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Present.

           Com. Phoebe Asiyo
           Com. Pastor Ayonga

Secretariat in Attendance

Programme officer            -   Fatuma Njama
Asst. programme officer   -  Wambeyi Makomere
Verbatim recorder             -   Lydiah Moraa
District Co-coordinator         -   Barno

            The meeting started at 11.30 am.

Wananchi watufu nawashukuru sana kwa kuweza kufika hapa siku ya leo,  ili tuweze  kutoa  maoni  yetu  kuhusu  kurekebishwa

kwa Katiba yetu.  Sasa  bila  kupoteza  wakati  tutanza  mkutano   wenyewe  na  nitamuliza  mzee  atuongoze  kwa  maombi  kabla

hatujaanza, karibia mzee.

Mzee:  Tusimame sisi sote ili tuombe; Mungu Baba tunakushukuru kwa ajili ya mkutano huu, tunakushkuru kwa maana umeleta

hawa  Commissioners  pamoja  na  maofficer  wote  wa  serekali,  pamoja  na  wananchi  wapande  huu,  ili  tukusanyike  hapa  kwa

jambo ambalo leo wewe mwenyewe utatuongoza wakati huu. Tunakuomba  ili utuongoze wakati  wa majadiliano na kwa maoni

ya wananchi, ili tufikie mahala ambako inakupendeza wewe.  Tunaombea hawa maCommissioners, tunaombea nchi yetu tukufu,

tunamweka mbeleni mwako mtukufu Rais pamoja na serikali yake,  ili aendelee kutuogonza kwa amani ili tuweze kuendelea na

mambo yetu hapa kueneza injili na kusaidia wananchi.   Tunakuomba ili ukae nasi wakati  tunaendelea na  mkutano  wa  siku  ya

leo, tunaweka mioyo yetu mbeleni mwako ili  utongoze,  tunaomba  hayo  machache  katika  jina  la  Yesu  aliye  mkombozi  wetu,

Amen.

Asante sana,- kongoi missing.- Asante sana Siku ya leo tuna bahati sana kupata Commissioners kutoka Tume ya Kurekebisha

Katiba ya Kenya, na wenyewe watajitambulisha wakati wakati wao untakapofika.  Kwa wakati  huu nitampa fursa mwenye kiti
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wa constituency constitutional committee ili atujulishe wanakamati  wake ambao wako hapa kwa ufupi tu,  kisha tutaendelea na

programme. Kwa hivo bwana chairman karibu.

Job Rukut:  Asante sana bwana co-ordinator; Kwanza Commissioners,  DO,  Headmaster,  Wazee na akina mama, hamjambo

?  Hatujambo.   Nafikiria  mko  tayari  ili  mtoe  maoni  yenu,  muajua  Commissioners  wamekuja  hapa  ili  mtoe  maoni;  Kwanza

ningependa  kuwambia  msiwe  na  wasiwasi  mtoe  maoni  ambayo  mko  nayo.   Msiogope  kuwa  labda  nikisema  jambo  labda

itakuwa ni jambo ambalo litaniweka katika hali hatari.   Hiyo haitawezekana;-  toa  maoni yenye uko nayo.   Basi  bila  kupoteza

wakati nitaita committee wa constituency hii ya Masop ili wakuje mbele halafu nitawajulishe; the committee wote wakuje hapa

niwajulishe. Kwanza kwa jina mimi na itwa Job Rukut,  mimi ni mkaaji wa Konsorai  division, mimi ni mwenyekiti hapa Mosop

wa kamitii.  Basi,  nina fikiria hawa ndiyo wako karibu; huy ni John Kebenei  ni mkaaji wa hapa karibu nafikiria mnamjua yeye

ndiye ana- represent youth, ako kwa kamiti; mwenzake ni Salina Singoe, yeye ni mmoja wa kamitii ako  upande wa kina mama;

wengine bado watakuja, wakifika hapa nitawajulisha, basi karibuni Commissioners.

“Kongoi”, asante  sana;  Kwa wakati  huu pia,  kama mnavyo jua  wote  tuko  katika  shule  ya  Laboret  high  school,  na  mwalimu

mkuu yuko hapa, nitampa dakika moja pia aweze kutukaribisha, mwalimu mkuu.

 Speaker:  Makomishona  ambayo  wamehudhiria  kikao  hiki,  district  coordinator  na  wazee  na  mama,  walimu  ambao

wamehudhuria hapa , bwana DO and Chief ningependa kuchukua nafasi hii kwa niaba ya mkuu wa shule hii ambaye ako kwa

mkutona  wa  walimu  wakuu  kitaifa  kule  Kisumu,  na  kwa  niaba  ya  shule  ningependa  kusema,  karibuni.   Na  mjisikie

mumekaribishwa na  vile  mumeambiwa,  mkutano  huu  ni  muhimu sana  kwa  jili  ya  kuweza  kutoa  maoni  yako.   Wengi   labda

hawezi kupata  fursa kama hii tena,  kwa hivyo mutumie  nafasi  hii,  kutoa  maoni  yako;  Karibuni  na  mujisikie  nyumbani,  asante

sana.

Namshukuru mwalimu, naw akati huu bwana DO wa division hii ya Kipkaren yuko                                              pamoja nasi,

nampa fursa hii aweze pia kutukaribisha- bwana DO dakika moja tu.

DO:   Asante  sana  mwenye  programme,  Commissioners  pastor  Ayonga,  bibi  Asiyo  na  watu  wote  hamjambo?  Yangu  ni

machache, ningependa tu kuhimiza watu wangu kwamba hii ni nafasi nzuri kwako utoe maoni.  Toa yale unayoyataka ifanyike

Katika katiba na niko na hakika kwamba Commissioners watachukua yale yote mutakayo yasema siku ya leo.   So  muwe  na

nafasi musiogope, wako hapa siku ya leo kwa ajili yako na kwa ajili ya yale yote utakayo sema, kwa hivyo ata  nami sina kazi

hapa  ni  kuona  tu  kuna  amani,  na  ningependa  kuwahakikishia  Commissioners  kwamba,  kuna  amani  ya  kutosha.   So  the

enviroment is very condusive, so mfanye kazi mpaka mu- exhaust kabisa yale muko nayo, asante sana.

Job Rukat: Nakushkuru bwana DO,  nimekumbuka  kwamba,  watu  wa  civic  education  provides  hawakutambulishwa,  kama
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muko hapa tafadhalini musimame ili muweze kuonekana.   education,Wananchi hawa ndiyo wamekuwa wakitufundisha mambo

ya elimu ya kiraia na tunashukuru kwa kazi yao nzuri ambao imetuwezesha kuwa  hapa  leo,  nawashukurni  sana,  asante.   Bila

kupoteza wakati tutampa pastor Ayonga nafasi aendelee na programme, karibu sana.

Com. Pastor Ayonga: Chamge  tugul.   Ni furaha kwetu kuweza kufika hapa kwenu, tulitazamia siku hii jinsi ambavyo nayi

pia mulitazamia siku hii.  Tumekuja hapa ili mutupe maoni na pia kwa kutupa maoni ili turekebishe katiba yetu.  Jinsi ambavyo

bwana DO amesema ,  munatakiwa mutupe maoni yenu, jinsi ambavyo unafikiri.  Na  jua  hapo  mbeleni  pengine  kuna  maneno

fulani fulani munajua ni mabaya munataka ibadilishwe na watu wanaogopa,  leo yule  DO  yuko  kule,  sasa  yule  sub-chief  yuko

kule, chief yuko kule,  hawa watu nikishasema hivi  jioni  nina  shikwa  suruali  huko  nyuma   na  kuinuliwa  juu  juu  na  kupelekwa

mbele, hakuna hayo leo.  Leo ni siku ya kusema kabisa, yale ambaye yanakusumbua na yale ugependa ili katiba yetu ya Kenya

iwe nayo.  Na pia hiyo isitoshe, kwanza nitapenda ili mujue sisi wakina nani na ndipo tutawambea jinsi tutafanya mukutano wa

leo.  Mimi kwa jina ninaitwa pastor Zablon Ayonga , commissioner, na kando yangu kuna mama Phoebe Asiyo, commissioner,

mama Phoebe Asiyo huyu muna mujua sana,  kwenu wale ambaye ni wazee  kwa  maana  alikuwa  member  ya  parliament  kwa

miaka mingi, na ndiye huyu huyu tu, amekuja hapa na siku ya leo yeye atakua mwenye kiti.   Yeye sasa  atatujulisha wale  stuff

ambao tumefika na hao, na ndipo atawambia taratibu ya jinsi tutafanya mambo kwa maana kila kitu lazma kifanywe na taratibu

yake.  Kwanza watu wa pande hii mungu amewabariki muna udongo mzuri sana, mashamba mazuri sana,  naona mahindi mazuri

sana, kwa hivo tumshukuru mungu, na ile mvua ambaye ameleta na ambaye karibu itanyesha, tunatumaini kwamba tutawasaidia

nanyi mutatusaidia ili tuweze  kumaliza  kikao  hiki  cha  leo  ili  muende  kuona  wale  ngombe  pahali  muliwaachia  ili  muwarudishe

nyumbani ao kuwapa maji.  Kwa hivo mama Asiyo ataendelea sasa,

Com. Phoebe Asiyo:  Asante sana pastor Ayonga kinipa nafasi hii leo asubuhi kukalia kiti hiki cha kuzikiliza maoni ya watu wa

mosop constituency.  Nigependa kuwajulisha wa staff wale tuko nao, naona kama                                            (inaudible)

hayuko  hapa  karibu,  tafadhali  najua  wana  kujua  lakini  ebu  weka  uso  wako  pale  wakuone  vizuri.   Huyu  ndiyo  kijana  wetu

ambaye ametusaidia sana hapa mosop, kwa district mzima kufanya hii kazi ya kurekebisha mambo ya katiba.   Na  taka  kumba

asante sana kwa kazi kubwa ambaye yeye mwenyewe amefanya bila hata malipo ya maana,  bila gari na amefanya vile anajua

anataka hii nchi ya Kenya ibadilike kikamili na  watu  wapate  nguvu  zaidi  ya  kuendelea  na  mambo  ya  maendeleo,  mambo  ya

sheria safi na kathalika,  kwa hivo na kushukuru sana kwa kazi ile ulifanya.  Na  pia nataka kama ingewezekana wale watu wa

3Cs kama munge simama tena mara ingine.  Wale watu wanakamati ambaye walisaidia kazi hii, kama hawako na wapa asante,

kwa  maana  hawa  pia  wamefanya  kazi  tu  bila  malipo  yoyote,  kuzunguka  mosop  yote  nzima,  kujaribu  kusomesha  watu  na

kueleza juu ya mambo haya ya katiba ya mabadiliko ya katiba na washukuru sana sana.  Sasa hapa mbele tuko na hawa wawili

ambao wanakaa upande huo, tafadhali musimame ndiyo muonekane vizuri, halafu mueleze majina yenu na position ndiyo  nirudi

upand huu kwa Moraa.

Fatuma Njama: Hamjambo? Kwa majina naitwa Fatuma Njama mimi ni programme officer.

Kennedy Makomera Ombei: Hamjamboni?  Mimi naitwa Kennedy Makomera Ombei, assistant programme officer.
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Com. Phoebe Asiyo:  Asante sana tunakuja upande wa Moraa.

Lydia Moraa: Hamjamboni yote? Mimi na itwa Lydia Moraa, verbatim recoder.

Com. Phoebe Asiyo: Asante sana,  wale ambao mumewaona na wamejijulisha kwenu ni wale ambao watasikiliza kwa makini

sana kila jambo ambalo litatoka kwa kinyua wa kila mtu.  Wata  andika  kwa  karatasi,  watandika  kwa  mashini  na  watandika

kwa njia ya hunsand vile wanatumia bunge ili ata jambo moja mtu wenu amesema leo isipotee.   Na  mambo haya mutasema leo

ya takaa  katika record  ya Kenya ya achive kwa miaka ata  ishirini, thalathini ijayo.  Kwa hivo ukiongea, uongee  kikamili  kwa

sauti ambayo inasikika ile jamani siku ingine, wajukuu hawa wakitaka kwenda kule kuangalia research aone babu yangu alisema

nini juu ya kubadilisha  katiba.   Kwa  maana  hii  katiba  tunabadilisha,  ukisema  mamba  yanafaa,  watu  wa  Kenya   wakiungana

wote waseme mambo mazuri haitakuwa na haja ya kubadilisha  kwa  miaka  mingi  sana,  hata  miaka  hamusini,  hata  miaka  mia

moja, haitakuwa na haja kubadilisha kama  mutaongea kwa njia ambao itasaidia kuunganisha watu wa Kenya kama watu moja,

njia ambaye  italeta  value  ya  watu  wa  Kenya  wawe  zaidi  sana  karibu  na  kila  mmoja  wao.   Kwa  hivo  sasa,  I  would  like  to

declare the official sitting of the constitution review commission for the purposes of collecting the views of the people  of Mosop

constituency, I want you to know that you are protected by this act that you are operating under.  That nobody can harass  you,

nobody can arrest you today or after giving your views.  Please give all the views that you know  will help to construct to build a

new Kenya,  because  you are  the right person to make the new constitution in accordance  with the  act  that  we  are  operating

under and therefore you should be in a position to help to write a new constitution.  Pastor  Ayonga and myself have no views,

only you have the views, only you know what constitution you want for this country.   Kwa hivo tafadhali sana sana mutusaidie

kujenga Kenya mpya, kwa kujenga hii katiba mpaya.   Museme kila kitu ambacho munajua  inaweza  kutengeneza  nchi  hii  iwe

nchi mpya, nchi safi ambayo inamapenzi, ambaye itaweka watu wa Kenya karibu waishi pamoja kama watoto  wa mtu mmoja,

ambaye walizaliwa na mungu na waka ambiwa waishi kwa nchi hii.  Pia kama katiba hii mpya inaweza kuleta unity kati  ya watu

wa Kenya itakuwa ni kitu ya maana sana, na ninawasihi tafadhali mujuwe kwamba mumelindwa kabisa kabisa, ata kama bwana

DO yuko hapa, ao maskari wako hapa, pia hao ni wana Kenya, wana maoni yao wanataka kutoa.  Mtu hasiwe na hofu yoyote

kwa maana , kwa jili act, hakuna abaye ana ruhusa kufanyia mwingine jambo lolote atakama anatoa fikira ya aina gani.  Jambo

ambayo na wasihi ni tuepukane na lugha ambaye haiwezi kusaidia kwa maandishi ya katiba.   Lugha kama  pengine  ya  matusi,

lugha ambaye pengine kuingiliana na watu fulani,                                            (inaudible)   wanasiasa au wanasirikali,  lakini

mutuambie vile munataka,  serekali  ijayo iwe bila hofu  yoyote.   Asanteni  sana,  sasa  tutanza  mukutano  kwa  maana  tumefanya

maombi, tutanza na mtu ambaye ataonge atakuja akae pale, kuna microphone atashika karibu na mdomo yake vile nilivyo shika

hii microphone yangu na aseme kwa kifupi, aseme tu mapendekezo sio hadithii, hadithii sisi wana  Kenya tunajua,  tunajua sana

mambo  ya  Kenya,  katiba  tulio  nayo  sasa,  makosa  yake  vile  ilivyo  lakini  nyinyi  ndiyo  muna  jua  pendekezo  lenu,  juu  ya

kutengeneza katiba mpya, kwa hivo ukifika pale kwa dakika tano tueleze unataka katiba ibadilishwe kwa njia gani.  Nitanza na

bwana Josephat  Tanui, saile Josephat  Tanui akija ,  nataka kusema asante sana kwa headmaster  na shule nzima hii na  parents

association kwa kutukubaliya kuweka kikao hiki cha kubadilisha katiba kwa shule hili ambalo tuna kalia leo,  shule  ya  laboret

5



high  school.   Tafadhali  bwana  Edward  ,  bwana  Josephat  Tanui,  ukipenda  kukaa  unaweza,  ukipenda  kusimama  unaweza

kusimama lakini una dakika tano.  Sijui kama uko na memorandum ambaye utatuwachia? very good kama una memorandum, I

want you to just highlight the important aspects  of your memorandum and then that document  that  you  have  written  will  now

become the property of this commission immediately you complete your submission, please go ahead now.

Josephat  Tanui:   Commissioners  and  members  of  the  public  who  are  here,  I  would  like  to  recommend  that  the  new

constitution, the seal of the same constitution should remain with the public and not parliament as  it has been.   The government

must  buy  all  maize  from  Kenya  in  surplus  because  maize  is  the  staple  food  for  our  people.   The  government   set  up  a

remuneration commission to look into the salaries of MPs and all those who are paid from the public offers.   The village elders,

otherwise known as wazee wa mitaa, be paid from the government funds and be trained to be                                          

(inaudible) so that they may understand a few things as pertains to (…inaudible).  Ministers should be professionals and must

be employed by a special commission set up for that purpose.  Disables should have free medication and education, in all public

institutions.   Disables  should  have  at  least  10  per  cent  consideration  where  they  qualify  in  all  public  jobs,  sectors  including

intelligence and others.   We should have  supreme  court  in  our  country  and  also  a  constitutional  court.   Sponsors  of  various

learning institutions in this country should only offer  spiritual  and  material  support  but  the  management  of  the  same  institution

should remain with the beneficiary community.   Lastly,  false  promises  made  by  politicians  to  electorate  during  election  times

should be penalized, or such act should be made illegal in the new constitution, thank you very much.

Com. Phoebe Asiyo: There is one thing that I was not very clear about, what did you say about minister point?

Josephat  Tanui: I said that the ministers should be professionals who are  appointed by a commission  that  should  be  set  up

under this new constitution to do that kind of job, and such ministers should not come from among the MPs.

Com. Phoebe Asiyo:  What you are telling us, it is very important is that no member of parliament should be a minister.

Josephat Tanui:  That is it.

Com. Phoebe Asiyo:  Thank you very much, you can sit down.   Can  we  now  hear  from  Mark  Kiyen,  Mark  Kiyen  will  be

followed by Silvester Sawe, please sit nearby Silvester and be as a

Mark Kiyen:  My names are  Mark Kiyen, the number of political parties  in Kenya should be limited to 3 only.  Few parties

should have a national out look.   The  present  system  of  government  should  be  done  away  with,  we  should  adopt  a  federal

system of government in which executive and                                            (inaudible)  is split between the federal  government

and  possibly  the  local  government.   A  member  of  parliament  should  remain  a  part  time  person.  Age  requirement  of  voting

should be extended from 18 years  to 24 years.   Age limit for one who wants to contest  for a  parliamentary  sit  should  be  35
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years and above and that  of  the  president  should  be  45  years  and  above.   Language  and  education  should  be  required  for

parliamentary election.  MPs should act  on the basis  of concise and  conviction  or  instructions  from  their  constitution  and  not

from their parties.   The concept  of nominated MPs should be retained but they should be nominated from  the  minority  group

and physically handicapped and women.  There shouldn’t be any special measures put in place to increase women participation

in parliament.  They should compete in equal footing with men, after all Kenya and the rest  of the world  are  calling for gender

equality.      

   

The new constitution should retain the present  system in  which  the  dominant  political  party  forms  the  government.   We  shall

continue  with  the  current  mult-party  system  in  which  there  is  leisure  and  one  party  in  the  executive.   We  should  retain  one

chamber of parliament, instead of two.  The president shouldn’t have the power  to dissolve the parliament,  but there should be

a calendar of events for the government to follow consecutively.  Qualifications for the presidential  candidate  should  be  those

once of the Member of Parliament.  Presidential venue, two terms of five years  each should be retained.   The president  should

not be a member of parliament but should be a Kenyan citizen with qualifications of an MP and above 45 years  old.   Provincial

administration, should be replaced with the councilors.  Local government, mayors and council chairmen should be elected from

the councilors.  Mayors and councilor chairmen should serve for a maximum of 5 years but not 2 years.  Minimum qualifications

for the councilors should be form four and above.  Language test  for those vying for local authority seats  should be done away

with if the minimum educational qualification of form four will be accepted.  

Com. Phoebe Asiyo:  (……….inaudible)

Mark Kiyen:  Kenya should continue to have a representative of electro system.  We should retain the simple majority rule as

a basis of winning an election.  Nothing should be designed to increase participation of women in parliament and local authority

instead they should complete in equal footing .

Com. Phoebe Asiyo: (….inaudible) 

Mark Kiyen:  But they were somewhere also here,okay.   May I also come for something on education side,  the constitution

should provide compulsory and free education for all primary  school  children.   Sponsorship  of  school  should  be  done  away

with, because  this has brought a lot of problems in our schools.   Candidates  who fail to seek  nominations in one party should

not be allowed to switch over and seek nominations in another party.  Simple majority should be the mode used to declare what

constituency  or  presidential  candidates.   We  should  also  retain  the  rule  of  25%  representation  in  at  least  five  provinces  for

presidential elections, that one should be                                            (inaudible).  Interest  groups,  should have such seats

through nominations to parliament and local authority.  Lastly civic parliamentary and presidential elections should continue to be

held simultaneously, thank you very much.
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Com.  Phoebe  Asiyo:   Thank  you  very  much  Mr  Mark,  you  will  be  signing  our  register  there  and  you  will  deposit  that

document, because now it is our property.  I want to ask you one question,  what system of government did you say we should

have? (…inaudible)

Mark Kieyen: That one, I think the one which is really known is that one of majimbo system of government.

Com. Phoebe Asiyo: Federalism

Mark Kieyen: Federal system.

Com. Phoebe Asiyo:  Okay thank you very much.

Com: Pastor Ayonga:  You said that we abolish sponsorship of schools and schools be taken by who?

Mark Kieyen:  You know with the sponsorship of schools where

Com. Pastor Ayonga: No, I do know just tell me who will take care of those schools?

Mark Kieyen:  either the government takes care of all the schools or it is given to be managed by churches alone, thank you.

Com. Phoebe Asiyo:   (…..inaudible) system of education,  you are  infact telling us that                                          

(inaudible) to take care of lower schools and the central government to take care of university, that’s what you are saying?

Mark Kieyen: sure, exactly.  

 

Com. Phoebe Asiyo:   I will now  call  upon  Mr  Silvestor  Sawe  and  Mr  Sawe  please  introduce  yourself,  clearly  so  that  the

machine can get it properly and then give us your memorandum                                            (inaudible).

Silvestor  Sawe:   I am Silvestor Sawe Sarura,  Nandi district.   Preamble,  our  new  constitution  should  have  preamble,  which

reflects what our society stands for.   In this case  be,  united democratic  secular state.   Constitution, the constitution  should  be

interpretated,  we  should  not  allow  our  MPs  to  amend  it  anytime  at  will.   We  should  raise  the  majority  force  needed  for

amendment from 65% to 75% of the  total  members  of  parliament.   We  should  also  subject  it  to  all  the  local  authorities  for

approval.   In case  more local government are  for the amendment then  the  constitution  will  be  amended.   In  case  more  local

government are against the amendment then there will be no amendment even if the parliament had voted it.  In this case  we will

be limiting the power of parliament in amending the constitution.
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Citizenship, a Kenyan citizen should be that person who was in Kenya in the time of independent or  any other person who was

born by Kenyan parents or parents regardless of gender.  Our foreigners who have stayed in Kenya for quiet sometime can be

given a right to become Kenyan citizens if they do want so.   The                                            (inaudible)  should not be

allowed.  All the citizens of Kenya should have a right to have a Kenyan passport   as  a prove of their citizenship.  Defense and

national security,  the displined forces should be established by the constitution, a clear definition of their  work  should  also  be

properly addressed.  

Com.Phoebe Asiyo:                                             (inaudible)

Silvester  Sawe:   Okay,thank  you.  Now  I  go  to  political  parties,  the  political  parties  should  only  play  their  role  of  political

mobilization, nothing else.  They should get their money from within and outside abroad.  Structural  and systems of government,

we should adopt  more of a mixed form of government that is high breed  system.  In which the presidents  post  exists with the

prime minister.  The legislator, we should retain the the single chamber of parliament, it should remain supreme in law making, it

should  have  and  keep  the  powers  to  control  its  own  procedures  through  standing  orders.   Other  than  the  current  specific

qualifications for any one to be the president under the old constitution we should add up to some few on top of that .  This is

- He should be a holder of a diploma or degree from a recognized institution.

- He should not have been painted with corruption

- He should be a man of proven track record, either in public serving or private sector.

Judiciary,  I  believe  the  present  structure  of  judiciary  is  adequate  except  that,  we  could  make  arrangements  to  include  a

constitutional force.   Local government,  mayors and council chairmen  should  be  elected  directly  by  the  people.   The  electro

system and process,  we should continue to have a representative electro system, we should also continue to retain the  simple

majority rule as a basis  of winning an election, in civic and parliamentary elections.   Basic rights, I feel our present  constitution

provisions on fundamental rights are  adequate  except  some parts,  which need some minor changes.   One of them is that,  theft

penalty, should abolish in order to  tally with the provision that guarantees right life.  Kenyan should not have right to access  to

information in position  of  the state or any other agency or organ of state if there is say information may endanger the security of

the  state.   All  the  workers  should  have  right  to  create  union,  the  right  of   full  may  reform  groups.   I  believe  in  our  current

constitution interest of women and people with disability are fully guaranteed in a way that they are free to participate in political,

social and economical activities just like any other person.   The children too have a right to compulsory basic education.   The

new constitution should not make provisions for affirmative action in favor of women and other vulnerable groups because  their

rights are properly taken care of even in our present constitution.

Land  and  property  rights,  the  individual  should  be  the  ultimate  owner  of  land.   The  government  may  also  own  land  or  can

acquire  land  from  the  individual  owner  and  the  current  market  price.   This  acquirement  should  not  be  compulsory.   The

individual owner of the land should pay full economical  dues  of  the  land  they  own.   In  case  they  don’t  use  to  the  maximum
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economical use then the local authority may acquire this land at  the current  market  price  and  sell  it  to  a  potential  user  at  the

same rate plus some commission.  The individual owner of the land should be free to transfer or  sell or  leave the land they own

to anybody or institution of  their choice.  Only that they have to make an obligation to local authorities concerning the issue and

pay the relevant commission charges.   Anybody could own land as  much as  he could make full economic full use of  it that is

there should be no restrictions on how much land you should own so long as you make full use it.  

Com. Pastor Ayonga: Thank you, thank you, you have gone beyond time, and we want to be fare to everybody present.   Let

me just remind your, wherever people are doing something there must be a certain order that we have to follow.  If we say five

minutes we mean five minutes, why? Because we want everyone who have come to have a chance to say something, isn’t it ,  so

we want you to obey what we are asking.  It is just a small obedience, so that we can do things orderly, thank you.

Com. Phoebe Asiyo:  If you can just tell us,  just highlight don’t read because  you  know  what  you  have  written  there.   Just

highlight the most important issues one or  two that you have not mentioned.  Because you know that document is going to go

into the computer , all of it, so you don’t have to worry about leaving out anything.

Silvestor Sawe: I think, what I have written here is not so big but if  you may allow me more minutes

Com. Phoebe Asiyo:  No more minutes, you have taken time already, give us any important , if you don’t read.

Sivestor Sawe: No, all things are very important but I think I can 

Com. Phoebe Asiyo: We are not going to go anywhere 

Com. Pastor Ayonga:  Lets start please

Com. Phoebe Asiyo:  I have a question for you, you have suggested that the new constitution the  president  should  co  exists

which means sharing the duties of the state,  you know that is the same system of governance,  it is not a very  good  system,  it

brings a lot of coalition from time to time,  why don’t you tell us what duties you want the president  to do and what you would

rather we put in the constitution for the prime minister, because in our young nation we do not want people  at  the top to collide

in any way, help us by telling us what you think the president should do in duties and obligations and that of the prime minister.

Silvester  Sawe:  Well,  infact  I  told  you  that  one  in  short  but  infact  I  had  some  comments  in  very  long  consultation.   The

president  should  serve  a  maximum of  two  five  year  term.   The  functions  of  the  president  should  be  clearly  defined  by  the

constitution, this should include appointing the prime minister, that is leader of the majority party in parliament ,  appoint  and fire

the  head  of  the  displined  forces  that  is  armed  forces,  parliamilitary  police  and  prisons.   Appoint  the  chief  executives  of
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parastatals,  permanent  secretaries,  and  ambassadors  .   But  this  particular  appointments  should  be  subject  to  parliamentary

groups.

Com. Phoebe Asiyo:  (……..inaudible)  then that is alright, thank you very much, if you will kindly  sit,  sign  our  register  and

deposit  that  document  with  us  now.   Can  we  now  have  Paul  Maru,  Paul  you  will  be  followed  by  Paul  Chumba  and  Ezra

Cheruioyot.  Just sit somewhere near so that you don’t take too long coming up.

Paul Maru:  Thank you chairlady, my name is Paul Maru.  I will start with the supremacy of the constitution, it should be 75%

for the members of parliament.  If they secure that it should go to a referendum.  In a referendum if less than 50% of the total

number of voters turn up, then the constitution should not be amended.  If 50% and more turn up,  then 75% of those who turn

up should be sufficient to plead to the amendment of the constitution, and the body responsible for organizing this referendum is

a truly independent electro commission.  Political parties, the constitution should make it mandatory for the registrar  of societies,

to register any number of political parties, so long as they do not entrench  any religious or  was religious fanatism.  Ideally there

should be two political parties,  but this ideal should be  attained  through  evolution  other  than  legislation.   The  political  parties

should be financed by the state,  they can source funds form else where but their books  of accounts  must be  open  to  scrutiny

regularly.   Structures  of  government,  we  should  retain  the  presidential  system  of  government  because  it  is  the  best  in  the

maintenance of  peace  and  unity.   It  only  needs  a  few  changes  to  make  it  less  dictatorial  and  less  repressing.   Some  of  the

changes include, the election of one vice president as the president running mate during the same elections.   The president  must

appoint members of his cabinet who must be vetted by parliament.  Once they are appointed they should seize to hold any party

offices.  Apart  from gathering 25% of the votes in at  least  five provinces the president  and his running mate must  also  gain  at

least 50% of the total  votes cast.   If no candidate  meets this requirements then the leading two should go for a run off, within

two weeks.  All ministers and their assistants must be elected  members of parliament.   In the event of a president  or  the office

of the president falling vacant, the vice president  should take  over and continue for the rest  of that term, because  now the vice

president  is  an  elected  vice  president.   This  will  seal  any  loop  whole  that  would  lead  to  a  new  struggle  for  power.   The

parliamentary inaudible system where there is a prime minister denies the people the right to vote for their leader.                      

                      (inaudible) can maneuver his way into power using all the handful of magniterial .  The legislature, I propose  that

there should be two chamber legislature, the lower house and a senate, so that there is a more effective checks  and balances,    

       remains supreme law  making  body  and  should  control  its  own  calendar  and  procedures.   It  should  be  parliament  that

determines when they sit,  and what they are  prolonged,   it  should  be  parliament  that  decides  when  the  parliament  dissolves.

The prolongation  and dissolution of parliament should fall under no other authority.  Once an Mp is elected, he should serve his

full term, because there is no fare yard stick of determining whether or  not to recall an MP midstream.  The only time that the

voters can come together is during an election here.  There is no need for nominated members of parliament.  If there is need to

be nominated it should be those to represent  the interest  of the those with disabilities and they themselves ought to be  people

with disabilities, one kind of disability.  To enhance freedom of conscience and of speech,  independent candidates  must not be

barred  from contesting presidential  parliamentary or  civic elections,  the current requirement  that  they  must  be  members  of   a
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political party is persist  and must be  repealed forthwith.  The constitution must not stand in the way of the of the formation of

either coalition government or a government of national unity.  

The  presidential  tenure  should  be  restricted  to  a  maximum two  five  year  term.   The  president  should  not  be  a  member  of

parliament once elected president.  He should also seize to hold any party office.  The constituency that elected him should have

a by election for election of a new MP of that particular area.   Local government,  mayors and deputies should be elected and

county council chairman and their deputies should be elected directly by the people.  

Com. Phoebe Asiyo:  (…..inaudible)

Paul Maru:  Five years,  in fact parliamentary ,  presidential,  civic elections should be conducted simultaneously as  it is today.

Last , land and property rights, land should be controlled by the local community, non citizens should not own any land, but can

lease it for use over a short period.   Short  period in my view would be 10 years  and below.  The land taken by the settlers  in

the pre  independent period should be referred to the local communities who had effective occupation of those pieces of land.

So the local authority should negotiate with multi-national companies, with the assistance of the central government for individual

return of that land to the people  that it belongs to.   Kenyans should own land only in their areas  of origin because  otherwise it

would tend to promote in the tribal animosities, because  land issues are  very sensitive issues.   Now on land that maybe forest

land, local authorities should be in control  and  forest  reserves  maybe  allocated  to  individuals  to  do  farming  activities  and  be

required to do a forestation.  This should be through a 

Com. Phoebe Asiyo:   (…..inaudible)

Paul Maru:  That is the last point.  So nobody, a government employee,  a leader  or  any other person who has should get the

opportunity to go into the forestland.  Any who may have done so must surrender immediately, thank you.

Com. Phoebe Asiyo: (…….inaudible) that  parliament  should  make  an  own  in  calendar  and  that  they  should  decide  on  the

date, including the date of election.  Now in quiet a few countries of the world for example Britain, Blair the other day surprised

people of Britain when he gave them one month to go to the polls because  he needed another vote of confidence,  tell me are

you trying to tie the hands of our leader not to have those powers, when their need to  (…inaudible)

Paul Maru:  Yes,  I knew this is exactly what I mean, the leader  should not choose as  a secret  weapon to hold the nation  at

ransom.

Com. Phoebe Asiyo:  You don’t believe the wisdom of those old nations that have decided to give this power  to the head of

government or state is not really wisdom.
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Paul Maru:  It is real wisdom but wisdom must also be blended with development.

Com. Ayanga:   I  need clarification, we are  talking about  Kenya,  one  Kenya  where  we  all  say  I  am  a  Kenyan  and  we  are

fighting tribalism using all kinds of weapons,  and you say in your submission that when it comes to land people  should not buy

land other than their tribal area, because if they buy it elsewhere this causes  animosity, that is the word you used.   How would

we become one Kenya when we are  preaching  that  a  Kenyan  can  live  anywhere,  he  can  do  business  anywhere  and  feel  at

home, when we are restricting people to their tribal land of origin?  Can you explain that a little bit?

Paul Maru: What I think is this, while we have been trying to build one Kenya,  and we have been trying for all this 40 years

that we have  been independent , there is also the reality on the ground.  On the ground we are  different and this differences we

can not force them, put them under the carpet and pretend that they do not exist because they exist, what I am saying is that we

must recognize the fact that we are diverse.  And that it is possible, quiet possible to attain unity in diversity, we must respect the

rights of every group.  We must treat everybody as equal.

Com. Ayanga: Thank you, those are your views

Com.  Phoebe  Asiyo:  (………..inaudible)  what  would  happen  for  example  if  a  man  without  any  son  ,  has  his  daughter

married to an European, an Asian or  a Kenyan and they decide to settle on the land of that old man who had no sons,  would

you rather give away that land to his clan or his children.

Paul Maru:  (……inaudible)  Here in Nandi the property land belongs to the family.  So

Com. Phoebe Asiyo: Kuna mtoto huyu mzee haja zaa kiume, na hawa watoto  wake waschana pengine wameolewa na watu

wasio wa Nandi,  wameolewa na baluya, kikuyu, au mjaluo, na hawa watoto  baba  yao aliwachia hii shamba yao.   Tutafukuza

hawa wanaume watoto au tutafanya namna gani?  We want just help us because we really need to know.

Paul Maru:  (……inaudible)

Com. Phoebe Asiyo:  so you will allow them to settle in Nandi.

Paul Maru: (…..inaudible) and one of my wives does not give birth, eventually after she has passed  menopause she can take

on her own wife, because  when it comes to dividing properties  it will take  care  of both the wives  equally.  I  think  it  is  not  an

issue
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Com. Phoebe Asiyo:  (…..inaudible)

Paul Maru: But if they are married and they are my children they will be with me, hopefully it does not happen.

Com. Phoebe Asiyo:  Can we now have Mr chumba, followed by Mr Ezra cheruiyot and Lucina Letin in that order,  so  you

prepare yourselves.  Not Lucina, not Lucina.

Paul Chumba:  My names are Paul Chumba . Let me start directly from the citizens.  Kenyans born of Kenyans are  automatic

citizens of Kenya.  The child of a Kenyan citizen, regardless  of gender is entitled to automatic citizenship.  Events and national

security, should be under the office of the president.   Political parties,  should be limited to 4.   The constitution should regulate

the formation and the management and contact  of the party.   Types of  government,  we  should  adopt  a  parliament  system  of

government where the prime minister  will  be  appointed  by  the  MPs  and  the  president  remains  the  head  of  state  or  head  of

government.  Land, the individual have a very huge of ownership of land.  The government has no power to acquire private land

for any purpose.   The owners have full power  to control  the use of land.  No  selling of land  owned  by  individuals.   Children

born  out  of  wedlock  are  the  responsibility  of  the  father  not  unless  it  should  be  also  applicable  of  the  customary  law.

Management and use of natural resources,  the executive  should  not  control  this  resources  but  simply  be  given  to  the  county

council.  Environment and natural resources,  the  natural  resources  and  environment  should  be  owned  by  the  county  council,

while the community is  to  protect  from  destruction,  for  example  the  forests  and  wild  life  and  minerals.   Now,  parliament  to

amend constitution.  The local government direct and make elections of mayor and the others.   They should be given five years

term.  Nominated MPs and councilors should not be candidates.

Com.Phoebe Asiyo:  Carry on please.

Paul Chumba:  Any qualified person is nominated.  That is                                             (inaudible) thank you.

Com. Phoebe Asiyo:  Thank you very much, please leave your memorandum with us,  thank your very  much.   Now  can  we

have Ezra Cheruyot, you will be followed by Nahashon  please draw closer.  You can go ahead now.

Ezra Cheruyot:  Thank you, I am Ezra Cheruyot.   On the executive I propose  that the ten year of two five  year  term  of  the

president still stands.  I also propose that in the run up of the general election every party nominates a vice president  as  running

mate of the presidential candidate, so that in the event when the president wins he deputizes for that same president.   I  propose

that the president  need not be  necessarily be  a member of parliament and he maybe removed from power  due to  physical  or

mental infirmities, abuse of human rights, economic rights and that parliament may impeach him by 65% majority vote.   I  also

propose  that  the  presidents  power  to  dissolve  parliament  and  exercise  the  right  of  mercy  with  regard  to  election  offences

(…Inaudible) 
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On the electro system I propose  that the electro commission  act  be  entrenched  through  constitution  and  security  of  teller  be

provided for the commissioners and their chairman.  Election day should be entrenched  in  the  constitution  so  that  makes  our

lives predictable, we know that on such and such a day, every five years  we are  going to the polls.   On governance,  I propose

that security of gender be given to the attorney general ,  solicitor general,  high court  judges and court  of appeal  judges and the

public service commissioners.  

Com. Phoebe Asiyo:                                             (inaudible) 

Ezra  Cheruiyot:   Secondly  I  also  propose  that  there  be  created  office  of  the  ombudsman  that  citizens  can  take,  lodge

complains there, without going through the process of a court and the complications of courts.  

Com. Phoebe Asiyo: ( inaudible)

Ezra Cheruiyot:   On the bill of rights I propose  that the disability should not be  grounds for discrimination and that  the  right

concise in public schools should be provided for.  No students in a public school should be discriminated or even admission due

to his religious obligations.  And that this section,  public schools should be clearly defined as  those  schools  that  are  run  from

public funds.  Thank you.

Com. Phoebe Asiyo:  Thank you very much Mr Cheruiyot, can we now   (……Inaudible)

Nahashon Serem:  I am talking on basic rights, on basic rights  I have two proposals.

- In our new constitution, education should start form standard one to form four free.

- In our new constitution again, I would like to see the welfare of the people  in healthy care  because  in healthy care,  it is

very costly now and people cannot afford today.  Thank you very much.

Com. Phoebe Asiyo:  Thank you very much Mr Nahashon Serem, now we call  upon  Mr.  Joshua  Sam,  Joshua  you  will  be

followed by Paul Chela and Abdi Too.  Please go ahead.

Joshua Sam:  I am Mr Joshua Sam and I am  going to speak  things about  the youth and youth polytechnics which are  being

assisted  by  the  government,  that  is  concerning  the  staff  welfare  section.   The  ministry  concerned  neglected  the  government

assisted youth polytechnics for so long, that is they concentrated only in jua kali sector.

Com. Phoebe Asiyo:  Just tell us what you think, just give us the recommendations.

Joshua Sam: Yes, now yaa, in future we need the terms of service for instructors of youth polytechnics.  We need the salary to
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be  increased  as  per  the  grade  of  the  instructor,  we  need  a  sponsorship  for  polytechnic  instructors  to  meet  the  current

technology.  We need also the sylubus as  per  the current technology.  Also the  government  should  assist  more  private  youth

polytechnics to assist the street children and so many standard eight drop outs by providing them with tools and other things.  In

future  also  I  suggest  that  the  youth  polytechnics  the  institutes  of  technology  the  technical  trading  institutes,  the  national

polytechnics should be placed under one ministry.  Finally the polytechnic leavers should be given loans in work groups to start

their own businesses.  Thank you very much.

Com. Phoebe Asiyo:  Thank you very much, can you deposit  that document with us if it is a memorandum and then we have

Mr Joseph Ruto,  Mr Paul Chela if Ruto is not there,  what is your name sir?  Paul Chela  you  will  be  followed  by  Abdi  Too,

bwana Abdi please sit close.

Paul  Chela:  Nimeona  watu  wengi  wakitumia  kigereza  na  hapa  tuna  wazee,  mimi mwenyewe  nina  jua  kigereza  lakini  yale

ambaye mimi nilikuwa nikitaka sema bila kusema bila kuandika kama wako na president  bila president,  vice president  nilikuwa

ninge  sema  hivo.   Tena  mambo  ya  mashamba  nilikuwa  nimeandika  hiyo,  sasa  nimeona  kila  mtu  ameandika  mambo  ya

mashamba, ameandika mambo ya foresties,  kwa hivo nilikuwa nime andika yangu ile  kidogo  si  ile  ya  kupatia  wale  lakini  vile

ulisema yote itandikwa mimi sitaki office ya prime minister, mimi nataka president tu alafu ibaki namna hiyo. Asante.

Com. Phoebe Asiyo: Asante sana bwana Chela, can we have Abdi Too.

Com. Ayanga: Nimesikia Paul Chela akisama kwamba  anaona watu wanaongea kigereza ebu tafadhali mujue  kwamba kila

yoyote ana uhuru ya kuongea lugha ile ambaye  anaweza.   Kwa hivo kama walio tangulia wametoa maoni kwa kigereza,  usije

ufikiri hapa leo ni darasa la kingereza kwa hivyo you don’t fit in, laa ,  utasema kigereza kama ndicho unataka kusema, utasema

kiswahili, utasema ki nandi na tutakuwekea mtu wa kutafsiri, kwa hivo chaguo ni lako, endelea mzee. 

Abdi Too:   Mimi naitwa Abdi Too,  ile nilikuwa nime andika  watu  wamesoma  na  nitaongea  tu  maneno  mawili.   Ningependa

sirikali mpya ianzishe training ya jua kali through                                            (inaudible) training.  Ninge penda sirikali iandikisha

watu ambaye wamemaliza course na wame qualify kam a training ya walimu.  Ingine, ningependa  sirikali  ianzishe  maspitali  ya

bure kwa maana uchumi

Com. Phoebe Asiyo: Sawa sawa tu ile medical service, kutibiwa free

Abdi Too: Yaa,  kutibiwa free bila kulipa.  Kitu ingine ningependa  sirikali  akichaguliwa  mtu  aende  parliament  apewe  position

ambaye yeye ame qualify.  Kama ikiwa ni ministry of defence iwe ni mtu ambaye ni qualified kwa hiyo ministry, kuliko kuweka

mtu ambaye  apana qualify kwa hiyo ministry.  Kitu  ingine  ninge  penda,  mtu  akistaabu  mshahara  yake  ambaye  ile  ana  lipwa

pension, ilipwe pesa  ambaye inatosha yeye kuliko kupewa shillingi ya chini, ukiona sasa  watu wanalipwa kama mia moja,  mia
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mbili ambaye haitoshi chochote.

Com. Phoebe Asiyo: haya, unataka tupendekeze kwamba pension iwekwe juu .

Abdi Too:  Eee iwekwe juu kidogo shauri ya mahitaji ya leo imekua juu.  

Com. Phoebe Asiyo: Ingine ya mwisho.

Abdi Too: ya mwisho nime maliza.

Com. Phoebe Asiyo:  Sasa ningependa mama Gladys Boen,  did we have somebody else Alice Boen,  kama hayuko ee,  yuko

please come over and talk to us, you have five minutes to talk.

Gladys Boen:   Thank you very  much,  my name  is  Gladys  Boen.   My  point  touches  on,  education  system  that  we  have  in

Kenya.  Like now the 8-4-4 system the syllabus is so complicated,  we have the directors  and minister choosing the syllabus, I

think it is more fair if the teachers  can be the ones implementing the syllabus because,  they know it better  and  they  know  the

needs of their students back  in class.   So  it if the  teachers  to implement the syllabus, then  the  parents  can  know  the  type  of

books to buy, because  they are  badoning the parents,  the parents  are  buying books  everyday and they are  told those are  not

the right books and the rest.  So it is better for the syllabus should be the responsibility of the teachers to get

Com. Phoebe Asiyo:  You really want it to be policised in the education system so that all the professionals can write books  ,  

                                          (inaudible)

Gladys Boen: Can do it, yaa.  Another one touches on human rights, like now the violence against women and children should

be  stopped.   Things  like  woman  battering  are  going  on  and  rest,  some  children  are  getting  mistreated,  you  find  them  even

escaping to the streets.   So  we want anyone who is guilty of such an offence should be imprisoned, whether  it  is  a  man  or  a

woman, it does not matter.

Com. Phoebe Asiyo: For how long?  What (…Inaudible)

Gladys Boen: Five year and above, because it is an offence.

Com. Phoebe Asiyo: go to the next.

Gladys Boen:  Another one touches on the Kenya police.   The Kenya police are  so proud and they feel that the law belongs
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to them.  They like torturing wananchi and doing all sorts of things.  So the idea of the police mistreating mwananchi and beating

him to death and such things should stop. 

Com. Phoebe Asiyo:  You don’t  (….inaudible)

Gladys Boen:  We want the police to be sent to prison, infact some police are

Com. Phoebe Asiyo:  (…inaudible)

Gladys Boen: Ya, some police are even involved in things like rape, even theft and it is not very nice.  They should be the once

reflecting the law properly than any one else. 

Com. Phoebe Asiyo:  What you are (……………inaudible)

Gladys Boen:  I have only one point left.  It touches on the judiciary, I feel the judiciary should come completely to the village

level so that things like  rape,  theft  and  the  rest,  they  can  be  dealt  with  in  the  local  courts.   Like  now  in  our  divisional  head

quarters  in Kipkaren,  we want a court  in Kipkaren,  so that the work of the chief  can  be  reduced,  so  that  the  chief  can  deal

primarily with administration.  So that things like theft and the rest should be dealt in this local courts.  So we want the kangaroo

courts,  right at  the  village,  because  sometimes  people  suffer  and  the  courts  are  very  far  maybe  in  Kapsabet  or  Eldoret  and

maybe has no fare to travel there.

Com. Phoebe Asiyo:  Your suggestions is that courts should come nearer to people , say for example                                    

       (inaudible), that is what you have said.

Gladys  Boen: and  the  magistrate  for  that  court,  should  be  somebody  from  very  far,  should  not  be  somebody  from  that

particular village, because he will be biased. Thank you very much.

Com. Phoebe Asiyo:   Those  were  very  good  views,  Alice,  Gladys,  can  we  now  have  Meshack  Keben,  Meshack  will  be

followed by David Nyatich, and go straight to the point, just give us your recommendation for the new constitution.

Meshack Keben:  I am Meshack Keben, my proposals are as follows;-

- the Kenyan constitution 2002,  Kenya shall have one unitary type of government,  I don’t like  majimbo  I  propose  one

unitary type of government.

Com. Phoebe Asiyo: Can you speak loud 
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Meshack Keben:  Yes, the present eight provinces shall be abolished because they duplicate duties which should be done by

the DC.  The provinces can be triblistic in the way they are grouped.

Com. Phoebe Asiyo: Yaa, but what are you suggesting?

Meshack Keben:  I am suggesting that we abolish the provinces.

Com: Phoebe Asiyo:  So we don’t have anything?

Meshack Keben: We have the DC and then directly to the minister.

Com. Phoebe Asiyo: Ooh okay, you want we abolish the position of the PC, go ahead and tell us another thing.

Meshack Keben: The PC yes, the set up of the administration are proposed as follows :-

- that there be a ceremonial president 

-  that there be an executive prime minister.

- that there be an independent judiciary

- that the parliament shall be the supreme organ in this country.

- the  controller  auditor  general  shall  be  made  to  control,  to  audit  and  to  prosecute  throught  the  justice  ministry  to  be

created.

- the attorney generals duty shall be to advice the government.

Office of the president, the president of Kenya shall be a ceremonial head of state,

Com. Phoebe Asiyo:  You have already said that, so lets just go ahead with the new aaa

Meshack Keben:  There is something added  on that,  to sign act  and laws passed  by the national assembly to be  valid.  The

president shall be  elected by one man one vote secret  ballot throught out the republic.   The president  shall be  an independent

candidate standing on no party ticket.   There shall be  a second or  even a third run up contest  for any two near contestants,  if

there  is  no  outright  winner.   A  presidential  contester  shall  be  a  holder  of  a  recognized  university  degree.   A  presidential

candidate shall be aged more than 35 years and not more than 65 years.  A president shall not be an MP, a  president shall be a

registered voter in any one district.   A president  shall hold office for two five year term, there shall be  a no confidence vote in

parliament for a president who acts and constitutioner.  

Office of the prime minister, the chairman of the winning party shall automatically become the prime minister, the president  shall
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ask him to form the government.  All appointed ministers and head of departments  shall be  confirmed by parliament.   This will

help  to  eliminate  and  any  corrupt  practices  by  the  prime  minister.   The  prime  minister  shall  by  permission  of  parliament

determine the number of ministries in the government.   The prime minister shall be  the leader  of the government and  he  is  the

chief executive person in the state.   The prime minister shall  manage  the  state  affairs  through  parliament.   Constituencies,  the

electro commission shall decide the boundaries of the constituencies and the wards.   Voter  representation of highly populated

areas shall be determined by the deputy and where us scarcely populated constituencies shall be determined by the size of land.

 Municipalities, shall be headed by mayors, county councils shall replace the districts, and the county chairmen shall administrate

the districts instead of the DC.  

Com. Phoebe Asiyo: okay thank you very much.

Meshack Keben:  The DC shall be  there in the district  only to advice the chairman.  Judiciary, there shall be  a chief justice,

high court, kadhis court and customary court  which had been done away with.  It  used to be  there but it has been done away

with and the court  of appeal.   Finance,  consolidated funds and other  government  funds  shall  be  withdrawn  and  spent  by  the

government if it has been approved by parliament.   Corrupt  government shall be  voted no confidence,  budgeted funds should

never be used for harambee.  That’s it, asante sana.

Com. Phoebe Asiyo:  Tumeshukuru sana bwana

Com. Pastor Ayonga:  Kuna kaswali kamoja ninataka nikuulize, sikuelewa ulisema aje  keben.   Ulisemaje juu ya qualification,

of the president?  Ulisema president must be a holder of a degree from a recognized university?  kwa hivo I heard you correct.

Meshack Keben: Yes.

Com. Phoebe Asiyo: But you also know that Kenya has not had a president with a university degree both Kenyatta  and mzee

Moi, although mzee Moi has actually got 3 ph degrees, that have been bestowed upon him.  Kenyatta didn’t have any

Com. Pastor Ayonga: nasema kabla ujajibu, mimi nataka kukuliza hivi, what magic is there in a degree, that makes one a good

president?  When we see  parastatals  around,  you know mismanaged  and  yet  we  have  qualified  people  with  degrees,  let  me

draw your attention, a little bit take you back to history.  You have heard of the name of Mr Winson Chachil,  an English man, a

prime minister, who took hold of the British people during the second world war and got them through and yet he never saw the

doors or the gates of the university.  Do you know Winson Chacil had very little eduction but had something up here,  that could

help lead a country.  There are no universities that you can go and get a degree for the president,  many people  would have ran

for those degrees, those places.  Let me draw your attention to the most recent,  you know the prime minister called Major  he

never saw the gates of university.
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Com. Phoebe Asiyo:  He was A level, actually.

Com. Pastor Ayonga:  I am not telling you that, what you are  saying is wrong, but I just also want to remind you of what has

happened elsewhere,  you know people  who have gone to England, and they say I come from Oxford Cambridge,  you  don’t

want  to  be  closer  to  them,  because  you  think  they  are  so  highly  educated  but  Chachil  led  because  he  had  that  wisdom  of

leadership.

Com. Phoebe Asiyo:  There is no problem, I just want to thank you for your observation,  we will take  it into account,  but I

was hoping that you  will  also  add  that  we  need  a  morally  upright  person  for  this  laid  high  position  and  not  just  a  university

degree,  because  we see  very many drunkards out here with PHD and they can not  make  very  good  presidents.   Thank  you

very much can we now have, you come and sign our register,  can we now have David Nyatich,  followed by Nicholas Kimboi,

so can we have councilor Hosea Keino.

Hosea Keino: Jina langu naitwa Hosea Keino, nina maneno mawili tu.

- Mambo ya mashamba, mambo ya arthi,  mambo ya arthi ni kitu ya muhimu sana,  na  nime  sikia  commissioner  akiuliza

mwenzangu arthi lazma kila mtu awe na arthi, tuna sema arthi ni ya kila mtu, nataka nisema hivi, arthi kila mtu lazma awe

na  arthi.    Pahali  popote  Kenya,  lakini  tunataka  mpaka  ya  zamani,  ifatiwe  iwe  kitu  ya  kudumu  isiwe  kama  Israeli

ambaye inapigana mpaka dakika  hii.   Tunataka  watu  wetu  wa  Kenya  ata  kama  ni  ndugu  moja,  ata  kama  sisi  kama

wanandi tuwe na mpaka yetu ambaye wasasi wetu, mababu zetu ya zamani ambaye waliweka mpaka kama mzee chief

Kepele ambaye aliweka mpaka ya zamani.  Ipatiwe ata kama mtu anakuja nunua tunaweka yeye ndani asiseme mimi ni

muluhya, atakuwa sasa  ni munandi.  Hawezi  kuwa  muluhya,  ataikiwa  kwa  nandi  hawezi  kimbia  huko  kusem  mimi ni

muluhya, lazma awe munandi afuate mambo ya wanandi.   Tunataka hiyo mipaka ya zamani ifuatiwe atakama miaka na

miaka iwe kitu ya kufuatwa. 

 

   Com. Phoebe Asiyo:  Na kama ni muitaliano awe munandi tu?

Hosea  Keino: aaha,  muzungu ni tofauti,  lakini muafrica kwa muafrika.  Na  muchanga ya inchi zozote tunataka  isimamiwe na

county council.   Isisimamiwe na sirikali, tuna taka  county council  isimamiwe  mchanga  ya  district  yoyote.   Kwa  sababu  hawa

wana jua mpaka ya zamani.

Tunataka kazi, kazi moja kwa mtu moja kwa Kenya nzima, 

Com. Phoebe Asiyo: sawa
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Hosea  Keino:  Hatutaki watoto  wetu namaliza university na mtu moja  ana  hold  kazi  tano.   Ya  mwisho,  Power  ya  president

isiwe na nguvu sana, tunataka power ya president akikosa wananchi wana haki kustaki president.  Hiyo tu,

Com: Phoebe Asiyo: Asante sana, can we now have Mr Tembat Lelei, bwana Lelei yuko?

Speaker: (……inaudible)

Com: Phoebe Asiyo: Asante sana, bwana Paul Koril. Mr Amos Magut, kuja ukae kijana tuongee.

Amos Magut:  Thanks for giving me this chance, this is my

Com. Pastor Ayonga:  sema majina kwanza.

Amos Magut:  mimi ni Amos Magut,  the attoney general description powers  concerning prosecution must be  removed.   This

must be  taken over by a national prosecution service which must be  set  up to ensure that correct  procedures  are  followed  in

prosecution and they have to analyse between those issues that have to be  taken into consideration when prosecuting anybody.

 The police should not have the powers to prosecute because you find that this is an                                            (inaudible) to

them to torture people.

Com. Phoebe Asiyo: Just tell me who do you want to prosecute?

Amos Magut:  A national prosecution service to be set up.

Com. Phoebe Asiyo: ooh you want a complete

Amos Magut: an independent

Com. Phoebe Asiyo: okay, so who will do the rest

Amos Magut:  The rest,  is the police and then hand over to the  prosecution  service  to  ensure  that  to  consider  those  issues.

Then also, a criminal compensation scheme be created to pay victims of crime.  Limit be set  up to capture  tendencies of Kenya

MPs being so individualistic that of late you find that they have vigorously increased their personal  moliment at  the expense of

the Kenyan people.  

Com. Phoebe Asiyo:  don’t give us the historical                                            (inaudible) of the Kenyan people,  simply give us
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your recommendations for a new constitution.

Amos Magut: Okay, and then the number of constituencies to be fixed in the constitution.  

Com. Phoebe Asiyo: No no, you know if we did that and the population is increased,  it is very dangerous,  (…….inaudible),

you don’t want, tafadhali tumpe huyu kijana nafasi tumsikilize kwa maana tuko na machine hapa inashika mambo yote,  hatutaki

tukienda kule juu isemeke kwamba kule mosop ni watu walikuwa wanazugumza kikwao ndiyo walisikika kwa machini  na  sio

mwenye kutoa habari, tumpe huyu kijana nafasi atueleze tafathali.  

Amos Magut:  Kenya should have a university councillor who is not the president  in order  to ensure executive running of the

university.  Provincial administration administration be scrapped and only for solving minor disputes.  Chief should be elected to

carry out that task.  The president, executive power to be retained and be elected directly by the people  as  it is now.  In order

to ensure that MPs take  house section seriously the maximum number of sittings that an MP can skip inorder for his sit to  be

declared vacant should be 3 only.  Maximum acreage of land that one can own should be fixed at 1000 acres.  

Com: Phoebe Asiyo:  1000 acres maximum

Amos Magut: yaa

Com. Phoebe Asiyo:  Thank you very much, many people have told us no maximum, others have said 5, so we will take  your,

if you can please go and sign the, please I want to appeal to you once again, nataka kuwajulisha tafadhali,  kwa mkutano huu ni

mkutano wa maana sana, ya kutengeneza sheria kuu za Kenya mpya.  Itakuwa ni bahati  mbaya sana kama sauti ya watu wana

ongea  na  sisi  haiwezi  kutoka  kwa  machini,  hatuwezi  kuandika  vizuri  kwa  jili  ya  wale  wana  ongea  peke  yao  huko  chini.

Tafadhalini sana sana,  mtu akitaka kuongea na mwenzake au kumuuliza jambo wanyemelee  nje  pole  pole  wazugumze,  halafu

warudi hapa ndani.  Ndiyo machini na sisi tuandike mambo ya kweli tafadlini sana.   Sasa  nigependa kuuliza bwana Paul Tanui,

Paul wewe umekuwa na maandishi, kwa hivo utasema kichache sana, halafu utatuachia your memorandum which will after your

presentation become the property of this committee.

Paul  Tanui:  I  have  two  proposals,  one  is  the  currencies  of  the  country  should  be  one  design  not  for  many  designs.   The

president should be charged when she or  he  when  is  still  in  the  power,  when  he  misuses  the  resources.   The  woman  status

should be quotated properly for instance,  rapping of under age,  10  years  should  be  punished  for  more  than  10  years.   And

above 10 years of age should have a life sentence.  Also the president should not be above the law in the judiciar section.

Com. Pastor Ayonga: Asanti,  (…inaudible)  ujiandikishe Next,  nataka kubadilisha mutindo, njia  ya  kubadilisha  mutindo  iko

namna hivi, ingawa  tumekuwa  toka  asubuhi  tuna  fuata  hii  list  jinsi  mulivyo  kuja,  kuna  kitu,  hii  machini  inakuwa  namna  gani?

23



Imekuisha

Com. Phoebe Asiyo:  (……..inaudible) it will be recorded.

Com.  Pastor  Ayonga: eee  ingawa  tumekuwa  tukifuata  hii  orotha  jinsi  mulivyo  kuja  tunaita  mtu  accordingly,  kuna  wakati

ambayo inatulazimisha kuwacha hii order  na kufuata order  ingine ya kienyeji,  ya kienyeji namna gani?  Katikati  yetu hapa tuna

watu amboa ni wazee,  kuna watu ambao ni wa mama, tunaweza  kuwa  na  watu  ambo  ni  wagonjwa  na  hali  wamekuja  hapa.

Tunaweza  kuwa  na  mtoto  wa  shule  anataka  aseme  kitu  arudi  darasani,  kwa  maana  ya  hivyo,  from  time  to  time  nitakua

nikibadilisha hii orotha.   Kwa hivo ninapo badilisha usifikirie na huyu nime muona saa  hii hii, mbona  ameniruka,  tumeelewana.

Haswa nataka kumuita mzee mmoja, na kama kuna mwingine pia nita mwita, nita mwita mama  mzee,  nita  mwita  baba  mzee,

nita mwita asiye jiweza, nita mwita aliye mgonjwa, kwa hivo ebu tubadilishe kidogo.   Kuna mzee hapa abaye anaitwa Stephen

Kirwa,  kuna jina hilo, mzee yuko,  ao ametoka nje? Ooh mzee yuko hapa,  mzee  kuja  uchukue  kiti.   Je  kuna  mzee  mwingine

hapo katikati?  Kuna mgonjwa yoyote hapo ndani kati  ya kikundi hiki? Eee.   Basi wewe mzee njoo ukae  karibu  hapa,  lakini

ulijiandikisha nkitafuta jina nitalipata, tuta elewana badaye.   Mzee Kirwa nafasi ni yako,  sema majina yako ili ya weza  kuingia

kwa ile kanda yetu.  Na tafadhali mzee anapoongea tunataka ukimie ili maneno ni yake tu tunataka.

Stephen Kibor Arap Kirwa:  Jina langu ni Stephen Kibor Arap Kirwa, kutoka Mosop division.  Nime kuja hapa mbele yako

mwenye  kiti  kwa  kutaja  tu  jambo  fulani,  ile  na  fikiria.   Zamani  za  kale  wazungu  walipo  ingia  waliharakisha,  lakini  wengine

walichaguliwa, kama watu kuishi cherengani wanaita                                            (inaudible)  wengine wnaitwa hokom,

wengine wanaitwa thok,  wanao ishi milima elgon.  Na  walipitia majibu tu kusema tunatengeneza  njia  moja  ya  mawasiliano  ya

raiya, kutambua serekali wanaitaji nini, wakasema ee sheria moja tu ya                                            (inaudible)  act.   Watu

wengine walinyanganya bunduki,  ikabaki bunduki ya chui pekee.   Bunduki  ishirini  na  sita  ilibaki  katika  district  hii,  hiyo  ndiyo

walikusa ma chief kufuatana na malocation, kutoka moja mpaka ishirini na sita.   Kwa hivo ombi langu ni kuwa ya siharakishwe

kama ile ya wakati ule.  Hii ni katiba ya kutengeneza na uhuru ya Kenya.   Isiharakishwe ili ipangwe vizuri, mpaka kila njambo

itendeke au iwezekane kupanga na mambo za Kenya.   Wakati  ule watu walijulikana ,makabila arubaini na mbili na walipopitia

machief  wakuu  kama  mumia,  kipelez  wanandi,  na  abon  kutoka  Turkana  na  kinyanjui  au  waiyaki  kutoka  central  na  mikoa

ilikuwa inne tu wakati huo.  Na tulikuwa tukitwa mukoa wa kavirondo mashariki.  Sisi na watu wa Kericho, lakini watu wengine

walienda sehemu wa kaskazini.  Hiyo ndiyo ilisumbua wengine bwana mwenye kiti,  haikutambulika kuna wazee wetu ndugu za

babu  zetu  walishi  forest,  watu  wawili  majina  yao  ni  haya,  Ragita  na  Jakulesh.   Waliishi  forest  wakifikira  ni  sehemu  yao,  na

kumbe  huko  serekali  ya  Kenya  ilikuwa  imepangwa  kwa  mazingira  ya  Kenya  nzima.   Wakipatiwa  wambiwa  muje  mupate

scheme kidogo, wakasema tunadanganywa bona district  ya nandi wana district  yao.   Mbona Baringo wan yao,  Kericho wana

yao,  wanatudanganya  kupatia  sisi  kando  ya  shamba  letu.   Hao  walikuwa  wakila  matunda  ya  forest,  wanyama  wa  forest,

Asante, chakula chao ndicho hicho.

Com. Pastor Ayonga: Kwa hivo unataka aje?
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Arap  Kirwa: Mpaka  hivi  sasa  wako  porini  wana  hama  hama,  hawana  itadhi  yao  kiasi  fulani,  wengine  waliingia  Kericho,

wengine waliingia Baringo, wengine waliingia ata  Samburu,  ili kuwa  hivo.   Ndiyo  na  sema  isiharakishwe,  mpaka  mugunduwe

vizuru sana ni nani yuko inje ya mpago yetu, kwa nini tuna harakishwa na tukiwa uhuru.  

Com. Anyone: needle

Arap Kirwa: Jambo ligine kwa wakati  huu tume tawanyika kwa muda mrefu, wengine wa kihamia sehemu ya  watu  wengine,

wafuate  desturi  ya  mahali  ulihamia.   Nikienda  Kisumu  niwe  mukisum,  ni  siende  kupanga  mpango  ingine  impya.   Wengine

wanakuja kupigaga vitu vyao vingine na kusema hii inafukuza masheteni, upande huu.  Mashetani ya wengine walihamia nchi ya

wengine.  Basi kwa hivo, utaheri wakitoka mahali wana kuja kukaa kama wanandi wakija nandi.  Niki enda nchi ya kiluhya ,

nikae kama desturi ya muluhya.  Nisiende kupanga mambo yangu ingine sawa sawa mimi na tega yeye.  Hiyo ndiyo ina kosesha

maendeleo au masikizano, tunachelewa, tunachelewesha maendeleo.  Hiyo ndiyo mamba nilikuwa nikisema mwenye 

Com. Pastor Ayonga: Tumeshukuru sana mzee, na mumesikia  kiswahili  safi  cha  mzee,  safi  sana,  safi  sana,  na  mzee  mungu

akubariki,  umetupa maoni mazuri na akuogeze miaka ili uendelee kutu shauri,  haraka haraka haina baraka.   Njoo  ujiandikishe

na uweke kidole huku.

Arap Kirwa:  Asanti na mshukuru mungu

Com. Pastor Ayonga: Sasa mzee anaye fuata ni, mzee keti hapo, sema majina yako.

Japhet Sawe Cheluget:  Jina langu naitwa Japhet Sawe Cheluget, 

Com. Pastor Ayonga: Endelea mzee

Japhet Sawe Cheluget:  Mimi nina needle maneno kidogo si mingi, sababu tulisikia kwa masikio yangu maneno hii iko mawili,

iko mpaka ya babu yetu na sehemu ingine kabla ingine.  Na  iko mpaka ya wazungu,  kama  wazungu  wamekuisha  ingia  hapa.

Lakini 

Com. Pastor Ayonga:  Ongea karibu na hiyo machini.

Japhet  Sawe Cheluget:  Lakini  kuongea  mpaka  ya  yetu  ya  babu  yetu  waligawa  kama  wazungu  naingia,  wenyewe  kugawa

walikuwa babu yetu mbili, Arap Keino,                                            (inaudible)  ,  wakati  hao na gawa na wazungu, na uliza

watu wa kalenjin mpaka yetu ni wapi, aliandika mpaka imetoka mlima inaitwa kapsebet,  na kuja mulima na itwa jebelejuko na
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kwenda mpaka Elgon.  Hiyo na nyorokana sana.  Na pita pande ya Webuye,  inanyorokana kabisa,  wakati  hiyo senior chief ya

nandi  tulikuwa  moja,  anaitwa  Arap  Ketie,  lakini  sababu  wanandi  walikuwa  kidogo  kushinda  kipsigis,  bas  maneno  hiyo  ,

kipsigisi, wanandi, na olkerio mpaka sepei ni kitu moja apana tafauti, kalenjin yote, maneno yangu hiyo tu.

Com. Pastor Ayonga: sasa unataka aje kwa mipaka hiyo?

Japhet Sawe Cheluget:  Nataka hivi, kitu ina haribu dunia, kila mtu wakati  kisomo inakuisha kuja,  bas  kila mtu nakuja sema

mimi ni mnandi, sababu wakati  wazungu na kuja inchi hii na changanya watu.   Mtu  mwingine  anakuja  kazi  kama  anandikwa,

anazaa watoto,  na ongea kalenjin na wakati  wazungu na kwenda,  watoto  wanasema sisi wanandi,  hawajui ni kabla  gani,  hata

DO alisema sisi maploti kwa hapa zamani iko watu wanasema,  wewe nchi yako ni wapi? Hapa mahali ya wazungu, na mahali

ya babu yangu ana sema apana jua.  Basi DO huyo anamwambia bona mimi ni tugeni, mimi najua kwa mahali natoka mama ni

Kipsigis, halafu namna gani, sasa  kitu hii na haribu dunia hii  kila  mtu  na  sema  sawa  sawa  uwezo  wake,  apana  jua  uwezo  ya

dunia hii, mbinadamu yote ni ya mungu.

Com. Pastor Ayonga:  Asante

Japhet Sawe:  Kitu na haribu dunia hii, wazungu na changanya watu.

Com. Pastor Ayonga: Hiyo tuna jua na hatutaki tuendelee kuchanganywa.

Japhet Sawe:  Na sasa hii apana soma, na sema maneno ya kinyumbani mimi apana jua elimu, bas  na sasa  mimi tulikuja hapa

kama  hatujui  nyiyi  takuja  nini.   Mimi  nasema  nakwenda  sikia  maneno  watu  nazugumzia  halafu  mimi na  pata  kitu  ya  kujibu.

Rongo mtu na sema hiyo ni Kipsigis, hiyo ni Ogeyo, hiyo ni tugen, kabla moja yote, nandi yote.

Com. Pastor Ayonga:  Hawa watu wote tumejua watugeni  wako  hapa,  wakigsigis  iko  na  wanandi  wako,  wote  watu  moja.

Tena unaongeza  

  

Japhet  Sawe:  ndiyo, kitu inazaa wa kipsigis  na  tugeni,  ni  njia  ya  railway,  wakati  railway  inakwenda  Kisumu,  wakalenjin  na

fungua njia ya kwenda Kisumu

Japhet Sawe:  Kingobwa chumbek kobatu oretab Kisumu, kobarge Nandiek ak chumbek koet oret, oretab Kisumu.

Com. Pastor Ayonga:   Asante mzee, sasa  kwenda huko uandike jina huko.   Tafadhali  peleka  mzee  hapa  aweke  kidole  na

kabla  mzee  huyu  wa  pili  kuanza  kusema  majina  yake,  nigelipenda  kuwajulisha  kwamba  hapa  sasa  kando  yangu  mkono  wa

kulia, tuna mweshimiwa John Sambu.  Tumekuwa na mweshimiwa jana the whole day,  tulikuwa  na  mkutano  mzuri  na  ebu  ni
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mwambie na ebu ni mwambie mweshimiwa tume anza hapa pia na mkutano mzuri.  Nime ona ni heri ni ite wazee kwa maana

saa inakwenda, wazee wana weza rudi nyumbani wakaone ile ngombe pahali waliachia na ile maziwa ya kibuyu halafu wanavuta

kwenda ndani, halafu maisha inaendelea.  Kwa maana lazma tutunze wazee, ingao vijana muna anza kufikiri tufukuze wazee sijui

wazee  tutaenda  wapi.   Na  kila  moja  atakua  mzee  na  kuwa  mzee  ni  baraka  ukipewa  na  mwenyezi  mungu.   Kwa  hivyo

mweshimiwa, salimia watu wako.

John Sambu: Commissioner Zablon Ayonga ndiyo wetu wa hapa ndiyo wetu wa hapa Kipkaren division, wapi mama leo?  

Com. Pastor Ayonga:  Wewe needle salimia watu.

John  Sambu:   Wafanyi  kazi  wengine  wa  constitutional  review  commission  of  Kenya,  wananchi  wa  Kipkaren  division,

hamjambo? 

Audience:   Hatujambo.

John Sambu: Chamge tugul bororioni.

Audience:  Chamge.

John Sambu:  Ngo koitititu  e kalya?  Ochomege.   Sina  maneno  mengi,  mimi nilisema  nije  nipatie  watu  nafasi  kwa  sababu

nikisema mapema, hao watu vile wamekueleza ndiyo maoni yao.   Sisi hatuna matata hapa tunasema vile uliona Kapiget  na vile

utaona hapa,  watu wanataka katiba mzuri, ama sivyo?  Karibuni  sana,  karibu  sana  bwana  commissioner  muendelee,  badaye

nita sema.

Com.  Pastor  Ayonga:sasa  mzee  nataka  useme  majina  yako,  na  ndipo  na  kupa  zile  dakika  tatu  ya  kusema,  moja  mbili  ya

points ambavo umekuja nazo kutoka nyumbani.  Mzee unaweza kusema sasa.

Joel Kiptoo: Jina langu ni Joel Kiptoo Ng’eno.  Ng,alek che amwae kouni

Translator:  What I am going to say is this

Joel Kiptoo: Kingomite emet kotomo kenyor Uhuru, kokikibesyotin
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Translator: Before we were independent we were different.

Joel Kiptoo: Kimitei kimasta nin bo Western ak komi nebo Nyanza ak komi nebo Central ak nebo Eastern.

Translator:  There was Western, Nyanza,Central and Eastern..

Joel Kiptoo: Ko kolyot ne omoche, amache kou notok amun amache kebounen emet Majimbo.  Jimbo  nebo  Rift  Valley

kobo Rift Valley.

 

Translator:  So I propose we have a federal system of government.

Joel Kiptoo: Amoche kou notok amun ki eng yotok ko kikitebye ago kingen chi emenyi agonget yebochin

Translator: I wanted so, because at that time everybody knew well in the law and how far they extended.

Joel Kiptoo: Kikiterchine, Kimakonyone chito nebo Nyanza nyokobounenech atebenywan nebo Nyanza

Translator:  At that time, no one from Nyanza would come and impose their wish on us.

Joel Kiptoo: Ko kou noton nebo Western

Translator: nor did anyone come from western

Joel Kiptoo:  Kou noton agine nebo Centra

Translator: Nor did anyone from Central.

Joel Kiptoo:   Amoche kou noton.

Translator:  So that is how I want.

Joel  Kiptoo:   Ng’olyot  nebo  aeng’ amoche  ngekwai  wabunge  chechok  koba  Parliament  kotore  kenyisiek  mut  korar

wakati nenyinet komomite pension.  Chichon kobo contract, mami tun kakonyo gaa konyokwam mushara.
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Translator:  What I want is that when we have elected our members of parliament they go for their five year term, and if they

are not re-elected, they come back, they should not be pension able.

Joel Kiptoo: Chichoto kobo Contract

Translator: He is working on contract.

Joel Kiptoo: Makisir en serkali

Translator:  He is not a government employee.

Joel Kiptoo:  Kobek ng’alekyuk.

Translator: that’s all

Com. Pastor Ayonga;  Asante mzee,  asante,  munaona  wazee  husema  machache  lakini  mazito.   Asante  weka  kidola  huko.

Mbona  sioni,  hakuna  mama  mzee  hapa?   Karibu  baada  ya  huyo  mzee  nitanza  sasa  wa  mama  ili  warudi  nyumbani  kupikia

watoto lunch.  Na sasa baada ya hawa wawili hakuna mzee mwingine tutachukua wazee tena badaye.  Sasa  sema majina yako

na una dakika tatu.

Manoah Korir:  Thank you, my name is Manoah Korir,  I  am from Mosop.   Before I get my 3 minutes will I  make a request

that before you the  commissioners  and  our  MP  Mr  Sambu,  before  you  leave  today  to  tell  us  when  you  intend  to  finish  the

constitution , because you are here we don’t want to read from the newspapers, so my request is that you address us and tell us

when you expect to finish the constitution so that we don’t be in the dark.

Com. Pastor Ayonga. I think you came here to give us your views, and as soon as you give us your views we will go to work

with your views, then we will let you know.  For now read the papers.

Manoah Korir:  Thank you, okay we get your point, anyway we hope that the new constitution that we intend to write should

be  in  the  supreme  governing  principal  .   The  kind  of  principal  to  develop  this  country  and  that  constitution  should  only  be

changed  through  a  referendum.   That  referendum  shall  be  done  in  accordance  with  the  parliamentary  board  calling  for  a

referndum.  At the end it can only be changed if we have achieved 65% majority vote in that referendum.  That left aside I want

to go to the issue of citizenship and I propose that those who want to be the citizens of Kenya shall be people and persons  born
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in this country.   Regardless of their parental  ancestry or  national origin of their parents.   That we also make recommendations

that Keyans be allowed to have duel citizenship, because  it might be  more beneficial to the people  of  this  country  if  we  have

dual citizenship.  The parliamentary life should be limited to a five year period which cannot be changed, and that date should be

set in accordance to the constituion.  The system of government that we propose, is that the president  continue to be  the leader

of  the  country  and  not  the  prime  minister.   So  we  should  have  the  parliamentary  system  of  government  and  a  presidential

system.   The  local  government  should  be  free  local  authorities,  not  ran  by  a  local  government  ministry  but  they  should  be

independent  government  as  proposed  that  they  be  the  supreme  governing  body  within  the  districts.   And  they  should  be

governing the issue of land, the welfare of the people,  the police,  the infra structure and  resources  that  are  within  the  district.

The local government should also control local and national elections.  There should be two separate  elections for local officials

and for national elections, and all of them should be controlled by the local government.   I  propose  that we have a bill of rights

in the new constitution and in that constitution we have basic rights.  This rights shall not be  limited to the freedom of  speech,

freedom of the press,  but also the freedom of conscious to think and speak  as  you wish.  Those rights should be enshrined in

the constitution and no law of parliament should surpass  those rights.  No  person shall be  imprisoned for speaking,  writing, or

doing anything that is determined to be a mater of personal  conscious .   We the citizens should be free to assemble,  to discuss

issues without consulting with government officials.  Thank you

Com. Pastor Ayonga:  You can sign your name there and leave to us any memorandum, now just a moment, I am  going  to

follow my last orders.   I  was calling names and I  am  going  back  to  names,  when  I  called  for  those  wazees  ambao  wengine

hawajisikii vizuri, na thani hiyo sasa imekuisha, nitafuata list according to the way it was, that is the best  way. Nili uliza tu wakati

ule kwa maana kuna wengine walikuwa hawajiskie vizuri.  Na sasa ambavyo nilimaliza ya wale ambao hawa jiskie,  sasa  naenda

back to what it was.  Mzee unaweza kusema kiswahili?

Kulgat: nitasema  kinandi.

Com. Pastor Ayonga: Lakini hiyo unanijibu nayo sio kinandi.

Kulgat: wacha niseme kiswahili 

Com. Pastor Ayonga:   ndiyo sema kiswahili tu,  we sema tu, sema majina yako kwanza ,  na baada  ya huyu tafadhali yoyote

asije mpaka nime muita.

Malakwen .K. Kulgat.  Mimi naitwa Malakwen .k. Kulgat.  Mimi na sema hivi, kufuatana na mpaka yetu ya wanandi, mimi na

sema sitaki maneno ya 1992, nataka kumwambia katiba afuate laini yetu iwe haki.  Sitaki maneno ingine kama ya 1992

Com. Pastor Ayonga:  92 ilikuwa nini?
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Malakwen .K. Kulgat:  92 watu ile nakuja ndani hataki kuitika mwitu ya wa nandi, na wanandi naenda mpaka pahali ingine,

hawataki kuitika maneno ya wale wengine.  Kwa hivyo kila mtu iko njia ya mtu ingine afuate wimbo ya pande hiyo. Hiyo mimi

nasema hiyo, kusema kweli naomba katiba afuate  maneno  vile  wananchi  wanasema,  ile  maneno  mzuri  ikae  namna  hiyo  kwa

sababu  sisi wanandi tulikuwa na katiba.   Sisi waluhya tuko naye saa  hii hapa,  Kipgsigis iko hapa,  jaluo  sisi  iko  naye,  hatuna

maneno lakini maneno hii ni maneno ya mami ndiyo na kuja koroga.   Kwa hivo sisi  nataka  mpaka  ikae  kwa  haki  ile  yetu  ya

zamani  za  mababu  zetu.   Yangu  nitasema  moja  ingine,  mimi nasema  kwa  katiba,  mimi naomba  quarter  katika  Kenya,  kwa

kuandika watoto ya                                            (inaudible)  tupatiwe quarter,  kila nyumba ipatiwe quarter,  apana andika

watoto wa mahali moja na watoto wetu wana kaa, apana, Kenya iendelee kwa quarter,  kama nataka watu elfu kumi, apee  kila

nyumba yao, halafu na andika watoto kutoka nyumbani.  Apana sema ati huyu bado  soma,  iko watu wame soma lakini hakuna

kazi, kwa hivo patia sisi quarter. Imetosha.

Com. Pastor Ayonga:  Hee mzee kwenda pande hiyo, sasa nina anza tena, huyu alikuwa Paul Tanui, Paul Tanui ameshaongea,

iko na bwana Manoah Koril, huyo ameshaongea, halafu kuna Naftal, apana huyo hakutaka kuongea.  Halafu kuna canon Jacob

Tuwei,  kuna  jina  na  mna  hiyo,  halafu  huyu  mwingine  alikuwa  haongei,  Wilson  Bett,  na  anaefuata  Wilson,  wewe  utaendelea

kuketi, Christine Tororeine, mwalimu, needle.

Wilson Bett:  My names are  Wilson Bett,  I  will  start  somewhere  from  the  legislator,  parliament  should  set  appointments  of

ministers and  their  assistants.   Permanent  secretaries,  ambassadors,  high  commissioners,  senior  judicial  officers  including  the

chief justice, chief executives of parastatals, commissioner of police,  attorney general,  parliament should remain supreme in law

making.   It  should  have  unlimited  powers  to  control  its  own  calendar.   The  current  requirements  are  adequate  and  should

remain, and so should the current language requirement.   There should be an independent body to determine  the  salaries  and

benefits  of  members  of  parliament.   The  executives,  there  should  be  3  qualifications  for  pin  audible)  residential  candidates

contained in the current constitution, should be retained.   The                                            (inaudible)  tenure should be

restricted to a maximum of two terms of  five years each.   The constitution should provide for the removal of the president,  for

misconduct while in office, through impeachment by parliament.   Judiciary, the judiciary must not only be seen,  but it  must  be

seen  to  be  free  from  executive  control.   Appointment  of  judges  including  the  chief  justice,  must  be  recommended  by  an

independent judiciary service commission.  The judiciary officers should be law graduates with substantial experience in the legal

practice.  Local government , mayors and their deputies together with county council chairmen and their deputies also must be

elected  directly  by  the  people,  councilors  should  have  a  minimum  of  standard  eight  education  and  the  current  languages

required.  

Com. Pastor Ayonga:  ya mwisho

Wilson Bett:  Bado mzee
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Com. Pastor Ayonga:  Saa imekwenda na watu ni wengi.

Wilson Bett: Thank you

Com.  Pastor  Ayonga: Kama  unaweza  kujiandikisha  kule  na  uwache  memorandum.   Christine  Torolei,  mama  ninaona  una

written memorandum, kitu ambacho utatufanyia nikutupa tu insight, summary of the main points in your memorandum.  Dakika

tatu.

Christine Torolei:  The chairman, and the commissioners,  here I have a brief memorandum which I  wish  to  present  to  you.

This memorandum addresses all issues in general and other issues specific to women welfare in Kenya.   My name is Christine

Torolei, I would like to read the contents which is inside here.

Com. Pastor Ayonga: summarise.

Christine Torolei:  Citizenship, basic rights, rights of                                             (inaudible), land and property  rights.

Legislature  local  government,  constitutional  commission,  political  parties,  legislature  and  judiciary.   The  electro  system  the

participatory governance, sir I would like to touch  a bit of the citizenship.  Anybody born in Kenya is automatically a Kenyan

citizen.  Spouses of Kenyan citizens regardless  of sex be entitled to automatic citizenship unless they choose otherwise.   Child

born of Kenyan parents, regardless of sex should be entitled to automatic citizenship.  All citizens regardless  of sex have equal

rights, privileges and benefits of citizenship in all fairness equity in duties and responsibility of citizenship.  The documents they

should have national identity card,  birth certificates,  Kenyan passports,  immigration permits,  identities for  foreigners.   I  would

also like to touch basic rights, the constitution should provide for compulsory and free education.   Pre  marital status should be

upheld  by  the  constitution.   Constitution  to  protect  basic  rights  which  include  security,  health  care,  water,  shelter,  food  and

employment. Thank you.

Com.  Pastor  Ayonga:  Mama  nigelipenda  kukuliza  kaswali  kamoja.   Ulisema  anybody  born  in  Kenya  is  automatically  a

Kenyan?

Christine Torolei: ooh yes.

Com. Pastor Ayonga:  Now je itakuwaje kama kuna mtanzania mama mjamzito alikuwa yuko safarini anaelekea Uganda na

mambo ya kafika hapa njiani, amezaliwa hapa Kenya, amezaliwa hapa Kisumu, na yeye safari yake alikuwa anaenda Kampala,

sasa huyo ana kuwa mu Kenya.
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Christine Torolei: No

Com. Pastor Ayonga:  No,  then tell us what you mean, kwa maana kama ni kuzaliwa tu, watu  huzaliwa  ata  wakiwa  safarini

mtu huzaliwa.

Christine Torolei: Thank you, what I meant is that if a child is registered here in Kenya, is automatically a Kenyan.

Com. Pastor Ayonga:  Asante mama, weka maandishi yako huko na                                            (inaudible), nina gojea

Silvestor,yuko  na  yeye  huyu,  Silvestor  yuko?  Hayuko,   Daniel  Kogo,  aaa  Daniel  Kogo  alikuwa  haongei,  Thomas  Rotich,

hayuko.  Nini wewe una represent  yeye Thomas Rotich,  sasa  Eunice  Bitoch,  aa  alikua  haongei,  she  attended  ,  she  was  just

attendant.  Norman Bor, sema majina yako,

Norman Bor:  Mimi naitwa  Norman  Bor,  yangu  nitahusiana  tu,hii  juu  ya  katiba  ya  Kenya  hii.   Kwanza  isiharakishwe  ifuate

kama vile maoni imetokea.  Na nikiwa hapa katika Mosop constituency, Lugari division, tuna mambo mengi inahusiana na elimu

na arthi na kila kitu.  Lakini yote ya fuatwe kuligana na matakwa ya wananchi ili pendekezo zote zifuatwe hasa ni kiguzia tu kwa

Kipkaren division hii, Kipkaren                                            (inaudible) education zamani ilikuwa chini ya wazungu, na ilipewa

lease at  least  kwa wazunzu halafu badaye ikapewa kwa county council.   Na  hapo ilipo rudishwa  kwa  county  council,  county

council ikawapa wanandi ambao wako sasa.  Na ilipowapa namna hivo ilikuako advisory committee.

Com. Pastor Ayonga:  Na sasa unataka aje?

Norman  Bor:   Hii advisory  committee  imeunekana  kwamba  haifuati  katika  katiba  hii  ya  wakati  huu  nataka  ingizwe  halafu

tuendelea.  Kwa sababu watu wanapozidi mambo inakuwa mengine.  Ni hayo tu, asante.

Com.  Pastor  Ayonga:  Asante  mzee,  unaweza  kujiandikisha  kule,  mwingine  ni  mwalimu  ambaye  anaitwa  Kosgey  Albert,

alikuwa  na  written  memorandum,  ameitoa?  Mwalimu  hakutoa  au  haijulikani,   Willy  Ruto,  anayemfuata  willy  atakua  Elisha

Murogo, Elisha Murogo yuko.  Willy sema majina yako na 

Willy Ruto Mosok:   My name is Willy Ruto Mosok,  I have got a few  proposals,  first   set  up  of  government.   We  should

adopt parliamentary type of government where we have prime minister elected by all members of parliament.  

Local authority, Mayors  and chairmen must be  elected directly by the people.   Minimum qualification  of  a  councilor  must  be

form four.  The ratio plan, grasslands must be  controlled by the local authority or  local community.  Land must be  marked the

original boundary, example in Nandi, the original boundary of Nandi must be marked.  I think that’s what I have, thank you.

Com. Pastor Ayonga:  Ebu nikulize, unaweza sema Prime minister awe elected  by  all  MPs,  unataka  kumanisha  kwamba  ile
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party iliyo pata  kura nyingi haitakuwa na maana,  lakini parliamentarians wakikaa pekee  yao wote huko kwa  bunge  wa  viama

vyote ndiyo wachague Prime minister?

Willy Ruto Mosok: that’s it.

Com. Pastor Ayonga:  That’s what you meant, mbona husemi hivyo?  

Willy Ruto Mosok: I think I was very clear, I said that all members of parliament and not a winning party must elect  a Prime

minister.

Com. Pastor Ayonga:  Thank  you,  (….inaudible),  next  atakua  yule  Elisha  Morogo  hakuonekana?  William Melly,  Stephen

Ngeo, hayuko, David Sum, David Sum una dakika tatu, sema majina yako kwanza.

David Kipchumba Arap Sum: My full names are  David Kipchumba Arap Sum, what I am proposing is the 8-4-4  system of

education should be scrapped and be replaced with the old system of education that is standard 7,  form 4 and university.  The

education should  be  free  absolutely  free  payment  from  standard  1  to  form  4.   In  the  administration  side  I  propose  that  the

administration police should be scrapped and they should be transferred to police force,  they should not be  left alone and they

will be thuggery because they are well trained.  The chiefs act, the chiefs should be given powers  so that,  because  they are  near

to the wananchi I think they should carry wananchi.

Com. Pastor Ayonga: Are you telling us that we get back to                                            (inaudible)

David Sum: Yes the old. The councilors, the local authority I think the councillors the aspirant  should be form four leavers and

they have a pass.  Free market, on free market on the farmers I think it has to be  determined by the government,  the prices of

their commodities.  That’s enough.

Com. Pastor Ayonga:   Asante sana,  unaweza kujiadikisha, Willy Ngirisay hakuna?  Hayuko.   Halafu  kuna  Stanley  Kibenei,

ndiyo wakati yeye anakuja kuna , Simon aaa huyu Simon ni observer.   Stanley chukua mike na toa majina yako na una dakika

tatu.

Stanley  Kibenei:Thank you Mr chairman, my name is Stanley Kitarbei  Kebenei  from Kipkaren division,  Kipkaren  location.

Sir I have a few suggestions pertaining  our  constitution,  bwana  chairman  sir  our  constitution  should  remain  supreme.   By  so

saying I mean parliament should not interfere with our constitution, whatsoever.   In our constitution sir I would like, we need a

prime minister as  head of the government and the Prime minister be  elected  by  all  members  of  parliament  regardless  of  their

political background or political party.  I also porpose that we have a ceremonial President and a Vice president.  The President
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be given a maximum of  two  terms  of  5  years  each  term,  totaling  ten  years.   President  to  appoint  his  chief  justice,  Attorney

general but on merit.  Prime minister to appoint cabinet ministers and their assistance, judiciary to be as free as possible so as  to

be fair in giving judgment.  County councils to have more powers and more say over native land.

Land ownership, should be individualist, should be owned by individuals that is what I mean.  In heritance of land and property,

be purely based on customary law.  Parliament to remain sole body to authorize the rating and appropriation of  public funds,

thank you sir.

Com. Pastor Ayonga: Asante sana bwana Kebenei, sasa ni Paul Lagat, Paul Lagat yuko?

Paul Lagat:  Kwa majina naitwa Paul Lagat, kwanza kabisa ni uongozi.  Rais asiwe na mamlaka kupita kiasi kama kuwa mkuu

wa ma jeshi, mkuu wa university, kuamwa mambo pekee bila kupeleka mbungeni.  

Com. Pastor Ayonga:  Kwa hivyo unataka aje?

Paul Lagat:  Kwa hiyo nataka Rais awe ni Rais peke yake.

Com. Pastor Ayonga: Rais peke yake                                            (inaudible)

Paul Lagat:  Kuwa Rais peke  yake  ni  kusimamia  inchi  na  awe  na  mawaziri,  watakao  kuwa  kujadiliana  sio  kuamua  mambo

peke yake.   Rais aendelee kuwa Rais bora  awe amechaguliwa kwa njia nzuri.   Ina  manisha  asiwe  Rais  wa  muda  wa  vipindi

viwili tu.  Awe Rais bora amechaguliwa kwa njia inayofaa.  Mambo ya kazi,  nafkiri tumeelewana kwa Raise.   Kwa vile niliona

akiwa Rais wa vipindi viwili,  kipindi  cha  mwisho  ataamua  kunyakua  mara  ya  mwisho,  ni  heri  kifo  amuyakulie  tu,  asinyakue.

Kazi,  mtu asiwe na kazi mbili au kuzidi mbili,  mtu  awe  na  kazi  moja.   Wizara,  kama  wizara  kusiwe  na  wenye  viti  directors,

wawe na managers peke  yao.   Mtu akisha stuff asipewe kazi nyingine ata  kama ni viwandani.  Tatu,  wanawake wapewe kazi

wasipewe kazi za wanaume.

Com. Pastor Ayonga:  Sikuelewa, una maanisha nini?

Paul Lagat:  Maana yangu ni kwamba, ziko kazi abazo wanawake hawa ziwezi, kwa hivo wata haribu hizo kazi.

Com. Pastor Ayonga: Kama

Paul  Lagat:  Kama  vile  ujenzi,  nyumba  za  magorofa,  wanajeshi  na  mambo  mengi,  mambo  magumu  magumu,  yanayo  faa

wanaume.
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Com. Pastor Ayonga:  Asante,  asante  sana,  unaweza kujiandikisha, lakini kabla hujatoka ebu  ni  kuambie,  majeshi  ya  Israel

yalipo kuwa hapa zamani, sijui siku hizi, lakini shart  shooters   wana wanawake.   Tena kujenga gorofa,  ni lipo kaa  kule baraini

kw  masoma,  wanawake  nili  waona  huko  gorofani  ndiyo  wana  enda  na  hizo  karai,  kokoto  na  nini  na  nini,  wanawake

usiwatharao.

Paul Lagat: Nina chunga katiba ya Kenya.

Com. Pastor Ayonga: Unaichunga katiba ya Kenya, asante

Paul Lagat: Mwisho, ya mwisho.

Com. Pastor Ayonga: aaa, nini?

Paul Lagat: Majimbo, mimi nina pendekeza majimbo ili wanandi wawe wakijiamulia peke  yao,  kuchagua machief na maneibu

wao. Kufanya tohara wanawake hawa pasi.  Kua mua kuwa watakuwa sawa na wanawake apana.

Com. Pastor Ayonga:  Kwa hivo kitu unataka katika majimbo  ni  majimbo  ya  kikabila,  (laughter).  Thank  you,  next  person,

huyo alikuwa Paul,  tena kuna Paul Korir,  kuna  Paul  mwingine  lakini  yeye  ni  Korir,  ni  wewe,  hakuna.   Peter  Rotich,  nathani

tulikuwa na Rotich aliye mpa na fasi, ooh ni wewe, okay chukua kiti.

Peter Rotich:  My names are Peter Rotich, my proposals are as follows;-

The president  should be first elected as  a parliamentary from the sit he comes from.  Another issue is about  the  judiciary,  the

judiciary section should  have  the  right  to  elect  or  appoint  the  Attorney  general.   The  Prime  minister  is  also  supposed  to  be

elected by the people that is the majority.  The minister should be appointed by the president  but according to qualifications, if

he is the minister for ministry of defense as  one has said,  he  must  be  a  minister  to  that  section.   Also  the  minister  should  be

elected by the President and then be re-elected by the parliamentary and                                            (inaudible)  and by vote,

that is the majority.  The president  should not have any powers  just to fire out the minister, because  he  might  fire  because  of

their own issues or  their problems  or  individual  differences.   I  think  also  the  MP  and  the  President  should  have  an  exercise

whereby in case of any mismanagement, then the people or those people  who elected them should have the assessment,  that is

kura ya maoni.  The parliamerian if they have any way to back up a law or anything, they should have at least or a percentage of

75% members at the parliament, or at least ¾ of the members at the parliament.  

Com. Pastor Ayonga:  Members present or all members of parliament.
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Peter Rotich:  all members of parliament.

Com. Pastor Ayonga: 75 or                                            (inaudible) you can tell, 

Peter Rotich:  Alright

Com. Pastor Ayonga: Thank you, sign your name and leave us whatever with us.  Malakwen Kurgat,ooh, kuna Francis sijui ni

Ruto au ni Roto,  Ruto,  Francis Ruto,Okay,  Joel Magi –  laa  huyo  hakuna.Ann  Kosgei,  mama  Ann  Kosgei,  ameenda?   Sasa

kama huyo ameenda kuna councillor Pau Kerich, aa ndiyo wewe, councillor sasa tupe summary ya maandishi uliyo fanya.

Paul Kerich: Chairman my names are Paul Kerich , I am a residence of Nandi and I would like to give my brief view or  views

to the constitutional review.  Bwana chairman my views,  the supremacy of the constitution should be protected  and when I go

straight to Parliament of parliamentary, Paliarment should amend the constitution.  It  is the only institution actually that is,  have

the duty of making the laws and changing the laws, it is economical and it has the lawyers,  it takes  shorter  time and they are  the

representatives of the people, so parliament should be the sole constitutional changing body.  

Com. Pastor Ayonga:  Do you have any percentage that should be there?

Paul Kerich:  The percentage that should be there is 65% .

Com. Pastor Ayonga: of

Paul Kerich: of the members

Com. Pastor Ayonga: present

Paul Kerich: of the members of the house.

Com. Pastor Ayonga: of all the members

Com. Pastor Ayonga: of the members present.  Parliament can also change,  amend the constitution when it seems necessary.

We can not give parliament time because  if we recommend that it be  given 20 years  there can be  an  issue  that  concerns  our

country.  On citizenship bwana chairman the issurance of identity card should be taken to the lowest level, it should be indicated

in the constitution that all the necessary documentation should be provided.   The minimumly, like now bwana chairman it is not
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supposed,  for  National  registration  people  to  send  documents  to  Nairobi.   The  furthest  should  be  the  district  level,  all  the

necessary documentation should be provided at the district  level.  Bwana chairman on defense and National security the office

of the president they should still, in my view, should be under the office of the President.   On political parties  Mr chairman, on

record the number of parties without necessarily naming them are almost representing every tribe.  So, the minimum of parties  in

this country should  be  four,  so  that  we  have  quality  parties  for  peace  for  representation.   Mr  chairman,  the  political  parties

should be financed from public funds, all the parties should be financed.  And any donor 

Com.  Pastor  Ayonga:  Before  you  go  any  further,  that  financing,  funding  the  political  parties,  are  you  talking  of  4  or  your

talking of the 50.

Paul Kerich: I am talking of four parties only to be indicated in the prosecution.

Com. Pastor Ayonga:  Okay, just wanted to be sure.

Paul Kerich: On  the  provincial  administration  Mr  chairman,  the  provincial  administration  should  be  maintained,  it  is  part  of

employment for our young men.  The only thing I would like to mention on provincial administration, and Nandi as  a community

bwana  chairman,  is  that  the  Nandi  as  a  community  has  been  having  chief  and  assistant  chief,  as  men.   My  view  is,  the

responsibility  of  the  chief  and  an  assistant  chief  in  the  community  of  Nandi  as  far  as  my views  is  concerned  should  be  the

responsibility of men.  Mr chairman, on land, all land that is in Nandi, land belongs to individuals, every piece of land belongs to

a  particular  individual  and  Mr  chairman  I  don’t  want  to  waste  time  on  that,on  land  when  it  comes  to  tribunal,   I  think  the

constitution should include the land tribunal,  the elders  in the panel.   This tribunal should be the final decision on land disputes.

The lowest level for land matters or rather where transactions should not be carried out, at the divisional level. 

Com: Ayonga: Thank you bwana councilor, kwa maoni yako

Paul Kerich: Mr chairman let me finish on agriculture bwana chairman,.  National resources  bwana chairman are  dumped,  the

management  of  National  resources  mr  chairman,  should  be  equitably  distributed  at  on  the  cabinet,  I  think  I  suppose  the

government  of  the  Prime  minister.   On  agriculture  Mr  chairman,  give  me  one  second,  Mr  chairman  the  constitution  should

protect the interests of the farmers.   What I am saying is Mr chairman, we the constitution should indicate that the farmers are

protected on their (………….inaudible) , Mr chairman finally

Com.Ayonga: No, you cannot take us round like that, you say this is final and then you add another and then you are  going to

add another.  Look behind you the people who are seated.

Paul Kerich:  On health bwana chairman, on health and education  I will combine them, bwana chairman.  In the constitution it
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should be universal education and health for all, because  at  the moment bwana chairman,  let  me  mention  that,  if  you  go  to  a

health facility, you pay for professional services and a doctors  fee.   I  don’t understand in vocabulary or  English, the difference

between the doctors fee and the professional fee.  So this is exactly the position in the country now, thank you very much.

Com. Pastor Ayonga:  They mean one and the same thing.

Paul Kerich:  But they are charging differently, bwana chairman, thank you very much.

Com. Pastor Ayonga:   Heeh, don’t go.  (laugter) is that what you do  in  the  council?   Another  thing  let  me  remind  you  one

other thing, bwana councilor I thought you were going to speak about the council.

Paul Kerich:  (…….inaudible)

Com. Pastor Ayonga: No, no, no the choice was your priority, now thank you, thank you, others have said about it, and since

it is in your writing we will take  it ,  thank you so much.  Where is John chirchir.   Na  tumaini  utachukua  dakika  zako  tatu,  na

tafadhali uwe brief to the point,  na tena kama point imeshasemwa na wengine ingawa ulieandika, na thani tungelipenda kusikia

manano mapya kuliko lile linalo rudiwa, rudiwa.  Sema majina yako, ya ingie kwa tape.

John Chirchir:  My name is John Chirchir, I will start with the political parties.  Political parties should be limited to 3,  this is to

provide  for  a  good  few  competent  contesters  for  the  president.   It  reduces  the  triblelic  and  ethnic  occurrence  during  the

elections. The three political parties should be financed through the public fund.  Parties  may form a coalition government when

they get almost the same votes or  seats.   Like  when  another  party  got  47%  and  another  53%,  they  should  form  a  coalition

government instead of starting another government again, they should form a coalition government.  When they are  three parties

which have come to almost the same, like when they have 34%,  30% and 35%or  36%,  they should also form the same, one

government of coalition.  There is a word opposition,  in Kenya ,  in parliament I think there should be nothing like opposition,

we don’t oppose one another but we just oppose to agree, therefore I propose that instead of opposition we say,                    

                       (inaudible) or                                            (inaudible)

Com. Pastor Ayonga:  Does that make any difference.

John Chirchir: Yes it makes.

Com. Pastor Ayonga: It is using one (……inaudible) but they all mean the same.  Tell us something else

John Chirchir:  Okay, system of government, I propose the parliamentary system.  Prime minister to be elected by members of

parliament and that Prime minister comes from the party which won elections.  The Prime minister should not be  above the law
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and the loyalty pledge should be to the people and the republic of Kenya and to the constitution.  There will be  no action taken

from what he has said  or  commanded before the parliament confirm.  The President  is the administrator,  he is in charge of all

the administration in the government.  Land and property rights, the Kenyan land belongs to the Kenyans,  therefore it is owned

by the state who knows its boundary, hectors and the National resources,  in this case  the local authority has powers  to control

the use of land by the occupiers.  Here I mean that the land should not be owned by the individual, it should be a National land

whereby we as the citizens we are only the occupiers.

Com. Pastor Ayonga:  In other  words  you are  telling us that if I want to come and dig in this kiwanja,  I can come and do it

like that.

John Chirchir: No, no,

Com. Ayongo: but the land belongs to the state.

John Chirchir: Yes it belongs, but what I mean is if the people,  local authority like now the Nandi they had a boundary,  those

boundaries the people within the boundary of Nandi, the land belongs to those people inside the boundaries, therefore, like now

we are having a title deed whereby the title deed means that you own a land, but I need that title deed  to be  title of occupation

and not title of ownership

Com. Pastor Ayonga:  Thank you

John Chirchir:  Imetosha ama niendelee

Com. Pastor Ayonga:  Imetosha umepitisha muda na tutaenda kusoma hii, na  computer  hii  itasoma  sawa  sawa.   Kwa  hivo

jiandikishe kule na mpe huyo maandishi hiyo yako.   Sasa  kuna Josepahat  Kurget,  atakaye  mfuata  Josephat  atakuwa  Sammy

Keter, Sammy Keter yuko, Sammy Keter kama yuko akae karibu.  Una dakika tatu tafadhali needle.

Josephat  Kurgat: Asanti sana bwana commissioner,  kile  nige  omba  kidogo  yangu  itakuwa  tafauti  maana  singetaka  mbunge

afike kule nawe                                            (inaudible).  Bali ninge taka  mbunge anapofika kule awe mbunge.  Yaah abaki

parliament yake tu ni kwenda pale mbunge na abaki bunge.  Lakini si kupigania                                            (inaudible).  Naye

wazir tutapata  hivi, waziri watatengenezwa na yule tuna mwita Prime minister,  na  mawaziri  watakuwa  wana  fanya  application

zao kusudi  wawe  mawaziri  kupitia  Prime  minister,  na  itakwenda  katika   Parliament,  wawe  vetted.   Parliament  ndiyo  ita  vet

mawazir.  

Com. Pastor Ayonga:  Wana apply kwa nani? 
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Josephat  Kurgat:  Wana  apply  through  the  Prime  minister.   Mimi  nikitaka  kua  kama  minister  wa  agriculture  ni  yule  Prime

minister anapeleka makaratasi  zangu kule  parliament,  na  parliament  wataipitia  kuona  kama  mimi nilikuwa  mwizi  hapo,  awali,

ama  nilikuwa  corrupt,  ama  natosheleza  ama  sitoshelezi,  itakuwa  kazi  ya  Parliament.   Basi  wakini  pitisha  mimi  watarudisha

makaratasi  kwenye  yule  yule  mtu  ambaye  tunamwita  Prime  minister.   Lakini  hapo  awali  nilitaka  kusema  kwamba  President

ambaye hatakuwa ana preside,  anaitwa head of state,  kuonyehsa yeye yule ni yule  ambaye  tuna  muheshimu,  head  of  state  ni

kidogo ni kama ako juu ya siasa, above politics.

Com. Pastor Ayonga:  Okay.

Josephat Kurgat: Na kazi ya huyu President itakuwa ni kusack Parliament,  ni kusack Judiciary na kusack executive,  ambaye

anasimamia executive ni Prime minster, na chief justice ana simamia judiciary, na Parliament ni speaker.   Waki  kosea  kazi  ya

President  ni  ku  wa  sack,  individual  groups,  hao  wote  watu  katika  system.   Ile  separation  ambaye,  unaenda  kupata  kama

mjumbe,  mjumbe  anakwend  akule  kwa  sababu  yeye  ndiyo  mwenye  kutengeneza  sheria,  anaenda  ana  mwambia  mwenzake

katika ministry tufanye uhalifu fulani, wanarudi, hiyo mahala tunge taka tuwa gawiye.  Kazi ya huyu huyu President  pia tutakuwa

na provision administrator ambaye watakuwa under the head of state.   Hiyo channel yeye atakuwa  na  stock  yake  na  auditor

general wako ambaye ata  audit government,  kwa sahizi tuna auditor general ambaye sijui kama  na  audit  president  kweli  ama

ana ogopa.  Kwa sababu (……inaudible) 

Com. Pastor Ayonga:                                            (inaudible)

Josephat Kurgat:  Sasa pale ndiyo nilitaka tuonyeshe wazi wazi ya kwamba,  kwa mfano Attoney general ni yule mtu ambaye

yuko serikalini na yuko inje ana  simamia  mwanchi.   Miguu  yake  mawili,  yako  ndani  yako  inje.   Nilitaka  kweli  tuwe  na  yule

prosecutor wa mwanachi, na yule advisor wa serekali, awe advisor wa serekali atakama  atakuwa kule kuingine.  Na thani huyu

head of state pia atakuwa na all armed forces wakiwa chini yake, kusudi aweze kuexecute ile mawazo ambaye anafikiria.  Pale

pale yule head of state  atakaye kuwa ni yule ambaye atakaa  10 years,  one term ya 10 years.   Na  ikishafika  aende  nyumbani

tuwe na mwingine.  Na katika hii constitution hii ambaye tunatengeneza, hakutakubadilishwa tu hivi hivi, si simple majority ama

munaita ¾ , tutaiweka iwe 90% of MPs , 90% of cabinet ministers, ambaye wako under the prime minister, 90% of high court

judges.  So the three arms watakuwa wame combine effort ya kuweza ku change constitution, na sio referundum kwa sababu

naona watu wengi.  Referendum watu wanaweza kununuliwa.

Com. Pastor Ayonga:  Wewe sema yako.

Josephat Kurgat: Haki moja ambaye nige penda pia kusema, ni haki ya kufa.  Hatuna haki ya kufa sisi, sisemi watu wafe kwa

sababu mtu anataka kuamua, mbali wakati wa ugonjwa kwa mfano.  Kusiwe na chama, na chama ata  kimoja,  tuwe Kenya na
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Kenya uhuru.  Yule anatusimamia head of state ndiyo anaweza kutunganisha, na kazi ya parliament ni kufanya kelele kwa niaba

ya wananchi.  Ndiyo maana hatutakuwa na haja ya parliament, funding yake hatutakuwa nayo, hatutakuwa na haja ya majimbo.

  Tukikosa hiyo Parliament hatutakua na haja ya jimbo.  Watoto ni watoto na watoto  wote ni sawa,  kila mtoto apate  haki yake

kutoka kw mzazi, kwa mfano siku hizi, na fikiri muna nielewa hapo.  Basi nigeliomba uniongezee kidogo?

Com. Pastor Ayonga: (……inaudible)  Umeongea umejiongezea

Josephat Kurgat: Asante, shukrani.

Com. Pastor Ayonga:  Ebu nikulize swali, kuna jambo ambaye sikuelewa, umesema haki ya kufa

Josephat  Kurgat: Haki  ya  kufa  kwa  mfano,  unataka  kufa  mwili  kwa  sababu  ya  ugonjwa,  kuna  ile  ugonjwa  imekusukuma

miaka (……inaudible), na hakuna ile haki ya kujichagulia ya

 kwamba mimi nife kama (…..inaudible) wacha nife. (laughter)

Com. Pastor Ayonga:  Na itakuwa aje,  kama utakuwa unconscious na kuwa un conscious na hutaweza kusema, kwa maana

kama ni maumivu, wewe waweza kusema nataka kufa, na kama uko unconscious utafanya aje, umepoteza fahamu zote.

Josephat Kurgat: Hapo hawatakuamulia,  mbali watagojea tu mpaka siku ile ambaye utapata  ile ufahamu ndiyo useme, lakini

ukiwa unconscious utakufa ki Mungu.

Com. Pastor Ayonga:  Na tena jambo lingine, ulisema Parliament kazi yao ni kelele tu

Josephat Kurgat:  Waende pale wapige kelele kwa niaba ya wananchi.

Com. Pastor Ayonga:  Wana piga kelele?

Josephat Kurgat: Yaa, huwa wana piga kelele

Com. Pastor Ayonga:  Kama ni kelele kweli tunge chagua watu kwend kupiga kelele huko, siwage kaa nyumbani.

Josephat Kurgat: Si manishi kelele kwa ubaya, ni kelele ya kujenga taifa 

Com. Pastor Ayonga:  (….inaudible) watu wengine wasikose kukuelewa.
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Josephat Kurgat: ooh, Asante, kelele ya kujenga taifa , si kelele

Com. Pastor Ayonga:  Kelele ya kujenga taifa.

Josephat Kurgat:  Asante

Hon. Sambu: Kwa ki Nandi mwana siasa anaitwa  bikab bolotet, Watu wa kelele

Com. Pastor Ayonga:  kwa hivo ametafsiri.

Hon. Sambu:  Ametafsiri direct

Com.  Pastor  Ayonga:  Okay,  Kenneth  Ruto,  hawa  wamesha  ongea,  Joel  Ngeno,  amesha  ongea,  J.K.  Serem,  iko  Serem

ingine aliongea hapa,  hakuna J.K,  kuna Jacob  Lel, ana  onekana  ana  written  memorandum,  tuna  taka  utumulikie  yale  yalioko

mengine utuwachie twende kusoma.

Jacob Lel:  Majina yangu ni Jacob Lel, hii kitu ni mrefu.  Mengi yamesemwa sasa  nitasema tu machacha.   Na  sema provincial

administration  isi  tupiliwe  mbali,  ikae.   Wanawake  kurithi  shamba,  once  married  iwe  ligalised  kwa  sababu  kuna  wanawake

wengi wana lia njiani bwana  ame  uza  shamba.   Na  kila  mtoto,  ambaye  awe  mwamme  ama  mschana  kwa  nyumba,  apatiwe

property  ya  wazizi  wake.   Powers  of  the  president  should  not  be  reduced.   Na  hii  maneno  ya  Prime  minister  isingie,  kwa

sababu powers ya president ikitolewa, maneno ya vote of no confidence itaingia, na watu wata chezea serekali.   Judges should

be appointed from every tribe in the whole country,  so we  should  have  42  judges,  ambaye  wana  represent  kila  kabila,  kwa

sababu hatuelewani.  Property,  mtu  kuwa  na  property  nyingi,  anaweza  kuwa  na  marceez  kumi,  iwe  ichunguzwe  mtu  alipata

wapi mali.  So that one should be looked into.  Katika Nandi wanawake saa zingine hua wanaoleawa kwa bahati  mbaya.   Sasa

saa zingine mtu anaweza peleka mtu kotini mwanamke, anataka nyanganya shamba,  hasa  wale  ma  relatives,  kwa  hivo  mama

akishaolewa, hiyo iwe legalized kama ameowa mwanamke mwingine.

Freedom fighters, ambaye walipigania uhuru, they should be looked into also by compensation.   Na  ya mwisho, sitaki niongeze

mengi, maneno ya liberalization, should be done away with, so that we remain with our own local things. 

Com. Pastor Ayonga:  Okay, sasa nataka nikulize swali, umeseama kuwe na makanisa mawili tu katika nchi, hivi ulisema ama

nilikusikia vibaya.

Jacob Lel: si kusema, haya mwisho
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Com. Pastor Ayonga: ulimaliza na wewe, unasikia mbivu pia ni mwisho

Jacob Lel:  but mwisho mimi nataka kangaroo courts iwe introduced,

Com. Pastor Ayonga: nini

Jacob Lel: Kangaroo courts, kama zile za Tanzania, 

Com. Pastor Ayonga:  Tuna weza kufungua zetu namna yetu ya Kenya, tu sifuate mtindo wa Tanzania

Jacob Lel: sindiyo mimi na

Com. Pastor Ayonga: What we are  saying  ni  kwamba  tuwe  na  courts  ambazo  ziko  karibu  na  watu.   Na  zamani  kulikuwa

nazo.  Thank you so much.

Jacob Lel:  Okay

Com. Pastor Ayonga:  Na  nishaonywa na hii itakuwa juu yenu kuni  saidia,  toka  jana  nime  kuwa  nikimwambia  mjumbe  you

people are so blessed with so much rain, na sijui kama muna nununika?  Mbingu karibu zitafungua mifereji yake,  na kwa hivo

ningelipenda kujua ni wangapi hapa ambao kweli manenao yao hayaja semwa  na  wagependa  kusema  kuna  point  hii,  hakuna

mtu  ameisema.   Hebu  nione  mkono,  wale  ambaye  wana  maneno  ambao  haya  jasemwa,  je  nina  uliza  nyinyi  muni  saidie,

mutapenda niulize hao tu waseme hayo ambaye  hayaja semwa au mutaka  tuendelee  namna  gani?  Una  swali?  mimi sijakuita.

Tafadhali tumalize hiyo point nataka kuuliza.

Nime uliza kwa maana, kuna wale ambao wana neno ambalo halijasemwa tumetaka kuingiza hapa, tumesha sikia maneno mengi

na  yana  fanana,  yana  fanana,  kuna  yoyote  kati  ya  wale  ambao  waja  ongea  ambaye  mtu  anaweza  kusema  nina  neno  hili  na

halijasemwa, mimi sina shida, ebu mjumbe anisaidie aseme kwa, wanasema nini?

Hon. Sambu: They say                                            (inaudible) who have not presented

Com. Ayanga:  Kama ni hivyo, nataka wale ambao wamesema wana neno geni ambalo lijasemwa waje hapa mbele.   Kama

munaweza kuwa wachia hizi viti vya mbele.   Haya sasa  wewe,  ebu tumtoe mama kwanza,  aende  angalie  maneno  ya  watoto,

mama nakupa dakika mbili tu,  utuambie hiyo memo yako imeandikwa nini, while she is doing that,  ebu ni waulize wale ambao

mume  andika  majina  yenu,  na  muna  written  memorandam,  unaweza  ku  submit  your  memorandum,  without  talking  your

memorandum na ukaenda.  Kama una memorandum tafadhali unaweza kuisubmit.  Haya mama anza dakika ni mbili.
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Ainuam Rono: Majina yangu naitwa Ainuam Rono.  Sisi wakina mama ya Nandi ni kama akina mama wengine Kenya.   Yangu

ya kwanza ni will, mimi na omba mabwana zetu tukumbuke sisi wakati sisi bado tunaishi kwa nyumba, akiandika will akumbuke

andikie will bibi yake.  Mara ya pili, sir, maneno ya single women, tunaomba serekali ione vile itasidia watoto  wa single women.

 Kama sisi ni wa Nandi, iko customarily law:-

- Kama wewe unakuja hapa Nandi, ufuate vile wa Nandi wana fanya, si mgeni akuje halafu kesho anafanya vitu ya huko

kwao, ile wa Nandi wakiona according to their customarily laws anona ni aibu.  Kama wewe umeingia nchi ya Nandi

ukae kama mu Nandi.

- Hawa watoto hawa bwana chairman, disabled hapo iko kazi kubwa sana, nigeomba waweke law yao,  kama treatment,

wakienda spitali, watolewe treatment yao free.

- Mwisho, ni wale kama sisi wakina mama, tuko na shida sana,  tukitembea tembea,  mwingine anaweka ku rescue wewe

huko  barabarani.   Kwa  hivo  tungeomba  wale  wanafanya  kazi  ya  hiyo  maneno  akuwe  mama  mwingine  kwa  maana

anajua ni nyimbo gani alifanyika. Asamti

Com. Ayanga:Thank you mama, tuwachie hiyo memrandum yako.  Mwingine, huyo wa kwanza

Pastor Stephen Chumba:  My name is pastor  Stephen Chumba, and there  are  a  few  things  that  have  not  been  mentioned.

About torturing, frustrating and beating of wives and also in vise versa, that one should be strictly avoided.

The government in the side of freedom of expression,  the government  should  not  violet  freedom  of  expression,  especially  on

time when campaign is coming.  One should have time to talk and air his views.  So  on the side of worship,  we should follow

the bibilical principals,  that is to say that we should avoid devil worship.   Devil worshipers should  be  strictly,  just  if  there  are

should be avoided.  

Com. Ayanga:  Thank you, I want to cut you short, hii mvua iki nyesha hatutasikia ningelipenda kupata neno la kila mmoja kwa

hawa, tafadhali.

Pastor Stephen Chuma: One lastly, chief justice should be elected by judiciary board, not by the president.  Thanks a lot.

Com. Ayanga:  I want to avoid                                            (inaudible) kupotea, sema hiyo point mtu ambaye haijasemwa. 

Yangu ni mambo ya recrutmant.

Com. Ayanga:  Sema majina yako
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Benjamin Arap Sigoei:  Jina yangu naitwa Benjamin Kipsimo Arap Sigoei

Com. Ayanga:  Benjamin endelea, sema lile unalo taka kusema

Benjamin  Arap  Sigoei:  Nilikuwa  nasema  kwa  hii  katiba,  iwekwe,  iagaliwe  kabisa  kwa  pande  ya  recruitment  ya  army  na

police.  Huwa sana inakuwa tabu wakati wa recruitment, waki recruit watu kuna watu individual wana chukuliwa.  Wale watoto

wetu ambao tungefikiria wako kwa                                             (inaudible).  Kuna mkubwa wa army ienda akawa ametoka

Nandi districts headquaters au ametoka wapi, yeye hua akiandika kulingana na ukubwa yake.  Kama tu hivi juzi  

Com. Ayanga:  Maoni gani ungelipenda                                            (inaudible)

Benjamin Arap Sigoei:   Nigependa iandikwe katika division ,  halafu kila division iwe ikipata share fulani.  Mambo  ingine  ni

mambo ya Aps, Aps wanafaa kuondolewa, hawa wakae kwa DOs office peke yake.

Com. Ayanga:  Hiyo imeshasemwa wachanganywe na police

Benjamin Arap Sigoei: Yes, ingine ni ya MPs.  Mps wawe na time table ya kuangalia watu wao ikiwa wanachaguliwa.

Com. Ayanga:  Hiyo imesemwa, tafadhali wacha mwingine aseme, unasikia mbingu zinafanya aje

Simon Rotich: My name is Simon Rotich, one issue which has not been touched,  I would like the vice presdent  to be  elected

directly by the people.

Com. Ayanga:  Hiyo imesemwa.

Simon Rotich:  When somebody is selling his land, that land should be gazetted or  advertised for the next of kin to see,  thank

you.

Com. Ayanga:  asante sana, na huyo wa mwisho

 
Abel Kiptanui Chirchir:  Isolate witchcraft, isolation of witchcraft, Nandis used to isolate witchcrafers ,  to avoid burning their

houses and all that.

Com. Ayanga:  wajengewe mahali yao.
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Kiptanui Chirchir:  Let them be given their own side.

Com. Ayanga:                                             (inaudible)  

Kiptanui Chirchir:  at the moment they are people like                                            (inaudible) they are in their own side.

Education officers should be transferable,  most of them stay within for a very long time.                                          

(inaudible) that one should go.  I think that one is a colonial way of handling things.  Please it should not exceed five years. 

William Kiptur Arap Saina:  Bwana chairman majina yangu ni William Kiptur Arap Saina.   Jambo ambalo ningetka kusema

ambaye halijasemwa ni kuhusu kimila ya  ki  Nandi.   Kuna  kimila  zingine  za  ki  Nandi  ambaye  zimerudisha  nyuma  wa  Nandi.

Kama vile kuowa wanawake hatumae anaondka anaenda kwa bwana mwingine, kisha anarudi tena ana demand mali kutoka

Kwa ile bwana ya mbeleni.  Kwa hivo ninaona hiyo ni heri iondolewe, ni hayo tu.

Com. Ayanga: Sema majina

Sammuel Aramuhul:  Jina langu naitwa Sammuel Aramuhul kutoka Nandi.   Kitu moja mimi nilikuwa na zungumza ni kuhusu

njia ya Nandi tangu na pata  uhuru bado  kutengenezea inchi yote ata  barara,  na  majaraja  imekuwa,  sorry  ata  wewe  umekuja

utalala hapa leo hakuna njia, sasa mimi nafikiria Nandi iko shida gani, hatulipi kodi  auo namna gani?  Adminstrative ile ya hapa

imefanya sisi kama wanawake, nakuja shika mtu ati busaa,chagaa, ati uji ati nini na hakuna income yoyote inakuja hapa Nandi.

Na shangaa sana hii watu nafanya nini na wajumbe hii, nyinyi munazugumza hii maneno kwa huko,  ee  ,  hawa wezi kuzugumza

kusaidia watu.   Kwa nini 8 million alikuwa ametenga Jomo Kenyatta  1976,  ya kutengeneza barabara  ya  kwenda  Peperua  na

Motoruok,mpaka Chepcheruai, imenda wapi hiyo pesa.  Iko wapi na hakuna njia, you will have to sleep here today Mr           

                                (inaudible) no way.  Eee wacha ni                                            (inaudible)  wazee na fanya sawa na iba,

na  iba  nini  tell  us,  what  are  you  going  to  do?  Hii  ina  haribia  jina  kanu.   Na  si  watu  wanakula  nini,  afanya  nini  hii  wako.  

(……………..inaudible)

William Meni:   Kwa najina naitwa William Meni, I have a few proposals  to make ,  first,  the government  job  should  be  on

contract of 15 years  that are  pensionable but can be renewed depending on the productivity and the intellect of the individual.

Women become property right and land right.  I also propose that the constitution should have a preamble,  which will state  that

Kenya, our international boundaries, the tribes which live in Kenya and the symbols of the National unity such as  black.   I  also

propose that in case parliament wants to amend the constitution it should be passed by 90% of the members of the cabinet  and

75% of the members of the ordinary MPs and a 50% public referendum.  I also propose  that the payment of workers  should

be paid on machine hours of man hours such that if someone fails to attend duty,  there will be  no payment,  he  earns  nothing.

On  parliament  I  would  like  to  propose  that  parliament  should  be  a  full  time  job  and  that  the  parliamentarians  should  have

calendar of events.  The issue of parliament dissolution should be in the calendar of events and each and every MP should be

aware when the parliament will be on recess and when the parliament will be desolved.  On military I would like to propose  that
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military be made a profession and that if possible a vacant  of military should be included in the curriculum in  our  universities.

Thank you very much.

Timothy Maiyo:  I am Timothy Maiyo, I have two points to make across,  when it comes to the vunarable group,  I  propose

that they incur seats in parliament, that is 10 for the youth 10 for women and ten for disbled.   I  also propose  that because  food

is a basic necessity,  basic right that,  I  propose  the government makes it a constitutional point whereby  it  subsidises  input  and

implements.  I think those are points I had.

Samson Kumta Shamalla: Kwa jina mimi naitwa Samson Kumta Shamalla, kitu mimi napendelea  power  ya  president  ibaki

hapo hapo tu, sitaki ibadilishwe.  Halafu president  akiache kazi makamu yake ashike.   Lakini mambo mengine hatutaki,  ata  hii

mambo ya multi party ime leta umaskini kabisa.  Tunataka mambo iendelee sawa na amani tu, kitu nataka tu ni amani.  Sitaki ati

huyu ni mulughya, mujaluo,huyu ni nini hatutaki hiyo, tunataka tuwe kitu moja katka  Kenya.   Mambo ya kuwajili  ma  assistant

chief wa machief, ifuate mulolongo, hatutaki andikiwe huko kwa DC huko mbele.   Sisi tuna taka  hapa hapa kwa division, DO

akikuwa  hapo  ajue  alipata  watu  wangapi.   Hayo  yote  na  wapendelea,  na  sitaki  kupiga  mtu  kwa  chama  mwingine,  akitaka

kuenda  kwa  chama  ingine  aende  lakini  asifuatwe.   Wengine  wakienda  kwa  chama  nyingine  anafuatwa,  hiyo  hatutaki,  tuwe

freedom.  Asante sana

Com. Ayanga: enda kule

Julius Keter: kwa jina ninitwa Julius Keter,  maoni yangu ni moja tu,  na hii  ni  kuhusu  wamama  na  watoto,  hapo  kwa  Nandi

zamani tulikuwa na sheria yetu ambaye ilikuwa inalinda  wa  mama  pamoja  na  watoto.   Utakuta  ya  kwamba  kwa  mara  mingi

watu uowa,  labda wanawake wawili halafu  labda  badaye,  mama  moja  ana  fariki,  na  akisha  fariki  watoto  wake  uagamishwa

kwa njia moja ama nyingine.  Utakuta  yule  mama  ambaye  anaishi  ana  angamiza  ile  watoto  wa  mama  ambaye  amefariki  ana

nyanganya kama shamba ama mali nyingine.  Kwa hivo kulingana na destri  ya wa Nandi zamani, tulikuwa tunakaa,  wa Nandi

kulingana na wanawake ambao umeowa.  Kama una acre  kumi na  una  wanawake  wawili,  unagawa  tano  tano,  ingawaji  yule

mama mwingine amenda watoto  wata tabika lakni wata pata  haki yao badaye kwa ile shamba  lao.   Nataka  ikae  vile  ilikuwa

zamani mashamba ama mali yoyote ikae kulingana na wanawake, sio watoto.  Ndiyo baadaye huyo mama atapeya mali watoto

wake kulingana namna hiyo.  Hiyo itafaidi wale watoto  ambaye wamewachwa  na  yule  mama.   Hiyo  ndiyio  ninaona  ni  shida,

ambaye imetukabili sana sana kwa watoto hao ambaye ni mayatima, asante.

Com: Ayonga: Nataka tu utuambie maneno makubwa iko katika hiyo maandishi.  Sema majina yako.

Alex Arap: Jina yangu naitwa Alex Arap                                            (inaudible)

Com. Pastor Ayonga:  Usisome.
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Alex Arap:  haya,  kitu mimi nasema kwa hii review, ni kwamba tuna hitaji federal government kwa inchi yetu, kwa maana inchi

kubwa zote za dunia kama U.S.A , (United States of America)

Britain,Gemany, hata Africa yenyewe, Nigeria na Uganda wako federal government.  Si punde kidogo tutaingia federal  ya East

Africa ata ya Africa mzima, kwa hivo tunatimia sana zaidi tuwe kwa federal government hapa Kenya.  

Com. Pastor Ayonga:  Point ingine

Alex Arap: ingine ni jambo la hii ya mshahara,  tuliandika watu  waende  bunge  ,wakifika  huko  wanajipatia  pesa  kwa  mshara

zaidi.  Police wenyewe wanapata mshahara 3,000/= na hao wenyewe wanapatiana pesa 300,000/=.

Com. Pastor Ayonga:  Sasa unataka aje?

Alex Arap:  Sasa hiyo nataka body fulani ambaye ina represent wananchi, idecide                                            (inaudible)

Watapatia mshahara kulingana na nguvu ya kazi yenyewe.

Com. Pastor Ayonga: Asante sana, point ingine.

Alex Arap:   Kitu ingine ni kwamba mambo ya masomo, watoto  wote kutoka primary, secondary  ata  university  wapate  free

education, kwa maan tukisema wale hawana pesa  kutoka kwa ukoa,  ukiona ata  wakati  huu wamepatia tajiri loan kwa watoto

wao,  ni vizuri wapatie  wote.   Levy taxes ingie kila  aina  yoyote  ya  chakula  ambaye  Mkenya   ana  lipa,  kama  import  inatoka,

kama export  ina kwenda,  product  yoyote ambaye inatoka huku Kenya,  ichukuwe  cost  kidogo,  kama  mafuta  kama  nini  ingie

kwa levy ya masoma.

Com. Pastor Ayonga:  Point ya mwisho mzee.

Alex Arap:  Ya mwisho, ningependa hii constitution ichukuwe akaee mzuri kwa family.  Family zingine mingi sana zimevunjika,

shauri wazee wanaenda kuvuta bangi, na piga akina mama, wengine wana uaa.   Na  hii serikari  apana chukua hatua mzuri kwa

hii dawa inaitwa ulevia na hii bangi. Inaumiza nyumba mingi sana, na watoto

Com. Pastor Ayonga:  Kwa hivo unataka nini mzee

Alex Arap:  Mimi nataka serekali ichukuwe hatua kali sana  kwa hiyo kitu inaharibu familia.

Com. Pastor Ayonga: Suambia serekali kitu unataka hiyo serekali ifanye
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Alex Arap:  Sindiyo

Com. Pastor Ayonga:  Ifunge hao watu, ichape hao watu, ifanye nini?

Alex Ayonga:   Si kufunga mwenye kufanya makosa,  lakini itafunga yule mwenye  ana  panda  bangi,  yule  anateneza  dawa  ya

ulevia. Itolewe huko kwa mzizi mpaka yule ana kula.  Si mtu yule anapatikana anakula hiyo bangi.

Com. Pastor Ayonga: Okay.

Hon. Sambu:  Commissioner Pator Zablon Ayonga na wananchi wa Kipkaren division, yangu, jana nilizugumuza huko Kabiget,

leo nime toa hiyo memorandum, naskia mumesema mambo ambaye mume ya sema, siku sikia mtu akitaja  ya kwamba tunataka

arthi iwe chini ya county council.   Arthi hiyo iwe pamoja na misitu, kwa  sababu  katika  Nandi  tuna  msitu  tatu,  North  Namdi,

South Nandi,  na South tunje forest.   Katiba ya saa  hii section ya mia moja kumi na  nne  (114)  husema  kwamba  lazma  misitu

ama grassland,  iwe chini ya county council,  lakini nime andika kwenye memorandum kwamba arthi yote katika Kenya  mahali

popote iwe chini ya county ya hapo, sio ya Nandi peke yake.  Misitu na mali yake (mali kutoka misitu) iwe mali ya county hiyo.

 Hivi kwa mfano kama rae aou pan paper  aou saw millers wakikata  miti walipe ile kodi  kwa county council.   Ni vile tunataka,

mimi nataka hii ingie kwa machine ingawa nimesema hapo,  tea  zones,  pahali kumepandwa katika nyasi ijulikane kwamba,  hata

sikubadilisha katiba,  katiba saa  hii inasema hiyo ni grassland,  hizo tea zones,  tunataka ziregeshwe kutoka sirikali kuu, zipatiwe

Nandi county council.  Mimi sijui watu

                                            (inaudible)  pengine mulisema mbele,  ilisemwa jana sana.   Kuna arthi yetu, kuna watu wetu

walikufa, kuna ngombe yetu tulinayaganywa kati ya mwaka 1865 na mwaka wa 1906-1907 wakati tulipigana na mkoloni, mzee

mmoja alisema tulikuwa tuna kataza barabara, laa, bararara haikuwa Nandi hill ilikuwa huko chini, wazungu walikuwa wanataka

arthi yetu.  Mimi nime sema lazma wa Nandi walipwe                                            (inaudible), we have to be  compensated by

the Brisith government.  We have to be compensated for the people who were killed, it was over 2000  people  who were killed

(  ilikuwa  watu  zaidi  ya  elfu  mbili  waliuwawa).   Ngombe  zaidi  ya  elfu  kumi  na  sita,  na  mbuzi  na  kondoo  elfu  sabini  yote

ikijumulishwa.  Na nyumba zili chomwa, tuna sema tuna taka serekali ilipe reserve.  Ya kuje kuhakikisha ya kwamba ni jukumu

ya serekali  ya Kenya kufuatilia kwa serekali  ya waigereza tulipwe reserve.   Kama kuna                                          

(inaudible)  vile  vile  waliumia  lazma  walipwe  reserve.   Na  mwisho  kuhusiana  na  hiyo,  sababu  wale  walipanda  majani  chai

hatuwezi  kuwatoa,  lakini  tunasema  lazma  kuwe  na  hisa,  tuwe  na  sehemu  yetu  ya  wa  Nandi,  sababu  arthi  ni  yetu,  Geofrey

Anderson, arthi si yake, Kakuzi arthi si yake,  Eastern produe arthi si yake,  arthi ni ya Nandi.   Ingao kuwa fukuza ni raisi,  tuki

taka kuwafukuza siku moja tuna sema hakuna mtu atavuna  chai,  na  hiyo  chai  itamea  mpaka  juu.   Kwa  hivo  kama  hawataki

tufanye hivo wakubali sisi tupate share/isa,  na kwa sababu wewe na mimi ni binafsi hatuwezi kwenda kuchukua share,  county

council ita unga trust  company ambaye ita shika hiyo shares  kwa niaba  yetu.   Halafu  kila  mwezi  itakuwa  hiyo  company  yetu

itakuwa inapata pesa kutoka kwa hiyo tea estate.   Hiyo tutatumia kulipiya watoto  wetu ama tuta kuwa na special  busary fund

ya wa Nandi wote ata kama mu Nandi yuko, Dalsoiya and yuko Nakuru ako na haki kwa sababu babu yake naye alikuwa kule
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Tinderet,  kwa  hivyo  tunasema  tunataka  sehemu  ya  kumiliki.   Sijui  kama  munafahamu  kumiliki,  tunataka  sehemu  ya  isa  ya

kamuni hiyo, na isiwe chini ya nusu, 50% ownership of all the tea  estates  we are  demanding we are  not begging it is our right,

because we were removed from those parts  by force.   That’s  the  right  of  our  people  have,  because  we  don’t  want  to  grab

anyones property,                                                         (inaudible) but they have to give us the share.   Sita sema yale mengine

kwa sababu iko kwa memorandum  imeandikwa,  sitaki  kurudia  kwa  hivo  ninataka  kushukuru  commissioner  Zablon  Ayonga,

kwa kufika hapa leo na kuchukua maoni yetu.  Tunatarajia tupate katiba kabla ya uchaguzi ili tuone kwamba kuna mabadiliko

fulani, asnate sana.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you mweshimiwa kwa maoni ambyo  umetoa,  sasa  nataka  ni  shukuru  watu  wako  kwa  wengi

abao waliofika hapa, they came on time na mungu kama kawaida ametoa tena ile baraka,  mvua ikanyesha while I am here,  na

nika ishuhudia.  Jana nika shuhudia mvua ingine jana ambaye ilikuwa                                                        (inaudible) nilifikiri

mume ita el nino ingie kwenu.  Lakini nika pata ni mvua tu, na kwa hivo leo ingine imenyesha na sisi wakisii,  jambo likifandyika

na mvua inyeshe tuna shukuru mungu.  Ata mtu akifa na mvua ikanyesha anapo zikwa tuna sema, amekubalika.   Asante sana na

kabla sija funga nigependa bwana DO ambaye amekuja hapa kutulindia usalama, nime ambiwa usalama hapa ni tele lakini pia

yeye pia ni mwana Kenya, na ambaye yuko katika administration, ebu aseme neno moja kabla tuja ita mtu wa kuomba.

Bwana DO:  Asante sana Pastor Zablon Ayonga, kwa nafasi hii, kwa mara nyingine ninge penda kusema ni asante  kwa watu

ambao mulikuja kutoa maoni yenu.  Ata nami nilikaa hapa sikujua mambo ya elimu imengia sana katika division yangu, mpaka

mumeelewa,  kiini  cha  kutoa  maoni.   Nilikua  nakaa  nikitaraji  watu  wengine  hawatatoa  kichwa  cha  kuwa  hapa  siku  ya  leo.

Nigependa kushukuru sana wale ambao wamepata nafasi ya kuongea na kutoa maoni.  Nafikiri maoni yeto ambao mulitoa  ni

ya maana sana.   Mulitengeneza kutoka kwa  mioni  mwenu  na  zingine  ni  matatizo  ambazo  zinapatikana  katika  mahali  petu  pa

kukaa.  Kwa hivo kwa muda hii yote tume tumia ninaona tumefanya kazi na watu wetu wametoa maoni.  Lugha haikua shida,

haijalishi kwa maana ata  ile ulitoa kwa lugha ya kiswahili tulielewa.  Na  nina taraji  haya maoni yote ambao mumetoa yataenda

kutekelezwa na commissioner.   Asante sana kwa kutulia, tulitulia tukakaa kama watu ambao wana ushirika na mukawachiana

na nafasi bila kusumbuana.  Asante sana, hiyo ni shukurani na heshima ya divison yangu.  Nigependa kushukuru commissioners

Phebe Asiyo ambaye aliondaka,  Pastor  kwa nafasi ambayo walichukua, walitulia kusikiliza kila  maoni  ya  kila  mtu,  na  hiyo  ni

shukurani.  It  is good to be  patient,  kila mtu ambaye alikuwa hapa.   Yangu ni machache nigependa kusema Mungu awabariki

tukitoka hapa, asante sana.

Com. Pastor Ayonga:   Kabla sijafunga mukutana nataka kushukuru  shule  hii  kwa  kutupatia  nafasi,  kwa  kutupa  njengo  hili

ambalo limetusaidia.  Kama tungekuwa kule inje, na thani tungekuwa tumekibia                                                       (inaudible)

 njia mingi kwa kuogopa mvua, lakini wame tusaidia.  Na pia                                                               (inaudible).   Nataka

kuwashukuru hawa viogozi wa 3cs  kwa  kazi  mzuri  muliofanya,  nataka  kukushukuru  coordinator,  na  jua  amekimbia  hapa  na

pale  kumobilize  watu  si  kazi  raisi.   Mpaka  watu  wazee,  wamama,  vijina  kufika  kwa  mkutano  kama  huu  na  nyumba  imejaa

kutoka asubui si kazi rahisi.   Na  tena nataka kuwashukuru nyinyi wa Nandi wa  upande  huu,  Mosop  na  upande  hii,  kwamba

51



mumefanya vizuri kwa kufika kwenu,  nime  pata  very  muture  people,  wazee,  watu  wa  katikati,  vijana,  wa  mama  wazee,  wa

katikati, namna hiyo yote, mpaka watu wasema namna hii, na ingawa mumongea juu ya,  kama mzee wa mwisho karibu alisema

juu  ya  bangi  na  chagaa,  vitu  via  namna  hiyo.   Lakini  mimi  nikitoka  hapa  mtu  akiniuliza  report  yangu,  je  kule  uliona  nini?

Nitasema sikuona mlevi  ata  mmoja,  sikuona  mvutaji  sigara  ata  mmoja.   Wa  Nandi  waliokuja  walikuja  watu  ambao  ni  watu

wazima watu timamu, watu waliojua walikuja kufanya nini.  Na  natumaini tumefanya kile ambacho tulitakiwa fufanye, na maoni

haya tutaona ya kwamba yaliingizwa pamoja na maoni mengine ya wa Kenya.   Mengi yamefanana, munapo niambia kitu hapa

kuna kigine na sikia na kama ulikueko huko jana.  Na yule wa jana, nina msikia kama mtu niliyemsikia last week mahali pengine.

  Kwa  hivo,  kazi  zetu  wa  Kenya  nyingi  zinafanana,  tafauti  ni  ndogo  hapa  na  pale.   Lakini  kwa  kiviote  Mungu  ametusaidia

tumekuwa  na  kikao  kizure  na  heri  tumshukuru  hata  kwa  mvua  ambayo  imenyesha,  tukulipia  hiyo  mvua.   Imetoka  tu  huko

mbinguni imenyesha, ngombe watapata nyasi, tutapata chakula ,  tena mahindi mazuri yanaendelea na mutapata maziwa, K.C.C

itatafutiwa njia ya kuamuka ndiye maana yake tunachagua watu kwenda parliament ingawa mwingine alisema alisema walienda

kupiga kelele.  Lakini ni kelele ya maana,ili K.C.C  iamuke na uchumi wetu pia ambao umesoroteke uweze kuamushwa.  Sasa

bila ya kupoteza wakati  ili tuende tuagalie ngombe, tuende tuagalie mashamba,  wa  mama  waende  watafute  mboga  na  wazee

waende waone mambo mengine.  Ebu ni muite huyu bwana Kegemei,  yuko wapi?  Chukua mike, bwana kegemai atatuombea

Mungu ili Mungu atusaidie tunapokwenda, sote na tusimama.

Kegemie: Na tuombe, baba  katika jina la bwana wetu yesu kirstu tuna kushukuru kwa ulinzi wako wema, kwa ungozi wako

ambao umetuongoza tangu mwanzo wa mukutano wa leo,  ata  sasa  bwana  tunafika  ukingoni  wa  mukutano.   Tuna  kushukuru

bwana kwa sababu hii kazi ambaye tumefanya leo kuhusu katiba ni njambo ambalo si geni kwetu,  ni jambo ambalo  tukifunua

katika maandishi matakatifu tunaona ya kwamba bwana wewe ndiyo ulianzisha katiba hapo zamani.  Kutimia watumishi wako

zamani,  kuliwapa  katiba,  katiba  bwana  kama  vile  tunavyo  elewa  ni  jinsi  sisi  watu  ambao  ni  wana  Kenya  ama  ni  wananchi

tunatoa maoni namna vile tungetaka tutawaliwe, tumpe mawazo yetu mtawala yule ambaye atatutawala kwa sasa  na katika siku

za usoni.  Bwana tunakushukuru kwa ungozi wako ambye umeongoza wa fanyi kazi wa katiba,  hawa  commissioners  ambaye

umewaleta, na tunakuomba ili uweze kuwaongoza wanapoendelea na hii kazi bwana wawe watu wa hekima,  kwa  kutumainie

sana ili wafanye kazi kulingana na mapenzi yako.  Ata nasi wakaji  wa hapa bwana tuna kushukuru, tunakushukuru kwa  mvua,

tunakushukuru  kwa  mambo  mengi  mazuri  ambayo  umetufanyia.   Katika  mwisho  wa  mukutano  huu  bwana  tunakutarajia  ili

uweze kutuongoza tunapo elekea ma nyumbani mwetu na katika makazini mwetu, maana nina kuomba katika jina la bwana yetu

yesu Kristu, Amen.
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