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PRESENT

Com. Mosonik Arap Korir        -        in chair
Com. Lenaola Isaac
Com. Zein Abubakar

        Secretariat in Attendance

        Hassan Mohammed                -        Programme Officer
        Joyce Wamucii                -        Assistant Programme Officer
        Marion Nekesa                -        Verbatim Recorder 

The meeting started at 10.25am with Com. Mosonik in Chair.

Com. Mosonik Arap Korir:  ………..kuna Bwana Hassan Mohammed ambaye ni huyu, yeye ni Programme Officer katika

Tume. Tena ako na naibu wake Assistant Programme Officer Bi. Joyce Wamucii,  upande ule mwingine.  Halafu wa mwisho ni

Marion Nekesa  ameketi  upande huu, yeye ni Verbatim Recorder.   Verbatim Recorder  ni kusema  yeye  ana  nasa  maoni  yenu

kwa kanda ama kwa machine. Tuonyeshe  namna  hii  tafadhali  tuione?   Kwamba  yale  yote  mtayasema  yatanaswa  moja  kwa

moja kwa kanda.

Assistant Programme Officer ambaye yuko upande ule, yaani  Joyce,  atakuwa  pia  akiandika  maoni  yenu  mukiyasema.   Kwa

hivyo  kuna  njia  tatu  tutachukua  maoni  yenu,  yatakuwa  yakinaswa  kwa  kanda,  halafu  Assistant  Programme  officer  atakuwa

anaandika,  inaaitwa  long  hand,  pia  sisi  Ma-Commissioner  watatu  tutakuwa  tukiandika  mkisema.   Wakati  mwingine  mkiona

kama hatuandiki, hiyo recorder inafanya kazi, verbatim.  Tukirudi Nairobi everything we will transcribed.  

Taratibu  ya  kazi  ya  leo  ni  kwamba,  kwanza  kila  mtu  akiingia  anajiandikisha  mlangoni  kwa  form  hii,  registration  form.

Ukijiandikisha unasema kama utatoa maoni ama hata kama unahudhuria tu  mkutano  ama  kikao  unaandika,  na  unasema  mimi

nitakuwa tu observer.   Ukisema una maoni ya kuyatoa,  unaeleza kama ni maoni yameandikwa yaani memorandum, au written

au tuseme maoni ya kutoa kwa mdomo tu na ukitoa kwa njia hiyo tunasema oral submissions;  Memo, written, oral.

Mkitoa  maoni  ambayo  mumeyaandika  sheria  inahitaji  kwamba  upewe  dakika  tano.   Tutakuwa  tunajaribu  kulinda  saa,  kwa
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hivyo musizidishe.  Ikiwa yote yameandikwa, tutayasoma baadaye.   Kwa hivyo ukiwa unasema, useme kwa ufupi, hasa mtoe

mapendekezo,  kueleza  mambo  sana  hakuna  hoja.   Kwa  ajili  sisi  ni  Wakenya  kama  nyinyi  na  tunajuwa  mambo  yalivyo.

Usiseme  sisi  Tumeudhika  na  kuwa  maskini  sana  tunajua  hiyo.    Lakini  useme  ndiyo,  kutoa  umaskini  tufanye  namna  hii,

mapendekezo.  Mtagunduwa kwamba mkisema kutoa maoni yaani mapendekezo utasema kwa ufupi, itakuwa ni fupi.  

Ikiwa  unatoa  maoni  tu  kwa  mdomo,  unafanya  oral  submissions,  tutakupa  karibu  dakika  kumi  hivi.   Lakini  tutawahimiza

mfupishe ndio kila mtu apate  nafasi ya kusema.  Lugha rasmi tunazitumia ni Kiingereza, au Kiswahili.  Tungependa sana kama

watu watatumia hizo lugha mbili, ndio tusichukue muda mwingi. Lakini kama una shida  na  hiyo  lugha,  na  ningependa  kutumia

lugha ya nyumbani, tunaweza kukusikiza, na ninafikiri Bwana Co-ordinator kuna watu wa kutafsiri.  Yes.

Mr. Murugulu:    ……………(in audible)

Com. Mosonik Arap Korir:  Yes,  ambaye anajua kutafsiri,  kwa ajili hizo ni lugha kubwa za area  hii, mnaweza kusema kwa

hiyo  lugha.   Lakini  kama  mnajua  Kiingereza  na  Kiswahili,  tafadhali  semeni  kwa  Kiingereza  na  Kiswahili.   Mkiwa  mumetoa

maoni yenu, mnaelekea tena kwa Hassan Mohammed, Programme Officer mnajiandikisha ndio tuwe na anwani yenu na mambo

mengi kwa kile kitabu cha Tume.

Ikiwa  kuna  mtu  yeyote  ambaye  ana  shida  ya  kusikia,  do  we  have  a  sign  interpreter?   Hatuna  sign  interpreter  wakati  huu,

mnaweza kumtafuta?  Ama area hii hakuna?  Tunadhania kwamba kila mtu anasikiza na anaweza kusema kwa mdomo.  Okay,

mtu yeyote akija hapo mbele kusema,  unaketi  upande  ule,  kuna  hii  meza  na  kiti  na  unasema  kwa  microphone.   Na  ukianza

kusema unataja jina lako tena.  Nitaita wewe, mtu wa kwanza nitataja jina, lakini akianza kusema ataje jina, ndio jina iende kwa

machine, kwa rekodi.  Okay, na tukiwa hapa, tunataka watu wajadiliane ama waseme kuhusu maswala na maswali ya Kikatiba,

issues and questions.  Hatutaki kutaja majina ya watu. 

Lugha tutakayotumia ni ile tunaita ya kistarabu,  I think civilized language ya heshima.  Hatutaki matusi na vitu kama hivyo.  Na

mtu akieleza  maoni  yake  ana  haki  kamili  ya  kueleza  maoni  yake.   Hata  kama  hautaki  ama  haupendi  maoni  ya  huyo  mtu,

tumsikize  mpaka  mwisho  kwa  ajili  utapata  nafasi  yako  ya  kusema  vile  wewe  unaona.   Na  tena  tukipiga  kelele  tutaharibu

ku-rekodi, kwa ajili machine yenyewe inaharibika ikiwa watu wanapiga kelele.   Na  baadaye tukirudi tutapata  kwamba kuna tu
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kelele  kwa  machine  na  hakuna  maoni.   Kitu  kingine  ni  kwamba  Ma  Commissioner  wana  haki  ya  kuuliza  nyinyi  maswali  ya

kufafanua.  Unaweza kusema kitu, hatukuelewa vizuri, tutauliza maswali, ama swali moja au mbili, na ikiwa una jibu, unajibu. 

Ikiwa haujafikiria, usijilazimishe kujibu, useme hiyo sikuwa nimefikiria vizuri.  Ikiwa ni ngumu swala hilo, unasema hiyo  ni  kazi

yenu Ma-Commissioner, nyinyi ni experts and I am a raia. Lakini nimetoa maoni yangu.

Tunataka iwe ni majadiliano ya kirafiki na  tena  ya  kizalendo  kwa  ajili  ya  Katiba  yetu.   Kesho  ilikuwa  tunatakiwa  tuwe  kwa

Constituency  hii  yenu,  tuwe  Cheptais  Secondary,  yaani  kituo  cha  pili  cha  kukusanya  maoni  yenu,  maoni  ya  watu  wa

Constituency hii.  Lakini kwa ajili ya sababu zisizoweza kuepukika, hatutaweza kuwa na kikao cha kesho Cheptais.   Tumeuliza

itangazwe kwamba mkutano wa Cheptais Secondary School, itakuwa Jumamosi wiki hii.  Saturday tarehe tatu mwezi wa nane.

 Kwa  hivyo  tafadhali,  mtusaidie  kuwatangazia  wengine  ambao  hawako  hapa  leo.   Asanteni,  nafikiri  sasa  tunaweza  kuanza.

Kwanza kabisa tafadhali tunamualika Mheshimiwa W.A. Kisiero.

W.A. Kisiero:  Honourable Commissioners, ladies and gentlemen, since I have the honour to be  the first speaker  here,  I wish

to  welcome  you  to  Mt.  Elgon,  feel  very  free.   Bwana  Commissioners,  ni  shukrani  kubwa  kwa  ninyi  kututembelea  sisi,  ili

muangalie maoni yetu kuhusu mambo ya Katiba.  

Com. Zein:  Unaweza kusema jina lako?

W.A.  Kisiero:   Pole  sana,  jina  langu  ni  Honourable  Wilforce  Kisiero  former  Member  of  Parliament  for  Mt.  Elgon

Constituency.  Bwana Chairman, vile sisi tunafikiria ni kwamba hii Tume imekuja kwa wakati  mzuri  sana.   Kwa  maana  hapo

awali hatujawahi kuweka maoni yetu mbele ya Tume.  Wale wenzetu walipoenda mbali huko Lancaster,  hatukuwepo,  lakini ni

shukrani.  Wakati umefika ambapo tunaweza sasa kutoa maoni yetu.

Bwana Commissioners,  shida yetu  kubwa  katika  community  ya  Sabaot,  ni  social  injustice.   Social  injustice  kwa  vile  kutoka

muda mrefu Tumepata maumivu.  Maumivu yaliyoletwa na binaadamu.  Na  hayo  maumivu  yanahusu  ardhi,  na  yanahusu  haki

zetu.  Yanahusu ardhi kwa maana sisi hatuna nchi.  Ikiwa mtaweza kuniruhusu, ni quote tu a small verse ya kusema ya kwamba,

ingawa tulikuwa tunaishi nchi kubwa ya Bungoma yote na Trans-Nzoia yote, lakini wakoloni walituvuruga na kutufukuza.  Kwa
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hivyo  hatuna  nchi,  hatuna  mahali  na  wenyewe  waliweza  kuandika  kusema  kwamba,  hawa  watu  hawana  nchi,  they  have  no

country they can call their own. 

And  Bwana  Chairman,  utaweza  kujionea  mwenyewe,  katika  documents  ambazo  tutakupa  ambayo  zilitolewa  kutoka  Kenya

Land Commission  in  1932,  paragraphs  1082  ambapo  walisema  hawa  Elgon  nyar  Sabaot,  they  are  an  embarrassment,  they

must be  thrown out.   Utaona pia katika paragraphs 1081  ya kwamba,  hawana  mahali  pa  kuishi.   Lakini  kwa  maana  wao  ni

kabila linakufa, they are  dying race,  therefore there is no need for them to have land.  Utaona  pia  katika  paragraph  1082  ya

summary ya Kenya Land Commission ya 1932 ambapo ilisemekana kwamba,  watahamisha wa Sabaot,  wa Elgon kwenda nje

ya Kenya, ili kupatia nafasi ya wakoloni.  (Problems incurred in Tape one)  

And they assumed that they can as well go and stay in Sebei.  They went on further to say that the policy of administration is to

move the Engwen off the farm, where they are an embarrassment to the European settlers and to the government.  So we are an

embarrassment to the government of the day.  

Mr. Chairman Sir, I have another quotation that will illustrate our ills that they have not stopped as yet.  I  was reading yesterday

’s Standard  and I was not surprised to read the  following;  …..  “Thrown  into  the  western  alliance  for  good  measure  are  the

Kuria, the Teso and the Sabaot, the three smaller communities in Western Kenya that have been politically anihilated by the Luo

and Luhya in the region”.  So I was on the subject of social justice.  Here are people who were thrown out and when they came

to Western Province where they are now, they have been anihilated, we are nobody.  

There have been no boundary.   Although Mt.  Elgon was given a district  some years  back,  1993,   we have had  no  boundary

demarcated.  Infact it would have been fair to divide the two districts into two and the issue is finished.  But you can see  that

social injustice is still with us upto yesterday, maybe even today and it will continue.  Because basically, we were uprooted from

our  ancestral  land.    Now,  since  this  has  happened,  we  are  begging  the  Commission  to  consider  special  provision  in  the

Constitution which will reinstate our right to our land.  

We request  the Commission to consider  making  a  provision  for  compensation  for  the  loss  that  we  have  gone  through.   We
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request  the  Commission  to  make  a  provision  to  ensure  that  the  Sabaot  who  because  they  have  become  few,  they  were

scattered  some  went  to  Tanzania.    Some  went  to  Uganda,  some  went  to  Maasai  land,  some  went  to  Pokot.   They  went

everywhere, so the few numbers remained.  Now that we are  very few, we are  requesting that the Commission considers  the

possibility of creating special seats for Parliamentary, for other  elective positions,  for appointments in various positions because

this  has  been  done  to  other  communities  elsewhere  in  the  world.   I  am  sure  you  have  read  the  Constitutions  of  very  many

countries,  you have read Australia,  Canadian and so on,  where indigenous who were dis-possessed  and  mistreated  had  their

rights returned back to them.

Mr. Chairman Sir, we also request that in view of that fact that we were so mistreated and thrown out we would like our land to

be returned back to us because we have no business being in Kenya if the present  government does  not consider  that we were

maltreated, mistreated, thrown out and the government should really have a look at  such cases.   We need something back,  we

are not saying that we want to throw out anybody from anywhere,  from any land, no.   We would like to be  recognized as  the

owners of Trans-Nzoia and parts  of Bungoma from where we have been pushed out,  so that our rights are  returned  because

what is the need Mr. Chairman Sir,  for the NGOs to go singing in the streets  and villages that there are  human rights.  Human

rights for what?  If I don’t have what was mine, if it is not returned to me, what is the use?

Therefore Mr. Chairman Sir, we hope and pray that your group will look into the plight of the smaller communities particularly

the Sabaot so that you make provisions in every aspect of the Constitution to protect their interests and their rights because  they

also want to enjoy the fruits of what you are  going to do.   They want to be  happy like any Kenyan.   Because the Sabaot,  like

other small tribes, know that Kenya is basically an ethnicity country.   Kenya is nothing but tribalism, you can see  it now.  The

big tribes are showing how mighty they are, they are singing about the Presidency and the small ones dare  not speak,  they have

no weight, they have nothing to claim on their side and therefore,  please,  the Constitution should take  into account  the plight of

the small people.  Thank you very much.

Com. Mosonik Arap Korir:  Mheshimiwa just wait a bit.

Com. Lenaola  Isaac:   Thank you Mheshimiwa Kisiero.   I  am very interested as  a person on the question of land rights and
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land  restitution.   And  you  have  spoken  on  two  aspects  of  the  land  issue  in  Sabaot  land  and  Mt.  Elgon  generally.   One  is

restitution of land, we return the land.   And two is the question of compensation,  I  asked  the  same  question  in  Maasai  land

because I am interested in knowing.  When you say compensation,  are  you talking about  compensation in money term or  are

you talking of compensation in other terms?  If you say in money terms, have you applied your mind to how much you think you

ought to be paid in compensation? 

Why I am asking this is because you have touched on Canada and Australia,  where we have cases  where they have been paid

substantial sums of money to compensate  them for land that was lost,  many years  after the land was  lost.   Have  you  applied

your mind to the amount that you are going to be paid as I asked in Maasailand?

Two, when you say reinstitute the land rights and take  us back  to our land, then you say we don’t want people  to move  out,

what do you do with those who live on what was previously Sabaot land, how do we deal with them in the Constitution?

Com. Zein:  Related to the first question which has been asked  by Commissioner Lenaola,  I would also like to ask  in respect

to  compensation,  are  you  asking  for  compensation  for  the  period  you  were  taken  out  of  this  land  or  are  you  asking  for

compensation to include for the people who perished, because you said there people who died?  

Injerjection:   (inaudible)

Com. Zein:  Kama alivyomba yule Bwana,  na nitazumgumza taratibu,  sisemi  naenda  mbio.   Anasema  tutumie  Kiswahili  ndio

wazee wengine ambao wanataka kujua mambo haya wafahamu tunazungumza nini, ndungu yangu hapa Commissioner Lenaola

amekuuliza kwamba nyinyi jambo moja mlilodai mzee wangu ni kwamba mnataka wa Sabaot  wafidiwe,  walipwe  fidia.   Sasa

swali ninauliza fidia hiyo ilipwe tu kwa ardhi zilizotoka mikononi mwenu au zilipwe pamoja  na  mifugo  mliopoteza  wakati  huo,

watu waliokufa au kuumia, pamoja na ukosefu wa uzalishaji wa mali kutoka  wakati  huo  mpaka  sasa  kama  unachanganya  na

hiyo.  

Halafu kama nimekusikia vizuri mzee wangu unasema kwamba district hii ya sasa haitoshi, ingefaa igawanywe mara mbili.  Mara

mbili vipi?  Ni hayo tu.

7



Hon. Kisiero:   Asante.   Kwa  jambo  la  compensation,  tunavyoonelea  ni  hivi,  kwa  saa  hivi,  watu  wengine,  yaani  ma-settler

weusi tayari walishakalia nchi hasa Trans-Nzoia kwa wingi.  Kwa vile hatutaki kuleta mfurugano mkali, tunasema hivi bado  ziko

shamba nyingi sana, maelfu, za ADC farm katika Trans-Nzoia, acre elfu nyingi.  Turudishiwe hizo, hiyo ni ya kwanza.    Ya pili,

wazungu walikuwa wameweka compensation hata iko kwa hii document,  ya two thousand pounds during those days.   Lakini

walipokuwa wanafanya administration,  when  they  were  now  implementing  the  decision  of  the  Commission,  tarehe  ishirini  na

nane, August 1934,  serikali,  PC wa siku zile akaandika barua  kusema  hapana,  these  native  hata  hawajui  kutumia  pesa,  tena

wacha sukuma hawa waende kwa ndugu zao huko Sebei.   Wacha wapotee kama chokora waende.  

Kwa hivyo tulikosa hiyo compensation,  then there was a second compensation 1962,1963.   There was  a  compensation  of  a

hundred million dollars for land here in Trans-Nzoia but that must have only gone to the black settlers  who were not Sabaots.  

They brought every Dick and Harry to occupy our land and they settled them and presumably they spent that compensation and

the Sabaot were not settled.  There was a settlement scheme here, Tongaren, Naitiri area,  they settled only the Luhya, Sabaots

were told no, no, nyinyi kaa, mtakuwa settled upande North along the mountains but it was never to be  upto this day.   There is

no settlement scheme for the Sabaot mpaka wa sasa.  Kwa hivyo tunasema apart from the ADC farm, we also request  that we

must  be  compensated  in  terms  of  money  because  our  people  died  along  the  way,  in  Uganda  some  are  still  in  Ruwenzori

mountains, some have crossed into Zaire, some have gone as far as Sudan and Maasai land.  

You can hardly tell, when they are  here,  they are  Sabaot,  when they are  in Maasail  land, they are  Maasai.   So  we should  be

compensated also in monetary term.  I know we cannot quantify, but we should be able to sit down and work out a figure that

should be reasonable.   But it should be reasonable  enough to  cover  the  rest  of  Trans-Nzoia  district  because  as  I  have  said,

ADC farms are there.   Assuming we are given those, then the balance, we work out the value. 

Also here in Mt. Elgon and that is where the second question comes in, about  the districts.  Bwana Commissioner,  we were in

the same district  with Bungoma for many years,  and before that we were in Elgon Nyanza,  and before  that  we  were  in  what

was North Nyanza, and before that we were in North Kavirondo.    So  all this time we have been suffering and we have been
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killed the way the writer of yesterday’s article who is a luhya, Bob Wekesa, put in.   He is not a Sabaot the one who wrote  that

those  small  tribes  have  been  finished.    Now  eventually,  it  was  agreed  to  give  Mt.  Elgon  a  district,  but  there  has  been  no

boundary between us and Bungoma.  And we still say, we know the boundary where it used to be  in 1908.    We know it and

everybody knows, why can’t the boundaries be moved there.

And then we will have a district,  and then we won’t have to quarrel  with our good friends, our neighbors and I must add here

that we have no war with the Bukusu or  any other Luhya tribe.   We are  good friends.   The  people  with  whom  we  have  the

major war are the colonial government and their successor because they have not assisted us to be  able to get our rights back.

So that is the boundary I was talking about.  

Bwana Lenaola in case  I did’t answer one of your questions,  please assist  me.  Those who are  there,  they  stay,  we  have  no

wish that anybody is removed but it becomes part of Sabaot area and this is why we are saying Mt. Elgon must be  administered

in Rift Valley, because  that is where our other  people  are  and that is where our real original land was.   So  that  is  one  of  the

requests  that  we  are  making  and  it  will  bring  us  together,  and  probably  I  forgot  area  about  for  compensation.    When  our

people went sojourning all over the world,  when they came back,  they were no longer behaving like the Sabaot.   Those from

Tanzania behaved differently, those from Western Uganda,  they have different behaviours,  and those from Kapenguria and so

on and so on.  

So this social injustice is so severe because we are no longer a tribe,  we are  polyglot,  we are  a mixture of patched-up fellows,

they destroyed our culture, they destroyed our cohesiveness.  We are nobody, and that is why we want to be  somebody.   This

is why we are requesting the Commission to look into our plight.  Thank you.

Com.  Mosonik  Arap  Korir:   Asante  sana.   Mheshimiwa  amekuwa  akisema  kwa  niaba  ya  Sabaot  Council  of  Elders,

amechukua  muda  mrefu  kwa  ajili  ya  hiyo.   Kwa  hivyo  wale  wengine  watasema  tafadhali  mtumie  dakika  tano  kama  una

memorandum ama dakika kumi isizidi bila memorandum.

Chemuoti Arap Sagon:  Chairman, the Commissioners Sir, my name is Chemuoti Arap Sagon.   I am a Baptist  Pastor,  at  the

same time the Secretary of the Sabaot Elders.  I am going to touch on a few issues some of them might have been captured by
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the Elder who was a head of me and those which have not been captured, I will say them in verbatim.  

1. The Mt. Elgon people particulary Sabaots are an indigenous marginalized people  of this country.   They have become a

minority.  I  am talking about  their rights, I am talking about  the  indigenous  marginalized  peoples’  rights.   The  Sabaot

who in the records  are  referred to as  Elgonyi, in some records  they are  referred to Elgon Maasai,  are  the indigenous,

they are  marginalized, they have become a minority, according to the reasons that have been  given.   They  have  been

dispersed all over to be made a minority.  

We are saying that being a marginalized group they should benefit from the universal declaration of rights of the indigenous

peoples  of December,  1990,  which  the  UN  General  Assembly  resolved  in  their  Article  45/164  proclaiming  1993  as  an

International year of the world indigenous people.   The same Article goes further and declares  the years  1995  to the year

2004, as a decade of the world’s indigenous people.   

Mr.  Chairman Sir,  we are  requesting that Kenya should  domesticate  these  declaration  in  their  Constitution  so  that  it  can

accommodate the rights and the demands of indigenous people like these ones of ours.

2. Mr.  Chairman Sir,  we  in  Mt.  Elgon  are,  if  you  would  have  time  to  go  across,  you  would  have  seen  the  nature,  the

ragged terrain of this country.  We leave in a mountainous terrain.  Like other countries elsewhere in the world,  research

has established that such places are not priority when it comes to development.  You know that apart  from being in the

mountain, we are also on the border of another country.   That is why, if you are given time to move across  you will not

see a single inch of Tarmac road in this district.   Therefore it is our prayer that our Constitution should have a provision

for special  development programmes for such areas  like this one,  to  bring  the  area  at  par  with  other  parts  of  Kenya

which have well developed infrastructure and other development projects.   Mr.  Chairman Sir,  I  want to say one thing,

as we are in Mt.  Elgon, we want to request  that any other communities which are  not Sabaots  who live among us are

part of us, and we would like when we make such demands, we should make the demands collectively, they should not

feel isolated.  
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Interjection:      (inaudible)

Com. Mosonik Arap Korir:  Excuse me, I don’t …….. Lakini unajua yeye anatoa maoni kwa Tume, akitumia ile lugha yeye

anaelewa.   Kwa hivyo hatuko kwa majadiliano kati yenu na yule msemaji.  Tunasikiza yeye kwa makini.

Chemuoti Arap Sagon:  Thank you Mr. Chairman.  I thank you very much because  sometimes when you try to put what you

have in a different language, when you put it in another language, it becomes distorted and you don’t deliver.  

Mr.  Chairman Sir,  the third bit of it is the Land rights Act.   I  would  like  to  make  a  biblical  quote,  according  to  the  book  of

Deutronomy, chapter 32 verse 8 this is what it says according to NIV,  “When the most high gave the nations their inheritance,

when he divided all mankind, he set up boundaries for people according to the number of their sons of Israel”.   That is why you

see the Indians in India,  that is why you see  the Germans in Germany, the French in France,  name it.   It  is our Almighty God

who made that and it is a God given right.  Another quote is from the book  of Acts,  chapter  17 verse 26,  it says,” From one

man he made every nation of men that they should inhabit the whole earth and  he  determined  the  times  and  set  for  them  the

exact  places  where  they  should  live.”   Mr.  Chairman  Sir,  there  is  abundant  evidence  in  the  books,  in  the  archives  that  the

Elgonyi people  being the indigenous  people  of  Bungoma  district,  Mt.  Elgon  and  Trans-Nzoia  districts  and  the  advent  of  the

colonial government, they have since then been disbursed in the whole corners of this continent.  They were forced to become a

minority, they have been marginalized.  Their lands especially in Trans-Nzoia were occupied by white settlers.   The problem is

when the settlers left, at the eve of independence, they never handed back the lands they occupied to their rightful owners.  

What our independent government did was, to rob one man and award another person.  In Bungoma the Sabaots  were pushed

away  by  the  colonial  government  also  by  the  help  of  some  very  strong  chiefs  at  that  time.    What  we  are  saying  here  Mr.

Chairman is that, this was a major historical wrong.  It  is a historical injustice, it was malicious.  That is why today,  the people

seated here, nearly 70% of them are landless.  And when they come across this document and they are landless, they feel bitter.

   Some of us Pastors  have a problem because  we now get involved in sorting out conflicts,  managing conflicts.   And it is not

very easy to manage a conflict which has been started by a young man who is strong and has bubling blood in his veins.  
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1. What we are saying is that the Constitution should give an allowance for restitution of the said land.

2. We have talked about compensation.   Apart from that bit of compensation which Mheshimiwa was talking of monetary

fine  and  others,  I  would  add  something.    It  is  also  good  because  they  have  been  marginalized,  it  is  also  good  to

compensate them in terms of development, because that is one way of considering them.

3. It is a request that we make a provision for the wronged communities to seek  redress  from specially set  courts  of law.

We are not the only people who have been marginalized, there are many many other tribes.   iI you go to the Coast,  the

Mijikendas  and  everybody  else,  have  had  a  problem.   Borrowing  from  other  countries  like  the  Australian  and  the

Aborigins, there is that example of the North territory land rights of 1976,  if we went along that it would help us.  Once

we have done that Mr. Chairman Sir, we shall have brought to an end the perennial tribal clashes called conflicts which

according to me, are a ashame to our noble nation.

4. The  new  boundaries-  Mheshimiwa  has  mentioned  something  about  the  boundaries  and  I  don’t  think  I  should  be

repeating  -  colonial  boundaries  did  not  put  into  consideration  community  interest  rights  and  affiliation.    The  current

boundaries should be reviewed under specially set  Commissions to determine the original district  boundaries  and  shift

the said districts to provinces of their choice,  to avoid tribal exploitation of minority communities.  Mr.  Chairman Sir,  I

am saying this because these words majority and minority have been borrowed from places where people  are  from the

same community,have the same language.  

5. When it comes to Kenya,  I don’t know whether we talk of democracy when you talk of majority, perhaps  we talk of

tribacracy.   And when you are  a small minority group,  you suffer because  nobody  is  going  to  assist  you.   Mt.  Elgon

district, we would precisely wish to be placed in the North Rift Valley, as  demanded way back  in 1962  to be  attached

to Trans-Nzoia as before and joined to their Kalenjin brothers.

6. I was talking about the systems of government, Mr. Chairman Sir, it would be good if we have federal  system, perhaps

some of the problems we have would be reduced.  Power would be shared down the line. Maybe there is need to have

a President who can be elected by popular votes, a Vice President who is elected by popular votes and along side that,

it would be good to have a Prime Minister and his deputy who can be elected on popular  votes.   It  is good to have a

House of National Assembly and the Upper house.   We are talking about the Upper house which would accommodate

12



all communities.  Somewhere it says we have twenty tribes in Kenya,  if each tribe was represented  it  would  be  quite

good because everybody’s voice would be heard.

7. Pastoral rights, we the Sabaot of Mt. Elgon are like Samburu, like the Maasai …..

Com. Mosonik Arap Korir:  Your time is up can you summarize?

Chemutit Arap  Sagon:    Let me summarize, thank you.  We are  a  pastoral  group  and  we  pray  that  we  be  given  pastoral

rights so that we have security and we can graze our animals anywhere, I mean other places.  Finally, the institution of council of

Elders should be put in the Constitution. Otherwise, thank you very much for listening.   Thank you.

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay, Abraham Chebet, dakika tano please.

Abraham Chebet:  Bwana Commissioner Sir,  my names are  Abraham Chebet.    Kwanza ningependa Bwana Commissioner

Sir, niruhusu niyaseme yale ambayo yananitatiza haswa, if you can allow me to read the speech was read to assure the nation of

Kenya by the first Prime Minister, waziri mkuu, mnamo tarehe tano, mwezi wa pili 1962.  With your permission Sir,  ningependa

nisome, nikinakili yale yaliyosemwa na Waziri Mkuu, 

“Mimi  ninawaambieni  mjihadhari  kwa  sababu  watu  wengine  watakuja  kuwadanganya,  ‘oh  nchi  yako  itachukuliwa  na

Wakikuyu, nchi yako itachukuliwa na Wajaluo, nchi yako itachukuliwa na Wakamba, mtasadiki mambo haya? “Umatu wa watu

uliweza kujibu hapana.  

Katika Constitution, katika Katiba mpya, serikali yenu imeahidi kwamba kila sehemu ya nchi kama ni  nchi  ya  Maasai,  itakaa

kama ilivyo ikitawaliwa na wa Maasai  wenyewe,  kama  ni  nchi  ya  wa  Kipsigis  itakaa,  ikitawaliwa  na  wa  Kipsigis  wenyewe.

Kama ni nchi  ya  wa  Nandi,  wa  Nandi  wenyewe  ndio  watakua  na  utawala,  kutawala  nchi  yao.   Hiyo  ni  kusema  ardhi  yao,

mashamba yao ni shauri yao,  kujua watafanya nini nayo.   Hakuna  mtu  kutoka  nje  kwenda  kunyakuwa  mali  yao  ikiwa  ni  wa

Kamba wenyewe ndio watakaofanya mpango wa ardhi yao  katika  Ukambani.   Ikiwa  ni  Ukikuyuni,  ni  wa  Kikuyu  wenyewe

watakaofanya  mpango  wa  nchi  yao,  ya  ardhi  yao.   Pahali  ambako  watakaa  wenyewe,  ikiwa  ni  nchi  ya  wajaluo,  wajaluo
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wenyewe ndio watajua watafanya nini na mashamba yao,  ikiwa ni wabaluhya vile vile, ikiwa ni wa Pokomo vile vile.  Ikiwa ni

wa  Turkana  vile  vile,  ikiwa  ni  kila  kabila  pahali  wanakaa,  ardhi  yao  ni  yao  wenyewe.   Kwa  hivyo  sasa  watu  wasije

wakadanganya kwa sababu watu wengine watakwenda kutangatanga na kusema ooh nchi yako itanyag’anywa hii.  

Bwana  Commissioner  Sir,  sijui  kama  ni  kweli  kama  mumekuja  kuchua  maoni  yetu  vile  yalivyo.   Sijui  hii  ilikuwa  ni  ya

kupendekeza  watu  ili  watu  waishi  hivyo.   Nasema  hivi,  ningependekeza  Katiba  hii  kupitia  kwako  Commissioner  Sir,  ya

kwamba  sisi  vile  imesemwa  na  wale  wazee  wengine  wamenena  ya  kwamba  ardhi  yao  kufuatana  na  hii  Katiba  ambayo

ilisomewa watu wote, makabila yote, hii idumishwe na watu wenyewe ambao walipoteza ardhi yao wapate  kupata  kwa sababu

hii ilikuwa ni hakikisho ambalo lilikuwa ni la Prime Minister.   Kwa hivyo hili jambo limetendeka upande mwingine lakini kwetu

hapa, haijafanyika vile imenenwa na wazungumzaji kabla yangu.

Bwana  Commissioner  Sir,  ningependa  niseme  jambo  lingine,  ni  jambo  ambalo  linatumika  la  democracy,  ile  inasema  wengi

wape.  Wana historia wanajua ya kwamba demokrasia  ilianza katika Greek,  nchi wa Greek.   Ilianza katika mji wa Athens,  na

ilikuwa  ni  wa  Greek  wenyewe,  ambao  walikuwa  wakiongea  kuhusu  jambo  walilokuwa  wakihusika  nalo.   Walipoona  ya

kwamba,  jambo  hilo  halijakubalika,  wakaenda  kusema  ya  kwamba  hebu  twende  kwa  wingi,  ndio  wanasema  wengi  wape.  

Ilikuwa ni wa Greek wenyewe, ambapo makabila mengine hayakuwako.

Kwa hivyo tunaona hili neno limetumika katika mataifa yote,  ya kwamba democracy,  wengi wape,  go by the majority.   Sasa

ningependa hilo neno liwe thoroughly reviewed kabisa,  kwa sababu ni jambo moja ambalo linatumika ya kwamba democracy

ya wengi, itawezekanaje katika ardhi ambapo tunaishi watu makabila mbali mbali?   Kwanza tukija upande wa uchaguzi, utaona

ya  kwamba  wale  watu  ambao  wana  idadi  ya   watu  wengi,  watachagua  mjumbe  wao  katika  County  Council  au  Parliament

kufuatana na wingi wao.

Kwa hivyo makabila madogo ambao wako marginalized hakuna siku ambayo watu kama hawa watapata  nafasi  ya  kuchagua

watu ambao wangependa kuwa wakilisha.  Kwa hivyo tunasema ya kwamba Katiba,  tuwe na  Katiba  which  reserves  special

seats  kwa  wale  marginalized  tribes,  the  small  tribes,  minority  infact.   Tuwe  na  special  seats  haswa  katika  Council,  kama  ni

Municipality au County Council,  hata  katika  Parliament,  wawe  tu  na  reserved  special  seats  for  those  people.   Kwa  sababu
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hakuna siku moja ambapo watu wa minority tribe watakuwa wengi, ili wawe waki-compete na wale ambao ni wengi.  

Kwa  hivyo  Bwana  Commissioner  Sir,  ningependa  mu-recommend  ya  kwamba  hiyo  iwe  hivyo.   Jambo  lingine  Bwana

Commissioner Sir, ni kuhusu mambo ya Provincial boundaries ambayo mwenzangu alisema.  Hiyo vile tunajua mzungu alisema

divide and  rule.   Na  kwa  kweli,  sisi  watu  wa  Sabaot  tuligawanywa  mara  mbili  katika  ardhi  ambayo  ilikuwa  ni  yetu.   Watu

wengine wakabaki upande wa Rift Valley Trans-Nzoia district, wengine wakaletwa upande huu.  Kwa hivyo hiyo boundary iwe

removed kwa sababu,  si sisi ndio tulikaa na wazungu, tukasema boundary iwe hivyo. Tunapendekeza  ya  kwamba,  Provincial

Administration  boundaries  iwe  reviewed  again  ili,  sisi  vile  wenzangu  wamesema  ya  kwamba  watu  wa  Sabaot  wajiunge  na

wenzao ambao wazungu waliwagawa wakabaki upande wa Rift Valley.   Kwa hivyo Bwana Commissioner, ningependekeza ya

kwamba katika Katiba hii, mpendekeze hiyo mambo ya Provincial boundaries iwe reviewed.

Com. Mosonik Arap Korir:  Sasa dakika tano imekwisha.

Abraham  Chebet:   Thank  you,  Bwana  Commissioner  Sir,  jambo  lingine  ni  mambo  ya  ardhi,  kuhusu  haswa  process,  ile

procedure  wanatumia  kwa  land  registration,  mambo  ya  kupeana  title  deed  ambayo  iko  centralized  katika  Nairobi.

Tungependekeza ya kwamba ili tu-easen the cost of a person traveling to Nairobi to collect his title deed it should be centralized

or be brought, the whole issue to be brought to the district or divisional level.  So that people can get their rights at  the divisional

level rather than traveling to Nairobi.  Hiyo ninaomba kwamba hii Commission itaelekeza hivyo.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana.  Hillary Maasai Arap Bogose.

Hillary Maasai:  Bwana Commissioner Sir, mimi ni Hillary Maasai  Arap Bogose.   Mimi kulingana na Commission ya Katiba

ya Kenya,  Director  wa Kong’asis Constitution Review group.   Muda  mlionipa  ni  mchache  muno.   Nitajaribu  kuongea  kama

computer.  Kwanza kabisa, ningependa kuongea juu ya Katiba ya Kenya.  Our Constitution has no preamble, the first speakers

here  have  talked  about  the  social  injustice,  so  we  want  the  preamble  of  our  Constitution  to  recognize  and  correct  the  past

injustices and these injustices should include colonialism. 
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Another thing that should be included in the preamble should be the embracing of the democractic  values, achieve social justice

and respect of fundamental human rights and individual freedom.  

And lastly, on the preamble, I want the Constitution to set  an ultimate goal that the Constitution should strive to uplift the living

standards of Kenyans.  I am talking so, because the Sabaot community basically is an agricultural community.  Our maize which

happens to be  a major commercial crop  here,  is a disappointment because  we do not sell at  the value of production.   So  we

want the Constitution therefore, to strive to uplift the living standards of the Kenyans.

Secondly, Mr. Commissioner Sir, I wish to talk about the arms of government.  The first one that I am going to talk about  is the

type of the Executive that we prefer.  We prefer a Presidential system of government, and we are saying that a President  should

at least get 25% of votes in at least 2/3rds of the existing regions because we support regionalism, majimboism.

I am going fast,  I  have given the duties of the President  and all that,  and I will move very fast to the type of the Executive we

want.   That happens to be  a very touchy topic,  it is so touchy that when you touch it,  you are  touching  a  Sabaot,  and  this  is

majimboism.  As I said earlier, Mr. Commissioner Sir, we envisage a regional type of government.  This is what we think, this is

our view:  We want our region to consist of the following parts of this country;  

 We want a clearly defined Mt. Elgon District, 

 Teso District, 

 Trans-Nzoia district, which happens to be our cradle homeland,

 Marakwet district,

 West Pokot and

 Turkana, 

to be  our region.   We want to call it the North Rift.  That  is  what  my group  envisages  but  that  can  be  changed  and  its

headquaters should be at Katalel not Kitale.  We are  saying that these regions should be headed by the regional governor.

And a regional governor should come from that particular region and he should be elected by a special  council.   I  say  so

because,  sometimes, if you to the popular  vote,  it happens that the majority will always take  the seat  of the governor  and
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there you will be infringing the peoples’ wishes. 

The lowest form of the Executive that we envisage is that of the County authority.  Currently we call them County Councils.

 We are saying that the county authority should be the ‘districts’ that I have mentioned in quotes, those are  what we call the

country authorities.   We should be a county authority.   We  want  to  say  that  the  person  who  heads  the  county  authority

should be called the county authority chief.  

In other words, Mr. Commissioner Sir, we are saying that the system of government that we have in the country right now,

we have the Executive, that is the presidential  system, we also have the provincial and we have the local authority.  This is

too much to the Exchequer. 

 Let me talk about  Parliament now, we should have the Federal  Republic of Kenya Parliament.   It  should  consist  of  two

chambers.   We want the Lower House,  which is a House of representativess  and these representatives should be elected

by the people.  We also have the Upper house.  The Upper house should have equal representatives from all regions.

The Upper house also should have representatives from all the ethnic groups in Kenya,  Sabaot  included.  We should also

have the representatives from the county authorities.

I am moving very fast Bwana Commissioner,  I now want to talk about  the  federal  assemblies.   We  want  to  say  that  the

federal assemblies should have the power to impeach the President.  If a President does not ………..

(Tape ends, some words lost)

Com. Mosonik Arap Korir:  Tutasoma mbele y a…….

Hillary Maasai:   Ya mwisho tu, one minute.  I  want to talk about  the natural resources,  we  are  endowed  with  a  forest

here,  we  are  also  endowed  with  world  life  in  it.   I  wish  to  state  that  the  community  has  not  benefited  from  this  natural

resource.  We want the natural resource to be managed and preserved by the county authority.  And it’s benefit should go

directly to the people.   In any case, a very small percentage should go to the central government, the federal  government of
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the Republic of Kenya.

Lastly Sir, let us not be  tribal here.   I  want to quote Prof.  Ali Mazrui,  he delivered a lecture at  KICC and the lecture was

entitled “If African politics are ethnic prone, can African Constitution be ethnic proof”

Com. Zein:  Excuse me Sir, we invited Prof. Ali Mazrui to give that Lecture.

Hillary Maasai:  Yes.

Com. Zein:  He gave that lecture to us the Commissioners, so we are familiar with the lecture.  If you don’t quote from that

lecture,  would you loose anything?  What you will gain is to give more people  a chance  to  speak  and  contribute  and  the

more people  speak  and contribute,  the more we will reason and hear more views.  So,  with kind permission from  you,  if

you don’t quote that which we ourselves instigated, we will be very very happy.

Hillary Maasai:  It has something to do with my contributions, it simply says, let me paraphrase,  let us not run away from

our tribes,  because  we belong to tribes.   Instead let’s look for tribal checkes  and  balances  in  our  new  Constitution  for  a

peaceful Kenya.

Com. Mosonik Arap Korir:  Just hold on Hillary, hold on please.

Com. Lenaola:  Thank you very much Hillary, I am sure your paper  is very well written, much more detailed but I would

like to take two issues for clarifications.  One, you talked about  regional governors being elected by special  councils.    The

question will be, who forms the special council and how many are they, and how do we elect  them if at  all elected or,  who

are they?

Two, on the question of land cases, you know I get a bit uncomfortable with the words; the land treaties must be  honoured’

.   The land treaties,  for example the Maasai  treaties  moved Maasais  from their land.  If you say they must  be  honoured,

you  are  saying  let  the  Maasai  be  moved  even  further  from  those  land.   So  are  we  saying  that  therefore  they  must  be
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honoured by people  being moved out more? The Sabaot  be  moved more from their  lands,  what  are  you  saying  must  be

honoured?

Hillary Maasai:  Thank you. As for your first question ……..

Com. Mosonik Arap Korir:  Ngoja kidogo tena.

Com. Zein:  If you could elaborate abit  on this concept  of eviction but involving free will. Isn’t that the same as what was

done to the Sabaot, the colonial forces will claim that they evicted them in their free will?

Hillary Maasai:  Now, as for the first question to the first Commissioner,  when I talk about  the special  council to elect  a

regional  governor,  I  am  talking  about  representatives  from  the  different  counties.   We  should  have  an  equal  number  of

representatives  from  the  counties.    And  when  I  talk  about  the  representatives,  I  am  talking  about  the  members  of

Parliament and what you will find in my paper as  the county representatives.   They will form a special  council that will then

elect a regional governor, or if you like,  a Senator. 

Second  question,  treaties.   It  is  an   established  fact  that  the  colonial  government  had  in  those  treaties  accepted  to

compensate the Sabaot.  So that quantifies my topic on compensation.   We have to be  compensated because  that is what

the treaty says,  and  at  the  same  time  the  treaty  establishes  that  we  were  moved  from  Trans-Nzoia.   So  we  want  us  to

positively honour the treaties.

And  as  for  the  last  one,  I  used  the  term  eviction  with  a  lot  of  conviction.   Because  when  we  talk  about  moving  them,

allowing them to move on their own, this will take time, because land is the problem.  So we want them to recognize the fact

that the colonialism that was realized here was a social injustice.  Therefore this eviction is not an injustice in itself.  That is

why it has that clause of a willed eviction.  Thank you.

Com. Mosonik  Arap Korir: Last one.  Ukasema kwamba,  North Rift Region, the headquaters  as  Katalel.    How about
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the rest  of the country,  how many regions if you have thought about  it,  should be there in total?  You are  dividing the Rift

Valley into North, and what, and then are there others or we retain the present provinces for the rest of the country.

Hillary Maasai:  Thank you very much.  I talked about regionalism and majimbo and as I said we wish to call ours North

Rift.  And remember I said that Mt. Elgon as a district should be clearly defined because it has not been defined.  Well,  as  a

community we feel more affiliated to the communities in Rift Valley.  And as the earlier speaker  said I wish not to repeat,

we want to go there.   

But this time round, we want to go with those communities that somebody pointed out were put in the western countries so

to speak as a matter of good measure.  I have not thought about  regions but I want us to come up with at  least  eight but I

have come up with one.

Com. Mosonik Arap Korir:  Eight,

Hillary Maasai:  Yes. But I have come up with one.

Com.  Mosonik  Arap  Korir:   Okay,  asante  sana.   Please  submit  that  memorandum  for  recording.   Sasa  ningependa

kutambua kwamba Mheshimiwa wa Mt. Elgon Constituency ameingia, Mheshimiwa John Kimkung asante sana,  tutakupatia

nafasi ukiwa tayari kutoa maoni yako asante sana.  Sasa tafadhali, dakika tano, tano, eh tusirudie maneno.  Chekma Siyoi?

Chekman Siyoi:  Mwenyekiti wa Commission jina langu ni Chekman Siyoi kutoka Mt.  Elgon.   Ningependa kuzungumza

machache  tu  kwa  sababu  wengine  wamesema  na  hatuwezi  kufungia  wengine  kama  wana  maneno  yao  ya  kusema.

Ningependa kuhimiza tu kwa mambo ya Political representation.   Political representaition,  ningependa kuunga mkono wale

wamesema  mapema  ya  kwamba,  afadhali  tuwe  na  chamber  mbili  ya  Parliament;  Senate  yaani  Upper  house  na  Lower

House ambayo tulikuwa tunaita zamani House of representativess.

Kwa kuunda hii, ningependekeza ya kwamba,  House of representatives ambaye iko sasa,  ninasema tuongeze Senate  kwa

sababu,  House of representatives haitosheleshi saa  hizi katika mahitaji  ya  kujadili  mijadala  tofauti.   Tungependa  kuwa  na

nyumba ya Upper house ambayo itakuwa itasahihisha editorial of some sort.   Ku-edit  hiyo maneno wamezungumza katika

20



Lower House, halafu ipitishwe vile ilikuwa zamani.  Na composition ya House of representatives itoke katika constituencies

zile approved under the Constitution.

Nominations  katika  House  of  representatives  ziwe  kutoka,  tuipatie  priority  indigenous  minority  communities  ambao

hawawezi kuchagua mtu wao kuingia Bunge.  Nikisema hivyo tuko na watu katika Trans-Nzoia,  tuko na Sabaot,  tuko na

wa Teso,  na makabila zingine nyingi, ambazo haziko  represented,  hata  El-molo,  wanatakiwa  kuwa  represented.    Kama

kuna nafasi, priority ipewe kwa hawa watu.

Upper House, the Senate, Senate, mipaka yake iwe katika ma district  ambazo zimeundwa, sasa  hivi tuko na district  karibu

sabini na moja.  Na representatives wa Senate tutapeana, hii ni maoni yangu, ningependekeza one third ya hiyo Senate  iwe

ya minority indeginous communities elected by the councils of elders from those communities.

Jambo lingine, katika Senate,  tuwe na nomination ya distinguished persons.   Former judges and distinquished lawyers and

other  personalities,  people  who  have  worked  in  respectable,  reputable  international  organizations  for  the  purposes  of

polishing policy opinion.  

Tuko na problem moja katika nchi yetu, nasikia wakina mama wanataka wapewe nafasi ya kuzungumza na ningependekeza

hivi,  katika  House  of  representativess,  wakina  mama  ninajua  wana  shida  sana  ya  ku-mount  campaign  ile  ambayo

inawezesha  hawa  kuchaguliwa.   Ningependekeza  kila  district,  wachague  mama  mmoja  ya  kuingia  katika  House  of

representatives.  

Katika hizi district  sabini na moja,  tutakuwa na wamama sabini na moja.   Na  katika hawa wamama  ningependekeza  tena

hivi,  tuwe  na  wa-mama  kutoka  minority  communities  kama  kuna  katika  Mt.  Elgon,  Mt.  Elgon  is  90%  or  95%  Sabaot

community, na tuna Wabaluhya hapa.  Tuna baluhya katika Bungoma na Kakamega na kadhalika. 

Sasa  kama  mama  amechaguliwa  katika  Mt.  Elgon  awe  Msabaot,  katika  Trans-Nzoia  awe  Msabaot,  kwa  sababu  zile
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districts zingine zitakuwa zimechagua wamama wa kuenda katika hiyo Bunge.  Hiyo ni mapendekezo ile mimi ninaona.  And

we shall be serving justice to the gender issue in this country.

Tunapendekeza  federal  government.   Katika  hii  federal  government,  tutakuwa  na  regional  assemblies  katika  regions  zile

ambazo zitakuwako.  Na election to the regional assemblies be made from the administrative divisions of every district,  and

that will form the regional assembly of that particular region.

Ya mwisho Bwana Commissioner, ni mambo ya representation katika kazi.   Kwa kazi tunaona ya kwamba,  makabila yale

makubwa  makubwa  ndio  yanaangaliwa  wakati  kazi  zinatokea.   Tungependekeza  ya  kwamba  tuwe  na  proportional

employment  programme  ili  makabila  yale  madogo  madogo  yawe  representated  kwa  kazi  katika  parastals,  katika  civil

service  na  kadhalika.   Kwa  hivyo  kwa  sababu  tukitegemea  tu  ati  wale  ndio  wanajua  na  saa  ingine  some  of  them  are

undeserving appointees, very undeserving Mr. Commissioner I am sorry, some of them are not capable. 

Ya mwisho sasa, mambo ya mashamba, tumependekeza, tumehimiza na mmesikia, ya kwamba tungependa original land to

be reverted to the original or indeginous communities.  Walakini wale watu wamekuja kuishi hapa,  hatutawafukuza.  Ile kitu

tunaomba tu ni hivi, serikali weka clause katika hiyo Constitution ya kwamba hawa watu ambao wamekuja kuishi  na  sisi,

wamenunua mashamba hayo, wamenunua kama leases kutoka kwa community, because the land belongs to the community.

  

Wakati wao iwekwe kama miaka arobaini ama miaka hamsini, ita-expire when it expires, they should apply for renewal.   It

will depend on the council of that community to decide given his good behaviour,  kama yeye ame-behave vizuri kwa miaka

hiyo hamsini na watoto  wake wame behave vizuri, wataweza kuangaliliwa na wapewe nafasi waendelee kwa miaka ingine

arobaini ama hamsini.  Kama tabia yake ni mbaya  ataambiwa,  “Bwana  wewe  funga  virago  enda  uishi  town”.  Kwa  hayo

machache Bwana Commissioner, asante sana kwa kunisikiliza. 

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante.  Sichei Musa Soyet?
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Sichei M. Soyet:  Bwana Commissioner, mimi ninaitwa Soyet  Arap Sichei.   Pointi yangu ya kwanza ambayo ningependa

kutoa kwa Tume ya Kurekebisha Katiba, ningependa niseme hivi, when we talk about  a tribe,  mimi ninafikiria sio sisi ndio

tulisema watu waitwe  ma-tribes,  Mungu  mwenywe  aliamua  kutengeneza  Mkikuyu,  kutengeneza  Mluhya,  kutengeneza  na

Sabaot.  Na sisi hatukufanya makosa yeyote kuitwa Sabaot, sisi nasi ni kabila kama kabila nyingine.

Ukiangalia  katika  bibilia  imeweka  mkazo  kabila,  inasema  hata  wakati  Yesu  atakaporudi,  kila  kabila  lazima  lipate  huo

ujumbe ndio Yesu arudi.   Kwa hivyo hata mbele ya Mungu sisi Sabaot  tunajulikana.  Ningependa hii Constitution Review

iweze kutoa mapendekezo na kwamba a tribe must be  considered and it is supreme.   Na  hakuna kabila ndogo au kubwa,

sisi sote ni makabila na tuko sawa mbele ya Mungu. Ningependa hiyo Katiba iweke namna hiyo.  

Jambo  la  pili,  Tumeongea  juu  ya  marginalization,  sisi  Sabaot  Tumenyanyaswa  kabisa.   Sisi  Tumefinywa  kabisa  hata

kiroboto ni afadhali.  Na when I talk about marginalization, hata ukiangalia kwa hii Tume ya Kurekebisha Katiba, sijui kama

Sabaot ako, hakuna Sabaot.  Hiyo ni kuonyesha kwamba tulifinywa, sisi hakuna mtu anatujua.  Hata wakati Commission ya

Kiliku ilikuja hapa, hakuna Sabaot alikuwa ndani, Njonjo akakuja kwa ya mashamba, hakuna Sabaot  alikuwa ndani.  Sasa

ii  mrechu,  mimi  ninauliza,  vile  nimesema  sisi  ni  kabila,  hatuwezi  kukumbukwa  siku  nyingine.  Sisi  tengesema  Bwana

Commissioner Tumefinywa kabisa, na tungependa Constitution iweze kukumbuka the indigenous minority tribes.

Tunavyosema sasa  hata kwa hii Commission ya uchaguzi, sisi tuko na Co-ordinator  tu peke  yake ndio ako  hapa.   Lakini

wale wa kubwa, kina Kivuitu, we also have, tuna lawyers, why don’t we even have one there halafu sisi nasi tujisikie sisi ni

Sabaot?  Tangu Kisiero akuwe High Commissioner hatujapata High Commissioner mwingine mpaka leo.   Sisi hatujakuwa

na ma Directors, hakuna ma-Chairmen. Bwana Chairman wa Constitution Commission mtu angalie sisi Tumemalizwa.   Na

hata juzi tulimalizwa, vile walileta Co-ordinator hapa wa Constitutional Review aliyekuwa Bukusu, sisi tukamfukuza.  

Hiyo ni kuonyesha tunafinywa hata mpaka nyumbani, na kitu cha ajabu hata juzi wameleta ati special center ya kuangalia juu

ya watu wengine.  Hata  hii  Commission  yenyewe  imeanza  kufinya  sisi,  wanawekewa  watu  wengine,  sisi  tunasema  weka
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Kopsiro, Commission yenyewe inasema weka pale, that alone inaonyesha sisi Tumemalizika kabisa.   

Com. Mosonik Arap Korir:  Lakini hatukufanya hivyo.  Sasa Tumefanya vile mlitaka, si ni kweli?

Sichei  M.  Soyet:   Asante  sana  Bwana  Commissioner,  lakini  wekea  sisi  moja  Kopsiro.   Maneno  ya  mashamba,  hiyo

hatuwezi ku-bargain.  Mimi ni mwimbaji katika kanisa na tunasema “there is a land that is better  than my home” sasa  mimi

ninauliza nyumbani kwetu ni wapi?  Kwetu ni wapi kwa sababu sisi Sabaot  hatuna mashamba.  As one speaker  said here,

about 70% are  landless,  na sisi historia yetu inasema wazi, sisi tulikaa tangu  Tororo,  sisi  tulikuwa  tunaita  Toror,  tukakuja

Kimelil, Kimilili, tukaishi Bongom, Bungoma, tukaishi Kibabi, tukaishi Kapchonge, mahali panaitwa Kachonge,  namna hiyo,

namna hiyo.  

Mpaka leo sisi hatuko pale.  We have no land, na kabla sisi hatuja kwenda mbinguni sisi tuko wapi?  Tunauliza we are  not

going to bargain about land, I think we want this Constitution Review iweke wazi kwamba Sabaot arudishiwe shamba yake.

  Na  mimi ninaomba sana Commissioners kwamba you have a noble task.  Nyinyi mumetumwa na Mungu  mkuje  kusikiza

maneno ya Sabaot.  

Tumesema  maneno  yetu  kwa  Commissions  mbali  mbali  lakini  hakuna  mtu  amejali.   Na  leo  mimi  ninafikiria  hii  ndio  ya

mwisho  kwa  sababu  sidhani  kama  tutakuwa  na  Commission  nyingine.   Kama  itakuweko  pengine  mimi  sitakuweko,

nitakuwa  nimekuwa  mzee  or  I  will  not  be  there.   Please,  I  will  want  you  to  honourably  take  our  issues  seriously,  kwa

sababu mimi ninajua Commissioner, mtu akinyang’anya wewe bibi yako, sijui utafanya namna gani?  Kama ni mimi tutakufa

naye, lakini kwa mtu mwingine atasema si hata unaweza kwenda kutafuta bibi mwingine.  

Lakini  shamba  ile  ilichukuliwa,  iko  shamba  ingine  pahali  pengine  ile  sisi  tutapata  kweli?   Hakuna.   That  is  why  we  are

strongly saying, we must be  given back  our land.  Hata mzungu alinyang’anya sisi shamba yetu kwa nguvu.  Kutokana na

mambo mbali mbali ambaye sisi Tumewasilisha kwa Commission kwamba tunataka mashamba yetu, wanasiasa wameongea

tangu zamani mpaka leo wakiuliza mambo ya mashamba and nobody has taken interest to see sisi tunasema nini.
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Com. Mosonik Arap Korir:  Lakini si umeeleza kwamba unataka land restitution, sema kitu kingine.

Sochei M. Soyet:   Ningesema ya kwamba yale mashamba ya ADC sisi tunataka yale yamebaki na mambo ya KARI,  na

kila kitu kile kiko Trans-Nzoia, tunataka hii Commission iweke wazi kwamba wa Sabaot wapatiwe hiyo mashamba.

Now, we want to be moved to Rift Valley, hauwezi kulazimisha mtu kukaa mahali hataki.   Sisi tumelazimishwa, Tumeongea

kwamba  tuende  Rift  Valley,  sijui  imekuwa  namna  gani.   Tumepigia  mbuzi  guitar  mpaka  leo,  lakini  kwa  sababu  hii

Commission ni Commission ambaye inaheshimwa tungependa sana mpeleke huu ujumbe kwamba hiyo mipaka ambayo iko

upande huu ambao umegawa Sabaot  mara mbili au tatu,  wengine wako kila  mahali.   Tungependa  tuwe  kitu  kimoja.   Na

tungependa kutawaliwa kwa upande wa Rift Valley.

Jambo lingine ambalo ningependa kusema ni kwamba,  katika shule zetu, tungependa kusema ya kwamba mashule ambayo

hayana sponsor, shule ambazo ziko kwa D.E.B., tungependa shule hizo ziwe returned to the sponsors.    Kwa nini ninasema

hivyo? Shule nyingi zimeharibiwa kwa sababu hakuna spiritual guidance.  Ma devil worship imeingia na mambo yamekuwa

magugu.  Kwa hivyo tunaomba ya kwamba Commission iweze kupendekeza  na  iweke  wazi  kwamba  hizo  shule  ambazo

hazina sponsor zirudishiwe wenyewe.

Vile vile ningependa kusema katika mambo ya masomo, mimi ninaona kama wewe ni mwalimu na uko hapa,  kazi imekua

ngumu sana.  Na zamani ilikuwa mzuri, kwa sababu kiboko kilikuwa.  Na  kwa sababu IMF ndio inatawala Kenya,  ilikuja

na sheria ikasema toeni kiboko, hata saa hii sasa wanafunzi wanasema “hakuna kitu unaweza kunifanyia”.

Com. Mosonik Arap Korir:  Kwa hivyo ungependa wapigwe hawa?

Sichei M. Soyet:  Hapana ningependa niseme hivi …..

Com. Mosonik Arap Korir:  Sema vile unataka straight away.

Sichei  M.  Soyet:   Tungependa  hiyo  maneno  ya  kiboko  ipate  kurudishwa.   Hata  mimi  niliwekwa  kiboko  na  niko  vile

nilivyo.   Kama singewekwa kiboko mimi singekuwa mtu.  Kwa hivyo masomo imeanza kuwa mbaya.  
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When  it  comes  to  the  appointments  of  B.O.G.,  tunasema  ya  kwamba  tungependa  wazazi  wakuwe  ndio  wanachagua

B.O.G.,  hapana  watu  wachache  tu  wanaenda  ku-appoint  watu  wenyewe,  wanajisikia  sijui  nani  akuwe  appointed,

tungependa wazazi wakue involved.

Jambo ambalo ningependa kumalizia ni kwamba,  kuna  kitu  kinaitwa  Sabbath  observance.   Hiyo  kitu  imekuwa  haifatiliwi

vizuri.  Sabbath is a day of a week used to rest or to worship.  Na Tumeona ya kwamba wale ambao wana worship katika

siku ya Jumamosi hawajapatiwa uhuru wa kuabudu.  There is this bill of right where it says that there is freedom of ….

Com. Mosonik Arap Korir:  Lakini umependekeza, the Sabbath should be observed, 

Sichei M. Soyet:  Yes

Com. Mosonik Arap Korir:  Si ni kweli?

Sichei M. Soyet:  And the members should be given that freedom.  Why I am saying so? I want to expound abit.

Com. Mosonik Arap Korir:  Don’t, 

Sichei M. Soyet:  Oh, I don’t expound?

Com. Mosonik Arap Korir:  No, you have said it is a right.

Sichei M. Soyet:  Thank you.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana.

Sichei  M.  Soyet:  Sawa  sawa,  so  mimi ningesema  wacha  nimalizie  hapo,  halafu  watu  wengine  nao  wapate  nafasi  ya

kusema.  

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana. Shabatai J. Pkania?  Excuse me tafadhali, tusipige kelele.
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Shabatai  J.  Pkania:   Na  mimi ni  James  Shabatai  Pkania.   Yangu  na  kwa  yale  mengi  ambayo  yamesemwa  tayari,  ni

kuchangia kwa uchache mambo muhimu hasa kwa mambo ya mashamba ambayo yamekuwa uti wa mgongo wa shida na

malilio ya Msabaot miaka nenda miak rudi.  Mambo ya shamba lisiwe swala mara nyingine la kujadiliwa kwa maana tayari

limejadiliwa tangu karne iliopita, ikaendelea kujadiliwa mpaka karne hii, na inaonekana ati,  ni jambo lililo gumu kwa maana

wale wanaojadili  ni wale ambao ni wa milango kubwa walionyanyasa walio wadogo.   Sasa  chenye mimi ninasema  ni  hivi,

tunataka pia Tume ya watu wadogo, wanapokuwa na Tume ya watu wakubwa.  Watu wadogo pia wawe na Tume.

Na kama ni lazima wahusishwe pia,  lazima wa-determine at  every other time, kwamba kama Tume  inaundwa,  kila  kabila

liwasilishwe katika Tume hiyo.  

Com. Mosonik Arap Korir:  Eh, watu wadogo.   Ngoja kwanza.

Shabatai J. Pkania:  Watu wadogo ni wale watu ambao kwa idadi ya watu wanaonekana ni watu wachache,  wale ambao

wapatikana katika sehemu zilizo sahauliwa ki maendeleo ni watu wachache walio wadogo.    sasa  tunasema hivi kila kabila,

liwe mdogo El-molo, yule pia apewe nafasi katika uwakilishi wa Tume au mipango zozote zile za serikali.

Nisemavyo hivyo ni kwa sababu imechukuwa karne nyingi licha ya kusomesha watoto wengi, wawe ma Professor,  Doctors

of  Philosophy  in  so  many  of  these  lines  mnazozielewa  ni  kwamba  hatuwezi  kupata  Minister.   Hata  Kimkung  akiwa

Professor, hawezi kuwa Minister, hata Jethman akiwa Professor, hawezi kuwa Minister, hata Kisiero tuliyedhania amesoma

hangeweza kuwa Minister.

Com. Mosonik Arap Korir:  Tulisema majina ya watu usiyatumie, sema tu ile point

Shabatai J. Pkania:  No, this is a Sabaot  aspect  so if I mention there is no problem with that.  We are  using ourselves as

examples,  hakuna shida.   So,  at  the end of the day,  we cant qualify to be  a Minister of Kenya however  learned  you  are.

You can not be a Minister because you come from the marginalized but you can be a Minister, an illiterate Minister from the

bigger tribes.  So  ndio Kenya imeendelea kupungua kiuchumi na kila kitu imezorota kwa maana wale wadhaniao ni wengi
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ambao pengine hawahitimu ndio wale wanaotuongoza. So, langu ni kwamba, sisi pia tuwasilishwe sawasawa.

Jambo lingine ni kwamba sisi, mambo yetu ya shamba nilisema tunataka shamba yetu vile ilivyokuwa.  Mimi sisemi tunataka

tufanye mijadala na wale ambao waliiba shamba, mimi ninasema kama ukweli ni ukweli na ukweli hudumu, kwa nini ukweli

hauwezi ukadumishwa? Saa zile yule mbuzi, kwa maana yule hyena amekaa kwa kiti kama judge hawezi akafanya haki kwa

yule mwingine. Leo Msabaot akifanya clashes na Bukusu, Kisiero alipelekwa all the stages in life kwa maana alisema karibu

na haki ya Mbukusu. 

So  chenye  mimi ninasema  ni  hiki,  is  a  fault  a  fault  before  all  the  eyes?   So,  sisi  kama  tulinyang’anywa  na  inaeleweka

tumenyanganywa kwa nini tusirudishiwe?

Com. Mosonik Arap Korir:  Ungependa irudishwe?

Shabatai J. Pkania:  Irudishwe haraka iwezekanavyo na tupeanwe hizo compensation, sio swala tena la kujadiliwa.

Com. Mosonik Arap Korir  Si useme tu hivyo, na umalize.

Shabatai J. Pkania:  So langu la mwisho ni kuguzia maswala ya shule.  Shule, lazima serikali ambayo itakuwa ya siku hiyo

ifanye kuweze kuwa na a national school in every district.   Kwa maana Tumekuwa tukigandamizwa hata tufanye nini, kwa

maana Tumenyanyaswa kiuchumi, hatuna shamba,  sisi hatuwezi tukafunza watoto.   Serikali iweze kuweka hata shule moja

in each district as a national entity. 

Provincial Administration must be scrapped immediately.  

 Scrapping in the sense that it has a lot of duplication of work.  

 Ya pili it has intensified corruption,

 Na ya tatu tuweze kuwa na elected governors from the local people.

So that they can cross-check issues.
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Na  la  mwisho,  tukubaliane  kwa  Katiba  yetu  kwamba  Kenya  imeundwa  na  makabila  na  kabila  liweze  kuheshimiwa.   Sio

kujidanganya kila saa ati Kenya is one nation lakini ukifika chini in operation, you are  tribal.    Let it be  known from today,  let it

be known tomorrow to our children that Kenya is tribal and they should also operate tribalism.  Thank you so much, asante.

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay, Kinjo Fred?

Kinjo Fredrick:  Mimi ni Kinjo Fredrick, ningependa kutoa mapendekezo yangu kwa Tume hii ya leo kwa mambo mawili.  Ya

kwanza  ni  kuhusu  natural  resources.    Kama  vile  ilivyosema  mmoja  wetu,  tungependa  Constitution  iseme  kwamba  natural

resources is owned by indigenous local communities.  

Management  and  protection  of  these  resources  should  be  made  under  the  local  authorities.   Pia  tunajua  kwamba  natural

resources  is the source of the raw materials for industries.   The Constitution should state  that  industries  be  established  where

natural resources are found.  Kwa sababu katika hali ya sasa,  most industries are  in Nairobi,  and people  around Nairobi  ndio

wanapata  kazi  but  we  should  have  industries  spread  all  over  the  country  where  those  natural  resources  are  found  so  that

employment opportunities zingekuwa spread vizuri and every Kenyan would be happy.

Tatu we also have cases  of illegal harvesting and plundering of these natural resources.   Proven cases  of illegal plundering and

harvesting should be followed up and compensation for that community be made.   I  also want to talk about  culture,  kama vile

wengine wamesema sitaki kurudia lakini nataka kusema kwamba, Kenya as it is today,  is a country of tribes.   The Constitution

should protect and promote every tribe and its culture.

I  mean  here  that  every  language  should  be  promoted  and  this  promotion  should  be  included  in  the  Education  Act,  just  as

somebody had said.    Also we are  saying  that  the  Constitution  should  protect  and  promote  the  culture  of  every  community.

Sasa katika Kenya, unaweza kuona some people are being harrased because they are still practising certain cultural practices.  I

think the Constitution should allow a gradual change for these practices  to just die out naturally, otherwise we shall have  very

many people being victimized for nothing.

I also want to contribute to what somebody had said but I just want to reinforce nikisema the Constitution should recognize the
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council of elders  in each community so that these people  can deal  with cultural  issues.      What  we  want  is  the  education  in

Kenya to thrive and the beginning of education is nursery.  So the Education Act should recognize nursery education so that we

have education standards coming up and Kenya is developed.

Also in education,  I also want to mention that in education as  it is today,  we have university campuses.    Most  of them are  in

Nairobi and areas surrounding Nairobi.  Therefore access  to education to other  people  far from Nairobi  is not easy,  I want to

propose  that  the  Constitution  should  state  that,  should  a  university  want  to  start  a  campus,  disadvantaged  areas  should  be

considered and when a campus is established, say for example a campus in North Eastern,  the studies to be  taken there should

include the activities of that community so that even the community can benefit from the campus.

If the district  is agricultural  let  us  have  a  campus  having  the  faculty  of  Agriculture.   And  then  lastly,  I  want  to  contribute  on

Judiciary issues.  I would like the Constitution to enshrine in itself the office of the Ombudsman, so that this can act  as  a checks

to the government.   If there is anybody ambaye analalamikia serikali,  the  Ombudsman’s  office  should  be  there  so  that  it  can

address such issues.

I also want to finish with Parliament,

Com. Mosonik Arap Korir:  You were finishing with the Judiciary! 

Kinjo Fredrick:   Okay,  the last finishing now.  Parliament,  we have said there should  be  Upper  and  Lower  House.    But  I

want  to  say  that  in  Senate,  according  to  me,  Senate  should  comprise  of  the  Reprenstatives  from  every  tribe  and  not  every

district.  Because we have tribes which have so many district and therefore they will dominate that Senate.   So  we should have,

even if a tribe is having five hundred people, they should have representatives in Senate. 

And this Senate,  I would like it to act  as  a vetting body,  so that appointment of parastal  chiefs and directors  is vetted  by  this

Senate, so that the appointment is not arbitrary.  By so doing, every tribe will have a fair share of the national cake.   Thank you

very much.

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay, there is a question for you please.
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Com. Zein:  Could you give us examples of the cultural practices  which you made reference to that they should not be  forced

to stop through punitive measures but allow it to fade off?

Kinjo Fredrick: Fine, let me start.    For  example,  I want to mention the Luo community in good faith.  The Luo community,

their culture is that they don’t circumcise, and there is nobody who goes to court to say that he should be circumcised because it

has been proved that un-circumcised men easily get  AIDS  and  they  die  very  easily  and  they  spread  that  disease.   Now  for

example us the Sabaot, there is FGM, Female Genital Mutilation.  Because of marginalization we are still in that state  where we

are still moving out of our culture  and  modernizing.   But  you  see,  there  is  almost  a  legislation  that  anybody  found  practicing

FGM will  be  prosecuted.    So  we  are  saying  let  the  Constitution  say  the  cultural  practices  should  be  given  gradual  change

because they will die automatically.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana.  Moses Ngeiywa.

Moses Ngeiywa:  Mimi ninaitwa Moses Ngeiywa, ningependa kutoa maoni yangu kwa Tume ya Kurekebisha Katiba na kwa

upande wa ardhi, ninaunga mkono wenzangu ambao wamesema ardhi ichukuliwe ama itawaliwe na wenyeji,  indeginous people.

  Vile tutakuwa pia na serikali ya federal government, watapataje ardhi ya kufanyia maendeleo ama vitu vya serikali?

Mapendekezo yangu na wenzangu tulisema ya kwamba, serikali inaweza ku- negotiate na communities ikiwa wanahitaji ardhi ya

kufanyia maendeleo ya state nzima.  Kwa mfano kama wanahitaji kuweka security set up ama kuna national need.  

Kwa sababu ardhi ni ndogo na haiongezeki,  tungependekeza ya kwamba mtu binafsi asiwe na zaidi ya hekari  hamsini.   Hiyo

iwe ya juu.  Wengine wanaweza kupata hekari chache, kidogo lakini isiwe zaidi ya hiyo.  

Pendekezo nyingine kuhusu ardhi ili iweze actually to correct  wrongs that we have done,  ni kutoa mamlaka ya kama Rais  wa

taifa ama Commissioner wa lands kupeana ardhi.  Ardhi ipeanwe tu na communities wenyewe kulingana na kimila zao au sheria

zao ambazo wanachukua.

31



Kwa hivyo, ofisi kama ya Commissioner ya lands, ni kama haihitajiki hapa Kenya kulingana na mapendekezo yetu.  Ningetaka

pia nichangie upande mwingine, tumependekeza serikali za Majimbo lakini maoni yangu ni tofauti kidogo,  ningetaka devolution

ya power iende kwa districts yenyewe.  Na  hizi districts,  kila kabila vile wenzangu walisema hata kama ni wachache wawe na

district yao.

So,  walipoanza kutoa districts hapo awali walikuwa wanatoa kwa makabila.    Kwa sababu ninasema  hivyo  ni  kwamba,  hata

mpaka wa leo tunakumbuka kulikuwa na Kisii district, Teso district, jina ya district ambayo inatambulisha kabila hilo.  Kwa nini

sisi tusikuwe na Sabaot district, na El-molo district ama Ogiek districts na wale watu wa hapo wajitawale wenyewe?

Hatungetaka Provincial  administration,  vile  Tumesema  wakue  replaced  na  watu  ambao  wanachaguliwa  na  wananchi  kuanzia

PC,  DC,  DO mpaka chief wote.   Badala ya kuwa na watu wa  kuchaguliwa  wa  local  council  na  kuchaguliwa  wengine  kama

Administrators, wale local council ndio wawe administrators.   Kwa hivyo pendekezo tungetoa ya kwamba,  wale wanataka to

vie for these seats should now have  higher qualifications because they are going to have a bigger responsibility.

So,  we are  saying for a district  governor,  for example,  the candidate  should at  least  have a  university  degree.   When  you  go

down  to  the  divisional  governor,  he  should  have  some  training  upto  diploma  level  or  somewhere  there.   And  we  are  also

emphasizing on age; tumesema watu ambao wamekomaa, wamefika miaka thelathini na tano na zaidi, ndio wanaweza ku-vie for

these  positions  sababu  wamepata  experience  mahali  walikuwa  wakifanya  kazi,  wako  na  CV  yenye  inaonyesha

waliwezakufanya kazi mahali fulani na wanaweza kuendelea kufanya ile kazi kwa sababu wanatakua na responsibility nyingi.

Hayo  ndio  mapendekezo  ambayo  sisi  tunafikiria  yanaweza  kufanya  vizuri,  na  yatatoa  conflicts  kwa  sababu  kila  jamaa  ama

communities wanakuwa wakijitawala wenyewe na watakuwa wanachagua wale watu.    Wale wamechaguliwa wasipokuwa,  if

they don’t deliver upto a period of about two years, the Constitution should actually allow for a referendum of about 30 or  40%

of the electorate  to recall their representatives at  all levels so that a by-election can be  held  rather  than  waiting  for  five  years

before you say it was wrong.  Huo ndio mchango wangu na asante sana kwa kuandika hayo, ni maoni yangu na wenzangu.
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Com.  Mosonik  Arap  Korir:   Sasa  tumsikize  Cherotich  Queen  Valentine?   Davies  Kiboi  atamfuata,  kwanza  Cherotich.  

Okay, mpange nyinyi wenyewe vile mnataka, nani atasema kwanza?  

Queen  Valentine:  Ma  Commissioner  na  nyote  mliobarizi  kwanza  nitaanza  kwa  kusema  jina  langu,  mimi  ninatiwa  Queen

Valentine na ninawakilisha walemavu, sio wasiojiweza.    Kwa mara nyingi sisi kama walemavu kwanza  nitaanza  kwa  kusema

kweli, Tumempoteza mmoja wetu  aliyekuwa  akitusaidia  sana,  ambaye  anaitwa  Dr.  Ombaka,  na  tungeweza  kunyamaza  kwa

dakika moja ili Mungu azidi kutulinda.  

Ninashukuru.   Kwanza kabisa ningeanza kwa kusema hivi, kwa mara nyingi sisi kama walemavu Tumekaa bila kukumbukwa

kama  jamii,  tumeonwa,  kama  in  English  we  say  outcast.   But  sincerely  we  are  able,  again  in  Kenya  we  have  limited  job

opportunities.  But  I  would  like  to  ask  the  Commissioners,  if  they  can  consider  us  because  we  disabled  people  need  to  get

chances of getting jobs, because without jobs, with disability we shall be a burden in the society.

You know when you are disabled and you don’t have a job, people will not even have that time to see  you as  a very important

in the  society,  a  part  from  the  few  well  wishers,  like  in  Mt.  Elgon,  our  Honourable  Joseph  Kimkung,  who  has  taken  the

opportunity to support us.   For example, I am  visually impaired and he has really supported me since my childhood upto now,

I have reached my Form four level of education. 

Again, I would like to say that,  please,  we have to  get  a  right  of  voting  in  the  society.   We  want  to  get  voting  rights.    For

example, our writing methods, Braille,, we want those votes written in a language that we can also use without assistance from

anybody because we are human beings.

If the government can give us a law, we don’t want people to take the advantage of usbecause we are  disabled.    Some people

are  raped,  because  somebody  was  disabled,  somebody  can  take  advantage  of  the  disabled  people.   So,  government  can

consider us in that area.
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Kwa mengine yote ningependa kuwaambia kwamba kuwa, kulema si kutojiweza, mtapata mengi kwa mwenzangu Kiboi.

Davies  Kiboi:   Asante sana.   I  would add to what she had  said  in  Kiswahili,  disability  is  not  inability.   My  name  is  Davies

Kiboi. 

Nitasema hivi, disability is not inability.  There can be nothing about  us without us,  so we are  proposing this  way;  we  are  the

most marginalized group in Kenya, we have never enjoyed the national cake  of this country since independence upto now, but

God is good, He has brought the Commissioners here and through you we are suggesting the following on disability area:

1. We are  saying the national council of disabled to be  set  so that it will be  co-ordinating  the  the  programmes  of  all  the

disabled, regardless of the type and incase of, any violation, they will be taking appropriate measures.

2. We are  proposing this way, I was in Nairobi  last month but I was really tortured because  of my disability, so  we  are

asking the Commissioners at the end of this, when you will be giving out recommendations, we are  proposing the public

building and transport system to be designed and the general environment made accessible  and convenient for persons

with disability.

3. We are again saying, that persons with disability in Kenya to be given access information through radions and television.

4. Again we are  saying the recognition of sign language to  be  made  official  in  Kenya  for  those  people  who  are  visually

impaired; In and out of school, let them be given interpreters

5. We are proposing Braille as a tool for reading, writing for visual disability as  well as  the use of Braille media in and out

of school.

6. We are  proposing assistive devices for persons  with disability in Kenya should be exempted from all  forms  of  import

tax.

7. We again propose  that at  the end of  the  Constitution  review  ensure  that  the  responsible  authority  distribute  the  upto

date  information on available programmes and services  for  persons  with  disability,  their  families,  professionals,  in  the

field and the general public. Information for persons with disability should be presented in accessible form.

8. Mr. Chairman Sir, we are proposing also,  at  the end of this Constitution review, despite  the fact that there will be  one

Constitution, we are saying let the state initiate a support information mechanism for campaigning and conveying persons
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with ability and disability policies conveyed that the message that persons  with disability are  citizens with the same right

and obligation as  others,  thus the measures to remove all obstacles  to full participation in democracy.   I  again support

this proposal by saying. Let the Ministry for disabled be created.   When it goes through for it to work properly,  let the

following ministries have disabled  people be appointed.  

 Ministry for Labour,

 Ministry for Culture & Social Services,

 Ministry for National Planning,

 Ministry for Health and

 Lastly Ministry for Local Government.

We are again proposing that, let interpreters  be  trained in every district  so that they will be  helping those people  who are  deaf

so as  not to be  harrased by the Policemen.  We are  again proposing that vocational arbitarium centers  to be  created  in every

district  so  that  they  will  be  training  all  persons  with  disability  in  various  fields  such  as  Masonary,  telephone  operators  and

business management.

I want to come in for what the first speaker had said, I am also proposing as  a Mt.  Elgon young man, that all treaties  that were

made during colonial rule to be respected.  The police Act in Kenya to be reduced.   For example we in Mt. Elgon, because we

live below the poverty line and the main brew that we always enjoy is our local beer,  my opinion is this, if we can legalize the

Western beer, why not our beal beer so that we can earn a living?

I am of the opinion that we have the two chambers onhouses,  the Upper  house  and  the  Lower  House.   I  am  proposing  this

way, let the Lower House be led  by  the  President  and  we  remove  all  powers  that  the  current  Constitution  has  given  to  the

former Executive, let him be in the Lower House just but a ceremonial leader.   Then Upper  House,  let it be  led by the Prime

Minister.
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Attorney General is the chief advisor of the government but I am proposing this way, let the Ministry of Justice be  created  so

that that workload will be reduced to help the Attorney general who is doing the donkeys’ work

Parliament …………….,

Com. Mosonik  Arap Korir:  You have just talked about  Parliament,  you  said  there  should  be  a  Lower  House  and  Upper

house.  There should be two chambers, what else do you want to say.

Davies Kiboi:  I want to talk about presidential election.

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay, and then you finish.

Davies Kiboi:   Yes,  I am proposing this way, let the President  be  elected directly by the people.  On top of that,  let him not

come from any party, let him be a Kenyan representing all tribes in Kenya, regardless  of the minority or  majority.  Let the Vice

President be a running mate.   In case of any death, let the Vice President finish the term that the current President  was to finish.

 Lastly but not least,  if a President  misbehaves in the office, I would like the Constitution to the set  up  committee  that  will  be

charge, to annalyze for any impeachment and, let it be acted upon immediately.  Thank you Mr. Commissioner.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana.  Excuse me Mr. Kiboi, there is a question for you.

Com.  Zein:  Wewe  unapendekeza  kwamba  Mikataba  yote  iliyoandikwa  wakati  wa  ukoloni  na  mkoloni  iheshimiwe,  hivyo

ndivyo unapendekeza wewe?

Davies Kiboi:  Ninapendekeza hivyo. 

Com. Zein:  Ninavyoelewa mimi, nikikurudisha nyuma kama ulikuwa unasikiza tulipokuwa tunazungumza (na hili nasema kusudi

kila  mtu  asikie),  kwamba  Commissioner  Lenaola  alisema  kuna  mikataba  mingine  ambayo  iliandikwa  wakati  wa  mkoloni

ambayo ilikuwa sio  ya  haki  kwa  waafrika.    Mnavyopendekeza  nyinyi  ni  kwamba  ule  mkataba  uliowaondoa  wa  Sabaot  na

unasema  Wa  Sabaot  walipwe  ridha  na  fidia,  huo  ndio  unataka  wewe.    Lakini  hii  mikataba  mingine,  tuseme  kama  hii  ya

kuwagandamiza wa Maasai, au mkataba ule wa Lake Victoria,  wa Nile treaty inasema, sisi kama wa Kenya hatuwezi kutumia
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maji ya Lake Victoria vile tunataka au maji ya ile mito inatoka hapa inakwenda Lake Victoria,  huna haki ya kutumia ovyo ovyo

mpaka Misri ikubali, hiyo pia unataka iendelee?

Davies Kiboi:  Kama kuna mahali inatudhuru kama wa Kenya, tutoe hapo.  Asante.

Com. Mosonik Arap Korir:  Sasa ningependa tumsikize Mbunge wa sehemu hii ya wakilishi bungeni Mt.  Elgon, Mheshimiwa

J.N. Kimkung Assistant Minister, Ministry of Environment and Natural Resources.

J.N. Kimkung:  Bwana Commissioner Chepkwony,  Commissioner Lenaola,  Commissioner Zein, na wenzangu wote.   Yangu

ni machache  kwa  sababu  leo  ni  siku  ya  watu  wetu  nyumbani  kusema  maoni  yao.   Otherwise  we  have  had  opportunities  in

Nairobi and elsewhere as  Members of Parliament.   Kwa  hivyo  mimi tu  ni  kuwa  salimia  na  kupongeza  wale  wametoa  maoni

hasa mwalimu Pokoses,  it was very detailed na mawazo haya yote,  if you have been following, yote yanarudiwa kwa  sababu

jambo la muhimu sana katika Sabaot na ile kunyanyaswa kwa mambo ya mashamba.

And that is the main thing, and also the issue of provincial boundaries is a Constitutional matter.  Mumesikia ya kwamba sisi, we

are more attached to  Rift  Valley  than  Western  Province,  many  times  we  are  referred  to  as  Luhyas  because  we  come  from

Western Province.  We would like, like my colleagues have said, to be in Rift Valley na hilo ni jambo la muhimu kwa sisi.

Very briefly, nitataja yale mengine wenzangu wamesema, Provincial Administration,  I  am  also  for  the  scrapping  of  Provincial

Administration and be replaced by Elected representatives.  I am also for the devolution of power, lazima sisi tuweze kujitawala

wenyewe.  We don’t want to be  led in Nairobi,  tunalipa taxes,  zinaenda Nairobi  lakini kidogo inarudi hapa nyingi inapelekwa

mahali hata hawatoe.

Kwa hivyo sisi kama farmers katika Mt. Elgon, in fact they say Western Province is an agricultural area,  and we produce a lot

of maize, but actually the bulk of the agricultural production is in Mt. Elgon.  So we want to be considered, when you are  setting

up this Constitution, we want to be placed where we are supposed to be.
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You touched on environment, I will just inform you that we are  setting up district  environment  committees  so  that  the  people

themselves,  the  communities  will  protect  their  own  natural  heritage  and  be  able  to  earn  the  resources  from  those  natural

resources.   So very soon we shall be launching environmental committees, we have launched in other areas  at  the Ministry and

very soon we would like it to bein Mt. Elgon, ili any mapato kutoka forest, kutoka kwa wanyama inabaki hapa hapa.

Na  kwa  sababu  mengi  yamesemwa  na  mengi  yatasemwa  na  watu  wangu,  wataniambia  kitu  kingine  ambacho  wamesahau,

nitakuja kusema huko mbele.   Na  mimi ninafurahi kwa sababu hawa ma Commissioner wote ni marafiki  wetu,  Commissioner

Chepkwony  alikuwa  Alliance  High  School  mbele  yangu,  Lenaola,  pia  tunafanya  pamoja,  kwa  hivyo  ni  watu  ambao  tunajua

mapendekezo yote watashikilia kwa maanani. Kwa hivyo that is very very important, where we are as Mt. Elgon and about  our

land compensation.  The remaining pieces of land in Trans-Nzoia must be given to our people.

Nitawawacha hivi karibuni kwa sababu  tuko  na  ule  mpango  wa  kesho  wa  Mtukufu  Rais,  anakuja  harambee  ya  hospitali  na

ninawaomba  mkuje  kwa  wingi,  ni  mimi  pia  ninakimbia  Eldoret  ili  tumalize  huo  mpango.  Kwa  hivyo  ninaomba  mniruhusu

nikimbie kwa sababu nitaongojwa.  Ma unyoto?

Audience:  Unyoto.

J.N. Kimkung:  Asante sana, Mungu awabariki  Thank you very much.

Com. Mosonik Arap Korir:  Just hold on kidogo Mheshimiwa.

Com. Lenaola:  Mheshimwa, thank you very much.   Hili swali la mashamba,  one  of  the  questions  I  am  asking  myself  as  a

lawyer and as a person involved in land issues is, how far back do we go in the restitution and compensation?  What boundaries

do we go back to?

J.N. Kimkung:  19.. I think I’ll ask an expert, my predesecor, Hon. Kisiero,

Com. Lenaola:  Nataka yako

Com. Zein:  Kuna watu wametuambia tuende mpaka 1908, halafu Mheshimiwa akasema, turudi katika ile Commission ya land
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ya 1932,

J.N. Kimkung:  Correct

Com. Zein:  Sasa vile anauliza mwenzangu ni muhimu.  Turudi mpaka 1908  tuanzie huko kuangalia mambo au tuende kwa ile

Commission ya 1932, au tuje wakati wa Uhuru mwaka 1963?

J.N. Kimkung:  I am saying 1932, because they have been Commissions even after 1932, like there was one in 1963 and ….

Com.  Kisiero:   Asante  sana  Mheshimiwa.   Ya  kwanza  ni  kwamba,  boundary  yetu  na  majirani  wetu  upande  wa  Western,

ilikuwa ni 1890, tukachinja mbwa, sisi tukashika kichwa hawa wakashika miguu.  Tukakubaliana hapa ndio mwisho.  Hiyo ndio

upande huu, kwa upande wa Trans-Nzoia alienation, for settlement of mzungus, it should be before 1914.   Thank you.

J.N.  Kimkung:  Thank you very much,  I  hope  that  is  clear  now.   Bwana  Commissioner,  sisi  tuna  respect  each  other,  tuna

respect  wale wazee ambao wana knowledge and that is what  we  respect  and  we  go  by  what  they  say,  because  they  know

better and they studied it and they know the history and therefore they teach me.  Thank you very much.

Com. Mosonik Arap Korir:  Maybe Mheshimiwa, one last one.  You said you favour devolution but there is a question of to

what level should we devolve power?

J.N. Kimkung:  That is why we say we want to be  in Rift Valley, because  there will be  North Rift.   Eventually Rift Valley is

going to be divided into two because of its vastness.   So  we will definitely want to be  there so that North Rift will comprise of

more or less the same ethnic communities.  So  when we say devolution of power,  we want them to be in charge of their own

resources, to lead themselves, and we will not worry because we will be the same community.  Thank you.

Com.  Mosonik  Arap  Korir:  Thank  you  so  much  Mheshimiwa  can  we  now  please  hear  Councillor  Francis  Ndhiwa,  the

Chairman of the County Council.

Francis  Ndhiwa:   Basi,  Commissioners  majina  yangu  ni  Francis  Ndiwa,  Chairman  Mt.  Elgon  County  Council.   Mimi,

Commissioners nitazungumzia juu ya environment; mambo ya misitu, natural resources.   Commissioners,  maji sisi Tumeambiwa

ya kwamba tutunze misitu na tuilinde kabisa, na maji yanatoka katika misitu yetu hii.  Maji yanapoteremka kwenda hata njia za
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Webuye mpaka Lake Victoria, Commissioners sisi tunaomba ya kwamba, mahali maji yetu yanafika, tulipwe.

Commissioners, forest yetu pia, sisi kama Council,  tunaomba ya kwamba hii msitu iwe chini ya County Council.   Kwa sababu

serikali  imekuwa  ikilinda  lakini  wale  ambao  wanalinda  ndio  wanaharibu  msitu.   Kwa  hivyo  ombi  letu,  iwe  chini  ya  County

Council.

Kitu  kingine  Commissioners,  hii  msitu  yetu  ndio  inayosafisha  uchafu  unaotoka  katika  viwanda.   Sisi  ombi  letu  kwa  sababu

Tumelinda  huu  msitu,  Commissioners,  wale  ambao  wako  na  viwanda  walipe  watu  wa  Mt.  Elgon  kwa  sababu  sisi  ndio

tunasafisha hewa mbaya.

Commissioners,  nitarudi  katika  Local  authorities,  Councillors,  sisi  katika  Local  authority  tunaona  ya  kwamba  sisi  ni  nusu  ya

wabunge, na sisi tunataka tulipwe pesa kutoka central government.  Ninaposema hivyo Commissioners,  ninasema kwa sababu,

wananchi ndio wanakaa na sisi zaidi, sio wabunge.  

Kwa kumalizia Commissioners,  ombi  letu  Mayors,  na  Chairmen  wacha  wachaguliwe  moja  kwa  moja  na  wananchi.   Asante

kunisikiliza.

Com. Mosonik  Arap Korir:  Asante sana Chairman  ya  County  Council.   Do  you  have  any  questions?   Asante  sana.   Na

tumfutate mfano wa Chairman kwa kufupisha tafadhali.  Asante sana.  Julius Naibei?

Julius Naibei: Commissioners, jina langu ni Julius Ng’etich Naibei.  Nitaongea juu ya elimu katika madarasa ya chini; darasa  la

kwanza na la tatu.   Kwa miaka mingi Tumekuwa tukifundisha watoto  wetu  kutumia  lugha  ya  Kiswahili.   Hii  lugha  imepoteza

watoto, imepoteza kujua lugha ya mama yao.  Miaka miwili iliyopita, Tumeanza kufundisha lugha ya mama …...

Com. Mosonik Arap Korir:  Useme tu kama ungepende hiyo iendelee?

Julius  Naibei:   Ningependa  kuhimiza  Commission  hii  ya  kwamba  yale  mashule  yote  yaanze  kufundisha  kutumia  lugha  ya
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mama, katika darasa la nursery, la kwanza mpaka la tatu.  Hiyo itajenga msingi wa watoto.

Ya  pili,  ningependa  kuungana  na  wenzangu  ambao  wameongea  juu  ya  udongo  wa  Sabaot.   Kufuatana  na  historia  ambayo

Tumepewa, hatuoni sababu ya kusema lazima tuweke boundary hapa chini.  We have a right to claim  all  over  our  land,  right

from our ancestors.   Iwapo kuna rafiki wetu ambaye anakaa kwa hiyo mchanga, tuna haki ya kuuliza tulipwe ridhaa.    Na  ni

hayo tu.  Asante kwa kunisikiliza.

Com.  Mosonik  Arap  Korir:   Pengine  tungekuuliza,  na  mashule  ambayo  yako  miji  mikubwa  kama  Nairobi  ama  Nakuru,

ifanywe nini kuhusu lugha ya mama, ni mama yupi?

Julius Naibei:   Tukiangalia lugha  ambazo  zinatumiwa  kwenye  miji  mikubwa,  ni  Kiingereza  na  Kiswahili.   Kwa  hivyo  hawa

wakihitaji wafundishe watoto wao katika lugha ya mama, warudishe watoto nyumbani, ili wafunzwe.

Com. Mosonik Arap Korir:  Umejibu vizuri asante sana.  Okay,Waksan Kimutai Bunuka?

Wakson Kimutai:  Mwenyekiti  wa Commision, majina yangu ni Bunuka Wakson.   Bwana Chairman, the spirits of the death

will  haunt  me  should  I  not  mention  what  they  told  me  when  I  was  still  very  young.   And  therefore,  I  will  be  forced  today,

because you are here, to say it plainly and frank. 

Our ancestors before dying, said the whole land of Trans-Nzoia belongs to the Sabaot.    So,  right now as you are  here,  there

those ones who have come thinking that after this meeting, you will announce that all the Sabaots  are  going to Trans-Nzoia or

are joining their brothers in Trans-Nzoia.  

Two,  in  case  of  the  existing  twelve  ADC  farms,  Kenya  Seeds  and  KARI  land,  those  ones  be  recommended  that  before

January, next year, the Sabaot should be there leading and enjoying life as other people in the country.  

The Constitution should guarantee that the land is inherited by members of the indigenous local  community.   The  Constitution
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should also guarantee indigenous individuals as  the ultimate owners of the land.  Now let me  go  to  the  touchy  issues  which  I

hope most of the speakers have not touched and I don’t know why they are afraid to do so.  

That is corruption,  ufisadi ambao umenyanyasa watu sana.   Kwa upande wa ufisadi, nataka kusema hii kwa Kiswahili  ili  hata

wale  wengine  wasikie,  kwa  upande  wa  ufisadi  mtu  akigunduliwa  na  awe  anajulikana  ya  kwamba  yeye  ameiba,  vitu  vyote

ameiba arudishe.  He has to return all the goods stolen. 

Two, he has to be  fined, a heavy fine, I can even suggest the  fine,  something  like  twenty  thousand  to  pay  shillings.   Another

information…

Com. Mosonik Arap Korir:  Tumsikize tafadhali? Tunaharibu rekodi tukisema.

Wakson  Kimutai:   I  have  said  twenty  thousand  and  people  have  started  mummering  because  all  of  us  are  not  equal

economically.  Twenty thousand can be afforded by any other person, even a very simple person can afford that.

And then lastly an corruption, a corrupt person after doing all that, has to be imprisoned for a long time so that those others who

would like to be like him/her will refrain from doing that.

On the side of natural resources,  I also want to echo this one,  because  even the dead  spirits are  very much annoyed with  us.

We have left our natural resources disappear without us saying in anything.  We are  very glad and also very generous with our

brothers,  we shall share with them the air,  the light from the sun but  other  natural  resources  which  you  know  like  trees,  wild

game, water at least they have to pay  revenue for that.  Thank you very much Mr. Chairman.

Com. Mosonik Arap Korir:  Lakini utueleze ulisema the ancestors are angry? Ulifanya consultation ama ulifanya namna gani? 

 Unajuaje kwamba wamekasirika hawa wazee?

Wakson Kimutai:  You know this is the thing, when your father really loves you and he sees how you are  suffering, he will tell

you exactly what to do so as to survive in future, so they used to insist telling us.   “Anytime we shall not be  there,  please don’t

forget to ask for your ancestral land which is in Trans-Nzoia and elsewhere”.  Thank you.
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Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana, hiyo ni kusema wazee walisema wakiwa hai bado?

Wakson Kimutai:  Yes.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante.  Nancy Ngeiywa? Halafu atafuatwa na Mrs. Janerose Chepkeyosiche.

Nancy Ngeiywa:   Asante mwenyekiti na Ma-Commissioners wenzako.   Mapendekezo  yangu  ni  kwamba  Katiba.    Majina

yangu  ni  Nancy  Ngeiywa.   Mapendekezo  yangu  kwa  Katiba  ni  kwamba,  Katiba  iseme  kwamba  kuwe  na  koti  katika

ma-district zote za nchi yetu.  Kwa vile kama hapa Mt. Elgon hatuna district na sisi Tumechoka kusukumwa hapa na pale,  mara

Webuye mara Bungoma, mara Sirisia kwa sababu hatuna koti.  Kwa hivyo tunataka koti iletwe hapa katika district yetu.

Pia tungependa  kuwa  na  tribunal  court  ambayo….  Na  sasa  wameshakatiliwa  huko  kwa  sababu  West  Pokot  ni  nchi  ya  wa

Pokot,  wamefukuzwa wametoka huko.    Na  unfortunately wanaporudi huku,  pia  wanakataliwa  kwa  sababu  watu  wanasema

hawa ni wa Sebei kwa vile hawakuonekana wakizaliwa na wakilelewa.  Kwa hivyo watu wa huku pia wanakaata  hawa ni wa

Sebei  si  wa  Sabaot.    Tungependa  hawa  wakuwe  compensated  kwa  sababu  ya  hiyo  misery  na  mental  torture  ambayo

wamepitia.

Pia ninapendekeza kwamba, Katiba yetu ieleze wazi wazi kwamba, Head of State ama Rais, a- treat Kenyans wote equally, na

wala wasikuwe marginalized kwa sababu tunajuwa sisi hapa Mt.  Elgon tunaweza kuhesabu ni mara ngapi Rais amekuja katika

district  yetu.   Na  sisi  tunataka  tukue  treated  equally  na  zile  districts  zingine.    Kwa  sababu  kuna  districts  ambazo  Rais

hutembelea mara nyingi sana hata haziwezi kuhesabika na sisi tunaweza kuhesabu.

Kwa hivyo Constitution imulazimishe Rais yeyote ku-treat  all Kenyans equally.  Pia kwa minority tribes kama sisi, tungependa

tupewe appointment  kwa  ofisi  fulani  fulani  kama  Parastatals  ama  kwa  Ma-Commissions,  Diplomatic  offices.    Kwa  sababu

mara kwa mara sisi hatukui represented kwa hizo ma ofisi, na ilhali sisi tuna watu ambao wamesoma, wamehitimu na wanaweza

kufanya hiyo kazi kama vile kabila zingine wanafanya.  Pia kwa upande wa shule, tungependa … Kuna mwenye amesema juu

ya national schools ziwe katika kila district.   Mimi ninapendekeza kwamba kuwe na national school mbili, moja ya wasichana,
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nyingine ya wavulana.

Kwa hivyo kwa jumla mimi ninasizitiza kwamba Constitution i-uphold legal and  human  rights  za  wa  Sabaot  na  kabila  zingine

zote ambazo ni minority kwa sababu we are not lesser human beings than other tribes.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana.  

Janerose  C.Sitey:   Mimi  ninawakilisha  kikundi  cha  Colar  women  organization  in  Mt.  Elgon.  Mimi  mwenyewe  ni  mama

mwenyeji, nimezaliwa hapa Mt.  Elgon  na  ninaunga  mkono  yale  yamesemwa  na  wanenaji  ambao  wameondoka,  zaidi  kuhusu

shamba.  Na sasa ninaongea kuhusu akina mama. 

Wakina mama wamezaliwa na wameumbwa na kwa ajili ya maumbile, kuna vile mila yetu inawabagua katika jamii yetu.  Akina

mama hasa katika jamii ya ki-Sabaot  na wenyewe wanaiheshimu kwa sababu ni  mila,  mara  nyingi  huitwa  watoto.    Na  kwa

hivyo sababu ni watoto  akishaolewa atakuwa na nyumba na wala hana shamba.   Kwa hivyo, zaidi ya  wakina  mama  asili  mia

sabini  na  tano  wako  manyumbani  wakilima.   Maombi  yangu  ni  kwamba,  ningependekeza  wakina  mama  pia,  wapewe  land

ownership.

Com. Mosonik Arap Korir:  Tafadhali, tulisema.   Excuse me, tulisema kwamba…… Please,  sasa  tunaharibu kurekodi,  tuna

mtambo tulisema tunanasa sauti na maoni.  Kitu cha kwanza, tusiharibu kurekodi.   Kitu cha pili, nilisema kwamba,  kila mtu ana

maoni yake,  na anapeana yeye mwenyewe anajiandikisha hivyo.  Ukiwa na maoni tofauti utapata  nafasi yako.   Tusipigie huyu

kelele, wacha tafadhali aendelee.

Janerose C. Sitey:   Nitaendelea ya kwamba wakina mama kwa sababu ndio wanabaki  mashambani, wana haki ya kupewa

shamba kama mwanakenya yeyote.   Ancestoral  land:  kwa  maumbile  na  ni  kwa  mapenzi  ya  Mwenyezi  Mungu,  mwanadamu

ameumbwa kuwa mama ama mwanaume, na kwa hivyo ikiwa ni kwa bahati mbaya, mama amefaulu akaolewa ama kwa bahati

nzuri yote ni sawa,  akapata  watoto  wasichana,  katika mila yetu ya Kisabaot  hapa Mt.  Elgon, hawaruhusiwi kupewa shamba.  

Kwa hivyo huyo mama mwenye hana kijana,  atakaa  kufika  miaka  sitini,  anafukuzwa  na  wasichana  wake.    Kwa  hivyo  kwa
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sababu ya hiyo, tungependekeza yule mama amezaa watoto wake na wote ni wasichana pia apewe right to own the land.

Preamble,  the Constitution should have a preamble that guarantees equality of all Kenyan citizen before the  law  regardless  of

gender.   Haki tupewe kama wanakenya wengine. Kwa sababu ya shida ambazo tunakuwa nazo hasa sisi, wanaume wa hapa

Mt. Elgon wamesema they are marginalized, and if they are marginalized, they don’t have farms, then we are  triple marginalized.

  Kwa hivyo sisi wakina mama ambao wazee wanaposhughulikia mambo nyingine kule nje,  pia tupewe.    Especially the single

headed families, should be entitled to farms in schemes and trustland, especially widows.

Kwa  sababu  wakina  mama  wengi  wananyanyaswa,  hata  kama  shamba  ni  yake  ama  mume  wake  ameaga,  wakina  mama

wanatakikana pia wawe involved kwa land control board from locational to divisional level.  Na  wakati  wa kupewa title deed,

processing lazima pia, ninaomba ya kwamba wakina mama wapewe free, kwa sababu hawana pesa.

Culture yetu ya Sabaot inaendelea kukwisha, ninazungumza nikisaidia yule mnenaji wa kwanza aliyesema ya kwamba mila yetu

ya ki  Sabaot  kufikia  sehemu  fulani  imeendelea  kumalizika,  na  sisi  tunakuwa  na  hofu,  wale  ambao  wanahofu  zaidi  ni  wakina

mama.   Akina  mama  wa  Sabaot  wamekuwa  wakifundisha  wakina  mama  wenzao  ama  wasichana  ili  watayarishwe  kuwa

wasichana kupitia kwa mila ya kutairisha wasichana.  

Na sasa ninapendekeza hivi, ninapendekeza ya kwamba, kwa ajili sisi mila yetu hata wanaume wanaelewa ya kwamba mila ya

Sabaot inaendelea kwisha,  zaidi ya FGM.   Na  vile inendelea kwisha,  we request  this Commission that our women who have

been instructors in those institutions because  they were just local institutions and we have special  things that we do there,  that

even these men do not know, and therefore I believe and trust  you will also favour us as  women from Mt.  Elgon to have our

own curriculum all along.   And as such, we feel we should now join our colleagues from Rift Valley.  

Kwa hivyo ninaunga mkono ya kwamba,  sisi wakina mama wa Mt.  Elgon  tungependekeza  tukuwe  Rift  Valley  kwa  ajili  hiyo

mambo  yetu  tunajifunza  zaidi  kutairisha  wasichana  ni  ya   wa  Sabaot  na  wa  Kalenjin  wote  hata  wa  Maasai.    Kwa  hivyo

tukikuwa Rift Valley sisi wote kwa sababu tutakuwa jamii, tunaweza kuwa na institution ya ku-train wasichana wetu na kufanya
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ceremony kubwa ambayo itakuwa ni ya ki-Sabaot.

Com. Mosonik Arap Korir:  Tafadhali tumsikize mama?

Janerose  C. Sitey:  Marriage.    Sisi akina mama wa Mt.  Elgon tunaheshimu ndoa zetu. Hata mkiona  hapa  wakina  mama  ni

wachache.   Hawajakataa,  wanachunga  wakingoja  wanaume  walete  ripoti,  lakini  kitu  kilichoko  ni  ya  kwamba,  polygamous

families should be attended to.   Wale wanaume ambao wako na wanawake zaidi ya mmoja, wa-register,  they  should  legalize

their marriages.  Wakuwe na certificate ya kuowana.  Hata kama una wanawake kumi.

Hii ni kwa sababu  wakati  wanaume  wanaaga,  it  causes  problems.    Wakati  mume  anapoaga  na  ako  na  wanawake  watatu,

wanne, tutakuwa na vita vya watoto  ni nani ataridhi mali?   Na  tena,  the  converts,  wale  ambao  ni  wakristo  should  marry  the

Christian way.  Na pia akina mama, wakapendekeza ya kwamba wale wanasumbuliwa sana katika jamii yetu in Mt.  Elgon side

ya Sabaot ni wajane.  Wajane hapa wanasumbuliwa huku na huko hata kama ako na miaka sitini, unaona mama anafukuzwa na

mzee aliaga. Kwa hivyo kitu kilichoko, tulipokuwa tunakaa,  I am a representing women’s organization, wakasema they should

abolish inheritance of women. Na kwa hivyo, in place, a woman who is still young and is willing to get married is allowed.

Another  thing  is  that  zaidi  sisi  katika  mlima  wetu  wa  Elgon,  wanawake  wengi  hawakufaidika  kwenda  shuleni,  na  sasa

nitazungumza kuhusu yule mama hakuenda shule kwa sababu tuko na Adult education classes.   I  request  this  Commission  to

mandate and make it compulsory for all Kenyans to attend  adult education class and they be mandated to allow our ignorant

and illiterate poor in villages to know what is happening in the nation.

Com. Mosonik Arap Korir:  Tafadhali ninaona una memorandum jaribu ku-highlight

Janerose C. Sitey:  Sawa, on land and property,  married women should be enjoined.    For  example if you are  married,  you

register your property maybe under your husbands name but you will be enjoined.  So it belongs to you and your husband.  The

law should provide for equitable division of matrimonial  property  upon  dissolution  of  marriages,  irrespective  of  the  individual

spouse’s contributions.   In case  of domestic affairs,  where  women  because  of  their  nature  being  weak,  are  sent  out  of  their

homes and they reconcile after two or three years, whoever has sent the other one away, should meet the expenses.
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Natural resources,  and this is still why I am requesting the Commissioners to allow us the  Sabaot  to  join  our  brothers  in  Rift

Valley, the Kalenjin, that our natural resource here is Bamboo and we we used it as  medicine, we use them to make our small

baskets.  Therefore we request that we have small industries near those places and women should be allowed to go there free.

We also have a sacred animals, that the special women who are known could be allowed to go and see them or maybe to bring

them for their rites because  they are  sacred  here.   Small companies should be involved for example,  we have our mineral salt,

we call ngetha.  There is no need for a Sabaot to go and buy multlicks when they have their ngetha near their homes.    So  we

feel this Commission should allow our people  to be  going there and take  or  maybe improve the standards  of those things and

we also sell outside. I think that is all. 

Com. Mosonik Arap Korir:  Just hold it please, there is a question for you.

Com. Zein:  If I understood you correctly, you are suggesting that upon dissolution of marriage, property  should be distributed

equally. Not  even equitably, but equally between the man and the woman, irrespective of who bought what,  that  is  what  you

said?  How do you protect somebody, man or woman, from somebody just marrying them so that they can then say after three

months let’s divorce and have part of your property?

Janerose  C. Sitey:   First before that,  I  had  said  that  marriages  should  be  registered.    So  if  they  are  registered,  then  they

should just divide equally.

Com. Zein:  I am saying, one of the fears people would have, say fine, you want to register the marriage, but someone will just

get married in order to get access to the property somebody else has.   It  could be a man or  woman, it could be the woman is

the one who has property and the man wants the property and says let’s get married, two months later, he says no, I don’t want

to be married to you anymore, let us divide the property!

Janerose  C. Sitey:  No,  it is not that way, because  we  said  when  we  buy  anything,  we  have  to  register  both  of  us.   So  it

cannot take such a short time.
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Com. Lenaola:  I think the question is,  right now our law says,  that if you register a marriage whether in church or  wherever,

you cannot divorce until you stay together for three years.    So  are  you saying that we should not divorce after two or  do we

maintain the law of three years or do we say ten years, what period should you stay together before divorce?

Janerose C. Sitey:  Then that would just be a domestic affair.

Com. Lenaola:  So, I am saying how many years  should you stay together kabla ya kusema sasa  inakubaliwa, kuna sheria ya

kuwachana, miaka ngapi?

Janerose C. Sitey:  I cannot give time because when people  get married,  they don’t intend to divorce,  so maybe you ask the

community.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana,  could you please register there.  Kuna mwanafunzi ama mwakilishi wa chama cha

wanafunzi,  Mteusa.   Na  sasa  tusikizane,  tafadhali  tunyamaze,  representative  of  Mteusa,  Mt.  Elgon  University  Students

Association, Chemwote E. Kiprotich?

Chemwoki E. Kiprotich:   My names are  Chemwote Evans Kiprotich.   I  am the Chairman of Mt.  Elgon University Students

Association.  I have come here mainly to share with my people critical issues about  the Constitution.  First  I want to talk about

the issue of dual citizenship.  

As you have heard what the people  have said here is that most of the Sabaots  were dispersed.   They were dipersed to areas

like Uganda,  Tanzania and even Rwanda,  like other communities, like Maasai  were dispersed to Tanzania.  There is the need

for  the  Constitution  to  recognize  the  issue  of  dual  citizenship,  so  that  if  those  people  who  were  dispersed  from  their

birthland,and they are  away,  they should come back  and have the rights the ancestors  or  kinsmen are  having in that particular

country.

On the issue of the land, much has been said.  What I only want to reinstate is that nobody should have the powers  to dish out

land un-equivocally.  I  am saying the Head of state  should not have the powers  to allocate land to whoever it might be.   This
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one should be checked and like the others  have said,  a lot of issues on land should be settled at  the constitutency level.   The

issue of title deeds;  That as we speak now, the people or the Sabaots who are in Mt. Elgon in Kopsiro do not have title deeds.

  What we are  saying is that this issue of title deeds  should be moved to the district  level  instead  of  being  held  at  the  highest

level.  So that all the land that is owned by this people, they be given that right. 

Also abolish this issue of 99 years  lease,  999  years  lease.   The land is  owned  by  the  people,  the  ownership  is  to  be  for  the

people,  not  the  government  on  behalf  the  people  but  let  the  people  own  the  land.   It  is  only  that  the  government  has  been

entrusted that land.

The issue of elections,  the Constitution we are  making has to have a face.   That I propose   that in the presidential  elections,  a

candidate for the presidency must be a graduate,  we need responsible individuals.  That in the event of somebody also gaining

25% majority in the five provinces, the person should also get at least 51% of the total vote cast in that election.

If the person does not garner that majority, there should be re-run between the first and the second candidates  who contest  in

that election.  And on that note, the President should also be below the law like any other citizen.  He should not be  above the

law, he should be the first in the country to be below and being number one person he should also respect  the Constitution like

his people respect.   We need not see  a situation whereby the President  is above the law that he can say anything and people

follow.  That one is very absurd.

On  the  parliamentary  candidate,  for  the  need  of  responsibility,  the  Member  of  Parliament  or  anybody  contesting  the

membership of Parliament should also be a graduate.   Following that one,  in the event that a Member of Parliament does  not

perform to the expectations of the people, the constituents must be  legalized to move a vote of no confidence in their Member

of  Parliament.   So  that  they  can  terminate  the  contract  even  if  the  five  year  term  has  not  ended.   So  as  long  as  he  is  not

performing, what is the need of having him anyway?

When we come to the issue of Councillorship, I propose  for the sake  of the Youth who are  the majority in this country,  and I
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am also speaking on behalf of the youth of Mt. Elgon, for them to participate, because they are  future leaders,  the Councillor or

anybody going for the councillorship should be a holder of a form four certificate.   And that the Councillors be  paid  from  the

Exchequer so that  we  don’t  have  a  situation  whereby  we  have  no  competition  for  the  Councillorship.   When  there  is  good

remuneration and people are working well, qualified individuals will contest for that seat.

The election of the Chairman of the council, I  also concur with the people  that the Chairman or  Mayors  of any county council,

town,  or  city,  should  be  elected  by  the  people  and  not  among  the  Councillors  themselves,  electing  among  themselves  and

putting people who are corrupt in these offices.

On the issue of the rights and freedom, in the Constitution, they have should be enshrined an issue of responsibility.   That we

should not just have that haphazard right to the extent that the person claiming the right is abusing it and the person supposed to

protect the right is also abusing it.  We need the issue of responsibility.  And in this case,  enshrine the issue of when people  are

dissatisfied  with  the  performance  of  any  person,  that  they  should  have  mass  demonstration  or  if  there  is  anything,  they  can

demonstrate so that demonstrations is a legal path in this Constitution or in the country.  

We don’t want a situation whereby when university students are  suffering  or  something,  when  they  want  to  demonstrate,  the

askaris come and kill them.  There is that need of the right to exercise that kind of demonstration with some responsibility.

Then the issue of education,  there is need for an independent education sector  in this country whereby even the Chancellor of

the highest learning institution should be elected among the key learned personalities.  We need not to have a situation where the

President is the Chancellor of the universities.   That one is very absurd,  it is only in Kenya that it can happen,  we don’t want

such an issue.

Com. Mosonik  Arap Korir:  No,  that is true,  it is not only  in  Kenya.   The  Queen  of  England  is  the  Chancellor  of  Oxford

University.  

Chemwoti E Kiprotich:    Only Oxford
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Com. Mosonik Arap Korir:  Lakini umesema, yaani unataka mtu amesoma awe Chancellor, si useme tu namna hiyo?

Chemwoti E. Kiprotich:  And he shouldn’t hold any other office except the office of the Vice Chancellor.

Com. Mosonik Arap Korir:  Ya, because you see what you are saying, if you start  generalizing, you are  not necessarily right.

 This  idea  of  President  is  the  Chancellor  came  from  the  British  system.   Maybe  you  are  not  aware,  Prince  Charles  is  a

Chancellor.

Chemwoti E. Kiprotich:  It  is okay.   I  also come again to the issue of the  Provincial  Administration.   As  it  looks,  it  is  very

much irrelevant to the society.  The Provincial Administration serves two personalities.

Com. Mosonik Arap Korir:  Upendekeze, what do you want?

Chemwoti E. Kiprotich:  We scrap  the issue of provincial administration.  Then on the whole set  up  of  the  government,  we

have federal system of the government, where in Kenya we shall have federal state and I propose the following;

 We have Nairobi, and the federal to encompass all the people.   That becomes the neutral point.

 Then we have the Eastern part, 

 We have the Central part, 

 Then we have the North Rift, where now people have been saying they will be there,

 Then we have the South Rift,

 We also have the Western,

 The Luo Nyanza,

 And the Gusii Nyanza.

In  this  category,  the  Sabaot  will  be  with  other  like-minded  people  in  North  Rift,  like  the  Nandi,  the  Pokot,  the  Sengwer,

Chereng’anyi, the Ilchemus, the Turkana and the El-Molo,  whereby the headquaters  of this North  Rift  will  be  in  Eldoret  and

others will be moved in that position.
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Com. Mosonik Arap Korir:  What happened to the Coast?

Chemwoti E. Kiprotich:  There is the Coast Province.

Com. Mosonik Arap Korir:  And then you said the Kisii to have their own…

Chemwoti E. Kiprotich:  The Gusii Nyanza and the Luo Nyanza.

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay, Asante sana.  Si umemaliza?

Chemwoti E. Kiprotich:  And then the issue of culture.  

Com. Mosonik Arap Korir:  Just finish with that.

Chemwoti E. Kiprotich:  Ya, I am finishing with the culture.  That the Sabaots  have their own culture and because  this culture

has been the spade that has put us up to where we are, it should be recognized in the Constitution.   That we also have our own

kind of court  systems that recognizes the settlement by the old men or  the  wazees  at  the  village  level.   And  in  this  particular

level, the culture level of the Sabaot  of the  people  taking  their  own  local  brew.    It  has  been  abused  by  the  Administration,

terming it illegal whereas it is not illegal.  They need to take them with a lot of responsibility.

Com. Mosonik Arap Korir:  Which local brew is that, what is it called?

Chemwosit E. Kiprotich:  Busaa

Com. Mosonik Arap Korir:  Busaa, okay thank you.  Just hold it briefly.

Com. Zein:   What would be the logic behind the let’s share abit  on the Luo Nyanza and Gusii Nyanza.    When  we  were  in

Eastern Province, people told us Eastern Province is one of the largest provinces in Kenya,  they would like that to be  divided

into …

Chemwosit E. Kiprotich:  I have put them into two,  Eastern which encompases  the Meru and the Borana,  because  they are

somehow related and there is North Eastern that encompases the Somali, the Gare …

Com. Zein:  No, no, we are talking about Eastern?

Chemwosit E. Kiprotich:  Into two.
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Com. Zein: No, there is North Eastern Province and Eastern Province,

Chemwosit E. Kiprotich:  Eastern Province?

Com. Zein:   Yes,  and Eastern Province,  consists  of the Mt.  Kenya region and going up Isiolo all the way to the border  with

Ethiopia

Chemwosit E. Kiprotich: That is why I am saying that the Eastern region, I am proposing it should encompass the Kamba and

the Embu, whereas the Northern Province has the Somalis and what, they go to the North Eastern.

Com. Zein:  The Boran told us that they don’t want to be in North Eastern?

Chemwosit E. Kiprotich:  Well that is their view.

Com. Zein:  But what happens also to the Coast?

Chemwosit  E. Kiprotich:  The Coast  should encompass the Giriama and the wider part  of  the  Giriama,  the  Mijikenda,  and

perhaps they also have their view.

Com. Lenaola:  Thank you very much, when you said North Rift, I am very concerned because you talked about the Sengwer,

the Sabaot, the Nandis, the Ilchemus, the El-molo, and I am a Samburu I have not heard where you have placed us?

Chemwosit E. Kiprotich:  I have placed the Samburu in the South Rift where they have the Maasais,  Kipsigis,  Ogiek and the

Samburu.

Com. Lenaola:   But the Samburus are  in  the  North,  how  can  you  place  them  in  the  South  or  you  want  to  move  us  down

again?

Chemwosit E. Kiprotich:  They will present their views when you go there.

Com. Lenaola:  What is so special about the Gusii that you must give them a Province of their own?
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Chemwosit  E. Kiprotich:  Their culture is totally different from the Luo.

Com. Lenaola:  Okay, and the Kuria?

Chemwosit E. Kiprotich:  They are with the Gusii.

Com.  Mosonik  Arap  Korir:   Asante  sana,  yeye  aliwakilisha  chama  cha  wanafunzi  wa  vhuo  vikuu  cha  Mt.  Elgon,  ndio

amesema, asante sana ujiandikishe.   Sasa  wengine  tafadhali,  imefika  karibu  saa  nane  na  watu  wachache  kabisa  wamesema,

sasa tunataka kila mtu aseme tu ile  hayajatajwa.   Kama  ukitaja  kile  kimetajwa,  umelize  haraka  tafadhali,  dakika  moja  mbili.

Wilson Maasai?  Halafu Kituindiwa Chemwolin?

Wilson  Maasai:   Majina  yangu  ni  Wilson  Kimasai,  Executive  Secretary  NAC  Mt.  Elgon  branch,  ninataka  kuwapa  maoni

yangu.  

Com. Mosonik  Arap Korir:  Naniseme kitu kingine, tafadhali wale ambao wana memorandum, wanamaoni wameandika  na

wangependa  kupeana  na  halafu  kuondoka,  tafadhali  mnaweza  kufanya  hivyo,  kujiandikisha  kwa  Mr.  Hassan  Mohamed  na

kuwacha memorandum.  Kwa ajili tutazasoma memoranda yote.

Wilson Maasai:  1.  Bwana Commissioners, I wanted to give my proposals  related to education.   The Constitution of Kenya

should abolish 85% form one intake policy and make it open to allow the interaction of all the Kenyan children.

1. The same Constitution, I propose to establish at least  two modern national school in each district  which should be fully

supported by the federal government, one for boys another one for girls.

2. The  Constitution  should  guarantee  employment  promotion  and  training  of  teachers  and  this  should  be  handled  by  a

decentralized body at the district  level.  The head of this body should be a local indigenous person who should qualify

by merit.

Bwana Commissioners, another one is that the Constitution should ensure that every district has at  least  one central  government

supported training institution or university campus.  Marginalized areas or districts should be given special consideration.
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Quuotas to national schools and colleges be  guaranteed  by  the  Constitution,  marginalized  areas  should  also  be  given  special

consideration.  They have talked about  ECD, Bwana Commissioner,  I want to ask  for support  and advise that the main issue

for the Sabaot or for any group staying in Mt. Elgon is land.  Land was owned by the Sabaot and when the whiteman came,  the

Sabaot were snatched this land and now the Sabaot  who are  still staying there have no land and the children who are  going to

school have no land, hence they are very poor.  

So  in  this  case,  I  am  calling  for  compensation  for  the  Sabaot  children  going  to  school,  the  government  should  provide  free

education,  from standard one to the university because  the Sabaot  people  do not have money, they  were  snatched  their  land

and made poor.  So they should be given free education, that is why the Sabaot people have lagged behind in education.

I also call upon the government of that day to give compensation to the elders, to the old people of Mt. Elgon and Trans-Nzoia,

now that they are poor,

Com. Mosonik Arap Korir:  Kuna watu wanasema hapo nyuma sijui hiyo kelele ni ya nini.

Wilson Maasai:   I thought  they  are  supporting  what  I  am  saying.   Bwana  Chairman  of  the  Commission,  our  people  were

beaten,  chased away from that land, and they died because  of the injustices, so they should be paid that compensation.   Our

grand parents and grand mothers should be paid through us.  The ones who are still living should be compensated because  they

suffered.  I  want to repeat  that land be given to the Sabaot,  the Trans-Nzoia land to be  given  to  the  Sabaot,  that  should  not

bergained at all.

I want to again propose about the boundary.  A bone of contention here is the land boundary. It is obvious that the boundary is

known.  It is not the one which is there, it is somewhere down there, and it is drawn,  it was drawn by our parents.   Many have

said about it, so it should be followed to avoid any future unrest.  The government should address this boundary and land issues

critically, if they don’t, then they are there to blame in future by the grand children.
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Many issues have been addressed,  but I wouldn’t like to go back  to those issues which have been addressed.   I  want  to  be

precise  and  emphasize  that  you  strictly  record  that  the  problem  with  the  Mt.  Elgon  Sabaot  is  land,  boundary  and  poverty

caused by other people not by the Mt. Elgon people.  It is caused by first of all, the white man and then by those who followed.

  So we are poor and we should be compensated.  I think upto that juncture, I want to say thank you very much for listening to

me.

Com. Mosonik Arap Korir:  Ngoja, kuna swali?

Com. Zein:   Mwalimu, just a clarification.  If I got you correctly,  the  first  statement  you  said,  you  would  like  25%  rule  for

intake in schools at the district level to be abolished.  That is what you said.

Wilson Maasai:  Abolished

Com. Zein:  And then you went ahead and said that the quota admission for national schools and university should be retained.

 My understanding of the 85% rule, is that it is designed to give a chance to local students to go to institutions of learning and

that is billed on to the quota at the national level and the university.  If you take out the quota system at the lower level, what you

are  saying  in  essence  is  that  a  child  in  any  other  place  in  Kenya,  for  example  Nairobi,  should  compete  for  admission  to  a

secondary school at the district level with a child in Mt. Elgon district, that is what you are saying.

Wilson Maasai:  What I am saying Bwana Commissioner, I am emphasizing the quota system so that we have the interactions,

like in colleges where everbody can choose to be  anywhere.   And then from there,  you would have gathered knowledge from

outside that would benefit our people, so that you don’t restrict yourself, you learned there upto your form four,  from there,  the

college is there,  and things like that.   No,  we should bring knowledge from  outside  to  benefit  our  people.   That  is  the  quota

system.

Com. Lenaola:  Thank you mwalimu, you spoke like others have said that land in Trans-Nzoia must come back to the Sabaot,

I would like to ask  you just a simple question.   What is the boundary of Sabaot  towards  Trans-Nzoia,  which is the last place
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that you know belongs to the Sabaot district?

Wilson Maasai:  The boundary the Sabaots claim as we have been told, is that we border the Sengwer people, the Pokot,  the

Sebei, the whole land belongs to us.  Thank you very much.

Com. Mosonik Aap Korir:  Okay, Asante sana.   Sijui kama wanafunzi wawili, Sagon Kirui na Chewotei  Sichei wako hapa?

Tungependa kusikiza Paramount Chief, Hezbon Naibei, oh you are  here.    When I called you Bwana,  si ungeweka mkono juu

nijue.  Paramaount Chief yuko?  Okay, arudi, halafu Robinson Kipsigiryet, Mt. Elgon Ndoboro indigenous, ukae hapa tu.

Sagon Kirui Chemwote:  Okay,  the Commissioners Sirs,  thank you very much for coming  to  hear  our  views.   I  am  Sagon

Kirui Chemwote, a student from Jomo Kenyatta University.  First of all I  want to start  with the natural resources  of Mt.  Elgon.

As we know we have so many natural resources  in Mt.  Elgon, like we have a national park  and we have benefited very  little

from this natural resources.  So we wanted to seek the Commission, to make sure that the Communities. Because if I am told to

protect the forest I won’t protect it well and I don’t benefit from the forest, but if I am benefiting from the forest and I am told to

protect it at least I will know this thing is mine and protect it to my best. 

The other thing is about the major appointments in the government.   For  example,  the President  is the one who is supposed to

appoint the government and parastatal  chiefs and  I think this is not the best  thing so far,  because  at  some point,  you know  if

you  appoint  somebody,  you  have  to  show  the  person  that  you  can  really  perform.   At  some  point,  they  are  done  through

political affiliation, so it is very good if this appointments are done by an independent body like the Parliament. 

 At the moment Parliament is something very good.    The other thing, we know that the President  holds so many posts,  that is

he is the Commander in Chief of the Armed Forces,  is the Chancellor of all the public universities and you know that we have

some an economic crisis in  Kenya  because  there  are  very  few  jobs.    So  if  the  President  is  not  the  chancellor  of  all  public

universities, we can have five chancellors, at least  this will solve this issue of joblessness in Kenya.
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The other thing we want to talk about  is the life of a student  in  Kenya  is  really  threatened,  because  we  hear  so  many  times,

students are being shot by police.   I  think this isbecause the government is not able to provide for the security of the student.  

We have to look for some ways, even if it means arming the students or arming all the Kenyans.   It  that one can work,  we can

adopt such a system.

Then the other thing is about the Members of Parliament.  Most of the Members of Parliament do not perform according to our

standards.    So  if it is possible,  that if an MP is found not delivering, he should be  recalled  back  by  the  people,  because  the

electorate are the people who elect these MPs.  So they should be called back and a by-election done to get somebody whom

we think according to our standards can deliver.

The other thing is  about  the  educational  standards  in  the  district.    We  the  students,  at  least  we  are  the  stakeholders  in  the

educational system in the country because for example, if my brothers and my sisters are being ruined by some people,  I have a

say to come and shout and do so many other things to show the administration I am not very happy.  If it is possible that we are

included in the B.O.G.s, it will be very okay.  Thank you very much.

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay, is your colleague, Chemwotei S.K. around?

Chemwotei S.K. :    Thank you very much, I would like to thank all the Commissioners and the people who have attended this

session for coming and  being  together  with  us.   Most  of  the  things  have  been  presented  concerning  the  Sabaot  community,

concerning the students and even the children’s Act.   But the most  important  thing  that  I  would  like  to  talk  about,  that  most

students  are  not  continuing  with  their  learning  because  of  fees.   And  I  would  like  the  government  to  consider  this  in  the

Constitution that each and every student,  each and every pupils who is born in Kenya,  has a right to learn without considering

the level of poverty, whether if he has money or not.

That is the most important thing because each and every person has a right to learn.

The second point is that in Mt. Elgon, let me speak about Mt. Elgon first, many of the schools that are  around (tape  end words

lost).   And therefore the government should look into this that each and every institution as  it is,  we  have  a  right  to  complain
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about anything that goes wrong and it must be corrected.   If not,  that is the reason most of the time you find students going on

rampage just because there is something that is wrong but the way they are supposed to present it has not be shown or  the right

way is not there.

The rights of a student: It has been seen that many things are  happening to the students.   Recently we heard about  the students

being shot.  I think a law should be entrenched that a policeman should not use a bullet on a student.   Because it is somebody

who is not armed and if somebody is not armed,  I don’t see  any reason why a policeman should use a bullet on  an  unarmed

person.  

Com. Lenaola:  I  will stop you at  that point that case  is in court.    The rules about  evidence is that you cannot give  anything

about a matter in court, so don’t discuss evidence that is pending before the court.

Chemwotei S.K.  I am not discussing anything concerning the evidence but I am just saying that if possible ……

Com. Mosonik Arap Korir:  Have you understood the point made?

Chemwotei S.K.  Yes

Com. Mosonik Arap Korir:  Let us proceed with the next one.

Chemwotei S.K.   Those are my points but let them be written down.  Thank you.

Com. Mosonik Arap:  Maybe we can ask a question.   You have said that the police should not shoot  students who have no

arms, but your colleague said we should arm the students for their own security.    So  which one is better,  to arm the students

and then they shoot down the police or the other way round?

Chemwotei  S.K.  You know I think what he meant is that because  of the resolution in that many students have  been  shot,  I

think he was talking out of anger,  because  it has happened that many students have been killed, so he thinks that because  the

students are not being protected by the law, maybe they can protect themselves.
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Com.  Mosonik  Arap  Korir:  So  he  was  saying  it  out  of  anger,  yaani  tukija  hapa  hatutaki  iwe  kama  vile  hawa  wanafunzi

wamependekeza kwa ajili wamekasirika,  wakasema hata tupewe bunduki tupigane na polisi na wengine.   Maneno  ya  Katiba

hatutaki hasira, tafadhali.

Chemwotei S.K.   You are right.

Com. Zein:  Unaposema,  if I understand you correctly,  that the students should have the right to protest  and to demonstrate.

Does  that  include  attacking  people,  stoning  cars  and  institutions?   I  am  saying  this,  I  was  once  a  student  like  you,  I  was  a

student at the university and so was everyone in this panel, we were students, and when you say the right to protest,  what does

this right include?

Chemwotei S.K:  Okay I have not talked about protesting, maybe my colleague talked about it, but according to me…

Com. Zein:  No, when you say the right to say what is wrong, how ….

 

Chemwotei  S.K:  That is why I was saying a provision should be  made  such  that  we  have  a  channel  to  present  our  issues,

either to the right authorities or to the government itself.

Com. Mosonik Arap Mosonik:  But magari ya wananchi, is that part of the right?

Chemwotei S.K:  It is not part of the right to stone any vehicle. 

Com.  Mosonik  Arap  Mosonik:  Okay,  hiyo  imetosha,  asante  sana.   Sasa  nimesikia  kwamba  kuna  malalamiko  wengine

wanasema  sifuati  orodha  ya  majina,  lakini  from  time  to  time,  tuna  haki  ya  kuruka  jina  moja  halafu  turudie  ikiwa  kuna  mtu

disabled,  ikiwa  kuna  mama,  ikiwa  wakati  mwingine  wako  wanafunzi  kama  hawa  ambao  wanatakiwa  wawe  shuleni.    Hata

nilitaka kuwauliza walimu, ikiwa kuna mzee kabisa, anaweza kutueleza ndio apewe nafasi ya kwanza.  

Kwa hivyo nikiruka kidogo sio kwa ajili ya kuvunja sheria, tafadhali.  Jina lako?

Robinson Kipsigiriet:   My names are  Robinson Kipsigiriet.  I  am here  to  present  a  few  points  on  land  ownership.   I  am  a

Ndorobo,  representing the Ndorobo  community, we are  in Mt.  Elgon, Sabaot  are  also Ndorobos.    As  much  as  the  Sabaot
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have said that they are  marginalized, I am the most marginalized so far.   Because I am a person who may not even pass  as  a

Member  of  Parliament,  among  our  county  councilors,  we  have  only  one  Councillor.   And  you  can  see  how  much  I  am

marginalized.

What I am going to say is one, an indigenious person should be considered on the issues of land alongside others  whenever be

anything is to be done.  For example in exploration and maybe in exploitation of renewable and non-renewable resources  from

their land.   Also, if there would be any social environmental damages, they have to be compensated.  

The natural resources from their land should be controlled by themselves or the state and not the government.   What I mean by

the state  is,  the law  should  in  itself  take  care  of  that  land  on  behalf  of  those  indigenous  community  but  not  the  government.

Because there are other government officials who come about and start their policies to oppress other people.

I would also like the question of evicting the indigenous people  from their land to be  revisited again.  Because since and  after

independence, the Ndorobos of Mt. Elgon have been staying alongside Mt. Elgon in the Moore land, after they were pushed by

the 1932 demarcations.   Then they were pushed very much  to a place called the Moore  land and part  of the land was left to

be the forest.  So I would like those boundaries to be revisited and the Ndorobos be given ownership of that land.

They also must be identified in the law that will be there. Just Like the Aboniguis of Australia whereby today they have identified

by their law and identified to be  people  who can stay.   They are  an autonomous group who do not survive because  of others.

Therefore after they have been identified by the law, they have to be  taken care  of.   There should be  security for them.  They

also  have  to  be  accessible  to  all  kinds  of  development,  schools,  infrustructure  and  moreso,  they  have  to  take  care  of  their

resources and should benefit from them.

If there will be tourists going to those places,  they should be accessible  to up to 75% of all the revenue got from that land and

maybe part is taken to the county council.  At least we must exist in this county council,  we shall not be  separate  but they have

also to get some percentage and another goes to the government.
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The law we would therefore like to have in the next Constitution is that of federal laws, which of course identifies the indigenous

people.  

Last but not least, I would like to have equitable distribution of resources  in the whole Republic,  such that in case  there is one

teacher per classroom in Baringo, that should also apply in Mt. Elgon.  Not  where big people  come from, they are  staffed and

other places are under staffed.

About the environment, I think people should empowered to take care of their environment.  In today’s law, we are  proposing

that a human being should be given the first priority and be empowered to have enough skills so that they can  go  and  exploit

whatever resources they have like in other countries as America and Canada.  We could be having enough oil enough resources

here, but we are bankrupt and poor because we cannot exploit using our own knowledge.  I  think Iam through and I say thank

you.

Com. Mosonik Arap Korir:  Question please?

Com. Zein:  It is very simple question, you refer yourself as a Ndorobo?

Robin Kipsigiryiet:  Yes,

Com Zein:  I was in a different place and I was told that you would not like to be called a Ndorobo anymore,  your name is not

Ndorobo, it is Ogiek.  Is that true?

Robinson Kipsigiryeit:  No, it is not true,  because  the Ogiek are  Kipsigis along the Londiani region and I am a Ndorobo  of

this place, and I must be identified by the name Ndorobo until Jesus comes.

Com.  Mosonik  Arap  Korir:   No.  Incidentally,  excuse  me,  Bwana  urudi,  Kulikuwa  kuna  mtu  mwingine  alikuwa  anaitwa

Martin Simwotwo, alikuwa anasema angesema kwa niaba ya Ndorobo  wa Mt.  Elgon, hiyo ni jina ya  hawa  watu  wa  area  hii

wenye wanaitwa Wandorobo?
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Robinson Kipsirgiryiet:  Ya, that is the name.  I can see how marginalized, we are, but we are here called …..(Inaudible)  and

therefore we are Ndorobos.  If you can hear…..

Com. Mosonik Arap Korir:  Keguren ndorobo? Okay.

Robinson Kipsirgiryiet:  Also, martin can come.

Com. Mosonik  Arap  Korir:   Okay  ujiandikishe  upande  ule  tafadhali.    Paramount  chief  Hezbon  Naibei  amerudi?   Bado.

Okay, Loice Musenjen?

Loice Musenjen:   Asante sana Mwenyekiti,  mimi ninaitwa Loice Musenjen,  na ninaunga mkono wale waliongea mbeleni juu

ya land, juu ya education, juu ya culture.   Na  ningependa kuongeza zile ambazo hawakutaja  na moja yao ni juu ya freedom of

worship.

Ilitajwa ya kwamba siku ya Sabato  iwe recognized.   Constitution ya sasa  inasema ina recognize  freedom  of  worship.   Lakini

kuna activities zingine ambazo zinafanywa siku ya Sabato ambayo ni Jumamosi na ningependekeza ya kwamba,  activities kama

za  harambee,  kwa  sababu  hata  SDAs  wangependa  kuhudhuria  hizo  harambees  ziwekwe  kwa  siku  nyingine  isiyo  siku  ya

Jumamosi ama Sabato. 

Kitu kingine ni ya kwamba,  kama hiyo Constitution inasema kuna freedom of worship,  hata SDAs ambao ni ma officer kama

recently, a DO in Busia was interdicted because  he did not go to read the  President’s  speech  on  Madaraka  day.   Na  kweli

kama freedom of worship iko, si huyo angeruhusiwa aende kanisani na mwingine apewe hiyo kazi?  Sasa  sijui ni nini imefanyika

kwake, lakini hiyo ndio tulisoma kwa gazeti.  

Na ya kwamba, this freedom or right iwe na condition ili tusiwe na dini zingine ambazo zinatoa binadamu kama sadaka.   Mimi

ninajua sheria, hiyo ya kuua  ni against the law.  So, tafadhalini wasiwe registered, groups kama hizo zisiwe recognized,  zitolewe

na zikataliwe.  
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Kitu kingine ni juu ya caning in schools, on education.  Caning should be reinstated,  I support  someone else who spoke  before

because even the bible says ati uki-nyima mtoto kiboko,  humpendi.  Kwa hivyo kiboko kiweko ili watoto  wapewe discipline,

na ukifundisha mwanzoni akiwa mdogo ata  kumbuka na hata rudia makosa.   Kwa  hivyo  God  allows  that  in  the  bible,  in  the

book of Proverbs.

Education:  Mama  mwenzangu  alikuwa  ameongea  juu  ya  education  na  iwe  education  free,  watoto  wote  wapate  education

whether  msichana  ama  mvulana  si  ati  wakati  hakuna  pesa  msichana  asiende  shule  na  mvulana  aende  shule.   Ningeomba  ya

kwamba  kama  msichana  anakosa  school  fees,  serikali  isaidie  huyo  mtoto  kama  ni  bright  aendelee  kusoma.  Asaidiwe  kwa

sababu mzazi pengine hawezi na atabagua watoto, atachukua mvulana shule na akatae kupeleka huyu mwingine.

Now  regarding  land  issues,  land  registries,  every  district  which  has  been  created  needs  to  have  every  department  of  the

government.  Na hii mambo ya land registry kwa Mt. Elgon for example, hiyo ofisi hakuna na watu wanaenda mpaka Bungoma.

  Kwenda Bungoma na kurudi kwa kitu kidogo unatumia pesa  nyingi  hata  kuliko  hicho  kitu  ambacho  unarudi  kuichukua  Mt.

Elgon.   Kwa  hivyo  ningependekeza  ya  kwamba  land  registry  iweko  kwa  kila  district.   Na  ningependa  kusema  hiyo  ni  ya

mwisho kwa contribution yangu.  Asante.

Com. Mosonik Arap Korir:  Please wait kuna maswali?

Com. Zein:  Mama, unaweza kutupa mfano wa dini inayotoa mtu sadaka?

Loice  Musenjen:  Tuliambiwa  au  Tumesoma  na  Tumesikia  kulikuwa  na  Commission  ingawa  ripoti  yake  haikutolewa,  ya

kwamba kuna kikundi ambacho kinajiita ama watu ambao wanatambuliwa kama devil worshippers.   Recently kuna watoto  pia

walienda strike kwa sababu kulikuwa na ceremony kama hiyo conducted in school.

Com. Mosonik  Arap Korir:   Asante.   Maybe kabla ya kusikiza …..(inaudible) na muwe mkizima hii microphone mkimaliza

kusema.  Pastor James Oyoo of SDA, kama ni kufafanua yale amesema huyo madam.
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Pastor Boyoo:   Mr.  Chairman Sir,  I  am Pastor  James Boyoo from Kapsokwony,  I am here to speak  of behalf  of  the  SDA

members  who  are  actually  55,000  in  this  Mountain  and  the  population  is  one  hundred  and  thirty  three  thousand  as  per  the

census in 1999.

As  regards  the  Constitutional  review,  we  feel  it  is  a  pleasure  to  present  the  following  views  as  Seventh  Day  Adventist

community in Mt. Elgon.

1. There should be clear distinction between the church and the state  as  regards  operations.   The state  should respect

the church and vice versa.

2. There should be no case of a state church systems such as it is in Vatican, Somalia and Sudan.

3. The government should allow every citizen to worship God according to his/her conscience so long as  this does  not

cause of breach of peace.

4. There should be freedom of assembly and association in worship matter.

5. SDA  students,  pupils,  teachers  and  all  employees  in  the  private  and  public  sector  should  be  allowed  to  rest  or

worship on Saturday, that is Sabbath.  And it is biblical,Exodus 20 verses 8 to 11.  And this means that it should be

evening and evening, it means from sunset Friday evening to Saturday evening.

6. There  should  be  freedom  of  every  adult  to  choose  to  belong  to  a  religious  sect  where  his/her  conscience  is

comfortable.

7. The government of the day should by all means be able to protect  the lives of  her  citizens  from  both  internal  and

external attacks.

8. The  Judiciary,  like  other  government  arms,  Legislature  and  the  Executive  should  operate  fairly  impartially  and

effectively to every citizen regardless of the race, tribe, religion and sex.   Justice should be seen to prevail in all law

courts all the time and that is biblical, Exodus 23, 6.

9.  The  government  of  the  day  should  respect  and  protect  the  property  of  every  citizen  and  that  is  in  Genesis  23,

16-20.  And in regard to that, the Chiefs’ Act should be re-instated.

10. The  government  should  allow  parents  and  teachers  to  discipline  children  in  line  with  God’s  command,  that  is

65



Proverb 23 v 13-14.

11. The  government  of  the  day  should  allow  employed  couples  to  work  and  leave  together  as  one  body.   This

promotes strong family ties and may control HIV/AIDS pandemic and other social evils.  That is in Genesis 2:24.

12. The government of the day should regard all children basic rights and  seriously  condemn  all  forms  of  child  abuse

such as raping, employment of under-aged children, circumcision of girls and marriages of under-aged girls.  Those

addicted to raping practices should have capital punishment immediately.

13. In  marital  status  the  government  of  the  day  should  honour  husbands  as  the  heads  of  household.   This  is  the

command  of  God,  in  Ephesians  5:23–25,  and  should  not  be  taken  to  mean  mistreatment  to  women  or  wives.

Wives are important and complimentary in family life.  The government should equally identify the role of women in

community development and promote gender equity.

14. All parliamentary general election should always be held on a week day and never on a Saturday,  a day meant for

worship to honour God the Almighty.

15. All  law  courts  should  avoid  death  sentences  to  criminals  and  instead  introduce  alternative  penalties  such  as  life

imprisonment and long-term sentences.  Death sentences are not in line with God’s words, Exodus 20-vs.13.

16. The government of the day should always be conscious of the economic status of its citizens by taking appropriate

measures against those corrupt  leaders  and businessmen and women who grab  almost  every  resource  they  come

across.

17. The government of the day should be able to rehabilitate and protect  the agricultural sector  by improving marketing

services and creating industries at rural level.

18. The government of the day should be able to promote and protect all natural resources  including forest,  wildlife and

others.

19. The Constitution should limit the Presidential  terms of office  to  at  most  two  of  five  years  each.  A  longer  term  of

office of more than ten years  tends to render  the leader  indifferent and insensitive about  plights eroding the nation.

That is in Proverbs 26: 16.

20. We  as  Seventdh  Day  Adventist  believers  prefer  to  have  a  federal  type  of  government  to  replace  central

government.  The latter tends to ignore or exploit the development of minor communities.  May God bless you.
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Com. Zein:  I suggest a small clarification, on one hand you say rapist should face capital punishment and then on the latter part

of your submission you are saying that capital punishment is un-Godly therefore we should not have capital punishment.

Pastor Boyoo:  I think I am very clear here that those addicted to raping practices  should have capital  punishment metted on

them.  But they should not be killed.

Com. Zein:  Capital punishment means killing.

Pastor Boyoo:  No.

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay, asante sana Pastor.  Chemwolin Ndiwa Kitui.

Chemwolin  Ndiwa:  Ma-Commissioner,  kwa  haraka  haraka  tu  yangu  ni  hivi……  Mimi  ni  Ndiwa  Chemwalin.   Ili  tuwe  na

Katiba  mpya  ya  Kenya  mpya,  kwanza  kabisa  lazima  tuzime  yaani  tu-abolish  all  colonial  laws  ambazo  ni  repressive  and

oppressive.  

Land ordinances pamoja na land Acts zote za kikoloni zitupiliwe mbali.  Land laws:  Katika sheria Cap  230,  ya compensation,

Section 143 ni juu ya title deeds, kwamba mtu anaweza reposses a title deed.  Ninapendekeza kwamba kitu kinaitwa title deed

kitupiliwe mbali katika Kenya, kwa sababu hiyo ilikuwa ni ya wakoloni na sisi hatuhitaji kabisa.

Ingine, yale resolutions, mapendekezo ambayo yalitolewa Lancaster House, katika …

Com. Mosonik Arap Korir:  Tumsikize, tutamuliza vile amesema, title deed itupiliwe mbali?

Chemwolin Ndiwa:  Itupiliwe mbali katika Kenya.

Com. Mosonik Arap Korir:  Halafu?

Chemwolin Ndiwa:  Halafu local communities wenyewe watajua vile mchanga wa Kenya utakuweko, kwa sababu title deed hii

ndio imeleta ufisadi, ndio imeleta unyang’anyi, wengine wanachukua land kama Trans-Nzoia,  wanasema mimi niko na land title,
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I am entitled to this land na hiyo sio kwao, tunataka itupiliwe mbali.

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay, endelea tafadahli.

Chemwolin Ndiwa:  Lancaster House conference, zile resolutions za 1962 ziwe available kwa wananchi wote,  ili tusome tujue

waliamua nini wakati huo.  Kwa sababu …

Com. Mosonik Arap Korir:  Tafadhali tumsikize.

Chemwolin Ndiwa:  Ninasema resolutions za Lancaster ya 1962 zipatiwe wananchi wote wa Kenya ili tuangalie waliamua nini

wakati  huo.   Zile nzuri tutachukua,  ile mbaya tunatupa.   Ingine ni kwamba hakuna pahali katika Kenya panatiwa  government

land,  hakuna  pahali   panaitwa  private  land.   Na  hatutaki  trust  land,  wala  land  control  boards,  land  yote  iende  katika  local

natives, wananchi wenyewe, kwa council of elders ili wajue watafanyaje.

Pamoja na wale inatiwa land adjudication board, hao wote ni group ya wale ambao ni wafisadi.  Mambo ya adjudication,  watu

wengine ndio wanakuja ku-adjudicate nchi yetu, kidogo anataka karasta kidogo ili apewe, tutoe hizo zote.

Tunahitaji united states of Kenya, ambayo inaitwa federal government.  Ninaunga wale vijana wa university isipokuwa kwamba

ile North Rift iwe Turkana, Pokot, Sabaot, Sengwer na Marakwet na sio Nandi.  Na iitwe Chepkoilel Province. 

Com. Mosonik Arap Korir:  Tafadhali useme tena, yaani iwe Chepkoilel Province,

Chemwolel Ndiwa:  Iwe Chepkoilel Province, hiyo ni ya wa Turkana, wa Pokot, wa Sabaot, Sengwer na Marakwet. 

Com. Mosonik Arap Korir:  Local communities should come up with principles of governance of their own homeland.  Kama

vile  South  Africa  wanafanya  Bantus  stand,  ndio  tunasema  the  local  communities  will  come  up  with  their  principles  of

governance.  Tunataka vile vile structural judicial systems which will create and check the powers of the council of elders.  

Hatutaki  Kenya  ya  Nairobi,  tunataka  Kenya  ya  the  council  of  elders  na  tuwe  tu  na  local  structural  judicial  systems.   Neno

squatter itolewe kabisa katika Constitution kwa sababu hakuna mtu ambaye ni squatter katika nchi yake.

68



Colonial names kama vile Trans-Nzoia, Uasin Gishu districts zitolewe na ziwekwe majina ya kikabila kwa ma districts ambazo

ilikuwa  zikimilikiwa  na  wazungu.   District  boundaries  lazima  zichorwe  upesi  iwezekanavyo.    Hata  Mt.  Elgon  nafikiri  haina

district boundary kamili, ichorwe kulingana na makabila,  sio kulingana  na  vile  inaitwa  Kenya.   Hata  Kenyatta  alisema  namna

hiyo in 1961.  

Constituencies zile vile ichorwe kulingana na makabila wala sio ati sijui inaitwa population,  ingine sijui topography,  ni makabila

na  constituencies  zao.   We  need  a  local  Law  Commission  and  not  National  Commission  ya  land.   Ninakubaliana  na  yule

mwingine kwamba hakuna Commission of lands, hatuhitaji hiyo katika Constitution mpya.  

Vile vile tunataka ku-amend Forest  Act to address  the question of excision ili kwamba ile mali yote ya forest  iende kwa wale

watu wa sehemu hiyo.  Tunahitaji vile vile a locus standi ease  ambayo should be put in place to save the lakes,  the rivers and

forest.  Kuna mahali panaitwa shrines and sacred  grooves,  mahali ambapo makabila walikuwa wanaomba Mungu. Kama kwa

mfano  sisi  kuna  mahali  ambapo  panaitwa  Chepkoilel  pale  Mogoiwet  katika  Endebess  ambapo  sasa  panaitwa  Elgon  downs

ambapo pamechukuliwa na ADC na watu wa Kenya Seed.    Hiyo ni sehemu ya  sacred  land  ambayo  tunahitaji  kwa  mambo

yetu.

Tunahitaji vile vile mahali panaitwa Cheberem,  ambayo ni ADC Chepchoina ile ni salt  lick, pahali pa  watu wetu.    Kwa hivyo

tunahitaji irudi nyumbani ili tufanyie mambo yetu ya kinyumbani.  Kama kuna nchi inaitwa ten  miles  coastal  strip,  ya  watu  wa

Arabu na watu wa Coast,  hata sisi if that one belongs to the Coastal  people,  the Mijikendas pengine, basi  the ADCs and the

KARI things should also belong to the Sabaot community of Western Kenya.

Land adjudication Bill ya 1999  should be enacted and put as  a law, kwa sababu hiyo inasaidia minority tribes.   Tribal clashes

Bwana Commissioners,  was just a means of expression by those oppressed  but not castigated by any high authorities,  nataka

muweke hiyo mahali ili watu wengine wakisema at  wa Sabaot  waliambiwa  na  Moi  wapigane  ama  sijui  nani  waliambiwa,  this

was a means of expression of those oppressed.
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Mwisho kabisa ningependa niseme namna hii, ili shida isitokee katika Kenya  na  ili  watu  wasiulize  they  are  always  asking,  ati

kwa  nini  clashes,  hata  pengine  mtaenda  pahali  panaitwa  Chesikak  ….    Mimi  ninatoka  Pokot,  nimefukuzwa  kutoka  huko,

nimefika  tu  saa  hizi  hapa,  hiyo  ndio  ninasema  na  uchungu  Bwana  Commissioner.   Kuna  mahali  pengine  ambapo  mtasikia

watasema kwamba hawa Sabaot  wa mlima huu wanatupiga  sisi,  wanafanya  namna  hii…   Sisi  tunahitaji  Constitution  ambayo

italeta amani Kenya hii.  Na hiyo Constitution ni ya kuchora ilemipaka ya wa Sabaot kulingana na vile ilikuweko and it is kwisha

story.   Hatutakuwa na shida,  na  hivyo  ndivyo  vile  hata  unasikia  wanasema  wa  Maasai  wanataka  namna  hiyo,  hata  wale  wa

North Eastern.    Mimi  ninafurahi  kwa  sababu  hata  wengi  hapa,  hakuna  wale  wanaitwa  makabila  kubwa,  ni  wale  kama  sisi.

Kwa nyumba hii tuko pamoja.

So until and unless we address the land question in Kenya na tufanye vile watu hawa wanataka,  clashes zitatokea,  sasa  itakuwa

ni vita tu kama vile vya Rwanda na Somalia.  Asante sana Ma- Commissioners.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante.  Chepkitalel Ogik, uharakishe tafadhali

Chepkitalel  Ogik:   Bwana  Commissioners  ninafurahi  kwa  wakati  huu  ambao  mumenipa  Bwana  Chairman,  mimi jina  langu

ninatiwa Kirui Cheptel.  Nawakilisha Chepkitalel  community of Mt.  Elgon region.  Kwanza ninahitaji kusema ya kwamba,  vile

tuko  hapa  ninaondoa  jina  Sabaot  halafu  ninasema  “chi  tab  koret”  kwa  sababu  hata  na  nyinyi  ambao  mumetoka  Kipsigis,

Mombasa, muko kwa jina la Sabaot ukiingilia ndani sana.

Hapo awali suk, walikuwa wanaitwa Suk, halafu walipogundua neno Suk ni mbaya wakajiita Pokot, na kwa hivyo hata wasomi

wetu leo waondoe hilo jina Sabaot kwa sababu hata wale ambao walikuwa wametajwa kuwa ni wa Teso,  ni wa Bukusu, wote

wakiwa hapa tuko Sabaot.  Hata wale ambao wameingia hapa kutoka pahali popote, tunawaaita wote wa Sabaot.   Kwa hivyo

ninaondoa hiyo, tunaitwa chi tab koret indigenous.   Sasa sisi wote hapa ni indigenous.  Na  kwa hivyo Sir,  we the members of

the Chepkitalel community who reside in Mt. Elgon region…

Com. Mosonik Arap Korir:  Tafadhali, tafadhali tumsikize?

Chepkitalel Ogik: We the members of the Chepkitalel community who reside in Mt.  Elgon region wish to join other Kenyans
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in the contributing to the on going Constitutional review. It is an important exercise and all communities in Kenya must contribute

and their views be incluced in the Constitution.   The Chepkitalel community wish to contribute in the following;

 We want a federal system in the Republic of Kenya which is a unitary system of government. 

  Here, we live in a trust land.   We propose  that in the new Constitution management or  ownership of trustland should

be restored   to the indigenous people  who are  currently living  there.   In  the  ownership  of  the  trustland,  it  should  be

delinked from the activities of the county council.

 The documentation of ownership and management of trustland should be done and revisited by  both  the  government

and the local authorities.  

 The trustland should be governed by the customary laws.   Where the government,  local authorities,  organization and

individuals have tampered with the land, it should be nullified and given back to the indigenous people respectively.

 So,  the rights of the minority indigenous  people,  we  propose  that  in  the  new  Constitution,  they  should  be  accorded

special access to education, roads, security, health care, food security and proper housing.

 They should also be accorded with fair and adequate representation in the Parliament system and local authorities.

 In terms of public funds, they should be well distributed  

 They should have their own local leaders and have their member to be nominated to county council as special cases.

 Their land rights should be respected, their land boundaries should be considered as thegenuine ones.

 The current land boundaries and  rights  were  done  without  the  consultation  of  the  minorities  who  are  the  indigenous

people.

 Have access  to employment in both  public  and  private  sectors.   So  the  Chepkitalel  community  in  Mt.  Elgon  region

have been staying in the ancestoral land called Chepkitalel from time immemorial.  Chepkitalel land measures about one

hundred thousand acres and it lies along the Mt. Elgon horizontally.  

At the advent of the colonial government, the land was gazetted as a native reserve for the Chepkitalel  community, this was

later turned to be  a trustland by the  Kenya  government  after  independence.    It  borders  Uganda,  on  the  Northern  part

while  the  Southern  part  borders  the  government  forest  reserve.   So  the  Chepkitalel  community,  proposes  the  new

Constitution of Kenya to include the following;

i. Our identity should be Chepkitalel Ogik which means pastoralist.  
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ii. Our land documents to be named after the name of the community.

iii. The boundaries of 1929 and 1938 should be reviewed and permanent beacons established.

iv. The  community  should  be  fully  represented  in  the  Parliament  by  a  member  who  is  appointed  by  the

government to cater  for the  community’s needs in the Parliament.   This is  to  be  so,  since  the  community

cannot be able to elect one of their own as a representative, they are a minority.  

v. Security of the community should be guaranteed in the new Constitution.  The current Constitution does  not

guarantee any tangible kind of security.

vi. Education should be  made  compulsory  and  accessible  to  every  member  of  the  community.   The  current

Constitution does  not give a  right  to  educate  since  some  of  the  schools  that  existed  on  our  land  in  early

1960s were demolished by the Provincial Administration but no one dared to stop it.

vii. The community needs special seats in the county council of Mt.  Elgon, so as  to enable it to have adequate

representation in the local authority.

viii. Finally Sir, we look forward to a new Constitution that will give protection to all irrespective of race,  tribe,

class or gender difference.  The rights of indigenous people  be  safeguarded in the new Constitution.  Sir,  I

end there.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana. Ujiandikishe jina lako upande ule.  Willis Sikei? Reuben Kiboi?  Sasa  uta take  one

minute, two maximum eh? 

Chepro  Reuben  Kiboi:   Bwana  Commissioner,  my  names  are  Chepro  Reuben  Kiboi.   I  would  like  the  Constitution  to

gurantee the following in education;

• Each monogamous family to be entitled to free education for four children from nursery school to university.  Incase of a

polygamous family, two children per woman should be guaranteed free education upto the university.  

• I  will  also  propose  in  a  secondary  schools  B.O.G.  members,  except  for  the  co-opted  members  must  be  university

graduates to serve as role models for children in that given institution so that they are motivated towards higher learning. 

• I will also want to propose for one to be a Chairman in a university counsel it is fair for one to be
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Cheprok Kiboi: I want to propose that for one to be a Chairman in a University council, it is fairer for one to have a minimum

of a doctorate so as they don’t malign the lecturers. 

Lastly in that section, I want the Higher Education Loans Boards to have a representative in each ethnic community from every

district so that the problems of loans can be articulated right from the village level. Thank you. 

Com. Dr. Mosonik: Asante sana. Robinson Kemachas.

Robinson Kemachas: Mwenyekiti  wa Tume ya leo, wananchi wote wa Mt. Elgon. Jina langu ni Robinson Kemachas. Ni

mwenyekiti wa kamati ya Katiba katika mlima huu. Wakati tuko na CEPs, yaani Civic Education providers na wale wengine

ambao walikuwa wanafundisha across the mountain. Tumekuja na karatasi na Tumeona pendekezo na tangu wengine watoe

toe maoni hapa, ningeonelea mwenyekiti, ikiwezekana preamble ya Katiba ya Kenya itoke Mt. Elgon. Na itasoma hivi;

nitasoma kwa Kiingereza. 

Com. Mosonik: Lakini kama umeandika, upendekeze tu, halafu utatupea tutasoma baadaye. 

Robinson  Kemachas:  Asante.  Nimependekeza  na  nimeandika  lakini  kwa  kifupi,  katika  Constitutional  supremacy,  sisi  Mt.

Elgon Tumesema hivi; hakuna mtu atageuza Katiba, hata si Bunge. Igeuzwe through referendum.

Citizenship: Tumesema hivi, mtu atakuwa mtoto wa Kenya,  kama wazazi wote ni wa Kenya.  Huyo atakuwa automatic citizen.

Mtu  yeyote  ambaye  atakuwa  Mkenya  through  registration,  should  not  be  allowed  to  compete  for  elective  posts  kama

Councillor ama MP.   No  spouses  of Kenyans,  regardless  of gender,  shall be  automatic citizens. Personal  documents they are

now, should remain. But a citizen through registration should hold a different ID. 
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Political  parties:  Tumesema  hivi,  Katiba  I-regulate  the  formation  of  political  parties  and  the  few  parties  identified  should  be

financed  by  the  State.  Katiba  pia  isiruhusu  vyama  ambavyo  vinadhaminiwa  na  matajiri.  Pia  Katiba  ichunguze  kabisa  wale

wanaruka kutoka chama hiki na kile. Maana hawa wamekuwa malaya wa siasa katika nchi hii. Sisi tumetembea tumeambiwa ya

kwamba, President yule tunaenda kuchagua, awe ceremonial President lakini Mkuu wa Serikali awe Prime Minister. Na  nchi hii

igawanywe into fourteen regions that we have Federal Government. Sitataja yote yako kwa karatasi. 

Nimesema kwamba katika Bunge, nomination of MPs should  continue  but  it  should  be  reserved  for  special  groups.Women,

youth, disabled, the minority marginalized tribes,  zile wameongea juu yake hapa na nimetajataja hawa.  They were forsaken by

the colonial Government and the post-independence Government,  such as  the Sabot,  the Sengwer,  the Ogiek,  the Maasai,  the

Pokot. They should be given first priority. 

The political set  up in this country Mr.  Chairman, does  not allow a co-alition Government.  Why? Because most of us are  not

patriotic,  we serve our tribes more than our parties.  So,  if you bring somebody from a different party  to  run  the  Government

with you, all the Government secrets  will be  leaked.  So,  we  say  this  country  is  not  fit  for  a  coalition  Government  may  be  a

hundred years from now. The President shall also have powers to veto whatever has been decided by the Government.  That is

the Prime Minister. The President should have powers to veto. Otherwise, we will have no control. 

The Executive: Whoever wants to be  the President,  must  have  attained  forty-five  years  but  he  should  be  below  seventy-five

years. He must also be a Kenyan citizen by birth and is able to trace his family three generations behind. 

Laughter from the audience. 

Most of all, these personal  attributes of the President,  should be non-alcoholic and should actually be  seen to be  God fearing.

The Provincial Administration structure shall remain but at all levels, the post shall be elective. All of them should be elected. 

Local Government: Mayors  and Chairmen, shall be  elected  by  the  people.  Si  Councillors  kwenda  na  kuchaguana  wachache
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huko. Watu wachague hawa.  The candidate  for the post  of a Councillor should be a physical resident in that Ward.  Physical,

mark the word physical. The Electorate should have powers to recall their civic leaders. If 1/5 of the registered voters  shall sign

their names and then we shall carry out the referendum by the Electoral Commission of Kenya.  

Basic Rights:  The Constitution shall create  the office of the Ombudsman, where all human rights or  fundamental rights shall be

addressed.

Com. Mosonik:  You know when you say Ombudsman. Just say Ombudsman and that is enough. Because  we  want  you  to

hurry up please. 

Robinson Kemachas: As far as  some Basic Rights are  concerned,  the Primary education shall be  free for all Kenyans in the

new Constitution. The (HELB) Higher Education Loans Board should avail loans to those pursuing higher learning in private or

overseas  colleges  or  even  in  the  tertiary  colleges  like  these  ones  of  diploma  it  should  not  be  restrained  to  only  the  Local

Universities. 

The Constitution shall also guarantee the enjoyment of local natural resources  by the local residents.  This one has been said by

most of my colleagues. 

The rights of the vulnerable groups: I want to stress on this one. In Kenya in the current Constitution we have two hundred and

ten parliamentary seats.  Women should be given ten percent  of the total  parliamentary seats  and shall equitably be distributed

among the regions.  Youths should be given five percent  of the total  parliamentary seats  and shall also be equitably  distributed

among the regions. The disabled should occupy 2.5% of the total  parliamentary seats.  The experts  who should be advising the

Government, should occupy 2.5% of the total seats and the marginalized communities in this country,  Sabots,  Ogiek and others

included should occupy five percent. 

Land property rights: Number one, no individual should hold a Title Deed of over a hundred acres.  Anything above that should
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be a leasehold  of  fifty  years.  Inheritance  of  land  from  fathers  to  sons  should  be  simplified  by  using  clan  elders.  The  current

expensive succession cases in courts should be stopped and in case of interstate or where somebody dies without any will, then

the clan and the council of elders shall be consulted and Title Deeds issued. 

Non-citizens  or  citizens  through  registration  shall  own  land  but  on  a  twenty  year  renewable  leasehold  certificate.  Men  and

women  alike  shall  have  access  to  land  equally.  The  land  treaties  entered  during  colonial  times  and  were  messed  by  the

post-colonial  Government should be reviewed and corrected  immediately. Land cases  that were heard by colonialists through

their cronies should be reviewed and corrected  for future stability. These cases  displaced the bonafide owners of the land and

people from neighbouring countries were given the land. This is very common along the territorial boards  like Mt.  Elgon, Teso,

Busia, Pokot, Turkana, Moyale, Marsabit, Mandera, Kajiado, Kwale, Taita Taveta, Narok and Kuria. 

Kenyans may own land anywhere in the country but several  conditions  must  be  observed.  Most  important  of  them  all  is  the

historical  background.  If  this  is  not  done,  the  re-current  of  the  1991-1992  clashes  shall  be  witnessed.  For  example,  a

non-Maasai who wants to own land in Narok, Kajiado or TransMara may do so, only if;

1. He shall not acquire a Title Deed for that land. 

2. He shall hold a renewable lease of twenty years so as his character is checked. 

3. He shall not seek elective posts there in like for Councillors or MPs. 

4. He shall qualify to have a Title Deed in urban areas only for commercial purposes. 

Cultural, ethnic and regional diversity:  Cultural  heritage  shall  be  guarantee  by  the  Constitution  and  that  all  Kenyans  shall  live

without  dehumanizing  them  because  of  being  a  minority.  The  Constitution  shall  protect  the  marginalized  communities  by

apportioning them with special seats. I don’t need to dwell on that because my friends have talked about it so much. 

Management and use of natural resources:  I am very strongly suggesting that the poll tax,  kodi  should be re-introduced in this

country. Even if it is not officially there,  it is being done through other ways.  The office of the Prime Minister should deal  with
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that kodi.  The Government should plough back  all the  income  generated  from  the  natural  resources  in  a  Local  Council.  The

Auditor General’s office shall comprise of credible persons if possible hired from aboard,  to oversee  the impartial use of public

funds. Our own sons and daughters have in the past failed us because they have been manipulated by politicians. 

Com. Mosonik: Will you finish please?

Robinson Kemachas:  I  am finishing up.  Participation in the Government: The Constitution should embrade  the  PRA,  that  is

Participatory Rural Appraisal  Approach for the Development and Poverty Reduction in the Republic of Kenya especially Mt.

Elgon. The C.B.Os, the NGOs should fully participate in the rural development. 

Constitutional Commissions and Institutions Office: The establishment of Ministry of Justice and Constitutional Affairs should be

formed  to  coordinate  and  manage  the  established  Constitutional  Commissions  such  as  Human  Rights  Commission,  Gender

Commission, Anti-Corruption Commission, Land Commission and other Commissions to be formed. 

Succession and transfer of power:  Mr.  Chairman, during the Presidential  elections,  the  office  of…I  think  somebody  else  had

talked about  that.  The Constitution shall make provisions for the former President  in terms of  personal  security,  personal  and

family welfare and immunity from legal process.  If this is not guaranteed,  the retired or  outgoing President  shall be  a  victim  of

malicious designs and therefore civil strife in the country just as we are witnessing in Zambia. Thank you very much. 

Com.  Mosonik:  Vile  umetusomea,  ningependa  sisi  sote  tuelewane.  Hiyo  sasa  ndio  inaitwa  memorandum,  imeandikwa

kulingana  na  kijitabu  kinaitwa  Maswala  na  Maswali,  Issues  and  questions,  na  muwe  na  hakika  kwamba  tutasoma

memorandum. Kwa hivyo usitusomee memorandum, you only highlight. He was talking as a representative of a group, I have let

him continue. He was also the Chairman wa CCC wa area  hii. Lakini  tafadhali  wengine  tukiwa  na  memorandum,  tu-highlight

dakika moja,  mbili. Kuna watu wengi hapa,  na wote wamejiandikisha kuwa wangependa kutoa maoni. Asante sana.  Andrew

Chemaiye? Halafu Morris Chemote. Francis Kirui? Tufupishe tafadhali. 
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Andrew Chemaiye: Commissioners, I am Andrew Chemaiye, a retired teacher.  I have a few observations to make,  some of

them are  just to emphasize on what previous speakers  have said and I  feel  like  they  have  not  done  it  well.  So,  I  will  repeat

where necessary. 

One, land issue: Mambo ya mashamba ndio shida ya kila Sabaot kwa hii mlima na tunataka Katiba ijaribu sana,  izuie hao watu

kwenda  kupotea.  Na  ninasema  hivi,  tunataka  mpaka.  Tunataka  ule  mpaka  wetu  tulioweka  wa  mbwa  ichorwe  mpaka

Kamukuywa na tupewe district  yetu. Halafu ichorwe ingine ya kufikia hiyo na ile ya Trans Nzoia mpaka ishikane na Cherang’

ani and Sengwer.

Com. Dr. Mosonik: Mpaka wa Mbwa ulikuwa wa mwaka upi?

Andrew Chemaiye:  Mwaka wa elfu moja,  mia nane themanini. Kama nitasema uwongo kuna wazee  hapa  ambao  walikuwa

wanaishi au walikuwa karibu na hapo. 

Ya pili, mimi kusema hivyo Bwana Chairman ni kwamba,  juzi  nimekuwa  kwa  gari  na  mtoto  wangu  nampeleka  shule.  Halafu

nilitishwa na mwenzangu, nikasema now, who will protect  me here? Nilimwambia, ‘Wewe Moi anatoka,  na  nyinyi  mlituua  na

mlituibia, hamkutuua kwa kutuambia, ngoja mtaona.’ Nikasema haingekuwa mtoto, haingekuwa mtoto, ningeweka sheria kando

na nikufe siku hiyo. It was just last week. So, I feared for my child who was going to school there.  I tell you, God will forgive.

So,  to save the situation ambayo iko Kenya,  we need communities to get their identified boundaries and they be set  aside  so

that the Government comprised of tribes, controlled by Local Authority and they are held answerable to the Government. 

Two, I want to say this, all the districts that along in the borders, we wish to register with this Commission that they should give

them communication facilities especially Kenya Communications Exchange so that in case  of security problems,  we contact  the

higher authority immediately. I will quote an example, the year 1992, our neighbors wanted to wipe us out.  Some were coming

from down  here;  some  called  Odongo  and  so  on  were  coming  from  this  direction.  I  tell  you,  if  it  was  not  for  the  police

intervention, we would be gone  by  now.  So,  each  district  bordered  by  external  and  distant  neighbors  should  have  Telecom
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Exchange.

Three,  I want to say that our communities have derailed so much, culturally, physically, educationally and so  on.  Because  we

don’t have anywhere in the Constitution whereby the council of elders  at  community level are  recognized so that these people

can act as checks and balances. 

Another thing on corruption, this was not mentioned, I am sorry. The Constitution should empower the public as  watchdogs on

corruption because I may see something that is going amiss in the community but I have nothing to do.  I report,  somebody says

even if he reports what will he do? So, I want us to have a Government which will save us as  a community. This minority in the

community (inaudible).

Com. Lenaola: The boundaries, you said the boundaries … I think you said from Kamukuywa. Just give me the areas that you

say will form the boundary. 

Andrew Chemaiye: The areas that will form the boundary, from this side…..

Com. Lenaola: One minute Andrew. 

Andrew Chemaiye: Hapa itashika. The boundaries I want,  the community ones actually should start  from Luahaha, we call it

Rokoth. That is, they call it Luahaha area.  Then it borders  Teso district,  present  Teso district.  It  passes  through a place called

Mwarie to get to the agreement of the discussion  of 1880, and then comes to Chwele Market.  This will now follow the tarmac

road,  it comes to Chwele Market,  through Kimilili Market.  It  goes to Kamuguiyo. We call it  Kamuguiyo.  Then  from  there,  I

want my colleagues to help me. What I know is Tran Nzoia,  I don’t know where it ends here but the whole of Trans Nzoia is

our ancestral land. It goes to Kitale, then borders  the Sangwer which they have changed and called Cherangani.  Cherangani is

Sangwer land. Then it goes upto Pokot,  we border  Pokot  and the Swami  river.  Should  that  be  solved,  I  think  our  ancestral

spirits will be very happy wherever they will be. 
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Clapping from the audience. 

Com. Mosonik: Okey. Morris Chemuate? Morris Chemuate hayuko saa hizi? Francis Kirui? 

Francis Kirui: Thank you Commissioners. I have sat down and I am tired so I will stand.

Com. Mosonik:  One minute for standing and you finish. 

Francis Kirui: I am Francis Kirui. Sorry because of being late. I want to say the following things; That anti-corruption body to

be strengthened exceedingly and if possible,  somebody from the opposition to head this body here.  County Council bodies  or

rather the County, the Chairmen or the Chiefs for that matter to head the County Development Committees replacing the DDC.

Of course the Provincial Administration should be scrapped completely off the face of Kenya.  The law courts  here should also

be established at  divisional and even locational levels so as  to easen law process  to the common man other than straining  this

fellow here. 

Security to be brought closer to the common man. The local personnel to be involved in ensuring security in the local area.  That

will enable the common man in Mt. Elgon to enjoy security other than the cases here these days where the police… 

Com. Mosonik: Tafadhali, tafadhali tusipige kelele. 

Francis Kirui: Where the police end up telling people that the cause of insecurity in Mt.  Elgon is as  a result of the locals’ own

making at the present time. So,  if we involve the local people,  that will be  stemmed out and we shall be  saved.   I  want to say

that an entirely citizens’ board  to be  established in the whole nation. This will guarantee thorough checks  and it will  champion

the  rights  of  the  people.  It  will  assess  the  rights  of  the  citizens  nationwide,  advise  and  help  the  ombudsman’s  office  rightly.

Another thing to be established is the military curriculum in all Secondary schools.  They can also strengthen the National Youth
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Service facility. At one time, let the youths serve the nation. 

The advantages are that, at one moment, we shall partly shed off a lot of tribal orientation and assume a national outlook in the

character of the people here. We shall also have boosted preparedness in service to the nation. When we come to the structure

of Government, I think much has been said here but we want at  least  an Executive President,  a hybrid system where we have

the  Prime  Minister  as  head  of  the  Government  and  then  the  President  to  have  part  of  the  Executive’s  power  to  head  the

Ministry of Defence and the Foreign affairs. 

We should recall our Councillors and even the MPs.  Noone has talked about  the MPs.  Somebody has talked  of  Councillors

that by presentation of up to a  thousand  signatories,  the  Councillors  should  be  recalled.  For  the  MP  it  should  be  up  to  five

thousand signatories of the registered voters.  We shall need the Supreme Courts  in the land, federal  courts,  political parties  to

be  funded  from  the  consolidated  fund  when  it  comes  to  campaigns,  unlike  the  case  that  has  been  here  the  previously.  The

Parliament here, should be empowered to enact international laws and agreements.  This will ensure that we do not just receive

agreements forced on to the Government.  It  will access  and bring things to the highest appoint  when it comes to application in

Kenya.  But  we  have  received  certain  things  that  have  harmed  Kenya.  We  thought  that  we  would  have  a  center  to  be

established in the interest of Kenya such that nothing will ever be  done without the center  addressing the interests of the nation

at  hand.  First,  it  must  first  be  Kenya  and  not  any  other  interests  that  may  be  foreign  or  in  the  name  of  Non-Governmental

Organizations that come in and eventually they don’t pursue the Kenyan interests but they become foreign here the way it has

been done sometimes back. I think that is fine, because of time I will stop there. Thank you. 

Com. Mosonik:  Thank you. Give us the outline there.  Submit it please.  Lawrence Kiboi? Followed by Stanley Kirui.  If  you

have a memorandum, just highlight please. 

Lawrence  Kiboi:  Commissioners,  my  names  are  Lawrence  Chemungeni  Kiboi  from  Kokisila  division.  I  would  like  to  talk

about the land issue.  Here in Mt.  Elgon, I think most people  do not have Title Deeds.  They use their forefather’s Title Deeds

and when it comes to development,  they  cannot  be  able  to  acquire  loans  because  there  is  no  security.  So,  I  would  like  the
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Registry to be centralized here in Kapsokwony to facilitate the land transaction. Also, the land boards to be  

strengthened  and  legalized.  Regional  Courts  must  be  strengthened  and  those  members  must  be  chosen  from  the  community

around here to look into land disputes and land transactions in the case  of Land Boards.  Right now the succession of property

here in Mt.  Elgon is horrible because  when the head of the family dies,  the clan members who is the Chairman and  the  team,

deprives the whole family of the property that is left out by the head of the family. 

I think all the land should be under the directions of the County Councils in the case  of ….I  should say the districts should be

changed to be called the Counties so as to be headed by the Chairman of the County Council.  So,  the Chairman of the County

Council with his Councillors will be  making by-laws.  Regarding land issue,  I will go back  to the County Council.  The  County

Council  should  have  departments.  The  County  Councils  should  have  departments  like  education  department,  environment

department, transport department, health, water, planning,  trade,  forests,  wildlife and tourism, land, livestock,  energy, industry

and finance. That will determine how many Councillors we are going to have. But I am speaking not of Mt. Elgon only. This is a

national issue. Here in Mt. Elgon, I think right now, we are having…Some of them have been amalgamated.

Com. Mosonik: You have made your point. You want all departments. 

Lawrence Kiboi:  Some of them can be joined if the number of Councillors  are  few  to  manage  the  department.  I  go  to  our

national resources. Infront of you Commissioners, you see  this water  bottle? I think it is written Elgon Water  or  whatever.  We

should exploit our natural resources like the Mountain there at Chepkitale. We have bee  keeping,  we can keep  hives for honey

and this will give our people economic values. We have also rangelands there. These rangelands must be facilitated so as to give

meat  and  milk.  This  will  contribute  to  our  economy  very  much.  Another  issue  the  forests.  The  forests  here,  we  have  four

divisions in Mt. Elgon. We propose that in every division we must have an office managed by the community and the laws will

be made by the County Councils as by-laws but in the community to manage that. 

I am for Federal System of Government. We should have an Executive President  who is the Head of State  and Prime Minister

as  the  Head  of  Government.  The  Federal  System  in  the  Central  Government,  the  Executive  will  be  incharge  of  defence,
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incharge  of  foreign  affairs,  finance,  appointing  Constitutional  officers  and  the  Governors  will  be  elected  in  the  regions  or

Provinces by the people.  I think we have forty-two  tribes  in  Kenya,  every  tribe  must  have  a  representative  to  go  to  Senate

House and the Members of Parliament will be elected from the constituencies. 

Com. Lenaola: Nafikiri utasema pointi ya mwisho. 

Lawrence  Kiboi:  Finally,  I  think  people  must  be  sensitized,  like  here  now  we  have  arable  lands.  People  must  be  given

agricultural officers as  it used to be  before.  Extension workers  to train people  to  plant  tea  here  in  Mt.  Elgon,  pyrethrum  and

build a factory here for tea so that our people can get employment. Those who are leaving schools, can get employment and we

can also export this tea plus the pyrethrum. So, that is improving the economy of the area. Thank you very much. 

Com. Lenaola: Thank you very much. Register yourself there. Stanley Kirui? Dakika tatu ndugu yangu. 

Stanley  Kirui:  Commissioners,  my  name  is  Stanley  Kirui  from  Kokisilo  division.  Yangu  mengi  yametajwa  na  nitapitia  tu

machache ambayo yako hapa.  Kwanza nitaongea juu ya environment and natural resources.  The natural resources  have to be

owned by the local community. 

Management boards  to be  established for natural resources.  Water  flowing from Mt.  Elgon must be  sold  to  users  elsewhere.

That is,it should not be free as it is now. Examples of such cases are;  Ndirisi water  supply instead of Kamutiong’ water  supply,

Bokoli water  supply instead of Kimorong, Teremi water  supply among others.  Revenue to be  received by  Mt.  Elgon  County

Council. 

Tourism industry to be managed by County Council and not Kenya Wildlife Service.  A certain percentage of income from the

natural resources be set aside for local communities. The locals to be given chances to protect  and  conserve the resources  and

they should be direct beneficiaries. Natural Resources Commission to be established. Those are my views. 
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Com.  Lenaola:  Thank  you.  You  have  taken  exactly  two  and  half  minutes.  Asante  kwa  kuchukua  muda  vile  uliambiwa.

Jiandikishe pale. Asante sana. Samuel Kimukuu. Okey Mzee. 

Samuel Kimukuu: Asante sana kwa kunialika kwa mkutano huu niseme mambo ya zamani. Mimi nilikuwa karani wa Chief na

wakati  mpaka wa nchi ya Kimilili na Elgon kuingia, uliingia kwa njia ya udanganyifu. Kwa sababu  Chief  alikuwa  Murunga  na

askari wa Murunga walinyanyasa watu wa Elgon. Akija, anaweka baiskeli karibu mlangoni na kutoa valve ya baiskeli na pumzi

inatoka.  Pumzi inapotoka,  yeye anatoka huko sasa  na kusema, ‘Ooh watu wa boma hii, watoto  wao  wameshapasua  baiskeli

yangu na hii baiskeli ni lazima mnipe dume kubwa ya kutosha ndio niende kutengeneza. Na hapo kweli walitoa dume, akapewa.

Kufika huko yeye anaweka hewa kwa baiskeli na kukimbia. Basi hapo matata ikatokea na Chief Murunga. Tukaambia askari

wa Murunga, ‘usikanyange hii Mt. Elgon. Kumbe iko na uwongo?’ Na  kweli hapo mtu mmoja alipigwa macho, mtu wa Elgon.

Ni nini hii? Shauri gani? 

Com. Lenaola: Ngoja tu kidogo. Endelea Mzee.

Samuel Kimukuu: Wakati  huo,  mtu  mmoja  alipigwa  macho  akavunjwa.  Halafu  Chief   Tendet  akapeleka  ripoti  Kakamega

mpaka  kwa  D.C.,  akamwambia  yeye  na  askari  wa  Murunga  hawasikizani.  Watu  hao  hao  wanatuumiza.  Na  kweli

walipewa…..Sasa  alipomwambia  hivyo,  akauliza,  “unataka  nini?”  Akasema,  “Sisi  tunataka  kujitawala  peke  yetu.”  Tendet

akasema,  “Nataka  nitawale watu wangu kwa maana hawa wananyanyasa watu”. Basi  hapo  D.C.  akakubali,  akampa  Tendet

barua. ‘Nenda, pelekea Chifu Murunga hii barua, mwambie Tumekwisha gawa nchi Elgon na Kimilili. 

Basi hapo,  Chief  Tendet  akaenda  naye  Murunga  aliposikia  hivyo,  akawaita  wazee  wa  Elgon  wawili  maana  wanajua  mpaka

amekwisha  kata.  Akaita  wazee  wawili  wa  Elgon,  akawadanganya  akawauliza,  ‘huko  kunaitwa  nini?’  “Huko  kunaitwa

Kipchelion.”Na  hapo?”  “Terem.”  “Na  hapo?”  “Kibisi”  Na  yeye  anaandika.  “Na  hapo?  “Kimilili,”  anaandika.  Na  hapo,

(inaudible) akaandika. Na hapo Kamukulwa. Akaandika, maana D.C aliandikia Murunga barua ya kwamba nataka mpaka wa

Elgon  na  Wabukhusu  mahali  mpaka  wao  ulikuwa  unagawia  ni  wapi.  Ndio  akaita  wazee  wa  Elgon  wawili.  Akauliza  kiapo

inaitwa nini? Wakaita,  wakaita  majina ambayo tunawaambia nyinyi sasa.  Mpaka  Kamkuywa.  D.C.  alipokuja,  kufika  anauliza
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Murunga, ‘Ulipata barua yangu?’ Eti “ndiyo.” “Elgon ilikuwa inakwama wapi zamani?” 

Akawaambia ilikuwa inakomea…nina barua tu. Nilipotoka Mumias, nikapata barua, pahali ilikuwa inakwama ni hapa.  Wakaita

yale majina ya uongo ambayo wazee wa Elgon wawili walienda kueleza yeye. Wakapewa hiyo barua eti alikuja hapa zamani na

ni maneno ya jana, akasema zamani, alipokuja hapa alipata mpaka.  Mpaka  ndio huu. Ukaita majina hayo yote.  Sasa,  ‘Tendet,

hiyo  ni  mpaka?’  “Hapana.”  “Chief  Tendet  na  Murunga,  mpaka  ni  huu?’  “Hapana.”  Tendet  anakataa.  Halafu  D.C.  anauliza

Murunga alijuaje mpaka. 

Alijuaje  ati  huu  ndio  mpaka?  “Mbona  mnaita  majina  yote  kutoka  huko  mpaka  Kamukuywa?  Mlipata  aje?”  Na  Tendet

akarudia,  ‘Aah, kuna mtu alipeleka  wazee  wawili  wa  Elgon  wakaandika  majina  hayo.’  Na  wazee  hao  tangu  siku  ile,  wazee

wakaja  wakasema,  “Ndiyo tulionyesha mipaka kama nchi.’ Sisi tunafikiri  unatuita  eti  nchi  hii  inaitwa  nini,  huku  kunaitwa  aje,

namna hiyo. Sisi tulifikiri alikuwa anataka ajue nchi tu  hatukujua  kama  ni  udanganyifu,  eti  adanganye  ili  mpaka  upite.  Mpaka

mpaka huu ukapita karibu na ukuta wa mawe hapa hapa, mpaka Kamukuywa na Chepkaka. Sasa nchi yote,  Kimilili wa Ladeo

ni nchi yetu. Chesamis na Kamukuywa yote ni nchi yetu. Mpaka  Teremi. Mtoni ya Teremi  ni  yetu,  kwenda  mpaka  Malakisi.

Sasa  mipaka  hiyo  ilifuata  ile  ya  lamu.  Kutoka  Malakisi,  unapita  tu  mpaka  unapata  lami,  mpaka  mpaka  wa  Wazungu  wa

Kamukuywa. Ikakwama hapo. Hii lami  ni ile lami tu. Mpaka hiyo ikiwekwa nafikiri sisi na Wabukusu tutakuwa majirani wazuri

sana bila matata. 

Nafikiri yangu ni hayo tu wazee wangu. 

Com. Lenaola: Asante sana Mzee. Umetusaidia sana kwa maoni yako Tumeshukuru, jiandikishe pale.  Nafikiri ni vizuri wazee

pia kupata nafasi ya kusema mambo ya zamani ili ya mbele yawe mazuri. Tumsikize sasa Juma Simotwo. 

Juma Simotwo: Salam Aleykum Waraha madullahi wa barakati.  Mimi naitwa Sheikh Juma Simotwo, mwakilishi wa Supkem,

Mount Elgon na nina machache mawili ya ku-present  kuhusu  uislamu  ambao  tungetaka  Constitution  yetu  tukufu  hapa  Kenya

iidhinishe.  Kwanza  kuna  jurist  Judge  aitwa  Kadhi  ambaye  tungependekeza  kila  district  hapa  Kenya,  wai-deploy  yaani
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waiandike ama ofisi ya Attorney General  ilete  katika  district  kama  yetu  hii  na  ingine.  Hiyo  tungependekeza  iwe  namna  hiyo.

Kwa sababu Kadhi angeweza kuakilisha na kusuluhisha cases  kama divorce cases  hata  kupita  hapo,  na  marriage  na  mambo

mengine kama inheritance. Sasa hivi tunaye Kadhi hapa Bungoma na anawakilisha Kakamega,  Teso,  mpaka huko.  Kwa hivyo

Kadhi aifanye vizuri. 

Ya pili, tungetaka level playing ground. Yaani sisi Waislamu pia kama denominations zingine waakilishwe katika DDCs,  DACs,

Sub-DACs  na  public  barazas  ambazo  ziko  katika  eneo  ambalo  wako  ama  katika  district  ili  waweze  kuchangia  katika

maendeleo yote ambayo inasalia. Kwa hivyo community representation saa  hivi iko kidogo na sidelined na Sub-DAC meetings

ama DDC meetings hawaakilishwi ama hakuna representative. 

Pili, tungetaka waalimu pia waandikwe wale wakufundisha IRE yaani Islamic Religion Education katika mashule hii district  ama

katika  idara  ambazo  zinapeana  education  kwa  watoto  wetu.  Hii  inamaanisha  ya  kwamba  italeta  opportunity  iwe  distributed

katika watoto  wetu ambao  saa  hizi  wanasoma  mambo  ya  Bible  ama  mambo  ya  Ukristu.  Pia  Wakristu  wanatakikana  wajue

Uislamu ni nini. 

Ya  pili,  upeanaji  wa  vitambulisho  inatakikana  uharakishwe.  Saa  hizi  Tumepata  kusikia  ya  kwamba  mtu  akiwa  ana  jina  la

Muislamu, wanamchelewesha sana kupata  kitambulisho. Haya mambo ya discrimination, inatakikana iangaliwe na itengenezwe

haraka iwezekanavyo. Kwa hivyo inamaanisha ya kwamba lazima tuwe na centers zingine za kupeana vitambulisho katika areas

kama  kwa  province.  Sio  Nairobi  peke  yake.  Kwa  sababu  mambo  ya  kupeleka  vitambulisho  Nairobi,  hata  inachelewesha

kupeana vitambulisho kwa watoto wetu wengine. 

Kwa hivyo upande mwingine, kuchangia tu,  mambo ya mabarabara.  Hizi barabara  ndogo ndogo za murram zinatakikana ziwe

localized.  Hata  Local  Government  ipate  ile  inaitwa  authority  ya  kuandika  au  kupeana  tenders.  Watengeneze  cal  murram  na

mambo kama hayo katika local level na Federal Government iwalipe hawa through Local Authorities.  Kama vile in the case  of

roads, kama Uganda wanafanya. Hao wametengeneza barabara zao ambazo ziko smart na kwetu hapa tunategemea tu Ministry

of Public Works ambayo ni Central Government which is actually delaying everything. 
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Upande wa industrial sector, ningependa ya kwamba,  tungetaka in the year 2020  tuwe industrialized. Inatakikana sector  hii ya

industrialization hapa Kenya iwe manned by our natives.  Shares  pia  zipatikane  kutoka  kwa  natives.  Sasa  kama  leo,  industry

kama ya Panpaper,  Nzoia na  zingine  hivi,  utaona  ya  kwamba  wanasema  Serikali  iko  na  forty  nine  percent,  may  be  another

foreign company is having fifty one.  Hii fifty one ama  forty  nine  ya  Serikali,  hatujui  ni  ya  watu  wagani.  Inatakikana  iwe  local

natives wa hapo wenyewe ili wananchi wenyewe wa-enjoy resources zao. 

Com. Lenaola: Last point Sheikh? Jambo la mwisho? 

Juma Simotwo: Kwa hivyo mimi naona ya kwamba ni vizuri tuwe katika enzi ya kukimbia mbio. Mambo ya  industrialization

iwe wholly Kenyan owned.  Kwa sababu hiyo itamaanisha vijana wetu watapata  kujua ujuzi  wa  kutengeneza,  ku-manufacture

vitu vyao unlike what they are doing now. Kwa sababu kila kitu hapa sasa hivi, iko foreign owned. Thank you. 

Com. Lenaola: Asante Sheikh. Nimeomba niwape Councillors wawili waseme kwa maana wanaitwa kwa mkutano kwa ofisi

ya D.C. Kwa sababu ya mambo ya kesho.  Mtanikubali niwakubali waingie waongee sasa?  Mtanikubali.  Titus Mayeki na Pius

Muyeye mkaribie pale. Dakika mbili mbili kila mmoja. 

Titus Lamayeki:  Asante sana Commissioner,  mimi kwa  majina  ni  Diwani  Titus  Lamayeki,  nominated  Councillor  Mt.  Elgon

County Council.  Nataka  niseme  kwanza  kabisa,  nimewakaribisha  hapa  Mt.  Elgon.  Ya  pili,  mambo  ya  Katiba  ni  mambo  ya

siasa  na  ndio  maisha  na  ni  vyema  niseme  machache  kuhusu  Katiba  kabla  sijaondoka.  Kwanza  kabisa  Commissioner

ningependa  kusema  memorandum  nimepatiana  hapa  nyuma  na  nitaweza  kugusia  tu  yale  nimeweza  kuangalia  katika

memorandum yangu. Mambo ambayo nimeona niseme siku ya leo ni mambo ya public finances. Nataka niseme kwa mambo ya

public finance, the Auditor Controller General, inatakikana awe mtu independent na asimamie sana kwa mambo ya pesa na awe

na security of tenure. 

Jambo lingine, wale wote ambao walipatikana na makosa ya ufisadi, waombwe  kupitia  kwa  hii  Katiba  mpya,  kurudisha  hizo
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mali kwa sababu ni mali ya umma. Na ku-establish an independent anti-corruption body ambayo itashughulikia mambo ya kesi

za ufisadi. Jambo lingine ambalo ningeweza kuongea juu yake ni mambo ya Local Authorities.  Nataka  niseme mimi mwenyewe

nikiwa  kama  Diwani  ya  kwamba  the  Local  Authorities,  lazima  zipatiwe  nguvu  na  nitatoa  mfano  kama  ile  nchi  ya  Uganda

ambayo tunaona ya kwamba,  the  system  katika  Local  Authority  imekuwa  well  established  na  ndio  sababu  hata  imekuwa  ni

corruption free. Na ningeomba hii Tume ikiwa inaweza ku-borrow a leave from the Ugandan Government ku-adopt  the Local

Authorities system ili hiyo power ya Local Authority ionekane wazi. 

Jambo  lingine  ambalo  ningependa  kuongea  juu  yake  ni  mambo  ya  watu  ambao  wana  ugonjwa  wa  ukimwi  na  wale  watoto

ambao wamepatikana na janga hilo la ukimwi, na wale street  children. Bwana Commissioner,  ningependa kusema ya kwamba,

ile Katiba ya zamani haikuweza kuongea juu ya watu ambao wamepatikana na ukimwi na hao watoto wa street.  Nataka  niseme

kupitia kwa hii Commission, hao watoto ambao ni wa street na wale wamepatikana na shida ya ugonjwa wa ukimwi, wapatiwe

uwezo wa kurithi mali yao.  Na  wale street  children, Serikali ambayo itakuja iangalie ni njia gani itaweza  ku-settle  hao  watoto

kwa  sababu  tunaona  ya  kwamba  tuna  janga  la  mambo  ya  thuggery  na  robbery  katika  miji  na  hii  imetokana  na  hao  watoto

ambao wamekuwa watoto  wakiwa mitaani na sasa  wamekuwa wazazi katika mitaani. Kwa hivyo ni vyema pia kwamba,  hao

watoto wangeangaliwa. Kama sisi Wa-Sabot tunaitisha haki ya mashamba yetu pia hawa ni binadamu tu na lazima waangaliwe.

Ya kumalizia ni mambo ya foreign relationship. Ya kwamba, the new Constitution should provide for a room ya ku-amalgamate

international relations ama international treaties katika nchi yetu na tuone ni njia gani tuta-domesticate.  Nikisema hivyo, naongea

juu ya COMESA,  naongea juu ya NEPAD. Tunaona kwamba hii  nchi  imepatikana  ikiweka  mkono  katika  mikataba  mingine

ambayo baadaye inakuwa ni shida kwetu kuingiana na hizo nchi. Kwa hivyo there should be a provision in the Constitution ya

ku-control jinsi ya ku-sign hizo treaties. Kwa hayo machache nasema asante. 

Com. Lenaola: Thank you very much for being very brief. Tumekushukuru. Councillor Pius fuata mwayo huo huo. 

Councillor  Pius  Muyayi:  Asante  Ma-Commissioners  ambao  mko  hapa.  Pia  nami  nitatoa  maoni  yangu  kuhusiana  na  yale

ambayo Tumefikiria. Jina langu ni Councillor Pius Muyayi. Pia nadhania tuna memorandum ambayo Tumekwisha  peana  lakini

ningetaka kuyagusia machache ambayo yanatokana na  hiyo  memorandum.  Kwanza,  watu  wameongea  juu  ya  marginalization
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kwa njia nyingi. Lakini nitagusia tu marginalization kwa upande wa education.  Sehemu hii ni sehemu moja ambayo  imetengwa

kwa mambo ya elimu na ningelitaka Katiba ambayo inakuja kuona na kusaidia sehemu ambazo zimekuwa marginalized, ikiwa

Mt. Elgon ni mojawapo.  Kama kuna uwezekano nadhania itakuwa kwa mambo ya scholarship.  Tupatiwe special  scholarships

katika sehemu ambazo zimekuwa marginalized ili kielimu tuwe sawa na sehemu zingine ambazo zimeendelea. Hayo mambo ya

scholarships yakuwepo na mambo ya bursaries kwa sababu wakati  huu  tunapatiwa  percentage  ndogo  sana  ikilinganishwa  na

sehemu zingine ambazo zimeendelea. 

Vile vile ningetaka Katiba ambayo tunaenda kuandika ihusishe mambo ya re-distribution of resources  iwe sawa.  Kwa sababu

sehemu hii imetengwa kimaendeleo kama vile hatuna barabara ya lami na tungetaka Katiba ionyeshe wazi kwamba kila sehemu

katika nchi hii iwe na barabara ya lami ikiwa mmojawapo ni Mt. Elgon. 

Kwa sababu hii ni sehemu ambayo inakuza chakula kwa wingi lakini ajabu ni kwamba Katiba ambayo tunayo kwa wakati  huu

imetutenga. Tungeendelea. 

Kwa mambo ya land, siwezi kuongea hiyo kwa sababu wengi ambao wameongea wamekuwa na maoni kama yangu. 

Lakini  vile  vile  ningegusia  mambo  ya  Local  Authorities  na  ningerudia  na  kuunga  mwenzangu  ya  kwamba,  Local  Authorities

wawe  autonomous,  wawe  na  uwezo  wa  kujiendeleza  wao  wenyewe  bila  kutegemea  Serikali  kuu.  Na  mwenzangu  ametoa

mfano  wa  Uganda  na  tungetaka  Local  Authorities  wawe  autonomous.  Kwa  mfano  yale  mambo  ambayo  yalitendeka  Embu

wakati  mmoja  ambapo  kulikuwa  na  leakage  ya  sewage.  Local  Authorities  hawawezi  kutoa  pesa  mpaka  wawe  na  consent

kutoka  kwa  Minister,  na  tukapoteza  maisha  ya  watu  wengi  sana.  Tungekuwa  autonomous  wao  wenyewe  wangefanya  vile

wangelitaka. Lakini powers wakati huu, nyingi iko katika Minister. 

Vile vile ningechangia na kusema Mayors au Chairmen wawe elected directly na watu na wawe na kipindi cha miaka tano.  Hii

itaweza kupunguza mgogoro ambayo inatokea mara kwa mara kwa Local Authorities na vile vile wawe na kiwango cha elimu

labda  form  four  and  above.  Na  hata  wale  madiwani  wengine  wawe  na  elimu  kiasi  ambacho  kinawawezesha  kuwa  na

majadiliano bora katika Council. 

89



Vile vile Commissions ambazo zimekuwa formed hapo awali kabla hii yenu, unakumbuka kuna Land Commission ambayo hata

wakati  huu,  ripoti  yake  haijatoka  nje.  Tungetaka  Katiba  ambayo  tunaenda  kuandika,  ikiwa  Commission   inakuwa  formed,

lazima time frame yake iwe explained clearly. Badala ya Commission iwe instituted na ikae na ripoti yake haitoki nje kama hii ya

Land Commission. Na  hii  yenu  nadhania  mmepatiwa  time  frame  ambayo  ni  sawa.  Kwa  hivyo  Commissions  zingine  ambazo

zitaweza  kuwa  instituted  in  future  should  have  a  time  frame.  Mwisho,  ni  mambo  ya  rasilimali.  Ningelitaka  rasilimali  ambazo

zinapatikana katika sehemu hii ziwe zinafaidi wenyeji wa sehemu hii kama vile misitu na vitu vingine. Kwa sababu kwa wakati

huu, rasilimali ambazo zinapatikana hapa, hazifaidi wananchi wa hapa. 

La mwisho ni mambo ya culture (utamaduni wetu): Si vizuri mtu mmoja kuamka siku moja na kusema sitaki  hii.  Kwa  sababu

people without culture sio watu. People or a tribe is normally identified with its culture and without culture, you may not have an

identity. So,  with culture,  it should be enshrined in  our  Constitution  and  we  should  respect  people’s  culture.  Not  having  one

person waking up one morning saying, ‘hii na hii ni mbaya.’ 

Mwisho kabisa ni directives: We have been ruled by…

Com. Lenaola: Sasa  umekuwa mwanasiasa. Mwisho kabisa? 

Councillor  Pius  Muyayi:  Mwisho  kabisa  ni  zile  directives.  We  have  been  ruled  by  directives  in  this  country,  mtu  mmoja

anaamka siku moja na kusema nime-direct hivi badala ya ku-quote kutoka kwa Katiba. We would like a situation whereby we

are ruled by the Constitution but not through the directives. Kwa hayo machache, nasema asanteni sana. 

Com Lenaola: Asante  Councillor Pius. Jiandikishe pale hatuna swali. Susan Chepkirui afuatwe na Martin Shimoto, afuatwe na

Stella Naibei. 

Susan  Chepkirui:  Nafikiri  leo  tutasema  mengi.  Mimi  naitwa  Susana  Chebet,  natoka  Kaptama.  Nitaanza  kwa  mashamba.
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Mashamba tumesema tuko na maskini wengi sana. Wenye walienda Kapenguria, wa Pokot  wanawafukuza, “Nchi yenu ilikuwa

wapi?” Wakasema “Mt. Elgon kule Mlimani.” Hata watu wetu wakatoka wapi, Salot, wako wanataabika,  hawana shamba.  Na

mimi nasema ya kwamba, hii shamba wakati  walipewa ardhi ya Katalale,  hiyo shamba ikawa ya matajiri.  Wale maskini kabisa

kabisa wakaachwa. Maskini anahangaika, tajiri anabeba shamba yote, eka mia moja, eka mia mbili. Hakika ile shamba hauwezi

kutembea na miguu, lazima utembee na gari.  Ndio mimi naleta maoni yangu. Serikali ilisema muende mutatue  ile  shida  yoyote

ambayo mko nayo. Hata mimi niko na watoto ambao hawana wazazi. Mama yao aliaga, baba  yao aliaga na vijana saba  wako

wanahangaika. Nilijaribu kwenda huko,  shamba matajiri  wanafanya  iwe  yao  peke  yao.  Sasa  mimi napendekeza  ya  kwamba

mpeleke uchumi huo huko. 

Jambo la pili bursary.  Hakika hatuoni pesa  za bursary zikifika pande hii.  Ukienda  kwa  D.C.  anakusukuma  ya  kwamba  enda

shule, sikilizana  na  headmaster.  Kwanza  hata  mimi ni  mmoja  wao.  Nilienda  shule  ingine,  hao  wanakuwa  na  ubaguzi,  wangu

wakaachwa nje. Ninapendekeza ya kwamba hii pesa  ya bursary,  mbona kila sehemu inapata,  na ya Mt.  Elgon inaenda wapi?

Na kuna watoto  maskini kabisa  kabisa.  Sasa  watakuja rudi kuwa majambazi. Ya kwanza napendekeza  mpeleke  huo  uchumi

wapi? Kule. Pesa ya bursary ifike wapi? Mt. Elgon. Hapa hapa Kapsokwony, sisemi pahali pengine. 

Ya  tatu,   ni  kuhusu  kuchagua  watoto  wa  Mt.  Elgon  hapa.  Hakika  ninashangaa  kuhusu  maneno  ya  juzi.  Watoto

wakajaa,wakataabika  mpaka  saa  tisa,  saa  kumi.Hakika  hii  hii  mfuko  ndio  inaweza  kuendeleza.  Sasa  mimi  nasema,  huyo

mkubwa akiendelea na mtoto wa maskini atafanyaje? Na baba  yake hana kitu. Mwambie mwenye anaenda kuchagua asifanye

mapendeleo ya pesa.  Mwingine mama yake,  au baba  yake amekufa,  hata hana kitu cha kusaidia mama yake.  Hakika anarudi

bure.  Ndio mimi nasema peleka huo uchumi wapi? Kule.  Waambie watu wa Mt.  Elgon wanasema wakati  wa  Uchaguzi  kuna

wenye wanakwenda kuchaguana usiku. Sisemi uwongo mbele ya Mungu. Umaskini unarudi. Peleka huo ujumbe huko. 

Tena waalimu. Tuko na waalimu ambao wamemaliza colleges na ni wengi sana,  chungu nzima. Wakati  wa  kuchagua  inakuwa

shida. Hata wengine wamekuwa wazee,  ama namna gani? Si wengine wamerudi kuwa wazee  bila  kuchaguliwa?  Peleka  hayo

maneno.  Kwa  sababu  wanasema  hapa  Mt.  Elgon  tunaenda  kuchagua,  watoto  wanaenda  college,  wakati  wa  kuandikishwa

kwenda, ikawa matanga. Watoto kumi na watatu kwa hii district  kweli ni vizuri? Kumi na watatu tu? Na  wengine je? Ukienda
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hapa chini, watoto wote watachaguliwa. Lazima upeleke huo ujumbe. Asanteni. 

Com. Lenaola:  Tutapeleka  asante  sana.  Nitamuita  nani,  Martin?  You  have  a  memorandum.  So  you  will  just  highlight  your

points please. 

Martin Simotwo: Thank you very much. I am Martin Simotwo. I want to present  my views to the Review Commission and I

want to look at the following points: 

1. The Constitution that we are going to write must state the tribes that make up this country. That is what I wanted to say.

Then, apart  from that,  I  want to say that the Ndorobos  who are  living in Mt.  Elgon. (The way  somebody  was  saying

about and others, if you go to Kericho, they talk of Ogiek but it is the same thing). There are  distinct groups even here

and their way of life is different from the other communities because they are nomads. They keep animals and we would

want that thing  to  be  known  to  everybody.  Apart  from  that,  during  the  colonial  times,  we  had  our  land,  Chepkitale

Native Reserve which later became a trustland. 

I want to say that, that land should belong to the community and that land should be handled by Council of Elders from

that community. This question of linking it with the County Council,  we have had enough. Why I am saying so is that,

since  1972,  we  have  had  so  many  evictions  and  we  even  want  this  one  to  go  into  the  Constitution  that  the  current

Government must compensate us for the animals that we lost, that is from 1972  up to date.  Because we have had over

eight evictions from our land. I would like to ask  a question whether a trustland is meant for animals or  it is meant for

human beings?

2. Another issue is on the ILO conventions. Our Government must domesticate all those ILO conventions which touch on

minorities. Because in Kenya what happens is that they sign those conventions but they don’t ratify them here in Kenya.

Apart from that, we have these customary laws which talks about  trustland and ABC. Customary laws must be  put at

par with the written law. That is my proposal.  Then, we have practices  like hunting and gathering. Those practices  are

ways of living and they must be legalized. You know, you go to some places and they say hunting is illegal. Why should

it be illegal? Gathering fruits is illegal. It is our way of life, it has to be legalized. 
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3. Apart from that,  on education issues,  I propose  that education be free from Primary to Secondary.  Then let me go to

health. Health, I would want to propose that every District should have a fully equipped hospital.  Fully equipped and it

should be free.  The Constitution  must  state  that  it  should  be  free  and  any  Government,  the  Government  that  will  be

there, should make sure that those services are rendered. 

4. Apart  from that let me look at  roads.  Every district,  we are  proposing that it be  written in the Constitution, that every

district should have two hundred kilometers of tarmac roads.

5. The last thing I want to mention is that all elective positions in our Constitution must be   part-time jobs.  That means that

no pensions, no salaries for those people. They will only be getting allowances and life continues like that.

6. Let me look at minerals……

Com. Lenaola: That is the last point. Your last point. 

Martin  Simotwo:  Thank you. Minerals we want to say that minerals should be for the communities. They should be

handled by the communities and anything coming out of it,  80% should remain in that area,  20%  goes to  the  Central

Government. Otherwise, may I say that when it comes to representation,  we need an affirmative action.  That means in

the Senat we must be represented. In the creation of constituencies,  constituencies must be  created  basing on needs of

the people not population. Because we can have three thousand people with different needs. Thank you very much. 

Com.  Lenaola:  Thank  you  very  much  Mwalimu.  I  think  we  will  read  your  memorandum.  Samuel  Tala.  You  have  a

memorandum, kwa hivyo dakika tatu. 

Samuel  Tala:  Asante  sana.  Kwa  majina  mimi ni  Samuel  Tala,  Mwalimu  mstaafu.  Nimekaa  hapa,  kwa  sababu  nilikuwa  na

maneno machache tu ya kusema na yale ambayo yametajwa na marafiki zangu sitarudia.  Yangu ya  kwanza  ni  Constitution  of

Kenya  Review  Commission.  Constittuion  of  Kenya  Review  Commission  should  be  made  permanent  ili  iwe  institution  ya

ku-check Katiba yetu. It should be permanent.  We should have a Constitutional Court,    it  should be the highest institution of

laws. Laws zote ambazo zinatengenezwa ziwe chini ya Katiba ya Kenya. Uwezo wa kubadilisha Katiba ya Kenya( kwa sababu
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saa  hii  inatengenezwa  na  wananchi)  lazima  wananchi  tu  peke  yao  ndio  wanabadilisha  Katiba.  Isibadilishwe  na  vikundi  ama

Parliament. Uwezo huo upewe kwa wananchi. 

Kitu kingine ambacho niliona ni political parties:  Vyama vya siasa katika  jamhuri  ya  Kenya  ni  vingi  sana  na  vimeleta  ukabila.

Kila mtu anataka afanye chama chake,  nataka Katiba hii ya Kenya ambayo sasa  tunatengeneza, iwe  supreme  ya  kuchunguza

political parties na I-recommend kwamba tuwe na political parties tatu peke yake katika jamhuri ya Kenya. Na hizo zipate 15%

popularity  vote   katika  all  districts  za  Kenya.  Yaani  popular  ambayo  inajulikana.  Isiwe  tu  chama,  kikundi  ama  kabila  fulani

wanakaa chini na wanaunda chama cha siasa. They should have 15% popularity vote. 

Wanasiasa ambao wanachaguliwa na wananchi kwa tikiti ya chama yao,wasirukaruke kutoka kwa chama hiki, wanaenda kwa

chama  kingine.  Hiyo  mimi   group  ambayo  tulikaa  chini  tuli-recommend   kwamba,  mtu  ambaye,  if  he  leaves  his  party,  he

should resign from politics and he should not be elected mpaka Parliament any term  ingine ikuje.  Because that one is confusing

people. Hana siasa kamili ambayo inasimamia watu,  huyo aondolewe. 

Kitu kingine nilitazama ni  children,s rights; Rights za watoto.  Watoto  warithi because  they are  the ones to inherit the  country.

Kwa  hivyo,     they  must  be  given  good  education.  Elimu ya  watoto  should  be  called  a  child  right.  Child  right  hiyo,  apewe

masomo kuanzia Pre-Primary mpaka University ya bure.  Asome bure bila school fees au mahitaji yoyote.  Pia watoto  wapewe

ile inaitwa free  treatment  . Watoto wote wapate, because that is their right. Because hawan income, hawana elimu. Kwa hivyo

watoto wote wapate  free treatment kwa mahospitali zote,  national  hospitals  ziwe  ziko  Kenya.  Whether  it  is  private  or  what,

children should have free treatment.

Watu wamesema juu ya land ownership. Mimi sitaki kurudia hiyo sana.  Tumesema Trans-Nzoia ni yetu. All I want to stress  is

that,  major causes  of clashes ni vitu kama  hiyo  ya  land.  Therefore,  hatutaki  kuficha.  Somebody  said  that  it  was  actually   an

experession  of our feelings. It  was not….hatuhitaji  clashes lakini kuna vitu ambavyo  vinatupeleka  mpaka  tufanye  clashes.  Ni

vitu kama umefinywa, umenyang’anywa, umesahauliwa and  it causes  clashes.    Mambo ya udongo sitaki kusema  mengi  kwa

sababu  yamesemwa. Nyinyi kwendeni mchunguze na muandike vizuri. 
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Com. Lenaola: Asante Mwalimu. Jambo la mwisho?

Samuel Tala: Jambo la mwisho ni kuhusu  ukulima katika Kenya.    Katiba yetu ya Kenya,  haijazungumza maneno ya ukulima

na industry. Wakulima Kenya sasa  wamepoteza industries kama KFA, KCC,  kila kitu na wame-allow nchi zingine walete vitu

inside  Kenya  na  sasa  imepoteza  soko  kwa  wakulima  wetu.  Kwa  hivyo  sisi  tunahitaji  kuwa   Katiba  ilinde  ukulima  na  farm

produce na local industries  zile  za  nyumbani.  Tusiangalie  ile  ya  COMESA,  ya  wapi  na  wapi,  na  tunasahau  hii  ya  nyumbani.

Tunataka Katiba ichunge huu uchumi wetu wa nyumbani, farm resources. Thank you very much. 

Com. Lenaola: Thank you very much. Asante, jiandikishe pale. Dismas Watima. Jackson kimukung.  Watima, endelea. 

Dismas  Watima:  Waheshimiwa  Commissioners  nashukuru  sana  kwa  kunipa  nafasi  hii  ili  niweze  kutoa  maoni  yangu.  Mimi

naitwa Bwana Dismas Watima, mwana harakati  wa kutetea haki za watoto  katika wilaya hii. Maoni yangu  ya  kwanza  juu  ya

watoto ni kwamba mtoto huwa hapeani ombi la kuzaliwa. Lakini yale ambayo Tumeona ya kitendeka kwa watoto  ni  mambo

makubwa sana. Ningependa kutaja mambo ya kunajisi watoto. Jambo la watoto  kunajisiwa limezidi sana na unapata hili jambo

latendwa na mtu mzima, mzee kama mimi. Lakini sheria iliyopo sasa hivi naona kwamba ni legevu zaidi,  ambapo  mtu anatenda

kitendo cha aina hiyo lakini kuchukuliwa hatua ni vigumu sana. 

(Interjection) (inaudible0 

Dismas  Watima:  Can  I  go  ahead?  Nilikuwa  nimesema  kuna  mambo  ya  uovu  kama  kunajisi  watoto  ambayo  yanaendelea.

Lakini  sheria  jinsi  ambavyo  Tumeangalia  ni  kwamba  haiwachukulii  hatua  watu  wanaotenda  uovu  wa  aina  hii.  Kwa  mfano,

Tumekumbana na kesi kama ya mtoto wa miaka mitatu, kunajisiwa na mtu wa miaka thelathini. Juzi pia Tumepata kwamba mtu

amemnajisi…..

Com. Lenaola: Tungependa sana  utupe  mapendekezo.

Dismas Watima:  Basi niwie radhi pale.  Kwa hivyo ningependekeza ya kwamba,  kwa maovu ya aina hivyo, mtu akipatikana
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amemnajisi mtoto chini  ya miaka kumi na nane,  apate  kuwa castrated.  That is the best  punishment. Because  it  is  being  done

even by Pastors and  wonder.

Wacha nikuje upande wa elimu: Elimu kwa mtoto mdogo.  Nitaongea juu ya elimu ya Msingi, Primary. Kwa sababu nikiongea

juu ya Secondary wazazi wengine hawataajibika. Kwa hivyo Primary education has to be  free.  That should be provided in the

new Constitution. 

Then, healthcare: Mtoto chini ya miaka kumi na nane  apate matibabu ya bure.  Hii ipeanwe na Serikali because  we are   paying

a lot of tax. Kwa watoto nimemaliza. 

Kwa upande mwingine nitaongea juu ya ushuru ambao huwa tunatoa. Nafikiri sisi wote hapa ni   vigumu sana kwa mmoja wetu

kusema ni ushuru kiasi gani wanatoa. Kwa hivyo ningependekeza hivi, ikiwa Katiba mpya itapeana nafasi ili mwananchi apeane

ushuru direct, kwa Kiingereza wanasema direct tax. Can I go on? Ikiwa tutapeana ushuru directly vile Uganda inafanya. nafikiri

tutakuwa kwa nafasi kubwa ya ku-demand better  services.  Kwa mfano nikienda hospitali  saa  hizi  nitaingia  pale  naambiwe  ni

cost-sharing but after paying some little fee nikiingia kwa yule anapeana madawa, ananiambia, ‘go and buy all these.’

Ninataka ushuru tulipe directly.  Tujue  tunalipa  kiwango  fulani  kwa  sababu  ya  matibabu,  tujue  tunalipa  ushuru  kiwango  fulani

kwa  sababu  ya  elimu.  So   that  nikiingia  hospitali  na  ninyimwe  huduma  za  kiafya  kupewa  madawa,  kuwe  na  nafasi  ambayo

nitaruhusiwa kuuliza, kwa nini sijatibiwa ile- hali nililipa ushuru kiasi fulani. Kwa sababu ya matibabu,   we  are  really  suffering

and yet we pay taxes. Nitarudi kwa upande wa  barabara, the Local Authorities. 

The  Local  Authorities,  let  me  talk  of  the  council.  Sioni  kazi  ambayo  inafanywa,  kwa  sababu  barabara  zimeharibika  il  -  hali

tunasikia  kwa  redio  wanatangaza  pesa  nyingi  zimepeanwa  kwa  sababu  ya  barabara  Fulani.   So,  mambo  ya  barabara

yarudishwe  kwa  mwananchi  wa  kawaida.  So  that,   kwa  vile  mimi ni  mwananchi  wa  hapa  Kapsokwony,  pesa  zikiletwa  za

kutengeneza barabara Kapsokwony, Kaptam, kama ni milioni kumi, wananchi wa kawaida hao wahusishwe ili waone jinsi hizo

pesa zinatumia. Because there is  a lot  of corruption in that. Tuhusishwe pale wananchi wa kawaida. Unataka kunisimamisha? 
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Com. Lenaola: La mwisho?

Dismas  Watima:  La  mwisho,  mimi  ningependa  kutetea  wanawake  kwa  sababu  mimi  ni  mwanaharakati.  Wanawake

wanagandamizwa kwa kiwango cha juu sana. Wamechukuliwa kuwa vyombo vya kutumiwa na wazazi  wao na pia waume zao.

Wazazi wa  wasichana  wachukua  wasichana  kuwa  vyombo  vya  biashara,  kupitia  kwa  mahari.  Kwa  hivyo  hao  hawapelekwi

shuleni.  I  want  that  thing  to  be  abolished,  dowry.  So  that  wasichana  wawe  na  nafasi  ya  kutochukuliwa  kuwa  vyombo  vya

kufanyiwa biashara. 

Pili, mke akimpiga mume na iwe reported,  asiulize kujitetea kortini.  Ikiwa  mke  ataonyesha  majeraha,  huyu  afungwe  na  kisha

baadaye alazimishwe kuishi na yule bibi. 

Com. Zein: Asante sana. Yaani unasema  mwanamume akipiga mwanamke afungwe mara moja?

Dismas Watima: Afungwe mara moja. 

Com. Zein: Na mwanamke akipiga mwanamume?

Dismas Watima: Pia afungwe kwa sababu….

Com. Zein: Sawa. 

Com. Mosonik: Asante sana. Jackson Kipkum? Davis Chepkech? Onyesha kwa ishara kwamba wewe uko. 

David Chepkech: Asante sana kwa kunialika kwa mpango huu wa kurekebisha Katiba. Mimi naitwa Davis Chepkech. Katika

maoni yangu kwa upande wa utangulizi, katika Katiba ya Kenya, wananchi wa Kenya ama Serikali ya Kenya haijampa Mungu
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kuiongoza Katiba. We should let our living God  direct our visions to the right of …

Wanapo itengeneza ni ya kwamba  wawe  waangalifu sana kwa maana kuna mambo mawili ambayo Katiba inatekeleza.  Jambo

la kwanza, inaweza kuangamiza nchi, au ipate kuokoa nchi. Kwa hivyo ningependa ya kwamba kuna quotation za bibilia hapa

ningependa kwa utangulizi ipate kusaidia Katiba  ili Katiba  ya Kenya ipate kuongozwa na Mungu.

Jambo lingine ni ya kwamba, mwananchi wa Kenya amepewa shida kubwa,  amefanywa  kulipa taxes kwa sehemu kubwa sana

mpaka amechukuliwa kuwa kama mtumwa.  Ningeomba ma Commissioner wetu ya kwamba  mwanachi  apate  kupunguziwa  

hizi taxes, ili awe na mzigo mdogo.

Jambo lingine ni ya kwamba, the government should have directive principles for dealing with corruption and mis-appropriation

of  finances.   Ni  kusema  ya  kwamba,  mwananchi  wa  kawaida  amekuwa  tu  rubber  stamp,  hajui  namna  pesa  za  Kenya

zinavyotumika.  Wakati wanapo soma budget hiyo ndio mwananchi wa Kenya anapewa kusikiza, hajui namna  itakavyotumiwa,

na hajui namna Kenya inavyoendelea.

Mwananchi wa Kenya anashtukia tu ya kwamba yeye ni maskini, kuuliza pesa za   Kenya  zimeenda  wapi…

Com. Mosonik Arap Korir:  Pendekeza, pendekeza!

Speaker:   Okay,  ningeomba  ya  kwamba,  mwananchi  wa  Kenya  apate  kuhusishwa  kujua  namna  finances  za  Kenya

zinavyotumika.  Jambo lingine, basic rights. Ni  ya  kwamba   mwananchi  wa  Kenya  apate  kuwa  na  freedom  ya  kuzungumza

kama kuna mahali ambapo amefinywa, awe na freedom ya mawazo.  Kitu kingine ningependa kugusia tu kwa  upande  wa….

Kuna kitu kilichotajwa hapa  kulingana na wa mama. Mimi ningeomba tu ya kwamba un-married old women na widows hawa

ndio wapewe nafasi ya ku-inherit, but a married woman, we don’t want to cause separation kwa maans Mungu aliunda huo  mji

lakini watakapohusisha mambo ya mali hiyo nyumba itavunjika.
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Ningesema ya kwamba, mambo ya citizenship, citizenship ipate kujulikana kulingana na historia lakini si kwamba mtu ameingia

Kenya,  siku mbili, tatu,  anaitwa mwananchi wa Kenya.   Historia yake ipate kujulikana kulingana na vizazi huenda vizazi  vinne

nyuma,  ili  ipate  kujulikana  kwamba  yeye  ni  mwananchi  wa  Kenya.   Hiyo  ndio  maana  tunaona  ya  kwamba  katika  maisha

ambayo  tunaishi,  tuna  shida  kubwa,  unyanyasaji  unatokea  Kenya  kwa  sababu   wengi  ambao  hawajali  watu  wa  Kenya

wanaingia. 

Jambo la mwisho, ningesema mambo ya national security.   Hapo ndio kuna shida kubwa sana,  na mimi ningependekeza  polisi

wa Kenya ama security,  powers  zao zipate kuwa reduced  kidogo.   Kwa  maana    mtu  akipata  polisi  barabarani,  hana  raha.

Kuna  cases  zingine  ambazo  mtu  anakuja  kushikwa  na  hakuna  warrant  ya  kumshika  huyo  mtu,  anapelekwa  kienyeji.   Na

mwananchi wa Kenya anapouliza, huenda ana shida, ni ya kwamba lazima apewe pesa  ili apate kusaidiwa ki security.  

Kwa hivyo ningesema ya kwamba mambo ya traffic, kuna shida ya biashara kwa upande wa magari,  kama buses na matatus.

Ukipata matatu yako hapa leo ni sehemu moja ya kulipa mshahara watu wa traffic.  Unapata  vitu  kama  insurance,  vitu  kama

stickers,  public  service  TLB,  hizo  zote  zinamfanya  hata  mtu  akufe  moyo  kwa  kutonunua  gari.   Anawacha  gari  kwa  sababu

inaleta  umaskini.   Namna  atakavyoitunza   ile  gari,  hataweza.  Ninapendekeza  hivi  vitu  ambavyo  nimetaja  wangepunguza  ili

biashara kwa upande wa magari ipate nafasi ya kupata mapato.  

Jambo lingine la mwisho ni ya koti  zetu Kenya.  Ningependekeza ya kwamba mambo ya koti  zetu za Kenya   kuna shida kwa

mtu maskini apate kufaulu kesi. Kwa hivyo ninapendekeza ya kwamba mwananchi asiye na kitu maskini apate  kuwa protected

wakati  kesi  yake  inapoingia  kotini.   Kwa  maana  mara  nyinyi  hawana  nafasi  ya  kuweza  kufaulu  kesi.  Asante.   Kwa  hivyo

nasema ya kwamba kwa hayo machache, Mungu awasaidie.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante.  Mwalimu Fides Karemi Maasai?

Fides Kareni Maasai:   Okay, thank you very much for giving me this opportunity to present  my views. First  I would like to
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say, we as women we would wish to have..

Com. Mosonik Arap Korir:   Excuse me just say your name again for the  record.

Karemi Maasai:  My name is Mrs.  Karemi Maasai,  I  am a teacher  in Saboti  Secondary School.   I  thank you very much for

giving us this opportunity to come and present  our views and as  a woman, I am saying we would wish for a Constitution that

recognizes the individual as supreme.  Because when you look at  an   individual, it is the individual who makes the society and

the society make a nation.  Now I am going to start  by saying that where there is no social  equality  there  is  no   political  nor

economic excellence.  

Women constitute more than 52% of  the  Kenyan  population.   But  when  you  look  at  the  position  of  women  in  the  country,

where do they stand?  In education most children are discriminated against, you find a parent can afford to take  a boy to higher

level but cannot afford to give their girl child even the elementary basic education at primary level.

I propose that if a parent is discriminating against a child then the law should take  action  against  such a parent.   On property

inheritance, nobody chooses to be born a woman or man, we are just born the way we are.  And if you look at women, women

are the caretakers.   At home women are  the mothers,  wives, they take  care  of  the  family,  if  we  don’t  empower  this  woman

economically, how will that person take  care  of the family?  So we find that we are  impovenishing   our  society  by  denying  a

woman the right even to take care of her family.

Then the other thing is…

Com. Mosonik Arap Korir:  We want you to say, you want them to inherit the land or property in general or…?

Karemi Maasai:  What I am proposing is that all children should inherit, because nobody chooses to be born a girl or  a body.

  Then the other thing is on crimes that have been committed against women. We feel that a stiffer penalty should be imposed on

people who commit crimes against women,  like  rape  of  women  and   defilement  of  young  children.  Because  if  you  look  at

defilement of a child, it is worse.
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Com. Mosonik Arap Korir:  Excuse me please can you say for rape, what kind of punishment?

Karemi Maasai:  The Constitution should come up with a law, where we have a minimum sentence.   Currently,  I understand

that the maximum sentence  that a rapist  can get  is fourteen years. (interjection)  Okay, fine thank you. I feel there should be a

minimum sentence instead of just a maximum, because most of the rapists are taken to court and they walk out scot-free.

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay, and defilement?

Karemi Maasai:  The other thing is on civic education

Com. Mosonik Arap Korir:   Defilement? You said defilement.

Karemi Maasai:  Okay, I said defilement, I feel such a thing we should not even negotiate,  such a person must get the capital

punishment, that is worse than a murderer, you have killed the child.

Com. Mosonik Arap Korir:  Next point.

Karemi Maasai:    The next point is civic education should be a continuous process  so that people  can be enlighted on their

rights.   Most  of  us  do  the  things  that  we  do  because  we  are  ignorant  and  we  do  not  know  our  rights.  So  it  should  be  a

continuous process instead of just coming once in a life time like the one that we have been having.  

Then I would like the Constitution to be very clear on which law to apply, instead of mixing law  like  mixing of the statutory law

and the customary law and when you look at most of  our customary laws, they are  not very friendly to women.  For  example,

if you have a problem at  home and  you  take  it  to  court  and  referred  back  at  home,  the  judges  are  men  and  as  they  say  in

Kiswahili, “fisi akiwa hakimu mbuzi hana haki.” So we would wish, if it is a crime that has been committed then let the law stand

firm and let us use the statutory law instead of referring somebody back to the customary law.

I also feel that the current laws on immigration discriminate against women.  For   example if a foreigner is married to a Kenyan

woman, that is a foreign man is married to a Kenyan woman, there is a problem of giving that man citizenship. But if a Kenyan

man gets married to a foreigner, it is automatic. So we are not half citizens, we are saying that we are full citizens like men.
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What I am proposing is that citizenship should be given to any spouse of any Kenyan citizen irrespective of gender.   Then I am

going to end by saying  for a woman applying for a passport, I understand you are required to supply the approval of a husband

or a father, and a man is not required to do the same. Then that is not fair,  I  feel if it should be   applied with the approval  of a

father and a husband then men should also supply with the approval of their wives and their fathers and their mothers.

The last one,  I am going to end by saying   there  are  some  marriage  laws,   like   the  law  does  not  recognize  cohabitation  as

marriage. But in case of  the death of a man is married to one woman, and this man has been living with another woman   when

this man dies and it comes to sharing the properties,  this woman comes with children and says that  she is  a wife to this man

and she is given the property, and I think she has not been contributing equally like the woman who has been at  home. So I feel

the law there is not fair, I was proposing we should have laws, if a person feels like getting married even to twenty women, he

should marry one woman at  a time and  divorce so that we can follow  that so and so was with  this  person  at  this  particular

time, instead of mixing people up. 

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay, another one? You have finished?

Karemi Maasai:  Then there is the other  issue  of employment, I feel that the government is using a lot of money ……

Com. Mosonik Arap Korir:  Anyway, it wasn’t  clear to us. You said no to cohabitation?  It shouldn’t be…

Karemi Maasai:    Yes,   it  should  not  be  there  as  the  wife  must  be  clearly  known  so  that  we  wouldn’t  have  other  wives

coming up  when the person is dead.

Com. Mosonik Arap Korir:  And one wife at a time?

Karemi Maasai:  Yes.  No, no. I am not for polygamy, I am for if you want to get married twenty times, get married nineteen

times and get divorced.  Yes,  I am against the two.  Instead of the government using a lot of money campaigning against AIDS,

I  was  of  the   feeling   that  this  government  would  use  the  same  money  to  employ  people,  because   these   people  are  not

employed. Here you are to meet basic needs,  that is food,  clothing and shelter.   When this needs have not been provided for,

then we cannot talk of immorality, first we must provide and ensure that people  can get food,  shelter,  clothing then we can talk

of matters of immorality, instead of using so much resources talking about AIDS.
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Then I wanted to talk about  people  who are  working, sometimes you find that a man is working in North Eastern,  the wife is

working in Namanga, if you have to curb the current disease, what are we going to do about it?  I was  thinking  the government

can put this people together so that we don’t have people being promiscuous, people should be put together with their partners.

  

 On  the  care   of  the  old  people,    our  resources  have  always  been  given  to  the  boys  or  sons,  but  when  you  look  at  our

community, the same sons are not taking care of the old people, so I was feeling the government should come up with a law that

forces these  people  to take  care  of their aged parents  because  they have benefited from them, instead of just neglecting their

parents, die poor and they are the people who contributed to making you get where you are.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante.

Karemi Maasai:  Okay thank you very much.

Com. Mosonik Arap Korir:  Just hold it please, hold  on kidogo, there is a question for you.

Com. Lenaola:   Mwalimu I have a question regarding polygamy and cohabitation.   Some religions like Islam allow a man to

marry upto four wives legally.  Are you saying therefore that we should restrict even muslims to one wife despite  their religion?.

Karemi Maasai:   No,  that is not what I am saying.   What  I  am  saying  is  that,  if  you  are  to  get  married   now  that  is  their

religion that accepts  them to do that,  I  cannot limit them-but this wife must be  known.  But when you keep  a wife in Nairobi,

another one in Kitale and when you die  they start  showing up,  then that is not fair.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana.  Pastor Peter Morongo?  Pastor,   make it very brief please.

Pastor Morongo:   Mimi ni mchungaji Peter  Koimoi Arap Morongo,  nina machache tu  nimeandika   na mengi  yamesemwa.

Na yale yamesemwa mengi sitayarudia isipokuwa mengine ambayo hayajatajwa bado ni kama haya; kupunguza umaskini katika

nchi yetu ya Kenya, nilikuwa na maoni ya kusema kwamba sisi wengine ambao tunafanya kazi, ingebidi, ili kuangamiza umaskini
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Kenya,  serikali  ihakikishe  ya  kwamba  wananchi  wake  wote   wanalipwa  mshahara.   Wale  wanaofanya  kazi  tayari  wana

mshahara wao, na wale hawana kazi, wapewe mshahara pia, na wapewe kadiri ya shilingi elfu mbili, ili wasiwe wahalifu.

Ninaunga mkono madam ambaye ametoka hapa ya kwamba,  kuna  pesa  zingine  ambazo  wanapewa  watu  ambao  wanafanya

campaign  ya  kumaliza  ukimwi.  Ukimwi  upo  ndio,  lakini  sehemu  zingine  Mungu  ameandika  katika  bibilia  ya  kwamba,  kuna

magonjwa  ambayo  yatatokea  ambayo  hayana  tiba,  na  haya  ndio  yako  sasa.   Lakini  mambo  ya  kutoa   mamilioni   ya  pesa,

badala ya kumalizia hapo wananyanyasia   kuku hotelini. Hiyo wagawe kwa wale wasio na kitu,  na  wapewe  hiyo  mishahara

pia.   Kwa  maana  pesa  hizo  zinanyanyaswa  na  watu  wawili  watatu,  na  hiyo  pesa  haionekane  hata  kwa  wale  wanaoenda

kutembelewa kwamba wanaangamiza ukimwi, ukimwi hautaangamizwa tu bila watu kubadilisha maisha yao.

Naunga  mkono   madam  a  aliyesema  kuhusu   haya  mambo   ua  wanaume  mjini  kuwa  na  wake  wengi.  Hawa  wanaume  na

wanawake wasipokuwa waaminifu, wao wenyewe, ukimwi hautakwisha.   Na  hizi pesa  ambazo zinamalizwa tuna  watu  wawili

watatu, ma- milioni, wapewe masikini pia.

Na kumalizia sehemu nyingine, mambo kama  rasilimali ya misitu  katika  sehemu yetu ya mesemwa,  rasilimali  yetu ya misitu

inapotezwa tu kwa sababu watu wachache tu ndio wanaangamiza. Kwa  muda mrefu  saa,  miti zetu za hapa,  kama mti unaitwa

Elgon  Teck,  zimeliwa na wahindi  kwa muda mrefu na hatukupewa chochote.   Yaani factory kama hii ya Rai Ply ije mlima ili

iweze kusaidia vijana wetu,  iandike watu.  Ilipelekwa mbali na tukanyanyaswa na watu wachache.   Juzi  tu  council  na  viongozi

wetu wachache waliokuwa makini wakaisimamisha, ndiposa wakati huu sehemu hiyo haiendelei.  

Lakini ya kwamba, walikwisha kula na hakuna faida ambayo sisi wa Mlima Elgon tulipata.  

Number  mbili,  ninasema  ya  kwamba  ma-  chiefs,  wapigiwe  kura   kila  baada  ya  miaka  mitano.   Tumeonelea  kwamba  hata

wakirsto hawaja chukuliwa kuwa wa maana.  Muislamu ameongea hapa, na ni maneno ya maana. 

Hapa, ninasema ya kwamba  katika mikutano ya DDC, kuwe na mwakilishi ambaye aliokoka,  ili kumaliza mambo mengine ya
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ufisadi.  Kama vile Bishop ama, mchungaji na  wengineo.  Ili kumaliza mambo mengine ya ufisadi, aweko Mkristo. 

Rais ateuwe mbunge maalum ambaye pia ni kiongozi wa kidini, ambaye ni askofu  kule,  kwa maana sehemu nyingi kabisa  wa

wakiristo  hawaonekani hata kule bungeni. Wamesema hapa katika mambo mengine, wa  kristo  hawachukuliwi  kuwa  ni  watu

ambao wana maana,  lakini sehemu hii ikitokea neno fulani katika serikali,  utasikia wanatanganza  makanisa yachukue jukumu.

Sasa makanisa watachukuaje jukumu…

Com. Mosonik Arap Korir:  Umesema kuwe na  mbunge?….

Pastor Morongo:  Ambaye ameteuliwa  na ameokoka.

Com. Mosonik Arap Korir:  Basi, asante.

Pastor  Morongo:   Yes  ili  kusiwe  na  sehemu  ya  kusemwa  makanisa  yachukuwe  jukumu  haraka  wasaidie,  watasaidiaje  na

hawako  huko?   Katiba ihakikishe haki ya kila Mkenya kumiliki ardhi,  kwa maana kuna mahali nilisoma kwa hii questionnaire

yetu, inaongea juu ya kumili ki  ardhi na hapo sitasema.

Wakenya  wasiwe  na  haki  ya  kumiliki  ardhi  pahali  popote,  bali  kila  mtu  amiliki  kwao  kulingana  na  maandiko  matakatifu.

Kulingana na  maandiko  matakatifu,  kila  mtu  atamiliki   shamba  kwao,  shamba,  ya  kwao.  Ikiwa  unatoka  ujaluoni  au   Coast,

umiliki kwenu.  Kwa sababu itafika wakati  maandiko yanasema,  kila  mmoja  atarudi  kwao  na  sasa  hata  nikipea   waria  hapa

alime, hawezi kulima atataka kukula kitu rahisi rahisi, sasa ……

Com. Mosonik Arap Korir:  Excuse me, umesema bibilia imesema kifungo kipi?  Where does it say in the bible?

Pastor Morongo:   Sikuwa nimeangalia kifungo lakini imeandikwa hivyo, kwamba kila mmoja atarudi kwao.  .

Com. Zein: Katika  Kumbukumbu za  tarati   sawa.

Pastor Morongo:    Eh. Okay,  na number hiyo nyingine inasema, katika umilikaji wa ardhi,  atakaye kuwa na shamba kubwa

kama  ndungu yangu mmoja alizungumza hapa akasema hamsini, mimi kumbe niliweka mingi mia.  Yaani kila  mmoja  awe  na

kiasi cha  sehemu ya kuji tosheleza ili mwingine naye awe na sehemu kidogo, kwa maana umaskini umezidi.
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Com. Mosonik Arap Korir:  Umesema hekari mia moja, sema kitu kingine.

Pastor Morongo:   Ili kumaliza ufisadi kwenye mahakama yetu ya Kenya,  ma  -askofu  pia  wateuliwe  kuwa   mahakimu  kwa

maana kuna sehemu nyingi ambazo,  hata  kama  utaenda  kubeba  bibilia  kotini,  utaona  ya  kwamba  hizi  pesa,  mama  amesema

pesa zimeangamiza uchumi  huu wa  Kenya.  Mtu akiuwa mtu,   akifika pale  anaachiliwa  kwa  sababu  ya  pesa,  na  mtu  wako

ameuawa.  Kwa hivyo,  maaskofu  pia wateuliwe mahakamani.

Com. Mosonik Arap Korir:  Umemaliza?

Pastor Morongo:  Mayors na wenye viti wa  mabaraza  wachaguliwe moja kwa moja na wananchi.   Vipindi vya miaka miwili

kwa mayor na wenye viti vya baraza  zinatosha  kwa maana itafika  wakati  ameharibu  lazima  tukague  maslahi  yake  na  atoke

kwenda nyumbani na mwingine akae.

Kuwe na elimu ya kiwango cha  four four au zaidi kwa wenye baraza.   Kuwe na vipindi viwili maalum vya miaka mitano  cha

Rais kuongoza,  akifanya vizuri tutamuongezea  ingine  mitano.   Katiba  itoe  kibali  ili  Rais   aweze  kuondolewa  mamlakani  kwa

kitendo kisicho halali.  Rais awe mbunge, lazima ajulikane area yake ndiposa aende akafanye mambo yote ambayo yako mbele

yake mpaka ateuliwe na wananchi.

Com. MosonikArap Korir:  The rest we shall read? Okay. Tafadhali upeane hiyo memorandum.  Ngoja swali moja.

Com. Zein:   Askofu,  wewe ni Pastor,  unasema  maaskofu  wawe wanateuliwa kuwa mahakimu. Wakishateuliwa,  watakuwa

wanatekeleza sheria ya Mungu au sheria ya binadamu?

Pastor  Morongo:   Ya,  atakuwa  pale  kwa  maana  sasa  wakati  huu,  kuna  wengi  ambao  wamejiita  kuwa  wameokoka  kule

maaskofu, lakini hao wamevalia tu. Lakini kukiweko mtu ambaye anauhakika wa kufanya kazi pale ya kusaidia,  maana serikali

bila Mungu haiwezi kufanya, lakini  akiweko  pale  askofu  ambaye  ameokoka  kamili  basi  mambo  mengine  ya  ufisadi  wa  pesa

utakoma.

Com. Mosonik Arap Korir:  Asante sana, kila mtu sasa nitamwita, nataka aseme one point only.  A point which has not been
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mentioned by anybody else, okay.  Jambo ambalo halijatajwa tu peke yake.  Joseph Otenge Ngomar?   One point only please 

 because bado tuna watu wengi kabisa.

Joseph N.   Otenge:   Bwana Commissioner asante kwa kunipatia nafasi hii.  Majina naitwa Joseph Otenge Ngomat.   Mengi

yametajwa na sitaki nirudie.  Kwa upande wa uchaguzi ningesema hivi,   hii mambo ya defection,  Tumesikia tangu multi-party

ziingie,  defection  zimekuwa  mengi  na   ime-cost   Electoral  Commission  pesa  nyingi.   Ninapendekeza  hivi,  wakati  wa

nominations, aspiring candidates, tuseme kwa mfano Kanu, Ford  people,  yaani all parties,  wafanye uchaguzi siku moja,  ili mtu,

tuseme umeshinda kwa Kanu, hauwezi kukimbilia party nyingine.  Ifanywe yote wakati mmoja.

Vile vile, mjumbe ama Councillor yule anataka kusimama anapaswa  kukaa  kwa  party  yake  kwa  miaka  kumi,  asiwe  mtu  wa

kuyumba yumba leo hapa, kesho pale, awe mwaminifu kwa party yake  kwa miaka kumi.

Ingine ni  an  elected  MP  or  Councillor  facing  petition  should  not  step  in  Parliament  or  county  council  or  Municipal  hall  until

his/her case is determined by a special court of law hearing  petition cases.    Hii  ni kumaanisha kwamba kama kuna ulalamishi

na mtu amekuwa declared  winner hapaswi kuenda  Bunge  ama  county  council  hall  ili  atekeleze  kazi  yake.   Mtu  kama  huyo

hatakaa kwa Bunge ama council,  atahitajika akae  akiongoja uamuzi wa court.   Uamuzi hu inapendekeza  usikae  miezi  mitatu.

Hiyo kesi yake isikizwe   miezi mitatu baada ya uchaguzi  ili akiruhusiwa ndio apate kutekeleza kazi yake kwenye Bunge.

Com. Mosonik Arap Korir:  Mwisho?

Joseph N. Otenge:  Ya mwisho ingawaje ni kidogo…….

Com. Mosonik Arap Korir:   Ujue kwamba ukiwa na memorandum tutaisoma.

Joseph N. Otenge:  Singetaka kusahau   hii mambo ya clashes.  Hapa Sabaot  tuliitwa ni watu wabaya sana shauri ya clashes,

ninaonelea  hivi  according  to  my observations,  they  were  no  tribal  clashes,  in  Central,  Eastern  and  North  Eastern  Province

because those areas  are  a hundred  percentage  occupied  by  indigenous  people.   Hiyo  ndio  kumaanisha  kwamba,  hii  clashes

ilikuja kwa sababu kuna wageni waliingia mashamba ya   jamii zingine ndiposa hii mambo ya clashes ikakuja.

107



Kwa hivyo ninapendekeza hivi, nafikiri Kenya nzima ninaweza kutoa mfano kabila kama wajaluo,  ni wengi sana lakini I  don’t

think they have  tracts of lands in this country.  Ni wachache sana wametoka Luo Nyanza kuenda nchi za watu wengine.  Kwa

hivyo ninapendekeza kila mtu awe na nchi yake, arudi mahali alizaliwa.  Asante sana.

Com. Mosonik Arap Korir:  Wajaluo wana only a house, not a home? So, kila mtu  awe na hiyo culture?  Okay, asante sana.

  Gregory Ngeiywa?

Gregory Ngeiywa:  My name is Gregory Ngeiywa.  The Chairman Commissioner,     because  you have said only one minute,

that section which says every Kenyan is free to  move  anywhere  in  Kenya    is  correct,  every  Kenyan  is  free  to  do  business

anywhere in Kenya,  that is correct.   And every Kenyan is free to settle anywhere.   That is where I say we should repeal  that

particular point.   Not  any   Kenyan  to  live  anywhere,  because   since  independence  it  has  not  been  possible  to  live  in  some

places, only  maybe one province or two where you can live in.  So  Kenyans should,   as  we are  going for regionalism live  in

their own areas.  If we have to live in peace.

As you have heard Commissioners ..

Com. Mosonik Arap Korir:   How does  that statement read?  The other one said every Kenyan  is free  to live everywhere.

So yours says what?

Gregory Ngeiywa:   The first two were alright, moving anywhere,  doing business anywhere,  settlement,  that one should read,

you live in your indigenous regions or district.

Com. Mosonik Arap Korir:  Okay.

Gregory Ngeiywa:  The other one is of course you have heard about   the Sabaots  it  is actually a question of   numbers,  we

are minority and few.  And we have a right to exist.  We would like to be in one region.  The whites split  us after being told the

Mt. Elgon is a Mountain of our people, surrounded our people but it was split into two internationally, into Kenya and Uganda,
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we have no question about that one. But now in Kenya, it was again split into two different provinces.   The Sabaots  have been

divided and ruled.   But we are  saying  we  should  be  in  one  particular  district  surrounding  the  Mountain  and  in  one  region  in

North Rift if possible.

You have seen people here shed tears, we can shed tears, even me I can shed tears  because  of the injustices which were done

to us in the past.   But what we are  saying, we are  very peaceful,  we like peace.   We  ceded   most of our  land  because  the

original Bungoma district was our land, but we are so good, we have left most of the land, we are only asking for 1/8 of the land

and then peace  shall be there.

We don’t want to fight with anybody, we don’t want to die and I am repeating again we don’t  to be hopeless,  or  even clashed

  what for? When things can be corrected  in  such a way.   So  I am only asking for,  let us have proper  settlement  house for

everybody and let the Sabaot move into one direction , that is …..

As I am talking they have a Mt.  Elgon National Park,  it is not in Mt.  Elgon District,  it is outside Mt.  Elgon district.  We would

like to have Mt.  Elgon National Park  in Mt.  Elgon district,  we should be one,  not to be   divided and ruled.   So  the resources

from there should in future benefit our children.

Commissioners, I was only given one minute I don’t want to add more but on that  issue  of compensation,  please compensate

us not only in the lands of Trans-Nzoia as  many   have  said  compensate  us  anywhere.  If  there  are  ADC  farms  in  Nakuru,

Mombasa, Nyeri, give us  these ones  like the other ones were given in our place.   After we finish Trans-Nzoia and any KARI

farms, and any large farms elsewhere, give us for the sake of ili Mungu asikie au  aone vizuri. Kwa sababu hii ni kufa na kupona.

  As I am speaking now I am from West Pokot district,  my home I don’t come from here,  but it is a fact.   So  Commissioners,

take it seriously, we don’t want war with anybody,  we just want to beg you  to write the things property,  write the way other

places like New Zealand, Austrialia, Canada, South Africa have written we want things to be put back properly.  Otherwise we

are the worst  hit, maybe second to the Maasais  of Narok  and Kajiado.    We are  the worst  hit, na ni  ukweli  wa  mambo,  sio

mambo ya uongo, yameandikwa na yako hivyo.
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I  will  finish by saying please do a good job, otherwise things can go wrong.  Give us proper  boundaries  so that  we live with

our neighbours comfortably, nicely with no conflicts.  Thank you very much.

Com. Mosonik Arap Korir:  You said  Mt. Elgon National Park is in which district now?

Gregory Ngeiywa:  Mt. Elgon National Park is in Trans-Nzoia district which is our district.  We would like to be in one unit.

Com. Mosonik  Arap Korir:   Asante.   Benjamin N.  Maasai?   Kiptalam Ibrahim?  Harrison  Chemosit?   Julius  K.  Tekwen?

Felix Ndiwa?

Felix  Ndiwa:   Bwana  Commissioner  Sir,  mimi  ninaitwa  Felix  Ndiwa  Mushendich  kutoka  Kapchebon.   Na  ninapendekeza

mambo matatu na nitajaribu kufupisha.  Hii inahusiana na ule uchaguzi wa urais.   Kwa mapendekezo  yangu  ningeweza  kuona

kwamba uchaguzi wa Rais, wabunge, na ma diwani uweze kutengwa.  

Hivi ni kusema ya kwamba uchaguzi wa Rais uweze kutangulia ili wananchi wakati wa campaign watu waweze  kujua wanapigia

  nani kura halafu kisha baadaye uchaguzi wa Bunge uweze kufuatilia.  Kusema hivyo ni kwamba unajua wakati  wa  uchaguzi

wa  urais  Tumeweza  kupata  kama  Rais  wa  kwanza  ambaye  ameweza  kufaulu  hata  vile  vyama  vingine  vidogo  vitaweza

kumalizika.

Katika nafasi ya pili au namba two,  to curb all fraud, this is what I  recommend  ballot votes should be counted at  the polling

center.   In that after the completion of the exercise, the data will be taken to the constituency level  for analysis and final results.

 

We have had many cases  which mostly  apply  during campaign period and this is why I want to make  one  recommendation

that a violence monitoring unit be instituted so that this unit may check the violence of the parliamentary or  civic aspirants.   And

violence  monitoring  unit  have  to  be  precisely   formed  during  election  period.   This  unit  should  be  given  more  powers  to
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recommend a disqualification of a candidate    engaged in election violence.   Election aspirants  should sign a declaration form

binding themselves to uphold the democractic  temets  and denounce violence of whatever form including controlling  supporters

during campaigan period.  Hayo ni mwisho.

Com. Mosonik  Arap Korir:   Asante sana.   Amos  K.  Ndiwa?   Yeye  anajisikia  vibaya  ndio  Tumemuruhusu  apeane  maoni

yake kwanza.

Amos K. Ndiwa:  Mimi kwa majina naitwa, Amos K. Ndiwa   a retired teacher  from Mosop community or  what is popularly

known as Ndorobo community.  I will go through this memorandum very quickly.  I  don’t have much time  to waste.   My first

point was about  the newly created  district.   I  wanted all the newly created  districts to be  entrenched in  the  new  Constitution.

And the boundaries of Mt. Elgon district be based on the recommendations and submissions that were made by the Council of

Elders for Mt. Elgon to Mwangovia Commission.

Mt. Elgon district to be administered from Rift Valley as it has been said before.   I  have some recommendations on trust  land. 

We have one called Cheptalel trust  land.  We wanted  the  trust  lands tp  be  vested in their respective communities instead of

county councils which have become very corrupt and can no longer be trusted to  act  on behalf of the people.

  

And then   Provincial Administration  be   scrapped  because  it  never  took  care  of  the  values  of  the  community  at  all,  it  was

dictorial and the people  lost a lot of cattle because  of  reduced   grazing  area  and  I  feel   a  long  this,  the   government  should

compensate these  communities  for  loss  of  cattle  and   human  life   that  was  lost  because  of   abrupt   change  of  life  that  was

brought about by  that kind of settlement.  

 Then  on the type of governance, I am recommending devolution of powers  to the Districts and locational levels  and that  we

should have a District government  which  should be elected every two years  and  the  location  government     should  also  be

elected  every  two  years  and  this  should  replace  the  provincial  administration.   The  provincial  administration    should  be

scrapped forth with  because it  is corrupt and outdated and colonial.
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 The post  of District governor  I  am  proposing  that  should  be  rotational   a,pmg   the  tribes  or  communities  that  live   in   that

District every two years, same to the  post of locational governor should be rotational between clans there,    clans living  in that

location  and   should be rotating  among the clans.

For  Presidency  I  think  much  has  been  said   I  was  only  proposing  that  the  President  should  be  above  45  or  he  must  be  a

university graduate must not be suffering from any terminal disease like cancer or HIV, that’s all 

Com. Mosonik:  Asante, okey we can read the rest.  

 Amos .K. Ndiwa:   Then I have a small issue  on retired teacher because I am one of them. I was suggesting that every retired

civil servant or  teachers  should be entiled to atleast  half of his former salary even if he retired early  or  at   mandatory  age,  he

should be entitled to that.  I  was also  proposing  that  the  retired  teachers   be  given  pay  slips  so  that  he  can  use  the  same  to

acquire items on hire purchase or loans 

 Then I was also suggesting that  there are  those who retired early,  if there will be  need for them to re-employed after    they

went on early retirement because of sickness and they have been treated and proved to be  not to suffer from  the disease,  then

they should be re-employed. 

Then  something  on  insurance  companies,  I  feel   it  is  the  duty  of  the  government  to  compensate  victims  in  case  where    a

businessman has insured his business,  say in the case  of matatu,  you have insured your business and then all  of a sudden that

insurance companies is put  under receivership.  So  the government in that case  should compensate  the victim not the insured

because the insured has insured his business and I feel that the property of the insured should actually be protected.

 On university education,  I feel loans should be given to  all university students  whether they are   in private,   public or  parallel

programmes, they  should be entitled to loans to make sure that   they complete their education. 

 And lastly, I am proposing that  the Constitution should provide for a  tamacked  road  in  every District .   I  think the rest  have

been  said, I don’t need to repeat again. 
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 Com. Mosonik:  Asante Moses Juma  

 Hilary Cheptoti:  I  am Hilary Ibone Cheptoti  and I would like straight away to  read my recommendations  on land.  Many

things have been said about  land as  regards  to minority and marginalized people.  In this  regard  therefore  ,  I  recommend  that

every individual  should own land in his own indigeneos place   and  also  the  ownership    should  be  limited  to  not  more  than

50acres .

Another area which I would like Bwana Chairman to look at in detail is the education for these people who have  special  needs.

  Right now in the District we have more than three hundred persons   who need special  education due to various handcaps    I

hereby recommend that the Constitution should enshrine that we have what we call inclusive education in our education system

so that this idea of segregating  handicapped  person  in  institution  does  not   arise  because  it  is  quite   stigmatizing   especially

among the Sabaot community. 

 Also to boost the education for the  handicapped persons  we would like the ministry  to accord  them the bursaries especially

as they join secondary schools.  Atleast if in a home there are  three handicapped  childen, the government through the Minister

of education should cater for the education of these children .  

And also, when we go  to employment these people have special  skills which   can assist them be  the employed. If I go  to the

employment of military personnel some of the blind, some of the deaf  should also be accorded  an opportunity to be  employed

in those areas. There are areas which they can work. 

 Another area is,  at the advent of independence some of our grandfathers left, right now they are  in Uganda and the other year

one of my grandfathers cameand  asked me   if he is entitled  to stay in Kenya and even be eligible to vote.  We would like the

Constitution to guarantee dual citizenship so that  the  scattered Sabaot can be catered   for. 

 Looking  at  the  Constitution  Review  we  would  like  the  Constitution  to  be  written  in  such  a  way  that  even  the  ordinary

mwananchi can understand especially the   petiment  issues on land.It  should  be  written  in  Kiswahili  or  even   in  our  mother

tongue. 
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   The other area which I want to look at it is most of these marginalized are  lacking to get NGOs we would like this aspects  to

be  shrined  in  the  Constitution  that  any  NGO  working  in  some  of  these  marginalized  areas,  three  quotas  of  the  employees

should be the indigeneous   from  that place.  We don’t want to create a problem  like  that one   in Turkana where the security

of people from other places is being threaten. 

We also want the devolution  power. In the current Constitution, the President has   immense powers.  We  would like the   the

Constitution that is going to be  made to reduce these powers   such that the President  should not appoint    his colleagues who

have let us down. For  example if   I am an MP of this area,  I hold no other  postitions  and then next time when I am thrown

outside  by wananchi,  I am appointed   to be the director  of National Cereals  Board.   We would like  him instead  to appoint

people  with special  skills those people who know what to do in  special areas and   we have what we call  Executive  officers

to run government Parastatals so that we  can prosper  as  you know in Kenya   most of the government Parastatals, have failed

to  perform because of such poor appointments. 

 We also like  in this regard to say that this idea of giving ultimatum  to  civil servants  to retire  to be  reconsidered.  That  let the

Constitution guarantee job security. That is if I am eligible to stand for Presidential, of Parliamentary or Civic elections let this be

given unpaid leave of six months I come and compaign if I don’t make it I  go back  to my job.   If we do this we shall end up

electing able leaders in most of our areas of leadership especially now that we would like the administration to be  centralized in

the   District. Otherwise we shall end up electing what we call mediocre leaders who cannot take us anywhere. 

 To finishi up Bwana Commissioner I would like to touch a bit on security.  Most  of my colleagues have talked about  security,

we would like to have  what we call Community security. The  security we have now actually is not assisting us,  we want to get

our own boys so that they can be able to assist. Like  in our place here, we are on the border place when our animals are  stolen

the security we have cannot assist us so much. But if we can have the community police where our own boys can be employed

we can be able to track  down the enemies and we retrieve our animals or property. 

To wind up bwana Commissioner  we would like the Constitutional review  Commission  to  be  independent  so  that  when  we

take our views you  compile  them and as the report  comes out,  you will be  able to take   care  of all the views that have been
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presented. With those few remarks, thank you. 

Com. Mosonik:    Sasa  tumelazimika kuomua tumalize kwa sababu ya saa.   ninasema nikita mtu aseme  jambo  moja  ambalo

halijatajwa.  Asante tafadhali upeane memorandum Haramisi Wandeke yuko. Jambo moja halafu mwingine afuate. 

 Haramis Wandeke:  Mr Chairman and Commissioners who are  here today,  my views I think  they are  different but I don’t

know if they    will be  accommodated somewhere.   In the course of writing the Constitution of our country Mr.  Chairman the

People’s  sense of collectiveness  objective  and aspirations must be  put into consideration and preamble must   thus read and

appear  like this. “ We the people  of Kenya hereby decide and  solemnly  declare  that    so  as  to  impress  and   portray  upon

dozens of owerner or citizens that the  Constitution  is really  theirs  and it is always people driven    process.  But not otherwise

 where the Parliament which  is always  dogged  by lack of  quorum leaving our  precious  document at the  whims  of some few

  mischievours  elements who may  tamper with it    without any  or  the Commission  as  such is given the authority to write one

as many may  construe  in the near future. 

And in the Constitution, the following provisions must be included to form  the national document;

 The institution of the monarchy with the Kenyatta  family being transformed to the royal  status that is  the king or  queen to be

coronated sooner or later possibly from  any of the following members of the family  Mama Ngina Kenyatta….

 Com. Mosonik:  Hata  sijui umesema nini kwa ajili sheria ya kurekebisha  Katiba inasema integrity  of the republic of Kenya 

must be  respected. Intergrity means what? Can you explain to him so  we don’t talk about kings and queens.

 Com. Zein:   Sheria vile inasema tutatakiwa kuanzisha mifomo ya  kidemokrasia  na  mifumo ambayo  itaheshimu   haki  za  raia

wote  wa  Kenya.  Nafikiri  sheria  haituruhusu  sisi  kukubali  maoni  ya  kwamba  tuweke  mfalme  au  malkia.  Sheria    ni  hiyo.

Chairman with your permission,  ndugu yangu fanya hivi chukuwa maandishi sign pale chini, utoe. Tutayasoma kila maandishi. 

Haramis Wandeke:  Now let me rush to (interjection) there is another different issue, that is  time. Time   must be  classified as

a resource  which every minute of it must be  accounted for in endevours we pursue in our daily life especially if it  was  for  the
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benefit of this country.  Otherwise time wasting must be  regarded as  an offence and must be  penalized   by   way  of  fines  and

which must go along way into the establishment of the necessary  institutions. 

 Com. Mosonik:  Let  me make you  understand  ya kwamba we did not stop  but we wanted to tell that this is the republic of

Kenya, so we don’t talk about  Monarchy.

Hamis Wandeke:  I wanted us  to borrow a leaf from the British system 

Com. Mosonik:  You know Brittain is not a republic, it is a monarchy.

Kuna  queen au wakati huu kuna  Malkia Tumelewana

 Com. Zein:   Sisi ni Jamhuri na maana ya Jamhuri ni tunachagua  

Com. Mosonik:  Na sisi tunaita Jamuhuri ya Kenya. 

Haramis Wandeke:   The salaries of the elected leaders  must  be  negotiable  between  the  electorate  and  aspiring  candidates

during  compaign  and  election  time   that  is   each   candidate  will  be  compelled  by  the  Electoral   Commissions  of  Kenya

regulations to quote on the declaration forms which he or she must   display publicly  on the posters and manifestos to the voters

how much money make ---- he or she thinks must be  paid whan he or  she    goes to represent   the people   and it is upon the

people to decide  on  who to elect and    why they have settled on a particular candidate  money being a major factor 

 Com. Mosonik:  So we have agreed, tulikubaliana ya kwamba kila mtu  ataje jambo moja   the hottest issue you have in your

memorandum lakini now you are adding what is the hottest point?. 

Haramis Wandeke:  When all  the university entrants  who qualified to join any university be it public or private must attach  a

list  of names not less than  20 people from his   local community to the admission  forms so as  to   form  what could be called

attachment class for the purpose of  his practicals  during the course of  his study at  the university. And a certain percentage of
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which must be not   less that 30 % constitute the final grade from his practical  class.  This will benefit the community by way of

imparting  knowledge and skills from the student  during his or  her semister  holiday  at  home  and  ---  direct  thus  have  him to

development from our universities and colleges,   giving our degrees and diplomas  value and  meaning they deserve. 

 Com. Mosonik:  John Cherok? Julius Kesisi?

 Julius Kasisi:  Asante Bwana Commissioners na kikundi chako.  Mimi hapa nataka nisema machache mimi ni   Kasisi  Julius

Bera.

 I would like to say that an accused person should be judged in  vennacular  language 

Land title deeds must bear the names of husband, woman, children ;all kept by computer machines. 

 All business foreigners lets say  the non  Kenyans should be taxed  differently from the native persons. 

Land produce:  Natives sell  the produce to the foreigner.

Com. Mosonik:  Wewe, we said one  item per person. 

Julius Kasisi:  Okay, in business, because I am a business man we should have single permits  

 Medical bills on  uncurable  diseases be reduced  doctors should not detain patients for so long

Kenya currency should not bear a President’s portrait. 

Com.  Mosonik:    You know   it will help kama ungesema it should bear, talk positively not negatively. 

 Julius Kasisi: Pesa zisiwe na kichwa cha  President   ziwe na kitu kingine tofauti shauri President  atakuwa anakuja baada  ya

five years kitu  kama mnyama. 

Ya mwisho jua kali people  should be given loans at low   interest rates.

Kiosks should be continue   only  in rural areas depending on the stock of operation 

 Supermarkets and wholesales should operate only in big towns,  district  headquotas , asante

 Com. Zein:  Sasa mimi napenda kusaidia  Chairman kidogo,  najua ame-chair  kutoka asubuhi na ataendele.  Ndugu urudi pale

ujiandikishe.  Kwa kuonyesha kwa mkono,  unaweza kuonyesha kwa mkono,  watu wangapi ambao  walifika hapa kuja kutoa
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maoni yao na hawajafikiwa mpaka sasa? Wale wanataka kusema au kuzungumza waje hapa mbele.      Mzee ukuje hapa utaje

jina na useme jambo ambalo halijatajwa na mtu mwingine. 

Ibrahim Maasai:  Jina langu ninaitwa Ibrahim Maasai.   Nakaa  Elgon District,  location ya Kisiro.  Maoni yangu ni maneno ya

acciden.t Kama mtu anapata accident halafu serikali anapata report inakwenda kuleta mtu huyu kupeleka police au mortuary na

huyu mtu kama hakuna mtu wake  ambaye ana pesa    za kurudisha huyu mtu, mtu anakufa huko.  Mimi  nafikiri  serikali  inafaa

irekebishe hiyo maneno. Yule  mtu anapeleka na serikali    waturidisha wenyewe.  Hi  ni   kwanza.

 Ya pili, maneno ya kutahiri watoto. Unajua sheria ya watoto sasa serikali  inaingilia kwa sababu ya  ugonjwa wa ukwimi.   Na

sisi   kalenjini  walikuwa  tunahiri  watu  kutoka  zamani  kutoka  Misiri  mpaka  leo   wanatahiri.  Na  sasa  sisi  tunataka  serikali  

irekebishe   hiyo maneno ya  health department  kwa sababu nataka watoto  wote wanakuwa  wasinde,  sisi  hatutaki    namna

hiyo tunataka mtoto yule  anaogopa  kisu aachwe  na yule anakubali kutahiri anatahirishwa

  Com. Zein:  (inaudible) 

 Ibraham   Maasai;   Ya  mwisho  nataka  kila  Province  ipate   institutions  za  kufundisha  watoto  kuwa   waalimu,  teacher

education.  Sasa  imebaki  mbili,---- asante

Maurice Maitwai Kinyanja:  Okey,  mimi naitwa  Maurice   Maitwai   Kinyanja  maoni  yangu  ni  hii;  ningependa  serikali   iweze

ipate  ku-register  vile  vikundi  vinaitwa  CBO  in  every  location  kwa  sababu  ni  vikundi  ambavyo  ni  vya  community  halafu  

wanakati ambapo wafanya budget, wanafanya ambavyo inafika kwa kila location kupitia kwa vile vikundi. 

 Ya pili ni kwamba ningependa pia hii Constitution mpya itueleze ni tarehe gani kura inafanyika

 Ya tatu na   ya mwisho  ni kwamba,  mambo ya DCC,  tungependa DDC Chairman asiwe DC Community wapate  kuchagua

wao ambao wanapenda ili maendeleo  yafanyike  katika kila wilaya. Asante. 

Com. Zein:  (inaudible) 
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 Isaac Chengeti:  Mr. Chairman, my issues   on the  Constitution.  My names are Isaac Chengeti.  I  want to recommend to the

this Review Commission that  they  give special  priority to the Districts which  and disadvantaged  because  of  marginalization

especially in education system. For  example,  training   institutions. Like  in this District    it has secondary schools okey but it

has no single training institution .

 Secondly, smooth transition  in educational system. A study or a look at the  8-4-4 system will always show that there are  gaps

in lower  primary which lead  to poor  performance especially in this District.  What I am saying here is,  in  lower   primary  the

Constitution  does  not  give  proper  guideline,  on  development  of  young  children.   I  want  to  recommend  therefore  that  the

Constitution makes special  provisions to employ teachers  who man young children in ECD centers  the government to employ

them so that there is  smooth transition on. 

 Finally  Mr.  Chairman,  Iwant  to   concur  with  definition  of  boundaries  for   districts  and  Federal   governments.   Worship

according to one’s religion the Sabath is the issue

Com. Zein:  ((inaudible) 

Isaac Chengeti:  Nasema hii Commission ikiandika habari hii ifikia wananchi wote availability of this information. 

 Julius Kariti:  Jina naitwa Julius Kariti.  Napendekeza kuwa wakati wa uchaguzi mtu akitaka kugombea nafasi ya   councilor ,

Mbunge  ama President,     atoe  record  yake  yaani  a  clarify,  akuwe  screened  awe  na  record  mzuri,  a  produce  record    ya

kabila. Asiwe mtu ambaye ameiba, a produce  document za ku-clear. 

Pili   napendekeza katika uchaguzi kwamba  tenure ya  President  iwe ten years

 La mwisho ni ownership ya   land;  Each individual should  own land, a must. 

 Kipkorir Kigai:  My names bwana Commissioners ,I  am Kipkorir  Kigai:  Nilikuwa nimesema my names are  Kipkorir  Kigai
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and my issue is on property. and one issue to propose  with some two recommendations. 

  It is an  na how to eradicate  poverty.   In  this nation   Parliament should not be  a  supreme body that makes law particularly

when it comes to their salaries. You see that  these people   sit down and declare  how much they want to  earn for themselves

Public Service Commission.

Another  recommendation  is  that  to  eradicate  property,  the   country   must  have  a  way  and  I  recommend  that  the  Central  

Bureau  of statistics must have a  way  of  evaluating  the   work  that  every  single  Kenyan   is  doing  so  that  we  may  know  the

income  that each person is earning because there are too  many  lazy Kenyans and that is why we are  poor.   Thank you very

much. 

George  Tekei  Kimayi:   Bwana Commissioners,  majina yangu ni George Tekei  Kimayi,  I  represent  Kapsokwony  Disabled

Association  .    Kwa  upande  wa  walemavu,  tungependa  tuwe  na  independent  department  baadala  ya  social  services.  Hiyo

department  vitue rehabilitation department  na mkubwa  wake aitwe the rehabilitation officer ambaye atakuwa ana-take care ya

  shughuli za walemavu wote.    Vile  vile,  national   fund   for  the  disabled  of  Kenya  iwe  base   kwa  District  level   isiwe  kwa

National    level ili isaidie walemavu wote kwa jumla. Vile vile mambo ya representation for disabled by normal  people  should

not exist because we have found several – things getting lost.  

 Vile vile tunahitaji kwamba tuwe na masomo free kuanzia class one hadi university kwa walemavu . 

 Na vile vile upande wa training be it  artisan  or advanced courses disabled should also be given free education in that section. 

 Vile  vile  kwa  upande  mwingine  private  sector  ambay  o  wame-employ  walemavu   wawe   tax  free.   Walemavu   ambao

wanafanya kwa private sector zaidi ya miaka miwili na nusu wawe confirmed permanent na pia we-enjoy mambo ya  National 

Social Security fund. 

Mwisho  kwa upande  wa professions tungependa wale watu wamepewe jukumu la kufanya kwa jamii tuwe na kamati ambayo

inafuatilia  hawa watu kwa sababu hiyo shughuli haifanyiki sawasawa.  Kuna  tashwishi  kidogo na hao watu wawe  wakifanya
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kazi kama ya barabara,   rural access roads, kwa mashule na kwa hospitali

 Geofrey  Sichei:   Mimi kwa majina  naitwa Geofrey Sichei.  Niko tu na machache ya kuweza  kutoa   nayo  ni  kuhusu  police

authority  acts.    Naona  watu  wengi  wanashikwa  na  wapowekwa  cell  wanawachwa  bure  bila  serikali  kuwaangalia,   ikiwa

watawachwa bure wawe compensated. 

 Ya pili ni kuhusu introducation of the Constitution kwa wanafunzi wa shule ili pia kila mmoja awe anaelewa sheria kwa sababu

tunasema ignorance is  no  defence kwa hivyo lazima  wanafunzi pia wa high school wafundishwe Constitution. 

 Lastly  tuwe  na  freedom  of  holding  meetings  kwa  sababu  kule  nyumbani  mzee  akitisha  meeting  ya  watoto  wake  ati  mpka

uchukuwa permit kwa police. Nafikiri sina mengi ni hayo tu. 

Speaker: Thank  Mr. Chairman but I am sorry that you are being strict, we are being given   such a short time but I would  

Com. Zein:  Mzee wangu hiyo dakika umechukuwa kueleza hiyo story ungekuwa tayari unatoa mapendekezo

 Lakini nasikia aibu kwa  kukumbishwa haraka haraka 

Com. Zein:   Utasubiri uwe wa mwisho nikupe mda mrefu? Mimi na-promise ukikubali  kukaa  mwisho  nitakusikiza  hata  nusu

saa tuwape wengine fursa 

Ukiwa wa mwisho ndugu yangu nitakupa mda useme vile unataka.

Moses  Kiterieneuno:   Com. Mwenye kiti,   majina  yangu  ni  Moses  Kiteriennon,  napendekeza  ya  kuwa  nchi  yetu  inakuwa

maskini kwa sababu ya ukimwi na kadhalika. Kwa hivyo  kukiwa  na kifo, maiti  asikae kwa nyumba siku mbili , akae siku mbili

na azikwe.  Kama tungefuta vile Tanzania  inavyofanya. 

 Ya pili, education in secondary school should be from form one to form six kwa sababu watoto  wanamaliza na miaka kumi na

saba form four, tunakuja kufanya naye nini nyumbani? Form five form six  iwe  na watoto waendelea. 
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Ya tatu na ya mwisho, mwaka jana tulisoma mambo ya  kusikitisha kwa gazeti  ya kwamba serikali yetu ya Kenya ili- import

three hundred million ati condoms  wakenya wajikinge  kutokana na ukimwi. Hiyo ni kupinga Mungu, hiyo ni ukatili kabisa  na

serikali ambayo inapinga Mungu haitadumu.  Tusinunue kabisa, asante. 

Charles  Kiboi:  Bwana Commissioner na Chairman, nimeshukuru vile mumeingia. Mimi niko na neno  moja  hapa.   Jina  langu

naitwa Charles Kuboi kutoka Kipsiro.  Pendekezo langu ni juu ya sheria ya wanawake ,  wanawake wakiwa wamepatikana na

makosa  na  wapelekwe  kwa  cell  ama  police  station,  siyo  mzuri  wapelekwe  na  watoto  kwa  sababu  watoto  hawana  hatia,

wapatiwe ma-bonds ikiwezekena. 

 Ya pili,   cells waweke ziwe safi, waweke usafi uwe wa   hali ya juu, ya  kibinadamu. Hata waweke vitanda na  kila kitu kwa

sababu huyo ni mwanadamu. 

 Com. Zein:  Ukipata cell una  maisha matamu si watu  hawataogopa kwenda kule? 

Charles Kiboi:    Watapelekwe cell baada ya kufanyiwa uchunguzi  

 Halafu ya tatu nilikuwa napendekeza  kuwa katika  kila wilaya, serikali itenge shamba ya maonyesho ya kilimo kwa sababu huo

  ndio utu wa  mgongo wa  maisha ya binadamu. Ni hayo tu. 

 John Cherok:  Jina langu ni Johnstone Cherok:   Ya kwanza ni kuhusu yale  ambao yalikuwa ya mezungumziwa, zaidi nataka

nitaje point ingine tofauti kwa  hayo  maneno  ya  shamba  yetu  ambayo  ni  ya  Trans-   Nzoia.  Iwe  katika  Katiba  kwamba  hiyo

shamba ni ya Wasabaot vile iko,   hiyo ni  tofauti na vile watu walisema tupewe kwa sababu tukisema tupewe,  tupewe kutoka

kwa nani na shamba ni yetu? So that sheria ikisema hivyo itakuwa ni hatia kwa  yule  mtu ana claim  kwamba  ni yake na sheria

itafanya kazi kuondoa yeye huko hiyo itakuwa ni kama robbery with violent.  

Ingine  nataka  niguzie   upande  wa  walemavu.  Unajua  hii  Kenya  yetu  tukisema  walemavu  wapewe  employment  kama  watu

wengine  saa  ingine    hakuna  employment.  So  tunataka  tu  kama  iko  employment  wapewe   lakini  wale  ambao  watakosa

employment wapewe mshahara. 

 Halafu wengine ni kuhusu civil  servants, wale wafanye kazi wa serikali. Kuna wengine katika  ranks  huwa wanatofautiana kwa
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mshahara kama za  maneno ya allowances   kama za  medical.  Sasa  nataka maneno ya medical allowance   itolewe  na   iwe  

hata kama mtu ni mkubwa kiasi gani, kwa sababu ugonjwa ni ugonjwa, kama allowances ni elfu kumi ya  medical,  iwe  ni  elfu

kumi kwa  yule mtu  hana cheo kwa sababu ugonjwa    ni ugonjwa. 

Ya  mwisho  ni  maneno  ya  tax.  Kuna  watu  ambao-  nasikia  Minister  ama  sijui  nani  huwa  wanapewa  wakinunua  gari  kutoka

popote  wanaingizwa tax free. Nataka    kama vya  makanisa,  kwa sababu wanaweza kuleta vitabu vyao  vi-benefit  watu,  iwe

pia tax free halafu watu pia ambao wana……  

Halafu  ile kazi nitafanyia hapa Kenya sasa nipewe tax kidogo kidogo asante. 

Maurice  Chepkeke:   Jina  langu  ni  Maurice  Chepkeke.    Pendekezo  langu  ni  kuhusu  Rais.     Rais  anatakikana  apatiwe

Province, kila Province ipate hicho kiti kama kwa  miaka kumi.     

 Com.  Zein:  (inaudible) 

 Maurice  Chepkeke:   Province  ingine  ama  District  kama  ya  Mt.  Elgon.  Lingine  ni   kuhusu  walimu.   Walimu  inatakikana

mwalimu naye apigwe  transfer  kwa  sababu  walimu  ambao  wanafunza  sisi  watoto  wetu  nyumbani  hapa  hawafundishi  watoto

vizuri watoto  wao wanasomea academy schools  na  wetu  wanasomea  shule.  Hata  afadhali  yeye  akuwe  huko  mbali  na  wake

naye  wasomee  hapa nyumbani. 

 Langu la nne la mwisho kuhusu maneno ya kama forestry kuhusu maneno ya forestry sisi tunaomba serikali ya kwamba itupatia

ngombe yetu ikula huko free kwa sababu ndiyo tuseme hivyo wakati  moto inalipuka huko musutuni sisi watu  wa  hapa  karibu

ndiyo tunaumia zaidi.  Kina Dc wanakula pesa allowance free na sisi tunaumia.  Yangu yamekwisha. 

 Com. Zein:  Wewe sema kwamba unataka watu wa hapa wanufaike na misutu na rasilimali ya watu walioko hapa.  Hiyo ndio

unasema, sawa? 

Vijana nyinyi mumekuja mumechelewa, siyo? Munasikiza, basi  munatakiwa muwe  kimya kabisa  saa  zile     kazi  inaendelea,
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msizungumze huko nyuma. 

Kirube Kimai:  Bwana Commissioner, jina langu ni Reuben  Kimai  Kipkelele. Mambo yangu yalikuwa matatu lakini    kwanza

nitanza  na  watoto   weruvu   kutoka  kwa  jamii  maskini  wamekosa  kuendelea  na  elimu  kwa  sababu  wamekosa  msaada.

Ningependa wakuwe identified from primary school to secondary school  na  wapewe  kitu kama bursary.   Bursary imekuwa

kitu  ambacho kina upendeleo.  Serikali ichukuwe jukumu la kuwatumbua na kuwaelimisha.  Ya pili  term  ya President, kama ni

African culture, hatutaki mambo ya kutoka ng’ambo. Tunataka African culture ya kusema anaendelea hata miaka 30 bora  watu

wamupigie kura . 

Ingine ni kwamba kila mwanakenya, kuhusu urithi wa shamba kila mwanakenya awe na  atleast   heka mbili, asiwe bure. 

Land title deed ipeanwe free. (interjection) Unisamea kwa sababu nimeanda mbio wacha nimalize moja hivi.  Ningependekeza

kuwa  hii  Commission,    baada  ya  kila  miaka  tano   mnaendelea  ku-review  tena  vile  munafanya  saa  hizi   ili  kama  kuna

mabadiliko,  iendelee hivyo.  Halafu kwa upande  wa proceeds  au mapato ya rasilimali,  kama vile watu ambao tunaishi karibu

na forest ama wale wana rasilimali zao kwa mfano kama Kisumu watu wana samaki tupewe advantage ya 80%.  Kama ni ku-

exploit  the forest,   exploitation  ya  forest,  kama  ni  biashara  tulipe  tu  20%   bila  malipo  yeyote.    Lakini  mtu  yeyote  kutoka

outside the District ya hiyo rasilimali alipe 80%. 

James  Morogo  Bera:    Basi kwa ufupi  mwenye  kiti  wa  Tume  hii,  yangu  ni  machache  ni  nitaanza  kwa  jina  ,  jina  ni  James

Morogo Bera.

 Pendekezo la kwanza ni kuhusu  upande wa elimu ningependa  elimu,  irudie  ile  ya  old  system   7-4-2-3  halafu   wale  ambao

wanahusika kwa kusahisha mitihani  wawe  independent body  kwa  sababu  Tumekuta  kuna  crisis  kwa  results  halafu  pengine

baada ya hiyo yule ata-excel kwa examination apatiwe ile nafasi sio watoto peke yao pengine kutoka kwa jamii kubwa.  

 Ya pili upande wa health, iwe free kwa everybody. 

 Upande wa roads   pesa  zitolewe kwa central  government  zije  direct  to local government na independent body waruhusiwe

ku-manage hizo funds.

Basi nimeshukuru kwa hayo machache. 
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 Com. Zein:  (inaudible) 

James  Ndiema:    Mimi kwa majina naitwa James  Boiyo   Ndiema.  Maoni  yangu,  tuna  wazazi  ambao  walitoa  mchanga   na

walikuwa   wameahidiwa  ya  kwamba  watapata  mchanga   mwiingine  wa  shule.  Sasa  walikosa  hiyo  mchanga  na  tunaomba

serikali iwangalie hao kwa mashamba ya Trans Nzoia, wapatie wale wazazi kwa sababu hawana mahali  pa kulima. 

Ingine, tunaomba serikali itupatie ruhusa ya tukate ile  miti inaitwa  dead wood halafu tupande ingine  mahali  pale  na hiyo dead

wood  ipasuliwe watengenezee  watoto  madawati yaani  desks. 

 Ingine mwanamke na mke  wakitaka  kuachana   tunaomba  serikali  warudishe   hayo  maneno  kwa     wafanye  maneno  hayo

nyumbani mbele ya chief au sub-chief. 

Lingine, mimi naombea  Wasabaoti  wa taifa  hili Mungu   awape   yule  mtu  ambaye  atakuwa  kiongozi   anayejali   masilahi  ya

wananchi wa Kenya. 

 Nashion Ruto Sulo:   Mimi kwa majina naitwa  Nashion Ruto Sulo .  Mimi kwa maoni yangu pendekezo  langu  kwa  Katiba

ijayo,   Mungu akipenda   kwa wale  MPs ambao tunawachagua- kwa maana   Tumewaona wakienda kwa Parliament wengi

wanaenda kukaa Nairobi hata  na wajali masilahi yetu  hapa nyumbani kwa hivyo  Katiba  ijayo sisi kama wanakenya tuwe na

vote of no  confidence wakati  tunataka kuondoa yeye  kutoka kwa kiti.

 Ya pili  ni juu ya land.   Mchanga wetu katika Kenya ulikuwa surveyed in  1966  na  ningependekeza kwa  Katiba ijayo serikali

yetu ya Kenya ikubali na tukubali mchanga wa Kenya uwe re-surveyed  upya  mpya ili title deed with title deed ipeanwe  upya .

  Tufute zile ziko zamani zote za  na tuanze upya,  hilo ndio pendekezo langu kwa Katiba ijayo kwa maana  za  sasa  z  imeleta

corruption ----

 Com. Zein:   (inaudible )
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Nashion Ruto:   Sasa nitasema hivi niseme mimi naitwa Nashion.  Mimi Nashion nilipewa shamba na nina title deed.  Nimezaa

mtoto wangu    anakaa kwa hiyo shamba,  hajapewa title deed  Mtoto amezaa mtoto  ako  kwa hiyo shamba na hajapewe title

deed.  So there is a chain of people  living on    that farm but landless because   they don’t have the title deeds.   Au saa  zingine

nimekufa na   hao watoto nimeacha hao wote wafikiriwe kwa hiyo shamba na wagawe shamba. 

 Ya tatu ni   MPs members of Parliament wamejiongezea salaries  nasi  hawana roho ya kibinadamu. Kwa hivyo ningesema next

  Katiba   iweke  flat salary.  

 Com. Zein:   Nani aweke? 

Nashion Ruto:  Ni wananchi yes, 

 Com. Zein:   (inaudible) 

 Nashion Ruto:  Hapana hapana  hiyo hatuwezi kukata hiyo kwa sababu hiyo ni ya serikali, waweke tu flat salary. 

Ya nne ,  sitaki ku-waste  your  time,  ninataka  kuomba  Commission,   I;e   mda  mupewa  for   Constitutional   ni  mfupi  sana  na

kwangu   natoa pendekezo  kuwa  ikiwa   inawezekana,  wacha election katika Kenya ien na kazi delea  na Commission  kazi

iendelea katika Kenya. 

 Mwisho,   Katiba katika Kenya  ielimishwe   from   primary  level  to  university  level.   Nafikiria  kwa  hayo   machache  Mungu

awabariki. 

Com. Zein:  (inaudible) 

 Moses Kirui:  Kwa majina mimi naitwa Moses Kirui.  Langu la kwanza ni hili, ningependa wakati  mtu anapoandikia bondi na

police  na  hana  means  ya  kufika  kotini,  serikali  iwakumbuke  kutoa  means  ili  mtu  aende  kotini  kwa  sababu  kuna  wale

hawajiwezi, hawana pesa za kwenda kotini waweze kusaidiwa.  
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Wapewe warranty ya kwenda kotini. 

 Yaani nasema kwa sababu wakati  huu sisi koti  bado  iko mbali na bado  tutaumia kwa  sababu  kuna  wengi   hawana  kitu  cha

kuendea huko kwa hivyo wasidiwe. 

  La pili, pia mlalamishi ambaye hana chochote na kesi yake ni  ya haki na hana uwezo wa kufika kotini pia aweze kusaidiwa.

 Ya tatu, wakati askari amekuja mpka kwa nyumba ya mfanyi biashara,  na hajapata  mwenyewe pale,  inatakikana aone village

elders ili aandike makosa ambayo   yako   pale  ili  yule  akija  aonyeshwe    kwa  sababu  wengi  saa  hii  wanafanya  ya  kwamba

waanandika bond  na kuandika ya kwamba  amekata  ku-sign  na  hakupata  mtu  pale.  Kwa  hivyo  tuweze  kusaidiwa  kwa  njia

hiyo.  

La kumalizia Bwana Commissioners, sisi wakati  watu wanafanyiwa settlement  yetu hapa Mt. Elgon,   tunaambiwa ya kwamba

 lazima upate  allotment  letter  ndio uingie kwa shamba na sasa  hiyo system ya  allotment  letter  iondelewe  kwa  sababu  watu

wenye walipewa wanazidi kuongozewa kwa sababu ya  kupeana pesa. 

 Com. Zein:  (inaudible) 

Moses Kirui:   Iachwe  kwa   sub-location   level,  wazee waangalie 

Com. Zein:  Kijana kuja hapa utaje jina lako, utaje age yako, utaje darasa lako, utaje mambo yako 

Francis Kapsin:  Asante sana  mwenye kiti.  Jina langu ni Francis Kipsini niko  kidato cha  nne  –  form  four  shule  ya  upili  ya

Kapsokwony High school.

 Nina  hoja tatu hivi ambazo nataka nitoe. Moja ni kuhusu kwa nini serikali au idara ya elimu walitoa kiboko katika   shule, 

Com. Zein:  (inaudible) 

 Francis  Kapsin:  Hakuna  mwalimu  yeyote  ameniambia  ila  ni  mimi mwenyewe  kwa  sababu  nimeona  nidhamu   imepotoka
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kiboko kirudishwe shuleni. 

 Pia ningetaka nijue   kwa nini  wametoa  mtihani  ya  wilaya.  Ningependekeza  kwamba  mitihani  ya  wilaya   irudishwe  isiwe  ya

ndani peke  yake.   Pia ningependekeza ya kwamba Katiba kama   tunataka President  ambaye  hajapita  miaka  hamsini  nataka

President ambaye bado ni chippukizi. 

 Com. Mosonik:  Yes, na kuanzia miaka mingapi 

 Francis Kipsin:  Kwanzia miaka 35 na  kikomo  iwe 50 years. 

 Pia ya mwisho kabisa,  ningetaka ya kwamba  haswa  Councillors wako nyumbani, nataka Councillors  ambayo  wameelimika

mpaka  kidato cha nne.  Si councilor ambaye anatoka nyumbani  na  alifika  Standard   eight, akishika gazet hajui   haa  gazeti

inakaa namna gani. 

 Com. Zein:  (inaudible) 

 Francis Kipsin:  Huyo ni afadhali kuliko amekwamia kwa darasa la nane.

a daraza la nane.

Kwalia:     Naitwa  Isaac  Kwolia from Kapsokwony high school niko form four West.

Okey according to education system, we see that we take a  long time before  we sit  for the National Examination. So I  wish

that after two years the National Examination is done,  thus at form two and form four.    

The other thing, I would like  the  Ministry of Education to make  sure that students   are treated free. 

Okey, the last one  concerns  the customary laws. Usually     it is the sons who pay sowry.   I  think the daughters should also

pay dowry.   
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Com. Zein:  (inaudible) 

Peter Naibei:  Mimi   ni Peter Naibei, niko   form four West.   Ningependelea  waandike kwa Katiba hivi, wafanya kazi,  civil

servants  wafanye kazi kwa miaka kumi kwa sababu (interjection) 

Ya pili, Mbunge aliyechaguliwa,  for example kama wilaya ya Mt.  Elgon, lazima atembelee shule zote  hata  secondary ili ajue

maendeleo  ya  hizo  shule  na  wanafunzi  pia  wapate  juhudi  ya  kusoma  kwa  bidii  kwa  sababu   wabunge  hata  hawajui  ma  –

secondary  schools katika  constitutencies zao. 

Com. Zein:  (inaudible) 

Micheal  Chebusi:   Jina  langu  ni  Micheal  Chebusi,   niko  kidato  cha  tatu,  Kapsokwony  high  school.  Langu  ningependelea

Katiba ijayo,  kwa wanafunzi, kiboko  kiondolewe kabisa kwa sababu mtu kama mimi wa secondary,  hata wakinipiga kiboko

kwa  ajili  ya  kukosa  kufanya  assignment,  haiwezekani.  Ningependelea  tu  mwanafunzi  akifanya  makosa  apewe  kazi  kama

kupalilia maua kwa assembly na  sio kupigwa.  Ningependelea   yaani kazi zile ziko nje rahisi rahisi sio kuchapwa. 

 La   pili ningendelea  wanafunzi wa secondary, kitu  chenye kinafanya wanaanguka  mitihai  sana ni kwa sababu  ya overload za

subjects.  Ningependelea  mwanafunzi  akifika  secondary  apunguziwe  subjects  ziwe  kama  tatu,  achaguwe  zile  zenye  anaweza

kufanya sio kufanya zote.  Yangu ni hayo tu. 

Collines   Mego:  Mimi  naitwa  Collins  Mego.  Ningependekeza  hivi;  wanafunzi  ambao   wanapatikana  wakikunywa  pombe

ovyo ovyo wangefungwa  karibu wiki mbili hivi. 

 Com Zein:  (inaudible) 

 Collines  Mego:   Halafu serikali ilipunguz a   ma-subject  na hizo ambazo walipunguza zilikuwa hobbies  wanafunzi  wengine.

Sasa ingefaa kama zingerudishwa kitu kama agriculture, music, hizo ni  hobby za watu wengine.
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Edith Nakoko  :  Okey kwa majina naitwa Edith Nakoko.   Kuna   maoni ambayo ningependekeza.   Katika  Jamhuri  yetu  ya

Kenya tuko na ile pombe inaitwa wine,   pombe ile ambayo inakunywa na matajiri sana.  Halafu kuna ile pombe inaitwa chang’

aa wakapindua wakasema pombe ya  haramu.  Hiyo  ndio  sasa  police  huwa  wanasumbua  raia  kuwashika  mara  kwa  mara  na

kuwapeleka kotini.  Mimi naonelea kwamba kwa vile serikali imejaribu sana   kushika watu na  hiyo mambo imechangia  watu

kuwa maskini na  kupelekwa koti,  hiyo pombe   ingepinduliwaa  iwe   huru  watu  wanywe.  Kwa  sababu  serikali  imejaribu  na

imeshindwa.  Kwa sababu chang’a   iko Uganda     wanakunywa  chang’a  iko  huru  .  Halafu   pia  busaa,  kule  Uganda  watu

wanakunywa  busaa   na  hapa  Kenya  wanasema  ati  watu  wakiendelea  kukunywa  busaa  ati  ukimwi  utaendelea  na  ukienda

Uganda (interjection)

 La mwisho, kuna mambo ya udungaji mimba kwa  watoto  wasichana.  Ningelipenda  ya  kwamba  mtu  akipatia  mtoto  wa  mtu

mimba  yeye apatiwe  faini kwa sababu kuna wale watoto  wanaitwa chokora  watoto  hao  wanasumbua serikali sana.   Natala

mhusika ahukumiwe.  (inaudible). 

 Com. Zein:  Bwana Nakoko ndiye alikuwa mtu wa mwisho kutumalizia kikao chetu,  nawaomba nyinyi munipe fursa hii nirudi

kwa mwenye kiti wetu. 

Com. Mosonik:   Kufika hapa wananchi wenzetu Tumefika mwisho wa  kikao   rasimi  cha   Tume  ya  kurekebisha  Katiba  ya

Kenya,  kikao  cha  kwanza  katika  Mt.  Elgon  Constituency.  Vile  tulieleza  ni  kwamba  mahali  tungekuwa  kesho,  Cheptais

secondary school tutaenda Jumamosi tarehe tatu mwezi wa nane.  (interjection)

  Kama mnavyojua  mkoa wa Magharibi Western Province kulikuwa mkoa wa mwisho kutembelewa na Tume. Tulianza mwezi

wa  nne  katikati  hivi,   na  Central  Province,  Tumeenda  mikoa  yote.  Tunataraji  kumaliza  hapa  wiki  ijayo,  halafu  turudi  kwa

Commission tuketi na kuanza kutengeneza ama kuandika report  ya kila  Constituency, inaendelea katika  hata sasa  huandikwa

kwa  constituency   ama  mkoa  ile  ambazo  tulienda  mapema.  Tutandika  report  ya  Constituency  yenu  halafu  tuwatumie  report

musome.  Tutakuwa  na  haba  kwamba  kwa  mfano  tulikuwa  hapa  tarehe  ya  leo  na  watu  wangapi  walihudhuria  kikao,  watu

wangapi  walipeana  maoni  kwa  njia   ya  maandiko,  memorandum  kwa  kusema  na  mdomo  oral  submission,  watu  wangapi
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wengine walihudhuria na kadhalika. Tukiwa Tumemaliza tutawatumia musome.

Kitu cha pili, tutaandika report ya taifa yaani kunganisha report  zote za Constituencies zote pamoja  na mambo mengine mengi

kuhusu kurekebisha Katiba.  Hiyo report  ikiwa tayari ndio tutaichapisha kupitia gazete rasmi ya serikali inaitwa Kenya Gazete.

Na kulingana na sheria  ya wakati huu   tunatakiwa tuichapishe kwa muda wa siku sitini ama miezi miwili, hiyo report   ya taifa.

Yaani kuchapisha ni kama   ile notice  ya ndoa kwa DC ama kwa kanisa   siku ishirini na moja  yetu  itakuwa  ni  siku  sitini  ili

mpate nafasi kuanza kusoma report ya Constituency yenu, ya pili, kulinganisha na report za Constituencies zingine. 

Na tukiwatumia report  ya taifa tutakuwa Tumeandika ndani yake mapendekezo yetu, kama Tume kwa mkutano kuu wa  taifa

inaitwa   National  Constitutional  Conference  na  ya  maana  hata  zaidi  ni  kwamba  sasa  tutakuwa  na  Katiba  kwa  maoni  yetu

tutakuwa na mapendekezo yetu kuhusu  Katiba. Hiyo tutaandika Katiba  ni kumanisha, ni kusema kwamba kulingana na maoni

ya raia  vile yako kwa report  ya Constituencies na report  ya kitaifa, tunaonelea kama Tume kwamba Katiba mpya ya Kenya

ikiwe namna hiyo.  Mutaweza kwa hivyo kusoma report ya Constituency, ya taifa,  pamoja na Katiba mpya kwa hizo siku sitini

na kujiadiliana kwa Constituency na tena kuwapa wawikilishi wenu ambao wataenda mkutano mkuu wa taifa instruction, amri

.Tumesoma  Katiba mpya hivi  na tunapendekeza ama tungetaka nyinyi mwende kwa mkutano mkuu mseme hivi ndio tuna siku

sitini. 

 Baada  ya  hizo  siku  sitini  tutakuja  kwa  mikoa  ma-  Commissioners  watagawanyika   vile  tuko  sasa  kama  watatu  watatu  hivi

wakienda  miji  mikuu  ya  kila  mkoa  wa  Kenya  siku  mbili  siku  tatu  kuyasikiza  maoni  ya  wananchi.  Kwa  mfano  kama  kwa

Constituency yenu, mnaona kwamba tulikosea kwa kuandika report yenu mnaweza kuwatuma wajumbe wenu waje Kakamega

na kusema hapana mulikosea na  kadhalika. 

Baada ya hapo ndio tutaita mkutano mkuu wa taifa,  National Constitutional Conference ya watu kama mia sita  ishirini na kitu.

Wajumbe wote wabunge watakuwa kwa mkutano, wawakilishi watatu wa kila  wilaya,   wawakilishi  wa  vyama  vya  siasa  41,

vyama hivi vitakuwa vimesajaliwa mwezi wa October mwaka wa 2000 tulipoanza kazi kama Tume, wawakilishi wa NGOs ama

Civili  society  na  wengine,  Ma-  Commissioners  watukuwa  hapo,    hao  watu  mia  siti  ishirini  hivi   ndio  watajadiliana  na
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kukubaliana kuhusu Katiba.   Inatakiwa wakubaliana  kwa  kauli  moja  wakikosa  kukubaliana  kwa  kauli   moja  ndio  watapiga

kura kwa maswali ya kikatiba. Inatakiwa wapige kura na kupitisha kwa kile   kinaitwa two third majority kwa kingereza.  Okey,

  kama watu mia nne kati ya mia sita  kwa maswali ama maswala ya kikatiba. 

Maswala ni kama maneno ya agender,  ya  kina  mama,  yawe  kwa  kurasa  ya  kumi   au  ishirini,  hiyo   si  ya  kikatiba   kwa  ajili

Tumekubaliana tayari kwamba    maswala ya kina mama yatukuwa kwa Katiba lakini kuna  kurasa gani? Watatakiwa kupitisha

kwa inaitwa   simple  majority.  Mkutano huo ndio sasa utapitisha Katiba mpya. Wakikosa kusikizana ndio mutaitwa kwa  kura

ya maoni, inaitwa National  Referendum, siku sitini  baada ya kumalizika  kwa mkutano mkuu wa taifa ndio raia wenyewe wa-

amue kuhusu maswala yanayobaki. Halafu twende turekebishe  Katiba kulingana na hayo maoni vile watu walipigia kura. Halafu

baada ya hapo mswada unaelekezwa Bunge, hii itaelekezwa Bunge na Bunge lipitishe ndio iwe Katiba mpya ya Kenya.    Hiyo

ndio  kazi  imebaki,  tunatariji  kwamba  mtuaendelea  kwa  makini  kujadiliana  na  maneno  haya,  bado  mna  vijitaba  na  maswala

mengine  kwa  ajili  tutarudisha  hiyo  Katiba  kwenu  ndio  muangalia.  Kwa  hivyo   hiyo  ndio  kazi  imebaki,  sijui  kama  wenzangu

wanataka kuongeza chochote. Madam,  can you take the microphone please?

 

Nancy Ngeiywa:  My names are  Nancy Ngeiywa, I have a small request to make now that  you have mentioned about  three

people being taken to Nairobi  for the final work.  Since  in Mt. Elgon we have Teso, Bukusu  na Sabaot, but there is Teso and

there  is  Bungoma  District  and  of  course  there  are  other  Bukusu  in  Trans  Nzioa,  my  request  would  be  since  they  will  be

represented from those other Districts, those that will be from Mt.  Elgon should be the local indigeneous community, that is the

sabaot.  Thank you. 

 Com. Mosonik:  Siwezi kusema chochote  kuhusu   ombi  lile  ila  kusema  tu  kwamba  nyinyi  wenyewe  mtawachaguwa  hawo

wajumbe   watatu,  mmoja  lazima  awe  ni  mama,    mmoja  anaweza  kuwa  Councillor  siyo   lazima,  lakini  ikiwa  mmoja  ni

Councillor,  isizidi  mtu  mmoja.  Halafu  mwingine  wa  tatu  ndio  wawe  wa-tatu  watateuliwa   kupitia  county  council  ndiyo

Councillors watachagua lakini kupendekeza wale watapendekeza mmoja.  Mtu wa kwanza  kupendekezwa  anaweza  kuwa  ni

Councillor na mtu wa pili awe ametoka nje ya council ama the opposite  way so they can be nominated by    Councillors but ni

nyinyi  wenyewe  mutatatua  maswala  kama  hayo.  Lakini  tunataraji  tu  kama   Commissioners  kwamba  mtatuma  the  sharpest

132



representatives  from your area,  from  the Districts in  your Constituency because  it is important what they  do  when  they  get

there.  We have noted your sentiments, the Commission will have an opinion,  mtatoa hawa watu mta-nominate lakini tukifikiria

kama Tume kwamba mumekosea kwa njia fulani tuna haki  ya kuingilia swala na kutatatua.  So we have noted your points but

the thing is,  the decision belongs to you ultimately  through the organ of the county council.   I  think bila kuongeza  ningependa

tena  kurudia  kwamba  kwa  niaba  ya  wenzangu   wa  kutoka  Tume,  niwakumbushe  tena  Commissioner  wa  upande  wangu  ni

Abubakar  Zein,  Commissioner wa  upande  huu  mwingine  ni  Isaac   Lenaola  ,  mimi  ni  Commissioner  Mosonik  Arap   Korir.

Huyu Programme officer ni Hassan Mohamed,  yule alikuwa anamusaidia kuandikisha pale ni Joyce Wamucii na the  Verbatim

Recorder  who has had a lot of problem sitting in the corner  is Marion  Nekesa.  Tunawarudisheni asante we  look  forward  to

seeing you another time and on Saturday also those who could not present  the views here by the  way I think you  should  be

free to come to the  other venue because it is your Constituency and at   this point I think I should hand over.     In the morning

we were introduced to the members of the 3Cs,  we know that there were  civic education providers.  We would like to thank

them as  a  Commission  the  members  of  the   CCC  starting  with  your  MP  and  then  the  District  Co-ordinator  and  the  other

members  who did Civic Education depite  all the problems.   And then the Administration and we went to the DC’s office this

morning  and  he  was   kind  enough  to  receive  us   and  we  were  informed  by  the   District  Co-ordinator  of  the  role  that  the

Administration has played in  making all these possible. For  this   high school,   where  are the owner,  of the institution? Maybe

you will say a word before we close.  I will hand over to you and then we shall get the Co-ordinator  to get somebody to pray

for us.   Thank you everybody and we have  enjoyed being with you.  

 District Co-ordinator:  As the Speakers have said  tafadhali muende huko na mjaribu kuongea yale ambayo yamebaki.  Kwa

mambo ya watu  watatu  ambao watachaguliwa kwenda Nairobi,   mumeona vile mama amesema leo,  wanaume walinyamaza,

najua wakituma mama mambo ni mbaya.   Kwa hivyo bwana mwalimu unaweza kuongea kidogo ----

Gregory Ngeiywa:    Asante sana bwana Chairman Commissioner,  Commissioners wenzako na wenye munafanya    kazi  na

wananchi wenye wamebaki  wametulia mpaka saa hizi. Mimi langu ni kusema Tumefarahi sana mumekuja hapa leo,   the whole

day mumetulia   pengine  na njaa lakini wananchi wametoa maoni yao.   Nadhani  this is the first  as  I  said   earlier  on  for  the

Sabaot  to have a free discussion  with Commissioners like this.  So  we  thank  you  very  much  and  we  wish  that  in  future  the
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Commission should just continue so that we  rekebisha  things here and there before  they  go  too far. 

 We also  thank you,  we have  given  you   something  small,   the  use  of  our  facilities   so  wananchi  pia  wametoa  maoni  hata

nimefurahi  nimesikia wanafunzi wangu wengine   wakisema  machache   hapa  na  pale,   nimefurahi  pia  na    nasema  mwende

salama halafu mrudi tena Cheptais on Saturday, asante. 

Com. Mosonik:  Maybe just before you sit,  if you could just say your name and your position  for the record please. 

Gregory  Kweimoyi Ngeiywa  :  My names are  Gregory Kweimoyi Ngeiywa  although  Ngeiywa   Ngeiywa is a  corrupted

name by the Wazungus Ngeiywa as I follow what my father called me  and I am   the Principal of   Kapsokwony High school. 

 Com. Mosonik:   Asante sana,  we are  recording and now I hand over to the District Co  -ordinator  Mr.  Bramwel Murugulu

to get somebody to close with  a prayer. 

 Bramwel Murugulu ( District Co-ordinator:  )   Basi tutamualika Bwana Iggai atuombee

Iggai:  (prayer):  Let us stand on our feet.  Lord we thank you because you have been with us since this day began.  The bible

says you are  the Alpha and Omega you have  revealed  yourself since  the beginning of this meeting.  You said that in  a   the

multitude of Councillors the matters shall be   established  Lord there are  many Councillors that have been here and they have

spoken with much inpiration. We believe Lord that everything they have put in place shall be established.  We  see  a developed

nation we see a nation of a full Constitution, we see a bright  nation, we see  a nation of peace,  we see  a nation,  that will be  an

admiration to the surrounding. We thank you  for the peace that has prevailed in this nation, we thank for the smooth running of

the whole programme , we thank you for the Commissioners, we thank you for the grace you have given to them  to stay all this

time. We thank you,  we return all the praise to you  I want to pray that each and everyone that has stood here since morning

up to  this hour, as they leave this place,  you are  the God that  protects  each one of them. I pray that as   they leave this place

there will be no accident  on the way, they   may have a  smooth going and   you  may protect  them as they move to the next
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stations,  so  that   this nation shall be   a very wonderful nation. Father  we thank you because  you have heard  in  the  name  of

Jesus Christ.  Amen.  
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