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Present

Com.         Pastor Zablon Ayonga  
Com.        Dr Abdirizak Nonow                                
Com.        Mutakha Kangu

Secretariat Staff in attendance
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Samuel Wanjohi        -        Programme Officer 
Hellen Namisi                -        Asst. programme Officer
Grace Gitu                -        Verbatim recorder
Charles Ekisa                -        District coordinator

The meeting started at 10.00am with Com. Pastor Ayonga in chair.        

Mr.  Charles  Angesu  Ekisa:  The  district  Commissioner  Teso  the  OCPD  Teso  chairman  Teso  county  council,  chairman

Malaba Town council,  the leaders  other  leaders  of the district  mama bibi na mabwana  hamjambo.   Nafikiria  tuanze  mkutano

wetu kwa maombi tuweke mungu mbele yetu asubuhi ya leo.   Tafadhali  Reverend  Lawi  Emukule  kama  unaweza  kutuwekea

mbele ya mungu tafadhali tusimame. 

Rev  Lawi Emukule: Natuombe;  Baba Mwenyezi Mungu muumba wa vitu vyote na hasa muumba wa mtu aliyefanana nawe

na akawa na akili kama yako.  Baba tuna kushukuru tunakutukuza kwa ajali ya wema wako umetupa siku hii siku nzuri katika

wilaya hii ya teso na kwa jamii yote ya teso.  Mungu tume kuja pamoja kukutana na Commissioners wako ambao umewatuma

kwa ajili ya nchi yetju na kwa ajili yetu mungu ni wewe uliye tangulia  ukandika amri kumi na katika amri kumi mungu ulijumlisha

mambo  yote  yanayio  husu  mwanadamu  katika  dunia  hii.   Na  kutokana  na  hayo  amri  kumi  mungu  ulijumlisha  mambo  yote

yanyohusu mwanadamu kuhusu dunia hii. Na kutokana na hayo  amri kumi mungu mwanadamu amejijenga na ameendelea.   Na

hata wakati huu tuko mbele yako kwa ajili mungu tunataka kuendelea.  Tunaomba wape hawa viongozi hasa mwenyekiti akayo

ongoza mkutano huu na Commissioners wengine na wasemaji wa jamii hii ya teso ili kwamba mungu yale yote tutakayo sema

yawe ya manufaa kwetu na jamii itakayo kuja na hata kwa maisha yetu yote tukitakapo ishi hapa duniani. 

Mungu uliyahidi ukasema  chochote utakacho omba kwa imani utatupa na imani yetu ni kwamba  bwana utaongoza inchi yetu

na utaongoza watawala wetu na katiba hii utakao uyandika mungu itakuwa katiba itakayo leta amani na umoja katika nchi yetu

ya kenya.   Na  tuna omba hayo  tukiwa  na  imani  utatufanyia  kwa  mapenzi  yako.   Na  nina  omba  yote  ya  fike  kwako  bwana

katika jina la yesu kristu aliye bwana wetu.  

Mr. Charles Angedu Ekisa  Hamjambo tena mimi kwa majina ninaitwa charles Angedu mimi ndio district  coordinator  wakati

hii ya Commission najua ya kwamba tumekua tukikutana mara mingi kwa kazi  hii  kwanzia  wakati  wa  elimu  mpaka  wa  sasa.

Kwa leo tuko na shughuli muhimu vile mnavyo jua kwamba Commissioners wetu wako hapa kuchukua maoni yetu kuhusiana

na yale ambayo sisi kama wana Kenya tunge penda iwe au yawe katika katiba mpya tunayotaka kuunda.  Na  kwa sababu hiyo

sisi wote tume kusanyaka hapa na ninge wawomba kwa siku ya leo iwe tu ni kwa sababu ya hiyo ndio tume kusanyika hapa ili

kukamilisha kazi  hiyo.   Ninge  omba  nyinyi  kwamba  kuna  programme  kidogo  hapa  wale  ambao  hawajapata   tafadhali  kuna

mmoja wetu anapeyana programme ya siku.  Na nilikuwa nataka tu kuwambia ya kwamba kutakuwa na nafsi kwa wale ambao

wako tayari kutoa maoni yao.   Natumai kwamba kila mmoja atapata  nafsi lakini tumeonelea kwamba tungekuwa na utaratibu

fulani ambayo imewekwa katika programme hii.  
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Tumeweka hio utaratibu katika hiyo programme na tutaifuta hivyo.  Pengine tu kuanza ingekuwa vizuri tupatie wenyeji ambao ni

Malaba town council wangetuanzishia programme hii.  Sitaki nisome hayo yote kwa sababu yako katika mandishi,.na pengine

kwa  kifupi  tu  kwa  sababu  tuko  hapa  kwa  sababu  ya  kurekebisha  katiba  yetu  katika  wilaya  teso  tumesaidiana  vilivyo  sana

katika  hii  kazi  pamoja  provincial  administration  yetu  katika  hali  na  mali  tangu  mwanzo  mpaka  wakati  huu  tuko  na  district

Commissioner wetu hapa ametusaidia kabisa.   Na  vile  tulivyo  endesha  mambo  ya  elimu  kwa  rahia  civic  education  hiyo  kazi

iliendelea  vizuri  tuliweza  kufikia  watu  karibu  elfu  kumi  katika  katika  mikutano  zetu  na  tunatumaini  ya  kwamba  hiyo  elimu

imewaweka katika hali nzuri ya hii leo nyinyi kutoa maoni yenu vilivyo.  Na  ukipata nafasi tafadhali yakuja hapa mbele tafadhali

uweze kuja hapa mbele ninge omba kwanza kabisa ujitambulishe useme wewe ni nani ikiwa una pengine wewe ni msimizi  wa

shirika fulani uweze kutaja hiyo shirika ili ijulikane waziwazi kwamba maoni yale ambayo unaenda kutoa ni pengine ni maoni ya

kikundi fulani ijulikane waziwazi hivyo.  Kama ni maoni ya wewe binafsi useme hivyo ni maoni binafsi.  Na  ninge omba kwamba

tafadhali  maoni  haya  tuweze  kuweka  katika  ile  hali  ya  kuwa  wazi  sio  kuanza  kupiga  story  kando  kando  sema  vile  wewe

unafikiria ili ieleweke maramoja.  Tume elewana hivyo? Ndio.   Na  ikiwa mmoja wetu anapeana maoni yake tafadhali tumpatie

nafasi  sio  kwamba  vile  mtu  amesema  sio  vile  wewe  unafikiria  ni  vile  yeye  huyo  mtu  anavyo  fikiria.    Na  sisi  wote  kama

wanakenya tupeane nafsi kila mmoja aweze kutoa yale yote yeye ako nayo kwa roho.   Na  sitaki kuchukua mda mwingi ninge

karibisha mwenyekiti wa  kamati  ambayo  imekua  ikiendesha  mambo  ya  urekebishaji  wa  katiba  katika  district  yetu.   Mnajua

kwamba hiyo  kamati  iko na watu kumi wamekua wakienda kila pahali katika district  yetu  wakati  hii.   Tafadhali  ninge  patia

chairman wetu wa CCC nafsi aseme neno moja ama mbili.  Tafadhali  karibu .

Commissioners wetu ambao ni wageni wetu wa siku, bwana district  Commissioner wetu ambaye yuko pamoja nasi,  wenye kiti

wa Malaba town council wenye hall hii teso count council ambao tuko pamoja nao halafu viongozi wote kwa jumla ambao tuko

pamoja nao alafu viongozi wote kwa jumla ambao tuko pamoja na viongozi wa kinyumbani hapa na sehemu fulani fulani alafu

baba Emori Mori ambaye yuko pamoja nasi kama viongozi wa hapa. langu litakuwa jambo fupi kabisa.  Kwa sababu yake siku

ya leo si ya committee yetu, siku ya leo ni yenu, yaani siku ya wakaaji  wa Teso district  kupeana maoni yenu. Kwa hivyo kwa

ufupi Commissioners langu ni kuwakaribisha hapa uwe uhuru na uwe tayari kusikiza maoni yetu,  pengine  maoni  yetu  mengine

yatakuwa makali au rahisi au namna gani  na  ninavyojua  nyinyi  ni  watu  ambao  mumepitia  maoni  mbali  mbali  katika  jamuhuru

yetu, we have a feeling you will accommodate everything as it will come.

Kwa hivyo kwa upande huo na kwetu sisi kama wenyeji wa nyumbani, huu ni wakati  wetu ambao ni maalum kabisa,  ambao ni

lazima tupeane maoni yetu yote kwa sababu kesho tusije tukaseme pengine tulisahahu hii, pengine tungepeane hii kwa sababu

itaingishwa  kwa  Sheria  mabo  twajua  sote  itatusaida  kwa  wakati  huu  na  vizazi  vijazo.  Kwa  hivyo  kwa  hayo  mengi  ambayo

nimeyasema  kwa  sababu  tunawakati  uliomfupi,  langu  tu  ni  kuwashukuru  kwa  kuja  na  kwa  sasa  nitarudisha  hii  jambo  kwa

bwana District Commissioner wetu ambaye atakuja  kuwakaribisha  Commissioners  wetu  pamoja  na  wengine.  Bwana  District

Commissioner.
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Bw. D.C: Asante sana bwana Chairman, Commissioners,  ambao mumekuja hapa leo,  ma ofisa wezangu  wa  serikali  viongozi

wa tabaka  mbali  mbali, Hamjambo. Kazi yangu ni fupi sana,  leo nikukaribisha Commissioners  kuja  hapa  kwetu  tunashukuru

mumepata nafasi ya kuja ili kuchukua maoni ya viongozi na wananchi ili kushiriki katika marekebisho ya Katiba.  Langu muhimu

zaidi  ni  kuwaomba  wananchi  na  viongozi  ambao  wako  hapa  leo  siku  hii  kweli  ni  yetu,  ma  Commissioners  wako  hapa  ili

tuwapatie maoni yetu lakini yangi ni kuongea kuhusu utaratabu. Mara kwa mara unakuta tunajirudia rudia sana mp-aka  mwisho

tunakuta  tunafika  saa  kumi  na  mbili  na  yale  ambayo  tumezungumzaq  pengine  ingemaliza  ma  saa  mawili  Matatu.  Kwa  hivyo

mwezako akizungumza  huna  haja  kurudia  tena  kusema  mimi namuunga  mkono  unarudia  yale  amezungumza  tena.  hiyo  huwa

inamaliza wakati mwingi sana. 

Kwa  hivyo  tafadhali  tujaribu  kuongea  yote  ambayo  tuko  nayo,  mwingine  naye  aongee  yake  tumpatie  heshima  badala  ya

kumuambia wewe kaa, hiyo pia inapoteza wakati. Kwa hivyo tuheshimiane na tuongee yale tuliyo nayo tusirudie. Hiyo itatupatia

nafasi ya kuongea mengi zaidi na kuuliza maswali baadaya kwa sababu kulingana na programme hii ni vipindi viwili. Kuna wale

ambao  wameeandika  wako  na  memorandum  tofauti  tofauti  na  wengine  ni  wale  ambao  watapewa  maoni  yao  ya  kibinafsi

wakisimama  ambao  haikuandikwa.  Tukichukua  muda  mrefu  kuongea  mambo  ya  yale  maoni  ambayo  yameshaandikwa  wale

ambao  wana  maoni  yao  ya  kibinafsi  hawatapata  nafasi.  Na  kama  umekuja  memorandum  yako,  tungekutazamia  utupatie  ile

tunaita executive summary. Kama ni page kumi utusomee page mbili peke  yake ambayo umeandika  kando  kuhusu  document

yote. 

Commissioners  hawa  kazi  yao  ni  kusoma  hiyo  yote  kwa  hivyo  leo  watachukua  hayo  maoni  wataenda  nayo  lakini  ukisema

unataka usome page ishirini. Tarifa ya habari yenyewe ni dakika kumi na tano,  na wewe sasa  kama utaongea nusu saa  na tuko

wengi unafikiri tumaliza kweli leo. Kwa hivyo tafadhali kama uliandika tunaamini kuwa wewe zile page zako hamsini si ni wewe

uliandika,  kwa  nini  zikushinde  kuongea  kwa  dakika  tano?  Si  zako  basi  kwa  sababu  kama  ulichukua  kalamu  na  karatasi

kuandika ukurasa hamsini you should be able to summarise it for us.  yangu ni hiyo tu, ni kuwaomba ili tuweze  kusikiza  wengi

zaidi kuliko kusikiza wa tatu na siku imeisha.

Commissioners  mimi  yangu  ilikuwa  ni  hayo,  muwe  huru,  be  as  free  as  possible  kwa  sababu  it  is  not  every  day  the

Commissioners  will  get  an  opportunity  to  come  down  here.  pengine   bwana  chairman  kulikuwa  na  oversight  kidogo  kwa

sababu hapa ni kwako nyubani lakini nitakupatia nafasi utukaribishe tena kwako zaidi lakini usilete hotuba. 

Samson  Olubayi:  I  don’t  know  whether  I  am  expected  to  present  my  memorandum.  Asante  sana.  Waheshimiwa

Commissioners  ambao  wako  hapa  nasi,  District  Commissioner  wa  Teso  OCPD,  chairman  wa  Malaba  Town  Council  sisi

wananchi   kwa  jumla  Hamjambo.  Mimi  ningependa  kwa  niaba  ya  wafanyikazoi  wa  Malaba  Toown  Council,  councillors  na

wakaaji wote wa Malaba Town Council kirasimi kabisa kuwakaribisha nyinyi nyote hapa haswa Commissioners wetu,  tunajua

Commissioner Mutakha hapa is not there first time they  are coming here, today is their third time if I am nor wrong. Kwa hivyo

ningependa  kusema  karibuni  Malaba  Town  council  na  Malaba  Town  council  ni  karibu  seshemu  moja,  is  a  quarter  of  Teso
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district. Kwa hivyo mjisikie nyumbani na we wish that tutakaa hapa mpaka pengine kesho, karibu sana. Asante. 

Bw. D.C: Asante Bwana Chairman. Kuna kiongozi mwingine hapa atasema mimi sipendi yeye na mimi napenda kila kiongozi.

Bwana Chairman amuka tu na wewe uonekane wa county council. Huyu ni Chairman wa County Council.  Sasa  unajua ukipatia

Town  Council  ukiwacha  County  Council   wanasema  “mimi  najua  tu”  .  kwa  hivyo  ningependa  kurudisha  kifaa  hiki  kwa

coordinator ili tuendelee na taratibu yetu asanteni sana. 

Mr.  Charles  Angedu  Ekisa  :  Thank  you  very  much  District  Commissioner  Teso.  Sasa  wakati  huu  nitakaribisha

Commissioners wetu waweze kuchukua nafasi hii kuendesha programm ya kuchukua maoni yetu. Tafadhali.

Com  Pastor  Ayonga:  Kwanza  nimetaka  kuwashukuru  nyote  kwa  kufika  kwenu  hapa  leo.  Na  mushkuru  bwana  DC  na

viongozi  ambao  wametukaribisha  katika  hall  hii  na  jinsi  ambavyo  mumefika  kwa  wingi  naona  jumba  kimejaa  na  wengine

wamesimama  kule.  Na  kwa  hivyo  kwa  niaba  ya  Commissioners  ambao  tuko  hapa,  nachukua  nafasi  hii  kwanza  kwa

kuwasalamu nyinyi nyote, Hamjambo?  Ningalijua lugha ya Kiteso ningewasalimu kwa Kiteso lakini nafikiri at the end of the day

I would have asked na nijue wateso wakisalimiana wana salamiana aje?  Mbona huyu Mutakha Kangu hata Kiteso kinamshida

na amakuwa hapa  mara  tatu.  Lakini  mimi nitafanya  bidii  at  the  end  of  the  day  nitawaambia  kwa  heti  kwa  Kiteso.  Sasa  sisi

tumefurahia tumekuwa, we have zbeen looking forward for the day that we are to come here. wengine wetu this is a first time to

come here lakini tunajua tuko kati ya ndugu na dada wetu wenzetu. 

Na  bila  kupoteza  wakati  nataka  kwanza  niwajulishe  wale  tulio  nao.  Kwanza  mimi ni  pastor  Zablon  Ayonga,  ni  one  of  the

Commissioners na nitakuwa mwenye kiti wa kikao hiki cha leo. Kando mkono wangu wa kulia nina Dr.  Nunow, Commissioner

yeye  atakuja  kuwapa  salamu  zake  ambazo  zinatoka  North  Eastern,  mnaona  kule  ni  mwisho  wa  Kenya  na  hapa  ni  mwisho

mwingine wa Kenya,  sio? Kwa hivyo leo yeye ataleta salamu zake ni nzito kwa maana pia zimetoka mbali na nitakuja kumpa

nafasi  awasalamie.  Na  commssioner  Mutakha  Kangu  yeye  ameshakuwa  akiwasalimia  lakini  kila  wakati  napata  salamu  zake

zinakuwa mpyia kila wakati. Na leo vile tuko Teso District naye nitampa nafasi awasalamia. 

Na ninao pia wafanyi kazi  kutoka  secretariat  yetu  ambao  wako  hapa  ambao  wana  kazi  ya  muhimu sana  sana.  Wapi  ndugu

Wanjohi? Huyu mnamuona huyu Wanjohi huyu ndio mkubwa wa mambo njisi yanavyo endelea. Yeye ni Programme Officer, na

Programme  Officer  ana  mambo  ambaye  anaangalia.  Wapi  lile  lijitabu  lako  la  kuweka  memorandum?  Munaona  folder  hiyo

kqwa wale ambao mna memorandum, mnaona hata imeandikwa Amagoro, maana ya Amagoro ni nini? Ni forest,  okay,  na sisi

ina maana yake kwa lugha yangu. Sisi inamaanisha ni miguu, moja tunaita okogoro  ikiwa mbili tunasema Amagoro.  Kwa hivyo

mambo yana kuwa tofauti from time to time, unajua kugha zunapitana. Kwa hivyo yeye atakuwa akifanya kazi ya kuandikisha

unapo toa maneno yako,  ukimaliza  hapa  kutuambia  tutakuambia  enda  kule,  kule  unaenda  kujiandikisha.  Memorandum  yako

utai-register  kule  na  utaweka  kidole  ya  kuthibitisha  ni  yako.  Halafu  tuna  wasichana  wawili  hapa,  ambao  pia  mmoja  wao

anaandika na mwingine ana kuile chombo cha kushika, kanda ile ya kushika maneno, leo hakuna neno la mtu litakalopotea hata
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moja,  hata  mkiona  Bwana  Mutakha  haandiki  au  si  andiki  au  Dr,  Nunow  handiki,  usije  ukafikiri  mbaona  mimi  nilipokuwa

nikiongea ninaona hawaandiki kitu . 

Hawa watu kweli  wamechukua  maneno  yangu?  Sisi  kile  chombo  ndicho  chenye  maana,  hata  ukikohoa  leo,  kikohozi  chako

kitachukuliwa  na  siku  ingine  ukienda  kukana  kwamba  si  wewe  uliosema  tunasema  lakini  nani  huyu  alikuwa  anakohoa,  si  ni

wewe kwa hivyo tuna kitu ambacho kitakunasa vizuri sana na kwa hivyo tunapokuambia ukifika  hapa  tunasema  sema  majina

yako, si kwamba hatukuona jina lako latika maandishi hapa, tunataka jina lako liingie katika kile chombo kinacho nasa maneno.

Kwa hivyo hawa dada wawili watanasa maneno, wataandika maneno. 

Nitawapa  hawa  ndugu  zangu  nafasi  wawasalimu  ndipo  niwaambie  kiti  kingine  ambaco  tunaenda  kufanya.  Kwanza  pengine

tungeleta zile salamu ambazo zimetoka mbali sana kwa maana pengine zinamvunja mgongo mbona azidi kuwa na mzigo. Let me

make it easier for hime. Dakitari, salamia watu toka North Eastern.

Com.  Dr.  Nunow:  Asante  sana  Commissioner  Ayonga,  wananchi  wa  Teso,  salama  Aleikum?  Yoga?  Asanteni  sana.  Tuna

furaha sana kuwa nanyi na nafikiri kwa upnasde wa tume wa kurekebisha Katiba tunaangalia kuchukua maoni yenu kama mtu

ambaye anaenda kuvuna shamba,  harvesting. So vile tumekuja ku harvest  views zenu tuna matumaini  tuwe  na  pamba  harvest

leo, harvest ambayo ni kubwa hamna mmea moja ambao itakuwa itakosa kupeana zao. Si ndio? Asanteni.

Com Mutakha Kangu: Watu  wa  Teso  Yoga?  Yoga?  Mzee  unaona  najua.  Mnajua  huyu  mzee  nilimuambia  wakati  tulitoka

upande  huu  wakimbie  wakaona  wanataka  mahali  pa  baridi,  wakasonga  huko  wakaharibu  lugha.  Si  mnajua  waluyia  wanaita

miguu amagulu na hawa wanaenda huko wanasema amagoro. Asante. Basi siku ya leo ni yenu tutasikiza nyinyi. asante sana.

Com  Pastor  Anyonga:  Nitamuuliza  Commissioner  Kangu  aweze  kutuambia  taratibu,  kila  pahali  ambapo  watu  wanaenda

kufanye kazi wanataka wajue taratibu,  wajue huu ndio mwisho ,  huu ndio mpaka unachotakiwa  kufanya.  Tumetaka  atuambie

taratibu  njisi  ambayo  mungeweza  kufanya  ili  tuwe  na  njia  moja  ya  kufanya  vitu,  tusije  tukakosea  kwa  maana  leo  si  siku  ya

kuuliza maswali, tulipokuwa tukifanya Civic Education tuli expose our selves to questpiopns  and  answers.  Leo  tumekuja  jinsi

ambavyo  Dr.  Nunow  amesema  to  harvest.  Unapo  enda  ku-harvest  wakati  wa  kulima,  kupanda  sasa  unaenda  kukata  na

kuweka kikapu. Sasa tunataka kuwaambia njisi ya kukata na kuweka kikapuni. Ningemuuliza ndugu Mutakha Kangu atoe  yale

maelezo ya taratibu njisi ambavyo tutafanya na ninaamini sisi sote  tutafuata hizo taratibu kwa maana  zinatusaidia  kwa  kufanya

upesi na kufanya more efficiently. 

Kitu kingine kabla sijasahahu. Nataka nyote mkumbuke kwamba hapa leo hatukuja mkutano wa siasa.  Tumekuja katika jambo

ambalo ni a very serious matter. Tumekuja kukusanya maneno ya maana yatakayo tusaidia kutengeneza au kurekebisha Katiba

yetu ambayo ndio maisha yetu, ambayo ndio kipawa tutampa watoto  wetu  na  wajukuu  wetu  na  vizazi  ambavyo  viko  mbele.

Ningeomba hivi ndugu zangu na dada  zangu  wa  Teso  kwamba  hakuna  kupiga  makofi.  Mkienda  kotini  mnapiga  makofi?  Na
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ikiwa mtu amaesema jambo na limekuchoma kwa roho,  pia tumetaka upoe tu, hayo ni maoni yake.  Mwingine  atakuja  aseme

hata kitu unasema moyoni unasema upuzi mtupu, lakini upuzi mtupu huo ni wa nani, ni wa yule. Kwako ni upuzi kwake si upuzi.

Kwa hivyo tuheshimiane vizuri na tukiheshimiana tutafanya  haraka.  Utaona tunakwenda haraka na kila ambaye amekuja hapa

atahudumiwa vilivyo. Kwa hivyo ndugu klangu nataka kwa kifupi utoe taratibu kabla sijaanza kuita watu kutoa maoni.

Com  Mutakha  Kangu: Asante  Commissioner  Ayonga.  Nitaenda  kwa  haraka,  mradi  wa  leo  ama  mkutano  wa  leo  ni  wa

kuchukua maoni ya watu wa Amagoro, tutakuwa na mikutano tatu, leo tuko hapa, kesho tutakuwa Alupe na Jumatatu tutakuwa

Amakura. Watu wa Amagoro constituency mumepatiwa 3 venues. 

Now tukichukua maoni nyote mnajua wa Kenya walisema wanataka Katiba yenye imetoka  kwa  watu  wenyewe.  Kwa  hivyo

tunataka  kuchukua  maoni  kwa  kila  mtu,  iwe  wazee,  wamama,  vijana,  walemavu,  kila  mtu  na  kila  mtu  apatatiwe  nafasi  ya

kujielezsa na vile pastor amesema hakuna haja ya kukanusha yale mwezako amesema kwa kuopiga kelele, unatulia, nafasi yako

ikifika  taweza  kusema  hukubaliani  na  yale  mwenzako  alisema  na  wewe  unasema  iwe  namna  hii.  Hivyo  ndio  tutaenda  sawa

sawa.  Na  sababu  ingine  ya  muhimu ni  kwamba  ni  ikiwa  mambo  imekufurahisha  unapiga  mikono  ama  haikufurahishi  unapiga

kelele,  utaweza  ku-  interfere  na  ile  recording  yenye  tunataka  tunase  sauti  ya  kila  mtu  anazungumza,  ndio  baadaye  tukikaa

kuchunguza maneno tunaweza sikiza yote yenye ilitoka teso.  Kwa hivyo tuonyeshe heshima, tuionyeshe tolerance ndio kila mtu

ajieleze vile anataka. 

Jambo la pili  ni kwamba mkutano huu ni mkutano wa Tume ya kurekebisha Katiba, si mkutano wa Bwana DC,  si mkutano wa

Town council chairman, ni mkutano wa Commission na kwa hivyo kila mtu ajisikie uhuru asunumze yale anataka  kuzungumza

bila uoga.  Kwa sababu kwamba DC yuko hapa,  isikufanye ufikirie nikisema hivi bwana  DC  ataniuliza  nilikuwa  nikisema  nini.

Huko uhuru, usiogope Bwana Chief yuko hapa ama sub chief hata naye Chief asiogope DC yuko hapa,  ni mradi wa wa Kenya

wote walikubaliana kuna shida vile tunaendesha maneno yetu kwa hivyo tuchunguze tujue shida yenyewe ni nini, na suluhisho ni

nini. Na ikiwa unakuja na maneno na urudi nayo nyumbani kwa sababu umeogopa hautakuwa unasaidia kusuluhisha shida.  Na

Bwana DC na watu wa serikali wote tumekuwa tukiwasiliana nao na wamejua so they will not cause you any problem, tupatie

maneno yako.  Hata ukitaka kusema we don’t want provincial administration, just say so kwa sababu hayo  ndio  maoni  yako.

Usiwe na uoga and DC has assured us on that.

Now jambo la tatu ni kwamba maoni tunachukua kwa sehemu tatu.  Namna  ya  kwanza  ni  wale  wako  na  maandisha,  written

memorandum na hawataki kuongezea ama kuzungumzia hiyo maandishi. Unakuja pole pole kama uko na maoni ya  aina  hiyo,

unapeana  pale,  kuna  register  wataingisha  jina  lako,  utaweka  sahihi  na  ikiwa  unataka  kuenda  unaenda,  ikiwa  unataka  kukaa

kusikiza wengine unakaa unasikiza unakimia, hiyo ndio sehemu ya kwanza.

Namna  ya  pili  ni  kwamba  kuna  wale  wako  na  maandishi  lakini  wanataka  kuyazungumzia  ama  kuyaelezea  hayo  maandisha.

Tutawapatia nafasi utakuja hapa mbele na uweze kuelezea hayo maandishi na si kusoma yote vile amesema, nikuulika yale ya
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muhimu kwa  sababu  mwishoe  tutasoma  hayo  yote  na  tuweze  kuelewa.  So  utapatiwa  nafasi  ukimaliza  tena  unaweka  sahihi

palena unapeana hayo maandishi hapo.

Namna ya tatu ni watu wenye hawana maandishi yoyote na hao ndio tunasema lazima wapate  nya kuzungumza leo kwa sababu

tukienda  bila  kuwasikiza  hatutakuwa  na  kitu  tunaenda  nao  na  hao  pia  nao  watakuja  hapa  mbele  waeleze  mambo  yenye

wanaeleze tunaandika inanaswa na mtambo wa kunasa sauti ndio itachunguzwa tujue itakuwa namna gani. 

Kwa  wale  wako  na  maandishi  na  wanataka  kuyazungumzia  tunaomba  ujaribu  tutakupatia  dakika  tano  ku-highlight  the  main

issues in  the  memorandum.  Kwa  wale  wenye  hawana  maandishi  tunawapatia  dakika  kumi  ya  kuzungumza  yale  wako  nayo.

Lakini  tuna  discretion.  Tunaweza  anagalia  mtu  tuone  huyu  ni  opinion  leader  na  amebeba  maneno  ya  watu  wengi,  tunaweza

muongeza muda aelezee sawa sawa kwa sababu pengine anaeleza kwa niaba ya wengine na saa  ingine tena mapema tunaweza

ona watu  hawajakuwa  wengi  tunaweza  ongeza  muda.  Lakini  muda  ikianza  kuishi  inaanza  kufika  jioni,  inaweza  tubidi  tuanze

kupunguza  muda  kwa  sababu  tunataka  kusikiza  kila  mtu.  na  tena  baada  ya  wengi  kusungumza  itafika  kiwango  uone  yale

ulikuwa unataka kuzungumza yamesha zungumzia, hakutakuwa na haja kila mtu akuje kurudia the same thing. Unaweza kuja to

gove  what  has  not  been  mentioned  ama  kupeana  a  different  perspective  ya  yale  yamezungumziwa  so  ndio  tuweze  kuenda

haraka na kupatia kila mtu nafasi. So hiyo muangalie halafu you note mjue itakuwa namna gani.

Mkutano haswa unatakikana uanze saa  mbili na unaisha saa  kumi na mbili isipokuwa tumechelewa leo kidogo lakini tutajaribu

kuenda tuone itakuwa namna gani. 

Ukimaliza kuzungumza, sisi tutakuwa na swali moja ma ambili ya kufafanua yale umetuelezea na ikiwa uko na majibu utapatia,

ikiwa ni jambo ulikuwa haujafikiria si lazima ujibu, unaweza kutuambia si kuwa nimefikiria but tunaweza kuul;iza swali na uone

itakuwa namna gani. 

Na mwisho ni lugha, tulisema hii ni Katiba itatoa maoni kwa watu,  watu wenyewe watengeneze kwa hivyo tukasema hatuwezi

kupatia watu nafasi na tena tuwanyime kwa kusema zungumza kwa lugha fulani, kwa hivyo tunasema  uko  uhuru  kuchagua  ile

lugha  unataka  kutumia,  unajua  itakuwezesha  kujieleza  sawa  sawa.  Ukitaka  kuzungumza  Kiingereza,  ukitaka  kuzungumza

Kiswahili  ,  ukitaka  kuzungumza  kiteso,  uko  na  uhuru  kuchagua  ndio  ujieleze  sawa  sawa.  Hatutaki  urudi  nyumbani  ukisema

nilikuwa nataka kusema hili lakini lugha yenye walisema mimi sikuweza kueleza hii  kwa  Kiswahili.  Sema  tu  ile  lugha  unataka,

ikiwa ni Kiteso tutapata mtu aweze kututafsiria tuelewe unasema mambo ga/ni.

Mkiingia pale nje kuna mahali ya kuandikisha majina, orodha imewekwa hapo,  tutajaribu kufuata  hiyo  orodha  ingawaje  kuna

wale  tutaanza  nao  kwa  programme  lakini  baada  ya  hiyo  tunarudi  kwa  orodha,  tunafuata  vile  watu  wamekuja,  wale

wametangulia  tunawatangulia.  Lakini  tena  hapo  tuna  discretion,  tunaweza  kaa  hapa  tuone  kuna  mzee  anaanza  kuchoka  na

hatutaki aende na wisdom yake nyumbani, tunaweza patia yeye nafasi turuke wengine. Pengine watoto  wanataka kurudi shuleni

tunaweza  kuwapatia  nafasi  wamalize  waende  ama   wa  mama  tunaona  wamebaki  nyumbani  baada  ya  kutengenezea  nyinyi
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chakula tena wanataka  watangulie  huko  kutengeneza,  tunaweza  sema  tupatie  wa  mama  priority  wamalize  waende.  So   hiyo

discretion iko. Kwa hivyo hayo ndio nilikuwa nataka kuleza tuanze mkutano. Asante.

Com Pastor Ayonga: Asante Commissioner Mutakha. Hebu hii microphone iwekwe kule.  Nadhani mumeshapata maeleze juu

ya taratibu ambayo tutafuata na hebu tujaribu  kufuata  hiyo.  ikiwa  utakuja  hapa  mbele  na  nimekuambia  saa  yako  imekwisha,

tafadhali utii. Kutii ni kujali mwenzako, kila mmoja hapa  amekuja  atoe  maoni,  jinsi  ambavyo  Mutakha  amesema  hakuna  mtu

anataka arudi amebeba maneno yake kwenda nyumbani. Tumetaka kila mmoja aliye hapa, aliyekuja kusema na aseme  na kwa

hivyo tunapokuambia time yako inakwisha, ukila time ya mwingine ni kana kwamba unasema  wewe  sitaki  useme,  ni  mimi tu.

Kwa  hivyo  tusaidie  kwa  kutii.  Na  ili  tuweze  kuset,  tuweze  kuset  standard,  hebu  niite  Malaba  Town  Council,  tuone  council

itatu-treat  namna  gani.  Town  council  ina  memorandum  na  town  council  tunawapa  dakika  dakika  tano  tafadhali  uketi  kule

nitapenda  useme  majina  yako  na  useme  un-represent  council  ndipo  utumulikie  kwa  maneno  makubwa  makubwa  yaliyomo

katika maandishi yako.

Cllr. Okiring’  John: Asante  Bwana  Commissioner.  Kwanza  kwa  kuanza  nataka  kusema  asante  kwa  kupewa  nafasi  hii  ya

kufungua mkutano huu na kwa kupeana memorandum. Majina zangu ni councilll Okiring’ John, mwenyekiti wa hali mashauri la

Baraza  hili  la  Malaba.  Nina  memorandum  hapa  ambao  kama  council  tulikaa,  tukajadiliana  tukaona  ya  kwamba  tugawe

visehemu, kuna sehemu ambao sisi kama viongozi councillors tuliandikisha hapa na kuna visehemu sisi kama councillors binafsi

at individual levels tukaandikisha kwa hivyo kila mmoja wetu nafikiri ana makala yake.  But here with me I just want to present

what we discussed as a c ouncil collectively. Kwea hivyo bwana Commissioner ningependa kusema hapa , lakini tuliingialia sana

sehemu za local authorities. Kwanza ningependa kusema kwa citizenship uraia, Bwana Commissioner tuliseme any person born

by Kenyan parents  or  whose father  is  a  Kenya  citizen  should  be  an  automatic  Kenyan  citizen.  Kwa  hiyo  nafikiri  wanaweza

kusikia vile nimesema na tukasema pia a Kenya citizen should be fully protected  by the Constitution by having, rights freedom,

health and expression and justice. 

Tukaenda upande wa political parties, tukasema the new Constitution should regulate the formation of political parties  to avoid

the creation of tribal parties  as  it is in the case  of today where we have over 40 political  parties.  Kwa  hivyo  tulisema  ingawa

kwa maelezo ya kwamba lazima tuwe na utaratibu ya ku-create political parties kwa sababu haa ukiangalia wakati  wa leo kuan

wengine wana parties ambazo ni za kabila,  pengine mtu mmoja maybe ametoka katika kabla fulani, kwa hivyo lazima tuwe na

utaratibu, Constitution wakati huu iwe na utaratibu iwe ina vipengele ambavyovinasema we should have so many parties.

Tukienda katika upande wa executive,  tulisema ya kwamba the new Constitution should spell  an  academic  qualification  for  a

presidential candidate  and preferably be a university graduate with long experience  in  Kenyan  politics  and  vast  experience  in

foreign policy and in consolation of his/her truck records. 

The new Constitution should do away with provincial administration but should keep  provision for chiefs to oversee,  kuangalia
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ule utawala wa chini kabisa kwa sababu provincial administration is very colonial na hata ukiangalia wakati mwingine it has been

assisting in the rigging of election kwa sababu ilikuwa inatumika kama chombo cha kuondoa wale hawako katika hiyo ofisi ya

juu kuwaondoa wale ambao ni wapinzani wao even if they are very popular. 

Bwana mwenye kiti tukaenda tukasema  Civic  Heads  and  chairman  of  local  authorities  should  be  vested  with  the  powers  to

perform the duties of district  officer and district  Commissioners.  Tukasema ya kwamba hawa viongozi,  wenye  kiti  na  mayors

wape  huyo  uwezo  ya  kufanya  kazi  ambayo  district  officers,  D.Os  na  DCs  walikuwa  wanafanya  kwa  sababu  ndio  watu

wanaelewa  kazi  na  mahitaji  ya  watu  nyumbani.  So  they  will  also  be  accounting  officers  kama  kuna  pesa  ya  serikali  ambao

imetumwa. 

Katika local authoritzies, tulisema ya kwamba Civic Heads,  that is mayors and Chairmen of local authorities should be directly

be elected by the people  and should have a minimum education of “O” level and with  passes  in  English  and  Kiswahili.  From

Experience utaona ya kwamba mtu is very popular  amechaguliwa akiingia katika …amekuwa councillor na tunapoenda katika

mikutano hawezi kufuatilia utaratibu wa mikutano. It doesn’t matte ukiambia yeye mambo ya orders,  ukiambia yeye mambo ya

agenda kwa sababu hajaenda shule  hajui  ni  kitugani  hata  akitaka  kusoma  minutes  hawezi  kusoma,  hata  ukisema  a-propose,

pengine  mambo  ya  second  hajui  so  qwe  want  an  educated  community,  leaders  ambao  wanaweza  kuongea  kama  hata

wakitumwa ngambo tu represent  the local authorities they should be able  to  go  there  na  waongee  kwa  sababu  huko  hakuna

Kiswahili  na  Kiteso  ama  Kiluyia  so  it  is  English  ama  Kiswahili.  Kwa  hivyo  tukaona  ya  kwamba  kama  hapo  itakuwa  vizuri

itasaidia watu wetu kuongoza local authorities. 

Tukasema mayors or  chairmen of local authorities wabakie katika ofisi  kwa  ,  mayors  and  chairman  of  local  authority  should

remain in office for all the five years  civic term. In the present  Constitution  baada  ya  kila  miaka  elections.  In  fact  wakati  huu

kama tungekuwa na elections kwa sababu sasa  ya  kura  hatutakuwa  nayo.  Miaka  mbili  haitoshi,  tungeona  ya  kwamba  hawa

watu wapewe muda huo wote wa miaka tano wakae ofisi tuone kama wanaweza kufanya kazi vizuri kwa sababu miaka mbili

haiwezi kutosha. 

Other civic candidates  Mr.  chairmen  that  is  councillors  should  have  a  minimum education  qualification  of  O  level  and  kama

wengine  pia  wawe  wamepita  mtihani  wa  Kiingereza  na  Kiswahili.  Candidates  with  criminal  records  or  with  socvial  bad

behaviour and debtors to government’s institution should be banned.  Tuseme wamefungwa kwa sababu ya kuiba pesa  pengine

ana  social  weakness  pengine  huku  unasikia  leo  ana  bibi  ya  fulani  sijui  nini,  I  think  there  should  be  a  body,  kuwe  na  body

ambayo inaweza kuangalia na kuona ya kwamba huyu ndio inastahili kusimama kama candidate. 

Bwana Commissioner tukasema powers  vest  with the  minister  of  local  government  under  Cap  265  of  the  local  government

should be abolished and local authority should be autonomous.  Wakati  local  authorities  are  prisoners  of  the  minister  of  local

government  kwa  sababu  hakuna  kitu  mnaweza  kufanya.  Kila  kitu,  approval  of  estimates,  mnapeleka  kwa  minister,  mkitaka
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kuajili watu kazi mnapeleka kwa minister, mkitaka nini na nini lazima minister a-approve  and this is hata yeye ni mtu politicians

kama  sisi  na  isitoshe  utaona  ya  kwamba  sometimes  mnaweza  kupeleka  estimates  and  inakaa,  inachukua  in  fact  inachukua

karibu zaidi ya mwaka moja so you will have to operate  outside the area  kwa sababu haijakuwa approved mnafanya kazi bila

ya kujua ya kwamba it may not be  approved or  not.  Kwa hivyo tunaona huo uwezo wa minister ipunguzwe, itolewe  hata  sio

kupunguzwa kwa sababu a minister can just dream of a upgrading a local authority, in the dream anaamuka asubuhi anatangaza

town fulanai iwe upgraded like ingine ilitangazwa juzi na ingine ilitangazwa jana.  So those are  random promotions,  unaamka tu

na kusema Malaba ipewe Municipal council hatutaki, tunasema ya kwamba there should be a body ambayo itaangalia kuona ya

kwamba kama inastahili kupandishwa cheo ipandishwe cheo.

Sasa ya mwisho tunasema bwana Commissioner nominations of councillors, members of parliament should be abolished as  they

are a liability to the tax payers. 

Na  mwisho  kabisa  nasema  councillors  should  get  their  pay  from  consolidated  funds  kwa  sababu  wakati  huu  bwana

Commissioner kuna local authorities zingine for the last five  years  hawajaweza  kulipa  councillors  wao  mishahara.  Kwa  hivyo

kama tunaweza pia kupewa  kama  Members  of  Parliament  itakuwa  vizuri  na  pia  tuwe  pnsionable  otherwise  that  is  the  short

memorandum I have for these Commission.

Com Pastor Ayonga:  Thank you very much ngoja kidogo. ulisema political parties tulizo nazo ni nyingi, they are  more than 40

lakini haukutuambia unapendekeza zingekuwa ngapi? 

 
Cllr. Okiring’ John: Asante kwa swali lako, lakini tulipokaa hatukujadiliana ni ngapi lakini tulikuwa tunasema although it is not

written here but tukasema anything less than ten itakuwa vizuri. Sio izidi zaidi ya kumi. Asante. 

Com Pastor Ayonga:  Unaweza kuenda kule ukajiandikishe na utuwachie memorandum yako.  Next  on  line  ni  Teso  County

Council. Sema majina na uanze. 

Moses  Emodo:  I  am councilor Moses  Emodo,  I am 67 years  old and I am the Chairman of Teso Town Council.  Here  Mr.

chairman  Commissioners,  MP,  DC  Councillors  and  fellow  countrymen.  I  am  happy  to  welcome  you  to  Teso  district  and

represent  the  views  on  behalf  of  Teso  Town  Council.  We  have  answered  all  the  question  in  each  article  very  carefully  and

gaudily. But Mr. Chairman before I sit down and … I do humbly ask you to allow me just to polish a few items. Concerning the

memorandum I have answered all the articles, we were able to answer all because it was necessary and I have only a few here

to polish so that my people can understand.

Defense and national security; we should have a police service not a police force because  ukisema force inaonekana unatumia

nguvu fulani. Nataka  polisi kutokana kwa hali ilivyo iwe service kwa watu ili  wafanye  na  wananchi  vizuri  ku  liko  kuwa  force
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kama  forces  zingine  ambazo  zinafanya  kazi  kwa  nguvu  kwa  sababu  tunatakiwa  tufanye  kazi  na  polisi  pamoja  ili  tuelewane,

tutambue nani ni nani namna hiyo. kwa hivyo jina hii ya force itolewe tuwe na neno service. 

Ya pili we want the police service kufanya kazi pamoja na local administration ndio maana ya PR hii  relationship ya wananchi

na polisi iwe sawa  sawa.  Kunaforces  zingine  kama  AP,  hatujui  kazi  yao  kabisa,  haijaelezwa  katika  Katiba  kwa  sabau  wao

hawajasomea Sheria katika nchi yetu hii. Lakini pia wanaruhusiwa kwenda kukamata watu,  kufanya nini hata hawajui Sheria hii

ni nini. Mpaka tena inawabidi wachukuwe kwa wale ambao wanaelewa Sheria hiyo ndio sasa  wachukuliwe kotini.  Kwa hivyo

inakuwa ngumu wao wawe tu wakifanya kazi kama ni kwa ofisi awe tu kwa ofisi na wala sio kwenda kufanya tu, kama ni kwa

vita aende vita lakini si kwenda kukamata mwananchi. 

Executive;  tumependekeza  kwamba  the  post  of  Provincial  Commissioner  and  District  Officers  be  abolished.  Provincial

Commissioner’s  office wote na wadogo wake hapo nchi na D.O.s wote hiyo ofisi itolewe. Hizo ofisi zimekuwa ghali mno bure,

tunalia pesa ya kulipa waalimu nini na kumbe pesa inakaa hapo kwa sababu kazi wao wanafanya ni kazi District Commissioner

anafanya na ma chifu, kwa hivyo ni duplicatrion ya kazi tu ambao tunafanya hapo.  tukitoa hawa  pesa  nyingi  itakuwa  inafanya

kazi ya nyumbani. 

Tena  tuliona  kwamba  presidential  decree  hapa  kenay  kuna  presidential  decree  hata  Sheria  zingine  zimefunjwa.  Unapata

president anaamuka asubui anasema mara moja namna hii namna hii. Presidenyai decree  isiwe Sheria,  hiyo decree  isiwe Sheria

kwa  maana  imeumiza  wananchi  sana  sana,  hiyo  decree.  Kwa  sababu  anaambiwa  maneno  anakijaz  kwa  Baraza,  president

anatangaza leo hii haitakikani na kesho polisi wanaanza kukamata watu, hiyo si Sheria. Sasa Sheria inababaishwa tu, kwa hivyo

tunasema decree is not a law. 

Halafu tukasema katika chairmen, our cultural heritage from the Teso people  as  a community be protected  in the Constitution.

Sisi kama ni wa Teso, tumeteseka kama si wateso.  Katika Kenya sisi tuna utamaduni wetu,  kuna viti vingi ambavyo tunafanya

pendine  zingine  zinalingana  katika  utamaduni  wa  waafrica.  Zingine  zinalingana,  zingine  hazipo,  tunaona  zingine  zimepuuzwa.

Tukianza kufanya namna hii, mtu pengine kama Coast  anakuja anaanza kuchekea mtoto pengine yuko nyuma sana na haelewi

sisi wateso tabia yetu ni gani. Tunataka hiyo iheshimiwe na kabla zingine kzama utamaduni yetu kama sisi unajua unapata ni mtu

kutoka pengine kwa Utanalii kule akipata  mtoto akinywa na calabash yake anaanza kucheka ati huyu Mteso ni wa chini  sana

huyu na kumbe hiyo ni tabia yetu, tumekuwa na hiyo kwa miaka mini, hatutaki hiyo ipuuzwe na mtu mgeni ambaye nakuja hapa,

iheshimiwe. Kwa hivyo mila zetu kama traditional; food  and  drinks  ziheshimiwe,  also  taditional  traditional  songs  ziheshimiwe,

traditional marriages and languages kwa sababu sisi tumeona kila chochote ambacho tunaweza fanya kuna Sheria pale.  Kama

kabla  zingine,  kama  ni  kuoa  si  lazima  tuweke  makaratasi  kwa  harusi,  kuna  sherehe  ya  kuoa  kwa  Mteso,  ambayo  watu

wanakuja,  watasidikiza msichana mpaka hapa.  sasa  sherehe  hiyo  pengine  kuna  kunywa  na  kukula  ambayo  sasa  inakataliwa,

hatuwezi kukunywa, tumeambiwa tu kwenda kwa bar,  tumeambiwa ati pombe ya kienyeji ambayo inatanguliwa tangu zamani,

hiyo si pombe. Hii iko commercialized kabisa ti Mteso lazima aende kwa bar  na Mteso mwenyewe huyo hawezi kwenda kwa
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bara, kwa sababu kama ni ulevi pombe yote inalewesha. Hii ya bar  kama ambayo ni commercial pia hiyo itupiliwe mbali na hii

pia itupiliwe mbali. 

Sheria iwekwe kwamba pombe ni pombe,  na kama kuna pombe kama ya kienyeji ambayo inatengenezwa na wa Teso  tangu

zamani, serikali ina ruhusa kuleta mtaalamu kuangalia kama hiyo pombe ni mbaya ama namna gani ili waendelee na hiyo na wale

wa  chini  waendelee  na  hiyo  kuliko  kusema  bar  peke  yake,  bar  hiyo  maana  pombe  ya  kienyeji  imekatazwa.  Kwa  hivyo

tunaomba… (interjection).

Com Dr. Nunow:  Kwa ufupi unasema utamaduni wa kila kabila uheshimiwe na makabila ingine. 

Moses Emodo:  Yeah.

Com Pastor Ayonga:  You have made your point, enda point ingine. 

Moses Emodo: Ingine sasa about local authority; katika Kenya local authority haina nguvu sana.  Unapata  kama council,  kama

mimi Chairman sina ruhusa ya kuandika na kufuta mfanyi kazi.  Sheria zote kwa minister, sasa  unaona wewe Chairman ya nini

ambao huna uwezo wa kufuta na kuandika. Kwa hivyo uwezo upewe kwa council ili mwenye kiti ama mayor awe na uwezo wa

kufuta na kuandika.

Ya mwisho ni juu ya         (inaudible) sisi kama Wateso  tuko kwa border  ya Kenya na Uganda watoto  wengi wako Uganda,

watoto wengi wako Kenya utapata wanawake wengi ambao ni wa Uganda wameolewa hapa na wengi wa Kenya wameolewa

kule.  Na  kule  Uganda  wanawake  wetu  wakienda  kule  ni  rahisi  sana  kukubaliwa  kwamba  ni  wanawake  wa  kule  hata

kuandikishwa. Lakini wa Uganda wakija hapa huwa ngumu sana,  kuna wanawake wamekwa wazee mpaka saa  hii hawawezi

kupiga kura, hawawezi kuenda Nairobi  maana hawana kipande,  wananyimwa mwanamke hata ni mzee. Pengine sisi tunasema

hivi, mwanamke akiolewa, cheti kipatikane cha yeye kuolewa katika district yetu hata kama ni kutoka Uganda,  Tanzania, apate

chetu hicho. Cheti hicho pengine mda fulani ufike ndio awe sasa mwananchi. Sasa tunaomba hiyo iwekwe kwa sababu tunaumia

sana  katika  border,  watu  wengi  hawapigi  kura  kwa  sababu  three  quarters  ya  wanawake  ni  kutoka  Uganda.  Kwa  hivyo

tunaumia na hawa hawafanyi kazi yoyote. Kwa hivyo njia ipatikane kama ambayo ninasema, barua kwanza na local iletye barua

kwa DC iandikishwe huyu ameolewa na sasa  hiyo itumiwe pengine kupata  kipande,  na aruhusiwe kupiga  kura  na  kazi  iende.

Asante. Kwa hivyo ni hayo tu nasema asante sana. 

Com Mutakha Kangu: Barua unasema ya ndoa,  itolewe na DC ama wapi na umeshasema ofisi ya DC iende,  sasa  nani kwa

administration atatoa barua.  

Moses Emodo: Sijasema ofisi ya DC itolewe, katika provincial administration ninasema tu Provincial Commissioner’s office na
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District Officer,  ni DO na PC,  ofisi zao na watu  wake  wote  wao  watolewe.  Wakitoka  Nairobi  mpaka  hapa  iende  kwa  DC

halafu chiefs na assistant chiefs.

Com Dr. Nunow: Bwana Chairman ningeopenda kufualtilia hiyo mambo ya citizenship. Kweli ni matatizo ambayo uliyataja na

ulisema kwamba mume kutoka Kenya akioa mke kutoka ngambo hawezi kupatiwa shahada ya hiyo marriage halafu baada  ya

muda fulani aweze kupatiwa documents za mwananchi hapa.  muda gani ungeona inafaa kwamba mke akiwa ameolewa nchini

angeweza kupewa kitambulisho na passport. 

Moses  Emodo:  Kuna  utamaduni  wa  kuolewa,  kuna  mahali  unachukuliwa  kule  na  kule  ndio  watu  wa  Uganda  wanajua

msichana ameolewa Kenya, kuandikisha harusi, kama ni arusi, kama nikitamaduni aende kwea chief ama aende kwa DC halafu

aende kwa DC halafu aandikishwe. 

Com Pastor Ayonga: Ngoja,  tafadhali  nyinyi  msimuingilie.  Kitu  ambacho  Dr.  Nunow  amekuuliza  ni  muda  gani?  Ni  mwaka

mmoja, miaka mbili, miaka mi tatu, mambo hayo ya halalishwe au we have to have time factor. 

Moses Emodo: Mimi napendekeza miaka mbili inatosha. 

Com  Pastor  Ayonga:  Miaka  miwili,  basi  umejibu.  Nenda  ujiandikishe  kule  mzee  na  utuwachie  hiyo  memorandum  sasa

imekuwa mali yetu. 

Nest  ni Maendeleo ya wanawake.  Mama una maadishi na una  dakika  tano,  tunataka  tu  utumulikie  ni  nini  kubwa  kubwa  iko

hapo ndani. Kwanza useme majina yako na kikundi cha Maendeleo unachosimamia. 

Roselyn  Ashabete: Mr.  Commissioner  Sir,  Chairman  of  today’s  meeting  and  all  your  team,  may  I  welcome  to  Teso.  My

names are  Roselyn Ashebete,  I have stood for Maendeleo ya Wanawake and also Women in Teso.  The  memorandum  I  am

going to read is gender sensitive and I hope I will be excused if some issues will be very touching to our brothers.

In the preamble; I am only going to highlight a few items because I have very little time, the others I will give for record.

In the preamble the new  Constitution  should  highlight  the  marginalisation  of  vulnerable  groups  such  as  communities  who  live

along Kenyan borders  like those in Teso,  women, the youth, minorities from all tribes and the aged persons  and also persons

with  disabilities.  If  this  one  is  included  in  the  preamble  it  is  going  to  be  good.  in  the  vision  there  should  be  equality  of  all

Kenyans, of all citizens of Kenya regardless of race, ethnicity, gender, class, creed or political affiliation. 

In the directive principles there should be values and these should include human dignity and equality, gender equality, and non

discrimination. There should be respective for human rights. The rights of women and the child and especially the girl child. And
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also there should be affirmative action to achieve this equality. 

In the Constitutional Supremacy; we note that neither parliament nor the  executive  nor  the  judiciary  should  have  any  powers

whatsoever  to  amend  the  Constitution  of  Kenya.  this  should  be  done  in  a  referendum  and  these  areas  should  include  the

presidential term of office, citizenship among others. 

In  citizenship  the  element  of  gender  discrimination  with  regard  to  citizenship  in  the  current  Constitution,  especially  reference

section 90 &91 is noted with regrets. We the women of Teso recommend as follows:-

(1) There should be automatic citizenship to an child born in Kenya or  out of Kenya to one of the Kenyan parents,  be  it a

mother or a father.

In defense and national security; there should be equal opportunities and gender balance in employment within the armed forces.

 

In political parties Kenya shall be  a multiparty state.  The Constitution should control  and regulate the formation and number of

political parties  in Kenya not less than two and not more than  five.  Every  political  party  should  allow  35%  elective  positions

reserved for women.

Structures and system of government; the current systems of government has failed to server  the social,  economic and political

need and aspirations of the women of Teso and Western as  a  whole.  So  the  present  system  is  over  centralized  and  has  got

power and the power should be devolved thus allowing room for better participation of both women and all ethnic groups in the

exercise of governance. 

In the legislature; I should say through affirmative action women should occupy 50% of the nominations positions ion parliament.

The personal conducts of the candidates  that is a Councillor or  an MP an elective post  shall be  vetted by an ethics committee

appointed by the electoral Commission.

In the executive; the office of the executive is a Constitutional office, not the office of a clan a tribe or a set of friends. 

Participatory governance;  the provincial administration  is  a  vestige  of  the  colonial  powers.  It  is  expensive  and  duplicates  the

roles  of  elected  local  leaders.  For  that  we  recommended  even  the  selection  of  the  police  should  be  done  locally  by  the

community because there is a lot of corruption and members and the public and the communities are  made to pay unnecessary

money for posts that should have been freely given. 

Com Pastor Ayonga: Please we don’t entertain others speaking when a person is presenting. Whether you agree or  you don’t

agree please be quite.
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Roselyn  Ashabete: In  the  judiciary,  the  current  system  is  corrupt,  insensitive  to  the  poor  and  incompetent,  given  the  long

period of time it takes to clear cases,  justice delayed is justice denied.  It  is true of the experience of women of Teso.  There is

simply no justice. 

The  judiciary  should  reconceptiolize  to  address  the  needs  of  all  Kenyans  in  particular  the  poor,  women  the  disabled,  the

marginalized and minors. We the women need a complete change from the present  colonial and oppressive in effective system

that has denied us our rights. The Constitution should ensure there are  checks  and balances to ensure the independence of the

judiciary and should also control and manage for the people, the smooth and effective operations of the judiciary. 

In local government,  other  points have been said but I should say the Constitution will  through  affirmative  action  ensure  35%

representation  of  women  on  all  local  authorities.  The  violence,  bribery  gang  terrorism  during  election  campaign  should  be

Constitutionally outlawed and those governing the exercise be strictly controlled by the electoral Commission. 

On the bill of rights; the basic rights, there should  be  gender  equality  and  in  deed  the  equality  of  all  citizens  of  Kenya  to  be

entrenched  in  the  Constitution  as  a  basic  fundamental  rights.  Current  areas  which  experience  in  equality  include  disability,

ethnicity, and the change of identity cards after divorce is a factor that has really affected women because they are never done in

a better way, they take very long. 

To finish up, there are  also issues in another smaller memorandum which the people  discussed and the women came out with.

About education;  free education to children, about  health facilities which should actually be  free because  most women are  not

able to afford the prices that are  offered or  the sharing systems, so many children keep  on dying and then  the  poverty.  If  we

help women to grow, we shall help our country to grow. 

Power and decision making, women should be involved, cases  of rape  that  is  why  we  talked  about  the  judiciary  being  a  bit

silent so rape  cases  are  dealt  with very mildly as  if nothing has happened,  family violence, men kill their women and nothing is

done and yet the law is supposed to protect  women, family land, when the man dies the women is chased away,  it becomes a

problem so women should be protected.   Family  property  when  the  man  dies,  the  woman  should  be  allowed  to  stay  in  the

compound and not be inherited because this are days of AIDS and when you refuse they chase you away.  So we want women

inheritance abolished. Thank you Mr. Commissioners sir.

Com Pastor Ayonga: Thank you mama for your concerns. You have any questions?

Com Mutakha Kangu: You said that 50% of the nominated members of parliament should be women.  Right  now  we  have

only  12  nominated  members  of  parliament,  50%  of  that  would  be  six,  you  think  that  is  sufficient  for  women  in  the  whole
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country?

Roselyn  Ashabete: I  think  here  I  am  refereeing  to  the  total  number  of  all  the  MPs  present.  Right  now  there  is  very  poor

representation of women and if in any way they have to make anything, they really have to be  many and they work as  a group.

The few are not able to represent women fully. 

Com Mutakha Kangu: So you want 50% of the entire House. 

Roselyn Ashabete: Yes.

Com  Mutakha  Kangu: Now  what  mechanisms  will  you  want  used  to  get  these  50  %  because  the  experience  across  the

border in Uganda in Uganda is that they have created district seats  for women so women contest  in the district  so you elect  an

MP for a constituency but you also elect  a woman MP for the district.  Now what mechanisms do we use in Kenya to secure

these 50% for women. 

Roselyn Ashabete: Surely Uganda has done well and we envy them. If in Kenya we will follow sets and give a directive in the

new Constitution that smaller smaller areas of every constituency or  even division, should have elective positions for women to

represent  them in the higher offices.  These will help to elevate the present  problems that the women are  facing  because  if  we

only are able to take one woman even in a constituency, it should be able to come and listen to our problems but a man in his

own capacity cannot know all the problems of a woman. 

Com Pastor Ayonga:  I thought mama that these men leave with the women.

Roselyn Ashabete: Yes but Commissioner they live with us, but you see they don’t understand us. 

Com Pastor Ayonga:  Why don’t you make it easier for them to understand? 

Com Pastor Ayonga:  We are really trying to lobby and sweet talk them so that they don’t keep on oppressing us,  we need to

be set free.

Com Dr. Nunow: Madam, I would like to ask  you a bit of clarification, on recruitment of people  into civil service particularly

you made particular reference to the security forces and you said that should be brought to the lower levels where the people

are. At what level do you recommend that the recruitment into the armed forces and the police be  conducted.  At the location,

sub location, division or the district level. Which level will you consider appropriate.?
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Roselyn  Ashabete: I  would have preferred the divisional level because  when we conduct  it  in  the  district  and  we  are  given

very few chances it becomes hard and especially the present  system where  you  find,  I  am  not  afraid  to  say  there  is  a  lot  of

corruption because  when you have to take  a child or  a boy to be  taken in the armed forces or  in  the  police  or  an  AP.  They

demand a lot of money from us. it is almost impossible even the boys who pass are not get this chances. 

Com Pastor Ayonga: Thank you mama. Sasa  chukua hayo makaratasi  yako kule na ujiandikishe, weka  kidole  na  wanaume

jaribu sana kuelewa wanawake. Kwa maana the root ya ugumu wote ni kwa maana your understanding inakuja sijui ni slow au

ni impossible. Anyway next will be Iteso Cultural Union. Kunayo representative wa Iteso Cultural union. Okay.  Mzee unaweza

kuketi na pia unaweza  kusimama  ukitaka  lakini  tafahali  utumulikie  yale  makubwa  makubwa  kwa  maana  naona  umetayarisha

memo safai sana na ukituambia makubwa yaliomo mengine tutasoma. Five minutes.

George Ochokora:  Jina na George Ochokora  na mimi nasalamia Commissioners sana kwa kuja kuchukua maoni yetu. Kwa

ajili ya umri, nina vijana wangu hapa ambao watasomehe hii memorandum.  

Com. Ayonga:  Ningalipenda utwambie yale makubwa makubwa.  

Kajuang:  Asante sana mwenyekiti,  I  will speak  in English, I speak  on behalf of our cultural union, I will request  that because

the  memorandum  as  you  have  seen  is  long,  that  you  will  allow  three  minute  presenters,  I  will  present  a  piece  this  morning

tomorrow  somebody  else  will  present  another  and  then  the  third  day  we  complete.  The  other  person  is  also  here  Gabriel

Omoto and the third person is also here.

Com. Ayonga:  Now why have chosen to present one today, another tomorrow, another, another time?

Kajuang:  It is the way you are moving we thought that you will refer it that way, but it seems we have few advisers on what to

do.

Com Ayonga:  What we would like you see  instead of having this  gaps,  culture  itaanza  kuvunjika  hapo  katika,  ningalipenda

wale wote watatu mlioma hapa, I will give each dakika tano tano,  tupate hayo maneno yote.   Are you going to do that.   Kwa

hivyo wale wengine ambao mlifikiri hamtatoa hiyo leo aanza kuangalia your notes ili mjue mtatwambia nini.   Na  nyote  watatu

mtatoa maneno yenu moja akifuata mwingine.  

Kajuanga:   Thank  you  Mr.  Chairman,  our  memorandum  starts  with  the  preamble  and  we  are  on  the  view  that  our  new

Constitution should have a preamble and should highlight  as  a  background  of  our  Constitution  are  many,  but  we  particularly

think  that  the  preamble  should  indicate  that  our  Constitution  should  establish  strong  arms  of  government  to  ensure  equal

opportunities for jobs and access to wealth.  Still in the people  a culture of respectful  leaders  and recognition of natural heroes
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and  those  dedicated  in  the  service  of  the  nation.   I  would  like  to  highlight  amongst  others  for  the  preamble  is  that  the

Constitution should recognize that all Kenyans are equal partners in nation building and therefore should enjoy the national fruits

equally.  Our next issue is under Constitution supremacy;  the Constitution should be amended in our view by if possible 95% of

parliament to avoid or to guard against hasty changes for experience and ensure involvement of all political partiers.   And as a

minority group that the Teso is,  parts  of the Constitution which protects  particularly  minority  groups  the  vulnerable  and  other

specified groups should not be tabled in parliament without consulting the affected.  

Political  parties:   besides  political  mobilization  we  are  of  the  view  that  those  aspects  political  party  manifestos  that  can  be

effected by parliament and accommodated could be implemented so that they do not have to wait until  they  come  to  power,

you never know when.  And that means that shadow cabinets should be given an opportunity and facilities to perform.  We also

think that, because of the principles of democracy and universal and ---------  enacted in a mult-system the Constitution should

regulate the formation, management and conduct of political parties.  Because any other document would be interior and would

not cover all parties.  The Constitution we believe should recognize only four political parties and those parties should be funded

by the government proportionally.   We also think that all political parties  must be  patriotic and loyal to the head of  state  as  a

symbol of national unity, dignity and destiny and should respect  other  parties  manifestos because  there potential  principles  for

future government.  

Structure and system of government: I am of the view that we should have a highbred system with the prime minister running the

government and a ceremonial president.  The president should reserve the following functions:-  

Commander  in  Chief  of  the  Armed  Forces,  ascending  and  signing  bills,  conveying  honours,  appointing  Commissioners  of

inquiry,  receiving  and  recognizing  foreign  dignitaries,  appointing  ambassadors  and  diplomatic  representatives,  reprieving

offenders, remitting penalties and co-features amongst the other things thus converging degrees to universities.  We strong are  of

the view that we should have a national government and then local seers of the government.   By that we actually saying that we

do not agree with regionalism, majiboism as we had tried we would rather have a Central Government and then a local seers  at

the district  level.  Because for us  minority  we  have  a  fear  that  when  we  have  a  regional  government  that  the  by-laws  in  the

regional government may discriminate against us as  we have already noted that,  not all our neighbours are  very happy with us.

When we got our district and they were tying to define the boundaries, we suffered a lot of hatred.  

On that finally, I would like to say that the elections of the president  and Members of Parliament and Councillors should be on

different days.   Mr.  Chairman allow me to touch on the Electoral System and practices  one  or  two  issues,  we  believe  that  a

Member of Parliament should represent a maximum of 80,000 people so that will count to about 25,000 to 30,000 voters.  We

also think that the women and the youth should vie along with the other men, I am not stressing that one,  because  it has already

been said.  On defections,  we are  saying that  elected  members  and  parties  crossing  the  floor  of  the  August  house  should  go

back to the electorate if democracy and situations of the voters have to be protected.  Those MPs who speak  and act  contrary
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to their parties should be treated as defectors to control individual leaders who use the people as a ladder to their own ends.  

Local  administrative  boundaries  review  should  be  the  boundaries  of  constituencies’  not  geographical  features.   The  Iteso

urgently need another two MPs according to our population.   Finally  on  that  one,  Commissioners  appointed  in  the  Electoral

Commission should be regionally appointed and one Commissioner we think should be particularly be  for the minority groups

and  each  time  there  appointed  that  Commissioner  should  rotate  amongs  those  minority  groups.   I  have  to  obey  you  Mr.

Chairman and stop there.  

Com.  Ayonga:  Wewe  ni  mtu  mzuri  kwa  maana  una-obey.   Now  what  you  do,  utakwenda  kule  ujiandikishe  jina  halafu

utatwachia hiyo memorandum.  Nataka yule mwenzako ambaye ana-memo ingine.

Kajuang:  It is the same.

Com. Ayonga:  Yaani ni hii moja mliogawa mara tatu.  Basi sasa aanza dakika zako tano.  Ni wewe tena utaendelea kusoma?

Kajuang:  Hapana mtu mwingine.

Com. Ayonga:   Wapi huyo mtu mwingine?   Na  wewe  uendelee,  kwa  hivyo  submission  ambayo  utatoa  utatupa  hiyo  memo

moja?  Basi tupe copy yetu na ujiandikishe tafadhali on behalf of Iteso Cultural Union.  Tafadhali mmoja wenu ajiadikishe.

Emoto Ebu:  Mheshimiwa mwenyekiti, mimi naitwa Emoto Ebu mimi ni Mbunge wa zamani wa bunge la pili la kenya na wakati

huu niko nyumbani na nimekuwa pia hapo mbeleni mayor wa kwanza wa mji wa Busia.  Mheshimiwa Chairman mimi ni mahala

hapa  nataka  kuongea  juu  yake.   Ya  kwanza  local  government  ya  pili  ni  land  and  property  rights,  management  of  natural

resources,  defence  and  national  security,  the  executive,  succession  and  transfer  of  powers  and  political  parties.   Nitaguzia

quickly kwa  sababu  mengine  yameshaanziwa  na  wale  ambao  wameongea  hapo  mbeleni.   Kwanza  mwenyekiti  kuhusu  local

government, mheshimiwa chairman wa country council councillor ameongea lakini kuna sehemu mimi ningependa kuongeza.   Ni

kuhusu the power of the people to recall their councillors.  It is unfair Mr.  Chairman for people  to vote in a councillor who just

becomes dormant and you are  going to tolerate  him for  five  years.   I  think  there  should  be  a  room  to  recall  that  mayor.   It

should just be  like a contract,  if you give somebody a contract  and he starts  messing up your building, you should  be  able  to

cancel the contract mid-term through.  I am suggesting that there should be 40% of the voters  within that area  can petition and

they should petition the electoral Commission.  With a copy of the petition to the clerk of the council of that particular area  and

then the matter is investigated by the electoral Commission to establish whether allegations that have been sited are  actually two

and measures to be taken to remove that particular person.  

There also cases  Mr.  Chairman when somebody becomes incapable  of  performing  the  functions  of  his  office,  for  example  if
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somebody gets injured, he may be incapacitate, and he does not have the interest  of the country at  heart,  he remains there until

the end of the term when he is doing nothing, but he continues earning public money, I think this is unfair to our people.   A will

also say,  the nominated councillors,  our experience has shown  that  although  originally  the  idea  of  nominating  councillors  was

good the government wanted to get retired people  with experience to come and strengthen the local authority.  But  what  has

now turned out is that you get people  some of them are  youth who have been political agents of some of the MPs,  ending up

been given position of councillor.  When the person himself is incapable of standing by himself.  So  we do not want that kind of

situation to be mis-used.  We want proper  people  who can stand on their on legs and be called mheshimiwa.  Not  agents,  not

errand boys of MPs and that kind of thing.  

Com. Ayonga:  (inaudible) 

Disabled:  I  would like the disabled person to be  chosen to be  a  disabled  person  who  can  deliver,  who  can  speak  and  talk

about the interest  of  the  disabled.   Like  the  road  construction  in  the  municipality  street,  how  are  we  going  to  construct  this

streets so that the disabled can also use certain parts of the streets un-interfered with from other people  who are  normal, that is

the kind of person I would like to see.  And even with the women, not just automatic that any woman, she must have something

special to offer in that local authority, not just a woman and therefore we must empower women and man.  I think there must be

something that this woman should be able to contribute, even to toss  for the welfare of the other women and the community as

well.  

Defense:  I  also concur with chairman of the country council that with the police,  let us change that into a police service not a

force.  I will also like to see in the Constitution some guiding principles on why we have established police service, we should be

written why are they there, also the defense forces, there have been cases of army people  coming home for leave and they end

up in fracas,  beating up some wananchi and you feel unable to take  him anywhere.   I  think that it mis-use of power,  we want

this people to protect us, to be in the service of the people.  

Natural  Resources:   We  would  like  to  have  equitable  distribution  of  these  natural  resources.   First  with  employment  in  this

country, we would like fairness in employment, be  it in police or  army, we would like whoever is in charge of employment to

know that there those 42 tribes that everybody has been talking about in this country.  Those tribes the Mzungu has been talking

about.  When he came to this part of Africa he said there are  42 tribes here.  Those people  must be  considered when it comes

to employment.  There must be a way.  The idea of having a group or one family getting undue share of employment opportunity

is bad,  and that is why some of our leaders  are  scared.  Instead  of  going  home  and  retiring  honourable  somebody  is  scared,

because he might have done injustice to other,  and he fears that may be something can be done.   I  thing we should have affair

deal  to  everybody.   On  political  parties  I  would  like  to  say  that  encouragement  should  be  given  to  a  few  political  parties

especially those ones with parliamentary presentation.   They should  be  funded,  especially  their  leaders  so  that  they  look  like

leaders of party.  Because we are here to encourage development of democracy in this country.  
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Executive:  we would like to have national executive consisting of the president and a Prime Minister.  The executives have been

already  enumerated,  but  I  would  like  to  say  the  prime  minister  should  have  the  power  to  appoint  ministers  and  apportion

portfolio, the power to initiate bills, those normal things that come under the leader  of government.   On succession and transfer

of powers;  there have been people,  I think because  of  our  own  history  who  feel  that  immediately  head  of  state  is  removed,

somebody must take  the office immediately because  they fear if he stay they long he will eat.   I  think we should be organized

like the Americans do, elections are held and then there is a term of three months in which the newly elected man is prepared  to

assume office, this idea of rushing to the high table should be discouraged,  this is a problem with this country,  everybody wants

to eat and to get to the kitchen as fast as  possible and to get everything that is there.   I  think that I have to contribute,  I would

like my next friend to come and continue with the rest of memorandum.

Com. Ayonga:  Thank you kuna swali njoja mzee.

Com. Kangu:   You talk about  the  president  and  the  prime  Minister,  I  would  like  you  to  tell  us  how  this  people  should  be

recruited.  How should we get the president, how should we get the prime minister? 

Emoto:  My view since we have suggested they be elected in a different date,  the position of  a  president  should  be  filled  by

kenyans with qualifications that I have already sited.  But as soon as somebody is elected as president, he should resign from his

party and remain a president of this country.  Not a president of a party.  In the case of a prime Minister,  I  think he should be a

leader of the majority party in parliament.  Those are my views.

Con. Nonuw:  I would like to ask you something on clarification on parties being funded, if I heard you right you mentioned that

parties  with  parliamental  representation  be  funded,  parliamentary  representations  implied  if  a  party  has  one  Member  of

Parliament it is a parliamentatry party and did you give a thought to the implication of that the ex-checker.   For  instance if we

have about 20 parties, 16 of which have MP each, probably the chairman of that party,  they are  considered parliamentary and

they become numerous, what are your thoughts if you thought about it, the implication on the consolidated funds?

Emoto:   Fortunately  enough,  our  situation  does  not  have  that  kind  of  representation.   We  have  very  few  parties  with

parliamentary representatives in Kenya, so I think of our current position. May be in that case we can then say that a party with

may be 20% representation.   Because we have alternative ideas,  not just  one  party  thinking  they  have  the  -----------  of  the

Kenya problems.

Com. Ayonga:  Ya mwisho, you do not think that we have too many parties  and they should be reduced? Or  would you like

them continue the way there are and add one upon another?
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Emoto:  No sir, in fact, my support I was implying that those others who are not supported will die naturally so I saying that we

should reduce the parties from 47 or whatever to 3 or 4, that is what I had in mind.  If we give support  to those who have been

able to send representatives in parliament, then there serious parties, the rest will die by the road side.  

Com. Ayonga:   Thank  you  so  much,  Mzee  unaweza  kwenda  kule  ujiandikishe  na  pia  kama  una  makaratisi  ya  kuachia,  au

makaratasi yako yako kwa ile?  Yako taryari?   You are  the third and the last person kwa Iteso Cultural Union.  Sema majina

yako na tuendelee.

Isaak Okula Melik:  Asante sana bwana Commissioners, mimi jina langu ni Isaak  Okulao Melik ambaye ni from civil servant

and now a councillor in Siaya Municipal Council.  I will contribute in English because the document is in English, and I have also

sections 6,7 in this document, which I will try to highlight.  One to start  with is citizenship: when you talk of a Kenyan you are

talking  of  a  Kenyan  citizen,  and  who  is  this  citizen?   What  we  told  now  there  is  a  citizen  by  birth,  by  registration,  by

naturalization and there are also dual citizen.  We are saying here that those categories of citizenship are not the same.  We look

at the resources of Kenya today;  sharing those resources  is a problem.  So the Constitution must provide for safeguarding the

right citizens of a country.  We know that there Kenyans who have lived here from independence,  from 11th  December 63 and

those who were there that time there offsprings are here, and I see those are very original citizens of kenya.  They’re others who

are now citizens by registration and others  by naturalization.  Are these people  the same?  Should they be awarded the  same

rights?  I am saying no, they should be different and the present  ID should differentiate these citizens, who is the original citizen

of this country and who are others who have come and are seating as the citizens of Kenya.  We are saying these IDs should be

coded so that the original citizen is safeguarded and should be protected even with the basic rights.

We are  at  the  border  here  and  we  have  said  we  have  married  women  from  across,  we  know  eventually  those  women  get

registered as  citizens, that is by registration and there others  born outside and so forth,  there should be a  term,  how  long  will

these women or  children who are  born outside being seen as  citizens.  Then we have  got  also  the  children  of  those  who  are

naturalized who were registered, we are proposing here, for the spouses in order  to be  sure that these are  Kenyan citizens and

they have agreed to remain here at least at a period of ten years, although some of us have talked of two years  or  what,  but we

are proposing because a citizen is an important person in Kenya and some rights offered to a citizen should also be protected,

like some basic rights. 

If go to some countries,  I do not think any citizen there benefits all other  rights, even in America,  despite  the black Americans

be there for centuries I do not think there electable as  president.   So  even here,  those who are  representing  the  people  here,

should be citizens of this country,  not those who have been here for two years,  three  years,  and  they  representing  people  as

councillors  or  MPs  or  a  president.  I  would  like  the  original  citizens  to  stand  as  president  of  this  country,  as  the  MPs,  as

councillors of this country.   And if for those that have become citizens through registration or  naturalization at  least  there  third

generation can stand as MPs.
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My next point is on the basic rights, again this re-links to the citizenship, we have rights that are  really basic,  which should be

recognized, they say the right to privacy should be respected  so that  persons  and  homes  are  not  searched  without  individual

consent, you know it is very common here that in the process  of looking for those with legal liquor, your houses are  searched

any how, so the privacy is  not  there,  we  are  also  saying  that  the  Constitution  should  recognize  system  of  personal  and  clan

traditions.  And this also links to the traditional leaders  like we have here the Teso cultural union.  These are  Teso recognized

leaders.   The Constitution should provide and protect  these leaders  because  they have very important  role  in  the  society  and

contribute productively to the country.  The Constitution should also provide for security, this has been said many times and you

will find it is in these records.  

The  rights  of  the  vulnerable  groups:   according  to  us  we  are  saying  these  are  women,  this  has  been  said,  women  children,

disabled oppressed, unemployed, and some men are also vulnerable.  You see there men also married to rich women and these

men also need to be  protected.   So  it is an all round  think  and  then  the  minority  group,  like  Teso,  this  has  been  highlighted.

These are the groups we are saying vulnerable groups and the Constitution should come up clearly with what are these rights we

are  seeing,  the  rights  to  traditional  and  Christian  name,  right  to  nationality,  the  right  to  parental  care,  government  care,

recreation,  education,  health security,  employment, movement, expression,  by the  way  non-citizens  of  kenya  now  should  live

here without permits.  We expect them to have permits and so with permits when they move we can differentiate them.  

Com. Ayonga:  Please if you can say your last word.

Isaak:   We have very clever children here in the country and the right  to  these  pupils  with  that  potential  of  theirs  should  be

protected and tacked and made to develop.  There is something, which is very important, which is not in the Constitution; this is

the international relations to our Constitution.  I  do  not  whether  for  now  these  conventions  that  are  there  in  place  in  various

sectors the Constitution provides for that.  We have Lake Victoria,  the catchment,  most of the catchments is in Kenya,  we do

not see how that is accommodated to benefit the kenyans,  and we hear of certain treaties  written some centuries back  and we

are made to go by that, so the Constitution should look into this areas and relate with the other areas.  

Com. Ayonga: I do not think the Constitution should look into that you should have looked into that and tell us what you want

be included in the Constitution not just a hear say that there conventions that do this or  that,  what is your view on that kind of

matter?

Isaak:  My view is that Lake Victoria for example is a resource to both the countries of East  Africa, it is not just because  most

of it is in Changani or Uganda, the beneficiary is Uganda and not Kenya, So the Constitution should also provide for tapping of

this resource which is shared by these three countries.  
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Com. Ayonga:  Thank you so much.  Ngoja kidogo tutakuuliza swali.

Com.  Kangu:  I  would  like  you  to  clarify  a  little  more,  you  are  talking  about  the  true  citizens,  are  you  trying  to  draw  a

distinction between what you call indigenous citizens and others who acquire citizenship through other means.   We want you to

come  up  with  a  clear  distinction  who  should  be  regarded  as  an  indigenous  citizen,  a  true  citizen,  and  then  on  the  issue  of

differentiating the rights, they should be entitled to you should  be  able  to  come  out  clearly  and  tell  us  what  you  thing  certain

citizens should not be entitled to.  You have given the example of America, but what do you want our position to be?   And if it

is a question of holding offices,  is it only elective positions or  are  there other offices you think should not be  held by unknown

indigenous citizens.  

Isaac:  I  am  seeing  the  original  or  the  real  citizen  of  Kenya  is  that  one  who,  since  we  are  all  talking  of  the  period  from

independence, we have Kenyans that have lived and then we have their roots, they’re there.  And then we have those that after

independence they become registered as Kenyans and they have gone through volitions, they have three generations,  these are

the citizens I am talking about, these are the original citizens of this country and their ID cards they bear should be different from

what the others have, so that when it comes to issues like employment, these people  should be given priority,  when it comes to

help.  Who does not want to protect their own citizens?

Com. Ayonga:  Now are you saying that if you are in country and you call yourself a citizen and then you are  discriminated on

the services rendered because  you are  not the original, you are  not indigenous, don’t you think that kind citizenship would  be

shaky and that when a person has been accepted as a citizen he or she should be treated like any other citizen in the country so

that he or she works together with the people of that country, because the country is theirs.   But when you have paper  citizens,

people have got different ID cards, don’t you see there will be a problem?

Isaac:  I do not see that problem.

Com. Ayonga: Thank you those are your views and we respect your views.  Ngoja yako maswali bado.

Com. Nunow:  thank you bwana councillor, but I would like to seek  probably your contribution, with regard to the citizenship

aspects.   Assume that this is a naturalized citizen, and I understand you concern that he should have limited rights until such  a

time as to be given full rights.  I would like if you have given a thought, you to tell us, how long, you said the third generation, but

that is not enough, I mean for instance if a guy came and at  the  age  of  20  and  he  lives  to  the  age  of  80  and  he  has  had  no

children, he become naturalized at  the age of 20,  you  would  deny  him those  rights  because  he  did  not  have  first  generation,

second generation,  so how man  years  would  you  consider  appropriate  for  accusation  of  naturalized  citizenship  for  a  person

enjoying equal rights as indigenous citizen?
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Isaac:  What we mean her is that there is that person who has been naturalized, will remain naturalized, but his children, because

even the present  Constitution, a Minister can deregister  him as a citizen. So why should we rely on this people  to  dictate  our

destiny.  So for this person who is naturalized he will remain naturalized but his child can be a true citizen.

Com. Ayonga: Thank you if you can fill in our form there and register and leave us anything you want to leave us with.  I  am

through with Iteso Cultural Union.  I  would like to take  this time to recognize the presence of  Hon.  Minister  Kilaba  who  has

joined us, I know Members of parliament have got lot of things here and there and bwana Kilaba tuko kwako tumekutangulia

lakini tukisikia na wewe umetukaribisha tutasikia vizuri sana an pia watu wako bila shaka wanahamu ya kusikia uwasalimu.  Na

ukiwasalimia  na  pia  kama  una  neno  ambalo  unataka  kutuachia  tutakupa  nafasi,  kwa  hayo  nafasi  ni  yako.   Au  ni  kuwache

kwanza umalize soda yako?  Unaweza kuniabia unachotaka.  Uendelee?  Lakini tutakupa nafasi ya kumaliza soda  yako,  husije

ukasema walikuja kwangu hata soda  sikumaliza hao watu namna gani.  Thank you very much bwana  Minister.  Sisi  tunafuata,

kwa maana haukuwepo hapa tulipoanza, tunataka ukitaka kutoa maoni yako,  utasema  majina  yako,  si  kwa  maana  hatukujihi

lakini for recording purposes,  utasema mimi ni fulani fulani, hivi  hivi  na  ninatoa  memo  yangu,  hayo  yote  yataingia  huko  ndipo

utaanza.  Nadhani tutakupa wakati ufao, lakini pia utusaidie ku-save time.  Asante.  

Hon. Kalaba: Asante sana mwenyekiti wa Tume hili.  Labda nitazungumza kwa Kingereza ili nipate ile trust  ambayo nilikuwa

nayo hapa.  Na nimeambiwa wakati ni mfupi sana,  nilikuwa nikitaka kuzungumza kwa wakati  mrefu kidogo.   But nevertheless,

let Mr. Chairman with humility and big appreciation welcome you to our constituency, Amagoro and our district  Teso.   I  know

you are arriving here at the tail end of your visit in the constituency and I hope that does  not mean that our views here will not

receive  the  attention  that  they  deserve,  I  expressing  this  concern  Mr.  Chairman  because  already  we  have  heard  from  your

chairman  that  a  draft  Constitution  is  about  to  be  ready,  and  the  way  it  is,  then  one  will  be  forgiven  if  we  assume  the

---(inaudible)  -------  to make us believe that we also participated,  I hope that is not the case.   Let me say that it  is  common

knowledge that Kenyans are expecting to go to the general election with new Constitution and we do hope that within the next

few weeks  you Commission Mr.  Chairman will actually tell Kenyans in very specific terms  whether  we  are  going  to  the  next

election  with  the  new  Constitution  or  not.   Because  it  is  there  to  say  that  the  conflicting  statements  coming  from  various

Commissioners have confused a lot of kenyans and the people are almost getting fed up to the extend that if by September  they

did not hear that you have actually completed and given a sample of the new Constitution, I think very few people  would shed

tears  if the Commission is  disbanded  because  we  are  not  quite  sure  when  actually  to  get  the  new  Constitution.   That  is  the

feeling Mr.  Chairman.  We have argued that the new Constitution of Kenya should have a preamble.   It  is telling us  precisely

what are the visions of this nation and kenya being a God fearing nation we hope that it will a preamble in God’s name and to so

the diverse Kenya community should live together be in unity. To guard democracy,  protect  their independence and the rule of

law and their beloved republic.   It  would be important that Kenyans values and guiding principles are  incorporated in the new

Constitution, they might be  enforceable in law, some may not be  enforceable but still it will be  something that all Kenyans can

subscribe.  
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The current Constitution Mr.  Chairman has served this country well it is a  good  document,  but  problems  have  risen  because

people believe that a lot  of  changes  and  amendments  have  been  effected  in  the  Constitution.    Mr.  Chairman  Constitutional

changes must always take  place  depending  on  the  requirement  or  the  needs  of  people  at  any  given  time.   In  order  that  the

amendments  to  the  Constitution,  will  be  something  that  the  entire  nation  can  be  happy,  then  now  we  propose  that  the

amendment must always go through national referendum and the referendum must achieve a 65% before any amendment to the

Constitution is effected.  That will ensure that various government that we want to speculate  on the changes of the Constitution

do not have to the opportunity to do so, until they have that massive approval by the citizens through the referendum.  

Mr. Chairman on the suggestion of the citizenship, I have heard members of the Emoromoro commend about  the citizenship in

Kenya.   As  we  all  know  citizenship  of  kenya  has  become  a  joke,  everybody  can  now  buy  citizenship,  I  think  that  the

Constitution must tighten those loops and not allow people who just come from other places to become citizens of Kenya over

night.  Therefore to qualify to be  a citizen and an automatic citizen one must  be  a  native  to  qualify  as  an  automatic  citizen  of

Kenya.  Then you must be a child born of Kenyan citizen, or you must be  a child born from women who are  married to kenya

citizen or  you must be  a child born of parents  who  themselves  were  native  of  Kenya  but  have  since  become  kenya  citizens.

Rights and obligations of citizens must be unconditional upon the manner in which citizenship is acquired.   In other  words  once

you are citizen then you qualify as  a citizen I respect  of how you become one.   I  thin all citizens must be  treated  equal,  that is

why it  is  very  important  that  the  admission  into  the  citizenship  of  the  country  must  very  strictly  controlled  and  the  rules  of

citizenship must be adhered to.  Sorry I understand the microphone is not very loud on that end.  In order  to discourage people

especially  public  officers  from  just  issuing  citizenship  to  non-citizen  the  Constitution  should  provide  for  the  establishment  of

immigration  laws  that  will  make  very  severe  punishment  to  those  who  might  simply  issue  citizenship  to  people  who  are  not

qualified.  

Political  parties:  political  parties  in  a  democracy  of  organized  groups  of  people  who  seek  to  give  or  gain  control  of  the

government  through  democratic  election  process.   This  is  the  reason  for  their  existence;  they  should  therefore  play  a  very

important role in sensitizing the public on all aspects of nationalized.  They should win public confidence on issues they stand for

and in my view Mr. Chairman, serious political parties  must demonstrate  that they have the capacity to provide or  lead on that

ground.  In the case  of Kenyan,  the Constitution should allow for only 3 political parties,  this is my proposal,  one must be  the

governing party, the other the official opposition party and the third party should be one that can stray one party to the other.  In

other words they shoed be the effective party that will make the major party win or loose an election.  This will eliminate what I

will call man’s Dockers chair kind of party.  Where somebody just pushes a chair in a place and there is a dog lying down there

under the table and a paper and then he calls that a party.  So we should legislate in the Constitution that they should only three

main party the other should just be dissolved.  If that is acceptable then I would recommend that the political parties  are  funded

by the public treasury to make them continue with there political business.    This arrangement will modernize politics in  kenya

and eliminate political rectories and force political parties to concentrate on issue oriented politics in the interest  of the people  of

this country.  The Constitution should clearly spell our the role political parties  in national life and political party should not for
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example, incite the public into violence or  cause a breach of peace  or  incite their followers to act  in a manner prohibit  national

security, private or public individual freedom.  The resulting legislation from those provision the Constitution should provide for

very severe punishment, including deregistration of those political parties which are guilty.  

Structure of government:  with regard to structure of government,  the current presidential  system has  served  this  country  well

and Kenya should stay in this system, so that we have a strong presidential system of government,  ensures national unity, with a

strong national president  heading  it.   However,  to  prevent  possible  abuse  of  power  by  future  presidents,  the  powers  of  the

future president must be clearly defined, for example the president should be able to sack a government, the president should be

able  to  appoint  certain  key  positions  etc.    Some  specific  responsibilities  in  the  administration  should  be  left  to  the  head  of

government.  If Kenyans agree the president  still remains the head of the government,  then the key appointment that president

makes should be approved by parliament.   A new Constitution should also provide for two layers of government,  the Central

Government and the Local government.   The Central  Government responsibility should be defined to include, defense,  foreign

affairs  and  International  Corporation,  national  planning,  transport  and  communication  etc.   Whereas  the  rest  of  the  powers

should be devolved to the local authority.  

The provinces administration should be abolished so should districts.   And in their place we should elevate constituency to be

areas  of operations.   The officers of the government that are  currently  working  in  the  districts   should  then  be  transferred  to

work in this.  The reason I make this proposals  is to enable future management of public affairs to be  concentrated in the local

areas.   The  local  authorities  devolves  down  to  the  constituency  unit,  will  of  course  be  supplemented  in  certain  areas  by

municipalities, by country councils etc,  but  this  should  be  restructured  to  create  competence  both  at  the  councillor  level  and

officer level.   As  I  said  with  this  structure,  a  lot  of  government  people  civil  servant  now  in  the  Central  government  and  the

provincial departments will come down to work for these people, so you already have a resource of very well trained people  to

continue  working  in  this  area.   This  will  ensure  that  the  government  resources  are  send  down  to  the  local  areas,  and  those

people themselves should be able to determine what  is  it  that  they  need  and  priorities  for  development  in  their  own  locality.

And I would like to suggest that at  the political level, these people  will be  elected,  an elected person a chairman  or  whatever

you call him will be the Chief Executive of that particular unit.  In this manner the issues of areas  such as  this one,  which is too

far away from the capital always lacking resources because the resources  have gone to the other people,  will be  limited.  They

will be  a formula by which every constituency will be  able to get its own funding and  its  own  local  people  will  manage  those

funds.  I want to give an example; in parliament we decided to create road authority, and here at  the constituency level we have

got what we call constituency development committee, since we got money, and it is little money only 5 million shillings, we have

seen a lot of road development taking place,  because  we ourselves we are  the once to determine which road is done first and

which is done next.  Our roads which are  being funded from Nairobi  are  the once you cannot see  anything and this is because

we are not in control and this is what I am proposing;  the authority to be  with the local people  and give them the resources  to

develop their own activities.  
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Legislature:   there  is  merit  in  creating  an  upper  house  with  an  appropriate  name,  call  it  the  senate  or  the  upper  house  or

whatever you would like to call it.  Its members will be elected to represent community interest and they should be elected from

all communities of Kenya, which have got a population of not less than 100,000, and I think those I am told that are  around 40

and therefore the senate  should have about  40 members.   The reason I am proposing this is that in future every community in

the republic should be represented or to be sharing or to be responsible in making the laws of this country.   There should be no

community  because  of  their  size  who  should  not  know  what  is  happening,  only  to  be  told  that  it  is  a  law,  which  has  been

enacted, and later on discover to their rude shock that certain legislation is actually discriminatory against them.  They have no

say.  The independence of the public service Commission, the Judicial service Commission and other service Commission, will

limit the number of appointment  the  future  president  can  make  to  a  very  few  key  positions  that  I  mentioned  before  such  as

cabinet appointments and their deputies.  Head of certain key institutions and this appointment must however,  be  approved by

both houses of the parliament.   Parliamentarians have a tendency to want to interfere with other areas  of government,  such as

wanting the follow up in the implementation of the law that are enacted.   In other  words  it is very tempting to cross  the division

between the legislature, the judiciary and the administration.  Parliamentarian must therefore confine themselves to the business

of simply making laws.  Or they would like the public accusation of interfering in other arms of government as the know all.  

There has severe public critics of the manner parliamentary remunerations have been handled,  and  personally  I  would  like  to

think that it is wrong for any institution in the republic to have the responsibility of awarding itself, therefore I would recommend

that members of the parliamentatry service Commission should be prominent business people who have no vested interest  at  all

in parliament.   Serious parliamentarians have no time do to other business,  the MP  should  therefore  be  required  to  spend  all

their time in parliament and constituencies.  In the circumstances, there should be a provision in the new Constitution to impeach

a Member of Parliament of the electorate  felt abandoned  by  the  electorate  representative.   This  process  could  be  through  a

parliamentary motion addressed to the Speaker of the National Assembly and signed by 25% of the voters who cast  their votes

to the Member of Parliament.  I think to be fair an impeached Member of Parliament should be allowed to stand again, to make

sure the other 75% agree with the 25%.   The age of 18 is the legal and reasonable  age of maturity for voters  and this should

remain  so.   However  to  protect  the  public  from  exposure  to  immature  leadership,  no  one  should  be  allowed  to  contest  a

parliamentary seat until he is aged 30 and nobody should try to become president  until he is 40.   Parliamentary aspirants  must

also be of upright moral and ethical behaviour,  we should act  not only on the basis  of conscious and conviction but  also  very

much taking the view of their constituency into consideration.  He must also be person with basic education of at  least  form four

level  with  appropriate  work  or  leadership  experience.   In  this  circumstances  there  is  no  justification  Mr.  Chairman  for  the

language test, which are included in the current legislature, I think that should be removed.  Once you have established the basic

educational qualification then there is no need to subject  people  to language examination and so on and so forth.   The basic of

nominating  an  MP  or  a  councillor  can  no  longer  be  justified,  instead  recently  passed  by  the  house  increased  parliamentary

representation  throughout  the  country  will  provide  a  fair  basis  for  presenting  various  special  interest.   I  believe  closer

representation  will  ensure  that  not  so  many  people  are  left  out  of  representation  not  to  necessitate  either  the  MP  or  the

councillor.  In the proposal to increase parliamentary presentation I propose  that the local areas,  the rural areas  of our country
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should be divided into  about  20,000  voters  to  an  elected  Member  of  Parliament  and  those  in  town  because  of  the  ease  of

access to the electorate should be up to 100,000  on the question of women representation and I myself view it different and I

advocate  the introduction of universal education for all children and my believe is that once women are  educated the same  as

men,  men  will  not  be  pushing  them  around.   So  instead  of  providing  for  special  seats  for  women  I  advocate  for  universal

education  which  will  ensure  that  women  will  compete  fairly  with  the  men,  because  presently  there  is  a  lot  of  desperately  in

education between men and women it is unfair to expect  women to compete.   But I want to put it in the Constitution universal

education is incorporated into the Constitution. The idea of coalition government despites  the  principle  of  competitive  politics

among Democratic Party, it also neglect the essence of mult-party democracy.   Why then have a political party structure on a

competitive party policy if in the end comes together and says let us have everybody in the  government,  then  they  will  be  no

opposition.  I think it is fair that we should have a very active opposition so that the opposition keeps  the government in check

and ensure that government is on the land all the time. If it does  not as  I said the opposition is ----------------  --.   The idea of

the government of national unity can be considered by the government incase of emergency, incase of disasters  and incase our

country is at war with another country, that is the time we fit all the political leaders  to work together,  at  the point there will be

need for coalition government.   And infact it does  not have to be  a coalition government,  we will call it an emergency  or  war

government  and  will  incorporated  all  the  other  people.  The  country  should  move  out  of  the  current  system  and  ensure  that

ministers are appointed on the basis of certain competence.  They have to competent and I will even go as far as  suggesting that

the entire cabinet can be appointed from out side the parliament.  In other words  we have very competent  qualified technocrats

who are not politician and therefore who do not have the opportunity to go to parliament, but we do not utilize them and they’re

out there.   These proposals  are  forcing the opportunity to be  members of the cabinet  and therefore very useful in  running  our

country.   Appointment  of  ministers  must  restrict  to  kenyans  of  impeccable  integrity  and  appointment  must  be  vetted  by  the

public and approved by parliament.   In other  words  if public makes  some  noise  because  you  have  proposed  a  cravat  to  be

minister that must it and the motion must go to parliament for approval.   Ministers must declare  their wealth upon appointment

and must stop any business activities as  long as  they remain ministers.  They should however be  paid very well  to  discourage

them from the temptation of seeking bribes.   Ministers are  potential  presidential  candidates  the  qualifications  for  the  ministers

should be as that of the president because they are potential presidential candidate and therefore potential president.  

I  forgot  to  mention  that  when  I  speaking  about  the  president  that  concerning  the  election  of  the  president,  the  Constitution

should spell out very clearly that the president will run with a running mate and that running mate in the event something happens

to the president,  if he is incapacitated the running mate automatically becomes president  for  the  remainder  of  the  incapacitate

president.   If  for  whatever  reason  the  president  comes  back  to  the  office,  then  the  vice  president  must  step  back.   This  is

important because  it will ensure that whoever  becomes  president,  from  the  vice  president  is  somebody  who  the  public  have

confidence in, they have actually elected him, knowing the Constitution says that incase something happens to the president  that

is  the  man  who  becomes  their  president.   I  think  that  will  stop  the  speculation  of  people  wondering  whether  so  and  so  is

competent or not, just because he has being appointed by president.   
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The position of deputy ministers whose responsibilities must also be defined they  should  be  effective  deputies  of  ministers,  in

other words they act for their ministers.  They will be  acting ministers in the absence of the ministers and that they can only be

members  of  parliament  not  coming  from  outside  as  I  have  suggested  in  the  case  of  ministers.   They  do  not  have  the  final

authority except as acting accounting officers.   I  am suggesting also that the ministers should become executive,  and their chief

executive office ministry and accountable to parliament for all the expenditures that take place and the decision that take place in

his  ministry.   The  reason  I  am  making  this  point,  is  because  there  is  the  confusion  between  the  minister  and  the  permanent

secretary.  The minister might issue instructions that the permanent secretary refuses and when the matter goes to parliament for

review, it is the permanent secretary who answers, and it always creates a lot of difficulties between the two and therefore if we

make the minister the chief executive of the ministry then he is responsible and the parliament engraves in the event of  anything

happening.

On the vote of confidence, in order to prevent people from introducing ---------  motions of no confidence in the government,  I

am proposing that any vote of no confidence on the government should become effective if passed by 75% majority and so that

will stop people  from proposing votes of no confidence because  they know it may not pass.   The vital powers  I propose  that

the president  should have vital powers,  he should have the powers  to vital a decision by parliament which he feel is not in the

interest of the country,  but parliament will have the right to authorize  that  vital  by  a  90%  vote  in  parliament.   The  parliament

should have power  under the new Constitution to impeach a president  in order  to prevent possible abuse of this  provision,  in

other word prevent  people  coming  with  false  accusation  against  the  president,  there  should  be  a  very  clear  provision  in  the

Constitution as to what offences will constitute the suspicion offence for the president to be impeached.  

In any case  a 75% majority vote in parliament is necessary  for  the  impeachment  proceedings  to  pass.   Finally  on  that  issue,

parliamentary elections should be held every five years  on the date  strict  to be  fixed by the  Constitution.   In  other  words  the

country should know right from now on when the elections are  taking place,  when parliament  is  being  prolonged  etc.   This  I

think will be  very useful and stop speculations by a lot of people  and I want to say that in case  that there  should  be  not  time

when there is no parliament in the country.   When the parliament is dissolved for the final term Members of Parliament should

remain on call to deal with any emergency or any agent matter until the new parliament is sworn in.  

On the  presidency  the  new  Constitution  should  clear  the  ethical  qualification,  which  must  be  met  by  an  aspiring  presidential

candidate.  In my view candidate must meet the basic qualifications as follows:

• At least 40 years of age.

• Must be graduates of a recognized university or equivalent education exposure.

• Must have proven leadership experience, either in public or private enterprise including leadership of a political party.

• They must not have a criminal record.  

• They must have a clean moral record.

• They must be members of a recognized religion.
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• They must have a good ethical record and,

• They must belong to an authorized and recognized political party.

A president  will serve and remain in the office for a maximum of two  parliamentary  terms  of  five  years  each  and  in  order  to

avoid -------,  a parliamentary staff begins with the swearing in of a new president  and terminate after five years  or  earlier.   In

that if for whatever reason the parliament is dissolve after three years  rather  than five, then that  Constitution  will  cater  for  the

president.  

Com. Ayonga:  Minister kama unge-summarize sasa.  Naona watu wako ni wengi sana, wengine wamekaa hata huko nje.  

Hon. Kulaba: Let me make one or two points. I want to make a point on the question of land and security of minority people.

I think this is important for this community.  I will like to suggest that the new Constitution makes a provision that guarantees the

safety, the security and property ownership of minority.  The people here have got special experience of being minorities.  There

many brothers  across  the river just down here and  we  have  had  cases  or  history  has  been  that  of  suffering  because  we  are

minorities and underprivillaged.  I want to make this point because I would like the Constitution to find some means of securing

the future of minorities in the country.   Minorities have suffered lack of development,  they have suffered  lack  of  education,  in

fact  they  have  not  developed  at  all,  simply  because  they  did  not  have  the  opportunity  or  the  ability  to  participate  in  the

distribution of the national welfare at the countries head quarters.  Because a lot or  our people  have not been educated enough

to be able to to participate at that level and this is the key reason I am saying that it is very important that management of power

is devolved right to the grass root so at  least  minorities can also have an opportunity to develop there own areas.   Because an

agreed financial package is also available for them.  

Some years back with precise 1992 and 1997 through an administrative act we lost personal land to our neighbour, I am saying

administrative act  because  the decision was made by people  who were in government therefore in authority  without  following

the correct procedures, without even bothering to ask the views of the owners of the land.  We took the necessary measures to

request  the government to bring back  those changes to  the  original  boundaries,  a  Commission  was  set  up  by  government,  a

decision was reached by the Commission that the boundary should go back  to where they were,  not all of them, we lost part,

but the reaction we had from our neighbours was threatening infact we wanted what to do, we were threatened with elimination,

with  an  election,  infact  we  were  being  threatened  to  be  pushed  across  the  river  the  other  side.   I  want  the  Constitution  to

provide  for  the  security  of  such  minorities.   I  would  like  also  the  Constitution  to  provide  for  defense  parks,  countries  have

defense parks; a major country can have a defense park with a weaker country.  

It  can  have  a  defense  park  because  the  bigger  country,  which  is  defending  the  smaller  country,  knows  that  an  enemy  is

threatening smaller country and there gets into a defense part with it and therefore that smaller country is secured.  We want that

provision in the Constitution for us to be able legitimately to have some defense park with our brothers across the river.   So  that
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if we are attacked and solicited we can defense ourselves, we want that provision in the Constitution so that whatever we do in

future will be a legitimate act provided under the Constitution.  And in order  for us to save our people  we will have to do that

either way but we want to be  legitimized, it is an important matter that we would like to be  recorded  and  we  would  like  you

Commission to take serious cognition of and really to provide it in the Constitution.  It is related to the issued of land.  

There  are  a  number  of  questions  here,  which  I  cannot  answer  here  because  of  time  limitation,  but  just  who  alters  land

boundaries?  Just  who gives the right of ownership?  How  is  impassion  are  those  people  who  give  this  right?   It  is  therefore

important that the new Constitution must give it very that land right must be  left to the people  themselves.   If there tribal land,

somebody must have tribal right for it and it is the tribe that decides  what should happen to that land.  We did not want to find

ourselves in a situation where some administration officers do make a decision like it happened in our case.  To transfer junks of

land to another areas  therefore create  totally unnecessary conflict between our neighbours and us.   I  think that is an important

issues that this community is very concerned about and they would like you to address it.  

I had a lot of other things to say but Mr. Chairman you are pushing me, or shall I continue?

Com. Ayonga:  Mheshimiwa, -- (inaudible)

Hon.  Kalaba:   Mr.  Chairman  this  information  I  wanted  to  tell  you,  it  is  here,  I  have  some  other  information  here,  but

unfortunately I was not here when Emol was presenting their memorandum and I do not know how many of these issues they

have covered, but if they have covered I would be satisfied.

Com. Kangu:  Give us the document.

Com. Ayonga: Ni kwa maana mheshimiwa ukitaka two hours, hiyo ni kusema nikikuacha utaenda saa tisa na nusu na hao watu

wako nyuma yako wafanya nini.  Ningalipenda kama hii habari ya land ambayo umesema, juu ya security,  na kama kuna jambo

lingine related to that, kwa maana mengine kama ya governance, hiyo umeandika kule tayari na tunawezo kusoma ofisini.  May

be if there is something ambao unafikiri you really feel to say sema, lakini nikupe dakika tano tu tafadhali.

Hon. Kalaba:  Asante sana mwenyekiti, perhaps just one thing I should say is rising from the same sediment has just said,  the

issue of insecurity of minority groups,  the issue of denying them their rights, the issue of getting no cake  at  all when others  are

getting it.  We have an issue here of contingency representation,  we in the year 1985  justified to the electoral  Commission that

this district that time was Busia North Constituency, justified a decision into two constituencies, we were convinced that we had

made a good case, we were advised by Commissioners that they were impressed with our presentation and then we did not get

a representation.   We still have one Member of  Parliament  representing  the  entire  district.   Just  to  give  some  perspective  of

what it is, until our boundary was altered up in the north,  we were boundaring with Mr.  Elgon and where you are  seating Mr.
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Chairman is exactly between Mr.  Elgon and Busia town.   It  is  not  fair  that  one  Member  of  Parliament  should  represent  our

people,  it is not practicable,  it is not possible,  it is demanding the impossible from a Member of Parliament.   I985  we  should

have had a second Member of Parliament and today we will be  asking for a third one.   Through the sediments have explained

earlier we have not yet received an additional Member of Parliament,  we have 62,000  registered voters,  which compared with

all the other constituencies around here is an equivalent of two to three constituencies in that area.   That  is  the  reason  I  have

proposed to you and also made that contribution in Parliament,  that in the rural areas  the numbers of the registered voters  per

Member  of  Parliament  should  be  reduced  to  20,000,  we  feel  very  strongly  that  our  people  are  very  under  presented,

development of our people is low, because we only have one Member of Parliament instead of three and it is something we will

ask you Commission to consider  the issue of Parliamentary representation in the rural  areas.  In  other  words  you  will  help  us

quite a bit if you were to say the best  on the information you have heard may be 20,000,  or  50,000  or  whatever number you

want to say, is a fair number of voters to be represented by one member.  Otherwise we feel here that there is deliberate effort

to keep us down in development matters.   I have another one I would like to have started  but I am already fixed.  I  thank you

and let me apologize for coming late, I should have been here to welcome you when you arrived, I want to say that we are  very

happy inspite the comments I made that “I hope you are not coming here just for a public relation exercise”.  I want to welcome

you very much, this are very nice people and I would like you to have a very enjoyable time in the next three days you are in the

constituency.   I  wonder  whether  I  will  ask  you  to  go  up  North,  I  have  told  you  that  Mt.  East  point  where  you  are  seated

equidistance between Mr. Elgon and Busia town.  The people  up there are  asking me what happened,  how are  they expected

to come down here because it is a long distance on the way, although you have two other stations on the North which is okay,

but I would appeal for you to consider visiting the people up North which is a long way from her.

Mr. Chairman I want to thank you and I want to wish you an enjoyable stay here in Teso.

Com. Ayonga:  Before you leave let me thank you bwana Minister for a very comprehensive report  that you have given us of

your views, which are very useful,  I think you having had the experience in Parliament and other governments of the world,  this

is a very rich experience that you have shown by writing the memorandum that we are  going to get from you, and you  raised

some questions earlier as regards to our visit here.  Is  this just an exercise because  you have heard things from our office, they

kind of ready and why have we come to Amagoro, just to keep people here and collect views which are not going to be  use.   I

think we have an answer to that.   At  least  we  think  we  have  an  answer  to  that,  but  if  someone  else  where  thinks  he  has  a

solution to that, that is him or it is them, but as for us let Kangu in his experience also say the other side of the coin.  Kangu.

Com. Kangu:  Pastor  has given me a very difficult task but I will try.   May be you people  know that I am one of the people

who has publically differed with our Chairman on some of these things.  Western province is not coming last because  it is not

taken seriously, but because we had to begin from somewhere and end somewhere.  When I was here last I explained that very

approach has its own advantages and disadvantages and I said because  Western was last you  will  have  advantage  of  getting

more civic education,  but of course of Mheshimiwa has said,  there is a risk  of  your  views  not  being  taken  seriously,  but  our
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position is that,  that is  not  the  position,  although  of  course  statements  have  been  made  that  can  make  Western  people  start

worrying, recently there were statements that 80% of the views have already being analyzed and people who start  worrying and

of course recently there were also commends about  how many Kenyans are  saying they want this  system  and  consensus  has

already being build  and some of us said,  you can not start  talking about  consensus until you hear all the people.   You do not

know  what  you  are  going  to  hear  from  the  remaining  part.   It  is  not  true  that  80%  of  the  views  have  been  analyzed.   The

majority of the views we are receiving from Kenyans are  oral,  a few people  give us written memorandums, but the majority of

the originally Kenyans come before us and speak  orally.  We take  notes we record  verbatim, when we go back,  the verbatim

records  are  supposed to be  transcribed into written documents,  which then have to be  analyzed.  As at  the time we have  the

last meeting about three or  two weeks  ago,  the transcription of the oral submission was only finalizing Central  province,  which

was the first province, we went to.  So for anybody to stand up and tell Kenyans that we have analyzed 80% of the views, he

can  only  be  saying  that  he  want  to  disregard  those  oral  submissions,  because  whatever  has  been  done  or  analyzed  are  the

written memorandums, and done by our data  analyses staff,  the analysis of  the  data  analysis  staff  is  not  going  to  be  the  final

position, the Commission itself must seat  down and verify that what they have given as  analysis actually reflects  the  views  we

had in the field.  So in my view it is wrong for anybody to tell Kenyans that we have analyzed views, infact we have not.    We

must finish the hearing before we can go and seat down and look through those views and then start  saying on this issue,  this is

the direction it should go and so on. 

Now on the programme of finishing and the elections, we are  operating under an act  of Parliament,  and I have been in this hall

twice and I explained to the people the procedures that are provided by the act and when we finish taking the views next week,

it will require us to go back  and analyze, collets those views, prepare  a report,  recommendations and draft  bill.  Then the law

and this is what the Kenyans themselves augured that they want a people  driven process,  the law says,  we must not report  to

the President, we must not report to Parliament,  we report  to people.   So  we publish the report  and allow the Kenyan people

60 days to read through to discuss,  to debate  and then we come back  to them at  the provincial level to  get  there  commends

about what we have done.  Does it reflect what they told us?  And the way we have reasoned to arrive at the commendations is

it what they would like to have or  do they want anything changed.  Once we get those commends we revise our report  before

we call for the National Constitutional Conference.  In our estimate of time when were request for extension up to May we had

allocated National Constitutional Conference  one  month  and  of  course  in  the  view  of  some  of  us,  that  was  quite  ambitious,

because you people know across the country, the equivalent of our National Constitutional Conference which was the national

constituency assembly, had being estimated to take  three months,  they  ended  up  taking  16  months.   We  think  therefore  our

estimate of  one  month  is  extremely  ambitious  particularly  if  you  look  at  the  nature  of  the  body  that  will  be  discussing  these

things.  600  people,  you have put Kanu people  here,  opposition people  here,  religious people  here,  NGOs,  you  can  imagine

akina Kibwana there, and you expect them to agree in one month.  I do  not know but that is the estimate we have given.  And

then the law says, when that body makes its decisions, if there those issues they do not agree on we come back  to the people,

for the people to decide by way of a referendum, they vote and there after we go to Parliament.   So  those are  the stages that

are remaining and that is why I have many times gone public to say the Chairman is misleading the country,  when he talks about
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a draft Constitution being ready by September  or  by October,  he creates  the impression that we will have finished our job,  he

does not make it clear to the public that, that is just one stage,but there still other several stages which the law provides for.   Of

course  we  have  said  if  Parliament  in  its  wisdom  decides  to  amend  the  law  and  change  some  of  these  things,  we  will  not

complain because we must follow the law at  it is.   But if it is changed we change,  but of course I have also said that even the

philosophy on which this process  was based  is a people  driven, I think an attempt to remove some  of  this  stages  will  not  be

suggesting wisdom on the part  of Parliament but infact lack of it.   And if they want to portray themselves  as  lacking  wisdom,

then we cannot blame theme.  So that is what some of us have said,  that Kenyans said we want to go through all these stages

because the people must themselves decide,  but if we reach a point and ironically Mheshimiwa some of your collegeaus in the

house who are on the forefront on this issue of people driven are the onces now who are willingly infact abusing some of us,  tell

us why don’t you just remove some of these stages, and then you finish a draft you give it to Parliament and Parliament passes  it

into something else.   At one meeting I asked  them, what is  this  we  are  hearing,  the  people  who  generated  this  animal  called

people driven are now telling us off load the people.  We cannot do that, if you want to do so,  do it,  and take  the responsibility

but we will not help you to offload the people.  We even have had meetings with religious leaders  and Ufungamano people  and

we clearly told them, you are  the ones who created  this animal called people  driven, now  you  want  to  tell  us  we  offload  the

people,  we  can  not  help  you,  do  it  yourself  and  take  responsibility,  they  do  not  want  to  take  responsibility,  they  want  the

Commission to be the one to be  blamed, that is what has been going on.   Unfortunately of course in the course of event I am

very tagit on this issues, our chairman has also contributed to the confusion because in my view I still believe it and of course the

relationship I had with him at the beginning it was close and I know that infact he is in a early to leave this country by the end of

this year, and so while he is trying to serve his personal  interest  he wants to create  the impression that he is trying to serve the

interest of Kenyans.  And have said I am not going to cheat anybody, have been very tagit with them and if we want to change

the approach let us do so without passing the burn,  and I asked  of course when we met the MPs that many would like us  to

have a Constitution before election and the our Chairman has promised many times.  And I told him you are  making a mistake

we are  not in a vacuum, we have a Constitution in place under that Constitution it is the president  who has power  to dissolve

Parliament and call for the election.  When you go promising people and you have not consulted with the president,  that he will

wait for you, you know you are offending and he is a very important player if we offend him, because  the process  might not go

on.  Have you consulted with him and so we would want to promise a Constitution before elections,  but how sure are  we that

when Mheshimiwa you go on recess  with this man, that the president  might call you back,  he may decide  while  you  were  on

recess that now I am calling for election, so we do not want to give false promises,  my approach has been,  let Kenyans know

we have a problem, so that we start  looking for a solution and the problem is; we would like a good Constitution following a

certain procedure  we have laid down.   It  seems to appear  we cannot finish that process  by the end of the year or  before  the

end year and yet we would like to have elections by the end of the year.   So  how do we handle the two?  You know we start

looking at  the options,  each option will have advantages and disadvantage,  then we chose the best,  you  may  say  go  with  the

current  Constitution  it  has  advantage  and  disadvantages,  you  may  say  go  for  minimum  amendments  it  has  advantages  and

disadvantages.  Muite has said go for an interim Constitution it has advantages and disadvantages,  there is even the suggestion

to extend the life of Parliament, it has advantages and disadvantages.  So look at  all of them and make a choice.   Unfortunately
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when some of us are tying to tell Kenyans we have a problem our chairman has continued to tell them we do not have problem

I will deliver on time.

Com. Kangu:  Na huyo ni mwalimu Kangu na sasa mwalimu mwenzake anataka aseme kitu.

Com. Nunow:  Thank you bwana chairman, I think Mheshimiwa I wouldn’t dwell on what my colleague has already said very

clearly, that is the position we all share the Commission except the chair who feel otherwise, but the truth of the matter is exactly

stated and you are familiar with us, because it is the house that put it in place, but I would like to say something on the views not

being taken seriously by virtue of the timing for this province,  I would like to assure you that as  a  Commission  we  have  very

powerful position on how to proceed and I am until the last element of an oral submission is transcribed and analyzed there will

be no draft report.  The reports will come back  to the constituencies for the constituencies to see  whether in deed  there views

have been taken on board.  That is the whole purpose of the 60 days and at  the time we are  trying to start  the collection of the

views,  we  thought  we  could  look  for  one  of  the  few  criteria,  for  visiting  the  provinces  and  we  debated  on  that  at  the

Commission and my colleague was there witness and we thought the most open criteria was to go alphabetically,  that why we

started  with  the  Central,  Coast  and  so  on  unitl  we  are  finishing  with  Western,  it  was  not  with  any  other  criteria  other  than

alphabetical to ensure that at  least  we start  from somewhere and end with somewhere.   With regards  to your concern of your

constituency on the upper  side,  I think the panel is such that this  province  has  been  given  a  much  better  position  in  terms  of

venue.  Most provinces we have had two venues in each constituency, that is what we had resolved, except this province where

several constituency we are  visiting three venues.   But that is not your concern,  your concern is still the fact  that  this  part  has

been left out and the three venues are  more less concentrated.   I  think that still there is a possibility of doing that,  if could take

the concern as soon as you can to the secretary Mr. Lumumba and we have special  panel that can be constituted at  very short

notice and I am sure your constituency has also the possibility of being conducted first enough while we are  still within Western

upto  Thursday  next  week,  it  is  a  possibility  that  could  pick  up  with  him,  that  a  special  panel  be  constituted  with  even  two

Commissioner to go to the upper side and have those people give there views because it would be unfortunate if we leave out a

set of your society. 

Com. Ayonga: Mheshimiwa ukifanya hiyo before we leave Western itafanywa kabla hatujatoka.  

Hon. Kalaba:  Thank Mr. Chairman I can assure you I will do that today.

Com. Ayonga:  Na tena nataka kukushukuru sana na haya maneno ambayo Commissioners Kangu amesema ni ukweli mtupu,

kwa hivyo confusion iko na sio hapa tu bwana Mheshimiwa,  tumeenda  pahali  pengine  tunaambiwa  haya  maoni  yetu  ambayo

tumekuja  hapa  kweli  yatafanya  kazi?   Nikana  kwamba  tunajaribu  tu  kuja  tulalalishe  watu  tu,  kuwafanya  kitu  kulifanyika

ambacho hakina maana, la sisi tuko hapa, it is a very serious exercise and we want to do it with all our heart,  with all our minds

na kila kitu tunaomba Mwenyezi Mungu atusaidie hili kimalizike.  Na  nyinyi Wajumbe mtumsaidie, kwa maana mkiwa mnasikia
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maneno  ya  mtu  moja  hamsikii  maneno  ya  watu  wengine  hii  pia  inatuletea  taabu,  kwa  maana  mwenyekiti  wetu  anapoongea

inasikika kana kamba Commission imeongea, hata si sasa kulikuweko mwingine katika gazeti, kwa hivyo tuko pamoja nanyi na

kazi hii tutafanya jinsi inavyotakikana.   Hii  Constitution  hatutengenezei  watu,  wengine  ni  Constitution  yetu  unaona,  we  are  all

involved, ikiwa mbaya itakusumbua wewe,  itanisumbua, itasumbua watoto  wako,  itasumbua wangu,  wajukuu  wako,  wajukuu

wangu,  pia  watu  wengine  wageni.   We  are  not  making  it  for  sale,  we  are  making  it  so  that  we  can  benefit  from  it  kama

waKenya.   Natunakushukuru sana for the time you have  taken  with  us.   Sasa  ukiweza  kutupa  hizo  memo  zako  halafu  urudi

huko nataka kukubusha haukumaliza soda yako, umalize soda yako ndipo tutaendelea.  Ujiandikishe kule Mheshimiwa.  

Sasa  natumaini kwamba nyote mmesikia mambo ambayo  mheshimiwa  ameguza  karibu  kila  kitu,  ameguza  karibu  kila  kitu  na

ikiwa  memoramdum  yao  imeguza  mambo  kama  hayo,  ingekua  hata  kitu  kizuri  ukija  unasema  yangu  niliotaka  kusema  yako

katika  hii  na  nimepongeza  yaliosemwa,  uende  kule  ujiandikisha  na  uketi  au  utoke.   Kuliko  kuanza  tena  kurudia  rudia,

tumeelewana,  sitaka  kufanya  yeyote  ajisikie  kwamba  he  or  she  is  not  important.   Kitu  kilicho  important  ni  issue  ambayo

imezugumziwa na kama issue hiyo hiyo ndio pia na wewe umeandika,  wewe tu leta hiyo issues sema majina yako hapa na toa

maneno  yako  kule.  Kwa  maana  toka  asubuhi  tumetumia  wachache  lakini  wametoa  very  important  issues  ambazo  zimeguza

nyinyi nyote.  Sasa Chamber of Commerce Teso branch.  

Fredric Okademi: I  am the Chairman of Chamber of Commerce Teso branch,  Mr.  Fredric  Okademi Papa.   I  would like to

present  a presentation  from  the  business  community,  we  feel  that  we  must  start  with  preamble,  the  preamble  saying  we  the

people  of  Kenya  a  conscious  about  our  colonial  past,  because  of  injustice,  in  that  we  took  up  our  arms  to  fight  for

independence so that every Kenyan may be equal.  SO this Constitution is our expression of determination to ensure that,  there

is equality and justice throughout our country.   In direct  principles of the state  policy, the policy should be to  ensure  there  be

justice, peace, love, unity and equality before the law.  Constitutional supremacy:  the current Constitution allow Parliament to

amend  the  law  by  65%  majority  votes,  however,  we  are  not  satisfied  with  that.   That  should  not  be  the  case  with  matters

concerning  the  bill  of  right  and  alteration  of  district  boundaries.  Like  now  we  are  threatened.  In  this  regard  we  feel  that

Parliament can only change the law by a higher percentage, thus 75%.   In citizenship it has been touched,  I may not be  able to

repeat but I will stress on an issue that also,  women our boys in Kenya marry from outside should be considered as  automatic

citizen on approval of marriage.  That is only by church or by the office of the DC.  In defense and national security,  I will stress

that we want this office to be  established so that MPs do not tamper with them.  The establishment of this office will spell out

the role of this services and the powers in Parliament.  The current establishment of the national security is good,  but we also in

addition propose the additional council of elders to be empowered to deal  with certain aspects  of security.   Say in an area  you

may disagree with the policeman because  you are  seducing one lady and when he is not strong enough to win  her,  he  comes

harassing you in your own village.  We  would  like  anybody  coming  to  a  certain  area,  a  sub-location  or  a  location,  must  go

through the chairman of the council of elders for authority to have that particular person arrested not just to go and harass.   For

example even an army man coming to beat  anybody anyhow and you cannot take  him anywhere,  if you take  him to the OCS,

the OCS himself cannot deal  with him.  He  feels  an  army  man  is  supreme.   SO  the  empowerment  of  councillor  of  elders  is
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tantamount, in fact that one replaces what we call chiefs and assistance chiefs, but we can only detain DC,  PC out,  DO out but

they can work in the DC office.

Political Party:  there is a limitation on the political parties, this is very important to have limited number of parties in the republic,

currently we have over 40 parties  in Kenya,  most of them have not understood what there role is.   So  we  propose  that  they

should be limited to a manageable number thus a maximum of five parties in the country.  

Legislature:  the  age  of  Parliamentary  voting,  every  citizen  18  years  and  above  should  be  eligible  of  electing  a  Member  of

Parliament.  Parliamental aspirant,  every citizen with an ID and voting card  who needs to contest  as  a Member  of  Parliament

should have attained the age of 25 years and above.  Presidential aspirant a man and a woman to seek  for presidential  election,

he or  she should be 50 years  and above and should not be  more than 65 years  old.   Recall  of  the  MP  by  the  electorate:  to

recall  the  MP  for  inability  to  perform  his  duties  he  has  being  assigned  or  elected  to  do,  we  propose  that  voters  should  be

allowed to initiate the moves through a petition made by at 25% of the number of people who signed his nomination papers  and

at least  75% of constituency delegates of the sponsoring party.    Determination  of  Parliament  salary:  a  Parliamentary  service

Commission guided by ethical reconsideration and economic reconsideration, etc should do this.  

Executive: presidential  qualification the president  candidate  should have a minimum of university degree,  tenure of office it  has

been said two terms,  okay we concur.   Judiciary:  the current judiciary is not adequate,  in addition we would like to propose

arbitration.   Land  dispute,  inheritance,  and  customary  marriage,  these  ones  should  be  forwarded  to  local  council  of  elders,

because these a very petty cases  to  be  taken  to  court.   This  should  be  handled  by  a  recognized  council  of  elders.   Age  of

judges: we have so many boys who have gone to the university, some of them are professors and what have you, the mandatory

retirement of judges at the present is over 72 years, it is too high, we propose that the retirement of judges should be reduced to

65 years, this will pave way for many idle Kenyan employment in the Judiciary.  

Local government:  Yes we support this, the mayors and the chairman of the locol authority be elected directly by the people,  in

support  we are  also  in  the  proposal  of  the  local  authority  association  proposal.   But  also  in  addition  the  deputy  mayor,  the

deputy chairman should also be the number two on elections.   The minimum education of councillors should be a minimum of

KCSE certificate.  Recall of councillors should be like that one of the MPs, except for the councillors we go by the wards.  

Electoral System and Process: defection of candidates, we have all had a lot of problems in the republic whereby a very senior

man frustrating a candidate  who is very popular  and the choice  of  the  wananchi,  it  is  good  to  allow  this  people  to  defect  to

another party,  to exercise his popularity.   So  defections  should  be  allowed.   Ya  mwisho,  simultaneous  electins  for  civic  and

Parliamentary and presidential elections.  It  has been mentioned by the MP,  but to me I feel it has to go in an interval of three

months.  Presideential  first,  Parliamentary  second,  civic  respectively  within  an  interval  of  three  months.   The  elections:  there

should be specified date on the Constitution.  Hapana kuweka watu to verbal when the elections can be like today.  Presidential
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elections:  the president of this country should be elected by the people directly.  Counting of voters  must be  done at  the polling

station and the results announced there and then.  This will avoid rigging and delay of the results.  Thank you very much.

Com. Ayonga:  Sasa  nenda uandikishe memo yako,  ujiandikishe kule.   Kenya Union for the Blind,  is  there  a  representative.

Ndiyo huyu?  Wewe unakwenda  wapi?   Sasa  kitu  ambacho  nitataka  ufanye,  utasema  majina  yako,  na  hicho  chama  chako,

halafu utauambie maneno makubwa yalio katika hiyo  memorandum yako, hiyo ingine utatupa tutaenda kusoma.  Sema majina.

Alex  Kalaba:   Majina  yangu  ni  Alex  Kalaba,  I  am  the  chairma  Kenya  Union  for  the  Blind  Teso  branch.   Ningependa

kushukuru kwa nafasi hii kwa sababu it is long since the country got independence and people  with disability  have  been  very

much marginarlised.  So  in our memorandum we people  with disability we request  the Constitution to accommodate us in  the

following areas.  

• We need fair representation; we want to be represented fairly right from the local authority to the Parliament.  

• We feel elective chances should be created in every district, or if it is not possible,  every community should choose one

person with disability to represent the interest of persons with disability in the Parliament. 

• We need to be given special seats in the local authority so that we are there to champion the rights of our fellow persons

with disability.  

• Finance allocations: we need in every district in this country, there should be special  funds for persons  with disability so

that  they  can  also  improve  their  economic  status,  and  they  can  do  something  minus  struggling  with  other  people

seriously.  

• We want to be represented in that particular fund in the district.  For example the National Fund for the disabled we do

not know where that money goes.  Sometimes you can apply hundred times but not respond, so it beat  logic where that

fund is there.  If the Constitution can protect members with disability on this particular issue is would be so good.  

Political parties:  there too much and there doing nothing constructive, according to the person with disability we prefer  to have

about three political parities and this three  political  parties  before  there  registered,  they  should  have  a  manifesto  which  gives

clear direction how they can accommodate persons with disability to participate in their political party, minus that they should be

barred  from  registration.   That  is  how  we  can  really  integrate  persons  with  disability  in  our  country  very  well.   Because

sometimes you find people seated discussing matters pertaining disability and they do not know anything totally about  disability

and that is why we want to be fairly represented in that particularly area. 

Persons with disability are  very rich in talent and those talents are  able even to generate income to this nation and even to the

community.  So if we are well funded, well supported, we are able to do a better  thing in this country,  especially drama,  Music

and the like.  Another thing that I know most areas have been touched, I wish to appeal to the government which is to come or

the current onem, we should be well represented in all organs of the government.   But current I  see  the  Judiciary  system  has

accommodated a lot of persons with disability, so it is a credit, but other arms nothing has been done so far.  
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Medical and education to persons  with disability, our country is very rich, their  children  should  be  given  free  education,  their

wives and the rest.  Then the issue of marriage, blind persons are really tortured sometime or disabled person, they not given the

opportunity to exercise their marital status, when somebody wants to marry the person of his choice, there is a lot of opposition

we wonder why, so if the Constitution can protect our rights, I think that can really help us.  I believe the rest has been touched.

Com. Ayonga:  Thank for what you have said,  the rest  we can read from your memorandum and also we do appreciate  your

views.  Now Wanjohi unaweza kumletea kile kitabu aweke signature.  Je bwana kilaba kuna swali moja unataka kuulizwa.

Com. Nunow:  I would like to ask  you on the funds for the disabled.   You mentioned that those funds have not benefited the

disabled because  you apply every time and there is no  respond,  and  you  have  not  given  us  recommendation  as  to  how  you

would want that fund conducted so that those made to benefit indeed benefit from it.  

Alex:  We  as  disabled  persons  we  have  felt  that  when  the  censors  is  carried  in  this  country  we  should  also  be  counted

separately,  we may have the population with persons  with disability right from the national level to the  grass  root.   So  that  in

every  district,  there  should  be  allocation  of  the  national  funds  to  the  district  and  three  disability  movement,  namely  blind,

physically handicapped and the deaf,  should be signatory in that account,  including may be the DC now and the social service

officer  so  that  the  members  of  disability  movement  can  identify  their  project  and  then  we  seat  there,  we  allocate  money  to

specific group now.  

Com. Ayonga:  Thank you so much, unaweza kumpa kule kitabu while he is signing, kuna group inayoitwa Disabled Persons.

Kuna mtu ambaye ni representative wa hao?  Sasa unaweza sema majina yako kwanza.

Delas  Vincent Mudai:  Jina langu ni Delas Vincent Mudai na mimi ni representative wa Walemavu kama Katibu  wa  chama

cha walemavu, naenda kusema machache kwa sababu mwenzangu yule ametoka saa  hii  amesema  mengi,  ingawa  ningependa

kuomba saa kidogo kwa maana mahali pengine pia inatakikana ku-explain.  

Com. Ayonga:  (inaudible).

Delas:   Asante,  naenda kuongea machache  kuhusu  walemavu.   Sana  sana  walemavu  ndio  watu  wako  na  taabu  sana.   The

poorest  people  on earth are  the disabled especially in Africa.  Why?  Because some of them  use  wheelchairs,  walking  sticks

ama White cap and structures.  So when employment vacancies are advertised in an area and somebody who is disabled is not

able to reach there, sSo he will remain suffering.  Sisi tunataka serikali itusaidie on the side of employment.  Hapa kwetu kuna

vacancies za kazi ambazo serikali inaleta, especially from the office of defense, unapata polisi wanakuwa –recruited,  GSU, APs

and other of like, lakini unapata wanawake na wanaume wale wako na physical fitness wana-recruit,  walemavu wanawachwa
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kado, sasa mimi nauliza kwa niaba ya walemavu ni kazi gani ndio sisi tunapewa ndio tukae kama wenzetu.  Tukienda tena pia

sehemu  za  recruiting  on  In-takes  sana  walimu  na  wale  wa  medical,  wakati  unaenda  kwa  interview,  wana-ku-overlook

wanasema huyu ni mlemavu kwa maana una kokotana  chini, ama unatembea na crutches  ama  walking  stick  ama  white  cane,

they overlook you unawachwa, unaambiwa, you will bring problems in  the  office.   Tunaomba  tuangaliwe  kazi  kama  hizo  sisi

walemavu tupatiwe, kwa maana sisi pia tuko na ability ya kufanya kazi.

Tukiangalia tena kazi ya walemavu juu ya umasikini wa walemavu, tukiangalia kama nchi ya Libya nchi ya Libya huwa tunasikia

mara  kwa  mara  kwa  runinga,  na  newspapers  huwa  wana-support  wazee.   Sasa  sisi  tungeomba  Katiba  mpya  hii  itupee  sisi

walemavu a monthly pay, ile ambayo wanaweza kuishi maisha mazuri, kwa maana pia watoto walemavu wako na watoto  shule.

  

Wheelchairs:  Serikali ilete wheelchairs  ambazo  ziko  na  engines  ile  zisilete  taabu  kwa  maana  unaweza  kufika  pahali  hauwezi

kupanda  mlima,  sasa  ukiuliza  mwenzako  akuhinue  kwenye  mlima  atakuuliza  ulipe  kitu  kidogo.   Tunaomba  serikali  ilete

wheelchairs ambazo ziko na engine, na zisiwe na breakable  or  delicate materials.   Tukienda kwa wale wanatumia white canes,

tungeomba serikali ituletee white canes ambazo ziko computerized ile ambayo unaweza kugonga na unajua hapa ni free,  hapa

kuna barabara  mbaya.  Serikali ilete crutches ambazo ni za metal,  sio wood ambayo  inaweza  kuvunjika  wakati  wowote  kuna

matope, pia ikuwe computerized and light.

Watu wale walemavu waajiriwe sehemu za donation, hili donation ikikuja hao ndio wanajua mbele,  ndio wanaweza kujua shida

za wezao walemavu, kwa maana juzi tumesikia baisekeli zimeletwa mahali fulani ambayo ilikuwa imeletwa kusaidia,  lakini ikifika

kwetu wanasema  ulipe  shilingi  elfu  moja  ndio  ujiandikishe  upewe  wheelchair.   Sasa  hapo  tunaomba  serikali  iangalie  mambo

kama hayo, ya  walemavu.   Pia  tungeomba  serikali  ituletee  loans,  kama  vile  waliletea  maendeleo  ya  akina  mama  ya  poverty

eradication.  Hili sisi tujukue hiyo pesa na kulipa kwa njia ya polepole.  

Rehabilitation centers kwa kila district, sio mahali Fulani peke yake,  na courses  isiwe tailoring and shoe making, iwe computer,

secretarial, telephone operation and others.

Com.  Ayonga:   Thank  you  so  much  na  kushukuru,  ebu  toa  makaratasi  yako  kule.   Nataka  kiongozi  wa  youth,  yule

anaye-represent youth aliye na memorandum, yuko wapi? 

Delas:  Tafadhali niko na barua yangu ambayo nataka ku-represent, just a minute.  Sasa  hii barua,  when my disability become

worse,  I  wrote  a  letter  to  the  office  of  the  president,  requesting  him to  support  me  where  necessary,  so  a  respond  came,

unfortunately  I  was  advised  to  go  to  the  area  DC  which  is  Busia,  unfortunately  I  was  not  able  to  climb,  so  unfortunately

somebody somewhere who knew me, came and received me and told me he may take my letter to the DC who was not in.  So

for a very long time somebody stayed with my letter until a few days by God’s wish, the letter came to my hands again, so my
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present this letter to the DC please.  

Com.  Ayonga:  Barua  yako  leo  umebahatika  DC  yuko  hapa,  sasa  wewe  nenda  uweke  kidole  huko  na  barua  yako  DC

ataishugulikia. Wapi yule wa youth?  Now namuita Rev. Lali Emukule.  Kama hii inaweza kuletwa hapa tuone kama itafika, yes

imefika.  

Tafadhali tumeanza tena hebu tumsikize Reverent anapo toa maoni yake.  Rverent tupe yale makubwa makubwa.

Rev.  Lali  Emukule:  Kwa  majina  naitwa  Kasisi  Lali  Emukule,  naudumia  kanisa  la  Anglican  hapa  Malaba  na  pia  ni  diwani

mteule  katika  baraza  la  Malaba,  kwa  hivyo  nashukuru  kupewa  nafasi  hii  nitoe  maoni  yangu  machache  kuhusu  marekebisho

kuhusu Katiba yetu ya Kenya.   Nilikua nimeandika  machache  juu  ya  political  parties.   Lakini  mengi  yamesemwa  na  pengine

mimi  ningesema  nimeshukuru  kwa  wale  ambao  wamesema  juu  ya  political  parties  isipokuwa  nilita  kuongeza  ya  kwamba

nikisoma point chache ambazo pengine nilifikiria nikisema: 

• Inorder for political parties to perform those important roles a national Constitution should stipulate a few legal rights to

empower them, there as follows:

o To  criticize  constructively  the  government  of  the  day  without  being  accused  of  treason  and  offer  alternative

policies.

o The right to hold freely public meetings with the people.

o The right to mobilize and ----- citizen for support and membership

The Constitution should allow for the funding of political parties by state.   This can be directly or  indirectly; this will help to put

the level of political playing field.    

Nikienda mambo ya Local Government nafikiri hayo yamesemwa sana, sina point yeyote ambayo nitaweza kurudia mwenyekiti.

  Constitution supremacy:  a Constitution is a property  of the  people,  it  neither  belongs  to  the  government,  politicians  or  any

specialized  group,  but  the  honourable  people  who  are  stakeholders  of  the  Constitution  have  a  right  of  safeguarding  this

important tool of governance from being manipulated.  The Constitution expresses the hopes and aspirations of the people.   If it

fails then it must be  changes by the people  after a national  referendum  being  conducted  by  the  Commissioners  appointed  by

Parliament.  Parliament shall have the supreme power  of creating  Constitutional  offices  e.g.  office  of  the  Ombudsman,  Prime

Minister, Ceremonial President and etc.  

Land and property  rights:  And individual should have  a  ultimate  ownership  of  the  land,  not  the  government  or  state.   If  the

government wants land for private purpose,  let the government negotiate with the landowner.   The right of  the  government  to

acquire private land compulsory should be abolished but instead should be through public referendum.  The state,  government

or local authority should only have powers and control to the use land in the town centers and along the roads  only.  Inheritance
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and transfer of land rights should be brought to the district  head quarters  for DC’s accessibility and settlement of land transfer

cases.   Survey maps to be  availed near,  for the example in the district  headquarters.   On  land  ownership  there  should  be  no

ceiling of the number of acres  to be  owned by an individual, as  long the accusation is legal.  Restriction should be imposed to

non-citizen on land ownership.   First  of  all  requesting  the  government  to  grand  the  individual  citizenship  before  owning  land.

Land transfer procedures  should be simplified allowing title deeds  to be  given at  district  headquarters.   Settling  land  transfers

within  one-month  period  to  minimize  land  cases.   Nimesema  hivyo  kwa  sababu  mambo  ya  mashamba  imeleta  shida  kwa

wananchi  na  utapata  mwananchi  na  unapata  mwananchi  ambaye  hana  pesa  za  kutembea  na  mambo  ya  shamba  yake  huko

Nairobi, imechukuliwa na yule ambaye ana pesa na mamlaka na sasa  kesi  inafanyiwa Nairobi.   Sasa  yule atatengeneza mambo

yote huko na kupata title deed huko, mambo yakirudi hapa wewe unaambiwa shamba si yako kwa sababu yule ana-title deed

ya shamba, kwa hivyo mambo ya mashamba yangerudishwa kabisa yafanywe hapa nyumbani na wale watu ambayo wanajua.

Sheria ilinde mambo ya mashamba na itunze mambo ya mashamba na ifanywe na watu  wa  karibu  ambao  wanaelewa  hiyo  ni

shama ya kasisi na hiyo ni shamba ya MP,  hisije ikaonekana kwamba,  mtu afanya kitu ambaye hajui shamba hiko wapi,  lakini

anapata shamba anasema ni ya DC kwa sababu DC ni mtawala mkubwa sana.  

Com. Ayonga: Asante you have made your point Kasisi, hebu toa ya mwisho.

Rev. Lali:  Ya mwisho, nitauliza kama nikiwa mtu wa kanisa kwamba kila siku serikali yetu imeuliza wanakanisa,  pia nikaona

nasikia wale ambao wanauganishwa na wanakanisa ni walimu na wanaambiwa kila siku kwamba ikifikwa wakati  wa siasa hivi

nafikiri  watafute  nchi  yao  wanaenda  kukaa  bila  kusikia  siasa  inaongewa,  wanaambiwa  wanyamaze  waubiri  wenyewe

wafundishe, lakini siasa  sio  yao,  wakifanya  siasa  watakamatwa.   Kwa  hivyo  nilitaka  kwamba  serikali  ijue  kwamba  kila  mtu

hako  na  haki  ya  kujitetea,  kila  mtu  apewe  haki  hiyo  na  sio  kuambiwa  anyamaze.   Sisi  ni  professional  ambao  Mungu

ametuchagua na kazi yetu kama wanakanisa ni kuonya kusema kitu hicho ni kibaya na serikali ikitengeneze na inakuwa mzuri.

Kwa hivyo pia nafikiria ya kwamba serikali katika sheria  yetu,  hiyo  sheria  ingesaidia  serikali  kubuni  Ministry  ambayo  ita-run

mambo ya kanisa katika Kenya yetu.  Kwa sababu pia saa  hii bwana mwenyekiti,  kuna makanisa mengi ambayo yamejitokeza

hapa Kenya,  nimesikia  wewe  ni  pastor,  sijui  kanisa  lako  ni  gani,  langu  ni  Anglican,  lakini  unapata  kwamba  makanisa  mengi

yamejitokeza na hapo sasa  makanisa yamepoteza  hiyo  ladha  ya  yakuwa  kanisa,  kwa  sababu  ya  wingi  ya  makanisa  ambayo

yamejitokeza.  Kwa hivyo Constitution yetu iangalie mambo ya hayo, Wazungu wasitoke huko watuma mtu hapa,  anatoa nyinyi

pesa, mtu ambaye nyinyi mnamjua ni mwizi ni muuaji na kesho anaitwa pastor  anaongoza watu,  hiyo serikali inagalie sana,  ndio

tumepata madini ya kuabudu sanam na sasa kuna makanisa hapa ya kuabudu sanam na inasemekana kanisa ya kuabudu sanam

ni yenu watu wakubwa na matajiri.  Kwa hivyo tunagalie mambo hayo.  

Bwana mwenyekiti nataka kungalia mambo ya boundaries,  kwamba mambo ya mipaka imekuguzwa na Mheshimiwa  na  mimi

nataka  kurudia  tu  kwamba  ingekuwa  heri  kama  ile  Commission  ya  uchaguzi  ingeweza  kuwa  na  Katiba  ya  kuongeza

constituency,  na  ikiwa  na  Katiba,  sasa  hiyo  Katiba  ikiwa  imetengenezwa  ikija  kwa  watu,  watu  waulizwe  kwamba  hiyo

constituency yao, inataka kupatiwa ingine, inatakikana kukatwa, hiyo sehemu ingine iende kwa mahali pengine ama namna gani.
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 Kuliko watu kusikia tu kwamba hiyo sehemu yenu imekatwa na imechuguliwa na watu wengine.  Pia ningeuliza kwamba hiyo

Constitution  iweze  kutengeneza  criteria  ya  kuongeza  constituency,  hisitokee  tu  kwamba  mtu  anaambiwa  ama  watu  wawili

muende  huko  muangalie  kama  constituency  inaweza  kuongezwa  na  kwa  sababu  mtu  ni  rafiki  ya  wale  anaenda  anagawanya

constituency.  Kwa hivyo hayo mambo hayataleta usawa kwetu kwa mambo hayo.

Com. Ayonga:  Sasa bwana Kasisi hilo ndilo lilikuwa la mwisho?

Rev. Lali:  Mwisho kabisa bwana mwenyekiti.

Com.  Ayonga:  Tena  iko  mwisho  kabisa?   Sasa  wacha  aseme  mwisho  kabisa  na  nyinyi  mnisaidie  hasipokuwa  na  mwisho

kabisa.

Rev.  Lali:  Sasa  ya  mwisho  kabisa  bwana  mwenyekiti  ni  hili  la  employment.  Nimesema  hapa  kwa  Kimombo,  should  job

seekers  have  a  tall  relative  in  order  for  him or  her  to  be  offered  a  job?   Or  be  from  the  right  party  or  tribe?   The  new

Constitution should direct different ministries to advertise and gazette all existing vacancies in their respective departments.   This

will help attract applications from a variety of candidates.  Interviews can thereafter be held if this is fully enforced.  All Kenyans

with  the  desired  qualifications  will  have  full  chances  to  be  chosen  to  those  post.   Job  seekers  or  graduates  from  rich  and

connected  families  end  getting  jobs,  while  TSC  and  NGOs  should  follow  the  same  criteria.   Nimesema  bwana  mwenyekiti

kwamba  ni  mzuri,  kazi  itangazwe  kwa  sababu  ukienda  saa  hii  hospitali,  wale  watu  utapata  kwa  hospitali  ni  watoto  wa

madaktari, watoto wa nurses, na wale jamii yao.  Ukienda kwa ofisi yako saa hii, bwana mwenyekiti.

Rev. Lali:  Hata kama hauna ofisi lakini pengine ulikuwa na ofisi kitambo, sasa  ukienda kwa ofisi mtu akiwa Mjaluo unapata

mwenye kufuata ni Mjaluo,  mwingine Mjaluo kwa sababu ofisi imekuwa yao.  Kwa hivyo inakua ngumu,  sasa  ndio  tunaomba

kwamba Constitution iseme isaidie wale watu ambao hawana relatives kwa serikali pia wapate  nafasi ya kazi.   Kama hatuwezi

kufanya hivyo tutaimba tutamaliza ukabila na nyinyi wakubwa ndio mnaendesha ukabila. Asante.

Com. Ayonga: Asante,  lakini  Bishop  lazima  ujue  kwamba  kazi  zingine  utangazwa  after  they  have  already  being  given,  kwa

hivyo kutangaza  tu  hakusaidii,  nadhani  kitu  cha  maana  ni  kwamba  tuwe  wazalendo,  na  tufanya  haki  regardless,  kwa  maana

tangazo tu haisaidii, basi  hebu  sasa  niwambie,  wakati  ule  wa  pema  Commissioner  Kangu  alisema  sisi  tutakuwa  tukibadilisha

mitindo  yetu  ya  kufanya  kazi.   Kwamba  when  it  comes  to  afternoon  tunaanza  mtindo  mwingine,  maana  yake  siku  inazidi

kuyoyoma, imekuwa fupi na hebu ni kubushe wale ambao wamekuja nyuma, ambao pengine hawakupata hilo tangazo.   Yeyote

aliye na memorandum, anaweza ku-submit memorandum yake without saying a word,  una-submit kule inaandikishwa una-sign

against your memorandum.  Na wale ambao wanataka kukaa mpaka jiona mnauhuru wa kukaa, lakini ikiwa mambo unayoenda

kusema ni yale ambayo yamesemwa, kwa kweli hakuna faida.  Tunataka wale ambao tunaita kama unakuja kusema kitu hapa,

sema kile ambacho hakikusemwa, hiyo intusaidia kuliko kurudia yale ambayo yamesemwa.  Sasa  zile dakika tano zimekwenda
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ninaanza mtindo wa dakika tatu, lakini kabla sijafanya hivyo, kuna mama ambaye anaitwa Clementina Ndege,  tulisema tutaanza

kufanya vitu jinsi ambavyo culture yetu ilivyo, na kama kuna mzee yeyote ambaye anajisikia hawezi  kukaa  mpaka  jioni,  kuna

mzee yeyote hapa ambaye hawezi kujisikia anaweza  kukaa  mpaka  jioni?   Ninapo  sema  mzee,  ni  sabini  kwenda  juu,  bwana

Mheshimiwa  wewe  hapa  naona  una  vijana  kumbe  hawa  wazee  wako  unawalisha  nini  ambao  hawaja  kuwa  wazee?   Si

inaonekana  kikundi  chote  hiki  ni  cha   wazee,  tutakuja  kuwauliza  ulizaliwa  nini.  Lakini  kwa  sasa  hebu  tumsikie  mama  hapa.

Mama sema majina yako, keti tu.

Clementina Ndege:  ekiror angi Clementina Ndege 

Translator:  She is known by the name Clementina ndege.

Clementina:  Ibore niabutore eong ne abuti eong ejori akiro nuokolongo.

Translator:  She has come here to relate to us the past>

Clementina:  aji kokolongo akilongo ateren ayawuni akilong okek.

Translator:  According to Peterson they used to make a newly married girl seat at the door and a ceremony is performed.

Clementina:  itunga lu ilongete ateran ngini ejasi ajono nu emasiete.

Translator: During that ceremony the people would take some local beers.

Clementina:   eji konye kedauni akilongo ejai akiworoworo etogoi taparachu.

Com. Ayonga:  Hebu tu-record maneno ya mama wengine mnyamaze, tafadhali.

Translator:  Also that newly married girl is made to smear houses.

Clementina:  kidou ikoku keng eji akipuduni ikoku ngini ejai amuna ajono eji abarene ikoku ngini ejai alimokini ekiror.

Transator:  That newly married girl after giving birth there must be a ceremony to be performed also during which time a newly

born baby’s hair must be removed during the ceremony.

Com. Ayonga:  Ngoja kidogo, kwa hivyo mama unataka aje? Kuna kitu ambacho haujatwambia na hicho ndicho tunataka.

Clementina:  kobunguti akiro ngunu kotakanutu kwape lemu ejatataar kemunauni apwapu.

Translator:  She wants all those customs to be brought back.

Clementina:    ibore  ni  eji  apokolongo  ikoni  akiboi  neni  eyamakina  idwe  lu  pesur  de  ajasi  ejokuna  lutelepai  de  ajasi

ejokuna asokonye amojonga de aji akinapakina.

Translator:   Most of the customs used to be honored. Both girls and boys were honest unlike today. 

Com Pastor Ayonga: Tafadhali,  ni mama aliyekuwa anaongea na tunaelewa anataka preservation ya culture,  mambo yaende

jinsi yalivyo kuwa. Basi mama umefanya point. Iko ingine? Basi tafadhali mama unde kule uweke kidole.  Je?  kuna yule mtu wa

sign, tafadhali kama anaweza kuambiwa atupe tu main points yeye ni deaf. 

Benjamin Omokola : Basic rights in Kenya has been a matter of debate for a period of time. However there has been positive

responsive towards the reinforcement of basic rights especially if it regards to second communities. The government has ablated
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human rights from what I have been driving towards  the rights direction although these efforts have not been felt deeply to the

roots of the rural community. Many cases  of social discrimination in various institutions such as  education,  health, employment,

training,  political  representation,  government  leadership,  economic  capacity,  communication  infrastructure  and  social        

(inaudible) among others have been observed.  In few of these the disabled communities is voluntarily disadvantaged in various

ways  and  thus  they  are  missing  their  rightful  opportunities  in  contributing  virtually,  consciously,  physically,  economically,

politically, socially and culturally to the development of these country along with other communities, societies,  union and the rest

of wananchi. 

Out call therefore to the honorable Commission is to consider on self and address  our dues,  gratis with a view to incorporating

the following proposals elevated to reinforce our social and economic stability…(interjection)

Com Pastor Ayonga: Tafadhali, lets give him our ears.

Benjamin  Omokola:  Education  and  training.  Since  time  immemorial  a  disabled  individual  have  had  low  defined        

(inaudible)  basic  and  higher  education  and  training  opportunities  at  their  disposal  due  to  policies  interventions,  weakness  in

terms of aid. 

(a) Disability facilities and infrastructure.

(b) Other location and facilitation.

(c) Economic and social parameters of development

Following  the  increasing  individual  cases  and  disability  in  the  community,  community  based  approaches  and  education  and

training for the various disability cases  should be instituted through additional facilities and cater  at  least  divisional levels which

should  be  simplified  in  mobile  institution.  This  will  eventually  cater  for  an  increasing  number  of  disabilities  and  emphasize  if

informal education and training approaches. 

Communication  is  the  greatest  effected  in  all  cases  of  disability  which  improves  a  blind,  deaf,  and  crippled.  Suitable  and

effective facilities are special have not been adequately out in place at all levels and sectors. 

In rural areas or centers especially the desolated government along roads,                 (inaudible) specially walking and hearing

or  mobility  aid  should  be  made  available  to  all  cases  and  disabilities  as  may  be  found  necessary  to  enable  fisher  nets  in

communication while going about daily work. 

Political representation and leadership. Due to lack of proper academic         (inaudible) and physical capacities  amongst       

(inaudible) accessibly, ably to political representation and many are  the leadership opportunities have been continuously sealed

off for the disabled community especially at the local levels adversity or plight of these disadvantaged groups must be  highlighted
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at all forums through a special representation by election, selection and nomination, and all levels to ensure their basic rights.

Health  services;  realizing  the  complications  attributed  to  the  general  and  health  of  the  disabled  the  government  through  the

communities based   programmes should legalize, acknowledge and fully support  a right to health services for a disabled child,

mother and other patients at  large.  Establishment of special  clinics including mobile health services in the rural and  local  levels

among  with  fully  equipped  health  and  medical  census  will  ensure  reaching  more  and  in  crucial  cases  which  emphasis  and

preventive and early treatment measures. 

Economic capacity and social aspiration; any physical,  mental, biological implications have always been  believed  down  critics

and in terms misfortunes. In Kenya society which is misconception, as  a result,  the disabled community have served a deal  and

isolation in many aspects regarding social and economic rights in a society. 

Government intervention is called upon in collecting these abnormalities by instituting legal protection to safe guard the rights, to

economic access  and inheritance at  the community and family levels and use of community based  programmes to sensitize the

common Kenyan  society,  recognize  acknowledge,  and  support  the  plight  of  the  less  advantaged  group  of  the  community  in

these country.  It  is therefore our call that the new Constitution will enshrine above all and reach a moment in out reaching  the

disabled community and serving them equitably  with an appropriate share of the national cake through full subdividing  in health,

education,  technology,  so  as  to  enjoy  economic  and  social  status  as  tax  payers  in  these  country.  Thank  you.  Presented  by

Benjamin Omokola, deaf. 

Com Pastor Ayango:  Thank you, I think you have heard even what I am telling you. Thank you so much  if  you  can  submit

that.  Next  is  Tom  Nyapara.  Utafutwa  na  Silas  Esiromo  na  tafadhali  ninaomba  mzee  unisaidie  kwa  kutoa  yale  ambayo

hayajasemwa kabisa. Na dakika ni tatu. 

Tom Nyapara:  Asante sana mwenyekiti.  Langu ni kwanza kushukuru maana ya  kutupa  nafasi  kama  hii  wananchi  pia  kufika

katika  hii  mambo  ya  Katiba,  zamani  ilikuwa  ni  Lancaster  House  miaka  arobaini  iliyopita  ndipo  wananchi  walistaafu.  Mimi

ningeopenda tu kuongea zaidi upande wa judiciary maana yale yote ambayo  tutazungumza  hapo  itahusu  sana  wananchi  sawa

halafu mambo machache juu  ya mamlaka ya nchi . kwa mamlaka ya nchi tunasema ya kwamba nafasi ya presidential  candidate

ni heri awe mtu amekomaa katika umri. Awe mtu wa miaka arubaini na tano badala  ya kumchagua au mwana mdogo ambaye

anaweza kukaa halafu  aqshindwe  kufanya  kazi  yake.  Awe  mtu  mwenye  nguvu  kufanya  kazi  yake,  miaka  ambaye  ni  tano  ili

akizidi kufanya kazi yake ata-retire kama bado ako young. 

Pili ningependa kusema ya kwamba kama ni president miaka two, yaani term mbili ya miaka tano tano kama ilivyo Constitution

ya sasa, hiyo itakuwa ni baraka kubwa na tutafanya kazi bila mamlalamiko yoyote. 
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Nikiongea habari ya provincial administration ninaona ya kwamba wakati  huu, jinsi ilivyo kutoka kwa PC mpaka kuenda kwa

assistant chief ni sawa isipokuwa chief katika location yake na assistant chief wawe transferable, wawe wakitolewa kutoka kwa

location moja baada ya muda fulani na kwenda katika location ingine within that district,  maanake akizidi kufanya hivyo katika

location anaanza kukosana  na  watu,  maanke  akizidi  kufanya  hivyo  katika  location  anaanza  kukosana  na  watu.  Yeye  ni  civil

servanys pia awe transferable. Sub chiefs na chiefs kama vile ma DOs na DCs walivyo.

Na  nimesema  ya  kwamba  kwa  upande  wa  judiciary  kwamba  mimi  wakati  mwingine  nimechunguza  mambo  kama  hii

nimeshaona shida iliyo kwa wananchi, ninaona ya kwamba Katiba mpya ihusishe karibu kila wilaya iwe na high court  maanake

kwa wakati  huu sasa  tunapotaka hutumwa ya high court  ni shrti tuende Bungoma, Kakamega au katika  sehemu  zingine  mbali

mbali. High court iwe karibu, ili kila mmoja apate  kuhusika katika mambo yake.  Tunaona ya kwamba katika kila kazi ya nchi,

katika kila sehemu court zote za wakati za African courts zilikuwa karibu karibu sana, tunasema         (inaudible) administration

katika mambo ya utawala. Katika judiciary pia tuwe karibu karibu. Maanake ni kusema hivi, ikiwezekana kama kila tarafa,  iwe

na  court  ambao  itaweza  kuwahudumia  wananchi  kwa  njia  iloyo  karibu  sana.  Na  pia  ningependa  kusema  ya  kwamb,  wale

wanaohusika kwa kujiingiza makesi kama hayo, tunao kama wale magistrates na high court  judges,  wale  wanaofanya  kazi  ya

magistrate,  wakati  wanapofanya retirement,  wawe kama civil servants wengine isipokuwa wa retire  kama  sasa  miaka  imefika

65 hivi. Maanake ni kusema hivi kuna wengine wame retire kama wale wa siasa kidogo halafu wanaandikwa tena kukuja tena

kama contract. Unaona kuna hakimu moja hapa karibu karibu tu ambaye amefanya miaka na miaka ni huyo huyo tu wanafanya

reviewing of  the  contract.  Kwa  hivyo  tuwe  na  Katiba  ambayo  inasema  kwamba  mtu  huyu  hakimu  awache  kazi  yake  kama

amehatimu miaka kadhaa,  na mimi napendekeza iwe 65  na  judge  of  the  high  court  kwa  wakati  huu  wana-retire  kama  wana

miaka 74. hii ni sawa lakini mimi kwa pendekezo langu ninasema ya kwamba wawe na miaka thelathini na tano ili awe na miaka

maarifa ya kuweza kufanya makesi ya watu katika kesi kubwa.

Tunaona mwenyekiti,  ninapochunguza  katika  mambo  haya  ya  kuwachagua  hawa,  katika  division  tatu,  Commission  iwe  ndio

inachagua magistrates, mahakimu hata chief Kadhis, Kadhis pamoja na chief Kadhis wawe wanakuwa appointed by judicial in

that Commission. Isiwe mahali pengine ambayo inaweza kufanya, maana ukienda kwa mkono ingine         (inaudible). 

Kwa  hivyo  nimeonelea  mwenyekiti  wa  hii,  nimeona  ya  kwamba  ni  heri  iwe  hivyo  na  ninasema  kwamba  kesi  inapopelekwa

kotini inakaa sana. Ninaonelea kwamba Katiba iweke muda kama zile cases  ionekane ya kwamba muda fulani ikichelewa kesi

kotini inamalizikana kwa upesi uwezekanavyo.  Sheria inasema kwamba justice delayed is justice denied.  Kwa hivyo nikusema

kwamba ikimalizika kama mwezi moja au miwili, civil cases  ziishe mara moja  bila  kuchelewa.  Kama  ni  criminal  cases  namna

hiyo pia. 

Tukiingilia mambo ya murder cases, tunaona ya kwamba kuna provision of warrant  ilitolewa. Mtu anapelekwa remand anakaa

hapo kribu miaka tano kesi bado ijasikizwa. Baada ya kusikiza kesi  utaona huyo mtu anasikiza kesi  utaona huyo mtu ameshida

kesi na kumbe         (inaudible)  kwa  hivyo  ikiwezekana  muda  upewe  katika  Katiba  ambapo  murder  cases  zimalizike  upesi
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ziwekanavyo. 

Ninapenda kusema ya kwamba katika Sheria hii         (inaudible) tuwe na kama ilivyo sasa  na court  of appeal.  Yule anayekaa

katika court of appeal kwa wakati huu naona ni Chief Justice, CJ anakaa klule. Katika high court anasikiza kesi. Wakati  kesi  ile

inapokqwenda katika appeal, yeye tena atafika huko ku-appeal hiyo. ikiwa alikuwa anapendelea case, ataaribu tena hiyo. 

Nataka ya kwamba yeye awe katika court  kuu peke  yake kama ndio katika judicial. Lakini wale ma judge na wengine wawe

wakisikiza na appeal inaenda mpaka kwake         (inaudible) na wale wengine ambao wanakaa na yeye pamoja katika court  of

appeal. Kwa hivyo hiyo ndio ninapendekeza jambo kama hilo liwe namna hiyo. 

Halafu  kuna  jambo  lingine  ambalo  ningependa  kusema  ya  kwamba  wakati  a  suspect  is  arrested  anashikwa  hapa  nyumbani

wanampeleka  hapa  nyumbani,  wanampeleka  kwa  polisi  na  kule  polisi  wana  access  kama  ni  arson  case  polisi  anampa  P3,

pengine mtu aliyepiga huyu ni polisi officer na sasa tunaona ya kwamba polisi atachukua investigation anapeleka ile kitu inaenda

ku-feel  kwa  hiyo  forma  anapeana  kwa  yule  mtu  ambaye  yeye  pia  anahusika.  Kwa  hivyo  mimi  ninapendekeza  mwenyekiti

muweke mahali ambapo mwenye kualalamika aende kwa serikali ya leo.  Apewe form ya kujaza kwamba yeye  amepigwa  na

mimi napendekeza jina liwe medical complainant medical  complainant  form  badala  ya  kusema  P3  form.  Maana  P3  form  sisi

tumekuwa  na  shida  nyingi  zingine  zinawekwa  na  polisi  na  kwa  hivyo  wakati  kesi  inafika  kotini  inakuwa  shida  kuvunja  kesi

ndivyo  nasema  mwenye  kiti  ya  kwamba  kuweko   ndivyo  nasema  mwenye  kiti  ya  kwamba  kuwe  na  body  au  health  center

ambapo mtu akiumia amepigwa aende kuchukua form zake kule halafu iende kama kawaida. 

Ya  mwisho  ningependa  kusema  ya  kwamba  makesi  ya  Kadhi,  mnaona  kwamba  kuna  Kadhis  koti  pia.  Kadhis  court  isiwe

inasikiza mambo ya talaka peke yake au mambo mengine ambayo inahusu wao Waislamu peke  yake,  wawe wakisikiza makesi

mengine maana tukisoma katika Constitution  sasa,  wao  wanasikia  makesi  kama  hayo  na  inheritance.  Wapewe  nafasi  maana

wanachaguliwa na that Commission wao pia wasikize makesi mengine         (inaudible) na hii itakuwa msaada wa kama kuna

mtu kama mahali pengine atakuwa anasaidiwa na hawa watu. 

Com Pastor Ayonga: Asante. Na unaweza kutupa haya makaratasi yako na ujiandikishe kule. Sasa Silas Esiromo .

Silas  Esiromo: Thank you chairman, my name is Silas Esiromo, I have my personal  views I have  covered  all  issues  that  are

required  to  be  covered  but  because  of  time  I  will  try  to  comment  on  only  few  areas.  First  Mr.  Chairman  regarding  the

Constitutional Supremacy,  this Mr.  Chairman is a very important because  the cases  for the present  review of the  Constitution

because as I earlier said the current Constitution has lived over 40 years  and there have been up haste amendments and this is

why people  are  concerned  they  want  to  overhaul  the  Constitution.  As  to  why  we  are  reviewing  almost  in  total.  My  first

suggestion  is  that  there  should  be  a  period,  when  should  we  review  the  one  that  we  are  recommending  now  the  new  one.

Should we have 20 years  or  even another 40 years? I recommend 20 years  so that it coincides with the president  who takes
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over and we  have given him 5 years the 20th year we review the Constitution.

Secondly we should make the Constitution Supreme so that any conflict or  any other law the Constitution stands,  it should not

be  found  out  in  the  Constitution  that  all  organs  of  the  state  derived  by  legitimacy  and  their  power  by  the  Constitution.  Mr.

chairman a lot of institution have collapsed because they have been deriving their powers  from other laws, I will an example of

the cooperative Act, cooperative movement have collapsed because their main Act is the cooperative Act but these institutions,

individuals  have  embezzled  money  as  there  has  been  corruption,  there  has  been  nepotism  all  these  issues  that  have  made

institutions of our country collapse, made the economy even go down,  I think it should be addressed  in these new Constitution

so that individual do not take advantage of these institutions.

I would like to make a comment about  still the Constitutional Supremacy is that we should address  the issue of discrimination,

the issue of exploitation particularly as it was said early of the vulnerable groups,  the oppression for the vulnerable groups.  The

Constitution should give freedom from ignorance,  diseases  and from poverty,  things that have  been  recommended  before  but

have  not  been  realized.  There  are  so  many  people  who  still  don’t  go  to  school  that  is  why  it  is  a  fond  idea  with  universal

education and if possible free education of primary school. 

I also recommend that there should be if the government afford there should be free medical services.  Still on that on poverty,  I

would like to say that for the common man they call it Wanjiko  in Nairobi  but I think here we call it Toto  or  Asanye  the issue

here is really how does he benefit .from these Constitution. In my own view is that the person here ones identity there want to

be  assured  that  they  enjoy  the  basic  rights,  they  have  food  shelter  and  clothing  but  when  these  are  not  enshrined  in  the

Constitution you will find that the people still feel that the government is not taking care of them.

Now on the issue of citizenship I only want to say one point is that our people have been having a problem to get identity cards.

I agree that at  the age of 18 somebody should get a card.  But here truly if you reach 18 it takes  a long time before you get a

card. You are referred to a chief, those of us who leave in Nairobi or towns, you will find that you go to the chief who does  not

know the father, does not even know the child. You forced to come home, the chief may know you, so that it takes a long time.

I don’t understand now with the age of a computer where my records are there and you attach the ID card of the father and the

mother they should just be automatic for your daughter to get an ID.

I would recommend that really when the prove of the father’s ID card is there, it should be automatic for the child to get a card

without making them go to a sub chief or a chief. 

But the issue of defense the only comment I would like to make is that areas  in the border  like in Asia they should be emphasis

on defense to actually guard the people  on the border  because  we have  refugees,  we  have  people  who  may  be  criminals  or
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come for other reasons they will not know so you will find that even if the security people  are  here,  they are  not provided with

adequate infrastructure, the roads are not maintained it becomes difficult even for the police even to maintain the security in the

border so this is an area we would like to emphasize that should emphasis to protect the border. 

On the question  of  structures  and  systems  of  government,  I  recommend  that  we  shall  dub  the  mixed  system  of  government

where the presidential  and parliamentary election with power  shared between the president  and the  Prime  Minister.  Knowing

very well that the issue of the president  is so crucial to our country,  I would recommend that through the party hierarchy, past

the election of the Chairman and the Vice Chairman, they should be runners up.  We should know straight away  as  we go for

elections who is the chairman or the vice chairman and even through the party hierarchy the position of the Prime Minister to be

known so that people do not see only at the president as  the most important office, let it be  know that this is an office that can

be  hared.  The  most  important  point  ion  the  Constitution  is  creation  on  the  division  of  powers  between  the  legislature,  the

executive and the judiciary. 

I want to comment Mr. Chairman on the issue the executive we want again that the public officers who abuse office, they should

be held responsible and be made accountable. 

Ya mwisho on the question of land, land has been a big problem. Sometimes we were  told  that  land  cases  should  not  go  to

court but you still find that they are in court. People have allocated land illegally, some title deeds have been faked,  you find that

they should be streamlined and Mr.  Chairman you will allow me, I would just like to emphasize that issue that our honourable

MP said,  it is difficult for an  MP  to  represent  one  district,  it  is  actually  not  possible.  One  MP  one  district  it  becomes  a  big

problem. secondly it is the question of the vulnerable groups,  we mentioned about  the  issue  of  land  that  the  boundaries  have

been altered many times without the people allowed to participate in deciding which side of the land to rectify. Thank you Mr.

Chairman. I have a written memorandum I will submit.

Com Pastor Ayonga: John Kokonyi.

John Kokonyi: My names are John Kokonyi, I am a senior chief. I have written my memorandum except now I would say one

or two points to add.  One is that I would like in our new Constitution to be  included,  let  us  include  our  army  officers,  to  be

given some work because  all in all when we have no war,  these officers are  ideal.  The constructions  of  roads,  the  making  of

bridges  should  be  given  to  these  officers  because  the  government  has  lost  a  lot  of  money  in  those  construction  and  bridge

building using private constructors.

Another thing I would like to add Mr. Chairman is you see  after working for the government for over 20 years,  an officer who

retires takes time to get his benefits or her benefits. In our construction let us include that a retired officer be  given his/her dues
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within a period of three months. Why should a file of an office get lost after working for the government for 25 years?

 

Com Pastor Ayonga: So why do you allow even 3 months, why cant he get his benefits as  he leaves the office, because  they

know you are going to retire in December, why cant they prepare  you things so that in December when you live, you live with

everything. Some people have died without their benefits. Now tell us you last point. 

John Kokonyi: So let the retired man be given his dues within a period of one month. We have propose  Mr.  Chairman that a

president of the country be given five years,  here let me propose  that the MP,  the councillors also be given only two terms to

serve if elected of five years each. After that, that MP or a councillors should not contest for the a seat again.

Mr.  chairman  I  would  like  to  say  something  on  trade  inions,  in  Kenya  here  we  have  a  problem  as  far  as  trade  unions  are

concerned, I would like to propose here that we have a two term of five years each when an official of a trade  union is elected.

Let have that provision. That should include also KNUT and KUPE and all other union affiliated to COTU. 

Lastly Mr. Chairman pi would like also to ask the Commission to at least  say something on cooperatives  because  these are  the

areas where we have heard, embezzlement of funds, let’s have people serving in these position for at  least  two terms only, after

two terms, that officer goes out and other team is brought in. otherwise I have written all that.  Thank you very much for now.

Thank you very much. 

Com  Pastor  Ayonga:  Thank  you  Bwana  Chief  unaweza  kutuwachia  hiyo  kule  na  ujiandikishe.  Titus  Isogor.  Okay  njoo

uchukue kiti, halafu kuna George Okiring, halafu atafuatwa na Stephen Okojo. Tutafuatana in that order,  dakika tatu ni zako na

ktuambie yale ambayo hayajasemwa. 

Titus  Isogor:  Asante  Bwana  mwenyekiti.  Kwa  majina  ni  Titus  Isogor.  Mimi  nimekuwa  kwa  field  kama  Civic  Education

Facilitator. Nina machache hapa ya kusema. 

Moja ni kuhusu wafanyikazi wa secondary, hawa watu wanaumia sana hawalipwi mshahara kwa wakati.  Nataka  iwekwe kwa

Constitution hawa watu walipwe na serikali CBOG.

Ya pili kuna pesa  ambayo inaletwa kutoka central  government kwa district,  pesa  hii  inasikia  tu  lakini  kazi  ambayo  hiyo  pesa

imetengwa wananchi wa kawaida hawapewi nafasi ya kujua vile pesa  imetumiwa  na  pia  kama  kazi  pia  imeisha  na  pesa  hiyo

imeisha lazima iwe accountability kwa pesa ambazo zinatoka central government ije kwa district hata kwa location. 

Ingine iwe kwa  upande wa basic rights; basic rights ziwe basic rights kwa kila mwananchi si kwa watu wachache.  Kwa kuwa

naon aya kuwa right hii inasemwa tu kwa watu ambao wana cosine pengine ya juu lakini mwananchi wa kawaida akisema kitu
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ana sumbuliwa, sema hii, kwa sababu gani unasema hii, wewe una haki ya kusema hii. Kama kuna freedom of speech,  mbona

mwananchi wa kawaida hapana sikizwa, lazima mwananchi wa kawaida asikizwe anapotoa maoni yake. 

Ingine inahusu sauti ya mwananchi tena, kwa kuwa upande wa uchaguzi, huyu mwananchi ndio ampinge kwa taifa lolote ambalo

linatawala ijapokuwa yeye ndio anachagua kiongozi yule ambaye ataongoza yeye kwa maisha yake. 

Pia  kwa  upande  wa  civil  servants,  wafanyi  kazi  wa  serikali  ,  hawa  watu  lazima  mshahara  yao  tena  ilipwe  kwa  wakati  na

mshahara tena ipandishwe au iongezwe kwa muda ambao Constitution imepewa katika kila idara ya serikali na promotions pia

iwe hivyo hivyo, ninapendekeza iwe promotions baada ya miaka mitatu kwa trade ambayo inafuata. 

Ya mwisho ninazungumza hapa juu ya strike, strikes hii ambayo huwa kwa ma shule au kwa idara fulani, Constitution pia iweke

Sheria  ambayo  itatoa  hiyo  strike  isiwe  na  vitu  kama  hivyo  kuchafua  shule  au  idara  fulani.  Na  hii  inatokana  na  ulipaji  wa

mshahara kidogo na hali kadhalika maisha ni ngumu. Kw/a hivyo iwe serikali ichunguze mishahara kila wakati kuepusha migomo

haswa upande wa serikali. Asante sana.

Com Pastor Ayonga: Thank you so much. Unaweza kutoa hiyo memo yako na ujiandikishe kule. George Okiring’.

George Okiring:    eyalaama eong  loke  kicholongo  nenipe  kalu  eboete  kere  ainakin  eong  ejor.  Eong  kororia  enyarite

George Okiringi etesoto alomuni kolocation kaloka osajai.

Translator: Yeye amefurahi sana mwenyekiti kupatiwa hii nafasi ya kusema yale ambayo anataka kusema.

George  Okiring:   Asopokona  akiro  nuasi  eong  ejori  ajasi  ache  akiro  nuka  ademanari  eong  kokingarene  kane  iche

nuakote eong ejori konye ajasi nuangi nu asi eong ejori ekisil lokites.

Translator: Sasa yeye anataka kuongea kuhusu utamaduni ya wa Teso.

George  Okiring:   ekisil  loka  iteso  lo  akotongo  ekatiba  kipiaki  ngina  ajei  kokolongo  akiro  keinaki  atelepata  apese

akoki.

Translator: Sasa yeye amesema hivi, wakati wa zamani, kijana akimpatia msichana mimba,

George Okiring:  itilimorio ebalai kane ingisio apese ijo ngai kinakini ijo akooki?

Translator:  Wataamuuliza, msichana ni nani ambaye amekupatia mimba.

George  Okiring:  kangun  keika  apese  alimor  etwani  ngolo  esio  nama  ore  kec  ketelepat  kapese  kangina  itunga  luka

ore.

Translator: Sasa huyo akitambuliwa yule ambaye alimpatia msichana huyo mimba, wazazi wa huyo msichana wataenda kwea

boma ya yule kijana.

George Okiring:  kama ka ngunu kedoli ngina esio akingiiti kipapala etwani ngolo ketema  etelepat  ngolo  kane  mamu

eong kainakiti ijo akooki kodete kane alimokini kane kemamu ijo kiinakiiti akooki kolomo apese na.

Translator: Basi yule kijana akikataa  ya kwamba sio yeye ambaye  alimptatia  yule  msichana  mimba,  kuna  ile  sheria  ambayo

wazazi wataamua huyo kijana atapita katikati ya miguu ya huyo msichana.
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Com Pastor Ayonga: Sasa mzee ngoja, nataka nikusaidie. Unataka utamaduni huo urudishwe ile kama kijana amempa kijana

amempa msichana mimba na kama anakataa apite chini ya miguu ya msichana, hiyo ndio unataka? 

George Okiring’: Ndio. maana wakati anataka anataka kutupa sisi mzigo mbaya. 

Com Pastor Ayonga: Kwa hivyo apite chini ya hiyo miguu? 

George Okiring’: Eeh.

Com Pastor Ayonga: Sawa, point ingine. 

George Okiring:  apointi epe bobo elo. 

Translator: Point ingine tena

George Okiring:  elo

Translator: Ndio hii.

George Okiring:  dimaarai siongo iteso aji kokolongo emanyiti loelosioto imojongo luka apese akirari kaluka etelepat.

Translator: Sisi wa Teso

George Okiring:  

Translator: Zamani za kale msichana, kama kijana anataka kuoa kuna wazazi wa huyo kijana  wanaenda  kwa  boma  na  yule

msichana halafu wazee wenyewe wasikizane waelewane. 

George Okiring:  kiiraroi ka ngina kobongunete kodete akitene emanyiti komiarete akituk. 

Translator:  Sasa  kama  wamesikizana,  sasa  wazazi  wenyewe  ndio  watarudi  nyuma,  waelewane,  watoe  mali  kupeleka  kwa

kina msichana.

Com Pastor Ayonga: Kwa hivyo mzee unatakaje? Unataka nini.

George Okiring:  akotosi siongo kinyakune akiro ngun.

Translator: Sasa yeye anataka hayo maneno yarudishwe.

Com Pastor Ayonga: Sawa, tutarudisha utamaduni wa Kiteso. Asante sana mzee sasa ujiandikishe kule, weka kidole. 

Ninataka  kufanya  observation  hapa,  nimeanza  kuona  watu  wanaanza  kutoka  moja  moja,  na  kabla  hawajatoka  nataka

kuwasaidia kwa njia fulani ambayo inaweza kutusaidia sisi sote. Inawezekana ulitoka nyumbani na wewe haukuandika mameno
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ambayo  unaweza  ku-submity  hapa  na  pengine  umechoka  unataka  kurudi,  lakini  una  ka  point  fulani  ambako  unafikiria

ungalipenda kaongezwe katika points zingine. Kuna njia ingine pia ambayo tunafanya, tanaweza kukupa karatasi  ingawa ulitoka

kwako haukuandika,  tunaweza kukupa karatasi,  keti  chini,  andika  jina  lako,  andika  hiyo  pointi  unayotaka  ifanyike.  Hiyo  pia

utakwenda bila ya kuchukua maneno na wewe. Kwa maana tunataka neno ya la kila mtu. kuna yeyote hapa ambaye angependa

tumpe karatasi aandike? Mimi si kuuliza swali hilo, mimi nimeuliza yule ambaye angalipenda tumpe karatasi aandike. 

Tafadhali msichana chukua one of the full scaps hapo, endelea kuinua mkono. Pita kule na rarua hiyo wapi. 

Stephen  Okonjo:  Asante  sana  mwenye  kiti.  Mimi  kwa  majina  naitwa  Stephen  Okonjo.  Wezangu  hapa  wameongea  mengi

sana isipokuwa kuna mahali kidogo tu walibakisha, waliniwachia.

Ya kwanza ilikuwa kwa upande wa rehabilitation centers.  Rehabilitation centers  lazima ziletwe karibu sana.  Kwa sababu gani?

Kwa maana huyo mlemavu akisema aende aende aombe msaada pengine sana sana hii ya pesa  atambiwa aende watengeneze

group ili waweze kupata msaada. Ma kama huyu mlemavu hajapata  nini eleimu ama hajafundishwa course yoyote,  anaweza je

kupata pesa yenye ataenda kuform hiyo group.  Hakuna mahali yenye anaweza kupata  hiyo pesa.  Halafu ya pili ilikuwa ni kwa

upande  wa  msaada.  Msaada  inapokuja,  ikikuja  pengine  kwa  upande  wa  wengine  peke  yake  ikuje  kwa  kila  mlemavu.  For

example kuna hizi mabaiskeli za juzi hivi zenye walileta. Walisema pengine wanataka wale wanatambaa chini tu na hao wengine

wataletewa na ni. 

La tatu, walemavu lazima wawe na waakilisha ama mlemavu ambaye anakilisha wao pale juu. 

Com Pastor Ayonga: Hebu tunyamaze tafadhali. Watu ni wengi mnaongea tunataka huyu mmoja tu ndio aongee.

Stephen Okonjo: La  nne  ni  kwa  upande  wa  michezo.  Ninaulizza,  kwa  nini  unasikia  sehemu  zingine  kuna  hizi  aina  fulani  za

michezo pengine hizi za baiskeli kukimbia na hii baiskeli.  Unasikia sehemu zingine watu wameenda ngambo na upande ni kwa

nini hiyo mchezo hawawezi kuleta hapa ili wote waende ngambo huko washindane pamoja. 

Halafu  kwa  upande  wa  usalama,  hawa  watu  lazima  wapewe  usalama  wa  kutosha.  Kuna  hizi  barabara  sana  sana  unakuta

barabara imeharibika upande moja, maji iko hapo,  katikati  pia maji iko hapo halafu mlemazu anapita hapo katikati.  Mara  kwa

gafla gari inatokea huko nyima. Sasa  mlemavu  hatapata  nafasi  ya  kuenda  kando,  sasa  huyu  mwenye  gari  anakuja  tu  anapita

anamwagilia huyu maji. Sasa  mtu kama huyo hana mali ya kupata  nini, sabuni na huyu mtu amemwagiliwa maji bure.  Na  sasa

mtu kama huyo akimwagilia huyo maji, atafanyiwa nini.
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Lingine ni kupitia kwa hiyo michezo itasaidia misuli ya huyu mtu isikujane kwa maana huyu mtu akikaa bure,  si misuli itafungana,

anaweza kufanya kazi tena kweli. Hawezi. 

Halafu la mwisho ni kwa upande wa matibabu. Mwezangu tena aqliguza hapo mwanzo. Hawa watu wapewe matibabu ya bure.

Asante sana mwenyekiti.

Com pastor Ayonga: Thank you so much. Next ni Mathew Emukure. Una dakika tatu.

Mathew Emukure: Thank you Mr. Chairman. I am a legal practitioner. Before I make my small points I would like to convey

to the Commission the views of Stephen Emachara, he is a Councillor Teso County Council. 

Com Pastor Ayonga: Tafadhalpi ninamsikiza mtu mmoja. Sasa tuki-record maneno yenu wote hatutajua ni lipi ambalo lilikuwa

genuine. 

Mathew Emukure:  Stephen suggests that there should be a limitation  on  ownership  of  land.  Large  scale  owners  should  be

limited to 50 acres of land, small scale 10 acres, peasant or substance farmers 5 acres of land each.

On education; he was of the view that they should have free and compulsory education from nursery school to form four level.

At universities there should be a special tax on education. Thank you Mr. Chairman. 

I have prepared  a fairly long memorandum Commissioners,  I would like to associate  my self with the views expressed by the

MP of Amagoro constituency honourable Ekirapa. That: - 

(1) The Constitution should have a preamble.

(2) The Constitution should recognize the languages of Kenya and those languages should be divided into two.

(a) National languages with all the spoken and written languages of Kenya.

(b) Official  and  commercial  languages  should  be  English  and  Kiswahili.  All  these  to  be  published  in  English

language, debate involvement to be conducted in either Kiswahili or English. 

Matters to contain in the Constitution, we should recognize the common law. The law custom of any tribe in Kenya should be

accepted  as  a  common  law  of  that  tribe.  The  Constitution  should  so  provide.  I  believe  in  three  dealers  of  the  democratic

government. 

(a) The legislature

(b) The executive

(c) The judiciary.
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The Constitution should be the foundation of power  in any democratic  government.  Any law of custom in consistence with the

provision of the Constitution is to that extent void. The new Constitution should retaliate but simplify the bill of rights currently  in

chapter five of our Constitution because protection and fundamental rights etc. 

It should clearly spell out the implications of those rights and         (inaudible). To enhance the implementation of those rights we

should strength the human rights Commission which was enacted early this year. 

The executive should comprise of the president  who shall be  the head of state,  two vice presidents,  a Prime Minister,  Deputy

Prime  Minister  which  should  hold  another  Portfolio  for  example  a  minister  for  finance.  They  should  be  entrenched  in  the

Constitution,  the  cabinet  and  clear  definition  of  the  cabinet  responsibility.  There  be  a  code  of  conduct  of  ministerial

responsibility. Thus the presidency of great power and prestige, I propose  that the presidency should be rotated  by the regions

of the republic of Kenya as the first step and there after a rotation among the 22 nations of Kenya. 

There  are  certain  key  ministerial  positions  that  should  be  entrenched  in  the  Constitution.  These  are  common  ministries  like,

Ministry of Justice, Ministry of Finance and Minister responsible in International Relation. This should be clearly indicated in the

Constitution. The Constitution should also provide for matters concerning internal relations that is taxation and ratification by the

republic of Kenya, of international treaties and conventions and for domesticating provisions of such treaties under Kenyan law. 

The Constitution should also provide for key legal officers like the  ministerial  positions  I  have  identified  above.  These  should

include the offices of the attorney general and solicitor general. I propose that a social solicitor general         (inaudible) director

of Public prosecution         (inaudible) by an independent prosecutor within the minister of justice.  Together with the director  of

civil proceedings within  the  same  minister.  I  believe  that  between  the  two  directors,  there  would  be  adequate  advice  to  the

executive arm of government. 

I concur with our local MP that the legislature should be bicameral,  we should have an upper  House and a Lower House,  the

Upper  House should be called a senate  and  the  Upper  House  to  be  the  House  of  representatives.  We  as  minorities  do  not

subscribe with view of regional         (inaudible).  We believe ion the strengthening  of  local  authority  and  more  particularly  is

played by         (inaudible) I believe that there should be dictation of the type of powers                 (inaudible).

Then we should have the provision for amendment of the Constitution and that currently provide for that majority, I think that

should be retained,  the only difference is there should be two thirds majority of both  Houses  of  parliament,  sitting  and  voting

separately.  On matters of finance, the current Constitution  provides  for  all  funds  being  lamped  into  the  consolidated  funds.  I

propose  that we should have a public loan fund and a consolidated fund so that it is better  there is better  management  of  the

public debt of         (inaudible). In addition with it we should have a contingency fund for emergencies sessions.  The position of

Controller and  Auditor  General  is  currently  enshrined  in  the  Constitution.  This  is  a  universal  practice  and  should  continue.  I
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propose  sir that they should be established within a Constitution as  a continuous exercise or  for  the  continuous  review  of  the

Constitution, a Constitutional Commission which is comprised of equal number of parliamentarians from the Lower and Upper

Houses, together with one thirds from outside, and the other one a third will be business people and academic, people  versed in

business and the law. 

Within the parliament itself we should have an integrity committee which will look into the conduct of ministers etc. 

Com Nunow: Mr. Emukure, I will let you, you have a very comprehensive memorandum that is a lot of labour has gone to it we

appreciate  that but you cant exhaust it.  But let me give you three more minutes to give a few of the salient highlights, because

you have already exhausted your five minutes.

Mathew Emukure: Thank you sir. 

I propose that the Electoral Commission should be a registrar of public or political parties and there should be a law enacted for

registration of political parties away from the societies Act. Political parties  is about  competition and position of power.  society

is about welfare etc, the two should not be mixed, I propose that there should be a Public Service Complaints Commission. For

the Public Service I propose that we should retain the public Service Commission but it revamped as I have suggested in these

document. 

Lastly we should have in the Constitution very specific provision for the protection of the republic of Kenya,  the establishment

of the various arms of the Armed forces,  provision for the visiting forces,  the police and for the CID I propose  that we should

have a Crime Detection and Prevention service rather  than CID  and  for  national  security  I  propose  that  we  should  establish

within the Constitution the national security agency and we should have a clear definition of what constitutes national security.

We should have within the Constitution sir, a provision for suspension of the Constitution. It is not very easily to but we are have

experiences  in  developing  countries  particularly  in  Africa  where  coups  have  occurred  etc  and  we  are  get  confused  in  the

process. I propose that there should be a provision for those in         (inaudible) and what provision in the Constitution should

be amended or suspended.

Lastly wee are  know  about  the  public  Order  Preservation  of  Security  Act  and  we  should  have  within  the  Constitution  very

specific provisions on detection of any emergency. Thank you very much for your time.  There  are  detailed  provisions  in  this

memorandum, I hope you will find it useful. Thank you.

Com Nunow: Thank you very muck Bwana Emukure, we will have the entire Commission..  what  happens to memorandums

normally, is when they get to the headquarters, they are all typed, to promote from your typing state  to our own type set  into a
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computer and printed out. So for instance the flock of memorandum from these place are typed together continuously if they are

200-300 pages then printed to each of the 217 Commissioners will read  it,  after the analysis has been done and compare that

analysis with the contents.  So be rest  assured that nothing in that paper  will go to waste.  I thank you very much for your time

and for your presentation. Could we kindly have it and you sign the register. 

Ochoka Ambesa, are you there. Do we have Omnyiri Manasses, utakuja hapa karibu mzee, bada ya kijana ndio utazungumza. 

Ochoka Ambesa: My names are Ochoko Ambesa and these opinions are not representing anybody.  So first of all I  am of the

opinion that the Constitution should give clear guidelines about  the cabinet,  for example how many ministers should we have in

our cabinet so that the issue of posts being created to reward political loyalty should not be there. One ministry should have one

minister and not a case where by one ministry has four ministers. 

I also wanted to talk about the independence of  judiciary and the judiciary now can not be  said to be  independent because  the

Attorney General, the Chief Justice, the Court  of Appeal Judges are all appointed by the same person and therefore the people

here have to owe their         (inaudible) to the benefactor.  So a situation should be there such that these officials have to get,

either to be approved or disapproved by parliament so that they can serve the public without any fear. 

I also felt that any senior civil servants who is appointed today should at least get approval  from parliament so that cases  where

corrupt officials are given post government should not arise because if you give the post you are actually supporting corruption. 

Finally I wish to object  what somebody said here that the period for mayors should go up to five years.  We have seen cases

where members of parliament have said no single words in five years in five years in parliament therefore we should not increase

these period because we can have cases like these members of parliament who go there sit down and are  registered as  present

and wait for their salaries at  the end of the month. So I think the period of two years  is alright so that if there is any misuse of

power  then  the  other  councillors  can  sack.  And  the  issue  also  of  a  chairman  being  able  to  hire  and  sack  should  not  arise

because if they are given these power people are likely to abuse it. I think that is all I have. 

Com Nunow: Asante sana. Ningependa kukuuliza swali kidogo, ulisema kuhusu guidelines on the cabinets. The number and the

roles be specified and each ministry to have one. Have you thought as you are thinking through these the number that you think,

how many ministries should be appropriate for Kenya. 

Ochoka Ambesa: I don’t think it should be more than 15. Not more than 15. 

Com Nunow: Thank you very much, please suggest your self. Othen Manases.
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Manasses  Omnyir: Kwa majina naitwa Manasses  Omnyir.  Nazungumza  kuhusu  mashamba.  Kuna  Sheria  ambayo  siku  hizi

hufanyika  kwa  mashamba  na  ambaye  si  nzuri  maanake  mimi  naweza  kugawanya  watoto  wangu  watono  kwa  shamba  na

baadaye nikifariki watoto wangu wanaamria waende kushtaki kotini.  Nashangaa wanashtaki kaburi,  kaburi  sasa  hii na niligawa

watoto wangu shamba, sasa kaburi gani ambhaye wanataka kunishtaki na si kugombana na watoto wangu.

Ningelipensda wazee wa hiyo kabila au  wazee  wakubwa  hapo  waketi  pamoja  wahakikishe  kwamba  mashamba  haya,  mzee

huyu aligawanya sawa sawa, kwa hivyo wapewe title deeds badala ya kuenda kushtaki mimi kotini tena. 

Sisi ndio tunajaribu kuona kwamba hii ndio njia moja ambao watoto  wanashidwa  kupata  title  deed.  Mtu  mwingine  anatokea

huko anakuja kudanganya mashamba, kwa hivyo nashangaa, hiyo ndio nataka committee ione hiyo swali.

Com Nunow: Asante sana mzee Omnyini kwamba mambo ya ardhi iwe inashugulikiwa na wazee badala  ya mahakam. Asante.

Tafadhali jiandikishwa pale. Mama Agnes Kitui.

Agnes  Kitui:  Asante  sana  Chairman.  Mimi  kwa  majina  naitwa  Agnes  Kitui  mimi  nimeandika  memorandum  yangu  juu  ya

mapendekezo kuhusu urekebishaji wa Katiba juu ya uraia. Kwa hivyo sitaongezea maneno ingine juu ya hii maandiko yangu.

Com Nunow: Asante sana mama Agnes tutapokea hiyo na utaandikisha na upige sign kwa register. Dickson Osia, njooo.

Dickson Osia: Majina yangu ni Dickson Osia na nilikuwa nataka nitoe maoni kuhusu mahala ambapo tunapata mara kwa mara

Madera huwa wana overload njiani. Sasa nilikuwa nataka watoe Sheria ambayo itasema kwamba iwapo passenger  atapatikana

kwa gari yoyote ambayo iko overloaded, huyu passenger wamshike na wamuadhibu.

Jambo lingine ambalo nilikuwa nataka nitoe ni kwamba kuhusu wale ambao wana retire.  Pia  nilikuwa  nataka  niongezee  point

kwamba wale ambao wana retire wanapopata  barua ya ku-retire  wapate  pia na cheque ya benefits zao za retirement.  Chque

iandamane na hiyo  barua. 

Jambo lingine ambalo nilikuwa nataka  nitoe  kwamba,  decentarlisation  of  national  government  officers.  Kusiwe  kwamba  ofisi

zote kuu ziwe Nairobi mpaka sasa unapata tunakuwa na shida ya kuenda Nairobi. These offices should be decentarlised. 

Pia nataka niongezee hoja ya kwamba tuwe na free education and compulsory, I can say from primary level. 

Jambo lingine ambalo nilikuwa nataka nitoe ni kwamba presidential  powers  should be limited whereby you find that  president
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ndio anateuwa Attorney General, president ndio anateuwa Chief Justice,  president  ndio anateuwa Vice President  and Electoral

Commission yeye ndio anateuwa na other senior government posts. This powers should be vetted in parliament.  hizo ndizo hoja

ambazo nilikuwa nazo. 

Com Nunow: Ulisema government offices to be  decentralized,  even now the government offices are  in every district  and may

be what you mean is ministry headquarters to be decentralized. So that various ministries are in various areas.  

Dickson Osia: Yes. 

Com Nunow: Gamajeli EtetePade, njoo.

Gamajeli Etete:   Eong enara katesio.  Kokiror enyarite eong Gamaleli etete Pade.

Translator: Kwa majina mimi naitwa Gamajeli Etete Pade. 

Gamajeli Etete:   akiro nu akoto eong ejori, akoto eong ejori akirot ape 

Translator:  Yale maneno mimi nataka kuzungumza ninataka kuzungumza neno moja. 

Gamajeli Etete:  nako kingarene ekipone lo esere ipolisi kiton iserikali.

Translator: Ya kwanza, njia ambayo wanachagua polisi pamoja na askari wengine.

Gamajeli Etete:  komamu  keraiti  nenipe  bon.   Narai  ejasi  itunga  iche  lu epalipalito  konye  mamuidwe  kec  kepedorete

adumuni apesai nu esiete aseo. 

Translatror;  Mimi ningependelea ya kwamba uchaguzi kama uko wachague kufuatana na malocations.  Wakichukua upande

huu waende tena wachukue wengine.

 Kwa mara ingine wakati  wa uchaguzi, kuna mapendeleo,  wanaweza kuchagua wengine kutoka kwa location moja na upande

ingine kuna wengine ambao ni wa  masikini  hawawezi  kupata  hata  pesa  kutoa  ya  kulipa  marupu  rupu  ambao  inaweza  kulipa

wale ambao wanachagua.

Gamajeli Etete:  nakiyareiti lemu apolouni eong aroko eong adite abu eong kadumu serikali egwokiiti egwelete kiboro.
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Translator: Nilipokuwa kijana, niliona ya kwamba qserikali iklikuwa inasimamia ununusi wa chakula na vitu vingine.

Gamajeli Etete: nesi abeikinata itunga akoru nika palapalani de koyari agwelari.

Translator: Wakati huo serikali iliposimamia ununuzi wa bidhaa, watu masikini walikuwa hata wanapata.

Gamajeli  Etete:  nakiuniete  abala  eong  ebe  kipokona  apolori  asewo  nako  kenya  aparesidenti  kodau  ikaru  itamono

kakanyi kolomi eche.

Translator:  Sasa  uchaguzi  imekuwa  mingi  katika  Kenya  mara  mingi.  Yeye  angependelea  kwamba  president  akichaghuliwa

akae miaka kumi na tano ili mwingine achaguliwe. 

Com Nunow: Tafadhali, asubui tulianza na kuomba kwamba kila mtu maoni yake ni yake,  wewe una yako.  Akili ni nywele kila

mtu anazake. Asanteni.

Gamajeli  Etete: nache  bobo  toma  olocation  kape  atiaketiakere  edistrikt  ekotoi  iwabunge  kiriana  elosiete  kangolo

districks komamu iche kojasi neniche ipuwak.

Translator: Hii  ni  maoni  yake  ya  kwamba  katika  districts,  waongeze  MPs,  members  wa  parliament  wachaguliwe  ili  wawe

sawasawa si mtu moja kubeba district moja. 

Gamajeli  Etete: achede  kesi  nu kiloto  ijo  etwani  loka  palapalani  ekote  adumuni  apesai  kobank  ebalai  koyau  apesai

konye kejasi kapesai nyo kesia akilipa.

Translator: Ingine  ni  hili,  kama  anataka  mkopo  kutoka  kwa  bank,  my  masikini  akienda  kwa  bank  kuuliza  kuomba  loan

anaambiwa ati leta pesa, lakini yeye kama angekuwa na pesa, angeenda kuomba tena loan kutoka kwa bank. 

Com Nunow: Sasa unataka nini. 

Gamajeli Etete: Ningependa yule mtu naye apewe pesa kwa sababu ni masikini wainue uchumi yake. 

Gamajeli  Etete: nakesiali  abala  eong  ne ejasi  ikisila  luki  judges  lo ebunia  etwani  agwoikini  eong  ebe  eong  nes  eraiti

adivocate ngul kolemare nare inera aliokon  mamu kejeni name kejiototore siong. 

Translator:  Upande  mwine  ni  kwamba  kama  yeye  ana  kesi  ndani  ya  koti,  kuna  wale  ambao  ni  advocates,  wengi  wao
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wanasema uongo, hawa watu watolewe wasiwe huko. 

Com Nunow: Asante sana mzee, tumepokea hayo ni muda ndio inatusukuma ungesema zaidi pengine. Tafadhali ukiandikishe.

Isanyu Francis.

Isanyu  Francis: Mimi  ni  Francis  Isanyu,  nina  maoni  kuhusu  crops,  kuna  cash  crops  kama  pamba,  hii  pamba  tunauza  na

inakatwa pesa. Sisi tulitaka Katiba ingewezekana itusaidie. Ikikatwa pesa  kama nimechukua kama pamba yangu tuseme kama

kilo mia tano, afadhali ikate hiyo pesa iweke kwa NSSF kama Shilingi mia tano hivi, hiyo ndio itatusaidia kwa wakati  mwingine

kama ni school fees kwa watoto.

Lingine, sisi Wateso  tuko na kimila zetu ambapo hatutaki mila ingine iweze kutufanyia  makosa  kwamba  sisi  Wateso  hatutairi.

Utaikuta  wakati  mwingine  ukiendapahali  pengine  unashikwa  kwa  nguvu  kama  mimi  mzee  ati  natairishwa,  sasa  hiyo  Sheria

i0chukuliwa kabisa.

Lingine watoto wa shule; tukipeleka watoto  kwa shule ikiwezekana hata serikali kama ni school fee heri waweke pesa  zingine

iwe  ya  insurance  kwa  mtoto  kwa  maana  wakati  mwingine  wakati  huu  umeona  vile  dalili  ya  shule  inakuwa.  Itakuwa  mtoto

anachomeka,  anafanywa nini, kama mtoto analipiwa insurance, itafaidisha  hata  yule  mzee  vile  walikuwa  wakisema,  mlemavu,

yule mlema, kama mtoto wake hayuko huku, hiyo insurance inaweza kusaidia huyo mtoto na mzee wake. 

Mwisho,  ingawa  ilikuwa  imesemwa  lakini  hakumaliza,  ni  mambo  ya  title  deeds.  Title  deeds  ikiwezekane,  hii  mambo  ya  title

deeds  ingekuwa  inaandikwa  watu  wawili,  mimi  na  mke  wangu  kwa  maana  itakuwa  kitu  ya  manufaa  hata  nikifa  hakuna  mtu

anakuja kusikuma bibi yangu kwa shamba. 

Nikimaliza,  mambo  ya  barabara,  unajua  barabara  ikilimwa  labda  sisi  wengine  tuko  karibu  na  barabara,  hiyo  ni  shamba  tu.

Unaona kama nikuongea mambo ya kutoa marrum, afadhali wa consult wazee wa kijiji hiyo au ya area  hiyo, heri wajue hapo

ikichimbwa itafanyiwa nini kuliko kuchibwa halafu ipate mawe, iwachwe hivyo. Ichukue sherehe ya kusema hiyo ikishachibwa

ilipwe  kwa  kiasi  ya  pesa  ambapo  huyo  mtu  angepata  kwa  hiyo  pahali  walikuwa  wametoa  hiyo  mchanga.  Yangu  ni  hayo,

asamte.

Com Nunow: Mama tuambie majina yako halafu utupatie mapendekezo, kwa musda mfupi kabisa.

Christine  Murunga: Kwa  majina  naitwa  Bi.  Christine  Murunga,  naakilisha  wale  wanao  virusi  vya  ukimwi  na  wale  wame

adhiriwa na ukimwi kwa NGO ile inaitwa SWAK.
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Women widows should inherit their late husbands property  without the clans hinderance.  The title deed  should be changed to

the wives names immediately. Hilo ndilo pendekezo la kwanza waliona.

Ya pili, the benefits of the         (inaudible) should be brought to the district level to enable the individual widows to have access

to  their  husbands  benefits  since  most  widows  cannot  afford  to  travel  in  the  national  level.  Hiyo  imeleta  matatizo  sana  kwa

wajane kwa maana wengi hata hupata wanaume wakikufa bila kupata yale mali mume aliwacha.

Ya tatu,  stigmatization; kudharauliwa should  not  be  practiced  with  those  infected  with  the  Aids  scourge  be  it  on  the  side  of

insurance, employment and getting the passport issued to travel to another country.  Hiyo huwa inafanyika sana kwa wale wana

virusi vya ukimwi. 

Rapist who believe in raping the virgins, believing that  it cures them from AIDS should be executed that is wauliwe.

The manambas issue should be abolished  because  of  the  harassment  to  the  women  and  children,  they  snatch  bags  from  the

mothers  or  the  babies  from  the  mothers  leading  to  loosing  the  things.  Asante,  hayo  ndio  wale  wanao  na  virusi,  na  wale

wameadhiriwa na virusi walionelea Katiba iingize.

Com Nunow: Asante sana sana mama tafadhali ujiandikishe. 

Felistas Apa: Maoni yangu ni haya.

The salaries between the highest people  in Kenya or  officers in Kenya and those  who  receive  the  lowest  salary  is  too  great.

For example when I was a teacher you get 3,000 shillings, now what can 3,000  do in a family, you have got kids top care  for,

to feed,  to cloth.  Maoni yangu at  least  the lowest person should get about  10,000  shillings so  that  he  could  plan  well  for  the

families. 

The poor families, we have got some very poor families, if I say especially regarding sickness, when they go to the hospital they

cannot be helped and it is really ni machozi kwa sababu mtu hana, na anatakiwa atoe  pesa  ndio atibiwe au hata kama dawa ya

Serikali iko anaambiwa enda nunua.  Ata nunua na nini? 

Com. Nunow: Unge penda nini mama?

Felistas Apa: Ningependa the Constitution should at least help these people. 

Com. Nunow: By doing what?
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Felistas Apa: -- recommending the same very poor people to get free 

Com. Nunow: --- medical care.

Felistas Apa: ---- medical care.

Com. Nunow: -- okey, okey madam.

Felistas  Apa: The third one is about  the retired officers at  home. Some of them who have  been  very  high  in  positions  when

they get home, they suffer a lot and very soon die because of the little pay they get.  I do  not know what the Government ----  I

should like the Government to raise the pension so that these people can also plan well for their lives.

Com. Nunow: Do you have any figure in mind for the minimum? Uko na figure yoyote ambae unge recommend?

Felistas Apa: At least eight thousand.  

Com. Nunow: Okey.  Endelea.

Felistas Apa: At least ------  but not below that.  It is too little for those who have been used to be holding money and then the

pension especially here in Teso land is very late.   We receive it very late and we do not know why.  If it could be generalized

and the postage should be done the same in every place because we notice that in Teso land, I do not know why we are,  I do

not know whether we are  regionalized or  what?  We get the pension  very  late  in  the  twenties  there  when  people  have  been

getting in eighteen, what.  We get it very late, please.  Have you got it?

Com. Nunow: Yes.

Felistas Apa: That the pension should be paid in time in every place, even in Teso land.

Com. Nunow: --- 5th of every month, 10th of every month,-------

Felistas Apa: --- not 10th, 

Com. Nunow: ---- when?
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Felistas Apa: ---- we were told here between 20th and 25th but you get ----

Com. Nunow: ---- of every month.

Felistas Apa: ---- but we get it after the end of the month.

Com. Nunow: --- so do you still suggest it should be on 25th?

Felistas Apa: It could just be fair.

Com. Nunow: Okey.  

Felistas Apa: --- that is what my heart has been sick of.

Com. Nunow: Thank you very much mama.  Please let us have your paper and register yourself there.  Mama Amatilafu.

Flobia Amatilafu: Kwa majina naitua Flobia Amatilafu.

Com. Nunow: Flobia who?

Flobia Amatilafu: Amatilafu.

Com. Nunow: Endelea.

Flobia Amatilafu: Shida yangu ingawa hawa wenzi wangu wamesha ongea niko kuongea kwa niaba ya wajane na  mayatima

hapa Teso.   Hapa Wilayani Teso tuko  na  shida  sana  tena  tuko  wengi  na  usaidizi  wowote  hakuna.   Tuko  na  watoto  ambao

wanatusumbua  nyumbani  sana,  na  ugonvi,  ulevi  kwa  sababu  hawa  watoto  tuliwachiliwa  kama  ni  wadogo  na  tumewalea.

Unaweza kupambana na usomeshe mtoto wako mpaka  afike  darasa  la  nane  na  usaidizi  yoyote  akifika  huko  hakuna  usaidizi

ambao utaweza kumsaidia nayo. 

Na hawa Wabunge wetu ambao tumepeleka mbele tuseme ati watatusaidia hapa,  hakuna usaidizi yoyote ambao wanatusaidia

nayo hapa nyumbani.  Na  sijui  sasa  hii  Katiba  mpya  inatuonelea  namna  gani  hapa  Teso,  kwa  sababu  ya  hawa  watoto  ndio

tuwache kugombana nawo.   Ichukuwe jukumu ile ambao inaweza kutusaidia kwa hawa watoto  vijana ambao  tumesha  lea  na

wamesha kuwa wakubwa ndio wawache kukuwa waizi na walevi.  Watuelimishie na wawache kuwa walevi.  
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Na kwamba nataka kusema hivi, hawa  Kamati  ya  saa  hii  hapa  Wilayani  Teso,  aseme  atupee  Ngombe  au  Dume  ya  kulima,

tunaweza kujiunga kwa Sub-Location wanawake kumi au Kumi na tano na tupate Ngombe ya maziwa na tunaweza kuuza hio

maziwa itusaide kwa kulea watoto wetu.  Heri ndio tupate namna ya kuwaelimisha watoto  ndio tuwache kugombana na watoto

nyumbani.  Hayo ndio maoni yangu nilikuwa napendelea.  

Com. Nunow: Okey mama asante umesikika na tafadhali ujiandikishe pale.

Flobia Amatilafu: Asante.

Com. Nunow: Ambrose Etiang.  Ambrose Etiang.  Yuko? Ambrose karibia.   David.  David  Ojakapel.   Haya  Ambrose  una

dakika tatu.  Chukuwa microphone tafadhali.

Ambrose Etiang: Commission na Tume na wale jimu yake.   Bw.  Commissioner,  sisi  hapa  Kenya  tulipata  uhuru  mwaka  wa

1963.  Shida yetu ni hii.  Kutoka wakati hii,ukienda hospitalini sisi masikini hatuna pesa.  Unaweza kukufa.   Bw. Commissioner,

sisi hapa hospitali kubwa ni Bungoma.  Ukifika Amagoro hapa unapelekwa Bungoma na wewe hauna pesa.   Mngonjwa na ako

hali ya hatari na anakufia njiani.  Ni vizuri hata dispensary ya Buchulia Bw. Commissioner ipanuliwe.  Vitanda ikuwe.  

Bwana Commissioner sisi mpaka yetu zamani wakati tulipata uhuru hapa ilikuwa inaitwa Elgon West  na hapo tulikuwa na uhuru

kutoka Wamono hadi Busia.  Ilikuwa yote sehemu yetu ni mmoja ya Bunge.  Sasa ilipo kati kati hapo, iligawanyika, wakagawa,

gawa tukabaki  wachache.   Bw. Commissioner,  tunataka sehemu yetu hio kutoka Busia waturudishie tupate Wabunge watatu.

Bw. Commissioner siku ya leo, wewe ni baba yetu, wewe ndio taa yetu.  Sisi kabila ndogo hapa Kenya wanatufinya sisi.  Hata

kwa  Mungu  mtu  mfupi  na  mrefu  wote  ni  watu.   Mungu  ndio  alituumba.   Bw.  Commissioner,  inua  sisi  na  tupate  kuinuliwa.

Mungu atasikia.   Bw. Commissioner,  kwa vile siku ya leo tuko hapa,  hospitali yetu zingine hatuna magari.   Tunatabika.   Hata

huko Angurai.  Hata Akura, hatuna gari.  Viziru wapatie health centre magari ya kusaidia wagonjwa kulete Buchulia na Buchulia

ipanuliwe.  

Bw. Commissioner, hii town ni hadi ya Malaba.  Malaba ni mji ambae imepanuka na iwe Municipal ichukuwe tu town.  Town ni

Council.  Town in Council halafu Angurai iwe County Council.  Amukura iwe County Council na Chapod.   Bw. Commissioner,

siku ya leo vile unaona hawa watu wamekuwa hapa, hakuna siku ingine 

Bw. Commissioner.   Sisi  Commissioner tabu yetu ni hii.  Mtu tajiri akiowa mtoto wa masikini, ananyanyasha.   Hata  mali  pia

hawezi kumpatia.  Anachekelea tu.  

Bw. Commissioner hata uchaguzi ya police ikikuja,  ni vizuri waangalie nawo hawa kabila ndogo watuwache sisi  nayo.   Ikiwa

watu arubanne wakichukuliwa, katika sisi, sisi nawo tuchukuliwe pia.
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Bw. Commissioner, hata hii Katiba wanasema sisi, Bw. Commissioner, hii mambo ya Mikowa, Bw. Commissioner sisi hatutaki.

  Sisi kama mambo ikitokea Mkowa, tunataka tuweke kwa Central Government.  Yaani sisi kabila ndogo,  watatupambasha sisi

na kufinya sisi mpaka sisi hatuweze kuonekana sasa.  Tutakufa hivyo mpaka mwisho ya duni. (Laughter)

Com. Nunow: Asante sana.  Asante sana Ambrose.  Umesikika vizuri.  Unataka ya umoja ya kitaifa kama ile iko.  Sawa,  sawa.

  Tafadhali ujiandikishe pale.  Julius Olekese.   Julius chukuwa usukani.  Patrick Okiru.   Patrick yuko? Moses  Epia.   Councillor

Obadia ame present? Councillor obadia. Okey. Endelea.

Julius Keyo Leket: Asante Mwenye kiti.  Mimi kwa majina ni Julius Keyo Leket,  warrant  officer retired kutoka kwa Armed

Forces.   Nitachangia  upande  wa  kuandika  askari  kwa  sababu  mimi najua  shida  imekuwa  sana  kwa  upande  wa  kuandika.

Ningepende recruitment ya wale watu wanaitwa Armed Forces,  yaani  watu  wanabeba  bunduki  wawe  recruited  kwa  Wilaya

mara mmoja kwa mwaka ambao inaweka Kenya Army, Airforce, Navy, Police, Administration Police, Prison na wale watu wa

Game.  Iwe tu wakuje kama examination centre  na recruitment ibadilishwe hii muundo wanafanya kwa sababu kupeleka watu

kukimbia unakuta watu wengine wameingisha askari  wawo kinyume halafu wanawacha wale watu well qualified wanawachwa

nje.  Tungependa examination Council ya Ministry of Education i supervise that election  kwa sababu watu wa forces wenyewe

wakiija kufanya selection,  iko corruption mingi sana.   Tumeona kwamba wale watu  wanakuwa  encouraged  kusoma  baadaye

wanawachwa nje.  Mimi mwenyewe vile tuliandikwa zamani, tuliandikwa tu wakati  ya vita ya Shifta ambae ili encourage watu

kukimbia  tu  bila  kuwa  na  elimu.   Elimu by  then  ilikuwa  watu  wa  class  eight  around  hapo.   Lakini  sasa  watu  wamesoma,

ningependa hii mambo ya kukimbia iwachwe.  Kwa sababu Wazungu wenyewe wale walituandika, awafanyi kwao hii mambo

ya  selectioin  ya  kukimbia  kupelekwa  mile  about  twenty  kilometer,  unakimbia  unachoka  huko  unawacha,  una  despair  halafu

unakuja  hapo  unakuta  labda  ya  Army  mwingine  amelete  watoto  wake  watatu  anaingisha  kwa  njia  isio  faa  kwa  maana  yule

recruiting  officer  labda  iko  na  cheo  ndogo,  anampa  order  tu  anasema  chukuwa  huyu  na  huyu  na  ninaona  wale  wavijana

wamekuwa hapo wale wamesoma wanawachwa wote nje.   Mimi kama retured officer,  ningependa hio mtindo iwanchwe ili tu

encourage  watu  kusoma.   Walete  tu  examination  ya  kawaida  ndani  ya,  wa  adtervise,  watu  waje  tu  na  vitu  vya  kuandika.

Wajiandikishe  namna  ya  examination  ya  Secondary  schools  zinafanywa  na  watu  wengine  halafu  the  following  day  inaweza

kufanywa mara mbili kwa District, watu wa medical from the Ministry of Health wakuje wa examine.  Hio ndio important kwa

sasa,  kwa  kuchaguwa  askari  wa  kukuenda  kule  kwa  sababu  wameandika  watu  ovio,  ovio  ndio  unapata  bunduki  nyingi

zimeingia  kwa  mikono  isiofaa  kwa  kuandika  askari  ambae  hawana  discipline,  mwingine  alichukuliwa  kutoka  mahali  na  ni

criminal na ana andikwa kwa Armed Forces.  

Pia,  tungependa  hawa  watu  wa  askari  kama  Administration  Police  hata  Kenya  Police  wenyewe,  aingekuwa  ku  transfer

akimaliza course, anapelekwa labda Mandera kule, na yeye ametoka hapa Teso District.   By then, anawacha mke wake hapa

kutoka,  huko hawa watu wametegwa mbali, mbali aijulikani ni nani ataleta kama disease hii  ya  UKIMWI  sasa,  imeeneza  hio

ugonjwa sana na labda askari huko kule North Eastern anapata  huko ama West  Pokot  halafu anakuja hapa na bibi ni muanifu
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analetea  mke.   Wote  wanakwenda.   Kwa  hivyo  tunapoteza  ma  askari  kwa  sababu  ya  kupeleka  hawa  mbali  sana.   Wale

wanaandikwa hapa,  wabaki  hapa kwa sababu  ya  ukosefu  ya  accommodation  pia.   Anaweza  kuenda  kwake  nyumbani,  mtu

akiwa pale.   Ninaona kwamba hii commisssion  iandike  hio  iwe  Katiba  kuliko  kuleta  watu  tofauti.   Kwa  sababu  niliona  siku

mmoja kule Kiganjo, wanasema umepelekwa wapi transfer? Kama ni Malaba ama Busia, basi  wewe umejitajirika huko.   Kwa

hivyo hio corruption inaanzia tu kwa college au kwa recruitment,  ndio inaanzia hapo.   Askari  wamekuwa corrupted sana.   Na

hio ndio waafa mengi yametokea hapa.   Hayo ndio Commission mimi nataka ku present  kwa upande wa recruiting of soldies.

Asante.

Com. Nunow: Asante sana mzee. Asante sana kwa maoni yako.  Tafadhali ujiandikishe.  Ejakite Orute.

Ejakite  Orute: Mimi ni Ejakite Orute.   Lakini maoni yangu nime andika kwa Kiingereza. Presidency  or  ----  in  the  past,  the

olden days, Presidencies were put off or ignored completely.  If so, just so, if one does so, boy or  girl, the only person we shall

have to sit down and solve the problem and the whole problem can only be done by the Heads  of the both parties  or  fathers in

the  other  hand.   Today,  the  Chairman,  the  present  Nation  has  paid  no  attention  to  it.   What  is  the  result  of  this  paying  no

attention to whatever spoils everything or annoys or brings bad record or records?   Mr.  Chairman, and also we have so-called

‘Chokoras’ all over the towns.   You know what Chokora  is.   Who is the father of the Chokora?   Chokoras  have no fathers.

Today, the first day of August, 2002, to look for the suitable tonality or bill in order to end the painful word known as Chokora.

  That is the end of Ejakite Orute Akitun Group Angurai.  

Com. Nunow: Asante sana Mzee Orute.  Tutapokea hio karatasi.  Natumaini utatupatia.  Are you going to give us the ----? 

Ejakite Oruge: (In audible)

Com. Nunow: Thank you.  Yes please,  let us  have  them  and  we  will  take  everything  there  is  in  that  paper.   Okole  Mkaga

Joseph.  Fred Murunga.  George Okwara.  George Okwar, are you there. 

Speaker: He is outside.

Com. Nunow: If he is outside, that is too good.  Francis Osore.  Samuel Obukol.  Samuel Obukol.  Okey then.  

Interjention: (in audible)

Com. Nunow: Are you sure.  You seem not to be sure.  Okey, Samuel endelea.

Com. Pastor Ayonga: Hio jina ni yako?
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Samuel Obukol: Kwa majina ni Samuel Obukol.  Nilikuwa nimeandika memoranda na nitapeana.  

Com. Nunow: Asante.  Sema point mmoja ile ya muhimu sana kwa kitu utasema.  Moja tu.

Samuel Obukol: Ningependelea kuzumuza juu ya kabisa ni Elimu kwa walemavu.  Kwa kweli hapa Teso,  tukiangalia tunaona

kwamba elimu ni ya kiwango ya chini sana hasa kabisa kwa upande wa walemavu.  Sababu ni kwamba wazazi wako ni wale

hawajiwezi na wakati huo, huyo kijana ama msichana anakuwa na akili nzuri ya kuweza hata kuendelea kusoma lakini shida ni

kwamba karo ya shule ndio inakuwa shida.

Com. Pastor Ayonga: Kwa hivyo unataka je?

Samuel Obukol: Ningependekeza 

Com. Nunow: (interjection in audible)

Samuel Obukol: -- masomo ikuwe ya bure kwa upande hio.

Com. Pastor Ayonga: Hio umefanya point yako.   Uende kule.   Sasa,  Obeyere  Ote.Wale  ambao wamesha toa karatasi  yenu

kule tena musije mukakaa hapa.  Sema tu nimesha toa. Obeyere Ote.  Stephen Ikapolok  Nikisema jina mbaya,  wewe ukijuwa

tu Stephen ni wewe.   Kuna  Stephen  Ikapolok   Ambrose  Etiang.  Ambrose  Etiang.  Dedan  Harun.   Dedan  Harun.   Johstone

Yuko wapi?  Nataka  tumalize haraka.   Munasikia  hio  mvua  ni  baraka  Mungu  analeta.   Na  nina  ambiwa  hapa  kwenu  mvua

ikinyesha si ya kucheza.  Ni yenyewe.  Kuna Councillor Stephen Emakar.   Ameenda.   Patrick Otaye.   Patrick.   Adal Ongude.

Clare Ologe.  Okey.  Anne Esakina.  Amepeana.   Huyo ni mama.  Na  pia kuna Rev. Habil sijui ni Maio au ni Mayo.   Naona

tunaendea vizuri.  Okulo Omari,  Councillor.   Okulo Umiri.  Ninaona mkono juu.  Mkono  ule  ni  ya  nini?   Niambie  jina  lako.

Wewe kuja hapa mbele.   Na  tena ingekuwa kitu kizuru ningeliambiwa  mapema.   Wewe  mbona  ujulili,  ujutetea.   Lakini  sasa

umefika chukuwa hio microphone usikie,  sema  jina  lako  na  useme  mmoja  like  halijasemwa  kwa  maana  walemavu  wamesha

tuambia maneno yao.  Wengine wameandika.  Wewe ni ipi ambao wamewacha nje?

Calisto Emojong: Asante sana Mwenye Kiti katika siku ya leo kuja kusikiza maoni ya walemavu.  

Com. Pastor Ayonga: Sema majina.

Calisto Emojong: Kwa majina naitwa Calistor Ejakaa Emojong.  Mimi ni mwenye kiti ya walemavu.  Ya kwanza napongeza

sana mwenye kiti kwa  siku  ya  leo.   Jambo  langu  mwenye  Kiti  kwa  siku  ya  leo,  ningependa  ofisi  ya  family  help  project  pia

72



iwekwe katika Wilaya zote katika Kenya.  Kwa sababu hio ofisi inasaidia watoto mayatima pamoja na wajane.  

Pili: Walemavu ni watu wale wamesahaliwa zamani sana,  kitambo.   Lakini  hapo  awali,  walikuwa  wanasikika  lakini  walikuwa

wamefinywa.  Lakini ninashukuru kwa siku ya leo.  Walemavu hapo awali, kwa sababu walikuwa wachache, wengine walikuwa

wanapata mshahara, yaani malipo.  Kufikia mahali fulani hapo, hio ikakuama mpaka hadi leo.  Kama ingewezekana huo malipo,

yaani huo mshahara wangerudishiwa.

Com. Pastor Ayonga: Ilikuwa ngapi?  

Calisto Emojong: Unajua saa zingine unaweza kuogopa, ilikuwa kama five thousand.   Lakini kama ingewezekana wangepewa

ten thousand. 

Com. Pastor Ayonga: Unafanya point yako tena ingine.

Calisto  Emojong: La  pili  tena  ingine,  walemavu  ni  kama  vile  nimesema  watu  walikuwa  ni  watu  wamesahauliwa  na  wana

kiongozi kama ni mwenye kiti ambao ana ofisi National lakini hapa katika District, hakuna hio ofisi.  Na  wangependa wapatiwe

nafasi kwa Parliament, watowe Members zao ambao wanaweza kushugulikia mahitaji zao wakiungana na huyo, huyo mwenye

kiti ili shida zao ipate kutolewe katika njia inao faa.

Com. Pastor Ayonga: Asante sana.

Calisto Emojong: Lingine ------

Com. Pastor Ayonga: ---- ambalo halijasemwa.

Calisto  Emojong: ---  mwenye kiti mlemavu unajua, hana ile asio  ona  kama  mimi,  halafu  mwingine  ni  mlemavu  mguu,  halafu

mwingine  masikio,  na  wote  ni  walemavu.   Na  ningeomba  hivi,  kitu  inaitua  bursary,  kama  ingewezekana  wanaweza  kupewa

kuanzia Primary hadi Secondary.  Lakini wakati ya malipo, unapata mlemavu anapewa kidogo na kwa Secondary pesa  ni mingi

ambao inahitajika.  Kama inawezekana, mlemavu kama mtoto yuko shule, walipe school fees zote.  

Com. Pastor Ayonga: Thank you.  Thank you.

Calisto Emojong: Lingine, walemavu ni -----

Com. Pastor Ayonga: Sasa umesahau ulikua unakwenda mbali?  
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Calisto Emojong: sija sahau Mwenye Kiti.  Walemavu, si ati ni upendo wake.   Pia anahitaji mama ya kumasaidia yeye katika

boma.   Na  ningependa  mwenye  Kiti  utupatie  sheria  ambao  inaweza  kusaidie  sisi  kama  walemavu.   Kwa  sababu  unapata

wananchi wengine, unapata anatembelea mke wa mlemavu na kunyanganya.  Je  wakinyanganya  mimi,  nani  atakaa  na  watoto

wangu?  (Laughter)  

Com. Pastor Ayonga: Thank you.

Calisto Emojong: Kwa hivyo,

Com. Pastor Ayonga: Adhabu kali itolewe kwa mtu anaemnyanganya mlemavu bibi yake. 

Calisto Emojong: Kwa hivyo ungetupatie masharti, yaani sheria ambae inaweza kulinda sisi. 

Com. Pastor Ayonga: Asante sana.

Calisto Emojong: Jambo lingine ama inakaribia ya mwisho ----- 

Com. Pastor Ayonga: Hapana inakaribia, hebu liwe la mwisho.

Calisto Emojong: Sisi walemavu hatuna namna yoyote hata vile unatuona.  Nkuomba kabisa,  wakati  ambao unarekebisha hii

Katiba,  walemavu  sisi  tuko  na  vikundi.   Na  kama  munge  angalia  Katiba  ingeangalia  walemavu  wanao  wako  na  vikundi,

wapatiwe  kuchimbia  maji.   Maji  ni  muhimu ya  maisha  ya  binaadamu.   Hasa  sisi  walemavu.   Wanaoneka  katika  tabu  sana.

Asanteni sana kwa hayo machache.  Mungu awabariki.

Com. Pastor Ayonga: Asante.  Ebu mpleke aweke kidole. Kuna Etieng Martin.  Kuna Crescent Jakaiti.  Kuna Lee Echakara.

  Kuna John Enaga.  Major  Omoi.   John Ekisa.  Ni wewe?  Thomas Gisangisa.  Stanley Ndhiwa.   Elizabeth  Otiya.   Omonya

David.  Hebu kuja, dakika ni mmoja na nusu tu.  Usema neno mmoja lile ambalo halijasemwa.  

Omonya David: Mr. Chairman ---

Com. Pastor Ayonga: Sema majina yako.

Omonya David: My names are  David Omonya.   Mr.  Chairman, Commissioner Kangu, I have four points  to  make.   One  is

about the Preamble.  This is what I have for the Kenyans for the Preamble.   ‘We the people  of the Republic of Kenya hereby
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guaranteed by our Constitution for the following rights’.  Since,  we got our independence,  we said tuondoe umasikini, elimu na

tuwe na ile afya mzuri.  

So the Constitution should guarantee us free education up to Form IV level, that is my suggestion. 

 Free  health for all families, economin empowerment,  democracy and justice.   I  have  something  to  add  on  Local  Authorities.

What I am trying to say is that the Local Authority must create markets for the farm produce.  

The annual budget of the Government should budget directly to the Local Authorities and that money should be used part  of it

to buy the, like in Teso here we have groundnuts, we have maize and we also have other things that are not being taken care  of.

  

What I could also add may be that my friends did not mention, is  the  Local  Authority  should  be  autonomous  and  should  be

delinked  from  the  Central  government  so  that  these  people  directly,  the  money  is  budgeted  from  the  Central  Government

directly to the Local Authority.  Finally, there was the issue,  sorry Mr.  Chairman; I don’t think people  touched so much on the

management and the use of the Natural Resources.  I have this to add,  the Executive should not be  controlling the management

of Natural  Resources.   Let us have  Parliament  controlling  the  authorization  of  the  expenditure  of  the  public  finances  and  we

should have 75% vote.  The Controller and Auditor General should be appointed by the Parliamentarians after 85% vote.   We

should not allow one person to appoint the Auditor General.  

Com. Pastor Ayonga: Hio ilikuwa imesha semwa.

Omonya David: okey.

Com. Pastor Ayonga: Na nimekuuliza tu useme kitu hakija semwa.  

Omonya David:  Okey.  Let me add something about,  okey,  Code  of Ethics for the employees.   If  somebody  messes  up  a

public  office,  he  should  be  prosecuted  and  his  property  attached  i.e.  under  management  of  National  Resources.   Then  we

should have Commissions like yours.   The  Constitutional  Review  Commission  appointed  by  the  Parliament  and  it  should  be

permanent because it has a duty to do.   The electoral  Commission should also be permanent.   Lands Commission should also

be permanent. We should not have Commissions that are just appointed and scrapped  on the way.  With those few remarks,  I

say, thank you so much.  Let me present my documents.

Com. Pastor Ayonga: Kuna Romano Kiapelep.  Alikwisha toa.  Kuna Alex Albert Aleu Nicodemus Papa.  Nicodemus Papa.

  Simon Idewa.  Ni wewe?  Nini?  
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Nichalas  Lakini nimekuja kama nimechelewa na si kupeleka jina huko.

Com. Pastor Ayonga: Kama hauna jina uweze kuleta.  

Nicholas: Why? 

Com. Pastor Ayonga: Uwezi kuleta kama nina majina ya watu hapa ambao wanalete.  Sasa  wewe,  tungewacha watu tu wawe

wanakuja  bila  yakuandikisha?   Hiyo  itakuwa  order  kabila  gani?  Calistor  Emajong.  Chris  Enyain.   Wewe  ni  nani:   Unaenda

mambo yako.  Ongelei Benson.  Alikuwa na memorandum.  Rashid Olinga.  Kuna Ebukol J.  Nafikiri ameenda.   Albert  Ekolo.

Fred Papa,  Huyu tena amejiandikisha.  Peter Otori.  John Omoi.  Nathan Obelo.  Nathan Obelo.  Jared Etyang.  Chukuwa kiti

hapo.  Una jambo ambalo wengine hawaja sema.  Etiang, una jambo ambalo wengine hawajasema. 

Jared Etyang.  Wameguza, guza lakini kuna pahali ---

Com. Pastor Ayonga: --- wameguza vibaya, vibaya.

Jared Etyang: -- ebu guza, ehu tobowa.  Neno mmoja tu. Kwanza sema majina yako. 

Jared Etyang.  Kwa majina ni Jared Etyang Otwane of P.O. Box 60, Amagoro.  

Com. Pastor Ayonga: Haya, sema hilo neno.

Jared Etyang Otwane: Asante sana Bwana mkubwa.  Yangu sio mingi sana.

Com. Pastor Ayonga: Hio mmoja mimi nataka.

Jared  Etyang  Otwane: Ni  kihusu  land.   Teso  tunataka  tuwe  na  Land  Registrar  kwa  sababu  Kutembea  Busia  kila  siku,

unapata wazee wanakufa kama bado kumpatie mtoto yake shamba kwa sababu ya kutembea kwa njia. 

Com. Pastor Ayonga: Haya umefanya hio point, munataka Registrars Office.

Jared Etyang Otwane: Ndio.  Na  la pili, iwe na general registration kwa Taifa nzima mara tatu ama mara tano kwa mwaka.

Kwa sababu sitini na, sijui na ngapi, walifanya registration yenye ilikuwa kwa watu wote.   Ilikuwa sitini na kitu.  Lakini naomba

tu kama inawezekana, Serikali iwezeshe ifanywe land registration baada ya miaka tano ama tatu hivi, ile general election ambao
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inazunguka Taifa nzima.  

Com. Pastor Ayonga: Okey.

Jared Etyang Otwane: Na la tatu, na ni la mwisho.  Wazee wa vijiji, Likhurus, wapatie kitu kidogo vile.  

Com. Pastor Ayonga: Hio ilikwisha semwa.

Jared Etyang Otwane: Asante.  Ni hayo tu.

Com. Pastor Ayonga: Asante Etyang.  Unaweza kwenda kule ujiandikishe.  Kuna  Esil  Meshack  Okware.   Kuna  Arbitrator

Opidi David. Arbitrator kuna memorandum.  Kuna jambo ambalo halijasemwa na unataka useme.  Ebu, mmoja tu.  

Arbitrator Opidi Etyang David.  Arbitrator Opindi Etyang David, I think I will only summarise since I have a lot but you will

read from here.  

Com. Pastor Ayonga: I don’t want you to summarize, I want you to tell us what is important there that has not been said.

Arbitrator Opidi Etyand David: Thank you very much.  One,  I have to say that the laws should be interpreted properly and

enforced because most people they don’t understand such things that is why you see problems do arise.  

Secondly, I have to say that administration should not be handling cases  because  we have got bodies  that can handle the cases

especially the Courts. 

Thirdly, I have to say especially what we call a Martial Court.   These Martial Court,  if somebody has been  caught  especially

having a gun, without having a permit, that case should be handled in the Martial Courts not in any other Court  no such thing do

bring a lot of differences in this area.  

I have to say now the last whereby I have to say that especially  for  international  relationship  with  the  country.   The  Country

should be aware and should be put especially with the Constitution, whereby the President  should not declare  anything without

it being discussed in Parliament or by the Members of the Commission.  That one is very important and also the private sectors

should be included in the Government areas  whereby they should  be  exchanging  ideas  whenever  they  have  something.   You

know such things will help because you will find in one place, things are not entering properly.  Thank you very much for that.

Com. Pastor Ayonga:  Asante sana Bw. Arbitrator.   Una majina magumu.  Lakini umetupa maoni.  Sasa  kuna Opare  Noah.
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Silvestor Zachary Alup.  Sofia Odima. Idod David.  Kuna ambalo unataka useme, uliseme ambalo halijasemwa.

Idodi Davis:  Okey,  thank you very much.  I am Idodi  Davis.   Mine is just like this.  An MP  should  have  twenty-five  years

above and seventy years below, two terms.  I know most people might not have said that.  

Nomination of MPS.  Nominated MPS should be scrapped because those powers have been misused.

Political Paties: All Parties to form Government i.e. coalition Government.

The next one is the DEO should head the DEB not the DC.  

There should be seventeen Ministers not twenty-seven as per now.  A Minister must be  the professional in that post  not as  per

now even a local villager so long as you are friend to the Head of State.  

Civil  Servants  who  retire  should  not  be  recycled  as  per  now  somebody  retires  tomorrow,  then  he  is  appointed  to  a  new

Ministry.  

A Vice-Chancellor of a University should be a Professor.  

Com. Pastor Ayonga: That has been said. 

Idodi Davis: It  was said,  okey.   Tribal spokesmen should not be  there.   Anybody can speak  on bahelf of  those  people,  not

necessarily somebody.   This and delegations to the  President  should  be  banned  because  people  who  go  there  take  gossips,

wanapeleka fitina.

 The current President, if found guilty of misuse of power should be brought to the Court of Law and he should be judge for the

evils he has done to the citizens of Kenya.

Com. Pastor Ayonga: Ya mwisho.

Idido Davis: One man, one job.  

Now Local beer.   If the  local  beer  is  not  going  to  licenced,  just  like  other  beers,  then  all  beers  must  be  banned  because  a

drunkard is a drnkard, whether you have taken the illicit brew or  Tusker,  the deeds  of a drunkard are  the same.  He will mess

on the way even that one who has taken Tusker.
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Com. Pastor Ayonga: Thank you very much. You have made your point.

Idodi Davis: Attorney-General should be prosecuted  if he does  not prosecute  cases  brought to his table according to Act 20

now says that the Attorney-General  can discontinue  any  cases.   Be  can  discontinue  a  case  of  his  friends.   So  he  should  be

prosecuted and sacked for not executing his duties properly.

Com. Pastor Ayonga: Thank you.

Idodi Davis: Then the last one to me I say there is no need creating more Constituencies because the economy does  not allow.

  The act of creating more Constituencies should not arise because  there are  many Form IV’s who are  lying home without any

jobs so those Constituencies should be given to the boys who are  Form IV’s, the graduates  who are  loitering at  home without

any employment.  Thank you very much.

Com. Prof.  Ayonga: Thank you.  If you can submit those papers  and sign your name.  Si kwamba yeye  ameharibu,  ametoa

maoni yake.  Wewe utatengeneza yako.  Moses Opare. 

Speaker: (In audible) 

Com. Pastor Ayonga: Mimi sijui.  I am following the records.  I have no any favouratism.  I don’t know anybody here.  

Speaker: (in Audible)

Com. Pastor Ayonga: Just a moment gentleman.  Moses Obare.  Alikwisha toa memo yake?  Nicholas Omario.  Ni wewe?

Speaker: (in Audible)

Com.  Pastor  Ayonga: You  are  not  directing  me  on  what  I  am  doing.   Let  me  finish.   We  have  an  order  of  doing  things

genleman.

Speaker: (in audible)

Com. Pastor Ayonga: Rest assured that we have a method of doing it.  Wilprondo Omusi.  Mathayo Korii.  Are you the one?

 Now tell us if you have anything that has not been said.  Say your name. Take the microphone please. 

79



Matayo  Emoru  Okoroe: My  names  are  Matayo  Emoru  Okoroe.  I  am  a  retired  teacher,  a  farmer  and  a  Civic  Education

Facilitator.  Well, Sir, although this has been tourched here and there i.e.  Structures and Systems of the Government we need.

Only I could add ---

Com. Pastor Ayonga: Matayo, I want you to be specific and to the point.

Matayo  Emoru  Okoroe: Yes.   I  need  a  Presidentian  and  a  Parliamentary  Government  mixed.   The  structure  should  be

Presidential and Executive, Legislature i.e.  the National Assembly, the Judiciary, the Local Government Authority  and  also  to

add to it, I need Provincial Administration as  it has been said from Lukhuru through Assistant Chiefs,  Chiefs,  District Officers,

District Commissioners, Provincial Commissioners.  Also adding to it Permanent Secretaries up to the Minsiter and I could add

as you had already said, you pointed somebody.  Salary wise, on this Provincial Administrations should be from Likhurus to the

top.  Likhurus nowadays don’t get anything.  This what we call the village elders. 

Well, Sir,  in the organ of the President  and Executive, all powers  should not be  vested to it.   It  should  be  shared  among  the

concerned department  e.g.  Army authority, appointments of Commissions, declaration of emergency in the Country,  dismissal

of  executives,  directors,  Ministers  and  etc.  The  President  and  Executive  should  be  responsible  for  the  stamping  out  of

corruption in every department  or  section in the Republic of Kenya.   This  organ  should  implement  laws  first  by  the  National

Assembly without discrimination.

Two: -----

Com. Pastor Ayonga: --- but you see what you are doing, you are reading that to us.  We are going to read that.  I  asked  you

-----

Matayo Emoru Ekoroe: --- yes.

Com. Pastor Ayonga: Give us a point that has not been said because  we are  going to read that.  You are  repeating over and

over what has already been said and you are  reading it to us.   We can read too.   You tell us teh main points that you want to

put your emphasis on.

Matayo  Emoru Ekoroe: Well  what  I  wanted  is  only  to  have  the  Provincial  and  Parliamentary  Government.   So  the  other

things you can read and may I add  that what some  people  have  said  already  to  you  about  pension.  Pension,  the  pensioners

should be given annual increaments.  Other things have been  --------

Com. Pastor Ayonga: -- annual increaments.  They also should be --------
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Matayo Emoru Ekoroe: You can read Sir; I don’t want to bore you.

Com. Pastor Ayonga: Thank you.  Thank you so much.  Now there is Francis Emotu Etiang.  Ni wewe? Keti.   Una dakika

moja na nusu halafu kuna huyu anaitua Andrew Anthony Omuria 

Francis Ometu Etyang: Mimi kwa majina naitua -----

Com. Pastor Ayonga: Andrew Omoksi Omuria.  Ni wewe? Kuja hapa karibu.

Francis Ometu Etyang:  Mimi naitua Francis Ometu Etyang.  Nitaenda kuongea maoni kuhusu mwananchi ya kawaida ambao

kila mtu anajua ni kama convention ya nyumba.  Wananchi kama hakuna,  nchi haiwezi kuwa.   Lakini nasikitika sana,  unakuta

kwa wakati  huu, mwananchi anaishi kiviake.  Ni kwa sababu gani? Hawapati  msaada ambae inaonekana katika Serikali.   Na

kuona hapo unakuta ati mwananchi ni Serikali.   Na  tena  unakuta  mwananchi  ndio  mtu  ya  chini  kabisa.   Wengine  wameshaa

shindwa  kufundisha  watoto  na  wengine  wanalala  mahali  mbaya  na  wengine  wanashindwa  hata  wakati  wa  kuenda  hospitali

unakuta anashinda kufanya garama ya hospitali.

Com. Pastor Ayonga: Kwa hivyo unataka je?  Unapendekeza nini?

Francis  Ometu  Etyang: Mimi  ningependekesa  kwamba  kwa  vile  mwananchi  ndio  Serikali,  kuna  mambo  ambao  Serikali

ingefaa kusaidia mwananchi kama msaada,  kama kufungulia account  bila masharti bora  huyo mtu amekuwa na miaka zaidi  ya

kumi  na  minane  na  amekuwa  na  akili  ya  kupata  usaidizi  yake  ya  kila  siku.   Ningeomba  sheria  iundwe  ikiwa,  ikiwezekana

Serikali ambae inaenda kuchukuwa kukumbuka wananchi kwa kuwasaidia pesa  kidogo ambae inaweza kama kuinua ukilimu,

kuinua biashara ndogo, ndogo kuliko unakuta mwananchi akianza kazi yake kidogo, anakuja kuitisha ushuru.  

Com. Pastor Ayonga: Yaani, kiti unacho taka ni mwananchi apewe loan.

Francis Ometu Etyang: Apewe loan bia masharti.

Com. Pastor Ayonga: Yakuweze kufanyia na masharti iwe kidogo.

Francis Ometu Etyang: Ndio.   

Com. Pastor Ayonga: Hioy ndio point.  Ingine?
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Francis Ometu Etyang: Halafu ya pili kwa upande wa sheria,  naona hapo unakuta mambo mengine kama Attorney-General.

Ingekuwa ni mtu ambao angeweza kuchaguliwa na wananchi.   Ni posa  aweze kufanya hio kazi bila kujali mtu ambae aliteuwa

yeye kufanya kazi hio.  Kwa maana akichanguliwa na mtu  fulani,  kwa  binaadam  lazimi  makosa  ipatikane.   Anaweza  kuhepa

huyo mutu au anaweza kufanya kazi hio kama anaogopa.  Kwa hivyo ----

Com. Pastor Ayong: Kwa hivyo Attorney General achaguliwe na wananchi.  Hiyo ndio point.

Francis Ometu Etyang: Ndio.  

Com. Pastor Ayonga: Ingine?

Francis Ometu Etyang: Halafu kwa upande wa usawa,  unakuta sisi kama hapa Teso,  tangu 1963  hatujaone usawa kamili ni

kwa sababu gani?  Unakuta mahali ingine vitu tofauti, tafauti zinafanyika kama msaada inapelekwa huko bila mambo mengi. 

Com. Pastor Ayonga: Inapelekwa wapi?

Francis Ometu Etyang: kama sehemu ingine ya nchi lakini utakuta kama hapa hatupati  hio msaada.   Unakuta hapo ninasema

hivyo kwa sababu, maneno ya vikundi hii, watu wamefanya kwa muuda mrefu bila kufanikiwa kwa sababu gani? Unakuta mtu

anasema fungua account  na ukienda kufungua account  huko wakipeleka  pesa  kidogo,  unakuta  Bank  inakula  hizo  pesa.   Hio

ningependa ya kwamba Bank ingetoa kiwangu fulani ya pesa bila kusema ati umechelewa wakule hio pesa.   Sasa  unakuta mtu,

umasikini inaongezeka. 

Com. Pastor Ayonga: Asante sana.   Sasa  unaweze kwenda kule ujiandikishe.  Wewe  ndio  nani.   Chukuwa  microphone  na

tunataka utuambie lile ambalo wengine hawaja sema.  Seka majina yako.

Andrew  Anthony  Emuria:  Mimi  naitua  Andrew  Anthony  Emuria.   Ningependa  kuongea  na  nikuhusu  appointment  and

nomination of staff serving Kenyans.  The law must not allow anybody to be nominated or appointed.  He must not have retired

from any job or  any office.  This is  to  say  his  age  allows  him to  rest  and  since  Kenya  has  a  lot  of  interlectuals  it  looks  too

aukward to nominate a retiree or it will mean there is no reason for Kenyans to learn.  

Anybody nominated in any capacity must not be allowed to nominate to serve his personal  interest.   This is by having one from

his strongholds or  personal  family friends. This is to mean it must  be  from  a  neutral  ground  to  serve  all  Kenyans.   I  strongly

believe Kenya has a lot  interlectuals  instead  of  depending  on  either  rejects  or  retirees  who  have  worked  failed  to  serve  the

common man.  The fact here is the nomination age once retired, rest and give others chance.  Thank you.
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Com. Pastor Ayonga: Now I am through with my list.   I  want  to  see  the  hands  of  those,  there  was  a  gentleman  there,  na

wewe,  kuja hapa mbele.   Tena  unaangalia  nyuma?   Mimi  nakuwambia  kuja  hapa  mbele.  Sasa,  si  kwamba  tungewacha  mtu

yoyote.  Sasa natka ile point yako uliokuwa nayo.  Sema majina yako halafu toa hio point yako.

Benson Isokata Oridi: Asante sana Commissioners.  My names are Benson Isokata Oridi.  Okey.  Thank you.  Mine, part  of

it has been mentioned.  The point I want to emphasize here is that my view was on the current poor  distribution of the Natural

Resources and I identified one resource here which I feel is also contributing to the uneven distribution of the national resources

of  the  national  cake  and  that  is  duplication  of  the  Kenyan  tribes  whereby  some  Kenyan  communities  or  tribes  take  the

advantage of their numbers to acquire a larger position of the National Cake  at  the expense of the minority main tribes like the

Tesos.  So I feel that the new Constitution should therefore

One: define what a main tribe in kenya is

Two: define also what a sub-tribe is and what a minority main tribe is and in case of distribution of the National resources  which

are dynamic that could be political,  economic,  cultural and others,  main tribes should be treated  equally for example politically

when appointing Cabinet  Minister,  possibly if we took the main tribes without including the sub-tribes,  we  could  find  that  we

have lesser tribes in Kenya than the current number, we talk of forty-two,  maybe we could be having less than twenty and that

Cabinet should have been spread  equally, first of all to the main tribes before adding surplus  to  the  sub-tribes.   For  example

Teso is a main tribe but for about  forty years  now since independence,  the community has never awarded a Cabinet  Minister.

While main tribes like the Luhyas are given several  sub-tribes  of the same community Cabinet  Ministers.   So  I feel that we put

down the main tribes besides the sub-tribes then whatever that is there,  we let us consider  as  main tribes before we overlap to

other sub-tribes.  That was my point.  Others are written here.

Com. Pastor Ayonga: Thank you so much.

Benson Isokata Oridi: Thank you.

Com. Pastor Ayonga: Sema majina yako. 

Kuita Etyang: I am Kuita Etyang. 

Com. Pastor Ayonga: Who: 

Kuita  Etyang: Kuita  Etyang  talking  as  a  young  Teso  democrat.   These  are  my  views.   I  want  a  reform  in  the  Electoral

Commissioner.  This idea of paying fifty-thousand and ten-thousand to the MP should not be  there because  it is only  the  rich

who will rule this country. What about the poor?
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Another thing I want the Constitution to outline clearly is that somebody should be paid according to the knowledge he has not

according to the position that he holds in this Country.   So  long as  you have been given an office, the Constitution should say

that if you have a dregree, you should be paid this amount of money.

Thirdly, I want to say that any land that is above four acres  should be taxed because  we have large chunks of land staying like

that.  The only investment that people have done is only a fence.  So I think the Government should tax that land.  

Another idea is the qualification for Presidency.  I think it should be thirty years.  We want also to produce a young President  in

the world like me and we want it to be  below thirty years  should be the maximum for the Presidency and for the MP it should

be eighteen years because the lifespan of man has really reduced.  

Another point is our policemen and the Army men.  They are  really misbehaving  and  the  Government  is  not  purnishing  these

people accordinly.  I think concentration camps should be introduced to purnish those people who mess around.  Thank you,.

Com. Pastor Ayonga: Thank you young man.  Now I think I am through.  I  want  to  take  this  opportunity  on  behalf  of  the

Commissioners that we have had a real good day here. Tumekuwa na maoni ambayo ni maoni ambayo ni ya maana sana,  sana

sana. Na pengine hii inanionyesha kamba mulipata Civic Education mzuri mno. Kwa maana Civic Education inatuonyesha pahali

imefanya kazi ambako watu wamejirayarisha vilivyo.  Na tumepata maoni.  Nirudie kitu kile Commissioner Kangu alisema hapo

mbeleni,  kwamba  maoni  yenu  hayatakuwa,  kwa  maana  tumekuwa  hapa  mwisho  si  kwamba  maoni  yenu  hayataingia  katika

maoni mengine. Yataingia.  Na  siku ingine ikiwa si sisi  ambao  tutakuja  hapa  kama  ni  wengine,  mukitumiwa  report,  mutakuja

kuona kweli lile ni letu.  Kweli lile ni lietu.  Kwa hivyo hakuna mtu atawanchwa nje.  

Ninataka nishukuru sana District Co-ordinatror  kwa kazi ambae amefanya.  Nataka  niwashukuru sana wale 3C’s kazi ambae

wamefanya  katika  mobilization.   Nataka  nishukuru  tena  Provincial  Administration  na  wale  watu  waliotowa  Civic  Education.

Wote pamoja na nyinyi kushirikiana nawo. Mumefanya ikawa possible for us kuwa na Kikao ambaco ni cha maana sana hapa.

 Nili  ahidi  asubuki  kwamba  nikisema  kwaheri  nitasema  kwa  Kiteso.   Unaweza  kuniambia  ninasema  je?   ‘Kirarash’.   Sasa

unaona.  Sasa nimeshinda huyu.  Nimemshinda huyu.  Na ningependa asubuhi tulikuwa na kasisi hapa alituombea.  Kuna Kasisi

mwingine  hapa?  Eh!  Okey.   Mama  uje  hapa  mbele,  uchukuwe  microphone  hio  ili  utuweke  chini  ya  mikono  ya  Mungu

tulimomba asubuhi atubariki na ametubariki.   Kwa hivyo sasa  tunataka kumshukuru.  Hebu  sote  tuamke  ili  tujiweke  mikononi

mwa Mungu.

Mama  Felistas  Etyang:  Kwa  Jina  la  Baba,  la  Mwana  na  La  Roho  Mtakatifu  amina.   Eh!  Mungu  Baba  mwenyezi,

tunakushukuru kwa siku ya leo ambao umelete Commissioners wa Kenya kusikia maoni ya watoto  wako,  walio chini  kabisa.

Tunashukuru kwa kisikiza kwa uzuri wao, hakuna upendeleo, naweza kusema hakuna upendeleo.  Kwa hivyo maoni yetu Baba

yaweze kufanya kazi Kenya yetu ili Kenya ibaki na amaani.  Ibaki  ikiwa chini ya miliki yako.   Na  wanapo toka  hapa,  uwe nao
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njiani wakielekea mahali  kwingine  ili  waweze  kukusanya  maoni  ya  watu  wengine.   Uwalinde,  uwajaze  na  ujasiri  hata  na  hio

kukuheshimu  Wewe  Mwenyezi  ili  kazi  yao  iwe  yakupana  na  kweli  tupate  Katiba  ambao  italinda  kila  mwana  Kenya,  kwa

mkubwa,  mdogo,  mchanga,  mzee,  kila  mmoja  hata  yule  ambao  anatusimamia  kama  President  yetu  saa  hii.   Naomba  hayo

machache kwa njia ya Kristu Bwana wetu.  Kwa jina la Baba, la Mwana na la Roho Mtakatifu, Amen.

The meeting ended at 6.15.P.M
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