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MONDAY, AUGUST 5TH, 2002, AT MUKUMU CHURCH HALL

Present: 

Com. Dr. Charles Maranga
Com. Nancy Baraza

Secretariat in attendance:

Fatma Issa                 - Programme Officer
Wambeyi Magomene         - Asst. Programme Officer
Mary Babu                - Verbatim Recorder
G. Majanja                - District Coordinator
Martin Musonye         - 3Cs Member

The meeting started at 9.20 a.m. with Commissioner Charles Maranga in the Chair.

Before we start I will ask a member to pray for us.

Speaker: Natusimame. Tuombe.
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Prayer:  Mungu Baba Mwenyezi,  tunakushukuru siku ya leo,  wewe mwenyewe umetuwesheza tumefika  hapa  katika  hall  hii.

Tumefika  kwa sababu ya shuguli muhimu, ambayo inaendelea katika nchi yetu.  Mungu Baba shuguli  hii  tunaiweka  mikononi

mwako.  Tuko hapa wananchi ambao tungependa kutoa mapendekezo yetu, yetu, kuhusu Katiba ya nchi yetu.  Mungu Baba

utujaze  roho  mtakatifu  wako,  utujaze  neema  ili  yote  ambayo  tutapendekeza,  maoni  yote  tutatoa  leo  yatakua  ya  manufaa.

Mungu Baba, Commissioners ambao wako hapa tunawaweka mikononi mwako ili waendeshe shuguli hii kwa njia ya usalama.

Ninaomba hayo katika jina la Yesu Kristo, mkombozi wetu.  Amen.

District Coordinator:  Those who are here, we have as presiding over this Commissioner Dr. Charles Maranga,  we expect  to

be joined by other Commissioners as  we go along.  Commissioners we  have  3  members  of  triple  Cs  here,  whom  I  will  just

quickly introduce to you.  We have Mr.  Vincent Itevete coming from Kyaega Location,  we have Peter  Shivachi coming from

Iresi Location,   and we also have the youth leader  who  is  representing  the  youth  but  is  not  here  right  now,  called  Khamasi.

Now where we are, specifically we are going to be  listening mostly the people  from those two locations which are  the western

side of Shinyalu Constituency, that is Khyayega and Iresi.  So you are welcome I hand over this meeting to you.  Thank you. 

Com. Maranga:  Thank you Bw. Coordinator.   (Greetings in Luyia)  Asante sana.   Mimi nataka kuwashukuru kabisa.  Mimi

vile  mmesikia  ni  Com.Dr.Charles  Maranga  Maguasi.   Natarajia  macommissioners  wenzangu  mmoja  wao  ni  Nancy  Baraza,

mwingine ni Dr. Githu Muigai.  Lakini kabla hawajafika juu wao walikuwa wanatoka Nairobi,  mimi ningetaka huu mpango wa

kikao uendelee ili watu wasije wakachelewa sana.

Kwanza kabisa hebu niwatambulishe ni akina nani tuko nao hapa.  Tuko na  Programme  Officer  wetu  ambaye  anaitwa  Fatma

Jama, ndiye huyo; huyo ndiye anasimamia upande wa secretariat,  naye anayemfuata anaitwa Wambeyi Magomene,  ambaye ni

Assistant Programme Officer; na upande wangu wa kushoto,  tuko na Mary Babu ambaye ananasa sauti  zenu,  ama  sauti  zetu

zote wakati  tunaongea.   Kwa  hivyo  hata  ukiona  mimi siandiki  kama  Commissioner  tunazo  recording  facilities  hapa,  ambazo

zinafanya sisi tunase kile mtu anachozungumza.

Hebu nimpatie masharti kidogo kabla hatujatoa maoni yetu.  Kwanza kabisa,  mwananchi yeyote ambaye anataka kuongea,  ni

lazima ajiandikishe.  Na  ukijiandikisha hapa utasema kama unataka kuongea ama unataka tu kuwa mtu wa  kusikiliza  wengine

vile wanaongea.  Kwa hivyo kama hutaki kuongea unajiandikisha kama observer.   Kama unataka kuongea utatuelezea,  ni vipi

unataka kuongea.  

Na kuna njia tatu ya kutoa maoni kwa Tume.  Kwanza kabisa mtu anaweza andika makala,  ama memorandum apatiane kwa

Tume.  Na hiyo unaweza patiana kwa Prog. Officer wetu ambaye ni Fatuma na hiyo inatosha.  Kuna wengine ambao wanataka

kutoa hiyo memorandum, lakini wanataka kughusia yale maneno ya mhimu tu, kwa ufupi kabisa.  Na hiyo ni njia ya pili ya kutoa

maoni.   Na  kuna  wale  wazee  ama  akina  mama,   wananchi  watukufu  wa  Kenya  ambao  hawajatengeneza  chochote.
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Memorandum ama la.  Kwa hivyo unafika mbele ya Tume na unatoa maoni yako vile fikira zako ziko.  Kwa hivyo nayo hiyo

vile unakubaliwa.  

Ule muda sisi tunawapa watu ni kati ya dakika tatu hadi tano.  Dakika tatu kwa wale ambao wako na memorandum na unataka

kughusia main points.   Usitusomee memorandum kama unayo.  Tuambie yale maneno ya muhimu, hiyo  ndiyo  inatusaidia  kwa

sababu sisi kama Tume, inatakikana tuende kusoma hiyo memorandum.  

Na masharti mengine, wakati  unatoa maoni  yako  mbele  hapa  usitutajie  tu  shida  zenu,  msituambie  shida  zenu  kama  watu  wa

Shinyalu peke  yao.   Msije mkatuambie mko na barabara  mbaya,  Chief anatusumbua, DO anatusumbua, serikali haifanyi kazi,

sisi  utupatie  mapendekezo.   Unataka  aje  wewe  kama  mwananchi  ya  Kenya?   Kama  kuna  shida  ya  barabara  unataka  iwe

namna gani? Kama kuna shida ya matibabu unataka mfanye  namna  gani?  Unapendekeza  nini?  Unataka  wananchi  waendelee

kulipa ama unataka matibabu  ya  bure?   Kama  ni  elimu,  unataka  elimu  iendelee  kulipiwa  ama  …  maneno  kama  hayo.  Usije

ukalalamika tu, bila kutupea mapendekezo yoyote.   Kama ni polisi wanasumbua nyinyi, vile vile mtuambie.  Kama ni majudge

kesi zenu haziamuliwi vizuri mseme hivyo hivyo.  Kwa hivyo hii imeghusia maneno yote ya nchi hii  yetu  ya  Kenya.   Hii  ndiyo

tuyonasema, hii ndiyo sheria kuu. Yaani Katiba, ndiyo sheria kuu.  

Na kwa hivyo sisi hapa vile vile  tungehitaji wakati  unatoa maoni yako,  usije ukataja  jina la mtu.  Usije ukasema Chief yule wa

location yetu, juzi alichukua kuku zangu tano,  na nini na nini na maneno kama haya.   Sisi hatutaki mtaje majina ya watu.   Taja

ofisi.  Tunaelewana?  Kama unaongea juu ya ofisi ya Rais, ongea kwa ofisi ya Rais.  Hapana taja  jina la mwenye anashikilia kiti

cha Rais.  Kama ni Mbunge, taja ofisi ya Mbunge, hapana taja Mbunge wenu wa Shinyalu. Kama ni DC ni hivyo, kama ni DO

ni  hivyo,  kama  ni  Chief  ni  hivyo  hivyo.   Ongea  kuhusu  ofisi,  usije  ukaongea  maneno  ya  watu  kwa  sababu  hawana  njia

wanaweza wakajitetea mbele ya Tume, na sisi vile vile sio korti leo.  Sisi hatukai katika kikao cha kortini.   Kwa hivyo tunataka

watu waongee kwa njia iliyo sawa.  

Na kama unasikiza kuna wengine wanaongea, hukubaliani na maneno yao,  hakuna haja ya kupiga kelele.  Wewe kama utapata

wakati  wa kuongea mbele kuja tetea  mjandala wako mbele ya Tume.   Kama  kuna  wengine  wanasema  wanataka  serikali  ya

majimbo  hiyo  ni  shauri  yao.   Wale  ambayo  wanasema  wanataka  serikali  ya  umoja,  hayo  ni   maoni  yao.   Kwa  hivyo  usije

ukasema kwa nini fulani amesema namna hii. Tumeelewana? Unaheshimu maoni ya kila mwananchi wa Kenya.   Na  kwa hivyo

wananchi wa Shinyalu mimi nafikiri mtafanya hivyo.  

Na unaweza ukatumia lugha yoyote ukitoa maoni mbele ya Tume.   Unaweza  ukatumia  lugha  ya  kimombo,  unaweza  kutumia

lugha ya Kiswahili,  ama unaweza ukatumia lugha ya mama.  Kwa hivyo  wewe  ndiye  utaamuta  ni  lugha  gani  tutatumia  vizuri.

Lakini ukitumia lugha ya mama, lazima tuwe na mtu ambaye anatafusiri,  kwa hivyo muda wako utakuwa mfupi, na mimi kama

mwenyekiti wa kikao,  nitakukatisha.   Kwa hivyo ukisema kama unajua Kiswahili, basi  ongea kwa lugha ya Kiswahili.  Lakini

unaweza ukatoa maoni kwa lugha yoyote.  
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Na  wakati  unafika  mbele  ya  hii  mic  kutoa  maoni  yako,  unajitambulisha  majina  yako  kamili.   Kama  mimi  ni  fulani  fulani

unajitambulisha.  Sababu tunafanya hivyo,  ni  kuwa  hizi  report,  wakati  zitaandikwa  kila  mtu   jina  lake  litaonekana.   Utasema

fulani ulitoa maoni fulani.  Kwa hivyo wakati  unafika kutoa maoni  toa  maoni  ambayo  ni  ya  muhimu.   Kwa  hivyo  hayo  ndiyo

maoni mengine tutafuata.

Ya mwisho, ukishaongea na umetoa maoni, sasa  wewe itakubidi uweke sahihi kwa kitabu chetu rasmi.   Na  hiki  kitabu  chetu

rasmi, kiko hapo kwa Fatma ambapo utajiandikisha  useme mimi ni fulani fulani.  Tumeelewana?   Kwa hivyo mimi wakati muda

unaisha, mimi nitakuambia sasa fulani. Kama sasa mtu wa kwanza hapa anaitwa Stephen Ingati,  nitamwambia maneno yake ya

imeisha sema point yako ya mwisho. Lakini nawewe unaweza ukamaliza tu  kwa sababu unajua dakika zako zimeisha.  Kwa

hivyo hivo ndiyo utaratibu tutafuata.   Na  vile vile kuna wakati  sisi wanatume, ama Commissioners  tunaweza tukakuuliza swali

ili uweleweke.  Kwa hivyo nafikiri hayo ndiyo yatakuwa maneno ya muhimu kabisa.  

Na mwishowe kabisa:  kama kuna maswali unajibu, kama huna jawabu unawaachia hapo.  Na sisi kama hatuna swali,  hatuwezi

tukakuuliza.  Kwa hivyo huyo ndiyo itakuwa mpangilio wetu wa kikao  cha  leo  na  hayo  ndiyo  masharti  tutafuata.  Kwa  hivyo

mimi tu  ningetaka  kuwaomba  huyo  muda  wa  dakika  tatu  hadi  tano,  tatu  kwa  wale  ambao  wako  na  memorandum  na  wale

ambao  hawana  memorandum  tunawapa  kati  ya  dakika  tatu  hadi  tano.  Ukimaliza  haraka  ni  vizuri  sana.   Kwa  hivyo  kabla

hatujaanza  rasmi,  hebu  ni  mjulishe  huyu  ni  Commissioner  mwenzangu  Nancy  Baraza  mtoto  wa  nyumbani,  nafikiri  ni  vizuri

awasalimu kwa kilugha.

Com. Baraza: Bushiere bosi? 

People: Bushiere.

Com. Baraza: Mubushi bulayi? 

People: Eee.

Com. Baraza: Basi asante.  

Com.  Maranga:   Basi  huyo  ni  Commissioner  mwenzangu,  na  nafikiri  mmesikia  ni  mtoto  wa  nyumbani  hapa.   Hata  kuna

wengine  hapa,  wote  ni  watoto  wa  nyumbani  kwa  hivyo  watasikia  maneno  yenu.  Hata  naona  Mary  anaangalia  ni  mtoto  wa

nyumbani  hapa.   Makomene  hapa  ni  mtoto  wa  nyumbani,  hata  mimi.   Si  ni  hivyo.  Hata  Fatuma.   Basi  wa  kwanza  kabisa

anaitwa Stephen Ingati.  Haya karibu.
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Stephen  Ingati:  Bw.  Commissioner,  wananchi  wenzangu  hamjambo  wote?   (audience:  Hatujambo)   Mimi  naitwa  Stephen

Ingati kutoka Shinyalu na nina memorandum lakini nitaongea kwa ufupi kulingana na upande wa land.

Kuna mashamba katika Kenya,  haya mashamba watu wamenyakua kutoka kwa Wazungu, watu wengine hawafanyi chochote

kwa hiyo shamba.   Kwa upande wangu naonelea kwamba  ni afadhali wale watu wanakosa mashamba  na  mahali  pa  kulima

wapewe nafasi wapate kulima ili tuwe na chakula cha kutosha kwa nchi yetu nzima.

Ya pili kwa upande wa Serikali,  kwa ukulima hasa tunapewe fertilizer na mbegu ya mahindi ama ya vyakula vyovyote.  Hivyo

unakuta wameweka mbei kali kabisa kwa ajili Serikali inachukua kodi kutokana kwa hiyo mbolea ambayo wanauzia wakulima.

 Kwa  upande  wa  wakulima  wakienda  kulima,  ni  wale  ambao  wanajiweshesha  kulima,  ambao  wanaweza  kuwa  na  pesa  ya

kununua ferilizer na walime.  Na  wale watu ambao hawana chochote wanalima bila  mborea.   Sasa  tunapata  shida  ya  kupata

chakula cha kutosha kwa maana kuna wale wenye uwezo, ndiyo wanatumia mbolea na wale hawana uwezo hawatumii mbolea.

 Sasa  chakula kinapunguka kwa ajili ya kuweka high taxation ya  mbolea  na  vitu  vingine  vinavyohitajika  kwa  ajili  ya  ukulima.

Kwa hivyo tunaomba Serikali yetu ituhurumie ili wakulima wapatiwe kiazi kizuri kwa upande wa mbolea.

Jambo lingine ni kuhusu upande wa majimbo. Mimi  nimeonelea  kwamba  wakati  huu  tukiwa  na  Serikali  ya  majimbo  inaweza

kuwa vizuri.  Kwa maana hata America kuna states.   Kila  jimbo  linahudumiwa  vilivyo.   Wakati  huu  ukienda  Central  utapata

kuna industries za kutosha huko, lakini ukija Western  hutapata chochote,  pengine utapata moja. Na watu wetu na watoto wetu

n.k. wanakibilia Nairobi. Badala ya wengine kuwa huku wengine wakuwe  N.  Eastern,  na wengine wawe kama Nyanza,  sasa

wanatoroka  kutoka  kwa   mashamba   na  wanaenda  upande  wa  Nairobi  ili  waweze  kupata  huko  kazi   kwa  ajili  hawana

industries huku.  Na ikiwa tuna Serikali ya majimbo inaweza kutuwezesha watoto wetu wapatiwe nafasi upande wao ili waweze

kupata kazi huko.  Kwa hivyo napendekeza Serikali ya majimbo.

Jambo lingine ni upande wa elimu.  Naomba Serikali yetu ikiwezekana katika Katiba tuwe na elimu ya bure kuanzia darasa  la

kwanza  hadi darasa la nane.  Na shule za upili ama secondary schools,  ninashangaa kuna shule hata haina bei.   Unapata  kama

Mangu  High  School  wanalipa  karo  shilingi  nyingi  sana  ile  mtu  ambaye  hajiwezi,  hawezi  kusomesha  huko  mtoto  wake.   Na

mtoto wake ni mzuri ambaye anaweza kusaidia  Kenya.   Kwa hivyo ingekuwa vizuri, shule za upili, fees ama karo,   iregeshwe

badala ya kuifanya  kiwango cha juu kabisa,  na tena Serikali ionelee kwa kusaidia wapate  vifaa vingine, ili mwananchi ambaye

hajiwezi kujimudu apate nafasi  ya kusomesha mtoto wake.

Com. Maranga:  Ya mwisho.  Ama umemaliza?  Asante nashukuru na nakuomba hiyo memorandum yako uweke jina lako na

uende  uweke  sahihi,  huko  kwa  Fatuma.   Asante  kwa  maoni  yako.  Anayefuata  ni  Karoli   Khayumbi.   Pole  pole  mzee.

Atafuatiwa na Tim Isenye ako?  Basi you will be next.

Karoli Khayumbi:  Milembe bosi? Lira lianje ni Karoli…
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Com.  Maranga:   Ngoja  kidogo  tutapata  mtu  ambaye  anaweza  kutafsiri.  Nani  anaweza  akatusaidia?  Ok  karibu.  Tusaidie

tu-translate na uanaze kwa majima mzee.

Karoli Khayumbi: Lira lianje ni Karoli Khayumbi.

Translator: Kwa majina anaitwa Karoli Khayumbi

Karoli Khayumbi:  ndulanga Mushinyalu.

Translator: anatoka Shinyalu

Karoli Khayumbi:  Nenya khulomaloma khu yaka,

Translator: Na anataka kuongea kwa yale yatakayofuata.

Karoli Khayumbi:  Shisoko shie bu-President

Translator:  Kiti cha urais.

Karoli Khayumbi:  Nende Democracy.

Translator: Utawala wa watu wenyewe, yaani democracy.

Karoli Khayumbi:  Shisoko shie bu-President, shienyekhananga shibe nende mundu udukhane.

Translator:  Kiti cha urais kinatakikana kiwe na yule mtu anastahili, na yule anaweza

Karoli Khayumbi:  Uli nende mushiere.

Translator:  Yule ambaye ako na bibi.

Karoli Khayumbi:  Na hango, bana babola tata utsiri, - atsitsa khubuluka. 

Translator:  Akitoka nyumbani watoto waone huyo ndiye baba anatoka

Karoli Khayumbi: Na ibulika wa asamulilanga, abe ne buyanzi buyabeshenywe 
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Translator: Awe na ushirikiano mzuri na uhusiano mzuri na mtu yeyote.

Karoli Khayumbi:  Khali vyama biosi bibaa biliyo.

Translator: Na hivyo vyama vyote viwe na ushirikiano mzuri na uhusiano mzuri.

Karoli Khayumbi:  Na khulonda na khuliamikha, 

Translator: Kufuatana na utawala,

 

Karoli Khayumbi:  omu ni tsikabila arobaini na mbili.

Translator: Tuko hapa kabila arobaine na mbili.

Karoli Khayumbi:  Khulondana nende malako ka Lancaster house,

Translator: Kufuatana na ile Constitution ama vile walikaa kule Lancaster House,

Karoli Khayumbi:  Kalolekhanga, shia ekabila khutukha ianekhu.

Translator: Kulingana na hiyo ilikuwa kila kabila ipewe nafasi  ya kutawala hapa.

Karoli Khayumbi:  Shikali bwami buruli munzu fulani, khandi bukalushe munzu fulani tawe.

Translator: Sio ya kwamba iwe yule akitoka  inarudi kwa familia fulani hapana.

Karoli Khayumbi:  Shichira shibuli bwa royal family tawe.

Translator:  Isiwe ile ya kifamilia

Karoli Khayumbi:  President na-ritai,

Translator:  President akisataafu,
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Karoli Khayumbi:  Ahelwe lijembe

Translator: apewe jembe, 

Karoli Khayumbi:  ahelwe lijiko,

Translator: jiko, wheelbarrow, 

Karoli Khayumbi:  ahelwe luuma, 

Translator: apewe folk 

Karoli Khayumbi: ahelwe lupanga.

Translator: na panga.

Karoli Khayumbi: Bindu biene ebyo atsie nabyo hango khuli izawadi.

Translator: aende navyo nyumbani  kama zawadi yake ya kustaafu.

Karoli  Khayumbi:   Khushira  khubola  mbu,  anyole  khandi  mshahara  themanini  khu  mia.  Khuli  tsishilingi  tsimilioni

tsibiri, 

Translator:Isiwe kwamba awe akipewa mshahara kama hiyo asilimia themanini

Karoli Khayumbi:  Na la alile retire yeye nibwere, 

Translator: Na akiwa amemaliza retiring benefits zake,

Karoli Khayumbi:  Yikhale tsa hango.

Translator: akae tu nyumbani.

Karoli Khayumbi:  Abuli khubola khandi mbu nenya khuandikwa ta. 
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Translator:  Isiwe ya kwamba eti anataka kuajiliwa tena.

Karoli Khayumbi:  Likhuba lia khabiri,

Translator:  Kitu cha pili, 

Karoli Khayumbi:  Mapesa keru ka Kenya.

Translator: pesa zetu za Kenya,

Karoli Khayumbi:  shikali malayi ta ta.

Translator: sio nzuri.

Karoli Khayumbi:  Kalumbwa i-silver, nende copper.

Translator: zimetengenezwa kwa silver na copper

Karoli Khayumbi:  Ma tsinoti tsimu tsia hamsini, mia mbili, mia tano, elfu moja.

Translator: na kuna zile notes za hamsini, mia moja, na elfu tano na elfu mia moja

Karoli  Khayumbi:   Tsinoti  tsiene  itsi,  nimberi  nikholi  manya  amakoso,  mundu  nayitsa  khunjimira,  ahenzanga

khutsishilingi  tsili mwikulu etso, abola nenya tsishilingi elfu ndala.

Translator: na ikiwa nimefanya makosa, na ninakuja kuwekwa mbaroni wale wanakuja kuniweka wanaangalia zile pesa  nyingi

zile elfu moja

Karoli Khayumbi:  Khali nobaha tsishilingi elfu ndala yene eyo, babola khandi umbere shilayi shi?

Translator: Hata ukiwapea elfu moja hawaoni kama ni kitu cha maana

Karoli  Khayumbi:   Abundu  ene  ao,  mundu  wa  balanganga  ‘common  man,’  ne  walisinji  lichenda  mwo  buli  lwosi,

bisolorwe ne biitsa. Ne khali unyala khunyola khali idola ndala khulitukhu lilala.  

Translator: Hapo mtu wa kawaida ndiye huwa anaumia sana wakati  kuna mchango unaendelea.  Yeye ndiye huwa anaulizwa

10



alipe afanye harambee hiyo yote na yeye ndiye huwa anaumia sana, kwa kawaida yule hana chochote.

Karoli  Khayumbi:  Enjira  tsieru  ekalishichi  khu  division,  bandu  be be division  baherwe  tsi-tractor  khulomba  tsinjira

tsili mu-division, khu khusemenya khutsitsanga nende maendeleo imberi.  

Translator:  Barabara  zetu  zirudi  kwa  kiwango  cha  division,  ili  ziwe  zikirekebishwa  katika  level  ya  division,  ndiyo  ziwe

zikiendelea kuwa nzuri.

Karoli Khayumbi:  sie khu ndushi ene ao.

Translator: Amefika pale

Com. Maranga:  Asante Mzee wangu,  kuna swali

Com.  Baraza:  Mr.  Khayumbi,  uboli  President  na  ritai  bamue  lijembe  nende  lipanga.  alaambakhana  khu-retire?

Namanyi atsia khunyola lijembe shalaambakhana khurula mu-state house?

Karoli Khayumbi:  Mundi wosi uritaynga, aherwanga izawadi.  Anyala  khuerwa  khali  ingabo,  akirere  ingo ingo ikhole

ikasi ya yahinzira. Ni ndio khali bakholi ba Serikali banyishi bakholanga, baherungwa.  

Com. Maranga:   Asante sana mzee nakuomba uweke sahihi na wewe urudishe hiyo mic  pengine  utakuwa  ukitusaidia.   Tim

Isenye halafu utafuatiwa na John Maviala, ako?  Haya uwe karibu.

Tim Isenye:  Thank you Mr. Commissioner and Madam Commissioner and ladies and gentlemen.  My names are  Tim Isenye,

I am from Shinyalu and my memorandum was sent to headquarters sometime ago so I just need to present it orally.  

It was focusing on the empowerment of women in Parliament. It is based on a programme called Tricarmel Parliament whereby

we could have the senate, revive our old senate and then we will have two lower chambers of Parliament one strictly for ladies

and the other one strictly for men. And I did that because  of the gender issue has really been defranchising this country and  I

think even if it is programmed  for 2 five years  from now that is  ok.   And  one  reason  I  did  that  is  that  we  would  have  150

women members, a 150  men, and the senate  will have 30 members which will be  based  on population and 50% of that is 15

will be women and 15 members will be men. And the reason I did that is because I know a senate  can do a very good job and

they will be vetting all the laws of the country.   They will also vett  all their expenditures,  they will veto the laws from the lower

house, and generally a force of 30 people will do a better job than relying on one person as a centre of power.
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Now I will shift the power from the presidency to the parliamentary system, in that one will represent  the entire country,  so that

even the President and the Constitutional office holders, can be disciplined by the senate.

Secondly, the terms of these three chambers of Parliament will be  reduced from current 5 years,   and the lower house should

have at least 3 years so that these guys do not just go up to Nairobi  and sit there for 4 years,   and run down to Shinyalu here,

telling us that we would have to re-elect them.  That the senate  will have 6 years,  and I would also suggest that the presidency

be confined to 6 years.   One term 6 years,   and no more.   If  a  person  cannot  learn  a  job  for  one  year,   he  doesn’t  have  a

reason to be  there.   So  that is in  short  my  proposal  although  the  terms  were  not  included.  The  reason  I  suggested  separate

chambers of Parliament we have seen schools here,  like our ladies school here Mukumu it is run by ladies and it is doing very

well, being at the top of 100 schools is a good show and this lady who has been running it for 10 years  should be a candidate

for senate.  So that is the main reason I was suggesting some format of our Legislature.

Com. Maranga:  Thank you, I want to ask you a question, how do for example, the decisions of the two houses how are  they

going, to be implemented while women are  discussing their own, men are  discussing their own?  I think what you are  trying to

suggest is an ideal situation which can be very difficult  to  achieve.   But  what  I  am  interested  in,  I  am  not  worried  about  the

50-50% kind of representation, but how do they effect their decisions?

Tim Isenye:  The decisions will not be confined to women gender issues, the women will legislate any law in this country.  And

all laws that originate from any of the two chambers, lower chamber of Parliament will go to the senate to be  vetted for whether

it will be implemented or  not.   So  it will not be  a matter of ladies legislating their own  issues but any law originating from, the

ladies will be free to legislate any law in this country not necessarily for the ladies.

Com. Maranga:  But let me ask you a question, if now ladies are legislating, they are making laws which may favour them and

the men are also making laws which may favour them, how do those laws meet, if they meet at  a point?  Don’t you see  there is

going to be a problem even if that senate, and the senate might also be partisan?

Tim Isenye:   That is not possible because  all representatives are  taught to be  in politics they are  supposed to originate laws,

which are local  but when it comes to the senate  this are  supposed to be  nationalists.   They will look at  all the laws,  and vett

whether this is a good law for the country or not.  And if it is a good law the majority will be the majority of voters in the senate.

Com. Maranga:  Don’t you also realise it will also  be  very  expensive  to  make  laws  separately,  people  sitting  separately,   I

mean you don’t have a way of bringing them together?

Tim:  Let me answer you that.

12



Com. Baraza: Or work on that.  You have a problem with men dealing with women?

 Tim Isenye:  I don’t have one because  they are  already monopolizing the present  Parliament,   they are  only 9 women in the

Parliament out of 210 I mean those who are  elected they are  only 6 who are  there.   So  if we continue with the present  status,

women will take  maybe 50 years  before they reach 150 members.   That is why women are  50% of this  population  and  they

should have 50% of the seats.  (interjection)

Com. Baraza:  Sorry, let me interrupt you,  if we design a system that will increase women participation,  at  the legislative level

but which will make sure that they will sit together would you have a problem with that?   I understand that and your principle is

good that we should have affirmative action….

Tim Isenye: I wouldn’t have a problem but over the last 40 years,   we have tried that and it has never worked.   That is why

we still have six members of Parliament  as  women  out  of  210.   So  we  need  to  make  another  direction  in  this  issue  so  that

women legislate laws and I am sure,  you see  the American Parliament or   Congress  makes a thousand laws per  year,  and the

Kenya one only makes ten laws, why?  But I am sure women will be  more persistent  and they will work harder,  and they will

produce more laws than when we have men only in chamber.

Com. Maranga:  On a lighter note, why are you so supportive of women?

Tim Isenye:  Because I have only daughters.  (laughter)

John Maviala:    Commissioners pamoja na wananchi  watukufu,   hamjambo?   (audience:  hatujambo)  Kwa  majina  ni   John

Maviala na nina mapendekezo machache na ningependa kughusia kwa ufupi.   Pendekezo  la  kwanza  ni  kile  kifungu  cha  Rais

kutawala kwa vipindi viliwili kwa miaka mitano kwa kipindi na hicho kipindi kitiliwe mkazo kwa  sababu  unafika  wakati  watu

wanaanza kukichezea.  Kwa hivyo ningependa Rais atawale tu miaka tano kwa kila kipindi na atangaze mshindi baada  ya wiki

mbili, baada ya hiyo kura.  Sio kwa kupata asilimia 25 kwa mikoa mitano.

La pili, makamu wa Rais, achaguliwe na wananchi. Makamu wa Rais aruhusiwe kusimama kwa kiti ya Rais akiwa amehudumu

kama makamu wa Rais vipindi viwili ya miaka mitano.

Ya tatu,  umri ya wale wanaogombea kiti cha Rais,  ingefaa iwe kati  ya miaka arobaine hadi sitini, na  kiwango  cha  elimu  kiwe

elimu ya secondary,  awe amepita mtihani vizuri yaani kuanzia grade C kuenda juu.

La tano ningepependa kuwe na kifungu katika Katiba yatu ya kulinda uteuzi ya wizala  ili  tusiwe  na  wizala  nyingi  na  mawaziri

wengi kuleta gharama kubwa kwa serikali. Kama serikali yetu ningependa iwe na mawaziri, kumi na tano tu. Yaani wizara kumi
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na  tano  na  mawaziri  kumi  na  tano.   Halafu  tuwe  na  manaibu  tena  kumi  na  watano  tusiwe  na  wengi  wanaleta  mzigo  kwa

wananchi bule.

La mwisho ni  Mbunge  maalum  asiteuliwe  kuwa  waziri.  Mbunge  yeyote  ambaye  amechaguliwa  kuwa  nominated  Member  of

Parliament asipewe wathifa wa kuwa Waziri.  Ni hayo tu. Asante.

Com. Maranga:   Asante nakuomba uweke sahihi na utupatie memorandum, Kaitano Sanyula. Atafuatiwa na Hezron Maina.

Where is Hezron? Ok you will be the next.

Kaitano Sanyula: Commissioners na wananchi watukufu wale  kwa maoni yetu kwa Katiba,  ningependa kuwasalimu asubuhi

ya leo.  Hamjamboni?  Mimi mwenyewe naitwa Kaitano Sanyula Sovoro kutoka Khayega Location.   Ningependa kusema hivi,

kuhusu mashamba yetu tunayo,  tunaachiwa mashamba na wazazi wetu  na wale wanaachia sisi kama wanakufa sasa  wakati  sisi

tunataka kupata hiyo shamba,  tunaambiwa uende uchukue pesa, ukastaki kaburi.  Na  kushtaki kaburi  ni kama elfu ishirini, elfu

thelathini.  Halafu sisi tunaonelea kwa Katiba yetu ya leo hiyo ni kama wizi hadharani.  Sisi tunaonelea hiyo kitu iondolewe.

Ya pili kuhusu ofisi yetu  ya  President.   President  ana  kazi  nyingi  sana.   Huyo  mtu  mmoja  unapata  ni  Chief  Commander  wa

majeshi, Chancellor Mkuu wa Chuo kikuu, Mkuu wa State,  na watu  wako  wengi  wala  hawana  kazi.   Mimi  ningependa  mtu

kama Rais awe na kazi moja au mbile pekee yake.

Kuna utamaduni wetu,  hii utamaduni wetu serikali yetu imesahau. Serikali yetu imesahau utamaduni,  utamaduni  wetu  unaweza

kuwa huko nyumbani, kutengeneza hii pombe ya kienyeji.   Hiyo pombe ya kienyenji serikali inaruhusu wale watu  kama  polisi

wanakuja na nguvu  mpaka wanakuimbia kwa sababu hii utamaduni wetu sasa unarudishwa nyuma.  Wanatunyima sisi haki yetu

ya utamaduni na ningependa kuzungumza hapo ningesema wale ambao wanahusika na hii utamaduni wetu wapee sisi ruhusa ya

kutengeneza  hiyo  pombe  yetu  ya  kienyenji  kwa  factory.  Iwe  kwa  factory  sio  nyumbani  kwa  sababu  huko  nyumbani  polisi

wanakuja unafikiri ni hiyo kumbe wanakuja na njia ya wizi vitu yote inaimbiwa.  Ni hayo tu machache nilikuwa nayo.

Com. Maranga: Asante, nashukuru eeh Maina, utafuatiwa na Clement Matasia ako? Uwe tayari mzee.

Hezron Maina:  Commissioners,  and my fellow Kenyans, (interjection)

Com. Maranga:    Ongea kwa mic, hata mtu alifanya mic kuface hapa alifanya vizuri wewe kama  unataka  kupigania  kiti  too

bad.  (laughter)

Hezron  Maina:  I  have  something  to  represent  to  our  new  Constitution  that  will  come  before  you  th  Commissioners.   My

names are Hezron Maina Liquiru, I come from this Kyahega Location.   Commissioners you will agree with me that we cannot
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build this country by forming thousands and thousands of political parties.  And I would like technically to put some checks  on

formation of political parties in our new Constitution.

It will be  my view that as  the new Constitution  will  allow  the  formation  of  political  parties,  but  any  political  party  that  fail  to

secure a parliamentary seat, then that party  should be deregistered.  Because the purpose for which it was formed has not been

fulfilled.  We have been told that some Kenyans form political parties  with a hidden agenda  of presenting them for safe.   So  if

he fails to secure a parliamentary seat then such one will not be  there.   Any political party that has had parliamentary seat,  and

fails to secure two consecutive elections,  that one should also be deregistered. Because it will mean it has reached what we call

political bankruptcy. And by so doing we shall find that we have manageable political parties.  Any political party that has more

than ten parliamentary  seats, then the state should finance it to run its secretariat to run to its offices and so on.

I would also like political  party  to  proceed  one  procedural  candidate  for  election,  which  it  has  done  on  its  primaries;  say  a

political party can think about  10 candidates  who will go through primary  and  after  that  the  nominee  will  be  there  to  run  for

presidency.  A nominee elect of political party should pick a running mate and this running mate will help him campaign all over

the country and in the same note I would also like to propose that,  a political party that has one President  should be given time

to run the whole term.  

Should the office of the presidency, remain or  become vacant because  of death or  impeachment, then the running mate who is

the Vice President  should  be  given  chance  to  run  the  whole  term  without  any  interruption  before  Kenyans  are  subjected  to

another election.  So  that  is  all  about  political  parties  and  I  would  also  want  to  propose  that  the  officials  of  political  parties

should  not  be  allowed  to  run  for  parliamentary.   They  should  remain  managers  of  parties  and  nominate  Kenyans  who  are

inclined to their philosophies and Kenyans of integrity to run for presidency and parliamentary seats.

Parliamentarians should never be part of cabinet  I would propose  that  parliamentarian should remain custodians of our offices

and fomulators of our laws all the time.  President elect should pick on Kenyans of integrity to help him run the government ans

such should not be an official of a political party. Because once you have been given this contract to run them, the country or the

govt. when your term expires then you are  in a  very  good  position  to  go  back  home  instead  of  the  hanging  around  on  your

political seat.

Com. Baraza: What according to you is manageable number of political parties?

Hezron Maina:  If my proposal can be accepted it will in a very short time come around 10,5 and it may eventually be two.

Com. Baraza: Give me a specific number which is in your wisdom?
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Hezron Maina: Below ten. 

Com. Maranga:   Now I have a political party has been doing very well may be because  it has been  using  public  funds  and

state funds,  all over  a  sudden  it  looses  all  its  membership  of  parliament,  for  example   may  be  the  party  has  200  seats,   in

parliament or may be a hundred, the next election which follows looses all of them,it has none,  should it be  deregistered? I give

a case, Ford Asili did very well,  in one of the elections I don’t know whether it was in 1992  all over a sudden it has only one

MP so what happens?

Hezron Maina:  So  that is why I was saying you give them two consecutive elections,   if they fail in securing a parliamentary

seat,  in two consecutive elections, a party that has had parliamentarians then it means that it is bankrupt.

Com. Maranga: How about if it is rigged out?

Hezron Maina: No we are not talking about rigging here…

Com. Maranga:  No,no I am just saying if the elections are not fair and free?

Hezron Maina:  Then if rigging has been there then that is the case of court to see to it…

Com. Baraza: You are saying in our new Constitution there should be no rigging?

Hezron Maina: There should be no rigging.  Infact what I was going to say is that  a Constitution without implementing    End

of Tape1 side A

Com. Maranga:   Atafutiwa na Gerishon Machanja is he the District Coordinator?  Ok yeye hawezi akaongea huyu ni mfanyi

kazi wa Commission so anachukua nafasi ya wengine Clement?

Clement Matasia:   Commissioners,  watu ambayo wamekuja kusikiza hii Katiba, mimi naanza na upande wa korti.

Com. Maranga:  Jina kwanza.

Clement  Matasia:  Clement  Matasia  Imisi  Sitogi  sub-location,  Ishugha  West.   Upande  wa  korti,  ningependa  Katiba  hii

ituruhusu  tukienda  kwa  korti,  ukiulizwa  ulifanya  hii  na  ukisema  hapana,  upewe  nafasi  ya  kutoa  maoni  yako  kwa  sababu  ya

kusema hapana.   Kwa sababu ukienda kwa korti  sasa  ukiulizwa, uliimba? Halafu useme  hukuimba  unaambiwa  enda  remand.

Na huko remand unakaa mwezi mzima.  Ukirudi tena, unaulizwa, uliimba?  Hapana,  enda remand hata mara tano na mara sita.
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Kwa hivyo naomba hii Katiba yetu ituruhusu  ukisema  umeimba  hapana,  ueleze  maelezo  yako  kwa  sababu  unasema  hapana.

Maelezo ya kusema hapana ueleze kama zamani hapo kwa African Court  ulikuwa  ukiulizwa  ukisema  hapana  unaeleza  halafu

wazee  wenyewe  wanaona,  maelezo  yako  ni  kweli  ama  ni  uongo.   Kwa  sababu  hapa  kwetu  njiani  polisi  akikupata  njiani

anakushika anaenda kuandika kesi  anasema ulifanya hii ukisema hapana  unaenda remand.  Hiyo ndiyo nilikuwa nataka nafasi

niweze kuzungumza.  Hiyo ni upande wa korti.

Sasa  nakuja  upande  wa  wazee.   Sisi  hapa  Waluhya  na  tukisema  kama  mwingine  alitaja  mambo  ya  pombe  kueleza  kama

ingefaa, pombe hii yetu ya zamani mimi niliipata baba akinywa.  Hata mimi mwenyewe nimekunywa.  Na nilikuwa mwalimu kwa

miaka arobaine hivi, mbele huko miaka arobaine wazee wetu  wazazi wa watoto  walikuwa wakipata  pesa  kwa pombe yetu ya

kienyeji.  Anatengeneza pombe,  anapewa school fees,  mtoto anasoma.   Anatengeneza  pombe,  anaenda  kulima  kwa  shamba

anapata  chakula.   Kama mtoto wake anaolewa na bwana alikuwa akitumia pombe kwa wageni  wake  huku  kwetu.   Sikuona

kama ni haramu. Ninasikia siku hizi ni halamu.  Haramu hii ilitoka wapi?  Hivyo naruka hapo.

Com. Maranga:   Kwa hivyo pombe ya kienyeji iwekwe kwa sheria kuwa ikubaliwe?

Clement  Matasia:   Ndiyo.   Kama  nikuzungumza  upande  wangu  wa  waalimu,  upande  wa  waalimu  zamani  kama  alikuwa

akiitwa  inspector  sio  DEO,  inspector  of  schools.   Alikuwa  anatoa  amri  kwa  school,   yeye  anaandika  circular,  Headmaster

anapewa anaangalia ndani ya circular.  Sasa hakuna circular or directive.  Directive haikuwekwa kwa sheria hata wa leo nasikia

President  akisema watoto  wasome bure.   Ukienda hakuna hiyo.  Mwalimu anakuambia wapi circular uone na hii  Katiba  yetu

hatuitaki.  Hii sio mzuri kwa Katiba yetu na  tena  upande  tena  wa  watoto  hao,  watoto  walikuwa  wanasoma  zamani  tulikuwa

tunatoa school fees ya shilingi ishirini, arobaini na tulikuwa tunasoma.  School fees  ilipotoka  watoto  wasome  bure,  wakazoea

kusoma bure,  sasa  waliposema cost  sharing, ilifukuza watoto  wengi kwa shule.  Skuli zilikuwa zinabaki bule.  Baba hana  pesa

hana mtu wakumsaidia watoto wake ndiyo hao wengi chokora.

Com. Maranga:  Sasa unapendekeza nini?

Clement Matasia: Napendekeza cost sharing iondolewe kwa Katiba yetu. 

Com. Baraza:  Masomo iwe free?

Clement Matasia: Masomo iwe free na hata hospitali.  La mwisho,  nafikiri inatosha.

Com. Maranga:  Iko swali, Com.  Nancy Baraza.

Com.  Baraza:   Mambo  ya  korti,  umesema  kwamba  ukichukuliwa  kortini  ukikanusha  mashtaka  wanakurudisha  rumande?
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Huwa hawapatii bond?

Clement Matasia:  Hata ukipewa bond mpaka ukubali ndiyo na wewe ulisema zamani sikufanya mpaka ukubali.

Com.  Baraza:  Unajua  mimi ni  mwanasheria  najua  hivi  vitu.   Ukisema  hapana  halafu  wanakupatia  bond,  kama  hauna  bond

ndiyo  unafungwa,  ndiyo  unarudishwa  remand?  Hawakupatii  bond  labda  useme  huwezi  afford  bond  wanakufunga  tu  hakuna

mambo ya bond?

Clement Matasia: Ikiwa unapewa bond na mtu akusimamie kama yuko

Nancy Baraza:  Hiyo hakuna?

Clement Matasia: Hakuna hiyo.

Nancy Baraza:  Hakuna mtu wakukusimamia ni ngumu?

Clement  Matasia:  Unaambiwa  ulete  title  deed  iwe  ya  bond.   Sasa  wewe  huna  title  deed  mpaka  kwa  rumande.  Mpaka

ukubali ndiyo.

Com. Maranga:  Sasa wewe ungetaka aje? Ungetaka Serikali iwe inapatia watu surety? Unataka Serikali iwe inawasimamia?

Clement Matasia: Kusimamia nini?

Com. Maranga:  Yaani kwa njia ya kupewa free bond ama personal bond.

Clement Matasia:  Mimi nataka hapa korti itupe ruhusa ya kuzungumza na kusema nimekataa kwa sababu ya hii na hii na hii.

Com. Maranga:  Lakini saa hiyo korti bado kuanza kusikiza kesi yako.

Clement Matasia:  Hii nasema ndani ya korti.

Com. Maranga:  Ok. Asante kitu cha mwisho wewe enda uweke sahihi hapo asante kwa maoni yako.  Joseph Masicha.   Na

wewe  unainua  mkono  wa  nini?   Kama  unataka  kuongea  na  Commission  unapitia  kwa  hii  karatasi  kwa  hivyo  sitakutambua.

Haya ongea.
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Joseph Masicha:  Commissioners na wenzangu hamjambo nyote?Mimi kwa majina naitwa Joseph Masicha Ambei.  Natoka

kwa Sichogi Sublocation,   West  Ishogha Location,  division.   Mimi  nataka  kuongea  maneno  kuhusu  elimu.   Elimu ya  zamani

ilikuwa  nzuri  sana.   Mtu  alikuwa  kusoma  kufika  darasa  la  nne  akafanya  CEE  hata  hapo  ulikuwa  unapewa  kazi.   Ukisoma

kumaliza std. 8 palikuwa panaitwa KAPE na mtu akifanya KAPE alikuwa anapewa kazi.   Saa  hii kuna watu wa form 4 wengi

hakuna kazi.  Tulikuwa tunataka Serikali itusaidie hawa watu wenye kufika form 4 wapate pahali kidogo kidogo pa kujisaidia.

Ya pili nataka wakitengeneza haya maneno awatafsiri  kwa lugha mbili, Kiswahili na Kizungu au hata ikiwezekana itengenezwe

kwa lugha mtu anaweza kuelewa.   Kwa  maana  kama  ni  sheria  ujue  hata  ukienda  kortini  ulikosa  makosa  fulani,  kwa  maana

ukienda kortini unafungwa na wewe hujui ni makosa gani ulikuwa unafanya.

Ya tatu nataka  Serikali  itupunguzie  school  fees,  kuna  watoto  wengi  wamekwama.   Kama  saa  hizi  mtu  ako  na  uwezo  ndiye

anapeleka mtoto wake.  Lakini watoto wa zamani kama nilikuwa nasoma hapo shule ya zamani walikuwa wakisoma hapo shule

ya  Mukumu   walikuwa  wanachukua  watu  wawili  kila  mwaka  tena  wanasomeshwa  bure  na  Serikali.   Halafu  wakimaliza

wanarudisha hizo pesa inampa kazi halafu anarudisha hizo pesa.  Saa hizi hata ni ngumu mtu kukusaidia  ni ngumu kabisa.   Kwa

hivyo nataka mpunguze pesa  ziwe chini kila mtu apate  anaweza kujiweza kidogo kidogo.  Ni haya tu  mimi naweza  kumueleza

juu ya hiyo.

Com.  Maranga:   Asante  weka  sahihi.   Nenda  hapo  uweke  sahihi  kitabu  chetu  rasmi.   Benedict  Mukagwa,  atafuatiwa  na

Lawrence  Anyanda  uwe  tayari.   Mama  karibu.   Na  fanya  adjustment  ya  Mike  wapi  Makomere?  Ufanye  hiyo  adjustment.

Mama wa Tume wamekuja Ok Thank you.

Benedict:  Kwa kikao cha leo na wananchi wenzangu, namsalimu kwa jina la Yesu Kristo,  hamjambo?  Siku hii ya leo nataka

kutoa maoni yangu (interjection)

Com. Maranga:  Anza na majina yako mama.

Benedict:    Majina yangu ni Benedict Shirazo Mukagwa.  Maoni yangu ni upande wa education.   Nataka  Serikali yetu ya leo

au Serikali ambayo itakuja isiguze education vile iliguswa mwanzo miaka ishirini na nne iliyopita.  Kwa  maoni  yangu  naonelea

Serikali ambayo tunayo leo imejaribu kuweka hawa watoto  ambao wanasoma kuwa kwa level moja.   Hakuna  tofauti.   Kwa

maana  yale  masomo  ya  kwanza  NPR  ya  sabini  yalikuwa  masomo  yenye  faida,  kwa  maana  watoto  walikuwa  wakisoma

wanafika kiwango fulani, wanafanya mtihani, hapo wenye kufaulu wanaendelea.   Na  hao hawakufaidika kabisa wanaenda kwa

course fulani fulani.  Na  hilo lilikuwa jambo nzuri kwa maana wale ambao wamehitimu wanaendelea.   Tena wanafika kiwango

wanafanya mtihani, wenye kuendelea vizuri wanaenda form 5 na form 6 na hawa wanabaki  tena wanaingia kwa vikosi vingine

muhimu ndani.   Hapo  ilikuwa  sawa.  Form  6  halafu  wenye  kufanya  mtihani  wa  form  6  wale  wamefaulu  vizuri  wanaendelea

mpaka university. Na hawa wengine wanaingia kwa kosi ndogo ndogo ambazo zinaweza kuwasaidia.
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Siku  hizi  watoto  wanafika  form  4  na  wanarundikana  hii  miaka  ishirini  na  nne,  Kenya  mzima  kuna  watoto  wengi  ambao

wanaranda randa hawana chochote cha kufanya.  

La  pili,  naingilia  upande  wa  serikali.   Naonelea  ni  heri  tukiwa  na  President  awe  na  muda.  Na  hiyo  iwe  na  mkazo.   Ni  heri

President  awe  na  muda  wa  kutawala  si  eti  aendelee.   Kwa  maana  akiendelea  hajui  kweli  anatenda  mema  au  saa  zingine

anaenda pande zingine. Kwa maana sisi ni binadamu tunaweza kosa.  Ni hayo tu.

Com. Maranga:  Asante mama weka sahihi. Lawrence Anyanda.  Karibu.  Wapi Anyanda?  You are  the one? Then we have

Kilimu Likono uwe tayari.

Lawrence Anyanda: Commissioners, I only want to highlight a few areas where (interjection)

Com. Maranga: Your name.

Lawrence Anyanda:  My names are  Lawrence Anyanda.   I  am in a group of 24 members who discussed  over  these  issues

representing this parish.  I belong to the Peace  and Development  C/J/C – Mukumu Parish.   We looked at  the Constitution of

Kenya and we felt this Constitution is not actually belonging to us.   We would like to have a Constitution belonging to  us.   It

should be ours.  In this case we feel the separation of powers  should actually be  determined in our coming future Constitution.

The powers of the Executive, Legislature and Judiciary with separation of powers should actually be acknowledged by this new

Constitution.  We need to have the Government of the people, by the people,  and for the people.

Now the areas  we looked at,  we looked at  the term of the President  of 5 years:  it should be determined as  it is.   In  case  he

does well it should be increased to two terms, and that should be final. Commissioners, the Vice President should be elected by

the Parliament.  This is our feeling.  In section 17 sub-section 1,  in the cabinet,  we felt there should be a cabinet  constisting of

the  President   and  a  Vice  President  elected  by  the  Parliament,  and  other  Ministers  who  shall  be  subjected  to  approval  by

Parliament, and not an individual to pick the Vice President  and the Ministers.

In Section 59, prorogation and dissolution of Parliament: they should only be empowered to prorogve and dissolve Parliament

only at the idea of President, proroging and dissolving Parliament should be done by the Speaker,  and he has to make calender

years which should be acceptable  to all parliamentarians,  and it has to be  followed strictly.  Just  as  term  dates  in  schools  are

done.

Appointment of the Judge of the High Court:  we  felt  this  shoud  be  done  by  the  Judicial  Service  Commission  and  not  by  an

individual.  

TheAttorney General: the Attorney General should be appointed by the  Judicial Service Commission and not by an individual.
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Right to Life:  we felt that in Kenya the Constitution should ensure that every citizen has a right  to life ensuring that he or she has

the basic needs met.  Commissioners,  we feel that no citizen in Kenya should be killed unless proved guilty by a court  of law.

The idea of Kangaroo courts should be stopped.  Police harassment must be stopped.  The Bill of Rights should be spelt  out to

the common mwananchi to know what is happening everywhere because  even the Constitution  we  are  using  right  now,  even

those learned people in Kenya have not even seen it,  and yet we are  making changes that we even don’t know what has been

going on in the past.

Detention without trial should be abolished as well.  If not found guilty the state should defend such a person because sometimes

when he is left he goes unattended to.  And we also felt all traditional beers  or  brews should  be  legalized  in  Kenya  like  other

countries have their own brews.  Uganda has its own – Uganda  Warangi, Tanzania has Konyagi.

Commissioners,  the  last  bit  I  would  like  to  mention  is  about  nomination  of  Members  of  Parliament.  These  Members  of

Parliament  should  be  nominated  by  the  National  Assembly.   Any  candidate  who  fails  during  the  election,  should  not  be

nominated and any nominated Member of Parliament should not be appointed Minister.

So in this case  when we come to the inheritance of property,  my dear  Commissioners,  especially on the  side  of  the  lady.   A

married lady should not claim her fathers land unless her brothers are not there.  That is one area.

The second area,  a divorced lady who comes back  to her father’s land should  be  accommodated  by  her  father  or  brothers,

untill she dies or goes back to husband, or she remarries. So the rest you will have to get from the…

Com. Maranga: I want to ask you one question, Mr. Anyanda you are talking of a married lady should not claim the estate  of

her father.   Now I am asking if you yourself are  a rich man, you have estates  in Kakamega,  Nairobi,  Bungoma, and she  was

married by a very poor young man, you think she cannot inherit something?

Lawrence Anyanda:  Thank you very much Mr. Commissioner, you are talking of a rich man what about a poor man?

Com. Maranga:  No, a poor man might not be  having anything so there is nothing to inherit but here we are  talking of where

somebody is inheriting something.  

Lawrence Anyanda: So that one depends, it depends, yes, 

Com. Maranga: There is another question.
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Lawrence Anyanda: Please, welcome.

Com. Baraza:  I  didn’t get you clearly, you talked about  upholding peoples’ rights to life and then you also said  that  nobody

shouldn’t be killed unless found guilty.  I don’t know whether you are proposing abolition of death penalty, I didn’t get you?

Lawrence Anyanda: What I mean is currently, you will find a policeman shooting someone (interjection)

Com. Baraza:  Now that is ok. I just want your thought of whether you uphold the principle of death penalty or  we do away

with it?

Lawrence Anyanda:  The death penalty  should be there if proved guilty.

Com.  Maranga:   Thank  you  very  much  sign  up  and  give  us  your  memorandum.   Likono  Kilimu,  karibu.   Utafuatiwa  na

Sebastian Lisanda. Wapi Lisanda, you will be next? Anza kwa majina yako.

Milimo Likono:  Inzi nagwa Milimo Likono.

Translator:   Kwa majina anaitwa Milimo Likono

Milimo Likono:  Shindu shia ndola mushibala muno shinyalisanga bandu, ni shindu mbu i-basary.

Translator:  Kile kitu anaona sana kinasumbua watu wa Kenya sana hapa ni kitu kile kinahusiana  na  bursary  ile  ya  kusaidia

watoto kusoma.

Milimo Likono:  Nimbenza  ibasary  iyo,  bandu  basomianga  tsishilingi  tsie  ibasary  ni  batajiri,  shibali  bandu  bamanani

ta.

Translator: Akiangalia wale watu  wanaosaidika  sana  na  mambo  kuhusiana  na  bursary   ni  wale  wanajiweza  sio  wale  wasio

jiweza.

Milimo Likono:  Ya pili, 

Com. Maranga: Wewe unatakaje?

Translator: Wenya urina?wenya kabe karie?
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Milimo Likono: Shindolakhu  iofisi  ya nyala  khutsia  khuripotamo,  kalibao,  Ibasery  isominyongwe  irina nende  batajiri

ta.

Translator:  Haoni ni ofisi gani ambayo ataenda kuripoti vile pesa za bursary zinatumika  na aweze kusaidiwa.

Milimo Likono:  Sasa,  khumaoni  kanje,  shindola  wa  nyala  khutsia  ta.  Sasa  lilondakho,  lia  khabiri,  ni  shindu  mbu  ‘

asoya.’ Khali notsia muofisi sasairi, nukhahanimu asoya, shunyala khunyola shindu shia wenya ta.  

Translator:  Shida nyingine ni kile kitu kinaitwa kitu kidogo.   Hata  ukienda  kwa  ofisi  gani  mbila  kupeana  hicho  kitu  kidogo

hautapata usaidizi ule unahitaji.

Milimo Likono:  Khu, nukhali nende tsisendi, ubuli khuchenda? 

Translator:  Sasa kama huna pesa utatembea aje?

Milimo Likono:  Basi, kanje katushi yao.

Translator:  Basi yake imefika hapo.

Com. Maranga: Asante weka sahihi.  Anaefuata ni Lisanda,  atafuatiwana Lawrence Magoye.   Magoye ako?  Ok you will be

next after him.

Sebastian Lisanda:  Commissioners, my names are Sebastian Lisanda.  I have a few points to put across.  Now the first point

is affecting the common mwananchi who has never seen the Constitution of this country.   There is a clause in the Constitution

which states that at the age of 18 years, you can acquire an ID. But I don’t know if it is spelt  out that after getting that ID you

should move around with  it,  because  we  have  never  been  told  by  the  police  whether  it  was  wrong  even  if  you  were  found

outside your compound just outside your compound,  and you are  found without an ID you are  arrested.   So  I  don’t  know  if

that clause is there that when you get the ID you should move around with it.  If it is not there,  then I would like it included -  so

that the wananchi are told,  ukipata kitambulisho na utembee na kitambulisho, kuliko kushikwa kwa sababu umepatikana mbila

kitambulisho hata karibu na nyumbani kwako.

Number  two,  when  you  are  in  court  and  you  seek  the  advice  of  the  advocate,  this  advocate  did  not  see  what  happened,

hakuweko,  he  is  operating  on  what  he  has  been  told  and  you  find  because  I  have  money,  I  am  rich,  I  am  able  to  hire  an

advocate.  What about that poor man  whom I am having a court case with  (interjection)
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Com. Maranga:  Na hao unataka wapewe advocate?  What are you recommending?

Sebastian Lisanda:  I am recommending that an advocate should dialogue in court with an advocate, so that each understands

the law.  There is no way a poor  man will be  told I have an advocate,  he starts  trembling, infact he does  not even concentrate

on whatever.

Com. Baraza: …(inaudible)

Sebastian Lisanda:  The Government should give but do they know? No they don’t know.  Yes you tell the Government they

should avail an advocate for the poor man and let the poor man know they can also help.

Com. Maranga:  Your last point?

Sebastian Lisanda:  The last point is this, I  would like the Government to spell out what free education is because  when we

are told that education is free we do not understand because we pay more than  people used to pay.

Com. Maranga:  To spell out or to make sure that there is free education.

Sebastian Lisanda:  I am saying it is spell out because we do not know what it means when it says there is free education.

Com. Maranga:  But I am saying if the Government was saying there was free education and it makes it free is that what you

want?

Sebastian Lisanda: Yes it will be ok.

Com. Maranga: Yeah that is what we are saying.  Why did you say spell out?

Sebastian  Lisanda:  Spell out it means there are  some things which  the  free  education  is  dealing  with  which  is  not  also  the

case.

Com. Maranga: If it is free education it will be free education.  Isn’t it?

Sebastian Lisanda: Yes, so I mean the Government should make the education free.
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Com.  Maranga:   Ok.  Thank  you  sign  up  and  give  us  your  memorandum.   Lawrence  Magoye  atafuatiwa  na  Hannington

Chweya.  Ok you next.

Lawrence Magoye:  Commissioners,  my fellow members who have come to listen to the Commission, hamjambo?  My name

is Lawrence Magoye,  I am from Shinyalu Division.  I  will only give views from where my last fellow Lawrence  Anyanda  had

reached because  he had left few areas.   So  I am starting with section 14 of the Constitution impeachment  should  be  applied.

Then I go to section 74: protection from in human treatment,  ulinzi kutokana na ukatili.  This sections should be implented right

from the grassroot to the national level.  If found guilty one should be imprisoned for 5 months without the fine option.

I come to Kenyan currency.  The Kenyan currency symbols we need a permanent currency in Kenya because  we are  trying to

say  the  currencies  we  have  today  should  never  be  changed.  We  should  make  currency  with  permanent  symbols  like  our

founding father of this nation, and Mt. Kenya, National attires and agricultural crops which will remain permanent forever.

Then I go to NSSF.   NSSF  we have contributers/members who have been contributing to  NSSF  from  July  1966  and  these

people contributed to the assets that NSSF is owning today, and onces they are  paid their lumpsum that is the end of their life.

We need this NSSF  to be amended in a way that  these  people  should  be  paid  pension  because  the  assets  they  contributed

towards are earning some money towards it.

Then I come to pension for non-workers.  We need a non-worker  Kenyan  to  be  given  salary  from  the  state  every  month  to

reduce burglary.

Last and not the least, our headmen in the villages, ‘makuru’ these people should be paid by the county council.   They do a lot

of work on behalf of the provincial administration where they should be given  some money or  an honorary allowances by the

county councils.

Com. Maranga: Thank you very much and I request you to sign up and hand over the memorandum.  Hannington Chweya.   I

also want to take this opportunity to recognize the presence of students,  I am going to give you an opportunity in the next few

minutes, I am just waiting for your list for those who want to speak  so that I can release you to go back  to school.Otherwise,

thank you for coming.

Chweya Hannington:  Commissioners,  my  names  are  Chweya  Hannington  from  Bidii  Men  and  Women  Groups.    On  the

Executive we propose impeachment laws to be enacted. 

On  the  supremacy  of  the  Constitution,  we  suggest  that  clauses  that  form  core  of  the  Constitution  should  undergo  elaborate

public debate before being passed, and we still suggest that 65% be retained by the Parliament.  A referendum to be conducted

for the following laws:  Bill of Rights,  Presidential  terms,  transition  of  governance,  political  systems,  citizenship,  electoral  and
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removal of the President.

On  citizenship,  we  propose  automatic  citizenship   to  a  child  born  of  any  Kenyan  parent,  dual  citizenship  because  of

intermarriages, Kenyan women should be able to confer citizenship to their foreign husbands,  passports to be issued as a right.

On political  parties,  we  propose  parties  that  ganner  less  than  5  seats  in  general  elections  cease  to  be  recognised  as  official

parties in the next general election.  We also propose that parties to field at least 35% of women as candidates  of the elections.

 We propose fundings for  political parties,  from the national budget.   We also propose  a maximum expenditure per  candidate

and per party during  campaigns.  We also propose candidates to declare their wealth publicly and we propose  equal access  to

the media for all political parties.

On  governance,  we  propose,  women  participation  in  the  management  of  public  affairs  and  resources.   We  also  propose

participation of all vulnerable groups whom we refer to as people with special abilities.  We also propose that KACA should be

empowered  to  investigate  and  prosecute  corruption  cases  in  court.   We  also  propose  Judiciary  members  should  be  held

accountable for their decisions and responsibilities.  

For Legislature, we propose the affirmative action to be implemented by 35% of the parliamentary seats  being reserved for the

women.  We propose a Member of Parliament to be a full time job.  We also propose a public debate  to be  gazetted for when

a Bill is passed to become a law.

On Judiciary: we propose establishment of a Supreme Court with at  least  9 judges that seat  together and it shall be  the highest

court in the land.  We also propose appointment of judges to be subject to parliamentary approval where gender equity  will be

taken into account.  We also propose legal aid to be a right to access to persons unable to afford services of a lawyer, in capital

offences and other serious offences.  We also propose criminal and civil cases   to be  dismissed with, within 6 months from the

time  of being taken to court. 

On  electoral  system  and  processes:  we  propose  voter  registration  to  be  a  continous  exercise,  we  also  propose  the  use  of

passports  and  driving  licenses  as  the  documents  for  voting.   We  also  propose  electoral  police  force  to  prosecute  electionl

related offences.  And we also propose  issuance  of  identity  cards  to  be  made  as  fast  as  within  two  weeks  from  the  date  of

lodging a request.

On social and cultural economic rights, we propose any person who infects HIV/AIDS to the other person,  to be  construed as

an abuse to the right of life.  We also propose  that  early and forced marriages,  should be construed as  a denial to the right of

education  or  freedom  of  choice.   We  also  propose  sexual  harassment  should  be  construed  as  a  denial  to  the  right  of

employment for providing for ones livelihood.  We propose attachment of a gender Commission. We also propose  a loci standi
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to be  amended for allowing sensitive parties  to bring action on behalf of vulnerable groups.   We also propose  the enacting  of

laws like FGM, widow inheritance, and early marriages.  End of tape 1B

Tape 2

On land and poverty  rights: we propose  a  spouse’s  a  proval  regarding  any  dismissal,  acquisition,  or  mortgaging   should  be

mandatory  and  included  in  the  Constitution.  And  on  international  relations,  we  propose  that  Kenyans  to  debate  on  the

convention before  its  ratification  and  the  parliament  should  approve  ratified  convention.  The  period  between  ratification  and

approval a law should be enacted and should not be more than 90 days.

Finally we propose a Constitution office for Ombudsman to be established whereby he will check on the abuse of power  and

corruption and other malpractices by public and private officers.

Com. Maranga:  Thank you very much for your summary I have a  question.  You  said  that  you  want  to  set  up  an  electoral

police force, who will be in charge of that electoral police force and how big do you want to have that police force?  Because if

you are going to consider that the electoral police force  will cover the entire country what happens to that electoral  police force

after elections?

Chweya Hannington:  Now the electoral  force we propose   it should  be  under  the  Electoral  Commission  of  Kenya.  It  will

have a sizable number not as the general police force.  It will have general duties  after elections have been conducted.   Another

question?

Com.  Baraza:On  international  treaties  I  didn’t  get  you  well,  did  you  say  after  90  days   of  ratification   it  should  be

documentated or what did you say?

Chweya Hannington: Yes it should be documentated through the Parliament.  The period between when the public has ratified

the approval it should be 90 days.  It should not have more than 90 days.

Com. Baraza:   What is the time lapse between the ratification at  the international level and ratification at  the local  level  what

time do they have?

Chweya Hannington:  I have given the time between when this convections are being ratified  and when they will be  taken for

approval by the parliament

Com. Baraza: Yes, what I want to know from you is for example the Beijing platform for action was ratified when I was there

in 1995, we haven’t domesticated. So I want to understand from you between the time of ratifying at the international level what
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time lapse should there be for local ratification?

Chweya Hannington:  60 days.

Com. Maranga:  Thank you and now I  want   to  call  the  following  students  and  teachers  to  be  ready  in  that  order.  Walter

Makori, Michael Farou, Ominidi M Moses then we have Jared Maragia and Odhiambo Amos.  So can we have those students

coming in front so that we can be able to present  one after the other,  please all those names I have called.   Mje  kwa  haraka

kabisa kuna nafasi hapa, mketi halafu, wote mimi namtaka hapa mbele.   I  don’t want anybody staying there because   we want

to save time  So I want you to tell us who you are, your name, your school and form.  Thank you and then you proceed  to give

your views.

Walter Mkori:  My names are Walter Makori, I am from St. Charles Lwanga Sec. Sch. I am in form 4.   Now my grievances

to  the  Constitution  Review  of  Kenya  one  is  about  retrenchment.   I  see  instead  of  retrenchment   I  would  prefer  that   more

people, the people who are working  should be divided some to work in some hours  and others  in some hours because  there

are so many people who are educated in Kenya.

The Government resources:   my grievance I  see  that  instead  of  the  Government  wasting   money  on  that  Presidential  escort,

whereby we see that there are so many vehicles which are escorting the President,  I feel they should not waste  that money they

should save that one on economic grounds.  (Clapping)

The third point is about the contention of the lay people in the society.  This is where you find there are  some rich people,  those

who are  in the Government,  those who don’t take  into consideration of other  people  in  the  society.   So  I  think  that  one  the

Govt. should look into that.

Another grievance I have to present  is corruption.   I  think that is the greatest  problem in this  country  so  the  Government  will

have to look on that and see  how it can help us.

Com. Maranga:   Thank you very much.  You said that you don’t want  people  to  be  retrenched  you  want  people  to  work

within 24 hours in shifts or whatever, what did you suggest?

Walter Mkori:  I meant this, because in Kenya we have so many people who are  learned,  so instead we should not have that

retrenchment, people should be employed so that they can be divided in terms of hours.

Com. Maranga:  Shifts? The working shifts?

Walter Mkori: Yeah, instead of them working all the time some people to be employed so that they can be divided in terms of

hours.
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Com. Maranga:   Ok thank you go and register.  Next is Michael Fara.  Your full names and form and school.

Michael Fara:  My names are Michael Fara and I am from St.  Charles Lwanga I am in Form 3.   On my side,  I want to talk

on the side of Presidential nominations.  Recently we have heard of the issue of  our President Moi nominating  (interjection)

Com. Maranga:   Excuse me please,  maybe let me repeat  this, you do not mention names you mention an office, like now  if

somebody mentioned you like Michael Fara  and you are  not there to defend yourself,  assuming  that  somebody  is  mentioning

you in Bungoma, do you see any chance of defending yourself?

Michael Fara:   No.

Com. Maranga:  So we are now saying you don’t  mention names, you mention offices.  Like if you are talking of the office of

the President  you are talking of DC and so on even if you are talking about  your own Principal you don’t mention the name of

your own Principal,   you talk about  the office of the  Principal.   So  please  no  names.   Even  if  it  is  a  MP  you  don’t  mention

names. Now you can proceed.

Michael Fara: Thank you.  I  was talking on the issue of nomination of Ministers and officers  On my side I can say that this

issue is not good because  you see Kenya is a democratic country so the issue doesn’t work so well, because  there is need for

people to participate in the issue of election.  So the issue of the president’s office on the nomination ministers and officers is not

well on my side

Com. Maranga:   Whom do you want to nominate if not the office of  the  President?   Can  you  give  us  a  suggestion,  a  way

forward?

Michael Fara:  According to my suggestion  I can say the members of the party  or the officers  to sit down and decide on the

person  to come out in the final election. Then this issue should go to all the members who will probably be informed and then

they  elect  one  person  in  formal  election  but  not  nomination.   The  second  issue  I  was  talking  about  is  that  the  Govt’s

responsibility on the retirement President.   On that point I can talk on the risen information on our daily newspaper  about  the

retired,  our President  .   The issues of for example 80% of the salary,  limosines and personal  vehicles and then the security  of

about ten members,  on my side I can say that issues is not well to fellow Kenyans because  the salaries of these people  at  the

end of each month is a good amount to say to help other people more than an individual.  So  on my side I can say that issue of

say security men should be reduced but the President  should be honoured by the security  and on the side of private cars  and

escort  cars,   I  suppose  that  the  govt.  should  look  into  that  issue   and  reduce  the  number  vehicles  to  escort  the  President.

Because  the  honour  should  be  given  to  the  President   and  he  should  be  given  enough  resources  and  not  so  much  as  the

limousines and private cars.
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Com. Maranga: Last point?

My last point I can say is money circulation in our country Kenya and the salaries.   On the the side of the money circulation I

can say, yes of course our country Kenya has money to circulate and feed its people but now the problem is that the circulation

of money is within the people with authority,  this is an aspect which has been seen to affect other people in our country Kenya.

Com. Maranga:  Thank you Mr. Fara I now request you to go and sign and leave your memorandum. Omwidi M Moses.

Moses:     My name is Omwidi Moses from St. Charles Lwanga.  On Constitution review actually we have seen we have got a

very big problem. Acually it was my proposal  that in Kenya we should have one man one job.   This is simply because  as  you

can see people in authority one man is holding even more than 3 jobs.  This is to cause the plight of wananchi in Kenya.

Then another point is on AIDS.  According to me, in Kenya they should set  a rule that those foreigners coming in Kenya they

should be tested before and also  those people having AIDS in Kenya the govt. should carry out another test.   They should test

and if they are found with AIDS let them be taken to a particular place inorder to reduce this AIDS.  That is the thing.

Com. Maranga: Thank you, just a minute.

Com. Baraza:  (inaudible)

Moses:  The Govt. should build some houses to keep those people and feed them until may be…

Com. Maranga:  What we are asking, is  this is going to be a big camp, we have about  may be over 2 million?  May be over

2 and 5  million  suffering from HIV/AIDS at different stages. You want them to be put in a camp?

Moses:   Not necessarily one camp they should hold it at provincial level you can see that even if they live like that you can see

we are really affected.  

Com. Maranga:   what we are  asking, why do you want the AIDS sufferers to be  put aside,  why are  you not  seeing  it  as  a

normal disease like Malaria and any other disease?

Com. Baraza:  If I may follow up on that, are you suggesting  to isolate them so that the Govt looks after  them or because  you

don’t want to be with them? What is the motivation?
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Moses:   Is not that I don’t want to be with them but this is only to avoid the rapid spread of  the disease.

Com. Maranga:  So  what you are  saying, you want them quarantined so that they are  not moving out anywhere and nobody

gets access to them?

Moses:   Yeah, but…

Com. Maranga: And who will serve them in those their camps?

Moses:  They should be served with everything they need but should be kept at least…

Com. Maranga:   So those who are going to serve them should be also  AIDS sufferers? (laughter)

Moses:   No not that way.  They should do like other nations.

Com. Maranga: Which nations. Give me an example where they have done it?

Moses:   You can compare our country here especially and other countries abroad  you can see  AIDS is spreading widely  in

Kenya.

Com. Maranga:  You are also infringing on the freedom of association, expression ,

Com. Baraza:   It is not spreading because you are living with them.  If I am living with my brother  who has AIDS why should

I get AIDS?  You know how AIDS is spread….. (inaudible)    (laughter)

Moses:  No, no,  I understand your point but not everybody is like me.  There are other people outside  who have AIDS,   and

in their minds they say, “I will not die alone let me also infect other people”.  Those are the people I am talking about.

Com. Maranga:  But these other people are …. Anyway I don’t know.  You are  discharged go and sign our offical register.

The next person is  Danson Hasiani, and you are who? Jared. Ok Jared first. And I had said you just come to the mic yourself.

Jared Maragia: I think my names are Jared Maragia

Com. Maranga:  You think our you know?  (laughter)
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Jared Maragia: I know. And I have two points to pass across.

  

Com. Maranga:  You are in form?

Jared Maragia: Form 4.  So I have 3 points and I want to stress on a point that has already been talked about and that is one

man one job.  I think in Kenya there is, for example I want to stress about the posts of the President.  And you see  for example

if the President has many posts for example the Commander in Chief,  Chancellor of all universities,  honour of honours I don’t

know others but (laughter) the money or the amount of money wasted in those things example I think  all those posts  being paid

for  so I think the powers of the President should be reduced.

We should have the Constitution, an example for me I have never seen the Constitution of Kenya so I don’t  see  the  need  of

having a Constitution  which you don’t know about.  So what I am saying is that the Constitution should be printed and supplied

to the citizens of Kenya.  That is all I have to say.

Danson Hasiani:   My names are   Danson Hasiani.   I  come from St.  Charles Lwanga Secondary School,  Form 4.   My  first

point is about elections, I don’t understand because you see that maybe the Electoral Commission is chosen by the President  so

as I can say there is something behind it.  So what I can suggest is that maybe the Electoral Commission  should be elected by

the MPs so that at least there is that balancing in their work.

Then the second point,  we  people  who  stay  in  Western  Province  I  can  say  that  we  are  under  privileged  because  when  we

watch our TVs we only see  the KBC,  it’s the main channel we watch,  so I think the KBC they should be at  least  fair so that

they at least talk on balanced matters.  If they want to talk about  the President  they say the President   and then they talk about

other areas, other provinces so that we have that balancing. But if we take the first 25 minutes to talk about  the  President,  and

the Ministers, now where will our views go?  So I think  it should be balanced.

Another point is about  corruption.  In Kenya there is high corruption so I think something must be  done because  we hear that

there is the Kenya anti-corruption authority. When we move to the roads we see that  even the policement are just taking bribes

even when we are seeing.  So  I don’t know whether that thing is working or  not.   So  they should tell us whether it is working

so that we know because there is nothing to hide. If you go to the road now, you just see  them taking the bribe.  I think that is

what I have.

Com. Maranga:  Thank you very much you sign I want to leave the students a bit.  There is somebody Odhiambo Amos but

that one will come after I have called Dr.  Majanja Migabo.   Come and represent.  Najua nimewapatia nafasi kubwa wanafunzi

kidogo lakini nitawapatia ndiyo muende.  Just hold on and listen to other peoples’ views.  Thank you.
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Dr. Majanja:  The Commissioners,  and those who have come to bring their views, I will be  very brief.  I  would like to make

few points,  the first one is State  and Government.   It  is my views that we should have President  as  the Head of State,  with  a

Vice President  who should be his running mate and his deputy,  because  at  the moment the  Vice  President  seems  to  have  no

power.

The other office which I am suggesting should be formed, is that one of the Prime Minister.  The system which I think should be

adopted and I recommend should be the French type of procedural Constitution whereby we have the President  and the Prime

Minister almost equally sharing powers.  In addition to that  the Prime Minister should be  the  Head  of  the  Govt.  whereas  the

President is the Head of State.  The Prime Minister should run day to day business of the Govt.  as  compared to what is going

on.  The Prime Minister should be elected by Parliament while the President will be elected by the whole nation.

I am aslo recommending that we have a first deputy of Prime Minister who should be incharge of finance and economic affairs.

I am stressing that because as you have heard and as you know and probably you have received more information, the level of

poverty in this country is beyond imagination and therefore we intend that the  next  Govt.  should  have  a  particular  first  Prime

Minister to deal with the affairs of the economy and finance.

I also recommend that we should have the second deputy Prime  Minister  who  will  be  incharge  of  foreign  affairs  and  foreign

trade.  You are aware at the moment that our foreign affair is not clear.   The Americans are  saying they want to bombard Iraq

and Kenya has not said whether it supports  that or  it doesn’t.  So  it means our  policy  is  not  clear.  So  we  would  like  the  1st

Prime  Minister  to  be  incharge  of  foreign  affairs  and  foreign  trade.   Why  foreign  trade?  Foreign  trade  should  include  even

tourism.  We are  talking about  foreign trade  because  the  economy  can  also  improve  when  we  have  flourishing  foreign  trade

which at the moment we are aware that little attention is being paid to that.

Now I will also recommend that we shall have 16 ministers, not more than 16 ministers and these ministers should be ordinary

educated professionals who should head the ministries.  The MPs  should concentrate  on the issues of  making  law.   It  is  not

possible for a person to be  an  MP,  be  a minister, run his  own  business,  so   I  recommend  strongly  that  we  should  have  16

ministers and I further recommended  we also have 16 deputy ministers.  These deputy ministers will be  real deputy ministers.

What I am talking about the deputy Minister will deputize for the minister on all matters including attending the cabinet.  Because

at the moment if you are heading a ministry, and you are  on leave or  have gone  out of the country you get another minister to

come and act on your position not your assistant minister.  So that is my recommendation.

Recommendation two,  (interjection)

Com. Maranga:  And I want you to summarize Migabo.
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Dr. Majanja Migabo:  I am now summarizing and I will be very brief.  We also have recommendation on that we should have

a federal  state.   A federal  state  on the model of Germany.  This will allow us to deal  with local issues which the  central  Govt

cannot deal with.  The other issue I cannot explain the decentralization of power because  I think you have heard more on that ,

is about  harambee.   The origin of corruption in this country is harambee.   So  I  am  strongly  recommending  that  harambee  be

abolished.  You have heard a certain Presidential candidate saying that he would like to use 40 billion to become the President

of this country.  The question is this, where could somebody have accummulated  40 billions not millions.  You have also heard

of that in a day people  can collect 20 million just as  we are  sitting here,  we say just collect harambee and then you collect 20

million.  Where should this 20 million come from?  

So Commissioners to help the country because you have heard some of the submissions of my people who have spoken, I don’

t know you have heard the students saying even on the road you have police collecting money which is corruption.   You have

heard that we have abolished school fees, yet when you take your child to school he is sent away you must bring in money this

is part of corruption based on harambee. Yet we are aware  there is no country in the history of the world which is built on the

basis of harambee. And we should stop thinking that we should build this country on harambee.  I just want to summarize..

Com. Maranga:  No you are not going to summarize now we are going to ask you questions.

Com. Baraza:   Daktari  I have a question for you are  suggesting  that  we  create  an  office  of  the  Prime  Minister  with  shared

powers  with the President,  based  on the French model.   I  am not saying it is a bad  proposal  I like your proposal,  but I think

that was the arrangement in Congo you remember the saga of Kasavuku and the Lumumba.  We also had a French expert,  he

talked to us and said that is a very unstable co-habitation even in their own country.  I don’t know how you will guard advice us

against instability in that kind of arrangement.

Dr. Maganja:   My views are  that it is not proper  to have a ceremonial President.   We must  have  a  President  who  is  doing

something because as we have agreed we want people to work.  Even I have talked about the 1st deputy Prime Minister and so

forth.  So  that is a bit that should be looked into.  I  don’t have  an  answer  but  I  believe  it  should  be  looked  into  so  that  we

moderate our own local basis, but if it is something we can work on that one.

Com. Maranga: You say the country is poor  and yet you are  suggesting the creation of more positions,  like you are  creating

the  position  of  the  1st  deputy  Prime  Minister,  position  of  second  deputy  Prime  Minister,  and  you  also  have  a  VP  who  is  a

running mate, and infact you suggested even a deputy VP are you really saving, are you really talking of a poor country or  a rich

country?

Dr. Majanja:  What is happening in Kenya is that the government is not working and the people  are  not responsible.   What I

am saying is that you create positions infact I have submission unfortunately I have not explained: because what we would like is
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a person  given the 1st deputy Prime Minister incharge of economic affairs he should be able to bring his blue print in Parliament.

   If I am going to run the ministry in the next a hundred days and he will be  given 360 days  within which he should implement

his  blue print to say I am going to create  jobs  and so on.   So  what I am saying is that although you think I am creating more

jobs it is not.   Because at  the moment you have more ministers than what I am suggesting.  I  am saying within that we should

have about 16 ministers including the 1st  deputy and the 2nd.  All I am saying I am aportioning certain responsibilities to certain

people.

Com. Maranga:  Thank you very much and please wind up.  Give us you memorandum, we will read.   Daktari  let me assure

you we are going to read every single sentence there.

Dr. Majanja: But Madam had agreed

Com. Maranga:  Madam is not chairing, I am the boss you hand over the memorandum.

Dr. Majanja:  Just one.  Truth Commission, I would request that in the new Constitution we form a truth Commission.  That is

all I am saying.

Com. Maranga: Thank you very much. Now do we have some pupils from the primary school?  Where are  they? Can they

come forward please?  I don’t know your names come and tells us and which school you are  coming from. And your names

first and you tell us which class.

Brenda Obure:   I am Brenda Obure from Mukumu Girls in class 8 and I will just go straight to my points.  The quota system

in the selection of form one or secondary students should be done away with so that the education system can reflect a national

image and promote cohesion and unity.

The ban on female genital mutilation should be passed  on law and the Govt.  given the Constitutional powers  to punish people

carrying it out, not just punishment but severe punishment.  That’s all I have.

Com. Maranga:  Let me ask a question what about in communities who are practising that do you also want to punish them?

Brenda:   No,  but you see  it should be kept  aside because  you know the children are  suffering and I am sure all the  children

don’t want to have the same problem.

Com. Maranga: Ok Thank you , sign up and give us your memorandum.  Next.  Say your name and class.

35



Winnie Bonyo:  My name is Winnie Bonyo, I am from Mukumu Girl’s in class  8.   My  point,  the  Govt  should  look  into  the

plight  of  street  children  and  come  up  with  ways  of  doing  away  with  this  social   problem.   They  should  offer  education

opportunities  to the street children by building schools for them.  You can see that in the streets  most of the suffering students ,

the street  children some of them normally have a lot of knowledge in them but because  of the problems they normally have in

their homes they can’t concentrate in their school work and therefore, their parents  don’t want even to pay for them the school

fees that is why they drop.  That is why the Govt. should go, collect the children, and build schools for them so tht they can have

education opportunities.

They can also establish  industrial  training  institutions  for  example,  the  village  polytechnic  in  order  to  create  self  employment.

They should also absorb  them in the Jua Kali sector  and they should also offer free education to all children.  Like  the  Govt.

promised in the beginning of this year,  that about  school fees should be abolished and they never kept  their promise.   We see

that most schools pay a lot of school fees and we don’t know where they normally take  the school fees  but  the  govt.  should

really look into it.

Another thing I have to say is, most of the times teachers go on strike. What’s the reason?  The reason is that  the Govt doesn’t

want to increase the salary of teachers that’s why the teachers go about the street loitering.

We also hear that every year when they announce the budget the Ministers are being added money. Why is that money taken to

the ministers and we see that most of the work is being done by the teachers,  because  the teachers  are  the ones who make the

ministers to be there.  So that money instead of taking it to the ministers they should give it to the teachers.  (clapping)

My last point is this, the Govt should  cut down on the unnecessary expenditure by cutting down on the number of holidays by

merging Moi day and Kenyatta  Day inorder to it to raise funds for the improvement of a lot of children in Kenya.   Instead of

wasting all those funds, we see Moi, the President he goes to places to celebrate and all those kinds of things instead of Raising

funds they just go there and celebrate, and then go back to their places.  Now that’s what we are saying insead of holding those

functions of celebrations every now and then, they should instead raise funds for the children in order  to improve our education

because we are the future leaders.  That is all I have. (clapping)

Com. Maranga:  Thank you very much sign up  now  the  next  person  I  want  to  call  is  Odhiambo  Amos.   I  think  you  are  a

teacher, ok, be very brief so that we can release you.

Odhiambo Amos:  Asante sana Bw. Commissioner.  I am Amos Odhiambo from St.  Charles Lwanga.  Thank you very much

Commissioners and all those who are gathered here today for this session.     My will be  a few points to carry across  what has

been said here  and I am sure we shall just be  emphasising  what  previous  speakers  have  said.  First  of  all  I  shall  talk  about

justice.  Justice in Kenya is very expensive for the poor  and as  somebody said we should look into modalities of having some
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measures put in place so that the state can hire lawyers for those who cannot afford.

Then  the  Presidential  v/s  Prime  Ministerial  systems  of  government.   Recently  we  had  a  public  debate  about  creating  the

positions of the Prime Minister and deputy Prime Minister and so on.   We are  sure there are  individuals in mind who want to

ocuppy those positions and that will be increasing Govt. expenditure.  The Presidential  system of Govt.  in my view has worked

everywhere  like  in  the  US,  so  there  is  no  need  to  introduce  the  Prime  Ministerial  positions  we  are  trying  to  fight  for.  Any

minister in Kenya should be autonomous such that  they are  given powers  to be  in charge and be the CEOs of their ministries.

We should not have a case  like the President  coming to open  a  show  like  in  Kakamega.   Those  are  very  regional  and  very

juniour things. The minister for for agriculture should be in charge and do such missions.

Then the President should pick a running mate as the Vice President.  I believe it is wrong to say that the Vice President  should

be appointed by Parliament.  The President  needs somebody they can confide in even the Ministers,  he  should  be  allowed  to

pick Ministers  and these Ministers should be technocrats  as  somebody has said.  So for him  to  build  confidence  among  the

cabinet members, he should be allowed to choose a running mate so that Kenyans vote for him and they vote for him, so that

they kind of have the security of tenure when they are still in the house.

Then political parties should be funded by the exchequer.   But I would suggest that they should be limited in number.  May be

we should consider  the number of registered members should maybe be two millions and finally we might just have 5 political

parties: because at present suppose we have 10 million people who are registered voters divide by 2 million we can only have 5

political parties which will be a very good number

Com. Maranga: The last point.

Odhiambo Amos: The Constitution should provide for a given portion of population to be employed.  That I  mean we have so

many graduates leaving our colleges and even in the school without securing employment. The number of ministries should also

be reduced as somebody has said, measures should be put in place to minimise chances of ….. End of side 2A  Cont… 2B    

Lastly I would suggest that the office of an Ombudsman which I believe you have and the office of it should be created.   You

could just allow me to touch something small about our Legislature, MPs. The people  who voted these MPs in should have the

final power to say who their MP is, because supposing in the previous election  somebody was number two and in the event of

the  death  of  the  current  MP  then  the  number  2  in  that  election  should  assume  power  and  become  the  current  MP  of  that

Constituency.

Then the many Commissions that the President is forming should submit their reports to the Parliament and they be acted  upon.

 You have heard so many Commissions being formed and yet there recommendations are not adopted by the Parliament.
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Com.  Maranga:  Thank  you  very  much  mwalimu  we  wish  you  well,  hand  over  your  memorandum.   Thank  you  for  your

presentation and appearing before the Commission.  Thank you very much.  Let me call upon James Shiali.

James  Shiali:   Mimi  hapa  Mzee,  naishi  Shinyalu,  jina  langu  ni  James  Shiali   (interjection:  inaudible)   Miaka  yangu?  Mimi

nilizaliwa mwaka wa 1907.  Sisi watu wa Shinyalu tuna taabu namna hii.  Taabu hii misaada inakuja Kenya ya aina nyingi,  sisi

hatupati watu wa Shinyalu. Watu wa Shinyalu maji ikuje upande mwingine na sisi hatukupata maji iko maji chafu sana.  

Na kitu kingine watoto  wa shule tulisikia mlisema watasoma bure,  fees  ya  shule  ya  secondary  school  ni  nyingi  sana  tafadhali

mtusaidie.  Kitu kingine sisi tunazaa,  tuna watoto  wavulana  na  wasichana  wanazaa  watoto  wanaachia  mimi mzee.  Sasa  mimi

nafanya nini?  Sisi tuko na mashamba.  Mimi niko na ruhusa kugawia mtoto wangu na watu wengine wanasema leta pesa  ndiyo

tuje  tukugawie  na  shamba  ni  yako.  (clapping)   Unaweza  kuwa  na  msichana  na  yeye  anaweza  kosa  mahali  anakaa.   Huyu

anaweza kuja kwangu, atakaa. Na yule alipata kwake anaweza kukaa huko na watoto wake.

Kitu kingine watu wa kuiba ni wengi.  Wezi hawa sisi tuna Serikali nyingi, wezi wengi hawa wanatoka wapi na Serikali haiwezi

kujua.  Hiyo tunataka ijue namna gani.  Sisi hapa tuko katika Shinyalu, hakuna njia katika mtaa sisi tuna taabu.  Katika Shinyalu,

sijui nchi nyingine maji machafu sisi hatuna maji.  Sisi hapa  (interjection)

Com. Maranga:  Mzee maliza point yako ya mwisho.

James Shiali:  Point yangu ya mwisho watu wasiulizwe kitambulisho, leta kitambulisho. Ni hiyo tu inatosha.

Com. Maranga:   Asante Mzee nashukuru wewe na tunasema asante kwa kufika mbele ya Tume ya kurekebisha Katiba lakini

kabla hujaondoka mwenzangu ana swali kwako.

Com.  Baraza:   Mzee  asante  kwa  maoni  na  umesema  watoto  wasichana  sasa  wanawaachia  watoto,  wanapata  watoto  na

hawajaolewa na wanawaachia nyinyi.  Sasa unataka kama sheria tufanye nini ndio usaidike hapo, unataka tufanye nini?

James Shiali: Nataka  huyu anakosa mahali ya kukaa mimi nitakaa naye na huyu mwingine akae kwake.

Com. Baraza:  Hapana, ulisema  siku hizi watoto wasichana wanapata watoto, wanapata mimba na wanatuachia sisi tunazeeka

tunaachiwa watoto sasa unataka tufanye nini ili wewe usibebe ule mzigo wa kuangalia hao watoto?

James Shiali:  Sasa  nataka mtusaidie mwenye watoto  awe na watoto  wake na mzee wake awe akichukua mwanamke wake

na kukaa na watoto wake.  Na kama yeye hapana chukua, kortini.  (laughter)
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Com. Maranga:  Asante mzee wangu enda uweke sahihi hapo.   Fredrick Vigazi, it’s  your  turn  utafuatia  na  Lusule  Ambrose

ako?  Hayuko, then we have Kizito Ahinduha Ok you will be next.  Lusule Ambrose memorandum hand it over. Wapi Fredrick

hutaki kuongea?  Kuja basi unaanza kwa majina.

Fredrick  Vigazi:  Asanteni  sana  Commissioners,   na  wenzangu  walio  hapa.   Kwa  majina  naitwa  Fredrick  Vigazi  natoka

Khayega Location.  Jambo langu la kwanza ni kuhusu kiti cha President.  Kiti cha President achaguliwe yule ana umri wa miaka

arobaine na kuenda juu si chini  ya  hapo,  na  kiwe  kipindi  cha  miaka  mitano,  anaweza  kufanya  mara  mbili  pekee  yake.  Vice

President   achaguliwe na Parliament,   kwa watu ambao wameshaa ingia parliament wakati  ule wakiketi  mara  ya  kwanza  jinsi

wanavyofanyia Speaker wa Bunge wafanye hivyo wakati huo kumchagua Vice President.  

Powers  za President  ni nyingi sana zirudishwe chini kidogo.   Kwa mfano unaweza ona kwa ofisi  ya  President  kuna  ministries

nyingi, anaweka ministries nyingi ama departments nyingi na ni yake kama ya polisi kama ya nini.  Hizi zipewe ministers badala

ya yeye kuwa na nyingi sana.  Ministers ni wengi kwamba unaona its diplication of work.  For  example you will see,  we have a

minister for public health and then we have ministers for medical services.  This is just duplication of work.   Kwa hivyo hivi vitu

vipunguzwe ministers wawe wachache.   I  suggest wakiwa kumi na watano ni  sawa  kuliko  kuwa  zaidi  ya  ishirini  jinsi  walivyo

kwa wataki huu.  President akichagua ministers, ni vizuri wawe approved na Parliament  kusema: “ndiyo, huyo amechaguliwa ni

sawa lakini huyo President,  enda ufikirie tena,  si huyu, iwe hivyo”.  Hapana tu yule President  kila  mtu  anakubali  tu,  sio  huyo,

hapana.

Constitution ya Kenya ni wengi wameongea juu yake,  tangu hii Commission mlianza kila mtu anasema hajui Constitution ilioko

inazungumza  juu  yake.  Constitution  ambayo  mnatengeneza  wakati  huu,  iwe  available  kwa  wananchi  ikiwezekana  vijijini

everywhere from grassroot kila mtu awe na copy ya Constitution kujua ni nini kinaendelea katika nchi yake na sheria gani ziko.

Kwa maana wakati  huu watu wengi wananyanyaswa kwa sababu hawajui hata Constitution ni nini.   Palikuwa  na  kitu  kingine

waliita  IPPG  or  something  like,  that  a  parliamentary  group  ambacho,  walisema  mapolisi  wasisumbue  tu  watu  vijijini  wapate

barua  kutoka  kwa  magistrate  ndiyo  waingilie  vijiji   lakini  haikufanyika  kitu  chochote  mbali  wanatembea  tu  vile  walikuwa

wakitembea hata kabla ya hiyo.  

Jambo  lingine  President  akichagua  commission  to  look  into  something,  a  certain  problem  somewhere,  it  should  be  made

available kwa wananchi kusema the results of that commission was this and that.   Kwa mfano palikuwa na commission to look

into devil worshipping in this country,  we never know where it ended.   It  just disappeared.   There was a commission to  look

into other things, too crucial and political so leave them.

My last point, President akichagua ministers lazima awape ministries ambazo wako versed in,  hapana chagua minister for health

na  unachagua  tu  mtu  ambaye  kwa  maana  unampenda  hata  hajui  ministry  of  health,  hata  hajui  asprin  inakaa  namna  gani.
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(laughter/clapping) Wawe wakichagua ministries iwe President  akichagua,  Minister for Education ajue anachagua mtu ambaye

yuko versed katika  education.   Alikuwa  university  lecturer,  alikuwa  mwalimu  high  school,  alikuwa  nini.   Kitu  kama  hicho  si

kukuja tu kwa mtu yeyote na kusema wewe ni Minister of Education.   Wewe ni  Minister  of  health,  hapana.   Wachague  mtu

kulingana na vile inawezekana, yuko versed katika hiyo ministry.

Com.  Maranga:  Asante  mzee,  Thank  you  very  much  tunakuomba  uweke  sahihi.  Thank  you  very  much.   The  next  one  is

Kizito.

Kizito:  Thank you Mr.Commissioner,  I represent  a youth group from Khayega and we are  a good number, for  that  matter  I

will expect you to give me more time, because all of them are not coming to present.

Com.  Maranga:  There  are  so  many  people  representing  a  bigger  groups  say  CJPC  it  is   Catholic  Peace  and  Justice

Commission, how many Catholics are  in Kenya?  Yeah,  so you don’t have more time, the time is that any group,  any person

who appears before us the maximam we are  giving you is 3 minutes. Thank you.   You have yourself 3 minutes and start  with

your full names.

Kizito  Ahinduha:   My  names  are  Ahinduha  Kizito,  I  come  from  Khayega  location.  Our  Constitution  doesn’t  have  an

introduction, a Preamble.   I  believe our new Constitution  will  have  an  introduction.  Coming  to  Constitutional  supremacy,  my

group discussed and agreed that the Constitution should unite and bind us.   So  the President  should rule the Parliament should

rule by the Constitution, they should go by the Constitution and any amendments should be  don  e  by  the  people  themselves,

citizens.

The Constitution should allow coaliation govt.  Citizens should be allowed dual citizenship.  All forces should be established by

the  Constitution  and  their  duties   well  defined  in  the  Constitution  not  having  youth  wingers  running  after  old  wazees  in  the

villages.  The security of all Kenyans should be upheld by all the forces.

Mr.  Commissioner  the chiefs act  is still being used even after the IPPG committee.   Please the  Constitution  should  look  into

that. The President should scrap it completely.  The President  should not be  the commander in chief of the armed forces but a

reknown  command officer appointed by the public service Commission and approved by the Parliament.  We  need  a  unitary

type of Govt. not majimbo.

On legislative, the members of parliament once elected  should take  up full time occupation,  should  not  divide  their  time  with

other things.  Parliament should operate  on a time table drawn by the speaker.   We  should  not  have  nominated  MPs.   They

have no job  President, Members of Parliament, Councillors should  should retire at 55 years.  
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Any elective post like the President, MPs, councillors be contested for only twice.  If you have failed twice you don’t go for any

seat again you are wasting peoples time, you have proved unpopular  (clapping)

Constitution should set other qualifications for the President , for the MPs and the the councillors other  than language test  alone

because they are going to discuss a wide range of issues with different types of people.  MPs and councillors should not depend

or  discuss  on  matters  or  issues  that  pertain  to  them  alone.   Other  people  should  discuss  them.   On  the  Executive,  the

Constitution should specify the qualification for the Presidential candidate.  He should not be above the law.  The President  and

the vice President should be elected  directly by the people.  The President should have a running mate.

Presidential duties and functions should  be  defined in the Constitution so he should rule by  the  Constitution.   The  Parliament

should ascent a law and not one person the President.  The Constitution should establish the election date.

The Judiciary:  the Chief Justice should be appointed by the Judicial Service  Commission  and  any  other  Judges.  (clapping)   

The Constitution should allow the creation of other courts like the Constitutional court, the corruption court and land court.  Not

land Commissions alone, they are not executive.

Com. Baraza:          (inaudible)

Kizito  Ahinduha:Corruption  courts,  and  land  courts.   On  local  Govt.  mayors,  concillors  and  council  chairmen  should  be

elected directly by the people for two terms of five years.   The councillors and Members of Parliament education qualifications

should be specified or defined in the Constitution.

Kizito Ahinduha:   Electoral process  should ensure increase in the  participation  of  women  in  the  Parliament  and  in  the  local

authority.  There should be a minimum percentage  set by the Constitution  or  number of votes,   to award a Constituency  and

Presidential candidates, what they are supposed to attain inorder to be declared as the winners that is 65%.

Com. Maranga:  Thank you very much. That is your last point (voice: give him more time)  

Kizito Ahinduha: Although I had more points. Please give more time.

Com. Maranga: You see  the point here is you will cause disorder  if you say give him more time if you don’t want to speak,

who said more time let me see, who is that one,  you know I will give you his chance to you. That is what I will do then if you

accept I have no problem. I can give him to speak on behalf of all of you.

Speaker: Give him my time.
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Com. Maranga:  What is your name?

Speaker:  Tusu

Com. Maranga: Ok I add you 3 more minutes. (clapping)

Kizito Ahinduha:  Thank you very much.  Thank you mzee for your time.  I  have said there should be a minimum percentage

of votea  somebody should attain in order  to be  declared a winner -   65%.   Some people  go to Parliament  with  30  percent.

Any candidate  who fails to take  nomination  in any one party  should not be  allowed to switch over to another party  to take

nomination from there. And if one crosses, that party should give him 5 years time  to take nomination from that party.

25% in 5 provinces for Presidential  election  should be retained.   We need only 16 electoral  Commissioners,  to be  appointed

by Parliament  two from each province.

Rights of vulnerable groups they should be represented in the Parliament, and the Constitution should cater  for their interest  and

these are: women, persons with disability, the youth, and even children.

On land issues both males and females have a right to own or  get a share of their fathers land, both girls and boys.   Landless

Kenyans  should be given land by the Govt. who should in turn use it in a productive way and to repay the Govt.

Civil  society  organizations  should  be  instituted  in  the  Consitution.   The  Speaker  to  be  incharge  of  Executive  powers  during

Presidential election not somebody who is campaining for presidency to be  in  the  office.   We  don’t  need  the  position  of  the

Attorney General, but we need a Minister for Justice.

On education, education should be compulsory to all Kenyans and free in primary.  We need civic education to be  taught in all

schools.  Constitution should be sent to all schools libraries, everyone should be enlightened in the matters of the consitution, not

that you  go to court you are charged under certain section which you don’t understand.  Ignorance today should have defence.

The President should not be the Chancellor of public universities we need an educator.   (clapping)  The citizens have a duty to

their state to pay taxes and inturn the Govt should give them jobs.   If the Govt.  fails, it should pay each citizen of 18 years  and

above a salary for sustainenance  (clapping)  Youths trying to be  self-reliant should not be  asked  to pay taxes should be given

jobs freely.  Sports facilities are lacking in all the villages in this country.   As for the law it should not be  done by the President

but the parliament.  That is all I have.

Com. Maranga:  Thank you very much for that detailed memorandum, the only question I have is about  the 65% declaration
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of a winner.  What about if there is no one attaining that percentage?

Kizito Ahinduha:  Because I was very fast I forgot that issue,  anybody with – we should take  two people  with above 40 and

below 65% to go back for run off.

Com. Baraza:  You said that you want the new Constitution to ensure increase of participation of women.  I don’t know what

kind of  system you had in mind to ensure that kind of participation.

Kizito Ahinduha:  After elections we should look at  the number  of  women  in  the  Parliament   and  we  should  at  least  give  a

proportion of some – kutenga viti karibu vitano for women or other vulnerable groups for their participation in the Parliament.

Com.  Maranga:  Thank  you  very  mauch  hand  in  your  memorandum  we  will  read  and  sign  our  official  register.  Bernard

Ligago,come and then you will be followed by Moses  Musalimwa you will be next.

Bernard  Ligago:   Asante  sana  Commissioner,  mimi  jina  Bernard  Ligago  Likhana  kutoka  Mukonjo  Sublocation,  Eregi

location. Maoni yangu ya Kwanza ni tunataka Kenya yetu ituwekee wakati  au mwaka au siku ya uchaguzi, tusiwe tunangojea

eti ni lini au itakuwa lini kwa watu fulani au kwa mtu fulani. Iwe tu ni wananchi wanajua tutakuwa na wakati  fulani wa uchaguzi.

Ya pili, Mayor na assistant  chiefs na chiefs,  wawe elected an wananchi,  wasiwe elected na  ofisi  au  idara  fulani  hiyo  itafanya

hawa wawe na heshima na wananchi.   Ya tatu wananchi wawe na haki  ya  kumregesha  mbunge  ikiwa  yale  maneno  ambayo

walimtuma aende huko hafanyi wawe na uwezo wa kumregesha nyumbani, au wawe na uwezo wa kumrudisha bungeni

Kuhusu mishahara ya wabunge na wa madiwani tafadhali tunataka tuwe na mipango au ofisi fulani ya kutengeneza mishahara ya

hawa  watu,  kwa  sababu  hatutaki  wawe  wakikaa  tu  wenyewe  wanasema  tunataka  tupate  elfu  mia  tano  mwingine  anasema

tupate elfu mia mbili.  Hiyo hatutaki.  Tunataka Rais au waziri fulani awe na mamlaka ya kuvuja Bunge.  Bunge iwe na utaratibu

fulani wa kuvujwa, vile ministry ya education iko na utaratibu wa waalimu kufunga shule.  Tuna mhula wa kwanza, tuna mhula ya

pili na wa tatu.  Tunataka iwe hivyo hapana mtu fulani aseme nimefunga Bunge.  Tena kwa upande wa waziri, tunataka asiwe na

amri  ya  kuvunja  baraza,  tuwe  na  utaratibu  fulani   wa  kuvuja  baraza  kwa  sababu  unaweza  kusikia  tu  waziri  fulani  amevuja

baraza.  Uwezo huyo amepata wapi?

Rais asiwe na mamlaka, yaani  awe  na  uwezo  fulani  wa  kuongoza  watu,  asiwe  tu  ni  kusema  mimi nataka  hii  mimi nataka  hii

nataka hii. Halafu tuwe na kwa upande wa mahakama tuwe na kipindi au mahakama itapewa ya kufanya kazi zao,  kwa sababu

unaweza  enda  kwa  mahakama  tuseme  unaingia  asubuhi  na  unaona  Judge  au  Magistrate  anaingia  saa  tano  au  saa  sita,  na

anasoma file moja au mbili na anaenda.   Kuridi saa  nane – au saa  nyingine anasoma file 4 kwa siku na  anaenda,  unaona  files

zimejaa  huko.   Na  inatakikana  tuandike  majudge  wengine.   Kumbe  hawa  hawafanyi  kazi  sawa  sawa.  Tuwe  na  kipindi  au

mpango wa kuwafanyisha kazi.  Nafikiri hayo ndiyo nilikuwa nayo.  Asante.
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Com. Maranga:  Asante Mzee wangu.  Thank you  very  much   Sign  halafu  utupatie  hiyo  whatever.  Oscar  Shiverenje  uanze

kwa majina.

Oscar Shiverenje:  My name is Oscar Shiverenje I come from Khayega location.  I have about two points to put across.   The

first one is on land.  Under land the subheading is inheritance.  I would propose that when a child reaches  18 years,   the parent

who is a trustee of land should give this person the right to work on that land independently.    Then after 25 years,   this child

should be given a title deed.   If we do that we will increase production,  because  most of the land lies fallow, the father has all

the authority on land, children cannot work on it, then we talk about  getting food from outside.  If we legislate that then we can

easily curb that.

Then I will also propose that land tenure;  if somebody has land and cannot work on this land for two years,   the Govt.  should

have the right to deny that person that land and give it to somebody who can work on it.  (clapping)

 Com. Maranga: Order, Order please, hayo ni maoni yake endelea.

Oscar Shiverenje:  Those are  my views everybody has a right to his or  her views.  Then I also suggest that  the  Agricultural

Act should incorporate  natural resources  like forest.   Forest  should  not  be  put  under  municipal  land.   People  who  are  living

around the forest should be given right  to use that forest so there should be co-existence for people  around the forest  and that

natural resource.

The  second  point  is  on  Members  of  Parliament.   I  want  to  suggest  that  if  people  elect  an  MP  they  should  have  a  right  of

managing  this  Member  of  Parliament.   How  do  they  do  this?   They  should  be  given   one  year  to  put  in  motion  all  those

aspirations he/she told the electorate.  If they don’t, then the electorate  should have sweeping powers,  that is a simple majority

to pass  a vote of no confidence in their Member of Parliament.   (clapping)  Then we will not even go for a by-election.   The

person who was number two should assume that office immediately.  Then members should also create  offices in Constituency

headquarters  like they have acquired offices in Nairobi.   I  elected an  MP  not  from  Nairobi  but  from  Shinyalu,  why  should  I

travel to Nairobi to get my MP?  Their offices should be decentralized to the consituency level. I think those are the few points I

wanted to put across.

Com. Maranga:  There is a question from Commissioner Baraza.

Com. Baraza: Oscar, you say people should have a right of recall of their MPs. I don’t know if you can advice us on how we

can guard against the     (inaudible)   and arbitraryment of people  like  you,  the  electors,  what  shall  we  do  to  guard  against  

(inaudible)
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Oscar Shiverenje:  What happens is that once you have been elected people  will actually see  what  you are  actuallydoing for

them.  I am talking about you involving yourself in areas  like education,  health and general development of the Constituency as

their leader.  You have to lead them. If this does not happen, everybody will see clearly that you are actually dormant.

Com. Baraza:             (inaudible)  what is the process like?

Oscar Shiverenje: That is why I asked for a simple majority because some people when they vote,  the constituents,  when you

vote they go out so you cannot get a majority of 65%.

Com. Maranga: Thank you very much Oscar, sign the next person is John Shigoli.

John  Shigoli:  Beloved  Commissioners,  ladies  and  gentlemen.  My  names  are  John  Shigoli  Ambei  coming  from  Khayega

Location.  First of all to have a document of the people,  by the people,  for the people,  the document should have a Preamble.

This should bring across the aspirations of the people and the national identity.  

The second item is on the youth.  In the past decade the term youth has been mistaken   we have seen people  of over 17 years

claiming to be youth.  We need the document you are  preparing now to identify or  to give limits of who a youth is,   that is by

defining who a youth is  and giving the responsibilities of a youth, and what he can do towards the  National development.   You

will excuse me for my sore throat.

Com. Maranga: Please define it for us we really want to know whom a youth is.  

John Shigoli: Basing on my own defination a youth is somebody between 16 and 35 years  not above that.  Because you had

somebody over 37 or 60 years claiming to be a youth.  Ideologies such as viongozi wa kesho should be put out of the minds of

the people. We as the youth am representing some of them, we think that  being a youth is somebody responsible,  somebody

who is ready to know what maturity means and what he can do.   The state  or  the Govt.  should assist  the youth in developing

themselves such that if they have some projects  there should be a Constitutional provision  which can assist these youth to uplift

their  living  standards.   We  have  had  some  finance  which  has  been  misused  in  the  past  such  funds  like  the  National

Develeopment Youth Fund.  We need at least a clear cut policy on the use of such funds  to benefit the common youth on  the

ground.  

On governance and administration, for proper leadership and governance of the govt. one man should have one job.  To reduce

corruption, every leader has to declare his wealth.

On economic development:  for stable economy local based income earning crops  should be protected.    We have had a case
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of sugar,  tea,  being  marginalised  by  importation  of  such  other  commodities.   Micro  enterprises,  or  industries,  locally  based,

should be assisted very much to increase job opportunities.   Strong  laws  should  be  put  in  place  to  curb  corruption  and  any

cases that arise, the anti-corruption unit has tobe strengthened. End 2B   

Cont… Tape 3A 

Resource distribution, for national unity to be  achieved the resources  of our Government should be  distributed  equitably.   All

areas of the state have to be developed equally. Amenities such as  transport,  communication, health and other institutions have

to be catered  for equally.  On leadership of Kenya we have at least 42 tribes, and each has to have a time to have its chance in

leadership or if there is any kind of allocation of leadership, such should be taken into consideration.

Com. Maranga:  last point.

John Shigoli:  I have got 2 last points, the public lawyer we have to call that Ombudsman an office. The AG cannot be  trusted

to defend the public since he is an employee of the Government. On ammendments of rules and laws, the Parliament should be

the  last  body  to  ammend  in  consultation  with  other  arms  of  the  government.  The  Presidential  decrees  should  not  be  taken

seriously,  because  some of them  have affected the laws and incase they have to be  taken seriously,  then  there  has  to  be  a

provision in the Constitution.  

Appointment of senior officers: should be vetted by the Parliament, that is officers of the parastatals and other civil officers.

Com.  Maranga:   Thank  you  very  much  for  your  presentation,  hand  over  your  memorandum.   Alphonse  Namsende.

Utafuatiwa na Simion Shingenje. Ok then you will be next.

Alphonese  Namsende:   Asante  sana  Commissioners  ambao  wamekuja  kututembelea  leo.   Mimi  kwa  majina  ni  Alphonse

Litala  Namsende.   Natoka  Khayega  location  nikiwa  katika  Shinyalu  Constituency.   Yangu  yatakuwa  machache  sana.  Ya

kwanza ni kuhusu elimu. Mimi naunga mkono wale walisema elimu iwe ya bure.  Na ikiwa ya bure iwe ni kuazia nursery  mpaka

university.  Kwa sababu sisi wengine hatuna uwezo wa  kusomesha watoto na watoto  wetu wanafanya vizuri kwa mitihani.  Na

tunakosa kuendelea kwa sababu ya  ukosefu wa pesa.   Ikiwa kuna matajiri wenye watasema karo  ilipwe iwe ya kujenga hizo

shule wapeleke watoto wao.  Lakini sisi maskini tuwe na elimu ya bure.

Jambo la pili, nashidwa kujua tofauti gani ya tajiri na maskini.  Kwa sababu tukienda kwa duka bei ni ile ile ya tajiri na maskini.

Ningeomba sheria iweko matajiri wawekwe kado  na sisi maskini tuwe na bei yetu.  (laughter)

Ya  tatu  nitaongea  kuhusu  utawala:   ningetaka  hawa  watu  wakitaka  kuchaguliwa  kama  assistant  chiefs,  chief,  DO  wapigiwe

mlolongo ndiyo raia wenyewe wawachague.   Tusiwekewe utawala na alikuwa polisi huku anakuja kutatiza kipolisi.   Tunataka
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sisi wenyewe tumchague mtu wetu.  Hapo tena nawaomba,  ikiwa  ni sheria inawatuma kuja kuongea matanga ni Chief na DO,

hayo sheria itolewe.  Matanga iwe ni ya Catholic ikiwa ni ya Catholic,  iwe ya Protestant  akiwa ni Protestant,  hayo mambo ya

kuja kuuliza kuku na shilingi mia mbili na hapeani bahasha hiyo sheria iondolewe.  (discussions)

Com Baraza:  Wanakuja kwa matanga?

Alphonse:    Wanauliza shilingi mia mbili halafu wanauliza kuku na unga ya ugali watengenezewe.  (laughter/ murmuring)

Com. Maranga:  Mpatie nafasi aongee.  Order, order,

Alphonse:   Jambo lingine ni kibali cha shamba – title deed.   Title deed  sisi  tunapanda  miti  ya  makaratasi  hapa  hapa  Kenya.

Kuna kiwanda cha makaratasi hapa hapa Kenya,  karatasi  tunapeleka nchi za nje,  sasa  bona gharama ya karatasi  ya title deed

inakuwa juu hivyo na sisi wengine hatuwezi hata gharama ya shilingi mia mbili.  Na  ukienda kuuliza title deed  ni lazima uwe na

elfu kumi na makaratasi ni hapa hapa.  Mbona hawawezi kupunguza iwe free.  Naomba hivyo commissioners.

Jambo la mwisho sisi watu wa huku tuna  biashara  na  biashara  yenyewe  ni  ya  pombe.   Pombe  sioni  kama  kuna  mtu  mmoja

anaweza kutengeneza drum moja akunywe, ama kibuyu kimoja akunywe.  Anatengeneza apate  pesa.   Ningependa hii pombe

itengenezwe iwe ya biashara ipewe kibali tuwe tukitengeneza pombe, tutengeneze mafactory.   Iende ichunguzwe tuone kama ni

kitu cha kunyua iwe sealed,  kwa machupa ama kwa mapaketi  ipewe kibali,  niende niuze  America  chang’aa  yangu.  (laughter)

Tunataabika  kwa  sababu  nao  watawala  wametengeneza  biashara  kwa  sababu  wakitushika  hawatupeleki  kortini,   wanatoa

kwetu pesa.  Nataka hii pombe iruhusiwe tuwe na factory tafadhali.  Ni hayo machache.

Com. Maranga: Asante kwa maoni yako weka sahihi. Simeoni?  Anza kwa majina yako.

Simeon: I am Simeon Chindalitalu, I come from Khayega location of Shinyalu Division.

I would like to ask the Commission to address the Govt. on the issues of some cases in the court. For example you might find a

complainant who has lodged a case in court making the case to flow very well, while the Govt.  will take  the first priority on that

case by prosecuting that person  for a number of years  while the complainant will be  the second person  to benefit.   So  he/she

uses a lot of time to follow this case to make sure that it flows very well.  But you will find that the Government first prosecutes

that person  and now leaves the complainant to take  the second option whereby he is not assisted by the Government to gain

anything, especially for the poor people it becomes impossible.

Secondly,  on our prison cells I think they should remain a place of discipline than the advocacy  of human rights  Commission

that the people being in prison should be involved in community working basis  while they have committed some previous harm

to others and they are not good people in the society.  I am saying thank you for hearing my views.
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Com. Maranga:  Now we have Martin Musonye hayuko? Ni wewe? Ok halafu atafuatiwa na Gabriel Muhanda.  Yuko? Uwe

  tayari mzee.

Martin Musonye: Kwa majina  naitwa Martin Musonye, mimi ni chairman shinyalu Constituency  Constitutional committee.   I

had submitted my memorandum some time back but I have few comments which I feel  I  need to highlight that I had not done

so in the previous forum.

One  is  the  Constitution  of  the  anti-corruption  unit.  I  feel  the  anti-0corruption  unit  should  be  composed  of  police  officers,

supplies officers,  accountants  and other officers of other  disciplines because   anti-corruption  is  almost  in  all  these  disciplines.

We have a revenue collecting unit KRA.  Kenya Revenue Athority is a main source of revenue collection for the Government.

It is disheartening to find that there are two payrolls in KRA. These two pay rolls I propose  should be done away with instead

they should be harmonised  and they come up with one payroll.   Simply because  those who are  put on the lower payroll they

are encouraged to compromise on revenue collection. 

I also wish to mention something on Judiciary in the cases.  There are cases which take too long in judiciary or  in court.   This is

because  of some corruption which goes on in judiciary department   I propose  first of all judiciary department  should be made

autonomous and those officers working within the judiciary should be vetted.   There should be a code  of conduct  in judiciary

dept, whereby discipline should overide all other things.  Like officers who are found drank like is the case in most of the courts,

should be dealt with immediately, and if possible be interdicted, because as for now you go to most of these courts and you find

drunk officers or clerks.  

Another point I want to talk of is missing files in judicial department,  it goes  down  to  corruption.   We  need  to  get  executive

officers who are  really out to serve the entire country,  and should be well versed with the movement of court  files.  We  have

land cases  in judicial department,  I propose  land  cases  should  be  removed  from  the  court  and  be  dealth  with  by  wazees  at

home.  We also have corruption on infrastructural issues like roads. I get disheartened when I find that time and again roads  are

being repaired.    Like today is what I experienced  when I was coming and the officers  working  on  these  roads  are  doing  a

really shoddy job.

Com. Maranga: Last point.

Martin  Musonye:  The  last  point  Bw.  Com.  I  want  to  suggest  that  the  Kenya  School  Equipment  Scheme  should  be

re-introduced.

Com. Maranga:  Thank you very much and hand in your memorandum. Gabriel? Utafuatiwa na Isaac  Nyongesa.   Anza kwa
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majina mzee.

Gabriel Mahande:  Jina langu naitwa Gabriel Mahande.   Maneno yale niko nayo ni karibu nne.  Ya kwanza hapa tuna shida

sana kwa sababu mimi mwenyewe naona hawa Waluhya wenzangu hawaongei kwa njia hiyo.  Ni mmoja ameonga nusu.  Haya

mashamba yanatusumbua sana.   Baba yako anaweza kufa ukitaka hiyo shamba mfanye  nini  mkaone  kama  nyinyi  watoto  sita

mpaka muende kushtaki na hiyo pesa ni nyingi sana.  Hata mwananchi wa kawaida inakushida mpaka unakaa kama Eskimo tu.

Sasa hiyo ndiyo nataka Serikali yetu iangalie.  

Jambo lingine la pili, hapa Kenya upande wetu wa Luhya hii tumezaana sana kama Serikali inaweza kutupatia sisi forest  kidogo,

yule mtu mwenye shamba ndogo awe anaenda huko.  

Neno  lingine  Serikali  yetu  ya  Kenya  naomba,  hii  lugha  ya  Kizungu  hawa  watu  wanapenda  kuongea  sana  na  sisi  Waafrika

hatupendi lugha yetu.  Sisi lugha yetu inatakikana iwe Kiswahili ndiyo iwe lugha yetu, kwa maana Uganda ukienda wanaongea

Kiganda, Tanzania wanaongea Kiswahili.  Sasa hiyo lugha inatakikana Kiswahili kiwe mbele, Kizungu nyuma.  

Neno  lingine  barabara,  mnaweza  kuwa  mnakaa  na  mtu  kwa  shamba  na  iko  barabara  ya  Serikali.   Mtu  anasongesha

anasongesha  karibu  hiyo  njia  kufungwa.   Ukienda  kumwambia  chief  ama  sub-chief  anamwambia  achana  na  barabara,  hiyo

barabara  ni ya Serikali hapana shamba yako.  Haya  anashongeza  mpaka  anacha  pahali  padogo.   Sasa  hapo  mimi na  shidwa

wakati  Serikali  itakuja  kupima  barabara  wakati  mwingine  itasongeza  upande  wako  ama  itaangalia  mahali  wameweka  map?

Hayo yangu yako namna hiyo.  Na yako mengi mengine lakini siwezi kuongea mimi nasema asante.  (laughter)

Com. Maranga:  Kwa nini huwezi ongea mzee?  Asante lakini, kuja uweke sahihi, mzee wangu weka sahihi umefika mbele ya

tume. Tuwe na Henry Shikondi.

Henry Shikondi:  Commission, kwa majina naitwa Henry Musava Shikondi from around.   Kitu cha kwanza nataka kuchangia

ni hiki:  Presidential candidate.  Huyu mtu naona lazima awe na degree katika mambo ya Accounts.   Naona hiyo iwe elimu ya

mwisho kwa mtu kuwa President.  Hii ni njia moja ya kusafeguard pesa za nchi hii, minister wa finance akiongea lugha huyu mtu

ataelewa.

Kitu cha pili, tukija upande wa lands, lands department, mwanamke ana haki ya ku-own land.  Kama anapesa  zake amenunua

shamba lake apatiwe title deed,  lakini title deed  is very expensive.   Tumekuwa maskini kwa sababu title deed  inaenda mpaka

ten thousand and yet ukiwa na title deed unaweza kuenda kuomba ka-loan mahali na uanzishe project.  Na  tungelikuwa na hiyo

project employment ingelikuwaako. Kwa hivyo naomba mambo ya lands irudi chini kidogo.  

Na kitu cha mwisho ni mambo ya assistant  chief na chief.  Wewe  huwezi  kutoka  Murang’a  uje  uniambie  huko  Shirelwa  you
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know the best boy.  Watu wenyewe ndiyo wanajua mtoto wa fulani  anastahili kiti hiki. Thank you very much.

Com. Baraza:   You say women have a right to own land, and you also say that if they buy their own land  they  should  have

their title deed, what about women inheriting from their parents, do you believe that they should get a share?  Not  many of them

have money to buy land so let me understand what you are talking about.

Shikondi:  Personally,  we Luhya people  or  mimi Roger boy,  if my sister  has tried to look for someone to  marry  and  she  has

failed 

 

Com. Baraza:  And these days men are so few.

Shikondi:  Hmmh, we talk we come from the same blood we talk nimpatie ka-piece kidogo ya, but not equally.

Com. Maranga: Asante Bw. Shikondi, weka sahihi, thank you. Anayefuata sasa ni Amkanga Michael.

Amkanga  Michael:   Thank  you.   I  am  Amkanga  Michael.   My  first  point,  members  of  a  constituency  should  be  given  a

chance to pass a vote of no confidence to their undelivering MP.   

The second point is about  Members of Parliament should not discuss matters affecting them  for example salary,  their security

or their vehicles.  These should be done by the people  or a set Commission.  Because they will fix higher salaries  and yet there

are other Kenyans who are suffering back at home.

The Foreigners: the foreigners who are  doing wrong, for example crime in this country should not be  given the bail but should

remain in remand until their cases are heard. Because if they are given a bail  they may ran out of this country  and it will not be

easy for you to get them.

Vote of no confidence in the President:  or  you may have a President   who is kind of a dictator,  who is humiliating these other

people,  so a vote of no confidence should be passed against him. This should be done from the grassroot, even the people, and

even the MPs

About Police:  the police the way they arrest the people  is not the right.  The police should serve a person who is to be arrested

with an arrest  warrant  and give him time to present  himself to the police.   Because a person may have other family matters or

other matters towards  construction of the nation, and if you come to arrest  him you may find that these matters are  not done,

thereby something will remain stagnant somewhere.  
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Then people  holding Government offices should declare  their HIV status.   Why do I  say  this?   People  like  the  President  we

have heard they should be given limousines and very big allowances.  Somebody will be  HIV  positive  and  hold  an  office  and

after sometime he will die.  You will see his family or  his people  benefiting from these limousines yet he was HIV when he was

being elected. So if he is HIV positive he should not be given that post  somebody who is healthy should be given that post.

Com. Baraza:  Are you telling us that we discriminate against people?

 Amkanga Michael:Not discriminating.

Com. Baraza: That they shouldn’t get jobs is that what you are saying?

Amkanga Michael: I am not saying that you know that somebody will know he is popular he will be taken as a President,  and

he knows very well after 2 years  he will be  nowhere.   And he will go to that office,  knowing  very  well  that  he  will  get  these

limousines and such like things.  His intention in being in that office is not working for the people but for his own benefit.

Com. Maranga:  I want to ask  you, if we are  electing somebody and he is very sickly, or  he is very sick can’t you see  he is

sick?

Amkanga Michael:   Yeah you can see he is sick

Com. Maranga: So somebody can be HIV positive but he can live even for 20 years.

Amkanga Michael:  What about  those who are  sick and they will die tomorrow?  What about  those who are  sick  and  they

will not live for 20 years, the AIDS is not being seen with naked eyes?

Com. Maranga: (interruption)  Now you are out of order.  So your last point.

Amkanga Michael:  People having large numbers or hectares of land  maybe 2000  hectares,   should be given a limit may be

100 hectares and this other land be given to other people.

Government doctors should not own private clinics or do any other private work at home.

The form of governance:  I  think in Kenya we should have a President   who will be  the Head of the State,  a  Prime  Minister,

with assistants, who will be the head of the Govt. Thank you 
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Com. Maranga: Thank you very much.  You have a question?

Com. Baraza:   I  still want to pursue this thing of HIV status.   Those facilities are  being given to the President,  to  the  retiring

President not even to his extended family if that is your fear.

Amkanga Michael: Ok are you sure that the instruments will be used by the President? Why can’t you give him one instead of

giving him two?

Com. Baraza:   That is ok we would like those views also.

Amkanga Michael:  And what about if he dies, will the Government take back the vehicle, or it will be taken by the people?

Com. Baraza:Yeah you can tell us that we return it to the Government.   But you should not go against people  with HIV just

because you fear they will ride in the limousines.

Amkanga Michael:  What should he be given in the first place if he knows he is going to die?

Com. Maranga:  Thank you very much sign up the register.  Obed  Luchetu  Karibu,  utafuatiwa na Stephen Lipea ako?   You

will be the next.

Shimwati  Luchetu:  Commissioners,  my  names  are  Obed  Shimwati  Luchetu.  I  come  from  Khayega  location  and  I  have  5

points  to present to you  as my views.  The first one has been touched on about land. And with an independent country I don’t

want to say that we have squatters in Kenya while the Government has land to provide to people.   So  l would urge you if you

can consider my suggestion, the Government’s land to be provided to those  who have no land or are landless.   In that case  we

have people who have more land in this country and there should be a minimum acreage to possess. My view is that one should

not exceed 500 hectares.  So that the landless can have a chance to own land.

My second view is  let us have the system of one man one job as it has been said here ealier. Those holding more than one job,

there are some people who are having no jobs, unemployed people, they should have those jobs.   Meanwhile, those who retire

they should not be called back for jobs,  so that one should be considered.

Third is about education.  As per  education I want us to have free education from ECD level  to form 4.   Why do I say this?

Our people  very many of  them  are  poor  and  we  have  children.   As  the  policy  says  that  there  should  be  free  education  for

primary schools for now there is no free education.  We want if there is free education it means free for these parents   to have a

chance and decide on other things because very many are  (inaudible).
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The fourth is health.  You know an independent country should have healthy people and when we go to the medical charges it is

hard for one to be treated.  You will find that even panadol  a person cannot afford.  The Govt.  should consider  if we can have

free treatment in our hospitals. 

The last point is freedom of worship.  Freedom of worship has been left open that is why it causes  devil worshippers,  cults and

occults.  We want the Constitution to be amended any sect to be started should be considered with its umbrella so that if I am a

Christians we have a Christian union leading the Christian in Kenya.  That sect  to go through that union to approve that with its

faith  it is a Christian faith not devil worshipper or cult or occult.  So that is what I have.  Thank you.

Com. Maranga:  Thank you very much and sign up.   Steven Lipea karibu utafuatiwa na Clement  Tendwa.   Ok  uwe   tayari

mzee.

Steven  Lipea:  My  names  are  Steven  Lipea,   I  work  with  the  Ministry  of  Water  Development,  Department  of  Civil

Engineering.  I would wish that the Constitution in the Preamble we have the interests of all actors  expressed so that we don’t

have overlaping issues.   That is the leadership versus the public service provision. We have a problem where  it  comes  to  the

leadership  -  that  is  the  political  leadership,  the  provicial  leadership  and  the  public  service  leadership,  there  is  some  kind  of

collusion.  So I would wish that this is in the Preamble, it is expressed clearly so that each and every public service actor  has the

roles and responsibilities clearly stated.  Us in the civil service we have a code  of regulation and we know our boundaries,  but

when it comes to the field when we are  implementing  projects  especially from the other side of the political end,  we normally

have a problem and at  the end it is very frustrating for  us.   So  that one should be expressed clearly so that when we are  out

there each and every body knows his or her boundary.  There is no conflict of interest.

Another thing I would say is the issue of harambee and cost  sharing.  These two have ammounted to corruption.   In any office

you go even in the civil service, we have had to meet the cost of the flashing cards  and proformas.  Whereby you are  told if you

want this to be done me I have a proforma here, I have a card.  It  is even very ashaming nowadays that  when you are  walking

or you are meeting in places a friend will just come rushing, “you are so lost I have a card  here”.   I  think we must device a new

way  of assisting ourselves other than going for these issue of cards,  because  it is even sometimes bringing shame to us.  When

we are with our foreign friends, you see a friend coming and wants you together with a foreign friend to assist.  Now once he or

she has left you find that foreign  friend  is  asking  you,  what  is  happening?   Is  this  the  way  you  have  formalised  your  way  of

begging in the public and I think this one actually, cost sharing and harambees.  So harambee used to have a meaning sometimes

back in the beginning but right now it has lost it’s sense.

There is cultural and ethinic diversity.  I think we are proud of our culture, the ethnicity, and I think we should respect the culture

and the ethinicity of each and every tribe of Kenya so that we are not infringing the rights of other people.   I  mean to say that,  if
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people are circumsicing their daughters and they are happy about  it or  if people  are  circumsicing their sons and they are  happy

about it, whom am I to go to that community and tell them to stop doing that?  I will be  infringing on the rights of those people.

So let us live by respecting  the rights of each other  as we continue living.

Com. Baraza:  What is your last point?

Steven Lipea: My last point is that  in education I would revisit the old system whereby it used to bring up people  maturely.

That is from 7-4-2-3 and there must be free education for primary and free education for college level.  Thank you.

Com. Baraza: Please sign there. Clement Tendwa?

Clement:    Commissioners,   ladies and gentlemen my dear  brothers  of the two locations that is Khayega and   Iresi,  my  true

three names are Clement Tendwa Maina.  I come from Khayega location. First  I thank you for this opportunity to allow me to

air  my  short  words.   I  want  to  start  with  land  affairs.   I  would  like  this  Commission  to  change  or  to  empower  land

Commissioner  to  be  prosecuting  directly  those  people  who  trespass  on   private  land.   Because  this  thing  is  really  causing

problems in our community here and also the survey should be surveying land  with  reduced fees and also to prosecute  those

who remove boundaries.  

Now, where the complaint has been lounged they want you to go there  with a lot of money which is really harming us,  I being

one.  I am still on the land affairs who assess the fees,  in land matters because they are always raised.  When you go to the land

you want to file what we call succession case, you want to file succession case there you find that you pay a lot of money in the

court.  Most of these people do not obtain their land succession because  of the money that is being asked  for.   To obtain land

title fees,   to be  reduced if a friend of mine like him gives me a gift of a  land free  of  charge,  land  people  want  me  to  obtain

transfer with a lot of money.  Why?  It is bad.  You find it is a problem sale of lands should not be  between two people.  Should

be between the community and the seller before a foreign buyer comes in  because  these foreign buyers have caused a lot  of

problems and fightings.

Com. Baraza:    Your last point.

Clement:    Sister,  I  am  finishing  (laughter).   Now  transfer  of  chiefs  and  assistant  chiefs  because  these  people  are  all  civil

servants.   Why  should  an  officer  of  the  judicial  department  be  tranferred,  why  should  an  officer  of  education  office  be

transferred whereas these two cannot  be  transferred.   We want to learn people,  I mean we want to learn development  from

other people.

Now there is this thing the retired officers to be  considered  whenever there’s salary increament,   because  most of them have
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retired and nothing is done to them. If one retired with 400 shillings he will die with that.   Lastly, there are  these retiring officers

unless you go to Nairobi  you cannot be  served within your district,  why? If you go to Nairobi,  you are  told file yako hatuioni,

file  yako  haionekani  mzee,   mzee  toa  kitu  then  you  spend  days  and  days  in  Nairobi  for  no  reason.   Now  the  thing  is  this

(interjection: inaudible) NSSF should be reducing their age of retiring  because  people  are  dying of HIV and leave their money

uncollected.  This should be considered.  Thank you.

Com. Baraza: Thank you very much.  John Abdi.  Kama hayuko  Jeremiah Shivachi.

Cllr. J. Shivachi:  Commissioners,  my names are  Cllr.  Jeremiah Shivachi Navaku.   If I come to the main points,  ningeliomba

Commission  wakati tunaenda election tuwe na siku moja ya civil, Parliamentary  and Presidential to avoid wizi wa kura. 

Point two, tunataka free education ingawa wengine wamesema  iende mpaka kwa university, kwa sababu saa  hizi tuna watoto

wameenda university lakini huwezi lipa hundred thousand only one semester.   Tunataka irudi chini hata iwe 7 thousands kama

zamani. 

Now nyinyi Constitutional Commission we want it to be maintained.  Kwa sababu mtamaliza halafu ifungwe na wakati  tunataka

future reference hatutaenda pahali popote tupate makaratasi.

Councillors na parliamentary people   walipwe kutoka consolidated fund, kwa sababu kwa  wakati  huu  parliamentarians  hawa

MPs wanalipwa mshahara mwingi na councillors bado wanalipwa elfu tano, why na sisi wote tunakuwa elected?

Medicine tunataka iwe  free  kwa  sababu  watu  wanakufa  sana.   Wizi  tunataka  mtu  akiimba  kama  vile  wanaimba  na  kutumia

mabavu wanakuwa under stroke 2.  Hapa tuna wezi wa ng’ombe tunataka pia wawe under stroke 2.  Kwa sababu wakiiba ng’

ombe waende hapa Kakamega kwa police station  wanafuatwa  na  wengine,  wanapeana  pesa  huyo  mtu  anatoka,  anaendelea

kuimba.  So we want it to be under stroke  2,  asitoke huko.  (interjection inaudible)  Yaani ni kama auwawe,  kama atapatikana

hivyo na makosa atauwawa.  Yaani he will be hanged. Or hanging Act.

Commissioner,  we  have  corrupt  leaders  in  the  country  in  the  system,  kama  minister  hata  tunaweza  kwenda  tunaongea  kwa

President  for  that  matter,  tunataka  mtu  kama  huyu  akipatikana  aambiwe  a-resign.   Kama  sio  hivyo  hawezi  kusimamisha

corruption.

Com. Baraza: The last point.

Cllr. J. Shivachi: Ah ah bado mama. Succession of land hiyo imezungumzwa End of 3A

Cont… side B   Tangu zamani baba yangu aliweko alikuwa anakunywa busaa lakini kwa wakatu huu busaa imekubaliwa some
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areas,  na  watu  wetu  hapa  wamekatazwa,  lakini  corruption  ambayo  iko  kwa  busaa  system  iko  high.   Tunataka  Serikali

ire-introduce licences za busaa clubs kusudi watoe pesa lakini  pombe iweko kidogo  na bado kufurahia.

Com. Baraza:  Your last point.  

Cllr. J. Shivachi: We want one man one job.   Nikimaliza nikienda nasema Serikali ichunge wale watu ambao ni maskini kwa

sababu tuko na maskini Kenya na watu wako matajiri sana – the difference is so big  why? Thank you very much.

Com. Baraza: Cllr. Clement Ahasanala.

Clement: Ni asante sana kwa kuja kuona kitabu yetu tunaona.  Yangu mlikuwa mnaandika kwa kitabu eti  (interjection)

Com. Baraza:  (inaudible)

Clement:  Yangu ninaona kwa kitabu vile mayor,  mayor anaweza kufanya miaka miwili kama yeye anafanya kazi yake  vizuri.

Na kitu ambaye mimi naona kwa mayor, nataka awe mayor wa kuleta usafi kwa town.  Town yetu ni chafu sana.  Hata ukienda

kwa soko, hata mtu akitaka kuenda haja kubwa ama ndogo hakuna mahali ya kuenda kujisaidia hata kidogo na mimi nasema

ukweli.

Number  mbili  hospitali.   Hospitali  wakati  wazungu  walikuwako  walitufundisha   njia  ingine  ya  kulala  kwa  kitanda  mtu  moja

mgonjwa.  Na  siku hizi watu wanalala kwa kitanda watu wawili. Ule ugonjwa ambao  ulitoka  nao  nyumbani  unakuja  kupatia

mwingine   anatoka  hapo  na  huu  ugonjwa  ulikuwa  wa  mwenzake.   Hiyo  maneno  hatupendi  hata  kidogo.   Yangu  ni  hayo  tu

sikuwa na maneno mengi.  Naitwa Clement Ahanala.

Com. Baraza: Thank you those are good views.  Nenda usign hapo. Alphonse Hajavura.  Simeon Mloli

Simeon  Mloli:  Kwa  majina  ni  Simon  Mloli  natoka  Ishugha,  Khayega  Location  na  kwa  Tume  ya  kurekebisha  Katiba  nina

maneno  machache.   Jambo  la  kwanza  nitazungumzia  upande  wa  utawala.   Utawala  wa  President  ningeomba  Katiba  yetu

impunguzie madaraka amekuwa nayo zaidi.  Nitasema kwa ufupi  ili  niwaachie  wenzangu  nafasi  ya  kuzungumza.   Jinsi  alivyo

yeye alivyoshika upande wa  utawala, tena yeye ni mlinzi, upande wa education ana husika ah ah.  Vyeo vingine mtoe.

Jambo la pili utawala kuhusu mkoa.  Ningependelea mkuu wa mkoa ateuliwa na wananchii kusudi huyu ajue shida katika mkoa

wake.  

Jambo la tatu ni kuhusu malipo ya land.  Ile fees imekuwa ni nyingi sana.  Hata watu wengi wamekuwa na masquatter   katika
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mashamba ya mababu ya baba.  Kwa hivyo Katiba yetu irekebishe hayo malipo, wapunguze.

Kuhusu elimu.  Kuna elimu ya secondary,  kuna elimu ya primary ,  na  kuna  school  committee  au  board.  Ningeonelea  Katiba

yetu ichange iweke education board  iwe moja tu  kwa district.   Mambo ya board  inatakwanyika,  kila  watu  wanafanya  vyao,

wanaumiza wananchi.

Kuhusu uhuru wa kuabundu.  Uhuru wa kuabundu ningeonelea Katiba yetu  wafanye marekebisho itoke.   Ule mtu  anayetaka

kuandikisha kanisa lake, achunguzwe kwa maakini kwani wametuletea madhara katika  upande wa kuabundu.

Upande wa mtu moja kazi moja ni heli mtu asiwe ni civil servant au akiwa yeye ni mfanyi kazi wa kampuni kubwa asifanye kazi

ingine au biashara, au mkulima aachane na hiyo kusudi.   Tupate watu wengine wafanye biashara na yeye aendelee na kazi  ya

ofisi.  Nafikiri Madam ni hayo tu asante.

Com. Baraza:    Alphonse Muhaki.

Alphonse  Muhaki:   Asante  sana  Commissioner  kwa  kututembelea  upande  wa  Shinyalu  na  upande  wa  Khayega  location.

Mimi nina maneno machache sana.   Kwanza,  Commissioner sisi tunataka kujua  kazi  ya  PC  katika  Western  Province  ni  kazi

gani?   La pili DC kazi yake ni gani?  D.O. ana kazi gani katika Division?

Com. Baraza:  Tell us what you want?

Alphonse Muhaki: What we want, we want this thing to be quashed.

Com. Baraza:                 (inaudible)

Alphonse Muhaki: Yes, kwa sababu hawana kazi hapa hata polisi, hata AP katika .. maPC hawana kazi wanafanya.  Ya pili,

watu wamepewa mashamba katika schemes,  na hii mashamba ilikuwa  ya  wazungu  (inaudible)  mpaka  wakati  huu  watu  bado

wananyanyaswa  kulipa loan.  Sisi tunataka hii loan itolewe.  Hakuna haja na wamelipwa na kazi ya Kenya.

Ya tatu, sheria kiwako wapindue mambo ya polisi kwa sababu saa hii ukienda polisi  wananyanyasa sana watu wa biashara,  wa

magari,  na  nyumbani  wale  watu  walitengeneza  pombe.   Madam,  pombe  hii  ilikuwako  hata  wakati  babu  yangu  hakuwa.

Tunataka serikali ikubali watu wafanye kazi yao kama ya pombe watengeneze  na wapewe factory ya kupeleka.  Yangu ni hayo

machache. Asante.

Com. Baraza:  Please sign the register.  Charles Nabwayi atafuatiwa na Kaitano original.
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Charles Nabwayi:  Thank you Commissioners,  for giving me this chance.   Mine I wish to talk about  Industrial development.

The Govt has  thought  of  industrializing  under  given  dates  but  nothing  much  has  been  done  to  encourage  development.   My

suggestion is, if it is not easy for the common mwananchi to get the necessary funds, the Government should start by establishing

  the basic industries for example you cannot set  up a car  industry unless you have found (inaudible).  So  when it comes to the

basics we need the Govt. to step in and establish those industries which will later on be sold as shares to wananchi.  

We have seen that importing the simplest   item  attests  to  this,  so  while  the  Government  should  set  up  the  basic  industries  it

should also control on importing  of goods.  We have the mitumba business, if we don’t have the mitumbas being imported  we

shall have our clothe industry functioning. The price of clothes might be higher than at the moment compared to the mitumba but

we shall have more people  working and as a result they will be able to cater for dependants.  

The industrial estates idea was a good one but people have not been given a chance and necessary encouragement. It should be

the Government’s duty to advice on the industries to be set up. For example they should see we expect such an industry instead

of duplicating the work, let there be uniformity in developing the entire country.  It  is up to the Government  to ensure that there

is uniformity in such development.  When we come to Kakamega I am sorry to say we have only Webuye Pan-Paper  Mills and

the struggling Mumias sugar industry but our wish would be even in Kakamega we have industries.

Loans for development have been given to people  that are  not serious with industrial development  You find a minister coming

up, he is given a loan  to start  an industry but you find it is just a channel  for importing goods then we end up having  goods

damped in this country.

Research should be given priority.  We have seen the Nyayo car project which sounded great  but my assessment indicates that

it was  a failure.  It was a failure because in Kenya we have not given the small industries priority.  A car will require seats, it will

require wheels, it will require glasses  and so forth.  If you frustrate those small industries  where do you get that car?  

Professionals should be recognized.  It is sad that when we had the District  Focus for Rural  Development, professionals had to

report   to  the  DCs  who  were  in  most  cases  ignorant  of  what  the  professionals  required.     Administration  should  give

professionals  to  proof  their  work.   The  President  should  not  be  the  one  saying,  “hiyo  barabara  kutoka  huko  mpaka  huko

itengenezwe mara moja”.  That is tax payers money and it should be accounted for  properly.  Thank you.

Com. Baraza:  Please sign there and give us your memorandum.  Kaitano Ligina?

Kaitano Ligina:   Asante sana  Commissioner,   Mimi  ni  Kaitano  Ligina  Safan.   Niko  na  neno  moja  tu  kuhusu  area  yetu  ya

Abaluhyia.   Maneno  ya  zamani  imesahauliwa,  na   kitu  cha  kwanza  kama  mtu  amekosa  wanawacha  tu,  na  kosa  lenyewe  ni

58



kubwa kabisa.   Naomba mpaka Serikali iruhusu mila yetu ya Kiluhya irudishwe na inapewa  inaitwa  muma.   Kama  amefanya

makosa, aende apewe muda muma.  Yaani kulishwa dawa fulani kama amekosa kosa baya na amekataa nataka serikali iruhusu

hiyo.

Com. Baraza: Enda hapo usign.  Lawrence Maavia.

Lawrence  Maavia:   Asante  sana,  Madam  Commissioner  na  wenzangu.   Wakati  wakoloni  waliingia  nchi  hii  walikuwa

wakitegemea polisi kuwa mali yao.   Polisi walifanya  kazi  yao  badala  ya  kusaidia  wananchi.   Na  kila  kifungu  ambacho  polisi

walipewa na wazungu kingali kiko katika ndani ya  Kenya  huru.   Kwa  mfano  mtu  akipata  accident  halafu  afe,  polisi  anakuja

kuchukua wanapeleka huko Kakamega halafu wanasema wenyewe warudishe nyumbani.  Hiyo ni colonial.   Tunapenda kama

kuna  accident  polisi  anakuja  kuchuka  mtu  ambaye  amenyonga  ama  nini  warudishe  kutoka  mortuary,  nyumbani  kwao.

Wasiwaambie wananchi eti waende kuleta kwa sababu yeye ni mali yetu, polisi ni mali yetu.  

Pia tunataka polisi isaidie wafanyi biashara wasingilie wafanyi biashara.   Serikali iwe na Commission fulani ya kuingilia wafanyi

biashara.  Kwa mfano kuna vitu kama makaa ya tiger inaingia nchi hii.  Wakubwa wa najua inaingia  lakini wananchi wadogo

ndiyo wanasubuliwa kwa kushikwa na polisi halafu wanaumizwa, na yule mtu aliyeko juu wanajua anapitisha hii makaa hafanywi

kitu.  Kwa hivyo polisi watoke kwa kazi hii halafu hao wanaouzia hii makaa  wasaidie serikali waseme walitoa kwa nani mpaka

kwa mkubwa ambaye anafungua hivi vitu kutoka nje.

Pia  decentralize  polisi.   Polisi  wanasaidia  town  kabisa  kikoloni,  hawaji  hapa  kusaidia  sisi  kazi  ya  usiku  an  kitu  gani.

Tungalipenda kila location iwe na mapolisi hamsini  ili  wasaidie  kufanya  kazi  usiku.   Hapana  polisi  mbili  pekee  yake  na  kuna

karibu elfu tano hapa Kakamega wanakaa tu tumbo kubwa sana.

Tena tunataka inspectorate  departments  zote katika Kenya zichunguzwe.  Kwa sababu unapata mtu wa clinic hapa ana dawa

anashikwa  lakini  hawezi  uliza  alitoa  kwa  nani,  alipewa  na  nani  mpaka  huko  juu  wale  watu  ambayo  wanauzia  madawa

wanaachwa  lakini  wanasumbua  huyu  mwananchi  ambaye  alinunua  kwa  hao  wakubwa  badala  ya  kumfanya  kuwa  sahidi.

Tunataka afanywe shahidi ulitoa wapi mpka kwa huyo mkubwa.  Kwa hivyo ningelipenda  inspectorate zote zichunguzwe.

Hii  Katiba  itengenezwe  katika  simple  English  ile  lugha  inaoweza  kueleweka.   Msiende  kuandika  hii  Constitution  kwa  lugha

ngumu ambayo  itakuja  hapa  reserve  sisi  tukisoma  Kizungu,  kinakuwa  Kizungu  kikubwa  kabisa.   Tunataka  iandikwe  kwa

Kizungu rahisi ile ambyo inajulikana kwa kila mtu.

Com. Baraza: Ya mwisho sasa.

Lawrence:  Hii  land  succession  serikali  imekuwa  conmen  inatunyang’anya  pesa  bure  kwa  sababu  wanasema  sisi  tunashitaki
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baba.   Mimi  nataka  baba  yangu  aende  kortini  nimshtaki,  kwa  sababu  huwezi  kushtaki  mtu  ambaye  hayuko.   Hii  ni  njia  tu

ambayo Serikai inatafuta sisi kunyang’anya pesa yetu hatuitaki (laughter) Asanteni sana.

Com. Baraza:   Enda ujiandikishe hapo  Francis Ashibaga, kama hayuko Elvis Anguva, are you coming?

Elvis  Anguva:   Thank you very much all the Commissioners,  and those who have come  for  this  event.   First  I  have  a  few

suggestions to put across. (interjection)

Com. Baraza:  Start with your name.

 Elvis  Anguva:   My names are  Elvis Anguva Arusa.   Youth in this country have  suffered  from  negligence  and  abandonment

and we see  that most youth are  lying there idle they are  just walking aimlessly in the streets.   My suggestion is that we should

have some youth centres  or  camps where youth can have time  to develop their talents and various skills.  We have youths in

this country who have talents in sports, writing, music etc.  So to be more productive I suggest that the Government should set  a

youth affairs ministry to deal with such problems.  This will also curb anti social behaviours eg prostitution and crime. 

My second point will deal with justice in Kenya.  We see  that in our midst we get things like list of shame but  little is done on

that   We should say that any person who has a corrupt record should not hold a public office even a  private one.

The third point I will talk about education and employment.  For any Kenyan who can find employment anywhere not in Kenya

and even studies abroad, there should be a way that, govt. should accept to legalize things like visa, passport  for that person to

get employment in other countries.  We should not be just lying in Kenya with widespread unemployment.

My last point should go to  MPs, our legislators. We should have a special  session in Parliament may be twice in a year where

by MPs should account  for the various development activities  they  are  doing  in  their  constituencies.   They  should  speak  on

what development projects they have completed, they are doing and various things.  That is all that I have.

Com. Baraza:  Please go and sign there.  Mulindi John kama hauko Solomon Muchira Are you the one.

Solomon Muchira: I am Solomon Muchira Changalangu  from Khayega location  Lokot Sublocation.  I have few points in my

memorandum here.

1. The President should be below the law.

2. The President should be elected  by people in all places in Kenya.

3. Vice President  should be elected  by  the  cabinet  ministers  and  the  cabinet  ministers  should  be  elected  by  Members  of

Parliament and assistant ministers.
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4. The President should serve for 5 years.

I go to judiciary.  Cases  should not be  delayed  in court.   If one is jailed for one month  to  3  years  he  should  not  be  sent  to

custody he should be reporting to provincial officer.

Land:  if your father dies, and leaves land you should get it freely not to go to court inorder to get for it.

Education: subjects should be reduced in schools and Board of Governors should be abolished and PTA to take over.

Provincial  Administration:   police  should  identify  themselves  when  on  duty.   This  means  they  should  wear  their  uniforms  to

identify themselves.   They should have a search warrant  from their officer in charge.   They should be armed on special  duties

and not to take the work of the assistant chiefs

Local brew: long time ago we had our local brews.  The last Constitution which was there  did not recommend this special brew

but now  we want to have this brew, have a permit  and to have special  places to make this brew and special  time for drinking

it.

Unemployment: unemployed people  should at  least  get  something  from  a  certain  fund  so  that  they  can  take  their  children  to

school.  I end there.

Com. Baraza: Thank you very much.,  Please sign there.  Jacob Atavachi, Peter Livasu, Auma, Tom Makomere,  please come

over

Tom Makomere:    Thank you the Commissioners,  my names are  Tom Makomere,  I am a Kenyan by birth.   I  have several

issues to put across  but most of them have been discussed.   It  is only to emphasise.   The first one is on education.   I  think  a

good Government should guarantee its citizens  education.  There shoud be free education in primary schools that is from early

childhood  upto  standard  8.  And  also  in  our  education  Act  we  should  specify  when  a  child  is  supposed  to  start  schooling,

because nowdays you even get children of 2 years they are going to school. So we should specify at what age are we supposed

to be in class one or class two or class 8.

2. About ministers:  I think the current cabinet  is too big for the taxpayers  money we should reduce the ministers and it should

be spelled in the Constitution. So that we can have at  most 23.   Because some ministries are  just created  by a person  not by

Parliament.

3. About Presidential  powers   my opinion I  feel  that  the  President  has  got  a  lot  of  power  which  should  be  reduced.   He

61



should live as any other normal Kenyan.

4. Employment.  we should have a good structure for employment such that the Constitution should spell out.   If you are  a

diploma holder, what is supposed to be your salary wherever you are working, whether in Government or private sector.  If

you are a degree holder  what is your salary.

5. Corruption.  I think this is something we have to address seriously in our Constitution.  People  should declare  their wealth

because today somebody is given a big post,  and after two months he/she has got several  limousines.  Where does  he get

money in a very short  time? So people  should declare  their wealth may be after 2 months or  after  one  year,  you  declare

your statement of account.

6. Also I will not spare the police harassment.  We are Kenyans and we are  free to move anywhere.   So  this issue of police

harassing us at night, that you produce an identity card,  I think that one should only occur  when you are  in a problem. But

when you are just moving on the road,  going home and somebody is stopping you to ask  you to identify yourself,  that one

should be checked also.

7. Qualifications of elected MPs or councillors should be spelt  in our Constitution  what the qualifications of an MP not just

being able to read and write.

Com. Baraza: Tell us what.         (inaudible)

Makomere:Like minimum qualification should be Form 4 level education even to councillors.   Then the freedom of worship is

being abused. Every time nowadays in KBC is just full of those crusade meeting.  Those people  are  just after money if you are

serious and keen after them.  At least they are abusing that freedom of worship.  We should spell our out religions which one is

supposed to be religious, not so many ministries which are coming up in the funny worship

Then agricultural sector:  Kenya as a country its backbone  is on agriculture nothing else we don’t have minerals, we only have

arable land with a lot of rain.  So  we should at  least  protect  our farmers,  the tea  farmers,  the sugar cane farmers.  If they may

need to import any sugar that for example the Kenya Sugar Board,  somebody importing sugar should go through Kenya sugar

board to be given permit to import sugar.  That is just an example.

Then our touts, the so called manamba, they are harassing us very much.  Those people have to be  checked,  it is just a gang of

thieves, they are not good citizens.  So there we should have a strict law on touts on our towns.

Then the social morals, I think we are abusing our social and cultural believes of Africans.  We are  very  much concentrating on
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copying  the western life and forgeting our own life.  Like for example especially there are  women who abuse this  obligations

they have.  We should spell out in our Constitution.  A woman should not put on a dress  which is not above the knees.   They

have got difficulties in sitting in public places.   I  can see  that you are  very comfortable because  the dresses  you are  putting on

are very comfortable (laughter)  (interjection inaudible)  that is what I am saying now if you have them go and burn them.  I am

suggesting that we should not copy the western life so in the Constitution I don’t  if we can put it that a woman should not put

on  a dress  which is below the knees and it should not be  tight fitting. Even men are   putting on earrings,  theya are  curlkitting

their hairs, they want to look like women and men want to look like men.  So we should check it.

Then lastly on provincial administration.  There should be a criterial of creating districts based on population.    May be a million

people can form a district  not to give district  because  of tribal lines.  Districts are  being created  on tribal  line.   So  we  should

have a minimum number of people who can form a district and it should go through the parliament to approve the creation of a

new district.

Very last, social gathering: we are Luhyas by birth and creation.  Long ago even before us even as  I am standing before you  it

is the busaa which took us to school.  It  was the chang’aa which took us to school.  So I think we should have a good way of

going about our cultural beliefs and with good checks  may be we can say that from Friday  5 pm people  can socialize because

so many people cannot afford Tusker.  So give them time also to socialize.  Thank you very much.

Com. Baraza:Or there is a question for you.  Morris Mulinda

Com. Maranga:   I was going to ask you a question that you have talked about earrings you have talked about  the curlkit and

so on.   You know that the Maasai  culture actually does  that.   They have beads  all over  they do it,  they put earrings they  do

everything so may be people are aping the Maasai culture so what do you say about that?

Coom. Baraza:  Inaudible

Makorome:  If it is done the African way there is no problem but because you are aping Tyson it is not good.

Morris Mulinda:  Mabibi na mabwana jina langu ni Morris Mulinda.  Nitazungumza machache kuhusu upande wa agriculture,

Ministry ya Agriculture.  Mimi nimeonelea kwamba  katika hii ministry ya agriculture, kuna show ambayo inafanywa katika kila

mkoa.  Maoni yangu ningeonelea kuwa hivi, huu mpango wa show iwe ikifunguliwa   na Minister ambaye ana shikilia upande wa

kilimo badala ya President kuja kufungua katika Kenya mzima.

Ya  pili,  nitaongea  upande  wa  councillors;  hawa  macouncillors  ambao  tuko  nao,  wengine  ukiwatafuta  hutawapata.

Ningependelea  ya  kwamba   hawa  macouncillors  wawe  na  ofisi  katika  location  yao   ambayo  wanayowakilisha.   Maanake

tukitaka kuongea habari ya maendeleo saa zingine unatafuta na unashidwa yeye ameenda wapi.
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Ya tatu ambayo naongeza ni hii.  Katika Serikali yetu kuna Kenya Army, kuna Polisi,  kuna General Service Unit (GSU) mimi

ningeonelea kwamba  upande wa GSU hawa watu wanapata  mshahara bure hakuna kazi wanafanya.  Ni heri watolewe polisi

iendelee na hiyo kazi.

Lingine  ni  kuhusu  upande  wa  uchaguzi  wa  Members  of  Parliament  ambao  wanaingia  kwa  Parliament.  Ningependelea  kama

ingewezekana, Commission ambayo iko hapa,  kila party iko na kiongozi  wake  na  hii  Kenya  ni  democracy.   Ningeonelea  ya

kwamba ….  End of Tape 3 

Cont.. Tape 4   nominationa ya hawa watu ambao wanataka kusimamia viti vya ubunge wawe wakichaguliwa na madelegates

ambao wanatoka kwa branch wawe wenye kusimama.  Hayo ni maoni yangu. That is my opinion.

Com. Baraza: That was the last one.  Ok  Robert Opora utafuatiwa na Clement

Robert  Opora:   Well,  commissioners,  ladies and gentlemen, I want to say a few things about  the  Constitution   review.   My

names are  Robert  Opora  I am teacher  by profession at  Mukumu Girl’s Boarding Primary.  I  have a few  things  to  share  with

you.  First I want to talk about provincial administration.  Somebody might have said this but we have to say it repeatedly,   so

that you can act.  We feel that  the chiefs, the assistant chiefs should be elected by people.

Point two, I want to talk about  salaries of Government workers,  the so called civil servants.   Let us have a Constitution which

states  that   when  there  is  an  outcry  about  salary  increament   of  Government  workers,   in  a  particular  ministry,  let  the

Commission be set up to look at the salaries of all Government workers  as  a team not in an independent ministry.  They divide

Kenyans according to their income, because if you pay doctors  a lot of money then you come and pay teachers  dose  salaries,

peanuts, you are dividing these people where they stay and they stay in one nation.

Point three, somebody might have talked about the issue of nominated MPs.  An MP who aspires  to go to Parliament and fails

to go there, is defeated in the general election, like we are  hoping for one in future,  that person if he does  not make it  let him

not be nominated to the Parliament.  He is a reject.  A total reject, people feel he cannot go there.

Finally, there is this thing of allocation of Government land.  Ladies and gentlemen infront of us, if you ask these old wazees and

mamas, what is Government land. Government land is land that is set  aside  by the Government  for development of institution

like schools, health centres, not land that is set aside to reward a senior provincial officer,  or  a PC who has retired  after doing

nothing to this Government is given a hundred acres for being a PC for 10 years when Yash Pal Ghai will not be  given even half

an acre and he is writing a Constitution that will serve Kenyans, for so many years.  (interjection)
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Com. Baraza:                   (inaudible)

Robert Opora:  Yeah, we do not know when another Constitution will be  written.  What we are  writing is not 9 months that

enables a woman to deliver.  We are writing something that will assist us for the rest  of our years.  So allocation of Government

land should not that the President is given a lot of powers just to take  a hundred acres  and give a retired DC,  who is of course

coming from his clan, a retired police officer,  worst  of all a traffic police officer,  who has been waiting to collect money on the

road and serious government officers are dying.  We never even rewarded the people  who went to second world war.    Why

should we reward a DC who has retired, and he is earning, he is pensionable that one should stop.

The post of the Vice President.   I  want to say something about  the Vice President  we want a Constitution that gives the Vice

President so that he can correct the person who is ahead of him who is the President, if the President behaves in a manner likely

to put a country in a problem.  The Vice President  should be given powers  that he can summon the President,  my dear  friend,

my learned friend you are going wrong.  The world outside,  the mode looks like it is going to behaves like what is in Rwanda,

or Sudan come down listen to me.  Not  a Vice President  who is closed in a room for two hours when the President  is talking

about him.  Not a Vice President who can be slapped by a President.   We want a Vice President  who has the powers  and let

Kenyans elect that Vice President so that he is not a royalist to his boss.

Finally ladies and gentlemen I want to talk about this thing of immorality.  It has been learned that in Kenya, when a teacher  or  a

police officer  happens to have a love affair with a girl below certain age it is raised in all the dailies in this country.   But here is

an  Assistant  Minister,  or  a  Minister,  or  a  senior  Government  officer  who  has  an  affair  with  an  underage  in  his  office  in  the

carpet.  Many things are just played on the ground.  Ladies and gentlemen we are not fair to these people.  Let us take  law and

treat all people with the law that is there equally regardless of their positions,  or  their financial positions.   Thank you very much

ladies for coming close to me.

Com. Maranga: I have a question you have talked we should recognize the people who went to 2nd  world war.   I  don’t know

what benefit that second world war was to Kenya.

Robert: Well I may not teach you but my brother wants to share with you that, these people went there and they learned a few

techniques  which  they  have  taught  people  in  the  forces,  we  never  knew  how  to  shoot  may  be,  we  never  knew  there  is  a

machine that can shoot a hundred meters. 

 (Interjection).

Com. Maranga:  Don’t avoid the question, what benefit did those people bring after second world war,  to the war they were

fighting was it a Kenyan war or whose war was it?
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Robert:  Well we can say they were hired by Europeans,  (interjections)

Com. Maranga:  So they were masonaries..

Robert: We can say they were hired but they came back to us

Com. Maranga:  What is I am trying to say that war was not for Kenya, that war was a Mzungu war but they were just put in

that war to fight, and it was not a war as such.  So I don’t see why we should pay.  You should tell us that those people  should

be compensated by Wazungus, because they were fighting a Mzungu war. Thank you sir.

Com. Baraza:  Clement Kujuru, if Clement is not there George Shitanya.

George Shitanya:  Ningependa kuwashukuru, maCommissioners wote na wale wamekuja hapa kutusikiliza.  Maoni yangu ni

machache sana.  Ya  kwanza  ningependa  kutoa  maoni  kuhusu  utawala  ambapo  kuna  wazee  wa  mitaa,  na  kuna  wakati  hawa

wazee wa mitaa wanafanya kazi mzuri na wamefika kiasi ambapo tunaweza kuwapa cheo.  Ningependekeza ya kwamba mzee

wa mtaa apandishwe cheo kuwa chief sababu wakati  huu ni wakati  wa youth.  Hata sasa  youth tungependa  kuwa  wazee  wa

mitaa.  Na kuwa mzee wa mitaa inatakikana upandishwe cheo uwe chief, uwe assistant chief ama uwe DO.  

Ya pili ni ya kwamba ni swala la kazi moja mtu moja.  Katika Serikali yetu, kuna watu ambao wamefanya kazi kufikisha miaka

hamsini, hamsini na tano,  sitini, sabini na hao watu wangali wako serikalini, wanafanya kazi zingine.  Yule ambaye alisema mtu

akifikisha  miaka  hamsini  asifanye  kazi  zingine  ni  makosa  lakini  ningependekeza  ya  kwamba,  mtu  anafika  miaka  sabini,  sitini

anjege industry isaidie sisi. Na yule ako youth ashike nafasi yake.   Hiyo iwe sheria.   Youth washike nafasi za wazee na wazee

washikilie hizi kazi za kulima, kujenga mafactories watuandike sisi.  Nikiwa  kwa  sub-chief  na  nini  –  utawala  yaani,  sub-chief

katika area  hii kuna sub-chief moja ameapu-liftiwa kuwa chief moja tu na sijui ni Mulama sijui wanamuita  Mulama  nani,  yeye

pekee  yake.   Ningependekeza  ya  kwamba  sub-chief  ateuliwe  kuwa  chief  kwa  sababu  hapa  kwetu  unakuta  tu  chief   huko

Khayega, na huyo chief anatoka Nairobi,  hatumjui hata sisi.  Sasa  ningependekeza ya kwamba,  sub-chief wachunguzwe kama

wanafaa sisi ateuliwe kuwa chief wetu.

Mwisho  ni  swala  la  uongozi,  ningependekeza  ya  kwamba  kura  za  Rais  zifanyike  kwanza  halafu  zile  za  ubunge   zifuatie  ili

kunjenga nchi na kuleta umoja.  Sababu Rais akiwa Mkikuyu atateuliwa kuwa Mkikuyu hivyo na sisi tutamuunga mkono lakini

sasa akiwa Rais amekuwa Mjaluo ama Mluhyia sisi tunakatalia tunakatalia.    Nataka Tume iangalie hapo tuwe na Rais,  kura za

Rais zifanyike, Rais akiteuliwa hawa watu wengine wamfuate ili tuwe Kenya ya umoja. Asanteni.  Jina langu ni George Shitanya.

Com. Baraza:  Orio muno. Andika huko, Peter Lilungu, Ngaira Henry, Henry Ngaira.   Henry, Ngaira oli ali shina?
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Henry Ngaira:  Kwa Tume hii, niko na machache tu kitu ya kwanza kuhudumu  vizuri  nchi  ya  Kenya.   Majina  yangu  naitwa

Ngaira wa Ngaira Henry.  Mimi napendekeza kwa Tume hii kwanza Kenya tukitaka kufanya kazi mzuri tuwe na independent

Tume ya kuajiri na kufuta watu, na iwe na watu ambao wana all qualifications and calibres of  finding out wale wanataka kazi.

Kitu cha pili tunataka mawaziri akitaka kazi aweke application na aweke application kwa ministry ambayo ako na qualifications.

  Hiyo  application  itapita  katika  hii  tume,  iangalie  ndiyo  ipitishe  Wabunge.   Tunataka  katika  Katiba  yetu  tutoe  watu  ambao

wanachaguliwa  na njia ya nomination.  Naona watu wa nomination hawana chochote wanachotufanyia kwa sababu they don’t

represent anybody in the Government and they become the great spoilers of our economy.  

Naomba  Tume  hii  tuweke  katika  Katiba  yetu,  yule  mtu  ameshafika  miaka  sitini  cannot  asipire  for  any  parliamentary  or

counsillorship kwa sababu amefika age imepita kufikiria.

Naomba katika Tume hii, tuna wanaume waalimu, kuna watoto  washule wamependelea kuweka  wasichana  wa  shule  mimba.

Tuseme katika Katiba hii iwe automatic akifanya hivyo ajue huyo ni bibi yake because he has accepted doing.

Tumeongea mambo ya mashamba, nataka land board  ambaye inakuwa katika division   itolewe  sababu  watu  ambao  wanaka

katika  land  on  division  hawajui  shamba  ile  iko  ndani  ya  sublocation.   Sublocation  iwe  na  tume  yake  ya  land  board  ya

kuchunguza mambo ya mashamba na kupitisha na mtu kupata title deed mbila malipo.

Tunataka uchaguzi wa nchi yetu uwe katika calendar ili President  asiwe na uwezo wa kufikiria ni wapi bado  hawajafikilia  nini

anaitisha uchaguzi.  Hiyo ni njia moja ya kunyanyasa sisi kam Wakenya.

Tunataka  tufikirie  elimu  yetu  turudishe  ile  ilikuwa  ya  kwanza.   Mtu  afanye  mtihani  wa  CCE,  afanye  mtihani  wa  KAPA  wa

KJSE, wa school certificate, wa form 6,  wa University ili mahali ambayo utafikiwa uwe na kibali ya kuonyesha ulisoma kufika

mahali fulani na hiyo itakuwa njia mzuri ya kutoa watu na elimu inayofaa.  Hiyo system ya 8-4-4 ambayo inasaidia watu wengine

kupromote watu wao na kutumia njia zao na zile parallel hizo ni za university ambao wale drop  outs wanaenda kufanya parallel

university unapata wanapata kazi.  

In Kenya to survive well we must have one man one job.  This one will reduce the gap between the poor   and the rich.  Kama

sio hivyo matajiri wataendelea kuwa hapo.   Mpango wa project  ya harambee katika Kenyan government must be  abolished.  

It  has  become  a  project  for  the  rich  andnot  the  poor.   Yule  ambaye  hajiwezi  hakuna  wakati  atafaidika.   Mimi  kama  hivi

nikiitisha harambee nani atakuja?  Kwa nini ucheke?  Utakuwa unaharibu kama unacheka.

Basi ya mwisho yangu nikusema Constituency tukichagua mjumbe katika Constituency na tufanye sisi voters  hafanyi kazi yetu,
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tupatiwe uwezo ya kutoa yeye katika Bunge hata kabla muda wake haujaisha.  Pia  councillor  awe  hivyo.   Hiyo  itakuwa  njia

mzuri ya wale tulituma kwenda kutufanyia kazi kwa njia mzuri. Asante.

Com. Baraza:  Sign there, Danson Muhovi?  Mr. Muhovi.

Danson Muhovi:   Thank you Commissioners,  my names are  Danson Mtesi Muhovi.  I  feel much  honoured  to  stand  before

this Commission to submit my views.   I hope this is not an activity in facility, just as  a formality because  even the time you are

remaining and you promised us a new document I think I have my justified reservations. Anyway that does not prevent me from

submitting my views.  Being a youth I would say something about  the youths.  You will all agree with me that, the youth is like a

very amorphous group in  this country.  People who are not even identified that is why we cannot really say who is a youth and

who is not.  So I would like the new Constitution who this special  group of people  are  and in the same vain, you will all agree

with me that  this are  the people  who form a bulk of unemployment  in this country.   I  am therefore,  suggesting  that  this  new

document  should  at  least  have  ways  of  alleviating  poverty  that  is  belabouring  most  of  the  youth.   My  suggestion  is  that  we

should have a national fund that is decentralized district  and even to the Constituency levels which has budgetry allocations for

youths, to seek for funds such as loans so as to  engage in income generating projects.

On environment, you will all agree with me that  without sustainable environmental use development anywhere is undermined.  I

am therefore suggesting that our environment should be used sustainably.  So  this Constitution should  have  stern  measures  to

curb cases of land grabbing, deforestation and such other activities that have negative impact on our environment.

I am also suggesting something on our nominated MPs.  I would suggest that sincerely, we don’t need this group of people  but

if at all we should have them, then I would suggest that we preserve 6 seats  for such nominated members,  and they should be

strictly for vulnerable groups in the society.  Examples are people like children, disabled, widows  HIV/AIDS victims and so on.

  These special  groups of people  must apply to the parliament for this posts  and  then  the  parliament  will  approve  the  special

groups that deserve to be given a nominated position in the parliament.  Now, people who have contested in the normal election

should never ever be nominated as MP rather we should go for people who have interest in these special groups.

My fourth point is also  on MPs,  I view the election as  a contract  between  the  MP  and  the  Constituency  or  the  electorates,

therefore we elect an MP because of policies or the promises he makes to us.  We find them appealing and,  therefore,  we elect

him. So election is like sealing the contract.   I  am therefore,  suggesting that in case  an  MP  betrays  us  that  is  he  goes  against

what  he  promised  us  then  we  should  treat  that  as  contract  and  therefore,  the  voters  have  the  mandate,  they  should  be

empowered to move a vote of no confidence in such an MP.  I am also suggesting that we should be reviewing the performance

of an MP  after his term  and if necessary such a person should be taken to court.

My fifth and last point is about the right to life.  In our Constitution there is a provision of right to life yet in the same Constitution
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  we have death penalty.  Now, I find this quite ironical.  I  am therefore,  suggesting that we should do away with death penalty

because the right to life percieves death penalty.   In place of death penalty we should have life imprisonment.  But in the same

vain, prisoners who are imprisoned for life, should have access to their wives and children and also they should be free to enjoy

marital life like any other person, because if you deny me as a prisoner access  to my wife in a way you are  denying me access

to procreation, and that translates by extension to denying me my right to life, because  no one would like to die without having

somebody named after him.  Thank you very much.

Com. Baraza: Sign there.  David Mlama.  Utafuatiwa na Peter Machisu

David Mlama:    Kwa majina ni David Mlama.  Ninazungumzia kuhusu cost  sharing  katika hospitali.   Cost  sharing unaweza

kupeleka mgonjwa wako kama Kakamega General Hospital.  Mgonjwa ni mgonjwa sana amelazwa kitandani lakini utaambiwa

enda  ukanunue  madawa.   Halafu  daktari  atauliza  utaweza  cost  sharing  hii?  Wewe  unamwambia  nitaweza  ile  naweza.  Kube

anakwambia uende ununue vile vifaa ambavyo mjonjwa  wako  havihitaji  kutumia.   For  example  mgonjwa  ni  mwamume  hana

haja ya kutumia groves hizi tunatumia kwa mikono maana yeye labda ni mgonjwa wa kifua au ugonjwa mwingine.  Unaambiwa

kununua hata hii maji wa kuweka drip na mgonjwa sio mtu wa kuwekewa hiyo.  Hiyo tunaonelea hiyo mambo ya cost  sharing

tunalipia kodi ya Serikali itugharamie hospitalini badala ya kutoa hiyo mambo ya cost sharing.

2.  Ni hawa polisi.  Polisi na chiefs naonelea ikiwezekana wasilipwe  mshahara  kwa  sababu  wanajua  mshahara  yao  iko   humo

polini.  Ukienda utakuta polisi ana bunduki njiani au pistol kitu anatafuta ni chang’aa.  Kwa hivyo hata ikiwezekana ningependa

hii chang’aa iwekwe peupe ili watu wawe wakileta mahali iweze kuwa Uganda.   Huko Uganda tuna Uganda waragi wanaleta

na inalipiwa kodi.

3. Files, zile files za court.  Unaweza kwenda kortini umeshtaki mtu ama mtu amekushtaki.  Utaambiwa files hakuna,  kumbe zile

files  wamezificha.   Unaweza  kurudi  hapo  ukiambiwa  rudi  siku  fulani  an  files  zimefichwa.   Yule  anaficha  zile  files  anastahili

kuachishwa kazi wachukue mtu mwingine badala ya kuficha ficha files na kesi ikiumiza watu.

4. Starehe Boys Centre  ilikuwa imeletewa  watu maskini kama sisi na wengine wasiojiweza.   Ukienda huko utakuta Ministers

wamepeleka watoto wao huko. Na sisis wale waliokusudiwa kuwa wenye hiyo shule hatupewi nafasi ya kupeleka watoto  wetu

huko.   Kitu  kama  mambo  ya  graduation.   Kuna  Minister  ambaye  amechaguliwa  kwa  upande  wa  polisi,  upande  wa  army,

upande wa agriculture, upande wa vityu vingine.  Kama kuna graduation day yeye ndiye anastahili kuenda kufungua kuteua wale

wanafunzi kuwapa certificate.  Sababu gani ni President  tu hata akiwa ng’ambo mpaka tumngojee aje  ndiyo aende afanye kazi

hiyo.  Tunataka hiyo kazi aachie Ministers.

1. Kitu  kingine  ni  mambo  ya  AIDS.  AIDS  ni  ugonjwa  mbaya  sana.   Mimi  ninajua  nina  huyo  ugonjwa  na  mimi  naposa

msichana fulani nimuoe.  Nafunga harusi na yeye kumbe nampelekea  mtoto  wangu  aende  kaburini,  badala  ya  kuwa  aishi
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anapelekwa kaburini baada  ya miaka miwili  ama  mmoja.  Mimi  nimeonelea  ya  kwamba  kama  ukiambukiza  mtoto  wangu

AIDS ni heri alipe mahari yote siku hiyo na hata akifa nijue ameenda.  (laughter)

2.   My last point ni hii, kuna sisi Abaluhyia hapa kuna mtindo mwingine, mimi naweza kuwa  nimelala usiku, na niingiliwe na

wezi nyumbani kwangu.  Bahati mzuri ama baya nitaatoka na panga au chochote  ninacho  cha  kunisaidia  halafu  nitamkata

kidogo tu au zaidi halafu yule afe,  yule nimemkata afe na wengine watoloke.   Kuamka asubuhi utakuta yeye ni jirani yako.

Yule jirani yako ndiye umemuua. Na wewe unaambiwa uhame kwa sababu umemuua jirani yako.  Hayo mambo sio mazuri.

  Yeye jirani ndiye angetakiwa ahame ndiyo wizi ukomeshwe.  Asanteni.  Nimekoma hapo.

Com. Baraza:  Silvanus Khayumbi, yuko?  Wewe ni nani?

Silvanus Khayumbi:   Commissioners,  pamoja na wananchi wenzangu hamjambo?  Mimi  maoni  yangu  sio  mengi  sana.  Kwa

majina  naitwa  Silvanus  Khayumbi  kutoka  Mgoje  sublocation  Kiruti  location.   Kwa  upande  wa  mahakama  ningelipenda

mahakama  iharakishe  kesi  za  za  washtakiwa  kwa  vile  mshtakiwa  anaweza  kaa  huko  zaidi  ya  miaka  miwili  kama  bado

hajafanyiwa kesi yake.

Upande wa Serikali za mitaa.  Ningelipenda chief, pamoja na  assistant  chiefs  wachaguliwe  moja  kwa  moja   na  wananchi  na

muda  wao  wa  kufanya  kazi  uwe  miaka  mitano,  na  kisha  baadaye  wanastahili  pia  wapate  transfer  kwa  sababu  anaweza

akafanya makosa mengi na jinsi ya kuwatoa hapo ni ngumu.

Upande wa ardhi sasa, mashamba.  Serikali inanyanyasa sana raia.  Unaweza ukapata  mtu hajiwezi kufanya lolote lakini ushuru

wenye watamtosha kusudi apate title deed  ni mengi zaidi hata inatosha kununua shamba lingine na huyu anafanya hiyo unapata

naye anajiweza.  Halafu, ningelipenda Serikali iangalie wale watu ambao wana mashamba kwa mfano acre  800,  900  mtu moja.

 Serikali izuie mtu asizidi acre ishirini sababu wengine pia wanahitaji. Na wengine wanahitaji mambo mengi pia.

Kwa upande wa kiafya sasa.  Upande wa hospitali kwanza mimi mwenyewe nashangaa sana sijui ni kitu gani ambacho serikali

inatusaidia hata kimoja.  Kwa sababu ukienda huko kitu ya kwanza kazi yenye unalipa  haupati hata ni kazi ni karatasi  exercise

book wanaku-charge shilingi hamsini.  Sasa  badala  ningekwambia  uende  ununue  exercise  book  uandike  then  hawataki  hiyo.

Halafu kwa kitanda kulala watu watatu sio vizuri kamwe.

Lingine ningelipenda ofisi ya DC pamoja na PC itolewe juu  itengenezewe  chini  kwa  vile  kazi  yao  ni  ya  kuhudumia  wananchi

kwa wingi.   Sasa  ni vigumu sana vile walemavu ama wazee kupanda hiyo ngorofa mpaka uende kwa ofisi number saa  ingine

ishirini, no.5  hizo zote zinakuwa ni ngumu.  Kwa hivyo kama wangekua na ofisi yao chini ingelikuwa sawa.  Halafu tena upande

wa kazi.   Sisi walemavu tumeonewa sana,  hatuchukuliwi kuwa sawa na wengine.  Hata kazi  ya  kufunga  mlango  tu  kama  hivi

hauwezi ukapewa na ni ile kazi tu unasukuma mkono hivi unafunga na  kiti  kiko  hapo.   Unapata  kuna  ubaguzi  mkubwa  hapo

sana.
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Halafu Serikali inapata misaada kupitia kutuharibia jina.  Kwa mfano wanaweza kuitisha huko msaada kutoka ulaya, wanataka

kusaidia  walemavu,  na  zikija  kwa  ofisi  zao  kubwa  wanazilalia  wanafanya  maendeleo  yao  nyumbani.   Hiyo  ndiyo  shida

tunayoiona pia.  Ni hayo tu Mungu awabariki.

Com. Baraza: Magisu, utafuatiwa na Ayub Mhanji. Ayub yuko?

Peter Magisu:    Hamjambo wote.  Mimi naitwa Peter Magisu natoka kwa Sub location ya Magoje location ya Iresi.   Yangu

maoni  naona kama yafuatao lakini sijui itakuwa aje.  Yangu  ya kwanza nataka Chief, na Assistant Chief wachaguliwe na raia.

Ya pili nataka wazee wa mtaa wanafanya kazi mingi sana hata kushida subchief wapate  mshahara.   Na  mtu kama PC tumeona

hakuna kazi afadhali awachie DC ajulikane ana kazi.  PC aondolewe hapo.

Ya pili ni watu wa land wanasubua sana.  Mimi baba  yangu hakuuzia mimi shamba na kufika kwa land naaza kununua shamba

kwa sababu ile pesa natoa inaonekana mimi na nunua shamba kwa land.  Tunaona vibaya sana.  Watu wa land wote watolewe.

  Hakuna kazi huko.  Yangu naona ilikuwa tu machache namna hiyo imetosha.

Com. Baraza:  Asante. Nenda ujiandikishe hapo.  Ayub Mhanji.  Utafutiawa na Alphose Havochi, Alphonse are you there?

Ayub Mhanji:  First of all I would say thanks to the Commission committee and all who have come to attend to this committee

of review.  My names are Ayub Mhanji and my first view will be about the seat of the presidency after retirement.   I  would like

to say that after the President  has left  the  seat,  that  is  after  he  retires,  they  should  have  no  that  privilege  of  the  Government

paying salary for their workers as they have already been paying salaries and allowances.

Secondly I will talk of abortion.   Abortion in Kenya should be legalized whether it is induced or  sypontenous.   That is  to  say

you will find school children or  pupils students due to poor  background of African culture they have no knowledge on matters

concerning sex then  they  end  up  having  pregnancy.   They  should  be  liberalized  to   to  abort  the  kid  and  continue  with  their

education to have a better future.

Then third I will talk of euthanasia that is mercy killing. I would like euthanasia to be legalized in Kenya.   That is to say you find

that Kenyans who are suffering in hospitals they have no time to undergo all that pain and also using the medicine that will have

been used to in other Kenyans and the government does not allow doctors to mercy kill them, so that should be legalised.

Then lastly it is my last point I will talk of the building to churches in the Kenyan land.  We should have at  least  5 churches in

every location, that is to mean we are  expanding every now and then the last thing is  being  misused  by  people  building  small

churches here and there. We should just have a very big hall of which will just help this people   worship God,  having  a lot of
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churches.  Thanks.

Com. Baraza:  Sign our register. Alphonse Kaboeki utafuatiwa na Gabriel Ashiono.

Alphonse Kaboeki:   Asante sana maofficer kwa kuja hapa kusikiza maneno ya watu.   Mimi  ni  Alphonse  Kaboeki  na  mimi

niko  na  machache  kwa  maoni  yangu  kufuatana  na  zile  sheria  zetu  za  kungoja  nchi  yetu.   Mimi  naonelea  tutengeneze  sheria

ambayo mtu sawa sawa ni mtu wa kutengeneza neno ama President  akitangaza kitu na hicho kitu kionekana kiko  kwa  sheria

kinafanya kazi kwa wananchi, si kutangaza halafu hicho kitu isumbue wananchi.   Hata kama ni elimu inatengenezwa elimu ni ya

bure na kumbe ilikuwa inasemwa bure.  Hiyo inafinya wananchi kabisa inatakiwa itengenezwe, ikitamkwa kiwe kitu kama sheria

kifanye kazi.

Neno  la  pili  mambo  ya  mashule  yetu,  mashule  yetu  tunajenga  na  tukijenga  inatuumiza  kwa  sababu,  mjengo  inafanywa  kila

mwaka lakini nyumba zenyewe hazionenkani.  Tunataka hicho kitu kifanywe kwa sheria kama watu wanapewa pesa  ionekane

hiyo inafanya kazi.

Neno langu la tatu ni mambo ya makuru – Serikali ya mitaa.  Serikali ya makuru maoni yangu hao makuru ndiyo wanafanya kazi

kubwa, wanakaa na wananchi wanafaa sheria iweko makuru wapate  mshahara kwa sababu hao ndiyo wanajua kila pembe ya

wananchi.

Neno la nne ni mambo ya kuona watu maskini.  Watu maskini iko misaada inakuja kwa watu masikini.  Sijui inakwisha  huko

Nairobi;  haifiki huku mahali tunazaliwa hapa.   Hatuoni hicho kitu, misaada yote  ya  maskini.   Wasichana  wetu  wanazalia  kwa

nyumba, lakini watoto wao tunataka sheria, Serikali iweko watoto wale wanazaliwa waangaliwe na Serikali kwa masomo.

Na neno langu la tano sisi tunaumia kwa mambo ya Serikali yetu ya parade. Polisi wanatengeneza….. End of Side 4A  

Cont… side B  ….. yeye ako hapo anakaa hapo, lakini akifikiria chang’aa anaweka bunduki hapa anaenda mara moja na hao

polisi  wanasubua   wakina  mama  hawa  hawa  sana  kwa  maneno  ya  chang’aa.   Serikali  inandanganya  watu  eti  sisi  tunakataa

mambo ya upinzani na hao kwa nini wanaangalia chang’aa halafu wanapata  pesa  wanaacha chang’aa hiyo.  Si  ufisadi?   Kwa

nini  mtu  wa  polisi  anawacha  huyo  mtu  wa  chang’aa  hiyo  hawezi  achishwa  kazi  kwa  sababu  sheria  inasema  ukipata  kitu

kinakatazwa shika hiyo kitu na kuenda kortini.  Kwa nini upate pesa  halafu uwache hiyo kitu?  Ama upate hicho kitu chang’aa

ni mbaya, usichukue hapo tena polisi imechukua unaenda kuuza.  Yangu yanakwisha ndiyo hayo.  Maoni yangu ni hiyo.

Com. Baraza:  Asante Bw. Kaboeki enda hapo usign jina hapo. Gabriel Ashiono utafuatiwa na John Ibachula kaa karibu.

Com. Maranga: Gabriel hukufika mbele yetu upande ule mwingine wa Shinyalu kwa kanisa? 
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Gabriel Ashiono:  No.

Com. Maranga: That was another Gabriel?

Gabriel Ashiono: Yeah.  Commissioners, my dear brothers and sisters who are present today I have got a few ammendments

here on our Constitution today.  My names first, I am Gabriel Ashiono one of the CHBC Mukumu Parish.  

First, amendments to the Constitution.  Any amendment or change of the Constitution  should be made by the wananchi through

refendum  as we are doing now.  

2. Resignation as an MP/defection to another political party

(a) No MP should defect to another political party  before his or her term of 5 years elapses

(b) Whoever resigns as  an MP should not be  allowed to seek  re-election through a new political party he or  she has joined

and therefore critisize your party from within.

(c) A vote of no confidence should be passed if an MP or councillor or civil servant is not productive in his area.

3. Natural  resources/  Human  resources.   Every  Kenyan  citizen  is  entitled  to  the  National  resources  for  example  Kenya

International  Airport,  Moi  International  Airport,  National  Assembly,  the  National  Parks  of  Kenya,  Forests  of  Kenya,

Kenyatta National Hospital, donations, and Kenyatta International  Conference Centre.

4. National Holidays: our national holidays should not interfere with state  finances. Economically we lose a lot  during  those

functions.

5. Recruitment  for  jobs.  During  recruitment  for  jobs  in   Kenya,   there  should  be  no  tribalism,  nepotism,  favouritism  and

corruption.  Justice should be seen to be done.

6. Lastly on Provincial Administration.  Chiefs, Assistant chiefs, should be transferrable within the province.   They should not

remain stagnant in one area  because  they are  civil servants and they should also be transferable like other civil servants  in

Kenya.  Thank you.

Com. Baraza: Thank you very much.  Kindly leave for us that memorandum.  The next person was John Ibachula  utafuatiwa

na Julius Imbali.Julius yuko? Ali alishi?.

John Ibachula:   Asante sina maneno mengi nina maneno  machache  tu.   Kufuatana  kwa  Katiba  yetu  watu  wanaofanya  kazi
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kubwa sana kwa mitaa  

(interjection) 

John: Jina langu  ni  John  Ibachula  Lureti  kutoka  sub-location  ya  Shitochi,  Khayega.   Kitu  moja  naona  yenye  kufanya  halifu

mwingi kinakuwa ndani ya kila location, ukikuta wale watoto  wanafanya kazi mbovu halafu upeleke ng’ambo Kakamega kwa

approved school,  afungwe, unaambiwa huko toa kitu kidogo ndiyo mtoto  aende.   Unashidwa  nipate  wapi  kitu  kidogo  ndiyo

mtoto achukuliwe.  

Ingine ya kufuata ya pili, mtu kama nina mtoto wangu amefanya makosa kubwa,  vile mababa zetu walikuwa wanafanya hii kitu

inaitwa pombe, mtoto wangu anaweza kuta mama yake afanya akuwe mwanamke.  Na vile zamani sisi tuko tunachukua pombe

kidogo ndani ya mtungi, halafu tunachukua  dawa  tunaweka  juu  yake.   Mtu  analala  na  mtoto  na  mtoto  ndiye  anatengenezwa

ndiyo kitu inaitwa muma iondoke.  Ndiyo sababu tunapendelea nyinyi mnatoa mashini hospital ndiyo iko.   Na  hii machine yetu

ya  zamani  ndiyo  tulikuwa  tunatengeneza  vitu,  tufanye  namna  gani?   Ndiyo  ukikutwa  umetengeneza  pombe  ndogo  ya

kutengeneza dawa unaambiwa umeshatengeneza pombe.  Unapelekea nayo unaenda kutoa tu fine ya bure.

Com. Baraza:  Unataka aje?

John  Ibachula:  Nataka  busaa  ikuweko  ikiwa  tunataka  kuchukua  dawa  yetu  ya  zamani  tutengenezea  mtoto  juu  yake.     

(inaudible) ya hii chang’aa hii mtokaa ukikaa kwa njia  hapa utakuta motor car yenye kubeba kitu kinaitwa molasses.   Sisi hapa

Shinyalu hatuna ng’ombe yenye kukula molases.  Ukikuta hiyo molases bwana DC ndiye atakuja  kuuliza mlishika lini? Mlishika

molases yangu.  Hakuna watu wadogo wale wanaweza kushika molases wakuje.   Hii molases yote yenye kuuzwa inauzwa na

wakubwa na nyuma yake ndiyo  sisi  tunakuja  kusumbuliwa  na  reserve  na  kitu  kubwa   hawa  watoto  wetu  mnasema  ukimwi,

ukimwi.  Zamani watu walikuwa wanaugua ugonjwa kama ya ukimwi mtu anakuwa mdogo anapelekwa  nje  anazunguzwa  nje

halafu anakaa chini.  Wanatengeneza dawa yao wanapma mtu mpaka anapona.   Katiba yetu ichukue maneno yetu  ya  zamani

tuwe tunaponyesha watoto wetu.  Sisi tukikufa hawa watoto hawajui hiyo dawa watakufa wote wakisema ni ukimwi.  Yangu ni

hiyo tu.

Com. Baraza:  Asante sana. Julius Imbali utafuatiwa na Peter Imemena

Julius Imbali Iseme:  Mulembe  bosi.  Mimi naitwa Julius Iseme Imbali  ingawa  mimi ni  mzaliwa  wa  Isukha  na  maoni  yangu

ndiyo haya.  Sisi tuko na shida na tunaenda kama wale watu hawana mchungaji.  Sisi hatuna Serikali.  Kama mimi naweza kuwa

mgonjwa  unangoja  wakati  malaria  inaua  mimi ndiyo  mtoe  dawa  ya  bure.   Hii  dawa  siku  zingine  inakuwa  wapi?   Unaweza

ngojea mtoto wako akufe kwanza  ndiyo  utibu  yeye  ama  unataka  kutibu  yeye  kabla  hajakufa?  Tunataka  Serikali  ile  inaweza

kuangalia watu wake na kuangalia watu wako lazima ujue afya na mambo ya masomo.  
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Kitu  cha  pili,  assistant  chiefs  wanatakikana  wachaguliwe  na  watu  na  chiefs  Sheria  yenye  iko  saa  hii  inasemekana  kwamba

Serikali  ingonjea  mtu  na  mali  yake.   Na  tuko  na  ng’ombe  saa  hizi  ng’ombe  za  watu  zinaenda  na  serikali  hailipi.   Nani

anatakikana alipe hii kitu?  Kama Serikali inasema inaweza ilinde wewe na mali yako na hiki mali tayari imeimbiwa imeenda na

hawajakurudishia nani anatakikana alipe?  Inatakika Serikali ilipe kama haiwezi kupata  hiyo mali, ikipata inatakikana irudishiwe

mwenyewe.

Kitu cha tatu wale watu ambao tunafanya kazi tunaumia sana.  Na  tunatumia kwa sababu ya kutokuwa na viongozi.  Tuko  na

watu wale wanaitwa.    Hiyo bima hakuna.   Wakati  ambapo hiyo bima hakuna,  wewe ni mgonjwa,  utakufa  nyumbani,  wewe

unalipa bima hiyo bima, itakusaidia na nini?  Kama unaweza kungonjea tu wakatia  ambapo  ulazwe  uende  kwa  kitanda  ndiyo

uitike wewe na wewe ndiyo mtu wa kutoa hiyo.

Kitu cha nne Serikali imewekea sisi mzigo mkubwa sana ya ushuru. Tunafanya kazi wewe unalipa pesa  hii inatwa VAT, mara

unalipa pesa ya pay as you earn, mara unalipa ingine ya municiple mara unalipa ingine …. Yaani unaweza pata  mshahara wako

hauwezi kutosha hata kusomesha watoto wako.  Serikali kama haiwezi kukusaidia watu wake inataka hawa watu wasaidiwe na

nani?  Mnasema umasikini tutapunguza namna gani kama  Serikali  haiwezi  kusaidia  hawa  wamaskini  na  umaskini  kuusaidia  ni

kusaidia hawa watu wapate hivi vitu.

Kitu cha tano,   ni  mamlaka  ya  kuanzia  juu.   President  na  Vice  President  lazima  wachaguliwe  na  watu  kwa  sababu  inaweza

kuwa  kama sasa  vile ilivyo unasikia  kwamba  ati  alikuwa  rafiki.  Unaweza  kuchukua  rafiki  yako  umpatie  kazi?  Halafu  kesho

umpe rafiki mwingine?  Kama huyu mtu angepewa mamlaka na wananchi hata yeye angekuwa saa hizi anaweza kujitetea.   Kwa

hivyo ofisi ya President  na Vice President  inatakikana ichaguliwe na watu.   Hizi ofisi zingine za public kwa sababu kudumisha

hii mambo ya corruption itoke.  Mimi nafikiria ni hayo yangu machache.  Asante.

Com. Baraza: Peter Ammenena.

Peter:   Commissioners, mimi kwa majina ni Peter Amenena Tizama natoka Itoti sub location, Isukha location; Khayega.  Mimi

nitakuwa na machache, ya kwanza ni kuhusu kushikwa kwa mtu nyumbani kwake.   Kwa sababu sisi tunataka Serikali ambayo

inakuja iwe Katiba inazuia polisi kuingia tu kwa mji wa mtu na kumshika bila order kutoka kwa korti au sheria.

Ya pili tunaupande wa korti,  kortini,  kuna  mtu  anaweza  kupelekwa  kortini  ameshtakiwa  na  anachukua  muda  mrefu  ikiwa  tu

anakuja kuitika, kuitika mpaka anachukua karibu miaka miwili.  Tunataka Serikali ijayo iwe na Katiba mtu akishikwa akiwa na

makosa akipelekwa kortini ashtakiwe na atatuliwe makosa yake na kesi  yake imalizike kwa sababu sisi   tunataka  Serikali  ya

uhuru.  
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Kisha tunataka Serikali, (pause)  kuna kitu ingine nataka kuzungumza juu ya AP.  AP ni askari  ambao wameletwa  location na

division na ni watu wanalipwa mshahara na Serikali.   Tunataka Serikai  ijayo iwe ni ya wananchi iwe na mamlaka ya wananchi.

AP  wamechukua  wanalipwa  mshahara  na  huku  wananyanyasa  raia  katika  reserve.   Na  hii  itakuwa  ni  makosa  kwa  raia

kusumbuliwa na hali hawa watu wanalipwa mshahara wanakusanya pesa  kutoka kwa raia,  kwa akina mama na kila mtu.  Na

hali ukiwa huko polisi  huko  kuna  mtu  amekukosea  ukipewa  barua  kupelekea   AP  aende  ashike  huyo  mtu  alete  hapo  polisi

wanakuambia lete pesa bwana.  Sisi tunataka serikali ijayo, mambo kama hayo mtu ambaye analipwa na anahitaji pesa  alipwe

kwanza ndiyo afanye kazi afutwe.

Tena tunataka Serikali ijayo, mtu moja awe na kazi moja au mbili.  Kwa sababu katika Kenya watuni wengi  hawana  kazi  na

utakuta mtu mmoja ana kazi karibu sita au nane.   Na  hii ni makosa.   Wananchi wengine wanaumia,  hawana  kazi  nahuku  mtu

mmoja anachukua kazi nyingi na kila kazi analipwa pesa.   Kila kazi analipwa pesa.  Na  huku wananchi tunaumia.  Sisi tunataka

kazi ipunguzwe kwa  mtu moja apewe kazi.   Ndiyo unaona sisi tunashida kwa sababu watu wakubwa wamenyakua kazi zote

na mshahara yote  wamenyakua sasa raia wadogo ndiyo wanaumia zaidi.

Ya mwisho yangu, sisi raia tunataka  tufuate  Katiba  ya  wazee  wetu  wa  zamani  wale  walikuwa  wakichagua  chief  na  assistant

chief.  Walikuwa wakitaka kitu kikitokea kama hicho kinakuja kwa wazee wa mji.   Wenyewe  wanachagua  katika  ile  majina

imeletwa na wazee na wale watu  ambao  wanataka  kazi  wanachagua  wanaagalia.   Huyu  mtoto  wa  fulani  anastahili?   Anafaa

kulinda watu? Ndiyo wanachagua mtu moja kwa wale watu wameleta majina.  Sio hii kazi ya sasa nyinyi mnafikiria fulani anafaa

na huku mtu anachaguliwa Nairobi.  Akija huku hata hawezi kusikiza sauti za raia ambao anawakilisha. Tunataka sisi wenyewe

tuchague sub-chief na chief.  Asante.

Com. Baraza:  Sign hapo.  Peter Mkabwa?

Peter  Mkabwa:   Mimi sitaongea zaidi.  Yangu  ni  moja  tu.   Yangu  ni  kuhusu  chiefs  na  assistant  chiefs.   Chiefs  na  assistant

chiefs ni wafanyi kazi wa Serikali  kama wengine.  Na  sioni faida ya assistant  chief kukaa kwa  area  yake   mpaka  astaafu  au

chief.  Akiwa sio mtu wa maendeleo sublocation au location itakwama.  Na pendelea ya kwamba kama yeye ni mfanyi kazi wa

Serikali kama  wengine  apewe  uhamisho,  aende  province  nyingine  na  mwingine  aje  hapa,  akiwa  kama  hana  maendeleo,  ana

maendeleo, wengine wamuone huko.  Kwa hivyo pendekezo langu ni kwamba chiefs na assistant chiefs wapate kuhamishwa.

La mwisho Serikali ambayo tunayo, si Serikali ya army, ni Serikali ya raia lakini sisi tunatawaliwa na Serikali wa AP na bunduki.

  Mbila kosa unaona askari na bunduki wanatisha mtu kukubali yale ambayo hangekubali kwa sababu anaogopa atauwawa na

askari.  Kwa hivyo ningependekeza askari watoke kwa centre na bunduki ikiwa watu wameuwawa  au kosa kubwa.

Com. Baraza:  Cllr Nashon Aindu.
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Nashon: The Commissioners who are here today this afternoon, good afternoon?  Mine is a memorandum about 

(Interjection) 

Com. Baraza: Your name?

Nashon: I am Nashon Wangula Ahinduha but I am presenting the area councillor in this ward.

Com. Baraza:  You are not the area Councillor?

Nashon: No, I am not the councillor.   On citizenship that is what I may start  with, point number one,  one born of his parents

who are Kenyans should be regarded as an automatic citizen of Kenya.

2. Spouses  of Kenya citizen regardless  of gender should be entitled to automatic citizenship.  An identification card  should be

carried by Kenyans as evidence of their citizenship.

Defence and national security.  The discipline forces of military and palamilitary police, prison and so on,  should  be  established

 and be guided by the Constitution.

2.. The law which will be put in place by the Constituion should be used to discipline the army forces.

3. The President should be the army commander of armed forces inorder to be sure of the security of the citizens of Kenya. The

Executive should consult other leaders before declaring the war.

 The  Constitution  should  not  permit  use  of  extraordinary  powers  in  emergency  situations  such  as  war,  national  disasters,

insurrection and a breakdown of public order.

The last point, Parliament to invoke emergency  powers  on political parties.   Polical parties  should mind the welfare of citizens

Kenya other than mobilization.  The Constitution should regulate, the fomation, management and conduct of political parties.

The number of political parties  should be limited and we should have only two political parties,  so  that  one  should  check  the

effectiveness of the other.  More than this number it will just be a waste of resources..

The last one, then these two political parties should be financed by the Government in power.  

Structures  and  systems  of  Government:   inorder  to  have  manageable  and  controllable  governance  the  present  Presidential

system should be retained.  

The legislature:  Appointment such as  the Attorney General,  Parastatal  posts,  Envoys, Ministerial posts,  Provincial Director  of
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Education,  Police  Commissioners,  Judiciary  e.g.  Chief  Justice,  Commissioner  of   prisons  should  be  vetted  by  Parliament.

Parliament should have unlimited powers  to control  all these procedural  rules standing orders.  Being  a  member  of  Parliament

should be a full time occupation.  The present  age requirement for voting and contesting parliamentary seats,  or  the presidency

should be maintained.

The language requirement test for parliamentary election is sufficient.  Moral  and ethical qualifications should not be  introduced

for parliamentary candidates.  (interjection)

Com Baraza:  Don’t read word for word, you should be winding up.

Nashon:   Ok.   People  should  have  a  right  to  recall  their  MP  if  they  are  dissatisfied  with  his  or  her  performance  and  the

procedure  should be through a by-election.   MPs should act  on their Constituency and not parties.  A committee  set  by  MPs

should be set  to determine salaries and benefits of  MPs.   Nomination  of  MPs  should  be  abolished  and  instead  increase  the

number of constituencies so that an MP can be elected by people in order to serve them well.  Nomination of MPs is a waste of

public  funds.   The  President  should  not  have  the  powers  to  vet  legislation  passed  by  the  parliament  since  he  is  part  of  the

parliamentary   ( inaudible).   The President  should not have the power  to dissolve the Parliament instead Parliament should be

deliberately before dissolving the same.

The Executive:  the Constitution should specify qualifications for Presidential  candidate.  A person to vie for a Presidential  post

should  have  a  minimum qualification  of  university  graduate  in  matters  relating  to  law  inorder  for  him  to  govern  the  country

properly  and   electively.   The  President  should  serve  only  two  terms  of  5  years  each.   The  Constitution  should  set  limit  of

Presidential powers  by taking away powers  by appointing Attorney General,  Parastatal  chiefs  anybody  with  Ministerial  posts

(interjection)

Com. Baraza:  Give us your last point.  Yes, you have a memorandum, just give us the memorandum

Nashon:   I am almost.

Com. Baraza:  How many are remaining?

Nashon: Only two.

Com. Baraza: Now don’t read word for word tell us what you are proposing.  Your time is up.  

Nashon: Let me just read for you.
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Com. Baraza: What was the last point?

Nashon: The Executive

Com. Baraza:  You have said something about the Executive?

Nashon:  The Executive, yeah I have said something about it. Ok fine.  The local Government,  electoral  systems, and process.

The local Government – just one point only mayor  and  councils  chairman  should  serve  terms  equivalent  to  that  of  MPs  and

councillors and not 2 years term.  

The electoral system and process: the demarcation of constituencies and wards  should  checked and have an equal number of

people   (inaudible)  some  areas  have  more  than  the  others.   Land  and  property  rights:   the  local  Commission  should  have

altimate ownership of land.  That is all.

Com. Baraza:  Please leave us with your memorandum we shall read  it.   Onyando  (inaudible)  if you are  not there Nickson

Kamathi, if you are not there Fabian Luseka.

Fabian:  Commissioner,  na wenzangu wote ambao tuko  hapa  nina  matumaini  ya  kwamba  yale  tunasema  hapa   yatafanyika.

Mengi tumesema na kwa hivyo nitasema point yangu moja.  Tumekuwa tukisikia wimbo huu kila mara wimbo huo ni uchumi au

economy.  It is a very big contradiction in some stages, when there is a problem in the economy and we have got a Ministry of

Planning,  to  run  Ministry  of  Agcriculture  when  agriculture  is  also  the  backbone  of  this  country’s  economy.   It  is  a  real

contradiction.   Therefore I come to this answer,  if we do not waste  a lot of  money  or  Government  funds  on  this  problem  of

beer, local beer,  there is a lot of money being wasted instead of making economy build up, watu wananyanyaswa for no reason

at all.  Hao watu ni wananchi and they have got their own rights.  Infact we don’t have any recreation in this country because

local beer is not allowed.  And then another thing is they allow another beer and it is in an expensive place,  the beer  in the bars.

I wonder and I really mean it if the government is not going to do something about  this legalizing the pombe which I have been

hearing of since I was born and now I am nearing the…

(Interjection)

Com. Baraza:   You have made your point over…    (Inaudible)

Fabian:  Another point I am finishing, I said many have been said very good points.  In agriculture we have got people  who are

able but I do  not  think  that  govt.  is  coordinating  and  that  is  why  the  economy  is  failing.   I  would  like  the  trained  people  in

agriculture to be recognised and can be utilized.  Thank you.
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Com. Baraza: Please sign you name there.  Rogers Sameo?

Rogers  Sameo:   Asante sana Commissioner kwa change ya  Katiba.   Yangu  ni  moja  tu.   Nitaongea  juu  ya  mila  ya  zamani

irudishiwe  nyumbani.  Nitapeana mfano moja.   Zamani kama wewe unaenda kuimba ng’ombe ya mtu, ama wewe ni mchawi

wa kuruka ruka kwa mtu saa  ile amelala wazee walikuwa wanakaa wanakuchukua kama suspect  unafanyiwa mila ya  zamani.

Na kama wewe umehusika na hiyo on the spot unakufa  Kwa hivyo mimi naomba mila hiyo irudishiwe wazee wa zamani.  Jina

ni Rogers Sameo.  Asanteni.

Com. Baraza: Ok sign your name there.  Antony Nyagoni

Antony:  Honourables, thank you very much, I wont say much  (interjection: inaudible)  My only two words,  only few words  I

would say is that we are suffering, western region, we are forgotten.  And why we are forgotten, there are  so many people  who

have got children they are learning some are in university.  We are forgotten and in Western we don’t have anything to take care

of  ourselves.   We  are  retired  people  and  we  are  having  a  lot  of  problems.   And  one  thing  I  thank  missionaries  very  much

because without missionaries we people  we could be no where.   Missionaries have helped us  very  much  especially  Mukumu

here in this area, now we need more people  we can keep  with and give a bit of hand to the poor  people  in Western.   But we

are not poor people in Western  where more countries are no more important than we are.   The western is not a poor  country,

Eldoret, Nakuru, Kitale, so many but why are we forgotten.  Please get somebody who can help us in western.  Thank you.

Com. Baraza: Please sign your name there. Rev. Joseph Andugu.

Rev. Joseph Andugu: Thank you Commissioners for providing this opportunity for wananchi to speak their mind.

1. Abortion should not be legalized in Kenya.  Men do not know the pain a woman goes through.

2. Presidential powers should be limited.

3. Specific date for parliament, parliamentary elections should be included in the Constitution.

4. There should be specific free elementary education.

5. There should be specific laws guarding the natural resources which are being misused today.

6. Any defecting Member of Parliament  should be deemed from representing the people and should go back and have fresh

election if you want to join a new party.

7. Provincial posts should be deleted.

Com. Baraza: Deleted?

Rev. Joseph Andugu: That’s right.
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Com. Baraza: To be scrapped?

Rev. Joseph Andugu: Scrapped.

8. There should be a clear demarcation between what the DC does  and the county council.  What is the role of the county

council and the DC?  One of them should be scrapped and I would suggest county council.  (interjection: inaudible)

9. Service charge should be discontinued.

10. Presidential elections should be separed from general election.  A separate date should be set.

11. Tribunal courts should be given back to wananchi and especially in Shinyalu and Ikolomani we used to have tribunal court

at Ikolomani. I  want to advocate for that to come back.

Com. Baraza: Your last point?

Rev. Joseph Andugu: I have 5 more.

Com. Baraza:  Just run through.

Rev. Joseph Andugu:  I am just running through.

12. The appointment of senior employees, or  senior Ambassordeurs,  Attorney General,   and Commissioners,   should be the

duty of the Parliament.

13. Disabled should be given specific  seats in Parliament.

14. Women should be given specific seats in Parliament.

15. Last but not least, ministries should be legalised how many ministries  we need in this country.  The Parliament should be

given time to discuss.

Com. Baraza:  How many    (inaudible)

Rev.  Joseph  Andugu:  In  my opinion  ten  ministries  would  be  enough.  The  next  point  which  is  the  last  one  the  Parliament

should  be  given  time  to  nominate  members  not  the  President.  There  is  that  section  that  gives  the  President  to  nominate  12

members of Parliament.  I am suggesting that the Parliament should be given  the mandate.

Com. Baraza:  Please go there and sign.  David Ligale

David Ligale: To the Commissioners who are present here, mine are  views in a memorandum from the Kakamega Branch of

Kenya National Union of Teachers.

While the current Constitution guarantees freedom of worship there is a major anormally from the Preamble in the sense that it
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does  not exist in the first place,  and we advocate  for  it’s inclusion  in the Constitution that is being reviewed.   So we need  a

Preamble there and issues we would  suggest  to  be  included  there  one,  is  Godliness  because  this  is  a  country  that  cherishes

freedom of worship. We must see an expression and a commitment of Godliness in a vision for the nation.

Secondly,  there  are  common  experiences  of  poverty,education  having  been  compromised,  security,  HIV/AIDS,  justice  and

respect for human rights.  We would want a situation where  there is a resolution to have these experiences and so on.  End of

Tape 4.

Tape 5

There is a resolution to have these experiences as  sole as  serious commitment  to  the  Government.   Last  on  that  part  of  the

Preamble is we actually need clear expression of a change of heart in the governance of this country so that it does  not promote

rebellion  but patriotism in the way we manage our affairs.

Next directive principles of  state  policy.   The  revised  Constitution  should  state  clear  modalities  to  the  separation  of  powers

among the Executive, Judiciary, and the Legislature. Respect for the rule of law is    (inaudible) Then we want a situation where

the  Constitution   has  to  be  simplified  in  English  and  Kiswahili,  not  the  kind  of  heavy  language  that  is  applicable  to  the

Commissioners here.  We also want  to have that Constitution accessed to all the citizens of this country for free.

Constitutional  supremacy:   there  is  need  for  a  standing  committee  of  reviewing  the  Constitution  in  a  permanent  office,  not

unheard of arrangements like this one we are seeing here.  So that one is our wish as teachers of this country.

The public should also be involved in amending the Constitution of this country through referendum.  It should not be  a preserve

of Parliament alone.

Political parties:  we recommend only 3 political parties  of a truly national outlook.   The parties  be  funded by the Government

subject  to a minimum number of elected Members of  Parliament.   Defecting  MPs  should  be  locked  out  of  Parliament  for  2

years,  and that by-election be called up to fill the void.  Any political party insighting civil disobedience amounting to loss of life

and property should just as a matter of essence be proscribed.

The Executive:  we recommend the office of the President  to be  Constitutional and  the  holder  should  have  a  running  mate  in

elections.   This  one  will  be  a  resolution  to  the  present  situation  where  a  Vice  President  is  told  in  the  face  that  you  were

appointed as  a friend not because  you deserved it.   Powers  of the President  be  redefined to be  commensurate with  duties  of

Legislature and the Judiciary and with adequate checks and balances.  The functions of the Head of State must be defined in the

Constitution.  Let us know when it is a baraza to give a policy issue for the country.   When it is a policy to be  delivered to the

nation.  Not just anyhow in a jua kali way.  A Head of State should not hold a Constituency portfolio. 
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Administration Police be deleted from the office of the President and be enjoined in the Kenya Police.   The rights of vulnerable

groups we recommend that any agreement made between the Government,  its agencies,  and the workers,  be  implemented  in

total.  Any violation on the part of the Government should be logical enough to warrant resignation.

Street people be rehabilitated  and be employed by the Government 

On land and property rights we recommend proper  land tenure systems and policies shall be  put in place to accommodate the

needs and recommendations of  all  categories  of  citizens  -   be  they  women,  disabled  or  orphans.    The  Government  should

reservedly  retain  the  power  to  compulsorily  acquire  land  privately  owned,  though  with  compensation   where  there  is  merit.

Land that is turned into a security or health risk be forcibly confiscated. 

On succession and transfer of power, we recommend that the Constitutionally elected President  be  installed and takes  the oath

of office administered by the Chief Justice within 24  hours  from  being  declared  the  winner.   The  handing  over  ceremony  be

public and within 3 months being sworn in.  The Constitution should make provision for a retired Head of State  to be  entitled to

pension,  security,  and  immunity  from  legal  process  although  not  the  kind  of  pension  that  will  amount  to  owning  the  whole

country and leaving the public miserable.  Thank you.

Com. Maranga: Thank you very much.  The next speaker  is Adriano Mahaji and he will be  followed by Enock Shivereje.   I

think we will have Sister Lioshi  Harman. You start with your full names Adriano.

Adriano  Mahaji:  Commissioners,  kwa  jina  ni  Adriano  Luseka  Mahaji.   Na  nina  maneno  mawili  tu  ambayo  ningependa

kuongea  nafikiri  mambo  mengi  ningeongea  watu  wengi  wameongea  juu  yake.   Kwa  hivyo  yangu  ya  kwanza  ni  kama  baba

amekufa na ameacha watoto wake na alikuwa hajagawa hiyo shamba yake, na tunaona iko ngumu kwa sababu inatakiwa kama

baba amekufa lazima aende akashtaki kaburi baadaye nije ndiyo apate  survey wakuje kugawanya hiyo shamba.   Tunaona hiyo

ni ngumu kwa sababu watu wengi ni maskini na hiyo gharama  iko  kwa   kushtaki  marehemu  na  kufanya  sub-division  ya  hiyo

shamba ni pesa nyingi.

Ya  pili,   tungeomba  kama  hawa  askari  wa  administration  wameandikwa  na  Serikali  tungeomba  kama  wanaweza  kumaliza

mahali siku,  miezi kadhaa wapate  transfer waende sehemu zingine. Na  wale wa huko warudi kufanya kazi huko.   Ni hayo tu

nitaongea.

Com. Maranga: Asante Mzee wangu weka sahihi.  Thank you very much.  Enock?

Enock:  Kwa majina mimi naitwa Enock Shiveraja natoka location ya Iresi.  Maoni yangu ni kuhusu vile administration inaenda
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from Presidential level mpaka kwa grassroot  Niko tu na maneno matatu kuhusu upande wa Presidential  level.  Mimi naona ya

kwamba   nguvu  za  President   zafaa  zipunguzwe  mahali  fulani  ambapo  nitapeana  mfano.  Attorney  General,  legal  adviser  wa

serikali,  ama  to  the  Head  of  State  and  at  the  same  time  the  Head  of  State  ndiye  anachagua  Attorney  General  sasa  hii  vitu

zimengongana.  Tungetafuta solution fulani kama kuunda Commission fulani ya kuchagua Attorney General.  Sasa  hata Attorney

General akifanya kazi yake huya anafanya under fear ya kwamba nisipofanya namna hivi President atanifuta kazi.  Hiyo ni one.

2. Ikiwa mtu atakuwa amesimama kwa Constituency kama hapa Shinyalu na aanguke mtihani wake,  wakutaka kuwa MP,

hafai kuchaguliwa tena na Head of State.  Akishachaguliwa tena namna hivyo na anapatiwa kitu kikubwa. 

3. Na ndiyo ya mwisho,  Head of State,  hatakikani kuwa  Commander  in  Chief  of  the  Armed  Forces  because  he  is  not

conversant  with  that  job.   Commander  in  Chief  of  the  armed  forces  inatakikana  yule  mtu  ambaye  ame-train  anajua

GPMG ni nini, ama general purpose machine gun ni nini, ama AK47 ni nini.  Lakini sasa tukichagua mtu ambaye hajui vita

si vizuri  Asanteni.

Com. Maranga: Nani anatakikana kutangaza vita?

Enock: Hakuna vita hapo ni maoni ya kwamba

Com.  Maranga:  Ah  ah  ni  nauliza  tu  sasa  kama  wakati  unaona  tunavurugana  na  nchi  zetu  kama  Uganda,  Tanzania  nani

atatangaza vita?

Enock:  And that is why this kind of Constitution is supposed to be nullified.  It has to be nullified…

Com. Maranga: Enock nakuuliza unipe mwelekeo, nani anatakikana kutangaza vita  kati ya nchi yetu na nchi nyingine?

Enock:  Hakuna vita tumetangaza lakini mimi nasema ya kwamba …I am not getting your question my learned friend?

Com.  Maranga:   (laughter)  Ok  wewe  enda.  Sister  karibu.  Sasa  huyu  anatakikana  atupatie  muelekeo  na  hataki  kutupatia.

Sister you start with your full names. Your first name is a bit difficult.

Str. Lioshi:  Lioshi

Com. Maranga:  oh Lioshi.

Str. Lioshi: Good afternoon to you.
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Com. Maranga: Good afternoon, start with your full names.

Str  Lioshi:  Sister  Lioshi  E.  Harman.  I  am  presenting  memorandum  to  the  Constitution  of  Kenya   Review  Commission,

presented by the Eliaro Lia Noah cultural women group in conjuction with the association of sisterhood  in  Kenya  Kakamega

District unit and Christian Partnership Development.

Com. Maranga: Thank you I hope sister you are going to give us a summary of that memorandum.

Str. Lioshi:  No, I will only pick out something little for the audience to hear the little we have presented.

Com. Maranga: Thank you very much.

Str. Lioshi:  The Eliaro Lia Noah cultural women group (inaudible) Christian Partnership  Development  is  to  help  the  women

know their rights plus, the religious women I have mentioned.  And this group is feeling that women participated in the struggle

for freedom and independence in Kenya,  bore  great  suffering during colonialism and constitute more than 52% of the Kenyan

population.   Therefore,  the  less  number  than  the  one  we  have  mentioned  is  only  1%,  the  (inaudible)  and  3.9%  nominated

political leaders  in Kenya.   The Eliaro Lia of Noah suggests and I quote “principle of democracy where  all  citizens  are  equal

and able to participate  in governance, economic, political enhancement of women in Kenya,  promotion of gender sensitive and

non-violent society”.

Executive powers:  the women feel the ultimate power is with the citizen who can bring about change collectively; all citizens are

equal before the law.  The Constitution is supreme. No obstacle to free and fair election.  Political parties  be  given chance in all

so that the equal membership of structure for women is reflected.  Example 45% of women to be nominated but for the field at

least 35% of women as a candidate for election when the elections are taking place during this time of election in Kenya.

Governance: we will ensure women participation in management of political affairs and resources.   (I  am only giving you outline

because my memorandum will be  handed  to  you).   The  private  sector   to  provide  services  and  goods  that  were  previously

provided  by the said agencies. (It is out of many please).  

Legislature:  The Eliaro Lia of Noah Cultural Women Group calls for affirmative action that is 35% of the parliamentary seats be

reserved, please for women.  A Member of Parliament to be  a full time job,  he should not hold two jobs.   A public debate  to

be conducted before a Bill is passed to become a law.

Judiciary:  Eliaro  Lia  of  Noah  Cultural  group  proposes  that  establishment  of  supreme  court  with  at  least  9  judges,  that  seat

together  and it can be the highest court of the land.  Legal aid should be a person’s right to afford services of lawyers  in capital
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offences and other serious  offences.

Electoral system and process:  making it mandatory for parties to field 35% of women candidates for election, reserving 35% of

seat in Parliament for women, others for vulnerable groups such as disabled,  children, younger people  to have representation in

parliament  and local  government.   Voters  registration to be  a  continuous  exercise.   Issuance  of  identity  cards  to   be  made

faster, for example within two weeks from the date of lauching a request.

Social and economic rights:  the  fair  treatment  of  all  citizens  be  looked  into.   No  interferance  with  one’s  body,  premises  or

private life.  Infection of HIV should be construed as  abuse of right to life.  Early  or  forced  marriages  be  denied  and  be  not

within our limits. Right to education or freedom be our choice.

Land and Property  Rights:  women have greatly suffered on the basis  of gender regarding ownership  of  land  and  inheritance.

Land tenure is still a preserve of men in Kenya, succession act is rendered  (inaudible) by section 82 4B of the Constitution.  As

a result section 82-4B should be deleted.   The right to own  and  inherit  land  and  other  movable  and  immovable  property  by

women should be included as  a right in the Constitution.  Land  tenure  should  focus  on  gender  equity.   A  spouse’s  approval

regarding any disposal, acquisition, not engaging act should be mandatory and included in the Constitution.

Internatioanal relationship:  we at  Eliaro  Lia  Noah  feel  Kenyans  debating  on  the   extinction  before  being  ratified,  Parliament

approving the  ratified convention the period between ratification  and approval  enactment of the law should not be  more than

90 days.

Constitutional  Commission  and  Offices:   establishment  of  an  office  for  an  Ombudsman  who  would  check  on  the  abuse  of

power, corruption and other practices by public and private officers be created.

Supremacy of the Constitution:  the Bill of Rights, Presidential  term, transmission of governance,  political  systems,  citizenship,

electing and removal of  the President. (You will read the summary it is well stipulated).

Citizenship:  the  current  Constitution  does  not  give  provision  for   women  to  confer  citizenship  to  children  born  abroad  of

non-Kenyan father or confer citizenship to their spouses, The Eliaro of Noah suggest automatic citizenship  to a child born  of a

Kenyan parent  to be  given dual citizenship because  of intermarriages,  Kenyan women should be able  to confer citizenship to

foreign husbands whom they have come in contact with.  A passport should be issued as a right  because they belong to Kenya.

Freedom  and  Security:   women  are  more  vulnerable  to  violence.  This  should  be  construed  as  torture,  inhuman,  cruelty,  of

mistreatment, as such it is recommended that freedom  of movement  to be accorded  to all citizens where a passport  is a right.

Access to the right information and knowledge should be put in the Constitution.
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Children’s  rights:  a  child  should  be  defined  as  a  girl  or  boy  below  18  years.   Provision  to  free  and  compulsory  primary

education.  An office for children’s ombudsmen to be established.  

Alternative  relationship  programme.  Eliaro  Lia  of  Noah  suggest,  operate  through  organizations,  grassroot,  seminars  and

consultative village meetings open to all regardless of gender and social economic or political will help the mentioned groups.

Children  code  of  ethics  and  conduct:   this  should  be  established.   A  Constitutional  office  should  be  created  to  set  aspiring

candidates, offenders should be fired from operating election, holding an influential meeting office  etc  Director,  Manager,  etc.

Although  this  would  affect  the  process   we  make  this  recommendation  because  many  Kenyans  of  suspect  character   are

appointed into the Government parastatals   where they are  criticised  for promoting  graft.  Our  present  society  also  seems  to

laud those who seem to successfully steal from Govt. public offices.

Com. Maranga: Sister I give you your last point.

Str. Loishi:   The last point  is  pension  scheme  for  elders,  the  retired  persons.   Many  of  our  aged  persons  are  left  to  suffer

without their pension paid at  the right time.  Hospital  bills have become  too  high  our  people  are  dying  because  they  cannnot

meet the hospital treatment.  Thank you for listening.

Com.  Maranga:  Thank  you  very  much  Sister  and  hand  over  your  memorandum  and  thanks  for  appearing  before  the

Commission.  Thank  you  very  much.   Moses  Musalimu?  Huyuko?  Retired  Capt.  Henry  Merenya,  he  is  not  there?  Charles

Shitambazi? Karibu

Charles Shitambazi:   Mimi nawashukuru sana kuja hapa ili tupeane maoni yetu.

Com. Maranga:  Anza kwa majina.  Una dakika tatu

Charles Shitambazi: Jina langu ni Charles Shitambazi.  Sasa mimi nataka niongee kuhusu President.  Ningeomba kile kitu kwa

Constitution  kinasema  every  President  awe  akipata  25%  hiyo  rule  iendelee  tu.   Halafu  nataka  niwaombe  kama  farmers

wasaidiwe sana kama kutakuwa na incentives, kama mazao yao haitafanya vizuri iwasaidie ili iwa-encourage waendelee kulima.

Halafu  local  authorities  nataka  ziwe  na  say  kubwa  sana  ku-control  revenue  zao  na  tena  kama  ingewezekana  fund  iwe  set

kusaidia vijana ili wajiendeleshe.  Ni hayo tu asanteni.

Com. Maranga:   Thank you very much.  Kuna yeyote hapa ambaye hajaongea? Kuja mbele jitambulishe  na  uongee.   Sasa

mimi nataka kufunga sasa wewe unapata dakika mbili kwa sababu umekuja tu saa hizi.
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Alphonse Mushiere:  My names are Alphonse Mushiere.  I propose the current Constitution to amend on rural and urban life,

because when you look at  life in Nairobi  and an area  like this one here you cannot concentrate  on much on urban areas  than

rural areas.  So mimi naonelea kwamba the Government should concentrate mostly on  rural areas.

Halafu land inheritance.  In fact this one should be on both boys and girls. If I have daughters, my daughters should benefit from

me as the father and they should be given the right to take over the property from the parent.

Education should be on both girls and boys and not our African type of life, which was on boys alone.  And the public trustee

should be on assistant chiefs and chiefs only not DOs.  Thank you very much.

Com. Maranga:  Thank you. Anybody who wants to speak kuja hapa mbele.  Nyinyi ni watu wa dakika moja moja mmekuja

saa hizi kuja hapa mtoe maoni.  Hapana keti hapo kwa bench hiyo ya mbele ndiyo niwaone. 

Nickson Hamasi:  My names are Nickson Acheba Hamasi.

Com. Maranga: You just summarize the main points because you have a detailed memorandum. Eti who?

Nickson Hamasi: Nickson Acheba Hamasi. I have been the CCC Secretary Shinyalu

Com. Maranga: Give us your points.

Nickson Hamasi: Yeah, on the Preamble, the Kenyan Constitution should have an introduction which defines Kenya in terms

of traditional aspects and values, who the people of Kenya are, it should also specify boundaries,  and the boundaries of Kenya

with the  neighbouring countries.   It  should specify acreage and land covered by Kenyan state.   It  should also specify national

philosophies e.g. Peace, Love, Unity and relevant slogans e.g. harambee, nyayo and etc.  

It should tell Constitutional supremacy and strength; it should also explain the freedom of Kenya -  that is the independence of

Kenya.   Some other important issue I would like to specify is the issue of natural and national resources.   We would  like  the

Constitution of Kenya the new one,  which we are  hopeful it will be  there,  to specify on equal distribution of natural resources

whereby it is not based  on a one’s political power  or  background,  but  those  natural  resources  should  be  equally  distributed.

And more so an important issue on that is that when it comes to areas where we have some resources,  for example in Western

Kenya have sugar,  we have tea,  we want such boards  like Kenya Sugar Boards,  to  be  situated  where  these  cash  crops  are

planted.  Like the cereal  board  we want the cereal  board  to be  put where cereals  are  found.  This will  improve  production  in

those areas and some other development.  
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On  natural  resources  we  would  like  the  Constitution  to  include  and  identify  the  natural  resources  we  have  in  different

communities or  boundaries of provinces these are  soil,  water,  forest,  mining sites,  lakes and oceans.   They  should  be  as  well

included in the Constitution.  And when it comes to managing of these natural resources,  we would like the community around

those natural resources to directly benefit from those natural resources.   e.g.  here in Kakamega we have Kakamega forest,  we

want the people of Shinyalu, the forest is within Shinyalu, so we went the people  of Shinyalu to benefit directly from this natural

resources i.e we would like the funds that the forests brings  to remain locally at  this level for development of infrastructure and

other development.  Some other important issues come on councils.  The taxes that those councils gather we want those taxes

remain  and  to  be  managed  locally  without  the  interference  from  the  central  Government.    We  want  that  to  develop

infrastructure and other important issues..  Otherwise those are the important issues I would like to speak orally but I hand over

my memorandum Thanks so much.

Com. Maranga:   Thank you very much  hand  over  your  memorandum.   Next.   Na  useme  jina  lako.   Umekuja  tu  saa  hizi.

Unaitwa nani?

Baraza:  Asante sana waheshimiwa.  Langu ni kwamba nina -represent  kanisa la Seventh Day Adventist  na langu ni kwamba

tunahitaji kuweza kupata  uhuru wa kuabundu.  Tunapata ya kwamba sisi washirika wa Seventh  Day  mara  nyingi  tunapata  ya

kwamba tunapata masomo huko na elimu sio rahisi kuenda kuandikwa katika makampuni, sababu ni kwamba italazimika uende

ufanye kazi hata siku ya jumamosi ambayo kwa bibilia haituruhusu.  

Kitu kingine tunaona ya kwamba hata watoto  wetu wenyewe hawaruhusiwi, sisi kulingana na maoni yetu haikubali ya kwamba

kusoma  kwa  hiyo  siku.   Lakini  unaona  ya  kwamba  tunahangaishwa  sana  hata  watoto  wetu  wanafukuzwa  kiasi  ya  kwamba

ingewezekana waweze kutulia na kulingana na imani yetu tunaona ya kwamba ni ngumu.  Isitoshe tunaona ya  kwamba  katika

mikutano mingine  kuna  mikutano  tunaweza  kuhitajika  sisi  tuweze  ku-attend  lakini  kutokana  na  vile  inawekwa  katika  masiku

tunaenda kanisani tunaona  ni  vigumu washirika  wa  seventh  day  kuweza,  kuhudhuria   kwa  sababu  siku  hatupati  nafasi  ndiyo

tunaenda kufanya ibada.  Yangu ni hiyo.

Com. Maranga:  Asante weka sahihi hapa. Kuja weka sahihi.  Next.  Wewe mwenye koti, wewe, you, si uje? Usisome. Give

me the main points. State your name.

John Kayalo:  I am John Kayalo.  First, President should not be above law as it is in the present  Constitution, and should hold

one post that is one job one man.  

Legibility: should be 40 to 45 years of age.

Retirement:  of  age  at  least  75  years  as  judges  do.   To  be  elected  President  candidates  must  not  always  score  the  highest

number  of  votes  but  must  also  receive  at  least  25%  of  the  votes  cast   in  all  8  provinces,  not  as  is  in  present  Constitution

whereby he has to receive at least 25% in at least 5 provinces.  By that percentage in all 8 provinces it will show that he is liked
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in all 8 provinces of the republic.  President should not have powers to appoint Vice President.  This is because  friendship might

fall in.  The Vice President  must be  appointed by the Members of Parliament by either crossing of the floor or  by votes  cast.

Public  offices  e.g  the  Attorney  General,  the  Controller  and  Auditor  General,  Electoral  Commissioners,  and  judges  are  very

important officers to be appointed by an individual or rather one person as  it is in present  Constitution.  This officers should be

appointed either by Commissioners or Parliament.  This is to avoid friendship sort of appointment e.g. Government money is not

properly utilized.

Com. Maranga:  Last point.

John Kayalo: Last point, the President should not be of any education  so long as he or she can be able to read and write well

in English and Kiswahili.

Com.  Maranga:   Thank  you  very  much  hand  over  your  memorandum.   Now  who  else  is  remaining?   Nani  anabaki  kwa

sababu nataka kufunga. Haya Mzee unataka kusimama ama uketi.  Ok wacha asimame na useme jina lako. Unaitwa nani?

Henry Shiraveka: Naitwa Henry Shiraveka.  Maoni yangu ni kusema wakati mwingine sisi watu  

(Interjection)

Com. Maranga:  Ongea kwa mic.

Henry Shiraveka:  Wakati  mwingine sisi watu wale kilema na vipofu tuliandikishwa kwa kusema Serikali inaweza kutusaidia

kwa kitu kidogo.  Halafu wakaleta form tukijaza Hatukuona chochote kutoka wakati huo.  

(Interjection)

Com. Maranga: Sasa unataka aje?

Henry Shiraveka: Tuko na miaka miwili.

Com. Marangu:  Unataka aje?

Henry Shiraveka:   Sasa  naomba Serikali au ikiwa inapeana na sisi hatuoni, sisi hatujui.  Sasa  ikiweka bidii halafu ifanye vile

mnafanya hivi muone mtu na macho hivi na mmsaidie namna hiyo kwa maana haifiki.
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Jambo lingine kwa Serikali yetu tunaomba tena kwa kuhurumia watu kama wale wa rungu  nyinyi  mnawapa  watu  rungu  kwa

kusema  mfanye kazi ya watchman, na watu wanatoka huko na bunduki na muambiwe lala chini.  Wanachukua mali ng’ombe na

kuchoma wanaenda nayo. Na wewe unalala na bunduki sasa  mwenye mali anakuambia wewe ulikuja kulinda mali yangu hapa

wewe  unafanya  nini  hapa?  Iko  wapi  mali  yangu?  Utamfanya  namna  gani?   Halafu  wewe  unashikwa  na  kwenda  ‘kadiroom’

kufungiwa.

Jambo  lingine,  sisi  watu  wengine  kama  sisi  vile  mimi niko  hivi  sina  hata  kuku,  lakini  nikipata  malaria  saa  hii   sina  mahali  ya

kuenda, kwa maana mahali yote natakiwa  pesa na sina vile naweza kujisaidia.

Com. Maranga: Kwa hivyo unapendekeza nini?  

Henry Shiraveka:  Kwa hivyo naona masikini hata wakifaa nyinyi mkiwa huko juu Serikali hamwezi makajua ni wangapi?

Com. Maranga:  Henry unapendekeza nini? Unataka tufanye nini tusaidie maskini?

Henry Shiraveka:  Mtusaidie vile tunaweza kutibiwa  tukiwa wagonjwa. Asante.

Com. Maranga:  Hiyo ndiyo ya mwisho?  Asante. Kwenda weka sahihi huko.

Henry Shiraveka: Na mimi sijui kuandika.

Com. Maranga:   Ah ah wewe enda huko utaweka kidole.  Wewe unaongea vizuri unasema hujui kuandika?  Haya  karibu.  3

minutes.  Give us the main points.  Your full names.

Peter Shivachi:  My names are Peter Shivachi, I am representing Iresi location for 3Cs.  I have something to add on what was

being said here.  The first thing is about  what  the  gentleman  has  just  said  if   we  could  include  in  our  Constitution   a  primary

doctor  who could be able to handle the cases of poor people who cannot pay the fee for cost  sharing in the hospitals,  and this

would call upon the Government that time to look for funds which can help pay fees for that doctor.   Just  as  we had discussed

the legal representation  to be free to certain people.  

The  other  one  is  about   the  old  age   people  of  about  70  years  and  above,  some  of  them  have  a  problem  of  caring  for

themselves, if we could create homes for them this could also help to bring up something to do with the welfare of those fellows.

Employment avenues for the youth.  I have an opinion the system that happens in other  countries in where we share the time of

working  such that we have a job where by somebody can easily do,  we share the 24 hours in such a way that somebody can
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get a job within that 24 hours. That will also reduce unemployment in this country.

The other bit is about the rehabilitation centres  or  institutions like the prisons.   I  have a feeling that the purpose  of prisons is to

rehabilitate fellows but it should be human enough in our Constitution, so that they are treated equally as if they were at home.

This one has been touched the one I am now finishing up with now – media coverage.   Since the common mwananchi pays for

the  taxes of coverage  I would feel in our Constitution  we should include that these coverage should be given  to  everybody

incase of parties,  if it is KANU for the time being it should also be given to other parties which are participating and running the

country.

Lastly, I would suggest something interesting:  the duties of a PC as people have been saying here seem to be overlapping those

of a DC.  If we could have only two arms of administration helping mwananchi in our Constitution like the DC and chief, these

two people have more of the problems of the ground  a PC and a DO.   The chief does  the work of a DO he can even do the

work of a DC.

Lastly the poor.  I had the opinion the Constitution should consider  also making homes for the poor.  Thank you very much.

Com. Maranga: Thank you very much  Next. Very brief because you are the last people.

Onyando Koki:  Bw. Commissioners, Ladies and Gentlemen I am Onyando Koki. I would like to be very brief  because  what

I am going to say  could be in a nutshell of what you have been hearing, and then some different pieces.  May be the challenge I

would have for my Government  is that  it should stop obsessing itself with reinstalling international confidence at  the  expense

the local confidence.  Actually we are very quickly (or I personally) running out of patience when it comes to having confidence

with my Government because so many things promised are not forth coming.  

Now how do I intend the Government to reinstall this  confidence? I am more important than whoever thinks is out there.   It

should serve me first because I am a Kenyan by birth.  After we evaded the first manifesto the Government had a responsibility

to  make  sure  I  go  to  school,  I  eat,  I  am  protected  and  I  am  accessible  to  most  of  what  I  needed.   But  today,  this  is  not

forthcoming, instead there so many cultures that have been introduced in Kenya.  The Govt.  is  importing  so  many  things  from

abroad at the expense of we the locals. That is culture has to be replaced by another culture.  

When it comes to health sector for example, there  are so many preachings about  AIDS,  AIDS,  stop promiscuity stop this and

that.  This promiscuity if it was a culture before the Government should not look at  such things as  they have come recently.   It

has  been  here  with  us  for  so  long.   What  is  should  do  is  to  campaign  stop  this  and  that  and  then  fails  to.   It  is  creating

employment  to non-governmental organizations who are  taking advantage  or  our demise in  the  society  to  make  money  and
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then go back with it.  The Government has a responsibility to make sure that  there are many ways many other channels that can

be followed so that this scourge can be catered for or you know can be warded.  

Now how about in education sector.  If it is true that this Constitution is very important we are not supposed to be  having at  the

11th hour, because suppose this thing was so important that you take it,  it is important that it is incorporated within the syllabus

of the schools so that as I grow up  I at least have the skeleton  outline of the Constitution. Not  that at  the 11th  hour people  are

busy in offices this is the time now the Constitutional review Commission is going around.  I have been tired up I was in the list

….  it would also help to cut down on crime rate in the country because I will be doing this thing in law I didn’t know but it has

no defence before the law.

Now the culture of we being more consumers than producers.  It is the Government encouraging this thing.  It  is importing more

…. We are  the dumping ground.  We the famers have not been given a chance  to produce and when you produce so many

taxes in form of  sales you know, name it. And then no market  at  all.  So  at  the end of the day my child has to go to school,  I

need health services,  and need what and what.  So when you find me tomorrow  picking (inaudible) somewhere else the police

is with me taking me to the court.

Com. Maranga: Thank you very much.

Koki:  Thank you Sir.

Com. Maranga:  One thing I must tell you is that I think the Kenyans are  not serious with themselves.   Even when things are

being done,  they take  it for granted until  they  start  affecting  them.   Thank  you.  Dakika  moja  moja.   Kuja  hapa.   Just  come

quickly. I said I was winding up. Na huyu mzee ndiye wa mwisho sasa.  Mzee songa hapa.   Wewe ndiyo utakuwa wa mwisho.

 Uwe very brief.

Vincent Itebete:  Asante sana.  Thank you very much Commissioners,   I would like to  (interjection) 

Com. Maranga:  Jina?

Vincent Itebete: Vincent Itebete is my  name. I would like to talk about retirement age for public servants  or  civil servants for

that matter and especially so  with the chiefs.  I would recommend that  the chiefs are  given retirement age up to  60 years  just

like  the judges the magistrates would do,  because they are playing a very crucial role in the society. 

 (Interjection)
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Com. Maranga: Judges don’t retire at 60, they retire at 74.

Vincent Itebete:  I know yes. I was giving that as… 

Com. Maranga: But you said judges and magistrates?

Vincent Itebete: Well I want to put chiefs at 60.

Com. Maranga: If you want to change it now let us know.

Vincent Itebete:  I  am putting it at  60.  Because wanafanya kazi  ambayo inatakikana watu wana wisdom  May be the entry

age  could be 35.

2. I want to talk about freedom of worship. There are  very many religious sects   in the country and the sects  are  confusing the

masses. We would like the Government  to kind of waone kwamba  mambo ya dini  watu wasiwe na dini nyingi kwa sababu

nyingi zimekuja 

mambo ya biashara n.k.  

3. Too much interference,  political interference,   in  professional  matters.   Kwa  mfano   tunaweza  kuwa  na  industry  mahali

fulani because of what is found in that locality. Lakini siasa inaingia wanapata  industry hiyo imepelekea mahali  for political

reasons.   Hiyo ina defeat  feasibility studies ambazo zimefanywa by professionals so that  the  industries  are  there,  and  you

find them being taken elsewhere for political reasons.  That is what I mean by political interference.  Asante sana.

Com. Maranga:  Thank you very much. Sign.  Mzee.  Very brief sema majina.

Mzee: I am Ronald Adugu?? Sorry to come back…  

(interjection)

Com. Maranga:  Umeongea tena?

Mzee:  Yes.

Com. Maranga:   Kama ni mara ya pili hapana.  No,  No,  Thank you very much.  Sasa  kwa niaba ya  Tume  ya  kurekebisha

Katiba, mimi ningetaka kusema asante sana.  Sisi tumesema asanteni kwa watu wa Shinyalu, hiki ndicho kikao cha mwisho kwa

hii Constituency ya Shinyalu.  Kwa  hivyo  yale  pengine  ambayo  mmeyasema   mtayosoma  kwa  report  yenu  ambayo  itakuwa
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inform of Constituency reports na baadaye tutakuwa na  ile tunaita national report.   Vile vile itasambazwa hapa kwa siku sitini,

hata ingawa inaonekana wabunge wanataka kubadilisha hiyo sheria iwe siku thelathini, lakini kwa sasa  ni siku  sitini.  Mtasoma

hizo report halafu tutakuwa na National Constitutional Conference ama mkutano wa kitaifa.  

Kwa hivyo  nyinyi  mtachagua  watu  watatu,  moja  lazima  awe  mama  kutoka  kwa  District,  ili  mje  mkae  katika  kile  kikao  cha

kitaifa, mjadiliane mseme ni Katiba gani mnayotaka kwa nchi hii yetu ya Kenya.   Baada  ya  hapo,  ndiyo  tutakuwa  na  Katiba

mpya.  Bunge  itapitisha  baada  ya  nyinyi  kukaa  katika  kile  kikao  ya  kitaifa.   Lakini  kama  kuna  maswala  ambayo  itasimama

ambayo hajakubaliana, basi tutaenda kwa ule majadala mwingine tunasema kura ya maoni ama referendum. Mahali kwa mfano

hamsikizani kwa haya na yale, basi Wakenya wataamua kwa kupiga kura.  Basi kwa niaba ya Mwanatume mwenzangu, Nancy

Baraza,  mimi nasema  asanteni,  na  Mungu  awabariki  na  msidi  kutuombea.  Sasa  ningeomba  mtu  mmoja  atuombee  ili  tuweze

tukafunga.  Asanteni.

Prayers:  Let us pray together. God our Father we are grateful for this opportunity, for the citizens of this country to share their

experiences,  and their wishes,  that they would like to be  seen in the Constitution.  We pray that through out this  country,  this

Constitution will be  meaningful and practical  to the lifes of the people.   Father  we want to thank you for the time given by the

Commissioners as they go round. We pray that you will protect them in  every way as they listen to the wishes of the citizens of

this country. Dismiss us with your blessings in Jesus’ name we pray.  Amen.

         &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&.
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