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Commissoner Present

1. Com. Ahmed|. Sdim
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Absent with Apology

1. Com. Hon. Phoebe Asyo
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3. Josphine Ndungu Verbatim Recorder

The meeting started at 9.45 am.

Com. Kavetsa Adagala: Can we stttle down. Regidration... Tafadhdi ingieni wae wamesgiliwa Please come indde.

Chairman of the Committee. Agnesis she around? Can you please come and pray your role.

Agnes: Morning. | am happy tha you are here. | would like to thank you for keeping time. We want to start our meeting. |
would like we start with a word of prayer. Pastor tafadhdi kuja kidogo. Tunataka kuanza mkutano na tunataka utuongoze na

maombi.

Maombi. Tunakushukuru Yesu Kristo uliye Mwana wa Mungu kwa kutuleta pamoja mahdi tulipo ndivyo tuweze kutoa meoni
yetu kwa gili ya Serikdi yetu. Bwana twaomba kuwa wae ambae watafika hapa viongozi wetu wa Didrict na hgpa Sabatia na



mehdi popote. ' Yesu Mwana wa Mungu tungpo toa meaoni wewe mwenyewe uwe kiongozi wetu kwa sababu twa amini ya
kwamba kilicho semwa na watu wengi Bwana kimebarikiwa na wewe. Uanze pamoja nes na umdize pamoja ned. Yule
muovu shetani asitawale njia zetu mbai moyo yetu iwe minyenyekevu kwa jambo hili. Naomba haya yote kwa jina la Kristo
Mwokozi wetu.

Agnes. Asante sana Pastor. Nitafanya some introducations. Kwa wae ambao hamjui hapa, hapa ni Chamakanga Savation

Army na ndio gation yetu ya kwanza ya Commisson kuchukua meoni kutoka kwa wananchi.  Sasa ningependa ni-introduce

wana Kamati. Kwa wae mumetoka hagpa mungua hawa ni wana Committee wa Sabatia Condituency, na ndio wamesaidia

watu kutoa meoni yao ndiyo turekebishe Katiba yetu ya Kenya. Wakianza hapa ni Bernard Chahilo yeye ndie Chairman wa

Sabatia Conditutiona Committee. Tafadhdi sdamia watu.

Bernard Chahilo: Hamjambo.

Agnes. Mwingine hapo ni Margaret Sabwa, she is the Secretary of CCC.

Mar garet Sabwa: Hamjambo.

Agnes. Huyu mwingineni Adagao. Yeyen mwanakamati wa CCC.

Adagalo: Hamjambo. Mwakaribishwa mtoe meoni yenu.

Agnes. Kunawengine wametoka kidogo kwa shughuli zingine huko inje.

Com. Kavetsa Adagala: Asante Didrict Coordinator. Asante Kamati. Huyu ni programme Officer wetu atawasdimia na

awgulishe wenzake.

Maimuna Mwidau: Habari zenu? Jnalangu ni Mamunamimi ni Programme Officer Kutoka CKRC, Secretariat pamoja na
mimi ni Josephine Ndungu Verbaim Recorder, na Cardline Kihara Assistant Programme Officer.

Com. Kavetsa Adagala: Asante sana Mamuna. Sasa hapa hiki ni kikao cha Tume ya kurekebisha Katiba. Kuna mtu
ambae hadlewi? Mwenzangu hapa wacha ni mtambue kwanza ni Prof. Idha Sdim. Yeye ni Vice Chair wa Tume na ni miu
mashuhuri amgulikana na tumefurahi dikuja huku. Nafikiri wengi mumemuona Mimi i mzaliwa wa hapa Kavetsa Adagda
nimefurahi nimekuja hapa. Wanaume wainiambia uende nyumbani kwenu nani kafurahi.

Sasa hiki ni kikao chetu hapa Western Province. Tunachukua meoni ya Western Province ndio ya mwisho ndfikiri mulifikiria



mulikuwa mumesahaulika lakini tulienda na aphabet. Sasa Western kwa aphabet ndiyo ya mwisho, na hiyo ndiyo ilikuwa njia
yaukwei ya kufuata otherwise tungeambiwa mume pendelea mahdi fulani.

Com. Kavetsa Adagala: Ku nikuve inu ndi kuvukula kuts mukokonye. Likonya lia mukokonya ni likonya kandi lia
mwikonya ndinanga kuvukulatsinganangani tsinyu kuhandiki kuviki machini kuviki ku tape kandi vaana vaveye yaha
yaba baandika mula aviku ahandika just issues. Issuesthat are coming out. |le ambayo inatoka. Mimi na Sdim tunaandika

hapavile tunaskia. Sasa ukizungumza unachukuliwa hapa na Commissoners. Ni kitu muhimu kusikia ile maneno munasema

Interjection: Mike problem.

Com. Kavetsa Adagala: Kuna mdchana hapo atakaye andika na yule atakaye kuwa akitembea na tape recorder.
Kungekuwa na dima hangetembea . Hapa ukifika kuna utaratibu wa kutoa meoni. Utakuja na utaketi na kutoa maoni yako
kwa tume, S0 kwa audience kwa sababu kuna wana sasa wengine wae wanao jaribu kuwa Councillor wanakuja na wanaanza
kuhutubu kule hata wengine wenye kutaka kuwa MP. Maoni yako unatoa kwa Tume. Sasa ukija utaketi useme jina lako kwa
microphone ile uchukuliwe kwa tape.  Ukiwa na memorandum una dakika tano za ku-highlight kwa sababu umeiandika na
tutaisoma hata sasa tumeanza ku-process na kusoma memoranda. Ukiwa na maoni ya kutoa na mdomo una dakika kumi. Na
utatoa hapo pia kwa kuzungumza lakini usende kwa madlezo sana usipoteze muda wako. Zungumza kwa ufupi na utoe shinda
na upendekenze.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Pole sana Kavetsa. Nafikiri mumedezwa yote ambayo twapasa kuwadeza jing ya kutoa meoni
yenu. Kama mulivyo ambiwa hapo mbeeni mtoe meoni bila ya fikira yoyote na kila mtu anahaki ya kutoa meoni yake. PFa
kwa upande wa lugha mtu anaweza kutoa maoni yake kwa Kiswahili, Kingereza, na hata kwa lugha ya mama na kutakuwa na
miu wa kututafaria. Lakini kama divyo deza mwenzangu ni muhimu sana kufikiria wakati. Ukiambiwa dakika tano tefadhdi
tumia dakika tano peke yake. Kamani kumi hivo hivoili wenzako waiopo hapa wapate nafas kutoa maoni yao.

Zad tungependa mtoe ma-pendekezo. Zote tu Wakenya na shida za Kenya tunazijua. Kwa hivyo kwa upande wa dimu kwa
mfano hakuna hga ya kutudeza ile taabu ilioko. Sema tu katika eneo la dimu mimi ningependa tufanye hivi na hivi. Kwa
upande wa matibabu mimi ningependekeza jambo hili nalile Kwa upande wa Serikdi oni langu ni hili. Kwa njia hii tutaweza

kunasa meoni yako kwa njiailio wazi kabisa.
Mwisho kabisani kwamba utaanza na jina lako, ukija hapa ndio kwamba yae maoni tutakayo nasa kwenye tape tujue kutoka
mwanzo anayesemani fulani. Utakuja nautasemamimi ni fulani na meoni yangu ni kama ifuatavyo. Ussahau kutgja jina kisha

ndio uendd ee kutoa maoni.

Com. Kavetsa Adagala: Ku kiwa na wandfunzi auo waemavu, mzee mkongwe ama mama mja mzito, wanakamati



watatyjulisha ili wapate nafes ya kwanza. Mbele ya Tume kila mtu ni sawa.  Hakuna mkubwa waa mdogo. Uskilize yule
ambae anatoa maoni kwa sababu ni nafas yake. Kila mtu atapata nafas tuko hapa mpaka saa kumi nambili. Fia mbde ya
Tume kwa sheria inafaa utoe meoni bila uoga waa upendeleo.  Sasa inafaa kilamtu ukija hapa ujue unazungumzaile ya kwdi na
vile unataka na kwa lughainayofaa. S lazima utumie lugha ngumu. Kamati mtafute mtu mwenye anaweza kutafsiri na fikiri lugha
hapa ni ki-Maragoli. Nimefurahi kuja hapa japokuwa na kohoa vibaya lakini inakuja na ingpotea tutaendelea tu hivo. Twa
weza kupata mtu wa kwanza naye ni John Ambalo.

Did you find out whether there are people around who need Sgn language? Very good. | am very happy on that effort. Lakini
hata hivo mtu akija hapa kuzungumza tutamuliza maswvai mbili tatu hivi ili hatujaelewatujue zaidi. Ni maswdi tu, ya kufafanua
Tunaweza kuendelea. Tunafuata utaratibu vile kumeandikwa. - Arthur A. Kijungu.

Arthur A. Kijungu: Haya ndiyo meoni yangu kwanzani upande wa administration.

The adminigration we have today is lacking a lot of security. | mean from DO, DC, There is no proper method of
adminigtering wananchi. Ukwdi hakuna. | would suggest that the Government take the old system, which used to be there, it
was very clear and good. The old system when one makes a mistake and it is fully established as a mistake one was taken,
apprehended and the right measures taken; but today when somebody is raped even after you arrest the victim he is released
out of bond and he is done nothing; then he comes back in the village and continues disturbing other people.

Com. Kavetsa Adagala: When was this old sysem?

Arthur A. Kijungu: The old system was there from 1963 to late 1980. Two. Land boundariesthisis very poor. The people
involved in land &ffairs are very corrupt. The corruption is done from the ground to the high levd.

Court. Thisiswhere the judgment isbeing given. Today court is not clear they do not give the right judgement. There is a lot
of corruption there. Therefore | recommend the old system to be implemented and rectify these things to remain the way they
were before. Today we have no proper handling of court cases, theft; there is no truth in whatever judgment given.

Education: the education system in this country isvery poor. Why do | say it is very poor? Children who are bright but poor
are not asssted. The people who are supposed to take care of this are doing nothing. | ill recommend the old system to be
brought back to rectify the mistakes. This started when the education sysem changed in 1983. Today children with sound
minds are passing their exams and are not assisted, they are just left to the poor parents who cannot be able to pay their school
fees. The funds being raised are not used properly especidly in this place Sabatia. If they give

Kshs. 3,000/= and one is going to univeraity with K.shs 150,000/= what will that parent do with K.shs. 3,000/= only? Sacco



Dec. The Sacco Dec of today does not even meet the requirements given. There is poor adminidration in that Sacco Dec,
which should be removed, and the old system to take whét it used to be.

Hedth: Minigry of hedth in this country is very poor. Totaly poor because you find the old and poor people who are not
known in that system when you go with your sck person you will not be attended because you do not have money. Today in
this country not everybody isvery rich. The few who are rich are very rigid they do not assst those who are supposed to be
asssted. If you don’t have money and you have got a sick person heislad on the floor until you produce that money.

| therefore request the Government to rectify that mistake. | dill go back and say the old system was clear and very clean. It
should be brought back.

Employment in this country: The system used to employ people in this country isvery poor. The COTU. The body that should
look into these issues of employment to assist wananchi is totally doing nothing. It is poor it has been margindized, | think by
the Government. We have got so many children and so many persons who have passed exams and nothing is being done.

Two. When people have |eft thar jobs because of one or two things maybe you try to become very politicd you are dways
arrested and removed. Even when you take your employer to court nothing is being done. If the court says today let this
people be paid today they are not even being paid. Example the former employees of Kenya Airways have not been paid. The
grike that took place in 1998 of the bankers in this country nothing has been done regardiess of the court saying that they
should be paid. Therefore | request the Government to go back and implement the old sysem. Those are my submissons.
Thank you for ligening to me.

Com. Kavetsa Adagala: Thank you. Hold on aminute. You have sad that the old system should come back that is what
was there in 1963/1980, which is okay. Circumstances have aso changed that is the reason as to why we are reviewing the
Condtitution. For example employment was very easy in 1963 but now the population is much larger and therefore we need to
think a little bit more because if we go to the old system it had fewer jobs for fewer people. Now we need many more jobs for
many people, and the Conditution we are writing o is for more than 50 years. So the old sysem has virtueinit. It would be
good to think more of how we can adso ded with the new circumstances. We are seeing the virtue you are seeing in the old
system. We want to be alittle bit more of how it should be. Y ou have not told us about education. What would you like? Do
not explain again we want a proposal.

Arthur K. Kijungu: The proposd is, the children who are doing very well be asssted by the Government fird time. Before |
live even though you have told me that we are making the Condtitution, which will cover us for more than 50 years. If we
continue with this trend of people not employed then what are we making? Are meking the right Condtitution for a hundred or

two hundred years to come?



Com. Kavetsa Adagala: That iswha we want. You to give us proposas not to question us. Someone ese will give us you
have given what you can. Okay. Thank you very much. We cannot continue the way we are going now. Oscar Segada
Thank you very much for coming and | thank the Committee for making this effort we have been in places where we have not
seen any people with disabilities so we are very happy here. When the person with a hearing disability arrives please let us

know.

Oscar Sagala: Commissoners na wae wau wamekuja kutoa meoni yao hamjambo?

Com. Kavetsa Adagala: Excuse me kilamtu unatoa meoni yako kwa tume pekee. Mumezoea kusdimiana wale mko hapa.

Y ou address Tume pekee.

Oscar Sagala: Nimetoka Sabatia disabled. Nawashi Commissioners kama Sjaanza kusoma zle dakika tano mtaniongeza

zingine kwa sababu ni vidole vinavyo soma. Nitanza kusoma.

To the Congitution of Kenya Review Commission. Thisis a memorandum from Sabatia Congtituency Disabled Group. We
disabled people from Sabatia Condtituency declare that the Congtitution of Kenya should have a preamble.

Condiitutional Supremacy. The disabled together with the rest of the citizens be consulted through referendums before any
section of the Conditution is amended.

Citizenship: Anybody born of a Kenyan parent whether mae or femde be given automatic citizenship.  All spouses of Kenyan
origin are given ditizenship. Dud ditizenship isdlowed. Anybody goplying to be a Kenyan dtizen should be proven to have a
good record.

Defense and Security: We declare that the Kenyan discipline forces be established in the Condtitution that they shdl be court
martias to discipline the Armed Forces. The President remains as Commander in Chief of the Armed Forces.  The Executive
should not have the sole power to declare war and if he does so he has to consult the Parliament.

The Condiitution dlows the use of extra ordinary powers in emergencies but it should define those powers and Parliament
should have the power to invoke. ------ ?

» Wedisabled from Sabatia declares that the palitica parties play the following roles.
*  Monitor the economy growth.

* Monitor and ensure proper use of natura resources.



* Monitor the use of public funds. Education and hedth.

» That the number of politicd parties be minimized to 3. This will minimize tribalism because the 42 ethnic groups in
Kenyawill be forced to join same paliticd parties not the concept of one tribe one party.

»  The Government finances the three political parties from public funds.

» These parties should provide checks and baances to the government.

Structures and the system of the Government. We disabled from Sabatia declare that the current syssem of Government
should be retained. We should have Parliamentary system of Government with a Prime Miniger and a President. Power be
shared between the Prime Minigter and the President.

Legidaure The gppointment of Chief Justice, Attorney Generd, Controller and the Auditor Genera, Head of Parastatals,
Head of Civil Service, Ambassadors be done by Parliament and not the Executive. The Parliament be given power to control
its own procedures.

Kenya being a developing country, MPs be full time workers and not part-time. 18 years be retained as the voting age while
any body wanting to contest for a Parliamentary seat be 21 years and above. The highest age for a Parliamentary contester be
65 years. Anybody who wants to contest for a Presdentid seat should be 35 years and above and the uppermost 75 years.
Peoples (end of tape 1 A).

Sdaies for the MPs should be reduced to the level of our economy.

Executive: We the disabled from Sabatia give the following as the qudifications for a Presdentia candidate.

*  Bementdly sound.

» Nationd figure,

* Have support of the Kenyans,

»  Should have aminimum of form four education,

* He should be afamily man and ardigious man/womean.

» Should have a good track record especidly in leadership.
* ThePresdent should serve two terms of five years each.
» He should be impeached for mis-conduct like corruption.
* Beof good mord behavior.

The Presdent should not be an MP because he will favour his congtituency in dlocating funds for development. He should
attend the Parliament on specid occasions like opening of the Parliament



The Provincid Adminigration should remain, and their powers reduced and be well defined by the Congtitution. Chief and the
village elders should be dected directly by the people and should aso be transparent.

The badc rights we have now are not adequate. We should have rights of security, hedth, education, shdter, food,
employment and affordable transport.

Death Pendty should be abolished. Lifeisaright. It should be replaced by life imprisonment. Government should introduce a
Minidry to cater for the basic rights.

Education: The Conditution should make sure that there is free education. Rights of vulnerable groups should be wel
protected.

Com. Kavetsa Adagala: Thank you very much for a wel thought out presentation and we want to thank you particularly
because you have given us a better term which is “People with Specid Abilities” That is something very refined and make
people to view you in a podtive way. We buried our fird Vice Char on Saturday and | can assure you that we actudly heard
Specid abilities and he had supper ahilities and he was actudly better than us dl. We have not heard that term anywhere dse
but we shdl try to actudly put it in so that people should think of this vulnerable group in a positives way and not a negetive way
or as defined by other groups, which has norma bility. Your memo is here and we dhdl read it. Thank you very much.

Coundillor Libese. Please come forward and present your views. Y ou highlight your views.

Councillor Libese Herman: Himu: Hii ni kitu muhimu kwa watu wote na ni lazima iwe ya bure, ndivyo kila mtu afike kidato

chaform four, naiwe kwa wote wanaume na wanawake.

Afya Matibabu iwe ya bure kwa kila Mkenya. Chakula Serikdi ifanye bidii kuona ya kwamba kuna chakula cha kutosha
Wakenya wote.

Security: watu waishi kwa usdlama. Watu wote wachungwe. Kuwe na uongozi bora Police au Adminigration wawe karibu na
watu na kila watu wote wapewe usdama wa kutosha wa dogo au wakubwa.

Waemavu wapewe nafed kilapahdi. S mapenzi yao kuwawaemavu. Wapewe dimu na hata kazi.

Vyama tuwe na vyama vichache yani kadiri kama nne, ndivyo watu waswe wananyanyasva. Weatu wawe na uhuru wa

kuabudu na kukutana pamoja



Bunge liwe na nguvu kuliko Presdent. Tuwe na President ambae anaweza kuulizva masvai answerable katika Bunge.

Mbunge awe anaweakilishawatu 700. Tuwe na uhuru wa kumuita Mbunge wetu asipo tufanyia kazi vizuri.

Provincid Adminigration: Tuwe na Chief na DC. Lakini hatuoni maana ya DO, PC, hawa ikewezekana waondolewe kwa
sababu wandfinya tu mapato ya Kenya. Tukiwa na Mulango. Chief na DC. DC awe anaweza kuongea na President au
Permanent Secretary. Lakini hao wengine kama DO. ni duplication.

Com. Kavetsa Adagala: Kuja kidogo Luyia: Councillor uvola member of parliament ave na vandu 7007

Councillor Libese: Ave unyula kuakilisha abandu 700 sikila nutsia NFSila—

Com. Kavetsa Adagala: hulila hee, isavu yoyo. Tafadhdi wau wenye wameketi naongea na mtu moja pekee.
Councillor, vandu 700 na bandu vinzula murumu yiyi, uvola MP ave na vandu 700 na vandu kali va village elder, ni
vandu vakeke kali ku village elder. | am tdling you to think about your number otherwise if you will liveit like that it will look

ridiculous.

Councilor Libese Herman: Okey if you want me to amend it, | will liveit as seventy thousand.

Com. Kavetsa Adagala: What did you say before? We want you to say something which is logicad and which you have
thought about. Thank you. Let me ask you something. How do we get wakilishi wa mulango, Chief na DC. What method?

Councillor Libese Herman: kuwe namulolongo. Watu wa area hiyo wapewe nafad waseme tunataka fulani. Watu wawili

wa tatu wekijitoa moja achaguliwe.

Com. Kavetsa Adagala: Ukisema kitu unasema hata vile kitapatikana. Umesema kilamtu awe nadimu mpaka O levd. Sasa
hivo ni kusemadimu iwe yalazima Na umesema kwa was chana na wavulanaiwe sawa. Kwa kupata au kwa mfundisho pia?
Zamani wewe namimi tulipo soma some subjects were separate. ' You want them to learn under the same syllabus and same
opportunities. Thank you very much Councillor.

Councillor Libese Herman: Watoto wangpo soma wanafundishwa na mwdimu moja. Everything same.

Com. Kavetsa Adagala: Thank you very much Councillor. | think that is dl for now. Lakini nimeshtuka kidogo kwa
kutosema about Loca Authority. Hiyo ndiyo ungeanza nayo kama Councillor

Councillor Libese Herman: Niko nayo kwa memo lakini 9 ora. Locad Government be replaced by.---- Kama ile ya

zamani ichaguliwe kama hii, na kuwe na Charman ambae anaweza kucheguliwa na watu katika Didrict nzma d

10



MaCouncillors. Ma-Councillors wakimchagua hapo ndipo panatokea corruption. Iwe Didrict nzima ndiyo wanachagua. Kwa

miaka tano.
Locd Authority inamambo mengi. Didlrict zengine zimewekwatu na pato la Local Authority limekuwa hapa sasa kama Loca
Native Council, watakuwa area hii kama wazee wenye wanadlewa mambo ya Sabatia. Kati ya hao tunachagua County

Council-

Com. Kavetsa Adagala: Ni ta kupa nafas upange meoni yako kuhusu Loca Authority, kwa sababu hii ni ya muhimu sana
kwa Katiba. Staki useme kwa kusematu nataka uketi ukiwa tayari utatwambia.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Na kama Councillor hatoi utumishi wa kutosha anaweza kutolewa?

Councillor Libese Herman: Yeye naMP. Ni sawa wamechaguliwa

Com. Kavetsa Adagala: Atatolewavipi? Power of re-cdl. Mtamuitge?

Councillor Libese Herman: Tunamuita kwa baraza ya Chief. Kwa kuwa hata sasa Swezi kwenda kwa Council nilete hiyo

motion sna nafag, lakini tukiwa hapa nyumbani tunaweza kuungana watu mia au kadhaa.

Com. Kavetsa Adagala: Councillor nataka ufikirie hiyo pia ni lazima iwe na percentage. You need to think about power of
re-cal. When you come back tdl us about that one. Thank you very much Councillor. Agesa Esemde.

Agesa Esemele: Thank you Commissoners. My views are as follow. State to provide free education to dl citizens, promote
locd indudtries, provisons of medicd care, and basic human needs.

The Condtitution should be sold in our bookshops, so thet dl the Kenyans can read and understand what the Congtitution is.
The Presdent should be given dlowances and not a sdlary. We have a body to consder the sdary of the MPs and
Commissoners. The Commissioners to be there to amend the Condtitution as they are doing now when need arises. The

changes in the Condtitution should be reflected not to be drafted out of the Condtitution in case of any reference to be made.

Com. Kavetsa Adagala: If there is a change it should not be lost completely but be kept so that we may know what was
been amended. Isthat not so?

Agesa Esemele: We have a permanent body to amend the changes.

11



I nterjection: inaudible question.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Who forms that body? Wananchi, Parliament?

Agesa Esemele: | was coming to that. We have everything left to the Parliamentarians. | would suggest we have another
body to monitor exactly. A condtitutiond Office.

Mayors and Council Chairmen should be elected directly by the people. We need another body in the Parliament to be
monitoring rather than having one body. Everything goes to the Parliamentarians and they consider themselves for anything that
they want to decide for themsalves: not for other Kenyans who are suffering and have other problems. That isthe much | have.

Com. Kavetsa Adagala: These Sdary Commisson You are cdling it a body some people are cdling it a Sdary Commisson.

| would have thought that you wanted it to be larger because it is not only the MPs sdaries that are exorbitant. The other sde
because of the teachers, and village elders. Y ou want it to be awhole body or just on this two things? All around. When you
make your presentation you should think of how it should be done. Like the question Professor was asking you is that; would
you have wanted it by referendum or thet is the people voting, or by Parliament voting? Even if the CKRC were to day there,
dill it cannot pass the amendment. Okay the way the amendment gets passed or debated is important. Think about it. Kila

miu anaweza kuandika memorandum ingine na kutuma kwa Tume. Kwa week hii. Asante sana.

Nata sasa Zabeti ako hapa? Zabeti uveho? Nataka kwambia wakina mama hii sku ni muhimu sana. Lidigu linu ni lidigu
likavaho kandi ku mihika mia moja gitsa kali mihika hamsini, ku avakele mtange kuleka isingu, mutange kuleka
kindiki ni lidigu lilala liong’ene, mwikale mikutsili nukole via wali ukole kalunu mgamba, kigila avandu vakali
vihandikitsa abalinda abalola isa iduki nze, na nutsitsa kuvetsa nukotitsa vwiyangu bubwo, vakele muteva nimuyanza

sande. Zabeti and then IM — not written very well. 'Y ou have aright to give your views.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Japheth Kinyos.

Interjection: long Slence.
Com. Kavetsa Adagala: Japhetha ave hayi, okay. Yikala yaho ukuvolele ku mang’ana

Japheth Kinyos: Mimi ni muhubiri wa Jeshi la Wokovu. Mimi kama muhubiri naona wahubiri huleta amani kwa nchi na
wanatetea amani kwa hivo tunafanya kazi pamoja na Serikdi naikiwa hivyo tunataka Serikdi itusaidie. Kwa sababu tukitumwa
mahdi tungpoteza wakati wetu wote tukijaribu kuleta amani mehdi tuna hubiri. Kawa hivo tunaomba Serikai itupe kitu kidogo.

Ss wau wa Jeshi laWokovu We move with our families after 60 years tuna retire tunaenda nyumbani bila chochote.



I nterjection:

Com. Kavetsa Adagala: Sema kile unataka. Kila shida lazime iwe na sulunisho kutoka kwako. Hata kama ninj suluhisho
sweaz sema wewe, ndio utasema.  Utakuwa na courage na utatwambia vile unataka.  kwa sababu Serikdi imetuma 99 kwa

wewe. It isvery important what you say.

Japheth Kinyos: Wahubiri wapate makao. Watoto wetu. Tuna watoto wavulana na waschanana wazazi hupatia wavulana
tu shamba. Wakati mwingine mschana huyu anakosa kuoleka na anaishi kwa shida. Kwa hivyo ningependekeza wasichana

wawe wanaridhi shamba.

Yatatu ni corruption: Naona kwa upande wa waaminifu kila moja garibu kuwa mwaminifu kwa kazi yake. Asante sana Tume

nimefike hapo.

Com. Kavetsa Adagala: Weatu wanasema Kanisa nying. Wewe unasema ge? Dini Ni nyingi na zingine zinagbudu shetani?
(end of tape 1).

Japheth Kinyos: Ningependa kukiwezekana ndini ziswe nyingi. Sababu zikiwa nying ndiyo corrupation ingpatikana,
wengine wanaabundu shetani.

Com. Kavetsa Adagala: Tutapunguza vipi. Trandator please Luyia — nakugehitsi ndi Makanisa manyinyi yaka kosi?
Ipunguzwe kwa kuto sgjiliwa tena.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Umesema kwamba Serikdi isadie kwa kutoa kitu kidogo na kuwapa makaon. Sasa tunavyo jua
kila kanisa ni independent financidly. Wa Katoliki wana watu wao wanawdipa, Serikdi hawasadii. Hatuwezi sema ya
kwamba pia Salvation Army isadie watu wao kama Kanisaw Maanake ni mara ya kwanza kuskia hivi. Na mukiitisha pesa

zadi wanasemanini?

Com. Kavetsa Adagala: Eleza kinaga naga kwa sababu huyo ni Mwidamu hgui mambo ya Wakristo. Watu wengine hata
wanasema kanisa zinafaa ziwe zindipa ushuru kwa sababu zina pesa nyingi sana. Eleza point yako.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Piaungua Serikdi ikianza kuwdipa watu wa Sdvation Army. Kanisa zingine nazo zitada hivyo
hivyo tu na Serikdi itasema haina pesa ya kuwalipa watu wa kila Kanisa.

Com. Kavetsa Adagala: Serikdi iteenza kuwambia vile munafaa kuhubiri. Hii ni kitu unatakikana ufikirie. Serikdi itakuwa
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na uwezo wa kusema Kanisa ifanye hivi na kanisa iende hivi na muhubiri hivi.  Olipa Kilidza. Chukua kiti. Kuna jamaa wa

AAR hapa Officer wetu mojan mgonjwa.

Olipa Kilidza: Oni langu la kwanza ni maneno ya utawala  Tunataka wawe wanachaguliwa na wenyenji kwa sababu hawa
ndiyo wanawgua. Hatutaki wacheguliwe na office ya Serikai na Serikai inataka (osalya). Wenyenji wangua vile mtu huyu
dizdiwa na mwenedo wake. Na wachaguliwe kwa njiaya mulolongo.

Com. Kavetsa Adagala: Nataka kujua hii mulolongo ni dection ama ni kusmama nyuma kabisa?

Olipa Kilidza: Achaguliwe na mulolongo nawenyenji nawawe wamefika kidato channe. Hao na Chief na Assistant Chief.

vizui wapewe chini ya K.shs.3,000/=. Ndiyo wgigkie vizuri kama wengine na waswe waevi na wawe na masomo kidogo.

Kiwango cha masomo kiwe ni darasa la nane.

Watawala wapewe uhamisho kutoka kwa location moja na kupelekwa ingine hata Assgant Chief.  Wawe kama Ma-officer
wengine wa Serikai waskufe pale.

Com. Kavetsa Adagala: Ngoja kidogo mama. Kama mtu amepigiwa kura ana watu wame mpigia kura huwezi kutoa mtu
hapa umpeeke Mbae;, kwa sababu wale hawgapigiwa kura. Lakini kwa sasa vile wanaandikwa kazi by gppointment kama
DC, na DO ndiyo wanawenza kuwa trandferred. Huwezi kusema wapigiwe kura hdafu wawe transferred. Watu wa kupigiwa

kurani tofauti. Wae wanaandikwa kazi wanaweza kupigwa transfer.

Olipa Kilidza: Maneno ya mashamba wazee wachaguliwe wakusmamia mashamba. Watawda waginglie kazi hii. Wazee

MamanaBaba wazee wanasubua wamama. Mzee anaweza tgirika pamoja na bibi yake na baadaye anafukuza bibi anapata

(kuli pendwa). Hapo ningetaka kukiwezekana hiyo mdi iwe inagawanywa kati kati hata na watoto.

Mtu akiua mwingine awe ana nyongwa akufe kama mwenye diua. Kwahivi Sasa mtu akiua mwingine anapelekwa njda mwezi
maoja anahongana hdafu kesho anarudi kwa mtaa. Mwiz akipatikana auliwe kwa sababu ndiyo wandeta umaskini mwingi
kwa Kenya yetu. Akiwawang ombe auliwe pale pde tu.

Pombe haramu:  Mtu akipatikana akikunyua pombe haramu ashikwe na aende jela hila kupelekwa Polis kwa sababu
atahongana kule kwa Police na atarundi. Muuzgi na munywai wote ni wabaya.
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Watoto mayatima wawe wanasomeshwa na srikai primary masomo iwe ya bure. Kidato cha kwanza kwenda mbele serikdi

iwdfikirie. Zamani mtu angeweza kusaidia lakini kwa hivi leo karo ni yajuu sana.

Kaz: Mtu aswachishwe kazi kabla ya miaka 60, kwa sababu pengine hgamdiza kusomesha watoto wake. Ni hayo tu maoni
yangu.

Com. Kavetsa Adagala: Sasa mama kila mtu nataka aglewe. Serikdi kupitia Bunge wametuma Tume kuuliza wananchi
meoni yao. Haitoshe mtu kusema Serikdi ifikiriye haya. Sehemu hii tuko??? .... Sarikdi inataka kujua watu wanataka nini.
Kama kwa mayatima mama ungetaka Serikdi ifanye nini?

Olipa Kilidza: Tungetaka hao watoto wasomeshwe, kwa sababu wakiachwa hivo watakuwa wezi.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Mama, yatima pia huwa ni mtu pia ana shida zingine. Yatimani maskini ana mtu anashida ya
makao lakini wewe umesema ya kwamba inatosha kumpa dimu.

OlipaKilidza: Hapo 9 kuandikalakini kunatakikana hata makao wapewe.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Ndio mwenzangu akakueleza wewe na wote waioko hapa.  Ukija uwe na mapendekezo wazi
nakamili kabisa, juu ya sulihisho ya shida yoyote. Kwa hivyo kwa upande wa mayaima ungependa wapewe dimu, na kukiwa
na hga wapewe makao na kusadiwa kwa njia ingine yeyote. Waona sasa mimi nimetia maneno katika mdomo wako, na ni

wewe unatoa maoni. Hatutaki kuwasukuma sana.

Com. Kavetsa Adagala: Hatutakiwi kuwasukuma sana, lakini tukipata vitu hdf utaenda na hiyo naitakuwa ni mbaya. Wewe
kwanza una maoni nyingi sana Olipa wewe ni kiongozi migka mingi. Una meoni nying umekuwa kiongozi wa kina mama.
Uswache hivi usseme vitu za juu juu; hii ni Katiba yenye inaweza kubadilisha maisha kabisa. Katiba inaweza kufanya hao
mayatimamaisha yao ibadilike kabisa. Sasa tuende kwa kina mamani vitu vya nyumbani kama hiyo mdi. Unataka igawe vipi?

Olipa Kilidza: Nataka Bwana akifukuza bibi na ana watoto nawametengenezamdi pamoja.
Com.Kavetsa Adagala: Ngjua, kwa njia gani hakuna 9. Utaiwambia ni wakina nani. Nakwambia hii ni kitu muhimu sana

wewe una maarifameng sana na utatusaidia hapa; hasa upande wa wanawake na wanaume kwa nyumba unataka neni akae?

Olipa Kilidza: Wau wa ukoo wakae. Kwa sababu ule mschana ataenda kwao bure na ataacha watoto na ateanda

kusumbuka huko.

15



Com. Kavetsa Adagala: Kinamama na kina baba wengine wamesema mdi iandikwe mwanzo kwa jina la baba na mama na
watot; ndio ikiwa kwa hiyo orodha ya Title deed hiyo piani owner. Kwanza Wamasai ndiyo wameldamika. Baba anaenda
anauza shamba mamahgui. Anamuleteanguo. Mama anawaza huyu mtu hgjauza ng’ ombe angpata wapi pesa.  Hii mambo g

yaleo ama kesho ni yazadi ya miaka hamani.

Olipa Kilidza: Niliandika hiyo machache kwa sababu niliambiwani dakika mbili mpeke yake.

Com. Kavetsa Adagala: S hiyo, ni suluhisho. Fikiria kabila hujakuja hapa soma juu juu. S9 wote ni Wakenya kwa hivyo

nawaomba mtumie muda wenyu vizuri. Asante sana mama. Nataka problem na proposal.

Hannington Chweya: | will only highlight the views of CPDA. A student organization ------ Deveopment Agency.

Executive Powers. We do not have laws that can impeach the Executive, we therefore suggest that a law should be enacted
that can impeach the President, Vice President, Minigters and others in the Executive powers.

We will dso like a Condtitution that respects humaen rights. An open Government, transparent and accountable to the people.

On the Supremacy of the Congtitution, there are those primary laws and we propose that before those laws are passed the
public should be dlowed to debate on those issues. We propose that 65% votes by the Parliament be retained and referendum
should be done on issues like Bill of Rights, Presdentid terms, citizenship, decting and approva of the President.

We would like the retention of 5% by the Parliament unless for the cases where the referendum has been done on the Bill off
Rights, Presidentid Term, Trangtion of Governance, Palitical System, Citizenship and the removd of the President.

Citizenship: CPDA has noted that women have not been given their rights by the current Conditution, where they can transfer
dtizenghip to thar children or spouses. We propose direct dtizenship to any child born of a Kenyan parent. Dud dtizenship
because of intermarriages. Passport to be issued as aright.

Political Parties: We have aso noted that there are no clear provisons to control the functions of paliticd partiesin Kenya We
propose that Parties that do not garner more than 4 seats in any given dection cease to exid in the next dection. We want
parties that have a nationd representation and have duad membership. Funds to be given to dl political parties. Money to come
from the nationd Budget for the various registered Nationd Parties. There should be a maximum expenditure per every

candidate. Maximum and minimum expenditure.

Candidates to the Parlimentary eection should disclose their wedth publicly, and parties should be given equd access to the
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media

Governance: We have dso noted that women have been margindized plus the vulnerable groups.  Vulnerable groups indude
people of various physcd disability/people with specid abilities. We therefore propose that a system should be designed
where women will play abig role in the management of Public Affairs and resources.

We dso propose that KACA be entrenched in the Condtitution and be given power to prosecute, summon and investigate any
other corrupt case. We assure that dtizens it is open and accountable. The Judida members to be respongble of any
decisons they makein court. We dso propose that the office of Auditor Genera to remain as the financid watchdog.

Legidaure we aso propose that an afirmetive action should be adopted whereby 35% of the Parliamentary seats will be
reserved for women. Members of Parliament this be a full time job. Public to discuss any issue before a Bill is passed to
become a law. On Judiciay we should have a Supreme Court to be the highest with 9 Judges gtting together. We dso
propose a Permanent Condtitutiona Court.

Any accused person to have legd ad whether it is a cgpitd offence or not. Crimind and Civil cases to be done away with
within Sx months from the time the case is taken to court. We aso propose that the Kadhis to be able to handle both Civil and

Crimind cases.

Socid, culturd and economic rights we notice that this should be a fundamentd right and we have noted thet it should go into
the Congtitution particularly those that have to do with trestment of dl Kenyans. We suggest that anybody who infects another
with Aids should mean an abuse to the right of life. A law be enacted to protect early and forced marriages and ability to own
properties anywherein Kenya. We dso propose enactments of laws that outlaw widow inheritance and early marriages. We
a0 propose establishment of a Commission a Gender Commission that protect the rights of vulnerable groups.

Land and property rights  We have noted that, section 82.2 part 4 should be deleted for it does not coincide with Kenya
Successon Act, and that a spouse approva should be needed in case of the digposal of land.

We should have a Conditutiond provision to the establishment of a Programme caled Alternative Leadership Programme. This
isa community based project that empowers citizens to conduct ther own affairs by forming neighborhood assemblies or what
wecdl inour NGO, Parliament.

Com. Kavetsa Adagala: | would like to ask you a couple of questions. Y ou have said referendum on so many issues and you
have 65% on any others. You have used what we cdl buzz words. Trangparency. Accountable, we do not know whét it
means. | hopeit isin your memorandum what that means. If it is not you need to tdl us, because nowadays anybody tels us
that and we don’t know what it means? Even you find someone who is corrupt saying you need to be accountable and
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transparent.

| want to ask you this question, which has come out in our hearings. The Mudims and the Kadhis, DOs and Rdigious matters
and aso culturd matters and aso matters on persond law. |s there not a vacuum for other people? For indance in cultura
meatters is there someone who should be able to ded with those matters. The Luo sad they want ther Chief Ker. We are
wondering should other people have this advantage which the Mudims have. Chrigians who ded with their matters? It is
something you should think about. It isvery easy to say thisor that but it is an advantage that Mudims have. So think about it

and see what you can do.

Disposd of land or property thisis under Gender Commission. You know women are adso becoming properties. Should a
husband aso have a say in the disposa of land or property that is owned by a woman?

Hannington Chweya: All the parties should have a say when it comes to the disposa of the property.

Com. Kavetsa Adagala: What should be the compodtion of the Gender Commisson?

Hannington Chweya: Compasition for both women and men. Women 45%.

Com. Kavetsa Adagala: You have given a couple of percentages, which are not based on anything. You have said 35% in
Bunge. Where do you get 35%? You have said 45% women in the Gender Commisson what is the reason behind it?

Hannington Chweya: The women form a great number in registration and even when it comes to voting.

Com. Kavetsa Adagala: Then you are taking away women strength. 1t should be 52%. This 45% will be asked what is it

based on. 45% of women voters and they are much more. More than 60%. What do you base your number on? 45% in

Bunge what isit based on?

Hannington Chweya: Women representation. That is the way you have to congder it.

Com. Kavetsa Adagala: You need to say 1/3 because it is an afirmetive action. 52% because it represents the population.
Y ou need to have figures based on something, and | think you can do well on that. Y our organization can handle that.

Com. Prof. Ahmed I. Salim: You said something about citizenship and you are recommending Dud Citizenship. Are there
any conditions attached to that or whoever wants Dud Citizenship can get it? For the Children, or those who are married to

foreigners?
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Something about the Kadhis Court. You say Kadhi’s Court should be able to tackle not only dvil cases but aso Crimind
Cases. What Crimind cases do you have in mind for Kadhi’s Court? We have like assaults and robbery and any other,

corruption and should kadhi’ s conduct those cases according to the sheria or according to the avil court?

Haniington Chweya: According to the Civil court and not according to the Sheria.

Com. Kavetsa Adagala: Thank you, please regiser yoursdf and daify some of those issues, and put them in your

memorandum for the Commisson. Francis.

Francis Lugano: | will fird comment about the preamble of the Kenyan Condtitution and | propose that we serioudy need a
preamble in our Condtitution, because as for now we do not have one. In that preamble | Hill propose thet the people of
Kenya should be Supreme.

| am basing this argument on successful democracy in the world like Switzerland, SAfrica, U.S.A. and even Germany, where
the people are the Supreme in the Condtitution. The prosperity of the people of Kenya should be enghrined in the Condtitution.
That is socid, political and economic aspirations of the Kenyans should be addressed.

Secondly, | want to comment on Structure and Systems of Government.  We should retain the Presdentid System of
Government, but then the Presdentid Executive powers should be limited. The Conditution should strengthen the
independence of such democratic inditutions as the Judiciary and Parliament and widen thair role in public policy cregtion and
implementation. The Presidency and Parliament should have checks and balances.

Rights of Vulnerable groups. | propose here that or the chances of nomination to Parliament and the Councils should be
reserved for women and people with disabilities. This people should be of good repute. Women should be nominated because
as per now, the politicd fidd is dominated by men. As per now Parliament and Locd Authorities are dominated by men, yet
women condtitute 52% of the Kenyan population.

Citizenship: Kenyans should carry a Nationd Identity Card or a passport as evidence of dtizenship. The procedure and time
taken to acquire any of the two documents should be dearly dipulated in the Conditution to avoid unnecessary delays and

frudration of Kenyan citizens. | recommend aminimum of two weeks and a maximum of four weeks.

Many Kenyan citizens have been locked out of voter’s regigration because of the sSmple reason that they do not have ID’s or
passports as a form of identity. The new Congtitution should serioudy address this issues because it is like in the past the
Government has been accusing itsdf when people do not turn out to register as voters.
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Judidary: Kenyans should have a Condtitutiond right to Legd Aid. | mean tha there are some vulnerable members of the
society who may not be able to pursue Justice because.

Interjection: Give your proposals.

Francis Lugano: So | propose that the Congtitution should have a provison for Legd Aid for vulnerable groups.

Basc Rights The Condtitution should provide free and compulsory education in primary school levd and gradudly to
secondary level. The Conditution is only meaningful and practical to an educated lot. We dhdl not have a Condtitution thet is
supposed to be followed by people who are not educated, like we have had the problem since 1963.

Paliament should be empowered to establish a srong Parliamentary Committee to provide check and balances to the entire
minigry of education and participate in policy formulation to avoid short comings like subjects being scrapped haphazardly; like
inthe recent times we note that computer education was scrapped; only to be revoked later which did not augur wel with the
people. | am therefore saying that the Condtitution should provide for Nationd debate. Nationd debate should be initiated
when important education issues are to be addressed before a policy isformulated on the same.

Politica parties The number of politica parties should be limited to 5. The current merger and dliances.

I nterjection:
Com. Prof. Ahmed |. Salim: Say a least 5 amost how many 10, 20?

Francis Lugano: At most 8 because the recent merger.

Com. Kavetsa Adagala: State how it should be done by merger or say?

Francis Lugano: | am proposing that they should be fewer because the mergers shows that Kenyans want fewer. Politicd
parties should be financed by the state. They should be financed from public funds because they represent the people issues.

The Regidrar of Societies should lay a pivotd role to determine which party should be financed. To do censorship.

The rdaionship between the State and palitica parties should be cordid because after dl they represent the peoples interest.

The Legidaure MPs should organize braingorming sessions with their congtituents at least after Sx months. It is through such
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forums that an opportunity for the people to assess the performance of ther MP will be determined, and the recdling of
non-performing MPs will come up in such forums by away of passing a vote of no confidence.

Com. Kavetsa Adagala: Your time is up because you have decided to read. But you have covered everything. You want
free education and compulsory and whom will it be compelling?

Francis Lugano: Itwill be compeling a Kenyan child to go to schoal.

Com. Kavetsa Adagala. The Kenyan child does not want to go to school. Live done the Kenyan child the Sabatia child
does not like to go school why?

Francis Lugano: | have dready sad that the Congtitution that we are meking now will only be redistic when the Kenyans.

Interjection:

Com. Kavetsa Adagala: | know that what you said. | am taking about compelling. | am asking you because in Masa land,

the parents have to be compeled to send the child to school. In Sabatia. If it is free will people go to school? Do Sabatia

parents take ther children out of school.

Francis L ugano: It will be compdling the Sabatia Parents.

Com. Kavetsa Adagala: Y ou have said thet it will be free. Thisisvery important. Each place in Kenyais different. Who will
be compelled in Sabatia?

Francis Lugano: Those who are not willing to take their children to school

Com. Kavetsa Adagala: It would be free you have proposed. Why would parents be compelled to take ther children to

school? | amtrying to ask this place (Luyia — avivuli vamanya lisoma ni kindu, avana vamanya lisoma ni kindu?

Francis Lugano: In the past because of increasing rate of unemploymernt.

Com. Kavetsa Adagala: Luyia — Niva isukulu ifis yivula building fund ivula, dl these things Is there any parent in
Sabatia who will not take hisher child to school.? Is there any child in Sabatia who will not go to school? You need to reflect
this, do not put yoursdf in the Stuation of the Turkana and Masai. Thank you, you have done very wdl. Mugambi. (end of

tape 2 A).
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Zebedee Mugambi: My suggestions are. We need free education. When we talk of free education the Government should
accept from class one up to eight, and the Parliament should alocate money for that.

Secondary schools. We have Nationd schools, Provincid schools, and Didtrict schools. Let us have minimd school fees, the
school feesis very high. Nationd schools we should charge less than K.shs. 10,000/= so that those who pass very highly
should be &ble to join those schools. We have a big problem in Sabatia Divison, because they get very high marks but they
cannot join these Nationd schools because of high school fees.

Let us have fewer universties. We take our students to the universty that they may in turn be employed. After universty
education they should get jobs not for formdity. Vice Chancellors of the universties should be appointed by the Education

Board naot by the President and the Chancdllors.

Agriculture  We have food problem. We need to have zones, cord zones and negaive cord zones the Government should
make sure that the prices of farm inputs are low and output should be very high. For example seed and fertilizer and labour.

Indudries. We have unfavorable balance of trade in our country and the reason is we are producing low quality commodities.

The Government should make sure that the Industries produce high qudity commodities which can attract foreign countries.
Disdipline  In this country we have no discipline because we have this law that the president should be above the law. This
should be scrapped immediady so that those who make mistakes like corruption should be punished. We have indisdpline in

the country because the President is above the laws.

Form of Government: We need the President, Vice Presdent, (not clear). The Judiciay should be independent and the
Attorney Generd should be appointed by the Parliamentarians. Thank you.

Com. Kavetsa Adagala: Tdl us how the President should become President and how the VP should become VP?

Zebedee Mugambe: President should be eected by the eectorate and the Vice President be appointed by the President.

Com. Kavetsa Adagala: Status quo. You have given a good reason for your wanting no one to be above the law. Nobody

hes ever told us that. That for discipline. That is a very origind contribution. Now universty the Vice Chancdlor should be

gppointed by the Education Board. Who should appoint the Education Board?

Zebedee Mugambe: We have the composition of the Education Board, the Minigter. The Minigter of Educetion | propose.



Com. Kavetsa Adagala: That mean you are putting the universties under the Minidries because you know they are not, they
are semi autonomous? The Chancellor where should he come from? The position hed by the Head of State in the university?

Zebedee Mugambe: From the lecturers of the univerdty. Consult the rest of the Universties.

Com. Kavetsa Adagala: We are not in the same------. We are saying fewer univergties for employment. | want you to
undergtand the power of the Condtitution. If the Congtitution wanted fewer univerdties to be there they will be fewer. If the
Condtitution want more jobs to be there they will be there. Therefore you are limiting the power of the Condtitution by saying
fewer univergties because we have few jobs. The Condtitution can make 3 million jobs. It is a very powerful insrument.

Allocated money for school or when we talk about free education where is the money going to come from? And where will the
treasury get the money. In the end you know it is we giving the tax. Some people think it is like 1963 when we used to get

loans and grants and we are paying now.

Com.Prof. Ahmed |. Salim: Sasawe cdl upon Azinam Aziwa, you are an observer. David Wamuyunzu.

David Wamuyunzu: | have a written memorandum but | will just come up with the highlights | am a Chief Executive of
NGO. Wha we are interested with here in Sabatia is the qudity of the document that you people will come up with, not how
fag we should come up with that document. We are interested with a quditative document, which we are cdling the
Condiitution of Kenya.

Devolution of power. Powers to be decentralized, be taken to the digtrict where we will have Mayors and Deputies.

Com. Kavetsa Adagala: Decentrdization is different from the devolution? If you start talking about one concept do not go to
the other one. If you are taking on devolution talk on devaolution for darity.

David Wamuyunzu: | want the powers to be taken to the Didrict, and the Didricts be headed by the Mayors and Deputies
and they should be eected directly by the people; and they should be qudified people with a minimum qudification of a

diploma

Coundillors should have aminimum qudification. They should be forth formers to make sure that they do understand and have a

grass root of thelr own.

The Provincid Adminidration should be scrapped. Should be done away with because their roles can be given to the eected
members and their saff, the Coundillors.
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The Presidentid and Parliamentary candidates. | am suggesting that for anybody to vie for this seat should have a minimum
qudification of a degree and should have served in the public service for at least 10 years. He should be married with a stable
family and be mordly upright. Members of Parliament should have a minimum qudification of form four.

There should be a post of a Presdent. We do not need a Vice President because the President is in charge of security and
defense and should be ceremonia and the Head of State. Then we will have a Prime Miniger and his Deputy. The Prime
Miniger and Deputy will be the Head of Government, will play dl other functions other than security and defense.

They should be elected, the President, Prime Minigter, and Deputy Prime Minister should be elected directly from the grass
root, they should not be MPs.  Term of service for those 3 posts should be put up as five year term.

The Presidentid and Prime Minister seats should be rotated. What | mean is once Centrd Province has had a President we
should not have a President from Centrd Province again and the same should happen to Rift vdley. Other Provinces should
have a share.

For political parties to participate in eections they should have been in exisence for at least five years. Thisis to prevent many
many parties coming up when we are having an eection.

The gppointments, creation of offices and appointment of people to those offices should not be left to the President and the
Prime Miniger done. There should be akind of a Committee, which will be vetted by the Parliament and of course sanctioned
by the President.

Pensioners. There should be a provison in the Conditution. For somebody to retire he should retire with dl his benefits. By
the time heisliving the office he should go with his cheque. That should come under the Bill of Rights.

Education. There should be a free educeation for dl. Thank you very much.

Interjection: Inaudible question.

David Wamuyunzu: We will go by dimination. By method of dimination. Once you have participated you are diminated.
Likeinthis case of Rift Vdley and Central Province should not be included.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Before you diminate you musgt have somebody there who decides which Province should come
firg?



David Wamuyunzu: Anybody should come from those other Provinces, compstitive.

Com. Kavetsa Adagala: We areinthe E. African region our leaders interact. You are proposing we have a President. How
will he interact with this other in the region, in COMESA, because if you have a Ceremonid President he will not be gble to
interact with the others? Or how should he interact with others?

David Wamuyunzu: It depends with the kind of activities, functions. | have said we will have a Head of Government and
State. Depending on what is a hand ether the Head of Government can go or can do it.

Com. Kavetsa Adagala: Thank you. Ayondi Ayondi.

Ayondi Ayondi: Yangu ni haya mamlakayaRas ygpungunzwe aswe ndiye Mkuu wa Mgeshi, ama juu ya mamlaka yani mtu
ambaye hawezi kushitakwa. Awe amechaguliwa kutoka sehemu ya uwakilishi Bungeni na awe ame chaguliwa na adlimia 25
kutoka kwa mikoa mitano. Awe na miaka 35 hadi 65. Ahudumu kwa kipindi cha miaka mitatu na akihudumu kwa vipindi
viwili arudi nyumbani. Awe mtu wa dini awe na mke na watoto. Aswe mfisadi. Awe mtu ambae anaweza kujibu mswaada

katika Bunge.

Napendekenza Serikdi iwe na wizara 16 pekee yake bunge na liwe ya nguvu za kuchagua watu kama Attorney Generd,
Permanent Secretary, Solicitor Generd, Speaker na wakuu wa utumishi wa umma. Wabunge wa wakilishe watu wao.
Mishahara yao iswe ni kubwa na mzugu mkubwa kwa Serikdi. Iwe na kiwango thabiti.

I nterjection: inaudible question.

Ayondi Ayondi: Awekilishe watu wake kutoka nyumbani. Mbunge ahudumu kwa migka mitatu na kama hatakuwa
anatosheleza mahitgi ya watu wake ama kuwekilisha watu wake kisawa sawa anaweza kupigiwa kura ya kutokuwani imeani hii
ikiwani katika mikutano ya hadhara.

Vijanawawekilidwe Bungeni kwaaslimia40. Wanawake aslimia 20.

Haki zaRaia. Masomo kuanzia nursery hedi form four yawe ya bure. Matibabu navyakula Kusiwe na usawa wa wanawake

nawanaume kikaz.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Ikiwa kuna kazi ndiyo, mwanamume na mwanamke wa apply wakitaka kumpa kazi mwanamke

anyimwe apewe mwanamume?
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Ayondi Ayondi: Kunakazi zingine ambazo wanawake wanaweza kufanya, na zingine hawawezi kufanya. Tuseme kukiwa na

usawa kunaweza fika pahdi mwanamke ana gpply kazi yenye hawezi.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Kamazpi?
Ayondi Ayondi: Za kuchimba kaburi kwa mfano mwanamke hawezi unaona.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Sasa ungependa Katiba iweke lig ya kazi za wanawake zile wanaweza kufanya. Unaweza

kutusadia na lig kama hiyo.

Com. Kavetsa Adagala: Lazima utuletee kwa sababu kitu kinaitwa K atiba kile inesmamia zaidi n usawa. Kama unataka kitu
kiswe sawa lazima uwe na sababu kubwa sana. Ni iswe ya maumbile Kuswe ni kwa sababu ulizdiwa wewe ukiwa
mwanamume namim mwanamke, Uwe na sababu kubwa sana.

Ayondi Ayondi: Haki zaraia, kuswe nahukumu ya kifo na detention without trid.

Adminigraion: watu wachaguwe Chief, Assstant Chief  wakitumia kura ya mlolongo kuswe na DO, na PC kwa sababu kazi
yao haionekani.

Locd Authority: Mayor na Councillor wachaguliwe moja kwa moja naraia. Wa hudumu kwa vipindi via migka tatu na pia
kama hawahudumii wetu vizuri waondolewe kwa mikutano ya hadhara. diwani na Mayor wawe watu wa darasa la nane hedi

kidato cha nne.

Urda Raawa Kenya awe amezdiwa, kuzdiwa, kuolewa ama kujiandikisha. Na kila raa awe na kitabulisho ili kuonyesha

yeyen raawaKenya

Ardhi: Kila Mkenya awe na ardhi ya acre mbili na kuswe namtu ana zaidi ya acre ishirini.

Vyamavyaupinzani. Viwe vitatu, yani cha Serikdi kimaoja za upinzani viwili.

Com. Kavetsa Adagala: Muda s wangu na na unaona vile watu wamejaa asante sana. Janan Chanzu.

Janan Chanzu: Naanza na Serikdi kuu. President atakuwa akichaguliwa na aswe na mamlakanying kama divyo saa hii.

I nterjection:

Com. Kavetsa Adagala: Kamati ya Sabati tumemuuliza mtafsri mara kadhaa.  Kila mtu anazungumza kwa Kingereza na
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Kiswahili. Hiyo inamaanisha Kimaragoli S lughanas lugha ya Katiba na haitatunzwa na Katiba.  Tunataka watu wazungumze
kwa ile lugha wanaweza,

Luyia — Ulogoli lube ligali lumoloma dave? Umolome lundiki? Uleke lulogoli? Yaani Logoli lwa valibola, ulits ulits
Iwa Bamasai vaboola ulumoloma lwabo luvikwi mu Katiba kuli Lumoloma kandi vaandi vavola Batrukana vavoola,
Bakikuyu vaboola, Ulogoli lulakaviki mu Katiba dave, kigira mumoloma dave. Vandu batsa yaha vahandala nu
Lusungu kali nu Luswahili, Ulogoli luts hayi?

Endelea Mzee kwalile lughaiinakufaa.

Janan Chanzu: Mamlaka ya President ipukunguzwe na tuwe na Prime Minider na atakuwa akiendeleza maendeleo. He will

be planning what so ever to be done in the country.

MPs wenye kuteuliwa kwa Parliament. Wawe wakichaguliwa na kama hawawezi kutimiza mehitgi yetu tutakaa tuseme
hatuwetaki.

Court ziwe independent ziswe katika office ya President. Attorney Generd awe akilinda Court na ziwe independent.

Education: Watu wawe wanasoma mpaka form sx, kutoka hapo wae wenye wataendelea universty waendeee. Wdimu wa

nursery wawe wekilipwa na Serikdli.

Landless Wade wau wana mashamba kubwa katika Kenya hii.  Serikdi ichukuwe na igawanyiwe wae ambao hawana
shamba  Mimi mwenyewe nimetembea huko Rift Valey watu wana mashamba mkubwa naiingine inakaa bure tu, na hapo kuna

watu wenye hawana hata nusu ya acre.

Kitu kingine ni security watu wawe na free association, free movement, wawe free tuseme kamamtu amekosa, Serikdi ikitaka
kunishika walete warrant nyumbani, niwe nikijua nitaenda kortini; § kwenda ovyo ovyo waete ndiyo mimi mwenyewe ni weke
shihi. Nimefika hapo.

Com. Kavetsa Adagala: Katibainathamini haki yako uzungumze kwa lugha yenye unawenza. Usiende kwa mambo ngumu hii
n mambo ya roho yako. Luyia — Mang'ana ku mwoyo gugwo, omolome kuli wemolomela Katiba ive ndio kuli ive
mwene lumanya wimolomela umolome ndio ku Katiba. Hamba wihandits yaha ndinangwa. Abdalla Ismael aveho?
Abdalla uveho? Machanga aveho, yee uhugiri kabisa wenya umolome? Okay, ukoli bulayi. Titus Amega aveho?
Nuhandika ilita lilio nutsia kuvita. Hii Sku ukija ukae umdinze. Hassah Mambuya, yee hamba umolomeku noho uveye
observer?

Hassah Mambuya (Luyia)
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Lita ni Hassah A. Mambuya, Chief - Busali West Location
Ndamoloma ku mang’ana kigira bwamihi — Assistant chief

Trandator : Nitaongea juu ya Provincid Adminigtration.

Hassah Mambuya: Lwa katiba yokutanga yalombwa. Vachief vali ni role yu ku-playa
Trandator : When the firg Condtitution was put in place. Chiefs had arole to play.

Hassah Mambuya: Now lwa mang’ana katsiyi mu Parliament. Ni va-reppeal the Chief’'s authority. Some of the
functions of the Chief were thrown away.(laughter)

Trandator: When the Chief’s Act was reviewed some of the functions of the Chief were thrown away.

Hassah Mambuya: Now sasa chekoleka kalunu bachief vaveho kalunu, they are almost powerless.

Trandator: The current chiefs are now powerless.

Hassah Mambuya: Kigira malako ka vahevwa mu Constitution yokutanga gaba repealed malelo vaveho vutswa
taroles tsatsia has sana noho tsiatulitswaho.
Trandator: They became powerless when the Chief’s Act was repealed.

Hassah Mambuya: Kuvwakabele bulayi niva vachief slikali yenya vachief vatsitsakilili kuvaho kwilane ku Original
Chief Authority Act Cap. 128
Trandator: The Chief’s Act should be reinstated if they are to be effective in thelr duties.

Hassah Mambuya: Na vachief venavo vachagulwi butswa kuli vachagulwa kalunu na silikali
Trandator : The Chiefs should be appointed by the Government.

Hassah Mambuya: Nivakachagulwa na slikali, vaduka kandi nivakahevwa vunyali ma valala mu bagwi vakata,
vagwa vahalifu, ma vakola vindu vitamanu na kigira isaa yindi valala kuvo vave na Godfathers, slikali inyola
vudinyu kuva-disciplina.

Trandator: Some of the Chiefs after being appointed misuse ther authority, and at the same time they do not perform their
duties properly because they have their god godfathers.

Hassah Mambuya: So my proposal is that vandu yava ndi disciplinary measures tsiavo tsigulukitsi ku wandu
vavamiha. Yaani mbola ndi kuli inz chief Mambuya —vandu valangwi vavole ndinangwa nda kuvadama shinyala

kutsitsakilila kwamiha dave.
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Trandator: People themsdves should decideif | have faled in my duties as a Chief.

Hassah Mambuya: Bas |wavavititsi ndi na slikali Ivuguli action
Trandator : Then the Government should take action if they have no confidence with my role as a Chief.

Hassah Mambuya: Mbola ndio kigira tsisitepu tsliho tsiukudisciplina avachief, tsiduka havundu ku DO noho
tsikwamila hinaho noho ku DC, noho ku PS noho ku Public Service Commission, sikira kindu cha mboye one having a
Godfather.

Trandator: The current disciplinary measuresin place are not effective because of the corruption.

Hassah Mambuya: So mang’ana kinogo katsia ndio kandi kuvandu bachagulwa na vandu kuli balangwa
vacouncillor. Councillor nadami kivala vandu valangwi vandu vamuchagula Iwavavoye ndi mundu huyu ats yengo
ats yengo hundi achagulwi.

Trandator: The same should happen to Councillors who are not performing they could be re-called by people who eected
them.

Hassah Mambuya: Smilarly MPs
Trandator: Kandi MPs.

Hassah Mambuya: No mali hene yaho ndio. Ndenyangi propose ndi kuve ni kindu harambee
Trandator: Inthe current sysem we have harambee.

Hassah Mambuya: | would propose now this one iwe legalized, ma ivikwi mu Katiba yitu

Trandator: Yenya kenaga kavititss ma kavigwi mu Katiba yitu.

Hassah Mambuya : Na tsisenti nitsiakasololwa nu mundu kuli Chief noho Assistant Chief or however, tsisenti
tsenetsio tsive iproperty yi government

Trandator : Once money has been raised it should become the property of the Government.

Hassah Mambuya: So the implementing Officer must be a Government Officer.

Trandator: Mundu uvika tsisenti tsienitsio noho kuli ma tsitumika ave mundu wa silikali

Hassah Mambuya: Hapana Iwa kuvugula vutswa tsisenti ma kuha mundu makono noho chief noh pastor tsiu
implement iproject, mavika muya matsia natsio dave.
Trandator: The money should not be given to individuds.
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Hassah Mambuya: Now yenoyo mali
Com. Kavetsa Adagala: | want you to trandate what he says do not summarize. Do not abbreviate. Every word he says is
important to us.

Hassah Mambuya: Kuluveka Iwa bamihi vene yava vachief, Assistant chiefs or civil servants, bamede mihika chiavo
chiu kuhinzila ikaz, kutula ku chakuveku 55 yichi kuduka ku 60 mundu avetsa niyakakomaa hukuhinzla ikaz bulahi,
hapana kigira nzitsa yengo vwangu dave.

Trandator: Assgant Chiefs, Chiefs and dl Senior Servants ther retirement age should be reduced from 65 to 60 years.

Hassah Mambuya: Na mali kenago. Na kuve na vandu vandi, tsiofisi tsindi tsikulanga ---- ofis, mundu atsitsa mu
ofis machagulwa ma baho kali akole kafwana ndi malahi na mavi, inyinga yeye nigiri kufwa mundu woyo wakenya
butswa hala

Trandator : People holding offices—

Hassah Mambuya: Now mboola ndi umundu namali kuchagulwa
Trandator : Heissaying this when somebody has been elected

Hassah Mambuya: Nokoli makoso, sianyalala kutsitsakilila kuva butswa hala ndinangwa, yatsa has hi ofis ya
ndakavola hila dave
Trandator: He should not be protected because he has security of tenure.

Hassah Mambuya : Mundu hadukana avukulilwi butswa isheria kuli muhinzli hundi wos wa silikali
Trandator : His case should be handled like for any other dvil servant.

Hassah Mambuya: Kutsiofise kuli tsiene tsila tsive abolished. Vahinzli vos butswa balonde isystem indala.
Trandator: All Civil servants should have one form of employment and the security of tenure should be removed for certain

offices.

Hassah Mambuya : Vakuvili igengele male.
Trandator: You have rang the bdl for me so | have to stop. What would you have added? He is stopping there.

Hassah Mambuya: Mang’ana ka uvoli kakukonyi sana tsinemi tsitu tsivikwi mu Katiba.

Trandator: Our indigenous language should be recognized in the Congtitution.
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Hassah Mambuya: ndio nutsia mu ofis yos nuveye nubudinyu na kenyaka vahulitss vulayi hapana kulekwa butswa
vandu vakukuvitsi kivi dave.

Trandator: So that if you go to any office they look for somebody who can speak your indigenous language o that you are
attended effectively.

Hassah Mambuya: Yee, | have finished
Trandator: | have finished.
Com. Adagala : Linda kukuteve ku matevo

Trandator : She wants to ask you questions.

Com. Kavetsa Adagala: You are not doing very wel. Trandate direct speech you are not. | said Linda kukuteve ku
mateva You should have said wait we ask you some questions.

Trandator : Wait we ask you some questions

Com. Adagala : You are not doing very wel. Luya - Ubola Chief vave appointed kuli vaveye appointed
kalunu?Nuvola avandu nivamusui babole. Kuve ni nganagani yindi ivola Chief abe electedm ndinangwa vandu veve
veve ni tsingulu tsiukumutulitsa bandu bamukupila ikura

Trandator: You are saying that Chiefs should be appointed the way they are appointed now? And you are saying that if
people do not like him they should say. There are rules, which State that people should dect Chief’s then they have the power

to re-cadl him?

Hassah Mambuya: Mang’ ana ki tribdism, noho danism kagiri rife mukivaa munu ku avandu babe banyingi mulusoma nivo
vanivachagula butswva mwamihi na vaachagula kulondekana ku nyumba, na syo ku-capability yu mundu wavenya vachaguli.
Trandator: If we leave them to be eected by people snce we dill have strong bdiefs in tribes and clans. The people of the
biggest dan will dways continue decting their leaders.

Com. Kavetsa Adagala: Liteva lindi vandu vabolandi bachief babe ni kazi yavakola dave. Vavola bandu bakola ikaz
ya Chief yimemelaku avasakulu vi likutu

Trandator : People are saying that Chief ‘s do not do anything. People are saying that the job that the Chief is proud of is
being done by other village elders.

Com. Kavetsa Adagala: Ma vavola ndi ilikutu nivo vavetsa nivo vatovola by Mlolongo. Haya ma vavola ndi makutu
kenaka navasakulu batungangwa dave. 1bi huve yaha unyala kukuhaku tsinganagani ku mang’ana kenaga?
Trandator: They are aso saying the villages elders who are doing alot of work are not getting any sdary, and yet they are the

ones who do the work, do you have any view on that.
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Hassah Mambuya: Kaveye kiligali makutu kagola ikas yenene.
Trandator : It istrue the village elders do alot of work.

Hassah Mambuya: Navadukana vatungwi
Trandator: They should be paid a the moment we are just enumerding

Hassah Mambuya: At the moment we are just renumerating
Trandator : Kdunu vavahetsa butswa cha banyoye. Kaunu Chief amuhetsa vutswa cha veye nacho muya.  If he is waking
with anything in the pocket he givesit.

Com. Kavetsa Adagala: Okay Chief asante kandi vwiyangu vwo vugeha, nitali nuveye na kandi unyala kuhandika.
Trandator: You have exhausted your time, but if you have other views you can put them in written form.

Com. Kavetsa Adagala: Luhya — Mang'ana kaveho manyingi, ki milimi ka kindiki uandiki wasoma nacho kigira

vandu venya baChief vasoma cha ivi ndi. Asante. Sadi. Jnalako.

Mohammed Saidi: Mimi nitszungumzia kuhusu vitambulisho vya ki-taifa. Kuna tetizo moja kwa mambo ya kitambulisho kwa
sababu wa Kenya wote wanapatiwa kwa njiaisyo sawa. Kuna Wakenya wamepatiwa masharti fulani ya kutimiza kabla ya
kupata kitambulisho chatafa Na wengine wamepewa masharti rahis, kitu ambacho ninaona kinaelekea kuwa Mkenya yeyote
dikuwa anagtahili kupewa kitambulisho moja kwa moja kama vile wengine wanavyopata.

Com. Kavetsa Adagala: Pendekezo lako ni nini?

Mohamed Saidi: Pendekezo langu ni kwamba raia wote wa Kenya wapatiwe heki sawa na wengine. Kwa sababu wengine
n lazima wefanyiwe vetting nanini na kupewa masharti makai. Mfano wa vetting umetokia sana hasa kwa Waislamu. Unapo
wakilisha jina lako una mabiwa mpaka ufanyiwe vetting, na tena baada ya hiyo vetting Nairobi ndiyo ita decide whether utapata
kitambulisho au la. Na jambo amblo naona kidogo limeeta utofuti kati ya Wakenya.

Kadhi kwa upande wadamu anatakeleza wgjibu muhimu sana, na apabo ningependekeza apewe uwezo kamilii ya kuskiliza
kes zote ambazo zinehusu Waidamu. Kwa mfano, kes za mashamba utapata zimeenda katika mahakama ya kawaida na hdi
n avil kes ambayo ingerundishwa kwa Kadhi na isuluhishwe kulingana na utaratibu wa dini ya Kidamu.Utapata kes zingine
kama za mauaji zingpelekwa katika mahakama ya kawaida, mimi ningependekeza irudi katika Kadhi kwa sababu ikiwa na
Waidamu wawili wameuana kwa njia ambae haki haikufanyika pale irudishwe kwa Kadhi isende katika mahakama ya kawaida
kwa sababu ile mahakama ya kawiada haitaweza kuamua kwa haki.
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Com. Prof Ahmed |. Salim: Naikiwa Kadhi atapatiwa kes kama hiyo yamaugi atatumia sheria gani?

Mohamed Saidi: Hapo kuna matatizo kwdli, lakini ningependa kes ya maugi, yule ambae ameua akipatikana na hatia pia

ahukumiwe kuwawa.

Com. Prof. Ahmed | Salim: Nahiyo ni sheriaipi? Yakidamu au hiyo ingine? Kadhi atapewa uwezo kwa kutumia sheria gani,
ya Kidamu ama yenye inaumia na mahakimu wengine?

Mohamed Saidi: Ni dewe hapo kwa kitu moja Naomba iwe n Wadamu wawili.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Wadamu wawili moja ameuawa na mwidamu mwingine, sasa huyo diye ua ahukumiwe kufuatia
dheriaipi?

Mohamed Saidi: SheriayaKidamu auawe.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Naikiwa na Mwidamu diye iba itumie sheria gani?

Mohamed Saidi: Mwidamu diyeiba kwa sababu hii § Serikdi ya Kidamu kama anaweza kuhukumiwa hata kufunguwa
afungwe. Hapo hatutatumia Sharia kwa sababu hii 9 Idamic State.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: Yani sheriaya Kidamu itumwe ikiwani Waislamu wanahusika tu.

Com Kavetsa Adagala: Ndoa sasa Mwidamu na mtu ambae 9 muidamu sheria gani itatumiwa?

Mohamed Saidi: Ndoa? Kwa Mkristo na Mwidamu, aa hiyo kwanza sheria ya Muidamu na Mkristo ni lazima hao wawili

wa decide watakua upande gani? Maanake ndoa zote zinatambuliwa kwa kitabu. Either uolewe ki Ukiristo ama Kidamu.

Com. Kevetsa Adagla: Hiyo ni kama kijumlalakini ungua hapa Sabatia hata Vihiga kuna Wadamu na Wakristo wame funga
ndoa. Na pia hata sheria ya kuzikaimekuwaya Ki Maragoli 9 yaKidamu.

Mohamed Saidi: Hao ne watu wameenda nje ya meadili ya kidini. Sasa hao 9 Wakristo nes Wadamu. Ndiyo maana

wanazika Kimaragoli.

Com. Kavetsa Adagala: Lakini ungua hawa? S Wakristo wanafuata Kidamu lakini milani ya Kimaragoli.

33



Mohamed Saidi: Milan moja ya Kidamu na hawezi kuchanganywa na mila ingine. Ni Uaidamu ilikuja kuondoa mila ya

kuabudu sanamu na vitu zingine.

Com. Kavetsa Adagala: MilayaKidamu hasani milaya Waarabu. Ninataka ufafanue kwa sababu mara nyingi tunaambiwa

tuache mila tuende kwa dini, na hata hii ya Kikristo iko na milaya Waingereza ndani.

Mohamed Saidi: Kitu moja hapo mwenyekiti kinafaa ni kuweleze ni kwamba wae watu waso kuwa Wadamu ndio
wanachanganya namilazingine. Waidamu milani moja tu, nani Uidamu peke yake na utaratibu wake. kuchanganya na mila

zingneni haramu. Sheria kwa Waidamu.

Passporti. Wakenya wote wapewe hila kupewa masharti yeyote, kama vile tunachukua vitambulisho vya kitaifa. 1swe kama
privilage iwe ni haki ya kila Mkenya kupata bila kuwekewa vikwazo vyovyote.

Com.Kavetsa Adagala: Hii mambo ya Kidamu naile kitu wanita persona law, na kitu wanaita milani kitu kinafaa kufikiriwa
sana. Kwa sababu wanawake Wakidamu wanasema wanataka sharia ili wapate heki zao, kwa sababu wanaume Wadamu

wamekataa kuwapa haki zao kwa Korani.

Mohamed Saidi: Mimi nitekujibu hapo mwenyekiti ya kuwa, wale Waidamu ambao wananyima wake zao haki zao ni wae
Waidamu ambao hawgui Uidamu wao.

Com. Prof. Ahmed | Salim: Isah Nyambera.

Isah Nyambera: (Luyia Dialect)

Kwa majina naitwa Isaih Nyabera makati. Na nitatumia lugha ya Kimaragoli. Ling’ana liukutanga liakwakenya mu
Sabatia Constituency, kwa kenyi itskanisa tsimu mbunyingi nubudaka na kwenya vandu vi tsikanisa tsiene vyits.
Kigira vudaka nu vugeli

Trandator: There are so many churchesin Sabatia condtituency because of poverty and people are not educated.

Isah Nyambera: Avandu yava kenyeka mundu natangitsa ikanisa ave naveye na masomo ki degree

Trandator: It is necessary that for anybody to start a new church he should be educated to university levd.

Isah Nyambera: Vandu vene kenyakanga nibats kuregister tsidini tsiabo noho idini yeye ave nolombi abikomiti yeye
niveye vandu vadukilwi

Trandator: To gart a new church you must have a Committee of able people.



Isah Nyambera: Vandu vi likanisa vene yava, kenyekanga avemili ku vandu kutula kuvatano vave ku mwimili wasomela idini,
theology.
Trandator : In the Committeeif they are five people at least one of them should have done theology.

Isah Nyambera: Ha kanisa nduliho
Trandator: | have finished with the church.

Isah Nyambera: Nztsa ku Provincial Administration

Trandator: To Provincid Adminigration.

Isah Nyambera: indeve ya Assistant Chief na Chief yenyekanga ive nitovolwangwa na raia vene
Trandator: The post of Chief and their Assstants should be elected posts.

Isah Nyambera: Na sigira avandu vala vamanya udukana kwamiha.
Trandator: Thelocds know who is capable of leading them.

Isah Nyambera: Na mundu woyo alava nali na masomo kenyekhananga
Trandator: The person should have enough educetion to lead the people.

Com. Kavetsa Adagala: Enough education?
Trandator: What levd of education?

Isah Nyambera: Abe mundu wi class, waduka Form 4
Trandator : Should be educated at least up to form four leve.

Isah Nyambera: Kwenyanga ndi avasakulu ba madala yani elders vasakulu balinda madala, makutu vave
batungangwa.
Trandator : The Village Elders should be paid for their job.

Isah Nyambera: Kuts ku Agriculture

Trandator : | am now coming to agriculture.

Isah Nyambera: uvulimi mu bulogoli mwitu kwenyanga vakuhe avandu vakwimilila mu agriculture

Trandator: We want the agriculture office to employ people to come and bein charge of our agriculture.

35



Isah Nyambera: Vave bahandikwa ofis ya Agriculture ibeho
Trandator: They are there but they do not come to assist the people.

Isah Nyambera: Vandu venavo vavetsaho ligali vahinzila ta bakota kuvalolaku da. Ni vandu vakotela mu vindu
viavo vutswa.

Trandator: They just go round doing their own job.

Isah Nyambera: Na kwenyanga ikatiba ivole avandu yava vave mu tsiofis kuvanyolemu
Trandator : We want the new Congtitution to make sure that these people are in their offices so that when the villager wants
them they are available.

Isah Nyambera: Tsitsanga ku ndevi inene yikulu. Head of Sate

Trandator: | am now coming to the Head of State.

Isah Nyambera: Indeve inene yenyanga Parliament ive ni tsngulu

Trandator : We want Parliament to have powers.

Isah Nyambera: Nitsingulu tsa Parliament kenyekanga umundu wa kulanganga umimilili wa slikali yaani Head of
Government, kwenya mundu uve Head of Government ave niye uva Prime Minister
Trandator: Whoever holds the post of a Prime Miniger to be the Head of Government.

Isah Nyambera; Na mundu mwenoyo yenyeka ave na masomo ka Public Administr aion yaani masomo kayasomela ku
bwamihi.

Trandator: That persona should have done public administrastion in his education.

Isah Nyambera: Na Rais witu wa Kenya yenyega ave mundu wiga Uvutuchi, economy

Trandator: The President of Kenya should be an economist.

Isah Nyambera: Ku amanye ndi bu uvutuchi bwitu bwa Kenya vunyala kunyolekana ndi kandi bunyala kupangwa ndi

Trandator: So that he knows how to arrange the economy of the country and to take care of it.

Isah Nyambera: Na kigira kukupi kivi na mang’ana kenoko

Trandator: We have a problem because of that.
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Isah Nyambera: Na kuchagula avimilili va Parastatal. Kenyekanga avimili vukumilila tsikampuni tsia Parastatal
vachagulwi ni Parliament.
Trandator: We would like the people who are heading our parastatals be appointed by Parliament.

Isah Nyambera: Shigira vanyingi vatovolwa nu mundu mulala mabatanga corruption

Trandator : A lot of them are chosen by one person and that is how corruption comes in.

Isah Nyambera: Avandu vene yava balindanga tsikampuni yaba kenyekhanga bave bandu basomela ikas yavo.
Trandator : Whoever isin charge of this parastatals should have gone to school and learn how to take care of thet particular
parastatal.

Isah Nyambera: Niva ni kampuni yi biashara ave niyamanya Accounting, and Commerce

Trandator: If itisanything to do with finance you must have accounts and commerce.

Isiah Nyambera: Kuvave vandu vali vadugilu avanyala kulinda tsikampuni tsienitsio tsilete matunda mukivala.

Trandator : That is how they will be able to take care of the company and we shdl have profit in the country.

Isiah Nyambera: Kumala Ndakatsi ku kindu ndi imilimi chive muKenya National Resource

Trandator : Naturd resources and the wedth of this country.

Isah Nyambera: Na kwenyanga imilim chive munu vandu vagula vave vatugi vanyingi na vataka vaveku ni kindu
dave. Ku kwenya umundu mu Kenya uve has anyoole tsiekar likomi

Trandator: Therichinthis country have taken dl the land and the poor have nothing. So we would like the poorest person to
have a least 10 acres.

|siah Nyambera: Nasuvila na kenago vutswa tu.
Trandator: That isdl.

Com. Kavetsa Adagala: Umundu ave ni milimi chikulu kabisa uveye kwa chini kwa has hene kuve tsiacre 10 na

mundu uva numulimi munene kwene

Isah Nyambera: Uva nakwo umunene kwene avetse ku tsacre 100

Trandator: The person who has the largest acreage of land in this country should have 100 acres.

Com. Kavetsa Adagala: Mmanye avandu vave kunu vaveye ni tsielfu likomi vandi tsielfu mia moja ku kwenya, avoola
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umanye inu ni ivulogoli tsiacre likomi ni kitu kinene ni kali bandi vaveye ni milimi minenene, chio chiavola.
Musakulu avandu vavalanga Pastoralists, basomali, bamasai, batrukana novola ndi vakuvola iliaya liavo ni
liukugenda venavo vave ndi?
Trandator: The pagtrolists the people who move around with their cows and goats, what are we going to do about them?
Isah Nyambera: vandu vene yava venyeka vave nivamenya mu sehemu yavo navo vahelwi isehemu yavo kandi
idugana ni mituku chiavo.

Trandator: The pastrolists should be given their own area, and they can move around to be able to take care of ther flocks.

Interjection: inaudible discussion.

Com. Kavetsa Adagala: Nuvola banya vene yaba bakuvola ikivale chitu chiatula Laikipia nikiduga Kitale. Kindi
kitula yiyi kitsia ila makivukula ku kali habundu kuli Tranzoia.
Trandator: You say tha they should be given alimited area but they dam they have such avast area so do we give them tha

vad area or where do we put them in?

Isah Nyambera: SQuvilanga ndi uvwiyangu vukuhelwa ikivale chios kinyingi batumikilanga kindu chiali cha kale
akavola ndi shikunyala kuvaha ovwiyangu kuvita kivala kivele chiavo ta.
Trandator: They are spesking of the past but for today they cannot be alowed to have that vast area of land.

Com. Kavetsa Adagala: tsing’mbe, ni tssimbuli, mbula ikupa, bandu yaba vatula Arusha bavita Nairobi chivala chiabo,
Nakuru kivala chiavo, abatsia balondanga imbula, ku kalunu nubabikila umpaka tsing’ ombe tsiavo tsilakutsa
Trandator : This people have alot of cattle and they follow the rain, so if you restrict them in one area and they get to a stage
whereby the rain is over but there israin on the other sde what happens. The cows will die and the people too so what do we
do with them?

Isah Nyambera: Suvila kunyala kuvavugirira mu liaya nabutswa vave ni sehemu habatula.
Trandator: They can be dlowed to move ther flocks, but for the area where they are supposed to live then we will restrict
them.

Com. Kavetsa Adagala: Nyanyanji mumanyi avandi vali na maisha kandi ku lwakuvola 10 acres kumanye yavo vave
luganu.

Trandator: There are people who cannot be restricted any how.

Com. Kavetsa Adagala: Luya — Councillor Nyabera aveho? Njoo hapa mzee hamba yinu kuu, hamba wihandikits
vamany wamoloma. Coundillor Nyabera ameenda hatutampa nefas ingine. Mulanda Reuben Andefwa.
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Reuben Andefwa:

Lita liange bananga Reuben Andefwa

Trandator : My name is Reuben Andefwa

Reuben Andefwa : Ndalomaloma kindu kuli vandu vakali

Trandator : | will talk on women.

Reuben Andefe: Ling’ana liange liukutanga liveye ndi kuveya na vaana vitu batsitsanga ichiova kuli America kuli
England ichova.

Trandator: We have our children who live this country and go to places like England and America

Reuben Andefe: Lwabaduga iwenilila chavakolanga banyolayo mukali ma valomba naye kiselo

Trandator : When they get to the foregn country they meet agirl and get married.

Reuben Andefe: Mwavatsa ingo yinu ma mulala kuvo noho musatsa anyala kukutsa.
Trandator : When they come home one of them dies. Like the husband.

Reuben Andefe: Ma silikali ibola kwenyanga mukali avukuli vindu vio musatsa alindi
Trandator: When the hushand passes away the Government says the women should take the property of the husband and
take care of it.

Reuben Andefe: Na inz mbola ndi
Trandator: But | say this,
Reuben Andefe : Kuveyeho navakali vanyingi vakola ndio mavaheywa vindu bia basatsa babo.

Trandator: There are lot of women who do that, and then they take their husbands(not clear)

Reubden Andefe: Bas Iwaduka niyakhamenya hango he vindu viu musatsa alindanga nabutswa amanya avukula vitu
vieniobi matsia navyo wavo wa ise.

Trandator: What they do eventudly is to take the mans property and take it back to their home.

Reuben Andefe Na mwana atikala tsa mwele

Trandator : They leave sons who now have no property in the home.

Reuben Andefe: ku inz ndolanga mu katiba mwana avukuli vindu via ise alindi, skira mukali woyo vavula ilwanyi

baluyia sivamanyi da
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Trandator: |fed that the children are the ones to inherit the father’ s property, not the women; because we do not know them

we do not know where they came from.

Reuben Andefe; Liakavili, molomanga ku milimi

Trandator : Secondly | am going to talk on land.

Reuben Andefe: Kuve ni milimi munu vandu varegister nabutswa shivali ni Title Deeds dave.
Trandator: There are alot of people who have registered their land but the Title Deeds have not been issued

Reuben Andefe: kuinz mboola vandu bahelwi Title Deed butswa buchila kukula tsisendi vavolelwa bu 3,000/=,
5000/=, 10,000/=.

Trandator : Anybody who have registered their lands should be issued with Title Deeds and not asked for money because they
ask for K.shs. 3,000/= to k.sns.10,000/=.

Reuben Andefe: na vandu venevo balala navataka kali sivanyolaku kali 1,000 dave na vutswa lutsitsanga bakuvola
tsga haya let 10,000.
Trandator : Some of these people are so poor they cannot afford to get the money they have been asked for. They are taken

round go here and there.

Reuben Andefe; Lilondaku na mang’ana ku vwamihi vwamihi vwi kulu.

Trandator: | am going to tak about adminigtration.

Com. Kavetsa Adagala: He is not talking about Adminigration. He istaking about structures of Government

Reuben Andefe: Inz mboola ndi President ave butswa mulala mu Kenya

Trandator : He wants we choose only one President.

Com. Kavetsa Adagala: Uchilache kuvoola. Wenya President atovolwi ni mikoa chitano na 25% ? kuli kave ndio
kalunu.

Reuben Andefe: Presdent anyda kutovolwa ni mikoa 42 (booing

Com. Kavetsa Adagala:l do not know whether you know it Luya Heyi muhuli umundu umoloma munu nu mundu mula

yenyine Hiyo ni jukumu yetu kuzungumza naye. Vola kandi musakulu.
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Reuben Andefe: Mboye ndi President kwenya avuli kutovolwa na majimbo tawe. Atobolwi mulala wenyine

Trandator : He does not want Federal Presdent. One President for the whole nation, no Magimbo.

Interjection: Long slence. Inaudible question.

Reuben Andefe: Lindi liveye ndi lulimi lwitu Iwa baluhia kadugana lube mu Katiba

Trandator: | want the Luyalanguage to be in the Condtitution.

Reuben Andefe: Lindi liukumalitsa Kuve ni hili tsindi tsialukitsa vandu vakali na kenaga kunyi kusula

Trandator: There are some tribesin this country who circumcise their women that should be out.

Thetisdl.

Com. Kavetsa Adagala: Boaz Natoro. Lita lilio momolome.

Boaz Nandolo: On the sde of education, we need free education and should be compulsory .

For discipline purposes the cane should continue in our schools. People who mishehave should be caned.

Sdaries. There should be a body to balance sdaries. Some people are highly paid and others are lowly paid.

Medicd Cae Didrict or Provincid hospitds should be absolutely free. Deeth is very expensve. Mortuaries should not

charge.

Job. Infuture we need one-person one job. Those without jobs should be registered at  didrict levd. So tha when jobs are

avalable they can just use the lig to employ.

Socid Services should take over the care of orphans, in order to dleviate street children problems.  Also those above 70

should be put on payroll to be maintained by the Government.

Provincid Adminigration should not ded with the matters of the land. This should be left to the community and the village
headman. The post of the Chief should be abolished, they do minimd jobs. Most of the jobs are done by the Assstant Chiefs

and the village el ders.

lllidt brew. Changaa na busaa, we would like this to legdized kama Uganda. Mtu akitaka kunyua changaa ama busaa

akunywe. Some areas like Nairobi busaa is licensed, but down hereinrurd areasit is not.
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Eagt African countries there should be free movement without passports to anybody within the E. African country unlike it is
today.

Leadership qudification. The Presdent should be a universty graduate. This dso gpplies to MP. Councillor forms four with
pass and; anybody who wants to vie for the job should not resgn for exampleif you are teacher try your luck but do not resign

firg.

Police. Thereistoo much corruption in the police force. Thereisalot of exchange of hands and cash between the police base
centers and the court. The minimum stay of a policeman in a post/area should be less than a year to diminae corruption.

On education and employment, the disabled mugt be considered firg and be maintained in better inditutes not ordinary like this

other ones.

People with Specid Abilities should be given free education and be given firs chances in employment and they should have the
best learning indtitutions than the other Kenyans.

Court cases: there are some cases in the court that have taken 10 years and above at least any case in the court should not
exceed three years.

Com. Kavetsa Adagala: Some questions for you. You are saying priority be given to people with specid ailities and
employment. What percentage would you want employment to be? For people with Specid Abilities

Boaz Nandolo: I would not give the percentage because | do not have the figures.Otherwise----

Com. Kavetsa Adagala: They are 10% of the population.

Boaz Nandolo: At least the 10%. We could even add up to 20 because of the disability. Give them up to 20 %

Com. Kavetsa Adagala: They complain about their children a lot, because of ther disability. Should there be anything done
to their children?

Boaz Nandolo: The Government should take over and assst ther children at least in feeding and at least anything else.

Com. Kavetsa Adagala: Luya — Orphans — babisandu vana vavisandu venava avalogoli bakola ndi vavisandu mu
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miima cha valogoli

Boaz Nandalo: Thefamily members used to assigt, but | suggest Government to take over because the income is so down.
Com. Kavetsa Adagala: The Masa are saying that they do not want the Government to interfere with the orphans because
thar traditiona system absorbs them. Thisiswhy | am bringing this up. We easly say the Government.  Katiba is about a

governors and the governed, watawaa na watawaiwa.

Boaz Nandolo: If we go by the mgority, the orphans should be taken over by the Government, we forget the minority.

Com. Kavetsa Adagala: Which means they will not have reatives, they will not know about kinship system. You know that
iswhat happens. The Government takes you over you are its person. 'Y ou want these people to go up like that?

Boaz Nandolo: Yes. Like that.

Com. Kavetsa Adagala: Wihout Grandemother/father?

Boaz Nandolo: The Government to take over.

Com. Katvetsa Adagla: Okay very good | am glad you are emphatic. Manasseh Adavuki

Manasseh Adavuki: Maragoli: Nangwa Manasseh Andavuki
Trandator : My names are Manasseh Adavuki.

M anasseh Adavuki: Ndamoloma kutula ikulu
Trandator: | want to start with the top job in the country.

Manasseh Adavuki: Ndenyanga President achagulwi na vandu alright
Trandator: The President should be eected by everybody, and should get 25% in the five Provinces.

Manasseh Adavuki: Ni chama nacho kichagula mundu wenula na avuli kuva ni constituency dave

Trandator : The President should be chosen by his party and the party will send him to the whole country for an dection and he
should not have a condtituency. He should just be voted in as a President. If he has a condtituency he will neglect the rest of the
country
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Com. Kavetsa Adagala: The other way round. If he has a condtituency he will neglect his condituency for the rest of the
country. Most people are saying what you are saying but this one is saying he will neglect his condtituency.

Manasseh Adavuki: Achagulwi na vandu avukuli 5 years na kandi 5 Years

Trandator: Hewill serve aterm of five year and another if he is elected.

Manassah Adavuki: Watula hila kuve nu mjumbe hundi.

Trandator : Wherever he comes from, we should have another MP who will cater for the interests of the condtituency.

M anasseh Adavuki: Councillors should be dected by the people. The Mayor should be el ected.
Luya :Councillors vachagulwi na baandu vene na Chairman wi Council na Mayor vachagulwi na bandu vene.

Council ive na powersyi tsisenti.

Trandator: The Chairman of the Council, Mayor and the Coundillors should be eected by the people and they should have
the money with which they can run the Council. Money they can manage.

Manasseh Adavuki: kutulitsa senti kuvushuru kuveya na doube kali kabili bushuru, Government, icouncil ivukula
Trandator: Instead of the Councils collecting some taxes and the Central Government collect some taxes, or the money should
be collected by the Centrd Government and then the Central Government should give 70% back to the Council to run.

Manasseh Adavuki: henaho mali — Education ive free and Compulsory
Trandator. We want free and compulsory education.

Manasseh Adavuki: lkatiba indahi kenyekha ilete tsisenti mu vandu vasome
Trandator: | know therewill be a shortage of money but a good Condtitution should provide money to people for them to run
the education system.

Manasseh Adavuki: nuhutsa ku University universities shikukombolina dave sigira vahelwa tsiloni ma kandi vatunga
badaaye lakini ndolanga cumbersons things tied up.

Trandator : | will not complain much about the university because they provide loans. The only complaint is, there is too much
red tape on the loan. They should reduce the red tape on the loans so that everybody can get perhaps hisher access to the

loan.

Manasseh Adavuki: Militu. Imilitu government vavole mundu nali hango hehe kuduga ave ni misala
Trandator: Theforests, because forests bring rain people should be advised to plant trees. Anybody who has a home, if they



cut trees they should plant some more.

Manasseh Adavuki: Tsng’ombi kadugananga Vetenary vahelwi power yukuhakisha na vandu va vetenary vene not
kutsia mu administration kushila wa DO. Veterinary vasingili ku vwavo.

Trandator: The Veterinary should be in charge of the animd husbandry so that if somebody has a problem with his or her
cows the Adminigtration should not comein. It should be the Veterinary people who could take people and prosecute them.

Manasseh Adavuki: vaana bakana mmba. Avana vakana kulunu shivaheywa mulimi dave

Trandator : In the past when aMaragoli girl got married and she came back home, she was given land. Today people do not
want to give them land; but | think they should go back to the old system whereby the girls were given land. If they live the land
it can be taken back by the dan.

Interjection: Inaudible

Com. Kavetsa Adagala: Excuse me you said that we do not have any minerds. | am asking you those children who are
therein the river dying there naked what are they doing? | want you to tdl me orodha ya naturd resources?

Manasseh Adavuki: kuve na gold, kuve na coal,

Trandator: We have gold inthis part of the country and we have coal. We can get coal.

M anasseh Adavuki: other resources ni kuli -----

Com. Kavetsa Adagala: | want you to tdl me without saying other things. What are the other naturd resources you have? |

need to have a record here of the naturd resources of this area.  Next person.( Luya- Umugela kuvita ha dave). Next

person, Shabai? Manasseh aveho? Wenya umolome? Endobo?

Endobo Mugune: | have a written document but | will only highlight. | will start with Presidentid powers. | propose they be
reduced but not dl. The powers to be handed over to the Parliament to be Supreme.

The type of the Condtitution. | propose we should have a Democratic written and Unitary Condtitution.
Protection of the Condtitution. | propose that the mgority people to change the Conditution should be.
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Interjection: Inaudible discussion.

Edobovu Mugune: Protection of the Condtitution. | propose that the mgority votes to change the Condtitution should be 80%
and not 2/3 like now. This onewill emerge from and other parties can be afiliated.

Separation of the powers. That is the independence of the three arms of the Government. | propose that they should remain
independent and aytonomous with clear scope of operation.

Interjection: Inaudible question.

Edobovu Mugune: | want it autonomous. Political parties they should be reduced, and we look at their manifestos we should
just have 2 or 3. Federa, Liberd after looking at ther manifetos. We come up with the margin, so | do not think we should
have 40 the way we have now. They have gone up to dan triba parties. So we just look at there manifesto and say that this
onefitsin Federa, Libera, and Democrétic.

Education: | propose that education should be free a the primary levd. Thiswill dlow basic education. When it comes to the
exam the children with Specid Abilities are disadvantaged because when they come up for the Nationd Exam, the Examingtion
Coundil times them with the norma children which is 2 hours. 2 hours for mentdly retarded child and 2 hours for a norma
child, that is very unfair.

Pre-school. Specid Primary should ------ you find that may be after primary education you go to a pre-school they are paying
this. It has become difficult for parents to take a child to a pre-school.

Employment especidly in the Public Service or TSC.  When they advertise the jobs, the way they employ this days is very
unfair. You find that like now they have advertised. | fed that this should be I€ft to the organizations like TSC to employ the
teaches garting with those who graduated earlier, because you find that somebody who graduated yesterday is employed, and
that one who graduated five years ago isleft because he does not have a godfather. The TSC should employ not the Board of

Governors or the PTA.

Land should be distributed equaly. My proposal is everybody should be given at least 2 acres. If somebody has a big land
thet heis not utilizing, he should be taxed for leaving the land idle.

Fndly. That wasmy find view. The Land .

Com. Kavetsa Adagala: Bwana Endobo you said something about political parties being a maximum of three or two, and you
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even gave them names as Federd, Liberd, Democratic. What is your rationde for giving those names why only those names?
Supposing | want to start a party and cdl it Green Party or Conservetive party?

Edobovu Mugune: | wanted us to look at their manifestos and then look at their in policies and then say this one fdlsin the
liberd, Democretic and that is what | wanted usto look ét.

Com. Prof. Ahmed |. Salim. So thisoneisjust an examples?

Com. Kavetsa Adagala: | want to be a little bit sure on free school, nursery. Early childhood education. You have sad for
people with specid &hilities, what about the others? You have said early childhood education?

Endovo Mugune: Generdly we have grouped them under that, Pre-school, early childhood,

Com. Kavetsa Adagala: Thank you very much for your presentation please register yoursdlf.

Com. Kavetsa AdagalaiLuya Kuveye na observers vanyingi na observers genya mumanye ndinanga ni kindu cha
maana kuva observer sikave kumbita butswa dawe ni kindu cha maana. Mumanye cha kuhinzila. Mulanga muiti

Katiba mulogoli “indagala “ Harrison Alunda

Interjection: Inaudible indructions.

Harrison Alunda: The office of the Presdent should be given enough powers in order to be able to govern properly. A
Presdent without powers may find it very hard to rule the Kenyans.

Some powers like gppointment to the State Co-operations should be removed from the Presdentid power. Minigters and Civil
Servants should not accompany the President when he is touring the country because they use alot of money on those trips.
The law should aso be put in place to reduce the people who accompany the President when he goes on to officd duties
abroad. There should dso be a law, which will stop chosen Minigers from going with the President dl the time.  Other
Ministers should also be alowed to travel with the Head of State, and should not be more than three & one time.

The law should dso dlow wananchi to tak with the President at least. The president should meet with people once a week a
the State House, and people should be free to ask him questions asin America

So the President should meet his people once aweek at State House and they should be free to ask him questions as the case
in America where the Head of State talks to his people people who are visting America on every Thursday. That isthe day we
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want to seehimon TV and hear him address the people on radio. KBC. news should not be Presidentid news dl the time.

Land Law: People with large tracts of land should be forced to utilize the land. There should be a lawv which will make the
people with large tracts of land be forced to utilize the land. There should be a law, which will make the people who leave the
land idle to be punished a least in a court of law. If they are found not usng the land for the second time, the land should be
sub-divided and be given to poor landless Kenyans and give the owner a piece of land that he can manage.

Grabbed Land. There should be alaw which should be but in place to return dl the land that has been grabbed. The Miniger
of Agriculture should provide skilled staff that will teach wananchi about farming, like it used to be during colonid times.

The Government should aso be providing affordable seeds to farmers to make al Kenyans play part in food production.

Chiefs Law: Chiefs should be given more powers, and landrovers to use when they are on duty. They should be given more
APs, 50 as to be able to work properly. The name Chief is too Colonid and it should be changed to an Adminidrative
Assdant.

They should be answerable to the DOs, whose name should aso be changed to Divisond Adminigrators. The post of the
Assgant currently should be changed and must be transferable like other avil servants anywhere in the country.

Mzee Wa Mtaa should be trained and be put on a full time employement. They should be given homes to care for and make
sure that children in those homes are taken in the hospitals when they are sick, and make sure that those children go to school.
They report to the Adminigraive Assgtant. The powers should be wel defined so that the issue of teking karae, sufuria, and
cows should not be there anymore.

Interjection: Inaudible.

Coundillors: this post should be scrapped. | have never known what they do, | do not know even my Councillor. Assigtant
Chiefs they should be promoted with a rank of Adminidrative Assstants and their sub-locations should be up-graded to full
locations. They should make sure that Wazee wa Mtaa are doing their work. Wazee wa Mtaa this name should be changed to
another name because most of them are not old.

I nterjection:

Harrison Alunda: The other ones are Adminigration Assstants, maybe wananchi will choose what they want. | was just
gving a proposal.
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It isnot the last one, please | have come dl the way from Eldoret to present this.

Com. Kavetsa Adagala: Use your time expeditioudy.

Harrison Alunda: There should be alaw to protect wananchi from the matatus, they operate the way they want, they behave
like they are another Government within the Government. They hike fares a whatever time they want. They stop wherever
they want to stop; they operate without road licenses and insurance. There should be a law to ensure that matatus obey the

law.

Police force. Police should be re-trained and be reinforced with new trained officers who will have to be trained in Britain or
America. It might take a long time, but we might end up with a good police force, which is better than what we have today.
After that we should have a better scheme of service for the police force.

Paragtatal appointments. The Head of State should not appoint parastatal Heads, they should be appointed by the Public
Service Commisson and be taken to Parliament for gpprova. The gppointment should not be tribd.

Tax law. Kenyans should be educated on why they should pay tax, because without paying tax we will aways be poor. In
Kenyatoday it is only the poor who pay tax, and therich do not pay tax. Matatus should be made to pay tax plus other road
users, such as buses and big lorries; the tax collected from them should be used to repair the roads.

MPs. Thelaw should be there to make the MPs vist the area they represent once a week and talk to people they represent.
The Government should put up offices for the MPs to be able to meet the people; this will make MPs have a free time when
they are at home so as to be able to be with their families  MPs should be given offices in Nairobi as in the case in America,
where the Senate is given a Government House, which they use, as Offices. MPs. must work from Monday to Thursday, and
Friday should be a day to meet people at the congtituency offices. They are paid wdl and they should work full time.

Com. Kavetsa Adagala: How many do you have. We shdl read the rest. It isnot your duty to read here.

Harrison Alunda: Pensoners should be paid well, and people who are not working or the old should be given some amount to
keep them up.

KBC. Should not continue collecting TV. Licenses.

Com. Kavetsa Adagala: We want to know how many acres should one have, minmum? They were very good proposals.
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Maximum ?

Harrison Alunda: Maximum can be to any sze but he mugt utilize it. If he is not utilizing it, then it should be reduced to 2

acres,

Com. Kavetsa Adagala: Utilize your time. Msisome tuna vijana chungu nzima kwa Commission ambae watatusaidia na

kusoma hii. Do not read the memoranda, present it and use your timewdl. We are going to reduce the time now because they
are very many people okay.

Elizabeth Adavunki: Mimi ni kiongozi wa mama katika location hii. Mimi yangu nitazungumza kwa gili ya wamama. SS9 wa
mama tunateseka sana kwa maana tunazea watoto wetu kama vijana wa nne na msichana moja. Huyu mdchana anaolewa
anaenda anazaa watoto, bwana anamfukuza. Akirudi kwao tena anafukuzwa hdafu anaanza kuranda randa hana mahdi pa
kukaa. Sasa tunataka waschana wapewe shamba kwao hata akiolewa awache shamba kule nyumbani amuachie ndugu yake
mwenye wanasikilizana. Akifukuzwa kule arudi kwa shamba yake yenye dipatiwa na wazazi.

S99 wanawake tuko na shida kwa maana tuko na watoto ambao wanaangdia tu wamama, na baba yuko pae munanunua
shamba. Kilakitu kinakuwa cha wazee. Miti, mgani yote ni wazee, wamama hawana chao. Wanaume wanachukua loan na
mashamba kwa maana wako na Title Deed, na 99 wanawake hatuna kitu ambacho tunaweza chukua loan nacho kama Titie

Deed. Kwa hivyo tunasema Title Deed iwe na mginamawili. YaBwana na Mama.

Watoto. Tunasomesha watoto wetu mpaka form four, wengine wako na degree na hawana makazi, na unaweza kuona mtu

moja anapata pesa nyingi. Tunaomba mtu kama huyu apate mshahara kidogo na wae watoto wengine pia wapate kazi kidogo,

ambao watalipwa mshahara kidogo pia

Upande wa utawaa ningependa kusema hata wamama  wapewe ligutu.

Com. Kavetsa Adagala: Mama sema kamiili, kazi ungiua hii vitu ni muhimu sana. Sema kamili pendekezo lako.

Elizabeth Adhavunki: Pendekezo langu ni watoto wapate kazi wakisha mdiza kusoma. Na pendekezo langu tena ni wamama
wa share Title Deed na mabwana zao. Lengine n Magutu walipwe mshahara kwa maana wanafanya kazi nyingi.

Pendekenzo langu ni PC asweko, kwa maana hana lolote la kufanya. Hawa Magutu na Assstant Chief wanafanya kazi nyingi
namshahara ule PC anapata ni mwingi sana na ako kule tu ameketi.

Wanawake wawe watawala, na wapate Title Deeds. Na wanawake wapatiwe U-Assgtant Chief, pia na wawe ma DC.
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Wanawake ndio hupiga kura ukienda wakati wa kura wanawake ndio wengi kwa mlolongo, na ukienda upande wa Parliament

unakuta wanawake ni wachache. Tunataka wanawake waongezwe kwa Parilament watetee wamama

Com. Kavetsa Adagala: Wanasema wanawake wenye kupiga kura ndio wataongeza wanawake kwa Mbunge kwa sababu
n—Kwa Bunge kuna wanaume wengi, na wamama ndio hupiga kura. Nini inatendeka hapa? Nataka uniambie kwa nini

wanawake ambao ni voters wengi wanapel eka wanaume kwa Bunge.

Elizabeth Adhavunki: Wanawake bado tungdi tunasema wanaume waende kwa Bunge, lakini ukiangdia wanaume hawapigi

kura wamama ndiyo hupiga kura.

Com. Kavetsa Adagala: Kwanin hawapeeki wakina mama kwa Bunge? Ungua wanawake mnachenza na vitu nyingi sana.

Wanawake ni voters mgority, kwa nini huko Bunge hakuna wanawake members of Parliament?

Elizabethe Adhavuki: Tunataka wanawake wapewe nominations.

Com. Kavetsa Adagala: Kitu wanawake wanafaa wéfikirie you are the mgority voters kwanin MPs ni wanaume?

Elizabeth Adhavuki: Ukiangdia PC anapata mshahara mkubwa, lekink Magutu hawana kitu. Assstant Chief wawe

wangpigiwa kura kama vile tungpigia Councillor. Na ikiwa watapewa kazi na Serikdi bas wawe transferred. Wawe wakienda

trandfer kwa maana wamepewa na Seriklai. Ni ikiwani S5 tutachagua, tutachagua watu ambae watatutawla

Com. Kavetsa Adagala: Chief vipi?

Elzabeth Adhavuki: kwa upande wa Chief. Mimi napedekeza kwa Sabatia divison wawe wa kienda round. Huyu anaenda
hapa na huyu mwingine hapa. Lakini Assstant Chief tuwe tukiwapigia kura.

Com. Kavetsa Adagala: Haya umesema vizuri asante mama. Sorry tulikuliza swdi keti. Kuja ujiandikishe hapa. Mgina
kadhaa. Wakina mama mkienda mungpoteza wakati wenu. Wakina mama viongoz, Olipa na Elizabeth inafaa wakina mama
wawe hapa 50%.

Mar agoli:
Alfonso Ngase: Ninz alfonse ndevanga silikali ihenze mang’ ana ka valema

Trandator: | am Alfonso | am asking the Government to look into the plight of the disabled people with specid abilities.

Alfonso Ngase: Kandi valeme valala vakwa ni mitoka na shivali na vandu vanyala kuvavikitsa ku luveka Iwa slikali
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dave bakotela mukivala, kwenyanga serikali ihenzelits ihandike avelema venavo
Trandator: Some of the people with Specid Abilities are as a result of accident, and they had nobody to chase for them, so |
would like the Government to build a place for them to stay.

Alfonso Ngase : Ma kandi ling’ana lindi shichila bwamihi bwa hikulu, President, mbolanga President atovolwi ni
kivala.

Trandator: Another issueison the Presidentid eection. | would like the President to be elected in the whole country.

Alfonso Ngase Kandi ndeva ndi kuli mbe ndi kwenya vana vitu hanu vave na masomo kigulu.
Trandator : When it comes to the Chief, when we are choosing them we should look for the people who are capable of taking
care of the people. People with good background not necessarily with higher education.

Alfonso Ngase: vavuli form 4 chio kindu dave. University degree
Trandator: We should not limit the choice of our people up to form four. We should make sure that our children go up to

universty leve.

Alfonso Ngase: vilwats va nyasaye vave nivatovolwi na bandi
Trandator: The church leaders should be chosen by the people. They should go to school and then be chosen by people
before they take over the running of their churches.

Alfonso Ngase: ma kandi avakali vakutsilwangwa mbola ndi shikenya mundu mukali nakutsilwi aleke mulimu gukwe
ats kugenda ilwanyi ma vana veve vavuli kunyola mulimi dave. Kenya musatsa nakutsi mukali ave hangu yaho.
Trandator : The widows. | would like when women lose ther husbands, they should not leave their homes and go roaming
around. They should stay a home and take care of their children in the home until they get old.

Alfonso Ngase: Mbe namang’ na manyingi dave kange nago.
Trandator: | do not have much thet isdl what | have today.

Com. Kavetsa Adagala: Asante ku kovoye tanga ulindi mukali ukutsiwi, na musatsa ukutsiwl ?
Trandator: You have taked about the widow what about the widower?

Alfonso Ngase: Musatsa na kutsiwe ave hango yaho mpaka alet mukali wundi mu nyumba munmwe
Trandator: When a husband loses his wife he should marry another woman. (end of tape 3).

Com. Kavetsa Adagala: Nitali musakulu avana nivaveye vati lwa mukali hundi aletwa vanyangana sana kadukana
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ndi?
Trandator : When the children are young and the stepmother is brought in the children end up suffering what do we do about
thet?

Alfonso Ngase: lu mukali akutsi ma masatsa utikale amali mihika 12 kwa leta mukal hundi. (laughter
Trandator : When awife dies | recommend that the man should wait for 12 years and then he can marry another wife.

Com. Kavetsa Adagala: Haya asante sana.  For the sake of children ign't it? Haya sande hamba wehandikits yaha
ndinanga. HishaMuhdi? Yee hugira tsa vudinyu kuhulila.

Elisha Muhali: ( Luya)
Lita liange ni Elisha Muhali
Trandator : My nameis ElishaMuhari.

Elisha Muhali: Ndakavoye kuluvega lwa President, yahewwa madaraka kava manyingi. Yu singilili Majeshi, Yu
angilili Police, na vindu yevo vyos

Trandator: On theissue of the President,| say the President has so many powers.

Elisha Muhali: Kundakavoye tsikas tsindala tsiduli kuye tsiheywe public.
Trandator: | would like the Presidentid powers cut down and given to the Public.

Elisha Muhali: Liakavili avandu vaveye vatuchi vavukula mashamba kos kali ga settlement scheme na kunye vataka
kuve butswa

Trandator : Therich people have taken over dl the land in this country which was settlement land, and the poor have been |eft
without any land.

Elisha Muhali: Ndakavoye milimi chenecho chituliyo chive ku silikali. Slikali vave navo balinda milimi chenicho niva
mundu yenya kukodesha, akodesha butswa naya atungange silingi ku selikali

Trandator: | would like the Government to take back dl the land so that if somebody wants to rent the land they rent if from
the Government. The land goes back to the Government.

Elisha Muhali: Lindi maofisa ka slikali kaveye ni tsikasi tsinyingi kuli anyala kuva mubunge ave director nindi tsikas
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tsindi tsinyingi, kenyekana tsikas tsila tsigehitsiuku avavula tsikasi banyoleku
Trandator: Some of the top Government officds have too many jobs. They are MPs, Directors, some of their jobs should
be taken away from them.

Elisha Muhali: kuli sllikali bagabulanya tsiprovince, tsindale shitsili nende habundu da na milimi chibeye minyingi mu
ts area tsndi tsos.

Trandator: Some of the Provinces do not have any land where they can practice agriculture. Like in Western Kenya, that is
why we end up being very poor.

Elisha Muhali: Kenyekanga Provincial vaheywiku milimi cha vanyala kukolaku kilimo kusudi bahelwiku mulimi.
Trandator: | would like the people of Western Province to be given some Government land so that we can practice

agriculture.

Elisha Muhali: Kuliveka Iwi kortii kunyi avataka nutsili mukorti ma utevwa leta--- na ive uve ni kindu da ma vakuhila
mu kolokoloni, shivakuhaku habundu ha anyala kuprotecta badaka.

Trandator : In our court rooms the poor do not get hearings, because unless you have money the court will not serve you, so
they just lock you up.

Elisha Muhali: proposal iveye ndinangwa government ikukonye kunyi abadaka hakuva nikunyolela bukonyi
Trandator: A person who can correct you.

Elisha Muhali: ikorti ilombe havundu hu mudaka anyala kulila niva vu uvuli kukolelwa bulayi.
Trandator : He would like the Government to provide help so that the poor people if they go to court and sometime the

judgement is not fair, where they can go and appedl.

Com. Kaetsa Adagala: Wenya Advocate, agenago kuhuli , wenya wakili aveho?

Elisha Muhali: Wa badaka.
Trandator : | would like the Government to provide legd ad for the poor.

Com. Kavetsa Adagala: Na kandi venya mundu wu mudaka anyala kutsiaku avole mang'ana kenaga. Wakili
kuhandiki. Wenya umundu wa vandu batsiaku mang’ana kakulekele, chief ahula dave, ikorti ihula dave, polise vahula

dave, wenya vuchaniti?

Elisha Muhali : Yed
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Com. Adagala : Sgila wali nuvove nikugiri mundu wa mundu anyala kutsiaku ambole budinyu vuvye.
Trandator: | would like to have somebody we can turn to if the adminigration is not hdping the court. Somebody | can tun
to and advise me on what to do.

Elisha Muhali: kwenya silikali irecorde abadaga mbula vakuha gu kasi. Skila vandu vave kumadaraka yabo vavukula
tsa baana vavo nivavikha ku tsikas na vetu nivagunza vutswa yaha.

Trandator : | would like the Government to register dl the poor children who have finished school so that they can give them
jobs since the rich just dish our jobs among themsdves.

Com. Kavetsa Adagala: Inaudible. Aligula?

Alex Aligula: (Luya)

Lita liange ni Alex Aligula. Ndamoloma ku tsinyimbo, Music ma molome ku mihanda chio mulusomo na maendeleo
kachio.

Trandator : | will speak on the subject of music, community group, and development.

Alex Aligula: Ndakayanz tsinyimbu tsia nombanga tsivuli kwivwa

Trandator: He composes songs and he is complaining about piracy.

Alex Aligula: Bunyingi mbolelelwangwa kulombe Iwimbu kulondekana ni topic Fulani. Ndakayanz tsinyimbu tsivikwi
mu malako ketu ga Kenya.

Trandator: Onceit is entrenched in the Condtitution that music piracy should be stopped. They need to be protected and dso
need to be consulted.

Alex Aligula: Vikundi vi mikanda mulusoma. Ndangayanz imikanda banyala kunyolaku mu abalina bu kuvakonya
Trandator: | would like the CDO to try and generate their own money, and look for people donors to give them money rather
then depending totaly on the Governmentt.

Com.Kavetsa Adagala: Wenyanji vindu via development? Sande wakamoloma ku mang’ana ga Culture yaha
nuvulahi. Kamati turifurahi sana mulileta watu with Specid  Abilities, lakini upande wa wanawake tunashangaa sababu
inaonekana wetu wanazaa Wa Maragoli hawako hapa. Nani anazaa watu wa sehemu hii? Wakina mama munataka kuongea.
Wakina mama kawaida tunawapa nafas; Mwavalekela tsigas tsios vanyole vwiyangu. Yikali ku benchi yiyi. Margaret

Kibisu. Na wengine wanaume munafaa muone aibu kwa wae wamemuzaa.
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Margaret Kibisu: My nameis Margaret Muhonja Kibisu from Busdi East Itegero.

Margaret Kibisu: Yina ndakayanzi kuvola ndi kuli vwamihi vwetu noho kuli kwenyanga kivala chitu cha President
kuve na kiligali, vandu vakupiri tsikura President wavo wavayanz.
Trandator : On the issue of the Presdentid dection | would like the people to vote for a President of their choice.

Margaret Kibisu: uvudinyu vuveye ndi sigira nikuhenza mutsisoma or mutsieria noho mu constituency tsietu kuve
nuvuyanz kunyi kutovola President wakuyanz.

Trandator: Mothers go through a lot of sufferings so they would like if they have elected a President the President looks at
their problems.

Com. Kavetsa Adagala: Manyi vudinyu ni kindiki sikutovola ndionanga vuli diku?Kuvudinyu vuveho dave.

Margaret Kibisu : Kwenya maendeleo kwa sababu wamama ndio tunaumia. Kukumanya kwenya ndi President kandi
ahenza ku wamama

Trandator : The mothers go through alot of suffering so they like when they have elected a Presdent. The Presidnet looks at
their problems, the problems of the women

Com. Adagala : Heshima kwa mama mbele ya Katiba munaweza kuwanyanyasa huko nje lakini hapa heshima kwa mama.

Margaret Kibisu: Liakavili kunyi wamama kugelitsanga kuli Sabatia kwigitsanga avaana vitu bakana kuvayayi
kumanya imiluka chaliho kutika vakulu mutsihili, mukana noho muyayi chianyala kuletana bambotso noho vamwabo
dave.

Trandator : We are indilling in our children in Sabatia that boys and girls do not marry their relatives.

Com . Adagala : Kuwenya ndi?

Margaret Kibisu: Kunyi vakele kukunza na vana kuvikitsa. Pendekezo ive ndi serikali ikukonye sigira unyala kunyola
vana vala vayivulwa kuvambotso makaloleka vana vene vala vanyala kulekwa ma kaloleka ndi ukulokoloko kwene
kula Iwakwivisa mbandu vitu ma mima chiva midamanu.

Trandator : The children who are born have a problem in our society. | would like to ask the Government to hdp us with any
such children. When children are born out of such a union we would like the Government to assist such children because they
are outcasts.

Com. Adagala : Hula still wenya ndi?Wenya silikali ikole ndi? Ndakukaya utatsa ku yaha ovole nyenya silikali

ikukonye dave. Uvole cha wenya silikali ikukonye.
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Margaret Kibisu Sdikali ikulombele tsisikuli tsia orphans tukuwe nazo kwa wingi.

Com. Kavetsa Adagala: Hayo 9 orphans umetga?

Margaret Kibisu: Liakavaka kuve ni shida sgila kaloleka civil servants lwa va-resign or lwa va-retire sill unyola
valombi inzla yu kwenya kandi vilane ku slikali ivahe tsigasi.
Trandator: A lot of dvil servants after retiring go back to the Government, and the Government gives them jobs.

Margaret Kibisu: Makaloleka ndi kunyi vakele vakusominya vana kuve ni tsishida, kuve na vana vasoma na tsigas
kaloleka tsivula.

Trandator : Since these jobs are taken over by the retired Civil servants then our children who have been to school do not
have an opportunity to get the job.

Com. Adagala : Wenya ndi?

Margaret Kibisu: Niva-retire vave hango vatake majani vakolemu igas.
Trandator: We want them when they retire they go back home, plant tea and do work in ther homes, and not go back to

work.

Margaret Kibisu: Councillors kuchagulanga kuni vakele na mulolongo. Na kunyi wamama nikuyanzi Councillor,
atsitsakilili kukola igas. Na slikali Ikuhenzelitsili sigila councillors kwenya vave vandu vaveye educated.

Trandator: We are the ones who choose the Councillors and if we want them we take them back. We want the Government
to make sure that this people have good education, at least form four leve.

Com. Adagala : (inaudible)

Margaret Kibisu: Form Four leve.
Trandator : Our Councillors should be at least Form Four leved

Margaret Kibisu : Shachila mbole ndio sgila kuve na balala vatsitsanga ma valeta mu corruption ili tupitie mlango

wa nyuma ndio wakunyanyaze.

Trandator: Some of them go in and start alot of corruption, so we have to go through back doors and pay bribes, they bring
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corruption to the Council.

Margaret Kibisu: Ku lwako silikali ikukonye S5 wamama ndiyo tupate viti vya Councillor.

Trandator: We would like the Government to help us so that we get into the Councils.

Com. Kavetsa Adagala: Inaudible question.
Trandator: How do you want the Government to help us as women to get in into the Council?

Margaret Kibisu: Slikali ikukonye sigila kunyi vakele valala kali kwasoma. Slikali ikukonye ngwingiliku mu
Council.

Com. Kavetsa Adagala: Vakele yivo vakupi tsikura, nivenya vandu vakali vingili mu Council valingila, slikali inyala
kwitsa kukupi tsikura da. Smbe munyi mukupi tsikura? Mutondo lulani? Abandu bakali sgila gi sivaveye mu

Council?

Margaret Kibisu: Umanye vakali vanyingi vave nu-vivu na wengine, ma kaloleka the Majority is men.

Com. Kavetsa Adagala: inaudible.

Margaret Kibisu: Tunataka kina mama tuwe kwa Coundcil, tuwe kwa Sasa kama wanaume.  Sababu wanaume wanatuachia
kazi hdafu 99 wamama masomo yetu inakuwa tu hivo.

Trandator : We want the women to get into the council and be poaliticians like the men, because the men step on us. We would
like to have those positions too. That isdl.

Com. Adagala : (inaudible) Haya, avola mwononyinga igas yeye(inaudible). Lita lilio?

Elizabeth Elamwenya :

Lita lia bananga Elizabeth Ilamwenya

Trandator : My nameis Elizabeth llamwenya

Elizabeth llamwenya : Indi maoni kange ndolanga luveka Iwi Buluyia inu vakele vave ni tsishida. Nuhenza vakele
vaveye na vitsiukulu banyingi mu tsinyumba yumu.

Trandator: Onmy sSde | see alot of ladiesin this part of the country with alot of problems. They have a lot of grand children

inthar houses.

Elizabeth Elamwenya: vana lwa vavetsa vakanyola mulina nu mwana muyayi isaa yindi unyala kuhila na vambakhane
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mwana nu wavo da na nu wavo.
Trandator: Sometimes this Grand children get a child and when you take these child to the boys home, they say this child
does not belong to them.

Elizabeth Elamwenya: Slikali yavola iti mundu niyivuyi numukana mwana bamukhalange mushara nabasominyila
mwana mwenoyo ndola malako kenako kilanyinyi ho.

Trandator : | want when somebody has a child, if they are working the salary should be deducted towards the upkeep of that
child.

Elizabeth Elamwenya: Sgila vamama na vaguka vasominya vana venavo vatuka mpaka ku secondary kukuli vana
venavo kunyola tsigazi nubudinyu.

Trandator : The Grand parents educate children many times upto form four; but then at the end of the day this children cannot
et jobs.

Elizabeth Elamwenya: Ku nyenyanga silikali iganagane ku vana venavo sana ivahe tsigas

Trandator: | want the Government to consider these children and give them jobs.

Elizabeth Elamwenya: Sgila valenya kumanya mwana inuyu hahundi yasominywa nu mwibuli alalola ni mama wewe
noho kuku wewe utunga schoolfees.

Trandator : They should consider the fact that the grand parents have educated these children.

Elizabeth Elamwenya: Ni yako ndio kadushi.
Trandator: That isdl.

Com. Adagala : Asante, kandi kavulaho? Ling ana linene liuvoye kai mbuli buli mmba mang’ ana ko kavemu. Sigave ndio?

Haya sande. Ulondaku ni vwaha?Jenifer?
Jeniffer Efedha: My nameis Jeniffer Efeza — Budaywa Sublocation.
(inaudible) Ikatiba ya Kenya.

Trandator: My views are on the KenyanCondgtitution.

Jenniffer Efedha: malako gitu ga Kenya, Kenya yalomba vyama vinyingi 44 na kenyeka vive vyama vivaka.
Trandator: Kenya has 44 palitica parties but | fed they should be 3.

Com. Adagala : Umanye mukele Kenya yalomba ivyama dave, vaandu valomba ivyama.



Jenniffer Efedha: sgila malako ka vandu valomba kuva vandu vanyingi mu Bunge navo vononyinya silikali kunyi
avakele kuhumiya sana sigila sikuveku kuli kunyala kwikonya dave. Unyala kunyola. Kuli mwiduka liduka lya Moi aku
Trandator : We have a lot of problems because whatever shop Moi goes to shop in, you have to go and shop in it and it
becomes too expensve for the ordinary person.

Jeniffer Efedha: Kenyanga vakulombeleku kunyi avaveye avaminikhu vagehelu mbindu,vakulombele maduka gitu
gakunyala kukulamu
Trandator : Could we have subsidized shops where the poor could shop.

Jeniffer Efedha: Tsiskulu kuve na vana vageli vasoma wvulahi ma vavita. Ifis idaka nunyola
Trandator: The poor parents have children who perform wel at school but when they have to go on with educeation there is no

fees for them to continue.

Jennifer Efedha: lienya litu lili ndi vana vadaka vasominywi na serikali mpaka vanyole ku tsigasi.
Trandator : We would like the Government to take over the poor children so that they continue with their education and be
ableto get jobs.

Jenniffer Efedha: Kandi muno ma-donors katula echiova venya kukukonya vadaka na Iwatsidukanga kukotwa
tsikotela hayi da.

Trandator: Donors bring in money here to hdp the poor but when the money gets here it never gets to the poor we do not
know where the money disappears to.

Jenniffer Elamwenya: Kuvenya kandi kuvahe tsisenti na kunyi kuveku nitsisenti da

Trandator: They ask that people give them money before they can release any money to them.

Com. Adagala : Vwaha ateba tsisenti?

Jenniffer Efedha: Donor da, avandu vatuma vahinzli kuli vanga munyi ndi.

Trandator : The NGO asks to be given money before they can release any money to the poor.

Jeniffer Efedha: Havulemelu vwetu vuveye kuve vugila kindu. Vulwaye wwayitsa vwa ukimwi ma vakutangasila

vimila vyayitsa vya ukimwi, ni tsisilingi 5,000/- na kuveku ni silingi kali likomi dave.

Com. Adagala : Wenya ndi:



Jeniffer Efedha : Kwenya vakuhe vutswa tsinyas tsienetso sigila ukimwi ni bunyingi
Trandator: Thereisalot of AIDS around. People cannot afford the drugs the drugs are too expensive; can the Government
give these drugs to people free, for them to be able to survive,

Jeniffer Efedha: Mulimi- kunyi kwenya machani kutage nuve ni tsisenti da, vavola machani ki loan na venya uhane

tasenti na uvula tsisenti unyala kunyola ndi machani kenako?

Com. Adagala : Kuteva wenya ndi?

Jeniffer Efedha : Vakukonye vutswa machani.

Trandator: Some of the poor people would like to plant tea, but they are told you have to bring money to buy the seedlings,
can the Government arrange to give the seedlings free so that they can plant tea and maintain themsdves.

Com. Adagala : Umali. Okay Linda kuteve tsa kidogo

Jeniffer Efedha: Slikali yitu yakulombela kweli kulunu vakele bahinzila vana vakana vahinzila vasakulu vahinzla
navutswa kuveku ni ofis ya vakele da. Kuli DC aveye yaho wa bakele ngotwa subchief aveye ni ofis ya vakele, DC
aveye ni ofis ya vakele?

Trandator: We would like the Government to give women their offices, so that when women have their problems they can

complain to their fdlow women; because men do not lisen to us when we go to them.

Jeniffer Efedha: Kutula ku likutu mpaka subchief mpaka chief, DC mpaka kutsia imbeli
Com. Adagala : Umanyi ilani yeniyi ifwela ku President . Kuwenya kandi President?
Jeniffer Efedha: Kali President ave mukali

Trandator : We would like to have the women offices, right up to the top of the ladder.

Com. Kavetsa Adagala: Okay nya nguteve liteva lindi
Trandator : | want to ask you a question.

Com. Kavetsa Adagala: Uvola ndi serikali ivukuli vana vadaka ivasominyi?
Trandator : Y ou want the Government to take over the children and educate them?

Com. kavetsa Adagala: Umanye umwana navukulwa ave wa silikali kwalaviluka umundu wa silikali siava na kuku na
senge dave. Ku kadukana kuhenze inzila ya sglikali ikonyelamu. Nitali kandi ya kuva nu vwiko wvwenuvu.
Ukanakanyinyi ling’ ana liendli.

Trandator: You know, when the Government takes them over totdly then they have no association with their grand parents:
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the family is not there any longer. Can we find away of assisting these children without removing them from the family.

Com. Kavetsa Adagala: Nod Limonya Vola lita liolio

Noel Limonyo: Lita liange bananga Nodl Limonya. Lienya liange liandolanga ndi ku katiba yitu ya kalunu kuveye
nuvuminiku kunyi vakele.

Trandator: Theway | see our current Congtitution women have alot problems.

Noel Limonyo: Kunyi vakale vana vivula mu tsinyumba tsitu. Lienya liange live ndi umwana niyibuyi kumuyayi
muyayi mwenoyo lazima avukuli mwana mwenoyo. Natambukula dawe amulindi ku tsingulu

Trandator : Our children and our grand children have children out of wedlock. | would like to say that these children should
ather be taken over by the fathers, or the fathers should be forced to take care of their children.

Com. Kavetsa Adagala: Luya. Umanye na vana vayayi venyine avivula ku vakana dave vdda na vandu vasatsa vahindila
vandi na vasakulu.

Noel Limonyo: Kandi vasakulu vene yabo kandi kaveye tsa ndio. Nivivuyi ku vakana lazma vavukuli mwana
mwenoyo valindi.

Trandator : Whether it is the young man or an old man who has had the baby, they mugt take care of ther children.

Noel Limonyo: Numwana muyayi noho mba mwana mukana anyala kuvukulwa avahilitsvi havundu mwana muyayi
mwenoyo amuhili, avukula mihika chivili ma mukunga ma kaloleka mwana mukana mwenoyo yatsa kukumina hango.
Lienya lianje liveye ndi amubukuli ku tsingulu noho mba amuhe imali ma vavukane.

Trandator : Some of these young men marry the girls, and when they get there after two years they tdl them to go back home.
So | would like these boys to be made to stay with these girls, and if they have to leave they have to be provided for.

Noel Limony: Kulivika lia vandu vakali kuve nilivika avandu vasatsa venya dave. Na kunyi vandu vakali kuvola ndi
kenyekana kwiviki ku mufano kwos kuveho.

Trandator : Men complain about our mode of dressing sometimes but we women fed that we should dress the way we wart.
They should not criticize our mode of dressing the fashion. T\

Noel Limonyo: Suvila kaduchi henaho.
Trandator: Tha isdl.

Com. Kavetsa Adagala: Mundu ats lukali hi noho naleti mukali sdlikali ivola ahandikwi vamanya vahandikitsa?

Sgila uvola ndinanga vandu vatsitsa mavakungwa ku mihika chivili.



Trandator: When one gets married the Government says the marriage should be registered; are you complaining about people
who have registered their marriage?

Noel Limonyo: vavetsa vakili kuandikitsana ma vakungana.
Com. Kavetsa Adagala: What would you like?

Noel Limonyo: Lienya liange liveye ndi. Kali vave nivakili kuandikitsana dave kuduka muyayi avukuli mukana ku
tsingulu.
Trandator : My advice iswhether they have registered their marriage or not. This boy should be forced to take thisgirl.

Com. Kavetsa Adagala: Haya asante mama. Vwaha uveho kaunu?

Belenda Kanyas: Inz bananga Beleneda Kanyas ndula vukina sublocation

Trandator : | am from Bukina subloceation

Belenda Kanyas : Inz mbeye mamawa vandu yava vakdi nende basatsa

Trandator : |1 an the mother of these people both men and women

Belenda Kanyas : Na lwanzivula vandu yava ndi nzivula yengo kienygji na Rais witu yali niyavola kuandikwa kuli
wakunga ma kwaandikwa kuli wakunga kwatrainwa na kukunya vakali mutsisoma na kuveku nende hakunyolaku
isabuni dave.

Trandator : We are trained as traditiona birth attendants. We help alot of women in the village at childbirth and nobody gives
usanything. We are registered with the Government but nobody pays us.

Com. Kavetsa Adagala: Nobody gives anything with which to buy soap.

Belenda Kanyas: Kutula 1985 kunyi kukolatsa igas na kuveku ni kindu chios dave na kali President mwene suvili
kandi yivulwa kandi kienyeji. Vandu vaveye vingi vivulwa kienysji.
Trandator : We have been doing this work snce 1985, even the President hmsdf must have been a home and a lot of these

people here were born a home.

Belenda Kanyas: Kuhenaha ndi lienya liange livola ndi ling’ana yili livikhwi mu Katiba yitu bakonyangeku avakele
vakonya vandi mumatala.

Trandator : | would likeit enshrined in the Condtitution so that the birth attendants are assisted.
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Com. Kavetsa Adagala: Umanye mukele akuve hanu nivi mwene ubola kuli mutukana mukonywi

Trandator: You did not tdl us how you want to be helped.

Com. Kavetsa Adagala: Yivi nio ukuvola sigira nivi ukola igas yeneyo.

Trandator: You haveto tdl us because you are one who does the job.

Com. Kavetsa Adagala: Slikdi ikutumi ku yivi ukuvole.
Trandator: The Government has sent us to you, so you have to tdl us what we go back and tdl the Government.

Belenda Kanyasi: Kunyi kulienya litu avakunga kuvola vavititsi vakuhetsagu kindu. Ndavola, vakuhe mushara.

Trandator: We would like to be put on dary.

Belenda Kanyasi: Nukwivula mwana mukana anyolu mwna mmba noho mba avahili ku mundu fulani lwavahila.

Trandator: When | have a daughter | educate her then she ends up having a baby without getting married or she goes with
somebody.

Belenda Kanyas : Omwanange Iwatsitsa ku mundu ula sasa amanya vava nangaye noho mihika chitanu, chivili, chine
ma mundu ula kandi amukunga, nutsia ku silikali ikukonye ma vavola kenyeka vave nivakola harusi.

Trandator : When they come back home, when they are thrown out of their homes &fter five years, the Government says we
cannot help you because you did not marry legdly.

Belenda Kanyasi: Ku kunyi kuvola s vave vos vakola harus dave registera dave nivayanza mu katiba yitu umundu
nakoli ndio atungi umukana ula tsing’ ombe tsia yali akweyi.

Trandator: Not everybody who registers his or her marriage, so we suggest that in the new Congtitution when a man lives with
awoman for five years and throws her out, dowry should be paid.

Com. Kavetsa Adagala: Umanye kindi kiveho cha slikani idukana ikole, na cha Raia adukana akole uluveka lu
kuletana kadukana umundu ats kuhandikitsa.

Trandator: When somebody gets married, they should register their marriage according to the law.

Com. Kavetsa Adagala: Niva Llako liveho lia glikali avandu batsitsa kuhandikitsa na yivi uwuli kukola Ilako lia
slikali sigila ki silikali ikukonye.

Trandator : If you do not follow the law and register your marriage how do you turn back to the Government and ask them for
hep. (end of tape 4 A).
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Com. Kavetsa : Kuhandikitsana kienyeki ni kindiki mukel mbolaku ivulogoli?

Pendekezo.

Belenda Kanyas : vavolana ma kandi akunga mwanovo vugira

Com. Adagala : Vola vugira maelezo, pendekezo?

Belenda Kanyas : Mbola ndi amakutu kave ni gas inyingi kanyole mshahara. Na chief kandi vatsitsangeku transfer.
Trandator: Village elders should be paid their sdaries and Chiefs be given trandfer.

Com. Kavetsa Adagala: Elizabeth. Your second name.
Elizabeth Liganyo : Liganyo

Elizabeth Liganyo: Mimi mamanasemahivi. Upande wa mama, kamamimi ni mhubiri.

Com. Kavetsa Adagala: Soko ambayo iko nyuma tafadhdi muende nje muzungumze kidogo. Ma mukilanage navutswa

nuveye munu uchiling’ ana.

Trandator: Likemel am a preacher.

Elizabeth Liganyo: Kwa hivyo kukiwamimi ni mhubiri, upande wa kina mama tumebaki nyuma sana. Watu hawataki kuona

mama amesmama mbele anahubiri. Wengine kama wanaume wanasema mama anaweza kukuhubiria namna gani?
(Trandation in English | have taken it as repetition.)

Elizabeth Liganyo: Kwa hivo tunataka wamama na wazee tuwe kitu kimoja kwa upande wa mahubiri.  Tena upande wa
mama g9 wamama ndio tunakaa na watoto. Ukienda hospitali madawa ni bel ki sana; sasa saa zingine unarundi nyumbani na
matoto akiwa karibu kufa, kwa hivo tunaomba hospitdi ya Serikdi irudi.

Com. kavetsa Adagala: Mama hospitdi ya Serikai itafanyanini? Uzuri wake ni nini?

Elizabeth Liganyo: Uzuri wake ni ati tulikwa tungpata metibabu ya bure na ndio tunataka waturudishie.  Ukienda hospitdi
ukiwa na mtu mgonjwa wanakwambia utoe depost. Na mtu anakufa na unarudi kulipa deposit, na wanasema amechdewa

kupata dawa kwa hivo hiyo deposit watoe. Nimefika hapo.

Com. Kavetsa Adagala: Nataka kuuliza mama muhubiri anakosa nini ambao baba mhubiri anayo? Udnigbie dizdiwa

mwanamume kwa sababu hiyo ni mambo ya ujira

Elizabeth Liganyo:Wamama, S5 ukismamambee yawanaume.....
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Com. Kavetsa Adagala: Kwa nini wanakataa?
Elizabeth Liganyo: Hatujui kwa nini wanatukataa kwa sababu S99 zote tuko pamoja. Madharau wanao. Madharau tu ndio

wanatufanyia, lakini course tunaenda pamoja.

Com. Kavetsa Adagala: Mwingine.

Elizabeth Liski: Ningependa kutoa maoni yangu ya kwamba 99 wahubiri tunashida juu ya kitu kimoja. Serikdi pamoja na
makanisa tunaombea amani katika nchi yetu. Sis wahubiri shida zetu ni vile tunaweza kusomesha watoto wetu na vile tunaweza
kujisaidia katika maisha yetu; kwa sababu huwa hetulipwi kitu cho chote, bai tunafanyia Mungu kazi, lakini nyumbani wetu

wanaumia

Com.Kavetsa Adagala: Nimesema mara nying sana, Serikdi imetutuma kwa wewe utuambie mambo yako na pendekezo.

Umesema Serikdi itufikirie tutaenda nanini tutaenda na zero? Semavile unataka

Elizabeth Liski: Nataka Serikdi kama tunafanya kazi kitu ki-moja ifikirie kutupatia kama sabuni, ili ama itupe mshahara ndiyo

tuweze kusomesha watoto wetu.

Watoto wetu tunao, tunawasomesha lekini zile viwanda za kos hatuna upande huu wetu kwa wingi.  Yani pahdi watoto
wanaweza kufanyia course hii inatubidi tupel eke watoto mbai nahiyo ni pesa. Kama hauna pesa yule mtoto anakaa nyumbeni

na hiyo masomo yake inakuwani bure hata bilakazi hapo tunaendeea kupata tu shida

Pendekezo langu la tatu ni kwamba tuna wazee wae wakongwe wae wenye hawgiwezi, tungependa serikdi iwefikirie kwa
sababu nchi zingine kama America kuna mahdi hao wazee hupdekwa wanaishi huko na kusaidiwa. Hawa wazee wanaweza

ish maisha marefu na kusaidia Serikdi yetu na maoni.

Oni langu lingine ni kwamba 99 kama wamama tunafinywa sana, ukizungumza wazee wanaonyesha madharau. Kwa Serikdi
kunafaa wamama wapate kazi, ndio wasomeshe watoto wao, na waweze kupanga nyumba. Nyumba yote n mamatu. Sasa

Sarikdi itufikirie wamama vile tunaweza pata kazi na kupata mshahara kidogo na kujisaidia nyumbani.  Nimemdiza

Com. Kavetsa Adagala: Americawana utamaduni wao na huo utamaduni unaruhusu uchukwe baba yako. Kama vile mngua
mimi ni na baba mkongwe ni mpeleke aishi kwa home ya wazee, kama Mji wa Huruma, kwa mila yetu itakuwa je? Tukichukua

mfano wa America tujue wao wana milatofuati. Nataka kujua hiyo milaitaingiaje nayetu. Napiawandipa Watoto wandipa
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ndivyo nyanya akae huko. Lakini kwa milayetu tukitaka pahdi kama hapa, itaingia je kwa milayetu?

Elizabeth Liski: Vileitangiakwamilayetu. Ni kamavile Serikai inaenddea kutu jdi na vile mmekuja tuwaelezee meoni yetu.

Serikdi ikidezwa shida za hawa wazee wakongwe, wanaweza kukubdi na hiyo ikubdiwe.

Com. Kavetsa Adagala: Kwamilayetu undea watoto nao wakulee. Kwanini unataka kutupa wazazi wako kwa Serikdi?

Elizabeth Liski: So kutupani shidanyingi. Mzaz dikuleavile dikuwa nanguvu, na shida yetu ni ya kwamba watoto hawana

kazi, sasa hata ukiwa namzazi nyumbani anatakiwa alewe, nawewe hunakazi unaweza kumleavipi?

Tereza Lukalo: Mimi ni mwana chamawa Maenddleo ya Wanawake Sabatia. Mimi kwanza ni kiongea upande wa wamama
wapatiwe haki yao. Wakipata kibdi kama Title Deed iandikwe jina la baba na mama, na hata next of kin; mtoto akiwa ni

mschana moja na kijana moja.

Upande wa mayatima. Wawekewe kiag fulani cha pesa cha kuwasaidia. Hapo nyuma mtu dikuwa anakufa, ndugu yake ama
mtu wa ukoo anamrudisha kuishi kwa hiyo nyumba ndivyo atunze hao watoto. Lakini sku hizi, kwa sababu ya magonjwa
hekuna kitu kama hicho. Kwa hivo hiyo ni mzigo ambao Serikdi inafaa ichukuwe naijue hao watu wataishi namna gani.

Mashamba ni madogo na watu wanaendelea kugawia watoto wao. Zadi wae wamama ambao mabwana zao wanakufa
Ukiwa na watoto watatu ukitaka kugawa shamba gharamani juu sana. Nataka hiyo mdipo ipunguzwe. Hiyo matoleo yote ya
tax itolewe mtu anakaa miaka 20 hila Title Deed kwa gili ya gharama.

Upande wa kazi. Vijana wetu wengi wamekaa bila kazi na kila mwaka watu huenda retire na retrenchement; sasa hizo nafas

ambazo watu huacha, wakati wanaenda retire kamani 20 waandika hapo vijana 10.

Mashamba hapa kwetu Sabatia ni madogo sana, nawatu wame shindwa vile wanaweza kulima na kugawana; tunaomba kama

wanaweza kupata mikopo yarahig, ile wanaweza kulipa haraka na ndio tuone kama uchumi utainuka.

Watoto wenye wanasoma ni wae wazazi wao wanafanya kazi. Wde wazazi wao hawafanyi kazi hawasomi, kwa sababu
hekuna fees. Sasa tunaomba kuwe na shule za kuhudumia watoto ambao wangjiweza na zingine 2z someshe watoto wae

ambao hawana wazazi, anawazazi, wao hawana kazi.

Magani cha. Tuko hapa na factory, tungependa tuongeze ziwe mhili ndiyo angaa vijana wetu wapate kazi. Lakini kile cha
muhumi i wale wakulima wenye hawana kazi wapate mikopo.
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Upande wa utawda. Kiti cha Rais kiswe cha ukoo moja. Kiwe kina enda pahdi pote nchini.

Com. Kavetsa Adagala: Kimekuwa cha ukoo moja? Shidaimekuwa ati ni cha ukoo moja.

Tereza Lukalo: Makosa ikifanyika watu wasiseme ni cha watu fulani, kiwe ni cha Wakenya wote. Kila kabila wapewe.

Com. Kavetsa Adagala: Uswaite wademavu wamekataa.

Tereza Lukalo: Hawa wenye Specid Abilities tunataka kuwe na njia ya kuwasaidia. Kama ni wae wako na shida ya

kutembea wawe wanapata kiti cha kusukumwa. Na wae wenye hawana macho tuwatafutie kos ili wgisaidie. Hatuna shule za

wademavu hapa. Mito yetu istumiwe ovyo ovyo, na wae wangiona wana jiweza kuliko wengine. Mito itunzwe vinzuri ndio

itusaidea kimaende eo.

Com. Kavetsa Adagala: Umemdiza?

Tereza Lukalo: Watoto wetu wads chana wakipata watoto na wageni, hao watoto waadikishwe kama wenysji.

Com. Kavetsa Adagala: Pendekezo. Mama wewe ni mama wa maenddeo ya wanawake. Maendeeo ya Wanawake

ilikuwa na memorandum, iko wapi? Mambo yenye iko hapo uifanye kuwa ya Sabatia. Unasema shamba ni ndogo na tupate

loan. Kwa nini mashambani madogo?

Tereza Lukalo: Ni madogo kwa maana tumekuwa wengi kushinda.

Com. Kavetsa Adagala: Sasa umechora Vihiga City. Unapendekezo nini kuhusu hiyo?

Tereza Lukalo: Nataka watu wengi wefanye biashara. Lakini hakuna pesa za biashara wapate |oan.

Com. Kavetsa Adagala: Sasa tuseme hakunamahdi pakulimani town. Ulikuwa Councillor nataka ufikiriye kwa forum ingine

ya kesho, ama kesho kutwa uzungumze mambo ya Locd Authority. Hujasema lolote kuhusu hiyo, na hiyo mambo ya

Maendeeo ya Wanawake uiwekeili iwe na maana kwa Wasabatia. Asante wa kina mamawameisha. George Kegonde.

George Kegonde: | want to address the rights of the weak and the margindized in the society. In this specid case | an

taking about the poor in the society, unemployed and the likes. (I note with concern.) | propose that the coming Condtitution
should cater for the rights of the margindized, and | want to give an example.
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The second one concerns education in school. Noting about the mora decency in the society | want to propose thet rdigious
education should be made compulsory in dl schools sarting from the primary up to secondary school leve. This will ensure that
mord vaues are strengthened in the society for thiswill be based on the Supreme being in the society.

Governance in a democratic society. | propose that we should have a skilled and liberd democracy. In this case we should
look into how people come to stand to be elected. | want to propose that we should redly look into the history of somebody.
People should be skilled. People at least have a minimum of Secondary school educeation, and then we should try to see that
when we come to the nominated Members of Parliament, somebody should prove ther worth in the society.  Some Kills, this
will ensure that we have a Parliament where people can give opinions, chadlenges and the rights towards better government. In
this respect | want to propose that the Condtitution should give due respect to free opinions. Nobody should be victimized for
opinions. We should digtinguish between opinions and actions. Let actions be dedlt with as actions and opinions as so.

My other point concerns the eradication of poverty. Noting that the present Conditution so much indines to colonid
governance where people were asked to promote cash crops over food cropping. | note that the present Condtitution should
look for avenues whereby food crops should be enhanced. For ingtance take for example in the scheme.  Right now thereis a
lot of maize produced and beans being wasted in the schemes.  After farmers have wasted, later on the Government says sl
themaize a K.shs. 1000/= and have nathing to sdl. | want to propose that there should be a limit to capitaistic ownership in

Our society.

| propose that we should start development in the rurd areas. Thiswill cut down the transfer of labour resources from rurd to
urban Centers. | want to propose about the development of the rurd area The new Congtitution should cater for the
development of rura areas having an interest there because this will bring down the transfer of labour resources from the rurd

aress to the urban areas. Thiswill enhance rura developmen.

The new Condtitution should make sure that we step down the liberdization of the indudtries. The Conditution that we can
make here in Kenya or Africa, we have not reached a stage where we can liberdize some of our indudtries.  Experience has
shown this true, when we see many industries going down and collapsing. Therefore let the Government have control over such
things. Thank you.

Com. Kavetsa Adagala: Can you tdl us a little bit more on rurd development. You mugt have a configuration of this rurd
development, cregtion of jobs and indudtries. Isit a move towards more urbanization?

George Kegonde: Precisdly, so the reason as to why | do not want to cdl it more urbanization is that you think of a town
from Kakamega pushed towards thissde. | want it to start for example when we have Modete tea factory. Let us have more
of this instead of having youth moving from Nairobi to urban areas looking for employment, we can have it in the locad societies.
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Thank you.

Vincent Oigo: Commissioners, ladies and gentlemen. Allow me to present.

Com. Kavetsa Adagala: Do not address the gentlemen here, you are addressing the Commisson and the Commisson aone.

Vincent Oigo: My views to the Review Commisson of the Conditution of Kenya.(some parts not clear Civic leaders and the
Parliamentarians some after getting the job they just disappear. They do not go to the people. | want to propose that if this one
happens there should be a clause in the Condtitution, which dlows for a vote of no confidence in such elected leaders.

There are some people who are tranamitting diseases to other people willingly and knowingly. The Condtitution should provide

for a Stuaion where they can be prosecuted in a court of law.

We have so many people who are mismanaging public funds, for example in the Sacco Societies. | have not seen a clause in
the Congtitution which is binding them and they can only be sued in the Civil courts. | would want the Congdtitution to provide
for agtuation where that can be crimindized. That Stuation where people are defrauding money from the Sacco societies. Let
it be made a crimind offence in that you will be sued both in crimind and avil court.

We have had many Commissions, which are gppointed to look into different issues. Many of them the issues are never tabled; |
would wish that the findings be published for public consumption without any reservation.

We have heard some cases where people issue some statements which can lead to public unrest, and they are Ieft to go like
that; for example someone saying whoever isgoing to oppose this should be banned that is lynching and that person goes scot
free. Such people should be prosecuted and dl of us should be treated equaly. We have some people who make such
gatements and they go with them just like that.

The issue of gender balance. Everybody in the country is taking about the gender balance yet Kenya is among the firgt
countries where the Conditution provided for this gender balance; we should not look at women as different people, they
should not be sympathy seekers. They should compete with men because if it means education, they have it, dl rights are given
to them. So anybody taking about gender im balance should not be there.

Com. Kavetsa Adagala: The Kenyan Condtitution has had gender im balance until the IPPG and it is not the firgt one.

Vincent Oigo: Thank you for that correction it is noted. So we should not segregate and favour a people, one should be given
everything on merit. | would aso suggest that the Condtitution should be drafted and given to people, so that they understand
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what they are being governed by. It should be in the amplest language the lay man will understand. Thank you very much.

Com. Kavetsa Adagala:l would like everybody to know, kila mtu gue haya mambo tunachukua hapa hii Commission
itarudisha hapa hii reporti. Hdafu pia tutaandika andysis yanchi nzima.  Tutarudisha hapa reporti  ya Sabatia, lakini ya nchi
namaitakuwa kwa Nationa Conference hdafu itazungumziwva Haga ya exercise hii, in ujigkie wewe namimi ati hii Katiba ni

yetu.

Com. Prof. Ahmed 1. Salim: Kuna jamaa wawili wamgiandikisha hapa kutoka Standard Newspapers. Geoffrey Anyira na
Peter Asaya. Simon Kisa karibu.

Smon Kisia: Nimetoka upande wa East Busavi.
Trandator: The Conditution which was made.

Com. Prof. Ahmed |. Salim: He had started with Swahili. He wants to change over? Sawa. okay.
Trandator : He said heis not comforle.

Smon Kisa: lkatiba yalombwa mwaka 1962 Lancaster House

Trandator: The Conditution which was made in 1962 at Lancaster house.

Smon Kisa: siyalochitsa kuli valogoli venya vave dave.

Trandator: It was not made the way the Maragolis could like the Condtitution to be.

Smon Kisa: syamanya mulogoli anyala kuva ni nyumba nende matsi ningira yukutsia hango hene hala dave

Trandator: They were not aware that Maragolis could have houses, roads and water in their homes.

Smon Kisa: Ling'ana lia kabili, vutovoli vwa Council nende members va Parliament
Trandator: | would aso like to discuss the dection of the Council Members and the members of the Parliament.

Smon Kisa: Na niva kwakatovola member wa Parliament noho Council kadukana aveyo ku mihika chitanu.
Trandator : When we dect them to their offices, they should stay in those offices for five years.

Smon Kisa: Mu ofis ya President kuvemu ni vikao vivaka

Trandator : In the office of the Presdent we have three arms.

Smon Kisia: Kuvemu na vajaji ni yindi ya police ni yindi ya va-Parliament
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Trandator: We have the office of the Judges, the Police and the Parliamentarians.

Smon Kisia: Nyenyanga wvuli ofis yive numutajiri wayo.

Trandator: | would like dl those offices to have a Head.

Smon Kisa: Na sgila ni mbola ndio Jaji sianyala kungalakila vulay dave sigira ndamotovola, nachio kigira ni mbola
vave numujiri wavo.

Trandator: Thereason asto why | am saying thet is, once | have appointed a judge he will not be free to make judgement. He
will not be comfortable making judgement.

Com. Kavetsa Adagala: Y ou have to move the mike away from your mouth.

Smon Kisa: Na vandu vene yava mutsiprovince munane

Trandator : We would like 8 representative from the 8 provinces to be in charge of each province.

Com. Kavetsa Adagala: Luya dialect : Kuteva hee musakulu wenya vandu venava vakole kindiki

Smon Kisa: Vakonyange raia, mang’ana gavo kudukitsa ha kenyangi katsie.

Trandator: This8 people who represent the 8 provinces will take the matters of the people forward.

Smon Kisa: Luveka Iwi gas kwenyanga Minister wa labour alole vandu vos vanyoli igaz.
Com. Adagala : Wenya ndi?

Smon Kisia: Nyenya igas ive ya Minister wa Labour

Trandator: | would like the Minister of Labour to be in charge of dl the employment in the country.

Smon Kisa: Ling'ana lia va-assistant chief na vachief kadukana nivakatovolwa na mlolongo vats mutsima tsindi
vats kweka mang’ana kandi.

Trandator: | would like the Chief and the Assstant Chiefs to be transferable and be eected by the queuing system.

Smon Kisa: Na ling’ana sigira corruption liayits sigira makutu kadaka mushara kwa vanyolanga.

Com. Adagala : Wenya ndi?

Smon Kisia: Ndenya vave ku payroll

Trandator : | would like the village elders to be on sdlary and that will stop corruption.

Smon Kisia: Ling’ana liu kumaliza liveye bu niva mundu ukumiywe, maduka mukorti maandika ibondi Iwahandika

ibondi mundu wakola makosa ula atsitsanga inyima ila ahane tsilingi ma ikes ivula kukolwa.
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Com. Adagala : Wenya ndi?

Smon Kisa: Nenyanga mundu ula akumilwi mats mahilwi mukorti straight ma ikes ikolwi vwangu Iwitsikes
tsmalanga madiku nilwo lwa tsifile tsikotanga mukorti.

Trandator : Thereisalot of corruption in the court because the accused pay money and they are released.

(End of tape 4). Tape 5 merged.

Com. Kavetsa Adagala:Luya Dialect Haya musakulu kuvoye mundu chianya kukupi tsikura dave, umundu chianyala
kukupi tsikura ma kandi umuhili ats havundu handi dave. Nikuli kuvola Musalia kwamukupira ikura atsiku Gem ila
ats kuhinzilayo. So Chief naveye elected aveye wa vandu vala. Naveye nahandikwi igas appointment nilwa lwanyala

kutsia transfer. Haya vulayi. Francis Govoga?

Francis Govoga: Néfikiri mengi yae nilikuwa nao wengine wamesema pendekezo langu la kwanza

nikutaka .

Interjection, Com. Kavetsa Adagalaz  (Luhya) Watu wa Chamakanga muchiling’ane amang’ana kenyu kala
kalakoneke sigira mumolomelamu kali hulilika dave, vitsikulu vu munya huyu nivalitsia kuhulitsaku sivalihula dave
sigara liyoka lia mukola. Tafadhali nya mbole kandi dave musidi sana mutsitsakilila sana vandu vave inyima yavo
muchiling’ ane funga mdomo kwa wakati huu tafadhdi.

Francis Govoga : Pendekezo langu la kwanzani kuhusu kiti cha urais. Mimi ningependdea ya kwamba kwa vile Kenya tuko
naeght Provinces na katika hizi Province nane kunazingine census zake ziko nchini na zingine ziko juu zadi, ama kabila zingine

ziko nyingi nazingine ziko chini. Kwa hivyo mimi ningependa kiti cha urais kiwe rotetiona katika Mikoa

Yapili upande wa education act, tunapata ya kwamba katika education act

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: S madezo (inaudible)

Francis Govoga : Mimi nataka kwa education act mamlaka ipewe school committee, yaani tuswe na school committee hdafu

tene tunaambiwa ya kwamba headmasters ama wakuu wa shule ndio accounting officers.  Tuntaka kama school committee

imepewa jukumu la kuendesha shule iwe ya kusmamia pesa kama ni wakeguzi wanatoka kwa Serikla wanakagua hiyo

committee, na 90 Headmaster.



Hdau ningependekeza ya kwamba, 99 kama vijana tuwe na kitu kama organization, kama vile wakina mama wako na
organization ya wanawake, ndio tunaweza kupata at least mmoja wetu akituwakilisha kule Bungeni kama Zipporah Kittony
anavyowakilisha wamawake.

Interjection, Com. Adagala: (inaudible) Na kuna wengine ambao hawawezi kufanya (inaudible)

Francis Govoga : Asante, ndfikiri yangu ilikuwa hivyo.

Com. Kavetsa Adagala : Okay asante. Choko aveyo? Tito Lishambu hamba uvole lita lilio hdafu tutakua na John.

Tutakua na Mthambi Manguriki, tutakua na Philip Adrigwa, tutakua na Kaleb Hanginga tutakua na hao wafuatane hivyo
haraka haraka. Jnalako na proposa zako.

TitoVizao= Jnalanguni Tito Vizao mimi yangu ni haya, tunashidamingi kwa sababu tulisomesha

watoto wengine wakaenda college ya kuhubiri, sasa wakimalizawanakuja tu nyumbani wanakaa.

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: Proposal tafadhdi nipe proposal pendekezo lako.

Tito Vizao: Nataka Serikdi isadie hawa watoto wapate kazi ile walisomea

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: Okay endelea.

Tito Vizao: Bas kuenddea kwingine nataka maguru wapatiwe mshahara maana wanafanya kazi ming sana. Watoto wde

wanasoma wakigojeka wasaidiwe na daktari, maana kama wanagojeka ugojwa wa sku hizz wa Mdaria hii, wakienda shule

anafukuzwa, akienda hogpitdi anafukuzwa  Anaambiwa “wewe ulete hilingi miambili anamia tatu”

Interjection, Com. Salim: Bwana Tito maglezo marefu itachukua waketi, pendekezo lako ni nini?

Tito Vizao: Nataka watoto wae wanasoma wasaidiwe kwa upande wa métibabu na waendelee na shule

Com. Salim:  Mzami Angaluki.
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Interjection, Com. Kavetsa Adagala: Niliitamginayenu njooni hapa kwa desk hii ya karibu.

Com. Salim:  Yuko Mazami hayuko, tefadhdi ukitwa jinalitikia, au inua mkono tuone; haya neni wewe ?

Philip Adligwa : Hasrikwa

Com. Kavetsa Adagala: State jinalako na uenddlee na proposal.

Philip Hasribwa:  Jnalangu ni Philip Hasribwa. Mimi proposa yangu, President achaguliwe na mikoa nane.

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: Kawaida anachaguliwa na mikoa yote nane nini shida?

Philip Hasribwa: Hakuna shida hapo.

Interjection, Com. Kavetsa Adagala:  Kitu gani kipya unasema

Philip Hasribwa:  Kipya nataka wadimu wapewa transfer.

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: Nataka kwa Presdent kitu ngani kipya unasema? Enddea.  (luhyad) Avadogali
nimutsitsskililandi mulasingilaichiovilaumundu yatsange chiamulamula. Nimutstsskilandi.

Philip Hasribwa:  (Luhya dialect) Ma kandi mulinange yali hanu navola kuve ni korti ya Vidamu na kenyeka

Vakristu na kunyi kuve ni korti yitu.

Com Adagala : Ikolendi?

Philip Hasribwa: Ivititse amang’ana kitu, ka Vakristu.

Trandator: TheMudims say they have the Kadhi court so we would like the Chrigians to have our own court.

Philip Hasribwa: Kandi amukutu kuduga vanyoole mushara, sigila nivo vakola igas inyingi kushila.

Trandator: The village eders should dso get sdaries, because they do more work than the other members of the
adminigration.

Philip Hadgribwa : Asst. Chief kutonde kuluvaso, chief kutonde kuluvaso, Council kutonde kuluvaso, Chairman
kutonde kuluvaso.

Trandator: The Charman of the Council, the Mayor, the Chiefs and the Asssant Chief should be chosen through the
queLing system

Philip Hasribwa: Sgila kuhelwangwa chief, noho kuhelwa Asst. Chief wa kunyi kutenya da
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Trandator: Because they impose Chiefs and Assistant Chiefs on us people not of our choice
Philip Hasribwa: Kenyeka kunyi vene kuchaguli, kukufwane vulahi

Trandator: We want to dect them ourselves because alot of them have godfathers.

Philip Hasribwa: Ku sandits lwa mwitsi hanu,

Trandator: | thank you dl for coming here today.

Philip Hasribwa: Kwitsa kuhula mang’ana gitu na muhandiki mang’ana gitu vulahi.
Trandator: Thank you for coming to lisen to us and please record our views properly
Philip Hadribwa: Smbeye na manyingi dave, mwami amulindi

Trandator: | don’t have much, God bless you.

Com. Kavetsa Adagala: (Luhya) Nivi hukutanga kukusanditsaku hanu. Vwaha wananji lita kandi, Akinga yakutsia?
Inzala yakumulekela? Elam? Hamba uvole lita lilio ukuhe proposals without reading that memorandum of yours.

Hiram Mukhoha: Kwa mginani Hiram Mukhoha mwaimu wa gumbaru. Proposals zangu nimeandika lakini nitasema kwa

ufupi. Lakwanzan juu ya hongo imekuwa adui, ningepende hiyo iwekewe sheria, kwa sababu wanasema tupunguze tuende

tuone lekina ianafaa iwekewe sheria

Upande wa masomo — masomo inafaa iwe free education kamailivyo, one to class eght. Lakini kuanzia form one upto higher
education fees ziwe kiwango kimoja kwa Kenya nzima. Hapo nyuma imekuwa shilingi dfu nne, na mtoto anasoma mpaka
anamdizaform four —iwe unified

Jambo lingineni kuhusu mahakama - mahakama kwa sababu nimesema hiyo kitu ya hongo — katika mahakama kes inaweza
kuchukua miakamiwili, mitatu, minne. Ni heri judge watumie sheria ambazo wamgifunza, watumie sheria ambazo zingfaa kwa

yue mshitakiwa

Com. Kavetsa Adagala:  Pendekezo lako ungependaiwe miezi gapi au miaka gapi?
Hiram Mukhoha: Kwa mtu kufanya kes inafaa kama unauchunguzi iwe ni mwaka mmoja.

Com. Kavetsa Adagala: Endelea

Hiram Mukhoha: Juu ya afya— afya kama wanasema iko bure lakini....

Interjection, Com. Kavesta: Pendekezo lako?

Hiram Mukhoha: Pendekezo langu, kuna kiwango kinafaa kiweko kwa sababu mtu anakufa unasikia anadaiwa pesa hillion
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fuan katika hospitai; au mnakatazwa kuchukua mwili wake au kutoa mgonjwa  katika hospitai mpaka mlipe pesa hizo. Ni
heri watafute njia upande yetu.

Interjection, Com. Kavesta: Hiyo njiatumetumwa hapa wewe utwambie njia

Hiram Mukhoha: Sasanitadeza

Com. Kavesta: Mtoke kwa hii mambo ya kitu Serikdi. Hakuna hga kudeza kwa urefu sema pendekezo lako tumetumwa
hapa kwa sababu ya pendekezo lako.

Hiram Mukhoha: Bas langu ilikuwa hivi (unandika?) Ni heri kutibiwa kuwe na pesa kias kidogo, iswe zadi ya dfu kumi,
kumtibu mngonjwa iswe zadi ya dfu kumi. Hiyo ndio pendekezo langu.

Com. Salim:  La&kini Bwana Hiram, ukisema dfu kumi wajua hii Katiba tukiandika kwa mfano iwe ni dfu kumi baada ya
miakamia, wafikiria thameni hiyo ya dfu kumi itabakia pale pae? Yaani twataka Katiba ambayo itedumu milde namilde

Hiram Mukhoha: Nahii imefanywani rekebisho lamia mitano, sasa Stutairekebisha tena.

Com. Salim:  Hapana.

Interjection, Com. Kavesta: Na nani, wewe nanani?

Hiram Mukhoha: Kwanza niliuiza hapo mbee ni nani ditunga ile ya mbele, wakasema ni mzungu, na SS tunatunga yetu, S
ndio?

Com. Salim: Lakini itadumu mia kadha kwa hivyo tuseme pendekezo lako katika eneo hili |la matibabu ungependelea kitu gani
lifarywe?

Hiram Mukhoha: Kifanyiwe hivi, kwa sababu ni ukossfu wa pesa ni heri tuwe na ushirikiano kati ya Serikdi na mwenye
mgonjwa au hogpitdi na mwenye mgonjwa
Interjection, Com. Salim: Cost sharing.

Hiram Mukhoha: Cost sharing yesh

Com. Salim: Enddea
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Hiram Mukhoha: Mashamba — Mashamba kuna watu wengine wamekaia mashamba

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: Tungua, pendekezo lako.

Hiram Mukhoha: Kwa sababu swezi nikezungumza, wengine wana mahekari nyingi

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: Tafadhdi pendekezo lako

Hiram Mukhoha: Langu ni hili wale wako na mahekari wapee Serikdi kiad fulani, ili Serikai nayo igawie wae waso na
mashamba hiyo ndio pendekezo yangu.

Lamwigho ni juu ya kuteua awe mjumbe, awe ni President, awe ni Chief au nani. Wachague kitu cha kwanza wenye sehemu,

watoe maoni yao nawgjue ni kuragani siri au ni mlololngo watatumia. Hilo ndio langu.

Com. Salim:  (inaudible)

Hiram Mukhoha: Langu ni kusema kama nimependekeza ni mlolongo iwe mlolongo, kamani Sri iwe gri.

Com. Salim:  Lakini wewe huna pendekezo?

Hiram Mukhoha: Ningpendekeza iwe ni mlolongo, mengine nitapeana mtasoma pae

Com. Kavetsa Adagalas Asante asante sana. Reuben Ayumba njoo

Reuben Ayumba:  (Luhya dialect)

Lita lia Reuben Ayumba

Com. Adagla: Uvoyelitalilio?

Trandator: My nameis Reuben Ayumba
Reuben Ayumba: Slikali ive ni taabu Iwayalomba rahamali ya Kenya yononyinya niha tshili tsndala ikivala pe,
nileka vandi nivanyola itaabu. Ku nyenya ndi,

Trandator:  The Kenyan Government has a problem because some of the tribes have too much land others do not have
enough.
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Reuben Ayumba: Kukenyaka ndi sdlikali yalomba rahamali ila ikilung’anyiku nutula ikungu mpaka utsia kuduka
Kitale kivala kivala chele na vandi vavaye ni taabu

Trandator: The palicy has to be changed because if you come dl the way from Ngong to Kitdeit isdl empty tracks of land
and some people have nothing.

Reuben Ayumba: ku kadukana kuheywiku kivala kali Lugari hageha.

Trandator: We want to be given more land, because we were taken to Lugari but it isdill too little for us.

Reuben Ayumba: Kali kalunu maduma kakundila vutswa iwenila ni nzala niluma vandi

Trandator: The people in those places have maze rotting in their shambas, and the others are very hungry

Reuben Ayumba: Kadukana amepu ka Kenya kachilung’ anyinyi

Trandator: The Kenyan map should be changed.

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: (Luhya Dialect) Uvoye tsa wulahi, lindaga kukumali yili ndinanga. Umanyi
imapu vachora kuli vindu viveye has. Haya kuli Iwa vasungu vaduka valogoli kwali kuduchi yuku ku Kaimos yuku
nikuduchi kandi hayi mungoma niho ha vindu viasingila ma vandu vavola ndi vuli avandu Nyasaye yavaha ikivala
chiabo ku chinu ni chetu kulunu nutsia kukala uchenje imapu ivukuli inandi uviki ivologoli ni lihe, uhulili? Imapu

nichanja

Reuben Ayumba: Avandu yava vahila ikivala kinyingi he, nichio chigila ni vadala ni tsing’ ombe hukwaya havula

Com. Kavetsa Adagala:  (Luhya Dialect) Hula musakulu vaheku kivala kinyingi dave nikivala kikaveye ni mbula ku
valonda imbula witsitsa ni vayitsa tsng’ombe. Vadala dave umanye yeneyo n madharau mbee ya Tume hakuna

madharau kwa mtu yeyote Kenya Kusema “vadaa’ ni madharau ni wafukgji

Reuben Ayumba: Ka mbele.

Com. Kavetsa Adagala:  Yee mbulili.

Reuben Ayumba: Avana vesikuli kutula mu Nursery vaduki mu Four Four vakonywi butswa

Trandator: There should be free education from nursery school to form four.

Reuben Ayumba: Kutsia wa daktari mundu uve mulwaye, winyalitsa na ukinyalitsa akonywi vutswa

Trandator: The hospitals should be free whether you are able or unable, there should be free trestment in dl hospitas.
Reuben Ayumba: Amang’a chigila uvumision umanya moloma mang’ana yaka chigira vavola vachenja kaliho
katuliho mashia katse. Mukamba vandu vatanu valomba idini, vavili mavakola idini mavatanga vutswa liyoka
kukenyekanga ndi tsidini tsiavahandikitsa tsiaduka

Trandator: There should be no more rdigious societies registered they are enough because some of them have two people,
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five people.
Reuben Ayumba: Mang’ana ka vana, vivulilwa mu tsinyumba

Trandator:  Children born out of wedlock.
Reuben Ayumba: isheria yali ya kale yali indahi umwana niyakola hundi inda yavukulanga, na kalunu kwenya avukuli
kwa lazima, avukuli alindi kuli makeleve

Interjection, Com. Kavetsa Adagala:  (Luhya dialect) sheria ya kale ni ilehe volaku

Reuben Ayumba:  (Luhya dialect) Ya kale yakunga da.

Com. Kavetsa Adagala:  (Luhya dialect) Iliha? Vola yene ya kale

Reuben Ayumba:  (Luhya dialect) Yu mulogoli,

Com. Adagala : Yumulogali.

Reuben Ayumba:  vakunga dave

Trandator: Traditiondly when aboy had a baby with agirl, they married them; but today they are throwing them out, so we
want to go back to that tradition.

Reuben Ayumba: Kunikwakakola ndio, kutsi ku serikali iveho, ni ndahi navutwa malwa yaka, malwa vandu va kale
vanywetsa malwa vakumilwangwa ni vavowa dave, ninz mbola ndi valeke malwa kave free, avandu yava vadake wa
vakulanyila malwa, huyu ayenga, alelo vavuli havatsia kukulitsa.

Trandator: There is nothing wrong with today’s Government, but what they should do is they should set the brewers free,
and there will be so much drink around people will not have a place to sl their brew and they will stop brewing.

Interjection, Com. Kavetsa Adagala:  (Luhya dialect) Tanga ulindi, mang’ana ka malwa vandu vavola ndi
kayengelwa mwidala ha noho kakulitsilwanga mwi dala na venya kaduli mwidala katsi kulishia kats ku market ni
license hawenaho ulola ndi? Amalwa vandu vayenga, navakulitsa vos ive ibeer, ive whisky, ive chang’a ive busa vos

vave inasokoni.

Reuben Ayumba: Yee vave kusokoni
Com. Kavetsa Adagala: wenya iwenila? Avola ndi?

Trandator: He agrees he says that the brews should be sold at the market place not in the villages

Com. Kavetsa Adagala:  (Luhya dialect): Haya sande musakulu. Nicholas Munyasia (Luhya dialect)

Mung’ asia uve hayi?Nyila vilenge.

Nicholas Munyasia: Mimi natwa Nicholas Munyasa Inzi ndakayanz . Mimi pendekezo langu ningependelea Katiba mpya
itusaidie kama watu ambaye tumepata uhuru. Kwa sababu 99 tunashidanying sana.

Com. Salim:  Utadeza shidanajind ya kuondoa.



Nicholas Munyasia: Shida ya kwanza hatuonekani kama tumepata uhuru, tunaonekena kama kuku zle zinafungwa zinaenda

kuuzwa sokoni.

Com. Salim:  Pendekezo |ako.

Nicholas Munyasia: Pendekezo langu tupewe uhuru wakuongea.

Com. Salim:  Yaani unataka uhuru wa kuongea?

Nicholas Munyasia: Uhuru wa kuongea, tuskatazwe kusema kitu kile tumeonani kibaya.

Com. Salim: Laupili.

Nicholas Munyasia: La pili hatuna mashamba, kwa sababu tukitaka hata loan tufanyie kazi ili tujinunulie shamba, hatuna

namna

Com. Salim:  Pendekeza sasa

Nicholas Munyasia: Pendekezo langu lingine

Com. Salim: Hujamdizajuu ya mashamba?

Nicholas Munyasia: Sjamdiza upande wa mashamba.

Com. Salim:  Tumedewana shida, hakuna mashamba; pendekezo lako utatusaidia vipi?

Nicholas Munyasia: Pendekezo langu ningependekeza Serikdi ichunguze yae mashamba wale wakubwa wamenunug; lakini
hawatumii ili tugawiwe hataikiwani zaloan. Tugawiweili S5 wenyewe tupate sehemu yanchi yetu.

Com. Salim: Enddea.

Nicholas Munyasia: Kwa sababu mashamba ming inakaa bure.

Interjection: Commissoners  Tumedewe hiyo.
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Nicholas Munyasia: Tupewe uhuru — vile wanafungia pombe watu wengi wanakufa kwa gili ya kufungiwa lakini

wakiwachiliwa huru hawatekufa. Wawachwe huru kutengeneza busaa, wawe hata wakiuuza wapate pesa ya kutumia kwa

meahitgi yao.

Interjection, Com. Kavetsa Adagala:  Umemdiza?

Nicholas Munyasia: Sjamdiza bado.

Com. Kavetsa Adagala:  Uende haraka hawa watu wote wanangoja umdlize

Nicholas Munyasia: Sasa kwa haya ya upande wa pombe nimemdiza

Com. Kavetsa Adagala:  Sitaki kukuharakishalakini ufanye haraka, okay asante sana; who is next after this one? Shambiti

Ngaruzwa. (Luhya) Uveho Zabeti? Haya musakulu hambi yiyi ndi wehandikitsi bandu vos kali vitsukuluvo valamanye

wamoloma ku mang’ana ka katiba. Zabeti kola vwangu. Inz ku mita

Shambeti Mingarizwa: Inzi ku mita ni Zabeti Migarizwa

Trandator: My nameis Sambeti Mingarizwa

Shambeti Mingarizwa: Na moloma kuluveka lwa vandu vakali

Trandator: | am spesking on the issue of women

Shambeti Mingarizwa: Maendeleo kaveho, kuve na vana vitu, vakana kuvayayi kwasominya na vana venavo muyayi
yefwala ilongo mukana yifwala ilongo avoha itayi na natula yila na mutende wange naya avola umukanya wa vuyuyu

a noho umukali wa buyuyu ave nuluswa wifwayi ilongo na kave kiligali vandu vakali vifwaye kuli vaganagani

Trandator: We have children both boys and girls, our boys wear trousers our girls wear trouser they wear ties, but when my
children come home, people look a my daughter and think she is weird.

Interjection, Com. Salim:  So what about the trousers?

Com. Kavetsa Adagala:  She has not finished, she said women should dress the way they want.

Shambeti Mingarizwa: Tsisenti tsia mundu mukuli atsili kukula inguvu yeye ni tsiayahinzlila mwene shitsiveye
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tsiumundu amuhe dave kukuduka iviki kuli aganagani
Trandator: When the women buy clothesit istheir own money, so if you use your own money to buy your clothes, nobody
should have a say in what you wear.

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: We shdl not tolerate rubble rousers and hecklers.

Shambeti Mingarizwa: Ma lilindaku tsishilingi tsia yitsa muno tsi- bursary tsienyekhanga vakonye avandu vaveye
nuvugehelu vasominyi vana vavo na vahetsa vuvugehelu dave vavukula tsishingi tsila vaha vana vavachief,
vavasub-chief vava vandu vahinzila nivo vasomela

Trandator: Thereisa bursary fund which should be given to the needy children, but this money is normaly not used for the
needy; it is given to the children of the Chiefs, Assstant-chiefs, working people.

Shambeti Mingarizwa: Livola lya vahane tsisenti tsila kuvandu vatinyalitsa vana vavo vasome avave nilienya
kusominya.

Trandator: My wishisthat this money should be given to the needy children whose parents want them to go to school, and
the children are willing to go to schooal.

Shambeti Mingarizwa: Ma tsisilingi tsia yitsa muno tsimikanda kutsitsanga vakuhe iloni yene ila vakuvola nuwenya
tsisilingi tsi loni uhane tsindi ku kenya nyangi tsisenti kuninyole hayi tsiambana

Trandator: The CBOs have money which should be given to the people in the villages, but when you go to ask for the
money, they tdl you, you have to pay a certain percentage before you get any of that money.

Com. Kavetsa Adagala: (Luhya dialect) Mama nulatsitsakila vanga vwaha?

Shambeti Mingarizwa: Kuli kunyi avivuli

Com. Adagala: Vanga vwaha vateva tsisenti?

Shambeti Mingarizwa : ndevanga mu vandu vahanwa kuvukula vwiyangu vwi tsisenti tsiene tsila vahane kuvandu
tsiform.

Com. Kavetsa Adagala: (Luhya dialect) Vanga vwaha vatevi tsisenti, nenya manye.

Shambeti Mingarizwa : Avateva noho uteva?
Com. Kavetsa Adagala: (Luhya dialect) Nutevi tsisenti vakuvola leta tsisenti tsindi nangwa kuhe tsisenti? Vanga

vwaha? Mikanda ki?
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Shambeti Mingarizwa: Kuli vandu va Bursary

Com. Kavetsa Adagala: (Luhya dialect) Bursary ki, iveyo ya silikali iveho yi----

Shambeti Mingarizwa: Ya silikali

Com. Kavetsa Adagala: (Luhya dialect) Iveyo ya silikali iveho ya kindiki?

Shambeti Mingarizwa: Ya silikali, paka vakuteve uvahe tsisenti ku navo vilane bakuhe tsindi

Com. Kavetsa Adagala: Yaani utulits hongo?

Shambeti Mingarizwa: Kulienya liange kuli nyenya yava vakukonye tsisenti kuli tsivetsa tshaniywi mundu akola ibidi
yeye ma kalukitsa kuli vavatsa nivenyi akalukitsi.

Trandator: We would like this money to be given to us without bribes being asked for. We dhdl take the money, use it
properly and repay it.

Shambeti Mingarizwa: sigila kuveye ni likomba kusominya vana vitu. Kuve nilienya kusominya vana vitu.

Trandator: We would wish to educate our children.

Com. Kavetsa Adagala: She can go yes, we have finished with her, she was clear on her issues (Luyha) Umolomi vulayi.

Benard Chipendi? Daina noho Dena? Daina?

Berna Chipendi: Lira lianga nangwangwa Daina Chipendi kutula ha Lutego

Trandator: My nameis Berna Chipendi from Lotengo.

Berna Chipendi: Mbola ndi avashele vavisandu khuli vikhonya. Nuli numwana avetsa ni nyumba ye nivi mushele
uve mu yoyo khuli wilikhitsa shiunyala dawe.

Trandator: Am taking about the widows: you are widowed, your children have their homes to run, you live in your house
aone and you have nobody to help you

Berna Chipendi: Hango halala bandu vahelaho vavwa, ma bana barikalaho vele kuli vana venavo vikhonya
shikhulola dawe

Trandator: Some of the homes, dl the people die and they leave orphans, dl the children in the home are orphans, they do
not see how we can help these children.
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Berna Chipendi: Mbeye na vashele ha Lutego vavili vinyalitsa dawe khuli khuvakhonya shindola dawe khumbola
mwatsa mukhonye.

Trandator: | havetwo old ladies a Lutengo we would like to see how somebody could help them because they need help.
Thatisdl.

Com. Kavetsa Adagala:  So what did she say Margaret?
Transalator : (inaudible)

Berna Chipendi: (inaudible)

Trandator: (inaudible)

Com. Kavetsa Adagala:  Jnalako?

Kwa jina Naitwa Anasatcia Kavyuachi.

Com. Kavetsa Adagala: Jnalako kwa sauti, watu ambao wanazungumza mnaharibu record yenu mnaharibu recodi yenu

Anasatcia Kavyuagira: Kwajina Naitwa Anastasia Kavyuagira. Ndamoloma ku vupande bwa education

Trandator: My nameis Anastasa Kavwakila. | am going to speak on education.

Anasatcia Kavyuagira: Ndola I-Constitution ya niyiveho, masoma kave free khurula khu Nursery mpaka Standard
Eight.

Trandator: | would like in the new Congdtitution, a provison should be made for free education from nursery school upto

secondary schoal.

Anasatcia Kavyuagira:  Hdafu upande wa Secondary, school fees should be reduced from form one upto form four.
Halafu haluveka handi khuli tsi-college tsialeho ni Diploma khuli tsia vekitsi vatsitsamu khale kenyekha tsikalushitswi
ho. Khu khuve nende vwiyangu vunyishi vwi tsigasi.

Trandator: | would like to propose that the diploma colleges we used to have a lot of them were scrapped, | would like
them returned for teacher training.

Anasatcia Kavyuagira: Halafu sasa namanya nzotsekhu vupanda vwa health
Trandator: Now | will speak on theissue of hedth.

Anasatcia Kavyuagira: Vandu vanyakhana sana khu vupande vwa health vandu. Vatsitsa muhospitali mavarebwa
tsisenti makalolekha avulakhu tsisenti mavakal ukha numwana yingo vamuvolele akhave tsisenti.
Trandator: People go to the hospitad with their children, when they get to the hospita they are asked for money, when they
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say they don’t have money they are sent back home to go and look for money with very sick children.

Anasatcia Kavyuagira: Khulwayako, kenyekhanga Health service ive free.
Trandator: Inthat linel fed the hedth services should be free

Anasatcia Kavyuagira: Ipointi yindi ni ya valwale va ukimwi
Trandator: Another point isfor the people who are HIV postive

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: (Luyha dialect) Wenya ndi?
Anasatcia Kavyuagira: Kenyekha tsinyas tsia varumikhila tsive free.

Com. Kavetsa Adagala: (Luyha dialect) Na wenya kukole kindiki ukimwi bugehe?

Trandator: They should bring free medicine for people who are HIV postive. Now what do you want us to do to reduce
the AIDS?

Anasatcia Kavyuagira: Kenyekha mundu nahili mukhali ategemee butswa mwenoyo. Noho vandu venya khuhilana
vabimwa kwanza khulelo bahilane.

Trandator: When couples want to get married, they should go and be tested and couples should be fathful to one another.
Anasatcia Kavyuagira: Issue yindi yili khu maguru. Maguru kakhola igas inyishi sana khulwako kenyakha kanyole
mushara.

Trandator: Thevillage elders do alat of work in the village and so they should earn a sdary

Anasatcia Kavyuagira: Milim —Title Deed yili yikulu sana. Kenyakha ive butswa free.

Trandator:  The costs of isauing atitle-deed is too high for most people so could they make it free, when you want to get a
title-deed you get for free

Anasatcia Kavyuagira: Katushi yaho.

Trandator: Thatisadl

Com. Kavetsa Adagala:  Mama wewe unatitle-deed (luhya)? Uve ni Title Deed

Trandator: Hana

Com. Kavetsa Adagala:  Sasa unguge cost iko juu? Ungependanini kuhusu title-deeds?
Anasatcia Kavyuagira:  Khuli na vandu vanyishi vali nende ititle deed dawe yavatsa ndio shichila yili yikulu kabisa

Trandator: | know alat of people who can not afford to get title-deeds, so they just keep sub-dividing their land without
getting titles for them. That’sdl
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Com. Kavetsa Adagala: Committee Chairman ako wapi? (Luhya dialect) Haya simula imbula nikupa, smuhula nikupa,
kali mang’ana kakuvola kingila mu-tape bulahi da sigaila simwavika i-ceilling mu nyumba mwinyu da, mwavikamu
da, mumanya mukola ndi imbula nikupa. Haya vandu vukumalitsa valava ni tsidakika tsivili, tsivili, unakuja unasema
ile unasema bila madezo (Luhya dialect) tsivili, tsivili kumale, kali nukola maelezo --- (alot of rain) (ineudible). Haya

mukiling’ ane, mukameda kuliyoka li mbula dave chiling’ani kutsi vageli. Litalilio

Philomena Enzai: (Luhya dialect)

Lira lianje bananga Sulumena Inzau. Lienya liange live ndi avandu kuli inz ndi

Com. Kavetsa Adagala:  (Luhya dialect) Ah, sitaki hiyo nenya uvole Lienya lia live ndi nuvola.
Philomena Enzai: Lienya live ndi avandu kwanyola tsindeve kwamenyamu lelo mumarulamu—
Com. Kavetsa Adagala: Nenya umbole ilienya lilio

Philomena Enzai: Ilienya liange kuli inz mula

Com. Kavetsa Adagala: Wenya ndi?

Philomena Enzai: kunyolaku asante, sgila indeve ya Kanu kuli inz namenyamu madiku matambi

Trandator: They have been holding KANU sests for along time, so when they retire they want to be pad KANU fee

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: By whom?

Philomena Enzai: Kwenya kutungwi. Kuli inz mbe hanu

Com. Kavetsa : Mutungwi na vwaha? Kaunu imutungi? Endelea

Philomena Enzai: Valuyia balakukonya. Liakavili kuveye kutovole kindu sigila chi kumanya kwilana inyuma sichila chi
kuleta vitina, vandu kwachila vitina kutovole kindu ---

Com. Kavetsa Adagala: (inaudible) | don’t know what she is saying, sheis taking about | don’t know? Who is next?

(luyha dialect) Nutenyi kumoloma mang’ana ga maana, shauri yako. Moloma luswahi, umolome ni sauti.

Kezia Indangas : (Luyia Dilect) Inz ku lita nangwa Kezia Indangas

Com. Kavetsa : Vakulanga?

Kezia Indangas : Kezia Indangas

Com. Kavetsa : Liukutanga? Keza. (inaudible) tafadhdi usirukaruke ufike huku hakuna ana ruhusa ya kufika hapa.

Kezia Indangas : Inzi ndakenyi ---

Kezia Indangas : Okay nitgaribu Kiswahilimimi napendekeza ya kuwa Serikdi itupe usdama wa kussfiri na kuiighi.
Tunataka usaalama kwa sababu watu hapa wanaishi kwa hofu kwa sababu wana tishweatishwa kila mara. Hata ukisafini usku
huwezi kuwa naimani utafika, kwa sababu watu wana-ambush wengine njiana, na hiyo Serikdi ifanye kitu.

Com. Kavetsa Adagala: Unataka Serikdi ifanye nini?
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Kezia Indangas : llete ussdama, wae ambao wanadhibu watu washikwe au watambuliwe wapel ekwe korokoni.

wengine wa kubwa.

Jambo la pili mimi napendekeza kuhusu kugjiriwa kazi hapa nchini watoto wetu wanasoma

Com. Kavetsa Adagala:  Sema pendekezo lako ni lipi

Kezia Indangas:: Tunaaka watoto wagiriwe kulingana na vile wamesoma kama wamepitia course fulani, mtu apate kazi

kulingana navile amehitimu. Kitu cha tatu ni mambo kuhusu judiciary na hizi kes za mashamaba ambazo hupeekwa kortini na

kila mara wanasema kuja wiki hii, tena anachukua muda mrefu mpaka wau wanakufa kabla hawgjaonja kile waikua

wanapigania

Com. Kavetsa Adagala: Pendekezo.

Kezia Indangas: Pendekezo wagiri watu ambao wanaweza kutatua cases haraka.

Com. Kavetsa Adagala: Harakani nini?

Kezia Indangas: Miezi mwili au mgumatu machache, wasiach kes ikae migkanamiaka. Kitu kingineni kuhusu usadizc wa

watoto werevu katika jamii maskini. Inaonekana watoto werevu kutoka katika jamii maskini na hawana usadizi, mtoto

anaweza kusaidiwa na tuseme relatives, akifika huko juu apate kazi.

Com. Kavetsa Adagala:  Pendekezo.

Kezia Indangas: Nataka Serikdi isaidie wae watoto werevu iwagpatie kazi baada ya masomo, asante.

Com. Kavetsa Adagala: Bursary ulisema?

Kezia Indangas: Busay ipewe wae ambao wanahitgi bursary, 3 wale kamamim ambao wanapata penny vichache, asante.
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Com. Kavetsa Adagala:  Wewe kwanin ulikuja late tafadhdi wakina mama mnafanya mchezo.

Amina Malesi: Litalia ni Amina Mades. Lienya liange live ndi, kuve na vana noho mbe numwana yaliho ma wakutsa
na vudangaswangwa yubu navio vamumala, ne nakutsa

Com. Kavetsa Adagala:  (Luyha dialect) Linda kuvolele, wenya uvole ki bundiki

Amina Malesi: Vavulanga Ukimwi, yali muyayi

Trandator: | lost my son asaresult of AIDS

Amina Malesi: Ne nakutsanga yali naveye na vasomi nivakoli amachela nivaviti vavili avakana ku vakana venava
mula wava ulangilwi ikaimosi na hundi wava ulangilwi ivokoli.

Trandator: When he died he had two daughters who had done their CPE, one was supposed to go to Kaimos Girls another
one Vokholi Girls but they are just there.

Amina Malesi: Ma vakana venava vakota vutswa manyi wavaveye dave. Na avemu muyayi muche aveye mu kilas
cha saba na alatsa mu chu munane muhika mushia.

Trandator: Thegirls have disappeared, | don’t know where they are, and there is a boy who isgoing to class eight next year.
Amina Malesi: Nuhilaku wavavola vokonyi ku vana vavanyina navise vakutsa ukaywa.

Trandator: She has approached everybody to try and get assstance, she has told the MP the children’s parents have died,
but nobody wants to assst her.

Amina Malesi: Ma mwana mwenuyu navukuliku mita nahila kandi kulahandika mita malele chavula vutswa mbetsa
mangenya vutswa eh kali va ndi.

Trandator: She has been gvingin the name of the boy to severd people, but they are not coming up with anything for her, so
she is wondering what she is going to do with this boy.

Com. Kavetsa : Wenya ndi?

Amina Malesi: Nenya vavola vana vavisandu vakunywi, ma ndetie lita liu mwana mwenuyu wa muli

Trandator: She says she heard that orphans should be helped, so she wanted to see what kind of help you can you give her
Amina Malesi: Lindi lilongaku, kwahandikwa amita vakunzakali sigila tsislingi tsa vasakulu vetu vatunga vushutu
tsiveyo mu silikali tsihinzila ma nivahandika vakunzakali. Kulolaku kindu dave.

Trandator: Sheisawidow and she registered as a widow, and they have been waitin to get any money from the Government
but nothing is forthcoming.

Amina Malesi: Vushutu vwa vatunganga sivuliyo? Vakunzakali vavolelwa vatungwi. Mali manyingi kononyinya

chindu. Makeke kakola igas.

Com. Kevetsa: (Luhya dialect) Sande mama kuhandiki mang’ana gogo mukele. Who is next? Jethro Endovo? Jethro
Endovo yakutsia? Uhugiri. Sema jinalako hdafu tunataka tu pendekezo hiyo kitu ussome pendekezo ukisomo nitaku ---
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JethoroIndogo: My names are Jethoro Endovo. | will begin with the President — | propose that the President or anyone

vying for the Presidency should be not less than 35 years old, and the maximum age should be sixty five. Those vying for MP
should be twenty four years and Presidentia eections should be carried out earlier than civic and parliamentary electionswhich

can be carried out Smultaneoudly.

Politicl parties —1 propose that they be limited to aminimum of two and a maximum of four.

Com. Kavetsa Adagala: How should they be limited? What method should we use from the current figure of 48?
Jethoro Indogo:  We should just have two parties at least and four parties at most and not more than that

Com. Kavetsa Adagala:  You tdl us how the method will be used to reduce them from forty eight to two?
Jethoro Indogo:  Because mogt of this.

Com. Kavetsa Adagala:  The method not because the method the how.

Jethoro Indogo: We want nationd parties and not triba parties so it should----

Com. Kavetsa Adagala:  How will they be reduced?

Jethoro Indogo: In case they are tribd, we reject them we don’t register them.

Com. Kavetsa Adagalas Endeea

Jethoro Indogo: Come to dtizenship — | propose that anybody born in Kenya should be a dtizen of Kenya, anybody
married to a Kenyan if he or she so wishes can be a ditizen of Kenya, that ismy proposal.

On employment — | propose that one person one job. Retirees, | propose that ther retirement benefits should be processed
within a month, it should be ready, it should not take more than two months before one getsiit.

| propose that nominated M Ps should only be nominated if they are catering for specid interest groups otherwise we don’t need
them. | dso propose that Minigers should be professonds jus like the Permanent Secretaries. In case they are not
professonds then one can be nominated to take that particular office.

Property inheritance — | proposal that anybody who dies interdtate his or her should be honoured and in case one dies without
having made a will, then the spouse and the family should inherit his or her property. | propose that education be made free dl
the way from pre-primary to secondary. Hedth be made free, and MPs should work fulltime and not part-time as it is as of
now, thank you.

Com. Kavesta: (inaudible)

Jethoro Indogo: On early childhood education, it should be free so that even the teachers should be paid by the Government,
thank you.

Com. Kavetsa: Childhood education is the most important education so you should not be leaving that out. Charles
Chavene?
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Charles Chavene: Jnalangu ni Charles Chavene kutoka Itegero Sub-location. Mimi kwanza naongea juu ya Serikai wa
vipengde vitatu. Hivi vipengde ni Judiciary, Executive na Legidative Council. Judiciary lazima iwe peke yake ischeguliwe na
Executive. Na Executive tena tuwe na Commissioners ambao wanaweza kuchagua hicho kikundi, ndio hivi vikundi vifanye kazi

yao pamojavizuri.

Sasa tukiendelea kwa upande wa legidative Council, tutakuta hiyo sasa pendekezo langu ni kuona hiyo iwachiwe raia wawe
wanachagua wabunge kuenda kwa Leggico.

Com. Kavetsa Adagala: (inaudible)

Charles Chavene: Mimi nasema kwa hivi vikundi vitatu, lazima tuwe kila kikundi ambacho kina sehemu yake

Com. Salim: Ulisema kwamba watu wachague members wa L egico.

Charles Chavene: Yes.

Com. Salim: Lakini sasa ndivyo mambo inavyofanyika umesema jambo jipya hapo?

Charles Chavene: Hapo ndipo naunga mkono hiyo iwe hivyo

Com. Salim: Enddea.

Charles Chavene: Hdau sehemu ya mashamba — Shamba mtu akinunua shamba kutoka kwa mtu mwingine, inafaa apatiwe

title-deed kuonyesha amerithi hiyo shamba sasa ni yake. Kwa maana kuna watu wengine ambao wamenunua shamba tangu

mwaka wa Stini na hawgjapata kibai cha kuonyesha hiyo shambani yao.

Upande wa mavazi —Mavazi yafaa tuwe na uniform kuonyesha ukiona tu hili vazi utgjua huyu ni mama na huyu ni baba. Y aani

nasama kama sheria inaweza pitishwa tuwe na mavazi ya kike ijulikane tu hii ni mavazi ya kike, na hii n mavazi ya kiume.

Tus changanyikiwe kwa gili tunaona tu fashion.

Com. Kavetsa Adagala: Mavazi ya kiume itakuwa nini?

Mavazi yakiume iwe “long’namama avae “rindd’ pengine hapo tutakuwa tumeshukuru kwa maana tumeweka uniform ya watu

pamoja.
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Com. Kavetsa Adagala: Kwanin umesemahili jambo?

Charles Chavene: Hili jambo limeonyesha mimi nikivaa “long” na mtoto yangu msichana avae “long” hata tukitemebea hapo
pengine mtu aweze tofautisha huyu ni mwanamke nahuyu ni mzee.

Com. Kavetsa Adagala: Lakini kwanin kuwe natofauti ?

Charles Chavene: Hiyo ni kuonyesha maumbile

Com. Kavetsa Adagala: Hizi nguo tunavaa ni za wazungu ingekugje tuvae vile tulikuwa tunavaa traditiondly.

Charles Chavene: Unguakusema haki lazimass tuwe na sheria yetu tusfuate sheriayajirani.

Com. Kavetsa Adagala: Endelea

Charles Chavene: Sasa upande wa masomo yafaa masomo kutoka nursery kufika kidato cha nne iwe free ndio tuwe

tunasaidia watu ambao wanauwezo kidogo kwa jamii yetu.

Com. Kavetsa Adagala: Endelea.

Charles Chavene: Kukiwa nandafad zakazi kwa Serikdi, inafaa kazi hizo zingavanywe sawa katika mikoa yetu. Kama vile

tungpata usadizi wa madawa, unasikia pengine ni mkoa wa Western peke yake ndio ingpata hizo dawa, je kuna huu mkoa wa

kati nao utaskia ge. Y afaa sasa tugawanye missada ya Serikdi sawa.

Com. Kavetsa Adagala: La mwisho, umemdiza?

Charles Chavene: Asante.

Com. Kavetsa Adagala: Haya asante, mama ako wapi? njoo hapa mama. Vola lita

Speaker: Ndenyanga mwanange yali muyayi mwechitsi. Ndali nu muyayi umwikitsi yalangwa zakaria Mugoha ma na

kutsa Kandi mukelewe kandi mwikitss kandi nakutsa na ndali vutswa nu mwana mulala yeng’ene vavili dave

mavaleka utwana, twana twene yutu nubudinyu na kandi umwana mukana hu Mugoha avandu vavete kwitila Nairobi

wayindekela kana ne ngotwa kana kenaka wayanyola, nu musakulu wahana tsimoni wagona vutswa niyahana.
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Trandator: My son died and his wife too died they left a child my husband is blind I do not know how to take care of this
child.

Speaker: Kulwandilanga nimbola mumbe muyanza wa Nyasaye mwakola buhatsu mwangonya? Sgila kana kene
kalekwa yako kali ngotwo ngole ndi.

Trandator: So | am asking to see how | can be asssted with this child because my son who died was the only child | had |
don’t have any other children who can take care of this child

Com. Kavetsa Adagala:  (luyha) Okay, uveye na kandi?

Speaker: Kandi kambolanga ni kunyi kwatanga mu maendeleo ka Kanu, kukili kunyola ku kindu dave.

Trandator: We are the founders of KANU and since we founded KANU we have not seen anything out of the KANU
party.

Speaker: Kwatulaku handu kwatsia kuduka

Com. Kavetsa Adagala:  (luyha) Agandi?

Speaker : Ling’'ana lindi liambolanga, muyanze, Nasaye ayanze kambolanga ku kana kalekwa yaka, mulole kuli cha

mungonya. Mbeku na mang’ana dave

Com. Kavesta : Mukele i-Commission yiyi

Trandator: All | am begging for isto see how anybody can help me with this child because | have no means, | have no way |
can take care of this child.

Com. Kavetsa Adagala:  (luyha) Mukele vindu vivili, sikukonya vandu kuli vokonyi vwovola yobo dave, natsa
kunyala kuhandika ma vana vos avakutsilwa, vavivuli vakutsila mu Ukimwi ku madiku katsa vanyala kukonywa
natsa ku Ilwenulu sikuveye ni nzila dave nitali kunyala kuhandika ku nangwa nakuvole avakele vadamba. Haya
Musakulu

Trandator: We cannot give you the kind of assistance you are asking for, we are recording this things so that in future the
orphans and people who have problems like yours, we can see how the Condtitution can see how they can be helped.

Com. Kavetsa Adagala: (Luyha dialect) Musakulu wavakula ivwama vivekunu vya vavoku. Assistant chief wowo ni
vwaha. Assistant Chief, na chief na councillor vakukonye umanye wa vandu vavoku vaveye nu mukanda kwavo.
Trandator: You should look for the bodies which take care of the blind, you register your old man with one of those bodies
S0 that they can see how they can assist you.
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Com. Salim: You have said what | wanted to say.

Com. Kavetsa Adagala: (Luyha dialect). Kali Professor avola ndio. Utakunza navo mmba da, utakunza nu musakulu

mmba dave.

Com. Salim:  Mwagjua jambo ile la kina mama hasa kina wazee na wakina nyanya kama huyu bibi diyekuja kuzungumuza na
99 mambo kama haya kwa hakika ni wgibu wa jamii ambapo yeye huyu mama anatoka kumsaidia Sd9 tunandika Katiba,
kies cha kuandika Katiba na kumdiza na kutoa mapendekezo yetu juu ya kuwasaidia wazee. Huyu mama hatakuwa amefika
mwenye hdi mbaya sana. Kwa hivyo tungependekeza 99 sasa nyinyi mmekuwa mkipendekeza kwamba wote kati yetu hapa
ambao ni viongoz, Didrict Coordinators. Members of the Committees mjuane na NGOs hapa hapa katika eneo ili muweze
kusadia on a persond leve to contact the necessary organizations to help, this is an emergency case. We have not time redly
to put something in the Congtitution that will help this old lady tomorrow or today, and we have heard such appedls before. We
have heard so many just today here, but | think it is up to the community, or the community leaders from the Coundillors, to the
Chiefs and so on to hdlp likethisone. We expect & least the members of the 3Cs to see what they can do to help.

Com. Kavetsa Adagala:  Sostenus Guda (Luhya dialect) uveho? Utsa? Okay. Haya vola ilita lilio ma umolome.

Sausnes Ngunda: Kwa mginamimi niatwa Sostenus Gunda, pendekezo langu ni kwamba Serikdi imetufanyia hasa tarafa ya

Sabatia imetuletea kiwanda cha mgani cha mudete na hogpitai ya macho hapa Sabatia. Kwa hivyo ningependa ya kwamba

wengi wetu 99 tumesoma na hatuna kazi, kwa hivyo pendekezo langu ni kwamba hata kama ni kazi ya kufagia kwa kiwanda

chamgani cha hasa kwa mtu kama mimi inafaa mtusaidie sana.

Com. Kavetsa Adagala: (inaudible)

Sausnes Ngunda: Watu wote wenye hatunakazi So mimi peke yangu.

Com. Kavetsa Adagala: Watu wote ambao hawana kazi mfanye kazi kwa Mudede?

Sausnes Ngunda: Sio Mudede peke yake mahdi popote tu.

Com. Kavetsa Adagala: Viwandaving vitengenezwe?

Sausnes Ngunda: Ndio viwanda ving vitengenezwe tena hospitdi nyingi zitengenezwe. Pendekezo la pili ni kwamba inefaa

Saikdi ipaie wanafunzi dimu ya bure, tena iwape vitabu vya kusoma na kuandika kwa sababu wanafunzi wa wazazi hawana
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pesa za kununua vitabu za kusoma na kuandika

Pendekezo latatu ni kwamba 99 huwa na harambee na sherehe mbdi mbdi na katika hizo sherehe na harambee 99 huwa na
matumbuizo kama nyimbo na ngoma tena tukoa na mashahiri tena na chord verses.  Kwa hivyo pendekezo langu ni kwamba
wakati wageni waheshimiwa wanawasli kama choir inamba ama kama mwanafunzi amekariri shari inafaa mgeni kama
anapeana zawadi gpatie tu ile choir yenye inamba apatie tu zawadi pae na pde, kuliko kupatia hava wau wenye
wamesmamia hizo vipindi zamaumbuizgi. | think that isdl | had.

Com. Kavetsa Adagala: Okay skiliza Serikdi ililetatea factory, NGO na Mbunge wakaleta hosipitai ya macho, so Serikdi
n ya NGO ya Ujeremani na Mbunge (Luhya dialect) Imbula yakagehaku kutsitsakilili noho? Nitali namuhenze nambiki
i-ceiling munu vandu va Salvation

Florence Kinyos : Lita ni Florence Kinyosi. Ah ndali nimbandiki dave

Com. Kavetsa Adagala: Jna?

Florence Kinyos : Jnan Mgor Florence Kinyos.

Com. Kavetsa Adagala: (Luhya dialect) Ku ukolangi kindiki lutahandiki?

Florence Kinyos: Kwanzamimi ni mhubiri na tumetumwa wote wawili.

Com. Kavetsa Adagala: Tupe pendekezo lako.

Florence Kinyos : Ningependekeza kwanza mimi binafs ningeonelea ya kwamba niwge nikipata mshahara kwa maana niko na

watoto najing tunavyotembea hapa na pae inakuwani vingumu sana.

Com. Kavetsa Adagala: Nani awe anakupa mshahara?

Florence Kinyos : Watu wa jeshi lawokovu. Sasa pendekezo langu ni kwamba tuwe tunapata mshahara, kwa maana ingfika

wakati mwingine ambapo wakati wakusomesha watoto inakuwa ni kazi ilio ngumu sana, kama hauna mshahara.  Kwa hivyo

ningependekeza iwe ya kwamba.

Interjection, Com. Kavetsa Adagala: (inaudible) jambo lapili.
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Florence Kinyos: Sasa jambo langu lingine ni kwamba vile tuko wawili na tumetumwa hivyo. Kwa hivyo ningependekeza
vile nilisema mshahara, iwe mimi nipate mshahara tena bwana yangu apate mshahara

Interjection, Com. Kavetsa Adagala:  (inaudible)

Florence Kinyos: Wote tunafanya kazi ya kuhubiri. Hilo ndilo jambo langu ambao nilikuwando

Com. Kavetsa Adagala: Abogee Abogee yakutsia , Christopher Abogee haya tungpita huyu. Herman Asdi, Adi, Kennedy

Mbete, Mbete Kennedy, endelea. Chivagde Ibrahim come here (Luhya dialect)

Lomba ikitambaya yecho Margaret, lomba ikitambaya.

Shivagale Ibrahim: Nitaongea kuhusu dimu.

Com. Kavetsa Adagala:  (Luyha dialect) Imbula ikola liyoka kandi munyi mwosi mukola liyoka, nimuyanza chiling’

ani. Nimuyanza chiling’ani.

Shivagale Ibrahim: Mapendekezo yangu yako hivi, watoto ambao wangulikana ni mayatima lazima wapewe dimu ya bure
kuanzia Primary hedi univergty. Yapili watoto kama hao ambao ni yaima lazima Serikdi ichukue jukumu ya kuwapa hawa
watoto kazi, ili waweze kujenddesha baada ya masomo yao. Tatu — scholorship board wae ambao wanapeana foreign
scholarships lazima tuwe na pand ambayo inaweza kuchunguza mgina ya wau ambao wanafaa waende nga’mbo kwa
masomo. Kwa sababu kuna mambo ambayo wakimpa Director fulani anachukua watu kutoka kwao lazima tuwe na pandl.

Com. Kavetsa Adagala: Enddea tumeshaandika hiyo.

Shivagale | brahim: Okay, tenadimu lazimaiende sawa, nanafad za kazi S0 watoto kupewa masomo fulani ambayo hawezi

kuwasaidiawanafunzi baada ya kumdiza masomo.

Com. Kavetsa Adagala: Endelea.

Shivagale lbrahim: Latatu lazima tena mtu angpomdiza course apate kazi 9 vizuri watu wanapewa course, na baada ya

kumdiza course wanakaa bure. Lazima Kenya iwe imebuni kazi ndio watu wapate course hizo.

Com. Kavetsa Adagala: Endelea

Shivagale Ibrahim: Yamwisho.
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Com. Kavetsa Adagala: Wananchi tafadhdi nyamazeni kama umechoka enda nyumbani, kazi yetu ni ngumu sana na
mnafanyangumu zaidi. Kama umechoka enda nyumbani tafadhdi tuage uende. Kama unaketi hapa, please shut up.

Shivagale Ibrahim:  Ingine kuhusu pengine ofid ya Presdent — lazima rais awe na kazi moja  Kazi zingine zipewe watu
wenging, one person one job. Ingine kuhusu mambo pengine ya mgeshi uteuzi wa watu kuwa viongozi — lazima tuwe na
Coundl madum ambayo inaweza kuwa hata kuanzia hata kwa kiwango cha tarafa mpaka hata kwa province, wachague wague
ya kwamba huyu mwana-jeshi anegahili kupandishwa cheo. So mtu kiongoz fulani kuchukua kiongozi fulani kwa sababu
anatoka kwa jamii yake. Kuhusu pengine mambo ya wetu kuteuliwa kwenda kama mabaozi, lazima huyu mtu amehitimu kazi
ambayo ingpatana namambo ya foreign affairs. So mtu kuchagua watu kulingana na Katiba, kwa hivyo kazi zote zifustane na

uteuzi.

Kuhusu mambo ya mashamba, ningependekeza ya kwamba mtu akiwa ana shamba ambayo hafanyi kazi anyang’ anywe hilo

shamba ligawiwe watu ambao wanauwezo. |lasvyo dipe kitu kama tax on that free land, that is not worked on.

Ingine kuhusu pengine mambo ya palig; lazima polis anapopata mafunzo ya kuwa pengine traffic-police, awe watu wamemjua

ya kwamba ni mtu ambaye anaweza kujua mambo ingine.

Com. Kavetsa Adagala: Pendekezo.

Shivagale Ibrahim: Pendekezo ni ya kwamba watu ambao ni traffic commandant wawe ni watu ambao wamegua kazi 9 wetu
ambao wanapata rushwa. Jns watu wanafanya ungpata mambo kama gai zinapatikana kwa sababu ya rushwa.

Charles Chavene: (end of tape 5).

Charles Chavane: Rushwa; jinzi watu wanafanya unapata gdi zimepatikana kwa sababu ya rushwa

Com. Kavetsa : Endelea

Charles Chavane : Kuhusu mambo ya Mbunge ningependekeza ya kwamba Mbunge anapo teuliwa lazima awe angjua, kama
n kitu gue, awe anatembea kwa Sub location yake akijua shida za watu wake. Kwa sababu wengi wao wanakaa Nairobi
hawgi huku wanapewa nyumba huko Nairobi, tena Sku hiz na skia wamepewa offis huko Nairobi. Hizo offis zao ziwe hapa

sub location leve ndio wajue shida za watu wao.

Watu wenyewe wa sub-location ndio wanatakiwa wawe wanampa mbunge mgina ya watu ambao wanatakiwa wasaidiwe.
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Kusiwe na mtu mwingine wa kusema (mimi nafanya kama kumuandikia Mbunge mgina ya watu ambao wanataka kazi, huyu

akuwe Secretary hapana). Watu wawe wakikaa Baraza na kusema mtoto wa fulani anadtahili kazi. Néfikiri hiyo ndio yangu.

Com. Kavetsa Adagala: Kazi ya Mbunge ni kupatia watu vibarua?

Charles Chavene: Kazi ya Mbunge anaweza kuteta.

Com. Kavetsa Adagala: Fikiria hivo kazi ya Mbunge inafaa iwe nini: Hdafu utatuandikia one page then the defination of the
work of the MP. Asante. William Kitungilu?

Interjection: Rain.

William Tungilu: Nasema mtu akiua mwingine na yeye pia anauliwva. Mwanamke akitoka kwa bwana yake na akae miaka

nying huko nje asrundi tena kuambia bwana yake ai wagawanye mdi. Yule bibi, bwana yake amdeta ndio watakaa na yeye

naagawe mdi. Lakini watoto watapata mdi ya baba yao.

Kwa sababu wanawake wengi wanaenda na bandu wanaenda kutanga tanga huko hdafu wanarudi nyumbeani.

Com. Kavetsa Adagala: Kwanin baba achukuwe watoto nad mama?

William Tungilu: Kwanin yeye ditoka kwa bwana yake na hakuwa amefukuzwa akaenda kutanga tanga? Mtu akinyanganya
mwingine vitu na nguvu sheriani afungwe miakaming ndani yajelaamaaulliwe. Swezi kata miaka, Judge ndiye ataamua.

Com. Kavetsa Adagala: Judge ametutuma kwa wewe utuambie?

William Tungilu: Mtu akishika mwingine kwa barabara ashikwe naafungwe maisha. Tunataka kuishi na amani mtu mwenye

kuvunja nyumba ya mwingine ashikwe na auliwe.

Com. Kavetsa : Asante mzee. Na hilo lamwisho.

William Tungilu : Hayameoni yangu ni hiyo.

Com. Kavetsa : Asante. Thomas Toweti. Avandu vatikaye nimuyanza, namuve Ivogoli vandu va mutikaye

avatamolomi namumbe Ivogoli mulwakavaka. Sgila ndi kumala dave, muhulili, mukusalili ni ka Nyasaye, nimuyanza

namumbe Ivogoli. Okay I-report yalakatse hanu mulakasome, |-Conference ilavehomulatumikili, nimuyanza namumbe
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Ivogoli na kumolome. Haya sande Nyasaye amugasitsi.
Interjection: Ran.

Hon. Musalia M udavadi .(inaudible)

The meeting ended abruptly due to heavy rains. No prayer.
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