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CONSTITUTIONOF KENYA REVIEW COMMISSION PUBLIC HEARINGS, HELD AT WESTERN
PROVINCE, EMUHAYA AT EBUNANGWE INTERIOR CHURCH ON 7TH AUGUST 2002.

Present.

Bishop Njoroge           -         Comissioner
Ibrahim Lethome            -        Comissioner

Secretariat Staff in Attendance

Triza Apondi          Programme Officer
James Macharia     Assistant programme officer
Lydia Moraa          Verbatim Recorder

The meeting started at 9.30 a.m. with Comissioner Bishop Njoroge being on chair.

District Coordinator- Agnes Ayuma

Prayer: Mungu baba mamulaka yote. Tuko hapa kwa shauri na kwa mapenzi ya nchi yetu kutaayarisha Katiba ambayo itatufaa

na kutuendelesha na Bwana tunaomba, tukianza tuwe na wewe na tuendelee hivyo, hivyo na maoni yote ambayo tutakupa yawe

itakupaliwa machoni mwako, na utuongoze nautusaidie katika yote. Na ni kwa jina la Yesu Kristo Bwana wetu. Amen.

Com.  Bishop.  Njoroge:  Jina  langu  ninaitwa  Comissioner.  Bishop  Njoroge,  na  nina  comissioner  mwezangu  ambaye  pia

ningependa haweze kuwasalimia na hatawapia tutafanya nini.

Com. Lethome: Watu wa Emuhaya, mlembe? Mlembe bosi? Kwa majina ninaitwa Commissioner Ibrahim Lethome Asman. 

Com.  Bishop  Njoroge:  Tumekuja  na  programme  officer,  na  programme  officer  atatujulisha  yeye  ni  nani  na  watu  wa

secretarial. Asante. 

Triza Apondi: Mlembe?  Mimi ninaitwa Triza Apondi, na ni programmme officer katika tume ya kurkebisha katiba na tuko na

James macharia,  Jeff hatakuwa hanaadika maneno yale mtakua mmeongea, Lydia Moraa,  Lydia anafanya  recording  verbatim

record. Asanteni.

Com. Bishop. Njoroge: District coordinator na hatatoweka hapa pia hatujulishe wale wanafanya Kazi nao, 

Agnes  Ayuma: Asante sana,  Bwana comissioner,  mimi ni  district  coordinator  Vihiga  district  na  kwa  majina  ninaitwa  Agnes
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Ayuma Otubo, kwa wale ambo hamjanijua.  Na tuko na wale watu wa kamati muhaya constitutional committee ambo tunafanya

kazi  nao  mnajua  wengi  wao  mnawajua,  lakini  kwa  sasa  niko  tu  na  mmoja,  Mr.  Opanga  karibu.  Huyu  ni  Councilor  Steve

Opanga, ni yeye anawakilisha civic leaders kwa kamati yetu, karibu. 

Cllr Opanga: Commissioners wale wamekuja kutoa maoni, mlembe. Mimi ni Councilor…Ombaka ninawakilisha civic leaders,

nikiwa kama councilor wa North Bunyore. Asanteni. 

Agnes Ayuma: Asante bwana …na ningependa kuwajuliza kwamba,  leo katika hii emuhaya Constituency tuko na panels pili.

Kuna comissioners wengine wako pale,  tima  mission  church,  na  ninataraji  wengi  wa  kamati,  emuhaya  Constitutioncommittee

wamenda kukaa na wale , na kuna wale ambao nina watarajia kufika hapa kusaidiane hapa. 

 Sasa nitajukua hii jukumu kwa kuwashukuru sana kwa kufika hapa na kutoa maoni yenu, kati yenu ninajua kuna wale wametoa

Elimu kwa  Huma,  yaani  civic  education,  pia  ninawshukuru  sana   mulifanya  kazi  mzuri  na  watu  leo  watatoa  maoni  yao,  na

ningependa  kuwajulisha  kwamba  ikiwa  huwezi  kuongea  vizuri  kwa  lugha  ya  kimopo,  na  kiswahili  usiwe  na  hofu  ,  unaweza

kuongea kwa lugha ya Kinyore, si Kinyore ni kizuri? Uongee kwa lugha ya Kinyore tutafasiri,  ili comissioners waweze kujua ni

nini unajaribu  kuwaambia.  ninataka  mutoe  maoni  yenu  bila  kuogopa.   Hakuna  mtu  ambaye  atawasumbua  kwa  kutoa  maoni

yenu na mjue ya kwamba maoni yenu yatachukuliwa mahanani,  kwa sababu , marudio yatarudi tu hapa. Asateni ni hayo tu.

Com.  Bishop  Njoroge:  Asante  sana  District  co-ordinator,  sasa  ninataka  kuwaeleza  vile  tutakavyo  endelea,  tuna  list  hapa

ambayo tumeletewa, na list hii inamajina, kuna wengine wameandika kwamba wangetaka,  kutoa maoni bila maandishi, na kuna

wale  ambao  wana  maandishi.   Hukitoa  maoni  utakuja  huketi  hapa,  na  hukisha  kutoa  maoni  hutaenda  pale  kwa  programme

officer na jina lako litaingiswa katika kitabu, kwa hivyo, Kutoka hap ahutaenda pale.

Jambo la pili, kuna wale wanao memorandum, na  hawataki  kuzungumuza,  hukiwa  na  memorandum,  na  hautaki  kuzungumza,

hataikisha  katika  orodha  na  utaiacha  pale.   Kila  mtu  hatakaye  zungumsa  tutampatia  dakika  tano,  na  mnajua  sisi  wote  nui

wakenya  tunajua  shida  za  nchi  hii,  na  sio  shida  tuaaitaji,  kitu  tunaitaji  ni  mandekesho  na  tutajua  ni  shida  gani,  (not  clear)

tunaweza kuwa na shida ya hospittali watu wamesoma hakun amadawa,  watu hawana peza ya kulipia madawa,  hiyo hiko kwa

kila mahali, ni kweli? Au si kweli?… hata (not clear)  kila mkenya ambaye,  hanajua (not clear)  baada  ya  kutwapia  hiyo  shida

twapie hunataka tufanye nini? Kuna wengine wametuapia,  wana tuwe na matibabu ya bure hiyo ndio Constitutionhiyo nisawa,

wengine wametuambia hawatki madakitali wawe na clinic yao, tafadhali mtuambie mapendekesho kuliko kutuambia shida kwa,

sababu shida tunasijua na shida si vijo, kusaidia kurekebisha katiba ni mapendekesho,  mumenifaamu, kwa hivyo, ninawaomba

mkija, museme mapendeskesho,  kun awengine wanweza  kuwa  na  memorandum  kubwa  hatutaki,  usome  memorandum,  yote

kwa sababu huko  Nairobi,  tuna  watu  karibu  arubaini  wanongoja  memorandum  hizi  n  akuanalisi,  na  kuweka  mahali  zinaitaji,

kuwekwa,  mumesikia  hivyo  ,  kwa  hivyo  tunataka,  tunataka  kuhiglight,  usisome  yote,  hili  huweze  kuzungumzia  mambo  yote

sawa  sawa,   ukisoma  yote  dakika  zako  sitaisha  kabla  hauja  zungumuza,  don’t  read   the  whole  memorandum,  just  highlight
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because we have people  in Nairobi  waiting for those memorandum,  to  analyze  them  and  put  them  in  the  report  sawa  sawa,

hukisikia nimekuapia umebakisha dakika moja, hujue  wakati wako huko karibu kuisha, tafadhalini.

Jambo la tatu ni hili, kila mtu hana haki ya kutoa  maoni  yake,  na  mtu  hakitoa  maoni  husizungumze  huku  kwa  nini...  hutakuja

hapa tu hap akam a haokupaliani na hayo maoni, huzungumze yako,  what I am sayiong is that ,  we  must  repect  everybody’s

views, don’t make noise about  their views sawa,sawa,  na mnajua pia tunapasa sauti zenu na (not clear).  Kukiwa kelele nyi gi

maoni yenu ikienda pale, itakuwa ni kelele, itakuwa nin bure, kwa sabau itakuwa imepotea.  Kwa hivyo tumenawashukuru kwa

jiri mumekuja, jambo ya mwisho tutaenda kama orodha ilivyo hadikwa,  kawaida yetu atupendi mtu kuja na kusema nimekuja

kwa sababu mimi ni mtu mzima nina heshioma nipeleke mbele, kwa hivyo tutafuata orodha.  Lakini tukiwa na mwalimu amekuja

hapa na tunataka arudi shule, si ni vizuri tumpatie nafasi, na tukiwa n amama mja mzito, si pia na yeye ni vizuri ,  kumpatia nafasi,

hama tukiwa na mtu mgochwa na mbunge hakikuja tutamfanya hasikishe lakini baadaye tutampatia,  kawaida tunamfanya hakae

kama zaa moja na nusu hazikishe vile watu wansema.  Asanteni sana.  Sasa tutaanza na Ismael Mutola.

Tukitaja majina yenu vibaya mtusamehe, ni vile tu hatujui, sana juu ya .. njoo hapa mutola, njoo hapa Mutola. Ismael

Mr.Ismael Mutola: High commissioner yetu, na maofficer na wezangu walio kuja kuziriki hapa tusalamiane, kwa jina la Yesu,

hamjambo?  Maoni  yangu  ni  hali  ya  husalama  kwa  nchi  yetu,  husalama  wetu  humesolota,  na  humesolotea  nawatu  wengi

wansema wan haki ya kuishi na wengine hawan ahaki ya kuishi.  Haki ya kuishi, mtu hanaweza kuwa na mahali yake ameweka

ndani ya nyumba yake na watu wengine wanaenda wanafamia mali yake na kumnyanganya mali na kumua. Hakish huliwa, yule

mtu aliye tenda kitendo hicho hanakamatwa,  hacienda mbele ,  hunasikia kuna haki yeye hanachiliwa hanakaa nje,  na yule mtu

aliwye kufa, na haki yake kuisha, na amesikwa kaburini.  Hii inaonyesha kwamba mtu ataendelea kufanya mapaya kwa sasbau

ameajiliwa anakaa nche ,  itanfanya haendelee kufanya mambaya akiwajiliowa hakae nje.   Kwa hivyo tungeomba, ekiwezekan

amtu akipatikana mtu ametanda matendo hayo hawekwe jinni ya sheria mapaka hatakapo maliza kezi yake kotini, halafu ajiliwe,

ikiwa  atashida  haukumiwe,  kwa  sabau  mtu  hawezi  kutenda  mambaya,  halafu  anaweka  peza  na  anaendelea  kutendatu,  na

kuangamiza watu wengi na ni mtu mmjoja tu.

Ya pili, sissikama watu wa bunyore hawa watu we sehemu za magharibi, shida zetu ni nyingi na hasitatiliwi  kwa  kufuatana  na

umasikini ambao  humetukumba,  mishaada  mingi  haifii  huku  na  hatujui  ni  kwa  nini,  inapotelea  huku  na  sisi  hatupati  mishaada

yoyote na hatujui sisi ni wanchi wa Kenya ham sisi si waKenya?   Watu  wa  magahariobi  huko.   Hikiwa  sisi  ni  wanainchi  wa

Kenya kwa nini mishaada hii haitepeshwe mahali popote kam vile sisi ni wanainchi wa Kenya.

Ya tatu, ni jambo hapalo Tume imeongea kuhuzu hospitali,  tunaitaji hospitali zetu xiwe za kutibu sisi free,  kwa maana hilikuwa

katiakl Katiba ya kwanza , kuopndoa hujika na magojwa, na husalama, na sasa hikiwa sisi tunalipa hospitali  na hunalipa galama

kubwa na unakozea sasa hutafanya nini? Kwa hivyo tunaitaji hospitali ziwe, za free, mtu hanaweza hatibiwe hakipatwa na shida.

Na hizi clinic za private, ikiwezekana ziweze kufukwa kwa sababu zinakula pesa zetu nyingi.  

Ya nne, ni kwamba ni hali ya mikopo  katika  Banki,  watu  wanakopa  pesa  kwa  Banki,  ni  wale  wanao  vitu  na  watu  wengine
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wenye hawana peza hawatakupesha,  hii  himefanya  tumejakiwa  kuwa  na  humasikini,  kwa  sababu  hatukupaliwe  kukopa  kitu,

ndani ya Banki,  ikiwa mtu hana shamba lake hakupaliwe kwenda  kukopa  mkopo,  hili  hafanye  maendeleo  ya  kuchenga  nchi,

nafikiri yangu imefika hapo. Hayo ndio maoni yangu.

Com. Bishop Njoroge: Asante sana, tupate Nelson Kholi (not clear)

Mr. Nelson  Kholi:   Tusalaiane  wote,  hamjambo  wote,  yangu  nitaongea  juu  ya  mashamba,  mashamba  inaonekan  imekuwa

ghalama kubwa kwa sisi waninchi wa Kenya, Hunaweza kuwa huna shamba acre tano, na hunaona wengine, wan shamba zaidi

ya elfu pili ama elfu mia  moja,  ningependa  Katiba  hiruhusiwe  kurekebisha  haya  maneno  ya  kwamba  mtu  hakiwa  acre  kama

hamsini ziwe zimemtosha na hizo zingine, zijukuliwe ziweze kufany watu wawe na kazi,  hapapo hitakuwa  na  mavuno  kusaidia

kila mwainchi hili hajimtu maishani. 

Jambo lingine, ni ngependa Kaatiba  yetu hiruhuzu hivi kulikana na defense,  mambo  ya  defense  sasa,  ningependa  Katiba  yetu

sasa  tuwe  na  mtu,  ama  minister,  ambaye  anaweza  kuruhusiwa  kusimamia  hiyo  hidha  kabisa  na  hawe  na  huwezo  jini  ya

Comissioner ama Board hapayo itakuwa na mapendekezo yake, kulikan an hutaratibu wa parliament.

Jambo lingine ni, Basic rights, Nigependelea Katiba hituruhusu sisi, tutumie haki yetu kama ni mapato hapayo tunapata,  tusiweze

kusubuliwa  hikiwa  mtu  hana  tengeneza  kitu  kama  chakula  na  hana  watu  kwa  boma  yake  watu  kama  kuni  au  ishirini,

wanaendelea na maendeleo yao kulingana na utamaduni wetu na tunaingiliwa kama hauna haki ya kuishi hapo,  hunaingiliwa na

hunateshwa, kama hauna haki (not clear)  Asante,  hata kama hunatengeneza pombe ya kienyeji”busaa” na hunaona hunaigiliwa

hunatoa  pesa  dnio  huajiliwe,  ningependekesha  busaa  iahirishwe  kulikan  na  Constitutionyetu  ya  Kenya,  hili,  tusinyime  watu

wengine kazi.  

Jambo lingine  ambalo  ningesema,  ni  Ugawaji  wa  malia  yetu,  ningependekeza  serikali,  ikiwa  katiba  itaweza  kuiruhuzu,  igawe

mali, kwa kila mkoa au kwa kila sub-location hili hiyo mali hapayo inagawa watu,  wajipatie kazi mahali hao,  hili wasitoke hapa

wakienda  mahali  kuingine.  Na  hali  kadhalika,  wanenda  wanasheherekea  huko,  wakirudi  huko  haowezi  jua  ni  kitu  gani

kinaendeale. Sasa nimefikiria kama cake ingeweza kuwanganywa, equally kwa kila mmoja, ingekuwa nin vizuri.

Ningependa upande wa kuchukuliwa watu kuandikwa katiak Army, mimi ningependekeswa hivi, katiba ituruhuzu ya  kwamba

kila mmoja, wa Kenya aliye na miaka kumi na nane baada  ya masomo yake ya form four aingishwe katika Akazi ya Army na

vyiombo viote viwe kule na hajifunze kila kitu, halafu yule hatakaye patikana hanaweza kuendelea na masomo baada  ya kutoka

huko.   Na  yule  anayeona  hamepata  experience  ya  kutosha  vile  halikuwa  huko,  hatangalia  mambo  ya  kazi  kwa  hivyo,  hili

tusiruhuzu, systhem ambayo inatumiwa wakati huu, ambapo kila mtu rasima hutoe kitu ndio mtoto wako hajukuliwe ama huwe

na God father,  ndivyo iwezekane na hiyo itakuwa imenyima mwanchi haki yake.   Maoni yangu ndio hayo hapayo ningependa

kupendekeza kwa Comissioner katiba ya leo na nimeshukuru kukaa kwenu na ambo wameisikiza asante.
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Com. Bishop Njoroge: Thank you very much for those views, (not clear) African Interior Church, Reverend 

Rev.Charles  Anabaka: Comisioners I have something to say,  on the constitutional Review and I want to say first,  and  fore

most we want our Constitutionto have introduction where it states  exactly who we are,  what are  our experiences and what  is

our destiny as a people. And if possible the introduction should state clearly than the word tribe, should be removed from all the

documents.  So that we know state as the people of Kenya and that is all.

Second thing, I want also to state that all our powers of government bring from the solvent will of the people  and so the people

should be seen to be controlling the state power through their elected representatives.  The (not clear)  of government should be

seen to be independent and not just in theory but in practice.

Third  point,  I  want  to  stress  on  is  the  constitutional  supremacy.  The  Constitutionshould  be  a  document  that  is  not  just  a

document that will be easily changed as the will of the people who are in parliament but it should be made difficult to change it ,

that is from the present 65%, we want to move that 75%, for any part of the Constitutionto be changed, and we are  also saying

that  we  are  proposing  that  we  have  the  two  chambers  of  the  house  i.e.  upper  house  and  the  lower  house  where  we  this

Constitutionamendments should be subjected to.   Some parts  of the Constitutionwe are  saying instead  of  being  changed  they

should  be  subjected  as  a  referendum,  where  the  people  are  seen  to  participate  directly  but  not  just  their  representatives,

because in most cases we are not asked for those amendments to be made.

Political parties: we are  saying that political parties  as  a church play a very important,  role in the mobilization of the public but

we are saying also that, the political parties particulary the opposition parties should only not be seen to be  opposing,  so that all

the time they are  opposing even  when  something  is  good  they  are  opposing  ,  they  should  be  seen  to  be  participating  in  the

development of the country.  That means even if the ruling party gives a good motion and it is for the welfare of all Kenyans it

should be supported  by all, whether in opposition or  in the ruling party.  We  are  also  recommending  ,  that  we  don’t  need  all

those parties that we have today we only need the Constitutionto make a provision for only five of them so that people  are  not

divided into very small parties as such. 

We are also saying that the political parties  with good representation,  the parliament should be financed by the state,  from the

treasury.  Let me comment something on the judiciary, we are saying that the current structure of the judiciary is not adequate,  it

can also be improved by creating some small (not clear) courts  at  the divisional level. So  that justice is seen to be  displaced as

quickly as possible.  The current system where people are  subjected to long traveling distances should be done away with, we

are  saying  we  need  an  independent  judicial  services  commission  and  we  are  also  saying  that  for  those  to  be  appointed  as

judicial officers should be people with the University Degree that is,  LL.B and they at  least  three years  experience in public or

private service.  
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We are also saying that these people should work up to 65 years.

The appointment of those of the judges it has been seen that, some of this people  from the private are  appointed directly to the

level of the judge,  but we are  saying this is causing frustration to the serving officers in the field,  where  as  we  appreciate  that

they  are  doing  a  good  work,  we  feel  that  the  level  of  a  good  principle  magistrate  it  is  very  high  enough  and  whoever  is

appointing should appoint them starting at that level.  I think that is (not clear).

On local government, it is another area I want to comment; we are saying the local authority should be empowered,  and should

have very little to do with the central, in other words some of the function being done  at the central government level, should be

based in the local authorities so that they are seen to work and to find rule where by the mayors and the chairmen are  subjected

to elections after two years should be discouraged,  they  should serve a full five years  terms and at  the same time they should

be elected by the people.      

I want to say something on  the  basic  rights  and  the  saying  that  our,  Constitutionshould  provide  for  the  basic  rights  of  every

Kenyan and guarantee this in the constitution. May I say something on the right to live, that should be guaranteed but,  we are

saying that the death penalty in our courts  should not be  moved but it should stay,  because  it acts  as  a talent to  some  people

who may have go too far. 

On management and use of National resources,  I want to say as  a church we  are  recommending  that,  there  should  be  a  fair

sharing distribution and management of the National Resources.   These resources should not be seen to serve a particular area,

but should be seen to serve all Kenyans as  a whole.   I  want to say the poverty level in this districts is  57%  and  you  can  see

people are very poor, want we are saying is that the farmers must be protected although we cherish the idea of free market  and

mobilised  market  but  we  are  saying  we  are  still  a  young  nation  hour  farmers  must  be  protected  and  we  want  maize  cereal

stores, to be put up in Emuhaya so that, the people of Emuhaya have an access to put at all times. 

I want to finish by saying; cost-sharing policy in education and in  health  is  making  education  in  accessible  by  many  Kenyans

particularly in this particular area.  Also many   Kenyans are  dying because  of that policy and yet have dirty   poor  services in

our hospitals and when you go there are asked for this money and a simple element like malaria or nemonia, they just kill you at

the spot.  That is why we are  saying  that  the  cost  sharing  policy  should  be  looked  into  and  that  can  be  taken  care  of  if  our

resources are shared properly, distributed fairly and they are  managed propely and they are  managed properly and corruption

ig gotten lead of.

Lastly I want to say,  we are  recommending that we do not want any absolute power  to be  invested in an individual, we want

this power to be shared so that we have a President who is ceremonial, then we have a prime minister who will be  the leader  of
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government business in the parliament and at the same time who will be able to form a government that is from the party that is

wining, that has the majority in the parliament and that is want I think I can say on the behave of the church and I want to say

we want  people  who  are  able,  and  not  just  people  who  are  selected  because  they  belong  to  a  particular  ethnic  group,  but

people who are able administratively, politically to be given responsibilities  of power. Thank you very much.

Di.Cor: Can we have Brown Olukusi? 

Mr.Brown Olukusi:   Comissioners  ladies  and  gentlemen,  to  the  result  of  the  meeting  of  North  Bunyore  Location,  opinion

leaders,  My  names  are  chairman,  retired  senior  chief  Gesiko  chiemo,  secretary  Pastor  Brown  Olukusi,  assistant  secretary,

Mr.Frank Ojiondo,  editor  Mr.  Ainea Mulima Esibila. Who did it in English, Mr.  Gilbene Denta,  who  did  it  in  Kiswahili?  We

had also councilor Gilbert speaker ombaka. (Not clear) Okay thanks you.

We need a preamble in the constitution; the government should have two  languages  for  communication  that  is  Kiswahili  as  a

national  language,  and  English  as  a  Official  language.   The  Constitutionshould  be  made  by  the  people;  the  making  of  the

Constitutionshould be gin from the grassroot.

The Constitutionof Kenya should be people driven, reflecting national unity. And all the laws of the land.  Direct principles of the

state policy, we need a statement in a Constitutioncapturing the national philosophy of love peace and unit, as  guiding principles.

 

The democratic  principles should state  clearly that the power  belongs to the people  and should  be  exercised  on  their  behave

through the representation. 

There should be equal distribution of national resources;  there should be peace  and justice to all Kenyans,  regardless  race  of

tribe and ethnic.  All Kenyans have a very important values that should  be  reflected  in  a  Constitutionsuch  as,  minerals,  clean

water, land education etc.  

Women should be enabled to reach high levels of leadership.  The principles  should  be  enforced  into  law.   The  constitutional

supremacy, The Constitutionwill go  through  many  stages  before  being  passed  including  public  hearing,  and  even  referendum

they should therefore not be  amiable to easy amendments,  by the parliament this is especially,  regard  to  grosses  that  may  be

considered.  As  the  core  of  the  constitution,  the  people  of  North  Bunyore  location  suggest  that  65%  be  replaced  by  95%

majority votes before any amendments are done, even though the provision in the following areas  should not be  amended save

for by National referendum: - 

- The bill of rights 

- Presidential term 

- System of governance
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- Transitional government 

- Principle/ relationships

- Manor of electing and removing the President

A commission should be set to collect a referendum.

Citizenship:  Anybody owned by a Kenyan man or woman should be regarded as an automatic citizenship 

Kenyan women and man, and woman, should be able to confer citizenship to foreign husbands or  wives.  Any child born,  by

one Kenyan citizen should  be  granted  Kenyan  automatic  citizenship  regardless  of  the  gender  of  the  parent.  Kenyans  should

have the identification card of birth certificate or passport as evidence of citizenship. 

Defence and National Security: They should be established by the constitution, they should have an Armed forces,  commission

under the ministry of defense and displine in the Armed forces,  (not clear)  personnel.  The President  should be a commander in

chief  of  the  Armed  forces  and  Defense  council;  the  executive  should  have  power  to  declare  war,  but  inconjuction  with  the

defense council.   The Constitutionshould hallow use  of  extraordinary  powers  in  emergences  situations  such  as,  war  National

disasters  e.t.c.  The  exercutive  must  do  this  consultantion  with  the  defense  council,  which  should  be  provided  for  in  the

constitution.  

The parliament must have a role in effecting the emergence powers.

Political  parties:  They  should  have  roles  to  play  other  than,  mobilization  the  Constitutionshould  regulate  the  formation

management and conduct of political parties in terms of membership diversity. 

Difections:  we  should  have  a  maximum  of  three  parties,  political  parties,  should  be  financed  by  the  government,  chcking

balances should be put in place to have the state written in political matters.

Structures and systems of government,  we should  adopt  a  parliamentary  system  of  government  in  which  a  prime  minister,  is

appointed from the majority party in  parliament,  he  should  be  in  charge  of  day  today,  running  of  state,  we  should  distribute

powers of the executive to lower levels.

Most services should be given through the provinces.

The legislature, the appointment should be betted by parliament are as follows:

All top government, adornment the judiciary, and ambassadors.

The function of parliament should be expanded  so  that  it  may  have  powers  of  appointing  all  government  acts,  commission’s

judiciary e.t.c. There are still many appointments you get at present.

 The executive the Presidential candidate should be 35 years of age.
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Presidential Kenya should be limited to two terms of five years age. 

Functions of the President  should be based  on head of state  commander  in  chief  of  the  Armed  Forces  to  National  selection

committee.

Chairing the cabinet meetings head of all state functions.

The judiciary: There should be a permanent constitutional court, to asses the rights of all Kenyans legal aids should be provided

as a right of persons  unable to afford services of lawyers especially in serious cases  and mandatory  in  cases  regarding  to  the

abuse of rights. The judiciary officers should be appointed by the judiciary services commission headed by parliament. 

Minimum qualification of a judiciary officer should be a degree in law the Kenya of the judicial officers should be 10-15 years.

The  (not clear) should be displined through the judicial commission.  Should have qualifications similar to those of magistrates.

The judicial service commission should appoint guards.  Judicial powers of state should be based exclusively in the courts.

Local government: 

Com. Bishop Njoroge: Can we have Dorcas, yuko? Let us have Alfred Asitiba, hatafuatwa na susan nchenga

Mr.Alfred  Asitiba:  Comissioners,  ladies  and  gentlemen  here  is  a  quick  look  of  the  representation  courtesy  of  ECJP

(Economical centre for Justice Peace).  

I  particularly,  stress  on  chapter  three  of  the  Constitutionof  Kenya  election  acts  that  is  41,  there  should  be  an  independent

electoral commission of Kenya vetted in by parliament.   

Presidential and parliamentary and civic election should be held on separate  dates,  that is days.   I  propose  the  current  voting

system where Presidential,  parliamentary and civic elections are  held on the same day.   This is a confusion to  the  voters  who

enter in the voting place,  confusion  on  whether  they  are  voting  in  for  President,  parliamentary  or  civic  leaders,  that  why  we

propose they should be held on separate days to avoid the confusion. 

All a long the idea or  top prolong and dissolve the parliament should not be  based  in the hands of one person,  it should be at

least debated on and make fixed to the all public.

Judiciary: It should be independent as opposed to the current one which is subjected to certain individuals.

Parliamentary:  Should be elected and accountable,  it should not be  answerable to the President  as  in chapter  three part  three

section 58 and 59 of the current Constitutionof Kenya.

Executive: The President  powers  should  be  minimized  as  opposed  to  chapter  two  part  1,2,  and  3.   Section  4  to  29  of  the

current Constitutionof Kenya.  
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Education: There should be a clear rule creating the duties of the school management committees and head teachers as  opposed

to the current education act chapter 211 sections 9 and 37.  Which empowers head teachers  to spend parents  money willingly.

paying accounting officers yet they are not the secretary to the committees ,  there should be an overall of the acts  to stop head

teachers from controlling the school funds.

Land: Various land control  boards  and  land  tribunal  courts  favour  way  to  do  people  side  running  the  common  man,  that  Is

matters pertaining to land should be dealt with by the ministry concern and not the provision administration.

Elections of mayors and the chairman of various local authorities should be, done directly by the public and not the direct  by the

councilors.

Lastly, salaries and allowances of the councilors should be controlled by the central  government,  and  not  the  local  authorities

which some of them cannot manage the salaries and allowances hence subjecting to them to poor services to the public.   Thank

you.

Mr.Geivan Ndenda: I am going to make my presentation on local government the council chairmen and women, the council

chairmen and mayors should be elected by councils and (not clear)  the two  years  term,…  …And  not  clear  location  or  local

authorities. Candidates of council ship should be tested in English and Kiswahili

- They should have a clean track record.

- The  people  should  have  a  right  to  call  their  councilors  through  the  constitutional  court,  their  should  be  nominated

councilors that should not have contested for civic seat in the current elections

- Should be able to carter for special interest and  (not clear) government.

- The President  for the ministry of the local government should be able to dissolve and  send  the  council  in  consultation

with the e Constitutioncourt.

- The electoral system and (not clear) we should practice representative electoral system

- We should retain the simple majority votes as the justice of will and election

- The electoral courses should be designed in a such a way to increase the participation of women in parliament and local

authorities election

- There  should  be  a  minimum  percentage  for  the  members  of  votes  that  in  a  ward,  Constituency  and  Presidential

candidate must attain in order to be declared the winners. 

- Candidate who seek to nomination in one part should not be  allowed to  see   and ( not clear information from another

party.

- The defection of parties, and parties crossing the floor should be rejected, we should be (not clear). 35% representation
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in at least five provinces of Presidential election.

- W  should  have  seats  for  the  civic  vulnerable  groups  e.g.  the  disabled,  we  should  retain  the  current  geographical

Constituency provided, they are covered under the provincial verbally acts.

- We are  not satisfied with the demarcation of the Constitutionand works,  dedudancy  should  be  stabilized  and  will  not

come  to  find  a  special  if  we  deny  Constituency.   The  resent  (word  not  clear)  of  words  should  be  revised  on  the

Constituency (not clear) be split to two. 

- Civic parliamentary Presidential election should be continuing to be held simultaneously.

- Our election process should be (not clear) by continuing to teach civic education or voting procedures and methods and

counting of votes to be done through in the count station occurred area.

- There should be more (not clear) election sector by each candidate.

- Election date should be specified in the Constitution

- The spectral election should be conducted by the electoral.

- The  electoral  process  of  the  year  2002,  election  should  be  held  by  secretariat  can  be  done  in  both  ways  and

announcement to be made immediately.

- The electoral commission should have a minimum of a university degree in law, be  a Kenyan citizen and each candidate

should be represented by at least two commissioners.

- They should be appointed by the independent constitutional judge in the Constitutioncourt.

- Electoral commissions should be (not clear) tenure.

- The standard of the n commissioners should be timed by five years staying in the office reserve elections

- The commissioners should be removed by the offices after the preservations of the new office.

- The electoral commission should be (word not clear) by the central government through the provided time.

- Electoral commission should be appointed to (not clear) apart from the chairman.

- The number of one Constituency should be maintained after every ten years due to population increase.

Basics rights: A Constitutionprovincial for parliamental rights are not adequate, (not clear)…

- Other rights should be entrenched to the constitution, e.g.  political and civil  rights,  economic  and  social  cultural  rights

and such (not clear) the right to decide the government to control over natural resources, the right to (not clear)  the right

of  security  and  the  right  development,  since  the  Constitutionguarantees  the  right  to  life  death  penalty  should  be

abolished.

- The Constitutionshould provide security health care water education shelter food and development as basic rights for all

Kenyans

- The government should have the responsibility of surety that all Kenyans enjoy basic rights such as  security,  health care,

water, education, food and employment.  The internal and external of the security of Kenya should must be  guaranteed

that all  (not  clear)  and  other  basic  needs  e.g.  health  care  water,  education,  shelter  food  and  employment  should  be

possible for all (not clear) other Kenyans.
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- The Constitutionprovide for compulsory and free education to all Kenyans at primary level.

- Kenyan should have a right to seek information of state or any other agency, or organ of the state

- The Constitutionshould guarantee, all workers the right to give their representation.

Com. Bishop Njoroge: (Not clear) Can we have Idmuli Hannington? Amerudi?

Mr.Idmuli Hannington.  Mwenyekiti wa Commission Review Committee mimi nitaongea idadi kubwa ya watoto  ambao

ni mayatima  sasa,  katika  area  hii,  ningependelea  kwamba,  serikali  ijayo  iwe  na  mpango  kamili  ya  kwa  angalia  ni  vipi

tutawatunza hawa watoto,  na kama tutaendelea kuwawaja hivyo, yale aneno tunayosema, security haitakuwa  mzuri.  Kwa

maana  hawa  watakuwa  katiak  njia  ya  hatari,  tuko  na  watoto  mayatima  wengi  wamewajwa  na  wengi  wako  na  wazazi

ambao ni masikini, ambao hawawezio kuwa lea wasome vizuri, na waendelee wapate nafasi yao katika serikali.  Kwa hivyo

jambo hili ninalionelea kama linaendelea kuwa, kikwazo hama kitu cha hatari kwa serikali yetu.

Pili,  ningependa  kuongea  juu  ya  umasikini  watu  wetu  hapa  wengi  ni  masikini  hukiangalia,  hari  ya  mashamba,  watu  hapa

wanishi  kwa  pointi  au  nusu  acre,  na  kitu  wanweza  kufanya  na  wantumia  kilimo  ndio  wapate  chakula,  ya  kuwatosha  ni

vigumu.  Kwa hivyo tungependa serikali iangalie watu wa hapa.   Wangalie ni nanma gani watafanya ndio wapate  chakula,

kwa maana sasa  tumeapiwa hapa ya kwamba tupande chae,  na tumeabiwa tutakuwa watu wanaitwa small-scale  farmers,

watu watapanda chae kwa kiwango kidogo sana.  Lakini Hukiangalia watu wetu wameshidwa kupanda,  hawana  nama  ya

kupata mbegu, mtu ambaye ametengeneza mbegu zake anaauza,  shilingi tano kumi, hiyo imewashinda watu wengi kununua

hili wapande.

Mbolea,  hiko juu ni shilingi elfu  moja  mia  pili,  gunia  moja,  kwa  hivyo  tunaona  serikali  lazima  iwe  na  sheria  ya  kuwainua

hawa watu wapate namna ya wataweza kujinua katika kilimo hiki.  

Basi nikimalizia hapo nitaingia upande wa siasa kido, Nitasema serikali hapayo tutakuwa nayo ni lazima, ijue tuko na viama

vya  ubizani,  na  viama  vya  ubisani  si  hadui  wa  chama  hapacho  kinacho  tawala,  si  hadui  wa  serikali  hapayo  hiko  katika

mamulaka. Hari hilivyo sasa vyama ambavyo viko vya ubisani vinaonekana machoni pa  chama kinacho tawala kama hadui,

watu hawa hawana furaha, tungependa sheria hiwekwe, ya kuwaweka wajulikane ya kwamba hawa watu ninwatu wa mtu

mmoja na wote wanafanya maendeleo ya Kenya.  Kwa hivyo hii ni kusema, tunaweza kuwa na mkutano  mahali,  Hutaona

yule  assistant  chief  anmwaharika  mtu  wa  kanu  ambaye  ni  chairman  wa  kanu  na  mtu  wa  uisani  hakiwa  pale  hatakiwi

kuongea.   Mambo  haya  yanatukela  sana  hapa  yanaleta  roho  zetu  kuwa  na  democracy  hapayo  tunataka  katika  Kenya

haitakuwa, kama sheria haitawekwa ya kuwaweka hawa watu wajue kwamba vyiama vya ubisani na cham kinacho tawala

ni watoto wa mtu mmoja na wote wako pale kuzaidia mabo ya nchi yetu.  Jambo hili ndilo ninaonelea ni mbaya sana.

Neno lingine ni kwamba yule mtu anyaye ingia kwa mamlaka ya serikali asiweke watu wao kuwa ndio ma D.O,  D.C,  kwa
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serikali na watu wengine wanakaa bure.   Jambo hili linakela watu wengine, tukihesabu watu ambao sasa  wako mamulaka,

tutaona watu wa kabila fulani ni wengi kushida kabila engine hiyo ni democracy gani?  Tunataka sheria iwekwe commission

ya public service,  itoe mamlaka ya kutosha  kabisa  watu  wachaguliwe  katika  nyacha  ya  serikali  kwa  njia  ya  haki  si  kwa

sababu  wanatoka  sehemu  ya  mkubwa,  kama  hilivyo  Kenya  ya  leo  hii.   Mambo  haya  yanatukela.   Htutaki  mabo  yaliyo

tokea katika Burundi, ya tusi na utu yaingie hap amtu kulundika watu wa kabila lake  katika  mamlaka  ya  serikali  na  watu

wengine wanatezeka,  sheria hiwekwe  katika  sheria  hijayo  kama  mnataka  tuwe  na  amani,  amani  na  upendo  inatengemea

mambo  kama  haya,  husawa,  ndio  tunalilia  tuna  angalia  kidogo  kidogo  tunjaona  husawa  hauko  na  tunataka  sheria  hii

munatunga, hiweke husaswa,  kama hastutakuqwa na husawa mtu kusema upendo na haki,  hatututakuwa na haki.  Asante.

Sina mengine.

Noah  Engolo:  Asanteni  sana  comissioners  kwa  kuniita  hapa,  na  commissioner  na  wazee  wa  Bunyore  ninasema  wote

hamjambo? Hamjambo tena? Bunyore hii inaonekena watu wamesoma sana,  na hawakusomea Kenya walienda  kusomea

huko ulaya, sasa mambo yale mimi niko nayo, sijui kama nitaingia yule mtu amesemwa, kwa sababu mimi si mzungu, mimi ni

mwafrica wa Kenya ni najua kiswahili.  Nitaongea hili sijui kama imeongewa na kizungu, Kenya,  Katiba ya sasa  tunataka

Kenya  ijukuze,  mchanga  hapana  kosa  Kenya,  Kenya  ina  mchanga,  kubwa  sana  na  wale  watu  walikuwako  mbeleni

wamenyakua mchanga wetu,  tukiangalia,  kama  Bunyore,  Bunyore  watu  ni  kwengi  na  hata  kuna  watu  hawan  amahali  pa

kujenga hata nyumba peke yake, katiba ya sasa ifikilie mambo haya.

Pili, hapa Kenya,  haya maneno yamezungumswa na nikirudia nitakuwa ninamaliza nafasi,  neno  hili  limezungumswa  na  mtu

hapa nikasikia, ya kusema mtu akifanya makosa akipelekwa ndani ya polici hanaenda anatolewa huko na pesa,  tena harudi,

ya pili ya tatu (b) ninataka mtu kama chief, sub-chief warundishwe nadani ya watu wawe wakiwachagua,  kwa sababu,  vile

wanjukuliwa  huko,  wanaweza  kuichagukliwa  yulwe  ambaye  anakisai  hama  kama  hatachaguliwa  wawe  wakienda  mahali

kuingine  kulinda  huko,  na  ya  huko  hanakuja   kurinda  za  zingine,  hapo  itakuwa  mzuri,  kun  asub-chief  wengine  wako  na

kisasi na wengine ndani ya mtaa, hiyo neno sijui kama imesungumswa, 

(Tumeandika)

Mumeandika, haya, neno ya hiyo hiyo nina rudia hii sub-chief, na (not clear)  mtu anakuja hanakufanyia makosa sana ndanii

ya nyumba au kwa boma yako,  saa  hiyo utaenda upige report  hunapiwa toa  peza  kadha  hunatoa  peza  hiyo,  mtu  aletwe,

akishaletwa  tena  ,  hapiwe  toa  peza  ,  hanatoa  kiasi  hile  ulichotoa,  wanaweka  hiyo  psa  kwa  mfuko  wanawapia,  nendeni

nyumbani mwende mkazikisane huko, sasa hiyo inaendelea kisasa, inaendelea hata watu wauane ndani ya pombe na hiyo si

sheria  mzuri.  Ninafikiri  mambo  yangu  ni  mafupi,  ni  hayo  tu  kwa  sababu  mengine  yamesemwa  na  kizungu  sijui  kama

wameninyanganya.  Asanteni sana commissioners na wazee wa Bunyore. 

Aineah  Mulimah  Esipilah:  My  name  is  Linus  Esitira  from  North  Bunyore,   I  would  like  to  send  my  right  to  the

ConstitutionReview Comission  according to the following points:-

- The right of the venerable groups e.t.c. 
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- The  interest  o  f  women  are  not  fully  guaranteed  in  the  constitution,  the  Constitutionshould  state  out  clearly  the

channels of succession.

- The Constitutionshould state  out clearly the channels of possession the  pension  should  be  paid  on  the  (not  clear)

until death and not for the limited time only. 

- The time taken to (not clear)  survivor benefits,  should  be  shortened,  constitutional  women  should  be  given  equal

share as male citizens of Kenya.

- The interest  of people  with disabilities are  not fully taken care  of,  there life is not fully protected  due to un several

infrastructure.  The Constitutionshould guarantee them, equal share as any other person in Kenya. 

- The Constitutionshould guarantee the mechanical employment and  education  and  e.t.c  according  to  the  individual

disability.

-  The Constitutionshould guarantee and protect  the right of students,  insuring  that  the  children’s  Acts  2000  is  fully

followed and dealt.  The government being a role model.

- Other venerable groups, the age, the need in terms of transport food, shelter and e.t.c is not guaranteed.

- The Constitutionshould enable the old age assets, Basic needs and profession.

- The Constitutionshould guarantee the establishment homes for the old age.  

- Age victims should be given free, counseling, medical care and other professions.

- Genetically, the handcrafts should be given free, medical agentives and e.t.c.

-  Medical  cases  should  also  be  guaranteed,  cared  by  the  Constitutionfor  their,  pride  has  been  noticeable  by  the

family members as the risk of the community, this should be in place or  attendance avail to care  for the disabled,  in

story building, and at the nearest offices possible.

- The disabled should also be guaranteed, equal employment regardless of sex. 

- The Constitutionshould make the provisions for the formative action in the favour  of  women  and  other  vulnerable

groups.

Land and property rights: 

- The Constitutionshould guarantee the old men ownership of land, (not clear) individual and family members.

- The family should not have power to compulsorily acquire the private land for nay purpose.

- The state  government local authority should not have the powers  to  control  the  use  of  land  for  the  owner  or

occupiers.

- The issues concerning transfer  and  inheritance  of  land  rights  should  be  addressed  in  the  Constitutionthat  one

should be affected after, neutral applied by both members of the family.

- There should be a succeeding of on land owned by an individual, for example one should own a peronla land

that he can only usse and find effectively.

- There  should  be  succeeding  on  land  owned  by  an  individual  for  example,  their  should  be  restrictions  on

ownership of land by non-citizens for example one must qualify to come a Kenyan citizens first.
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- The procedures for transfer of land should be simplified.

(Not clear) 

- This particular I will recommend 50 acres by an individual, so that we have equal quality in the sharing of the land issue

- Men and women should have access  to land, for example where  married  parties  are  married,  they  should  own  land.

Title deed jointly as a family.

- The pre-independent land tribute, and implement involving certain communities such as  the Maasai,  (not clear)  and the

coastal field, should be retained.

- Kenyans should own land, anywhere in the country; the Constitutionshould guarantee assets to land for every Kenyan.

- Cultural  and  ethnical,  regional  diversity  and  communal  rights:  Kenya  ethnically  and  cultural  diversities,  does  not

contribute to the nation culture.

- Cultural and ethnic diversity should be protected and promoted in the constitution.

- Cultural and ethnic values the rights from our corrective experience should be captured in the constitution, for example,

funding the region traditional brews, clothing and funerals rituals and e.t.c 

- The Constitutionshould ensure that, our interests as  a district  group,  are  taken care  of,  for example the (not clear)  well

established  and  should  be  found  under  the  provisional  boundaries  act.  To  bring  harmony  in  the  people  concern,  to

avoid, leangles or hatred with other tribes or neighbors.  

- Finisity should be dealt  with  under  the  emblem  of  Harambee,  love,  peace  and  unity.  T  o  ensure  unity,  diversity  and

security of the person and property.

- The Constitutionshould provide for protection from the (not clear) aspects of the culture, we should have two languages

Kiswahili a  National language and nglish as an official language.

- The Constitutionshould recognize and promote indigenous languages.

- Management and use of Natural resources.

Can you make that to be your last point?

- The Constitutionshould assist in promoting social equity especially in terms of assets  to natural resources  including land.

 Kenyans should ensure that economic and social democracy are realized, therefore the constitutional law stating that all

Kenyans have a right to fair the nature of resources should be guaranteed.

Environmental and Natural resources: Local pilots, be in acted within an environmental area to protect  easy environments in

each community.

The power  to be  enforced from the community level up to  Nation  level  e.g.  local  elders  councilors,  cultural  leaders,  and

church leaders to enforce laws to protect the government.

The  locals  and  central  government,  should  own  land  process,  the  local  community,  should  be  given  the  first  priority  in

employment and in the leaders in the exbition of elders.
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All Natural resources should be protected by the constitution.

 The  local  community  and  the  central  government  should  be  responsible  for  the  management  and  the  protection  of  the

natural resources.

The Constitutionshould have enough bodies such as, wildlife to conserve environment, (not clear) government. Thank you.

(Not clear) please if you do that the others will not have time to say their views. Catherine Inchere (not clear)

Catherine Inchere:  Comissioneers na wanyore wote hamjambo? Kwa majina ni Catherine inchere.   Mimi nitaongea kuhusu

wanawake wajane, na wazee pamoja nawatoto ambo wamewajua na wazazi wao.  Wanawake wajane wako na shida pali pali

katika  boma  za,  wakisha  kuanjua  na  mabwana  zao  wanapata  shida  nyingi,  kwanza,  wanapaguliwa  katika  familia  zao,  pili

hawana  right  ya  kusema  katika  familia  zao,kwa  hivyo  ninataka  serikali  eangalie  kwa  hiyo  ,  kuwa  wawe  na  right  kwa  kitu

chochote katika familia zao na katika serikali.

Pili, wanawake ambao wamewajua hawana nafasi ya kusema mambo mengi, wanasema ya kwamba wanawake amboa hawana

mabwana hawana ruhusa ya kusema.  Kwa hivyo tunataka serikali ama Constitutionitupatie nafasi hiliwanawake nao wawe na

ruhusa ya kuongea.

Tatu, Kwa wazee wakongwe na wamama wakongwe,  hukienda wa barabarani,  hunakutana na wazee wengine wangokwe na

wamama wakongwe ambao hawajiwezi, na wengine wanakaa,  tu huko hawana ya kufanya na  hawana  msimamo  kamili,  kwa

hivyo  ninataka  constitution,  ama  serikali  hiwape  nafasi  ama  iwatafutie  njia,  hapayo  hawa  wazee  wangokwe,  wanaweza

kuwazaidia. 

Watoto ambo wamewajua na wazazi waomayatima, watoto amboa wamewajua na wazazi wao mayatima, wako na shida nyingi

sana,  kwanza  kabisa  wazazi  wakishakufa  wote  watoto  hupata  shida,  huko  nyumbani,  hawana  hulishi  polahawana  mafasi,

hawana  chakula,  ingawa  wanaweza  kupata  lakini  ni  kidogo,  haiwatoshi  wtoto  huwa  na  shida  wanaweza  kuwa  wengine

wakiendelea  shule  kidogo,  wafika  kiwango  fulani  wanakaa  nyumbani  kwa  sababu  hawana  fisi.  Kuna  watoto  wengine

wanajikaza watoto hoa wanaendelea lakini, wakifika kiwako ya shule ya secondary huwa ni shida kwa sababu hao walimu wa

shule za secondary, hawajui ya kwamba hawa watoto ni mayatima, 

Question: Njoroge: Hawa watoto (not clear)

Cathrine: Ninafikiria, ya kwamba hawa watoto wapewe masomo ya bur, tena hawa watoto  wapewe health care  ya bure kwa

sababu, hawana mahali popote pa kutoa

Com. Bishop Njoroge: Mama hayo tunajua, (not clear)
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Cattherine: Asante, kwa hivyo ninaona wakiwapatia hawa free education,  health care  hawa watoto  wataendelea vizuri. Kwa

haya machache nasema Asante.

Question: Com.Lethome: Hili wajane,  wanawake wajane,  wa…  na  katiba,  na  wawe  na  haki  ya  mali,  ungependa  (not  clear)

hiwe, … Mama na baba.

Catherine: Ndio ningetaka ikiandikwa baba na mama, baba akianga dunia mama anapaki nayo.

Com. lethome: (not clear)

Catherine:  Kulikana  mila  zetu,  kurithi  mali  baba  kama  hamekufa  watoto  wa  kiume,  ndio  hufikiriwa  kwanza,  kwa  hivyo

ninasema  ya  kwamba,  mtoto  ni  mtoto,  wote  wafikiriwe,  hawe  ni  wa  kiume  au  mwanamke  wote  wafikiriwe.   Halafu  tena

wanawake wajane wapate pension, ikiwa mumewe likuwa anafanya kazi na serikali hapate  pension mpaka siku hatakapo haga

dunia. Asante.

Com. Bishop Njoroge: Justone Okwero Musungu na atafuatwa na Laban Muhando Muhisa, njoo hapa karibu.

Mr. Justone  Okwero Musungu: Mimi ni Justone Okwera  Musungu, mimi ni mzee wa (not clear).   Mimi kwangu ninasema

kwa upande wa wazee wa mtaa, tunafinywa sana na serikali ya Kenya,  kwa sababu kazi nyingi inayofanyika Kenya,  kwa vijiji

likuru, kila ‘Likuru “ hukiwa mwahalifu, Polici hawawezi kujua hata,  assistant  chief hawezi kujua,  kwa sababu wazee wa mtaa

ndio wanakaa karibu na waleo wakorofi.  Kwa hivyo ninapendelea wazee wamitaa wafikiriwe sana na serikali ya Kenya wawe

wakipata mishaharea,  kwa sababu mimi ninweza kujukua mtu, wa  pombe,  hukiwa  nani,  hukiperleka  kwa  police  hatatoa  kitu

huko  na  hatajiliwa  na  mimi nimempeleka,  sipati  kitu,  na  msahara  sipati  kitu,  ninataka  nipate  msahara  kulikana  na  hile  kazi

nimefanya.

Ya pili, natakawajulikane tukienda kwa serehe (not clear)  polici wanafaa uniform, chief  wanafaa,  assistant  wanafaa,  na  likuru

hawezi kujulikana huyu ni likuru, hanawez kusukumwa, na wewe ni mtu wa serkali.  

Com. Lethome: Hunataka wapewe nini?

Mr.Justone: Nataka wapewe uniform, hiyo ni yangu.

Ya tatu, ninongea katika kimbulizo ya wasijana wale wameolewa, kwa mfano mimi mtoto wangu, hameoa kule kwa wagiriama

mombasa,  na haliolewa kama hana kitabulisho  hakakuja  kwangu  na  ninkatoa  mali  kama,  mtoto  wagnu  na  hakakaa  kwangu,

lakini akati  hanataka hapate  kitabulisho watamtuma  haende  kwao  tena,  kule  giriama  haende  alete  kitabulisho  ya  mama  yake

ams baba  yake,  na huyo nio mtoto wangu hapa,  hatapoteza  pesa  nyingi  kwenda  huko  ndio  halite  kitabulisho  cha  mamayake
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ndio hapate kitambulisho ya pande hii, na hicho kitambulisho ni cha Kenya mimi ninapendelea huyu mtoto ni wangu ,  Hakipenda

kujukua kitambulisho , hachukue yangu , ni ya baba yake ndio garama hiwe kidogo,  na hapate  kitambulisho, hanaleta ya mama

yake hachukui, mda mfupi, watassema hapandilishe jina y abwana wake tena hatatoa pesa , hiyo itakua ni garama kubwa. 

Com.Bishop Njoroge: (not clear)

Mr.Justone Okwero: Yangu ni hiyo tu.(not clear)

Com.Bishop  Njoroge: sante  sana  mzee,  (not  clear)  wewe  ni  nani?  Laban,  laban  nanai?  Muhando.  Charles  Ojode  hakoo

wapi? Hutamfuata Laban.

Charles Ojode:  Hamjambo wote, mimi yangu nitaongea hupande wa vichana

Com. Bishop Njoroge: Jina lako

Charles  Ojode: Ninaitwa Charles Ojode.  Vijan apande hii ya kwetu hawana viongozi yaani kutoka kwa serikali,  natunataka

hao youth leaders  watoke kwa serikali na waandikwe,  lakini wale youth leaders  wale wako saa  hizi, ni wakutoka kwa viama,

vile viko saa hizi, navyo hao hakuna kitu wansaidia vijana pande hii.

Kitu  engine,  ya  pili,  ni  mambo  ya  transfer  of  land  title  deed  tungependelea  hiyo  mambo  ya  transfer  ya  shamba  iwe  free  of

charge,  kwa  sababu  area  ya  kwetu  hii  iko  na  mashamba,  iko  na  land  title  deed  kutoka  kwa  babu  yangu  mpaka  sasa  ndio

inatumika, sasa tunataka iwe free of charge, itakuwa ni hafadhali kidogo ni hayo tu.

Com. Bishop Njoroge:  Laban Muhando Muhisa

(Not clear) Dorcas

Laban Muhando: Comissioners, ladies and gentlemen, my names is Laban Muhano Muhisa.  My main ain of coming here,  is

that the President should not have more power, than parliament,

Secondly,  off  study  imekuwa  too  much,  na  dictatershipekuwa  too  much.  Napendekeza  kwamba  sheria  ijukuliwe  mkononi,

kama hupande wa President, napendelea kwamba, President hapate mamlaka kutoka parliament.

Com. Bishop Njoroge: Hiyo humemaliza.

Laban Muhando: Napendekeza  serikali hijukue hatua hapayo inaweza kuja kesho au kesho kutw, hawa watu  wajukushwe,

wapelekwe mahakamani.
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Thirdly, court haina uhuru wa kurule kesi katika kesi zetu, 

Com.Bishop Njoroge: Unapendekza nini?

Laban Muhando: Napendekeza Court iwe free na kesi zao.

Fourth, ningependelea kwamba this free education ambayo mnasema free education sisi ndio tulisema free education (not clear).

Siku hizi walimu wamekua too much, off study imeaza  na  huko,  inaingilia  mpaka  kwa  watotot  wa  shule  kufukuswa  kila  siku

jiani, ningependekezh  baaada  ya  kufukuza  watoto,  hao  walimu  wahite  wazazi,  waende  shule,  bada  ya  kufukuza  watoto  kila

wakati unakutana na watoto njiani.

Ya tano, ningependelea yakwamba, kitu ambacho tunaitaji sana kwa wakati huu kama dictatership inaendelea kwa wakati  huu,

niende kwa siasa, ambayo President  hako na powers  kuliko parliament,  ningependelea hiyo itolewe, hiyo dictatorship ambayo

hanarecruit  watu,  kama hanavyo  taka,  sio  muri,  mimi nigeonelea,  hikatwe  na  tuone  ni  kitu  ganio  tunaweza  kufanya  Asanteni

sana.

Com.Bishop Njoroge: Asante, Bwana Laban, (not clear)

Comissioners, na wote ambo mumefika hapa ningependa kuwasalamia, hamjambo nyote? Kwa jina ninitwa Dorcas  Kasiagira.

Mimi nitaongea juu ya kabila nyingi katika Kenya,  na tuko Kenya uhuru, ninafikiri Kenya tuko na  kabila  tofauti  na  tumesema

tuko Kenya uhuru, na Kenya uhuru yenyewe hatuko Kenya uhuru, sababu ninayosema  hivyo,  tuko  na  watoto,  na  wanaweza

kuolewa  mahali  popote  hanapo  penda,  na  kuna  wakati  hukifika,  mtoto  pengine  ndio  wanaweza  kutawanyinka.  Halafu  huyo

mtoto anakurudia wewe, kama mzazi, kwa hivyo tuna kabila zingine, ikiwamtotto wako hameolewa huko, na hazae watoto  tano

au sita, anakurudia wewew kwa sabau ndoa yao imefujika.  

Kwa hivyo pengine huyu kijana,  hakukupatia mali, na kabila zetu sisi waluhya, msichana hakicha kwa  mboma  na  watoto,  sisi

tunasema ni lasima mtotot halewe na baba, a kuna kabila zingine, wanafukuza msichana pamoja na mtoto wanasema ni zawadi

ya msichana, kwa hivyo sisi kaa  waluhya,  tunaona  ni  shida  kwa  sababu  hatuna  mashamba  tutapatia  hawa  watoto.  Tunataka

serikali ifikirie ya kwamba baba  ni chukumu, hajukue watoto  wake,  kama amezaa watototna  msichana  wako,  ni  lazima  baba

hachukue chukumu ya kuwalea hao watoto.

Ya pili, ni kwamba nitaongea juu ya, lugha ya kiswahili, nafikiri kuna mtu aliongea lakini mimi ni kutibitisha ya kwamba,  lugha ya

kiswahili,   hukienda  mahali  pengine  kama,  kun  andugu  zetu  wengine,  hawaelewi  kiswahili  sawa  sawa,  na  hukifika  mahali

wengine wanaongea kizungu, kwa hivyo hukifika mahali hunapiwa ongea lugha ya taifa,  na hiyo  lugha  ya  taifa  yenyewe  haiko

kwa katiba.kwa hivyo ninataka hiyo lugha hiwe ndani ya katiba ya kwamba ni lugha  ya  taifa,  kwa  sababu,  hukienda  Nairobi
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hunaapiwa, hukianza kuzungumza lugha ya kiluhya hunaapiwa, zungumza lugha ya kitaifa. Na haiko katiaka Katiba.

Ya tatu,  nitaongea juu ya kazi,  tumesomeza watoto  wetu na hawana kazi,  hunaweza kupata  mtu kama,  mbunge ao weningeo,

wamechaguliwa kutoka Constituency wameenda parliament,  hakifika huko,  hanajukua kama kazi nne au tano,  na  sisi  tuko  na

watoto  wanaotaka  hizo  kazi,  wafanye.  Kwa  hivyo  hafanye  kazi  moja.  Ninafikiri  hayo  ndio  maoni  yangu  ningekoma  hapo.

Asante sana.

Com.Bishop Njoroge: Thank you very much. Can we have, Archibishop Ricahrd Ong’anda?

Archibishop  Ricahrd  Oganda:  Mimi  ni  Archibishop  Ricahrd  Onganda  wa  African  Interior  Church.   Hapa  ninawakilisha

maoni yangu sasa ni ya NCCK Vihiga TTC, which I am the chairman,

Com.Bishop Njoroge: (not clear) highlights, kwa sabau hiyo NCCK tunaipata kila mahali. Kwa hivyo ningependa huhilight

Archibishop Ricahrd Onganda: I will highlight, Constitutionyetu haina preamble ,  and we stress  that in the new constitution,

there should be a preamble.

We stress the fat that at  the present,  the (not clear)  hama huwezo katika nchi hii hiko mkononi mwa executive,  na tungependa

kusema ya kwamba, huweze ama (not clear) iwe katika serikali.  Iwe kwa mikono ya watu. 

Talk about the constitutional supremacy, the constitutions should be free and no body in power  should (not clear)  should direct

the Constitutionat his or  her way, an if the Constitutionis to be  changes we should tighten it and we have 75% of members of

parliament voting for it and with certain incidents should be given an opportunity to held their views through, maoni yao.  

When  it  comes  to  citizenship,  we  feel  that  all  people  should  not  be  discriminated,  if  a  woman  is  a  Kenyan  and  a  man  is  a

foreigner, he is not given citizenship be, if a an is a Kenya, and a woman is a foreigner the woman gets citizenship. We comment

that all of them should have citizenship.

Whether akiwa mwanamke ameolewa na mwanakenya yule bibi   au bwana hawe na haki ya kuwa mkenya.

Kwa political parties, we emphasis that they should be given equal rights and enabling environment to grow and operate  without

any discrimination, because we have a accepted them in our laws.  

When we come to the government we feel that we have,  complete procedure  of power  between the executive,  the legislature,

and  the  judiciary.   This  will  be  very  clear  and  as  of  know  they  (not  clear)  boundaries  between  the  three  terms  of  the
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government.   

I ma just summarizing because we, saying that when it comes to the election of the President he must, garner 51% and above of

the electorate, we are not for this minority, simple majority day.   The President  must, if they are  five candidates  for presidency

and  no  one,  gets  (not  clear)  then  the  guests  too  must  have  a  (not  clear).  So  that  we  have  someone  with  clear  majority  to

become a President of the country.

 We re also saying that we should allow the government for more than one parties, in a constitution.

 Coalition government where no party majority we should allow, In our Constitutiongovernment to run the country.   

 When  after  the  election,  the  results  must  be  declared  at  the  polling  station   immediately.   The  boxes  should  not  be

carried to central places, many kilometers away to be counted, so that, we avoid cheating, and so on. 

When we have done election, we recommend this on the succession: -

a) We recommend that the speaker of the national assemble of the chief justice 

b) In church, of the executive powers  due to Presidential  elections.  In the other words  when you go into the election the

President should not be in control party.  One of these officers should be in charge.

c) The Presidential election results as we have said, should be counted on the every polling station and the result released.

d) The incoming President should assume office in four weeks time, following the election.

e) The  chief  Justice  should  assure  the  incoming  President  in  the  National  stadium  like  Nyayo  National  Stadium  not  in

where we all don’t see.

f) The out going President, should hand in the instrument of power immediately after the sued in of the incoming President.

g) The mode of transfer, of the (not clear) power, should be as I have said early public and ceremonial.

h) The Constitutionshould make sufficient provision, for a former President who has retired so that he has security,  and his

welfare should be taken of.  We find that the should be no immunity from late of process of an out going President.

Com.Bishop Njoroge: Not clear na hatafuatwa na colonel Mukobe hako wapi?

Gaska  Okemo:  My  names  are  Gaska  Okemo;  I  would  like  to  talk  about,  Kenya  women,  children  people  with  the

disability  and  other  venerable  groups.  I  have  been  (not  clear)  in  most  cases  we  need  them  to  have  a  hear  say  to  the

government.  We can (not clear)  say that baptism that obtains the organize marginalized the groups  named,  and   cheated

them as second hand or citizens.

This groups have contributed much to the government yet not only are  they, non (not clear)  in  their  countries  government

structure, they have not yet  seen what independence has brought to them as crops,  we therefore recommend the following

to be taken in the new constitution:-
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1. Equality for all level.

2. Respect for men and women

3. Agent sensitivity government that promotes the principles of the enclussive for women.

4. A society that respect the dignity and human rights of all the said groups  to protect  women, violence by public and

private actors.

5. Ensure access of this groups to productive resources

6. Assisting fully, committed a balancing the skills, so that all the e groups equal can share in the (not clear)  in steps  of

National dealing.

7. Freedom of assembly as  principles of need,  association,  expression and development,  freedom of radio  and  T.V.

and  any  other  organization  to  operate  nationally  without  interference.   In  this  case  when  we  have  some  matters

around here especially for Emuhaya it is never, civilized it is hear reported in the news papers, it is ever even read in

the radio, we want this to be opened for all people to know want is happening in locally.

8. The principles of a formative action, be given policy legal and constitutional recognition under, the new constitution

9. Enabling  disadvantages  schools  of  our  society  to  participate  fully  in  governance  in  all  process  of  National

development.

10. To  be  given  chance  of  election  and  nomination  in  national  assembly  local  councilors  and  other  opinion  marking

position.  

11. Awarding: (NOT CLEAR) retired  with companionable care  after they  have  committed  services  to  their  beloved

country  should be one. they should be:- 1. Given good pension.

2. Renewing the pension, and their salaries after five years.

3. Bringing payment nearer to the people so that the pensioners should not be walking far distance to get their meek

salaries.

 Building homes for the elderly and maintaining them in those particular homes.

 Widows and widowers,  next of kin belonging to their deceased  to their deceased  pension  and  if  they  die  so  that  the

five-year period which had been put in the Constitutionshould be remove.

 Paying them their pension should be immediately as by known their pension should be known when it is paid.

 Internal  relations:  The  legislature  should  be  involved  in  order  to  adopt,  who  are  enable  with  the  internal  affairs.

Parliamentary  select  committee  on  foreign  policies  should  be  appoint  ambassadors  foreign  affairs  minister  examiners

adopt  them  self’s  in  the  international  laws,  through  referendum  when  economy  allows  the  minister  in  charge  of  the

ministry in which foreigners affairs are concerned should take place in stead of the President.

 Constitutional commissioners, we need the above commissioners and they should do the following:-

 Constitutional  commissions  to  look  into  matters  concerning  the  ConstitutionElectoral  commissioner  should  be

independent.

 Public  service  commissioner  should  be  responsible  for  supervisory,  displaine  employment,  reviewing  civil  service,

salaries.
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 Parliamentary  service  commission  should  be  in  terms  of  services  of  parliamentary,  displine  of  parliamentarians,

supervision activities of the parliament where the speaker of the house, should be a member.

 Judiciary: Protect human rights look into the gender, ensure human rights and practices,  overseas  the state  of prisons in

the  country  and  the  anti-corruption  commission,  look  into  the  activities  in  the  corruption  parastatals  and  institutions,

advice the Attorney General to prosecute or a quite land commissioners. 

 Appoint land Control Board members and tribunal Board, members who are competent and who are knowledgeable to

the matters concern.

 Deal with the issues in the state of provincial administration, we need to introduce the office of (not clear),  because  it is

in dependent it will oversee, justice is done in the event of some one having sued authority of the government.

 Succession:  The  attorney  General  and  the  chief  justice  should  be  in  charge  of  the  executive  powers  during  the

Presidential election

 All Presidential candidates should   present and sign a acceptable results, or  the chairmen of the electoral  commissioner

should announce the results immediately after they have signed themselves.

 The Chief justice should sure in the incoming President.

 The out going President should transfer the instrumental power for the incoming President within the seven days.

 The Constitutionshould provide for a former President in terms of a security welfare and humility from legal projectors.

Com.bishop Njoroge: Thank you very much, (not clear) Timothy Opanga hako?.

Timothy Opanga:  Hamjambo nyote, kwa majina inaitwa Colonel Mukobe,  nitazungumza mambo mawili pekee  yake,  jambo

la kwansa ni President mimi ninataka, a President who is elected, and a President should have all the executive powers. 

The judicial powers should be independent completely.

The legislature powers should be extended completely

Provincial administration should e abolished,  instead we can have,  strictly district  administration.  So  that,  the  D.C  (not  clear)

District focus on development, so the D.C should be in charge of the District (not clear) 

(Not clear) the chiefs, the magistrate, the chiefs should represent, within the admission not transfer.  (Not clear) 

Assistant chiefs should rotate  within a location, at  the intervals of (not clear)  This will make them at  (not clear)  the public area

has a chance to feel welcomed. 

 You  have  talked  the  local  government  to  be  given  more  powers,  here  you  saying,  from  experience  we  have  seen  of  late

councilors locking up the mayors from the office, councilors locking out the town clerk from the office from the office  and  so

forth, such stress  can not  bring  a  good  government,  therefore,  (not  clear)  should  have  more  powers,  that  should  control  by

central government.  

To ensure that during the (not clear should measure up and we should have no (not clear)  Freedom: The freedom of worship,
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freedom of pension,  freedom of work those freedom are  okay but,  freedom of worship should  be  controlled.  Not  just  taken

like that I just,  (not clear)  from experience I am going to  say  this  that  freedom  of  worship  should  be  controlled,  in  not,  then

according to the (not clear)  groups like devil worshipper,  groups  like  akina,  (not  clear)  we  have  some  people  who  to  some

people’s home they shout  the whole night,  disturbing  every body that they are preaching, that wanakesha..

So I think we should have some order and be controlled by the state. I think on that note I should stop there.

Com.  Bishop  Njoroge:  Thank  you  very  much,  can  we  have  Timothy  Opanga.  Nelson  obonyo,  hako  utaingia  hapa.  Allan

kwatamba, karibu hapa. Mtafuatana hivyo.

Timothy  Opanga:  Kwa  majina  ni  Timothy  Opanga,  ninaaza  na  majudge,  hapo  zamani  hapa  Emuhaya  kulikuwa  na  court,

tunataka  court  zirudishwe  katika  Constituency,  sio  Vihiga  kule  tunapoenda.  Na  sheria  ya  Kenya  tungependelea,  ianye  kazi

kwea Kenya yote, kwa sababu kama hizi sasa tunaongea hapa, hizi sheria Hutapata Bunyore ndio zinalasimishwa kazi sana.  Na

sehemu zingine hutaenda hukute hizo sheria haziko namna hiyo, hapa mtu haliongea juu ya busaa,  hukienda  Nairobi  hutapata,

kuna clubs ya Busaa, na hapa hukipatikana hunauza ngombe.

 Nikiongea juu ya elimu, ningependelea sheria,  iwe kama ni Nairobi,  pia mwanaichi wa kawaida hawe na starehe,  asinyimwe,

sitarehe kwa sababu hawezi hakanyimwa, ifanye kazi kwa watu wote.

Elimu:  Upande  wa  elimu  kutoka  standard  one  mpaka  form  four  hiwe  free,  kwa  sababu  ikiwa  vile  ilivyo,  matajiri  ndio

watasomeza watoto  pekee  yao.   Na  upande wa walimu, walimu kama asha chaguliwa katika chama cha Knut,  hawe full time

kwa  office.  Sio  hawe  hanafundisha  munaenda  katika  shule  munapata  ameenda  kaxci  ingine  wakati  watangusha  yeye  arudi

hafundishe.  

Hospitali: watu wanakufa kwa  sababu  hakuna  pesa  ya  kwenda  hospitali  sasa  hjospitali  serikali  iangalie  sana,  kuna  ugochwa

imekuja inataka iwe bure, kwa sabaabu watu wana katwa, (not clear) nini, sinafaaa siwe free.  Nimependekeza, ee.

Kitu kingine, ni ya upande wa uchanguzi, kuchagua mtu kama..  Ningetaka kuzungumuzia juu ya viama.   Hizi viama via kisiasa

ndivyo vinaleta ukabila Kenya.   Vinafaa vipukuswe, viwe kamm aviama tano Kenya maima,  kwa  sabaabu  sikiwa  mengi,  kila

kabila ina chama chake, ukabila inshidi hapa. Ni hayo tu. Asante sana.

Com. Bishop Njoroge:  Tumefurahia maoni yaklo,  ya kwamba maoni (not clwear)  humesema moja kwa moja.  Tuambie jina

lako

Nelson  Obonyo:  Kwa  jina  ni  Nelson  Obonyo,  nitaanza  on  political  parties,  (not  clear)  ningesema,  political  parties  siwe

rejoiced to pray. 
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 The play political parties should be financed by the treasury according to the representation in parliament.

 Three  political  parties,  when  you  go  tot  th  elegislature  ,  the  appointment  such  as  public  service  commission  auditor

general, Parastatal heads, should be vetted by parliament.

 Voting  and  contesting,  of  parliamenarins  and  copuncilors  should  be  the  age  of  18  and  above.   They  should  be

academically, O level and above.

 People should have a no confidence in their MP,  wakiona mbunge ni mbaya wamuite nyumbani na apige kura kura na

kumkataa na wachangue, mwengine

 Tuwe na coalition government: sio chama kile kimeshinda kiwe cha kuuunda serikali.

 Provincial commissioner  office  should  be  abolished.  Tuwe  na  district  commissioner  ambaye  atareport  directly  to  the

permanent sectary.

 From the grassroots, the chief should report to the D.C directly.

 Upande wa President  ningependekesa tuwe na rais na miaka ya mtu kutafuta  urais  hawe  na  miaka  30  and  above  na

hawe na record mzuri, na hawe ni mtu amesoma and least university and above.

 There should be no vote of confidence on the President.

 Mayors and chairmen should be voted by councilors.

 Two year terms for the mayors and chairmen’s is adequate.

 Councilors should be O level and above.  And no language  tests  should  be  done.  Instead  they  should  represent  their

academic qualifications for nomination.

 Minister in charge for local government should not have powers to dissolve councilors.

 Election should be conducted after five years, and the winner should have a simple majority win.

 We should retain, 25% of the representation in at least 5 provinces to determine Presidential winner.

 Presidential; election should be conducted by citizens, law secret ballots.

 Constitutionprovincial for fundamental rights is not adequate, other rights be  retrenched at  least;  I  think we should have

right to live, right to employment, shelter water and all this should be provided by the government.

 We should have free education; in most cases  children’s whose parents  have died,  have come out to be  not educated.

And their right should be strictly taken, by the government.

 Loans should be given to youths who have completed schools in order to start life with.

 Lands: The government should control lands to make sure that they are  used.   All lands that have stayed for two years

should be taxed and given to citizens to use free of charge.  

 The transfer of land should be given to all.

 Husbands and wives should have one title deed registered in both names and wives.

 Retired officers should be paid the pensions on time and pension offices moved cross to the.

Thank you

Com.Bishop Njoroge: Thank you very much (not clear)  Karibu (not clear)  twambie jina lako,  Jinus Achachi? Niko,  Stephen
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Ndela? …

Lascar Nakoche:  Thank you Mr.commission my names are  lascar  Nakoche,  Mr.  comisioner  I  being  for  a  granted  right  to

present views in my way, not in others way. In the way I represent  should be my way. (Not  clear)  saying is that commissioner

both the late President Kenyatta and President Moi, they are way which the Constitutionthat prepared Kenyans foe indepence.

The  new  Constitutiondoes  not  discredit  the  old  Constitutionor  rather  the  old  Constitutionis  leading  to  the  writing  of  the

Constitutionit should wipe our appetite to fulfill in this (not clear).

The first Constitutionhad its place, but it is being (not clear) …

Com. Bishop Njoroge: (Not Clear) r what you are saying, (not clear)

Mr. Lascar Nakoche: Thank you Mr. chairman, the requirements of the new constitution: 

 Preamble: We are  all Kenyans we are  not part  of the republican tool,  there  is  a  need  a  (not  clear)  guard,  gives  our  identity

national vision that maintain order, keep stability, and laws that are common to all people. Such as:-

We people  of the nation of Kenya,  in order  to maintain a  more  united  nation  of  democratic  government,  which  will  leave  its

commitment establish justice, ensure domestic peace, provide common defense, promote general welfare,  secure goals blessing

of stability, progress, and for security do ordain and establish this confusion for the republic of Kenya.

Mr. Lascar Nakoche: Wacha niseme kidogo (not clear) 

Thank you Mr.chairman, principles of state policy, the democratic principles to be included in the Constitutionare: -

Com.Lethome: Use the highlights and the main points, already you have spent your four minutes one you have one,  (not clear)

highlights, highlilghts, kama preamble humesema, direct … humesema, (not clear)

Lascar Nakoche:  The principles of democratic  (not clear)  should continue as  it is today from the executive being the role to

the provinces, districts, D.O’s and chiefs.

Constitutional supremacy: It is to be  notice that,  in our earlier constitution, supremacy of people  was not legalized, it is perfect

clear that it is usually the people who need the Constitutionnot the Constitutionneeds people. Supremacy of people  is needed to

be made accepted in number of each involvement of the constitution.

The structure system, of the government, there is a confusion that t God is with us to write the good constitution, even inn most

strangers coming to Kenya say few (not clear) government. We therefore recommend that,  we retain the Presidential  system of

government and adopt  a parliametal system  of  government  in  which  the  prime  minister  is  appointed  from  the  majories  ruling

party in parliament.
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Opnce the President remains ceremonial, with powers assigned to legislative, exercutive, total committed to the people. 

Every province, district with local authority, is (not clear) arms of the government.

As usual the powers of the President, should be as follows: -

1. Commander in chief of the Armed Forces,  opening of parliament at  the beginning of the session and also granting, the

solution of parliament.

Com.Lethome:  You (not clear)

Lascar Nakoche: When their was demand for change, people needed new things, new leaders, young leaders,  this succession

show, the Presidential candidate should be a young rising circumcised humble, honest, loyal responsible nationalist who is above

tribal politics.

With the heart on his fire burning, for Peace, Love, stability, progress and Unity.

Com.Lethome: Can you repeat again, mzee and that should be your last point?

The  executive  when  their  was  a  demand  of  change  people  needed  changes,  new  things,  therefore  we  propose  that  the

Presidential candidate, to become a President according to succession, should be: -  a young rising circumcised humble, honest,

loyal responsible,  nationalists who is above tribal politics,  with his heart  on fire  for  Peace,  love,  stability,  progress  and  Unity.

That is the person who has he following

Com. Lethome: All of them (not clear) we will read the entire memorandum. Thank you very much for (not clear)  I can assure

you that we are going to read your memorandum.

Mr.Lascar Nakoche: Thank you Mr.commissioner

Com.Lethome: Question: Okay (not clear) but you the law should not allow us (not clear) so that if the person is circumcised

or not circumcised (not clear) why did you say that?

Mr.Lascar Nakoche: Mr.Comissioner, I met reference to policies needed for a man who can lead (not clear).

Com.Lethome: What is not with somebody who is not somebody who is not circumcised?

Mr.Lascar Nakoche:  It is not (not clear) from the beginning Mr. Comissioner.(not clear)
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Com. Lethome: But you know that the Lou’s circumcised (not clear)

Mr. Lascar Nakoche: Mr. commissioner, it is one out of  (not clear)the majority it is( not clear). Thank you.

Com.Lethome:  Thank you very much, let has have Frank,  tunyamaze tafadhali.  (  not clear)  Highlight  your  points  don’t  read

everything.  Okay, I will read a few.  

Frank Ojodo: Thank you very much, I am Frank Ojodo and have little to say,  we should have,  three political parties  to avoid

tribalism,  because  it  can  be…   The  MPs  should  be  dropped  down,  from  parliament  by  the  electoral  commission  from  his

Constituency that means we should have a commission in  a  Constituency  top  look  for  that.   If  he  fails  to  perform  his  duties

properly, found guilty in his behaviour, not progressive and so on. The same to the councilor. 

Administration assistant chief and chiefs should be elected by the people because for five years to ten, they can lead people  and

not progressing and stay longer as they do which is very bad.

Inheritance: Land should be shared to the old parents  who are  not able to assist  themselves,  to avoid conveniences we should

have 25,000 people to a constituencies. This means the Emuhaya, we should be divided, the wards  should go according to the

locations, because we have development committees of chiefs whereby a councilor,  should seat  together,  with the chief and his

committee, this will enable them to plan properly for their locations in a Constituency at the same time. 

We should have health Centres,  around let us say,  a health center  by a sub-location,  because  nowadays,  sub-locations  serve

very many people, and all roads to lead to the trading center, and so forth.

Com.Lethome:  Thank you very much Mr.Frank  (not clear) 

Jirus  Achachi:  Asante  sana  Chairman,  I  am  Jirus  Achachi.  Nilikuwa  mmoja  wa  kutengeneza  Katiba  North  Bunyore,  na

ilikuwa  ikisomwa,  nikizikiza  kwa  makini,  wamesoma  kwa  makini,  wamesoma  vizuri  sana  vile  (not  clear)  nitaongezea  y

akwamba,  tuwe  na  nnjia  ya  kupunguza  humasikini  kwa  wazazi  ambao  wamesomeza  watoto  kwa  sabaabu  watoto  wengine

watoto  wengine  tabia  yakusahau  wazazi  wao,  wazazi  wao  walipoteza  mahali  nyingi  kwa  kuwasomesha,  wakishapata  kazi

wanasau wazazi wa, hasa sana sana (not clear)  kwa hivyo serikali hiwe na m[pasngo ya kuona ya kwamba wazazi wanaweza

kufanya naman  gani  y  awatoto,  hikiwa,  wanaweza  kuwasitaki,  ikiwa  ni  peza  ikatwe  percentage  fulani,  wapatiwe.  Kama  sio

hivyo waungane watoto walio soma, wawe  na vunerable jobs.

Upande wa watoto, mimi ninaona inasumbua displine kwa watoto  wanao soma,  wasijabwe viboko,  ni vizuri lakini depline kwa

watoto, ni lasima hiwekwe, kama hiko, ya kumpa yeye punishment ya kufanya kazi kodogo, hinayo weza kuwezana na huweza,

kuwezana na huwezo wa mtoto, umri wake wafanye hivyo kuliko kujapwa viboko.
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Wafungwa wa nje: Ninapendelea wafungwa wa nje tuelewe, wanafanya nini ikiwa wamefungua, kama wanaweza kupewa kazi

kwa mashule, kukata nyansi au kulimia shule, Kazi ya shule ni nyingi sana, badala ya watoto, waache kusoma na kulima.

aning  na health centers namna hiyo. Asante. 

Njia, kama Rural roads, wawe wakifanya cle

Com. Lethome: Thank you very much  (not clear) Stephen Ndeta, Jirus, ndio hatafuata, na Philip Makhanga utafuata yeye,  (ot

clear).

Stephen Ndeta:  Comissiners wetu kwa majina mimi niatitwa stephen Ndeta,  Maoni yangu ya kwanza  ningependa,  mamlaka

ya Rais yapunguswe, tuwe na cheo cha Wasiri mkuu, na  mahali  hapapo,  Rais  ni  Army  commander  Ichukuliwe  na  wasiri  wa

ulinzi.

Wanainchi wakuwe na huwezo wakungoa, mbunge kama afanyi kazi, katika area yao vile walivyo mchagua.

Rais ikiwa hatapatikana na makosa, kama huyu wetu anaenda, Akipatikana na makosa ikiwa ni mbaya, Hakuwe na huwezo wa

kuchukuliwa,  mahakamani  sio  Rais  hawe  juu  ya  Sheria.  Tena  hakiwa  Rais  aliye  mamlakani,  hatapatikana  haendeshi  serkali

vizuri, mbunge na wanianchi wako na huwezo wa kumfuta na uchaguzi urudiwe tena. 

President wa Uzaa wa labour:  President wa Uzaaa wa labour, wakati wa kuajiliwa wa watu, kwenye sambamba na umri watu.

  Usiende sembamba na uchache wa watu, katika area.  Kwa mfano uwezi kujukua wadorobo  million mia moja na uende kwa

wachaluo uhukwe ishirini, unawajili kazi hao wote pamoja.  Uchumi hautazambazwa, bila system.

Wadorobo, wataenda juu wa wachaluo waenda chini.

Swala la pili. Wale ambao hawachajiliwa kazi,  tuseme wale hawa na kazi ,  tuwe na kiwango fulani, ambacho serikali inaweza

kufikiria, hiwe inafikiria, iwe itawapatia,  hili nao waendelesha katika  maisha.  Tena,  utuguaji  wa  mamaneger  ama  wakurungezi

katika makambuni, mtu ateuliwe ambaye anayeitimu hiyi  kazi, ihasichaguliwe kwa maana, vile anavyomjua na mtu ambaye hajui

hiyo azi anapatiwa kuwa manager, anapatiwa kuwa engineer na hajui hiyo kazi.  Basi hayo maoni yangu. 

Com. Lethome:  Thank you very much. (Not clear)

Juirus Lusuli:  Good morning everybody,  my names are  Juirus Lusuli, I  am representing my self to  the  judiciary;  the  present

restrucuture of the ejudiciary, Is not adequate we need, a judicial service commission to respenctivley.

We  need  a  constitutional  court  because  at  a  moment  we  do  not  have  a  constitutional  vote  existing  us  an  institution  in  this
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country.

Judicial officers should be appointed to the office by the judicial service commission exclusively.

LL.B from a recognized University, plus experience, (not clear) in an Office should criteria to appoint as judicial officer.

The  judicial  service  commission  should  say  the  term  and  conditions  of  service  for  the  judicial  officers.  Us  opposed  to  the

present way of  (not clear) anybody picking anybody and dismissing anybody as his wills.

The new service commission should set clearly its mechanism, for displining the judicial officer.

The chief guard and the  guards  work,  should  be  determined  by  the  judiciary  service  comission  whose  powers  are  as  i  said

exclusive.

The judicial power, powers of state should be based exclusively in the court.

The Constitutioncan assume all the people that have an access to court by bringing court, closer to the people, for instance,  Leo

courts return as plots as plots as (not clear) level so that everybody, will be assured of legal, service.

People, with the disabilities, and those who are poor should have the right to legal Aid, there should be provision for the judicial

review  of  laws  made  by  the  legislature  today,  ones  the  law  that  is  made  by  the  legislature  even  if  when  they  are  not  good

nobody will question them. That is why this country has a problem. Thank you sir.

Com. Bishop Njoroge: Thank you very much for the views, (not clear) Francis… Erustus Mulima, Manoah Imbeba

Philip Makhanga:  Honourable,  comisioner ladies and gentlemen, good morning, I have got a  few  points  to  put  across.  My

names are Philip Makhanga.  The few points I have they are as follows:-

It will be  my opinion to be  included in the eon going ConstitutionReview that the; MPs term of the office should be limited  to

two terms, that is to say what is there as for know they get pension after serving continuously for ten year.

1. So I would recommend that it should be mandatory to determine to them as well.

2. An MP  should  be  a  permanent  resident  of  his  or  her  Constituency  so  that  he  can  able  to  attend  the  problems  of

disadvantages of his people, at any time they need him.

3. We have got national Universities, they have got syllabus and I seem to think that type of syllabus should be put under

one umbrella such that we have an examining body,  which can be able to set  the exams, for all this Universities and a

body as well to mark that one will be able to give us a fair pledge to our students.   Because several  cases,  whereby the

students happen to follow the victims of the circumstances by actually not able to get what they deserve.  Just  because
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maybe they have not agreed with the demands of the Lectures.

4. The Constitutionshould also come up with an alternative method of dealing with indifferent dealing with cases  of foods

and other institution in learning, here we find that,  the corporal  punishment is abolished and  this  has  spread  deep  and

wid  in  children  and  they  have  reached  a  place  where  by  this  as  is  not  going  to  continued.   So  I  recommend  that

corporation should be abolished, let us come up with another alternative way, which can actually assist.

Com. Lethome: (not clear)

Philip Makhanga: Well this one here I don’t have as specific, but that one can be replaced corporal punishment. 

We have got people in public office, in most cases  they are  found either imposed or  having involved in corruption they are

sacked and   left alone, so I recommend that instead if sacking such like public figures they should be put before the court of

laws and if found guilt, they should be made to pay back, the public funds so that they can assist  in other  people  who are  in

demand.

Corruption body, to be pensioned so that, they can be all over the country and be able to be supervised  (not clear).

Sasa  ya  mwisho  ni,  we  have  got  free  structures,  in  secondary  schools,  we  have  school  structures,  and  this  one  here

becomes  a  problem  most  of  us  parents.  I  would  recommend  that  in  the  Constitutionthe  free  structure  should  be  vetted

according to the categories of the schools, we have in the country, and after vetting we can come up with proper one for the

categories and then their should be an independent bodies which should make a follow up to ensure justice is done.  Up to (

not clear)

Com. Lethome: question; (not clear) when does this man or woman, … to parliament

Philip: What I meant to say in  that  case,  when  he  has  come  for  example  after  retirement  ,  he   is  supposed  to  come  to  his

Constituency.

Com.Lehtome:  (not clear) where does he meet this people, Is it in his house or does he have an office.

Philip: There suppose to be an office

Com.Lethome: I you recommending that there should be an office in the …

 Philip Makhanga: There should be an office in the Constituency whereby the MPs are regular and do this job.

Com.Lethome:  (not  clear)  Erastus…  manoha  imbeba,  kepha  Kayu,  yuko,  Eliakim  Eyamo,  Erastus  Mulima,  karibu,

wapendwa  niliwaambia,  katika  kitbau  cha  Katiba  haturuhusiwe  kuwa  na  kelele  hata  kidogo,  hukitaka  kuzungumza  na

33



mwezako, ninakuomba huende pale nje uhimaliz aunarudi sawa, sawa, tuheshimu yule anye zungumza.

Comissioners, ladies and gentlemen Hamjambo.  Jina langu ni Manoah Imbeba

1. Land successions:  The Constitutionshould be clear with land successions in Kenyans for example,  if one is inheriting a

piece of land from his dead father, the procedure that follow in the present is long and expensive. I suggest that a person

inheriting from his fathers land should be identified by the following:-

a. The village elder 

b. An assistant chief

c. Chiefs and the D.O after this, they represent his papers to th eland office, and title deed  should be prepared  as

a small thing of a thousand shillings.

Death by accident, at the moment if someone commits suicide, or drown by bad luck, knocked down by a running car,  police,

usually come and get the body for postmortem, after this they usually dump the body,  at  the mortuary many kilometers away.  I

suggest that these policemen, should bring back the body to the believed relatives for burial.  Because this are….

Com. Lethome: Do the police (not clear)

Mr.Manoah Imbeba: Thank you. Police department:  Police   force should be retrained and law should be clear on how this

policemen  carry  on  their  duties.   Normally  this  policeman  arrest  the  innocent  people  and  take  them  to  court,  with  false

accusations.  For example ones can be arrested on his way home but when he refuses to bribe officers he is locked up.  Police

officers  should  not  investigate  themselves  when  they  commit  mistakes,  an  in  depend  body  be  formed  within  the  Attorney

General Chambers to deal with the police cases.

Employment:   The  Constitutionshould  be  clear  on  employment,  the  present  system  is  full  of  corruption  all  jobs  must  be

advertised, and qualified person only be employed, but not ht rich and those from certain tribes.

Defense and National Security: The existing horses,  the military, parliamentary police and prisons should be established by the

constitution.

 A forces commission which we build with all matters pertaining military forces like staff appointment,  promotions among

officers and salaries should go to along with the district voted.

 The  displinary measures in the Armed forces should be clearly defined in the Constitutionto see  any possible look hole,

which sometimes used by junior officers to attempt to overthrowing the undemocratically elected government.

National Unity and Security:  The President in power should be commander in chief of the Armed Forces.

The department of Defense should be up graded to a full minister of defense, and internal security.

C.I.D department be deployed and in the office of the Attorney General to speed up in the presence and stop delaying cases  in

the law courts.

 The executive in conservation, with the defense council, and parliament should declare a war.

34



 Political parties:  Should play a roles other  than mobilizing the public like, checks  and balances of government powers,

public extending and auditors general.

 The Constitutionshould regulate the commission, management and conduct of the political parties  to avoid chaos,  hence

upheld the rule of law.

 Political  parties,  numbers  should  be  limited  to  three  major  ones,  that  is  the  ruling  party  and  the  party  that  wins,  the

opposition party and for those who are non–participant.

 The political parties should finance themselves.

I think that is all. Thank you 

Com. Bishop Njoroge: Thank you very much (not clear)

Eliakim Oyamo: Yes Comissioner Sir, my name is Eliakim Oyamo Kopnda,  nin afuraia sana siku ya leo kwa sababau ni siku

ihipaskwa  tuongee  maneno  kuhusu  Kenya  yetu,  ao  katika  Bunyore  yetu,  kwa  hivyo  neneo  langu  au  swali  langu  ni  hili’

ninngependea kusema hivi, tunakaaa katika Bunyore yetu ya Emyhaya Constituency, na tuko na  taabu  ya  njia,  barabara  yetu

kutoka Mhuombe, mpaka tingiri ipagwe vile inaweza kua.

Ya  pili  ni  hili,  tunauliza  serkali  yetu  kama  inaweza  kufikiria  kutupa  sisi,  mlapwe  sub-loction  tuwe  na  location  ingine  tuwe

sublocation pili, nimaoni yangu,

Com. Bishop :  Unajua siataki kutumia mamla yangu. Tafaadhali musifanye kelele. Mwacheni huyu aseme, kama ni sublocation

anataka, …(Inaudible). Haya, anza tena. 

Eliakim: Kwa hivyo tunauliza serikali kama iko na pesa intuongezee sublocation tuwe na sub-location pili.  

Katika sehemu yetu ya North East Bunyore, maneno yamesemwa kwa sababu ya mashamba ni hali ya juu, shamba nazo katika

East Bunyore hii mashamba yantusumbua sana,  namba ziko mbaya sana.   Ninaomba serikali ifikirie vile,  invyo  kuwa  au  watu

waelekebishe,  wangalie  namna  shamba  itakuaje.  Wamama  hawajui  maneno  ya  mashamba  vile  wanawweza  kugangwa,  ni

jukumu ya wazee kusaidia wamama hili waelewe vile ya kugangwa shamba,  wangali wako hai.  Point ya mwisho ninasema ya

kwamba katika constitutency yetu hii, nataka tuwe na Constituency pili katika Emuhaya, Asanteni.

Com. Bishop Njoroge: Erastus Mulima

Erastus  Mulima: Comisssioners na wengine hamjambo,  yangu  ni  machache,  jina  Erastus  Mulima,  ninataka  kuongea  juu  ya

Sheria,  mtu  anaweza  kuja  nyumbani  kwako  hakunyanganye  mali  yako  na  hakikamatwa,  kwa  muda  kidogo  hunamuona

hamerudi, ninataka huyo mtu kama hamekamatwa inafaa hauwawe. Kwa maana yeye ni mualifu mbaya sana.

Watoto kutoka kwa familia ya maskini wapewe, elimu ya kutosha, tena hiwe ni lasima, na ya bure.
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Unajinsi   tunaweza kusikia mtu mzima anashika mtoto wa miaka mitano,

Com. Lethome: unataka afanyiwe nini,

Erastus: Auwawe, ili hiwe funzo kwa wengine, wanao endelea kufanya jambo kama hilo, waogope.  Kila mara mimi ninasikia

Kenya  hiko  uhuru,  kuna  maua,   watu  wengine  wana  mahamba  ya  acre  plot,  na  kuna  wengine  hawana  mahali  pa  kujenga

nyumba hiyo tena iangaliwe sawa sawa. Yangu ni hayo, sina mambo mengi.

Com. Bishop Njoroge: Njoo ujiandikishe pale, Manoah Mwanche, Edward Atamba Njoo hapa, peter Opanga, Janet Imbeba

utamfuata, Edward.

Edward Atamba: Lio khuranga, nza khulloma oluluyia.

Translator: Anasema ya ataongea kwa kiluhya,

Edward Atamba: khulwa khubera mwakhalomakho luswaili no olusungu,nasi llomekho luluyia. 

Translator: Ninawesa kuongea kwa kiluhya kwa muda mzuri kuliko kiswahili

Edward  Atamba:  Lio  khuranga,  ndakhekomba  mbu,  Ekatiba  ya  Kenya  ekalukhanibwe,  lio  khuranga  ebe  kabisa

eiyakanga khulloma, ebola mbu

Translator:  Anasema angependelea katiba ya  Kenya  hilekebishwe,  kwansa   kabisa  vile  iko  mwanzo,  mwanzo  chapter  one

section one A, the republic of Kenya shall be a multiparty democracy state. 

Edward Atamba: Ndakhekomba ebe mbu, 

Translator: Ningependela hivi

Edward Atamba: ifwe abandu ba Kenya, 

Translator: We Kenyans,

Edward Atamba: Khuchake nende abandu, sichila babu- mu kola Mukatiba ya Kenya shi…(Inaudible) tawe.
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Translator:  The  Constitutionof  Kenya  should  start  with  the  people  because,  people  are  no  mentioned  in  the  current

constitutions.

Com.Lethome : We have gotten that.

Edward Atamba: Lia kahabili, ndakhekomba ling’ana ufisadi, 

Translator: We get corruption, 

Edward Atamba: Ufisadi  bukhube  shinga  mbu,  omundu  yesi  nanyoekhane  nende  ufisadi,  achie  mukoti,  ekoti  imuyale,

akhalachilwe nali omukiali nali omutuu, alekhe khukhola eksi yosi yosi muserikali tawe.

Translator:  Regardless of ones financial, status if got in corruption should not take  this course  regardless,  of  his  proverty  or

regim.

Edward  Atamba:  Miandu  kye  kya  yanyola  mubufisadi  miene  kiala,  chibukulwe  nende  Serikali,  chichye  khukhonya

ekasi ya Serikali.  

Translator: Whatever they should obatain through that corruption should be go back to the government.

Edward Atamba: Emikunda!

Translator: Lnad.

Edward Atamba: Emikunda chino, land controlling board, nende Tribunal courts, chichakulwe nende raia bene.

Translator: Non-tribunial courts and large production boards should be taken by the citizens

Edward Atamba: Chilekhe okhuchaklulwa muofisi yo omundu, nomba omundu okhuchakula tawe.

Translator: But not in somebody’s office or personal  (not clear)

Edward Atamba: President oliho, 
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Transalator: The current President

Edward Atamba: President oliho atiiye miika chirano, 

Translator: The President should be office for five years

Edward Atamba: khandi party ye nemuyanza khali imwe chirano

Translator: If (not clear) of his party also for another term of five years

Edward Atamba: Ne bachye pamoja, akhabe indebe yene eyo halala nende Vice President uwe. 

Translator:  Should be co-currently elected together with his vice-prsident

Edward Atamba: Ne niakhabilwa mukoti nga na rule muofisi, khandi akhabukulakho ekasi yosi yosi mu Serikali tawe. 

Translator: After the retirement that is two terms of services should not be also appointed in other government services.

Edward Atamba: Kata musiasa khandi akhausika tawe.

Translator: Even in (not clear)

Edward Atamba: Councilllors.

Translator: Councilors

Edward  Atamba:  Councillors  bano  beluenje,  inyuma  we  councillor  okhuelwa,  alatsia  khuianila  muofisi  yabwe  ila

muchiofisi tawe. 

Translator:  Councilors should be elected directly, by public officers

Edward Atamba: Bakheelwa, mayor nende Chairman babe …(Inaudible).

Translator: That is mayors, and chairmens with  the largest councilors
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Edward Atamba: Beelwe direct okhurula mubandi, okhurula ingo ino okhuchie bene ingo ii. 

Translator: Should be elected directly  with the public not the councilors

Edward Atamba: Buchesi, 

Translator: Education

Edward Atamba: Obuchesi, school Committees chibe no obuweso, bwo khumaneja bikuli biabwe.

Translator: School committees and school Board of governors should have a responsibility of managing tibunial schools

Edward Atamba: Ne Secretary uba nalikho shinga headmaster, abe tsa omukarani. 

Translator: The head teachers or the principles in rural areas shuld just be specifically to the committee

Edward Atamba: Alabakho no bunyali bwosi bwosi bwo khuchesia amapesa ke skulu tawe.

Translator: Should not have power to control powers to costrol th efinacnes of the school 

Edward Atamba: Niko yako mbwo.

Translator: Thank you

Com. Lethome: Haya, asante sana. that was Edward Atamba. Now we have Peter Kanga. 

Peter  Kanga:  My names are  Peter  Kanga,  and I wish to comment  th  efollowing  for  the  lasst  40  years  kenyans  have  been,

dynied the freedom to participate fully in the sense of the sense of th ecountry, and therefore I recommend that: -

1. we  have  a  referendum  so  that  Kenyans  will  havwe  a  right  to  tparticipate  in  service,  insiting   certain

issues affecting the country

2. I  recommend  that,  all  the  heads  of  the  parastatals,  police  the  Atrmed  Forces,Ministers,  judges  and

Chief Justice be vetted by the parliament beforer  they take  office and the should have a spirit of tenure

so that, they perform their duties independently without any interference, from other sources,  and heads
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of parastals should be answerable to parliament.

3. I  recommend  that  parties  should  not  use  govdernment  property  in  their  activities,  particulary  in

campaigning, because we are not able to differecient,  for example today whethere within th eparty and

the  govdernment.  Campaign  monmry  should  be  limited  only  to,  (not  clear)  transportation  uplifting

campaing material,  he should  not  be  used  to  pribe  the  electrols  because  they  end  up  bribing  leaders

brobing their way top parliament.

- The President should be like of impeachments whether in the office or  after office this will help us to overcome

misuse of powerby the head of the states

4. I  recommend  the  comissioneers,  we  have  a  corruption,  the  government  should  come  up  with  a

commission which will deal with corruption, this commission should have a scurity of tenure,  and should

be in every districtsuch that we should  have  what  we  normaly  call  as  th  eobdusman.   So  that  all  the

corrupt cases, people within that district can report their cases and action taken and those who comit a

economic crimes, should go to jail for a maximum of one hundred years.  The economical crimes affect

the common man, we are the way are because of th eeconomic crimes, kenyas are notr supposed to be

poor, as the one we have after 40 years.

5. I  also  recommend  that  th  eNational  Broadcasting  cooperation  should  serve  alllkenyans,  all  political

parties, we should just have one political party being givent he lime light why other political parties  are

not involved, because  we all  pay tax,  and we have a right to get the ionformation about  opur  leaders

and other things.

Lastly when it comes to education will look at schools, I recommend that, we do away with BOG but instead we have  parents

managing schools because, what we have come to realize is that many BOG, members,  have children in those schools and yet

they manage the affairs of the school.  Such that at  the end of the day it is the parents  who server  why? Their children will not

actually server.  With those few remarks, I should thank you very much.

Com.lethome:  Thank you very much peter. But before you go to seat, their are some ladies who had gone out to prepare  tea

for us,  I would like to give them the opportunity,  akina mama walikuwa wamenda  nje  kututengenesea  chai,  ninataka  kuwaita

waje hapa, Dorcas Sitambale, Lydia omondi, Jane, Doris osita kabla ya hawa watu hawajakuja, Janet Imbeba.

Janet Imbemba: Kwa majina ninaitwa Janet Imbeba, Comissioners na wote ambao mumefika hapa ninawasalimu, mimi yangu

ni upande wa wamama, na upande wa utamaduni wetu  ambao  tunaona  sisi  wamama  ni  kama  tunafinywa,  hatuweze  takakoa

kidogo, kwa sababu tumefinywa na utamaduni, na huo utamaduni hunakuja tuseme kama,  kuna property  ambayo ni ya bwana

na bibi pamoja na watoto, wao,  inafika mahali unapata ya kwamba hiyo propertry  ni bwan asio bibi,  ikiwa bibi hako,  itakuwa

hako tu nusu lakini yote ni bwana.  Tunataka huo  utamaduni  ambao  unasema  ya  kwamba  watoto  tanao  zaa  haza  vijana  ndio

wanatabuliwa, lakini kam akuna mali ya baba na mama, wasichan hawawezi kutambuliwa, ikiwa ni shamba vijana ndio hupewa

lakini wasichan hawezi wakapewa shamba ya baba.  Kwa hivyo tunataka kule kufinywa kwa wamama, watoto  wetu wasichana
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nao wajisikie ni viumbe vya mungu pia.

Tukikuja upande wa mashamba, utakuta mama hana sauti ya kuuza shamba,  au mali yoyote  ya  bwana  yote  niijuu  ya  bwana.

Kufinywa  kwa  hakina  mama,  unakuta  kuna  vitu  vyingine  kama  mbegu  ya  kupanda  kasma  hii  miti  miti  fulani  bibi  hawezi

hakapanda, ndizi fulani bibi hawezi hakanda hiyo yote ni mzee, sasa ninauliza tutakuwa tukifinywa sisi akin amamam mpaka lini?

Hatuwezi tukakuwa uhuru kwa mambo kama haya. 

Tena kuna,  utamaduni  ngine  hau  mila  ambayo  inafinya  sisi  wamama,  hiyo  mila  intokana  na  kutailishwa,  tunajua  ya  kwamba,

kutailiwa ni kwa wanaume sio wasichana,  au wamama, lakini unapata wamama au wasichan wale wanao olewa katika,  kabila

ambayo wanataiili wanambiwa ya kwamba ni lasima wataiilishwe ndio, waisabike,  kuwa mmoja wa wale wametaiili, kwa hivyo

tunaona sisi akina mama hatutaki tufinywe na hilo jambo la kutaiili wamama. Hilo liondolewe. Hili wasichan wetu wakienda kwa

hiyo kabila ambayo inataiili, wasilasimishwe kutaiilishwa tunaona si vizuri.  Kitu kingine, ambacho  ni  cha  utamaduni,  ambacho

kiko kwa upande wa mabwana,  bwana hanaweza  kuwa  ma  mabibi  (polygamist)  akiwa  na  bibi  wengi  hunakuta  huyu  bwana

hanapendelea  upande  mmoja  na  upande  mwingine  wanaumia,  huo  upande  ambao  bibi,  ana  watoto  wale  watoto  wa  mama

pengine ni yule mkubwa watoto watasau, huduma zote hawezi hakasitimisha hanasau hiyo nyumba ya mama mkubwa, hanataka

hili  nyumba  ya  mamam  mdogo  ambayo  kama  ni  elimu,  watoto  hawawezi  kupata  elimu  vizuri,  ikiwa  ni  mavasi,  hawezi

hakawaudumia kwa njia hiliyo nzuri, kwa hivyo tunataka wamama tusifinywe na hiyo sheria ya mabwana tunataka tuwe uhuru. 

Kwa hivyo, sitaendelea na mengi ni hali tu ya wamama tusifinywe na mabwana. Tuwe uhuru. Ni mimi Janet Manoah Imbeba.

Com.Lethome: Thank you Janet, Dorcas Sitambale.

Dorcas Sitambale: Kwa majina ninaitwa Dorcas Sitambale, mimi ni co-ordiantor maendeleo ya wanawake, Vihiga District,  na

nina  maoni  yangu  ,  lakini  nimeyaandika  kwa  kingereza,  kwa  hivyo  mtaniruhuzu  nitaendelea  kea  hii  lugha,  mimi  haza  sana

ninahisika naVunerable groups,  hivi ni vikundi, vya watu ambao wanaweza huduriwa bila kutetewa na vikundi hivi, ni kitu kwa

akina wamama, watoto,  the rich ones,  elderly, retirees,ponda ponda’s,  disabled,  local (not clear),  street  children,  HIV/AIDS,

orphans, widow and widowers, Nitatangulia na wamama kwa sababu mimi ni mteteo wa wamama.

The interest and needs for women are not fully guranteed at the present  Constitutionan di recommend the following to be  taken

carefully by  th  enew  constitution.  A  formative  action  should  be  put  into  practice  at  every  level  of  government  and  monitary

should continue to make sure it is done. 

Equality and equity to be  realized in every place of work,  all departments  such  as  from  village  level  to  National  Level.  Civic

education should be continuously  exercise for both women and men to ensure that  every one Is  confercert   with theconstituion

in order  to ensure that every one ( not clear)  level.  We need at  least  50 %  presentation  of women  ladies in every area   of

decision making, that is kama ni Board members wawe kumi na wanawake wawe kumi, ama  in each  effction. This should be
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comfortable qualified women for intended position,  men, women, girls and biys to be  treated  equally according to their human

and basicaly in all  places of need.

Interest  education  cultures  and  employment:  Cultures  that  are  negative  on  women  e.g.  for  example  in  our  districts,  the  tiriki

women in vihiga district to believe that, The Tiriki community believe that women they are  not allowed to work as  professional

administrators, should be done away with.  

Value against women should be fully be addressed in th eConstitutionand it must provide for monitary to ensure the ( not clear)

are brought back  to hope and a propriety punishment awarded,  this should  be  done  through  the  gender  commission  which  I

recommend should be formed.

During rape incident, women police should attend to the victims and not men, because  when the men attend to this cases,  they

ask silly questions to the women and the women becomes shy to answer them, so we what to ensure that the races  are  brought

to boo and the right punishment is taken up. Preferably, frustrated. 

Tunataka  hawa  wazee  wanaoshika  wamama   na  watoto  wasichana   na  kuwanajinsi  wapewe  punishment  ya  muda  hama

wapukuswe nguvu.

Women work hard and (not clear)  of this economy of this country but htye realize very  little  benefits  from  all  that  they  work

upon, They should  be  allowed  by  the  Constitutionto   leave  atleast  50%  of  their  income  (not  clear)  at  funding  level.  This  is

where  women  go  to  th  eshamba  wanapalilia   majani  lakini  wakati  wa  kufuna  pesa  zinawekwa  kwa  mifuko  ya  mabwana.

Tunataka hata wamama waweke hizo peza kwa miguko.

During campaign period of which we are going to camp, I snaring to come,  the Constitutionshould provide for a level playinmg

ground free of violence.  Intimitation, excccessive use of corrupt  money by some (not clear)  to ensure women that thye have a

able time in their campaign activities, if th ePresident is a man, then we want th eVicePresident to be a woman, I am going to b e

sensitive issue that is land  and  property  like,  which  is  very  sensitive  in  our  district  on  in  our  division,  location.  We  want  the

inheritence of lands to be for all daughthers and sons even women.

There should be aceiling on land, preferable 100  acres  by an individual and not more  than  that,  Because  we  get  some  peole

who grap land over 500 acres and we have scquatters in their own country of which we don,t want.

Foreigners should be restricted on land use. They should be allowed to let only. 

Government should only acquire land from a priovent owner, on agreement of being given another land.
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Transfer of land should be free

Women to inherit land rom the distribute force without many complications, we get when a man dies,  when you want to succed

your land you go through so many processes and they are very expensive.

The process of transferring land to be simplifies especially to women. 

Men and women to h ave equally accesss to land.

Every Kenyan including, street families to be guranteed access to land.

Land with title deed  should  be  given  fleely,  tunausiwa,  title  deed  na  mashamba  ni  yetu,  hatutaki  tuuziwe  title  deed,  tunataka

tupewe bure.

Land Title Deed to own the names for, spouses, hapa ninamaanisha, bibi na bwana majina

Com. Lethome: (not clear) 

Dorcas: The stamp duties should be made but the fee should be abolished. 

Com. Lethome: (not clear)

Dorcas: I am about to finish, (not clear) woen are not more so, you give us time.  A man who owns more than one wive

Com. Lethome: Owns, you meant own

Dorcas: The own

Com. Lethome: Okay

Dorcas:  They think we are  their properties,  no we don’t want,  okay let me put it,  th eman who  marries  moret  han  one  wife

should give them each her own piece of land and their  Title  Deeds.  If  you  want  to  marry  women,  you  should  have  hundred

shambas to provide to your wives. 

I talk on the judiciary shallowly, the judiciary should be independent,  we need a constitutional courts,  to deal  with  matters  ya

concerning judiciary.

Appointment of the officers to be done by, judicial comissin and (not clear) by parliament.
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Legal Aid to be mandatory to every Kenyan.

Qualification of the officers to be  determined by the judiciary commission. I think that is the end of my views  and  I  will  hand

over the momorandum.

Com.  Lethome:  Thankyou  very  much.  Lydia  Angote,  Dorothy,  Jane  midebabu,  Catherine  makanga,  Elisha  Ekubi,  Robert

Akoyo

Robert  Akoyo:  Yangu ni  machache  ya  kwanza  ni  masomo,  Robert  Mulundi  Akoyo.  ya  kwanza  ni  masomo  ningependelea

yawe ya bure, kwa Kenya,

Ya pili, Kenya Equipment scheme, hile ilikuwa zamani ya kuprovide stationeries kwa mashule irudishwe.

Hospitali ziwe za bure ikiwa mtu atakuuzia na ni kenyan, kwa hospitali ya serkali,  hakipelekwa mojaury hiyo bill, iwe ni written

on.

Nitaongea juu ya tradition, sisis waluhya kitu kama, busaa, mbombe ya busaa ni ya tradition yetu, ukienda mahali pengine wako

na bombe yao y akienyeji, kwa hivyo tumependeleatupate two to three, clubs of busaa in evry sub-location. Asanteni

Com. Lethome: Thank you very muchSister chenda, Benard Nakaya, Benard Nakaya, Donald Akhayi, tafadhali karibu

Donald  Akhanyi:  Hamujambo  comisioner  wetu,  tumefurahishwa  na  sitakuwa  na(not  clear).  Kwa  jina  ni  Donald  Akhayi,

mkaaji wa Bunyore, in luhya land, kwanza nitaanza na English.

Government is supposed to advance us with some loans, I mean people are  able who comes up, th egovenment should be able

to advance us with some money or funds so that we expand some business, this businesses should be able, some people  can be

used to employ other Kenyans who are  tarmacking, because  you get some given business managements  established business

as a market  and employ Kenyans and t this is eradicate  poverty,  istead of  relaying on the UN or ( not clear)so that  we  (not

clear) we learn to appreciate poverty because of lack of education, an dthis is because of universities, universities are  centred in

Nairobi and  Central

Com. Lethome: (Not clear)

Donald Akhanyi: Universities here in Kakamega, so that we luhyas can go there.  Another thing it is exercutive powers  of the

President and exercutive powers of party leader should be equal, so that Prime Minister, is elected by parliament and President
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by the wanainchi 

Secondaly,  another  thignthe  P.C  should  not  come  outside  we  have  learned  people  in  our  province  because  a  passenger  in

province can not (not clear)

Com. Lethome:  (not clear)

Donald Akhanyi: Parties, two parties or threee parties hspuld be formed only to the U.S.A, where by only this two parties  on

(not clear) so that makoza yanalekebishwa (not clear).

Another point, ministers in theoffice of the President  should be not there because,  kazi yao ni kualibu office ya President  must

be distributed, (not clelar) and other areas.

Equal and (not clear), of Resourses, we discover that many industries who (not clear),  is put in thika and in Nairobi,  ones who

(not clear) why do luhyas go to (not clear) Nakuru for lift valley and Garrisa for Somalis. 

Another point is (not clear) through pesidential (not clear) a resident should not impose a need on us that part  should, is avct  to

realize kenyans (not clear) 

Mayors, elctions should be decide by the town resident or  city resident,  because  councilotrs may use their means to elect  her

mayor in (not clear) mayors lies in th ehands of resident.

Campaing: during campaing no public funds should be used, if you want to become a President  you know your (not clear)  you

should use your own resources to vote topower. Because when you use governments money, you are leading (not clear) 

Another point,  (not clear)  Money I have discovered that incase it is uhuru Kenya whio  is  standing  to  lead  us,  we  (not  clear)

corruption money, so if it is kenyatta it should ber kenyatta  whether we have hundred peples  to come,   it is in kenyuatta image

or potray or moi’s potray not judging kenyatta, mudavadi or the rest. 

Not clear

My last point is AIDS or  disease in this coutry we Kenyans I think that it  is  good  to  be  realistic,  we  discovered  Aids,  it  I  s

spread because of birtrh, so I think that you can view that,  birth should be eradicated,  government is working in th e(not  clear)

to erradicted so that a bar is like a show, you go and buy beer  and take  iot to your home, you (not clear)  th ewive, she is not

taking , you take alone because,Aids is spread by th epeole in the bar, Tanhk you very much

Com. Lethome:  What about busaa,  should not be  eradicate  (not clear)  this are  things that are  very good (not clear)  and not
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lucky.  People go to the bar to waste time, but not working hard for the Kenyans

.

Com.Lethome: Jacob Echinojane Ambukuse, Florence (not clear)

 

Kwa majina mimi ninaitwa, scholastica Naliaka Ndale, Kwa upande wangu ninauliza je katib aya Kenya mbona inatengeneswa

safari  moja  na  haipaswi?  Wakati  wataongea,  tumetengenesa  katiba  ya  Kenya  inaishia  tu  hapo,  hapo  hiyo  siku,  mbona

inafanywa hivyo?

Com. Lethome: Wewe ungependekesha nini?

Mimi ninapendekesaha  katiba  ya  Kenya  ikitengeneswa  hiwe  inaendelewa  ten  sifuatwe  hivyo  hivyo,  si  inafanywa  siku  moja

halafu inaishia hapo.

Nitasema hupande wa mama wajane, mbona sisi wamama wajane tukifiwa na mabwana wetu mbona haturuhusiwi kupewa land

Title  deed  bure  na  sometime  tumefiwa  au  bwana  wangu  amekufa  na  ukimwi  nitatoa  wakp  pesa  na  nimewajiwa  watoto,

nitawatuza na nini? 

Ya tatu maneno ya(not clear) ifanywe na akina mama, isifanywe na akina baba  pekee  yao kwa sababu wanatunyanyaza, hapo

tena  pia  Tubunal  courts,  wanataka  pesa  na  mimi  ni  mjane  watoto  wangu  hawasomi?  Nitatoa  wapi  pesa  ndio  nilipe?  Na

mnasema tuko pamoja,  au  uhuru  na  upendo  na  umoja?  Mimi  ninaolnelewa  huo  si  umoja,  mimi ninaona  iko  corruption,  kwa

hivyo ninaona Tubunalcourt inafaa wamama wawe watano na wababa wawe watano, halafu sikuwa wakati  walitoa hayo maoni

ninatoa yangu. Sipendi kutoa motion kwa ya mwingine, mimi ninataka nitoe motion yangu.

Kwa  hivyo  ya  nne  ningependa,  watu  ambao  ni  wanasiasa,  wenye  wapop  kwa  viti  hawafai  kuenda  kukalia  tribunal  court,

wanenda  delication  Nairobi,  tena  wanakuja  wana  nyanyaza  wamama,  atakipilia  mtu  ambaye  ana  pesa,  anatoa  pesa,  na

unanyanganywa  shamb  aya  bwan  wako,  kwa  hivyo  tunafinywa  sana,  na  katiba  yua  Kenya  hawali  tulikaa  Emyhaya,

wakatundanganya tukae tutoe maoni, na hayo maoni sijasikia Butere, Emuhay, Kakamega, wanasema wao wametoa maoni hivi

na hivi, inaonekana kama ni kitu ya kurudia, ninaomba yakwamba haya maoni, na hii katiba munayo tunga iwe ya kudumu, isiwe

ya  kubakia  hapa,  ikiwa  haifiki  kwa  radio,  kwani  tunaandika  ,  tunauliswa,  kunakusanyika  tuna  fanya  nini,  Vihiga,Kakamega

Butere hasikiki kwa radio na kitu kizuri inafaa ikipendekeshwa inafaa itakaswe kwa radio watu wasigize na sisi wamama hatujui

kusoma ndio tuelewe, kwa sababu wamejukua,  kama  Emuhaya  Tribunal  court,  wamejukua  mtu  wa  staff  wanamweka  hapo,

kama wa kwenda concert,  wanatakikana watu hapao  wanapeleka  nini,  weanajukua  watu  ambao  hawana,  ..  ni  kila  siku  hao

ndio wanaenda, sasa huwa wanaenda  nini huko wanaenda kutunga katiba? Sasa mimi ninaona tusifanye maudio.

Ya tano y akumalizia, sisi tungependa utawala hiwe kama y atazania hatutaki mtu ,  aemwe tu ni huyu anapewa utawala,  hiwe ni

wa watu wawili, huyu akitoka huyu aingie sio ya watu wawili. Asanteni.

Com.Lethome: Mama mwingine,
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Catherine Asila: I am Catherine Asila Makhanga Assistant, (not clear) of lambwe sub-location, mimi nitatoa maoni kuhusu the

electrol vitctim system, the system should be changed  

Com. Lethome: (not clear) Tunyamaze tusikize maoni yake

Catherine Asila: Should be changed to increase women participation, in parliament by doing the following: -

a) Ensuring that the pasty have 35% of women in the leadership and in the key Kenya leadership partneship.

b) To reserve 35% seats in parliament for women 

c) Candidates who feel to seek nomination inone party shold not be allowed to seeek nomnation in the other parties.

d) Amember who defect from a party and has crossed the floor should loss his votes inparliament  

e) Council, th epartry should plan and replace them

f) Constitutionshould ensure that every public electrol office should retain 35% seats for women

g) Establishing reginal councils and committees where 35% of leadershiop are women

h) Othergroups that should have representation, in parliament include young people and diferrent disabilities.

i) The  demacation  of  the  Constitutionand  work  should  be  demarcated  further,  because  some  are  too  large  areas  and

others are too thiny

j) There  should  be  limit  in  election  pending,  it  should  be  enforced  by  the  electrol  commission  and  it  should  be  done

threought the declaration of problems of funding.

k) It should be mandatory for parties to seek 35% candidates for election, to be women

Hayo ndiyo maoni yangu, kuhuzu wanawake.

Com. Lethome: Thank you very much, (not clear) Question, (not clear)

Scholarstica  Naliaka  Ndale:  They  should  continue  being  appointed  because,  there  are  some,  wale  ambao  wamesoma  na

wengine  hawachasoma,  kwea  hivyo  hatuwesi  kusema  wachukuliwe  kitu  kama  mlolongo,  Pengine  hukijukua  na  mlololngo

hutajukua mtu ambaye hajasoma.

Com. Lethome: (not clear) transfer

Scholarstica: For ladies, assistant You are ruling those people  from the grass root  so I think you know those people  that you

are ruling, you know  each  and  every  one  very  well.chiefs  should  not  be  transferred,  because  assistant  chief  hunakaa  mahali

unaelewa hao watu.

Jane Mideva Madebabu: Kwa majina ni Jane mideva Midebabu,  kutoka North East  Bunyore,  nitaongea juu ya elderly,
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the elderly because of their age they are  not well protected  especial  on th efollowing traveling, feeding, health care  income

and (not clear)

The Constitutionshould ensure that they are adderessesd in thei, numerals problems in makijg fromtheir age so that thye amy

have the following for them:- 

I. Homes for the elederly

II. Health servioce

III. NGO which should be able to take care of them

IV. Human treatment , during  traveling

Thank you

Com.Lethome: Thank you very much Jane, (Not clear)

Reverend Jacob Bunjiro: Honourable commissioners and ladies and gentlemen I want to …. Good afternoon,  I want to

talk about the local Government, we didi thing as a group and I am going to represent what we discussed as a group.

- Mayors and councilor chairman should be not be directed directly by the people.

- The current two year two year term of mayors and councilor chairman is not adequate, they should serve a five year

term, th ecouncil should continue to  operate  under  the  central  government,  however  there  is  a  need  to  creat  the

office of the commission of the local authorities,  to determine how power  should be shared between the councilors

and chief officers.

- The  minimum qualifications  for  councilors  should  be  at  least  form  four  that  is  ordinally  level,  of  common  school

going

- The  language  test  when  vying  for  the  local  authoprity  seats  is  not  sufficient,  the  minimum  education  says  as  the

ordinaly level addresses the issue.

- There should be moral and ethical qualifications for local authority seats

- People  should  not  have  the  right  to  recall  their  councilorbecaus,  this  is  going  to  creat  anaque  and  some  other

problemsd of administration

- An independent local authority be created by th eact of perliament to determine, th erenumeration of councilors,  we

should not be retain the nominated councilors bcause, they don’t serve the interest of the people.

- The local authority comisdsion should set up a court of warder the councilors.

- The  presient  and  th  eministeer  in  charge  of  local  government  ,  should  not  defende  the  powers  to  dissolve  the

councilors and local authority commission.

- To dissolve councilors, but this should be left to the local autority commission

- The commission should determine the circumstances in which to dissolve the councilors. Thankyou very much.
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Com. Lethome: Samuel Naboto, Lydia Angote, Doris Osita. Haya endelea mze, jina lako

Samuel Naboto:  Jina langu ni Stanley,  Mimi  nina  mtu  mmoja  ni  jilani  yangu,na  sisi  tumepakana  naye,  (not  clear)  siku  moja

halijukua (not clear) hakachakanya na yake,  na yeye alinuizia (not clear)  na huyu tajiri kama anaona mimi nataka kwenda (not

clear) kwa shamba langu hilo yeye hana(not clear)  Na  mimi niko na watoto,  mimi niko na familia nitapeleka wapi? Na  hiyo ni

shamba moja pekee  yake,  na huyo tajiri,  anachokesha mimi kwa shamba yangu, sasa  anatoka kwa hukoo hanakuja kwa (not

clear) sasa nitakwenda wapi na familia yangu? 

Com. Lethome: Umemjulisha chief?

Translayor: Wabollakho Chief nende sub-chief?

Stanley: Chief anajua, hata subchief anajua, hata D.O anajua, hata D.C, mimi niko na taabu, na sasa  mimi nahanginga, na wale

wote ni marafiki wa hao Chief. Wanaweza kutoa mimi kama kuku.

Com. Lethome: Asante tumesikia

Kwa majina, Doris Osita, ningependa kuongea juu ya wamama wanao piga watoto  waso,  wamama wanapo potesha wanaume

wao wanapaki  n awatoto  wanashidwa vile wanavyo saidia watotot  na  kuwasomesha,  ningeomba  serkali  iwasomeshe  watoto

kutoka darasa la kweanza mpka form four.

Upande wa viwete,  kuna viwete wengi, vilema vipofu, viziwi, ningependa kuwaeleza ya kwamba  viwete  wanakoza  uwezovile

watakavyo soma wawe kama watoto wengine. Kukosa hii wanakosa (not clear) vile wanavyo tembea bila magari, 

Com. Lethome: Kwa hivyo?

Doris: Wakisaidiwa na hiyo ni hafadhali, hayo ni..

Mimi ninaitwa Samuel Naboto,  niko hapo,  mimi nitasema kiswahili  kwa  sababu  sikusoma  san,  maoni  yangu  ya  kwanza  kwa

serkali yetu ,  mimi  number  one  nitasungumzia  juu  ya  Kiti  Rais,  Kiti  cha  Rais  tunapata  shida  wakati  mtu  anajaguliwa  anaeda

anafanya  hicho  kiti  ,  anatumikia  watu  wengine  na  hanawacha  wengine.  Ninaonelea  ya  kwamba  haya  mamlaka  ya  ulahizi

yapunguswe kidogo. Hasiwe juu ya sheria ninamanisha hivyo.

Pili ninaonelea kwamba political party,  hivi vyama ya kisiasa,  vyendelee kuweko na tuwe na njia ya mzuri  ya  kuendesha  kwa

maana utapata  mtu amechanguliwa kwa vyiama fulani kesho anasungumza vipanya kwa hivyo inaonekana ameama kwa  hicho

chama lakini hiyo nafasi inaend ambugeni tu kwa hicho chama, sisis tunaona ya kwamba huyo mtu akitangaza ya kwamba mimi
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nimehama kwa hiki chama na nimeongana na kingine tuwe na ujaguzi tafadhali

Hospitali zetu, watu wengine ni masikini hawawesi kucjiweza kwa pesa  za hospitali,  siku hixi kun ahumaskini mwingi kwa watu

na pesa  za kununula madawa hakuna,  sasa,  mimi ninaona tuwwe na free hospital yaani hii gharama ya matibabu hiwe ya bure

kwa mwanainchi

Nitasungumzia juuu ya President  ,  ambaye amejaguliwa, aew anaweza  kuuda  seerkali,  ambayo  tunaita  ya  mzeto.  Hii  itaweza

kusaidia wanainchi wetu kwa maana, akikua kwa chama chake atasahau sehemu zingine zawakilishi mbugeni. Nimesikika.

Hawa wanasheeria wetu,  wasifinywe na mtu fulani hata hwae Raisi hawe nanai, wa endeshe kazi yao  vizuri  bila  kuingiliwa  na

mtu yoyote,  ajudge,  wasiwe chini ya mtu, fulani wanaweza kuendeleza kazi vipaya wakiwa chini ya mtu, lakini wakiwa pekee

yao watafanya vizuri

Free education, iwepo, tuwe na  free education, kwa maana kama mtu, ni maskini hawezi kusomesha mtoto hata kufika darasa

la nane,  … Na mengine yatasemwa na wengine waja niwajie hapa

Com. Lethome: Abriel Musumba

Kwa  majina  mimi ni  Lukas  Wala  Maoni  yangu  ni  machache  tu,  jambo  la  kwanza  nitazungumsia  kwa  watu  wa  makuru’  ‘

amakuru’  ndio  mwazilishi  wa  jin  ala  serkali,  na  inatakiwa  amakuru  hawe  akitoa,  malupulupu,  fulani  kutokana  upande  wa

mshahara, kwa sababau sub-chief awezi kujua watu wapanya katika kijiji bila’likuru’ hapana, hiyo ni vita

Hiii katiba ya sasa  ambayo tunatoa maon, hiwe ikifundishwa katika shule za primary  na  za  upili,  kuzui  watoto  wetu  waelewe

katiba ni nini? Wakijua katiba ambayo tunayo wakati  huu, ilitengenezewa huko uengereze,  na ilipo kuja sisi wengi tunasikia tu

jina, lakini hatuelewi, maana yake ni nini,

Mbuge kama wa Emuhaya Constituency, hakichguliwa hawe hanapewa home work  wa  mwaka  mmoja,  kama,  hatumishi  vile

watu wanataka harudishwe hapa tuchague mwingine. Ni hayo tu.

Com.Lethome: Asante sana, Abriel Musumba

Abriel Musumba: Asante sana mwenye kiti, Yangu sitaenda pali sana, upande  wangu nitasungumzia upande wa office ya rais

ina makosa mengi,  katika office hiyo rules ziko nyingi, na hiyo (not clear) tafadhali kama ni ninyi commissioners,  hiyo(not clear)

ikomeswe katika office hiyo. Office ya Rais imesijukulia mamlaka ya judiciary, mmalaka ya judiciary iwe katika yake (not clear)

 

Engine Rais haki (not clear) ya corruption  hachunguswe  hata baada  ya kutoka achuguzue, na neno ingine ambayo inatushutua

sisi Raia ambayo inasemeka mtu akitoka hapewe pension, hiyo pesion haijukuswe halafu ndio pension yake itolewe la si hicvyo
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mambo mengine, yas kuchengewa nyumba   room  kumi  na  pili  room  sita  hiyo  haitakiwi  ni  kualibu  mali  ya  huma.  Ni  hayo  tu

machache

Com.Lethome: Mary Ombati,   Kwa majina ni Mary  Ombati   natoka  North  Buyore  Sub  -Location,  mimi nitaongea  juu  ya

wale watu wanastaafu wengi wao huwa wananyanyaswa kwa njia hii, mtu hanastaafu nahamekuwa mzee na anaenda  ahataka

pension zake na (not clear)  hapo mzee hana  chochote  na  hizo  vitu  zimekuwa  ofisini  miaka  miwili  na  hana  chochote,  hakisha

maliza hayo, kama hametoka wwestern province, aeenda Nairobi na hana mahali pakulal,  hananyanyaswa sana,  nikiongea tena

huyo mzee haikstaafu alikuwa anafanyia serkali  kazi na walimwona hakiwa  mching  akazini  pali  lakini  anapowajua  pale  akuna

hata akienda ofisini ama hakifuatilia nyinyi hakuna chochote , he is not recognized, or she is not recognized, tangu tu hawaje kazi

inaiisha hivy.

Hata kama kuna kazi huko nyumbani ya nini, na nini, wao  wawe mstari wa mbele kuonyesha wale  wadogo  wao  ,  walifanya

kazi na wan uchuzi.

Tukisema hamefariki huyo mama, mwenye amewachwa mjane anatakikana hapate hizo peza za mzee, si kwa miaka mitano, juu

hakipatiwa miaka mitano atakula hizo mitano hangali hako  hai,  hatapata  watu  keundelea  hizo  miaka  hizo  anaishi.  Kwa  hivyo

ninaonelea ya kwamba mzee hakikufa mama aendelee tu kupata tu pesa zake mpaka hatakapo kufa na yeye.

Upande wa corruption,  ninataka  hawa  watu  wako  maofisini,kaa  tunaweza  kuwa  na  njia  mtu  akikuambia,  kuinua  mgogngo  ,

tufanye kama kwa banki watu wawwe na majina, mtu akikuambia toa  kitu  kidogo,  unaandika  jina  lake  ana  hunapeleka  kwa

mkubwa na mkubwa hakijua hivyo anajukua action si kumwaajilia.

Kwa upande wa watoto kwa hawa watu wanastahafu, ninataka mama kama hawezi abisa kazi na hana ujuzi wa mahali popote,

kama kuna mtoto wake na ha ujuzi amesoma ,  na baba  amestahafu,hata  hakipatiwa  kama  subordiant  staff  pale  pale  itakuwa

vizuri kwa  sababu  hatajua  baba  alikuwa  akifanya  hapa  na  pia  mimi nimepata  kazi  na  niatendelea  kufanya..  Sio  tu  waajiliwe

hivyo na baba hamekufa, na mtotot  amesoma na hana mahali pakwenda,  kama mama hana uwezo na ana ujuzi, pia hanaweza

chukuliwa. Pale.  

Corruption pia ninaonelea hiyo pension mzee hanayo pata ninataka eendelee vile nilisema hapo mbeleni, tuwe na uzaidizi kidogo

kwa mama ambaye amewajua, sio tu mama akae pale na watotopale, halafu anakaa sio mtu anaeshimika hapo hawali, kwa ajili

tunachukua huwezo wote tunaweka kwa Rais,  kwa maministers, na wadogo wao ndio wanafanya dogs work na  wanasaulika

pale, na kazi nyingi ni wao wanafanya. Mimi ninaonelea kazi nyingi isipewe watu ambao si wa juu. Wa jini waangaliwe pia.

Na pia mama alikuwa anapata mshahara kidogo kwa maana pia anaenda sasa wanakuwa kama watoto wale disabled,  kwa ajili

hawana  popote  wataangalia  ndio  ninasema  ya  kwamba  huyo  mototo  mwemuo  akikuwa  na  achukuliwa  pengine  angalau

anaweza inua wale wengine wamebaki pale.

Ya mwisho nitaongea juu ya wamama katika bunge, katika bunge ningependelea kwamba tupatiwe nafasi 35% wamama tuwe
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pale tusiwe tu ama hiwe 50 – 50 tusiwache  nyuma  hawa  tunafinyiliwa  jikoni  sana,  sitaki  tufinyiliwe  jikoni  sana  tupatiwe  hiyo

nafasi  na  pia  tupewe  pesa  sa  kufanya  campaign  sio  ati  wao  peke  yao  ama  wanapatiwa  nyingi  ha  mama  wanaangaliwa

wanapewa kidogo hapana na pia upande wa macouncillors unpata councillor anawalikisha sub-locations nana hiyo sana nataka

hiyo ikawe divided ndio kasi  ipatikane kwa ajili akiwa nazo nane,  kwa ajili akiiva nazo nane hivyo atutachuwa namna gani  na

wodi zile zinaendelea hivyo wodi inaendelea vizuri kwa hivyo ningependelea  kwona ya kwamba tuone kila councillor awe  na

wodi na na nne tano na mwingine pia achukulie pale sio kumi na uishi pale anasahau kutengeneza sehemu zingine na (inaudible).

Lydiah: Mimi kwa majina naitwa Lydia maoni yangu nitatoa kwa street children yaani (chookara) these has become a problem

which seems to be running out of hand to everyone in the country and must be address  by Constitutionbecause it has become a

stage threats  to people  to peace  and yet these is part  of Kenya population  we  therefore  recommend  the  following  grown  up

people in the street should dealt and given lunch to settle.

i) The  children  who  don’t  have  parents  should  be  removed  from  the  streets  and  given  spaces  in  schools,  forms  to

rehabilitate their characters and subjected to free to primary and secondary education be trained for skills be  employed

to  be  useful  Kenyans.   Nikiongezea  hiyo  chokora  wako  wengi  sana  na  hawa  watoto  ambao  wengine  ni  yatima

(orphans) ambao wasazi wao wamekufa wote na wamebaki ha grandmothers na wengine ambao wanazaliwa ndani ya

ndoa  hao  ni  wengi  sana.   Wengi  wana  anja  kusoma  lanini  hawana  namna  sasa  hao  tunamuomba  kwa

Constitutionwapatiwe pakukaa na pakusoma asante.

Ann Maxmila:  Kwa majina naitwa Ann Maxmila nafanya biashara.   Mimi  langu  ningependelea  musema  ya  kuwa  sisi  kama

wanawake tumechukiwa sana katika  maboma  zetu,  kwa  hivyo  nimekuwasihi  kama  mwanamke  apewi  uhuru  ya  kujiendeleza

mwenyewe akae  kama mwana mume.  Sisi wanawake yenyewe tuna taabu sana.   Yenyewe tumesoma lakini  kazi  kupata  sisi

wanawake ni shida (objections) ngoja kwanza ambapoulizema wanawake wanataka uhuru be specific Uhuru uhuru wa kufanya

vile  sisi  hatuna  uhuru  wa  kifedha  (unapendekeza  nini.   Mimi  ningependekeza  msaada  ipewe  kwa  wanawake  ili  wafanyia

biashara ili nao wapate  kuwa na fedha katika mifuko yao kwa maana unaweza kuitaji vitu mingi huwe hazo  lakini  upande  wa

kifidha unashidwa vile utafanya (na hutaki kumutegemea bwana) bwana hako kwa maana yeye yenyewe tunajiwa lakini mahitaji

yenyewe sisi wanawake tunayehitaji tuwenaye yenyewe hatuyapati kwa urahisi tunapata kwa shida kidogo kwa maana ukosefu

kaw sisi tukonayo sana.   Kzi mimi nikewaomba  ni  kazi  pengine  kuna  wale  ambao  wamesoma  saidi  na  wale  ambao  hawana

elimu sana sasa  kwa wale hawana nawale ambao wamesoma kidogo ningeonelea ya kwamba tusaidiwe kwa  njia  ya  kupewa

kazi kama shule kama nurseary, na kazi kidogo kuna (kazi zingine mwanamke hafai kufanya) kuna zile ambazo mwanamke hafai

kufanya kama bar (mwanamke ameolewa.  Chief kaw hivyo anaweza kuwa kiongozi ndio.   Tena nekependa wale,  yaani wale

ambao kupigana ili tupate uhuru wetu inatakikana waangaliwe sana,  inatakikana wapewe kitu kidogo kama pension kwa hivyo

ningependa watu tuwaishi na hawangaliwa masilahi yao wale walifariki walihaja watu nyuma, watu wao wanasema walikuwa na

wato huienda kupigana wakafariki.

Tena ingine sisi wazazi wale ambao tuna watoto, watoto wetu wanafanya vizuri katika masomo na hawa school fees imetushida
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sisi wazizi unapendekeza nini.  Napendekeza ya kwa watoe msaada kwa watu wale hanajiweza kuwasomeza watoto  wenyewe

ni werevu hawana vile wanaweza kusoma kumalisia kusema tunataka msaada.

Christine Muyoma: Mimi kwa majina naitwa Christine Muyoma natoka katika Southern Bunyore.  Mimi kwa maoni nitasema

juu  ya  wafanyikasi  wa  barna  hoteli,  kwa  hivyo  nitasema  bar  and  hotels  have  become  industries  which  accomodates  many

people including bar  and hotels honours and  mishandles  these  people  at  their  own  measure.   Therefore  we  recommend  that

Constitutionprovides for a commission which will reluctant service to bar and hotel honours.  Train and make sure those people

are comfortable they displine force for the employed and the employees . Kwa hivyo nikiongezea ya kwa tafadhali mungaliei.

Tutasema juu ya watoto wanasoma, wazazi wanaokosa  pesa  ya kuwaedeleza naomba serikali yetu ya Kenya ingalie hiyo ndio

wazazi wasiweze kujikakamua wasomeze watoto wakae nyumbani pila kufanya chochote ni hayo tu asante.

Rose  Nyangila: Kwa majina ni Rose Nyakira nitaongea juu ya walimu, mashamba na watoto.  Tunapata ya kwamba  walimu

wengine  hawana  hidhumu  wanajaribu  wana   wanaharibu  watoto  wetu  wakisoma  mwalimuakipatikana  na  hatia  ya  kuharibu

mototo  achukuliwe  hatua,  na  ajaizwe  kazi  .   Wanaharibu  watoto  namna  gani.  Wanafanya  watoto  wanawake  wao,  anaacha

mtoto anahumia halafu yeye anaendelea na kazi.

? Mashamba: yamekuwa ya wazee, ukifanya maendeleo kwa shamba ya mzeebila idhini yake ukitoa kitu uende ulipie mtoto

karo ama ufanyie kitu yoyote , unaambiwa hakutoka na shamba kwenu serikali itusaidie shamba iwe ya mama na baba.

? Watoto:  watoto  wetu ndio wamefinywa ,  wafanyikazi kwa hawa mabosses  kwa ma town  ningependelea  serikali  hijukue

hatua tupewe watoto wetu wa mama, watoto wapewe elimu ya bure ,  watoto  wote wa huku Bunyore ndio wanafanya kazi

kwa matown sana, ndio sababu elimu hapa Bunyore imekuwa chini sana ukiangalia masomo ya town yako tofauti na huku

nyumbani, kwa sababu watoto wetu ndio waanjiriwa town na hayo nimesema asante.

Kennedy O: My views are as follows:-

? The elected President to attain 51% of the total votes, 25% should be removed.

? The President should not be an MP

? The President should not have two Constituency .

? The  President should have ceremonial power and should have a Prime Minister who should have the executive power  he

should also have a vice President and vice Prime minister who should have the executive powers.

? He should also have vice President and vice Prime minister in the next government legislature MPs 

? The MPs and the councillors to serve for only two consecutive terms and then they retire.

? Health: I would like every Kenyan to have free health care .

? Kenyans should not be allowed to Bank money outside the country because these affects the economy of the country and

it encourages theft and corruption.
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? The powers of the President to be reduced the President should not be  allowed to appointing the senior civil servants like

PCs , DCs, Attoney general etc., a commssion should be set to be dealing with such cases.

? The President should not be allowed to be using public funds to campaign or sponsor a candidate for Presidential.  

? I believe we should have two political parties,  the one that forms the government and the opposition these will eenable to

avoid having parties that are formed on tribal basis.

? Defectors  after election should not be  allowed ,  the MPs councillors,  should only be allowed  to  defect  when  parliament

has been dissolved. 

? Recruitment of security officers those working  in  the  armed  forces  and  the  police  should  be  done  at  locational  level  to

ensure that all areas are represented.

? Tradition I  believe  the  local  alicohol  should  be  legalized,  alicohol  like  busaa,  changaa  is  very  important  .   It  is  used  in

laboratories and other hospitals.

? Employment of civil servants- I would like the retirement age to be reduced to 50 years and after  a civil servant has retires

he should not be appointed when other Kenyans are lacking employment 

? After retirement they are supposed to be given their pension within three months not taking long time.

? On the other side of education I would like the government to ensure that  it  provides  free  education  from  primary  level

because parents are poor they cannot afford to pay.

? The government should employ those teachers and be on payroll and they should be pensionable.

? Free education should to an extend government providing text  books,  writing  materials  like  exercise  books  ,  instead  of

saying free education and yet the parents remain with the burden of buying those things for their children.

? To provide also physical facilities in schools 

? The  government  should  remove  the  death  sentence  in  the  Constitutionof  Kenya,  I  feel  it  should  be  replaced  by  life

sentence if a person has committed a serious offence.

? Inheritance of property – women should be allowed to inherit the property  of their husband if they are  legally married and

the distribution should be as follows;

i) If the woman has stayed with the husband for ten years she should only get 20% of the property.

ii) If she has stayed their for 20 years she should get 45% of the property.

iii) If she has stayed their over 20 years she get 50% because they are young women when the husband dies they take  all

the properties and they leave the children sufferings.

iv) National resources  should  be  equally  distributed  in  the  country  you  find  that  some  provinces  are  having  things  like

Airports, very many Universities and National schools, colleges while other provinces are not having.  I  will suggest that

every province should have at  least  two Universities, two colleges,  two  national  schools  and  other  important  facilities

instead  of heaping them in one province.  

v) Also I am suggesting that the government should set  a fund, these fund should be given to non employed Kenyans to

enable them start business then it will enable them earn a living and these will help to reduce poverty.

vi) Prostitution should be made illegal 
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vii) The government should set a fund to help those chidrens who are  left behind by the victims of HIV and those people

who die in accidents .

viii) The government should be able to assist  those people  who die in accidents  like those who die in towns and they are

unable to meet the transport expenses the government should help them, and it will depend on the culture of the people

the government should give gorvernment vehicle so that those people  should be transported to areas  where they come

from (mother tongue).

Thomas M: If an assistant chief is criminalized should be accused. 

? If a chief is criminalised should be accused especially in corruption,  the people  distructing these world especially Bunyore

these people  have been (inaudible) the bill has taken to the courts  (inaudible) they change  their  commadership  to  another

person, and those who have commited the criminal offences especially corruption are  here especially chiefs and sub-chiefs,

they should be taken to court charged.

Kabetitumbienyi: Provincial administration: I should like the provincial administration at the level of the chief and asst.  chief to

be elected and transferable.

? The Constitutionshould be taught right from upper primary and all other institution of learning.

? Presidential should be reduced and invested in various parliamentary committee.

? The Constitutionshould cater for the working conditions and salary implements of the Teachers.

? Voter should be able tried in court if they don’t exercise votingg rights.

? The aids and aids campaigns funds should be used correctly also their should be  proffesionalism  where  the  right  person

with the right knowledge has to get the right job,  their should be restructing of our education already in place .   We should

have a small but proffesionalised force the large one we are having is telling a lot of alarge earned foreign income.  

? Security: the security already enforced should change the improved arms from neighbouring countries.

? Political parties: they should be equal forum and liberty to all parties .

? Land controllers members should be elected and not appointed as a reward for the support to the party already in power

? They should be discipline in schools as per the canning is concern but we should have to check on that, thank you.

Fred K: On the executive the President should be allowed to serve a maximum of two terms but he should be only be allowed

to go for the second term if the performance of economy was positive.

? The President should only be allowed to get a retirement package if the growth rate of the economy was two figures rather

than the population growth otherwise he should only be allowed to get half of that package.

? Civil servants: they should be employed on performance and productivity any civil servant found accused on corrupt  deals

should be sacked and should not be allowed to serve any other office.

? Education: the government should provide free primary education at  high school schemes should be laid down to  ensure

that the children who cannot pay fees can go to school free without being harassed.

55



? They should be schemes to provide for loans for education in for those students who are at colleges. 

? Professionals who have technical schools should be given a loan to enable them learn their business.

? Business: Individuals who learn business and those who maintain positive balances for over five years  they should be given

to non-interest loans up to a maximum of their capital.  Business who maintain profits for over five years should be given half

of their running capital (rewarded) thanking you.

Tom Alwala:I would like to bring you to attention if the following points.

? There should be a clear distribution between the three arms of the government:

i) Judiciary

ii) Executive

iii) Legistlature

? Mayors should be elected by the public

? There should be a law to govern the various inquiries because  commissions are  set  to do inquiries whose results are  not

made public.

? Anti corruption bodies  should be set  up  to  the  governors  level  even  members  of  the  public  should  be  included  an  MP

should have an office in his Constituency where he can consult the electorate.

? Giving out money to get votes should be illigal.

? The  President  should  not  be  the  commander  in  chief  of  the  armed  forces  because  not  all  the  President  are  trained  in

military, matters we should just have military officer who is well trained to be commander in chief.

? The winning party should have something slightly above 50% bearing in mind we are a democratic multi party state.

? There should be strict laws to protect our resources from grabbers.

? The Constitutionof Kenya should be asensible to all  Kenyans  and  if  possible  be  translated  to  the  local  langauges.   The

proffesional langauge in it should be simplified for the common more to understand.

? The judiciary should organise for the public to be aware for their Constitutionthrough civic education because some people

know about the law, they have been broken when being charged in court thank you.

Mila ingabu: I would like futher to ask the comissioners to legalise arbortion in Kenya,  reasons are  we have had preganancies

which are very abnormal we want to get rid of them

? Political parties: I recommend that we have limited political parties  in our government three of them and these sponsored

by the state  funds, about  the MPs salary I support  it should be determined by every (inaudible) commission which knows

the economy state of the country.

? Election done in three days and three categories.  First  category and first day should be for the MPs and the third should

be for the President.
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? The new Constitutionshould  approve  limited  ministers  and  these  ministers  being  to  the  state  and  not  the  government  in

power.

? Utility of land: we realise that many people in the government have a lot of grabbed land which is not utilised we call upon

the Constitutionto emphasize that any land that is not utilized let it be  subjected  or  given  to  mid  people  who  can  actually

utilize it.

? The power of the President to be reduced in terms of appointments, in terms of promotions and highers these should be by

the commission.  Let the new Constitutionapprove the certificates of land ownership,  be  disclosed by the chief or  the asst.

chies office other than going to nairobi or other far areas.

? The new Constitutionshould do away with provincial administration, instead transforms the provincial administration to be

a productive factor  for example let the chiefs, asst.chiefs be  taught agriculture skills because  they are  rich people  and they

can impacy these people rather than the trade extension officer who sometimes you can have a extension from the luo land.

Com.Lethome:  (not clear)

Mila  Ingabu: Side Blocal bars,  hotals workers,  HIV AIDS orphans,  street  cildren  widows  and  widowers.   Ninatangulia  na

wamama kwa sababu ni tatetea akina wamama.

? The hindrance and needs of women are not fully guranteed in the present Constitutionand I recommend the following areas

to be carefully addressed by the new constitution.

? Affirmative action to be put into action at level of government and monitoring to be continued to make sure it is done.

? Equality to be realized at every place of work organ department starting from village level to national level, civic education

to be a constinuoes exercise for born women and men to ensure everyone is comfirtable with the new constitution. 

? We  need  at  least  56%  representation  of  women  in  every  area  decision  making  there  should  be  qualified  women  for

intedeed position, men women, girls and boys to be treated equally, according to their human and basic tries in all places of

men  intrest  education,  culture,  that  are  negative  women  e.g.  In  our  district  the  community  in  Vihiga  district  believe  that

women cannot be allowed to work as provincial administrations should be down away with.  

? Violence against women should be fully be addressed in the new Constitutionand it must provide for monitoring to ensure

the repiststs  are  brought back  to book  and  appropriate  punishment  awadeded  these  should  be  done  through  the  gender

commission which I recommend should be formed.

? During rape  incidence women police should attend to the victims and not men because  when men  attend  to  these  cases

they ask silly questions to the women and the women becomes shy to answer them.  So we want to ensure that the rapists

are brought to book and right punishment is taken.

? Preferably  castrated  tunataka  hawa  wazee  wenye  wanashika  wamama  na  watoto  wasichana  na  kuwanajisi  wapewe

punishment ya muda ama wapunguzwe nguvu.

? Family  level  these  is  where  women  go  the  shamba  wanapalilia,  majani  lakini  wakati  wa  kuvuna  pesa  zinawekwa  kwa

mifuko ya mabwana tunataka pia hizo pesa siwekwe katika mifuko ya akina mama.
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? During  campaign  period  which  is  near  to  come  the  Constitutionshould  provide  for  a  level  playground  free  of  violence

intimidation, excessive use of codraft  money by violence.  To ensure women have humble time in their campaign activities.

If the President is a man then we want the vice President to be a woman.

? Land property  rights- we want inheritance  of  land  to  be  for  all  daughters  and  sons  even  women,  on  land  an  individual

should have at lease 100 acres because they are some who have more than 500 acres and we have squatters.

? Foreighers should be restructed on land use they should be allowed to rent only.  Government  should  only  acquire  land

from a private on agreement of being given another land.

? Transfer of land should be free

? Women to inherit land from the husband without many complications to indicate when a  man  dies  you  want  to  succeed

your  land  you  go  through  so  many  process  and  they  are  expensive.  The  process  of  transfering  land  to  be  simplified

especially  to  women.  Men  and  women  to  have  equal  acesses  to  land.   Every  Kenyan  including  street  families  to  be

guranteed  aceess  to  land.   Land  title  deed  should  be  given  freely  (tunauuziwa  title  deed  na  mashamba  ni  yetu  hatutaki

tuuziwe title deed.

? Land title deed to own the names of both men and women.

? A man who marries more than one wife should give them each her piece of land and title deed.

? Judiciary  :  the  judiciary  should  be  independent,  we  need  a  constitutional  court  to  deal  with  matters  concerning  the

Judiciary, appointments of the officers to be done by the judicial commssioners .

Robert A: Masomo- Masomo nengependelea iwe bure kwa wanakenya

? Kenya equipment skills to provide stationaries in schools.

? Hospitali siwe za bure bill ya hospitali na mortuary ilipwe na government.

? Tradition – sisi waluhya kitu kama busaa ni ya tradition yetu, kwa hivyo ningependelea tuwe na two or  three clubs every

sub location asanteni.

(Name)

? Government should be able to advance us with some money so that we expand able to  employ  other  kenyans  who  are

poor.

? Unversities – the universities to be expanded to rural areas.

? The  executive  powers  of  the  President  and  executive  powers  of  the  prime  minister  should  be  equal  so  that  the  prime

minister is elected by parliament and the President by the wananchi.

? PC should not come from out side the province we have got learned people  in every province.   President  should be able

to elect a PC from that province.

? Parties – two parties  of three should be formed like US the labour and the republic part  where by many parties  bring in

tribalism.
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? Minister in the office of the President should not be their because kazi yao hhinaharibu office of the President

? Equal distribution of resources from the, you discover that many industries from the us is put in Thika and Nairobi.

? Grassroots election for every Presidential aspirant, a President should not impose he is politically fix to lead Kenyans.

? Mayors election should be decided by the town residents.

? Campaign – during campaign no public fund should be used if you want to become a President  you know your finacnial

fitness you should use your own resources.

? Printing of money- this changing of the notes should be done if is mois porterage

? Aids – it is good to be  realistic bar  should be eradicated because  they encourage prositution and bar  maids, bars  should

be like shops thank you.

Scholarstica Naliaka Ndale

? Wajane – mbona sisi wamama wakati  tumefiwa wanamume mbona huturusiwi kupewa ma land title deed  bure  na  some

time bwanaangu amekufa na ukimwi nami nitatoa wapi pesa na nemeachiwa pesa mtawachunga namna gani.

? An independent local authority to be created by the act  of parliament to determine the regulation of councillors we should

not retain nominated councillors because they do not serve intrest the of their people.

? The local authority commissions should set up a conduct  for councillors ,  the President  and the ministers in charge for the

local  government  should  devote  the  powers  to  dissolve  councillors  but  will  left  to  local  authority  commission.   The

commission should determine the circumstances in which to dissolve the coulcillors thank you.

Doris Ositu: Wamama wanapopoteza wanaume wanabaki na watoto  ningeomba serikali iwasomeze watoto  kuanzia darasa  la

kwansa mpaka la form four.

Upande wa viwete-  kuna viwete wengi, vilema ,  vibofu, visiwi, napenda kusema, viwete hikiwa kuna uwezo waweze kusoma

wawe kama hawa watoto wengine.  Ningependelea wapewe magari.

Samwel Naboto

? Maoni  yangu  ni  juu  ya  rais.  Rais  anatumikia  watu  fulani  annacha  wengine  ningeonelea  hii  mamlaka  ya  rais  ipunguzwe

kidogo, asiwe juu ta sheria.

? Naonelea hizi vyama vya siasa vyiendelee kuwekwe uwe na uongozi kwa kiama moja kwenda kingine.

? Hospitali zetu –ghalamu ya matibabu iwe ya bure kwa maana watu hawa pesa.

? Huyu President  kama  amechaguliwa  aweze  kuunda  serikali  tunaita  ya  mseto  hii  itaweza  kusaidia  wanainch  kwa  maana

akichagua kwa chama chake peke yake atasahau sehemu zingine za wakilishi bungeni.

? Nimeona  hawa  wanasheria  wasifinywe  na  mtu  yahani  awe  rais  awe  nani  wahendeze  kazi  yao  bila  kuendeleza  na  mtu

yeyote 

? Free education 
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Lucas Wala:

- Hii katiba ya sasa iwe ikifunsishwa katika shule za msingi na za upili, kusudi watoto wetu waelewe katiba ni nini.

- Mbunge ingakaliwa kwa mwaka mmoja kama ayati kutoka hapo tunachagua mwingine

- Ofisi ya rais Ina makosa mengi, tunataka ikomezwe.

- Ofisi ya rais mamlaka ya Judicial iwe katika juu ya attorney general.

- Rais akistafu achunguzwe akiwa hana makosa yoyote ashitakiwe.

Retirement packages – achunguzwe ndio apewe hiyo package.

Mary Obati

- Watu  wanaostaafu  wengi  wao  wananyanyazwa  ,  unapata  amestaafu  na  anataka  pensions  he  is  not  recognised  after

retirement.

- Mzee amestaafu na amefariki huyo mjane anatakikana apewe pesa za mzee.  Mama anaenda kupata  pesa  zake mpaka

atakapokufa na yeye.

- Napendekeza wanasiasa hawafai kukulia tribunal court wanaenda direct Nairobi wananyanyasa wajane.

- Sisi tungependa utawala hiwe kama ya Tanzania hiyo akitota huyu aingie asante.

Catherine 

? Election system, the system should be changed to increase women participation in parliament by doing the following.

? Ensuring the parties have 35% seat for women in parliament

? Three candidates who full to seek nomination in one party should be allowed to seek nomination in the other party.

? A number  who  defects  from  a  part  to  another  to  loose  his  seat  in  parliament,  the  party  should  try  and  replace  him.

Constitutionshould ensure that every public elective office retains 35% seat retained for women

? Other groups with representation in parliament include young people with disabilities.

? Chiefs and ass chiefs should be appointed.

Jane

The elderly because of their age they are not well-protected especaily on the following travelling, feeding, health care and etc.

The  Constitutionshould  addressed  with  their  numorous  problems  because  of  their  age,  we  may  have  the  following  for  them

home for the elderly, health service free NGOs should be able to take care.

I want to talk about local government.

- Mayors and councils chairmen should be elected directly by the people.   The  curent  two  years  term  for  mayors  and

council chairmen is not adequate  they should serve a five year term  the  council  should  continue  to  operate  under  the

central government however there is need to create  the office of  the  commission  of  the  local  authorities  to  determine
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how power should be shared between councillors and chied offcers.

- The maximum qualifications for councillors should be at least form four ordinary level.

- There should be moral qualifications for local authority seats people should not have a right because  councillors these is

giving to what anarchy and some other of administration. 

Tape 4 side A: Com.Lethome: The work, which is being done by the D.C, D.O, what should be done tothem?

Jane: …Exactly we do not need them

Com. Lethome: You don’t need those services?

We don’t need those services

Com. Lethome: Okay

Let  the  Constitutionprovitise  the  internal  security  ,  call  it  the  Police  Force  and  other  internal  securities  why,  th  epresence

administration of the police Force  which is at  the hands of the government it has been used by big politicians and why there is

the large corruption within their sector.  If it can go private we are sure of the accountability, of  a lot of things which are  caused

by them and they are not accountable.  So a call aborn total, provitation of internal security , provernce police Force.

Let the new constituion provide completely free primary education ,  we have been cheated at  many times there is free primary

education,  where actually in bleach,  this is  we  are  calling  aborn  the  President  to  consider  the  new  constituion  to  actually,  to

emphasis , we want  free education and its facilities 

Let the new constituion provide one man one job, not the idea of (not clear),  there are  several  opinios here,  which we need to

work, (not clear).

Let the Constitutionprovide free services,  I put it clearly categories  it,  former speakers  put if verbally but I want to categories

this, this services should be  limited to health centres  where a common pooor  man can reach.   But services that we actually go

to district hospital we can  build them.  But medical come up to the health centre we want them totally free.

Let th enew constitution, be cleared made a clear boundary within the stake resources, and the government I power, right know

we are  confused we don’t know our President,  opur current President  is in Garrissa  we  don’t  know  whether  he  is  using  the

states  money or  he is using the government power  ,  the same time we are  all of us through the (not clear),  political party ,  so

wee want the new constituion to press, the total down thaty my (not clear) state and the poweer which is on.

Lastly, the new contitution should be written as  the majority have said at  many times, should be written in simple language and
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made available in all constitutions .  Thank you sir.

Com. Lethome:  Raphael Shitukho

Raphael:  My  names  are  Raphael  Shitukho,  Kulikana  na  mkutano  wa  leo,  ningependa  kushugulikia  jambo  juu  ya  vijana,

unapata ya kwamba  kuna  wakubwa  fulani  ambao  wanasisikiza  huu  msemo  unasema  hati,  vijana  ndio  viongozi  wa  kesho  na

unapata ya kwamba serikali yenyewe ndio inayo chngia huu waalifu na umaskini, kwa nini ninasema hivyo, unapata ya kwamba

kijana ameelimishwa, ameenda shule na amemaliza na tena ametimu, na amepata  grade  sawa ,  lakini  hunapata  mzee  ambaye

amefanya  kazi  kwa  miaka  60  amestaafishwa  na  tena  anarudishwa  kazi  hili  hali  huyu  kijana  mdogo  na  mwenye  elimu  hako

nyumbai na hana kenye anafanya huko,

Com. Lethome: Unapendekeza aje?

Raphael Shitukho: Ninapendekeza tuwe na kiwango cha kufanya kazi kama ni miaka 45 au 50 iwe ni hiyo na pekee.

Com.Lethome: Raphel, umesema ya kwamba (not clear)

Raphael Shitukho: Yaani, tuseme mika kufikia 30 hivi

Com.Lethome: Okay, kila mtu akifikisha miaka 30 anatoka (not clear)

Raphael  Shitukho: Ya  anatoka…  Kwa  upande  wa  mishaada  unapata  ya  kwamba,  kuna  sehemu  serkali  inaikisha  misaada

kwa wengi, na unapata hiyo misaada inaenda kwa wale watu ambo  wanajiweza  na  sio  kwa  wale  ambao  hawajiwezi,  serkali

inafaa misaada ikitolewa, ipewe wale ambao hawajiwwezi, na wale hawana kazi

Kuongesea kwa point ya pili, ni mesikia wengi wakisema kwamba wanawake,  ama wasichana wame wekwa kipagwa mbele,

unapata  ya  kwamba  kwa  mfano,  mahakama,  au  serkali  yetu  ya  Kenya  mwanamke  anafikishwa  mahakamani  au  msichana,

mnaingia kule mbele,  utakuta serkali  inachukulia msichana, kusema ya  ukweli  yale  yote  anayosema  ni  ya  ukweli  bila  kufanya

uchunguzi wa kutosha.

Com Lethome:  Wanapendelea upande gani? Kwa hivyo unapendelea nini?

Raphael: Wanapendelea upande wa msichana, uchuguzi ufanywe,

ComLethome:  Waache kupendelea wanawake,
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Raphael: Kwa sabaau kuna gender equalit, mwanamke na mwanaume ni sawa sasa wawe sawa.

Kwa upande wa idhala y aPolice na wanjeshi,  ningependa, ipinafisishwe hili, tuwe na usalama a kutosha,  kwa sababu Polici ni

wa serkali na jeshi ni la serkali,  usalama utatoka wapi? Sasa  labda tukiwa na sector  fulani ambayo imetengwa, tutaweza kuwa

na usalama, serkali if it says to do its work na wengine nao wanatokeshea, anauliza ni nini ambacho kinaendelea, 

Halafu  point  ingine  ningependa  kuzungumzia  juu  ya   mahakama  yetu  ambayo  ninge  penda  hifanye  kazi  yake  kwa  haki,  sio

kifungo  amabcho  tunaweza  kukomesha  ualifu,  ningependa  kwa  kutumia  neno  haki  ningependa  mtu  akifanya  tuseme  akikata

mwengine,  sikio,  muguu  ,  mkono,  mahakama  isimuhumu  kifungo,  mahakahama,  hata  yenye  hakatwe  mkono  ndio  hajue

uchungu, sio hahukumiwe miaka kumi au maisha, akatwe ndio hasikie uchugnu jinsi hanaumiza mwenzake

Com.Lethome: (not clear) kwa makosa yoyote

Raphael: Sio yote, tuseme ukiuwa hilo ni koza kubwa kabisa unawawa pia,  ukizizi, kwa sababau unafanyika sana sana,  kwa

upande  wa  wanawake  na  wanaume,  ukimjukua  mtu  wa  mtu,  serikali  ijukue  hatua  ya  kumjukua  huyo  bibi  na  imbe  huyo

mwanaume hawe wake na wake naye abelekwe kwa huyo mwingine, sio hati hana………

Com.Lethome: Kwa mfano mtu hakijukua mke wako, wewe hukijukua mke wangu,, serkali ijukue mke wako inipatie, 

Raphael: yea

Com.Lethome: Na kama simtaki mke wako, 

Raphael: Si wewe ndiwe umemtamani, 

Com.Lethome: Halafu, no, no 

Raphael: Mimi nilimtamani wako, sasa kama haumtamani wangu sasa ni kuelewana, lakini..

Com.Lethome:  Hauoni hapa tunamwahalibu mtu ambaye hana makosa, na analasimishwa kuingia katika makosa?

Raphael: Haya ni maoni yangu, lakini hakizidi na uzizi hauwawe, haya halafu,

Com.Lethome: Na wale wanarape?  Mtu akirape afanyiwe nini?

Raphael: Kurape? Yea hakirape kulingana….
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Com.lethome: Na yeye harapiwe

Raphael: Hapana, hahukumiwe kulikan na sheria hambayo itaweza kutolewa.

Kwa upande wa kazi mtu mmoja kazi oja,  hasiwe mtu ni chairman ,  ni treasurer,  ni headmaster,  sijui ni nini… ee,  watu waajie

wengine nafasi.

Com.Lethome: Haya asante sana Raphael. Benard Aibo, kuna akina mama ambao (not clear) Jane Amunabi,

Benard Aibo are my names and I have the following: -

1. Let the new constituion stop the registration of religious sets grown on tribal basis like, the “mungiki”

2. Second point, let the new Constitutionapprove free education in primary schools thus, giving out,  th erequired facilities

in the school 

3. Let the new constituion check on the independent, of Kenyans, this means that Kenya know is not independent it is half

way  independent,  because  we  know  allow  the  colonial  powers  like  the  British,  that  we  are  supposed  to  follow

theBritish,  achieves  then  we  are  allowed  to  do  what  we  are  supposed  to  do,  know  that  means  we  are  half  way

independent.

Com.Lethome:  Why can’t you comment because you have two minutes left?

Benard:  Know  we  should  be  self  reliant,  know  about  security,  The  new  constituion  should  discourage  the  use  of  security

personal but the security should save all th ekenyans this means that when the certain clan or  acertain tribe,  engages a war with

another one th powers in the government should not face the one tribe, if it is punishment or the tribes should be punishment not

only one tribe.

Next,  Civil  service,  the  cheifa  and  the  Assistant  chiefs  should  be  elected  by  the  people  in  the  area  whereby  now  we  have

illetrate people, who spreads money and given the work that they are not supposed to do on their grades

Com.Lethome: What do (not clear) for assistant chiefs

Benard: They should be able to qualified in their certificates and also…

Com.Lethome: In what levels 

Benard: The standard level should be form four level, Asssistant chief and Cheifs,  about  resources  the items, fromth efactories

are graded iin three to four categories  whereby know grade one,  like let us give example in Mumias, we have three frades of

sugar in division grade one,grade two, is being exported,that  one we are  satisfaying, other  wanainchi in other  countries and but
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not us and this…

Com.Lethome: What do you recommend?

Benard: I recommend that all this grades  should be used by the mwanainchi,  who  is  a  Kenyan  citizen,  because  this  are  our

factories we should use this grades.  Know the government should not emoasis on foreigners.

Another one,  like the  investments,  those  people  who  invest,  their  businesses  here  like  the  Asians,  you  are  going  to  see  that

Hindusim  have  invested  here  they  have  businesses  and  whereby  they  are  frighten,  the  mwanainchi  resources,  the  investors

should not frighten the mwanainche where by the government should act on those people.

Com.Lethome: What do you mean by frightening?

Benard: Frightening, this means that,  like know thye may come and purchse our lamps in Bunyore and here we,  for example

we give them 400 thousand,  and know when the products  come you find that the mwanainchi is being sold at  the  high  prices

and  they  are  now  developing  their  coutry  outside  and  they  are  ion  Kenya,  so  this  means  that  they  are  undermining  our

resources, the government should take care of them, and that is all.

Com. Lethome: Jane Amunabi, hafuatwe na Jane (not clear) yuko, okay

Jane Amunabi:  My name is Jane Amunabo, kutoka North East Bunyore, I am going to talk about the exercutive.   

- Presidential cabinet should be 40 years to 70 years

- Presidential channel should be 2 terms or 5 years each

- APresident should have at least clean track record and must be transparent

- (not clear) on the President  should be head of Jeshi Commander in chief of the Armed Forces 

- Conjuction with the parliamentarians elective comitteee

- Chairing of th ecabinet

- Head of the corruption

- Democracy of he President on the (not clear) by corruption (not cleaar) 

- (Not clear) th ePresident should not be an MP

- There should be devolution of  power to reduce the power of the President.

Asante.

Com.Lethome: Asante, (not clear) Jane Ambukuje, she is not here? Okay can we have David ominde, Harzon Opiayo,  Noah

Kusinda, hakuje hapa mbele, afuatwe na Fred Ebogha, Hezron Orutinya yuko? Niko, okay (not clear) aanza na jina
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Noah Kusinda: My names are Noah Kusinda Mbale; I have got this to say Bwana commissioner

1. Nominated members should not be there, MP or Councilor  

2. law of preachings and disorderly should be scrapped off, done away with

3. Corruption, coming to the OCS something should be done,  anybody who corruptin the government,  who takes  money

for his own use,  the property  should be conjucted,  should e taken away from him and  sold  to  the  public,  so  that  the

money is refundable.

4.  Ministers should not be appointe by the President this should be done by the judicial department 

5. (Not clear) office of the President should not be on our money

Com.Lethome:  What should (not clear)

Noah Kusinda: should be our animals, elephants, lions, 

(Not  clear)  councilors  and  MPs  in  Emuhaya  is  too  large,  as  councilors  should  be  as  before  and  MP  should  have  to  MPs,

because we have two divisions, with enough wanainchi.  That is want I had to say , thank you

Com. Lethome: Thank you very much, Noah, We hae Hezron Opiayo

Comissioners, I have little to say about, my names are Hezron Osina Opiayo; I have something too say about  in th einheritence,

of marriage spouces, 

1. It is my feeling that, and I recommend that the spouces should not, and I mean not have aoutomaticaly inheritence of the

property belonging to the diceased young husband who passed aay when they were staying together. The parents of the

husband should have a say in the inheritence of the deceased sons property, succession before certificates are issued

2. The provision should discourage the young widows from running away from homes, this simply encourages habitation in

the disregard of thje welfare of the husbands parents

Com.Lethome: Can you erraborate that? Not clear) according to your recommendations

Hezron Opiayo:  According to my recommendation a widow should be,  if emplyed well and good but if she is not employe,

she should be able to stay with the parents according to the will of the parents,

Com.Lethome: For how long?

 

Hezron Opiayo: For a period that husband is... Her husband is dead as long as, 
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Com.Lethome: The husband is dead forever,

Hezron: Yes a know

Com.Lethome: So for how long should she be expected  to remaing with the parents Law?

Benard: Normally when the husband is buried the girlsis married in the home to support to stay there

Com.Lethome: So she belongs there,

Benard Opiayo:  So she belogs to th efamily, she is the member of the family of the decease husband

Com.Lethome: suppose she says she wants to be married again, does she have that (not clear)

Benard: If she remarries then she will loss  whatever  share she is supposed to get

Com.Lethome: So she must choose between get married or th e property. One of the two, okay

Benard: this provision seeem to encourage prostitution and  neglegency to the welfare of tha property,  parents  hoem, and the

family of the maritimonial, it is good to spend that tsuch young parents  girls never regret  or  have simpaty over their loss of their

husbands.

Parents  who previously depended on their sons,  have  loosen,  sons  who  have  been  employed  and  got  deceased,  (not  clear)

instead comit themselves in family, the  got off the girl homes committing  themselves  in  enjoyment  and  coalibiliation.  I  think  I

recommend the inheritence be dealth with respect be looked in.

Com. Lethome: Thank you very much, Hezron, Abel, Morrison, Wilson,  (not clear) Fr. Ed Chibuko,  karibia,  Flora,  amalikali

yuko,  Thomas  Apamo,  hay  mtafuatana  hivyo,  kama  kuna  mamam  yoyote  ambaye  ajazungumza  mtazungumza,  kuna  mama

yoyote anataka kuzungumza, ndio kuja hapa mama tutapata hiyo njia,  (not clear). Your names

Abel: My names are Abel… From (not clear) I am going total about the preamble,

We need the preamble inthis country, in the Constitutionof Kenya

We need an elective government, which is unitary and held by the elected presient

Parliament should enforce laws that are effective
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The presidence should be subject to parliament

Direct principles of state policy, we need statements in our Constitutioncapturing th enational philosophy and guiding principles

The democratic principles of peace love and unity should be included in the constitution

Culture social, judicaila are some of the important values that should be reflected inour constitution

These principles should be enfoced by in law

Constitutional supremecy,  the current Constitutionallows parliament  to   amend  any  part  of   the  Constitutionby  65%  majority

votes, we should obtain this procedure

Parliaments power to amend the constitution, should be limited

Any part of the Constitutionshould not be beyond the amending power of the parliament

Com.Lethome: Should not have or…

Abel: Should have not have powers to..

Com.Lethome: any, any

Abel: any part of the constitution

Com Lethome: So how do we (not clear)

Abel: The public should b einvolved through a refurandum in amending the constituion 

The refurandum should be conducted by a peranent and independe commission

Citizenship: All those born inkenya by righ should be regarded by theauthomatic cutuzens of Kenya.  Other  citizenship  can  be

acquired by legislation and regularitation

Spouces of Kenyan citizens regardless of gender should not be entitled to automatic citizenship

Achild born of one Kenyan parent regardless, of th e parents a gender should be entitled to automatic citizenship 

Rights of association speech expression movement coscience, workshop assembly property are some of the basic rights, others

are life and security, civil and political , social and political , social and economic education and health service rights.

Akenyan citizen has the obligaton not to treat people differently incase of Race, tribe agender, ethnic, or disability. 

Rights and obligation of citizens should not depend onwhich the manner in which a citizenship is acquired

The constituion should not allow (not clear) 

Kenyans should guided, Identity Card, Birth certificates or passports as eveidence of citizenship

Courts  should be brought to divisional level. Because some old people  do not have money to go or  fo transport  to  go  to  the

courts which are far from their area.  
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Changaa is a dangerous fro human consumption, I recommend that instead og having changaa,  here it should be made  illegal,

we should hve some busaa’s to be brought in the area, so that those opnes who can not..

Com.Lethome: (not clear) iot is there it is just legalizing

Abel: It is ther but it has not been legalized

Com.Lethome: So you need it to be legalized

Abel:  Yeah,  we  need  it  to  be  lgalised  so  that,  the  people  who  can  not  afford  beer  can  also  socialize  on  busaa,  and  I

recommend they should be 2 busaa clubs in each location

Com.Lethome: Should be there… (not clear)

Abel: The time limit should be as from 2 as it was usd to be in early

Com.Lethome: Up to? 

Abel: Up to 6

Com.Lethome: Four hours is enough

Abel:  When advocates  stand in for (not clear)  the compessation money should not be  taken by their advocates,  it  should  be

directively to the victim so that th evictims can also pay to the actual deceased.

On the side of the chiefs, play a very role in the coutry,  I recommend they should be retained but thye  should  be  transparent

within a location or within a division, because any chief group belongs to this aea  is able to have knowledge in East  Bunyore or

entral Bunyore.

I recommend also that th echeifa authority act  CHAP .128  should be (not clear)  to give the chiefs powers  to search incase of

somebody has stolen something and has hidden it inhis house,  ionstead of waiting to go to court  to getr  a warrant  of search th

echeif should be empowered to search and arrest.   Because  by  the  time,  somebody  goes  to  court  to  enquire  something  this

particlar vitim, .. Actual given the equipment in (not clear)

Therefore the chief’s authority acts CHAP.128 should be scrapped and they shpuld e emoered properly

We should retain, provicail administration, because without that one, the country cannot be a country
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I hope that one is what I had.

Com. Lethome: Thank you, can we have now (not clear)

Mary Ayuma: Ndabola mulunyole. Melia Ayuma Makhatsa Mbande.

Translation: I will speak in Kinyore. 

Mary Ayuma:Milembe bosi?Ise ndi hano nnya …(Inaudible) mang’ana ka Katiba, endi omundu musiere.  

Translator:  I am here and I want to witness this constitutional Review Comission I am na old woman. 

Mary Ayuma: Mbuliye Katiba eli ano, nifuchilila nimbola endi omundu musiele, khullilekho hano.

Transalator: I heard on this function and I decided to come and visit you

Mary Ayuma: na makhuwa kalimwo, akandi amalahi, akandi ammbi.

Translator: We have different suggestion some good and some bad

Mary Ayuma: Ne amakhuba matititi muno, abakhulundu, abasakhulu, sibailanga abasiele bulayi ta.

Transalator: The old mum says the old wazee’s are not beating the mum’s well.

Mary Ayuma: Singa kallomibwe ake mikunda, abasakhulu ballilanga basiele.

Translator: Especially the  issue of the land , wazee’s do not respect the wamama’s

Mary Ayuma: Sebabaechanga obweango taye.

Translator: They are not given a chance

Mary Ayuma: Abasiere khwanyakhana khusira.

Translator: The old mama’s say that, they are in trouble for (not cleaar)
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Mary Ayuma: Toto, khwanyola bana batsia khubikulu, ma khandi banyola amakoso.

Translator: We understand that we have sons and daughthers who went to school and they come out with some problems

Mary Ayuma: Abandi banyolangayo abana.

Translator: some of them have come out with the out growers especially ladies.

Mary Ayuma: abakhu… nende …(Inaudible)

Translator: We have no preference for those out growers born out of wedlock

Mary Ayuma: Ma khandi khula ……

Com.Lethome: Just a minute what are out growers? … out growers, sugar cane out growers?  not clear.

Translator: Out growers are those kids who are born out of wedlock

Com.Lethome: Oh, okay. Specify so that people would know what you are talking about.

Translator: Thank you very much

Mary Ayuma: Khukosannakho na abasakhulu ni bakhubolla ni …(Inaudible) abana batsie khuibura.

Translator: The old mama says they always defer with their old wazee’s (not clear)

Mary Ayuma: Ne sekhwaruma bana tawe.

Translator: and they dint send them.  

Mary Ayuma: khulwa yako, abana bene abo khuli ne miakano nnabo.

Translator: The old mama says, they have a problem with those kids born out of wedlock
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Mary Ayuma: Kho aba  mwitsire,  mwakhuengelakhwo  obubwoni  mwalola  khwakhukhola  khuriena  bana  yabo,  maa

khuli nnabo. 

Translator: They should be taken care of , as partining the issue of those kinds born out of wedlock

Com. Lethome: Who is to take care of those kids?

Translator: Abola ni wina ouwenyekhana abakhonye?

Mary Ayuma: Abana ba bana bakhana.

Translator: Wenya wina abakhonye?

Mary Ayuma: Kho Serikali neba neyanilekhwo elfu moja khwo khwa…(Inaudible) tsibe.

Translator:  She  says  the  Constitutionshould  provide  a  section  whereby  it  will  cater  for  those  kids  born  out  of  wedlock

especially with the ladies

Com.Lethome: What about, the fathers, those who are  responsible for those children? Because they must have been fathered

by a human being. 

Translator: Bareba, ne basamwana bana bene abo batsia ena balamanyuikhana? 

Mary Ayuma: Sindali khubalolakho tawe.

 

Translator: She says they have never been identified.

Mary Ayuma: Na ewse ndi omundu musiere, sindi luno ne amani ye khukhola ikasi ta. 

Translator: She claims she cannot work for those kids; feed and educate them. 

Mary Ayuma: Milimo chie ndakholakho ne chweya ne khukholakho, khu luno njicha khuupwa.

Translator: She is old and she can  not cater for the expenses for those kids 
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Mary Ayuma:  Mbara akanje  ni  matititi,  njire  khusesie  mukanda  kwa  abandu  kho  ya  aba  Katiba.  Kho,  amang’ana

kabwe, abandu mukabukule bulayi, khukhonyane singana bwa khulanya khumenya. 

Translator: She is greateful and she says we welcome to this issue of the Constitutional Reveiew Commission so that we can

establish her recognestion as a nation

Mary Ayuma: Embwo muno.

Translator:  Thank you very much

Com.Lethome:  Haya,  asante  sana  mama.  Haya  tuendelee  na  …affirmative,  affirmative.  nilikuwa  nimeita  mzee  mwingine

…(inaudible). Huyo mzee mwenye kofia ya yellow anaitwaje? Jina lako ni nani? Grem Lubuko? After him. After.

Thomas Apamo Osale: Asante sana kwa kuingia hapa na kuona,  office kama amekaa.  Jina  mimi ni  Thomas  Apamo  Osale,

Asante kwa kuja kwa katiba mpya tunasikia tu wanimba Katiba Mpya,  na hatujui Katiba mpya  ni  kitu  gani  leo  tutapiwa  vile

wao wanasema,  na tutaendelea leo ikiwa Katiba mpya imeingia hapa Vhiga District,  ni asante  sana,  kwa  vile  kila  mtu  anatoa

maoni yake hata kama ni mbaya au mzuri, hiendelee tu.

Yangu ni hii, HapaVihiga District,  Tuko hapa kwa sababu maneno mengine ya kusema, sisi ni watu ambao walipigana mwaka

wa 41 kutoka 41 mpaka 46,  tuliomba mshaada,  na  mshaada  ina  ngia  hapa,  kwa  mwaka  elfu  million  45  kwa  mwaka,  tangu

tupewe,  sisis  tulipo  kuja  hapa  tariani,  wakondoka  wakamwachia  mzungu,  katika  nchi  hii,  basi  hapo,  ikawa  ni  sisi  wenyewe

tuchukue nchi yetu tukae nayo,

Com.Lethome: Sasa mzee unependekeza nini?

Thomas Apamo:  Katiba mpya kuna maneno, ambayo inanyanyanza wanainchi,

 

Com.Lethome: Kuhusu wale walio ngangania uhuru?, ungependa Katiba mpya ifanye nini?

Thomas Apamo: Ninataka wajue hawa watu ndio walileta uhuru, wasinyanyaswe,

Com.Lethome: Ingine sasa

Thomas Apamo: Ingine ni, hapa Vihiga istrict tunona maneneo machafu sana, kwa sababu, wawajie wanainch, (not clear)

Com. Lethome: Majuja ni nini?
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Thomas Apamo: Ya Busaa

Com. Lethome: Busaa serkali iwawache wanainchi wakunywe

Thomas: Lakini pombe ingine hii ya mtungi inayo huwa watu, inkomeswe

Com. Lethome: (not clear)

Thomas: Na wajilie huko

Com. Lethome: (not clear) tuendelee

Thomas Apamo: Sasa hapo tutasaidiwa na nani

Com.Lethome: Si tutapeleka hiyo katika Katiba Busaa iweko.

Thomas: Ndio, na ifungiwe wapi? Huko Khayega ndiko inatoka

Com.Lethome: Nini? Busaa? Ile ya mtugi

Thomas Apamo: ile ya mtungi. Ndio mahali inatoka.  Sasa  kama wewe ni mkubwa, na sisi tunakuambia haya maneno, uende

kuonyehsa kwa maoni.  

Com. Lethome: Tunaandika kabisa, tunaandika hiyo maneno. Haya endelea.

Thomas Apama: Kwa hayo, katika mambo ya kusema, hii pesa tunaomba tusaidiwe, tutasaidiwa kweli?

Com.Lethome: sisi tutapeleka tu maneneo huko…

Thomas Apama: Tuliandika forms, na zikaenda, kwa high commission, alituonyesha, kuna pesa zenu ziko zitakuja

Com.Lethome: Kutoka wapi?

Thomas Apama:  Zinatoka  Ng’ambo  tu,  tulikuwa  na  (not  clear)  halafu  tukashida  vita  na  tukaapiwa  tutapewa,  mpaka  sasa,
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officer kama wewe ni officer hulikuja hapa kuuliza haya maneno yetu, hukamate sana na uende nayo

Com.Lethome: Hiyo nitakamata, ingine mzee, ya mwisho

Thomas Apama: Kwa hayo tumekuja hapa na tumekuja kuona maneneo yako na hupeleke sawa sawa,

Com. Lethome: Yote nitapeleka sawa sawa,

Thomas  Apama:  Katika  mashamba  ninaona  wazee  wanagagua  mashmab,  hii  maneneo  ya  ufisadi  hiko  hapa,  mtapeleka  hii

kweli?

Com. Lethome: Tutapeleka, ukitaka tupeleke 

Thomas Apama: Okay

Com. Lethome: Unataka nini kuhusu mashamba

Thomas Apama: Unaona ukienda kwa D.O utoe pesa,  kwa D.C utoe pesa,  kwa chief utoe kitu kidogo,  kwa assistant  chief

kama  unapeleka  maneneo  yako  utoe  pesa,  sasa  hapo  ninataka  hii  maneneo  ifupishwe,  na  ingine  ni  ya  mwisho  (not  clear)

akijaguliwa mtoto wangu huyu ndiye atakua, (not clear) Utakubali

Com. Lethome: Ndio nitakubali

Thomas Apama:  Umeamini.  Asante sana ukionaWanyore wakiikia hapa,  kuona wewe wanataka kusikia mienendo yako na

waende nayo wapie wengine, Si unona hiyo,

Com. Lethome: Ndio

Thomas Apama: Uende na hayo maneno, kama (not clear) ndio inasema haya maneno, lakini wasinyanyaze wanainchi, unona

wanakonda, sababu hawakuli majuja, lakini pombe ya changaa ifungwe. Usikuje hapa useme haikufugwa, itakuwa mbaya.

Com.Lethome: Mimi ni x police, ukiona ninasemahivi

Thomas Apama:  Yakiwa ni ya uongo  watakataswa  wakati  mwengine,  yule  mkubwa  haliye  kuja  hapa  bunagne  halafu  (not
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clear) si wanarudisha wewe chini? Jua namna hiyo. Mimi ni Thomas Apamo, ni asante sana. 

Com. Lethome: Thank you very much

Grem Libuko: Kwa jina Grem Libuko, nazaliwa Ebunanwe. Na nitahukumu neno la Katiba,  kwa sababu neno la katiba,  Rais

Moi  anjua  neneo  la  Katiba  ni  kitu  kibaya  kweli,  inaleta  umaskini,  Katiba  ilitengeneswa  wapi?  Uingereza,  nauliza  hii  katiba

mboleni hatuwezi kutoka leo, kabisa kimaisha, bunangwe unamwapia moi (not clear) leo katiba imekwisha.

Com. Lethome: Sasa tunataka, utwaambie mapendekezo yangu ni haya: -

Ninasema kama wanataka kutengenesa kazi hapa kidogo, hawawezi, na tuliambiwa mtakuwa uhuru, uhuru gani mlio nao sasa

Com. Lethome: sasa wewe untaka Uhuru wa kutengeneza kitu gani?

Gerem Lubuko: Ninaomba Ebunagwe (not clear)  siwezi kubaliwa, ninamiwa hauwezi kufanya Ebubagwe(not  clear)  kwa nini

siwezi kufanya Ebunagwe(not clear) 

Com.Lethome: Sasa wewe unataka uhuru wa kufanyya Ebunagwe (not clear)

Gerem Lubuko: iwe free

Com.Lethome: ingine ya pili: ingine ya pili ni

Gerem Lubuko: Kama mimi ninpigwa nyumbani kwangu, mzee, 

Com. Lethome: Ni nani hanakupiga?

Gerem Lubuko: Vijana wa Ebunagwe

Com.Lethome: Mtoto wako au wa nani? 

Gerem: Mtoto wa ndugu, anakuja ananipiga, nyumbani kwangu, nyumbani kwangu, (not clear) je pesa ya kumba police nitatoa

wapi, hiyo ni uhuru

Com.Lethome: Hapana , kwa hivyo police mabo ya kuitisha watu pesa wawaje.
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Gerem: Ya tatu ni haya.Ni uhuru

Com.Lethome: Si uhuru. Unapendekeza nini?hawa watoto washikwe, 

Gerem:  kama mimi nimeshapeleka  masitaka katika police station haya ndiyo ninatosha sio  mimi tena.  Ninataka  kuuliza  hivi,

ninataka muniambie ukweli, kuna siku Katiba itatoka ama itaendelea? 

Com.Lethome: Mungu akipenda itatoka

Gerem: Unajua nimesikia Katiba, kwa siku nyingi, kwa nini haitengeneswi, unakubali utatengeneza katiba

Com.Lethome: Tunataka maoni yako hili tumalize katiba

Gerem: Haya,  sina mengi saidi lakini ninalia uhuru usio na maana,  nitasema hivyo kwa maana  watu  (not  clear)  sio  wafungua,

hawanamtu wa kuwasaidia,

Com.Lethome: Kuna assistant chief hungemwapia hayo maneno, (not clear)

Gerem: Alikuwa anasema hapa chief … nilipigwa sasa niaongojea kifo kwa nini..

Com.Lethome: Haya tumeshukuru mzee

Gerem Lubuko: Ninasema asante sana wazee, mwambie Moi hasau hatoe hii kichwa, na (not clear)  huyu ndiye President  sisi

tutachangua watu na kura ,  ama kura zinatengeneswa (not clear).kuna watu,  kama kura inatengeneswa mimi ninajukua  yangu,

kila mmoja  ajukue  yake  ingine  inatoka  wapi?  Unashidwa  mtu  alitengenezea  wapi,  basi  mwambieni  Moi,  yeye  anajua  katiba

hakutaka. Lakini sasa hiko (not clear) mwambie hasitujagulie mtu sisi tutachangua mtu na kura zetu.

Com.lethome: Asante sana.kuna mama yoyote ambaye ajazungumza?hakuna(not clear) anza kwa jina,

Earnest  Namanga:  Jina langu ni Earnest  Namanga  kutoka  (not  cleaar)  sub  loation  nitasema  maneno  ambayo  nimejiandikia

hapa, lakini ningeomba kwansa pengine, niseme neno hapa na (not clear) haseme ni mtu fulani hachukuswe,

 

Com.Lethome: Huko na uhuru kwa kusema vile unavyo taka  sheria imekuruhuzu utoe maoni yako (not clear) 

Maoni yangu ni hayo tu, Bwana comissioner.
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Kazi ya permanent secretary ECDC, D.O mpaka kwa Assistat chief, hikiwa kuna ufisadi hapa  ndio chanzi chake,  kwa hakika,

(not clear).

Kazi  ndipo  anapigia  cheo  cha  permanent  secretary,  kw  hivyo  ni  hafadhali,  jambo  hilo  liwajiwe  public  service  commissioner

kuliko mtu hapew kai ya P.S leo kesho, President anasema anamtoa hata kama hajatimiza umri wa kuretire, 

Kazi ya chief na  wadogo  wao  wajiwe  kwa  uwezo  wa  D.C.  na  D.O  na  huyu  mtu  aweze  kupata  kazi  hizo  njia  ya  mlolongo

itumiwe kuliko kungojea,

Com. Lethome: (not clear) chief hajaguliwe na watu kwa mlolongo, 

Njia ya mlolongo itumike kuliko, kungujea majibu kotoka kwa office ya Rais. Ambapo

Com. Lethome: Zikiza mzee, tunasema chief wajaguliwe na wanainchi kwa mlololngo , 

(Not clear)

Kazi  ya  mwenye  kiti  wa  public  service  commission,  kazi  hii  pia  isiwe  katika  uwezo  wa  Rais,  ya  faa  majina  matatu

wapendekeshwe na ipelekwe kwa cimmmittee ya mbunge iliyo jaguliwa hili, waone ni nanai ambaye anafaa zaidi kati  ya majina

hayo matatu. Ndio mmoja wao

Com. Lethome: Hapo tumepata majina matatu (not clear)

Earnest Namanga: Umilikaji wa mashamba, jambo hili mara nyingi…

Com.lethome: Kuna watu wanapiga kelele pale nyuma

Earnest Namanga: Jambo hili mara nyigi ufucha vita vya kikabla kenay.  Kenya ni nchi ya wakenya sasa  inakuaje mtu mmoja

anamiliki mashamba, lenye acre elfu moja, na hata elfu kumi, na haoni kun amwengine hata nusu acr, hana,

Com.Lethome: Kwa hivyo unapendekeza, kiwako gani?

Earnest  Namanga:  Yafaa,  mashamba,  ikiwa  mtu  hatakuwa  na  shamba  kubwa  hasiwe  na  acre  mia  moja,  lakini  kama  ni

smabmba la uma, inyotumika kwa watu wengi hata hikiwa zaidi ya elfy ngapi, ni sawa, kwa sababu inaendeleza uchumi wa nchi

hii.

Yafaa katika Kenya tuwe na senate na lower house.  Hilisenate iwe na district  exercutive,  walio chaguliwa kwa kura ya raia na

pia parliament wawe wakichaguliwa na raia.
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P.S walio chaguliwa kwa kura hapa district  representative,  ya senateni mbuge na wazee na ikiwa lower house itapita sheria ya

faa  iend  kutpitisiwa  katika  senate  mbuge  al  wazee,  wajadhili  hii  sheria,  inafaa  wanainchi  ama  vipi,  kwa  sababau  kule  lower

house mambo ikikomea huko, mwanainchi hana mahali hatatua shauti yake, kuteta au kupiga dunia hii.

Mhahakam za Kenya,  hasifanyi kazi vilivyo kwa sababau  zangu  ni  kwamba  walio  na  pesa  ndio  wano  ,  itikiwa  zaidi,  na  mtu

asiye na pesa na maskini hanaweza kunyanganywa, hata kile kilicho chake,. Kwa sababu ni watu walio na pesa

Wasichana  kulithi  mali  au  mashamba  jambo  hili  liangaliwe  mara  ingine,  mtotot  ni  mtotot,  mschana  hanaweza,  kuolewa,  kule

ampapoameolewa kuna pia mashamba kijana hawesi kuolewa,  kwa hivyo hupakia kule kwa o,  ni vyema tangalie, ni msicahan

gani  ambaye  akupata  bahati  kuolelwa  ndiye  atakaye  pewa  kitu  kidogo,  lakini  kwamba  msicahan  aolewe,  mahali  ameolewa

amelithi shamba tena kwao halithi shamba, hapa tunalithiza wasicahna mali 

Com.Lethome: Mzee sasa. (Not clear)

Earnest  Namanga:  Wabunge  kujiongeza  msahara,  hao  ndio  wengine  wanatukela,  wakenya  wengi  hawana  kazi,  na  hao

wambuge, (not clear)  wasio na kazi,  maskini, ayatimakama Kenya  inalalamika  kwamba  kuwa  uchumi  wa  Kenya  umealipika,

inakuwa aje  tena wajumbe ambao wnaositaili kututetea,  wanajiongesea  misahara,  pekee  yao,  hali  wengine  hawana  hata  (not

clear) Nairobi. Asante Bwana comissioner.

Com.Lethome:  (not clear) 

Comissioner,  na  wale  walioko,  hamjamboni?  Jina  langu  ni  Josiah  Kabala  Angoka  kutoka  North  East  Bunyore,  mimi

ninasungumzia  juu  hapa,  juu  ya  walimu,  manona  mambo  ya  walimu  hapa  wa  district  yetu  hapa  wanasumbua  watoto  kwa

kuwafukuza,  na  mnaona  lasima  katiba  (not  clear)  na  mimi vile  vile  nikiwa  namna  hii,  ninaweza  sema  tunaona,  mambo  hapa

duniani, atu wanatezeka san kwa sababau y amasomo, wanaweza kujukua shamba lako, na hauna kitu sub-chief na (not clearl)

anakweda na huko, (not clear)

Tunataka  katiba  (not  clear)  na  (not  clear)  Sisi  tu  (not  clear)  na  sio  (not  clear)  tupate  kuwajua  watu  wakubwana  pamoja  n

aPresident na mawasili, (not clear) kwa hivyo (not clear)  na wametokea wapi (not clear)  wakanunua shamba n akila kitu, sasa

tunataka  serkali  iongoze  sisi,  (not  clear)  maana  yake  inaonekana  kama  (not  clear)  mawasili  wanakuja  (not  clear)  kwahivyo

katiba itengenezwe (not clear) Asante sana.

Com.Lethome: Njoo hapa mzee

Mimi ninaitwa  Hezekiah  Atwoli  Kusindi,  Ninatoa  sublocation  ya  North  Bunyore,  mimi  ninashukuru  leo  vijana  kusikia  mna

comitee  yenu  ya  kuzungumsa  juu  ya  katiba,  imefika  hapa  Emuhaya  na  mimi  ningependa  sana,  nilikuwa  naingojea  ,  nitoe

argument yangu hata kama ni ya kusaidia ,  msaidie kwanza katika katiba yakenya iaanze Emuhaya hapa   kwa vitendo, Kenya

tangu tupate uhuru, kiti cha kwanza ni cha Emuhaya kwa (not clear) sasa tutongezeka mala nne mra sita kuliko mjumbe mmoja.
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Tunataka viti viwe nne kwa President,   (not clear)  Emuhaya court  ilikuwa katika mwaka wa 73 na 74,  tangu  Emuhaya Court

ifungwe, sasa  sisi tunaangainga kwenda  mhali  pali,  ambabo  unatumia  pesa  nyingi,  uwe  kama  na  elfu  mia  …  ukienda  Vihiga,

maseno, kakamega tunatak court Injengwe Emuhaya au irudishwe ile ya mwaka wa 74,76,

Com.Lethome: Tumeaandika hiyo, Sasa sema ingine

Earnest Namanga:  Tatu haki za binadamu  (not clear)  hafikiswe mahakani baada  ya saa  24,  baada  ya kukaa,  police station

zaidi ya siku pili, au siku nne kama hilivyoko sasa, mtu (not clear).

Nne, nimhusukiwa akifikishwa mahakamani bila jduge au mwahakimu hakikishe, (not clear)  au kukataa,  hakuuzika na hauliswe

kwanza  kama  hatakubali  haendeakiitwa   mahana,  hakunauzaidi,  kwanzia  kesi  ifike  kwake  au  wakati  huo  mahakamani,  au

kuwekwa rumade hawajwe uhuru kwa sababu hakun ausaidishi wa kutosha,

Na  ya  tano  mimi  ninasema  ya  kwamba  uhuru  iwe  na  vyiama  vitano,  isiwe  hile  katiba  inayo  julikana  kwa  kupendeza

waninchi,(not ckear) katika Kenya ya Constitutionhiyo inayo semwa, moja kiti moja kikishda ujagusi kwa saidi ya kabila tano

kwa mia, kimoja   (not  clear)  viama  viwili  au  vitatu,  vikipata  viti  nusu,  nusu,  kwka  kila  kimoja,  serkali  ya  mzeto  kwa  miaka

mitatu, na uchaguzi ufanywe umpyia

Zote tuuunge serkali mkono, itawale bila (not clear) ikifuja haki za (not clear) ifujwe mara moja na ingine ichaguliwe

Kamati ninayotaka itungwe, ya  kujunguza  serkali  itukwe  kwa  miak  25  au  20,  ikichuguz  katiba  inafanya  kazi  au  la,  baadaye

ifanyizwe uchungizi au eendelee ile mnafanya (not clear)

Ukiitaji uchunguze zaidi na wale wahusika wanao,  husika na ufisadi, usitakiwe mara moja na kuhukumiwa na  wenye  mali  yao

kuipiwa  au ya huma irudishwe mara moja. Ni hayo tu.

Com.Lethome: Asante sana, Hezekiah Atwoli

Mimi  ninaitwa  Hezekiah  Atwoli,  I  will  talk  about  this,  under  the  current  Constitution,   chiefs  are  part  from  the  National

Assembly and as  a result of this,(not clear)  viewes of  parliamentarians on laws may be personalised,  so (not clear)  when any

amendement is made, bill should be introduced in Constituency, such that we acheve the public opinion (not clear).

The patriotic (not clear) provisional giving the Presidents power to (not clear).

The  provincial  giving  powers  to  (not  clear)  impeach  and  not  to(not  clear)  either  do  away  with  it  or  make  ,(not  clear  for  a

President to(not clear) to  antional assembly

The exercutive; before (not cleaar) they should be (not clear).

They should have atleast elected as  an  MP in the district, 9not clear) andhis functions should be in theconstitutions 

He should not be made a member of parliament in his constitution

He should at least have a  university degree
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His  (not clear) should be made on to the public

(not clear) political party should not be made known by the public

The government (not clear)

The condition stated down in section 35 (not clear) to be united (not clear)

We at least have a (not clear)

The (not clear) of migrastion should be done away with

The people, who are the (not clear) have a right to inform (not clear

Mps should provide resources to the Constituency and not in Nairobi

Right and obligation of Citizen, the (not clear)  should be done away with, to make sure that the right to (not clear and it is not

(not cleaar)

The second (not clear) which are not so(not clear)

The system of governance, we should (not clear)parliamentary

(Not clear)

(Hezekiel Atwoli-not clear) 

Majina ni Dickson Swaki, kutoka North East Bunyore in silori.

Yangu nitasema kwa lugha, lugha ya Kenya yafaa tujifunie kiswahili kwani ndio lugha ambayo hata wamama wanaweza sikia, na

hunaweza ongea mahali popote,

Com.Lethome: ( not clear) 

Ya pili kura hisiezapiwe na serkali, 

Mtoto asiwe ni mtu wa kukawia, kwani hasikurithi, yaani baba au mzazi umrithi mtoto, sio yeye

Com.Lethome: Aieleweki, 

Dickson Swaki: Yaani ninajaribu kusema hivi, yaani kama wewe ni mzee 

Tape 5

Speaker:  …our own money.  Village elders  who  do  very  good  work  should  be  given  some  allowances.   Ten,  Chiefs  and

assistant chiefs to be given schemes of work.  Eleven, The salariews paid to chiefs, assistant chiefs and Administration Police be

of a good scale according to the present  economy.  Twelve, the training of chiefs and assistant  chiefs to  be  immediately  after

appointement.

81



Thirteen, every health  centre  to  have  a  mortuary  to  avoid  people  gathering  at  someone’s  home  waiting  for  a  boy  who  is  in

Nairobi or because they do not have a coffin.  Fourteen, Provincial Administration must be retained and the Chief Authority Act

Cap 128 must be retained.  

Also offices to be built for chiefs and assistant chiefs so that their work can be easily done at a central place.  Thank you.

Com Bishop Njoroge:  Thank you very much.  Wewe kuja upeane maoni.                (?)

Authur Indira:  Commissioners, I am Authur Indira.  I am a member of the CCC, for the Constituency.

(Interjection) Com Bishop Njoroge:  Inamaanisha nini?

Authur Indira:  I am a member of CCC.

Com Lethome:  Sema jina lako tena.

Authur Indira:  Aurthur Imbira.

Com Lethome:  Authur Imbira.

Authur Indira:  I represent this area where we are today.   It  could be that all has been said here,  I have been listening keenly

and  I  beg  to  give  my own  observation  on  two,  three  points.   As  a  teacher,  I  have  these  observations  on  the  Ministry  of

Edcuation.  The curriculum or the system we are having of education right now is quite low for the standards  in this country.   It

is my suggestion that we revert back to the old system of eight, primary education…

(Interjection) Com Bishop Noroge:  7-4-2-3?

Authur Indira:  Yes, and University three years.  Going to the Ministry of Health,  looking at  how our people  are  suffering and

also we have deaths and all that just as  somebody has cited.   I  feel and recommend that in areaws that are  densely populated

like some of the areas in Western part of the country.  At least an area should have a mortuary where the dead  bodies  could be

taken to before burial is done.   Otherwise,  we have observed that  a  lot  of  time  is  wasted  when  somebody  dies,  weeks  and

week as  people  are  trying to arrange  for  that.   And  you  see  they  are  in  the  home  and  this  becomes  very  expensive  for  the

person who is bereved.

I have this observation, Mr Commissioner to the Ministry of Defence.  It  is true that when iat comes to recruiting people  in our
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forces, this should be done at locational level so that every area should at  least  be  represented.   Otherwise,  what is being done

at present is actually encouraging corruption which it at the highest level.  It  is done at  the district  level and what is done is that

officers coming in only take  the  people  they  have  already  recruited  at  the  headquarters.   So  I  recommend  that  it  should  be

brought to the people and if there is that quota it should be given right from the locational level.

Com Lethome:  Do you have any other point?  Is this the last one?

Authur Indira:  It is the last one Sir.   This one here goes to churches.   Our churches in the Republic according to the present

Constitutionwe have got mushrooming churches.  But all the same at the end of the day, all of us are  talking that we are  looking

for a way to g to heaven.  Why cant we minimize the registration of churches?  Because I do not see  that one which is singing a

different song from the other one saying that we need to go to heaven.  I  think we have got so many churches that sometimes

you maybe… Well, if they could be minimized.  Thank you very much.

Com Lethome:  As the member of the CCC, now that we have come to the end do you want to say something then               

                  (?)

Authur  Indira:  Thank  you  Sir.   I  beg  to  talk  while  standing.   Watu  wetu  hii  ilikuwa  ni  siku  yetu  ya  kuwa  hapa  leo  na

nimejulishwa pia ya kwamba ni siku ya leo ndio Commissioners wanamaliza kuchukua maoni katika province yetu.  Nimefurahi

kwa niaba yenu kwa sababu ma-Commissioners walifika mimi nilikuwa nimeondoka kidogo lakini Coordinator alikuwa hapa na

pia  Bwana  Councillor  Speke  Opanga  ambaye  pia  anaweza  kujionyesha  mabaye  pia  ni  mmoja  wetu  alikuwa  hapa  na

akawakaribisha wageni.  Asante sana vile ulifanya Bwana Councillor.

Pia  ninarudisha  asante  hii  kwa  assistant  chief  awa  area  hii  Mama  Catherine  Moshieka,  ambaye  aliwakaribisha  wageni  kwa

sababu tuko katika Nangwe Sub-location.   Huyo mama, jionyeshe, ndiye assistant  chief of  the  area.   Also  I  have  the  retires

Senior assistant chief who is now the Reveren in this church where we are.  He comes from around, he has been very keen and

infact to that he has written he is a member of that, he has been encouraging people to come and give their views.

Wale wote ambao wamekuja siku ya leo,  asante  sana,  hatawale ambao wameondoka kwa sababu Commissioner ameniambia

ya kwamba wamefurahi sehemu yetu watu wametoa maoni vile yalitakikana.  Watu walikuja kwa wingi na Commissioner hapa,

this place has served three locations.  We have had people from the mother location, North East  Bunyore,  then North Bunyore

and some have even come from East, because East Bunyore is just across here.  people are coming in and they have given their

views today.

As we end, you as the Commssioners, I wish you the best  of luck in your journey and when you produce the Constitution, we

shall be  very happy to see  some of the points we have put down being cited in the new Constitutionwhich we are  very  much
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cying for.  

Just because  I am sitting, I am recommending, please,  even if that  has  not  be  noted,  the  Constitutionshould  be  introduced  in

Primary schools right from lower levels.  So  that our children should know when we talk  about  the  Constitution,  the  children

should know what we are talking about.  Otherwise, thank you very much for giving me this chance.

Speaker:  Kuja ujianikishe.

Com Bishop Njoroge:  I  think I have lost my  voice.   Kwanza  ninataka  kuwashukuru  kwa  sababu  nilianza  kazi  hii  ninafikiri

miezi miwili iliyopita, tukaanza kkuenda Central  province na sasa  tumeimalizia kazi hii katika kanisa hii katika constitutency hii.

Nimefurahia kwa yale maoni mmumetoa, sasa yetu sote ni kumwomba Mungu ili yalae tunayoyatnda, Mungu ayabariki na iweze

kufika mwisho mwema, sawa sawa.  Kwa sababu kazi zetu tunazofanya, pasipo majaliwa ya Mungu inakuwa ni bure,  ni kweli

au sio kweli?

Response from the audience:  NI kweli.

Com Bishop Njoroge:  Kwa hivyo sasa, yetu ni kukaa na kuomba ili kazi hii imefanywa na watu wengi iweze kuwa               

(?) ya manufaa kwetu sisi na kwa watoto wetu.  Mbaki salama na Mungu awabariki,  tunatumaini tutaonana tena.   Nitakuita uje

utuombee.

Prayers (James Omuli Nasili):  Maombi yangu yanatoka katika kitabu cha kutoka,  mlango wa 23: 21-24,  mambo ya safari.

Mwenyezi Mungu ambao mapenzi yako ni makuu sana,  tumepata wageni ambao wameandikisha haya mambo yetu ya Katiba.

Kwa mapenzi yako kama uliyemtuma Bwana Moses  kwa safari na  ukamwambia  ya  kwamba  nitatuma  malaika  wa  kusafisha

barabara.   Mimi ninakuomba  utume  malaika  wa  kusafisha  barabara  na  watumishi  wako  wakitoka  hapa,  barabara  zote  ziwe

njema na safari yao iwe njema.  Katika jina safi la Yesu Kristo, Bwana wetu.  Amen.  Thank you.

Com Bishop Njoroge:  Na mwenye kanisa hii, mwarudishie shukrani.

Meeting ended at 6.00 p.m.
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