
CONSTITUTION OF KENYA REVIEW COMMISSION

(CKRC)

VERBATIM REPORT OF

CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS

MALAVA CONSTITUENCY

AT FRIENDS CHURCH, KIVANYWA, MATETE



ON

FRIDAY, 2ND AUGUST 2002

CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS

MALAVA CONSTITUENCY, AT FRIENDS CHURCH, KIVANYWA, MATETE HELD

ON FRIDAY, 2ND AUGUST, 2002

Present:

Com. Domiziano Ratanya 
Com. Abida Ali-Aroni

        Absent with apologies:

                Com. Keriako Tobiko

Secretariat in Attendance:

Ismail Aden                -        Programme Officer
Mercy Mayabi                -        Asst. Programme Officer
Suzanne Mutile        -        Verbatim Reporter
Caleb Amaswache        -        District Co-ordinator

Meeting was called to order at 10.00 a.m. with Com. Abida Ali-Aroni in the chair.

District Co-ordinator - Caleb Amuswache:  Mr. Caleb Amuswache inviting the Pastor Mr. Simon Bilengu.

Pastor Simon Bilengu:  Prayers.  
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Com. Abida:  Ahsante sana.  Nawakaribisha nyote mliowasili hapa siku ya leo.   Tuko na staff wetu kutoka ofisi yetu, tuko na

Ismail  Aden  ambaye  ndiye  Programme  Officer,  na  anayetusaidia  kuandika  mazungumzo  yenu  anaitwa  Mercy  Mayabi.   Na

mwingine  ni  Suzanne  Mutile  ambaye  ni  Verbatim  Recorder  atakuwa  ana-record  sauti  zenu,  kwa  hivyo  mtu  yeyote  ambaye

anazungumza ni lazima atumie kipaza sauti kwa sababu tuna-tape.   Pengine mnaziona ni ndogo ziko pale lakini  zinashika  sauti

sawa sawa kwa sababu hatutaki neno lolote mtakalozungumza likose kusikizwa.  Na  mimi naitwa  Abida  Ali-Aroni  naibu  wa

mwenyekiti wa Tume ya Kurekebisha Katiba.  Karibuni.  Kabla hatujaanza hii kazi tuna masharti ambayo tungetaka tuyafuate ili

tuweze kuwa na mkutano ambao utakuwa ni mkutano unaofuata utaratibu unaofaa.   Kwanza kabisa tunawaomba nyote ambao

mmefika hapo kujiandikisha kwenye meza ambayo iko pale nje hata ikiwa hautaki kutoa maoni kwa sababu kuna nafasi ya mtu

kuja na kuwa observer bila kuzungumza.

Tunawaomba sana ikiwa kuna mtu hajajiandikisha tafadhali enda kwa meza pale nje na ujiandikishe kwa sababu hata kufika na

kutozungumza  ni  muhimu  katika  hii  shughuli  ambayo  ni  ya  kihistoria  katika  nchi  yetu.   Basi  sasa  utaratibu  tutakaofuata  ni

kwamba tutataja majina kulingana na vile ambavyo mmejiandikisha na itatulazimu tufuate njia hiyo kuanzia mwanzo hadi mwisho

bila kujaribu kuruka majina kwa sababu kuna mtu ana haraka.  Nadhania hii ni shughuli muhimu na sisi sote  tumeacha kazi zetu

kufika  hapa.   Kwa  hivyo  tutafanya  kulingana  na  jinsi  mmejiandikisha  lakini  ikiwa  tutapata  wanafunzi  ambao  watakuja  kwa

sababu hatutaki wapoteze masomo yao tutaweza kuwaita watakapofika pamoja na waalimu wao.   Ikiwa tuna watu walemavu

ambao tunaona wana shida ya kuketi hapa tutawapatia nafasi ya kuweza kuzungumza.  Ikiwa pia tutaona saa  zimeenda sana na

kina  mama  wako  hapa,  tunaweza  kuwapatia  nafasi  ya  kuzungumza  ili  waendelee  na  shughuli  zao  za  kawaida  nyumbani,  ili

tusipate matatizo nyumbani wakati ambapo tutarudi jioni.

Jambo lingine ni kwamba  watu  ambao  watakuwa  na  memorandum  tutawapatia  dakika  tatu  peke  yake  ili  kujaribu  kufupisha

mazungumzo  ambayo  mtakuwa  mmeyaandika,  kwa  sababu  tutapata  nafasi  ya  kusoma  hizo  memorandum  wakati  mwingine,

tutakapomaliza  kazi  hii.   Wale  ambao  watakuwa  wanataka  kuzungumza  tutawapatia  dakika  nne  na  tunawaomba  kwamba

msiseme  story  ndefu  sana  kwa  sababu  ni  mapendekezo  ambayo  tunataka  kuyafanya  na  kulingana  na  hii  shughuli  tumeona

kwamba mtu akija hapa mbele na kuzungumza recommendation dakika nne zimetosha kabisa.   Lakini ikiwa utakuwa na hadithi

ndefu basi utataka pengine saa nzima na inakuwa hatuwezi kwa sababu tunatarajia watu wengi zaidi na tungependa kila mmoja

apate  nafasi ya kutoa mapendekezo yake.   Pia  ukiwa  una  nakala  au  memorandum  sio  lazima  uzungumze  unaruhusiwa  kutoa

hiyo nakala bila kuzungumza ukitaka kufanya hivyo.  Baada ya kutoa recommendations zako,  ikiwa  hatukukuelewa  tunaweza

kukuuliza swali ili ufafanue zaidi mambo ambayo umetueleza na ikiwa pengine hukufikiria jambo ambalo  tumekuuliza  si  lazima

kulijibu ingawa ingekuwa bora zaidi tukikuelewa vilivyo.  Na lugha ambayo tutatumia ni Kiingereza, Kiswahili au lugha ya mama

kwa mtu ambaye atashindwa kuzungumza Kiswahili.

Lakini tumekuwa hapa kwenu zaidi ya wiki sasa  na inaonekana kama Waluhya wengi wanazungumza Kiswahili na Kiingereza.

Kwa  hivyo  ikiwa  ni  lazima  tutatafuta  traslator  lakini  mnajua  katika  translation  lazima  mambo  fulani  hupotea.   Kwa  hivyo

tunawaomba ikiwa unajua hizo lugha mbili tafadhali uzitumie.  Ikiwa kuna mtu mlemavu ambaye ana shida ya kuelewa tafadhali
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tueleze  mapema  ili  tuone  kama  tunaweza  kutafuta  usaidizi.   Sasa  baada  ya  kutoa  maoni  tuna  register  hapo  bwana  Ismail

ameketi.   Tutaomba watu wote ambao wanazungumza wakimaliza waende pale wajaze register na watu ambao watakuwa na

memorandum pia watazitoa pale ili ziweze kupelekwa katika kituo kikuu cha Marekebisho ya Katiba ili memorandum hizo zote

zisomwe tena na ziweze kuwekwa katika centre yetu ambayo tunakusanya memorandum.

Nadhania kwa sababu hatuna muda mwingi na tumechelewa kuanza ningependa tuanze  hii  shughuli  na  tunapenda  pia  kueleza

kwamba tuna mwenzetu ambaye atajiunga na sisi pengine baadaye ameshikwa na malaria kidogo,  jina lake ni Keriako Tobiko

tulitakiwa  kuwa  ma-Commissioner  watatu  na  akipata  nafuu  anaweza  kuungana  na  sisi  pengine  wakati  ambapo  tutakuwa

tunaelewa tunaendelea na kazi hii.  Sasa tunataka kuwaeleza kwamba muna uhuru wa kuzungumza mtu asiwe na uoga wowote

kwa  sababu  sheria  ambayo  inaturuhusu  kurekebisha  Katiba  imetupatia  uwezo  wa  kusema  bila  kuwa  na  uoga.   Lakini

tunawaomba tutumie lugha ambayo ni  nzuri  bila  kutaja  majina  ya  watu  ama  kutumia  lugha  ambayo  itamkasirisha  mwenzako.

Kwa sababu hakuna uhuru usio na kipimo.  Tumeelewana?   Ahsanteni.   Sasa  tutaanza na bwana Edward Hisa tafadhali kuja

hapa mbele na tutakupatia dakika nne ikiwa hauna memorandum.  Ikiwa una memorandum dakika tatu kwa mazungumzo yako.

  Edward Hisa.   Sasa  unajua vile itakuwa tukiendelea hivyo itamaanisha usiku utafika kabla hatujakusikia,  sasa  nikifika namba

kumi nitakuridia ikiwa haujakuwa tayari nitakusahau.  Patrick Wasika, uko tayari?  Ahsante, dakika tatu.

Patrick  Wasike  Wanjala:   Mwenyekiti  Commissioner  na  wenyeji  wa  Matete,  majina  yangi  ni  Patrick  Wanjala  Wasike.

Maoni yangu kwa Tume hii ni haya.   Kwanza katika Katiba yetu ya nchi yetu ningependa  tuwe  na  Katiba  ambayo  hairuhusu

ufisadi.  Na itiliwe maanani sana na serikali yote itakayokuwako ya kwamba hatutaki ufisadi katika nchi yetu.

Namba mbili ukabila:  Kuwe na sheria kwamba ukabila ni hatia kubwa kabisa.   Kabila liwe Kenya.   Na  yeyote atakayekuwa

kiongozi, awe kiongozi wa Wakenya.  Nitakuja kwa local government la tatu.

Katiba yetu isiruhusu tabia mbaya.  Mwanakenya awe mtu ambaye ana tabia nzuri, ana nidhamu.  Tusikope vitu fulani ambavyo

vitafanya  watu  wa  Kenya  wawe  na  tabia  mbaya   vile  tumeshuhudia  miaka  hii  yote.   Hata  imeenda  hata  kwa  watoto  wetu

wamekuwa na tabia mbaya.  Hiyo isiruhusiwe.

Na local government:  Chairman  wa  council  yoyote  na  Mayor  wawe  wanachaguliwa  na  wananchi  moja  kwa  moja  ili  wawe

answerable kwa wananchi.  Namba mbili - Councillors wawe wanaitwa na wapiga kura ikiwa hawafanyi kazi vizuri kabla hata

hawajamaliza  muda  wao  wa  miaka  tano.   Imekuwa  taabu  sana  hapo  wapiga  kura  hata  Councillors  imekuwa  wapiga  kura

wawahonge ndio wawafanyie maendeleo.   Kwa hivyo Councillor yeyote ambaye hafanyi kazi vizuri aitwe mara moja aje  kwa

wapiga kura na wachague mwingine, hata kama ni mwaka mmoja.  Na local government, councils zote ziwe zinafanya kazi chini

ya  serikali  kuu.   Kama  sasa,  kama  hatungekuwa  na  serikali  kuu,  councils  zimetufanyia  kazi  vibaya  zaidi.   Now,  mambo  ya

vyama vingi ningesema jambo vile vile ya kwamba,  vyama visiwe vingi,  lazima  tuwe  na  namba  fulani  ya  vyama  kama  tatu  au

mbili.  Tusiwe na vyama kulingana na ukabila kwa maana tumeona tuko makabila kama arobaini na mbili na vyama vile vile viko
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arobaini na mbili.  Hiyo ni ukabila.  Tuwe na vyama vichache na wasiwe na uhuru tu wa kuunda chama tu vile mtu anataka.

Na hiyo nafikiri katika elimu ningemalizia kusema ya kwamba,  elimu tumeona katika nchi yetu ya kwamba tuna elimu ya bure,

lakini kwa sasa ningesema ya kwamba elimu ya bure kufikia standard eight au seven hiyo haitoshi.  Elimu ya bure iende mpaka

secondary school – form 4.  Hapo huyo mtoto atakuwa amekomaa vizuri anaweza kufanya kazi.  Lakini elimu ya bure na mtoto

pengine anakwamia eight na mtoto kidogo hana la kufanya angali mchanga sana.   Kama ingeendelea ingekuwa vizuri na mzigo

mkubwa ni secondary kwa wazazi.  Hiyo nafikiri mwenyekiti Commissioner na watu wa Matete hayo ni yale ambayo ningesema

ingawa kuna mengi lakini nafikiri sitaki kumaliza muda.  Ahsante sana.

Com. Abida:  Ahsante tumeshukuru.  Lakini subiri pengine tuko na swali.  Okay ahsante.  Jiandikishe pale mzee.  Atayefuata ni

Esther Walengai.

Esther Walengai:   Ahsante sana.  My names are  Esther Walengai Masinde,  Woman Leader  in the division and in the  whole

district.  These are  my points I will begin with Land.   We would like the Government to  create  locational  land  boards,  where

women should be 50% and this should deal  with petty cases  and finish on the locational level.   We  have  discovered  that  the

costs  of title deeds  are  very high.  We would like the Government to reduce the costs  and adjust  the processes.   In fact they

take too long for one to acquire a title deed.  Title deeds  we would like them to bear  the names of both husband and wife and

even add on two of their children, because men are really misusing land where women are very far.   Both boys and girls should

get a share of the family land and even property.

The power  of Government: the post  of the Presidency should rotate  into ethnic  groups  and  provinces.   The  latter  should  not

repeat  before  others  have  had  their  turns.   Both  the  President  and  the  MP’s  to  have  only  two  terms  in  Parliament.   The

President should not choose the person to succeed him after his or her retirement but should leave it for the people.   Chief and

Assistant Chiefs should be chosen by the people.   Corruption in Government offices should be dealt  with without  bias.    We

would like to have women elders at locational level to deal with women cases and problems.

Local  Government:   we  would  Mayors  and  Chairpersons  to  be  chosen  by  the  people  not  by  Councillors.   Councillors

allowances should be determined by the Public Service Commission, and in local government we would like women to be 35%

and all the nominated chances should be given to women.

On the side of education we feel education should be free from standard one to form four.

Legislature:  35% of the Parliament to be women and the nominated chances to be  given to women too.   Election:  Those who

lose  should  not  be  nominated  because  they  are  rejects.   The  MP’s  allowances  to  be  determined  by  the  Public  Service

Commission but not MPs by themselves. 
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Health:  we  would  like  funds  to  be  established  in  all  hospitals  to  cater  for  poor  patients  especially  expectant  mothers.   We

would like medical staff to be trained more on negative attitudes in as they mistreat the patients too much.

Employment:   we  would  like  all  trained  and  qualified  Kenyans  from  different  colleges  to  be  employed  without  bias  putting

gender in consideration.  Equal opportunities on job promotion to where gender should be observed very much. 

Judiciary:  we would like to have elders on the locational and divisional levels to deal with petty cases  and finish there.   And we

have discovered the court fees is very high and it makes even the poor  people  just suffer with their cases  and not to take  them

forward because they cannot afford.

Retirement:  terms of retirement should be reviewed every after five years  and all the retired people  at  least  should  get  yearly

increment pension.  

Citizens:  all Kenyans spouses should get citizenship and all Kenyans should be entitled to have passports.

Political  parties:   we  recommended  to  have  only  five  registered  parties  otherwise  they  are  just  too  many.   Some  are  even

inactive and if a person is elected he should not defect  from one party to another.   In most cases  they  defect  to  Government

parties which costs the Government a lot of money.  That one should not be there.

Poverty eradication: the Government should increase and enforce poverty eradication programmes among women groups.

Com. Abida:  You want to wind up now.

Esther Walengai:  In fact I am finishing.  We want the Government to give loans to small traders  with low interest  especially

women groups and we would like the Government to give loans to farmers as  it is the source of our income.  Thank you very

much.

Com. Abida:  Thank you.  Please register.  Next we have Ben Kisiangani.

Ben Kisiangani:  Thank you very much.  As you heard my name is Kisiangani Ben Murunga.  These are individual views. 

(A)        Public land:

• The Constitution should take  away from the Head of State  the power  to allocate or  distribute  public  land  and  should

order that all public land such as  the KARI,  Prison the ADC etcetera  given to individuals or  company be repossessed
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and revocation of the title deeds of the same.

• The land that is not utilized and that is not set aside for public utility should be given to most needy people,  identified by

a group of elected reputable elders including church representatives.  

• Genuine title deeds to be issued and bear family names in order  to show that land is family owned and survey office to

offer free services to land under dispute or in case of the buyer and the seller.

(B)        Economy:

• The Constitution should state clearly that agriculture is the backbone of Kenya’s economy and should receive priority in

terms of the investment.  That  is  in  funds  and  technical  stuff.   I  suggest  formation  of  independent  commission  of  ten

members  to  run  all  agricultural  activities.   This  commission  should  include  three  members  from  research,  three  from

universities preferably faculty of agriculture, and four from the Ministry of Agriculture and Rural Development.

• Free market economies force to Kenya by the World Bank should be lifted and permit controlled economy to protect

Kenyans and their produce, especially sugar, tea, coffee and maize.

(C)        Public Service:

• Public servants who wish to contest for political seats should do so by taking unpaid leave but should not be  compelled

to resign, as it is the case.  That is democracy and this will provide quality contestants at every level.

(D)        Legislature:

• I do not approve the present system where MP’s determine their own salaries.   I  propose  that this should be done by

an independent service commission.

• I propose that electorate be given the right to recall home the MP incase of breaching the code of conduct  in Parliament

or  missing  five  sittings  consecutively  in  Parliament  or  absenteeism  in  the  constituency  including  living  outside  the

constituency.

• The Constitution should clarify and define the specific needs represented by nominated MPs and these MPs should not

have contested and failed in the previous elections.  They are therefore rejects.  I also propose  that since the Parliament

is a law making the minimum qualification for the MPs be set, I propose the 1st degree and above.
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(E)        Elections:

General elections should have a fixed date on the calendar, say first Monday of December after every five years.   There

should be continuous registration of voters who attain 18 years and counting of votes be  done at  the station where they

were cast.

(F)        Bill of rights:

The 8-4-4 system of education should immediately be replaced by the former 7-4-2-3 system.  This is to pave way for

a common education in East  African Region.   Tertiary  education  to  receive  priority  as  regards  investment  and  in  all

cases  the point of entry be the same regardless  of gender or  region.   Hence  there  is  need  to  revive  the  middle  class

colleges which used to take diplomas and S1 courses.

(G)        Religious freedom:

Should  be  guaranteed  in  the  Constitution  but  basic  standard  of  practice  and  behaviour  must  be  defined  in  the

Constitution.  Care be taken to abolish cults and faiths that tend to enslave and deny their members essential basic rights

like education and medical services.  And on the other hand, those that encourage divorce.  Thank you very much.

Com. Abida:  I have a question on this issue of freedom of worship.    You would like us to ensure that it has basic standards

and the same defined in the Constitution.  Freedom of worship or  you called it Religious freedom, you would like to see  basic

standards  set  in the Constitution, do you have anything in mind that you would recommend as  basic  standards.   How  do  we

give freedom of worship and then conditions?

Ben Kisiangani:   For religions for example Christians I  would  imagine  that  the  Bible  would  be  the  basic  tool  that  we  shall

address and these cults and faiths that have deviated from those norms and they are using the same to enslave people  and deny

them what I have mentioned in terms of medical care  and  even  education.   So  the  basic  standard  would  be  that  tool  that  is

acceptable universally as a Christian Holy Bible.  Anything that deviates from that and the fear that they cause should be dealt

with and spelt in the Constitution.

Com. Abida:  Ahsante.  Just a moment.

Com. Ratanya:  Now would you like to give a standard for other types of religion, like tradition religions, because  they should

also be free to worship?  Muslims, traditionalists,  Dini ya  Msambwa,  Mungiki na wengine.  They would also like  to  worship

their own way.
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Ben Kisiangani:  I am not competent to talk about the traditional sect, I would like to address myself and to put on record  for

Christian sect.

Com. Abida:  Ahsante.  Please register and leave us with your document.  Wakifu Muchenje.

Wakifu  Muchenje:   Commissioners,  watu  wa  Matete  division  hamjamboni?   Mimi  ninawakilisha  viwete  Matete  division.

Mimi nina haja na madiwani.  Madiwani kutokea kwa Mayor,  Chairman wanatakikana wapigiwe kura na wananchi,  na wawe

na elimu minimum form four.   Local Government: Councillor anatakikana awe na class ya standard eight mpaka standard four

awe anajua kuandika na kusoma.  Halafu achaguliwe na wananchi baada yeye kufanya mbaya wananchi wakuje wamuite akuje

huko chini, wananchi tena wamuondolewe kama hajifanyi mzuri.

Jambo la pili: Ninashindwa watu wakifanya eti wanaenda  kuona  Mtukufu  Rais  sijaona  walemavu  siku  moja  wanawapangiwa

siku yao.  Katika bunge tunashangaa sana tumepoteza kiwete mwenzetu.  Hatuwezi kujua kama Commissioner wataturudishia

mwingine.  Sisi tunataka viwete tushiriki kwa council  tuwe  nominated,  tuwe  nominated  kwa  Parliament  ama  wakupigie  kura.

Kwa sababu hawa watu wanaona mtu mlemavu hata mlemavu na miguu na akili yote ni viungo tu.

Masomo ya watu wazima iendelee.   Wazazi wengine wanazaa viwete na  wanaficha  nyumbani  hawataki  kuonekana  mbele  ya

watu.  Wanawanyima masomo.  Kwa hivyo Commissioners tunasema Katiba mpya hii maslahi ya viwete ichunguzwe vilivyo. 

Assistant chief and Chief wanastahili wapigiwe kura na wananchi, kwa sababu mwingine nilisimama kwa soko tu eti wanichague

na  anasema  siku  gani  kiwete  anaongoza  watu.   Ni  wananchi  ndio  wamenikubali,  nikashindwa  sana.   Hawa  Sub-chief

wanatakikana wapigiwe kura  ya  mchujo  aanguke  kama  anaona.   Ahsante  sana  bwana  Commissioner  niko  na  memerandum

yangu ambayo nitawapatia.  Ahsante.

Com. Abida:  Ahsante sana.  Jonathan Rabando.

Jonathan Rabando:   Chairman of the Constitutional Review  Commission  committee,  members  of  the  public  my names  are

Jonathan Rabando.  I would like to address  this issue of the Chief Authority Act as  it is in the current Constitution.  The Chief

Authority Act is a colonial draconian law that was meant to kill the chief’s excessive powers  for the purpose  of suppressing the

up the up-coming groups that were revolving  against  the  British  Government.   I  therefore  propose  that  the  act  be  abolished

since it is outdated in the independent democratic  land of Kenya.   This was an act  that was meant actually to kill akina Otero

Okang’o, Anee Nana for the purpose of sabotaging our political movement in this country.   So  it doesn’t work the word in the

independent country. 

The Provincial Administration.  The whole provincial administration panel should be scrapped.   Their positions and roles have
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always conflicted with other positions in the civil service.  For example the District Commissioner is the Chief Security Officer in

the District.    It  defeats  logic, the  role  of  the  OCPD.   The  District  Agricultural  Officer  is  the  Chairperson  of  the  Agriculture

sector in the District.  It defeats logic how the District Officer can as well be the senior Agriculture Officer in the country.   Same

is  reflected  in  the  DO’s  office,  the  chief’s  office.   I  propose  that  the  OCPD,  the  Provincial  Police  Officer,  the  District

Agricultural Officer should act  on behalf of the DCs and the PCs  in respective positions.   I  also  propose  that  the  Chiefs  and

Assistant  Chiefs  position  be  taken  by  the  Councillors  at  respective  levels,  since  their  positions  and  roles  are  not  defined

properly.

The powers  of the President:  the President  should not have powers  to appoint  the Judiciary.  This will cause conflict between

the  Executive  and  the  Judiciary.   They  should  be  independent  arms.   I  propose  that  the  Law  Society  of  Kenya  propose

whoever will be in the Judiciary, in whichever position and whoever is appointed should be vetted in Parliament.

Appointments of Ministerial positions:  I propose that the President should not solely appoint  the Ministers in Parliament.   They

should be vetted by the Parliament so that half-baked Ministers with a worrying track record should not be appointed.

In the Preamble: I would like to suggest that in the preamble in the current  Constitution  it  also  defined  the  boundaries  of  this

country.  In the current Constitution it does not explain exactly whether Kenya is 582,000  kilometers square  and where does  it

actually reach.

Com. Abida:  Please summarise now.  I will give you one minute.  Please give us your last sentence.

Jonathan Robando:   Okay,  fine.   I  would  also  like  to  address  the  issue  of  the  youth.   Just  like  other  unfortunate  hard  hit

people in this country, the most unfortunate people are the youth.  It  will take  us a long time to understand why the women are

given the two-third position or a third in Parliament and yet the youth are also part and parcel of the system.  They are  sufferers

like  any  other  Kenyan.   I  propose  that  in  the  Constitution  the  youth  to  be  protected  by  law  and  should  be  represented  in

Parliament.  Thank you.

Com. Abida:  Please register and leave us with your memorandum.  Next is John Namisi.

John Tane Namisi:  Thank you.  I  have got these as  my personal  views and there are  some which I also tried to answer on

the questions of the Constitution.  I will begin with my personal views.  Cases in court  take  too long.  A case  which could even

take 2 – 3 months will take  a year or  more.   Then I think the Government should put a limit of cases  to take  time.  There are

some cases which take over a year but some cannot even take a year but they will find they have taken more than a year.  That’

s one.  The time of remanding offenders,  you will find an offender has been remanded will take  even a year in remand.  When

the case is heard he will be given some other time again of imprisonment.  Then I feel the Government there is unfair.  Why can’t
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they have a limit of one to be remanded, then his case should be heard?  It takes long before the offender is heard in court.  

Swindlers of Government money and company money.  You will find that they swindle a lot of money when he is a boss  in a

company.  He takes millions of shillings.  Even in Government he takes millions of shillings.   When they find him guilty they just

remove him out and nothing is done to them.  If one has lost money, that money should be recovered and at  the same time the

concerned person should be jailed.  This has made people  always take  a lot of money and go away.   They hide it somewhere

and use part of the money if he had taken millions to corrupt the court  so that they are  released and they have money to spend

afterwards.  There I say money should be recovered.

Com. Abida:  Your last point now.  Your time is up.

John Tane Namisi:  Oh my time is gone. 

Com.  Abida:  You  know  what  I  advised  you,  don’t  give  us  stories.   You  know  we  are  also  Kenyans  and  we  share  your

problems.  Just give us the proposals.  Give us your last proposal now.

John Tane Namisi:  Alright.  Thank you.  I understand.  So the Government should be very much concerned with the number

of passengers and the speed of matatus.  Because they cause a lot of accidents because of speed and because of the number of

people.  To add on that goods which they put on a matatus when carrying people,  I think there must be  a limit of kilogrammes

or weight to put on that matatu.

Com. Abida:  Thank you.  We will read  the rest.   Tutasoma hiyo karatasi  yako usiwe na wasiwasi.   Ahsante.   Please register

and leave the paper with us.  Rhoda Nyongesa.

Rhoda Nyongesa:   Commissioners na wakaaji  wa Majengo hamjamboni.  I  am going to give my points just three and I am

going to give my views on health, political and human rights.  I will start with health.

Health:

(a)        Establish communities awareness programmes on the importance of women health rights.

(b)         Establish funds for needy and poor pregnant mothers during delivery.  

(c)         Provide reproductive health education to men.
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(d)         Target men as resource group for improving the antenatal and post-natal care for women.

(e)        To eliminate social cultural practices that can endanger the health of women e.g. female genital mutilation.

Political Parties:

(a)        Kenya shall be a multi-party state, with the number of registered parties not exceeding five.

(b) Once elected on a political party there shall be no defection.

(c) Nomination chances of MP’s and civic leaders shall be reserved for women only.

Human Rights:

(a)        Free expression and choices.  Children to get their rights from parents, teachers and guardians.

(b)        Children to get free primary education upto standard eight.

(c)          Equality of gender in succession of properties.  Both married men and women should stop immorally practices.

Polygamy practices to stop; one husband one wife.  Thank you.

Com. Abida:  Thank you.  Philomena Wekwila.

Philomena  Wekwila:   Thank  you  Commissioners.   My  names  are  Philomena  Wekwila  under  NCCK  Lugari  District  as  a

secretary.   These are  some  few  recommendations  which  we  have  tried  to  bring  before  the  Commission.   First,  we  will  talk

about the poor people.

(a)        The common man or the poor are millions in Kenya.  These people are suffering without being considered for example,

the Lugari forest was given to squatters but the provincial and district level sold it to the rich people.

(b)        The farmers too are  suffering as  they harvest  from a high input  expenditure  but  they  sell  at  throwaway  prices.   We

propose there should be Constitution Ministries and a court to protect the poor. 

Legislature:

12



(b)        We recommend that the Executive should also be a multi-party system not only the legislature.  This is part  of removing

favourism Government. 

(b)        The Parliament should have power to pass a vote of no confidence on Executives.  

 (c)        The budget should be read for five-year periods for it is hurting the common man as prices go up time to time.        

(d)        There is also a recommendation that the Parliament should be dissolved by the Parliament the period said to dissolve.

Judiciary:

(a)        They recommend to have a supreme court in Kenya, for this is an independent rectifier of grabbing.

(b) We recommend the Constitution should be set to eradicate the power of the President and also removal on misconduct.

Com. Abida:  Your last sentence.

Philomena Wekwila:   In education.   We recommend  that  the  old  system  of  education  be  revived  for  example  form  6  and

thereafter university. 

Com. Abida:  Thank you.  We shall read the rest.

Philomena Wekwila:  This is because after school the college graduates have no jobs.

Com. Abida:  Ahsante.  We shall read the rest of your memorandum.  Thank you very much.  Ben Mulupi.

Ben Mulupi:  Ahsante, vile mmesikia majina yangu ni Ben Mulupi Mchungu na haya ni maoni yangu binafsi.  Napendekeza  ya

kwamba tukimaliza hii kazi ya Constitution,  hii Constitution yetu isibadilishwe bila kuhusishwa wananchi.

Pili, tunaambiwa kwamba the three arms of Government  lazima  ziwe  independent.   Judiciary,  Executive  na  Parliament.   Kila

mkono uwe  independent,  mwingine  usiingilie  kazi  ya  mwingine.   Members  of  Parliament  na  councillors  wanatakikana  wawe

watu wale wamesoma.  Mimi napendekeza kwamba wawe wamefika form 4.   Wapiga kura – votes lazima wapewe mamlaka

ya ku-recall councillor ama MP ambaye hafanyi kazi yake vilivyo.  Na wakati tuna-create, wakati tunaunda administrative areas

kama district, division na location inatakikana wananchi waulizwe na wakubaliane kabla hiyo mipaka haijachorwa ndipo tusiwe
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na malalamiko kama ile tunaona hapa Matete. Sisi kama wanaKenya tuko na vinywaji vyetu ambavyo tume kunywa tangu siku

za  babu  zetu,  busaa.   Mimi  napendekeza  kwamba  hii  pombe  ya  busaa  haina  chemical  yeyote  ya  kuua  mtu.   Sijui  kwa  nini

ilipigwa marufuku.

Recruitment kwa security forces kwa army kwa police na kwa prisons inatakikana irekebishwe.   Wakati huu iko ufisadi mwingi

sana,  ukabila  na  nepotism.   Inatakikana  hiyo  inangaliwe  kupitia  kwa  Katiba.   Sisi  ni  wakulima.   Ningependekeza  kwamba

vyakula  vyetu  ambavyo  tunalima  ni  lazima  tuwe  na  sheria  ambayo  ya  kulinda  vile  tutapanda,  ya  kulinda  vile  tutauza  na  ya

kuhakikisha ya kwamba hatutakosa hii chakula.  Inatakikana tuwe na mkopo ya kupatia wakulima ndio wapande vyakula vizuri.

  Na tuwe na bei nzuri ya vyakula, tusiachie ile kitu inaitwa forces ya supply na demand, hiyo inaumiza wakulima sana. 

Political parties:   mimi napendekeza kwamba wakati  wa nomination wa candidates,  political parties  lazima ziwe supervised na

Electoral  Commission.   Wameachia  political  parties  na  vitu  nyingi  mbaya  inafanyika  huko  na  hakuna  mtu  anaangalia.   Na

mwisho nasisitiza kwamba baada  ya kumaliza hii Katiba yetu isiwe bunge peke  yake ya kubadilisha, lazima mambo irudi kwa

wananchi.  Ahsanteni kwa kunisikiliza.

Com. Abdi:  Ahsante.  Jiandikishe tafadhali.  Bwana Edward Khisa uko tayari ama tukuruke?

Edward  Khisa:   Commissioners  na  watu  wote.   Langu  wamezungumza  mengi  lakini  naonelea  ya  kwamba  mambo

nitazungumza juu ya vyama.  Ukitaka ukabila uishe katika nchi yetu ya Kenya,  tuwe na vyama vitatu peke  yake.   Ya  kufuata

nataka wazee wa mtaa wapewe uwezo wao kama zamani, ndio waliokuwa na uamuzi kwa vijiji. 

Ya nne, Ministers wawe na uhuru wao, akiongea kitu apewe wadhifa yake kama ni idara ya education.   Minister wa Education

awe anahusika na education.  Yangu ni mafupi.  Ahsanteni.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe tafadhali.   Sasa  tuna wanafunzi – Kaburu Amos.  Na  mwanafunzi ambaye ni wa Chepsai

Primary sijui kama amejiandikisha au mmejiandikisha?

Amos Kaburu:  Okay the Commissioners.

Com. Abida:  Tell us your name, your school and class.

Amos Kaburu:  I am Kaburu Amos from Kivaywa High School and I representing the Students  Body Kivaywa High School,

and Commissioners from CKRC and ladies and gentlemen good morning.  Okay,  I am going to address  on human rights and

secondly I will talk about vulnerable groups.
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First of all on food.  The Constitution should protect food policies; the Constitution should hold the Government responsible for

production,  collection and storage of enough food for its people.   The Constitution should also allow the  Government  to  give

incentives for food production to the farmer.  The market should be protected and controlled – a liberization of the food market

does  not  help  the  farmer  but  it  kills  the  morale  to  produce  therefore  it  should  be  done  away  with.   It  kills  the  morale  in

production because  it allows  people  with  financial  ability  to  import  food  which  floods  our  local  markets  and  hence  we  lack

market to sell our own.  Food security must be guaranteed by the Government.

Secondly, on health matters.  As students we feel that it’s the duty of the Government to maintain a healthy nation and a healthy

nation will only come if the Constitution is going to hold the Government fully responsible in the provision of free health services

and therefore the idea of cost-sharing in health matters should be abolished immediately in the new Constitution, then where we

lie most that is in education  matters.   Education  is  human  right  according  to  the  1948  regulation  of  human  rights  in  Geneva,

Switzerland.  And therefore we are saying that the education in primary schools should be free of charge.  Therefore the idea of

cost  sharing in primary education should be done away with  and  secondly,  the  8-4-4  education  system  must  be  looked  into

because it has failed to realize these objectives of making graduates  at  every level self-reliant.   Above  all  these  the  education

system does not internationally fit that is why you find that students leave this place and when you go out you have to repeat  the

secondary education.  Therefore, ours looks as if it’s not the best at  all.  Then the Universities should be independent and each

university should have a chancellor.  Not this idea of one man only being the chancellor of six public universities and this is not

fair.

Also  in  addition  to  that,  secondary  schools,  the  Government  should  provide  equal  opportunities  to  all  students,  all  students

should be given secondary education and all schools should be well equipped with  facilities.    We  don’t  expect  a  school  for

example  some  are  only  just  having  here  their  practicals  because  their  schools  do  not  have  facilities  for  those  practicals.

Therefore, the Government should provide those facilities and also in addition to this prices of books  should be reduced.   The

Government  should  incur  all  these  and  also  this  idea  of  85%,  a  policy  of  intake  of  secondary  schools  students  should  be

reduced to 40%.  Whereby we have to get students to the catchment areas  should give 85%,  no.   This idea of having National

schools,  provincial schools,  no.   Let’s just give all schools opportunities to take  students from anywhere that they want.   Not

this idea of discriminating other schools.  Then the education.   The Kenyan education system must revert  its trend of preparing

their graduands so for white-collar jobs.   We are  not prepared  in the best  manner.   That’s  why  we  remain  that  we  are  very

much theoretical in our education.  We also want to be very very much practical to fit internationally in job opportunities.

Then another issue is on water.  The Government should provide water to all people.   We want clean water  and this should be

provided by the Government both the Central or if we talk of the Local Authority.  We don’t want to know about  the rest  it’s

the responsibility of the Government.

Then in electricity we want the Government to electrify all areas  not just this idea of discriminating some areas  mainly because
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they are  in certain political parties.   No.   Let’s just give all areas  equal  opportunities  and  these  are  facilities  to  be  distributed

equitably.

Then on security.   The Constitution should hold the Government  responsible  in  protection  of  life  and  property  of  its  citizens.

This security must be granted.  Training of Police officers must take  longer and should include this curriculum human rights and

requirements.  Not just for a very very short period,  two months, three months then they are  out.   They are  doing nothing they

cannot secure us. We are in problems we should get the best  security out of those who are  supposed to provide.   Then youth

groups should be made to work with the police so that we are avoid this idea whereby they also peep in to become thieves.

Then on employment, the Constitution should call upon the Kenyan Government to provide manpower that can be absorbed  by

the Government.  It’s absurd to produce half-baked human resources that cannot be tapped.

Then on vulnerable groups,  all children must be  treated  equally  before  the  law.   This  idea  of  discriminating  girls  it  should  be

made in the Constitution all girls should be provided education just the way boys are  provided,  because  all of us we are  equal

and all of us actually we are children.  The idea of discriminating this girl child at  ‘O’ levels women are  not given chance to air

out their views.  And also in these villages whereby yaani wanabaki tu huko.  No.  They should also be made to be  exposed so

that they know what is happening.  They know about  this world because  this world belongs to all of us.   The religious men tell

us that.  

Then lastly, I want to say that the Constitution should bring out strict measures to curb child abuse of any kind at any level.  This

idea where we are seeing that some small children are raped yet a man goes and is only prisoned for two years  then he comes

back.  You can imagine yesterday I was reading a newspaper a man can rape a three year old kid.   And I think that one is just

supposed to be hanged.  Then you will find such a man is left, no.   We should not allow this let’s not cultivate this idea of child

abuse at all costs.  Thank you very.

Com. Abida:  Thank you.  Please register there.   There are  students from Chepsai  Primary School where are  they?  Chepsai

Primary School.   A student from Chepsai  Primary School,  is it a student or  a teacher?   No,  no  you  must  register  we  have  a

system here they must register.  Have they registered?  Ismail let us have their names, I don’t have their names.  In the meantime

as we wait for them to get organized, let’s have Festus China.

Festus Tuvaka China:  Thank you the Commissioner.   My paper  here is on unemployment.  As you know the Government

we have so many,

Com. Abida:  We need your name because we are recording.
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Festus  Tuvaka China:  My name is Festus  Tuvaka China.  I  am talking about  unemployment  in  the  country.   We  have  so

many  unemployed  people  around  and  my suggestion  was  the  Government  set  aside  the  money  from  the  exchequer  to  pay

allowances.  For example, something like 200/= or 400/= to every unemployed in the country.  This money should be paid first

to respective locational levels where we can form  co-operatives.   Then  it  can  be  channeled  into  women  groups  then  pay  to

unemployed.  After receiving the payment one should retain half of the payment which will form the basis  that he or  she belongs

to the co-operative and from the same he can follow money to help sustain a small business.  Thank you.

Com. Abida:  Please register.  Tafadhali jiandikishe pale.  Henry Sivona.

Henry Sivona:  My names are  Henry Sivona from Family Trust Centre.   These are  the proposals  from Family Trust Centre.

That once a civil or criminal prosecution is brought against the President, a Minister or Assistant Minister, one has to resign after

three months to allow prosecution to go on.   The President  shall  be  elected  by  majority  votes  and  shall  create  15  Ministries

headed  by  15  Ministers  and  15  Assistant  Ministers.   The  President  shall  have  no  powers  to  dissolve  prolong  or  adjourn

Parliament.

The Legislature:  The Parliament shall comprise of 275 elected members and 25 nominated members.   An MP shall lose his or

her seat  when he or  she fails to attend Parliament for four consecutive days.   And to avoid technical appearances,  every  MP

has to attend at  least  a half of the time the House is in session.   No  MP shall  be  pardoned  by  the  President  for  any  election

offence, election fraud.  No Member of Parliament shall be  allowed to cross  or  switch party until the expiry of the term of the

Parliament.  And 150 members shall form quorum for any House activity to go on. 

The  Electoral  system:   An  Electoral  Board  shall  be  established  and  this  will  be  known  as  The  Civic  &  Electoral  Board  of

Kenya.  The Board shall consist  of 16 members appointed by the President  and approved by the Parliament,  two from every

province.  The Board shall interview and recruit co-ordinators in every division to foresee the activities of the Board,  especially

promotion of voter and civic education.  Applicants should be degree holders and a resident in the division they wish to work.

The Board shall conduct Presidential, Parliamentary and Civic election on a single member and secret ballot basis.   

Nomination  of  25  MPs.   Out  of  the  twenty  five  nominated  MPs,  sixteen  will  be  women.   Two  from  every  province.   The

nomination of the 16 women MPs will be as follows:-

The Civic & Electoral Board of Kenya will randomly sample all constituencies in respective provinces and shall pick randomly

two constituencies in the presence of presiding from all political parties.   Political parties  will present  women candidates  in the

lucky constituencies in the second round of election.  The other nine MPs will be nominated as follows:-

Lawyers to bring  one,  Federation  of  Kenya  Employers  to  bring  one,  primary  teachers  to  bring  two,  secondary  and  tertiary
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institutions to bring one, Maendeleo ya Wanawake to bring one,  youth to bring one and the youth should not be  more than 28

yrs at the time of nomination.  The disabled to bring two.  And no constituency shall have more than 2 MPs.

Com. Abida:  Thank you.  We are going to read the rest, your time is up.  Please register and leave your memorandum.  David

Bwonde.

David Bwonde:  Jina ni David Bwonde.  Yangu ninaomba.

Com. Abida:  Excuse me, repeat your name.

David Bwonde:  

Com. Abida:  Address yako ngapi?

David Bwonde:  Box 239, 

Com. Abida:  I am sorry I want David Mwanje.  Thank you.  Jina yako itakuja usiwe na wasiwasi.

David  Bwonde:   Ahsante  Commissioner.   Mimi  mambo  yangu  ni  madogo  tu.   Kuhusu  makanisa.   Habari  ya  makanisa,

makanisa  yametokea  mengi  sana.    Hata  ukitembea  sokoni  mahali  popote  ni  makanisa.   Imeharibu  makanisa  mengi  sana,

ninaomba  ikiwezekana  makanisa  ijulikane  iwe  na  kibali.   Hata  sokoni  mali  popote  unaona  kanisa,  ufisadi  umekuwa  mwingi

kufuatana na unabii wa uongo.  Hayo ndio yangu tu.  Mungu awabariki.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe pale tafadhali.  William Nyuguri.

William  Nyuguri:   Kwa  majina  na  William  Nyuguri.   Nimekuja  hapa  kuwakilisha  boda  boda  ama  taxi.   Wale  ambao

wanakanyaga baiskeli.    Jambo la kwanza  ambalo  ningependa  hii  Commission  itusaidie  sisi  watu  wa  boda  boda.   Sisi  huwa

tunapata  shida  zaidi  na  vile  mnajua  kazi  ya  kukanyaga  baiskeli  ni  ngumu  sana.   Ugonjwa  tunapata,  upande  wa  matibabu

unakuwa ngumu sana.  Bei imeenda juu zaidi ya kutibu hata wengi wetu tunakufa kwa sababu ya ukosefu wa pesa  ya matibabu.

  Kwa hivyo mimi ningeomba Commission hii itusaidie upande wa insurance.  Hizi boda  boda  pia tuwe na insurance.  Tukiwa

wagonjwa tunapelekwa hospitali ambayo inaweza kusaidia, hapana hii ya reja reja hii.

Namba mbili.   Ningependa  hii  Commission  itusaidie  upande  wa  NSSF.   Sisi  pia  tunafanya  kazi  ambapo  tunafika  mahali  pa

kustaafu.  Na hii kustaafu yetu ya boda boda si ya miaka hamsini na tano vile mnajua.  Hii ni ya muda mfupi.  Ningependa hapo

mtusaidie sana tukistaafu hata sisi nasi tunapata kitu ya kusaidiwa naye.  Kwa sababu tumezoea kitu kama usaidizi ya pesa  hiyo,
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vile mnajua.

Ningependa hii Commission itusaidie upande wa kazi kuna wengi  wetu  wazee  hawajaajiriwa  mahali  popote,  lakini  anakaa  tu

hivyo mpaka anazeeka anafika umri wa miaka hamsini na tano anaenda nyumbani.  Na  kwa vile mnajua hata kama hataajiriwa

mahali popote kazi akienda kununua sukari kwa duka pesa inakatwa kupelekwa kwa serikali.   Hiyo ni ushuru anatoa anasaidia

upande  wa  serikali.    Naomba  serikali  itutengee  mtu  akifika  umri  wa  miaka  hamsini  na  tano,  yeye  pia  awe  anastaafu.

Wanamlipa anaenda huko kama kwa bank anapata hata ni kama mia tano ama mia mbili kwa mwezi inamsaidia.  

Nne, Elimu:  Sisi jua kali wa boda boda tunazaa, sio tasa, tunazaa, na tumezaa watoto werevu sana na upande wa elimu watoto

wetu wanafika tu primary education.   Maneno ya secondary sasa  tunashindwa pesa  yenye tunapata kwa boda  boda  inakuwa

ngumu sana kupeleka mtoto hapa Kivanywa High School ama kwa shule ingine ya secondary.   Hapo tunataka serikali itufikirie

pale itafute mahali penye inaweza kuweka mtu anaitwa boda boda au taxi. 

Ya mwisho, ningependa kusema upande wa siasa.  Mtu mwenye anatoka huku wakitangaza sasa  uchaguzi unakuja mtu asitoke

huko kwa kazi yake ile ambayo alikuwa akifanya huko na kuna kugombania viti na wenyeji.   Hiyo  Commission  iweke  mkazi

yule mtu ambaye amesimama kwa kiti hii ya nyuma hii, iwe hana kazi.  Ni hayo.

Com.  Abida:   Ahsante,  jiandikishe  pale  tafadhali.   Sasa  tutaita  wanafunzi  wa  Chepsai  Primary.   Tuanze  na  Carol  Ford.

Mwalimu I give you exactly five minutes to do whatever you wish to do.  Five minutes and no more, tafadhali.

Students from Chepsai Primary School:  Recited a Poem.

        

                Siku Njema

                I        

        Ninayo mengi ya kusema

        Tegeni masikio msikie 

        Ninayotaka … (inaudible)

        Siku njema ni gani?

                II

        Sisi wanaume ndio tuna haki ya kusema

        Nyinyi wanawake nyamazeni

        ……… (inaudible)

        Kweli siku njema ni gani?
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                III

        Sisi wanawake tumechoka kupakuliwa

        Katika elimu, afya na uchumi

        Nafasi kubwa serikalini twazitaka

        Hakika siku njema ni gani?

                IV

        Hamjui kazi ya wanaume

        Mwanamke kazi yake kuzaa

        Wanaume kuwanyosha viboko

        Kweli siku njema ni gani?

                V

        Wanaume sikizeni twataka tuwe sawa

        Kusema kweli tumechoka kuomba radhi

        Kama tungekuwa chombo hamngetupenda

        Hakika siku njema ni gani?

                VI

        Mmh, bure, twashika moyo

        Wanaume tutashinda, mpende msipende

        Tutatumia mateke, ngumi na makofi

        Kweli siku njema ni gani?

                VII

        Tumechoka kupakuliwa

        Twendeni twendeni bunge

        Kila siku kuchapwa viboko

        Hakika siku njema ni gani?

                VIII

        Aaah, mwaota

        Bunge la wanawake, bunge la mwanaume

        Bunge la wanawake, bunge la mwanaume

        Bunge la wanawake, bunge la mwanaume
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        Beti twatamatisha 

        Tuungane tujenge taifa letu

        Siku njema ni sote tuungane

        Tuandike Katiba ya umoja

        Ahsanteni.

Com. Abida:  Ahsanteni wanafunzi wa Chepsai.  Yuko wapi huyo msichana ambaye ana mazungumzo.  Please a moment, keti

pale ama unataka kusimama?

Carol Ford:   Kwa majina naitwa  Carol  Ford  kutoka  shule  ya  msingi  ya  Chepsai.   Niko  katika  darasa  la  sita.   Ladies  and

gentlemen, on the stage is Chepsai Primary School ready to present you a poem.  Tears of the abandoned one.  Welcome.

“Oh happy was that day I was born

Warm received hands received me heartedly

Everyone sang in praise of the creator.

What a nice baby we have received

But now you have abandoned me

Where is mum who received me into the world

What has gone wrong mum, dad

I never knew you would do that to me

You can’t take me to school dad

You say I should marry old dad

Dad you have abandoned your daughter

You say education is for boys mum

You heap a lot of kitchen course on me

Why have you forsaken me mum

What did I do wrong mum

Mum you have abandoned your own

You throw them into the street

How will they survive my dear

I am crying day and night even this

Mother have mercy on your children

Why did you bring into the world?

Oh you have abandoned us.

Take me to school mum, take me to school”.

Thank you.
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Com. Abida:  Ahsante sana Carol.  Thank you very much for the poem.  Sasa tutarudi tumsikize Phanuel Nato.

Phanuel Nato:  Ahsanteni sana ma Commissioners wetu ambao mmekuja kutusikiza siku ya leo.   Mimi nitazungumzia kuhusu

ofisi ya Rais.   Na  mimi nataka kusema ya kwamba,    jina ni Phanuel Nato.   Na  kwa sababu Rais ndiye kichwa na macho ya

nchi yote kwa jumla kwa hivyo kuchaguliwa kwake ni lazima awe ni mtu ambaye anapendwa na watu wote.  Mtu mwenye umri

wa miaka kama thelathini na tano kwendelea mbele.  Na mtu ambaye ameelimika vizuri, mtu ambaye anapendwa na watu wote.

  Na  mamlaka  yake  isiwe  zaidi  bali  iwe  ni  ile  ambayo  imependekezwa  na  commission  ambayo  itaweza  kuchaguliwa  ama

iwekwe  ndani  ya  Katiba.   Mamlaka  yake  iwekwe  ndani  ya  Katiba  na  awe  ni  mtu  wakufuatana  na  hayo  mamlaka.   Na

ataendelea kwa vipindi viwili vya miaka mitano kila kimoja.   Na  baada  ya hayo hata  awe  amekamilisha  mambo  mazuri  zaidi,

ataweza kustaafu ama kuachana na mambo ya kuongoza, wananchi wenyewe wawe na sheria ama mamlaka ya kuchagua Rais

mwingine. 

Na jambo la pili ambalo ningelizungumzia ni kuhusu utawala wa mikoa.  Utawala wa  mikoa  mimi ninapendekeza  ya  kwamba

utawala  wa  mikoa  ni  mzuri  na  ukaendelee  vile  ulivyo.   Kutoka  kwa  province  ama  kwa  mkoa  kupitia  kwa  sub-location.

Isipokuwa  tu  wale  ambao  wanaongoza  waelimishwe  vya  kutosha  wajue  ile  kazi  wanaifanya,  pamoja  na  askari  wao.   Kwa

sababu askari nao wanaumiza raia zaidi ya kiasi.   Mambo kama rushwa na vitu vinginevyo ambavyo vinapatikana katikati  yao.

Nataka  kusema  ya  kwamba  mambo  kama  hayo  wapate  kuelimishwa  na  wawe  ni  watu  wa  nidhamu  nzuri.   Kwa  sababu

tukikosa utawala wa mkoa mwananchi wa kawaidi hawezi kuishi vizuri.   Ataweza  kusumbuliwa  zaidi  ya  kiasi.   Kwa  sababu

kuna wakora wengi, tuna mambo mengi maovu ambayo yanaendelea.  Hata unywaji wa pombe ingawaje tuna ile pombe ingine

ambayo tunasema ya kwamba ni pombe ya kienyeji.   Lakini pombe ingine ambayo inaitwa chang’aa imeharibu sehemu zingine

hazina maendeleo.   Na  nikiwa  mimi kama  muhubiri  ningesema  ya  kwamba  nikimalizia  mambo  ya  neno  la  Mungu  yaendelee

kuwekwa vizuri ndani ya Katiba yetu, kwa sababu Mungu ndiye anayesimamia kila nchi ama kila utawala.   Ingawaje tuna sekta

zingine ambazo zimejitokezea zinaweza kuharibu.  Lakini nataka kusema ya kwamba neno la Mungu  ama  mambo  ya  neno  la

Mungu  iwekwe  vizuri  ndani  ya  Katiba  na  yale  yaliyo  mabaya  ikaondolewe.   Nafikiria  kwamba  sina  mengi  yale  mengine

nimeyaandika hapa.  Nataka kusema ahsanteni sana.

Com. Abida:  Kabla hujaondoka nafikiri kuna swali. 

Com. Ratanya: Bwana Phanuel kuna swali moja ya kufafanua.  Hapo umesema President lazima awe miaka thelathini na tano.

  Hapo ni kwanza ungetake kupendekeza President afike umri gani ili tuseme hawezi kuenda zaidi ya hapo yaani mwisho kutoka

35 mpaka wapi?

Phanuel Nato:  Akifikisha kama miaka sitini mimi nafikiria itaweza kuwa vizuri.

Com. Abida:  Halafu nataka kukuuliza swali.   Umesema chang’aa – pombe inaharibu sehemu zingine lakini mwanzoni ulisema
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ingawa kuna pombe ya kienyeji.   Sasa  kama mhubiri kuna tofauti  kweli  ya  pombe  busaa  na  chang’aa,  moja  inaharibu  ingine

inatengeneza?

Phanuel Nato:  Nilisema namna hiyo kwa sababu niliona ndugu yangu mwingine akasema.

Com. Abida:  Zungumza na Tume, hauzungumzi na ndugu yako.  Na unapendekeza maneno muhimu katika maendeleo ya nchi.

  Sasa twambie unasema chang’aa inaharibu na je, busaa si ni pombe inaweza kuwa pombe ya aina moja inatengeneza na ingine

inaharibu?  Wacha kufikiria ndugu yako.   Na  nimekuuliza  kwa  sababu  we  ni  mhubiri.   Pengine  ndugu  yako  anatumia  busaa,

wewe nadhania hautumii sio?  Haya twambie basi.

Phanuel Nato:  Sasa hapo mimi naona pombe busaa iko chini kwa upande wa kuharibu mwili wa mwanadamu.  Lakini chang’

aa inaharibu zaidi ya kiasi.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe pale tafadhali.  Ahsante sana.  Stephen Atsiaya – Chepsai Primary School.

Stephen Atsiaya:  Thank you.  On our side on land ownership we feel that ….  My names are  Stephen Atsiaya from Chepsai

Primary.  We say that nobody should own land which is more than 60 acres  of land, when they are  people  squatters  having no

land.  Therefore, we propose that nobody should own more than 60 acres of land.

On education:  We feel that educational matters must be  made  to  be  handled  by  people  who  are  professionally  in  the  same

Ministry.  We also recommend that the system of education to be changed to meet the daily ever changing needs of the Kenyan

people and the Constitution should also protect the education system from being changed every now and then.  That brings in a

lot of inconveniences for the countries which are  finishing various levels of education.   Therefore,  we  propose  that  this  8-4-4

syste should be done away with and we remain with 7-2-4-3 system.

On President,  we propose  that let all those people  who are  willing to vie for the  Presidency  be  allowed  to  vie,  regardless  of

how many and then in the final analysis we have the best  two having a re-run for the elections; and to add on that the winning

President  must  also  be  able  to  get  at  least  50%  of  the  total  votes  cast  to  add  on  the  25%  in  the  five  provinces.   We  also

propose that some of the powers of the President must also be limited not to have immense powers  and then on Constitutional

Supremacy.

The Constitution should also be designed in such a way that the people,  because  they are  the ones who own the Constitution

must  have  a  say  when  it  comes  to  re-examining  the  Constitution  if  they  want  to  change  it.    So  we  should  put  in  place

mechanisms that can help the people have power over changing the Constitution.  Thank you.
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Com. Abida:  Thank you.  Joseph Khisa Kasuti.

Joseph Khisa Kasuti:   I  am Joseph Khisa Kasuti.   Yangu  nataka  uwezo  uwe  wa  mwananchi  na  Parliament.    Uwezo  wa

kufanya marekebisho ya Katiba.

Pili.  Wazee ambao wanastaafu naomba wawe wakipewa pesa zao kwa wakati ule ambao unatakikana. 

Tatu.  Misaada ambayo inatolewa kutoka nchi zingine iwe ikigawa sawa kwa mikoa yote.

Nne.  Ningependekeza kwamba uwezo wa President uwe ukipunguzwa.  

Ya  tano.   Nyinyi  kama  wale  ambao  mnauliza  wananchi  kupatana  na  utaratibu  wa  mageuzo  mwe  mkipeana  vitabu.   Kuna

wengine  hawajajua  mageuzo  ya  Katiba  ni  nini.   Wengine  wanaweza  kuwa  wanaweza  kusomea  nyumbani  wala  wawe

wakielimishwa kwa makanisa ama kwa umati wa watu.  Nafikiria ni hayo machache nilikuwa nayo.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe tafadhali.  Leonida Khisa.  Au mzee amesoma yote.

Leonida  Khisa:   Kwa  majina  mimi  ni  Leonida  Inguye  Khisa.   Ni  mwalimi  ambaye  amestaafu.   Nitaanza  na  mambo  ya

kustaaafu.   Ya  kwanza  ningependa  wale  ambao  bado  wako  njiani  watatufuata  hii  mambo  ya  kufuata  mambo  yao  iwe  kwa

province.   Huwa  tunaenda  Nairobi  watu  wamekuwa  wajuaji  huko,  huwa  wanatutatiza  sana  hatujui  hata  pahali  pa  kuingia.

Usipo kuwa na God Father  huwezi ukafanya maneno yako,  kwa hivyo ningependa Katiba irudishe maneno hii kwa provinces

ambayo huwa tunaingia kila wakati kama bado tuko kazini.  Badala ya kutupeleka Nairobi wengine hatujaenda huko.  

La pili, ningependa wanawake wawe na viti vingi au viongezwe kwa Parliament ili wajaribu pia kutusaidia au kusaidia wamama

ambao wanateswa kwa njia hii au nyingine. 

La tatu, tungependa pia au ningependa tuwe na mambo ya Judiciary, tuwe na courts  tofauti ya kutatua mambo ya wamama au

mambo  ya  familia  na  ile  mambo  ingine  kama  mtu  amepatwa  na  accident.   Kuna  saa  ingine  hata  ma-cases  fulani  ambazo

zinaenda tu hivyo kama hujui vile utaweza cheza na wale advocates,  pesa  yako huwezi  kupata.   Labda  kama  kungekuwa  na

court fulani ambayo iko separate na ile ingine, labda wangesaidiwa.  Kuna wengine wamekufa upto now hawajapata  kitu na it’s

now a gone case.

Lifuatalo  tungependa  pia  mambo  ya  masomo,  vile  wamesema  ile  masomo  ya  zamani  ya  7-4-3  irudishwe  na  tena  syllabus,

wasiingilie  syllabus  kila  wakati.   Kwa  sababu  wana  vitabu  wazazi  wananunua  mwaka  ujao  syllabus  changed,  tena  biashara

wamepeleka huko rushwa.  Vitabu vingine mpya vimetolewa, nunueni hizi naona hiyo ni tatizo kwa wazazi.  Na  tena wanawake

na wanaume kama mtu ameoa,  shamba liwe title deed  iwe kwa  mama  na  baba,  ikiwezekana  hata  na  mtoto  mkubwa.   Kwa
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sababu wanaume wameuza mashamba wameweka kwa makoti wanaenda kwa bar na wewe unaangaika huko.

Na  lifuatalo  tena  corporal  punishment  kwa  watoto  kuchapwa  lazima  ikuweko.   Sisi  tulisoma  na  tukapata  kazi  kwa  sababu

tulikuwa tunachapwa.   Na  tulikuwa na discipline ya kutosha.   Saa  hii  wazazi  wa  saa  hii  wamekuwa  sijui  ni  kizungu  ukichapa

mtoto wake anakupeleka court.  Halafu wamefanya watoto wamekuwa rude kabisa.   Hata akiona mama hata nje hajui huyu ni

mama – any mwanamke ni mama au mwanamume yeyote ni baba.  Anajua tu mamake na babake.   Na  hiyo discipline napenda

irudishwe.  Na lifuatalo leisure – youth.  Saa ingine unaona cinemas zinaharibu watoto  wetu.   Huwa saa  ingine tunaona cinemas

hata sokono zinaonyesha tu mambo ya kupigana, mambo ya kuiba.  Sijui kwa nini wanaonyesha macinemas hayo kwa watoto.

Wangeweka cinemas kama zile za kufundisha watoto uchumi au ukulima au biashara namna hiyo ingewasaidia.  

Halafu lingine ni boundaries.   Kama sisi watu wa Matete  hatujui MP  wetu  ni  nani.   Tuna  hiyo  shida  hata  kama  una  biashara

unakata licence Bakanda unaona Webuye anakuja kushika,  Kakamega wanakuja kwa nini ulienda huko.   Hatujui  tuko  wapi,

kwa hivyo tena hiyo Matete tuna hiyo shida.   Na  tena biashara,  soko  huru hii ya mtu kuuza tu vile anataka,  unaweza kupeleka

vitu vyako Uganda,  Tanzania wapi.  Hivyo vitu vimeleta njaa na tena hata ukilima  kitu  hujui  utauza  wapi.   Watu  wanakuja  na

ma-lorry wanachukua hiyo wanapaleka kwa soko ambayo iko mzuri, na  huyo  mkulima  unatatuliwa.   Una  tatizo.   Kwa  hayo

machache ahsanteni.

Com. Abida:  Ahsante.  Elisha Makhanu.  Elisha yuko?

Elisha Makhanu:  Kwa jina naitwa Elisha Makale.   Discussion for village elder.    Village elder to be  recognized,  as  they are

the grassroot leaders in the community.  They should be given allowances in recognition of their work to motivate them.

On marriage and divorce, they don’t have power to separate the two married people.   And since they are  better  workers  than

the provincial administration, they are better placed to represent the community.  On their qualifications, they should be mature,

they should live in the community, be above 45 years and be able to read and write.

On  education,  they  should  be  the  first  to  be  consulted,  as  they  are  at  the  grassroot  and  know  more  about  the  community

boundary.  The Liguru should be given powers to organize seminars.  They should be elected by the locals on the basis  of what

he/she can do for the community.   Elijah Makale.  Thank you.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe tafadhali.  Tom Matunda.

Tom Matunda:  I am Tom Matunda.  My memorandum is on Electoral process.  To restore  competency and accountability in

elective offices.   Common citizens should be given a mandate to check the efficiency of elected  leaders  through  a  vote  of  no
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confidence.  Constitution should allow formation of  a  Coalition  Government,  where  members  of  the  cabinet  are  drawn  from

different parties that have members in Parliament.  This is to curb nepotism and tribalism.  Kenyans as one nation entity we need

civic, parliamentary, presidential  elections to be  held differently.  This is to ensure popular  and competent  leaders  are  elected.

In simultaneous elections, incompetence leaders  are  elected through tribal loyalty or  party loyalty, just because  the Presidential

candidate is their tribesman.  Thus confusing voters  to elect  good leaders  in  civic  and  parliamentary  elections.   In  this  regard

civic elections must be held first then parliamentary and finally presidential should come last.

Finally, police officers should not arrest  anybody without a police warrant  from their police post.   This will  stop  unscrupulous

and greedy officers from soliciting money from the ignorant villagers through Kangaroo courts.  That is what I have.

Com. Abida:  Excuse me, if you could come back we want to seek a clarification.  Now when you say the police to arrest  only

with warrants.   What happens if the police are  patrolling and they come across  somebody committing an offence,  do  they  go

back to the police station and hope that the person will stay there waiting for them.

Tom Matunda:  No, there are some cases where police officers that are  not on duty,  they start  manouvering in the areas  and

when they get somebody with an illegal brew instead of sending him to court they solicite money with intimidation from him.

Com. Abida:  How will we stop that?  They could have a warrant but that will not stop them from soliciting for funds.  

Tom Matunda:  No, when they have a warrant they are okay to arrest this person.

Com. Abida:  Alfred Wavomba.

Alfred  Wavomba:   Kwa  majina  naitwa  Alfred  Wavomba  na  nina  maoni  hapa  machache  ya  binafsi.   Jambo  la  kwanza

napendekeza kwamba Mayor na wenye viti wa council zote pamoja na madiwani wachaguliwa moja kwa moja na  wananchi.

Na kiwango cha elimu awe amejua kusoma na kuandika awe amejua Kingereza vizuri na Kiswahili vizuri kwa sababu hiyo  ni

serikali ya mitaa.  Bora awe na uwezo mzuri kwa kuongoza wananchi katika kiwango hicho.   Ningependekeza  jambo  la  pili,

kwamba tuwe na serikali ya mseto ambapo tutakuwa na ugawanaji wa mamlaka kati  ya waziri mkuu na Rais,  ili kwamba Rais

asiwe na uwezo mkubwa sana wa kuongoza wananchi wengi kama hawa ya Kenya.    Na  baraza la mawaziri baada  ya waziri

mkuu kuteua baraza la mawaziri litimizwe na bunge, ili kwamba mtu apewe wizara ambayo amesomea.   Isiwe ya kwamba mtu

amesomea  kazi  ya  udaktari  na  amepewa  wizara  ya  kusimamia  kilimo.   Hapo  wanaharibu  uchumi  wa  nchi  kwa  sababu

wanaweka mikataba na nchi zingine kwa njia ambayo haifai.  Kwa sababu ni jambo ambalo hawajasomea.

Jambo la tatu, ningependekeza kwamba vyama vyote vya kisiasa katika nchi visizidi vitano na vyama hivyo vifuatiliwe na serikali

kwa sababu pesa zinatoka kwa kodi ya wananchi.   Na  wananchi wote licha ya vyama vyao wanatoa kodi kwa serikali.   Kwa
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hivyo vyama vyote lazima vifuatiliwe na serikali na lazima mkaguzi mkuu awe anachunguza jinsi pesa zinavyotumiwa.

Jambo la nne, ningependekeza ya kwamba wakati  ambapo tunaenda kwa uchaguzi mkuu, uongozi wote utolewe kwa  serikali

na upewe Judge mkuu wa nchi.  Ili ipate uchaguzi kutangazwa baada  ya Rais mpya  kutangazwa  apate  mamlaka  kutoka  kwa

Judge mkuu ambaye atakuwa na vifaa vyote vya nchi.  

Jambo  la  tano,  ningependekeza  kwamba  Electoral  Commission  kwa  sababu  vyama  vyote  vitakuwa  vimewakilishwa,  lazima

Electoral Commission pia itoke kwa vyama vyote isiwe na ufisadi katikati. 

Jambo  la  sita,  ikipendekeza  Public  Service  Commission  wateuliwe  na  Rais  lakini  waidhinishwe  na  bunge.   Na  kwa  sababu

nataka kila sehemu ipate nafasi yake kwa usawa, tuwe na Public Service Commission hadi kwa kiwango cha division ili wakati

napatangaza wadhifa wowote serikalini kila division iwe inapewa nafasi ya kupata wale wanaenda kufanya kazi.

Com. Abida:  Point ya mwisho.

Alfred  Wavomba:   Jambo  la  mwisho,  ningependekeza  kwamba  wale  ambao  wamestaafu  kutoka  kwa  serikali  wasiwe

wakiteuliwa tena kuongoza idara mbali mbali na tuna wengine ambao wamesoma wanataka wafanye kazi hiyo.  Ahsante.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe na kuwacha hiyo karatasi.  Josephat Juma.

Josephat  Juma:   Ahsante sana ma Commissioners.   Mimi kwa majina naitwa Josephat  Juma na  nitazungumza  kifupi  kuhusu

maoni yangu kuhusu Katiba mpya.  La kwanza ningependekeza kwamba watumishi wote  wa  umma  waweze  kuchaguliwa  na

Rais lakini waidhinishwe na bunge.  Hawo ni kama wakuu wa mikoa na wilaya na pia ma DOs.  Tukija kwa nafasi kama kazi za

ma-chief na assistants wachaguliwe na raia na wawe na kipindi maalum cha kuhudumia hao raia.   Kwa sababu wakiharibu raia

awe na uwezo wa kuwafuta kazi. 

Judiciary:  Kama wenzangu walivyosema hapo awali naungana nao,  mkono wa Judiciary unafaa uwe independent.   Isiwe Rais

anachagua ma-jaji na magistrates na anawatumia kama wafanyi kazi wake.  Inafaa wawe independent na waonekane wakifanya

kazi yao independently. 

Nafasi  ya  vitambulisho  vya  kitaifa,  mimi  ningependekeza  Katiba  iruhusu  kila  mwanakenya  apewe  passport.   Kwa  sababu

kitambulisho kinakuwezesha tu kutembea hapa,  lakini ukitaka kwenda nje kupata  passport  inakuwa  ni  ngumu sana.   Kuhusu

uchumi hii sera ya soko huru inafaa iondolewe, kwa sababu raia wengi wa Kenya ni maskini, hawawezi kutembeza mazao yao

kuuza mahali bei nzuri iko.  Kwa hivyo yafaa iondolewe serikali isimamie uchumi wa nchi hii.
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Na kuhusu elimu: mimi ningependekeza kwamba elimu ya msingi iwe bure na iwe lazima.  Mzazi wote akipatikana bila kupeleka

mtoto wake shule aweze kushtakiwa.

Na  kuhusu  kuajiriwa  kwa  kazi,  kuwe  na  one-man  one  job.   Haifai  mtu  mmoja  kufanya  kazi  mbili  na  wengine  huko  nje

wanakosa.  Yangu ni hayo tu.  Ahsanteni.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe.  Patrick Khaemba.

Patrick  Khaemba:   Jina  langu  ni  Patrick  Khaemba  na  ahsante  sana  kwa  kunipa  nafasi  hii.   Mimi  nasema  kwamba  katika

Kenya tuko makabila arobaini na mbili.  Na  hii makabila arobaini na mbili, kila kabila iko na lugha yake inaongea.   Na  ikiwa

unajua vile wanaongea namna hiyo nasema kwamba President  wa nchi akiwa na mkutano wa taifa anatakiwa aongee lugha ya

taifa. 

La pili, President wa nchi akiongoza nchi hii anatakiwa aangalie kila corner ya nchi.

La tatu,  iko kitu inaitwa soko huru.  Nasikia mwenzangu kumbe tulikuwa mawazo moja ameongea hapa  kidogo.   Soko  huru

imesumbua sisi watu wa chini kabisa.  Kwa maana mtu kama Minister anapata  pesa  mingi sana na sisi tuko watu wengine hata

hawaoni hata shilingi moja kwa mwezi.  Na  tunaenda  kwa  duka  moja  tu.   Sasa  hapo  mimi naomba  serikali  iwe  imesimamia

price, i-control hii price.  Ni hayo tu.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe.  Duncan Soita.

Duncan Soita:  Thank you the two Commissioners.   This is what the disabled of Matete  division want to be  contained in our

Constitution.  We want to have a physically disabled representative in Parliament and in administrative line.  The disabled fund

should be brought nearer to the people concerned.  For example, the disabled fund in Nairobi and most of our disabled persons

do not know the way to reach it.  The equipment for the disabled are at a very high prices, so we want them to be cheap so that

all the disabled can afford.  We want equal job opportunities for the disabled and non-disabled. 

Education:   education  for  the  disabled  persons  should  be  free.   Both  from  primary  to  secondary  school.   The  Government

should also establish institutes for the disabled persons, so that those who do not get education should be trained in craftswork. 

Buildings:   Commissioners  as  you  entered  in  these  buildings,  you  saw  it  is  very  difficult  for  a  disabled  person  to  enter  this

building.  So we want buildings to be constructed in such a way that a disabled person on a wheelchair can enter  into an office

or factory easily.  Every disabled who cannot walk should be provided with a wheelchair from the disabled fund and also we

want parents who hide the disabled person should be penalized or face the law.  Disabled persons  should get free medical care
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from the Government.  That’s all.

Com. Abida:  Thank you.  Luka Malianya.

Luka  Mwanja  Malianya:   My  name  is  Councillor  Luka  Mwanja  Malianya.   This  is  what  I  have.   Constitution  must  be

supreme.  I want Government structures to change,  so  that  it  has  four  arms.   Legislature,  Executive,  Local  Government  and

Judiciary.  

Executive:  Presidency of this country must be  rotational to the 42 tribes of Kenya not a royal dynasty.   The President  should

not be  above the law.  One man,  one  job.   Provincial  Administration  should  be  scrapped  off.   Also,  fund  raising  should  be

stopped because it is the source of corruption in this country.  

Legislature:  they should be answerable to the voters not to Executive, as it is now.  Two houses, that is lower and upper houses

should be introduced in Kenya to cater for the marginalized and special  interests.   MP’s can be recalled back  by their voters  if

they don’t perform.  No  nominated MPs because  that chance  has  lacked  a  purpose.   Constitution  change  must  be  done  by

referundum not Parliament.

Judiciary:   Corruption  should  stop  now.   Native  constitutional  and  supreme  courts  should  be  introduced  for  transparency.

Kadhi’s courts should be abolished.

Local Government:  Local Government or councils should be autonomous.  Election of Chairmen and Mayors  should be direct

by  the  people  for  a  five-year  term.    Cap  265  of  Local  Government  Act  should  be  overhauled,  so  that  the  powers  of  the

Minister  should  be  trimmed.   Local  Government  should  be  financed  from  the  Central  Government  consolidated  fund.

Councillors  who  don’t  perform  should  be  recalled  by  their  voters.   Position  of  nominated  councillors  be  abolished.   Chief

officers should be answerable to the Councillors or  the councils not to the  Central  Government  as  it  is  now  and  paid  by  the

council.

Regionalism:  Regionalism is not tribalism, it should be tried in Kenya. 

Basic rights:  All citizens should have a right to life.  Education for both primary and secondary schools be  free and compulsory.

 Health and medical services should be free for all citizens.  Piped water  should be supplied to all Kenyans.   The Government

should also ensure security, shelter, food and others like rural electricity.

Culture:   Culture  of  all  communities  should  be  respected  and  protected.   Cultural  areas  like  sacred  rivers  of  the  Tajon

community be registered and protected by Local Government.
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Com. Abida:  Give us your last sentence.

Luka Mwanja  Malianya:   Ethnic  groups  should  not  be  marginalized.   My  last  sentence  I  want  to  go  to  land.   Land  is  a

sensitive issue in this country Kenya.  Before incoming of colonialists indigenous people  or  local communities stayed peacefully.

 The whites displaced the indigenous communities turning them into squatters.   When independence was achieve this land was

not returned to the owners – that’s local community but was sold to the immigrants.

Com. Abida:  You know you have given me three sentences.  Give me your proposal  and then give us your memorandum, we

will read.  What is your proposal on land?

Luka Mwanja Malianya:  My proposal on land is that a Kenyan citizen should not have more than a 100  hectares  or  a more

than a 100,000 hectares of land.  But no person in Kenya should be a squatter.  

Com. Abida:  We are going to read your memorandum.  The next person is Luka Malianya.  No,  he is the one.   David Rotich

Were.

David Rotich Were:   Kwa majina naitwa David Rotich  Were.   Kwa  hivyo  jambo  langu  litahusu  mamlaka  ya  nchi.   David

Rotich  Were  nawakilisha  watu  wa  Sidom  Church  hapa  Kivanywa.   Kwa  hivyo  nitaongea  kama  mtu  wa  kanisa  pia  kama

mwananchi  wa  Kenya.   Na  yangu  yatahusu  sana  mamlaka  ya  nchi,  sababu  hiyo  ndio  kitu  inayoletea  watu  wasi  wasi  sana.

Katiba ni lazima ifafanue masharti ya kusikilizwa kwa wagombeao kwa kiti cha Rais.  Kwanza Rais anastahili kuwa mtu aliye na

mke au mume.  Yaani ameoa ama ameoleka kwa sababu inapaswa kuwa mtu anayeelewa matatizo ya jamii na mahitaji yake.

Pili, Rais anastahili kutoa barua ya nidhamu yaani letter of conduct  kutoka kwa mahakama kuu ama idara ya ulinzi kuhakikisha

ya kwamba  nidhamu  ya  yule  achukuae  ofisi  ya  u-rais  iko  sawa  sawa.   Rais  anastahili  kutoa  cheti  cha  masomo  kuhakikisha

kwamba mtu anayeongoza nchi lazima awe mtu ambaye amesoma ana elimu ya kutosha.   Lazima awe na degree ya kwanza –

Bachelors Degree ya masomo yoyote.  Na kunastahili kuwa na kipindi maalum cha u-rais  na hapa ningesema vipindi viwili Rais

anastahili  kuhudumu  katika  ofisi  kwa  muda  wa  vipindi  viwili  vya  miaka  mitano  mitano.   Hastahili  kuzidi  zaidi  ya  hapo.   Na

majukumu ya Rais yaelezwe kwenye Katiba kama sana sana jukumu la Rais liwe sana kuhusiana na usalama wa nchi.  Usalama

ndio jambo la muhimu sana ambalo Rais  anastahili  kuwa  nalo.   Lakini  mambo  kama  ya  ki-uchumi  ningependekeza  kuwe  na

Tume  ya  kitaifa  ya  ki-uchumi.   Yaani  National  Economic  Council  ambayo  inaweza  kuongozwa  na  mkurugenzi  mkuu,  yaani

Director-General.  Na kazi yake itakuwa kuangalia ukuaji wa ki-uchumi wa kitaifa.  Uwezo wa Rais unapaswa kuchunguzwa.

Kwanza Rais hastahili kuwa chancellor wa vyuo vikuu.  Ningependa uwezo wa Rais utolewe katika vyuo vikuu ili upewe huo

uwezo  upewe  wasomi  waweze  kuwachagua  wale  watu  wanaweza  kuhudumu  kama  chancellors  wa  vyuo  vikuu.   Hawa  ni

Academic staff ya universities.  Wenyewe wanaweza kuchagua mtu ambaye anaweza hudumu hiyo kazi.   Rais haistahili  kuwa
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juu ya sheria kwa sababu kuna watu ambao ni wa makabila mengi na watu ambao tuna mawazo tofauti.   Kwa hivyo hatuwezi

kupea mtu mmoja awe juu ya sheria.  Rais asiwe na uwezo juu ya pesa  za umma – public money.  Sababu hiyo public money

inaleta ufisadi mwingi sana  –  corruption  na  grabiosis.   Kwa  hivyo  Rais  haistahili  kuwa  na  mamlaka  juu  ya  pesa  ya  umma  –

public money.

Com. Abida:  Mwisho.  

David Rotich Were:   Na  la  mwisho.   Ningependa  kusema  ya  kwamba  siasa  za  Kenya  zizingatie  utamaduni  wetu,  uchumi

wetu, misingi yetu, siasa zetu, na watu wetu bila kuiga siasa za wageni ambazo zinafanya pesa  za Kenya kuwa kama karatasi.

Ahsante.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe na utuachie hiyo karatasi.  David Puonde.

David Puonde:   Jina ni David Puonde.   Yangu  ninapendekeza  kwamba  utawala  wa  mkoa  uondolewe  wote  kabisa  kuanzia

mzee wa mtaa hadi mkuu wa mkoa – PC.   Na  badala  yake ninapendekeza kila wizara iweze kuwa na offices na wafanyi kazi

kuanzia shinani, villages ama centres upto the national levels.  

Boundaries – mipaka:  Nimeona  mpaka  mmoja  umeleta  matatizo,  ni  afadhali  kuwe  na  mipaka  miwili  ya  kugawa  shamba  na

lingine.  Na hii sehemu inayobaki katikati ya mipaka miwili iwe chini ya uangalizi wa serikali na communication for public use.  

Attachment and Sale of Properties:   Ingekuwa bora  katika Katiba ya Kenya kuchukua shamba ama vifaa vya nyumbani, kwa

deni iondolewe.  Maana shamba na vifaa vya  nyumbani  ndio  tegemeo  la  maisha  ya  jamii.   Kwa  hivyo  kuweko  na  sheria  ya

kulinda hivyo visichukuliwe na auctioneers.  

Mikutano ya Raia:  Mikutano ya raia isiwe ikitatizwa ama public meetings isiwe ikihitaji licence.  Hapo tunanyima  watu  kutoa

maoni  yao  wakati  wanaopenda,  iwe  free.   Isipokuwa  wenye  mkutano  wanaweza  kuhitaji  security,  ma-askari  kwa  kulinda

usalama  wao.   Wale  tunaoita  local  workers  –  hawa  wanaouza  vitu  vinavyotengenezwa  au  vinavyokuzwa  locally  –  isio  na

dhamana kubwa kama mayai, vikapu, miwa,  matunda,  njugu  na  vingine  visiwekelewe  licence.   Hivyo  ni  vitu  vya  mwananchi

apewe uwezo wa kuuza hivyo vitu bila kutatizwa na licence.

Com. Abida:  Mwisho.

David Puonde:  Natural Resources:   Katika  natural  resources  vitu  kama  maji,  milima  na  misitu  iwe  ikilindwa  na  serikali  na

communication, barabara zifikie hapo,  ili mtu akitaka kufikia kwa Rais isiwe kwamba mahali panapotumiwa na maji ni mali ya

mtu binafsi.
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Com. Abida:  Ahsante.  Tupatie hiyo memorandum tutasoma.  Ahsante sana.

David Puonde:  Nitakupatia, lakini nashangaa.

Com. Abida:  Mzee tuachie memorandum tumesoma, na tutasoma.  Ahsante.  Moses Wanyama.

Moses Wanyama:  Maoni yangu ni kutokana tu na kazi.  Kazi ya kwanza ni kilimo.

Com. Abida:  Anza kwa kujitambulisha.  Sauti yako inachukuliwa pale na mtambo.  Anza kwa kujitambulisha.

Moses  Wanyama Kakai:   Jina langu ni Moses  Wanyama Kakai.   Naanza na kilimo yaani kazi.   Kwanza  ni  kilimo.   Ardhi

itumiwe kikamilifu.  Yule anayeajiriwa naye ailinde hiyo kazi.   Wale wanaajiriwa  waajiriwe  kama  zamani,  kwa  maana  zamani

ilikuwa mtoto tu aende na certificate anaenda kufanya interview anapata kazi.  Lakini siku hizi anaandamana na mzazi.

Naenda upande wa elimu:  Upande wa elimu,  watoto  ambao  hawajiwezi  au  wazazi  wamefariki  serikali  iliyoko  mamlaka  iwe

jukumu yake.  Naenda kwa biashara. 

Com. Abida:   Sikia,  time yako inaenda.   Usiangalie mkono wangu, kuna watu wengi hawa  wanaandika,  kuna  tape  recorder

usiwe na wasi wasi, mambo yako yanachukuliwa yote.

Moses Wanyama Kakai:   Upande wa biashara mimi naona maduka mengi yamefungwa kwa sababu ya rationing.  Zamani

ilikuwa  hapo  serikali  inaitwa  District  Council.   Saa  hii  wanaitwa  County  Council.   Sasa  maduka  imefungwa  mpaka  watu

wanalalisha vitu kwa barabara  badala  ya kuwekwa kwa maduka.   Yaani shauri ya licence.  Kwa  maana  zamani  ilikuwa  kwa

kodi ya ile ya full tax ilitolewa, watu wako Uhuru.  Sasa leo Uhuru tulipata wa nini?  Maduka yamejengwa vitu wanaweka kwa

barabara.  Licence ikatiwe tu pahali ya starehe lakini kitu ya kuuzia watu ikuwe kama vile watu kufanya biashara.   Na  biashara

ndiyo  uchumi.   Nikimalizia  upande  wa  utawala  isiwe  tu  mlolongo  kutokea  kwa  Liguru  mpaka  hata  makamu.   Makamu

asiteuliwe na President, ateuliwe na wananchi wenyewe.  Yangu yamekwisha.

Com. Abida:  Ahsante.  Sara  Mkongwe.   Lakini Sara  uliongea jana.   Tafadhali tupatie watu wengine nafasi.   If you have any

memorandum hand it over but you  spoke  yesterday.   We  need  to  give  an  opportunity  to  other  people.   Thank  you.   MM.

Sakwa.

M.M. Sakwa:  Thank you Commissioners, your staff, wananchi from Matete.  I will start with the prologue and I will not read

the whole of it because of time.
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Com. Abida:  Give your names in full please.

Moses Masara Sakwa:  My name is Moses Masara Sakwa.  I will start with the prologue and I will not read the whole of it

because of limitation of time.  When the Kikuyu or Luhya or Luo form a cohesive social political unit that in itself is not a threat

in national unity, it merely represents  a  solid  building  block  in  the  national  state  especially  when  we  remember  that  Kenyans

always fought along  tribal  line.  They  have  done  it  in  the  past  and  they  will  do  it  in  the  future.   There  is  nothing  sinister  and

undemocratic, evil uncivilized or shameful about voting your qualified tribesman.  That is not the issue,  the issue is whether you

and your elected tribesmen by time and substance acknowledge sufficiently the rights of other tribesmen in the national stage.

 Our intellectuals, political commentators, CKRC included should take full advantage of our rich ethnic variety in a positive way.

  This remains the most important similar challenge of the new generation and it must be  addressed  in  the  contest  of  the  new

Constitution.  Okay a Constitution also has an information function, it informs people of the fundamental rights and obligations in

society.   It  explains  how  the  political  organizations  derives  its  powers  from  citizens.   I  propose  that  in  the  new  Constitution

provinces be replaced by counties of the Republic of Kenya numbering 12 – County (1)  Swahili capital  Mombasa (2)  Maasai

capital Nakuru (3)  Nyanza capital  Kisumu  (4)  Kisii  capital  Kisii  (5)  West  Kenya  capital  Kakamega  (6)  Central  Rift  capital

Eldoret (7) North Rift capital Lodwa (8) Borana capital Marsabit (9) Mount Kenya capital Nyeri (10) East  Kenya capital  Kitui

(11) Nairobi capital Nairobi (12) North Kenya capital Wajir and capital  of Kenya,  Nairobi.   I  have drawn a map to elaborate

on that. 

I will skip some other things and come to local defence unit.  To augment the work of national police each village should conced

a local defence unit drawn from educated upright youth.  First learn villages are  not able to enjoy the services of regular police.

Localsl are better place to identify criminals and flush them out.  

General Elections:

(1)         Presidential,  Parliamentary and Civic Elections should be held sepately at  an interval of at  least  six months.  This will

give the electorate adequate time to access the flexibility of each candidate  without the leur of party propaganda or  the

incumbent Head of State influence.

(2)        All political parties  should have equal access  to state  funding, security and mass media to afford a level playing field.

The incumbent Head of State and the ruling party tend to have unlimited access to state resources.  This is obvious.

(3)        Prisoners, in-patients and those under the security agencies should have the right to vote either directly or by proxy.  

Com. Abida:  Summarise now.
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(4)        National Assembly:  I propose the Constitution provide two chambers – the House of Representatives and the Senate

which  will  have  equal  powers.   And  then  the  House  of  Representatives  should  have  at  least  300  representatives  –

non-member cabinet Ministers may sit as ex-officials.  Members  can be elected by the people  according to the system

of  proportional  representation.   The  senate  consists  of  38  delegates  of  the  counties.   Each  county  elected  three

senators. That’s all thank you

Com. Abida:  Thank you.  Please register and leave your memorandum.  Patisi Koroki.

Patisi Koroki:  Thank you very much your distinguished Commissioners.  My first topic here is on land and property rights.

Com. Abida:  Your name for recording purposes.

Patisi Wilson Koroki:  Yes, I am Patisi Wilson Koroki.   All family land shall remain in the Father’s custody.   After Father’s

death all the children shall be liable for inheritance, other than the ladies who can inherit moveable assets  apart  from land.  Any

registered citizen above 18 years shall own land other than orphans who can own as young as five years old.

Local council land shall be entrusted to the native community hence all revenue collected be managed by a reputable committee

at the grassroots level, that is at the divisional level or locational level.  A maximum ownership of about 1,000 acres can be ideal

for a prosperous farmer.  Land must be  set  aside for the expansion of infrastructure that is schools,  churches,  roads,  hospitals,

markets and industries.  

Basic rights of vulnerable groups:  Women rights.  Women should have the right to own property.   They should have rights to

choose marriage.  They should have rights to employment.  Rights to health care.  Rights to security both at  home and at  work.

Employed spouses should earn their deceased pension until death not like the present five years.  Gender equality should not be

made to show equality in roles in the household but at  a wide angle to potray equality at  the workplace their farm ownership,

expression of ideas and to be heard.

Disabled persons:  This sector has been relegated for so long.  The Government should construct  or  encompass a funding kitty

to be managed by the disabled persons  for disbursement to needy cases.   The Constitution to provide for equal opportunities

for employment for disabled persons.  To provide for free education upto University level.

Rights to secluded transportation means:  Children’s rights:  Abortion must be  banned and liable for three years  imprisonment.

Aiding one to acquire abortion must face a five years  imprisonment term.  They must be  assured of free education at  primary

level.  Their rights to inheritance must be  applied at  the age 30 years.   Must  have  access  to  their  parents  until  the  age  of  30

years even in terms of divorce of these parents.  Orphaned children should have special schools for accommodation.
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Basic rights:  Death penalty must be upheld, in terms of severe crimes.  Then a good Constitution must protect  the fundamental

of its citizens.  The first being ….

Com. Abida:  Thank you.  We will read  the rest.   Thank you, you have exhausted your time.  We are  going to read.   Norah

Tali.  Norah ako?  Uliongea jana Norah?  Haya.

Norah Tali:   Kwa majina naitwa Norah Tali.  Langu ni kuhusu watoto,  watoto  wetu vijana  na  wasichana.   Tuko  na  watoto

wetu  wasichana  wanapata  mimba.   Wale  wa  vyeo  vikuu  au  courses  wanasema  msichana  arudi  nyumbani  kwa  sababu  ana

mimba.   Na  kijana  anaendelea  kusoma,  hiyo  kwangu  ninasema  kama  msichana  anaachishwa  course  yake  hata  kijana

aachishwe.  Kwa sababu walikosa wote.   La pili ni watu ambao wako Parliament tunachagua watu wanaenda huko  na  wana

nominate wengine.  Kama wana nominate watu sita, yangu nasema wanawake wawe watatu wanaume wawe watatu tuwe sawa

sawa.  Hiyo ndio yangu.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe pale.  Agnes Sichenga.

Agnes Sichenga:  Langu la kwanza,  watoto  ambao wanasoma na vijana wengi wamesoma hata wasichana wamepita mtihani

vizuri lakini hawapati  kazi.   Hawa watoto  wanaungana na wengine wanakuwa wakora  kwa sababu hawana kazi.   Nasema ya

kwamba ili serikali tunaenda kuunda saa  hii itusaidie kwa hilo neno.   Ikiwa mtoto  amepita  mtihani  vizuri  aangaliwe.   Akienda

kwa  mtihani  anachukuliwa  kuliko  kuulizwa  pesa.   Mahali  popote  ukienda  unaulizwa  pesa  na  mtoto  amefanya  mtihani  vizuri

amepita mtihani vizuri unauulizwa hongo.  Na  ile hongo anakuuliza ni pesa  kubwa na wewe  haujiwezi.   Sasa  tumeshindwa  na

watoto tuko nao nyumbani tunaangaika.  

Neno la pili.  Kuna watu wako kwa kazi kubwa kubwa wamepewa kazi kubwa kubwa.   Hawa watu ukiwaona wanaongezwa

tena kazi ingine.  Mtu anapewa kazi tatu ama nne.  Na  huku nyumbani kuna vijana wamesoma hata wako na ma-degree  lakini

hawana mahali ya kupelekwa.  Na mtu anaongezwa kazi tatu ya mishahara mitatu.  Nataka  mtu awe na kazi moja,  mtu mmoja.

Hiyo  kazi  mbili  mtu  mmoja.   Sasa  tunamaangaiko  mengi  sana.   Tena  neno  lingine,  tuna  askari  ambao  wanakuja,  tuko  nao

karibu.  Hata ukipata shida hawawezi kuja kutusaidia.   Lakini wakisikia  pombe  wanatoka  haraka,  wanakuja  kushika  pombe

haraka.   Lakini  shida  ya  kuibiwa,  wezi  wanabomoa  maduka  hawako  karibu  hawawezi  kusonga  karibu.   Wanasema  hiyo  ni

taabu yako, lakini mambo ya pombe hiyo wanahusika sana.  

Ufisadi umekuwa mwingi sana,  wakishika huko kwa sababu wanapata  huko pesa  nyingi na  wewe  huna  pesa.   Nafikiria  ndio

hayo nilikuwa nayo.  Ahsanteni.

Com. Abida:  Ahsante Agnes.  Jiandikishe.  David Kunusia, hayuko?  Yuko? 
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David Kunusia Wanyonyi:   My  names  are  David  Kunusia,  you  can  add  Wanyonyi.    Ningefurahia  tu  kwamba  baada  ya

mapendekezo tulikuwa nayo wenzangu washaatoa.  But I would only like to add the following:

(1)        Land:  It should be set  on land individual, and even group own land and given that freedom of movement also implies

freedom  of  establishment.   An  individual  should  be  free  to  own  land  anywhere  in  our  country  and  provided  with

maximum security by the Government and not individuals like homeguards as  it is happening everywhere in some parts

of our country. 

(2)        Election:  We should have time for Presidential  election scheduled at  a different time from Parliamentary and moreso

local council elections.  

(3)        Education:  I would like to stress the point that there should be free primary; and education when it comes to secondary

education, the programme for bursary should be enhanced at  university level.  There should be a provision for loan to

everybody who is in need including even those who are employed, especially so teachers.

(4)        We should have a Parliamentary Service Commission and among its function should be to review and recommend for

salaries for Members of Parliament.  Thank you.

Com. Abida:  Thank you.  Hellen Libabu.

Hellen  Libabu:   I  am Hellen Libabu from Kivanywa High School.   I  am  going  to  address  management  and  use  of  national

resources.   We  felt  that  the  executive  should  retain  its  powers  but  they  should  be  vetted  by  Parliament.    The  Constitution

should allow equitable sharing of the national cake  but where  resource  arises  the  locals  must  be  stakeholders  and  should  be

allowed 50% shares  or  benefits.    To allow for proper  accountability Parliament should be made a  watchdog  of  Government

fund.  The Controller or Auditor-General post must be advertised and a suitable person recruited.  This person/office should be

given power to prosecute those who mis-manage Government funds.  Any such people should not be given public offices again.

  The Constitution should separate  powers  of the Anti Corruption Unit from those of  the  Attorney  General’s  office.   Besides

public servants must declare their wealth.  

On strengthening the management and discipline roles of the Public Service Commission, the new Constitution should allow jobs

to be lucractive enough and have attractive sums  of  service.   A  code  of  ethics  should  be  put  in  place  to  spell  out  discipline

requirements.  A charter to this effect should be in place.   Agreements like COMESA and East  African Community should be

entered for the good of Kenyans.

Environment and Natural Resources:  The Constitution should stipulate meausures against grabbing land which falls on national
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resources.  Parliament and interested parties must be empowered in the protection of natural resources.   The State  should own

natural resources but the locals being given 50% shares or benefits.  The office of the Chief Conservationist  be  strengthened by

being allowed legal backing.  It should have tenure of office.  In this regard land unless from forest  range lands in the 10 years

be returned to the State.  Parliament and interested parties including locals must come out strongly to participate in conservation

of the environment.  Should there be need to re-settle  people  due to arising of a resource  like in Kwale,  these people  must be

duly compensated and their basic needs must be met or taken into good account.  The Constitution should guide against minimal

of division of land to an economical units.  Expensive land that is not utilized by owners should be repossessed  by the State  and

put to economical use.

Office of the Vice President:  During elections candidates sponsoring Presidential candidates must also chose a running mate.  In

case  of  anything  this  Vice  President  then  becomes  President  and  the  party  in  power  that  is  number  one.   In  a  Coalition

Government should nominate the Vice President until a five-year term is over when elections are held again.  The Vice President

must be elected that is he should be a Member of Parliament. 

 

Com. Abida:  Summarise now.

Hellen Libabu:  In short we want the Ministries to cut down to 21 and Parliament should have a lifetime of five years.   Have a

calendar of activities and it should dissolve itself immediately its term comes to an end.  The new Constitution should provide for

Coalition Government.  Thank you.

Com. Abida:  Thank you.  Father Musando – Kemoi Catholic Church.  Is he there?

Father Musando William:  I  am Father  Musando William from Catholic Church,  Kemoi I am representing Civic Education

Providers – Lugari and Malava and I also represent  myself.  Commissiones and ladies & gentlemen, people  of Kenya present

here, I want just to highlight on a few issues. 

(1)        The new Constitution should have  a  preamble.   That  is  it  should  have  an  express  clarity  that  it  is  a  document  that

belongs to the people of Kenya.   That the people of Kenya are  the owners of this document.   Not  Parliament,  not the

President.

(2)        On the Constitutional Supremacy, we address that this Constitution should not be  above the people.   The people  since

they are  the owners,  they  should  not  be  above  them.   In  other  words  if  the  people  feel  it’s  oppressive  it  should  be

allowed that it be  amended or  reviewed.   On rule of law this Constitution should apply to people  equally.  Looking at

our  Constitution  for  example  chapter  2  verse  1  section  14  (1)  no  criminal  proceedings  to  be  instituted  against  the

President  in  office.   Take  for  example,  if  the  current  President  with  the  current  Constitution  rapes  somebody’s  wife
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nobody could complain because the Constitution says so. 

(3)        On Presidential Powers:  We feel and the Civic Education Providers in Lugari and Malava feel strongly that they should

be cut down, be trimmed.  For example,  the Executive powers  raised in the President  in Chapter  2 verse 3 powers  to

appoint and abolish offices belong to the President, the Electoral Commission is elected by the President.   Provocation

and dissolution of Parliament is under the President.   Appointment of Chief Justice under the President,  he is the Head

of State,  the President,  the Head of Public Service Commission, he is the Commander in Chief of the Armed Forces.

You can name them.  So we feel is too much for one man. 

(4)        On Economy:  There are  so many areas  but we feel we need economists who are  technical advisors to our leaders.

We know there are  there,  but we don’t know what they are  doing.  For  example,  when the COMESA market  is just

open and our people  cannot particularly our poor  people  cannot take  their property  to Uganda or  any  other  country.

We end up losing.  

(5)        On Members of Parliament:  They should always consult the Electorate  on matters of national importance.   Many  a

times we hear them airing views in Parliament and yet people  down here know nothing about  it.   And they stress  that

this what my people are saying.  We want them to be down to the people who elected them and listen to their views.  

(6)        On Constitutional Amendments:  If the Constitution of Kenya will be amended by Parliament, then we need 90% of the

House Members not 65% because 65% is the number that has made our 1963 Constitution to be made a rack because

it was manipulated.  There are too few and it is such an important document.

Finally, I beg and it  is  our  wish  the  people  of  Lugari  and  Malava  that  the  new  Constitution  be  a  public  document  by  being

distributed to every Kenyan and even be taken to schools as  a subject  examinable.  Don’t keep  the people  of Kenya ignorant

by hiding the Consitution from them.  Thank you very much.

Com. Abida:  Thank you.  Please register and leave us with your memorandum.  Moses Munala.

Moses Munala:  My names are Moses Munala.  My contribution is going to be on how to suppress corruption in the country.

  I begin by saying that the Constitution we want drawn should have zero corruption totally in it and any other loops it also states

the same.  

(1)         Public  Officers  of  whatever  rank  including  the  President  must  declare  their  wealth  and  this  wealth  must  be

counter-checked by the Revenue Officers, especially the returns, the accounts for the taxation purposes.
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(2)        In any case  of corruption,  there should be no pardoning or  limitation of time in prosecution.   It  is revolting to let off a

possible loser or misappropriation of public funds on the grounds that prosecution delays.  Of course in this case, justice

in the public interest is not there.

(3)        Only corruption free people  to joint Parliament,  whether they are  appointed or  elected.   Now,  to fight this corruption

the Constitution should empower any individual who is agrieved whether individually or  through  an  NGO,  to  sue  that

corrupt fellow.  The AG should not be come in and terminate the case.   Of course,  if they do then the public interest  is

not well catered for.  Anyone who faces corruption charges must step down from the office until proved otherwise.  But

where found guilty, rescution must be done.  All public officers who have declared wealth, that document on which they

declared should become a public document.   Once you own up as  a public officer,  then you belong to the public.   So

the public should be able to inspect the document and agree that  justice  has  been  done.   On  this  issue  here,  we  are

craving for new advent of transparency and we cannot give out the judicial officers if they have to make any impact at

all, then they have proof that they were clean in the past.   Otherwise,  we  will  be  putting  new  wine  in  the  old  clothes

which will not help.

(4)        Coming to the President and Government:  I  suggest that elections in all political parties  must be  through secret  ballot,

because  we  are  seen  sycophants  and  so  on,  who  have  started  shouting  and  imitating  and  in  the  cause  frustrating

democracy.  

(5)        Secondly, the President should be 35 years and not over 74 years in order to contest for the Presidency,  because  I see

above 74 years  the President  may become senile.  Now,  if we are  encouraging  the  political  parties  to  strive  then  we

should put in the Constitution that when the President for any reason dies or  resigns, the party which has sponsored  the

President  should be allowed to complete the  Parliamentary  term.   On  that  basis  also,  I  suggest  the  President  should

head a strong Government and if the Prime Minister or  the Vice President  do agree the party policies or  the views of

the President, then the President has the powers to sack  them.  Also we have this thing we call political morality which

should be entrenched in the Constitution.  When a Minister including Vice President  fails to agree with the President  or

the Head of the Government, they should resign.

Com. Abida:  Thank you.  We shall read the memorandum.

Moses Munala:  The last one is that in case the Government falls for whatever reason, Chief Justice should act  at  the Head of

State, while the elections are being conducted within three months.  The last one.

Com. Abida:  No, no.  Let us respect  time given.  Thank you we are  definitely going to read your memorandum.  Thank you

very much.
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Moses Munala:  Thank you.

Com. Abida:  Musa Omar, Asman Idi, Alice Mulupi.

Alice Mulupi:  My names are Alice Mulupi.  I am representing Poverty Africa Kenya and also Civic Education Providers.

Point no.1:  There should be affirmative action for improved representation of women and marginalized groups e.g.  the youth,

the disabled, the pastoralists and the aged, especially in local authority.

Local  Authorities:   Parliament  and  other  decisions  making  structures  including  development  committees,  parastatals,  school

boards, land boards, etc.  

No.2:  Schools should be set up for the disabled, at least in every district to cater  for the needs of every group that is the lame,

the blind, the deaf and the mentally retarded.

Point No.3:   The Universities should be independent whereby the Vice Chancellors should not  be  appointed  by  the  Head  of

State.  Instead the Senate University Board should be given the powers to appoint the Vice Chancellor.

Point No.4:  The Constitution should be drafted in different languages, given opportunities to those who don’t know Kiswahili

and English to understand what it entails.  Thank you.

Com. Abida:  Thank you.  Please register.  Caleb Mukhwana.

Caleb Mukhwana:   Mimi naitwa Caleb Mukwana Kizito.  Mimi  najiuliza  hatuna  kazi  lakini  serikali  ya  Kenya  imejiwekelea

vikwazo mbaya zaidi.  Pahali penye najitafutia askari  wanakuja kutufukuza pale akikushika anakuomba shilingi mia mbili.   Na

yeye  anakula  mshahara.   Sasa  unashindwa  na  una  watoto  wako  nyumbani,  watakula  nini?    Ikiwa  askari  ndiye  anakula

mshahara na anakunyang’anya shilingi mia mbili ile umepata siku hiyo.  Kitu ya kwanza.

Kitu  ya  pili,  kuna  wazazi  wengi  sana  wamesomesha  watoto  wao,  watoto  hawana  kazi.   Ukiambia  serikali  hawa  watoto

wawatafutie kazi,  hakuna.   Na  mtoto  akienda  kujitafutia  tena  shida.   Tunashindwa  sasa  kama  sisi  manamba  tuambie  serikali

itutafutie pahali kwenye mahali manamba anaweza kuenda  kukaa  wakae  na  uhuru  yao.   Kwa  maana  ukienda  kujitafutia  kitu

fulani  serikali  ndio  hiyo,  akikushika  wewe  kama  huna  makosa  unastukia  bangi  kwa  mfuko  na  huvuti  bangi.   Unashtukia

unawekwa chang’aa na hunywi chang’aa.   Sasa  tunashindwa uhuru wenye tumepata nje ya Kenya hii.  Sisi  raia  hatuna  uhuru

katika nchi ya Kenya kwa maana kila kitu yote ni kufinywa.  Ndio tunauliza sasa ikiwa umekataa kutupatia kazi na watoto  wale

wamesoma  saa  hii  hawana  kazi,  tutaenda  wapi?   Na  aibu  kubwa  sana  mtu  kama  askari  anapata  kama  shilingi  elfu  kumi
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mshahara tena anakuja kukunyang’anya shilingi mia mbili ama shilingi mia moja yenywe umepata ni aibu kubwa sana.   Sasa  hii

tunajiuliza ikiwa unaenda kazi unanunua na kupata  kazi ingine hiyo baba  yako alilipa kwa shule shida.   Tutafanya namna gani?

Tukimbizwe na polisi hata tumekuwa ile pesa  kupata  kupeleka watoto  shuleni  imekuwa  shida.   Kwa  maana  ukipata  pesa  ya

kununua kitabu polisi atakunyang’anya.  Ni nini hiyo sasa?  Yangu ni hayo tu.

Com. Abida:  Ahsante.   Jiandikishe tafadhali.  Wasai Jacob.

Wasai  Jacob Khaemba:   Kwa majina naitwa Wasai  Jacob  Khaemba.   Mimi ni mmoja wao nikiwa Chairman wa manamba

Kabreu junction nalalamika  kwa  sababu  vijana  wengi  hatuna  kazi  na  wengine  tulikuwa  wabaya  manamba  imefanya  wengine

tumekuwa wazuri.  Sasa naonelea ya kwamba ikiwa ofisa anakuja kukushika kama unapanga gari,  unapata hapo riziki yako ya

kila siku anakupiga jeki anakupeleka kwa polisi  unaenda  kuwekwa  huko  ulazimishwe  kukubali  makosa  ile  hukufanya.   Sasa

naonelea serikali ingetetea tuwe na mpangilio mzuri wa manamba.  Kama mimi Chairman niwe na watu wangu nijue watu wengi

mtu mmoja  akiwa  amefanya  makosa  nimuite  kwa  ofisi  yangu  na  nimuonye  asifanya  makosa  kama  hiyo.   Na  ili  manamba

waendelee kufanya kazi kwa kila station. 

La pili,  naonelea  ya  kwamba  tukiwa  tumechagua  Councillor  ameenda  kwa  Council,  Councillor  awe  na  ofisi  yake  kwa  area

yake, ili mama mzee azidi kufika kwake alie malilio yake Councillor amsaidie.   Councillors wengi wamechaguliwa na wamama

kwa  area  wale  wamewachagua  hawawajui.   Ya  kwamba  akienda  kwa  Municipal  haonekani  mpaka  siku  ya  kura  ndio

anaonekana na shilingi yake hamsini nataka kura. 

La tatu,  Ofisi ya Rais:  Rais asiwe na mamlaka ya ku-force  watu kuchagua  mtu  fulani.   Raia  wenyewe  wawe  ndio  wanapiga

kura ya kuchagua mtu fulani ndio tunataka.  Yangu ni mafupi ninakomea hapo.  

Com. Abida:  Wangila Sanya.

Wangila Sanya:  Kwa majina naitwa Wangila Sanya.  Mimi naonelea hivi kabla hatujaenda kwa uchaguzi wale watu wanataka

kupigania u-rais waonyeshe wananchi ile mali walipata kwa njia gani.

Pili, mtu kama Rais adumu miaka kumi.  Kama  amedumu  hiyo  miaka  kumi  kabla  hajawacha  tuone  ile  mali  amepata  kwa  ile

muda amekuwa kwa ofisi ni kiasi gani.  Ili wakijua ameiba huyo mtu ashtakiwe kabla hajawacha ofisi.

La tatu, Rais lazima akichaguliwa kama mwaka huu tumekuwa huko, mwaka ingine ukija kwa sababu Rais ndio mali ya Kenya

abadilishwe aenda mahali pengine ili wale watu pia wapate uhuru wa serikali.  

Ya  nne,  Chiefs:   Chiefs  ni  watu  wazuri  lakini  wapi,  chief  akichaguliwa  anawacha  maneno  ya  watu  anafuata  tu  maneno  ya

serikali.   Inatakiwa watu wachague chiefs ili apate  maneno ya watu.  Ikiwa mabaya watu watamwambia na akiwafanyia wengi
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mabaya atawacha kazi kwa haraka sana.  

Ya  tano,  Kura  kama  inakuja  Election  Commissioners  should  be  separated  from  the  Government  ili  kama  Rais  uchaguzi

unaakuja mtu mwingine aje ashikilie kama Chief Justice kwanza, ili vile vyama iko kwa race inakuwa na levelled field kwa siasa.

  Kwa sababu Rais akiwa Rais tena anatumia pesa ya serikali hata magari mnaona inazunguka na ma-Ministers na bendera.   Si

hiyo ni kufanya mtu awe juu kwa wengine kidogo?  

Mashamba:

Com. Abida:  Ni ya mwisho hiyo?

Wangila Sanya:   Mashamba inatakiwa tuwe na review ya boundaries.   Kwa sababu mzee anaweza kufa,  mtoto  wake  naye

afe wanagawana tu hiyo shamba.  Kwa sababu hawa watu hawana uwezo wa kupata  title deeds.   Hiyo shamba itakaa tu kwa

ile jina ya mtu wa zamani na lorry inafuatwa tu kwa yule mtu wa zamani hata huwezi kujua itakuwa nini.  Ahsante sana.

Com. Abida:   Ahsante.   Sasa  tumefikia  saa  saba  na  tunaona  tuna  zaidi  ya  watu  mia  moja.   Na  watu  wanazidi  kuja  nataka

tukubaliane kwamba mkifika hapa tafadhali dakika mbili au  itamaanisha  hatutamaliza  watu  hamsini.   Ni  sawa?   Kwa  sababu

hatutaki kuwaambia tunawaharakisha lakini watu mia moja na wengine wanazidi kufika.  Dakika mbili tafadhali usiseme hadithi

ndefu  na  tunawahakikishia  hizo  memorandums  tumesome,  ambao  hawana  uhakika  sio  mara  ya  kwanza  kwetu  kuchukua

memorandums.   Tumechukua  kote  nchini  na  kuna  repoti  ambayo  mtaisoma  itarudishwa  hapa  kwenye  District  kuhakikisha

kwamba memoranda zenu zimesomwa na zimekuwa analysed.  Kwa hivyo msimwe na wasi wasi.  Mtu atakayefuata ni Peninah

Ngome.

Peninah Ngome:   Kwa majina ni Peninah Ngome na yangu ni machache tu.   Ningependa  Tume  kupitia  serikali  yetu  iteuwe

korti ambaye inaweza kuwatetea wamama wajane na pia mayatima.  Kwa sababu baada  ya vifo vya wazazi wa kiume wajane

wanateseka  sana.   Na  pia  ningependa  tu  serikali  yetu  tukufu  itutetee  akina  mama  kule  mbele  na  pia  sisi  tupate  nafasi.   Pia

watoto  wetu  wasichana  serikali  ijali  maslahi  yao,  kwa  sababu  wanateswa  kwa  njia  tofauti  tofauti.   Kwa  hayo  machache

ahsanteni.

Com. Abida:  Ahsante Peninah.  Watu wakifuata mtindo wako tutaweza kumaliza mapema.  Peter Mwambe.

Peter  Mwambe  Wafula:   I  thank  the  Commission  and  the  people  at  large.   My  names  are  Peter  Mwambe  Wafula.   I

recommend that the Government should ensure that there is free education in both primary and secondary education.  

Those who lose in elections should not be nominated because they have been rejected  by the people.   The Government should
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boost farmers by giving them sufficient funds to promote agriculture.  There should be free market  economy.  MPs should live

within their constituencies in order  to hear  views  from  their  people.   The  cost  of  getting  land  title  deeds  should  be  reduced.

There should be no special costs for women.  The costs  should pay a fair role in both the rich and the poor.   There should be

equal distribution of national income and funds from the International Monetary Fund.  

Com. Abida:  Thank you.  Simon Belengu.

Simon Belengu:  My names are Simon Belengu.  I think I have very few views to give.  My first view is every President should

be entitled to a two five-year term.

Two, that the Presidential powers should be reduced.  

Three, under Presidential: every retiring President should be impeached in case of any misuse of State funds. 

Regarding the Local Government:  Chairmen and Mayors should be elected directly by the people.

Security wise:  The Government should ensure that there is security within the country so that it can provide security officers to

other countries.   We have had cases  where there is no  security  in  the  country  and  we  are  providing  security  outside.   Also,

security officers should be given enough time to train for them to be accountable.

Regarding  Electoral  Laws:   There  should  be  equal  representation  in  every  constituency.   Every  MP  should  represent  equal

number of people.  Election calendar should be set and not to be  used as  a tool by the Executive or  the President.   Thank you

very much those are my views.

Com. Abida:  Moses Wamoja.

Moses Wamoja Musee:  May be I was expecting other Commissioners, my fellow participants and all in attendance.   I  have

few points to say.  I  personally feel Ministers should not be  elected Members of Parliament.    My names are  Moses  Wamoja

Musee retired senior chief.  I personally feel Ministers should not be  elected Members of Parliament.   If they are  charged with

wider  responsibilities  that  cover  all  the  Republic  while  he  or  she  would  be  discharging  his  or  her  exactly  duties  somewhere

within the country his  or  her  constituency  would  be  suffering.   The  number  of  Ministries  be  created  to  match  with  the  eight

provinces, so that it is equitably distributed.

Appointment of Ministers: There should be a nomination council specifically to nominate Ministers.  The Chairman of the Public

Service  Commission  should  be  a  member,  since  the  Ministers  are  or  is  a  civil  servant  through  Provincial  Administration

machinery some highly qualified  personalities  be  recommended  to  be  nominated  to  the  nomination  council  for  consideration.
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After the council find someone who is qualified with the relevant degree the list is forwarded to President  to pick any from the

list to head the Ministry, as  recommended by the council,  for example if each province has to have three Ministers,  then from

that province they should send about 60 people who have been considered for the position.

Com. Abida:  Two minutes are up.  Please give us your last recommendation.

Moses Wamoja Musee:  Oh, yes.  Now I would just say corporal  punishment in schools should be reverted back,  because

without discipline children cannot grow very well.  Come to retirement age it should be uniform, you find some churches go to

75  and  other  people  55.   If  it  is  55  they  should  all  be  55,  since  these  are  people  we  have  taken  them  to  school  they  are

educated enough they are looking for jobs.  And finally, ministerial posts should be handled by graduates.

Com. Abida:  Samuel Misiku.

Samuel Misiku Kituyi:  Thank you very much, I have just a few views to enlighten.

Com. Abida:  Your name.

Samuel  Misiku  Kituyi:   My  names  are  Samuel  Misiku  Kituyi,  the  headteacher  of  Kivanywa  Primary.   One  is  on  the

Provincial Administration.

Provincial Administration from the chief downwards should be elected by the members within the communities, since these ones

are known to be community leaders.   In line with that,  the village elder should also be empowered to have powers  within  the

people that he is administering, because  from  the  past  a  village  elder  should  be  a  person  who  is  very  much  versed  with  the

culture of the people that he is leading.  And therefore,  the Government has to recognize these people  in such a way that they

are also to be  salaried.   In line with that again, I am recommending that when it comes to these local brews,  the  Government

identifies which is the local brew that suits a particular community.  For  example,  in the Luhya community there is a local brew

which is busaa that has to be  mandated for the people  to take,  and hygienically if the leaders  like the village leaders  can be in

concern, then it can be siphoned instead of being taken in the things which are unhygienic.

On  nomination  of  the  President,  since  Kenya  has  eight  provinces,  I  would  suggest  that  the  provinces  nominates  their  own

people, for this case it may be eight and then those eight people  can vie for Presidency and the one who will have the majority

will have to lead the country, because he/she will have sold himself or herself when. 

As far as  the education line is concerned,  the Ministry has to be  streamlined to such a level that when it comes to promotion,

people at the grassroot have to identify who is to be promoted.  For example,  when it comes to primary or  may be secondary,

we have the Principal in secondary and headteacher in primary who can identify those teachers  who are  working very hard and
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therefore with the supportive documents they views can be listened to.

And then lastly, we have these District Constituency boundaries.   My request  is actually let this one be re-drawn so that cases

like this of Matete cannot arise again.  Thank you very much.

Com. Abida:  Can you please register with us.  Daniel Wanani.

Daniel  Wanani:   My  names  are  Daniel  Wanani  –  Branch  Executive  Secretary  –  KUPPET.   A  representative  of  Western

Province in the national office.   As a Union a memorandum is to highlight the real issues on the mechanism to be put in place to

ensure maximum participation in Government by the following groups.

One – Women:  That all Kenyans should be looked at  as  Kenyans depending on their ability and what they have to offer but

not on gender basis.   We insist on putting more emphasis on girl-child education.   Bravo to some  girls  that  have  come  up  to

beef up the Government support on this.  To our dear  sisters,  we wish to remind them that the most fundamental mistake they

make  is  not  trusting  their  own  capabilities  to  lead.   Please  come  out  more  aggressively  and  you  will  be  given  the  desired

support.

Two  –  Persons  with  Disabilities:   We  are  encouraged  by  the  fact  that  with  the  new  technology  we  have  seen  people  with

disabilities deliver services effectively.  It is true many of them are more committed on excercising their responsibilities and duty.

 We therefore suggest that let us seek  proficient  technological  fuel  to  start  the  growth  and  development  of  the  talents.    We

suggest that let at least among the 12 nominated MPs one of them should represent their special interest in Parliament.

Three – Minority Groups:  Kenya being a democractic  country,  the majority can always win thereby sidelining  them  minority,

particularly non-African.  Since we are among the racial state we suggest that we should establish a fair chance in realization of

our expressions as a multi-racial state.  That mistakes were made by some of these races,  during colonial times is no reason for

us to sideline non-Africans.  Let us look at it Kenyans strength for the benefit of us all and even the whole world.   We therefore

suggest that in terms of the appointive positions in the Government, these positions should reflect multi-racial Kenyans but not as

it is now.

Four – The Elderly:  On the elderly, we wish to call upon all of us to show a lot of respect  for them.  Like in America they are

looked upon as  senior citizens and  if  the  same  could  also  apply  in  Kenya,  I  think  this  can  be  okay.   Let  us  reflect  on  their

contribution  in  national  building  and  feel  happy  that  they  laid  the  foundation  for  us  on  which  we  have  to  improve  and  even

develop further.  In a nutshell, let us resolve to combat suspision and laxity.  Our Union which is to request  all Kenyans to start

on  the  greater  danger  of  Executive  governance  and  building  of  our  beloved  nation,  regardless  of  religion,  creed  or  party

affiliation.  It is high time we all vow to reflect what we were given to inherit.
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Com. Abida:  Thank you very much.  Hezron, Tom Wawire.  You are Tom?

Tom  Wawire:   Thank  you  the  Commissioner  and  the  Constitution  Activist.   My  names  are  Tom  Wawire,  I  have  a

memorandum  pertaining  all  people  with  disabilities  in  Matete  Division.   Our  first  memorandum  is  based  primary  on  a

Constitution that belongs to all people  of Kenya.   It  should address  the aims and  will  of  Kenyans  broadly.   The  Constitution

should govern basic rights, its security, health care,  education,  shelter,  food and eventually employment.  In the past,  we know

that  the  Constitution  was  violated  in  that  the  wrongdoers  go  untouched  whereas  the  innocent  suffers  injustice.   Those  that

commit justice are never rewarded.

Furthermore,  let  the  Government  make  the  laws  that  will  protect  all  these  people  with  disabilities  from  negligence,

……(inaudible) nepotism, dictatorship violence and eventually poor democracy.  The Constitution should be on alert  in that the

coming election all people will need to be supported.  Therefore,  the Constitution should be on alert  in that the coming election

we  will  participate  but  some  of  us  cannot  make  it  to  the  polling  stations  without  support.   So  let  the  Government  provide

disabled with wheelchairs,  base  course and basic materials for their support.   The Government should also know that  we  are

educated and well trained for employment.  We want the Government to provide typesetting machines, photocopying machines,

video machines, binding machines and eventually electronic tools so that disabled can use them to lead life.

The Government should set aside Unions for disabled.  These co-operative should be enacted in every district,  so that in every

district there should be a  representative.    Further  we  would  like  to  have  every  ……(inaudible)  for  every  disabled  in  every

constituency.  The Government should provide free education to all disabled from primary education to secondary school level.

 So  that no disabled is left without  education  and  it  should  be  compulsory.   The  Government  in  conjunction  with  the  Health

Ministry  wants  the  Government  set  aside  bursaries  for  disabled,  or  education  to  be  free  like  the  past  whereby  we  are  not

allowed to pay anything, but now we are  forced to pay money.  But where can we get that money?  It  is because  we are  ….

(inaudible) in this place.   We want to have a law that can protect  all disabled from the rest  of the people  in  our  country  as  a

whole.

The Government should provide marginal land so that we can carry out some practices  which should be done in every village.

Moreover, the Government should put aside ……(inaudible) constables  and their charges.   We hope tha the Government will

seek a solution, a blind  man  who  wants  to  drive  a  vehicle  to  be  provided  with  an  official  driving  licence.   The  Government

should  know  that  we  are  not  useless,  we  have  watchdogs  at  every  municipality.   The  Constitution  in  conjunction  with  the

Government  should  strengthen  our  rights  to  lead  and  also  enjoy  the  benefit  ofour  national  police.    By  so  doing  unto  this

memorandum we want defined a Constitution that every Kenyan will admire to implement and apply.  Thank you, that’s all.

Com. Abida:  Thank you very much.  Please register and leave us with your memorandum.  Alukhayo Musungu.
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Alukhayo Musungu Nakome:   Kwa majina naitwa Alukhayo Musungu Nakome,  the former Assistant Chief wa area  hii na

vile vile member wa Land Control Board, Lugari.  Kwa maoni yangu upande wa land.  Upande wa succession itengenezwe na

village elder and watu wa ukoo na DO amalize records  zipelekwe tu Nairobi.   Hizi zinafanya watu wanaumia sana upande wa

land.  Survey hawako kwa ofisi ya agriculture ama kwa DO.   Tunataka survey wa Government waandikwe wale watu  wako

trained  wawe  katika  ofisi  ya  agriculture  na  wasaidie  watu  ku-fill  forms,  vile  vile  kupanua  njia  ambazo  zimefungwa  na  watu

wabaya. 

Na upande wa churches: malipo ya land iko juu sana.  Na upande wa title deeds ni heri wakati DO amepitisha title deed zote za

land ziwe kwa DO.  Wakati amepitisha iwe mara moja apate title deed imuwezeshe kupata kitu kama loan.

Upande wa employment: Inaonekana watu wamejiandika mshahara ya juu sana mpaka one million na watu wengine wamekosa

kazi kabisa.  Ni heri tufanye kama Tanzania walifanya wa reduce 20% ya kila mtu ambaye anapata  mshahara ya juu to create

employment kwa watoto wetu ambao wamekosa kazi.  Tunataka watoto hawa wakuwe trained, colleges za training ziwe nyingi

ziwezeshe watoto wetu kupata ujuzi wa kazi ya biashara na ukulima.  Ndipo tuzuie wizi ambao umezidi Kenya.   Na  vile vile ya

mwisho, harusi ifanywe kwa yule msichana mwaminifu.  Zamani msichana mwaminifu alikuwa anapewa mafuta hii simsim, lakini

msichana  asiye  mwaminifu  asifanye  harusi,  aombewe  tu.   Na  hii  itafanya  mambo  ya  ukimwi  ipunguke,  kwa  sababu  atajua

hatafanya harusi.

Na neno la mwisho.

Com. Abida:  Sema hiyo ni ya mwisho mzee ahsante sana.  Tutasoma mengine kwa karatasi yako.

Alukhayo Musungu Nakome:  Haya farmers.

Com. Abida:   Ahsante mzee.  Levi Mayombe.   Ahsante.  Si una karatasi?   Wacha pale itasomwa.  Levi  Mayombe  hayuko?

John Mang’eni.

John Mang’eni:   Kwa  majina  ni  John  Mang’eni  and  I  am  presiding  clerk  of  Kivanywa  where  you  are  now.    Now,  I  go

straight away to forms of Government.  

(1)        Chairmen and Mayors should be elected directly by the people because:-

(a)        This will allow people to choose Chairmen and Mayors who will best suit their interest as people.

(b)        It will make them answerable to the people, hence promote efficiency in leadership.   Their qualifications should
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be the same as those of Councillors.   They should be literate enough, not necessarily University graduates.    A

form four certificate with a pass is enough in this case.

 (c)         Councils should operate independently because:-

• This  will  enable  them  to  collect  enough  and  allocate  it  back   on  priorities,  services,  projects  for  the

people.   It  will enable councils to hire and have qualified staff as  it  suits  them.   However,  the  Central

Government will be  allowed to monitor its operation and assist  where necessary in line with interest  of

the people.

• Minimum qualifications for Councillors should be same as that of Chairman and Mayor.   People  should

only recall the Councillor when he makes a mistake such as  misappropriating funds intended for certain

projects.  

(d)        Pensions:  Pensioners should be given a yearly increment to put them  in  line  with  the  countrywide  economy

changes.  

Com. Abida:  Your last point, please.

John Mang’eni:   Their money should be remitted early enough, every  month  to  reach  them  before  sixth  of  each  month,  as

people receive on 18th of another month or next month.  Thank you.

Com. Abida:  Thank you very much.  K.W. Rombosia.  Give us your full names when you come here.

Kefa  Wetuli  Rombosia:   Kefa  Wetuli  Rombosia.   My  points.   Besides  the  three  arms  of  State  or  Government  being

independent and maintaining a system of checks and balances, a President must serve for only two terms of five years each.  He

must be  at  least  35 years  old and not more than 75 years  old.   Parliament must be  allowed to control  its own timetable.   We

should have a bicameral system of Parliament.   The upper  house to cater  for special  interest.   In other  words,  I am suggesting

the scrapping of nominated members.   Constitution offices and institutions must be  independent – offices like the AG, like the

Chief Justice, like the Auditor-General; they should be independent in order to do their work properly without the control  of the

Executive or Parliament.

Political parties  must be  limited to three in order  to minimize what we call tribal parties.   Finally,  the  best  Government  is  that

which governs, leads but provides maximum security and good services.  Thank you.
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Com. Abida:  Thank you for keeping time.  Richard Chuniwaka.

Richard Chuniwaka:  My name is Richard Chuniwaka from …… (inaudible) location.  Citizenship and national security.    A

State  without  discipline  and  a  responsible  citizen  is  simply  vulnerable  to  be  security.   The  community  therefore  wishes  to

recommend inhirable law in our Constitution which will apprehend any monies in the acquirement of Kenyan citizen.   We feel

that anybody belonging to an indigenous man parent should be a citizen of this country.  A foreign woman who wishes to marry

a Kenyan should apply for a citizenship certificate.   Should she divorce her husband for whatever reason,  then she  should  be

deported  immediately.   If however,  it is determined that she owns a child or  children from the  Kenyan  man  parent,  then  her

citizenship can be re-printed purely on merit.

Foreign men spouses must equally apply for citizenship certificates.   This follows that only a child born of a Kenya man parent

becomes  an  automatic  citizen  of  this  country.   The  rights  of  a  Kenyan  citizen  ought  to  entail  land  ownership  and  business

enterprising, education, health, shelter, worship, freedom of expression while in his application should comprise of defending the

nation being patriotic, be ready to enhance social economic and political development and having respect  for our citizens.  The

rights and obligations should not be  determined by the manner in which citizenship was acquired.   We strongly disrecommend

dual  citizenship  to  avoid  a  double  standard  and  minimize  in  Interpol  surveillance.   In  our  opinion  documents  necessary  for

Kenyan citizens are the birth certificates and national identity cards.

Defence and  National  Security:   Establishment  by  the  Constitution  of  the  disciplined  forces  the  military,  paramilitary,  police,

prisons  and  so  forth  is  quite  necessary.   Discipline  of  the  armed  forces  may  be  in  two  ways,  those  charged  with  illegal

connections and those who willingfully refuse command to defend the country should appear  before  the  court  marshall,  while

those found to be of smaller offences should be allowed advocate representation in normal law courts.

Com. Abida:  Last point.

Richard Chuniwaka:  The last point, the President should not be solely the Commander of the Armed forces neither should he

have exclusive powers  to declare  war to arrest  emergency cases  as  war,  use of extra  ordinary  powers  by  the  Executive  and

Legislature.   Parliament  should  at  least  on  short  notice  debate  emergency  and  powers  involved  sufficiently  with  Executive.

Thank you.

Com.  Abida:   Thank  you  very  much  register  and  leave  your  memorandum.   Wilson  Mulongo?   Wilson  hayuko.   Zablon

Mwanga.

Pastor  Zablon  Mwanga:   Mimi  kwa  majina  naitwa  Pastor  Zablon  Mwanga  mwenye  hii  kanisa,  ndio  nafanya  hapo  kazi.

Maoni yangu ya kwanza nataka wananchi wa Kenya tuwe kitu kimoja bila ukabila.  
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Namba  mbili,  walichagua  watu  wanne  kwa  chama  cha  KANU  kuwa  Vice  President.   Kwa  hivyo  siku  ikifika  ya  kuchagua

President hawa watu wanne waende kwa kiwanja watu wenyewe wachague kwa mlolongo wenye kupita ndio sisi wote watu

wa Kenya tutamuunga mkono.

Point three, serikali itafute njia ya kusaidia wasiojiweza, kila mtu ajisikie vizuri kwa maisha yake.  Mambo ya vyama mimi binafsi

naonelea ikiwezekana vyama viwe viwili kama awali mwaka wa 1963.  Serikali itoe amri ya kusema ya kwamba,  watoto  wote

lazima wasome, lakini sisi kama wazazi tunasikia huo mwito halafu tunapeleka watoto  kwa shule.  Lakini ubaya wake waalimu

nao wanafukuza watoto sana bila kuita wazazi wazungumze nao.

Com. Abida:  Ya mwisho mzee.

Pastor Zablon Mwanga:  Ni hayo tu.

Com. Abida:  Ahsante sana.  Jiandikishe tafadhali.  John Makhoha.  Pastor jiandikishe pale tafadhali.

John Makhoha:  My names are John Makhoha Litale.  I want to observe the following.  Kenya’s Constitution Preamble.    A

preamble for our Constitution is paramount to give an overview of backgrounds,  welfare and development of Kenyans focused

for  psychological  change,  declaration  of  Kenya’s  boundaries  indicating  importance  of  unity  amongst  people  of  Kenya  and

enhance their integrity, poverty and their education.  

Directive  principles  of  state  policies:   There  is  need  in  our  view  to  have  statements  in  our  Constitution  to  capture  national

philosophy.  These should enhance such attributes as unity for existence and social economic development,  patriotism, integrity,

humility  and  national  security.    Such  democratic  principles,  I  propose  should  have  strong  fairing  in  our  Constitution.    For

example, the Central  and Federal  Government system, regional and economic diversity, employment capability and continuity,

pluralism, suppression and independence of the top arms namely: Executive, Legislative and Judiciary.   Laws supremacy and

reduction of the lower and upper house are all healthy and taking for our democracy.

Finally, Constitutional supremacy:  Chose the sensitivity and importance of certain national issues.  Our community recommends

that Parliament amends all parts of the Constitution by 75% and not 65% majority.   However, our experience has revealed that

Parliamentary powers  to amend the Constitution should in a way be limited particularly the matter  stretching  on  the  country’s

economy, security, land and food policies.   In other  words,  the public through referanda should be involved in such incidents.  

Thank you very much.

Com. Abida:  Thank you.   Please register.   James Shilala.

50



James  Shilala:   Mimi  naitwa  James  Shilala,  mkulima.   Yangu  yanahusiana  na  vyama  vya  ushirika.   Mjuavyo  ya  kwamba

vyama vya ushirika ndio uti wa mgongo wa kulima.  Na  tuna sheria moja inayosema nayo ni sheria ya kale zamani  ya  zamani

ambayo  nataka  ifutwe,  ifutiliwe  mbali  ya  kwamba  mkulima  anapochagua  kiongozi  ambaye  atamsaidia  katika  chama  chake

Commissioner wa Co-operative huko Nairobi ndiye atafanya kesi.  Hakuna mwingine anaweza kufanya hiyo kesi.   Sheria hiyo

imeangamiza  vyama  vyote  vya  ushirika,  mkulima  hana  lakufanya.   Badala  yake  nataka  serikali  yetu  ya  Kenya  ichague

ma-commissioners  katika  mkoa  na  wale  wengine  waondolewe  awe  tu  commissioner  pamoja  na  wadogo  wake  na  maofisa

wawe wakihudumia wakulima.  Na  wale wakulima wakishachagua viongozi wakikula pesa,  sheria iweko ya kufunga mtu huyo

na akitoka huko alipe pesa hizo zote.  Ili sheria itafufua vyama vya ushirika ambavyo vimekufa Kenya.  

Pili, nazungumzia juu ya wa-Asia mjini Kenya wana uwezo mkubwa ambao wamepewa wajenzi ya kuapisha mbolea kutoka ng’

ambo.  Mbolea hii wanaleta hata mbolea zingine ambazo zinapanda hata miti.  Hatuwezi kujua wanaweka aje  kwa mifuko, kwa

sababu  mkulima  anapopanda  mahindi  yake,  mahindi  ingine  inatoa  maua  kama  ni  fupi  sana.   Na  mkulima  huku  umechukua

mbolea – loan ya wenyewe.  Kwa hivyo najua serikali yetu ya Kenya uchumu umerudi chini, ikiwa uchumi utarudi vizuri Mungu

akikubali, uwezo huo upewe Shirika la Kilimo na Mikopo – Agricultural Finance Corporation pamoja na shirika lingine Kenya

Farmers Association.  Wawe ndio watu wa kuagiza mbolea kutoka ng’ambo.

Com. Abida:  Ahsante mzee.  Edwin Khaveko.

Edwin Sifuma Khaveko:  Kwa majina ni Edwin Sifuma Khaveko kutoka Matete Division, Chevaya location nikiwa Treasurer

wa Gurupupa, Bungoma District.  Haya ni maoni yangu.

Kuajiri wafanyi kazi Kenya:  Kenya kwa upande wa kuajiri wafanyi kazi ni ya ukabila.   Haswa upande wa army, police,  AP,

Kenya Navy, etc, etc.

Upande wa elimu:  Ningependa elimu irudi kama zamani kwa ajili yale majengo wazazi walijenga kwa hizo shule zikaitwa High

Schools zimebaki bila kuleta faida yoyote kwa nchi.

Upande  wa  Agriculture:   Agriculture  ni  upande  mwingine  wa  maana  saana  ambao  unaleta  faida  kwa  nchi  na  ambao

umesahaulika zaidi for the last 10 years.  Na hayo ndio inafanya uchumi wa nchi umerudi to the bed of the bottom of the land.  

Cost sharing katika nchi yetu imekuja juu zaidi na imelalia mzazi upande wa shule, hospitali na transportation.  

Kotini:  Upande  wa  kotini  ma  judges,  magistrates  na  wengine  wale  wamenyang’anywa  mamlaka  ya  kufanya  kesi  zao  ikiwa

zimeletwa mbele zao na ndio  imefanya  kesi  nyingi  Kenya  zimelala  for  the  last  20  years  hazimaliziki.   Haswa  wale  wanapata
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accident  mtu  anakuja  anakufa  bila  kujua  kesi  yake  imeenda  kivipi.   Je,  mwenye  kulipwa  ni  judge  ama  ni  lawyer?   Kwa

kumalizia,  kura  ya  mwananchi  kuanzia  kwa  Councillor,  kwa  Mjumbe,  kwa  Rais  naonelea  ikuwe  lazima  wapige  kura  ya

nomination.  Ahsante.

Com. Abida:  Ahsante.  Mbati Mukabana.

Mbati Mukabana:  Kwa majina naitwa Mbati Mukabana, mwalimu wa Kivanywa High School.  Kwanza curriculum ya polisi

inatakikana irekebishwe na mamlaka ya polisi ipunguzwe kidogo.  Wametoa mamlaka mengi kunyanyasa wananchi.

Pili, products  zetu ziwe za kwanza kuwa considered kwa Constitution yetu.   Kama  for  example,  mimi ninaweza  kuwa  natoa

chang’aa watakataa chang’aa yangu instead ya kuniambia ku-improve lakini wataruhusu kuleta Smirnoff.  Na  hiyo ni chang’aa

kali sana kushinda hata hii.  

Ya  tatu,  nomination  vile  wamesema  mimi ninawacha  ya  kwamba  nomination  iwe  hawa  members  wawe  wa  lower  house  na

hawo watu wawe katika competitive approach.   Guideline iweko ndio tupate ya kwamba watu wasi-nominate their girlfriends.

We have seen it in East Africa. 

Then liberalizing of communication:  Tunataka vyombo vya  umma  vifikie  kila  mtu.   Sasa  walilete  nyinyi  Commissioners  hapo

kwa vile watu tuli-demand sana.   Kama  hamngekuja  hamngejua  maoni  yetu.   Sitaki  vyombo  vya  umma  vibaki  Nairobi  hata

Kakamega popote vile ifikie mwananchi.  

Mwisho:   Ningependekeza  ofisi  ya  ombudsman  iweko  na  freedom  square.   Freedom  square  kama  ingekuweko  Kenya

haingechukua  muda  mrefu  vile  ku-set  Commission.   Kwa  vile  tulikosa  mahali  tutasimama  na  tutoe  maoni  yetu.   Ofisi  ya

ombudsman kama iko na iwe strengthened, hii ofisi i-educate  watu wapate  kutoa ignorance.    Hii ofisi ipewe mamlaka kuitisha

referendum if need be.   However,  each province ipewe freedom square,  mahali tunaweza kwenda kutoa maoni bila  tashwishi

yoyote.  Ahsante.

Com. Abida:  Thank you.  Please register.  Mosese Kutondo, James Makhoha.

James Makhoha:  Mimi ni James Makhoha Chairman wa kamati ya Constituency Constitution Review ya Malava.   Haya ni

maoni yangu.

Citizenship:  All  persons  born  in  Kenya  and  whose  parents  are  Kenyans  should  automatically  qualify  as  citizens  of  Kenya.

Spouses of Kenya citizens, regardless of gender should be granted citizenship after undergoing scrutiny of his or  her application

with the Registrar of Persons.    A child born of one Kenyan citizen or  one Kenyan parent  regardles of the parent’s gender  is
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entitled  to  automatic  citizenship.   Any  Kenyan  citizens  have  a  right  of  freedom  of  expression  and  should  have  access  to

education and medical care and obliged to work hard to contribute to the economic growth of the country.    The Constitution

should not allow dual citizenship.  A Kenyan citizen should carry an Identity Card.

Defence and National Security:  The Constitution  should  establish  the  discipline  forces  like  the  military,  para-military,  police,

prisons and so on.  The President should be the Commander in Chief of the Armed Forces,  the President  can have powers  to

all the forces within Kenya to restore public order when it has broken down and can mobilize forces to quel national disasters.

Matters relating to wars and signing of pacts with the countries, Parliament must participate, debate and authorize and refuse.  

The political parties:  apart  from mobilizing people  to  go  to  vote  when  it  is  time,  the  parties  also  should  be  charged  with  the

responsibility of teaching them Civic Education because most people  are  very ignorant on what to do,  they just vote cards  and

they are right.  

Com. Abida:  Last point.

James  Makhoha:   The  Constitution  should  circulate  the  formation  of  parties  as  for  me  I  am  recommending  three  parties

maximum, so that when one party is in power  the opposition party is very strong and in this way the ruling party can  be  very

efficient and competitive.

Com. Abida:  Thank you very much.  We are going to read the rest.  Moses.

Moses Kutondo:  Thank you very much Commissioner.  My names are Moses Kutondo.  Here are my views:

First I will talk about land and property rights:  Under ownership of land, the State, the Government and the local community or

individuals should own the land.  But it should be managed under required regulations.  For instance, like squatters  have no land

where to reside and yet the  Government  owns  so  many  hectares.   Therefore,  the  Constitution  should  check  on  that  and  be

involved in the current Constitution to ensuring proper utilization of the land.

On restrictions on non-citizens ownership of the land, the Government should embed regulation of non-citizenship ownership of

the land.  For  instance,  non-citizens should be inspected immediately after arriving in our country because  we have had recent

example the bomb blast which happened in 1998.  

I will talk about  electoral  system:  The Electoral Commission should be assigned to increase the participation of women in the

Parliament by at least increasing the percentage to 75% in the Parliament all the over the country.   I  suggest the local authorities
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all over the country the number of women  be  35%.   Current  geographical  constituency  should  be  checked  because  like  the

people of Matete politically they are in Kakamega District under Government Management they are  in Lugari District therefore

I recognized or I recommend that the current Constitution should check and assist the people of Matete.  

Com. Abida:  Your last point.

Moses Kutondo:  I recognize here in Kenya to have two political parties.  If we have two political parties  we shall ensure that

there will be efficiency election and our Commission will not spend a lot of money.  That is all.

Com. Abida:  Thank you.  Please register and leave us with your memorandum.  Sichanga Richard yuko?

Sichanga Richard Sunguti:   My  name  is  Sichanga  Richard  Sunguti.   This  is  what  is  in  my mind.   First,  Kenya  remains  a

multi-party state.  Political parties  should not be  more than five.  In this way we shall not have tribal parties.   Candidates  who

fail to seek nomination in one party should not be  allowed to switch over and seek  nomination in another party.   Election date

should be specified in the Constitution.  Presidential election should be held separately from Civic and Parliamentary Election.

Lastly, if a commission of enquiry is set, its findings should be made public for wananchi to know the outcome.  So that they can

be intouch with the Government.  That is what I had.

Com. Abida:  Thank you.  Jacob Were.  Please register.  Tafadhali Bwana Sichanga register pale.

Jacob Were Madai:  Kwa majina ni Jacob Were Madai mkaaji wa Kivanywa village.  Langu ni hili.  Katika Kenya yetu tangu

tujinyakulie Uhuru na Mzee Mheshimiwa Baba wa Taifa Jomo Kenyatta, Kenya ilienda juu.  Lakini kufikia saa  hii, Kenya tuko

nyuma zaidi kwa upande wa ukulima.  Wakulima tuna taabu sana, serikali iliyoko sasa hii ilikuja ikachukua Wahindi kutoka nje,

wakaja hapa Kenya kutengeneza madawa machafu, mahindi machafu, yote ni fake,  sisi wakulima tuko na njaa sana.   Ninalilia

wakulima wa chini katika Kenya, wana taabu. 

Pili, serikali yetu ya Kenya ningependa ukiangalia kila Minister katika Kenya ana mashamba matano, sita.  Na  Kenya yetu kuna

maskini wengi sana.  10% matajiri, 100% ni maskini.  Na hakuna nchi inaweza kuwa na maskini 100% tuseme hiyo ni nchi iliyo

na uhuru.  Uhuru tulipata lakini tunaumia sana upande wa serikali hii.  Mimi nasema ukweli.

Kwa  upande  wa  transportation  –  barabara.   Serikali  zenu  wakati  wa  serikali  ya  Mzungu  pamoja  na  ya  Jomo  Kenyatta,

Mheshimiwa  Baba  wa  Taifa,  sisi  tulikuwa  tunafanya  kazi.   Magari  yatengenezwe  wananchi  watumie  na  gari  kama  zamani.

Utaona maafa yatarudi chini.  Mimi nasema hiyo kwa sababu naona mimi mwenyewe nimezaliwa hapa Kenya nimeona ukweli

mtupu.
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Sasa upande wa elimu ni nzuri lakini iwe free standard 1 upto standard 7 bila kulipa chochote.

Upande wa hospitali:  Hospitali zetu za Kenya watu wanakufa zaidi.  Magonjwa yamezidi na wagonjwa hawatunzwi.  Tunataka

free medical care.

Com. Abida:  Mwisho.

Jacob Were Madai:  Mwisho nasema hivi.  Wamama wale ambao wanafiwa na mabwana zao na wana watoto  zaidi ya saba,

nane wasaidiwe na serikali.   Hawa wamama wapatiwe kitu  kidogo  kwa  kila  hata  mwaka,  ama  kila  miezi  sita  watunze  hawa

watoto.  Mayatima wako wengi na hawapati  fees ya shule.  Ningefikiria serikali ingesaidia wamama ingekuwe Kenya yetu iko

na uhuru.  Yangu ni hayo.  Ahsanteni sana kwa kunisikiza.

Com. Abida:  Patrick Muisuka.

Patrick Muisuka Kere:   My name is Patrick Muisuka Kere  aged 59 years.   I  have  got  six  points  but  I  will  only  pick  one

because of time and the rest you have scrutinize them. 

First point.   They propose  law covering Presidential  terms of office a maximum of 15 years  should be extended to also MPs,

Civic leaders  that is Councillors,  Trade Unions and COTU and even school committee members.   So  that the law should not

only be for a President  while  other  elected  leaders  can  go  for  more  time  than  10  years.   Every  law  in  Kenya  should  cover

everyone and not to frustrate some while others  continue to contain ……(audible)  until  they  die.   The  rest  you  have  to  read

yourselves, please.

Com. Abida:  Ahsante sana.  Jiandikishe na utuachie karatasi.   Shakara Renson.

Shakara Renson:  My name is Shakara Renson.  Your incoming Chairman Union of the Kenya Civil Servants, Lugari District.

  Mine  I  am  going  to  speak  about  the  civil  servants,  Lugari  District.   The  Kenya  Union  of  civil  Servants  District  must  be

registered immediately and for it to be abolished in future, they must carry out a referundum and of which it must cater  at  least

65% of the members so that it is abolished.  

The  consumption  of  illicit  brew  –  that  is  chang’aa  and  busaa  must  be  legalized,  because  those  people  who  had  given

responsibility to abolish they end up by taking money from those brewing it and this has not helped anything at all.  This is what I

am saying here is this you send a policeman to go and arrest  someone with chang’aa,  he takes  4,000/=  now are  you alleviating

or you are  making it worse.   So  the illicit brews must be  legalized but must be  brought in  a  central  place  whereby  the  public

55



health officers must inspect to make sure that it measures to the required standards.

The law courts – magistrates and judges of the high courts  must just serve in a station only a maximum two years  but must be

transferred  very  far  away  from  the  stations  they  have  been  working.   This  one  will  help  to  reduce  corruption  and  for  them

coming in contact with too many people.   In case  of a case  involving a husband and wife two magistrates or  judges must hear

this case, so that this case does not favour one side.

On  the  side  of  sugarcane,  only  the  sugar  industries  should  be  the  sole  responsible  for  the  running  of  the  sugar  industries  in

Kenya.   This is to say,  no cartel  and share must be  allowed  to  import  sugar  without  getting  clearance  from  the  Nzoia  Sugar

Company, Mumias and etc. 

The Electoral Commission  of  Kenya  must  be  reduced.   I  see  no  need  why  we  should  have  21  Commissioners  in  Kenya  a

country  of  30  million  people  and  India  with  a  population  of  800  million  it  has  only  three  Commissioners.   The  number  of

Electoral Commissioners of Kenya – let us just have one commissioner.   We cannot afford to  have  all  these  Commissioners.

They are very expensive and there are just a burden to the taxpayers’. 

On  the  issue  of  police:   Nafikiria  hapa  nitaongea  Kiswahili.   I  am  proposing  kwamba  ma-polisi  wote  katika  Kenya  wakati

wanapomaliza training wapewe tu mshipi ikuwe tu na tundu moja.   Na  akimaliza  mwaka  moja  akuje  ajipime  kwa  hiyo  tundu

kama hawezi kufungia long yake hiyo tundu awachishwe kazi in the public interest.   Kwa sababu  hapo  inasaidia  kwa  sababu

angalia kama roadblocks  in Kenya.   These roadblocks  serve no purpose  at  all.  You find a policeman  who  went  there  some

three years with about 60 kgs within just one year he has gained about 20 kgs.  So they should be helped here is to change soil

otherwise.  Thank you very much.

Com. Abida:  Thank you. Please register and leave your memorandum.  William Musundo.  William?  Wycliffe Kapteka?

Wycliffe Kapteka:  I am Wycliffe Kapteka representing youth groups from Matete  Division.  The preamble:  I  feel strongly it

is needed so that its states  exactly why the Constitution is being enacted.   Otherwise it  can  seem  like  a  tree  growing  without

fruits.  Remember just imagine how it can be.   It  should focus mainly on development and making  Kenya  a  fully  independent

state or country blockwise.   It should protect the State from World Bank and IMF influence and interference.

I propose  secondly that the yet to come Constitution should fully recognise the role played by  youths  and  if  anything,  it  must

state clearly the age bracket in which a youth belongs.   I  propose  between 16 – 35 as  the years.   This will at  least  reduce the

unfair  allocation  of  resources  by  the  Government  or  any  other  NGOs  to  the  old  and  the  so-called  powerful  men  in  the

Government on corrupt grounds that is.
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Thirdly, is about  education:  Through the Kenya Revenue Authority the  Ministry  of  Finance  and  the  Ministry  of  Education,  I

strongly  propose  that  more  funds  should  be  invested  in  education  thus  providing  free  education  for  primary.   Cheap  and

affordable secondary education to all Kenyans that is.   Public Universities on the other hand  should  be  independent  from  the

Government influence where the Vice Chancellor for instance should not be  appointed by the President  or  the  Head  of  State

but selected on merit by the Senate through elections.  That’s all and I believe much will be read from my proposal.  Thank you.

Com. Abida:  Thank you, please register.  Chisia Masambaya.  Is he there?

Chisia  Masambaya:   Thank  you.   My  name  is  Chisia  Masambaya  a  resident  in  Kivanywa.   I  have  the  following  to

recommend:

(1)        Land succession:  I would suggest that the procedure for actually succeeding the land from the deceased  person should

be reduced in that the procedure is so long and costly for the common man.  

(2)        Then on freedom of speech and fighting corruption:  I would recommend that there should be suggestion boxes given at

various offices and this should be actually securely kept  in those places,  so that there should be a Commission actually

to be in charge of those suggestion boxes to be reading through, so that people can air their views over issues that affect

the whole nation.  

(3)        On political parties:   I  would suggest that they should not be  more than five.  They should be a maximum of five and

especially so those presenting Presidential candidates, otherwise for the Parliamentary and Civic seats there could be as

many as there can be.  

(4)        There the powers of the President:  I feel that they are too many and they should be restricted,  especially he should not

be immune prosecution.  I think that’s all thank you.

Com. Abida:  Please register.  Joyce Francis ako?  Elizabeth Musawa? 

Elizabeth Musawa:   Jina langu  naitwa  Elizabeth  Musawa  -  Buyanzi  Women  Group.   Yangu  ni  mawili.    Mimi  ningependa

wakina mama wafanye kazi pamoja na wazee ili mama apate  nafsi ya kufanya mambo yake.   Kwa hivyo wamama wawe huru

kufanya mambo yao bila upingamizi, bora wasifanye mambo mabaya.  Yangu ni hayo.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe.  Beatrice Liani.

Beatrice Liani:  Mimi naitwa Beatrice Liani na mimi ndiye mama anayekaa pamoja na wamama wa Quakers Church.  Kwa hii
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Church tumeketi.  Na niko upande wa church.  Ya kwanza:  Makanisa haijapatia wamama mamlaka ya kuhubiri na nguvu yote.

Ya pili, na kuzungumza katika kanisa.  

Ya tatu, kanisa zingine haziwapi wamama nguvu ya kufanya kazi yao. Tunafikira ya kwamba serikali hii inakuja isaidie wamama

nguvu ndio wafanye kazi na bidii kwa makanisa.   Ahsanteni.

Com. Abida:  Jiandikishe.  Priscilla Wambua.  Priscilla yuko?  Wapi Priscilla Women Leader?  Rose Pakari,  Margaret  Sifuna,

Jane Kauka.  Hawa wamama wanataka affirmative action wakipatiwa hawako.   Sasa turudie list basi.   Phillip Andala.

Phillip Andala:  My names are Phillip Andala, KUPPET – Vice Treasurer,  Lugari District.   Our Commissioners and Kenyans

gathered here today these are my proposal to the Constitution.

(1)        Concerning the Judiciary:  I  would like to propose  that in cases  many Kenyans have been confined in remand homes

for a very long time but when their cases come up you find that they have been wrongly prosecuted.  So, I would like to

propose that such people to be compensated fully by the Government for wrong confinement.

(2)        As regards  police exhibits.   Many Kenyans have really suffered in the hands of the police.   You  will  find  that  some

exhibits in the police stations when somebody is taken to the police station exhibits are  normally planted on somebody.

So they accuse people.  I would like to propose to such exhibits when they are  through with the cases  they be cleared

from the police stations or they should be put somewhere, in the courts we have in Kenya.

(3)        Then concerning education,  I would like to propose  that since we know that books  are  the learners power  house,  I

would  propose  that  the  economic  policies  in  this  country  should  have  a  policy  such  that  those  publishing  houses,

publishing materials for schools in Kenya and other institutions should be zero-rated otherwise they should be tax free.

(4)        Still on the economy.  Economic integration is a very good thing itself.  Kenya is a member of the COMESA but I do

feel that the economic interests of the nation override those ones of the region.  Where the  Government  feels  that  for

example the economy is threatened by other factors from without it should intervene in the economy.   For  example the

Government is allowing our economy so much sugar, so this is stiffing our sugar industry.   Another thing concerning the

economy that the Government as a player should intervene in the economy when they are  poor  prices.   As we know in

Kenya most of our people  are  farmers.   Like the last season the farmers,  their maize was the prices  were  very  poor.

But the Government intervened though it wasn’t very satisfying.  So  most farmers sold  their  crops  at  a  through  away

price.  In this case here they did not put more than what they got from the sales.   I  would like that we have a policy in

the economy to caution farmers from such a lose economic effect.
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(5)        The next thing I would like to propose is that on employment, in Kenya we know that those ones who are  looking for

employment.  Looking for a job is  a  job  in  itself.   I  propose  that  if  somebody  has  gone  to  school,  well  trained  and

qualified and remains employed for five years,  I propose  that such people  should be paid some special  benefits by the

Government.  The  other  thing  is  that  we  would  have  a  body  most  of  the  problems  in  our  country  are  normally  just

coming from rich that most of the laws are  not being implemented.  The issue is that we should have a body in Kenya

just  to  ensure  that  normally  the  law  we  have  for  this  country  will  be  implemented.   Like  for  the  case  of  having  an

ombudsman office in this coutry, I think it will do Kenyans well.

Lastly, as we said the issue of the Constitution, people have been looking at the Constitution as  something it has been mystified;

I would like to urge the Commission that in future the  Constitution  should  be  availed  to  the  people.   Let  people  know  what

contains in the Constitution, so that they can know their rights and duties in this country.  Thank you.

Com. Abida:  Thank you very much.  Jane Kauka.   Uliongea jana?  Okay.

Jane Kauka:   My  names  are  Jane  Kauka,  I  represent  the  Education  Center  for  Women  in  Democracy  in  Malava,  Lugari

Constituency.   I  have  a  few  points  on  discrimination  against  women.   Women  are  discriminated  upon  in  many  ways  in  our

country Kenya, especially in politics, society, leadership, decision making, education, culture, health and even the law of Kenya

Section 82 in our Constitution prohibits all forms of discrimination, but still it doesn’t cover  the  women.   Remove  the  laws,  I

propose  that to remove all the laws that discriminate against the women and pass  the new laws which can  protect  them  from

harmful, traditional practices like rape case and exploitation.  Remove completely,  any obstacles,  which hinder equal access  to

education and employment to women.  Change the attitudes of opinion leaders and law enforcement officers from bias towards

women.  Recognise the Constitution of women on all spheres  of  economic,  social  and  development  of  the  country  and  treat

them  as  equal  participants  in  the  national  development  efforts.   The  Gender  Commission  should  be  established  as  a

Constitutional office to serve the office.  The Constitution should include institutional mechanism for the advertisement of women

such as  the Gender Commission.  Women should also comprise of the total  composition in the following  organs  of  governing

and  decision-making  such  as  the  cabinet,  the  judiciary,  the  civil  service  and  the  disciplined  forces.   There  should  be  equal

participation  of  women  and  men  that  will  ensure  that  women  experiences,  knowledge  and  perspectives  are  mainstream.

Eliminate all forms of discrimination on the basis  of gender and recruitment,  appointment and training in the disciplinary forces,

and all institutions of governance keeping in mind the different needs of women and men.

Lastly,  the  Constitution  should  have  a  clear  definition  of  child  as  any  person  below  the  age  of  18  years.   Nomination  for

parliamentary and local authorities should regulate 50-50 representation in the number of women and men.  I end by saying that

women should get free education to know their rights and basic needs.  Affirmative action should be observed.  35% of women

in the Parliament is needed.  Thank you.
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Com. Abida:  Abdi Swaleh.

Adan Sakwa:  Ahsanteni.  Kwa majina naitwa Adan Sakwa.

Com.  Abida:   Aah,  sijakuita  nimeita  Abdi  Swaleh.   Tafadhali.   Ngoja  jina  lako  kama  hayuko.   Margaret  Wakungu  ako?

Beatrice Makenzio.

Beatrice Makenzio:  Ahsante mimi kwa majina ni Beatrice Makonjo Onyango Posta.  Yangu point yangu ya kwanza nasema,

sisi tuna President  wetu na sisi tunataka  kama  yeye  ni  mkubwa  wetu  asije  akapitisha  maneno  yeye  mwenyewe.   Lazima  sisi

wananchi tuunge mkono tusikize ndio yeye naye kama mkubwa amalize.

La kufuatilia  ni  naona  ya  kwamba  tumesomesha  watoto  lakini  watoto  wetu  wameharibika  kwa  ajili  ya  kunywa  chang’aa  na

bangi.  Kwa hivyo hatuna usalama kwa Kenya yetu nzuri.  Kwa maana hawa polisi wakipata  watu wametengeneza chang’aa,

akishika huyo mtu anapewa pesa na yeye anawachilia tu.  Mwenye kuharibu watu anaendelea kuharibu na chang’aa yake. 

La tatu, sisi ni wakulima lakini hatuna stock.

La nne, tumezaa watoto  tumesomesha lakini hatuna college.  Hatuna vifaa vyote mtoto tunasomesha tunakaa tunarudi tunakaa

na  watoto.   Nataka  ikiwezekana  serikali  itusaidie.   La  kumalizia  tuko  na  watoto  wamekufa  watu  wote  wameacha  watoto.

Serikali itusaidie.  Ni hayo tu mimi sina mengine.

Com. Abida:  Ahsante.  Zipporah Jacob.

Zipporah Jacob:  Ahsante kwa majina mimi ni Zipporah Jacob kutoka Chepsai, nawakilisha group ya wamama ya Kuyekonga

Women Group.   Mimi maoni yangu ningesema ya kwamba msichana wake wanaofanikiwa kupata  nyumba na  wanamaliza  na

wazee wao miaka kumi na mitano kila mtoto, tafadhali asifukuzwe na mumewe.  Tena ikiwa mume wake amefariki apewe mali

ya mumewe.  

La pili, kuna watoto ambao wazazi wao hawajiwezi lakini wanafanya bidii huyo mtoto anafika class eight.  Anapofaulu mtihani

yafaa serikali iangalie na itusaidie.  

La tatu, kuna wasichana ambao hawakufanikiwa kupata nyumba na wana watoto  wameishi kwa land.  Kwa maoni yangu mimi

ningeonelea warudi kwa maboma zao na wapewe vitambulisho ili wazidi kusaidiwa na wazazi wao.  Ni hayo ni ahsante.
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Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe tafadhali.  Nalika Jackson.

Nalika Jackson:  Kwa majina najulikana kama Nalika Jackson kutoka Bandet  South Ward,  Kivanywa sub-location.   Maoni

yangu ni haya.  Sisi tumeonelea ya kwamba tulikuwa wawili.  Tumeandika hii memorandum watu wawili mwingine ni Liani.  Na

tumeonelea  ya  kwamba  Councillors  ama  tuseme  Mayor  na  Chairman  wachaguliwe  kupitia  kwa  kura  ya  wananchi  ambao

waliwachagua  wakienda  kwa  council,  kwa  sababu  wakifika  huko  na  wawe  wakichaguliwa  na  council  yenyewe  hiyo  ndio

inaonekana kuwa chanzo cha ufisadi.  Ukienda katika mji ambao  utachagua  Mayor  kesho  hutapata  Councillor  yeyote  akiwa

kwa  hiyo  mji.   Atakuwa  amenyakuliwa  na  mtu  ambaye  anataka  ile  kiti  ya  Mayor  wameenda  mbali  kulala  huko  wakija

wanapitisha  tu  huo  mtu  na  hiyo  ni  chanzo  cha  ufisadi.   Kwa  hivyo  tunaonelea  warudi  kwa  wananchi  watawachagua  na

watachagua mtu ambaye wanapenda. 

Point  ya  pili,  katika  Presidential,  tunaonelea  ya  kwamba  President  ikiwezekana  tukitaka  kumaliza  ukabila  katika  Kenya,

President  achaguliwe  kupitia  kwa  mikoa.   Mikoa  nane  iwe  ikiwakilishwa  kwa  ma-President.   Kwa  maana  ikiwa  inarudiwa

mahali moja itakuwa ukabila utajaa, kila mtu atakuwa akitaka kusimamisha kwake President.  Kama tunaweza kuwa na time ya

kumpa kila mkoa uwe ukichagua President  kwa term ya miaka kumi,  itakuwa  ni  vizuri  watu  hawatakuwa  wakisimamisha  ma

President wenu, hii wakati ni ya mkoa fulani na wale wa mkoa ndio watatoa yule President.  Nikipitapitia haraka maana muda ni

kidogo, tukienda kwa mambo ya mashamba kuna kipengele fulani katika land inayosema ya kwamba mtu akishanunua shamba

kwa  mwingine  na  amalize  miezi  sita  kabla  hajapitishwa  huyo  mtu  hata  mwenye  –  yule  muuzaji  aliyempa  shamba  anaweza

kumruka. Na hii ndio njia moja inaleta ukora mwingi katika nchi.  Tafadhali elders wa villages wapewe uwezo watu wanauziana

shamba sheria ya Kenya ilinde watu wote wawili – mwenye shamba na mnunuzi.   Ikiwa  village  elder  atakuweko  na  wakiuza

hiyo shamba na wote wawili waquote  kwa ile karatasi  yao ya mapatano ID’s number, hiyo isiwe na kipengele cha kusema eti

muda uwe limited.  Pengine mtu alikuwa na pesa  kwa haya mambo ya  kupitisha  shamba  katika  control  board  ni  pesa  mingi.

Alikuwa  na  pesa  ya  kununua  tu  na  pesa  ikamuishia.   Sasa  labda  atamaliza  miezi  sita,  mwaka  moja  hajapata  pesa  na  huyu

amruke sio vizuri.  Itakuwa hiyo ni kuleta ufisadi katika Kenya ama ukora katika Kenya.

Com. Abida:  Mwisho.

Nalika  Jackson:   Mwisho ilikuwa mambo mengi lakini nimeandika mtasoma.  Mwisho ni mambo ya  ndoa,  nilikuwa  katikati

sasa mmenipeleka mbele.   Mwisho ni mambo  ya  ndoa  katika  Kenya.   Sisi  kama  wazee  wa  Kenya  na  wananchi  wa  Kenya

naonelea ndoa iweko.  Na mahari ilipwe kwa msichana hii italeta heshima kati  ya mke na mume.  Tukisema tusiwe na ndoa ya

mahari utaleta  ujanja  mwingi  na  watakuwa  tu  wameishi  kwa  nyumba  hawatakuwa  bibi  na  bwana.   Lakini  mahari  ikiendelea

itasaidia  hawa  watu  kuwa  waheshimiane  ya  kwamba  huyu  aseme  nimetoa  mali  kwa  bibi  na  bibi  aseme  nimeolewa  na  mali.

Hawa  wataheshimiana.   Hayo  ndio  ya  mwisho  nilikuwa  na  mengi  lakini  nimeombwa  hivo.   Na  la  mwisho,  la  kumaliza

Commissioners katika muda ujao mambo ya Kenya iko mikononi mwenu.  Kwa hivyo tunawaangalia mtengeneza Constitution

ambayo itatusaidia wana Kenya wote.  Wengine wasiachwe nje.  Ni hayo tu ahsanteni.
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Com. Abida:  Ahsante tupatie hiyo karatasi pale.  Patrick Wafula.

Patrick  Wafula:   Kwa  majina  najulikana  kama  Patrick  Wafula.   Nikitoka  katika  tarafa  ya  Matete  na  nina  maoni  kidogo

kuchangia kuhusu Katiba yetu.  Mimi kusema kweli nitasaidia upande wa vijana.  Katika kata  yetu hii ya Matete,  tuko  vijana

wengi sana na wengi wetu wazazi hawajiwezi.  Na  vile  hawajiwezi  vile  kuna  miradi  mbali  mbali  ambayo  vijana  wamefungua.

Lakini  kwa  minajili  ya  viongozi  ambao  wako  mbele  yetu  hawatusaidii.   Sasa  hii  miradi  imekwama.   Hasara  sana  sisi  vijana

tumejitolea mhanga kwamba tuone tuendeleze kazi ya mziki.  Kazi ya mziki ni mojawapo ya wazalendo wa Kenya,  na kwamba

hawa  viongozi  ambao  wametangulia  hivi  sasa  wanatuma  misaada  inakuja  katika  mikoa  na  hata  wilaya  kusaidia  watu

wasiojiweza.  Utapata kwamba hawa viongozi wote ambao wako mbele hiyo mishahara wanachukua kufanyia ziara zao rasmi.  

Jambo la pili, sisi katika tarafa hii watu wengi wamejimudu sana katika kilimo.  Na hiki kilimo ukiangalia sana soko ndio hatuna.

 Tumenyimwa  soko,  pengine  mtu  ana  biashara  yake,  barabara  imeharibika,  vibanda  hatujajengewa.   Tukienda  katika  soko

yenyewe utapata kwamba unakata receipt  na umepata shilingi mia moja unakata receipt  ya shilingi ya tisaini.  Hata unabaki na

shilingi kumi kuwa faida.   Hapo tunasihi sana serikali itusaidie kwa upande huo ili tusije kwamba tukalaumiana sisi wenyewe –

Wakenya kwa Wakenya ndiposa tukaona uchungu wa nchi  yetu  ukiinuliwa.   Uchumi  ni  uti  wa  mgongo  wa  nchi  yetu.   Kwa

hivyo vijana sisi twalia sana kwa upande wa elimu.  Watoto maziwa hapo awali walikuwa wanaleta lakini kwa wakati  huu, kuna

sehemu kadha wa kadha humu nchini ambayo yanayapokea haya maziwa.  Lakini sisi huku hatuyaoni.  Tukiona afya saa  hii ya

watoto imezoroteka sana, hatuna vile inaweza tusaidia hapo.  Kwa hayo nasema ni ahsante. 

Com. Abida:  Hawa wengine wako na maoni.  Paul Machani,  Solomon Juma, Festus  Makalama.   Mko na maoni?  Wewe ni

nani?  Okay.

Paul  Machaa:   Kwa  majina  ninaitwa  Paul  Machaa  na  tuko  na  wimbo.   Simoi,  Wasilwa,  Juma  pamoja  na  Patrick  Wafula

pamoja na Makalama.

Com. Abida:  Na next in John Ngome.

John Ngome:  Commissioners my names are John Ngome na represent South Ward in Webuye Municipality.  Mine will be  on

the formation of Constituencies and Districts.  Ningependelea tu ya kwamba ikiwa Districts inaangaliwa na inakatwa whoever is

trying  to  get  it  ajue  ya  kwamba  lazima  constituencies  ziwe  pale  equally  katika  kila  District.    Tuseme  District  moja  iko  na

wabunge watatu,  ingine moja,  wengine  wanne,  no.   Iwe  equally,  so  that  tuwe  represented  properly  na  kila  mtu  apate  share

yake.  For example, Ijara District ina registered voters 13 na iko na wabunge wawili.  When we come to Lugari District iko na

registered 78 na iko na mbunge mmoja.  So  inaonekana because  of political line mtu anapata  watu wengine, district  ime enjoy

na wengine hawa enjoy.  So we want if Lugari has 78 na inatakikana wengine wawe equal na wengine.  Kama ni tatu iwe tatu,

62



but nilikuwa napendekeza kila District iwe na wabunge watatu watatu.  Nikimaliza mambo ya wabunge naona kila District isiwe

ina overlap, constituency iwe tu within the boundaries of its own administration.  Isiwe ina overlap in any other District.

Wabunge: Actually we get a lot of problems to look for wabunge’s in Nairobi.  They should have offices in our District here and

moreso in our Division Headquarters.  So that wamama’s wanaenda hapo na inakuwa rahisi like when I go to his home.  Uliona

mama close to this Mjumbe’s home, hampati.   Akienda Nairobi hampati, because they have no offices.

Nikichangia  mambo  ya  accidents.   Accidents  zinakuja  because  of  our  carelessness  –  roads  zetu  ni  mbaya.   Lakini  ajali

ikipatikana kesi inachukua muda mrefu sana, especially kama mtu amekufa wanasema ya kwamba tuwe na eyewitness,  tuwe na

polisi ambaye alichora, tuwe na daktari ambaye aliona.  Polisi ambaye hakuwa kwa scene anakosa  kuja several  times and then

case inakuwa dismissed because  there was lack of evidence.   Lakini ikiwa kuna mpangilio mzuri mtu ambaye aliona gari ikiua

mtu awe tu mmoja ametosha na iendelee ili watu wake wapate faidi kutoka kwa kifo kile.  Kesi  ikikuisha advocates  wanafanya

kesi for a very  long  period  na  insurance  inalipa  advocates  instead  of  paying  the  person  ambaye  yuko  responsible  kwa  hiyo

family.   Kwa  hivyo  pesa  ilipwe  direct  kutoka  kwa  insurance  kwa  watu  wenyewe  lakini  not  through  the  advocates.   Even

advocate  has his own  shares  apewe  tu  his  share  lakini  mtu  mwenyewe  au  familia  ya  wale  watu  wapewe  pesa  isiwe  inapitia

mikono mingine, because watu wanakosa kupita na watu wamekuwa wakora wanakula pesa.  Thank you very much.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe.  Mulala Alkaya.  Ngoma C.O.  Webuye Robert.

Robert Webuye:   I  am going to talk about  economics.   Each citizen of this country should be entitled to good life, therefore

the Constitution should be in a position to provide its citizens for the clothing and shelter.  Also, there is unjust distribution of our

income health, developments and some opportunities. 

Education:  The Constitution should make it possible so that the primary education should be free.   We also feel that the  “A”

level should also be brought back.  Bursary for the needy children should also be distributed equally.

Law:  Each citizen should be entitled to the laws of the country.  No one should be above the law.

Entertainment:  The Constitution should abolish most of the imported films which are  showing bad cultures to the youths of the

country.  

Religion:  The  Constitution  should  also  protect  us  because  there  so  many  mushrooming  churches  which  are  minting  a  lot  of

millions from the Kenyans.  It is therefore good if the Constitution will maintain the original churches which have been there from

long time ago.
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Com. Abida:  Thank you.  Your last point.

Robert Webuye:  The last point is about environment and security.  The Constitution should protect  the natural resources  and

utilize it fully to the benefit of all the Kenyans.

Com. Abida:  Elam Muchai.  Please jiandikishe pale.  Elam Muchai.   Mwanzo David.  Jonathan Misiko,  Henry Kisako,  Peter

Kutondo, Peter Wanyama, John Mi Sakari.

John  Sakari:   Kwa  majina  naitwa  John  Mi  Sakari  na  maoni  yangu  iko  namna  hii.   Ni  kuhusu  serikali.   Serikali  inaweza

kutangaza neno na kusema ya kuwa kuhusu kama loan inasema tumetoa loan fulani.  Lakini baadaye unawaona watu warundika

kwako  na  magari  kama  watu  wa  AFC.   Sasa  hapo  ndio  tunasikitika  AFC  na  serikali  ni  watu  wale  wana  uwezo.   Hapo

tunasikitika mtu mmoja kama mimi. 

La  pili,  sisi  tulizaa  watoto  na  tumewalea  tumetoshea.   Lakini  sasa  watoto  wana  marafiki  wao  wanapata  tena  watoto  na

wanatuletea sisi na hali sisi tumeshindwa nguvu yetu imekwisha.  Maoni yangu, ni heri wale watoto  wenyewe wajulikane wawili

ule mzigo  wao  iwatoshee  wenyewe.    Sio  kutuletea  tena  sisi  tumemaliza  maneno  yetu  hata  hatuna  mahali  pa  kwenda  ndipo

tupate  haki  ya  kuwalea  wajukuu.   Lakini  wasichana  wanatuletea  wengine.   Hapo  mimi  naomba  serikali  itusaidie  wenyewe

wajitahidi watengeneze hiyo maneno ya watoto wao. 

La tatu,  tabia.   Hasa watoto  wanaosoma serikali imejaribu kusema ati hatutaki viboko.   Lakini sisi tunasema hata waalimu sio

wajinga sio wachawi, wanachapa yule mtoto amekosea.   Na  ni heri nidhamu isije ikose kwa shule, ni heri majuto,  kiboko cha

kuonyesha  kuwa  hii  ni  tabia  mbaya  na  hii  ni  nzuri  labda  ndio  watoto  wajue  kusoma  hata  ndio  wawe  na  tabia  ya  kutoa  sisi

nyumbani na wazazi.  Ahsante.

Com. Abida:  Mwisho?  Wilson Lilu.  Kennedy Mageni.

Kennedy Mageni:   Kwa  majina  naitwa  Kennedy  Mageni.   Na  nina  maoni  kuhusu  uchumi  na  elimu.   Kwanza  kuna  vijana

wengi hapa katika tarafa la Matete  ambao wamehitimu masomo na hali kadhalika kazi hatuna.   Ningelipendekeza serikali iwe

na  kazi  kulinga  na  viwango  vya  elimu.   Kusiwe  tu  inatangaza  kazi  mahali  fulani  halafu  kunakuwa  na  mambo  ya  rushwa  au

wanaweka  kama  vile  walitangaza  kuwa  wanataka  polisi  wanaenda  upande  wako  wanasema  usipokuwa  na  kgs  120

haukubaliki.

Na la pili, ningelipenda hata sheria ambayo inaenda kuundwa ifadhiliwe kama Katiba iliyvo.  Ni ahsante.

Com. Abida:  Jiandikishe pale tafadhali.  Ben Mukolwe.
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Ben Makhoha Mukolwe:  My names are  Ben Makhoha Mukolwe of Box 312 Webuye.   I  am going to give my comments

on Local Government and Land & Property Rights and Political Parties.  Two minutes only.

Okay, I begin with Local Government.  Mayor and Council Chairman to be elected by people.  

Two, they should serve for five-year term.

Three, anyone vying for local authority seat should be a form four leaver or above.  I go to nominations.  Nominated Councillor

should stay.  Leaders from that particular ward should nominate Councillors.   The Minister has the power  to dissolve a council

when there is a public outcry about mis-management of council funds, especially services that are not rendered and so on.

Land & Property:   The State  should have ultimate ownership of land.  The land issue should carry a lot of weight  particularly

when non-citizens are  concerned.   Men and women to be integrated on the title deeds.   A Kenyan citizen is free to own land

anywhere in the Republic.

Politics:  There should be only three parties.  Parties to be limited to not more than three parties.

Public  funds  during  elections:   Political  parties  to  finance  themselves  first,  then  by  the  Government  from  public  funds  during

elections.   Thank you very much.

Com. Abida:  Ahsante.  Erastus Mulani ako?  Justus Masika?

Justus Masika:  Kwa majina naitwa Justus Masika Ngutai na maoni yangu kuhusu Katiba inayorekebishwa ni haya.   Kwanza

NSSF.

NSSF, hizo ni pesa za mwananchi ana anapojihisi kwamba hataki kuendelea na kazi alipwe direct.  Tuwe na kitu kama form ya

kujaza moja ama mbili na apewe mali yake.  More processing ndio inamalizika kwa ufisadi.

Police  arrangement:  Kenya  kama  nchi  inayoendelea  sana  tunaonelea  kwamba  administration  police  wawe  pamoja  na  police

wale  wa  kawaida  iwe  ni  kikosi  kimoja  ndio  wakosa  kuhitalifiana  mara  huyu  anakuja,  mara  huyu  anakuja  na  hiyo  hatuoni

wanalipwa namna gani.  Hiyo kazi it’s unviable wanafanya kazi ile haina matunda kwa wananchi.  

Kufuatana na ile pombe ya kienyeji hiyo  pombe  busaa  iweko.   Polisi  waachishwe  kazi  ya  kufanya  kufuata  pombe  maanake

wameshindwa  na  pahali  pao  pachukuliwe  hata  na  Pastor.   Maanake  Pastor  akiombea  mtu  akiokoka  hatakunywa  pombe.
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Hayo ndio yangu ahsante.

Com. Abida:  Ahsante.  Jiandikishe.  Wilson Wanyama.  Nyongesa Kaluri.

Nyongesa Elis Kaluri:  Madam, mimi naitwa Nyongesa Elis Kaluri.  Na  niko na yafuatayo.  Kwanza ningelipenda nikujulishe

mahali ulipo hapa madam ni  kwamba  it  is  an  island,  labda  umesikia.   Ningependa  hivi  Constituency  boundaries  madam  and

creation of Districts kindly ziwe debated  in the Parliament.    Kwa  maana  mahali  tuliko  hapa,  we  have  wards  in  Malava  and

administratively we belong to Lugari.  Just look the way we are and we must just face that fact.

I want to come to Local Government madam.  Chapter  7 in the Local Government Cap  ni  ya  kwamba  we  should  recall  the

Councillors when they are not doing their work.  We recall the Councillor but the common man should recall the Councillor.

Three, mimi sina maneno mengi sana madam.

Three on political parties:   Mimi  naonelea  hivi,  for  any  stable  Government  to  run,  there  should  be  a  challenge  to  check  and

balance the Government and therefore we just have to have a political opposition party to check and balance.   That is to say,

the Government should also finance the political parties  with limitation of about  three.   Ningependa  kuongeza  hivi  madam,  ya

kwamba the issue of the Government borrowing money from foreign countries, whereas here in Kenya there so many things like

giving benefits.  I would like us to limit that.  We limit that whoever is in office should just go home with his own benefits.  

Com. Abida:  Mwisho?

Nyongesa Elis Kaluri:  Thank you.

Com. Abida:  Ahsante.   Jiandikishe pale basi.   Enos Lumbasi.  Kenneth Lumbasi, Mercy Injandi,  councillor,  Murunga Pepo,

Wycliffe Shukutuli.

Wycliffe  Shukutuli:   My  names  are  Wycliffe  Shukutuli  Mang’eni  and  these  are  my  contribution  towards  this  Review

Commission.  I  might address  on  employment  and  I  would  like  the  Government  to  offer  equal  employment  opportunities  to

every person and assist the Commission to get a mechanism in which to make sure that this is done and seen to be  done.   We

should also have some specialization in what every particular citizen shall be doing and indeed I recommend the phenomenon of

one-man one job.  The Commission should also offer a situation whereby the Government has to offer subsidies to people  who

are self-employed.   By so doing, it will be  offering opportunities for those who are  willing to quit jobs  and do business  hence

creating jobs  for potential  job seekers.   The Government to reduce taxation over agriculture seeds,  fertilizers and at  the  same

time get market for farmers’ products.
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I also want to comment on the issue of Government facilities and seek  the Constitution  to  get  a  mechanism  whereby  we  can

monitor the use of Government vehicles and property.  

Com. Abida:  Lastly.

Wycliffe Shukutuli:  We should also have a unit to receive complaints over Government department  like the police,  hospitals

and other civil servants.  Thank you.

Com. Ratanya:   Haya.   Ahsante  sana  Wycliffe  na  sasa  tunaenda  kwa  Thomas  Wanyonyi  Laburu.   Ukija  utuambie  majina

yako vizuri.

Thomas Wanyonyi Laburu:   Maoni yangu niko nayo kama mbili au tatu.   Mimi ninaanza na office ya President.   President,

wakati  wanafungua  Bunge  tunataka  Constitution  ambayo  ina  allow  yeye  akae  hapo  mpaka  wakati  wanamaliza  majadiliano.

Lakini yeye anafungua Bunge na anaondoka tu anawachia watu wanang’ang’ana hapo.  

Pili,  polisi  wawe  na  mpaka.   Kama  hapa  tuko  na  shida  polisi  wakiingia  kwa  nyumba  yako  wanafanya  inspection  baadaye

wanaiba  vitu  hapo  kama  redio  wakipata  iko  kwa  meza.   Ukiwafuata  huwezi  jua  wametoka  upande  gani.   Unatapata  kama

unaenda Malava wanasema sisi hatujawahi kwenda huko.   Ukienda Lugari wanasema sisi hatujawahi kwenda huko.   Webuye

namna hiyo, Kakamega namna hiyo.  Sasa hapa uhalifu uko kwa sababu ya polisi.

Neno  lingine,  upande  wa  Vice  President:   Vice  President  hapa  ningeonelea  Constitution  watueleze  Vice  President  awe

anachaguliwa na wa Bunge.   Lakini si President  kuchagua mtu tu vile yeye anapenda na baadaye tena anafuta yeye vile yeye

anapenda.

Kwa hivyo mwisho, ninaonelea mashamba mtu anaweza kuwa na mashamba acre  mia mbili na kuna mtu, mtu kama mimi hata

sina nusu acre.   Unaweza kukuta mtu anahangaika na wengine wanapata  mashamba  ma  acres.   Kwa  hivyo  turekebishe  pale

kidogo  halafu  tuwe  tunashare  pamoja  hata  maskini.   Huu  umaskini  unakuja  kwa  sababu  ya  hali.   Ni  ahsante  sana  muda

imekwisha na mimi nimeona mnaendelea.

Com. Ratanya:  Haya.  Ahsante sana Thomas uende pale ujiandikishe.  Na  sasa  tuna Joseph Taracha.   Kama hayuko Peter

Wekesa?  Peter Wekesa ni wakati wako sasa.

Peter Wekesa:  My names are  Peter  Wekesa,  naishi hapa Matete.   I  have the following that regards  Constitution Review of

this country.  We have a Parliament which is selected by the wananchi.  This Parliament is not allowed – there is no provision in
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the Constitution which says that it should have its own calendar programmes.   So  that nobody from anywhere should interfere

with its operations.

Two, we have the Executive which is an arm of the Government.   In other  words,  we should talk about  Presidency.   It’s good

to have the President of this country but when you have too powerful President,  that is dictatorship.   A situation, which should

not be allowed to prevail.

Three, we have the Judiciary which is the core  impartiality, the courts  impartiality, courts  must be  impartial,  in other  words  the

judiciary must work independently.   Why should somebody somewhere come to interfere with  its  operations.   That  is  where

you find that justice done is seen to be  done.   We have a democracy which is Kenya,  in a democracy political parties  emerge

and if we can allow them to emerge and develop,  there  must  be  a  situation  whereby  they  are  given  steady  funds  to  operate

freely.  Now, there are a few remarks I should say about state media.  It should be liberalized.  The Constitution should compel

the Government which is in power now to fight poverty.  Which is a common phenomenon.  The high level of unemployment, a

situation which is very obvious,  nobody should talk about  it because  everyone who has no employment, the Government must

be held responsible for that.

Now, rampant corruption which is the order of the day.   What do we do?   All concerned must do something about  it.   About

agriculture which is the backbone of this country, it has been neglected by the Government in power.   Farmers grow food,  they

have nowhere to sell it.  Something has to be done.

In connection with land ownership an utilization of land.  In this country we are  told people  in this country have a  lot  of  land.

They don’t use it,  they use very little.  Therefore,  something must  be  done.    Now,  when  it  come  to  the  Constitution  of  this

country 

Com. Ratanya:  Jaribu kumaliza sasa wakati wako umekwisha.

Peter Wekesa:  When it comes to the President,  me I would recommend the following:  We should have a President  whose

age is between 35 – 60.  Anything less no.  He should be a person of sound mind and without body deformities.  Thank you.

Com. Ratanya:  Ahsante sana Peter.  Joseph Pondi.  Chukua hiyo dakika yako mbili Joseph.

Joseph Pondi:  Wenye maoni na wasikilizaji nawasalimu kwa jina la Yesu.  Mimi kwa upande wa maendeleo sisi ni wakulima.

 Tunajitahidi lakini tunakosa kujua tutafikia wapi kwa sababu hatujiwezi.

Ya tatu, ufisadi: tunataka amri kumi za Mungu ziwe mbele, halafu ndio tujue tunatoka wapi na tunaenda wapi.  Halafu, kulingana
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na  uchumi  mashamba  hayo  tunataka  vijana  tuungane  tuwe  tukipanda  vyakula  tofauti  tofauti  na  ambavyo  tunapanda  sasa.

Tukipanda vyakula ambavyo wazazi wetu wa zamani walikuwa wanapanda basi tutakuwa tumefukuza njaa.  Ni hayo tu.

Com. Ratanya:  Nimeshukuru sana Joseph.   Sasa  mwingine anayefuata ni huyu tunamuita Julius Mboya.   Julius yuko?  Haya

endelea.

Julius Mboya:  Mimi naitwa Julius Mboya na nina maoni mawili hivi ya kupeana mbele yenu.  Ya kwanza kabisa ningependa

kuongea juu ya sheria ya monopoly.  Hii ni sheria ambayo inafuatia ma kampuni fulani uwezo wa ku operate  business yao hapa

nchini, bila kuwa na upinzani.  Na  hiyo mimi naonelea kwamba kwa sababu ya hiyo hakuna uwezo wa kufanya kazi kwa  vile

hakuna upinzani.  Mazao yao huwa ya  kiasi  ya  chini  na  bei  ya  bidhaa  vyao  huwa  juu  sana.   Pia,  kupatikana  kwa  vifaa  yao

mazao yao huwa ni haba.   Nitapeana mfano wa kampuni kama ya cement ambayo imekuwa  hapa  mjini  kwa  muda  mrefu  na

haijakuwa  na  upinzani.   Hata  imefanya  wananchi  ambao  wangepata  the  basic  needs  kama  nyumba  imekuwa  ni  shida  watu

wangali  wanaishi  kwa  nyumba  za  matope  na  hawajimudu  kabisa  kwa  sababu  mfuko  moja  wa  cement  ni  shilingi  mia  tano

hamsini.  Na kujenga nyumba itakuwa gharama kubwa sana kwa mwananchi wa kawaida.  Ma kampuni zingine ni kama yale ya

simu kama Telkom ambayo imeleta matatizo kwa wananchi upande wa simu.  Imekuwa ghali sana kwa sababu haina upinzani.

Kampuni zingine ni kama KBC (Kenya Broadcasting Corporation)  ambayo ninasikia ina  mamlaka  ya  kupata  transmission  ya

broadcasting kama TV na radio peke yake.  Mfano mmoja ni kama mpira wa Olympic ambao umekwisha saa hii.

Com. Ratanya:  Okay Joseph try to wind up.

Julius Mboya:    Haikuwa  na  upinzani  na  tumekuwa  na  hapa  sana.   La  mwisho,  ni  juu  ya  utamaduni.   Ningeomba  serikali

isaidie wananchi kutambua ile  utamaduni  kamili  na  ile  utamaduni  bandia.   Maana  kwa  wingi  tunatumia  ukosefu  wa  kujua  au

umaskini tunaita kwamba ni utamaduni.  Na hiyo imekuwa ni shida kwa mwananchi wa kawaida kuelewa kwa vile wengi huwa

wanaogopeshwa na utamaduni kwamba hawezi kufanya  jambo  fulani.   Hapo  ningependelea  kwa  mfano,  upande  wa  kutahiri

wanatumia visu ambavyo ni ya zamani, kwa sababu ya utamaduni.  Na  hiyo ina madhara fulani.  Kwa hivyo ninge recommend

kwamba serikali itumie uwezo wake ku recommend ile aina ya utamaduni ambayo inakubalika na ile ambayo haikubaliki.  Na

hapo tutapata maendeleo kwa nchi yetu.  Ahsanteni.

Com.  Ratanya:   Haya  ahsante  Julius.   We  go  to  William Lalika  yuko?   Okay  William  simuoni.   Jotham  Lunani  hayuko?

Benjamin Nyongesa?  Hata yeye hayuko.  Simuoni Nyongesa.  Japheth Eleyani?  Jared yuko?  Is  it Japheth or  Jared?   Laiyani.

 Okay,  sawa sawa endelea kama ni wewe.   Box yako ni ipi, so that I check?  631  Webuye.   Okay,  sawa sawa.    Ni  wewe

Kanu Chairman?

Japheth  Laiyani  Khaemba:   Ahsante  sana  wageni  wetu  kutoka  Nairobi.   Haswa  mimi mwenyewe  ni  mkaaji  wa  Matete

Division  na  maoni  yangu  ambaye  imenihusu  kuzungumza  hapa  ni  kuhusu  mahospitali  ya  mission.   Mtu  ambaye  hajiwezi  na
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ameenda kutibiwa kwa hospitali ya mission, hata wakati  anapokuwa mgonjwa zaidi iko chakula ambayo wanamletea hata hali.

Lakini  mwishowe  wakati  wa  mgonjwa  ku-discharge  aende  nyumbani  bill  iko  juu  zaidi.   Ya  kuuza  hata  shamba  yake.

Wanafuata yeye mpaka shamba iuzwe na hata ikiuzwa mgonjwa mwenyewe anakosa  mahali pa  kuishi.  Hapo ndio ninaonelea

serikali ingeona hapo maana hawa watu wote hawawezi kuwa kitu kimoja.  Serikali isaidie hapo huyo mtu ambaye hajiwezi.

Com. Ratanya:  Unajua hapa tunataka mapendekezo yako.  Tunataka maoni yako.  Unataka tufanye namna gani?

Japheth Laiyani  Khaemba:   Maoni yangu nasema serikali isaidie mtu wa aina ya  hiyo  upande  wa  malipo  badala  ya  kuuza

shamba yake.  Ndio hiyo sina mengi ambayo nilikuwa nayo.

Com. Ratanya:  Okay, Japheth ahsante sana.  Francis L. Munyalo, Francis simuoni.  P.S. Lukume Matope.  Bwana Matope?

  Hata Matope, hayuko.

Boniface Matope Walitume:  Kwa majina naitwa Boniface Matope Walitume.  Ningependa tu kuchangia mageuzi ya Katiba.

  Ya kwamba hapa upande wa civic wa Councillors wamesema anatakiwa awe amemaliza form four.   Lakini  nami  nachangia

kwamba tukiwa tunasema tu form four peke  yake,  elimu ya msingi itarudi chini.  We will just be  lowering their dignity.  It  will

lose the meaning.  Tukisema tu form four ama form six peke  yake na hawo wa primary watasema certificate ya primary haina

maana.  Kwa hivyo ningesema tu hata wa msingi wawe wameingia ndani.

Jambo lingine ambalo ningependa kuchangia ni mashamba ya squatters.  Mashamba ya squatters hata saa hii najua tuko na wale

ambao  hawana  hata  point,  lakini  ukiingia  kwa  settlement  utaona  ya  kwamba  tuko  na  mashamba  ya  squatters.   Na  ukianza

kugawa utaona wale ambao watapata  hawatakuwa squatters  wenyewe.  Watakuwa tu wale maofficers.   Tutaona  DC,  DO’s

ndio watapata  share ya squatters  na squatter  ataachwa tu.  Mahali ambapo tumekaa bwana Commissioner saa  hizi  ni  Matete

Division.  Matete Division kwa ukweli iko tu kama imeachwa tu – it is just in dilemma. Kwa sababu upande wa politics,  upande

wa siasa tuko Kakamega, Malava Constitutency na upande wa Administration tuko upande wa Lugari.  Kwa hivyo tunaona ya

kwamba kama Matete Division haina mbunge.  Upande wa pesa  ya bursary,  inatakiwa wabunge watufanyie bursary.   Unaona

upande wa Lugari wamechangisha pesa  karibu million 20 lakini hiyo kwa upande wa Matete  Division tutapata  tu sufuri.  Kwa

hivyo hili ndio nimependa kusema ya kwamba serikali iangalie hapo ili tu put us on quotation.

Com. Ratanya:  Tunashukuru sana kwa hayo maoni yako.  Thank you Bwana Matope ahsante sana.   Nenda uandikishe hapo

sasa.   Justus S.  Washiko.   Naona Justus Washiko pengine alipeana memorandum kutoka  kwa  KNUT.   Wanjala  Makhoha?

Hata yeye written memorandum.  Reuben Sivunje?  Musoni Msakhari.   Msakhari  yuko hapa?  Ni wewe?  Okay,  sawa sawa

Msakhari. Ni wakati wako sasa.

Musoni  Msakhari:   Maoni yangu ya kwanza ni uhuru wa kuabudu.   Katika Kenya serikali imeweka  uhuru  wa  kuabudu  na
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uhuru huu unaonekana hauko na walio wengi.  Makanisa yamo Kenya mengi sana na serikali inachukua pombe yetu ya kiasili

inaiita pombe haramu.  Na sisi tangu babu zetu walikuwa wakifanya harusi,  kutahirisha watoto  ni pombe.   Majadiliano yote ya

ndoa ni pombe na sasa  wanageuza kusema pombe ya kiasili  ni  pombe  ya  haramu  na  hali  ukienda  Nairobi  hata  State  House

unakuta  chang’aa  ya  Uganda  iko.   Uganda  bwana  kwa  nini  wakubali  pombe  ya  kigeni  na  wakatae  pombe  yetu.   Hiyo  ya

kwanza.  Na pombe ya kumaliza watu …

Com. Ratanya:  Wewe unapendekeza nini?  Unataka nini?  Kwa hiyo pombe unataka kufanywe namna gani?

Musoni Msakhari: Tunataka Katiba yetu ituruhusu pombe yetu iweko.  Ahsante sana. 

Com. Ratanya:  Ahsante sana.  Tunaenda kwa mwingine sasa.

Musoni Msakhari:  Wacha nimalize.

Com. Ratanya:  Maliza hiyo ya mwisho masaa yako yamekwisha.

Musoni Msakhari:  Kila watu wawe katika sehemu zao yaani majimbo iweko.  Na  katika Katiba yetu kuweko na Katiba ya

kubali kuwe na Parliament – Bunge mbili – Lower House na Upper House.

Com.  Ratanya:   Okay,  ahsante  sana  Bwana  Musoni.   Nicholas  Mukulo?   Nicholas  Mukolo  simuoni  and  then  Jafred

Khaemba.  Jafred Khaemba pengine amekuwa repeated.  Peter Nalianya?  Okay, he is not around.  John Muchina? Hata huyo

hayuko.  James Mukanda, simuoni James.  Philomon Natima, hata yeye hayuko?  Ni wewe Philemon.  Okay eendelea.

Philemon Natima Nikuri:  Ahsante wakubwa kwa kunipatia ruhusa niongee hapa kuhusu Katiba yetu ya nchi yetu.  Kwa jina

naitwa  Philemon  Natima  Nikuri.   Maoni  yangu  ya  kwanza  inaambatana  na  askari  wetu  ambao  wanatuchonja  hapa  wakati

anapokushika  anaanza  kuhukumu  huyu  mwenyewe  kabla  hujafika  kotini.   Na  ukienda  huko  wakikusomea  mashtaka  kotini

ukikataa haukuyafanya wanakulazimisha kukubali.  Usipokubali unaenda rumande ukae huko mpaka wanataka ukubali kwa ile

kitu  haukufanya.   Ukienda  kukatiwa  hukumu,  unakatiwa  kwa  ile  kitu  haukufanya.   Kwa  hivyo  inaonekana  machurches

wanakulazimisha kwa ile kitu haukufanya na hawajachunguza wewe wenyewe.  Hawajakuchunguza ile makosa ikiwa ulifanya au

haukufanya.  Ukienda kwa jela wafungwa wengi ni wale watu maskini.  Lakini hakuna  watoto  wa  matajiri  huko,  sasa  hatujui

watoto wa maskini ndio wanafanya makosa zaidi ama ni nini mbaya.

La pili, waalimu wanapofundisha kwa shule, mwalimu labda alichukua kusomesha history peke  yake na wakati  anapopelekwa

kwa class fulani anaenda kusomesha hesabu.   Sasa  watoto  hawaelewi vizuri anapofundisha.   Kwa  hivyo  ni  afadhali  mwalimu

akiandikwa aandikwe kwa subject  ile alichukuliwa course.   Mimi ni mkaaji wa hapa Matete  na hivi juzi ambapo ndugu yangu
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alipata accident  karibu na hapo Chimoi gari ya miti ya kupeleka Panpaper  ilienda ikawaangukia.   Naomba ikiwa itawezekana

kwa  hiyo  barabara  kutoka  sehemu  ya  Lwanditi  mpaka  kwa  River  Nzoia  ukienda  Webuye  serikali  ikiwa  itawezekana

watuwekee bumps.  Labda itaturekebishia shida hiyo.  

Com.  Ratanya:   Okay,  ahsante  sana  Bwana  Philemon.   Peleka  hapo  na  u-sign  register.   Wycliffe  Wamalwa.   Wycliffe

Wamalwa hayuko?  Patrick Wafula,  I  think  huyu  Patrick  Wafula  ni  wale  wa  …..(inaudible)  stars  mnangoja.   Haya  ni  sawa

sawa.  Paul Machani au mlifanya halafu tukawaambia ngoja kidogo.  Christopher Wangia ni wakati wako.  Useme jina lako.

Christopher Wangia:  Kwa majina ni Christopher Wangia.  I  will talk about  education.   I  would like the system of education

to  allow  those  students  whose  results  have  been  cancelled  to  repeat  the  paper  where  they  failed  and  not  the  whole  exam.

When the results are revealed, the results of the previous exam should be combined together with the new paper.

The second issue is about the Legal Tender:  The money we are using in Kenya usually, I am being told it was with the Kenyatta

’s head and now we are  having the Head of State  on  our  money.   I  would  rather  think  or  propose  that  we  have  prominent

people like Dedan Kimathi on our money.  Once and for all instead of changing after this Head of State  to  the  next  Head  of

State.  We just have one person, just like for example the United States has Lincoln, Washington let all those people be there.

And  then  thirdly  is  about  employment:   I  strongly  believe  it  is  important  to  have  employment  bureau  whereby  if  certain

institutions have vacancies they take those vacancies to employement bureau so that they employ on bureau fill those vacancies.

 

Lastly, I would like to talk about the availing of the Constitution:  Most of us we have not seen that Constitution that is a book  I

believe. It is supposed to be availed in local churches – makanisa hata maduka makubwa makubwa, shule ndogo ndogo kama

ya primary iwe ndogo haijafika class three ikuwe na the Constitution.  So that you go there and read not just a matter of you go

to courts and you are  being told that you have broken a certain law, certain act  you have never heard of.   I  think it should be

available.  Those are my views.  Thank you.

Com. Ratanya:  Ahsante Christopher.  Joyce Nancy Kanuli.

Joyce Nancy Kanuli:  Ahsante sana.  Kwa  majina naitwa Joyce Nancy Kanuli na ningependa kupendekeza mawili au matatu

hivi.  Ya kwanza, ni kwa upande wa Rais.  Ofisi ya Rais inatakikana tukimaliza muda kama wa miaka miwili raia wanatoa maoni

kumsaidia kumwelekeza vile anavyoendelea na kazi yake.  

Mbili,  wakati  ana  nominate  mbunge  tuna  wale  wenye  wamechaguliwa,  wale  wamechaguliwa  iwe  ni  wale  watapewa  kama

Ministry.  Na  yule ame nominate amekuja tu kujaza lile pengo lilibaki.  Sasa  hawezi kuchukua nafasi ya wale wamepigania ile
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nafasi, ila ni kujaza hiyo pengo imebaki.

Tatu, wakati  anachagua Vice President  asiwe ni mtu mwenye amekuwa nominated halafu aingie kwa Bunge achaguliwa kama

Vice President.

Nne, Jambo la nne ni upande wa polisi:  Polisi na army wakati wanachukua wamama inatakikana hawa wamama kama watu wa

army wapewe nafasi pia kama wanaweza kupata  watoto  wakuwe na watoto  wao.   Isiwe akipata  lazima awache kazi ndio aje

nje apate watoto.  

Jambo  la  tano,  ni  mali  ya  umma,  mali  ya  serikali.   Tunapata  serikali  unaomba  msaada  nje  na  huku  kuna  Ministries  zenye

zinaweza  kusimamia  Kenya  tusiombe  msaada  kama  forests.   Tuko  na  pesa  ya  kutosha  lakini  wakati  miti  inaenda  kama

Panpaper  unapata mwenye anaandikiwa check sio Ministry ndio inaandikiwa check lakini wanaandikia mtu binafsi.  Tunataka

hii pesa iende kwa Ministry na tupate pesa ndio tuone kama tunaweza kusaidia wale hawana kazi.

Kwa upande wa watu wa East African Communities, kweli ni kitu yenye tungeona kama ingesaidia lakini unapata kama Uganda

na  Tanzania  wameweka  huo  mkazo  wa  kusema  ya  kwamba  tumeungana.   Lakini  ukija  Kenya  wakati  wanavuka  mpaka

inakuwa sasa  ni wakati  wa  kunyanyaswa.   Sasa  tunaona  hiyo  East  African  Community  haitusaidii  tena  kamwe.   Ila  pengine

inaweza kuwa ni kitu ingine kwa ajili hatuoni uzuri wake.  Kwa ajili wakati  wanavuka mpaka mapolisi wa hapo wanakuangukia

kama nyani, unaanza kupapaswa huku na huku.  Sasa unashindwa hiyo inasaidia nini.

Com. Ratanya:  Okay, Joyce umemaliza wakati wako.

Joyce Nancy Kanuli:  Wacha nimalize moja tafadhali.

Com. Ratanya:  Maliza hiyo ya mwisho.

Joyce  Nancy Kanuli:   Kwa upande wa  Rais,  masafari  za  kwenda  nje  tunaona  msafara  anaoenda  nao  natumia  pesa  nyingi

sana.  Wakati anaenda nje tunataka wa-limit nafasi kwa watu wa kwenda nje,  kwa ajili hiyo pesa  ingefanya kazi ingine kuliko

kulipa pesa kama milioni moja kwenda tu kwa safari ya luxury na huku tunanyanyaswa hatuna pesa  ya kutosha.   Kwa hayo ni

ahsante.

Com. Ratanya:   Tumeshukuru.  Nancy nenda hapo.   Holestky Wanga.   Okay,  tena  kuna  Shariff  Emoru  individual.   Shariff

hayuko?  Luisia Patrick, Wanyama.  Wapi Luisia yuko karibu?  Oh, ni wewe?

Luisia Patrick Wanyama:  Kwa majina mengine naitwa Chivosi Bakuli.  Nina miaka hamsini na tisa na waalimu wengine.
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Com. Ratanya:  Ni wewe unaitwa Luisia Patrick Wanyama.

Luisia Patrick Wanyama:  Yes.

Com. Ratanya:  Tumeandika hiyo kwa hivyo tumia hiyo.  Tuambie hiyo jina. 

Luisia Patrick Wanyama:  Okay.  Sasa nina waalimu mwengine wa miaka.

Com. Ratanya:  Twaambie hayo majina ili record ichukue.

Luisia Patrick Wanyama:  Ndio ni Luisia Patrick Wanyama.

Com. Ratanya:  Sema kwa hiyo.

Luisia Patrick Wanyama:  Nina  miaka  hamsini  na  tisa  na  ningali  niko  kwa  interdiction  na  ni  waalimu  wengine  wako  kwa

interdiction.   Badala  ya  serikali  kuchagua  TSC  wale  ambao  wako  disciplined  wamechagua  wale  wako  indisciplined.   Kwa

sababu ile discipline walitupatia sisi si ile discipline mtu amesoma.  Kwa kibinafsi mwalimu ni mtu ambaye ana  akili  ya  hali  ya

juu.  Na  kwa  nini  wanapeleka  watu  kwa  discipline  na  wanawacha  mtu  anamaliza  hata  retire  yake,  hata  hajapelekwa  mbele

akafanyishwa kesi na ile hata kesi  wamefanya hawamletei majibu.  Kwa hivyo, TSC ichunguzwe na tuweke watu wale ambao

wanaweza kupatia world discipline na wale kama wamempatia wawaletee majibu.  Mtu  ambaye  aliwekwa  kwa  discipline  na

hajapatiwa majibu alifutwa namna gani bila hata barua ya kupatiwa ya kwamba amefutwa namna hii. 

Com. Ratanya:  Naona umemaliza wakati wako bwana Luisia.

Luisia Patrick Wanyama:  Na nina lingine la kuuliza.

Com. Ratanya:  Sema hiyo ya mwisho sasa.

Luisia Patrick Wanyama:   Polisi wanashika  watu  wale  wanatengeneza  chang’aa  na  wana  watu  wengine  wanaowapelekea

hiyo chang’aa kuwauzia.  Kwa hivyo watu wanatengeneza chang’aa polisi wanawatisha wanachukua chang’aa hii wanapelekea

wengine wanawauzia  polisi  wanachukua  pesa  ya  ule  mtu  maskini  ambaye  ameitengeneza  chang’aa.   Kwa  hivyo  hawa  polisi

wafuatwe kabisa,  hata ikiwezekana polisi  –  force  yote  iwe  overhauled.   Wanaibia  watu  ukiitisha  polisi  kama  ng’ombe  yako

imeibiwa atachukua siku  tatu  ndio  aje,  lakini  wewe  mwaambie  iko  chang’aa  pale  dakika  moja  amefika  ameiba  hiyo  pombe

amepelekea mwingine wanakuja kuuza.  Kwa hivyo polisi wetu haina adabu nzuri.  Inatakiwa iwe overhauled.  Yangu ni hayo.
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Com. Ratanya:   Ahsante sana Bwana Luisia kwa hayo maoni yako.   Twende  kwa  Robert  Netima.   Niliwaambia  mtu  atoe

mapendekezo yake ili amalize haraka, yale ya muhimu. 

Robert  Netima:   Jina  langu  ni  Robert  Netima  mwalimu  wa  shule  ya  Msingi  ya  Muhalanya.   Na  ningependa  kutoa  maoni

yafuatayo.  Kwanza primary education – I feel it should be funded by the Government entirely and where a case arises or  rather

if there is a case  or  when the Government is not able to fund it,  then I feel the parents  should be asked  to pay a small sum to

Government through  the  District  Education  Officer  or  District  Commissioner,  so  that  that  money  can  be  used  to  enable  the

Government provide quality education.

Secondly,  when any change is  going  to  take  place  or  rather  there  is  change  in  the  curriculum  or  on  the  syllabus,  it  is  in  my

opinion that the teachers  be  consulted before that change  is  made  because  apparently  some  changes  are  being  made  on  the

syllabus without consulting teachers and when those changes have been made and taken to the teachers  during implementation

those changes are found to be not implementable.

Com. Ratanya:   Wakati  wako umekwisha Bwana Robert  tumesema ahsante.   Morris  Simuyu.  Morris  Simuyu hayuko?  Idi

Kakai?   Idi Kakai  hayuko?  John Wangila?  This was a written memorandum pengine alileta.  Hii sasa  ni  kwenu.   Mnafanya

pamoja ama ni mmoja mmoja.  Wawili wawili, kwa hivyo ni Namenge Sarah na Sarah saa  hizi watakuja pamoja.   Okay,  kwa

hivyo tuwe na hiyo poem.  Namenge Sarah na Sarah saa hizi waje.  Mketi hapo na kila mtu …mnataka kuketi  ama kusimama?

 Okay  kama  ni  kusimama  mchukue.   Organize  for  them  Ismail.   Ismail  wapangie  hapo  halafu  waanza  na  majina  yao.

Mkumbuke kusema majina yenu ili tujue ni nani wana poem hiyo.

Namenge Sarah & Sarah:  My name is Namenge Sarah.   My name is Sarah Saite from Mukhalanya Primary School.    We

have a poem entitled “Also Daddy is right” welcome.

“What happened, why?  Why are you now in school?

  Why are you now in school under why?

“Too many questions, what do I answer first?

Bad manners, which questions did I ask first?

The headteacher sent me away. Why?  Why? Why?  You go and find out?

I am not going there.  You better, these teachers are very stupid.

You better take me to a different school. 

        All schools are the same.
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You are wrong, I mean you are wrong teachers are not stupid.

Teachers are excellent people, they can’t be stupid.

It is you who is stupid.

Okay, okay, it may be so.

Any time you do a single mistake they say that

Kulova carry with you a slasher,

Kulova carry a jembe, Kulova sit here let’s talk.

I don’t want that.  Now see I told them

The headteacher it was instituted.

It was a directive from the Ministry of Education.

A law from human bright people, spare the rod, spoil the child.

Kulova off we go where daddy.  Where else school.

I am not going there.  Let’s go?  I am not going there?

Kulova off we go, where the school, I am not going there.

You take me to a different school.

Let’s take the mother to the police.  No, no.  thank you.”

Com. Ratanya:  Okay, the next school Caroline Wambasi & Florence Wekeya.  Are you teaming upo that way?  You know

you are partners?

Florence  Wekeya  &  Caroline  Wambasi:   My  name  is  Florence  Wekeya  na  Caroline  Wambasi  kutoka  shule  ya

Mukhalanya tayari kuwaletea shairi juu ya “Mtoto Yatima”.  Karibuni.

“Uwanjani nimefika kutoa kilio changu.

Ni kilio cha mashaka wenzangu msikilize.

Ni kilio cha mashaka wenzangu msikilize.

Taabu ninazozipata zinanitia huzuni.

Mwaka sitini na tatu wazazi wakanizaa.

Baada ya miezi mitano baba akaaga dunia.

Nilitaka kuwafuata lakini nikafungama.

Taabu ninazozipata zimenitia huzuni.

Mama mtu wa akili akanilea nikawa.

Badala ya miaka mitano baba akamuita mama.

Nilitaka kuwafuata lakini nikafungama.

Taabu ninazozipata zinanitia huzuni.

Nilienda kwa mjomba, mfanyi kazi nikawa.
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Nikaenda kwa shangazi, hata mlinzi nikawa.

Nilitaka kwenda shule, hata karo sikupewa.

Taabu ninazozipata, zimenitia huzuni.

Mwenzangu ukiwa nacho, zaidi ya masikini.

Huenda ukafa nacho, shetani akunyang’anye.

Huenda ukafa nacho, shetani akunyang’anye.

Taabu ninazozipata zimenitia huzuni.”

Ahsanteni.

Com. Ratanya:  Okay, ahsante sana Caroline na Florence.  Sasa kuna Pius Makhoha.  Pius sema majina yako na uendelee.

Pius Makhoha:   Ahsante  mwenyekiti.   Majina  yangu  ni  Remmy  Piua  Makhoha.   Mimi  ni  mwalimu  wa  shule  ya  msingi  ya

Mukhalanya  Primary  na  langu  ningependa  kutoa  maoni  juu  ya  ugombeaji  wa  hiki  kiti  cha  juu  nchini  cha  President  ambapo

ningependa kusema kwamba sawa na viti vingine vya ubunge, hiki kiti ni maoni yangu kwamba kama hatutaki kuwa na mng’ang

’anio juu ya hiki kiti, serikali au Bunge lingeweka utaratibu ili ipitishwe kwa sheria kwamba every President  baada  ya miaka kiti

hiki  cha  u-rais  kiwe  kinafanyiwa  rotational.   Yaani,  baada  ya  province  wakati  unaofuata  province  ingine  itarajie  kupata

President kutoka huko, hii itapunguza kung’ang’ania hiki kiti.  Ni hayo tu, ahsante.

Com. Ratanya:  Tumeshukuru sana Pius. Nenda hapo. Sasa wale tulikuwa tumeandikisha maoni yao tumemaliza na tungetaka

kujua kama kuna mtu yeyote hakujiandikisha na amebaki nimpatie tu dakika moja kwa sababu ni mwisho.   Ni wangapi, mkono

juu hatutaki kila mtu kwa sababu ni dakika moja tu.   Hebu hawa watu wote waje pale na wafanye haraka sana.   (Wanangoja

mpaka jioni?).   Hapo.   Kila  mtu  aseme  namba  yake  hapa.   One,  wewe  two,  ………  five  .   Wapi  mama,  namba  yako  ni?

Mama 8, 9.  9 minutes.  Kitu kimoja kipya sio kurudia mambo mengi.  Namba 1 anza.

Tenya Malaba:  Jina langu ni Tenya Malaba, naongea juu ya watumishi wa serikali wanapo retire.

Com. Ratanya:  Sema majina vizuri tusikie na tuandike.

Tenya  Malaba:   Nitazungumza  juu  ya  wafanyi  kazi  wa  serikali  wanapo  retire  na  kupata  remuneration  yao  ya  retirement.

Naona  kwamba  pension,  wakati  wanapata  pension  wengine  wamekaa  miaka  nenda  miaka  rudi  hata  pension  yao  haiwezi

kuzidishwa hata kidogo – no increment.  Na hali ya dunia ni kwamba vitu vinapanda hata nyumba za kukodisha zinapanda.   Na

inaonekana kwamba  Katiba  inayokuja  ione  kwamba  hawa  wazee  wanapata  kitu  juu  yake  kulingana  na  increment  ya  vitu  ili

wapate kujimudu kuishi.  Kama sivyo basi hawo kufa ni kitu rahisi sana. Nilikuwa na hilo jambo.

Com. Ratanya:  Okay, ahsante sana.  Namba 2.  Nilisema ni jambo moja, dakika moja.  Sema majina kwanza.
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Wanjala Timona:  Sasa kuhusu President no objection.  Kuhusu polisi.

Speaker:  Jina lako?

Wanjala Tiringi Timona.

Sasa  sisi kuhusu watu kama polisi ni watu hata huenda wakakuja  kwako na kuumiza  watu  kwa  njia  isiyofaa.   Hata  mimi pia

nilihuzinika kwamba nisoma kwa gazeti ameuawa na hii tabia ikiendelea ni makosa sana.  Wanakuja kwa watu kwa njia bure na

watu wanakuwa wakora.

Women Group:  Tusije tukachukia wanawake kwa sababu tumewaoa.  Kila mtu awe na something called first priority.   Na  iwe

kwa njia mzuri na iwe kwamba tukiwa hivyo tutaona kwa nyumba tutakaa vizuri.  Hata mzee kama wewe huwa unasikia vizuri,

mama anasikia vizuri.  First priority is ability to discuss problems.

Com. Ratanya:  Number three.

Wanjala Timona:  That’s my problem.

Com. Ratanya:  Okay, nenda pale.  Sema jina lako. 

Abdi Swaleh:   Kwa majina naitwa Abdi Swaleh.   Kwa vile wakati  umekwisha  nitatumia  muda  kidogo  kwa  kuongea  juu  ya

office ya Kadhi.

Com. Ratanya:   Tunataka tu mapendekezo,  si kutueleza Kadhi ni nani kwa sababu tunajua.   Lakini  pendekeza  vile  unataka

kwa ufupi na ni dakika moja na nusu.

Abdi  Swaleh:   Thank  you  very  much.   Mapendekezo  yangu,  napendekeza  ya  kwamba  Kadhi  apewe  nafasi  kama  Judges

wengine.  Asije akawa na kazi ya divorce & marriage peke  yake,  ili tuteremshe hata mpaka  mashinani  na  kama  iko  mtaa  ya

waislamu na waislamu ndio wamekosana tumuhukumu vile Kurani inazungumzia.  Watukubalie Katiba hii tu charge kulingana na

sharia  ya  kiislamu.   Na  ikiwezekana  Kadhi  awe  appointed  na  maulama  yaani  wale  wenye  sharia  katika  uislamu,  wenye

wamesoma dini na wakawa na imani ya kutosha.   Asije akachaguliwa na serikali.   Na  nguo za dini na mavazi kama kanzu  na

buibui  ziwekwe  sharia  zivaliwe  na  waislamu  na  mtu  mwingine  asiye  muislamu  ama  muislamu  asiyekuwa  na  imani  ya  dini

aadhibiwe.  Ni hayo tu.  Nasema ahsante sana al hamdulilahi wabarakatu.
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Com. Ratanaya:  Ahsante sana umesema kweli kwa ufupi.  Sasa ni namba 4.  Ni wakati wako sasa, sema majina yako.

Maalim Musa:   Mimi naitwa Maalim Musa Rajab,  Imam ………(inaudible) Mosque.    Maoni  yangu  ni  kwamba  waislamu

wapatiwe uraia, wamelalamika namna wanavyotendewa wanapodai uraia wao.  Kwa hivyo katika Katiba inayokuja lazima iwe

wazi kuhusu raia,  tunapendekeza m-raia Wakenya awe ni  kwa  kuzaliwa  Kenya,  wazazi  wake  ni  wa  Kenya.   Aliyeolewa  au

kuoa Kenya.  Atakayeomba kuwa raia wa Kenya na kudhibitisha kwamba ni sawa sawa apewe u-raia.   Yeyote atakayefikisha

umri wa kupata kitambulisho apewe kitambulisho, yeyote atakayeomba maombi ya cheti cha passport.   Na  mzaliwa wa Kenya

apewe cheti cha kuolewa Kenya.   Na  pia  waislamu  tunapendekeza  kuwa  elimu  hiyo  lazima  kwa  watoto  wote  ambao  ni  wa

Kenya hapa na watu wazima pia ambao hawajasoma.  Na elimu hii tunaomba kwamba iwe ni elimu ya bure.  Na  kila wanafunzi

wa shule wapate maadili ya dini zao.  Asiwe anapewa lazima apate maadili ya dini isiyokuwa yake.  Na watoto wa shule ya upili

 – secondary school wawe na mahsusi kule kufanya ibada au la si hivyo ni mbali kidogo wao wapewe ruhusa ya kufanya baada

ya mahali popote katika shule zao.  Ahsante.

Com. Ratanya:  Haya, twashukuru Maalim Musa.  Ahsante.  Number 5, okay eendelea, tumia dakika hiyo yako moja.

John Wafula  Khaemba:   Mr.  Commissioner  kwa  majina  ni  John  Wafula  Khaemba.   Maoni  yangu  ni  kuhusu  polisi.   Mtu

anaposhikwa ni vizuri apelekwe mahakamani siku hiyo hiyo or  the following day.   Badala ya mtu  kuwekwa  kwa  police  for  a

very long period.  

Jambo la pili, Mr. Chairman maoni yangu ni kuhusu mashamba.  Sisi kama citizens wa nchi hii idle land should be given to the

landless.  Hakuna haja ya kuitwa squatters while you are citizen of this country.

Point number three Mr.  Chairman, ni kuhusu wafungwa.  Maoni yangu ya kwamba wafungwa wapewe muda wa  kutembelea

watu wao.  Pia wafungwa wawe wakipewa chakula ya kutosha.

Com. Ratanya:  Okay, ahsante sana Wafula.

John Wafula Khaemba:  Thank you sir.

Com. Ratanya:  Number six.  Mama useme majina yako.

Margaret  Wanyama Moses:   Mimi majina yangu ni  Margaret  Wanyama  Moses.   Na  maoni  yangu  ni  kuhusu  vile  tulipata

Uhuru.  Nilifikiria ya kwamba vile tulipata Uhuru kila mtu atapata  matunda ya Kenya.   Lakini inaonekana ya kwamba matajiri

ndio  wanapata  matunda,  lakini  maskini  ndio  wanaendelea  kukufa  kabisa.   Hawana  mahali  pa  kukaa,  hawana  mahali  pa

kupeleka watoto wao.  
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Upande  wa  elimu:   Mashule  yanaonekana  yamekuja  mashule  mazuri  yanasomeshwa  watoto  wa  watu  matajiri.   Lakini  wa

maskini wanakufa tu bure.

Mashamba vile tulipata Uhuru tulikuwa tunaimba tunataka kwenda uhuru kwa shamba.   Kila mtu apate  mashamba, akae  vizuri.

 Lakini inaonekana ya  kwamba  watu  ambao  walipata  vizuri  ni  wale  matajiri  wamenyang’anya  mashamba  yote  kwa  ….  Vile

tulikuwa  tunaimba  tunataka  kwenda  uhuru  kwa  shamba.   Wale  matajiri  ndio  wanapata  hiyo  matunda  –  ile  mashamba.

Wamenyang’anya maskini wanabaki tu vile.  Yangu ni hayo. Ahsante.

Com. Ratanya:  Ahsante mama.  Huyu mwingine eight.  Number eight or seven.  Okay sawa sawa.  Hatutaki mtu aibe number

ya mwingine.  Haya endelea, sema jina.

Joseph Ford Wasilwa:  Kwa majina mimi naitwa Joseph Ford Wasilwa.  Lengo langu nimepigwa na msituko kwa vile nilipata

roho  tarehe  sita,  mwezi  wa  sita,  saa  sita.   Na  ikinionyesha  watu  nane  wamepangwa  kwa  laini  kwa  maovu  yale  ambayo

walikuwa wamefanya. 

Com. Ratanya:   Okay,  ahsante sana kwa maoni yako.   Nenda pale na tumuone mtu mwingine.  Number,  next  one  number

eight or nine.  Naendelea kufika ya mwisho.  Sema majina yako.

Kalamona Mwasia  Wafula:  Kalamona Mwasia Wafula.  Maoni yangu mimi kama  mzazi  nimesomesha  watoto  na  hawana

kazi.   Nifanye  nini?   Hiyo  ni  maoni  ya  kusema  mnisaidie?   Nimesomesha  watoto  hawana  kazi.   Ninataka  Kenya  inisaidie.

Kusomesha  watoto  waskose  kazi,  tena  uwalishe?   Mnisaidie  hapo.   Sina  mengine.   Hata  watoto  wengine  kusoma

wemeshindwa kwa maana wa mbele hana kazi naani atanisaidia.  

Com. Ratanya:  Okay, ahsante kwa hayo maoni yako mama.  Neenda pale kwa register yetu na yule wa mwisho.

Maria  Makhumicha  Mwangale:   Wananchi  wa  Matete,  Matete  tunashida  kubwa  kabisa.   Mimi  nina  shida  kubwa  kwa

maana  naishi  Matete,  hapo  ukiona  kama  mahali  mimi  nimesomesha  watoto  hawana  kazi.   Tena  wanachukua  shamba  yetu

serikali inajenga lakini hawakulipa.   Mama anawangoja amekufa mimi nabaki.   Sasa  nani atakula hiyo pesa  mimi nikifa.  Nina

shida mnisaidie.  

Com. Abida:  Walichukua shamba yako lini?

Maria Makhumicha Mwangale: Wanajenga Centre hata ingine wanapigia mpira hawajalipa.
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Com. Ratanya:  Ahsante sana kwa maoni yako.  Pengine unaweza kumuuliza chief ufanye hiyo report  kwanza.   Lakini maoni

yako tumechukua hapo.  Okay ahsante sana tumechukua hayo maoni yako,  ahsante.   Wa mwisho.  Ni wewe ulikuwa number

gani?  Huyu ndiye wa mwisho.  Kuna mwingine.  Tulihesabu wale ambao walichelewa.  Hebu nione wengine wamebaki.   Wapi

mwingine, wale wamebaki ni wangapi – mkono juu?  Moja, wawili.  Sasa hakuna wengine.  Huyu akimaliza uendelee na wewe

uendelee.

Shitoshe Wycliffe:  My names are Shitoshe Wangatia Wycliffe.  My views are:-

(1)         Scrapping  of  oppressive  forces  like  quasi-medias  of  Administration  police,  National  Youth  Service  and  General

Service Unit and any other hit-squad because they just do the same work like the Kenya Police. 

(2)        Prosection of all corruptible elements regardless of social, economic or political affiliation.

(3)        Revival of pre 1980 Government policies so as to help revitalize and reconstruct the country’s battered economy.

(4)        Reinstatement of the Nairobi City Commission.   

(5)        Civil Servants salaries to be reviewed and remunerated to a humble percentage in order to merge with the already hefty

Parliamentary salaries plus allowances.

Com. Ratanya:  Wakati wako Shitoshe umekwisha.

Shitoshe Wycliffe:  Only one point.

Com. Ratanya:  Just one point and you give us your memorandum.

Shitoshe Wycliffe:  The last one is political patronage should be scrapped.  Then lastly, harmonization of international tariffs.

Com. Ratanya:  Okay.  Tumeshukuru sana.  Sasa wewe fuata na wewe ujitayarishe.

Edward  Murunga:   Jina  langu  naitwa  Edward  Murunga.   Langu  ni  kusihi  serikali  ichunguze  upande  wa  urithi  wa  shamba

tunaona ya kwamba mtu akifiwa aje tuseme mwenye shamba amekufa na amewacha mjane na watoto, inakuwa ni shida kubwa

sana kupata  title deed.   Pesa  ambazo  unagharimu  transport  kama  kutoka  Kakamega  …  (inaudible)  transport  inakuwa  pesa

nyingi  na  inaahidi  ukuwe  na  karibu  elfu  thelathini  ama  ishirini  na  nane  ndio  upate  urithi  wa  shamba.   Na  ikiwa  baba  yako

amekufa  na  wewe  hujapata  kazi  sasa  hilo  shamba  utakuwa  squatter  ama  itakuwa  namna  gani.   Ningeomba  serikali  tu  ione

81



i-form committee ambayo inayosaidia wananchi ili warithi shamba kwa njia ya ukamilifu.

Com. Ratanya:  Nenda ufanye register hapa.  Sema majina yako.

Serengo Mukadia:  Mimi naitwa Serengo Mukadia.  Mimi ninataka kuongea juu ya Judiciary wale watu ambao wanashikwa

na  serikali  kwa  kesi  yao  nataka  niombe  maneno  ya  kesi  iwe  inafanywa  kwa  njia  ya  haraka.   Kwa  vile  watu  wanashikwa

wanaenda kwa kesi  na unapata  watu  wanakaa.   Ukienda  huko  wanasema  etu  usipoenda  huko  watakufia  kwa  cell  kwa  vile

hauna usaidizi.  Na mwishowe unapate kesi yenyewe inachukua muda mrefu sana.  

Com.  Ratanya:   Hiyo  ndiyo  ya  mwisho.   Ahsante  sana.   Haya  nenda  ujiandikishe  na  kwa  sababu  tumemaliza,  tungesema

tufungiwe na ile team ya Patrick Wafula.   Wako wapi?  Na  yule mtu wa camera.   Bwana Co-ordinator  this is where we have

been waiting and I think you can. ……(inaudible)  Ismail, where is Ismail?  Ngoja kidogo.

Paul Mwangale:  Kwa majina naitwa Paul Mwangale Machau.

Com. Ratanya:  Wananchi, hawa vijana wanataka kupeana maoni yao kwa njia ya wimbo.  Tutawapatia nafasi.  Si kusema ya

kwamba tunatumbuizwa, lakini tunatumbuizwa kuchukua maoni kwa njia hiyo ya nyimbo.  Endeleeni.

Chui Stars:   Hawa ni wana Chui, waiongozwa na band leader  Patrick Wafula.  Kwa majina naitwa Paul  Mwangale.   Song.

Serikali  zikizeni  nakumbuka  Wananchi  tumefinywa.   Maskini  tumefinywa.   Kazi  zetu  hatupati.   Biashara  tunafanya.   Riziki

tunataka.  Kila ya siku ya soko,  nakumbuka leo.   Na  viwanda zitajengwa nakumbuka leo.   Bidhaa tuweke wapi.   Kwa kweli

kabisa biashara tukifanya huwa tunakata receipt  na pesa  zenyewe hatujui zimeenda wapi.   Viwanda zitajengwa na pesa  huwa

tunatoa kila siku.  Misaada ikitumwa kumbuka leo.  Maskini hatupati kumbuka leo.  Viongozi wanauza kumbuka leo.

Upande  wa  elimu  kumbuka  leo,  waalimu  wanalia  kumbuka  leo.   Mishahara  ni  kidogo  kumbuka  leo,  biashara  hawafanyi

kumbuka leo.   Kweli kabisa  waalimu wanafanya kazi ngumu kutoka asubuhi saa  kumi na mbili mpaka jioni na pesa  zenyewe,

pesa zenye huwa wanapata wanasema ni kidogo.  Na ni ukweli.  Kwa hivyo serikali mwaongezee mishahara.  

Upande wa watoto kumbuka leo maziwa hawapati kumbuka leo.  Ukiona afya zao kumbuka leo zimezorota sana kumbuka leo.

  Matajiri  wanapata  kumbuka leo.   Sasa  tunaomba serikali itusaidie hii band  yetu  ingali  changa  mno.   Na  sisi  hatujiwezi  kwa

hivyo hatuna sponsor  na tunamuomba mtusaidie.  Sisi tunalia sana hata sisi vijana tutapata  shamba na sisi ni maskini tunafanya

hivi ili tupate kuinua tarafa hii ya Matete.   Mtaona kwamba tusije tukapatikana kwa kitu cha mtu eti tunaiba.   Tunamaliza hata

tumehitimu  vyuo  vikuu.   Lakini  tukishaamaliza  hizo  tunapata  kwamba  hatuna  kazi  na  tunaonelea  kwamba  tutashika  kazi  ya

msingi ili tuendeleze utamaduni na tukiendeleza nchi yetu.  Na unapata kwamba hawa viongozi wetu watupe wasaidie katika hali

hii unaona wanakalia hizi pesa hatujui zinaenda wapi, lakini naomba kwamba serikali watuangalie kwa mambo haya.  Sina mengi
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lakini tuendeleze nchi yetu.  Kenya ndio baba  na Kenya na ndio mama.  Na  ni lazima niheshimu Kenya yetu ndio baba  Kenya

tena ndio mama.  Mbona ulinitoroka mama yatima. 

District  Co-ordinator - Caleb Amuswache:   Ahsante sana Chui Music Group kwa kufika na pia kutupea maoni yenu kwa

kucheza muziki.  Tumefikia mwisho wa kao cha Matete na tumefurahi kwa sababu turn-out imekuwa mzuri na watu wa Matete

waliweka saa.  Sio kama sehemu zingine tumeenda.   Dear  Commissioners,  were it not for Kivanywa Boys High School -  they

have given us many facilities, the power  the chairs and everything, then our day might not have been a success.   So,  mwalimu

just greet the Commissioners.

Juma Luchacha - Principal – Kivanywa Secondary School:   Thank you for the chance dear  Commissioners we are  very

grateful that you have enjoyed your time around, you have listened to very many views and we want to think that what you have

listened to will go a long way in improving what should be your contents  in the final draft.   You have been serious but we hope

that with our prayers with our support you will go through.  Thank you for everything we want to wish you safe journey as  you

travel to meet other Kenyans in other areas.  Thank you.  My names are Juma Luchacha.  I and Amuswache were collegemates

in the University that’s why we are relating very well.

District  Co-ordinator  -  Caleb  Amuswache:  Okay  narudishia  kikao  Commissioners  na  tutazidi  kutengeneza  Katiba.

Ahsanteni.

Com.  Ratanya:   Sasa  tukiwa  tumefika  mwisho  wa  kikao  hiki,  ningetaka  kurudushia  shukurani  kusema  ahsante  sana  kwa

Principal wa shule hii – Kivanywa Secondary School kwa kusaidia kwa furniture ambayo iko hapa na hata wanafunzi wenyewe

wakaja kutoa maoni yao na Principal naona tunaye hapa mpaka sasa.   Kwa hivyo ni shukurani kuu inaonekana vile mnapenda

tuwe na Katiba mpya na mmechanga sana ili tuweze kupata  maoni ya wananchi.    Na  tena hii kanisa  ambayo  tunaita  Friends

Church naona tuko kanisani na wanaendelea na kujenga na hata hivyo wakasema tuingie hapa tupate maoni ya wananchi kwa

kusaidia kurebekisha Katiba yetu ya Kenya.   Kwa hivyo hata hawa isipokuwa sioni Pastor  yeyote.   Oh,  Pastor  yuko hapa na

wakristo  pengine  wake  tunasema  ahsante  sana  kwa  kutukaribisha  na  kutupatia  nafasi  hii.   Na  wananchi  wote  ambao

wamesubiri mpaka sasa  pengine wale walikuwa observers  nashukuru mmekaa nasi mpaka sasa  na wale walipeana maoni yao

wako hapa na wale walienda tunashukuru sana.   Kwa hivyo tukimalizia hapo kwa niaba ya Commission, siwezi hata  kusahau

kumshukuru Co-ordinator, na wale members wa CCC na wale Civic Education Providers  ambao wako hapa na wote ambao

tumesaidiana nao hata sisi wenyewe tunajitolea shukurani,  na hata staff yetu kila mtu nasema ahsante sana na nikimalizia  hapo

kwa niaba ya Tume yetu ya kurekebisha Katiba ya Kenya na tukiwa na Commissioners hapa wako hapa.   Mwenyekiti  mdogo

Commission  yetu  ya  Kurekebisha  Katiba  ambaye  tuko  naye  hapa,  Abida  Ali-Aroni  na  kwa  niaba  ya  mimi  mwenyewe

Domiziano Ratanya na hata yule Commissioner wetu tungekuwa naye lakini ni mgonjwa hakuweza kufika Tobiko sisi zote tuna

nyinyi. 
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Na ningetaka mwishowe kabisa kutangaza kwamba nimefunga  hiki  kikao  cha  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  upande  huu  wa

Matete katika Malava Constituency.  Na mwishowe tufungiwe na Pastor kwa neno la Mungu.

Pastor  Simon  Bilengu:   Ningependa  tu  kusema  ahsanteni  sana  maCommissioners  na  wananchi  ambao  mmetulia  mpaka

mwisho wa kurekebisha mapendekezo yetu.  Kwa hivyo ningependa kusema kwamba muwe na  safari  njema  hilo  ndilo  ombi

letu na tunatarajia kuona Katiba mpya hivi karibuni.  Majina yangu ni Simon Bilengu, mhubiri wa kanisa hili.  Pamoja tukaweza

kuamini na kuomba.

“Baba wetu katika jina la Yesu ahsante  kwa  sababu  tulianza  na  wewe  Mfalme,  tuliitisha  damu  yako  katika  mkutano  huu  na

tumeweza kuona  mkono  wako  tunasema  ni  ahsante.   Ahsante  kwa  sababu  umetupa  afya  njema  Baba,  ahsante  kwa  ajili  ya

mapendekezo ambayo watu wako wametoa Kristo.  Ahsante hata kwa ajili ya maCommissioners ambao tumekuwa nao.   Sasa

wakati  huu  tumefika  tamati  Kristo  tunaomba  safari  njema  kwa  maCommissioners  wetu  ambao  wamekuwa  ni  wageni  wetu

wanapo safiri kuwa pamoja nao.   Ahsante hata kwa ajili ya wananchi Mfalme naomba baraka  na uziwa ndani ya maisha yao.

Ahsante hata kwa ajili ya ratba  ambayo imebaki ya kumalizisha Katiba tunaomba kwamba Mfalme  Katiba  ambayo  itatolewa

Kristo itakuwa niya kupendeza wananchi na pia kupendeza wewe.   Ahsante mahali utakuwa nasi  pamoja  na  ni  katika  jina  la

Yesu Kristo nimeamini na kuomba.   Amen.  Thank you Lord.

Meeting ended at 4.30 p.m.

****************************************
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