa yako, halafu unapewa madawa, unaenda nyumbani.  Hiyo ndio matunda ya uhuru.  
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Hiyo ingine mimi ningeomba hivi, sisi Assitant chiefs  wawe  wanapigwa  transfer,  Chief  anatoka  hapa,  anapelekwa  Muthambi,

yule mwingine na sababu ni hii, mtu akikaa mahali pamoja, milele, hafanyi kazi, sababu hakuna competition.  Anakaa hapo tu, ile

kazi alifanya miaka kumi iliopita, ndio ataedelea na kufanya, lakini akiwa anaenda trasfer, infact atafanya kazi vizuri kwa sababu

kule ataenda atakuta  watu wengine, werevu kuliko wale alikiwa anatawala hapa.   Pengine  anaweza  kuwa  alikuwa  anatawala

watu wajinga, aende kwa watu werefu, na atafudishwa na atafanya kazi vizuri.  

Na hiyo ingine, iko wakati kulikuwa gazzeted hapa kwa gazzeti ya serikali,  wale watu walikuwa wapora  mali ya Kenya,  wengi

ma-millions, lakini iko wakati  mwingine kulisemekana, mwizi apigiwe kura kama ameiba,  na watu wanaona kabisa amechukua

pesa, huyu ako nazo,  Gideon ako nazo,  mimi ningeomba wakati  hii, mkitengeneza katiba,  kuwe mtu hata ni nani hata kama ni

President, hata kama ni minister, hata kama ni mama yako apelekwe kotini na ahukumiwe vile inawezekana kulingana na sheria.

  Sio kuogopa, serikali yetu inaogopa ministers sana,  na inaogopa wale wako na vyeo.  Na  hii serikali yetu, kama si wale watu

wamechukua hii pesa ya serikali, hatungekua na uchumi namna hii iko sasa.  

Na  pia  ingine,  hapa  kwetu,  hatuna  title  deed,  na  kwingine  hio  ndio  inasaidia  watu  kusomesha  watoto,  ndio  inasaidia  watu

kununulia bibi zao manguo, dress na kila kitu na viatu, hata mimi mwenyewe, naweza nunua na pesa  ya title deed.   Kwa hivyo,

katiba sasa, itengenezwe watu wale ambao hawana title deeds, wapewe na isikae miaka thelathini, kama watu wa Egembe hapa

wamepewa mashamba yao ilipimwa kitambo, na mpaka wa leo, ingali iko njiani.  

Na ya mwisho, ningeomba hivi, wale watu walikuwa wanaenda na golden handshake mwaka uliopita tangu 1997,  98,  hawa ni

watu  kama  wale  walikaa  kama  yule  mtu  anakutana  na  dovu,  anapigwa  anakufa,  na  huyu  mtu,  hatakiwi  kuambiwa  angojee

miaka hamsini na tano ili apewe ile pesa  yake.   Kama inawezekana,  yule mtu, sababu wale watu walienda na golden wengine

wako  na  miaka  30  wengine  wako  na  miaka  ishirini  na  kitu,  wengine  wako  na  arobaine,  na  kukaa  hio  miaka  yote  ikiwa

nyumbani na anataabika na ana watoto na pesa yake ziko, mimi sionelei kama ni mzuri. Hiyo inaweza kuwa moja katika katiba.

 Na mimi nasema asante, jina langu ni Gideon Kathare, mimi nafanya kazi na project ya Daniel na Mugambo, kama coordinator

wa Gikingo location and doroni location, thank you.

Comm.  Nunow: Ngoja Gideon, 

Comm.  Lenaola: Hujanimalizia mambo ya ibilisi.  Hii mambo ya devil worship, umesema iko Kenya nzima, iko Tharaka?

Gideon:   Hii apana iko Tharaka,  na hata kama  iko,  pengine  mtu  mmoja  yule  anaenda  safari  anatoka  hapa  na  anaishi  huko.

Lakini Nairobi nasikia iko.  

Comm.  Nunow:  Gideon andikisha hapa tafadhali,  Wilfred Nyaga, karibia tafadhali tumia ile madakika tano ambayo tulisema,

baada ya Wilfred, nitamuita Mboto Mukura, uko.
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Wilfred Nyaga: I’m Wilfred Nyaga, I’m from Miruduni sub-location, I our ruling party The President  should not represent  any

constituency.   

Again, everybody to appear in court if he commits a crime and the court to be the final place.

Again,  I  wish  every  employed  member  in  Kenya  not  to  be  serving  one  place  for  more  than  2  years.  This  will  eliminate

discrimination because when one stays for more than 2 years, he gets to know people and the methods of mi-using funds.

Again I wish the new constitution to  set  a  clause  where  the  armed  forces  should  be  working  for  10  years  and  then  employ

others who are out there and are strong to fight.  

Com. Nunow:  

Silfred Nyaga: In case of war, we will have enough people who are trained and can fight. 

Again I would request that the new constitution be taught as a subject  in schools so that everyone would know and understand

the laws of Kenya.

The other thing is Chiefs and Sub-chiefs – They should not rule for more than 5 years and should be elected like MPs 

Again  medical  should  be  free  in  Kenya  for  many  Kenyans  cannot  afford  to  pay  hospital  bills  and  even  many  end  up  dying

because they cannot afford to buy medicine. 

Comm.   Nunow:  Thank  you  very  much  Wilfred  Nyaga.  Hamna  swali  tafadhali  joo  adikisha  hapa.  Kisha  na  muita  Mboto

Mukira, na baada ya Mboto Mukura,  nitamuita mtu wa mwisho ambaye ni Douglas Mutiria. Tutafunga naye,  isipokuwa kama

kuna mama anataka kuzugumza. Kuna mama yeyote anataka kuzugumza hapa?  Tutamaliza sherehe na Douglas muturia. 

Mboto Mukira: (vernacular)

Tlanslator: Anaitwa Mboto Mukira

Mboto Mukira: (vernacular)

Tlanslator: Wakati tulipata uhuru, tulipata uhuru ambao hatujauona ama hatujautumia.  Tunatumia uhuru nusu. 

Mboto Mukira: (vernacular)
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Tlanslator:  Wakati  tulipata uhuru tuliambiwa tutapewa muongozo  wakufunza  watoto  wetu  ama  kuelimisha  watoto  wetu  bila

malipo na vitabu vikiwa bure.  

Mboto Mukira: (vernacular)

Tlanslator: Kulingana na hivyo, huo msaada ama njia ya kusaidia hatujapata tangu wakati huo.

Mboto Mukira: (vernacular)

Tlanslator: usaidizi wa madawa hatupati kwa sababu tukienda hospitalini, tunapewa tu karatasi tunaambiwa twende tukanunue

dawa pahali pengine halafu tunauliza, wakati tuliambiwa tutapewa madawa, yako wapi?

Mboto Mukira: (vernacular)

Tlanslator: Napendekeza hii elimu iwe ya bure kwa sababu hatuna nguvu ya kufudisha kwa sababu vitabu na pesa  zinatolewa

sisi wenyewe ni masikini.  

Mboto Mukira: (vernacular)

Tlanslator: Kama vile ilikuwa elimu ya bure, na hospitali ya bure, nataka pengine hata madawa yawe ni ya bure.  

Mboto Mukira: (vernacular)

Tlanslator:  Tulikuwa na ahadi ya kwamba mahospitali itakuwa ya bure lakini sasa  ile hospitali tuko nayo ni ya  Marimanti  na

barabara ni mbaya na hatuwezi kufika huko.  Kwa hivyo hata hospitali haina dawa. Ningependekeza mahospitali yawe mengi na

yawe karibu. 

Mboto Mukira: (vernacular)

Tlanslator: vyakula ambavyo tunavuna upande huu, tungependa serikali itafute bei yake kwa sababu hata ng’ombe zilienda na

shifta wakati shifta ilishuka 1964. 

Mboto Mukira: (vernacular)

Tlanslator: Kwa ufupi ni kwamba, serikali ilichukua jukumu, ya kuona elimu ni bure,  kusaidia wananchi,  chakula imepata bei,

ndio uchumi uwe mzuri.  Sina Mengi.  
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Comm.  Nunow:  Asante Mboto  Mukira,  njoo andikisha hapa tafadhali,  na sasa  nitamuita  mtu  wa  mwisho  ambaye  tutafunga

naye kikao hiki.  Kwa nini hamkuandikisha?  Mmekuja saa hii. Kwa hivyo baada ya huyu, tutapatia mzee, kisha huyu kijana na

tutafunga naye huyu kijana.

Douglas Mutiria:  Mimi ni Douglas Mutiria, ningependa yafuatayo, 

1. Kwanza kabisa, serikali kuu, central or the local government should build offices for the MPs and the councilors so that

we may be able to reach them easily, instead of going to their homes when they are not available.  

2. Gender  equality  –  jambo  hili,  la  usawa  wa  wanawake  na  wanaume,  nafikiria  kwangu  mimi,  haiwezekani,  na  kama

itawezekana, tusitoe mahari, dowry should not be  there.   Kama mimi nitatoa mahari,  nioe huyu bibi,  halafu niwe niko

sawa na yeye, itawezekanaje na ni hali mimi nimepeana kitu kwao?  Kama basi  itawezekana,  huyu mwanamke apewe

mali ni babake na babangu anipe mali, halafu tuwe pamoja.   Wakati  tutaachana,  ataenda na mali yake na mimi niende

na mali yangu tugawane watoto.  Hi ni kwa sababu gani? Kuna wanawake wengi walio wajanja, kwa njia hii, unaweza

kuona  mwanamke  amekaa  na  mwanamume  fulani  kwa  muda  fulani,  ila  hali  huyu  bwana  ana  mali  yake,  huyu

mwanamke  analeta  madharau  ili  waachane,  kuzudi  tu  wagaane  ile  mali  ya  yule  bwana  na  huyu  bibi  hajakuja  na

chochote. Hii ni njia moja, ya undanganyivu, na kama wanataka kumaliza undanganyivu, watafanya vile nimesema. 

 

3. Jambo la tatu. – Relieve food, chakula cha msaada, isipitie kwa chief au kwa assistant  chief, hii ni kwa nini? Baada ya

kuletewa magunia tuseme mia moja kwa sababu lorry moja ni ngunia mia moja, wanasema wanaweka gharama, ngunia

ishirini, watu wakupakua  na  wa  kupekuwa  ngunia  ishirini,  wananchi  waliokusudiwa  kupewa  ile  chakula,  hawapewi,

there should be a free body set to deal with that food.  Na shirika hilo lisiwe limeingiliwa na chief au sub-chief.   Na  pia

kuwe na shirika lingine la kusuguza shirika hilo, ili hao pia wasiwe watu wa kisadi.

4. Transport and communication -  serikali ijenge barabara kutoka mashambani, sio ati kwa mijini peke yake.  Hii ni kwa

sababu,  mashambani  ndipo  kuliko  na  mahali  rough  nyingi  kama  vile  mchanga  uliopatikana  hapa  kwa  wingi  hapa

Tharaka.  We  can  sell  the  sand  and  earn  Tharaka  community  money.  Na  kwa  vile  sisi  hatuna  njia,  Lorry  haziwezi

kufika  tusema  kutoka  mahali  kama  huku  kuchukua  hiyo  mchanga.  Ila  hali  tu  kuna  wale  watu  wanakaa  mjini  ndio

wanaendelea kujengewa hizo barabara, na wanaponda waliochini huku tu mashambani. 

5. Mwisho ni elimu – elimu iwe ni ya bure,  hii ni kwa nini?  Kwa  sababu  sasa  mzee  wangu  sasa  amenielimisha  mpaka

kidato cha nne, ametumia kilicho nyumbani kabisa na ndugu yangu mwingine na mwingine pia.   Mimi sina kazi,  tukiwa

watatu nyumbani hatuna kazi,  lazima mimi nitaiba,  kwa  nini?  Kwa  sababu  kile  kilikuwa  nyumbani  kimeisha,  ameuza

kila  kitu,  sasa  mimi ndiye  nategemewa  kwa  sababu  nina  elimu.   Baba  yangu  alitumia  hiyo  mali  yoote  kunifundisha,

yaani kunipeleka shule.  Kama kungekuwa na elimu ya bure,  mzee hangetumia ile mali  na  mimi basi  ningekuwa  pale
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nyumbani nikirudi nitatumia ile mali kusaidia wengine.   Sina mengi ni hiyo tu.  

Comm.  Nunow: Asante Douglas, Keti, 

Comm. Lenaola: Umepata mwanamke, umemuoa, mkapata mali pamoja, halafu mkaachana, hiyo mali ni ya nani?

Douglas:  Kama tumepata mali pamoja,  tukaachana,  tunaweza kugawa hiyo mali, lakini  kwa  njia  fulani,  tuseme  shamba  ni  la

baba yangu, nimegaiwa mahali ingine, tutagawanya pia hiyo mali?

Comm.  Lenaola: Wewe ndiye unijibu. Mimi sina majibu. Apana jibu swali na swali,

Douglas: Ile mali tumetafuta naye, tugawe,

Comm.  Nunow: Na ile ya baba yako? 

Douglas: Ni yangu.

Comm.  Nunow: Andikisha Douglas.  Kuja mzee, keti utueleze majina yako kamili, halafu 

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator: jina langu naitwa Nt’kwenga Webai.

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator: Jina lingine naitwa Kwenga Webai

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator: lingine naitwa King’ang’i webai

Comm. Nunow:  Mapendekezo?

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator:Wakati wa kwanza,wakati rais Kenyatta alikuwako, sikuwa naitwa hio jina lakina wakati  huo ndio niliitwa king’ang

’i.

Mt’kwenga Webai: (vernacular)
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Tlanslator: Nilikuwa chairman wa youth wing – kiongozi wa youth 

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator: Nimefurahi kwa kuja hapa leo

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator: Kwa sababu ilikuwa imepitishwa ya kwamba tutakuwa tukisaidiwa sisi tukiwa chama cha watu watatu.

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator: Tukiwa Kikuyu Embu na Meru.  

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator: Tulikuwa tumeambia, sisi tutaonyeshwa na macho yote ya Kenya itaelekea sisi wote na watu wa Kenya. 

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator: walifikia mahari wakati huo hata upande wa Tharaka, sisi tuliambiwa tulitengwa kama watoto yatima.   

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator:Wakati huu wa kugeuza katiba, tunaomba, iwe katiba ya kila mtu, na sisi wote tuangaliwe sio vile tulitengwa kama

wakati ule mwingine.

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator:Ndio  sababu  nasema  hio  katiba  itengenezwe  kwa  sababu  ile  katiba  ilitengenezwa,  iliharibiwa  na  wale  viongozi

walitangulia. 

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator:  Kuna  wakati  kiongozi  mmoja  alisema,  kwani  kuna  mlima  gani  inazuia  Tharaka  isionekane?  Na  hata  kwa  sasa

Tharaka imefungiwa haijaonekana. 

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator:  Hatuonekani kwa sababu kuna mwingine alisema ya kwamba,  ng’ombe zake  zilichukuliwa,  na  hakuna  mtu  alijali

maneno au masilahi ya hao watu wa Tharaka ambao ngombe zao zilienda. 

Mt’kwenga Webai: (vernacular)
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Tlanslator: Napendekeza ile katiba itatengenezwa iangalie kila pahali na ifaidishe watu wote pamoja na sisi. 

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator:Upande wa elimu, tungependekeza kwa sababu kuna watoto  ambao ni yatima ambao waliachwa na  wazazi  wao,

na sasa wangependa wasomeshwe pia ama waangaliwe kwa masomo. 

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator:  Katiba iangalie kila mtu kwa sababu kama ni katiba ambaye inaangalia masilahi ya watu  wengine  na  sisi  wote  ni

watu wa Mungu inakosea hata Mungu.  

Mt’kwenga Webai: (vernacular)

Tlanslator:  Maneno yangu imekoma hapo

Comm.  Nunow:  Asante bwana Mt’kwenga, andikisha hapa tafadhali, Wewe ni nani,  Jina?

Stanley  Muriithi:Katika serikali kuu, rais asiwe na  mamlaka  katika  nchi  na  kwanza  awe  amechaguliwa  na  wananchi  wote.

Pia, asiwe above the law.  Tena,  asiwe anatumikia kazi mbili katika serikali tuseme kama sasa  Rais Moi,  ndiye jeshi mkuu wa

majeshi yote ya Kenya, vice Chancellor wa vio vikuu, asiwe akitumikia hizo, ziwe na mtu mwingine wakutumika.  Rais asiwe na

mamlaka ya kuchagua mawaziri. Mawaziri wawe ni viongozi wakuchaguliwa katika bunge na wabunge wenzao. 

Kitu ningependekeza, kwanza elimu iwe ya bure kwa wote. Pia serikali itumikie wananchi kwa njia inayofaa kwa uongozi

Afya, washughulikie kila mwananchi apewe haki yake ya afya na atunzwe vyema. 

Mambo ya kumiliki ardhi – Mkenya ana haki ya kuishi popote  katika nchi yake na kufurahia popote  anapoishi bila kujali nchi

yake au kabila lake.  

Ingine, serikali ipeane haki za kumiliki mashamba kwa  muda  ufaao.  Tuseme  kwa  miaka  miwili  ama  mitatu.  Serikali  ihudumie

watu kwa barabara na pia kwa kilimo.  Tena kuwe na serikali ambayo inajali masilahi ya wananchi bila kujali atokako  na kuwe,

na tuseme kwa mfano, ma-chief washughulikie wananchi mahali wanawahudumia kwa njia inayofaa bila kujali tajiri au masikini. 

Ningependekeza tena,  Rais awe na kipindi cha miaka kumi na sio zaidi.  Tena ma-chief wawe  na  transfer  katika  wilaya  yao.

Tena serikali ishughulikie na iangalie zaidi mambo ya ufisadi dani ya nchi.   Na  wale  watakao  patikana  na  hatia,  wachukuliwe

hatua kali kisheria.  
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Tena Raisi asiwe na mamlaka ya kuchagua tusema judge mkuu, au mkuu wa sheria, wote wachaguliwe na bunge.

Ile kitu ingine ningeomba, ningeomba wananchi wote na serikali pia,  ichuguze mambo ya ukabila,  tena iwape ulinzi wa kutosha,

na mwananchi wa kawaida, asiwe na haki ya kumiliki silaha kinyume cha sheria kama buduki. 

Tena ningeomba police wasiwe na nguvu, ya kuhukumu mtu au kupiga mtu  wakati  wamemshika  kwa  makosa  yeyote,  lazima

wampeleke mbele ya koti.  

Comm. Nunow: utasimama huko uulizwe maswali,

Nakuuliza swali moja mimi, kwa nini umesema elimu iwe ya bure, hujasema hadi kiwango gani.

Muriithi:  Elimu iwe kutoka darasa la kwanza to university level. Iwe ya bure.

Simon  Nyaga:   Kwa  majina  naitwa  Simon  Nyaga  Rumuri.   Jambo  la  kwanza  ambayo  ningependekeza,  ningependekeza

kubuniwe  tuseme  wilaya  fulani,  kama  mtu  anadhulumiwa  na  chief  ama  anadhulumiwa  tuseme  na  askari,  awe  ako  na  mahari

atampeleka.   Kwa sababu  adithulumiwa  na  chief,  akienda  kusitaki  ataambiwa  needa  kwa  chief  ambaye  alimdhulumu.   Kwa

hivyo ikiwezekana kufunuliwe mahali mtu anaweza kwenda ku-report.  

La pili, ningeomba sababu ukabila umeenea  katika  nchi  hii  yetu  ya  Kenya,  kuwe  na  vyama  viwili  tu  vya  kisiasa  ambacho  ni

chama ambacho kinatawala na chama kimoja tu ili tupunguze ukabila na kupunguza maafa.

Jambo lingine, ningeomba sababu ya hii gender, ningeomba hapa Kenya tuwe na ithibitishwe kama katiba,  msichana, wazazi wa

msichana na wazazi wa mvulana watoe mali wote,  kama wamesikizana watoe ng’ombe kumi ni ngo’ombe kumi halafu wapee

hao ambao wanaenda kuoana,  msichana na mvulana,  halafu  wakati  wa  kuachana,  wagawane  hio  mali  equally,  na  kusiwe  na

kuonewa hati msichana ni mdogo ati aliolew, mambo kama hayo.  

Ingine ningeomba, hawa watu ambao  ni  wakisiasa,  tuseme  ma-councillors,  maMPs,  kama  anakuja  anatwambia  ati  nichague,

nitakufanyia, nitakufanyia, akikosa kutufanyia, tumpeleke kotini. Tumuulize kwa nini ulikuja kutudanganya? 

Ingine ningeomba, la mwisho, napendekeza kuwe na usawa,  kama tunaambiwa tutafanyiwa hivi, tuseme kama ni Rais,  awe na

haki zake.  Asiwe anabvuka kwa judiciary ama registrar,  kama ni executive,  awe kwa executive peke  yake.   Nafikiri yangu ni

machache. 

Comm. Nunow: Asante sana Simon, tafadhali joo andikisha hapa.  Mama, majina kwanza,
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Janet Kirima: (vernacular)

Tlanslator:  Majina yangu ni Janet Kirima

Janet Kirima: (vernacular)

Tlanslator:  Kutoka Ntoloni location

Janet Kirima: (vernacular)

Tlanslator:  Serikali yetu haitunzi wananchi ama sheria, inatunza pesa

Janet Kirima: (vernacular)

Tlanslator:   Kwa  sababu  unapokonywa  mali  yako  wewe  ambao  hauna  pesa  na  wale  ambao  wako  na  pesa  kwa  sababu

ukiitishwa ile mia tano inatakikana wewe hauna na hio mali yako itaenda tu kwa sababu hujatoa hio pesa.  

Janet Kirima: (vernacular)

Tlanslator:  Wale akina mama ambao hawana mabwana,  mashamba yao inachukuliwa na watu pengine wale wanapakana na

hao kwa sababu wako na pesa ya hio njia ya kuhongana. 

Janet Kirima: (vernacular)

Tlanslator:  Ningependa sheria ifuatwe kwa sababu,  sheria inaonekana inaongozwa na pesa  na provincial administration ndio

wanafanya hio kazi zaidi, kuanzia kwa assistant chief, mpaka kwa DO.

Janet Kirima: (vernacular)

Tlanslator:  Sina mengine ni hayo tu, ndio wale hawana uwezo, waangaliwe na sheria. Ni hayo tu.

Comm. Nunow:  Asante sana Mama Janet, tafadhali njoo andikisha hapa.  

Nakufikia hapo, ndio tunafika mwisho wa kikao hiki, nashukuru nyote kwa uvumilivu wetu, na kwa kutulia, na kwa kutoa maoni

yenu.  Nawahakikishia ya kwamba,  hayo  maoni,  baada  ya  tume  kuyaandika  na  kuchapisha,  yatarudishwa  hapa  hapa,  ikiwa

imeandikwa,  co-ordinator  daktari  ako  hapa,  atachunguza  hiyo  yote  katika  kila  division,  na  kila  location,  watu  wasome  na

waone kweli, ile maoni walitoa,  imechukuliwa.  Na  kama kutakuwa na kasoro  yeyote,  tume itazunguka tena ije iangalie ni nini

wananchi kuhusu machapisho ambayo tumefanya.  Kwa hivyo hii si kusikiza tu,  ni kusikiza na kuhakikisha ya kwamba,  maoni

yote ya wananchi wa Kenya,  itawekwa pamoja.   Na  kwa hio tumefika mwisho wa  -   Na  kufikia  hapo  sasa  nilikuwa  nataka

Rev. Makunyu lakini nasikia ameondoka, mwalimu atatuombea.  Tafadhali mwalimu.  

Mwalimu:  Basi tuombe, Baba katika jina la Yesu tumo mbele zako, jioni jema ya leo, ninaishukuru jina lako ni kwa sababu ya
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wema na fadhili zako. Asante kwa jinsi umekuwa na si katika kikao cha leo, asante bwana kwa kutuwezeza na kutupa nguvu, ili

tuweze  kujadiliana  na  kutoa  maoni  yetu  kwa  tume  yetu  hii,  ni  kwa  sababu  ya  nchi  ambayo  tunaipenda,  na  jinsi  ambavyo

tungependa  katiba  iwe,  ili  kila  mmoja  na  mwenzake,  wakaweze  kuishi  kwa  amani.   Ni  asante  bwana,  kwa  sababu  ya  kila

mmoja aliyekuwa hapa, asante hata kwa sababu ya Ma-commissioners na ambao uliwapa safari jema, kufika mahali hapa,  sote

tunaomba ukaweze kutumbaliki na mawazo yetu bwana ukaweze kuyafanya mema, ili tukawe tunadumisha upendo, katika roho

zetu, na ili kila mmoja akaweze kupata baraka zako.  Ibariki nchi hii, bariki yote yalio mbele yetu na yote B1`wana tunajikabithi

katika mikono yako. Hata wakati huu tunapoenda kuondoka ama kuwachana, tunaomba baraka  zako zikaweze kutuongoza na

ukaweze  kuwa  pamoja  nasi  katika  kila  jambo  tutakalofanya,  na  katika  kila  jambo  tutakalofikiria,  ni  katika  jina  la  Yesu

tuneomba na kuamini.

Amen 

Meeting ended at 6.00 p.m.
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