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Present:

Com. Bishop Bernard Njoroge
Com. Paul Wambua
Com. Ibrahim Lethome Asmani

Secretariat in Attendance:

Triza Apondi                -        Programme Officer
James Macharia        -        Asst. Programme Officer
Lydia Moraa                -        Verbatim Reporter

Meeting was called to order at 09:40 a.m. with Com. Ibrahim Lethome in the chair.

Prayers – Fr. Francis:  Kwa jina la Baba na la Mwana na Roho Mtakatifu.  Ewe Mungu Baba Mwenyezi tunaomba kwamba

siku  ya  leo  hii,  tunapokutana  hapa  kama  Division  ya  Chwele  kuchangia  maoni  yetu  katika  Katiba  tunaenda  kutengeneza,

tunaomba  utupe  hekima  ili  tuweze  kujadiliana  yale  ambayo  yatatuhusu  sisi  kama  wananchi  wa  Kenya  kwa  Kenya  ambayo

tunahitaji  na  pia  Baba  tunaombea  hawa  maCommissioners  ambao  wamekuja  kusikiza  maoni  yetu  uwape  hekima  nao  pia
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waweze kuweka pamoja maoni yetu ili Katiba tutakayotengeneza iwe kweli Katiba ya wananchi.  Na wananchi ambao watatoa

maoni yao Baba tunaomba uwatoe uoga ili waweze kutoa maoni yao bila kuwa na wasiwasi  wote  wakijua  ya  kwamba  hii  ni

nchi yetu na hii Katiba ndio itakayotulinda kwa miaka mingi inayokuja.   Tunaomba haya yote kwa njia  ya  Bwana  wetu  Yesu

Kristo Amen.  Kwa jina la Baba la Mwana na la Roho Mtakatifu.

Com. Wambua:  Asante sana Father kwa maombi.  Sasa  kwanza nitawajulisha walioko hapa.  Tuko watatu maCommissioner

ambao  watakuwa  kikao  hiki  hawajafika  walikuwa  watoke  huko  Bungoma.   Mimi  nikawa  nililala  karibu  kwa  hivyo  nikafika

mapema.  Lakini hakuna haja ya kungojea taratibu ziko, wale ambao wananasa sauti zenu wako,  kwa hivyo tunaweza kuanza

halafu watakapofika tutawajulisha kwenu.  Lakini wao ni Commissioner  Bishop  Bernard  Njoroge  ambaye  ndiye  alichaguliwa

kuwa  mwenyekiti  wa  kundi  hili  na  yule  mwingine  mwenzake  ambaye  bado  wako  pamoja  anaitwa  Commissioner  Lethome

Asmani.  Nami naitwa Commissioner Paul Musili  Wambua  na  watakapofika  nitawajulisha.   Lakini  tuko  na  wenzetu  wengine

hapa  ambao  tumetoka  na  wao  kule  kwa  Tume,  ambao  wanatusaidia  kuhakikisha  ya  kwamba  majina  yameandikwa  na  ya

kwamba kile mmoja wenu amenaswa sauti yake.   Na  hawa ni kama Triza Apondi,  ambaye  yuko  pale  ni  Programme  Officer

kwa Commission, wa pili ni James Macharia namuona pale na yeye pia ni Asst.  Programme Officer wale wanaandika maneno

yote unayotaja.   Na  hapa  tuko  na  Lydia  Moraa,  Moraa  ndiye  mnaona  anatumia  hizo  tapes  kunasa  sauti,  hakuna  neno  lako

litakalopotea.   Ukizungumza ikichukuliwa huko itaandikwa.  Kama huko itapatikana itaingia kwa tape.   Nasi  tuko hapa  kama

Commissioners kusikia.

Kwa  hivyo  taratibu  ambazo  tutatumia  ni  kama  ifuatavyo.   Ukija  hapa  utajiandikisha  huko  tutatumia  hiyo  orodha  ambayo

tumepewa  hapa  na  yule  ambaye  amefika  kwanza  ndiye  tutamsikiza  kwanza,  first  come  first  heard,  na  yule  ambaye

amejiandikisha  kwanza  ni  George  Sitati  Wekesa,  tutamuita  saa  hii,  lakini  ukija  hapa  unaweza  kuzungumza  bila  maandishi.

Unaweza kuwa umebeba maandishi hapa ambayo umeandika maoni yako.   Ukitupatia tutayaandika huku, yatakuwa registered

halafu  utatuachia  maandishi  tutaenda  kusoma.   Ukija  hapa  usisome  maandishi  maanake  sisi  tutaenda  kusoma,  taja  yale  ya

muhimu tu – highlights, ile key issues halafu yale mengine tutaenda kusoma.  Tutakupatia muda wa dakika  tano.   Ukija  kama

huna  maandishi  tutakupa  muda  tu  uzungumze  lakini  ijapokuwa  hujaandika  bado  tutakupatia  muda  mchache  tu  utaje  yale  ya

muhimu.   Ikiwa  mambo  yamezungumzwa  yametajwa  hakuna  haja  ya  kurudia  maanake  tayari   tumeyapokea.   Kwa  hivyo

usirudie maanake uchukue muda mrefu maanake tunataka tumpe kila mtu nafasi ndio atoe maoni yake.

Kwa hivyo ukishamaliza kutoa maoni yako utajiandikisha huko ndio tujue ni kina nani walizungumza hapa  na  waliotoa  maoni.

Na  ikiwa  ushamaliza  kuzungumza  sisi  kama  maCommissioners  ikiwa  kuna  mtu  ama  mambo  ambayo  hatukuelewa  tunaweza

kukuuliza maswali ndio ufafanue.  Na  mwisho kabisa unaweza kuzungumza ukitumia lugha ya Kingereza ama Kiswahili, kama

Kingereza na Kiswahili kinakusumbua kidogo pengine unaweza kutumia lugha ya hapa na hiyo nafikiria ni Bukusu.  Halafu tuko

na  mtu  wa  kutafsiri,  mkalimani  ambaye  atatueleza  yale  ambayo  unasema.   Lakini  hakuna  haja  ya  kusema  kuwa  niko  hapa

Chwele  nitasema  Kibukusu  ijapokuwa  naelewa  Kiswahili  na  Kingereza,  hakuna  haja.   Maanake  unazungumza  nasi  kama

Commissioners.   Kile  tunataka  ni  kuelewa  maneno  ambayo  unataka  kuyatoa.   Usizungumze  kinyumbani  maanake  utaharibu
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wakati saa  zile unazungumza na mtu mwingine anatafsiri  muda  unapotea.   Kama  unaweza  kutuzungumzia  kwa  Kiswahili  ama

Kingereza itakuwa sasa tuna-save wakati.   Hakuna haja ya kupoteza wakati.   Hakuna haja ya kuharibu wakati  mrefu eti huyu

anasema na huyu anatafsiri kama unaelewa hii lugha.  Lakini kama kweli kuna mwenzetu ambaye hawezi kuzungumza Kiswahili

hawezi kutoa maoni kwa Kingereza basi tutampa nafasi azungumze Kinyumbani, halafu tutatafsiri.

Nafikiria  tuko  na  mama  mwingine  hapo  nafikiria  –  ni  wewe,  aliniambia  anaitwa  Christine  na  yeye  anaongea  kwa  ile  lugha

nyingine kama kuna mwenzetu hapa haelewi lugha ya kawaida ambayo tunatumia mdomo yeye atatumia  mikono  kueleza  yale

ambayo  yanaendelea.    Kama  mnajua  kuna  mtu  hapa  haelewi  ama  hawezi  kufuata  vile  tunavyoendesha  mambo  hapa,  basi

tueleze  ndio  tumuambie  Christine  atafsiri,  ako  pale.   Kwa  hivyo  tutaanza  na  tukianza  tutaimuita  yule  ambaye  alijiandikisha

kwanza hapo George Sitati Wekesa,  ako  wapi?  Basi  Wekesa  utaketi  pale  halafu  taja  jina  lako  kwanza  linaswe  halafu  kwa

muda usiozidi dakika tano sema yale yako kwa memorandum halafu ujiandikishe hapo.

George  Sitati  Wekesa:   Mimi  kwa  majina  najulikana  kama  George  Sitati  Wekesa.   I  propose  for  a  Federal  form  of

governance  which  should  comprise  of  a  Central  Government,  the  Federal  Government  and  various  smaller  Governments

established at  provincial level.  All provinces put together form a federation.   Each province to have its Governor,  Legislature

and Judiciary.  There should be two sets  of laws applicable – the federal  law made by the Central  Legislature  and  Provincial

Law  made  by  the  Provincial  Legislature  and  applicable  only  within  its  province.   A  citizen  can  decide  to  live  in  any  of  the

provinces regardless  of his  or  her  place  of  birth  provided  that  he  or  she  abides  by  the  laws  of  that  province.   The  Federal

Government to be in charge of the whole country and to be in control of the following:-

o Constitutional Affairs 

o Financial Affairs – e.g. Federal taxation and monetary policy

o Foreign affairs and national security and

o Immigration and citizenship.

And Provincial Government to be in charge although not exclusive of certain affairs namely local health, local infrastructure, local

education and provision of sanitary services e.g.  water  and sewerage disposal.   Law state  Government  may  make  a  law  that

contradicts  the Constitutional of the federal  law.  Federal  Government will ensure that our country is effectively managed,  this

will necessitate devolution of power from the centre to the provinces.  Some leaders in Kenya have been talking about  majimbo

system without understanding the fundamentals of federal  Government.   Such  leaders  have  argued  that  federal  system  would

mean people going to areas where they were born or tribes to which they belong.  That is a colonial majimbo system which was

based  on  ethnic  bigotry  and  which  had  very  little  federal  content,  in  fact  some  a  system  can  only  lead  to  bacanisation  of  a

country if not outright cessation of some parts.

Another point which I would like to talk about  concerns Presidency.   A person shall  not  be  eligible  for  election  or  tenure  as
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President  if  he  or  she  intends  to  contest  as  a  Member  of  Parliament  and  therefore  I  propose  that  the  President  shall  not

represent any constituency as its Member of Parliament and this should also apply to the Vice President.   This will make it easy

for them to concentrate on national issues, as they are symbols of national unity. 

Another point, about appointment of Ministers, I propose that the Ministers and deputy Ministers to be  appointed from among

citizens qualified for elections as  Members of Parliament.   Members  of Parliament appointed as  Ministers or  Deputy Ministers

should cease to hold their seat in Parliament upon such appointments.

Another issue which I would like to talk about concerns Constitutional Amendments.   I  propose  that the Constitution shall only

be amended if a bill providing for the amendment of any provision is supported  on a second and third reading by at  least  75%

of the members of the National Assembly excluding the ex-officio members and a National Referundum has been conducted in

accordance with the Constitution approving the proposed amendment and the proposed  amendment is subsequently supported

by at least two-thirds of the Members of Parliament. 

Another issue that  I  would  like  to  talk  about  is  international  treaties.   Parliament  shall  have  the  exclusive  power  to  ratify  all

international treaties,  agreements or  conventions with a two-thirds majority.  Any international treaty  so  ratified  shall  have  the

force of law in Kenya.

I  would  also  like  to  talk  about  Affirmative  Action.   I  propose  for  Affirmative  Action  to  ensure  the  full  development  and

advancement of disadvantaged groups of society for the purpose of guaranteeing them equality.

And lastly I would also like to talk about Commission on gender equity.  I  propose  for a Commission on Gender Equity which

shall promote gender equality and to advise and to make recommendations to Parliament or  any other body with regard to any

law or proposed legislation which affects gender equality and the status of women.  Thank you.

Com.  Wambua:   Bwana  Sitati  nitakuuliza  swali.   Let  me  ask  you  a  question.   When  you  propose  that  Parliament  should

approve international treaties by two-thirds, are you proposing that the approval should be sought and obtained before we sign

the treaties or is it after the treaties have been signed, then they are brought to Parliament for approval?  Which proposal do you

have, I didn’t get that very clear?

George  Sitati  Wekesa:   Okay.   International treaties.   Parliament should have the exclusive power  to  ratify  all  international

treaties and agreements and conventions with a two-third majority before. 

Com. Wambua:  Before it is ratified?  
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George Sitati Wekesa:  Before it is ratified.

Com. Wambua:  Okay, thank you very much.  Asante sana jiandikishe hapo Bwana Wekesa.

George Sitati Wekesa:  Thank you.

Com. Wambua:  Thank you for your views, which are  very good,  which we will take  into account.   Wilfred Kisuya from the

Association of Physically Handicapped,  I  believe  you  have  a  lot  to  say  about  the  disabled.   Please  mention  your  name,  the

association you represent.  Give us your proposals. 

Wilfred Kisuya:  Thank you very much.  My names are  Wilfred Wabwoba Kisuya,  the Secretary-General  of Association of

Physically Handi-capped, Kenya.  I propose the following to the needs and basic needs of the disabled.

(1)        Kenya to have disability revolving fund to cater for the needs of the disabled. 

(2)        A disability service commission be formed to implement development progress  of the disabled e.g.  training, education,

social, medical and economic participation of the disabled.

(3)        All disability appliances be given free regardless of gender and disability.

(4) The National fund for the disabled of Kenya be manned by the disabled.

(5) The disabled be represented in Parliament through fair and free elections.

(6) All basic needs of the disabled be given as where and when need arises.  

(7) During all the fiscal year budget of the Kenya Government funds be allocated aside to meet the basic needs of the

disabled to cater for their social and economic participation.

(8) Special schools be available from district level and above for the purpose of empowering the disabled to participate

equally.

(9) Among  the  needs  of  the  disabled,  all  disability  organizations  worldwide  including  Kenya  among  them,  be  given

chances for participation through Parliament or any approved organization to meet and cater for their needs.   Thank

you.
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Com. Wambua:  I want to ask you a question Bwana Wilfred Kisuya.   One of the issues we have been given views on is the

question of integrating the system of education to ensure that we do not have special  schools for the handicapped.   The visually

handicapped, mentally handicapped that they should be integrated into the normal schools and that will help them learn to live

that those who are  not disabled should know how to live  with  the  disabled  persons.   What  is  your  view  on  that,  should  we

integrate the system or should be set  aside?  I notice that you talk of special  schools,  but what is your view on the integration,

should we be integrated or should we not be integrated?

Wilfred Kisuya:   My view about  the integration should be,  like this way I am talking  may  be  you  might  have  an  integration

system but its not on district level.  So I think you must have that indication.  We must have the same.

Com. Paul Wambua:  Inaudible.  

Wilfred Kisuya:  Okay, thank you.  We have two types of disabilities.  We have mental, physical,  visual and what have you.

So at least we just have different schools for the same.

Com. Wambua:  Thank you very much.  Please register yourself there.  Asante sana kwa maoni yako.  Moses  Simiyu Lusano.

  Moses taja jina na utupatie maoni yako tafadhali.

Moses Simiyu Lusano:  My name is Moses  Simiyu Lusano from Chengeni I represent  Misambwa Group.   I contribution to

this:-

(1) Land  problems:   Land  was  surveyed  some  years  back  but  today  the  fee  or  tax  is  very  high.   We  need  land  to  be

resurveyed after five years.  Most of the poor people are unable and so it has become very difficult for anybody to own

land because of that high taxation.

(2) The President’s decree  to be  taken to Parliament.   I  say this because  sometimes there things which  are  enforced  and

then people find it very difficult.

(3) During the World Cup, I saw policemen arresting people who were watching TV, watching the matches on TV.  I ask

the Government to see to it that such unnecessary harassment is removed.  

(4) I come to police cells and prisons.  When you go to police cells and prisons the prisoners are no better than slaves,  they

are enslaved.   So  let a good Government check on this system.  People  are  dying  there  like  flies  and  when  someone

takes you there, it means he has taken you to the grave.  To come back out of there it will just be God’s wish.  
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(5) I  come  to  customary  law  courts:   Kenya  belong  or  has  got  very  many  ethnics  groups  and  they  have  got  different

customs.  So I think or I suppose the Government should establish a customary court to be dealing with this.  

(6) I come to freedom of conscience.  There were people  who fought for our Uhuru or  freedom.  These were Misambwa

Uhuru  fighters.   Really  these  people  are  not  considered  because  they  have  not  been  rewarded  and  even  they  are

restricted not to continue with their sect or worshipping.  So  I urge the good Government to consider  these people  are

then reward them something.  

(7) I  come  to  our  capital  city  Nairobi  –  it  is  congested  and  I  propose  that  let  the  Government  establish  a  capital  city

elsewhere and Nairobi remain a trading centre.  

(8) I come to Judiciary:  Poor people are not well represented in courts because they don’t have lawyers to represent them,

so I propose the Government to hire lawyers for such people who are unable to represent themselves.  

(9) I will talk about Mount Elgon forest which is dying.  When you look at  our rivers now we have less water  because  that

catchment area has been destroyed completely.  May the good Government help us to replant the trees once more.

(10)I come to farmers who grow coffee.  The first area to grow coffee in Bungoma District or  Western was Chwele.   Upto

now coffee has made the farmers in this area  to  suffer  a  lot  and  even  our  capable  children  who  could  pursue  higher

education are unable because the parents are unable to raise any amount.  So I propose  let the good Government build

coffee millers in Western or in these areas, so that we cannot take our coffee to Nairobi  and then we don’t know what

goes on there.

(11)In addition to that, in this area guavas grow widely.  So I propose the Government to make some light industries in this

area, so that this will help to employ our people or school leavers.

Thank you, that is the much I can contribute.

Com. Wambua:   Thank you very much.  I think I will have to announce the arrival of two of my colleagues,  kama  nilipotaja

tulikuwa na macommissioner wengine wawili ambao walikuwa njiani kufika hapa,  wamefika.  Tuko na mwenyekiti wa kikundi

hiki ambaye ako karibu nami hapa Bishop Bernard Njoroge, Commissioner, tuko na Commissioner mwingine mwenzangu hapa

Commissioner Ibrahim Lethome Asmani.  Sasa hawa ndio tutaendesha nao kipindi ama kikao hiki.

Nafikiria mama D.O. utatukaribisha hapa maanake ni kwako tulipoanza hukuweko,  tulianza tukaona hatutaweka watu tu,  kwa
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hivyo utaongea machache.  DO wa area hii ako hapa nasi Caroline Onjoka.   Kwa hivyo mama utataja  machache utukaribishe,

halafu  tutaendelea.   Kikao  sasa  kitaendeshwa  na  Commissioner  Asmani  Lethome  ambaye  nitampatia  sasa  nafasi  aendeshe

baada ya DO kuongea.

Caroline Onjoka –  DO:   Asante  sana  Commissioners  wetu,  viongozi  wa  sehemu  hii  ambao  wamefika  wakati  huu,  nataka

kuwakaribisha kirasmi katika tarafa ya Chwele ili mtoe maoni yenu kama wakaaji  wa  sehemu  hii.   Kwa  hivyo  mmekaribisha

wanaCommissioners  wetu,  hawa  wamekuja  nafikiri  wengine  bado  wanakuja.   Lakini  ningewasihi  kama  inawezekana  tutoe

maoni kwa wingi kabisa.  Kila mtu aweze kupata  nafasi,  ukijaliwa kupewa nafasi ujaribu kuharakisha ili wale wenzako wapate

nafasi.  Na  pia  ukimaliza  kama  unarudi  nyumbani  waambie  wale  wengine  wanakuja.   Lakini  naona  wakina  mama  ndio

hawajakuja.  Nafikiri wako njiani wasipike chai na ugali mpaka wachelewe.   Kwa hivyo wazee mkienda mwapatie nafasi,  huu

ni wakati  mzuri sana kama sisi Wakenya wa sehemu hii kupewa nafasi  ya  kutoa  maoni  kwa  kuandikisha  Katiba  yetu.   Kwa

hivyo Commissioners wetu tafadhali mjisikie uhuru, muwe nyumbani muendelee kukaa na hawa watu wetu wakitoa maoni yao.

Asanteni.

Com.  Wambua:   Nafikiria  tutataja  District  Co-ordinator  wa  Bungoma  ambaye  ako  hapa  na  ninafikiria  mnamjua.   Mr.

Walinywa  ambaye  ndiye  anahusika  kupanga  mipango  ya  sehemu  ya  Bungoma.   Kwa  hivyo  sasa  Commissioner  Lethome

chukua usukani uendeshe kipindi.

Com.  Lethome:   Asante  sana  Commissioner  Wambua.   Watu  wa  Chwele  Mlembe.   Sawa,  sasa  tuendelee,  hiyo  ndiyo

Kibukusu ile ninajua, sijui ingine.  Haya Justus Wabwire Nabiswa kutoka Usambwa.

Justus  Wabwile  Nabiswa:   Nitaongea  vile  mwenzangu  ametoka  alikuwa  kijana  na  msiseme  ya  kwamba  narudia  maneno

yenyewe.  Mtaniruhusu  kidogo  niongeze  maneno,  sitarudia  yale  ambayo  ameyasema.   Vile  wale  mashujaa  waliopigania  nchi

yetu, nitaanza kwanza mnamo 1895 watu hawa walipinga Wazungu kuingia katika nchi yetu.  Mwaka huo watu wale waliouawa

katika mji au Tuhara Lumboka, na mwaka huo huo mwenyewe Webuye.  Halafu wakafuatia 1908 watu wengine..

Com. Lethome:  Hiyo maneno umetuambia ni muhimu sana na ni nzuri.  Lakini sasa hiyo ni historia.  Pendekeza.

Justus  Wabwile  Nabiswa:   Ningetaka  Katiba  iliyoko  kuhusu  watu  wale  ambao  waliuawa  Katiba  ambayo  tunaiandika

iwashtaki wale waliowauwa watu wetu kwa sababu waliuawa kwa ajili ya nchi yao.

Jambo la pili:  Watu wale wa kikundi cha Msambwa waruhusiwe kujenga mashule, waelimishe watoto  wetu,  wajengewe clinic,

watibu watu wetu na kazi zingine.  Ningependa wafanyiwe hivyo.  Na bila kupoteza wakati..

Com. Lethome:  Kikundi cha Msambwa ni kikundi cha kisiasa au?
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Justus Wabwile Nabiswa:  Cha kidini.

Com. Lethome:  Cha kidini.  Kwa hiyvo wapewe …

 

Justus  Wabwile  Nabiswa:   Waruhusiwe  wapewe  uhuru  wa  kuabudu,  uhuru  wa  kuomba  na  uhuru  wa  kupata  elimu  kwa

watoto wao.  Na bila kuendelea na jambo hilo, nitaguza neno lingine.  Kuhusu usalama ambapo nimesoma mahali fulani, nafikiri

usalama wa raia katika nchi ya Kenya haulindwi ipasavyo katika Katiba iliyoko.  Na ninataka hivi watu wengi wanauawa katika

barabara,  jambo  la  kwanza  ni  magari  kuendeshwa  mwendo  wa  kasi.   Jambo  la  pili,  gari  kubeba  watu  kupita  kiasi.   Watu

hutembea kama  wamesimama  wananinginia  milangoni,  gari  mizigo  nyuma  mbele  limebeba.    Na  ninaonelea  ya  kwamba  gari

lisiruhusiwe kubeba watu kama watu wamesimama.  Gari liko na viti  Katiba  iliyoko  sasa  iandikwe  kulinda  uhai  wa  mtu,  mtu

atembee katika gari kama amekaa.  Kwa sababu gari limejengwa lina viti vya kutosha, wakati wa mkoloni hatukuruhusiwa watu

kutembea kama wamesimama.

Com. Lethome:  Lingine Mzee.

Justus  Wabwile  Nabiswa:  Jambo  la  tatu,  kuhusu  tu  usalama.   Kuna  vitu  kama  wanyama,  ng’ombe,  ng’ombe  akitembea

barabarani  anapigwa  akauawa.   Na  hapo  eti  mwenye  ng’ombe  unashtakiwa  ya  kwamba  wewe  ulipe.   Na  ng’ombe  hana

fahamu, ng’ombe hajui kitu gani kinachokuja kutendeka.

Com. Lethome:  Sasa hapo unapendekeza nini, ng’ombe akigongwa barabarani nani alipe?

Justus Wabwile Nabiswa:  Aliyepiga alipe.  Sio mimi kulipa.  Pengine ng’ombe alikuwa tu anaruka barabara  na muendeshaji

gari akampiga na si wewe ukija na gari unaona yule ni ng’ombe, wewe unastahili kuhepa  kupiga  huyo  ng’ombe.   Kwa  hivyo

anayeua huyo ng’ombe alipe.  

Com. Lethome:  Na  mwenye ng’ombe naye afanye nini?  Huna jukumu la kuangalia ng’ombe wake asiende barabarani  kwa

sababu hana akili ng’ombe.

Justus Wabwile Nabiswa:  Ng’ombe akiwa amepigwa hana uwezo, hana akili pengine alikuwa tu ng’ombe huyo peke  yake

anaenda  kutafuta  maji  halafu  ipigwe.   Hapo  mwenye  ng’ombe  hastahili  kulipa  kwa  sababu  ng’ombe  haina  elimu.   Haya

kuongeza tena mtu akiwa anatembea barabara  unakuta watu wengine anauawa kando ya barabara  na hapo halipwi.  Kwangu

naonelea ya kwamba mtu akigongwa na gari na alikuwa mkono wake,  yeye aliyemuua anastahili kulipa.  Hapo mimi napigania

uhuru wa mtu au uhuru wa raia ya kwamba mtu yule alipwe asiwachwe bure.
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Namalizia  neno  lingine  kuhusu  ardhi:   Kuna  kifungu  mahali  kinasema  mimi namiliki  shamba  langu  na  nitasema  tu  msemo  wa

kifupi.  Ikiwa mimi namiliki shamba langu, nikishaaga dunia naona ya kwamba eti  mtu  ambaye  atarithi  shamba  hili  ikiwa  mke

wangu  atawashtaki  kortini  kwamba  ndio  wapewe  huo  urithi.   Kwa  nini  washtaki,  mimi  singependa  washtaki  kwa  sababu

shamba  hilo  limejulikana,  mahali  ambapo  nimekaa  kuna  serikali  ya  mitaa,  kuna  watu  wa  jamii  wanaelewa  mimi  ni  mwenye

shamba, kwa hivyo watu wangu warithi bila neno lolote.  Nafikiri kama muda ungeniruhusu ningeendelea kidogo.  

Kuna jambo lingine ambalo nitaliguza kuhusu sisi katika mila ya Wabukusu, kuhusu mtoto msichana.  Mtoto  msichana akiolewa

kuna  mwiko  wetu  au  kuna  kitamaduni  chetu  akishakwenda  kwa  bwana  atachinjiwa  mbuzi.   Mbuzi  huyu  inamaanisha  ya

kwamba yeye ameolewa ni mke wa mtu yule.  Sasa  yule msichana akitoroshwa na mtu mwingine, kulingana na hiyo  mila  mtu

ambaye amemtorosha atashtakiwa.  Na yule msichana anastahili kukaa na bwana yake bila kuvunja ndoa.   Naongea pale kwa

sababu  nimesikia  mahali  pengine  ya  kwamba  wasichana  wanataka  ardhi.   Akishafanyiwa  hivyo  yeye  amepata  bwana,  ardhi

atapata kulingana na bwana wake ambaye ameoleka huko.  Asanteni.

Com. Lethome:  Na yule ambaye hajaolewa msichana ama hataolewa, apewe ama aje?

Justus Wabwile Nabiswa:  Kama hajaolewa, ataolewa. Laughter.

Com. Lethome:  Asante sana.  Shadrack Watima?

Shadrack Watima:  Kwa majina naitwa Shadrack Watima nitazungumza kwa lugha ya Kibukusu.

Interceptions:  How do you want me to translate – summarise or?

Com. Lethome:  Summarise.  Recommendations.

Shadrack Watima:  Khusakho khwikhuwa lilala.

Translator:  I want to touch one point.

Shadrack Watima:  Lubeka lwa baana besikhasi.

Translator:  About female people.

Shadrack Watima:  Khuli ne abaana befwe ngefwe babukusu.
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Translator:  We have our daughters.

Shadrack Watima:  Olomaramo mima khulomalomakho.

Translator:  As it has been talked about.

Shadrack Watima:  Efwe omwana atsitsanga khu musacha mala khwana obukhwe.

Translator:  The daughter marries and we get dowry.

Shadrack Watima:  Sisiaba mukhasi uwo.

Translator:  Then she shall belong to where she has married.

Shadrack Watima:  Maala wakhwa omwana womundu aba mukhasi unono sakhayere khukenda kenda busa ta.

Translator:  Once married so she is then a wife in that home and should not loiter around or walk carelessly.

Shadrack Watima:  Nono luno ndalolanga babana balalobanga basecha ne bakenda busa.

Translator:  Today I see girls refusing their husbands and loitering about.

Shadrack Watima:  Khwenya khwisie khumwima khufwe nga abakuka babechanga.

Translator:  They used to pay dowry of eight cows.

Shadrack Watima:  Bakhwetsanga bakukhu tsikhafwa tsitaru.

Translator:  And then the marriage if confirmed by killing an animal.

Shadrack Watima:  Maala  bakisa. 

Translator:  Then she is complete wife of that person.

Shadrack Watima:  Aba  omukhasi wa omundu.
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Translator:  And when she is a wife of somebody, even when she is dead she can’t be buried back in her original home.

Shadrack Watima:  Nabe omukhasi wa omundu nafwe sakabalonga wabwe ta.

Translator:  So today amoung the Bukusu.

Shadrack Watima:  Nono ndola andi wabukusu 

Translator:  We want to reduce the dowry that has been 13 cows.

Translator:  We want to reduce those 13 cows because now there are no cows.

Com. Lethome:  13 to how many?

Translator:  Wenya bakobasia tsikhafa tsinga

Shadrack Watima:  Ndola ndi khukobola mukhafa tsama khuba sita 

Com. Lethome:  Unajua,  hebu sikizeni ngoja kidogo sasa  tunavunja sheria,  hata mchezo wa mpira uko na referee na uko na

sheria zake.  Sasa sheria yetu hapa nafikiri mliambiwa na Commissioner.  Wakati mtu anazungumza hapa tunampatia nafasi atoe

maoni yake.  Wewe huko kama yale mtu anazungumza inakuuma wewe nyamaza tu, utapata  nafasi yako utakuja kuzungumza.

Kwa hivyo tafadhalini nyinyi mkae kimya huko, no comments, wacha azungumze akimaliza utakuja utasema yako.   Sasa  nitatoa

“red card”.

Shadrack Watima:  Tsikhafu tsibe asi wa tisa sita.

Translator:  Dowry should be between 6 to 9 cows.

Shadrack Watima:  Sikira mbolere endio. 

Translator:  Why I propose so.

Shadrack  Watima:   Tsikhafa  musiba  tsewema  khulabetsanga  abaana  befwe  kamakobi  maana  ofwa  busa  mala

nibakhakhuwakho esindu ta. 
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Translator:   Otherwise  we  are  demanding  too  much  and  people  are  not  able  to  pay  13  cows  and  then  because  we  are

demanding too much, we end up getting nothing.

Com. Lethome:  Okay, that point is made.  Something else – tumesikia dowry – ng’ombe hizo umesema.

Shadrack Watima:  Elindi ndikho busakho  khulubeka lwe abaana be kamaloba murisi.

Translator:  I want to talk about land inheritance.

Shadrack Watima:  Khuli nende etabu  yimunyanga kamaloba nofire kamaloba.

Translator:   Today there are a lot of problems for people.

Shadrack Watima:  Tsikhurisia khumaloba komundu ofire khulanyalonga tsitaaba tsigarama tsingali.

Translator:   There is too much taxation and the process is slower.

Shadrack Watima:  Lolondi barusie kamaloba kaba mukhulo.

Translator:   Land should be removed from courts or whatever to clans.

Shadrack Watima:   Ekabere mukhole sikira nie ene bunyali.

Translator:   The clan has authority.

Shadrack Watima:  Abandu nibo omundu yafira kalekha bali mukholo.

Translator:   The people left behind by the dead belong to a clan.

Shadrack Watima:  Nono ndola  tsigarama  tsirabetsangakho  notsa  sa koti  bakhunyanyasia   afadhali  khuli  nene  emea

kamaloba.

Translator:   It is cheaper for the clan to handle the land succession than the courts.
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Com. Lethome:  Okay that point has been made.  Something else.

Translator:    Esindu sindi.

Shadrack Watima:  Esindu sindi ndakusiakho Mulomilomi wama khulomaloma khubarabara.

Translator:   He is going to talk about transport or road travelling.

Com. Lethome:  Tell him not to recommend not to tell us the problem.

Shadrack Watima:  Khubarabara  ngekhefu  – malikha  nikhalisia  sikira  rero  sibarakho   siokasi  ekhafwa  ebe  khano  ta

nalekha  busa  neno  ekhafwa  enyala  omwana  atima  nekhafwa  ebira  ne emotoka  yimba maani  yimba  ne  wekhafu  otsa

khurunga okusie tsindukusi aba serikali khuyitasi.

Translator:   It is unfair for anyone who has his cow knocked by a vehicle pay for the damage on the vehicle and yet this is a

cow that belongs to someone and has been knocked by a vehicle.  It is better if the owner of the vehicle pays. 

Shadrack  Watima:   Ese  ndolandindi  ekhafu  itsungwe  no  mundu  ni  imala  paka  wakhasia  mundu  ne  tsimuni  oba

obututukhi emutoka yakhulekho accident niye mala emitoka ----amalesi akhaire wemutoka yarunge ekhafwa

Translator:  It is the person who has knocked the animal that should pay not the owner of the animal.

Com. Lethome:  That point has been made.  Now can he finish?

Shadrack Watima:  Ese kakasi nakamandio.

Translator:  I have ended there.

 Com. Lethome:  Thank you.  Ngoja kuna swali Mzee.

Com. Wambua:  I just wanted to confirm, I listened very carefully is he suggesting that under Bukusu customary law there was

no divorce, once a woman got married she remained married until death, that is what I want to clarify.

Translator:  --- omukhasi uno karula balekhana nemusicha nomwe ta.
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Shadrack Watima:  Balekhananga nebasiri  ngaluno.

Translator:  The rate at which they were divorcing is not like now but there was divorce.

Com. Wambua:  But there was divorce.

Com. Lethome:  Chriskellas Bellas Mutacho.

Chriskellas Bellas Mutacho:  My names are Chriskellas Mutacho Wabomba.  I would like to propose on two issues (1)  On

education; (2) On healthcare.

Education: My first proposal is that the courts  and realistic governance to provide free education to all Kenyans.   Now,  in our

country we realize that only those ones who are economically well off can educate their children.

This situation has caused so many street children of which it’s causing insecurity in our country.

On the second issue,  I would like that likewise the good Government to provide free healthcare to all Kenyans,  because  now

most Kenyans who cannot afford the medical fee they are dying innocently.

On another issue which is not written in my memorandum, is that we realize that in our country Kenya  we  have  got  so  many

people who are learned but they have no employment.  So we would like that in our country Kenya, the Government to provide

at least certain amount as a way of appreciation for those ones who have learnt and are not employed anywhere.   That is to get

a salary despite the fact that they are not working.

Second, I would like maybe to verify on the issue of land at  least  the Government to simplify the procedure.   That is from the

High Court Nairobi, to district land board to tribunal courts and even at the divisional courts.  Those are  my views, issues that I

would like maybe the Government to look into.

Com. Lethome:  Thank you very much.  Hand over your memorandum.  Gerishon Walubengo – Bukusu Elder.

Gerishon Walubengo:  I am Gerishon Walubengo working with Bukusu elders in Chwele division.  I  will give some highlights

because I have a memo here, I will only give a few highlights from the memo.  Now I think the long awaited Constitution should

be a basis  of a stable Government.   That  is  a  stable  Government  here  means  when  there  is  some  misconduct  caused  in  the

country, the Government should be held responsible because  we have been having some tribal differences here and there and

nobody came out strongly to point an accusing finger at  the person who caused this  misunderstanding  between  the  Kenyan’s
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rights.

The stable Government again should be in the sense that it is an umbrella for every Kenyan be it poor,  rich or  tycoons for that

matter.   They should be equal in all aspects  before the Kenya Constitution.  Now,  we have been having cries  here  and  there

over the economic recession in the country and this economic recession has occurred but we don’t know what was  the  main

cause of it.   But personally I feel it is because  people  who have been put in charge of this  have  not  been  put  there  on  merit.

Therefore, if someone has been given an office and he messes up with it and fails the economy, I think the Government should

be held responsible to say why such a person was given a big office and was not fitting in it.

Another  one  has  been  one  way  of  rushing  the  Kenyans  to  stages  that  they  have  not  matured  to  it  –  that  is  liberalization.

Liberalization  has  caused  a  lot  of  redundancy  in  Kenya.   Very  many  local  industries  have  collapsed  because  of  unchecked

liberalization.   I  think  if  the  Government  wants  to  revive  the  economy  they  should  work  on  how  liberalization  can  be

implemented because the liberalization we have is just open and anybody with poor goods or  good quality goods comes in and

sells the way he wants and liberalization the first time intention was it will create  competition among the manufacturers.   But that

is not what is happening.  Instead of our manufacturers competing they are now collapsing.

Now,  I again say about  the economy.  Economic planners in this country  have  not  been  given  enough  time  to  go  round  and

work with the wananchi, so that they identify some areas that can be utilized to produce proper economy.  For example, we are

importing hydro-electricity from our neighbouring countries but when you look at  some areas  in this country like Bungoma, you

find  that  we  have  rivers  with  waterfalls.   If  these  waterfalls  are  harnessed,  I  think  Western  Kenya  would  enjoy  the

hydro-electricity from the rivers around here.  For example, we have Kuywa Waterfalls.  It’s here, its a good one.   Kuywa is a

permanent river throughout the year.  We have another one on Nzoia.  

Com. Lethome:  Enough, examples are many – just one now.

Gerishon Walubengo:  Another example is Nabuyole on River Nzoia.

Com. Lethome:  Recommendation.

Gerishon  Walubengo:   Recommendation  is  we  want  the  Government  to  harness  these  rivers  so  that  hydro-electricity  is

produced locally here.  Now we have another industry in this district  of ours that is Panpaper.   Panpaper  they took away land

from the locals and the locals are not benefiting anything from this paper mills.

Com. Lethome:  What do you recommend?
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Gerishon Walubengo:  I  recommend that they start  subsidiary industries like producing matches,  like producing cardboards.

Because this factory only produced semi-finished products  and these semi-finished products  are  taken to other areas  and you

know when they are taken to other areas, those areas that are  receiving the semi-finished products  are  getting employment and

the owners around here who gave them free land are not benefiting at all.

Another  one,  I  would  like  to  suggest  that  we  have  a  constitutional  court.   The  constitutional  court  is  very  very  necessary

because as far as I am concerned, it is very much unnecessary for the Government to have set out this Commission to go round

taking the views because when you look at the current Constitution many of the things people  are  talking about  are  there.   But

the mistake has been the Government didn’t provide  a  better  way  of  making  sure  the  wananchi  have  access  to  this  current.

That is one.

Two:  There is no any office in this country which can watch the implementation of the current Constitution and I fear if we do

not have Constitutional courts  the same thing is likely to happen.   We  shall  make  this  Constitution  and  we  give  it  very  good

names or very good adjectives but if there is nobody to monitor the implementation we shall be  just ground with the same zero

work.   Therefore,  I  feel  Constitutional  court  is  very  very  important  to  monitor  or  to  be  given  the  power  to  monitor  the

implementation of the Constitution. 

Another thing is about the President:  In my memorandum together with my colleagues we passed  that the President  should be

given a term of two terms five years each.  And after the two terms have ended this President  cannot be  allowed to contest  for

President, but can only be allowed to become an MP is he so wishes.  I think with those highlights I will say thank you.

Com.  Lethome:   Thank  you,  hand  over  your  memorandum  please.   Patrick  Wanyonyi.   Halafu  kama  kuna  mama  yeyote

baada ya Wanyonyi, mama yeyote ambaye amejiandikisha aje hapa.  We want to balance.  Haya Patrick.

Patrick Wanyonyi Sikochi:   Kwa  majina  naitwa  Patrick  Wanyonyi  Sikuchi.  Na  nimeshukuru  sana  kuja  kwenu  hapa  hasa

mimi nashukuru serikali kwa kuwatuma nyinyi hapa kwa sababu.

Com. Lethome:  Pendekeza sasa.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Mapendekezo yangu ndiyo haya.  Sisi hatuko uhuru, hatuko uhuru hata kidogo.   Kwa sababu ni

kwamba mimi sina kazi na nina mke na nimezaa watoto,  na wanaenda shule.  Kwa vile wanasoma sina namna na baba  yangu

alinipa shamba eka moja tu na nina watoto saba, pamoja na wengine.

Com. Lethome:  Pendekeza sasa.
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Patrick Wanyonyi Sikochi:  Mapendekezo yangu ni kwamba tafadhali ikiwa serikali inahudumia tuwe huru, wasiwache hawa

watoto ambao sisi tunazaa anakuja kushika mimi kama baba yake na ananisukuma mbele kwa ajili ya busaa peke yake.

Com. Lethome:  Sasa unataka Katiba ifanye nini kuhusu hii?

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Katiba ifanye hivi, kimila yetu mbeleni ilikuwa ya kwamba ikiwa mimi nimepanda njugu au mtama

au  wimbi,  tulikuwa  mbeleni  tukifanya  ya  kwamba  unaweza  kutengeneza  pombe  yetu  ya  kimila  na  watu  wakaja  wakapalilia

shamba na wakishapalilia shamba baadaye wanaweka mtungi wanakunywa hiyo pombe kwa ajili ni malipo yao.

Com. Lethome:  Pendekeza sasa.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Napendekeza ya kwamba, tuwe huru lakini

Com. Lethome:  Kunywa busaa.

Patrick  Wanyonyi  Sikochi:   Hapana.    Sisemi  hivyo.   Tuwe  huru  kwa  njia  hii,  ikiwa  kweli  pengine  huenda  ikawa  watu

wamekuja wamenisaidia kazi na pengine nimetengeneza kidogo watu wanakunya tusikimbizwe.

Com. Lethome:  Yaani unataka serikali iwawachie huru busaa.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Kabisa.  Ndio hiyo, hiyo ndio lengo langu.

Com.  Lethome:   Wacheni  niwaambie  kitu  kimoja  Wakenya.   Msione  DO  hapa  mkafikiria  kuna  jambo  fulani  ambalo

ukizungumza utachukuliwa hatua,  hata kama PC yuko hapa,  hata President  umepewa uhuru na sheria  useme  vile  unavyotaka.

Kwa hivyo usianze kupitia pitia kando hivi kama unasema tunataka busaa iwe halali, sema wazi wazi.  Hata  DO  anajua  watu

wako na uhuru wa kusema vile wanataka.  Amekuja hapa kutoa maoni yake kama Mkenya.   Kwa hivyo usiwe na wasi wasi.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Mimi nasema tafadhali ikiwe tunakunywa busaa wasitukimbize, kwa sababu tutakuwa tumetoka

kwa shamba letu kufanya kazi.

Interceptions:  Limeingia hilo.

Patrick Wanyonyi Sikochi:   Bwana Commissioner,  vile umetembea,  vile umekuja hapa hata vile DO mwenyewe anaona na

macho yake.  Hapa kweli tuna mahindi au hakuna?
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Com. Lethome:  Iko mahindi.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Na walevi wanaweza lima?

Com. Lethome:  Hebu niambie sasa.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Si tuna kahawa hapa tunapeleka mitambo, mlevi anaweza vuna kahawa?  Anaweza lima?

Com. Lethome:  Hawezi.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Hawezi, kwa hivyo tuwe huru sisi hatuna uhuru wowote.  Tunanyanyaswa kabisa.

Com. Lethome:  Uhuru ni kunywa busaa peke yake?

Patrick Wanyonyi Sikuchi:  Sio kunywa busaa.  Jambo la pili, watoto shuleni kweli tuna hatari kabisa.  Mara  serikali inasema

elimu ni ya bure.

Com. Lethome:  Wewe unapenda nini?

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Mimi napenda elimu ya zamani 7-4-2-3.  Thank you for your correction.   Hiyo elimu irudi, kwa

maana mimi nakumbuka mwaka wa hamsini na nane.

Com. Lethome:  Wacha historia pendekeza, tunarudi kwa ile ya zamani.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Jambo la tatu, wasichana vile mzee Shadrack alikuwa hapa unaweza kuoa mke ukatoa mahari na

ukafanya tohara.  Tohara ndio alikuwa anasema (Kibukusu) that tunaita confirmation kama ring, kama kikanisa.   Lakini wazazi

wale wanaambia wasichana wao wanarudi wanakaa kwao na wewe ulilipa mali.  Sasa  anachunga bibi na mali yako.   Hiyo  ni

mbaya.

Com. Lethome:  Sasa unapendekeza nini?

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Napendekeza msichana akioleka akae na bwana yake.

Com. Lethome:  Mpaka siku ya kufa.
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Patrick Wanyonyi Sikochi:  Ndio hiyo tu kwa sababu mlikubaliana mnaenda kuishi na yeye mpaka kifo.

Com. Lethome:  Hiyo imeingia, ingine.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Jambo lingine, kuhusu kimila yetu ya Bukusu.  Hasa mwezi wa nane ndio huu.  Kusema ukweli

utaona hawa vijana wanakuja wanafukuza sisi kwa nyungu yetu.

Com. Lethome:  Sasa unapendekeza nini?

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Napendekeza watupe uhuru mila ibaki mila. 

Com. Bishop Njoroge:  Vijana gani wanakuja?

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Wenye kuja hawa.

Com. Lethome:  Sasa Mzee nilikwambia usiogope kusema kama ni hawa vijana wametahiriwa.  Sema kama ni polisi,  sema ni

polisi.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Ni polisi.  Sisi hatuko huru Kenya, hatuko huru.  Hata niliona DO mwingine anatembia anatafuta

chang’aa, na kumbe anapeleleza manyumba.

Com. Lethome:  Sasa pia si inazuia msijiumize na hiyo kitu.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Hiyo ni kweli, chang’aa ni sawa.  Mimi nakubali.   Lakini busaa watuachie watupe uhuru, hiyo ni

chakula,  ni ugali.  Hiyo ni  ugali,  lakini  chang’aa  inakuua.   Sisemi  hivi  na  mbadilishe  mseme  walisema  tumekataa  pombe,  vile

nakumbuka  IPPG  vile  ilikuwako  tulipitisha  na  baadaye  wakasema  Bungoma  walikataa  pombe,  ndio  wakafunga  vilabu  ‘78.

Hiyo hatutaki.

Com. Lethome: Hiyo hatubadilishi ina-record.  Sauti yako itafika Nairobi. Bungoma wanataka pombe.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Hiyo hatutaki kama ya ‘78 hiyo hatutaki.  Iwe tu mtupe uhuru tukule chakula yetu lakini chang’aa

mimi nakataa.

Com. Lethome:  Maliza ya mwisho.
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Patrick Wanyonyi Sikochi:  Kumaliza yangu nasema ya kwamba hilo sitasema wacha likae.  Tuna njia ingine, tuko kwa siasa

inakuja na tuna mapendeleo na hatutaki mapendeleo, lengo langu ni hili: ikiwa tunaenda kupiga kura mwaka huu, kama ni polling

station tuhesabu kura hapo hapo.  Na  report  iende headquarters  Nairobi  kwa Electoral Commission, badala  ya kuenda Sirisia

na  masanduku  ingine  inatoka  Toloso  sijui  wapi  nakujia  kando.  La,  tunataka  humanitarian  right.   Sasa  kura  tuhesabie  penye

tunapigia, kila mama kama amekuja ametunga mlolongo anajua tumempitisha huyu ikiwa mgongo au mlolongo.

Com. Lethome:  Hiyo tumemaliza.  Sasa kura inahesabiwa mahali pa kupigia kura.

Patrick Wanyonyi Sikuchi:  Hiyo tu. Yangu imekwisha.

Com. Lethome:  Haya, orio.

Patrick Wanyonyi Sikochi:  Orio mno Msakhulu.

Com. Lethome:   Haya mama inja  ano mama. Wanaandika jina lako kuweka record  ya historia.   Sema jina  lako  mama  na

uendelee.

Rose Wanyonyi:  Asante.  Kwa majina naitwa Rose Wanyonyi. 

Com. Lethome:  Hebu tunyamazeni tumsikize mama.

Rose  Wanyonyi:   Ningelipenda kuongea juu ya wamama.  Wamama tuna shida nyingi sana.   Jambo la kwanza ningelipenda

hata sisi wamama tupewe uhuru wa kuongoe jambo lolote hata mbele ya wazee.  Kwa sababu tumefinywa sana kwa njia nyingi.

Com. Lethome:  Na leo ndio nafasi ya uhuru kabisa, sema vile unataka.

Rose Wanyonyi:  Pili, ningelipenda serikali ikumbuke wamama ingalao tunateseka kwa njia nyingi.  Tunapata shida hata jinsi

unaweza nunulia mtoto uniform au kitabu unaona ni shida nyingi sana.   Sasa  serikali ikumbuke isaidie wamama kuwapatia kitu

kidogo kama loan hata wapate nafasi ya kuuza mboga sokoni au kitunguu ama nyanya.  

Lingine, watoto wetu wanateseka kwa njia nyingi, wengine wanakuwa raped  tunapata watoto  wengine wanapata  mimba, lakini

sisi kama wamama hatuna njia ya kujitetea.

Com. Lethome:  Ngoja, watoto wa kike wakiwa raped unapendekeza serikali ifanye nini?
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Rose Wanyonyi:  Ichukue hatua.

Com. Lethome:  Kama vipi kwa mfano mtu akirape afanywe nini?

Rose  Wanyonyi:   Afungwe.   Ndiposa  sasa  wengine  waone  ya  kwamba  hata  mimi  nikitenda  jambo  hili  ni  mbaya  sana

nitafungwa.

Com. Lethome:  Kama miaka mingapi hivi?

Rose Wanyonyi:  Sita au saba.

Com. Lethome:  Wakitia wasichana mimba?

Rose  Wanyonyi:   Tena akitia msichana mimba ninaona achukuliwe hatua kali,  kwa  sababu  wengine  wanaweza  tiwa  mimba

wakiwa kama standard eight au wengine wako seven.   Hata hawa watoto  hawajui  jinsi  wanaweza  kujisadia  na  watoto  wao.

Sasa sisi kama wamama tunapata shida nyingi kulea hawa watoto na hatujiwezi.  

Com. Wambua:  Hatua gani?

Rose Wanyonyi:  Hatua ya huyo kijana kuchukuliwa pia ni kufungwa.  Kwa sababu kuna wengine wanakataa  hawa watoto.

Wanawatia mimba na wakiambiwa wakuje pengine watoe mahitaji kwa huyo mtoto wanakataa  msichana wanakataa  na  huyo

mtoto pia.

Com. Lethome:  Na akikubali kumuoa ama akikubali kumwangalia?

Rose Wanyonyi:  Akikubali kumwangalia hapo tunaona tena inakuwa kama ni jambo lingine linaweza kuwa sawa.   Na  lingine

tunaonelea kwamba hata sisi kama wamama ingelikuwa afadhali serikali kutupatia kama Ministry ya wamama, iitwe Women’s

Ministry.  Sasa hiyo mahali wamama wanaweza kimbilia na kupeleka malalamishi yao.  Asante.

Com.  Lethome:   Umesema  kina  mama  wanapata  shida  ya  kununulia  watoto  vitabu  na  vitu  vingine  vya  skuli?   Si  ni  wewe

umesema hivyo?  Ungependekeza nini ili hiyo shida iondoke, unapendekeza nini?

Rose  Wanyonyi:   Hapo niliongea ya kwamba serikali ingekumbuka kutupatia kitu kidogo  kama  loan,  ili  itutetee  kwa  kuuza

vitu vidogo vidogo sokoni.
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Com. Lethome:  Asante Mama Rose.  Tumpate mtu mmoja kabla ya kumsikiza Madam DO.  Patrick Wambilianga?

Patrick Wambilianga:   Kwa majina ni Patrick Wambilianga.  Mimi  ni  mwalimu.   Kitu  cha  kwanza  ningependa  niongee  juu

yake ni elimu kwa watoto.  I would like to prefer that we have free education for all right from primary course.   I  wish to move

that these other levies which come in unexpectedly should not arise at all.  Now, the next thing that I would like to talk about  is

secondary education,  which I believe should have a universal on standard fee structure.   And at  any cost  once  it  is  given  out

should not be given that maybe in future if it is approved by PS or anything in the Ministry, then we can go for some changes in

that.  Let is strictly remain the same from beginning of year upto end of year,  regardless  of what comes I think the Government

can subsidize if there is need. 

Now,  also  we  find  that  we  have  very  many  children  down  here  who  are  actually  speciall  groups  of  children,  like  the

handicapped.  You know most of the parents have not been given awareness  on this, so I would like to feel that there is more

need for the Government to act in such a manner that we have at  least  from the grassroots  that awareness  given to the parents

of such children.  And some institutions because  now it is becoming more expensive to run them as institutions specifically for

these children, I would like to propose that we have fully integrated programme for these children in the normal schools.  

Now, I would like to look at  this issue of our own Constitution in Kenya,  where we are  talking about  the preamble.   I  would

move that we have a preamble into our Constitution in Kenya, because:-

(1)        It  is going to give us the historical background and each one of us will be  much  versed  with  and  aware  of  why  the

Constitution exists.  We also have in the same what we call terms of reference.   To the needs of the people  in terms of

security and fundamental rights of bonafide citizens of the country.  I think such like should be given in the preamble,  so

that if the public is called along to come and contribute to the same, they actually know what they are  supposed to do.

And they know the exact use of Constitution to an individual. 

Now,  from there I would like to also look at  personal  security of an individual in  Kenya.  Here  I  would  like  to  move  that,  in

some  cases  I  have  witnessed  to  my  dismay  that  at  times  the  police  uses  jungle  sort  of  rules,  when  it  comes  to  arrest  of

individuals.  Some individuals have been arrested and even before they are given to be  charged,  normally you find these people

have been manhandled even before the family members,  they are  manhandled.  I  would like to propose  that in cases  of arrest,

the police should come in a manner that is friendly and arrest an individual with respect  and whether this person is proved guilty

or not, he should not be subjected to any manhandling.  He should not be mistreated at any cost.  If he is proved guilty, then let

the law take its own course.

For security in our own villages, actually we have a lot of problems here.   Now whilst we think that we can have what we call

the vigilante in certain areas, these vigilantes are also outlived because may be it is not clearly stated what a vigilante in an area  is
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supposed to do.  What I would like to propose here is that,  we have a group which is a representative group of the people.   I

wouldn’t like to propose  that we have people  who have been appointed by certain individuals for  unknown  reasons.   If  they

should be there at  all they should be elected by the villages, they should  be  elected  by  the  sub-location,  the  locations  by  the

members of those areas of jurisdiction but they should not be imposed upon the residents of that given area.        

Now, I would also like to look at this issue of land ownership in Kenya.  I would propose that land ownership in Kenya actually

land is owned by an individual but for use and control  I would like to propose  that the local authority in liaison  with  the  state

should give proper guidance on how best land should be used for the purpose of productivity.

Now,  another  issue  is  this  issue  of  inheritance  or  maybe  purchase  of  land  in  Kenya.  I  have  witnessed  with  a  lot  of  dismay

because  we  have  our  fellow  countrymen  who  feel  they  can  sell  land  because  of  certain  problems.   But  after  a  short  while,

without going back  to ask  or  maybe to consult the purchaser  they change their mind all  of  a  sudden.   Now  they  come  back

claiming that because  now the process  is very complicated here,  you would find after  buying  land  someone  decides  to  come

back in a very simple manner and tells you to move out of that land and he is normally given the right may be by high authority,

court authority that something like that is given.  Now, I would like to propose that land transaction be made so simple that even

after purchase, the process of transfer take a very short time and very little cost involved and also I would like to move that the

agreement so made should be fairly binding.  I would like to think that we should have a representative board  at  the local level

which should be free,  which should act  without malice, without partiality to see  to it that once land is sold,  it is  sold.   And  to

reverse that agreement should not be there at all.

Now, I would also like to look at federalism in our country.  I wish also to be for this federalis because:-

(1)        Federalism will help to take  care  of a  smaller  area.   It  will  be  more  manageable,  it  will  be  easier  to  supervise  and

control for the purpose  of maximum use.   Now this also federalism  will  ensure  that  there  is  competition  among  the

people.

o Because these people would see how much these ones are  working and also they will copy the same mode,

so that we shall set up our own economic development or  advancement given that now there is that factor  of

motivation for competition.  Now I would like to say this because  you find some areas  in our country which

have been actually managed from above.  

Com. Lethome:  Interjection:  Give the recommendations only.

Patrick Wambilianga:  Now, let me say I am for federalism.  Now the next thing I would like to look at  is the food policy in

the country.  It is very unfortunate that most of our people are going hungry.  Now, what I would like to say is this:-
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o That the Government subsidize the producer  prices in those most viable land in the country  without  political

affiliations or  anything like that.   Let the Government organize for this maximized productivity  of  food  in  the

country.  Now, our country should not at any given time, should not be  attracted  at  all by maybe international

prices to sell food from the country,  even if we have excess  until it is made sure that there is enough food in

stock for the next five years  for the citizens.  But until there is food for  the  next  five  years  in  the  country,  I

think the Government should not at any given time be attracted to export.

Now, we have what we call Government Buffer Stock.  I  also want to talk about  this because  when at  times, in times of peak

period of production normally we have our own crops like coffee in our area here, like sugar.  Now, what I would like to say is

that even when the prices are  too low, the world prices  are  too  low  I  want  to  move  that  the  Government  buys  the  same  at

reasonable price from the farmer and  then  the  Government  can  stock  this  crop  when  the  prices  improve  at  the  international

market that is when the Government can now opt to sell the same, otherwise we should not leave farmers to go very much for

these black market marketing of their crops.  Let the Government stock the crop but give the farmers reasonable  prices for the

same.  

Now on health:  Most of our people are also faced much with health problems because of the costs  they incur.  I  wish to move

that  if  the  Government  can  strain  at  all  and  love  its  own  citizens,  let  there  be  introduced  an  insurance  scheme,  a  medical

insurance scheme for every individual person in Kenya.

Now,  I also wanted to very briefly talk about  this Executive.  Who should  be  the  President  in  Kenya?   What  qualifications?

These are my recommendations:-

(1)        I would like to move that a person who opts to be a President in Kenya should be a well placed in academics.  

Com. Lethome:  What level?

Patrick Wambilianga:   University.  Whose CV should be crystal  clear.   Nobody should doubt.   Next  thing  he  should  have

served competently as an elected MP for at least one full term of five years.  

(2)        The next quality thing that we should look at  should be a person of high integrity capable  of interpreting national and

international policies without difficulties. 

(3)        Should be a person who has proved beyond reasonable doubt that he can work and unite Kenyans.  Also, I would like

that such a person should be somebody who bears no criminal offence in at least  the last 10 years,  though we can look
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at every offence on its own merit.

(4)        I also want to think that such a person should be able to co-ordinate  for social,  political and economic advancement of

the country; otherwise those are the few things that I thought I would talk about.

Com. Lethome:  Age of the President?

Patrick Wambilianga:  Age: he can remain at 35 years not bad.

Com. Lethome:  Maximum?

Patrick Wambilianga:  Maximum should be 70 yrs.

Com. Wambua:  When you say that we should examine the offence, what do you have in mind?  Are there offences which you

feel that will not deter somebody being a President and if so, which offences are these?

Patrick Wambilianga:  Well, occasionally we have some criminal offences of which one is charged but if we can see  that this

person has clearly reformed, he has actually reformed to an extent that we feel this person may not go back at the same crime, I

think then we can see that.

Com. Wambua:  What crime do you have in mind?

Patrick Wambilianga:  Crime.  Things like some people  have been public robbers,  maybe they have embezzled public funds

in a major state.  If this person can really assure us that he has reformed.

Com. Lethome:  That I will never do it again.

Patrick Wambilianga:  Maybe.

Com. Lethome:  Now, I call upon Madam DO to come and give her views now, please.

Caroline Onchoka – DO:  Thank you very much for giving me this opportunity as just a simple Kenya not as a District Officer

now.

Com. Lethome:  Please give your name for the record.
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Caroline Onchoka – DO:   My names are  Caroline Onchoka.   I  just  want  to  give  some  few  inputs,  personal  inputs  to  our

Constitution.   I  wanted  to  maybe  put  in  an  input  on  the  issue  of  the  family  protection.   I  would  wish  that  in  the  current

Constitution we should have a section that will protect  the family as  a unit in our society.   You find that currently,  maybe  it  is

applied discriminatively, you find that in other professions it is allowed for them to stay with their spouses.   Like for example,  if

you  go  to  Teacher  Service  Commission  it  is  provided,  where  teachers  can  be  able  to  stay  with  their  partners  also  in  other

professions like nurses they can stay.  But you find that in the civil service other cadres  like maybe even the forces they are  not

regarded and I would wish if the family can be given protection so that they can be allowed to stay with their partners  as  much

as possible.

Another input is maybe for free legal services to the poor.  We are  happy currently the AG takes  criminal cases  and we would

wish also maybe for civil cases  especially for women.  Women lose cases  in civil matters.   FIDA has been doing a lot for the

women but the workload is so heavy that they cannot manage,  so  we  would  wish  to  expand  the  services  of  our  AG  if  they

would be given more on free legal services to the poor generally.

Another issue also is the succession of land.  Land is very difficult,  it  takes  a  very  long  time  and  I  would  wish  if  it  could  be

provided in some section of our Constitution, where succession of land can be simplified.  In many areas  of this country,  land is

very difficult to succeed because  it takes  a very long process.   I  would wish if it could be simplified to come upto the District

Magistrate’s Court so that it can be simple for the public.   Currently,  it goes upto maybe High Court  where you have to put in

Kenya Gazette and I believe majority of Kenyans don’t have access to Kenya Gazette,  where we advertise for 60 days.   So  I

would wish if it could be simplified and it can be put maybe in circular to chief’s offices and DO offices so that the public can

know in where it is concerned.  For example if it is in a division, they put in that division and they circulate, so that the public can

see if there is anyone with objection can object  and it can be simplified like that and then it’s  processed.   Those  are  my few

inputs.  Thank you very much.

Com. Lethome:  There is a question.

Com. Wambua:  On the question of family protection especially with regard to those employed  in  the  public  sector  and  the

armed forces,  are  you suggesting the Government should take  the responsibility of giving the spouses  employment  where  one

has been transferred or what kind of specific proposal do you have?  I think we need to benefit from that.

Caroline Onchoka – DO:  The partner should be allowed also to be given transfer to be closer to where the husband is.  I  am

trying to focus a situation where maybe the husband is living here,  maybe in Chwele and the husband is in Mombasa and may

be the wife is maybe in a profession like teaching or maybe the husband is in a profession like maybe veterinary services, can be

brought closer to where the wife is.  Same to the forces.
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Com.  Lethome:   But  suppose  one  of  the  spouses  is  not  employed  by  the  Government?   For  example  you  can  try  make

business, what happens?

Caroline Onchoka – DO:  If it is may be private sector,  for example if the Constitution guarantees this, it means they will be

protected  and they will be  allowed to move.  Because currently you cannot be  allowed to move because  of that.   Thank  you

very much.

Com. Lethome:  Thank you very much for your views.  Please register not because  we want to arrest  to you, but because  of

the historical records.   Hosea  Bikala  W.?   Halafu  baada  yake  kama  kuna  mama  mwingine  amekuja  aje  azungumze.   Kuna

mama amekuja, mama you will follow.  You are refusing na mnasema mnataka kupigiania haki?  Haya.

Hosea  Bikala  Wakulumu:   Asante sana.   Kwa majina naitwa Hosea  Bikala  Wakulumu  na  niko  na  jambo  moja  tu  kuhusu

mavazi.   Ningependa  kama  ilivyoandikwa  katika  kitabu  cha  Kumbu  Kumbu  la  Torati  ishirini  na  mbili,  tano  ya  kwamba

wanawake wavae mavazi ambayo inafaa wanawake.  Na wanaume vile vile wavae nguo zile ambazo zinafaa wao kuvaa.   Siku

hizi tuko na mtindo unaona akina mama wanavaa nguo – long trousers  na kadhalika zile ambazo  zinaonekana  zinaonyesha  ya

kwamba  sio  nzuri  sana.   Kwa  hivyo  ningependa  katika  Katiba  yetu  isisitize  ya  kwamba  kila  mtu  avae  mavazi  yale  ambayo

yanaweza kuwa nzuri kwake, kulingana na Bibilia kama ilivyosema.

Com. Lethome:  Kwa hivyo wanawake wasivae trousers?

Hosea Bikala Wakulumu:  Wasivae.

Com. Lethome:  Na wanaume wasivae skirts.

Hosea  Bikala  Wakulumu:   Wakifanya hivyo unaona hata wanawake wengine wanavaa nguo zile ambazo zinawashika  sana

na hiyo inaeneza hata mambo ya usherati na tena na ugonjwa hii ambayo iko saa  hii.  Vile vile wanaume wale ambao wanavaa

hata long iwe tu nguo nzuri, si lazima imshike aonekane kila pahali.

Com. Lethome:  Na wanaume wale wavaa shorts?

Hosea Bikala Wakulumu:  Shorts lazima iwe nzuri, si short ile fupi sana.  Iwe mradi inafika magotini.

Com. Wambua:  Na kuna wengine wametoboa masikio?
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Hosea Bikala Wakulumu:  Kuna wanaume wengine wameanza kuweka vitu kwa masikio, kwa shingo na hiyo sio njia nzuri.

Hiyo nafikiri wanaonyesha kwamba Mungu alikosea kuwafanya kuwa wanaume.

Com. Lethome:  Haya asante sana Bwana Hosea.  Ezekiel Khaemba?  Halafu afuatwe na Pepela Watila.  We will call you.

Ezekiel  Khaemba:   Kwa  majina  naitwa  Ezekiel  Khaemba.   Mimi  nitazungumza  kuhusu  kukaa  kwa  wanawake  kwa

ma-baiskeli siku hizi.  

Com. Lethome:  Wanawake kukaa kwa mabaiskeli siku hizi – sema kwa nguvu.

Ezekiel  Khaemba:   Kukaa  tu  kama  vile  wanakaa  mmeona  kwa  boda  boda  inaleta  haya  sana.   Wakae  tu  vile  wanawake

walikuwa wanakaa zamani.  Ninaomba serikali iingilie kati  pahali wanapitia wakasa  wako,  sub-chief wako  waone  huyu  boda

boda kurahihisha vitu wampe namba.  Kama amembeba wamuandike namba yake halafu wampeleke.

Com. Wambua:  Wanakaa namna gani Bwana Khaemba hebu tuambie? Wanakaa namna gani?

Ezekiel Khaemba:   Wanakaa namna hii, sasa  kukaa namna hiyo si njia nzuri.  Na  njia moja ya kueneza hii umalaya mwingi.

Unajua  ukibeba  asali  kwa  kiganja  hutabeba  mara  mbili,  sasa  serikali  tunaomba  irekebishe  hayo  itusaidie.   Wakae  tu  vile

wanawake ingawa waliomba usawa lakini usawa mwingine ni wa kuleta aibu mbele yetu.

Com. Lethome:  Halafu kuendesha baiskeli naona wamama Wabukusu wanendesha baiskeli.  Unasema aje?

Ezekiel  Khaemba:   Hawa  wanawake  si  shida  tuna  wengine  wanafunga  maleso,  hao  ndio  wanaheshimu.   Lakini  wengine

sijaona  wengi  lakini  wengi  wanafunga  maleso  kuheshimu  wananchi  na  pahali  wanapitia.   Jambo  la  pili,  nitazungumza  kuhusu

kahawa.  Kahawa ingawa walisema tuko huru lakini kahawa hakuna uhuru.  Unakuta kahawa yetu inauzwa lakini tukiuliza wale

wasimamizi wa kahawa,  wakuelezee  vile  kahawa  yetu  iluzwa  au  wakuonyeshe  clarification  ya  kahawa  wanakuambia  hiyo  ni

confidential.  Sasa ni uhuru gani, ikiwa mimi ni mkulima na nimepeleka kahawa yangu, badala  ya kunipa karatasi  ya kuonyesha

vile waliuza kahawa wanasema ni confidential.   Tunaomba serikali iingilie kati  vile wameuza kahawa yetu  wakupe  clarification

wakulima hata tujue bei ya kahawa yetu ilikuwa namna hivi – deduction ilikuwa namna hii.

Kitu  cha  pili,  tunaomba  serikali  kama  Bungoma  District,  Trans-Nzoia  na  Mount  Elgon  watupe  millers  karibu,  badala  ya

kupeleka huko juu na kunyanyaswa.  Wasimamizi wa kahawa wamekuwa wakora  ingawa walisema uhuru hauko.   Na  ni hayo

machache.  Asanteni.

Com. Lethome:  Pepela Watila?

30



Pepela Watila:  I am Pepela Watila I have very little to say.   Governance:   I  should like to recommend that here in Kenya in

our review we should have only experts  as  economists,  Permanent Secretaries  and  Ministers  who  are  able  to  see  Mombasa

and Lwakhakha,  Moyale and huko chini Tanzania.  Right now we are  having people  who are  just in the office in their houses

and in their homes, so that don’t know problems of Kenyans.  

Education system should be primary, “O” level, “A” level and colleges.   If that can be followed then we are  able to sieve our

Kenyans better.

Com. Lethome:  Are you suggesting we revert back to the old system?

Pepela Watila:  We revert.  Social  land should not be  interferred with especially by now we have our dams our wells, social

grounds and churches.  Land which was left by our fathers is being interfered with and nobody checks.  So I should like to urge

that the Government should be alert, so that such like pieces of land should remain as  they were for the future of our people.   I

should recommend that retrenchment of young people be stopped  because  you get a child who has gone upto Masters  degree

or Doctors degree be retrenched after three years.  You wonder what is really happening.

Com. Lethome:  You want them to retrench the old ones?

Pepela Watila:  If he is old, let the old ones go not young.  Salaries in Kenya shoud be reviewed in such a way that somebody

earns what he has worked for,  not that you get somebody else by virtue of being in that office and he  earns  a  hundred  times

more  than  another  one  who  is  working  very  well,  especially  when  you  compare  the  work  of  a  teacher  and  the  work  of  a

manager.

Com. Lethome:  Or an MP?

Pepela  Watila:   Or  an MP.   Let that one be  changed  and  let  it  work  with  all  Kenyans.   Land,  I  feel  that  the  Government

should be in possession of land so that we stay in the land of Kenya as  a  Government.   Any  time  they  feel  that  this  place  is

unproductive and we don’t have food, they can even push us to a dry place provided they give us water  and then they get food

for us in that area.  So that is the only thing I had to recommend.

Com. Lethome:  Thank you Mr. Pepela.  Isaac Mtoro?  Umeandika hapa KANU, unazungumza kwa niaba ya KANU?  Basi

sema jina lako.

Isaac Mtoro:  Mimi ni Isaac Mtoro.  Mimi kama Isaac  Mtoro nitaongea juu ya matatizo ambayo yanaweza kutukumba kama
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sisi wananchi.  Natangulia kuongea kwa habari ya usalama, usalama kama sisi wananchi tulikuwa tunaonelea kwamba kama mtu

kama sub-chief angepewa askari  wa kumlinda bila kuenda kwa chief peke  yake,  kwa sababu watu  tumekuwa  wengi  ukitaka

kama wewe uko na matatizo kukimbia mpaka kwa chief itakuwa ni mbali.  Sasa ikienda hivyo sisi tutaumia zaidi. 

Kitu cha pili, nitaongea kwa maneno kama wazee wa mtaa.   Wao  wanafanya  kazi  ngumu sana  na  hawapati  mshahara.   Bali

wale watu wanafanya kazi kidogo ndio wanafanya mshahara.

Com. Lethome:  Pendekeza kuhusu wazee wa mtaa?

Isaac Mtoro:  Haya, wapate mshahara.  Nikirudi kwa administration nitapendekeza ya kwamba inatakiwa mtu kama assistant

chief apigiwe kura,  kwa sababu yeye anakaa na wananchi sasa  anatakiwa  apigiwe  kura  ili  wananchi  wajue  wanachagua  yule

mtu  atakayewalinda.   Jambo  lingine  ambalo  ningependekeza  nalo  tuna  shida  kama  sisi  vijana  wakati  matitle  deed  ilikuwa

inatolewa zamani wakati wa sasa tumeenda miaka mingi.  Huwa ukitaka title deed unanyanyaswa zaidi, hii maneno ya title deed

serikali ingefaa ichunguze ili ikuwe kama sheria ya kwamba ukiwa una miaka fulani upate title deed  kama mzazi wako amekupa

shamba.  

Jambo  lingine  ambalo  ningechangia  kidogo,  habari  ya  watoto  shuleni  sisi  kama  Wabukusu  huwa  tunasema  kwamba  mtoto

mkorofi ni wa kiboko.   Na  ikiwa serikali itatoa katika mashule viboko kwa watoto,  sisi watoto  watazidi kuwa wakorofi  zaidi

kuliko hata sisi wazazi wenyewe.

Com. Lethome:  Si kujua wazazi ni wakorofi.

Isaac  Mtoro:   Sisi  ikiwa  tutakataza  mtoto  hawezi  kupigwa  kiboko,  hata  akija  nyumbani  wewe  hutampiga.   Kwa  sababu

atasema ikiwa anaenda shuleni serikali inakataza kiboko, sasa mtoto hata atashtaki baba yake akiwa amekosa makosa.

Com. Lethome:  Kwa hivyo unasema watoto wachapwe.

Isaac Mtoro:  Watoto wachapwe hata shuleni.

Com. Lethome:  Sawa.  

Isaac Mtoro:  Ningechangia jambo lingine kwa sisi kama sasa  Wabukusu kuna sheria ambayo ilikuwa imetolewa ya kwamba

kama haswa kabisa kama kwa makanisa.   Kwa sisi wanawake zaidi kusimama mbele wakihutubia wananchi,  hiyo haifai sana.

Kwa  sababu  kuna  wazee  wengine  wanakaa  hapo  nyuma  tunasema  wana  fimbo  yao  wameweka  hapo  kwa  mkono.   Huwa

mwanamke akisimama hapo mbele anajiharibu kwa kimila ya Wabukusu.  
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Com. Lethome:  Unapendekeza nini?

Isaac Mtoro:  Ningependekeza mwanamke asihuburi akisimama mbele akihubiri kwa wanaume wakiwa kanisani.  Asante.   Ni

hayo tu.

Com. Lethome:  Sasa hiyo kanisa inafuata kimila ama inafuata ki-religion?

Isaac Mtoro:  Kanisa inafuata kimila.

Com. Lethome:  Kanisa inafuata kimila?

Isaac Mtoro:  Kwa sababu sisi sio Wazungu.  Sisi ni Waafrika.

Com. Lethome:  Kwa hivyo unataka kanisa iweze kuheshimu mila ya Wabukusu?

Isaac Mtoro:  Ya Waafrika.  Asante, ni hayo tu.

Com.  Lethome:   Sasa  kuna  mzee  moja  hapa  ambaye  tunataka  kumpatia  nafasi  azungumze  halafu  akapumzike  kidogo.

Wamnyokoli Timothy?  Wacha azungumze halafu apumzike halafu Fr. Francis Sikisa utafuata huyo Mzee.  Haya.

Wamnyokoli Timothy:  Asante sana kwa nafasi hii.

Com. Lethome:  Majina tafadhali.

Wamnyokoli  Timothy:  Timothy Wamnyokoli,  mtu wa hapa Chwele.   Nilipata nimealikwa kuzungumzia juu  ya  International

Relations.  Vile Kenya kwa wakati huu is one of the country’s that are well known na because of that we should relate very well

in what is known as globalization, which  means  that  many  norms  and  obligations  are  being  created  at  the  international  level.

These have implications on domestic laws.  Kwa hivyo kuhusiana na hii, the first question should the conduct  of foreign affairs

be the exclusive responsibility of the Executive?  Meaning that the Presidency labda ofisi yake ndio imekuwa ikihusika sana na

maneno  ya  international  affairs.   Kwangu  ninasema  ndio  ni  hivyo  lakini  in  close  consultation  with  the  Judiciary  and  the

Parliament.  The reason being that both or  the three wings of the Government when it  comes  to  international  matters  drafting

treaties,  legal aspects  of crime na vitu kama hivyo haviwezi tu kufanywa na Executive peke  yake.   Lazima  wahusike,  vile  vile

tunazo  NGOs  sasa  hapa  mimi  naongeza  makanisa,  mauniversities  and  other  registered  NGOs  should  also  participate  in

international affairs.  They should not be the preserve of the Executive only.
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The second question,  what role if any should Parliament play  in  the  conduct  of  foreign  affairs?   I  think  quoting  from  what  is

going on now, when the international treaty of punishing those involved in various crimes such as  ile ambayo ilifanyika Rwanda,

Kosovo.   Ninaona ya kuwa Parliament lazima iwe ndani  yake,  ili  wakati  ukifika  lazima  ipitishe  mswaada  ambao  una-protect

ama unasaidia watu wetu, hasa wale ambao wanaenda katika nchi za nje kwenda kujaribu kuleta usalama na nini wasiumizwe.

Parliament lazima iangalie hapo ione wale vijana wetu,  wavulana kwa wasichana  ambao  wako  kwa  military  na  kwa  polisi  na

kazi  zingine  za  international.  Labda  wakiwa  huko  kama  mnavyojua  huko  Sierra  Leone  wengine  walikuwa  kidnapped,

wakauawa.  Lazima wawe protected na Parliament ipitishe mswaada ambao utasaidia hawa wakipatikana katika nafasi ambayo

ni mbaya.  Kwa hivyo nimesema ya kuwa Parliament in close consultation with Judiciary should be ready to adjust any laws that

may disadvantage the country and its people to relate meaningfully to our other nations that we might serve.  

The third question was,  how should  the  role  of  Parliament  in  the  conduct  of  foreign  affairs  be  distinguished  from  that  of  the

Executive?   Mimi  naona  hapa  ya  kuwa  kama  tunavyojua  Executive  ni  implementers  na  legislatures  ni  wale  ambao

wana-formulate.   The  Judiciary  ni  wale  ambao  wana-protect  kuona  ya  kuwa  yale  ambayo  yamepitishwa  inafanywa  vile

ilivyopitishwa.  Kwa hivyo, hapo kuna division of labour kama inavyosemwa katika Constitution yetu ya wakati huu.

Com. Lethome:  So Parliament should only be limited to as far as foreign affairs is concerned.

Wamnyokoli  Timothy:   I  have  mentioned  above  that  there  is  a  time  they  have  to  adjust  when  an  incident  happens

internationally, where Kenyans are very much involved Parliament should be called in to protect them.  And what I have here is

the American one, they refused to sign that treaty, kwa sababu they are all over the world, hata Afghanstan nilisikia waliua watu

the other day.   Kwa hivyo Parliament must come in.  

Halafu ingine, hapa nimesema tu Parliament to formulate laws concerning foreign affairs in consultation with the Executive  and

Judiciary and other relevant institutions such as  the United Nations Charters  and so on.   Parliament should take  recognition of

that and also Parliament I know is very close to Commonwealth Parliamentary Institutions and so on.   Therefore,  they cannot

be left out but they will come in very relevant areas where they are required.  

The fourth one is, should international treaties  and conventions,  regional and bilateral treaties  have automatic effect in domestic

law?  Since the word globalization means that the world is so small now, we are  in very many ways very close to each other,

however there are certain treaties such as the River Nile which was signed between the Colonial Government and Egypt that we

cannot interefere with waters,  even Nzoia River we cannot dry it here the Egyptians will come and intervene.  You know that

law is there.  Nafikiri hawa wananchi wanajua ya kuwa.

Com. Lethome:  Okay, what do you recommend?
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Wamnyokoli Timothy:  Mimi na-recommend ya kuwa they should not be given long durations,  they should be reviewed after

maybe 10 years to see how effective they are, how they are affecting our people, our other institutions such as education and so

on.  Iko ingine kama ya hydro-electric, Owen Falls ambayo vile vile sisi tunatumia na Uganda vile vile ilitengenezwa na serikali

ya ukoloni.

Com. Lethome:  I think this falls under the same.

Wamnyokoli Timothy:  The same, okay.  So that can take care of the rest.  Okay the fifth which is actually the last one should

laws and regulations made by regional organizations that Kenya belongs to have automatic effect on domestic law?.  If not how

else should they be effected?  That’s very close to the other one,  where I have talked.   However there are  certain values that

even if Kenya, Uganda and Tanzania make treaties we must observe, so that our values can remain there at  the scenes we like

such  as  circumcision  in  Bukusu,  we  circumcise  only  men.   Maybe  in  Mount  Elgon  you  may  like  circumcision  of  women  to

continue, so long as  those values make a lot of sense to us,  we cannot just pass  a treaty and say mutilation and so on.   It  has

never been mutilation, it has been a very crude kind of thing going on.    So  they  should  know  our  society  any  treaty  or  any

commitment that adds  value to our norms, customs and so on should be respected.   Nataka  kuongeza moja au mbili, au hiyo

inatosha.

Com. Lethome:  Ongeza moja ya mwisho.

Wamnyokoli Timothy:  Ya mwisho ninasema hivi.  Nataka ile ofisi ya President, Head of State iwe protected and one way of

protecting it the Head of State  should not in his house engage any close relatives as  in the official capacity.   Privately yes,  but

not on official capacity.

Com. Lethome:  There is a question for you.

Wamnyokoli Timothy:  Naulizwa nitaweza?

Com. Wambua:   Hapana,  hapana  don’t  worry  Bwana  Wamnyokoli.   I  think  you  have  come  up  with  very  very  interesting

issues which you have not given us clear proposals  and I want you to –  you  look  to  be  very  familiar  with  these  international

issues.  I  don’t know whether you worked in foreign affairs or  where,  but I have that feeling.  But let me ask you, one of the

issues  we  are  concerned  with  is  how  we  should  domesticate  international  treaties,  that  is  an  issue  we  are  requiring  as  a

Commission and we know in some countries like the Arab world before a country ratifies the treaty,  it must be  subjected to a

referundum  in  that  country.   It  must  be  subjected  to  Parliamentary  approval  so  that  when  it  is  signed  we  do  not  have  a

contradiction where Parliament later rejects  it.   You have said that the role between Executive and Parliament  should  be  well
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defined and Parliament should concentrate  in  making  the  laws.   But  you  find  that  in  most  of  the  situations  these  treaties  are

actually negotiated by the Executives and I am talking of those experts who are in Ministries and in foreign affairs.  They sit, they

negotiate  they  think  the  treaty  is  for  the  benefit  of  the  country  and  therefore  they  recommend  that  it  be  ratified.   So  what

proposal  do you have,  do we first subject  these treaties  to some kind of a referundum, do we  subject  them  to  some  kind  of

approval by Parliament before they are ratified or how do we have a domestication procedure.  I  think that is what I wanted to

be clear about.

Wamnyokoli Timothy:  Infact you have answered for me.  The only thing I can add is that Civic Education is very important

on anything that is not made in Kenya or even if it is made in Kenya.   There should be some fora,  there should be some room

provided for wananchi to contribute.   They should not be  taken  for  granted,  in  fact  at  this  time  you  people  may  be  realizing

certain problems in Civic Education, on our Constitution or what we are supposed to be doing now is very confusing.

Com. Lethome:  What do you recommend?

Wamnyokoli  Timothy:   I  recommend  consultations,  civic  education  seriously.   Anything  made  outside  of  Kenya  must  be

subjected through Parliament.

Com. Lethome:  On the Constitution?

Wamnyokoli Timothy:  Yes.

Com. Lethome:  Because this is not the last time that maybe we are reviewing our Constitution.  In future we still have to make

Kenyans understand their Constitution.  So how would you like Civic Education be conducted?

Wamnyokoli Timothy:  I think we are  now at  the beginning of this, so once it is completed a feed-back  should be made to

those who contributed.

Com. Lethome:   You  haven’t  answered  my question.   Civic  Education,  should  it  just  be  taught  once  because  of  a  certain

thing?

Wamnyokoli Timothy:  No, it is a continuous process.

Com. Lethome:  That is what I wanted to hear.

Com. Wambua:  But you are saying they call it a …… (inaudible) to a referundum?
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Wamnyokoli Timothy:  Yes, if it is a treaty.  For example the Nile River one and others must be.

Com.  Lethome:   Thank  you  Timothy.   Tupate  Fr.  Francis  Sikisa.   Afuatwe  na  Oriama  Benson.   Oriama  yuko?   Haya

utamfuata.

Fr. Francis Sikisa:  I am Father  Francis Sikisa from Chebkaka  Catholic Parish.   Here with me I have a memo from Chwele

Division, they asked me to present on their behalf.  I am just secretary but I have my own few suggestions to put across,  which

I want to do now.  Okay one of the things that I would like to point out is that in our current Constitution there is no preamble.

Though it was mentioned, somebody who presented here  but  I  would  like  these  points  to  be  highlighted  or  captured  in  that

preamble. 

(1)        It should capture the point of Justice and issues of ethnic and cultural diversity be acknowledged in Kenya. 

(2)        That you should also acknowledge those heroes and heroines who fought for our independence.

(3)        The issues of security should also be included there and then of course the issue of Justice,  I mean transparency and

accountability should be included issues in future in the preamble.

Okay,  another  thing  I  would  like  to  propose  is  the  type  of  Parliament  or  House  that  we  would  like  to  have  in  the  future

Government.   I am proposing that we should have a two-chamber  house that is the Senate  and the House of Representatives.

So in this senate we said that we should have a limited number of members there representing regions,  like the regions we have

in Kenya and they should be mature people.  The age limit is from 50 and above and you qualify to go to the Senate and if a Bill

goes to Parliament debated by the Lower House, for it to proceed to the Upper House it must have a backing of 65% and for it

to be passed to become law in Kenya, something binding, the Senate must have 75% approval.

Another issue I would like to highlight is on the issue of appointments of the Chief Justice and Judicial Commission.  Currently,

as it is,  we see  that the President  as  the Executive has the  power  but I would like in this case,  this to be  done by the people

through their representatives that is Parliament.    It  appoints  them and even the Judicial Service Commission should  be  left  to

Parliament to appoint them.  And then only the President is given not really to approve to his wishes or what he likes,  but just to

sign and say that it has become a legal law because it has been debated and it is the wishes of the people.

Another thing is that those decisions made by court should not be contradicted or interfered with by anybody even the President

should not have the powers to interfere with those decisions.  What the court has decided it’s final and it remains binding.
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I would also like to look at the issue of Electoral Commission: The Electoral Commission is actually the referee when elections

come around and I recommend strongly that it should be independent.    It  should  also  be  appointed  by  people  through  their

representatives and they should be answerable to us not that the parties nominate them and then the President is given to choose

among the two and he is also going to contest  for the same elections,  that will not be  a fair game.   So  I  recommend  that  the

Parliament should do the same also, because they represent the people.

I would also like to point out the type of Government we would like to have in future.  I  am proposing that we have a federal

type of Government,  and in this type of Government that we shall create  Kenya maybe into four regions.   We  don’t  want  to

divide the country into communities or  via ethnic groups.   No,  but just create  Kenya into four regions or  so and that we  take

into  consideration  the  different  communities  that  are  there,  they  are  all  included  in  the  Government.   So  in  this  federal

Government we shall have the Governors and then every Governor will have their Parliament there and then they will have their

civil servants there who will be working in the offices and so on.  But then we remove the idea of the chief, the DOs,  the DCs,

the PCs then they will not have a job to do because then these people who will be appointing them and if they have to be  there,

then they must be  appointed by the people.   That is  what I mean by the people  by the  representatives  of  those  people  who

have been elected to represent those regions of the Government.

And in the Central Government then we shall have a President like what we have the system in America and few key Ministries

like foreign policy, foreign affairs, finance and defence.   I  would also like to add the Ministry of Justice that should be created

above there.  I would also like to propose on the future President of our country that for one to go and contest  to be  elected as

President  of  this  country,  first  and  foremost  he  must  be  a  mature  man.   Maturity  here  I  am  talking  of  50  years  and  above

because I realize that sometimes we delay  into  mature.   You  know  some  people  take  somebody’s  Katiba  yet  he  is  not  yet

mature.  So I am thinking at least when somebody is 50 he is mature enough to be able to lead the country.  Not  only should he

not belong to any party.

Com. Lethome:  How old – what is the maximum age?

Fr. Francis  Sikisa:   The maximum age is 75 yrs.   So  he should declare  his  wealth  and  tell  us  how  he  got  that  wealth.   He

should  not  have  been  convicted  of  a  crime  –  I  don’t  have  to  put  it  in  legal  terms  but  there  are  some  crimes  which  are

exceptional that is what I mean.   Like political crimes of political nature – this man maybe was fighting for freedom like I want

to  give  an  example,  am  I  allowed  to  mention  names  here,  names  like  Shikuku,  they  were  saying  names  like  Orengo,.kina

Kivutha Kibwana, they have been thrown in.  So crimes of political nature and if they were fighting for independence of people

and freedom kind of,  they should be allowed to contest  for Presidency.   But if he has been a public thief, a robber,  a corrupt

man he should not even hold any public office.

And then also this man, President, should have a least  a minimum in terms of education a minimum University 1st  degree – BA.
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But in exceptional cases,  special  talent he should have a diploma but from a recognized institution in this country or  any  other

country.  I also want to look at our representatives in Parliament like the MPs and so on.   Okay,  these guys should be men of

integrity, he should not be convincted of any crime.

Com. Lethome:  Men or women?

Fr. Francis  Sikisa:   Men and women.  These people  should not have been convincted of any  crimes  except  if  it  is  political

crime and fighting for our rights, its okay.   Then they should also have at  least  BA or  diploma and should be at  least  35 years

and above.

Com. Wambua:  Are you saying a BA or graduate?

Fr. Francis  Sikisa:   Okay,  let us  put  it  at  graduate.   To  safeguard  our  Constitution  that  we  are  making  now  I  think  and  I

recommend we should have a Constitutional court that is able to interprete the issues concerning the Constitution and this should

be independent.  And how do we get it?  It  shoud be created  by Parliament again because  Parliament speaks  for the people.

We should have a Constitutional court which will work together with the new Ministry of Justice.

The issue of courts.   Other  than what we have in the courts,  I  am also proposing we should have traditional courts  to  reduce

congestion.  Some cases  could be handled by elders  in  the  villages  instead  of  them  congesting  people  in  prisons  and  so  on.

That position could be made there.  I think that will solve a lot of problems.

And then I also want to mention about political parties:  The political parties  we don’t need many.  At the most we could have

five at most.  All political parties they should be funded by the Government.   Even the Presidential  candidate  should be funded

by the Government.  And the MPs to be funded by their parties and councillors.   And then I would also like us to put a ceiling

for the expenditure during campaign time because  this will check people  when they print fake money, pouring money  into  the

market.

Com. Lethome:  Okay, wind up Father.

Fr. Francis  Sikisa:   Okay,  thank you.  To wind up  I  would  like  to  mention  one  issue  that  was  mentioned  here  about  land

inheritance and transactions concerning land.  First  of all, I  would like that the title deed  should read not just  the  name  of  the

man.  But the land should be owned by the family so that if the man dies the lady does  not have a problem going to the Land

Boards going to whatever to transfer this land into her name or  her children.  But it should just say the man and the woman as

their  land  and  then  ultimately  also  the  land  should  be  owned  by  the  local  community,  ultimately.   So  that  if  we  have  some

disputes,  instead  of  taking  to  the  DO  taking  those  Land  Board  and  offices  or  chiefs,  they  should  be  handled  by  the  local
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community.  They know better  and by the local community, I mean people  who stay there not necessarily ethnic or  whatever

but people who stay in that village or in that area, constitute that local community.  So I think this is what I have to present.

Com. Lethome:  Thank you Father.  There is a question.

Com.  Wambua:   One  of  the  questions  I  wanted  to  ask  is  should  we  provide  for  our  retiring  President?   I  think  that  is

something you have seen all over today and what sort of retirement arrangement should we make for those who have served as

Presidents and want to go home should they have it in the first place and if so, what proposal do you have?

Fr. Francis  Sikisa:   Thank you.  The retiring Presidents  I think even what is given  today  in  the  newspapers  is  good  except

what I think is that if the man – we look at how he has led the country and if he has not embezzled the public funds and he has

done a good job, then he deserves to get a retirement benefit.   But if he has been corrupt  and has misused the public funds he

forfeits that.  Secondly, the amount being proposed for the retiring President  in terms of the pension he will get that 80% of his

salary, I think that is too much, already we are strained and we are poor.  This man has been earning a lot of money and he has

received other benefits.  I think 25% will be  good for him and I am sure he will be  comfortable and then 25% of the salary of

the last month.  And then I also think these other details like giving him security,  secretaries,  entertainment,  we could give him

such benefits.

Com. Wambua:  If he gets that percent  should he continue in political activities or  does  he pack  up and go home and stay at

home?  No, no we are talking to Father.   This is an issue which we have to address  as  a Commission and I think it has arisen

elsewhere we know what the experience Zambians are  going through and we want to get it right.  If we provide for a retiring

President  and give him a package so that he goes home, does  he come  back  to  politics,  and  if  he  does,  does  he  lose  those

benefits?   I  think  this  is  an  issue  we  would  want  to  address.   It  is  not  academic;  it  is  practical  because  as  we  write  our

Constitution we must capture it properly. 

Fr. Francis Sikisa:  Thank you.  Sir,  I  think I will answer that question in my view.  When somebody has retired,  retirement

means you go home.  So once you have retired there is no question of saying that I will be the Chairman of this and this political

party, that’s out because you will be interfering with the day to day running of the affairs of that party and you will still want your

ideas to prevail.  So I think the man should pack  and go home.  He can be a member of a political party but he should not be

given any post in that party he should be like any other member.  That’s what I think.

Com. Lethome:   Father  there  is  a  question  from  a  Bishop  but  his  voice  has  a  problem.   I  am  asking  on  his  behalf.   You

suggested that we have four regions,  we divide Kenya into 4 regions we  had  a  problem  understanding  how  we  are  going  to

divide Kenya.  Just give us a proposal.  You have that map of Kenya in mind, see how we divide it into four.
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Com. Bishop Njoroge:   Okay,  like we can combine Nyanza province and Western province and parts  of  Rift  Valley.   We

have had many communities represented, that becomes ……

Com. Lethome:  Then we should look at it geographically?

Fr. Francis Sikisa:  Yes.  The other side Central, Eastern and parts of Rift Valley also and some other region.

Com. Lethome:  In other words what you will do draw a map of Kenya like this.

Fr. Francis Sikisa:  Not just simply saying like that.  No.  I don’t know how – if I had a map I would draw and show you.

Com. Lethome:   Father  we are  still here until the end of the day.   Once you go back  there  sit  down  with  a  piece  of  paper

draw something for us, hand it over, it will help us.

Fr. Francis Sikisa:  Okay, fine thank you.

Com. Lethome:  Because elsewhere it has been suggested that we go by the Longitudes and the Latitudes.  Okay,  we look at

the Longitudes and the Latitudes and those form our regions.

Fr. Francis Sikisa:  Okay.

Com. Lethome: That’s one suggestion.

Fr. Francis Sikisa:  Okay,

Com. Lethome:  You can draw down.

Fr. Francis Sikisa:  I will, I’ll try.  Thank you.

Com. Lethome:  Thank you very much Father.  Can we have now Oriama Benson.   Na  tujaribu kwenda haraka haraka sasa,

Oriama.  Watu ni wengi sana.  We have over 200 people who want to speak.

Oriama Benson:  Majina ni Oriama Benson.  Nitaguzia mambo machache kidogo ambayo ninaona yanamguza mwananchi wa

kawaida.   Jambo  la  kwanza  linaguza  ufisadi.   Na  nilikuwa  ninaona  kwamba  kuweza  kuepusha  ufisadi  katika  utumishi  wa

serikali,  nafasi  kama  madaktari  ambao  wameajiriwa  na  serikali  wasiweze  kuruhusiwa  kuwa  na  biashara  zingine  kule  kando.
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Kwa sababu mara wakati mwingi wanatumia kuhudumia biashara zao na hawahudumii wagonjwa katika mahospitali.   Madawa

yanapotea mahospitalini kwa ajili ya kupelekwa katika biashara zao.   Kwa hivyo wasiweze kuruhusiwa kuwa na biashara zao

kule nje. 

Pia jambo lingine ambalo ningependa kuguzia ni kuhusu Wabunge wetu ambao wako katika Bunge.  Wako  kule  kwa  ajili  ya

kumwakilisha  mwananchi  wa  kawaida  na  tumeona  kwamba  Wabunge  wengi  hawafanyi  kazi  jinsi  ambavyo  inawapasa.

Ningeomba kwamba katika Katiba yetu mwananchi wa kawaida aweze kuruhusiwa kama Mbunge hataweza kufanya kazi jinsi

inavyompasa akaweze kuregeshwa nyumbani na pia akaweze kushtakiwa na agharamie by-election.

Jambo lingine ni kuhusu Rais wa nchi yutu pamoja na mawaziri.   Tunapata  ya  kwamba  kama  Rais  wa  sasa  anatumia  wakati

wake  mwingi  kutetea  chama  badala  ya  kutetea  mambo  ambayo  yanahusu  nchi  yetu  ya  Kenya.   Kwa  hivyo  Rais

anapochaguliwa kama Rais aachane na mambo ya Chama na ashughulikie mambo yanayohusu nchi yetu.  Hivyo hivyo likaweze

kutendeka kwa mawaziri wetu pia. 

Jambo lingine ambalo ningependa kugusia ni kuhusu jinsi ambavyo wamepoteza pesa.   Ni pesa  kiasi gani wamepokea na jinsi

ambavyo  wametumia.   Kwa  hivyo  kila  baada  ya  mwaka  mmoja  wakaweze  kuelezea  juu  ya  matumizi  ambayo  wameweza

kutumia hizo pesa. 

Jambo lingine ni kuhusu msafara wa Rais.  Tumeona ya kwamba Rais anaposafiri kwenda mahali, anakuwa na msafara mrefu na

huo msafara kidogo unatumia fedha ambazo zinatoka kwa mwananchi wa kawaida. 

Com. Wambua:  Msafara wa magari ama wa watu?

Oriama Benson:   Msafara wa magari na watu pia.   Kwa sababu gari haliwezi  kukimbia  bila  mtu.   Kwa  hivyo  huo  msafara

ukaweze kupunguzwa ili kwamba fedha zinazotumika kwa huo msafara pia zikaweze kupungua.

Com. Wambu:  Unapendekeza magari mangapi?

Oriama Benson:  Ikiwa zaidi isizidi magari kumi.  

Com. Lethome:  Na wakati anaenda ng’ambo na ndege?

Oriama Benson:   Akienda ng’ambo kama ni shughuli ambazo zinahusu Ministry ya Foreign Affairs  atembee  na  Minister  wa

Foreign Affairs na Katibu wake.  Lakini utapata kwamba mara kwa mara unasikia Minister asiyehusika na mambo ya ng’ambo,

pia amesafiri.  Kwa hivyo hiyo tunaona kwamba sio mzuri kabisa. 
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Jambo lingine ni kuhusu elimu:  Tukienda katika shule zetu  hasa shule za upili utapata  kwamba  kuna  wanafunzi  ambao  wana

wazazi ambao wanajiweza na wengine wazazi wao hawajiwezi kulipa karo.   Lakini kwa vile wamepata katika shule moja huyu

mwanafunzi  asiyejiweza  anapofukuzwa  nyumbani  ataketi  pengine  mieze  miwili  na  akipata  karo  ya  kuweza  kurudi  shuleni,

analazimika kulipia ule muda ambao hajakuwa shuleni.  Kwa  hivyo  analipia  ule  muda  ambao  hakuweza  kuwa  shuleni  na  zile

services  ambazo  hakuweza  kupata.   Kwa  hivyo  kama  kwamba  itawezekana  akaweze  kuruhusiwa  kulipa  ule  muda  ambao

atakuwa shuleni.

Jambo  lingine  ni  kuhusu  wafungwa  wetu  katika  jela  zetu.   Wafungwa  hawalindwi  kwa  njia  ipasavyo.   Mnasikia  kwamba

mfungwa  akiwa  mgonjwa  hata  kupelekwa  katika  hospitali  inakuwa  shida.   Kwa  hivyo  kupata  matibabu  kidogo  inaumiza

ndiposa tunasikia wafungwa wamekufa  katika  jela.   Kwa  hivyo  badala  ya  kuwarekebisha  ili  wakaweza  kuwa  wazuri  katika

jamii  unasikia  kwamba  ameanga.   Kwa  hivyo  sioni  kama  hapo  tutakuwa  tunawasadia.   Badala  ya  kuwasaidia  wakaweza

kubadilika  tunawasaidia  kwa  njia  ya  kuwaua.   Kwa  hivyo  mimi naonelea  kwamba  mfungwa  anapofungwa  akaweze  kupata

matibabu wakati anasema kwamba ni mgonjwa.

Na pia ule uhamisho wa mfungwa kutoka jela moja hadi ingine.  Unapata  kwamba mtu  amefungwa  Bungoma  kesho  unasikia

yuko Kodiaga, siku ya tatu unasikia amekufa kule.  Kwa hivyo inakuwa ni mzigo katika jamii kuweza kuenda kubeba ule mwili

wa huyu mfungwa kuweza kuleta nyumbani.  Na  kama itatendeka kwamba mfungwa amehamishwa na ameweza kuaga  dunia

mimi  naonelea  kwamba  serikali  ikaweza  kugharamika,  kumbeba  huyu  mfungwa  kutoka  pale  ambapo  amekufia,  kuletwa

nyumbani na pia gharama ya mazishi – nusu yake ikaweze kugharamika na serikali.

Jambo lingine ni kuhusu mawakili – advocates.  Wamekuja kuwa watu waongo na wezi zaidi ya kiasi.  Badala ya kusaidia watu

ambao wamepatikana na cases kule kortini, unapata ya kwamba wanatumia hiyo nafasi kuona ya kwamba wanajinufaisha wao

bila kusaidia huyu mtu ambaye yuko mahakamani.  

Com. Wambua:  Mtu mmoja ama wengine?

Oriama Benson:  Wengine.  Lakini sasa  akiweza kusaidia hata hawa wengine pia wasipatikane naonelea kwamba kabla kesi

haijaweza kukamilika huyu wakili akaweze kumuwakilisha huyu mshtakiwa na iwapo  hiyo  kesi  itaweza  kufaulu  basi  akaweze

kulipwa  pesa  zake  zote.   Na  mahali  ambapo  inahusika  kwamba  mimi ninadai  pesa  halafu  yeye  anapokea  kwa  niaba  yangu

isiwezekane kabisa.  Pesa zikitolewa mimi nipate na nimlipe kazi yake.   Na  kama ya kwamba nitapoteza hiyo kesi  kwa ajili ya

uzembe wake, basi malipo yake yasiweko ama kama yatakuweko kwa sababu amekuja kortini alipwe nusu ya hizo gharama.

Jambo lingine ni kuhusu uhuru wa kuabudu.   Naamini Katiba yetu ya sasa  inaongea tu kwamba kila mtu  yuko  huru  kuabudu.

Kama  utakimbia  uchi  ukijigamba  kwamba  unaabudu  uko  huru,  lakini  mimi  naona  kwamba  Katiba  itakayokuja  ikaweze
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kuangalia ni kiwango gani cha uhuru.  Leo isipatikane kwamba mtu anaamka kivyake anasema ameanzisha kanisa fulani, na kwa

vile  Katiba  inamruhusu  kuabudu  atasimama  hivyo.   Kwa  hivyo  tutafika  mahali  tuone  kwamba  tunapata  njia  nyingi  sana  za

kuabudu ambazo hazifai kabisa.  Kwa hivyo licha ya kwamba tutakuwa tunaabudu lakini kuwe na kiwango fulani cha kuabudu

na wakati unaofaa.  Isiwe tu kwamba utapata wengine tunapiga kelele zaidi ya kiasi,  leo hapa tuko kwa bar  dakika mbili zijazo

watu wako wanahubiri na nini.  Kwa hivyo kuwe na kiwango cha ule uhuru. 

Com. Lethome:  Dakika moja umalize.

Oriama  Benson:   Jambo  lingine  ni  kuhusu  wagonjwa  ambao  wamelazwa  katika  hospitali.   Utapata  kwamba  mgonjwa

amelazwa  hospitali  na  ameweze  kuaga  either  kwa  uzembe  wa  wanaomlea  katika  hospitali  ama  wale  madaktari  na  kama

kwamba mgonjwa atapatikana ameaga kwa ajili ya uzembe wa madaktari, mimi naona kwamba zile gharama ambazo mgonjwa

anahitajika kulipiwa zisiwezekane kulipiwa.  La si hivyo wagawane gharama wale watu wa mgonjwa pamoja na hospitali.

Jambo  lingine  ni  kuhusu  hii  habari  ya  appointment  and  re-appointment.   Mtu  leo  amechaguliwa  kwamba  yeye  ni  chairman

pengine wa Nzoia Sugar ameweza kufanya ulanguzi wa pesa kule, kampuni imeanguka anasimamishwa leo baada  ya miezi mbili

tatu mmesahau yale makosa alifanya, kesho unasikia pengine ameamkia kwa Lake Basin Development Authority.  Kwa hivyo

hilo jambo mimi naona kwamba hakika lisiweko.  Mtu akishaappoint-iwa amefanya kosa,  amefutwa ashtakiwe na abakie  hivyo

hivyo na aweze kugharamia kulingana na jinsi alivyokosa. 

Jambo  la  mwisho  kabisa  ni  kuhusu  Commissions  ambazo  zinateuliwa  na  Rais.   Hasa  nikikumbuka  pengine  zile  ambazo

zimetuliwa  kwa  ajili  ya  kuangalia  tribal  clashes,  tangu  92  mpaka  sasa.   Naamini  alipokea  hiyo  report  na  hatujasikia  lolote

kuhusiana  na  hiyo  report.   Kwa  hivyo  mimi naona  kwamba  once  commission  imeteuliwa  imefanya  kazi  yake  imemaliza  na

ime-hand over hiyo report kwa Rais, baada ya miezi miwili naamini atakuwa amepitia ya kutosha na akaweze kuiweka wazi na

yeye akaweza kujua ni kwa nini ama ni mambo yapi ambayo waliweza kupata katika ule uchunguzi wao.  Na hayo ndio mambo

ambayo nimeweza kuwa nayo mchana wa leo.  Asante sana.

Com. Lethome:  Asante sana Benson.  

Com. Wambua:  Hawa maCommissioner wote ni mawakili.

Com. Lethome:   Na  sio wezi. Laughter.   Tupate sasa,  kuna mama  yeyote  ambaye  alijiandikisha  na  hajazungumza,  mama.

Nyinyi Wabukusu mlizuia kina mama kuja kuzungumza ama namna gani?   Chief Henry Munyole?  Tumsikize chief sasa.

Chief Henry Munyole:   Mimi kwa majina naitwa Henry  Munyole  ni  Chief  wa  Chwele  location.   Nitazungumzia  hili  jambo

ambalo sisi sote  tunahusika ni culture of violence ambayo  imeenea  sana  katika  areas  zetu,  utaona  mtu  anaamka  anapiga  bibi
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yake hata anamuua ama anamuumiza zaidi.  Mtu anaamka anapiga ndugu yake anamuumiza  zaidi.   Hiyo  imetokea  mara  kwa

mara.  Iko rape  cases  nyingi na hizi zote mimi napendekeza ya kwamba P3 forms zikae na daktari  ambaye anatibu huyo mtu.

Zitoke kwa polisi ziingie kwa daktari.   Na  immediately yule mtu ambaye amefanya kitendo daktari  akijaza hiyo P3 anashikwa

mara moja na kushtakiwa.  

Com. Lethome:  Na hii mambo ya kupiga wanawake unapendekeza nini?

Chief  Henry  Munyole:   Mimi  nasema  mambo  ya  kupiga  wanawake  isikuweko  kabisa,  hata  kidogo.   Kwa  sababu

mwanamke ako na akili unamuambia anaelewa.   Kuna mwingine alisema ya kwamba ujue mimi nilikuwa nimeandika kuwe na

mobile  courts,  lakini  nimeambatana  na  yule  alisema  tuwe  na  traditional  courts.   Kwa  sababu  iko  some  petty  cases  ambazo

hazistahili ziende kortini,  zimaliziwe tu na wazee wa vijiji.  Sasa  tuwe  na  traditional  courts.   In  most  cases  kuna  mtu  ambaye

anaweza  lease  ng’ombe  mtu.   Naweza  lease  ng’ombe  mtu  na  baadaye  huyo  ng’ombe  auze  kwa  sababu  ya  shida  yake.

Kwenda kudai huyo ng’ombe anasema tuliandikishana wapi.  Cases  kama hizo sasa  huyu mtu anaona hana ushahidi halafu ana

resort kupigana, na tukiwa na hizo traditional courts hii itasaidia sana.

Tuko  na  trial  marriages  ambazo  tunataka  we  discourage  that  one.   Tuko  na  watu  wengi  anaoa  bibi  akizeeka  tu  kidogo

anafukuza na watoto wote.  Unaona hawa watoto wanateseka.

Com. Lethome:  Kuzeeka ni miaka mingapi?

Chief  Henry  Munyole:   Bora  tu  azae  watoto  kama  watatu  hivi  ataonekana  yeye  amezeeka  sana  sasa  anaenda  kwa  yule

ambaye bado mchangamfu kidogo.  Na  huyu atatupiliwa mbali.  Tuko nazo mingi sana nafikiri sasa  Constitution yetu iseme ya

kwamba ukioa bibi,  maybe kumfukuza ni through the court.   Lakini usiwe unaamka halafu unamfukuza.  Wale  watoto  ambao

wameachiliwa  –  abandoned  children,  tusaidiane  wote  kila  mtu  ambaye  yuko  kwa  hicho  kijiji  akiona  mtoto  amefukuzwa  na

wazazi wake mtu yeyote ana jukumu la kuchukua atuletee mahakamani na  mwenye  mtoto  ashtakiwe.   Yeyote  tu  bora  apate

mtoto ako abandoned.  Process ya kuendea through children office, Bungoma inachukua muda.  

Ingine mimi napendekeza ya kwamba corporal  punishment kwa shule zetu irudishwe, hiyo wasitoe.   Watoto  wetu wamekuwa

wabaya na wakikosa shuleni achapwe kiboko.  

Land transaction,  kuuza shamba,  ikiwa mtu anauza shamba mimi napendekeza ya kwamba vile mzee moja alisema kwa Land

Control Board yule mzee wa ukoo – Land Chairman awe kwa board.   Yeye pia athibitishe kwamba huyu mtu anauza shamba

genuinely  kwa  reasons  ambazo  zimepeanwa.   Kwa  sababu  wengine  wameuza  shamba  na  wamesubject  families  zao  kuwa

landless.  Chairman wa clan awe kwa Land Control Board, yeye pia apeane consent ya kwamba hiyo shamba imeuzwa.
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Outdated traditions kama kutahiri wanawake, hiyo isiruhusiwe kabisa.  Iambatane na Bwana Wamnyokoli hiyo ifutiliwe mbali.

Com. Lethome:  Na ingine ambayo ni outdated?

Chief Henry Munyole:  Outdated ni kama kurithi wanawake.  Hiyo pia itupiliwe mbali.

Com. Lethome:  Chief anatoa maoni yake.

Chief  Henry  Munyole:   Upande  wa  security  namalizia  hii  ya  mwisho.   Upande  wa  security  tukiwa  na  insecurity  hapa

sometimes sisi kama administration tunakuwa na kazi ngumu sana.  Naomba tu serikali iki-provide votes pengine ya kugharamia

security within a certain area. Kwa sababu tumekuwa na majambazi wengi ambao wanafanya uhalifu.  Sometimes we sacrifice

we fuel the landrover or we hire a public vehicle ili kufukuza hawa majambazi ambao pengine wamepiga watu wetu.  Kwa hivyo

Government iki-provide certain funds itakuwa sawa sawa.  Thank you very much.

Com. Lethome:  Kuna swali.

Com.  Wambua:   Kuna  pahali  pengine  tulisikia  mambo  ya  akina  mama  wakipiga  wazee.   Sijui  wewe  kama  chief  umewahi

kupata  complaint  kama  hiyo?   Umesema  akina  baba  wasipige  akina  mama  na  hukutaja  namba  ya  akina  wazee  ambao

wanapigwa na ungelipenda kusema nini?

Chief Henry Munyole:   Asante  sana.   Jambo  kama  hilo  liko  lakini  it’s  very  rare.   Siwezi  taja  majina  ya  watu  lakini  kuna

examples bibi ambaye alipiga bwana na alipiga baada  ya kuvumilia.  Huyu bwana baada  ya  kutoka  amelewa  akija  na  nyama

yake anaweka hapo anakata  vipande vipande na kipande anahesabu hivyo vipande hakuna kimoja ambacho  kinaliwa.   Moja

iki-miss anapiga bibi na watoto.   Sasa  bibi  wakaangalia  siku  moja  wakaona  huyu  ni  mlevi.   Wakampiga  sasa  maybe  out  of

protection, self-defence lakini kwa kimila yetu ya Wabukusu sijaona bibi akipiga bwana, it’s rare.  Pengine out of protection.

Com. Lethome:   Maswali mawili kuhusiana na kwa sababu ya kazi yako.   Hebu ngoja tumsikize kwa sababu ya  kazi  yako.

Ya kwanza kuna watu wanapendekeza machief badala  ya kuchaguliwa vile wanavyochaguliwa hivi sasa  wawe yaani kuteuliwa

sasa wanateuliwa wawe wanachaguliwa kama vile Mjumbe na Councillor wanachaguliwa.  Sijui  una  maoni  gani  kuhusu  hiyo.

La pili, sijui kama ulikuweko, jana tulikuwa Sirisia na hapa Chwele na sehemu zingine za Kenya tumesikia watu wanasema local

brews should be legalized.  Hapa watu wako wanasema wanataka busaa,  waachie wakunywe busaa bila kuingiliwa na  polisi.

Wewe kama chief tungependa utoe maoni yako, pendekeza.

Chief Henry Munyole:   Swala  la  kwanza  liko  namna  hii.   Wananchi  wanafikiria  pengine  chiefs  wako  na  privileges  nyingi,

lakini for example mimi kama tawala chief kuteuliwa ni kama  election na nahudumia watu wengi sio eti watu wa Chwele peke
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yao.  Mwingine anaweza toka Mount Elgon anadai huku kitu chake pengine msichana wake,  pengine pressure  pump amepeana

mtu na imepotea na mimi mtu ambaye anapigia mimi kura na mtu wa Chwele.   Sasa  mimi kitu ambacho nafanya kwa vile sitaki

nipoteze kura yangu, mimi nasema tu hakuna kitu chako hapa na anaenda,  na kumbe ng’ombe wake ako upande huu.  Siwezi

kufanya haki,  kwa sababu nikifanya haki  nichukue  ng’ombe  mtu  atoke  Mount  Elgon  anakuja  hapa  anadai  ng’ombe  na  mimi

nichukue ng’ombe nipeane niko napoteza kura yangu, hiyo haiwezi fanyika hiyo.

Com. Lethome:  Hebu nyamazeni tafadhalini.  Sikizeni haya maoni.

Chief Henry Munyole:  Ingine tuko na maybe application of cases.  Nikiona ya kwamba huyu mtu ni my supporter  na ako na

dispute  na  aje  mbele  yangu.   There  is  no  way  I  can  rule  in  his  favour  kwa  sababu  niki-rule  in  his  favour  hatanipatia  kura.

Nitaona ya kwamba wananchi wenyewe watakuja kuumia wenyewe.  Niko tu hivyo hakuna kitu  ambacho  nitafanya  nipoteze

kura yangu.

Com. Lethome:  Hiyo tumesikia kwa hivyo wateuliwe vile wanateuliwa.

Chief Henry Munyole:  Busaa, sisi tunafuata sheria ambayo pengine imepitishwa na Bunge, Parliament ikisema isiruhusiwe sisi

hatuwezi kuwafuata.

Com. Lethome:  Sasa wewe zungumza kama Mbukusu.  Usizungumze kama Chief.  Hebu nyamazeni tusikie.

Chief Henry Munyole:   Mambo ya busaa kwa sababu nchi yetu iko mbioni nasi tunataka maendeleo  sio  kuingilia  tu  busaa

kwa sababu nchi yetu iko mbioni kila kitu ni competition.  Tunataka watoto wetu wasome.  Na ukiangalia area  ambayo pengine

tumependelea tu kunywa busaa hapa hakuna maendeleo.

Com. Lethome:  Unapendekeza nini wewe?

Chief Henry Munyole:  Napendekeza ya kwamba hii busaa isikuweko.

Com. Lethome:  Iendelee kuharamishwa.  Mtu akipatikana nayo anashikwa.

Chief Henry Munyole:  Anashikwa.  Laughter.

Com. Bishop Njoroge:   Hii mambo ya mabwana kupiga mabibi kwa  sababu  umesema  imeenea  sana  na  wanaume  ku-rape

akina  mama  na  wasichana  na  watoto.   Ungetaka  sheria  iwekwe  kwamba  mume  ambaye  anampiga  bibi  yake  ashikwe  na

ashtakiwe?  Pili, mtu ambaye amemnajisi mtoto au mtu bila kupenda kwake unajua sheria  inasema  unaweza  kufungwa  miaka
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saba lakini hiyo inaonyesha haitasaidia.  Ungetaka hukumu gani ili kuzuia mambo haya?

Chief  Henry  Munyole:   La  kwanza,  bwana  kupiga  bibi  yake  inategemea  bodily  harm  ambayo  imefanyika.   Kama

alimkatakata kwa panga hiyo pia anaweza fungwa  hata  miaka  kumi  akimkatakata  kwa  panga.   Na  akimpiga  kwa  fimbo  pia

magistrate anaweza angalia na jinsi ugomvi ulivyotokea anaweza kum-release depending the damages on the body.   Anaweza

kum-release ya kwamba hata ikiwa bibi alikuwa na makosa na pengine ilikuwa tu kama discipline magistrate anaangalia.

Com. Lethome:  In other words, unasema kama alimpiga kwa sababu ya discipline inakubaliwa?

Chief Henry Munyole:  Kiwango ambacho sio bodily harm.

Com. Lethome:  Sawa.  Mwanamke akikosa discipline bwana akubaliwe kumpiga lakini asiumize.

Chief Henry Munyole:  Asimuumize.

Com. Lethome:   Sawa.   Na  bwana akikosa discipline apigwe na nani na  hatutaki  auumizwe  lakini  atandikwe  acharazwe  na

nani?

Chief Henry Munyole:  Mimi nilisema ita-depend na judgement ya magistrate.

Com. Lethome:   You are  not answering my question,  when a woman misbehaves she should be  disciplined  by  the  husband

lakini asiwe na bodily harm.  Who should discipline the man when he misbehaves in the house?

Chief Henry Munyole:  The person who must discipline the man maybe bibi anaweza kum-report kwa authority.

Com. Lethome:  Sio bibi amtandike?

Chief  Henry  Munyole:   Tunaangalia  political  make-up  pengine  bwana  ako  na  nguvu  bibi  anaweza  kumpiga  na  anaweza

kumtandika na halafu bwana amshinde nguvu.  Anaweza kumtandika anyway lakini bwana anaweza kumshinda nguvu.  Na  hiyo

inatagemea kiwango cha bodily harm.  Saa ingine kwa mila ya Kibukusu kwa sababu mambo ambayo inaletwa pengine bwana

kuchapa bibi ni unfaithfulness.  Sasa kitu kama hiyo lazima bwana anaweza piga bibi na kiwango ambacho hawezi kumuumiza.

Na bwana akiwa unfaithful.

Com. Lethome:  Na bwana akiwa unfaithful bibi amfanye nini?
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Chief Henry Munyole:  Na bwana akiwa unfaithful kwa Kibukusu anyway we allow may be polygamy.

Com. Lethome:  You know being a polygamist is different from being unfaithful. Those are two different things.  Ama, you

can think about it anyway.  Kina mama kataeni kuzungumza shauri yenu.  Haya.  Thank you very much.

Chief Henry Munyole:  Thank you very much.

Com. Lethome:   Henry Wekesa.   Halafu  afuatwe  na  mama  yeyote  ambaye  amejiandikisha  anataka  kuzungumza.   Wekesa

Henry. Hayuko?  Haya tunaendelea tumpate Godfrey W. Murunga, KNFU Chairman.  Murunga? Okay,  welcome Murunga.

Afuatwe na Cleofas Wayongo.  Wayongo yuko?  Okay, Wayongo utamfuata.

Godfrey Murunga:   Kwa majina ni Godrey Wafula Murunga,  KNFU  Chairman,  Chwele  Division.   Nina  maoni  kuhusu  hii

Katiba mpya  kwanza  ningependelea  hii  nchi  iendelee  kuitwa  Republic  of  Kenya.   Kitu  cha  pili,  aina  ya  serikali  iwe  aina  ya

majimbo.  Na isimamiwe na Governors basing on provincial boundaries.   Tuwe na Central  Government vile vile headed by the

President and he/she should be elected directly by Kenyans after every five years for not more than two terms that is 10 years.

The person should be with a clean record  who is not a criminal and must have been a resident for more than five years  and a

farmer, because Kenya is an agricultural country.  He must not aspire for any other seat e.g. an MP or party chairman.  The age

must be between 35 to 70 years.  We need to have a Prime Minister who will be  elected by the Parliament.   Appointments are

as follows:-

(1) We need to have one man one job.

Com. Lethome:  One woman?

Godfrey Murunga:   One woman one job also.   No  more than that.   The  President  should  be  given  powers  to  appoint  the

Vice President but the President should not be above the law but should have power to hire and fire. 

Uraia:  Uraia ningependelea kuona raia wa Kenya awe kwa kuzaliwa, kuoa au kuolewa  kwa  kutuma  maombi.   Ukiishi  hapa

kwa  miaka  zaidi  ya  kumi  lazima  ujiandikishe  kuwa  raia  wa  Kenya.   Kama  mzazi  ana  kicheti  cha  kuwa  raia  mtoto  wake

automatically ni raia wa nchi.  Tuwe na uraia mara mbili: wa nje na Kenya.  Tuwe na uraia mahali mbili – Kenya na uwe at  least

na any other country.  Uraia wetu uwe identified kwa kutumia national ID card na cheti cha uraia.  

Ulinzi na usalama wa taifa:  Ulinzi na usalama wa taifa ningependelea kuona hasa GSU, police na askari  jela hivi vyombo  vya

usalama na matawi yake yaundwe na Katiba.   Na  tuwe na utaratibu wa majeshi na silaha kupitia kwa Bunge.  Na  Rais asiwe

amiri jeshi, jeshi wasimpe uwezo wa kuwa amiri jeshi.  Na Bunge lipewe uwezo kuamua juu ya kazi ya usalama wa nchi.  
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Vyama vya kisiasa:  Vyama vya kisiasa ikiwezekana tuwe na vyama vitatu.  Chama cha kutawala na vyama vya upinzani viwili.

Na vyama hivi vigharamiwe na fedha maalum kutoka serikalini.  

Miundo  na  aina  ya  serikali:   Kwa  upande  wangu  naona  tukiendelea  kufuata  tuwe  na  muundo  wa  aina  ya  mseto  ambapo

mamlaka ya nchi yamegawanywa, baina ya Rais na Waziri mkuu.  Igawanywe kulingana na wingi wa kura na uwezo wa vyama.

Na upande wa Provincial Administration ningependelea  kuona  ya  kwamba  wenye  viti  hasa  kutoka  kwa  sub-location  mpaka

district  level  wasimamie  upande  wa  utawala,  yaani  Administration.   Wapigiwe  kura.   Ukiwa  mwenyekiti  wewe  usimamie

kulingana na area ile umechaguliwa.  

Bunge:  Bunge iwe ikiendelea kila siku, working days from Monday to Friday, isiwe na siku mbili tatu na wanalipwa pesa nyingi.

  Waendelee throughout the week – weekdays.

Na umri wa Rais ikiwezekana uwe between 35 to 70 years asiwe chini ya hiyo.  Na  wananchi wawe na uwezo ya kumregesha

nyumbani Mbunge baada  ya  every  after  five  years  only  –  miaka  mitano  ikiisha  ndio  wananchi  wana  uwezo  wa  kumregesha

Mbunge.

Com. Lethome:  Kama vile ilivyo sasa.

Godfrey  Murunga:   Kama  ilivyo  sasa.   Na  Wabunge  wafanye  kazi  kwa  uaminifu  kwa  vyama  vilivyowateua.   Mbunge

akipinga chama ambacho kilimteua automatically a cease  kuwa Mbunge wa hicho chama.  Apinge chama chake akiwa nje ya

chama asiwe ndani ya chama, ili tuingize watu wengine. 

Na upande wa gender, upande wa wanawake kuteuliwa mimi ningependa kusema wanawake hapa Kenya ndio wengi kushinda

wanaume.  Ni heri wanaume wateuliwe kwa maana wanawake wapiga kura wana kura nyingi kutushinda.  

Hapa  ninaenda  kwa  upande  wa  mamlaka  ya  nchi.   Kwa  maana  kulingana  na  nchi  yetu  ya  Kenya  mamlaka  ya  nchi  yamo

mikononi mwa Rais.  Lakini Katiba hii tupewe mamlaka Bunge iwe na mamlaka yote badala  ya Rais kuwa na hayo mamlaka.

Na ikiwa umepita kura uende kwa vipindi viwili tu hata  uwe  Mbunge,  uwe  Councillor  ama  uwe  Rais  vipindi  viwili  is  enough

uende retire.  

Interjections: Inaudible

Godfrey Murunga:   Five  years  kwa  vipindi  viwili  yaani  10  years  iwe  maximum.   Na  unaenda  retire.   Bila  makosa  ulipwe
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pension, ikiwa na makosa hakuna pension upoteze.

Na upande wa haki ya ardhi na mali hiyo ndiyo itakuwa ya mwisho.  Ningependa swali ambalo  liko  ni  nani  anayepasa  kuwa

mmliki wa mwisho wa ardhi?  Mimi nasema ardhi imilikiwe na jamii ya mahali pale.   Na  upande wa ardhi,  je  kuwe na kiwango

cha juu cha ukubwa wa ardhi inayoweza kumilikiwa na mtu binafsi?  Mimi nasema ndio.  Iwe ili kila mwananchi apate haki yake

ya kumiliki ardhi. 

Com. Lethome:  Eka ngapi lakini?

Godfrey Murunga:  They divide according to the population of the country, ili kila mmoja awe ana haki ya kumiliki shamba.

Com. Lethome:  No, umesema kuwe na kiwango cha juu, eka ngapi?

Godfrey  Murunga:   Ile  ya  juu  isipite  hekari  kumi,  maana  wengi  wana  maelfu  ya  eka  na  hata  hailimwi.   Wanaume  na

wanawake wawe na uwezo sawa wa kumiliki ardhi.   Hii  swali  kwangu  mimi nasema  haiwezekani.  Kwa  maana  kulingana  na

kwetu hapa mwanamke huwa anaoleka akiolewa nje anaitwa mali ya mwanamume.  Kwa  maana  mwanamume  huwa  analipa

mahari na akiondoka kwa upande alizaliwa inaonekana it’s minus hawezi kupewa kitu tena huko.   Sasa  umilikaji ikiwa tunataka

iwe sawa mwanamke asioleke na alipiwe mahari.   Na  shamba aende na shamba ya  bwana,  bwana  awe  na  shamba  waweke

pamoja ndio tuwe na haki ya umilikaji.

Com. Lethome:  Sasa unazungumzia habari ya mwanamke unazungumzia habari ya yule msichana ambaye anaolewa anaenda.

Godfrey Murunga:  Ndio.

Com. Lethome:   Na  yule ambaye haolewi  kwa  sababu  sio  lazima.   Kwanza  ni  hatia  mwanamke  kukosa  kuolewa?   Is  it  a

crime?

Godfrey Murunga:  No, no it isn’t.

Com. Lethome:  So she can decide not to marry.

Godfrey Murunga:  Correct.

Com. Lethome:  So what happens to this lady who is not married?
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Godfrey Murunga:  Mimi nasema ikiwa mwanamke hajaoleka na amekaa kwao na ana umri wa zaidi wa miaka hamsini huyo

awe considered kupewa kitu.  Lakini akiwa msichana bado hiyo itakuwa kugonganisha mahali ataoleka.

Com. Lethome:  Watoto na bibi yako nyumbani ana haki ya kumiliki hiyo shamba ama?  Yule ambaye umemuoa.  Mama ya

hawa watoto.

Godfrey Murunga:  Bibi yangu ni mali yangu.  Na mimi nikiondoka watoto wangu watamiliki na mama yao atakuwa na faida.

Com. Lethome:  Atamiliki ama hamiliki mama?

Godfrey Murunga:  Kulingana na mimi na desturi na kimila yetu, mwanamke hana haki hata kidogo ya kumiliki shamba ila tu

kupitia kwa mtoto wake.

Com. Lethome:  Yaani yeye atapata faida tu ya ile shamba, lakini hawezi kumiliki?  Title haiwezi kuandikwa kwa jina lake?

Godfrey Murunga:  Haiwezi.  Haiwezekani.  Ikitoka kwangu inaingia kwa majina ya watoto wangu.

Com. Lethome:  Wa kiume?

Godfrey Murunga:   Wa kiume.  Na  tena hapa ningependa kumalizia  hivi,  upande  wa  mashamba  ya  marehemu  ikiwa  baba

mzazi ameaga dunia tunaonelea mashamba ibadilishwe tu kwa majina ya watoto  bila upingamizi wala gharama yoyote.   Watoto

wana haki ya kumiliki shamba la mzazi wao ambaye ameaga dunia na mambo ya kugharamia mimi naona inamalizia watu muda,

tena inafanya wengine wameshindwa kubadilishiwa hiyo.  Ikiwezekana wapewe.  Malipo yatoke na ni ya juu sana.

Halafu ya mwisho, mimi nikiwa Chairman wa KNFU,  waalimu wana chama chao kinaitwa KNUT.   Na  KNFU ina haki kwa

mkulima.  Ningependelea wakulima wote kupitia kwa ma-society zao na kila mahali wawe automatic members wa KNFU,  bila

kuwatoa nje.  Asanteni.  Thank you very much.

Com. Lethome:  Ngoja kidogo, kuna swali hapa.

Godfrey Murunga:  Uliza tu.

Com. Wambua:  Mzee akifa na awe hakuwa na watoto  wa kiume bado  unasema mama asipewe au asirithi shamba,  linaenda

wapi?
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Godfrey Murunga:   Kulingana na mimi shamba ni la ukoo na ikiwa shamba ni la ukoo hata mimi nikifa ama mtu  yeyote  wa

kiume akifa, hilo shamba ukoo ndio una uwezo wa kujua the next of kin.  Kama ni mama ukoo una uwezo wa kumpatia.  Kama

sio mama lazima watajua ni yupi, hata kuna wengine akiona anaenda kufa na hana mtu wa kurithi, mambo ya Will vile vile ina

umuhimu wake.  Nadhani hiyo tutahimiza watu waelewe, akikosa mtoto na ajue mambo ya kupeana Will.  I think it is like that.

Com. Lethome:  Katika President umesema awe resident for more than 10 years, ama sivyo?

Godfrey Murunga:  Five years.

Com. Lethome:  Five years?

Godfrey Murunga:  Yes.

Com. Lethome:  Ninaweza kuwa mimi ni m-Tanzania au ni m-Ganda nimekuja Kenya nimekaa for five years,  do I qualify to

vie for Presidency?  

Godfrey Murunga:   Kwa utangulizi nilisema lazima awe mkulima na  mkulima  atalima  wapi?   Lazima  alime  kwa  shamba  ya

Kenya na awe amepata hilo shamba kulingana na registration.

Com. Lethome:   Okay nimekuja kutoka any country nimenunua shamba langu hapa,  nimeanza  kulima  kwa  hivyo  nimekuwa

mkulima nimefikisha miaka mitano.  Do I qualify to vie for Presidency?

Godfrey Murunga:  No.  It’s a capital NO.  

Com. Lethome:  Why? 

Godfrey Murunga:  Wewe ni mgeni.

Com. Lethome:  Kwa hivyo the issue is not resident, he should be a citizen?  Not resident?

Godfrey Murunga:  Yes, that’s why I put it there to be registered.

Com. Lethome:  Unajua resident is different from citizen?

Godfrey Murunga:  Correct.  Thank you.  Any other?
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Com.  Lethome:   Haya  asante  Bwana  mzee  tumepata  mambo  mengi.   Kuna  mama  yeyote  ambaye  anataka  kuzungumza.

Mama baada  ya mzee utazungumza wewe mama.  Halafu huyu mama akimaliza yule mama mwingine pale hivi.  Hii  ndio  fursa

mko  nayo  kuzungumza  sio  mseme  tukishaenda,  sasa  ndio  nimekumbuka,  ukikumbuka  tutakuwa  tuko  Nairobi  saa  hiyo

haitakusaidia.

Cleofas Wayongo Musee:  Mimi kwa majina ni Cleofas Wayongo Musee.   Mimi niko hapa na memorandum yangu kidogo

ambayo nitajaribu kusoma.

Com. Lethome:  Usisome yote.

Cleofas  Wayongo  Musee:   The  recommendations  that  I  have  here  are  very  few  they  are  not  many.   The  first

recommendation is concerning the President.  The powers which have been given to the President are so much that he has been

interfering with the powers of Parliament,  when it should be independent.   The elected people  such as  Members of Parliament

and Councillors are directly elected and are denied meaningful role in administration.  Instead he appoints  people  like the PCs,

the DCs, the Chiefs and so on and these ones they are  answerable to him and will not really help the citizens of the country.   I

therefore  propose  here  that  because  of  such  powers,  the  Provincial  Administration  should  be  removed  and  be  replaced  by

elected people for:-

(1)        Corruption in this country has become too much because of Provincial Administration,  because  it has been given a lot

of powers  and therefore they can do anything they like.  Secondly,  now  this  is  the  colonial  era  which  was  there  and

therefore it must be abolished.  

(2)        I  propose  that we should have Coalition  Government  instead  of  the  present  Government  that  we  have,  so  that  the

people of Kenya can be able to  enjoy  the  freedom  of  independence  instead  of  frustrations  that  are  there  within  one

party.  I also propose that the disabled people in Kenya should be treated as any other Kenyan.  I  also propose  that all

customary  by-laws  of  every  tribe  in  Kenya  should  be  maintained.   For  example,  Wabukusu’s  by-laws  such  as

circumcision, dowry settling and so on should be respected.  And all ceremonies that are  done by Wabukusu is always

done by brewing beer that is busaa, which should be respected.  

Com. Lethome:  I believe that means should be legalized.

Com. Wambua:   Are there some customs which you consider  that should be done away with if we were to come up with a

law  which  respects  certain  values  like  human  rights  and  so  on  and  so  forth?   Or  are  you  saying  that  wholesale  because

yesterday we heard at another point in Sirisia that the Teso would want to be  given their right to exhume their bodies  and that
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could offend the Bukusus.   They said they should be given a right after  three  years  to  exhume  the  bodies  and  put  the  bones

somewhere.  Are there customs which you think we should do away with or  must we say blanket  all customs to be  respected

however offensive they are and we preserve them?

Cleofas Wayongo Musee:  No if there is a custom that can affect the people,  now that one is a different case  but if there is

nothing of that kind, then our customary laws should be respected.

I also would like to suggest that agricultural inputs which are now very high, the prices should be reduced immediately so that to

allow  the  farmers  to  grow  enough  food  for  export  and  use  at  home.   This  I  say  because  you  will  find  that  we  always  buy

fertilizer at the price of around Shs.1,500/= that is one bag, but when we sell our maize when we go to the maize seed we buy it

at 1,000/=  around 400/=  and after we have grown these maize and then we want to sell  one  bag,  it  only  costs  about  400/=

which means the farmers are really suffering.

Com. Lethome:  Okay we get the point.  Go on.

Cleofas  Wayongo Musee:   I  also suggest that the 8-4-4  system which has been there for long should be abolished and  be

replaced by the old system.  Now all people should be set free to drink without interference. 

Com. Lethome:  Drink without interference.

Cleofas  Wayongo Musee:   Without interference because  when you interfere  with  people  that  is  the  time  when  people  get

many crimes, but when people are set free you will find that most of the people will not really be affected in any way.

Com. Lethome:  Excuse me, you know when you talk about  people  to be  allowed to drink freely, I don’t know whether you

read  in  the  papers  or  may  be  you  heard  it  in  the  electronic  media  sometimes  back  watu  walikunywa  wengine  wakakufa,

wengine mpaka leo hawana macho, macho yamepotea.   Sasa  are  you talking of that absolute freedom to  drink  anything,  any

poisonous drink?

Cleofas Wayongo Musee:  Not anything.  This is the drink which has been examined that one there can be said to be..

Com. Lethome:  Busaa.

Cleofas Wayongo Musee:  The brewer is the one that has to be examined.

Com. Lethome:  Even that kumi kumi was also examined by the brewer.   The person who brewed that kumi kumi that killed
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people had examined it.  It has not been examined properly that is why it killed people.   In other  words  you are  saying legalise

busaa.  Busaa should be legalized.

Cleofas Wayongo Musee:  That one should be legalized.

Com. Lethome:  Okay.

Cleofas  Wayongo Musee:   Now the duration  of  the  President   should  be  10  years  and  the  appointment  of  the  President

should be from 50 years onwards and the maximum should be 75.   Now I also would like to talk about  the salaries in Kenya

because now that the economy has dropped  and somewhere other people  are  getting  a  lot  of  money,  so  I  propose  that  the

minimum salary of every Kenyan should be K.Shs.10,000/=.   And the companies in  Kenya  whereby  the  President  has  been

appointing the Chairmen and so on,  this one here should be appointed by the millers themselves and then be confirmed by the

Members of Parliament.  Thank you.

Com. Lethome:  Thank you very much Cleofas.   Moses  Nandasaba.   Oh,  mama, mama.  Halafu mama wawili, kisha Moses

Nandasaba yuko.  Haya, Moses utafuata hawa akina mama wawili.  Haya, mama sema jina lako halafu uendelee.

Victoria Muyekho:  Esie ndaloma lubukusu.  Nitaongea Kibukusu.

Com. Lethome:  Our Bukusu translator.  She is Victoria who?

Victoria Muyekho:  Esie ndikho nomalomanga  nga mayi

Translator:  I am speaking as a mother.

Victoria Muyekho:  Bindi bibie embona khulondakhano nde tsiloni nitso sirikali ilananga

Translator:  According to the loans given by the Government.

Victoria Muyekho:  Bakhasakhulu befwe bano babukulanga nga emikundu nibatitirira  tsiloni   mana  efwe  khuli  nende

abaana engo 

Translator:  Our husbands are taking title deeds as security for loans and yet we have children at home.

Victoria Muyekho:  Esie nga mayi  nende abaana sindamanyirekho da
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Translator:  Without consulting us.

Victoria Muyekho:  Nono ngababukula tsiloni tsola abundu bakhirwa khurunga

Translator:  And when they are unable to pay.

Victoria Muyekho:  Mala efwe khumiya nende abaana   bakhwangata khubarabara khukorwa khucha waena ta

Translator:  We are thrown out of our land and thrown on the roads and we don’t know where to go.

Victoria  Muyekho:   Malanga  khutsa  wakhubolera  bari  khotsa  khumasa  khotsa  wasubchief  mala  ngabakhurebewo

somanyirekho nolia otsa okhutsiba ta nono esie embola ndi ebindu biakhutirira  kumukunda elino barusiekho

Translator:  I recommend that the question of taking title deeds as security be removed.

Victoria Muyekho:  Namwe kabali sibakhola barrio ta balanga a family yosi  ibewo  niye babukula omukunda okwo 

Translator:  If that title deed has to be involved then the whole family should be involved before it is taken as a security.

Victoria  Muyekho:   Sikira  efwe   kata  khwola  abwenowo  aba  ngesie  nga  mama   khwira  nga  nelomaloma  malaba

omusakhulu  wachira  ta  okorwa   wetsile  mutown  mala  efwe  khukhwirwa  oli  ocha  khubarebe  bakhwikana  nono  efwe

khutsa wayi

Translator:  When we are dumped into danger the man takes  off and now as a mother I am left without anywhere to consult

and nobody to go to.

Victoria Muyekho:  Halafu likhola khabiri esie ndikho nemanoma khulubeka  lwa abaana befwe besikhana 

Translator:  I am talking about our children – girl children.

Victoria Muyekho:   Abaana  befwu  basikhana  balala  khunyola  khwebulwa  mana  khwalekha  khwebula  ne tsikhabi  ta

mala  ngabatsa  muchinju  basacha  batasisi  ne  khani  mu family   niye  wamiremo  olikho  nende  khumukunda  khumulayi

sefwe  bandi   serikali  nganekholakha  malaka  kano  ekhole  eri  abaana  befwe  bakhana  bosi  banyolakhasia   ngawetsisi

libosi ta. 
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Translator:   I  am  proposing  that  if  our  girls  get  a  less  fortunate  marriage,  they  should  come  back  and  get  a  share  in  their

original home however little it may be.

Victoria  Muyekho:   Halafu  babulirenge  sa  mayi  balala  bosi  bali  unfortunate  khubera   banyala  bebula  mala

khwibulawo  omwano  omusolili  ta  bamayi  benabo  bosi  ba  be  consider   kho  babakho   ishare  niye  banyala  babawo

mupaka khunyangawe malirisia

Translator:  There are some mothers who may not be lucky to get boys, such a mother should also be considered to be  given

a portion that they may live on forever.

Victoria Muyekho:   Halafu  lilondakho  khulondakhane  nende   idawari  esie  nga  mama  ndamuchi  khukhwe  babukusu

baninia  tsikhafu  tsakhira  ta  batsifu  kumi  na  tatu  -----  libe  lilaka  mbu  nikhuli  bari  babungie  tsikhafu  tsibekho  ngali

tsikhafa munane nomba kumi awo bakhayika ta

Translator:  I am recommending that dowry to be reduced to 8 or 7 animals.

Com. Lethome:  Ngojeni wazee …… inaudible.  Wacha mama azungumze. Haya endelea.

Victoria Muyekho:  Halafu  kekhandi  nikemberekho ninako 

Translator:  The last one I have.

Victoria Muyekho:   Halafu  limaririkha  liamberekho  nalio  esie  khulondakhana  nende  protection  yefwe  abandi  befwu

administration  ----  balenjetanga  khwamira  khumakasa  subchief  assitant  chief   khubira  olubekalwa  malobanga

nengachira  khuloma  ebindu  bilala  khumira  nanga  mala  ne abaandu  bana  nibakhadiya   khumanyira  area  niye  wama

ngalwamenyere  namwa  omenyere    orie   nata  khunyala  khwabona  khunyanyasibwa  lukali  nono  ne abandu  bano  esie

mbayeresia  pongezi   endi  bayendelea  nende  ikisi  neyabwa  eyo   khubera  banakhurukanga   mungira  ya  khuloleshia

nganomenyere  Lundi  nganoli lubeka khulondakhana nende efwe bamayi nende ifamily yefwe yokhuli ninayo. 

Translator:   I  am  proposing  that  the  Provincial  Administration  starting  with  the  village  elder  to  the  chief  because  they  are

appointed with our problems they should continue that service,  because  without them we would have a lot of problems.   They

know our problems they have helped us, so they should continue.

Victoria  Muyekho:   Halafu  nimalirisia  kabisa  ndasaba  ndi   efwe  bosi  bakina  mama   bakhuwekho  a  ministry
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yakhalolereesie  lubeka  lweba  bakina  mama  khuli  nende  butinyu  bukali   ata  khubana  befwe  bakhana  bali  batiti

khunyala  khwanyola  omwana   bamukurwakho   mala  okhwirwa  liaburura  niye  muche  mwikhale  mulomelome  ebindu

ebia bio  esie siabange bakina mama bosi  babekho nende ministry yabwe.  

Translator:  I am recommending that women get their own Ministry to address  women problems especially the raping of girls

and other issues, so that they can address those issues.  That Ministry be known for women and deal with women affairs.

Victoria Muyekho:  Bulayi Muno

Translator:  Asante.

Com. Lethome:   Ngoja  kwanza.   Swali  kidogo.   Kwanza  mama  kuhusu  msichana  ambaye  hajaolewa  kupewa  shamba  na

baba yake,  apewe ama asipewe?  Au,  msichana  ambaye  ameolewa  halafu  hiyo  umesema  akikosana  na  bwana  yake  akirudi

nyumbani apewe,  lakini nasema yule ambaye hajaolewa yuko  pale  nyumbani.   Baba  yake  akifa  wakati  anagawia  watoto  wa

kiume shamba ampatie yule msichana ama asimpatie?

Victoria Muyekho:  Ampatie.

Com. Lethome:  Mtoto apatiwe hata kama hajaolewa pale nyumbani.

Victoria Muyekho:  Ndio.

Com. Lethome:  Na kama ameolewa?

Victoria Muyekho:  Kama ameolewa na anakaa vizuri hiyo hatushuguliki.

Com. Lethome:  Okay, achukue huko kwa Bwana yake.  Na kama Bwana ni maskini hana shamba?

Victoria Muyekho:  Hiyo ni kuelewana na wazazi tu.

Com. Lethome:  Aelewane na wazazi wake.  Haya sawa.  Na ungependa shamba title deed badala ya kuandikwa jina la mzee

peke yake, iandikwe jina ya mzee na bibi yake pia ama namna gani?

Victoria Muyekho:  Ningependa inandikwe jina la bwana yangu na watoto yake.
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Com. Lethome:  Na bibi?

Victoria Muyekho:  Hata bibi lakini not very necessary.  Ni watoto tu na baba yake.

Com. Lethome:  Ngoja.  Hii haitaki translation.  Hii ni direct.

Victoria Muyekho:  Inatakiwa tu watoto na baba yake.

Com. Lethome:  Lakini sio bibi?

Victoria Muyekho:  Sasa bibi anaingia namna gani?  Laughter.

Com. Lethome:  Okay, that’s good.  Tumesikia bibi akiwa amekosa nyumbani tumesikia maoni hapa inasema awe disciplined

na bwana,  bora  tu asiumizwe.  Si ndio? Una maoni gani wewe kuhusu hilo jambo  na  bwana  akikosa  discipline  afanyiwe  kitu

gani?

Victoria Muyekho:  Wamshtaki, atashtakiwa.

Com. Lethome:  Na unakubali hiyo mambo ya mama kuwa disciplined na bwana?  Kupigwa?

Victoria Muyekho:  Hiyo mimi sitaki.

Com. Lethome:  Haya asante mama.  Enda ukajiandikishe jina hapo.  Haya, yule mama mwingine karibu.   Njoo  tusikie maoni

yako.  Unataka kusema kitu, hebu mpatie aseme ile anataka kusema.  Tumekuja kuzungumza na nyinyi na Walinywa tumekuja

kuchukua  maoni.   Sasa  wageni  wakija  kwa  Wabukusu  si  Wabukusu  mila  yao  ni  wao  ndio  wanapatia  wageni  lunch?   (Mai

wange)  Mimi ni mgeni ama si mgeni?  (Nenya busuma).  Haya sema jina halafu uendelee.

Irene Walubengo:  Kwa majina ni Irene Walubengo.

Com. Lethome:  Haya endelea Irene.

Irene Walubengo:  Jambo la kwanza nataka kuongea juu ya masomo.  Tunaona ya kwamba mtoto au mwanafunzi akimaliza

kidato  cha  nne  kama  amefaulu  kwenda  kwa  chuo  kikuu  yaani  university  hapo  kuna  pahali  penye  mwanafunzi  anaruhusiwa

kupewa  loan  na  hapo  Government  ndio  ilitoa  hiyo  kitu  mwanafunzi  kupewa  loan  ili  aendelee  na  masomo  yake.   Na  hapo

inasaidia  wale  ambao  hawajiwezi  kuendelea  na  masomo  yao.   Lakini  tunaonelea  ya  kwamba  siku  hizi  kuna  points  ambazo
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zimewekwa kama hujapata hizo points huwezi ingia katika chuo kikuu.  Na  kwa hivyo unaweza  kosa  ingine  kwa  chuo  kikuu

kama  ulikuwa  less  by  one  point  ama  two  points  hivi.   Na  kwa  hivyo  hapo  unaonelea  hutaacha  masomo  lakini  utajaribu  ili

uendelee kwa vyuo vingine kama polytechnic.

Sasa  hapo  mimi  naona  Katiba  yenye  inakuja  pia  loans  zipewe  wanafunzi  wenye  wanafua  dafu  kuingia  vyuo  vikuu  kama

polytechnic kwa sababu kuna wengine wenye hawajiwezi lakini walijaribu sana ili wafikie kile kiwango cha kuingia polytechnic.

 Kwa  hivyo  naona  kama  hii  Kenya  kuna  national  polytechnics  chache  sana.   Kwa  hivyo  mimi  naonelea  hizo  polytechnics

wapeane loans kwa wanafunzi wenye wamefaulu kuingia hapo.

La pili ni kuhusu introduction ya akina mama ama pia wababa.  Unaona kama uko pahali wababa wanajitambulisha eti I am Mr.

somebody halafu upande wa wamama kuna Mrs,  Ms.  na Miss.   Sasa  kwa hivyo unaona  kama  mwanamume  ako  tuseme  20

years anasema I am Mr.  David somebody na hapo inamaanisha lakini mwanamke akiamka  eti  anajitambulisha  anasema  I  am

Miss  or  I  am  Mrs.   Kwa  hivyo  hapo  inamaanisha  kwamba  mwanamke  huyo  atajitambulisha  na  kwa  kujitambulisha  kwake

itakuwa inaonyesha kwamba ameoleka ama hajaoleka.

Com. Lethome:  Yaani anajulikana.

Irene Walubengo:  Anajulikana hapo hapo,  lakini mwanamume hatajulikana hapo hapo,  kwa sababu yeye amesema tu I am

Mr. na saa  zingine ako 20 years  na mwingine ako 50 ama 70 anasema I  am  Mr.   Kwa  hivyo  mimi naonelea  wanawake  pia

kama tunataka kujitambulisha tuseme tu kama mimi I am Irene Walubengo, tuseme tu I am Irene Walubengo sio Mrs ama Miss.

  Ibaki tu hivyo.

Com. Lethome:  Jina la baba yako ama jina ya bwana?

Irene Walubengo:  Hiyo niko naendelea ngoja kwanza.   Laughter.

Com. Wambua:  Endelea.

Irene  Walubengo:   Halafu  tena  sasa  nakuja  kwa  hiyo  upande  wa  jina  la  baba  ama  la  mwanamume.   Mimi  naonelea

wanawake hata kama umetoka kwa baba  yako ukioleka kwa bwana ako utimize  tu  hilo  jina  la  babako.   Sitaki  ile  utumie  la

bwana yako.   Natakikana kama mimi I  am  the  daughter  of  Mr.  Walubengo  nibaki  tu  Irene  Walubengo.   Sitaki  niende  kwa

pengine nioleke pahali pengine halafu nikiwa huko nibadilishe eti Mrs. Wafula.  Hiyo ndiyo sitaki, kwa sababu leo kama hiyo ya

kusema eti Mrs.  Wafula, today I might  be  Mrs.  Wafula  but  by  2004  I  might  be  Mrs.  Wanjala  under  sudden  circumstances

which can lead to divorce.   Sasa  hapo  mimi naonelea  kama  mtu  ameoleka  aende  tu  huko,  lakini  jina  tu  la  babake  liendelee

kutumia si la bwana yake.
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Com. Lethome:  Wasakhulu sikizeni mama anasema nini, maneno muhimu hii.  Haya endelea.

Irene Walubengo:   Halafu ya tatu vile walikuwa wanasema upande wa baba  na  mama  kwa  nyumba.   Kama  bibi  amekosa

ama eti bwana ampee punishment na je bwana naye atapewa punishment na nani?

Com. Lethome:  Wewe unapendekeza nini?

Irene  Walubengo:   Mimi  naonelea  bwana  kama  bibi  amekosa  anaweza  pewa  punishment  lakini  unajua  kuna  different

punishments.  Unaweza mpea punishment kwa pengine kama alikuwa amefanya  kosa  kidogo  hapo  huwezi  ukampiga.   Hapo

unamgombeza tu and that will also be a punishment.  Lakini mimi siruhusu bibi apigwe eti kwa sababu amekosa.   Kama jambo

ni  kidogo  ni  kuelewana  tu  kama  bibi  na  bwana  halafu  muendelee  kuishi.   Lakini  kama  bwana  pia  amekosa  si  eti  lazima

umpeleke mbele,  kwa sababu saa  zingine bwana yaani kuna makosa ingine it is just a  habit  yeye  kufanya  hivyo.   Sasa  kama

kosa kama hilo si eti lazima umpeleke mbele inatakikana pia yeye.

Com. Wambua:  Makosa kama gani mama?

Irene Walubengo:  Wacha niseme kama kila siku bwana amezoea tu kuja nyumbani kama amelewa anaanza kugombanisha.

Hiyo ni routine kwamba kila siku huyo bwana yako huwa anakunywa pombe.   Sasa  si eti kila siku tutakuwa tunapeleka report

huko mbele  eti  sijui  amefanya  hivi,  kwani  uta-report  mpaka  saa  ngapi?   Sasa  pia  sisi  wanawake  tukae  chini  halafu  tuambie

wanaume wakawache tabia kama hizo.  Na  hapo wanawake namuomba msiseme tu eti bwana akikosa  umpeleke  mbele,  pia

wewe una uhuru ama una freedom ya kuambia aache hii kitu ama asiache.

Com. Lethome:  Makosa kidogo asikupige, na makosa kubwa?

Irene  Walubengo:   Makosa  kubwa,  kama  ni  kubwa  anaweza  peleka  mbele.   Kama  vile  amemchapa  halafu  amemuumiza

anaweza m-report.

Com. Lethome:  Ngoja.  I don’t know why you are avoiding this, umesema bibi akiwa amekosea makosa kidogo hakuna haja

ya yeye kupigwa na bwana.   Si ndio?  Amgombeze tu hiyo ni  punishment  inatosha,  si  ndio?   Makosa  kidogo  kama  kuvunja

vunja vikombe nyumbani ama sima amepika haijaiva vizuri.  Hiyo ni makosa kidogo,  si ndio?  Na  anayefanya makosa kubwa

je, bwana afanye nini?

Irene Walubengo:  Mimi naonelea hakuna kuchapwa lakini ile tu kumuambia maneno halafu asikie, lakini kupigwa itolewe.
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Com. Lethome:  Kabisa.

Irene Walubengo:  Ndio.

Com. Wambua:  Na akina mama wasipige mabwana.

Irene Walubengo:  Naona yaani wasipigane, ni mambo ya kuelewana tu kwa nyumba.  Halafu point ingine ni kuhusu transfer.

 Wacha  niseme  kama  pengine  bwana  ameajiriwa  kazi  na  serikali,  sasa  naona  kama  mtu  ako  Western  –  wote  walikuwa

wanakaa Western pamoja na bibi na bibi pia ameajirwa kazi na serikali,  sasa  naona kama bwana anapelekwa transfer maybe

aende huko Central.  Mimi naonelea kwa hii Katiba inakuja kama bwana anapelekwa transfer huko Central  naona bibi pia,  she

has to be considered ili waende wakae pamoja na bwana yake – asiachwe nyumbani.  Wapelekwe pahali pamoja.  

Halafu point ingine ni kuhusu dowry.  Mimi naonelea ya kwamba hii mahari inatakikana ilipwe, kwa sababu wazazi wengi huwa

wanafundisha watoto  wasichana.    Sasa  kwa mfano, mimi najua tu dowry  italipwa  kwangu  kwa  sababu  I  know  my father  is

really investing in me, kwa hivyo inatakikana apate mahari sana.  Na inatakikana ilipwe kulingana na kiwango cha elimu.

Com. Lethome:  Kiwango cha elimu.  Form four alipwe ngapi?  

Irene Walubengo:  Form four walipwe minimum of 8. 

Com. Lethome:  Class eight?

Irene Walubengo:  Class eight – tatu.

Com. Lethome:  Yule hajasoma kabisa.

Irene Walubengo:  Mwenye hajasoma?  Wampelekee mbili kama shukrani.  

Com. Lethome:  University graduates?

Irene Walubengo:  University minimum ikuwe eight.

Com. Lethome:   Ngoja,  form four ndiyo umeanzia na eight.  Class  eight – tatu si ndio?  Sasa  msichana  ambaye  ni  graduate

alipiwe ngapi?
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Irene  Walubengo:   Ambaye  ame-graduate  minimum ikuwe  10.   Sasa  ilipwe  kulingana  na  masomo.   Point  ya  mwisho  ni

kuhusu title deeds.  Mimi naonelea kama mna title deed mimi naonelea jina la bibi na bwana lazima likuwe kwa hiyo title deed,

kila mtu a-sign.  

Com. Lethome:  Swali langu ni hili, kuhusu msichana kurithi shamba kutoka kwa baba yake.  Una maoni gani?

Irene Walubengo:  Mimi naonelea msichana pia anatakikana arithi hilo shamba.

Com. Lethome:  Whether married or not married ama?

Irene  Walubengo:   Ndio,  whether  married  or  not  married.  Kwa  sababu  hata  kama  huyo,  hata  kama  huyo  msichana

ameoleka,  pengine kama nafanya  kazi  anaweza  kuwa  anatoa  huko  pesa,  halafu  anakuja  kueneza  hilo  shamba  lenye  alipewa

nyumbani, hatalisahau sana.  Lakini ni ile tu vile watu wamesema ati,  ni ile tu wasichana hatupewi shamba,  that  is  why  we  can

forget our family. Na kwa hivyo, tukipewa shamba, hatutawasahau, tutakuwa tunarudi nyumbani tukiwainua.

Com. Lethome:  Haya asante sana, ujiandikishe pale, Irene.

Haya kuna mwalimu, there is a teacher who has to go back and teach our children in school, Mwalimu Nahashon?  He is also a

teacher like you.  That is Moses?

Amos Nandabasa:  It is Amos, not Moses.

Com. Lethome:  Nandasaba?

Amos Nandabasa:  Yes.

Com. Lethome:  From Teremi High School.

Amos Nandabasa:  Yes.

Com. Lethome:  Okay that is fine,it is written here, endelea mwalimu.

Amos Nandabasa:  Nawashukuru kwa kunipa nafasi hii, hili niweze kupendekeza maoni yangu.

Amos Nandabasa:  Kwanza kabisa,  (Interjection)
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Com. Lethome:  Jina, jina, you have to repeat your name for the record.

Amos Nandabasa:  My names are Amos Nandasaba.

Kwanza kabisa, ningependa kutoa hisani yangu kuhusu nguvu na uwezo wa raisi. Ningependa, raisi wa Kenya,  apewe mamlaka

ya kuwaadhibu kwa bakora, kufuta kazi, na kuwanyanganya mali mawaziri, manaibu wa mawaziri, maafisa wakuu walioteuliwa

kama vile wasimamizi wa vyuo vikuu. Na, watu wa ukoo wake wanaoshiriki katika wizi wa mali ya uma, ufisadi na unyanyasaji

wa wananchi wa kawaida.   Adhabu yenyewe inatakikana ipewe mbele ya umma. Hivi ni kwa sababu hatutaki watu wanaoiba

bilioni za umma kupelekwa kortini,  na mwishowe kuzigawanya na mahakimu, huku wananchi wa kawaida  wakitaabika  kulipa

kodi.

Pendekezo  la  pili;  kuhusu  nguvu  ya  rais  ni  kuwa  rais  ashirikiane  na  wananchi  kuamua  mshahara  wa  Mbunge.   Hivi  sasa,

tunapata kuwa, Mbunge baada ya kuchaguliwa, anaenda Bungeni na kuanza kupigania masilahi yake pekee.  Na  kitu ambacho

kinapewa kipa umbele na huyu Mbunge  ni  kujinufaisha  kwa  kulipwa  mshahara  mnono.   Kwa  vile  rais  ndiye  alichaguliwa  na

wananchi wote kutoka pembe zote za  nchi,  yeye  ashirikiane  na  wananchi  kwa  kupata  maoni  kutoka  kwao.  Wajue  Mbunge

anapata mshahara, wa kiwango gani.

Pendekezo la mwisho, kuhusu nguvu  ya  rais,  nataka  hivi:  rais  anayeshindwa  kutekeleza  wajibu  wake,  kama  vile  kukomesha

ufisadi,  na  kufufua  uchumi,  ang’atuke  uongozini  kwa  hiari,  au  kama  hatafanya  hivyo,  mswada  wa  kutokuwa  na  imani  naye

uwasilishe Bungeni, halafu ang’olewe uongozini.

Maoni yangu ya katika sehemu ya pili, nataka nitoe kuhusu tume ya kuajiri walimu.  Tume ya kuajiri walimu inaendeleza sheria

za kikoloni na ubaguzi. Kwa mfano tukiangalia jinsi inavyoajiri waalimu wa secondary,  tunapata kuwa inawaajiri tu waalimu wa

Kingereza, Science na hesabu.  Na ilhali kuna waalimu wengine wa masomo mengine ambao wamehitimu kama kususa na wale

wa lugha ya Kiswahili. Tunapata kwamba shule nyingi hazina waalimu wa Kiswahili, lakini hawataki kuwaajiri.  Wanawabagua

kwa kusema kwamba waalimu wa Science,  Hesabu  na  Kingereza  pekee  ndio  wanakufa  na  kustaafu.   Na  tunaona  kwamba

maoni kama hayo hayana maana yoyote.   Ni ya uongo, sasa wanaendelesha uongo.

Na  tena,  tunapata  kwamba  tume  hiyo  inagandamiza  lugha  ya  Kiswahili,  ambayo  ndio  lugha  ya  kitaifa.  Na  kwa  hayo,

ningependekeza hivi, serikali ibuni taasisi ambayo itashughulikia kukuza,  kueneza,  na kufanya utafiti kuhusu kuendelea wa lugha

hii.

Kitu cha mwisho ningependa kuzungumzia kuhusu siku za kitaifa. Sitaki kila rais ambaye anaingia uongozini, abuni siku yake ya

kitaifa. Kwa mfano siku kama siku kuu ya rais Moi,  tunaona kama kwa sisi kama Wakenya,  haina manufaa yoyote.  Tunataka
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siku kuu kama ile ya Kenyatta, iwe siku kuu ya mashujaa wa Kiafrika.   Kwa sababu mimi huenda simpendi Kenyatta  au Moi,

na ninampenda rais Mandela.  Sasa,  hata mimi nipewe nafasi ile ya kusherehekea.  Wasiseme tu Kenyatta  au Moi.   Ama  mimi

nampenda Dedan Kimathi, na simpendi Moi, hata mimi nitasherehekea kwa siku hiyo ya mashujaa wa Kiafrika.

Na  tena  kwa  siku  ile  ya  mashujaa  wa  Kiafrika,  nataka  nipendekeze  kwamba,  iwe  inatumiwa  kuwaadhibu  wale  ambao

wanaeneza ufisadi na unyanyasi nchini.  Na rais wa nchi, ndiye anatakikana kuwaadhibu.

Halafu mwisho kabisa,  (Interjection)

Com. Lethome:  Umesema kwa mara tatu point ya mwisho.

Amos Nandasaba:  Ooh, yaani nimeyapanga maoni yangu kwa awamu tofauti tofauti.  Sasa yale ni mwisho kwa sehemu moja,

na mwisho sehemu nyingine, na mwisho sasa hii nakuja kwa mwisho wa sehemu ya mwisho.

Nataka  kupendekeza  tena  kuhusu  urithi  wa  mashamba.   Tunapata  kwamba  shida  ya  ugawanyaji  wa  mashamba  imekumba

wananchi wengi.  Na ningependa hivi; kuna wananchi ambao wana mashamba makubwa, na hata hawajui namna ya kuyatumia.

 Ningependekeza  kwamba,  serikali  ipewe  mamlaka  ya  kunyakuwa  mashamba  kama  hayo  ambayo  hayatumiwi,  ili  iweze

kugawia wananchi ambao wanaweza kuyatumia.

Pia  kuna  wazazi  wengi  ambao  wanakatalia  mashamba  hadi  kifo  chao.  Na  ningependa  kupendekeza  kwamba,  umri  wa

kumgawia kijana shamba uwekwe.  Na nataka iwe baada  ya kufanya mtihani wa Kidato cha nne. Iwe kati  ya wakati  ambapo

amefanya mtihani wa kidato cha nne na kabla ya kuoa, ama kuolewa.

Com. Lethome:  Msichana, kijana kuoa au kuolewa.

Amos  Nandasaba:  Kuoa au kuolewa.

Nawashukuru kwa kunipa nafasi hii kupendekeza maoni yangu.

Com. Lethome:  Mwalimu nina swali moja tu. Umelalamika kuhusu namna tume ya kuajiri waalimu inavyofanya abaguzi katika

kuajiri.   Sasa  kwa  mfano,  wewe  ikiwa  ni  mwalimu  na  umeona  kuwa  umenyanyaswa  na  tume  hiyo  kwa  sasa,  kuna  chombo

chochote, au kuna mahali popote ambapo unaweza kwenda kulalamika?  Kama hakuna,  unapendekeza nini?  Is  there a forum

which  you  can  go  and  complain  or  T.S.C’s  final.    Whatever  Benjamin  Sogomo  decides,  is  that  final  or  can  you  go  and

complain elsewhere?
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Amos  Nandasaba:  Kwa wakati wa sasa,  naona kwamba, hata ukitoa maoni , hayatazingatiwa.

Com. Lethome:  Hapa sisi tutazingatia maoni yako.

Amos  Nandasaba:   Ndio  kwa  sasa,  lakini  nataka  hivi,  sheria  pia  ipitishwe,  na  wale  ambao,  ama  taasisi  ambazo  hazitiliwi

maanani, yale maoni ambayo wananchi wanatoa. Mkubwa wake (Interjection)

Com. Lethome:  Kwa nini unakuja kwa ujumla, swali langu sio la kijumla, swali langu ni hasa kuhusu malalamishi yako wewe

mwalimu kuhusu tume ya uwajiri wa waalimu. Do you have any place where you can go and complain against T.S.C or not?

Amos  Nandasaba:  Right now it is not there.

Com. Lethome:  What will you recommend?   Would you want T.S.C to remain as the final, or what?

Amos  Nandasaba:  No.

Com. Lethome:  What do you recommend?

Com. Wambua: Do you want a system of appeal?

Amos  Nandasaba:  Yes we should have a sytem of appeal in 

Com. Wambua Where now? Maybe you are not happy with their decision, what do you propose?

Amos Nandasaba:  I want us to us to do this, to be given power to sue.

Com. Lethome:  T.S.C?

Amos  Nandasaba:  To sue the T.S.C.

Com. Lethome:  Okay,  thank you mwalimu and register,  can we have Mwalimu Nahashon Maasai,  say your name and then

go on.

Nahashon Maasai:   Naitwa Nahashon Maasai.   Napiga asante kunipa nafasi hii.  Maoni  yangu  yatakuwa  juu  ya  vitu  vinne

hivi. 
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Ya kwanza ni juu  ya ardhi or land.  Najua wengi pengine wamezungumzia hili jambo la land. Nahashon Maasai,  my names are

Nahashon Maasai.

Com. Lethome:  Okay we have recorded.

Nahashon Maasai:  Okay.

Narudia  nyuma  kidogo,  kukumbuka  yale  yaliyosemwa  na  mzee  hayati,  ya  kwamba,  kama  tumenyakuwa  uhuru,  kitu  kubwa

ambacho Wakenya watakuwa wanapigania ni vitu vitatu.  Hayo ni illiteracy, umasikini na ugonjwa. Na  kwa hayo matatu,  mimi

nimeonelea kwamba, kitu kubwa sana cha kuondoa umasikini, ambao hata unakula nchi yetu ya Kenya kwa sasa, ni ardhi.

Nataka  kusema ya kwamba,  mtu ambaye ako kwa nchi yake ambayo imepata uhuru,  kama  tunataka  kusaidia  yeye  vizuri,  ni

awe na haki ya kumiliki ardhi.  Awe na haki ya kumiliki ardhi, hili aweze kujikakamua. 

Ninajua ya kwamba, hata wengi wanajua kwamba hapa Kenya kwetu,  rais wetu Moi,  ama rais mwingine, huwa na uwezo wa

kupeana shamba.  Na mimi nimeonelea ya kwamba huwa anapeana shamba kwa watu ambao wanajiweza.   Amewahi kupeana

shamba kwa watu wakubwa,  pengine kwa serikali yake,  zaidi ya elfu moja,  iwe zawadi.  Ona,  mtu huyo, kama amekuwa P.S

ama alikuwa Major, na ndio huyo amepewa 1,000 acres of land. And he earns a big salary, very big salary but he is worth that

much, or he can even be by more than that land.  Na  tuko na mtu mwingine somewhere,  who doesn’t have a point.   Unaona?

So, how is this particular person going to survive?

I recommend that the President should not have that power.

Kitu ya ardhi iwe, kuwe na special commission on land.  Tuwe na special commission on land, to study who is in need of land. 

Na mambo ya President kuwa na mamlaka ya ardhi na kupeana watu ambao wanafaidika  (Interjection).

Com. Lethome:  Do not repeat, do not repeat.

Nahashon Maasai:  Thank you, nafikiri mmenisikia hapo vizuri, asante.

The second point is on forestry;  foresty in  Kenya  helps  us  a  lot.   First  and  foremost  about  forest  is  that,  they  help  bring  us

rainful.
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Com. Lethome:  What do you recommend about it?

Nahashon Maasai:   I  recommend that,  tuwe na commission maalum, which should control  our  Kenyan  forests,  so  that  our

country doesn’t became  a  desert.   Tusiwe  na  mtu  binafsi,  awe  na  mamlaka  ya  forest,  yaani,  to  clear  our  forests  anyhowly.

Kama juzi tulisikia Mzee wetu mpendwa Biwott, alivyonyakuwa forest on the other side.

Com. Lethome:          So forests to be protected.

Nahashon Maasai:  To be protected.

Com. Lethome:  Another point?

Nahashon Maasai:  Asante.

Nakuja  juu  ya  waheshimiwa  wetu,  Members  of  Parliament.   MPs  are  very  bad  people  to  a  common  man.  Na  wengi  wa

waheshimiwa hao, huwa wanaingia Bunge na hawakuji tena nyumbanii. I am recommending that every MP should he be elected

from a Constituency, awe anafungua office maalum within the divisional head quarters of this constituency.

Kama hapa kwetu Sirisia, MP wetu awe na office maalum na  siku  maalum,  hapa  Chwele.   MP  wetu  awe  na  office  maalum

hapa  Sirisia  division,  anaserve  watu  wake  wampate  raisi.   MP  wetu  awe  na  office  huko  Malakisi,  awe  na  Nalondo.   And

specific time when people should go and meet him there.   Si mtu kutembea kutafuta MP wake Nairobi, ama nyumbani kwake.

Mwisho, promotion ya civil servants.  Civil servants,  tuwe na sheria maalum ya kufuata,  kulingana  na  promotion,  kulingana  na

masomo  na  experience  ya  mtu.   Hii  mambo  ya  haphazard  promotion,  ndio  sisi  tunalalamika  sana.   Watu  wamesoma,  na

mwingine hajasoma vizuri, na ako high grade.   Nasema,  kupitia kwa Public Service Commission, wawe na sheria maalum, na

wote tuwe na haki sawa, of being promoted.

Com. Lethome:  On merit?

Nahashon Maasai:  On merit.  Asante.

Com. Bishop Njoroge:   Nani atahusika na protection of forestry?  In some places we  have  heard  that  the  local  community

should be the one charged with the responsibility to conserve forest,  and the reason being that those who are  posted  to these

areas as Forest Officers have no interest  of the local community at  large.  What do you propose?  I know you have mentioned
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about protection or  preservation of forest,  do  you have any specific proposal  that who should take  the responsibility, is  it  the

Government or the local authorities, or the local community?

Nahashon  Maasai:   Most  of  the  Africans  are  not  mature  enough.  I  think  in  Kenya  by  now,  let  us  just  have  a  special

commission set by the Government, and to care for these particular forests, but the local community cannot manage.

Com. Lethome:  Thank you Mwalimu, sasa tutampata, thank you, just register your name.  Mukhandia Hamsini yuko? Halafu

atafuatwa na Mwalimu mwingine, Johstone, what is the second name Mwalimu, Nyongesa, utakuja hapa.  Unajua we are  giving

you special consideration, because of our children.   Jina lako?

Jonathan Mukhandia:  Jina langu naitwa Charles Jonathan Mukhandia Khamusini.

Com. Lethome:  Khamusini?

Jonathan Mukhandia:  Khamusini please.

Com. Lethome:  Sini?

Jonathan Mukhandia:  Yes, please.

I have got views here which I want to  present  before  the  commission  or  the  chairman  of  the  commission,  and  maybe  to  be

noted, so that they will help me or to help others who will come and they will be going ahead with life to do this.

Ya kwanza,  kivyangu mimi nimeonelea Kenya to have what we call Upper  and  Lower  Houses,  so  that,  tunaweza  kuendelea

vizuri, na Government yetu.  Ninasema hivyo, kabla sisi hatujaanza kuwa kama,  kama hatujakuwa na democracy,  tulikuwa na

hizo,  lakini  zimekuja  sasa  zimelegea  kidogo.   So,  I  feel,  we  should  have  that  idea,  and  maybe  get  used  to  the  coming

Government of Kenya.

Two, I feel we Kenyans are having the President, where by he is having a lot of privileges and we feel as we Kenyans,  whoever

will come as a President, must be literate on the side of privilege or power.

Number three; I feel we Kenyans, we can have few parties in Kenya, say we have coalition Government.  (Interjection)

Com. Lethome:  How many parties do you recommend?

Jonathan Mukhandia:  I recommend one to three.
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Number four, I feel,  we are  Kenyans we having what we call prisons,  and by doing so,  we should have improvement and we

consider people taken to prison as people like ourselves.

One; when one is taken to prison, or maybe when he has been charged, he is a man, she is a woman, and we feel,  if a man has

maybe got imprisonment, we feel also the wife be  meeting as  different sexes.   By doing so,  we shall  discourage  some  maybe

outside movement.  By doing so,  I feel  or  we  feel,  the  Government  must  have  some  special  houses,  when  a  partner  of  that

prisoner feels to see the husband, she has the right to go there, and meet with the husband, and afterwards she goes home.

Also  I  feel,  on  the  side  of  maybe  administration;  we  should  have  fair  administration.   By  doing  so,  I  feel  the  lowest

admimistrative unit maybe the Assistant Chief, Chiefs, must be voted from the people, from their areas, by maybe lining or  using

votes, or secret ballot.  That will be fair enough because me, I would know that he is fit.

Say, he cannot get it and I have got it, and there will be something to sema wewe, hivi na hivi na hivi.   So I feel, we should have

queing behind your back and we count the numbers.

Also, there is another thing that I feel,  the salary of the MPs,  Assistant Ministers and Ministers,  Permanent Secretaries,  is too

high.  I mean quality too high.  I say so because, getting an MP maybe his or her salary consist Bungoma District Teachers.

Com. Lethome:  What do you recomment?

Jonathan Mukhandia:  I recommend to be lowered.

Com. Lethome:  Okay, 

Com. Wambua:  You know how much the P.S’s earn?

Jonathan Mukhandia:  It is almost a million.

Com. Wambua:  Around 80,000/= shillings salary.

Jonathan Mukhandia:  Well, but that is a bit high because, suppose he earns 98,000/= shillings, and me here I am a principal

maybe a teacher, I earn maybe 30,000/=, there is a big difference.

Com. Wambua:  Inaudible.
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Jonathan Mukhandia:  Yes, please.

Com. Lethome:  Point taken, will be reviewed, go on.

Jonathan  Mukhandia:   Aside  of  maybe  appointing  Ministers  and  Assistant  Ministers,  me  personally  I  feel  it  is  not  wise

enough,  because  we  are  having  some  congestion  of  Ministers  and  Assistant  Ministers  in  the  same  same  areas,  while  other

districts, other constituencies, have no single Minister of Assistant Minister and I feel we should have to share that.

Com. Lethome:  Equitable distribution of Ministers?

Jonathan Mukhandia:  Pardon Sir?

Com. Lethome:  Equitable distribution.

Jonathan Mukhandia:  I think that is the thing I feel.

Com. Lethome:  Something else, and then that must be the last minute now.

Jonathan Mukhandia:  There is another thing that I feel, this is maybe retire. You can get a person being a boss,  or  having  a

high post in the Government, and when he retires, still he will be recalled back to serve or to lead a certain either department  of

whatever.  (Interjection)

Com. Lethome:  So you recommend after retirement, no more appointments?

Jonathan Mukhandia:   No,  there are  two things, I recommend this way. We should also have the lower civil servants  who

have left, must also be be considered.  Because if I have been working in the Government, I have been earning little money, and

he has been earning higher the highest and be considered again, that is very unfair to the Government.

Retrenchment; retrenchment must be at leat done to those ones who have maybe worked more than 45 years  and above rather

than a person who has maybe finished schooling and maybe graduated one, two years.

Com. Lethome:  Worked for 45 years, or the age 45?

Jonathan Mukhandia:   Who has,  just a moment. Those ones who have got an age of 45  and  above.   I  say  so  because,  (
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Interjection)

Com. Lethome:  No don’t go into the details, there are about 200 people who are waiting to speak.

Jonathan Mukhandia:  Yes Sir.

And the other thing is recruitment.  This is maybe when we are  recruiting teachers,  maybe forces and whatever.   There  is  this

tendency of maybe whoever is recruiting, they want a lot of money so that they take  your son or  your daughter to join maybe

the  team.    And  by  doing  so,  some  of  us  who  don’t  have  maybe  money,  we  are  losing  we  are  having  children  at  home.

Because, I remember, few days ago, (Interjection)

Com. Lethome:  Recommend, what do you recommend?

Jonathan Mukhandia:  I  recommend, this must be  restricted enough that when the officers or  the people  concerned,  should

be fair enough when they are doing the recruitment of this.

Com. Lethome:  You wind up so that we give somebody else a chance.

Jonathan Mukhandia:  Okay, I think we are having a problem is some of the Provinces or  district  rather,  by doing so or  by

saying so, we are having a problem of maybe in Kenya, we are having a number of universities, whereby they are  congested at

one place.

Com. Lethome:  What do you recommend?

Jonathan Mukhandia:  I recommend to be scattered or to be utilized, or to be equalized at least in every Province or  in every

district.   I think that is the much I have to say.   Thanks a lot.

Com. Lethome:  Hand over your memorandum, can we have Mwalimu Johnstone.   And please,  it is now going to three,  just

go to the point.  Because we have about 200 people who still want to speak.

Johnstone Nyongesa:  Well my names are Johnstone Nyongesa, and these are my recommendations;

One; on health, I do recommend that there should be free medical services to children who are  14 and below, not cost  sharing.

 Even the disabled, all those who are disabled should get free medical attention.

73



Also, I want the Government to set  aside a special  kitty to cater  for Aids patients.    Because this is a disaster  and we have to

have a special kitty.  

And on agriculture, I would wish to recommend that the inputs should be tax-free,  the inputs and machinery, because  we want

to boost our economy and agriculture is basic to our economy.

And as far as education is concerned;

One; mid level colleges, should also be given a provision of loans.

And when it comes to recruitment of teachers,  I  am  recommending  that  teachers  who  have  been  qualified  in  all  the  colleges

should  be  employed  rather  than  being  subjected  to  further  interviews,  because  they  have  already  qualified  in  colleges,  and

therefore, they should just be employed directly other than going through what we are seeing at the moment.

When it comes to the judiciary, the Chief Justice, I recommend that, should be appointed by the parliament, not the President.

On Electoral Commission: the Electoral Commission as it is, should be nominated or  appointed by all the political parties,  other

than the ruling party.

On the national assembly: the people, registered voters in a particular constituency, I recommend, they should be given powers

at least by two thirds of registered voters, to recall back  an MP who is not perfoming.  Two thirds of registered voters,  if they

pass a vote of no confidence, then such a member should be called back.

On  constitutional  review:  Constitution  be  reviewed  after  every  ten  years.   And  I  recommend  strongly,  that  this  commission

should continue, it should not be abandoned or dissolved after this exercise.

On the same; that enough money should be set  aside for the review exercise,  so that those who even provide civic  education

should be paid.  So far, some people have not even been paid in Bungoma here.

Then, lastly but not least;  that land is very important,  and that the usage of  land  should  be  vested  upon  the  community.   The

community should determine the usage of land.   But should there be any useful resource that is important to the nation, then the

Government  can  consult  with  the  community  first.   If  they  would  want  to  utilize,  and  the  community  should  be  able  to  give

consent.  Thank you very much.

Com. Lethome:  Thank you, just a minute, there is a question for you. 
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Com. Wambua:  I think I want to ask  Bw. Nyongesa  as  a  teacher,  this  process  of  the  so-called  in-service  programme  for

teachers,  which results in promotions.   I  think you are  familiar, more familiar than me, is  it  a  satisfactory  system,  and  is  there

anything which should be done to improve the process?   I am asking this because  you have said that those teachers  who have

qualified  should  be  employed  without  further  interviews,  and  that  presupposes  that  these  are  the  ones  who  are  trained  in

colleges.  What about  those who are  employed before they are  trained,  the so-called  UTs,  who  are  still  there  in  the  system,

what do we do with them? Do they get trained, and in what form?

Johnstone  Nyongesa:   Thank you so much, the serving teachers,  and I am  very  particular  to  this,  the  serving  teachers  can

only be subjected to further interview if they are only going to be promoted.  But those who have not been employed,  and have

been trained in a given college, should not be subjected to any interview.

Com. Lethome:   Can we have Mr.  Isaac  Wekesa,  I called you but you were not in, I didn’t skip your name.  I called  your

name you were not here.   Okay, go on anyway, it is not an issue now.

Isaac  Wekesa:   Thank  you  very  much  Sir,  I  am  called  Isaac  Wekesa,  I  don’t  have  a  written  paper,  but  I  am  going  to

contribute.

Now, there is a customary law, which you being lawyers, I want it to be written in our laws.  Wazee have contributed here on a

married woman.  Customarily, we have some  laws  that  a  cow  is  slaughtered  and  it  confirms  that  a  woman  belongs  to  me.  

Now,  after that customary rites have been done,  those rites,  that then becomes your wife and someone tampering with  her,  I

can be sued in court and according to our customs that person can be charged for it.

Unfortunately in law, that will not stand very strong because,  according to if it is customary law,  when  you  marry,  you  marry

through church and certificate is given, or through the D.Cs office, and certificate is given.  But in our customary laws nothing is

written.  So,  in my contribution here I wanted such customs which takes  prominence in our marriage,  you  go  to  the  Chief  to

certify when such rites have been done and a certificate to be  given by the Chief, so that this cannot be  repugnant against the

written law.

Com. Lethome:  What you are suggesting is that customary marriage should also be registered?

Isaac Wekesa:  Must be  registered in the Chief’s office and certificate given, so that it doesn’t become a repugnant with the

written law.

Com. Wambua:  What about this point of the person who interferes with the wife, what proposal  are  you making?  We have
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understood that your proposal  is that customary law should be recognized as  a marriage, and a certificate given.  What about

this person you mentioned when he interferes, do you want to say anything about it, and what proposal do you have?

Isaac  Wekesa:   Now,  for such a person then, I will put him before the court  and he  is  charged  for  messing  about  with  my

wife.

Com. Wambua:  In the same court?

Isaac Wekesa:  In the same court, because I have got a certificate giving me the right, through the customary law, that this one

is my wife.

Com. Wambua:  Well, currently we don’t have such a law, we don’t have a law where you can have somebody charged with

the offence of taking away your wife, stealing a wife.  So,  what you  are  proposing  is  that,  that  right  given  by  customary  law

which used to be there, I believe in the Bukusu tradition, if you take  somebody’s wife you are  charged in a court  before elders

and you are fined.  You are saying that should also be recognized?

Isaac Wekesa:  Should now be recognized because, normally.

Com. Lethome:  It is okay mzee, I think we have understood.

Isaac  Wekesa:   Now,  let  me  come  to  the  questionnaires  which  you  brought  to  us  on  the  amendments  of  the  law.   My

colleagues, I am not going to repeat much on what my friends have talked here, because of time.  Now,  the two thirds majority

passed  in  parliament  on  amending  the  law,  it  should  not  just  be  finished  with  the  parliament.   Such  amendments  when

recommended by the parliament,  should just come to the referendum again, come to us down here and you people  who have

been working on accepting these views can continue helping us,  so that we can  change  any  Constitution.    But,  amendments

after we have done here, they should not be done quite a lot. 

Now,  secondly on the amendments Sir,  I  should wish  to  say  that  when  we  amend  the  law,  it  has  eluded  me,  let  me  go  on,

maybe I will come back to it later.

Now,  on the  structure  of  the  Government,  I  wanted  to  look  at  the  presidency  as  a  symbol  of  leadership  in  this  country.   I

wanted to put my views, which are a little bit different from what my colleagues have given.

Now, I wanted the Government to have a President, and a President with power. And this President should work with the jury,

the lawyers, and the lawyers should be mature of not less than 65 years. 
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Now, the Government should have the parties, and the parties should not be more than four,  as  my colleagues said,  and should

have the Prime Minister.  But the work of the Prime Minister should be silent. The President  should be more important than a

prime minister, with the jury.  So that these people  will be  supervising on any bribery and other messes which are  done,  which

have been happening with our present Government.  That is my view.  And this is the type of President of France.

Now, secondly, I wanted to look at the MPs and the Ministers.   The Prime Minister in power  will appoint  Ministers and these

Ministers should go with the qualification of the type of work they are appointed for.   Say you are  a lawyer sirs,  if they appoint

you as  a Minister or  Permanent Secretary  in the Ministry of Medicine,  I don’t think you will perform.  It  will be  difficult.  So,

when they appoint this Minister, they should go with the qualifications which qualify them in the particular areas,  where they are

going to serve.

Now, I wanted also to get to public corporations,  there has not been many talk about  the public corporations,  so I wanted to

say something about them, parastatals.

Unfortunately, these ones have been falling because the ministers have not been competent,  and ministers in various areas  have

not been competent.   And my recommendation is,  that such people  should now be prosecuted,  according to my presentaion.

Such people ought to be prosecuted.

Com. Lethome:  You have a minute Wekesa.

Isaac  Wekesa:   And the last one,  the last one is  on  the  local  Government,  because  nothing  has  been  talked  about  them,  I

wanted to contribute something about them.

Com. Lethome:  Go ahead. 

Isaac Wekesa:  Now, on the local Government,  money should be given to local Governments,  to administer on the activities

pertaining to the local areas, as it used to be done previously on roads, housing, education and so on.

And Municipalities also be given time to promote their activities in the areas where they exist.

Now, I think that is about all that I would contribute.

Com. Lethome:  A question from Commissioner
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Com.  Wambua:   Not  a  question  but  an  observation.   If  you  have  proposal  finds  favour  on  the  jury,  none  of  these

Commissioners here will be appointed, because we do not qualify.

Isaac Wekesa:  On the jury, on the jury I said you will be there, because of the (Interjection)

Com. Wambua:  Because of the age, you proposed 60 years and above.

Isaac Wekesa:  No, not one of you will be qualified.  I never said it, but I know you don’t qualify to stand on that jury. Thank

you very much. 

Com. Lethome:   Now,  we have another Chief,  Mr.  Wanguto  George,  George  Wanguto,  he  has  taken  off,  thank  you  Bw.

Chief,  we  will  give  that  position  to  somebody  else.   Wycliffe  Kisuya,  karibia  hapa,  na  sasa  tutaenda  mbio  mbio  sasa.   Na

afuatwe na Wycliffe Tembula, Tembula yuko?  Wycliffe Tembula, hayuko.  Atafuatwa na,  ngoja tupate watu vile watafuatana

mbio mbio.  Peter Wasike, Wasike?  Haya Wasike utamfuata huyu mzee, sawa?  Haya tufuatane hivyo. Joseph Mutaki,  okay,

Mzee utafuata wasakhulu wawili hapa.  Haya.

Wycliffe  Kisuya:   Asante  sana,  mimi ni  Wcyliffe  Kisuya.  Na  kitu  cha  kwanza  kabisa  ningependa  kuchangia,  ni  kwamba

Katiba yetu izingatie huyu mtu wa katikati sana. Sababu, saa hizi Kenya yetu imesahau huyu mtu, na ndio tatizo kubwa.  Naye ni

kijana. From 20 years to 35 years. Yeye ndio ako na matatizo mengi sana,  na wamemsahau, wampe nafasi akapate  kuchangia

maswala ambayo yanahusu vijana.  Hasa, hata wakati huu, wakati  tunakuwa na mkutano wowote,  hata kama huu wa National

AIDS Control Committee, huwezi kupata kijana kule, lakini tunaona ya kwamba vijana ndio wako wanatatizika na huu ugonjwa

sana.   Sasa  naona ya kwamba,  vijana wapewe nafasi,  vile vile kama vile akina mama walipewe nafasi ya  kuhold  conferences

zao kuhusu maswala ya maisha yao.

Kazi; vijana vile vile, waangaliwe. Wakitoka chuo, serikali yetu ikapate  kujua hao vijana wanaenda kukaa namna gani. Wajue

wangapi, nafasi ngapi hao vijana wataajiriwa, na wangapi hawataajiriwa na watakaa namna gani.

Vile vile vijana wakapate kuwa na maswala kutoka areas zao mpaka kwa nation.  Ili tuone hata hivi, tuone ya kwamba hata hizi

works ambazo zinatatiza jamii, vijana wakapate kujua vile watatua hiyo shida, maisha ya baadaye.  Sababu tunaona ya kwamba

wakati huu, wazee wanazingatia kimila, na vijana nao hawawezi kuingia katika kimila sababu hawana mali, hawana mashamba,

hawana jinsi vile wataishi. (Interjection)

Com. Lethome:  Unapendekeza nini sasa?

Wycliffe  Kisuya:  Vijana wawe na nafasi,  wapewe nafasi ya kufanya mikutano ya kutatua,  kuongelea maswala ya  kuwahusu
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maisha yao.

Ningependa kuchangia tena  kwa  hawa  wakulima.  Wakulima  ndio  wako  na  shida  sana,  na  ningependa  kusema  ya  kwamba,

serikali ikapate  kudhamini mkulima, iwapo mali  yake  imeharibika  kama  wakati  huu  wa  mvua  ya  el  nino.  Mkulima  alipwe  na

serikali,  sababu  atakuwa  ameweka  mali  yake  katika  hiyo  ukulima,  kama  ni  ng’ombe  au  mifugo  wamekufa  apate  kulipwa  ili

akapate kuwa establised na maisha yake.

Nitaongelea juu  ya  implementations,  ama  development.   Serikali  ama  nchi  yetu,  iwe  na  ratiba  ya  kupangia  jinsi  vile  itafanya

maendeleo katika nchi yetu.  Si  ati  kuona  ya  kwamba,  nchi  hii,  kama  chama  cha  kitawala  kama  ndicho  kina  uwezo,  lazima

wafanye katika area  ya  mtu  ambaye  ako  katika  chama  tawala.   Lazima  aone  ya  kwamba  kama  huku  Western,  inatakikana

kama stima kila mahali, waweke kila mahali. Kama tarmac roads ziwekwe kila mahali.  Kama universities ziwekwe vile vile.  Si

ati waone kama inaunga chama tawala ama hapana, wasiweke huko.

Nitaongelea  juu  ya  three  arms  of  the  Government.   Hizi  lazima  ziwe  tofauti  kabisa  separate  kabisa  zisiwe  interfered  by  the

President.  Kila sehemu iwe na jukumu lake la kufanya. 

Na tuwe na office  ya  ombudsman,  mtu  ako  neautral,  ambaye  anaona  hivi  viwango  vitatu  vinafanya  kazi  sawa  sawa  ama  la,

ombudsman office.

Nitaongelea  juu  tena  ya  freedom  of  worship,  hii  imeleta  shida  sana.   Watu  wetu  wamekuwa  sacrifices  za  watu  wengine  ili

wajipatie mali.  Tuone ya kwamba serikali yetu ama  katiba  iseme  ya  kwamba,  iwapo  kanisa  lolote  ama  dini  yoyote  inaenda

kubuniwa, lazima iwasilishe masharti yake ya kuumini,  ama  ya  kufanya  worship.   Lakini  tusiwe  tu  na  kila  mtu  anatokezea  tu

anaanza kuchinja watu, anaanza kufanya nini ati hiyo ni sacrifice na hiyo ni freedom of worship.

Com. Lethome:  Mzee maliza sasa.

Wycliff Kisuya: Ningependa kuongea juu ya Chiefs, Mayors, Councillors should be voted for, hao lazima wapigiwe kura.  

Na tuwe na watu kama disabled na youth wawe represented katika kila nafasi yoyote, na akina mama pia.

La mwisho, hii system ya ku-privatize, yaani kufanya mali ya serikali kuwa private, hiyo inaleta shida sana.  Unakuta ya kwamba

wanafanya  kama  hospitals  kuwa  private  sectors,  halafu  sisi  tunapata  shida,  tukienda  huko  hatuwezi  kuudumiwa  vizuri.(

Interjection)

Com. Lethome:  Unapendekeza nini?
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Wycliff  Kisuya:  Napendekeza  ya  kwamba,  hiyo  ibaki  mali  ya  serikali  na  serikali  isimamie  ione  ya  kwamba  hizo  zinaweza

kutoa huduma kwa wananchi ipasavyo.

Grabbing; tunaona ya kwamba national assets zimekuwa grabbed by hao watu wakubwa wakubwa.  Lakini naona ya kwamba

serikali ifuatilie ione ya kwamba kama hiyo ni mali ya serikali, ibaki tu kwa mkono wa serikali,  ikitoa usaidizi kwa kila raia.   Sio

ati ipewe mtu ati kwa ajili amefanyia serikali kazi kwa muda mrefu ama anao wadhifa fulani.

Ya mwisho kabisa, tusiwe na land squatters, hao watu wenye hawana mahali pa  kukaa kabisa.  Kenya yetu bado  iko na nafasi,

na ukiona tuko na squatters, wapewe sehemu ya kukaa kama wananchi. Asante sana.

Com. Lethome:  Thank you Wycliff, next, anza kwa jina.

Peter  Wasike  Chapesa:   Peter  Wasike  Chapesa.   So,  because  of  limited  time  I  think  I  will  have  to  go  through  my

memorandum, and where necessary the question will be imposed, I would have to expand.

Okay I will start with actually governance; I prefer a multi party state, with the following factors;

One; I want a multi party state with universal suffrage by secret ballot at regular intervals.

The second factor; I want a multi party state with unlimited access into the political competition by all citizens.

Another factor; separation of powers of the executive, the judiciary and the legislature.

I want a free press and devolution of power from central to local Government.

The political system of Government should be a political system broadly  defined  which  should  comprehend  actual  as  well  as

prescribe form of political behaviour of not only the legal organization of the state,  but also the realities of life.  With a  settled

process of interaction with other non-political sub systems, such as the economic system.

I would like actually to have a political system with a progressed,  inclusive, non-partisan,  non-sectarian  and  conforms  among

others to the following principles:

• Participatory democracy
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• Accountability and transparency

• Access to all positions of leadership by all citizens and on individucal merits, as the basis for election to political offices.

Another thing is political parties  should be formed out of horizontal polarization  like  we  can  have  actually  a  competing  social

economic interest  from their respective societies.   But not on vertical  polarization  like  actually,  political  parties  formed  out  of

religion or tribal basis.

Then another point is,  participatory democracy.   Actually, the Government should be decentralized  to  the  lowest  level.   Like

district councils we should have councils starting from the districts.  So, on this case, I would like dsictrict  councils which should

be composed of elected Councillors, with differing shades of political opinion and beliefs.

Power to recall a Councillor belongs to people, hence the Councillor should have security of tenure.

The central  Government cannot dissolve any council except  in very exceptional circumstances,  where administration of district

has become impossible.

On the same point: district  councils  should  be  composed  of  Councillors,  each  from  location  or  division,  in  the  district.   The

chairperson in the district council is directly elected by secret ballot.

The district chairperson appoints the district Government with the approval of the district council,  which is presided over by the

distict speaker, who is elected from among the Councillors.

Candidates should be elected on their individual merits.

Councillors should not be sponsored by parties but should state their political conviction.

During campaigns for local Government offices,  all the Councillors should address  the electorate  at  the same rally attended by

voters in that particular area.

Government with good governance, and democratic participation in decision-making by the people, on matters affecting them in

their daily life.

Decentralization will assist the local Government, councils, determine their budget and collect local revenue.
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The rights of vulnerable groups; I will prefer inclusion of marginalized groups.  

The parliament should be composed of  directly  elected  MPs  representing  constituencies  and  a  woman  member  representing

each district.

Representatives of workers,  people  with disabilities, the army and the youth should also be represented in the  parliament  and

the respective local councils.   So that on their own they are not politically organized to influence political decisions.

Members should be allowed to debate freely with no fear of being thrown out of their political organizations.

There should be no whip in parliament, to ensure that the ordinary members of the party support  the Government.  Instead,  the

Government minister should try to convince Members of Parliament to either in committees  or  in  plenary  sessions  to  support

Government policies to avoid polarisation of society on a sectarian basis.

Com. Lethome:  You have a minute, to finish.

Peter Wasike Chapesa:  Okay, on the side of creation of employment, I would prefer  our Government to implement various

projects at least to create more employment opportunities.

One: by accelerating the rates of investment and savings.

Two:  should improve the atmosphere for domestic investment.

Three:  the  Government  should  increase  foreign  private  investments  and  increase  public  investment  in  strategic  infrastructure

projects  such  as  power  and  communication.   These  measures  will  transform  Kenya  but  maximizing  production  and  creating

employment between the various sectors of the economy.

The Government should absorb more educated Kenyans into economic activities, which will result in a greatly expanded output

and higher standard of living for every one.

To wind up, the Government should create suitable environment for increased investment and savings.  To do this, they should

actually create incentives for greater domestic investment, improving in the financial sector to provide more finance for domestic

investments.

The Government should promote an enteprenuerships using schemes such as  soft  loans for college and university graduates,  to

utilize liberalization of policy.
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The Government should have direct  intervention in greater  strategic sectors,  e.g textile, manufacturing,  coffee  processing,  fruit

growing and fish processing.

So,  on the side of education I will prefer  to have a national  organization  for  the  students,  which  should  be  represented  at  all

levels of education. (Interjection)

Com. Lethome:  Wind up please.

Peter Wasike Chapesa:  So, maybe on the side of lands,  which I have not also included on this memo, I prefer  Kenyans to

be free in acquiring land from actually any part of Kenya.

On the side of marriage, I would prefer  all marriages to be  legalized by the Government.   Every married couple should have a

marriage certificate.   Actually with that, thanks very much.

Com. Lethome:   Thank you Wasike,  now,  I  think  the  next  person  is  supposed  to  be  Joseph  Mutake,  followed  by  Moses

Maruti, Maruti yuko? Moses  Maruti.   Alfred Maunda yuko?  Utamfuata huyo.   Halafu Kassim Mung’asa,  Kassim utamfuata

Munanda, haya tuendelee.

Joseph Mutake:  Kwa majina naitwa Joseph Mutake.  Mimi nitaongea juu ya land, mashamba. Mashamba katika nchi yetu hii

ya Kenya, inayo mashamba mengi sana.  Na watu wachache wana hayo mashamba mengi sana.  My recommendation,  I should

like  to  say  that  the  rich  person  should  only  have  50  acres  and  the  poorest  one  should  have  at  least  five  acres.   Tunayo

mashamba ya kutosha na watu wengine wananyanyasa wengine kwa sababu wana more lands than others. (Interjection)

Com. Lethome:  Hiyo point umetengeneza, asipitishe hamsini na wa chini awe na tano.

Joseph Mutake:  Awe na tano yes.

Com. Lethome:  Endelea na ingine.

Joseph Mutake:  Ingine ni ya kwamba ninasitikika kusema ya kwamba kuna hao watu ambao wanaitwa masquatters  katika

nchi yetu ya Kenya. Masquatters hawa wanatoka wapi? (Interjection)

Com. Lethome:  Unapendekeza nini?
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Joseph Mutake:  Napendekeza masquatters wasiweko, kwa sababu masquatters walikuwako wakati wa ukoloni.

Point ingine ni ya kwamba,  health, yaani medical treatments;  naona watu ambao ni masikini, wapewe treatment ya bure.  Hata

watoto kuanzia mwaka moja mpaka miaka kumi na tano, wapewe treatment ya bure.  Government ina pesa ya kufanya hivyo.

Nafikiri sina mengi, nilikuwa na hayo machache tu.   Ahsante sana.

Com. Lethome:  Ahsante sana Joseph, Alfred? Halafu Kassim, halafu afuatwe na Isaac  Kituyi, Kituyi Isaac?   Hayuko.   Haya

endelea Mzee.  Sema jina.

Alfred Maunda:  Kwa majina naitwa Alfred Maunda, Bukusu Elders Group.

Na jambo langu la kwanza,  nashukuru serikali ilioko kwa wakati  huu.  Tangu  zamani  sisi  tulipokuwa  hapa,  serikali  ilikuwepo

walitulinda vizuri, na uwezo walipewa local Government, kama mwaka wa 1970.  Kwa hivyo, inatakikana serikali iliyoko, local

Government ipewe nafasi, na wafanye mtindo ambao ulikuwepo 1970.

Ya pili; sisi kama Wabukusu tuna kabila sita kubwa.   Na  hizi  kabila  sita  kubwa  walipoishi  tangu  zamani,  walikuwa  wanaishi

vizuri, wanafanya vitu yao vizuri, wanakula vizuri, hawakuwepo na mambo yoyote ambayo ya kuzozana. (Interjection)

Com. Lethome:  Hebu yataje hayo makabila ya Bukusu, moja.

Alfred Maunda: Abasilikhwa, Bamalava, Banabai, Bamwalie, Babeyala and Bakikayi, those are six.

Com. Lethome:  Okay, endelea.

Alfred  Maunda:  Na  tulipoishi,  wazungu  walikuja  wakatupata,  na  tukapewa  mipaka  kama  tunavyoishi  sasa.   Kwa  hivyo

tulipopewa mipaka inatakikana kama tunavyoishi na tuheshimu  ile  mipaka  ambayo  tulipewa  na  wakoloni.   Sababu,  tukifanya

hivyo  kuna  watu  tofauti  wanapopata  pengine  kitu  fulani  ama  wakisoma  vizuri  na  waone  watu  wengine  wachache

wanawa-minimize. Kwa hivyo tunataka sisi tuishi, kama tulivyoishi zamani.

Com. Lethome:  Haya endelea.

Alfred Maunda: Kwa upande wa vyama ili tusiwe na  (Interjection)

Com. Lethome:   Sasa  jamani huko nyuma, mtatuharibia recording hapa.   Kina  mama  na  wazee  huko  mnapiga  makelele  na
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mvua inapiga kelele. Recording itaharibika hapa sasa. Kwa hivyo tumsikizeni Omusakhulu hapa kidogo. 

Alfred Maunda:  Kwa upande wa vyama tusiwe na vyama vingi kama wenzangu walivyosema, ni lazima viwe viwili au vitatu

hivi.  Mbili au tatu ili tuzuie mambo ya ukabila na zingine.  Na vikiwa vingi tuta-encourage ukabila.

Ninapokuja kwa upande wa kuabudu,  ukiangalia  vizuri  kwa  upande  wa  kuabudu  ukiangalia  vizuri,  kuna  Bible,  kuna  Koran.

Halafu kuna kitabu kinaitwa Kidasi,  na hii Kidasi  ni ya Wabahai.   Sasa  unapoangalia kwa upande wa Bible watu  wameweka

vipande  vipande  na  tukiwa  tunaenda  namna  hiyo.   Kwa  nini  tusiwe  na  dini  hata  wakiwa  watu  wengi  na  wawe  tu  kama

wanaheshimu Bible na waheshimu kwa upande mmoja tu.   Wasiwe wakigawanya huyu na yake huyu na yake,  huyu  na  yake.

Kwa hivyo mimi nasema hivi; kwa upande wa Bible na Quran na kitabu hiki cha Kidasi,  viwe kama vitabu tu  vitatu  na  vyote

vinasema maneno ya Mungu.  Kuliko kugawana watu wengi huku na huku.

Halafu nikija kwa upande wa wanawake, wanawake nao wana haki.  Inatatikana wapate nao Ministry yao na wawe wakifanya

kazi  yao  kwa  uangalifu.  Kwa  sababu  yule  ambaye  anasema  hawawezi  kupata  mamlaka  kuna  watoto  wale  walemavu,  kuna

watoto  wale  ambao  hawajaolewa.  Wale  wote  wasipopata  haki  na  kuna  vijana  ambao  wamekunywa  hii  busaa,  ukifa  na

uwaache hapo watapata shida.  Kwa hivyo inatakikana hao wapate Ministry yao vizuri. 

Com. Lethome: Kuhusu busaa unasema nini na umetaja saa hizi?

Alfred Maunda: Nasema hivi; kwa upande wa busaa, mimi kwa upande wangu nasema isikuweko. 

Com. Lethome:  Ipigwe marufuku?

Alfred Maunda:  Ipigwe marufuku, isiweko. 

Com. Lethome:  Mbona sasa  mwafanya makelele.  Si mngoje tu,  ni maoni yake.  Ukija  utatoa  maoni  yako.  Si  makosa  yake,

ametoa maoni yake. 

Alfred  Maunda:  Kwa  sababu  nikisema  hivyo  ati  isiwepo  unapata  watu  wengi  wanakufa  kwa  sababu  hiyo.   Unapata  mtu

hawezi kufanya kazi na vingine vingi.  Sasa, hatuwezi kufikiria eti kitu kama hicho tuwe nacho.  Afadhali ipigwe marufuku na sisi

tukae vizuri. 

Kwa upande mwingine, kwa upande wa ufisadi au mambo ya corruption.  Haya mambo  ya  corruption  yanakuja  kwa  njia  hii.

Corruption haingekuwepo. Kwa sababu nikisema haingekuwepo wakati ule corruption ilianza, mimi naanza na mkubwa.  Ikiwa

ni mkubwa anafanya kitu na mimi naiga vile vile mimi nachukua kitu kidogo.   Kwa hivyo  hii  corruption  haingekuwepo.   Kwa
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sababu tuna ofisi.  Pesa au kitu kikija nakiwekwe mahali na wale waweke maanani kufuatilia hii corruption haitakuwepo. 

Com. Lethome:  Unapendekeza nini?  Kwa sababu iko sasa.  Unapendekeza kitu gani?

Alfred Maunda: Mimi napendekeza kamati iwepo ya kuangalia hivi vitu ya corruption.  Awe nani, awe nani lakini sheria iweko

ya kuangalia vitu kama hivyo. 

Com. Lethome: Nakupatia dakika moja Mzee. 

Alfred Maunda: Hata nimemaliza. 

Com. Lethome: Umemaliza?

Alfred Maunda: Ndiyo. 

Com. Lethome: Asante. Amemaliza. Alikuwa anafuatwa na nani? Nimekuita Mzee? Kassim endelea. 

Kassim Mung’asa: Kwa majina naitwa Kassim Mung’asa. Katika mapendekezo kwa Katiba. Mimi nitaanza kwa upande wa

Rais. Power.  Rais ana nguvu zaidi.  Amepewa mamlaka makubwa zaidi.  Sasa  mamlaka yake yamemfanya yeye  kuwa  kama

dictator. Nasema yapunguzwe.

Tunakuja  kwa  utawala  Majimboism.   Majimbo  haifai  katika  Kenya  kwa  sababu  Wakenya  wengi  hawafahamu  maana  ya

Majimbo ni nini. Mimi nikisema Majimbo, huenda mwingine akasema, wale wa kutoka Pwani warudi Pwani na wale wa kutoka

Pwani  watasema  watu  wa  bara  warudi  bara.   Sasa  Majimbo  Wakenya  wengi  hawaelewi  Majimbo  na  Majimbo  sasa  haifai

katika Kenya. 

Nakuja kwa kitu kama equality. Kuna positions za equality zenye wanawake wanapigania.  Hii equality imeleta mvurugano zaidi

katika Kenya au jamii.  Kwa mfano sasa  tunatengeneza Katiba,  hii  Katiba  ni  sheria.   Tuchukue  kijamii  kama  Serikali  familia

kama Serikali lazima tuwe na kiongozi. Nani ataongoza mwingine?  Sasa kama sisi sote tuko na equality nikiambia mtoto nenda

ukachunge mbuzi, anasema mimi niko na usawa  wangu  na  haki  yangu  sitaenda.   Na  katika  Bunge  huko  wanasema,  ‘usipige

mtoto.’ Vitu kama hivi vinaleta mzozo katika jamii.  Upande wa wanawake,  akiwa  kama  ana  haki,  sote  tuko  na  haki  katika

mishtaria.  Lakini lazima tuwe, yupi atatekeleza sheria na yupi atasukuma sheria.  Vitu kama hivyo lazima tutofautishe. 

Upande wa Judiciary: Kuna cases zingine zenye hata ukiingia kortini, mtu akiwa na pesa ndio atashinda wewe hata kama ukweli

utapatikana. Lakini kama kuna kesi zingine wakihusisha kijamii.  Kuna local courts za zamani, walikuwa wanaingia katika viapo,
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ili itakuja kutoa ukweli kwa cases zingine zenye zimeshindwa na korti.

Tukija kwa upande wa Chiefs: chiefs ni civil servant,  lazima naye apigwe transfer kama wafanyikazi wa Serikali wengine.  Au

sio hivyo, achaguliwe na raia kwa miaka mitano. 

Tukija kwa vileo, vinywaji, pombe: Pombe ni pombe,  hakuna pombe haramu na pombe halali. Mwenye amekunywa bia kwa

bar, akilewa hufanya maovu na mwenye amekunywa busaa ama amekunywa chang’aa.   Pombe ni pombe.   Kusiwe na tofauti

kuwa, kuna pombe haramu na pombe halali.  Kama  ni  pombe  vya  kienyeji,  Serikali  itumie  mbinu  ya  kutafuta  kama  ni  kodi,

watoe kodi na wananchi waendelee na mastarehe zao.   Wasitofautishe pombe haramu na pombe halali.  Kwa  vile  hii  pombe

tukisema pombe haramu na pombe halali ni wakubwa  ndio  wana  viwanda  vya  kutengeneza  hii  pombe  wanasema  halali  kwa

kunyanyasa wanaotaka kujitafutia kwa kutengeneza pengine pombe kidogo ili nao wapate  mapato.   Kwa sababu ni njia moja

ya kuwafungia. 

Schools: Mambo ya shule na hospitals lazima iwe free.  Kwa vile upande wa uchumi umekuwa mbaya.  Tukisema mambo ya hii

kugawanya ‘cost-sharing’.  Cost-sharing imeumiza watu wengi sana kwa vile mama huenda pengine hata hana shilingi  hamsini

ama ishirini.  Akienda hospitali ana malaria wanamwambia leta shilingi hamsini ama ishirini ndio akutibu. Vitu kama hivi vinaleta

kama….sasa  ndio  unaona  vifo  vinatokea.   Shule:   Wanakenya  wamekuwa  maskini  zaidi.  Lazima  shule  ziwe  free,  from

pre-primary mpaka Secondary.

Mambo  ya  ufisadi:  these  corruptions.  Corruptions  hizi  zinatokea  juu.  Mbinu  ya  Rais  huwa  anatumia  kama  Minister

akichaguliwa, awe anamaliza miaka yake mitano, katika Uwaziri, katika that Ministry.  Ndio kama kubadilishwa, atafute wakati

mwingine.  Lakini mbinu ya, anamaliza leo miezi miwili katika Ministry ya Land,  kesho amepigwa transfer ako kwa Ministry ya

Agriculture.  Kesho kutwa ako kwa finance.  Hii ni njia ya hali ya juu ya kupoteza njia za kutafuta mfisadi ni nani. 

Domestic  violence:  Domestic  violence  isiwe  inachukuliwa  na  mambo  ya  polisi.  Domestic  violence  ipewe  mamlaka  na  Chifu.

Kwa vile mimi nikipigana na bibi yangu, Chifu ndiye anajua yupi katika hao watu,  mwenye ana kichwa mbaya.   Lakini tukiingia

katika polisi,  polisi hajui bibi yangu huenda pengine anarandaranda na kuja usiku saa  nane ya usiku.  Na  nikimuuliza  anasema

niko na haki yangu.  Ama bwana ni mlevi.  Lazima, Chifu ndiye anajua huyu ana mtendo fulani.   Sasa  yale  mamlaka  yapewe

Chief ndiye anaweza kutatua. 

Tukija upande wa pengine. Nikirudia haki ya wanawake vile wanasema,  kwa vile saa  hii, wanawake wanapigania kuwa wana

haki.  Hii haki ya wanawake imekuja, divorce zimekuwa mingi sana.  Kwa vile ukijaribu kupiga bibi,  wewe utaenda polisi.  Kitu

kilioko afadhali mtengane.  Na mkitengana, chokora wamezidi.  Sasa  kitu kilioko watoto  machokora wamezidi, na ukimwi nao

unazidi.  Kwa vile bibi anasema, ‘mimi nitajitegemea.’ Atajitegemea namna gani na hata shilingi mia moja hana?  Sasa  ni kuingia

katika “land” aangalie tu,  mwenye ataingia  na  mia  au  mwenye  ataingia  na  nini.  Kama  tungekuwa  na  sheria  kama  wanawake
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kwanzia pengine …. (inaudible) wanawake iwepo kufikia miaka kwanzia twenty  five  and  above,  iwe  wanajitambulisha  kuwa

mimi ni bibi ya fulani ama nakaa pande gani kwa madhumuni fulani. 

Hii  natoa  example  kwa  sababu  wakati  moja  nilikuwa  Garissa,  mapolisi  walikuwa  akishikwa  na  ugonjwa  kama  Kisonono,

wanawake wanakusanywa wanawekwa ndani. Wakiwekwa ndani, apimwe akipatikana  na  ugonjwa,  anafungwa  miezi  sita  na

huku anatibiwa. Lakini wengi walikuwa wanajitetea kama ni rafiki ya mtu anasema,  ‘afadhali mimi niwe unitetee kama mimi ni

bibi  yako’.   No.  Kama  tungekuwa  na  sheria  kuwa  lazima  mabibi  fulani  wawe  na  mabwana.  Vitu  kama  hivyo  pengine

vitapunguza vitu kama ukimwi.  Lakini tukisema tujitetee.  Yaani…… (inaudible).

Com. Lethome: Kassim unasema, kila mwanamke lazima awe na mme?

Kassim Mung’asa:  Kila mwanamke awe na mume. Kama sio  hivyo,  awe  anakaa  kwa  njia  inayoeleweka.   Sio  tu  anatoka

hapa, amepangisha pengine hapa Chwele ama Bungoma kule kibinafsi yake.  Hao ndio njia moja ya kusambaza ukimwi. 

Com. Lethome: Na wanaume hawasambazi ukimwi?

Kassim Mung’asa: Wanaume wanasambaza ukimwi, ndiyo. Lakini kama kuna sheria kuwa, mwanamke lazima aambatane na

mumewe.  Wengi wao hata kama kutakuwa na taabu, watasema lazima nikae na bwanangu.  Hatasema tu….. (inaudible).

Com. Lethome: Na kila mwanaume naye lazima aambatane….. (inaudible).

Kassim Mung’asa: Na mkewe. 

Com. Lethome: Sawa. 

Kassim Mung’asa: Thank you. 

Com.  Lethome:  Wako  yuko  wapi?  Asante.  Sasa  kuna  akina  mama  wamekaa  sana  hapa,  wafuatane  wote.  Mary  Khisa.

Jeniffer Mamayi. Alice Tua. Wote ni Mrs. ingawa tuliambiwa tusitaje Mrs. lakini wote wameandikwa Mrs. hapa.  Your name. 

Mary Kisia: Jina langu naitwa Mary Khisa.   Langu ni ya kwamba,  wanawake lazima Serikali iangalie.  Kuna mashamba yale

yalipeanwa  na  Wazee  kabla  hawajakufa.   Lakini  wakati  alipewa  kijana,  akiwa  na  msichana,  akienda  kudai  huko  kitu,

anamfukuza.  Anasema, ‘nenda uoleke.’ Kwa hivyo tunaomba Serikali iangalie, kama ni mwanamke, mpaka arudi kwao,  sheria

iweko. Hata ingawa alipewa Title Deed ya shamba mpaka agawiwe msichana. 
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Halafu  mambo  ya  machokora.  Tunaomba  Serikali  iangalie  kama  inawezekana,  iangalie  mahali  pa  kuweka  machokora.

Wapelekwe kama shule na Serikali iwasaidie na wapewe mahali pa kukaa.  Vilevile vile wao wanafanya watoto  wale wakorofi,

wanapelekwa approved school, sasa wapeleke hao machokora mahali.  Wasome ili wamalize ufisadi yaani wizi.  Tuseme kama

town kubwa kubwa unapata watoto wanatembea tena hawana afya nzuri.  Sasa hapo Serikali iangalie masilahi.

Kufuata mambo ya pombe,  Serikali ingeangalia watoe pombe.   Hata ingawa busaa,  chang’aa na hata bia.   Watu warudi kwa

makanisa  wa-ban  hiyo  yote.   Pombe  isipatikane,  pombe  ndio  inaribu  watu  wasisome.   Utapata  baba  anaamka  tu  asubuhi,

anaenda  kukunywa  pombe,  unampata  njiani  anaanguka,  anguka  tu.  Mama  pia  anaweza  enda  hata  na  mtoto  wake  kijana.

Pombe haina heshima hata  kidogo.  Utapata  mama  anakunywa  pombe,  analewa,  hata  amesimama  na  mtoto  wake.  Anaenda

kukojoa hapo, na mtoto ako hapo amemuangalia.  Pombe haitakikani hata kidogo.

Kulingana na mambo ya siasa,  Serikali ingeangalia iache vyama kibaki tu chama kimoja.   Wa-ban  hivyo  vingine  vyote.   Sasa

kama  Western,  sisi  upande  wa  Western,  vile  waliweka  vyama  mingi,  sisi  hatuna  maendeleo  yoyote.   Utapata  watoto

wamesoma, wako nyumbani hakuna kazi. Juu wamefuata tu vyama.  Ataendea njia gani?  Mbele hasikizani na mkubwa.  Kwa

hivyo tungerudi tu mahali pamoja halafu tupigie mtu mmoja tu kura.  Kama ni President awe mmoja. Kama ni MP hivyo.   Ndio

sisi pia tupate maendeleo. Ni hayo tu. 

Com. Lethome: Asante Mary. Wazee, mnajua sijui kwa nini mnalalamika na mama anatoa maoni yake.  Wewe utakuja, utatoa

maoni yako.   I  will give you time.  You will come and  speak.  No.   Ngoja  Mama.   Sikiza.   We  are  presiding  we  are  giving

special considerations for teachers  and even women.  How many women are  in  this  hall?  Ngoja  kidogo.  Omusakhulo  subiri.

Tuendelee mama. 

Jeniffer Mamayi: Asante sana. Mimi kwa majina ni Jeniffer Mamayi. 

Com. Wambua: Tulipoanza wale walikuwa hapa,  tulitaja ya kwamba sisi tuko na haki ya kupatia mtu nafasi,  ijapokuwa yeye

alikuwa amechelewa. Kama ulikuja umechelewa nilisema hayo. Na hiyo ni haki yetu kufanya hivyo. 

Jeniffer  Mamayi:  Asante  sana,  mimi  ni  Jeniffer  Mamayi.  Mimi  nazungumza  kwa  upande  wa  siasa.   Sisi  hapa  Western,

wanawake tunaumia zaidi.  Hata ukitembea tu huku Bungoma, hakuna mwanamke ambaye ni Councillor.   Hakuna mwanamke

Chief.  Hakuna hii side.   Secondly,

Com. Lethome: Kitu gani inazuia? Ni kitu gani inawakataza wasisimame? 

Jeniffer Mamayi: Eti sisi ni wanawake, hatuwezi kuongoza wanaume. 
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Com. Lethome: Sasa unapenda nini wewe? Unapendekeza kitu gani katika sheria mpya?

Jeniffer Mamayi: Napendekeza ya kwamba wanawake tu…

Com. Lethome: Mpewe nafasi pia. Mpewe nguvu ya kuongoza, Councillor na Chiefs..

Jeniffer Mamayi: Na MPs

Com. Lethome: Na Chiefs?

Jeniffer  Mamayi:  Na  Chiefs.  Second,  naongea  mambo  ya  kinyumbani.  Wanaume  wanaumiza  sisi  kabisa.  Wanawake

tunaumia zaidi. 

Com. Lethome: Namna gani? Mnaumizwa namna gani?

Jeniffer Mamayi: Kwa njia ya nini…. (inaudible).  Kama unafuga kitu kama kuku ama ng’ombe sasa  mwanaume anachukua

tu na nguvu. 

Com. Lethome: Anaenda anauza. 

Jeniffer Mamayi: Anaenda anauza.  Sasa anakula yote, anaenda kwa bar, anamaliza yote.  Na anaacha mama kama anaumia

nyumbani na watoto. 

Com. Lethome: Hapo ungependa nini?

Jeniffer Mamayi: Ningependa kama mwanamke ako na kitu chake, lazima auze atumie kwa kazi yake binafsi. 

Com. Lethome: Na bwana aombe ruhusa kwa bibi?

Jeniffer Mamayi: Aombe ruhusa kwa bibi.  Asante.  Ni hayo tu. 

Com.  Lethome:  Asante  sana  Jeniffer  kwa  maoni  yako.   Jeniffer  jiandikishe  pale.   Tafadhalini  tukaeni  kimya  kidogo  kwa

sababu ya recording.  Kuna machine ina-record hapa.  Tutakupatia nafasi utazungumza Omusakhulo. Huyu mama akimaliza, uje

uzungumze, unaonekana uko na moto sana.  Sema jina. 
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Alice  Tua:  Kwa majina naitwa Alice Tua. Nimekuja hapa kuchangia juu ya waalimu wa Nursery.   Sisi  waalimu  wa  Nursery

huwa tunateseka sana.   Sisi ndio msingi lakini Serikali haijawahi kuangalia mambo  yetu.  Huwa  tunaenda  college  kwa  course,

tunasoma, tunarudi nyumbani.  Tukifundisha hakuna pesa.   Wanasema eti wazazi watatulipa.   Na  wazazi  unajua  kwa  reserve

huko hakuna pesa.  Sasa tunataka Serikali iwe inatu-employ sisi waalimu wa Nursery. 

Com. Lethome: Kama waalimu wengine?

Alice Tua: Kama waalimu wengine, nimesimama hapa kama waalimu wengine. Huwa tunateseka sana. Ni hayo tu.

Com. Lethome: Asante sana Alice. Kuna Mzee mmoja hapa ana mambo yanamchoma choma sana,  wacha atoe  sasa.  Sema

jina lako Omusakhulo. 

Benson Maunda: Mimi nimefungwa probation karibu miaka mbili.  Naendanga  narudi karibu saa sita hivi.  Yaani nikipata mtu

anipe shilingi kumi, nashindwa kuenda kwa bar.   Mpaka  nipate busaa ama ingine.  Sasa  mimi naitwa Benson Maunda.  Mahali

mimi naishi ni hapa Sirisia.  Hata nimeandika huko,  kila mtu amejua nimeandika huko hata wenyeji wa hapa wananijua.  Mimi

nimefungwa probation nafanya kazi, kwanzia saa mbili mpaka saa sita. 

Com. Lethome: Kwa Chief?

Benson  Maunda:  Kwa  D.O.  Sasa  hiyo  kazi  nikitoka  hapo,  mimi  huwa  nimechoka  sana.   Sina  hata  la  kufanya.   Lakini

nikienda nyumbani, ugali kweli…..mimi sina bibi, mama anaweza kunipikia na mimi nakula.   Lakini sasa  kama nimepata shilingi

kumi na kweli mbele ya Mungu mimi napenda pombe.  Sitaki kudanganya mtu.  Sasa nimepata kumi na mwingine ameenda kwa

bar kwa sababu ako na mia mbili.   Kufika  tu  kwa  land  hapa  hivi,  mimi naona  tu  wanashika  tena,  wanapiga  kofi.  Sasa  hiyo

tufanye namna gani?

Com. Lethome: Wewe unapendekeza nini Benson?

Benson  Maunda: Napendekeza  hivi; afadhali wenye wako na wimbi kidogo,  wakule kidogo  na  wenye  mingi  wakule  mingi.

Hiyo ndio mimi napendekeza. 

Com. Lethome: Wale wanaweza bia ya bar wakunywe.

Benson Maunda: Wakunywe bia. 

Com. Lethome: Na wale wanaweza busaa wakunywe. 
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Benson Maunda: Yes. 

Com. Lethome: Na wale wanaweza chang’aa?

Benson Maunda: Aah. Busaa, sio chang’aa.

Halafu kuna kitu kingine. Unaweza tu kufika tu mahali, umekaa tu, kama hapa Chwele  yetu  hii.  Unaona  umekaa  tu  hivi;  hata

umeshika mtoto wako hivi. Unaona mtu anatokea  tu anakuuliza, bwana mambo yako ni nini? Hiyo nguo yako chafu,  sijui  nini

chafu.  Na huna hata ndululu ya kununua hiyo sabuni.  Anakuja anakwambia bwana, mimi nataka mchango. 

Com. Lethome: Nani huyo, Chief ama nani?

Benson Maunda: Wakasa. Wakasa, yaani wazee wa kijiji.  Hata unaona anashika hata kuku yako kwa lazima tu.  Anachukua

kuku yako na nguvu.  Ukimfuata anasema sasa,  hebu nipe hamsini nikurudishie kuku yako.   Wakati  unapea yeye hiyo hamsini,

anakurudishia kuku, ukienda kwa kitabu wewe hakuna.  Kumbe amekula hongo. 

Com. Lethome: Sasa unapendekeza nini?

Benson  Maunda:  Sasa  mimi napendekeza  hivi,  afadhali  kama  nyinyi  Wazee  vile  mmekuja  hivi,  Commissioners  na  wengine

ndio mimi napendekeza.  Kama mimi ni mtoto wa Maunda tu.  Ile kitu mimi napendekeza, watu wasikuje kwetu kudai ya kuwa

eti  nataka  ushuru  kuna  harambee  kuna  nini  sijui  kuna  nini.   Wanakunyang’anya  vitu  na  nguvu  hapana.   Hiyo  mimi

nimependekeza hivyo. 

Com.Lethome: Benson ya mwisho sasa. 

Benson  Maunda:  Ya mwisho sasa  ni kati  ya busaa yangu hiyo.  Unajua sikuwa nimemaliza. Sijui kama mtakubali  tukunywe

ama hapana. 

Com. Lethome: Wewe ndio unapendekeza.

Benson Maunda: Mimi napendekeza hivi ya kuwa; watuachie busaa tukunywe. 

Kama, unajua mimi ni mtu wa probation nimefungwa, natoka kazi.   Kukuja napata  vile unajua tu Mzee.   Kunywa kidogo kwa

sababu  umechoka  mpaka  nawe  upate  kitu.   Sasa  umepata  tu  kumi  na  rafiki  yako  amekupea.   Kwa  bar  huwezi  ingia.   Si
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unaenda  kwa  busaa  kwa  sababu  hiyo  pesa  inatosha  busaa?  Yaani  hiyo  pesa  unayo  ndio  inatoshana  na  kitu  yenye  unaenda

kununua.  Sasa mimi napendekeza ya kuwa, busaa tuachiwe tukunywe. 

Com.  Lethome:  Asante.   Sasa  tunaendelea  na  list.   Tumpate  sasa  Fredrick  W.  Mutoto.   Fredrick  Mtoto?  Atafuatwa  na

Moses Onguli? Hayuko.  Tumpate sasa Joseph Wafula.  Utamfuata huyo. Afuatwe na Ibrahim Simiyu.  Ibrahim Simiyu hayuko?

  Tumpate  John  Maratanya?  Haya  utafuata.   Halafu  afuatwe  na  Ben.  Wangila.  Wangila  yuko?  Basi  wale  nimewaita  majina

mfuatane hivyo.  Endelea Mzee. 

Frederick Wasike Mutoto: Huyu anaendelea majina yake ni Fredrick Wasike Mutoto.   Ni wa Democratic Party of Kenya.

Kwa hivyo yangu nitazungumza juu ya Constitution Review Commission of Kenya.  Constitution and law.  The main lawmaking

institution in the country is the Parliament.  It is given bodies such as Ministries and Local Authorities.  These people do no carry

out their duties properly.   It  is  the  supreme  that  solely  regulates  the  institutions  of  Government.   Therefore,  it  should  remain

dependent  of its functions.  Each institution should remain independent  such  as  Parliament,  Presidency  and  the  courts.   Each

should remain independent. 

It is that sense that the Constitution is referred to as  the foundation of a country’s governance.  This is  referred  to  as,  in  most

African communities, the father is the head of the family and he must consult the family and not dictate.   The three institutions be

independent and consult each other and not dictation.  This enables the political human rights to have free expression assembly

movement and freedom of expression.  A good Constitution therefore, sets out a clear mechanism through which the people can

force their leaders to respect human rights. 

Law and policy: The Constitution should regulate farming, establishment and management of schools,  hospitals and roads.   The

Constitution affects our daily lives by determining how laws are  made.   This  is  important  because  it  is  bad  laws  and  enables

Government to ignore people’s needs. 

Com. Lethome:  Fredrick don’t read the whole thing.  What you do is recommend?  What are  your  recommendations?  For

example about the roads, you said they should be improved. Farming should be supported.  Then go to something else and just

recommend.  Don’t read the whole paper, please.

Frederick Wasike Mutoto: Thank you.  I  had gone upto laws. Bungoma for example is not Kanu,  therefore roads  are  very

bad. 

Com. Lethome: What do you recommend? 

Frederick Wasike Mutoto: I recommend that the coming Government should implement the roads better. 
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Com. Lethome: Regardless of the party that is heading a country.  Go on to another point. 

Frederick  Wasike  Mutoto:  Another  point  is;  it  is  important  to  note  that  proposal  of  the  Bills  are  taken  to  Parliament

individual member called Attorney General.   Since Executive is more powerful,  always the laws are  passed  by Parliament are

not followed.  Therefore, if a country has bad laws regarding economic and social, go badly due to pressure from the Executive.

 

Com. Lethome: So, what do you recommend about the Executive?

Frederick Wasike Mutoto: Therefore, the Executive should remain independent. 

Com. Lethome: Separation of powers. They should be separated. 

Frederick Wasike  Mutoto:  Separated.   Also,  if there is misuse or  theft,  the matter should be  referred  to  court  without  the

permission of the Attorney General.  Here the citizens should challenge a bad  law or  policy decision by protecting basic human

rights and setting up a mechanism to stop Executive and Parliament from effecting bad laws or policy decisions. 

Next,  Constitutional  Review,  the  country  of  Kenya  is  an  old  Constitution.   This  is  because  it  was  made  by  an  agreement

between the colonial Government and a group of Kenyan leaders  before independence in 1963.   Therefore,  this  one  we  are

now on, should amend that Constitution. 

The next one, I come to Parliament and its weaknesses. The Constitution of Kenya gives Parliament a lot of power  then it takes

all away.  A good Constitution makes sure that the three Arms of Government are independent from each other.   (interjection)

.

Com. Lethome:  You are repeating that point.  That one is only a repetition Sir.  Why don’t you go to something else. 

Frederick  Wasike  Mutoto:   The  next  one  is  Administration.   A  good  Government  should  observe  time  consciousness,

honesty and obedience of law.  A good Government  should  have  that  one.   In  the  Kenya  Government,  these  terms  are  not

followed.  Therefore, this causes the rural community to suffer from poverty very much. 

Com. Lethome: What do you recommend to eradicate poverty?

Frederick Wasike Mutoto: The Government should pay….(inaudible).
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Com. Lethome: Allowances?

Frederick Wasike Mutoto: Allowances. 

Com. Lethome: To everybody?

Frederick Wasike Mutoto: To everybody.  No.  No.  Excuse me, I have come to the farmers.  For  example,  you have taken

cane to the factory.  They may grow crops for their income but it is assimilated by the Government.  For example, cane taken to

the factory.   Coffee,  maize produce board  and K.C.C.  for their milk and are  not payable to the farmer.   So,  that one we are

suffering. 

Com. Lethome: What do you recommend?

Frederick Wasike Mutoto: I recommend that the Government should improve on that.  It  should pay the farmers as  soon as

they take their products to processing plants.

Administration now. The Chiefs and D.O.,  Assistant Chiefs,  I recommend that we should have only  Chiefs  to  administer  and

they must be elected by wananchi. 

Com. Lethome: So, we do away with D.Os and Assistant Chiefs?

Frederick Wasike Mutoto: Yes. 

Com. Lethome: What about the D.C.?

Frederick Wasike Mutoto: That one should remain.

Com. Lethome: You have one more minute now. 

Frederick Wasike  Mutoto:  My last minute comes to  education  system.  I  would  like  the  coming  Government  that  they  go

back to syllabus forty-three and sixty seven.  8-4-4  should be out completely because  upto Standard  eight you cannot employ

any boy or girl. So that one should be taken out. 

Land and settlement: There are some people in Kenya who are owning over five hundred acres. 
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Com. Lethome: What is the maximum for one person?

Frederick Wasike Mutoto: One person should be allowed to own ten acres.

Com. Lethome: Only?

Frederick Wasike Mutoto: Yes. I think I have finished. Thank you very much. 

Com. Lethome: Nani alikuwa anafuata Mzee. Nilikuwa nimeita majina. Wafula endelea.  Huyo alikuwa ni Fredrick.  Sasa  tuna

John Maratano. 

Joseph Wafula: Mimi ni Joseph Wafula, mkaaji wa hapa Chwele. 

Com. Lethome: Nimekuita jina Mzee?

Joseph Wafula: Umeita Joseph Wafula. Si uliniita?

Com. Lethome: Endelea. 

Joseph Wafula: Mimi ni mkaaji hapa Chwele, naitwa Joseph Wafula, napendekeza namna hii. Wale wenye mashamba, wazazi

wao walikufa vile Madam D.O.  alisema,  kesi  ziendelee  mpaka  kwa  high  court  ndio  wapewe  Title  Deed.   Iwe  inatoka  kwa

Wakasa,  kwa  sub-chief,  kwa  chifu  mpaka  imalizikie  kwa  D.O.  ili  apate  Title  Deed.   Badala  ya  kushtaki  na  pesa  mingi

wanatumia. 

Neno langu lingine naomba Serikali,  ile  Chiefs  Act  ifanye  kazi  vile  inatakikana.   Neno  langu  lingine  naomba  vile  mwenzangu

mwingine alisema hapa, wajumbe ambao wanapata mishahara mikubwa pamoja na Ministers.   Hao watu ambao wanapata  huo

mshahara mkubwa wangekuwa waalimu na madaktari.  Kwa sababu usipokuwa mwalimu, huwezi kuwa daktari,  huwezi kuwa

Minister.  Na ndio mimi napendekeza watengenezee waalimu, mishahara ya Wabunge ipunguzwe. 

Neno langu lingine, wakasa ambao wako Kenya hii vile wanaitwa Wazee wa vijiji wapewe kitu kidogo kutoka kwa Serikali ili

wafanye  kazi  yao.   Kwa  sababu  wanatoka  nyumbani  saa  ingine  hawakunywi  chai.   Anaitwa  usiku  eti  mwingine  amekosea

mwingine.  Anakuwa anafanya kazi bila chochote. 

Neno langu la mwisho.  Hii mambo ya elimu mwingine alisema hapa, watoto wanafukuzwa, anakaa nyumbani karibu miezi mbili.
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  Na  atakwenda kugharamia hiyo gharama yote,  kama school fees anatakiwa alipe na hayo masomo yeye  bado  kusoma  hizo

subjects.   Sasa  watoto  hawa akiwa  anapata  hiyo  mitihani  ambayo  anafanyiwa,  hakuna  kitu  chochote  atapata.   Kwa  sababu

hakusoma hizo subjects  zake na amelipa  hiyo  school  fees.   Apate  kulipa  hiyo  pesa  waweke.   Kama  alichelewa,  baba  yake

labda alikuwa hapana pata  hizo pesa  upesi.   Alipe vile ameanzia mahali amerudi kwa shule.  Kwa hivyo kwa hayo machache,

Mungu awasaidie. Asante. 

Com. Wambua: Wewe ni mmoja wa Wakasa?

Joseph Wafula: Mimi ni mmoja wa Wakasa. Asante sana. 

John  Maratanya  Kimalewa:  Naitwa  John  Maratanya  Kimalewa.   Kwanza  nataka  kuongea  juu  ya  village  elders.

Napendekeza, kwa sababu wanafanya na Administration pia Serikali iwaangalie pia wapate mishahara.  Village elders. 

Ya pili, cases  kama hizi za watu wanashikwa wanapelekwa kortini,  cases  kama busaa,  nini.  Napendekeza  zirudie  Ma-Chiefs

kuangalia hizo kesi.   Kwa sababu hawa wanapelekwa kortini,  akikataa  anaambiwa unaenda fourteen days kwa rumande ndio

urudi kwa kesi.  Na wengine hawajaonja hiyo rumande, hawamalizi hata wiki, unakuta amekufa na hajaanza hata hiyo kesi. 

Com. Lethome: Kuna nini rumande inaua watu?

John  Maratanya  Kimalewa:  Wengine  hawajaonja  na  iko  vidudu  vimejaa  hata  hiyo  rumande  hakuna  kusafisha.  Hata

mablanketi hapana safisha. Wengine wanakojoa ndani, wanakunya ndani.  Sasa napendekeza hizo cases zirudi kwa Chief. 

Com. Lethome: Hiyo tumesikia. Kuhusu rumande, unapendekeza nini?  Kwa sababu mahali ambapo Wakenya wanaingizwa,

inafaa ama haifai kwa binadamu kuingia mahali kama pale.  Na unapendekeza kitu gani?

John  Maratanya  Kimalewa:  Upande  wa  rumande,  napendekeza  Serikali  iangalie  usafi  wa  rumande.   Kwa  maana  ni

binadamu wanaenda huko, sio wanyama. 

Kitu  cha  tatu,  kustaafu  kwa  President.  Wengine  wameongea  vile  anaenda  kupumzika.   Mimi  nasema  hivi  hata  nimesoma

magazetini ile pesa anapewa hata kwa mwaka ni mamilioni.  Mimi napendekeza hivi; President akienda ku-retire apewe benefits

zake peke yake.  Hapana mishahara ya wafanyikazi ati magari saba, wafanyikazi sijui wanakula elfu thelathini kwa mwezi, driver

peke yake anakula elfu thelathini.  Hiyo pesa  itengewe hata vitabu kwa mashule. Lakini yeye apewe benefits aende apumzike.

Kwa maana ku-retire hakuna kufanya kazi ingine ama kisiasa hawezi kuingia. 

Namba  nne,  wanawake  kurithi  mashamba  kutoka  kwa  wazazi  wao:   Mimi  nasema  hivi;  labda  yule  amekaa  na  wazazi  na
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hajaolewa, huyo ndiye anaweza kuhurumiwa.  Lakini yule ameolewa hawezi.  Kwa sababu tukifanya hivyo, tuta-encourage yule

hata  ameolewa,  anaambia  bwana,  ‘si  wewe  tuko  na  shamba  kidogo,  wacha  nirudi  nyumbani  watuongezee.’   Hiyo

ninapendekeza ya kwamba hakuna, ibaki hivyo. 

Ingine, wengine wameongea juu ya Wabunge.   Tuna Wabunge  wanachaguliwa  kama  sasa  hapa  kwetu  Sirisia.   Tangu  aende

miaka kumi, hajawahi kuangalia masilahi ya wale  waliompigia  kura.  Nataka  tupewe  sheria  sisi  pia  wananchi,  tupewe  uwezo,

akimaliza miaka miwili na tuone kazi ile amefanya tuone D.C.,  watu wa constituency wote waende for no confidence na huyo

mtu arudi nyumbani tuchague mwingine. 

Langu la  mwisho  Bwana  Commissioners,  mmekuja  hapa,  uchaguzi  ambao  unakuja,  wengine  wamesema  eti  wanapendekeza

Parliament  iwe  extended.   Mimi  nakataa.   Tukimaliza  hapa  mjue  ya  kwamba  Chwele  wamekataa,  uchaguzi  utafanywa

December mwaka huu.

Com. Wambua: Wewe sema yako. 

John  Maratanya  Kimalewa:  Hayo  ni  mapendekezo  yangu.  Ya  kwamba  uchaguzi  usiwe  extended.   Tufanye  mwaka  huu.

Asante sana.  Mimi naitwa John Maratanya. 

Com. Lethome: Wajua vile Commissioner anakwambia, kwa vile ukija hapa unakuja kutoa maoni yako.   Usiseme ni watu wa

Chwele  wamesema  hivyo.    Sema,  ‘mimi John  nimesema  hivi.’  Tumpate  nani  sasa?  Mzee  nilikuwa  nimekuita?  Lete  Mzee

wangu.   Huyu  Mzee  akitoka,  namtaka  Fred  Muhongo.   Fred  Muhongo  yuko?  Halafu  Bernard  Juma  wewe  unalalamika

nimeruka jina lako, I cannot see your name among the lists ambazo nimepitia.   Sijafikia jina lako Bernard be patient.  Nikifikia

jina lako, I want everybody to speak.  That is why we are here today.   Kwa hivyo utapata nafasi ya  kuzungumza.  Kwa hivyo

tupate  Muhongo,  atamfuata  huyu.  Halafu  Henry  Wanyonyi.  Wanyonyi  yuko?  Henry  Wanyonyi  hayuko.  Afuatwe  na  David

Namasake.   Hayuko?  Hudson Msungu.  Hayuko.   Tumpate Charles Wanjala.   Utamfuata.   Halafu  tumpate….twendelee  na

hawa watu watatu kwanza.  Endelea.   Jina Mzee. 

Francis Watila (In Kibukusu)

Translator: He says, what I want to say should be heard and be recorded and be taken upto Nairobi. 

Com. Lethome: Assure him there is a machine infront of him. 

Francis Watila: Likholoma lwa kwanza niye ndenye khubolerekha babukusu baliba bandu  bamanya idini khubama khale.
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Translator: Bukusus hafe known religion right from the beginning. 

Francis Watila:  Bamanya were.

Translator: They know God.

Francis Watila:  Lundi babisiano  abana babwe.

Translator: They used to baptize their children. 

Francis Watila:  Sikhwama omwana  wewe nasalirwe  omusoli aliria nasalwa ----- omwana asalirire omwana sina ari musolili

mala bari khumutsi  mubatisie.

Translator: They baptized the child right from birth, a boy or a girl. 

Francis Watila: Balosi batsa babisia bari omwana onu bari barilanga ingo.

   

Translator: They used to baptize them by such names as Walubengo.

Francis Watila:  Olia walakhu khukhwingira  khwatsa khungira  bamumwira  batsa mubatisa mulukhole khabiri.

Translator: After circumcision, he is again given another name.

Francis Watila: Basi  niyo khwenya khuri  nibiri ebienobo nikhwalekha birio.

Translator: We would like that to continue. 

Francis Watila:  Basi nenjire bamubatisia mala batilawa bamuba malaka.

Translator: After circumcision, he is baptized, he is given the rules or the regulations of the clan. 

Francis Watila: Bamubolera bari   inji yabene inji kalo khatsama ta.

Translator: Denying him any adultery. 
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Francis Watila: Awo bari khubamweresianga  kamaloka kamusi kamalako ekhumi.

Translator: According to the laws of Musa, the Ten Commandments.

Francis Watila: Nibangwere mene kako  nibamubuliro bari okheba ta.

Translator: They again tell him not to steal. 

Francis Watila:  Wakhere omundu wabene ta. 

Translator: Don’t kill.

Francis Watila: Elienorio lienyere lingire mukatiba yeo.

Translator: That should be in the Constitution. 

Francis Watila: Basi ngobola khulubeka lwe khuba nende abaana omwana omukhana. 

Translator: I want to talk about girls now. 

Francis Watila:  Omwana omukhana narekukha natsa munju.

Translator: When the girl gets married. 

Francis Watila:  Natsa khumusacha. 

Translator: And gets a husband. 

Francis Watila: Atsire  --- mbu acha khunyola khumukunda ta.

Translator: Goes forever and never to return for anything in the home. 

Francis Watila: Ne omundu newachirekho olio oyo yo.

Translator: The man she has married. 
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Francis  Watila:  Nimubolera  muli  omwana  kabolaha  akabola  mungu  mubwe  nganyolere  khumukunda  ------  aka  sibakhola

bulayi tawe. 

Translator: You are causing discord between the husband and the girl married there if you say she comes back  for anything at

home. 

Francis Watila:  Aba nono niye sakhalikha abaana alikha sa alikho achanga bulwale bwa ukimwi buno. 

Translator: It is just like bringing HIV/AIDS. 

Francis Watila: Atsa  mutaabu amasinde ako netsareba abandu nakabosia mungo mwabwe. 

Translator: She will go carelessly, recklessly, habitating and then bringing the children at home. 

Francis Watila: Khandi  bacha khubayerishe khumukunda.

Translator: At their own home there is land.

Francis Watila:  Kamenekho  sikenyebwa  kadiba  imbere  ngebeko  khwefwe  sikhweresie  omwana  omukhana    atsire  ------

abasolili tawe. 

Translator: Once married,  the girl should never come back to disturb the brothers at home. 

Francis Watila: Niwo khubola mwekesie mani efwe efwe mukhwama khale.

Translator: From the beginning 

Francis Watila:  Khwengiranga.

Translator: We used to get circumcision. 

Francis Watila: Nikhwola abandu mwakhola muli murewo omundu wekhangaranga mana okhali – sibakhengira tawe. 

Translator: There should be no such a law that Bukusus should not be circumcised. 
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Francis Watila: Efwe khukhwamba khale khwarukanga mabandu efwe khwarukanga abaandu 

Translator: We used to rule over people. 

Francis Watila: Sikhwabetsanga --- bibe tawe.

Translator: We used to be peaceful and never caused wars. 

Francis Watila:  Abandu beba   baana babwe basolili na abakhana  nibandu abobo   mwingisie  khubindu  bikholekhe  likhuwa

lienimalu  naaba  kimukunda  -----

Translator: There is a land problem here. 

Francis Watila:  Mwingisia mukatiba babukala khumikunda ebio ebio kirekhe khutsa mukoti tawe 

Translator: Land problems should not be taken to courts. 

Francis  Watila:  Nikitsa  mukoti  abandu  balasia  abaandu  sibi  omundu  wa  tsirubia  tsingali  atsa  khurula  ngu  omundu  atsa

khubukula advocate.

Translator: Through corruption, using money, people will acquire land which is not in theirs. 

Francis Watila: Basi atsa khubukala advocate nanyula omundu oyo khumukunda okwo maana amunyule.

Translator: He will use an advocate and then unfairly get that land. 

Francis Watila: Omundu oyo oyo munyusie alekhe kutsakho mu-koti tawe khwakame busa nebandu  ---  ne chief ne subchief

nebandu bango babe mitoka bakhala misanga omweno kwosi bakumanyire.

Translator:  The  village  elders,  the  sub-chiefs,  the  Chiefs  and  the  local  community  and  the  clan  should  be  involved  in  land

disputes. 

Francis Watila:  Esie esie niko embere nako kamalako kongane. 
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Translator: He had more but he is unable to express, so he will be leaving it for others to say. 

Com. Lethome: Next person. Proceed.  That is Fred Mukhongo.

Fred Mukhongo: Fred Mukhongo is my name. 

Com. Lethome: What is Mukhongo?

Fred Mukhongo: If it is interpreted it means mkubwa. But I am not mkubwa. I want to contribute to this Commission on the

following points: 

One,  the President:  I feel that  the  President  should  be  above  party  politics.  Because  a  party  President  takes  too  much  time

trying to popularize the party at the expense of the country’s development and other areas. 

Two, Presidency should be rotational.   That is,  if we have  one  President  from  a  given  Province,  if  his  time  expires,  the  next

President should not come from the same Province. 

Choice of President: There should be a body which I call it, the Kenya National Presidential Selection Board be formed. This is

because I feel that the Presidential candidate should not belong to a party.   So,  we have a body that should select  Presidential

candidate. 

Sponsorship of Presidential candidates:  I feel the Presidential candidate should be four but they should all be  sponsored  by the

treasury and should be given equal air transmission when they are campaigning. 

Appointment  of  Ministers:  The  President  should  come  up  with  names  on  their  proven  professional  proficiency  and  other

academic credentials.  The list be presented to Parliament for vetting. This should be done while the other Government is still in

power to avoid power vaccum.  They should be appointed across party lines. 

Land ownership:

Com. Lethome: One thing that is not very clear, you are saying, Ministers they should be  technocrats, professionals?

Fred Mukhongo: That’s right. 

Com. Lethome: Necessarily from Parliament or even from outside Parliament. 
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Francis  Mukhongo:  They  do  not  have  to  be  particularly  Parliamentarians.  Because  there  are  certain  cases  where  some

parliamentarians don’t fit. 

Land  ownership:  I  feel  as  many  other  people  have  contributed,  the  maximum  piece  of  land  one  should  own  is  fifty  acres.

Irrespective of the riches of somebody. 

Commissions:  All  important  Commissions  to  be  appointed  by  the  Parliament.   Their  findings  and  report  be  the  property  of

Parliament.  After approval, it is when it is taken to the Executive for implementation.

Com. Lethome: Should our findings be made public?

When they go to the Parliament they are being made public. That is the word I had in mind.  Creation of districts,  provinces and

what have  you,  should  come  from  Commission  findings,  a  report  given  by  the  Commission.   I  am  leaving  out  certain  areas

deliberately.  If you ask I will explain. 

Political parties: I feel very strongly that if we want to have fair competition and healthy one infact, we should have three parties

in the country.  That will cut across ethnic lines. 

Finally, I want to look at  education.  When education goes up,  it  becomes  more  expensive  and  when  we  say  somebody  has

educated this child from Standard  One to Form four,  then he goes to University and continues educating.  That poor  man will

have become poorer and will not be able to sustain that child at University.  So,  I feel the Loans Board should take  care  of full

education for somebody who has joined University.  There we shall ensure that anybody who qualifies to go to University will

actually go.  Thank you very much Mr. Chairman.  I have a copy which I can give you. 

Com.  Lethome:  Thank  you.  Hand  over  to  the  Program  Officer.   Thank  you.   Can  we  now  have  Mr.  Wanyonyi?   Is  it

Wanyonyi who was following?  Wanyonyi hayuko.  Tulikuwa tumemwita David Namasake.   Hudson Msungu.  Hatukumpata.

Charles Wanjala.  Wanjala ndio anafuata sasa.   Halafu afuatwe na Bernard  Juma.   Sasa  ndio  nimefikia  jina  lako  kwenye  list,

number 81, that was your number. 

Charles Wanjala: My name is Charles Wanjala Lotweti. I want to talk about bride price or dowry rather.  I am of the opinion

that bride price should be left to individuals to decide on whatever animals each needs to her daughter basing on calibre rather

than having a fixed number. 

On land, I am of the opinion that trustland be given to individuals to help landless people.  Three, I recommend that our younger
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daughters should not be given a promise that after failing in marriage they have to be  given a piece of land that will make many

break their marriages. 

Com. Lethome: So, we should not promise them, no land for them?

Charles Wanjala: No land for them. So that they stick to their husbands. 

Com. Lethome: If the husband turns to be an animal, anampiga piga, what happens?

Charles  Wanjala:  The legal measures will be  taken.   Number four,  I suggest that land disputes should end in office  of  D.C.

and any other transaction to minimize expenses.  On succession, this should be reduced, if not be  free in order  to help the poor

ones to have equal documents. 

I also suggest that there should be free education to Secondary Schools and if possible revive Form Five and Six.  I suggest that

Members of Parliament to be  given full time not part-time because  they are  paid a lot  of  money.   For  smooth  running  of  the

country, we need a Constitution which lines up with coalition Government.  That will make our country achieve its target. 

I also suggest that in our Constitution we need to have Prime Minister who will be answerable to Parliament.  I suggest that cost

sharing be stopped and the Central Government should meet the burden in all sectors.  Our Constitution should reflect such that

we have equal Universities according to the Provinces we have in the country.  To have more rain, I recommend that we should

have a law that all individuals along the roads plant trees.  This will attract more rain and we shall have enough rains. 

Nursery school teachers be paid by Local Government. I also recommend that some districts which have low population should

be amalgamated to one district from economic point of view. Thank you.

Com. Lethome: Thank you very much. Can we have Juma Bernard? Omusakhulo, njoo ujiandikishe hapo.  Bernard Juma?

Bernard Juma: My names are  Bernard Juma Wabwire.  Naenda  kuongea kwa mambo ya National Institutions nchini Kenya

na nitasoma. Democracy is based on the principles of freedom, justice and equality which regulates over lives in a more civilized

way.  Democracy  demands  the  creation  of  multiple  centres  of  powers  whose  authorities  diffuse  and  are  shared  by  various

authorities. 

Com. Lethome:  You cannot continue that way.  You know you are  reading and I want you to recommend.  Don’t read the

whole. 
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Bernard Juma: I will recommend later. 

Com. Lethome: No.  Can you recommend?  We came here for the recommendations. 

Bernard Juma: So, in democracy what I recommend, one, to review the Constitution to ensure checks  and balances that will

bring discipline to the Executive. 

Two, to give Kenyans an oppoirtunity to have a say in the review of the Constitution so that they can have a sense of ownership

and national feeling. The tendency to sideline the ordinary Kenyan will be discouraged. 

Three, respect Human Rights of individuals and rights of people to freely assemble, associate and enjoy freedom of speech. 

Four, to institute a very effective system of civil education to help Kenyans learn and appreciate  their rights and responsibilities,

thereby enabling the ordinary people of Kenya to be more assertive and satisfactory in the affairs of their country. 

Land policy: To have transparency and accountability, we must have the following: Institute an efficient land adjudication system

that will ensure that the process of land allocation and ownership is carried out fairly and ….. (inaudible).

Two,  thoroughly  review  property  ownership  laws:   This  will  ensure  that  the  issue  of  squatters  is  given  urgent  and  serious

attention and guarantee the rights of individuals to own property anywhere in the country. 

Three,  develop an effective public land policy to ensure that never again in Kenya,  will  public  land  be  given  to  individuals  or

executives. 

Transport: If we want to be efficient in transport in Kenya we must do this; One,  to ensure efficiency and professionalism in the

development  of  our  roads  network  and  guarantee  development  of  rural  access  roads  as  a  prerequisite  for  accelerated  for

economical development. 

Two, provide constant tax holding for local and foreign investors willing to help.  Construct  major road systems that will open

some parts  of the country to economical activities.  Ensure  modernization  and  efficient  management  of  our  rail  and  transport

system. 

Fourth, to compromisely overhaul the public transport system to correct the system to passengers transport.   This sector  is vital

to the running of the country economy and its operator  should be involved in  signing  a  comprehensive  policy  that  will  sustain

business. 
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Communication:  I will not go into that. 

Com. Lethome: You have only one more minute. 

Asante.  Social equality:  What we must do:  One,  to push the affirmative action.   Allocation to give women an opportunity to

fully participate in decision making in the Government of the country. 

Com. Lethome: Would you allow a Bukusu woman to be a Chief?

Bernard Juma: Exactly.  Two, to support legislation that requires both parents to participate in taking care of their children. 

Three, to support legislation that encourages equality in inheritance issues taking into account various cultural, religious and other

backgrounds. 

Com. Lethome: Should girls inherit land from their fathers?

Bernard Juma: Hundred percent. That is right. 

Com. Lethome: Whether married or not married?

Bernard Juma: Whether married or not married. 

Com. Lethome: (inaudible)

Bernard Juma: Nakubaliana nawe. Mke, mtoto mwenye umemzaa, awe msichana ni mtoto wako.   Yaani unasaidia akiolewa,

na akikosa kuolewa ataenda wapi?  Utapeleka mtoto wapi? Hiyo ndiyo inaleta umalaya zaidi.  Pesa  yako,  uwagawie  kisawa

hata  watoto  kumi.   Awe  msichana.   Na  wasichana  gawa  hao  shamba.   Ndio  hiyo  tutaondoa  maneno  ya  prostitution  yaani

umalaya.  Kwa sababu  mtoto  mmalaya,  mtoto  msichana  anafikiria,  nikikosa  kusoma,  ataenda  umalaya.   Lakini  kama  atajua

babake atampea shamba, hatafanya umalaya tafadhali. 

Ya mwisho, campaign against marriage of girls.  Girls be given and encourage all Kenyans…. 

Com. Lethome: Ngoja.  Marriage of what?
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Bernard Juma: To campaign against early marriages of girls and children and encourage all Kenya communities to invest in the

girl-child education. 

Com. Lethome: At what age should a girl get married?

Bernard Juma: I think over eighteen. 

Com. Lethome: Na mtu akipatikana ameoa below eighteen, afanywe nini?

Bernard Juma: Aende jela. 

Com.  Lethome:  Asante  sana  Bernard.   Now  because  you  have  been  reading  from  that  book,  that  form  is  now  our

memorandum.  Can you hand over everything now to our program officer.   Kwa hivyo Mzee akipatikana ameoa below eigteen

unaingia ndani.  Sasa tumpate Emma Mukhebi.  That must be a lady?  She is not here.   She spoke.   Muliro Kunikina?  Muliro

yuko?  Maratia  Wambei.   Hayuko?   Tunaendelea.   John  Kituyi?   Hayuko.   Henry  Brown  W.  ?   Ni  wewe?  Karibu

Mwana-brown.  Japheth Werunga yuko?  Hayuko.  Halafu tuna Kimnai Matifali. Utamfuata.  Halafu tuna Silas Wafula Mkanda

yuko? You will follow. John Wanyimbi? Wanyimbi yuko?   Sasa  mtafuatana  hivyo  hao  wazee  hivyo  nimewaita.   Na  mwisho

kabisa katika hiyo list, Jemkori Masababi?   Yuko?  Haya mtafuatana hivyo Masababi.   Ndio mtu wa mwisho katika hiyo list.

Twendelee sasa.  Dakika tatu tatu. 

Henry Mulama: My names are  Henry Mulama Lokoholi.   I  hope Iam allowed to use both languages, Kiswahili and English.

The  first  point  is  capital  punishment  shall  be  abolished.   On  education,  specialization  of  subjects  should  be  picked  from

Standard one  upto  University  level.  Specialization  of  subjects.   That  is  to  mean,  if  a  child  gets  specialized  in  woodwork  or

motoring, he should continue like that upto the University.  Traffic laws are not resourceful for the farmers. 

Com. Lethome: Just keep a little distance from the mic. 

Henry Mulama: Thank you.  Traffic laws are  not resourceful to our ordinary farmers.   Reckless  drivers have been knocking

down farmers’ cattle intentionally in the essence of wanting to be compensated by the cattle farmers.  This should be reviewed.

Com. Lethome: What do you recommend yourself, when somebody knocks down a cow on the road?  What should happen?

Henry Mulama: That driver should, the car owner should have to pay the farmer. 

Com. Lethome: Because you think they knock the cow deliberately to be paid?
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Henry Mulama: Yes. 

Com. Lethome: Don’t you think now the farmers will take the cows to the roads deliberately?

Henry Mulama: Even if it is deliberately but we should put it that driver has eyes.

Com. Lethome: What about the person herding the cow?  Does he have eyes also?

Henry Mulama: Sometimes, farmers normally don’t do like that deliberately. 

Com. Lethome: Okay.  But let’s be reasonable.  What is the purpose of the roads?  What is the road for?

Henry Mulama: For vehicles.  But you find that we have some farmers living along the road, so when they cross  the road,  the

animal crosses.  So, the driver should be very careful and drive with the standard speed that is good.

Currency: Since the Head of State shall be allowed to be in power for short  duration,  the currency should not bear  his portrait.

Instead,  it should be replaced by the symbol of code  of arms on one side and the other side could bear  the  Kenya  economy

resources such as agricultural products, i.e. maize or coffee. 

Care for old aged: Kenya should establish homes for the old aged people or alternatively pay them something little every month

in order  to meet their daily needs.   Protection of freedom of conscience,  freedom  of  thought  and  of  religion.   There  shall  be

terms and conditions of worship. Too much freedom has caused the birth of satanic cults and worship in Kenya.   Succession of

land  to  be  free.   Many  farms  and  lands  have  not  been  succeeded  due  to  high  costs  of  performing  this  exercise.   Dowry

payments to be standardized to all Kenyans.  I recommend to pay seven cattle.

Salaries and wages also to be  standardized among Kenyans.   Be it an engineer,  a  doctor,  he  should  have  a  standard  salary.

The  idea  of  dressing  has  been  highly  addressed  among  ladies.  Ladies  have  mostly  been  dressing  half  naked  and  very  tight

clothes.  This has caused most rape cases. 

Com.Lethome: What do you recommend? 

Henry Mulama: We recommend ladies to wear a little bit loose clothes. 

Com. Lethome: Long?
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Henry Mulama: Long. 

Com. Lethome: Now when you talk about dress codes,  are  you just talking about  the dress  codes  because  we have gone to

places in Kenya here whereby as we were sitting, we could see the private parts of men sitting down.  So,  when you talk about

the dress code, are we only addressing women or also men? 

Henry Mulama: They should be applicable to everybody.

Com. Lethome: Everybody. Because, I don’t agree when you say that only a man can be attracted  by the body of a woman.

Even a woman can be attracted by the body of a man. 

Henry  Mulama:  On  Basic  Rights,  the  ….  (inaudible)  Act  allow  police  to  arrest  anyone  whom  they  suspect  of  having  no

residence or  employment. This should be abolished completely.  Cultural courts  should be  established  to  deal  with  all  offence

dealing with cultural issues.    These  courts  should  have  the  cultural  Judge  who  shall  be  advised  by  the  cultural  elders.   The

Constitution should accept candidates to run or vie for the given seats on an independent ticket. 

Com. Lethome: What you mean, we should allow independent candidates?

Henry Mulama:  We should allow independent candidates.  We support  a mixed system of coalition  and  Federalism  type  of

Government. 

Com. Lethome: Come again.  Because I got the word terrorism.

Henry Mulama: Federal Government.  Foreign Aid: Foreign loans or  receiving coming from donors  should entirely be vested

among  the  citizens.   Citizens  should  only,  however,  be  coming  to  borrow  money  on  intended  purpose  or  projects.   The

Government shall get an okay through a national referendum. 

Dual citizenship should be allowed. Languages: We should also allow indigineous languages to be studied in our Universities like

other countries do with their languages such as French, German, Spanish e.t.c. 

We  should  equal  representation  in  the  constituencies.  The  present  demarcation  should  be  reviewed  in  order  to  have  equal

population among the constituencies for ideal representation.  Constitution lawyers should be employed by  the  Government  to

assist poor people who cannot express themselves properly before the Judges on Civil and criminal cases.   These poor  people

should be assisted freely. 
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Freedom fighters: Bukusu communities especially dini ya Msambwa in Bungoma district and other small tribes have not received

recognition as freedom fighters.  Therefore they should be recognized and compensated the same way they have been doing to

other freedom fighters. 

I  am  winding  up.  On  succession  and  transfer  of  power,  the  Speaker  of  the  National  Assembly  or  independent  Electoral

Commission or  the Reverends shall be  in charge of executives during Presidential  elections as  long as  one does  not belong  to

the outgoing Government. 

On environment and natural resources: Air pollution should be curbed by bringing proper  filtering in industries before smoke is

released in the air.   Sound pollution: All types of noise sources  like aeroplanes,  vehicles and noise from the industries shall be

fitted with silencers to reduce this intense noise.  Farmers should be issued with loans.  Loans shall be  issued to poor,  large and

small-scale farmers in order to increase their productivity and enhancing…… (inaudible) I think that point is clear. 

The Constitution shall guarantee land for every Kenyan who has attained eighteen years.  He should be given at  least  two acres

of land. 

On electoral system and processes:  A winning candidate  should have fifty two percent  for Presidential  candidate  and fifty-one

for MP and Councillor for one to be declared a winner. Failure to attain this percent,  the first and second candidate  should go

for the second round elections. 

There must be a minimum education qualification for Councillors. This should be K.C.S.E. and good pass,  that is C and above.

 The aspirants should be made to write a composition and insha and read them before Commissioners of remuneration to avoid

the cases of forging certificates. The last one, I think it is over. 

Com. Wambua: We will read  everything.  Don’t worry.   I  know there is a lot to be  read in your memorandum.  Just  hand it

over  to  the  Program  officer.   Nani  alikuwa  wa  pili?   Ingia.   Naona  ni  karibu  saa  tisa  na  nusu  na  bado  kuna  wazee  wengi

wanataka kuzungumza.  Kila mmoja apate nafasi.  Msirudie yale mambo yamesemwa sana. Leta ile mpya mpya. 

Kimunai  Matufai:  Mimi  jina  langu  ni  Kimunai  Matufai.   Nitazungumzia  mambo  mawili  au  matatu.   Jambo  la  kwanza

nitazungumzia juu ya Agriculture na Kenya Seeds.  Hii Agriculture na Kenya Seeds ndio inalinda sisi. 

Com. Lethome: Agriculture na?

Kimunai Matufai: Kenya Seeds. 
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Com.Lethome: Kenya Seeds. 

Kimunai  Matufai:  Kenya  Seeds  na  Agriculture  wanatutengenezea  mbegu  mbaya.   Lakini  hakuna  mahali  tunalalamika.

Mwaka  wa  elfu  mbili  tuliuzia  watu  mbegu,  halafu  ikakuwa  mbaya,  mashamba  haikumea.   Tukawapatia  ripoti,  wakakataa

ku-receive hiyo mbegu.  Na hiyo sisi tukaonelea ya kwamba, Serikali haitulindi vizuri. 

Com. Lethome: Unapendekeza nini?

Kimunai Matufai: Napendekeza huyu mtu wa Agriculture atengeneze hili jambo.  Tusiumie.

Com. Lethome:  Na  nikiwa  na  malalamishi,  kama  wanatupatia  mbegu  mbaya  na  hawafanyi  kazi  yake,  unataka  ukalalamike

wapi?

Kimunai Matufai: Nataka ofisi ya Agriculture itengeneze sheria.  Jambo la pili, hao watu wa Agriculture warudishe research ili

tupate  mbegu  mzuri  na  tupate  mavuno  mazuri.   Ya  kufuata  hiyo,  nitazungumzia  juu  ya  elimu.   Elimu,  tukifika  kwa  mwaka,

Serikali inaweza tangaza wasomi wa Primary watakuwa hivi hivi.  Baadaye ofisi ya education inatangaza nayo mambo mengine

kuongeza kwa ya Serikali.  Sasa hapo tukashindwa, Moi ndiye mwisho au ofisi ya elimu ndiyo ya mwisho?

 

Com. Lethome: Unataka nani arudishwe?

Kimunai  Matufai:  Awe  President.   Akitangaza  iwe  hivyo  hivyo.  Kuliko  President  ametangaza  na  watu  wa  ofisi  ya  chini

wanatangaza yao.  Jambo la mwisho.

Com. Lethome: Sasa nani expert na mambo ya elimu?  Is it the Ministry of Education ama ni President? 

Kimunai Matufai: Ni Ministry, ni lazima aulize President ndio azungumze.  Sasa yeye…. (inaudible).

Com. Lethome: Na yeye President kabla hajazungumza aulize mtu ama asiulize?

Kimunai Matufai: Aulize. 

Com. Lethome: Ngoja kidogo. 

Kimunai  Matufai:  Kabla  yeye  hajazungumza  ahakikishe  hilo  jambo  anasema  litafaidi  mwananchi  na  Serikali.   Vile  vile
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President ataunga mkono.  Kuliko yeye amesema hii na President amesema hii.  Jambo la mwisho, shule ya Secondary:   Mzazi

anaweka huko shilingi elfu moja, emergency.  Halafu mwishowe mtoto akitoka shule, hiyo emergency money hairudishwi.

Com. Lethome: Caution money.

Kimunai Matufai: Eh, hiyo inakuliwa na mwalimu.

Com. Lethome: Unataka aje sasa?

Kimunai Matufai: Hiyo pesa inatakiwa wafanye hesabu iende kwa mijengo ya shule, kuliko mwalimu kukula tu.

Com. Lethome: Okay.

Kimunai Matufai: Ya mwisho, mtoto anaweza kufanya mtihani wa kidato cha nne na apate  C-  (minus) na atume application

kwa college yoyote.  Na usipofuata na pesa, huyo mtoto hawezi tumiwa barua ya kuenda ku…

Com. Lethome: Ya kuitwa.

Kimunai  Matufai:  Sasa  hiyo  sheria  ilindwe  na  mtoto  akipita  mtihani  amepita,  aende  huko  na  afanye  interview  akianguka

aanguke kuliko kufinywa kwa sababu wewe huna pesa ya chai.  Ya hongo.

Com. Lethome: Ya?

Kimunai Matufai: Ya chai.

Com. Lethome: Hongo?

Kimunai Matufai: Hongo.

Com. Lethome: Umeiita aje?  Soya.

Kimunai Matufai: Ee soya.  Ni Kibukusu na hiyo ni hongo.  Hayo ndio maoni yangu.

Com. Lethome: Haya, asante sana.  Nani mwingine sasa?  Wewe mzee, jina?
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Silas Wafula Mukanda: Silas Wafula Kanda.

Com. Lethome: Wafula nimeita kweli.

Silas  Wafula Mukanda:  Asante sana.   Kwa majina ni  Silas  Wafula  Mukanda.   Nitatoa  mapendekezo  kuhusu  muundo  wa

utaratibu wa uchaguzi.  Nitasoma tu.

Com. Lethome: Endelea.

Silas  Wafula  Mukanda:  Tupate  mfumo  wa  secret  ballot  pia  kwa  kufinya  kidole  kwa  box  badala  wa  kuchora  kwa  box

kwasababu kura nyingi zitaharibika na wasiojua kuchora.

Com. Lethome: ….. (inaudible).

Silas Wafula Mukanda: Namba mbili.

Com. Lethome: Kwa hivyo mtu anayejua kuandika na asiyejua kuandika, wote watumie kidole?

Silas Wafula Mukanda: Wote watumie kidole.

Com. Lethome: Okay.

Silas  Wafula Mukanda:  Mshindi hasa councilor awe na percent  fulani ya kura kutoka kwa kila sublocation na MP  awe  na

percent fulani kutoka kwa kila division ya kumpitisha awakilishe.

Com. Lethome: Sasa unajua Bwana Wafula, hatutaki utuambie percentage fulani, wewe recommend percentage gani.

Silas Wafula Mukanda: Italingana na watu wanaokaa katika hiyo area.

Com. Lethome: Hata kama ni watu wawili, kuna percentage.

Silas Wafula Mukanda: Thank you.

Com. Lethome:  What percentage do you recommend?  Umesikia hapa wengine wamesema President  lazima apate  50%  ya

kura zote.  Wengine wamesema MP apate 51% percent.  Sasa wewe, civic leader county council ama councillor unataka apate
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percentage ngapi?  Usiseme fulani.

Silas Wafula Mukanda: Mimi nataka councilor apate 45%.

Com. Lethome: Okay, katika kila?

Silas Wafula Mukanda: Kila sub-location. 

Com. Lethome: Okay, sawa.

Silas  Wafula Mukanda:  Utaratibu upangwe wa wanawake na wanaume kuwa kuanzia grassroot.  Kuwe na aslimia  ya  chini

50% kwa udiwani na pia ubunge.  

Com. Lethome: Na huyu diwani, councillor huyu … (inaudible).

Silas Wafula Mukanda: Eeh?

Com. Lethome: Umesema 45%?

Audience: 45%

Silas Wafula Mukanda: It is almost nearer.

Com. Lethome: Okay fine, go on.

Silas  Wafula  Mukanda:  Wagombea  viti  wanaokosa  kuteuliwa  na  chama  kimoja  waruhusiwe  kuomba  uteuzi  kutoka  kwa

vyama vingine.  Tuwe na (?)  ili chama kipya kiinuke kifedha na pia muombaje ajulikane kirasmi.   Tuendelee  kuwa  na  aslimia

hamsini kwa jumla ya mikoa saba.

Com. Lethome: Kwa uchaguzi wa nani huyo?

Speaker: Uchaguzi wa nani?

Silas Wafula Mukanda: Uchaguzi wa President.
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Com. Lethome: 7 provinces?

Silas  Wafula  Mukanda:  7  provinces.   Viti  visitengwe  kwa  makorti  maalum.   Tuendelee  kuwa  na  mfumo  wa  maeneo  ya

kijeografia ya uwakilishi.  Sijatosheka na ugawaji wa maeneo ya uwakilishi wa bunge.

Com. Lethome: Unapendekeza nini?

Silas Wafula Mukanda: Tuunganishe maeneo madogo madogo kwa kupunguza gharama.  Tuwe na,  ndio,  tuendelee kufanya

uchaguzi wa bunge na mabaraza wakati mmoja kwa kuokoa wakati  na saa.   Utaratibu wa uchaguzi urahisishwe, kila mtaa iwe

na polling station yake.  Kuhusu Tume ya Uchaguzi wa Katiba ya Kenya, ndio kuwe na kiwango cha juu cha matumizi ya fedha

za uchaguzi kwa kila mgombea kiti, kulingana na miradi atakayofanyia area zake za uwakilishi.

Com. Lethome: Haijafamika hiyo.  Umesema kuwe na kiwango ambacho kila mbumge anakubaliwa kutumia.

Silas Wafula Mukanda: Eeh.

Com. Lethome: Kutumia wakati wa campaign ama wakati gani?

Silas Wafula Mukanda: Wakati wa campaign.

Com. Lethome: Asipitishe kiasi gani?

Silas Wafula Mukanda: Asipitishe 50%.

Com. Lethome: Sasa na mradi unaingilia wapi hapo kwa sababu umesema kulingana na ile miradi atakayofanya.  Imeingilia

wapi hapo katika campaign?

Silas Wafula Mukanda: Imeingilia hapo kwa sababu mbunge anapojitolea kwenda kutafuta kura.

Com. Lethome: Eh?

Silas Wafula Mukanda: Inaonekana because he is not transparent, huenda alielewana na kule juu ya kwamba mnipe kiasi

fulani niende nifanyie watu miradi ili baadaye wanipe kura.

Com. Lethome: Okay.
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Silas Wafula Mukanda: Sasa it is not really transparent to the public.

Com. Lethome: Kwa hivyo the amount of money he spends on the campaign should depend on the project that he uses to

woe the electors?

Silas Wafula Mukanda: Yes.

Com. Lethome: Okay.  Kwa hivyo sasa kama mimi nataka kura yenu naweza kwenda huko niwaambie nitatengeneza

barabara, nitawaletea stima hapa na kiwango changu kilingane na hiyo project nimewaambia nitawafanyia.

Silas Wafula Mukanda: Yes.  Na iwe implemented.

Com. Lethome: Kabla ya uchaguzi?

Silas Wafula Mukanda: Kabla ya uchaguzi.

Com. Lethome: Haya.

Silas Wafula Mukanda: Tarehe ya uchaguzi itangazwe kwa katiba kirasmi.  Uchaguzi wa rais upate utaratibu moja kwa moja

na wananchi.  Tuwe na utaratibu wa uchaguzi wa 2002 kwa kutumia secret ballot na pia kwa kufinya kidole badala  ya kuchora

… (inaudible).

Com. Lethome: Hiyo unarudia.  Umerudia hilo jambo.

Silas Wafula Mukanda: Thank you.  We expect 22 commissioners and chairperson of conducting elections and by-elections.

Com. Lethome: That should remain as they are. 

Silas Wafula Mukanda: The qualifications of the commissioners should be elders aged 55 years and above, learned and

educated ones.

Com. Lethome: What do you mean by learned?  Class 8 or form four, graduates?

Silas  Wafula Mukanda:  We know very well that we have got people  who are  learned but are  not educated so we are  not

117



interested to know how much you know but we have to have an interest in what you care.

Com. Lethome: So it could be a totally illiterate person but he is learned.

Silas Wafula Mukanda: He should be interviewed by the elders.

Com. Lethome: Okay.

Silas Wafula Mukanda: And over 55 years.

Com. Lethome: Is it the Commissioners who are aged over 55 or the elders who are interviewing who are over 55 years.

Silas Wafula Mukanda: It depends.

Com. Lethome: You recommend.

Silas Wafula Mukanda: So, I recommend the commissioners to be aged over 55 years to interview the person who is going

to take the seat.

Com. Lethome: Endelea.

Silas Wafula Mukanda: Ma-commissioner wa uchaguzi wasiwe na usalama wa kazi kwa sababu wako kwa nchi iliyopata

uhuru.

Com. Lethome: No security?

Silas Wafula Mukanda: No security.

Com. Lethome: Okay.  No security of tenure.

Silas Wafula Mukanda: Na wahudumu katika uchaguzi pekee yake.

Com. Lethome: You have only a minute ndio uwachie wengine nafasi.  The rest we shall read.

Silas Wafula Mukanda: Okay.  I can just reach there.
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Com. Lethome: Okay.  Thank you Mr. Silas.  Thank you very much.  Who was the next person?  Alikuwa nani nimemuita

jina?

Speaker: Wafula (?)

Com. Lethome: John 

Speaker: Wanyimbi

Com. Lethome:  Wanyimbi, hapa imeandikwa Wanyimbi halafu anafuatwa na Chestmorek Masababi.   Amekuja?   Jestmore,

hajafika.   Kwa  hivyo  tukitoka  kwa  huyo  tunaingia  kwa  Wasike  M.  Henry,  yuko?   Wasike  Henry?   Hayuko.   Tuna  Saulo

Makona.  Saulo Makona?

Audience: He has gone out.

Com. Lethome: Hayuko.  Vincent Sitoke.

Vincent Sitoke: Niko.

Com. Lethome:  Uko?  Utamfuata,  halafu na Alex Wafula.  Alex Wafula ameenda.   Edwin  Baraza.   Edwin  Baraza  hayuko,

halafu Alfred Mulongo.

Alfred Mulongo: Niko.

Com. Lethome: Haya, tutafuata hivyo sasa.  Tuendelee. 

John Wafula Wanyimbi: Kwa majina naitwa John Wafula Wanyimbi.  Ya kwanza ni kuhusu discipline ya shule.  Hiyo sheria

irudishwe, waalimu wawe na nguvu ya ku-discipline watoto ili watoto wawe na nidhamu.

Com. Lethome: Kwa hivyo watoto wachapwe skulini.

John Wafula Wanyimbi: Wakiwa na makosa wachapwe.

Com. Lethome: Haya endelea.
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John Wafula Wanyimbi: Ya pili, naona mambo ya busaa sio itengenezwe nyumbani, irudishwe kwa soko kama zamani, iwe

na vilabu

Audience: Ndio

John  Wafula  Wanyimbi:  Ili  watoto  wa  shule  wasiende  kurandaranda  wakinywa  kwa  village.   Wakipatikana  kwa  soko

wachapwe na watoto wetu watasoma.

Com. Lethome: Okay.

John Wafula Wanyimbi:  Eh.  Ya tatu,  market  price control.   Hiyo imetutatiza sana.   Hiyo  act  sijui  kama  iko  ama  ilitolewa

kwa vile tunanunua mkate shilingi ishirini leo,  kesho thelathini.  Sasa  tunataka hiyo ifanye kazi.   Upande wa DO,  DC naonelea

wawe  wanachaguliwa  kwa  parliament  kwa  vile  tunaona  DO  na  DC  ni  kabila  moja  na  tunataka  wachaguliwe  parliament  na

members.

Com. Lethome: Na iwe kabila yote?

John Wafula Wanyimbi:  Iwe kabila yote,  sisi hatutaki (?),  nini.   Hapana.   Ya  mwisho,  President  aki-retire  apewe  benefits

zake na aende nyumbani akae kama Wafula Wanyimbi vile anakaa nyumbani angojee kupigia mwingine kura.

Com. Lethome: Ume-retire wewe?

John Wafula Wanyimbi: Si mimi nili-retire niko nyumbani.

Audience: Laughter.

John Wafula Wanyimbi: Na asipewe security yoyote wala hiyo ofisi wanasema wampe, hakuna hata nyumba.  Aende kwake

kwa boma yake.

Com. Lethome: Na mshahara?

John Wafula Wanyimbi: Mshahara, apewe pension yake tu na aende nyumbani.  Ni hiyo tu ninayo.

Com. Lethome: Wee, ngoja Wafula.
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John Wafula Wanyimbi: Uko na maswali kwangu?

Com. Lethome: Iko maswali kwako.

John Wafula Wanyimbi: Asante.

Com. Lethome: Unajua kwa sababu ya kuwa na package hiyo ya retirement, ndio yule President ambaye anakalia kwenye kiti

asikufie hapo, anakatalia hapo.  Aone kuwa hata akitoka, ako na security yake na maisha yake itaendelea vizuri.  Ndio sababu

tunamuekea hiyo package ambayo itamsaidia baada ya yeye ku-retire.  Sasa watakatalia kwenye kiti bwana.

John Wafula Wanyimbi: Hapana, we shall not …... (inaudible) about that.  Mtu aki-retire aende tu nyumbani.   Sisi wenyewe

tutajua vile tutachagua wengine.

Audience: laughter

Com. Lethome:  Naomba tumalize.  Ni Wasike sasa  ama ni  nani?   Tumeita  nani  baada  yake,Wasike?   Eh?  I  think  I  called

some names to that.  Huyo alikuwa ni John Wanyimbi Wafula, si ndio?

Audience: Ndio.

Com.  Lethome:  Sasa  Jestimore,  hayuko?   Sasa  tunafuata  hapa  na  ni  Wasike  S.  Henry.   Hayuko.   Kwa  hivyo  tunamuita

Vincent Soke.   Kuja hapa na Alex Wafula akaribie.  Kama  yuko  ama  hayuko  basi  halafu  Alfred  Mulongo.   Alfred  Mulongo

halafu ufuatwe na huyu msakhulu.  Mfuatane ha huyu msakhulu vile mko hivyo.

Vincent Soke:  Asante sana Commissioner.   Point yangu ya kwanza ni civil servants ambao wame-retire.   Pengine  hao  watu

walikuwa wanafanya kazi mzuri halafu baada ya ku-retire, serikali inawasahau.  I think you have got my point.

Com. Lethome: We have got the point.

Vincent  Soke:  Yeh.   Serikali  inasahau  civil  servants  ambao  wame-retire.   Kuna  shida  upande  wa  land.    Kweli,  lazima

Government  ipeane  title  deeds  freely  especially  kama  succession  inakuwa  ni  problem  kwa  mtu  ambaye  pengine  baba  yake

alikufa akiwa mdogo.    Namba tatu,  watoto  wote ambao wako chini ya miaka kumi na nane ni watoto  kulingana na sheria ya

Kenya.   Inatakikana wapate medical services free na wale watu ambao ni 50 years and above.  Tukija upande wa chiefs, chief

wanatakikana wawe elected na raia not from the President’s office.   Tena hawa chief after 3 years,  inatakikana kwa  sababu
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chief according to the present  law, chief akipata  hicho  kiti  anakalia  tu  mpaka  akufe.   Kwa  hivyo  hafanyi  maendeleo  yoyote.

Hata awe corrupt ama nini, atakuwa tu chief.  Kwa hivyo hapo, inatakikana after 3 years  tufanye elections kama any other civil

servant.

Advisors wa President must be appointed by parliament and from all tribes.  

Com. Lethome: Endelea.

Vincent Soke:  PC,  DC,  DO and chiefs should not be  involved in any elections because  they normally corrupt  and impose a

leader  who  is  not  capable.   Doctors  should  not  run  clinics  and  have  chemists  if  they  are  still  serving  the  Government.  

Tunatakikana  tuwe  na  parties  mbili  katika  Kenya  ili  kuwe  na  nguvu,  opposition  and  the  ruling  party  only.    Commissioners

should be appointed by parliament as well concerning the,  for example if we consider  about  the clashes.   We have refugees in

our own country,  which is very wrong and so because  tangu  uhuru,  hakuna  commission  imekuwa  appointed  na  President  na

results zikatoka.  That is a defect to a human being.  Tukija upande wa busaa (local brews), mimi nafikiria ikuwe licenced under

liquor,  kwa  sababu  mimi sina  pesa  kweli  ya  kununua  bia  ni  55  shillings.   Niambie  bibi  yangu  anitengenezee  busaa  kwangu

sitaenda  kwa  watu  sijalewa,  halafu  wakati  na  release  myself  kwa  sababu  sina  pesa  ingine,  polisi  ananishika  na  ninaenda

kufungwa pengine miezi sita…. (inaudible).

Com. Wambua:  Tumeelewa.

Vincent Soke: Hakuna uhuru.

Com. Bishop Njoroge: Kwa hivyo bibi ndio wanatengeneza busaa?

Vincent Soke: Eh?  Bibi.  Tukija upande wa administration, village elder ama ‘omukasa’ is a very important person na serikali

ilimsahau upande wa salary.

Com. Wambua:  Okay.  He be paid salary.

Vincent Soke:  He be paid salary.   Upande wa chief, ikiwezekana chief because  as  civil  servants  wawe  transferred  because

chief akikaa tu mahali pamoja anajua formula ya kula pesa na anakaa hapo hapo, anaumiza wananchi.

Com. Wambua: Lakini sasa hapo umeji-contradict.  Kama wamekuwa elected, wanaweza kuwa transferred namna gani?

Vincent Soke: I am saying if we are using the current law.
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Com. Wambua: Unataka gani?  Wewe sema ile unataka.

Vincent Soke: Tunataka awe elected.

Com. Wambua: Awe elected.  Akiwa elected hawezi kuwa transferred.

Vincent Soke: Yeah, sawa.

Com. Wambua: Endelea.

Vincent Soke: Tukija upande wa DO. Kwa sababu hapo tunapata administration police wako hapo.   DO atapeana gari itoke

na  aende  kutafuta  pombe  haramu  na  hiyo  pombe  haramu  inaitwa  busaa.    Mtu  akishikwa  kwa  busaa,  akifika  kwa  DO  na

ukienda huko, unapata hapo…..

Com. Wambua: What is your proposal?

Vincent Soke: Eh?

Com. Wambua: Mapendekezo?

Vincent Soke: Ndio nilikuwa nasema hii point.  Ukienda kwa DO utapata ni kama law court  na high court  kwa sababu askari

atakuambia  kama  ni  busaa  500.   He  is  charging  you.   Ukisema  pengine  matatizo  yametokea  kama  pengine  majambazi

wamekuingilia.  Ukipiga simu kwa DO wanasema hakuna mafuta kwa gari.   I  have seen that through experience and it is very

painful.   Upande  wa  MP,  MP  anadanganya  watu  na  baada  ya  elections  anaenda  kukaa  Nairobi  na  ukimuuliza  maendeleo

anakwambia ninafanyia family yangu, na normally inakuwa 5 years.  Kwa maoni yangu, nataka after two and a half years,  kama

huyu mtu is not capable  and is  not  doing  any  development  in  the  area  we  vote  a  vote  of  no  confidence  na  tunaandika  kwa

Speaker.

Com. Wambua: Endelea.

Vincent Soke: Tukija upande wa education, surely 8-4-4 should be abolished.

Com. Wambua: Okay, go on to the next one.  8-4-4 to be abolished and we revert to the old system.
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Vincent Soke: Yeah.

Com. Wambua: Umemaliza?

Vincent Soke: Bado kidogo.  Sasa nakuja upande wa office of the President.

Com. Wambua: Hiyo ndio ya mwisho

Vincent Soke: Ndiyo ni ya mwisho.

Com. Wambua: Haya.

Vincent Soke:  Kitu cha kwanza,  the President  must be  a graduate.   Minimum qualifications for a  President  awe  na  diploma

kweli kwa sababu to separate powers is a problem.  Asikuwe ana-appoint  judges kwa sababu if anything goes wrong, ni simu

tu pekee yake.

Com. Wambua: Sawa.

Vincent Soke: Ukisha……… (inaudible).

Com. Wambua: Umesema ni ya mwisho.

Vincent Soke: Si hiyo ni ya mwisho.  Ukija upande wa retirement, the President is a human being like any other person.   If the

law says 50% retirement for any civil servant,  he  must  be  given  50%.   Apewe  security  kidogo  lakini  not  80%.   That  is  too

much.

Com. Wambua: Sawa sawa.

Com. Wambua: I think you are through.  Wacha nimuite mwenzetu mwingine hapa tafadhali.

Vincent Soke: Okay.

Com. Wambua: Naona ume-exhaust mambo yako yote.  Asante sana, tafadhali jiandikishe hapo.

Vincent Soke: Asante.
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Com. Wambua:  We move on to the next person but let me guide you a bit because  it does  not matter how many times  you

repeat an issue.  Once we have recorded  it,  tumeisikia na hiyo ni one of the issues and one of the proposals.   So  ikiwa kama

jambo limetajwa hapa, hakuna haja ya kurudia na kurudia tena maanake sasa hiyo itakula muda tu bila mafanikio yoyote.  

Kwa hivyo ninawasihi wale ambao wanakuja hapa kama mambo yametajwa,  tafadhali usirudie.  Wewe sema ninakubaliana na

hii na hii na hii, lile jipya ninataka kutoa ni hili so that  we  move  fast.   Tunafunga  kikao,  twende  tuka-analyze  views  maanake

tunaka  Katiba  mpya  haraka  iwezekanavyo,  so  tukirudia  maneno  hapa  ni  kuharibu.   Kwa  sababu  hata  saa  hii  ukiniambia

nikuambie  yale  yametajwa  tangu  asubuhi,  nitakuambia.   Busaa  inatakikana,  yote  nitakutajia  na  tumeandika  na  yamenaswa.

Kwa hivyo tusirudie.  So, Mzee taja jina lako, umesikia yale nimesema, tupatie maoni kwa kifupi.

Alfred Mulongo: Kwa majina naitwa Alfred Mulongo.

Com. Lethome: Alfred Mulongo.

Alfred Mulongo:  Alfred Mulongo na nimepongeza hii Katiba vile imekuja wa Professor  Ghai, vile mnaendelea,  tumeshukuru

sana vile mumefika hapa Chwele.  Kwa hivyo pendekezo la kwanza nita-recommend upande wa elimu. Kwa watoto  wale wa

shule za msingi kutoka chini tuna recommend kutoka zamani vile tuliona hata kama mbeberu alikuwa hapa,  ilikuwa mambo ya

kushika watoto  na kwenda kwa shule na nguvu na walikuwa wanataka mtoto awe na elimu mzuri na sasa  kwa hivyo tuko  na

wale watu ambao hawajiwezi.  Tunasema,  ikiwa  hii  katiba  itaendelea  sawa  sawa,  watoto  wa  shule  za  msingi  wasome  bure.

Isiwe mambo ya kusema mtoto wa shule ya msingi kutokea chini alipe pesa.

Com. Wambua: Yawe bure na compulsory.

Alfred Mulongo: Yawe bure na kufika kwa secondary, wazazi wawe wanalipa.

Com. Wambua: Na iwe compulsory?

Speaker: (?) 

Com. Wambua: Iwe lazima.

Alfred Mulongo: Yaani isaidie wazazi wale hawajiwezi.

Speaker: Kwa bursary.
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Alfred Mulongo: Kwa bursary, kufuatana na serikali.

Com. Wambua: Haya, endelea.

Alfred  Mulongo:  Waendelee,  watoto  wasome.   Na  akifika  secondary  sisi  tunakubaliana  mzazi  alipe  karo,  hata  ikiwa

university, alipe karo.

Com. Wambua: Haya, sawa sawa.  Jambo lingine Mzee.

Alfred  Mulongo:  Jambo  lingine,  upande  wa  administration.   Kutoka  zamani  kwa  vile  nilikaa  na  mbeberu,  vile  wengine

wamesema, nina-recommend upande wa chief achaguliwe na watu asichaguliwe kwa ofisi ya President.   Akichaguliwa na watu

ataona hao watu kweli… (inaudible).

Com. Wambua: Tumeelewa.

Alfred Mulongo: Ile kazi anafanya itakuwa si kazi mbaya.

Com. Wambua: Chief achaguliwe na watu vile ilikuwa hapo awali.  Next point.

Alfred  Mulongo:  Sasa,  upande  mwingine  wa  serikali  kama  polisi  wanapewa  mishahara  na  kazi  yake  ufisadi  umezidi  sana,

haijakua  kama  vile  mbeberu  alikuweko.   Mtu  akifanya  maneno  mbaya,  hawataki  kushika  na  sasa  tunataka  warekebishe  ile

maneno ya polisi wafuatane na makosa.  Wakija kukamata mtu awe na warrant  ya kuonyesha huyo mtu ako na makosa fulani.

Wewe unaitwa Mulongo, umeshtakiwa kwa makosa Fulani na unatakiwa kortini.

Com. Wambua: Hiyo imeingia Mzee.

Alfred Mulongo: Mambo ya busaa.

Com. Wambua: Hiyo mzee…… (inaudible).

Alfred Mulongo: Nina-recommend upande wa busaa wawachie watu.

Com. Wambua: Sawa.
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Alfred Mulongo: Wakunywe.

Com. Wambua: Sawa.  Hiyo.

Alfred Mulongo: Hata wa zamani …… (inaudible).

Com. Wambua: Hio iliingia zamani.

Alfred Mulongo: Zamani watu wanaendelea hivyo.

Com. Wambua: Mzee hiyo iliingia zamani.

Alfred Mulongo: Eh.

Com. Wambua: Sasa taja lingine.

Alfred Mulongo: Lingine.

Com. Wambua: Kama hakuna wacha tumpe mwingine.

Alfred Mulongo: Okay.

Com. Wambua: (?)

Alfred  Mulongo:  Lingine  nikionelea  vile  mmekuja  hivi,  sitasema  mengi  lakini  mengi  mmesikia  hata  nitarudia  rudia  tu  na

haitakuwa vizuri.  Kwa hivyo mwingine aseme mengine .

Com. Wambua: (?)

Alfred Mulongo: Na tukutane tena.

Com. Wambua: Asante sana.

Alfred Mulongo: Asante.
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Com. Wambua: Asante sana Alfred na nilisema kidogo nilikuwachia kwa sababu nasikia wewe ni Councillor uzungumze lakini

maneno ambayo yametajwa hakuna haja ya kurudia.  Tukiandika tumeandika na haipotei,  imeingia kwa mashini kwa hivyo yale

yote umetaja yameingia huko.  Ukitaka uje hapa tukuchezee usikie tena utasikia.   Kwa hivyo asante sana na ujiandikishe huko.

Yule alikuwa anafuata ni?

Speaker: (?)

Com. Wambua:  Mzee mwenzetu hapo.   Utatutajia  jina  Mzee  na  yale  yamesemwa  usirudie  tafadhali.   Tuambie  mapya  ndio

tunase mapya maanake yale yamesemwa ya busaa, akina mama, yale yote tumeshika.  Tuambie mapya.

Robert N. Nakitare: Kwa majina naitwa Robert.

Com. Wambua: Robert?

Robert N. Nakitare: N. Nakitare.

Com. Wambua: Nakitare.

Robert N. Nakitare: Robert N. Nakitare.

Com. Wambua: Okay.

Robert N. Nakitare:  Mimi nitazungumza kwa upande wa polisi.   The department  of police should be left independent in the

hands of general inspector or commission.  It should not be interfered with by any political leader.

Com. Wambua: Hiyo tumeelewa Mzee.

Robert N. Nakitare: A policeman should not have a vehicle operating on the road as matatu.

Com. Wambua: Nani atachagua huyu general inspector?

Robert N. Nakitare: The parliament.

Com. Wambua: Parliament.
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Robert N. Nakitare:  Yeah.

Speaker: Hatutaki kelele huko tafadhali.  Haya, endelea Mzee.

Robert N. Nakitare: The police work is very simple. Boys and girls who are  Standard  8 drop  outs should be allowed to be

recruited in the police department.  Highly educated people should be fewer.

Com. Wambua: Tumeelewa hiyo

Robert N. Nakitare: According to the disciplinary spirit of the police.  Illiterate people should be more.  Umeelewa hapo?

Com. Wambua: Kabisa.

Robert N.  Nakitare:  The police department  should form or  try to form friendship between the public and the police,  a very

close friendship so that they can get a way of snatching defaulters.

Com. Wambua: Sawa sawa.

Robert N. Nakitare: The judiciary should be free under the control of the Chief Justice.

Com. Wambua: Yes, that had (?).  Independent judiciary under the control (?).

Robert  N.  Nakitare:  The judiciary should also be friendly and helpful to the public so as  to encourage them to go  and  give

evidence in any case and when a public witness is called to testify in court,  the evidence against the defaulter must be  paid for

return transport and lunch as it is in other countries but in Kenya you use your own money.

Com. Wambua: That is okay. 

Robert  N.  Nakitare:  If  this  is  done,  we  shall  be  very  free  to  give  any  assistance  to  the  police  and  the  police  will  give

assistance to the judiciary.

Com. Wambua: (?)

Robert N. Nakitare: Nikirudi kwa nyumba yetu yenyewe, a punctured girl in the home by a certain boy.
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Com. Wambua: Punctured?

Speaker: (?)

Robert  N.  Nakitare:  Kijana akimpa msichana mimba kwa boma,  ile penalty ambayo ilikuwako ambayo  Mr.  Njonjo  alitoa,

irudi.  Huyu kijana amuoe msichana huyu au asimamie gharama ya mtoto mpaka miaka kumi na nane.

Com. Wambua: Sawa sawa, hiyo tumeelewa.

Robert  N.  Nakitare:  Yule msichana pengine alikuwa scrap,  hakuna mume ambaye amemuoa, amekaa  kwa  boma  ni  lazima

apewe kipande cha shamba.  With sub-section B, msichana huyu akipata kuolewa, hiyo shamba inachukuliwa inarudi kwa ukoo

na ikiwa hataolewa na apate puncture,  the person puncturing that girl should be responsible for the child.  Hawezi kupata  hiyo

shamba ya mama.  Baba yake tu aliyemzaa ndiye atamchukua.

Com. Wambua:  Sasa  Mzee maliza kwa sababu wakati  wako umekwisha lakini malizia tafadhali.   Una jambo lingine  ulikuwa

unataka kutaja.

Robert N. Nakitare: Nilikuwa na jambo lakini…… (inaudible).

Com. Wambua: Taja basi

Robert N. Nakitare: If my character is injured, then I lose everything.

Com. Wambua: No, no, taja hiyo ya mwisho.

Robert  N.  Nakitare:  Ya mwisho, sisi watu wa Bungoma  or  Western  Kenya  plus  Trans  Nzoia,  tuna  mashamba  makubwa.

Tunalima mahindi, kahawa na miwa, tunafuga ng’ombe na tumenyanyaswa sana kwa  upande  wa  kuuza.   Kwa  hivyo  mikono

ingine ndio inakuja na kuchukua mimea hii inaenda kuuza na kujipatia gharama kubwa kuliko sisi.  Kwa hivyo sisi tupewe nafasi

ya kutajirika vile vile.  

Nitaenda kwa President, hiyo siwezi kuwacha.

Com. Wambua: Haya

Robert N. Nakitare: Hiyo sitawache, nisameha tu.  President akichaguliwa kupitia kwa chama, huo ndio mwisho wake kuwa
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politician.  Lazima akiwa President  wa nchi akuwe mkubwa wa vyama vyote  na  itakuwa  hatia  yeye  kuzungumzia  kile  chama

chake alitokea.  Huo ni mwiko, itakuwa ni mwiko.  Tukiona tu anazungumza na anawacha kututawala sisi sote  na anazungumza

upande wa chama chake, sisi tuna-lose confidence kwake.  Kwa hivyo mimi kuomba kwangu naomba any person trying to be

a President of this country must be a person of all races, political parties, religion and whatever.  Hiyo tu.

Com. Wambua: Asante sana Mzee Robert Nakitare kwa mambo yako.  Tafadhali jiandikishe hapa.  Tutaendelea tumuite, nani

alikuwa anafuata?  Jina?

George Wanambisi: George

Com.  Wambua:  George  Wanabisi.   George,  kama  mambo  yametajwa  tafadhali  usirudie.   Tuambie  mapya  na  ukirudia

nitakusimamisha maanake bado unaona list hapa vile ilivyo na ni saa kumi

George Wanambisi: (?)

Com. Wambua: Haraka tuende.  Endelea

George Wanambisi: George Wanambisi.  Ningependa kusema ya kwamba wale watu ambao watachaguliwa kusimamia shule

ama public institutions za elimu wawe at least na kiwango fulani ama wawe professionals in that field.  La pili, all public instutions

of higher learning, if they must train somebody, then they should employ him.

Com. Wambua: Okay, endelea.

George Wanambisi: Ya mwisho, administration police ni kama police wale wengine na kwa hivyo they should be called back

to the police college halafu wa-train-iwe na wawe kama polisi wa kawaida.  La mwisho tu, at least our constitution should allow

or create two seats in parliament whether on nomination or what to represent the interests of the youth. Thank you.

Com. Wambua: Very brief, thank you very much.  Jiandikishe hapo.   Sasa  kuna mwingine alikuwa anafuata?  Turudi kwa list

hapo sasa ngonjeni.  Ulikuwa unafuata?

Speaker: (?)

Com. Wambua: Tunafuata list na tunaenda haraka haraka maana mambo yametajwa karibu yote.

Speaker: Fikiria wazee pia.
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Com. Wambua:  Tunataka  kusikia  yale  mapya,  kulingana  na  list  page  12,  tunataka  kusikia  Albert  Nyongesa.   Yuko  hapa?

Nyongesa hayuko kwa hivyo tunamruka.  Kuna Erick Masumbai.

Erick Masumbai: Yes.

Com. Wambua: Erick utakuja hapo halafu utafuatiwa hapo na Gerishon Wetima, yuko?  Wetima hayuko. Harin Walubego

Speaker: (?)

Com. Wambua: Alizungumza.

Audience: Ndio.

Com. Wambua: Vizuri.  Elijah Watesi?  Elija Watesi, hayuko.  Mark Baraza.

Speaker: Alienda.

Com. Wambua:  Alienda.  Evans Chankalwa,  Cosmas  Wagila?   Cosmas  Wagila?   Not  there.   Tutamaliza  saa  hii.   Reuben

Wanyama?

Reuben Wanyama: Niko.

Com. Wambua: Wewe Mzee ndiwe utafuata, si nilisema tukumbuke wazee?

Audience: Ndio.

Com. Wambua:  Tumewafikia.  Utafuata  baada  ya yule mwenzetu, ako  wapi?  Yeah,  utamfuata Wanyama.  Kuna  Boniface

Munialo?   Boniface  Munialo?  Hayuko.   Joachim  Wamalwa?   Haya,  wewe  ndiwe  utafuata  mzee  hapo.   Simeon  Okemwa?

Tunamaliza saa hii.  Twende kwa Elijah Nabibe?  Elijah Nabibie?

Speaker: (?)

Com. Wambua: Victoria Mukhekhu?
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Audience: Alimaliza.

Com. Wambua: Alimaliza.  Patrict Miluki?  Patrict Miluki?  Alfred Wafula?  Richard Wasike

Richard Wasike: Yes

Com.  Wambua:  Wewe  ndiwe  utakayefuata  huko.   Stephen  Makata?  Wycliffe  Makari?  Wycliffe  Makari?  Fred  Hamusini?

Hamusini aliongea kwa hivyo sasa tufuatane hivyo. Tumefika page fifteen na tuanze na huyu mzee na nimewapatia vile mtaenda

ndio tumalize haraka haraka.  Taja jina hapo na uendelee ndugu.  Yale ambayo yametajwa tafadhali usirudie.

Erik Masubai Sanyanda: Kwa majina ni Eric Masubai Sanyanda.

Com. Wambua: Eric?

Eric Masubai Sanyanda: Eric Masubai Sanyanda.

Com. Wambua: Eric endelea.

Eric Masubai Sanyanda: Kuchangia, mimi nimeonelea, harambee katika Kenya iondolewe.

Com. Wambua: Endelea.

Eric Masubai Sanyanda: Wakulima e.g. wa kahawa 

Eric Masubai Sanyanda:  Wakulima wenyewe wauze mazao yao.   Mtu akigonjeka na apelekwe hospitali afe,  hawezi kulipa

kitu chochote, arudishwe nyumbani na azikwe.

Com. Wambua: Endelea.

Eric Masubai Sanyanda: President hawezi kuchagua wafuatao,  PC,  DC na DO.   Hao wachaguliwe kulingana na academics

zao.

Com. Wambua: Nani atawachagua?

Eric Masubai Sanyanda: Parliament.
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Com. Wambua: Okay, endelea.

Eric Masubai Sanyanda: Lingine, pesa ya kulipa kila mara kwa shule ya msingi ya vitabu, ya chalk.

Com. Wambua: Hiyo ilitajwa, free education.

Eric Masubai Sanyanda: Free education

Com. Wambua: Endelea, hiyo ilitajwa.

Eric Masubai Sanyanda: Lingine, Electoral Commission does not provide for national calendar, when to dissolve Parliament.

Com. Wambua: What you want is that there should be a calendar for parliament, a fixed timetable for parliament?

Erik Masubai Sanyanda: Yes.

Com. Wambua: Hiyo imeingia.

Eric Masubai Sanyanda: Ni hayo tu.

Com. Wambua: Thank you very much.  Jiandikishe huko. Wacha tufanye kazi kwa haraka.   Wale nilitaja majina wako wapi?

Wako wapi wale nilitaja majina waje hapa mbele?  Kujeni hapa,  Mzee mfuate  na  ungojee  hapo.   Wale  nilitaja  majina  wako

wapi?

Audience: (?)

Com. Wambua: Ngojeni nakuja kwa hiyo, nataka kumaliza mambo yenu sasa.   Wale ambao wamejiandikisha na hawajaitwa

wanataka  kuzungumza,  inueni  mikono?   Haya,  tuje  pande  moja  sasa  ndio  twende  haraka.   Mnaweza  kuja  karibu  tafadhali,

nyote ambao mnataka kuzungumza hapa

Speaker : (?)

Com. Wambua: It doesn’t matter who, just clear them.  Wale ambao wanataka kuzungumza mkae mahali pamoja ndio nione

nita-allocate  wakati  gani  maanake  saa  zimeisha.   Kujeni  pande  hii  tafadhali,  wale  wanataka  kuzungumza  wote  waje  hapa.
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Tumejaa sasa?  Ndio hii group yote?  Mzee ndio unazungumza?

Speaker: (?)

Com. Wambua: Na wewe?

Speaker: (?)

Com. Wambua: Baada ya huyu.  Sasa…(inaudible).

Speaker: (?)

Com. Wambua:  Sikizeni wazee ndio tumalize haraka.   Sasa  ni saa  kumi na nusu na tukirudia maneno hapa yale yamesemwa

tutakaa  hapa  mpaka  saa  kumi  na  mbili  na  hakuna  haja.   Kwa  hivyo  tutagawa  wakati  ndio  kila  mtu  ataje  jambo  lake  lile

linamsumbua.  Yale yametajwa tusirudie tafadhalini, tuchukue dakika mbili mbili tufunge kikao halafu nyinyi muende mukaangalie

shamba,  ng’ombe.   Yule  ambaye  anataka  kwenda  kunywa  busaa  kama  DO  hayuko  karibu,  akanywe  busaa.   Tuendelee.

Dakika  mbili  Mzee,  yale  ya  muhimu  na  kama  yametajwa  usirudie,  tumepata  yale  na  tutayaangalia,  taja  yale  ambayo

hayajatajwa.

Robert Wanyama: Kwa majina naitwa Reuben Wanyama.  Nina machache kama yafuatavyo.  Nitaanzia na uchaguzi wa rais

wa nchi yetu.  Ninaona huyu asiwe mwenye chama chochote cha siasa, awe neutral.

Com. Wambua: Imetajwa hiyo, endelea.

Robert  Wanyama:  Muda  wake  ofisini  uwe  miaka  tano,  kama  amefanya  vizuri  afanye  application  tena  na  kama  atafaulu

aendelee.   Akishindwa,  mwingine  achukue,  isiwe  zaidi  ya  miaka  tano.   Kuteua  rais,  kuwe  na  kamati  fulani  ya  kuchunguza

wanaotaka kiti hiki na wawakilishi hawa wawili kutoka katika kila mkoa kuangalia maneno ya wanaotaka kiti hiki.  Sipendelei

rais  yeyote  akichukua  hatamu  kusema  nitafuata  aliyekuwa  katika  ofisi  hii.   Kuna  mambo  mengine  wanasema  watafuata  na

kumbe wanalipisha kisasi.

Com. Wambua: Sawa sawa hiyo tumeelewa.

Robert Wanyama: Sidhani ni vizuri.  Awe na mambo yake na yawe mazuri.  Aliyekuweko, yakiwa mazuri ayafuate na kama

ni mabaya asiyafuate, kutoa kitu ambacho kinaitwa nepotism.
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Com. Wambua: Lingine? 

Robert Wanyama: Kwa education, waziri wa elimu anakosea  wakati  fulani.  Watoto  wa darasa  la nane,  matokeo ya mtihani

yakitokea,  anasema kiasi fulani cha watoto  watapata  nafasi  katika  shule  za  serikali  na  wengine  hawataweza.   Anataka  hawa

waende wapi?

Com. Wambua: Propose, unataka nini?

Robert  Wanyama:  Nasema  aachie  mzazi,  yeyote  ambaye  mtoto  amefaulu,  kupata  nafasi  katika  shule  za  serikali  asiwe  na

pingamizi.  Cost sharing imeumiza wananchi sana.

Com. Wambua: Hiyo imetajwa.

Robert Wanyama: Kutoka hospitali, watu wengine wanakufa nyumbani kwa sababu hawawezi hii cost sharing.

Com. Wambua: Hiyo imetajwa.

Robert Wanyama: Namalizia, watoto  wetu wa miaka 18 na zaidi, wanajiona wao ni wazima na wakitaka kuoa au kuolewa,

wanatumia uwezo  wao  vibaya.   Kama  ni  mvulana  wangu  anachukua  msichana  ambaye  sijui  na  hata  simfahamu  na  anamleta

kama bibi yake na huu mzigo unakuja kwangu kama mzazi.  Nilipe gharama ya mahari na kadhalika na kesho wanakosana na

huyu msichana  wake,  nani  anapata  hasara?   Napendekeza  kwamba  hawa  wavulana  na  wasichana  wetu,  akipenda  mpenzi

wake, ajulishe mzazi na mzazi awe na la kusema na kama wanamuunga mkono, mambo yawe sambamba.

Com. Lethome: Wasipomuunga mkono?

Robert Wanyama: Wazo lingine liwepo.

Com. Wambua: Mzee asante sana.

Robert Wanyama: Hayo ndio maoni yangu.

Com. Wambua:  Asante sana kwa maoni yako mazuri, tafadhali jiandikishe hapo,  tumeyasikia.  Mzee mwenzetu  hapo  afuate

Richard. Ufupishe maneno maanake mengi yamesemwa, tupe mapya usirudie yale yamesemwa.  Taja jina tena.

Richard Wasike:  Richard Wasike na ningependa kupendekeza hivi; on the President,  the immunity of the President  must be
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lifted in the constitution so that he faces the court of law (?).  On the side of the President also, he should be able to be attending

the parliamentary sessions so that he is able to answer various questions that are very touchy.  On the judiciary side,  I think the

judiciary should be independent completely such that it should not be interfered with by the head of state  in the event of officers

performing their duty.   The judiciary should have Judicial Commission that so far appoints  them to that position they hold and

because of that the President will not have powers to interfere with cases they oversee.

  

On political parties, we should have atleast 2 parties to avoid tribal parties in the country and causes confusion.  All parties  must

participate in the development of the country.  On the side of legislature, we have the members’ salary in Parliament should be

determined by the parliamentary commission which should not involve members as  members of the commission, it should have

an  independent  commission  of  parliamentarians  to  determine  salaries.   On  the  other  side,  we  have  those  MPs  who  do  not

perform, should be recalled by the electorate.   Members should be part-time  to  allow  them  time  to  attend  to  constituencies’

issues.

Com. Wambua: Inaudible.

Richard Wasike:  Yes.   I  should cherish the coalition Government.   On education,  I  would  recommend  that  the  constitution

provides the Government  to  give  the  textbook,  i.e.  the  Kenya  School  Equipment  Scheme  should  be  revived  and  should  be

written in the constitution so that no body messes up with…. (inaudible).

Com. Wambua: Free education.

Richard Wasike: Yeah.  I also want to recommend that the Government must provide employment to its people  regardless  of

the  race  and  it  should  not  have  any  malice,  fear  or  favour.   On  elections,  there  should  be  no  defection  from  one  party  to

another.  Candidates who are elected, those who were once elected or  not elected should not be  allowed to switch to another

party for (?).  Seats in parliament should be reserved particularly for people  like physically handicapped,  women, etc.   Election

dates must be defined in the constitution, maybe let it not be  part of the President.

Com. Wambua: That has been mentioned.

Richard Wasike: Thank you very much.

Com.  Wambua:  Asante  sana  Bwana  Wasike  kwa  maoni  yako  mazuri,  tafadhali  jiandikishe  hapo.   Tufuate  hapo  na  kama

jambo limetajwa usirudie, leta yale ambayo ni mapya tumalize.

Jack Wamalwa Watibo: Kwa majina naitwa Jack Wamalwa Watibo
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Com. Wambua: Jack?

Jack Wamalwa Watibo: Jack Wamalwa Watibo.

Com. Wambua: Endelea.

Jack Wamalwa Watibo: Maoni yangu napeana upande wa katiba isiwepo Kenya yetu, iondolewe mbali.

Com. Lethome: Katiba iondolewe mbali?

Jack Wamalwa Watibo: Iondolewe mbali.

Com. Wambua: Hakuna haja ya katiba.

Jack Wamalwa Watibo: Hakuna haja ya katiba.

Com. Wambua: Badala yake tuwe na nini?

Jack Wamalwa Watibo: Badala yake tuwe Wakenya watupu.

Com. Wambua: Bila sheria, bila katiba…. (inaudible).

Jack Wamalwa Watibo: Tuwe na sheria na tutawaliwe na President akipenda watu wake wote.

Com. Wambua: Bila sheria bila katiba

Jack Wamalwa Watibo: Kupitia katiba, nimesema…

Com. Wambua: Kama unataka kufikiria, tutaweza kumpa mwingine nafasi, ufikirie kwanza halafu nitakuita baadaye.

Jack Wamalwa Watibo: Sawa.

Com. Wambua: Maanake inaonekana ni kama maneno yamepotea.   Wacha tumpe mwingine nafasi.   Fikiria tutakuita tu,  keti

hapo
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Jack Wamalwa Watibo: Pole, kupitia kwa katiba mpya ama President,  naomba tusiwache uhalifu utatize wananchi sana kwa

sababu hii maneno ya uhalifu imeumiza wananchi.  Hasa upande wa Pokot

Com. Wambua: Tupatie proposal tafadhali, pendekezo ni nini?  Ungependa katiba iseme nini?  

Kwanza umesema hutaki katiba, unataka nini wewe?  Tupe proposal.

Jack Wamalwa Watibo: Hapo nilipotea, sio katiba, nilipotelea tu.

Com. Wambua: Sasa nataka proposal yako ni nini?

Jack Wamalwa Watibo: Nataka President alinde wananchi wake kwa umoja.

Com. Wambua: Hiyo tumeelewa.

Jack Wamalwa Watibo: Asibague.

Com. Wambua: Haya, next one.  President alinde wananchi wake kwa umoja, asibague.  Tuambie next point.

Jack  Wamalwa  Watibo:  Upande  wa  kugawa  mashamba,  ikiwa  anataka  kugawa  mashamba  ikipatikana,  achanganye,

mwananchi wa Kenya ni Mkenya.

Com. Wambua: Hiyo tumeelewa, next?

Jack Wamalwa Watibo: Anaweza kutoka Mombasa na aishi hapa Bungoma.

Com. Wambua: Tumeelewa hiyo. Next one?

Jack Wamalwa Watibo: Upande wa Pokot, watu wakifika msituni wanaumiza watu na kuiba ng’ombe, hawalimi.  Hiyo misitu

igawiwe wananchi, wananchi wachanganywe.

Com. Wambua: Tumeelewa.

Jack Wamalwa Watibo: Nchi itulie kuliko kuvuka huko na bunduki.
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Com. Wambua: Haya, tumeelewa.  Next?

Jack Wamalwa Watibo: Kwa upande wa msaada wa ukimwi, naonelea watu wa ukimwi wapewe msaada.

Com. Wambua: Haya

Jack Wamalwa Watibo:  Maoni  yangu  ni  kwamba  watu  wa  ukimwi  wapewe  chakula  tu,  wasipimiwe  chakula.   Wasipewe

pesa halafu waongeze kuumiza wananchi kwa sababu wana pesa mingi.

Com. Wambua: Una jambo lingine?

Jack Wamalwa Watibo: Nafikiri hiyo ndio ya mwisho.

Com. Wambua: Asante sana, jiandikishe hapo tafadhali.  Mzee fuata.  Jambo kama limetajwa usirudie tafadhali.

Peter Wenani: Asante.

Com. Wambua: Tuambie mapya.  Taja jina na uendelee.

Peter Wenani: Kwa majina naitwa Peter Wenani.  Langu la kwanza nasema upande wa mkulima, ningesema apewe advance

wakati anapopeleka kahawa yake katika mitambo, 15 shillings per kilo advance.  Wakati wa clashes 1992, watu walikufa hapa

mlimani na serikali haikuwalipa, ningependekeza hao watu wafuatwe na walipwe.

Com. Wambua: Haya, next.

Peter  Wenani:  Ninaloongeza ni juu ya wazee ambao  wako  55  years  and  above,  wazee  hawa  wapewe  kitu  cha  kuwalinda

katika maishani mwao.

Com. Wambua: Next.

Peter  Wenani:  Linalofuata  ni  juu  ya  waalimu,  mtu  akipewa  promotion  tafadhali,  awe  kazi  yake  ionekane  ndipo  apewe

promotion  wala  si  bure.   Jina  la  ‘chokora’,  naomba  katika  Chwele  tafadhali,  jina  la  chokora  litupiliwe  mbali  kabisa  katika

Kenya.   Litafanya wageni kutoka  nje  waseme  ya  kwamba  watu  fulani  chokora  wako  mahali  fulani.   Chokora  litupwe  mbali

kabisa.
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Com. Wambua: Endelea.

Peter  Wenani:  Mtu  akitoka  chamani  na  aunde  chama  kingine  asipewe  uwezo  huo  wa  kuunda  chama  kwa  sababu  yeye

anataka kuchokora serikali hii.

Com. Wambua: Hilo limetajwa, endelea.

Peter Wenani: Mtawala yeyote akipewa, kwa mfano kama DO akipata transfer aende,  mambo ya kusema kwamba wazee,  ‘

changa kitu kidogo kwa maana DO wetu anaenda’ isiweko.

Com. Wambua: Endelea.

Peter Wenani: Wakulima wa mahindi, mambo ya gorogoro itupiliwe mbali na serikali ilete store ili watu wajue jinsi ya kufanya

kazi yao kwa shamba.

Com. Lethome: Gorogoro ni nini?

Peter Wenani: Gorogoro ni ile kitu ya kupimia mahindin, mtu akija ananunua hapo ya kupima

Audience: Two kilos.

Peter  Wenani:  Two kilos,  ule mkebe tafadhali uondolewe na  serikali  itupatie  ma-store  ya  kulinda  …  (inaudible).   Kitu  cha

mwisho ni juu ya rumande yaani jela.  Na-recommend jela iwe safi, chakula safi, matibabu yawekwe halafu mtu hata ingawa ana

taabu, apate maisha mazuri.  Ni hayo tu.

Com. Wambua: Asante sana.  Hiyo ya mwisho ilikuwa imetajwa lakini tumeisikia tena.  Jiandikishe hapo.

Peter Wenani: Asante sana.

Com. Wambua:  Asante sana.   Sasa  watu  wasiongezeke,  tutamalizia  kwa  huyo  mzee  ambaye  ako  na  kofia  hapo,  hao  ndio

tulihesabu mwisho.  Taja jina na uendelee.

Joseph Kimakuti: Kwa majina naitwa Joseph Kimakuti.

Com. Wambua: Joseph?
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Joseph Kimakuti: Kimakuti.

Com. Wambua: Endelea Kimakuti.

Joseph Kimakuti: Jambo la kwanza ni kwamba nataka tuwe na uhuru wa kuabudu.

Com. Wambua: Limetajwa hilo, freedom of worship.

Joseph Kimakuti: Ningetaka kutoa mfano halafu ni-single moja halafu nizungumzie hii.

Com. Wambua: Freedom of worship is what you are proposing.  Nimesema tafadhali, nitakupatia muda na tusiharibu muda na

nikasikia hapa watu wanasema hiyo freedom of worship isiingize devil worship.  Kwa hivyo kama unataka kugeuza hayo tupatie

mapya, kama ni hayo hayo wacha tu na uendelee na jambo lingine.

Joseph Kimakuti: Jambo lingine, wale ambao wanafanya biashara ya jua kali, pendekezo langu ni kwamba watu ambao wana

stock ya 50,000 and above wapewe license lakini 50,000 and below wafanye biashara bure.

Com. Wambua: Fifty (?)

Joseph Kimakuti:  50,000  and  below  wasichukue  licence,  wafanye  biashara  bure.   Jambo  lingine  ni  kwamba  watu  ambao

wana  miaka  60  kuenda  juu,  kwa  mfano  kama  wanakosa  kosa  ndogo,  askari  asiende  kwake  na  pingu.   Aende  amuambie

polepole kwa sababu old age inasababisha shida.

Com. Wambua: Imetajwa hiyo.

Joseph  Kimakuti:  Okay.   Jambo  la  tatu  ili  kupunguza  ukimwi,  vijana  waweze  kuwa  examined.  Chini  ya  hiyo  ni  kwamba

wanafunzi wa shule, primary na secondary wapewe penalty ama prosecution,  akipatikana akifanya mapenzi.  Jambo lingine  ni

kwamba wale ambao wana virusi vya ukimwi, mtu mzima akipatikana akifanya mapenzi na innocent party aweze  kushtakiwa.

Lingine  ni  kwamba  madaktari,  ninapokufa  kwa  ukimwi  hospitalini,  waweze  kutoa  certificate  kwamba  nimekufa  ukimwi  na

administration waje nyumbani na kutangaza kwamba huyu amekufa ukimwi ili uweze kupungua.

Jambo lingine, naunga wale walisema serikali iwafunze.  Kuongezea, serikali iwape mashamba.

Com. Wambua: Okay (?)
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Joseph Kimakuti: Kuhusu afya tumeona kwamba mtu anakufa kwa veranda kwa sababu hana pesa  ya kumuhudumia.  Kwa

hivyo  daktari  ama  nurses  ambao  wana  kiburi,  abuses  na  mistreatment,  negligence  ya  kazi  na  mtu  akufe  pale,  waweze

kushtakiwa.  Jambo la mwisho ni kwamba, customary law ya Wabukusu ni kwamba ng’ombe 13.  Ninapropose ziwe sita.

Com. Wambua: Za nini tena?

Joseph Kimakuti: Customary law.

Com. Wambua: (?) dowry?

Joseph Kimakuti: Yeah.

Com. Wambua: Una-suggest 6 cows?

Joseph Kimakuti: From 13 to 6.

Com. Wambua: Asante sana, jiandikishe hapo. Taja jina na utuambie mapya.

John Walabamechi: Majina yangu ni John Wamalabe Mechi.

Com. Wambua: (?)

John Walabamechi: John Wamalabe Mechi.

Com. Wambua: Ngoja kidogo tafadhali.  Mzee nilikuambia uje hapa, sijui, ulizungumza?

Speaker: (?)

Com. Wambua: Ushazungumza wewe?

Com. Lethome: Because you have been here since morning.

Com. Wambua: Kuja hapa. Huyu Mzee.
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Com. Bishop Njoroge: Wewe mzee umekuja sasa hivi?

Speaker: Eh.

Com. Bishop Njoroge: Ni wewe ninazungumzia.

Speaker: Eh.

Com. Bishop Njoroge: Si umekuja asubuhi?

Speaker: Eh.

Com. Bishop Njoroge: Haya, ingia pale.

Com. Wambua:  Wacha sasa  tuone vile tutaelekea.   Mzee utafuata,  namba two,  number  3,  number  4,  number  5.   Tulikuwa

tunaishia hapa, sijui hawa wametoka wapi wengine.

Audience: (?)

Com. Wambua: Number six, seven, eight, nine, ten, mwisho.  Mtu wa mwisho hapo ni mwenye kuvaa shati nyeupe,  amesonga

hapa awe namba seven lakini yeye ndiye wa mwisho.  Kwa hivyo tuelekee hivyo basi.   Tuambie yale ambayo hayakutajwa na

una hakika hayakutajwa.

John Wamalabe Mechi: Yale yenye…. (inaudible).

Com. Wambua: Jina?

John Wamalabe Mechi: Jina ni John Wamalabe Mechi.

Com. Wambua: John?

John Wamalabe Mechi:  Wamalabe Mechi.

Com. Wambua: Endelea.
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John Wamalabe Mechi: Nitataja yale yanahusiana na maisha yangu vile ninavyoishi hapa kwa nchi hii.

Com. Wambua: Endelea, unapoteza muda sasa.

John Wamalabe Mechi: Hapo nimeona wazee…… (inaudible).

Com. Wambua: Na ulete hiyo mic karibu.

John Walabamechi:  Wazee walikuwa wananiambia hadithi ya kwamba mashamba walikuwa wenyewe wanajikatia tu halafu

baadaye  serikali  ikaona  ilete  map  ifanye  survey  kwa  sababu  watu  wangechokozana  na  kusongesha.   Waliendelea  kuishi  hii

maisha rahisi tu.  Tangu tuzaliwe, saa hii shamba ni tatizo ngumu sana,  hata afadhali uwache shamba ukae tu uitwe chokora  vile

walisema.  Ni ngumu sana na hiyo sheria irekebishwe.

Com. Wambua: Unataka nini?

John Walabamechi: Kwa sababu ukienda… (inaudible).

Com. Wambua: Unataka tufanye nini?

John Walabamechi: Nataka ikiwa mimi hiyo shamba ya  baba  nipewe na niwe na uhuru wa kukaa pale.   Nisiwe na mambo

mengine ama ndugu wanisumbue wakisema huyu hakuwa ama nini.  Kwa sababu ukienda kwa serikalii wanasema toa pesa  na

mimi sina pesa.

Com. Wambua: Okay, endelea.  Jambo la pili?

John  Walabamechi:  Jambo  la  pili,  nilivyo  hapa  Kenya,  nina  ID  card  ya  kujitambulisha  mimi  ni  mwananchi  asili  lakini

ningeomba  hii  katiba  ya  kwamba  watawala  wetu  watufunze  sheria  zingine,  wasituangukie  tukifanya  makosa  tu  na  hujui  ama

wafanye matangazo ati kupita mahali hapa ni hatari ili tuhepe.  Tunatembea kwa giza tu.

Com. Wambua: Okay, next?

John Walabamechi: Ni hiyo tu.

Com. Wambua: Asante sana Bwana John, jiandikishe hapo, tumesikia na kupokea maoni yako.  Taja jina Mzee,  wewe ndiwe

nimesikia umengojea sana.
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Moses Kimakuti: Yes, mimi…. (inaudible).

Com. Wambua: Kwa kuwa umengojea, usikae sana kwa kuzungumza mengi.

Moses Kimakuti: Nitafupisha.

Com. Wambua: Fupisha.

Moses Kimakuti: Kwa majina naitwa Moses Kimakuti.

Com. Wambua: Kimakuti?

Moses  Kimakuti:  Yes.   Mengi  yametajwa  ijapokuwa  nilikuwa  napendekeza  hivi,  mbunge  yeyote  akichaguliwa  na  hawezi

kutekeleza jukumu la wale walimchagua

Com. Wambua: Anarudishwa.

Moses Kimakuti: Arudishwe.

Com. Wambua: Hilo limetajwa Mzee.

Moses Kimakuti: La pili, suspect should not be tortured by police.

Com. Wambua: Hilo limetajwa.

Moses Kimakuti: La tatu, counting of votes should be done at the polling station.

Com. Wambua: Limetajwa hilo.

Moses Kimakuti: Ni hayo tu.  Asante.

Com. Wambua: Thank you very much Moses.  Mambo yote hayo yako yaliingia.  Jiandikishe hapo please.  Taja jina Mzee na

utuambie mapya tafadhali.
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Henry Nyongesa Wanasamba: Kwa majina naitwa Henry Nyongesa Wanasamba.

Com. Wambua: Henry Nyongesa?

Henry Nyongesa Wanasamba: Henry Nyongesa Wanasamba.

Com. Wambua: Endelea.

Henry Nyongesa Wanasamba:  Langu ni hili, mimi ni Mwanakenya na nimekaa hapa Kenya tangu mwaka wa 1951  mpaka

saa hizi.   Vile  mimi naonelea,  serikali  yetu  sio  mbaya  na  langu  nasema  hivi,  kama  vile  muko  hapa,  mukienda  huko  mjue  ya

kwamba kama zile sheria mnatunga mpya, tunataka President  kwanza.   Watu waende kukaa huko mbali  na  tupigie  President

kura kwanza halafu tuje kwa ministers.  Hatutaki mtu achaguliwe huku na hatujui mahali anatoka,  tunataka tumpigie kura kama

tunajua  huyu  kama  Ghai  anatoka  huko  Coast  province,  tunajua  mahali  unatoka  na  kama  barabara  inaharibika,  yeye  ndiye

anajua.

Com. Wambua: Tumesikia.

Henry  Nyongesa  Wanasamba:  Ya  tatu,  MPs  lazima  tuwapigie  kura.   Hatutaki  mtu  anatoka  bomani  anasema  huyu  ni

Permanent Secretary ama huyu ni MP, tunajua anatoka wapi?

Com. Wambua: Wanachaguliwa tu.

Henry Nyongesa Wanasamba: Hapana sisi tunawapigia kura.

Com. Wambua: Mzee, MPs huwa wanachaguliwa na wewe unatuambia lazima wapigiwe kura

Henry Nyongesa Wanasamba: Wapigiwe kura kwa maoni yangu.

Com. Wambua: Si wanapigiwa kura?

Henry Nyongesa Wanasamba: Tupigie President, tumalize tupigie MP.

Com. Wambua: Halafu?

Henry Nyongesa Wanasamba: MPs tuwapigie, hatutaki mtu achaguliwe bure.
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Com. Wambua: Okay, umekataa nominations.

Henry Nyongesa Wanasamba: Ndio.

Com. Wambua: Asante.  Kuna jambo lingine?

Henry Nyongesa Wanasamba: Ninalo.

Com. Wambua: Endelea

Henry Nyongesa Wanasamba: Tukimaliza hapo, Permanent Secretaries pia wapigiwe kura

Com. Wambua: Okay.  Nani mwingine unataka apigiwe kura?

Henry Nyongesa Wanasamba: Tukimaliza hapo tunakuja kwa PCs.

Com. Wambua: Wapigiwe kura pia?

Henry Nyongesa Wanasamba: Pia wapigiwe kura.

Com. Wambua: Taja sasa wale wote unataka wapigiwe kura.

Henry Nyongesa Wanasamba: Mahali watasimamia kwa maana nimesema kila mtu apigiwe kura.

Com. Wambua: Kila mtu apigiwe kura.

Henry Nyongesa Wanasamba: Kuanzia kwa sub-chief hata mukasa.

Com. Wambua: Hata headmaster apigiwe kura?

Henry Nyongesa Wanasamba: Hata headmaster.

Com. Wambua: Hata mtu wa kanisa apigiwe kura?
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Henry Nyongesa Wanasamba: Mtu wa kanisa, watu wa kanisa watampigia kura.

Com. Wambua: Haya, tumesikia hiyo.

Henry Nyongesa Wanasamba: Wacha nimalize hii.

Com. Wambua: Maliza.

Henry Nyongesa  Wanasamba:  Hata nilisikia  kwa  radio  wakati  mwingine,  Ghai  alisema  vizuri.   Hata  kama  chief  anaweza

kupigiwa kura na wakati huo mimi nilikuwa naona hata chief walikuwa wanahesabu hapa majani wanasema wewe umepita huyu

kwa kura fulani.

Com. Wambua: Maliza ya mwisho.

Henry Nyongesa Wanasamba: Ufisadi umekosekana.

Com. Wambua:  Wakati  umekwisha, tafadhali jiandikishe hapo.   Kuja hapa mbele Mzee na utaje jina.  Fupisha maneno yale

ambayo hayakutajwa.  Tuambie mapya.

Richard Simiyu Mwalakha: Kwa majina ni Richard Simiyu Mwalakha.

Com. Wambua: Richard?

Richard Simiyu Mwalakha: Richard Simiyu Mwalakha.

Com. Wambua: Endelea.

Richard  Simiyu  Mwalakha:  Nimeonelea  ya  kwamba  ofisi  ya  President  ama  President  achaguliwe  kwa  muda  wa  miaka

mitano na tukimchagua tena, awe na mitano ya mwisho aende kupumzika.

Com. Wambua: Imetajwa hiyo.

Richard Simiyu Mwalakha: Imetajwa?

Com. Wambua: Ndio, 2 terms of 5 years each.
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Richard Simiyu Mwalakha: Okay. Local Member of Parliament na kama hatimizi matakwa yetu, awe nullified na kisha arudi

nyumbani na tuchague mwingine.

Com. Wambua: Right to recall?

Richard Simiyu Mwalakha: Yes.

Com. Wambua: Hiyo imetajwa.

Richard Simiyu Mwalakha: Already?

Com. Wambua: Ndiyo.

Richard Simiyu Mwalakha: Nitataja moja ambayo hawajataja, iko hapa.

Com. Wambua: Endelea.

Richard Simiyu Mwalakha: Mkasa apewe mshahara.

Com. Wambua: Hiyo imetajwa.

Richard Simiyu Mwalakha: Ai!

Com. Wambua: Mkasa ni village elder?

Richard Simiyu Mwalakha: Yes.

Com. Wambua: Alipwe mshahara.  Imetajwa hiyo.

Richard Simiyu Mwalakha: Okay.  Lack of employment in the country.  Proposal ni kwamba tuwe na one-man one-job.

Com. Wambua: Imetajwa hiyo.

Richard Simiyu Mwalakha: Limetajwa?
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Com. Wambua: Not even one man, one woman.

Richard Simiyu Mwalakha: Very good.

Com. Wambua: Endelea.

Richard Simiyu Mwalakha: Pombe ya chang’aa, wamegusia hii mambo ama bado?  Wameguza hii mambo ya busaa.

Com. Wambua: Wametaja chang’aa.

Richard  Simiyu  Mwalakha:  Chang’aa  ihalalishwe  maana  inakaa  kwa  vijiji  na  watu  wanaumizana  huko.   Afadhali

waitengeneze kwa njia nzuri na iuzwe kama Uganda katika ma-bar

Com. Wambua: Hiyo ni mpya.

Richard Simiyu Mwalakha: Hiyo ni mpya kabisa, najua hakuna mtu aliguza hiyo.

Com. Wambua: Okay.

Richard Simiyu Mwalakha: Watu wanunue kwa bar lakini isiwe kwa vijiji.

Com. Wambua: Na ipimwe vile inakuwa.

Richard Simiyu Mwalakha: Ipimwe vile inakuwa.  Asante.  Nafikiri hayo yanatosha.

Com. Wambua:  Thank you very much Bwana  Richard  Simiyu.   Jiandikishe  huko  tafadhali.   Songea  hapa  Mzee.    Richard

jiandikishe huko.

Richard Simiyu Mwalakha: Nimefikiri nimemaliza.

Com.  Wambua:  Tufuatane  hapa.   Sasa  Mzee,  taja  jina  na  ufanye  kama  vile  Simiyu  amefanya.   Kama  jambo  limetajwa

usiharibu wakati, tupatie mapya.

Binea Murunga: My names are Binea Murunga.
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Com. Wambua: What is the name?

Binea Murunga: Binea Murunga.

Com. Wambua: Binea Murunga, okay endelea.

Binea  Murunga:  With  respect  to  nominate  Members  of  Parliament,  the  new  constitution  should  provide  the  following:

nominees to come from special  interest  groups,  a person who has contested in a general election and subsequently lost should

not be  nominated.  Nominated MPs should  not  be  nominated  into  cabinet  and  should  not  be  elected  to  occupy  the  post  of

Speaker  or  Deputy  Speaker.   Their  nominations  should  be  vetted  and  confirmed  by  65%  vote  of  parliament.   The  new

constitution should establish a truly independent Electoral Commission with adequate powers to recognize,  organize and control

(?) elections.

Com. Wambua: That one has been said.

Binea Murunga: The parliament to have a mechanism or  a house of intelligence committee to have control  over Government

roles but not the President to declare war without permission of the parliament.  We need estimate committee, which is meant to

scrutinize  Government  tax  and  expenditure  proposals  before  they  are  incorporated  in  the  budget.   This  means  that  the

parliament should (?)  notice  and  therefore  control  over  the  Government  budget  process.   The  constitution  reform  education

should be introduced into school civic education curriculum.  That the current provision administration in Kenya is a democratic,

oppressive, colonial and… (inaudible).

Com. Wambua: What do you want about it?  To be scrapped?

Binea Murunga: Yeah, to be scrapped.

Com. Wambua: That has been said.

Binea Murunga: And be replaced by an elected system.

Com. Wambua: That has been said, too.

Binea Murunga: The new constitution should establishe the office of the ombudsman.
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Com. Wambua: Ombudsman’s office.

 

Binea Murunga: In every district to listen to complaints from the wananchi.

Com. Wambua: It can be one body with branches so that it (?)

Binea  Murunga:  Yes.   Natural  resources  and  wealth  generataed  within  the  district  be  managed  by  the  local  Government

authorities within the district to be used in development of the local authorities including among others,  financing high education

of  children  within  our  councils,  municipalities  and  towns  and  that  only  25%  of  the  wealth  to  be  generated  to  the  central

Government.  That is enough.  Thank you very much.

Com. Wambua: Asante sana Bwana Binea.  Mzee fuata hapo, taja jina.

Laban Makari: Asante.

Com. Wambua: Tuambie mapya.

Laban Makari: Lakini hapana kuwa kama (?)

Com. Wambua: Nitakuambia.  Taja jina na uweke hiyo mic karibu.

Laban Makari: Laban Makari

Com. Wambua: Laban?

Laban Makari: Laban Makari Maratanya.

Com. Wambua: Endelea Mzee.

Laban Makari: Mimi naomba serikali, tuna taabu ya watoto wa chokora.  Sisi tuna uchungu.

Com. Wambua: Unataka wapewe elimu ya bure?

Laban Makari: Wawasaidie, hatusemi ya bure, serikali isaidie pesa  ikuwe chini.  Point ya pili, hata kwa hospitali pesa  ni juu,

wacha mtu akufe, sisi Wazee tutaenda wapi?
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Com. Wambua: Unataka tufanye nini?

Laban Makari: Watusaidie tena bei ikuwe chini.

Com. Wambua: Okay, endelea

Laban Makari: Kama ng’ombe wa watoto wasichana iwe ng’ombe sita.  Kama mtoto amesoma, pengine watasema na baba

yake mwenyewe (?) lakini ng’ombe ikuwe sita.

Com. Wambua: Hiyo tumeelewa.

Laban Makari: Naomba hiyo, sina mengi.

Com. Wambua: Asante sana.  Jiandikishe huko Mzee Laban.  Mzee taja majina na utuambie kwa kifupi tu.

Moses Baraza Kimalewa: Mimi naitwa Moses Baraza Kimalewa.

Com. Wambua: Moses Baraza?

Moses  Baraza Kimalewa:  Moses  Baraza Kimalewa.  Upande wa  mashamba  nitasema  hivi,  shamba  ambalo  liko  surveyed

linatakikana baada  ya miaka kumi, serikali yenyewe irudishe kwa nafasi yake  ile  shamba  ilikuwa  surveyed  kwa  sababu  watu

wengi wanaumia wakienda kwa lands wanakuliwa pesa mingi sana.

Com. Wambua: Mimi sielewi hapo Mzee, nataka nikuelewe.  Naongea naye tafadhali.   Unasema land ikiwa surveyed,  baada

ya miaka 10 serikali ifanye nini?

Moses Baraza Kimalewa: Irudie kwa hiyo shamba na irudishwe kwa nafasi yake vile ilikuwa.  Yaani i-survey again.

Com. Wambua: You are saying after 10 years to re-survey?

Moses Baraza Kimalewa: To re-survey again.

Com. Bishop Njoroge: Why?
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Moses Baraza Kimalewa: Kwa sababu ukienda lands wanakula watu wengi pesa  na hawafanyi kazi yao na watu wanaumia

sana.

Com. Bishop Njoroge: Why would you want it to be surveyed twice?

Moses  Baraza Kimalewa:  Kama kuna kesi  ya shamba ya kwamba  fulani  aliharibu  shamba  na  ilikuwa  surveyed  na  serikali

ndio iko na map ya hilo shamba.  Mimi tukigombana na wewe na tuenda kwa lands,  yule ana pesa  ndio atarudisha nafasi yake

lakini wanaweza kata  shamba lingine na lirudi kwa yule yuko na pesa  na yule hana pesa  ataumia.   Kwa  hivyo  iwe  jukumu  la

serikali kwamba after 10 years na wa-resurvey na irudishwe kwa nafasi ya acre 10.  

Com. Wambua: After 10 years land be re-surveyed by the Government.

Moses Baraza Kimalewa: Ya pili, education inatakikana iwe equal katika Kenya nzima.  Kwa mfano sasa  tuna computer na

unaweza pata  kwa province  moja  ndio  iko  na  computer  kwa  sababu  iko  na  stima  lakini  national  examination  itakuwa  sawa

katika Kenya.  Kwa hivyo, itaonekana kwamba education si sawa katika Kenya.

Com. Wambua: Standardize education.

Moses  Baraza  Kimalewa:  Sawa  sawa.   Upande  wa  watoto  wa  kike  katika  familia,  mtu  ambaye  amebahatika  amezaa

wasichana pekee yake, ndio hao watoto waruhusiwe kupata mali ya wazazi wao kama shamba,  sio wale wamezaliwa na vijana

warudi waseme pia sisi tunataka mashamba na wanaweza kuoleka na watu wengine.

Com. Wambua: Hiyo imetajwa.

Moses Baraza Kimalewa: Imetajwa?  Sawa.  Lingine ni kuwa watu wa kawaida wanakimbizwa sana kwa chakula ambacho

wanaona kinaweza kuwa halali kwao.

Com. Wambua: Hiyo imetajwa.

Moses Baraza Kimalewa: Imetajwa.  Kawaida hiyo tu imetajwa, watu wawe free kwa sababu they are in their country.

Com. Wambua: Hiyo imetajwa na wakasema ni chakula.

Moses Baraza Kimalewa: Ni chakula sio chang’aa.
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Com. Wambua: Moses, una lingine?

Moses Baraza Kimalewa: Linaweza kupatikana.

Com. Wambua: Toa lingine moja.

Moses Baraza Kimalewa: Lingine, watu ambao wanaweza kujua uhaki wa mtu katika ukoo kama iko kesi  ya shamba ibaki

familia ama ukoo ndio unaweza kujua huyu mtoto alizaliwa hapa na ana haki ya kupata  kuliko kusema advocate  ndiye atafanya

hiyo keso na hajui vile huyu mtu alizaliwa.  Nilikuja late na nitamalizia hapo

Com. Wambua: Hiyo imetosha.

Moses  Baraza Kimalewa:  Kama ni bunge, mimi nilikuwa mwanasiasa na ninasema President  anastahili kupewa  heshima  ya

kutosha ili awe na mamlaka ya kutawala nchi.  Akipungunza madaraka, atakuwa President asiye na sheria

Com. Wambua: Executive President.

Moses Baraza Kimalewa: Yes, na hiyo haitakuwa …. (inaudible).

Com. Wambua: Unasema ulikuwa mwana siasa.

Moses Baraza Kimalewa: Nilikuwa mwanasiasa.

Com. Wambua: MP ama councillor?

Moses Baraza Kimalewa: Chairman wa party.

Com. Wambua: Chairman wa party.

Moses Baraza Kimalewa: Nataka President awe na mamlaka ya kutosha ndio atawale nchi

Com. Wambua: Asante sana Moses Baraza, tafadhali jiandikishe hapa kwa maoni yako mazuri.  Tuendelee.   Sijui huyu Mzee

aliruka namna gani na alikuwa mwisho.

Speaker: Nimebahatika Mzee.
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Com.  Wambua:  Sasa  bahati  yako  uitumie  vizuri,  nimekupa  dakika  mbili  umalize  yale  ambayo  unataka  kusema  na  yawe  ni

mapya.

Eliud Wafula:  Kutoka Chwele. Jina langu ni Eliud Wafula.

Com. Wambua:  Endelea  Wafula.

Eliud Wafula:  Mimi maoni yangu, ya kwanza naona, picha ya raisi iondolewe kwa pesa.

Com. Wambua:  Hiyo ilitajwa asubuhi.

Eliud Wafula:  Okay, pili (Interjection).

Com. Wambua:  Lakini nataka kuuliza tuweke nini hapo badala yake?

Eliud Wafula:  Badala yake, waweke kitu kama crown, the Kenya kama simba, ama ishara yoyote ya kuonyesha kwamba ni

pesa za Kenya, lakini picha ya rais iondolewe.

Com. Wambua:  Okay, endelea.

Eliud Wafula:   Ya pili ilisemwa, ya tatu,  tuseme ni ya pili;  mimi  maoni  yangu  ninaona  muda  wa  raisi  President  akishapigiwa

kura,  na  aendelee.  Sio  kuweka  ati  miaka  tano,  miaka  kumi,  hapana.  Kama  vile  Councillor,  kama  vile  Mbunge,  huwa

anaendelea.  Kwa hivyo rais aendelee miaka yote.  Isipokuwa akishakufa, ama aangushwe kwa kura tu,  hiyo aondolewe,  lakini

kwa kusema ati miaka kumi, hiyo hapana.  Maoni yangu inasema hivyo.

Baadayo, mishahara ya polisi ichunguzwe na Bunge.

Tano, wanawake wasiwe sawasawa na wanaume, wanawake wawe chini ya waume zao.

Sita,  malipo ya County Council kama ma license, local Government imeweka juu zaidi. Kwa hivyo, ni afadhali serikali  iingilie.

Na iwapunguzie hiyo mizigo wafanyi biashara.   Pesa  za license ya County Council ziko juu zaidi.  Zinaendelea  tena  kupanda.

Nafikiri ni hayo.

Com. Wambua:  Kidogo Mzee nikuulize kabla haujaondoka.  Umesema, mwanamke asiwe sawa na mwanaume, mwanamke
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awe chini ya mwanaume, na ningelipenda kujua kitu kimoja,  nataka kujua ni kama tutawapatia wanawake na wasichana nafasi

sawa.  Nafasi,  sio,  sijui  kama  unanielewa?  Tuwapatie  nafasi  sawa  ikiwa  ni  elimu,  na  wewe  uko  na  wasichana  na  wavulana,

uwapatie nafasi sawa ya elimu, wapewe. (Interjection)

Eliud Wafula:  Tuseme (Interjection)

Com. Wambua:   Ngoja  nimalize, ngoja nimalize. Ikiwa ni kazi,  employment, wapewe nafasi sawa.  Ikiwa msichana amesoma

akapata  degree,  na wale ambao wanatakikana wako na degree,  apewe na nafasi hiyo itumike  kwa  nchi,  maanake  amesoma.

Kwa hivyo ningelipenda kuja kama hii neno lako umesema, wanawake wawe chini ya wanaume. Unasema wapoteze hiyo haki

ya kuwa wako na nafasi sawa na wanaume, ama ni kule kwa nyumbani unataka ukishakohoa,  bibi anyamaze?   Unataka  nini,

sema sawa sawa.

Eliud Wafula:  Hapo, wanawake, sio kusema ati kwa elimu vile anafanya kazi,  wapi.  Lakini nyumbani kwao,  hata kama yeye

ni mwanamke D.O, na bwana wake ni Chief, aheshimu bwana wake. Sio kusema mimi D.O ndiye huyu.  Hapana.

Com. Wambua:  Haya tumeelewa.   Jindikishe hapo.  

Haya, sasa tumekoma, tumefika mwisho wa kikao hiki.

Com. Lethome:   Sasa  watu wa Chwele,  tumefika mwisho wa kikao chetu.  Kila kitu kizuri lazima  kifike  mwisho  wake.   Na

leo, sasa hivi ndio tumefika mwisho wa kikao chetu kwa siku ya leo. Ningependa kuwashukuru sana kwa maoni yenu ya hali ya

juu sana. Na maoni ambayo hatujapata kusikia mahali pengine, tumeanza kusikia hapa leo.

Kwa  hivyo  tunawashukuru  sana,  na  mjue  hiyo  kazi  ambayo  mmefanya,  tunawahakikishia,  kila  neno  ambalo  mmezungumza,

limerekodiwa,  na  litafika  huko,  na  wakati  wa  kuandika  ripoti  na  kurudisha  kwenu  mtaweza  kuona  kuwa  yale  yote  ambayo

mmezungumza, haikuwa tu ni mambo ambayo sio muhimu, ni mambo muhimu sana  ambayo  mmefanya.   Na  nyote  mjue,  kila

mmoja  aliyeshiriki  hapa,  ameshiriki  katika  jambo  la  kihistoria.  Tumengoja  miaka  thelathini  na  tisa  kupata  nafasi  kama  hii.

Hatujui tutangoja miaka mia ngapi tena kupata  nafasi kama hii.  Kwa hivyo hii ni historia,  na wewe  umeshiriki  katika  historia.

Kwa hivyo tunawashukuru sana.

Na ikiwa bado  una maoni, utakwenda  nyumbani  ulale,  ufikirie  jambo  lingine,  usichelewe,  unaweza  kuandika  hayo  maoni,  na

kupitia kwa District co-ordinator wetu, tunaweza kupata hayo maoni yako.  Kwa hivyo kwa kufunga kikao,  kuna wenyeji wetu

wawili hapa.  Kwanza tunamshukuru Madam D.O kwa vile tangu jana alikuwa na sisi, leo alikuwa na sisi tunajua ana  shughuli

nyingi.   Ni  kwa  sababu  anajua  umuhimu  wa  kazi  hii.   Na  mlisikia  pia  yeye  kama  Mkenya  alitoa  maoni  yake  hapa.   Na,

tunamshukuru sana, na kama ana jambo lolote la kusema, anaweza kuwaambia.   Na  District Co-ordinator  wetu,  na wale wote
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ambao wamehusika kuifanya kazi hii yetu iweze kufaulu.

Pastor ambaye anasimamia kanisa hili ijapokuwa sikumuona, sijui kama yuko hapa.  Tunamshukuru sana,  na wale wote ambao

wamehusika  katika  kututayarishia  kikao  kama  hiki.  Tunawashukuru  sana,  Madam  D.O  pia  uwashukuru  wale  askari  ambao

wametupatia ulinzi, kuanzia asubuhi, utawashukuru sana.  Nafikiri  mimi nitawachia  sasa  Madam  D.O  na  District  Coordinator,

mtatufungia,  na  mwisho  kabisa  tutapata  mtu  mmoja  atufungie  kwa  maombi.   Na  tunatangaza  kuwa  kesho  tutakuwa  mahali

panaitwa Nabanga, nafikiri.  Mabanga pole, mimi nitakuwa Mbukusu ngoja.

District  Coordinator:   Bw.  Commissioner  Mabanga  maana  yake  ni  damu,  tulimwaga  damu  yetu  hapo,  tukipigania  kuwa

Wabukusu wakati watu walitaka kuchukua mashamba yetu.

Sasa, ningependa kusema hivi, kwa nyinyi macommissioners kutoka CKRC,  kwa uvumilivu wenu kwa kukaa hapa,  nimesema

asante sana.   Sisi watu wa Bungoma vile mnavyoona, pia tunataka  nchi  hii  ielekee  mahali  fulani.  Na,  tunajikuta  tukiwa  kama

wananchi wa Kenya, tumefurahi vile nyinyi mmetembea nchi yote nzima, na mkakuja huku Bungoma kusikiliza maoni yetu.  

Najua nyinyi mmepata experience,  mmeona watu wengi wakitoa maoni, labda yetu si mazuri vile. Lakini nafikiria,  hao  ambao

wamekuja  hapa  leo,  ni  watu  ambao  wameacha  kazi  yao  waone  kwamba  lazima  wao  pia  washiriki  katika  kutengeneza  hii

Katiba.  Nimekuwa nikiwaambia Bw. Macommissioner, kwamba constitution ya America iko miaka mia mbili na zaidi sasa.  Na

tangu  itengenezwe,  haitengenezwi  kila  siku.  So,  nimeambia  hawa,  watoto  na  watoto  na  watoto  wa  watoto  wao,  labda

hawataona mambo kama haya.  So, mmefanya vizuri na asante sana.

Kwa  wale  maafisa  ambao  mlitoka,  mmekuja  na  macommissioner,  nimesema  asante  sana.  Kuna  Committee  members,

Constitution Committee Members,  CCC Members wa Sirisia, Wycliff uko hapa,  Bw.  Mwalakha  uko  hapa.  ninasema  asante

sana,  Committee  member  mwingine  mwanamke  ameenda,  na  chairman  wa  CCC  ameenda,  lakini  kesho  atakuwa  Mabanga

huko ndiko kwake sasa.  Hata jana alikuwa na sisi huko Sirisia.

Tuna Richard kutoka Kandunyi Constitutional Committee,  lakini  ametusaidia  sana.  Gaitano  Opilo  the  translator  wetu,  retired

educational officer, ametusaidia sana. Kuna mama kutoka Mumias School for the deaf, ambaye alifikiri labda sisi hapa tutakuwa

na mtu ambaye hasikii, amwonyeshe vile tunazungumza. Lakini kwa bahati  mzuri ama mbaya hatukuwa naye.  Lakini hatakuwa

na sisi kesho tena.

Na kwa watu wote ambao mmekuja, ningependa sasa nimrudishie Madama D.O,  kwa sababu Madam D.O ametusaidia sana,

sasa yeye ni  special  D.O  mimi nafikiria.  Kwa  sababu  ako  na  divisions  tatu  ambazo  anachunga.  Hata  leo  ametoka  Nalondo

ambako  tutakuwa  kesho.  Ametuacha  hapa  akaenda  kuhakikisha  venue  iko  sawa.  So,  Madam  D.O  asante  sana,  nataka

nikukaribishe ufunge huu mkutano, na tukimaliza hivyo, tutapata  maombi, sijui nani atatupa maombi?  Inaonekana watu wawili
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wanajua kuomba, so, mmoja atatuombea.    D.O karibu.

Madam  D.O:   Asante  sana  Bw.  Coordinator  wetu,  Commissioners  wetu,  wakaaji  wa  sehemu  hii,  na  viongozi  ambao

wamevumilia kutoka asubuhi saa tatu mpaka saa  hii.  Commissioners wetu,  we want to thank you so much kwa huo uvumilivu

yenu, najua you have sat  on very hard chairs,  this is unusual maybe in other areas.   Lakini katika hapa Chwele mmevumilia, I

know at the end of the day maybe the back will be aching seriously.  Lakini because mmetupenda, you want us to be part of the

constitution of Kenya.  You want the people of Chwele to have an input on that document,  which we will be  proud of,  and we

thank you for your commitment, we really thank you for that commitment of sitting down for all those hours.

You know naturally a human being is given some hours, maybe eight hours of a day but this is more for you.  We thank you so

much for that kind of commitment, your staff, thank you too.  We know maybe the treatment we have given you is unlike other

areas, but you will forgive us, that is what we could manage to offer you.  So,  may God bless you greatly,  watu wetu shukrani

kwa ile kazi mmefanya, and that is why we will say the constitution is ours,  because  we have all participated.   May God bless

you all.  Mtu wa kuomba tafadhali.

Joseph Kitui Mwalakha: Hebu tuombe;

Bwana Mungu, Jehova muumba wa vitu vyote,  ukayae juu Mbinguni, Baba ni wakati  mwingine  tunataka  kushukuru  jina  lako

kupitia kwa mwanao Yesu Kristo.   Wewe  ndiwe  uliumba  nchi  ya  Kenya,  na  ukatupa  utawala.  Baba  Mtakatifu,  Mwana  wa

Mungu Yesu, kupitia kwa jina lako, tulianza na wewe, tunamaliza na wewe.

Haswa Baba,  viongozi wetu ambao wametutembelea ambao ni wageni wetu wa heshima, hawa ni Macommissioners,  pamoja

na Coordinator  wetu  wa  district,  pamoja  na  D.O  wetu,  Baba  pamoja  na  wazee  hawa,  ambao  wamekaa  kwa  muda  mrefu,

wakingojea, wakiona maneno ya nchi yetu itaendelea aje, kwa wakati ujao. Tunasema ni asante.

Viongozi  wetu  hawa,  wasijichukue  ya  kwamba,  labda  ndio  kwa  ajili  ya  kusoma,  lakini  najua  ni  wewe  ndiwe  uliwachagua,

kutoka Mbinguni, au kutoka mikononi mwako. Baba naweka mikononi mwako,  upate kuwabariki,   vile wanaendelea kuwa na

sisi, hata wakimalizia katika area yetu ya Sirisia kesho huko Mabanga, utazidi kuwabariki.

Popote waendapo kulala sisi hatujui lakini wewe unajua, upate kuwa na kila mmoja.  Wazee wetu wanaporudi nyumbani, upate

kuwabariki. Asante Mtakatifu, kazi hii, wewe ndiwe ulinibariki nikiwa kiongozi wa hapa,  Baba chini ya coordinator  yetu, Baba

nasema ni asante. Utubariki na tunapoenda tutabariki jina lako.  Ni katika jina la Yesu Kristo naomba nikiamini.  Amen.

Meeting ended at 5.30 p.m.
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