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CONSTITUENCY PUBLIC HEARING- EMUHAYA CONSTITUENCY, ON
WEDNESDAY, JULY 11TH, 2002 AT KIMA MISSION CHURCH

Present:
                Com. Pastor Zablon Ayonga 
                Com. Dr. Abdirizak Nunow
                Com. Mutakha Kangu

Secretariat Staff in Attendance:

                Samuel Wanjohi         -        Programme officer
                Hellen Namisi                -        Assistant Programme Officer
                Grace Gitu                -        Verbatim Recorder
                Agnes Auma                -        District Cordinator        

Meeting started at 10.00am with Com. Pastor Ayonga in the chair.

Mrs.  Doris  Orison: Asubuhi ya  leo  tuna  bahati  kuwa  na  wageni  wetu  ambao  ni  Commissioners  na  tunawakaribisha  nyinyi

nyote pamoja na hao,  mujisikie muko nyumbani. Na  kabla hatujaanza mkutano wetu,  tutauliza muhubiri atuweke kwa maombi

kabla tuendelee mbele. Na karibisha muhubiri wetu, Reverend Wyclife Otundo. Kuja uombe.

Rev. Wycliffe Otundo: Tujiweke katika utukufu wa Mungu. 

Prayer:Tumekaribia hapa katika kanisa lako takatifu kusudi tusikizane katika maisha yetu kwa kudumu katika ulimwengu ulio

na mashaka mengi. Watumishi wako wamefika hapa, wakitafuta maisha ya wenzio na maisha ya dunia yetu na maisha ya Kenya

yetu na utawala wetu. Bwana utupe mawazo mazuri. Uwape akili leo, uzungumze na wao katika mawazo yao,  jinsi wawezavyo

kutawala Kenya yetu ilio na mashaka mengi na adui wengi na watu kutosikizana, Bwana tunakuomba zunguka katika mioyo ya

watu  wako  katika  Kenya,  washikamane  katika  kusema,  washikamane  katika  kuongea,  kufanya  kazi  pamoja,  kujua  wao  ni

watu  wa  Kenya.bwana  bariki  hawa  wazee,  bariki  vijana  tulionao,  bariki  Kenya  yetu,  Bwana  ututawale.  Ingawa  tunataka

mtawala,  zaidi  sana  tunataka  mtawala  kutoka  kwa  uwezo  wako.  Bwana  bariki  hawa  wageni,  na  neno  watakalo  zungumza,
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Bwana liwe na chumvi, liwe la msaada la kusaidia watumishi wako Wakenya.  Bariki Kenya yetu kwa jina la Yesu Mkombozi

wetu, Amen.

Mrs  Doris  Orison:  Tumefika  wakati  wa  kujuana.  Lakini  kabla  tufanye  hivyo,  ningependa  kumpatia  muhubiri  ambaye  ni

msaidizi wa yule anasimamia kanisa hili, atuingize sisi kama wageni wake ili tujuane, karibu muhubiri.

Rev.  Patrick Maina:  The Commissioners,   your  pannelists,  and  all  in  attendance,  my  names  are  Reverend  Patrick  Maina,

standing here on behalf of the Bishop of the Church of God in East   Africa, the Right Reverend,  Dr.  Byron Makokha.  We are

most  delighted  to  host  you  here  as  we  participate  in  this  most  noble  occassion  of  collecting  views.  Ni  madhumuni  yetu  ya

kwamba munapoingia hapa siku ya  leo,  ijapokuwa  tuko  katika  hekalu,  lakini  mujisikie  uhuru  kiasi  cha  kutoa  maoni  yenu  na

mazungumzo yenu katika mjadala wa  leo  kwa  uhuru  wote  lakini  tukijua  ya  kwamba,  vile  muombaji  amesema,  Mungu  ndiye

mkuu wetu sote.  Lakini tuwe uhuru kama Wanakenya,  mujisikie uhuru katika jengo hili kuchangia makusudio ya  lengo  la  leo.

Na tunawakaribisha kwa moyo wote.  Mujisikie muko nyumbani. Tuko sehemu moja na nyinyi, hata kama ni kanisa,  lakini we

are still part of the Kenyan society. You are most welcome. Thank you.

Mrs.  Doris  Orison:  Baada  ya  kukaribishwa,  ningependa  kuwajulisha  ya  kwamba,  Emuhaya  constituency  imekuwa

ikisimamiwa  ama  ikiongozwa  na  kamati  teule  ya  Constituency  Constitution  Committee,  na  imekuwa  ikiongozwa  na  Mrs

Obuluta,  who  has  just  arrived.  Na  mimi  nikiwa  secretary  wa  kamati  hiyo,  ningetaka  kumuingiza  ili  atujulishe  kamati  ya

constituency na ningependa pia kuwajulisha  kwamba  tuna  mikutano  miwili  katika  division  hii.  Huko  Ebunangwe,  kuna  kikao

katika  Itile  church,  Ebunangwe,  na  wale  ambao  wanatoka  sehemu  ile  tumewaambia  waende  watoe  maoni  yao  huko  chini

Ebunangwe  na  Members  wa  kamati  wengine  wameenda  huko.  Kwa  hivyo  hapa  tuna  wana  kamati  watano  na  pia  Bishop

Reverend  Makokha  ni  member  wa  kamati  hii  na  ametuambia  kwa  sababu  ana  kazi  zingine,  sisi  tutaendelea.  Kwa  hivyo

namuingiza Madam Obuluta, ajulishe kamati yake kwa Commissioners na nyinyi wote ili tuanze. Karibu Madam Chairman.

Mrs. Getrude Obuluta: Commissioners na wageni wetu, hamjambo?

Response: Hatujambo.

Mrs.  Getrude Obuluta: Niko na furaha kuwakaribisha hapa kwetu.  Na  hawa  ndio  wana  kamati  wale  tumekuwa  tukifanya

kazi  nao.  Tukianza  na  George  Oredo.  Yeye  yuko  kutoka  Wehomo  location.  Halafu  tuko  na  Arthur  Etale,  kutoka  Central

Bunyore. Halafu tuko  na  Dorah  Orison,  kutoka  East  Bunyore.  Halafu  tuko  na  Christopher,  yeye  alikuwa  representative  wa

disabled. Sasa ningependa kuwakaribisha Commissioners,  waendelee na kazi yao.  Asanteni.  Mimi mwenyewe naitwa Getrude

Obuluta kutoka West Bunyore. 

Com.  Pastor  Ayonga:  Mrembe  mwesi.  Mimi  ni  Mnyore,  ni  Mnyore,  lakini  naishi  upande  wa  Kisii  ingawa  kuna  Mnyore
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mwingine hapa ambaye si Mnyore haswa lakini anazidi kunipinga, anataka nisifuate roots.  Unajua   watu  wenu  ni  watu  wenu,

upende usipende. Kama tungeita mtu leo aje achukue damu ya Wanyore, yangu itapatikana huko tu. Asubuhi ya leo,  tumefurahi

sisi kama wawakalishi wa Commission yetu ya kuchukua maoni kuwa hapa kwenu. Na kwa maana ni lazima tuanze mapema na

tufuate taratibu,  kwanza nitawauliza  Commissioners  wawasalimu.  Lakini  kabla  hawajawasalimu,  upande  ule,  tuna  secretariat,

watu ambao wanatusaidia katika kazi hii kwa kuchukua record,  kwa kuchukua memorandum ambazo mumetuma, kwa kunasa

maneno yenu, kwa kuandika maneno yenu.

 Ningalipenda  ndugu  Wanjohi  usimame.  Kila  wakati  ukishamaliza  maneno  yako  hapa  mbele  tutakwambia  uende  kule.  Yule

atakuandikisha, uweke kidole,  utoe memorandum yako kule kwake na yeye ataiweka.  Halafu tuna dada  wawili hapa.  Mmoja

anachuka  maneno  yenu  yakinaswa  katika  kanda.  Hebu  waonyeshe  hiyo  kanda.  Huyo  ndiye  Grace,  yeye,  wakati  mwingine

mutakuja kuona hapa huyo mtoto wa Wanyore haandiki na utaanza kufikiri  amedharau  maneno  yangu  au  utamwona  daktari

hapa haandiki au mimi. Nasema mimi nilipokuwa nikisema sikuona wale watu wakiandika. Maandishi yetu hapa ni ya kuchukua

pointi fulani ambazo pengine tunataka kukuliza maswali. 

Lakini kule, kila neno utakalosema litashikwa. Kwa hiyo kazi yetu, misemo yenu yote itaingia hapa kwa kanda. Halafu baada  ya

Grace tuna dada  mwingine.  Helen  ambaye  atakuwa  pia  anaandika  na  kutunza  record  ya  mambo  yote  jinsi  yanavyoendelea.

Kwa hivyo hao dada Grace, Hellen wana kazi. Wanjohi ana kazi na sisi hapa tuna kazi ya kuwaelekeza.

 Lakini  sasa  kabla  hatujaanza  nataka  mupate  salamu  ambazo  ni  za  pekee  kutoka  kwa  Dr.  Abdirizak  Nunow.  Huyu  ndiye

anatoka mbali kuliko sisi sote. Si mimi nilisema mimi ni Mnyore,  mimi nilisema “mrembe” na hebu nikwambie kule tunaposema

kile kinyore chenyewe, tunasema “Omorembe mwesi”, unasikia. Si kwamba nina-guess,  ni omurembe mwesi, mwesi ni  wote,

na  omurembe ni amani. Hiyo ndiyo original na tulienda nayo huko tulipowaacha hapa.  Mulichoka, milima pia iko mingi, mawe

ni mengi, basi  mukaona mukalie hapa na  hakuna  ubaya.  Ndugu  yako  ni  ndugu  yako  hata  awe  wapi.  Kwa  hiyo  mtasalimiwa

salamu ambazo zimetoka mbali, kule North Eastern na amezibeba, wakati mwingine alitembea nazo na miguu, wakati  mwingine

alizibeba  akiwa  juu  ya  ngamia,  wakati  mwingine  amezibeba  akiwa  kwa  ndege,  wakati  mwingine  amezibeba  akiwa  kwa

motokaa, na hizo si ni salamunzito?. Daktari salimia watu. 

Com. Nunow: Asante sana Commissioner Ayonga. Mimi vile muliambiwa kwa majina ninaitwa Abdirizak Nunow, mmoja wa

Commissioners  wa  Tume.  Wananchi  wa  Emuhaya  constituency,  nina  furaha  sana  kuwa  nanyi  leo,  na  natumaini  kwamba

mutatoa maoni yenu bila hofu, bila kuogopa kitu chochote,  na jinsi mpendavyo. Kusudi ni kwamba lile liko chini zaidi kwenye

bongo la mtu litoke, liweze kusaidia kutengeneza Kenya mpya. Karibuni na asanteni. Ahsalamu aleikum!

Com. Ayonga:  Mumesikia hizo salamu ni tofauti sana? Eeh, mulisema aleikhum salamu. Vizuri  sana.  Mimi  ni  Pastor  Zablon

Ayonga, Commissioner,  na leo  nitakuwa  kama  mwenyekiti  kwa  wakati  wa  asubuhi,  lakini  sasa  wacha  huyu  mtoto  wetu  wa

kando hapa, awasalimie na tena awaambie taratibu. Taratibu tutafanya mambo haya namna gani. Salimia watu kwa Kikisii sasa.
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Com. Mutakha Kangu: Asante Bwana Pastor Ayonga.                                                                                                        

                          

                         (Kiluhya dialect)    Mimi naitwa  Mutakha  Kangu,  nimekuwa  hapa  siku  ingine  tukizungumza  na  nyinyi,  na

nikamwambia                                                                        

                   (Kiluhya dialect).  When I am teasing him as a grandfather from whom I get wisdom, I normally tell him that the

Kisiis’ were looking for baridi,  wakatuacha hapa wakasonga huko mbele,  halafu wamefika huko wameharibu kiluhya.  Badala

ya kusema ‘makuru’, wanasema ‘makoro’.                                     (?) Wanasema  

           (?)  si ni kiluhya tu wameharibu kidogo? Sasa  n dio unasikia yeye akisema yeye ni Mnyore kwa sababu nimemwambia

they are not Kisiis’, they are luhyas who have just spoilt Kiluhya. Asante sana. Sasa, siku ya leo ni siku yenu ya kutoa moni kwa

Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  na  kama  hatujaanza,  tuna  utaratibu  tunaeleza,  ndio  watu  waweze  kujua  vile  mkutano

unaendeshwa. 

Jambo la kwanza ni kwamba huu ni mkutano wa Tume ya Kurekebisha Katiba. Kiongozi wa kanisa ametukaribisha na tuko na

yeye, na munaona yeye mbele yenu. Mkutano wa leo si wake ni wa kurekebisha Katiba  na  hata  kama  mkiangalia  kati  yenu,

pengine kuna viongozi wa serikali,  provincial administration, pengine ma-chief,  sub-chiefs,  tunasema huu ni mkutano wa Tume

na kwa hivyo hata kama hao watu wa serikali wako katikati yenu, wasiwe ni watu wa kufanya wewe uwe na uoga usiseme yale

unataka  kusema.  Tumefanya  kazi  na  watu  wa  serikali  ikakubalika  kwamba  mradi  wa  kurekebisha  Katiba,  ni  mradi  wa

Wakenya  wote,  ni  mradi  wa  serikali,  na  kwa  hivyo  watu  wa  provincial  administration  wamekuwa  wakisaidiana  na  sisi,

wanasaidia committees zetu on the ground na wamekuja hapa wakijua,  hata nao wamekuja kutoa maoni yao,  sio kuja kutisha

wewe usitoe maoni.

 Kwa hivyo ujisikie uhuru. Feel  very free to state  your views, kwa sababu tulisema kuna  shida  hapa  Kenya  kulingana  na  vile

tunaendesha maneno yetu, na tukaamua tutafute ni shida aina gani na tutafute suluhisho itakuwa nini na hatuwezi kufanya hivyo

ikiwa wewe utakuja hapa na tena uogope kusema yale uko nayo. Hata kama unataka kusema provincial adminstration hatutaki,

feel free to say that because those are  your views. Hata kama unataka kusema, " ooh,  makanisa yamekuwa mengi sana,  don’t

fear because mtu wa kanisa ako hapa. Juzi tumekuwa huko Teso na mwingine akatuambia, we seem to be investing too much in

churches when people are going hungry. We need to kuchunguza haya maneno. So even if you wanted kusema hivyo, hapana

ogopa kwamba kiongozi wa kanisa ako hapa mbele kwa sababu tunatafuta suluhisho ya shida ile tuko nayo.  We must be  able

to put all our ideas together ndio tujue tutaelekea upande gani. Hata kama mwenzetu ni Pastor  na unataka kumwambia," ooh,

haya maneno ya kanisa hatutaki,  wewe mwambie tu.  Hapa leo ni  Commissioner  tu,  yeye  hapana  Pastor.  Hatahubiri  leo.  So,

zungumza ukiwa free. 

Jambo la pili, maoni tunataka kuchukua kwa kutoka kila mtu, wazee, wamama, vijana, walemavu na watu wa aina yote.  All the

diversities zenye muko nazo hapa. Tunataka mchanganyiko wa watu wote na wakati mtu anazungumza tunasema tunataka tuwe

na uvumilivu. Usisikie mtu anasema mambo hukubaliani nayo, uanze kupiga kelele. Mpatie nafasi aseme yake, amalize na wakati
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na  wewe  utapatiwa  nafasi  utaweza  kusema  lile  hukubaliani  na  yeye  na  yale  unafikiria  inafaa  badala  ya  yale  yule  mwingine

amesema.  Tukifanya  hivyo,  tutaenda  sawasawa.  Sababu  ingine  nasema  tusipige  kelele,  ni  kwamba  mumeelezwa  maneno

munayosema tunaandika,  na tena tunanasa kwa mtambo wa kunasa sauti.  Na  mukianza kupiga kelele,  hiyo ita-interfere  na  ile

process  ya kunasa maneno. Baadaye tukikaa tukitaka kusikiza maneno yaliyotoka Kima tunapata tulirudi na  kelele  badala  ya

maneno. Kwa hivyo, muwe watulivu na hapo tunasema hata ikiwa mtu ansema jambo linalokufurahisha,  hapana  anza   kupiga

makofi, you will interfere with the recording. Tulia akimaliza                                                     

              (in luhya dialect)

Translation: Umpatie sifa huko nje, badala ya kupiga makofi hapa. Utaharibu the record. 

Maoni  tunachukua  kwa  namna  tatu.  Ya  kwanza  ni  watu  wenye  wana  maandishi,  lakini  hawataki  kuzungumza  lingine  lolote.

Yake ni kuleta maandishi yake hataki kuelezea hayo maandishi,  hataki kuzungiumza lolote.  Ukiwa wewe una maoni aina hiyo,

unaweza  toka  pole  pole  unapeane  pale,  jina  lako  linaingizwa  kwa  register,  unaweka  sahihi,  na  details  zingine  utaulizwa

zitawekwa. Na ukitaka kukaa usikize wengine wanazungumza nini, unakaa. Ukiwa na shughuli mahali pengine unataka kwenda,

unaweza toka pole halafu uende, utakuwa umepeana maoni yako. 

Namna  ya  pili,  ni  wale  wana  maandishi,  na  tena  wanataka  kuelezea  hayo  maandishi.  Unataka  kuzungumza  juu  ya  hayo

maandishi,  unataka  ku-explain.  Tutakupa  nafasi  ukae  hapa  ueleze,  lakini  tunasema  isiwe  nafasi  ya  kukuja  na  wewe  unataka

kusoma yote umeandika.  Kwa sababu saa  ingine itakuwa mrefu, inachukua muda  mrefu.  Jaribu  kumulika  tu  yale  ya  muhimu.

Highlight the key issues kwa sababu utatupatia,  tutaenda kusoma yote yenye umeandika.  Utafanya hivyo na  ukimaliza  upeane

pale jina lako liandikwe uweke sahihi. 

Namna ya mwisho ni wale hawana maandishi yoyote, lakini wana mambo wanataka kutueleza kwa mdomo. Tutakupatia nafasi

ukae hapa ueleze tunaandika na tunanasa na ile mitambo ya sauti.  Hata na wewe ukimaliza uende uandikishe jina uweke sahihi.

Huo ndiuo utaratibu tunafuata. Kwa wale wana maandishi na wanataka kuelezea hayo maandishi, tunasema tutakupatia dakika

tano  ya  kueleza  hayo  maandishi.  Kwa  wale  hawana  maandishi,  tunasema  tutakupatia  dakika  kumi  ya  kujieleza.  Sababu  ni

kwamba yule hana maandishi, hana kitu kingine atatuachia,  na kwa hivyo ni afadhali tumpatie muda  aeleze  mambo  yake  yote

tuende nayo. Wale wana maandishi, tutaweza kusoma maandishi baadaye,  but tuna discretion,  wakati  tunaanza mkutano watu

hawajakuwa wengi tunaweza kukuongezea wewe muda kidogo. 

Wakati  inaanza  kufika  jioni  watu  ni  wengi  na  masaa  inaenda  tunaweza  kupunguza  hata  hiyo  masaa.  Sasa  tuseme  badala  ya

dakika tano ni dakika tatu  na  wewe  ujaribu  kutusaidia  ndio  tuweze  kusikiza  watu  wengi.  Pia  tuna  discretion  tunasema  kuna

watu  tunaweza  angalia,  tunaweza  kusema  huyu  ni  opinion  leader,  na  ako  na  maneno  ya  wengi  afadhali  tumwongeze  muda

kidogo aeleze mambo yake kwa niaba ya wengine. Ama tukianza kufika afternoon, wengi wenu mtapata yale mlikuwa mnataka

kuzungumza yameshatajwa na wengine na kwa sababu muda inaenda tunasema, saa  ingine hakuna haja kurudia yote.  Unaweza

guza  pale  na  pale,  halafu  ulete  ile  ingine  haijazungumzwa  na  mtu  mwingine.  Ama  kama  uko  na  a  new  perspective  kwa  ile
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imezungumzwa,  na  wewe  utupatie  that  new  perspective  ndio  tuweze  kupata  mambo  yote.  Hivyo  tutasikiza  wengi  na  tupate

maneno mingi.

 Kwa  hivyo  tuweze  kupata  huo  utaratibu  na  tuende  sawa  sawa.  Ukimaliza  kuzungumza   tunaweza  kuwa  na  maswali  ya

kukuuliza wewe kufafanua mambo umesema. Tutakupatia hayo maswali, unatujibu kama una majibu. Kama haujafikiria, hauna

majibu, tena si lazima ujibu. Unatuambia hukuwa umefikiria, pengine utaenda kufikiria baadaye. So muweze kuelewa.

 Na mwisho, lugha, tunasema hatutaki kuambia watu kuja mbele yetu uzungumze lugha fulani. Wakenya tulisema watoe maoni

yao na kwa hivyo hatuwezi  kupeana  nafasi  na  tena  tuinyang'anye  kwa  kusema  lazima  utumie  lugha  fulani.  Uko  na  uhuru  wa

kuchagua mwenyewe ni lugha gani utatumia itakuwezesha kueleza mambo yako bila shida.  Ukitaka kuzungumza kiingereza uko

na uhuru. Ukitaka kuzungumza Kiswahili uko na uhuru.

(Kiluhya dialect)        (?)

Halafu tutatafuta hapa mtu wa kutafsiri kwa wale hawaelewi, waelewe unasema nini lakini                (?)

(Kinyore dilect)

Feel free say everything you have to say kwa sababu saa  hii tunatengeneza historia ya inchi hii na baadaye itakuja  kujulikana.

Saa  hii  tukifanya  watu  wanaweza  kufikiria  ni  mambo  ya  mchezo  but  much  later  watu  watakuwa  wanasoma  wanaona  kweli

hawa watu walikuwa wanafikiria nini na nini. Juzi nilikuwa ninasoma ile inaitwa  the  Federalist  Papers  zile  ziliandikwa  na  wale

walitengeneza Katiba ya Amerika over two hundred years ago. Na ukisoma unaona kweli walikuwa wamefikiria mambo mengi.

So yale tunasema hapa leo, we will preserve it for many years to come.        

(Kiluhya dialect)

Com. Ayonga:  Sasa  nasikia anawaambia mtaongea kwa Kinyore lakini sijui kwa  nini  hakusema  pia  mnaweza  kuongea  kwa

Kikiisi kwa maana hiyo yote ni mang'ana ee na hiyo kuboranga yote zote tunabora.  Kwa hiyo ikiwa mtu atashindwa kuongea

Kinyore aongee Kikisii na tutamsaidia tutakuwa na wale wanaotafsiri. Sasa  asante Commissioner Kangu kwa maelezo ambayo

umetupa. Kuna kitu ambacho tutafanya, tutafuata orodha ya karatasi  ambayo mlioji-register mlipo toka  kule nje.  Na  tutajaribu

sana kuifuata lakini wakati mwingine tunaweza pia kuwacha kuifuata na tukafuata mambo tofauti.

Tofauti hii inakuja namna hivi, ikiwa katika watu ambao wameingia mtu anaweza kuwa mgonjwa na yeye amekuja nyuma lakini

amejisikia ana homa huyo mtu, tukijulishwa kupitia   kwa  program  officer,  kwa  secretary  hapa  na  kusema  mimi ni  mgonjwa,

tutampa nafasi. Kwa hiyo hatutafuata list, tutamuuliza tu jina lake ni nani. Pia ikiwa kutakuweko mtu hapa ambaye ni mzee sana,

mama  mzee  sana  au  mwanamume  mzee  sana  na  hatutaki  kumweka  katika  hizi  bench  ngumu  kwa  muda  mrefu,  tunaweza

kumpatia nafasi. Ingine, inaweza kuwa watoto wa shule. Mtoto wa shule akija hapa anataka kutoa maoni na tunajua huyu mtoto

amewacha wengine wakisoma, tutampa nafasi aseme maneno yake, arudi darasani. Au mama mja mzito tutampa nafasi,  au mtu

mlemavu  wa  namna  fulani  ambayo  tunaona  kukaa  kwake  kwingi  hapa  kutamdhuru  tutampa  nafasi.  Lakini  zaidi  tutajaribu
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kufuata hii list jinsi ambavyo first come first served.  Tume elewana? Kwa hiyo yeyote asije anung'unike kwamba kumbe naona

uko upendeleo hapa, mbona naona yule ameitwa na yeye amekuja saa hii na mimi nimekaa hapa toka asubuhi.

 Kitu kingine, tafadhali tutii time. Mnajua tukishirikiana kwa kutii mambo,  yana-kuwa  rahisi.  Mara  ingine  mtu  anakuja  anazidi

kurudia rudia kile ambacho anakisema na tukimwambia time yako imekwisha anasema ngoja kidogo,  ngoja kidogo.  Hata fikiria

kwamba  tutakuja  hapa  tukunyang'anye  microphone,  hatuwezi  kufanya  hivyo.  Lakini  tunataka  ujue  kwamba  Wanyore  wote

ambao wako hapa wanataka kuongea. Na kwa hivyo hao they are as important as yourself. So hebu tutunze time. 

Sasa  ninaanza  na  kwa  kuanza  ninasema  hiki  kikao  cha  Constitutional  Review  Commission  tumekifungua  sasa  kirasmi.  Na

tunaanza kazi ya Constituiton Review na kazi hii jinsi ambavyo  Commissioner  Kangu  alisema,  hakuna  kupiga  mikono  makofi

hakuna. Tuko kama watu ambao tuko kotini na zaidi ya yote niwakumbushe kitu kingine, hapa tuko katika nyumba ya Mungu.

Hii nyumba ni nyumba ya Mungu, ilijengwa kwa ajili yake.  Kwa hivyo ingawa tutatoa maoni yetu, shida zetu, namna zote jinsi

tunavyomletea Mungu wakati  wa maombi, hebu pia tutoe heshima kwamba hatuko katika baraza hall tuko  katika  nyumba  ya

Mungu na ni yeye atakayetusaidia kutengeneza Constitution ambayo ni sawa.  Kumbuka amri zake ni kumi nazo zimeguza kila

sehemu ya amri yeyote ambayo inatengenezwa hapa ulimwenguni. Zake ni perfect na hazibadiliki. 

Ninaanza sasa.  Unapokuja hapa mbele kitu cha kwanza tunataka ufanye ni kusema majina  yako,  'mimi  ni  fulani  fulani.'  Ikiwa

unawakilisha kikundi unasema kikundi hicho. Lakini kama huwakilishi kikundi sema jina lako na utuambie maoni yako.  Msiwe

mkija hapa muanze kusema Bwana chairman, mkuu wa nini, hivi na hivi. Zile salamu nyingi nyingi. La! Hakuna hiyo. Tuko hapa

katika serious business, kuja tu utuambie maoni yangu ni hivi na hivi na hivi. Na  kama una memorundum na hutaki kuongea juu

ya hiyo memorundum, hata saa  hii wewe unaweza toka  hapo usingoje kuitwa ukaenda  hapa kwa Bwana Wanjohi na ukatoa

memorandum yako ukajiandikisha na ukatoka ukaenda kufanya mambo yako.  Hiyo  pia,  ruhusa  hiyo  iko.  Usije  ukakaa  hapa

kama mahabusu kwamba jina lako halijaitwa. Unaweza kuja na memorandum yako,  submit it and register,  leave for your other

busineses. Sasa ninaanza. Bensewel Muchilwa.

Bensewel Muchilwa: Ma-Commissioners wetu na ma-cordinators na wananchi wote hamjambo? Hamjambo tena?

Com. Ayonga: Bwana Muchilwa hiyo ndio nilisema tusifanye, sikusema tufanye hiyo.

Bensewel  Muchilwa: That is alright, we learn by mistakes.  Okay my name is Bensewel  Muchilwa.  I'am  a  representative  of

Kenya National Chamber of Commerce and industry Vihiga District based  in this divission of Emuhaya. Now,  I have a written

Memorandum  here  which  I  am  going  to  present.  But  before  I  present  this  memorandum,  I  have  drawn  a  summary  of  the

contents  of  the  memorandum  which  I  would  like  to  read  to  the  audience  here  to  know  what  the  bussines  community  of

Emuhaya is talking about. The views that we have requested to make to the Commission, may be I'll request the Commissioners

to bear with me because the summary is abit long but I'll try to shorten it as much as possible. 
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Now this is a summary of Constitution views of Emuhaya busines community under the Kenya National chamber of Commerce

and Industry Vihiga district.

We need a preamble in our Constitution. In the preamble, Kenya’s vision of nationhood should be set out clearly as we Kenyan

citizens. And the Kenyans should own the Constitution.

Directive  principles  of  state  policy.  We  need  statements  in  our  Constitution  capturing  a  national  philosophy  and  guiding

principles. For example, all citizens must be equal before the law including the President.

Parliament must not be allowed to pass certain matters or issues without consulting with citizens of the country like the extention

of life of Parliament, increment of salaries for Parliamentarians, civic leaders and civil servants in general. 

We  must  have  a  Salary  Commission  which  should  be  charged  with  the  responsibility  of  reviewing  salaries  and  other

renumerations for all other public servants at large.

It must not be  mandatory that presidential  candidates  be  elected Member of Parliament but be  nominated by his or  her  party

and subject to having attained the minimum age of thirty-five years or above and a required percentage of votes.  That is 33.3%

or a third of the total votes in the eight provinces of Kenya. If an elected Member of Parliament is appointed minister, he or  she

should relinquish the constituency seat and people allowed to elect another representative.

Constitutional Supremacy.         (?) practise  whereby Parliament has been allowed to change any part  of the Constitution by a

majority vote of 65% is unfair and must cease. But should amendments be necessary, Parliament should be allowed to draft  the

same and refer them to the public through referendum by Special Commission to be appointed.

For  citizenship, anybody born in Kenya,  I mean anybody born in or  outside Kenya but  whose  parents  are  both  Kenyans  by

birth will automatically become Kenya citizens. Foreigners  who  want  to  become  citizens  of  Kenya  shall  have  to  be  of  good

reputation with tangible assets or investments in Kenya and must surrender any other citizenship.

Foreigners who marry Kenyans and reside in Kenya,  their  children  can  only  become  Kenyan  citizens  by  naturalisation  if  the

father is a foreigner. And if the father is a Kenyan by birth, then they automatically become Kenyan citizens. The Constitution of

Kenya should not  allow  dual  citizenships.  Kenyan  citizens  should  be  identified  by  national  identity  card,  birth  certificate  and

Kenyan passport.

On  defence  and  national  security,   the  disciplined  forces  must  be  established  by  the  Constitution.  Security  council  to  be

established by the Constitution to take charge and responsibility of disciplining Armed Forces, advising the executive on security

measures before declaring war under Parliament's guidance.
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Political parties.  The Constitution should restrict  political parties  to three only at  a time and should  regulate  the  formation  and

management of the same. The parties should not only be for political mobilisation but also involve themselves in the development

projects, cheking and balancing the ruling party through Parliament. The government of Kenya should finance all political parties

during elections.

Now, sructures and systems of government…

Com. Ayonga: Hebu nikumbushe. Nataka ujue haya maandishi sisi tunaenda kusoma…(naudible)                            

Anza kuona ni point gani utakuja utuambie infact you should not come here to read for us tutaenda kusoma na tuna computer

huko mambo yetu yote yataingizwa. Hiyo maana yake nimesema ukiwa            (?)  una  maelezo  unaweza  kutukabidhi  hiyo

memorandum. Nakupa dakika mbili tu umalizie, mmeelewa?

Bensewel Muchilwa: Okay vile Bwana Commissioner amezungumza hivyo si vibaya nitajaribu kuwacha mengine. Na  nilikuwa

nafikiri kwa sababu na-represent a whole constituency, wanabiashara wote kama wangekuja hapa wote…(Interjection)  Okey.

Now, being Members of the busines community and main stake  holders of the economy, we feel the government should have

been very fair to its people.  In-stead  of protecting these young business community and young ,  it has subjected them to very

unfair competitions. Consequently, most of the indegineous businesses which are unable to cope up are  collapsing gradually and

vanishing away. We feel in order to assist the young community grow, the purchase price for goods should be seriously looked

into.  By  purchase  price  of  every  category  of  goods  like  manufacturers  warehouses  and  whole  salers  should  be  informed  in

every budget. I'll go to another point.

Basic rights onsuccesion and inheritance. The current Constitution and law provides for daughters to succeed and inherit  their

parents  property  along side with their brothers  and  other  dependants.  That  is,  things  like  pieces  of  land,  premises  and  other

properties  owned by their parents.  Consequently this  practise  discourages  the  daughters  from  getting  married  since  they  feel

they can peacefuly settle for life in the property given. Eventually they end up cohabiting with relatives and other Members of the

clan thus incest and producing illegitimate children in disappointment and embarrasment of the clan and society in general.

In the African customs and traditions,  a daughter is supposed to be  married away from  her  parents  home  or  clan  to  either  a

foreigner  or  a  man  distant  from  the  clan  in  relationships.  There,  she  is  supposed  and  she  can  easily  access  her  husband's

property by succesion or inheritance after the husband’s death. The new Constitution should therefore rule out this practise  and

be entrenched with only sons as  successors  and inheritors of their parents  properties  or  estates.  Only  daughters  who  may  be

permanently  disabled  or  incapacitated  and  cannot  marry  may  be  accorded  the  same  privileges  as  boys.  There's  a  common

attitude in one's children assuming the right to demand property or some privilleges from their parents after or before death.  This

may be in order but the law remains silent as  to whether the parent  is also entitled to such demands from the son after he dies

11



leaving  behind  a  young  or  childless  widow  who  might  abscond  after  selling  away  the  deceased's  property  leaving  her

dependants miserable. 

The new Constitution must therefore state clearly, that the parent is the rightful person entrusted with overall responsibility of the

son's  estate  if  the  latter  dies  earlier.  He  will  be  key  player  in  all  matters  relating  to  the  distribution  of  the  son's  estate  and

property at all times. This practise is intended to secure a man’s property against a deceitful wife who may wish to escape  away

with the property after the man’s death. Thank you. (Interjection) Yes please.

Com. Ayonga:  Asante sana.  Sasa  unaweza kuchukua hiyo memorandum kule,  utaambiwa mambo ya kufanya. Unaacha hiyo

hapo chini. Asante.  Next  ambaye  tutamwita  ni  Ishmael  Ombwara.  Natumaini  wale  wote  mlio  na  memorandum  mmeanza  na

kuangalia na kuona main points ambazo mtasema. Ishmael sema majina yako na endelea.

.

Ishmael  Ombwara:  Majina  yangu  ni  Ishmael  Ombwara.  Natoka  Luanda  division,  hii  constituency,  Vihiga  District.  Na

ningependa kuongea juu ya crime. 

Crime  ni  kitu  ambacho  hakitatanishi  serikali  peke  yake,  kinatatanisha  hata  sisi  wananchi.  Na  mambo  mawili  ambayo

yanasababisha crime kwenda juu ni umaskini na ukosefu wa kazi.  Na  wale watu ambao wanasababisha  crime  kwenda  juu  ni

watu kama chokora,  watu ambao wameacha kazi either kwa majeshi ama  kwa  civilian  jobs.  Na  jinsi  ya  kusaidia  kupunguza

crime… ama kwanza ni kusema kwamba serikali isifanye mzaha na hiki kitu kinaitwa crime. Kwa sababu ni time bomb.  Crime

na umaskini ni time bomb ambayo inaweza kuiangamiza nchi yoyote kwa wakati  wowote.  Kwa hivyo serikali isimame na ianze

kuchukua hatua mathubuti juu ya crime. Na  vile nimesema watu ambao wana sababisha crime ni watu kama chokora  na watu

ambao  wameacha  kazi  either  kwa  majeshi  ama  civilian  jobs.  Na  jinsi  ya  kusaidia  hawa  watu  wasifanye  crime  kwenda  juu,

kwanza  watu  kama  hawa  chokora  ningehimiza  serikali  iwajengee  makao  nje  ya  miji  mikubwa.  Outside  the  main  towns

wajengewe makao huko na walindwe hata kama ni kulindwa na askari, walindwe huko, walishwe huko na wasitoke huko. 

Kwa sababu hawa chokora  wanafanya mambo mabaya sana sehemu za town sehemu za miji. Wananyang'anya in  broad  day

light hata saa zingine wana-rape  na ikiwa ni hii mambo ya kuongeza ukimwi naweza kusema chokora  wana-play a big part  ya

kuongeza ukimwi, juu kwa sababu ya raping na wanatisha watu na mavi, ambao wanawanyang'anya pesa wanawatisha na mavi.

Sasa  vitu kama hivi vinaletea nchi aibu. Na  jinsi ya kukomesha hawa machokora nimesema ni kuwajengea makao  nje  ya  miji

mikubwa  na  walindwe  huko.  Walindwe  wasitoke  kwa  hayo  makao  kurudi  town  tena.  Na  hao  ni  wale  chokora  ambao

walizaliwa  na  Aids  victims.  Lakini  kama  ni  chokora  ambao  wazazi  wao  wako  hai,  bado  wako  hai  na  wako  able,  basi  hao

wazazi wafuatwe na  walazimishwe  kuishi  na  hao  watoto  wao  ama  sivyo  wapatiwe  kifungo  cha  juu,  kifungo  kirefu  ambacho

kitakuwa funzo kwa wengine, kufanya watu wengine ambao wanazaa tu watoto carelesly na kuwatupa ovyo ovyo waogope.

Na hawa ex-servicemen, upande wa ex-service men, tuseme watu ambao walikuwa kwa majeshi kama ploisi,  army ama GSU

ambao walifutwa on disiplinary offences, ningeomba serikali ifikirie kitu cha kuwasaidia nacho. Ikiwa itawapatia loan ya kufanya

biashara, ikiwa itawapatia kazi ya ki-civilian, kwa sababu walikuwa wakizoea pesa,  wasijiingize kwa hizi gang groups ambazo
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zina-terrorize wananchi. Serikali ifikirie jinsi ya kuwasaidia hawa ex-servicemen.

Mwisho  ningeomba  Kenya  iwe  welfare  state  kama  America  na  ulaya  ambapo  watu  ambao  hawana  kazi,  tunaambiwa  na

vyombo  vya  habari  ya  kwamba  kuna  watu  hapa  Kenya  ambao  wanapata  mishahara  minono  minono.  Wengine  nasikia  hata

wanapata milioni, milioni mbili, ngapi na hizo na  resources  zingine  ambazo  serikali  inajipatia  pesa,  hizo  pesa,  badala  ya  watu

wengine kupata mishahara minono, hizo pesa zingine zipunguzwe zipatiwe watu ambao hawana kazi wapate  kitu kidogo kidogo

ili nao wasifanye crime kwenda juu.

Com. Ayonga: You have made your point kwamba tuwe na welfare State. That is the most important thing. Cha mwisho?

 

Ishmael Ombwara:  Ni hiyo tu.

Com. Ayonga: Asante Bwana Ishmael, unaweza kwenda kule ujiandikishe. Next tunaye J. Bukachi.

J . J Bukachi :The chairman of the session, I'll be very brief.  Naitwa J J Bukachi ama Josphat  Jaques  Bukachi.  I am going to

comment on the kind of the state we propose.

We propose  that we  have  a  federal  state  comprising  eight  different  states.  This  will  help  to  bring  the  service  to  the  people.

Tukikuwa na state  kama nane  vile  tunasema  provinces  kama  North  Eastern,  Western…  ziwe  scrapped  ili  tuwe  na  Western

state, Central State, Nairobi State, Eastern state and so on.  In these States  tuwe na governors ambao watapeleka servise kwa

people  and  these  governors  wawe  elected  through  a  secret  ballot.  And  the  new  Constitution  to  form  an  electoral  college

whereby  the  eight  different  governors  from  the  eight  states  form  an  electoral  college  whereby  one  of  them  becomes  the

President,  Executive  President,  a  Prime  Minister,  a  Deputy  Prime  Minister,  and  a  Deputy  President.  When  I  talk  about  a

Deputy President I mean a man who has authority just like the sitting President.

I propose  ya  kwamba  important  Institutions  like  the  courts,  a  supreme  court  be  introduced  into  the  system.  Things  like  the

Central  Bank,  the  Immigration  department  and  the  Attorney  general,  registrars  office,  all  of  these  important  institutions  be

decentralised from Nairobi. Kwa maana wale watu wanatafuta important services wanaenda Nairobi  and they spend the whole

one week wasting the tax payers' money waiting for a very important service.

I propose that the police post be scrapped because it is a source of all evil in our society,  promoting corruption and all kinds of

evil.  Instead  of  having  a  police  force,  we  may  have  a  community  police  whereby  those  people  in  charge  of  the  security

machineries live with the people,  they come from among the people.  If we have  that  kind  of  a  system  the  corruption  we  are

experiencing from the police will ceise because  it will be  very hard to ask  from your neighbour for something small for you to

render services.
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I also propose  that when  we  have  created  the  States,  the  local  authorities,  that  is  the  mayor  and  the  governor  be  given  full

mandate to seek  for donor  funding, for support  from outside to develop their local state.  You'll ask  me what will happen with

some provinces like North Eastern Province and Eastern where resources  are  quite limited. To be able to  accommodate  that

kind of a society, I propose we may take all Industries and all manufacturing companies from Nairobi, relocate these services to

those less agricultural productive areas like North Eastern Province and the Eastern Province so that we refer to those states  as

industrial states and Nairobi is only left to serve as  a centre  for the finished goods.  But the real manufacturing process  be  done

in the less fortunate and unagricultural provinces like the North Eastern Province and the Eastern Province. 

I also propose education system be opened up. The tribal problems we have today is as a result of the quota system which was

introduced within our government, and which has sort of made the Luhyas to be Luhyas and the Kikuyus to be Kikuyus and the

Luos to be Luos. I propose we may scrap up that system and open it up. So that a child who has performed well for example in

our consituency like Emuhaya, that child can get a chance in a secondary school even in Eastern Province or  in North Eastern

province. That will help us to destroy the tribal foundations which have been created by the quota system of education.

I propose also that the 8-4-4 system be scrapped.  Of course I know this is not the right forum to address  that.  The 8-4-4  be

scrapped that we may revamp back to our older system whereby we send to the university quite well matured brains to be  able

to handle the pressure at the university level.

And I propose  in our new Constitution we may  have  a  cultural  subject.  We  should  put  up  in  school  a  cultural  subject.  This

cultural subject will be able to intergrate our cultural backgrounds and bring out a real Kenyan cultured kind of being than what

we are today because we seem not to know where we really belong.

Briefly, on land matters, I propose that,  we may borrow the British system whereby the local authority is given full mandate to

control the land. Because in our country we have very big chunks of land not being used because  either those people  who own

them are absent or they have no plan. So the local authority be given the full mandate to cultivate these lands so that they can be

productive hence be able to improve the economic stability of the citizens or of the local state Members. 

In order  to be  able to reduce the slum problems,  I propose  that the Central  Government  through  the  Constitution,  comes  up

with a balanced payment scale whereby those who have afforded to be  in a full time employment are  able to be  paid well  so

that they afford a decent living.

And as I finish, I propose also that the Local authorities be given the full mandate to source for funding and to source for donors

so that all the local resources collected, they should be pumped back at the constituency level or at the state level to develop the

place. This will help us in one way, that the money we collect for example in Vihiga or  in Emuhaya constituency will come back
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to us, will lift up the standard of living around this place and we will be able to catch up.

Now, I also Propose that on Chief's act, (I am just finalising) the office of the Chief be retained yes but the powers  be  reduced.

So that the chief becomes a servant of the people. And he should be subjected to election like any other public office. This will

help us in reducing the powers which have been abused by the chiefs in using the local administration police as their cover up.

My final propasal, I propose that we may do away with identity cards. Instead, every Kenyan citizen be given a passport  and a

birth certificate as identification documents thank you.

Com. Ayonga: Bwana Bukachi, asante. Lakini ningependa kukuuliza swali na pengine Commissioners wenzangu wangependa

kukuuliza swali. Swali langu ni hili, umesema Police force iwe scrapped and instead form a community police force. A little while

ago, somebody said the reason why we have so many crimes in the country is because  we have some of the forces who have

been  disciplined  and  sent  back  home,  wanachangia  crimes  kwa  maana  watu  hawa  walikuwa  wamezoea  pesa.  Now

tunapo-scrap  hii  police  force,  hawa  maelfu  ya  Police  men  and  Police  Women  ambao  tunao,  baada  ya  kutolewa  kazi  huko

wanakuja hapa nyumbani. Wengine ni Wanyore wenyewe, wengine ni Wakisii Wanarudi kule kwao nyumbani  na  inaonekana

kwamba wengi wao wanaenda kuchangia crimes, utawapeleka wapi? Uliwafikiria? You don’t have to answer me kama ulikuwa

haujawafikiria. And tutafanya nini na hao kuwatoa kabisa au tunawarudisha nyumbani waende ku-play  the  role  of  community

Policemen au wanatolewa na tunaanza na watu wapya at ago.

J . J Bukachi: Kukujibu Bwana Commissioner, we have two options.  Option number one.  Wale officers ambao their service

is commendable,  wamefanya kazi mzuri and they are  good for the people,  tunaweza  kuwarudisha  for  retraining.  Kwa  maana

kile kimetendeka in our society, polisi have been seperated away from the people. They don’t live in reality, they live in another

lifestyle that is out of the reach of people.  That is why when they retire they are  not able to continue with that kind of lifestyle.

They have got to face reality. Kwa hivyo we bring those whose services have been comendable warudishwe wakuwe retrained

on how to live with people. So that they understand that the gun is not the answer. The answer is communication. Some of them

can be trained in different aspects.  For  example counsellors,  serious counsellors to handle crime, the kind  of  people  who  are

always involved in crime, they can be retrained so that now instead of living in the Police camps wanakaa na sisi. They become

our neighbours and then they will be  retained on a payroll.  That would  have  saved  the  government  pesa  nyingi  sana  ambazo

tunatumikia kwa kujenga nyumba za Polisi.  Kwa sababu polisi atakuwa  anatoka  kwake  na  ni  jirani  wangu,  we  have  a  good

relationship, anaenda kutumikia community.

Com. Nunow: Bwana Bukachi, a few clarifications that I would like to seek. One is a follow up of the community policing. You

might be  aware  that Kenya has started  training  police  on  community  polising  now  and  I  think  they  started  with  Nairobi  and

probably going out  of  Nairobi,  so  that  might  be  a  beginning.  You  might  see  how  the  new  skiils  they  acquire  on  community

polising some of whom are already sent abroad  in countries where community polising, has taken root  to come back  and train

others, but that is as far as it goes. 
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On the issue of national schools I mean you mentioned quota system of education being abolished so that students get a chance

to go to any other training shool they qualified for. That is a noble idea but the distribution of those good schools in itself is acute

and they are  alredy located on what is a key to a huge imbalance with some concentration in various areas  and none in other

areas. So would you stretch the quota system and leave it at that or you would go further and say you know the decentralisation

of the good schools, centre, of excellence, so that as you send your kids from here to Mang'u,  the Kiambu children are  able to

come here because there is an equivalent school in Emuhaya or Vihiga. 

And the issue of relocating industries to the drier  areas,  are  you suggesting that,  that  should  be  done  for  all  industries  or  you

exclude  agricultural  industries?  The  reason  being  the  cost  of  taking  those  raw  materials  as  bulky  as  they  are  across  long

distances, how would you reconcile that? Because then the cost of production will be  increased which then will be  passed  over

to the consumers and then resulting into comercial agricultural products  that are  expencive and probably difficult for people  to

acquire.

 On the other hand, the so called arid and semi arid areas also might have resources. It  is only that probably you have not been

able to see them. For instance, 75% of the meat consumed in Kenya comes from Northern Kenya, that is stretch from Samburu

up  to  Lamu,  and  there  have  been  no  industries  to  address  that.  You  probably  would  like  to  think  through  stock  taking,

rationalisation, to see indeed what resources  exists where,  before even assuming that some areas  are  endowed and others  are

less endowed. But the key question is, how do you reconcile if you are to relocate agricultural industries,  the cost  of production

shooting up?

               

J . J Bokachi: Now I don’t see the cost  of production shooting up because  the very very manufactured goods in Nairobi  are

still bought to the North Eastern Province and so what I am trying to propose  here is lets look at  the Japanese  kind of system

whereby you have particular cities known for industrial work and as you may discover that Nairobi  is a slum city and infact we

are not proud as Kenyans to have Nairobi  as  our capital  city because  it doesn’t bring out the image other cities bring out.  For

example  if  we  took  all  this  manufacturing  firms,  companies,  factories,  and  we  relocate  them  in  Northern  Eastern,  Eastern

province, it means we are going to have a very big exodus from Nairobi to the North Eastern province. What’s going to happen

now. These people as they come, they are going to promote high level of currency circulation. Now the town or that city or  that

state  which we had thought before  that  is  a  very  poor  State  because  in  this  country  we  heavily  depend  on  Agriculture,  and

looking  at.  North  Eastern  province,  agriculture  cannot  work  either  due  to  little  rainfall  and  may  be  the  government  has  not

moved in to come up with boreholes so that there is sufficient water. 

Now, that problem can be takled because what will happen when an investor comes here and is taken to the North Eastern and

is told, "Now look, this is the place we have available for you because this is our industrial city or  industrial State,  you've got to

develop here." These very very people will begin to deal with one thing to find how to get water  and when water  is found then
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anything can happen. Because everybody who is being relocated there will not find it being a problem. The question of the high

cost of consumer goods, what is going to happen is that means and ways will be provided for and I believe when you see a goat

is pregnant,  when it gives birth you will find things are  moving. The problem is we don’t think along that area  and  we  think  it

cannot work. And that is why we have been at stand still. But if there is a mechanism put in place and we all look forward that

we want to see  this thing move, definitely a way is going to be  found. We'll  have enough water  supply we may not be  able to

term that province as unagricultural or it might not deal with an agricultural product. 

But we can also note some other fertile kind of a province. Take for example Rift Valley, we call it an agricultural state where all

kinds of agricultural produce are got from and then we can have at it's extreme far end factories that can deal with all agricultural

produce and I believe that every province in  this  country  has  some  enormous  resources  that  can  be  used.  For  example  like

Emuhaya  you  can  see  because  all  the  tourists  are  taken  elsewhere  we  have  dry  stones  and  those  people  who  have  read

geography, they know that stones are a very good resource for teaching and education and anybody who wants to persue that

area, is able to learn so many things around here but what has happened? We cannot have anybody coming because  it seems

that our resources are concentrated on one place only, as a result of that the rest of the country is dying in languishing poverty.

Com. Ayonga: Thank you very much now you can submit your papers at registration area. Next is Mama Dora Ingolo.

Dora  Ingolo:  My  names  are  Dora  Ingolo.  Mimi  ni  mwenyekiti  wa  Maendeleo  ya  Wanawake,  Vihiga  district  na  nina

memorandum ya Maendeleo ya Wanawake ambayo nitapeana lakini I have also memorandum yangu binafsi ambayo I want to

highlight some points.

Katika memorandum yangu I first want to highlight on vulnerable groups in this country.  And  under  vulnerable  groups  I  have

identified thirteen vulnerable groups  including  women,  children,  veteran,  unemployed,  the  elderly,  retiriees,  touts  and  drivers,

boda boda, disabled, local bar and hotel attendants, HIV aids ophans, widows and widowers.  May be I will highlight on a few

of them starting with women.

Affirmative  action  should  be  put  in  practice  at  every  level  of  governance  and  monitoring  should  continue  to  make  sure  it  is

implemented.

Civic education to be a continous exercise for both women and men to ensure every one is conversant  with the Constitution, in

order to ensure everyone’s rights are being upheld by those in power at every level.

We  need  at  least  50%  of  representation  of  women  in  every  area  of  decision  making  to  realise  women's  participation.  This

should be capable qualified women for indented positions.

Men women and girls and even boys should be treated  equally according to their human and basic rights in all places of need,

interest, education, culture and employment.

Cultures that are negative on women, like in this District of ours, the Tiriki believe that women cannot be  in positions like in the
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provincial administration, such cultures should be done away.

Violence against women should be fully addressed by the Constitution and it must provide for a monitoring to ensure the culprits

are  brought  to  book  and  apropriate  punishment  awarded.  This  should  be  done  through  the  Gender  Commission,  which  I

recommend should be formed.

During rape  case  reporting,  women police should attend to the victims and should ensure the rapists  are  brought to book  and

the right punishment is taken up. Prefarably, I recommend such people should be castrated.

Women work hard tirelesly towards the economy of this country but they realise very little benefit from all that they work upon.

They should be allowed by the Constitution to reap atleast 50% of their income even at family level.

Children have been mistreated in this country even by the government,  parents,  employers and even  the  teachers  in  school.  I

therefore recommend the following to be observed in the Constitution;

Every  Kenyan  to  be  conversant  about  the  new  Childrens  Act,  which  came  into  use  recently.  This  should  be  done  through

provision of civic education.

Children should be given forums at  all  levels  to  participate  in  decision  making,  because  this  will  reduce  the  strikes  that  have

become rampant in our institutions, especially in secondary schools.

Primary education and nursery should be free and really free. This must be compulsory to every Kenyan child.

Secondary education should be  affordable  to  all  parents.  Therefore  the  Constitution  must  ensure  that  fees  is  controlled  to  a

standard affordable to a local Kenyan.

Abortion should be discouraged and the victim should be punished by the law.

Irresponsible parents who neglect their children should be punished and forced to take care of their children.

The Affiliation Bill, I propose should be revived.

Let me highlight on the youths. For those that have comfortably completed school, they should be taken to colleges,  trained and

employed by the government of the day.

University education should be made affordable to all Kenyans.  All the qualified youths  should  be  admited  without  too  much

strain to the parents. They should be given loans.

Youths who drop out of school should not be left idle but they should be trained in a given skill, and be given loans to start  their

own busines or be employed.

The use of abusive drugs and selling of the same should be fully addresed in the Constitution.

Recruitment of the youths to trainings should be completely changed.  The present  mode of recruitment leaves too much room

for malpractises where most parents loose large amounts of money in the name of kitu kidogo before their youths are  admitted.

Hence   most  of  them  are  not  admitted,  despite  the  fact  that  their  parents  have  paid  the  amount  in  question.  The  girls  are

exposed to sexual abuse by some people  with promises of being employed or  given chances in colleges.  The people  who are

found in such deals should be prosecuted and sent to prison. 

Now,  clubs.  Football,  music,  drama,  netball,  athletics  and  so  on  should  be  organised  from  village  level  to  national  level  to

occupy the youth, for competition at  all levels identifying their talents and the final stages should be employing them as national
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players in different fields according to their talents,  like national players in football.  This will improve the standard of games or

sports in this country.

 I want to finish by highlighting on street children. These are part of the Kenyan population and unless the Constitution takes  into

account about  their state  in life, the country will soon face a security threat,  it is already in a security threat.  I  recommend  the

following;  grown  ups  who  are  on  the  street  should  be  cleared  and  settled  on  pieces  of  land  set  aside  for  such  families  to

dicsourage such families on the streets.  Children on the streets  who have no parents  should be taken to rehabilatation  centres

then to schools compulsorily. Then these children, I suppose, should be trained in given skills and employed to curb this menace

on the streets. On the other groups, you will have to read. Let me please highlight on the Judiciary.

This sector  has become too corrupt  and most kenyans have lost too much money in the name of bribing right from the police

constable up to the highest judges in order  to set  or  offset their cases.  I suggest the following to the Commission; the Judiciary

should be an independent body without interferances from the  Executive  powers.  There  should  be  a  Constitutional  court   to

deal with matters concerning the Constitution. Judicial officers should be appointed by a Judicial Commission and be vetted by

the Parliament. The Judicial Commission should be incharge of the discipline of the Judges and other officers enjoying security

of tenure.  Qualification of the Judicial officers should be determined by the Judicial Commission and vetted by the Parliament.

Legal aid should be mandatory to every Kenyan.  This should include when the people  in power,  including when the state  has

been sued by an individual or a group.

I want to… I’m looking at you and it is as if you are worried about my time. Please give me two more minutes.

National resources,  management of national resources:  These resources  belong to all  Kenyans  and  to  our  surprise,  they  only

serve a small fraction, while the larger fraction only  hear  or  get  nothing  from  it.  I’m suggesting  that  the  following  be  put  into

action  by  the  Commission:  The  Kenyan  resources  should  be  managed  from  the  local  levels,  we  want  the  resouces  to  be

devolved to the lowest level so that every Kenyan can benefit; Affirmative action should be used to develop industries for local

areas; There should be equitable supply of the national resources;  There should be better  renumeration of everything including

jobs where by one man or woman should have one job. There must be better pay in every field. 

On land and property, I suggest we need to become urban in Bunyore,  where by loans should be availed to people  to put up

permanent business structures to enhance income because we have no land for farming in Bunyore. You will find 4 people  living

in one square acre,  one acre.  Inheritance of land should be for all. Sons  and  daughters  and  even  women  should  inherit  land.

There should be ceiling on land for a given number of acres for an individual, preferably 100 acres per individual. This will allow

all Kenyans to acquire at  least  some land. Foreigners should be given conditions on land use.  They should be only allowed to

lease and not to buy because some of them have too much money and they will rob the poor  all the land. The government can

only acquire land from private owners on agreement of being reimbursed or  given land else-where for public utility. Transfer of

land should be freely done.  Women should be allowed to inherit land from their deceased  spouses  without interferances  from

their family Members.  The process  of transfer of land should  be  simplified.  It  is  too  complicated  that  it  robs  people  a  lot  of
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money.  Men  and  women  should  have  equal  access  to  land.  Kenyans  should  own  land  anywhere  in  the  country  and  every

Kenyan should be guaranteed access  to land.

The last point my dear  Commissioners is on environment and natural resources.  When we talk about  environment and natural

resources, people in Bunyore possess about a few resources which are exploited by people from out or within. We need to talk

about our Bunyore stones which occupy most of parts  of Ebuhando up to Maseno and other parts  of Bunyore.  We also need

to  talk  about  our  rivers,  we  have  the  river  Jordan  whose  water  is  rarely  realised  by  the  Banyore  but  runs  towards  the

neighbouring  province  while  taps  in  Luanda  town  are  dry.  Bunyore  houses  do  not  use  the  water.  So  I  want  to  suggest  the

following; Our natural resources should be managed by our selves right from local levels. This should be done by having in place

committees from local up to national levels comprising of civil society. 

Our Bunyore stones, we need to have our own Bunyore granite to manage the stones, so that we benefit from it our selves.  This

will also create  employment  to  the  local  community.  The  waters  from  our  rivers,  especially  the  Jordan  river,  should  be  well

utilised to benefit the Banyore people by supplying into houses before it goes out of the Constituency. This water  would help to

enhance horticuture on our small plots during the dry season. 

Misuse of human resources  can be minimised by creating employment to human beings in  this  area.  That  is  by  opening  small

industries  to  process  our  horticulture  products  starting  from  stones  grinding  industries,  availing  stones  for  construction  of

business  premises,  creating  jobs  opportunities  to  the  youth   who  complete  schools  and  training  and  empowering  women

economically. I think I should leave at that so that others can find a chance. But I’m seeing as  if  we have very few women and

that is why I did take more much time to give their views here. Thank you sir.

Com. Ayonga:  I think I gave you all that time because you are the only woman who has spoken and I don’t see  many women

present. But let me thank…That what you have given to us is solid views and I’m sure,  hata huyu amekubali.  Si una-agree na

mimi? Kile kitu nimejua leo ni ya kwamba kuna mawe yetu yanayo-itwa Bunyore stones na kuna River Jordan ambayo we are

not making use of. Kwa hivyo tukiweka hizo resources zetu pamoja tutatengeneza mali. Thank you so much. And what do you

make out of these stones?

Dora Ingolo: These stones lie fallow here but recently we have seen the Indians come and take  some of them, carry them to

Nairobi and those beautiful houses you see glittering are from the stones from here.

 

Com. Kangu:  I’m coming back, I’m coming back  to stay.  What she is saying is true and you must wake up and protect  that

stone. Wahindis are now coming from Thika, they take one huge one, put in a lorry and take. That is the stone that is producing

what you call in the houses taraso. And why don’t they be asked to come and put a factory here so that they can employ your

children? 
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Com. Ayonga: Mama umesikia hiyo?

Dora Ingolo:  Nimesikia.

Com. Ayonga:  Sisi hatuchochei lakini tunasema fact kwamba ikitengenezwa hapa hiyo sasa  imekuwa factory na ni Wanyore

wetu ndio watafanya hiyo kazi na ndipo ipelekwe pahali.

Com. Nunow: Madam Ingolo, I would like to take you away from the stones to the rapists.  You mentioned that rapists  should

be given high penalties including castration. What do we do with female rapists?

 

Dora Ingolo:  Surely, I have never heard of a man complaining to have been raped.  If there are  such women  that  rape  men,

then the men should highlight that.  May be before I finish sir,  I  have a point that I would like highlighted to the group that men

who want to have as many wives as posible, we are  recommending here that the many wives as  a man has,  because  there is a

recommendattion here that the title deeds  should bear the name of both spouses.  So, if he has ten women, he should also have

ten different pieces of land to tame those women and give them different titles for the land.

Com. Ayonga:  That point has been proposed in some other places and women, I’m talking to men now, women have told us

wherever we have been, they are not going to prevent you from marrying your many wives but whenever you marry a woman,

you must have found a land some where,  you marry, go stay with that woman there,  but the land of the first woman is for that

first woman. If you have ten plots then you marry ten women,women have no quarrel,  but you can't  bring women to  this  one

plot here. And I think we have gotten the message and men have gotten the message reluctantly, not accepting but the war goes

on. Now, Christopher Kwache? Christopher Kwache sema majina yako.

Christopher  Kwache:  Majina  ni  Christopher  Kwache  Amwayi,  ni  mmoja  wa  CC  member  Emuhaya  constituency  na  mimi

nawakilisha  walemavu  katika  Emuhaya.  Nina  memorandum  ya  walemavu  hapa,  ingawa  ni  ndefu  lakini  nitaisoma  kwa  ufupi

kidogo kwa sababu ya wakati. Na nitaanza kusoma hivi:

The new Constitution should ensure that there is free education for the disabled children from standard one up to university or

colleges.

Two, the new Constitution should ensure that the children of the people  with the special  disability to be  considered first when

giving education bursary.

Three, the new Constitution should ensure that the people  with special  disability who have no land who have no land be given

free land from the Government.

Four, the new Constitution should ensure that there is free health service for the people with special disability and their families. 

Five, the new Constitution should ensure that those who cannot walk be given free wheel chairs or  artificial legs. Ni kama sasa

kuna wengine hawawezi kufika hapa kwa sababu ulemavu wao ni mgumu sana, hawawezi kufika hapa. 

Six,  the  new  Constitution  should  ensure  that  there  is  a  free  license  for  the  people  with  special  disability  for  their  business.
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Unaweza  kuta  ya  kwamba  kama  county    wanakimbizana  na  walemavu  na  kuwanyanganya  vitu  vyao  sababu  wanafanya

biashara bila license.

Saba,  the new Constitution should ensure that there is a loan for the people  with special  disability kuwawezesha kufanya  kazi

zao 

Eight,  the  new  Constitution  should  ensure  that  every  person  with  special  disability  shall  have  the  right  to  own  properties

anywhere in the country. 

Nine, the new Constitution should ensure that  every  jurisdiction  has  a  person  of  special  disability  as  councillors  to  serve  the

other disabled and should be appointed by the Minister for Local Government.

Ten, the new Constitution should ensure that every province of Kenya has the person with special  disablity as  MP to serve the

disabled persons. If possible (s)he be appointed by the President of the Republic of Kenya. 

Eleven,  the  new  Constitution  should  ensure  that  every  sector  in  the  Government  has  a  person  with  disabilities  at  divisional,

district and provincial levels. 

Twelve, the new Constitution should ensure that we must have a united Kenya without regard to the tribe, religion, sex  and age.

 

Thirteen, the new Constitution should ensure that there is the right of freedom provided for by the new Constitution is available

to all citizens equally. 

Fourteen,  the  new  Constitution  should  ensure  that  all  society  will  be  guided  by  the  rule  of  law  and  will  apply  equally  to

everyone. 

Sixteen, the new Constitution should be translated into local languages to enhance people’s rights.

Seventeen, the new Constitution should ensure that Kenya remains a multiparty state  with maximum of five or  four state  funded

parties.

Eighteen, that the new Constitution should check the power of the President. 

Nineteen, the new Constitution should ensure that nobody is above the law. 

Twenty,  the  new  Constitution  should  prohibit  the  nomination  of  any  person  rejected  by  the  electorate  as  a  Member  of

Parliament or councillor. 

Twenty  one,  the  new  Constitution  should  not  allow  any  one  to  urge  Kenyans  to  vote  for  somebody,  kama  hii  ya  sasa

Mnaambiwa mpigie Uhuru Kenyatta, uchaguzi si ni wenu? 

Twenty two, the new Constitution should ensure that the office of ombudsman should be regarded to act  as  the publics watch

dog.

Twenty  three,  the  new  Constitution  should  ensure  that  the  Police  Commissioner  is  appointed  subject  to  the  Parliament's

approval, given security of tenure and monitored by the office of ombudsman. 

The new Constitution should ensure that, with respect to Presidential power, the new Constitution will ensure that the President

should be bound by the Constitution and the country’s law.

The President should not have the power to summon or dissolve the Parliament. 

Parliament should have its own time table. 
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Twenty four, as regards Presidential  election, the Constitution will ensure that any person above 48 years  should be eligible to

run for the presidential post. 

Twenty five, the new Constitution should ensure that date  of general election should be established under the new Constitution

and should be in the third week of November of the fifth year after the previous general election. 

Twenty  six,  that  the  new  Constitution  should  restrict  the  amendment  power  of  Parliament  by  requiring  approval  of  a  larger

majority, say 95% and provide the amendment of each   based structure and its principle. 

Sasa  naelekea  mwisho.  Ya  mwisho  ni  hii,  that  the  new  Constitution  should  have  a  principle  of  separation  of  power  and

enactment of checks and balances amongst the various arms of government;Executives, Parliament Judiciary. 

Ya  mwisho  kabisa,  the  councillors,  MPs  and  President  must  be,  by  law  and  the  Constitution  be  made  accountable  to  the

people.

Nikimalizia kabisa, the new Constitution should ensure that every division has a special  schools for the disabled like that one of

Roaster man in Western province. 

Com. Ayonga:   Na  tunakomea kabisa kabisa.  Huyo alikuwa ni Christopher.  Christopher  sasa  kama  unaweza  kujiandikisha,

umetupa maneno ambayo ungetaka yaonekane kwa Constitution mpya. Kuna Allan Omwoha?

(Inaudible Interjection)

Thank you, thank you. Halafu kuna Hola Masinde? Hola Masinde atafuatwa na Arthur Etale.  Hola Masinde ana memorandum,

ni Hosea. Unajua hawa watu wetu wa Bunyore side saa  ingine wakiandika wanaandika namna ingine ngumu sana.  Kwa hivyo

sema majina yako mzee.

 

Hosea  Masinde:  Majina  yangu  kamili  ni  Hosea  Hamadi  Masinde.  Niko  hapa  kwa  niaba  ya  Kenya  National  Chamber  of

Commerce and Industry.

 

Kwanza kabisa Bwana Commissioner tungependelea ya kwamba Katiba yetu iwe na hicho kitu wanakiita uanzilishi, preamble.

And  this  preamble  should,  lazima  ituhusishe  sisi  raia.  Iwe  ikianza  kwamba,  "Sisi  Wakenya…"  Wakati  huu  hatuna  preamble

ambayo inahusisha wananchi. Kwa hivyo tunataka tuhusishwe kwa preamble yetu ya Katiba.

Wafanyi  biashara  wanaonelea  ya  kwamba  basic  rights,  kila  mtu  anatakikana  apate  basic  right  ndipo  ajisikie  ya  kwamba  ni

Mkenya. All Kenyans must enjoy basic rights.

The Constitution must guarantee security,  healthy care,  water,  education,  shelter,  food  and  employment  rights  to  all  kenyans.

Those are some of the basic rights. The rest you will have to read about them in the memorandum. 

The rights of vulnerable groups: There must be  full Constitutional protection for vulnerable groups.  You will have to read more
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in the memorandum.

Land and property rights: Indviduals must have ultimate rights to ownership of land. There should be a ceiling on land owned by

an individual Kenyan. No one should be allowed to own more than 100 acres  unless for special  purposes.  Non-citizens should

be restricted on ownership of land.

The other thing, cultural,  ethinic, regional diversity and communial rights. Kenyans'  ethnic and cultural diversity contribute  to  a

national culture and should be protected and promoted in the Constitution. The rest you will have to read for your-selves.

 

Management  and  use  of  national  resources.  The  management  and  distribution  of  national  resources  should  be  vested  in  the

hands of the Executive alone. The Constitution must put in place checks  and balances to make sure that national resources  are

distributed equally to all Kenyans and managed well by Kenyans themselves.

The  other  issue  is  on  distribution  of  national  resources.  For  example,  business  people  are  really  suffering  due  to  unfair

competition. You find that we have got some people, they are not Kenyans, but they are competing nationals in business.  Kama

Wahindi,  unakuta  Mhindi  anafanya  biashara  ya  wholesale  and  at  the  same  time  anafanya  biashara  ya  retail.  Tunataka

Constitution yetu iweke kabisa dermacation triction ya kwamba ukifanya biashara ya whole sale usiwe ukifanya tena  biashara

ya retail  under  the  same  roof  or  in  the  same  town.  Kwa  hivyo  tunataka  halmashauri  ambazo  zita-angalia  hii  mambo.  Kama

zamani tulikiwa na Kenya National Trading… what was it? K.N.T.C.  ambayo  ilikuwa  ikirekebisha  mambo  ya  distribution  of

goods. Wafanyi biashara wanaonelea hii ikirudishwa itatusaidia sana kwa maana kama wakati huu ambao wahindi ambao wengi

sio Wanakenya, wananunua sukari yote kule Mumias halafu Mwafrika akienda huko kununua sukari  anaambiwa atoe  mamilioni

ya pesa na hiyo yote inafanya non-Kenyans kuchukua uchumi wetu mikononi na sisi wenyewe hatuna kitu. Given that we don’t

have money  na   hawa  watu  wanatoa  pesa  popote  wanafikiria  na  wanakuja  hapa  kutunyanyasa  kwa  kibiashara.  Kwa  hivyo

tunataka business, I mean Constitution yetu  itulinde kwa upande wa kibiashara. Mengi mtayasoma hapa.

Environmetnt  and  Natural  resources:  The  Constitution  must  protect  the  environment  and  natural  resources  such  as  forests,

water,  wild  life  minerals  and  others.  Parliament  should  have  powers  to  enforce  laws  on  the  protection  of  envirment.  Also

Kenyans should protect and have powers to enforce laws on the protection of environment.

Next, we come to participatory governance. Participatory governance is very important for it will make every Kenyan feel part

and  parcel  of  the  Government.  Non-governmental  organizations  and  other  organized  groups  should  have  a   role  to  play  in

Governance.They should be involved in decision making, planning and implementing of the polices in order for them to succeed.

Tunataka hata kama kwa local authorities  watu wenyewe waende huko ku-present  mambo yao kwa maana hawa councillors

saa  zingine  hawa-present  mambo  ya  wananchi  yote.  Kama  wafanyi  biashara  tungependelea  mfanyi  biashara,  wale  wafanyi

biashara ambao wanafanya biashara in their local communities waende huko ku-present mambo or  maslahi ya wafanyi biashara
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wenyewe. Hiyo tena imekuwa explained kwa hii memorundum mtasoma. 

Halafu tunataka hii Katiba yetu iandikwe kwa  lugha  zile  ambazo  zinaeleweka.  Kama  wafanyi  biashara  wakienda  kotini  kuna

lugha ile ya learned friends ambayo sisi hatuelewi. Ukitaka  kuelewa  ni  lazima  upate  advocate  ndiyo  awe  akikutafsiria.  Lakini

kwa  Katiba  ambayo  tunataka  kuunda  wakati  huu,  tungependelea  sana  iwekwe  kwa  lugha  ambazo  tunaweza  kuelewa  ,

tafadhali. 

Kitu  kingine  ambacho  tungependelea,  wafanyi  biashara  wanaonelea  kwamba  hii  mambo   ya  provincial  administartion

irekebishwe. Kama P.C.  afisi ya P.C,   saa  ingine hatuelewi inafanya kazi gani. Kama tungekuwa na D.C,   halafu  P.C  apewe

mamlaka awe co-ordinator between the Government na raia, nafikiri hapo itakuwa vizuri. Tena tunapendelea ya kwamba tuwe

na korti  kwa kila district,  hata ikiwezekana  every division iwe na korti  yake.  Halafu tuwe na  High  Court  kwa  district,  halafu

tuwe na supreme Court kule Nairobi or kwa Head-quarters. Hiyo itakuwa vizuri kwa maana korti za wakati huu zinaonekana ni

chache sana. Kesi nyingi sana zinalala huko kotini, hazijakatishwa mara moja. Na tena tunataka Constitution ieleze kesi  inaweza

kukaa kotini miaka mingapi kwa maana kuna kesi  zingine ambazo zimeshakaa kotini hata  kwa  miaka  kumi  na  hazijakatishwa

bado. Tunataka lazima Katiba ieleze wazi kesi inatakikana ikae kortini kwa muda gani. 

Nafikiri la mwisho Bwana Commissioner tunaonelea kwamba every constituency should have a constituency office. Sio ofisi ya

chama, hapana. Iwe ofisi ya constituency ambapo tutakuwa na committee,  na hii committee  ndio itakuwa ikifuatilia mwenendo

wa Mbunge. Akifanya jambo au akija kwa hiyo ofisi, hapo ndio wananchi wanaweza kumkosoa au kum-praise kwa vile ikiwa

ni ofisi ya chama kama hapa kwetu Emuhaya tuko na ofisi ya KANU,  sasa  hiyo ofisi ni ya wanachama wa KANU peke  yake.

Lakini  pengine  kuna  wengine  ambao  sio  wa  KANU  lakini   wangependa  kuongea  na  Mbunge  wao.  Tuwe  na  ofisi  ambayo

anaeweza  ku-meet  all  his  constituents  akifanya  makosa  huko,  aitwe  hapo  na  tuseme  anaweza  kukosolewa  kwa  hiyo  ofisi.

Nafikiri Bwana Commissioner mengi mutasoma kwa hii document, asante sana.

Com. Ayonga:  Asante Bwana Hosea Masinde kwa yale ambayo umetupa, unaweza kuenda kule ujiandikishe na uache hayo

makaratasi kule. Arthur Etale?

Arthur Etale:  My names are  Arthur Etale.  I am a  C.C.C  member of Emuhaya constituency but on the other  hand  I’m also

representing the interests or the memorandum of the people of Central Bunyore. However, I will highlight a few issues.

I will start with defense and national security. The Central Bunyore people say that discipline forces should be established by the

Constitution.

Two, world defence. They also said that the discipline forces should be,  there should be martial courts  to deal  with those who

are indisciplined in the Armed Forces. They also suggested that when we do not have a lot of problems like wars and disasters,

these people  should be involved in government building infrustructures like road and bridge construction.  They also  suggested

that  the President should be the Commander-in- Chief of the Armed Forces. 
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I  will  move  straight  away  to  the  political  parties.  They  suggested  that  the  political  parties  should  be  practical  and  involve

themselves in nation building. They should be able to unite and educate  people  on their rights  and should  be  able  to  provide

checks and balances.  They also said these political parties  should care  for our national security.  They  also  suggested  that  the

Constitution should also regulate  the formation, management  and conduct  of all political parties.  They  also  suggested  that  in

order to have a strong government, we should not have so many parties. They suggested that there should be two strong parties

making up the the government. 

Legislature. They said that certain appointments should be vetted by the Parliament,  that is; the Chief Justice,  Chief Magistrate,

Attorney General, Solicitor General,  Provincial administration, let us say P.C.s,  D.Cs,  Secretary  to the cabinet  and Permanent

Secreries to the ministries, Chief of the General Staff,  Police Commissioners,  Commissioner of prisons.  Also Vice Chancellors

of the universities should be vetted by the Parliament, and in future, should be made full Chancellors of public universities. They

said they should also control the contracts and tenders given by the Government so that they they ensure that such contracts  are

not  given  to  conmen.  They  also  said  that  somebody  who  intends   to  contest   for  Parliamentary  seat  or  presidency,  for

Parliamentary seat they suggested that somebody should be 35 years and above. For a President,  they said that he should be a

minimum age of 40 years.

Let me go straight away to the basic rights. They said that at  the moment, we do not have provision of fundamental rights for

our  Kenyans,  such  as  social  economic  ans  cultural  rights.  They  also  suggested  that  the  death  sentence  to  life  sentence,  to

respect freedom of life. They said that it is not good to give someone death sentence. They should be given life sentence so that

we are  giving people  life iwe we are  not busy killing people.  And also,  they  suggested  that  the  Constitution  should  guarantee

security of life and property. They should provide health care, water, education to all. School going age must attend,  must go to

school.  In  which  case,  the  provision  for  free  education  should  be  looked  into.  They  also  said  there  should  be  freedom  to

worship, freedom to security. Otherwise the rest of the items will be found in the memorandum.

Com. Ayonga:   Thank  you  Bwana  Etale.  Bwana  Etale  unaweza  kutupatia  memorandum  kule  na  uende  ujindikishe.  Moses

Angote? Moses Angote? Joshua Ambubi ? 

Joshua Ambubi:  My names are  Joshua Kwendo Ambubi. I’m here to represent  the  views  of  the  Abahando  people,  that  is

Ebuhando sub-location of (inaudible) location. The memorandum is a bit long but am just going to highlight only on the electoral

system and process. 

We are  of the view that the current geographical constituency system should be changed.  For  example the  Abahando  people

who  are  bordering  Nyanza  province,  since  independence  those  Abahando  people  have  never  been  represented  effectively.

Infact administratively, they are  in Kisumu district,  in Nyanza province,  yet their existence as  the  Abahando  and  Banyore  has
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not  been  recognised  since  independence.  Therefore  there  is  an  urgent  need  for  a  political  boundary  review.  Now  the

demarcation of the constituency and wards  are  not satisfactory.  Therefore,  population census should  be  considered  such  that

elected leaders have almost equal representation in terms of votes cast. For example, Luanda division in  Emuhaya constituency

population wise is bigger than Vihiga constituency in Vihiga district,  hence the need to split Emuhaya constituency into two  or

even three constituencies.

 Then, we are  of  the  opinion  that  the  holding  of  civic,  Parliamentary  and  presidential  election  should  be  separated  such  that

presidential elections come first. We also suggest that election date be specified in the Constitution and not left as a weapon  for

the  Executive.  We  are  also  of  the  opinion  that  the  22  Electoral  Commissioners  whose  function  is  to  conduct  elections  and

by-elections, their qualifications should such that they be of 0-level and above,  and these Commissioners can be removed from

the office in case of incapacitation or end of tenure of office or incompetency or  breach of contract.  The rest,because  of time, I

think you will read. Thank you 

 

Com. Ayonga:  Thank you so much Bwana Ambubi, sasa namtaka huyu Reboam Mutsili. Sema majina na uendelee.

 

Reboam Mutsili:  My names are Reboam Mutsili. I have a few observations to make.

First, our new Constitution should state clearly how many ministries we should have in Kenya. If they are 17,  they should be 17

and each ministry should be manned by one Minister and two deputy ministers.  I  see  no  point  of  us  having  two  ministers  or

three ministers in one ministry like energy and health. So the point of having one Minister and two deputies will be  convinient in

our new Constitution. 

Second one is that we should have six registered political parties in our Constitution. I mean the Constituion state clearly that… 

NB: No proper connection from side A to side B.

…in their payments when the working civil servants are being considered for review of their salary. That is my last point. 

Com. Ayonga: Asante sana Bwana Reboam Mutsili. Ngoja kidogo.

Com. Nunow: I would like to ask  you whether you thought through how the current number of political parties  that are  48 or

47 can be reduced to the proposed number of six. If you haven’t thought about it you don’t have to anwer, that is a task for the

Commission  But  if  you  thought  about  it,  it  could  assist  us  if  you  mentioned  what  you  think  in  your  opinion  could  be  the

modalities of reducing that number.
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Reboam Mutsili:  Bwana Commissioner,  some of them are  already dead,  they have no Members in Parliament  and  they  do

not even exist. So if they are scrapped by the Attorney General and we remain with only six parties,  those that are  worthy can

be merged by the other parties and we remain with only six parties in our Constitution to run the country.

Com. Ayonga: Reuben Okeyo

Reuben Okeyo:   Jina langu ni Reuben Okeyo na maoni yangu ni kuhusu  ndoa  ambayo  tuko  nayo  katika  Kenya  na  kuhusu

pombe ambayo imekuwa ni haramu katika Kenya.  Hivi vitu viwili vinanipa matatizo,  matatizo  yake  ni  hii;  Vijana  wa  siku  hizi

wanafanya  vitu  kama  ndoa  ya  kuwekana  ambayo  inaletea  wazazi  matatizo  sana.  Mambo  ya  chokara  yaliingia  kutokana  na

watoto ambao wanazaliwa ghafla namna hiyo kwa ndoa ambayo haina ukweli.  Sasa  unakuta ya kwamba unapeleka msichana

kwa  shule  asome  badala  ya  kukuletea  certificate  ya  masomo  anakuletea  watoto.  Sasa  unakuwa  na  watoto  mfululizo  kila

mwaka. Hiyo ni kusema  kwamba hatuna sheria ambayo inazuia kufanya mambo kama hayo. Kwa hivyo tunataka Katiba mpya

iwe na sheria mpya ya ndoa ili msichana  akiolewa  awe  ameolewa.  Na  kama  anaweza  kupata  mimba  nje  ya  ndoa,  kuwe  na

sheria fulani ambayo inaweza kukataza. 

Sababu vile wanavyozaa namna hiyo na hii ndoa ya ghafla, hii ya kuwekana hii ndio imeanza kufanya chokora  kuonekana wengi

wakati ambapo kuliondolewa sheria kuwa msichana akipewa mimba na kijana fulani aweze kuchukuliwa hatua yaani alishe huyu

mtoto  kuanzia  kuzaliwa  hadi  miaka  kumi  na  nane  hivi  ndio  aweze  kuachiliwa  halafu  ndio  akitaka  amchukue  ama  akitaka

asimchukue akatae. Kwa sababu atakuwa mtu mzima. Sasa wakati huu imekuwa ni mzigo kwa sababu akizaa anaachia tu mzazi

kwa sababu kama babu na nyanya, watashughulika na hio imekuwa ni mzigo. Kutokuwa na sheria ama kutokuwa na ile amri ya

kuzuia mambo kama hayo ndio imetuletea shida.  Hapo naona ni kama chokora  walianzia hapo na ndio sababu tuko na mzigo.

Tunataka  upande  wa  ndoa  tuweke  sheria  katika  Katiba  mpya  ijaribu  kuweka  sheria  kwa  ndoa  ili  tusipate  watoto  ambao

hatuwezi kujua misingi yao vile inaweza kuwa.

Jambo la pili ni kuhusu pombe haramu. Pombe haramu imekuwa mzigo na hapa inatakikana Katiba ya wakati  huu ifikirie kwa

sababu  yenyewe  hii  pombe  si  kitu  mzuri  lakini  iko  sababu  inanyoa.  Lakini  mkiambia  mtu  asikunywe  busaa  na  mwingine

anaburudika na beer ama na whisky ingine ambayo inakuwa recommended na serikali,  sasa  huyu mtu ambaye anataka kunywa

atakunywa nini kama hawezi kutengeneza uji mwingine uwe kidogo kama kali kali ili avite pombe akunywe. Hiyo imeleta shida

kwa sababu imefanya sasa badala  ya kuwa ni sheria ya pombe,  imekuwa ni pombe haramu. Sasa  inafanya serikali ama askari

wameingilia hiyo na ni kazi yao. Akina mama wale ambao wanafanya hiyo kazi ya kupata unga kwa hiyo pombe, hata saa  ingine

hawana  raha  sababu  zile  pesa  ambazo  wamezipata  pale  wanagawana  na  askari.  Hata  kama  korti  iko  kwa  sababu  hiyo

imezuiliwa ya kwamba ni haramu, hata Judge hawakutani na hawa  watu  wote,  anakutana  na  watu  wawili  kati  ya  watu  hawa

walikuwa wamekwenda kunywa ambao ni ishirini, anapata yule ambaye hakuwa na pesa ndio atawafanyia kesi. 

Lakini wale wengine  walikuweko  kumi  na  nane  wanapotelea  mistuni  kwa  sababu  iko  koti  mara  mbili.  Sasa  imefanya  askari
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wanakuwa na nguvu ya kushughulikia kazi ya pombe kuliko kazi ingine ambayo wanafanyia raia wafurahi nayo.  Sasa  serikali,

Katiba hii itafute sheria ambayo inaweza ku-release hiki kitu. Labda iwekwe rahisi kwa watu wengine ambao wanaweza kuwa

wanahitaji starehe za aina fulani, wapewe nafasi kidogo ama wapewe nafasi ambayo inaweza kuwa ni free kufanya hivyo kuliko

kuwa imekazwa sana kwamba ni haramu. Huku si haramu, huku inaleta faida kwa askari. 

Sasa  hii sheria,  ningeomba  Katiba  ya  wakati  huu  tafadhali  irekebishe  hapo  kwa  sababu  pombe  haitamaliza  shida.  Nguvu  za

Mungu ndizo zinaweza kumaliza hamu ya kila kitu mtu anatumia lakini sheria peke  yake ambayo inasema watu waache pombe

haramu, hawatawacha hata ikifanywa namna gani. Na  kama inawezekana afadhali  ipigwe  marufuku  kabisa  kuliko  kuwa  nusu

nusu ambayo haiko ndani ya sheria.  Na  kama sivyo, irekebishwe ili raia wawe na raha kwa balance mtu aweze kujirekebisha

kwa njia ili anaweza. Ni hiyo tu.

 

Com. Nunow:  Asante sana na, jiandikishe Mzee, Mzee tafadhali njoo ujiandikishe. Eric Obunyasi.

 

Eric Obunyasi: Kwa majina ni Eric Obunyasi, na ningependa kuwakilisha mambo yafuatayo: 

In the first place I would like to refer to the old Constitution, part  one,  dealing with Executive. In 1978  we had a Constitution

change after the death of the founding father and this year God willing, we may have transititonal change and this is the area  I

would  like  to  comment  on.  In  the  new  Constitution  I  recommend  the  following,  and  I  quote:  “It  should  be  made  illegal  for

anyone  to  hand  pick  and  campaign  for  any  aspiring  candidate  for  that  high  office”.  I  say  this  because  it  interferes  with  the

democratic rights of individuals, specifically the individual political opinions. You will agree with me Commissioners,  we all have

different opinions. Some of these Emuhaya people are opposition supporters. If you tell them to vote for KANU,  some of them

will commit suicide overnight others are strong KANU supporters, if you tell them to vote for opposition they will even commit

suicide. Therefore the political opinion right should be left to individuals to decide what to do. 

I would like also to highlight on part 7 of the old Constitution, finances. And it states  that all finances of the government should

be  collected  and  be  made  a  consolidated  fund.  And  in  that  Constitution,  it  recommends  that  the  withdrawal  must  be  made

through  Parliament  or  Appropriation  Bill.  However,  it  has  happened  that  money  has  been  spent  without  following  the  right

channels  and  there  is  no  punishment  for  the  offenders.  Therefore  I  suggest  that  anyone  withdrawing  funds  outside  the

Constitutional means should be punished and punishment should be specified.   Even if he is a public figure, he should loose his

job. 

My good Commissioners, I would also like to refer to chapter 8 of the old Constitution. The new Constitution should try to fight

corruption kwa sababu corruption is a disease that is killing our society.  For  example young boys and girls are  graduating from

schools. Somebody in Nairobi or somewhere else is asking them to pay 50,000  or  40,000  for them to be admitted in teachers

training or medical institutions, it is very unfair. Also a very influencial politician may also manipulate the situation when these are

the inteviews for military police or AP. He comes and picks his own people for his political benefit.  So  I suggest that institutions
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like Public Service Commission, Judicial Service Comission, Parliamentary Service Commission and you name it,  should be left

to handle personnel, discipline and other personnel matters.  But when it comes to recruitment I will strongly suggest that in the

new Constitution, there should be an external consultant to do the recruitment which will not be  manipulated by either powerful

politicians or corrupt civil servants. 

Those recommendations were in the form of… I will say (inaudible) amendment to the old Constitution. But now the two areas

I’m going to highlight are what I will call progresive development to the new Constitution.

 

Number four,  distribution of resources:  You will agree with me that most of the Kenyans who are  rich now, they are  not  rich

because they are highly educated or because they are hard working. They are  rich because  they happened to have high offices

which  they  have  already  abused  and  then  enriched  themselves.  And  I  would  suggest  that  distribution  of  land,  finances  and

appointment of people  to high offices should  be  discussed  in  Parliament  if  possible.  Soft  loans  coming  from  the  international

community should be given very wide publicity particulary in the news and print media. The common man does not actually read

the news paper but if they are put on the radio, most of them will have an acess to that information. 

Finally,  I  would  like  to  touch  on  two  important  issues.  Kenyans  need  bread  and  butter  they  are  not  interested  in  politics.

Therefore our economy is collapsing because of mistakes of our own making. Only few are  participating in the economy but ¾

of Kenyans are  idle, that is  why  the  economy  is  collapsing.  I  would  suggest  that  Parliament  should  allocate  funds  and  these

funds should be sent to districts and be given to local enterpreneurs to start their own small business.  Funds should be allocated

every year. 

Another point which is connected to that,  as  I  put  it,  Kenyans  are  not  interested  in  politics  they  are  interested  in  bread  and

butter.  (inaudible)  political  parties:  If  a  political  party  wins  elections  and  fails  to  revive  the  economy,  instead  of  serving  on

finishing five years, they should resign after 2 ½ years  so that elections are  held,  a new party comes in to revive the economy.

This  will  help  the  people  instead  of  enriching  themselves,  they  will  help  them  to  concentrate  on  minding  the  welfare  of  the

common man. 

Lastly, I wish to recommend that in the new Constitution, we should have only three political parties.  Some  of  them,  most  of

these parties  we have are  just to enrich individuals and solicit funds from international communities. This is the  way  I  suggest;

three political parties and to register a party, each political party should receive about 6,000 signatures from the districts.  Thank

you very much.

  

Com. Nunow: Asante sana, tafadhali ujiandikishe pale na utupatie hiyo memorandum nashukuru. Rabo Okola.

 

Rabo Okola:  Kwa majina ni Rabo Okola.  Niko na memorandum ambayo imeandikwa na karibu watu 30,  majina yao  yako
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hapa.  Na  mengi  ambayo  yamesemwa,  mengi  ambayo  watu  wamesema  yako  kwa  hii  memorandum.  Siwezi  nikasoma  kwa

sababu nimeona mengi yameandikwa lakini walikuwa watu wa Emuhaya constituency. Yale machache ambayo ningesema, kwa

sababu  hii  nitapeana  hapa,  ni  kama  hivi;  Amendment  ya  Constitution  ambayo  tunandika  sasa,  walionelea  kwamba  to  be

amended,  we need  about  95%  of  Parliamentary.  If  not,  it  should  be  refered  to  the  people  and  particularly  important  issues

should be refered to the referendum to be able to amend it.

Citizenship, walifikiria kwamba anybody born in Kenya should become an automatic citizen whether he or she French or  British

so long as one is born in Kenya, he should become a citizen. Secondly if either mother or father is a Kenyan anybody borne out

of those two should become a citizen of Kenya.  It  also recommended that if one of them is a Kenyan and the  other  one  is  a

foreigner, the spouse should also be given citizenship. 

Now, they also recommended that the present  system of government,  the presidential  system should continue. They felt that if

we have a Prime Minister it will mean creating more jobs and that will require a lot of money and since our counrty doesn’t have

enough resources it will not be fair to have a big Parliament. Secondly, if we have a Prime Minister and a President,  one will be

more of ceremonial and since the counrty cannot afford to pay someone who is ceremonial, it is just like when you consider  the

British Government we have the queen and the Prime Minister. The queen holds a ceremonial position and she is drawing a lot

of funds from the Government and yet she  does very little. So we don’t need that kind of system here. 

Thirdly on Prime Minister, they felt that it will be not good, if you have two people and Kenya being made up of so many tribes

it might as  well divide Kenya into divisions. Some will be  following the Prime Minister,  some the President  and that  will  bring

division  in  our  country.  So  those  are  some  of  the  things  that  were  discussed,  in  this  memorandum  but  a  lot  of  what  was

dicsussed they were following guidelines and you will read for yourselves. 

The  Constitution  should  also  give  limited  powers  to  the  President.  In  other  words,  checks  and  balances.  The  Constitution

should also protect the President. Now there are very many people who  feel that they are fit to become the President and if the

Constitution is not protecting them, they might try to abuse their rights so that the President doesn’t have power to control  them.

He has limited power so that he can also be able to control those that claim that they are equal in the government. 

Political parties: This particular group felt that there is no need to have so many political parties.  For  a party to be  registered it

must have a national out look covering all the whole country. Now, in that case, they felt that  may be three parties  will be  good

enough. There must be  enough  people  in  every  district  to  support  that  party  to  be  registered  and  then  that  party  should  be

financed by government and not for them to start  looking for money else where and  so  fourth.  If  it  has  a  national  outlook,  it

should be financed by the government. 

On the judiciary, they felt that it should be independent and then paid well to avoid corruption.  Because one reason why  they
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are now getting to corruption is because  they are  paid less.  So if you can pay them  well,  perhaps  that  might  limit  corruption.

And then they should, in the Constitution, the penalty for corruption should be very high to discourage them from taking bribes.

Individuals, particularly the ordinary people should be given legal aid, should be given lawyers to protect  them because  some of

them are just manhandled because they don’t have anyone to defend them. They will require some kind of protection. 

Age for the President: It was felt that anyone who is 40 years  and above should qualify for the Presidency and a Parliamentary

candidate should be anybody who has got an ID. That means from age of around 20,  one should qualify to be  a  Member  of

Parliament so long as he can be able to win people in that respect. 

And they talked  about  land  ownership  which  you  will  find  in  this  one.  Land  ownership  should  be  for  the  family  and  not  an

individual say mother, father and the children. All should actually own, and then transfer of land should be made easier  because

people are spending a lot of money  in trying to get land transfer to them. Even for subdivision it is a lot of money that people

cannot afford and this should really be reduced. I think a lot that has been said is in this memorandum and you look at  it,  thank

you.

Com. Nunow: Thank you Bwana Okola, please wait for a moment.

 

Com. Kangu: Bwana Okola,  you  are  saying  citizenship  should  go  to  anybody  born  in  Kenya.  I’m a  little  worried  because

today we have buses travelling from Tanzania through Kenya to Uganda and you can be sure we are  not going to stop mamas

who go into labour giving birth in those buses in Kenya. Do we  give citizenship to such people?

 

Rabo Okola: (inaudible)   

Com. Kangu: If they choose?

Rabo Okola: (inaudible) so that if now wanted to go to that country, you will have no problem.

 

Com. Kangu : You know there are Kenyans who sometimes travel to places like Britain just for maternity so that the child may

get citizenship in Britain. Supposing some other neigbouring Africans think our economy is good and they start  doing that,  what

are we going to do? 

Rabo Okola:   If it is a question of economy then it means there is something wrong with the system  of  government  because

they are  not  taking  care  of…  I  mean  they  are  not  providing  inducement  to  those  people  so  that  they  can  work  here  in  the

country. But I was not thinking of people  who are  passing. Say an ambassandor  comes to Kenya and stays in Kenya.  A child

born here should actually have automatic citizenship although we know that he will go back to his own country.  It  doesn’t really
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effect us, thank you.

 

Com. Nunow:  Okey, thank you. Let us have your memorandum and you sign the register as well. Enos Kweno?

 

Pastor  Enos  Kweno:  My  names  are  Pastor  Enos  Kweno.  My  presentation  will  be  very  brief.  I  was  looking  or  made  an

observation that when we  marry  we  as  Christian  Churches,  we  marry  our  people.  When  they  want  to  separate  we  are  not

involved in separation. But the Muslims when they marry their people, when it comes to separation they are  involved. So I was

praying the new Constitution, if at all this could be looked into, we may also be considered as our fellow colleagues, the Kadhis.

We appear in court or wherever the divorce is taking place and at least give our contributions. 

Two, the Christian churches do not allow registration of more than one wife. Therefore,  whenever we restrict  our Members to

one wife, they sneak out, go to the DC’s office and they are married there to their second wives and third wives of which we as

christians we do not encourage. We feel the law should at least come to our aid so that though we have the freedom of worship

we should protect the church. 

The other area I made an observation was on the elections of mayors and chairmen. I think it should be carried out by voters

and not by councillors.  And as somebody mentioned or  the minister said,  the chairman and mayors should be graduates.  It  is

my prayer  that the new Constitution should also include that all those who aspire to be  mayors and  chairman  of  councils  and

cities in Kenya be graduates, and the councillors' minimum qualification should be school certificates. 

I also made an observation that the Minister of education should be a personel  who is highly qualified academically.  So that he

becomes the chancellor of all universities, private and public universities. 

Another observation I made is the opening of new administration boundaries.  Let’s say if we want to form a new district,  this

should be brought to Parliament and approved by Parliament.  The holder of the office of the Attorney General should also be

somebody competitive appointed by Parliament if possible. Just as  we had one in 1978  when we had a transition. If we didn’t

have a highly qualified person, I think the transition would not have been so peaceful the way it was.  He intervened  during the

change of Constitution and it has come. So when appointing the Attorney General,  I  feel he must be  somebody of high calibre,

high academic status and mature. Thank you.

Com. Kangu: I would like you to clarify a bit on what  kind  of  protection  you  want  the  law  to  give  to  churches  particularly

concerning the issue of marriages and… 

Pastor Enos Kweno:  When they go to the DC’s office for marriage, I think the DC’s should be people… If the law protected

the church, the DC would know if the person marrying has ever been married through the church, official marriage or  any other
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kind. Or  if he isa member of protestant  church, because  to the protestants,  once maried  to  one  wife,  that  is  enough.  But  the

muslims allow up to the fourth wife. 

Com. Kangu:  You see the problem we have is that I think that the current Constitution, the law says that you cannot marry at

the DC’s office without the DC first issuing a notice.  The marriage registrar  issues  a  notice,  it  is  normally  posted  on  the  wall

there for a number of days and I am sure for a person who is maried in church and he chooses  to go and marry there secretly,

even if you say they should be disclosed to the marriage registrar,  they will not.  So  may be propose  for us what would be the

proper mechanism of ensuring that people do not go to secret marriages even when they are officially married else where.

Pastor Enos Kweno: Sorry, it is abit difficult to come out with a clear way because even the first wife is not informed when the

husband goes to register the second wife. Normally it is done very quietly and very far away.  Lets us say we are  in Emuhaya

constituency and DC is in Vihiga, this way, we may not know when the notices are  hanged outside the DC’s office. Of course

the advertisements are put there but it is not easy for the people here to know what is happening at the other end.

Com. Kangu: Make a difference. If we were saying that we devolve registration of marriage from the DCs office to the chiefs

because at the Chief’s level the Chief will know you and he will know you have a wife at home and will tell you," Really why are

you coming with this other one and we know you married the other one in  church?"

 

 Enos Kweno:  I think that will be okey. I have heard them laugh behind me. Thank you very much.

 

Com.  Nunow: Thank you. Wellington Atolwa?

Wellington Atolwa: My names are Wellington Atolwa. Mimi nitazungumzia, nitajadilia sana sana kuhusu wale ambao hawana

kazi. 

Jambo la kwanza ningelipenda wakati mjadala huu unapoendelea, hawa ambao hawana kazi malezi yao ni magumu sana, nataka

free health care. 

Jambo la pili, ningelichangia upande wa education.  Tunaambiwa ya kwamba  eti  kuna  free  education  kwa  primary  school,  na

tunaonelea ya kwamba hata kwa nursery schools lazima atoe shilingi zaidi ya elfu moja ndio mtoto aende kwa nursery school na

hali hafanyi kazi.  Kwa hivyo inafanya watoto  wengi wa wale ambao hawafanyi kazi hawaendi shule. Nataka  tuwe uhuru, uwe

sawa kwa kila mtu kwa Kenya. Isiwe wale ambao wanapata, wapate uhuru zaidi ya wale hawapati. 

Nikiacha  kwa  hayo  maneno,  nakuja  kwa  upande  wa  unywaji.Unywaji  mwingi  wa  pombe,  inakuja  kwamba  kuna  pombe

ambayo wengi wanakunywa kwa sababu hawapati pesa nyingi ama hawapati pesa.  Kama hii pombe ya kienyeji inaitwa busaa.

Na kwa wale watu wanapata  pesa  nyingi  milioni  moja,  milionik  umi  na  nane  wanaweza  kuenda  kununua  vodka,  whisky,  na

wakunywe na hiyo pombe haionelewi kama ni pombe ya haramu na kumbe pombe ni pombe. Kwa hivyo hiyo iangaliwe.
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Pombe kama ni kupigwa marafuku pombe yote ipigwe marafuku, iwe vodka na iwe busaa yote ipigwe marafuku. Na kama ni

huru, busaa iwe huru na vodka iwe huru. Asanteni.

Com. Nunow: Asante sana, tafadhali jiandikishe pale. Rev. Maina, Rev. Patrik Maina? Reverend ametoka? Okay, Raham

Munianga.

Raham Murianga: My name is Raham Murianga. First of all I am going to speak on Constitutional supremacy.

The  Constitutional  amendments  should  not  be  left  for  Parliament  alone.  For  any  amendment  this  should  involve  the  public

through the referendum. This is because from the past experience it has been abused.

Now, political parties. Political parties play a very important role in national development and public mobilisation and this should

be  regulated  by  Parliament.  This  means  that  the  conduct  and  management  should  be  seen  to  focus  on  development

issues,economic  and  unity  of  the  people.  And  for  any  registration  of  political  party  or  parties,  it  should  reflect  that  national

outlook and not on tribal basis.  The funding of political parties  should be self sponsored.  The first three political parties  should

be supported by public funds. Any political party to be registered should have ten registered Members in every District. 

Electoral system: Now, defection should not be allowed during Parliamentary term. Any member defecting should cease to be  a

member until after the five years term. And then we should have an election, a by- election should be held.

Coming  to  legislature,  Parliament  should  be  given  power  to  appoint  ministers  and  Ambassadors,  top  civil  servants  and

Parastatal  heads  and  this  should  not  be  left  to  the  President  whereby,  we  have  heard  so  much  mess  in  the  civil  service.

Members should be elected on contract  terms of five years,  and this should  be  made  clear  by  Parliament  and  should  not  be

those ones that will… The terms of the contract should be specified by Parliament not to be  that one that will burden the public

funds like the case  we had just  recently  whereby  you  get  that  a  cook  was  paid  a  hundred  thousand  shillings  while  we  have

university graduates who are merely earning seven thousand shillings.

Now, appointment of cabinet ministers. This should be done by Parliament to determine their qualifications in those posts. There

should be a mechanism whereby all bills passed in Parliament are  not defective and do not have negative impact on its citizens.

For example we had the Donde Bill which was rejected and taken to court  and this shows some poor  ways of enacting Bills in

Parliament. A Bill should not be challenged.

Now,  on appointed or  nominated Members,  this should be done by political parties  from each  province  and  there  should  be

one from each province and the remaining three from the three poilitical parties  and one for the President,  that gives a total  of

twelve.The  Members  nominated  should  be  above  party  politics.  They  should  be  people  of  high  integrity  who  have  shown

distinguished service to the nation. Nominated Members should not be given cabinet posts as we have seen so much laziness at
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the moment. They should not have vied for any Parliamentary seats. Then a member who is found to be corrupt should be taken

to court and if found guilty should be punished and a by-election should be held.

Local government; Mayors  and councilors should be elected and should be given more terms just like  that  one  of  Parliament

and this should be done by the people.  The academic qualification for the councilor should be a form four leaver who  knows

English as  well as  Kiswahili so that he is able to  communicate  with  the  local  people.The  nomination  of  councillors  should  be

limited according to the councils resources and this should be set out by the Parliament. Promotion of local area to certain status

should not be left only to the minister but to a Commission.

The  funding  of  councils  should  be  done  by  the  government  but  they  should  be  left  to  manage  their  own  resources  and

development.  Where the council is unable to meet  its  obligation  to  the  residents,  it  should  be  reduced  to  a  lower  status.The

powers  of council clerk should be reduced and the  councilors  should  have  the  power  to  remove  the  clerk  from  the  office  if

found inefficient.

Then we have land and property  rights. Land is a basic right to every Kenyan and every effort should be made to see  that all

landless people have access  to land. Every Kenyan should have a right to buy land and settle anywhere in Kenya.  Should the

government acquire any land for development, then those ones affected should be immediately compensated for we don’t need

a person taking six years  before they are  compensated for.  Now,  the succesion of land should be simplified so that it is done

immediately to avoid these struggles here and there.

The management of resources  like, water,  minerals ,  forest  should benefit the community around.  For  example we have water

here, so these people of Emuhaya feelwe have water but we don’t  actually benefit a lot while other areas are benefiting.

Constitutional Commission and Constitutional offices: We need to have a provincial,  District and other boundary Commissions

looking into the demarcation disputes and promotion of those  ones.  We  don’t  want  to  have  such  issues  of  tribal  Disrict  like

Teso, Suba, and sooner or later we shall also ask for Bunyore District. We want to have a District which has a national outlook.

Now when such things are done, then the findings should be sent to Parliament for approval.

Education: Every Kenyan needs to have free universal basic education, which should be funded by the government.  The system

of education, should return to the old system where we had seven years of primary education, four years of secondary,  and two

years of higher education.  The secondary  education  should  be  divided  in  language  stream,  science  stream  and  and  technical

stream.This used to cater for all interests of individualtalents. The government should plan expansion of all technical schools and

give more grants and bursaries especially to the needy. Thank you.

Com. Nunow: Thank you very much, tafadhali jiandikishe pale. Reverend, are you ready? Please come.
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Rev. Patrick Maina: Thank you Commissioners, I am Reverend Patrick Maina, representing a memo on behalf of Church of

God in East Africa, Kenya. 

In summary, it is our view that the Constitution of Kenya  should  have  a  preamble  setting  forth  the  mission  and  vision  of  our

nation. This should encompass the ideological foundation and structures of governance as  a sovereign State.  Our  Constitution

should state  clearly that it is our supreme instrument of governance.  And therefore,  it  should  re-establish  the  rule  of  law  as  a

source of legitimate governance and authority. In other words, our Constitution should deter  military coups in such a sense that

at any given time of our existence, if there will be any military coup, then it should not have the legitimacy to govern the affairs of

the republic.

The  country  should  be  ruled  through  a  democratic  process  in  all  aspects  of  its  operations.  That  is,  the  Constitution  should

guarantee participatory governance right from local councils or  counties up the Central  Government.  And it is  our  view  as  an

institution to propagate for a unitary system of State  governance.  We are  saying that we don’t need a federal  system given the

diversity and the economic imbalance existing in our country.

On citizenship, it should be automatic that anybody born in Kenya by one parent  who is Kenyan should enjoy the rights  as  a

Kenyan citizenship. On the other hand,  by virtue of marriage, the non-Kenyan spouse should enjoy the Kenya citizenship only

on the provision that he forfeits his or her previous citizenship.

On security, that is the Armed Forces, being a supreme security instrument, it should be incoporated in the Kenya Constitution

to allow or to state  clearly when they can be called to service because  we have seen that most of our military people  spend a

big volume of our budget but they do very little during our peaceful existence within our teritories.  And therefore they should be

made to provide labour like the maintanance of roads,  bridges and other necessities during disasters.  We  should  use  them  to

reduce additional budget on our economy.

Political parties  should be governed through the Constitution, a mechanism of control  and their registration should be stated  in

the Constitution. And no political party should be registered based on tribal or  sectionalism. It  is our preference that we have a

presidential type of government and limitation of presidential  powers  be  clearly  incorporated  in  the  Constitution.We  propose

that we should not have a Prime Minister's post  in the Constitution because  even currently, we have a Vice President  who is a

leader of government but due to abuse of power  and office or  misuse of power  and office, the President  has not  allowed  the

Vice President to run that portfolio effectively. Therefore, we don’t see if creating a whole new office of the Prime Minister will

make any difference because the abuse is with the people in the office.

Parliament be empowered to provide direction for appointment and reprimands and dismisal of certain key public officers like,

Controller,  Auditor  General,  Attorney  General  and  Chief  Justice.  Also,  Commissioner  of  Police  should  be  vetted  by  the

Parliament  before  the  appointments.  The  other  sentiments  have  already  been  echoed  by  some  people  who  have  already

represented  their  views  concerning  Commission  of  Judiciary,  which  should  be  entirely  in  charge  and  responsible  for  the
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appointments of High Court judges.

Special courts should be established mostly to take care of the interests of Religious groups. In the current Constitution, we only

have reference to Chief Kadhi,  and we know that we have another enactment Cap  16 157 which allows for the Hinduism on

matters of inheritance, whereas it is very silent, our Constitution is very silent on Christian Religion and how christians or widows

and widowers, can carry out the affairs concerning inheritance and land matters.  We should have a Constitutional court  to deal

with all matters pertaining to the Constitution.

Local government should be given more autonomous  powers  to  govern  matters  affecting  local  authorities.  In  particular,  trust

land and natural resources  within their jurisdiction. Mayors  in the cities should be elected directly by the voters  and preferably

candidature  for  Mayorship  should  be  non  political;  Should  not  have  political  party  affiliation  to  give  it  the  independence  of

operation.

Presidential candidates  should qualify… We  should  make  the  Constitution  to  state  clearly  that  only  an  African  Kenyan  shall

contest for presidency. Because under the current Kenyanisation, you might end up having another colonialist in the name of the

Leakeys and the like ruling us again and therefore we must insist on a  President  being  an  African  Kenyan.  She  or  he  should

garner atleast fifty percent of registered votes in atleast five of the eight provinces.

The Electoral Commission should be enshrined in our Constitution as a supreme body to govern the timetable of the elections.

Fundamental  human  rights  should  be  incoporated  in  the  Constitution.  And  a  bill  of  rights  should  be  clearly  stated  with  the

protection of the minority groups.

The  communities  should  have  the  right  to  determine  the  use  of  land  and  that  is  in  reference  to  trust  land  and  other  natural

resources within their premises.  Women should be included in the issue of property  inheritance without discrimination. Parents

should have the right of inheritance of  their childrens' assets incase there are no spouses.

We  advocate  for  eradication  of  outdated  traditions  but  we  propose  that  we  should  have  other  ideals  or  values  in  their

replacement.  Like  genital  mutilation  of  women.  Whereas  we  say  it  is  outdated,  only  on  the  premise  of  medical  or  health

grounds. Otherwise it is a healthy exercise within the given community, and therefore its replacement should be devised and not

just to be slummed as a primitive exercise because the west people  who are  advocating against it practise  homosexuality which

to most African traditions, is a taboo.

The distribution and use of national resources be  incoporated in the Constitution. In other  words,  the tax payers  money should

be incoporated in the Constitution to define use or  how the tax payers  money should be used country wide.  Natural  resources

like forests, national parks, marine and minerals should be guarded within the Constitution. Special interest groups like the aged,
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women , the disabled and the minority groups like the Ogiek among others, their rights should be enshrined in the Constitution.

Constitutional Institutions like the Review Commission should become a permanent body within the Constitution and all future

matters relating to the review of our Kenyan Constitution should rest  within that Commission. Parliament cannot determine the

amendment or an overhaul of the Constitution because  it is a creation of the same and therefore it is an interested party in the

affairs of the Constitution. Given the current circumstance,  we can be conclude that  Constitutional  review  should  be  delinked

from Parliament except for enactment.

Certain appointments of key government ministers, like Minister for Finance,  Foreign Affairs, Defence and Agriculture,  (given

that Kenya is an agro-economic country) should be subjected to Parliamentary vetting.

Transfer of powers,  popularly known as Transition, should be clearly spelt  out in the Constitution  and it  is  our  proposal  that

Chief Justice be incharge of state affairs during election period until the swearing in of the newly elected President.

There should be freedom and security for all, that is  protection  of  and  respect  for  life,  liberty  and  property  should  be  a  first

principle in our Constitution.

Com. Nunow: Thank you Reverend for your submission we will be  happy to receive this memorandum unless my colleagues

have any questions. Okay, there are no questions, it is, I think, quite clear and direct. We will be happy to receive it,  thank you.

Stanley Onsotsi? All right, thank you. John Olubui? Mama Velva Okatso?

 

Mama. Velma Okatso:  I have the memorandum for the people of Emuhaya Division and actually much has been said and I'll

just highlight on some few areas. 

I begin with the rights of the vulnerable groups and that is haki ya makundi yanayoweza kudhulumiwa. Now,  haki za wanawake

hazitekelezwi kikamilifu; Kwanza… sorry. Okay I am Velma Okatso, representing Emuhaya Division. 

Now, haki za wanawake hazitekelezwi kikamilifu; Kwanza Katiba irahisishe njia za kufuatwa na wajane kupata ama kurithi mali

ya marehemu Bwana.  Malipo ya pension ya Bwana au  bibi  aliyefariki  yaendelee  hadi  kifo  cha  mriithi,  yaani  miaka  mitano  ni

mifupi mno. Kipindi kilichopo kati ya marehemu na mrithi kupata  marupurupu kifupishwe. Kwa jumla wanawake wapewe haki

sawa na wanaume kikatiba.

Walemavu.  Maslahi  yao  hayalindwi  kikamilifu.  Maslahi  ya  walemavu  hayalindwi  kikamilifu.  Inapasa  Katiba  iwalinde  kama

mwananchi mwingine wa kawaida.  Katiba iwashughulikie kwa upande  wa  kazi,  vifaa  vya  elimu,  na  hata  ikiwezekana  Katiba

imshugulikie kila mlemavu kulingana na mahitaji yake.
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Haki za watoto. Kila mwananchi asome sheria mpya za watoto na azingatie haki za watoto kikamilifu.

Jinsi  nilivyosema,  mengi  yameshugulikiwa  na  mengine  yatasomwa  kutokana  na  hiki  kijikaratasi.  Hata  hivyo,  apart  from  that,

personally I have something to talk about and that is in how the youths from schools are  admitted to these colleges like medical

training colleges, teachers training colleges. Now I feel there should be a change because we find that this idea of corruption has

actually brought in a lot of problems.  In that,  you find that those who are  able to do well in this colleges and are  not  may be

financially stable as in they cannot give kitu kidogo in these offices, they are not able to be  absorbed  so it has left most of these

youths unable to join these colleges because  they can’t afford.  They don’t have the 'whom do you know'  from up there.  I feel

the  charges  for  these  universities  should  be  reduced  to  enable  most  of  these  youths  from  secondary  school  be  able  to  join

universities and further their studies. Thank you so much.

Com. Nunow:  Thank you Mrs. Okatso kwa hayo maoni, we will be happy to receive your papers. So sign the register.  David

Tianyi?

David Tianyi: My names are David Tianyi, I represent the Kenya National Union of Teachers.(KNUT) 

In our memorandum, we started with a wish that the new Constitution being enacted should have a preamble.  A preamble will

give as a direction,  vision of national unity, it will also guarantee every citizen security and reassure  the provision of education,

health and settlement for every citizen.

Constitutional supremacy. The Constitution of the country should be the supreme document and the Parliament should not have

power to amend the Constitution in any way it acquires.  We have seen the side effects of that during  the  days  of  section  2a.

Whereby the Constitution was amended and used quite in an impunitive way.

Just  about  the  Constitution  still,  we  would  like  the  current  Constitutional  Review  Commission,to  be  transformed  into  a  long

lasting Commission that will be  looking into the issues of Constitutional  review.  Such  that  it  can  be  given  powers  to  conduct

debate and national referendum on issues that are pertaining to the constitution and need to be amended.

Citizenship: It  is our wish that the Constitution will guarantee  every  son  and  daughter  born  of  a  Kenyan  man  or  woman,  the

citizenship of this country.  And this should also apply to a wife or  husband of a Kenyan son or  citizen,  thus  allowing  for  dual

citizenship. This will save us  from  the  expensive  maternity  leaves.  Like  one  of  the  Commissioners  talked  of  people  going  to

Britain for marternity so that the child born in that country becomes a citizen of that country and is also a citizen of the country

where the parents come from, that is dual citizenship. Now, such like a citizen should be guaranteed to have the documents that

are required. That is an ID card, a birth certificate and a passport without very many hurdles being placed in the way of such a

person.
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Political parties. Now, there should be a maximum of three political parties.  If we looked at  the players in the political scenario

at this time, we have got the two extremes and the moderate. If the three formed the political parties, then that would be enough

and would save us from the noise that we are hearing at the moment. Also, the registrar of societies should be tamed in the way

he does it. Because at present, we know political parties  are  being formed either to destroy a certain section or  for the benefit

of one person or another.

The  Legislature:  The  Parliament  should  have  a  right  to  vet  all  public  appointments.  That  is  the  appointments  of  ministers,

assistant  ministers,  permanent  secretaries,  ambassadors,  directors  and  chairmen  of  state  corporations.  Such  that  this  person

should be a person of a good reputation. We have seen people plundering some corporations and they end up being transferred

to another one just to go and do the same. For such, they should be tamed by such like a Commission of Parliament.

Now,  the Constitution should also allow for a coalition government.  Now,  why I am fronting for that is that,  you will find that

some areas vote as a block. And you might vote as a block and end up not getting a person going to the party that will win the

coming elections.  That should not mean that you should be sidelined from the affairs of the  government  at  that  time.  You  are

citizens and should be incoporated in the running of the government affairs at that time.

And then the President should not have control over the calendar of the Parliament.

The  Parliament  should  be  given  mandate  to  run  its  own  calender.  Election  date  for  the  country  should  be  enshrined  in  the

Constitution. We can say that in the last forty days,  before the end of the current life of  Parliament,  elections  should  be  held.

That will show us where we are heading to. We shall not be held at ransom as we are  now that only one person in this country

knows the date of the coming elections. Other people are just at his mercy.

The Executive: Qualifications for the presidential candidate and even their CV's should be made public. We are  beginning to get

worried that we don’t know where some people  went to school,  how they behaved in  school,  and  how  they  behaved  in  the

communities where they grew up. And they are  coming up to tell us they want to be  Presidents.  We are  going to have people

with some wrong morals being elected Presidents if we don’t know their CV's.

Now,  the  presidential  terms  should  be  two  terms  of  five  years  each,  that  means  that  the  longest  period  one  can  serve  as

President is ten years  only. That will give people  some rest.  If somebody is bad  enough, you know after ten years  the person

will go and you can breath a little.

Now, the President's functions should be spelt  clearly in the Constitution. We have heard people  who have behaved like small

gods, they want to do everything and at there own will. Let the duties be spelt clearly in the Constitution.

The provincial administration is not bad. But the current Constitution has not spelt out the duties of provincial administration and
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how  they  should  be  used  such  that  we  have  seen  assistant  chiefs,  chiefs,  DO,  P.C  even  Permanent  Secretaries  attending

political rallies of the ruling party.  That is not their duty.  They  should  totally  be  delinked  from  political  functions  and  do  their

duties as civil servants.

Now when we come to the Constitutional affairs, there should be a Minister for Constitutional affairs to deal  with Constitutional

matters in Parliament and the political side of the Constitution, and  not  the  AG.  The  AG  should  be  in  office  and  execute  his

duties as a public prosecutor from his chambers. I am just finalising. 

The local government: The chairmen and the Mayors should be elected by the people  directly.  And the education standards  for

local authority leaders  should  be  at  o  level  and  even  Parliamentary  leaders.  That  will  save  us  from  conducting  language  test

because somebody who has reached o level standard of education is literate enough. The local government should also have a

local government authority, which will hire manpower for the local authorities putting in mind that now the local authorities are

going to run a bigger share of the government money. And as such, it should have qualified people employed by the government

Commission. 

The electoral system should cater for people  who have special  needs like the handicaped,  women, senior citizens, farmers and

trade unions. Then an MP and a councillor should get atleast  over  half of the  registered  votes  in  that  area.  We  have  seen  a

senario  whereby  an  MP  is  elected  with  6,000  votes  and  the  number  of  registered  voters  in  the  area  is  45,000  votes.  That

person cannot have a mandate to rule such a bigger number of people who did not vote for him.

Trade union as an organisation should be taken into account.  It  should be respected  because  we have seen somewhere in this

world whereby, trade unions have offered alternative governments in times of crisis such that the agreement Trade Unions sign

with the government should be respected and should be clearly spelt out in the Constitution not like the impasse we are seeing in

some places at this time.

Lastly as I finalise, land. Lands has been a thorn in the flesh in this country and as a resource, if it is shared equitably and for the

betterment of the citizens, there will be no problems. But as of now, land is a problem or  a bomb waiting to explode.  Whereby

owning a thousand acres  of  land,  I  feel  that  person  is  owning  too  much  yet  some  people  are  on  the  streets  without  even  a

quarter an acre of land. So, let us share these resources equitably.

The title deed; there should be a provision for a title deed  to be  owned by a couple,  let me say a man and a woman. Because

some people mortgage their land without the family knowing. When they die or  when the family property  is auctioned,  is when

they come to discover that one person in the family misused the title deed.

Then lastly on languages, I still feel English should be the official language of the country,  and Kiswahili should be the national

language. That will enable a wider scope of Kenyans to transact their bussines. Management of national resources:  The Auditor
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General has always come up with a report  of what is required to  be  done.  This  one  has  been  overlooked  because  we  have

made him to be toothless. The Constitution should come out clearly giving the powers and duties of the Auditor general,  then let

the report  be  implemented if somebody has misappropriated from a public corporation,  let him pay for it or  face prosecution.

Thank you very much.

Com. Kangu: Now,  you said that land is a time bomb and that one should not have  a  thousand  acres  and  so  on  and  many

people I know have also said we should have a land ceiling. Some have said ten acres, some have said a hundred acres,  but we

have been in other parts of this country particularly the pastorolist areas where they have told us they cannot accept  the concept

of land ceiling because they are saying they are pastoralists, they must own very large tracts of land to be able to move from one

pasture to another.  And infact in Maasai,  they told us some people  come up with the concept  of what we call  idle  land,  they

come here and find we have left one pasture  to go to another one and they think this one is idle. They still don’t want to hear

that. Now, how are we going to implement this policy of certain ceiling put on land? Are we going to zone the country so that

we say in certain areas the maximum should be so much and in other areas the maximum should be so much?

David Tianyi:  Thank  you  very  much.  The  way  you  have  put  it,  that  clearly  demarcates  the  country  into  two  areas.  Areas

where people  practise  arable farming and areas  where pastoralism is practised.  And if you look at  those two areas,  the areas

where the land issue is very explosive are  areas  where arable farming is practised.  That is,  if you divide the country into parts,

the Western part of the country mostly, that is where the land issue is very explosive.  When you go to North Eastern and most

parts of the Eastern province, I don’t know how much is neccessary because those are pastoral communities. So if we zone the

country in such a manner, its in  these  parts  of  the  country,  Central  province  coming  to  this  side  where  we  shall  require,  we

should  know  how  much  land  we  have  and  to  an  average,  aproximately  how  much  each  person  can  have  and  then  feel

comfortale. I think that will minimize the tension that is building up at this time.

Com. Nunow: Thank you Bwana Tianyi, please let us have your memorandum. I will ask  some of the ladies to present.  Alice

Anjehele?

Alice  Anjehele:  My  names  are  Alice  Anjehele,  I  am  representing  an  organisation  that  is  Christian  Pastors  Development

Agency, together with Kenya Women political caucus. So we are gender sensitive.

So under citizenship, we propose that anybody born by a Kenyan man or  woman, should be regarded as  an automatic citizen

of Kenya. Kenyan women and men should be able to confer citizenship to their foreign husbands and wives. Any child born of

one  Kenyan  citizen  should  be  granted  automatic  citizenship  regardless  of  parent's  gender.  Kenyans  should  have  their

identification cards and birth certificates as evidence of citizenship.

Under defence and national security, it should be established by the Constitution.
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It should have Armed Forces Commission under the ministry of defence to discipline the Armed Forces.  The President  should

be the Commander-in-Chief of the Armed Forces  under a defence council.  The Executive should have power  to declare  war

but in conjuction with the defence council.  The Constitution should allow use of extra ordinary power  in  emergency  situations

such as war, national disasters but the Executive must do this within a council which should be provided for in the Constitution.

Under Legislature, we propose  that Affirmative Action, that is 35% of Parliamentary seats  should be reserved  for  women.  A

Parliamentary candidate to have a minimum of B- and above.  A Member of Parliament should be a full time job.  MPs’ should

have  offices  established  in  their  constituencies  to  anable  them  conduct  the  constituency's  affairs.  Public  debate  should  be

conducted before a Bill is passed to become a law.

Then  functions  of  Parliament  should  be  expanded  so  that  they  may  have  the  power  of  appointing  all  government  heads  of

Commissions and the Judiciary. Age should be…             

…by petitioning through the Electoral Commission if they are  not  performing.  MPs’  should  act  on  the  instructions  from  their

constituents. Then lastly any Member of Parliament who will defect from the party that elected him to that seat  should loose that

seat and go back to the people to seek a re-election.

Under Executive, the relationship between the President and the Parliament should only be (inaudible)

Then, we need a provincial administration only that the structure should be improved and their roles should be: one,  to maintain

law and order;  security; peace  and unity then eradicate  all illicit drinks and drugs.  Then  to  add  on  that,  administration  should

start  at  village level, and those village elders  should be employed with the government.  And   the  government  should  consider

how they are  going to survive by atleast  providing them a token for survival. Then age requirement should be thirty years  and

above for village elders.  Then  the  administration  should  be  elected  by  the  people  and  not  appointed.  Then,  there  should  be

affirmative action in electing the administration from village level to higher level.

Under Judiciary, we propose  that legal aid should be provided as  a right to  for  persons  unable  to  afford  services  of  lawyers

especialy in serious cases and mandatory in cases  relating to abuse of rights. Minimum qualifications for judicial officers should

be a degree in law. The Kadhis should have qualifications similar to the magistrates. Judicial power of the state should be vested

exclusively in court.

Lastly on land and property.  Land tenure  should  focus  on  gender  equity.  Then,  a  spouse's  approval  regarding  any  disposal,

acquisition of land should be mandatory and included in the Constitution. The right to own and inherit land and other movable

and immovable properties by women should be included as a right in the Constitution.

Then,  lastly  on  the  electoral  system  and  process,  voter  education  to  be  a  continous  excercise  to  eradicate  ignorance  and

illiteracy. Use of electoral police force to prosecute election related offences.
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Then issuance of Identification cards should be made faster; Within two weeks from the date of lodging a request.

Then also making it mandatory for parties to field 35% women candidates for election. 

Then  other  vulnerable  groups  such  as  disabled,  children  and  young  people  to  have  representation  in  Parliament  and  local

government. Then, voter registration should be a continous exercise. I think those are the few highlights I had and the rest  of the

information will be found in the memorandum.

Com. Kangu: (inaudible)

Alice  Anjehele:  Now,  you find that when somebody is mature or  may be  from  50  years  and  above,  that  one  may  be  very

much experienced in that field or the office that he is working in. So when you say 50 years to be a limit, we assume that at  that

age of fifty, someone has become very much resourceful and that is why we say it should be from atleast 35 to 70.  

Com. Nunow: (Inaudible)

Alice Anjehele: Okay let me just consider the last one of a human being. I don’t think you can get one. There are just very few

individuals in society who are  70 and above but most of them are  in their mid  60's  na  utapata  ya  kwamba  mtu  sasa  ameaga

dunia. So I think 70 years can be a good limit.

Com. Nonow: (inaudible)

Alice  Anjehele:  Okay I think you can’t put that limit there that when you are  seventy and above you cannot  vote.  They  are

now voting, it is somebody's life. So if you put that limit you shall be depriving one’s rights as  Kenyan citizens because  voting is

one’s right. So shall we deprive it from that person?

Com. Kangu: (Inaudible)

 Alice Anjehele: In that case it is good for him continue upto the age of 70.

 

Com. Kangu: Okay Samson Sikinye? Samson, njoo.

Samson Sikinye: My names are Samson Sikinye Tero and I will talk about some issues that are affecting the lives of everyone

in the country.  One is that we would like the Constitution to make sure that the elected  Members  of  Parliament  including  the

President  do  not  have  extra  powers  that  make  other  people  feel  that  they  are  frustrated  in  life.  Because  like  in  the  Moi

government or  the leader  who is leading right now, when he came to power,  he gave jobs  to  ten  percent  of  the  unemployed

whereas 90% of them have been living in poverty and are unable to survive.

For  the  MPs'  the  President  should  not  nominate  MPs’  and  the  nominated  persons  should  be  representatives  of  other
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organisations like disabled, judiciary and other bodies just to mention but a few.

We have these local brew and in Emuhaya right now, 80% of the people  know  that  we  had  this  busaa  before.  We  feel  that

instead of being affected economically because of busaa being taken to court day and night, busaa should be left for the people

of Emuhaya as we have beer here which are too expensive for the locals.

Petitions. When it comes to petitions, once you have been petitioned against,  you should not occupy the office until the case  is

solved and it should be done in the shortest time possible.

Well, on the other hand,  we rural people  have been denied some other rights  whereby  we  all  feel  that  we  should  be  treated

equally as other Kenyans. For example in Emuhaya here, we cannot receive the Nation TV signals and other channels too apart

from KBC. We feel that the government should let all those machineries of getting information to reach the rural        folk.

On  the  issue  of  retirement,  I  don’t  see  why  Parliamenterians  should  be  given  benefits  after  retiring  because  they  work  on

contracts  and that contract  is the same as for other  Kenyans who go to work  and  are  not  given  any  benefits  because  of  the

Parliamentarians. Retirees or those people who have retired should not be  given other positions because  we have other people

who have not worked even a single day and they are educated, even more educated than those people  given opportunities.  For

example in Emuhaya here,  the Electoral Commission is using retired  officers  and  they  are  earning  a  lot  of  money,  more  than

what they were earning and yet some of us we have never worked.

Lastly, natural resouces. A lot has been said and there is another contentions resource  affecting the people  which is the issue of

Maseno. Maseno is our educational resource but right now is benefiting Nyanza people, whereby all the university staff working

in  Maseno  come  from  Nyanza  and  yet  Maseno  is  ours  by  origin.  So  we  feel  that  we  people  of  Emuhaya  are  not  well

represented in the campus.

Com. Nunow: Thank you very much. Okay, please lets have your paper and you sign the register. Agneta Ambe? She has left.

Magaret Lugadilu? (interjection) Okay, okay thank you. Then let me call Caleb Isiche.

Caleb Isiche: Majina yangu ni Caleb Isiche nina mambo mawili au matatu nitaongea.

Kwanza nitaongea juu ya vijana. Tumeona wakati huu hatuna mipango ambayo inafaa vijana. Vijana wengi wanapomaliza shule

zisiwe wanakaa katika vijiji. Sasa ningependekeza tuwe na wizara ya vijana tu.  Na  chini ya wizara ya vijana tutakuwa na vituo

vya vijana katika  vijiji  ambapo  hivi  vituo  vitakuwa  vinajaribu  kuangalia  talents  na  vile  vile  tutaweza  kuwa  katika  vituo  kama

projects.  Wale vijana ambao hawafanyi kazi wanaweza kujishughulisha na  projects  kama  hizi  wakiwa  wanapata  haki  yao  ya

kawaida na vile vile wakipata ushauri ili kuzuia hualifu ambao unatokea mara kwa mara.
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Vile vile wizara kama ya vijana itakuwa inaangalia fedha tujue vijana wangapi wako katika kijiji na wanaweza fanya nini. Katika

hali kama hiyo wanaweza tafuta wafadhili ambao watakuja iangalie masilahi ya hao vijana, ili vijana wajiandae kwa maisha  ya

usoni. Wakati huu vijana wanamaliza, hawana kazi na wakianza maisha ya kawaida inakuwa vigumu.

 Mbali na hayo nitaongea juu ya masikini. Wengi wetu katika nchi yetu ya Kenya ni maskini na tunapojaribu  kuangalia  jambo

kama hili lazima tukuwe na mpango unaofaa kulingana na rasilmali katika kila sehemu. Tuseme sehemu fulani ukulima unaweza

fanyika, kuna sehemu ingine mambo fulani yanaweza tendeka ili tuangalie wale watu wanaweza kufadhili projects  ili watu wawe

wanaweza kutumia rasilmali yao kupata haki yao ya kawaida kuliko kutazamia kuomba.  Tuseme tu kuomba  tu mambo ya nje

ili wenyewe tuwe tunajiweza kifedha.

Ya tatu nitaongea juu ya siasa kidogo,  juu ya  parties.  Ningelipenda  kama  upande  wa  President,  mamlaka  yale  yachunguzwe

kwa  maana  President  ni  binadamu.  Wakati  mwingi  kama  ako  katika  mamlaka,  akikosea,  awe  na  haki  ya  kuulizwa  mbona

alikosa. Na vile vile asikuwe na mamlaka mengi sana kuliko wakati huu. 

Mbali na hayo pia tutaangalia upande wa Bunge. Kuna wabunge ambayo wana ile tabia ya kuhama hama katika chama kimoja

wakienda  kwa  chama  kingine.  Niseme  ni  haki  ya  wale  watu  wanaowapatia  kura  hata  wakifika  wakati  waseme,  "huyu

tumempatia kura." Na kama tunaona mtu akihama katika party akienda party ingine, basi ni heri atolewe tu asipatiwe tena nafasi

ingine. Vile vile hii tabia ya kutumia pesa  tukiwa katika harakati  ya  kutafuta  kura,  kuna  watu  ambao  wanajiweza  kifedha,  na

watu wengine hawajiwezi lakini lazima tuangalie huyu mtu ana-qualities gani kuwa kama leader  ili kama mtu ambaye hatakuwa

anatumia pesa katika campaign, huyo mtu atolewe tu katika hali ya kutafuta kura. Ili tukuwe na lengo fulani ya kutafuta kura.

Vile vile tena tungependa kama State itoe viombo vya habari,  watu kama hawa ambao hawawezi kufikia kila  watu,  tuyasikize

maoni yao kupitia kwa TV kupitia kwa radio,  kupitia magazeti ili tuchunguze huyu mtu anaweza kuwa MP anaweza kutuletea

mambo kama haya. Nafikiria ni hayo tu, asanteni.

Com. Nunow: Asante sana, ujiandikishe tafadhali. Angote Mitekwa?

Angote  Mitekwa:  Jina  langu  ni  Angote  Mitekwa,  kwa  maoni  yangu  ningependelea  Electoratal  Commission  ibadili  mtindo

unaoendelea sasa  wa kuweka pamoja uchaguzi wa Rais,  Wabunge na Ma-councilor.  Maoni  yangu,  ningependa  Rais  apigiwe

kura peke yake na wabunge wapigiwe kura peke yao ili mtu atakayeshinda wenzake kwenye kura ya Urais awe Rais wa taifa.

Na chama kitakachopata wabunge wengi katika Bunge, kiongozi wa chama hicho, Katiba imchague awe Waziri Mkuu; Waziri

Mkuu ambae ataunda baraza la mawaziri wake ikiwa chama hicho kitakuwa kimeshinda. Na  iwapo  chama  hakitashinda  kwa

wabunge wengi, viungane vyama viwili vitatu vitakavyoweza kutimiza Wabunge wanaoweza kuunda serikali na itakuwa serikali

ya mseto.

Maoni yangu ya pili yanahusiana na kuchagua waziri wa sheria sababu nchi ikiwa haina waziri wa sheria,  watu  wengi  hutumia
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mamlaka kinyume cha sheria ambapo haistahili. 

Maoni  yangu  ya  tatu,  yahusika  na  uchumi.  Uchumi  wa  nchi  yetu  unatakikana  uwe  na  Commission  ya  kusimamia  uchumi  ili

uchumi  wetu  ujulikane  utakuwa  kwa  njia  gani.  Katika  Commission  hiyo  ichukue  wataalamu,  ma-engineer,  wanaviwanda

wachague chairman wao katika hiyo committee.

Maoni yangu kwa upande wa elimu, ningependa serikali ianzishe ushuru wa elimu kwa wakenya wote walio na uwezo kufanya

kazi ili serikali ipate pesa za kulipa walimu na kutengeneza majengo ya shule na vitu vingine bila kutegemea harambee.

Maoni  yangu  ya  tano  yanahusiana  na  Commission  zote  zinazoundwa.  Commissioner  ya  uchaguzi,  Commission  ya  Katiba,

ziunganishwe zikuwe Commission moja ili ziweze kufanya kazi pamoja kama Commissions zinazoangalia masilahi ya  sheria  za

nchi hii. 

Uhuru  wa  vyama  vya  wafanyikazi;  Vinatakiwa  vikuwe  vya  kujitegemea.  Visiingiliwe  na  wanasiasa  au  viongozi  wowote  wa

serikali, ndio viweze kutetea wafanyikazi kwa njia ipasavyo.

Maisha  ya  ndoa  na  watoto,  wanaume  na  wanawake  wasiwachwe  waishi  bila  ndoa  ya  halali  na  wasipewe  nafasi  ya  kuzaa

watoto  kiholela  kwa  sababu  hiyo  inaleta  wanaume  wengi  kuzaa  na  wanawake  bila  kuwaoa  halafu  wanasababisha  watoto

ambao  hawana  malezi  mema.  Ningependa  Katiba  mpya  itunge  sheria  ya  kuwalinda  wanawake  kutotakana  na  wanaume

wanaowanyanyasa  baada  ya  kuona  hawawapendi.  Wanawaacha  wakiteseka  na  watoto,  na  hakuna  sheria  inayolinda

wanawake kama hao na watoto kama hao. 

Namaliza maoni yangu  nikisema  kwamba,  sehemu  ambazo  zinamanufaa  ya  vitu  fulani  vya  kiuchumi  kama  vile  sehemu  zenye

kulimwa mahindi ingekuwa ni bora viwanda vya kusiaga mahindi na store  za kuweka mahindi hayo,  zijengwe huko kunakotoka

mazao  hayo.  Zisijengwe  mjini  ambapo  hazitafaidisha  watoto  wa  wakulima  wa  hivyo  vitu.  Ambapo  itawabidi  waende  tena

kutafuta  kazi  sehemu  ambazo  hizo  vitu  zilipandwa  na  wababa  yao  hazipandwi.  Hiyo  ikiwa  utapeleka  viwanda  hizo  huko,

kunapopandwa hizo vitu, itapunguza mminiko wa vijana mjini. Maoni yangu yanafikia hapo na ninawashukuru sana.

Com. Nunow: Asante sana kwa maoni yako, ujiandikishe hapa. Christopher Omasaba? A.K Olukosi.

A . K Olukosi:  Thank you very much for the work you are  doing. I wish to participate by contributing my proposals.  I think

this Constitution Review Commission is doing a very wonderful job and I congratulate you. The Constitution of any  nation  is,

must, should and always be pivotal (inaudible) center of life and force of law of that nation above every thing else as  the sun is

to  the  universe.  The  Constitution  of  the  Republic  of  Kenya  should,  in  keeping  with  the  fundamentally  basic  universal  norm,

therefore, be defined, designed and made in such a manner that strictly forbids and prevent any care  free egocentric parochially

selfish adulteration of the document through uncalled for subjective amendments. 
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However,  necessary  amendments  that  shall  be  conducive  to  development;  political  or  social,  and  in  the  best  interest  of  the

country  and  people  of  Kenya  should  be  allowed  but  only  after  very  exhaustive  public  debate  following  proposals  made  by

government, representatives of people  in Parliament or  individual citizens through formal Bills. Thereafter,  a referendum is then

held  to  approve  or  reject  any  proposed  amendment.  No  voting  in  Parliament  to  amend  the  Constitution,  must  either  be

enshrined in the Constitution or allowed in any other form.

Parliament: It  must be  simply and clearly stated  in the Constitution that Parliament is the supreme authority of  the  Republic  of

Kenya. Parliament should, as an institution, determine it's timetable of sittings and recesses for the full term of five years.  On the

30th November  of the fifth year of its life, Parliament should be dissolved and  the  Speaker  assumes  authority  of  the  state  as

acting President, though being Speaker of the National Assembly. The Speaker should act thus with full powers of the President

through the whole election exersise in which he should not participate until the swearing in of the new President.  Administration,

management and control  of Parliamentary affairs should be carried  out  by  Parliamentary  Service  Commission  which  must  be

made up as follows:

The Commission should not exceed…

Com. Nunow:  Mr. Olukosi, just a moment. Excuse me I can see you've got very good ideas but if you read them you will not

go beyond a page before your time is up.  So you might want  to  pick  key  issues  in  each  section  and  consider  limited  details

because we will read it our selves.

A. K Olokose:  I don’t read the whole…

Com. Nunow: No, just give us the… If you say electoral laws, you want them to be these. Parliament to have its own calendar

that is the point. You move on. That way, you will cover many points. That is because we are limited by time. 

A K O Lukosi:   Okay I say Parliament should be responsible for it's  timetable sittings and so on and  so  on.  And  that  there

should be a Commission, a Parliamentary Service Commission to deal with the affairs of the Constitution to which Members will

be subjected to respect through the Speaker, like about the attendance and so on.

The concept of democracy should be enshrined in the Constitution in that there should be a feed back  system where Members

of Parliament can be recalled by the electorate if they are not doing their work properly.

The the review of the Constitution of Kenya should accordingly create seventy-five additional constituencies,  to make a total  of

two hundred and eighty five and establish a legal basis  and authorisation  upon  which  the  Electoral  Commission  shall  redefine

proper boundaries after some names and so on in accordance to the criteria.

There is a serious volatile Constitutional problem here in Bunyore which could very well triger hostility between the Luo's  and

the Banyore people.  This is over the boundary between Vihiga and  Kisumu  district.  No  boundary  was  properly  demarcated
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durind the majimbo exercise due to rowdy protests  in which many people  died and a mzungu was brutally assaulted and very

badly injured near Maseno Hospital.  At the time of the sub-division made to create  Vihiga District from Kakamega,  a proper

Boundary  was  drawn  in  1986-87  which  has  not  been  recognised.  We  wish  this  Constitutional  review  to  see  to  it  that  this

boundary is recognised. And Emuhaya constituency to be added two additional seats plus the Division of Maseno which should

be transferred to Vihiga District.

Position of President and Vice President... First of all before I come to that, I think counting of votes, during any election should

be carried out at the polling station and not any other place.

Position of the President and the Vice President: The Constitution should provide for nomination of the presidential candidate by

political parties, to be enjoined with that of a running mate. Both of whom must be subject to the popular  vote of the electorate.

They should not participate in or  represent  a particular or  specific constituency. Besides  being  a  proper  manner  to  guarantee

equal and effective representation at  grassroot  level, this method will always limit the number of aspirants  for President  to only

two or three since very few people will wish to or loose their chance to contest election at the constituency level.

The position of Prime Minister should not be  created.  And the President  should only have the  power  to  nominate  or  appoint

ministers according to the ministries that there are.  And not any more than it is necessary.  Instead of having assistant  ministers,

we should have deputy ministers who should actually deputise for their ministers in their absence of performance.

The Electoral Commission should be empowered to get into and resolve the complaints during elections.  And  they  should  be

able to discipline Members of the waring  candidates  and  even  the  candidates  themselves  to  be  disqualified  if  their  suporters

intimidate other people and cause violence.

To  the  cabinet  and  ministers,  there  is  a  very  serious  overlapping  of  duties  and  responsibilities  due  to  carefree  uncontrolled

creation  and  establishment  of  some  obviously  unnecessary  ministries.  The  Constitution  should  state  the  number  of  ministers

determined and shall constitute a responsible cabinet  and  down  the  line  create  an  efficient  civil  service.  Abolish  office  of  the

President as a specific ministry and adjust and establish only eighteen ministries.

Before I finish, I think the universities should be independent institutions to promote educational policy of the government.  The

government  should  not  be  responsible  for  appointing  chancellors  and  vice  chancellors,  these  people  should  be  promoted

according to their qualification and experience.

Corruption is rampant in the country mainly  because,  civil  servants  engage  in  private  business.  For  instance,  doctors  running

clinics and so on and so on.  I think to eradicate  these problem, the Ndegwa recommendation should be legally abolished and

Members  of  Parliament  must  not  be  allowed  to  engage  in  business  either.  For  instance  a  Member  of  Parliament  who  is  a
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lawyer, practises  law and being a Member of  Parliament  at  the  same  time.  I  think  this  is  wrong  and  the  Constitution  should

forbid this kind of behaviour. Thank you very much for giving me this chance to be able to contribute.

Com. Kangu:  I  would like you to go back  to the point you made about  the boundary,  I want  to  get  that  point  very  clearly

because we have heard a lot of complains about the Maseno problem. You say that proper boundaries were drawn… was it in

1986 or  so when Vihiga District was being established.  Then you give us full details and if there was any report,  what it said.

And when you are talking of drawing of the boundaries,  are  you saying it put Maseno in Western or  Nyanza? We want to get

very clear information on that. Yestarday, Mitumbwi people didn’t seem to be very clear on what the position is.

 

A . K Olukosi:  I personally think it is a Constitutional matter that boundaries should be defined because…(interjection).  Yes,

what happened was that the people of Bunyore were against areas  of Maseno being put in Kisumu District and they protested

and there was a serious fighting and even  many  many  people  died.  Therefore,  all  this  time  since  independence,  Maseno  has

never had a boundary between Kakamega or Western province and Nyanza Province. And people  just took things for granted

and for the time being that Maseno University is there,  there's  some kind of reference to Maseno being in Kisumu District and

this is a provocation against the people of Bunyore. We think the Constitution should very clearly define this boundary.

Com. Kangu: About boundaries being drawn afresh, I think you said around 1986 or so when Vihiga District was established,

you mentioned earlier  that  when  Vihiga  District  was  being  established,  proper  boundaries  were  identified.  If  that  was  done,

where did those boundaries put Maseno? Did they put Maseno in Kisumu District or  in  Vihiga  District?  And  if  these  proper

boundaries were done, who did them? Is there any report? And can we get a copy of that report?

A.K Olukosi: At the time of the creation of Vihiga District, the boundary was properly demacated in 1986-87,  that was done

by the late Musa Mudavadi, the late Robert Ouko and administrators that were there, the Nyanza Provincial Commissioner,  the

Kisumu District Commissioner,  the Western Provincial Commssioner,  the Kakamega District Commissioner and I was on the

panel  which  included  the  ministers  Mudavadi,  Ouko  and  others  which  toured  the  boundary  all  the  way.  Moses  Mudavadi,

Robert  Ouko and the Provincial Commissioners from both Kakamega and Kisumu. And for your information, this is  why  the

late Robert Ouko had to transfer from Kisumu rural constituency to Kisumu Town because the boundary was put in his home in

Vihiga district.

Com. Kangu: (Inaudible)

A . K Olokose:  Of the group that went round yes.

Com. Kangu: (inaudible.)

A . K Olokose:  Kisumu Rural constituency to Kisumu town                    (?)
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Com. Kangu: (inaudible)

A . K Olukosi: What I would like the Constitution review to do is find out what happened to the map. There was even a map,

a map was drawn redefining the demarcation of the boundary but that map somebody has decided to put it a  side  and  it  lies

somewhere  in  hiding.  Infact  I  think  this  is  mainly  because  after  the  death  of  Moses  Mudavadi  and  Robert  Ouko,  someone

would like this thing to be forgotten. It is wrong.

Com. Kangu: (inaudible)

A .  K  Olukosi:  Well,  as  I  remember,  as  a  member  of  the  public  community,  I  cannot  tell  whether  there  were  documents,

official documents by the government people  and so on.  But what I know is that a map was  actually  prepared,  I  was  with  a

very senior officer in lands whom I saw long after that and he had a map which (interjection inaudible) prepared. Yes. Yes

.

Com. Nunow:  Thank you Mr.Olukosi for your views that are very detailed. The boundary case is very contentious, that is why

we have to get as much details as we can because we hope the new Constitution should be able to resolve any conflict; existing

or potential. Councilor Ayub Muchele, you've given it in? That is Christopher Omasaba na diwani yuko? Is  the councilor there,

councilor Muchele Ayub/ If he is not there Joshua Iungu?

Joshua Iungu: Yes,  thank you Commissioners.  My  names  are  Joshua  Iungu  I  am  a  professional  teacher,  a  primary  school

teacher and this is what I feel, I propose should be done;

First of all, I'll talk profesionally. Seemingly or  the way it is,  Kenya is an agricultural country but at  the moment it appears  that

the Kenyan government is going to eliminate agriculture in the  syllabus  of  primary  education.  So  I  feel  it  should  be  included.

Even  though  it  is  there,  teachers  are  not  teaching  it  because  it  is  not  tested.  It  should  be  included  and  tested.  I  propose

agriculture should be taught in primary schools from class four up to form four,  as  one of the compulsory  subjects  from  class

four up to form four. Reasons are that many of our pupils or students, at all levels they drop out along the way. Reasons are  due

to poverty, they are unable to continue with their education and therefore further in agriculture at University level. 

So when they drop at form four level or at primary level we have seen some of them doing practice  in their very small shambas

within Bunyore.  So I feel agriculture should  be  included  in  the  syllabus  and  tested  in  class  eight  exams  and  should  be  made

compulsory from class four up to form four level.

Next point, we used to have FTC farms. Of course they are there but at the moment they are  dormant.  There are  no practicals

we are getting from FTC farms. And that’s why I say agriculture should continue being tought in schools.  And those instructors

who are in FTC farms should be trained as teachers and posted in secondary schools and primary schools to teach agriculture.
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Although we  have  condemned  8-4-4,  I  want  to  say  that  some  of  the  subjects  or  all  these  subjects  that  are  being  taught  at

primary level like music, arts,  agriculture and so on,  I think they are  very  important  because  each  one  of  us  has  got  his  own

talents.

Com. Nunow:  (inaudible)

Joshua Iugu: Okay, I am sorry. So, we used to have Technical schools and these Technical schools, I remember by the time I

was still in school,  they were 17 in the country.  So,  instead of  bringing  this  music,  art  and  craft  and  so  on  in  secondary  and

primary level, they should have increased technical schools. From seventeen up to or may be fourty or  more or  so according to

how they would get personnel. Now I have stopped talking professionally. 

Now let me talk about politics. I feel our MP's, are somehow… I am sorry to use the word 'robbers'.  They are  approving huge

their salaries for themselves. I would like a Commission to be  set  up to look into the salaries of MP's  every after five years  or

every after ten years. Not MPs to approve salaries for themselves.  That is stealing. That is robbing,  it is like allowing a thief to

come to your house to steal. I don’t like that and if this kind of thing is going to continue, I am telling you that so many people

will be poverty striken. They will be hard hit .

 Okey, next point I would like to speak about the PS.  Permanent secretaries,  I know they play a very vital role but I am sorry

to say that they are the ones who have run our economy down. They should be appointed by MPs,  by Parliament.  That is what

I mean. Not one person who fills the civil service with his relatives only, who fills the civil service with thieves,  who will continue

transfering thieves here and there. Let the Parliament approve them because I believe that our MPs have the basis  for that right

because we are electing them from grssroots.

Secondly, I want to say this…(Interjection) Just a minute please, thank you. Just a minute.

I am not supporting Federal  state  reasons being that we don’t have resources  in some areas  and I know what a Federal  state

means.  I  know  it  means  that  resources  that  are  around  you  are  the  ones  which  you  are  going  to  use  to  meet  what  your

alligations and to get social ammenities and I know that a place like Bunyore is so poor.  Although we have a lot of rains,  our

farms are not able to give us enough resources. People have no money to buy fertilizers. Urea fertilizer is imported using a lot of

money and most of our people are not working so to get fertilizer is not easy.  Otherwise,  I recommend that farmers should be

given fertilizers free.  And then the money can be recovered from  the  harvest  the  way  it  is  happening  in  Uganda.  That’s  why

Uganda is able to have a lot of maize in stock and sell some to Kenya. If you go to Busia you will be surprised.

National cake: We have some areas in the country which are actualy rich but they are  very few. I will talk about  Nairobi  alone.

We know that schools situated in different areas in Nairobi… For example we have got a school in Muthaiga, we have a school
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in Mathare.  The schools in Muthaiga, obviously their parents  are  wealthy because  you cannot stay in Muthaiga if  you  are  not

wealthy. So when the government wants to issue out may be financial assistance  to  schools,  let  it  give  Mathare  more  money

than Muthaiga. I believe by doing that, it is a fair game because even some people we know they are  able to take  their children

to primary schools and that poor man, where will he take his child?

Com. Nunow: Finally?

Joshua Iugu: Finally, I've made a lot of noise,  I am sorry.  A retiring President's  salary,  it should be discussed but you know

since we've got multiparty, and we know that these parties, when one commands majority, they will approve more benefits.  for

him. So why can,t we have a Commission being set  to approve a retiring President's  salary than Parliament? At the moment, I

know whoever is going to retire,  given that he commands majority in Parliament,  he is going to go away with a lot of benefits.

And bearing in mind that already,  he has been earning salary and all these people  who are  working beneath  him or  wherever

they are working, they are actually trying to fend for themselves, why should he now think that we should save for the MPs? 

Then if MPs are getting what we call pension that’s a lot of money and you see  they discus it themselves.  The pension,  of MPs

should not be for MPs themselves to discuss. For example, even if you told your wife that let us discuss what we should eat  and

you begin actually, you will mention a lot which will be very expensive. But since the government,  wananchi are  the people  who

pay money, they don’t think of that poor man. How many poor people are in Bunyore? We want no jokes. You talk of planting

majani, hii majani, tutapanda wapi? I am happy that some of you look as if you come from North Eastern from appearance,  you

have seen Bunyore what it is.  They have small farms and I know given fertilizers freely, they can give us something. It  is just a

desert like North Eastern because we need to pay fees and these people are not working. 

Okay,  I will finish  there.  Thank  you  very  much  Commissioners.  Otherwise,  I  am  very  proud  to  be  in  the  second  Lancaster

house.

 Com.  Nunow:  Thank  you  mwalimu,  please  register  yourself  there.  Daniel  Koli?  Are  you  there?  Kama  Daniel  hayuko,

nitamwita Francis Kulali, Francis alizungumza jana sio? It  was another  Kulali?  Francis  Kulali  ni  kutoka  CBO.  Okay,  he  did.

And Richard Onyango? Okay, Karibu. Richard, you have a memorandum? Give us a few of the highlights.

Richard Onyango: Kwanza hebu tuzungumzie juu ya haki ya kimsingi au basic rights. Kwanza tungepeda Katiba mpya iruhusu

haki ya kusanyika kwa makundi ya watu yaani kama mikutano na kadhalika. Kusiwe na muingiliano wowote kutoka kwa Polisi

au ma- officer wa kutawala, mradi tu mkutano kama huo ni wa amani.

Tukija kwa upande wa elimu, tungependekeza Katiba ibuni msingi madhubuti wa elimu ambao utakuwa nje kabisa na manufaa

ya  muingilio  wa  kisiasa.  Yaani  kusiwe  na  kitu  kama  mtu  anaamka  asubuhi  na  kusema  ya  kwamba  tutoe  elimu  ya  8-4-4  au
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tuseme  7-6  nini,  kuwe  na  elimu  madhubuti.  Kwani  elimu  ndio  msingi  na  pia  ndio  taa  ya  jamii  katika  taifa  Kwa  hivyo  any

interfearance from any political circle utapata ya kwamba hua inadhuru maisha ya wanafunzi na maisha ya kijamii.

Pia  katika  Katiba  hiyo  hiyo  kwa  upande  wa  elimu,  tuweze  kufafanuliwa  zaidi  masomo  ambayo  yanahitajika  yafunzwe.  Isije

kukatokea  kesho yake mtu anasema leo nataka tujifunze somo la ukimwi au  wanataka  walimu  wafundishe  somo  la  nini.  Vitu

kama vile vinadhuru maendeleo ya elimu humu nchini.

Tungependekeza pia Katiba iweke elimu ya bure,  hasa ile ya msingi. Kusiwe tu wanasiasa kuja na kupotosha wazazi kwamba

elimu ni ya bure na ile hali hawatoi vifaa vya kutosha ambavyo vinaweza kulipitisha jambo hilo.

Kwa upande wa ustaafu, Katiba pia irahisishe njia au kipindi ambacho kinahitajika mtu kuyapata  marupurupu  yake  baada  ya

kustaafu. Kwani wazee wanafadhaika zaidi kwenda Nairobi na kurudi.  Na  huku wanahongana huko,  unapata ya kwamba hata

pesa  za  kuhonga  zenyewe  haziko.  Ikiwa  Katiba  itarahisisha  jambo  hili  ili  mzee  akistaafu  tu  anajua  ya  kwamba  atapata

marupurupu yake baada ya mwezi moja au wiki mbili, itakuwa jambo la manufaa zaidi. Pia Katiba irahisishe njia za kufuatwa na

wajane  hasa  wale  wanawake  ambao  wamefiwa  na  Bwana  zao  kupata  urithi  wa  mali  ya  marehemu  Bwana  wao  ambao

ameshaaga dunia. Kwani njia ambazo ziko saa  hizi, ni njia ngumu na  ndefu  hata  mwanamke  anaweza  kaa  hata  karibu  miaka

mitano bila kupata mali ya Bwana wake.

Malipo ya pension ya  bibi  au  Bwana  aliyefariki,  inapaswa  mrithi  aendelee  kuyapata  hadi  kifo  cha  mrithi  kama  huyu  kitokee

badala ya kumpa tu baada  ya miaka mitano peke  yake halafu unapata ya kwamba hiyo inasimamishwa na anabaki  na watoto

ambao bado wanasoma jambo ambalo linakupatia shida.

Tuje kwa upande wa vyama vya wafanyikazi, kuongezea kwa yale mzee mmoja alivyosema hapa,  yaani kusiwe na muingilio ya

serikali kwa vyama vya wafanyikazi. Inapasa  pia Katiba mpya iruhusu kila wafanyikazi wapewe  fursa  ya  kubuni  vyama  vyao

vya  wafanyikazi  bila  kujali  ni  aina  ipi  ya  kazi  wanayoifanya  kama  vile  polisi  jeshi,  civil  servants,  provincial  administrators.

Yapaswa  kupatiwa  fursa  nao  wajue  kuna  chama  cha  wafanyikazi  kama  ma-chief  kama  ma-chief,  kama  assistant  chiefs  na

kadhalika. Wao wawe na chao ili waweze kutoa maoni yao.

Nikiendelea kumalizia malizia, nije kwa upande wa provincial administration yaani uteuzi wa manaibu wa ma-chief,  pamoja na

machief wenyewe.

Katiba mpya iwape wananchi jukumu la kuwachagua kupitia kwa njia ya kura either njia ya mlolongo au kwa njia ya  siri.  Hii

itaepusha ufisadi uliopo kwa wakati huu wa kuteua watu wasiofaa kama hawa.

Ikiwa serikali inaona ya kwamba jambo hili ni ngumu, basi inapasa hawa watu wapewe huamisho baada  ya kudumu kwa muda

fulani katika sehemu moja hadi nyingine kikatiba.  Kwa sababu wamekuwa wafisadi kiasi kwamba hata burial permit,  wengine
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wao wanafanya namna gani? Wanaiuza.

Mwisho  kabisa  ni  masilahi  ya  wafanyikazi.  Katiba  mpya  itoe  masilahi  ya  kimsingi  kwa  wafanyikazi  kama  vile  nyongeza  ya

marupurupu, nyongeza ya mishahara, upandishaji wa vyeo ifanywe kivipi? Isije ikatokea ya kwamba  hawa  wafanyikazi  wako

chini  ya  mercy  ya  mtu?  Yaani,  they  work  while  being  frustrated  by  other  people  somewhere  in  higher  authorities.  Unapata

mwingine anaambia fulani ya kwamba hatuna pesa  na ilhali hao wenyewe wanajiongeza pesa  kiasi kikubwa kuliko wafanyikazi

wa kawaida ambao wanatoa ushuru unaotumiwa kwa ujenzi wa taifa.  Makundi mengine haya tuliya…                    ...kupitia

kuwalinda kwa kupewa misaada na mahitaji mbali mbali. 

Inapasa pia serikali ianzishe makao ya wazee kama yale tunasikia yako katika nchi za wilaya ambapo mzee anaweza kuwekwa

na atunzwe kikamilifu mpaka atakapoaga dunia.

Wagonjwa wa ukimwi wapewe dawa ya bure,  na mahitaji mengineo. Wendawazimu pia wapewe dawa ya bure za kuwatibu.

Kwa  hivyo  dawa  ikiwa  ghali  kiasi  kuwa  unapata  ya  kwamba  watu  hawa  hawashughulikiwi  kikamilifu,  ule  ugonjwa  ambao

ungepoeshwa unazidi kupanda kwa sababu yeye hawezi kujimudu kununua dawa kama hiyo.

Watoto wa akili punguani, Katiba ihakikishe kuna shule zaidi za kuwahudumia.

Pia kuwepo na lift kama zile ziko kwa majumba marefu, zile ziwekwe kwa kila jumba ndefu zihudumie walemavu na wazee.  Na

Katiba ihakikishe ya kwamba inatoa hakikisho mzuri kwa watu wote hasa wanawake katika sector  mbali  mbali.  Kusiwe  mtu

akisema ya kwamba anajua tu vizuri ya kwamba pengine hao wanaume  wameshachukua  kila  jukumu  la  kufanya  ya  kwamba

hao ni viongozi na kwa hivyo wanasema ya kwamba wanawake ni viumbe duni, wanadharau wanawake. Nafikiria Katiba mpya

iweze kutoa hasa kwa wanawake pia kama ni 25% in each and every sector or 10%,  waweze pia kupatiwa nafasi kama hilo ili

waweze kutumikia taifa kama hili. Otherwise, thank you very much Commissioners for having come to gather our proposals.

Com.  Nunow:  Thank  you  very  much,  let  us  receive  your  memorandum.  Manase  Marende?  William  Okwemba?  Isaac

Marembe? Samuel Etale?

Samuel Etale: My names are  Samuel Etale and I would like the 8-4-4  system of education to be  scrapped  and replaced by

7-4-2-3  system. Primary education should be free and compulsory.  The universities should have autonomy  and  the  President

should not be the Chancellor. The public university should elect their own Chancellor.

The Constitution should also define the work of KBC.  You find that KBC is like propaganda used by KANU and during last

election  it  was  used  to  campaign  for  President  Moi  and  right  now  it  is  being  used  to  campaign  for  Uhuru  Kenyatta.  Other

private broadcasting stations should be allowed to cover all parts of Kenya. They include Nation TV,  KTN and other religious

stations like Family TV.
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Computer technology should be developed in rural areas. This means that the government should struggle and ensure that rural

electification is done.

Coming to the Executive we should have a Prime Minister who will be  able  to  appoint  the  ministers  after  the  Parliament  has

vetted the appointments of the ministers.

And coming to youth movements,  I think that the Constitution should allow the registration of youth  development  unions.  For

example, National Youth Movement, and they should be allowed to hold meetings freely.

The President should garner 51% of total votes and 25% in 5 provinces in an election.

Also, local drinks like busaa and chang'aa should be legalized so as to improve living standards of people making it. It should be

bottled like in Uganda where they bottle waraji and its manufacture should be approved by the government to make sure it is fit

for human consumption. And the Police should not ask for hongo from the matatus.

Coming to agriculture, you find that KCC has been brought down by politicians. I just appeal to the Constitution to revive KCC

because if you go to Kitale and Lugari people  have a lot of milk which they just pour in their shambas like water.  Agricultural

Finace  corporation  should  also  be  revived  to  enable  farmers  to  be  able  to  plant  maize  and  fertilizers'  price  should  be  low.

Because right now the farmers production of maize is very high and yet if they sell, they sell at thorw away prices.

Coming  to  Parliamentary  candidates,  they  should  have  minimum educational  qualifications  of  a  form  four  certificate.  And  a

presidential candidate should have a degree in political science or something like law.

And coming to graduation, you find that many students are  graduating with hope of getting jobs.  But they are  being told by the

President that, they should have self employment. How can one start self empolyment without any capital?

Lastly, I think that right now as I am presenting my views, I don’t know what was in the last Constitution. Many Kenyans don’t

know the Constitution, what the Constitution is all about. So I ask  the Constitution to be  a compulsory subject  in both primary

and secondary education even at university levels. Sections of it must be taught. Thanks.

Com. Nunow: Thank you very much. Reuben Okiebo? Do we have Kepha Okweba? Kepha, jitayarishe.

Reuben Otiego: Yes,  Commissioners wetu ambao walikuja kukusanya maoni, kwa majina naitwa Reuben Otiego,  nitaongea

kuhusu wahudumu wetu wa ofisi za serikali kwa sababu ofisi zetu za serikali,  tunaonelea Katiba yetu itusaidie maneno ya 'kitu
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kidogo'. Kwa sababu niseme hivyo, tuko na watoto, mimi niko na shamba.  Naweza kuwa mgonjwa lakini naweza toka  niende

kwa ofisi niwaambie wanihudumie kuhusu shamba na ile gharama nitatumia ni ile inaweza hata kununua shamba ingine kulingana

na maneno ya kitu kidogo.  Mtoto anaweza soma akishasoma najua akienda ofisi kuhudumiwa kuhusu kazi ama kuhusu jambo

lile ambalo ameenda kuhudumiwa, ataambiwa kuja lunch time, kuja lunch time. Hiyo maneno ya lunch time ukikosa kuifahamu

vizuri, huwezi kuhudumiwa. Itabidi uulize mtu mwingine kila mara mimi naenda naambiwa lunch time. Yaani nitoe kitu kidogo.

Kuhusu  kitambulisho,  kitambulisho  kinaweza  potea,  kikishaapotea  unaenda  uhudumiwe.  Ziko  ofisi  zingine  inatakikana

uhudumiwe bure, kama absract upewe ya bure ujaze hicho kitambulisho. Badala ya kupewa bure unaambiwa leta mia na ni kitu

cha  shilingi  kumi  kwa  shauri  ya  wino  ama  inatakikana  upewe  bure.  Saa  zile  anaandika,  unaona  anaandika  shilingi  kumi  na

umepatiana shilingi mia moja. Hapo tunaona tunaumia sana.

Upande mwingine ukienda kwa ofisi, kwa hospitali unaenda unakaa sana hata unaweza kufa kwa laini kwa sababu unaona  tu

watu wa kukuhudumia wanatembea tu. Na hakuna watu wengi kwa hiyo hospitali. Halafu wewe uko na mgonjwa, unaona sasa

mgonjwa wangu atakufa kwa hospitali, ni heri nimchukue nimpeleke kwa private. Inafanya private inakuwa na kazi mingi kuliko

hospitali  ya  serikali  kwa  sababu  hatuhudumiwi.  Unaona  pesa  sio  muhimu  kushinda  uzima,  wacha  niende  kwa  private  na

unahudumiwa haraka. Hapo Katiba itusaidie. Kama ni sheria, mgonjwa anaweza kuwa kwa laini muda mrefu na hajasaidiwa,  ni

kitu gani huwa inafanya kuwa hivyo?

Nitaongea upande wa traffic offices, mimi kama mfanyikazi wa public service vehicle. Na  kwa hii kazi ya public service vehicle

tunachukuliwa kama si wafanyikazi wa serikali ama sio wafanyikazi kwa mana hata chama, chama cha wafanyikazi, hatujui sisi

watu wa matatu tunafanya kazi kama wafanyikazi. Kwa sababu hao matajiri wetu wamenunua magari,  akienda kwa inspection

apewe barua ya gari, akishapewa barua ya gari anakupa gari. Akishakupatia gari anakwambia anataka pesa ya hiyo gari.  halafu

akishakupatia  gari,  anaweka  kwa  barabara.  Sasa  tuko  na  askari  wa  traffic  wale  ambao  inatakikana  wakague  gari  kwa  njia

mzuri  ndio  ifanye  magari  yetu  iwe  sawa,  itakuwa  ni  pesa.  Kuanzia  kwa  stage  ya  kwanza  hadi  stage  ya  mwisho,  ukija  jioni

inatakikana  pesa  ya  hiyo  gari  ya  tajiri;  imeenda  kwa  traffic,  imeenda  kwa  makanga,  halafu  unafutwa  kazi  basi  kwa  sababu

wewe sio kama mfanyi kazi. 

Hiyo tunataka tusaidiwe kuwa pesa tunatoa kwa njia gani. Kwa maana gari ni mpya, unaenda kwa inspection unaambiwa hiyo

gari  ni  mbaya  kwenda  utengeneze  ndio  upewe  barua  na  mtu  yule  ambaye  gari  lake  sio  mpya  anapata  barua.  Halafu  wewe

ukitafuta kitu kidogo ndio utapewa barua. Saa ile utaenda kwa barabara  unaendelea tu na kazi,  unaendelea na kazi.  Hutafanya

hata kwa wiki moja kwa sababu hongo kwa traffic imefanya umefutwa kazi, hutafanya hata mwezi moja. 

Tena hiyo gari yenyewe, maneno yako sasa kwa barabara. Umetokea tu huko vizuri na saa  zile unatokea tu huko,  una-time "si

niko na barua yangu, niko na gari yangu in condition". Sasa saa ile ya kusimamisha tu gari,  mtu anakuja ana-round anakwambia

sasa 'lete barua yako". Sasa hiyo ukitoa barua yako, unaambiwa, "nitakula karatasi?" Basi unapeana kitu kidogo.
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Haya, sasa tuangalie haki ya watoto. Sisi ni wazazi, tumeweka watoto kwa shule wanaendelea kusoma wavulana na wasichana.

Halafu mtoto anaendelea kusoma vizuri, kidogo unaona anakatisha masomo. Akishakatisha masomo unamuliza  ni  nini  mbaya,

tayari ako na mimba. Hiyo mimba, sasa ukiendelea kukosana na yeye sana,  saa  zingine italeta tabu ingine, wacha mtoto afanye

nini? Azae.  Kwa sababu akizaa vizuri ndio tutajua baba  yake ni nani.Baada ya kuzaa  anakwambia  mwenye  mtoto,  unaendea

huyo mwenye mtoto unamuuliza, "huyu mtoto wangu amezaa mtoto na vile amezaa mtoto,  mtoto  huyu  anaonekana  ni  wako,"

huyu anakuwakia. Na unafikiria kweli sijui sheria ya kufuatilia huyu mtu. Nitajuaje ndio mwenye huyu mtoto? Tusaidiwe hapo.

Ukienda kwa mtu ambaye amezaa kwa mtoto wako,  ni sheria umfuatilie achukuwe mtoto wake ama hao watoto  wataendelea

kujaa kwa nyumba yako na hawana wazazi.

Halafu ya mwisho ni kwamba kama watoto wako kwa nyumba, uko na right kuwaambia wenye watoto  wachukue watoto  wao

la sivyo wewe mwenyewe utakuja kusomesha hao watoto mpaka wakati watakuja kuuliza wazazi wao wapatikane.  Hapo mimi

napenda wenye watoto wachukue watoto wao na wakikataa sijui nitafanya nini. Nafikiri ni hayo tu, mutusaidie.

Com. Nunow: Unataka walazimishwe na waambiwe watoto  wao  wachukue  na  wakikataa  Katiba  iwalazimishe  wachukue  si

ndio?

Reuben Kututiego: Unajua ukitaka kuuliza kitu ni lazima upitie kwa sheria.

Com. Nunow: Nakuuliza swali,  ulisema wale wanapata  hao watoto  wachukue watoto  wao,  ungependa hivyo.  Na  wakikataa

mimi nakuuliza ungependa Katiba iwalazimishe?

Reuben Kututiego: Nangependa Katiba iwalazimishe.

Com. Nunow: Sawa sawa, Kefa Okwemba?

Kefa Okwemba: Kwa majina ni Kefa Okwemba Otondo. Mimi nataka serikali irekebishe maneno kama haya:

Jambo la kwanza, wakuu wa serikali wametufinya sisi watu wadogo. Ukienda kwa ofisi wanataka kitu kidogo.

La pili, kesi zinaishi kotini kwa sababu ya kitu kidogo, kwa sababu wewe huna namna kifedha.

Ningependa ikiwa serikali imetoa ruhusa ya wazee kupitisha sheria ya mashamba, tafadhali wazee wawe na uwezo wa kupitisha

hayo maneno, kuliko kwenda kotini tena usumbuliwe huko.

Kuhusu elimu, Serikali yetu ilituambia ya kwamba masomo ni  bure.  Na  inaonekana  sisi  wazazi  maskini  tunateseka  sana  kwa

sababu hatuna pesa.  Kwa  hivyo  ningelipenda  ya  kwamba  serikali  ijayo  itakayochaguliwa  itufanye  sisi  raia  wasiojiweza  tuwe
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watu wenye wanaweza kusomesha watoto kwa akili ya bure, yaani masomo ya bure.

Nikiendelea kuhusu elimu ya bure,  Ma-headmaster  wametengeneza mpango na wazazi wengine wakubwa pamoja na ma-DO

na  wakuu  wa  serikali  ya  kwamba  watoto  wafukuzwe  shuleni  na  tumesikia  ya  kwamba  masomo  ni  ya  bure.  Kwa  hivyo

ningelipenda serikali iniambie ama ituambie sisi wazazi tujue ukweli uko wapi.

Mzazi anaweza kuwa hana chochote na wakati wa mitihani unapata mtoto amekuja kwa boma ati nimefukuzwa kwa sababu ya

shilingi  kumi  za  harambee,  ama  shilingi  kumi  za  kulisha  walimu.  Kuna  mitihani  nyingine  ambapo  sisi  wazazi  tunanyanyaswa

tunaambiwa ya kwamba tutoe pesa  fulani zenye zinahitaji walimu wapewe na hiyo iko kwetu sisi wazazi. Ningelipenda serikali

yetu  tukufu  iliopo  saa  hii,  ikiwa  itaendelea  kama  ni  KANU,  kama  ni  Ford  Kenya,  atakayechaguliwa  aweze  kututetea  ama

aweze kunitetea mimi kama mtu maskini, kwa sababu ya kunyanyaswa.

Upande wa vitambulisho, wasichana  wananyanyaswa  pamoja  na  wanaume.  Ukienda  kuchukua  kitambulisho  huwezi  kupewa

kitambulisho sababu ya kitu kidogo.  Msichana anaambiwa twende tukutanie mahali fulani ili amuelezee yale anayotaka na ndio

sababu  watoto  wanapatikana  kwa  njia  isio  ya  maana.  Nikiongezea  kwa  yale  Reuben  alisema  hapa,  ndio  mzigo  wa  watoto

unapatikana kutoka mahala hapo. Kwa hivyo yangu yanaishia hapo, asante.

Com.  Nunow:  Asante  sana  mzee,  tafathali  jiandikishe  pale  kwamba  umetoa  maoni.  Titus  Omukechi,  Titus?  Abert  Nzore?

Arthur Okwemba ni wakati wako, umesubiri sana, si ndio? Haya.

Arthur  Okwemba:  Asante  sana.  Mimi  nataka  kutoa  maoni  yangu  kwa  nyinyi  hapa.  Majina  yangu  mimi  naitwa  Arthur

Okwemba.  Ya kwanza nitasema hivi, nitaanzia na area  yetu ya hapa.  Unajua kama hapa kwetu  tuko  na  watu  kama  assistant

Chiefs,  Chiefs  hata  ma-DOs  wako,  hawa  watu  wote  ni  civil  servants.  Na  hawa  civil  servants  tunataka  kwamba  kwanza

assistant  Chiefs  wachaguliwe  na  watu  wa  hapa,  Chief  wachaguliwe  na  wa  hapa  na  wawe  transferred  kama  civil  servants

wengine.

Kwa upande wa education, nikija upande wa education,  wacha niende kwa         academicians.  Tuko na power  ya President

ambayo inachagua kama Vice Chancellors kwa public universities. Na hiyo ndio kitu ambacho tunakataa kwa sababu tunataka

wale ambao wanachaguliwa kama Vice Chancellors kwa public universities, tuachie watu kama council kwa universities, tuko

na Higher Education hiyo ndio board  inaweza kusimamia vitu  kama  hivyo.  For  example  now,  anaweza  appoint  a  minister  of

education  who  doesn’t  know  anything  about  education.  Na  unam-appoint  kuwa  minister  for  education,  what  will  he  do  in

education? Hiyo kitu ndio tunataka-- please you note it down tunataka irekebishwe. Sijui ile Katiba ya kwanza kama hivyo vitu

vilikuwa ndani.

Ingine  ni  kama  appointment,  tuseme  kama  retirement  ya  President  kama  vile  inasemekana,  tunataka  iwe  na  limit.  Limit

inatakikana iwekwe kwa sababu we don’t want the other President  to come kama huyo President  angali anapata  hizo benefits

na hizo benefits should be reduced. Hizo benefits ni nyingi sana hata nyinyi mkiangalia mtaona.  Sasa  wengine mnatumia powers
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ya kusema Commission iongezwe muda, ifanywe nini, ni pesa ambazo watu wananung'unikia si ati maneno mengine.

Tukikuja  upande  wa  security,  tunataka  security  ianzie  nyumbani  kwa  sababu  tuna  insecurity  ambapo   watu  wengine

wananyanyasa watu sana. Hawa hawaangalie masilahi ya watu, wanataka kitu kidogo vile watu wamesema. Na hiyo sio vizuri.

Tukiingia upande wa security ya kazi,  kazi zingine ziko na appointment,  yaani  zingine  ziko  zina-appoint-iwa  na  President.  Na

hizo  appointments  ziko-carried  along  a  tribal  basis.  Kwa  sababu  tukiangalia  hata  chairmen  of  parastatals,  tukiangalia  kama

managing directors, utakuta ni watu wa family fulani or wanatoka mahali fulani. 

President's powers ziwe reduced because  ukiangalia hata D.Cs,  tumefanya statistics na tunaona DCs wengi wanatoka sehemu

fulani. Kwa kivyo tunataka pale parekebishwe na we distribute these positions to all tribes equally.

Tukiingia upande wa… tuseme sasa  tunataka kupatia watu freedom.  Watu  wanyanyase  watu  kwa  sababu   (?)  wanakunywa

pombe.  Pombe,  yes,  iko lakini sasa  kuna traditional beer.  Tuko na pombe ambayo  ni  ya  traditional,  hiyo  pombe  inatakikana

iwe allowed or  tuseme, tradition za watu,  hata nyinyi mko na tradition zenu. Mtu  akija  kupinga  hizo  tradition  zenu  mnakataa.

Kwa hivyo hiyo tradition tunataka iendelee. Please you note that one, hiyo tradition iendelee.

Com. Nunow: Umemaliza?

Athur Okwemba: Sijamaliza bado. Kwa hivyo… unajua nilikuwa nataka mchukue hiyo note kwa sababu mnajua vitu vingine.

Com. Nunow:  (Inaudible.)

Arthur Okwemba: Sawa.  Kwa hivyo, hiyo mambo ambayo tunasema please tunataka mtengeneze hiyo mambo tena mfanye

haraka imalizike. Kwa sababu  serikali  yetu  ambayo  inakuja,  tuko  na  multi  party,  na  hii  multi  party  tuna  KANU,  tuna  Ford,

tunataka security iwe inapeanwa kwa kila party.   We don’t want to cover  only  one  party  kama  Kanu  inaji-  cover  yenyewe.

Nataka tu- cover kama ni Ford Kenya Ford People, tunataka hizo zote ziwe zinapewa security kwa sababu secutity inapeanwa

kwa njia ambayo sijui ni njia gani. Kwa hivyo hayo ni machache kwa sababu tunataka tufanye kazi ingine na wengine wanataka

kusema mambo yao, please m-note hiyo na tuwe tutaona matokeo, nimeshamaliza.

 Come. Nunow: Asante sana, hatuna maswali Bwana Okwemba tafadhali ujiandikishe pale. Stanley Busili.

Stanley Busili: Kwa jina ni Stanley Busili Maboya. Mimi ningependa kuguzia kidogo kuhusu local government.

Local government should have it's  finance distributed to local authorities so that it can assist  them in payment of their workers

and  councilors.  Councilors'  allowances  to  be  paid  right  from  the  treasury  because  the  revenue  the  councils  collect  is  very

minimal. Though they are also paid very little, with a lot of work.

61



This time I'll talk about the brewing of beer. The local brewes like busaa should be allowed but time for consumption should be

controlled. Infact, the local drinks are  sold  to earn some money. People  who do brewing business earn some money for their

children and buy them some food. People go in for illicit drinks like chang'aa, kumi kumi and others  which kill them because  the

government has denied them traditional brews.

And that is why people are killed in chang'aa and other pombe dens. Therefore, we should go back to the traditional drinks.

On the issue of Chiefs and the assistant chiefs, I'll just speak briefly that there should be elections for the chiefs and the assistant

chiefs. After the elections, they should be taken for training on how to do the work,  for about  six or  eight months. And if they

don’t carry out their duties well, then the people should have a vote of no confidence in them then they are  dismised from their

duties. Minimum education for the chiefs and the assistant chiefs should be form four, third division and above.

There is a problem with the people  who are  empoloyed by the  government  and  are  in  NSSF.  I  think  that  the  relationship  is

direct between the government employees and the NSSF.  Therefore,  I don’t see  why when a government employee or  a civil

servant has left duty, he goes and looks for that money for quite along period as  if he works  with a company. Thank you very

much.

Com. Nunow: Okay, thank you very much. Charles        Tsuma?

Charles Tsuma: Asanteni sana. Kwa majina naitwa Charles Tsuma.

Kitu cha kwanza ama mambo yangu ya kwanza ni kuanzia kwa mamlaka ya Rais.  Naona Rais ambaye tunaye kwa saa  hii ana

mamlaka mingi zaidi kupita kiasi.  Ya kwanza,  asiwe  Vice  Chancellor  wa  vyuo  vikuu  vyote  nchini.  Asiwe  Mkuu  wa  Majeshi

yote nchini. Asiwe mkulima namba moja kote nchini. Rais ambaye tunaye awe tu ni Rais katika ofisi na afanye kazi ya Urais.

Hapa  kwetu  Bunyore  tumesomesha  vijana  wetu  wengi  sana  ambao  hawana  kazi.  Unaweza  kupata  mtu  amefanya  kazi  kwa

miaka mingi halafu anarudi anapata retire. Anakuja kushikilia wadhifa fulani katika serikali pia au katika kanisa, huku anaendelea

kupata  mshahara  na  wale  ambao  wamesoma  tungali  tumeketi  tu  nyumbani.  Hayo  maneno  katika  Kenya  yetu,  naonelea

yanatufinya.

Vile wenzangu wamesema ni ya kwamba hapa kwetu Bunyore,  sijui ni hapa Bunyore ama na kwingineko, tafadhali pombe hio

ya wazee ambayo inasemekana ya busaa iwe huru,  Kwa  sababu  vijana  wengi  wameingilia  chang'aa  na  inatokana  na  kukosa

mawaidha ya wazee. Kwa sababu mawaidha ya wazee yalikuwa yakipatikana kwa pombe ya busaa.  Bei ya beer,  mwananchi

wa kawaida hawezi ku-afford kwa hivyo na-support wenzangu na ni asanteni sana kwa kunisikiza.

Com. Nunow: Asante sana Charles kwa hayo, Joseph Otabile?
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Joseph Otabile: Asante sana mimi ni Joseph Otabile. Yangu ni machache juu ya hasa ukurasa nane hivi za mpangilio huu wetu.

Kwanza  naona  ajabu  kwa  upande  wa  Katiba,  ningependelea  watu  wafahamu  kwamba,  Katiba  ni  kama  driver  ambaye

amepewa  motocar.  Driver  hawezi  kubadilisha  steering.  Hiyo  ni  kazi  ya  manufactures.  Kwa  hivyo  hatuna  haja  ya  wabunge

kubadilisha  Katiba.  Hii  ni  refurendum  ambayo  tunatamani  Katiba  irudi  kwa  wananchi  baada  ya  miaka  kadhaa  warekebishe

wenyewe. Sio kujichukulia wabunge wachache wabadilishe Katiba.  Hapo huwa ni msukumano, mtu fulani ametoka na uwezo

mwingi sana halafu anawa- bribe, basi mambo huwa mabaya kidogo.

Na pia naona kwamba, katika mseto huu wetu, dola iwe na one man one job.

Free access to mass media of the nation, free establishment of private communication media system.

The President not to be above the law.

Kubadilisha Katiba,  kwa kweli nimesema tunahitaji refurendum. Ijapo ni jambo ghali,  lazima  tuhitaji  watu  wote  wahusike  vile

tunafanya sasa.  Wananchi watahusika Katiba makundi makundi,  kama  makundi  ya  kinamama,  makundi  ya  vijana,  makanisa,

vyama  vya  wafanyikazi,  vihusishwe.  Pia,  mjadala  huu  ufikie  watu  wote  katika  viwango  vya  wilaya.  Tunaweza  kukopa  watu

wengine watusaidie, kama watu wa umoja wa mataifa, umoja wa nchi za Africa, na ECOWAS na hasa wataalam fulani kama

wanasheria.

Basi nikifikia Uraia, sijaguzia mambo mengi juu ya uraia lakini naona mtindo uliopo ambao wenzangu wamesema ni sawa sawa.

        Sera za sasa zaweza kutumika na watu watapewa uwezo wa kubadili baadaye.  Hasa uraia si vizuri kunyima mtu ambaye

ameishi Kenya zaidi ya miaka mitano.

Ukurasa… jambo juu ya ulinzi, naona ni kwamba ulinzi usibakie juu ya Central  Government.  Ulinzi ugawanywe katika vikundi

viwili,  ulinzi  wa  taifa  uwe  kwa  Cenral  Government,  na  ulinzi  wa  mikoa  uwekwe  chini  ya  mamlaka  ya  majimbo  ya  mikoa.

Tusipate ufisadi mwingi sana juu ya polisi na  watu  wengine  ambao  walio  kwa  Armed  Forces  kunyanyasa  watu  walio  vijijini.

Basi hapo sio kwamba ulinzi ubaki kwa Rais sana, ugawanywe kwa majimbo. Bunge likubaliwe kuunda sehemu ya kama 35%

kwa maswala ya usalama. Na mengine yaachiwe mikoa.

Mikoa itegemee wabunge wao kufanya utaratibu wa usalama wao.  Basi hapa Bunge pia,  bunge liweze kubadilisha wakuu wa

Tume hii kupitia kwa Waziri Mkuu. Yaani Tume  ya  usalama  labda.  Bunge  lisaidiwe  na  maoni  kutoka  kikundi,  vikundi  kama

wanasheria, na vikundi vya watu mbali mbali, chama cha wafanyikazi, chama cha wanasheria, chama cha makanisa and so on.

Rais awe na kamati maalum kutokana kwa majimbo, na Bunge ambalo maoni yao yakubaliwe. Yaani Rais lazima asikize maoni

ya watu kutoka kwa mabunge ndogo ndogo zile zitaundwa mikoani juu ya usalama. (Inaudible) maalum iliopewa  Rais  ipitishe

maoni yake ambayo yatakubaliwa kwa Bunge by 99%.
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Nikija juu ya vyama vya wafanyikazi, kuwe na seminar ya kuelimisha watu juu ya vyama vya wafanyikazi, tungependelea vyama

zisizidi vitatu. Na  vyama vigharamiwe na serikali kuu. Na  usajili wa vyama utegemee 50% kutoka  kwa  mikoa.  Halafu  tutajua

kwamba  ni  vyama  maashuhuri  ama  sivyo.  Basi  chama  chema  kipate  zaidi  ya  55%  kutoka  kwa  mikoa  ndio  kisajiliwe  kama

kisicho cha Kijimbo ama cha kikabila. Dola ita- gharamia 40% ya mahitaji ya vyama vya kitaifa. Maandalizi ya mikutano isiozidi

miwili kila mwaka ifanywe ili vyama vihusishe na watu wake huko nyumbani.

Ada ya kuingia kwa chama iwe ndogo, stakabathi za usajili zichunguzwe na serikali kuu kuhakikisha uwingi wa kura.

Point  ya  mwisho  hapa  naona  aina  ya  serikali  ni  ya  kimajimbo.  Haya  yote  tunayasema,  mengi  yaendeshwe  permanently  na

majimbo baadaye. Sasa ni kuweko na maoni kila mara baada ya miaka mitano kwa kimajimbo. Asanteni.

Com. Nunow: Asante  sana  mzee  naona  umeandika  mengi.  Na  ninakuhakikishia  ya  kwamba  tutayasoma  yote.  Joash  Etale?

Joash Etale? Yuko? Jackson Omuchele?

Jackson  Omuchele:  Kwa jina ni Jackson Omuchele.  Yangu, tunateseka  sana  kwa  upande  wa  vijiji.  Sisi  watu  wa  vijiji,  sisi

ndio tunangoja huko  nyuma. Na  vile sisi tunangoja vijiji, hakuna chochote tunapata kama wazee wa  mtaa.  Mambo  yakitokea

tunaandamana na mzee wa kijiji kwanza.  Mzee wa kijiji akishaona ni mbaya,  anabeba hayo maneno anapeleka  kwa  assistant

chief, assistant  chief akiona ameshindwa, anabeba anapeleka kwa chief, na chief naye  akishindwa  anapeleka  kwa  D.O.  Kazi

hiyo  yote  sisi  wazee  wanaofanya,  hakuna  kitu  tunapata.  Na  tuna  watoto  huko  ndani,  wanasoma  lakini  watoto  wetu,  watu

wanaita wazee wa mitaa, hawasomi. Na sisi tunawaita ni watu wa Serikali. Sisi ndio Serikali imesahau. Wazee wa mtaa ni kama

hawafai. Serikali imetusahau, sisi hatufai lakini kikazi,  sisi ni watu wa Serikali.  Sasa  hapo  yenyewe,  tunaka  Serikali  ikumbuke

wale wa nyuma ndiyo wanampa mambo yote chief, sub-chief,  wanajua mambo yote mbaya.  Watupatie  kitu, na sisi pia sabuni

tupate. Yeah. Yangu ndio hiyo. Asante. 

Com. Nunow: Nenda pale Lucas Odemba? Lucas Odemba, hayuko? Omuseni Habil.

Omuseni Habil: Kwa jina kamili ni Omuseni Habil. Now in my speech,  I start  with the election of the Member of Parliament.

Now,  we  find  that  like  now  we  are  heading  to  the  General  Election,  most  of  the  law  makers  in  Parliament  come  to

constituencies  and  promise  to  do  somethings  for  them  and  in  relation  to  the  law  of  contract,  you  find  that  when  entering  a

contract,  those are  two parties  entering a contract  and incase of any breach,  you are  supposed to  be  sued  either  for  specific

perfomance, damages or an injuction. So you find that those area  Members of Parliament who promise their constituents to do

something for them like building roads,  health centres  and whatever,  after being elected to Parliament they never do that.  So  I

want, would like the current Constitution at least to have, to provide a provision to those Members of Parliament who promise

their constituents to do something for them and yet in those five years they are away,  they never do anything. Either they should

 not be  allowed to contest  for the next election, or  if they are  allowed, they should first of all accomplish  what  they  promised
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their constituents.

Secondly, I will talk about the courts. You find that the courts are the ones which deal  with cases,  both criminal and civil cases.

So you find that somebody was arrested over a case which entitles either imprisonment or  at  least  a fine but there is something

which has been introduced, this thing we call bond. You find that somebody killed somebody else and yet he is freed on bond.

So how can we claim that you are  doing investigations and yet that person you arrested  committing the crime is already out of

the  court  cells?  The  person  will  interfere  with  the  investigation  and  he  may  be  considered  innocent  maybe  by  bribing  those

people who are carrying out that investigation. So,  I would like the coming Constitution at  least  to have some power  on those

people who apply for bonds. They should first of all investigate and see the genuineness in the application for that bond because

they give out bonds to those people who come back and hinder these investigations. And, that is not justice at all. 

If I come back to education, you find that in Kenya, the most well paid people are the people who do the greatest  work.  Go to

primary schools And nursery school teachers,  those are  the people  who are  lowly paid for.  Most  nursery teachers  don’t have

job security in that they can lose their job at any time. They live at the mercy of the B.O.Gs,  the P.T.A and others.  So,  I would

like the coming Constitution, through the ministry concerned, to ensure that such people be paid either through the TSC or  their

salaries be checked by the concerned body and I think the nursery school teachers make sure that a child from home is able to

read, write and even express him or herself and yet (s)he is the person who is, very much demoralized by being given the lowest

salary possible in Kenya. So such people should be… there should be something done for them.

Then, if I come on the security issue, you find that nowadays possessing a firearm is like buying plates,  from the shop.  So,  most

of  the firearms are  in the possession of many people  because  either the government or  the Constitution  has  allowed  those  in

security to have them. Like the police, they are allowed to own those firearms when they are not on duty. When they are  not on

duty,  they’ll simply  use  the  firearms  to  rob  other  people.  So  I’d  like  the  coming  Constitution,  to  declare  a  strategy  on  the

possession of those firearms in order to have good internal security. 

If I go to the presidential  candidature and the powers,  you  find  that  the  President  has  some  powers  given  to  him.  But  those

powers  are  somehow  being  misused  because  he  has  the  power  to  hire  and  fire  employees,  some  senior  civil  servants  and

ministers. And also on the appointment of those ministers, you find that a President  may appoint  a minister either in the ministry

of finance, local government,  agriculture and so on and yet that minister doesn’t know anything concerning  that.  So,  how  will

that person manage  that?  would  like  the  appointment  of  ministers  to  various  ministries,  in  order  for  the  government  to  have

greater  development,  he should ensure that,  if a minister is appointed to  hold  a  certain  position,  he  should  be  qualified  either

professionally or  academically but he should not have political affiliation, whereby due to  being  known,  you  are  appointed  to

head a certain ministry which you will later win. Also, on candidature, I think the delegates of the concerned party are  the ones

supposed  to  nominate  their  presidential  candidate.  But  you  find  that  we  have  some  Members  who  declare  presidential

candidates or they declare themselves to be  presidential  candidates  and yet we have the nomination council of their respective
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parties. So, it’s like they think that the work of the nomination council is bad. So,  they should be nominated by their nomination

council and not by themselves.

If I can go back to citizenship, In Kenya, I think a person… we have three ways in which a person can acquire citizenship: by

birth, naturalization or  registration. So those people  who were born in Kenya before independence or  after independence  but

they were Members of Kenya,  they should be given their citizenship without any approval.  Because we find that some people

who  were  working  abroad  before  Kenya  got  independence  are  denied  their  citizenship  and  yet  they  are  Members  of  this

country. And yet we have foreigners who are given citizenship but they are supposed to.

I will wind up by saying that the President should not be  Commander In Chief of the Armed Forces.  If so why should he elect

the Minister for Defense and why should we  have  kina  Kibwana.  I  think  he  is  supposed  to  delegate  such  like  authorities  to

those people by not being the chief commanding the Armed Forces and whatever. 

Then when you want to arrest  someone, I think there we have two ways: we have a voluntary arrest  and we have a warrant  of

arrest but most of the local people  are denied their dignity by being harassed by some of the Members who are  there to please

the government by harassing those locals.  So  I  would  like  the  Constitution  at  least  to  lay  a  strategy  on  how,  even  if  you’ve

committed a crime, we should have a way of arresting  somebody  by  at  least  to  secure  someone’s  dignity  to,  because  some

people are highly molested by those government officials who direct those arrest. Thank you.

Com. Kangu: We have Mbwaya Ambene Atiele.

Mbwaya  Ambene  Atieli:  Kwa  majina  ni  Mbwaya  Ambene  Atiele.  Siku  hizi  mimi  ni  mzee.  Nilikuwa  kwa  siasa  tukiwa

tunatafuta uhuru. Mimi ndio nilikuwa nikipeleka Tom Mboya kwa (Inaudible) tukaenda ng’ambo,  tukaenda  kumpigia  simu  na

ndugu yake.      Tulikuwa tunafanya kwa BAT na yeye.  Tukaenda,  niende kumlaki. Lakini kwa saa  hizi, siasa nilikuwa nafikiria

tutawachia watoto  wenye msingi  mwema.  Serikali  yetu  sio  mbaya  sana,  lakini  ubaya  mwizi  hawezi  kunasa  mwizi  mwenzake

maana corruption ishaenea kwa kila mtu. Ukiona makosa halafu uonyeshe mtu wa Serikali huyu mtu ana hatia,  atakudai  kwanza

cha mfuko na atakwenda kuongea na yule mtu na utaona mtu anakwenda  na  wewe  ndio  utabaki.  Sasa  hapo  matekeo,  huyo

aliyepeana hongo anakwenda,  kesho ndiye atakumaliza. Serikali haiwezi kuchukua hatia hapo katika hii wanasema ati Katiba.

Ndio ni sawa na kuna watoto  wenye ujuzi mwingi wanapotolea huku na akili. Huwezi kusaidiwa, motokaa napita tu.  Wengine

wanasema eti chokora wanapaka mavi katika town. Ni njaa inayotokana tu na sheria. Sheria ile ya mbeberu ilikuwa kali. Ukiwa

na makosa huwezi kusamehewa ati pesa  mbele na huko nawe unakwenda.  Mambo ya kuweka pesa  mbele  na  kuharibu  ndio

chanzo kibaya.  Maana yake mtu anaweka pesa,  anakuua tu  lakini  pesa  itawekwa  pale  nawe  utapotea.  Hakuna  kesi.  Katiba

iaangalie hilo neno.

Pande wa pombe, tulikuwa na pombe yetu ya kizamani. Walikuwa wakikaa, wakiwa na harusi ama nini. Hapo kulikuwa na mtu
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anasimamia. Pombe hiyo ya zamani sio kama chang’aa na mwenye kutoka kwa shule hakutofautisha pombe gani mbaya na gani

mzuri. Wote  wanachukua  jina  tu  moja,  pombe.  Na  pombe  hiyo  ya  wazee  haikuwa  na  madhara  na  leo  inaingiliwa  na  mtoto

ambaye  hajaowa,  anaingia  kwa  pombe.  Akishakunywa  pombe  na  njaa,  anakwenda  kufanya  mambo  mbaya.  Halafu  mtu

aliyeelimika  ndiye  anatafuta  aende  kwa  pombe.  Lakini  hayo  yote  anafanana  na  mtoto  wa  shule  tena  na  ni  mtu  mkubwa

mlimteuwa aende kule maana hajui pombe hii iko mara ngapi; hii mbaya na hii nuzuri, ya wazee iko wapi? 

Pombe ya wazee iwachiwe wazee. Maana yake hiyo ndiyo inaleta business ya corruption.  Pale polisi wanakula hapo,  assistant

chief  anakula  hapo,  likuru  anakula  hapo.  Sasa  yule  analaumiwa  tu,  na  kumbe  mwenye  chang’aa  anajuana  nao  huko.  Kitu

ambacho  kinaharibu  Kenya  nzima  ni  ufisadi.  Tunaweza  kufanya  aje  ukamalizika?  mpaka  Katiba  ya  kesho  iwe  nzuri  maana

huwezi kuwa mnyang’anyi na ukaunda Katiba. Hapana. 

Sisi,  mimi  namna  hii  nilizaliwa  1913  ikimalizika  lakini  kwa  kitambulisho  ni  1914.  Na  nikuambia  maneno  nawe  unatoka  kwa

masomo unasema, "ah! ya mzee ilikwisha" Kama ilikwisha, na wewe mwerevu, kwa nini unaoa unakwenda kuuishi kwa boma

ingine kando ya pale ulioa na huko ni ukoo unaogopewa. Sasa ukifariki huko,  utazikwa huko ama hapana? Hilo ni neno mbaya

sana mtu kwenda kuishi kule alikooa na anasahau mamake, anasahau babake  na watoto,  ndugu zake hawasomi. Na  ana pesa,

ana motokaa na  kila  kitu.  Na  hiyo,  anajuana  na  watu  wakubwa  wakubwa.  Kwanza,  mimea  itoke  chini  ikiwa  na  foundation

nzuri. Lakini ukiwa mjumbe halafu unadharau kwenu, sasa utakuwa mzuri huko? Katiba iangalie.

Nikiingilia pande mwingine, mimi ni mwimbaji wa Kenya.  Pia ndani ya redio,  ndani ya nyumba, mimi ndio niliokataza kila siku

Kariobangi.  Asante.  Nitaimba kidogo.  Shika hii, mambo iko  mbaya.  Nilidanganywa,  hii  ni  certificate,  siwezi  kugawia  watoto

wangu  certificate.  Na  pesa  yote  wanakula,  wanamaliza.  Mimi  ndio  niliwaambia  nitaimba  yote.  Lakini,  Kenya  yetu,  ukiimba

wimbo unatunga lakini copyright inamaliza wewe. 

Song;  Kila  siku,  kila  siku  Kariobangi  tu.  Ukikutana  na  mrembo,  mrembo  anaruka  juu  ukimuuliza  yuaenda  wapi  mama?

Kariobangi.  Mambo ya Kariobangi namshinda kila mtu lakini  leo,  lakini  leo  je?  Wazee  wa  siku  hizi  wanageuza  sura  tena  ati

aende Kariobangi.   Haya ndiyo Kariobangi na yeye hajazeeka aende Kariobangi tu.  Mambo yananishinda. Eti  sikiliza  kidogo

hapo na kumbe ni pombe chang’aa. Na pombe ni chang’aa tu na mwenye pombe anakupa onyo,  nakupa onyo na ulinunua tu.

Nakupa  onyo  tu  na  unywe  chonjo  chonjo  aaah!  Eti  nikunywe  chonjo  na  ulinunua.  Na  mwenye  nyumba  anataka  kodi,

alikudanganya unywe chonjo chonjo maana yake  wanajuana na polisi kweli wanaungana. Wewe ndio utabeba debe  kwenda

kotini for corruption eti unywe chonjo chonjo,  na mwenye  nyumba  nataka  kodi,  anakudanganya.  Ooh!  Saa  ingine,  ni  hasara

ngapi ulipata mchana moja? kumbuka na kumbe ni pombe chang’aa. Sasa mnapata busaa na chang’aa ndio chanzo cha maovu.

 

Tena, corruption ilitokana kwa ndani  ya  chang’aa.  Haikutoka  kwa  busaa.  Haya.  Nisimamie  hapo  nimalize  maneno.  Iko  kitu

moja sasa  ni  (Inaudible)  nitabariki  bila  chochote  na  afadhali  tulikuwa  na  Moi  kwa  siasa  anajua  pote,  anamulika  pale  ndogo
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anajua pakubwa.  Lakini, wanawe si wabaya,  lakini sasa,  sasa  niko hapa mnaniona hakuna mwenye kujua maisha yangu yako

vipi. Na huko sina uwezo wa kuenda kusema, Katiba inisaidie, maana pesa  zangu zote zimeliwa na dunia. Haya kaburini niko

ndani miaka mia mbili Februari 23 kila mtu alisoma nation yenyu hiyo ati nimeaga dunia. Na mwenye kuandika uongo si anatoka

kwa Katiba.  Kenya hii mbona  waandishi  wanaandika  uongo  na  hawashtakiwi  na  mimi nikitoka  huku  watasema  wewe  mzee

kisha kwisha. Analeta fitina na kuchafua jina na mnasema tu Kariobangi ameaga dunia. Si mingali niko? Kwa hivyo…

(Inaudible Interjection)

Mbwaya Ambene Atiele: Nitawapataje nami sijui kizungu. Na mwenye kuandika ndiyo mimi nataka mnisaidie nijue hizi pesa

zangu zote zinakwenda kwa mfuko ya nani. Hata nilipokuja kwenye mwaka eti kizungu 1965  July, na mzee Kenyatta  akapiga

simu kuja  Maseno  marehemu  Yohana  alipokea  akafika  kwa  polisi  nikaletea  telephone,  tuliwenda  na  (inaudible)   nikufungua

nikafungua Gatundu. Kama mjumbe hawezi kuingia huko.  Njonjo na Dr.  Mungai  wawili,  vile  tulikuwa  kwa  Katiba  tunajuana

ndiyo mwenendo. Naweza kutoka huko, MP wetu  alikwenda huko. Haya nyinyi Bunyore siri ya huko wakujua kwa nini kitabu

iligawiwa watu wakachanga pesa. Dara,                         uliona hiyo?

Basi halafu, kwa hivyo hawana heshima na mimi nikiwa Emuhaya. CDA and imeni-challenge kwa viti vingi kufuatana na Katiba

ya Kenya, vitu kama hiyo Mimi nishakuwa mzee. Hakuna heshima, hakuna heshima. Mtu akiwa mzee apewe heshima yake na

wewe kijana nikupatie heshima yake,  maana ndio hiyo lakini  pande  moja  ati  huyu  ni  mjumbe  apatiwe  heshima  na  yeye  hana

heshima kwa wadogo. Sasa Katiba tutatengeneza tukiendelea pande gani? 

Haya nikienda kumaliza, ni haya pia kukua nayo. Asante Dora kutuma mtu. Naam. Nina mengi ningeliongea lakini pande ambao

nasikia wanataja, hasa Katiba mtangazaji Erude. Si mbaya lakini watoto wake sijui wanalala saa  ngapi. Ukiwa mtu anasomesha

 watoto  wana-study  mpaka  saa  ngapi?  Lakini  tabia  nyingine  ya  kuelimisha  mambo  ya  kizungu  watoto  wa  nywele  ngumu hii

Katiba itazame kabisa. Msingi wa Katiba ni yetu irudi tuelimishane kiukoo.  Mambo ya kuonyesha watoto  mambo ya kigeni ni

mbaya kabisa. Nilikuwa na mengi na siwezi kuelewa kama tutakutana siku nyingine.

(Inaudible Interjection)

Com. Nunow: Eeh mzee. Sylvester Kamakaro?

Sylvester  Kamakaro: Majina yangu ni Kamakaro  Sylvester Maina na maoni ni  kama  yafuatayo:  Nation  of  love  should  not

bear the symbol of any political party. Also, national money, national money tender should not be portrayed with the pictures of

any living political leader of the sitting government.

Another point is former native courts  should be re-introduced for reducing petty cases  in the  high  court  such  as  drunkedness
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and disorder,  debt  cases,  marital  misunderstandings  among  other  things.  Elders  of  the  area  should  be  sworn  as  native  court

judges, headmen being the court prosecutors.

Another point is,  on the issue of Members of Parliament.  The salary of an Member of Parliament should  be  divided  into  two

sections: half of the salary should go to the economic development of his constituents while he should enjoy the other half with

the rest of the family.

Another point comes this way, all people  who are  over the age of 65 years  should at  least  be  given something to enable them

sustain their lives.

Another point comes this  way,  all  orphans  should  be  educated  free  and  taken  care  of  by  the  Government  in  Kenya.  There

should be no majimboism due to economic imbalance. Small scale businessmen should not be  taxed especially those operating

in villages. 

Now to sum up everything, I would like those who are  getting  married  ,  the  two  spouses,  instead  of  the  girl  childs,  parents,

getting dowry, the dowry should be given by both sides to help the couple to start their life. That is all I had. Thank you.

Com. Kangu: Paul Mukoba, Paul Mukoba?

Paul Mukoba: Jina langu ni Paul Mukoba kutoka Isanda sub-location.  Ningependa kujulisha Serikali yetu ya Kenya ifahamu

ya  kwamba  wakati  tulinyakuwa  uhuru  1963  haikuwa  ya  Maasai  pekee  yao.  Ilikuwa  pamoja  na  wananchi.  Inapasa  maofisa

ambao  tukonao  kwa  wakati  huu  wafikirie  wananchi,  wafikirie  wananchi.  Mkitembea  hapa  mtaona  wananchi  wanaumia  na

mambo mengi sana na hiyo yote inaletwa na maofisa wetu wa Kenya. Tungelipenda kusema ya kwamba hivi vyama ama chama

hatuwezi kuvichukua kama chuki mbele ya wananchi wa Kenya.  Lengo letu ni kujenga nchi yetu vile tuliipata kwa  mambo  ya

shida. Na  pia wengi ambao wako sasa  wanaelewa ya  kwamba  nchi  yetu  ilipatwa  kwa  mambo  ya  taabau  na  wengi  walikufa

wakati huo. Tungelipenda kutengenezea watoto wetu msingi.

Upande wangu  ningependa  kusema,  matibabu,  vile  mnapoona  watu  wanafariki  mara  kwa  mara,  Serikali  imesahau  matibabu

yetu tangu mwaka wa ’63 hadi ’68  vile  watu   walikuwa  wanatibiwa.  Kwa  uwezo  wako,  tungependa  kusema  vitu  vya  clinic

vinapasa vifungwe na matibabu ya zamani irudi. Ile matibabu ya zamani ilikuwa  inatusaidia  sisi.  Na  matibabu  ya  pesa  saa  hii,

tunaweza kutibiwa na madawa  ambayo  hata  tunanunua  sokoni  na  unaenda  kuambiwa  pesa  nyingi  na  unalipa.  Hata  ugonjwa

kama malaria unatibiwa na dawa ambayo haifai huyo ugonjwa, hata kupima hakuna.  Lile ni jambo moja linaumiza watoto  huku

mjini, unashtuka tu mtoto  anaugua  aina  gani,  ni  malaria  ama  ni  nini?  Ni  kumrundika  maji  na  hiyo  ugonjwa  haihusiki  na  maji.

Tayari mtoto anapotea au mzee anapotea.
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Jambo lingine, ningependa kusema tusije kusema marufuku marufuku mara kwa mara na hata hawa wanaelewa hiyo marufuku

haiwezi kuisha.  Iko.  Tunalipa  hata  mara  mbili,  ile  pesa  ilikuwa  inaenda  kotini  siku  hizi  haiendi.  Inapotea  kwa  barabara  kwa

maofisa  wetu,  wanakula  mshahara.  Kwa  hivyo  wanalipwa  na  wananchi  n  a  pia  wanalipwa  na  Serikali.  Wanakula  mshahara

mara mbili. Ni umaskini jinsi tunaona tunaletewa na maofisa wetu wa Serikali.  Jambo ambalo linawezekana,  ofisa  akutumikie,

anataka pesa.  Hata ma-assistant  chief humo mjini,  machief   ni  jambo  ambao  wanafaa  watutumikie   kwa  bure,  wanakuomba

pesa. Sasa nashindwa, kama hatuna pesa ya kwenda ku-report shida zetu kwa maofisa wetu, tutakuwa tunafanya namna gani? 

Hilo jambo linapaswa lifikiriwe, kwa mfano hii pombe ambayo mnasikia busaa. Mimi naonelea kwamba iwe huru na ikiwa huru

tuwekewe  saa  baada  ya  kazi  kwa  vile  mnavyojua  brewers  wamepandisha  ma-beer.  Iko  hali  ya  juu  na  wengine  hawawezi

kuenda kukunywa hiyo beer. Nafikiri hapo tutapata kukuwa rafiki na Serikali na maofisa halafu tutapata kutafuta wahalifu. Mimi

nilionelea hilo neno la kanyaga huende likawa lilikuwa  nzuri  ingawa  lilikataliwa,  hilo  jambo  limesaidia  kupunguza  uhalifu       

sana. Na kwa ajili uhalifu umejaa, umejaa kulingana kwa kufunga hivi vitu vyote ati kwamba ni marufuku. Inapasa  tuangalie kitu

kama bangi ifungwi, chang’aa ifungwe madawa ya kulevya ifungwe lakini pombe, hata utamaduni mwingi umeanza                  

kupotea mjini kwa ajili ya kufunga  vitu  vyote.  Tunadanganywa  ni  marufuku  huko  wako  waziwazi  hata  hiyo  pesa  haifiki  kwa

court. Nafikiri hapo jambo lifikiriwe sana. 

Kwa  upande  ya  maofisa,  sana  AP,  police,  chiefs,  wachunguzwe  jinsi  wanaendelea  na  wananchi.  Uongozi  wa  mtu  unaweza

kuwa mzuri na wenye kuharibu ni wengi. Kwa hivyo tunapaswa tuangalie hapo. Hatutaki kulaumiana na maofisa. Tunataka tuwe

marafiki wa maofisa na maofisa pia wawe marafiki zetu ili tupate kujenga nchi yetu. Nafikiri sina mengi, ni hayo tu. Asanteni.

Com. Nunow: Asante. Justus, Justus Elenye? 

Justus  Elenye:  OK.  Thank you Commissioners for coming to Emuhaya. My first suggestion is...  My name  is  Justus  Elenye.

My first suggestion to you is that in future, chiefs, assistant chiefs, should be elected by the people but not D.Cs.

The other thing is that,  if any Member of Parliament or  a councillor defects  from one party  to  another,  he  should  ceise  being

Member of Parliament or a councillor from that time of defection and then he should go back to the voters for by-election. 

The other point is that, any person to qualify, any person to qualify to be  elected as  a Member of Parliament of a constituency,

he should be somebody who should not have two homes. He should be stationed at that particular constituency.

The other thing is that,  local governments have had financial problems.  Therefore,  in future, councillors should be paid  from  a

vote, from a particular vote like Members of Parliament and then they should qualify for pension if they have been there for two

terms. 
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Retirees  from  the  civil  service  should  be  considered  for  salary  increase  when  other  civil  servants  have  been  given  salary

increase.

    

Now, in any Constituency or in any ward, if a councilor or  a Member of Parliament is not helping the voters,  then there should

be a body in the ward or the Constituency to pass a vote of no confidence in the Member of Parliament or the councilor. That is

all I have.

Com.  Nunow:  Asante  Bwana  Sitingi.  Ujiandikishe.  Silas  Msafiri?  Na  kwa  sababu  wakati  unaendelea  kuenda,  tafadhali

muanagalie zile points ambazo hazikutokea tangu asubuhi particularly wale walikuwa hapa ili muweze kusema zile points mpya.

Mtilie mkazo zile mpya.

Silas Msafiri: My names are Silas Msafiri Ndolo kutoka Ekanga Sub-location in Central Bunyore. Ningelipendelea hivi katika

Serikali ifuatayo; ningependa iwe ya majimbo. Kwa  sababu  gani?  Kama  sasa  hivi,  tuko  na  Mumias  Sugar  company  na  hiyo

utapata store yake kubwa iko Nairobi ambapo mimi ningelipendelea ijengwe hapa Mumias na vijana wa hapa Western waweze

kupata kazi hapo.

Jambo la pili, ningelipenda Serikali ijayo, President asiwe na mamlaka vile alivyo nayo sasa hivi. Asiwe mkubwa wa vyuo vyote

ya Kenya. Ikiwa hivyo, basi  kiwe cheo kimoja tu na vingine viwachiwe watu wengine kwa sababu Kenya iko na watu wengi,

sio yeye pekee yake.  Lakini asiwe mkuu wa wanajeshi kwa sababu tuna Minister of Defense ambaye anaweza kushilikia hiyo

kazi.

Upande wa siasa ningelisema hivi, Mbunge ambaye anaishi pale…

Note: No proper connection to side B

Na cha tatu, kwa upande wa education, ningelisema hii 8-4-4 itupiliwe mbali na tuwe na system yetu ya zamani ile ya form 1 to

form  6,  kwa  sababu  hawa  watoto  wamekuwa  too  much  loaded  ambapo  subjects  zimekuwa  mingi  sana  kwao.  Hata

wameshindwa  vile  watafanya.   Na  ukiangalia  pia  utapata  there  are  just  so  many  drop-outs  ambao  hawana  kazi.   Na

ningelipendelea serikali iwe na mpango kamili kwa hawa vijana ambao wako nje kwa sababu utapata  hata kuna walimu ambao

wako trained na hawana kazi kabisa.  Na  sio  walimu  peke  yake,  hata  kuna  ma-engineers  humu ndani  ndani  ambapo  hiyo  ni

shida kwa serikali yetu.

Pia,  ningelipendelea,  education  iwe  free  vile  ilivyokuwa  na  watoto  waende  shule.  Sio  iwe  free  na  watoto  waonekane

wakirandaranda mabarabarani.   Kitu kingine ningelisema ni hiki, tusiwe sana tukipendelea mambo ya  harambees.   Ingelikuwa
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vizuri hizi harambees zitolewe kwa sababu hii itafanya nchi  ikuwe  na  too  much  corruption  kwa  sababu  pesa  zinatolewa  kwa

treasury,  zinakuja zinafanyiwa harambee,  halafu serikali inabakia bankrupt,  bila chochote na mwananchi  wa  kawaida  anaumia

sana.

Na  mwisho,  ningelisema  hivi,  kwa  sababu  ya  majimbo,  ningelisema  iweko  kwa  shauri  hii.  Pesa  zikigawanywa  kwa

development,  ziwe zikigawanywa kila province kulingana  na  population  ya  hapo  mahali.  Kwa  sababu  hauwezi  ukagawa  mtu

ambaye amezaa watoto wawili na mtu ambaye amezaa zaidi ya watoto  kumi gunia moja ya mahindi, hiyo itakuwa inasumbuwa

sana.  Inatakikana mtu agawiwe kulingana na population vile ilivyo.  

Pia,  njia ziko mbaya sana upande huu, ama katika sehemu zingine za Kenya  kwa  sababu  utapata  kama  hapa  Bunyore,  watu

wanazingatia  sana  kilimo  kidogo  kidogo  hiki  cha  kupanda  mboga.  Lakini  utapa  mboga  zao  zina  haribikia  kwa  mashamba,

hakuna mahali zinaenda na hiyo inatokana kwa njia mbaya, no transport.  Nafikiri ni hayo nilikuwa nayo, asanteni.

Com. Nunow:  Asante sana Silas, tafadhali jiandikishe pale.  Patrick Auto? Patrick Auto?  Dakika tano.

Patrick Auto:  I am Patrick Auto as  you have heard.   The first point is that we  should  have  only  two  political  parties.   We

should  not  exceed  two  for  convenience  of  the  general  public  during  elections.  Then  civic  education  should  be  a  continous

process so that both primary pupils and secondary students are  taught.   Then the Constitution should be presented in a simple

language whereby every mwananchi can be able to understand.   The same Constitution should be accessible  to everybody so

that any manipulations that are done by Parliamentarians can be realized quickly.  

Number three,  MPs should be having sitting offices and they should  be  approachable.   We  don’t  want  people  to  come  and

deceive us when elections are  approaching so that they give us something small to vote for them.  Instead,  when they are  free

they should be in their offices and we approach them so that they give us the democratic principles and speeches  concerning the

leadership.  

Four,  we  should  have  a  House  of  Representatives  whereby  every  interest  group  in  the  society  should  send  a  particular

representative. For example, teachers should send one person, boda boda, children should have a representative,  every interest

group.   Then  we  should  have  a  ceremonial  President  and  have  a  Prime  Minister  whereby  if  a  President  is  messing  up,  the

ministers can check or  if the Prime Minister is in a mess,  the  President  can  check.   That  means  the  powers  of  the  President

should be reduced.

 

Next  one,  a  ministry  should  be  created  and  that  is  the  Ministry  of  Justice  and  the  issue  of  the  Attorney  General  should  be

abolished.   We should have separation of duties and powers  whereby  the  3  arms  of  government  should  be  separate;  that  is

Legislature and others.  Then concerning education, specialization should begin at class 4 whereby when a pupil reaches class 4,
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the load of subjects should be reduced.  The child can even take 4 subjects or 3.  Not the whole lot. 

We should have the freedom of media because  this is a democratic  country whereby people  can express  their views. And the

ruling government should be transparent  so that we don’t have a ruling party but rather  a ruling government.   Then if someone

wants to become a  minister  he  should  apply.  So  long  as  he  is  an  MP,  (s)he  should  apply  so  that  the  Senate  votes  for  that

particular person if he has the relevant skills in the ministry which he has applied for.   We don’t want to have misappropriation

of professional pasonnel.  That is it.

Com. Nunow:  Thank you.  Elijah Omenda? Tuko na Edward Aringo?  Yuko?  

Elijah Omenda:  Thank you.  My names are Elijah Omenda.  I would like to present the following so that they can be included

in the new Constitution.  Most  of what I have here have been presented by many people,  I’ll just highlight them because  I put

them down. First is the distribution of our resources in this country:  The new Constitution, should cater  for equal distribution of

our resources.  You will find the present Constitution actually it favoured some parts and forgotten other parts.  

Education. We should have free, basic education.  At present  you will find that we do not have free basic education especially

at the primary level.  Higher education  has  become  very  expensive.  I’ll suggest  the  new  Constitution  to  allow  support  those

continuing with higher education.  That is the government should give loans or  any other support  to those who are  continuing to

enable most Kenyans to acquire education.  

Medical care has become a problem to many Kenyans.  I will suggest the new Constitution to cater for the free medical care  to

all  Kenyans.  This  will  assist  to  alleviate  poverty  in  our  country.   Agricultural  sector  has  gone  too  low.   I  would  like  new

Constitution  to  cater  for  the  agricutural  sector.   That  means  the  Constitution  should  ensure  that  our  agricultural  sector  is

supported fully. Political parties  in our country at  present  they, are  based  on ethnicity or  tribes.   I   would  like  to  suggest  that

under a new Constitution we should have a limited number of political parties  in our country.   Maybe to give a figure, 3 or  4.

Registration of voters should be a continous process because many Kenyans are  denied chances when it comes to registration.

This will allow many Kenyans to register.  

Local government:  Councillors should be given more powers to run their affairs.  Under the new Constituion, at least we should

have a form 4 leaver as  a councillor,  and this will enable us to have educated councillors.   Then  voters  should  be  allowed  to

elect  their  Mayor  or  the  Chairman  of  the  local  council.   Under  the  new  Constitution,  I  would  like  the  street  families  to  be

rehabilitated.   At  present  you  will  find  street  children  are  increasing.   We  would  like  under  the  new  Constitution,  the  street

families to be taken care of and reduced.  And finally, Judiciary should be independent.

Com. Nunow:  Thank you very much.  Elijah please register yourself over there. Edward?
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Edward Aringo: Mimi naweza kupiga asante kwa serikali ya Kenya kuanza mtindo mpya kama huu...  

Com. Nunow:  Majina yako kwanza, na ukaribie microphone.

Edward Aringo:  Jina langu ni Edward Aringo.  Nashukuru serikali kufunguka na hii serikali kufunguka ni Mungu ndiye anatoa

mwangaza.  Siku Kenya ilipata uhuru, 1963 December, ilikuwa furaha mingi, wakapea President authority and power.   Hii ndio

ilikuwa kitu kibaya cha kwanza kumpa Kenya, ikijua namna ya kuendesha serikali.  Maana nataja Mungu, amekwisha ona watu

wengi  wanaumia.   Na  yeye  ndiye  aliumba  watu,  ndio  akatoa  mwangaza  waanze  sheria  kuwa  kila  kitu  ikuwe  inatumiwa  na

sheria.   Wananchi  wake  wafurahie  matunda  ya  uhuru.   Kwa  maana  siku  hizi,  ni  watu  wachache  wanao  furahia  matunda  ya

uhuru. Maanake katika Kenya a ¼ ya watu katika Kenya wanafurahia matunda ya na ¾ wana-suffer.  

Ya pili ni hii; Ukienda katika location, mshtakiwa anatakiwa atoe pesa kwa sub-chief, na yule mwenye kushtaki pia atoe.   Sasa

utajua ni nani ameshtakiwa?  

Na kwa koti naona mtu mmoja ndiye anashtaki mtu kwa makosa,  na huyo mshtakiwa halipi tena kwa koti.  Hii ni kinyume cha

sheria  na  inafanyika,  na  watu  wengi  wanaumia.  Na  pengeni  usipotoa  wanasema  tunahimiza  kesi  yako  haiwezi  kufanyika,  na

wewe  ndio  ulishtakiwa.   Ndio  maanake  nashukuru  hii  sheria  mpya  ikuwe  inaendesha  vitu  katika  sheria  bila  kufikiria  au

kuonyesha mapendeleo. 

Ya  pili,  nasikia  watu  wanataja  mambo  ya  chang'aa,  pombe  na  polisi  Hii  sheria  nataka  ikuwe  hivi,  polisi  wakija  kufanya

inspection katika nyumba ya mtu, aliiba chupa au aliiba jembe,  wasije kuhangaisha mwenye nyumba ati kila kitu mtu wanataka

receipt,  alinunua namna gani.  Ikuwe  sheria  wanakuja  kwa  ile  kitu  kinasikika  aliiba.   Kwa  maana  wanaingia  katika  nyumba,

wengine wanachukua yule bwana wanamtia nje kwa room ya kukaa,  na wengine wanaingia katika bedroom,  wanachafua vitu

huko  kumbe  hao  ndio  wanaiba  hivyo  vitu.   Hiyo  yote  nashukuru,  serikali  itie  katika  sheria.   Wakija  kutafuta  jembe  ikuwe

jembe.  Hapana radio, leta receipt, kitu fulani, lete receipt, hapana.  

Ya tatu,  katika Bunyore hapa,  nasikia wanazungumuza mambo ya  Bunyore na Nyanza.  Miaka miwili  imepita  Luanda  county

council  ilipewa  kuzunguka  six  square  miles  kutoka  Luanda.   Wakaanza  kutia  signboard  pale  mileage  inafika.   Na  watu  wa

Nyanza waling'oa hiyo signboard,  wakatupilia mbali.  Nikashindwa kujua hiyo kitu walitia halali au walitia kufuatana na sheria.

Kwa sababu walinyamaza.  Kama walijua walipewa six square  miles, mpaka saa  hii, sijaona hiyo signboard.  Mimi  ni  mtu  wa

katikati ya mpaka wa Nyanza na Western.

Ya nne...

Com. Nunow:  (Inaudible).
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Edward Aringo:  Hiyo ya mwisho.  Asante,  ilikuwa iko ingine lakini saa  inakimbia.  Naona katika market,  mtu akipeleka kitu

katika kikapu,  wanamlipisha kodi,  kama  ya  yule  analeta  gunia  mzima.   Ikichelewa  kuuzwa,  tena  ikirudi,  tena  bado  wanatoa

gharama kwa kile kitu kimoja.   Na  hiyo inaonyesha ni unyang'anyi, hapana kusaidia.   Na  mzee  alisema  siku  ile  Kenya  ilipata

uhuru,  sisi  sasa  tuko  uhuru,  tuko  uhuru  hakuna  kunyanyaswa.  Na  bado  wanarudia  neno  walikuwa  wanasema  wabeberu  ni

wabaya, wananyanyasa watu.   Ningesema mengi lakina asante sana Commissioners.  Wacha            nifike hapo maana watu

wanasema kila aina ya maneno.

Com. Nunow:   Asante sana Mzee Ariwo. Tafadhali njoo ujiandikishe. (Interjection)          Kuna nini? Sijakuita nauliza kuna

nini?   Umejiandikisha?   Subiri  uitwe  jina  lako.   Jacob  Oliko?   Unaitwa  nani?   Richard  Nyang’awa.   Wewe  subiri,  iko  mtu

mwingine, huyu mzee, Wewe ni wa tatu kutoka huyu mzee.

Jacob  Oliko:  Asante.   Majina  ni  Jacob  Oliko  kutoka  Luanda.   Nina  mambo  mawili  tu  ya  kusema.   Ya  kwanza,  the  new

Constitution should criminalize calculated and deliberate wastage of time and resources.   This  is  happening  all  over  but  I  will

give two instances from the office of the president.  Jogoo house has the Office of the President.   When he finishes his term, he

should have been sitting in that office for 43,700  hours.  This is like saying 52 weeks,  an average of 5 hours per  week  for  24

years. That gives 43 700 hours.  But from the way things have been happening, it is easy to see  that hardly 17500  hours has he

sat in that office.  Which means the keepers  of this office have been paid for work they have not done.   In other  words  taking

care of the President and giving him service.  That is an example of wastage of resource.   Another example,  3 rallies per  week

attended by 30 000 people who will be waiting for the arrival and the carrying out of these meetings for 8 hours in a year.  This

translates into  38  million  man  hours  where  people  do  nothing  productive.   This  has  really  contributed  over  the  years  to  the

downward movement of all production and therefore many things being affected and failing. That is number one.

The other thing, that I will say in Kiswahili because  in Kiswahili it might sound better,  mke kuolewa na bwana kuoa,  jinsi ilivyo

sasa,  mimi ningependa  katika  Katiba  mpya,  iwe  pia  neno  kwamba  mke  pia  anaweza  kuoa  bwana.   Na  hiyo  itawapa  sasa

complete equality katika mazingara yetu ya Kenya, na hiyo pia inamaanisha ikiwa mke ataoa bwana basi  pia itabidi atoe  mahari

amuoe huyo bwana.   Na  ikiwa mwanamume atamuoa mke,  basi  itabidi yule mwanaume atoe  mahari.  Kwa hivyo there will be

equality kabisa – complete equality between man and woman in this country.

Com. Nunow:   Thank you very much mzee.  Hiyo equality sijui kama itakuwa lakini tutaangalia,  tutangoja wasichana waanze

kupeleka dowry kwa wazazi. Christopher Obunyasi?  Haya, Richard kuja.

Richard Ogweli Nyang’awa:  Mimi ni Richard Ogweli Nyang’awa.  Mimi naonelea hii dunia ni yetu.  Hatukuja hapa kufanya

siasa.  Tumekuja kila mtu atoe maoni yake vile anasikia kwa roho yake.  Mtu atoe maoni yake vile anasikia kwa roho yake. 
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Com. Nunow:  Richard uko na maoni ya kusema ama huna? 

Richard Ogweli Nyang’awa:  Ndio hiyo nataka kusema.

Com. Nunow:  Endelea, go to the point.

Richard Ogweli  Nyang’awa: Mimi nataka kusema hivi.  Mimi nina watoto  tano.   Na  hao watoto,  watatu wako shuleni. Na

nilikuja nikaomba msamaha watu wa Compassion hapa Kimwa wanisaidie, wakasema no.  Ni kitu cha kwanza hiyo.  

Kitu cha pili, hapa kwetu,  tuko na quarry.  Quarry iko hapa kwetu.  Unawaona  wakipasua  mawe  hapa.   Hao  watu,  hawanipi

pesa, pesa ya kusomesha watu hakuna. Si ndiyo hiyo mawe unaona hapo ukipita some where hapo chini.  Nikiomba pesa  nina

ambiwa nitafungwa. "Kaa kando enda kwa umanamba."  Mimi kazi yangu nafanya kazi ya umanamba kwa barabara.   Nikipata

shilingi ishirini ndio watoto  wakule,  wapate  gorogoro ndio mimi nami ni-survive.  Mimi  siwezi  sema  sivuti  sigara,  navuta.   Na

ndio bibi yangu apate hata nguo.  Swali ingine ni hivi...  

Com. Nunow:  Si Maswali.  Pendekeza maoni. 

Richard Ogweli Nyang’awa:  Maoni ingine ni hivi, nitafanyaje ndio watoto wasome.  

Com. Nunow:  Unataka Katiba iseme nini?

Richard Ogweli Nyang’awa:  Naomba munisaidie.

Com. Nunow:  (Inaudible)

Richard Ogweli Nyang’awa:  Si ndio hivyo.  Nasema basi munisaidie.  Kama serikali inaweza kunisaidia, inisaidie basi.

Com. Nunow:  Nimesikia, asante.  Kwa hivyo unasema una shida kuelimisha watoto?

Richard Ogweli Nyang’awa:  Wanakaa tu.

Com. Nunow:  Elimu ya bure inafaa?  Na si wewe peke yako ni wengi.

Richard Ogweli Nyang’awa:  Sio hata elimu ya bure.  Naweza sema nitoe kidogo, watoe kidogo. 
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Com.  Nunow:   Serikali  itaweza  asante  sana.   Tafadhali  jiandikishe.   Sammy  Onani?   Is  that  the  correct  name?  Sammy  P.

Onani? Samuel, you are still down there? Samuel Makokha I can see you down there.

Sammy Peter  Onani:Bwana Commissioners,  nawasalimia  hamjambo?  My  three  names  are  Sammy  Peter  Onani  and  I  had

made a written proposal which was not yet ready but I’ve just extracted abit of the draft which I will highlight.

One,  I would like to complain the time that you  have  earmarked  for  this  is  quite  short.  The  Constitution  document  itself  has

almost 128 sections, being able to talk all of us, two days is not enough, or one is not enough.

Com. Nunow: (Inaudible)

Yes, we agreed, but you will bear with us, so I just rush through mine so as to save time. 

Com. Nunow: (inaudible)

Sammy Peter  Onani: Yes,  I would like to highlight here to say that I am proposing a Federal  system of government and an

adoption of the 1963  Constitution. The reason for proposing a federal  system  is  to  assist  to  distribute  the  national  resources

equitably.  We  find  the  national  resoursces  have  been  concentrated  in  one  area  and  we  feel  if  we  are  allowed  to  govern

ourselves and  plan for ourselves what to do, it will be much fairer. In that system, I am saying we will have the Army, the Police

and the Judiciary in one Central  Government together with the Treasury.  But  the  Governors  will  be  at  the  region.  Within  the

region, people  will be  able to plan on their own, have their own budget,  their  own  development  agenda.  So  the  work  of  the

Central Government for this reason  will be just to collect taxes at the end of the day,  to distribute to the regions.  And what the

region will do, it should to be able to negotiate by itself with the World Bank and the Central Bank.

The other one I am also proposing is that… I have had proposals that for anybody to vie as a Member of Parliament or  mayor,

he must have a university degree. It is my opinion that the current section that takes care of that states that anybody who can be

able  to  read  English  and  Kiswahili,  can  be  able  to  go  to  Parliament  because  actually,  management  is  not  derived  from  the

degree. I know of some people who do not have degrees, but they have really managed their affairs very very well. 

The other proposal  I would like to make is about  election of the Mayor and the Chairman of the  county  council.  There  have

been proposals that the mayor must be elected by the people.  I’m against that proposal  for that proposal  is going to make the

mayor and the chairman of the county council to be more powerful that the councillors will have no say if such a mayor is on the

wrong.  The  same  same  type  of  election  does  not  give  equitable  ability  to  the  poor  also  to  participate  in  an  election.  It  will

require that some one is rich enough to run round the district. Infact the election of the mayor or  the chairman of the council will

be much much expensive compared to the one for Member of Parliament.
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Legislative powers,  under section 30 of the Constitution, I’m also saying that it should be reviewed.  It  should be  reviewed  to

read that the legislative powers of the Federal Republic of Kenya shall be vested in the Federal  Parliament and the Senate.  This

shall consist of the Federal State Assembly, the President of the United Federal  Republic of Kenya. The Federal  Assembly will

make decisions which will, after receiving the presidential  assent,  be  ratified  by  the  Senate.  What  I’m trying  to  say  here,  we

want  to  remove  the  powers  of  the  President  deciding  by  himself.  If  he  makes  any  decision,  it  should  be  refered  to  an

independent body, which will review, look at that particular decision, and be able to ratify it or  to refer it back  to him. Or  even

Parliament, if Parliament makes any decision,  like now we know Parliament has what we call 'multi-party system' There  is  an

area where we find there are  more Members from one party in Parliament and they have to make decisions in a biased  way.

Such decisions made in Parliament will be sent to the Senate for ratification.  

 

 I am also am proposing appointment of Permanent Secretaries,  Commissioners or  for any type of employment in this country,

we would like the Government to understand that Kenya is now a multiparty state  and when it is  a  multiparty  state,  we  must

share everyhting equitably. Now when it comes to employment, we would like the parties in this country also to be given chance

to nominate candidates  for such kind of employment. For  instance the President  should not be  allowed to be  the  only  person

who appoints  the Permanent Secretaries.  Just  the way  you  Commissioners  were  appointed,  we  would  like  the  parties  to  be

given a chance to nominate the candidates who will be  appointed by the President  and so to the District Commissioner and so

to the other employment.

About the language to be used in Parliament, as I have said before,  there is no need of us to discriminate by way of education.

This is our country and I believe anybody with leadership qualities can lead this country.  In Western Kenya  we have one very

rich man called Ambwere.Anbwere does  not have a university degree  but  he  is  capable  of  managing  his  business  very  very

well. What do you need as  a country or  Government to help  people  get  their  welfare/  So,  am  saying  that  university  degrees

should  not  be  the  basis  of  an  election.  The  official  language  in  Parliament,  as  we  have  said  before,  because  you  may  find

somebody who is capable of   really bringing the ideas which can help the counrty to develop and is left out.  So  we are  saying

the  official language in Parliament should also be English and Kiswahili and the documents including the Bills, including the Acts,

including the laws and the Constitution must also be in Kiswahili because  not all kenyans are  learned enough. For  instance you

go to court where the judgement is being read in English and you don’t understand English. Even though there is translation, it

may not be  very very clear.  Today people  are  being  jailed  because  they  do  not  know  what  to  say.  So  we  are  saying  if  the

official language in Parliament is Kiswahili and English, documents written there should also be in kiswahili and English. 

Prolonging  and  summoning  Parliament:  Parliament  should  have  its  own  calendar  in  which  it  can  prolong  itself  and  not  be

prolonged by the President. The President may direct the speaker of the National Assembly to call or  summon Parliament if he

feels there is an urgent issue that needs to be deliberated upon by the Parliament. So that is my propasal as regards that. 

Actually I have finished, I have already talked about  the election of the Mayor.  So as  far as  am concerned,  this is a document

am going to present to you, its not yet complete but I will be able to present a complete document which has all sections in one
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day's time. Thank you very much.

 

Com. Pastor Ayonga:   Thank you for your presentation.  Samuel Makokha?  After Samuel,  mama ni wewe na ndio utakuwa

wa mwisho 

Samuel  Makhoha: Kwa  majina  ni  Samuel  Makokha  na  natoa  habari  ifuatayo  ama  mapendekezo  yafuatayo,  sitarudia  yale

ambayo wengine wamesema. There are two pertinent issues I would like to address; 

One  is  about  education,  others  may  have  talked  about  it  but  I  would  like  to  emphasize  that  education  policies  should  be

followed to the latter. People who are concerned with education should be consulted before any action is taken and am talking

as a teacher.  I am worried on how am supposed to control  the students  because  corporal  punishment has being banned and

yet a lot is expected to change that particular child. So, in case of any action or  any change to be  implemented in the education

sector, the concerned, including the teachers,  should be consulted adequately.  Aping the western in upbringing of the children,

am not against it, but we as a country should have our own formula on how we would like our children to be  brought up.  I am

pained by the increase of taking illicit drinks in Western Kenya. 

Some peole have given views that some of the  local brews should be legalised. My personal  view is the  Government  should

look for ways of regulation of illicit drinks. The future of any country depends  on the youth or  the young people  but the rate  at

which young people are taking chang'aa in Western Kenya, if nothing is done, we shall not have a future. So I propose  that the

Government should have a machinery to control these illicit drinks.

National Health Insurance Fund, we have had the National  Health Insurance fund where people are deducted money and I will

not call that an  insuarance  because  we  are  not  insured  at  all.  An  insuarance,  to  me  should  be  if  menbers  are  deducted  any

money or they contribute any money, that money should be a revolving fund. Whether the person uses it  immediately or  later in

life, it should be a revolving fund and it should not only affect the poor but even those who don’t work at all. So I would like this

National Health Insurance fund to be established in such a way that the beneficiaries of both, the contributors and the families, is

adequate.

 Lastly, the legends of this country should be honoured.  There should be an Act that ensures that such people  are  safe in their

future.  I refer to politicians,

footballers and athletes. This afternnon we have been entertained by some old man who was a great  musician but you look at

him and you get paied, because he has continued to serve this country and there is no established system how his future is going

to be taken care of and there are so many Kenyans who have been heroes  in their own right and yet nothing has been done to

them. So, any taxes we contribute to the Government or any system, a particular system should be established to cater for these

people, they should be taken care of. I would like talk more about politics because other people have spoken thank you.
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Com. Nunow:  Thank you very much Mwalimu Samuel for your views, please register yourself.  Mama, tuambie majina kisha

endelea 

 

FarnicaOkamo: Naitwa  Farnica  Okamo.  Maoni  yangu,  nitaanza  na  hiyo  ministry  of  education  na  mapendekezo  yangu  ni

ministry of education,  kwa lower primary syllabus, wawe na msimamo.  Wasiwe  wana-adopt  education  kutoka  nchi  fulani  na

wanaleta katika Kenya. Juzi wame-introduce  business education na sasa tena wanataka ku-drop  it na ilikuwa inasaidia watoto

sana.  Tena  wakitaka  ku-drop  subjects,  wawe  wanauliza  wananchi  ni  subject  gani  iwe-dropped  wasiangalie  wakubwa,

professors  wa-check  syllabus ya lower primary. For  example walisema agricuture homescience,  busines education,  music,  art

&  craft  siwe  non-examinable.  Na  sasa  wazazi  wanatia  mkazo  kwa  examination  subjects  za  wanawake.  Subjects  kama

agricuture, na agricuture kwa mtoto ni subject  mzuri sana.  Sasa  mapendekezo ni kuwa wakitaka ku-change syllabus ya lower

primary, wawe wana-  consult walimu wa primary, wasiende kwa professors  kwa sababu professors  hawafundishi watoto  wa

primary. 

Kitu kingine, officers, inspectors wawe straight kutoka university wasiwe headmasters.  Inspectors  wengi ni headmasters  wenye

walikuwa walimu, sasa  hawafanyi kazi yao vizuri .  Na  inspector  asiwe inspector  kwa sehemu yak,e  aende kwa sehemu ingine

kwa sababu inspector akiwa inspector kwa sehemu yake, hawezi kufanya kazi yake vizuri kwa sababu anajua walimu wengine.

Sasa inspector awe straight kutoka university na aende kwa sehemu ingine yenye si sehemu yake. 

Na  kitu  kingine,  wajane  wanahangaika  sana,  mimi nikiwa   mmoja.  Bwana  akifa,  kupata  pesa  ni  ngumu,  watoto  hawawezi

kuendelea kusoma. Ukienda Nairobi  unambiwa file imepotea.  Unaweza kwenda hata mara tano unaambiwa ati  file  imepotea.

Sisi  huku  tunashangaa,  file  imeenda  wapi?  Na  pesa  ikitoka  kama  watu  wa  mwenye  alikufa  wako,  mimi  napendekeza  iwe

inakuja  straight  kwa  family  si  kwa  trust,  the  public  trustee.  Kwa  sababu  yangu  ilipelekwa  public  trustee  na  hata  kutoa

Ksh.10,000  ulipe  fees  unambiwa  upeaane  Ksh.  1,000   public  trustee  atumiwe  kwa  sababu  ako-supposed,  kupeana  only

Ksh.4,000.  Sasa  kama school fees imepanda,  mjane anataka afanye maendeleo,  naakitaka pesa  nyingi public trustee  anataka

kitu kidogo. Sasa wajane wanahangaika sana mimi nikiwa mmoja hata pesa zangu zimepotelea huko nime-give up. Sasa  wajane

waletewe pesa, ikuwe straight kwa familia, watoto wawagawe, wale wadogo yao. iwekwe kwa bank na majina yao. Na  wenye

wako over 18 years  wanaweza  kupewa  share  yao  na  ikwishe  na  mama  apewe  share  yake  badala  ya  kupeleka  kwa  public

trustee, wanawake wanahangaika sana. 

Kitu kingine ni kuhusu street  children. Mimi naona hata hapa Luanda,  wengine wanajulikana kwao lakini hakuna  chenye  wale

watafanya kuwarudisha kwao. Mtoto anakua mwenye anakosa  tabia ana-join street  children, anajifanya mwenda wazimu na si

mwenda  wazimu.  Wengine  watawala  wanawajua  na  hawawezi  kuwarudisha  kwao.  Sasa  special  people  wawe  elected  kwa

kuona kama street child ana ambaye nyumbani arudishwe huko ndio tutawafanya wawe wachache.

Na kitu kingine hapa kama watu  wanataka  ku-change  prices  of  commodities,  local  persons  should  be  involved  not  the  high
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ranking ones. Kwa mfano wakitaka ku-change price ya sukari,  wenye wana-change ni wale wenye mashamba makubwa ndio

wanakuwa involved na a local person mwenye ananunua hakuwa involved. Sasa  wana-change tu prices,  hawajui kuna wenye

wanaumia na wenye wanafaidika.

Kitu kingine kwa hii self employment mimi napendekeza tusiwe na interviews. Wawe  wana-select  tu straight from the ministry.

Wakati  wanasema  tuwe  na  interview  ndio  ufisadi  unakuja.  Wenye  kufanyisha  interview  wanasema  leta  kitu  kidogo.  Sasa

tunapata  hapa  katika  Kenya  watoto  wa  watu  wakubwa  ndio  wanakuwa  employed  na  wenye  hawana  namna  hao

hawakui-employed.  Mimi nikiwa mfano, wangu aliacha university six years  ago hajakuwa employed kwa  sababu  sina  namna.

Sasa  employment iwe straight  from  the  ministry,  watu  wapeleke  application,  wawe  selected  huko  according  to  qualification,

hiyo itakuwa vizuri. 

Kitu kingine, hii mambo ya administration police,  hapa kwa reserve wanasumbua watu.  Wakiona  kuna  chang'aa  mahali  fulani

ndio wanaenda na wakijua kuna mtu amefanya makosa, ukienda kumwambia; Kuja anasema," hakuna pesa  ya gari,  wewe lipa

pesa  ya  gari."  Sasa  hatujui  kama  police  wanapewa  pesa  ya  gari.  Na  sasa  kwa  chang'aa  wanakuja  wengi  wanataka  kitu,

wanashika watu. At the end of the day, wote wanakuwa released, wamelipa pesa.  Sasa  watu wa kuangalia vitu kama chang'aa

wawe special  people  kutoka mbali wakuje na nia ya kuangalia wenye  wanauza  na  waende  kuwafunga.  Si  kutoa  kitu  kidogo

tene wawawache.  Hata kwa reserve tunaona watoto  wengi  wanasumbuka  sana,  watoto  wanakunywa  chang'aa,  hata  watoto

wachanga hivi na wanakutana na Assistant Chief,  hakuna chenye anafanya. Hawezi kuuliza mtoto,  "Nani amekupa  chang'aa?"

Wanawacha tu. Sasa  msipokomesha hii chang'aa katika Bunyore hapa,  by the end of five years,  Bunyore itaharibika.  Asante,

hayo ndio maoni yangu.

Com. Nunow: Asante sana mama, tafadhali njoo ujiandikishe. That should have been the last person. Mr.  Muchilwa, I am sure

we  need  to  compromise.  I  will  give  you  three,  four  minutes  because  you  have  a  memorandum,  I  can  see  we  will  read

everywhre. So highlight some of the key issues.  You may not have the advantage to know what was said but give us some of

the highlights.

Omukoko Muchilwa: Thank you Commissioners for the  opportunity  I’m sorry  for  coming  late,  I  just  want  to  go  to  a  few

areas.  I am Omukoko Muchilwa. My points are  regarded to the areas  of political spectular.  Am recommending that we  have

minimum of two parties and a maximum of four parties for our nation, I don’t have to explain the reason, just for the nation unity

and cohesion of this nation and the state should finance them. This will remove the culture of bribing and having different parties

because they can be financed or they can be compromised. 

About presidential candidates, material for those offices,  a candidate  who stands for presidential  nomination or  position should

have a basic education of at least a degree, honours and similary on the local authority level, local Government also should have

holders  who  have  at  least  post  secondary  education  and  with  some  qualification  in  management.  I  would  also  like  to

recommend that as  we elect  our national leaders,  we should elect  our Mayors  for the local authority, the Mayors  and  deputy
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Mayors at the same time. Still on the political issues, the President should also have his running mate, the Vice-President, so that

we clearly know the combination the choice, how it is to bring cohesion and unity in the nation. 

Now I had submissions on patriotism, how to build patriotism in the nation. We need to invest more in political education in this

nation to educate the public on ethics, national ethics, national unity, patriotism. I am involved in  the education sector  and when

we look at our youth and the kenyan population,  patriotism is lacking and we have to build a nation of people  who appreciate

their country,  their values. They have to have some ethics,  they have an  understanding  of  our  national  hood.  So,  our  organs,

public media especially the radio and TV, we  can  invest  some  money  at  least  on  basic  education  programme  to  give  to  the

public to know what is expected of them. That is what we have failed to do and we are  building our people  who  don’t  have

patriotism for this nation.

My other contribution is on education.  Education,  I have this to say; we should provide basic education to  our  population  so

that we bring up a population that is at least literate, able to read, write understand, and at least can be communicated to.  So up

to standard four minimum, education should be free to the children of this nation and we can create  resources  so that even we

can go down the pre-nursery, primary stage,  and we can take  care  of all that.  Standand five to eight, that level of education,  I

mean  cost  sharing  can  be  brought  to  being  with  school  committees  having  to  charge  what  should  be  financed  but  the  state

should provide the learning and teaching resources so that the burden  is reduced. But at  least  the parents  can cost  share rather

than where it is left openended and basic elements are missing there. The rest, I would like to leave my contribution to that. 

Now,  I would like to talk on natural resources  in this nation. Our natural resources,  especially the water  resources,  the  forest

resources, the wildlife resources, the beaches and all that,  historical sites,  these natural resources  we have,  we are  in danger of

depleting them. They are depleted and we have actually to have legislation, we should actually come come up with rules at  least

to protect,   preserve,  renew and expand the resources  because  we have a problem in the making. We should come down to

the  local  level  where  the  resource  is  and  let  the  local  people  have  an  input  in   the  protection  and  expansion  measures  for

sustainable resources. Also at national level, we shall have a national body to overlook all the natural resources,  the beaches  we

have, the water, the rivers, lakes and all that.

 And also looking at the culture, it is also part of the resources we have that makes us a unique state  of Kenya.  We should also

do something to sustain it so that we don’t ape other people whose culture is actually gone and depleted. Let us look at ways to

preserve our uniqueness of culture in the group of people.  We still have very unique cultures.  Let  us  do  everything  to  sustain

them, our songs, our dances our ceremonies. I wish we could be able to look at that. 

The  other  areas  we  contributed  to,  on  women  and  youth  development  I  would  like  to  suggest  this  one;  we  should,  as  the

people, come up with a ministry that takes care of the youth and women. The mothers, they have to take care of the youth more

than us, the men we need a ministry that is concerned with that one. 
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There are disadvantaged groups, put together, they are majority groups and the leadership in the home is by the men but this is

a group that is coming up and they have their unique desires and interests that we are  not addressing properly and they actually

need to be protected and guided. This one we have not done, the problem of the drug use and misuse, we have immorality, we

have satanism, we have exposure to the youth that are  advanced and they are  not protected,  they are  not guided and you and

me have  parents  we  need  to  actually  get  to  the  faith  groups  especially  the  churches.  The  religious  groups  also  need  to  be

empowered and we incorporate  in a system that actually they  can  overlook  the  development  in  these  ones  dear  ones.  Also,

their recreation,  create  for them avenues for recreation,  sensible recreation for them. We are  people  who can do that one but

we need to be  channeled and brought down to the level that we know over vocational holidays,  we  have  a  system  for  these

people  to  be  channeled,  being  harnessed,  being  actually  developed,  guided  and  counselled  properly.  Otherwise,  we  are

endangering our children, actually overtaking us and being surprised that we cannot manage them and those are the surprises we

have at the moment. Those are the main areas I had except the last one which you would allow me to state. 

The  land  issue  and  inheritance  was  mentioned  here,  I  think  it  is  time  we  also  looked  at  land  tribunal,  land  is  burning  and

contentions issue in our communities and inheritance has also become a problem. There are so many disputes but we should set

up tribunals in communities that can handle land problems of family inheritance of piece of land, parcel  of land. So that people

are not displaced and people who should inherit this, who have a portion of inheritance in the family assets  like land. Also,  we

should not exclude the women or the females. For that matter, there is a problem that they are displaced in those areas.  At least

that they can also inherit the property  of the parents  at  home with the brothers,  they can also be included in. They are  actually

left out and the women have a problem. Thank you very much I had this to say but I appreciate  for bieng given the chance.  I

will give it to you 

Com. Nunow: Thank you very much Bwana Muchilwa for those views and we will have everything put in  the  computer  and

that was the last speaker.  You wanted to speak but now this will be  the very last.  This is the third time am saying the last so I

will not have to say the last again.

Jairus Oluboi: Asante sana, jambo langu ni fupi tu. Jina naitwa Jairus Oluboi. Jairus Oluboi. 

Inahusu watoto  yatima,  haya  yanatokana  na  kulingana  na…  Unaweza  kusomesha  mtoto.  Baada  ya  kusomesha  mtoto,  huyo

mtoto anaoa. Wakati ambapo anaoa,  anazaa watoto  wawili, unapata kijana amekufa and the fact remains. Bibi ana-inherit  the

property. Wakati ambapo ana-inherit the  property, naye tena atakuwa inherited. Unapata  sasa  ameolewa mahali pengine tena.

Wakati ambapo anakuwa ameolewa mahali pengine, anaenda na hiyo mali. Wanapo kula hiyo mali mahali anapoenda,  watoto

ambao  waliachwa  kwa  huo  mji,  wanawachwa  bila  kitu.  Sasa  nilikuwa  nikiongea  ya  kwamba  parents  wawe  wanachukua

jukumu.  Serikali  iwe  inachukua  jukumu  at  least  wawe  wanapewa  10%  kwa  sababu  bibi  akienda  hiyo,  10%,  huyo  mzee

amebakisha kwa mji ama parent wa kijana atakuwa akitumia hizo pesa ku-feed watoto
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Jambo  la  pili  tena  linahusu  sheria.  Pia  iwe  ina-defend  makanisa.  Serikali  haichukui  jukumu  sana  ku-defend  makanisa.  Watu

wakiingilia makanisa,  hatuoni kama serikali inachukua jukumu kama vile serikali ilisema kanisa ni kama serikali na ikifikia kwa

kiwango kanisa iko na taabu, huwezi kupata serikali inasaidia kujua hii inafanyika kwa ukweli wa kusaidia kanisa.  Kwa sababu

kanisa ndio serikali na ingefaa  sasa  in  the  next  Government,  kanisa  iwe  inapewa  kiti  cha  ubunge  kwa  Parliament.  Makanisa

nayo yawe na representative kwa Parliament ili wakipewa kitu kwa serikali ama ministry, makanisa nayo yawe yanapewa kitu.

Isiwe makanisa ywe yanabaki hivyo tu, yanaji-defend pekee  na serikali inapata,  ministries zina pata  pesa,  zina pata  magari  na

vitu kama hivyo. Na  kanisa inachukua jukumu  kubwa  kusaidia  serikali  kuleta  peace  in  the  government.  Sasa  ingefaa  serikali

ipatie makanisa representative wao Parliament. Asante sana 

Com. Nunow: Thank you very much Jairus and that brings  us  to  the  end  of  the  session.  Kwa  niaba  ya  wenzangu  na  Tume

nzima ya Kurekebisha Katiba, ningependa kuwarudishieni shukrani nyote ambao walitoa maoni yao leo na zaidi wale walipanga

sherehe  hii  na  wakaifanya  iwe  imefaulu  sanasana  wanakamati  na  wale  wametupa  nafasi  hapa  yaani  kanisa  hii.  Twashukuru

nyote.  Na  sasa  baada  ya  hayo,  jukumu  ni  letu  kuandika  sasa  haya  maoni  na  kuwarudishieni  baada  ya  kuandika  report  ili

muweze  kuangalia  na  muone  kama  yale  mumusema  yametiliwa  maanani  ama  ilikuwa  tu  kusema.  Tutahakikisha  hiyo  report

imerudi kwenu na mkiona jambo lolote limekosa kwa hiyo report,  mtaipeana tena mara ya pili kule Kakamega na hiyo report

mtakuwa nayo kwa mda wa miezi miwili nzima ili kila mtu aweze kuiona na kuchukua copy mingi sana kama ile booklet  ndogo.

Kwa  hiyo  kwa  wakati  huu  nitamuliza  chairperson  wa  3Cs  atuongoze  katika  kufunga  kikao  pengine  amwalike  Reverend  ili

atufungie. 

Doris Orison: Asante sana, ningependa kusema we really (in Luhya) Ningependa kuwarudishia shukrani wale Commissioners

tulikuwa  nao  na  hawa  secretariat  tumekuwa  nao  mpaka  saa  hii.  Asante  sana  kwa  uvumilivu  wenu,  kuvumilia  na  kukaa  nasi

mpaka wakati  huu tumemaliza shughuli zetu. Sasa  nitamwalika (Interjection) Oh,  asante sana tena kwa Bishop vile  alituruhusu

kutumia  hapa  mahali,  tumesema  asante  sana,  tumeshukuru  kwa  yote  umetufanyia.  Nitamwalika  sasa  Reverend  atufungie

mkutano.

 

Rev.  Patrick  Maina:  Tuombe;  Mungu  tunakushukuru  kwa  sababu  wewe  ni  Mungu  na  unatujua  kuliko  mawazo  yetu

wenyewe, asante kwa shughuli ambayo imeendelea hapa ya kukusanya maoni ya kusaidia utawala na uongozi wa  taifa  letu  la

Kenya.  Asante  kwa  wote  ambao  wamejitoa  muhanga  kwa  kufika  na  yale  maoni  wamependekeza.  Bwana  tunaomba

uyashirikishe  kwa  maoni  ya  watu  wengine  katika  taifa  nzima  na  tupate  Katiba  ambayo  itatusaidia  kwendeleza  kizazi  hiki  na

vizazi vingine vijazo chini ya muongozo wa Katiba hii ambayo tunaiandaa. Asante kwa hawa viongozi wa Tume ambao walifika

hapa kwa siku ya leo,  tunajua watatoka  hapa wakisafiri kwa magari  na  kwa  njia  zingine  kurudi  mahali  pao  kwenda  kutafuta

kupumzika. Naomba usafiri mwema na sisi wengine. Bwana tunakuomba utusafirishe na kuturudisha kwetu kwa usalama wako.

Naomba hayo kwa jina la Yesu Kristo aliye Bwana mwokozi wetu. Amen.   
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The meeting ended at 5.20 pm.
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