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Present

Com. Pastor Ayonga           -        In Chair

Com. Phoebe Asiyo

Secretariat

Fatuma                      -        Programme Officer
Wambeyi Makomere        -        Assistant Programme Officer
Lydia Moraa             -        Verbatim Recorder
Barno                        -        District Coordinator
Dc                            -        Translator

The meeting started at  10.30  a.m. with a prayer from Pastor Imam Rashi  and Pastor David Boit  with Com. Pastor

Ayonga in the chair. 

District  Coordinator:  Wananchi  watukufu,  let  the  meeting  come  to  order  now,  we  want  to  begin  today’s  meeting.

Wananafunzi tutaomba mnyamaze, ili tuanze mkutano wetu wa siku ya leo.  Nawashukuruni sana kwa kuweza kufika, na kabla

hatujaanza, nitamwalika Pastor na Imam wachukuwe dakika moja moja kutuongoza kwa maombi. 

Imam  Rashid:  Na  tuombe,  mwenyezi  Mungu,  tunakuomba  utupe  hekima  yako,  wakati  huu  wa  mahitaji.  Wewe  Mungu,

tunakushukuru haki ya kukushukuru, tunakupenda, wewe uliyesema katika kitabu kitukufu.

Prayer (in Arabic)

Pastor David  Boit:   Kwa  heshima  kuu  kwa  Mungu  wetu  sisi  sote  pamoja  tutasimama  ili  tuombe.  Baba  mwenyezi  Mungu

tunakushukuru kwa nafasi ambayo umetupa asubuhi ya leo. Ni asante Mungu kwa ajili, umeona ni vyema tukutane hapa siku ya

leo.  Tunakushuru  Mungu  kwa  ajili  ya  wageni  ambao  wametoka  mbali,  kwa  ajili  ya  kazi  ambayo  iko  mbele  yetu.  Mungu  ni

asante kwa wakati, Mungu wetu tunaja mbele zako ya kwamba utubariki kwa kazi ambayo tumejitiyarisha kwa miezi kadha wa

kadha, na leo Mungu wetu tuana waombea hawa Commissioners ambao wako mbele yetu wanapoketi,  wanaposikiza,  na wale

wote wanahusika hapa kwa hii kazi, tunaomba Mungu ya kwamba uwasaidie.  Mungu bila wewe hatuwezi chochote.  Na  hivyo
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Mungu tunaomba asubuhi ya leo kwamba,  hali  ya  anga  iko  nzuri  na  tunakushuru,  na  itafikia  wakati  ambao  mvua  itakuja,  na

hivyo tunaomba ya kwamba Mungu kwa heshima yako,  utusaidie,  ili mpaka mwishi wa mkutano huu, waweze kuyasanya yale

yote ambayo tumekuja kufanya na mwishowe mungu utubariki na mvua. Tuanaomba ili tunapoanza uwe pamoja nasi,  kwa kila

jambo, tunaomba amani iwepo, masikizano na utulivu, kwa maana nimeomba haya yote katika jina la Yesu ambaye ni mwokozi

wetu. Amen. Tuketi.

Julius Barno: Asante sana,  na bila kupoteza wakati,  lugha ambayo tutatumia  hasa  ni  kiswahili  na  kiingereza  lakini  ukiwa  na

shida ya hizo mbili, unaweza kuongea kwa lugha ya kinandi. Imuchi ing’alal Nandi si kecheng’ung translator.  Ukiwa huwezi

kuongea kiswahili ama kiingereza, tutakutafutia mtu wa kukutafsiria.  Wakati  huu basi  nitamwalika Bwana Chairman, Chairman

wa Constituency Constitutional Committee,  ili aweze kutukaribisha na kisha kutujulisha kwa wale amboa wanafanya kazi naye

kabla ya Commissioners kuongea. Karibu Bwana Chairman.

Job Rugut: Asante sana, kwanza Bwana Commissioners, officers ambao wamekuaja pamoja, wakuu wa serikali ambao wako

hapa, wazee na akina mama, hamjambo? Kwanza ningeshukuru wazee ambao wameweza kufika mapema, na Commissioners

pia  wamefanya  bidii  wamefika  mapema.  Nafikiria  tutaanza  halafu  tumalize  mapema  maana  hatujui  mvua  itakuwaje,  na  kwa

kuanzia, nitaita committee wa Mosop halafu wakuje hapa mbele, ili Commissioners wawajuwe. Karibu.

Basi, hawa  ni  committee,  nikisimama  hapa  mumesikia  kama  Chairman,  na  jina  langu  ni  Job  Rugut,  ambaye  niko  koserai  na

nikisimama katibu hapa ni Jane Kirwa,  yeye ni secretary,  ako  kwa committee,  ako  kwa upande wa akina mama.  Na  huyu  ni

John  Kebenei,  anasimamia  upande  wa  youth,  anatoka  upande  wa  Ndalat,  Kipkaren  division.  Huyu  ni  Peter  Kemboi,  huyu

anasimamia  upande  wa  disabled,  anatoka  Koserai  pia  division.  Kuna  wengine  wanatoka  mbali,  upande  wa  Kipkaren  huko

chini,  tunatarajia  watafika  hivi  karibuni  ili  tuwe  pamoja.  Basi,  wakiingia  nitawajulisha  na  watapata  nafasi  muwajuwe  pia.  Na

najuwa kati ya watu hapa kuna wengien walikuwa kwa civic education. Labda hao watasimama halafu ndio muwaone. 

Civic education providers,  ningetaka wasimame halafu waonekane.  Hao ni civic education providers,  wanatoka katika NGOs

Makanisa na Organizations mbali mbali. Labda itachukuwa muda kusema ni organization gani, lakini hao wote ni civic education

providers. Asanteni sana. Basi Coordinator.

District Coordinator: Asante sana Bwana Chairman, mimi ni Julius Barno, ndimi mshirikishi wa Tume ya Kurekebisha Katiba

katika  wilaya  hii.  Commissioners,  nawashukuru  kwa  kuweza  kufika,  tunawakaribisha  na  kwa  wakati  huu  basi,  kwa  vile
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chairman ameongea na kwa  vile  tunazidi  kuwapokea  watu  wanapoingia,  nafikiri  nitawarejeshea  programme  ili  mtuongoze  na

mtuambie vile siku itaenda, asante.  

Commissioner Pastor Ayonga:  Chamgei  tugul  Sasa  hiyo  kinandi  yangu  imekwisha,  lakini  tunamshukuru  Mungu  kwamba

tuna nafasi ya kufika hapa siku ya leo,  na  kitu  kimoja  ambacho  nimeona,  unajuwa  watu  mnazoea  baraka  ya  Mungu,  mpaka

mkafikiri si baraka. Nimekuja kati ya matope, lakini matope haya yameletwa kwa baraka.  Kuna watu wengine hawana matope

wana  ukavu  mtupu,  nimeona  udongo  mnono,  na  nimeshukuru  Mungu  kwa  ajili  ya  sehemu  nzuri  ambayo  amewapa  nyinyi

Wanandi. Ni kitu ambacho tusije tukazoea tu tukafikiri kote kuko namna hivyo, lakini kila wakati, tumshukuru mwenyezi Mungu

kwamba hii ni baraka yake kwetu sisi sote. Na kwa hivyo asubuhi hii, kwa niaba ya Commission, ninawakaribisha nyinyi nyote,

kwa kuwe kwenu hapa, nimeona ni watu wazima, wazee,  mmeacha mashamba yenu, mmeacha biashara zenu, mkaja kwa ajili

ya  kurekebisha  Katiba  tuliyo  nayo.  Na  kabla  sijawaambia  jinsi  ambavyo  tutafanya,  nimetaka  pia  nitoe  nafasi  hii  kwa

kuwajulisha  wale  ambao  tuko  pamoja,  ambao  tumekuja  hapa  kuwahudumia  siku  ya  leo.  Kila  kikao  kinachofanywa,  kwa

kawaida tunakuwa Commissioners watatu, lakini, hapa mnaweza kuona tuko wawili.

Hii kazi tunayofanya ni ngumu. Na mara tunapata moja, wawili wamekuwa wagaonjwa. Na kuna taabu za bara  bara  za magari.

Commissioner mwingine ambaye tungekuwa naye hapa leo,  gari lake nasikia lilikuwa garage ilikotoka,  na pia yeye mwenyewe

naye alikuwa garage ingine. Gari iko garage ya magari na binadamu yuko garage ya binadamu. Commissioner Wambua ambaye

angekuwa pamoja nasi,  alikuwa hajisikii vizuri, hata jana alipoongea na mimi saa  kumi na  mbili,  nilisikia  mtu  mgonjwa.  Lakini

nilikuwa ninasema Mungu akinisaidia, naweza kutoka hata usiku wa manane nielekee,  nikamwambia chukua pole.  Maisha nayo

ni mengine, tukiwa wawili tutatosha kuchukuwa maoni ya watu wa upande huu.  

Sasa  hapa  kando,  on  my  left,  ni  Commissioner  ambaye  wengi  wenu  mnamjuwa,  kwa  maana  yeye  alikuwa  Member  of

Parliament kwa miaka mingi. Pengine nikisema jina tu,  mtakumbuka, “Ooh,  ndio ndio,  huyo ni Mheshimiwa Bi. Phoebe Asiyo.

Si mlikuwa mnamsikia? Wangapi hapa ambao wanamjuwa bibi Asiyo, mama unaona unajulikana. Lakini sasa,  lazima  kwanza

usalimie watu.
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Com. Phoebe Asiyo:  Asante sana Pastor  Ayonga Commissioner,  kwa kunipa nafasi hii ya kuwasalimia watu wa Mosop leo

asubuhi  na  kwa  niaba  ya  Commission,  nina  weza  kusema  kwamba  tunafurahi  sana  na  kuridhika  na  Mambo  yale  ambayo

yamefanyika mpaka leo, na kwamba maoni yenu ambayo mtatoa,  ya itatusaidia sana kutengeneza Katiba mpya. Mkumbuke tu

kuko wakati ambao tutaweza kuita ni crossroads. Tuko na President ambaye mwenyewe amesema anataka kuenda kupumzika

karibuni.  Bunge  nayo  inataka  kufanya  uchaguzi  karibuni,  Katiba  ilichelewa  miezi  tisa,  tukingojea  masikizano  katikati  ya

ufungamano na wale walichuguliwa  na  Bunge.  Kwa  hivyo  ni  kazi  ngumu,  lakini  mkiwa  na  sisi,  tukishirikiana  pamoja,  mkitoa

maoni yenu kinaga naga,  kwa ufupi, ya  maana  sana  ya  kutengeneza  Katiba,  siyo  hadithi,  kwa  maana  hadithi  tunaijuwa.  Kile

ambachio tunataka kusikiza ni mapendekezo yenu, vile mnataka hii nyumba mpya ya Kenya,  ijengwe namna gani? Hii nyumba

ambayo tunaishi sasa, ilijengwa na watu wa wingereza, sasa nyinyi wenyewe wazee, mnataka kujenga nyumba mpya ya Kenya,

kwa  hivyo  mtueleze  kabisa  mnataka  tukienda  kuandika,  tuandike  nini?  Tuseme  mambo  gani  juu  ya,  mambo  yale  ambayo

tumekuwa  mkiyaona  hapo  kwa  hiyo  karatasi.  Kama  si  hivyo,  nawapigia  asante  sana  kwa  kufika  mapema  ili  tushirikiane  na

mnajuwa kwamba tutashirikiana kwa njia nzuri. Asanteni sana.

Commissioner Pastor Ayonga: Asante Commissioner Asiyo kwa salamu zako na kwa yale mafupi ambayo umewambia watu

wa Mosop. Na pia, kutoka ofisini tuna wale ambao watatufanyia kazi hapa. Hapa kuna Moraa, Moraa salimia watu.

Moraa: Hamjamboni nyote?

Commissioner  Pastor  Ayonga:  Moraa  anafanya  kazi  ya  recording.  Hapa,  kazi  ya  recording  mtatuona  tunaandika  wakati

mwingine, na wakati  mwingine utona hatuandiki.  Na  utaanza kufikiri sasa  haya  maneno  mimi nimekuwa  nikisema,  hawa  watu

kweli wameyachukuwa? Mbona  hawakuandika?  Hebu  niwaambie,  nyote  mlioko  hapa  wakati  unakuja  hapa  kuongea,  kutoa

maoni yako,  kuna  record.  Kuna  tape,  kanda,  ambayo  itashika  kila  neno,  hata  ukikohoa,  tutachukuwa  kikohozi.  Kwa  hivyo

hakuna kitu kitakacho potea, maneno yako yote yatanaswa ndio maana yake mliona tumechelewa kidogo hapa kwa ku connect

hii vitu ili unaposema,  neno lako lisipotee.  Na  wapi yule mwandishi mwingine mwenzako? Ooh,  na kuna  mwandishi  mwingine

hapa pia, wewe ni Mark Omere. Mark Omere, wewe salimia watu. 

Mark Omere: Hamjambo?

Commissioner Pastor Ayonga: Na hiyo isitoshe, tuna yule ambaye anaitwa programme officer ambaye anachunga kuwa kila

jambo limefanyika, hakuna ambalo hao hawakufanya, naye hapa ni dada Fatma, salimia watu.
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Fatuma: ……..(Inaudible)

Commissioner  Pastor  Ayonga:  Na  mimi ni  Pastor  Zablon  Ayonga,  Commissioner,  siku  ya  leo  nitakalia  kikao  hiki  kama

mwenye kiti. Na kabla hatujaanza, ningalipenda sana tuelewane. Unajuwa pahali wazee wapo,  mamba hayafanyi nini? Kwanza

nataka  muangalie  watu  jinsi  ambavyo  muko  wengi.  Na  ninajuwa  kuna  wengine  walipeleka  ng’ombe  malisho,  wako  njiani

wanakuja, na wateendelea kuja. 

Sasa  kila mut alipotoka kwake,  amekuja hapa ili atoe  nini? Maoni,  hakuna mtu ambaye amekuja hapa  ambaye  ametaka  tena

arudi na maoni yake.  Kwa hivyo, mtaoni tukibadilisha badilisha muda ule ambao tunao hapa.  Nikitoa kwamba mtu, wale mlio

na  memoranda  ambazo  mmeandika  maneno,  kuna  wangapi  hapa  walio  na  memoranda?  Tutakupa,  mtu  ulie  na  memoranda

tutakupa  dakika  tano.  Tano  za  kufanya  nini.  Hebu  sikiza  vizuri.  Za  kumulika,  kutuambia  yale  maneno  makubwa  makubwa

ambayo umeandika katika memoranda yako. Hii memoranda ambayo umeandika, kule ofisini, tunawasomi, wataisoma, maneno

yako yote yataingizwa katika computer. Kwa hivyo, unapokuja, utatupa maneno yako, ukitoa, ukitumia hizo dakika tano.  Wale

ambao  mna  maneno  ya  kusema  na  mdomo  ambayo  ya  kuandikwa,  tutawapa  kuanzia  sasa  mwanzo,  itakuwa  dakika  kumi.

Kuanzia, lakini baada ya watu kuwa wengi, tutatoka kwa kumi tanaenda tano,  nne, tuende nne, tatu,  mpaka wakati  utafika wa

dakika moja mpaka wakati utafika hutasema chochote, utakuja kwa Mosop ile ingine ya kesho.

Nimesikia mvua iko,  sasa  unapokuja hapa kutoa maoni, tutakuketisha,  utawekwe kwa microphone, na  utaongea  juu  ya  hayo

maoni yako. Leo si siku yako kutuuliza maswali, hakuna swali ambalo utatuuliza. Leo ni siku ya nini? Maoni,  unaona je? Usije

utuambie story story,  jinsi Bi Asiyo alivyosema, leo ni siku ya maoni tu,  kwa  maana,  sisi  pia  ni  wakenya,  tunajuwa  zile  story

unazatuambia, pengine zimekuwa zetu. Kwa hivyo wewe kuja tu, mulika kitu unataka, ni hivi na hivi, hii ni mbaya,  nataka hivi na

hivi, usituambie hii ni mbaya, enda mtengeneze, hapana. Wewe ndio unarekebisha ile mbaya,  utengeneze, iwekwe kwa Katiba,

kwa maana wakati  huu wote umekuwa ukifikiria jambo hili linalotusumbua,  hii  barabara  inatusumbua,  au  haya  mazao  hayana

soko, na unajua sasa unavyo taka.

Lugha,  unaweza  kuongea  kwa  kiswahili,  unaweza  kuongea  kwa  kiingereza,  unaweza  kuongea  kwa  kinandi,  na  tutakupa

mkalimani.Lakini unajuwa, unapotafsiriwa, dakika zako zinakulwa nusu na  nani.  Na  mkalimani.  Lakini  hiyo  nafasi  iko.  Kama

kuna mtu ambaye anasikia kweli hajui kiswahili yeye lazima aongee kinandi, tutampa nafasi aongee kinandi. Kwa hivyo, ikiwa

una uzito huo, tutakusaidisha.

Pili, tunaposema dakika zako zimetosha, tafadhali kubali,  uheshimu hiyo, unapoheshimu hizo dakika,  una heshimu wenzako pia

ambao wamekuja.  Ukipitisha hapo,  kupita njee,  unapunguza, nafasi ya wengine. Tumeelewana? Mko tayari? Na   tena,  baada

yako  kusema,  kuna  kitabu,  register  ambayo  tunataka  u-sign,  kwa  maana  kila  atakayesema,  atakuwa  registered,  na  kuna

maswali yule anaye kufanyia registration atakuliza, usije useme, na hayo  unaniuliza  ya  nini?  Tunafanya  hivyo  kila  pahali.  Mko

tayari?
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Kitu kingine ambacho nitafuata ni orodha  jinsi  mlivyo  kuja.  Aliyekuja  kwanza,  atahudumiwa  kwanza,  lakini  wakati  mwingine

mkiona ni kibadilika, tunabadilika kukiwa hivi, kama kuna mama mzee sana, au baba mzee sana, au kuna mtu ambaye hajiwezi,

tutampa nafasi,  na mama ambaye amekuja mzito anataka kutuletea President  wa  kesho  kutwa,  huyo  tunampa  nafasi,  aongee

arudi. Na tena, saa inakwenda namna ingine, kuna wakati  ambao nitakuja kuita wa mama maana yake watoto  wakitoka shule

wanataka chakula.  Kwa hivyo tutafukuza wa mama kwanza wanaume tubaki nyuma. Hayo ndio mabadiliko nitafanya,  ama  si

hivyo, nitafuata record  hii jinsi ilivyo, na bila  kupoteza  wakati,  nikikuita,  uwe  juu  juu  na  uje.  Wa  kwanza  ni  Ezekiel  Tuitoek,

nikiita jina lako vibaya unisamehe, ni kwa maana sina uzoefu. Ezekiel, kuja mbele, kuja kiti ndicho kile. Mzee keti  na toa maoni.

Mzee umeandika, umeandika, au unasema? 

Mr. Ezekiel Tuitoek: Ninasema, ninasema.

Commissioner Pastor Ayonga: Okay, unaweza kusema ukisimama, unaweza kusema ukiketi. 

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Niteweza kusema kama nimesimama.

Commissioner Pastor Ayonga: Okay, chukua microphone hiyo Mzee,

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Kotomo angalal.

Translator: Kabla hajaongea, 

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ko agotok tugulen kainetat jesu. 

Translator: Anawasilimia nyote katika jina la Yesu

Mr. Ezekiel Tuitoek:Ko en tuiyoni kanyo kotomo anyone betut age kengalaltugul akak kituye neu niton ni.

Translator: Hajakuja siku ingine kuongea kwa mkutano kama huu.

Mr. Ezekiel  Tuitoek:   Ko kit  ne  amwae  ne  ta  kokamche  amun  ngatutichu  kemache  kisup  kora  agobo  boisionik  ab

emetab kapchi.

Translator: Hii sheria tunaka ifuate mila ya kila mtu. 

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Amwae ngunon agobo korenyon nebo Nandi.              
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Translator: Anataka kuongea juu ya upande huu wa Nandi.

Mr.  Ezekiel  Tuitoek:    Agere  ale  en  komoswekyok  chebo  nandi  ketinye  kiwotosiek  che  miten  kou  komosto  nieb

cherongo.

Translator: Hata kuna upande mbali mbali kama huku upande wa magharibi.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  ko kamache anai ale en sigikyok chekibo keny kokitinye kiwotosiek che kiiborugen.

Translator: Wazazi wa zamani walikuwa na boundaries ambazo zilionekana.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Kokegere kele kigowalagis tukyoto kosipge ak boisionik che makisup.

Translator: Hata hizo boundaries  zilibadilishwa muda ulipokuwa unaendelea.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ko noton ne amwaini tuiyoni ale mie kerib kou ye kiu.

Translator: Hata nataka boundary iliyokuwepo irejeshwe.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Amache kerib amunen sirutik chechoget anan en sigikyok kokimwawech kiwotet ne kimiten  kou

ketit age ne kiguren ketit ab kibeles.

Translator: Hata wazazi wetu walituonyesha boundary ambayo ilikuwa imewekwa, mtu Vernacular.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  ko kiwo kora agoi komosta niginye agoi tulwetab in cheptirwai ngwen.

Translator: Sasa wakaenda mpaka mlima wa Cheptirwai. 

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ne kuren en kom,ostab komostage kokigewal kaina keguren kimangeti.r

Translator: Ambao unaitwa Kimang’eti.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ko kimokounoton kitinye kainet ne kimwawech Nandiek en kimasonton. 

Translator: Na ilikuwa hilo, lilikuwa ni jina la kinandi.
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Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ko kamache amwa ale  amun  nwagen  takigeisiek  che  kagigonech  ko  amche  amwa  ale  kimache

ketoton konyon kotebe emetab Nandi.

Translator: Sasa tunataka boundary iliokuwepo, irejelewe kwa mtu wa Vernacular.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ko akwo kounoton agoi tun kipkoi agoi kotuye en komostab serem komosin nebo komostab jaluoek

ak terikyek.

1

Translator: Na ifuatwe namna hivyo mpaka kati ya wanandi na wajaluo.

Mr. Ezekiel Tuitoek serikali:  Ko kosome noton ale ale mie kogoswech t asi komabit ngalek che yachen.

Translator: Sasa nataka serikali ishugulikie hiyo mambo ya boundary, ili mambo yasiharibike.

Mr.  Ezekiel  Tuitoek:   Ko  kit  agenge  ne  miten  kora  ko  bik  che  miten  ngunon  kolen  kagobunch  koret  k  makiione

kitoche kotebe nandi ak kogasit ngalekab Nandiek.

Translator: Hatutaki kufukuza mtu wale ambao wako Nandi watabaki Nandi tu. 

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Bas nebo aeng ko ngolyotab inbik che kiguren echek en kutinyon toek.

Translator: Jambo la pili ni kuhusu wageni ambao wamekuja wilaya ya Nandi.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ko bichon miten oritab nandi ko konyol kora kosib atebetab Nandiek.

Translator: Hawa watu inafaa wafuate tamaduni na mila za wanandi.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Nebo aeng komakimache kole bichoton  kigochi  tittle  deed  amun  kinyon  kwal  kit  ne  kitigin  ago

manyalukounotonkigoi kounoton.

Translator: Na hawafai kupewa title deed wanapokaa wilaya ya Nandi.
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Mr. Ezekiel Tuitoek:  Vkogere kioton kora agere ale nyolu agot en bik chebon mungaret ernacular

Translator: Hata wana biashara pia.

Mr.  Ezekiel  Tuitoek:  Kegere  Bik  ab  mungaret  kele  kigobwa  bik  vhepo  mungaret  asikobit  konyokoboike  kosir  yeu

chitap emet. 

Translator: Na hawa wamejitawala kushinda hata watu wa nchi hiyo.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Kou kabsabet.

Translator: Kama Kapsabet, 

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Nguni kokigetawalan ak kigonyanyasan boikab yu.

Translator: Sasa wamewatawala na kuwanyanyasa watu wa hapa.

Mr.  Ezekiel  Tuitoek:   K  igere  kou  kwenutab  nandi  kou  kabssabet  kigeere  kele  kibwa  toek  akkonam   bichoton

kochilchi ngwony kiger kole masimuchi koyai ki ana amune.

Translator: Hatutaki hivyo, tunataka wageni wasitawale watu wa Nandi.

Mr.  Ezekiel  Tuitoek:   komakemache  kounoton  kimache  en  bounotet  ne  kibendi  kimache  en  bounotet  nekiyaen

boisioni kemoche koik koretab nandikoretab nandi

Translator: Tukitoka Western tunaenda Eastern

Mr. Ezekiel  Tuitoek:   ko  en komostab  kongasis  ketinye  ngunon  mbarenik  kyok  che  miten  kou  niton  kemache  kenai

kele bo Nandi kou imbaret nebo Kapseret.

Translator: Mashamba yote ambayo yako, kama yale mashamba ya Kapseret ni ya wanandi.

Mr.  Ezekiel  Tuitoek:  ko  kemache  kenai  kele  en  bik  che  kibwa  kwal  mbaranaton  ko  kanyol  konai  kolwe  kimi
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kibagenge ak bichoton matun mwa kole abere kigeiste bichon Vernacular

Translator: Kwa hivyo hao watu wote ambao wame nunua mashamba washirikiane nasi.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ko noton ne agere ale nyolu kosipNandiek kounoton.

Translator: Ndio nataka ifuatwe.

Mr. Ezekiel Tuitoek: Boisionik chebo boisionikab imbaret che miten oritab kou mbarenikab chi binafsi. 

Translator: Kuhusu kazi katika mashamba, 

Mr. Ezekiel  Tuitoek:   ko  kokwogonyo  oin  kaba  kotesat  bik  imbarenik  ko  kial  bik  mbarenik  kosipke  ak  kimnatetab

chito.

Translator: Watu wanunue mashamba kulingana na uwezo wao.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  komanyolu keguregen abere tos imache kelenchech imache inyoru egaink ata.

Translator: Kwa hivyo hatutaki mtu aje aseme wakuwe limited kwa acrage,

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Makimache kounoton tinye chitugul boisionikyik kosipken ak kimnatenyin.

Translator: Mtu aweze kupata shamba anavyo weza kununua.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  siche chi tugul lagokyik kogere kole yame agochi ne.

Translator: Kila mtu ako na watoto wake, ataamua vile atawapa haya mashamba.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  ko maoni nenyun ne agere ko kanyol kisip kounoton.

Translator: Kwa hivyo nataka ifuatwe namna hiyo. 
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Mr. Ezekiel Tuitoek:  kwany kagobek sait.?

Translator: Anauliza wakati umetosha ama?

Commissioner Pastor Ayonga:  Ndio mzee, sasa  wewe ni mzee mzuri kwa maana nasikia ukiuliza wapi kitabu u-sign, siyo?

Thank you mzee Ezekiel,  lakini, hili ninalofanya, litafanywa na yeyote kama umetupa maoni na kuna pahali hatukuelewa vizuri.

Tunataka kukuuliza swali na tunapokuuliza swali,  si kwa ubaya,  likini ni kwa uzuri, tunataka tuelewe, kweli uliposema hivi, una

mean nini. 

Com. Asiyo: Mzee ningependa kukuuliza swali moja ama mbili, na majibu yako yatatusaidia sana,  siyo hapa Nandi peke  yake

lakini Kenya nzima. Tulipokuwa Coast province, watu wa coast walituambia kwamba yale mashamba ambayo yalichukuliwa na

wazungu na wengine wageni, yasiwe ya maisha, ya kwe kwa lease ya miaka fulani chache.  Leo  wewe  umetuambia,  kwamba

wale ambao ni wageni kutoka nchi ya Nandi,  mashamba yao wasipewe title deed.  Lakini  lazima  kuwe  na  sheria  ati  tunataka

kuandika sheria ambayo itasaidia kila mmoja Kenya,  hatutaki mwingine anyanyase mwenzake,  awe mgeni, awe mtu wa kuiishi

hapa.  Tafadhali  tusaidie.  Unaonaje  juu  ya  mashamba  ambayo  yameshikiliwa  na  wageni,  siyo  wageni  wa  kutoka  ulaya  peke

yake, au America, lakini wageni wa Kenya vile umesema? Tufanye namna gani, ili wao pia wakikaa wawe na shwari na wajuwe

kwamba wana security yao pale? 

Translator: Kogile imoktoi ano? Eng korotinwek che kikwal bik che bo sang che menyei Nandi.   

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Kou noto, ko ngo kakonyokoal ne bunu sang koret.

Translator: Mtu wa nje akisha nunua shamba, 

 

Mr.  Ezekiel  Tuitoek:   Ko imuchi  kotebi  ng’ony bik  ab kokwo  noto  anan  koronotok  ak  kong’alal  kole  yomei  keyochi

nee chichi ketach eng oret ne uu nee?

Translator: Watu wa jamii hiyo wanaweza kuketi na kuamua watamfanyia nini huyu mtu, tutamkaribisha namna gani.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Amu eng keny ko kicham kelulei bik.

Translator: Kwa sababu zamani, kulikuwa na njia ya kubadilisha mtu.
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Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ko ye kakelul chito kotebyei bik ab kokwonoto anan bik che yoei boisionoto ak  kotach  chichoto

eng oret ne nyolu.

Translator: Kwa hivyo huyo mtu anabadilishwa, awe mmoja katika wale watu wa jamii hiyo.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Obwoti ole kakokas.

Com. Asiyo:  Umesema kwamba, mwenye shamba ataona vile anagawa watoto wake shamba. Nataka kujuwa, je,  unafikiriaje

habari ya kuguwia watoto wasichana mashamba?

Translator:  Yon kipchechin lagok koret igeertoi ano ng’alek ole kipcheitoi kepchechini tibik.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ng’olyot noto ko kimitei kong’ete keny agoi.

Translator: Hilo jambo limekuwapo tangu zamani, 

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ki eng tibik ko kinyolu ko kikituni tibik. 

Translator: Na wasichana wanafaa waolewe.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ko kingo kaketun chepto kwo kot kikoch kobunji koindo. 

Translator: Na msichana akisha olewa anaenda alikoenda.

Mr. Ezekiel  Tuitoek:   Ko  eng  betusiechu  kimi  kosub  kei  ak  atebet  ne  mitei  eng  betusiechu  ko  kikong’et  lagok  che

chang eng gaa.
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Translator: Lakini kwa vile mambo yamebadilika, hawa wasichana wanabaki nyumbani.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Ko lagwanata ko lagweng’ung kokerkeit ak werit ne itinye. 

Translator: Na huyo ni mtoto kama yule mwingine wa kiume.

Mr. Ezekiel Tuitoek:  imuchi igochi mbaret kosubkei ak ole uu mbareng’ung.

Translator: Na utampa shamba vile unavyo ona mwenyewe.

Com.  Ayonga  (Interjection):  Mzee,  umesema  vizuri,  nadhani  hiyo  inafanya  wa  mama  pia  kujua  wanafikiriwa  kama  watu.

Kitu kingine mzee, umesema wale,  kama mtu ambaye si mnandi anaishi kati  ya wanandi,  lazima afwate desturi  za kinanda.  Na

hapa  Kenya,  tunajaribu  sana  pahali  pote  ambako  tumepita,  watu  wanataka  tuwe  ndugu  na  dada.  Nikiishi  na  wewe  nataka

kukuona kama ndugu yangu, nataka kukuona kama dada  yangu, nataka kuona kama mama yangu, dada  yangu, pahali popote

ambapo nipo, kwa  maana  tunataka  kuwa  na  kabila  za  Kenya.  Sasa,  kama  kuna  mtu  ambaye  ni  mgeni  kati  ya  wanandi,  na

anatakiwa  awe  mnandi,  sasa  mtu  utakuwa  watu  wangapi  katika  Kenya,  na  tunataka  taifa  la  Kenya?  Ungetuambia  jinsi

tungeweza kufanya na hizi desturi unazo taka mtu akiwa mnandi, unataka awe namna gani? 

Mr. Ezekiel Tuitoek:  Asante, ko ng’olyondonotok no keteb agobo atebet ab ketebi kibagenge ak chito ne  mitei  ………

  ne toot ne kobunu sang.

Translator: Jambo lile nimeuliza kuhusu kukaa kwetu na watu ambao wamekuja kwa wanandi.

Mr. Ezekiel  Tuitoek:   Ko ng’olyot  noto  ko  ng’olyt  kora  ne kararan  amu ngou  chito  kouchi  chi  fulani  komwoe  kora

eng kokwenyi kole otinye toot ne kikoucho ne kikonyo anan kiatune lagwet anan kikeegu agenge ak chichoto.  

Translator:  Ni jambo nzuri sana kwa sababu mtu akija kuishi na mtu, yule mwenye shamba atasema niko  na  mgeni  ambaye

ameoa msichana wangu, ama tunashirikiana kwa njia fulani. 
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Mr.  Ezekiel  Tuitoek:   Ko  chichoto  kora  kegereei  kegeer  kele  ko  nyolu  eng  atebet  ab  Nandiek  kotebi  ak  Nandiek

komie ko tachei Nandiek.

Translator: Sasa watakaribishwa kwa vile wanandi wataona kwamba huyu mtu anafaa, anastahili kukaa nasi.

Com. Ayonga:  Asante mzee, unaweza sign sasa  kwa  kile  kitabu.  Ninamuita  Gilbert  Sum.  Gilbert  ameandika  unataka  kutoa

oral asubmission? Na Gilbert nakupa dakika kumi, na utupe maoni yako within those ten minutes.

Gilbert Arap Sum: Bwana Commissioners wetu wawili, mama na Pastor,  wazee wote wamekuja hapa,  mimi naitwa  Gilbert

arap Sum. Mimi naishi hapa  tu  milima  hii.  Mimi  nilikuwa  mwandishi  wa  regional  assembly  wa  Rift  Valley  zamani  wakati  wa

majimbo, nikubalie niseme just two general observations mbele ya kutoa,  hutuba yangu. Thank you very much. Kwa hivyo vile

nimesema,  nilikuwa  mwandishi,  nilikuwa  private  secretary  wa  President  for  the  Regional  Assembly  of  Rift  Valley,  that  is

President  Moi,  the  President  of  the  Republic  of  Kenya  wakati  huu.  Nisamehe,  mimi  nitasema  lugha  mbili,  kiingereza,

nachanganya kiingereza na kiswahili. Kwa hviyo, mimi kwanza natangulia kusema  Constitution  hii  ni  sawa  sawa  kabisa,  huyu

mama alisema, waiingereza walituandikia sisi. Ni  kweli,  halafu  watu  walikuwa  Wabunge  tu  by  then,  they  were  about  forties,

sixties, walienda ku endorse kule wingereza, na ikaendelea kwa the last forty years. Kwa hivyo mim naoni ni nzuri, isipokuwa tu

kubadilisha kidogo kidogo. 

Mimi najuwa wakati huu tunataka mpya, kulingana na mambo ya siku hizi. Kwa hivyo naona tu ni kubadilisha kidogo kidogo. 

Pili, mimi nashukuru Mungu kwa kuchunga Kenya, Kenya imekaa vizuri ukitofautisha na nchi zingine ambazo zinazunguka sisi, ni

Mungu tu. Mimi naona Mungu amekuja karibu na sisi kidogo, na malaika wake wako karibu na sisi. Mimi nasema hiyo sababu

gani? Sababu  nchi  zingine,  zina  taabu,  si  kwamba  walipenda,  ilikuja  accidently.  Ilikuwa  Somalia,  Sudan,  Uganda  ilikuwa  na

mahali pengine, kwa hivyo naomba Mungu achunge sisi tuwe kama tulivyo.
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Pili,  Bwana  Commissioner,  mimi  nataka  muda  huu  ambao  Bunge,  sorry,  wabunge  wa  KANU.  Wameongeza  iendelee,

iongezwe, kwa sababu sisi wanandi,  nyinyi ni  watu  sisi  tunasema  boiyob  tum  Mzee  wa  tumdo  kwetu,  hapana  harakisha,  ni

makosa, ni makosa kuarakisha mtu angetengeneza maneno ya tumdo, kutayarisha watoto.  Lazima afanye pole pole au mpaka

watoshane. Kwa hivyo nyinyi Commissioners, sitaki mtu kusukuma nyinyi. Ningetaka muendelee vizuri, mpaka mumalize vizuri.

Kama  mtu  anasukuma  nyinyi,  ningesema  tupia  na  kuacha,  kuenda  nyumbani,  mtupie  ile  karatasi  nusu  mmefanya.  Hakuna

kusukuma, kama unataka Katiba nzuri, hao waandike pole pole na uzuri. Kwa hivo mimi, naunga yale maoni ya Parliamentary

group ya KANU kusema tutaongezea nyinyi muda karibu miezi sita au ngapi? Hata pengine zaidi, mimi naunga hiyo. 

Pili, Bwana Commissioners, mimi nataka hii Katiba, ambayo mnaandika, iwe Katiba ya muhimu, na ya maisha. Mimi nikifikiri ni

kwamba,  karibu  sisi  kuzaa  mtoto  ambaye  anaitwa  Katiba  ya  Kenya,  na  nampatie  yeye  jina,  mimi  naandika  jina  sasa  hapa

ambayo ningetaka aitwe, if possible kama hawa wanakubalia. Au Kenya yote wanakubali. Mimi nataka Katiba hii, ianaandikwa

iwe Katiba ya umoja, undugu wa Jamhuri ya Kenya, umoja na iko undugu kwa Katiba ya Kenya.  This is what I will say,  I was

using the word,  ‘General  Observation’,  iwe  Katiba  kama  hiyo.  Na  hii  Katiba,  tafadhali  sikiza  mimi vizuri,  nataka  hii  Katiba

isiige, lengo lolote la ya ukabila.  Imaanishe lengo lolote la ukabila,  lengo lolote la ukoo fulani, anataka  watu  wa  Kenya  wawe

watu wa Kenya ambayo ni watu moja, watu wa Kenya.

Mimi Katiba nataka iwe bila maendeleo ya kidini, iwe moja ya nchi, tusijige uongo wa maneno ya dini kidogo,  ukabila pande

hii, ukoo na nini, nataka hiyo ishikwe kwa Katiba hii. Nyinyi mtasahisha mimi na kuandika,  nafikiria mnajua huyu mzee anataka

nini, because  tunajuwa mahali pengine, what is happening kule  North  Iceland,  hata  ingawa  waingereza  wanafundisha  sisi  kitu

gani inafanyika kwa kule North Iceland,  wa catholic na wa protestanti,  hata si wa protestanti,  ni wa Anglican, wananmenyana.

What is happening in Israel? Nataka tusishike kitu kama hicho, palestina na watu, the jews, what is happening? Hivyo vitu visije

hapa kwa Constitution yetu, tutajua namna ya kufanya kuliko vile mimi nasema. What I am talking here is subject  to questioning

but I am only proposing,  Now,  let me finish  my observation  there,  I  think  lazima  nimalize  observation  yangu.  Lakini  vile  vile

ishinde  watu  ambao  wako  chungu  mzima,  look  at  our  MPs  now,  I  am  sorry  to  say  that.  Wanajiongezea  mshahara  ambao

unashinda ile pension ya America. Inashinde ile ya Mao Tse Sung’. Wabunge kama si hii Constitution yenu, ningemwambia Moi

avunje Bunge leo,  leo.  Watoto  ni mashini namna gani? watu  wetu  hawana  afya,  waalimu  wanakula  nini.  Wanakula  million  na
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mshahara inashinda ile ya Mao Tse Sung. Na  watu wote wa Kenya,  washinde mambo kama haya,  Katiba hii iwe namna hiyo.

Sitaki kusema mengi juu ya observation hiyo, mbele ya kuendelea mbele, nataka vitu kama hivyo vishindwe, 

Com. Asiyo:  Lakini tupe maoni mzee. 

Gilbert Arap Sum: Thank you very much, kwa hivyo ninamalizia hapo observation yangu Bwana Commissioner,  sasa  naenda

kwa maoni.

Com. Asiyo: Eh!

 

Gilbert Arap Sum: Sasa  maoni yangu, mimi naenda kwa hii karatasi,  kama kuna mtu ana karatasi  hii,  aletwe  here,  afungue,

aendelee, afungue hiyo, 

Com. Ayonga (Interjection): Lakini, hiyo, hebu nikuambie mzee, 

Gilbert Arap Sum: Yes Sir, 

Com. Ayonga (Interjection):  Wewe ni mzee mwenzangu, 

Gilbert Arap Sum: Correct.

Com. Ayonga (Interjection):  Hiki kitabu ni chetu, 

Gilbert Arap Sum: Correct.

Com. Ayonga (Interjection):  Hii ilikuwa ni guide kwenu, 
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Gilbert Arap Sum: It is what is guiding me, 

Com. Ayonga (Interjection):  Ndio, 

Gilbert Arap Sum: Yes,

Com. Ayonga (Interjection):   Lakini sasa  kitu tunataka,  tunataka utuambie  ujumla  wa  maoni  yako  kwa  hii  tafadhali  usijibu

maswali. Usijibu, 

Com. Asiyo: Tumeelewana?

Gilbert Arap Sum: Tumeelewana, 

Com. Ayonga (Interjection): Najuwa ulikuwa mwalimu wakati  mwingine, na sasa  unaambia watoto  wafungue text books  ile

muendelee, na tukianza hiyo sasa itakuja kuwa kazi ngumu.

Gilbert  arap  Sum:  Okay,  sasa  siendelei  na  book.  Wacha  nitoe  maoni  yangu  kama  ilivyo.  Kwanza,  pale  mahali  wale

wanasema serikali ya Kenya,  iwe serikali ya namna gani, iwe serikali ngapi  maoni  yangu  ni  ya  kwamba,  nilianza  kusoma  this

booklet, the green one here ni Constitution nzuri. Kwa hivyo nataka serikali ya Kenya ambayo President ndiye head wa serikali,

 

………..(Unrecorded) kidogo tupate prime Minister, nataka serikali ambayo iko na Prime Minister, 

Pili,  mimi  ningetaka,  sitaki  serikali  ya  katikati,  mimi  nataka  central,  nataka  central  government  na  local  authorities.  Local

authorities zipewe uwezo mkubwa 
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Speaker: ………(Inaudible)

Gilbert arap Sum: Yes, Local Authority ipewe uwezo mkubwa wa kusimamia mambo ya education kama ilivyo kuwa wakati

wa wabeberu local authority……….(Inaudible).

Com. Asiyo (Interjection): Usiseme vile wabeberu walikuwa wanafanya. 

Gilbert arap Sum: Sorry,  sorry yaah,  sorry,  I don’t want to bring that example.  Nevertheless,  mimi nataka  serikali  ya  local

authority isimamie mambo ya education,  mambo ya bara  bara,  mambo ya health, kwa jumla education kutoka nursery school,

primary school, mpaka secondary.

Com. Ayonga (Interjection): Na mwisho sasa mzee, funga. Ya mwisho? 

Gilbert arap Sum: Nikianza kufunga, mimi wananiambia nifunge, sasa mimi nataka vile vile local authority waendeshe maneno

ya misitu., natural resources. Na mambo mengine, nataka hiyo uwezo upatiwe hapo. 

Provincial administration itolewe, ibaki serikali ya katikati, na tena serikali kuu, na serikali ndogo ndogo ya nyumbani, na ipewe

uwezo  mkubwa.  Maneno  ya  mashamba  yasimamiwe  na  wenyewe,  the  Local  people,  sitaki  ma-DOs  wawe  ma-chairman,

nataka  mashamba  yanagawanywa,  Wanandi  wachaguwe  wazee  wale  ambao  wanaweza  kusimamia,  wa  kwa  Land  Control

Board.

Com. Ayonga (Interjection): Thank you, thank you so much. 

Gilbert arap Sum: Asante sana, nimemaliza hapo.

Com.  Ayonga  (Interjection):  Na  tafadhali,  unaweza  kutupa  memorandum   yako  itakuwa  registered  na  tunawasomi
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……………(Inaudible).

Gilbert arap Sum: I will do that, thank you very much indeed.

Com. Ayonga (Interjection): Kabla hujatoka, kabla hujatoka ………..(Inaudible).

Gilbert arap Sum: Yes, 

Com. Ayonga (Interjection): Com. Asiyo angalipenda kukuuliza swali.

Com. Asiyo: Umesima kwamba, the original Contitution of the British government was a good one and you see  no reason why

it should change. But you know, that original Constitution was a majimbo Constitution, it is not the present.

Gilbert A. Sum: I have rejected that.

Com. Asiyo: Now, which one do you want? G. A. S. Central government and local authority zipewe uwezo mkubwa. 

Com. Asiyo:  Na utaki  PC  na  DC  na  kila  mtu,  they  should  go  away.  Na  land,  unasema  land  irudishwe  kwa  watu  wa  clan

watengeneze. G. A. S. Land isimamiwe na wananchi wenyewe within the locality. Viongozi wawe elected by the people  of that

area, in particular.

Gilbert arap Sum: Thank you very much Mrs. Asiyo.

Com. Asiyo (Interjection): Asante sana, asante sana.

Com.  Ayonga  (Interjection):  Wakati  unapotuachia  hayo  mambo,  let  me  take  this  opportunity  kwa  kuweza  ku  recognize

20



mheshimiwa ameingia hapa.  Yeye ni mheshimiwa Sambu, si mgeni kwenu, ni mwana wenu, ni  mfanyi  kazi  mtumishi  wenu,  na

amekuja. Kwa sasa  nitampa nafasi awasalimu tu, ndipo nyumaye aongee.  Wacha sasa  awasalimu na nyuma ye nitampa nafasi

atuambie na yeye fikira zake. Nataka mjuwe kwamba Katiba ni yetu sisi sote,  yeye pia ni mwana Kenya,  ana taabu zake,  ana

maoni yake, na kwa hivyo leo haongei kama mbunge, ingawa ubunge huwezi kutoa ndani yake,  atakuja  kusema namna ingine,

leo atasema kama mnandi ambaye pia ana sumbuka au anayetaka Katiba ibadilishwe. Kwa sasa, toa salamu. 

Hon. Sambu: Commissioners, Pastor  Ayonga na Commissioner Bi Asiyo, wafanya kazi wa Constitution Review Commission

wote  ambao  wamekuja  na  Commissioners,  wananchi  wote,  hamjambo?  Mimi  sina  mengi  leo,  kwa  saa  hizi,  nikuraribisha

Commissioners,  kuwaambia wasitoe maoni yetu ili ikiwa baadaye maoni yetu ikishikana na ya watu wengine wa Kenya,  haya

tutakuwa  tumeweka  sehemu  yetu  katika  Katiba  mpya  ambayo  itaundwa  baadaye.  Sina  maneno  mengi  saa  hizi,  ni

kuwakaribisha,  kuwakaribisha Commissioners na kuwaeleza kwamba nyinyi muwe uhuru  kusema,  hasa  vijana,  sababu  vijana

wakiwa  ni  wasichana  au  wanaume,  nyinyi  ndio  miaka  nyingi  sasa  mtukuwa  na  Katiba  hii.  Gilbert  Sum  alikuwa  na  wazee

wengine, wamekuwa na ile ya 1963. Tumekuwa na hii. Sasa, muwe huru kuzungumza, asanteni.  Mimi nitasema yangu baadaye.

Karibuni Commissioners.

Com. Ayonga (Interjection): Asante, mheshimwa Sambu kwa kutukaribisha, nyumaye tutakupatia nafasi uweze kutoa maoni.

Sasa  mwingine ambaye namwita ni Julius Kiptun Keter.  Julius  Kiptun  Keter.  Na  jinsi  nilivyowaomba  kule  mwanzoni,  nataka

tena muangalie nyuma yenu muone wingi wa watu,  hata watoto  wa shule wamefika, sikusikiza  tu,  na  wao  watatuambia  taabu

zao. Wazee ningalipenda tukubaliane  kwamba  ninapokuambia  ni  dakika  tano,  ni  dakika  tano  tafadhali.  Ningalipenda  kusikia

maoni tofauti tofauti, si maoni ya fulani tu, kwa hivyo mzee Keter, dakika tano. Tafadhali, nikisema zimekwisha, unakoma hapo.

 

Mr. Julius Kiptoon Kepter: Basi asante Commissioners Asiyo na Zablon Ayonga na Hon. John Sambu. Okay,  mine will be

very brief, I will take just five minutes, as you said, I will go through to my proposal, an opinion.

Com.  Asiyo (Interjection): Why don’t you highlight rather than reading your proposals.
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Mr. Julius Kiptoon Kepter: Okay, my opinion on the type of government, the type of government I am proposing is actually

the, federal government, the a Prime Minister, ceremonial President and the governors of each region. 

Also on the same government there have been some areas which the government has been neglecting for a very long time and I

am suggesting  that  within  this  government  and  the  Constitution,  there  should  be  a  government  which  has  a  ministry  for  the

disabled people, blind, the cripled, and the rest. These are actually a group of people  who have been neglected for a very long

time, in this case,  they should be given free education and first priority when  it  comes  to  employment,  capital  and  loans,  and

even health facilities.

They should be promoted in a way likely to motivate them, like starting businesses for them.

On, provincial administration, I am suggesting that the powers  of the provincial administration be reduced and people  be  given

more chances to decide on their own. 

Education: When it comes to education,  this  is  an  area  where  most  of  the  Kenyans  are  actually  surviving  on.  So,  education

system in Kenya should be checked to avoid cumbersome an unnecessary curruculum which does not actually confer to the rest

of the work. 

And also unnecessary posts  to be  scrapped  within the ministries of education,  which actually  creates  a  lot  of  conflict  like  the

major divisions in the nation, a lot of local inspectorate and these people should actually taken back to the classroom to man our

children.

We come to the industries, we realize that Kenya relies very much on agriculture, and this one when it comes to industries now,

most of our produce from agriculture goes to the industry, so I am suggesting that industries in Kenya should be promoted by

not actually importing the duplicate of the goods available here in our local factories. 
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Many factories have been affected by this importing of goods, even some industries have actually collapsed because of that. 

Com Asiyo (Interjection): Just give, us mechanisms on how best we correct that.

Mr. Julius Kiptoon Kepter:  Okay,  what I want is that,  the cause of collapsing, like the sugar industry in Kenya,  is  that  we

have got farmers who actually plant sugarcane,  and instead of importing more from other countries,  this one of ours should be

protected. 

Com Asiyo (Interjection):…………(Inaudible).

Mr. Julius Kiptoon Kepter:  Yaah, protection of the farmers.  Okay,  the existence  of  the  land,  that  is  now  the  Nandi  land,

when it comes to the Nandi land, there should actually be the territorial boundaries and the Nandi county councils should be the

trustee of the land within the territory. 

Second by land ownership: Land should belong to the native and all the members of the family are  entitled to inheritance. No

other person from other from other tribes rather than the natives should own and inherit land. The land should be transferred to

the natives only. Lease holders formerly owned by foreigners, that is crown land, white highlands, should be surrendered to the

Nandi County Council for the benefit of the natives. 

Culture: When it comes to culture,  culture and ethic values and diversity be  protected  and  promoted  in  the  Constitution.  For

example the circimcision of the male and female to stay as it was, with any other interference whatsoever from the government.

The gender Equity: When it comes to the gender equity, man remains the head of the family as  even quoted in the  Bible.  We

shall not adopt western life styles, because Nandis get married, to the women and not vice versa.
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We  come  to  the  polygamous  families.  These  are  actually  one  of  the  areas  of  late  which  are  actually  affected  particularly  in

Nandi,  

Com Ayonga (Interjection): Dakika moja tu imebaki.

Mr. Julius Kiptoon Kepter:  Okay,  the Nandi respected  marriage and each woman was cared  for,  therefore,  the sharing of

property should go to the wives and not children. In turn each woman to transfer the property to her children. This happens like

that because in case  of death of a woman or  another wife, her children are  going to be  frustrated by the surviving woman. So

therefore, these children should be taken care of because they will be unfortunate when these children are  actually chased away

or frustrated by these woman who remains actually relieved. So,  these children should be  catered  for  in  the  Constitution  and

Nandi customary law. Each tribe is to respect the property of the other tribe without any interference. 

We should also have two national languages, that is the kiswahili and English, and the mother tongues also should be protected

and promoted. 

Com Ayonga (Interjection): Thank you very much, thank you so much. You can submit that and have your name registered.

Next is Mr. Berry Limo, Bwana Limo, una memorandum? Okay, haya. Hebu na useme, umulike zile solutions. 

Mr. Berry Limo: Our Commissioners,  Hon.  MP.  Na  wote  ambao  mumefika  hapa,  nitachukuwa  fursa  hii,  kwanza  kusema

majina yangu vile Commissioner amesema, mimi naitwa Berry Limo, na ningependa kuguzia tu  mambo  matatu  kuhusu  Katiba

yetu ya Kenya. 

Kwanza, nini maoni ya kwamba hii document, Katiba, ingefanywa iwe kitu cha lazima kwa mtu yeyote ambaye anashikilia ofisi

yeyote katika jamhuri yetu ya Kenya, uwe mwalimu, uwe ni nani, uwe una uwezo wa kuweza kutafsiri Katiba ya Kenya iwe ni

ile ya kwanza ama ambayo itaweza kuandikwa baadaye. 
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Pili, nitaenda moja kwa moja hadi jambo la freedom of worship. Nigependa Katiba ionyeshe vizuri kama freedom of worship ni

kumuabudu Mungu ama kitu chochote, na ningependa ionyeshe kweli kama ni kuabudu Mungu ama ng’ombe ama ni nini. 

Pili, tukienda kwa upande wa local government, ningependelea ama maoni yangu ningeona ya kwamba mayor ama chairman wa

county council achaguliwe na watu directly.  Kwa sababu  hapa  ndio  pahali  wananchi  ama  serikali,  inakaribia  wananchi.  Kwa

hivyo sina mengi, yangu yatakuwa machache hivyo.

Com Ayonga (Interjection):  Ningalipenda watu ambao wanakuja kama Bwana Limo, ambao hawaharibu dakika nyingi. Ee

Bwana Limo, ajiandikishe.

Mr. Berry Limo: Okay, 

Com Ayonga (Interjection): Mwingine, nataka Limo mwingine, Augustine Rono? Rono jina lako na Limo ziko letters nne tu,

kwa hivyo mbona musiwe mtindo moja? Naona una maandishi mengi tu, tuambie ni nini kiki hapo ndani. 

Com. Asiyo (Interjection):  But you know that is now our property, that document, you will leave it with us when you finish.

Mr. Augustine Rono: Yaah, 

Com. Ayonga (Interjection): Endelea, sema majina na endelea kutuambia tu.

Mr. Augustine Rono: Thank you Commissioners, I am Augustine Kiplagat Rono and I would wish to address some for issues

here. One is that our future Constitution should be easily available in the libraries for access to everybody. 

Another extend is that it should be written in both English and kswahili. 
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Thirdly, it should be simple and clear. Should be made simple and clear. 

And fourthly, should be incorporated for example it should be taught in schools, for people  to comprehend what is contained in

our future Constitution. Our future Consititution must have the following: 

Should have preamble.

Also, it should state  symbols,  for  example  court  of  arms,  our  court  of  arms  has  not  been  mentioned  in  the  current,  it  is  not

appearing anywhere in the current Constitution.

Our national anthem and features of the Kenyan currency and even physical location of our country Kenya.  Also it is important

that the Constitution is the property of Kenyans and for any amendements, Kenyans should be consulted by way of referundum.

 

Citizenship: The only document to be  carried by a Kenyan citizen should be the  passport  and  others  like  birth  certificate,  ID

cards,  should  actually  be  done  away  with.  If  possible  dual  citizenship  be  explored  and  if  practicable,  can  as  well  be

implemented.

Concerning national defence,  all the discipline forces should be a creation of the Constitution; Commander-in-Chief should be

the head of state who is the President.

All military chiefs and senior military officers should be appointed by a council, for example national defence council and should

receive approval of Parliament. 

Kenya should retain presidential system of government, and effective authority should be vested in the Parliament. 

The President should be elected by direct votes and must garner atleast 50% of the votes cast.
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The  head  of  government  should  be  the  Prime  Minister  and  this  Prime  Minister  should  be  elected  by  the  Members  of  P

arliament. 

Kenya  should  follow  the  federal  system  of  government,  in  that  we  should  create  economically  viable  regions  in  order  to

decentralize government powers.

Appointment  of  senior  officers  for  example  parastatal  heads,  chief  justice,  appellate  judges,  police,  chiefs,  governors  to  the

central bank should be vetted by parliament. 

There is another issue here that all MPs and other elected  leaders  should  be  automatic  members  of  the  security  committees.

These are the people who are elected by the people  and they have the interests if the people.  So,  I don’t see  the reason as  to

why they should be excluded from the security committee. 

Nominated MPs, that concept should be retained and those vulnerable groups for example youth, women and disabled should

be considered using the concept of affirmative action. 

Removal  of  Executives  through  vote  of  no  confidence.  Parliament  actually  should  dissolve  the  government  by  25%  simple

majority. And all executive members including ministers and their assistants should resign

Then the house speaker should hold the position in acting capacity until another president is elected. 

Com. Ayonga (Interjection): Na ya mwisho.

Mr. Augustine Rono:  Concerning land, I should say that those pre-independence land treaties  and agreements,  those which

do not actually favour accessibility of land by the indeginous people should be done away with. 
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And land possession of foreigners should only be so under legal system for a period of time.

Com. Ayonga (Interjection): Mr. Rono, dakika zako zimekwisha.

Mr. Augustine Rono: Thank you very much. 

Com. Ayonga (Interjection): Na unaona wingi wa watu, we are only I have dealt  with six people  since we started.  And look

behind you, and judge by the amount of time we have. And God is soon blessing as with rain. 

Mr. Augustine Rono: Thank you very much.

Com. Ayonga (Interjection): Thank you so much. Next,  Julius Maiyo. Julius naona una memorandum utatupatia na tafahdali

utuambie tu yale yako ndani ya memorandum yako.

Mr. Julius Maiyo: Nafikiria hata yangu yatakuwa ni machache hata zaidi kwa vile nimeandika kila mambo yote. 

Com. Ayonga (Interjection): Tutaona kama yatakuwa machache zaidi. Asante.

Mr. Julius Maiyo: Ijapokuwa …………………(Inaudible). 

Com. Ayonga (Interjection): A a, hakuna ijapokuwa. Just go to the point, 

Mr. Julius Maiyo: These are my points. 

Com. Ayonga (Interjection): Yes, 
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Mr. Julius Maiyo:  Katika Kenya yetu tunayo hii free market,  na  hii  free  market  nimeona  inatuaribu  sana.  Kwa  hivyo  sasa

mahindi yetu na kila jambo limeharibiwa na free market.  Ingekuwa afadhali kuwe na controlled prices ama, not having this free

market.

Pili, ninapendelea federal government kwa sababu siyo central  government na federal  government yaani majimbo, kwa sababu

tukiwa na majimbo tutakuwa tukishughulikia mambo yetu  wenyewe.  Wale  wa  majimbo  wenyewe  watakuwa  wakishughulikia

majimbo  yao  yenyewe.  Ijapokuwa  central  government  iwe  ni  central  government  ambayo  inaweza  kusimamia  mambo  yote,

lakini kuna federal government. 

Tatu ni Customary Law. Tukiwa katika customary law, nafikiria kila ethnic group katika Kenya kuna customary law yao.  Kwa

hivyo, ni heri iandikwe na customary law kulingana na kila tribe. 

Kila tribe iwe na customary law yao ambayo walikuwa wakichunga kutoka zamani mpaka wakati  huu. Na  tukifuatia  mambo,

labda tukisema umoja,  halafu tufuate Katiba moja ambayo ni law, the law is only one.  Kwa hivyo tunaona  hatuwezi  kuwa  na

freedom, kwa hivyo customary law should be there. 

Na masomo, tungekuwa na free education kutokea standard one mpaka form four, iwe free education.

Na  ya  mwisho  standard  one  mpaka  four,  ni  lazima  wawe  wakifundishwa,  kwa  lugha  ya  mama,  mother  tongue,  we  should

actually have the mother tongue from standard one to three.

Com.  Ayonga  (Interjection):  Thank  you  so  much  Bwana  Maiyo.  Utupe  hizo  kartasi  zako  na  tafadhali,  jiandikishe.  Next,

mama wa kwanza kuongea, mama wa kwanza kuongea hapa ni mama Dorcas Luseno.

Ms.  Dorcas  Luseno:  Chairman, Commissioners,  our  MPs,  I  am  here  on  behalf  of  women,  we  have  written  document  for

women in Nandi district. So, some of this will be repeated where you will go.
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First of all, the Nandi,  let me tell you Mr.  Chairman, probably you have never heard  that  in  Nandi  Vernacular.  Mwanamke

hata hapa Nandi si binadamu, haonekani  kama  binadamu.  Kwa  mfano  kama  mama  na  watoto  wakipita  hapo  mbele  na  mtu

aulize.  “Huyo  alikuwa  nani?”  Unasema  aje?  “Hakuna  mtu  huko”.  Kwa  hivyo  tunaona  hivyo  kwa  sababu  Constitution  ile

ilitengenezwa 1963 did not take women into consideration at all. And Mr.  Chairman, women in this country are  the majority of

the population. Therefore, we need this Constitution to give specific concern to women. 

Chapter  five of the present  Constitution which talks about  protection of human beings does  not  give  protection  to  women  as

people.  Youth is another group,  they will defend themselves,  children also need protection.  I know that already there is some

Act which is taking care of children, therefore, that is being taken care  of.  Lakini the Constitution that is coming up now should

take care of women. For example, we have asked  for 35% seats  in Parliament to be  reserved for women. Seats,  election that

is, women should stand,  and  they  do  stand,  but  we  are  asking  for  35%  of  the  National  Assembly  seats  to  be  reserved  for

women.

The question of citizens question of citizenship Mr. Chairman, we know that if a man, a Kenyan man goes to marry somebody

else outside the country and comes to Kenya,  his wife  is  automatically  a  citizen.  When  a  woman,  a  Kenyan  woman  marries

somebody  else  from  outside,  that  right  of  the  man  being  automatically  Kenyan  citizenship  is  not  given,  why?  That  is

discrimination. We want that removed. We want both men and women to have the full rights. If I go,  if my daughter goes and

gets married and comes home with somebody from another nation, that right should be given to her. 

Bill of rights is a very important document because  in that one,  we are  going to want special  or  rather  we want to have equal

opportunities for both boys and girls, especially in education. 

In Nandi here, there has been discrimination but I am happy Mr.  Chairman to say that it is on its way out.  I think now people

are beginning to value education of girls. Siyo? Wanandi sasa  tunataka  kuona  wasichana  wakielemika.  After  all  it  is  the  girls

who take care of the old man more than the boy. Isn’t that so? So, we want the girls to be educated.
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Mr. Chairman, Mr.  Ezekiel has mentioned the question of land which is very important to us.  Issue of land and the rights of a

girl in a home to have land, equal opportunity with the boys. So, that has been taken care of.

One other point, I  am just highlighting some of the issues in the memorandum, one issue is that the experience we have had in

this  civic  education,  Mr.  Chairman  has  been  such  that  it  shows  women  don’t  understand  the  Constitution.  Hiki  kitabu,  sisi

hatujui.  Kina  mama  hawajui,  hata  sasa  wana-complain  yaani  they  have  not  been  educated  enough  and  that  is  because  the

Constitution, we have just started teaching them about. This civic education has been the only avenue. So we are recommending

strongly that civic education shoud be something that continues throughtout as part of life in this country,  so that people  become

aware and fully aware of their rights. Men, women, young people, children who will always feature in this Contitution. 

The other point we want to stress Mr. Chairman, is the cultural practices  which have no value whatsoever  in our development.

We are now,  in the year 2002. 

Circumscition ya wanawake, ina faida gani? We want that one outlawed immediately. There is no value in circumsizing girls, we

are moving forward, we are not moving backwards.

Progress means some of the practices that we have been using, been having are of no use now. So, let us do away with some of

them and that is one of them. Infact, in Nandi, I think circumscion has actually been slowly killed by the people.  But somehow,

there is a return of this thing now. Hata akina mama ambao wamezaa watoto,  they go for circumscion. What is that? Isn’t that

true? In some areas, akina mama have been forced.  Now,  this comes about  because  somehow somewhere,  somebody says a

woman who has not been circumsized cannot be a good wife. We want that to be done away with Mr. Chairman. 

Com. Ayonga (Interjection): Sasa funga.

Ms. Dorcas Luseno: Unataka nifunge?
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Com. Ayonga (Interjection): Ndiyo

Ms. Dorcas Luseno: Kuna maneno mengi sana, they will be in this memorandum. Thank you very much.

Com. Ayonga (Interjection):  Na kabla hujatoka,  kuna swali ndogo nilitaka nikuulize. Mama umesema you want 35%  seats

reserved for women in Parliament. Why do we want 35% seats  reserved when you very well know that in Kenya,  women are

52% of the population or even more.

Ms.  Dorcas  Luseno:  That  figure  is  there  because  we  know  that  it  will  take  some  time  also  to  get  women  prepared

educationally, and we want those women who will go there, we might even start with a less number. That is beause of education

or preparation, they don’t have enough preparation so we start with a smaller number.

Com. Ayonga (Interjection):  Na jambo lingine ulisema, sidhani ni la wa Nandi tu lakini nimesikia elsewhere,  kwamba watu,

siyo hapa Nandi tu wanasema mwanamke si mtu, Nadhani hata pahali pengine tumetoka,  kama kulikuwemo wanaume wawili

wamepita hapo na wanamke wako watatu, utaambiwa kulikuwemo wanaume wawili, na mwanamke.

Ms. Dorcas Luseno: That is quite true in Nandi and elsewhere.

Com.  Asiyo:  Dorcas,  you  have  suggested  that  35%  represetation  of  women  in  Parliament.  Can  you  go  further  and

…………..(Inaudible).

Com. Ayonga (Interjection): Ngoja kidogo, 

Com. Asiyo: Yes, 

Com. Ayonga (Interjection): Mara ingine hata hapa Nandi, mtu unauliza”, Nani wako hapo? Mwanamke anasema,  “Hakuna

mtu, ni mimi tu ndie niko hapa”. Ee, sasa, mbona mnasema hivyo, huyu mtu nyinyi ndio mume glorify.
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Com. Asiyo: Asante sana, the 35% presentation of women not only but even in the civil service,  as  well as  the local authorities

is something that has been done by all our neighbouring countries,  like Tanzania, like Uganda,  allover  Ethiopia,  Eritrea,  down

South Africa and so on.  And I am happy that you have seen these recommendation because  nobody  want  to  take  away  the

seats from men. I believe if you were to suggest,  to recommend the other system, it will mean that women will have their own

elections. To elect one woman from every district. That will take care of the 35%, thank you very much. 

Ms. Dorcas Luseno: Thank you very much too.

Com.  Ayonga  (Interjection):   Asante  mama  kwa  maoni  yako,  najua  wanaume  wameyasikia,  lakini  ndani  wanajuwa

wanawake ni watu.  …………….(Inaudible)  Na  without wao hakuna watu.  Nini?  Lakini,  anyway,  sasa  wale  ambao  mnatoa

maoni mtukuja upande huu. Najua kwamba tunapenda mama zetu, na without them we will not be  in this world  and  they  are

very precious to all of us. Na hatutaki waumie, J. K. Cheptabok, huyu ni observer. He wasn’t going to talk,  ni observer.  Daniel

Choge, kuna Daniel Choge hapa?

 Na while Daniel Choge is coming, ningetaka wale watoto wa shule ambao mumekuja hapa, kama mtoto msichana au mtoto wa

kiume who has come to give a presentation on behalf of the others, you can come after this. After Mr.  Choge,  kwa maana very

soon I will hear the bell ringing and you are  supposed to be  in the dinning room, eat  your lunch, go back  to the classroom, ili

mjitayarishe for nation building. Kwa hivyo after Mr. Choge, kama kuna mtoto wa shule. Infact you should come here infront so

that I  see  a  boy,  I  see  a  girl,  and  I  could  call  her  or  him immediately  after  Mr.  Choge.  Mr.  Choge,  time  is  yours,  na  tupe

highlight ya maandishi yako. 

Mr. Daniel  Choge:  We have met for about  four months in the Kosorai  divison, and we have written a very long document,

and we decided that we should have some few elders who should highlight some areas. Mine is simply one,  Mr.  Chairman, and

let me talk about  for one or  two minutes or  three,  so that the others  will come and highlight the other areas.  Because we  find

that we are not conversant. So, in short, Mr. Chairman, mine is about, human rights, 

33



Com.  Ayonga  (Interjection):   Wapi  wale  wengine  ambao  mko  pamoja  nao,  wangekuja  hapa  ili  ukimaliza  na  mwingine

anasema na mwingine anasema na mwingine anasema so that we don’t have to wait. 

Mr. Daniel Choge: Thank you sir, 

Com. Ayonga (Interjection): Kwa hivyo mumngojee, chukua dakika zako mbili, ulisema mbili tafadhali, zisiwe tatu. 

Mr. Daniel Choge: Okay, 

Com. Ayonga (Interjection): Na mwingine achukuwe ………….(Inaudible).

Mr. Daniel Choge: Okay, mine is on human rights, we better maintain the same human rights we have but,  we have observed

violation  in  Nandi  district.  Areas  where  we  violate  human  rights  is  freedom  of  worship  of  children  in  schools.  And  also,

discrimination  in  employment.  Even  in  sponsoring  schools,  you  are  rejected  you  because  you  don’t  belong  to  a  sponsoring

church. So, you find you are rejected not to head the school, we want that one to be deleted. 

Freedom of worship by children saysa a child can be allowed to worship only if the parent  allows that child to worship,  that is

what is in our Constitution. Let us give the child a right to worship the way he likes. We want something else t be  added  into the

Consitution  which  was  not  there  before,  something  about  this  discrimination,  we  don’t  discriminate  in  Nandi  for  your

information, Mr. Chairman, we elected the first woman in Eldoret North.

Chelangat Mutai: If we were discriminating, we would not have elected her.  We appreciate  women. In short  Mr.  Chairman,

let us have other additions to our human rights. It should be a right of every citizen to medical health. For  example if you get an

accident, you should be treated freely.

Education from Std 1 – 8 should be a right. 
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Water and energy, should be our right. 

Every worker,  to join a trade  union. We have only few unions, what about  other  workers?  Every  employer,  to  have  a  right,

nobody should be taxed without service.

And corruption should be avoided by all means, especially, we have seen that there is a special type of corruption. 

During  election  year,  those  who  are  aspiring  to  become  MPs,  they  start  aspiring  by  even  dishing  money  and  conducting

harambees and denying other aspirants chance to conduct harambees.  Let harambees be avoided during election year because

it has been used as a means of bribing the voters. Thank you very much Mr. Chairman.

Wilson Too: Mr. Chairman, I will talk on the Executive. The present Constitution provides for an Executive President, but I am

proposing that we should have a parliamentary type of government whereby the President  should be nominated by an electoral

college, and that President  should be paty uses President  to be  elected he should have  ganered  25%  from  five  provinces,  or

garner 50% above all the votes cast. After the person has elected as a President, he should relinquish his party,  and it becomes

a party has President. 

Qualification for presidential candidate:

He should be above 45 years.

He should be a Kenyan citizen of form four level of education.

He should have leadership experience of at least one term in Parliament. 

Powers of the President:
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His  powers  should  be  to  appoint  Public  Service  Commission,  Judicial  Service  Commosion,  Teachers  Service  Commission,

Cabinet  and  head  of  the  Attorney  General,  Chief  Justice,  Commissioner  of  police,  Heads  of  Armed  Forces,  Permanent

secretaries, Ombudsman, High Commissioners and ambassadors.

Com. Ayonga (Interjection): ………………..(Inaudible).

Wilson Too: Constitution should empower the President to prolong Parliament, dissolve and open the Parliament,  declare  war,

……………(Inaudible) the Constitution, and limitation of powers of the President.

The President  should be impeached by Parliament if he has or  if he violates the Constitution knowingly. The  President  should

determine the provoncial administration boundaries.

And lastly Mr. Commissioner, I want to touch on land. These people  you see  here,  they have been robbed  of their land in one

way  or  another,  hasa  Tingeret,  Nandi  hills  area.  It  was  their  land  and  somebody  else  is  sitting  on  it  and  plucking  tea  and

enjoying himself. While our people are suffering just around here. And they were chased by the colonialists. So, that land should

be given back  to Nandis,  the Itek land, and the boundaries should remain as  they were during independence time. Thank you

very much.

Com. Ayonga (Interjection):  Asante ee mzee kwenda ujiandikishe. Kwenda ujiandikishe. Maina wewe………..(Inaudible).

Com. Asiyo: Nani huyu mtu ambaye amechukuwa shamba la wanandi. We have to know, tell us.

Wilson Too: These farms, huyu mtu amechukuwa mashamba ………(Inaudible).

Com. Asiyo: Yeye ni mgeni, si ndiyo?
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Wilson Too: Yeye ni mgeni, si mnandi, atoke na a-handover the land to the community. 

Com. Asiyo: Hakuna compensation?

Wilson Too: Hakuna compensation aende bure.

Com. Ayonga (Interjection): Lakini,  vernacular?

Wilson Too: Yeye amekula zaidi, mashamba yote imechukuliwa bure kutoka Uasin Gishu, upande wa Itek,  upande wa Nandi

Hills huko.  Vernacular. Aende bure.

Com. Ayonga (Interjection): Ngoja kidogo, ngoja kidogo, 

Com. Asiyo: Tafadhali mzee, tunajuwa vile unasikia moyoni mwako.

Wilson Too: Ee

 Com. Asiyo: Juu ya huyu mtu ame……………(Inaudible).

Wilson Too: Yes, I am very bitter, yes.

Com. Asiyo: Ndio nataka tufanye hivi, unajua umesome magazeti juu ya Zimbabwe 

Wilson Too: Ee, 

Com. Asiyo: Na unajua shida ambayo sasa Zimbabwe, pamoja na Mugabe yuko nayo na watu wa nje.  
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Wilson Too: Hehe,

Com.  Asiyo:  Tafadhali  eleza  sisi  vizuri,  would  you  rather  recommend  that  the  country  where  this  man  came  from,  should

compensate  him through  the  Kenya  government  so  that  he  goes  in  peace.  Because  we  don’t  want  rob,  Kenyans  are  not

robbers, tell us. Should we compensate? 

Wilson Too: Thank you very much. Yes,  when ………….(Inaudible)  somewhere  in  1905,  and  the  committee  was  living  in

Tinderet areas, the British took all those maps by force.  Our people  were driven to this side,  when they stepped  down on 15th

of December 1905  at  Muhoroni,  they were told to  go.  And  anybody  who  was  seen  on  site,  was  shot.  So,  the  British  have

gone. Our people now in Kenya came and they this bought the floating shares in the stock exchange, the rich people  among us.

We don’t want them, we want them to go. 

Com. Asiyo: So, you have no problem with the British, they have gone, 

Wilson Too:  We have no problem with the British. If there is one,  if there is one British man in Nandi Hills, or  anywhere  in

Uasin Gishu, he should hand over the land either to Wereng County Council or the Nandi County Council.

Com. Asiyo: So, now you have a problem with Kenyan people. 

Wilson Too: We have a problem with Kenyan people especially the Executive.

Com.  Ayonga:  Thank  you,  sasa  dakika  ndizo  naona  zinakwenda  vibaya.  You  still  want  to  highlight.  Say  your  name  and

highlight. 

Mr. Joshua Korir: My names are Joshua Korir, I would like to highlight some few things only on the Legislature. This one is,
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we  would  like  to  recommend  that  the  sitting  MP,  if  he  stays  or  goes  and  performs  his  duties  that  are  substandard  to  the

aspiration of the people, he should be recalled back by the constituents. 

Two,  if  any  MP  crosses  to  another  party  of  which  he  has  crossed  on  his  own,  he  should  also  cease  to  be  a  Member  of

Parliament and not represent the people of his constituency again.

The salaries of the MPs should be determined by a referendum. A commission should be set  and then they should not be  the

ones to determine their salaries. 

Thirdly, let there be  seats  reserved for special  people,  especially the disabled,  and also these nominated MPs,seats  should be

reserved for  the  disabled  and  also  those  people  who  have  talents  which  can  be  use  of  those  the  economists,  educationists,

scientitists and lawyers. They not be dished out to anybody, should be given to some special people. 

When I come to the local authority, this is a place which I thought I should say on it, that is the local government. 

An elected councilor should be somebody, who should be a form four leaver and above. 

He should have attained the age of 35 years, so that we don’t have school leavers going to local government or  local authorities

and managing the resource of the people. 

Also,  the  local  authorities  allowances,  the  salaries  of  the  local  authority  councilors  should  be  determined  by  the  local

government, but the allowances should be determined by sitting local authorities, but should be approved by the ministry. I think

those are the only things I wanted to highlight.

Com. Ayonga:  Mzee huyu amekaa  sana.  Mzee  nakupa  dakika  moja  na  nusu,  tafadhali.  Kwa  maana  unaona  watu  hawa  ni

wengi, nikiwaona ninaona vibaya kwamba watakuja kurudi bila kusema.
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Mr. David Kirui: Asante sana Bwana Chairman, ma-Commissioners,  Commissioner mwenzako,  Member  of  Parliament  for

this area,  Sumbu. Yangu, jina langu kwanza ni David Kirui, na ni kutoka kusirai,  vile wengine wamesema  na  tuli  recommend,

mambo machache kuhusu Judiciary. 

Tunafikiri a supreme court should be established. 

We also feel that the Constitutional court should be established. Of course we know the corruption court  is there and the family

courts. And an office of the Ombudsman where complains  by individuals or groups of people should be made, and we feel that

office should also be established in the new Constitution.

Mr. Chairman, situkuwa na mengi kwa maana hayo ni ……….(Inaudible).

Com. Ayonga: Huyu ni mzee mzuri, mbona hamfanyi kama huyo mzee? Next, fanya vile vile mzee, endelea. Sema majina yako

na endelea.

Mr. Shadrack Ole Salam: Kainenyun ko Shadrack  nebo ole selel.

Translator: He is known as Shadrack Ole Salam.

Mr. Shadrack Ole Salam: Ngolyot ne kaagase kongololi chi agobo kiwotet  

Translator: On something somebody had said earlier.

Mr. Shadrack Ole Salam: kit ne nyolu ko keyai kiwotiosiek .
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Translator: He is talking about the boundaries.

Mr. Shadrack Ole Salam: kou ni .Vernacular

Translator: Like this.

Mr. Shadrack Ole  Salam:Ogere emetab  maasai  nguni  koborege   kosobek  kipsigisiek  ak  maasaek  kosipke  ak  ngalek

che kiburuchegen.

Translator: Because of boundaries, the Maasais and Kipsigis and the Kisiis are fighting because of no proper boundary.

Mr. Shadrack Ole Salam: Nebo aeng ko melen kotougen kiwatosiek.

Translator:  And these boundary problems have not just started recently. 

Mr. Shadrack Ole Salam: Nebo aeng ko  kemwa  ile kimache  kituyogen  bik  keik  agenge   kimi  bik  tugul  en Kenya  ago

kitinye kiwatosiekwak yekinye agoi.

Translator:  And he has said, the Kenyans should be united, 

Mr. Shadrack Ole Salam: Chito ne kigakiwal en olin konyo bororietage kwo bororoiet age ko ki uni.

Translator: Kenyans have been together they have had their boundaries. 

Mr. Shadrack Ole Salam: chito ne kagiwal konyo en bororiet age konyo inoni ko kiuni.
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Translator: Someone from one tribe coming into another tribe.

Mr. Shadrack Ole Salam: Megasinye inye kainenyun ile a maasaindet .Vernacular

Translator: He is a Maasai by tribe.

Mr.  Shadrack  Ole  Salam:  ko  kingenyon  en  emoni  komi  kit  ne  kinykeyaun  kigilulin  ko  tyos  niwe  luget  olino  bo

maasaek ip ibore maasaek kora ago I masaindet 

Translator:  When you cross  into another tribe you are  assimilated into that tribe so that if ever they go out to fight the  other

tribe he is also a part of the people going out.

Mr. Shadrack Ole Salam: komakosa ne kiburuchegen kongete boriet en sait age tugul  ye kibwat.Vernacular

Translator: There should not be a mixture of people. 

Mr. Shadrack Ole Salam: komanyolu koburuch ken bik kounoton.

Translator: It should not be there, they should be district persons. 

Mr. Shadrack Ole Salam: Ten chon chechuget kongoi.

Translator: Thank you.

Com. Ayonga: Thank you so much, yule wa mwisho sasa?
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Mr. Mark Donald Birgei: Asante Bwana Chairman, Commissioners, on bunge wetu wa Mosop na wasikilizaji wote.  Yangu

si  mengi,  langu  jina  ni  Mark  Donald  Birgei  kutoka  sehemu  za  Koisrai.  Yangu  ni  machache,  ingawa  yalikuwa  mengi  lakini

nilichukuwa kuwa machache.

Yangu ni kuhusu mashamba yetu, ama Transland. Transland tunaona kama ni vyema, ikiwa hizo Trustlands ziwekwe, chini  ya

mamlaka ya local authority. Mfano kama Nyayo Tea Zones na mengine ambayo inastahili iwe chini ya local government.

Halafu ya pili ni kuhusu ma-shule. Tuna ma shule ambazo tumejenga, kama public schools, ni hizo inabidiziitunzwe ili zinyakuliwe

kwa njia zingine ambazo hazitahili hizo ma shule zichukuliwe na mtu binafis ama chama fulani. Kwa hivyo lazima hizo ma-shule

zitunzwe, hospitali na vitu vyote ambavyo vinahusiana na public lazima vitunzwe kwa njia inayostahili. Nafikiri yangu nimemaliza,

ni hayo tu machache. 

Com. Asiyo: Asante sana mzee, 

Com. Ayonga:  Sasa  nilisema si umemaliza? Nilikuwa nimesema baada  ya hawa wazee,  nitatumia  watoto  wa  shule  ili  niweze

kuwafukuza warudi darasani. Je okay, are you representing a group or yourself?

Speaker: The school, 

Com. Ayonga: And huyu mwenzako nyuma yako? 

Speaker: Inaudible

Com. Ayonga: Oh, you are from different schools? 

Speaker: Inaudible
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Com. Ayonga: Oh, I see, hakuna msichana?

Speaker: Inaudible

Com. Ayonga: Oh, hakuna habari ya kuogopa, tunataka kuwasaidisha wasiogope.  Okay,  sema majina yako na shule ambayo

umetoka, na tuambie. Nakupa dakika mbili.

Mr. Mark Cheruiyot:  My ……………..(Inaudible)  I  come  from  Kabiyet  boys  high  school.  My  issues  are  just  about  the

Constituency supremacy,  citizenship and structure of government.  The current procedure  that allows  the  parliament  to  amend

the Constitution by 65% majority should not be retained. To replace it, citizens should have powers to approve the Constitution

made by the Parliament. 

The  committee  should  be  set  from  level  of  location,  to  air  their  approval  on  the  issues.  The  committee  should  consist  of

literate/elite people prefereably lawyers by profession.

Citizenship: The Constitution should not allow the dual citizenship, a person should only have single citizenship. 

Structure  of  system  of  government:  The  presidential  system  of  government  should  not  be  retained.  We  should  adapt  a

parliamentary system in which a Prime Minister is elected from the runners up of the general election, whereas the President  will

be from the winning party. 

Lastly, the Prime Minister should be involved in the foreign affairs of the country while the President  will be  incharge of internal

government and a ceremonial leader. The unit any system of government should be adapted  and retained in which all affairs of

the  state  are  controlled  by  the  central  governement.  This  is  because  there  will  be  equal  distribution  of  resources  and  it  will

enhance unity and eradicate tribalism. Those are my views.
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Com. Ayonga: There is a small question,  I think there is something I thought is a mix up.  You can’t have a Prime Minister to

deal with the foreign affairs and have the President deal with internal affairs. I think it is the other way round.

Mr. March Cheruiyot: Yaah, the President should be involved in the foreign affairs of the country. 

Com. Ayonga: Okay, 

Mr. March Cheruiyot: Yes, 

Com. Ayonga: Thank you.

Mr. Elisha Latin: My names are Elisha Leting’ from Kabiyet Sec. School

Com. Ayonga: …..Dakika moja, naona wazee,nja imewakula na mvua inakuja.

Mr. Elisha Latin: My names are  Elisha Leting’ from Kabiyet  Sec.  School.  I  want  to  air  views  on  children  rights.  The  first

point is.  Children should have access  to information by providing necessary materials.  They should be protected  from harmful

materials by government restricting importation and publication of harmful literature that can corrode their minds. 

Secondly,  the children should be protected  from physical mental violence, injury and abuse.  There should be sufficient/Severe

punishment to those who cause such suffering.

The Constitution should also protect  the physically and mental by handicapped people  in the society by providing special  care

and services in learning institutions and place of work. 

There  should  be  no  segragation  the  unfortunate,  they  should  be  treated  fairly  and  anybody  found  to  have  mistreated  the
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handicapped should be charged in the court of law. 

The children should get free health care services, whoever found denying such services should be taken to the court of law. 

Com. Asiyo: Inaudible

Com. Ayonga: Endelea.

Speaaker:  Okay,  the  Commissioners  for  the  Constitution  Review,  administrators,  the  educationilists  parents  and  children.  I

would like to take  this opportunity to air out  views  about  the  political  parties.  The  political  parties  should  be  involved  in  the

economic development of the country such as initiate and implement community projects. 

There should be regulation  of  the  formation  of  the  political  parties.  This  is  by  setting  qualification  for  those  who  want  to  be

leaders in political parties.  That is,  they  should  be  aged  above  18,  education  is  law  by  profession  and  good  moral  conduct.

There should also be in social  conduct  to  everyone,  a  Kenya  citizens  and  should  be  elected  by  the  citizen  who  support  the

party. 

Also, the political parties should be utmost three in number, so that government can finance them from public funds. 

Condition to be imposed on financing political parties: There should be branches allover the country to create equal level.

There should be………….(Inaudible).

Com. Ayonga: Asante, asante, 

Speaker: Thank you.
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Com.  Ayonga:  Now,  ladies  and  gentlemen,  niliwaambia  kwamba  nitakuwa  nikibadilika  badilika.  Si  kwa  ubaya,  lakini  kwa

uzuri. Mnaangalia kule juu mnaona nini? 

Audience: Mvua, 

Com. Ayonga: Mnaona mvua, kuna mawingu, mvua itakuja baadaye na tuta mshukuru Mungu ikija,  hatutanung’unika kwake.

Lakini  kuna  jambo  moja  ambalo  nataka  tukubaliane,  neno  moja  tukubaliane.  Hapa,  majina  nilionayo  ni  mengi  mengi  mengi

kabisa,  zaidi  ya  mia  moja.  Zaidi  ya  mia  moja.  Na  ukiangalia,  the  speed  at  which  we  are  going,  hatuwezi  tukaenda  kupata

maneno. Sasa ningaliwaomba, wale mlio na memorandum, tafadhali,  jinsi nilivyo waambiya asubuhi kwamba memorandum can

be handed over without saying a word na ukaende  nyumbani,  ukiende  kufanya  mambo  yako.  Lakini  kwa  ku-handover  your

memorandum, you must register.  Uta-iregister  katika kitabu chetu kwamba ulitoa hiyo memorandum na uta sign against it.  Na

tuna  wasomi,  haitapotea.  Siyo  lazima  uonge  hapa  ndipo  mambo  yako  yatafanyika,  memorandum  yako  itakuwa  na  mambo

mazuri muno. 

Kwa hivyo ningaliwaomba, wale mlio na memorandum, can you please submit, surrender  your memorandum and register them.

Has she registered? Kuna mama moja hapa,  mama Sarah Saina.  Sarah Saina hajisikii vizuri. Niliwaambia nitakuwa nibadilika,

mtu  kama  hajiskii  vizuri  lazima  tumruhusu,  kama  ni  mzee,  tutamruhusu.  Mtoto  wa  shule  tumewaruhusu,  watoto  wanaweza

kwenda wakala. Mama saina, unaweza kuendelea. Chukuwa hii, unaweza kuongea uki-keti, lakini pia ukitaka jinyoosha, shauri

yako.

Ms.  Sarah  Saina:  Asante  kongoi  Commissioners,  Mheshimiwa  Sambu,  Madam,  Vernacular.Ochamke  tugul  abaibai

ameru ireyu.

Translator: she is happy while being here. 
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Ms. Sarah Zaina: Agere koabaibai amun boisiet ne kagiya en yukoboisiet ne ibwati bikab eemoni.      

 Translator: She is happy because she sees that what is going to be done here, is what the Kenyans expect to be done.

Ms. Sarah Zaina:Kenya ne kimi ngunonko Kenyan nenyon.

Translator: This is our Kenya.

Ms. Sarah Zaina:  mokitinye Kenya age.

Translator: We have no other Kenya but this one.

Ms. Sarah Zaina: Ko abaibai ye ami yu en komostab cheepyosok 

Translator: She is here on behalf of the women.

Ms. Sarah Zaina: Asi amwa agobo chepyosok amun agere ale aga tagomi tagotinye kwonyik alage kole magigi.

Translator: So that she can deny what other women say that they are nothing. 

Ms. Sarah Zaina: Amun ngunon ketinye ngunon ra kongeten assistant,chief.

Translator: Shes says at the moment women are not nothing because they are the assistant chief, 

Ms. Sarah Zaina: Kitinye DO.

 

Translator: They are the chiefs, they have the women DOs, 
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Ms. Sarah Zaina: Kitinye OCS ak PC.

Translator: They have the OCS women, have a PC, 

Ms. Sarah Zaina: Kitinye okot specta nebo polis.

Translator: A woman inspector of police is there untold.

Ms. Sarah Zaina:okot ngunon olekiabunu kokaranindetab president kosichi ki asge tugulen olewndote en ngwony.

Translator: PS to the cabinet is also a lady.

Ms. Sarah Zaina: Ko siongenyogat en yoto ak ketebi tugul keigu agenge.

Translator: …….(Inaudible) making that statement of women are nothing because we are people now. We have our positions
in the government of Kenya.

Ms. Sarah Zaina: Amun kichamkomwae bik che bo keny kole mi ngo koi kele acha mami 

Translator:  Because in the past  the Wazee used to say,  “who  is  in  this  room?”  And  the  women  would  answer  themselves.

“There is nobody in the house”.

Ms. Sarah Zaina: kongunon ra kelen mi.    

Translator: And that today you say there is somebody inside.

Ms. Sarah Zaina:Kole mi chepyoset.

Translator: As a mama
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Ms. Sarah Zaina: Mami boiyot.

Translator:  Mzee hayuko, 

Ms. Sarah Zaina: Ko kit nekinye ngunon raini kokewech kongoi ak kenai olekimenyandai Kenya.

Translator: So, what we should do now, is to be very thankful, and know how to stay within Kenya.

Ms. Sarah Zaina: Amun tinye kopchitul utamaduni chechwak.

Translator: Because every family and every tribe has its own culture.

Ms. Sarah Zaina: Imuchi korwa chi nebo emetage 

Translator: Like when somebody is assimilated into a tribe.

Ms. Sarah Zaina: kokamwa boyon ne mi yon kole kogerwachin kobwogto ibwate che ibarechuto.

Translator: Some old man here has said that once you have been assimilated into a tribe, 

Ms. Sarah Saina: komakirwache muren kirwache chepyoso 

Translator: When they have to go for war, they also go because you have now become part of them.

Ms. Sarah Saina: kimache chopyosok kole  human rights

Translator: Akina mama should know the human rights yaani vernacular.

Ms. Sarah Zaina: imandanyon ne kitinye kogonu kugo                                                                                                      
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Translator: Women’s rights

Ms. Sarah Zaina: kigigochi kugoisiek

Translator: They have been given by the grandparents.

Ms. Sarah Zaina: Tindo chechwakk kongeten oliginye.

Translator: Then they have their own since immemorial time.

Ms. Sarah Zaina: komakiweleli.

Translator: Therefore, they cannot change.

Ms. Sarah Zaina: Imandanyon konyolu koit kiwango amakorulen boisiek

Translator: She is saying the women’s rights should have some limit, and not overrule the husband. 

Com. Ayonga: Lakini mama unataka tuandike nini kwa Constitution? Unataka tuandike nini? 

Ms. Sarah Zaina: amache majimbo.

Translator: She says she is for majimbo, the federal government.

Hon. Sambu (Interjection):  Vernacular………kuna neno ambalo wewe ulisema kuhusiana na familia. Wewe ulisema ndiyo
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ingawa wanasema mama wawe huru lakini vle nilikusikia, …….vernacular. 

Ms. Sarah Saina: kimache kwondo koboige komi konyin

Translator: The lady should have her own right in her own home.

Ms. Sarah Zaina: Ko ngot ko chepyoso ne magitun kobouge komenye konyin

Translator: She is a single lady, she should have her own independence in her house.

Ms. Sarah Zaina: magoi indou chepyoset iwe ko amaindoun chepyoset.

Translator: She says the lady should obey the husband and should be home earlier than the husband.

Com. Asiyo: Hiyo ya majimbo tumesikia.

Ms. Sarah Zaina: Mumesikia, hata natembea nayo. 

Com. Ayonga: Okay, hicho ni nini?

Ms. Sarah Zaina: Hiyo ni majimbo, hiyo kitabu cha majimbo.

Com. Ayonga: Ilikuwa card?

Ms. Sarah Zaina: Ee ilikuwa card.

Com. Ayonga: Mama  umetunza hiyo kitu vizuri, hebu leta karibu.

Ms. Sarah Zaina: Ndio hii
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Com. Ayonga: Halafu ujiandikishe.

Ms. Sarah Zaina: Halafu urudishe, 

Com. Ayonga: Mimi nakurudishia lakini hebu kwanza andika jina. Hapa hapa nyuma.

Com. Asiyo: Can we photocopy this?

Com. Ayonga: Do we have a photocopy machine here?

Audience: In town

Com. Ayonga: In town? 

Com. Asiyo: Send that one.

Com. Ayonga: You  can send someone.

Com. Asiyo: …………….(Inaudible).

Com. Ayonga: Which is good. Sasa, wewe fanya hiyo kazi ya ku-photocopy hiyo ni kitu very historical.

Ms. Sarah Zaina: Photocopy. Hapana wacha.

Com. Asiyo: ………………(Inaudible).
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Com. Ayonga: Wapi Mr. Wilson Too? 

Speaker: Amesema, 

Com. Ayonga: Weka tick, MacDonald alisema.

Com. Asiyo: Mariam Meli?

Com. Ayonga: Wee kuja, 

Speaker: Inaudible

Com. Ayonga: Yaah, go over that. After Meli, tunaye ………….(Inaudible).

Com. Asiyo: Jane Muige.

Com. Ayonga: Kuna mama anaitwa Jane? 

Audience: Inaudible

Com. Ayonga: Oh, she is an observer.

Com. Asiyo: Jane Kirwa, yuko wapi? 

Com. Ayonga: Anaweza kuwa tayari baada ya huyo?
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Speaker: Inaudible

Com. Ayonga: Elphas Ruto afwate, Elphas Ruto yuko? Barnabas Lagat, Barnabas Lagat yuko? Haya, uwe tayari hapa karibu.

Halafu  kuna  Rashid  Boit.  Unayo  maandishi,  kwa  hivyo  utatoa  maandishi  yako  utajiandikisha.  Hebu,  ninataka.  Yule  ambaye

umeeingia, sema jina lako. Ee, dakika moja na nusu mama.

Speaker: Mimi niko.

Com. Ayonga: Oh, okay, mzee endelea, dakika moja unusu.

Mr. Simeon Kimeli: Ndio sasa ………..(Inaudible). 

Com. Ayonga: Sema majina kwanza, 

Mr. Simeon Kimeli: Mimi ni Simeon Kimeli Cheruiyot. 

Com. Ayonga: Endelea

Mr. Simeon Kimeli: kit ne atindoi nebo kimilanyon .

Translator: What I have on our culture,

Mr. Simeon Kimeli: Ko komatakiburtosi komie.
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Translator: That we have not been staying properly as Nandis.

Mr. Simeon Kimeli: Kwonyik che kigitun kaasartage kondamun makigosyin en kot kobogogto konyin en kenyisiek  che

chang asi tun konyo kora.

Translator:  He says some of the married ladies,  sometimes maybe because  of  some  small  disputes  in  the  family,  they  leave

home for several years, and later come back.

Mr.  Simeon  Kimeli:  chon  tindo  bond  komanyolu  kowek  amun  en  inguni  ko  makitindoi   egarisiek  chechag  chebo

imbaret. En keny kokinyone amun kiwo mbaret .ko nguni komami mbaret ne kigoin.

Translator: He says those who have gone should not be allowed to come back because at the moment, we have no large tucts

of land as before she could come back and be given some portion.  But now there is no portion to be  given to those who have

tried  to come back.

Mr. Simeon Kimeli: Kit age konyoiset en sipitalisiek kou dispensaries ak sipitalisiek kigochi county council korib.

Translator: Another point is treatment, medical station like the dispensaries and the hospitals should be given County councils

should be given authority to man them.

Mr. Simeon Kimeli: rabinik chebo rent en koretab chito komanyalu koteb.

Translator:  He says the land rents in  the  reserve  areas,  on  their  own  plots  not  in  the  towns,  should  not  be  claimed  by  the

county council.

Mr. Simeon Kimeli: Kit age 

56



Translator: Another point, 

Mr. Simeon Kimeli: Nyolu kigochi council korib barabarosiek.

Translator: The county council also should be given power to maintain the roads as before.

Mr. Simeon Kimeli: kongoi.

Translator: Asante

Com. Ayonga: Hebu ngoja kidogo.

Translator: Wewe, mzee, 

Com. Asiyo: Mzee unasema wale wanawake walienda wasirudi.  Sasa  kama mama alizaa wanaume, watoto  wake wako pale

nyumbani  wana  mashamba  yao  wanataka  mama  yao  arudi  aishi  na  wao,  unataka  Katiba  ikataze  hawa  wanawake  kurudi

kukaa? Lakini pia,  hebu nikueleze, kwa hii, jambo ambalo tulipewa, ile Act,  the law does  not allow us to discriminate  against

anybody, man, woman, child, the disabled. 

Translator: Vernacular

Mr.  Simeon  Kimeli:  Amun  kiwo  kwondo  kenyisiek  che  chang  ago  kimache  lagok  kongeten  keny  ko  mama  inendet

komanyalu koweek  nyolu ko ine ne kiribe  nyolu koribe lagochoton.

Translator: He maintains that since lady went away for several  years,  and has been looking after the children for a long time,
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he is the mama him, she should not be allowed to come back, he is the one who has been handling the children for…..

Com. Ayonga:  Lakini, lakini mzee, watoto  hawa wanaotaka mama,  wewe  unaweza  kuwa  humtaki  huyo  mama,  lakini  hawa

watoto wako wanataka mama yao.

Com. Asiyo: Na ni wanaume wamejenga makwao

Com. Ayonga: Si, wewe unajiletea vita tu katika boma.]

Mr. Simeon Kimeli:  (Vernacular). 

Translator: He is saying the same mama will not come to his boma,  but she can come to the children to their homes.  He says

the mother can come back to her sons but not to his own boma here, hana haja. 

Com. Ayonga: Thank you mzee, lakini njoo ujiandikishe hapa. Sisi tunataka wa-mama warudi, kama alikwenda arudi.  Upande

huu mzee.

Com. Asiyo: Upande huu mzee.

Com. Ayonga: Next ni nani? Rashid ume sha………..(Inaudible).

Com. Asiyo: Rashid bado.

Com. Ayonga: Oh, okay, 

Com. Asiyo: Inaudible
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Com. Ayonga: Okay, Jane endelea.

Ms. Jane Kirwa: Okay, the Commissioners who are here, area MP, I am Jane Kirwa. I will spend only maybe three minutes,

because most of the things which I have written  here  have  been  said  I  will  go  straight  to  the  point,  fathers  should  be  legally

bound to take care of the children they live out of wedlock to promote moral responsibility. 

Secondly, bisexualism including lesbianism and homosexuality should be prohibited and the offenders legally penalized severely. 

At the same time rapists should be imprisoned for life.

Unmarried daughters who may have dependants should be legally entitled to part of their fathers property. 

There must be a referundum before Parliament can amend a Constitutional provision using the current given 65% votes. 

An independent body mandated by the judiciary should conduct the referendum.

The disabled should receive preferential  treatment in law, being guaranteed free education up to university and easy access  to

social services. 

An independent body should be established to look into the salaries, allowances of the Members of Parliament. 

Domestic violence should be tackled and solved in family courts, at least at the grassroot levels.

Female  genital  mutilation  should  be  rooted  out  by  inactment  and  enforcement  of  laws,  stipulating  severe  punishment  to  the

concerned and hefty compensation to the victims. 

59



Children born after separation should have no legitimate claim to a share of the property of their mothers’ ex-husbands. 

Retirment benefits must in all fairness, accompany the retirement letter. 

Then, each of the three arms of government should be independent and separate of the others. Thank you.

Com. Ayonga: Thank you so much, 

Com. Asiyo: What if this woman separated when she was in her early pregnancy? Na huyo mtoto na wa yule mtu.

Ms. Jane Kirwa: Then that one will be a special case, it can be considered.

Com. Ayonga: A special case (Laughter) Thank you, mama jiandikishe. Next ni Rashid, wewe ni nani jina? 

Alphas: Elphas

Com. Ayonga: Okay, okay, unayo mwandishi, nakupa dakika moja tu. 

Alphas Ruto:  Okay thank you. What I  want  to  talk  about  are  the  fundmental  rights  and  protection  of  the  youths  mostly.  I

would like a Constitution which guarantees free education to all youths from the primary level, nursery level  up to the secondary

level. 

Again, there should be health services, right to health services and facilities. That is every leader  in every area  to make sure that

his people or her people are medically taken care of. 

Hospitals and dispensaries to have drugs and all other personnel necessary. 
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The right of the old people: The government to take care of the aged people because you find that in most cases, old people  are

suffering because there is no one to take  care  of them. Most  of them didn’t marry so they don’t have children to take  care  of

them, so I would like a situation whereby………(Inaudible). 

Audience:………………( Inaudible) endelea.

Alphas  Ruto:  Yaah,  so  I  would  the  government  to  take  care  of  them.  Or,  force  the  children,  some  children  neglect  their

parents so the government should force the children to take care of the old people. 

Also I would like to have the right of recreational facilities. We find that we don’t have any recreational facilites around,  so most

youth engage in films and videos, and they end up becoming criminals instead. We would the a situation whereby we have things

like footballs.  I  mean  games,  we  can  participate  in.  So  we  go  walk  in  the  field  in  the  evening  we  come  and  participate  but

because we don’t have all those kind of facilities, we are forced to go to the town and do all those evil things. 

Right to economic and employment opportunities.  We find that most youths have gone to school,  it is  obvious  that  they  have

gone  to  school,  I  would  them  to  have  employment  opportunities  or  a  good  opportunity  where  they  can  make  cater,  for

themselves economically.

Finally, the best  way they can have all this, or  the best  way we  can  achieve  all  this  now  that  not  everyone  has  the  money,  I

would like resources, natural resources in every area, every district, we use the taxes and the revenue from the natural resources

in that  area  to  ensure  that  we  get  all  this  things  in  a  way.  We  should  actually  not  allow  the  government  or  rather  the  local

authority  on  the  Executive  to  take  all  the  revenue  and  develop  elsewhere  because  whoever  is  the  leader  in  that  particular

department in this district comes from a different place, he takes all the revenue and the taxes we are  supposed to be  using the

benefit us, I would like the Constititution to look into that or,  to say natural resources  of this particular area,  should be used to

benefit the local people.
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Com. Ayonga: …….people and you said the government should take care of them. You didn’t tell us how, and the age of this

old people  you  want  the  government  take  care  of.  Also,  I  want  to  draw  to  your  attention  that  these  old  people,  they  have

children and these children, are  running  away  from  their  responsibilities  and  also  they  are  running  from  the  blessings  of  God

because the way you can honour your father and your mother so that your days maybe increased in this earth is by taking care

of  them.  Now,  you  want  this  wazees,  baba  na  mama  kupelekwe  kambi  kama  watu  ambao  wanafungiwa  huko,  walishi  we

kizingu ambavyo tumeambiwa sehemu zingine au unataka serikali ichukuwe hao wazee wapi? 

Alphas Ruto:  Well, what I had in mind actually is not creating a home for them. I wanted the government to make sure  that

those people are provided for by their next of kin or their children in their own respective plot. Of course those people  had their

own plot initially, so if they sold theirs actually, you look for the next of kin to take care of them. Or the grandchild.

Com. Ayonga: And how old is the old man? 

Alphas Ruto: It is that one who no longer,………..(Inaudible).

Com. Ayonga: No, no, I want you to tell us, how old? You tell us.

Alphas Ruto: Okay, the old man I would like, the government to take care of is someone  75 years of age and above. 

Com. Ayonga: 75 and above, give them to the government, 

Alphas Ruto: No, you give them to their children or their next of kin to take care of them. Or even you can be the government

or whichever. 

Com. Asiyo:  Thank you very much. It  think what you are  for,  what you  are  suggesting  is  perhaps  a  welfare  state  and  I  am

happy you are  doing this because  this Constitution, if it is done well, it will last another fifty or  hudred years.  By that time  old
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men and women will need welfare. There is something that other people have raised, kuna kitu tumeelezwa karibu kila province

tumeenda kwamba,  natural  resources  za  watu  zisitoke  hapo.  Lakini  hawatuambii,  who  will  administer  these  resources,  what

institution? so that they don’t leave the area of origin? Can you recommend to us the institution that in your mind you think, can

best take care of natural resources and benefit the people of that area. 

Alphas Ruto:  Well,  I  believe  or  what  I  want  to  be  done  actually  is  we  have  the  local  authority,  the  local  authority  should

comprise  of,  “of  course  it  will  be  at  the  district  level,   I  want  it  to  be  at  the  district  level.  So  the  district,  we  would  create

something like district  service commission, whereby all the Commissioners will have a representative from each division in  the

district who will sit down and make sure. Of course the election should be done in such away that they elect  people  who know,

who  are  very  familiar  with  everywhere  in  the  district  such  that  whenever  they  sit  down  and  say  now,  that  particular  natural

resource is  there,  the  value  of  that  resource  I  mean,  actually  the  question  was  who  will  take  care  of  it?  We  want  the  local

authority .

Com. Asiyo: And who will administer?

Alphas Ruto: The local authority.

Com Asiyo:. It will be good because if you say district commissioner then you are taking ……………(Inaudible).

Alphas Ruto: Not the ditrict commissioner, local authority.

Com Asiyo: People, the local authority by the local people.

Alphas Ruto: Yes, 

Com Asiyo: Thank you.
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Com. Ayonga: Also Elphas, you must know that,  we are  not asking you these questions to put you on the spot,  but we want

you to help us. And if for anybody here, you don’t have an answer to a question, you say kindly, “I don’t have an answer,  I will

go consider”. We would like you to go home and think, yes, I said that about that, but I hadn’t thought of this and that,  you can

add to that and send it to us.  Thank you so much, you submit your papers,  register your name. Next  sasa  ni ndugu ambaye ni

Rashid Boit.

Com. Asiyo: He has a written memorandum, …….(inaudible).

Rashid Boit: Yes, jina langu ni Rashi Boit. Mimi ndiye Imam wa Muskiti ya Kabiyet  na nitazungumza kwa niaba ya waislamu

wa Kabiyet.  Mazungumzo  yangu  yatahusu  office  ya  Kadhi.  Nengependa  ofisi  ya  Kadhi  iinuliwe  na  ifanywe  mahakama  kuu.

Kwa hivyo, nakubaliana,  naunga mkono ya kuwa kuwe na mahakama kuu. Mahakama kuu kama ilivyo katika  kipengele  cha

sitini, sehemu ya pili, ambayo inatuelezea ya kuwa mahakama kuu comprises of Chief Justice, …………..(Inaudible).

Com. Asiyo: Na we utueleze, ……..(Inaudible).  

Rashid Boit:   Yes,  hapo ndipo ninaposema, na kuwe kuna ma-judge wengine ambao ni pengine judges.  Kwa hivyo pengine

judges hapa nakusudia to include two muslim confessing the faith of Islam. Ambapo mmoja wapo atakuwa ni CK, naye ni Chief

Kadhi na mwingine atakuwa ni makamu wake. Na katika kipengele kingine ambacho ni cha Attorney General, ningependa huyu

makamu wake awe ni naibu wa Attorney General. Hivyo, katika kipengele kingine, maana yake sipendi kuchukuwa muda, kuna

hawa  watu  ambao  tunawaita  Judicial  Service  Commission,  ambapo  ni  Chief  Justice  akiwa  ni  chairman,  Attorney  General

………..(Inaudible). 

Com. Asiyo: Tunawajua

Rashid Boit:  Munawajua  ndiyo  najaribu  kuleta  point  yangu.  Hapo  na  kuna  pengine  judges  wawili.  Kwa  hivyo  ningependa
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hapa Chief Kahdi awe ni mmoja wao. Awe ni mmoja wapo. 

Com. Ayonga: ……………..(Inaudible)

Rashid Boit: Halafu education, hao, wawe wana degree katika Islamic sheria na katika sheria zingine. Kazi zao,  kazi ya chief

Kadhi na ma kadhi wengine, ningependa wahusike na mambo ya marriage, kuoa, divorce, inheritance na kazi zingine katika ofisi

ya serikali.

Com. Ayonga: Lakini kama mtu anafanya kazi ya mahakama, si hiyo umeandika vitu ambavyo judge atafanya?

Rashid Boit: Bila shaka, 

Com. Ayonga: Na judge yeyote anajua kesi itakayo kuja iwe ni ya kuoa, iwe ni ya nini, ni case  ni case,  tafadhali sema neno la

mwisho.

Rashid Boit: Neno la mwisho, namaliza kwa P3 forms. Hii ni sehemu ingine ya pili kati ya ile ya Chief Kadhi.  P3 forms nataka

itolowe katika ofisi ya polisi na ipelekwe katika ofisi ya daktari.  Mtu akiwa-assaulted,  aende katika ofisi ya daktari  atibiwe na

kutibiwa daktari atapeleka hiyo form katika mahakama. Na  mahakama ndio itatoa warrant  of arrest  na mtu atashikiwa. Lakini

siyo polisi kujichukulia form kama hii, na kushika kuwa ni mali yake. 

Com. Ayonga: Asante na unaweza ku-submit hiyo na ujiandikishe. Next,  kuna Philomena Bowen,  Philomena Bowen? Who?

Nani?

Audience: ………………..(Inaudible).

Com. Ayonga: Mbona unaka nyuma, wote walio simama hapa ni niwepa nafasi.
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Speaker: Asante.

Com. Ayonga: Tafadhali dakika moja na nusu, tupe nuru.

Barnabas Langat: Hapa nina jambo kidogo tu kuhusu mambo ya elimu, kwa hivyo nitasoma kutoka katika karatasi hii, 

Com. Asiyo: Utaeleza?

Barnabas Langat: Nitaeleza tu. I have opposed  the sponsorship of public schools per  churches or  denominations. Reason is

because there will be  oppression of stakeholders  who do not belong to that denomination or  church. Because the schools are

built  by  all  the  stakeholders  and  when  it  comes  to  deciding  the  fate  of  the  school,  you  find  that  the  sponsor  is  given  more

responsibility and therefore will bring disunity to the community within. 

I propose therefore that all public schools be made under DEB to cater for the interest of all stakeholders. 

Election of committees will be given to stakeholders alone as they know the needs of their school. 

If there will be any denomination wishing to set up an institution, then it should set it totally private,  it has to manage its under its

affairs own regulations, so long as  it  is   abiding  to  the  laid  down  regulations  of  the  teaching  and  curriculum  provided  by  the

ministry concerned.

Students or  pupils in public institutions should be given freedom of  worship  which  is  now  being  violated  by  some  sponsored

schools. 

Teaches should remain under TSC, but their recuitment be done within the district headquarters. Free education should be given
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in primary schools. 

Com. Ayonga: Ya mwisho?

Barnabas Langat:  Curriculum change  should  be  systematic  to  avoid  loss  of  facilities  for  example  books  which  are  bought

today and tomorrow the curriculum is changed and therefore, will affect the parents.

Com.  Ayonga:  Asante,  asante  sana.  Nataka  kukuuliza  swali.  Hukutuambia  how  we  are  going  to  give  students  freedom  of

worship when the schools set  examinations on worship days.  Take for instance,  we have Saturday and Sunday,  some schools

set examinations on Saturdays, on Sundays, or they give homework to be done during those days.  Or  certain teachers  teach at

that particular time. Even in our universities, public universities, these things do affect the students.  Can you recommend  to  us

what you want to see in the Constitution? 

Barnabas Langat:  What I would like to be  put in there is that since the government has  given  us  freedom  of  worship,  then

those days should be avoided such that there will be no examinations set for, those days. Thank you.

Com. Ayonga: Next?

Com. Asiyo: Can we have your documents if …….(Inaudible).

Barnabas Langat: ………(Inaudible).

Com. Asiyo: You have given out?

Com. Ayonga: Now, it is Philomena Bowen, mama Philomena yuko? 
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Com. Asiyo: Let us move to some body else.

Com. Ayonga: Stanley Tanui, Stanley K. Tanui, are coming? 

Com. Asiyo: Go to the next one, he will come. Zephania? 

Com. Ayonga: Zephania? 

Com. Asiyo: Kosgey? 

Com. Ayonga: Zephania Kosgey? Timothy Maiyo. Wewe ni Timothy au? 

Speaker: ……………(Inaudible).

Com. Ayonga:  Okay, 

Speaker: Yaah, 

Com. Ayonga:  Kwa hivyo, tunakupa dakika moja na nusu.

David  K.  Keter:  Asante  sana  Commissioners  na  Member  of  Parliament.  Most  of  the  issues  have  been  touched  but  I  am

proposing the following: One, that I am David K. Keter. The structure of the government,  I am for the hybrid system, whereby

the President and the Prime Minister share the executive powers. 

Two, that the President and the Prime Minister should not be above the law. 

Three, they should also be responsible to the citizens in terms of the economy. If the sitting president  or  the Prime Minister,  if
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the  economy  of  the  country  is  going  down,  it  should  be  an  automatic  indicator  that  they  should  resign  immediately.  If  the

economy is not moving up, then the President or the Prime Minister should resign immediately. 

On education,  I want to say that there  should  be  free  and  compulsory  education  up  to  the  university  level.  The  Constitution

should guarantee free education all the way from the ECD to the university so that the nation should have educated people. 

The rights of the vulnerable groups,  physically and mentally retarded  the aged,  and the terminally ill patients,  their cases  should

be addressed too. I want to say one, on these chokoras, we have children we call chokoras,  we don’t know where they came

from, but then, I am proposing that every town should have a school for these under privileged children and that they be given

education free of charge, and at no costs should they be left wandering, at the end of the day spoiling other children.  

Com.  Ayonga: Can you go on.

David K. Keter: Thank you very much, the issue of ………………(Inaudible).

Com.  Ayonga: Kama ime-kosekana tuiache hiyo, utatupa kwa maandishi. It is not research work we are doing.

David K. Keter: Thank you very much.

Com.  Ayonga: Niko na swali na mimi nitakuuliza. Hiyo maneno ya chokora,  umesema hatujui hawa watoto  wanatoka wapi?

Ni kweli kwamba hatujui? We can say for a few we may not know, but for  many,  tukitaka  kuwa  honest  with  ourselves,  we

know  where  they  come  from.  Now,  I  think  ili  tupate  suluhisho  pia,  badala  ya  kusema  serikali  iwape  hawa  watoto  free

education, we are giving only room for irresponsible parents, lazima pia tuanze kungalia kwamba,  ni nini tunaweza kufanya kwa

maana after all, hii serikali tunayo sema ni sisi.  Serikali  kufanya  kitu  lazima  iinue  ushuru,  na  ni  wewe  na  mimi tutaumia.  Kwa

hivyo hawa watoto,  tungefanya nini kweli tuapte lasting  solution  kwa  hawa  watoto  wanaitwa  chokora?  Kwa  maana  kuwapa

elimu tu, kuwakusanya na kuwapa ili wasiharibu watoto wetu. Hiyo is not a lasting solution, hiyo ni kama mtu anaumwa kichwa
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unampa aspro. Kichwa itapoa, but you have not really treated the cause. 

David  K.  Keter:  Asante  sana  Mr.  Commissioner,  nafikiria  ikiwa  mtoto  atajulikana  ni  wa  fulani,  fulani  yule  alazimishwe

kumtunza mtoto wake, 

Com. Asiyo: That is very good.

David K. Keter: Ikiwa tu, tutaelewa ni nani. Then, that case should be considered. I have remembered the other one,  that one

was  the  issue  of  the  Judiciary,  and  the  policy.  One  is  that,  I  propose  that  the  judges  be  available  so  that  they  settle  cases

immediately they occur. And this issue of corruption will be  rooted  out.  Kwa sababu mtu akiiba hapa,  hapa Kabiyet,  kuwe na

mahakama,  kesi  hiyo  inatatuliwa  wakati  ule  kabla  watu  wengi  hawajingilia.  Or,  I  too  propose  mobile  judges  within  a

constituency.  That  one  should  be  moving  from  Kabiyiet  along  the  highway.  And  where  cases  are,  he  deals  with  them

immediately. Then…………….(Inaudible). 

Com. Asiyo: That one should be the last one, you had already promised us. I have a question for you Mr.  Keter.  The office of

the President and if we ever created the office of the Prime Minister, will be high offices in governance,  which will be  respected

by Kenyans of normal minds. You are telling us that if the economy fails, then these two people must resign. Now,  the economy

can fail in many ways. One, the economy can fail because of some global problems that are not a kin to Kenya. Global issues. 

Two, the economy can also go bad if there are national catastrophies, like drought or el Nino. This is an agricultural country are

you saying that even if the global economic situation makes it impossible for Kenya to prosper.  Or  even where we have natural

calamities like El Nino or drought that these two people must resign? Are you really serious? That this new Constitution should

insist that these people resign because of econimic failure of the nation?

Com. Ayonga: Na tena kabla hujajibu, President  anakuwa ni kiongozi na nchi, na Prime Minister ni kiongozi serikali ya nchi.

Unataka kutuambia kama hapa Mosop mambo yamekwenda vibaya, Member mlietuma  Parliament  kama  kuna  njaa  hapa  na
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jua limekuwa kali, na ma-chief wote hawa wafutwe au hawa watu wa-resign, kwa maana hawa pia ni viongozi 

Com. Asiyo:  I had not finished. This is my second  question,  you  talked  about  the  President  and  the  Prime  Minister  sharing

power.  You know the French system of governance where the President  and the Prime Minister share power  and  you  know

the problems of that nation. Do you really seriously believe that this young nation can go the way the  French  government  has

gone and succeed? Thank you.

David K. Keter:  Thank you very much. On the issue of the President,  that is the hybrid system, I don’t really mean that they

should share equal powers. One should have less powers than the other. 

Com. Ayonga: And who is that?

  

David K. Keter: The president should have less powers, and the Prime Minister should have more powers. 

Secondly, on the issue of the economy, I think we all understand an international catastrophy, an issue affecting each nation. For

example Uganda, Tanzania and other nations will have to feel the same. So that one is a special  case,  but where a country like

Uganda for example now is developing in terms of economy, yet we know they have come along way with a lot of problems,

and some of the countries or our country is staggering on going under then, that is a question which should be raised. And that is

whatI meant. 

Com. Ayonga: Thank you, thank you, thank you, sasa unaweza kukuja  hapo uka sign. 

David K. Keter: Asante sana.

Com. Ayonga: Umechukuwa saa nyingi sana kuliko ile dakika yangu moja na nusu.

Com. Asiyo: Ulikuwa na siasa nyingi.
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David K. Keter:  (Laughter)

Com. Ayonga: Next?

Mr. Abel Chirchir:  I am Abel Chirchir on behalf of Stanley Tanui. 

Com. Ayonga: Wewe umekuja hapa?

Mr. Abel Chirchir: Yes.

Com. Ayonga: Na una written memorandum, wapi hiyo? Stanley Chirchir alikuwa na memorandum.

Mr. Abel Chirchir: Yes, nakupa I will submit it.

Com. Ayonga: Unawezaje kuongea juu ya memorandum ya mtu? 

Mr. Abel Chirchir: Amenipa. We are in a group. 

Com. Ayonga: No, it doesn’t say so. 

Mr. Abel Chirchir: Okay, my own opinion.

Com.  Ayonga:  No,  you  can’t  have  your  own  opinion  on  someone’s  memorandum.  You  see,  what  we  do,  we  have  got

guidelines. Someone can give another person’s memorandum, na ambacho utafanya, uta sign on his behalf but you cannot talk

about his memorandum. 
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Mr. Abel Chirchir: So I wait for my chance? 

Com. Asiyo: Yes, 

Com. Ayonga: If you had registered, 

Mr. Abel Chirchir: Yes, I had registered………….(Inaudible).

Com. Asiyo: Good, 

Com. Ayonga: Okay, you wait for your turn, but you can give his memorandum now.

Mr. Abel Chirchir:   Or I go?

Com. Asiyo: Please don’t go. Give out Jammi’s memorandum na ukae ungojea nafasi yako na wewe,  usiende.  Leta ile sasa  ni

property yetu. That is now our property. 

Timothy Maiyo: I am Timothy Maiyo.

Com. Ayonga: Na wewe ni nani?

Timothy Maiyo: Timothy Maiyo.

Com. Ayonga: Okay, Timothy Maiyo, una written memorandum? 

Timothy Maiyo: Yes, please, 
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Com. Ayonga: Na ni yako?

Timothy Maiyo: Ndiyo. 

Com. Ayonga: Okay, kwa hivyo, ninakupa dakika moja na nusu.

Timothy Maiyo: Okay, thank you. What I only want to highlight here is a few issues that have not been touched.  Like in case

of  Parliament,  I  can  say,  Parliament  should  only  amend  very  minor  Acts  of  the  Constitution  unlike  whereby  they  can  do  it

wholesale and I want to propose maybe the MPs voting for Constitutional amendment, Constitutional amendment to be by 85%

unlike the 65% now. 

I also want to highlight the issue of documentation about citizenship. I would propose that we have only one document maybe a

very comprehesive one detailing everything about an individual that is a passport.

And then two, the system of governance I want to propose is the federal system of governance where we have the head of state

being the President, and the head of government being the Prime Minister. 

And I would propose something vey minor about it onthe presidency and the vice presidency. In some countries the President is

voted directly by the electorate  together with and the Vice President.  I would  also  propose  that  we  elect  the  Vice  President

direclty, not to be appointed by the president. And they be elected for a five year term, for two terms maximum and the age will

be between thirty and sixty years. That is the minimum age of being a President is 30 years and maximum 60 years. 

Com. Ayonga: Thank you very much, thank you, we will read the rest. You want to ask him a question?

Com. Asiyo: Yes, ………….(Inaudible) but now tell me, most of these men sitting here.Are 60 years  old are  you counceling
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their possibility  of  being  President?  Because  this  is  when  a  man  is  really  wise  and  able  to  lead  a  nation.  Are  re  you  saying

therefore that no man or woman beyond 60 years should be President of a nation? 

Timothy Maiyo: No,  I am not saying that,  but I am saying maybe you can have other positions,  an MP,  a councillor and so

on, but a President I don’t think they can be. After 60 years, I think he can go on and advice us.

Com. Asiyo: No, 

Com. Ayonga: Samuel, in any case let me protect you, let me protect you, 

Timothy Maiyo: Yes, 

Com. Ayonga: Those are your views, 

Timothy Maiyo: Yes, thank you, 

Com.  Ayonga:  You  can  say,  you  want  the  President  who  is  two  years  old,  that  is  your  view.  But  we  know  the  practical

experience, what it means, and let me tell you, you may think 60 years  is far away,  you think it is eternal to think 60,  how old

are you? 

Timothy Maiyo: I am 25 years.

Com. Ayonga:  25,  and to think that 35 years  from now is a long time. Thank you, those are  your views. Would  you  please

submit them.

Timothy Maiyo: Just a minute please, 
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Com. Ayonga: No, there is no moment. 

Timothy Maiyo: Thank you. 

Com. Ayonga: Now, next, ladies and gentlemen, I want Nicholas Kibet.  And I had asked  those with memorandums to bring

them and submit them and go home or  sit and wait,  but it seems that everyone wants to talk about  his memorandum. No one

wants to submit. And so I give you one and a half minute to give us a summary, take your mic and say your names.

Nicholas Kibet Arusei: Basi my names are Nicholas Kibet Arusai from Kimjogo village. I have got some few remarks on the

Constitutional review. I have got one on the structure  of  government  or  system.  I  want  a  unitary  system  of  government  with

clear separation of powers and a strong local authority. 

We  also  have  here  the  relationship  between  the  President  and  the  Parliament.  We  should  have  the  President  not  being  a

member of Pariliament, should not represent any constituency. 

The roles of the President  should be;  the President  should not  holld  any  party  post,  should  not  be  a  Member  of  Parliament,

either in Senate r House of Representatives. 

Shoud be a head of state, Commander In Chief of the Armed Forces, 

He should also assent a Bill into a law, and can also lead in time of crisis. 

And can create ministries by approval of Parliament by 65% votes.

And should not have powers to dismiss any civil servant at his or her will. 
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The Legislative powers, and I should talk of the Senate. 

They should tax appropriate funds. 

Regulate rate and money.

Should also have power to regulate rate outside, establish courts.

Can declare war, 

Approve appointment negotiated by the President by 2 thirds votes. 

Can  also  approve  appointment  of  Ambassordors,  Commissioners,  Public  Servants  and  others  which  were  done  by  the

President.

And can propose Constitutional amendment.

Local government: We should abolish the provincial administration and instead it be  replalced by the council chairmen and the

local tribunal. 

Chief should also be abolished and be replaced by the local tribunal.

Members of the tribunal should be the elders, and tribunal magistrates. 

And members of this camp should maintain law and order. 
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Natural resources: The natural resources should remain in the district where they are  found .  Though some 75%,  should remain

and 25% should go to the central government. 

Com. Ayonga: Nadhani, sasa hiyo utupe.

Nicholas Kibet Arusei: Asante.

Com. Ayonga: Ee, tafadhali u submit hiyo na andikisha jina lako.

Com. Asiyo: Na usiogope kwa maana kila jambo ambalo umeweka pale litaingia kwa constituency report  kwa hivyo hakuna

shida.

Com. Ayonga: Sasa, wakati huu, ninaona jina liko mbele yangu, hebu mmalize hapo, nataka kufanya mambo makuu sasa.  Jina

liko mbele yetu sasa ni jina la mheshimiwa Sambu. Mheshimiwa Sambu, yeye kama kiongozi wenu hapa,  nitampa dakika tano.

Nitampa dakika tano na yeye atupe maoni, sijui atajigawa na kofia ngapi kama anatoa maoni kama MP,  au anatoa maoni kama

mwana wa sehemu hii ambaye………(Inaudible).

Com. Asiyo: Mwana wa sehemu hii na kiongozi.

Com.  Ayonga:  Na  kiongozi  wa  upande  huu,  kwa  hivyo  ana  kofia  nyingi.  Sasa  mheshimiwa,  ili  mambo  yako  yaingie  kwa

computer yetu ile, ile recorder, utatumia pande ile. 

Hon. Sambu:  Asante Commissioners,  kwanza nitazungumizia muundo wa serikali.  Nasema ninazungumza  kama  mnandi  asili

aliyezaliwa hapa. Muundo wa serikali: Serikali ya sasa, kwa Katiba ya sasa, kipengele cha ishirini na tatu inasema kutakuwa na

Rais ambaye ana mamlaka yote ya kutawala nchi. Nasema ile ni makosa,  tungependa serikali ambayo yule anayetawala,  ama
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ambaye ni mkuu wa serikali, tutengenishe kati ya mkuu wa serikali na mkuu wa nchi. 

Tuwe  na  mkuu  wa  serikali  ambaye  ni  Prime  Minister  na  huyu  Prime  Minister  awe  ni  mtu  ambaye  amechaguliwa  Bunge.

Wakifika Bunge, wabunge wote wakishakutana,  wachague mmoja wao awe Waziri Mkuu. Na  huyo Waziri Mkuu ndiye sasa

awe mkuu wa serikali. Na kama mkuu wa serikali, yeye ndiye atakuwa na mamlaka ya kuchagua  mawaziri, lakini akichaguwa

maziri, hawa mawaziri lazima wachunguzwe na  Bunge,  wakubaliwe  au  wakataliwe  kwa  njia  ya  simple  majority  ama  kura  ya

kawaida siyo ya two thirds ama three quarters. 

Vile vile, Waziri, mkuu huyu atateuwa wafanya kazi serikalini, kuanzia Permanent Secretary  na wakuu wengine wa serikali.  Na

hao wakubwa vile vile wa serikali kama Permanent Secretaries,  lazima  vile  vile  wachunguzwe  na  wakubaliwe  na  Bunge  ama

wakataliwe.  Yaani  lazima  waje  mbele  ya  Bunge  ama  kamati  ya  Bunge  na  waseme  mambo  yao,  historia  yao  yote  ijulikane.

Kama amekuwa ni mtu wa magendo, nchi ijue, kabla yeye hajachukuwa ile kazi. 

Prime Minister,  tumesema atachaguliwa na wingi wa kura ya wa Wabunge.  Kwa hivyo anaweza kuwa ni  kiongozi  wa  chama

lakini akikosa kuwa ni kiongozi wa chama, vyama viwili ama vitatu vinaweza kuungana vikachaguwa mmoja wao awe kiongozi

ama Waziri Mkuu na hiyo itakuwa ni serikali ya mseto.  Serikali  ya  mseto  ni  serikali  ya  coalition.  Coalition  government,  kwa

sababu kuna wezekano,  kunaweza kutokea kwamba vyama viwili, vitatu vina  wabunge  ambao  karibu  ni  sawa  kwa  numberi.

Kwa  hivyo  nasema  wale  ambao  au  vyama  vile  vinasikizana,  vinaeza  kuungana  vikasema  tuunde  serikali  ya  mseto,  na

wakachaguwa mmoja wao awe Waziri kuu, na wakagawa viti vya mawaziri. 

Kutafanyika nini kama Prime Minister sasa ni mkuu wa serikali? Prime minister atakusanya kadhi yote,  mapato yote ya serikali,

na Bunge ndio itaweka kadhi, ndio itafanya budget, siyo kama sasa  ambayo inafanywa na serikali peke  yake,  la.  Bugne mzima

itahusika kutengeneza budget. Na itatengenezwa kimbele. Na wakisha tengeneza hii budget, pesa zote sasa, serikali kuu hiyo ya

Prime Minister itagawa kwa county councils zote za nchi kufuatana na wingi wa watu katika kila county.  Kwa sababu tukisema

tu kwa county,  county  zingine,  county  zingine  zina  watu  elfu  mia  moja  na  county  zingine  zina  watu  nusu  millioni.  Kwa  hivyo

mapato ya serikali itagawiwa kwa kila county kufuatana na wingi wa watu. 
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Juu ya Prime Minister,  kwa maoni yangu na kwa maoni ya wengi ambao nimezungumzia katika constituency sababu hawa sio

wote. Bunge litachaguwa mtu mmoja ambaye si mbunge. Mtu mmoja ambaye majina. Wakenya watapeleka majina kama vile

tulipeka ya Commissioners,  kama ni vyama ama  ni  watu  raia  halafu  Bunge  tutachaguwa  mtu  mmoja  kwa  theluthi  mbili.  Two

thirds lazima apate sio simple majority, apate two thirds. Kama asipopata two thirds mara ya kwanza irudiwe mpaka apate  two

thirds na huyo ndiye atakuwa Rais, na kazi ya Rais, ni mkuu wa serikali, atakaa state house. Hana mamlaka ya serikali,  ni mkuu

wa  nchi.  Head  of  state  lazima  we  distinguish  between.head  of  state  and  head  of  government.  Waingereza  walitutawala  na

waingereza walitutawala na tutaka kataa kufata mwaka wa sitini na nne, tukakataa kufuata system ya mwingereza aliyetutawala.

Mwingereza, head of state  ni her majesty Queen Elizabeth. Zamani tulikuwa tunasoma hapa magari,  ilikuwa  inasema  OHMS,

Mama Asiyo usione vibaya, tulikuwa tunaona tunasema Onyango hana meno saba. 

Com. Asiyo: Sita.

Hon.  Sambu:  Sita  (Laughter).  Kwa  hivyo  tunataka  mtu  mwenye  mamlaka  kama  huyo  mama  Queen  wa  Wiingereza,  kazi

yake ni kukaa state  house,  kama kuna nafasi ya Prime Minister,  yeye  ndiye  anaambia  Bunge,  basi,  chagueni  Prime  Minister.

Wabunge wanakutana, yule ambaye ako na wingi wa wabunge ndiye anakuwa Prime Minister. 

Huyu Rais,  yeye naye kwa maoni yangu  hakuna  atakaye  kuwa  juu  ya  sheria.  Kwa  Katiba  ya  sasa  ambayo  niko  nayo  hapa

inasema  kwamba  Rais  hawezi  kushtakiwa  kwa  makosa  anayofanya  akiwa  kwa  ofisi.  Mimi  nasema  Rais  akifanaya  makosa,

atatolewa  kama  theluthi  mbili  ya  Bunge  ikipiga  kura  ya  kusema  atolewe.  Akifinya  makosa  makubwa,  two  thirds  ya  Bunge

ikipiga kura ya kumtoa, lazima atoke. Prime Minister kutolewa ni rahisi, Wabunge wakikosa kuwa na imani na yeye,  vote of no

confidence, basi yeye atatoka  na hakuna kufanya kura ya raia wote.  Yeye anaenda tu back  bench na wabunge wanachaguwa

mjumbe mwingine ambaye ana imani ya wabunge wengi, na huyu anakuwa Prime Minister. 

Pes  ikishatoka kwa serikali,  ama Bunge likisha  gawa  pesa  kufuatana  na  wingi  wa  watu  kwa  kila  county,  ningependa  county

council isimamie kazi zote kama zifwatazo, elimu kuanzia nursery mpaka secondary school, county council ipewe pesa ya kuajiri

waalimu, ya kununua vitabu na kila kitu inayohusu masomo kuanzia nursery mpaka form four. 
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Vyoo vikuu viwe juu ya serikali kuu. 

Examinations iwe moja chini ya serikali kuu, kama ilivyo sasa national examination council. 

Hospitali kuanzia zahanati ama dispensary mpaka district hospital, pesa zote zitolewe, serikali kuu ipe county council na county

council isimamie hiyo kazi yote ya mahospitali,  kuajiri ma-daktari,  kuajiri  nurses  na  kununua  madawa.  Tender  iwe  inafanywa

hapa Kapsabet ama Wareng, Eldoret. Hakuna cha kusema central medical stores. Kila kitu kiwe pale pale nyumbani. 

Vile vile kwa barabara, barabara kuanzia zile za rural, mpaka class ‘C’ roads because, our roads are classfied from, rural roads

to class B, and class E, D, C, B and A.  Mimi nasema tu bara bara za class A na B ambazo ni interprovincial non international,

A ni internatinal na B ni interprovincial, hizo tu ndiyo ziwe juu ya serikali kuu. Zile zingine zote, serikali ipatie pesa county council

halafu  county  council  ndio  itafanya  tender  ya  kupeana  kazi  barabara  irekebishwe.  Kwa  hivyo  hakuna  tenders  za  barabara

ndogo  hizi  tunasikia  mtu  anatoka  Kiambu  kuja  kufanya  grading  bara  bara  hapa.  Kazi  yote  na  pesa  yote  ikuje  kwa  county

council. 

Kwa wafanyakazi, nasema wafanya kazi wetu wa serikali isopokuwa tu jeshi na mahikimu, wengine wote ni sharti  wawe chini

ya county council. 

Police wawe wanaajiriwa na serikali kuu na wanatumwa wafanye kazi kwa district.  Lakini vile vile, wawe chini ya mamlaka ya

Chairmen wa county council na vile mmoja amesema hapa,  mjumbe ama wajumbe wa Bunge na chairmen wa  county  council

wawe members wa district security committee. 

Na jambo kubwa ambalo ningependa kusema ni kwamba,  kwa maoni yangu na kwa maonni ya wengi ambao ningezungumza

na wao,  wangependa system ya provincial administration itupiliwe mbali. Sababu hii system ya chief, DO,  DC,  PC,  ni  system

ilikuwa ya wakoloni kutumia, governor alikuwa anatumiwa kuona kwamba mamlaka ya mwingereza yanatakelezwa. 
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Chief,  kama  atahitajika,  atakuwa  anachaguliwa  na  watu,  chief  peke  yake.  Na  yeye  atakukwa  chini  ya  mamlaka  ya  county

council.  County  councils  zitakuwa  na  chief  administrative  officer  ambaye  yuko  chini  ya  chairmen  wa  council,  na  yeye  sasa

atakuwa  na  wafanyi  kazi  wa  vertinary,  kabila  ya  administration,  kutakuwa  na  chief  katika  kila  location  lakini  hawa  chiefs

wachaguliwe na watu. 

Mahakama: Napenda  kusema kwamba kuwa  Katiba  ya  sasa  inasema  kwamba  Rais  ndiye  anteuwa  kazi  hakimu  mkuu.  The

Chief Justice as in the present  Constitution is appointed by the President.  I wish to say that,  in my view and the view of many

Kenyans  and  many  Nandi  people,  ni  kwamba,  Chief  Justice  ateuliwe  na  kamati  ambayo  Bunge  limechaguwa.  Hiyo  kamati

ichukuwe majina ya watu ama mahakimu, halafu  kutoka  kwa  mmoja  woa,  wachaguwe  Chief  Justice.  Ili  isiwe  ni  mtu  mmoja

ambaye anachaguwa Chief Justice.  Kwa sababu kama ni mtu mmoja anachaguwa Chief Justice,  ukikosea  yeye,  atamwambia

tu, “Chunga!” “chunga huyo, miaka kumi. Sisemel Chunga anasema anafanya namna hiyo, lakini nasema kuna uwezokano.  Kwa

hivyo kutoa huo uwezekano,  ni  lazima  achaguliwe  na  kamati  ya  Bunge  na  aitwe  mbele  ya  Bunge,  ajibu  maswali,  kama  kazi

inamtosha. 

Basi  kwa  mambo  ya  ardhi,  nataka  niseme  kwamba  mashamba  yote  ni  sharti  yawe  chini  ya  mamlaka  ya  county  council.

Tuachane na mambo ya kupeleka  maneno  kwa  Commissioner  of  lands.  Mambo  yote,  kama  ni  mashamba  hapa  Nandi,  iwe

chini ya mamlaka ya county council, map yote iletwe hapa.  Na  Commissioners,  naweza kuwaeleza kwamba ni tuna shida sana

hata  sasa.  Kwa  mfano  ukitaka  sheet  plan  ya  mashamba  ya  hapa  ambayo  n  freehold,  haipatikani  Kapsabet.  Mpaka  uende

mpaka Nakuru.  Na  ukifika Nakuru,  unaweza kaa  siku  tatu  kabla  ya  kupatiwa  ile  map  kama  iko  district  kwa  shamba.  Kwa

hivyo tunataka yote mambo ya mashamba, all those Acts, pertaining to land, lazima ziwe chini ya county council.

 Vile vile, tunataka misitu yote hapa katika Nandi tuko  na  misitu  tatu.  Tuko  na  North  Nandi  Forest,  South  Nandi  Forest  na

South Tinderet Forest. Hizo misitu, Katiba ya saa hii inasema ni Trustland, lakini county council haina mamlaka saa  hii. Minister

akitaka kufanya excosopm. anafanya  excision,  DC  ndiye  anakuja  kupeana.  Tunasema,  tunataka  misitu  na  mapato  ya  misitu,

kama ni miti, kama Rais apply inakuja kukata,  ama panpaper,  inalipa county council.  Hakuna mambo ya serikali kuu. Serikali

kuu imeharibu mambo ya  misitu  kwa  sababu  wale  ambao  wana  ifanya  huko  Nairobi,  hawana  feeling  kwa  hiyo  misitu.  Kwa
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hivyo sasa, kwa sababu sitaki kurudia sana hiyo, nitasema mambo ya kesi.

Kesi,  mahakama  iwe  kama  vile  ilivyo,  lakini  vile  imesemwa  hapa  mbele  na  nimeandika  hapa,  hao  watu  wametuomba  kitu

kimoja. Jesi ya mashamba, kwa sababu hiyo ndio shida sana hapa Nandi,  tunataka kesi  ya shamba,  hatuwezi kuwa na mobile

courts,  inaweza kuwa ngumu, lakini hapa,  kulikuwa na ofisi ya ambaye inaitwa African courts  zamani,  tunaomba  hivi,  kesi  ya

shamba, tunataka hakimu, magistrate au judge kama ni kesi ya high court. Tunataka hakimu huyo aje  kwa shamba,  jesi ifanywe

hapo,  hapo.  Kwa  shamba  ili  watu  wote  wa  sehemu  hiyo  watoe  ushahidi,  kwa  sababu  shida  iliyo  sasa  ni  kwamba,  shida

Commissioners wetu ni kwamba, nina ushahidi wa mama mmoja hapa, ambaye ni mjane.

 Mama huyo, mume wake alifariki, na yeye akafanya succession huyo mama, akapata  title, kwa location hii tu,  hapana  mbali,

akapata  title. Akisha pata  title, ndugu ya mume wake,  akaenda,  kwa  high  court  akawaka  kesi  kusema  kwamba  huyu  mama

shamba si yake, ilikuwa nichukuwe kwa ndugu yangu. Wanaweka summons huko kwa high court na haifiki kwa mama. Ikaitwa

case  mara  ya  kwanza,  mara  ya  pili,  mara  ya  tatu,  sasa  akasema  nimechoka.  Huyu  mama  hataki  kuja  kortini,  shamba

ikabadilishwa, sasa  mama yuko barabarani  na watoto.  Ndio nasema tunataka case  ya mashamba ikuje kwa kijiji yenyewe  na

mtu atazangumza ukweli, akiona watu wake wako karibu.  Akienda Eldoret,  anatazama anasema hakuna mtu ananijuwa hapa,

anaropoka uongo wote.

 Kesi zinazohusu Wanandi peke yao. 

Kesi za urithi, kesi za urithi, succession tunatakazifanya kufuatana na mila na desturi za kinandi. Nataka  kukanusha jambo moja,

na naunga mkono huyu mama Sarah alisema hapa,  sisi tunaheshimu mama zaidi ya kitu kingine. Wanaume wanaweza kupiginia

shamba lakini ikifika mambo ya mama, kama mama hakupata mtoto, kwanza Commissioners mjuwe kwa mila ya kinandi kama

mama hakupata mtoto, ana haki ya kushika mtoto, aende hospitali apewe mtoto mdogo au ana haki ya kusema aoe bibi. 

Speaker: Yes, that is true, we do that.
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Hon. Sambu: Na huyo bibi, atamzalia, na yeye atarithi mali ya mama yake,  ya bwana ya huyu bibi ambaye amemuoa. Na  saa

ingine, ma hakimu huko Eldoret, high court, hawaelewi mambo hiyo, wanasema bibi anao bibi, hakuna.  Piena mali ya huyo hiyo

sisi tunaogapa kabisa. Hatutaki mambo hiyo. 

Ya  mwisho  ni  hii,  watu  katika  Nandi,  hatutaki  kunyang’anya  mali  ya  mtu.  Lakini  ardhi  yetu  katika  sehemu  ya  Tinderet  na

Wareng hii, haikuchukuliwa kwa mapenzi yetu, tulipigwa vita, kutoka 1995 mpaka 1906.  Sasa  tumeregeshewa sehemu zingine,

sehemu  zingine  baado,  tunataka  serikali  iweke  kwa  Katiba  a  compensation  act,  ndani,  ya  Katiba,  kuwe  na  kipengele,  cha

kuwalipa watu walionyanyaswa na wakoloni walipwe rizaa. Ninawo ushahidi kamili, ninacho kitabu kiliandikwa kwa mkono wa

yule  aliuwa  kiongozi  wetu,  aitwaye  ……….Yeye  mwenyewe  alikubali  kwamba  kumbe  sisi  tumeletwa  hapa,  yeye  alikuwa

askiari wa mwingereza. Kumbe alikuwa ……….Aliandika kwa mkono wake kwamba angalijuwa, hangalipenda, kwa sababu

baada ya kufukuzwa kwa watu kutoka huko,  akaona ma settlers  wakiingia. Akajuwa kwamba kumbe wanandi hawakupigwa

kwa maneno ya rali, walipigwa kwa maneno ya kuongolewa, ili mashamba yapatikane. Aliandika vile vile kwamba,  wanandi,  ng

’ombe zao ziliokotwa. Zaidi ya ngombe elfu kumi na sita, na kondo na mbuzi ya zaidi, alafu sabini. 

Sasa  kwa  ile  ardhi,  ile  ardhi  ya  Tinderet.  Na  mtu  apende,  asipopenda  kile  kitaamua  siasa  hapa  ni  mashamba  hayo  mawili,

mashamba ya Tinderet, na mashamba ya Itek. Bado nunuliwa, kama nunuliwa iko wapi ma nyumba mbona hatuoni ma nyumba,

mbona hatuoni manyumba? Mnandi hawezi kununua shamba halafu awache bila kubeba nyumba, au bila kulima. Ile ya Nandi

hills kwa sababu iko na chai, hatutaki tugawanye, haigawanywi kwa watu,  hapana,  lakini tunataka wenyewe sababu wamekula

tangu 1905, mpaka sasa, tunataka watupatie giza. We want to become shareholders  in those,  all those who escapes,  that is he

way to compensate us. Na kwa sababu wanandi wetu hawawezi kuja kupewa share,  county council ya Nandi itakuwa Trusty,

ya  ile  share  ambayo  tutakuwa  nayo,  na  haiwezi  kuwa  chini  ya  50%.  Tutagawa  nusu.  Wao  ambao  wanasema  wameleta

investment kupanda chai,  watachukuwa nusu. 50%,  na sisi tuchukuwa 50%,  na dividends  itakuwa  ilipwe  kwa  county  council

yetu halafu county council. Vernacular.

Com. Asiyo: Kuwa na kazi na walimu.
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Hon.  Sambu:  vernacular  nimesema  hivi  kwamba,  compensation,  and  this  has  to  be  looked  into,  because,  it  is  a  serious

matter,  we didn’t give away our lands,  willfully, so we are  compensations  for  the  people  guilt,  we  want  compesation  for  the

livestock taken.  We want compensation for  the  laws  of  the  land.  Who  will  do  the  compesation?  We  are  saying  and  I  have

written  it  here,  the  Kenya  government  should  pursue  the  compensation  on  behalf  of  the  Nandi  people.  Lazima  serikali  hii,

iandikie serikali ya wingereza, kueleza kwamba, ngombe elfu kumi na sita,  kutoka mwaka wa 1906,  sasa  kama ikuwa sasa,  ni

ngo’ombe ngapi. Tunataka tulipwe hawo ng’ombe, 

Com. Ayonga: Kondo, elfu sabini.

Hon. Sambu: Kondo elfu sabini kutoka 1905  mpaka sasa,  ingekuwa ni kondoo ngapi? Ile shamba ambayo wanapanda chai,

wamekula  kutoka  1905  mpaka  sasa.  Tunataka  tupate  sehemu  ya  hiyo  mali  kidogo.  Hayo  ndiyo  yangu,  kama  mna  maswali

nimeandika memorandum, structure ya serikali niko nayo hapa vile vile. 

Hon. Asiyo: Kama umeandika hiyo mzee hakuna wasi wasi.

Hon. Sambu: Basi nimeandika na nimeweka sahihi, hata niko na structure vile itakavyo kas. Sawa. 

Hon. Asiyo: Asante sana. Kwa maana wewe ni kiongozi wa hapa, na kuna maswali mengi tunataka kuweka kwa Katiba. 

Hon. Sambu: Ndiyo,

Hon. Asiyo:  Tafadhali utusaidie.  Umesema kwamba mapato ya serikali kuu, igawiwe usawa kulingana na wingi  wa  watu  wa

Kenya  kwa  kila  sehemu  ya  county  council.  Na  wewe  mheshimiwa  unafahamu  kwamba  kuna  mahali  pengine  katika  Kenya

ambao kuna watu wengi na walitengeneza lami mpaka kwa market, mpaka kwa duka. Unataka hii pesa  tena igawe usawa kwa

hao na wamejijenga wame-maliza kazi yao ya kujenga,  they have finished the development ile ya kawaida? Kama tutagawana

usawa, je, wale ambao hakuna hata lami kilomita moja kwa district yao watapata siku gani?
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Two, tunataka usaidizi wako kwa maana tumeambiwa hivi tukipitia mahali pengine, naweza kutusaidia.  What security  will  this

Prime Minister of yours have, if at any time and we know Kenyan politics, he can be kicked out any minute. 

Three,  many people  have suggested to us that  we  should  indeed  adopt  the  American  system  where  Members  of  Parliement

hawawi ministers, wanachaguliwa kwa wale professionals,  na hiyo hiyo Parliament.  Wanaenda nje wanatafuta ile society nzuri

kabisa  ya  mwisho,  iwe,  historian,  iwe  environmentist,  ndio  wanawekwa   kama  ma-ministers.  Na  hapa  Bunge  ni  ile  tu  ya

kawaida  kazi  ya  Bunge,  hakuna  minister  huko  ndani  hata  moja.  Utuambie  hiyo  fikira  itakuwa  namna  gani,  kwa  maana  hiyo

tumeelezwa na watu wengi sana, hawataki nyinyi muwe ministers. 

Hon. Sambu: Okay, inaweza kuwa mingi?

Com. Asiyo: Ya mwisho kabisa. 

Hon. Sambu: Yaah, 

Com. Asiyo: Ni mambo ya boundaries, 

Hon. Sambu: Yes, 

Com.  Asiyo:  Bwana  mheshimiwa,  you  know  that  Kenya  does  not  have  international  boundaries.  The  only  boundary  that

Kenya has internationally, is that small piece between Ethiopia and Kenya that Kenyatta  and Haille Selasie signed, the rest  of

Kenya has no determined international boundaries  this  is  the  truth.  In  the  new  Constitution,  we  would  like  to  say  something
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about this because no country can just live without international boundaries defined. Na hiyo ndio mwisho.

Hon. Sambu: Maybe I will answer ………………(Inaudible).

Com. Asiyo: Ee usisahau, 

Hon. Ayonga: Nitakukumbusha ukisahau. 

Hon. Sambu: Okay 

Com. Asiyo: Tunataka utusaide kuandika Katiba mheshimiwa, 

Hon. Sambu: Yaah, 

Com. Asiyo: Ile Katiba itadumu miaka mingi.

Hon.  Sambu:  Well,  halafu  Commissioner  mwingine  ataniuliza,  maoni  yangu,  …..(Inaudible)  Nataka  nianze  na  ya  mwisho,

nianze na mwisho. Wacha nitubu ignorance  ama  nitubu  kwamba  mimi sijawahi  kujuwa  kwamba,  hatuna  fixed  boundaries  na

nimekaa kwa hiyo cabinet miaka minne. Naomba watu wa Kenya msamaha kwa sababu mimi sikujuwa hiyo, ningeleta motion.

Na sasa nimejuwa ni kwamba hakuna nchi ambayo itajiita nchi kama haina mipaka ambayo imeandikishwa, defined and signed.

Ndio  nimeona  sasa  juzi  wakati  wavuvi  wetu  pengine  jioni  upepo  unawasukuma.  Watu  kutoka  nchi  zetu  jirani,  wanaanza

kuwatesa. Sasa, mimi nasema kwamba hata hii haita ngoja Katiba,  hii hata ikiweza-kana ni lazima sasa  sisi katika Bunge tulete

motion haraka iwezekanavyo kusema kwamba lazima tuandikishe mipaka yetu na Uganda,  mipaka  yetu  na  Tanzania,  mipaka

yetu na Sudan na Somalia. 

Com. Asiyo:  Na Ethopia?

87



Hon. Sambu: Na Ethiopia kama baado.  Kwa sababu kwa Indian Ocean tunajua kwamba mile  kumi  na  mbili  ni  yetu,  halafu

200 ni ile inaitwa economic zone. Tunaweza kuenda nje kilomita mia mbili bila kuulizwa kama wavuvi wetu. Lakini mile kumi na

mbili, hiyo ni ardhi ya Kenya. Meli ikiingia, meli ikiingia, ikifika mile kumi na mbili isimame hapo, isiingie ndani, itakuwa imevunja

sheria.  Kwa hivyo natubu na hiyo nitawaambia wenzangu hasa wale wa international affairs committee ya sasa  ili tuweke hoja

ama mswada katika Bunge tuulize serikali ifanye mikataba na nchi hizo.

Jambo la pili umeniuliza ni je, huyu Waziri Mkuu atakuwa na security gani asifutwe kazi? Mimi ninavyo-jua ni hii, ni navyo-jua ni

kwamba,  kazi ya Rais wa sasa  ni kuwa  head  of  states,  akiwa  vile  vile  ni  head  of  governement,  kwa  maoni  yangu,  hii  ndiyo

imeharibu Kenya, na mimi nasema wazi. Sababu yake ni hii, tukiwa hapa saa  hii, kwa sababu ya section 23,  DC akifika hapa

ama kwanza hata anza na chief, chief anasema katika hii location ambayo mimi natawala,  hamwezi  kufanya  hii.  DO  anasema

katika division yangu ambayo mimi natawala.  DC anasema nama hiyo, PC anasema namna hiyo. Sasa  najiuliza, tulipata uhuru

tujitawale ama tutawaliwe? Kama ni kujitawala,  ni lazima  tuwe  na  njia  rahisi  ya  kubadilisha  wale  wanaotutawala.  Hii  kazi  ya

wananchi wote kuchaguwa mtu mmoja, akisha chaguliwa anasema. “Hewa ila bwana sikia,  mimi nimechaguliwa na watu million

tatu, wewe kama mbunge umechaguliwa na watu elfu thelathini kama mimi,  wewe  ni  nani?  Na  huyo  ambaye  ni  Rais  ambaye

amechaguliwa na watu wengi anaona kwamba ni mfalme. Na katika Kenya hatuna watu wengi, hatuwezi kuwa na wafalme kwa

sababu tutakuwa na wafalme wa kabila ngapi? Na hiyo vile vile inaleta ukabila. 

Hii system ya mtu mmoja kuchaguliwa kuwa Rais, head of state na head of government. 

Sasa,  Commissioner  Asiyo  ameniuliza  je,  huyu  Prime  Minister  ama  Waziri  Mkuu,  utahakikishaje  kwamba  hatakuwa

anaondolewa?  Basi, ikiwa amechaguliwa na wabunge wengi, mimi ninavyo-jua siasa ni kwamba siasa ni mchezo ambao hauna

fixed rules. 

Hata ingawa Katiba itakuwa pale,  siasa ni mchezo wa kwenda,  hata saa  hii kwa  huyu  Rais  wa  sasa,  si  lazima.  Mbona  Raila

alitoka  NDP  akakuja  kwa  KANU?  Lazima  watu  wanafanya  deals,  kutakuwa  na  kusikizana.  Lazima  watu  watakuwa

wanasikilizana.  Ikiwa  mimi  ni  Prime  Minister,  nikiona  wale  wengine  wanataka  kunichochea  kunipigia  kura  ya  vote  of  no

88



confidence kutokuwa na imani, lazima nitazunguka niwaambie wengine, “Ngoja,  hawa  wakitaka  kunitoa,  nyinyi  mnipigie  kura

halafu nitawatoa,  nitawaweka”.  Katika siasa,  there are  no permanent friends, there are  no permanent enemies.  An hour is  as

long as a year. Hakuna marafiki permanent, kwa hivyo itafanya kazi. 

Na mimi nasema hivi, mbona mwingereza alitawala nusu ya dunia? Assume the sun never sets  on the British Empire. Kwa nini?

mwingereza alitutawala kwa sababu alikuwa na system nzuri ambayo Prime Minister akinyieta,  anatolewa na haendi nyumbani.

Anaenda tu back bench na mwingine anachaguliwa. Hatutaki system ya kuvunja ati irudiwe tena uchaguzi mpaka miaka mitano.

Kwa hivyo nafikiria, hiyo itafanya kazi. 

Ya mwisho nilikuwa, …………….(Inaudible).

Com. Asiyo: Ilikuwa hii mambo ya mapato igawe usawa.

Hon. Sambu:  Ndiyo ndiyo, yes.  Haya,  Commissioner Asiyo  ameniuliza  je,  wale  ambao  wamekula  zamani,  tukigawa  sawa,

ikiwa katika Kenya tutataka tuishi kwa amani na tuwe kitu kimoja ikiwa tutarudia.  Na  mimi nataka niseme kitu kimoja,  pengine

wao walipata,  kwa sababu walikuwa werevu.  Walipoambiwa wapande kahawa,  walipanda kahawa,  walipoambiwa  wapande

chai, walipanda chai.  Sasa  ili tuishi vyema siku zijazo, mimi ningependa niseme hivi, kwamba kuanzia sasa  kama Katiba mpya

ikipenda haya mapendekezo yangu na ya wengine, tugawe sasa iwe sawa. Na tuyasahau yaliyo pita.

Com. Asiyo: Na North Eastern province, what do you do with them?

Hon. Sambu: North Eastern province, pengine isiwe tu juu ya watu, nitaongeza, asante sana. Nitaongeza kusema kwamba,  vile

vile,  tufuate  ukubwa  wa  sehemu  ya  nchi,  sehemu  ya  nchi  lazima  tufuate.  Kwa  sababu  hatuwezi  kudharau  North  Eastern

province, sababu yake ni hii, je, kesho tukichimba shimo tukute mafuta huko chini na tunakuwa tumesema hatuwataki,  nyinyi ni

watu wachache. Kwa hivyo, tutagawa. Wacha niongeze kwa, nitaongeza kusema ……………(Inaudible).
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Com. Asiyo: Tafadhali ongeza, 

Hon. Sambu:  Kufuatana na wingi wa watu,  na kufuatana na kubwa wa nchi. Lakini tusahau ya ile  ya  zamani.  Tusahau  kwa

sababu tukifuata hiyo kusema Kiambu hawa watu walikula, itatuletea mafaragano tu, haitawahi kutusaidia kitu.

Com. Ayonga: Asante, asante mheshimiwa, swali nililokuwa nataka kukuuliza, umelijibu tayari. Kwa hivyo, no further question.

Hon. Sambu:  Asante sana, basi nitaongeza hiyo halafu ………..(Inaudible). 

Com. Ayonga: Na mengine ambayo utafikiria. Sasa ujiandikishe, uweke kidole na mambo yote yakamilike. 

Com. Asiyo: ………………(Inaudible).

Com. Ayonga: Haya ataongeza, wacha afikirie. Unajuwa taabu moja tulionao na wana siasa,  kama nikumwachia nafasi,  itafika

six O’clock. 

Hon. Sambu:  Ameniuliza, je,  county council unakubali iajiri? Kwa sababu nimesema hakimu,  judges  na  police  wawe.  Mimi

nakubaliana, mimi nafikiria kwa sababu mimi nasema police  wawe  chini  ya  serikali  kuu  ni  hii,  ikiwa  police  wa  Nandi  county

council ni tofauti na police wa Maragoli ama hapo Vihiga, nikifika Vihiga, atanisimamisha anasema.  “Sisi ni polisi wa Vihiga, ni

tofauti na police wa Nandi. Hiyo tu, watakuwa under one Police Act. Na lazima wawe national. 

Com. Asiyo: ………………(Inaudible).

Hon. Sambu:  And, yes, kwa sababu working under the local authority, chairman wa county council ndiye anakuwa chairman

wa district security committee. 

Saa hii kukitokea shida,  chairman wa county council  na  yuko,  tafadhali  nionyeshe  kama  alikuwa  hajaonyeshwa.  Asimame  tu
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watu wajuwe kwamba Bwana Torei ndiye chairman wa Nandi county council. Asante.

Com. Ayonga: Kabla huja-toka,  kabla huja toka,  nimeona umeweka uwezo mwingi sana katika chairman wa local authority.

Kuna watu wengi ambao watakuwa chini yake,  kuna wasomi wa namna ya hali mbalimbali na hali bwana mheshimiwa, county

councils  zingine,  unisamehe  kama  nitasema  kitu  kama  kwamba  ninajua,  county  councils  zingine  tumesha  sikia,  tumeambiwa,

kwamba  ma  chairmen  wengine,  hawajui  kusoma  wala  kuandika,  sasa  uwezo  huu  wote  ambao  umewapa,  umetoa  ma  DC,

umewafanya, hawa ndio wafanya vitu vyote,  sasa  umefikiria juu ya qualifications  of  such  a  person?  Ili  aweze  ku  handle  such

weight. Tunataka maoni yako.

Hon. Sambu:  Asante sana Bwana Commissioner, pengine sikuandika kitu lakini kuna Kitabu kubwa ambacho tumeandika na

wenzangu wengine, tumesema qualifications.  Kwa  sababu  hata  saa  hii,  ma-DC  wengine  nao,  ni  some  rejects.  Hata  wengine

kusoma  kiingereza  unashindwa  huyu  ni  DC,  au  nani?  Kwa  hivyo,  vile  vile  tutaona  kwamba  hii  ikikubaliwa  lazima  local

government authority, local government Act Cap. 265, lazima itafanyiwa marekebisho mengi. Hata kiwango cha elimu ya kuwa

diwani,  lazima  itanyiwa  marekebisho  mengi.  Hata  kiwango  cha  elimu  cha  kuwa  diwani  lazima  itawekwa.  Kwa  sababu

isopowekwa,  kweli  watu.  Mwana  siasa  ni  mdomo,  na  watu  watamchagua  halafu  wale  makarani  na  accountants  watapenda

kunyoa yeye na kunyoa mali ya watu. Asante, hiyo tutaweka qualifications hapo. Thank you Sir.

Com. Ayonga: Huyo alikuwa mheshimiwa Sambu, 

Com. Asiyo: ………………(Inaudible).

Com. Ayonga: Sasa, kwanza nataka nimshukuru kwa upanuzi ambao ametoa, and he has given that very eloquently, ametumia

ujuzi wake na experiences zake.  Kwa hivyo tunamshukuru kwa maana naye ni mwana Kenya,  kama sisi wengine. Next,  sasa,

ngoja Niliambiwa kwamba ikifika saa nane mambo ya Nandi hapa yanabadilika lakini naona mwenyezi Mungu amevumilia nasi

kidogo, lakini hatuombi kwamba mvua isije, hatuwezi kuomba. Wewe unasema nini? 

Speaker: Inaudible.
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Com. Ayonga: Hapana, tunamtaka anayeitwa Zephania, yuko?  Kosgey, 

Com. Asiyo: Alikuwa amesama. Now, we want Ernest Sabei.

Com. Ayonga: Ernest Sabei, nikisema jina vibaya, usijali,

Com. Asiyo: Ernest yuko?

Com. Ayonga: Hayuko. 

Com. Asiyo: John Maritim?

Com. Ayonga: John Martim Tuwei, Martim John, ni wewe? Asante,  tunataka watu kama John, badala  ya kuja hapa kurudia

na kitu fulani kimesemwa, kile kile ambacho ulitaka kusema, hakuna faida ya kuja hapa, mbele, 

Com. Asiyo: Sammy Bor?

Com. Ayonga: Wapi Sammy Bor, Sam Bor, yuko wapi. Hayuko, 

Com. Asiyo: Francis Tum?

Com. Ayonga: Francis Tum, Francis Tum?

Com. Asiyo: Abel Chirchir?
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Com. Ayonga:  Abel Chirchir? Kama mtu amesema yale ambayo ulitaka kusema, hakuna ubaya.  Sasa  ndio  nafasi  yako.  Na

nakupa dakika moja na nusu. 

Mr. Abel Chirchir: Okay, sitarudia yale yamesemwa na wale wengine. 

Com. Asiyo: Sasa vile kijana nasema Rev. Philemon Rugut awe tayari, halafu Shadrack Lebo. 

Mr. Abel Chirchir: Ningependelea hiyo Constitution ya zamani, ile sovereignity, kusema supreme iwekwe dependent. 

Com. Asiyo: Dependent?……….(Inaudible)

Mr. Abel Chirchir: Yes, 

Com. Asiyo: Ya Parliament au ni ya nani? 

Mr. Abel Chirchir: Kitangulizi cha Constitution yetu ni kwamba Kenya is a sovereign country.

Speaker: ………………(Inaudible).

Mr. Abel Chirchir: Yes, we are dependent, 

Com. Asiyo: …………………(Inaudible).

Mr. Abel Chirchir: Haya, Parliament moja, citizenship haitakuwa na maana kama hakuna faida, 

Speaker: ………………..(Inaudible).
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Mr.  Abel  Chirchir:  Hakuna  faida.  Why  should  we  fight  for  citizenship  if  we  are  beggars.  Haya,  mambo  ya  ID

……………..(Inaudible).

Com. Asiyo: Tuambie kwanza ………………..(Inaudible)

Mr. Abel Chirchir: Yes, 

Com. Ayonga: Unapotuambia ………………(Inaudible).

Mr. Abel  Chirchir: Like for example,  I went to school,  then I came back  I was told to go and beg,  my father to give me  a

farm. And we are struggling, our maize, our ten gorogoros, we cannot survive like…………….(Inaudible).

Com. Asiyo: But you are a Kenyan, and you are proud of it.

Mr. Abel Chirchir: What is there to be proud of?

Com. Ayonga: Sasa unataka uitwe nini? 

Com. Asiyo: Unataka uitwe Mtanzania? 

Com. Ayonga: Okay, hayo ni mawazo, maoni yako, 

Mr. Abel  Chirchir: And if we have to have identification, let us have one,  birth certificates,  passports,  and these  other  ones
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only passports that can enable one to go outside. 

Com. Ayonga: Mwisho?

Mr. Abel Chirchir: I still have more, 

Com. Ayonga: Dakika ni moja na nusu, angalia hawa watu nyuma yako.

Mr. Abel Chirchir: Okay, local authorities I differ somewhere with somebody.  Local authorities treasury,  wawe na mamlaka,

pesa zisichukuliwe kule. Ziwekwe kwa county council na committee ya councils iweko. Siyo mtu mmoja anasimamia tu kusema

chairman peke yake. Tuwe na Commission. Yes, police service. Please, police service, let us not have police force. Let us have

police service.  Let them come to the people.  Wawe na watu,  na ma-AP,  warejeshwe,  waende  kwa  police.  Na  AP  mwenye

anakunywa pombe asishike mwenye anakunywa huko busaa.  So,  I still had some more.  Domestic affairs,  let them be handled

by Kokwet council. Domestic affairs, resident magistrate aje kwa watu. Haya …………….(Inaudible).

Mr. Abel Chirchir: Ya mwisho sasa hiyo. Lazima iwe ya mwisho. 

Mr.  Abel  Chirchir:  Forests;  ingawaje  nilikuwa  na  nyingi  wacha  niseme  forests.  Forests  ziwe  kwa  wale  wenyewe.  At  the

moment,  they  serve  outsiders.  Like  for  example,  tukipanda  miti,  wale  wana-benefit  ni  wale  wanatoka  nje,  lakini  wenyewe

wanashikwa, wamama pia, 

Com. Asiyo: Hiyo tunajuwa, wewe ni nini unataka?

Mr. Abel Chirchir:  Shamba system itoke, imemaliza mashamba, imemaliza  forest.……………(Inaudible)  wasiwe na power

yeyote kwa forests.  

Com. Ayonga: Asante asante, ya mwisho ndio hiyo, hebu jiandikishe, 
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Mr. Abel Chirchir:  Can I say something which I have not said.

Com. Ayonga: Hapana, hapana, 

Mr. Abel Chirchir:  Okay, 

Com. Asiyo: Hebu kuja uniambie pole pole halafu nitasema.

Com. Ayonga: Mwingine, next ni mama tulifika wapi, yule wa mwisho ambaye tuliita?

Com. Asiyo:  Ni Reverend……..(Inaudible).

Com. Ayonga: Wapi Reverende Philemon? 

Reverend Philomen: Ni mimi hapa. 

Com. Ayonga: Tafadhali chukuwa hiyo, sema majina yako na endelea.

Reverend  Philomen:  Kwanza  nashukuru  kwa  nafasi  hii  ambayo  nimepata  kushiriki  katika  kutengeneza  Katiba  mpya.  Jina

langu ni Philemon Rugut, yale mengine yote nilikuwa nayo kwa mawazo yangu yame zungumzwa mahali hapa na hakuna haja ya

kurudia. Ningetaka kusema jambo moja kuhusu Parliament,  ama nyumba hii ambayo inaitwa bunge. Ningetaka kuanzishwe ile

nyumba inaitwa House of Bishops. 

Com. Ayonga: Okay endelea.

Reverend  Philomen:  Ya  pili  ni  tarehe  ya  uchaguzi.  Kwa  sababu  hatuna  tarehe  imekuwa  tu  kwa,  tuko  kwa  giza,  inaweza

semekana kesho na hatuja jiandaa.
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Jambo  lingine  la  tatu  ni  kuhusu  makanisa  ama  kwa  kuelezea,  kuna  makanisa  ambazo  zimekuwa  registered  katika  nchi  hii

ambazo wana projects  tofauti fotauti kama shule, kama hospitali,  na mambo mengine mengi ambayo  yanaweza  kusaidia  watu

wa taifa hili. Ningeomba katika Katiba mpya waruhusiwe, kama kuna misahada aina yeyote  kutoka  nchi  zingine,  waruhusiwe

kuleta vitu hivyo bila duty ili kusaidia.  Kama vile mnavyojuwa katika nchi zile zingine  za  ng’ambo  hasa  hawawezi  kutoa  pesa

zao, lakini kama material, ukitaki vitabu, ukitaka nini wanaweza kuruhusu uchukuwe, lakini tunashindwa kulipa hiyo kitu inaitwa

duty. 

Com. Ayonga: ………….(inaudible). 

Reverend  Philomen: Jambo la  mwisho,  ningetaka  mashule  zote,  ziwe  protected  kwa  wale  wanao-sema,  wanaweza  kujiita

wahubiri wasio-julikana kwa sababu  wameleta  matatizo  mengi  katika  mashule  zetu  kwa  sababu  wanaweza  kufundisha  imani

ingine ambayo inasababisha watoto wengine hata kuangukia kuabudu, mashetani. Na hii pia iangaliwe, nasema ingaliwe. 

Com. Asiyo: Reverend unataka zifanywe namna gani? Tuandike namna gani kwa Katiba?

Reverend  Philomen: Nataka  kwa Katiba,  kwa sababu kuna  wasomi  ambao  wamesomea  wanaweza  kuelewa  mimi nataka

namna gani. 

Com. Asiyo: Sema tu kwa lugha yako vile unataka ikuwe. 

Reverend Philomen: Kwa maana sisi hatuandiki Katiba kwamba iangaliwe, tunasema itafanywa hivi.

Rev.  Philemon  nataka  kusema  ni  marufuku,  ipigwe  marafuku,  wanaosema  wanahaja  ya  kuenda  kuzungumza  ama  kuhubiri

katika shule kama  hawana  cheti  na  hawatambuliwi,  na  hawajakuwa  registered.  Kama  dini  yake  haijakuwa  registered  katika

government, huyo asiruhusiwe. 
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Com. Asiyo: That is true, 

Com. Ayonga:  Hivyo ndivyo ilivyo, na ulisema hiyo ndio ya mwisho. Nataka  nisikukumbushe kwamba ulifika mwisho wako.

Sasa nina swali Reverend, 

Reverend Philomen: Yes, Sir, 

Com.  Ayonga:   Umesema  tuna  nyumba  inaitwa  Bunge,  ndipo  ukasonga  mbele  ukasema  sasa  unataka  nyumba  inayoitwa

House  of  Bishops.  Sasa  mimi kwa  kutojuwa  kwangu,  unajuwa  this  is  the  first  time  I  have  heard  of  this.  Sasa  hii  House  of

Bishops, ndio inaenda kuwa Bunge au ni nyumba ingine iko huko kando ya Bunge na kazi yao itakuwa inafanywa, itakuwa kazi

gani? Ni nami watakao-kuwa katika nyumba hiyo? Ni Bishops au ni nani? Na sababu ya kuwa na hiyo nyumba ni nini?

Reverend Philomen: Kwa kuelezea,  sio nyumba ingine tofauti,  bado  itakuwa ni Bunge. Kazi yake,  Bunge ni mahali ambapo

wanapitisha sheria inayo ………….(Inaudible).

Com. Asiyo: ………….(Inaudible).

Reverend Philomen: Na sheria hii ikishaandikishwa, inataka ipitishwe kuwa sheria ingekuwa vizuri kwa sababu nchi ya Kenya

ni  nchi  ambayo  tunajuwa  watu  wanapenda  Mungu.  Na  sheria  hizi  ambazo  zinapitishwa,  zipite  katika  mikono  ya  bishops

waanglie ili wasipitishe kitu kinaweza kusababisha laana katika taifa.

Com. Asiyo: Waislamu, wataangalia hii?

Reverend Philomen: Pia wao wakipenda, 

Com. Ayonga: Okay, hayo ni maoni yako, asante sana Reverend.
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Reverend Philomen: Asante, 

Com. Ayonga: Ujiandikishe na utupe hayo maandishi. 

Com. Asiyo: Now, Shadrack Lebo and David Kirui. 

Com. Ayonga: Wapi Shadrack? Shadrack Lebo?

Com. Asiyo: David Kirui?

Com. Ayonga: David Kirui yuko? 

Com. Asiyo: Joshua Korir?

Com. Ayonga: And Joshua Korir yuko?

Com. Asiyo: Kama hawako kuna James Mase.

Com. Ayonga: Oh, hawa wamesha kwenda kwanza weka huko ili tusije changanya wamesha fanya. 

Com. Asiyo: James Mase?

Com. Ayonga: James Mase, James Mase?

Com. Asiyo: Edward Kipyego?
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Com. Ayonga: Na Edward Kipyego. Na tafadhali yeyote ambaye ataongea, ongea kwa kile ambacho hakija semwa. 

Com. Asiyo: ………..(Inaudible).

James Mase: Okay, I am James Mase. Mimi maoni yangu ni kwamba ………….(Inaudible)

Com. Ayonga:  Ngoja kidogo,  kama kuna wale ambao mna memorandum zenu na mmetaka ku-submit na  muende,  tafadhali

nafasi ipo.  Uje tu pole pole hapa,  muone  huyu  msichana  hapa  nyuma  mpe  na  atakuandikisha.  Fanya  hivyo  usingojee  mpaka

dakika ya mwisho. 

James Mase: Okay 

Com. Ayonga: Wewe ni?

Mr.  James  Mase:  Mimi ni  James  Mase  kutoka  upande  wa  Sertunei,  Mosop  Nandi  district.  Maoni  yangu  ni  matatu,  sina

menono mingi. Yale ninge-nena  wamesema  ya  kwamba  yamepitishwa.  Employement  section.  Kwa  vile  tunasomesha  watoto

kwa hivyo ningeona ya kwamba, mtu akiajiriwa kwa kazi,  afanye kazi miaka kumi na tano,  nafasi ipatikane ya mwingine. Kwa

sababu mtu anakaa huko na watu wengine wanaumia nyumbani. 

Second, tukichaguwa mjumbe, tunachaguwa kwa kupenda kwake. Lakini, vitu vile ambavyo viko katika area  yetu for instance

forests,  asipate  mamlaka  ya  kuja  kukata  kata  na  kupeana,  without  consulting  the  community.  Mamlaka  yapewe  council  of

elders halafu tutaona kama atapewa huyo mtu.

Com.  Ayonga:  Tafadhali,  nataka  usije  una  address  mheshimiwa  hapa,  yeye  aliongea  kama  mnandi  mwana  wa  nchi  hii.

Tumekusamehe, 

James Mase: Asante
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Com. Ayonga: Lakini umeingiza hayo meneno kwa tape. 

James Mase: (Laughter) Halafu kuna kitu kama primary education. Maneno ya shule ya primary, ningependa pesa za activity

fee,  DO  awe  akitupatia  breakdown  ya  every  schools.  Sababu  hizo  pesa  tunalipa  halafu  kuna  watoto  wengine  hawataenda

kucheza, lakini pesa zinaenda.

Com. Ayonga: Asante, maneno yako ulisema ni matatu, umesema sasa manne, asante yametosha.

James Mase: Asante, 

Com. Ayonga: Njooujiandilishe. Wewe ni Edward?

Speaker: …….(Inaudible).

Com. Ayonga: Edward Kipyegon yuko wapi?

Com. Asiyo: …………(Inaudible).

Com. Ayonga: Huyo ndiye Edwin? 

Com. Asiyo: ……..Emmanuel Bungei.

Com.  Ayonga:  Emanuel  yuko?  Edwin,  kama  unaongea,  tuambie  yale  ambayo  mwingine  hajasema  tu,  toka  asubuhi,  yale

ambayo hayajasemwa. Na dakika ni moja na nusu tu. 

101



Mr. Edwin Maiyo:  Asante sana, yangu ni …………..(Inaudible).

Com. Ayonga: Jina?

Mr. Edwin Maiyio: Jina langu ni Edwin Maiyo. Yangu ni moja tu au mbili. Kwanza ni kwa upande wa elimu. Wakenya hata

kwa  Katiba  ya  saa  hii  inasemekana  tuko  na  free  education.  Lakini  hiyo  free  education  hakuna.  Kwa  sababu  tuko  na  cost

sharing ambayo it has caused a lot of problems so, 

Com. Asiyo: Can you just tell us that you want free education?

Mr. Edwin Maiyio:  Yaah,  we want  free and compolusory primary education.  And number two,  ni  kuhusu  parliamentarians.

Tunawachaguwa,  they  are  our  servants.  And  as  a  servant,  you  are  an  employee  of  the  person  whom  you  are  serving.  So,

hatutaki MPs waongeze pesa yao. This is wrong as far as ethics of employment au concerned.

Com. Ayonga: Asante ulisema points zako ni mbili.

Mr. Edwin Maiyio: Thank you very much, 

Com. Ayonga: Okay.

Mr. Edwin Maiyio:  We want a  parliamentary  commission  to  look  into  their  allowances  and  their  salaries.  Thank  you  very

much.

Com. Asiyo: Inaudible.

Com. Ayonga: Yeye ndiye employer.

Com. Asiyo: Now we have Emmanuel Bungei.
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Com. Ayonga: Emmanuel Bungei, kama una neno jipya, njoo utuambie. Kama yako yamesemwa, sema tu maneno niliyotaka

kusema yamesemwa.

Com. Asiyo: Atafuatwa na Charles Simoto.

Com. Ayonga: Charles yuko? 

Com. Asiyo: Na Elkana Sum.

Com. Ayonga: Na Elkana Sum. Kama kuna mapya, lakini uje tu. 

Com. Asiyo: And David Keter.

Com. Ayonga: David Keter nawe ujitayarishe.

Mr. Emmanuel Bungei: Yaah, I am Emmanuel Bungei. Maoni yangu ni haya.

Com. Ayonga: Sema jina.

Mr. Emmanuel Bungei: I am Emmanuel Bungei,  

Com. Ayonga: Okay, 

Mr. Emmanuel Bungei: I think in future when a candidate is aspiring for presidency, he has first to name his running mate,  like
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we have seen in ……..(Inaudible).

Com. Ayonga: …..(Inaudible).

Mr. Emmanuel Bungei: Yaah, any holder of the office should be charged for any infringement or  abuse of office. He should

be in office only for two five year terms. 

Members of Parliament should be people who respect their electorate. 

And they should be contesting as per their qualifications, but not according to their status. 

Com. Ayonga: Asante, si ni wewe unawachaguwa? 

Com. Asiyo: Endelea, 

Mr. Emmanuel Bungei: Ndio ni sisi ndio tunawachaguwa, 

Com. Ayonga: Ndipo? 

Mr. Emmanuel Bungei:  Na system ya government  ile  tuna  ajicate  for  tuna-agitate  ni  federalism  na  every  region  has  to  be

headed by a person of high esteem. 

Com. Asiyo: Mtu kama sasa governor ama anaitwa namna gani?

Mr. Emmanuel Bungei: Ndiye huyo governor.

Com. Ayonga: Ndiye huyo?

Mr. Emmanuel Bungei: Na awe from within that region. 

104



Com. Ayonga: Mtu ambaye anaitwa ndiye huyo?

Mr. Emmanuel Bungei: Anaitwa governor. 

Com. Ayonga: Tunataka wewe useme.

Mr. Emmanuel  Bungei:  Na  kwa  hiyo  region,  mapato  yake  yawe  yanatumika  within  ingawaje  watakuwa  wanapeana  kwa

quarters mpaka ifikie kwa serikali kuu. 

Com. Asiyo: How much, 25%?

Mr. Emmanuel Bungei:  According to how much they are  getting. Any foreigner in  that  region,  like  from  another  region  na

awe anafanya kazi, atakuwa anakuwa taxed as per vile hiyo region imeamua. 

Com. Ayonga: Asante, asante, zimetosha Bungei, unayo dakika yako moja na nusu na una maandishi tutasoma. Thank you so

much. Njoo hapa.

Com. Asiyo: Na ujuwe kila maandishi yote yataingia kwa computer, kwa hivyo hakuna shida.

Speaker: Inaudible.

Com. Ayonga: Wewe ni nani?

Mr. Charles Simoto: I am Charles Simoto. 

Com. Ayonga: Charles Simoto, okay, endelea Charles.

105



Mr.  Charles  Simoto:  Mine  will  be  very  brief.  A  President  who  contradicts  the  Constitution  should  be  impeached  by

Parliament through a motion in parliament. 

Registration of voters should be a continuous process. Free and compulsory primary education for all. 

And my daughters should be included in the inheritance of property.

Re-introduce Association Act. 

 Com. Asiyo: Inaudible.

Com. Ayonga: Ya mwisho?

Mr. Charles Simoto: The rule of 25% representation in at least five provinces should be retained to protect  the interest  of the

minority tribes. 

A truth and reconciliation Commission should be set  to investigate if there has been any abuse of power  or  wrong doing in the

running of the government since 1963. 

Mayors and chairmen of county councils should be elected directly. Thank you.

Com. Ayonga: Thank you so much.

Com. Asiyo: Thank you very much Bwana Charles, that document is now the property of our Commission. 

Mr. Charles Simoto: Thank you.

Com. Asiyo: So sign it and surrender it and sign our register. Thank you very much. You are mister who?
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Mr. Elkana Sum: I am Mr. Elkana Sum.

Com. Asiyo: Okay, 

Mr.  Elkana  Sum:  Mine  is  very  brief,  most  the  things  have  been  said.  Yangu  ni  machache  kwa  sababu  yale  yote  ambayo

yametajwa  hapa  mbeleni  yamekuwa  yametajwa.  Naenda  straight  moja  kwa  moja  kwa  upande  wa  police  and  AP.  Mimi

nafikiria ya kwamba  katika  hii  sheria,  hii  administration  police  kwa  jumla  iondolewe.  Na  waingize  katika  hii  Tume  ingine  ya

police.  Kwa  sababu  makosa  mbali  mbali  ambayo  yametendeka  hapa  kwa   dunia,  ina  inakuwa  caused  AP.  Kwa  hivyo,

administration zao zitolewe katika ofisi ya Rais,  kuanzia ofisi ya DC,  DO,  chiefs, assistant  chiefs, including the APs should  be

removed and scrapped.

Customary  law:  ingawa  ilikuwa  imetajwa  briefly,  kuna  kitu  ambacho  ningependa  kuguzia,  moja  tu.  Katika  customary  law,

mambo  ya  ma-judges,  mambo  ya  wizi  wa  mali  yetu,  kuna  sheria  za  wazee  mimi  nafikiria,  ingekaa.  Hasa  kwa  upande  wa

mambo ya ndoa na mambo ya ugawaji wa mali ya asili. 

Pia, ningependekeza katika mambo ya ukulima, tuwe na sheria ambayo ingeweza kutunza mavuno yetu kama wakulima. Kama

mahindi  miwa,  maziwa  na  kadhalika.  Ingawa  tuko  na  soko  uhuru  katika  dunia,  lakini  na  guidelines  fulani,  katika  sheria  hii,

ambayo inaweza kutunza wakulima tusiende chini, wala juu. 

Mambo ya environment, ilikuwa imetajwa, lakini kuna vitu viwili ambavyo ningependa kuguzia. Ingawa imetajwa, Nandi county

council  kama  Transland  trustee  ya  hii  mambo  ya  forests,  imekuwa  tu  katika  sheria  ambayo  ilikuwa  hapo  awali.  Lakini  hiyo

sheria haikufanya kazi hata siku moja. Kwa hivyo tunaona tu miti inapita, inavunwa, lakini county council haipati mapato yoyote.

Kwa hivyo ningependekeza ya kwamba,  iwe katika sheria ya kwamba mapato ambayo inatokea  katika  misitu  yetu,  rasilimali

katika  nchi  yetu  ya  Nandi  district  iwe  ni  mali  ya  Wanandi,  wanarudi  katika  Nandi  county  council  ili  watoto  wetu  wapate

bursaries from that, or benefits from the forests. 
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Com. Ayonga: Asante sana.

Mr. Elkana Sum: Mwisho, mwisho Bwana Commissioner ni hii mambo ya corruption.  Mambo  ya  corruption,  ingawa  kuna

Tume imechaguliwa ya corruption,  ndivyo nimesema ya kwamba katika hii mambo ya kufanya kesi.  Hii kesi  ililetwa nyumbani

kwa  wazee,  sababu  wazee  wenyewe  wakikaa,  hawana  hii  mambo  ya  corruption  katika  nyumbani.  Mambo  ya  mshamba

ifanyiwe hapa hapa nyumbani. Lakini hii mambo ya kwenda kupeleka kwa ma-wakili,  unapata yule mtu ambaye hajiwezi, hana

pesa ya wakili, anavunjwa.  Kwa hivyo kesi nyingi iangaliwe na wazee nyumbani. Asante sana. 

Com. Ayonga:  Hebu nikuulize swali kabla  hujatoka.  Umeongea  kidogo  juu  ya  soko  huru,  hii  soko  huru  unaiona  hapa  kwa

Wanandi imeleta faida, au ni kitu ambacho unafikiri tungerudi jinsi tulivyo kuwa.  Kwa maana sijui hii sehemu ya Wanandi kama

mna soko  huru  ile  ya  chai,  ambako  mtu  anakuja  kando  ya  shamba  lako,  unachuna  chai,  unamuuzia  yeye  anapeleka,  hujui

anapeleka wapi, mwishowe wewe hupati bonus, sijui nini, maneno ni mengi. Hii maneno ya soko huru mnayaona aje?

Mr. Elkana Sum: Hii maneno ya soko huru naona ya kwamba yanaumiza. 

Com. Ayonga: Yanaumiza? Kwa hivyo ungependa iwe nini?

Mr. Elkana Sum: Kwa hivyo ningependekeza kama kungekuwa  na  sheria  fulani  ya  kufanya  soko  huru  iwe  kiwango  fulani,

ingesaida wakulima. Kwa hivyo hatuwezi kukataa  kabisa,  maana kule juu imepitishwa kwa biashara kuu, na hatuwezi kusema

ivunjwe, lakini kuwe na kiwango fulani. 

Com. Ayonga:Lakini hapa una nafasi ya kusema ivunjwe? Unataka kutuambia tena tuwe na siku ingine? Leo ndio kuvunja au

kutovunja? Kwa hivyo ivunjwe, kwa sababu inanyanyasa wanandi?

Mr. Elkana Sum: Na wakenya kwa jumla.
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Com. Ayonga: Wakenya kwa jumla.

Mr. Elkana Sum: Hata kwa sukari, hata kwa miwa, si wanandi peke yao. 

Com. Ayonga: Hayo ndio maneno tunataka useme si kwamba iangaliwe, 

Mr. Elkana Sum: Kwa hivyo ikiwezakana ivunjwe. 

Com. Ayonga: Ikiwezakana.

Com. Asiyo: Ikiwezakana ivunjwe? 

Com. Ayonga: Okay, hebu mama akuulize swali. 

Mr. Elkana Sum: Yaah, 

Com. Asiyo: Mzee, nina maswali mawili tu fupi sana, juu ya corruption. Unasema watu ambao wamefanya corruption waletwe

nyumbani,  na  jinsi  tumeambiwa  pande  zingine,  districts  zingine  kwamba,  ni  haja  gani  kuchukuwa  advocate  kama  unaweza

kununua magistrate. Haja gani kutafuta pesa ya kutafuta wakili, if you can buy the judge.  Do you want us to bring this judge to

his original home? Or what are you telling us?

Mr. Elkana Sum: Yale ambayo nimesema ni ya kwamba, katika hii mambo ya corruption ya pesa  kidogo kidogo humu humu

kuharibu makesi,  ni ya kwamba tukipatia wazee kama kesi  ya biashara fulani, au kesi  baina ya watu wawili, iletwe katikati  ya

hawa watu, baina ya watu wawili iletwe kati kati ya hawa watu, watu wanaelewa hapa nyumbani,……..(Inaudible).

Com. Asiyo: Good but that also we have been told by many people  that land cases  should be dealt  with by the clan and the

local people. 
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Mr. Elkana Sum: Of course,

Com. Asiyo:  But now the second question is this, which is unrelated.  Unasema mambo ya marriages,  na hii  ni  jambo  mhimu

sana kwa  taifa  ambayo  inakuwa,  iangaliwe  na  watu  wa  nyumbani.  Na  wewe  unajuwa,  watu  wengi  ambao  wanafanya  ndoa

hawaendi  kwa  kanisa,  au  kwa  DC,  wanafanya  kwa  ile  njia  ya  kinandi.  Lakini  wakati  mwingine,  mtu  analipa  pesa,  na  pesa

huweze  kuona  ana  miguu  nne  kama  ng’ombe,  itaweza  kusema  huyu  analeta  ng’ombe  nne.  Je  ungependekeza  kwamba  all

marriages whether in church or DCs office, or Kinandi, iwekwe registration, ili kila mtu awe na certificate?

Mr.  Elkana  Sum:  Oh,  I  am  getting  you  very  well.  Ningependekeza  ya  kwamba  certificates  ambazo  zinatolewa  kanisani,

inatolewa kwa DC ……….(Inaudible)

Com. Asiyo: Ndio itolewe kwa kinandi. 

Mr. Elkana Sum: Hata wazee wale wanapeana ikibaki nyumbani. 

Com. Asiyo: Tena wapeana?

Mr. Elkana Sum: Wapeane,

Com. Asiyo: Fantastic, I am happy about that, umefanya vizuri. 

Com. Ayonga: Ngoja ………..(Inaudible)

Com. Asiyo: Philip, Philip Lagat?

Com. Ayonga: Wapi Bwana Philip Lagat? Philip, Philip Lagat. 

Com. Asiyo: Atafuatwa na …………..(Inaudible). 
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Com. Ayonga: Hayuko. 

Com. Asiyo: Obedi Chweya.

Com. Ayonga: Obedi chweya, wewe ndiye yule? Mbona mzee husemi kwamba ni wewe Obedi unakuja. 

Com. Asiyo: Obedi Chwea, wewe ni kabila langu? 

Obedi Chwea: I am a Kenayan.

Com. Asiyo: You are a Kenyan, good, come and tell us what the Kenyans want to hear. Thank you.

Mr.  Obedi  Chweyo:  Yaah,  thank  you  Commissioners,  I  have  got  four  views,  but   I  want  to  add  to  whatever  my  fellow

Kenyans have said. Firstly……….(Inaudible). 

Speaker: Inaudible.

Mr.  Obedi  Chweyo:  Yes,  well  the  first  one  pertains  to  the  salaries  of  the  President,  entertainment  allowances  and  duty

allowances; The salary of the Speaker,  Deputy Speaker  and Members Parliament.  We realize that  in  the  Contitution  that  we

have, they don’t pay taxes out of this money that they are  paid out of the public coffers.  And whereas we tax payers  pay a lot

of money out of the little that we get.  If it is possible,  they have to pay taxes out of the income they get from public funds, or

from any other source. 

Secondly, I believe, currently, the members we have in Parliament,  at  least  a good majority are  learned.  And if a Bill has been

passed in Parliament, I see no reason as to why the President cannot give consent. That it should not be,  as  per  my opinion, the

prerogative of the President to summon and dissolve Parliament.  It  should be something that all the parliamentarians should be
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aware of, it should be incorporated in their calendar. 

Com. Asiyo: What are you recommending? 

Mr.  Obedi  Chweyo:  I  am  recommending  that  every  Member  of  Parliament  and  other  Kenyans  should  be  aware  of  when

Parliament is supposed to be dissolved, when we are supposed to go to the general election, and so on. 

Com. Ayonga: Dissolved?

Mr. Obedi Chwea: Yaah, or dissolved, 

Com. Ayonga: Okay, 

Mr. Obedi Chweyo: Finally, 

Com. Ayonga: Ya mwisho, 

Mr. Obedi Chweyo: Finally, yaah, the appointment of the Chief Justice,  Permanent Secretaries  and other important post,  like

that one of the Commissioner of Police and whoever is in charge of the Forces,  should be done by the National Assembly and

not by the President because these people  hold a very important place in our country.

Com. Ayonga: Thank you 

Mr. Obedi Chweyo:This one can avoid favortism and in extend therefore,  Mr.  Commissioner,  I wish you the very best   Iam

looking  forward  to  seing  a  good  Constitution  that  is  reviewed  before  the  end  of  the  year  when  we  go  to  the  next  general

election. Thank you.

Com. Ayonga: Thank you, those are your  views, Ee kuja hapa,  tuna kazi nyingi ambayo tunafanya according to the Act.  Na

kwa hivyo usidhani kwamba tunafanya hii  kazi  kwa  ku-drag  our  feet,  we  are  working.  We  are  here  and  we  are  going  long
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distances,  and  we  want  to  listen  to  everybody.  Sasa  next  mama  anaitwa.  Lilian.  Infact  by  now,  I  should  start  to  kuangalia

wa-mama,  kwa  maana  hawa   bwana  mkurudi  nao  nyumbani,  ataanza  kukuuliza  chakula  na  hata  ukimkumbusha  kwamba  si

tulikuwa na wewe  huko,  hiyo  lugha  hawaelewi.  Mama  sema  jina  lako  na  sema  maneno  yako  kwa  dakika  moja  na  nusu  na

uende nyumbani. Na wale wa-mama ambao mko hapa, nataka muwe hapa karibu.

Ms.  Lilian:I  would  like  to  highlight  some  few  issues  which  the  new  Constitution  of  Kenya  should  highlight  One,  is  on  the

Judiciary.  I would want a case whereby courts are actually expanded to be  at  the divisional level so that it can allow justice to

be accessible even to the local mwananchi who may not  afford some money to travel  long distances to places like, from  here

to Kapasbet. And on that issue also  of the Judiciary, I would want a Constitution which seeks to see to it that justice is actually

 availed  immediately.  We  have  a  scenario  in  our  Judiciary  whereby  justice  can  be  accorded  to  someone  even  after  twenty

years,  whereby   maybe even witnesses may not be  present  at  that particular time, they might have  died.  Or  the  person  who

wanted justice to be done could have died, so  I want a Constitution which can avail justice to the Kenyans immediately. 

Secondly, there is this issue on education whereby we have  cutoff points when women are  going to the university or  wherever.

So you find that there are  some  issues  whereby  women  can   enter  the  university  at  a  lower  grade  than  the  men.  I  find  that

promoting inequality in the first place. So what the Constitution should  provide is that,  it should provide for both genders equal

playing ground. So, that it can avoid this kind of discrimination on  the cut off, points  My third, point is on land and property.

Whereby, as we have heard the Constitution provides that  women may not inherit property of their parents,  or  even if they are

married,  they  may  not  inherit  the  property   from  their   parents.  So  I  would  want  a  Constitution  whereby  these  women  are

actually provided with that,  without referring them  to  the  customary  laws,  because  some  of  these  customary  laws  they  were

made long time ago to provide for the needs of some special interest groups.

And finally, on basic human rights. I would want a Constitution whereby free and compulsory  education is given to all Kenyans

That  is just on paper, because this is what we have been having in  the Constitution. The current constitution has been telling us,

but what we have on  the  ground  is  that people actually are very ignorant. That free education is not even there.  So we would

want a Constitution whereby there  is  that    free primary education. And there should also be provision of free health services,
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because without these two, we maybe reviewing the Constitution but the person to enjoy these constitutional  rights  may not be

there if these two are not covered. Thank you.

Com. Ayonga: Asante mama Lilian, kabla hujatoka, kuna maswali kwako. Na mama mwenzako.

Com. Asiyo: Lilian you were suggesting that the cutoff points for women entering the university should be scrapped. 

Ms. Lilian: Yaah, 

Com. Asiyo: But you also know why this provision was made. One, because as a girl an 

African child, woman, you know that you don’t do your homework with your brother  because  you are  either fetching firewood

or cooking,  when your brother  is doing his studies.  And know there are  many many issues that really militate  against  women,

These are some of the reasons why this special  point was made,  and it has made very many women enter  the university. With

this cutoff points being removed, I can see half the population of women not entering the university. I know that there should be

equality of gender, but if the Kenya government had not, for example Lilian, applied  affirmative action on Indians all the shops

in Nairobi  and Eldoret  would still be  occupied by the Indians.  But because  they did the cutoff point,  the  Indians  went.  Now,

what do we do? 

Ms. Lilian: Okay, what I was suggesting is that was a remedy then, but what we should do as  a solution, a final solution is that

we actually have to provide an equal playground for both of these genders.  If  it is a matter of allocating sometime for studies,

then we give the boys and the girls the same opportunity.

Com. Ayonga: But Lilian, don’t you see that you are disadvantaging women and advantaging men even further.  Don’t you see

you are doing it the opposite way? 

Ms. Lilian: Inaudible.

Com.  Ayonga:  I  thought  it  was  for  the  benefit  of  women,  but  you  are   taking  it  away,  and  there  will  be  more  men  in  the

university and less women. I think that is what Commissioner Asiyo is trying to tell. 
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Ms. Lilian: But we are not bring… 

Com. Ayonga: Anyway, those are your views. 

Com. Asiyo: ………..Inaudible.

Ms.  Lilian: Yaah, I am not denying but I support  that but  I  want  from  now  on,  a  Constitution  which  would  address  issues

equally for both sexes. 

Com. Ayonga:  Okay,  thank you, Even reserving 25%…Come back  mama this one you have not fulfilled  and  w  can’t  leave

you go. Thank you, those were your views, 

Com.  Asiyo:  Tabot  Mathew,  arap  Tabot  ndiye  huyo.  Arap  Tabot  nataka  ukiongea  useme  yale  ambayo  bado  hakuna  mtu

amesema kutoka asubuhi, 

Mr. Arap Tabot Mathew: Okay, 

Com.  Asiyo:  Lakini  kurudia,  wazee  wanataka  kuenda  kuona  ng’ombe  walibaki  wapi.  Na  waanze  kufikiri  juu  ya  wale

waliochukuwa chai mashamba. 

Mr. Arap Tabot Mathew: Haya, asante sana, nitaanzia health.

Com. Asiyo: Endelea, 

Mr. Arap Tabot Mathew:  Kwa health, nataka free medicine for outpatient.

 Com. Asiyo: Inpatient walipe fraction kidogo. 
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Com. Asiyo: Kama?   

Mr. Arap Tabot Mathew: Kama quarter. 

Com. Asiyo: Na Kama ni maskini kabisa?

Mr. Arap Tabot Mathew: Kama ni maskini, free. Haya , free ingine ya medical ni kwa  accident  victims kwa sababu,  hufanyi

mpango ati unaenda kuanguka bara barani, watibiwe free. 

Com. Asiyo: Akiwa mlevi?

Mr. Arap Tabot Mathew:  Akiwa mlevi, hiyo ni accident  tu.  Haya,  currently medical charges are  very exorbitant,  something

has to be done, that is why you see …….(Inaudible).

Com. Asiyo: Tell us what is to be done. 

Mr. Arap Tabot Mathew: A kitty should be formed, because  you see  an the TV, there is that lady ama watu wanalalamika

sana kwa hiyo, it is very exhorbitant. 

Com. Asiyo: Inaudible.

Mr. Arap Tabot Mathew: The Kenyans, Kenyans are highly taxed people, so some tax should go there. 

Com. Asiyo: You want free medical care for ……….(Inaudible).

Mr. Arap Tabot Mathew: For accident victims. 

Com. Asiyo: Inaudible, 

Mr. Arap Tabot Mathew: Yaah, infact I have said, 

Com. Ayonga: Tena, hebu nikuongezee hapo. 

Mr. Arap Tabot Mathew: Okay, 
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Com. Ayonga: Umetaka tufanyaje hii cost sharing? 

Mr. Arap Tabot Mathew: Ya hospitali?

Com. Asiyo: Ndiyo, 

Mr. Arap Tabot Mathew: Cost sharing is not bad. Lakini still, I don’t know why, there is medical sharing, but still the medical

bill is usually very high.

Com. Ayonga: Lakini unataka tufanye aje? Unataka tufanye aje? 

Mr. Arap Tabot Mathew: Some more tax should go there. 

Com. Ayonga: Halafu ingine uwezi………(Inaudible).

Com. Ayonga: It is a very important issue, you should help us before you go on. 

Mr. Arap Tabot Mathew: Okay, 

Com. Ayonga: Hebu nikusaidie, 

Mr. Arap Tabot Mathew: Saidia mimi. 

Com. Ayonga: Pande zingine watu wametuambia hakuna madawa hospitali,  hakuna services ambazo zinakuwa rendered kwa

waganjwa. Na hali, tunafanya cost sharing. Na hawaoni kwa nini tufanye cost  sharing kwa services which are  not forthcoming.

Kwa hivyo, wame recommend watu wapate free medical services kwa maana tunatoa kodi.
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Mr. Arap Tabot Mathew: Ndiyo nimesema hivyo bwana, 

Com. Ayonga: Hukusema hivyo, hebu rudia useme jinsi nimesema.

Com. Asiyo: Inaudible.

Mr. Arap Tabot Mathew: Nimekubali, wacha niende ingine. Nasikia kuna poverty reduction lakini………….(Inaudible).

Com. Ayonga: Hebu sema ya mwisho, hiyo ni ya mwisho.

Mr. Arap Tabot Mathew: Ya mwisho?

Com. Ayonga: Ni ya mwisho kabisa.

Mr. Arap Tabot Mathew: The citizens should actually be  economically empowered.  Like in this place of ours,  we sold our

maize at four hundred shillings a bag while down south there, I hear people are  hungry. I don’t know how much it is being sold

in Zimbabwe. So…………….(Inaudible). 

Com. Ayonga: Tunaongea mambo ya Kenya.

Mr. Arap Tabot Mathew: Yaah, yaah that is to say.  What I am implying there  is  that  if  we  cannot  export  this  maize,  why

should we import some? That is…….(Inaudible).

Com. Ayonga: Kwa hivyo unataka tufanye aje ili tu-protect mkulima?

Mr. Arap Tabot Mathew: To protect the mkulima, they look for a market for us. 
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Com. Ayonga: Kama wanatafuta market, je, unataka hii importation ifanywe aje?

Mr. Arap Tabot Mathew: Importation ya gani? 

Com. Ayonga: Ya kuleta mahindi katika nchi yetu.

Mr. Arap Tabot Mathew: Huwezi kwenda kununua sukari kama kuna sukari ndani ya nyumba. 

Com. Ayonga: Ahaaa, you are not asking me a question.

Mr. Arap Tabot Mathew: It should be scrapped………(Inaudible).

Com. Ayonga: Thank you, thank you, mambo yako yamekwisha. Nahashon Kosgey? Mwingine ambayo atamfata ni nani?

Com. Asiyo: …..Inaudible.

Com. Ayonga: Mwalo au Mwalo? 

Com. Asiyo: Ngwalo?

Com. Ayonga: Ngwalo. Wewe ni nani? 

Speaker: Inaudible.

Com. Ayonga: Okay, wewe kuja. Sema jina lako, chukuwa mic. Sema majina yako na uendelee, una dakika moja na nusu.
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Mr.  Nahahon  Kosgey:  I  am  Nahashon  Kosgey,  I  would  like  to  highlight  some  problems  facing  the  disabled  persons

especially in Nandi district. I am going to highlight about five areas. 

One is on medical health. They should be given free medical treatment because  most of them are  unemployed, and they cannot

afford medical care.

And secondly, on the side of education, the disabled persons should be given free education because they cannot afford.

And also,  special  schools to be  established in every district  because  right now we  have  some  ditricts  with  those  schools  and

here in Nandi for example,  we have got only one special  school,  that is Kapsabet  school for the deaf.  We should also have a

school for the blind, a special school also for the mentally handicapped or  those who are  mentally retarded.  And then also,  job

opportunities.  You  find  that  there  is  a  lot  discrimination  when  it  comes  to  giving  job  opportunities,  jobs  to  those  who  are

disabled. Because we have those who are educated they have gone upto unviersty level, but they are  not considered.  And then

also,  another point is on political arena.  When I go to political arena now for those people,  in the civic elections,  the disabled

persons should be given 10% we  presentation to start with.

And then for parliamentarians they should be given about  10% of the seats  should be reserved for those people.  Because they

are what I can say endangered species. And…..(Inaudible).

Com. Ayonga: Mwisho?

Mr. Ashon Kosgey:  I also would like to say that if that is not going to be  done,  I think you are  going  to  implement  on  that

because we have suffered for a long time we the disabled persons, 

Com Asiyo: Faith, have faith.

Mr. Ashon Kosgey: yes, we have faith; we cannot be beggars for along time. 
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Com. Ayonga: Okay, 

Mr. Ashon Kosgey: We are now reaching a state whereby we are saying enough is enough.

Com. Ayonga: Okay

Mr. Ashon Kosgey: So, thank you Mr. Commissioner, 

Com. Ayonga: Thank you sana, habu kuja hapa ujiandikishe Joshua Ruto yuko?

Com. Asiyo: Mary Kojo.

Com. Ayonga: Kuna mama anaitwa Mary Kojo?  Kuna mama anaitwa jina hilo? Je,  kuna mama yeyote.  Hapa sasa  nitatumia

uwezo wangu wa kiti. Kuna mama yeyote hapa aliye na jambo linamchoma roho yake? Kuja hapa mbele tukupe nafasi uende

kutafuta mboga. 

Speaker: Tuko wawili.

Com.  Ayonga:  Kama  mko  wawili  kuja  mwingine  asimame  hapa  mwingine  akigonjea.  Tena  kuna  mama  mwingine.  Nataka

kufukuza wa mama waende nyumbani. Kuwafukuza, mkipenda kukaa sawa lakini mapigo ni yako jioni. 

Com. Asiyo: Okay, you can take the mic.

Ms. Marion Cherop Mustafa: Asante sana kwa nafasi hii. 

Com. Ayonga: Sema majina,

Ms. Marion Cherop Mustafa: Mimi ni Marion Cherop Mustafa.
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Com. Ayonga: Okay, endelea.

Ms.  Marion Cherop Mustafa:  Ningependa  kusema  ya  kwamba,  kuna  mambo  mengine  kama  rape  cases.  Hatupaswi  sisi

wanawake, rape cases, mwanaume aende achukuwe au a-handle hiyo kesi.  Tunataka mwanamke kama sisi achukue hiyo kesi

juu anasikia huo uchungu. Kwa hivyo andika hiyo Bwana Commissioner. 

Okay, na kitu kingine ni kwamba,  wache niseme ya kwamba Army wa iliandikwa jana.  Wanawake ama wasichana rika langu

walikuwa  wengi  sana  lakini  inahuzunisha  ya  sana    kuonekana  kwamba  hii  Constitution  ambayo  tuko  nayo  hawa  balance

wasichana kwa wavulana. Wasichana wanachukuliwa kuwa  yaani  hawana  faida  kabisa.  Na  wavulana  wanapewa  hizo  nguvu

zote,  ati akili yote na kila kitu ni chao.  Waliandika wasichana wa-nne na wavulina thelathini. Hebu  fanya  comparison  uangalie

kama inaezekana katika Constitution. Hiyo tunataka wangeuze, tafadhali.

Com. Ayonga: Unataka wageuzaje? 

Ms. Marion Cherop Mustafa: Wageuze, wafanye kama ni kuandika wasichana kumi, waandike wavulana kumi na wawili. 

Com. Ayonga: Na kwa nini wavulana wanakuwa kumi na wawili na wasichana wanakuwa kumi, mbona husema kumi kumi?

Ms. Marion Cherop Mustafa: Kwa sababu kwa sasa,  wameandika wavulana ishirini na wangapi? Na  wasita na wasichana

ni wanne.  Kwa  hivyo  kwa  sababu  wamejichukulia  kuwa  zaidi  kuliko  wasichana,  wacha  tuwalete  karibu  karibu,  hivi  karibu

tutakuwa ten ten. 

Com. Ayonga: Okay, thank you.

Ms.  Marion Cherop Mustafa:  Na kitu kingine ni kwamba,  inatakikana  watu  kama  mad  people,  yaani  wale  ambao  wako

akili pungwani, 
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Com. Ayonga: Okay, 

Ms.  Marion  Cherop  Mustafa:  Wapewe  free  education,  free  treatment,  yaani  kila  kitu  ikuwe  free  hata  kama  wataweza

kusoma mpaka university. 

Com. Ayonga: Okay,

Ms.  Marion  Cherop  Mustafa:  Na  Nyayo  Tea  Zone,  kama  Nandi  Nyayo  Tea  Zone,  ikuje  Kapsabet  County  Council,

watoto wetu wasome free, na tupewe medical care free 75% of the money should remain with the county council. 

Com. Ayonga: Hebu sema ya mwisho.

Marion Cherop Mustafa: Okay, wacha nimalize, 

Com. Ayonga Ya mwisho

Marion Cherop Mustafa: Ya mwisho ama karibu na mwisho?

Com. Ayonga: Aa aa,. Ya mwisho.

Marion  Cherop  Mustafa:  Okay,  ningependa  kusema  ya  kwamba,  kama  retirement  ya  President,  ningependa  kusema  ya

kwamba in our next Constitution, ingepaswa apewe benefits, allowances na good security. 

Halafu another thing is freedom of movement. Mambo ya kusema ati  haitakikani mtu a a-move usiku wala mchana,  tunataka

freedom of movement. Na hiyo mimi naweza kuenda mahali popote wakati wowote.
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Com. Ayonga: Thank you.

Marion Cherop Mustafa: Nita malizia kusema ya kwamba, no smocking in public, hiyo tumekataa. Thank you.

Com. Ayonga: Asante, hiyo ndiyo point ambayo hakuna mtu alikuwa amesema. Lakini hii kutembea usiku na mchana, tutalala

sasa gani na kwenda kazi saa gani? 

Mrs. Rodah Serem:  Yaah, I have few views about the Constitution, 

Com.  Ayonga:  Tafadhali  tumsikie  mama,  hiyo  pia  ni  moja  wapo  ya  mambo  ya  Constitution.  The  freedom  ya  kuachia  mtu

aseme apendavyo.

Mrs.  Rodah Serem: I want the adaptation of a two party system in our  country,  where  we  have  only  one  legal  opposition

political party.  Which is not just doomed to opposition,  but has chance to get power  and this will enable  the  existing  party  in

power to be responsible and fulfil the needs of the citizens. 

Two, I want the adaptation of a federal system of government.

Three, I want residential system of government again, with the office of the Premier to assist  him in his executive powers.  And

the presidential election should be separated from the general election. That is the separation of elections. 

Speaker: Inaudible,

Mrs. Rodah Serem: So, that at one time, the electorate, just look up to one person, that is the President. 
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Thirdly, I wasn’t a specific seats  be  reserved for interest  groups.  Like the religious group,  the handicapped,  the educationists,

the trade unionists. Maybe I can say about 4% of the seats in Parliament. 

Another  one  is  that  I  want  the  duties,  the  functions  and  the  powers  of  Members  of  Parliament  be  clearly  defined  by  the

Constitution. Whereby when we elect  a Member of Parliament,  we know the powers  they have,  we know  the  functions  they

are supposed to do, so that we can have a ground when can see our MP is not doing work. What work have you assigned him

to  do?  So  we  want  the  law,  the  Constitution  to  define  those  responsibilities.  Again,  we  want  the  office  of  the  Members  of

Parliament to be in the constituencies so that we don’t have to go the MP’s house to look for him. We will have to get him in his

office. 

Again,  the  Members  of  Parliament,  the  money  they  earn  is  too  much  for  a  part  time  job.  So,  Members  of  Parliament,

responsibilities should be full time, because  that is too much money when some of us are  earning very little money for full time

responsibilities.

So, their responsibility should be full time and that will make us get access  to him because  he will always be in the office when

he is not in Parliament.

In customary laws, I want a penalty that is going to get the sorcerers  and the witches.  You know when  the  Lancaster  House

conference  was  made,  the  white  man  and  the  few  Africans  who  were  there  overlooked  the  idea  that  the  Africans  have

sorcerers.  So  when  we  get  witchcraft  in  our  community  we  cannot  take  him  to  a  law  court  because  there  is  no  law  that

criminalizes that person.  So because we are Africans we know there are witches in our society, we need a penalty that is going

to fix this person.   I  also want the recognition of indigenous land rights because  this is an  area  where  we  have  seen  so  much

violation of the indigenous land rights in our country and.

Com. Pastor Ayonga:  Okay, finally.

Speaker:  Finally I want compulsory, free primary education.  

Finally, women to women marriage to be outlawed.
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Com. Pastor Ayonga: Mmesikia vile mama amesema?  Ndiyo.  Mama sema majina yako.

Jane Sawe: Kigurenon Jane Sawe

Translator:  Anaitwa Jane Sawe.

Jane Sawe: Neta  

Translator:  La kwanza.

Jane Sawe: kiabore ane civic education  konyolu koribi imandab kwonyik.

Translator:  She  says  the  way  she  was  taught  in  the  civic  education  was  that  there  are  some  laws  they  want  to  write  to

safeguard the rights of the women.

Jane Sawe: Anan ko bik che kere kwonyik che kigitun koma ki .

Translator: For certain groups of people do not see the married women as anybody.

Jane Sawe: Ago en katunisiet kokiikogimwachi chechang kou ole bo kechamdoak kotoretige.

Translator:   And during marriage  they  were  promised  a  lot,  that  they  will  be  loving  each  other,  they  will  be  assisting  each

other.

Jane Sawe: Ago ye kagosirto betusiek kebir kwondo anan okot kicher konda anan ko kit neu non.

Translator:   Then  after  a  short  while  the  woman  is  beaten  and  may  be  even  gorge  out  the  eye  or  chop  off  the  hand  or

something like that.

Jane Sawe: Ko nyolu komi ngatutiet neribe kwonyik.

Translator:  So they want some laws which will safeguard and protect the women.

Com. Pastor Ayonga:  Mama, we want those laws from you.  You tell us exactly what you want.

Jane Sawe:  Amache  kesir  ngatutiet  ne  ribe  chepyosok  asngotebiye  lagok  kogere  mama  ago  baba  nin   mamache  ale

aboi boyot kou yon ibwati bik alage .

Translator:  She is saying she wants the law which will make the husband respect the wife and the wife to respect the husband.

Jane Sawe: Amun olinyon nandi komawendi boiyot kichen kokwonye .

Translator:  Because traditionally here there is no day when the husband will go to the kitchen to cook  when the wife is just

sitting.
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Jane Sawe: kimila komami boiyot konyone chiget ak kogugureni tuguk che mi ma.

Translator:   Traditionally, the man is actually somebody who will guard and protect  the house when the wife is  in  the  house

cooking.

Com. Pastor Ayonga:  So you want men to get into the kitchen and start cooking?

Translator:  No.

Jane Sawe:   Amache  kityok  ngotepchei  kongen  kole  achito  makonemwan  konda  ago kinanyoneen  konyo  abo konyek

tuwan.

Translator: What she wants is the husband to do is to respect the wife.

Speaker: Prevention of domestic violence

Jane Sawe:  Ngolyot age kolole kipcheitoi tuguk kemi ko kora komatagitun cheptanyun ago kiosich werik ak tibik.

Translator:  The next thing is about the property. When they are  sharing the property  in the house,  there are  some girls within

the family who are not married.

Jane Sawe: kokmatagitun chepto nyun komamache kigochi tuguk nusu ak werikyu amun kiasiche twan

Translator:  She is saying, if the girl is not married she should get access to equal inheritance like the boy.

Jane Sawe:  Angot  ko  korenyon  ko  egarinik  tiptem  anan  ko  mut  anana  k  ata  kigochin  chepto  poindit  ne  ngole  kobat

komatinye libati ko ngole koyaga tuga komami ole kiyagen.

Translator: Even when dividing land, it should be divided among all children, the girls and the boys alike.

Com. Pastor Ayonga:  Mama umemaliza?  Nataka nikuulize kitu kimoja,  mama umeongea vizuri toka  wakati  wa harusi,  mimi

nimeshafanyia watu wengi harusi na ningali ninafanyi watu harusi na wana-pledge na wanasema watafanya hivi na vile na vile na

hiyo  itaendelea  ikiwa  kuna  upendo  kati  ya  hawa  watu  wawili.   Sasa  jambo  hili  la  domestic  violence,  hii  vita  kwa  nyumba

ambavyo tungalipenda kuona Constitution ambayo inaleta kuheshimiana katika nyumba.  Unajua wanaume  hawa,  mara  nyingi

tunapoongea neno domestic violence, we tend to think it is man against woman.

Translator:  Kole boriet ne imuchi komi ko kobortos boiyotak chepyoset kale mi boisiek che kimuche  kebire  chepyosog

lakini mamwae

Com.  Pastor  Ayonga:   Lakini  experience  tells  us  kwamba  hii  domestic  violence  wanaume  wengi  hapa  wako  wale  ambao

wanapigwa na mabibi lakini wanaume hawa hawawezi kusema mbele ya wanaume wenzao kwamba wanapigwa.
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Com. Pastor Ayonga (Interjection):   Kwa hivyo ulimwengu unazidi  kufikiri  kwamba  wanaume  wanapiga  wanawake  lakini

wanaume  hawapigwi.   Ninajua,  hata  wewe  unajua  hivyo,  wanawake  mnapokuwa  katika  mabaraza  yenu  mnasema  kale

nikikafinya  hakatasema.   Tungalipenda  kuona  Constitution  ambayo  watu  wote,  equality  hii  iwe  kwamba  hakuna  mwanaume

anayemtendea mwanamke vibaya  na  mwanamke  pia  asitendee  mwanamme  vibaya.  Kwamba  tuwe  na  amani  katika  nyumba

kuliko kufikiria kwamba domestic violence means a man beating his wife.

Jane Sawe: au konamege rtet ak teta kigayai ne kikebir noton.

Translator: Anasema the cow and the goat are not equal.

Com. Pastor Ayonga:  Tena angalia kitu umeongeza, umekuja ukafanya mwingine mbuzi mwingine umefanya ng’ombe.

Jane Sawe: Kwa sababu hawa sio sawa kwa nguvu zao.

Com. Pastor Ayonga:  Wacha mama mwingine akuulize swali.

Com. Phoebe Asiyo:   Ningependa  sana  utusaidie  Mrs  Sawe  kwaa  jambo  ambalo  umetaja  lakini  hukutaja  mpaka  mwisho.

Kuna  kuwa  na  wakati  msichana  na  kijana  wanaowana  halafu  wakishakaa  kwa  muda,  mtu  anaweza  kuleta  bibi  wa  pili.  Hii

inafanyika hata hapa Nandi si ndiyo?  Nataka  utusaidie,  ningependa utueleze  kabisa  kama  bwana  wakati  ule  anakuoa,  kama

anajua kwa nia yake kwamba wakati  mwingine ataweza kuleta bibi mwingine akuambie kwamba ana… tufanye mpango kwa

Katiba kwamba kuna potentially polygamous system of marriage at  the time of marriage na akueleze kwamba anakuoa under

this particular system of marriage ili ujue tu ukiolewa kwamba wakati mwingine bibi mwingine anaweza kuja. 

 Tena tuwe na ile ya wakristo ambao inaonekana wanaambiwa wasioe lakini wanaoa tu, na bibi wao hawawapeleki kotini.  Hata

ile ya DC wanafanya namna hiyo, wengine wanaoa kwa njia ya Kinandi.  Hii ndoa ya Kinandi ili mambo yawe sawa,  unaona ni

vizuri msichana aelezwe akiolewa kwamba, you are being married under a potentially polygamous system of marriage?

Translator: kegas chon

Jane Sawe: Hiyo si lazima hata kwa Kinandi si ati ni lazima aoe bibi wa pili.

Com. Phoebe Asiyo:  Lakini unajua sisi hapa Kenya tulisema kwamba polygamy iwe abolished na Bunge ilikataa na Tanzania

waliandika vile vile tulisema na hakuna polygamy katika Tanzania sasa hapa Kenya unataka namna gani?

Jane Sawe: Hapa Kenya nataka iwe kama ya Kanisa.  Kwa sababu kwa bibilia tunapooana,  tunasema mpaka wakati  wa kifo

ndio itetutenganisha.
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Com. Phoebe Asiyo:   Kwa hivyo tusema hakuna polygamy  tena  Kenya  hii?   Tuseme  hivo?   Hata  wezee  wamekubali  hiyo

jambo?  Okay, sawa sawa.

Com. Pastor Ayonga:  Lakini mama, mbona umeogopa kusema hili neno.  

Jane Sawe: Kama?

Com. Pastor Ayonga:  Jambo umeulizwa ni kwamba tuseme katika Kenya hakuna polygamy?

Jane Sawe:  Ndiyo.

Com. Pastor Ayonga:  Mbona husemi hivyo?

Jane Sawe:  Hakuna mwanamke wa pili.

Com. Pastor Ayonga:  Hakuna mwanamke wa pili.

Jane Sawe: Asiolewe akiolewa shauri yake.

Com. Phoebe Asiyo:  Thank you very much.

Jane Sawe:  Sikuwa nimeelewa, hakuna haja ya mwanamke wa pili yeye si kifo ya nyumba yetu.

Com. Phoebe Asiyo:  Asante sana.  Wale wameoa wakae na wao lakini wale hawajaoa wasioe bibi wa pili.

Com. Pastor Ayonga: Kuna mama mwengine?  

Speaker:  Ndio huyu.

Com. Pastor Ayonga:  Yes, but I want to know whether there is another.  Ama huyu ndiye wa mwisho?  Nataka  kuita mama

mwingine.  Kuna mama mwingine kule kati ya watu?  Angalia nimetumia ile lugha mbaya kati ya watu.

Com. Phoebe Asiyo:  She is the last one.  Endelea mama.
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Jane Toroitich: Abaibai amun kwonyik nguni

Translator: She is saying she is happy because women now…….(inaudible)

Com. Pastor Ayonga:  Majina yake kwanza?

Jane Toroitich:  Jane Toroitich.

Translator: Jane Toroitich.

Com. Pastor Ayonga: Endelea mama Jane.

Jane Toroitich:  Konyonireyu si amwa agobo rival KCC.

Translator:  She is saying she has come here, she wanted the revival of the KCC.

Jane Toroitich:  Amun yoton ko olkiginyorunen rabinik.

Translator:  Because that was their way of earning some money.

Com. Phoebe Asiyo:  Ingine?

Jane Toroitich:  Amache sokoni ne amuche aaldaen rurutikab imbaret.(Vernacular)

Translator: She wants a market to sell her produce from the farm like maize.

Jane Toroitich:  Asome kora kisip kotini konyo ireyu.

Translator: Anaomba tena koti ije karibu hapa.

Jane Toroitich:  kongoi

Translator:  Thank you.

Com. Pastor Ayonga: Asante sana mama, kongoi kongoi mising, kongoi.  Ujiandikishe mama.  Kuna mama yoyote. Nataka

akina  mama  waende  nyumbani.   Kuna  mama  yoyote?   Sasa  ninataka  wazee,  wazee  kabisa.  Kama  wewe  unajijua  ni  mzee

karibu na wale wazee walitajwa waende  kulindwa.   Mzee  unaweza  kuingia  hapo,  chukua  moja  ya  hiyo  microphone.   Mzee

unaweza kuingia hapo, chukua moja ya hiyo microphone.

Speaker: Asante sana mabibi na mabwana kwa kunipa nafasi hii ndogo.  (Vernacular)

Com. Pastor Ayonga:  Sema majina yako na kama ulianza vizuri na Kiswahili, tena una mfanya nini?  Kwa nini wewe unaweza

kufanya hivyo?  Endelea namna hiyo, ni dakika moja tu.
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Speaker: Nimesema asante mabibi na mabwana  Vernacular

Translator:  Anasema he has three points to make.

Speaker: ne ta 

Translator:  First.

Speaker: konyolu kichuchuch dowery.

Translator:  Anasema the dowry should be reduced.

.

Speaker: Yon kamyan chito konyolu koribserkali ak kogochi kerichek chebo buch.

Translator:   He is asking that whenever somebody becomes sick the government should take  care  of him and  give  him free

treatment.

Speaker:  Yon  kimwa  agobo  maiywek   maiywekab  chumbek  kotindo  lesienit  ago  changaaak  local  brews  komatindo

leseaniy.

Translator:   He is saying when you talk of drinks,  the European drinks are  licenced and they are  available  but  the  chang’aa

and the local brews are not licenced and they can be arrested at any time.

Speaker: Amzche kiyan keye changaa ak maiywek ab ka.

Translator:  He wants to be given an okay to drink chang’aa and busaa.

Speaker: Vernacular.

Com. Pastor Ayonga: I would like you translator  please to say the way he says it not to say he says.   Speak  as  if you were

him.

Translator:   I  am  requesting  that  the  fines  given  when  I  am  arrested  after  drinking  the  chang’aa  or  the  busaa  should  be

reduced.  The fine should be very low.

Com. Pastor Ayonga:  To how much?

(Interjection)

Speaker:  By the way, there is something else he has said.  He saying he is also being fined for a change he is not aware.
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Translator:  (Vernacular)  that was the first one.   The second  one  he  says,  I  am  being  fined  somewhere  before  reaching  the

court.

Com. Pastor Ayonga:  That somewhere is what?

Transllator:  Ano yoton

Speaker: Aarogeni ndamun to konyokobiron kora.

Translator:  I am fearing to say because I might be attacked later on.

Com. Pastor Ayonga:   Just  a moment, let me assure him.  Mzee in this kikao hiki chetu,  hakuna mtu atakayekuwa  arrested

kwa maana amesema his mind.  Let me assure you this, if you are arrested today, report it to us.  Anybody can report  to us for

anybody arrested because he or she gave the views, we have that protection.

Speaker: Bwone polisiek olinyion ak konyogocheng ak kosich maiywek , ago yon kanamin igoini ki kitten.

Translator:  The Police come to our homes and investigate and get the pombe and then when they arrest  you, you give them

something.

Speaker: Amache kealda changa en bar ak kee busaa en kaa.

Translator:  I am recommending that the chang’aa should be sold in the bars and the busaa to be drank at home.

Speaker: Ane ko a Mwalimu ne kigoretiyaren ago a kenyisiek 76.

Translator:  I am a retired teacher, I am 76 years old.

Speaker: Abore tos maaonoton amun kimonamankingota Mwalimu.ago kuni korayositu kobwane koamon.

Translator: I thought they could not be chasing me now because I was not arrested when I was a teacher  and now when I am

a mzee they come and arrest me when drinking the busaa.

Speaker:  kiawe jela arawek somok ago nguni asomekebagatech.

Translator: I have been sent to jail earlier on for three months but now I am requesting that we are set free.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you very much mzee kwa maoni yako.

Speaker: kongoi.

Translator: Asante.
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Com. Pastor Ayonga:  Kongois,  Kongoi  mising.   Thank  you.   Mwalimu  sasa  weka  kidole  lakini  busaa  isije  inakusumbua

Wacha kunywa hivyo vitu ili Mungu akupe siku nyingi za kuishi.

Paul Chumo:  Ningetaka tu kusema machache juu ya yale ambayo yametajwa.  Yangu ni kwamba.

Com. Pastor Ayonga:  Mzee, umesema majina?

Paul Chumo: Mimi ni Paul Chumo.

Com. Pastor Ayonga: Paul Chumo, okay, endelea.

Paul Chumo:  Ningetaka kutaja  tu juu ya mawaziri.  Kazi ya Mawaziri au Waziri,  ateuliwe kulingana  na  masomo  yake  kuwa

waziri fulani kufuatana na masomo yake.   Kama Waziri wa health iwe yeye alikuwa daktari  kuliko kuteuliwa kuwa Waziri mtu

ambaye alikuwa mtu wa jeshi, ingekuwa bora akiteuliwa mtu ambaye alisomea masomo hayo.

Com. Pastor Ayonga:  Hiyo tumesikia, tumepata point.

Paul Chumo:  Neno lingine ni ma-Councillors.   Councillor ateuliwe mtu ambaye ana miaka arubaine na tano na kuendelea na

watu ambao ni wasomi ili kusiwe na mambo ya kuvunjwa kwa ma-Council kila wakati kutokana na elimu ndogo.

Com. Pastor Ayonga:  Asante, endelea.

Paul  Chumo:   Jambo  lingine  ni  kuhusu  mambo  ya  ardhi.   Katika  Nandi  kuna  watoto  wanaouza  mashamba  wakipatiwa

mashamba na wazazi. Ingekuwa bora au ningeomba uuzaji wa shamba lazima ishuhudiwe na wazazi na watoto.

Com. Pastor Ayonga:  Asante sana Paul.

Paul  Chumo:  Jambo  ambalo  lina  mzozo  lifanywe  kufuatana  na  kesi  katika  division  na  wale  ambao  wamechaguliwa  kuwa

katika  panel,  panel  of  elders  wachaguliwe  watu  ambao  wana  mali  ili  wasiangukiwe  wakati  kila  na  mambo  ya  mrungura.  

Mnajua maana ya mrungura ni nini?

Com. Pastor Ayonga:  Mrungura ni nini?

Paul  Chumo:  Mrungura  ni  watu  wa  kupenda  mambo  ya  chai  chai.   Wanakamati  wa  mashamba  wale  wazee  wa  panel,

wachaguliwe  wazee  ambao  wana  maendeleo,  wale  wazee  ambao  wana  mali  yao  sio  watu  ambao  wanaweza  kuangukia  ile
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murungura.

Jambo  lingine  ni  kwamba,  kamati  hiyo  panel  of  elders  wachaguliwe  akina  mama  hata  na  wazee  kwa  sababu  mama  hawezi

kushika mrungura.

Com. Pastor Ayonga: Asante.

Paul Chumo:  Jambo lingine Bwana Commissioner ni kwamba kugawa kwa mashamba, watoto ni sawa sawa.   Nilisikia mama

akisema watoto ni sawa, kama kuna msichana ambaye amekosa kuolewa lazima apatiwe shamba na wazazi wake na si dhambi

kwa baba kumpatia shamba huyu mtoto.

Com. Pastor Ayonga:  Hiyo ni kweli tupu.

Paul Chumo: Mambo ya makesi,  kuna makesi madogo madogo Bwana Commissioner.   Kuna makesi madogo madogo yale

ambayo mtu baada ya kupata chakula chake pahali fulani anaenda kwa barabara, pengine anaenda akitota tota  namna hii, polisi

anasema ingia kwa gari.  Mtu anaenda karibu maili sabini, kesho yake hii kesi inahusiana na watu wengi wa kuenda kusikia kesi

hiyo au kuenda kule na ni kutoka maili hii.  Ingefanyiwa kesi hiyo kwa division.

Com. Pastor Ayonga:  Hiyo tumesikia.

Paul  Chumo:   Jambo  lingine  tena,  hiyo  kesi  iwe  inasaidiwa  na  wazee  wa-chache  na  akina  mama  wachache  ambao

wanahusiana.  Ikiwa kuna mama alishikwa, akina mama wataweza kusikiza hiyo kesi.

Com. Pastor Ayonga:  Sasa mzee unaweza kutupa hiyo karatasi yako.

Paul  Chumo:   Kidogo  tu.   Mambo  ya  rape,  mambo  ya  raping  Bwana  Commissioner  ingekuwa  kama  mtu  mkubwa

amenajisiwa,  mwenye  kumnajisi  apewe  miaka  ishirini  na  kama  alikuwa  mtoto  mdogo  apewe  miaka  thelathini  na  kuchapwa

viboko kumi.

Com. Pastor Ayonga:  Asante hiyo imetosha.  Sasa sikia, mzee jina lako ni nani hapa?

Kiptanui Aramngisire:  Kiptanui Aramngisire.

Com. Pastor Ayonga:  Ulikuwa umejiandikisha?
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Kiptanui Aramngisire:  Jina langu liko hapa kwa list.

Com. Pastor Ayonga:  Okay, mzee endelea.  Tafadhali usichukue muda mrefu.

Kiptanui Aramngisire:  Mimi sitachukua muda mrefu.

Com. Pastor Ayonga:  Endelea. Sema majina kwanza.

Kiptanui Aramngisire: Nimesema Kiptanui Aramngisire.

Com. Pastor Ayonga:  Endelea mzee.

Kiptanui Aramngisire:  Vile tulikuja hapa, tulikuja kwa ajili ya Katiba.

Com. Pastor Ayonga:  Endelea.

Kiptanui Aramngisire:  Mambo ya Katiba nifikiria kama ni kitu cha kupitishwa vile Wanandi wanasema katika hapa Mosop

Division. 

Neno la pili, kutokea mwaka hamsini na nane mpaka wakati tulinyakuwa uhuru sitini na tatu na wakati  tulipata uhuru, tulipata na

vyama ngapi?  Tulikuwa na vyama viwili au kimoja.

Com. Pastor Ayonga:  Wewe ndio unasema.

Kiptanui Arammgisirie:  Kwa hivyo ninasema ya kwamba,  wakati  tulipata uhuru tulikuwa na chama cha KANU na KADU

na ninasema mbele yenu, mimi nasema kwa kweli kama mbaya au mzuri.  Kitu ambacho kinaleta siasi mingi katika Kenya  au

Africa ni vyama vingi na dini nyingi.  Unasikia mtu anaenda kuhubiri barabarani, ati wewe funga macho halafu mimi nitakuombea

halafu upate pesa. Hiyo ni kweli iliundwa hapa Kenya ama iliundwa Nairobi?

Com. Pastor Ayonga:  Utuambie unataka aje mzee?

 Kiptanui Aramsingirie:  Kitu ile mimi nataka Bwana Sambu na nyinyi pamoja……(Inaudible).

Com. Pastor Ayonga:  Hii maneno si ya Bwana Sambu.
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Kiptanui Aramsingirie:  Sorry.

Com. Pastor Ayonga:  Hebu sema umekosea.

Kiptanui Aramsingirie:  Nimekosa nisamehe hapo.   Mimi nasema Mrs.  Asiyo, kitu ile mimi nataka hapa Kenya  tulikuwa  na

dini nne peke yake ambazo tulikuwa tunajua. 

Com. Phoebe Asiyo:  Ziwe dini nne sasa?

Kiptanui Aramsingirie:  Ndiyo, hiyo ni mambo muangalieni, hizo dini nyingi sitaki, ndio inalete siasa Kenya.

Com. Pastor Ayonga:  Na vyama?

Kiptanui Aramsingirie:  Vyama tena hiyo ndio inaleta maneno mengine mbaya.

Com. Pastor Ayonga:  Unataka ziwe ngapi?  Iwe KADU na KADU?

Kiptanui Aramsingirie:  KANU yenyewe ndio ilileta uhuru.

Com. Pastor Ayonga:  Halafu na KADU tufanyeje.

Kiptanui Aramsingirie:  KADU isimame mgongo wake kwa KANU.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you so much. 

Kiptanui Aramsingirie:  Siasa mingi ndio imelete  taabu nyingi.

Com. Pastor Ayonga:  Okay, njoo hapa ujiandikishe.

Com. Pastor Ayonga:  Hebu useme majina na uendelee mzee.

Elija arap Terer:  Mimi ni Elijah arap Terer. Yangu ni kuhusu uuzaji wa mashamba.  Kumekuwa na mtindo mbaya,  mashamba

yanauzwa barabarani,  yanauzwa hata kwenye pombe na watoto  wanauza shamba bila idhini ya baba  au jamaa.   Na  pesa  hizi

zinapatikana kama mtu ameuza shamba zinapotea kwa pombe. Kwa hivyo ningesema ya kwamba, sheria iandikwe ya kwamba,
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kuuza shamba lazima familia wenyewe waka chini wasikizane wauze kwa sababu hii na hii.  Sasa  kuna uuzaji wa huko na huko

na mzee anaweka  sahihi,  hata  nani  anaweka  sahihi  na  anapewa  pesa  kwa  kuweka  sahihi.   Kwa  hivyo  shamba  iuzwe  kama

familia wamekaa wamesikiza na ipitishwe hata wakija kwa board tena,  wote waje na waeleze sababu ya kuuza shamba ni nini.

Iliuzwa kwa ajili ya ugonjwa, iliuzwa kwa ajili ya masomo ya kuenda ng’ambo au wapi?  Bila sababu hakuna.

Com. Pastor Ayonga:  Okay, pointi ingine.

       

Elijah  arap  Terer:  Haya,  jambo  lingine,  mambo  ya  mishahara  katika  Kenya  hii,  tunasikia  hata  watu  wengine  wanapata

mishahara  sijui  milioni  ngapi  kwa  mwezi  moja.   Nani  aliwapatiwa  mishahara  hiyo?   Hata  wengine  tunasikia  hata  pengine  ni

Bunge au County Council wanaketi wana-decide wenyewe mishahara kiasi gani, sisi Councillors tungepata mishahara kiasi gani.

Unafikiri wataweka chini? Si wataweka juu hata kama ni Wabunge ndio wanajipitishia mishahara.  Lazima kuwe na body katika

Kenya ya kupima mishahara ya waalimu ni kiasi fulani, councilors kiasi fulani, wajumbe kiasi fulani, daktari  kiasi fulani.  Body

moja ya Kenya ina-decide salary ya watu wote.

Com. Pastor Ayonga:  Ingine tena mzee.

Elijah arap Terer:  Ingine, kuna magonjwa mabaya mabaya ambayo yanaingia na watu wengi wamekufa kama  ugonjwa  wa

moyo.   Unasikia  huyu  hawezi  kutibiwa  katika  Kenya  anataka  apandishwe  kwa  ndege  atibiwe  South  Africa  au  Ulaya  na  ni

ma-milioni  ya  pesa.   Sasa  tutafanya  nini?  Hata  wengine  wameweka  kwa  television,  tunataka  kiasi  fulani,  leteni  donation.

Tunataka cases kama hizo kama magonjwa ya kutibiwa ngambo kama ya moyo na zingine zilipwe na serikali.

Basi jambo lingine, nasisikia mambo ya title deed inaandikwa 99 years, certificate, sijui hata hii yetu ya reserve ni 99 years  au ile

ya  Wazungu  peke  yake.   Kama  ilikuwa  ya  Wazungu  hatutaki  hizo  99  years  hata  kama  ni  a  milioni  years.  Title  deed  kama

imepeanwa, iwe imepeandwa kabisa hakuna la kusema iko na expiry.

Com. Pastor Ayonga:  No limit.  Okay.

Elijah arap Terer:  Basi, mambo ya kuoa, kwa desturi tunakwenda kuomba msichana na jamaa wanakwenda pamoja na yule

ambaye anaoa.  Sasa kuna marriage zingine, mtu anakwenda kuoa tu, hata baba hakutuma  ujumbe au familia hawakuenda kwa

ujumbe  au  wapi.   Mambo  kama  haya,  hiyo  si  marriage,  tunataka  marriage  ile  tumekuenda  ka  …(Inaudible)   tumekwenda

kuomba basi huyo ndio tumeleta aolewe ndiye tunajua, mali iende na mambo kama haya.

Com. Pastor Ayonga:  Na wale ambao wamekuja bila nyinyi kufanya hivyo, tufanyeje?

Elijah arap Terer:  Hiyo hatuwezi kutambua na hawezi kupata  mali hapa.   Ili marriage ambayo ilifanywa bila jamaa au family
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kujua hiyo si marriage.  Basi, asante sana.

Com. Pastor Ayonga:  Asante mzee.  Hebu kuja hapa mzee, ngoja   uulizwe swali.

Com. Phoebe Asiyo: Nitakurudisha hapo kidogo nikuulize.  Unasema mzee kwamba marriage hatuwezi kutambua kama watu

hawakufika  hapa  nyumbani  kufanya  hiyo  mipango.  Sasa  watoto  wanasoma  ngambo,  wakikutana  huko  na  wanataka  kuona

wakimaliza mashule yao na hawawezi kurudi hapa nyumbani kutengeneza mambo haya.   Wakirudi siku ile wakimaliza masomo

wanakuja kufanya kazi, tutawatambua au tutawakataa?

Elijah arap Terer:  Wanaweza kuoana huko lakini lazima waje nyumbani kusema ya kwamba tumeoana na huyu hata kama ni

Mzungu, sisi Wanandi tunasema bibi hana ukabila.  Kama ni Mzungu ni bibi tu.

Com. Phoebe Asiyo:  Bila kurudi nyumbani?

Elijah  arap  Terer:  Lakini  sasa  kama  wamefanya  huko  lazima  waje  nyumbani,  tuketi  chini  na  family,  sisi  tuna-confirm  ya

kwamba kweli alifanya hivyo kwa sababu hatukuweza kuenda huko kufanya uchumba huko.   Kwa hivyo tutakubali walete  tu

tuzungumze tuseme tumefanya hii na tuseme sawa sawa halafu tunaweka sahihi.

Com. Phoebe Asiyo:  Kwa maana sasa  ukisema tumalize hata mimi nyumbani kwangu nitaumia maana vijana wangu wanaoa

hapa na wako ng’ambo. Kwa hivyo wacha tu watu waoane lakini wakirudi nyumbani   wamalize  mipango  hiyo…(Inaudible).

Com. Pastor Ayonga:  Mzee, tusije tukajiuwa wakati  watoto  watu wako ng’ambo, watoto  wetu huko wakipatana kitu kizuri

umesema wakija hapa tutaanza kuwauliza sasa  huyu baba  yako yuko pande  gani  ilituanze  kurekebisha.   Tutarekebisha  kama

Katiba, ndiyo tutarekebisha. Huwezi kuwacha mtoto wako ambaye amekuletea wajukuu wanaokusalimia viziru umebeba halafu

ukatae. 

Elijah arap Terer:  Hapana.

Com. Pastor Ayonga:  Karibu weka sahihi.

Elijah arap Terer:   Jambo lingine, iko moja nimekumbuka.  Hii mambo ya kuoana na kuoa,  bibi  ameolewa  tumekaa  miaka

mitano tumezaa mtoto mmoja halafu tumekosana aende.   Akienda miaka kumi na azae na Mjaluo,  Mkikuyu, Mhindi, Mzungu

analeta mchanganyiko halafu arudi nyumbani

Com. Pastor Ayonga:  Na Mnandi mwingine?.
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Elijah arap Terer:  Hata Mnandi, halafu arudi nyumbani kusema niliolewa na Arap Terer  kwa hivyo mimi naleta watoto  wale

ambao nimezaa huk.  Hao watoto  ni wa mama, anajua alizaa na nani, agawe watoto  hawa kwa wale  watu,  wale  nilizaa  naye

yule mmoja aliwacha hapa au kama walikuwa wawili basi,  hawa ndio watoto  wangu, Lakini wale wengine  Wanandi  wale  wa

zamani wanasema, kubali tu mzee ulioa, hawa ni watoto wako.  Hakuna siku hizi, hiyo iishe.

Com. Phoebe Asiyo:  Ngojea hapo kidogo.  Sisi kwa Wajaluo, na hii mambo ni muhimi sana kwa Katiba,  msichana akiolewa

na tena aende nje wale watoto  wote anazaa tunasema ni  watoto  wa  ngombe,  mpaka  arudi  nao  kwa  huyu  mzee  kwa  maana

pengine huyu mzee alikuwa hana bahati ya wanaume anapata wasichana tu.  Sasa  hawa watoto  wa ngombe wanakuja kusaidia

hapa,  sasa  ukisema  tufunge  hii  pengine  itaumiza  miji  ingine  ambapo  hawana  mtoto  wa   kiume  halafu  inakuwa  shida.   Hebu

tuwache haya mambo, kwa Katiba tusifunge mtu.

Elijah arap Terer:   Hapana,  mimi nataka  nyinyi  msikie  ya  kwamba  hawa  Wanandi  wa  siku  hizi  si  Wanandi  wa  zamani  na

hawana mashamba kwa hivyo sikia sasa  maoni, hiyo nimesema kwamba wale watoto  wanaozaliwa huko wakae  huko.   Uliza

hawa, wanasema nini?  Si unasikia.

Com. Pastor Ayonga:  Sasa hayo yalikuwa maoni ya mzee Terer, sasa Wanandi wengine pia wana mawazo yao.   Lete mama

kwanza tafadhali.  Mzee ufanye dakika moja, sitaki kuona akina mama hapa kama wamechelewa.  Asante mzee kwa kukubali

wacha mama achukue kwanza.  Endelea.

Patroba Kosgei: Kainenyun ko Patroba Kosgei

Translator:  She is called Patroba Kosgei.

Patroba Kosgei: Atindoi ngalek aeng che amwae.

Translator: She has one or two words to say.

Patroba Kosgei: Okot ndo ngololen kwonyik katiba ko kwonyik kora.

Translator:  We women even if they have talked about Katiba we are still women.

Patroba Kosgei:  En ngalalet koboru kole kilen kiyechen.

Translator:  The talk here seems to be inciting us so that we feel big.

Patroba Kosgei: Kisome kityok kegasech

Translator:  We are asking that we  are  educated (Inaudible)

139



Patroba Kosgei: Betusiechu kegonyiti kwonyi k che magitun kosir che kigitun.

Translator:  Single women nowadays are abit respected  more  than the married women.

Patroba Kosgei: Okot kou yo overtakenigen karisiek konyolu konai kwonyik che mengechen kole neo boiyot.

Translator:  Like when the vehicles are traveling on the road and  they  overtake each other there is a way one must overtake,

so what has been said here the young girls should know that  the husband is still the head of the family.

Patroba Kosgei:  Ongetegiske asi kebe ta.

Translator:  Let us respect each other and then we shall succeeed. 

Patroba Kosgei: kongoi

Translator: Asante.

Com. Phoebe Asiyo: Asante sana mama tumeshukuru.  Mzee unaweza kuendelea.  Utasema jina lako halafu endelee.

John Maze: Mimi naitwa John Maze na yangu nitakayosema ni machache sana.   Ninataka kusema kuhusu mambo ya ukulima

wa mahindi.  Tunaona shida inazidi sana kwa wakulima kwa maana tunanunua mbegu kwa bei ghali na tunalima kwa gharama

kubwa.

Com. Phoebe Asiyo:  Unataka tufanye nini kwa mkulima?

John  Maze:  Ndio  mimi nasema  sasa.   Sasa  kile  kitu  mimi naoni  ni  vizuri  serikali  kututafutia  soko  ya  kuuza  vitu  vyote  vya

shamba kuliko sisi wenyewe tuseme tujitafutie.  Sasa tunauza gorogoro ya mahindi shilingi kumi, tunakosa soko na wengine pia

hawajui  pahali  watakwenda  kuuza.   Lakini  tunasikia  watu  wengine  wanakufa  na  njaa  na  hawa  watu  hawana  hata  ngombe

wanipatie kubadilisha nayo.  Sisi tunaona badala  ya kupanda mahindi tunakosa hata fertilizer, ajambo serikali kama imechukua

mahindi yetu kuuza tupate…

Com. Pastor Ayonga:  Utuambie kitu cha kufanya, maoni?

John Maze:  Tunataka serikali wanunue mahindi halafu iuze.

Com. Pastor Ayonga:  Halafu point ingine?.

John Maze:  Point ya pili nilikuwa nataka kusema maneno ya radio, tumeona radio imetuhaibisha sana hasa hii television.
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Com. Pastor Ayonga:  Okay, endelea.

John  Maze:   Siku  moja  tuliona  kwa  nyumba  ya  mwingine  kama  tunakula  katika  meza  sasa  akina  mama  walikuwa

wanamenyana  na  kupigana  uchi  bila  nguo,  hata  sisi  tunawacha  chakula  na  kutoroka.   Nasema  na  hawa  watu  walilete  hapa

Kenya hii maneno ya nini?   Na sisi tangu zamani tunaheshimiana.

Com. Pastor Ayonga:  Kwa hivyo mzee unatakaje?

John  Maze:  Tunataka  watu  wa  television  waweke  vitu  vizuri  vya  maendeleo  na  ile  ingine  ya  Wazungu  watoe  kabisa,  hiyo

imelete aibu kubwa kwa Kenya mzima.

Com.  Pastor  Ayonga:   Asante,  hiyo  point  mzee  umeshaiweka  na  si  point  yako  tu,  watu  wengi  wameshaona  hivyo.   Kitu

ambacho nataka ni kwamba tuwe na censorship,  ni vitu gani watu huonyeshwa na ni vitu gani ambavyo havionyeshwi watu na

vitu vya nyumba  za  cinema  na  vitu  vya  nyumba  za  watu.  Kwa  maana  unakuwa  unakula  na  watoto  wako  tena  hata  ulikuwa

unaangalia hapa sasa tena unashindwa utoke uende, uzime au ufanye nini.  Hiyo yote ni aibu.  Asante sana mzee.

John Maze:  Ya mwisho, nataka kuombo hii permit ya television ikatwe safari moja wakati inanunuliwa kwa sababu ni mbaya.

  Permit ikiisha kesho nasombwa kwa polisi. Ni vizuri kulipa safari moja sawa sawa na radio.  Yangu imekwisha.

Com.  Pastor  Ayonga:   Watu  ambao  walikuja  hapa  mapama,  inawezekana  ulikuja  hapa  asubuhi  umeona  watu  wengine

wamekuja  nyuma  yako,  wameongea,  wamekwenda  na  wewe  bado  hujaitwa  na  pengine  jina  lako  liliitwa  ulipotoka  kidogo,

unajua mtu hutoka kidogo kwa mambo mengine.  Kuna mtu wa namna hiyo kati ya nyinyi mlioketi?  Ambaye alikuja asubuhi na

hajapata  nafasi  ya  kuongea?  Njoo  pande  huu,  njoo  hapa  na  ona  saa,  unajua  tulikuja  jua  likiwa  kule  na  sasa  jua  limerudi

migongo yetu hapa na ni lazima tufanye haki.  Hiyo si kusema kwamba wale ambao mmekuja saa  hii mtoke nataka tu kujaribu

kufanya haki.   Nikiwapa dakika moja moja mtaweza?  Lakini mnajua Wanandi,  sisi Wanandi,  tuna heshimu sana wazee.  Mtu

akiitwa boiyo,  ni boiyo na anabaki  kuwa hivyo na kama  amesimama  anaongea  wanamwambia  kwamba  mzee  kwa  maana  ni

wewe  nimewacha  tu.   Sasa  nyingi  naona  ni  ma-DOT.COM,  mnisamehe  kidogo.   Mngojee  tu  kidogo  hawa  ni  baba  zenu,

wengine ni babu.  Kwa hivyo si tungefanya namna hivyo?  Tukifuata mila za Wanandi lakini huyu mama nitamchanganya wakati

wazee wawili wakiongea hapa, huyu mama lazima aingie ili aende nyumbani.  Mzee dakika moja tu.

Thomas Rono:  Asante sana.  Kwa majina naitwa Thomas Rono.  Yangu nataka kutaja kuhusu mambo ya cost  sharing katika

health centres  au hospitali.   Kwa mfano hapa Kabiyet  Health Centre  tunasanya  pesa  kutoka  kwa  wagonjwa  halafu  tunatuma

zote ziende kwa district halafu baadaye tunafanya proposals kuomba hizo pesa  zirudi ili tusaidie nayo wagonjwa lakini inakuwa

na shida kupata  hizo pesa.   Kwa hivo maoni yangu  ni  kwamba,  ningependa  ikiwezekana  hizo  pesa  tukishasanya  tu-retain  ile

75% halafu 25% iende kwa sababu………(Inaudible).
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Com. Pastor Ayonga:  Point is made.

Thomas Rono: Thank you, nalikuwa na hiyo tu.

Com. Pastor Ayonga:  Asante, mpe mzee mwingine yule ako nyuma yako.  Kuja hapa na wewe mzee tunataka useme tu neno

moja kama huyo.  

William  Sang:   Ndiyo.   Majina  yangu  ni  William  Sang.   Mimi  nataka  kuzungumza  juu  ya  Local  Government.   Mayor

achaguliwe na watu na awe amehitimu form four.

Member of Parliament awe na cheti cha university ndio achaguliwe na kitu ingine tena nataka kuhusu Members of Parliament,

siku hizi tunasikia kwamba hakuna quorum kwa Parliament na hawa watu wanaenda wapi?

Com. Phoebe Asiyo:  Utuambie tu unataka namna gani?

William  Sang:   Kitu  mimi  nataka,  kama  hakuna  quorum  yale  majina  ya  Wabunge  ambao  hawako  katika  Parliament

waandikwe katika gazeti ili watu wasome kumbe fulani haendi Parliament.

Ya pili, nimeona kwamba Wabunge wakikaa  sana  kwa  Bunge  hawafanyi  kazi  vizuri.  Kwa  hivyo  nasema  Mjumbe  awe  kwa

Parliament kwa two terms za miaka kumi.  

Juu ya kotini, wakati wa wabeberu tulikuwa na tribunal ya court ambayo ilikuwa hapa Kabiyet.

Com. Phoebe Asiyo: Unataka turudishe hizo?

William Sang:  Ndiyo, nataka turudishe hizo na ilikuwa inafanya kazi ya mashamba.

Com. Pastor Ayonga:  Ndiyo tunajua, ikirudishwa itafanya hizo kazi ilizokuwa inafanya.

William Sang:  Ndiyo irudishwe.

Com. Pastor Ayonga:  Okay, ya mwisho?

William Sang:  Ya mwisho, tunataka free treatment kwa sababu siku hizi watu hawawezi kununua dawa.  Hayo ndiyo yangu.
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Com. Pastor Ayonga:  Asante sana.

Com. Phoebe Asiyo:  Utakuja uweke sahihi.

Com. Pastor Ayonga:  Nenda hapo ujiandikishe.  Mama sema jina lako?

Martha Rono:  Jina langu ni Martha Rono.

Com. Pastor Ayonga:  Endelea.

Marth Rono: Angololen nandi.

Translator:  I want to talk in Nandi so that they can hear or understand properly.

Marth Rono:  Atindoi ngolkyot agenge kityom

Translator:  She has one word to say.

Marth Rono: Angalalen bik che kisir serkali.

Translator:  I am talking about the people who have been employed by the government.

Marth Rono:  bichon kigoemploen serkali.

Translator:  Those who have been employed by the government or whoever the employer is, knows the age of the employees.

Marth Rono:  Agobo chelewanetat bension yon kagoretiyan ago bwone kogakochelewonso kabisa.

Translator:  About the delay of the pensions, when one retires and the pension benefits come very late,  sometimes they come

after the person is dead.

Marth Rono:  Amache kechokyi asi komatar kenyit keonate  nyolu okot koik arawet agenge.

Translator: I am asking that they should speed up so that after one year or les or even a month.

Com. Phoebe Asiyo: Mama wewe useme hivi, yule mtu akitoka apewe wakati huo huo.

Martha Rono:  Apewe na akuje nyumbani watoto wafurahie si ati akuje ndio pension baadaye.
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Com. Pastor Ayonga:  Kabisa, hapana ngoja mpaka watu wamekufa halafu, mtu anakufa ndipo pension inakuja.

Com. Phoebe Asiyo:  You know, we are recommending  … (Inaudible).

Speaker: Mimi nilikuwa hapa kweli na mimi naomba tu……….(Inaudible).

Com. Pastor Ayonga:  Hapana,  ngoja kidogo,  angalia,  tafadhali  nakuomba  kwa  heshima.   Kama  una  jambo  lolote  ulisahau

nenda uandike tutapewa kesho.

Speaker:  Sijui kusoma.

Com. Pastor Ayonga: Watakusaidia, tafadhali.

Some Kiprono:  My name is Some Kiprono,  mine is based  on the cultural,  ethnic and regional diversity and communal rights

which is specifically for the Nandis.   Yangu ni masilahi ya Wanandi ambayo ningependa Commissioners wa-pay attention kwa

sababu inahusu masilahi ya hawa watu wote ambao wako hapa kama Wanandi.  So,on the basis  of cultural,  ethnic and regional

diversty  and  communal  rights,  I  feel  that  me  as  a  Nandi  and  the  rest  of  the  Nandis,  we  have  been  jeopardized  by  the

government   in  such  a  way  that  we  have  not  been…  As  the  question  goes  on  ‘so  you  feel  that  you  are  supposed  to  be

protected and promoted by the Constitution? life as a Nandi, I feel that the Constituion should protect us and promote us in this

kind of aspect.  For example, our cultural ethics of cleansing yaani kienyeji yetu ya kufanya cleansing, it should be carried on in

a protected way ambao kwamba Wanandi wakifanya mila yao ya cleansing kama vile ilifanyika huko Nandi hills or  in any other

families, the government should not harass our community when carring out with that kind of cleansings because  it is productive

and it is going to safeguard the traditions of the Nandis.

Com. Pastor Ayonga:  You have made your point, next one.

Some Kiprono: Next point,  on security to the Nandi,  concerning masilahi ya Mnandi,   the  agricultural  products  should  have

security,  management  so  that  liberalization  ambayo  ilipitishwe  would  have  been  brought  to  the  knowledge  of  the  Nandis  in

advance so that cases like the KCC scandal should have provided for compensation.   Kama sasa  KCC  iliharibika na ikafungia

maziwa ya watu wengine huko ndani, so there should be compensation for the taxation  which  the  farmers  are  paid  long  time

ago.  Legal officers in various districts to safeguard farmers’ welfare.

Com. Pastor Ayonga: Tumekubaliana dakika moja kwa kila mmoja.

Some  Kiprono:   Welfare  and  then  kwa  Nandi  ile  nilisema  ya  culture,  serikali  isiingilie  mambo  yetu.  Tukisema  mambo  ya
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shamba yetu lazima wasituingilie.

Com. Pastor Ayonga: Thank you.

Some Kiprono:  It should be stopped.  Thank you very much.

Com. Pastor Ayonga: Uje ujiandikishe hapa na utuwachie kama kuna material umeandika.

Elijah Rotich:  Kwa majina naitwa Elijah Rotich, natoka Kibulunik.  Nina tu maneno mawili au matatu ambayo nataka niwape;

1. Huhumu ya kifo, death penalty:  I  would just want to say that death penalty is a sinful and a primitive way of punishment, it

should be completely abolished.

2.  The government, sensitive to the peoples’ needs,  should ensure protection of all human rights.  Tena ningetaka pia niongee

kuhusu haki ya wale watu ambao labda wamefinywa kabisa katika jamii like the physically handicapped.  We find that we have

people in various councils like Councillors and the Members of Parliament who are  may be elected or  appointed to safeguard

the interests of these fellow.  But  I  would  just  want  to  comment  that,  let  the  lame  people  represent  the  interests  of  the  lame

people in the Parliament but not people who are just walking by their feet to represent the interests of the lame.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you.  You have made the point, let the lame present the same.

Elijah Rotich:  The issues of the lame.  The last issue is about  gender sensitivity when it comes to the running of the affairs of

our country.   I  would just want to mention that let us be  so sensitive to the issues of gender in that if we just have,  infact  you

have just presented the best example that if we just have one Commissioner who is a man, let him be deputized by one woman

so that if we have a head of State who is a man, be deputized by a woman.

Com. Pastor Ayonga:  The point is made.  What is next?

Elijah Rotich:  Thank you so much, I think those were ….

Com. Pastor Ayonga: Thank you.  Come here. Now, I want you to be as brief as possible.

Isaack  Kemboi:   My names are  Isaack  Kemboi,  I want to present  about  security.   I  propose  that we should have what we

call Police Community Service whereby we have got these  Policemen  within  our  regions.   Sometimes  some  criminologies  or

some cases of indicipline case can occur in the rural areas and the Policemen or  Police Stations are  very far,  it is difficult for us
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to communicate to the Police at the Police Station.

Com. Pastor Ayonga: Your point is made.

Isaack Kemboi:  We need Police Community Service, they should stay with us.

Two, the Ministry of Electoral  Commission  be  set  aside  to  fund  the  Electoral  Commission  of  Kenya  regarding  the  elections

which take place every now and then when there is an election.

We also have the discipline when it comes to security.   These Police officers are  normally dismissed just once they commit an

offence, a tribunal should be set for them, they should be listened to and when they have been dismissed their benefits should be

given forth with.

The Minister for Local Government should not have powers  to dissolve any council at  his own descretion.   He is supposed to

present to Parliaemnt, it be debated after which the issue is going to be sorted out.

Com. Pastor Ayonga:  Ya mwisho?

Isaack Kemboi: Last is about the property  inheritance.  I  have seen girls who get married to  particular families being denied

to inherit the property  of her father.   Let even those who are  married  to  automatically  inherit  the  property  of  her  father  even

when I have already married her.

Com. Pastor Ayonga: Thank you.  Kuja pande hii.  Hayo ni maoni yake.  Sema majina yako?

Rotich Joseph:  My names are Rotich Joseph from Kabiyet here.  I want to say a few things only.  

1.   The  employment  issue  is  now  becoming  a  problem  and  therefore  the  Constitution  should  take  care  of  employment  that

means on retirement,  once a person has attained the retirement age, he should keep off from work and give room to others.  

2.   We  have  the  issue  of  public  officers,  they  should  declare  their  wealth  to  reduce  corruption.  Otherwise  if  we  accept  to

continue for 5 years people while destroy the few resources while other people may not even enjoy the fruits of independence in

this country.

3.   We  have  the  issue  of  pre-school  teachers.  We  say  that  in  Kenya  they  are  supposed  to  be  employed  by  the  Local

Government but in real sense  the  Local  Government  is  not  even  able  to  pay  them.   While  we  say  as  far  as  the  Ministry  of
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Education  is  concerned,  that  there  is  no  child  who  will  join  class  one  without  going  through  pre-school.   Therefore,  the

Constiutiton should consider pre-school teachers to be employed by the government as any other civil servants.

Com. Pastor Ayonga: Thank you.  Your point is well made, the first teacher is the most important person.  Thank you.  Next?

Daniel Kiprono: My names are Daniel Kiprono Kemboi, I am going to present on education.

Com. Pastor Ayonga: Dakika moja tu.

Daniel  Kiprono:  The Constitution shoud  provide  a  standard  fee  to  be  paid  in  primary  school  and  secondary  education  in

boarding or day schools, because we understand the government does cost-sharing so it is difficult for the government to allow

compulsory and free education.   Kenyans should face life in reality and practically,  we do  not  have  to  be  idealistic  Kenyans.

The standard fee to set by the Constitution should be the one which most Kenyan parents are able to pay.

The  private  sponsored  degrees  offered  at  the  universities,  these  have  made  the  education  standards  in  the  republic  to  be

questionable. So, we want the Constitution to state clearly how these programmes are being carried on because  they are  saying

it is private yet the students in the parallel programme are using the government’s facilities.  So  the Constitution should state  this

clearly.

Election, the election date should be set by the Constitution not the President alone to know the election date  so that he will be

threatening us that he can call elections at any time from now.

Com. Pastor Ayonga:  Asante sana.

Daniel  Kiprono:  Lastly, about  the Kenya Anti Corruption  Commission,   we  understand  in  Kenya  we  are  fighting  for  zero

tolerance  corruption.  So  we  would  like  the  Kenya  Anti  Corruption  Commission  to  be  headed  by  the  Chairman  of  the

Commission  who  has  the  security  of  tenure  of  the  office  for  4  years.   The  Chairman  should  have  powers  to  investigate

everybody including the President if found guilty of corruption or  mismanagement of public funds and he should not be  sacked

by the President or any other person.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you young man.  Utupe makaratasi na ujiandikishe.  Majina yako kwanza?

Samoi Richard Kiptoo:  I am Samoi Richard Kiptoo and I have only two points to make.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you Samoi.
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Samoi  Richard:   It  is  about  governance.   As  much  as  I  support  the  Unitary  System  of  government  where  we  have  the

President  as  the centre  of  power,  I  would  follow  it  up  and  suggest  that  we  devolve  power  further  to  the  Local  Authorities.

Well, I would suggest that we empower the Local Authorties and if we have to empower the Local Authorities it will follow that

the qualification for one to be  nominated as  a Councillor will be  adjusted.   May be we will put a requirement,  that because  of

the enormous power that we have vested on the Local Authorties then we would require that may be we have a Councilllor to

have the level of education of up to form four and above.

On Parliament:  I  would suggest that well, many people  have said that MPs earn a lot of money and we do not know exactly

what they do with it.  What I would suggest is that, may be we divide the emoluments for the MP and let the constituents know

that this percentage is for development expenditure and this one is for his personal use so that we may not be  following the MP

up and down and yet we are eating up his resources.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you.  Next?  Come and register your name.

Michael Rop:  I am Michael Rop and I have two points to make and before that, I would like to register my disappointment at

one of the comments that was made by the Commissioner Madam Asiyo.  That those who are 60 years of age are  wiser so the

question of the President being in that caliber of between the age of 25 and 60 years is not an issue.  

Com. Pastor Ayonga:  Just a moment, the Chair will take care of that.  I think that was just a view and you are  giving a view.

Just say what you want to happen.

Michael Rop:  That is exactly what I wanted to ask.

Com. Pastor Ayonga: Just a moment young man, we are not debating.

Michael Rop:  It is not a debate.

Com. Pastor Ayonga:  Therefore, when it is not a debate we are giving views I can give my views as  a Kenyan and you give

your views as  you.

Michael Rop: I wanted to ask if it was an opinion of the Commissioners.  I have two points to make.

Com. Phoebe Asiyo:  Can I respond to what you have just said before you make your point.  Yes, I did make a comment that

to restrict the age of a President of a nation up to 60 years  would not work very well and it has not worked very well in many
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countries of the world.  Even if you look at the way they elect  the Pope,  the Pope  is only elected by anybody who is 75 years

of age, you do not qualify to vote for him unless you are 75 years and above and then if he is 90 years  old and he gets votes he

goes but we are not in that area of discussion.  What I am trying to say is,  this it would be wrong for this nation to put a ceiling

for the President.  I think it would be wiser nation because we will be guided by wisdom and especially now we are dealing with

a very sophisticated audience like yourself.   We know that  Kenyans  are  going  to  be  looking  only  for  the  best  and  that  best

could be 50 years  of age,  he will need 10 years  in that house and if he is 55  years  old,  you  are  saying  that  after  spending  5

years,  he goes out because  he has hit 60.   These are  some of the issues that went through my mind but you are  right you are

open and you have your views and we respect them.  Thank you.

Com. Pastor Ayonga:   Let me add to that.   Young  man,  I  am  telling  it  to  you  today,  that  as  you  go  and  I  pray  that  God

blesses you with long life but as you climb this ladder of life you will find many things on the way, some of which you many not

understand because they have never been part of your experince.  Life is made by experience and researchers have shown how

experience helps to safegurd governance of a nation. It  is not arithmetic in a class room where you can calculate things or  look

at them through a test  tube in a chemistry lab.   Life, you are  dealing with all kinds of questions,  you  are  dealing  with  the  old,

young, unborn and the unkown.  Therefore, let us take it cautiously.  It is your time now, give your views.

Michael Rop:  I had that point in mind because  I know President  Clinton was very young.  Now,  the issue was this, that the

Constituiton right now should empower,  there should be a representaion,  a  nomination  of  representatives  from  the  University

Graduates  Welfare Association so that they can push to secure government jobs  which fall vacant and they should also  press

for  loans  for  those  ones  who  are  not  employed  because  we  are  living  in  a  world  of  reality  not  morality.   In  this  case,  the

government should set a side the revolving funds for those unemployed youths or the university graduates for that matter.

The other issue is that we should have euthanasia,  that is mercy killing for those who are  terminally ill because  it is a burden to

the society, a burden to the families that they come from.  So they should actually be given that right to euthanasia.

Com. Phoebe Asiyo:  To kill themselves?

Michael Rop:  No, the doctors should be empowered under oath to give that euthanasea

The last one is that Kenyans should not be detained or put into custody or remand for more than one week.

Com. Phoebe Asiyo:  There is a recommendation you made which I would like you to reverse.   Why don’t you recommend

that there should be a special  seat  for youth not for university students because  you do not exclude all other  youths  in  Kenya

just because you are a university graduate.
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Michael Rop: No, this is an endangered species because they are not getting jobs.

Com. Pheobe Asiyo:  No, they are not I am saying this.  I agree with you that you should get a revolving fund, that I think we

will recommend because, take  for example the issue of Egypt.  Today when a student gets out of a university in Egypt if he so

decides he will be given some money to go and set up on virgin land along the river nile so that he can produce for that nation.

These are some of the recommendations that we know we are going to be recommending but do  not restrict  the nomination of

youth to Parliament or Councils to only university students.  Leave it to the youth of Kenya, they will know whom to elect.

Michael Rop:  We are starting from the upper level coming downwards.

Com. Phoebe Asiyo:  Youth is youth, mzee.

Michael Rop:  This is trickle down effect.

Com. Pastor Ayonga:  Those are your views and thank you very much for you views, you are entitled to your own views, sign

your name.  I think mama is telling your  these  things  out  of  experience  because  we  are  looking  for  the  entire  Kenyan  youth

regardless of their book work.  Next, sema majina yako.

William Meli:  My names are William Meli, I  come from Kipkaren.   I  have quite a number of proposals  to make but time is

very short but if I take more than one minute you will pardon me.

Pension scheme:  I propose  that the new Constitution should provide for better  pension schemes,  we  realize  that  the  pension

our people are getting ni kidogo.

Political parties:  I  propose  that this country,  the Constitution should be written to allow this country to have 2 political parties

only.  The ruling party and the opposition and the vice versa.

Medical care:    I propose  free  medication  to  all  Kenyans  because  they  are  tax  payers.   I  also  propose  that  we  abolish  the

private wings in our Nyayo Wards  hii wanaita amenity, it shows that Kenyans are  not equal because  there is disparity.   I  also

propose that they do away with private clinics owned by doctors  who are  employed by the government.   Wanawacha kazi ya

serikali na kuenda to attend to their clinics.   So it is either they do their work or they do the work of the government.

I also propose that there is a code  of ethics to be  set  for the herbal medicine doctors  because  we realize that they are  with us

and we use their medicine so at least there should be a code of ethics they will follow.  
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I also propose that in this new Constitution, there should be a reduction in taxation rates

Com. Phoebe Asiyo:  What?

William Meli:   Taxation  rate.   I  also  propose  that  this  Constitution  should  provide  the  security  of  tenure  for  the  following

offices;

The office of the Auditor General, Attorney General, Chief Juctice, Chairman of the Anti Corruption Commission and the office

of the Chairman of the Electoral Commission.

I also propose that in the new Constitution, the nominated MPs to be done away with.

Com. Pastor Ayonga:  And in their place?

William Meli:  Their places be done away with, we elect the MPs and do away with nomination of MPs.

On marriage, I make the following propositions; that in case  of customary and civil marriages,  the marriages to be  done by the

Chief.  It  is costly to go to the district  headquaters  and yet it is just a certificate and two people  wenye wanaingia huko,  kwa

hivyo ifanyiwe kienyeji.

Com. Pastor Ayonga:  It is just a certificate.

William Meli:  A certificate can be given by anyone so they just provide the paper.

Com. Pastor Ayonga:  Okay, your time is up not because of marriage.

William Meli: Please some minutes nilikuwa nimeomba kidogo.

On  Provincial  Administration:   I  suggest  that  they  do  away  with  the  Provincial  Administration  and  replace  the  DC  with  the

Chairman of the Country Council.  I also propose that the Chief be elected by the people.  I also propose  that the village elders

be paid.

Com. Pastor Ayonga: Thank you.

William Meli:  I will use 30 seconds only, please bear with me.
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Com. Pastor Ayonga: What did you say?

William Meli:  I will use only30 seconds extra.

Com. Pastor Ayonga:  I beg you to allow others to speak.

William Meli: On education;  I propose the following:

Free  education to “A” level, university education should be  paid  and  graduands  should  be  provided  job  security  on  finishing

their education.  I also propose that the higher education loans board should give loans to other students in tertiary instiutions.

On Judiciary,  I propose that the Judiciary should be independent and also that the Resident Magistrate Courts  should be set  at

divisional levels.  Thank you very much.

Com. Pastor Ayonga: Thank you.

Benjamin Magut:  My names are Benjamin Magut from Kaiboi, I have about 4 propositions to make.

Com. Pastor Ayonga:  How long are you going to take?

Benjamin Magut:  About two and a half minutes.

First, the elected Members of Parliament should be voted out if they do not perfom and again on the MPs,  they should not be

paid I think they are  the servants of the people.  They should not paid and instead we pay the Councillor well because  we are

giving more powers to the local County Councils.

 Com. Pastor Ayonga:  So we do not pay the MPs?

Benjamini Magut:  Yes, according to me and they instead we pay the Councillors.

Secondly, we abolish Special forces like the GSU, APs, the Anti Stock  theft,  the Anti-naicotics and we replace them with one

universal Police Force.  This question of having several forces has given us a lot of problems.  Again we create  a clause that the

government should  employ  lawyers  who  are  going  to  help  the  poor  people  in  terms  of  getting  legal  advice  instead  of  hiring

lawyers who are going to exploit them.
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We should promote protectionist policies, stop importation of things we produce in the country because  why should you import

if you can produce them in the country.

International treaties should be ratified by the Parliament through a referendum so that it is not only the Parliament which is going

to ratify these treaties but the people should be asked.

MPs should not be  members of  the  BOG  because  they  never  attend  those  BOG  meetings  so  I  do  not  why  they  should  be

members.

When issuing IDs, the passports  should also be issued because  we are  only issued with passports  when you want to go away

and it gives us a lot of problems so both of them should be issued at the same time.

Polical parties should be funded by the government equally. That is first fund the political parties and then secondly,  it should be

equal.

Interest rates, they should be low and the farmers should be compensated incase of catastrophies.

Finally, the President,  MP and the Cabinet  Ministers should declare  their wealth before they constest  and then for the cabinet

they should be professionals not just because one is an MP.

Com. Pastor Ayonga: Thank you. Let me ask you a question,  you said do not pay MPs and instead pay Councillors.   Why

don’t you also say that we wipe out the Parliament all together because  how do you expect  these MPs to work when they are

paid to work.

Benjamin Magut:  What I am saying is this,  the Councillors are the ones we are within reach so much, I can go in the morning

and get a Councillor but an MP, I need about ten weeks to get him. So why should we be paying him and I can take  10 weeks

to get him to solve my problem whereas I can get the Councillor in hours.

Com. Pastor Ayonga:  May be the Councillors cannot do the things that the MP does.

Benjamin Magut:   Because we are  paying them low salaries,  so we should pay them  as  the  MPs  and  then  the  MP  should

remain …(Inaudible)

Com. Pastor Ayonga:  Then you come back to my earlier question,  why don’t you then say there is no need of MPs instead
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MPs are replaced by the Councillors.

Benjamini Magut:  I am saying this because the MPs when they are  campaining, they tell us they are  our servants.  So if they

are servants, why should we pay them?

Com. Pastor Ayonga:  And in deed they are.  Thank you, those are your views.  Hey, gentleman come this way.

David  Nalemu:   Kwa  majina  naitwa  David  Nalemu  kutoka  Kabiyet.   Yangu  ni  machache  na  iwapo  nitarudia  ambayo

yamesemwa na mwingine, mtanisameha kwa sababu lugha inanipita kidogo kidogo.   Kwa hivyo iko namna hii, ningependekeza

nichangie mchango tuseme kwa hao wazee wanaoitwa wazee wa mtaa.  Wazee wa mtaa wako na kazi kubwa na wako karibu

na wananchi.  Ningependekeza hawa wazee wa mitaa wawe wakilipwa pesa na serikali kwa sababu hii, nitaeleza kinaga ubaga

ni kwa nini walipi na serikali?  Ni kwa sababu wananchi wengi ambao huyu mzee wa mtaa anaongoza hawana pesa.

Com. Pastor Ayonga: Hiyo point umefanya ni mzuri sana, kila mtu ametuambia hiyo na tumeichukua na imejaa kwa tape  zetu.

 Wazee wa mitaa walipwe.  Next point.

David Nalemu:  Ya pili, ningependeza ingawa wakati mwingine hamkusanyi haya maneno ambayo nataka kuyasema.

Com. Pastor Ayonga:  Sisi tunakusanya kila kitu utasema isipokuwa matusi tu ndio hatutaki.

David Nalemu:  Ningependa kusema namna hii, shuleni, sidhani kuna mmoja wenu hata  wale  ambao  mmesoma  kama  kuna

mmoja hakuchunwa masikio wakati alikuwa shuleni.  Waalimu wamepewa jukumu kubwa na hawa ni kama wazazi kwa watoto

wetu ambao tunawatuma kule shuleni, mimi kama mzazi niko na…

Com. Phoebe Asiyo:  Unasema corporal punishment irudishwe kwa shule?

David Nalemu:  Basi hiyo inatosha namna hiyo.  Kiboko bila kuumiza mtoto, piga mtoto kama mtoto wako kule nyumbani.

Com. Pastor Ayonga:  Asante mzee kuja hapa ujiandikishe, usiende,  kuja hapa.   Wewe unasema maeno mazurui halafu tena

unatoroka?

Hezbon Teno: Okay, majina ni Hezbon Teno .

Com. Pastor Ayonga: Hayo ni maandishi yote ambayo umetuandikia?
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Hezbon Teno:  I will only take two minutes.

Com. Pastor Ayonga: Okay.

Hezbon Teno:  This is what was agreed by some old men from around on trust land.  

 They said that original district boundary should be retained what is popularly known in Nandi as Kipeles boundary.

 The land Board should have all its members being natives from the district.  

 Nandi land which was reserved at the colonial times should be in the hands of the natives only.

 This land should be bought by or  sold to the natives only.  Non natives  should  respect  the  culture  and  the  people  of

Nandi so long as they live in this place.

 The forest land should retain the original boundaries as at independence.

 All the piece of land outside the urban areas should not be taxed.

 Proceeds from the Nyayo tea zones should go to the Nandi County Council.

 Nyayo Tea Zone should be renamed as Nandi Tea Zones.

 Land should be owned by the title holder and should be distributed as per the will if there is any.

 The County Council should be the sole physical planners in the planning of towns within the district.

On marriage:-

.

 It was said that traditional marriages should be recognised formally through the issuance of the certificate.

 Children born after husband and wife are separated should belong to the wife.

 Traditional pastors should be recognized. That is, they should be allowed to issue out certificates to married couples.

Com. Pastor Ayonga: Who?

Hezbon Teno:  The traditional Pastors  the one we normally call  insertion?   They  should  have  powers  to  issue  certificates  to

married couples.

Com. Phoebe Asiyo:  Hawa ni traditionalists, si Pastors, ni ile ya Kinandi.

Com. Pastor Ayonga:  Why do you remove name, the original name?

Hezbon Teno: I thought may be you will find it difficult to understand.
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Com. Pastor Ayonga:  Si inaingia kwa tape?

Hezbon  Teno:   (Vernacular)  As  I  complete  what  I  was  presenting,  the  second  wife  should  be  married  only  after  being

accepted  by the first wife.  That means the husband should seek  permission from the first wife if he want,  to  marry  a  second

wife.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you.  Dakika tatu zimekwisha zamani, tafadhali.

Isaack Taalam:  Kwa majina mimi naitwa Isaack Taalam, mimi ni mzee wa mtaa.  Niko na jambo moja nataka kuuliza Bwana

Commissioner.

Com. Pastor Ayonga:  Unauliza au unatuambia?

Isaack Taalam:  Nawaambia.

Com. Pastor Ayonga: Okay.

Isaak  Taalam:  Nimesikia siku mingi vitu kama msaada unatoka uko juu ya kupatia askari,  wale wazee na msaada  wowote

kuanzia huko juu.  Tunasikia, haukuji mpaka bado  tunangoja msaada.   Sasa  nakuomba  tukiwa  na  msaada  wowote  tunataka

iletwa kwa wazee wa kijiji ama watu wa division, Sub Chief, Chief na mzee wa mtaa,  msaada wowote,  tunaona watu wa juu

wameshiba.

Com. Pastor Ayonga:  Sasa unatakaje? Mzee sema ile point.

Isaack  Taalam:   Tunataka  kila  kitu  ikuje  kwa  watu,  ikiwa  pesa,  msaada  wowote  tunataka  kwa  watu  wa  nyumbani.

Tumengojea huko juu hatuoni.

Com. Pastor Ayonga: Juu zaidi.

Com. Pastor Ayonga: Sema kile kitu unasema hujasema.

Isaack Taalam:  Kwa upande wa mishahara kwa mzee wa mtaa, tunataka lakini msaada..

Com. Pastor Ayonga: Msaada tena unataka gani, si unataka wazee wa mtaa wapewe kitu.
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Speaker:  Tunataka hata uniform.

Com. Pastor Ayonga: Ndiyo, sasa ndio unasema wapewe mishahara na uniform.  Basi.

Speaker:  Na msaada ya wale watu askari.

Com. Pastor Ayonga:  Hapana, wewe kuja hapa uweke kidole.

Abraham Kipruto: Basi yangu itakuwa ni machache, jina ni Abraham Kipruto Chumo.

Com. Pastor Ayonga: Abraham Kipruto Chumo.

Abraham Kipturo:  Mimi ni mkaaji wa hapa.  Yangu itakuwa ni point karibu nne.

1. Security ambalo ni forces,  nataka hao wamalize miaka kumi na mbili kama ni jeshi apewe pension akuje nyumbani awachie

watoto nafasi ya kazi.

2.  Kwa kazi ambayo nimesema ya forces, hatutaki wakati watu wanaandikisha kazi inakuwa kazi ni ya nyumba moja tunataka

iwe kila mtu anapata  kazi  kwa  sababu  sasa  mtu  akiwa  mkubwa  ameandika  watu  wake  wote  mpaka  wale  wengine  hawajui

watapata mkubwa siku gani.  Hiyo ichunguzwe vizuri.

Com. Pastor Ayonga:  Hiyo ifanywe hivyo kwamba kila mtu apate nafasi.  

Abraham Kipruto:  Hiyo ni sawa.

Com. Pastor Ayonga: Ndiyo, ya tatu? Ulisema points zako ni nne, ninahesabu.

Abraham Kipruto:  Unahesabu?  

Ya tatu, mtu ambaye ni mzazi ako na jukumu ya kulinda mtoto kutoka kuzaliwa. Lakini ile kitu imeshtusha mimi ni moja,  serikali

inataka kusimama mpaka kwa mali, hiyo  ni  kama  promotion.   Kama  niko  na  watoto  nne  na  nimesomesha  wamemaliza  mali

bado  wanakuja  ku-demand  mali  tena  na  serikali  inataka  kusimamia,  hiyo  iwachwe.  Mzazi  au  baba  ako  na  jukumu   lake  la

kusema huyu mtoto apate hekari kumi na huyu apate mbili.  Nasema hivyo.
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Com. Pastor Ayonga: Asante, ya mwisho sasa, ya nne?

Abraham Kipruto:  Ya mwisho, mimi kwangu  ninavyoelewa,  serikali,  ni  mwananchi,  ndio  watu  wamesema  mzee  wa  mitaa

alipwe pesa,  kuanzia mzee wa mtaa  na  Chief  apate  nguvu  katika  area  kwa  sababu  yeye  ndio  anakaribia  mwananchi  wakati

wowote.  

MP katika Mosop ni moja, Councillors juzi wamesema wapunguzwe wawe wachache lakini  bado  ni wengi na watu wanaumia

hapa, County Council inasumbua watu na bei ya licence yao iko juu sana ndio pesa  za mishahara ya Councillors.   Mimi naona

kwa Councillors, wawe sita peke yake imetosha. Hiyo ni yangu ya mwisho.  Asante sana.

Com. Pastor Ayonga:  Asante sana, hebu Chumo kuja hapa ujiandikishe.

Joseph Etok:   Jina langu ni Joseph Etok,  yangu ni kuhusu mambo ya employment.  Mambo  ya  employment  imekuwa  shida

siku hizi kwa sababu sasa  watoto  wa university wamekuwa wengi na kuna kitu ingine ambayo inaendelea sana.  Mtu anaweza

kuwa  na  kazi  karibu  mbili  au  tatu.   Unapata  mtu  ni  Permanent  Secretary  pia  anakuwa  Chairman  wa  ofisi  fulani  halafu

baadaye…

Com. Pastor Ayonga: Sema maoni ni nini unataka?

Joseph Etok:  Maoni yangu ni kazi moja kwa mtu mmoja kwa sababu kazi imekuwa kidogo sana.

Com. Pastor Ayonga: Ndiyo tumesikia.

Joseph Etok:  Yangu ya pili  ni  kuhusu  mambo  mashamba  ya  kupeanwa.  Unaona  watu  wakubwa  wanapewa  mashamba  tu,

anapewa plot kwa town, anapewa  the  same  person  na  yeye  ana  kazi  kubwa.   Kama  ……(Inaudible)  utaona  kama  plot  za

….(Inaudible) itapeanwa kwa watu wakubwa tena, mambo kama hayo afadhali yasimamishe kabisa.  Kama mtu amepata  kazi,

apate kazi moja peke yake, tosha.  Asante.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you so much.  Ngoja kidogo, hapana si wewe, pole. Je, mzee wewe ulishaongea.

Speaker:  I have got some burning issues Sir.

Com. Pastor Ayonga:  Just  a moment.  Unajua lazima tufanye haki fulani fulani na kazi  pia  ina  mwanzo  na  ina  mwisho,  sio?
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Kuna jukumu zingine pia na kuna watu wengi hapa ambao wamevumilia kwa kusikiza tu kutoka asubuhi wamewacha kazi zao,

wamevumilia.   Mimi  ninauliza  hivi,  ninarudia  hii  ni  mara  ya  mwisho.   Kuna  mtu  yoyote  hapa  kati  yetu  nyinyi  hapa  ambaye

alijiandikisha na alitaka kuongea na hajaongea.  Ndiye huko,  kuna mwingine?  Baada ya huyu tutaomba na tutafunga mkutano.

Una dakika moja na nusu kama wengine, sema majina yako na anza mara moja.

Timothy Kemboi: My name is Timothy Kemboi.

Com. Pastor Ayonga: Sema maneno yako.

Timothy Kemboi:  Point yangu ni hivi;  sources  of water  should be termed as government property  and nobody should own

them.  I repeat  again, source of water  within the district  should be owned or  be  termed as government  property  and  nobody

should just own them.

Two, our shambas should not be  subdivided if they are  less than 5 acres  because  it if  is  subdivided  it  becomes  economically

non-viable

Com. Pastor Ayonga: Hiyo ni point.  Wengine wamesema heka saba isigawiwe, wewe leo umerudisha chini kidogo but it is a

point.  Go ahead, your next point?

Timothy Kemboi:  Next point is concerning equality. We have seen from our own experience,  we find that of late those who

are married and those not married, they are different.  Those who are married have their own line to follow, the unmarried ones

want to control the other ones and they want to cause divorce in families, so the government should assist.

Com. Pastor Ayonga:   Thank you.  Hayo  ni  maoni  yake  wewe  tupe  makaratasi  yako.   Asante,  jiandikishe.   Sema  majina

yako?

Josephat Anoi:  Majina yangu ni Josephat Anoi.  Maoni yangu ya kwanza ni kwamba, the electorates  should be given powers

to recall MPs or Councillors who do not perform to the satisfaction of the electorate.

Secondly, the government should introduce special elections for women, disabled and youth.  

Thirdly, such elections should be held such that the election for Councillors and the special  groups I have mentioned should be

done at the same time and those of MP, Prime Minister and the President should be done at a different date

That is all I had.
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Com. Pastor Ayonga:  Thank you so much.

Jinsi ambavyo nilisema hapo, kilicho na mwanzo kina nini?  

Auedience: Mwisho.

Com. Pastor  Ayonga:   Tulianza  jua  likiwa  kule  sasa  jua  linatoka  wapi?   Upande  wa  nyuma  and  it  has  been  a  good  day.

Tumepata maoni mazuri sana, Mweshimiwa naweza kukuambia tumepata maoni mazuri sana kutoka kwa watu wa Mosop hapa

na tumepata maoni kwa  watu  wazima,  wengi  wazee  ambao  wana-experiences  kutoka  wakati  wa  wakoloni,  wakati  ambayo

tulianza  serikali  1963  up  to  the  present  time.   Nadhani  maoni  ambao  mmetupa  hayakuwa  mageni  sana  na  maoni  ambayo

tumepata sehemu nyingi.  Maneno ya mshamba ni maneno ya mashamba, maneno ya Councillors,  maoni ya pande hizi, pande

zile, maneno ni mengi.  Kwa hivyo tumepata maoni ya maana na tatayaweka kati  kati  na yale mengine ya Wakenya wengine na

tutayatumia kwa kutengeneza Katiba.   Na  kabla sijaita Pastor  kuomba,  ningalipenda Commissioner mama Asiyo  aseme  neno

moja au mbili ndipo nitafunga mkutano kirasmi.

Com. Phoebe Asiyo:   Asante sana Pastor  Ayonga  kwa  kunipa  fursa  hii  ya  kuwarudishia  watu  wa  Nandi  asante  sana  kwa

maoni  yenu  ambayo  mmetupatia  leo  na  ambayo  nataka  kuwaeleza  kwamba  yatatusaidia  sana  kuandika  Katiba  hii  mpya.

Nataka  tu kuwakumbusha kwamba huu sio wakati  wa mwisho, ijapokuwa hata kesho bado  tuko tutakuwa kwa  constituency

hii,  mna  nafasi  kabla  ya  mwisho  wa  mwezi  wa  July  kuandika  mapendekezo  yenu  ambayo  pengine  hamkupata  nafasi  ya

kutueleza  leo.  Na  kule  ofisini  kwetu  tuko  na  wasomi  ambao  wanakaa  pale  chini,  kila  mara  maoni  yakiingia   yameandikwa,

yanaaingia mara moja kwa computer.  Na  hata miaka zijazo, kama kuna mjukuu wa mjukuu wako,  anataka kusikia mzee Tum

alisema nini juu ya Katiba,  kama anafanya research ataweza kuenda kwa Archives na aangalie jina la Tum na  aangalie  tarehe

tuliongea hapa hata miaka ishirini ijayo. Atakuona, atasikia sauti yako, atasikia ulisema nini.  

Nasema hivyo kwa maana mambo ya leo yalikuwa mambo ya muhimu sana ambayo  yatalinda  maisha  ya  nchi  hii  kwa  miaka

hamsini au mia moja vijayo na ninawashukuru sana wazee,  vijana, akina mama, wale wasomi na wale wasiosoma kwa maana

nimeona kwamba kulikuwa na hekima kwa karibu kila jambo ambalo kila mmoja wenu alitupatia leo.  Zaidi sana ni ile heshima

yenu mlikuwa nayo nao wakati huu ambao tulikutana na nyinyi.  

Kuna pahali tumeenda pengine hatukupata heshima kama hiyo na tulikuwa na wengine wamekuja kama wamelewa lakini hapa

kumekuwa kuzuri sana.  Unajua tukirudi bila kusema si mzuri.  I am really impressed by the way you have handled this meeting.

I am hoping that tomorrow because you are in the same area, Mheshimiwa it will be  the same. But let us ask  more women and

young people  to come We only heard from 3 students and we should have more students and there was not a  single  woman

student who talked and yet we need their views because  this Constitution is really going to be  for them and not for those of us
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who are  of age.   I  am  60  years  old  and  above  and  I  have  been  told  this  afternoon  that  I  do  not  stand  a  chance  a  being  a

President  and  I  accept  it  but  I  think  we  should  hear  from  the  young  people  more  and  more.   Tumeshukuru  sana,  Mungu

awabariki, mbaki salama mpaka kesho, wale ambao watafika kuongea nasi tena.  Asanteni sana.

Com. Pastor Ayonga:  Kabla hatujaomba, ningetaka ku-pay very special attention kwa ku-recognise wale ambao wamefanya

kazi hii kufanyika. Things do not just happen, some people must have gone sleepless nights, some people  must have traveled to

areas and may be they had no transport to try to mobilize people for this meeting.  Ile committee yetu ya 3C’s imefanya kazi na

haya  ni  matunda  na  ni  mavuno  ya  kazi  yao.   Wale  watu  ambao  mmefanya  kazi  ya  civic  education  to  educate  our  people,

mmefanya kazi ya ajabu kwa maana the kind of views we have collected are very mature, well considered and imekuwa namna

ile ambayo tumesema it was good we came this way.  

Nataka  kumshukuru District  Coordinator  na  watu  wake,  kwa  kazi  nzuri  ambayo  mmefanya  na  pia  nataka  kusema  kwamba

tumekuwa na kikundi kikubwa hapa,  kikubwa mno.  I wish wale watu ambao wanachukua mapicha leo  kama  wangechukua,

sijui  ni  kwa  nini  Bwana  Sambu  hawa  watu  hawakuja.   Wakijua  kazi  inafanyika  nzuri  pande  yako  hawaji?   Wanajificha,

mngekuja  hapa  watu  watatu  tuone,  watu  wa  mapicha  wangekuwemo  hapa,  watu  wa  kutuuliza  maswali  wa  magazeti

wangekuwemo hapa na kusema sasa  upande huu hawa watu wanafanya nini?  What do you think this is?  Lakini leo mmejaa

hapa,  mimi kama mhubiri nilifikiri leo tuna camp, meeting kind of na niko tayari sana kuhubiri, I  am tempted.  Lakini  tumekuja

hapa na kazi ingine na hii pia ni mahubiri kwa maana what we are trying to do is to make a Constitution that will suit not only the

future but which will affect us also.  Because the future is with what you have at present.

 We know of what happened yesterday and we know of what has happened here today but tomorrow is the mystery of God.

So we pray that God help us na Bwana Sambu akienda kutusaidia huko Parliament so that we can have enough time to make

this  Constitution,  a  Constitution  that  fits  all  Kenyans,  a  Constitution  that  Kenyans  would  feel,  it  is  ours.   Ownership  of  the

Constittuion is something  very  important.   Na  kabla  sijaita  anayetuombea  hebu  niwakumbushe  Wanandi  wenzangu  kwamba

Mungu has blessed you with  very very beautiful land, virgin land.  Hata hapa pahali mimi nakaa kitu kimoja ambacho sitasahau

ni kwamba ninakaa na kiti kinazidi kuenda nafikiri niko juu ya godoro.   Mnandi tu hata akiguza hivi na kidole akiweka mahindi

inaenda juu, mnaongea juu ya ferterlize kwamba mnatafuta pesa ya kununua fertilizer, kwenda pahali pengine uone. 

 Tumshukuru  Mungu  kwa  kutupa  nchi  hii  ya  Nandi  for  Kenya  na  Mungu  awabariki  kwa  heshima  zote  zile  ambazo  mama

amesema.  A very quite,  straight forward meeting ambayo tumekuwa nayo.  Na  kweli hatukuona mlevi, unajua pahali pengine

tunaenda Mheshimiwa na kazi yetu ambavyo mlituambia tunachukua maoni kutoka kwa kila mtu, walevi pia huja wakatuingilia

mpaka mwishowe tunashindwa ewe Mungu wetu haya ni mambo gani?   Wengine  wanakuja  waje  kutukana  serikali,  wengine

hata wanasahau na heshima ya wazee wetu,  wazee  wetu ndio wamefanya mambo kuwa what it is.   Hiyo tusisahau.   Kutoka

wakati ule ambao reli ilikuwa inapitishwa hapa katika Nandi,  ile war of resistance,  hawa watoto  hawajui.   There was a war of

resistance, Wanandi walipigana
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ile vita ya kuzuia mkoloni asije kutawala,  these boys read it in the history books  but it is not a reality to  them  na  wazee  wale

ambao wako hapa wengine ni watoto wa wale wazee waliokuwemo.  Hebu na haki zao zitendeke. 

 Mungu  awabariki  nyote  na  mpaka  siku  ingine  tutakapoleta  ile  Katiba  tutakapotembelea  hapa  kusema  si  hivi  ndivyo

mlivyotuambia.  Tunataka kusikia kwamba ndivyo hivyo tulivyo sema na haya ni maoni yetu, Mungu awahariki sana.   Pastor  uje

utuombee  kwa  maana  tulipoanza  huu  mkutano  tuliweka  kwa  mkono  wa  Mungu  na  Mungu  ametutendea  mema  haya  yote,

tunataka kumshukuru na tunaomba Pastor  utuombee kwamba Mungu atutunze njiani tunapokwenda ambako tunakwenda iwe

ni mguu, iwe ni baiskeli, iwe na matokaa, Mungu atusaidie sote na jina lake litukuzwe.

Prayer:  Na tuombe.  Tunakushuru Mungu wakati huu wa jioni, asante Bwana kwa maana tulikuomba wakati  tulipoanza uanze

pamoja nasi,  utuendeleze kwa masaada wako.   Tazama  sasa  tumefika  mwisho  wa  mkutano  wetu,  tunakushukuru  kwa  wote

ambao walikuja kutoa maoni yao,  tunakushukuru kwa Commissioners,  tunakushukuru kwa kazi yote iliyotendeka.  Tunaomba

Mungu utaibariki kazi yetu na hata mawazo yetu na tumaini letu kwa nchi yetu, hasa matumaini mema tunayohitaji kwa nchi yetu

ya Kenya na wakati huu wa Constitutional review. Tunaomba Bwana utabariki watu wetu wa Kenya na hasa sisi sasa tulio hapa

katika Mosop Constituency.  Twaomba baraka zako juu yetu, kwa Yesu Kristo Bwana wetu.  Amina.

Com. Pastor Ayonga: Thank you so much Pastor.

Meeting ended at 6.00 p.m.
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