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20TH MAY 2002

CONSTITUENCY PUBLIC HEARING , TIGANIA EAST CONSTITUENCY HELD AT MUTHARA
POLYTECHNIC ON 20TH MAY 2002

Present:

1. Com. Domiziano Ratanya
2. Com. Abubakar Zein

                        Secretariat In Attendance
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1. Roselyn Nyamato                -        Programme Officer
2. George Kariuki                -        Asst. Programme Officer
3. Zipporah Wambua        -        Verbatim

George  Kimanthi:   Tulikuja  mapema  hapa  kama  saa  mbili.   Kwa  majina  mimi naitwa  George  Kimanthi  kwa  wale  ambao

hatujawahi kukutana tena, mimi ni co-ordinator  hapa (inaudible) Constitution hapa Nyambene.   Leo tuna Commissioners from

the  Constitution  of  Kenya  Review  Commission.   Na  kama  mjuavyo  leo  ndiyo  siku  kuu  hapa  Muthara,  ndiyo  siku  tulisema

Commissioners watakuja hapa kupokea maoni yenu kama wananchi, ili nyinyi mhusishwe katika kurekebisha Katiba ya Kenya.

  Kabla sijafanya introduction na ningeomba mmoja wenu atuongoze kwa maombi, kisha tuendeleee kwasababu tunaona muda

umekimBia  sana.   Kwa  hivyo  nitamuomba  mmoja  wenu  atuongoze  kwa  maombi.   Tuko  na  Pastor  ama  Imaam?   Pastor

Gikamati, tuongoze kwa maombi.

Pastor Gikamati:   Na  tuombe.   Baba  katika  jina  la  Yesu  Kristo,  ni  asubuhi  njema  tuko  mbele  yako  Bwana  hapa  Bwana

sehemu za Muthara.   Tumekutana hapa ili Bwana tukapate  kutoa maoni yetu Bwana,  ili Bwana tukaweze kutengeneza Katiba

ambayo itatufaa siku za usoni.  Tunaomba Mwenyezi Mungu, wakati  huu tunapoanza tuanze na  wewe  na  tukimaliza,  tumalize

pamoja na wewe.  Baba ukatusaidie Bwana ili Bwana tukapate kuongea kwa umoja Bwana na kwa pamoja.   Na  ni katika jina

la Yesu Kristo tumeomba na kuamini.  Amen.

George Kimanthi:  Asante sana Pastor Gikamati.  Ningetaka tuanze kwa kutambuliza wale wanakamati  wale tuko nao hapa.

Naona tuko na wawili.  Tuko na Isaiah Mwiraria.  Hawa ni wanakamati  ambao wamekuwa wakitusaidia katika kazi ya Katiba

hapa Tigania  East  na  sana  sana  hapa  Muthara  na  sehemu  zingine.   Halafu  tuko  na  Florah  Kanini.   Florah  Kanini  amekuwa

akishughulikia upande wa Kalama pande hizo juu.  Kuna wengine hawajafika lakini bado watakuja baadaye lakini hawa tu ndio

tuko nao wawili hapa.  Na kama nilivyosema leo tuko na MaCommissioners,  tuko na Com. Zein Abubakar,  halafu tuna Com.

Domiziano  Ratanya  wengi  wenyu  wanamjua,  tuko  na  programme  officer  Zipporah  Ndunge,  tuko  na  George  Kariuki,  yule

mwingine alikuwa ameketi  pale anaitwa Roselyn Nyamato.   Huyu ndiye anatafsiri kuna wale watajieleza kwa Kimeru na yeye

ndiye atakuwa anatafsiri atakuwa 

“akabutaurira uu bukuua”. Kwa hivyo mimi sina  mengi  ya  kusema  nitamuomba  Com.  Ratanya  amueleze  vile  mtafanya  mkija

hapa.   Kwasababu tunatarajia mtakuja hapa,  kuna wale wameandika miswanda yao,  wameandika maoni  yao  atawaeleza  vile

mtafanya.  Kuna wengine ambao hawajaandika maoni yao lakini wako na ya  kusema.   Kwa  hivyo  hata  yeye  atamueleza  ule

utaratibu tutakaefuata.   Kwa hivyo nitamuomba Commissioner amueleze aina hiyo ya kufanya na nafikiri tutafuata kwa  makini

vile mtaamBiwa kwasababu tunatarajia watu hawa wengi kuanzia saa sita huko.  Kwa hivyo Commissioner.

Com.  Ratanya:  Asante  sana  Co-ordinator,  Bwana  Kimanthi,  wananchi  wa  Tigania  East  Constituency  upande  huu  wa

Muthara,  hamjamboni nyote?  Vile  mumesikia  mimi naitwa  Domiziano  Ratanya.   Sihitaji  kuwajuulisha  sana  kwasababu  mimi

najulikana hapa lakini wale hawanijui naitwa Ratanya na natoka katika Tigania upande ule wa (inaudible).   Na  tuna mwenzangu
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hapa Com. Abubakar Zein ambaye atazungumza na nyinyi badaye.  

Kwanza, ningetaka kuwajulisha mpango ambao tutakuwa nao kwa kuendesha kusikiliza maoni ya wananchi.   Kitu cha kwanza

ningependa tusikilizane juu ya lugha.  Pahali popote tumekuwa katika district  hii tulikuwa tukitumia Kiswahili, Kingereza na mtu

akiwa hajui Kiswahili ama Kingereza hata yeye anapatiwa nafasi anazungumza Kimeru tuna mtu wa kutafsiri Kimeru kwa hivyo

hapa hakuna taabu.   Lakini tunapendekeza sana wale ambao wanajua Kiswahili wahimize  sana  Kiswahili  ili  wengine  waweze

kusikia.  

Tena, mtakuwa mnakuja na mambo yenu ambao mmeandika ambayo tunaita memorandum ama wengine hawana.   Kuna hizo

njia mBili, unaweza kuwa na maandishi ama huna.  Kama una mandishi, hayo utatuachia baadaye baada  ya kueleza machache

ambayo yako katika memorandum.  Kwa hivyo hutasoma memorandum yote,  utasoma tu point zile ziko kwa memorandum na

utatuachia memorandum badaye tutasoma na tutajua maoni yako.  Na  hio utapewa dakika tano kwasababu kutakuwa na watu

wengi kufika jioni tunataka  tuwe  tumemaliza  hatutaki  kupoteza  wakati  mwingi.   Hiyo  dakika  tano  uweze  kumaliza  yale  yote

unataka kusema.  Kama huna memorandum, utasema  mambo  ambayo  yako  katika  kichwa  chako  na  useme  kwa  ufupi  kwa

hiyo dakika tano na umalize.  Wakati mwingine utaona kuna mambo mengi yamesemwa na wengine, kwa hivyo utaona hakuna

haja ya kurudia rudia kila wakati.  Utasema yale ya muhimu.  Na kwa hivyo hapo tungetaka tuanze na wale ambao tumeandika

na njia yetu itakuwa tu ni kutumia list ambao tunayo na tutakuwa tukisema yule anakuwa wa kwanza yeye atahitajika kuwa wa

kwanza na kuendelea namna hio.  Kama itakuwa sababu yeyote ya kutofuata list kama vile Com. Abubakar  ataeleza kidogo,

hapo  tutaona  itakuwa  sababu  na  sisi  wenyewe  tutatumia  kwenda  kwetu  kutokana  na  ruhusa  yenu  kumuita  mtu  yeyote  hata

kama yuko number one.  

Na  kwa  hayo  ningetaka  sasa  kumuachia  Commissioner  mwenzangu,  Com.  Zein  Abubakar  awasalimie  na  halafu  aseme

machache hata kuongeza yale ambayo nimesema na halafu tuanze kikao hiki.  Na  hapo  ningetaka  kutangaza  tumeanza  kikao

hiki cha kurekebisha Katiba rasmi.

Com.  Abubakar:   Habari  ya  asubuhi?   Kama  mlivyoelezwa  mimi  naitwa  Abubakar  Zein  na  mimi  ni  mmoja  ya

maCommissioners  kutoka  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  ya  Kenya.   Kama  alivyosema  mwenzangu  kwamba  mimi

nakumbaliana  na  yale  yote  aliyosema  ni  kuongezea  tu  kwamba  la  kwanza  la  muhimu ni  kukumbuka  kwamba  maneno  yote

unayosema hapa umelindwa kisheria.  Hakuna mtu anaweza kukuchukulia hatua yeyote maanake tunmenda kwingine tukaulizwa

swali kwamba,  pengine  nikisema  maneno  haya  yakikasi  lisha  mtu  fulani  au  chama  fulani  au  kampuni  fulani  au  watu  fulani,  si

ninaweza nikachukuliwa hatua?  Hauwezi kuchukuliwa hatua yeyote unalindwa kwa sheria iliounda Tume hii.  Ulinzi tulionao sisi

maCommissioners ndio ulinzi mlionao nyinyi.

La  pili,  kwamba  juu  ya  kusema  kwamba  tumelindwa  kisheria  kutoa  maoni  yeyote  tunayopenda  ni  vizuri  tunapozungumza

tutumie kule kwetu Mombasa tunasema lugha ya muruwa.  Lugha ambayo  unaweza  kutumia  mbele  ya  wazee,  lugha  ambayo

47



unaweza kutumia mbele ya dada zetu na mama zetu, lugha ambayo unaweza kutumia mbele ya watoto  mbila mtu yeyote kuona

kwamba  pengine  umemtukana  au  umemkosea  heshima.   Na  la  zaidi  ya  hayo  ni  kwamba  tunahitajika  pia  kutokukashafiana.

Tusije  tukachukua  fursa  hii  kumtukana  mtu  au  kumhariBia  mtu  jina.   Kitu  ambacho  tungependa  sisi  ni  mapendekezo  yenu

kuhusu ubadilishaji wa Katiba na vipi tunaweza kubalisha Katiba.

La  mwisho  kabisa  pengine  ningesema  kwamba  aliyoyasema  Commissioner  mwenzangu  ni  kweli,  itafika  wakati  pengine

hatutaweza  kutumia  list  hii,  tumuite  mtu  ambaye  pengine  mmemuona  amekuja  baada  ya  wengine.   Kwa  kawaida  sisi  kama

Tume la Kurekebisha Katiba  huwa  tunawaomba  mtupe  ruhusa  hio.   Na  ni  kwasababu  za  hali  ya  maisha  na  hali  walizonazo

wananchi tofauti.  Kwa mfano, akaja  bibi ambaye ni mja mzito na hawezi kukaa kwa muda mrefu, tutawaomba mtupe ruhusa

tumpe bibi kama huyo nafasi azungumze  na  aende.   Au  hamtupi  ruhusa  hiyo?   Mmetupa  ruhusa  hio.   Akaja  Mzee  sana  pia

namna hiyo, akaja  mlemavu namna hiyo, akaja  mtoto  pengine  kama  hawa  wanafunzi  ataka  navyeye  kuja  kuzungumza  halafu

arudi  ndarasani,  tutaomba  ruhusa  hizo,  hizo.   Lakini  tutawaeleza  kabla  ya  hatujaruka  kutoka  kwenye  orodha  hii  tunaeleza

tunafanya hii kwasababu fulani.  Sijui kuna mtu yeyote ana swali kabla hatujaanza rasmi.  Nadhani haya mambo yameeleweka

vizuri.  Na  jambo ambalo ningetaka kusisitiza kwa Mzee wangu zaidi ni  kwamba  ukiwa  unatoa  maoni  kuhusu  jambo  sababu

nyingi sisi tunazifahamu.  Kwa hivyo usipoteze dhawabu mwingi ukitoa sababu kuhusu jambo hilo.  Tueleze  jambo  hilo  halafu

tuendelee mbele.  Asanteni sana.

Com. Ratanya:  Sasa jambo lingine la mwisho kabla ya tuanze.  Mnaona hiki kiti?  Kuna kiti hapo na microphone, hapo ndiyo

mtu atakuwa  anaketi  yule  atapeana  maoni  yake.   Na  unaona  kiti  kinawekwa  vizuri,  hiki  kiti  ni  cha  mtu  ambaye  ni  mwenye

heshima  kaBisa.   Mnajua  huyu  ndiye  mrekeBishaji  wa  Katiba  yule  anaketi  hapa.   Ndiye  anatueleza  tutaweka  nini  kwa  hii

Katiba.  Ndiyo unaona tumemuwekea vizuri apate nafasi nzuri ya kuzungumza vizuri.  Kwa hivyo utaketi  hapo na utazungumzia

kwa hiyo machine, hiyo microphone kwa njia nzuri itakuwa inanasa sauti kwasababu tuna kinasa sauti pale.   Hebu muonyeshe

hizo, kiko hapo na hata ukizungumza sasa  mambo yako yataingia hapo  dani.   Na  mengine  yatakuwa  yanakuwa  recorded  na

hata  sisi  Commissioners  tutakuwa  tunaandika.   Lakini  ukiona  kuna  wakati  mimi  siandiki,  usiseme  ya  kwamba  hatuchukui

mambo  yako,  kwasababu  mambo  yako  yanachukuliwa  usijali  hapo.   Kufika  hapo  ningetaka  kumpatia  Commissioner

mwenzangu Abubakar Zein aanze awe Chairman wa session hii.  Haya Bwana Commissioner. 

Com. Abubakar:  Mzee wa (inaudible) huwa ananipa heshima kubwa kwanza na mimi nakubali hayo,  Mzee akitoa amri, mimi

naendelea.  Ningependa kumuomba ndugu yetu James Mwenda awe wa kwanza kutoa maoni yake.   Na  Ndugu James karibu

ukae uanze kutoa maoni yako.

James Mwenda:  Thank you Commissioners.  Mimi naitwa James Mwenda.  Mimi ni mtu wa kutoka (inaudible)

Com. Abubakar:  Weka microphone karibu na mdomo tafadhali, yah namna hiyo.
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James  Mwenda:   Kama  sisi  wakati  tunakwenda  kwa  police  haishughuliki  na  sisi  kwasababu  hatuna  pesa  ambayo  ni  ya

kuhonga hawa.  Tunataka hii Tume iwe sisi kunashughulikiwa tukiwa sisi ni walemavu.  Sisi hata hatuna nguvu kitu ya kuweka

kwa banki yenyewe hatuwezi kukubaliwa kuchukua loan tuendeze hii Biashara ambayo tuko nayo tupate kulinda maisha yetu.

Sisi walemavu kote,  serikali haishughuliki na sisi hata kutoka wale wanasimamia sisi hapa wakubwa wa serikali kama machief

na wale wengine hata msaada yeyote ukija.   Sisi kama Tigania  East,  hata  hatupatiwi  tunakufa  tu  na  njaa  huko.   Kwasababu

hawataki  kupatia  mtu  hata  tukikosa  kwasababu  hatuwezi  kwenda  kusimama  kwa  msabala  kwa  laini  ambayo  inapangwa

kuchukua  ile  msaada  yule  mlemavu  hawezi  kupata.   Kwasababu  hana  faida  yeyote  kwasababu  sifahamu  kama  ni  yeye

tulipendelea kuwa ni kiwete.  Wakati huu unaona mimi nabeba hizi clutches sio kupenda kwangu na sio mimi wa mwisho kuwa

kiwete wataendelea kuwa namna hio.  Kwa hivyo hio ndio nataka kama hii Katiba itakuwa inashugulikia walemavu.

Sheria  zingine  ambayo  nataka  itolewe  kabisa.   Wakati  huu  sisi  kama  mtu  anapanda  mti  wake,  lazma  aende  akaleta  barua.

Tulipata uhuru wa aina gani?   Kama sisi mtu ambaye kama mtu kama mimi nilinunua mti napanda  na  pengine  wakati  naenda

kukata naamBiwa kwenda chukua barua.   Sasa  hii mimi nilipanda ya nini,  haiwezi  kunisaidia  kweli.   Wakati  ambao  napanda

mahindi yangu, nikibeba kwa gari,  County Council ikinipata mimi nakatihswa  kodi.   Ni serikali gani kama mimi nakata  kodi?

Wakati huu sasa mimi ni mshonaji wa viatu na mimi ile napata nisimamie miti yangu nife na njaa kwasababu siwezi hata kwenda

kulima na jembe au kukata  makaa.   Sasa  hii  Tume  lazima  serikali  iseme  ya  kwamba,  huyu  mlemavu  hawezi  kulima  shamba,

kulima  hata  na  jembe  asimame  mzuri.   Mimi  naenda  nikianguka  huko.   Sasa  wakati  huu  tunasimama  hapa  Commissioners

naitiswa kodi na County  Council  wakati  huu,  sasa  siku  ingine  walikuwa  wanataka  kuandika  mimi board  niende  kwa  police.

Nikienda kwa police sasa wanataka nikufe na njaa.  Wakati huu kama mimi naitishwa license.  Ni serikali gani inasimamia mimi

kama hapatiwi barua ni kuwe mimi ni mlemavu huko wanataka nikufe na mimi lazma nitakuwa ni mtu serikali inasimamia mzuri.  

Mara ingine mimi nazaa.  Sasa  wale watoto  ni wa kusaidia.   Hii crutches ikivungika kwa barabara,  mimi nakaa huko.   Nikiwa

na  watoto  nikipiga  kama  wewe  Commissioner  nikiwambia  kwenda  ita  watoto  wangu  wakuje  wanibebe,  wanakuja  haraka

kwasababu  nilizaa.   Na  sasa  hata  shule  hawaendi,  sasa  wakati  huu  mimi ukiniona  hapa.   Serikali  haiwezi  kujulia  mimi  hata

nikienda kwa Chief, hawezi kuona kama mimi ni mtu kwasababu mimi ni kiwete.  Sasa  hio nataka Tume pakikosa  sheria lazma

pakuwe panetegemea mlemavu kwasababu ni mtu hata yeye anajenga nchi.  

Kwa hivyo Commissioners, swali lingine lile muhimu sana,  mtu kama mimi hata akienda kwa DC siwezi kubaliwa kuingia huko

kwasababu mimi ni kiwete.   Nakaa  kama mtu hana maana.   Sheria wakati  huu itolewe iwekwe sheria mzuri  ile  ambayo  mimi

nakwenda  kwa  DC  wakati  nataka  kumuona,  nimweleze  tabu  yangu  kama  hii  ya  watoto  animalizie  naenda  straight.   Lakini

wakati huu nikienda siwezi kukubaliwa kuingia kwa ofisi.  NaamBiwa kaa huko, askari ananiamBia kaa huko wewe hauna faida

yeyote.   Sasa  nataka hii sheria igeuzwe ikuwe ya kwamba mimi naingia Bila  wasiwasi  wowote  kwasababu  yule  ni  msimamizi

wangu na ndiye ananipatia maneno yangu hata kutoka huko national.  

Kwa hivyo ma Commissioners hiyo ndiyo nilikuwa nataka kutoa kwa kugeuza Katiba, muwe mnasimamia mlemavu kote  katika
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Kenya yote.   Uchumi juu  huwezi  kuwa  uchumi  mzuri  kama  sisi  walemavu  tunahangaika  huku  ni  njaa.   Kwasababu  ndio  sisi

wakati  huu  tunakufa  na  njaa  kwasababu  serikali  haijali  walemavu.   Na  ni  watu  wanaweza  kutengeneza  hata  kama  machine

kama hii.  Lakini ile ndovu wanatoa hata watu wa kusimamia kama ndovu wakati huu iko na askari  wa kusimamia.  Kwa hivyo

wakati huu inasimamia ndovu vizuri na sisi walemavu tukisimamiwa tunataka hata tukitaka hata hii machine yenyewe, tunaweza

kutengeneza na tukafikisha mahali popote  na tukakuwa watu wazuri.   Kwa  hivyo  mimi nasema  asante,  mimi nilikuwa  nataka

kutoa hayo maoni wakati mnageuza Katiba ikuwe inakuwa  (inaudible)

Com.  Abubakar:   Asante  Bwana  James  Mwenda.   Asante  pia  kwa  kuchunga  wakati,  umetumia  dakika  tano  ulizopewa.

Tafadhali keti tu ujaze hio register yetu.  Bwana Mwenda ameanza vizuri kwasababu alipoanza, alipokaa chini alitaja jina lake.

Na hivyo tunataka watu ukikaa chini utaje jina lako,  useme mimi ni fulani wa fulani kwasababu tuna-record  kila  kitu  turecord

wewe pia ukitaja jina lako.   Halafu kama unaona anavyofanya sasa,  ukimaliza kuzungumza hapa utakwenda kwenye  ile  meza

pale kwa huyu Binti uandike hio register yetu kwamba umetoa maoni.  Pale ukiandika,  unaandika kwamba umeingia ndani  ya

kikao hiki.  Kuna  wengine  wanasema  wanataka  kutoa  maoni  kwa  mazungumzo,  wengine  wanasema  wanataka  kutoa  maoni

kwa  mazungumzo  na  memorandum  au  mswada,  na  kuna  wengine  wanaandika  pale  yeye  amekuja  kuangalia  tu  pia  hio

inaruhusiwa.  Unaweza kuja ukaangalia tu vile mambo yanaenda halafu ukaenda  zako.   Lakini  hapa  hii  register  ni  kuonyesha

umezungumza, umetoa maoni yako ndiyo unatia right kidole chako kuwa wewe umejiandikisha ati nimetoa maoni.

Com. Abubakar:   Sasa  ningependa kumuita mtu wa pili ajitayarishe Bwana Mwenda akimaliza  tu  ku-sign  register,  tutamuita

Gilbert Ikunyia.  Inaonekana labda ametoka kidogo hilo ni jambo lingine ambalo tunafaa kufahamishana.  Mtu akiitwa jina lake

mara mbili, mara tatu akiwa hayuko, tutamuacha tutaenda kwa yule anayefuatia akirudi badaye anaweza kwenda pale akasema

nimerudi halafu tuendelee.   Asante sana Bwana Mwenda.   Gilbert Ayuko,  sasa  nimeona  Priscillah  Ncheke.   Na  Bi  Priscillah

wewe ndiye utakuwa wa kwanza kukueleza kwamba na furaha kwamba ni mwanamke wa kwanza kuja kutoa maoni.  Lakini

nitawaomba radhi ikiwa nitataja majina lugha itetereke kidogo au nisindwe kunyambua lugha vile inavyotakikana,  najifunza kila

siku majina bado  najifunza.  Mzee wangu bado  ananifundisha taratibu kwa hivyo usikasirike ikiwa nimetaja jina vibaya.  Haya

Bibi Pricillah endelea.

Priscilla Ncheke:  Our Commissioners, our co-ordinator, other members of this constituency, my names are  Pricillah Ncheke

Gitire.  I am a parent  of disabled group here in Muthara,  Tigania East.   I  am here to complain about  parents  at  home.  Those

who are disabled, the disabled parent is not able to care for the family or to keep the family in the standard of other  families and

therefore the children of this parent they don’t have chances even to be  in school.   Some of them when they go to school they

are expelled by the headmasters and therefore I would like the Government of Kenya to consider  this child.  I  particularly I am

a teacher and I feel very bad when I see this child being expelled from school.   So  it is my opinion that the child be  taken care

of.  If possible they get enough food,  they get clothing like any other child of a minister or  even of a  president.   I  don’t  have

much to say but the problem is the child today.  Thank you.
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Com. Abubakar:  Asante sana Bi Priscillah.  Unaweza kuletewa hapo register, unaweza ku-sign tu pale.   Asante.   Bi Priscillah

ametumiwa muda wake sawasawa ametaja anayotaka amemaliza kuwapa fursa wengine.  Douglas Muthui, karibu Mzee.

        

Douglas Muthui:  Commissioners, jina langu ni Douglas Muthui.  Na mimi ni mtu kutoka Tigania East tena mimi ni member wa

Muthara (inaudible).  Yangu kuna sheria nyingi sana zimetungwa katika Parliament zetu.  Sana sana sheria za watoto  na hio ni

mzuri sana kwasababu sheria hizo za watoto  zinamlazimisha mzazi amsomeshe mtoto na hio ni kweli.   Lakini Katiba tulionayo

sasa haitambui mzazi kwasababu ya kusema hivyo, tumeshasomesha watoto wengi, kutoka nursery hadi university.  Huyu mtoto

akishasoma  aende  kule  university  ahitimu  ma-degree  zake  anaona  sasa  hawezi  rudi  reserve,  anapotelea  kule.   Na  aliwacha

mzazi na taabu sababu mali nyingi alitumia akimsomesha zote zilikwisha na mzazi akawachwa Bila mali yoyote.   Watoto  wengi

wamepotelea town.  Kwa hivi naomba Commission hii ya Katiba,  itafutie  mzazi  sheria  ili  aweze  kumustaki  huyo  mtoto  arudi

hata nyumbani aje  amsaidie sababu wengi wetu tumeshaumizhwa na hawa watoto  ambaye tumeshasomesha na tukatumia mali

nyingi.   Kusema  ukweli  wazee  wengi  hapa  wamekufa  na  njaa  na  angali  watoto  wao  ni  ma-boss.   Wamepotelea  Nairobi,

wananunua manyumba makubwa huko Lavington Green na Kahawa Sukari.   Kufika hapa hawajaonekana hata mimi ni mmoja

wao kwasababu nimesomesha wangu ako hapa hapa. Lakini niko na miaka tatu na hajafika nyumbani na ako Nyambene.  Kwa

hivi Commissioners naomba hata wazee nao wazazi watambuliwe na Katiba,  kama vile Katiba inawatambua watoto.   Asante

sina mengi.

Com.  Abubakar:   Asante  sana  Mzee,  nimesikia  hayo,  tusha  record.   Tafadhali  andika  jina  lako  kwenye  register  kwamba

umeandika, wapatie hawa wata-file.  File kubwa wanaiweka ndani mara moja.   Isaiah K.  Mwiraria huyu ni observer,  Florah ni

observer, Priscillah Mithika.

Priscillah Mithika:  Okay, thank you very much Commissioners, Co-ordinator, Committee and the rest.   I  am called Pricillah

Mithika na natoka (inaudible) Kathama location.  Maoni yangu ni kwamba nitaanza na kuongea upande wa akina mama.  Mimi

ni mama na najua shida za akina mama.  Upande  wa  akina  mama  sisi  tunanyanyaswa  sana.   Hii  Katiba  ya  kusimamia  akina

mama ni very weak.   Ningesema  ati  afadhali  ibadilishwe  sababu  upande  wa  akina  mama  wakati  wingine  hatuna  say,  wakati

mwingine  we  are  never  considered  in  any  institution.   Sababu  ukiwa  mama  ukiwa  umeachwa  nyumbani  na  Mzee  amenda

pengine kutafuta customer ako mbali na wewe,  hata ukienda tuseme  upande  wa  lands  ukienda  kuakilisha  case  yako  ya  land

utaambiwa utakaa mpaka ungojee Bwana wako akuje.   Sasa  ndio mimi nauliza na mtu ama Mzee akiwa mbali kabisa  utakaa

mpaka  hio  land  yako  ama  hio  sehemu  yako  ya  land  iende  na  watu  kwasababu  bwanako  hayuko  karibu.   Hapo  tunaona

tunawezwa kabisa.

Upande mwingine ni akina mama wanaitwa single mothers.  Single mothers wakati mwingine wanapata shida sana really.  Wako

na watoto lakini wakati wa kulea watoto wanakuwa peke yao.  Yule baba watoto wakati  mwingine hata anakana hawa watoto

hata anasahau watoto mpaka mama anawezwa na hawa watoto kuwa close kuwafanyia chochote, na hakuna any consideration

kwa hawa watu.  Kwa hivyo single mothers mpaka wawe-considered at  least  wajisikie hata wao wako katika nchi inasimamia
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kila mtu.  Sababu wakati  mwingine wanashindwa hata kusomesha,  wakati  mwingine wanashindwa hata kulea lakini  baba  ako

kando anakaa tu, amekaa tu.  Wakati mwingine anasema watoto  ni wangu.  Anaendelea kusema watoto  ni wake,  sasa  watoto

watakuwa ni wake namna gani na hakuna mahitaji anafanya.  Kwa hivyo single mothers tafadhali waangaliwe vizuri.

Point yangu ingine ni kusema, upande wa leaders  tuseme President,  MP,  councillor,  chief and the rest  all the leaders.   Wakati

wanachaguliwa wapatiwe just one year kukaa kwa ofisi.  Yaani wananchi wakiangalia mienendo yao ikiwa sio sawa sawa tuwe

ni President, tuwe ni nani ikiwa mienendo yao sio sawa sawa ama hawatimizi yale mahitaji walitumwa na wananchi wakafanye.

Wakishindwa kufanya hayo after one year watolewe kwa ofisi halafu wengine wawekwe.   Sababu hii Katiba ya kusema kama

mtu amechaguliwa  akae  for  five  years,  hio  kukaa  five  years  mtu  anajijua  yeye  mwenyewe  na  familia  yake  lakini  hio  Katiba

inasema mtu tujonjee mpaka five years iishe halafu tuanze kuchaguliwa tena.   No,  hio ndio sasa  nasema ibadilishwe mtu apewe

one year or six months aangaliwe tunamtoa.  Kwa hio machache nasema asante.

Com.  Abubakar:   Asante  Priscilla  kwa  maoni  yako  tafadhali  andika  kwenye  registar  pale.   John  Munjuri.   John  Munjuri

hayuko?  Muikindia Mwinjuri, Zipporah Kathwana.

Zipporah Kathwana:  Commissioners, uuni untu bura nkweenda kuua.

Com. Abubakar:  Tafadhali taja jina lako.

Zipporah Kathwana: Riitwa riakwa mbitawa Zipporah Kathwana. 

Translator:  My name is Zipporah Kathwana

Zipporah Kathwana:  Kuuma Tigania East. 

Translator:  from Tigania East

Zipporah Kathwana: Untu bura mbeenda kuuga uni ndi mlemavu.

Translator:  What I would suggest as a handicap person

Zipporah  Kathwana:   Kankuua  thirikari  kwina  alemavu,  ontu  ya  uuni  eendi  ndi  mlemavu,  itukwinyilika  ni  aana  niuntu  bwa

kwithira  eendi  muntu  kwina  alemavu  batii  batina  kinya  akuru.  Translator:   I  am  suggesting  and  proposing  that  we  as

handicapped we are  being oppressed  because  you find some of us have children  and  don’t  have  any  assistance  because  we

might not even be having a husband

Zipporah Kathwana:  Na twina aana, aana bau itukwenda thirikari itwileele, 
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Translator:  our wish is that we would like the Government to oversee the issue of our children to assist  us 

 Zipporah Kathwana:  keenda aana bau beetu bathooma batutethia. 

Translator:  so that our children can get education and help us.  I didn’t have much, thank you so much.

Com. Abubakar:  Dada asante sana andika jina kwenye register.   Na  Roselyn ikiwa kuna mtu nilikuwa nimeita watu kadhaa

ambao hawakuwako sijui kama washa kuja Gilbert Ikunyua, hajarudi.  John Munjuri, Mukindia Minjori, Pius Kobia, karibu.

Pius Kobia:  Commissioners, our co-ordinators and my fellow constituents.  My name is Pius Kobia I come from Tigania East,

Tharama location.  Ningetaka kuongea kuhusu vijana kwasababu mara ingine unaona ya kwamba sisi vijana tumefinyiliwa sana.

 Tungetaka hawa Commissioners ambao wanachukua maoni ya Katiba Kurekebishwa (inaudible) wawe waki-consider  vijana

sana especially on the side of employment. You may  see  that  many  of  the  young  people  are  unemployed.   And  actually  the

Government is taking no issue serious issues about  the young people  and soon they see  the presence of many graduates  those

who come from the universities, from other colleges,  they have nothing to help themselves.   Especially this time when we have

economic problems like now our economy has gone actually it is in a critical condition.  So you may see  that many of the young

people they have nothing to do,  they are  just loitering around  because  they  have  no  capital  to  start  may  be  their  businesses.

They have nothing actually to feed themselves and we see that that’s why we have high rate of crime.

Another thing as concerns the young people.  The Government should try to find a way in such a way that they find means,  of

creating job opportunities to these young people.  So on the side of that I may say that as we move, let’s try to make our way in

which when may be a certain group is moving and graduating at  a certain point,  they should try to help so that we can at  least

have a job afterwards because  very soon these people  are  going to have families.  And you may realize they may want to be

like any other and now we should have at  least  a destiny torment to decide on the side of the where we are  going to  get  our

employement.

The  other  thing  I  would  like  to  talk  about  local  authorities.   On  the  side  of  local  authorities  you  may  realize  that  we  have

councillors, these civic education and the civic leaders.   On this issue they would like the Government to try and look to have

no, to have at  least  direct  control.   Because currently the local authorities,  we  have  the  civic  leaders  who  are  elected  by  the

people and others  are  nominated. We would  like  the  Government  to  consider  this  issue  because  we  would  like  that  seat  of

nomination scrapped  out because  those people  they represent  nobody.   So we would like the Government  to  be  on  alert  on

these,  these are  the same people  bringing many problems at  the local authority that is why we have so  many  may  be  like  the

service charge that goes straight to the local authorities.   It  is of no use because  this money is squandered and we would now

like the Government to take control over that issue.  

And the other side of the local authorities (inaudible) we would like the Government to have at least a way that you should try to
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help the common mwananchi at the side of mayoral electral.  We would like the seats  for the mayors and other council leaders

like the Chairman and the rest to at least common mwananchi to have a say, that one of election may be we can have us electing

the mayor or the council chairmen or other leaders infact.  So with those few remarks.

Com. Abubakar:  Thank you very much Pius, please sign your name on the register.  Julius Kobia.  Karibu Mzee.

Julius  Kobia:   Ma-Commissioners,  wazazi  wenzangu  mimi naitwa  Julius  Kobia.   Maoni  yangu  ni  kuhusu  usalama.   Mimi

nimezaliwa katika area hii ya Muthara lakini tunahangaishwa sana na wakora  ambao hufungulia watu usiku na kuwanyang’anya

ng’ombe zao.   Hata njirani huwezi kupita kwa shauri ya   wakora  hawa hunyemelea  hata  watajiri  na  kuwavujia  nyumba  zao.

Kwa hivyo katika area  hii  sisi  tunakaa  kwa  kuogopa  sana  kupita  kwa  njia  au  kama  usiku  wakati  umelala.   Maoni  yangu  ni

kuhusu serikali tuweze vile ingeweza kusaidia ili tukae kwa usalama tusije kukaa kwa uoga.   Hayo ndio maoni yangu nilikuwa

nayo.

Com. Abubakar:   Asante sana Bwana KoBia,  tafadhali andika jina lako katika register yetu.  Bwana KoBia Julius, tafadhali

andika jina lako pale kwenye register umetoa maoni.  Raphael Kaluku.  Karibu.

Kaluru  Raphael:   My  name  is  Raphael  Kaluru.   Haya  basi  yangu  ni  niko  na  memorandum  na  sijui  kama  niikaBidhi  ama

kwanza niongee yale niko nayo kabla ya…

Com. Abubakar:   Vile tulikuwa tumeeleza watu kwamba una written  memorandum  you  will  at  the  end  of  your  submissions

hand in your memorandum which will filed but we would like you to just highlight.  Usisome utoe tu maoni yale muhimu katika

memorandum sisi tutasoma wenyewe.  We have a way of processing the memorandum.  Thank you.

Kaluru Raphael:   Thank you very much let me take  the opportunity of addressing  the  Commission  and  give  my opinion  as

regards how the Constitution should look like.  Thank you very much the Commissioners for coming to visit us here to give us

time to democratically give our views as  regards  to the Constitution.  Mine is to  say  we  should  have  an  outlook  of  what  the

Government of Kenya wants to look like or  according to the people  of Kenya needs.   We are  now like I  have  said  is  that  I

have got a memorandum which contains a lot of things but now I am going to highlight a little Bit of it to say exactly my interest

should be based on what.  

Like now lets say the Judiciary part  of  the  Constitution  when  we  come  to  Judiciary  we  have  problem  and  right  now  I  have

problem of so many cases that take time to be complete.  We have advocates, those also take  a lot of time in representing of a

case  when  they  have  been  employed  to  do  so  and  at  the  end  of  it  you  find  that  the  case  has  been  flopped.   You  do  not

understand the cause so now we would like a Constitution that is a Bit stronger to guide them to guide the judiciary to be  a very

autonomus body that should not be interfered with and to guide the advocates who are members of the Judiciary as  well.  They
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should have constituted against what they want to do for wananchi because they are given money to do that job.   So  something

must be done or should be done. 

 On the part of the land issue.  We hear Muthara and Kalama we have problems of land that issue where we do not have even

title deeds.  As far as the independence of this country is concerned we are people who should be having title deeds by now.  It

is very unfortunate to find that a person like me and somebody else does not have a title deed.   And I am expected to develop

Bwana I don’t understand how it can happen without some support  of a title deed,  and when it comes to title deeds  it is not a

very easy exercise as  well.  You would like to have a title deed  which will also take  a lot of time to be  given that title to you.

One thing it is a Bit very expensive.   It  also takes  time to be  delivered to the farmer.   Then the Government to step in and do

something to land issue where it is really a backbone of Kenyans in developing the country.

And the other thing is about the security of this place.  We in this location and as  a whole Kenya we have had menace of bank

robberies,  buglaries.   This year we have had that problem for a very long time.  Our cattle have been  taken  away  by  thieves

nothing has happened.   We have not been able to track  down  any  herd  of  cattle  which  have  been  taken  thousands  of  them

without exactly knowing what is happening and nobody is to follow it.   I  suggest  here  we  should  have  a  system  that  is  a  Bit

stronger than now like having a minister fully concerned about how to track down the cattle that have been stolen.   And I even

call upon those who have guns or  arms without license something should be  done  to  stop  them  having  guns  because  stealing

cattle is really a very serious crime.  We prople from Tigania depend on the cattle,  coffee and other small things like farming so

when we are not given time or good security to our property then we are in for a problem.

And another thing I would not  like  to  forget  is  about  the  local  authority,  County  Council.   The  County  Council  is  a  second

Government  as  far  as  it  is  concerned  and  the  utilities  are  very  minimal  as  far  as  the  budgetary  given  to  them  is  concerned

because there is no activities in a road to be done.   Like for example the employees of the council are  not paid in time we can

see it although I am not a councillor.  They take a lot of time to get paid and they are working you cannot understand the system

now so unless something is done by the Constitution to put more law into it people have problems.

Coffee industry here is as  if people  have stopped  cultivating that crop  because  the payment is poor.   They  are  intermediaries

from where it is being sold I am calling upon the Government to intervene to see  that farmers who go for coffee who just reap

their  coffee  should  take  it  to  KPCU  for  milling  and  directly  pays  to  the  farmers.   Not  to  go  to  corporative  offices  or

intermediaries or Coffee Board of Kenya we have got nothing to do with those areas.

When I come back  to the Executive office.  I  take  issue of provincial administration.  I  really do not understand what a PC is

supposed to do, me I have a feeling that we should away with the administration as a block as  it is and as  Big as  it is.   A PC is

somebody who is reported  matters by the DC all the time.  A DC is also reported  things by the DO which goes through and

nobody I should think that block should be streamed because  it should be either the PS  in  the  provincial  administration,  then
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DC follows then chief because there shouldn’t be any.

Com. Abubakar:  So your recommendation is to remove the office of the PC.

Kaluru Raphael:  Yes to remove the PC,  the DO,  and sub-chief and leave chief, the DC and the provincial level I mean the

headquarters level.

Another thing is security as  I said it I  am going to repeat  it a little bit.   Could we have  patrols  down  the  villages  and  in  small

trading centre  say by the administration police possibly because  of the regular police  who  are  not  able  to  reach  areas  where

they are expected to go.  So there is always a need for AP police to go round to be posted to the chiefs camp for patrolling the

area.

Com. Abubakar:   Once you have indicated that the problem here is in security,  we will look into the details of it.   That fine.

Thank you very much Bwana Kobia.  Please sign our register, please sign.

That was Bwana Raphael the following person is David Mbatia,  nasema wewe ndiwe umemaliza namuita the following person.

David Mbatia hayuko.  Charles MugamBi, Charles MugamBi hayuko?  Lucy Iranja.

Lucy Iranja:  Ma-Commissioners (inaudible) mine is just to say I am a parent  of a disabled child and I want to say disabled

children should get free education and taken care of.  We as the DSW disability support  works,  I want to inform you that you

should take care of the disabled children because they are like any other children.  Because if we look at our homes we see  that

disabled children are like just dogs.  They are not taken care of some of them are even hidden when the visitors are  coming you

hide your child because  he is a disabled,  you don’t even want visitors to see.   So  the the disabled children should be like any

other children.  Thank you.

Com. Abubakar:  Asante sana Dada, tafadhali nenda uandike jina lako kwenye register pale.  Helen Kalitu.  Karibu Helen.

Helen Kalitu:  Thank you Commissioner, Co-ordinator na wenzangu wote.   My views are  due to disabled persons  are  from.

My name

Com. Abubakar:   Helen  just  hold  on.   Could  we  have  silence  please.   Excuse  me,  naomba  kimya  kabisa  anapozungumza

Dada ndio wote tusikilizane vizuri na tum-record  vizuri.   Ikiwa  kuna  mambo  ungetaka  kuzungumza  na  rafiki  yako  tafadhalini

muende kando pale,  ndiyo mzungumze mambo hayo.  Helen you need to give  your  name  first  because  we  are  recording  the

session.  Thank you.
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Helen Kalitu:   My names are  Helen Kaliku I am born in Muthara,  Tigania East.   I  will give my views  as  a  side  of  disabled

person.   Mine  is  to  say  that  in  our  constituency  also  disabled  persons  can  be  considered  in  many  things  because  disabled

persons are being forgotten here. Like in our group the Tigania North disabled persons during the time when the constituency is

looking for teachers for civic education we couldn’t be  informed earlier.   When we heard,  many of the majority of our leaders

say that they don’t know if they are such groups existing of disabled.  So,  mine is to say that also it must be  reviewed that also

disabled are capable or able to build the nation.  Also that is the end of educating people about the Constitution Review.

Another thing is that in the community also disabled people  are  learned for example many people  are  not born with disabilities.

Some joined the group of disabled when they have already finished their education system.  It  doesn’t mean that they are  not,

let me state the way it can be so that people with disabilities are capable of building the nation.  So because they have education

they must be remembered, considered in the field of being given work or employed so that they can also cater for themselves.

Another thing is that disabled persons  who are  capable  of holding a kiosk or  any kind of business should not pay back  under

the constituency.  So they can be given freedom because the don’t have materials or money to pay such taxes.   Another thing is

that disabled persons  can seak  strongly for disability Bill to be  included in the Constitution so that  they  can  be  helped  by  the

Government.

Another  thing  is  that  when  the  Government  are  sending  this  money  for  helping  disabled  persons  they  can  help  individuals

because we are hearing that the Government has contributed some amount of money for disabled.  But me being a witness of a

group of disabled people we have not gotten even a coin so they can consider  and be helping individuals in such money so that

they can be helped.

Another thing is that disabled children can be given compulsory and free education.   Because their parents  cannot cater  for the

disabled child and then get money or fees to educate the child.  So the education can be made compulsory and free.  

Another thing is that disabled persons have formed their group which can be helped by our Government,  but they know nothing

on the way they will follow to be helped.   So,  I beg our leaders  to be  seeing the group and educate  them on how the process

they will follow to be helped by our Government.

Com. Abubakar:  Thank you very much Helen, please sign our register.  Those who have just come in let me just recap  some

of the rules for giving views.  We are  giving everybody five minutes and if you have a written memorandum we are  requesting

you to give the highlights only, and then you will submit the memorandum at  the end of your presentation.   We  have  ways  to

process those memorandums, each and every memorandum will be read by the Commission and your submissions taken down.

  Those who are giving oral presentation we ask them to forcused, precise and to the point.  And when you come you require to

give your name because we are recording verbatim the proceeding.
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Ningependa tu kuwakumbusha wale waliokuja baada  ya sisi kuanza kwamba,  tunampa kila  mtu  dakika  tano  na  wale  ambao

wana  mswada  memorandum  wameandika  maandishi,  tunawaomba  wasije  wakayasoma  yale  maandishi  watuchambulie  tu.

Watuchagulie  mambo  machache  katika  yale  maandishi  kutuambia  kwasababu  sisi  tutayasoma  maandishi  yote  hayo.   Na

kuyafanyia  kazi  na  kama  unakuja  kutoa  maneno  bila  maandishi  utoe  maneno  hayo  kwa  kutaja  yale  mambo  unayotaka

mapendekezo yako ambao unataka tuyaingize kwenye Katiba bila kuzungumzia mambo mengi.  

Kwa mfano ukiwa kama wale waliokuja,  mmoja  amekuja  amezungumzia  habari  ya  usalama,  usha  zungumzia  juu  ya  usalama

lakini  usichukue  dakika  tatu  kuzungumzia  taabu  ilioko  ya  usalama  sisi  tunayafahamu  mambo  kama  haya.   Na  pia  mtu

anaruhusiwa kutumia Kiswahili, Kiingereza na kama anataka kutumia Kimeru, huyu kijana alieko hapa kazi yake ni kutafsiri mtu

akizungumza kwa Kimeru.  

Na  ningependa  kuwakariBisha  wanafunzi  waliofika  hapa  katika  kazi  hii  muhimu  ya  kurekebisha  Katiba  yetu.   Ni  kazi  ya

kihistoria na wao pia wana haki ya kuja hapa na wale waliokuja mapema walisikia nikisema kwamba, nitakuwa nikiomba mnipe

fursa na haki ya kubandilisha watu wanavyoitwa kama wanafunzi tutawapa fursa ya mbele  wazungumze  ndio  ikiwa  wanataka

kurudi madarsani waweze kufanya hivyo.

Na  la  mwisho  kukumbushana  ningesema  ni  kwamba,  nilisema  Commissioner  mwenzangu  alipokuwa  hapa  kabla  hajatoka

kwamba  hiki  ni  kikao  rasimi  cha  Tume  la  Kurekebisha  Katiba.   Na  tunahitaji  watu  wawe  kimya  kabisa  hapa  wakati

mazungumzo  yanaendelea  hapa  mtu  anapotoa  maoni  yake,  tunatakiwa  tuwe  kimya  kabisa  bila  mazungumzo  yeyote.   Ikiwa

unataka  usaidizi  wowote  unakwenda  unauliza  usaidizi  pale  katika  meza  yetu  ya  kujiandikisha  au  wakiwa  wameshindwa

kukutatulia tatizo lako,  unaweza kuelekezwa hapa kwenye  meza  hii  ingine.   Lakini  ikiwa  unataka  kuzungumza  na  mwenzako

kwa vile Kenya ni huru na tuna demokrasia  katika kurekebisha Katiba unatoka unakwenda kado  pale mnazungumza  maneno

yenu bila kupita kelele halafu tunarudi kimya kimya.  Asante sana.  Anayefuatia ni Esther Johnson.  Karibu Bi Esther.

Esther Johnson:   Tume ya Kurekebisha Katiba,  wasikilisaji wenzangu.  Jina langu ni Esther  Johnson  nimekuja  ku-represent

(inaudible)  kwa  Tume.   Opinion  yangu  ya  kwanza  ni  ofisi  ya  chief.   Nisingetaka  hio  ofisi  iondolewe  kama  maoni  yangu.

Ningetaka iendelee ikiwa chini ya uajiri chief awe ateuliwe na wananchi kwa kurekebisha yeye shauri wanajiwekea kazi nyingi

zao na kukosa ku-serve wananchi vile vilivyo kwa kuwa na ulinzi wa godfather huko mbele wameajiriwa.  Tumepata matatizo

mingi sana hata ingawa ma-chiefs ndio wanaweza kumaliza ufisadi kama maneno ya ufisadi wa kazi na huu wingine ufisadi wa

aina  yeyote  ni  machiefs  wanaweza  kumaliza.   Sasa  ningependelea  chiefs  awe  mkuu  wa  ofisi  watumizi.   Shauri  ndiye  yuko

mazinani anaweza hata kusimamia police shauri upande wa police tunapata matatizo mengi zaidi zaidi.  Tuseme wewe uchapwe

hapa  hata  msichana  achapwe  hapa  na  mlevi  njiani  aende  chief,  chief  anasema  enda  kwa  police,  police  ukienda  naye

wanakuitisha  pesa.   Huu  ufisadi  umeenea  sana  kwa  police  na  huwezi  ukamalizwa  na  mtu  yeyote  isipokuwa  chief  apewe

mamlaka ya ku-govern hawa police ili ufisadi wa ofisi za police uishe shauri ukiripoti kwa chief na chief akijua amekuwa elected

58



na wananchi hatakuwa ignorant. 

Halafu niko na maoni ingine ya local Government.  Hawa wawe wakifanya kazi under central  Government.   Shauri mara ingine

unaona serikali ya local Government hawana hata pesa, hawana hata mawasiliano mazuri.  Sasa  hata pesa  zao unaribiwa tu bila

kufanya kazi yoyote na hakuna hata service inaendelea,  hata mishahara, hata bursaries,  hakuna kitu inaendelea hapo na wawe

wakichanguliwa na viwango vya elimu, form iv level na five years.

Ingine niko na anti-corruption office.  Hii office iwe ijengwe kwa kila district, shauri hapa tumesikia kuna anti-corruption offices,

lakini hatujui hata tunaweza endea nani, hatujui ni wapi saa  ingine unaweza kujua  lakini  huna  gharama  ya  kuendea.   Kama  ni

Nairobi huwezi ukaenda sasa tusaidiwe na serikali na hizo offices.

Ingine ni hii corruption ya employment.  Hata  hii  naonelea  iwe  under  chiefs.   Chief  apewe  mamlaka  ya  advertisement  shauri

sehemu  zingine  za  nchi  yetu  unaweza  sikia  employment  zinaendelea.   Sasa  kama  hapa  ni  Muthara  hakuna  hata  daktari

anachukuliwa.  Hakuna hata health amechukuliwa, hakuna yeyote shauri hutoka na watu wao juu huko kuja na kuandika.   Na

chief hapa anajua wale wamefanya mtihani na wako na grade nzuri location yake ni yao na hawa.  Sasa akiwa amekuwa elected

na  wananchi  atachukua  yule  kijana  amefanya  vizuri  na  ako  na  grade  zake  na  kama  hatachukua  hawa  wananchi  wenyewe

wanaenda wanaona huyu hafai wanaondoa yeye kabla hio miaka tano haijaisha.  Sasa  employment corruption iwe ofisi ya chief

apewe mamlaka.  Hayo ni maoni yangu.

Com. Abubakar:  Asante sana Bi Esther tafadhali sign register yetu pale kwamba umetoa maoni.  Kama mliponipa mimi haki

ile  ya  kutumia  uwezo  kuita  mtu  mbele  tungependa  kuwaita  wakilishi  wa  wanafunzi  watatu.   Nitamuita  mmoja  halafu  nirudi

kwenye list halafu mwingine namna hio, sawa?  Kimanthi Charles, mwakilishi wa wanafunzi.

Kimanthi Charles:   Commission Review and the entire entourage.  I am Charles Kimanthi from Mathara High School.   I  am

airing out my views as pertaining the Constitution Review.  My first thing is about  the presidential  powers  must be  cut down or

be  reduced.   This  is  whereby  a  president  appoints  ministers,  the  Chief  Justice,  the  judges.   You  see  it  brings  a  lot  of

inconveniences whereby the president make any mistake and if asked to be prosecuted and these judges are the ones who have

to prosecute that case, consequently he is going to win because they are  not going to fail him because  he is the one who chose

them or he is the one who appointed them.

Another issue is about distribution of our economic resources.

Com. Abubakar:  Charles, you made the point that the President should not appoint judges, who should appoint them?

Charles Kimanthi:  I guess the Commission should be set  to look these matters.   Another thing is about  economic resources
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should be distributed well in our country since some places they seem as if they are  isolated from our resources.   Some parts

don’t have some social amenities, this even  universities,  schools  as  we  are  restricted  to  certain  place  or  certain  areas  of  the

country.

Another issue is about education.  As matters pertaining education, should be made may be compulsory for all or at least  should

be subsidized by the government, so that everybody will have education.   Whereby you see  sometimes people  are  very clever

but they cannot continue with their education because of lack of school fees or such a thing. 

Another issue is about the kind of job people are being issued with.  Each and every Kenyan citizen should be issued with a job

according to his education capacity.  You see sometimes it is depicts no logic whereby somebody is being given a very big job

where he can earn a lot of salary, whereas somebody eg a doctor is earning a little and may be he has struggled in his education.

Another issue is about  the MPs should not be  repeating their salary increment.  You see  if they  will  have  the  debate  on  their

salary increment they are going favour themselves.

Com. Abubakar:  What are you proposing Charles by saying MPs should not set their own salaries, who should set it?

Kimanthi Charles:  A commission should be set.  You see if it continues like this they are  going to earn a lot of money by the

time to come.  That is what I had. 

Com.  Abubakar:   Thank  you  very  much  Charles,  please  sign  our  register.   Charles  ameenda  vizuri  ametumia  muda  wake

dakika nne narudi kwenye list, Johnson Kilingu.  Karibu Mzee.

Esther Johnson:  Thank you Commissioners here I will start  with the Executive.  I  will start  with the Executive and this one I

start with the president.  The president of this country should really be elected to the office when he is over 35 years  old and he

should take only two tenures of office of five terms each tenure.  

The president should not be the Commander of the Armed Forces or the Vice Chancellor, he should leave those seats  to some

others.  

The president again I ask the Commission that I recommend that he should not be above the law.  And by this becoming above

the law is it becomes really bad to this country when he just goes on sacking people who have gone on strike because  of asking

for their rights.  

The President should be removed in the office if he goes against anything that is found by the Constitution is not right.  
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The president  should always adhere  and  work  with  the  Parliament  and  work  according  to  the  Parliament  advice  not  just  to

come up with his own advice.  

He should also not be a member of Parliament where he comes from should have its own MP because if he becomes a member

of Parliament of that area  the people  who are  under him will be  giving that constituency a big share of let’s  say  of  money  for

development because they are fearing him and they also want to be uplifted.

On Provincial Administration – This one we require it and it should continue but with a chief who should be there for only five

years and elected or chosen by people  of his area.   The Government should also have a Prime Minister who is answerable to

the President and the Prime Minister who appoints the ministers.  And by appointing the ministers this one it means that you just

know that he is having a watch dog behind.

The Judiciary.  This one the judges should be employed or be elected to be in those seats by a supreme court or a constitutional

court.

On Local Government.  The mayor or the Chairman of the local Government or of the County Council should be elected by the

people.  And the councillors should be of form four standard who are versed with Kiswahili and English.  

This one we should also not have nominated councillors because  this one they work as  psychofans for their person who elects

or who promotes them to those seat.  He will always be voting to favour his master.  

The local Government minister should dissolve the council if he finds that these ones are mismanaging the office.  

When we come to land – We know that in this country there are  some of us who are  landless,  they  don’t  have  a  portion  of

land.  And there are others with more than 6,000 acres we know of some.

Com. Abubakar:  What is your proposal then?

Johnson Kilingu:  Sorry?

Com. Abubakar:  What are you proposing?  Saying some people have a lot of land some people are landless.

 Johnson Kilingu:  The Constitution should provide that those people  who are  landless they should really be  given some part

to live.  This is why we are having some street children everywhere and these street children they don’t just come from nowhere
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they come from our home.  And these homes where they come from they are  the  homes  of  the  people  who  are  born  in  this

country who are the citizens of this country.   So,  because  the mother or  the parents  they don’t have money to rent a place for

them to sleep they have the children have to go out and walk out into the street.

Com. Abubakar:  Mzee Kilingu muda wako umekwisha nimeshaa kuongezea nusu dakika sasa  na kuongezea dakika moja ya

mwisho umalizie.

Johnson Kilingu:  With that one asante sana Bwana Commissioner.  I think if we get those ones that is those people  who are

having a very big acres  of land or  many acres  of land, they be taken a few points from them and then they be  given  to  those

people without anything, we can just live happily in this country.  Thank you.

Com. Abubakar:  Thank you very much sir, please go to the register and sign your name.  I am going back to the students, Joy

Newton.

Joy Newton:  My names are  Joy Newton and I am infront of you to represent  Muthara High School.   And I am here to say

like this, first of all I  want to start  with education.   Education should be made free of  charge  so  that  each  and  every  Kenyan

citizen will be educated.

And the next view is about  the salary.   The salary should be  given  as  pertains  ones  education  level,  that  thing  should  not  be

debated on matters pertaining their salary increment but the Commission should be set.

The third one is that the President should not be given all the powers in the country.  That is the President  should not be  electing

lets say may be the ministers, the ambassadors that they should be elected by the citizens or they should be elected by the state.

  That is all.

Com. Abubakar:  Thank you very much Joy,  please sign our register that you have given views to the Constitution of Kenya

Review Commission.  Narudi kwenye list yetu, Simon Mutana karibu Mzee.

Simon Mukaya:  Tume ya Katiba na wenzangu, mimi naanza na rais.

Com. Abubakar:  Mzee wangu ningekuomba sana uanze na jina lako ndio tu-record jina lako pia.  Anze kutaja jina lako.

Simon Mukaya:  Jina langu naitwa Simon Mutana.  Naanza na rais.  Rais akiwa anaongoza kama vile tuko saa  hii hakuna mtu

yuko na pesa.   Akiwa anaongoza  wakati  ujao  na  watu  wawe  hawana  pesa  apelekwe  kotini  na  aondolewe  aende  nyumbani

kwasababu watu wako bankrupt.  
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Ya pili ni koti hawa ma-judges – Ma-judges unajua judge hapa tukiangalia hapa Bwana Mwenyekiti  tunaona mko watu wengi,

hapo zamani wakati wa beberu kulikuwa na baraza.  Mtu akifanya makosa anapelekwa kwa barasa  anaangaliwa na watu tano

au sita hivi halafu hawa wote hawakosi  mtu ambaye ana huruma na yule anastakiwa.   Lakini judge akiwa ni mmoja lazma awe

anasumbuliwa  na  matajiri,  apelekewe  pesa  na  afanye  vile  atapenda  yeye  mwenyewe,  lakini  akiwa  ana  watu  wengi  mtu

apelekwe pale hakutakosa mtu ambaye ana huruma na huyu mshtakiwa.

Ya tatu Mwenyekiti,  wakati  ujao unajua Parliament  kujitengenezea  mishahara  yao.   Tunataka  hii  Tume  itume  strong  sana  ya

kuangalia  mishahara  ya  hawa  Parliament  kwasababu  wajiwekea  mshahara  minono  na  wafanyikazi  wengine  wanapata  kitu

hakuna.  Sasa kuwe na Tume ya kuangalia mishahara ya Parliament.

Ya nne, unajua hapa mbeleni kulikuwa na land lease.   Hii land lease ilikuwa ya miaka 99 na kwa hivyo, hata  sasa  kuna  wale

waliwachwa na wabeberu na ingali iko.  Hio land lease iwe ikiangaliwa kwasababu watu wengine hawana land ya kuishi.  Iwe

ikiangaliwa vizuri kwasababu hio ni makosa kuwa na land lease ya miaka 99.

Ya  tano  hio  ilisemwa  na  mwenzangu  ya  kuchagua  chief  wawe  wakichaguliwa  na  milolongo  si  ati  ni  interview.   Milolongo

kwasababu atakuwa na imani na watu wake.

Ingine ni unaona pesa, sasa  pesa  hatutaki ziwe zikipigwa picha ya rais,  ziwe zinawekwa kitu ingine kama mlima, iangaliwe kitu

ingine ya kupigwa picha kwa pesa  si Rais.   Na  hizi pesa  ukisiangalia siku hizi kicrown iko chini ya pesa,  hio  ni  kuonyesha  ya

kwamba pesa  ndio kubwa kuliko crown.   Ukitoa shilingi 10 au 20  hapa  uangalie  utaona  hio  kitu  iko  juu,  sasa  pesa  ziwe  na

picha sio picha ya rais.

Ingine ni, kuna watu wanafanya kazi sana kwa watu hawa watu wa simu, ma sub-areas  na serikali  haiwajui.   Tunataka  hawa

watu wawe wakipatiwa kitu kwasababu hawa ndio wanafanya kazi ile muhimu kaBisa na kazi  muhimu kaBisa  ni  hawa  watu.

Wawe wakipatiwa kitu kwasababu waonekana kama watu hakuna isipokuwa chief au sub-chief anaweza kumpatia kikombe ya

chai lakini serikali haimjui huyu mtu.

Ya  mwisho  ni  kuwe  sisi  mabwana  tunakosea  mabibi  zetu  kwasababu  ukimuoa  bibi  wa  kwanza,  na  upate  kale  kadogo  ile

kidogo uwe naye unamuacha yule mkubwa upande ule unapatiwa huyu mdogo vitu vyako vyote.   Hio sheria  ilekebishwe  bibi

mkubwa awe akipatiwa kila kitu na yule amekuja agawie na  yule  bibi  mkubwa.   Kwa  hayo  machache  Bwana  Mwenye  kiti,

shukrani.

Com. Abubakar:  Asante sana Bwana Simon Mutana.  Iko mambo mawili kwa kuweka muda sawa sawa na pili kuna mambo

mengine yametajwa akasema mimi naunga mkono tu hivi hakuanza tena kurudia kwanza mwanzo akasema mimi naunga mkono

63



machief wachaguliwe, akamalizia hapo.  Asante sana.  Ningependa kurudi kwa wanafunzi, Munanu Cyprian.

Munanu Cyprian:   Asante Tume ya Urekebishaji  wa Katiba na wakilishi  wa  vikundi  mbalimbali.   Mimi  nachukua  nafasi  hii

kutoa hoja zangu au maoni yangu kuhusu malekebisho ya Katiba.

Com. Abubakar:  Kwanza ungeanza na jina lako ndio tu-record jina lako.

Munanu Cyprian:   Sorry.   Jina langu naitwa Munanu Cyprian na niko hapa  nikiwakilisha  shule  ya  Upili  ya  Muthara.   Kwa

maoni yangu ningependa kuongea kuhusu misaada, hasa misaada inayotelewa na serikali kwa wale wanafunzi au watoto  kutoka

jamii ambazo hazijiwezi au zile maskini.  Ninajua ya kwamba kuna pesa  ambazo serikali inatoa na kupeana katika shule mbali

mbali hasa shule  za  serikali.   Basi  ninasema  ya  kwamba  ingekuwa  vizuri  pia  hizo  pesa  ziwe  zinagawia  shule  za  ubinafsi  pia.

Kwasababu shule zingine za kibinafsi  kuna  zile  ambazo  zinafadhili  watoto  kutoka  familia  maskini.   Na  ingekuwa  vizuri  ikiwa

watapata  msaada pia kutoka kwa serikali.   Pia  tunapata  kuona  watu  wengine  wanaweza  kuwa  wanasomesha  watoto  katika

hizo shule.  Halafu tukio linatokea kama ni la ajali,  kifo ama magojwa wale watoto  sasa  hawatakuwa na uwezo wa kuendelea

katika ile hali walikuwa wakiendelea nayo.  Kwa hivyo kukiwa na msaada kama huo watapata kuendelea.

Halafu hoja ingine yangu ningependa pia kusema ni kuhusu mamlaka ya chief.  Hapa ningependa kusema kwamba chief apewe

mamlaka ya kusimamia kila mradi wa maendeleo katika location sana sana nikigusia elimu, inaonekana kwamba  kuna  watoto

wengi hasa wale ambao hawaendi shuleni  kwasababu  either  ni  mayatima,  wengine  pia  familia  zao  hazina  uwezo.  Hata  kama

hawajajaa  mitaani,  kuna  wengine  ni  wengi  zaidi  kuliko  wale  wako  mitaani.   Kwa  hivyo  machief  wakiwa  na  mamlaka  ya

kuongoza kila mradi wa maendeleo, Katiba ikikubali kuwe kuna muungano wa maendeleo ama mradi wa maendeleo hasa kwa

kusaidia watoto wasio jiweza katika elimu, chief ndiye ako nafasi ya kujua shida na mahitaji ya wananchi wake wale anaongoza.

  Na kwa hivyo basi hapo sasa anaweza kupatiana msaada kwa wale wanaohitaji Bila ufisadi.

Halafu  tena  hoja  yangu  ingine  ningesema  ni  kwamba  ni  kuhusu  wabunge.   Ningependa  kusema  wabunge  wawe  wote

wameelimika  at  least  mpaka  kiwango  cha  university.   kwasababu  kiongozi  akiwa  amesoma  atakuwa  na  ufahamu  kuhusu

matatizo  na  shida  zile  ambazo  zinazowakaBili  wananchi  na  pia  atakuwa  katika  hali  ya  kuweza  kutatua  shida  zile  ambazo

zinazowakabili.  

Pia  ningependa  ministers  wale  wanaochaguliwa,  mtu  awe  amehitimu  mzuri  katika  taaluma  ile  ambayo  anasimamia.   Tuseme

kama minister ni wa health, awe amefuzu vizuri na kufaulu katika taaluma ya medicine ya dawa.   Kama ni kwa elimu, pia vivyo

hivyo.  Na wakati huo sasa itapata kuona taifa letu ikiinuka.  

Pia ningependa kusema kwa katika mhula wa kuongoza wa rais,  ningependa aongoze for two terms.   Halafu akimaliza vipindi

viwili anaondoka mwingine anachukua nafasi.  Kwasababu hio sasa  tutapata  kuona hata wale wengine ambao wako na uwezo
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wa kuongoza  huenda ikawa watashindwa kwasababu ya katika vipindi vilivyopita wawe wameshindwa kwasababu kutokuwa

na uwezo au ule  mwingine.   Lakini,  ikiwa  kuna  nafasi  wao  pia  ile  ambayo  watachukua  ili  kuongoza,  baada  ya  yule  alikuwa

anaongoza kwa vipindi viwili kuondoka, sasa hapo tutapata kupata kutoka kwa viongozi mbali mbali wakipata nafasi pia.  

Halafu  pia  ningependa  kusema  ingekuwa  vizuri  wabunge  wapunguze.   Ninajua  ya  kwamba  wako  wengi  kwa  vile  ambavyo

constituencies  pia  zimegawanywa  na  zimekuwa  nyingi.   Vile  nataka  kusema  ni  kwamba  ingekuwa  vizuri  kama  ilivyokuwa

mbeleni wabunge wawe wachache kwasababu tuseme kama ni ile mishahara wanachukua mingi serikali inatumia mingi kuwalipa

wengi.  Vile vile na ninafikiri kama ni Tigania yote vile ilivyo, mbunge akiwa mmoja anaweza kutoa hoja za kuwakilisha Tigania

vile ilivyokuwa na wakati huo hakutakuwa na mgawanyiko.

Com. Abubakar:  Pendekezo lako ni wabunge wapunguzwe?

Munanu Cyprian:  Na ni hayo tu asante.

Com. Abubakar:  Asante sana Johnson.  Neenda pale uandike sorry naangalia the wrong list.  Cyprian, asante  Cyprian andika

jina  lako  halafu  narudi  kwenye  list.   Ningependa  kumuita  Charles  Mugambi  maanake  tulimuita  mapema  na  akawa  ametoka

kidogo.

Charles  Mugambi:   Tume  ya  kubadilisha  Katiba  na  wazalendo  wenzangu  mimi niko  mbele  yenu  hapa  naitwa  kwa  majina

Charles Mugambi.  

Point yangu ya kwanza, nataka Katiba ya sasa  iwe inasimamia mwananchi awe tajiri au maskini wote wawe sawa,  awe mtoto

au mtu mzima.

Jambo lingine ni katika uongozi.  Tunataka uongozi thabiti ambao sio uongozi wa kiukatili  na  tunalazimishwa  mambo  mengine

ambaye  hayafai  na  kuongozwa  na  ubaguzi.   Ukiona  hata  wakati  huu  kuna  sehemu  zinaitwa  KANU  zone,  ndizo  zinakula

matunda ya nchi na wale wengine wako taabani wataaBika bure.  

Jambo lingine naweza toa mbele hapa ni tuwe na uhuru sisi wazalendo tukimteua mbunge wetu, na awe hafanyi kazi lolote sio ati

tungojee  miaka  mitano  ati  tukuje  tumuondoe.   Tupewe  ruhusa  ya  sisi  wenyewe  kuamua  kama  ni  bi-election  tufanye  kama

hafanyi kazi yetu vizuri vile tunataka.  Sio ati tulazimizwe kungojea miaka mitano ama ahame chama hiki aende kwa kingine ndio

tuletewe by-election, apana hatutaki hio.  

Tunataka  mjumbe  awe  na  ofisi  katika  constituency  yake  ili  sio  ati  tukimteua  anaenda  kukaa  huko  Nairobi  na  sisi  wenyewe

tunatabiika huku.  Kuwe na wakati  ule atakuwa kwa ofisi ya wananchi na kuwe  na  wakati  ule  atakuwa  huko  Nairobi  katika
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Bunge  huko.   Hapo  tuwe  tunapewa  kwa  maana  tukitaka  kumuona  siku  hizi  hatumuoni  hata  tukisema  hivyo  na  ni  gharama

kubwa kwenda kumuona huko Nairobi.

Jambo lingine tunataka rais awe ni mtu wa kusikiza maoni ya watu wengi si ati anafavour ama anamuua yeye mwenyewe ama

anaenda  anaona  wale  watu  maluum  ndio  wampe  mawaidha  no!   Hatutaki  kitu  kama  hio  sisi  tukisema  wananchi  tuwe

tunasikizwa.

Jambo lingine ni, tunataka President  sio ati awe Commander in Chief of the Armed Forces,  hakuna kitu kama hio.  Tunataka

Commander  in  Chief  of  Armed  Forces  awe  akitoka  katika  majeshi  na  awe  na  experience  hio  ya  majeshi  si  ati  rais  ndiyo

Commadner in Chief of the Armed Forces.  Yeye mwenyewe anaweza tauliwa na hajui hata kukamata hata bunduki.  

Kitu ingine tunataka rais si awe ati ni mbunge kwa maana unaweza ona  akiwa  mbunge  ana-favour  sehemu  zake  sana.   Kwa

hivyo  tunataka  rais  awe  sio  mbunge  awe  anaweza  chukua  Kenya  na  kuhudumia  na  usawa.   Lakini  akiwa  mbunge  kutoka

sehemu fulani utaona utakuta hakuana usawa uko hapo.

Com. Abubakar:  Charles, unajirudia, umesema hutaki Rais awe mbunge kwasababu asipendelee area yake.  Sawa.

Charles  MugamBi:   Tunataka  mabunge  kuwe  na  Tume  ya  kuangalia  mishahara  ya  wabunge  sio  ati  wawe  wakijiongezea

wenyewe.  

Hatutaki President awe juu ya sheria, hio hatutaki.  

Tena Kenya hii hatutaki uongozi wa majimbo, tunataka tuongozwe kama Wakenya.  

Tunataka upande wa wanawake wawe na haki zao akitaka hata kugombea ubunge awe ni sawa. Hata akigombea viti fulani vile

anataka.  Tuwe na usawa.  Kwa haya machache mimi nasema asante.

 Com.  Abubakar:   Asante  sana  Bwana  Mugambi  tafadhali  andika  jina  lako  kwenye  register  yetu.   Ningependa  kutambua

kuwasili kwa mwenyekiti wa baraza,  karibu sana Bwana Mwenyekiti.   Narudi  kwenye list, Simon alikuwa hapa sasa  namuita

Alice Mwari.  Karibu Alice.

Alice Mwari:  Kwa majina naitwa Alice Mwari.  Tume ya Kurekebisha Katiba na wazalendo wenzangu.  Mimi ni mwakilishi ni

mmoja  wapo  wa  wakiilishi  wa  walemavu.   Ningeweza  kusema  ya  kwamba  sisi  kama  walemavu  tumetupwa  nje.   Serikali

haikuchukua hatua ya kuangalia watu hawa ili waweze kuonekana.
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Jambo la pili.  Sisi kama walemavu na katika nchi yetu ya Kenya kuna wanyama wengi na hawa wanyama hata wakiwa huko

wanaangaliwa na wanajulikana ni wanyama wangapi.  Lakini sisi kama walemavu hatujulikani.  Asante.

Com. Abubakar:  Asante sana.  Narudi kwenye list ya kuwaita wanafunzi.  Boniface Kairethia.

Boniface  Kairethia:   The Electral Commission of Kenya my names are  Boniface Kairethia I am from Muthara High School

and I am airing my views individually.  

First and  foremost  I  start  by  citizenship.   A  citizen  of  Kenya  is  a  person  who  has  full  rights  in  a  state  and  my first  point  is

automatic citizens.  I think somebody should be regarded as automatic citizen if he belongs to any of the 42 tribes of Kenya or

either if the marriage of parents from any of those tribes.

Second thing – Registration – In matters of registering citizens of Kenya I think there should be or  the registration department

should consider the motives and intensions of the person intending to be  registered.   I  think as  per  my views a person can just

come to this country, and pretend to be a Kenyan citizen because he has been an outcast from his country of origin.  Second he

should give good reason as to why he has moved from his country of origin and intending to be  a Kenyan citizen.  For  example

a person can be just an outcast in terms of political exile, he can just be  somebody who has been expelled from his country of

origin and can just decide to come to Kenya and just be  a Kenyan citizen.  The side effects of these people  or  intruders who

have  been  registered  is  that  you  can  just  take  for  example  a  person  from  Afghanistan  you  can  just  come  to  Kenya  to  get

Kenyan citizen and can just transfer the effects from his country of origin and bring them to Kenya and that one harm the public

and the Government.

The third point is on job opportunities.   Some members of the other countries can just be  (inaudible) the most learned people

who can just decide to come to Kenya.  Being learned or  qualified, they will just come and compete they will enter  the market

of seeking jobs in Kenya.  Whereby they will just outlaw the indegenous people  of Kenya or  original Kenyans who should be

having the right to be employed by the Government because the Government is there for the people they will not get it since the

intruders have high education standards than the indigenous people.

There is the matter pertaining the refugees.   I  think they are  the people  who run from their place of origin and come to Kenya

just to stay or to seek security.  I think their offsprings should not be  given free or  just automatic citizenship because  they have

just been brought to Kenya.  They should consider the third generation not the first or  the second because  the second might be

having the effect of their place of their origin if it were fight or other things.

The other thing is the dual-citizenship – I think in Kenya we should not entertain the dual-citizenship because  a person might be

having ill motives.  For example, he can just even come to explore Kenya as  a bombing target  as  the one which occurred and
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just as he had done it, he can just flee to his country of origin if at all he has two ID cards of two different countries.

The other thing is one parent  being a Kenyan and the other one being a foreigner.   In that case  I think the offsprings of those

two parents one is a Kenyan and the other one is not a Kenyan he should not be a Kenyan citizen.  Because if he or  she was a

Kenyan citizen, he will just be  increasing the number of maybe the street  children or  the hopeless and helpless people  around.

Therefore for example if the father is just a white he can just decide to bear  many children  as  possible  and  he  can  just  leave

them.

Com. Abubakar:  Boniface, the current Constitution allows a man, a Kenyan man who marries a foreigner their child becomes

automatically  a  Kenyan  citizen.   But  a  Kenyan  woman  who  is  married  to  a  non-Kenyan  their  child  does  not  automatically

become a Kenyan.  You are  suggesting that anybody who is a Kenyan married to a foreigner their child should not become a

Kenyan?

Boniface  Kairethia:   That one depends  on may be  if  the  bread  winner  of  those  spouses,  for  example  if  that  person  is  the

woman and is just a foreigner the child should not be given the citizenship of Kenya.

The next thing is the powers  of the president.   I  think the president  should not be  the Chancellor of the public universities.  A

Chancellor of the public universities there should be a Commission which is mainly composed of the Vice Chancellors or  other

graduates to elect their own Chancellors in public universities.  

The President  should not also be the Chief Justice,  he should not elect  or  nominate the Chief Justice or  the Attorney General.

This is because if may be the President  has done something ill or  may be something bad,  nominees themselves will not get the

mistakes of his because,  may be acts  as  the chief post  of the house therefore one laughter  of  the  king  of  the  house  does  not

separate itself.

Com. Abubakar:  It is okay we understand.  Go on.

Boniface  Kairethia:   In terms of the Vice President  I think also the President  should not nominate the Vice President.   The

Vice President  as  per  my views should be the second person in the general elections.   This is because  he is the second equal

person or  the second best  person in the republic who has may be  many  followers,  hence  he  has  more  powers  of  leadership

because he has attained that second position in the election.

The other thing is about job opportunities.  I think in Kenya a person should not hold more than two jobs.   This is whereby you

see somebody for example the President  is the  head  of  state,  he  is  the  Commander  in  Chief,  he  is  the  Chancellor  of  all  the

universities and some other jobs.  For example, one person can just be attending more than three jobs whereas we have jobless
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opportunities in Kenya.

Com. Abubakar:  Charles, you are recommending that one person should have one job, then that’s all.

Boniface Kairethia:  We have the appointing of ministers – I think ministers should be appointed by a Commission apart  from

the President himself so that they can have their views those (inaudible) President himself.  That’s all.

Com. Abubakar:  Thank you Charles, please go to our register and sign our register.   Now I would like to call the Chairman

of the County Council Bwana Stephen Mucheke to give his views.

Stephen Mucheke:   Thank you very much members.   Yangu ni kupeana maoni ambaye  nitaenda  kwa  point  by  point.   My

name is Stephen Mucheke Chairman Nyambene County Council.   Kilioko ni vizuri tuende point by point kwasababu tukianza

kuongea mengi, wengi watakosa  na  fasi.   Yangu  nikiwa  Chairman  wa  Nyambene  County  Council,  mahali  yangu  ya  kwanza

ingekuwa  bora  sana  when  electing  a  councillor  kwa  experience  ile  nimekuwa  naye  siku  ile  ambaye  nimekaa  huko  ni  vizuri

councillor awe from 35 years.  Kwasababu ya kuwa awe amekomaa ya kutosha ikiwa anapeana maoni yale ya uzee.

Ya pili, ningeonelea mimi hata kama mimi Chairman wa County Council,  Chairman wa County Council awe anakuwa elected

na wananchi sio councillors wenyewe.  Kwasababu utakuwa ukibabaishwa kila  wakati  ukikosa  kufanya  hii  ama  hii  tutaweka

motion wa kuondoa wewe na kwa hivyo huwezi kufanya kazi vile inatakikana.

Ya tatu, maoni yangu ni ya kwamba County Council zote in the republic wapewe autonomy ya kuongoza mambo yao kibinafsi.

 Isiwe  tukisha  pitisha  kitu  kinahusu  wananchi  kwasababu  hii  ni  local  authority  ama  ni  local  government.   Na  kama  ni  local

Government the Chairman of the council yeye ndio mkuu wa wilaya hio na kama ni sheria inatungwa ya area  hio isiende kuwa

tampered na minister kwasababu sheria singine kupea minister  too  much  powers  ndiye  inaleta  shida.   Kwasababu  resources

nyingi zile ambazo zingefaa tusaidie nayo wananchi zao tukiweka sheria unasikia kuna minister anasema hayo yasifanyike namna

hii,  na  kwa  hivyo  tunakuwa  na  shida  nyingi.   Kwasababu  tuseme  for  example  miraa  ile  ambaye  ndio  income  yetu  hapa  in

Nyambene district.   Unaona wageni wengi wanatoa bila kulipa hio ushuru inaenda bila kusaidia watu wa Nyambene na hio  ni

makosa makubwa.

Ile  ingine  ningeomba  ya  kwamba  chiefs  na  assistant  chiefs  wawe-elected  na  wananchi.  Kwasababu  wakikosa  kufanya  kazi

miaka tano kile inatakikana ikiwa wameachilia changaa imekuwa nyingi, watoto  hawaendi shule, mambo mengi wawe wanajua

watarudi  kwa  wananchi  kuwaamBia  ile  kazi  walikuwa  wakifanya.   Sababu  nasema  hivi  ni  ya  kwamba  machief  na  assistant

chiefs  wengi  hakuna  kazi  wanafanyia  wananchi.   Sababu  hata  hawezi  kujulikana  ako  wapi  hata  akitaka  kusema  nilikuwa

(inaudible)  ama  nilikuwa  kwa  mama  fulani  walikuwa  wakipigana  huko,  programme  ya  kikazi  inakuwa  shida.   Kwa  hivyo

ningeomba sheria ibadilishwe kuwe chiefs na assistant chiefs ni watu wa kuwa elected na watu.
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Ile ingine ni ya kwamba ingekuwa bora kaBisa sheria iwe iko ya kila mbunge ambaye atachaguliwa awe na ofisi ya kuona watu

wake katika constituency yake.  Sio mambo kuenda kuona mtu Nairobi kila wakati.

Ile ingine kwa kifupi ni ya kwamba traffic act  iwe amended.   Kuwe na ma-judges ama court  kwa kila barabara  mtu  akifanya

makosa.   Sio kwenda kungojea kunakuwa na uongo mingi nini na nini, kuwe kama nchi  zile  zingine  Wingereza   ambapo  mtu

akiharibu akiwa anabeba zaidi watu,akifika pale Meru tayari ameshtakiwa.   Ndio tuweze kukuba hii mambo ya kuua watu na

magari ku-overload na mambo mengine.

Ile ingine, ni kitu inaitwa urithi.  Mungu anaweza kuwa amepatia wewe watoto wa kike peke yake.   Lakini ukiwa umeaga dunia

inakuwa ati mali inaenda kutafutiwa watu wa kwenda kurithi.  Sheria iwe hakuna mtoto, mtoto akiwa niwa kike ndiye mrithi wa

vitu vya baba yake.  Ikiwa ni vile vile mama akiwa yeye ndiye amebaki kwa hio mji sheria iwe ya kulinda mama sio lazma awe

atachukuliwa na mtu kwa hio mji, awe free kukaa na watoto wake bila kutangwa na wengine.

Ile  ingine  nikimalizia  ni  kwamba  sheria  iundwe  ya  kuangalia  makanisa.   Kwasababu  makanisa  nyingi  zile  ambaye  serikali

imekubalia wakisema freedom of worship imekuwa sio ile pengine serikali ilikuwa na nia yake.   Nyingi hata zinaomba shetani,

nyingi zinapiga kelele usiku mzima, watoto hata hawasomi vizuri shule na kwa hivyo sio kukubalia kila dini Bila kukagua ijulikane

kweli hii sio waizi wameunda dini yao.   I  am saying this because  recently there were people  who were preaching very well  in

Meru town and they had killed a lot of people.   Na  kwa hivyo kuwe na sheria kabla ya wewe kupewa kibali ya kuwa na dini

yako ijulikane ni sababu gani unatakikana kuwa na dini yako kando kama ni kuokota pesa utafute njia ingine.

Ingine ni ya kwamba kimila yetu ya  Wameru,  kuna  kitu  inaitwa  mashamba  na  kama  hata  ulikuwa  umeua  mtu,  umeimba  mtu

ikawa ati hata saa ingine unaenda unasema uongo huko kotini na wewe unaenda unawachiliwa huru sababu ya pesa  na mambo

mengi.   Ningeomba  katika  kimila  yetu  wazee  haswa  (inaudible),  wakubaliwe  hata  hawa  kufuata  kuwe  na  mila  kama  ni  mtu

akipewa oath ya mbuzi iwe inakubaliwa sababu area  hio yao yote huwezi kubali mtu huyo aende na kitu free.   Lazima kule na

wale ambaye wanajua  ukweli  na  waweze  kura  hio  kiapo.   Kwa  hivyo  hio  oath  ya  mbuzi  nilikuwa  naomba  kwa  kimila  yetu

iangaliwe.

Mimi ningeonelea vile vile  ikiwezekana  na  sio  ingewezekana  ningeomba  wakati  Bunge  imechaguliwa,  kuwe  na  mtu  mlemavu

kwa kuwa counted kuangalia maslahi au kutetea maslahi ya walemavu.  Kama ni Bungeni huko kuwe wakati  watu wanakuwa

co-opted, kuwe na co-option ya walemavu ndio itetee walemavu.

Nikimalizia powers nyingi ile ambaye imepewa President  iwe reduced asiwe yeye ndiye ata-appoint  the Vice President,  asiwe

yeye  ndiye  vile  vile  ana-appoint  Judge  Mkuu  ama  a-appoint  Attorney  General  kwasababu  hawa  wote  ikiwa  yeye  ndiye

ana-appoint akitaka kumwamBia fanya hii ndio atafanya sababu anaweza futwa any time.  Mimi sitasema mengi isipokuwa kila
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mtu katika Kenya ikiwezekana awe na kazi moja.  Sio wewe kuwa ni director wa area hio ya kahawa, wewe ndiye director  wa

majani chai na mambo ingine.  Kwa hayo machache very sorry kwa kuongea kwa kirefu.  Thank you.

Com. Abubakar:   Asante sana  mstahiki  Mayor  imstahiki  Chairman,  Mwenyekiti  wa  barasa  umetumia  dakika  moja  tu  zaidi

kwa vile ulifuata point kwa point nashukuru kwa kufanya hivyo.   Lakini  nimekupa  dakika  moja  zaidi  kwa  kwamba  wewe  ni

mstahiki wa hapa.  Nasema ningependa kumuita Dennis Kobia.

Dennis  Kobia:   Asante wenzangu nawasalimia na tena na wengine.  Nataka  kusema naitwa  Dennis  Kobia  kutoka  Muthara.

Nataka  kusema kitu kimoja  cha  type  of  disability.   Another  one  the  disability  –  disability  nataka  kusema  hata  Rais  aangalie

walemavu wale wote unaona nchi wale wote wa serikali, ile kama Rais angalie mwananchi wote,  lazma angalie walemavu wote

wale wamekaa nchi hii yetu.  Wangaaliwe na wapewe kazi kama wengine wale wamesoma vizuri.  Nasema hata wale wote ama

watoto  walemavu  ni  lazma  wapelekwe  shule  kama  watoto  wengine  ili  wasome  vizuri,  hata  watoto  watafute  nyumbani  kwa

wazazi.  Nasema hio kitu ni lazma watoto  na wazazi wapatiane watoto  wale hawezi kufanya walemavu wapelekwe kwa shule

wasome na kusaidiwa.

Nasema kitu ingine, hata wale walemavu wale hawawezi kufanya kitu, hawawezi kutembea nataka wasaidiwe ama waangaliwe

na serikali ama ni Rais wapewe wheel chair wale hawezi kutembea na miguu.  Nasema  kitu  ingine  kama  wale  wengine  wote

hawezi kusikia wapelekwe mashule yale inasomwa ya hawasikii na wengine hawaoni wapelekwe shule kama hio.  Naomba hata

wale watu kama DC  ama  DO  wote  wangalie  ile  nchi  ya  walemavu  na  wote  wafikilie  walemavu  zaidi  ya  kusema  kitu  hio  ni

lazima asiseme kitu ya kukosa ni lazma wachukue ile hatua nzuri ya kuwachukua.  Naomba hata wenzangu ama wananchi wote

wachukue wale walemavu zaidi kuangalia wale hawezi kufanya kazi,  ama wengine hawawezi kulima lazma wasaidiwe kufanya

kila kitu yote wapewe.  Ninaomba hayo yote ninasema katika jina la Yesu.

Com.  Abubakar:   Asante  sana  Bwana  Kobia,  subiri  hapo,  keti  tu  hapo  atakuletea  register  uandikishe  halafu  tutaendelea.

Thank you very much Dennis Kobia.  Justine Nthuranira.

Justine Nthuranira:  My names are Justin Nthuranira from (inaudible) and these are my recommendations.  The first is that the

powers of the President should be reduced to avoid an all powerful individual.  So he or she should be left with powers to allow

him to govern the country. He should still be head or rather the Chief of the General Staff to avoid a situation where we go into

military chaos or rather military rule.  

The  Constitution  should  allow  for  the  Government  with  a  President  and  no  Prime  Minister  so  that  we  wont  be  paying  a

President who is not doing anything.  

The Constitution should provide for branches of Government that are independent, separate and autonomous so as to guarantee
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the  required  principles  of  check  and  balances.   That  is  to  avoid  duplication  of  laws  and  interference  by  other  branches  of

Government.  

The parliamentarians like all the other civil servants should not be left to decide on their salary.   A Committee should be elected

to be deciding on the salaries.  

There should be no age limit for the President.  

Along with other Bill of Rights.  The rights to services such as education, clean water, health be clearly stated  in the Constitution

and they should be free to all Kenyan citizens.  

The Constitution should clearly state  that it shall never be  amended without permission or  without  consultation  of  the  Kenyan

people.  

The Constitution should clearly state that one man holds one job so as to avoid wastage of manpower and man resource.  

The Constitution should state ways of mobilizing resources eg through tax without exploitation of Kenyans and guarantee equal

re-distribution in form of social amenities to all Kenyans equally.  

The Constitution should include a clause with a strict  mechanism of curbing and punishing  corrupt  individuals  for  example  the

KACA.  

The Constitution should provide for equity among the gender.  

The rights of the disabled should be included in the Constitution with equal job opportunities and promotion.  

The Constitution should include clauses which guarantee democratic  fee and fair  informed  election  to  avoid  vote  thuggery  by

corrupt individuals.  This can he done by empowering the press and the media groups rather  we have freedom of press  and the

media.  

The Government should be constitutionally urged to caution small scale farmers from exploitation by greedy middlemen  in  the

sale of the produce.  This is a situation where the Government will be  cautioning the farmers so that they won’t be  selling their

products at a throwaway price.  

The  Constitution  should  direct  the  Executive  or  rather  the  President  to  make  appointment  from  people  nominated  by  other
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groups for example the women, the disabled, or rather not individual appointment,  but appointment with a back  up of group of

people.

The Constitution should set  aside constitutionally  forests  and  other  environmental  sites  free  from  any  human  interference  and

make sure that they are not grabbed.  

The Constitution should clearly state that the freedom of worship is only for the true God.  Thank you.

Com. Abubakar:  Thank you very much please sign our register.   Nilikuwa nimewaeleza kwamba ile ruhusa mtakayo mkinipa

niwe naita mtu akiwa na sababu ya kutosha kuitwa.  Sasa ningependa kutumia fursa hio kumuita Father Dominic Mwiti from the

Catholic church kwasababu yeye yuko safarini atoe maoni yake halafu aende safari.  Mnaniruhusu kufanya hivyo.  Sawa.

Rev.  Domiziano  Mwiti:   Thank  you  very  much  the  Commissioner  and  my  dear  citizens.   My  names  are  Rev.  Father

Domiziano Mwiti from Tigania Parish and I am presenting my views on my behalf and on behalf of the flock that which I pastor.

  

As a pastor I will start by stating the freedom of worship in the current Constitution.  We have a provision that the freedom of

worship but it does  not state  to who.  In the Constitution which we are  preparing I am suggesting that all those who intend to

start their churches, must do it by application and also the levels of education especially to the pastors  must also be well stated

and also as to why they are intending to do so.  There should be freedom of worship to the stated God not to Satan.

The review of the common destiny appreciating our diversity, we the people of Kenya and I in particular the people  of Tigania,

considering  the  mistakes  we  have  made  in  the  past  (inaudible)  Constitution.   In  the  Constitution  which  we  intend  to  make

through  these  views,  we  should  have  a  Contitution  directed  by  certain  principles.   All  those  presented  with  powers  by  the

Constitution (inaudible) the mandate to be guided by these principles.  That all the resources of our nation be put to the best  use

possible for the welfare of the people  with this human natural.   That the principle of equity  of  persons  and  regions  be  guided

throughout the Constitution.  That the people  concerned of the state  machinery should be the security of the citizen.  That any

state department concerns the security should do their utmost.

Constitution  supremacy.   Any  amendment  of  the  Constitution  which  appears  to  go  against  the  spirit  of  the  Constitution  as

captured  the  preamble  and  further  stated  the  guided  principles  should  only  be  done  only  after  the  approval  by  the  people

through a referundum.  Such referundum should be conducted by an independent directed Commission.  Any other amendment

may make by 75% majority vote in Parliament.

Defense  and  national  security  –  The  current  situation  in  our  Constitution  where  national  security  is  the  responsibility  of  the
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President, subject to certain Constitutional provision has compromised the security of many Kenyans.   It  is also put the whole

important issues in the hands of a single office and possibly a single individual thus afen not giving the value of the life of citizen

the highest premium possible.  

All top offices dealing with defense and natural security should be established by the Constitution.  

The armed forces should have their own displinary council.  

The President may continue to be Commander in Chief of the Armed Forces but he may do so through a council of joint chiefs

of staffs of various security disciplines.  In times of peace  detachment of displined forces  be  served  in  assignment  of  the  civil

nature such as dam building, building of bridges, road construction etc. to give them necessary experience of military operations.

Borders and volatile areas  should be manned by military.  The Constitution should commit the use of extraordinary powers  to

declare war in cases of national disaster by the Commander in Chief of the Armed Forces  at  the advice of joint chief of staffs.

However  Parliament  should  ractify  this  decision  of  involving  emergency  extraordinary  power  with  75%  majority  within  72

hours.

Political party – There should be a  maximum of  only  three  political  parties  which  should  be  religious  based  and  as  much  as

possible national in outlook.  Political parties must be financially supported in the democratisation mobilisation programmes.

Structures and systems of Government – A high brid system of what Kenya should have.   We  should  have  a  Prime  Minister

appointed from the majority party in Parliament.  The Prime Minister be head of Government and should appoint  ministers who

are  not  MPs  but  also  who  would  be  approved  by  simple  majority  in  Parliament.   The  President  should  also  have  some

excessive powers such as those of being Commander of the Armed Forces and also of opening Parliament.   It  is important that

in this transistory time in our political development, we still maintain the unitary system of Government.   However,  some powers

should be brought to the regions in form of district which directed regional representatives.

Legislature  –  Parliament  should  elect  all  appointed  to  Constitutional  offices,  ministrial  office  and  Government  appointment.

Parliament controls  its own procedure  but subject  to the Constitution.  There  should  be  legally  Constitutional  set-up  body  to

review salaries of Government workers and even those of Parliament.

Com. Abubakar:  Father Domiziano, the reason why I ask  people  not to read the memorandum but just give us the highlights

because we know that you can’t do that in five minutes.  We will have time to read that memorandum ourselves that is why we

are saying, just give us the highlights.  I have already given you one extra minute other than other people.  So  I will give you one

more minute to sum up the rest of the memorandum.
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Rev.  Domiziano Mwiti:   The age limit of the President  must be  above 18 years  and the powers  of the  President  should  be

minimized such that he should not be above the law.  

The Judiciary should be left free to do their own work without any interference with either the Executive or the Legislature.

The Electral Commission should  also  be  independent  that  they  should  declare  if  there  were  irregularities,  should  declare  the

election null and void through the in our powers without necessarily going to seek the powers from the Executive.

The land property  – The individual should have ultimate land ownership  and  there  should  be  equal  distribution  of  land.   Not

some having none where whereas are  having more than 100 acres  or  more.   With this in mind I wish to  end  there  thank  you

very much.

Com. Abubakar:  Thank you very much Father Domiziano, please hand in yoyur memorandum and sign our register.   I  would

like to go back to the list of students.  Veronicah Mbururo.  Veronicah did you have something to say?

Veronicah Mbururo:  The Constitution Review I am Veronicah Mbururo and I am here to represent  Muthara High School.   I

will talk particularly in the rights of vulnerable groups.   I  focus  my ideas  particularly  in  women.   Women  battering  should  be

made a crime like any other offence and the culprits involved in scandle be  subjected to severe displinary action.   Here I mean

that the men who batter their women, that one should be made like an offence like any other and the case  should be forwarded

in the court of law.

Another point is that educational status and values should not be alienated in the country for equality.  This is to mean that even

though we can take an example two children of the same parent  have completed the class eight education and bearing in mind

that one is a boy and another one is a girl, therefore even if the boy is having few marks than that of a girl the boy proceeds  with

education and the girl stops.  This one should be stopped so that we can have gender equity for prosperity of our country.

Another point is that in a family women should be allowed to give Birth or bring up the number of children they feel like but not

only men to decide on the issue.  This is the order we can see  that mostly men dominate the airing views of how many children

one can bear.  Now as I air my views I want to say that even women should be left to decide if they want to bear maybe two or

three children because they know themselves better.

Another point is that women should accorded equal responsibilities as men in the society.  Eg chiefs and their assistants.   As we

can see many of the chiefs and assistant chiefs we have around we have no woman who appear there.   Now the responsibilities

should be distributed equally so that we can make or have gender equality.
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Another point is that women or  girl clitodictomy should be done to the client’s will.  This is to mean that,  in most cases  some

families force their girls to undergo this process of genital mutilation.  This one should be left to the client to decide on herself not

to be forced.  And on that I don’t have many points Sir.

Com. Abubakar:  Thank you very much Veronicah.  Pastor Mbirithu of the SDA church.

Pastor Julius Mbirithu:   Thank you Constitutional Review Committee and the citizens.  Following is the memorandum from

the SDA church in Tigania West and Tigania East constituencies.  My name is Pastor Julius Mbirithu kutoka (inaudible).  I am in

charge of over 2,200 SDA members in Tigania West and East constituency with congregation in Khalama, (inaudible),  Muthara

town, Karachiene, Cheruru, Michimigulu, Nthuria, Kiajai town, Mandi, Kimasia, Kithangari, Kiajai, Nmiabere, Mikinduri town,

Mkono, Kiguchwa, Kiggio, Amboga, (inaudible).

Com. Abubakar:  Father Mbiritu, it will be useful for you first of all can I just remind those who are  coming in late that there is

a code  of silence in these proceedings,  and in this sense that if you are  in the hall you are  to remain completely silent.   If  you

want to talk to the person next to you, please walk away from the hall stay very far and talk there when you finish your talking

business you come back into the hall. 

Nawambia wale wanaokuja wamechelewa kwamba,  tunataka watu wakiwa hapa wawe kimya kimya kaBisa,  hio  ndio  sheria

tumeweka katika kikao hiki rasmi  cha  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba.   Ikiwa  una  mazungumzo  na  jirani  yako  au  rafiki  yako

uende mbali kule kado kabisa mzungumzie kule ili tuheshimu mtu anaetoa maoni.  Na wewe ikifika zamu yako utaheshimiwa vile

vile tunavyoheshimu wengine.

Lakini nakuelezea Bwana Mbiritu kwasababu nilikuwa nataka kukulinda na kelele kwamba itakusaidia wewe ikiwa utachambua

yale muhimu tu uyataje.  If you can highlight from the.. because you have five minutes but if you can highlight then we will read  in

details what your memorandum says.

Pastor Julius Mbirithu:  Thank you.  Our citizens of the Republic of Kenya,  we are  asked  by the word of God,  Bible to do

the following;  

Pray for our country and pray for the leadership in this country that is 1 Tim. 2:1,2.  

To be loyal to the civil authority Rom. 13:1,2.  To respect and honour the leadership of the Government that is 1Pet.2:1,17.  

To be patriotic to our country 1Kings 11:21.  To warn or  to rebuke the leadership when it goes contrary to the will of God as
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reviewed in the scripture 2 Sam. 12:7-9.  

To pay taxes to the Government revenue Math. 22:21.  

The problems we face in this country as SDA church members: 

Denial of job opportunities both in public and private sectors as SDA members due to their obseriance Sabbath.  

The denial of the minority right in the name of democracy for example; 

When election are held or conducted on Saturdays, 

School fund raising and other church function, 

Religious  persecution  to  Adventist  students  in  school,  colleges  and  institutions  of  higher  learning  when  they  are  denied

permission to worship on Saturday and are forced to do the following.

Attend classes on Sabbath. 

Parent’s day on Sabbath day, 

Graduation on Sabbath days, participate in games on Sabbath days, 

Participate in work programmes on Sabbath, sit for an exam on Sabbath, 

Attend other functions like prize giving day on Sabbath day and so on.  

What the law should gurantee the religious liberty as  members of SDA, we would want our right to religious liberty which is a

right as  it provides for our relationship with our God and other people.   The freedom  of  worship  is  a  God  given  right.   God

created  us to make our own  free  choice,  therefore  the  law  should  guarantee  the  Sabbath  observance  Saturday  from  Friday

sunset to sunset on Saturday as the day of rest as the Bible had admonises, Ex. 20:8-11.  

That SDA pupils in primary schools should not be forced to go for coaching on Sabbath day.  

That SDA students in secondary schools, colleges and other institutions of higher learning shall not be  forced to work or  sit for
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examination on the holy hours of the Sabbath.  

That SDA students in all institutions of leaning will not be forced to go to games or tours on Sabbath.  

That harambees,  prize giving days,  parents  day,  graduation days to be  scheduled on week-days  for the sake  of SDA parents

and students.

That by-election will not be conducted on weekends.  

The job opportunities being guaranteed to SDA members even if it means working on  Sunday  because  Sunday  is  a  working

day according to the Bible.  

The law should guarantee right to profess or not to profess a religion.  

Right to receive or not to receive religious instruction or teaching. 

Right to participate in any form of worhip. 

Right to refuse to take oath contrary to personal conviction. 

Right to express openly personal belief. 

While we are  fighting for our right to worship  on  Sabbath  we  respect  the  equal  rights  of  others  worship  on  the  day  of  their

choice.  

As members of the SDA church, we are  against the femal genital mutilation.  We would like the law to be strict  on those who

practice these rituals.

Com. Abubakar:  Thank you very much Pastor,  tafadhali andika jina lako u-sign register yetu..   Gatirau Munya.  Una dakika

tano tafadhali chambua yale…

Gatirau Munya:   Thank you Mr.  Chairman, my name is Gatirau Munya, mimi ni wakili wa mkufunzi  katika  chuo  kikuu  cha

Moi huko Eldoret.  

First of all I want to comment on the structure of the new Constitution.  Many people  have supported  the creation of a post  of
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Prime Minister but I am opposed to the creation of that post and my opposition is based  on the constitutional experience in the

third  world.   When  the  African  countries  became  independent  most  of  them  started  with  that  system  but  that  system  never

worked.   We  reverted  to  presidential  system  which  has  worked  to  some  extent  so  we  cannot  throw  out  our  constitutional

experience and come out with a new experience from other countries and try to plant it here.  

A prime ministerial system where the powers  of the Executive  are  shared  is  not  likely  to  work  in  this  country.   The  political

parties are  supporting this system because  of their vested  interests.  People  are  eyeing  positions  and  they  want  to  take  those

positions and that is not why we are writing this Constitution.

Com. Abubakar:  Bwana Gatirau you are allowed to make your submissions including the justifications why you are  proposing

particular positions.   I  think you will be  wasting  your  time  to  subscribe  and  interpret  other  peoples  actions  concerning  those

particular proposals.  I would request you kindly to restrict yourself to the submissions you are making and propose.

Gatirau Munya:  Mr. Chairman I think giving my views I am not precluded on the system within which I have to think.  I  feel

that  as  a  constitutional  lawyer  I  have  to  warn  Kenyans  because  the  political  parties  have  a  lot  of  power  and  are  likely  to

bull-doze their views to us and that is why we have a right to warn, but that is not a system that is likely to work.   I  am doing it

in good faith Mr. Chairman.

Com. Abubakar:  Mr. Gatirau the reason why I give you that advice is because you only have five minutes.  You do not want

me to cut you when you are  making your important points because  you wasted time interpreting actions by other people  who

are not here.  I will not count the seconds we had an exchange.  Thank you.

Mr. Gatirau Munya:  Thank you Mr. Chairman.  I also propose Mr. Chairman that the incumbent President  dies.   He should

not be succeeded by the Vice President because most of the time the Vice President is a candidate  for the Presidency and they

can influence the elections.  Let the President be succeeded by the speaker of the National Assembly who should be prevented

from running so that he can be able to manage the transution properly.  

Many  people  have  proposed  their  abolition  of  provincial  administration  and  I  support  that.   And  I  support  the  election  of

elected  representatives who are intergreted into the local councils to be  part  of the local Government.   Not  independent chiefs

but  part  of  the  local  administration  so  that  the  local  councils  can  be  really  the  local  Government  including  even  having

administrative duties.

I  also  propose  the  creation  of  a  national  land  Commission  that  can  manage  the  national  resources  that  are  abundant  in  this

country.  
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I also propose the preservation of our cultural institutions and traditional holy sites especially those forests  that our people  have

been worshipping there, they should be preserved.  

We  have  to  integret  the  traditional  management  of  natural  resources  and  ecological  management  so  that  we  can  be  able  to

manage our environment properly.  

I propose also at the local level, school boards and PTAs to be elected by the parents.  

There is some informal arrangement where they are elected but we would like that to be put in an act  of Parliament so that,  that

is done because there is a lot of corruption.  Parents  pay a lot of fees but most of that money is mismanaged by the appointed

boards of governors.  We need elected boards of governor.  

We also need recognition of certain crimes. The economic crimes and we also made serious two serious measures against those

who commit economic crimes.  Crimes like Goldenberg that monumental crime that can bring the economy of a country down.

We need the Commissioners to sit down and write them properly so that we can be able to bring those enemies of the people

under control.  

We also need tax on idle land.  We have a lot of idle land in this country and we have many people  who  are  landless,  many

people who cannot be able to earn a living because they don’t even have places which they can build their homes.   If we have

tax on idle land that will be able to deal with that problem.  

We also have seen this situation of liberalisation and we have  seen  situations  where  major  Big  jobs  in  our  country  are  being

given  to  foreigners.   If  we  look  at  the  major  companies  in  this  country  now  the  top  management  is  foreigners  yet  we  have

qualified Kenyans who can be able to take these jobs. 

I propose  also that we have a legislation that says unless there is a need for an expartriate,  there is no qualified Kenyan,  then

those jobs must be preserved by Kenyans because  most of these companies are  very important to this country but also at  the

same  time  they  are  also  national  interest  that  we  have  to  defend.   That  is  why  we  have  to  have  Kenyans  heading  these

institutions.  That is what happens in other countries and I don’t see why it shouldn’t happen to this country.

The problem of corruption,  the infrastructure of corruption.   We have to have a structure of a constitution that can be able to

deal with the infrastructure of corruption effectively.  And  here  we  are  not  just  talking  about  setting  up  of  an  anti-corruption

authority that is important, but the establishment of checks and balances where Parliament has its powers as the Executive is not

interfering with those powers  of Parliament.   Where Parliament has a say on  the  appointment  of  constitutional  office  bearers.

Where Parliament has a say for example the appointment  of  a  Police  Commissioner  because  a  Police  Commissioner  is  very
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important if he has his authority only loyalty to the President, he is likely to work and do his job listening to what the President  is

saying  and  not  towards  the  interests  and  the  security  interest  of  the  country  are.   So  those  very  important  positions  the

Parliament has to say and of course I don’t even have to say appointment of the Judiciary.  

Parliament has again to have a say on those who are  appointed to the high court  and the court  of appeal  and we also propose

the establishment of a constitutional court which is above the court of appeal that interprets the Constitution.

The other important area which we have to deal  with is the protection of the informal sector.   Not  only the economic informal

sector, but also the informal settlement sector.  We have seen a situation where in the urban areas,  the poor  people  who live in

slums are being pushed out and thrown outside.  There are people who walk to work and then they are  thrown outside the city

they cannot be able to pay bus fare to reach their places of work.  We need those settlement recognized,  okay,  as  a right.  The

informal sector  both economic,  kiosks are  being demolished and peoples’ livelihood are  being interfered with.  That is why in

relation to that I propose the recognition of social economic rights in the Constitution not just the political and civil rights.  Those

rights do not make sense if the social economic right of the citizen are not recognized.

Com. Abubakar:  We have heard that Mr.Munya you are recommending the third generation rights.  You have 30 seconds  to

sum up your time is up, I had given you 40 seconds extra.

Gatirau Munya:  Thank you Mr. Chairman.  I wanted to talk the issue of security Mr.  Chairman especially in the rural areas

we have seen the surge of crime rate  in the rural areas.   Infact like the region where we are  now, our cattle are  stolen almost

every  three  months  and  we  don’t  see  anything  happening.   I  think  we  need  to  also  establish  a  law  where  Government

compensate because  it  is  the  responsibility  of  the  Government  to  protect  peoples’  property  and  peoples  lives.   So  it  is  not

enough for the Government to be saying that we have not been able to arrest  those raids we were pursuing the cattle etc.   We

need a recognition where peoples property are destroyed the Government compensates.  If the Government cannot arrest cattle

rustlers Government compensates people.  That way the Government will realize it’s responsibility to protect peoples’ property.

  Thank you Mr. Chairman.

Com. Abubakar:   Thank  you  Mr.  Munya  please  sign  our  register  that  you  have  given  views  to  the  Constitution  of  Kenya

Review Commission.  James Nthuranira.

James Nthuranira:  Thank you Mr. Commissioner and the fellow citizens.  These are  my views in brief.    First  of all I  would

like us

Com. Abubakar:  Please say your name for the recording.
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James Nthuranira:  Sorry.  My name is James Nthuranira.   My recommendations are  that the Government should offer free

primary education to all Kenyan children.  

Number two after primary education they should also offer a very cheap secondary education.  

The other point is that there should be freedom of worship and nobody should be victimised for his beliefs.   But I would also

like the Constitution to provide that there some sect  or  groups that make many noises at  night  and  disturbing  maybe  peoples

sleep and their peace.  I think those ones should be cancelled or denied their registration.

The other thing is that the Government should come up with strategy to eradicate  poverty.   Because  we  can  say  the  greatest

percentage of Kenyans they are just the poor people the poor majority while most of the wealth is just in the hands of very few

people and they are not willing to help.

Another thing is that I would propose that the Presidential powers be trimmed but not in a way that will not enable him to do his

work.   But  also  he  should  not  be  the  overall  dictator  sort  of  just  putting  you  away  because  you  can’t  agree  with  him  and

appointing somebody else who pleases him the most.  

Another thing is that MPs should not be  left to decide on their salaries and if so then all other  workers  in  the  Government  of

Kenya should also be allowed to decide on their salaries.  And I would recommend that their salaries be reviewed immediately.

The other thing is on gender – I would like to say that about  gender the law should be careful not to victimize men because  of

battering their women  because  some  women  may  have  attracted  that  battering  so  they  should  at  least  try  to  look  at  it  very

carefully.  I don’t mean they should be battered anyway but there should be a good looking at that issue.

The other thing is on insecurity and police brutality – In the Kenyan police,  the police should not be  allowed to beat  or  torture

somebody even before the person has been proved guilty.  Any police officer who tortures somebody should also be sentenced

to may be a certain period in prison or be punished in brief.  

The other thing is that I would also say that the female gential mutilation  should be enforced.  I mean that people  should not be

allowed to subject our girls to that bad thing is not good so whoever does that thing should be dealt with with the law.

And the last thing that I would say is that the Government especially the Local Government should not collect any revenue from

people of whom it has offered no service may be like the council.  It is not repairing like the potholes and some road around the

markets and then it is just asking for levies.  So it should not be asking for such things if it is not offering no service.   And thank

you Mr. Commissioner.

82



Com. Abubakar:   Thank you very much  Mr.  Nthuranira.   I  would  like  to  go  back  to  the  list  of  students  and  call  Makena

Mercy.

Mercy Makena:  I  want to air my views on the kind of women.  My names are  Mercy Makena representing Muthara High

School.   I  will start  with on the side of women.  Women  should  be  allowed  to  inherit  their  father’s  property  for  the  sake  of

security.  This is where we can see that if a girl is married and then they separate with her husband you just get a place to settle

because you don’t have any property from her father.  And that is why we can see  even in our country now prostitution is very

high.  

Secondly.  Women should be given an equal education as boys.  We can see that in most of our families, some parents deny the

girls education so that they can be married and the dowry they get they can be used to educate their brothers.  

Thirdly.  Women should be given freedom to select their partners.  This is where we can see  that many parents  are  forcing their

girls to discontinue with their education so that they can be married.  Whereas, they are not considering the important things like

behaviour, age or even education.  They are just considering the wealth that they will get so women should be allowed to select

their partners themselves.

On the part  of  the  children,  children  should  not  be  tortured.   This  is  where  we  can  see  that  most  of  our  children  are  being

employed in the family.  This we can say and Government take steps on those people.  Both the employer and the parent  of the

children because they have denied children’s right.

Secondly in the cases of where the parents  will not be  able to educate  the children, the Government should offer at  least  even

up to standard 8 only so that the child can grow both mentally and physically and he or she can be able to have his or her living.

On the disabled people.  Here we can see that these people are denied their rights.  They must be employed as the same as any

other member of our community.  We can  see  that  we  are  talented  in  different  grounds  so  those  people  may  be  talented  in

leading, they can lead us and we can prosper in our lives.  

Secondly we can see  that in our country,  their schools are  very high.  That is we can ask the Government at  least  make  sure

two or three schools for them are  situated in our district.   Or  even offering some equipment for them so that they can be able

even to continue with their lives.  Thank you.

Com. Abubakar:   Thank you very much Mercy write your name  in  our  register.   Japheth  Nabea.   Dorcas  Mworia.   Linus

Kimanthi.
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Linus Kimanthi:  The Commissioners and my fellow citizens my names are  Linus Kimanthi a resident of Imenti South district.

In the new Constitution I would like to propose the following.

One, that the new Constitution should be translated into all local languages in Kenya and be made available to all citizens of this 

Com. Abubakar:  Use the microphone please because we are recording the session.  You should start by repeating your name

please.

Linus Kimanthi:  Okay I will start.  In the new Constitution I would like to propose the following.  

1.   That the new Constitution  should  be  translated  into  all  local  languages  in  Kenya  and  be  made  available  to  all  citizens  of

Kenya.

 

2.  That the new Constititution should entail or  provide equal human rights to every Kenyan citizen.   There  should  be  nobody

above the Constitution as it is the supreme law of the land.

3.  Some parts  of the provincial administration in Kenya should be scrapped  and replaced with a system whereby  leaders  are

elected  directly  by  the  locals.   That  is  the  head  of  sub-location  and  location  should  be  elected  so  that  they  can  be  directly

responsible and accountable to the people. 

4.  That the new Constitution should provide for a Government of national unity whereby  various  groups  are  represented  and

catered for.

5. I also propose that the new Constitution should provide for a unitary system of Government.

6. The new Constitution also should provide for a provision group at the local level to deal with the land related problems at  the

village level.

7.  That every Kenyan  should  be  entitled  to  at  lease  some  basic  level  of  education,  lets  say  class  eight  this  should  be  made

compulsory and free.

8.  Currently our National Assembly consists  of 188  elected MPs,  12 nominated members and 2 officials.  I  propose  that  the

elected MPs should also elect the nominated members in the Parliament.

9.In the new Constitution I propose  that any person vieing for the post  of Presidency should have attained an age of 25 years
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and above.

10. I also propose that in the new Constitution it should provide for a commission of body or  an institution to look into salaries

or use of all civil servants.

11. I also propose that any person vieing for the post of a councillor should have attained at least a form four level of education.

12. I also propose that if the National Assembly has to amend any clause of a Constitution then the MPs should vote and this

should be passed by at least 75% of the majority vote.

13. I also propose that the President should not be the Chancellor of all public universities.

Last but not the least, I also propose that the Electoral Commission should be made autonomous.  Thank you.

Com. Abubakar:   Thank you very much Mr.  Kimanthi.  Mr.  Kimanthi, please sign the register and  give  your  memorandum.

Bwana Kimanthi amekuwa na mfano mzuri sana.   Amezungumza mambo mengi lakini ametaja kwa point,  point namna  hio  na

amechukua dakika tatu tu.   Sijui kama watu wanaweza kufuata mfano kama  wake  ndio  kazi  iende  haraka  na  kila  mtu  apate

fursa ya kuzungumza.  Joseph Mberia.  Karibu Joseph.

Joseph Mberia:  The Commission, the Kenya Constitution Commission Review and my fellow Kenyans.  I am Joseph Mberia

from Muthara and here are my views which I would like to be addressed in the new Constitution of Kenya.  

First I will start with the rights of the vulnerable groups and the first one is women.

The Constitution should provide adequately the rights of women in the society in the following ways.  

• They should be provided with education as any other member of the family.  

• Secondly I also support what my colleagues have said that they should have a share in their parents’ property.  

• Third I propose that young ladies should be protected against marrying partners that has been said and I highly support

that.  

• Also young ladies should be given freedom to choose if to  undergo  female  genital  multilation  or  not  out  of  their  own

consent. 

I would also like to say something about  physically  disabled  people.   Also  I  would  like  the  Constitution  to  take  care  of  the

disabled people in the following ways.

• The  Government  should  provide  free  of  charge  the  walking  aid  like  wheel  chair  because  we  understand  even  other
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Kenyan who have their legs they don’t pay for that.

• Secondly, the Government should come up with more and better machinery should be laid on how blind person, or how

blind people in case of rape offense can be able to identify the person who has done the act.

• Also the Government should ensure that there is equitable distribution of education facilities to the disabled.

• Also the Government should open up more avenues for employment especially for the blind.

Children – Also I would like the Constitution to recognize and protect the right of children in the following ways.

• Children should not undergo the initiation rights unless for medical reason before completing primary education level.

• Children should not also be overburdened with so many subjects in school, they should be let to be children that to play

with others.

Aged and those who are  hit by natural calamities – The Government,  the Constitution should also recognise aged people  and

those who are hit by the natural calamities and be subjected to all freedom and rights of any other citizen eg provide them with

basic requirements of life.

Environmental and natural resources – The following environmental issues should be addressed.  The industries should come up

with mechanism to prevent the release of various gases during their production.   The  Constitution  should  also  ensure  that  the

local communities are also involved in protection of environment through proper farming and other methods of like grazing.

Also I would like to air my general views.  First  the elected MPs of Parliament should be  allowed  to  hold  meeting  with  their

constituents at any time to discuss matters affecting them without necessarily applying for the license.  They should only inform

authorities for security purposes and not for license.

Secondly the constituents should be allowed to pass  a vote of no confidence to the elected MPs if they feel that they  are  not

performing the duties effectively and also to their councillors.

Thirdly the copies of the Constitution should be translated in vernacular.  All vernaculars in the country and be made available to

national libraries in order to ensure that citizens are aware about the rules governing them.

Also the powers  of  the  parent  to  punish  their  children  should  as  a  collective  measures  should  be  streamlined  to  avoid  child

battering.  Also the Government should come up or should set laws to govern other non formal employment such as  houseboys

and the maids.   You  see  these  people  the  law  does  not  recognize  them  and  they  are  employed,  so  the  Constitution  should

recognize that.

Com. Abubakar: Your time is up and you should be summing up now.
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Joseph  Mberia:   Okay.   Lastly  I  would  like  the  Constitution  to  recognize  more  higher  learning  institution   and  fund  their

theoretical enterprenueral  project,  which are  written in course of studies and that can assist  in form of creating employment to

citizens.

Com. Abubakar:  Thank you very much Mr.  Mberia,  please hand in your memorandum we will read  it and sign the register.

James Mwiraria.

James Mwiraria:  The Commissioners and the Chairman, the entire citizens I am James Mwiraria Muringi I am presenting my

views to the Commission for the sake of better Constitution.  

First of all I will start  with the basic human rights.  The fundamental human rights that are  provided by the current Constitution

are by no means adequate and therefore the following changes are supposed to be effected.

First of all the death sentence – The death penalty or hanging act should stripped off in the Constitution because  this has a lot of

adverse effect to the people.   For  instance passing such a  punishment  to  the  culprit  is  denying  the  life  of  that  person  yet  we

know nobody should take life of any other person as provided in the Bible.

Secondly the magistrate or even those people who prosecute or secure that punishment are themselves killers they are  no better

from the person convicted.   Again it  is  against  the  Biblical  teachings  to  kill  somebody.   Finally  you  don’t  give  the  culprit  an

opportunity to correct his character and that was his intention of imprisoning one.  So alternatively we can have life inprisonment

because changes may occur in the character of a person convicted.

Thirdly I would talk about  the employment as  a basic right – We know there is a lot of problem  in  employment  in  Kenya  or

unemployment in Kenya and therefore changes are  supposed to be  effected in the Constitution in order  to allow for the equal

decision of employment opportunity in the country.  

First of all it should start  with instituting in the Constitution one man, one job policy.  Secondly we should not or  the President

should not appoint as sometimes he does the retirerees to own or  to take  employment in various sectors  because  unless or  not

unless we have a people lacking that profession in the country.  

Thirdly  we  understand  the  Government  does  not  offer  the  visas  and  passport  freely  for  the  people  who  want  to  seek

employment in foreign countries and therefore I would recommend the  Constitution  provides  for  such  a  clause  where  by  the

people who want to go out of the country for employment can be able to be awarded that.
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Finally  I  would  like  to  talk  about  employment  of  minors  –  There  is  a  problem  in  private  and  individual  sectors  especially

whereby we get the children under 18 getting employment as  maids and as  houseboys and  this  has  caused  a  lot  ot  problem.

That  has  brought  about  the  living  of  schools  and  sometimes  of  battering  of  those  people  because  as  has  been  said  are  not

recognized in the Constitution.  Therefore there should be no employment of such people  and if anybody is caught  employing

such people then there should be a prerequisite of required punishment.  Similarly the parents  who take  their children to those

kind of employments are supposed to face the law.

Then I will talk about employment of the disabled – These people are overlooked by the Government or  they are  looked down

by the Government.  And therefore I proposed that they also be employed as  any other person because  we have never gotten

any  advertisement  that  calls  disabled  people  to  get  employment  in  different  sectors.   Therefore  I  recommend  that  the

Constitution provides that we should have this kind of employment going to every other citizen.

Generally about education – This should be freely provided by the Government up to ‘O’ levels or  form four level so that we

allow every other citizen to get this education.   Similarly, I would recommend that  all  those  disabled  people  to  get  education

freely, they should not be charged anything by the Government up to that level as well.

Finally I will talk about the children – We have to look at  the families who do not care  for their children in terms of education.

There  are  some  parents  who  do  not  give  them  this  opportunity.   Therefore,  the  parent  who  fails  to  support  such  children

emotionally, financially or even materially to continue with education should face the law.

Also I would like to talk about  the universities –  This  one  should  be  set  in  different  regions,  we  should  not  have  universities

concentrated in one side of the country whereas we get places like the North Eastern Province,  the Coastal  Province  lacking

these public amenities.  Therefore they should be evenly distributed and they should be provided in the law.

Then on Presidential powers  – I would like to reiteriate that the President  has a lot of powers  currently has made him to look

like a dictator from many peoples views.  Therefore the following powers should be trimmed or they should be just cut down.

First the President should not be the Chancellor of state universities, instead we should get kind of Commission of academicians

elected by a caucus of a state university lecturers who alternatively, can elect their Chancellor for the public universities.  And at

the  same  time  we  should  have  that  person  having  the  right  organizational  leadership  qualities  because  he  might  have  the

academic qualities yet lacking those other academic and organizational qualities that are very important.

Com. Abubakar:  Mr. Mwiraria I have counted six finallies and your time is up so finally, finally.

James Mwiraria:  Affirmatively I will talk about the other basic right inclusively the Government should include land as  right to
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every other citizen by trying to make sure that these resources are evenly distributed.  Thank you very much.

Com. Abubakar:   Thank you very much Mr.  Mwiraria,  please sign our register and hand in your memorandum.  Thank  you

very much.  I would like to go back to the list of students and call upon Damaris Kanaru.  You have something to say Damaris,

please come.  State your name and go straight to your points.

Damaris Kanaru:  The Constitution of Kenya Review Commission, my names are  Damaris Kanaru,  Muthara High School.   I

would like to air my views on women.  This is to say that earlier the Constitution had not guaranteed the right of women.  This is

where we see that women have not been given the equal education as men.  So,  I would like the Constitution state  that women

and men should be equal.   They should be given the equal level of education because  we can see  that even some  women  do

better than men.  So, the levels of education should be the same.  Some women can do as  better  as  they can professionals they

can become also lecturers and journalists.

The other thing is about the land inheritance – You can see  that earlier the women are  not allowed to inherit any property  from

their parent.  So, what in a case whereby a family does not have female as such in that home who would inherit that land if there

is  no  sons.   So  it  means  this  parents  property  will  be  inherited  by  other  people  maybe  from  the  clan  or  even  from  other

community whereas he has children.  So for me I can say that it is better we be inheriting land so that we can be equal.

Another thing is like when some women are not allowed to select even their future partners  that is even a student in school and

then someone has intended to marry, that woman can be got out of school and then she is forced to be married even at  an early

age.  So women should be allowed to choose their partner.

The other thing is about children – This is to say that children should be given education as  we can see  that some parents  deny

their children the right to education and this is not to mean that they are  not able to educate  them.  Just  because  of ignorance.

As we can see that children can be considered as not clever and then they are not taken to school.   Whereas,  as  those children

have not been taken and yet they have not done well in the school.

The other thing is that the Constitution should review that the orphans should be given free education at  least  at  primary level so

that they can be self reliant.

Another thing is the way the parents are punishing their children.  We can see that in the process  of punishing a child, the parent

even threaten even to kill the child as  we can see  that there is right to life.  So,  the  children  should  be  given  the  right  sort  of

punishment by their parents and any case which is reported  by a child that he has been molested by the parent  strict  measures

should be taken to that particular parent.  Thank you.
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Com. Abubakar:  Thank you very much Damaris, please sign our register and give in your memorandum.  I would like now to

call another student Abraham Mwenda she is going to speak on behalf of St. Cyprian students.  Abraham Mwenda.

Abraham Mwenda:  My names are Abraham Mwenda.  I am presenting the views of St. Cyprian High School.  

Up to my first point.  The district education board should not be under the District Commissioner because we have DEO, that is

the district education officer.

Two.  The President should not be the Vice Chancellor of universities in Kenya where as we have some professors  who can be

given such seats.

Three.  The same case applies to the provincial levels where we have the Provincial Commissioner being the head of provincial

education board.

Four.  The students should be treated equally that is the boys and girls because  currently the admission of girls and boys in our

universities and colleges have taken according to the sex.  That is to say for a boy to qualify should have a mean grade of either

B and above while as  for girls you should have a B-  and above and we are  taught by the same teachers  and we do the same

number of subjects.

Five.  The Provincial Commissioner and District Commissioner should be elected by people.   This is a question whereby many

of the civil servants encourage many happenings in either provincial level or  district  level.   So  people  should  have  somebody

who they are contented with.

Six.  Councillors should have a high degree of education at least up to form four.

Seven.   The PTA also should be recognized by the Government  as  we know the parents  and teachers  are  part  of  the  stake

holders in all the teaching institutions in Kenya.

Eight.  The President  should not be  a member  of  BoG  in  any  school,  this  might  bring  about  favourism.   The  BoG  members

should be literate, this should regard the current state where many of the BoGs are  taken as  somebody who must be  financially

stable even though he is not educated.

Ten.  Children should be protecte against brutality acts – This is to say that you can see  a parent  beating or  punishing his or  her

child up to an extent of a child being mentally handicapped.  Thank you.
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Com. Abubakar:  Thank you very much, please sign our register and give in your memorandum.  Back to our list Ntongaruthi

Mtuatuarure.  Mzee karibu sana, karibu Mzee.

Ntongaruthi Mtuatuarure:  Mimi ndio naitwa Ntongaruthi Mtuatuarure.  

Com. Abubakar:  Weka tu karibu na mdomo halafu uendelee Mzee.

Ntongaruthi Mtuatuarure:  Sasa mimi nasema na Kiswahili ama niseme Kimeru.

Com. Abubakar:  Wapenda vipi Mzee wangu?  Wapenda Kiswahili au Kimeru.

Ntongaruthi Mtuatuarure:  Wacha niseme Kiswahili tu.

Com.  Abubakar:   Vile  unavyopenda  wewe,  ukitaka  kusema  kwa  Kimeru  ni  sawa  huyu  kijana  atatafsiri,  ukitaka  kusema

Kiswahili pia ni sawa. Na kama nikujulishe huyu Mzee wangu ni Commissioner mwenzangu na yeye ni Mzee wa huku ni Mzee

wa Njurincheke yeye anaitwa Mzee Domiziano Ratanya.  Sasa ukisema lugha yeyote ungetaka kusema tutakusikia.

Ntongaruthi Mtuatuarure:  Sasa mimi nitasema Kiswahili, kama nashindwa nitasema na Kimeru.  Hivi mimi nasema mambo

ya kwanza sisi tuko hapa sawa sawa mimi mtu wa kale kaBisa.   Mambo  mimi naona  ile  Katiba  sisi  nataka  fanya  hata  ikiwa

mimi ni Mzee mtoto anachukua kitu yangu hata kwa  nguvu  kama  anaenda  kwa  kesi  yeye  iko  na  pesa  mingi  yeye  anashinda

mimi.  Yeye atapata madaraka.

Ya pili.  Tukiwa unafanya case hata ya shamba hata ya nini ukiwa hakuna pesa tajiri anachukua hio shamba yako.

Ya tatu.   Ukiwa wewe mtoto unaweza kuzaliwa kama baba  yake anakufa,  halafu yeye anazaliwa akiwa anakua  atamwamBia

sitaki kitu ya baba  yako.   Na  yeye bado  kuona baba  apana pata  shamba na baba  yake iko na  shamba.   Kwa  hivyo,  nataka

kusema ni vizuri mtoto asikie mambo ya baba  yake  apana  piga  yeye  kama  anapiga  hata  kupiga  anaenda  kufanya  case  yeye

anasinda baba yake.  Si yeye yuko na mali anachukua mali hata ile ya baba  yake sababu baba  yake yuko na watoto  wengine

yeye anataka kuchukua ile ya watoto wote.  Sababu yeye anasema ni wa mbele na yeye anapata  usaidizi kwa watu wetu kwa

committee anapata kulingana Mzee yuko na pesa.  Mzee anaamBiwa wewe kwenda wewe maskini.  Sasa mimi niko na hio tu.

Com.  Abubakar:   Asante  sana  Mzee,  asante  sana.   Tafadhali  uende  pale  uandikishe  jina  kwamba  umetoa  maoni  katika

mabadiliko ya Katiba.  Asante sana.  Jeremiah Mbundi, Joseph Baithili, Gilbert Mitheu karibu Mzee.

Gilbert Mitheu:   Waheshimiwa Commissioners,  ma-officers wale mmeandamana nao,  wananchi  wazalendo  wa  Kenya  kwa
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majina naitwa Gilbert Mitheu kutoka upande wa Karama.  Basi mimi ningetaka kuchangia Katiba yetu mpya nikijua ya kwamba

mimi nilikuwa hapa asubuhi lakini mengi yametajwa kwa hivyo sitarudia kuchokesha Commissioners.   Lakini  kuna  few  points

that I am going to mention.

Kwanza  tuna  memorandum  yetu  kama  kikundi  cha  leaders,  iko  hapa  nitapeana  and  then  over  that  nina  presentation  here.

Kwanza ni mambo ya institutions au departments ambazo ni muhimu Katiba kuangalia kama wakati  wa kutenga vote.   Ministry

hizi ziwe zikiangaliwa sana.  Kwanza ni medical kwasababu medical ni facilities nzuri na ndiyo itaweza kuona sisi tumejitosheleza

katika mambo ya medical facilities.  Sio wakati mwingine tunakwenda South Africa au tunakwenda mgojwa anakwenda mahali

fulani.  Pengine tunakwenda huko kwasababu ya lack of facilities in our national hospitals.   Kwa hivyo kuwe na vote ili tuseme

hata  kama  district  hospital  inaitwa  district  lakini  ukienda  ni  bure  hakuna  kitu.   Lakini  in  general  mambo  ya  health  yawe

yakitazamwa  na Katiba yetu.

Mambo mengine mambo ya security – Our Commissioners security ni kitu kizuri kuangaliwa na tukiwa na experience ambayo

tumekuwa na insecurity hapa na  pale,  Katiba  yetu  mpya  ifanye  mechanism  ya  kuona  wananchi  wana  security  yao  wenyewe

pamoja na mali zao.

Ile  ingine  our  Commisioners  ni  mambo  ya  masomo  –  Kumetajwa  free  education  nami  naonelea  free  education  iwe  equally

distributed, kwa girls and boys.  Na  iwe ni free education mpaka kiwango cha form six maanake kuna-report  ambayo ilikuwa

na Commission ilifanya mambo ya kuangalia mambo ya present  8-4-4  pengine Commission hio ika-recommend kuwe  mpaka

form six ili watoto wawe wamekomaa.  Basi kama ile itakuwa imetekelezwa na Katiba yetu basi  nafikiri iwe free education up

to form six.

Ile ingine our Commissioners ni mambo ya agriculture – Agriculture inaitwa ni backbone of our country yaani (inaudible).  Lakini

tukiangalia  upande  wa  agriculture  kuna  wasted  land,  wasted  land  ile  inaitwa  land  trustee  kama  huko  NGA  ni  arable  areas

kunaweza kulimwa na watu wanakwenda huko.   Lakini  they  are  consisting  around  areas  kama  karibu  na  misitu.   Lakini  the

biggest land ni huko chini.  Na  kila kabila yetu hapa Kenya nina pori  yao na kwa hivyo ukiwa na  utafiti  sawa  sawa  kwingine

kunaweza kuwa na ukulima and provision for water for irrigation purposes.  

Waisraeli tunasikia ni watu ambao wako katika nchi baya sana lakini wame-reclaim nchi yao inakuwa productive.   Kwa hivyo

hapo ni mambo ya agriculture kuwe na vote sawa na utalamu ufanywe kule kuna big ranches kuwe huko.   Na  kule  kwingine

hakuwezi kulimwa nafikiri Katiba i-address  point hii nasema.  Kuwe na agriculture directed ranches huko  kuchunga  maanake

hata kukiwa ni kwa mawe kuna kitu kingine cha manufaa kinaweza kufanywa cha kuwafaidi wananchi.   We don’t want to see

land lying idle because  it is this and  that  feasibility  study  should  be  done  by  Kenyans  they  are  qualified  Bila  kuwa  kuangalia

jambo tunaweza kutumia kila nchi badala ya kusema hakuna nchi, hakuna pahali pa kukaa.
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Ile ingine Bwana Commissioner ni mambo ya elections – Councillors na MPs wakati  wa siasa campaign wana-make promises

na hakuna kitu abacho wanakataa.  Wanasema kila kitu twafanya, kila kitu twafanya.  Lakini wakichaguliwa kwenda Bunge au

kwenda kwa council hatuoni maendeleo.   Mimi naungana na wale ambao wanasema wazalendo waliohapa wanasema waitwe

pasipo kukaa huko mpaka wanamaliza miaka mitano wakikaa huko Nairobi  au pahali pengine wakifanya kazi zao,  warudi basi

tutafute wengine.

Na  pia  councils  ziwe  autonomous  kama  vile  Bwana  Chaiman  alikuwa  hapa  akisema  ili  waweze  ku-exercise  powers  zao

wakitumia local resources, including human beings, ikiwa ni njia moja ya kupata revenue.

Com. Abubakar:  Mzee wangu

Gilbert Mitheu:  Sir

Com.  Abubakar:   Kwa  heshima  ya  umri  wako,  nimekupa  dakika  mBili  zaidi  zimeisha  hizo  mBili  nimekuongezea  sasa

nakuongezea sekunde 30.

Gilbert Mitheu:  Okay.  Ile ingine Bwana Commissioner thank you very much for your generosity.   Ile ingine ni kuwe na five

year development plan ya kila council ili wale wakifuata na mwananchi anaona.  See that is to commit the councillor,  waone vile

kazi inafanyika.

Ile ingine iko mambo ya disability.  Job opportunities zipatikane kwa hawa watu manaake kuwa kiwete au kuwa pengine una

disaBility sio kusema ubongo umehariBika.  Watu wanaweza kuwa wanapewa kazi pengine ni security hawezi kwenda.   Lakini

ikiwa ni kazi ya ofisi anakuwa the most efficient person manake hata mambo ya social nini, nini hapati  kwenda huko.   Akiingia

huko  kwa  computer  anafanya  kazi  maalum  tena  watu  wa  aina  hii  ni  watulivu.   Kwa  hivyo  wapatiwe  job  opportunity

consideration.

Ile ingine ilitajwa kwa ardhi tuseme hakuna ardhi ya watu ikiwa watu wengine wana acres  100  wawe na at  least  50 acres  sio

zaidi mpaka 2,000  ya kupeleka wapi.   Na  ukifa hakuna  kitu  utaenda  nacho  na  wengine  wanataaBika  na  ndivyo  mwenzangu

hapa  alisema  wengine  wanakweda  street  because  there  is  nowhere  they  can  go  and  tilth.   My  Commissioner  hapa  kuna

memorandum nitapeana huko which has got all the details kutoka Kalama mimi ni mmoja wao.

Com. Abubakar:  Asante sana,  toa  hio memorandum na u-sign register yetu.  Asante sana Mzee.   Joseph Mongera mara ya

pili hayuko.  Joy Mwitari,  Michael Kubai,  Michael  Kubai  hayuko.   Sasa  ningemuomba  Mzee  Ratanya  aendelee  kutuongoza

katika mambo haya ya kutoa maoni.  Asante.
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Com.  Ratanya:   Okay.   Asante  sana  Commissioner  Abubakar  Zein.   Sasa  ni  wakati  wangu  kuendelea  hapo  umeacha  na

ningetaka  kuwakumbusha  wananchi  ambao  hawakuwa  hapa  wakati  tulifungua.   Nilipofungua  kikao  hiki  cha  Constitution  of

Kenya Review Commission, kwanza tulisema kwanza ukiwa una memorandum, unaweza kuleta memorandum yako,  u-highlight

zile points,  si kusoma yote ni kueleza points zile za muhimu na halafu upeane  memorandum  yako  hapo.   Na  tena  kama  huna

memorandum, kama una memorandum na hutaki kuongea, kwasababu umeandika, you can hand in your memorandum and stay

to  listen  what  others  are  saying  or  you  leave  you  are  free.   So  it  is  not  a  must  that  you  have  to  speak  if  you  have  a

memorandum, although you can highlight a few points on your own memorandum.

The other point we agreed is the time, 5 minutes so do not exeed that time.  If you find that you have a lot of points may be we

can give you 30 seconds or something like that and you know we have others  who would like to contribute and we know the

day  is  not  too  long,  we  have  to  leave  by  the  evening.   So  keep  that  time.   Na  hapo  sasa  tutaendelea  pale  Commissioner

mwenzangu ameachia nina mtu anaitwa Ntanjinu Taratinju.  Huyo mtu yuko?  Kama hayuko tutaendelea kwa mwingine Joshua

Njati.  Hayuko.  Diba Nchila.  Huyo ameandika vibaya lakini endelea utuambie majina yako Bwana Nura,  keti  hapo utuamBie

maneno yako na uendelee.

Dida Nura Adiba:  Tume ya Marekebisho ya Katiba, Wakenya wenzangu kwa majina naitwa Diba Nura Abduba,  Imaam ya

miskiti wa Muthara.  Niko hapa mbele yenu kutoa maoni kwa niaba ya Waislamu waliopo katika Tigania East na West.

Maoni yetu ya kwanza ni kuhusu mambo ya mahakama.  

Point ya kwanza tungependa ma-officer wa mahakama ya Kiislam kama vile Kadhi na wengineo wateuliwe na Waislam.  

• Jambo la pili tungependa Kadhi awe  ni  msomi  wa  Kiislam  wa  kiwango  ya  juu  kwa  mfano  kama  vile  chuo  kikuu  ya

Kiislam.  

• Jambo la tatu tungependa mahakama ya Kadhi yaruhusiwe ukataji rufani.  

• Jambo la nne tungependa Waislamu wahukumiwe kulingana na sheria ya Kislam.  

• Ya tano tungependa mahakama ya Kadhi yashughulike maswala yote ya Waislam kulingana na sheria ya Kiislam licha

ya ndoa, tabaka na urithi.  

• Jambo  la  sita  kama  vile  mwenzangu  alivyosema  pia  tunaunga  mkono  mamlaka  ya  Rais  yapunguzwe.   Pia  tunaunga

mkono chief na manaibu wao wateuliwe na wananchi.

• Ya nane pia tunaunga mkono ya kwamba Bunge au wabunge wote wawe na ofisi katika sehemu ya wakilishi Bungeni.

Pia tunaunga mkono makamu wa Rais awe ni mwenye kufuata Rais katika uchaguzi mkuu.  Asante.

Com. Ratanya:   Asante sana  Nura  Diba,  huyu  amefanya  mzuri  kwasababu  amesema  mengi  ya  muhimu lakini  amesema  na

dakika tatu tu.  Kwa hivyo tutumie mtindo kama huyo ili tusipoteze wakati.  Okay.   Asante.   Asante sana Bwana Nura na sasa

tutaenda kwa mwingine anayemfuata ni Tom Twarachu huyo ni observer, tena tuna Chokera Kaura.
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Chokera Kaura:   Asante Bwana Commissioner kwa majina naitwa Chokera  Solomon  Kahura  na  I  will  just  highlight  a  few

points.  

On education I support all what has been said by the students and insist that the admission system should be clearly stipulated

so that after university admission then the next thing  should  be  diploma,  certificate  downward  up  to  C+  otherwise  right  now

there is no system of admission.  

Now I also propose that all the task forces and reports that have been done on education be recognized like the Koech report.

On Board of Governers, girls schools at least the chairlady should be a woman and not a man.

Our  Constitution  should  have  a  preamble  and  at  least  recognizing  the  history  of  our  people  and  the  struggle  of  our

independence.

Mr.  Chairman,  on  the  Constitutional  supremacy  the  people  should  be  empowered  to  amend  some  major  issues  of  the

Constitution through a referendum.  For example issues related to human rights, political systems and etc.  Parliament should not

have  that  power  to  amend  such  issues.   The  CKRC  should  be  a  permanent  office  where  some  of  these  laws  should  be

overseeing the referendum.  The Constitution should also be many languages and should be available to schools and to national

libraries.

On citizenship – Mr Chairman the Kenyan child born abroad by a Kenyan parent  should be recognized as  a citizen.   Also the

street children should also be Kenyan citizen regardless of  their gender, their parent’s gender.  

The  dual  citizenship  should  also  be  recognized  in  our  Constitution.   I  am  also  proposing  that  we  have  what  we  call  senior

citizenship so that anyone who is beyong 60 years  of age is recognized as  a senior citizen and the state  set  some fund to take

care and upkeep.  And they should not be allowed to vote because their interests will be taken care by the state.

On defense and security – 

All the forces should be established in the Constitution and the recruitment of forces be by merit at least ‘O’ level and above.  

The height physical body or disability should never be a criteria for recruitment.  

All the forces should be uniformed so that the citizens are  able to recognize.   Mr.  Chairman the holders of the illegal arms shall
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be imprisoned for life 

And I am prosposing that the death penalty be removed from our Constitution to be replaced by life imprisonment.

Political parties should be sponsored by the Government.  

We  should  at  least  have  three  major  political  parties  and  the  formation,  the  number  and  management  and  conduct  and

dissolution of political parties be the Constittution.  

Defections, mergers and co-operations and marriages should be clearly stipulated in the Constitution.

On the Legislative.  The appointment of senior civil servants should be done by the Parliament not the President.   The people

should also have the powers to recall the MPs if they are  not performing and to avoid by-election incase an MP is removed,  I

am proposing that whoever was second be declaired the MP of that area.

Com. Ratanya:  Bwana Chokera try to summarise.

Chokera Kaura:  I am summarizing Bwana Chairman.  On the Judiciary we are  proposing the establishment of supreme court

jury check should also be recognized in the Constitution and they should be given the  responsiBility  pertaining  to  land  issues,

family issues and forests and so on.

Lastly  Mr.  Chairman,  on  the  management  of  resource.   The  Tigania  East  people  have  been  disadvantaged  and  we  are

proposing that these resources  should be distributed equitably and the central  Government should not be  the sole executor  of

Government resources.  At the moment we are very disadvantaged because we might not be correct in the correct books of the

Government.

Lastly Mr. Chairman, the currency, our currency should not have a picture of any person rather  we can have the picture of our

natural resources or our culture in the currency because this influences the thinking of the people.  Thank you very much.

Com. Ratanya:   Okay thank you Bwana Chokera  just hand in your memorandum and sign in our register.   Thank  you  very

much.  Now the next one is Edward Kubai.  Sema jina lako Kubai na uendelee.

Edward Kubai:  Kwa jina langu naitwa Edward Kubai na maoni yangu ningetaka mamlaka ya Rais ipunguzwe.  

Tuwe jambo lingine la pili tuwe na watoto wetu wa Kenya wapewe elimu ya bure kutoka darasa la kwanza hadi la nane.  
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Na la tatu tuwe tukipewa matibabu ya bure katika mahospitali yetu ya Kenya kwa kila mwananchi wa Kenya.  

La nne tuwe utamaduni wetu uwe unakuwa unatiliwa maanani kwa kama utamaduni wa Njurinjeke uwe wa mstari wa mbele na

ile ingine sherehe zile zingine ya kiutamaduni tunakuwa naye tuwe ndani ya utamaduni wetu. 

Na ya tano kuwe na kipindi vipindi viwili vya mamlaka ya Rais.

Com. Ratanya:  Okay, asante sana Kubai enda hapo uandike jina lako na uweke sign, umetumia wakati  mfupi kaBisa minutes

kama tatu.  Twende kwa Chokera Erokugua.  Chokera endelea.  Yuko?  Mwingine hapa ni Jackson Wamatu.

Jackson Wamatu:  Asante sana.  Mimi nataka kutoa maoni yangu hapa mbele ya hii Tume.  Nataka  kusema ya kwamba sisi

kama  wananchi,  mwananchi  wa  kawaida  hapa  Kenya,  sheria  ile  tunataka  kutunga  wakati  huu  iwe  ikifikiria  mwananchi  wa

kawaida  kaBisa  sababu  anaonekana  ni  kama  kitu  hakina  maana.   Kwasababu  mwananchi  wa  kawaida  anapatilia  kitu  yake

tuseme kitu yake kama shamba.  Mwananchi wa kawaida akifuatilia sababu yeye hana elimu ama pesa,  anapotelea hapa hapa

na maneno yake yanapotea kabisa.  Kwa hivyo tunaomba serikali ile tutapanga na hii sheria iangalie mwananchi wa kawaida.

Ya pili.  Elimu iwe ni ya bure kwa sheria sio kwa mdomo.  Kwasababu sasa  kama wakati  huu taifa hii yetu iko vita wazazi na

walimu.  TuliamBiwa elimu ni ya bure na saa  hii ni vita iko shule wengine wanapeleka watoto  shule hakuna  chalk  hakuna  kila

kitu.  Hio ni vita na hatutaki serikali inasema maneno kugeuka kama kinyonga.  Tunataka serikali iko na msimamo.

Ya tatu.   Tunaomba  serikali  iangalie  wale  watu  hawakupata  kuandikwa  ama  kupata  kazi,  waangalie  mahali  iko  na  mchanga

mzuri  ama  mahali  kule  kunaweza  kulimwa.   Wawekee  watu  maji  watu  wako  na  nguvu  na  watu  wajisaidie  huko.   Tuache

maneno  ya  kasuku  kuimba  maneno  hii  sasa  tunaomba  hio  iangaliwe  hii  sheria  isiwe  ya  kwenda  kuwekwa  kwa  kabati.

Tunaomba  hata  Tume  ziwe  zikiangalia  serikali  iwe  inaangalia  ile  Tume  inaunda  sababu  tunaona  serikali  ile  iko  sasa  inaunda

Tume na hatusikii ile report imerudi kwa hio Tume na kwanza naombea hii Tume isije ikawekwa maneno makaratasi  huko iwe

kama zile zingine.

Ya nne, mimi naomba serikali iwe ikiangalia mwananchi sababu kama tuseme pande hii ya kwetu,  mimi natoka hapa Kalama.

Sasa  watu  wengi  wale  wamebaki  wamemaliza  mashamba  na  hii  hospitali  kwa  mfano  hii  iko  Tigania  hapa.   Tumemaliza

mashamba, mtu akienda hospitali anaitishwa 20,000, 10,000 kwa wiki moja na hakuna wakati itafanya mgojwa ipotee.  

Kwa hivyo tuangaliwe hii tumeshindwa kama tuko na serikali.  Mimi naomba sheria iwe kama nimeonelea iko na huruma kabisa

hata  officer  kama  wewe  Chairman  unapea  mtu  na  unyenyekevu.   Kwa  hivyo  tunaomba  serikali  ile  inaangalia  mtu  akiwa  na

elimu, akiwa na mali au akiangaliwa vile nyinyi tunaona mnafanyia sisi hapa hakuna yule anachaguliwa ati ni mwenye mamlaka
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apite yule mwingine.  Kwa hivyo tunaomba serikali iwe na mila hiyo.

Ya sita, mimi naomba mamlaka ya Rais yapunguzwe awe akiwa ni Rais.

Ingine  ya  saba  naomba  kama  ni  councillor,  akichaguliwa  hata  Chairman  au  mayor.   Chairman  wawe  wakichaguliwa  na

wananchi  na  hata  makamu  wa  Rais  achaguliwe  na  wananchi.   Asiwe  anachaguliwa  na  Rais  hata  akitaka  kusema  ukweli

anaogopa Rais sababu anajua akisema ataondolewa.  Tunaomba hiyo mimi nikiwa mwananchi wa Kenya.

Ingine ya nane, mimi naona hapa barabara sisi hatuhudumiwi.  Iko mahali ingine kama ni reserve dani kama hii mvua imenyesha

watu wanaendelea tu kufa wengine wanakufa Nairobi,  wengine mahospitali hakuna watu wanakufa saa  hii tuseme ni nyumbani

sababu mtu akigojeka anapelekwa hospitali.  Maiti haiwezi ikapelekwa,  saa  hii watu wengine wanabeba maiti na kwa bega na

wanapeleka nini.  sijui hio news iko na Rais.  Kwa hivyo hapo iangaliwe na sijui kama tuko na serikali.

Ingine tunataka kuambia serikali iwache kuambia wananchi ati wang’ang’ane na security.   Mimi  mwananchi  wa  kawaida  sijui

naweza  ng’ang’ana  na  mwizi  namna  gani?   Sababu  nikimshika  alikuwa  na  nia  ya  kuiba  na  atanipiga.   Sasa  tuking’ang’ana

nitampiga  nitamuua  mob  ikiingia  itamuua  na  ndio  hio  mtaambiwa  mmechukua  sheria  mikononi  yenu.   Tumeshindwa  sasa,

tumechanganyikiwa na serikali inaendelea.

Com. Ratanya:  Jackson, jaribu kusema ya mwisho sasa. 

Jackson Wamatu:  Ndio, asante sana Chairman.  Kwa hivyo ya mwisho mimi nasema kwa hiyo sekunde nimeongezwa.  Mimi

naomba tupewe hata security ya kutosha na ufisadi tuwache kuambiwa sisi twapandisha ufisadi na mimi nafikiri mwananchi wa

kawaida hakuna ufisadi anafanya.  Sababu anaondoka anaeda ananunua unga ya shilingi kumi, hakuna ufisadi.  Ufisadi iko kwa

wale wameandikwa wale wako juu kwa serikali ndio wako na ufisadi.  Tunaomba sheria iangalie hayo maneno.  Asante sana.

Com.  Ratanya:   Okay,  asante  sana  Jackson  na  hapo  tutaenda  kwa  Councillor  Baglus  Imburi.   Councillor  wewe  yuko?

Hayuko  karibu.   Unataka  kusema  chochote  Councillor?   Okay  wameandika  hapa  Councillor  lakini  unaitwa  Baglus  Imburi.

Kwa hio hio dakika tano tumekupatia hata less than five.

Buglus Imburi:  Asante Mwenyekiti.  My names are Buglus Imburi.  I would like to propose in the Kenya new Constitution in

my summary about security.  

I would like in the new Constitution all the small fire arms should be removed from citizen.

We go to health – In the Ministry of Health we be given free health not cost sharing.
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Education – I would like we have free education from standard one to eight then university.

Agriculture – I would like in the new Constitution the wananchi to be helped with piped water.

Com.  Ratanya:   Baglus  sasa  unapoteza  wakati  wako  mwingi,  ulipewa  nafasi  uendelee  na  useme  yote.   Tunaendelea  kuna

machine  ina-record  pale  na  inaendelea  kuchukua  sauti  yako.   Tuna-record  wanaendelea  sisi  zote  kwa  hivyo  kazi  yako  ni

kuendelea useme mambo yako kwa njia fupi.

Baglus Imburi:  About corruption I would like where a normal citizen will be allowed or  the Constitution will allow him or  her

sorry.  In the corruption I would like anybody who will be caught taking bribes should be prosecuted.

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana Baglus kwa hayo yako machache na enda u-sign register.   Sasa  tuna Councillor Mukira.

 Yuko  kama  huyo  hayuko  kuna  councillor  mwingine  anaitwa  Atanashio  ameandikiwa  huyu  ni  observer.   Pau  Kilema.   Paul

hayuko, twende kwa Josephat Kinyua.  Josephat hayuko, Stanley Lenyiro.  Endelea Stanley.

Stanley Lenyiro:  Asante sana ile ningechangia mimi

Com. Ratanya:  Anza kwa kusema jina lako Bwana Lenyiro.

Stanley Lenyiro:  Kwa majina naitwa Stanley Lenyiro.  Ile ningechangia katika Katiba hii mpya ni kuhusu security.  

Kila division iandikiwe security ya kutosha kwa upande wa vijana.  

Pili kila chief na sub-chief achaguliwe na wananchi.

Tatu, elimu iwe ya bure kwa watoto kutoka darasa la kwanza hadi form four.

Tano councillor awe wa kutoka miaka 18 hadi 45 ndio akifika miaka 50 apatie wengine nafasi nao wafanye kazi.  Asante sana.

Com. Ratanya:  Okay asante sana Stanley kwa hayo machache,  twende kwa huyu mwingine ni Stephen MugamBi.  Endelea

Stephen.

Stephen  Mugambi:   Asante  sana  Commissioner  na  wananchi  wenzangu.   My  names  are  Stephen  MugamBi  Muthari

representing Endwano Catholic Men Association.  

Yale tu ningetaka kuchangia one it is on education (school management).   Tunaomba wakati  wa kuchaguliwa kwa  watu  wale

wa  Board  of  Governors,  wachaguliwe  watu  ambao  ni  wazazi  ama  wako  na  wanafunzi  katika  hayo  mashule.    Kwasababu

wengine  wanachaguliwa  na  wanakuwa  wengine  ni  urban  dwellers  so  they  are  misusing  the  school  management  and  smooth

running of the schools.    Because their children are  not there hence children from poor  family are  loosing  education  and  poor
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performances because of the wars between Board of Governors, members and school administration.

Ya pili on provincial administration (chiefs and assistant  chiefs) – People  or  the local community of a particular area  should be

given mandate to elect their chiefs and assistant chiefs because they know those people better and their moral behaviours.

Ya tatu on employment – Employment should be done through qualification but not through corruption.  eg.  someone has a C-

will ask employment and one with D- and D get employment because of the same corruption.

Ya nne on local authorities – Councillors should be elected who have ‘O’ level certificate holders so as to be able to deliver and

read and understand council policies because  most are  written in English.  Chairman of  council  should  be  elected  by  people,

local council should not interfer with own land premises eg. village kiosk and canteen.

Ya tano ni office of the President  (ministerial duties)  –  Ministers  should  be  appointed  to  various  ministries  through  academic

capaBilities  so  as  to  be  able  to  deliver  and  implement  those  ministerial  policies  without  interpreters  who  may  mislead  the

ministers.

Halafu ya mwisho ni freedom of worship – This one should be specified to whom to worship in order to eradicate  the upcoming

devil worshipping practices.  Thank you.

Com. Ratanya:   Okay,  asante  sana Mugambi, tuna Stanley Njara.   Sasa  ni wakati  wako  Bwana  Stanley,  hio  hio  tu  dakika

tano.   Chukua hio microphone Bwana Stanley na useme vizuri  hapo  jina  lako.   Ukiweka  huko  nyuma  haiwezi  kusema  shika

vizuri Bwana Stanley.  Panga vizuri kwa upole.

Stanley Njara:  My name is Stanley Njara. I am addressing the Commissioners in a very brief time.  

This is in police corruption.   My recommendation is this I know there is motor vehicle act  but in this act,  deaths  are  occurring

every now and then because  of traffic on the ways.   The police on the way in the traffic duties are  always carrying the money

they are  not doing the duty allowed by the law.  They are  always there to collect the money, to collect  hundred  shillings  they

don’t take the action of speeding.  They don’t take any action on somebody who is having a unvalid license, they are  only there

to collect the money.  In a matatu you can see a vehicle registered to carry only 18 to have 20.   In a bus to have 70 you can fit

with 100.  That is why accidents in Kenya happen now and then.  

We would like I would recommend myself in new Constitution, if it is a law that our traffic is there on the road to collect money

should  be  amended  or  should  be  considered  by  this  new  Constitution.   We  should  not  loose  our  people  now  because  of

carelessness or corruption of taking money on the way.
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Two in the ministry of the President  – In appointing the ministers  we  don’t  see  the  reason  why  the  ministry  having  ministers,

assistant minister, another one and another one up to four.  We should in the new Constitution have ministers, assistant  ministers

and the permanent secretary.  Other officers are there that is wastage of money completely.  We should have those two,  one to

three.

Number  three  Mr.  Commissioner  I  would  recommend  our  customary  law  we  Merians  we  have  something  we  fear  this  is

Njurinjeke oath.   This  is  feared  by  everybody  in  our  Meru  people.   This  Njurinjeke  court  should  be  respected  in  our  new

Constitution because should be respected, this law should be respected it is really feared by every Merian.

Number four .  Any candidate  in councillor,  any councillor should be a form four leaver who understands any language clearly

not an illiterate man who doesn’t know anything.

Number  five  free  education  –  We  wonder  if  this  Government  today  free  education  in  activities  nobody  will  pay  activities

tomorrow we see  the children are  sent home please bring money.  They  should  not  be  there,  we  recommend  free  education

everywhere.

Number six.  Board of governors should be elected by the parents  not somebody from Megembe,  not somebody from Nyeri,

not somebody from Imenti to come and govern our Board of Governors.  They are there only to be a board  of governor but he

does not take the interest of the school.  That is my end.

Com. Ratanya:  Okay thank you very much Stanley so sign your name there and hand in your memorandum if you have any.

Tukitoka hapo sasa  tutaenda kwa anayefuata kuna David Mongera.   Kaberia  Julius  ni  observer  nimeona  lakini  David  yuko?

Kama David hayuko, Jackson Nthuranira, not there.  Andrew Kibaya, Kibaya endelea sasa ni wakati wako.

Andrew  Kibaya:   Mr.  Chairman  and  the  audience,  may  I  take  this  opportunity  thank  you.   My  name  is  Andrew  Kabaya

Munoru from Muthara.  I am only taking chances of speaking on six points.  

The first point is the trade  unionism protection – At the past  times  we  have  seen  that  trade  unions  have  been  banned  for  no

apparent  reason and I hear ask  the  Constitution  protection  that  whenever  any  trade  union  is  being  banned,  there  must  be  a

panel of Commissioners.  And the findings of the Commission should be forwarded to Parliament for more exposure.

I go to number two – Land ownership.  There is the question how much the size of the land one should posess.   Knowing that

Kenya is widely growing in birth rate I feel that every person in Kenya should have land as a livelihood.  Mr. Chairman I believe

that a person should only posess  50 acres  and if more than that,  the rest  he should be paying the Government at  the gazetted
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rate.

Thirdly  Mr.  Chairman,  political  margins  –  Of  recent,  we  have  seen  so  much  political  migration  from  one  party  to  the  other

joining the Government side.   I  propose  the Constitution that any merging, the merging party which is joining  the  Government

should resign and go back for election to the electorate.

The fourth one Mr. Chairman is personal land repossession – In the Constitution the Government have got right to reposess  the

land from any person but at the present time they do not show the person the alternative site, they only pay for development and

tell  him  to  go.   I  propose  that  in  the  Constitution  there  must  be  provided  an  alternative  site  and  the  development  in  the

reposessing land should be paid three times at the valued rate.

Fifth  Election  –  We  have  seen  in  Kenya  that  we  hold  election  of  President  alongside  with  Parliament  I  mean  with  MPs.   I

propose that we have a separate election for only President.  And this election should be done for five years, two terms.

I go to the sixth point the Constitution being a “Bible” in the society to guide the people  in the country.   I  believe this should be

put into education curriculum.  That it should be taught from standard six to form four.  Thank you sir.

Com. Ratanya:  Thank you very much Andrew you just go there you hand in your memorandum if you have any and sign our

register.  Then we go to Cheremy Inyingi.  Onesmus Kinyua.  Kairutha Mberia.  Kairutha just say your name.

Kairutha Mberia:  I acknowledge the presence of the Commissioners and the members present.   My recommendation are  as

follows.

First I would recommend 

Com. Ratanya:  First say your name Bwana Kairutha.

Kairutha Mberia:  I am Kairutha Mberia and my first recommendation is that the Constitution provides for universal primary

education. I will just site a case study and I get my case  study from Uganda.   It  is only Uganda,  Botswana in Africa who have

really they are about to achieve universal primary education.

My second point is that I would recommend for universal health care and to support my point, I will just refer to the master plan

of  national  poverty  education  plan  which  was  drafted  on  11th  March  1989  at  Mbagathi.   So,  I  would  recommend  that  the

Constitution caters for that.  
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At  the  same  time  I  would  also  recommend  that  the  random  changes  of  Permanent  Secretaries  and  ministers  be  stopped,

because for any performing economy it is the work of the Permanent Secretaries and not the ministers.  

And at the same time, the bureaucrats of the groups in the different groups should be given a say indevelopment issues.  

At the same time I would  recommend  that  each  university  should  have  its  own  Chancellors  and  the  Chancellor  should  be  a

qualified Chancellor and not a political chancellor.

My fifth point is that I would recommend for the abolishment of non-professional  courses  at  the university level because,  these

non-professional courses have led to what many people are  offering its diploma business and brain drain and as  you witnessed

last year many Kenyans are going out in masses in search of greener pastures.  Thank Mr. Chairman.

Com.  Ratanya:   Okay,  thank  you  very  much  Kairutha.   We  go  to  George  Mwongera,  Jeremiah  Mburugu.   Ni  wewe

Jeremiah, okay keti hapo na uendelee sema jina lako Bwana Jeremiah.

Jeremiah  Mburugu:   Ibubwega,  I  bwega  sana  niuntu  bwa  antu  beetu  mwene  kiti  wetu,  chairman  wetu  niuntu  bwa  maoni

kutuita twinthe mwanya mwanya o haria muntu ena thiina ewe ira oonaa. Mbitawa Jeremiah Mburugu.

Translator:  My name is Jeremiah Mbururu

Jeremiah Mburugu:  Na mbiyite unto bwa Katiba yetu ii aa, muntu kuua thiina yawe yawe, mwananchi o kenya. 

Translator:  I have come to contribute to the Constitution making

Jeremiah Mburugu:  kuonthe oo aa ari. Ndawirua muno ndauma kuraya ndaua indi murungu atutethie aatutethia nontu ituriyaa

thiina inyingi sana, tukaacia uu tukuua, kana twaua ikarea kuthithika. 

Translator:  I come from very far and I am very happy because I came to contribute.

Jeremiah Mburugu:   Thiina imwe twatirimaa akuru beetu,  ba  akurukuru kiri batwi,  o muntu akaewa ni ungi  mwanka,  aewa

mwanka, njuri ncheke, Kimeru iciaruyaa na antu bau na nthenge. 

Translator:  The issue I would like to contribute is concerning the Njurinjeke 

Jeremiah Mburugu:   Rii, ndienda itumaa muundo okwa Muntu aakila mwanka na  akacunwa  kithaka  kionthe  kinya  nkieree

akaita nakio niuntu bwa mbeca, nthenge ikaua. 

Translator:   You  find  that  like  in  my case  somebody  came  and  took  away  my  land  and  because  there  was  no  issue  of

customary that is Njurinjeke customary law there was nobody to follow my case
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Jeremiah Mburugu:   Kankweenda  sheria  yetu  ya  Katiba  ii  ya  baa  ndiroona  antu  beetu  batue  hinya  ya  tene,  muntu  kinya

eethirwa ena mbeeca ikari kana ikari akacuna muntu kethir kinya keena mburi. 

Translator:   I  am recommending that  we  use  the  institution  of  Njurinjeke  so  that  in  most  cases  where  there  is  bribery  and

somebody can use bribery to take your land we refer these cases to institutional njuri ncheke and then the case  is followed from

there.

Jeremiah Mburugu:   niuntu mburi utituura mburi,  gitonga  na  nkia  boothe  ni  mburi  yaananacia  ibuo  kuua  bwakire  njuri  sifa

twinthe muntu akicunana kithaka ya tene aacunana mburi riu nende riu ikuo kwonania ura murungu aananitie antu boonthe. 

Translator:   You  find  like  in  the  use  of  the  institution  of  Njurinjeke  to  follow  cases  you  find  there  will  be  a  lot  of  fairness

because the issue is just in court  and then because  everybody can afford this he goat  it will be  a Bit  fair  in  application  of  this

justice.

Jeremiah Mburugu:  Bwa yaili baatwi kuuma tene, kinya riu riteeya itwarithacia muntu mali niuntu niyo yatutethacia tutarimaa

muno niuntu tuinto tuniini  /  iciari iria, iciareraa aana.  Itwarithacia o muntu akaria  ya aa ikaita karama kana  mbere  bere  muntu

kinya amaami, ng’ombe itari waamba.  

Translator:  Another issue is about insecurity as you find these days a lot of insecurity as compared to the first time

Jeremiah Mburugu:  Riirua kinya ukauna meetho ukathikwa ni ikaamba utimiona ringi. Translator:  You find that stock theft

in this area is so rampact and we are recommending that that part should be considered in the Constitution

Jeremiah Mburugu:   Na  ti imwe nanga twingwa twiciyaa lakini mwamba wa ng’ombe kaukuura ng’ombe cionthe na  akatia

ooroa mwene. 

Translator:   You find that stock theft is rampant and people  actually taking our cows are  coming  and  killing  people  so  let’s

have this one considered in the Constitution that you are coming up with

Jeremiah Mburugu:   baatwi ruteere ruu uu, rwa meru kuuma  kaciuru,  kulamawe  kweit  mwanka  isiolo  tukiita  nthi  mwanka

bwathu, twi muntu akuyaa naau acacia  kinya wa kumenya  akeeta  kuuria  ng’ombe  akatirima  naakuire  na  mali  yaake  yakaita.

Tuiita  kiri  thirikari  beeya  bwatwonera  twathiata  mukinyo  ywayura  aantu  kinya  kweta  ywauyura  antu  au  muntu  au  ywayura

naabikiriw ningi muntu uu naatiriwa baatiwa bakawa utheri. 

Translator:  You find that insecurity of our cows is rampant in this place and I am still emphasising that the Government should

look  upon  these  issues  that  is  from  here  to  Isiolo  actually  our  cows  are  being  taken.   So,  we  are  actually  proposing  the

Government should look upon this issue.

Jeremiah Mburugu:  Bwa yathatu, baatwi kuri kintu kiri aa  kiendakua kikari ya mwaamba, rwaai.  Rwaai batwi na ruui nikio

turi kuuma aa,  kathu ka kuuma njaambene kamwe  kidogo  kaniini  niuntu  nduui  cia  njaambene  cionthe  iborokaa  njireera  kwa
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mbiti kamwe katinukaa uu, katikinya no ku. Katikinya aiti kuu na ng’ombe na antu tukuyaa I nyonta. 

Translator: Another problem on my third point is concerning the water  problem in this area,  you find that actually they are  in

the place that is dry and there is no water so as we come up with this new constitution let us look upon this one.  Let us have a

provision to address the issue of water in this place.  

Translator:  Another problem my third point is concerning the water problem in this area  you find that the place is dry there is

no water  so as  we come up with this Constitution, let’s look upon this  one  let’s  have  a  provision  to  address  the  problem  of

water in this place.

Com. Ratanya:  Jeremiah kethira ukuthiria ibwega muno kana thiria buru. Ngukua nusu ndaika. 

Jeremiah Mburugu:   Buu ibuo nkwiraa antu beetu atethia  baria  bakutumwa  I  murungu  butwilele  kuonthe  niuntu  ibukwibua

tukworowa kinya I nyota e ruui. Tukanyua rwa ruko ya gaiti ya aa kwina gikundi kia aka kiakite ruui rugakinya aa ruti itangi, ruti

antu a kuhuruka,  turikirwa  ndawa  tunyunyaa  rukari  bwo  tukaacia,  o  tukeekirwa  kinya  itangi  tukeekirwa  ndawa  ni  antu  ba  /

batiiyaa nau, ba cibitari itwi tunyunyaa ruui / tutoonua uria twikira ndawa. Au nao tukari ya antu, twateerwe. Au butwilelere antu

au niuntu itwaremwa niyo, niuntu kethira ituliungarwa tukeekirwa hinya turi na hinya ya kuruta lakini katukari  yaaka twateerwe

na aana beetu ibathoomete nabo bathooma, batikuturatura. Ni yaka bwiitaa bukiileelaa kuuma Nairobi  kwita njaambene na aiti

uu butionaa noo ii kana bwona ungi. Au ni yakwa ni bwileele au na nkuwirua muno niuntu bwa kuua maoni yau. 

Translator:  My final emphasis is concerning the same water, we are saying that the place is dry let’s have a provision law that

will address the problem of water in this area as concern and give safety water  that is the water  that is around is not safe so let

the Government also look upon this issue.  Thank you.

Com.  Ratanya:   Asante  sana  Jeremiah  Mburugu  umemaliza.   Sasa  kuna  watoto  wetu  wa  shule  wangetaka  kurudi  shuleni

kusoma  na  pengine  tuwapatie  nafasi  hapo  wamalize.   We  have  Johnson  Muthuri  aendelee  hapo  akimaliza  apatie  Sebastian

Baariu.  Start by saying your name.

Johnson Muthuri:   I  believe my names are  James Muthuri I am from St.Cyprian and I am presenting the views  of  law  club

and the entire membership of St. Cyprian and will dwell much on education Act I will start with the first point.

Primary education  must  be  free  for  each  and  every  child  irrespective  of  their  sex  and  it  should  have  no  levies  as  it  is  now.

Government should intervene and help students or pupils who pass  primary education and are  unable to pay secondary school

fees that is through bursaries thus they can get access to secondary education.  

The Government should expand the public universities and other training institution so as  to cater  for  many  secondary  leavers

who have passed well.  If Government falls in legal agreement with any civil service workers  on basis  of salaries e.g.  teacher  it
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should be implemented but not laid down orally or in written basis.

Parents  Teachers  Association  that  is  PTA  in  secondary  schools  should  be  legalised  because  they  deal  with  education  and

students or pupils in secondary and primary schools directly.  

In case of abroad  vacancies for certain workers  for example teaching professions in foreign countries,  the Government should

intervene and the individuals with the required qualifications should be sent in those countries for working with us  our  country

economy can be uplifted.

On the usage of the Government money some money should be set  on learning institutions so  as  to  enhance  the  reduction  of

school fees.  That is the secondary school fees thus many parents can be able to afford and educate their children.

On the teaching or selection of subjects, it should start in form two as it is now but each student should be allowed to take  few

subjects.  That is compulsory mathematics and two languages then two or three other subjects to sum up to five or four subjects

according to one’s carrier or profession in life.

The  Constitution  should  be  analysed  into  different  local  languages  and  be  available  to  each  and  every  Kenyan.   Thus,  the

creation  of  awareness  of  ones  laws  and  rights  in  the  community.   In  the  plead  for  job  opportunities  for  Kenyans  the  entire

community of St. Cyprian would like to pledge that the prominent people  in the Government should not occupy many posts  of

working in this they had in mind social individuals like Presidents,  ministers and other people  of the kind.  Corporal  punishment

must be abolished in schools.  The punishment should dwell of performing other calls at the expense of class (inaudible).  

The  academic  qualifications  of  local  Government  officers  based  on  languages  is  inefficient  and  other  subjects  should  be

considered and passing should be valued.

To go out a little I would like to show the electral  term for electing our members of Parliament and President  should be three

years and in case  of any by-election or  in case  of any Vice President  candidate  it  should  be  the  one  who  seconded  the  first

candidate.

Com. Ratanya:  Muthuri, I will give you 30 seconds please.

Johnson Muthuri:  I believe the one who seconded the President must be the Vice President.  Thank you.

Com. Ratanya:  Thank you very much Muthuri, sign our register we have Sebastian and try to keep time also.
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Baariu Sabastian:   The Constitution of Kenya Review Commission and my fellow citizens. Here I am Baariu Sebastian and

we contribute to the Constitution of Kenya Review.  I am going to dwell my points on children rights.  

I will start with rights of education – This issue is about  primary education where we are  told that the primary education should

be free and compulsory to all children.  And after the primary education,  the Government should also introduce the secondary

school which are going to cater for the bereaved children and the bright ones,  who pass  their primary education and they have

no people to take them to school because they are orphans or the rest.

The second one is about the child labour – I would like to urge the law to take  an action and a serious one against those who

oppress the children by overworking them and less pay.

The other one is medical care – This goes for example to street  children, they should also be considered as  other  children who

we have at home.  So the Government should have to build the hospitals and health centers to rehabilitate those children who go

in the streets.

The other one is about the right of inheritance – I would like also to propose  the law to take  a serious action against the parent

who refuses give their children their right of inheritance.

The  other  one  is  the  right  of  expression  and  speech  for  the  children  –  The  children  should  be  given  their  right  to  express

themselves and their views should be considered highly as they are also people like others.

The other one is about the right of protection – Children should be protected against brutality and torture eg.  child battering and

the action should be taken against those who violate that law.

The  other  one  is  the  right  of  employment  –  The  Government  should  provide  employment  for  those  who  complete  their

education and, after their education as they are not employed there would be no means of education.  Thank you.

Com.  Ratanya:   Thank  you  Baariu.   Now  the  next  one,  mwingine  anafuata  hapa  kwa  list  yangu  ni  Japheth  K.  Chokera.

Domiziano

 Mukiri.  Domiziano Mukiri endelea.

Domiziano  Mukiri:   Asante  sana  Commissioners  wa  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba.   Jina  langu  naitwa  Domiziano  Mukiri

Mwenda and I would like to air my views.
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1. The term of MPs should be five years and should not be  allowed to contest  again and if liked much should not exceed

ten years in Parliament.

2. The  vote  of  President  should  be  conducted  in  its  own  day  and  not  mixed  with  others.   And  for  MPs  should  be

conducted  in  another  day.   And  for  councillors  also  should  be  conducted  in  another  day.   Either,  they  should  be

conducted in one month or after two months.  This is to avoid inconveniences.

3. I also propose  the votes should be counted straight at  the polling stations and be signed by the agent by the presiding

officer and also the security officers.

4. I also propose there should be one man one job in our country and not one owning many posts in our Government.

5. I also would like to propose there should be freedom of worship, that is worshiping a true and living God.

6. I would like to propose civil servants should retire at 45 years and not 50 or 60 and also you can see somebody retiring

at 70 years.

7. I would like to propose that President’s powers should be reduced and not to be above the law.

8. The Government should also offer free education and free medical.

9. The law should not  allow the President to appoint High Court judges, Central Bank governors.  And to appoint  anyone

instead one should be elected on merit and not electing illiterate one who don’t know how to write or  read.   And that is

what I had.

Com. Ratanya:  Okay, nakushukuru sana Domiziano Mukiri na sasa twende kwa, Domiziano enda pale.  Joseph Mwika.

Joseph Mwika:   Thank you Mr.  Chairman, I am here to represent  Tigania Cultural Development Association.   My  name  is

Joseph Mwika.  I will only go through the highlight of my memorandum.

I propose that our Constitution have a preamble that we also have what we call directive principles of state  policies.   Here we

are going to state why we have the Government.  

And mainly I would like to propose that the Government spend at least two thirds of its resources on these basic facilities which

we see  as  security,  education,  health and water.   If the Government spends less  than  this  we  should  be  given  leave  to  go  to
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court and say it is not following the directive principles that we have set.

Mr. Chairman on the issue of security – We do not have good security.  I propose that we have community policy.   In an area

like Meru North, we only have the police stations.  We know in North Eastern people  have home guards.   In Nairobi  we even

have plain clothes police officers who stay in the streets.  I propose that to avoid this problem we have security officers who live

among the people.  

I also propose that the laws on licensing of guns.  Any normal and good citizen should be licensed to get a gun so that he can

take care of the property.  The security agent who just stay in one place ensuring security is very remote. 

Mr. Chairman, the other issue I would like to say something about is the age requirement for Parliament that is MPs they should

not be more than 75 years old if you reach there you retire.

Mr. Chairman, I would also like to say the President should be between 35 and 75 if he is above 75 he has no business being

there.

The issue of nominated MPs although we should have MPs elected the nominated MPs should be nominated from professional

groups such as we should have the Law Society of Kenya person there, we should have somebody from Kenya Association of

Manufacturers, NCCK, Catholic church etc.  So that these people are there to advocate our views right from the house.  

If  the  nominations  are  done  this  way  and  we  have  the  eminent  persons  here  works  with  these  groups  in  the  past.   If  the

nominations are not done according to the way we write in the Constitution we can go to court and challenge those nominations.

Mr. Chairman, we do not need the provincial administration.  It  may be retained and then we elect  the DC,  we elect  the chief,

we don’t need a DO and those people can work with civil servants and security agent.

Com. Ratanya:  Jaribu kumaliza.  Mwika najua hutaendelea kusoma memorandum yako, just highlight the points and you have

only a minute remaining.

Joseph Mwika:  I am just highlighting.  Mr. Chairman, the miraa should not be criminalised, there is no evidence that miraa is a

drug so it should be taken like any agricultural product.

Mr. Chairman, I would like to have the renumeration of public servants.  They should have a Commission, we are tired of every

group demanding its own pay and some carrying Billions and the others having a (inaudible).

109



Mr. Chairman, we should have a transitional authority – The same Government seeking votes cannot remain in power  while the

elections are going on.  So we should have a group which will oversee  the elections.   This may include the Speaker,  the Chief

Justice, the Attorney General even the (inaudible).

Finally Mr. Chairman, civil servants should be given leave to go and contest for election but not to be asked to resign.  We need

competiveness in politics.  Thank you Mr. Chairman.

Com. Ratanya:   Okay thank you very much Mwika,  if you have a memorandum you  just  hand  in.   Then  we  have  Bernard

Muriki.

Bernard Muriki:  The Commission Review and mwananchi my name is Muriki Bernard.  I wish to present my views. 

 First I would wish to say that freedom of worship is good but most of the religions that have come up and our dear  brothers

and sisters  have lost a lot of  time  and  money  with  those  religions.   So  I  would  wish  to  suggest  that  the  Government  should

ensure that there is a balance sheet  in every religion and there should be a team, which will investigate any religion, which will

want to be registered so that they can see whether it is a good religion.  

Also I would like to suggest that the money used during drought time can be used to take  water  in those areas  so that people

can do irragation and other things so that we can eradicate  poverty.   Also I would like to say that like in our area  Kalama we

are  demarcating  our  area  and  I  have  not  seen  anywhere  whereby  we  have  cemetery  area.   So  I  would  suggest  that  the

Committee should set cemetery areas whereby those people who have no land can be buried there.

Also I would like to suggest that harambees are  good but I would like to say that somehow they are  part  of corruption.   So  I

would suggest that the money collected for harambee should all be forwarded and it should be used for the intended purpose.

Also I would like to say that the Government should ensure that the youth who are trained should be employed.  This is why we

have a lot of peoples things going on because we have the youth who have got energy, they are  not employed and so even the

spreading of Aids is caused due to lack of employment.  So  I would suggest that all those who have been trained,  universities

and colleges the Government should ensure that they are employed.

Also I would like to say that the MPs and councillors should have offices in the areas they represent.  Also the wananchi should

be allowed to call back their MP or councillor if they are not doing what the wananchi intended that they should be doing.

I would also propose that the Attorney General, the Judges, Police Commissioner be elected by the Parliament.
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Also I would like to suggest that the disabled people  should be considered in employment in all fields because  it was not their

wish that they are cripples.  

Also I would suggest that the MP should not defect  from one party to another until five years  are  over.   So  if one defects,  he

should loose the post and should not campaign again so that he can be an MP in another party.    So  they should wait until five

years are over.

Also I would suggest that the Government should ensure that the national cake is shared equally even in opposition areas.

Also I would suggest that there should be at least three parties in Kenya because there so many tribal parties and people are not

sure which party they should join.  So there should be at least three parties in our country.

Also I would like to say that employment should be offered by how one has qualified and not on corruption basis.  For  example

like recently when teachers were being employed those school boards  and the AEOs they were so discriminative and many of

them took their relatives.   So  I  would  request  that  in  future,  the  TSC  should  employ  teachers  so  that  they  can  get  the  right

characters.

Also I would request that the school bursaries for secondary schools – When they are  distributed to schools there should be a

list for the public to see so that the wananchi can see the people who have been considered for those bursaries because  most of

the time the rich occupy those areas, they get the bursaries yet they are not in need.

Also I would like to request that the provincial administration be abolished and be replaced by elected people.

And lastly I would like to say that women should have the qualities to lead and not be favoured in leadership.  Thank you.

Com. Ratanya:  Okay thank you very much Bernard.  Bernard rudi hapa, then tuna Mugambi Mwaine.

Mugambi  Mwaine:   Nkuua  ibwea  niuntu  bwa  witikiirua  kaanya  kau.  Riitwa  riakwa  ni  Mugambi  Mwaine.  Kaanya  kau

ndaewa  kaakui  ikwenda  kwonania  bubwega  mantu  ya  nthi  iyi  niuntu  bwa  thirikari  ii  njaru  iria  tukwenda  kucaala,  turienda

thirikari iria tukacaala iinjaru, iithirwe iri thirikari ya kiao na thirikari itikwenda utonga. 

Translator:  I am proposing that the Government or the Government has to be made by the Constitution be a Government that

has the heart of the people and the concern of the people.

Mugambi Mwaine:   Au ni  kiri  thirikari  na  nkiariria  ndeene  e  community  kithomo  ndeene  ya  kenya  university  kana  Sukuru

iinene  iria  cii  ndeene  ya  kenya  ciaramue  niuntu  bwa  aana  kuewa  Ngui  ndeene  ya  Africa  yoonthe  niuntu  kithoomo  ikiarikie
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kwinyangua tubwithirue reform ni thirikari iinjaru.  

Translator:     I  am proposing there should be a system of education in Kenya so that there is  job  creation  that  we  have  so

many people out of colleges, there are no jobs so let there be a reform in education system whereby job will be  created  for the

people.

Mugambi Mwaine:  Untu buungi bwa kuua I thirikari ya mukoloni riria yaari kuu yathithitie waatho bweetawa divided rule ni

thirikari iinjaru iria tukweenda kuthithia eendi kwithire kutiina waatho buu niuntu ibuo butumite tuthangikua na njira ya mpukumo

na maantu yangi yamathuuku yara yakwoneka thirikarine niuntu niyo sheria ii itwathaa kinya nendi kuuma kiri mukoloni. 

Com. Ratanya: Geria kuthiria neendi.  

Translator: I am also proposing that the pre-colonial or colonial rules that we inherited should be done away with so that,  the

issue of corruption that is actually related to this colonial rules should be done away with.

Mugambi Mwaine:  Buungi muntu uria ukeenda gwita bunge kuuma nendi akari  ya MP acoore  map ya nthi iria eetite kwatha

amwe na constituencies ciawe iria iri kuo keenda aumbe kwonanacia Miradi iria abwithitie igita ria miaka itano ira agakara kuo. 

Translator:    My final point is concerning the MP who is elected he should be conversant  with his area  of representation so

that you know how to represent the people to have their development in their heart and be a person of the people.

MugamBi  Mwaine:   Buungi,  muntu  ura  ukeethira  akiendaga  giti  kia  chairman  wa  council  athuurwe  ni  wananchi  niuntu

ma-chairman yaria yathuurawa ni kiama kiri kio ikio kiuyuritie ufisadi kuu na mantu yaangi ya mpukumo bakieyanaa viwanja na

njira ya kuunkumwa. 

Com. Ratanya: Mugambi thaa ciaku ikuthira, geeria kuuga bwa muico neendi. 

Translator:    Finally I am suggesting that the chairman of the County Council be  elected directly by the people  so that so that

he will be responsible for the same people.

Mugambi Mwaine:  Buungi nkithiria, thirikaari yauire bathiithie cost  sharing lakini buu ni urongo wananchi ibathangikite muno

kiri mathoomo yaa ya primary kuuma class one mwanka eight bageerie kuuga untu buu na mathithio niuntu muciari niainyili muno

na aana bara  bawiita kiunu thirikari itekeleze untu buu niuntu aana ba aari  ibaagite nthoni babuune antu ba kubaeyaa ikanukia.

Na  buungi,  thirikari  ibuune  mahakama  niuntu  bwa  antu  baria  batina  mapato  nio  baaete  kintu  kia  kuceetherwa  ni  itonga  na

aneene niuntu batina mbeeca cia guunkumana ibubwega.  

Translator:    Lastly I am suggesting that the policy of Government of cost  sharing should be implemented so that it can assist

the people and also the level of poverty between the poor and the rich should also be reduced.  Thank you.
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Com. Ratanya:   Asante sana Mugambi, anayefuata ni John Miriti.   Miriti  is  not  around,  Isaiah  Mbatia,  endelea  Isaiah,  rudi

kama atahitaji mtafsiri.

Isaiah  Mbatia:   Mimi  nitaongea  kwa  Kiswahili.   Asante  sana  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba.   Yangu  mimi nachangia  hivi.

Ikiwa mikopo ile inakopwa katika Kenya hii itaendelea pande moja pahali Rais peke  yake anachaguliwa, tunaomba  Tume  hii

sasa ama Katiba inaenda kubadilika iwe ikiwa mikopo inaombwa Kenya,  ya Kenya yote.   Hiyo mikopo iwe  inaendelea  kwa

kila district na iwe inaendelea ikiwa wananchi wenyewe wanaona na wanafanyiwa hio kazi.

Ya pili.  Mvua inanyesha kutoka mBinguni kwa Mungu na tuna  mito  hapa  Kenya  hii  yote  hata  Lake  Victoria  iko,  tunaomba

Katiba hii ibadilishe badala  ya Kenya kuombewa mikopo,  tuna  ardhi  nzuri  ambayo  inaweza  kutusaidia  natusaidie  njia  ingine.

Tusiwe watu wa Kenya ni watu wa kuombaomba ama tuwe watu wa kuombewa vitu.

Ya tatu.  Ikiwa mikopo itaombwa na changia Katiba ile itaendelea, tuwe kaBisa mikopo iwe inakuja kama ni mifereji ya maji na

ile vitu yenyewe iwekwe  maji  watu  waendelee  kulima  mashamba  yao  kwa  irrigation.   Badala  ya  mikopo  ikuliwe  barabarani

kama vile mahindi, ma-DC wale,  ma-PC wale halafu mahitaji kufikia wananchi hakuna hayo sasa  tuombewe kitu kinaonekana

kama ni mfereji hata ukila wakati watu wako na irrigation.   Huwezi kumaliza kwa maana vitu vinalimwa na vinakuja unakura na

havimaliziki.  Hio tuombewa kitu ya kudumu si ya kumalizika.

Ya nne.  Kutoka hapa kwenda Garissa sijui wapi Mandera hata Lokichogio huko tunatumia ng’ombe kutoka kwa hii barabara.

 Sasa  ninaomba  hii  Katiba  ifanye  mpango  ama  iweke  sheria,  mtu  yeyote  akitoka  Samburu  na  (inaudible)  Borana,  Somalia,

Pokot akuje hapa Tigania ama aende Pokot,  Mtigania aende Pokot  ambe ng’ombe ikifuatwa ni hawa ifike mahali yao hio ng’

ombe ichukuliwe nchi hio na zipelekwe kwa wale waliibiwa.

Com. Ratanya:  Hio ndiyo unamaliza nayo Bwana Isaiah.  Maliza ya mwisho kabisa.

Isaiah Mbatia:  Ya tano mimi nasema hivi.  Watoto tumesomesha na tukashindwa ni kitu gani kinafanya watoto  wasipate kazi.

  Naomba hivi upande wa masomo ama upande wa sheria hii kuwe kunawekwa sheria upande wa kuchukua watoto  mashuleni

ama  vyuo  vikuu  ama  pande  ingine,  kusiwe  na  kitu  ingine  ya  kuibiwa  hapa  ama  mtu  aliye  na  standard  kubwa  ule  yuko  na

standard ya chini achukuliwe badala  ya yule wa standard.   Mimi nasema hio kwa maana inaonekana kuna  ufisadi  upande  wa

kuandikisha  watoto  ama  kuandikisha  hata  kazi  yenyewe.   Hatuwezi  sasa  sisi  wazee  kusomesha  na  kutoa  pesa  ingine  ya

kuhongana.  Mimi nasema asante.

Com. Ratanya:  Okay Mbatia asante.  Sasa tuendelee kwa mwingine anaefuata ni Mbaringu.  TwamBie majina yako vizuri.

Mbaringu  Muchamula:   Asante  kwa  Tume  na  wananchi  wale  wenzangu  wale  wako  hapa.   Kwa  jina  naitwa  Mbaringu
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Muchamula.  Ningetaka kuchangia hii hoja ya kwanza kwa maoni yangu naona ya kwamba kama upande wa serikali kuandika

chief hana kazi kwa mwananchi yeyote vile anafanyia wananchi.  Kwa maana, chief ile vita yote imetokea kwa mashamba ndiye

yeye anaanzisha.  Ningeona ya kwamba kama sub-chief anaweza wachwa awe anachukua mamlaka ya  chief  na  kutoka  kwa

mwananchi akiwa na shida aende asaidiwe na sub-chief akitoka hapo aende kwa DO straight.  Hapo sasa  kusikuwe na upande

wa chief.

Jambo lingine la pili.  Naomba tume hii ng’ombe naona ya kwamba haiwekewi sheria na hiyo ndiyo mali rasmi ile ya mwananchi

wa Kenya kila mtu yuko na mifugo hii inaitwa ng’ombe na ni utajiri wa haraka.  Kuna ng’ombe ambaye ilienda hapa ikaenda na

watu wa Samburu na ilikuwa ya Nyambene peke yake.  Ningeomba hii Tume ikirudisha hii report huko ichangie kila district  ng’

ombe iwekwe alama ya district.   Ili ng’ombe ikiibiwa inafuatwa na kutangaza hata hio number inaonekana kwa ng’ombe kwa

maana ng’ombe ni mfugo haiwezi kufichika kwa mwizi yule ambaye ameenda  naye.   Kwasababu  kuna  alama  ingine  kila  mtu

anaweka yake lakini nasema kwamba iwe ya district.  Kila district ndani ya Kenya iwe iko na alama yao kwa hiyo mifugo.

Na ya tatu.   Ningeomba kama ni Rais wakati  wa kupendekeza nominated iwe ni ya councillor ama ni  ya  MP,  kurudisha  mtu

ambae ametolewa na wananchi hio ni madharau kwa wananchi.  Sababu huyo alitenda mienendo ile haitakikani kwa wananchi

na yeye amemrudisha tena.  Hio itakuwa vita, hakuna kitu anaweza kufanyia hawa wananchi.  Ni hayo machache.  Asante.

Com. Ratanya:  Okay asante sana Bwana Mbaringu, sasa  twende kwa John Nagoro.   John hayuko.  Kuna Councillor Silas

Nayambea.

Con. Silus  Nayambea:   Asante sana  kwa  Mwenyekiti  wa  Tume.   Kwa  jina  naitwa  Silas  Nambea  councillor  wa  Muthara.

Yangu ni machache kwanza kabisa ningependa au kwa maoni yangu sheria ya urekebishaji  wa mashamba igeuzwe kwasababu

zile tuko nazo inaleta makesi mengi.  Tungetaka kuwe na cap 284 peke yake kwasababu hio ndio mtu atapimiwa shamba yake

vile ilivyo.

Yale mengine yamesemwa ni ukosefu wa usalama – Tungependa Katiba hii iwe ikilinda mwananchi wa kawaida.

Com. Ratanya:  Councillor, ni sheria gani unasema iondoke ni 283 or ni 284?

Con. Silus Nayambea: Ni 284  ya upimaji ya mashamba.  Ya tatu ni siku ile kama tuko na siku ya public holiday.  Kama hii

siku iliwekwa ya tarehe 10 mwezi wa kumi hii ya Moi day,  hata hiyo ningeomba  iondolewe  kwasababu  kila  President  akiwa

amechaguliwa na akiweka siku yake kwa mwaka tukikaa siku nyingi kutakuwa na maPresident wengi na ikiwa wataweka siku

yao unajua mwaka utakwisha Bila watu kufanya kazi.  Sababu hio ningeomba kwa Katiba hii siku hio iangaliwe.

Kwa jambo ile ingine la nne ni kwanza sarafu hii pesa  ya Kenya inawekwa picha ya mtu.  Hata hiyo ningeomba hio  picha  ya
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mtu iondolewe iwekwe kama ni picha ya myama au Mt.  Kenya au ikiwa itakuwa na shida  kuwe  na  picha  ya  mwanzilishi  wa

taifa hili Mzee Jomo Kenyatta.  

Na  ningeomba  kwa  Tume  hii  kwa  kuwa  wilaya  naye  waondolewe  kama  ma-chief  ma-DO  an  ma-sub-chief.   Au  wakiwa

watakuwako wawe wakichaguliwa na wananchi kwasababu ndio wakati watafanyia wananchi kazi bila kupendelea mapendeleo

yeyote.

Na ningeomba tuwe na elimu ya bure kutoka class one hadi class eight na tuwe.  Na  hospitali iko na madawa kwasababu siku

hizi mahospitali yale tuko nazo ukienda huko, unaandikiwa karatasi naenda kununua dawa kwa chemist na hio chemist inakuwa

ya watu.  

Na ningeomba kwa Katiba hii cake ya Kenya ikiwa imegawana, tungeomba kila upande upatiwe pesa  zake kama ni miradi ya

barabara kuwe na barabara mzuri na mawasiliano mzuri.

Jambo ingine  ningeomba  Katiba  hii  ya  leo  ifanye  mzuri  tuwe  na  masoko  ya  kuuza  mazao  yetu  ya  kilimo  kwasababu  uti  wa

mgongo wa Kenya ni kilimo.  Jambo ile ingine ningeomba katika Tume hii Katiba yetu ya Kenya iwe na serikali ya mseto.  

Upande huu mwingine, upande wa  County  Council  kuna  cap  265  ya  local  government.   Hata  hiyo  ningeomba  iondolewe  ili

council iwe ikisimamia yeye mwenyewe.  

Na ningeomba kwa sheria hio hio tu to remove the nomination of MPs and councillors  kwasababu  hawa  wanatumia  pesa  ya

uma kwa bure na hakuna kazi ile wanasimamia.

Na ningeomba nikimalizia ningeomba hata ma-chief na ma-sub-chief  wawe  wakichaguliwa  na  wananchi  ili  wajue  kazi  yao  ile

wataenda kufanyia ni gani.

La mwisho kabisa ningeomba Chairman wa County Council awe akichaguliwa na watu kwasababu kuchaguliwa na councillors

hafanyi kazi vile inatakikana.  Yangu ni haya machache asanteni.

Com. Ratanya:  Asante sana Councillor Silus Nyameo na sasa tunaenda kwa Geofrey Mwenda.

Geofrey Mwenda:  Yangu ni machache.

Com. Ratanya:  Anza na kusema jina lako. 
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Geofrey Mwenda:  Jina langu Geofrey Mwenda Kiboro. Yangu ni machache kuhusu serikali yetu.  

Tunataka watoto wakiajiriwa wale wana elimu ya kwenda kusomesha college wachukuliwe na TSC vile kulikuwa zamani.  

Nikija hapa district imekuwa ufisadi mtupu mtoto wa 2000 anachukuliwa yule alimaliza mwaka wa 97 anabaki  kwa hivi hakuna

taratibu inafuatwa.  Tunataka mkirudi huku  kuwe  watoto  wakiajiriwa  kama  mwalimu  waajiriwe  na  TSC  yenyewe.   Hatutaki

yauajiriwa kwa district sababu hapo ndio ufisadi unachangia.

Ingine mashamba yetu yalimalizwa vile watu wanasema tunataka shamba ya mtu ipimwe Bila kuchongeshwa.  Mahali anazaliwa

awe hapo.  Wale wenye pesa wanatoa shamba kwa mlima wanaleta mahali wa mabonde wale hakuna pesa  wanapelekwa kwa

mlima na hakuna kitu watalima miaka milele.  Kama mimi hapa nazungumza nilipelekwa kwa mlima hata babu yangu hajakaa.

Shamba yangu mimi nikatolewa pahali mimi napata miembe napanda ovacado nikapelekwa kwa mlima sababu ya ufisadi.  Kwa

hivi tunataka serikali ile tunataka kuchagua  sasa  tuchague ile serikali inaanglia maslahi ya kila mtu.  Yule hakuna pesa  na yule

maskini kaBisa awe akiangaliwa tuwe hapana omba pesa kama Mungu.  Serikali yetu inaomba pesa kama Mungu sisi wananchi

wale wa kawaida hatuna msemo kwa serikali hii iko sasa.

Nikimalizia  nataka  tuangaliwe  kwa  kuandikana,  Mzee  kama  mimi  nasomesha  watoto  wote  mpaka  nikamaliza.   Nikirudi

kuandikana  police  kama  hii  inaandikwa  hapa  unaaBiwa  lete  sitini  Mzee  lete  mia  hamsini  na  hakuna  ile  watoto  wanakaa

nyumbani.  Serikali yetu ituangalie kama vile tulikuwa tunaandikwa zamani mtu anaitishwa barua ndio anazungumza naye.  Lakini

siku hizi hata usome degree Bila pesa  hakuna kitu kitaendelea hapo.   Serikali ituangalie, Katiba hii iangalie njia ya kuandikana

sana ndio inamaliza Kenya.  

Na ile mikopo inatoka Ulaya inaingia mfuko ya wenye uwezo, haisaidii sisi, hio naye iangaliwe sana.  

Kwa kumaliza kwangu mimi nitasema hivi serikali saa  ile  unaona  inang’ang’ana  kule  tuwachague,  wanaweka  pesa  kwa  hand

bag wanakuja kununua sisi.  Ile mtu ananunua watu hakuna kitu ataenda kuwafanyia.  Atakwenda Parliament kukaa huko miaka

tano  akirudisha  ile  pesa  yake  tulitumia.   Tunataka  yule  mtu  anaangalia  maslahi  yetu  si  ati  ni  atununue  halafu  aende

akatutumbukize kwa dam sisi hatuwezi kutoka miaka na miaka.  Mimi namaliza.  Asante.

Com. Ratanya:  Asante sana Geogrey.  Samuel Kaarai.  Yuko, okay endelea.

Samuel Kaarai:  Commissioners kwa majina mimi naitwa Samuel Kaarai  Twaimaingi.  Yangu nitatoa maoni kidogo si mengi.

Kwanza  kabisa  ningeomba  serikali  yetu  ile  inaajiri  provincial  administration.   Ya  kwanza  kabisa  provincial  administration

ipunguzwe.  Katika district  tuwe na DO na DC  na  hawa  wengine  wawachiwe  wanaa  siasa  kama  macouncillors  na  wengine.

Wakati  wa  kuajiri kama itashinda, wakati  wa kuajiri provincial administration, chief awe  akiteuliwa  na  wananchi  kwa  maana
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tumeona maneno mengi kwa ma-chiefs.

Ingine ni hii ya administration tu – Mtu akikosea  akiwa ni chief ama DO ama DC awe mwizi, serikali ile  sheria  waliweka   ya

state council ukimfuata na case  unaamBiwa barua haijatoka kwa state  council .  Awe akijisimamia mwenyewe kwa case  kama

unapatikana na wizi au akisimamia mwenyewe kwa koti si kusimamiwa na sheria.

Upande wa land  Cap  285,  83 iondolewe.  Kwa  maana  hio  si  ya  kusaidia  maskini  ya  Kenya  ni  ya  matajiri  unaona  shamba

ikitoka hapa inaenda mpaka Kianjai unasikia ati land yako huko na hujakaa huko.

Ingine kuhusu hio land tu ni kimila yetu tuko na njurinjeke.  Wakati mtu anachukua kiapo kwa shamba awe akiwekewa shamba

yake  pale  pale  alikulia  kiapo  si  ati  asongeshwe.   Kwa  maana  iko  kitu  ingine  kimila  itakuja  aseme  mimi ile  zenge  nilichukua

nataka  kurudisha  ile  shamba,  hatarudisha.   Kwa  hivyo  hiyo  sheria  yetu  ya  kimila  iwe  recognized  by  the  Government.   Iwe

amended kwa law ili mtu akichukua shamba na njia ingine kama hio iwe ikiweka mahali hapo isiwe inasonga.

Ingine ni hii ya County Council.   Cap  265 ya County Council inanyima  councillors  mamlaka  yeyote.   Councillor  hana  uwezo

yeyote katika County Council.   Yule ako na uwezo ni senior  officers  ningeomba  hio  sheria  iondolewe  kwa  maana  councillor

anaweza akakaa hapo akakaa miaka tano inakwisha lakini yule ako na uwezo ni senior officers.

Ingine ningeshukuru wale wamesema maoni ya Chairman.  Chairman awe akiteuliwa na wananchi wote  kwa  jumla  na  iwe  na

limit.   Kwa  maana  Chairman  naye  atakuwa  very  powerful  hata  akiulizwa  na  councillor  hawezi  kumjibu  kwa  maana  si  yeye

amemteua.   Kwa  hivyo  ningeomba  kuwe  na  sheria  zingine  hapo  kwa  watalaam  waone  watatumia  njia  gani.   Hata  kama

anateuliwa na wananchi wa district  nzima iwe na cap zingine zinaruhusu councillors kufichua yale Chairman amesema na kama

nikusimamishwa akasimamishwa.  

Kwa  hayo  machache,  upande  wa  security  kuna  watu  ambao  wanaua  wengine.   Kama  mtu  ananyonga  mwingine  anaenda

anafungwa miaka mbili, miaka tatu yeye anarudi tena.   Kwa hivyo  ningeomba  ile  sheria  irekebishwe.   Kama  mtu  ameua  mtu

awe  naye  anafungwa  maisha  si  ati  aue  mtu  halafu  mwaka  moja  ikikwisha  anatolewa.   Na  ile  sheria  inaruhusu  President

ku-release hata murderers hiyo ningeomba itupiliwe mbali.

Ingine Bwana Commissioner,  ningeomba pesa  zetu za Kenya zisiwe zikiwekwa picha ya mtu yeyote.   Kama  ni  ya  Rais  isiwe

pesa ya kutumiwa watu wanabeba picha ya mtu, apana iwe inatafutiwa alama ingine badala ya kuwa na picha ya Rais.

Com. Ratanya:  Kwa hivyo Samuel, Samuel nimekupatiwa nafasi nyingi kwa hivyo sasa jaribu kumaliza.  Ya mwisho.

Samuel Kaarai:   Ya mwisho ningeomba upande wa maji .   Ile  Katiba  ya  Kenya,  najua  iko  Katiba  ya  maji  lakini  kuwe  na
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Katiba  ya  kila  mwananchi  wa  Kenya  hii  awe  na  maji  na  iwekwe  kama  sheria  na  serikali  iweke  wananchi  maji  ya  kutosha.

Asante Bwana Commissioner.  Thank you.

Com.  Ratanya:   Asante  sana  Samuel,  anayefuata  ni  David  Murega.   David  Murega  hayuko,  Stanley  Kabweria.   Stanley

twambie jina lako.

Stanley Kabweria:   Mimi ni Stanley Kabweria  au Gachui.  Mimi mambo nakuja kusema hapa ni machache tu.  Kitu kimoja

ambacho  ninaona  au  wananchi  wanaona  ni  kiovu  sana  ni  ile  kuajiriwa  kwa  kazi  ya  watoto.   Siku  hizi  watoto  hawaajiliwi

kulingana  na  vile  walivyo  waelevu  wanaajiriwa  kulingana  na  vile  baba  yake  alio  tajiri  au  aliyo  big  boss  au  mtoto  aliye  na

godfather, haajiriwi kutokana na vile alivyo mwerevu.  Lakini mimi naona ya kwamba kama vile zamani kulikuwa mtoto akiwa

na certificate yake aajiriwe kutokana na ule werevu wake au kulingana na  vile  anajuwa  masomo  au  werevu  wake  anaajiriwa

kwasababu ya pesa.  Na Mzee maskini sana akiwa ana mtoto – kwa hivyo watoto waajiriwe kulingana na uerevu.

Com. Abubakar:  Mzee Kabweria  kwa hivyo unapendekeza watu waajiriwe kwa haki kulingana na uzoefu wa kazi na elimu

yao na uerevu. 

Stanley Kabweria:  Werevu wa mtoto.

Com. Ratanya:  Endelea.

Stanley  Kabweria:   Number ya pili.  Katika Kenya yetu kiongozi akiwa  ni  kiongozi  achague  watu  kulingana  na  district  zile

ziko katika Kenya sio kule ametoka.  

Kwingine sub-chief, chiefs na councillors hii district councillors ambao wanasimamia wachaguliwe na wananchi.

Number ingine watoto katika school ya primary, education ya bure ambayo tuliahidiwa haiko.  Tupatiwe hadi class za form six

masomo yaendelee mbele.   Kwasababu degree za leo ni degree duni.  Hakuna  mtoto  anajua  masomo  sawa  sawa.   Na  tena

tuchaguliwe watoto ambao ni werevu waende katika shule za mbele sio pesa  iende mbele watoto  waende mbele kulingana na

uelevu wa mtoto.   Serikali iweke division fulani ndio itaenda secondary,  itaenda form six,  itaenda  university  sio  watu  na  pesa

yao.

Haya  number  ingine.   About  the  tradition  careers  au  watu  vile  walivyo.   Mimi  ni  Mumeru  mwingine  ni  Mmasai  tuwekewe

utaratibu  sawa  sawa  tupendane  kama  zamani  tulivyokuwa  tukipendana.   Maana  mimi naweza  kuoa  msichana  Mmasai  ama

Mnandi ama Mturukana na ule mimi namuita shemeji nazaa watoto  hapa Meru.   Kwa hivyo hatutaki insecurity inakuwa kama

ilivyo sasa.  Security yetu sisi katika Kenya isimamiwe vizuri.
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Com. Ratanya:  Stanley naona wewe ni Mzee nimekupatia dakika nyingi sana.  Sasa unataka ingine moja ama mbili?

Stanley Kabweria:  Moja tu.

Com. Ratanya:  Kamoja tu?  Okay, maliza na hiyo.

Stanley Kabweria:  Mambo mengine.  Hapa kwetu na kule kwingine katika Kenya mzima tunaona ya kwamba mimi nataka

kuongeza hapa kwa security.  Sasa wakati wa leo si kama zamani hata mimi niliandikwa na Wakoloni lakini tulikuwa hata kama

ng’ombe imepotea hapa mtu mmoja  anakwenda  kutafuta  Masaai,  nakwenda  huko  Samburu,  anakwenda  mahali  popote  bila

kudhuriwa  kwasababu  kulikuwa  na  ile  tunaita  human  relationship.   Nayo  kutoka  leo  human  relationship  imepotea  kabisa

inakuwa sasa ni devil relationship up to now.  If you go away you are  going to be  killed, this is not my tribe.   And I know that

every Kenyan man is the Kenyan tribe not a Meru tribe but Kenyan tribe,  not a Luo tribe  but  a  Kenyan  tribe.   We  want  to

become a Kenyan tribe upto today, we become one man one woman with one Kenya.  Kenya is a lady who is has many sons.

Com. Ratanya:  Si ile dakika imekwisha Bwana Stanley.

Stanley Kabweria:  Mimi kitu ya mwisho ni sisi Wakenya tupendane.  Nikitaka kuoa Mjaluo nakwenda huko Bila hofu, huko

Samburu niende huko bila hovu maana ni shemeji.  Ni asante.

Com. Ratanya:  Asante sana, andikisha hapo.  Tuna Martin Kimanthi Kariithi.  Endelea Martin.

Martin  Kariithi:   I  am  a  Kenyan  citizen  by  the  name  Martin  Kimanthi  Kariithi  and  for  the  Constitutional  Review

Commissioners who are our servants I have this as our proposals.

Our  Kenyan  Constitution  which  should  be  written  as  per  now  should  have  a  preamble  which  should  demonstrate  the

inclusiveness,  participation  and  devotion  of  the  entire  Kenyan  citizenship  to  the  making  and  adherance  to  the  principles  as

exposed in the Constitution.  We shouldn’t have something of the kind we the people  of Kenya do hereby vote these truths as

our supreme law from which all laws of the land emanate.

Secondly,  I propose  that we should have a  defined  national  culture  such  that  at  no  time  should  one  enter  into  an  office  and

declared that he or she is dressed indecently.  We should have the defination of the words indecent dressing.  

For the Executive I have this as my proposal.  The Executive as a creature  of the Constitution should always uphold the rule of

law.  It should comprise of the President and a Vice President who should be the running mate of the President  in power.   That
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is the person who becomes the number two in the elections.

The Executive or  the Presidential  appointment to the all the Constitutional offices must be  vetted and approved by  Parliament

prior to assuming their official capacities to such offices.   The Executive must not interfer with the operation and constitution of

the other two  arms  of  the  Government  that  is  the  legislature  and  the  Judiciary.   The  President  of  the  country  should  be  the

automatic head of the Executive.

Secondly.  For the Legislature I have this as my proposal.  The Legislature should compose of the popularly elected MP that is,

in case where may be there are three or four candidates who are going for a certain Parliamentary seat the number one and two

should  have  a  run-off.   They  should  go  for  the  re-election  so  as  to  kind  of  come  up  with  the  one  who  is  the  number  one.

Amongst the number one and number two.

Secondly I have these to say.  All the constituencies should have not less than 15,000  nor more than 20,000  registered voters.

The  Parliament  is  the  supreme  law  making  body  already  instituted  by  the  people  through  a  popular  democratic  vote.   The

Parliament should therefore have in right have no right whatsoever  to amend any clause of the Constitution without the consent

of the Kenyan citizens through a referendum that is.  After such a referendum any amendment or  alteration of any clause of the

Constitution must be supported by at least three quarters not two thirds which is a colonial fraction.  

As the peoples watchdog, the Parliament should maintain checks and balances on the other two arms of the Government.  

The Parliament must have power to regulate and control all its calender not the President.  

Parliament can only extend its life beyond the Constitutional term in cases  where Kenya is at  war such an extension should be

supported by at least three quarters of the MPs after when consultation with various sectors of the society.

The Parliament must have the power to determine the size and structure of the cabinet  as  per  the necessity of the time.  Not  so

many  cabinet  ministers  at  this  time  and  so  few  come  the  next  time.   The  Parliament  again  must  have  the  power  to  vet  and

approve or  disapprove any appointees  to Constitutional offices also they should have powers  to  nullify  or  appointment.   The

Parliament of Kenya has the sole mandate  to  appoint  and  approve  the  person  to  occupy  the  office  of  the  ombudsman  who

should be the abritrator. 

The Judiciary – The Kenyan Judiciary shall be  headed by the Chief Justice who should and I insist should  have  served  as  an

advocate  of the High Court  for not less  than  five  years  the  calendar  of  12  months  that  is.   Upon  the  appointment  the  Chief

Justice should be vetted by the Parliamentarian by  a  simple  majority.   The  Judiciary  again  must  dispense  justice  without  any

prejudice, Bias, direction or manupilation from any arm of the Government whatsoever.  It has the sole mandate to interpret  the
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Kenyan law.  No judicial case of whatever nature in this land should take more than five years in court.  And for civic education

I propose it be a continuous exercise throughout the calendar. 

For the Kenya citizenship I propose that for one to be recognized as a Kenyan citizen he or  she should first of all have an ID a

valid passport,  a valid driving license, a birth certificate,  school leaving certificate,  a chief’s report  or  a letter from a person of

authority from your church/mosque any of the above can do.

Com. Ratanya:  Okay, Kariithi you have just a minute remaining.  Stick to that please.

Martin Kariithi:  Its okay.  All the council heads eg. chairpersons and mayors will be voted indirectly by the citizens instead of

the current councillors.  

No Kenyan currency either in notes or coins shall bear the portrait  of the head of state  apart  from that of the founding head or

father Mzee Kenyatta and other natural features like mountain and or wild animals.  

Kenyan  have  a  right  to  impeach  any  leader  in  the  Government  who  performs  contrary  to  the  dictates  of  this  Constitution.

Kenyan land shall always remain at  the primary right of every citizen  and  should  therefore  be  regarded  as  the  unifying  factor

among all.  No one should therefore own more than 100 acres of land while another has less than 100 acres.   It  is for the sake

of time that I have to end there but it is my wish that what I have already said has gone to the patriotic ears  of  the  Kenyans.

Thank you.

Com. Ratanya:   Okay,  thank you very much Kariithi,  Francis Mwenda.   Francis Mwenda hayuko,  Julius  Mwenda,  Stanley

Mukiri, Crotus Mwaini, Ibrahim Kimanthi of Nyambene Muslims, Abdi Alake, Mwita Joseph, Mwita Joseph umekuja,  endelea

Bwana Joseph Mwita.

Joseph  Mwita:   Thank  you  Mr.  Commissioner  and  audience  at  large.   My  names  are  Mwita  Joseph.   I  propose  to  the

Constitution supremacy  of  Kenya  that  they  should  sorry  I  propose  to  the  Commission  of  Kenya  that  the  local  Government

mayors  and  council  chairmen  should  be  elected  directly  by  the  people  and  their  minimum requirement  should  be  form  four

education.  The minimum education qualification for the councillors should be form four education.

Political parties – The number of political parties in our country should be limited.  They should be reduced to three and should

be financed from public funds.  Political parties should be financed according to the ratio of representation in Parliament.  

About  the  systems  of  the  Government  –  I  propose  to  the  Constitutional  supremacy  of  Kenya  that  we  should  retain  the

Presidential system of Government.  
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The Presidential elections should be done a day earlier before Parliamentary election are done.  And this is to avoid rigging and

to enhance free voting and fair elections.

Employement opportunities should be offered on merit and not on tribal or political basis.  

And about  the  land  issue  I  propose  that  an  individual  should  not  own  more  than  60  acres  of  land  whereas  there  are  some

people who are landless in our nation.  

On employment opportunities – Opportunities should be not be  given to the people  who have been  there  again  or  who  have

retired from work.  This is to create  employment opportunities to the unemployed.  I  propose  that an individual should not be

holding more than two jobs in the Government.   This has been witnessed that some individuals are  also holding ten jobs  in our

country or in the Government while others are jobless.  To curb unemployment we should or our Constitution should ensure that

an individual would only hold only one or at least two jobs.

I propose that an MP should only vie for two terms and not stay in office or Parliament for more than.  This is to give a chance

or enhance development.  

The President should be a person who holds a degree from a public university.  

The President should not be a person who is not married or who is a divorcee.  

The President should not be the Chancellor of the public universities if he does not hold a degree.  

Appointment  by  the  President  should  be  abolished  and  I  propose  Parliament  should  have  vetted  powers  to  appoint  where

necessary.  

Parliament should have vetted powers to appoint the Constitution Review Commissioners, the Attorney General and the Judges

and not the President.

Com. Ratanya:  Okay, try to finish now.

Joseph Mwita:  Thank you.  

Com. Ratanya:   You have come  to  an  end  the  next  one  is  Tharamba,  Patrick  Theuri,  Cypriano  Lakela.   Okay,  Cypriano
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endelea.

Cypriano Laikela:  Mimi yangu ni machache tu ningetaka kusema kidogo.  Cypriano Laikela.  Mimi kitamaduni kisiingiliwe na

utawala na upande wa makanisa unaingilia utamaduni sana na sisi tuna utamaduni wetu tunao tangu  mwanzo.   Na  ile  ambayo

waingilia tuseme kama vile njurinjeke ni chama cha Embu.  Na  kazi yao ni kuamua  tu  watu  nyumbani,  mambo  ya  mashamba

ama mambo ya ng’ombe kitu kama hio.  Kwa hivyo hio isiingiliwe an kanisa ama upande wa utawala.

Ya pili ni kuhusu utamaduni tuna kitu kama vile asali, tunafuga nyuki tunalima maele,  lakini sisi ukiwa ukipika asali unashtakiwa.

Kwa hivyo lakini ukiwa na dry gin huwezi shtakiwa kama tusker,  lakini asali utashtakiwa kwa hivyo tungetaka hata hio iwe ina

kibali katika serikali.

Na ingine tuna kitu kama miraa.  Miraa ndio mmea wetu hapa inatupatia pesa  na haiko katika orodha ya ile vitu ya agriculture

kwa hivyo tungetaka miraa ingizwe katika orodha hiyo ya agriculture pia iwache kuchukuliwa ikitajwa kama dawa za kulevia.

Ya tatu ni kuhusu upande wa utawala – Kama chief anafaa achaguliwe na wananchi.  

Upande  wa  President.   President  asichague  makamu,  achague  ministers,  achague  Mkuu  wa  Majeshi.   Tukitaka  kama  ni

makamu wa Rais awe ni yule anamfuta tu katika kura ndiye anafaa awe mdogo  wake  kwa  vile  wanafuatana  hata  kama  kwa

kura.  Kwa hivyo tungetaka power ya President ipunguzwe pia hata chief ipunguzwe.

Ya mwisho.  Kuna watu wamejaa manyumbani ndiyo tumikia serikali kama vile anaitwa sub-area.  Sub-area  anatumikia serikali

kwa njia yeyote lakini hakuna kitu anapatiwa na serikali hata kidogo.   Kwa hivyo tungetaka hata yeye pia ni mtu anasomesha

watoto, atoe kitu kidogo kutoka kwa serikali.

Kwa upande wa mifugo hapa kwetu Tigania.  Watu hufuga ng’ombe na hizi ng’ombe zetu mara huimBiwa hata saa hii tukiongea

kuna  ng’ombe  imeimbiwa.   Na  ukienda  upate  hio  ng’ombe  wakienda  huko  wanagawanya  ukipata  ng’ombe  moja  kwa  mtu

unajua huyo ng’ombe yako chukua hakuna garama za kulipia.  Kwa hivyo tungetaka mtu akipatikana na kitu kama hiyo mifugo

wizi alipe pamoja na garama yake,  alipe hio ng’ombe na hio ng’ombe ingine kulingana na report  yako vile ulikuwa umeandika

kwa police.  Huyo mtu anafaa alipe ng’ombe zote na alipe ya mwana garama yako.   Kwa hivyo sina mengi ya kusema ni hayo

tu.

Com. Ratanya:   Asante sana Cypriano Laikela.   Laikela nenda hapo  uandikishe.   Joshua  Muthinja.   Ulisema  jina  lako  liko

sema ni jina gani.

(inaudible communication from the audience)
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Com. Ratanya:  Joshua Muthinja, Isaiah Thiaine.  Okay Isaiah endelea kabla huyo apate jina lake.

Thiaine  Isaiah:   Jina  langu  naitwa  Isaiah  Thiraine.   Asante  sana  kwa  Mwenyekiti  na  Tume  ya  Katiba.   Pendekezo  langu

ilikuwa ni hili ya kwamba MPs wawe wana-offices in their constituencies where they represents, ili wananchi wakitaka kuwaona

anaweza  kuwaona  kwa  urahisi.  Kwa  ajili  wengine  wanachaguliwa  na  hawezi  kuonekana  tena  na  kuna  MPs  wengi  ambao

hawajui hata kule wanakaa Nairobi.

Ya pili.  Ningetaka kuwe na freedom of worship na hio kwa ajili pia kwa vile kumekuwa na hio freedom of worship kwa muda

mrefu pia kunaweza kutokea madhehabu mengine ambayo ni ya uongo.  Kwa hivyo ningependekeza kwa Katiba mpya njia ya

kujadilia dini za uongo ama dini zile  nzuri  zile  viongozi  wa  kanisa  yale  yanajulikana  ni  ya  ukweli,  wawe  wanapewa  nafasi  ya

kuweza kujadiliana ama kuchunguza yale makanisa yaliyo ya uongo ndiposa yaweze kutupiliwa mbali.

Ya tatu.  Kuna hii jambo linaitwa njurinjeke ilikuwa ya zamani sana na saa  hizi it is not functional.  Hata kama inatenda kazi pia

imejawa na corruption.  Kwa hivyo ningpendekeza kama ni hali ya mashamba vile inasemekana cases  zikatwe hio jambo ziwe

zile court of laws zile zilizoko sasa  hivi zilio na watu wamesoma ambao pia wanaweza kwenda kwa shamba wapime na wajue

iko na kiasi gani.  Lakini njurinjeke inaweza kusimamia mashamba lakini haiwezi kupima.  Kwa hivyo kama haiwezi kupima na

haiwezi kuelewa hata  mipimo  ya  mashamba  hakuna  njia  ile  inaweza  kuamua  zile  cases  za  mashamba.   Kwa  hivyo  cases  za

mashamba ziondolewe kwa njurinjeke zirudi kwa koti, iamuliwe na koti.

Halafu ningependekeza hili kwa suluhisho kwa unemployment – Serikali ione kuajiri kama area  hii ya  kwetu  kama  chini  huko

kuna  jangwa  kubwa  sana  ambayo  ni  very  fertile  lakini  halina  maji  na  watu  wa  pande  hii  ni  wakulima.   Itafute  a  means  of

irrigation zile pesa mingi inatumia kwa kuomba ziweze kutekelezwa ndiposa zilete maji kwa hio eneo kavu.

Another point,  njia kama barabara  mambo hizi zimekuwa mismanaged.  Unaona mahali kama kutoka huko iko na  miteremko

mingi sana na karibu na mashule hakuna bumps,  watoto  wengi sana wamekuwa wakipigwa na magari ama wakigongwa.  Na

hio kitu haiwezi kujulikana ni nani  anaweza  kuonyesha  jambo  kama  hilo.   Kwa  hivyo  kuwe  na  watu  wa  kuangalia  barabara

kutokana na Katiba iangalie barabara for the safety of wananchi.

Hio  ingine  kuna  hi  shughuli  ambayo  inaongelewa  sana  pande  hii  ya  miraa.   Miraa  ni  kitu  ambao  nimeona  wale  inasaidia  ni

wachache zaidi ya wale ambao inaharibu kwa ajili inaharibu taBia ya watu.  Kwa hivyo ningependekeza iweze kuwa tested  in a

Government laboratory, in order to determine ama ionekane contents zilio dani yake kama ni nzuri kwa Binadamu au la badala

ya iitwe mimea kama ingine ni vizuri ijaribiwe.

Halafu kuna zile films mbaya – Ningependekeza hio Katiba iweze kusimamia zile films zitaonyeshwa especially youth ni za aina
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gani.  Na zile ambazo zinaonyeshwa maduka ya video zile zinaonyeshwa sasa  na hata pia kwa KBC iangaliwe ya kwamba zile

films zilioko haziwezi kupoteza watu.   Kwa ajili kuna vipindi kama vile ambavyo ziko kwa KBC kama Bold and  Beautiful  na

hizi zingine zinaita ABNs kuna zingine pia zinaonyesha watu wakiwa uchi.  Hata pia upande wa utangazaji wa sigala vitu kama

pombe, na walevi vile wanavuta kwa KBC ni vizuri vitu kama hivyo iwe eradicated kwa ajili vinaharibu good morals.

Com. Ratanya:  Kwa hivyo Isaiah jaribu sasa kumaliza.  Wengine wanangoja kusema.

Isaiah Thiaine:  Sawa, sawa asante.  Pia kuna pendekezo ingine niko nalo hapa, naona kama serikali yetu inatumia pesa nyingi

sana  kuhusiana  na  hii  ugojwa  inaitwa  Aids.   Na  ninaona  kama  haifaulu  kulingana  na  vile  ambavyo  hio  Aids  iko  na  spiritual

meaning than the physical.  Kwa hivyo ningpendekeza kama hio serikali zile fedha ambazo inatumia kutafuta njia za kupigana na

Aids ingeweza hata kama ni ku-sponsor zile ministries zilio za kiroho ziweze kuhubiria watu wajulishe maana na njia za kupigana

na hiyo Aids.

Halafu kitu ile ingine nilikuwa nataka iwe abolished in the new Constitution hii inaitwa pornography.  Hizo zile watu wanachorwa

wengine  wakiwa  uchi  na  whatever  na  zile  pia  watu  wale  wanaendelea  kama  vile  wasichana  wanarandaranda  wakiwa  uchi

wengine wanavalia visivyo, hiyo kitu iangaliwe.  Thank you.

Com. Ratanya:   Okay asante sana Thiraine na hapa yule alikuwa ameachwa ni Tirasis.   Tirasis Thuranira peana maoni yako

kwa ufupi na nilikuwa natafuta huyu Mzee.

Tirasis  Thuranira:   (inaudible)  ili  mwananchi  wa  kawaida  aweze  kuisoma.  Sababu  ya  kusema  hivyo  mimi  naweza  sema

Katiba iliokuwa mbeleni haingesomwa na watu wengi sana.   Kuna wale ambao wajaiona hata wa leo na napendekeza Katiba

ya sasa iwe ikisomwa kwa lugha zote kama Biblia.

Ya tatu.  Ningetaka Katiba ilinde vyama vya kisiasa viwe vitatu tu peke  yake katika nchi ya Kenya.   Na  chama kitakapounda

serikali kisikubaliwe kumaliza vyama vingine ili wasingizie kwamba Kenya ni ya chama kimoja.   Katiba ilinde vyama  vitatu  na

visinunuliwe kumalizwa ni pesa.

Ya nne.  Ningeomba, ningetaka Katiba ya sasa chief achaguliwe kwa kura.  Na kuhusu elimu.  Elimu ya sasa  ni mbaya sana na

ni ngumu kabisa.  Katiba iangalie namna watu wa Kenya watakavyopata elimu wote maskini na matajiri.

Ya  tano.   Ningeomba  Katiba  iangalie  mishahara  ya  walimu  kwasababu  walimu  ndiyo  wamefunza  hata  President  lakini

tukiangalia  sasa  mjumbe  ndiye  ako  na  mshahara  mwingi  kushinda  hata  walamu  mia  mbili.   Yangu  tu  ni  hayo  Bwana

Commissioner, asante.
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Com. Ratanya:   Okay asnte  sana  Tirasis  sasa  mwingine  ni  Francis  Muthiora  huyo  ni  observer  lakini  tuna  Joseph  Kaberia.

Kaberia hayuko.  Dickson Ngera.

Dickson  Ngera:   Jina yangu ni Dickson  Ngera.   Nataka  kuchangia  mimi nina  furaha  kwa  Tume  ya  Katiba  kwa  kuja  hapa

kwetu kutueleza vile tunaweza kuchangia Katiba.   Na  mimi ninaomba Tume hii ya serikali yetu tukufu ilionelea iingie mashinani

kwa wananchi watoe ile maoni wanaona na neno yangu ni misitu.

Com. Ratanya:  Dickson unaongea Kimeru ama ni Kiswahili.

Dickson  Ngera:   Niongee  Kiswahili.   Misitu  ya  Kenya  nzima  ilikuwa  ama  hapa  kwetu  ya  mbele  ilikuwa  inasimamiwa  na

njurinjeke na  haikuwa  inaingizwa  machine  ya  kukata  kukata  kwa  sasa  wakati  huu  tuko  hapa  nawambia  Chairman  na  Tume

yake.  Kuingia kwa ile njia Nyambene unaona ile ilikuwa inatupatia maji unasikia maji hakuna area  hii ya Tigania au Nyambene.

 Ni msitu ulimaliziwa na machine na kukata  miti.   Na  wakati  nchi  ya  wabeberu  walikuja  hapa  wakauliza  nani  anasimamia  hii

misitu akaambiwa ni njurinjeke.  Sasa naomba misitu ingishwe katika Katiba hii tulindwe kupata maji na chemichemi ya maji.

Pili njurinjeke ingizwe katika Katiba kwasababu njurinjeke ndiyo hapa hata President  akija  hapa  atasema  njurinjeke  isimamie

mashamba.  Upande wa Tharaka Njuri Ncheke ilikuwa ina shidalakini njuri ncheke haitatoa ile mipaka kwasababu njuri ncheke

haitaki uongo wa kuhongwa.  Ninaomba njuri ncheke ingishwe kwa Katiba ya Kenya hii sasa tuko nayo.

Ya tatu President madaraka yapunguzwe.

Ya nne.  Sisi wananchi  wa  Kenya,  kile  kitu  ambaye  kimeshakuwa  ni  ngumu zaidi  ni  elimu  na  mgojwa.   Watu  wale  hawana

nguvu ya kushomesha watoto,  hakuna mtoto angesoma hata kidogo.   Mtoto  kufika standard eight mzazi anashindwa na pesa.

Tunaomba Katiba hii ya Kenya serikali au Chairman huyu mwenye Katiba aingize shule ya primary kutoka standard one mpaka

standard eight iwe ya bure.

Mashamba – Ninaomba Chairman ile taabu tuko nayo hapa zaidi zaidi ukiingia katika macase yale tunapima naye mashamba,

mwananchi asiyo na pesa anaondolewa shamba yake hapa,  tajiri anakuja kuingizwa kwa shamba lake.   Na  ndiyo unaona tuna

mashamba na tuna ma-plot  tunaweza kujenga barabarani.   Hakuna mwananchi asiye na nguvu ana shamba kwa main road hii

anatolewa  kwa  main  road  anapelekwa  huko  chini  mahali  shamba  yake  ikawekwa  tajiri.   Tunaomba  Tume  hii  itazame  kwa

mashamba ndio ngumu hapa zaidi zaidi ile inatufinya tunasindwa kuja huko kwenu kwa vile (inaudible) sababu hatuna pesa.  Hio

Katiba hii ya Kenya mpya itazame kwa mashamba sisi wananchi wasio na nguvu.

Councillor  na  wabunge  –  Kuwekwe  Bunge  iwekwe  kipindi  cha  Bunge  sisi  tunawachagua  lakini  wanapewa  muda  kidogo

hatusikii vile wanatutetea, mara moja tunasikia imekwisha.  Kipindi cha Bunge iongezwe.
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Com. Ratanya:  Unataka iongezwe kama ngapi Bwana (inaudible)?

Dickson Ngera:  Ile masaa wanapewa sababu tunasikiza masaa ile tunaweza kusikiza mara mara tukasikia Bunge imekwisha

wacha.   Tena  Bunge  bila  kututetea  tusikie  vile  wanateta,  President  anaamua  Bunge  anavunja.   Mara  tukasikia  Bunge  na

wanachukua mishahara ya serikali  yetu  wanakaa  miaka  na  miezi  na  miezi  wakija  kurudi  tena.   Badala  ya  mwezi  moja  miezi

mitatu tulisikia Bunge  inavunjwa.   Hapo  Tume  itazame  Bunge  iongezewe  vipindi  vyake  vile  wanaweza  kutusaidia  tusikie  vile

wanatutetea.

Maneno ya ng’ombe yamesemwa hapa sana sana na security.   Hapa kwetu hapa Bwana  Chairman.   Hapa  ndiyo  tuna  taabu

miaka, miezi na miezi.  Ukisikia leo tunakutwa na bunduki lete pesa watu wanakufa na sisi tuko na police, tuko na hawa machief

tunapigwa tunanyanganywa kila kitu.  Security tusaidiwe hakuna  mtu  anaweza  weak  ndugu  yake  hapo  apate  kitu  ile  alikuwa

anasaidia yule ndugu ajenge tunampa mahalamia anakwenda nayo.

Com. Ratanya:  Kwa hivyo Ngera wakati wako umekwisha na umesema ya kweli.  Sasa sema ya mwisho. 

Dickson Ngera:  Nasema sina mengi.  Nasema habari ya ng’ombe.  Wale wanatumaliza ni wenye kukataa kulima hawana kitu

wanalima, wanalima kwa ng’ombe yetu.  Tuwekewe security, tunatoa hata pesa wakati huu saa  hii ya kujenga manyumba huko

ya kuweka security.   Hata sasa  ng’ombe ile ilienda 4,000  na mbuzi 400  na maneno haikurudi hata moja ilienda kusaidia wale

watu hawalimi.  Serikali yetu ituchunge kwa mali yetu iwekwe katika Katiba.

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana Dickson Ngera.  Andrew Mitu.  Joseph Ngemutindia.  Endelea Joseph.

Joseph Ngemutindia:   Thank you Chairman and audience.   My names are  Joseph K.  Mutindia. First  we  would  like  chiefs,

assistant chiefs, Chairman of the County Council plus the mayor be elected by the wananchi.

Two in the new Constitution we would like anything that is concerning corruption eg.  that is being done by police on the way

openly should be punished hardly.  This is done by back  doors  and the Government is doing nothing to them especially the tall

persons in the Government.  The Government should pass the law for these law breakers.

The land act should be looked upon again.  Thus anybody owing more than 100 acres  should be withdrawn a certain part  and

given to the landless people since they are the wananchi like anybody else.

Number four.  The powers of the President should be minimized to a certain level that is he cannot hold the power  of the head

of state and armed forces and to be the chancellor of the universities.  Some should be given either to the Prime Minister.
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Number five.  We would like to have the President and Prime Minister.

Six.  We are suppressed with the present security.  We would like proper security to be minimized to determining factor  for the

acting Government on the rule.

Number seven.  The ministers should be given security by Government while doing their work and not doing according to the

wishes of the ruling party that is the President wishes.

Eight.  Any crops planted by wananchi should not be criticised by the Government, any tribe or country unless they are opium.

Nine.  Employment should be open to every mwananchi in Kenya.   You get those employed are  children of the  rich  and  top

persons in different sectors in the country.  

The age of electing the President should not be  limited.  This will depend on the capability of the individual but should be over

18 years.  

The Government should start irrigation schemes all over the country.  

Free education for the children.  

Harambee is a way of corruption.  This should be eradicated.

Election for the councillors should at least have an ‘O’ level certificate.  

There should be no freedom of worship.  That is to say that this has led to some of the new faith of worshiping satanship and I

propose at least  three known religions should be recommended by the Government.   With those few remarks,  thank you Mr.

Commissioner.

Com. Ratanya:  Thank you very much Joseph.  The next one here is Stephen Mwenda.

Stephen  Mwenda:   Asante  Commissioner.   Majina  yangu  ni  kama  vile  umesema  Stephen  Mwenda  na  ningependa  kutoa

maoni  kuhusu  Katiba  ya  Kenya.   Mimi  ningependa  Katiba  ambayo  tunahitaji  sasa  impunguzie  Rais  mamlaka.   Kwasababu

mamlaka  ya  Rais  imekuwa  zaidi  kwasababu  yeye  hata  wafanyikazi  wengi  wa  serikali  yeye  mwenyewe  ndiye  anateua  na

wanaweza kufanya vile wanataka kwasababu wameajiriwa.
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Ningependa  upande  wa  utawala,  chief  awe  akichaguliwa.   Na  kuwe  na  chief  tu  na  DC.   PC,  DO,  sub-chiefs  naona  kama

hakuna maana katika Kenya.  

Upande wa vyama vya kisiasa ningeomba kuwe Katiba ikubalie kuwe na vyama vitatu vya kisiasa katika Kenya.   Na  chama

abayo  kitatawala  kisiwe  na  kupoteza  wakati  kutumia  pesa  ya  uma  kununua  vyama  vingine.   Kwasababu  tumeona  kazi  ile

muhimu sana ni kufanya campaign na pesa ya uma na kuharibu zaidi.  Hio naomba Katiba iingilie hapo.

Kuhusu usalama katika Kenya.   Upande huu wa kwetu hatuna usalama kabisa.   Na  sisi hapa kwetu zaidi hapa kwetu Tigania

Nyambene  tunategemea  kahawa  na  mifugo.   Ningeomba  zaidi  kahawa  iangaliwe  pesa  iwe  ikija  moja  kwa  moja  kusaidia

mwananchi.

Upande wa mifugo.  Wizi umezidi hapa ndio nasema hatuna usalama tuangaliwe.  Hio Katiba iangalie zaidi mtu yeyote akiinua

maali yake ifuatwe na serikali ipasavyo na ikipatikana kwa mtu yeyote ambaye ni mwizi, Katiba isimpendelee apewe adhabu.

Upande wa mashamba naomba Katiba iwe ikisimamia watu wale ambao hawana nguvu wasimamiwe na Katiba.   Kwasababu

kuna wengi wako na mashamba ikari nyingi sana na kuna wengi naye ni maskini na wengi ni  wale  wamenyakua.   Kwa  hivyo

Katiba hapo naomba iangalie  ndio  tuwe  ni  sawa.   Kuna  wengi  zaidi  hapa  kwetu  unaweza  kuona  mtu  amehamishwa  kutoka

shamba lake kwasababu ni mahali mzuri anapelekwa kwa mlima au mawe.  Hio pia mwananchi kama huyo aangaliwe.

Upande mwingine ningeomba katika uchaguzi, Rais aking’atuka ambaye amekuwa na amefika kipindi ya miaka miwili ya miaka

kumi,  asifanye  campaign  kwa  yule  mwingine  atakuwa  anam-support  katika  chama  yake,  apewe  nafasi  watafute  kura  wao

wenyewe kutoka kwa wananchi.  Yangu ni hayo tu Bwana Commissioner.

Com.  Ratanya:   Asante  Bwana  Mwenda,  kuna  huyu  mtoto  wa  shule  anaitwa  Hellen  Karambu.   Hellen  Karambu  is  she

around?  After Hellen we shall hear Consolata Nkirote.

Hellen  Karambu:   Thank  you  very  much  Commissioner  my  name  is  Hellen  Karambu.   First  I  am  going  to  talk  about

education.   The  8-4-4  system  of  education  which  is  still  on  boat  is  a  heavy  burden  to  the  brain  of  pupils  and  even  the

hardworking students.   I  am  saying  this  because  in  form  one  and  form  two  subjects  taken  are  12  compulsory.   Letting  the

student take their career subjects instead of having to concentrate  on all of them and in the long run drop  some and pursue the

remaining ones can solve this.  

The 8-4-4  should be thoroughly vet by the next Constitution  in  order  to  ensure  good  education.   Then  if  it  will  be  possible,

education should be free of charge not a matter of paying at  almost 30,000  a year.   This makes students,  the younger students
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like me to wonder  if at  all we are  going to educate  our children or  not.   Let’s consider  this by putting parents  with lowly paid

jobs in our boots.

Secondly I am going to talk about  justice.   The judicial system of Kenya  which  is  still  on  place  today  is  very  corrupt.   I  am

saying this because when you go to the court of law without somebody representing you, your case is not heard.  Let’s consider

each and everyone by that we are putting into consideration of human right.

Thirdly,  I  am  going  to  talk  about  the  human  rights  in  general.   You  know  this  is  difficult  to  discuss  human  rights  without

mentioning  the  Government  or  politicians  because  the  winning  party  at  the  elelection  formed  the  Government.   That  is  the

President and the ministers, then putting this into consideration I am going to discuss some few factors  which very much affect

our country as the change should be done by next Constitution.

Corruption – This has been a deadly disease in Kenya since 1992.  The thing of TKK ama Toa Kitu Kidogo, buy a pen,  one at

the floor,  this is the court,  name them all those things should be buried and die a natural death.   That  is  for  betterment  of  the

whole country and let’s ask ourselves this question, those without money where will they go?  Thank you.

Com. Ratanya:   Thank you very much Karambu,  rudi hapa Karabu  there  is  a  question.   Just  go  for  registration  Karambu.

Nkirote Consolata.

Consolata Nkirote:  Thank you very much the Commissioner.   As you heard my names are  Consolata  Nkirote  and I will be

very brief and I will summarise my points.  They are as follows.

First I go to the side of education – It’s my view that the fees should at  least  be  reduced especially in secondary schools where

it is becoming very high as  time goes.   And as you  all  know  not  all  of  us  are  equal  there  are  some  people  from  unfortunate

families.  So at least they should be reduced in order for us to get proper education. 

The other thing is about the political parties – It is also my view that there should be a limit of political parties  because  there has

been so many of them and a lot of money is wasted.   It  could be by doing that all of us Kenyans we join and at  least  we limit

them inorder for our country’s development.

The other thing is about the child labour – Child labour should be abolished and anybody found subjecting a child to this labour,

action should be taken against her seriously and all those should  be  even  imprisoned  or  even  fined  those  who  will  be  gotten

doing that.

Then the other thing is about  the  equality  –  This  has  been  a  motion,  which  has  been  vetted  for  so  long.   People  have  been
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opposing others are proposing.  But I stand to say at least  there are  some conviction which should be set  in order  even for the

women  that  they  can  take  part  of  participation  in  the  Parliament.   If  they  are  competing  in  schools  both  boys  and  girls  for

various occasions even the Parliament should not be an exeption.

The  other  point  is  that  the  Government  should  at  least  look  upon  the  problems  that  are  arising  and  this  goes  to  the  social

amenities  like  when  it  is  rainy  season  the  roads  become  worse  and  even  the  people  are  worry  because  transportation  is

becoming a problem.  At least a serious note should be taken on this because things are not well.

The other point is that Kenyans should have an access to information in the posession of the state or  any other urgency because

this is their country and they ought to know what is going on.

The other point – In our Kenyan Constitution one to be  a President  he should be 35 years  and above.   Likewise there should

be chairmen’s time.  Our view is that the age of 55 one should retire from being a President  and not retaining seat.   Those are

my points and I thank you all.

Com. Ratanya:   Thank you very much Consolata  Nkirote.   The next one is Julius Rukunga, Julius Rukunga hayuko.   David

Mururu, Obadiah Kaibunga, Stanley Gituma, Benard Ntokiu, endelea.  Mzee useme jina lako na uendelee.

Bernard  Ntokiu:    Asante  sana  jina  langu  ni  Benard  Kigiu.   Maneno  yangu  ile  mimi  nataka  kusema  nasema  maneno  ya

barabara.   Hii  barabara  hata  wakati  wa  ukoloni  tulikuwa  ilikuwa  haijawekwa  karavati  kidogo.   Kama  hii  sasa  imewekwa

karavati kidogo hata maji yenyewe haiwezi kutoshea ndani ya hio karavati  maanake inawekwa kitu kidogo sana.   Ningeomba

serikali iangalie kama sio kama apana (inaudible) ni afadhali watandaze barabara  iwe imetandazwa basi  ikiwa ngari inapitia juu

na watu wanapitia manake hakuna usaidizi yeyote kama wanaweka hio karavati kidogo.

Ingine ni katika ya area hii yote katika Kenya upande wa mashamba.  Na hayo mashamba ningeomba kama hii taabu iko katika

Kenya hawa watoto wetu wadogo vijana manake vijana ni wengi sana wanazunguka huku hawana kazi,  hawana nini.  Wapewe

kama ni ika 20 halafu iwe na title deed  wapewe scheme.  Wapimiwe scheme halafu hawa watoto  wakipimiwa scheme ndivyo

waendelee  kujisaidia  manake  sasa  kama  ni  baada  ya  masomo  ukienda  wapi  unakuta  huwezi  chukuliwa  na  wewe  yuko  na

masomo  umesoma.   Kwa  hivyo  ningeomba  serikali  ingilie  Commission  iingilie  hiyo  maneno  iwapatie  watoto  mashamba  na

iwapatie security.  

Lakini ikiwa ni upande moja inapatiwa security wanakuwa  na  bunduki  na  pahali  ingine  wanakuwa  hawana  bunduki,  hio  nchi

haiwezi kuwa mzuri.  Maanake kama ni hapa unasikia ng’ombe  zimeenda  na  pale  imeenda  mtoto  anakimbia  kutafuta  hawezi

kupata.   Naomba serikali kama ng’ombe imeenda, ndege iende juu iangalie hio kitu  imeendelea  wapi  wenyewe  warudishiwe.

Na ikiwa imepotelea pahali imepotelea lazma wale walipe pale ng’ombe imekimbilia na ikaonekana imeiingilia hapo.
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Ingine, wazee wa njurincheke hata wakati wa ukoloni, hawa ndio walikutwa na (inaudible) wakiwa wameweka maneno yao ya

Katiba  huko.   Na  kwa  hivyo,  hawa  ndiyo  walianza  kuweka  zile  vitu  tunaita  iko  jina  moja  inaitwa  na  njurincheke  lakini

ikapinduliwa  ikaanza  kuitwa  beacon.   Hio  beacon  sasa  inawekwa  hata  saa  hii  wazee  wengine  wa  njurincheke  iko  wengine

wanasoma  sana  na  hata  wengine  wanatoka  kama  ni  wana  ma-degree  wanaingia  kwa  hiyo  kazi  ya  njurincheke  wanajuwa

kupima,  vile  njurincheke  inapima  ile  wanajuwa  kuweka  iko  lugha  hawa  wanataka  halafu  sasa  wanapindua  wanaita  beacon.

Nakama sasa 

Com. Ratanya:  Unaongea mambo ya mipaka?

Bernard  Ntokiu:   Nasema  maneno  ya  mipaka  na  hawa  wazee  wanajuwa  kuweka  hio  iko  hio  wanaweka  halafu  serikali

ikaingia ikaanza kuweka beacon.  Sasa hata saa hii kwa pande ingine wanaweka beacon hio.  Kwa hivyo naye nasema izimiwe.

  Kama ni wakati  wa koti  iko watu wengine wanamaliza case  wanakwenda kotini wanakwenda kukaa huko.   Hata wazee wa

njurincheke wako na koti yao high court maanake ikimaliza kama ni koti hii na iwe bado  ulisikizwa mwaka kona utakweta kwa

high court ya njrincheke.  Na lazma waende wajue kama ulipiga nthenge watajua ulipiga na shamba yako haikuwa sawa sawa.

Watakuulizia mpaka uwekewe shamba hio yako sawa sawa. 

Kwa hivyo ingine kimila – Kila desturi kila watu wote wako na kimila yao.  Na kimila ya watu iheshimiwe.  Hata ukiwa Turkana

uko na kabila yako.   Uwe Mmeru iko kabila yako.   Uwe Mkisii iko kabila yako.   Mkalenjin  iko  kabila  yake.   Kila  mtu  iko

kabila yake lazma ile iheshimiwe na kila mtu maanake mimi ni Mmeru naongea Kimeru.  Huyo mwingine ni Kalenjin anaongea

Kikalejin,  mwingine  Mjaluo  anaongea  Kijaluo.   Hio  ni  kitu  Kiswahili  iliwekwa  iunganishe  watu  ndio  wajue  waseme,

wasikilizane.  Kwa hivyo nasema kila kitu kihesimiwe.

Ingine kama upande  sasa  ya  hii  kura  tunaenda  kupiga  kura,  tuko  na  watoto  wengi  sana  lakini  hawana  kipande  hawana  nini

manaake akienda anaitishwa shilingi 300  na sasa  hiyo  300  atapata  wapi?   Pendekezo  langu  ni  serikali  itusaidie  kupatia  wale

watu vipande kama zamani.

Com. Ratanya:  Jaribu kumaliza sasa.

Bernard Ntokiu:  Lakini nitaongea kidogo.  Na kwa hivyo hayo mambo ndiyo tabu ile ingine tuko naye sana ya hii kipande.

Ingine ya mashamba, hio unasikia mashamba – Shamba ni title ya mtu.  Shamba sio kitu ya kusema shamba niki.  Hio  ni  kitu

nimeachiwa na babu yangu, babu yangu aliwachiwa na mwingine hata mimi nitawacha.   Sitakwenda nae pahali nitakwenda au

mtu anakwenda peke  yake anawacha kila kitu.  Na  sijasikia mtu kama amekufa akiambiwa ati fulani iko na shamba fulani iko

ndugu fulani.  Lakini anaambiwa fulani iko na watoto kadhaa kuwasiliana namna hii kwawasichana namna hii.  Pendekezo langu
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ni vile Mzee anakaa na watoto  wake anakaa na vijana, anakaa na msichana yeye ndiye anajua mapenzi yake.   Na  kwa hivyo

ingefaa serikali iwasaidie wote wakiwa vile wako maana kama ni mtoto si wa mtu mmoja, ni wa kila mtu.  

Upande wa serikali.   Kama mahospitali sasa  unajuwa kama saa  tano ama Jumamosi unasikia hospitali hakuna  hospitali.   Mtu

anaamBiwa kuja Jumatatu.   Sasa  kama mtu mimi ningependekeza kama siku ya  Jumamosi,  Jumamosi  lazima  iendelee  kaBisa

mpaka mwisho mpaka watu wafaidike.  Manaake kama wewe unandikwa utakuwa unapata mshahara, sukuma ile Jumapili

Bernard Ntokiu:  Ingine ni kazi ya land – Kazi ya land ni kitu kimoja kinaumiza kila mahali, sio useme ni Muthara.   Kwa hivyo

ningeomba yule mtu anakaa katika land akakaa kama ni mwaka mBili, tatu akaondolewa mwingine akakuja hapo.

Com.  Ratanya:   Naona  niliona  wewe  ni  Mzee  hata  sana  sana  Mzee  wa  njurincheke.   Nikakupatia  nafasi  kaBisa,  sasa

unaendelea kuchukua nafasi ya kila mtu.  Ebu tujaribu kumaliza sasa.

Bernard Ntokiu:  Sasa nikisema naye President  kama amechaguliwa President  akiwa number one yule alikuwa mdogo wake

na alikuwa kwa kura mdogo wake naye awe ni mdogo wake.  Chairman, vice chairman yule naye alikuwa anamfuata kwa kura.

  Sina maneno ingine asante sana.

Com. Ratanya:  Bwana Bernard nashukuru sana umechukua wakati mrefu lakini umesema mambo yako ya kweli.  Kwa hivyo

nenda hapo uandike majina yako.  Sasa tuna Florence Kanini.

Flora Kanini David:   Naitwa Flora Kanini David.  Kwanza kaBisa nataka  kuumiza  ile  kazi  ya  kutairi  wasichana.   Nasema

kuwe na sheria iwekwe yule atakuwa anataili wasichana awe anashikwa.  

Ya pili ni women project – Akina mama wanafanya kazi nyingi katika project  lakini hakuna msaada wanapata.   Wako na kazi

ya maji, hospitali lakini hakuna msaada serikali inawapatia na au donor.   Sasa  nauliza  serikali  isaidie  akina  mama  kwasababu

unajua  wamama  wanafanya  kazi  nyingi  katika  hii  Kenya.   Unajua  wanafanya  ile  inaitwa  self  contribution  na  hiyo  miradi

wakifanya hio  kazi  pesa  wanachanga  lakini  ikimalizika  hio  miradi  inaanguka.   Kwa  hivyo  nauliza  serikali  iwe  inasaidia  akina

mama au wawe wanawapatia donar wa kuwasaidia.

Ya  tatu  nasema  upande  wa  men.   Naona  wanaume  hawa-respect  akina  mama  sana.   Kwasababu  hata  ukienda  kwa  gari

unaona wamama wanasimama  kama  wanatoka  hospitali  au  ni  mzito  unaona  tu  anasimama  anambeba  mtoto  lakini  ukiangalia

unaona huko wanaume wanaketi  hata kumpatia nafasi kidogo hawataki,  kwa  hivyo  nasema  wawe  waki-respect  akina  mama

sana.  Kwasababu unajua hata kwa Biblia tunaona mama alitoka kwa mbavu ya wanaume kwa hivyo  wawe  wana-respect  ya

akina mama.
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Ya tatu.  Unaona kama ni matatu watu wanabebwa kama gunia na ukiangalia ukienda kwa barabara  unapita unona kuna police

lakini hakuna hatua wanachukua.   Mimi naona kama ni hatua ichukuliwe,. Yule atambeba kuliko  kiasi  ashtakiwe  sababu  hata

accident nyingi zinatoka kulingana na vile kuna over capacity.  

Ya tano ni kuhusu mambo ya maternity.   Naona  mama  wanapewa  muda  kidogo  sana.   Sasa  naona  ni  mzuri  wakiongezewa

muda wa maternity leave waongezewe au waangaliwe mzuri kwasababu hiyo ruhusa ni kidogo sana.

Ya sita, ni mambo ya married women – Wajuwa kama ni msichana ameolewa na wamefanya divorce,  kwa maoni yangu naona

asiolewe tena.  Akae kwao au arudi kwa Bwana yake sababu tunaona hii kama ni mambo ya wamama wa-ladies  wakiolewa,

na  warudi  manyumbani  wanenda  wanaolewa  tena  unaona  kuna  hii  mambo  ya  watoto  wengi  kwa  hivyo  nasema  kama

inawezekana.

Ya saba ni mambo ya land – Ama ni nyumbani kama ni Mzee au awe ni mzazi, yeye yuko na watoto  wanaume na wanawake,

mimi naonelea naona ni mzuri hata na hawa wote ni watoto  wake.   Naonelea kama ni mtoto wa kike hata yeye apatiwe share

ya shamba kutoka kwa baba  yake kwasababu hata yeye ni mtoto.   Kwa hivyo haya  ndio  nilikuwa  nataka  kuongea.   Asante

sana.

Com. Ratanya:   Asante sana kwa hayo machache Florence Kanini.  Sasa  tuna Joseph Mwitikua.  Ni wewe,  sawa sawa  na

utuambie jina lako Joseph.

Joseph Mwitikua:  Nibwega niuntu bwa kwiya aa uu. 

Com. Ratanya: Urienda kwaria na Kimeru, I sawa sawa u eyu. Uwe kara nthi oo hau. Hebu kaa hapa karibu. 

Joseph Mwitikua: Ni bwega bwi butongoretie mantu yaa kana akuru ba kuthuranira nteto ii. 

Translator:  Thank you so much people who are leading this process

Joseph Mwitikua:  Uuni ndirienda kugweta antu amwe nkuona agikilua muno, antu a twana. 

Translator:  Me I want to talk about the issue of children

Joseph Mwitikua:  tura tuniini buru twa Sukuru e primary, kuri thiina imwe mboneete niuntu inthomethetie ituku bineene muno

kuuma 1968 kinya neendi ndi Sukuru. 

Translator:  These children in primary school I have experience since I have taught them since 1968

Joseph Mwitikua:  kuri nyumoo bawita ira ikubwithua naara Sukuru, tuciitaa gender. Indikitie kumenya gender iu ni inthuku na

134



niibatere kwilelwa ni thirikari ya kenya kwa meetho yo yaili kana thirikari iria ikeeya, niuntu icio itumaa aana bathuuke. 

 Translator:  I have come to realize that some of the things that children are  being taught in school are  not good and I would

like the Government to look upon it

Joseph Mwitikua:  Agenda iu itubuui niuntu ciikairwa I kila mtu kinya muntu utina mathuganio yameega aumba gwikira agenda

igakuruka na yaumba o kirasi twana tutano kana tutathatu kana mugwanja. Antu au imbikakua aintuura muno. 

Translator:  These agendas of these objectives that are  taught in secondary and primary school the Government should look

upon them because at the end of the day they may ruin the children

Joseph Mwitikua:  buungi twana tura tukuthoma itwithairwa turi na thiina igita riria kaana kakwingwa kakeerwa kaiire muciari

na muciari naitire ngugine nara Nairobi, ungi naitire iruri kana kakareethia buo. 

Translator:  Again you find that children are  sent to go and collect money from the parent  they may find that the parents  are

not there and at the end of the day they may stay without any attention.

Joseph Mwitikua:   kwou imbonaa kukeeya kubwithua ana bakeengawa  njumaa  ugoro,  kenda  aciari  bao  bakeeya  kwithira

bari kwiya jumamosi iria ingi, no nibwega kethira kukaturawa kwingawa. 

Translator:  I am suggesting that when children are sent to go and collect the money from parents let it be done on Fridays.

Com. Ratanya: Geeria ri gutwira mantu yaria buumba kwenda yeekirwa ndeene ya Katiba lakini ti kutwira muno buu Sukuru

ibwirite  kwathwa,  I  nontu  Sukuru  iri  na  bara  bakurungamiira  Sukuru.  Uga  mantu  yaria  yoongwa  yaria  ukweenda  yeekirwa

ndeene e Katiba.  Kethira I ya naa kithomo kethira nuukua I kia utheri,  kana ni atia,  mithemba iu nio tukwenda,  ti  utua  ruono

ruraya na neendi ngukua ndaika ingi imwe niuntu nkwona wi mukuru buru. 

Joseph Mwitikua:  Na uu nkuri ntireka kuua antu au muno. Nika nkuua agenda iu tutumire agenda ira ikabwithua ni thirikari

cia kuuma parliament, turekae kubwithakia ingi naa mucii. Translator:   I  am suggesting that whatever is done or  whatever we

bring to our children let it be something we can stand for and be of the benefit because  most of what is actually taught some of

these agendas are not good.

Joseph Mwitikua:  Niuntu agenda iu niithukakia. 

Translator:  They interrupt what is supposed to be taught in school.

Joseph Mwitikua:  Kamulio kau kakeeya kwebela aana beendaendelea kuthooma. 

Translator:  If we overcome this, then it will be of great importance to us.

Joseph Mwitikua:  Na nkiuaa uu inkuua ibubwega na ringi o ruteerene ruu rwa thukuru, nitubati kwilelerwa kuteethua gwaka
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kethira I nursery, ni bara ba Katiba iria ikeeya, twithairwe turi na nursery, niuntu primary inyingi tutiona waatho bwa kututeethia

waaka nursery school.

Translator:  Again I am suggesting that letters are  provision where nursery schools are  introduced in our schools through the

Government

Joseph Mwitikua:  Katiba iu ikeeya no mwanka primary ithirwe iri na nursery school.  Translator:   and I am saying that let

the new Constitution that we are coming up with a provision whereby nursery schools are introduced.

Joseph Mwitikua:  Katiba iu ikeeya kwiya uu kinya ni meetho yakwa ara ntierie ndoona ikubwithia. 

Translator:  If it will come that way then I will be very happy

Joseph Mwitikua:  buungi kuuma o kiri aana bau kuri aana bangi baciari ni antu bati inya kana bakuiri ni beethe na bationa wa

kubarwaamira Sukuru iu nursery kana Sukuru iu ingi primary bakaauriria kuu kiri antu. Kwou ikubati Katiba iria ikeethirwa iri o,

ithirwe ikiileela antu bau ndeene e ma-location na ndeene e mantuura. 

Translator:  Again I am proposing the …

Com. Ratanya: Niatia ukwendaa kubwithua kiri Katiba.

Joseph Mwitikua:  Nkweenda bateethua I mugongo mwene kana county council mbeeca iria ciitawa bakariirwa nibo. 

Translator:  I am suggesting that orphaned children who want to have education should be assisted either by the Government

or by the county councils

Joseph Mwitikua:  Untu county council niyo njene antu. 

Translator:  because county council belongs to the people.

Joseph  Mwitikua:   Kwou  kinya  nkeeya  kurekera  au  endiu  kau  kakabua  ndaua  I  bwega.  Kinya  nkeethirwa  ndiina  yaangi

muno ya kuuga niuntu thaa ni iniini. 

Translator:  I will stop there and I hope that my views will be taken over.  Thank you.

Com. Ratanya:  Daniel Toithichio, Alexander Mange, endelea Bwana Mange.

Alexander Mange:  Mwene giti na commissioners. Mbitawa Alexander Mange. 

Translator:  My name is Alexander Mange

Alexander Mange:  Bura nkienda  kuua nika nkienda thirikari ibwithia mianka ya locations, kana sublocations. 
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Translator:  I am suggesting the Government should put the boundaries for locations or sub-locations

Alexander Mange:  Ikiuyuraa buru na iikirwe ndeene ya map cia atlas.

Translator:  in full and then put it in maps

Alexander Mange:  Na iritanwa ndeene ya schools. 

Translator:  and students/pupils should be taught about it in schools

Alexander Mange:   Nikeenda antu baria baanini bakiuma Sukuru bakeethirwa baicii uuma bwongwa mianka ya location na

sub-location ciao. 

Translator:  so that when these children are  coming out of school they will be  aware  of their locations and the boundaries of

their locations and sub-locations.

Alexander Mange:  batikaite kutongairwa ni akuru baakuru bakiirawa mwanka ni aa  na bara  bangi ba  location iria ingi nabo

beerwe mwanka ni aa na muthiene yaa ndua na antu baakua. 

Translator:  So  that they won’t be  directed by the older people  who will always be having conflict on these boundaries then

they end up fighting

Alexander Mange:  Nontu Kimeru kiuga kuti uulaa mwanki wiika kwa muntu ungi muntu aulaira ywoke.  

Translator:  because there is a proverb in Kimeru that says somebody lights up his own fire.

Alexander Mange: Na buu ibwo buumba kurigiria ndua iria ciithairwa iri oo niuntu bwa location boundaries.  

Translator:  This is the only way that can prevent the fights that are there because of boundaries

Alexander Mange:  Buu bwithirwe buri ndeene e Katiba. 

Translator:  so I am suggesting that this one should appear in the new Constitution.

Alexander Mange:  Buungi kiri waathani kana administration

Translator:  My second point on governors of administration

Alexander Mange:  Mwanka neendi rii kinya aana ba ari ibakuthoma. 

Translator:  up to now girl child are getting education

Alexander Mange:  Na uya uria ba arume bakuthoma. 

Translator:  as male or sons are getting the same education
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Alexander  Mange:   Na  ni  ma  baumba  kwithirwa  bo  kinya  ba  aari  barikuo  babaume  nkuluki  ya  ba  arume.  No  indi  kiri

waathani riria Ngugi igatua kwayanua, muno lainine ya administration yontu chiefs na sub-chiefs, thirikari nibwirite kwalilia ikibaa

mautongeria ya mithemba iu niuntu mwanka neendi barikuo kinya  PCs  thirikari  nibati  kwalilia  niuntu  antu  boonthe  ndeene  ya

kenya batirakura umwe. Kwi bo baumba kutongerua ni aka na kwi bo batiumba kutongeerua ni aka.  Kwi baumba kutongeerua

bageeta nyuma na kwi baumba kutogeerua bagaita mbere. 

Translator:   Emphasis  should  be  given  to  the  leadership  may  be  in  appointment  let  women  and  men  be  given  the  same

opportunities depending on the area  of origin.  So  that  we  don’t  have  an  area  whereby  men  overtake  everything  or  women

overtake everything.  Let’s have equality.

Alexander Mange:  Bakaewa baa  ma-chief guntu kuonthe,  kethira ni / nithirwe ni untu buumba kua considered kulingana na

area cia antu. 

Translator:  Women should not be allowed to or should not be made to be chiefs in every area or depending on the region.

Alexander Mange:  Niuntu kuri kuntu kumwe kura kurakura bakwelewa imbi gitumi sawa sawa baumba kwathika. 

Translator:  Areas where people have developed and they know they have got enough education women can then be allowed

to be chiefs.

Com. Ratanya: Ungekubali hawa wanawake wapewe fursa ya kuwa ma-DO ama ma-chiefs.

Alexander Mange:  Mwanka neendi rii tutaakinya au. 

Translator:  So I am suggesting that in Tigania East we should not allow women to be chiefs we have not reached that place

Com. Ratanya: Yaani unasema Tigania East wanawake wasiwe ma-chiefs. 

Alexander Mange:  Ngachokera au ringi. 

Translator:  So for the area of sub-chief I am recommending that women cannot be appointed there

Alexander Mange:  Baumba kunenkerwa mautongeria ya yoontu DC riria bakutongeeria kungi  niuntu  ikuo  kuungi  kukwona

lakini yoontu sub-chief, au ni nthi muno na bara bakwathwa ni bara batiamenya. Batiumba kwaathika,utiita na mbere. 

Translator: In the area of sub-chief he is recommending that the women cannot be appointed there,

Alexander Mange: Lakini ontu bwa DC

Translator:  but as for the issue of DC

Alexander Mange:  kana kwa DO

Translator:  or DO
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Alexander Mange:  Na kwitia iguru buu I sawa sawa. 

Translator:  and above women can serve there

Alexander Mange:  Na mautongeriene yara yaangi yoonthe buru aka ibakubwira. 

Translator:  and any other form of leadership women can actually serve.

Alexander Mange:  Kinya ura uumba ku-contest iti bia parliament naite buo. 

Translator:  Even if they contest Parliamentary seat we are okay with that we don’t have a problem with that.

Alexander Mange:  Lakini aa nthi kuri akuru bamwe na eekuru bamwe batiitikia ati uu obuo ni munene. 

Translator:  But these small other posts, these other small appointments the common man cannot trust  them with those posts.

They cannot fit there well or they cannot serve there well.

Alexander Mange:  Tontu buu ndeene e constitution ikwalilue area iria ikari iina utamaduni bwa muthemba yuu bagiikira muka

ari mutongeeria wa yontu sub-chief bakaalilakia ya buu. 

Translator:  So I am suggesting that such areas  or  such traditions should be looked upon so that when we are  electing these

women as chief or sub-chief we should put that one into consideration.

Alexander Mange:  buungi buria nkienda kuweeta

Translator:  Another point that I would like to suggest

Alexander Mange:  Ni mantune ya ndawa. 

Translator:  is about the issue of medicine

Alexander Mange:  antu ibaukua muno bamwe batikuumba ukinyila ndawa. 

Translator:  People are dying in large numbers who cannot reach the medicine

Alexander Mange:  kinya keethira ikukwoneka yaka bubui riria bawiita kugaana. 

Translator:  Even if it looks good what they are calling cost sharing 

Alexander Mange:  bamwe kuri bo batikwona kinay share iu. 

Translator:  some of the people cannot actually get what the money to share or the money to give part of it

Alexander Mange:  na tumirimu tuniini tu, ukoona kamurimu kakuuraga muntu na atikikua. 

Translator:  and very simple and easy diseases are killing people.
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Alexander Mange:  na nikio kiutuma ni akwa, mbua thirikari niibwirite kuyukia Ngugi ya kua antu ndawa utheri. 

Translator:  And that is why I am strongly suggesting that there must be universal and free medical attention

Alexander  Mange:   ura  ukaibwa  atikwenda  ndawa  iu  cia  utheri  ciandikiri  ni  thirikari,  akaita  cibitari  ii  cia  antu  mwanya

mwanya. 

Translator:  and in case we have somebody who is not interested in this free medicine then you go to the private sector

Alexander Mange:  hiyo niyo pendekezo ngukari nayo ruteerene rwa ndawa

Translator: that’s my proposal on medicine. 

Alexander Mange:  Inkuriikana tukiyukia wiciathi ndari muntu mucima. 

Translator:  I remember when we got the freedom of this country because I was an old person,

Alexander Mange:  miambo ira yauawa ni ati kithomo kikeethirwa kiri kia utheri.

Translator: the language of the day was education would be free.

Alexander Mange:  lakini nyumene ikiacookere kwaluka kiatwika I yaaka kiti kia utheri. 

Translator:  But later it proved that it is not free.

Alexander Mange:  na twana tumwe tutuume sana niuntu uuni ndirari mwaarimu igita riinene, tukaura niuntu tutikwona mbeca

cia kuumba wita na mbere niuntu aciari boo batikuumba lakini mwana nuumuume. 

Translator:  And some of bright children could not continue with education due to lack of finance

Alexander Mange:   na bakaurira  nau utheri baakura  bakaa  antu babai  na  ibo  bawiita  kua  kinya  bara  batibuui  niuntu  uume

bura buriokuo mutwe ywawe. 

Translator:  and these are children who are bright

Alexander Mange:  Ndienda kwithirwe kuri na free education.

Translator:  So I am strongly suggesting free education in this country.

Alexander Mange:  kiri bonthe.

Translator:  To everybody

Alexander Mange:  kuuma nursery mwanka form six. 
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Translator:  from nursery school up to form six

Alexander Mange:  na kethira iri o. buungi nkienda kuweta I mantu ya miithu.

Translator: and it will be there. 

Alexander Mange:  buungi nkienda kuweta I mantu ya miithu.

Translator:  Another issue is about forests.

Alexander Mange:  Miithu tukari tutiina miithu, thiina ikatwiyiira imwe ira baatwi tutikumenya. 

Translator:  Without forests we will be having a lot of problems that we don’t know.

Alexander Mange:  tontu buu miithu nibwirite kukarua nainya muno.

Translator:  so I am suggesting that they should conserve our forest.

Alexander Mange:  Na kinya kethira itukuua twi ndeene e thirikari iri na democracy. 

Translator: And even if we talk of a democracy country or a democracy Government.

Alexander Mange:  Thirikari niibati kwithirwa iti linient. 

Translator:  The Government should not be linient.

Alexander  Mange:   niibati  kwithirwa  iri  na  uwezo  bwaani  bwa  kukaanukia  muntu  weenthe  ura  ukeethirwa  atemete  muti

mwithuni ati na ruutha kana yutiriti ati yuu yutikubwira ndeene e mwithu.

Translator:  The Government should have the capacity and the power  to prosecute  whoever is tampering with forests  without

any legal reason

Alexander Mange:  Buungi kwina area imwe yetu ii iri gaiti, ndene ii uu intheri na iinene. 

Translator:  Another area we have a very Big expanded area this place and is not occupied

Alexander Mange:  na kutibuo yuututethia. 

Translator:  and it’s not helping people

Alexander Mange:  na antu I babaingi. 

Translator: and people are many.
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Alexander Mange:  na thirikari niibwirite kutwikiria irrigation nao. 

Translator:  And we are suggesting that the Government should take irragition to that place

Alexander Mange:  yontu ruui rwa likiuru iruo rukwinama uu na rungi karuwiita nao rukaurira nau utheri. 

Translator:  like the rivers that are coming flowing from this area they are just being wasted.

Alexander Mange:  rubati kucuirwa njira tukabwithirua irrigation nao. 

Translator:  We should come up with mechanism to provide irrigation to that area.

Alexander Mange:  buungi buu nkweenda kuweeta, kiri bwa muthia endu ikamwe katiere, I mantu ya miraa. 

Translator:  Another issue is about miraa.

Alexander Mange:  miraa itithuuki muno ya mbaki e thigara. 

Translator:  Miraa is not as bad as cigarettes.

Alexander Mange:  thigara kayaandiki ikaandikwa kinya ni imbii lakini niirimawa na ikabwithua na itiingawa. Kankuua miraa

itibati kuyukua iri drug imbii ya kuthukia antu, miraa nibwirite kuthuanirwa ni thirikari,  kethira kuri ndawa yuumba kuuma kuo,

ikarutwa kuo. 

Translator:  Miraa should not be  taken as  a drug but it should be looked upon to find if there is something any of substance

that can come out of it as a drug

Alexander Mange:  niuntu miraa nitwire kuriiwa ni ciuyuyu na kinya neendi no ikuriwa na antu batikuyaa. 

Translator:  because since time immemorial people have been eating miraa and there is no side effect has ever been confirmed

or seen.

Alexander Mange:  tontu buu nibatirie kucuirwa njira ikeendelea. 

Translator:  So he is suggesting that a way should come up to help the people through that miraa.

Alexander Mange:  I kaanya bwambira kakuthiira nkieleza bubwingaingi mantune ya miraa. 

Translator: I could talk more but unfortunately time is agaist me.

Alexander Mange:  buungi buu bukutiere, ni mantu ya… nkathiria mbere ya cio kwaumbika.  Akuru thirikari niibati kubacuira

kikaro. 

Translator:  Old people the Government should provide a way of upkeeping them
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Alexander Mange:  yoontu kuri ukuru antu baukinyia kuatwika ati na wa kumutethia na atiumba wiitethia kinya eethirwa ari na

aana bura aumba  kwenda  kutetheka  aana  bakeethirwa  bari  ngugine  kuraya  na  kuntu  mwanya  mwanya.  Na  agaacia  utethio.

Thirikari niibati kucua areas kuria akuru ya bau babwirite kwithirwa bari. 

Translator:  The Government should come up with a way whereby it can cater for the older people  who have nobody to help

them

Alexander Mange:  muno yoontu kuri bamwe baari o kinya baria baumbire kuruira kinya uciathi na bari mwoyo. 

Translator:  because we find that we have former freedom fighters and they are still alive

Alexander Mange:  na ibabwirite kuewa heshima niuntu ibaakuru. 

Translator:  and they should be recognized and given the esteem that they deserve.

Alexander Mange:  baangi bakurita ngui miaka kithuumba na baku-retire.

Translator:  Others have worked for so many years and they have retired

Alexander Mange:  sorry kuuga kinya yoontu uuni. 

Translator: I am sorry to say giving myself as an example

Alexander Mange:  na baangi babaingi. 

Translator: and so many others.

Alexander  Mange:   akuru  ya  bau  thirikari  nibwirite  kubacuira  antu  a  kuriaa  nikenda  bakeethirwa  baumba  gukura  ukuru

bubwega buti bwa thiina. 

Translator: Such old people the Government should come up with a mechanism and a way to keep  them somewhere and give

them the necessary

Alexander Mange:  Na buu ndeenda bwithirwa buri ndeene ya Katiba.

Translator:  and I would like that one to be in the Constitution.

Alexander Mange:  Buungi nkithiria, 

Translator:  My last point now as I end

Alexander Mange:   kinya kethira turi na democracy thirikari nibwirite kwithire iri strict  enough. Spare  the rod and  spoil  the

child. 

Translator:  the Government should be strict enough. 
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Alexander Mange:   Kwi njuno yuugaa spare  the rod and spoil the child, thirikari itibwirite kwithirwa iri toothless dog which

cannot bite. 

Translator:  The Government should not be a toothless dog and that should not Bite.

Alexander Mange: I recommend, bara bakeethirwa bari eeyia bari na makosa mahali fulani….

Well I would recommend that the Government should be strict to punish any wrong doer.

Com. Ratanya:   Mwalimu Alexander andika jina hapo kwa register  yetu.   Domiano  yuko?   Isaiah,  Miriti  Lethoya.   Ongea

kwa ufupi usiwe kama huyo Mzee wetu.

Miriti Lethoya:  My names are Lethoya and these are my points in summary form.  

My first point is that there should be freedom of worship in Kenya and that should be included in the present  Constitution.  This

is  because  let’s  say  in  our  schools  and  colleges,  the  children  that  belong  to  some  denomination  are  mistreated  by  let’s  say

teachers.  For example by being forced to do exams or  go for to be  taught on certain days whereby they worship God.   Let’s

say SDA children they are forced to go to do exams on Saturdays and go for tuition on Saturdays whereas they are  supposed

to worship their God.  So there should be freedom of worship in Kenya.

Another thing is that sponsors of public schools should not be  allowed to force any teachers  out of their school even if they do

not belong to their denominations.  All our public schools are  headed at  present  on denominational  levels.   That  means  I  will

give an example.  If a certain is sponsored by a certain denomination, the head teacher  should come from that denomination.  I

think that is what is operating now.  All public schools should be headed by everybody irrespective of the denomination.

The  other  point  is  that  in  school  curriculum  CRE  syllabus  should  be  drawn  by  representatives  from  all  denominations  and

include only the common Christian beliefs.  So we should not teach doctrines in our schools.

Laws on women rights to be revised as not to disregard men’s right.  This is because  there has been campaign over two years

ago over women’s right thus they have gone to an extend of ignoring men’s right.   So  as  people  consider  women  right,  men

“right” should also be considered.

The other thing is that the Government should declare the njuricheke council of elders as illegal. Since they are not of the interest

of  all  wananchi  but  of  those  who  have  something  to  give  them.  Let’s  say  money  or  something  else.   So  the  primary

responsiBility of njuricheke was to solve and to settle small disputes at  very local level  but  these  days  infact  they  are  making

small quarrels become bigger.  So they should be banned.
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Roads should have bumps where they pass market places in order to reduce the frequency of accidents in our markets or in our

roads.  I will give an example of (inaudible) market here, where many people have lost their lives because  it is a junction where

many people meet and there is overspeeding, our main road here and you see as  a result many people  have lost their lives.  So

that place should have bumps not (inaudible) alone but even else where.

Com. Ratanya:  Miriti, wakati wako umekwisha.  I think you don’t have more time, five minutes are gone.

Miriti Lethoya:  I think I have one point now.

Com. Ratanya:   One second then conclude.

Miriti  Lethoya:   The police duties should be thoroughly supervised  to  minimize  the  occurrences  of  bribery  and  violation  of

human rights.  

If there is no caning in schools,  in other  words  there should  be  caning  of  pupils  in  schools  so  as  to  control  the  behaviour  of

pupils and to increase the value of education in Kenya.

Cigarette smoking in public places should be made illegal.  

The MPs salaries should be  revisited  again  that  means  it  should  be  reduced  so  as  to  suit  our  economy.   It  is  too  much  for

Kenya.  In other words the salary for MPs should be reduced.  Thank you.

Com. Ratanya:   Okay, asante sana Lethoya.  Hapa naona tuna David Tulura.  Rugano MugamBi, MugamBi hayuko.  Moses

Gitonga hayuko, Geofrey Ngirithia, hata yeye hayuko.  Stanley  Muthee.   Paul  Kirimi.   Nikiita  mtu  ainue  mkono  wake  halafu

anakuja.  Sasa yule tunaye ni Stanley Muthee endelea.  Muthee uanze na kusema majina yako.

Stanley  Muthee:   Kwa majina mimi naitwa  Stanley  Muthee.   Nataka  kuongea  kwa  uchache  kwasababu  ile  point  nilikuwa

nayo zingine naona zimezungumzwa na sitaki kurudia.  Kwa hivyo nitaongea kuhusu point mbili tu.  

Moja ni kuhusu elimu.  Kwa vile maisha siku hizi yamekuwa magumu sana,  ningependekeza kwenye hii Katiba mpya elimu ya

primary  iwe  free.   Na  elimu  ya  secondary  nayo  au  elimu  ya  mseto  kuwe  na  cost-sharing.   Kwasababu   inaonekana  wale

wananchi wa kawaida ama common man, siku hizi hawezi kuelimisha mtoto hata akiwa muerevu.  Kwa hivyo hata Government

nayo iingilie hapo ione kama inaweza kusaidia wazazi ndiyo wasifinyiliwe sana na watoto  wengi wakose  kusoma.   Kwa  hayo

machache nataka kumalizia hapo.
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Com. Ratanya:   Nashukuru sana Stanley Muthee.   Na  wale wamebaki mjue kwamba mambo mengi yamesemwa kama vile

umesikia  Muthee  amesema,  yale  yamesemwa  na  watu  wengi  usiwe  unarudia  rudia.   Sema  kile  unajua  ni  mpya  kabisa

hakijasemwa  na  mwingine  na  halafu  unamaliza.   Dakika  moja  tu  na  unamaliza.   Paul  Kirimi,  hio  dakika  tu  halafu  unamaliza

kwasababu yamesemwa mengi.

Paul Karima:   Kwa majina mimi ni Paul Kirima  kutoka  Kalama  location.   Asante  Mwenyekiti  yangu  ni  yale  hayahusika  na

mwingine.    Ningeomba  serikali  hio  Katiba  inaenda  kurekebishwa  kwa  sasa  iangalie  maslahi  ya  wananchi  upande  wowote.

Hiyo ni kumaanisha wengine katika hata ardhi kwa maneno ya mashamba watu wananyanganywa mashamba yao wakipeleka

maralamiko  yao  kotini,  hata  ma-judge  wale  tunafikilia  wanapewa  mshahara  mkubwa  wanahongwa.   Na  kukubali  hongo  na

kunyanyasa  wenye  haki  kwa  kuwa,  wao  hawana  fedha  kuwapelekea  majudge.   Kwa  hivyo  ningeomba  serikali  iingilie  na

kurekebisha hio maneno.

Ya pili.  Katika  maisha  ya  wananchi  ningeomba  serikali  irekebishe  kusimamia  mwananchi  wa  kawaida  sio  kubagua  tajiri  na

maskini.  Kwasababu kwa wakati mwingi wakati tunaenda police station kupiga report juu ya shida mbali mbali za kinyumbani,

mtu akienda  hata  akiwa  amefiwa  na  mtu,  ama  hata  kwake  kumechomeka.   Akienda  huko  kupiga  report  tu  apewe  huduma

anahitaji pesa.  Bila kutoa hongo askari atakaekuta kwa duty hawezi sikiza yeye.  

Kwa hivyo ningeomba hata hayo yarekebishwe na serikali iangalie mpaka mtu wa dani kaBisa kuona maslahi yake vile anaishi.

Sio tu kuwa ati mwenye fedha ndiye ataenda police station asikizwe maskini akija anafukuzwa.  Hayo serikali iingilie kabisa.

Com. Ratanya:  Hio tumesikia sasa  asante sana.

Paul Karimi:   Mengine na mwisho ni katika mashamba – Ugawaji wa mashamba kama  sasa  location  hii  ndio  imeanza  watu

wameanza kupewa mashamba.  Mashamba ya wale watu hawana fedha saa hii yamenyakuliwa na matajiri.  Wanabadilishwa na

kupelekwa pahali penye mawe. Kwa hivyo ningeomba katika marekebisho ya Katiba serikali iangalie ndani hata ma-officer wa

land hata wao wanatumia ufisadi kama ma-offfice mengine.  Kwa hivyo wananchi wa kawaida hawana haki.  Yeyote mtu akiwa

hana pesa akiwa hana nguvu lolote hata hakuna kitu anacho, hana haki yake.  Kwa hivyo ningeomba maslahi ya mwananchi wa

kawaida iangaliwe zaidi ya wale wengine ambao wana mapato.

Com.  Ratanya:  Okay  Paul  nashukuru  sana  enda  hapo  uandikishe  jina  lako.   Mwingine  ni  Ntomoitha  Baitunyu.   Ni  wewe

Ntomoitha?  Keti hapo Mzee. Ntomoitha wambiririe na kuua riitwa riaku. 

Ntomoitha Baitunyu:  Mbitawa Ntomoitha Baitunyu (said his name repeatedly)

Translator:  My name is Ntomoitha Waitulu 
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Ntomoitha Baitunyu: Bura nkweenda ri, uuni ntiina yamaingi 

Translator:  Me I don’t have much to say I just wanted to propose about the issue of

Ntomoitha Baitunyu:  uuni nti na inya. Ngacuunwa muunda ni baa  batina inya, bara  barina mbia na aana bakwa bationa kwa

kurima. 

Translator:  I just want to highlight the issue of whereby the poor  their land is being taken away by the rich people  like in my

case my land was taken away so that is my area of concern

Ntomoitha Baitunyu:   Buu ibuo nkuua uuni miunda yaitire yoonthe na  indathinjirite  kinya  ntheenge  na  I  ninka  ntiina  miunda

iyaitire. Nkoria ka  muunda yuwita na nkimionaa tii. Indi nkeerwa kamiti ikaitire na miunda, ndaita kiri kamiti kaambira miunda

iyaitire, ka yweetire na mauru, iraita. 

Translator:  I wanted to say all my land was taken away even though I had gone to the traditional institution of njuricheke to

follow my land but unfortunately it was taken away.

Ntomoitha Baitunyu:  neendi njuri ncheke nayo itiendaa kwariria kamiti katireka njuri yaaria.  Rindi ina miaka iana. Tutirekwa

twaria,  twi tukumenya maantu  ya  mianka  na  tukamenya  mantu  ya  mbi  itireka  twaria.  Baraa  aamba  ba  miunda,  bara  bari  na

mbia. Kethira katwaria ma. 

Translator:   You find that we people  who have experience  in  the  issues  of  land  here  that’s  our  boundaries  and  all  that  we

know about  them but the land committee is not giving us an opportunity to express  ourselves or  may be to launch our claims.

And that is where you find there is a lot of no in this land policy that is already working.

Ntomoitha Baitunyu: Baatwi tutirekwa twaria, akuru ba akuru tutirekwa twaaria.

Com. Ratanya:  Ntomoitha neendi tukwibua mantu yau, ukanoa kuchokeria ringi, niuntu ituyaikirue na yaandikwa.  Neendi  ita

aara wiikire kirore kiaku. Sasa Agostino Rintari endelea.  Agostino utuambie majina yako.

Agostino  Rintari:   Jina  langu  ni  Agostino  Rintari.   Yale  ningetaka  yawe  katika  Katiba  yetu  kwa  marekebisho  ni  hawa

wakubwa hawa wako serikalini mtu asiwekwe pahali pamoja kwa miaka zaidi ya tano.

Pili.  Serikali yetu itoe uhuru wa vyombo vya babari.  Kwas  ababu ile iko inapotosha watu kama mimi, mimi sisikizi mambo ya

Kenya.  Kwa hivyo itoe uhuru wa vyombo vya habari.

Tatu hizi shule za primary ziwe za  bure  kwasababu  hata  kuna  watoto  wengine  hawawezi  kuendelea  na  masomo  kwasababu

hawawezi kugharamia hata elimu ya msingi. 
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Hata na hospitali pia ziwe serikali inasimamia hiyo iwe ya bure.   Tena hizi shule za private ziwe mbali au zipatiwe  wizara  hiyo

kwasababu zimekuwa nyingi na walimu hawafunzi katika shule za msingi kwasababu wanajnua watoto  wao wanasomea  shule

zile za private.   Walimu hawana haja na wanafunzi siku hizi sababu anajua yeye mtoto yake anasoma hawa wengine wanakaa

tu.

Com. Ratanya:  Haya tumesikia kwa hivyo jaribu kumaliza Agostino.  Okay nashukuru ama kuna kingine cha mwisho kabisa?

Agostino  Rintari:   Haya  nasema  ya  mwisho.   Kuna  jambo  ingine  inaendelea  hii  hata  katika  Katiba  yetu  kuwe  na  hii

accountability.  Kwasababu siku hizi hakuna pesa  zina-accountiwa ndiyo sababu kuna ufisadi mwingi.  Kile kinaweza saidia ni

accountaBility na kuwe na ombudsman kama kunawezekana kwasababu watu hata wanaogopa hata kutoa yao.

Com. Ratanya:  Okay asante sana kwa haya maoni yako Agostino.

Agostino  Rintari:   Nasema  hata  watu  wakubwa  wawe  wakipewa  ulinzi  na  serikali  kwasababu  kuna  wakati  mwingine

tunasikia hata kama ni waziri wa serikali waziri amepotea, waziri amefariki na ni mtu wa serikali sasa tunashangaa ni serikali gani

tuko nayo.  Asante.

Com. Ratanya:   Asante sana kwa maoni yako Mthangiriria, na  sasa  mtu  akija  aseme  yale  ya  muhimu si  kurudia.   Moja  tu

unamaliza dakika yako.   Yamesemwa mengi  kwa  hivyo  usirudie  rudie  mambo  mengi.   Thangiria  utaongea  kwa  Kimeru  ama

kwa Kiswahili?

Com. Ratanya:  Anza kwa kusema jina lako kwa ile lugha unataka kuongea nayo.

Nthangiria  M’ntuala:  Jina  langu  naitwa  Mthangiriria  M’ntuala.   Halafu  kwa  hiyo  mimi  nasema  ni  asante  kwa  serikali  ya

Kenya, pamoja na mtukufu Rais amekuja kutuma maneno sisi wananchi wote wa hakuna nguvu, maneno yetu ifikiwe na serikali

ya Kenya.  Kwasababu tuko na uhuru wa kuzikiliza mtu wote.   Sisi wananchi wale hatuna nguvu, hata kama nyinyi mnatumwa

na serikali mje katikati  yetu sikilizeni sawa sawa  hata  sisi  tukiwa  ni  wazee,  kuna  wengine  wanakuta  mababu  wao  wamekufa

kitambo bado  kuwaona na  macho.   Mchanga  ulikuwa  wa  baba  na  nyanya  na  guka  ilikwenda,  unaumizwa  tu  na  mwananchi

mwingine kwa Kenya na nchi yetu si mkoloni.

Com. Ratanya:  Kwa hivyo unataka nini?  Sema kitu kimoja.

Thangiria M’ntuala:   Mimi naomba serikali iangalie maskini wale  wako  wasaidiwe  waone  njia  ya  kuwarudishia  mashamba
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yao kwasababu mageuzi sisi hatupati.  Kama ni Katiba inarekebishwa hiyo Katiba iangalie mwananchi yule wa ndani kabisa.

Com. Ratanya:  Kwa hivyo unapendekeza mambo ya mashamba ama nasikia ukisema ma-case yaishe.

Thangiria M’ntuala:  Mimi nasema Katiba ile itaendelea sasa kama ni Katiba sisi tunataka kuwekewa mpya macho yao kwa

wananchi kaBbisa waangalie wale wanaumizwa na wengine.

Com. Ratanya:  Kwa hivyo maskini asaidiwe?

Thangiria M’ntuala:  Maskini atapate kupata na moja kama wengine na wakuwe na nguvu kama wengine.  Katiba iingie kwa

serikali.

Mimi nataka nikiweza kuomba serikali ma-chief na ma-sub-chief  maana hasikii maneno ya wananchi wa ndani.  Wachuguliwe

na wananchi na mlolongo wa kura.  Naomba hio Katiba iingie.

Ingine nashangaa na kusikia maneno mengi yanazungumzwa na Rais kufika hapa apana jazwa na wakubwa wetu wale na mayor

apatikane.  

Watoto  wengi  kila  siku  wanafukuzwa  mashule  na  watoto  wanambiwa  wasome  kabla  ya  kwenda  kulala  nyumbani.   Wakja

nyumbani wanakuta mama yao amekwenda sokoni,  wengine wamekwenda shamba sasa  yule mtoto  kwenda  na  kurudi  kama

anakosa mtu wa kumpeleka shule akalale.   Ninaomba serikali iangalie sisi ni wakulima, hakuna vile sisi tunakaa tunaenda pale

halafu warekebishe hiyo maneno walimu waambie waache kufukuza watoto.   Kama ni njioni mpatie mtoto barua aletee mama

na wazazi wao.  Kabla watoto  kuzini nyumbani bila kuona mtu.  Wakati  ule wanafukuza kama iko kitu kwa shule wanafukuza

watoto na hawezi wakatumia barua wakuje nayo mama yao akate  kwenda kushughulika.  Mimi nasema serikali irekebishe hio

iangalie waalimu wawambie wawape watoto barua wakati wa jioni wapatie wazazi wao.

Com. Ratanya:  Asante sana kwa haya maoni yako, si umemaliza sasa, asante sana.  Sasa  wengine mtu akija mtu aseme kwa

ufupi si kurudia mambo  yale  yamesemwa  na  mwingine.   Sasa  umeitwa  na  nani  kwasababu  kwa  list  yangu  niko  na  Salome?

Hapana hukuitwa hebu ngoja  kidogo.   Salome  ni  nani?   Hebu  ngoja  kama  utasikia  jina  lako.   Taibuyu  Atanasia,  Tondewa,

wewe ngoja mpaka uitwe jina lako,  si hio ni heshima.  Kwa hivyo Mzee sema yako na dakika moja kama ni wimbo kama ni

nini ni maoni yako toa kwa dakika hio moja.

M’ndeewa:  Uuni mbitawa M’ndeewa M’Nkiinki ura wabucuire weea bwa kuu. 

Translator:  I am Tondewa who fought for the freedom of this country.
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M’ndeewa:  Rira tworoaa acunku. 

Translator:  Fighting for the freedom of this country

M’ndeewa:  na no ntwire ni. 

Translator:  and I am still alive.

M’ndeewa:  na ntiuaa indombaa. 

Translator:  And I have never been borrowing

M’ndeewa:  I mawega nkwenda yakuluka, mawega yontu neendi babwi.

Translator:  I want good things out of this Constitution

M’ndeewa:  Bukwigua. Nonga nandi thirikari ikeeya untethia. Rindi uuni ntuire ndi maskini. Translator:   I  have been a very

poor person I would like the Government to assist us

M’ndeewa:  na antu baria bataruire ibo boona baita. 

Translator:  People who did not fight for the freedom of this country are the ones who benefited from it

M’ndeewa:  (Song) Ndauma Mathira x2 Kuanda nguruneti. Nguruneti x2 Nguruneti ui na bunduki cia nthi.

Kunda kiimbo, ii uui kuunda kiimbo. Kunda kiimbo uui M’mieru kuunda kiimbo. 

Kunda kiimbo, ii uui kuunda kiimbo. Kunda kiimbo uui weenda kunenanenea. 

Cia Kiambu, ii uui cia Kiambu, cia Kiambu igakara igakabura. 

Cia Murang’a, ii uui cia Murang’a , ciuaa ntirimaa. 

Cia Nyeri, ii uui na cia Nyeri, ciuaa ni simba.

Cia Embu, ii uui na cia Embu, ciuaa nguruneti. 

Cia Meru, ii uui na cia Meru, cia kuthinja na cietu. 

Com. Ratanya:   I  bwega sana  M’Ndeewa  niuntu  bwa  rwimbo  ruu  rwaku  rwa  mau  mau.  M’Ndeewa,  ni  waari  mwithuune

wee?  Ibwega  muno.  Ulikuwa  msitu  wakati  wa  Mau  Mau?   Asante  sana  kwa  huo  wimbo  wako  wa  wakati  wa  Mau  Mau.

Tunaendelea sasa kwa speed wananchi kwasababu kumekuwa karibu usiku na mambo mengi yamesemwa.  Mtu akiitwa hapa

atakuwa na dakika moja tu  na  nikimwamBia  saa  imekwisha,  aondoke  hapo,  aende  aweke  sign  pale  na  tufanye  hii  heshima.

Kwasababu  hatuwezi  kuendelea  usiku.   Na  wale  wamekuja  saa  hii  ya  jioni  wasiwe  wanatuahirisha  sana.   Tumekuwa  hapa

kutoka saa mbili na hapa namuita Nancy Nkirote, tunafuata list.  Kiambi J.N., hayuko, Peter Thiribi.

Peter Thiribi:  Kwanza kabisa ni asante kwa Commission kama vile umesema majina yangu ni Peter  Thiribi.  Yangu sio mengi

kwasababu  mengi  yameshasemwa.   Yale  nimesema  ama  kuongezea  kidogo  tu,  ni  kuhusu  maslahi  ya  wanyonge  ama  wale
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ambao ni maskini.  Hayo nimesikia yamesemwa lakini hao hao ndio wale hata hawawezi kuongea kwasababu yaani kukiwa na

case yeyote hawa kwasababu hawana pesa wakiwa wanagombana na yule ambae ako na pesa,  hawa wanaenda na anamzima

ama anaenda kama ni huko kwa court  anaenda  kama  ni  wakiri  ama  wale  wengine  tuseme  wale  wanahusika  kwa  hizo  case.

Wote anaenda kwa njia ya ufisadi.

Com. Ratanya:  Twambie mapendekezo yako.

Peter Thiribi:  Kwa hivyo mapendekezo yangu mimi nasema wafikiriwe, yaani hawa wanyonge wafikiriwe.  Tukiangalia kwa

upande  wa  mashamba  hawa  ni  wale  ambao  wananyimwa  tukiangalia  katika  kitabu  cha  Isaiah  katika  Biblia  5:8  –  13  hapo

tumeona  vile  wale  ambao  wananyima  wanaenda  wanachukua  shamba  kutoka  mahali  fulani  wanapeleka  mahali  ingine,   haya

hayawezekani.  Yule anachukua ile shamba kwasababu anachukua shamba ya mtu ambaye ni mnyonge na anaenda anawekelea

juu  ya  ingine  ama  ni  nyumba  juu  ya  ingine  kama  vile  hio  Biblia  inasema,  hawa  watahukumiwa.   Kwa  hivyo  upande  wa

mashamba, shamba isichuliwe kutoka mahali fulani ipelekwe mahali fulani.  Nataka hio iingie.

Com. Ratanya:  Hio tulisikia zamani na kwa hivyo hata sasa na iwe mwisho sasa.  Fanya ya mwisho.

Peter Thiribi:  Hio ingine ni wale ambao ni mayatima katika kitabu cha kutoka 22:22-24  inasema hawa nao wasinyang’anywe

vitu viao.  Hio nayo hata ifikiriwe sana.   Na  nikiangalia upande wa wanakamati,  wanakamati  wale wanakuja,  wanakamati  wa

land.  Wakati wanapoenda wasikae kwa muda mrefu sana kama wakati  huu sisi tumepewa maralamiko.  Na  kama tumepewa

maralamiko wale ambao waliekuwako mbeleni  wasikie  hio  case.   Wao  watoke  wengine  nao  wakuje  hio  nasema  iingie  kwa

Katiba yetu ili wasiwe wanakaa mpaka mwisho kaBisa lakini wawe wanakuja wengine wana

Com. Ratanya:  Unapendekeza wakae miaka mingapi?  Sema kwa ufupi.

Peter  Thiribi:   Kama miaka miwili.  Hata kama chief imeongewa hio ndiyo nasema ni ya mwisho yaani,  chief  achaguliwe  na

wananchi na assistant chief na kama hatakuwa akichaguliwa, awe akipigwa transfer.   Kwa sababu DO na wale wengine wote

wanapigwa transfer hata huyo awe anapigwa transfer.

Com. Ratanya:  Nashukuru sana Peter  Thiribi kwa hivyo nenda hapo kwa register u-sign jina lako.   Stephen Maiya,  Robert

Ngilia na Robert sema kwa ufupi.  Ni wewe unaitwa Robert, say your name.

Robert  Ngilia:   Mimi  naitwa  Rober  Ngilia.   Asante  sana  mimi kwa  Katiba  yale  naona  sana  kitu  mbaya  ile  naona  Katiba

irekebishe ni chief sana wawe wanapigwa transfer kama watu wengine  wafanyikazi  wa  serikali.   Hio  ni  point  moja  yangu  ya

kwanza.
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Ya pili ni school headmasters.   Wawe wanapigiwa kura  ndani  ya  school  area  kulingana  na  wananyanyasa  wananchi  sana  na

kura  pesa  ya  school  na  wawe  wanafuatiliwa.   Hata  akipigwa  transfer  mahali  juu  maskini  sana  ndiyo  wanaonelewa  matajiri

hawaolewi na headmaster.

Ya tatu ile mimi naweza  sema  nikisema  kwa  ufupi  nasema  kama  ni  area  ile  chief  anaongoza  sana  kulingana  ndio  nimeongea

mambo ile chief anafanya,  hiyo  area  inakuwa  ni  ya  chief  ndio  baba  na  ndio  mama  mtoto  na  hata  ndiyo  familia  yako,  wewe

huwezi kuwa na uongozi.  Kwa hivyo hio sheria ichukuliwe iangaliwe mzuri.  Mimi sina mengi ya kusema ni hayo tu.

Com. Ratanya:  Nashukuru  sana Robert  Ngilia na mwingine hapa ni Stephen Nchebere.

Stephen Nchebere:   Kwa jina ni Stephen Nchebere.   Nasema asante sana kwa tunikubalia  niongee  machache  sana.   Mimi

sitaongea mambo mingi ninasema muangalie hii Katiba mpya iangalie sheria ya urithi, wakati  wa kurithi mali.  Kwasababu mtu

akifariki anawacha Bibi yake na mali na ng’ombe.  Bibi anaanza hata kuwa mlevi anakunywa pombe na  wanaume  huko  kwa

vilabu mtoto wanakuwa maskini.  Kwa hivyo ningetaka mwanamke akiwachiwa mali kwa hio Katiba awe anaweza kulindwa ni

baba  ama community kama vile muhiriga.  Wanalinda yule  mwanamke  ili  asiharibu  mali  kwasababu  wakati  mwingine  unaona

watu  wamekufa  kama  hapa  kwetu  mwanamke  anachukua  hizo  vitu  kwanza  kama  alikuwa  wa  mbali  anauza  hata  shamba

anaenda na watoto.  Baadaye wakienda kwao watoto  wanakuwa maskini wanarudi hapa wakilialia.  Kwa hivyo nataka sheria

ya urithi iangaliwe isiwe ikasemakama ati bibi yako ndiye mrithi wa mali yako.

Com. Ratanya:  Unapendekeza nini wewe?

Stephen Nchebere:   Ninapendekeza hio sheria isiwe ni sheria iwe muhiriga ndio wanachunga yeye halafu tena muhiriga  ama

community ya clan.

Halafu  sasa  naongea  upande  wa  employment  –  Nataka  division  headquaters  iwe  ndio  mahali  ya  kuandikia  watu  kazi

kwasababu huko Maua watu wetu nafasi zetu zimechukuliwa na wageni district  headquaters  wakubwa  unaandikisha  mtu  kazi

unamwandikisha kazi nafasi ile ingechukuliwa na watu wetu hapa inaenda.  Kwa hivyo nataka ikiwezekana Katiba hio iamBiwe

divisional  headquarters  kama  zamani  police  walikuwa  wanaandikwa  kama  hapa  kwetu  Mulili  wakati  wa  Kikoloni  AP  wale

waliandikwa mbele retired waliandikiwa Mulili.  Tunataka hata kama ni police wakiwa huko Maua mtoto wangu saa ingine hana

pesa ya kwenda Maua kuandikwa kazi ya  kwenda  police  ama  kurala  huko  na  kunahonganwa  usiku.   Ningetaka  hata  kama

kunahonganwa  iwe  employment  iwe  divisional  ndiyo  tuwe  na  ma-officer  wetu  sio  ati  mtu  akiandikwa  analetwa  Tigania

akiandikwa anaitwa Tigania na kuna watu wetu.  

Kuna wizara nyingi za serikali ambaye haina watu wetu kwasababu kazi headquater  ni Nairobi.  Hata ingewezekana Katiba hio

mpya ichukue headquaters  zingine ilete pande hii si kila kitu kiwe ni Nairobi.   All headquaters  zinakuwa Nairobi.   Kwa  hivyo
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hiyo  Katiba  kwasababu  unajua  taabu  bado  itaongezeka  ningetaka  area  ya  division  kuwe  kwa  fulani  anaweza  andikwa

amu-releave na yeye anze process hata akipata transfer ndio tuwe na equal.   Ukiangalia wale watu wameandikwa kazi hapa ni

wale wako na nguvu ya kukimbizana kazi kama Nairobi,  kukimbizana kazi kama ni  huku  Maua.   Kwa  hivyo  nataka  division

headquater iwe na uwezo kama ni kazi ikitangazwa na sisi kama ni police tunaandikwa police yetu hapa na ndio anaweza

Com. Ratanya:  Hapo tumesikia, usirudie sana kama tumesikia.  Sema ya mwisho sasa.

Stephen  Nchebere:   Ya  mwisho  nilikuwa  naongea  tu  hiyo  mambo  ya  urithi  sikuwa  na  mambo  mingi  mimi  kwasababu  ni

haraka haraka na sikua na habari.

Com.  Ratanya:   Asante  sana  Bwana  Stephen  Nchebere,  anayefuata  hata  yeye  ni  Stephen  Ntojuri,  kama  hayuko  Julius

Kathure yuko.  Julius Kathure sema yako kwa ufupi.

Julius Kathure:  Mbitawa Julius Kathure wa M’ithare gwakwa ni aa murima ini jirani ya polytechnic.  Nitazungumza machache

  kuhusu employment na wale Wakenya wengine ambao walikuwa huko Nairobi kulikuwa wafanyikazi wa (inaudible) miaka ya

88  tangu  wa  leo  nalaumu  ofisi  ya  mkuu  wa  sheria.   Yule  liquidity  manager  ambaye  alikuwa  appointed  na  receiver  manager

alikaBidhiwa pesa kupitia high court na hata sasa juzi nilikuwa na uliza nitatumia mbunge gani wakati  Commission hii inaendelea

kuandikisha.   Kwanza  nashukuru  nyinyi  kwa  kuja  hapa  area  hii  nipate  kueleza  nyinyi  ya  kwamba  ofisi  ya  mkuu  wa  sheria

ichunguzwe ni kwa nini ma-million 140,000 hatuwajawai kulipwa kutoka saa hii?

Ya pili hata kama nilikuwa nimeandika hapa chini mambo matano hivi nimeona au nimeelewa yamezungumzwa na wengine.  Ya

pili ni kuhusu mashamba.  Ikiwa mtu kama mimi niliificha shamba miaka ya 79 shamba ya baba  kwasababu baba  hayuko hai.

Baada ya kuitisha tulienda na ndugu yetu mkubwa tukamalizana akabakishiwa eka  46 kwasababu nilikuwa nasema, asitolewe

mtoto kabla ya kunipatia kabla ya mimi kupewa hio shamba.  Tulienda na Mzee huyu amezaa vijana hata wengine ni vocational

officers wanakaa shehemu za (inaudible)  wamekuja  kutoka  huko  kwasababu  ya  ufisadi  mimi nakuuliza  Bwana  Laban,  ikiwa

itakuwa na uwezekano mtu kama

Com.  Ratanya:   Fanya  hivi  Julius  Kathure  tuambie  yale  unataka  kwa  Katiba  lakini  si  Ratanya  ambia  Commission  yale

ungetaka yaingizwe katika Katiba kurekebisha Katiba yetu.

Julius  Kathure:   Nataka  kueleza  Commission  ya  kwamba  mambo  yamechacha  katika  Muthara,  (inaudible)  kuhusu

mashamba.   Wale  watu  wasio  na  pesa  wanahangaishwa  na  matajiri  wenye  pesa  kubwa  kubwa.   Waweza  kuona  mtu

ametolewa hapa amepelekwa sehemu ingine, hata sisi tunashangaa sana, ofisi hio ifike (inaudible)
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Ya pili ofisi ya mkuu wa sheria mwangalie sana, ipigwe (inaudible) mara moja.  Asante.

Com.  Ratanya:   Okay  nashukuru  sana  Julius  Kathure  sasa  mwingine  ni  Wallace  Muriuki.   Wallace  Muriuki  yuko?   Huyo

hayuko  na  Rumano  Kairi  uko  wapi?   Hata  Rumano  Kairi  hayuko  huko,  tumemaliza.   Kwa  hivyo  wananchi  mumeona  ya

kwamba tumemaliza isipokuwa tuone kama yeyote alikuwa ameandikwa hapa lakini hakupata  nafasi.   Nyinyi  hamjaandikwa?

Hebu  inua  mikono  wale  wanataka  kutoa  kitu.   Wale  wanataka  kusema  kitu  hata  ingawa  hawajaandikwa  wainue  mikono.

Naona ni mmoja tu huyo wa pili,  huyo  wa  tatu,  mwingine,  hawa  watatu  kujeni  karibu  hapa  kujeni  hata  kwa  hio  form  nyinyi

watatu.   Na  nikiambia  mtu  ondoka  umemaliza  saa  yako  aondoke  kama  si  hivyo  sitakubali  mzungumze.   Namna  hio?

Kwasababu  hatutakaa  hapa  sana  mwingine  aje  anataka  kuongea  aje  hapa  karibu.   Bwana  co-ordinator  watakuwa  listed

kwasababu pengine hawakuwa wameandikwa.  Hebu wewe anza.  Ni huyu taja jina lako keti hapo na utaje jina lako.

Dominic  Ntandi  N’toricho:   Naitwa  Dominic  Mtandi  N’toricho  kutoka  Muthara  Mission.   Na  mimi  ninashukuru  kwa

msimamizi na Chairman wa Katika yule anasimamisha Katiba hapa Muthara,  namshukuru sana.   Mimi nitasema maneno tatu tu

ama sema ni mbili kuhusu  Katiba  kwa  vile  tu  naombe  hapa.   Mimi  nasema  hii  nasema  nikiomba  kama  maombi  Njuricheke,

Katiba ikiandikwa iwekwe kwa Katiba.   Zamani area  hii yote ilikuwa  na  maji.   Kwa  misitu  hakuna  mtu  alikuwa  anasimamia

misitu.  Misitu ilikuwa inasimamiwa na njuricheke.   Saa  hii iko wezi wanaiba mwizi ule  anaiba  akipelekwa  kwa  njuricheke  na

akienda zamani ataitokesha yeye mwenyewe.  Lakini ukienda kotini atakataa,  mimi naomba namna hio.I918 mjerumani alikuja

akakuta  njuricheke  hakukosana  1941  Mwingereza  alikuja  akakuta  njuricheke  sheria  ilijulikana  tu.   Mimi  naomba  sheria  ya

njuricheke iwekwe kwa Katiba.  Hakuna mengi.

Com.  Ratanya:   Sawa  sawa  tumesikia,  asante,  sasa  mwingine.   Kuja  u-sign  Bwana  Dominic  kwa  hayo  umesema  hapo.

Mwingine sema majina yako na useme kwa ufupi kama huyo mwingine.

Joseph Ikiao:  Jina langu ni Joseph Ikiao na mambo yangu yalikuwa ni mengi.

Com. Ratanya:  Sema jina lako pole ple na tusikie vizuri.

Joseph  Ikiao:   Jina  langu  ni  Joseph  Ikiao.   Yangu  ni  mambo  nilikuwa  nimeandika  mambo  mengi  hata  wakati  ule  tulikuwa

Kianjai  tulikuwa  na  Bwana  Ratanya.   Lakini  siku  hiyo  hatukusema  lakini  nilikuwa  nangoja  kwa  yangu  lakini  yangu  ambayo

nimeandika leo yanahusiana na mambo ambayo sikuyasikia yakinenwa na kwanza yanahusiana na upande wa sheria – Judiciary.

Judiciary  kuna  kasoro  pale.   Unaona  kama  ni  magistrate  anandiika  yeye  pekee  anatakiwa  mtu  mwingine  wa  kuandika  pia

independent person waandike hawa wawili.

Com. Ratanya:  Sasa Joseph Ikiao tupatie mapendekezo yako.
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Joseph Ikiao:  Mapendekezo yangu ni yule magistrate anaandika asiandike pekee awe na mtu mwingine wanaandika wawili ili

mtu akirudisha appeal  kusiwe na contradiction.   Kwasababu sasa  siku hizi mmoja  akiandika  hata  kukiwa  na  corruption,  yule

ameandika mambo ni hayo hayo tu hata nikisema yes anaandika.   No  na hakuna mtu mwingine wa kumwamBia usiandike no.

So this person will write yes and the other one will write no.   So  when I appeal  the things will contradict.   Kwa hivyo hio ndio

pendekezo langu asiwe peke yake.

Com. Ratanya:  Hio tumesikia, tumesikia hiyo.

Joseph Ikiao:  Napendekeza  pia hii mambo ya majimbo pia.   Sio mbaya sana isipokuwa wengi hawakutaja  lakini nyenyewe

sio mbaya . This is sharing of the economy of the country equally. Kwasababu wengine hawapati  kwa makabila yale makubwa

ikiwa hakuna majimbo basi mambo yataharibikia wale wachache.

Ingine ni ma-chiefs wasilipwe pesa  wakati  mtu anaenda ku-report  kwasababu siku hizi  mtu  akienda  ku-report  analipa  shilingi

100.  Na yule atakuja tu kuitika ni shilingi 100 sasa huyu chief anakaa kama mtu ambaye hajaajiriwa kazi.

Com. Ratanya:  Sasa hiyo unalipa kwa chief ama ni kwa assistant chief?  Ni wote ama ni kwa assistant  chief.  Wote  wanalipa

huko.

Joseph Ikiao:   Hakuna ambaye halipishi.  Ingine ni habari  ya retirement badala  ya kuretire  ukiwa  na  miaka  55  wawe  kama

wale wengine hata watumishi wa serikali wa-retire wakiwa na miaka 65 kama hao wanafanya kazi katika parastatals.

Ingine ni mawakili.  Kila moja siku hizi akizungumza anazungumza habari ya wakili.  Yule maskini hana pesa  anawekewa wakili

ambaye hataweza hata kitu kidogo kama wewe hakuna haja ya kuweka wakili kama unajua unasema ukweli.  Kwa hivyo sheria

ningependekeza mimi hii Katiba.

Com. Ratanya:  Kwa wakili unasema unapendekeza nini kwa mawakili?

Joseph Ikiao:   Wawe  wana-handle   cases  zile  kubwa  kubwa  wale  sio  cases  zile  ndogo  ndogo,  petty  cases.   Ile  cases  ile

ina-partain the state and other things not the simple things kwasababu wengine wamemalizwa hapo sana.

Ingine ambayo ningetaka kusema ni pia makanisa yanatakiwa pia yawe accountaBility na pia wawe wakifanya budget  yao  ya

mwaka kila mshiriki ajue ni kiasi kigani ambao kinatolewa.

Com. Ratanya:  Okay, sasa saa  yako imekwisha kwasababu kuna wengine wanangoja na hapo Joseph Ikiao nasema asante
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sana wengine wanangoja.  Tuliagana ni dakika moja na wewe unaendelea kusoma kitabu.

Joseph Ikiao:  Moja tu.

Com. Ratanya:  Nusu dakika sasa.

Joseph Ikiao:  Nusu dakika.

Com. Ratanya:  Hutasoma hio kitabu yote.  Sema point moja, funga kitabu na useme point moja.

Joseph Ikiao:   Ingine nasema wale ambao wanaenda katika courses  za nurses ile maandishi yao  yasiandikwe  short  hand  ile

wanandiika ile maandishi hatuelewi wakitaka kuiba dawa wanakuandikia kumi wanachukua kumi hapa.   Wakikuandikia ishirini

wanachukua  kumi  hapa.  Halafu  wanakupatia  tano  unaona  sasa  wewe  unaenda  kwasababu  hakuna  mtu  mwingine  kwa

ku-interpret hio.  Kwa hivyo mtu mwingine awe pale ukichukua ile karatasi  ukipewa dawa upeleke hapo huyu, naye akusomee

kama ile dawa umepewa kama ni sawa au sio sawa.

Com. Ratanya:  Tusikisane sasa umalize na umemaliza kwa njia nzuri si ndio.  Asante sana kwa hivyo nenda pale uandike sign

yako.   Wengine  mnataka  kuja  kupeana  story  ndefu  ama  ni  kusema  jambo  moja  ambao  bado  sema  halafu  unaenda.   Si

kutengeneza story ni mapendekezo halafu unamaliza.  Hebu pendekeza yako.  Kwanza sema jina lako.

Mzee Henry:  Mbitawa Henry Baikibini, ndeenda thirikaari yuumba kutethia antu aa rwanda aa kwina kieni kiitheri tukuumba

kwithirwa  tukirimaa  nao  bara  baacirie  miunda  niuntu  itwaitire  kurima  rwanda  ruu  rurari  utheri  lakini  tukeethira  tutina  akaria

bautukaria tuatwika nooka tukeeya kuringa o naa kwa thirikari ndeenda tume ii itutethie kambi ii ithirwe iri ati ati au. Ti yaandika

asikari  beeta  kuriaa  “thiulu”(Isiolo)  kana  baria  naa  muriri.  Ndeenda  tume  itutethie  antu  aa  angi  tukwona  na  arimu  na  aritani

niuntu twana turia tutina kithoomo neendi twana turaumba gukinyithia nkuluki ya miaka muanja turi micii niuntu muntu naawaacia

bia wiita kuria mwarimu wa nursery ndeenda thirikari ituandikira mwarimu wa nursery niuntu muntu naakuremwa wiikia kaana

thukuru niuntu bwa nursery, niuntu ariitua ngiri ithatu kana inya. 

Com. Ratanya:  I sawa sawa, au tuwiikua bwana henry. Urienda kithoomo kia utheri kia nursery na primary kana tibuo ukuua.

Twire au ukuthiria na tuwiikua ibwea sana. Mzee tuambie jina lako an useme kwa ufupi kama wengine.

Joseph Mirugoji: Au aangi inkuua akuru ba njuri ncheke nibabwiri kwakirua kambi kinya kaniini kutethua kinya antu amwe ni

thirikari niuntu nibo bakwingirirua magamba yaa ya ithaka bii bionthe kinya bieta nara bikeeya kuthirirua aa kwa njuri ncheke.

Ibabwiri kwithirwa bakiayawa heshima I thirikari bakoona kinya kambi bakoona kinya kambi bakabwithirua  kinya  kauntu  no

kamwe. 
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Com. Ratanya:  Joshua unapendekeza nini sasa?

Com. Ratanya:   Asante sana Joseph umesema freedom fighters waangaliwe na wapewe malipo. Na  tena umesema freedom

fighters  hawa  wapewe  mashamba  kwasababu  walipigania  mashamba.  Na  watoto  wa  freedom  fighters  wapewe  masomo  ya

bure.

Joseph Mirugoji:  Sawa sawa.

Com. Ratanya:  Asante sana.  Mwingine.

Joseph  Mwiturio:   Mimi  naitwa  Joseph  Mwiturio  ninashukuru  Committee  nzuri  kwa  vile  wamekuja  kutuletea  kutoa

maralamiko yetu yale yalikuwa yametufinya kwa miaka mingi. Mimi nitasema machache tu kidogo masaa imeisha.  

Mimi ningependa hii community ichukue elimu ya bure. 

Na ya pili kama tunaweza kupewa wakili wa kusaidia wale wasiojiweza kwa maana hapa kwa macases nyingi hapa tunafinywa

sana.   Unaweza  nyanga’nywa  shamba  yako  au  mali  yako  kwa  vile  huna  pesa  ya  kuweka  wakili  .  Unapelekwa  hivi  hivi

unaambiwa case imeisha na ambao hujajaliwa.  Kwa hivyo nimeshukuru nyinyi kwa vile mmekuja kama Katiba inaweza endelea

hivi mwende mchukue maoni yetu.  Ningependa elimu ya watoto iwe ya bure.  

Na kama inawezekana wapate  kuandika jeshi,  police au wapi  iwe  ikiandikwa  kwa  division  sio  kwa  district  maanake  district

hatupati wote wanachukuliwa wachache sana.  Lakini wanaweza chukuliwa hata wa district  ingine wanaingia kwa district  yenu.

Sasa ikiwa inawezekana ingekuwa nzuri.

Com. Ratanya:   Sasa  Joseph umemaliza.  Nafikiri hawa ndio walikuwa wamesema watazungumza  na  tumemaliza  ama  kuna

mwingine alikuwa amependekeza kusema kitu?  Na  wewe Mzee si ulimaliza?  Sasa  hii ndiyo wa mwisho okay kuja na useme

yako ya mwisho kwa ufupi kabisa.

Stephen Mirugoji: Yangu nitasema matatu hivi tu.

Com. Ratanya:  Tuambie majina yako kwanza.

Stephen Mirugoji:   Kwanza mimi ni Stephen Kathuri.   Kwanza  ile  kitu  ningependekeza  ni  kuhusu  hii  masomo  yanasomwa

wakati ya ruhusa yale ya primary schools.  Hio ndiyo naona ya kwamba ile gharama inatozwa wazazi inakuwa ingine na ni lazma

wazazi  watoto  kufukuzwa  kwa  shule.   Ndio  nasema  kama  ingepotea  ile  inatozwa  watoto  wakati  wa  likizo  maneno

yangeendelea.  Wachache hawangefinywa.
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Kitu ingine naye ni kuhusu mishahara ya walimu.  Hapo hapo ndio ningesema mishahara ya wale walimu wa technical school na

wale  wa  primary  school  iwe  inaenda  ikiwa  pamoja.   Inakuwa  kiwango  kimoja  badala  ya  kuwa  hawa  ni  walimu  na  hawa

wengine ni walimu lakini mishahara haifuatani.  Hio ndio ningependekeza iwe inaenda pamoja.

Kitu kingine ni kama tuseme kama ministries vile zilivyo.  Wakati  mishahara itakuwa ikiangaliwa inastahili iwe ikiangaliwa yote

sababu  mara  ingine  unaweza  kuona  kama  hii  ya  technical  school  hata  inasahaulika  lakini  wangali  wanaendelea  kuongeza  tu

wengine mishahara.  Lakini hapa ikawa inasahaulika.  Kwa hivyo hapo wakati  wana-consider  habari  ya  increment  inahitajika

wawe wakiangalia kila pahali.  Nafikiri ni hio tu.

Com. Ratanya:   Nashukuru sana Stephen Kathuri wewe  umetufungia  kikao  hiki  kwa  maoni  yako.   Kwa  hivyo  nenda  pale

u-sign register yetu.  Asante sana.   Nenda hapo watakwamBia kama uta-sign.  Kwa hivyo hapa tumefunga kikao hiki, asante

sana.

Meeting ended at 6.00 p.m.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

                                                                                  

158


